PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΧΕΙΡΗΣΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ

Σελίδες : [1] 2 3

ΕΛΛΗ
04-02-09, 16:07
Αυτο το μηνα θα κανω την ενχειρηση στο Βενιζελιο Ηρακλειου με γιατρο τον Σημαντηρακη.Αν υπαρχει καποια κοπελα που να εχει ενχειρηστει μ'αυτο τον γιατρο θα ηθελα τη γνωμη της,και γενικος ολες οσες εχετε κανει αυτη την ενχειρηση........

maryp
04-02-09, 17:06
καλή επιτυχία ΕΛΛΗ.
μάλλον κι εγώ για αφαίρεση πάω (θα ξέρω την Παρασκευή). Στην Αθήνα όμως, οπότε δεν ξέρω τίποτα να σου πω για γιατρούς στην πόλη σου (αν ξέρει καμία τον χειρουργό Γούση ας με ενημερώσει)
Να σε ρωτήσω: έχεις όζους και πρέπει να τον αφαιρέσεις??

ΕΛΛΗ
04-02-09, 20:49
καλή επιτυχία ΕΛΛΗ.
μάλλον κι εγώ για αφαίρεση πάω (θα ξέρω την Παρασκευή). Στην Αθήνα όμως, οπότε δεν ξέρω τίποτα να σου πω για γιατρούς στην πόλη σου (αν ξέρει καμία τον χειρουργό Γούση ας με ενημερώσει)

Δυστηχως ναι.Πριν 1 χρονο βρηκαμε εναν 1,2εκ,και αυτη τη στιγμη ειναι 2.5εκ.Πριν ενα μηνα ομως βγηκε αλλος ενας 1.5εκ.Δεν εχουμε αλλη επιλογη.Θα γινει αφαιρεση και ο Θεος βοηθος.....Εσυ?εχεις οζους΄?

maryp
04-02-09, 20:52
ναι, έχω. Ο ένας όμως, ΙΣΩΣ μου δημιουργήσει προβλήματα. Στην προτελευταία παρακέντηση προέκυψαν κάποια άτυπα κύτταρα και χτες έκανα άλλη μία γιατί την ζητησε ο χειρουργός για να είναι σίγουρος ότι πρέπει να τον αφαιρέσει...

ΕΛΛΗ
04-02-09, 21:56
Δεν πειραζει!!!Δεν ημαστε ουτε οι πρωτες ουτε οι τελευταιες.Να τους βγαλουμε να γλιτωσουμε!!!!!Ευχομαι να πανε και για τις δυο μας ολα καλα :wink:

maryp
04-02-09, 22:01
καλή επιτυχία! :D

fairytale
11-02-09, 18:45
καλή επιτυχία ΕΛΛΗ.

mary καλησπέρα....
επειδή πολύ κοντινό μου πρόσωπο έχει ραντεβού στο metropolitan, Παρασκευή πρωί για αφαίρεση θυρεοειδούς και την επέμβαση θα την κάνει ο Γούσης, απο Δευτέρα θα σου πω εντυπώσεις.
Πάντως, εμάς μας τον σύστησαν ως πάρα πολύ καλό και κάνει την αφαίρεση χωρίς τομές και ράμματα, απ'οτι είπε. (Είχαμε πάει στο ιατρείο του την προηγούμενη εβδομάδα).

maryp
13-02-09, 14:32
ευχαριστώ Sofiavl! καλή επιτυχία εύχομαι!

zouzou
13-02-09, 18:28
ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΟΥΣΗ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΤΥΧΗΣ
ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ Η ΤΟΜΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ . ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Afroditi D
14-02-09, 08:59
καλημέρα :)
αναρωτιέμαι αν υπάρχει κληρονομικότητα στο θυροειδή , σε περίπτωση που η μαμά είναι έγκυος ...
γνωρίζει κάποια κάτι ;
επίσης τι αγωγή ακολουθήτε σε περίπτωση εγκυνοσύνης ;

daffy
14-02-09, 09:26
Καλημέρα.

Αφροδιτη υπάρχει κληρονομικότητα, πχ στην περίπτωση μου και οι δύο μου γονείς έχουν και έχω και εγώ.Μάλιστα εγώ το ανακάλυψα στην δεύτερη εγκυμοσύνη και έκανα την θεραπεία κανονικά κατά την διάρκεια της και μετά.

zouzou
14-02-09, 09:33
ακολουθεις την ιδια αγωγη που παιρνεις και πριν την εγκυμοσυνη ,ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει οτι παιδια που οι μαμαδες επαιρναν θυροξινη
κατα τη διαρκεια της εγκ/νης συμφωνα με αμερικανικη ερευνα ειχαν υψηλο ΙQ.Οι περισσοτερες ασθενειες ειναι κληρονομικες, και στα νεογνα
οι πρωτες αιματολογικες εξετασεις που γινονται η μια ειναι για υποθειροειδισμο, εγω & η γιατρος μου ειχαμε ζητησει η μικρη να της κανει
ολες γιατο θυροειδη για να ειμαστε σιγουρες

maryp
14-02-09, 09:55
Αφροδίτη δεν ξέρω για την εγκυμοσύνη, αλλά η ενδοκρινολόγος μού είπε να κάνω εξετάσεις και στα παιδιά... άρα... κληρονομικότητα... :?

fairytale
16-02-09, 10:44
ευχαριστώ Sofiavl! καλή επιτυχία εύχομαι!

maryp καλημέρα!

Λοιπόν...η εγχείρηση έγινε την Παρασκευή το πρωί απο τον κύριο Γούση. Όλα πήγαν πάρα πολύ καλά και ευτυχώς για την κοπέλα που ήταν η ασθενής, ο αριστερός λοβός της ήταν καθαρός οπότε της αφαίρεσε μόνο τον δεξί ώστε να μη χρειαστεί να παίρνει φάρμακα για όλη της τη ζωή.
Πάμε στα πρακτικά τώρα. Η κοπέλα είχε ιδιωτική ασφάλεια η οποία της κάλυψε το κόστος (παραπάνω λεπτομέρειες μπορώ na σου δώσω μόνο μέσω pm). Πάντως απο τον γιατρό έμεινε πολύ ευχαριστημένη αλλά δε μπορεί να πει το ίδιο για το νοσηλευτικό προσωπικό του νοσοκομείου. Οι περισσότερες νοσοκόμες ήταν απο αδιάφορες έως αγενείς αλλά ο Γούσης μόλις αντιλήφθηκε οτι παρέβλεψαν κάποιες απο τις οδηγίες που τους είχε δώσει, τις σήκωσε στον αέρα! Μιλάμε οτι οι νοσοκόμες δεν πήγαιναν να βάλουν θερμόμετρο, ξέχασαν(!) να ρίξουν στην κοπέλα παυσίπονες ενέσεις και διάφορα τέτοια.Ο γιατρός όμως πολύ αυστηρός ώστε να είναι όλα στην εντέλεια.
Η τομή είναι πάρα πολύ μικρή και μια εβδομάδα μετά την εγχείρηση πας για να σου κόψει τα ράμματα και να σου δώσει και τα αποτελέσματα της βιοψίας. Πάντως απ'οτι είπε η μέθοδος που χρησιμοποιεί για την αφαίρεση είναι κάποια μέθοδος με υπερήχους. Δε γνωρίζω κάτι παραπάνω γιαυτό.
Απ'οτι μου είπε δεν πονάει ιδιαίτερα, μιλάει κανονικότατα απο τη στιγμή που βγήκε απο το χειρουργείο και η μόνη στιγμή που πόνεσε ήταν όταν της αφαίρεσε τον καθετήρα απο την τομή για να φύγει απο το νοσοκομείο.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου....αν θες κάτι παραπάνω να ρωτήσεις, εδώ είμαι!!!

BABE
16-02-09, 15:09
θα ηθελα ενα ειναι ευκολο να μου στείλεις περισσόρτερες λεπτομέριες εγω θα κανω τον ΜΑΙΟ ακομα δεν εχω βρει γιατρο Την παρασκευη θα ξέρω μου ειπαν να με στείλουν στο Παπαδημητρίου αλλα εχω ακούσει για το Κ. Γούση και θα ηθελα να μαθω
ευχαριστω

annamarkella
01-03-09, 23:29
κοριτσια σημερα βγηκα απο την κλινικη αγιος λουκας την παρασκευη εκανα ολικη αφαιρεση πηγαν ολα καλα αν θελετε κατι να με ρωτησετε ειμαι στη διαθεση σας

ΕΛΛΗ
03-03-09, 15:46
κοριτσια σημερα βγηκα απο την κλινικη αγιος λουκας την παρασκευη εκανα ολικη αφαιρεση πηγαν ολα καλα αν θελετε κατι να με ρωτησετε ειμαι στη διαθεση σας

Χαιρομαι πολυ που ολα πηγαν καλα!!!Εγω τελικα θα την κανω στις 27 του μηνα.Θα ηθελα να σε ρωτησω πονεσες καθολου?Η φωνη σου πως ειναι??και γενικος τα απαραιτητα.....σημερα που μου ειπε οτι τελικα θα με βαλει στις 27 με επιασε ανχος :cry:

annamarkella
04-03-09, 22:21
μην ανχωνεσαι την πρωτη μερα θα πονας ελαχιστα αλλα με τις παυσιπονες θα ανακουφιζεσαι οσο γιατι τη φωνη και εμενα μου ειχαν πει οτι δεν θα μπορω να μιλησω αλλα καμια σχεση εγω βγηκα απο το χειρουργειο και τραγουδουσα βεβαια εχει να κανει και με το ποιος θα κανει την επεμβαση ο δικος μου θεωρειται η κορυφη στη θεσσαλονικη για αυτο αλλωστε πηρε και τοσα λεφτα κατα τα αλλα ολα καλα εγω σημερα πηγα και για δουλεια 5 μερες μετα το χειρουργειο

maryp
04-03-09, 22:25
Μπράβο annamarkella! Σιδερένια!

να σε ρωτήσω... πόση ώρα σε έχουν κοιμισμένη??

annamarkella
05-03-09, 14:17
δυο ωρες κοιμισμενη και μιση ωρα στη μοναδα αυξημενης φροντιδας οπου ημουν μετα αφου ξυπνησα μεχρι να συνελθω

maryp
07-03-09, 19:25

Χαιρομαι πολυ που ολα πηγαν καλα!!!Εγω τελικα θα την κανω στις 27 του μηνα.Θα ηθελα να σε ρωτησω πονεσες καθολου?Η φωνη σου πως ειναι??και γενικος τα απαραιτητα.....σημερα που μου ειπε οτι τελικα θα με βαλει στις 27 με επιασε ανχος :cry:

ΕΛΛΗ χτες χειρουργήθηκα εγώ! Ολα πήγαν καλά, με κοιμήσανε στις 9.45πμ και όταν άνοιξα τα μάτια μου στην ανάνηψη ήταν 11.45. Η φωνή λίγο "Αντζελα Δημητρίου" :lol: αλλά οκ στρώνει σιγά σιγά. Δεν πονάει ιδιαίτερα η τομή, στο λέω εγώ που με τον πόνο έχω τσακωθεί, δεν τον αντέχω!
Ολα θα πάνε καλά και για σένα! Μην αγχώνεσαι! Καλή επιτυχία!

BABE
09-03-09, 13:30
Εγω τελικά θα κάνω την εγχείριση στο ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΟΥ ικα στα μελισσία εαν δεν κάνω λαθος εχει κανει καμια κοπελα εκει η ξέρει καποιον?

maryp
09-03-09, 13:40
εγώ την έκανα στο Μετροπόλιταν με τον κ.Γούση

BABE
09-03-09, 15:49
ΚΑΙ εγω σκεφτόμουνα να την κάνω ιδιωτικά αλλα ειναι πανάκριβα ειμαι ασφαλισμένη μεσω του άνρα μου ιδιωτικά μου καλυπτουν το 80 % ποσο πηγε η εγχείριση κορίτσια ενα μπορειται στελτε μου πμ ιδιωτικα?
σκεφτομε να την κανω στο Παπαδημητρίου καθαρα για οικονομικούσ λόγους!Ιδιωτικά εχω στο ΥΓΕΙΑ τον κ. ΛΙΝΟ.......

ΕΛΛΗ
10-03-09, 14:59

ΕΛΛΗ χτες χειρουργήθηκα εγώ! Ολα πήγαν καλά, με κοιμήσανε στις 9.45πμ και όταν άνοιξα τα μάτια μου στην ανάνηψη ήταν 11.45. Η φωνή λίγο "Αντζελα Δημητρίου" :lol: αλλά οκ στρώνει σιγά σιγά. Δεν πονάει ιδιαίτερα η τομή, στο λέω εγώ που με τον πόνο έχω τσακωθεί, δεν τον αντέχω!
Ολα θα πάνε καλά και για σένα! Μην αγχώνεσαι! Καλή επιτυχία!

Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα!!!!Περαστικα σου!!Τωρα νιωθεις το κενο στο λαιμο??Ειμαι περιεργη να δω πως θα αισθανομαι εκεινο το σημειο......
Θα ηθελα να ρωτησω κοριτσια αν ξερετε η ασφαλεια δινει τιποτα????Εγω εχω ΤΕΒΕ και ιδιωτικη ασφαλεια....τι γινεται????

maryp
10-03-09, 15:05
Αν πας σε κλινική που είναι συμβεβλημένη με την ιδιωτική σου ασφάλεια, σου πληρώνει όλο το ποσό του γιατρού και ανάλογα το συμβόλαιό σου μπορεί να σου πληρώσει και όλα τα έξοδα της κλινικής. Για το ΤΕΒΕ ξέρω ότι δίνει ψίχουλα... θα το διαπιστώσω όταν πάω να τα εισπράξω (σιγά μην τους τα αφήσω...).
Οσο για το κενό, μόνο κενό δεν νιώθεις. Πώς είσαι όταν έχεις πονόλαιμο? Έτσι!

BABE
10-03-09, 15:53
Εγω τελικα θα την κάνω στο Παπαδημητρίου με τον κ πριμυκηρή βαιο το ικα θα δωσει λογικα εξτρα χρήματα λογω εγχείρισης ξέρετε?την παρασκευη εχω ραντεβου μαζι του για να μιλήσουμε......

ΕΛΛΗ
10-03-09, 16:02
ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΨΙΧΟΥΛΑ...ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ....(ΘΕΛΕΙ ΧΑΡΤΙ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ-ΓΙΑΤΡΟΥ-Κ.Τ.Λ)ΑΠ΄ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΜΟΥ...ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΕΙ.ΓΙΆΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...ΝΑ ΔΩ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ.....ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ :evil:

annamarkella
10-03-09, 22:40
κοριτσια εγω που εχω τεβε και πηγα σε ιδιωτικη κλινικη πληρωσα το γιατρο ενα πολυ μεγαλο ποσο και την κλινικη μου πληρωσε το τεβε τα δυο τριτα και τα υπολοιπα εγω που ηταν βεβαια και αυτα πολλα λεφτα

evita
10-03-09, 23:01
Εγώ πήγα σε ιδιωτική κλινική. Έδωσα ένα σκασμό λεφτά αλλά έχοντας ακούσει για κίνδυνο αφωνίας ή βλάβης στους παραθυρεοειδείς αδένες πήγα σε γιατρό που ήξερα. Ξέρω είμαι μάλλον θύμα αλλά ο άτιμος ο φόβος δεν παλεύεται. Πάντως πραγματικά συγκρίνοντας τη μετεγχειρητική μου κατάσταση με άλλες που έχω δει, παρηγορούμαι.

maryp
10-03-09, 23:07
γνωστός μου γιατρός στον Ευαγγελισμό, μου είπε για έναν χειρουργό που μου συστήσανε για να πάω για την επέμβαση ότι είχε να κάνει χειρουργείο σε μία κοπέλα 26 ετών. θα της αφαιρούσε τους δύο παραθυρεοειδείς λόγω κακοήθειας. Ε! κατάφερε ο άχρηστος και της αφαίρεσε τους γερούς παραθυρεοειδείς.... πας στον Ευαγγελισμό? δεν πας!!!!!!

επίσης για έναν άλλον χειρουργό εδώ στην Αθήνα, γνωστό όνομα, μεγάλο, η παιδίατρός μας (όταν έψαχνα για χειρουργό την είχα ρωτήσει μιας κι έχει κάνει την ίδια επέμβαση) μου είπε ότι ο τάδε επειδή είναι μεγάλος πια σε ηλικία (τι τα θέλει τα χειρουργεία ο παππούς...) και δεν μπορεί να σταθεί όρθιος πολλή ώρα, τα κάνει πολύ βιαστικά και καμιά φορά μπορεί να γίνουν λάθη... πας στο μεγάλο όνομα??? δεν πας!!!!!

BABE
11-03-09, 10:14
τι να κανω βρε κορίτσια για Παπαδημητρίου δεν εχετε ακουσει απο οτι κατακλαβαινω?

ΕΛΛΗ
11-03-09, 15:47
Καμια βρε παιδια που να την εχει κανει με τον Σημαντηρακη στο Ηρακλειο??????

maryp
11-03-09, 17:36
Ψάξατε καθόλου στον γούγλη τα ονόματά τους?

BABE
14-03-09, 20:17
Συναντήθηκα με τον χειρούργο και μου ειπε οτι κανει χειριυργειο σε τρεια νοσοκομέια ιασω τζενεραλ παπαδημητριου και λευκοσ σταρός στα ιλίσια?στο ΙΑΣΩ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ 3100 ολα μαζι δωμάτιο +αμοιβή χειρούργου-Το παπαδημητρίου ειναι στα μελίσσια αρκετα παλιεσ εγκαταστάσεισ δεν εχει τουαλέτα στο δωμάτιο κλπ το μόνο που δινεις ειναι απο οτι μου είπε 250 για τους αναισθησιολόγους 300 στους βοηθούς και οτι θέλω σε αυτόν καταλαβαίνεται Δημόσιο forever ...και η τυρίτη λύση είναι ο Λευκόσ Σταυρός που μου καλύπτεται ευτυχώα απο την ασφάλεια του συζήγου μου το 80% μου βγαίνει να δώσω περίπου 480.........τη λέτε βρε κορίτσια ??

maryp
15-03-09, 09:46
Εξαρτάται από το οικονομικό δλδ καθαρά αφού μιλάμε για τον ίδιο γιατρό και το δικό του τιμ. Ο Λευκός Σταυρός φαίνεται μια καλή επιλογή σε αυτή την περίπτωση. Ενα βράδυ θα μείνεις μέσα? Δεν θα 'χεις κάποιο πρόβλημα αυτό το βράδυ, πόνου κλπ αλλά... να μην έχεις τουαλέτα?.... Απ' την άλλη το ΙΑΣΩ τι παραπάνω προσφέρει δλδ από τον Λευκό Σταυρό... (τίποτα λογικά...)

BABE
16-03-09, 09:31
Καλημέρα
ενοείται πως δεν προσφέρει απολυτως τίποτα....θα παρω τησ ασφαλιστικη σήμερα να ρωτήσω τι μου καλυπτει να ειμαι 100% σίγουρη.
θα παω πρωι θα χειρουργηθώ μεσημέρι και την επομένη μεχρι το μεσημέρι θα έχω βγεί..θα πάρω τώρα τηλ και θα σας πω σε λίγο!!!

BABE
18-03-09, 11:59
Καλημέρα τελικα η ασφαλιστική δεν με καλύπτει και ετσι πηγα σημερα μιλησα με τον χειρουργο και θα την κάνω Παπαδημητρίο!!!!!!!

maryp
18-03-09, 14:39
Καλή επιτυχία! Ολα θα πάνε καλά!

maryp
27-03-09, 20:44
Σήμερα δεν ήταν να κάνει την επέμβαση η ΕΛΛΗ???
Να της ευχηθούμε καλή ανάρρωση!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
01-04-09, 14:21
Κορίτσια καλημέρα, θέλω να σας ρωτήσω. Εσείς που κάνατε επέμβαση είχατε ψυχρούς ή θερμούς όζους. Εγώ έχω έναν μεγάλο ψυχρό, μου έγραψαν να κάνω παρακέντηση για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο κακοήθειας που στον ψυχρό όζο υπάρχουν πολλές πιθανότητες. Πρίν κάνετε την επέμβαση κάνατε κάνατε παρακέντηση; Πονάει; Φοβάμαι πάρα πολύ για κακοήθη όζο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

maryp
01-04-09, 14:56
εγώ είχα θερμό, παρ'ολα αυτά ΠΑΝΤΑ κάνουν παρακέντηση. Δεν πονάει, ενόχληση είναι περισσότερο παρά πόνος αυτό που νιώθεις... Περαστικά!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
02-04-09, 02:18
maryp σέυχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Φοβάμαι πολύ για τον ψυχρό όζο. Θα πάρω την απόφαση για παρακέντηση αν και με φοβίζει αν έχω κατι κακό θα πέσω παρα πολύ ψυχολογικα. Και πάλι ευχαριστώ!

maryp
02-04-09, 11:11
Παρασκευή αυτό που ξέρω (γιατί το έψαξα το θέμα πάααααααρα πολύ όλα αυτά τα χρόνια) είναι ότι και κακό να 'ναι, συνήθως μένει εκεί. Οπότε αφαιρείς τον θυρ, κάνεις και ότι άλλο σου πουν και όλα πάνε καλά. Πού θα την κάνεις την παρακέντηση?

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
03-04-09, 09:10
Δεν ξέρω που θα κάνω την παρακέντηση, μάλλον στη βιοιατρική που έχει σύμβαση με το ταμείο μας. Εχει σημασία που με ρωτάς; πρέπει να προσέξω κάτι;

maryp
03-04-09, 10:09
δεν ξέρω από βιοϊατρική...
έχω κάνει 3 φορές στον Ευαγγελισμό
και άλλες 3 στην Euromedica...
καμία σχέση το ένα με το άλλο. Στον Ευαγγελισμό είναι άλλο πράγμα!
Στην Αθήνα υπάρχουν γενικά 2-3 τοπ ιατροί που κάνουν παρακέντηση. Τοπ όχι από θέμα πόνου, αλλά τους έχουν περισσότερη εμπιστοσύνη οι ενδοκρινολόγοι σε ότι αφορά το αποτέλεσμα και στον τρόπο λήψης των κυττάρων. Ο ενδοκρινολόγος σου δεν σου σύστησε κάποιον?

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
03-04-09, 10:22
Oχι δε μου συστησε αλλά καλά που μου το είπες να το ψάξω λίγο το θέμα. Θέλεις να μου στείλεις αν θυμάσαι το όνομα κάποιου καλού για την παρακέντηση; Στον Ευαγγελισμό που λες αργούν να σου κλεισουν ραντεβού;, με ραντεβού πας;

maryp
03-04-09, 10:27
σου έστειλα πμ

evita
04-04-09, 00:48
Κορίτσια καλημέρα, θέλω να σας ρωτήσω. Εσείς που κάνατε επέμβαση είχατε ψυχρούς ή θερμούς όζους. Εγώ έχω έναν μεγάλο ψυχρό, μου έγραψαν να κάνω παρακέντηση για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο κακοήθειας που στον ψυχρό όζο υπάρχουν πολλές πιθανότητες. Πρίν κάνετε την επέμβαση κάνατε κάνατε παρακέντηση; Πονάει; Φοβάμαι πάρα πολύ για κακοήθη όζο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εγώ έκανα παρακέντηση, ήταν κακοήθης και έκανα την επέμβαση. Να μην σου πω ψέμματα, πόνεσε αλλά αυτό έχει να κάνει με την υφή και τη σύσταση του όζου....ο δικός μου ήταν σαν πέτρα... Το τελευταίο που πρέπει να σκέφτεσαι πάντως είναι θα πονέσεις ή όχι. Εγώ μετά από όλη την περιπέτεια που είχα, απορώ γιατί όσοι ανακαλύπτουν όζους δεν κάνουν παρακέντηση κατευθείαν Δεν υπάρχει λόγος βέβαια να αγχώνεσαι εκ των προτέρων...Κάνε την παρακέντηση και από κει και πέρα βλεπεις....

ΡΙΑ
04-04-09, 01:04
καλημέρα :)
αναρωτιέμαι αν υπάρχει κληρονομικότητα στο θυροειδή , σε περίπτωση που η μαμά είναι έγκυος ...
γνωρίζει κάποια κάτι ;
επίσης τι αγωγή ακολουθήτε σε περίπτωση εγκυνοσύνης ;

Κληρονομικοτητα στο θυροειδή υπαρχει. Εμενα εχουν σχεδον ολες μου οι θειες απο το σοι του πατερα μου και μου εμφανιστηκε και εμενα στην διαρκεια της 1ης μου εγκυμοσυνης. Επαιρνα κανονικα το χαπακι μου καθε πρωι αλλα προσοχη μετα την γεννα. Απευθειας εξετασεις. Εγω ο βλακας παρασυρμενη απο την χαρα της μανας δεν εκανα εξετασεις / δεν εβρισκα χρονο για μενα βεβαιως και συνεχιζα και επαιρνα την δοση με αποτελεσμα απο υποθυροειδισμο να γυρισει σε υπερ και ειχα παθει εξωφθαλμια στο ενα ματι.
Ευτυχως με την καταλληλη θεραπεια, ξαναμπηκε το ματι στην θεση του :lol: . Ουτε τις φωτογραφιες εκεινης της περιοδου δεν θελω να βλεπω!. Περαστικα σε ολες τις κοπελες και ευχομαι γρηγορη αναρρωση

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
04-04-09, 01:19
evita σ'ευχαριστώ και για τη δική σου απάντηση, μου φάνηκες πολύ ψύχραιμη και μου έδωσες θάρρος! θα κανονίσω για παρακέντηση μάλλον τη Μεγάλη Βδομάδα και θα πάρω τα αποτελέσματα μετα το Πάσχα.
Η γιατρος μου είπε ότι αν υπάρχει προδιάθεση για θυροειδή η εγκυμοσύνες το εντείνουν γιαυτό κορίτσια να το παρακολουθείτε όχι μόνο με τις εξετάσεις αίματος αλλά και με υπέρηχο.

ΕΛΛΗ
06-04-09, 15:22
Λοιπον κοριτσια η ενχειρηση εγινε!!!ουφ...επιτελους...ξεμπερδεψα...(θελω να νομιζω).Ολα πηγαν μια χαρα.Δεν ηταν και κατι το πολυ τρομερο.Εχτες εκοψα και το ραμα.Ειχα 1 αφου μου εκανε πλαστικη.Η ενχειρηση κρατησε 1 1/2 ωρα ο γιατρος μας ειπε οτι ο θυρεοειδης μου ηταν διογκομενος αλλα ολα πηγαν τελεια.Μπηκα Παρασκευη και την Κυριακη εφυγα.Οσο για την τομη....καλη ...Μου εγραψε και μια κρεμα που θα την βαζω για 1 μηνα και μου ειπε οτι σε 2 μηνες δεν θα φενεται τιποτα,αν και εμενα απο την αρχη με ενοιαζε πιο πολυ η φωνη μου απ'οτι η τομη.Τελικα ομως με το που ξυπνησα μιλουσα κανονικοτατα.Ουτε βραχναδα ουτε τιποτα.Τωρα νιωθω το τραβηγμα στο λαιμο αλλα που θα παει......Αυτα....το μονο που εμεινε τωρα ειναι η βιοψια :(

maryp
06-04-09, 15:25
Μπράβο ΕΛΛΗ!!!!!!!!! Σιδερένια! Μην ανησυχείς για τη βιοψία! Ολα θα πάνε καλά!

ΕΛΛΗ
06-04-09, 15:27
Μπράβο ΕΛΛΗ!!!!!!!!! Σιδερένια! Μην ανησυχείς για τη βιοψία! Ολα θα πάνε καλά!

Σ'ευχαριστω πολυ γλυκια μου!!!!!!!

ΕΛΛΗ
06-04-09, 16:56
Θα ηθελα να ρωτησω οσες εχουν κανει την εγχειρηση,αν βαζατε καποια κρεμα στην ουλη...Εμενα μου ειπε να παρω την ZERADERM.Την αρχισα σημερα πρωτη μερα.Γνωριζετε αν ειναι καλη 'η αδικα τα λεφτα...(40ευρω).Επισης γνωριζεται αν το Τ4 που περνω τωρα παχαινει????

evita
07-04-09, 00:22
Θα ηθελα να ρωτησω οσες εχουν κανει την εγχειρηση,αν βαζατε καποια κρεμα στην ουλη...Εμενα μου ειπε να παρω την ZERADERM.Την αρχισα σημερα πρωτη μερα. Γνωριζετε αν ειναι καλη 'η αδικα τα λεφτα...(40ευρω).Επισης γνωριζεται αν το Τ4 που περνω τωρα παχαινει????

Έλλη, σιδερένια και εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη βιοψία.
Εγώ έβαζα kelosoft. Επίσης 40€ και δεν την δικαιολογούν τα ταμεία.
Το ότι στους 2 μήνες δεν θα φαίνεται τίποτα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Μακάρι να είναι έτσι αλλά και στη δική μου περίπτωση και σε άλλες που γνωρίζω παίρνει τουλάχιστον ένα εξάμηνο. Εγώ βέβαια έχω μια ευαισθησία στο δέρμα αλλά αν την έβλεπες με το που έβγαλα τα ράμματα ήταν κομψοτέχνημα. Σε 20 μέρες από την επέμβαση, στη βάφτιση του γιού μου φορούσα ντεκολτέ και ένα πολύ λεπτό αλυσιδάκι και όσοι δεν το ήξεραν, δεν το πρόσεξε κανείς και όταν τους έλεγα κοιτούσαν καλά καλά να δουν. Παρόλα αυτά, τώρα έξι μήνες μετά, δεν έχει επουλωθεί τελείως.
Τι εννοείς αν παχαίνει το Τ4; Αν έκανες ολική θυρεοειδεκτομή, είναι απαραίτητο να πάρεις αγωγή εφ'όρου ζωής, η οποία θα υποκαθιστά το λειτουργία του θυρεοειδή. Απλά στην αρχή θα πρέπει να περάσει κάποιος καιρός μετά την επέμβαση μέχρι να ρυθμιστεί η δόση.

Που έκανες την επέμβαση;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-04-09, 00:23
ΕΛΛΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ. Μια αλοιφή που έβαζα εγώ στη μικρή μου για ράμματα που είχε κάνει στο προσωπάκι της ήταν η kelosoft. Πράγματι δε φαίνεται σχεδόν τίποτα και ευτυχώς γιατί ανησυχούσα επειδή είναι κοριτσάκι, ήταν και πρόσωπο, στην προτείνω. Δε θυμάμαι όμως πόσο την είχα αγοράσει.
Όσο για το άλλο που ρωτάς δε γνωρίζω αν θα παχυνεις. Μεταξύ αστείου και σοβαρού όμως εγώ ρώτησα τη γιατρό αν μπορεί να μου ρυθμίσει το θυροειδή για κανά τρίμηνο να αδυνατίσω και μετά να το ξαναφτιάξουμε στα ίσα του και μου είπε ότι αν τον ρυθμίσουμε (γενικώς) θα αυξηθούν οι καυσεις μου και θα αδυνατίσω!

ΕΛΛΗ
07-04-09, 14:29
Τι εννοείς αν παχαίνει το Τ4; Αν έκανες ολική θυρεοειδεκτομή, είναι απαραίτητο να πάρεις αγωγή εφ'όρου ζωής, η οποία θα υποκαθιστά το λειτουργία του θυρεοειδή. Απλά στην αρχή θα πρέπει να περάσει κάποιος καιρός μετά την επέμβαση μέχρι να ρυθμιστεί η δόση.

Το ξερω οτι πρεπει να περνω το χαπι εφ'ορου ζωης.Δεν ρωτησα αν παχαινει για να το σταματησω.....ρωτησα γενικος αν παχαινει......Επειδη μεχρι τωρα επερνα το thirormon και ξερω οτι παχαινει ρωταω αν ισχυει το ιδιο με το Τ4.

maryp
07-04-09, 17:48
εγώ δεν έβαλα αλοιφή. όταν μου έβγαλε τον επίδεσμο που μου είχε τοποθετήσει στην αλλαγή πριν το εξιτήριο (δλδ μια εβδομάδα μετά) μου έδωσε κάτι αυτοκολλητα να βάζω, το άλλαζα κάθε μέρα επί 12 μέρες.
και δεν παίρνω Τ4. παίρνω euthyrox 125. Μάλλον το ίδιο είναι με άλλη ονομασία... Δεν θα παχύνουμε βρε! Κορμάρες θα γίνουμε μόλις ρυθμιστεί η δόση! :lol:

evita
07-04-09, 23:46
Το ξερω οτι πρεπει να περνω το χαπι εφ'ορου ζωης.Δεν ρωτησα αν παχαινει για να το σταματησω.....ρωτησα γενικος αν παχαινει......Επειδη μεχρι τωρα επερνα το thirormon και ξερω οτι παχαινει ρωταω αν ισχυει το ιδιο με το Τ4.

Λογικά όταν ρυθμιστεί η δόση, το T4 θα υποκαθιστά την ομαλή λειτουργία του θυρεοειδή, και ο μεταβολισμός θα είναι σε κανονικά επίπεδα, οπότε γιατί να παχύνεις;
Δεν μου είπες, που έκανες την επέμβαση;

ΕΛΛΗ
08-04-09, 16:10

Λογικά όταν ρυθμιστεί η δόση, το T4 θα υποκαθιστά την ομαλή λειτουργία του θυρεοειδή, και ο μεταβολισμός θα είναι σε κανονικά επίπεδα, οπότε γιατί να παχύνεις;
Δεν μου είπες, που έκανες την επέμβαση;

Την εκανα στο Ηρακλειο,στο Βενιζελειο,με γιατρο τον Σημαντηρακη.

evita
08-04-09, 23:25

Δημόσιο είναι το Βενζέλειο ε; Απ'αυτά που έγραψες έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι πολύ καλο νοσοκομείο και είστε τυχεροί στο Ηράκλειο.

ΕΛΛΗ
09-04-09, 14:44

Δημόσιο είναι το Βενζέλειο ε; Απ'αυτά που έγραψες έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι πολύ καλο νοσοκομείο και είστε τυχεροί στο Ηράκλειο.

Ο συγκεκριμενος γιατρος φημιζεται!!!Πολλοι ερχονται απο Αθηνα-Θεσσαλονικη κ.τ.λ για να τους εγχειρηση ο συγκεκριμενος γιατρος.Εγω μπορουσα να την κανω σε ιδιωτικη κλινικη με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο την ασφαλεια μου,αλλα επελεξα εκει για να ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα!!!!!!!

BABE
09-04-09, 21:49
Γεια σας κορίτσια εκανα και εγω την επέμβαση την παρασκευη 3 Απριλίου στο Παπαδημητρίου στα Μελίσσια....διήρκεσε περίπου 3 ώρες αρκετές και μετα δεν νύζταζα καθόλου αφου βγηκα γύρω στης 3 το μεσημέρι απο το χεριουργειο και κοιμήθηκα το βράδυ στης 12 τι να πω δεν ξέρω............αυριο θα με ξαναδει να μου αλλαξει τα αυτοκολλητα που εχω στην τομή και θα παιρνω περίπου και μεχρι τη Δευτερα 12 μερες σύνολο αντιβίωση ZINADOL Λλέγετε και πέρνω ασβέστιο 3 φορές την ημέρα!!
Δεν εχω πονέσει καθόλου το μόνο που νιώθω ειναι κουραση στο κεφαλι μου αυχενα γιατι καμουριάζω λιγο φοβαμαι να τραβηξω το κεφαλι μου προς τα πίσω το νιώθατε αυτο??

maryp
09-04-09, 21:58
Σιδερένια BABE!
Ο πόνος στον αυχένα είναι φυσιολογικός απ'οτι έμαθα κι εγώ εδώ στο φόρουμ. Είναι από τη στάση που σε έχουν κατά τη διάρκεια της επέμβασης. αυτό με το "καμπούριασμα" το ένιωσα κι εγώ... θα περάσει!

Και πάλι σιδερένια!!

evita
09-04-09, 23:31
Είναι λογικό να νιώθεις βάρος στον αυχένα διότι 3 ώρες το κεφάλι σου ήταν σε υπερέκταση. Πάντως μια χαρά σε βρίσκω, εγώ για 2 εβδομάδες ήμουν σα φυτό από την αντιβίωση :) και τώρα έξι μήνες μετά αν στραβοκοιμηθώ ή είμαι πολύ ώρα στο pc νιώθω τον αυχένα μου να με τραβάει.
Σιδερένια!!

maryp
10-04-09, 10:18
evita να σε ρωτήσω μιας και είσαι η πιο "έμπειρη" στο θέμα?
ο πόνος στο λαιμό (μέσα στο λαιμό) όταν πας να μιλήσεις λίγο πιο δυνατά, πότε περνάει?

evita
10-04-09, 14:26
evita να σε ρωτήσω μιας και είσαι η πιο "έμπειρη" στο θέμα?
ο πόνος στο λαιμό (μέσα στο λαιμό) όταν πας να μιλήσεις λίγο πιο δυνατά, πότε περνάει?

Λοιπόν, εγώ νιώθω το εξής: δεν είναι ακριβώς πόνος, περισσότερο ενόχληση θα το έλεγα, πως να στο περιγράψω... σαν πολύ ελαφριά ψύξη στην αριστερή πλευρά του λαιμού που ήταν ο όζος και το οποίο με πιάνει όταν μιλήσω πολύ ώρα (που συμβαίνει τόσο συχνά ώστε ο άντρας μου πριν μπω στο χειρουργείο έλεγε στο γιατρό μήπως γίνεται να μου πειράξει λίγο τις χορδές :) ) ή όταν είμαι πολύ κουρασμένη. Για αυτόν τον πόνο λες;

maryp
10-04-09, 14:44
εμένα με ενοχλει μέσα στο λαιμό, εκεί ας πούμε που ήταν οι αμυγδαλές. Με ενοχλεί όταν μιλήσω πολύ, όταν μιλήσω λίγο πιο δυνατά (μιλάμε όλοι εδώ μέσα είναι ευτυχισμένοι! :lol: )....

ΕΛΛΗ
10-04-09, 16:01
Εγω παλι κοριτσια αυτο που νιωθω ειναι ενα τεντωμα στο λαιμο..Σαν να μου εχουν τραβηξει τον λαιμο να τον εχουν κοψει και να τον εχουν τεντωμενο τσιτα.Δεν ξερω αν καταλαβαινεται τι θελω να πω.......Οσο για την ομιλια...δεν κουραζομαι,μπορω να γκαριζω οπως παλια οση ωρα θελω :lol: Ευτυχως δεν επιασε η ευχη του αντρα μου :lol: :lol: :lol:

lenaPer
04-05-09, 19:22
Γεια σας... Ειμαι καινουργια στην παρεα... Θα ηθελα πληροφοριες για γιατρους στη Θεσσαλονικη που χειρουργουν Θυρεοειδη... Αγιο Λουκα και ΑΧΕΠΑ
Ευχαριστω

BABE
05-05-09, 11:51
Γυρισα και στην Δουλεια επιτέλους και το μόνο που εξακολουθώ και παίρνω ειναι το ασβέστιο προς το παρόν αλλες 7 ταμπλέτες ειναι....
Να σας ρωτήσω κατι μήπως ξέρετε κανω Διάιτα εδω και 10 ημέρες περίπου στο Χειρουργειο είμουνα 67 κιλά μετα το χειρουργείο οταν αποφάσισα να ξεκινήσω την Διαιτα πηγα 68 και εδω και δεκα μέρες ειμαι κολλημένη ..........υπάρχει περιπτωση να παιζει ρόλο η αντιβιωση που επερνα η zinadol μου κάνει φοβερη εντηπωση τι εχει παθει ο οργανισμός μου??Το χαπι ακομα δεν το εχω ξεκινησει εφ όρου ζωής αυτη την εβδομαδα θα πάω για εξετασεις μολις τελειωσει το ασβέστιο λετε να φταει το ασβέστιο δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα!!!!!!!

maryp
05-05-09, 21:15
μια από τα ίδια κι εγώ... ακριβώς τα ίδια όμως! χωρίς αντιβίωση όμως. τώρα άρχισα πάλι να χάνω... 2 μήνες μετά... για να δούμε... τι θα δούμε! μάλλον φταίει το ότι ο μεταβολισμός μας κάτι παθαινει από την έλλειψη της Τ4 μέχρι να αρχίσουμε το χάπι.

BABE
06-05-09, 12:41
δηλαδη δεν ειμαι η μοναδικη απο οτι καταλαβα,,,,,, απλα μου κανει εντυοωση οτι εχω ξεπριστει το καταλαβαινω απλα δεν μου φαινεται στην ζυγαρια θα κανω μια δοκιμη να ζυγιστώ και σε φαρμακειου μηπωσ στο σπιτι ι δικια μου (ψηφιακη) τα έχει παιξει τι να πω........

BABE
07-05-09, 09:56
Εχασα 1 κιλό ζυγιστηκα το πρωι ειμαι κατευνθουσιασμένη ξεκόλλησα επιτέλους ....ειχα απογοητευτει και ζυγιστηκα και σε φαρμακειο αρα του σπιτιου η ζυγαρια παει καλα .μου εδωσε ωθηση να συνεχίσω θα σας πω τα νεα την αλλη εβδομαδα !!!!!!!!!

Πέτρος Δ. Θάνος
20-05-09, 10:48
edit admin αυτοδιαφήμιση. Είναι σπουδαίο να είσαι γυναίκα και μάνα.Να προσέχετε και οι επιλογές σας στο θέμα υγεία να είναι πολυ προσεκτικές

λιζα παπαπανου
25-05-09, 11:55
Γεια σας!!!!!!!!!! Ειμαι καινουρια και θα ηθελα μερικες πληροφοριες (αν ξερει κανεις) για Πολυοζοδης Βροχοκηλη. Ευχαριστω

rozi
30-07-09, 15:01
Καλησπέρα κι από μένα..

Μόλις προχθές έκανα ολική αφαίρεση θυροειδούς και όλα πήγαν καλά.Σήμερα πλεον είμαι σπίτι μου και είμαι μια χαρά.

Ήθελα να ρωτησω κάποιον που έχει περάσει αυτή τη διαδικασία...πως προστατευόταν από τον ήλιο.Εγώ προς το παρόν δεν έχω βγάλει τα ράμματα σε λίγες μέρες θα γίνει αυτο.Ο γιατρός μου μου είπε πως μπορώ να πάω στη θάλασσα αφου βγάλω τα ράμματα και περάσουν συνολικά 15 μέρες.Φυσικά στη θάλασσα μόνο το απόγευμα.

Υπάρχει κανένα επίθεμα η αυτοκόλλητο που να μπαίνει στο σημείο, ώστε να μπορούμε μετά να φοράμε κάποιο μαντήλι και να το προστατεύουμε από τον ήλιο?

Πέτρος Δ. Θάνος
30-07-09, 15:09
Δυστυχως δεν μπορω να απαντησω καθ'οτι ειμαι αλλης ειδικοτητας

snowwhite
30-07-09, 17:45
Καλησπέρα κι από μένα..

Μόλις προχθές έκανα ολική αφαίρεση θυροειδούς και όλα πήγαν καλά.Σήμερα πλεον είμαι σπίτι μου και είμαι μια χαρά.

Ήθελα να ρωτησω κάποιον που έχει περάσει αυτή τη διαδικασία...πως προστατευόταν από τον ήλιο.Εγώ προς το παρόν δεν έχω βγάλει τα ράμματα σε λίγες μέρες θα γίνει αυτο.Ο γιατρός μου μου είπε πως μπορώ να πάω στη θάλασσα αφου βγάλω τα ράμματα και περάσουν συνολικά 15 μέρες.Φυσικά στη θάλασσα μόνο το απόγευμα.

Υπάρχει κανένα επίθεμα η αυτοκόλλητο που να μπαίνει στο σημείο, ώστε να μπορούμε μετά να φοράμε κάποιο μαντήλι και να το προστατεύουμε από τον ήλιο?

γεια σου!!!!!

σιδερενια!!!!

εγω έβαζα συνηθως ένα φουλάρι...και αυτο πιο πολύ απο κομπλεξ για την τομή(δυστυχως μου έκαναν μεγαλη)
μετα συνηθισα

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να βάζεις κάτι,τις πρώτες μέρες μόνο μια μικρη γαζουλα(θα σου πει και ο γιατρος)

starfish2581
30-07-09, 18:47
Καλησπέρα κι από μένα..

Καλησπέρα και σιδερένια. Έχω κάνει κι εγώ πριν 6 χρόνια ολική αφαίρεση, αλλά εγώ την έκανα σε χειμερινή περίοδο , οπότε δεν είχα πρόβλημα με το θέμα του ήλιου. Απ'ότι θυμάμαι, φορούσα ένα μεγάλο επίθεμα στο σημείο, το οποίο κάλυπτε όλη την περιοχή και με το παραπάνω. Το άλλαζα δύο φορές την ημέρα μόνη μου. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε κάλυπτε μια χαρά, μπορείς να ρωτήσεις στο φαρμακείο, σίγουρα θα έχουν να σου προτείνουν κάτι.

rozi
31-07-09, 04:00
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

Απλά δε μου είπε ο γιατρός για κάποιο επίθεμα και δεν ήξερα αν μπορώ να ακουμπάω φουλάρι επάνω στην τομή.

Ουφ τώρα είμαι με τα ράμματα στο σπίτι και ενώ μετά την επέμβαση ήμουν πολύ καλά..τώρα δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ.

Αλλά από οτι βλέπω δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα στο μέλλον οπότε παίρνω θάρρος και κάνω υπομονή ;-)

και πάλι ευχαριστώ

rozi
21-08-09, 17:36
Καλησπέρα και πάλι..

'Ηθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο , αφού υπήρξε κακοήθεια.Θέλω να μάθω πληροφορίες και νοσοκομεία που έχουν πυρηνικό τμήμα και κάνουν τη θεραπεία αυτή.Ο γιατρός μου ανέφερε 1-2 αλλά βλέπω οτι η λίστα αναμονής είναι πολύ μεγάλη και δεν έχω τόσο χρόνο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

evita
22-08-09, 19:44
Δεν θυμάμαι να σου πω ποια Δημόσια νοσοκομεία έχουν πυρηνικό τμήμα γιατί όταν το είχα ψάξει είχαν 6 μήνες λίστα αναμονής και δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω τόσο. Πήγα σε ιδιωτικό, έδωσα 1800 € και πήρα από το Ταμείο 285 €. Δεν ασχολήθηκα και πολύ τότε γιατί όπως καταλαβαίνεις μέσα στη δίνη όλης αυτής της περιπέτειας τα λεφτά ήταν το τελευταίο που σκεφτόμουν. Μεγάλο λάθος. Σήμερα που το σκέφτομαι εκνευρίζομαι αφάνταστα. Γι'αυτό η συμβουλή μου είναι η εξής: Πάρε γνωμάτευση από όσους γιατρούς χρειαστεί (κατά προτίμηση του Δημοσίου) και πήγαινε στο ταμείο σου (εφόσον έχεις) και πες βρείτε μου άμεσα Δημόσιο κέντρο για τη θεραπεία. Εννοείται πως δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα. Πες τους σε 1 μήνα θα είμαι πάλι εδώ και το καλό που σας θέλω είναι να μου δώσετε τα λεφτά μου μέχρι το τελευταίο ευρώ. Και στη συνέχεια πήγαινε σε όποιο ιδιωτικό νοσοκομείο μπορεί να σου προσφέρει τη θεραπεία άμεσα. Να κάνεις φασαρία, να φτάσεις μέχρι όπου χρειαστεί. Είναι υποχρέωση του κράτους να σου καλύψει τα έξοδα για μια θεραπεία που δεν την κάνεις από προσωπική επιλογή αλλά είναι θέμα ζωής και θανάτου και το κράτος δεν μπορεί να στην παρέχει άμεσα στις υποδομές του.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

tasoula07
06-09-09, 23:09
Περί «θυρεοειδούς» ο λόγος…τελική βιοψία : θηλώδες καρκίνωμα. 6-8-2009

Επειδή, από την πρώτη στιγμή, ανέτρεξα στο Internet για να πάρω πληροφορίες, θεωρώ χρέος μου να καταθέσω κι εγώ ό τι πέρασε κι εξακολουθεί να περνάει απ΄το «πετσί» μου, τους τελευταίους μήνες.
Καταρχήν, εδώ και 8 – 9 μήνες φάνηκαν τα πρώτα έντονα σημάδια . Ταχυκαρδία {140 σφυγμοί}, αύξηση της αρτηριακής πίεσης, αύξηση της χοληστερίνης, μια μικρή κατακράτηση υγρών, ένα «κοντοβηχαλάκι», σαν πνίξιμο, που με ξυπνούσε απ΄τον ύπνο το βράδυ. Αυτά. Οι αιματολογικές του θυρεοειδούς… άψογες.
Από κακή συγκυρία παρέλειψα σε πρώτη φάση να κάνω υπερηχογράφημα. Το έψαχνα λοιπόν καρδιολογικά και γενικώς παραπλανήθηκα κι έχασα αρκετούς μήνες.
Η ολιστική ιατρός μου το βρήκε κάποια στιγμή τυχαία, τσεκάροντάς με σ΄ένα μηχάνημα. Πήγα επειγόντως τότε για υπέρηχο, σ΄έναν καταπληκτικό ακτινοδιαγνωστή [Γκόβας, στην Γλυφάδα], ο οποίος επέμενε πάρα πολύ ότι πρέπει να βγάλω τον θυρεοειδή, ό τι κι αν δείξει η παρακέντηση…κι επειδή τον ξέρω 20 χρόνια, κατάλαβα ότι τα πράγματα είναι πιο σοβαρά απ΄ότι νόμιζα.
Ξεκίνησα λοιπόν απ΄το Ιντερνέτ να πάρω πληροφορίες για το τι ακριβώς είναι αυτό που μου συμβαίνει και βέβαια…πού θα βρώ τον «καλό» χειρούργο. Και τον βρήκα.
Δεν λέω, καλός επιστήμονας ο άνθρωπος…αλλά έχει ξεχάσει προ πολλού τον όρκο του Ιπποκράτη. Εξυπηρετεί το σύστημα …και την τσέπη του.
Λοιπόν, άμα ακούσετε απ΄τον χειρούργο να σας λέει, ότι η εγχείρηση του θυρεοειδούς δεν είναι τίποτα… την μία μπαίνεις και την άλλη βγαίνεις…κάντε την με ελαφρά πηδηματάκια…Το ιδιωτικό νοσοκομείο που δουλεύει του έχει δώσει 4-5
κρεβάτια να κάνει την δουλειά του. Έτσι λοιπόν στοχεύει στο «φύγε εσύ…έλα εσύ», κάθε μέρα κι άλλο χειρουργείο, γιατί έτσι δουλεύει το σύστημα στους ρυθμούς που εξυπηρετεί το «χασάπικο» και τον «χασάπη. Τις ανάγκες του ασθενούς δεν τις αξιολογεί κανένας.
Είτε εγχείρηση θυρεοειδούς κάνεις, είτε καρκίνο μαστού…τελειώνει το χειρουργείο σου μεσημέρι, γύρω στις 2 και την άλλη μέρα στις 8.30 πμ. έχεις φύγει…
Έρχεται…μου τραβάει το σωληνάκι της παροχέτευσης.. τον οποίο ήταν γεμάτο αίματα, που δεν είχαν απομακρυνθεί απ΄το τραύμα, κόβει ράμματα και παράλληλα μου δίνει οδηγίες {εμφανώς αγχωμένος} για το τι μπορεί να νοιώσω και πώς να το αντιμετωπίσω… Κι εγώ, που καλά καλά δεν έχω συνέλθει από την νάρκωση βρίσκομαι στο δρόμο να παραπατάω. Ήταν πολύ αστείος [εκ των υστέρων γελούσα], όταν μου είπε να ξυπνάω κάθε 2 ώρες για να παίρνω ανελλιπώς ασβέστιο, εφόσον τα συμπτώματα θα ήταν έτσι..κι αλλιώς κι αλλιώτικα. Και βέβαια δεν μου άφηνε περιθώρια να του πω ότι , αν μέσα στα ενδεχόμενα είναι να πάθω τόσα πολλά, γιατί δεν με κρατάτε μια μέρα ακόμη, να με ισορροπήσετε και μετά να φύγω;;;;
Σημειωτέον, ότι είμαι μια γυναίκα 60 χρόνων, με βαρύ ιατρικό ιστορικό και τον έχω ενημερώσει γι αυτό.
Έφθασα σπίτι μου, έπεσα ξερή για ύπνο και το απόγευμα κατά τις 7.30 αρχίζει ένα αίσθημα πνιγμού, που παρόμοιο δεν είχα ξανανιώσει ποτέ μου. Τον παίρνω τηλέφωνο και μου λέει ότι έχω κρίση πανικού και να πάρω ένα ηρεμιστικό, …ό τι έχω σπίτι…Εγώ όμως που έχω μια καλή επαφή με το σώμα μου και ξέρω κι από κρίσεις … πανικού, προσπαθώ να του εξηγήσω, ότι αυτό που νοιώθω, δείχνει να έχει να κάνει με χημεία, με κάτι που λείπει απ΄τον οργανισμό μου και εν πάση περιπτώσει,,αισθάνομαι ότι δεν τα βγάζω πέρα μόνη μου. Και τι μου απαντάει,
ο ανάλγητος χασάπης… «τι να σας κάνω, πηγαίνετε σ΄ένα νοσοκομείο»…
Κι αρχίζει ο …Γολγοθάς μου. Στο «Σωτηρία» [το πλησιέστερο στο σπίτι μου] :
Πηγαίνετε στο Κρατικό…ωστόσο πνίγομαι… Πάω στο Κρατικό και πέφτω επάνω σ΄ένα …τσιγκανοκαυγά…άνευ προηγουμένου. Μεταβολή και στο πλησιέστερο ιδιωτικό νοσοκομείο. Μπαίνοντας, με βλέπει πρόχειρα ένας χειρούργος , ο οποίος όμως δεν ήταν βάρδια, απλώς συμπτωματικά βρέθηκε. Έχει πάθει αλκάλωση λέει…
Βάλτε της αυτό κι εκείνο και το άλλο κι εξαφανίζεται…κι εμφανίζεται η γιατρός βάρδιας… προφανώς. Η δύστυχη …είναι φανερά ανασφαλής, δεν ξέρει τι να κάνει,
…δεν μου γεμίζει το μάτι κι επί πλέον έχει και μια συμπεριφορά…κομμωτηρίου.
Τηλεφωνιέται με τον χειρούργο που με χειρούργησε και πείθεται ότι έχω…κρίση πανικού…Μου σπάνε τις φλέβες και τις αρτηρίες την μία μετά την άλλη προκειμένου να μου πάρουν αίμα για εξετάσεις , μου βάζουν ορό, ρίχνουνε και μια ηρεμιστική μέσα. Ευχήθηκα να βγω από κει μέσα κι ας πάω σπίτι μου να πεθάνω, τόσο εξευτελιστικά ένοιωθα. Σημειωτέον, ότι το ασβέστιο στο αίμα έπρεπε να είναι 3.50 -4.50 κι εγώ είχα μπαίνοντας 3.30 και βγήκα με 2.93. Επί πλέον ο δείκτης που δείχνει τον κίνδυνο εμβολής ήταν στα ύψη.{έχω κρατήσει όλα τα στοιχεία}.
Ζαβλακωμένη πέρασα κακήν κακώς το βράδυ και την επομένη το πρωί, πάλι…τα ίδια. Σε συνεννόηση με τον ολιστικό γιατρό μου βρέθηκα σ΄ένα ιδιωτικό νοσοκομείο, συστημένη σε συγκεκριμένη ιατρό, η οποία μόλις μου έβαλε ένα ορό κι έπεσε το πρώτο ασβέστιο ένοιωσα να …ξελαμπικάρει το μυαλό μου, άρχισα να συνέρχομαι. Από κει κι έπειτα, με ανέλαβε η ολιστική ιατρός μου, μου έδωσε τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία, ηλεκτρολύτες και δεν ξέρω πώς αλλιώς τα λένε…και σιγά-σιγά άρχισα να συνέρχομαι.
Από εδώ και πέρα αρχίζω να ενημερώνομαι και ν΄αντιλαμβάνομαι για το πώς έπρεπε να είχα κινηθεί.
Βλέπω συμπτωματικά μια εκπομπή [σε κρατικό κανάλι] «Υγεία για όλους» με θέμα τον θυρεοειδή και κυρίως τον καρκίνο του θυρεοειδούς. Στο πάνελ είναι ένας χειρούργος, μια ενδοκρινολόγος και μια ασθενής. Κι εκεί ξεστραβώθηκα για τα καλά…για το τι μου συνέβαινε και για το τι θα μπορούσα να έχω πάθει. Μέχρι και τραχειοτομή μπορεί να χρειαστεί…
Στη συνέχεια βρέθηκα σε δημόσιο νοσοκομείο στο «ΜΕΤΑΞΑ», το οποίο λειτουργεί
Α Ψ Ο Γ Α, για να λέμε και τα καλά…Εκεί έκανα το ραδιενεργό ιώδιο κι είχα την ευκαιρία να συμπληρώσω τις γνώσεις μου γύρω απ΄αυτό το θέμα. Αυτή η εγχείρηση έχει 6 μέρες νοσηλείας και από τις αφηγήσεις ομοιοπαθών πληροφορήθηκα, ότι όλες είχαν παρόμοια προβλήματα με τα δικά μου, μόνο που αυτές είχαν την τύχη να νοσηλεύονται έχοντας δίπλα τους γιατρούς υπεύθυνους . Ξέρω…θα μου πείτε και στα Δημόσια Νοσοκομεία δεν είναι όλοι άγιοι…όλοι τα ξέρουμε και τα πώς και τα γιατί που μας ταλανίζουν χρόνια ολόκληρα… αλλά σας διαβεβαιώνω αδέλφια, στο Δημόσιο μπορεί να βρεις μια στάλα ανθρωπιάς , στον ιδιωτικό φορέα …αποκλείεται.
Όταν ακούς γιατρό, που με το πρώτο ραντεβού σου λέει, 2700 ευρώ με 700 απόδειξη,
Ή 3.500 ευρώ με όλο το ποσό απόδειξη…φύγε σου λέω ,φύγε με ελαφρά πηδηματάκια … Τόσα λοιπόν θέλουνε να βγάζουν την ημέρα οι… καλοί γιατροί…τόσα επί 3-4 εγχειρήσεις ημερησίως…που να τα φάνε όλα στους γιατρούς
Οι καριόληδες.

Με λένε Τασούλα Σαρακατσάνου κι αισθάνομαι αηδία για όλους αυτούς που καταντήσανε την υγεία συνώνυμο της ματαιοδοξίας τους.

evita
07-09-09, 14:04
Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που κάποια στιγμή της ζωής του να μην έχει πέσει σε γιατρό "αλμπάνη" ή "αρπακτικό". Και ακόμα και όταν δεν είναι έτσι, τις περισσότερες φορές αντιμετωπιζόμαστε από τους γιατρούς σαν "στατιστικές". Ήταν ατυχία για σένα να πέσεις σε κακό γιατρό στη φάση που βρίσκεσαι (με διάγνωση θηλώδους) και όλη αυτή η περιπέπετεια να σου ρίξει περισσότερο την, όπως φαντάζομαι, ήδη πληγείσα ψυχολογία.
Έχουμε ένα σωρό λόγους, πέρα από το σύστημα υγείας, να αγανακτούμε και να αηδιάζουμε με τον κόσμο γύρω μας, άσε όμως την οργή σου να καταλαγιάσει γιατί ο δρόμος που ξεκίνησες είναι μακρύς και θα σου χρειαστεί αρκετό απόθεμα θετικής ενέργειας. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις για τη συμβουλή που σου δίνω αλλά πήρα το θάρρος έχοντας βρεθεί στην ίδια θέση (της ίδια διάγνωσης, όχι του κακού χειρουργού)

Μια απορία: 6-8-09 έγινε η διάγνωση και έχεις ήδη κάνει και τη θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο;

tasoula07
23-09-09, 12:52
Οφείλω μια απάντηση : Την εγχείρηση την έκανα 10 ιουνίου και το ραδιενεργό 24 Ιουλίου. Τώρα βρίσκομαι στην αρχή της υποκατάστασης με θυρορμόνη...ζόρικα τα πράγματα. Ελπίζω όταν βρεθεί η κατάλληλη δόση να τακτοποιηθώ.

aleca
23-09-09, 14:36
Τασούλα και εγώ πέρασα 'ζόρικα' μετά το χειρουργείο. Είχα graves disease και έκανα αφαίρεση τον Οκτώβριο 2008. Για κανένα τρίμηνο τετράμηνο δεν ένιωθα καλά και ας ήταν φαινομενικά ΟΚ η δόση. Έχασα πολύ μαλί, έπαθα εξόφθαλμο το οποίο ευτυχώς επανήλθε γρήγορα και μετα βλεφαροίδημα. Πέρασαν όμως και μάλιστα στο εξάμηνο που ήμουν καλά έμεινα έγκυος. Το μαλλί σταμάτησε να πέφτει τον Ιούλη.

Περαστικά σου! Θα επανέλθεις, μόνο κάνε λίγο υπομονή.

jessygk
09-10-09, 02:55
γεια σας! υστερα απο υπερηχο μου εγινε στη μητερα βρεθηκε οζιδιο αναγραφομενου μεγεθους 9,32mm x 4.15mm.....επειδη δεν αντεχω να περιμενω μεχρι την επισκεψη της στο γιατρο διοτι ανησυχω ιδιαιερα θα ηθελα να ρωτησω αν προκειται για οζιδιο κοντα στο 1 εκατοστο (9 χιλιοστα για την ακριβεια) ή το μεγεθος υπολογιζεται απο το γινομενο των 2 δοθεντων διαστασεων.... ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

aleca
09-10-09, 08:07
μην ανησυχείς δεν είναι μεγάλος όζος όπως και να έχει. Νομίζω ότι απλά θα το παρακολουθεί ανα εξάμηνο, τίποτα άλλο. Περαστικά.

jessygk
09-10-09, 13:33
σε ευχαριστω παρα πολυ!

barb3
12-10-09, 11:46
καλημερα κι απο εμενα
κι εγω εκανα ενα υπερηχογραφημα στο ικα την παρασκευη και μου βρηκαν εναν οζο μεγεθους φακης. ο γιατρος μου ειπε να μη δωσω σημασια αλλά δεν προκειται να εμπιστευτω τετοια απαντηση. τι μου προτεινετε να κανω?

aleca
22-10-09, 20:02
οζίδια κάτω από 2 εκατοστα αλλά με ομαλή λειτουργεία θυροειδή, απλά χρήζουν επανεξέτασης σε 6 μήνες. αγωγή δίνεται αν ο ορμονολογικός έλεγχος δεν έιναι καλός

nantin
28-11-09, 21:45
Καλησπέρα. Ο άντρας μου τον Ιούνιο έκανε ολική αφαίρεση θυροειδή.Ο χειρουργός αφαίρεσε και λεμφαδένες. Η βιοψία έδειξε κακοήθεια (θυλώδες καρκίνωμα)Μας παρέπεμψαν άμεσα για ραδιενεργό ιώδιο. Αφού κάναμε ότι μας υπέδειξε ο γιατρός μας είπε να κάνει σπινθηρογράφημα μετά από ένα 6μηνο. Από ότι έχω διαβάσει έχει καλή πρόγνωση. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο?

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
26-01-10, 20:04
γεια σας.κ εγω θα κανω εγχείρηση το Μαρτιο.φοβαμαι πολυ!!:cry:

rin@ki
29-01-10, 21:10
Καλησπέρα..είμαι καινούργια στη παρέα! Χτες συνάντησα κάποιον χειρούργο και μου πρότεινε πως ένας όζος που έχω στο θυρεοειδή μου ειναι καλό να αφαιρεθεί διότι έχει αυξηθεί απο τότε που τον πρωτοανακάλυψα. Είμαι και εγω σύμφωνη να το προχωρήσω όμως ,η μητέρα μου επιμένει πως επειδή είναι ενα ιδιαίτερα δύσκολο σημείο και πολλά έχουμε ακούσει για "χασάπικα" αποτελέσματα έχω λίγο ανησυχήσει και θέλω να το ψάξω το θέμα όσων αφορά το χειρούργο που θα με αναλάβει. Ζω στο Μαρούσι και αν είναι δυνατόν, η κοπέλα που εγχειρήθηκε στα Μελλίσια (επειδή και εγω έχω ΙΚΑ) να με ενημερώσει για το δικό της γιατρό αν και έχω την αίσθηση πως το όνομα τους μου είναι γνωστό. Ο χειρούργος που αναφέρω παραπάνω ονομάζεται Τσάπαλος και θα με χειρουργήσει μάλλον την Τετάρτη για 2 ινοαδενώματα που έχω στο στήθος μου. Παρακαλώ πολύ, όποια κοπέλα γνωρίζει το οτιδήποτε για γιατρούς και τα λοιπά ας μου πεί γιατί θέλω λίγο να το ψάξω το θέμα.
Ευχαριστώ θερμά και εύχομαι υγεία σε όλες σας !!

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
31-01-10, 08:55
γεια σας!θα κανω εγχειρηση σε ενα μηνα και αυτο που φοβαμαι πιο πολυ είναι η αυξηση βαρους μεχρι να σταθεροποιηθει το χαπι.θα ηθελα καποια κοπελα να μου πει που εχει κανει εγχειρηση αν πηρε κιλα πολλα.με ανησυχει πολυ η αυξηση βαρους.ευχαριστω πολυ.

aleca
31-01-10, 14:59
η αυξηση βαρους δεν συμβαινει παντα. Εξαρταται για ποιο λογο βγαζεις τον θυρεοειδη

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
31-01-10, 16:31
εχω οζους και ειδικα ο ενας ειναι μεγαλος κ πρεπει να βγει για να μην εχω προβληματα αργοτερα.απλα επειδη εδω και ενα μιση χρονια προσεχω πολυ το σωμα μου με διατροφη και γυμναστηριο και εχω χασει γυρω στα 8 κιλα(τοπικα)φοβαμαι!!

aleca
31-01-10, 19:26
η αφαιρεση λογω οζιδιων δεν προκαλει συνηθως αυξηση βαρους...αν προσεχεις και λιγο την διατροφη σου μη φοβασαι... Η αφαιρεση λογω graves δινει συνηθως κιλα. Καλη επιτυχια

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
31-01-10, 22:20
σε ευχαριστω πολυ!!!να σαι καλα!τι είναι graves

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
31-01-10, 22:22
σε ευχαριστω πολυ!! και τι είναι graves?

ANNA_XANIA
16-02-10, 20:24
ελένη σε παρακαλώ στείλε μου Email (annapyro@yahoo.gr )

aleca
16-02-10, 21:58
σορυ που αργησα, τωρα ειδα το μηνυμα. Ειναι αυτοανοσο που χτυπαει θυρεοειδη και ματια....

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
20-02-10, 08:49
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΝΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ?

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
20-02-10, 08:50
ελένη σε παρακαλώ στείλε μου Email (annapyro@yahoo.gr )
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΝΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ?

anna67
26-02-10, 21:35
Γεια σας!
Με λένε Άννα και είμαι από τις Σέρρες.
Στις 27 Μαίου του 2009 , πριν από 9 μήνες δηλαδή έκανα κι εγώ ολική αφαίρεση θυρεοειδούς. Ανακάλυψα έναν όζο πριν από 6 χρόνια κι από τότε άρχισε η ιστορία του και η δική μου μαζί!
Στην ενδοκρινολόγο στις Σέρρες και η πρώτη FNA[παρακέντηση] στο ΑΧΕΠΑ.Ευτυχώς αρνητική.΄'Οπως και οι άλλες που ακολούθησαν.Επειδή για 2 χρόνια έπαιρνα το Τ4 των 100mg ,αλλά μεγάλωσε κιόλας αποφάσισα να πάω σε ένα καθηγητή στη Θεσσαλονίκη. Καλά που δε με πέθανε... Μετά την απλή εξέταση από την οποία έβγαλε το συμπέρασμα ότι σίγουρα είναι καρκίνος κι αφού έκανα ένα σωρό από εξετάσεις και πάλι FNA...κι αφού βγήκαν τα πάντα αρνητικά , άσχετα αν αυτός δεν το πίστευε [με το ζόρι μιλάμε να έχω καρκίνο] μου έδωσε 200mg thirormon. Έπαθα θυρεοτοξικό σοκ!!!! Απίστευτη ταχυπαλμία,εφιδρώσεις, φοβίες και κρίσεις πανικού! Πέρασαν πάνω από 5 μήνες για να το ξεπεράσω [βασικά σιχαίνομαι τα φάρμακα και δε δέχτηκα να πάρω ηρεμιστικά]. Ξανά στη γιατρό στις Σέρρες που με πολύ αγάπη, στοργή και προδέρμ με βοήθησε να συνέλθω. Πέρασαν άλλα 3 χρόνια, κάθε 4-5 μήνες έλεγχος και ο όζος μεγαλώνει ακόμη...
Με πείθουν και πάω πάλι σε καθηγήτρια στη Θεσσαλονίκη. Εξαιρετική, δε μπορώ να πω. Από την πρώτη στιγμή μου ξεκαθαρίζει ότι η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη και κάλό θα ήταν να χειρουργηθώ. Όλα αυτά τον Ιανουάριο του 2009. Συμφωνώ μαζί της και το σκέφτομαι για τον Σεπτέμβριο κι αφού η κόρη μου θα έχει τελειώσει με τις πανελλήνιες εξετάσεις και θα είχε τακτοποιηθεί και στην σχολή που θα περνούσε.Πηγαίνω πάλι τον Μάιο και η τύχη γελάει μαζί μου!!!!!! Η γιατρός με εξετάζει και ζητά άμεση επέμβαση. Φοβόταν ότι το " ηφαίστειο ήταν έτοιμο να εκραγεί".
Μου σύστησε 4 γιατρούς σε ιδιωτικές κλινικές της Θεσσαλονίκης. Ζητούσαν τρελά ποσά που δεν είχα τη δυνατότητα μεν αλλά αναγκαστικά κάτι θα έπρεπε να κάνω. Έψαξα πάρα πολύ στο διαδίκτυο. ΄Απειρες σελίδες. Στο τέλος αποφάσισα να πάω στο ΑΧΕΠΑ για να ζητήσω τη γνώμη κάποιου χειρουργού που τον γνώριζε η θεία μου από τότε που ήταν προισταμένη στο νοσοκομείΟ.
Έτσι έπεσα πάνω στη ομάδα του καθηγητή Παπαβραμίδη!!!!!

Παρασκευή με εξέτασαν , Τρίτη μπήκα στο νοσοκομείο και έκανα απίστευτες εξετάσεις, για χορδές , παραθυρεοειδείς αδένες κτλ.[ που οι άλλες κυρίες στο δωμάτιο , για την ίδια επέμβαση , δεν έκαναν] και την Τετάρτη μπήκα στο χειρουργείο.Εγώ στο νοσοκομείο και η κόρη μου το τελευταίο μάθημα των Πανελληνίων. Βγήκα μετά από περίπου 3 ώρες με μία τομή 2 εκατοστά!!!!!!!!!! Χωρίς καλώδια , χωρίς αίματα, χωρίς πόνο, χωρίς αντιβίωση, χωρίς καν συμπλήρωμα ασβεστίου και βέβαια λαλίστατη!!!
Και το κυριότερο, χωρίς να πληρώσω ούτε κρυφά ούτε φανερά!!!
Έμεινα 2 βράδια για παρακολούθηση κι έφυγα καλύτερα από όταν μπήκα. Την 5η μέρα πήγα στη δουλειά [ και δεν είναι δουλειά γραφείου] και τα πήγα θαυμάσια!! Τα αποτελέσματα της βιοψίας ήταν αρνητικά ευτυχώς. Έκανα 5 μήνες να στρώσω αιματολογικά[TSH, FT4].
Επί 6 χρόνια ζούσα με την αγωνία, το άγχος, το φόβο. Τώρα είμαι σαφώς πιο ήρεμη και καλύτερα!!!
Θέλω μέσα από όλη αυτήν την πολυλογία να μη ξεχάσω να ευχαριστήσω όλη την ΟΜΑΔΑ του καθ. κ.ΠΑΠΑΒΡΑΜΙΔΗ του ΑΧΕΠΑ για την ανθρωπιά τους, το ενδιαφέρον τους, την υπομονή, το χιούμορ τους, την αγάπη τους, τη συμπαράστασή τους και κυρίως να τους ευχαριστήσω γιατί τηρούν ακόμη τον ΌΡΚΟ ΤΟΥς ΣΤΟΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ.

σας ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία να σας πω την ιστορία μου
και σας εύχομαι μόνο υγεία

georgiamami
05-03-10, 14:28
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΕΚΑΝΑ ΟΛΙΚΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2009 ΣΤΟ ΑΧΕΠΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ κ.ΓΚΟΥΤΖΑΜΑΝΗΣ. ΠΟΛΥΟΖΩΔΗ ΤΟΞΙΚΗ ΒΡΟΓΧΟΚΗΛΗ.(ΕΝΤΟΠΙΣΑ 2 ΟΖΟΥΣ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2009 ΕΓΙΝΑΝ 6 ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΑ).ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 ΩΡΑ, ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ, ΟΥΛΗ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΙΟΡΑΤΗ, ΜΙΛΗΣΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΣΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΤΗΣ ΘΥΡΟΞΙΝΗΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ. ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΩ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΘΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΑΧΕΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗ.

georgiamami
11-03-10, 10:34
Κοριτσια, εσεις που κανατε αφαιρεση, πειτε μας μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, πως ειναι η υγεια σας σε σχεση με τη ληψη υποκαταστατων ορμονων (θυροξινης).
Ειχατε παρενεργειες, μεταβολες στο βαρος σας, διαταραχες περιοδου, ορασης, αντοχων.
Γενικα, πως ειστε σημερα. (Εγω εκανα ολικη αφαιρεση τον Απριλιο 2009 και εχω πολλα να σας πω)

aleca
11-03-10, 10:52
Κοριτσια, εσεις που κανατε αφαιρεση, πειτε μας μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, πως ειναι η υγεια σας σε σχεση με τη ληψη υποκαταστατων ορμονων (θυροξινης).
Ειχατε παρενεργειες, μεταβολες στο βαρος σας, διαταραχες περιοδου, ορασης, αντοχων.
Γενικα, πως ειστε σημερα. (Εγω εκανα ολικη αφαιρεση τον Απριλιο 2009 και εχω πολλα να σας πω)
egω ekana afairesh τον Νοεμβριο 2008, εχασα πολλα μαλια, εκανα εξοφθαλμο και βλεφαροιδημα και πηρα περιπου 6 κιλα. Στο εξαμηνο που ενιωσα λιγο καλυτερα εμεινα εγκυος στο δευτερο αγορακι μου. Στην εγκυμοσυνη, αν εξαιρεσουμε το πρηξιμο στο ενα μου ματι, ημουν μια χαρα. Τεσσερις σχεδον μηνες τωρα μετα τη γεννα, παω πολυ καλα. Τα ματια μου ειναι σχεδον ΟΚ, τα κιλα χανονται, μαλια δεν εχασα αλλα.
Εχει να κανει πιστευω και ο λογος που βγαζεις το θυρεοειδη. Όταν ειναι αυτοανοσο, ο θυρεοειδης ειναι συμπτωμα δεν ειναι η αιτια, οπότε πολλα προβληματα δεν λυνονται.

anna67
13-03-10, 10:58
Δεν ξέρω τι να πω, γιατί αισθάνομαι ότι γίνομαι κουραστική στους ανθρώπους γύρω μου και αποφεύγω να μιλήσω. Ίσως εδώ είναι καλύτερα να βγάλω αυτά που έχω μέσα μου, επειδή αντιμετωπίζουμε όλες το ίδιο πρόβλημα και μπορούμε να συμπαραστεκόμαστε η μια στην άλλη.
10 μήνες μετά την επέμβαση κι αφού έχασα αρκετά μαλλιά και πήρα 12 κιλά μόλις κατάφερα να ρυθμίσω την TSH που από 20μΙU την κατέβασα στο ο,90.
Η αλήθεια είναι ότι τους πρώτους μήνες μέχρι και τον Αύγουστο δηλαδή αισθανόμουν πολύ καλά και νόμιζα ότι σώθηκα.
Ξαναγύρισαν όμως οι κρίσεις πανικού [τις κληρονόμησα από ένα θυρεοτοξικό σοκ] και ενώ με την περίοδο είναι όλα κανονικά, εκείνες τις μέρες νοιώθω χάλια!
Δεν ξέρω να το περιγράψω καλύτερα. Ελαφριές ταχυκαρδίες, εφίδρωση, αίσθημα κρύου , ζάλη...

aleca
13-03-10, 22:05
και εγω πριν την περιοδο ειμαι χαλια...ενω πριν την αφαιρεση δεν ειχα θεμα... Τι να κανουμε καλη μου...μας ετυχε αυτο. Τουάχιστον δεν απειλειται η Ζωη μας...ας προσπαπθησουμε όσο μπορουμε να εχουμε καλη ποιοτητα αυτης τουλαχιστον.

georgiamami
14-03-10, 15:31
Κοριτσια, ευχομαι περαστικα σε ολες. Θελω να σας πω, πως μεχρι πριν ενα μηνα, οταν μιλουσα για τις <<παρενεργειες>> μου δεν με επαιρνε κανενας σοβαρα.Θυμωσα και με την ενδοκρινολογο μου, που οταν της ελεγα πως αισθανομαι, μου απαντουσε πως δεν ευθυνεται ο αδενας. Απορουσα γιατι πριν τη επεμβαση με δυσκολοτερες συνθηκες ζωης δεν ειχα προβληματα. Και ξαφνικα απο τον Απριλιο και μετα ολα χαλασαν. Η χαριστικη βολη για μενα ηταν οταν <εξαφανιστηκε> η περιοδος μου. Εγω δεν ξερω αν το δικο μου ηταν αυτοανοσο ή graves, ξερω οτι ειχα 2 τοξικους οζους και στο 2ο υπερηχο εγιναν 5 μεσα σε 2 μηνες.Αποφαση γιατρου : αφαιρεση.
Γνωριζω γυναικες που εχουν παρει thyrormon και οχι Τ4, αποκατεστησαν γρηγοροτερα τη θυροξινη και tsh. Λετε να παιζει ρολο το φαρμακο? Εσεις τι πηρατε μετα την εγχειριση? Παντως εγω μετα απο 10 μηνες ηρθα στα <εντος οριου>.

aleca
14-03-10, 15:48
εγω παιρνω Τ4...οι εξετασεις μου ηταν καλες...εντος οριων, αμεσως. Αλλα παρ΄ όλα αυτα δεν ημουν καλα εγω. Στο εξαμηνο ενιωσα καλα....

georgiamami
14-03-10, 22:29
εγω παιρνω Τ4...οι εξετασεις μου ηταν καλες...εντος οριων, αμεσως. Αλλα παρ΄ όλα αυτα δεν ημουν καλα εγω. Στο εξαμηνο ενιωσα καλα....
aleca κι εγω ειχα τις τιμες εντος οριων στο διμηνο. Μετα ομως τα 88mg το Τ4 ηταν πολυ λιγα για την περιπτωση μου και μεσα σε 4 μηνες εφτασε η TSH στο 11 με ολα τα συμπτωματα που εχω προαναφερει. Το ανακαλυψα συμπτωματικα οταν πηγα να κανω καποια αλλη αιματολογικη εξεταση και εβαλα και τις ορμονες. Εκει που ειχα υπερ εγινε super-υπο.

folegandros
18-03-10, 23:58
Γεια σε όλους, ομοιοπαθείς και μη.
Εγώ χειρουργήθηκα το Γενάρη του 2009 παρά την μάλλον αντίθετη γνώμη της ενδοκρινολόγου που με παρακολουθούσε, μια και την πίεζα προ έτους ήδη να πάω να τον βγάλω να ξεμπερδεύω.
Ω του θαύματος η βιοψία έδειξε κακοήθεια (διαγνωση Ca θυρεοειδούς sic!) με θυλώδη και θυλακιώδη κύτταρα.
Έκανα θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο Ι-131 το Πάσχα του 2009 (Απρίλιος) και ξαναέκανα πριν 15 ημέρες μια και κάποια κύτταρα επέμεναν να με ενοχλούν με την παρουσία τους ,ευτυχώς τουλάχιστον μέχρι στιγμής μόνο τοπικά. ΤΗν πρώτη φορά πήρα 100mC και την δεύτερη το ίδιο.
Όλοι μου λένε ότι η πρόγνωση είναι καλή αλλά έχω μάθει να τραβάω το δρόμο μου μια και οι γιατροί μάλλον δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη πια (μπορεί να την έχασα από αυτήν που με ''παρακολουθούσε'').
Έχω να πω στους άλλους που τυχόν βρουν κάτι σαν και το δικό μου να μην ανησυχούν, και ότι όλα παλεύονται αρκεί να βρεθούν πρόωρα.
Για αυτό και πριν σου συμβεί κάτι τέτοιο και αν ο γιατρός σου λέει να κάνεις επανεξέταση για τους όζους σου μία φορά το χρόνο, εσύ να κάνεις δύο!! Να μην αρκείστε στην απλή βιοψία με παρακέντηση (εκτός και ο όζος είναι πολύ μεγάλος) αλλά παρακέντηση με υπέρηχο. Να κάνετε όλες τις εξετάσεις σας σχολαστικά και να έχετε άποψη για τα ευρήματα των υπερήχων σας σε συνάρτηση και με την άποψη του γιατρού σας.
Αν πρόκειται να κάνετε θεραπείες με βεβαιωμένο καρκίνο, ΜΗΝ κόψετε τα χάπια αλλά μπείτε στο θάλαμο με τη λήψη του Thyrogen!!! Το φάρμακο αυτό είναι θαυματουργό και αποτρέπει τουλάχιστον το προσκαιρο πάχος από την έλλειψη ορμονών, την απώλεια ύπνου από το ροχαλητό λόγω του πρηξίματος, και την ταλαιπωρία με τις κράμπες, την ατονία κτλ.Χώρια ότι καλύπτεται από τα ταμεία εξ ολοκλήρου μια και πρόκειται για καρκινοθεραπεία παρά την τσουχτερή τιμή του (σχεδόν 1200?).
Και βέβαια όσο πιο γρήγορα συμφιλιωθείτε με την ιδέα ότι πάσχετε από καρκίνο έστω και από ιάσιμη μορφή σε ποσοστό 90 %, τόσο πιο γρήγορα και αποτελεσματικά θα τον νικήσετε.
Εύχομαι να είναι όλος ο κόσμος καλά.

georgiamami
19-03-10, 11:24
folegandros, σε ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου, σου ευχομαι να εχεις οσο το δυνατον καλυτερη υγεια. Εγω εβγαλα τον αδενα γιατι οπως ειπε η ενδοκρινολογος μου , οι οζοι ηταν τοξικοι και θα μετατρεπονταν σε καρκινακια.Ελπιζω να σωθηκα (τουλαχιστοαπο αυτο) γιατι λογω κληρονομικοτητας δεν θα τη γλιτωσω σε αλλα σημεια.

melissaki2010
21-03-10, 22:49
Καλησπέρα κοριτσια!Ειμαι νεα στο forum.,αλλα το διαβαζω καιρο..Εγω υποβληθηκα σε ολικη θυρεοειδεκτομη τον Ιανουαριο του 2008..Εκανα θεραπεια με τ4 των 100 για 7 μηνες μονο και μετα αποφασισα να τον αφαιρεσω,γιατι μεγαλωσε ο ψυχρος μου οζος 1cm ακομη αντι αν μεινει σταθερος ή να μικρυνει..οι τιμες μου ηταν φυσιολογικες πριν αρχισω θεραπεια..μετα ομως εγινα υπερ..και αυτοι οι 7 μηνες ηταν χαλια..ενιωθα κρισεις πανικου,αυπνιες και εχασα 4 κιλα σε 1 μηνα..ετσι τον εβγαλα ,ολα πηγαν καλα,εμεινα ενα βραδυ στην κλινικη και ευτυχως ρυθμιστηκε αμεσως..δεν εχω μεινει ακομα εγκυος και σκεφτομαι το τρεξιμο που θα ακολουθησει!!!!

georgiamami
22-03-10, 15:25
Καλησπέρα κοριτσια!Ειμαι νεα στο forum.,αλλα το διαβαζω καιρο..Εγω υποβληθηκα σε ολικη θυρεοειδεκτομη τον Ιανουαριο του 2008..Εκανα θεραπεια με τ4 των 100 για 7 μηνες μονο και μετα αποφασισα να τον αφαιρεσω,γιατι μεγαλωσε ο ψυχρος μου οζος 1cm ακομη αντι αν μεινει σταθερος ή να μικρυνει..οι τιμες μου ηταν φυσιολογικες πριν αρχισω θεραπεια..μετα ομως εγινα υπερ..και αυτοι οι 7 μηνες ηταν χαλια..ενιωθα κρισεις πανικου,αυπνιες και εχασα 4 κιλα σε 1 μηνα..ετσι τον εβγαλα ,ολα πηγαν καλα,εμεινα ενα βραδυ στην κλινικη και ευτυχως ρυθμιστηκε αμεσως..δεν εχω μεινει ακομα εγκυος και σκεφτομαι το τρεξιμο που θα ακολουθησει!!!!
http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon12.gif Καλως ορισες melissaki2010. Χαιρομαι που ειχες αισιο τελος με Τ4. Να θυμασαι να κανεις τεσταρισμα ορμονων συχνα. Τωρα ποιο χαπι παιρνεις, ποσα mg ημερησιως, και ποιες ειναι οι τιμες σου Ft4 & TSH? (αν θελεις απαντας)
Εγω εκανα 10 μηνες μετα την αφαιρεση για να φερω τις τιμες εντος οριων. Περασα δυσκολη φαση. Τωρα χανω κιλα με διατροφη και γυμναστικη.

evita
22-03-10, 18:04
Γεια σε όλους, ομοιοπαθείς και μη.
Εγώ χειρουργήθηκα το Γενάρη του 2009 παρά την μάλλον αντίθετη γνώμη της ενδοκρινολόγου που με παρακολουθούσε, μια και την πίεζα προ έτους ήδη να πάω να τον βγάλω να ξεμπερδεύω.
Ω του θαύματος η βιοψία έδειξε κακοήθεια (διαγνωση Ca θυρεοειδούς sic!) με θυλώδη και θυλακιώδη κύτταρα.
Έκανα θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο Ι-131 το Πάσχα του 2009 (Απρίλιος) και ξαναέκανα πριν 15 ημέρες μια και κάποια κύτταρα επέμεναν να με ενοχλούν με την παρουσία τους ,ευτυχώς τουλάχιστον μέχρι στιγμής μόνο τοπικά. ΤΗν πρώτη φορά πήρα 100mC και την δεύτερη το ίδιο.
Όλοι μου λένε ότι η πρόγνωση είναι καλή αλλά έχω μάθει να τραβάω το δρόμο μου μια και οι γιατροί μάλλον δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη πια (μπορεί να την έχασα από αυτήν που με ''παρακολουθούσε'').
Έχω να πω στους άλλους που τυχόν βρουν κάτι σαν και το δικό μου να μην ανησυχούν, και ότι όλα παλεύονται αρκεί να βρεθούν πρόωρα.
Για αυτό και πριν σου συμβεί κάτι τέτοιο και αν ο γιατρός σου λέει να κάνεις επανεξέταση για τους όζους σου μία φορά το χρόνο, εσύ να κάνεις δύο!! Να μην αρκείστε στην απλή βιοψία με παρακέντηση (εκτός και ο όζος είναι πολύ μεγάλος) αλλά παρακέντηση με υπέρηχο. Να κάνετε όλες τις εξετάσεις σας σχολαστικά και να έχετε άποψη για τα ευρήματα των υπερήχων σας σε συνάρτηση και με την άποψη του γιατρού σας.
Αν πρόκειται να κάνετε θεραπείες με βεβαιωμένο καρκίνο, ΜΗΝ κόψετε τα χάπια αλλά μπείτε στο θάλαμο με τη λήψη του Thyrogen!!! Το φάρμακο αυτό είναι θαυματουργό και αποτρέπει τουλάχιστον το προσκαιρο πάχος από την έλλειψη ορμονών, την απώλεια ύπνου από το ροχαλητό λόγω του πρηξίματος, και την ταλαιπωρία με τις κράμπες, την ατονία κτλ.Χώρια ότι καλύπτεται από τα ταμεία εξ ολοκλήρου μια και πρόκειται για καρκινοθεραπεία παρά την τσουχτερή τιμή του (σχεδόν 1200?).
Και βέβαια όσο πιο γρήγορα συμφιλιωθείτε με την ιδέα ότι πάσχετε από καρκίνο έστω και από ιάσιμη μορφή σε ποσοστό 90 %, τόσο πιο γρήγορα και αποτελεσματικά θα τον νικήσετε.
Εύχομαι να είναι όλος ο κόσμος καλά.

Καταρχήν να σου ευχηθώ μεσα από την καρδιά μου να πάνε όλα και δεν αναφέρομαι στον πιθανό κίνδυνο από την ασθένεια, γιατί αυτός είναι ελάχιστος αλλά το να το ξεπεράσεις ψυχολογικά και να νιώσεις καλά και ασφαλής.

Ξέρω καλά τι περνάς αφού η ιστορία μου είναι παραμφερής με τη δική σου αλλά πιο πολύπλοκη. Δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες (θα χρειαζόμουν 3 σελίδες να τα γράψω αναλυτικά), όμως θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο με τα λεγομενά σου. Το πιο ψυχοφθόρο πράγμα ακόμα και από την ίδια την αρρώστια είναι να έχεις ένα γιατρό που να ψάχνει όλα τα κυτταράκια στο σώμα σου για τυχόν δείγμα της ασθένειας και να σε φορτώνει άγχος. Η εμπειρία μου στο θέμα είναι πολύ μεγάλη και πιστεύω ότι η δουλειά του ενδοκρινολόγου είναι πολύ δύσκολη γιατί πρέπει πάντα να εκτιμά το προσδωκώμενο όφελος συγκρινόμενο με τυχόν απώλειες κάτι που οι περισσότεροι δεν κάνουν και προτιμούν να τηρούν τυφλά τα πρωτόκολλα άσχετα με τον ασθενή που έχουν απεναντί τους με αποτέλεσμα πολλές φορές να σκοτώνουν την αρρώστια και μαζί τον ασθενή, μεταφορικά εννοώ καθιστώντας τον ράκος ή αφήνοντας μόνιμες βλάβες που όμως γι'αυτούς είναι ασήμαντες. Η συγκεκριμένη πάθηση είναι πολύ αργά αναπτυσσόμενη και ο γιατρός με την εμπειρία του έχει το περιθώριο να εξετάσει προσεκτικά τις κινήσεις του. Η ενδοκρινολόγος που σου έλεγε περίμενε προφανώς έκρινε ότι είχε το περιθώριο να το παρακολουθήσει και μεταξύ μας και ένα και δύο χρόνια νωρίτερα να τον είχες βγάλει μάλλον τα ίδια θα περνούσες (εννοώ ιώδια κλπ) και θα ήσουν και χωρίς αδένα. Έχω ζήσει, έχω δει και έχω διαβάσει παρά πολλά πράγματα τα τελευταία δύο χρόνια και δεν θεωρώ ότι καλός γιατρός είναι αυτός που σε στέλνει κάθε τρεις και λίγο για επεμβάσεις, θεραπείες και εξετάσεις και πρωσωπικά με εκνευρίζει η ευκολία με την οποία οι ενδοκρινολόγοι λένε ξαναπάρε ιώδιο ενώ δεν έχουν άλλες χειροπιαστές ενδείξεις ασθένειας. Μάλλον έχουν ακούσει το μότο "ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό" και πειραματίζονται. Sorry για το black χιούμορ αλλά δικαιλογούμαι γιατί είμαι παθούσα.

georgiamami
22-03-10, 21:51
Evita καλωσορισες στην παρεα μας. Ευχομαι εδω, μαζι μας, να βρεις ο,τι ψαχνεις. Εγω βρηκα ...ομοιπαθης. Και αυτο μου εδωσε δυναμη να πιστεψω πως ολα οσα ενιωθα δεν ηταν συμπτωσεις, οπως ελεγε η ενδοκρινολογος μου (αν μπορω ακομα να τη λεω ετσι). Σας ευχαριστω για την παρουσια σας στη ζωη μου.

georgiamami
22-03-10, 21:54
γεια σας!θα κανω εγχειρηση σε ενα μηνα και αυτο που φοβαμαι πιο πολυ είναι η αυξηση βαρους μεχρι να σταθεροποιηθει το χαπι.θα ηθελα καποια κοπελα να μου πει που εχει κανει εγχειρηση αν πηρε κιλα πολλα.με ανησυχει πολυ η αυξηση βαρους.ευχαριστω πολυ.
Ελενη, εκανες την εγχειριση??? Περιμενουμε νεα σου.

evita
22-03-10, 23:09
Evita καλωσορισες στην παρεα μας. Ευχομαι εδω, μαζι μας, να βρεις ο,τι ψαχνεις. Εγω βρηκα ...ομοιπαθης. Και αυτο μου εδωσε δυναμη να πιστεψω πως ολα οσα ενιωθα δεν ηταν συμπτωσεις, οπως ελεγε η ενδοκρινολογος μου (αν μπορω ακομα να τη λεω ετσι). Σας ευχαριστω για την παρουσια σας στη ζωη μου.

georgiamami σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι βετεράνος και στο φόρουμ και στο συγκεκριμένο θέμα (ρίξε μια ματιά στο τοπικ από την αρχή) :).
Πάντως ναι είναι καλό να ξέρεις ότι υπάρχουν γύρω σου άνθρωποι με πραγματικά αισθήματα και πραγματικά προβλήματα και όχι απλά στατιστικές και απρόσωπα περιστατικά, όπως μας βλέπουν οι γιατροί.

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
24-03-10, 14:26
γεια σασ κοριτσια.δεν εκανα εγχειρηση τελικα ακομα.πηγα σε ενα γιατρο στο ηρακλειο κρητησ που ειναι καλοσ κ μου ειπε να δοκιμασουμε μια θεραπεια να δουμε αν μικρινει ο οζοσ.διαφορετικα παω για παρακκεντιση για δευτερη φορα κ βλεποντασ κ κανοντασ.αν χρειαστει εγχειρηση θα παω μετα το καλοκαιρι.δε θα αντεξω μεσα στο καλοκαιρι.απλα συνεχιζω να φοβαμαι την αυξηση βαρουσ μεχρι να σταθεροποιηθει το χαπι στον οργανισμο!!!

georgiamami
24-03-10, 15:32
γεια σασ κοριτσια.δεν εκανα εγχειρηση τελικα ακομα.πηγα σε ενα γιατρο στο ηρακλειο κρητησ που ειναι καλοσ κ μου ειπε να δοκιμασουμε μια θεραπεια να δουμε αν μικρινει ο οζοσ.διαφορετικα παω για παρακκεντιση για δευτερη φορα κ βλεποντασ κ κανοντασ.αν χρειαστει εγχειρηση θα παω μετα το καλοκαιρι.δε θα αντεξω μεσα στο καλοκαιρι.απλα συνεχιζω να φοβαμαι την αυξηση βαρουσ μεχρι να σταθεροποιηθει το χαπι στον οργανισμο!!!

Ευχομαι να τα καταφερεις με το χαπι. Αλλα οπως και να 'χει, να εισαι δυνατη. Κι εγω ειχα προβλημα με το βαρος και με πολλα αλλα μετα την αφαιρεση αλλα τωρα οδευω σε καλο δρομο. Να παρακαλας ολα να ειναι περαστικα. Τα ξαναλεμε οταν εχεις νεωτερα.

ΕΛΕΝ ΧΑΝΙΑ
02-04-10, 00:05
σ ευχαριστω πολυ!!!μακαρι να πανε ολα καλα κ να μην χρειαστω τπτ!!κ εσυ ευχομαι να ειναι ολα περαστικα!

folegandros
10-04-10, 22:34
Ξέρω καλά τι περνάς αφού η ιστορία μου είναι παραμφερής με τη δική σου αλλά πιο πολύπλοκη. Δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες (θα χρειαζόμουν 3 σελίδες να τα γράψω αναλυτικά), όμως θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο με τα λεγομενά σου. Το πιο ψυχοφθόρο πράγμα ακόμα και από την ίδια την αρρώστια είναι να έχεις ένα γιατρό που να ψάχνει όλα τα κυτταράκια στο σώμα σου για τυχόν δείγμα της ασθένειας και να σε φορτώνει άγχος.
Καταρχάς σε καμμία περίπτωση δεν καταφερόμουν εναντίον μιας άλλης άποψης πόσο μάλλον μιας ομοιπαθούς. Κάθε πτυχή της κατάστασης αυτής σου δημιουργεί μία ψυχολογία ''κυμματισμού'', εννοώ μία έτσι και μία άλλιώς. Και αυτό που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό.
Ναι. Εϊναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρα η αναμονή του αποτελέσματος του σπινθηρογραφήματος κάθε φορά. Και ιδιαιτέρως όταν μένεις εκτός τουκέντρου που την έκανες και σου λένε στο τηλέφωνο ότι δεν μπορούν να την τυπώσουν και να την δώσουν σε κάποιον δικό σου γιατί δεν έχουν μελάνι στον εκτυπωτη!!!!!!!!!!!Και όταν ζητάς το λόγο να σου λένε: Δεν πειράζει σήμερα έιναι Δευτέρα, θα σας τη δώσουμε την Πέμπτη. Μα την Πέμτη είναι 25 Μαρτίου! Ε! καλά, την επόμενη Δευτέρα!!!!
Είναι τυχεροί που δεν ήμουν εκεί κοντά. Τίποτα άλλο.

evita
11-04-10, 21:36
Καταρχάς σε καμμία περίπτωση δεν καταφερόμουν εναντίον μιας άλλης άποψης πόσο μάλλον μιας ομοιπαθούς. Κάθε πτυχή της κατάστασης αυτής σου δημιουργεί μία ψυχολογία ''κυμματισμού'', εννοώ μία έτσι και μία άλλιώς. Και αυτό που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό.
Ναι. Εϊναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρα η αναμονή του αποτελέσματος του σπινθηρογραφήματος κάθε φορά. Και ιδιαιτέρως όταν μένεις εκτός τουκέντρου που την έκανες και σου λένε στο τηλέφωνο ότι δεν μπορούν να την τυπώσουν και να την δώσουν σε κάποιον δικό σου γιατί δεν έχουν μελάνι στον εκτυπωτη!!!!!!!!!!!Και όταν ζητάς το λόγο να σου λένε: Δεν πειράζει σήμερα έιναι Δευτέρα, θα σας τη δώσουμε την Πέμπτη. Μα την Πέμτη είναι 25 Μαρτίου! Ε! καλά, την επόμενη Δευτέρα!!!!
Είναι τυχεροί που δεν ήμουν εκεί κοντά. Τίποτα άλλο.

Γμτ να ξέρες πόσο σε καταλαβαίνω...
Τουλάχιστον τα αποτελέσματα ήταν καλά;

eva04
13-05-10, 12:24
Γεια σας και από εμένα. Μόλις ανακάλυψα το forum και αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας τους φόβους μου.
Έκανα ολική αφαίρεση θυροειδή πριν από τρεις εβδομάδες. Κι αυτό επειδή ανακάλυψα έναν όζο 17 χιλιοστών, ο οποίος στην παρακέντιση έδειξε "υποψία Ca ". (Παράλληλα ανακάλυψα και την τρίτη μου εγκυμοσύνη, την οποία και διέκοψα, επειδή έπρεπε να χειρουργηθώ). Η επίσημη βιοψία δεν έχει βγει ακόμα, αλλά από γνωστούς μέσα στο νοσοκομείο έμαθα ότι δεν έχει πειραχθεί κανένα ζωτικό όργανο, αλλά αυτός ο μικρός όζος είναι μάλλον κακοείθης. Όλοι μου λένε πως μάλλον θα χρειαστεί να κάνω την θεραπεία με το ιώδιο, πράγμα που φοβάμαι πάρα πολύ (περισσότερο από το χειρουργείο). Έχω δυο μικρά παιδάκια (6 και 8 ετών). Ακόμα και αν πάρω απόφαση πως δεν θα κάνω τρίτο παιδί, φοβάμαι για τα δύο που ήδη έχω, πρώτον για να μην τους προκαλέσω κάποια βλάβη από την ακτινοβολία, και δεύτερον φοβάμαι τις παρενέργειες του ίδιου του ραδιενεργού Ιωδίου σε εμένα, μήπως δηλαδή η θεραπεία αυτή μου προκαλέσει κάποια άλλη βλάβη χειρότερη στο μέλλον και δεν προλάβω να τα μεγαλώσω!!!
Μέχρι σήμερα την πάλεψα, αλλά νιώθω να με εγκαταλλείπουν οι δυνάμεις μου!
Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ που με δέχεστε στην παρέα σας.

amande
13-05-10, 12:39
Γεια σας και από εμένα. Μόλις ανακάλυψα το forum και αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας τους φόβους μου.
Έκανα ολική αφαίρεση θυροειδή πριν από τρεις εβδομάδες. Κι αυτό επειδή ανακάλυψα έναν όζο 17 χιλιοστών, ο οποίος στην παρακέντιση έδειξε "υποψία Ca ". (Παράλληλα ανακάλυψα και την τρίτη μου εγκυμοσύνη, την οποία και διέκοψα, επειδή έπρεπε να χειρουργηθώ). Η επίσημη βιοψία δεν έχει βγει ακόμα, αλλά από γνωστούς μέσα στο νοσοκομείο έμαθα ότι δεν έχει πειραχθεί κανένα ζωτικό όργανο, αλλά αυτός ο μικρός όζος είναι μάλλον κακοείθης. Όλοι μου λένε πως μάλλον θα χρειαστεί να κάνω την θεραπεία με το ιώδιο, πράγμα που φοβάμαι πάρα πολύ (περισσότερο από το χειρουργείο). Έχω δυο μικρά παιδάκια (6 και 8 ετών). Ακόμα και αν πάρω απόφαση πως δεν θα κάνω τρίτο παιδί, φοβάμαι για τα δύο που ήδη έχω, πρώτον για να μην τους προκαλέσω κάποια βλάβη από την ακτινοβολία, και δεύτερον φοβάμαι τις παρενέργειες του ίδιου του ραδιενεργού Ιωδίου σε εμένα, μήπως δηλαδή η θεραπεία αυτή μου προκαλέσει κάποια άλλη βλάβη χειρότερη στο μέλλον και δεν προλάβω να τα μεγαλώσω!!!
Μέχρι σήμερα την πάλεψα, αλλά νιώθω να με εγκαταλλείπουν οι δυνάμεις μου!
Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ που με δέχεστε στην παρέα σας.
Εβάκι μην ανησυχείς για τη θεραπεία, δεν έχω η ίδια εμπειρία αλλά γνωρίζω απο 3 συγγενείς μου (όλοι με παιδάκια) και 2 φίλες (25 χρονών περίπου και οι δύο) οι οποίες έχουν κοριτσάκια 2 και 3 ετών αντίστοιχα....δεν έπαθαν τίποτα τα παιδάκια τους, άλλωστε κατά τη διάρκεια της θεραπείας παραμένεις στο νοσοκομείο και δεν έρχεσαι σε επαφή με κανέναν, ρώτησε πάντως σύντομα και τον γιατρό σου για να ηρεμήσεις, αυτός θα στα εξηγήσει αναλυτικά....περαστικά σου

evita
13-05-10, 13:48
eva καλωσήρθες!
σε καταλαβαίνω πως νιώθεις....τα έχω περάσει και πρώτα απ'όλα θέλω να σου δώσω μια άλλη συμβουλή. Δεν ξέρω τη σχέση έχεις με τον ενδοκρινολόγο που σε παρακολουθεί και με τον χειρουργό που σε χειρούργησε αλλά να είσαι πολύ απαιτητική μαζί τους. Να ρωτάς τα πάντα και να μην φεύγεις από το ιατρείο αν νιώθεις ότι ο γιατρός που έχεις απεναντί σου δεν σου έχει λύσει όλες τις απορίες μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν τυχόν πέσεις σε γιατρούς που τους αρέσει να κινδυνολογούν θα τους αφήσεις να σε γεμίσουν άγχος απλά επιμένω στη σωστή ενημέρωση μέσω του γιατρού γιατί κάποιοι (ακόμα και πολύ γνωστά ονόματα) είναι τόσο αλαζόνες και λακωνικοί στις επαφές τους με τους ασθενείς που τους ωθούν να αναζητούν πληροφορίες αριστερά-δεξιά, τις οποίες όμως σαν μη ειδικοί δεν έχουν τα προσόντα να αξιολογήσουν.
Τώρα για τη θεραπεία με το ιώδιο. Δεν υπάρχει κίνδυνος για τα παιδιά υπό την προϋπόθεση ότι μετά τις 2 πρώτες μέρες που μένεις σε ειδικό θωρακισμένο δωμάτιο εντός του νοσοκομείου που θα πάρεις τη δόση, θα μείνεις μακρυά τους σύμφωνα με τις οδηγίες που θα σου δοθούν από το νοσοκομείο. Όσο για τις παρενέργειες σε σένα... κάθε θεραπεία και κάθε φάρμακο έχει πιθανές παρενέργειες όμως ο γιατρός έχοντας υπόψη του τα ιατρικά πρωτόκολλα και εξέτάζοντας την κάθε περίπτωση ξεχωριστά εκτιμά το προσδοκώμενο όφελος σε σχέση με τις πιθανές παρενέργειες και αποφασίζει-προτείνει ανάλογα. Αν η ιστολογική βγει θετική για Ca τα πρωτόκολλα λένε ότι για όζο πάνω από 1,5 εκατοστό πρέπει να γίνει η θερεπεία με ιώδιο και είναι καθησυχαστικά σε σχέση με τις παρενέργειες. Αν ξέρεις αγγλικά ψάξε στο internet, θα βρεις μεγάλο όγκο πληροφοριών, όμως ΠΡΟΣΟΧΗ επειδή μπορεί να πέσεις πάνω σε extreme περιπτώσεις, πάντα να συζητάς με το γιατρό σου για να μην αγχώνεσαι άσκοπα.
Μην σε παίρνει από κάτω, ξέρω ότι αυτό που ζεις είναι μεγάλη ταλαιπωρία, όμως ο καθένας μας κουβαλάει το σταυρό του και ίσως τελικά αυτό να έχει και τη θετική του πλευρά γιατί μας κάνει να βλέπουμε την καθημερινότητα με άλλο μάτι, να εκτιμάμε κάθε στιγμή και να μην στεκόμαστε στα ασήμαντα.
Sorry για το μεγάλο post, που να δεις πόσα ακόμα ήθελα να γράψω :).

eva04
13-05-10, 16:07
eva καλωσήρθες!
σε καταλαβαίνω πως νιώθεις....τα έχω περάσει και πρώτα απ'όλα θέλω να σου δώσω μια άλλη συμβουλή. Δεν ξέρω τη σχέση έχεις με τον ενδοκρινολόγο που σε παρακολουθεί και με τον χειρουργό που σε χειρούργησε αλλά να είσαι πολύ απαιτητική μαζί τους. Να ρωτάς τα πάντα και να μην φεύγεις από το ιατρείο αν νιώθεις ότι ο γιατρός που έχεις απεναντί σου δεν σου έχει λύσει όλες τις απορίες μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν τυχόν πέσεις σε γιατρούς που τους αρέσει να κινδυνολογούν θα τους αφήσεις να σε γεμίσουν άγχος απλά επιμένω στη σωστή ενημέρωση μέσω του γιατρού γιατί κάποιοι (ακόμα και πολύ γνωστά ονόματα) είναι τόσο αλαζόνες και λακωνικοί στις επαφές τους με τους ασθενείς που τους ωθούν να αναζητούν πληροφορίες αριστερά-δεξιά, τις οποίες όμως σαν μη ειδικοί δεν έχουν τα προσόντα να αξιολογήσουν.
Τώρα για τη θεραπεία με το ιώδιο. Δεν υπάρχει κίνδυνος για τα παιδιά υπό την προϋπόθεση ότι μετά τις 2 πρώτες μέρες που μένεις σε ειδικό θωρακισμένο δωμάτιο εντός του νοσοκομείου που θα πάρεις τη δόση, θα μείνεις μακρυά τους σύμφωνα με τις οδηγίες που θα σου δοθούν από το νοσοκομείο. Όσο για τις παρενέργειες σε σένα... κάθε θεραπεία και κάθε φάρμακο έχει πιθανές παρενέργειες όμως ο γιατρός έχοντας υπόψη του τα ιατρικά πρωτόκολλα και εξέτάζοντας την κάθε περίπτωση ξεχωριστά εκτιμά το προσδοκώμενο όφελος σε σχέση με τις πιθανές παρενέργειες και αποφασίζει-προτείνει ανάλογα. Αν η ιστολογική βγει θετική για Ca τα πρωτόκολλα λένε ότι για όζο πάνω από 1,5 εκατοστό πρέπει να γίνει η θερεπεία με ιώδιο και είναι καθησυχαστικά σε σχέση με τις παρενέργειες. Αν ξέρεις αγγλικά ψάξε στο internet, θα βρεις μεγάλο όγκο πληροφοριών, όμως ΠΡΟΣΟΧΗ επειδή μπορεί να πέσεις πάνω σε extreme περιπτώσεις, πάντα να συζητάς με το γιατρό σου για να μην αγχώνεσαι άσκοπα.
Μην σε παίρνει από κάτω, ξέρω ότι αυτό που ζεις είναι μεγάλη ταλαιπωρία, όμως ο καθένας μας κουβαλάει το σταυρό του και ίσως τελικά αυτό να έχει και τη θετική του πλευρά γιατί μας κάνει να βλέπουμε την καθημερινότητα με άλλο μάτι, να εκτιμάμε κάθε στιγμή και να μην στεκόμαστε στα ασήμαντα.
Sorry για το μεγάλο post, που να δεις πόσα ακόμα ήθελα να γράψω :).

Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Να ξέρεις πως δε με κούρασες καθόλου. Μου ήρθε πολύ ξαφνικό και θέλω να ακούσω πρώτα εμπειρίες από ανθρώπους που τα έχουν περάσει.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω μιλήσει ακόμα αναλυτικά με τον ενδοκρινολόγο, επειδή περιμένω να βγει πρώτα η επίσημη ιστολογική και μετά να τους συμβουλευτώ.
Ο ενδοκρινολόγος μου είναι αρκετά καθησυχαστικός, αλλά όπως είπες οι γιατροί κρίνουν ανάλογα με τα πρωτόκολα και τις στατιστικές (όχι πως τους κατακρίνω, έτσι πρέπει να κάνουν). Η ψυχολογική προετοιμασία είναι κάτι όμως πέρα από τον τομέα τους. Προσπαθώ λοιπόν να προετοιμαστώ ψυχολογικά!
Ο λόγος που βρίσκομαι σε κατάσταση πανικού είναι ότι έχω περάσει πολλά εδώ και ένα χρόνο. Το Σεπτέμβριο έχασα τη μαμά μου στα 60 της χρόνια από έναν εξαιρετικά επιθετικό όγκο στον εγκέφαλο... έτσι ξαφνικά... μέσα σε 6 μήνες. Όλο το βάρος των θεραπειών, της νοσηλείας και της ψυχολογικής στήριξης ήταν στις πλάτες μου και εξαντλήθηκα τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά. Πάνω που πήγα να ξεχαστώ και να ξεκουραστώ, αρρώστησε ο πεθερός μου και "έφυγε" μέσα σε 2 μήνες. Τρέχαμε πάλι Ρόδο - Αθήνα, νοσοκομεία κλπ. Και καπάκι αυτό!
Αν Κάποιος προσπαθεί να μου δώσει ένα "μάθημα"... με έχει φτάσει σίγουρα στο Διδακτορικό και περιμένει να δώσω κι άλλες εξετάσεις!!!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Έχω αναθεωρήσει πολλά εδώ και ένα χρόνο και έχω μάθει να εκτιμώ πράγματα που θεωρούσα κάποτε αυτονόητα.
Φοβάμαι όμως πως από τα 35 μου θα πρέπει να μάθω να ζω με το φόβο μιας αρρώστιας, κι αυτό είναι μια ιδέα με την οποία δεν έχω ακόμα συμφιλιωθεί!
Τώρα σε κούρασα εγώ. Sorry, αλλά είμαι πολύ φορτισμένη και στην οικογένεια πρέπει να λειτουργώ σα να μη συμβαίνει τίποτα!
Σ' ευχαριστώ και πάλι.:roll:

eva04
13-05-10, 16:56
Εβάκι μην ανησυχείς για τη θεραπεία, δεν έχω η ίδια εμπειρία αλλά γνωρίζω απο 3 συγγενείς μου (όλοι με παιδάκια) και 2 φίλες (25 χρονών περίπου και οι δύο) οι οποίες έχουν κοριτσάκια 2 και 3 ετών αντίστοιχα....δεν έπαθαν τίποτα τα παιδάκια τους, άλλωστε κατά τη διάρκεια της θεραπείας παραμένεις στο νοσοκομείο και δεν έρχεσαι σε επαφή με κανέναν, ρώτησε πάντως σύντομα και τον γιατρό σου για να ηρεμήσεις, αυτός θα στα εξηγήσει αναλυτικά....περαστικά σου

Να 'σαι καλά. Σ' ευχαριστώ πολύ!

evita
14-05-10, 13:27
Φοβάμαι όμως πως από τα 35 μου θα πρέπει να μάθω να ζω με το φόβο μιας αρρώστιας, κι αυτό είναι μια ιδέα με την οποία δεν έχω ακόμα συμφιλιωθεί!
Τώρα σε κούρασα εγώ. Sorry, αλλά είμαι πολύ φορτισμένη και στην οικογένεια πρέπει να λειτουργώ σα να μη συμβαίνει τίποτα!
Σ' ευχαριστώ και πάλι.:roll:

Έγώ ανακάλυψα το πρόβλημα στα 34 και σήμερα δύο χρόνια μετά έχω κάνει 2 χειρουργεία. Ναι είναι γεγονός ότι πρέπει να μάθεις να ζεις όχι με το φόβο γιατί να το πω ωμά δεν πρόκειται να πεθάνεις απ'αυτό αλλά με την αρρώστια, τις συνεχείς εξετάσεις, την αγωνιώδη αναμονή των αποτελεσμάτων που εμένα με χαλάει τόσο που μου έχει περάσει από το μυαλό να μην ξανακάνω ποτέ εξετάσεις και ότι γίνει, παιδιάστικη συμπεριφορά όπως καταλαβαίνεις απλά θέλω να σου πω τι σκαμπανεβάσματα στη διάθεση δημιουργεί αυτή περιπέτεια. Αλλά είμαι εδώ, είμαι σύζυγος, μητέρα, εργαζόμενη και πολλές φορές καλύτερη και πιο ορεξάτη σε όλα γιατί έμαθα να μην θεωρώ τίποτα αυτονόητο.
Για ότι θελήσεις μην διστάσεις να μου στείλεις pm.

eva04
15-05-10, 19:25
Έγώ ανακάλυψα το πρόβλημα στα 34 και σήμερα δύο χρόνια μετά έχω κάνει 2 χειρουργεία. Ναι είναι γεγονός ότι πρέπει να μάθεις να ζεις όχι με το φόβο γιατί να το πω ωμά δεν πρόκειται να πεθάνεις απ'αυτό αλλά με την αρρώστια, τις συνεχείς εξετάσεις, την αγωνιώδη αναμονή των αποτελεσμάτων που εμένα με χαλάει τόσο που μου έχει περάσει από το μυαλό να μην ξανακάνω ποτέ εξετάσεις και ότι γίνει, παιδιάστικη συμπεριφορά όπως καταλαβαίνεις απλά θέλω να σου πω τι σκαμπανεβάσματα στη διάθεση δημιουργεί αυτή περιπέτεια. Αλλά είμαι εδώ, είμαι σύζυγος, μητέρα, εργαζόμενη και πολλές φορές καλύτερη και πιο ορεξάτη σε όλα γιατί έμαθα να μην θεωρώ τίποτα αυτονόητο.
Για ότι θελήσεις μην διστάσεις να μου στείλεις pm.

Φοβάμαι πολύ... και κλαίω στα καλά καθούμενα... εγώ που δεν έκλαιγα ποτέ!!!
Ίσως να γίνομαι λίγο κουραστική και έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς, δε θα το παρεξηγήσω, αλλά μπορείς να μου γράψεις λίγο για την εμπειρία σου; π.χ. Γιατί έκανες δύο χειρουργεία και όχι ένα, έκανες και ιώδιο και πόσο καιρό έμεινες μακριά από το/τα παιδι -ά, το ίδιο έκανες και στο σπινθιρογράφημα, γιατί έχω ακούσει πως επηρεάζει και αυτό ιδιαίτερα τα μικρά παιδιά... Συμβουλεύτηκες κάποιον ειδικό (ψυχολόγο εννοώ) ή κατάφερες και το χειρίστηκες μόνη;
Μάλλον σου έγινα τσιμπούρι και να με συγχωρείς. Σου ξαναλέω, έχεις κάθε δικαίωμα να μην απαντήσεις.
Σε χαιρετώ και σε ευχαριστώ που ασχολείσαι μαζί μου!:???::???::???:

evita
16-05-10, 14:20
Μάλλον σου έγινα τσιμπούρι και να με συγχωρείς. Σου ξαναλέω, έχεις κάθε δικαίωμα να μην απαντήσεις.
Σε χαιρετώ και σε ευχαριστώ που ασχολείσαι μαζί μου!:???::???::???:

Βρε...μην απολογείσαι....δεν υπάρχει πρόβλημα.....λοιπόν....θα σου στείλω π.μ. απλά δώσε μου λίγο χρόνο γιατί είμαι πηγμένη...
Η ιστολογική πότε περιμένεις να βγει?΄

eva04
17-05-10, 08:56
Βρε...μην απολογείσαι....δεν υπάρχει πρόβλημα.....λοιπόν....θα σου στείλω π.μ. απλά δώσε μου λίγο χρόνο γιατί είμαι πηγμένη...
Η ιστολογική πότε περιμένεις να βγει?΄

Evita γεια σου και πάλι!
Πάρε όσο χρόνο θές. Έτσι κι αλλιώς όπως λές κι εσύ "έχουμε χρόνο" (έχω ειδικευτεί κι εγώ τελευταία στο black houmor!).
Η ιστολογική έχει βγει, αλλά δεν την λεχω στα χέρια μου ακόμα. Ίσως να την πάρω τώρα το πρωί. Από ότι είπαν χειρουργός και ενδοκρινολόγος δεν έχει πειραχθεί τίποτα άλλο από αυτά που έβγαλαν (Θυροειδής, παραθυροειδείς και πρόσθιους λεμφαδένες), ούτε από αυτά που έμειναν μέσα.
Είπαν όμως πως ο όζος μου (17 χιλιοστά) είναι κακοείθης με διείθηση στους λεμφαδένες! Ανάθεμα αν ξέρω τί σημαίνει αυτό! Ούτε πως γράφεται δεν ξέρω! Εύχομαι να μη σημαίνει μετάσταση!
Το ενθαρρυντικό είναι πως και οι δύο είπαν πως όλα είναι οκ (για εκείνους πάντα) και πως δεν ανακάλυψαν τίποτα που δεν ήταν αναμενόμενο. Για εμένα όμως τίποτα από αυτά δεν ήταν αναμενόμενο!
Μου είπαν να κόψω το χάπι, και σε 20 μέρες θα κάνω σπινθιρογράφημα και εξετάσεις αίματος και θα ξαναρχίσω το χάπι μετά και βλέπουμε...
Δεν ξέρω καν αν το γεγονός του ότι έκοψα το χάπι θα έχει παρενέργειες (όπως πάχος, πρήξιμο, αδυναμία κλπ.) Νιώθω μια ανασφάλεια επειδή οδηγώ καθημερινά, πολλές φορές με τα παιδιά μέσα, δουλεύω με παιδιά σε σχολείο και η υπομονή μου έχει εξαντληθεί (καθώς τα έχουν πιάσει κι αυτά οι ζέστες και δεν παλεύονται) και φοβάμαι ξαφνικές αδιαθεσίες και αδυναμίες όταν οδηγώ ή στο σχολείο.
Περιμένω, όόόόόποτε μπορέσεις!
Φιλιά

ΥΓ.: Αν σε διευκολύνει μπορείς να μου στείλεις και e-mail: evakonstandina@yahoo.gr
:confused:

evita
17-05-10, 19:01
eva σου έστειλα π.μ.

folegandros
30-05-10, 00:13
Γμτ να ξέρες πόσο σε καταλαβαίνω...
Τουλάχιστον τα αποτελέσματα ήταν καλά;
Δεν θα μπορούσαν να μην είναι........Εννοώ ότι δεν φαίνονται και πολλά κοντά στο ιώδιο.
Η αγωνία μεταφέρεται Σεπτέμβρη με Οκτώβρη στο επόμενο μακρυά χρονικά από το ιώδιο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αν και επιμένω να υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι είμαι από τις πιο light περιπτώσεις!!

folegandros
30-05-10, 00:21
Evita γεια σου και πάλι!
Πάρε όσο χρόνο θές. Έτσι κι αλλιώς όπως λές κι εσύ "έχουμε χρόνο" (έχω ειδικευτεί κι εγώ τελευταία στο black houmor!).
Η ιστολογική έχει βγει, αλλά δεν την λεχω στα χέρια μου ακόμα. Ίσως να την πάρω τώρα το πρωί. Από ότι είπαν χειρουργός και ενδοκρινολόγος δεν έχει πειραχθεί τίποτα άλλο από αυτά που έβγαλαν (Θυροειδής, παραθυροειδείς και πρόσθιους λεμφαδένες), ούτε από αυτά που έμειναν μέσα.
Είπαν όμως πως ο όζος μου (17 χιλιοστά) είναι κακοείθης με διείθηση στους λεμφαδένες! Ανάθεμα αν ξέρω τί σημαίνει αυτό! Ούτε πως γράφεται δεν ξέρω! Εύχομαι να μη σημαίνει μετάσταση!
Το ενθαρρυντικό είναι πως και οι δύο είπαν πως όλα είναι οκ (για εκείνους πάντα) και πως δεν ανακάλυψαν τίποτα που δεν ήταν αναμενόμενο. Για εμένα όμως τίποτα από αυτά δεν ήταν αναμενόμενο!
Μου είπαν να κόψω το χάπι, και σε 20 μέρες θα κάνω σπινθιρογράφημα και εξετάσεις αίματος και θα ξαναρχίσω το χάπι μετά και βλέπουμε...
Δεν ξέρω καν αν το γεγονός του ότι έκοψα το χάπι θα έχει παρενέργειες (όπως πάχος, πρήξιμο, αδυναμία κλπ.) Νιώθω μια ανασφάλεια επειδή οδηγώ καθημερινά, πολλές φορές με τα παιδιά μέσα, δουλεύω με παιδιά σε σχολείο και η υπομονή μου έχει εξαντληθεί (καθώς τα έχουν πιάσει κι αυτά οι ζέστες και δεν παλεύονται) και φοβάμαι ξαφνικές αδιαθεσίες και αδυναμίες όταν οδηγώ ή στο σχολείο.
Περιμένω, όόόόόποτε μπορέσεις!
Φιλιά

ΥΓ.: Αν σε διευκολύνει μπορείς να μου στείλεις και e-mail: evakonstandina@yahoo.gr
:confused:
Γεια σας και απο εμένα..
Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς. Ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω αλλά ακόμα και αν γυρνούσε δεν θα μπορούσες να αλλάξεις τίποτα. Κοιτάμε μπροστά και συζητάμε για το πρόβλημά μας όσο πιο ανοιχτά μπορούμε.
Δουλέυω πάρα πολλές ώρες και δυστυχώς άργησα πολύ να δω την περίπτωσή σου. Είμαι στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς ή ανοιχτά ή σε pm ή σε mail (gekon1@otenet.gr) μια και από το θάλαμο ...όπως και να το πούμε έχω μια εμπειρία μετά τις δύο φορές που έκανα.
Νάσαι καλά, πάντα!

eva04
17-06-10, 01:50
To 'Blue Marine Resort Kolonaki' σας καλωσορίζει στις εγκαταστάσεις του! Στις ευρύχωρες, ευάερες και ευήλιες suites του με θέα το Λυκαβηττό, μπορείτε να περάσετε αξέχαστα ήσυχα και μοναχικά διήμερα. Μόνο για απαιτητικούς πελάτες!
Τα δωμάτια διαθέτουν mini bar (με άφθονο γάργαρο νεράκι), διατροφή από διαιτολόγο (για τρομερές δίαιτες) και επειδή είναι μέρες καύσωνα, μια καταπληκτική ευκαιρία: Όλα τα κανάλια παίζουν μέσα από χιόνια για να υπάρχει η ψευδαίσθηση του δροσερού τοπίου!!!

georgiamami
17-06-10, 17:01
To 'Blue Marine Resort Kolonaki' σας καλωσορίζει στις εγκαταστάσεις του! Στις ευρύχωρες, ευάερες και ευήλιες suites του με θέα το Λυκαβηττό, μπορείτε να περάσετε αξέχαστα ήσυχα και μοναχικά διήμερα. Μόνο για απαιτητικούς πελάτες!
Τα δωμάτια διαθέτουν mini bar (με άφθονο γάργαρο νεράκι), διατροφή από διαιτολόγο (για τρομερές δίαιτες) και επειδή είναι μέρες καύσωνα, μια καταπληκτική ευκαιρία: Όλα τα κανάλια παίζουν μέσα από χιόνια για να υπάρχει η ψευδαίσθηση του δροσερού τοπίου!!!

Συγνωμη, δεν καταλαβα.
Αυτο πού κολλαει????????:confused:

ROARY
18-06-10, 14:02
Κορίτσια, εσείς που έχετε εγχειριστεί, πόσο μείνατε στο νοσοκομείο και πόση αναρρωτική σας έδωσαν μετά;

evita
18-06-10, 21:34
Συγνωμη, δεν καταλαβα.

Έχει πάρει θεραπευτική δόση ραδιενεργού ιωδίου και είναι στην απομόνωση.

georgiamami
19-06-10, 00:21

Συγνωμη, δεν καταλαβα.

Έχει πάρει θεραπευτική δόση ραδιενεργού ιωδίου και είναι στην απομόνωση.

Συγνωμη, αλλα η εμπειριες μου απο το θεμα φτανουν ως την αφαιρεση του και την Τ4. Την αλλη πλευρα δεν την γνωριζω.
Ευχαριστω για την διευκρινιση.

Περαστικα σε ολους/ολες που σχετιζονται.

vasso st
19-06-10, 09:28
και η δικη μας ιστορια... Η μητερα μου με αιματολογικες εξετασεις δεν ειχε θυρεοειδη. Εκανε μια εξεταση (δεν τη θυμαμαι,θα τη θυμηθω ομως) και ο γιατρος της ειπε "πας κατευθειαν για εγχειρηση, δεν παιρνει θεραπεια" .Δε θυμαμαι επισης τι οζους της βρηκε & τι μεγεθος:-( Αρχισαμε να ψαχνουμε για γιατρο απο τον Σεπτεμβριο του 2009 και ενας γιατρος στο Μεταξα, αφου την ειδε κ την ακουσε της ειπε "εχω κενο τον Ιουνιο του 2010" :shock:. Η μητερα μου του εξηγησε οτι εχει ηδη πολλα προβληματα λογω του θυρεοειδη και οτι δεν θα αντεξει μεχρι τοτε...Εκεινος ειπε απλα "καταλαβαινω" & εγω την πηρα κ φυγαμε γιατι οσο κι αν τον ρωτησα αν υπαρχει νωριτερα κενο στο προγραμμα του, εκεινος μας κοιτουσε σαν να ειμασταν εξωγηινοι κ ελεγε "καταλαβαινω" :evil:. Επειδη "καταλαβα" & εγω τη δουλεια, την πηρα κ φυγαμε... Αν του ελεγα για φακελακι κ αυτοματως εβρησκε νωριτερα κενο, θα τον πλακωνα.
Μια φιλη απο Αγρινιο, μου μιλησε για αλλο γιατρο,παλι μεσα στο Μεταξα & πηγαμε...Ολα καλα, συζητησιμος, φανηκε ανθρωπος...Καναμε εισαγωγη αρχες Νοεμβρη(2009) με σκοπο να χειρουργηθει κ 2 ωρες μετα πηραμε εξιτηριο :shock::-? διοτι η αναισθησιολογος εκρινε σκοπιμο, να παμε σε αλλο νοσοκομειο να κανει μια εξεταση απνοιας υπνου (το Μεταξα δεν την κανει αυτη την εξεταση) γιατι μαλλον εκανε απνοιες στον υπνο της. Η ταλαιπωρια κρατησε ως το Πασχα (Απριλιο του 2010) μεχρι να μας κλεισουν το ραντεβου για την απνοια & να βγουν οι απαντησεις...Ξαναπηρα τον γιατρο κ του πηγα τα αποτελεσματα της απνοιας ( 2 φορες γιατι το 1ο χαρτι το εχασε) η οποια βγηκε φυσιολογικη.Ειχε φτασει Μαιος.... Του ειπα "δεν νομιζω να υπαρχει κατι αλλο τωρα..." "οχι, οχι παμε για χειρουργειο! Ποτε θες?" Του ειπα απλα, να μην την πιασουν οι καυσωνες γιατι δεν αντεχει..."14 Ιουνιου το χειρουργειο, φερτην 8 Ιουνιου πρωτα να κανει εξετασεις, γιατι οι αλλες απο τον Νοεμβρη,παλιωσαν" ΟΚ!!! :D:D Να σημειωσω οτι η μητερα ζει με συνταξη 340 ? κ την συντηρω εγω, εχει προβληματα με μεση, γονατα & πολλα κιλα κ δεν μετακινειται ευκολα (οικονομικα & υγειας) οποτε ή θα της δινω χρηματα να μετακινηθει (μενει Σαλαμινα) ή θα την πηγαινω εγω, χανοντας μεροκαματα. Την πηγα 8 Ιουνιου, παιρνω τηλ. τον γιατρο που ηταν καθοδον κ αποφασισα να επιστρεψω στη δουλεια. Μετα απο λιγο με παιρνει τηλ. η μητερα κ μου λεει οτι ο γιατρος την εδιωξε γιατι ειχε πολυ κοσμο κ δεν θα προλαβαιναν οι απαντησεις να βγουν ως την Δευτερα που ειχε προγραμματιστει η εγχειρηση της κ πως αναβαλεται το χειρουργειο για 21/6!!!:shock::shock::shock:. Θυμωμενη παιρνω τον γιατρο ( στο πρωτο ραντεβου μας τον ειχα ρωτησει τι θα κοστισει και ειχε πει "αυτο ειναι δικο σας θεμα, δεν με αφορα") και του λεω οτι δεν γινεται να χανω μεροκαματα στο περα δωθε για πλακα (με ομορφο τροπο αλλα επρεπε να τον στολισω με το γαντι!!) κ εκεινος μου εδινε οδηγιες του τυπου.."γιατι να χανετε μεροκαματα, υπαρχουν λεωφορεια που ερχονται εδω ή βαλτε την σε ενα ταξι" :evil::evil::evil: Του εξηγησα οτι τον τροπο της μετακινησης της αφηστε να τον γνωριζω εγω καλυτερα απο εσας κ αυτο που θελω ειναι να μου πει γιατι καθε φορα πρεπει να της Γ$#&νε την ψυχολογια ...Αρχισε τις υπεκφυγες..."και ναι, να δω κ την αναισθησιολογο, να δουμε την εξεταση της απνοιας ( 3η φορα που την ζητησε!!!) κ εχει πολλα κιλα.." και ..και αλλες τοσες βλακειες! Τον ρωτησα ξεκαθαρα " Γιατρε, αν δεν μπορουσατε να την αναλαβετε, θα μου το λεγατε απο την αρχη να κοιταξω αλλου??" Ποσο ποιο ξεκαθαρα???? Τα κιλα της τα ειδε κ τον Νοεμβριο!! Η μητερα μου λεει αν του εδινα 1000 ? θα με χειρουργουσε??? Αλλα κοριτσια, αν του ειχα δωσει ηδη χρηματα, τωρα θα τον πλακωνα στο ξυλο:evil::evil:
Συγγνωμη 1000 φορες για το μεγαλο ποστ αλλα..θα εσκαγα!!!

georgiamami
19-06-10, 10:29
Πες τα κοριτσι μου να ξελαφρωσεις. Το θεμα ειναι να τακτοποιηθει αυτο το θεμα της εγχειρησης. Η μαμα σου τι ασφαλεια εχει?Εννοω ποιο ταμειο καλυπτει εξοδα νοσηλειας κλπ. Κανε καμια καταγγελια. Μην φοβασαι. Γιατρους και δαιμονες θα τους εφερνα αναποδα. Εχω τυχεςι σε παρομοιο περιστατικο με τον μπαμπα μου και μπηκα ως μεσα στο χειρουργειο για να παρω εξιτηριο για να τον μεταφερω σε αλλο νοσοκομειο (καρκονιποαθης και πολλα πολλα αλλα) και ο μλκς κρυβοταν. Σιγουρα το ελληνικο συστημα πασχει σε αυτο το ειδος παροχων. Παρε τη μανουλα σου και πηγαινε σε ενα νοσκοκομειο, βρες εναν ανθρωπο γιατρο (υπαρχουν ακομα) και να δεις τι θα γινει με την εγχειρηση. Παιξε και λιγο θεατρο παραπανω, απειλησε και λιγακι μην πας με χαμηλους τονους. Κανε πως παιρνεις τηλ και μιλας με καναλια και θα δεις .... θα πιασει. Και μην λαδωσεις.Αυτους πρεπει να ελεγξουν για φοροδιαφυγες και οχι τους ... μικροπωλητες κλπ.
Ειναι πολυ σημαντικο για ζωτικα οργανα του οργανισμου η TSH να ειναι σε φυσιολογικα ορια. (μαλλον αυτη τον ορμονη της υποφυσης εννοουσες και δεν θυμοσουν. Τ4 ειναι η θυροξινη που με την Τ3 ρυθμιζονται με χαπια και σταθεροποιουν την TSH.
Ενδοκρινολογος την παρακολουθει? Παιρνει χαπια?
Εκανε τις υπολοιπες εξετασεις (σπινθηρογραφημμα, παρακεντηση, υπερηχογραφημμα)?
Αν υπαρχουν οζοι, αναλογα με την συσταση και τη μορφη τους, πρεπει να βγουν ή δεν ειναι απαραιτητο.
Ευχομαι ταχεια γιατρεια και σε σενα υπομονη και δυναμη.

vasso st
20-06-10, 09:58
Πες τα κοριτσι μου να ξελαφρωσεις. Το θεμα ειναι να τακτοποιηθει αυτο το θεμα της εγχειρησης. Η μαμα σου τι ασφαλεια εχει?Εννοω ποιο ταμειο καλυπτει εξοδα νοσηλειας κλπ. Κανε καμια καταγγελια. Μην φοβασαι. Γιατρους και δαιμονες θα τους εφερνα αναποδα. Εχω τυχεςι σε παρομοιο περιστατικο με τον μπαμπα μου και μπηκα ως μεσα στο χειρουργειο για να παρω εξιτηριο για να τον μεταφερω σε αλλο νοσοκομειο (καρκονιποαθης και πολλα πολλα αλλα) και ο μλκς κρυβοταν. Σιγουρα το ελληνικο συστημα πασχει σε αυτο το ειδος παροχων. Παρε τη μανουλα σου και πηγαινε σε ενα νοσκοκομειο, βρες εναν ανθρωπο γιατρο (υπαρχουν ακομα) και να δεις τι θα γινει με την εγχειρηση. Παιξε και λιγο θεατρο παραπανω, απειλησε και λιγακι μην πας με χαμηλους τονους. Κανε πως παιρνεις τηλ και μιλας με καναλια και θα δεις .... θα πιασει. Και μην λαδωσεις.Αυτους πρεπει να ελεγξουν για φοροδιαφυγες και οχι τους ... μικροπωλητες κλπ.
Ειναι πολυ σημαντικο για ζωτικα οργανα του οργανισμου η TSH να ειναι σε φυσιολογικα ορια. (μαλλον αυτη τον ορμονη της υποφυσης εννοουσες και δεν θυμοσουν. Τ4 ειναι η θυροξινη που με την Τ3 ρυθμιζονται με χαπια και σταθεροποιουν την TSH.
Ενδοκρινολογος την παρακολουθει? Παιρνει χαπια?
Εκανε τις υπολοιπες εξετασεις (σπινθηρογραφημμα, παρακεντηση, υπερηχογραφημμα)?
Αν υπαρχουν οζοι, αναλογα με την συσταση και τη μορφη τους, πρεπει να βγουν ή δεν ειναι απαραιτητο.
Ευχομαι ταχεια γιατρεια και σε σενα υπομονη και δυναμη.
Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση...Ο γιατρος (δεν θυμαμαι ειδικοτητα) της ειχε κανει σπινθηρογραφημα κ της ειχε πει ουτε χαπι ουτε τιποτα δεν γινεται για την περιπτωση σου, πας κατευθειαν χειρουργειο. Απο τοτε -περιπου 1 χρονο- ειναι το ..κατευθειαν! Και εχει ασφαλεια ΙΚΑ. Εχω τρελαθει βρε κοριτσια...ολοι στην αναβολη και στην κοροιδια! Δεν εχω και "εμπειρια" με χειρουργεια, γιατρους,διαδικασιες και καθε φορα αναρωτιεμαι που εκανα λαθος χειρισμο...Ουτε σαν την κακομοιρα παω στον γιατρο, ουτε του κλαιγομαι..Μιλαω σωστα ελληνικα, δεν προσβαλλω και ειμαι περηφανη και οχι σπαστικη και πιεστικη αλλα...αν τα παρω θα την πληρωσει ο επομενος για ολους τους συναδελφους του!!!

georgiamami
20-06-10, 14:32
Βασω, δεν ξερω ποσο σοβαρη μπορει να ειναι η περιπτωση της μητερας σου αλλα για να της ειπαν οτι πρεπει να παει κατευθειαν χειρουργειο, σημαινει οτι δεν επιδεχεται φαρμακευτικη αγωγη. Παρε ολες τις εξετασεις της (και αλλο ιστορικο της μητερας) και πηγαινε αποφασιστικα σε εναν "χειρουργο ενδοκρινολογο". Εξηγησε του την περιπτωση και απαιτησε να προχωρησει η διαδικασια.
Αν πας σε γιατρο του ΙΚΑ και δεν σε "προχωρησει" κατηγγειλε τον στο αρμοδιο υποκαταστημα.
Αν πας σε ιδιωτη, πιστευω πως κατι θα γινει για παρακατω. Η επιλογη δικη σου.
Κι επειδη λες οτι δεν εχεις ιδεα απο τα αποτελεσματα, ριξε μια ματια στα εργαστηριακα αποτελεσματα και πες μας τις τιμες που εχει και διπλα γραφει τις φυσιολογικες τιμες που θα επρεπε να εχει. Δεν ειναι τοσο δυσκολο. Οσων αφορα το σπινθηρογραφημα ολο και καποια αναφορα θα γραφει ο γιατρος που την εκανε.
Οπως και να εχει μην το αναβαλεις αλλο.
Εγω, παρολο που εκανα αφαιρεση, δυσκολευτηκα παρα πολυ μεχρι να επαναφερω με το αναλογο χαπι τις φυσιολογικες τιμες στις ορμονες, εχοντας πολλα παρατραγουδα σε "ζωτικα" οργανα.
Αν θελεις στειλε μου ΠΜ για οτιδηποτε μπορω να βοηθησω και οτιδηποτε θελεις να ρωτησεις.

ROARY
28-06-10, 10:08
Γεια σας κι από μένα. Στην τελευταία μου εγκυμοσύνη ανακάλυψα μηδενική tsh κι από τότε η ενδοκρινολόγος με παρακολουθούσε αιματολογικά. Τον Οκτώβριο που μας πέρασε έκανα ένα υπέρηχο και έδειξε έναν κυστικό όζο στον δεξί λοβό 1,2x0,8εκ. Τον Μάρτιο έκανα παρακέντηση στο Μεταξά: "μη διαγνωστικό υλικό" όμως στο μέγεθος ο όζος ήταν ίδιος. Η ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνουμε ένα σπινθηρογράφημα και βλέπουμε. Βγήκε "ψυχρός" ο όζος, οπότε πρέπει να ξανακάνουμε οπωσδήποτε παρακέντηση. Πάω πάλι 27/4 στο Μεταξά, τον βλέπει στο υπέρηχο και έχει υπερδιπλασιαστεί: 1,8x2,0x1,7.Μου κάνει παρακέντηση και μου τον μίκρυνε τον όζο, όσο μια φακή μου είπε. Η απάντηση πάλι ήταν "μη διαγνωστικό υλικό", απελπισία.. Πάω πάλι στην ενδοκρινολόγο και μου λέει να κάνουμε ένα υπέρηχο σε ένα δίμηνο και μόνο αν μεγαλώσει πάλι θα το ψάξουμε. Βέβαια κατά την άποψή της (που ήταν ίδια με άλλης γιατρού που έκανα διασταύρωση) αποκλείεται να μεγαλώσει και αυτοί οι όζοι είναι καλοήθεις και δεν τρέχει τίποτα... Πάω για το υπέρηχο και δείχνει τον όζο 2,5x2,5x2,0:shock: κυστικός μεν αλλά με παχύ τοίχωμα και ο ακτινολόγος που είπε ότι απ' την εμπειρία του είναι ύποπτος και να δω άμεσα χειρούργο! Πάω πάλι στην ενδοκρινολόγο και μου λέει ότι καλό είναι να δω χειρούργο, αν και επιμένει ότι δεν είναι απαραίτητο, άμεσο κλπ. και δεν έχει κάποιον να μου συστήσει..

Πείτε μου τι να κάνω; Από γνωστούς μου έχουν συστήσει έναν κορυφαίο χειρούργο στο Ευγενίδειο όμως δεν το σηκώνει η τσέπη μου για ιδιωτικά... Ψάχνω για χειρούργο σε δημόσιο νοσοκομείο..

georgiamami
28-06-10, 14:33
Πείτε μου τι να κάνω; Από γνωστούς μου έχουν συστήσει έναν κορυφαίο χειρούργο στο Ευγενίδειο όμως δεν το σηκώνει η τσέπη μου για ιδιωτικά... Ψάχνω για χειρούργο σε δημόσιο νοσοκομείο..

Για Θεσ/νικη , ξερω. Για Αθηνα, δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
28-06-10, 14:43

Kαταρχήν σου ευχομαι ό,τι καλύτερο! Ιωαννου Ανδρέας ήταν ο γιατρός που χειρούργησε τη μαμά μου πριν 5χρ. στο Ιποκράτειο. Του δώσαμε φακελάκι αλλά δε θυμάμαι πόσα. Ηταν καλός και συνεργάσιμος και μας τον είχαν συστήσει για καλόν.

evita
29-06-10, 00:48
ROARY, μην πανικοβάλλεσαι. Θα σου πρότεινα να πάρεις κι άλλες γνώμες γιατί το νυστέρι είναι η έσχατη λύση. Καταλαβαίνω απόλυτα τη σύγχυσή σου, εγώ που στα λέω αυτά όταν πήρα τα αποτελέσματα της βιοψίας σε 10 μέρες είχα κάνει την επέμβαση. Όμως ειλικρινά μετά από όλη τη μέχρι τώρα εμπειρία μου η συμβουλή μου είναι να μην πάρεις μια βιαστική απόφαση. Να δεις από κοντά όσους περισσότερους χειρουργούς μπορείς, να ακούσεις τη γνώμη τους (θεωρώ ότι στο συγκεκριμένο θέμα η γνώμη ενός καλού χειρουργού μετράει πολύ) και να μην στέκεσαι απλά σε ένα όνομα που μπορεί να ακούσεις από μας εδώ στο φόρουμ ή κάπου αλλού. Για παράδειγμα για το μεγαλογιατρό στον οποίο αναφέρεσαι, ξέρω πολύ κόσμοπου πίνει νερό στο όνομά του, έχω όμως ακούσει και αρκετά αρνητικά τόσο καιρό που ασχολούμαι με το θέμα. Συζήτησε το θέμα με τον κύκλο σου, με ανθρώπους που εμπιστεύεσαι, με γιατρούς άλλης ειδικότητας που γνωρίζεις καλά και σίγουρα θα βρεις καλό χειρουργό σε δημόσιο νοσοκομείο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

ROARY
29-06-10, 08:43
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά όμως θα αποφασίσω ψύχραιμα αφού έχω πάρει 2-3 γνώμες από καλούς χειρούργους. Το θέμα είναι να βρω αυτούς τους γιατρούς για να μου δώσουν τις γνώμες!! Αυτό το λέω γιατί μέχρι τώρα πάω στο ΙΚΑ και το 1ο ραντεβού σε ενδοκρινολόγο το έκανα τον Σεπτέμβριο, τότε ξεκίνησα και τις εξετάσεις κι ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει! Αν είχα πάει ιδιωτικά τουλάχιστον τώρα θα ήξερα τι μου γίνεται.. Άτιμη οικονομική κρίση..

vasso st
29-06-10, 13:20
Από γνωστούς μου έχουν συστήσει έναν κορυφαίο χειρούργο στο Ευγενίδειο όμως δεν το σηκώνει η τσέπη μου για ιδιωτικά... Ψάχνω για χειρούργο σε δημόσιο νοσοκομείο..
Απο οσο ξερω (με μικρο ενδεχομενο λαθους) το Ευγενιδειο ΔΕΝ ειναι ιδιωτικο. Στην προσπαθεια να χειρουργηθει η μαμα μου στο θυρεοειδη, ειχαμε περασει και απο εκει για καποιες εξετασεις και δεν μας ζητησαν τιποτα παρα μονο το βιβλιαριο της. Ψαξτο και εσυ - αν λεμε το ιδιο ειναι κοντα στο Αλεξανδρας -αν δεν κανω λαθος

evita
29-06-10, 23:03
Απο οσο ξερω (με μικρο ενδεχομενο λαθους) το Ευγενιδειο ΔΕΝ ειναι ιδιωτικο. Στην προσπαθεια να χειρουργηθει η μαμα μου στο θυρεοειδη, ειχαμε περασει και απο εκει για καποιες εξετασεις και δεν μας ζητησαν τιποτα παρα μονο το βιβλιαριο της. Ψαξτο και εσυ - αν λεμε το ιδιο ειναι κοντα στο Αλεξανδρας -αν δεν κανω λαθος

Στο Ευγενίδιο και εγώ όταν το έψαχνα είχα αντιληφθεί ότι επικρατεί ένα περίεργο καθεστώς. Πάντως σίγουρα δεν είναι Δημόσιο με την έννοια ότι πας και δεν πληρώνεις τίποτα. Έχουν συμβάσεις με τα ταμεία οπότε σίγουρα καλύπτεται ένα μεγάλο μέρος ή το σύνολο των νοσηλείων ΟΜΩΣ οι περισσότεροι γιατροί που χειρουργούν εκεί είναι ιδιώτες και μάλιστα ο συγκεκριμένος που αναφέρει η ROARY και φαντάζομαι ότι ξέρω ποιος είναι, δεν πέφτει κάτω από το τριχίλιαρο.

ROARY
30-06-10, 09:25
Στο Ευγενίδιο και εγώ όταν το έψαχνα είχα αντιληφθεί ότι επικρατεί ένα περίεργο καθεστώς. Πάντως σίγουρα δεν είναι Δημόσιο με την έννοια ότι πας και δεν πληρώνεις τίποτα. Έχουν συμβάσεις με τα ταμεία οπότε σίγουρα καλύπτεται ένα μεγάλο μέρος ή το σύνολο των νοσηλείων ΟΜΩΣ οι περισσότεροι γιατροί που χειρουργούν εκεί είναι ιδιώτες και μάλιστα ο συγκεκριμένος που αναφέρει η ROARY και φαντάζομαι ότι ξέρω ποιος είναι, δεν πέφτει κάτω από το τριχίλιαρο.

Το ΙΚΑ καλύπτει ένα μικρό ποσοστό του νοσοκομείου και καθόλου την αμοιβή του γιατρού. Πήρα τηλέφωνο στο λογιστήριο και περιμένω απάντηση για να μάθω ακριβώς και θα σας πω.

ROARY
30-06-10, 11:41
Άκυρο το Ευγενίδειο,προς το παρόν τουλάχιστον. Θα με δει την Παρασκευή ο χειρούργος που έκανε μαστεκτομή στη μητέρα μου (τραβιόμαστε με καρκίνους δυστυχώς...), χειρουργεί και θυρεοειδή αλλά δεν το ήξερα. Θα σας ενημερώσω..

tania78
30-06-10, 14:38
καλησπερα κοριτσια τον σεπτεμβρη θα βγαλω τον θυροειδη. εχω νοσο grave's.θα την κανω σε ιδιωτικα νοσοκομειο και χωρις ασφαλεια. ξερει καποια κοπελα να μου πει ποσο κοστιζει η εγχειρηση?

evita
01-07-10, 00:19
καλησπερα κοριτσια τον σεπτεμβρη θα βγαλω τον θυροειδη. εχω νοσο grave's.θα την κανω σε ιδιωτικα νοσοκομειο και χωρις ασφαλεια. ξερει καποια κοπελα να μου πει ποσο κοστιζει η εγχειρηση?

Όταν λες χωρίς ασφάλεια εννοείς ιδιωτική ή καθόλου ασφάλεια σε κανένα ασφαλιστικό ταμείο;
Πάντως οι τιμές έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Εξαρτάται από το γιατρό αλλά πρωτίστως από την κλινική. Στο σύνολο θα έλεγα από τρεις μέχρι έξι χιλιάδες (χωρίς ιδιωτική ασφάλεια). Αν δεν έχεις ούτε ασφάλεια του Δημοσίου θα πληρώσεις ακόμα περισσότερα σε κάποιες ιδιωτικές κλινικές που έχουν σύμβαση με το Δημόσιο.

tania78
01-07-10, 01:11
Όταν λες χωρίς ασφάλεια εννοείς ιδιωτική ή καθόλου ασφάλεια σε κανένα ασφαλιστικό ταμείο;
Πάντως οι τιμές έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Εξαρτάται από το γιατρό αλλά πρωτίστως από την κλινική. Στο σύνολο θα έλεγα από τρεις μέχρι έξι χιλιάδες (χωρίς ιδιωτική ασφάλεια). Αν δεν έχεις ούτε ασφάλεια του Δημοσίου θα πληρώσεις ακόμα περισσότερα σε κάποιες ιδιωτικές κλινικές που έχουν σύμβαση με το Δημόσιο.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. εχω ικα, ομως ειναι σαν να μην εχω τιποτα. χειρουργειο θα κανω μαλλον στο ιασω general. μακαρι να ειναι μεχρι 4000 γιατι αλλιως πολλα λεφτα ειναι τα 6000. ουφ τι να κανω ομως αφου πρεπει να γινει θα γινει. θα τον αφαιρεσω ολο το θυροειδη και μου εχουν πει οτι καθεσαι μεσα 3 μερες. ελπιζω να ειναι πιο λιγο:-(

vasso st
01-07-10, 06:41
Το ΙΚΑ καλύπτει ένα μικρό ποσοστό του νοσοκομείου και καθόλου την αμοιβή του γιατρού. Πήρα τηλέφωνο στο λογιστήριο και περιμένω απάντηση για να μάθω ακριβώς και θα σας πω.
Α, δεν το ηξερα οτι ετσι "δουλευει" το Ευγενιδειο....:-o

Άκυρο το Ευγενίδειο,προς το παρόν τουλάχιστον. Θα με δει την Παρασκευή ο χειρούργος που έκανε μαστεκτομή στη μητέρα μου (τραβιόμαστε με καρκίνους δυστυχώς...), χειρουργεί και θυρεοειδή αλλά δεν το ήξερα. Θα σας ενημερώσω..
Γραψε μας σε παρακαλω οταν σε δει ο χειρουργος την Παρασκευη,γιατι ακομα δεν εχω βγαλει ακρη...Το μονο που ξερω, οτι χειρουργουν ΩΡΛ πλεον το θυρεοειδη.

ROARY
05-07-10, 09:32
Καλημέρα! Πήγα στον χειρούργο την Παρασκευή και μου έκοψε εισιτήριο εισαγωγής για 15 Σεπτέμβρη. Μου είπε ότι είναι αρκετά μεγάλος ο όζος και πόσο μάλλον αφού μεγαλώνει τόσο γρήγορα. Πριν πάω τότε θα έχω ξανακάνει αίμα-υπέρηχο-παρακέντηση και αν είμαι τυχερή κι έχει μικρύνει θα τη γλιτώσω. Όμως απ' την εμπειρία του μου είπε ότι το πιθανότερο είναι να έχει μεγαλώσει κι άλλο, αλλά και στα ίδια να είναι θα πρέπει να τον βγάλω... Είμαι πολύ απογοητευμένη γιατί όλα τα άσχημα έρχονται το 'να πίσω απ' τ' άλλο και δεν έχω και άνθρωπο για τα παιδιά... Άραγε πόσο μετά την εγχείριση θα μπορώ να σηκώσω τη μικρή; Όταν είχα κάνει παρακέντηση μου είχαν πει να μη σηκώνω βάρος για 3 μέρες, φαντάζομαι για την εγχείριση τι θα μου πουν..

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
05-07-10, 09:52
Eντύπωση μου κάνει που σου είχαν πει μετά την παρακέντηση να μη σηκώσεις βάρος για 3 ημέρες, εμένα δε μου είχαν πει τίποτα και φυσικά σήκωσα αγκαλιά τα παιδιά πολλές φορές. Μετά την εγχείριση πάντως της μητέρας μου της είχαν πει να μη σηκώνει βάρος για 2 περίπου μήνες. Εκέινο το διάστημα πρόσεχε και το γιό μου και τον είχα στείλει θυμάμαι παιδικό αυτούς τους 2 μήνες.
Πάντως μη τα βλέπεις όλα μαυρα, και εγχείρηση να χρειαστεί να κάνεις να ξέρεις ότι είναι για το καλό σου και για να ξεμπερδέυεις από αυτό το πρόβλημα για να μη προκύψουν χειρότερα. Εγώ είμαι ακόμη σε παρακολούθηση για τον όζο μου και είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα εγχειριστώ. Στην αρχή σοκαρίστικα τώρα όμως το έχω δεχτεί.
Καλή επιτυχία!

VAIA
07-07-10, 11:13
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΧΘΕΣ ΕΝΑΝ ΟΖΟ ΣΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ. ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΡΙΟ. ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ iNTERNET.

georgiamami
07-07-10, 16:25
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΧΘΕΣ ΕΝΑΝ ΟΖΟ ΣΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ. ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΡΙΟ. ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ iNTERNET.

To ΙΝΤΕΡΝΕΤ σου δινει πληροφοριες αν εσυ την χρησιμοποιησεις σωστα. Αν οχι, ειναι παραπληροφορηση. Λοιπον, καλη μου, κανε πρωτα τις εξετασουλες σου, και μην ανησυχεις χωρις να ξερεις τι συμβαινει. Οταν με το καλο παρεις τα αποτελεσματα ορμονολογικων και υπερηχου, και ευχομαι να ειναι οσο το δυνατο περαστικα, τοτε θα ειμαστε παλι εδω να τα πουμε. Συνηθως δεν ειναι σοβαρες περιπτωσεις και αντιμετωπιζονται. Και για την γνωριμια σου λεω οτι εχω αφαιρεσει τον αδενα λογω οζων. Και ειμαι καλα. Αυτο για την ωρα αρκει. Περιμενουμε τα αποτελεσματα. Φιλακια

VAIA
07-07-10, 18:02
To ΙΝΤΕΡΝΕΤ σου δινει πληροφοριες αν εσυ την χρησιμοποιησεις σωστα. Αν οχι, ειναι παραπληροφορηση. Λοιπον, καλη μου, κανε πρωτα τις εξετασουλες σου, και μην ανησυχεις χωρις να ξερεις τι συμβαινει. Οταν με το καλο παρεις τα αποτελεσματα ορμονολογικων και υπερηχου, και ευχομαι να ειναι οσο το δυνατο περαστικα, τοτε θα ειμαστε παλι εδω να τα πουμε. Συνηθως δεν ειναι σοβαρες περιπτωσεις και αντιμετωπιζονται. Και για την γνωριμια σου λεω οτι εχω αφαιρεσει τον αδενα λογω οζων. Και ειμαι καλα. Αυτο για την ωρα αρκει. Περιμενουμε τα αποτελεσματα. Φιλακια

Σ' ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου εδωσες. Αυτο που ανησυχεί πιο πολυ ειναι ο γιατρος μου βρηκε και τους λεμφαδενες μου λίγο πρησμένους και διάβασα κάπου ότι αυτό σε συνδιασμό με τοον όζο συνηγορεί για κακοήθεια.

VAIA
08-07-10, 13:57
Καλημέρα κορίτσια. Έκανα σήμερα τον υπερηχο. Τις αιματολογικες θα τις παρω τη Δευτερα. Οι λεμφαδενες ειναι ενταξει. Εχω έναν όζο 9mm. Θα δουμε. Τη Τριτη θα τα παω στο γιατρο.

georgiamami
08-07-10, 14:34
ΟΚ. Εκανες το πρωτο βημα. Μετα τη διαγνωση θα ακολουθησει θεραπεια. Και ολα θα βρουν το δρομο τους. Οταν κατι αντιμετωπιζεται, πρεπει να το ξεπερναμε. Φιλακια

ΥΓ. Τι σοι αιματολογικες ειναι αυτες που θα σου τις δωσουν .... τη Δευτερα???? Οι δικες μου βγαινουν το ιδιο μεσημερι. Ή μηπως θα δωσεις αιμα τη Δευτερα? Σορι δεν καταλαβα καλα.

VAIA
08-07-10, 14:50
ΟΚ. Εκανες το πρωτο βημα. Μετα τη διαγνωση θα ακολουθησει θεραπεια. Και ολα θα βρουν το δρομο τους. Οταν κατι αντιμετωπιζεται, πρεπει να το ξεπερναμε. Φιλακια

ΥΓ. Τι σοι αιματολογικες ειναι αυτες που θα σου τις δωσουν .... τη Δευτερα???? Οι δικες μου βγαινουν το ιδιο μεσημερι. Ή μηπως θα δωσεις αιμα τη Δευτερα? Σορι δεν καταλαβα καλα.

Ειναι για ορμονολογικο ελεγχο. Μου ειπαν οτι αργουν λίγο αυτές. Δεν ξέρω, δεν έχω ξανακάνει.

asteri2
08-07-10, 14:57
καλησπέρα σε όλους,
δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα, τώρα είδα το θέμα γιατί είμαι νέο μέλος. επειδή είδα όμως πολλούς να αγχώνονται είπα να σας γράψω την εμπειρία μου μπας και σας καθησυχάσω λίγο...
είμαι 35 ετών και ανακάλυψα ότι έχω πολλούς όζους στο θυροειδή όταν ήμουν 24 ετών.... ο ένας ήταν 4εκατοστά, τεράστιος θεωρώ...
έκανα παρακέντηση, κλάματα, κακό, έκανα θεραπεία με χάπια 1,5 χρόνο. μετά από αυτό το διάστημα έκανα εξετάσεις και είχε γίνει ο μεγάλος όζος 5 εκατοστά και είχε εκφυλιστεί, είχε γίνει όλος υγρό. μια άσχετη νοσοκόμα μόλις της είδε με έστειλε στον άλλο κόσμο λέγοντας ούτε λίγο ούτε πολύ ότι μάλλον είναι κακός και να τρέξω στον χειρούργο...κοριτσάκι τότε 25 χρονών εγώ αποχαιρετούσα τους παντες στη δουλειά νομίζοντας ότι δεν θα την βγάλω....έμαθα και εγώ για τον γιατρό στο ευγενίδειο αλλά έπαιρνε πολλά λεφτά αλλά έμαθα και άλλα άσχημα που δεν μπορώ να αναφέρω οπότε αναζήτησα αλλού...ένας φίλος μου είχε κάνει στο ιπποκράτειο οπότε πήγα εκεί, έχουν περάσει χρόνια, νομίζω κουτσουμάνης. πολύ καλός, τέλειος και σαν άνθρωπος και όταν ο ενδοκρινολόγος είδε την τομή μου είπε ότι ήταν πολύ καλός και η τομή δεν φαινόταν καν.
ξεκίνησα λοιπόν την αγωγή μου, δεν πάχυνα καθόλου, ούτε γραμμάριο, 59 κιλά ήμουν τότε, 59 είμαι ακόμα, κάνω εξετάσεις καθε 6 μήνες και όλα είναι καλά, έκανα και το παιδάκι μου γιατί με είχε τρομάξει άλλη ηλίθια γιατρός στον άγιο σάββα.
συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά τα έγραψα όλα εν συντομία για να μην τρομάζετε.
αν θέλετε λεπτομέρειες για κάποιο κομμάτι μου λέτε γιατί το είχα ψάξει τότε αρκετά και είμαι και παλιά στο ....άθλημα

georgiamami
08-07-10, 16:39
νομίζω κουτσουμάνης. πολύ καλός, τέλειος και σαν άνθρωπος και όταν ο ενδοκρινολόγος είδε την τομή μου είπε ότι ήταν πολύ καλός και η τομή δεν φαινόταν καν.

Αν θελεις πες μου για ποια περιοχη μιλας? Αθηνα?
Χαιρομαι που εισαι μια χαρα και να σου ζησει το μωρακι. Μην παραλλειψεις να κανεις ορμονολογικες εξετασεις στο παιδακι σου γιατι αυτες οι παθησεις εχουν μια δοση κληρονομικοτητας.
Εγω εχω κανει αφαιρεση Θεσ/νικη και τωρα ολα ΟΚ.

asteri2
09-07-10, 11:24
Αν θελεις πες μου για ποια περιοχη μιλας? Αθηνα?
Χαιρομαι που εισαι μια χαρα και να σου ζησει το μωρακι. Μην παραλλειψεις να κανεις ορμονολογικες εξετασεις στο παιδακι σου γιατι αυτες οι παθησεις εχουν μια δοση κληρονομικοτητας.
Εγω εχω κανει αφαιρεση Θεσ/νικη και τωρα ολα ΟΚ.
ναι, αθήνα. το μωρό είναι 14 μηνών και του έχω κάνει ήδη εξετάσεις, όλα οκ. αλλά αυτό μπορεί να εμφανιστεί και αργότερα.
από όσο ξέρω ομως δεν είναι κάτι τόσο τρελά ανησυχητικό. τότε που το έψαχνα μου είχαν πει ότι ένα μεγάλο ποσοστό των γυναικών ιδιαίτερα στην ελλάδα έχει πρόβλημα με το θυροειδή απλά δεν το ξέρει γιατί τα συμπτώματα δεν είναι εμφανή. και ακόμα μου είχαν πει ότι και κακοήθης να είναι ο όζος στον θυροειδή αν τον αφαιρέσεις πριν βγει εκτός θυροειδή σχεδόν αποκλείεται να κάνει μετάσταση.

eva04
16-07-10, 09:53
Γεια σας ομοιοπαθείς και μη!

Είναι κάποιες μέρες που έχω ξεμπερδέψει από χειρουργεία, θαλάμους, σπινθηρογραφήματα κλπ. και προσπαθώ να αναδιοργανώσω τη ζωή μου και να περάσω το υπόλοιπο καλοκαίρι όσο πιο ξένοιαστα μπορώ. Η εμπειρία μου από όλα αυτά ήταν πολύ καλή -σε σχέση με άλλα που ακούω. Όλα τα έκανα στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών και δυστυχώς η πρόσβαση εκεί δεν είναι εύκολη για όλους. Όποιος /-α μπορεί να το ψάξει όμως γιατί οι γιατροί είναι εξαιρετικοί, το νοσοκομείο επαρκώς καθαρό, το προσωπικό ξεκούραστο και ο θάλαμος του ιωδίου (αχρείαστος να είναι) έχει και παράθυρο! Η ίδια απελπισία με είχε πιάσει κι εμένα όταν όλα αυτά τα είχα μπροστά μου και δεν ήξερα τί να κάνω. Θέλει ψυχραιμία το πράγμα. Η αλήθεια είναι πως είναι κάτι θεραπεύσιμο, απλά θέλει μια διαρκή παρακολούθηση...
Ψυχολογικά πρέπει να είμαστε καλά για να μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε όλα αυτά και να ξαναβρούμε τις ισορροπίες μας. Θέλει πολύ υποστήριξη από τους δικούς μας ανθρώπους και να μην παρασυρόμαστε από αρνητικές σκέψεις. Ως εκ τούτου... σ' ευχαριστώ evita για τη βοήθειά σου!!!
Φιλιά πολλά και καλό καλοκαίρι!:D

eva04
20-07-10, 18:25
Συγνωμη, αλλα η εμπειριες μου απο το θεμα φτανουν ως την αφαιρεση του και την Τ4. Την αλλη πλευρα δεν την γνωριζω.
Ευχαριστω για την διευκρινιση.

Περαστικα σε ολους/ολες που σχετιζονται.

Για να μη σαλέψεις στην απομόνωση... το ρίχνεις στο χαβαλέ!!!:lol:

angelface
26-07-10, 02:26
Καλημέρα σε όλους και περαστικά,

Την ολική θυρεοειδεκτομή την έκανα πριν 6 μέρες. Ο γιατρός (πολύ καλός) μου βαλε ειδική κόλλα αντί για ράμματα γιατί το δέρμα μου έχει τάση για χειλωειδες. Βασικά έχω τρομαξει με αυτά που λέτε περί αύξηση βάρους.. Δλδ ακόμα κ αν δεν τρώω είναι δεδομένο ότι θα παχύνω αν δε ρυθμιστεί το χάπι το πρώτο διάστημα? Επίσης η περιοχή πάνω από την τομή είναι μουδιασμένη, το σημείο το νοιώθω σχεδόν νεκρό. Να το θεωρήσω φυσιολογικό εφόσον το χειρουργείο είναι "φρέσκο" ή να αρχίσω να ανησυχώ?

georgiamami
26-07-10, 14:15
Καλημέρα σε όλους και περαστικά,

Την ολική θυρεοειδεκτομή την έκανα πριν 6 μέρες. Ο γιατρός (πολύ καλός) μου βαλε ειδική κόλλα αντί για ράμματα γιατί το δέρμα μου έχει τάση για χειλωειδες. Βασικά έχω τρομαξει με αυτά που λέτε περί αύξηση βάρους.. Δλδ ακόμα κ αν δεν τρώω είναι δεδομένο ότι θα παχύνω αν δε ρυθμιστεί το χάπι το πρώτο διάστημα? Επίσης η περιοχή πάνω από την τομή είναι μουδιασμένη, το σημείο το νοιώθω σχεδόν νεκρό. Να το θεωρήσω φυσιολογικό εφόσον το χειρουργείο είναι "φρέσκο" ή να αρχίσω να ανησυχώ?

Περαστικα σου καλη μου. Κι εγω με κολλα και σχεδον δε φαινεται η τομη.
Αν δε λαμβανεις την απαραιτητη δοσολογια για τον οργανισμο σου ειναι φυσικο να κανεις υπο ή υπερ. Και επειδη ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος, δεν υπαρχει στανταρ δοσολογια. Δοκιμη και οταν το σταθεροποιησεις θα εισαι σε ολα ΟΚ. Τωρα ποσα mg παιρνεις? Παιζει ρολο η ηλικια, τα αρχικο βαρος κλπ. Σε ποσο καιρο σου ειπε να κανεις ορμονολογικες?
Οσων αφορα στο μουδιασμα, εγω ενιωθα περισσοτερο ενα τραβηγμα οταν σηκωνα ψηλα το κεφαλι ή οταν εστριβα δεξια αριστερα. Περασε περιπου στις 10-15 μερες.

angelface
26-07-10, 16:42
Παίρνω 100mg ημερησίως. Τα ξεκίνησα εχθές, γιατί περιμέναμε αποτελεσματα ιστολογικής και μου είπε να με ξαναδεί σε ένα μήνα για να ρυθμίσουμε τη δόση. Βέβαια, θα πάω κ στον ενδοκρινολόγο μου (γτ άλλος με χειρούργησε) για να με δει κ αυτός τώρα μετά το χειρουργείο. Τράβηγμα νοιώθω κ εγώ οταν σηκώνω το κεφάλι ψηλά αλλά είναι λογικό αυτό, τομή είναι όπως κ να έχει. Το μούδιασμα με ανησυχει.

VAIA
28-07-10, 16:29
Γεια σας ξανά κορίτσια.
Πήρα τα αποτελέσματα μου κι εγώ. Οι αιματολογικές μου είναι πολύ καλές. Έχω όμως έναν όζο 9mm. Στο γιατρό που τις πήγα μου είπε να μην ανυσηχώ ( εγώ όμως δεν μπορώ) και να κάνουμε μία επανεξέταση σε 6 μήνες. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο. Μήπως πρέπει να επιμείνω για παρακέντηση; Νιώθω ένα σφίξιμο στο λαιμό μου. Είναι ιδέα μου ή όχι;

georgiamami
28-07-10, 16:42
Γεια σας ξανά κορίτσια.
Πήρα τα αποτελέσματα μου κι εγώ. Οι αιματολογικές μου είναι πολύ καλές. Έχω όμως έναν όζο 9mm. Στο γιατρό που τις πήγα μου είπε να μην ανυσηχώ ( εγώ όμως δεν μπορώ) και να κάνουμε μία επανεξέταση σε 6 μήνες. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο. Μήπως πρέπει να επιμείνω για παρακέντηση; Νιώθω ένα σφίξιμο στο λαιμό μου. Είναι ιδέα μου ή όχι;
O υπερηχος δειχνει τι ειδος οζος ειναι. Εχει σημασια αυτο. Φυσικο ειναι στην αρχη να θελει ο γιατρος να τον παρακολουθησει και μετα να σου κανει παρακεντηση ή οτιδηποτε αλλο. Μην ανησυχεις. Υπομονη. Θα δειξει ο χρονος. Και οσο για το σφιξιμο.... ιδεα σου.

VAIA
28-07-10, 17:24
O υπερηχος δειχνει τι ειδος οζος ειναι. Εχει σημασια αυτο. Φυσικο ειναι στην αρχη να θελει ο γιατρος να τον παρακολουθησει και μετα να σου κανει παρακεντηση ή οτιδηποτε αλλο. Μην ανησυχεις. Υπομονη. Θα δειξει ο χρονος. Και οσο για το σφιξιμο.... ιδεα σου.

Σ' ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
29-07-10, 08:10
Γεια σας ξανά κορίτσια.

Σε περνάω! ο δικός μου όζος είναι 11mm! Μην ανησυχείς καθόλου τώρα. Και εγώ κάθε 6 μήνες το κοιτάζω. Ο χρόνος θα δείξει. Το σφίξιμο είναι καθαρά ψυχολογικό!
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VAIA
29-07-10, 11:55
Σε περνάω! ο δικός μου όζος είναι 11mm! Μην ανησυχείς καθόλου τώρα. Και εγώ κάθε 6 μήνες το κοιτάζω. Ο χρόνος θα δείξει. Το σφίξιμο είναι καθαρά ψυχολογικό!
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλές διακοπές σε όλες σας.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, τον έχεις παρακεντήσει τον δικό σου;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
29-07-10, 11:58
Καλές διακοπές σε όλες σας.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, τον έχεις παρακεντήσει τον δικό σου;

Ναί γιατί από 10mm και πάνω σε στέλνουν προληπτικά για παρακέντηση. Πρίν 1 χρ. το παρακέντησα και δεν ήταν τίποτα, τώρα μάλλον από Σεπτέμβρη θα με βάλουν για παρακέντηση πάλι, α, δε πονάει καθόλου!

VAIA
29-07-10, 12:12
Ναί γιατί από 10mm και πάνω σε στέλνουν προληπτικά για παρακέντηση. Πρίν 1 χρ. το παρακέντησα και δεν ήταν τίποτα, τώρα μάλλον από Σεπτέμβρη θα με βάλουν για παρακέντηση πάλι, α, δε πονάει καθόλου!

Δεν φοβάμαι για το αν πονάει. Είπα στον γιατρό να κάνουμε παρακέντηση και μου είπε ότι δεν χρειάζεται προς το παρόν. Βάση του υπέρηχου φαίνεται προς το παρόν καλός. Μπορεί να ήταν και πιο μικρός ο όζος, μου είπε, αλλά να χρειαζόταν παρακέντηση. Πρέπει να περιμένω 6 μήνες; Μήπως να πάω και σε άλλον γιατρό;

sia.pou
30-07-10, 11:21
Καλήμέρα κορίτσια, είμαι καινούρια, μόλις λίγων λεπτών.
Σχετικά με την παρακέντηση, δεν πονάει καθόλου, εγω ένιωσα απλά μια πίεση. Εχω πολυοζώδη βρογχοκήλη, ο ένας απο τους πολλούς όζους έχει φτάσει τα 28χιλ. Εχω κάνει παρακέντηση 2 φορές, τα αποτελέσματα ήταν Ο.Κ., όμως ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν συνεχίσει να μεγαλώνει καλό θα ήταν να βγεί, γίνει δεν γίνει άλλη παρακέντηση. Παίρνω Τ4 100άρι.
Οταν έκανα τη 2η παρακέντηση, έλεγα αν είναι να τον παρακεντίζω κάθε λίγο και λιγάκι καλύτερα να τον βγάλω, τώρα που ο γιατρός με έφερε ένα βηματάκι πιο κοντά με έχει πιάσει μιά φοβία. Απο χειρούργους δεν έχω ιδέα, τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι απλησίαστα, τα δημόσια?????
Σας ευχαριστώ που με ακούσατε. http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon7.gif

georgiamami
30-07-10, 15:59
Καλήμέρα κορίτσια, είμαι καινούρια, μόλις λίγων λεπτών.
Σχετικά με την παρακέντηση, δεν πονάει καθόλου, εγω ένιωσα απλά μια πίεση. Εχω πολυοζώδη βρογχοκήλη, ο ένας απο τους πολλούς όζους έχει φτάσει τα 28χιλ. Εχω κάνει παρακέντηση 2 φορές, τα αποτελέσματα ήταν Ο.Κ., όμως ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν συνεχίσει να μεγαλώνει καλό θα ήταν να βγεί, γίνει δεν γίνει άλλη παρακέντηση. Παίρνω Τ4 100άρι.
Οταν έκανα τη 2η παρακέντηση, έλεγα αν είναι να τον παρακεντίζω κάθε λίγο και λιγάκι καλύτερα να τον βγάλω, τώρα που ο γιατρός με έφερε ένα βηματάκι πιο κοντά με έχει πιάσει μιά φοβία. Απο χειρούργους δεν έχω ιδέα, τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι απλησίαστα, τα δημόσια?????
Σας ευχαριστώ που με ακούσατε. http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon7.gif

Καλως ορισες καινουρια των 2 λεπτων (χαχαχα). Εγω σε δημοσιο εκανα με ιδιωτη γιατρο και δεν μου πηρε μαλιοκεφαλα. Ειμαι ευχαριστημενη και απο γιατρο και απο νοσοκομειο. (εγω Θεσ/νικη). Πες μας για ποια περιοχη μιλας για να σε βοηθησουμε οι αναλογες κοπελες.

rouliw
04-08-10, 11:37
καλημερα απο ενα ακομη ολοφρεσκο μελος!!Ειμαι 34 ετων και εδω και 2 χρονια εχει εντοπιστει οζος 20 x 23mm, που καταλαμβανει ολο το δεξι λοβο.Εκανα παρακεντηση και ηταν οκ.Ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει μου μιλησε για χειρουργειο εδω και ενα χρονο αλλα το αφηνα γιατι εδωσα προτεραιοτητα σε αλλο θεμα (θεραπειες γονιμοτητας) που λογω κορτιζονης εκτιναξαν την tsh (7).Τωρα, αρχιζει πλεον να με ενοχλει περισσοτερο ο οζος και αποφασισα να τον αφαιρεσω.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης
α)θα ηθελα πληροφοριες για ΑΧΕΠΑ και Καραπαντζο Ηλια (Δραμα) εαν εχετε ακουστα
β)προτασεις για χειρουργους ενδοκρινων αδενων γενικα σε Θεσ/νικη, Αλεξ/πολη?
γ)μετα απο ποσο καιρο μπορω να προσπαθησω για εγκυμοσυνη (οπως καταλαβατε ειναι το θεμα που με καιει περισσοτερο)?

ευχαριστω εκ των προτερων

georgiamami
04-08-10, 18:56
rouliw (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=32364)

Σου εστειλα ΠΜ.

sia.pou
24-08-10, 11:57
Γειά σε όλους, να πω καλό χειμώνα ή είναι νωρίς ακόμα;
georgiamami, είμαι Αθήνα. Αν ξέρεις κάτι ή οποιοσδήποτε γνωρίζει αν θέλει ας με ενημερώσει.

georgiamami
24-08-10, 16:32
georgiamami, είμαι Αθήνα. Αν ξέρεις κάτι ή οποιοσδήποτε γνωρίζει αν θέλει ας με ενημερώσει.

Γεια σου και σε σενα. Προσωπικα δεν γνωριζω αλλα περιμενω απαντηση απο καποια γνωστη μου που εκανε προσφατα. Μολις εχω νεα θα σου πω. Εσυ για ποτε σχεδιαζεις να χειρουργηθεις? Ειναι κατι επειγον????

mama-lia
24-08-10, 17:00
Ένα μήνα πριν το γάμο μου βρήκαν τον όζο κι ένα μήνα μετά τον έβγαλα. Τότε ήταν ένα σοκ, τώρα όλα καλά, 12 χρόνια μετά!Όλα να είναι περαστικά, για να δυναμώνουμε, κορίτσια!

georgiamami
24-08-10, 17:31
Ένα μήνα πριν το γάμο μου βρήκαν τον όζο κι ένα μήνα μετά τον έβγαλα. Τότε ήταν ένα σοκ, τώρα όλα καλά, 12 χρόνια μετά!Όλα να είναι περαστικά, για να δυναμώνουμε, κορίτσια!

Ασχετο αλλα ποσο πατριδα μου εισαι??? Εγω οπως βλεπεις στη Δυτικη.

sia.pou
25-08-10, 12:44
Γεια σου και σε σενα. Προσωπικα δεν γνωριζω αλλα περιμενω απαντηση απο καποια γνωστη μου που εκανε προσφατα. Μολις εχω νεα θα σου πω. Εσυ για ποτε σχεδιαζεις να χειρουργηθεις? Ειναι κατι επειγον????
Γειά σε όλους. Δεν έχει προγραμματιστεί κάτι, θα κάνω υπέρηχο Νοέμβρη - Δεκέμβρη, για να δούμε αν έχει μεγαλώσει άλλο ο όζος (ο ένας είναι 28χιλ. οι υπόλοιποι μικρότεροι) και βλέπουμε. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν μεγαλώσει κι άλλο πρέπει να βγεί. Ρώτάω και για να μαθαίνω αλλα και για προετοιμάζομαι ψυχολογικά.
Ευχαριστώ. :)

georgiamami
25-08-10, 15:26
Γειά σε όλους. Δεν έχει προγραμματιστεί κάτι, θα κάνω υπέρηχο Νοέμβρη - Δεκέμβρη, για να δούμε αν έχει μεγαλώσει άλλο ο όζος (ο ένας είναι 28χιλ. οι υπόλοιποι μικρότεροι) και βλέπουμε. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν μεγαλώσει κι άλλο πρέπει να βγεί. Ρώτάω και για να μαθαίνω αλλα και για προετοιμάζομαι ψυχολογικά.
Ευχαριστώ. :)
ΟΚ. Πολυ καλα κανεις. Μαθε οσο πιο πολλα μπορεις αλλα προσεχε την παραπληροφορηση.
Ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε.

2001-2006
26-08-10, 23:02
Πριν απο 50 μερες εκανα ολικη αφαιρεση θυροειδους.Σημερα πηρα την βιοψια η οποια ειναι ΘΥΛΩΔΕΣ ΠΟΛΥΕΣΤΙΑΚΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ!!!!!Τωρα αρχιζει ενας αγωνας δρομου να κανω σπινθηρογραφημα και μετα ραδιενεργο ιωδιο!ΜΗ το αφηνετε κοριτσια ουτε λεπτο!!!!!Εγω μολις ανακαλυψα τον οζο ξαφνικα,απευθυνθηκα σε χειρουργο και το αφαιρεσα.Την εκανα στο 7ο θεραπευτηριο του ΙΚΑ στην καυτατζογλου τον γιατρο τον λενε ΓΙΩΡΓΟ ΖΑΦΕΙΡΗ.Πολυ καλος γιατρος και ανθρωπος!!!!!!ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ!!!!!

2001-2006
26-08-10, 23:06
ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΑ!!!Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 4εκατ.!!!!!!!

rouliw
27-08-10, 17:35
Καλησπερα,
τελικα 11/08 εκανα το χειρουργειο, αφαιρεσα θυροειδη και οζο και μεχρι τωρα ολα καλα, δοξα το Θεο!!Ο γιατρος σουπερ, στο νοσοκομειο(δημοσιο Θεσ/νικη) ολα καλα και μεταγχειρητικα ολα οκ.Τελικα το πιο δυσκολο ειναι η αναμονη και οι μερες που προηγουνται της επεμβασης...η ιδια η εγχειρηση δεν ειναι τπτ, οποιος πρεπει να την κανει, ας μην το αναβαλλει!!!!!!!
Τελος, θα ηθελα και απο εδω να χιλιοευχαριστησω την georgiamami!!!! Η βοηθεια σου πολυτιμη!!!!!!!!!!!
Χαρα μου να βοηθησω και εγω οποιον χρειαστει πληροφοριες επιπλεον

georgiamami
27-08-10, 18:07
Χαρα μου να βοηθησω και εγω οποιον χρειαστει πληροφοριες επιπλεον

Παρακαλω! Αυτα ειναι ανθρωπινα. Κι εγω προσπαθω να μη χασω την .... ανθρωπια μου μεσα σε αυτον τον σκληρο κοσμο που ζουμε.
Φιλακια και απο εδω.

χρυ
01-09-10, 15:46
γεια σε ολη την παρεα σας,ειμαι καινουριο μελος στην ομαδα αλλα σας παρακολουθω μηνες τωρα που εχω μπει στο κλαμπ των εγχειρισμενων.ετοιμαζομαι οσονουπω για το ραδιενεργο ιωδιο λογω καρκινοποιησης του εν λογω αδενα.εχω καθυστερησει 9 μηνες γιατι οι γιατροι στα χανια εχουν τελειωσει ενα δικο τους πανεπιστημιο φαινεται.αυτο που καταλαβα ειναι οτι πρεπει να πηγαινεις στον γιατρο πληρως ενημερωμενη,σχεδον σε σταδιο μαστερ.πρεπει παιδια να το δουμε σαν πολεμο για να νικησουμε.καλη επιτυχια σε ολους μας.

georgiamami
01-09-10, 19:41
Γεια σου Χρυ. Περαστικα και σε σενα. Εγω ηδη χειρουργημενη 1,5 χρονο, ειμαι πολυ καλα. Παιρνω Τ4 για οσο θα ζω!!!!!

Και συμφωνω πως ολες τις ασθενειες πρεπει να τις βλεπουμε σαν μαχες που πρεπει να κερδισουμε. Αλιμονο αν τις χασουμε.

χρυ
02-09-10, 13:32
georgiamami θα ηθελα να σε ρωτησω ως παλαιμαχος,αν αντιμετωπισες προβληματα με αυξηση του βαρους σου,η πρηξιμο στο προσωπο και στα ακρα.εχω σταματησει την θεραπεια για την ληψη του ιωδιου και νομιζω οτι θα εκραγω.ασε που απο την εγχειρηση πηρα 15 κιλα.μου λενε οτι θα ρυθμιστει αλλα δεν το βλεπω.ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο που διαθετεις.

georgiamami
02-09-10, 13:47
georgiamami θα ηθελα να σε ρωτησω ως παλαιμαχος,αν αντιμετωπισες προβληματα με αυξηση του βαρους σου,η πρηξιμο στο προσωπο και στα ακρα.εχω σταματησει την θεραπεια για την ληψη του ιωδιου και νομιζω οτι θα εκραγω.ασε που απο την εγχειρηση πηρα 15 κιλα.μου λενε οτι θα ρυθμιστει αλλα δεν το βλεπω.ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο που διαθετεις.

Καλη μου Χρυ, χαρα μου να βοηθω οπου μπορω. Αν διαβασεις σε προηγουμενα ποστς, θα δεις και θα γνωρισεις κι αλλα ατομα που εχουν εμπειρια.
οσων αφορα τη δικη μου περιπετεια, εν συντομεια θα σου πω οτι ναι ενιωθα πρησμενη 1-2 μηνες μετα το χειρουργειο, και στη συνεχεια υπεστη υποθυρεοειδισμο εξαιτιας της μικρης ποσοτητας Τ4 (88mg) που επαιρνα. Στο διαστημα αυτο (μεχρι να διαγνωσθει ο υποθυρεοειδισμος) εβαλα 19 κιλα χωρις να αλλαξω κατι στη διατροφη μου. Ο υποθυρεοειδισνος προκαλεσε με τη σειρα του αλλα σοβαρα προβληματα στην υγεια μου.
Μετα την διαγνωση του και μεσα σε διαστημα 4 μηνων, και αφου αυξησα τη δοση σε 112 mg, καταφερα να φερω εντος οριων τις τιμες των σχετικων ορμονων.
Τωρα ειμαι καλα, συνεχιζω να παρακολουθω καθε 2μηνο τις ορμονες (για προληπτικους λογους) και εχω χασει με διατροφη και ασκηση τα 10 κιλα. Συνεχιζω την προσπαθεια για βελτιωση της γενικης υγειας μου.
Ρωτα με ο,τι θελεις και αν ξερω σου απαντω.
Να επισημανω, οτι αν ο γιατρος μου με επαιρνε στα σοβαρα οταν του ελεγα οτι βαζω κιλα, θα ειχα προλαβει ολα τα επακολουθα προβληματα. Ειμαι πολυ θυμωμενη με αυτο το θεμα.

χρυ
02-09-10, 14:59
Αυτο ακριβως συμβαινει και σε μενα,με αντιμετωπιζουν λες και αποφασισα να γινω βαρεων βαρων,απλα ηλπιζα οτι θα ξεφουσκωνα με το τελος της θεραπειας.εμενα ειχε καρκινοποιηθει και θα παρω ραδιενεργο ιωδιο.μεχρι λοιπον να ξεμπερδεψω και να οριστικοποιηθει η θεραπεια,ενας θεος ξερει ποσα κιλα θα παρω.και πιστεψε με προσεχω παρα πολυ.αλλα και γυμναστικη;;;επωδυνο το βρισκω!!!οπως καταλαβες ειμαι και λιγο τεμπελα!παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες,και αν καποιος απο την παρεα εχει περασει απο ραδιενεργο θα ηθελα να μαθω ποσο καιρο πηρε για οριστικοποιηση του βαρους.εχει αρχισει και με απασχολει περισσοτερο απο τον καρκινο.

χρυ
02-09-10, 15:23
αν θες να μου πεις τι προβληματα παρουσιαστηκαν με τον υποθυρεοειδισμο;γιατι αυτο προσπαθουν να πετυχουν με την διακοπη της θεραπειας μου.τουλαχιστον να ειμαι προετοιμασμενη,οι γιατροι ειναι λακωνες σε αυτο το θεμα,ισως επειδη καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα;συγνωμη αν σε ζαλιζω,και αν θες απαντας.

marxi
05-09-10, 16:14
Αφου διαβασα τις εμπειριες σας καταθετω κι εγω τη δικη μου...28 Απριλιου χειρουργουμαι και μετα απο τρεις μερες παιρνω τη βιοψια η οποια δειχνει θηλωδες πολυεστιακο χαμηλης διαφοροποιησης...παθαινω ενα σοκ αλλα ολοι με καθυσηχαζουν οτι η κατασταση αντιμετωπιζεται...5 Ιουνιου κανω σπινθ...και αιματολογικες και τωρα ετοιμαζομαι για το ιωδιο στις 11 Οκτωβριου....ενα μηνα λοιπον θα ειμαι στο σπιτι και τα παιδια στη γιαγια,η οποια μενει διπλα μου,δλδ θα τα βλεπω αλλα δε θα τα πλησιαζω...αυτο ειναι που με ποναει περισσοτερο!!Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες οσες αντιμετωπιζουμε το ιδιο!!

mama-lia
05-09-10, 16:34
Κορίτσια από τέτοιες δύσκολες μάχες βγαίνουμε πιο καλοί άνθρωποι, πιο καλές μανούλες!
Περαστικά όλα και αγύριστα να είναι!
Αγωνιστείτε!!!

georgiamami
05-09-10, 17:17
Αφου διαβασα τις εμπειριες σας καταθετω κι εγω τη δικη μου...28 Απριλιου χειρουργουμαι και μετα απο τρεις μερες παιρνω τη βιοψια η οποια δειχνει θηλωδες πολυεστιακο χαμηλης διαφοροποιησης...παθαινω ενα σοκ αλλα ολοι με καθυσηχαζουν οτι η κατασταση αντιμετωπιζεται...5 Ιουνιου κανω σπινθ...και αιματολογικες και τωρα ετοιμαζομαι για το ιωδιο στις 11 Οκτωβριου....ενα μηνα λοιπον θα ειμαι στο σπιτι και τα παιδια στη γιαγια,η οποια μενει διπλα μου,δλδ θα τα βλεπω αλλα δε θα τα πλησιαζω...αυτο ειναι που με ποναει περισσοτερο!!Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες οσες αντιμετωπιζουμε το ιδιο!!

Περαστικα marxi!!! Μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου. Ησουν μια υπεροχη μανουλα και θα εγκλειστεις με την θεραπεια για να συνεχισεις να εισαι μια υπεροχη μανουλα. Δηλαδη, αν παθαινες κατι --- πολυ χειροτερο-- και εφευγες ξαφνικα απο τη ζωη τους, θα ηταν καλυτερα??? Κρατα γλυκια μου, το θετικο της ιστοριας και κανε τη θεραπεια σου χωρις να δημιουργησεις προσθετα προβληματα ουτε σε σενα μα ουτε στα βλασταρια σου.
Μηπως θα ηταν καλυτερο να βρισκεσαι σε καποιο χωρο που δεν θα εισαι τοσο κοντα στα παιδια?????
Να εισαι ψυχραιμη και δυνατη.

marxi
06-09-10, 01:13
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια...μου δινετε κουραγιο!! georgiamami δεν γινεται να παω αλλου να μεινω....ας ελπισουμε τουλαχιστον οτι ολο αυτο θα εχει καλο αποτελεσμα!!!

aleca
06-09-10, 06:09
γεια σας κοριτσια και καλη επιτυχια σε οσες προκειται να εγχειριστουν...Εγω εκανα αφαιρεση Νοεμβριο 2008 (graves disease) και Μαρτιο 2009 εμεινα εγκυος στο δευτερο παιδακι μου. Όλα καλα πηγαν μονο που εγινα σαν την αρκουδα (παλι)....Δεν ξερω αν εφταιγε η αφαιρεση γιατι και στην πρωτη εγκυμοσυνη που ειχα το θυρεοειδη πηρα 47 κιλα@!!!!!!!!! Τωρα πηρα 35!!!!!!Ξεκινησα ομως +10 οποτε μια η αλλη ηρθε. Αυτα ηταν σχεδον ολα τα κιλα που πηρα μετα την αφαιρεση μεχρι να ρυθμιστει ο θυρεοειδης.
Τωρα εχω χασει αρκετα αλλα δε μπορω να χασω αλλα...εχω συνολικα καμια 15αρα και απο το μαιο δε μπορω να κανω και πολλα πραγματα. Βεβαια απο το Νοεμβρη που γεννησα εχω χασει 33 κιλακια....
Θελω τη βοηθεια σας μηπως γνωριζετε θεματα ειδικης διατροφης για αυτες που εχουν κανει αφαιρεση του θυρεοειδη....Αν πρεπει να κοψω δηλαδη κατι απο την διατροφη ή τελος παντων κατι που μπορει να βοηθησει...ευχαριστω

georgiamami
06-09-10, 15:21
Θελω τη βοηθεια σας μηπως γνωριζετε θεματα ειδικης διατροφης για αυτες που εχουν κανει αφαιρεση του θυρεοειδη....Αν πρεπει να κοψω δηλαδη κατι απο την διατροφη ή τελος παντων κατι που μπορει να βοηθησει...ευχαριστω

Αλεκα, κι εγω στον αγωνα των κιλων βρισκομαι μετα απο την εγχειρηση κλπ. Ελα εδω και θα μαθεις πολλα. Εγω αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι ο μεταβολισμος εχει αμεση σχεση με την σωστη λειτουργια του αδενα.Εβαλα 19 κι εχω χασει τα 10.
Ριξε μια ματια και ειδικα στην αναρτηση Νο 4715 η οποια με τη σειρα της σε παραπεμπει να δεις καποιες αλλες αναρτησεις που εχουμε κανει σαν ομαδα και τα παμε πολυ καλα.

http://parentscafe.gr/showthread.php?p=546124&posted=1#post546124

Θα χαρω να τα πουμε κι απο εκει.

evita
06-09-10, 18:31

Είναι πολύ δύσκολο να βλέπεις τα παιδιά και να μην τα πλησιάζεις...εκτός αν δεν σε βλέπουν αυτά...γιατί πίστεψέ με όταν σε δουν και ειδικά το μικράκι θα τρέξει στην αγκαλιά σου....ξέρω ότι είναι βασανιστήριο αλλά ίσως είναι καλύτερα να μην σε δουν καθόλου...

georgiamami
06-09-10, 18:40
Είναι πολύ δύσκολο να βλέπεις τα παιδιά και να μην τα πλησιάζεις...εκτός αν δεν σε βλέπουν αυτά...γιατί πίστεψέ με όταν σε δουν και ειδικά το μικράκι θα τρέξει στην αγκαλιά σου....ξέρω ότι είναι βασανιστήριο αλλά ίσως είναι καλύτερα να μην σε δουν καθόλου...

Marxi, συμφωνω κι εγω σε αυτο. Θα πρεπει αναλογα με την ηλικια που εχουν να τους μιλησετε σχετικα με το λογο της απουσιας σου απο κοντα τους. Μην περιμενεις να καταλαβουν και πολλα εαν ειναι μικρα. Και για να μη παρερμηνευτει η απουσια σου, κι εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να σε δουν γιατι δεν θα μπορεσουν να σε "δικαιολογησουν" που δεν πας κοντα τους.
Και για σενα θα ειναι καλυτερα να μη τα βλεπεις γιατι θα αισθανεσαι ακομη χειροτερα οταν τα δεις και δεν θα μπορεις να τα αγγιξεις. Ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο που σου λεω αλλα σκεψου πως ειναι για το καλο σου και κατ'επεκταση για το δικο τους καλο.
Ο Θεος μαζι σου!!!!

marxi
11-09-10, 01:40
Marxi, συμφωνω κι εγω σε αυτο. Θα πρεπει αναλογα με την ηλικια που εχουν να τους μιλησετε σχετικα με το λογο της απουσιας σου απο κοντα τους. Μην περιμενεις να καταλαβουν και πολλα εαν ειναι μικρα. Και για να μη παρερμηνευτει η απουσια σου, κι εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να σε δουν γιατι δεν θα μπορεσουν να σε "δικαιολογησουν" που δεν πας κοντα τους.
Και για σενα θα ειναι καλυτερα να μη τα βλεπεις γιατι θα αισθανεσαι ακομη χειροτερα οταν τα δεις και δεν θα μπορεις να τα αγγιξεις. Ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο που σου λεω αλλα σκεψου πως ειναι για το καλο σου και κατ'επεκταση για το δικο τους καλο.
Ο Θεος μαζι σου!!!!

Θα ειναι πολυ δυσκολο,το ξερω αλλα υπαρχουν και χειροτερα πιστευω....τα παιδια θα εχουν παρεα εκτος απο τους παπουδες, και τα ανηψια μου που μενουν κι αυτα διπλα μας κι ετσι θα ξεχνιουνται και λιγο...η μεγαλη θα εχει σχολειο,δραστηριοτητες,θα περασει ο καιρος...αλλωστε θελω να πιστευω οτι μπορα ειναι και θα περασει.........

χρυ
11-09-10, 16:26
Μarxi προκειται και εγω να λαβω ραδιενεργο,και παρ ολο που τα παιδια μου ειναι μεγαλα,με στεναχωρει η ιδεα οτι δεν θα εχουν την φροντιδα μου ολες αυτες τις ημερες,πιστεψε με ιδιαιτερα με τον γιο μου δεν εχει να κανει η ηλικια μεγαλη διαφορα.Μην αγχωνεσαι,το βασικο ειναι οτι θα ειναι κοντα σε ανθρωπους που τα αγαπουν και μαλλον θα τα κακομαθουν ευχαριστα!!!Και για σενα που δεν θα νιωσεις πολυ την αισθηση της απομονωσης απο κοντα τους,η παρουσια σου εστω και εκ του μακροθεν θα σας βοηθησει.Μπορεις να το παρουσιασεις σαν παιχνιδι,σαν μια ομορφη ιστορια που το αποτελεσμα θα ειναι μια πολυ δυνατη μαμα.Ολες οι μαμαδες ξερουμε τι κανει τα παιδια μας να νιωθουν ασφαλεια.Ευχομαι να πανε ολα καλα,και θα δεις που θα τα καταφερεις.Ξερεις το κολπο ειναι να μην φοβασαι,ειναι απλα μια μαχη που θα μας κανει πιο δυνατες.Καλη μας επιτυχια.

ΡΟΥΛΑ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ
15-09-10, 10:59
πριν λίγους μήνες είχα μια μικρή ανωμαλία στον κύκλο μου και ο γυναικολόγος μου μου είπε να κάνω εξετάσεις για θυροειδη λόγω του ιστορικού του πατέρα μου (εμφάνησε στα 72 θυροειδή). Είχα κάνει και το 2009 αιματολογικές με TSH 0.95 αλλά δεν έιχα κάνει υπέρυχο. τώρα το TSH ήταν πάλι φυσιολογικό αλλά αυξημένο 2,44 όμως ο υπέρυχος έδειξε πολλαπλούς όζους μεταξύ των οποίων έναν 7χιλ και έναν 11,1χιλ. Η ενδικρονολόγος μου είπε να μην φοβάμαι διότι είναι μαλακοί και μετακινούνται αλλά παρόλα αυτά με στέλνει για παρακέντηση με fna. θα την κάνω στον ΑΓΙΟ ΣΑΒΒΑ στις 23/9/2010 αλλά φοβάμαι πολύ.

χρυ
15-09-10, 15:42
Ρουλα μην φοβασαι καθολου,εχω κανει πολλες παρακεντησεις στον Α.Σαββα,το μονο που νιωθεις ειναι κατι σαν τσιμπημα κουνουπιου,και το καλο ειναι οτι παιρνεις μετα απο 1 ωρα το αποτελεσμα και δεν εχεις ετσι αγωνια.Καλη επιτυχια.

georgiamami
15-09-10, 16:28
Ρουλα, δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απο την παρακεντηση. Ο αριθμος των οζων καθως και το μεγεθος τους, επισης δεν ειναι λογοι ανησυχιας. Η συνθεση τους, η υποσταση εχει σημασια και για το λογο αυτο σε στελνει η γιατρος σου για παρακεντηση.
Ευχομαι να ερθεις μετα την εξεταση και να μας πεις τα καλυτερα νεα. Ο,τι και να ΄ναι, να λες να ειναι περαστικο.
Ολες οι δοκιμασιες για τους ανθρωπους ειναι κι εμεις ειμαστε εδω για να αλληλοστηριζομαστε.
Φιλακια

rouliw
16-09-10, 14:15
Ρουλα (ισως και συνονοματη:)),μην φοβασαι τιποτα, η διαδικασια ειναι απλη και γρηγορη.Οπως λεω πολλες φορες, μεγαλυτερος ειναι ο φοβος του αγνωστου, παρα η ιδια η διαδικασια της fna.Καλα αποτελεσματα ευχομαι!!!

georgiamami
16-09-10, 15:35
Ρουλα (ισως και συνονοματη:)),μην φοβασαι τιποτα, η διαδικασια ειναι απλη και γρηγορη.Οπως λεω πολλες φορες, μεγαλυτερος ειναι ο φοβος του αγνωστου, παρα η ιδια η διαδικασια της fna.Καλα αποτελεσματα ευχομαι!!!

Αχουτο!! Αχουτο!!! Καλωστο χειρουργημενο μας. Σιδερενια κουκλα μου.
Απο εδω και περα μονο για .... καλα να μπαινεις στα χειρουργεια!!!!
Φιλακια γλυκια μου!!!

sia.pou
17-09-10, 11:42
Ρούλα, μη φοβάσαι καθόλου.Ακούγετε αλλά δεν είναι τρομακτικό ούτε επωδυνο. Ενα τσιμπηματάκι είναι και η διαδικασία κρατάει λίγο.
Α! παιδιά και μία ερώτηση & όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.Αν η TSH είναι χαμηλότερη απο τα φ.ο τι παίζει, αν θυμάμαι καλά στις φ.τ είναι 0,24 εχω 0,21 μικρή η διαφορά βέβαια αλλα και ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα. Ευχαριστώ.:smile:

ΑΛΚΙΝΟΟΣ
17-09-10, 15:45
mary καλησπέρα....
επειδή πολύ κοντινό μου πρόσωπο έχει ραντεβού στο metropolitan, Παρασκευή πρωί για αφαίρεση θυρεοειδούς και την επέμβαση θα την κάνει ο Γούσης, απο Δευτέρα θα σου πω εντυπώσεις.
Πάντως, εμάς μας τον σύστησαν ως πάρα πολύ καλό και κάνει την αφαίρεση χωρίς τομές και ράμματα, απ'οτι είπε. (Είχαμε πάει στο ιατρείο του την προηγούμενη εβδομάδα).
ΕΚΑΝΑ ΚΙΑ ΕΓΩ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΓΟΥΣΗ,ΜΟΥ ΦΑΝΗΞΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ? ΔΙΟΤΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ

ΑΛΚΙΝΟΟΣ
17-09-10, 16:12
Ρούλα, μη φοβάσαι καθόλου.Ακούγετε αλλά δεν είναι τρομακτικό ούτε επωδυνο. Ενα τσιμπηματάκι είναι και η διαδικασία κρατάει λίγο.
Α! παιδιά και μία ερώτηση & όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.Αν η TSH είναι χαμηλότερη απο τα φ.ο τι παίζει, αν θυμάμαι καλά στις φ.τ είναι 0,24 εχω 0,21 μικρή η διαφορά βέβαια αλλα και ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα. Ευχαριστώ.:smile:
ΑΚΟΥ ,ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΣΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΙΣ.ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΜΕ ΟΖΟΥΣ,ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΡΜΟΝΩΝ Κ.Τ.Λ.) ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ,ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ,ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΘΥΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ

rouliw
17-09-10, 16:55
Αχουτο!! Αχουτο!!! Καλωστο χειρουργημενο μας. Σιδερενια κουκλα μου.
Απο εδω και περα μονο για .... καλα να μπαινεις στα χειρουργεια!!!!
Φιλακια γλυκια μου!!!

Φιλουδια πολλα πολλα giorgia μου, κανουμε προσπαθειες τα ερμα ;) μπας και μπουμε :D:D

rinoula40
21-09-10, 12:39
εκανα ολικη αφαιρεση θυυρεοειδους τον απριλιο του 2010 η διαγνωση ηταν θυλωδης καρκινος. περασα τη διαδικασια του ιωδιου περυσι το καλοκαιρι(πολυ δυσκολο κομματι της ζωης μου) και τωρα θα μπω ξανα για thyrogen εχει κανει καποιος κατι τετοιο???θελω πληροφοριες αν γινεται:sad:

rinoula40
21-09-10, 17:22
Μarxi προκειται και εγω να λαβω ραδιενεργο,και παρ ολο που τα παιδια μου ειναι μεγαλα,με στεναχωρει η ιδεα οτι δεν θα εχουν την φροντιδα μου ολες αυτες τις ημερες,πιστεψε με ιδιαιτερα με τον γιο μου δεν εχει να κανει η ηλικια μεγαλη διαφορα.Μην αγχωνεσαι,το βασικο ειναι οτι θα ειναι κοντα σε ανθρωπους που τα αγαπουν και μαλλον θα τα κακομαθουν ευχαριστα!!!Και για σενα που δεν θα νιωσεις πολυ την αισθηση της απομονωσης απο κοντα τους,η παρουσια σου εστω και εκ του μακροθεν θα σας βοηθησει.Μπορεις να το παρουσιασεις σαν παιχνιδι,σαν μια ομορφη ιστορια που το αποτελεσμα θα ειναι μια πολυ δυνατη μαμα.Ολες οι μαμαδες ξερουμε τι κανει τα παιδια μας να νιωθουν ασφαλεια.Ευχομαι να πανε ολα καλα,και θα δεις που θα τα καταφερεις.Ξερεις το κολπο ειναι να μην φοβασαι,ειναι απλα μια μαχη που θα μας κανει πιο δυνατες.Καλη μας επιτυχια.

κι εγω το εχω περασει το ιωδιο περυσι και θα το επαναλαβω φετος..ειναι μεγαλο το αγχος με τα παιδια (εγω εχω 3) αλλα ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις που θα το κανεις???

2001-2006
24-09-10, 09:46
καλημερα.ρουλινα γιατι θα ξανακανεις ιωδιο?σε ποιες περιπτωσεις δεν φτανει η μια φορα?θα παω κι εγω για ιωδιο στισ 4/10/10 στο ΜΕΤΑΞΑ.χθες εμαθα οτι μια φιλη 9 μηνες μετα την ολικη αφαιρεση θυροειδη εχει βγαλει παλι 2 οζους μικρους.τι γινεται ρε γαμοτο δεν ξεμπερδευουμε ποτε??????ας μου απαντησει καποια που ξερει!!!!!!

rinoula40
24-09-10, 13:21
καλημερα.ρουλινα γιατι θα ξανακανεις ιωδιο?σε ποιες περιπτωσεις δεν φτανει η μια φορα?θα παω κι εγω για ιωδιο στισ 4/10/10 στο ΜΕΤΑΞΑ.χθες εμαθα οτι μια φιλη 9 μηνες μετα την ολικη αφαιρεση θυροειδη εχει βγαλει παλι 2 οζους μικρους.τι γινεται ρε γαμοτο δεν ξεμπερδευουμε ποτε??????ας μου απαντησει καποια που ξερει!!!!!!

θα ξανακανω ιωδιο γιατι υπαρχουν ακομη υπολοιματα τοπικα βεβαια ευτυχως θα μπω στις 18 σε ιδιωτικο κεντρο εκει ημουν και περυσι . τωρα δεν θα χρειαστει να ειμαι σε απομονωση θα κανω τη μεθοδο thyrogen. εσυ εισαι χωρις φαρμακα τωρα??πως τα πηγες αυτη την περιοδο??

evita
24-09-10, 14:37
θα ξανακανω ιωδιο γιατι υπαρχουν ακομη υπολοιματα τοπικα βεβαια ευτυχως θα μπω στις 18 σε ιδιωτικο κεντρο εκει ημουν και περυσι . τωρα δεν θα χρειαστει να ειμαι σε απομονωση θα κανω τη μεθοδο thyrogen. εσυ εισαι χωρις φαρμακα τωρα??πως τα πηγες αυτη την περιοδο??

Συγγνώμη αλλά μήπως τα έχεις μπερδέψει; Η απομόνωση και το thyrogen είναι εντελώς άσχετα πράγματα. Η απομόνωση συνιστάται για να προστατεύσεις τους άλλους από την ακτινοβολία που εκπέμπεις είτε από τη μικρή διαγνωστική δόση του ιωδίου είτε από τη μεγάλη θεραπευτική δόση. Το thyrogen χορηγείται προ της λήψης του ιωδίου (διαγνωστικού ή θεραπευτικού) για να μην χρειαστεί να υποστείς την ταλαιπωρία της απόσυρσης του φαρμάκου που παίρνεις για να μην περιέλθεις δλδ σε βαριά κατάσταση υποθυροειδισμού όσο περιμένεις να ανέβει αρκετά η TSH για να μπορέσεις να πάρεις το ιώδιο.

χρυ
24-09-10, 15:24
στον Ευαγγελισμο θα γινει,αν εχεις καποιες συμβουλες για να περασουν οι μερες απομονωσεις καλυτερα ευπροσδεκτες.

χρυ
24-09-10, 15:30
πολλες ειναι οι περιπτωσεις επαναληψης εγχειρησης και ολης της διαδικασιας που ακολουθει.Οσο πιο νεος εισαι τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχεις,απλα εχεις την πειρα και δεν ειναι τοσο επωδυνη η διαδικασια.Ας μην ξεχναμε οτι ειναι μια παθηση που ισχυει εφ ορου ζωης.

rinoula40
24-09-10, 16:53
[QUOTE=evita;1714055]Συγγνώμη αλλά μήπως τα έχεις μπερδέψει; Η απομόνωση και το thyrogen είναι εντελώς άσχετα πράγματα. Η απομόνωση συνιστάται για να προστατεύσεις τους άλλους από την ακτινοβολία που εκπέμπεις είτε από τη μικρή διαγνωστική δόση του ιωδίου είτε από τη μεγάλη θεραπευτική δόση. Το thyrogen χορηγείται προ της λήψης του ιωδίου (διαγνωστικού ή θεραπευτικού) για να μην χρειαστεί να υποστείς την ταλαιπωρία της απόσυρσης του φαρμάκου που παίρνεις για να μην περιέλθεις δλδ σε βαριά κατάσταση υποθυροειδισμού όσο περιμένεις να ανέβει αρκετά η TSH για να μπορέσεις να πάρεις το ιώδιο.[/QUOT

το ξερω οτι θα παρω και ιωδιο απλα η δοση δεν θα ειναι τοση οση πηρα περυσι που περασα και την κατασταση υποθυροειδισμου νοσηλευτηκα για 3 μερες και εμεινα μακρια απ την οικογενεια για 15 μερες. τωρα δεν θα μεινω στο νοσοκομειο μονο θα πρεπει να μεινω για 2 μερες μακρια απο μικρα παιδια.

χρυ
24-09-10, 17:04
μπορεις σε παρακαλω να μου πεις μετα την ληψη του ιωδιου ποσες μερες χρειασθηκαν για να επανελθει ο οργανισμος απο την θεση του υποθυρεοειδισμου;να υποχωρησει δηλαδη το πρηξιμο και ολα τα συναφη;ευχαριστω

rinoula40
24-09-10, 21:27
μπορεις σε παρακαλω να μου πεις μετα την ληψη του ιωδιου ποσες μερες χρειασθηκαν για να επανελθει ο οργανισμος απο την θεση του υποθυρεοειδισμου;να υποχωρησει δηλαδη το πρηξιμο και ολα τα συναφη;ευχαριστω

απ τη δευτερη μερα αρχισα να παιρνω σιγα σιγα το efthyrox χρειαστηκαν 15 μερες για να φτασω στη σωστη δοση και απο τοτε και μετα αρχισε ο οργανισμος μου να επανερχεται. τα κιλα που πηρα τα εχασα μεσα στους επομενους 5 μηνες

evita
24-09-10, 23:29
το ξερω οτι θα παρω και ιωδιο απλα η δοση δεν θα ειναι τοση οση πηρα περυσι που περασα και την κατασταση υποθυροειδισμου νοσηλευτηκα για 3 μερες και εμεινα μακρια απ την οικογενεια για 15 μερες. τωρα δεν θα μεινω στο νοσοκομειο μονο θα πρεπει να μεινω για 2 μερες μακρια απο μικρα παιδια.

Αυτή η δόση όμως αποκλείεται να είναι θεραπευτική...είναι η δόση που χορηγείται για να γίνει το ολόσωμο σπινθηρογράφημα. Επίσης θα σου συνιστούσα να μείνεις 4-5 μέρες μακριά από τα παιδιά....ή αν τελικά είναι μόνο 2 μέρες τις υπόλοιπες 2-3 να μην κάνετε αγκαλίτσες φιλάκια κλπ.

ΑΘΑΝΑΣΙΑ75
05-10-10, 00:14
Καλησπέρα!ειμαι κι εγω απο τις τυχερες που ετοιμαζονται για χειρουργειο!Θελω την βοηθεια σας εαν ειναι δυνατον!Επισκεφτηκα τον "γνωστο" γιατρο αλλα η τιμη του μου ειναι απαγορευτικη μιας και δεν εχω ιδ.ασφαλεια. Προσανατολιζομαι για δημοσιο νοσοκομειο και μου εχουν συστησει στο ιπποκρστειο τον κουτσουμανη και στο ελπις τον χαραλαμπιδη.Εχεις υποψη του καποιος κατι για τους συγκεκριμενους γιατρους??

rinoula40
05-10-10, 09:30
Καλησπέρα!ειμαι κι εγω απο τις τυχερες που ετοιμαζονται για χειρουργειο!Θελω την βοηθεια σας εαν ειναι δυνατον!Επισκεφτηκα τον "γνωστο" γιατρο αλλα η τιμη του μου ειναι απαγορευτικη μιας και δεν εχω ιδ.ασφαλεια. Προσανατολιζομαι για δημοσιο νοσοκομειο και μου εχουν συστησει στο ιπποκρστειο τον κουτσουμανη και στο ελπις τον χαραλαμπιδη.Εχεις υποψη του καποιος κατι για τους συγκεκριμενους γιατρους??

κι εγω σε ιδιωτικο χειρουργηθηκα οποτε δεν ξερω κατι για αυτο.ποσα σου ζητησαν???

ROARY
05-10-10, 10:43
Εγώ περιμένω να με καλέσουν απ' το Μεταξά την άλλη βδομάδα κι έχω τρομερό άγχος.. Σήμερα θα πάω για 3η παρακέντηση, ιδιωτικά αυτή τη φορά, γιατί οι άλλες δύο στο Μεταξά που έκανα ήταν "Μη διαγνωστικό υλικό". Σκέφτομαι, αν η παρακέντηση δείξει καλοήθη (είναι γύρω στα 28χλ τριών διαστάσεων ο όζος μου) να το αφήσω ακόμα... Δεν ξέρω...

smilymama
05-10-10, 12:16
καλημερα και απο εμενα. εκανα ολικη αφαιρεση θυροειδους τον μαρτιο. ειχα οζωδη βρογχοκηλη και εναν οζο 5,2! με παρακολουθουσε σε τακτα χρονικα διαστηματα (καθε εξαμηνο) γιατρος στο μεταξα και με καθησυχαζε λεγοντας πως ολα ηταν οκ αφου και οι παρακεντησεις δεν εδειχναν κακοηθεια. το λαθος μου ηταν αφου δεν ειχα καμμια ενοχληση ουτε σε κιλα ουτε τιποτα αλλο απο τα γνωστα που προκαλει αυτη η υπουλη ασθενεια πως δεν πηρα δευτερη γνωμη ποτε. οταν μου μιλησε ο γιατρος μου πια μετα απο 7 χρονια για επεμβαση και μετα απο επισκεψεις σε 4 χειρουργους κατεληξα ευτυχως σε πολυ καλο χειρουργο σε ιδιωτικο νοσοκομειο. η επεμβαση κρατησε 5,5 ωρες και μετα το χειρουργειο εμαθα πως ο οζος ηταν βυθιζομενος προς την καρδια και αν αργουσα κι αλλο θα επρεπε να μου κοψουνε το στερνο! ευτυχως πηγανε ολα πολυ πολυ καλα και μετα την επεμβαση και σημερα. την επομενη του χειρουργειου ημουνα σπιτι μου με το παιδακι μου και παιζαμε. μην φοβαστε δεν ειναι τιποτα ειναι εγχειρηση ρουτινας για τους γιατρους και μεγαλη προσοχη στον χειρουργο που θα επιλεξετε!
αν μπορω να βοηθησω καποια ρωτατε οτι θελετε.
φευγω να παρω τον μικρουλη μου απο τον παιδικο.

georgiamami
05-10-10, 13:45
Εχεις ΠΜ

marxi
06-10-10, 00:12
Περαστικα σε ολες κοριτσια, ας εχουμε δυναμη και κουραγιο!Ετοιμαζομαι να μπω κι εγω για το ιωδιο στις 14-10 στο Θεαγενειο Θεσ/νικης...εχω αγχος,ανασφαλεια,φοβο ολα μαζι!!Ειμαι χωρις φαρμακα εδω και 15 μερες περιπου αλλα αυτο που με τρομοκρατει ειναι το αν αυτο το πραγμα εχει μεινει εκει και δεν εχει προχωρησει αλλου...οσο κι αν οι γιατροι ειναι καθησυχαστικοι και χαλαροι!!Το ολωσομο ποσο καιρο μετα το ιωδιο γινεται??Στο χαρτι που μου εδωσαν επισης γραφει οτι θα πρεπει να ειμαι το λιγοτερο 25 μερες στην απομονωση...και μετα το σπιτι,τα επιπλα θα ειναι οκ για τα παιδια???δεν μολυνεται ετσι??Τα παιδια θα τα βλεπω απο το μπαλκονι...οπως ειπατε πιο πανω θα παιζουμε κρυφτο...ο συζυγος θα μενει μαζι μου αλλα θα κοιμαται σε αλλο οροφο....ειμαι σε ΠΑΝΙΚΟ!!!!!!!!!!οσο πλησιαζουν οι μερες....σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα καλαβαινετε, τελικα γμτ σαν την ΥΓΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!

χρυ
06-10-10, 15:23
μολις πριν απο 5 ημερες εκανα το ιωδιο,τωρα ειμαι στην απομονωση 2 δωματιων,εμενα μου ειπαν για επανεξεταση σε 3 μηνες απο την ληψη του ιωδιου.Μην ανησυχεις για τα επιπλα δεν μεταδιδουν μετα ραδιενεργεια,το μονο ειναι η τουαλετα που θα πρεπεινα τραβας το καζανακι αρκετες φορες,και θα χρησιμοποιεις σκευη φαγητου μιας χρησης,οπως και τα ρουχα σου θα τα πλενεις ξεχωριστα,βαζοντας τα σε μαυρη πλαστικη σακουλα.Συμβουλη μου αφθονο νερο για να φυγει πιο γρηγορα η ραδιενεργεια απο το σωμα σου και καραμελες κ τσιχλες για να μην σε ποναει ο λαιμος σου μετα την ληψη,υπομονη με τα συμπτωματα και το πρηξιμο που θα εχεις.Αν εχεις καποια απορια ευχαριστως να σου απαντησω.Κουραγιο και ολα θα πανε καλα.

georgiamami
06-10-10, 15:36
Χρυ, η σκεψη μας θα σε συντροφευει, οσο αυτο ειναι εφικτο.
Περαστικα!!!

marxi
06-10-10, 23:45
μολις πριν απο 5 ημερες εκανα το ιωδιο,τωρα ειμαι στην απομονωση 2 δωματιων,εμενα μου ειπαν για επανεξεταση σε 3 μηνες απο την ληψη του ιωδιου.Μην ανησυχεις για τα επιπλα δεν μεταδιδουν μετα ραδιενεργεια,το μονο ειναι η τουαλετα που θα πρεπεινα τραβας το καζανακι αρκετες φορες,και θα χρησιμοποιεις σκευη φαγητου μιας χρησης,οπως και τα ρουχα σου θα τα πλενεις ξεχωριστα,βαζοντας τα σε μαυρη πλαστικη σακουλα.Συμβουλη μου αφθονο νερο για να φυγει πιο γρηγορα η ραδιενεργεια απο το σωμα σου και καραμελες κ τσιχλες για να μην σε ποναει ο λαιμος σου μετα την ληψη,υπομονη με τα συμπτωματα και το πρηξιμο που θα εχεις.Αν εχεις καποια απορια ευχαριστως να σου απαντησω.Κουραγιο και ολα θα πανε καλα.

Καλη δυναμη και σε σενα!!!Ευχαριστω για τις συμβουλες.....στο νοσοκομειο ποσο καθησες?Εγω θα μπω Πεμπτη και θα βγω Δευτερα.

χρυ
07-10-10, 14:36
μπηκα Παρασκευη και εφυγα Κυριακη.

marxi
18-10-10, 15:28
Καλησπερα!Σημερα βγηκα απο το νοσοκομειο αφου εκανα το ιωδιο και ειμαι στην απομονωση.Η γιατρος που με μετρησε πριν βγω μου ειπε οτι επεσε κατα πολυ η ραδιενεργεια και οτι σε μια εβδομαδα μπορω να παρω τα παιδια,χωρις αγκαλιτσες και φιλακια βεβαια....θα τα αφησω ομως λιγο παραπανω για καλο και για κακο.Μεθαυριο παω για το ολοσωμο σπινθηρογραφημα...εχω ενα αγχος και γι αυτο..κι ελπιζω μετα να ησυχασω για λιγο!!!Κατα την παραμονη μου στο νοσοκομειο παντως ηπια 2 εξαδες νερα...βοηθαει παρα πολυ!!Απο χθες αρχισα και το thyrormone κι ελπιζω να αρχισω να συνερχομαι λιγο γιατι με 20 μερες διακοπη τα παιξα πολυ!!!Σορυ που σας κουρασα.....υπομονη και περαστικα σε ολες!!!Α, απο την πεμπτη ως και χθες το βραδυ τελειωσα 2 βιβλια!!!!!!<<το νησι >> και το επομενο της ιδιας <<ο γυρισμος>>...τελεια συντροφια και τα δυο!!τα συστηνω ανεπιφυλακτα!!

kate76
18-10-10, 17:27
μόλις πριν 2 μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα της FNA θυρεοειδούς μου,θα χρειαστώ άμεσα επέμβαση(θηλακιώδες)-ο κύριος γούσης που χειρουργεί?έχω ακούσει από αρκετούς καλά λόγια-εχω τρομάξει-πανικοβληθεί.

eliana_1976_
18-10-10, 17:47
kate 76 δεύτερη γνώμη πήρες ή ο πρώτος γιατρός που είδε τις εξετάσεις σου πρότεινε επέμβαση ???

eliana_1976_
18-10-10, 17:48
http://www.metropolitan-hospital.gr/index.php?option=com_finder&task=showDetails&id=25&Itemid=60

kate76
18-10-10, 17:59
kate 76 δεύτερη γνώμη πήρες ή ο πρώτος γιατρός που είδε τις εξετάσεις σου πρότεινε επέμβαση ???

οι οζοι βρεθηκαν σε τυχαιο ελεγχο με υπερηχο(2,5 εκ)ορμονες φυσιολογικες-ηταν αρκετα μεγαλοι και με εστειλε κατευθειαν για FNA-αποτελεσμα θυλακιωδες ή υπερπλαστικος οζος στα πλαισια πολυοζωδους βρογχοκηλης(δεν μπορεί να διαφοροδιαγνωσθεί)-η ενδοκρινολογος μου ειπε να κανω την επεμβαση για να ησυχασω-δεν εχω παρει ποτε φαρμακα(ορμονες φυσιολογικες)