PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

mouxritsa
09-04-09, 23:35
Μένω Καλλιθέα και το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μετακινήσεις...

Βρε Βίκυ μου και ΄μενα αυτό με προβληματίζει (για το θέμα σου). Σκέψου ότι θα είναι τα επόμενα 6 χρόνια και μετά ακολουθει και ο μικρός Brad Pitt!
Δεν γνωρίζω γενικώς τη ποιότητα των σχολειων, αλλά για μένα πρωταρχικό ρόλο παίζει η μετακίνηση τόσο για μένα όσο και για τη διευκόλυνση του παιδιού!

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
10-04-09, 00:38
Καλα κανετε Σπυρο και το βλεπετε χαλαρα,προς Θεου δεν ειπα να εισαστε καχυποπτοι προς το σχολειο. :oops:

Σημερα που πηγαινα την κορη μου σχολειο,γιατι χασαμε το σχολικο :? ,ειδα πινακιδα του Παλλαδιου για το δημοτικο και σε θυμηθηκα.Απο οτι βλεπω θα ειναι μεσα στο χρονοδιαγραμμα και χαιρομαι πολυ για αυτο. :D :D :D

Δαμιανε,πηγατε στην Ελληνογαλλικη;Ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας;

Δαμιανός
11-04-09, 10:21
Δυστυχώς Μπουκίτσα δεν έχουμε ακόμα να πάμε ελπίζω μέχρι τη Μεγάλη Τετάρτη να επισκεφτούμε την ΕλληνοΓαλλική.

Για το Παλλάδιο συμφωνώ.

Σχετικά με το Γείτονα για δες και αυτή (http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=324292#324292) τη δημοσίευση.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
11-04-09, 17:36
Δαμιανε,το εχω ηδη διαβασει το τοπικ.
Θα σου απαντησω κι εγω ,πως δεν με ενδιαφερει τοσο το ποσα τμηματα εχει το σχολειο,αλλα οτι κραταει σχετικα μικρο αριθμο παιδιων μεσα σε αυτα(20 παιδακια ειναι το οριο)
Φετος με τον κακο χαμο που εγινε με τα νηπιαγωγεια ανοιχτηκαν 2 καινουρια τμηματα,το νηπιο εχει 7 τμηματα και το προνηπιο 3.Δεν με απασχολει αυτο ομως γιατι πρωτον εχει την υποδομη για να ανοιξει τμηματα(αιθουσες,προσωπικο,δασκαλες,μεγαλους χωρους εσωτερικους που αποφευγεται ο συνωστισμος),οπως επισης και τεραστιο κηπο για να παιζουν ολα αυτα τα παιδια μαζι(ειναι πολλα στρεματα ο κηπος και καταπρασινος :D ).Επισης,το διαλλειμα του νηπιαγωγειου δεν συμπιπτει χρονικα με αυτο του δημοτικου,και αυτο ειναι στα υπερ για ολους(παρολο που υπαρχει περισσια χωρου,μαλλον το κανουν μην τυχον και χτυπησουν τα μικρα απο τα μεγαλυτερα :wink: )

Οσο για την τιμη,το εχω ξαναπει,ειναι τσιμπημενη,αλλα αυτα που προσφερει το σχολειο ειναι πολλα.

sasasam
12-04-09, 22:14
στελνω τα παιδια μου σ ενα ιδιωτικο σχολειο τησ θεσσαλονικησ.τελειωνουν τα νηπια και ετοιμαζομαστε για α δημοτικου.στα νηπια το ποσο που διναμε ηταν 4750 για καθε παιδι(τα clubs συμπεριλαμβανονται στη τιμη).για την α δημοτικου ζητανε 6000 για καθε παιδι τιμη που μου φανηκε λιγο τσιμπημενη.μηπωσ θα μπορουσατε να μου πειτε τι πληρωνετε εσεισ για την ιδια ταξη και σε ποια σχολεια;;;;;;;;;;;;

Belfaccino
13-04-09, 00:55
Εδώ θα βρεις συγκεντρωτικό πίνακα διδάκτρων των ιδιωτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2008-2009.
http://www.protothema.gr/content.php?id=8835

sasasam
13-04-09, 07:15
Εδώ θα βρεις συγκεντρωτικό πίνακα διδάκτρων των ιδιωτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2008-2009.
http://www.protothema.gr/content.php?id=8835

Σ ευχαριστω πολυ Belfaccino.......Οι τιμες ομως αυτες ειναι για το προηγουμενο σχολικο ετος.Για το 2009-2010;;;;;;;;;;;

sasasam
13-04-09, 08:51
να διευκρινισω οτι ακουστηκε οτι λογω της οικ κρισης τα ιδιωτικα σχολεια θα προβουν σε μηδενικες αυξησεις τη νεα σχολικη περιοδο...στο δικο μας σχολειο ομως η αυξηση διδακτρων αγγιζει το 10%

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
13-04-09, 09:49
οι παραμετροι που λαμβανονται υπ' οψη για τη διαμορφωση των τιμολογιων υπηρεσιων των ιδιωτικων σχολειων:

η κειμενη νομοθεσια
συμφωνα με αυτην,τα διδακτρα,κομιστρα(σχολικα) και οι προαιρετικες δραστηριοτητες για το νηπιαγωγειο,την α' δημοτικου και την α' γυμνασιου διαμορφωνονται οπως ο καθε εκπαιδευτικος οργανισμος κρινει.για τις αλλες ταξεις του δημοτικου,γυμνασιου και λυκειου καθοριζονται με βαση τα διδακτρα της προηγουμενης ταξης προσαυξημενα με το ποσοστο που ο παρακατω μαθηματικος τυπος θα δωσει.
ο μαθηματικος τυπος που χρησιμοποιει το υπουργειο αναπτυξης για τον καθορισμο του ποσοστου αυξησεως ειναι:0,35.χ+0,65.ψ=ζ,οπου χ=η μεση ετησια αυξηση του δεικτη τιμων καταναλωτη,οπου ψ=η μεση ετησια αυξηση μισθων των εκπαιδευτικων και οπου ζ=το ποσοστο αυξησης των διδακτρων.

η υπουργικη αποφαση δημισιευεται περι τα μεσα μαιου.σε περιπτωση που η αποφαση δινει μεγαλυτερο ποσοστο αυξησης τα σχολεια μπορουν να προβουν σε τροποποιηση των τιμολογιων τους προς τα πανω,απο αυτα που εχουν ηδη ανακοινωσει.αν η αποφαση δινει μικροτερο ποσοστο αυξησης θα πρεπει να υπαρχει αντιστοιχη μειωση στα τιμολογια.

η αυξηση των λειτουργικων εξοδων

αυξησεις μισθων σε συνδυασμο με τις αυξησεις των ασφαλιστικων εισφορων,η φορολογικη πολιτικη(!!),οι αυξησεις των καυσιμων,οι αυξησεις των αναλωσιμων,η συντηρηση και αναβαθμιση των εγκαταστασεων,η παραγωγη εκπαιδευτικων προγραμματων,η επιμορφωση των εκπαιδευτικων(!!!) και η συμμετοχη τους σε ελληνικα και διεθνη συνεδρια κ.α.

η χορηγηση υποτροφιων

η κοινωνικη πολιτικη του καθε σχολειου.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
22-04-09, 19:10
Δαμιανεεεεεεεεε....................
Σπυροοοοοοοοο..............

Χαθηκατε στο καινουριο forum;:grin::D:D

Xρονια πολλα και Χριστος Ανεστη....

vls
24-04-09, 11:09
Καλημέρα,
Σκεφτομαι πολύ σοβαρά παρολο που ο μεγαλος μου γιος πηγαίνει στον Κωστεα-Γειτονα, να γραψω τη μικρή μου κόρη στο νηπιαγωγειο του Αρσακειου. Απ'οτι εχω ακουσει το αρσακειο δεν ειναι αμιγως ιδιωτικό (γι'αυτο και εχει καλυτερες τιμές απο τα υπολοιπα ιδιωτικά).

Μήπως γνωρίζει κανεις πως γινεται η επιλογή των μαθητών?

Ευχαριστω.

ELISA
24-04-09, 11:23
Πρόσφατα μία φίλη μου έγραψε τον γιο της στο Αρσάκειο (για του χρόνου). Η επιλογή γίνεται με κλήρωση. Η κλήρωση έγινε πριν ένα μήνα περίπου. Η κοπέλα δεν είχε κανένα μέσον, όμως κληρώθηκε το παιδάκι της. Αλλά, δεν νομίαω ότι είναι πιο φθηνά από τα άλλα ιδιωτικά. Νομίζω ότι θα πληρώσει 7.000? περίπου το χρόνο, έως 13.30 το μεσημέρι, χωρίς έξτρα φύλαξη...
Εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη από το σχολείο που πάει ο γιος σου?
Σε ποια περιοχή ψάχνεις ιδιωτικό σχολείο?

vls
24-04-09, 13:48
Elisa σε ευχαριστώ. Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι πολύ ευχαριστημένη με τον Κωστεα, εχω την αισθηση ότι συνεχως βλεπουν το πορτοφόλι και όχι την ουσία. Ακουσα πολύ καλά λόγια για το Αρσάκειο και λεω να προσπαθήσω για εκει με την μικρή μου, γεννηθηκε το 2007 οποτε να υποθέσω ότι εχω χρόνο μπροστά μου. Ξερεις ποσο νωρίτερα υποβάλλονται οι αιτήσεις?

ELISA
24-04-09, 15:50
Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι υποβάλλονται το φθινόπωρο (πριν τα Χριστούγεννα)
Καλή επιτυχία!

SpyrosG
26-04-09, 19:08
Γεια σου Μπουκίτσα :) Πολλές ευχές και από εμένα.

Ωραιότατο το καινούργιο forum. Εγώ πάντως δεν χάθηκα σε αυτό αλλά σε ολιγοήμερες διακοπές κατά τις οποίες έκανα πλήρη αποτοξίνωση από δουλειά και διαδίκτυο :)

Δαμιανός
27-04-09, 17:59
@Μπουκίτσα ...

Καλησπέρα και από εμένα,

Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη!!!

Μετά από 10ήμερο ξεκούρασης επιστρέψαμε στη δουλειά και στ καθημερινά προβλήματα. Δεν έχω επισκεφθεί ακόμα την Ελληνογαλλική (ΔΕΛΑΣΑΛ). Ελπίζω να το κάνω την Τετάρτη. όποιος έχει κάποι άλλο νέο ας ενημερώσει

Φιλικά

Δαμιανός

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
28-04-09, 09:24
Καλημερα Σπυρο,
Καλημερα Δαμιανε,

Ελπιζω να περασατε ωραια στις διακοπες του Πασχα...........
Δεν εχω κανενα νεο......μολις υπαρξει κατι,θα τα πουμε!

Δαμιανός
04-05-09, 17:30
Στην ιστοσελίδα της γεγικής γραμματείας εμποριου (http://www.gge.gr/notice/index.asp) έχουν αναρτηθεί οι: "ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΩΝ (2009-2010)"

fraoulopoulitsa
07-05-09, 14:30
Τώρα μιλάτε με τον πόνο μου. Το παιδί μου πηγαίνει νηπιαγωγείο στον Καίσαρη μια που το θεωρήσαμε καλή επιλογή (κι ας παίρνει τόσα χρήματα) , και ύστερα από αυτά που είδαμε θέλαμε να φύγουμε τρέχοντας από τη μέση της χρονιάς ...
Τα παιδάκια από τα γεννοφάσκια τους μαθαίνουν το πως να εντρυφούν στον σνομπισμό των νεόπλουτων και να κάνουν κλίκες μεταξύ τους ανάλογα με το ποιο έχει την μεγαλύτερη πισίνα και ποιο πήγε στο Ροβανιέμι για διακοπές των Χριστουγέννων.
Και καλά οι γονείς είναι τρελλαμένοι και προσπαθούν κάτι να αποδείξουν, αλλά και οι δάσκαλοι μέσα στο κόλπο και αυτοί ... αντί να μαθαίνουν στα παιδιά το δικαίωμα στις ίσες ευκαιρίες και στα ίσα δικαιώματα ενθαρρύνουν την δημιουργία καστών μέσα στην ίδια τάξη.
Μιλάμε για μία απαράδεκτη κατάσταση που γεννά υπερφίαλα παιδιά και που μεγαλώνοντας τα στρέφει σε άλλα μονοπάτια που δεν αντιστοιχούν σε αυτό που τουλάχιστον εγώ έμαθα ως "ελληνική κλασσική παιδεία".
Βεβαίως και το παιδί μου το έγραψα αλλού για δημοτικό , ελπίζοντας σε καλύτερη διδασκαλία αξιών και στάσης ζωής.
Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για τα τραγελαφικά που αντιμετωπίσαμε αυτό το χρόνο, αλλά θα περιοριστώ να αναφέρω στο εξής: για να δούμε τα μικρά μας στην χριστουγεννιάτικη παράσταση να λένε δύο στιχάκια πληρώσαμε 15? το άτομο σε πρόσκληση, συν οι φωτογραφίες , η στολή που φόρεσαν και το DVD.
Aυτά γιατί όσο τα σκέφτομαι φουντώνω...

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
07-05-09, 14:55
Τώρα μιλάτε με τον πόνο μου. Το παιδί μου πηγαίνει νηπιαγωγείο στον Καίσαρη μια που το θεωρήσαμε καλή επιλογή (κι ας παίρνει τόσα χρήματα) , και ύστερα από αυτά που είδαμε θέλαμε να φύγουμε τρέχοντας από τη μέση της χρονιάς ...
Τα παιδάκια από τα γεννοφάσκια τους μαθαίνουν το πως να εντρυφούν στον σνομπισμό των νεόπλουτων και να κάνουν κλίκες μεταξύ τους ανάλογα με το ποιο έχει την μεγαλύτερη πισίνα και ποιο πήγε στο Ροβανιέμι για διακοπές των Χριστουγέννων.
Και καλά οι γονείς είναι τρελλαμένοι και προσπαθούν κάτι να αποδείξουν, αλλά και οι δάσκαλοι μέσα στο κόλπο και αυτοί ... αντί να μαθαίνουν στα παιδιά το δικαίωμα στις ίσες ευκαιρίες και στα ίσα δικαιώματα ενθαρρύνουν την δημιουργία καστών μέσα στην ίδια τάξη.
Μιλάμε για μία απαράδεκτη κατάσταση που γεννά υπερφίαλα παιδιά και που μεγαλώνοντας τα στρέφει σε άλλα μονοπάτια που δεν αντιστοιχούν σε αυτό που τουλάχιστον εγώ έμαθα ως "ελληνική κλασσική παιδεία".
Βεβαίως και το παιδί μου το έγραψα αλλού για δημοτικό , ελπίζοντας σε καλύτερη διδασκαλία αξιών και στάσης ζωής.
Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για τα τραγελαφικά που αντιμετωπίσαμε αυτό το χρόνο, αλλά θα περιοριστώ να αναφέρω στο εξής: για να δούμε τα μικρά μας στην χριστουγεννιάτικη παράσταση να λένε δύο στιχάκια πληρώσαμε 15? το άτομο σε πρόσκληση, συν οι φωτογραφίες , η στολή που φόρεσαν και το DVD.
Aυτά γιατί όσο τα σκέφτομαι φουντώνω...

Πλακα μου κανεις?????
Πληρωσατε προσκλησεις??????????Δεν εχει θεατρο μεσα????:shock::shock::shock:

Δαμιανός
08-05-09, 10:54
Για το Θέατρο: Στα νηπιαγωγείο που πηγαίνουμε δεν έχει θέατρο εντός του σχολείου αλλά κάνουμε κάθε χρόνο παραστάσεις σε θέατρα της περιοχής και πληρώνουμε μόνο τις στολές των παιδιών, οι προσκλήσεις είναι ΔΩΡΕΑΝ και την ενοικίαση του χώρου, των σκηνικών και του λοιπού εξοπλισμού την κάνει το σχολείο με δικά του έξοδα.

Για το σχολείο: Μάλλον πάρα πολλοί έχουν την ίδια άποψη (αν θέλεις απαντάς σε ποιό σχολείο θα πάτε για το Δημοτικό;)

@Μπουκίτσα: Το ΔΕΛΑΣΑΛ μου έκανε πολύ καλή εντύπωση αλλά μάλλον επιλέγουμε Παλλάδιο...

Ευχαριστούμε για τα σχόλια

Φιλικά

Δαμιανός

fraoulopoulitsa
08-05-09, 21:31
Για το Δημοτικό τον έγραψα στην Γεννάδιο Σχολή στον Αλιμο όπου από πληροφορίες που μάζεψα έχουν καλές κριτικές. Η Α Δημοτικού είναι 5300 ευρώ και οι δραστηριότητες πέρα του ωραρίου πηγαίνουν 350 ευρώ. Το σχολείο δεν έχει τις εγκαταστάσεις που έχουν αυτά της Βάρης, όμως είναι πολύ φροντισμένο με 20 παιδάκια σε κάθε τάξη , πολύ καλά βιβλία (η γεννάδειος βιβλιοθήκη είναι από τις μεγαλύτερες στη χώρα-με σημαντικό έργο στον εκπαιδευτικό τομέα).
Αυτό που μου άρεσε και μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα παιδιά από την πρώτη τάξη κάνουν 3 ώρες την εβδομάδα υπολογιστές μέσα στην υποχρεωτική εκπαίδευση όπου μαθαίνουν τις βασικές αρχές , και εκπαιδεύονται στο πως να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές ως εργαλεία και όχι ως τρόπο ζωής.
Θα δούμε πως θα εξελιχθεί και αυτό...επιφυλλάσομαι να απαντήσω ως το φθινόπωρο που θα έχουμε τα πρώτα δείγματα.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
08-05-09, 21:42
Για το Δημοτικό τον έγραψα στην Γεννάδιο Σχολή στον Αλιμο όπου από πληροφορίες που μάζεψα έχουν καλές κριτικές. Η Α Δημοτικού είναι 5300 ευρώ και οι δραστηριότητες πέρα του ωραρίου πηγαίνουν 350 ευρώ. Το σχολείο δεν έχει τις εγκαταστάσεις που έχουν αυτά της Βάρης, όμως είναι πολύ φροντισμένο με 20 παιδάκια σε κάθε τάξη , πολύ καλά βιβλία (η γεννάδειος βιβλιοθήκη είναι από τις μεγαλύτερες στη χώρα-με σημαντικό έργο στον εκπαιδευτικό τομέα).
Αυτό που μου άρεσε και μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα παιδιά από την πρώτη τάξη κάνουν 3 ώρες την εβδομάδα υπολογιστές μέσα στην υποχρεωτική εκπαίδευση όπου μαθαίνουν τις βασικές αρχές , και εκπαιδεύονται στο πως να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές ως εργαλεία και όχι ως τρόπο ζωής.
Θα δούμε πως θα εξελιχθεί και αυτό...επιφυλλάσομαι να απαντήσω ως το φθινόπωρο που θα έχουμε τα πρώτα δείγματα.

Kαλησπερα,

Δεν απαντησες και στη δικια μου ερωτηση:-)

Ο Καισαρης εχει δικο του θεατρο μεσα???Πως πληρωσατε 15e ΤΟ ΑΤΟΜΟ στη γιορτη???Τη στολη η την πληρωνεις και στη φτιαχνουν αυτοι η την κανεις μονος σου,αυτο ισχυει ακομα και στα δημοσια σχολεια.Το Βιντεο και οι φωτο ειναι προαιρετικες,αμα θελεις τα παιρνεις...

fraoulopoulitsa
09-05-09, 18:44
Από ότι είδα στις εγκαταστάσεις του δεν έχει δικό του θέατρο μέσα , όμως νομίζω ότι με 8000 ευρώ για το νηπιαγωγείο, δεν θα έπρεπε να πληρώνει χρήματα (τουλάχιστον η οικογένεια του παιδιού) για να βλέπει την παράσταση.Η συγκεκριμένη παράσταση έγινε σε ένα κτήμα ακριβώς δίπλα από το σχολείο.
Στον παιδικό σταθμό που πήγαινα μέχρι πέρυσι το παιδί -ο οποίος σημειώνω ότι είναι ένας σταθμός της περιοχής , πάντα τις καλοκαιρινές του παραστάσεις τις έκανε χωρίς να πληρώνουμε τίποτα, και βεβαίως δεν είχε τα δίδακτρα του ανωτέρω σχολείου.
Θα μπορούσα επίσης να αναφέρω και άλλα παραδείγματα που τους βρήκα λάθος, όπως το ότι πληρώσαμε 320 ευρώ το άτομο για γραφική ύλη στην αρχή της χρονιάς , χωρίς να μας δίνεται η επιλογή να προμηθευτούμε τα υλικά από κάποιο βιβλιοπωλείο, όπως επίσης ότι για να κάνουν αποκριάτικο πάρτυ στα παιδιά στις εγκαταστάσεις του σχολείου έστειλαν έγγραφο όπου έπρεπε κάθε παιδί να μαγειρέψει ένα συγκεκριμένο φαγητό και να το πάει στο σχολείο, όπως επίσης ότι όταν φωνάζουν για ενημέρωση τους γονείς στο σχολείο και περιμένουν 3-4 ώρες για να έρθει η σειρά τους οι κανόνες ευπρέπειας λένε ότι βγάζεις τουλάχιστον ένα ποτήρι νερό για να τους προσφέρεις ....

maspir
10-05-09, 16:27
γνωριζει καποια κοπελα γι αυτο το σχολειο??για το δημοτικο ενδιαφερομαι.

ΝΑΝΤΙΝ
11-05-09, 17:13
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΜΑΙΡΗ-ΑΡΓΥΡΗ Ή ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ.
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΕΙΑ?

iro
11-05-09, 18:55
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΜΑΙΡΗ-ΑΡΓΥΡΗ .
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΕΙΑ?

Η Μαίρη Αργύρη - Λαιμού είναι μόνο για παιδιά προσχολικής ηλικίας, εξ όσων γνωρίζω.

ΝΑΝΤΙΝ
12-05-09, 09:44
Η Μαίρη Αργύρη - Λαιμού είναι μόνο για παιδιά προσχολικής ηλικίας, εξ όσων γνωρίζω.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΟΧΙ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΓΕΡΑΚΑ.

ΝΑΝΤΙΝ
13-05-09, 16:07
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ-ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ Ή ΣΤΙΣ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ?

ΡΟΥΛΑ
13-05-09, 21:11
Στις Ουρσουλίνες πηγαινε η μεγαλη μου κορη, εμεινα παρα πολυ ευχαριστημένη, εκεί θα στείλω μαλλον και την μικρή όταν έρθει η ωρα της!!!!

ΝΑΝΤΙΝ
13-05-09, 23:57
ευχαριστω.η κορη σου ποτε τελειωσε μπηκε σε καποια σχολη?

ΝΑΝΤΙΝ
18-05-09, 11:18
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΙΤΗ
ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΕΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΕΚΕΙ.
ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ ΚΑΙ ΜΩΡΑΙΤΗ.
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΔΙΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗΣ:roll:

iro
18-05-09, 16:24
Δεν μπορώ να αξιολογήσω με ασφάλεια τη Σχολή Μωραίτη ως προς το εκπαιδευτικό της έργο.

Εκείνο που μπορώ με ασφάλεια να μοιραστώ μαζί σου είναι οτι θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη να διαχειριστείς το σχολικό περιβάλλον του παιδιού σου... Ξέρω παιδιά που γύρναγαν σπίτι τους κλαίγοντας επειδή δεν έχουν ιδιωτική πισίνα. Αυτό το παράδειγμα είναι απολύτως ενδεικτικό ως προς το επίπεδο της "κοινωνικής πίεσης" που ανακυκλώνεται μεταξύ των παιδιών. Ψάξτο λίγο..

Ως προς την Αργύρη-Λαιμού, οι μόνες - δυσάρεστες - συστάσεις που έχω αφορούν στον παδικό της σταθμό. Μέχρι πρότινος, δεν ήξερα καν οτι έχει ανοίξει και δημοτικό.

Καλό ξεκίνημα στο πρωτάκι σου, ο,τι και αν επιλέξεις!

Φιλικά,
Ηρώ

Maya
19-05-09, 11:36
Ας μην υπερβάλλουμε, βρε κορίτσια. Ξέρω αρκετά παιδιά που πηγαίνουν στη σχολή Μωραϊτη (έτυχε να έχω μία καλή φίλη που στέλνει τα παιδιά της εκεί, καί έχω γνωρίσει συμμαθητές των παιδιών της και τους γονείς τους), που σαφέστατα δεν έχουν πισίνα. Δεν είναι φτωχοί άνθρωποι βέβαια, όμως είναι μεσαίου εισοδήματος, μένουν σε διαμερίσματα, δεν έχουν υπηρετικό προσωπικό κλπ. Και τα παιδιά αυτά αγαπάνε το σχολείο τους και δεν άκουσα ποτέ ποτέ τέτοιου είδους παράπονο. Τώρα για το εκπαιδευτικό έργο δεν είναι αντικειμενικοί αυτοί οι άνθρωποι, γιατί, όταν στέλνεις το παιδί σου σε ένα σχολείο, λες πάντα ή συνήθως τα καλύτερα. Αλλά αναρρωτιέμαι, γιατί επέλεξες αύτά τα δύο σχολεία?

νεφελη
19-05-09, 12:05
Η αληθεια ειναι οτι Μωραιτη δε θα επελεγα να στειλω τα παιδια μου, εκτος αν λεγομουν Βαρδινογιαννη ( κ παλι θα επελεγα το κολεγιο μαλλον). Δε μου αρεσει καθολου το στυλ που υιοθετουν τα παιδια εκει μεσα. Αν βεβαια ολοι οι φιλοι του πανε εκει σχολειο τι να σου πω.. Εχω φιλους που πηγαν εκει σχολειο κ ειναι μια χαρα παιδια βεβαια. Σαφως κ δε σημαινει οτι οποιος παει εκει θα αποκτησει το στυλ Μωραιτη απαραιτητα, απλα πιστευω οτι υπαρχουν αλλα σχολεια πιο στα μετρα μου. Κ εχω ακουσει απο γονεις που εχουν τα παιδια τους εκει τωρα οτι εχει πεσει κ το επιπεδο αρκετα σε σχεση με οτι ηταν καποτε..

Maya
19-05-09, 13:11
Ως προς την Αργύρη-Λαιμού, οι μόνες - δυσάρεστες - συστάσεις που έχω αφορούν στον παδικό της σταθμό. Μέχρι πρότινος, δεν ήξερα καν οτι έχει ανοίξει και δημοτικό.

Φιλικά,
Ηρώ

Έχω μία φίλη που έγραψε το παιδί της εκεί απο Σεπτέμβρη. Είναι της τάξης των 500+ νομίζω, οπότε, αν θέλεις, γράψε μου σε παρακαλώ τί δυσάρεστο έχεις ακούσει, γιατί αυτή περιμένει λαγούς με πετραχήλια.

iro
19-05-09, 13:22
Έχω μία φίλη που έγραψε το παιδί της εκεί απο Σεπτέμβρη. Είναι της τάξης των 500+ νομίζω, οπότε, αν θέλεις, γράψε μου σε παρακαλώ τί δυσάρεστο έχεις ακούσει, γιατί αυτή περιμένει λαγούς με πετραχήλια.

Θα σου πω στα γρήγορα κάτι που με ξένισε φοβερά: Δεν κάνουν γιορτές(Χριστούγεννα, Καλοκαίρι, παραστάσεις δηλ. που εμείς οι γονείς τις περιμένουμε πως και πως για να τα καμαρώσουμε) γιατί τα θεωρεί "επίδειξη χωρίς λόγο". :shock:

Το κοριτσάκι της φίλης μου είχε ξεχάσει κάποιες φορές το κολατσιό του και δεν του πρόσφεραν ούτε ένα μπισκότο. Επίσης, υπήρχε συστηματική παραπληροφόρηση ως προς τα δρομολόγια των σχολικών: "δυστυχώς, δεν υπάρχει δρομολόγιο που να σας εξυπηρετεί". Δυο μέρες μετά, έβλεπε η κοπέλα το σχολικό να περνά στο δίπλα δρόμο και όταν ρώτησε γιατί δεν την ενημέρωσαν.... σιγή ισχύος και ανεπαρκείς δικαιολογίες.

Απορώ πραγματικά...

Υπάρχουν κι άλλα σημεία αλλά αυτό με τις γιορτές το θεωρώ από κάθε άποψη απαράδεκτο.

Maya
19-05-09, 15:34
Κυρίως αυτό με το κολατσιό ήταν απαράδεκτο. Αν και δεν το καταλαβαίνω, παίρνουν φαγητό από το σπίτι? Δεν τους δίνουν εκεί? Για τα δρομολόγια έχω ακούσει ότι είναι η πιο συνηθισμένη απάντηση όταν δεν θέλουν να πάρουν ένα παιδάκι και, φυσικά δεν μπορούν να το πουν ευθέως...

Για τις γιορτές, δίκιο έχεις, αν και στο σταθμό που πηγαίνω τον δικό μου γιο, επίσης δεν κάνουν γιορτές. Δηλαδή κάνουν ωραιότατες γιορτές αλλά όχι ανοιχτές στους γονείς. Θα μου πεις, γιατί τον πήγες, αφού το θεωρείς απαράδεκτο? Πρώτον, επειδή το συνολικό πακέτο ήταν το καλύτερο. Δεύτερον, επειδή πήγα σε σταθμούς που από το Νοέμβριο ετοίμαζαν την Χριστουγεννιάτικη γιορτή και δεν μου άρεσε καθόλου, το έβλεπα σαν καταγκαστικό για τα μικρά. Και τρίτο και τελευταίο, γιατί η υπεύθυνη με 'έπεισε' ότι δεν το κάνουν από βαρεμάρα αλλά από συγκεκριμένη παιδαγωγική άποψη.

ΝΑΝΤΙΝ
20-05-09, 15:37
:?:ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΙΡΗ-ΑΡΓΥΡΗ?????????
ΒΟΗΘΕΙΑ

Nineta81
28-05-09, 12:10
Η κόρη μου πάει στον σταθμό του Μιχαλοπούλειο στον Πειραιά και τον Σεπτέμβρη θα πάει στο προνήπιο! Επειδή σκεφτόμασταν και για το δημοτικό ήθελα να ήξερα αν κάποιος γνωρίζει για το δημοτικό του !

vellini
01-06-09, 17:10
Belfaccino, πολύ ενδιαφέροντα όσα εγραψες για τον Κουτσομάλη! Έκλεισα ήδη ραντεβού να το δω. Πήγατε και νηπιαγωγείο εκεί? Είμαι και εγώ καθηγήτρια Αγγλικών και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα των Αγγλικών. Θεωρείς λοιπόν ότι η κατάσταση εκεί είναι καλύτερη από το μέσο όρο των δημοσίων της περιοχής? Μήπως μπορείς να μου πεις πόσο περίπου στοιχίζει το χρόνο? Αλλάζει αισθητά η τιμά από τάξη σε τάξη?

Belfaccino
02-06-09, 00:35
Belfaccino, πολύ ενδιαφέροντα όσα εγραψες για τον Κουτσομάλη! Έκλεισα ήδη ραντεβού να το δω. Πήγατε και νηπιαγωγείο εκεί? Είμαι και εγώ καθηγήτρια Αγγλικών και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα των Αγγλικών. Θεωρείς λοιπόν ότι η κατάσταση εκεί είναι καλύτερη από το μέσο όρο των δημοσίων της περιοχής? Μήπως μπορείς να μου πεις πόσο περίπου στοιχίζει το χρόνο? Αλλάζει αισθητά η τιμά από τάξη σε τάξη?

Τα δίδακτρα, απ' ό,τι είδα θα κυμανθούν στα 3800 το χρόνο. Αν θες σχολικό και σισίτιο, ανεβαίνει η τιμή. Δε θυμάμαι ακριβώς τις τιμές, διότι δεν χρησιμοποιούμε σχολικό και του δίνω φαγητό από το σπίτι (επειδή το ζήτησε ο γιος μου).

Η κατάσταση είναι πιο υγιής από το δημόσιο όπου πήγαινε ο γιος μου. Από άποψη συμπεριφοράς, αγωγής και εκμάθησης.

Η αυλή του δημοτικού είναι σχετικά μικρή, αλλά παίζουν μια χαρά τα παιδιά, απ' ό,τι έχω δει αρκετές φορές που έχω περάσει σε διαφορετικές ώρες. Υπάρχει πάντα επιτήρηση στην αυλή. Ο δάσκαλος της Β' δημοτικού επιτηρεί τους μαθητές του στα διαλείμματα. Δεν κάνει διάλειμμα ο ίδιος.

Ο γιος μου έχει πλέον αναπτύξει την αίσθηση της ευθύνης που δεν είχε στο δημόσιο όπου πήγαινε και όπου είτε έκανε τις εργασίες του, είτε όχι, δεν έτρεχε και τίποτα. Ναι μεν, υπάρχουν φορές που βαριέται να κάνει τις εργασίες του (αντιγραφή, εργασίες των βιβλίων), από την άλλη, όμως δε θέλει να πηγαίνει αδιάβαστος και τον πιάνει το φιλότιμο απέναντι στο δάσκαλό του (όχι φόβος και άγχος).

Σαν χώρος, δε συγκρίνεται με τα ιδιωτικά του Καίσαρη, Πασχάλη, κτλ...αλλά έχει ένα πολύ υγιές εκπαιδευτικό περιβάλλον, που είναι λιτό και απλό.

Φυσικά υπάρχουν οι εκπαιδευτικές εκδρομές και ενδιαφέρουσες εργασίες που δημιουργούνται από την ευέλικτη ζώνη.
Και τα μαθήματα μουσικής που κάνουν έχουν ενδιαφέρον.

Αυτά, σχετικά με το συγκεκριμένο. Είναι γι'αυτούς που θα ήθελαν ένα απλό σχολείο για τα παιδιά τους.

vellini
02-06-09, 00:37
Ηθελα να σας ρωτήσω μήπως γνωρίζετε κάτι για το δημοτικό του Κουτσομάλη στον Άλιμο κοντά στο PRAKTIKER?

Elinaki
03-06-09, 13:07
Καλησπέρα

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο σχολείο. Ο μεγάλος μου γιος θα πάει νηπιαγωγείο του χρόνου αλλά θα ήθελα να ξέρω πως είναι από γονείς που στέλνουν εκεί τα παιδιά τους. Δεν είναι -για μένα -το ζητούμενο οι εγκαταστάσεις ή η ποικιλία των δραστηριοτήτων αλλά η ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης και η ύπαρξη ενός "ζεστού" κλίματος που θα βοηθάει το παιδί να νοιώθει ότι περνάει καλά στο σχολείο και θα μαθαίνει.

dimitraz
03-06-09, 13:35
Για τη θεομήτωρ έχω ακούσει ότι είναι ένα σχετικά καλό σχολείο, η διεύθυνση γίνεται απο τις καλόγριες αλλά μην φανταστείς πως θα σου κάνουν το παιδί παπαδοπαίδι!! Είναι σχετικά οικονομικό και δεν έχω ακούσει κάτι κακό. Όσο για το βυζάντιο θα σου πω την εμπειρία του άντρα μου που έστειλε τον πρώτο του γιο πριν 12 χρόνια (οπότε δεν ξέρω αν έει κάτι αλλάξει). Φοβερά αυστηρό σχολείο, τα παιδιά φορούσαν στολές - και το πουκάμισο έπρεπε να είναι άσπρο , όχι υποκίτρινο όχι εκρού όχι μπεζ!!), όταν πήγε το παιδί πρώτη μέρα και επειδή έκλαιγε το παρέλαβε απο την καγκελόπορτα μια κυρία με επιβλητικό κότσο και το μετέφερε τραβώντας το απο το αυτί στην τάξη του λέγοντας στον έκπληκτο άντρα μου πως τα παιδια χρειάζονται πειθαρχεία. Περιττό να σου πω πως το παιδί έκανε κάθε πρωί εμετό πριν πάει και αναγκάστηκε 15 ημέρες μετά να του αλλάξει σχολείο. Εγώ τον δικό μου τον έστελνα στα εκπαιδευτήρια Κουτσομάλλη. Αυτό που μου άρεσε ήταν πως η τάξη ήταν πάντα ανοιχτή και μπορούσες να δεις τι κάνουν τα παιδιά σε αντίθεση με άλλα σχολεία που περιμένει στο προαύλιο για να σου φέρουν το παιδί πίσω απο μια κλειστή πόρτα!! Πήγαινε να δεις και αυτό να προσέξεις!!

Elinaki
03-06-09, 14:42
dimitraz στη Θεομήτορα πήγαινε η κουνιάδα μου -πριν από καμιά 25αριά χρόνια βέβαια- και πράγματι δεν γίνεται καμιά προσπάθεια να τραβήξουν το παιδί στην εκκλησία, παρόλο που διοικείται από καλόγριες. Πέρισυ είχα συναντήσει στο κομμωτήριο μια κυρία που η κόρη της πήγαινε 1η γυμνασίου στις καλόγριες και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένη -είχε πάει εκεί και δημοτικό η μικρή. Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ όμως ήταν τα λόγια της μικρής όταν τη ρώτησα για το σχολείο της. Ηταν ενθουσιασμένη με τους καθηγητές της! Μου έκανε εντύπωση γιατί τα περισσότερα παιδιά μιλάνε για το σχολείο σα να είναι καταναγκαστικά έργα...Σπάνια τους αρέσει κάτι -και δεν έχουν και άδικο...
Για το Βυζάντιο απ΄την άλλη, έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι υπερβολικά αυστηρό, αλλά η ιστορία του γιου του άνδρα σου ήταν το πιο άσχημο που έχω ακούσει.
Τα εκπαιδευτήρια Κουτσομάλλη δεν τα έχω ξανακούσει. Που βρίσκονται;

dimitraz
03-06-09, 18:09
Ιτέας 6-8 Αργυρουπολη , δες και http://www.anagennisis.gr/

maryp
03-06-09, 18:18
Περιττό να σου πω πως το παιδί έκανε κάθε πρωί εμετό πριν πάει και αναγκάστηκε 15 ημέρες μετά να του αλλάξει σχολείο.
αυτό το πάθαινα ΕΓΩ πηγαίνοντας στο Βυζάντιο στην α' δημοτικού. Είναι το μόνο που θυμάμαι από την α' δημοτικού :sad:.
αυτό που ξέρω από "μέσα" είναι ότι και αυστηρό είναι και λίγο... πώς να στο πω... παράδειγμα: απαγορεύεται στα παιδάκια να μοιράζουν προσκλήσεις στους συμμαθητές τους όταν πρόκειται να κάνουν πάρτυ. Η δ/ντρια (η μάνα, όχι η κόρη) λέει ας πούμε σε ένα παιδάκι "εσύ Γιαννάκη, αν δεις και μοιράσει κάποιος προσκλήσεις μέσα στο σχολείο, θα έρθεις αμέσως να μου το πεις!".... τα συμπεράσματα δικά σου...

Για τη Θεομήτορα έχω ακούσει καλά λόγια, έστελνε η παιδίατρός μου τα παιδιά της εκεί (είναι μεγάλα τώρα) και ήταν πολύ ευχαριστημένη.

Elinaki
03-06-09, 19:13
Μου θυμίζει... πως να το πω... νοοτροπία δεκαετίας '50 σε σχολείο θηλέων... κι αν είναι ετσι εξω απ΄την τάξη, φαντάζομαι πως θα είναι μέσα! Πως να ενθαρρυνθεί ενα παιδάκι 6, 7 χρονών να συμμετέχει, αν φοβάται ακόμα και να αναπνεύσει γιατι μπορεί να το παρατηρήσουν ή να του τραβήξουν το αυτί; Είναι δυνατόν να λειτουργούν ακόμη σχολεία με βάση αυτό το μοντέλο διδασκαλίας;

Belfaccino
03-06-09, 21:37
Τα εκπαιδευτήρια Κουτσομάλλη δεν τα έχω ξανακούσει. Που βρίσκονται;
Στο σχολείο του Κουστομαλλη πηγαίνει ο γιος μου από Δεκέμβρη.
Έχω περιγράψει τα δικά μας βιώματα για το σχολείο εδώ.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34905

Είναι κοντά στην Λεωφ. Αλίμου και ανήκει στο δήμο της Αργυρούπολης.

ira_c
16-06-09, 10:10
Παρακαλω πολυ, επειδη ψαχνουμε απεγνωσμένα για σχολειο και δεν εχουμε αλλο περιθώριο, θα ήθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.

ismini39
18-06-09, 16:07
ΓΙΑ ΤΟ ¨ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ: ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.

irinos
19-06-09, 15:30
στο Μαντουλιδη μηπως ξερει καποιος τι ζητανε για την Α δημοτικου

kel
19-06-09, 23:20
Για την πρωτη δημοτικου η διαμορφωση της τιμης ειναι ελευθερη. Για τις ενδιαμεσες τάξεις όμως υπάρχει το πλαφον του υπουργείου. Αυτο βγαίνει με το μαθηματικο τυπο που αναφερθηκε παραπανω και για αυτη τη χρονια εχει αποφασιστει οτι η αυξηση θα ειναι 3,32%. Οποιο σχολειο έκανε αυξηση στις ενδιαμεσες τάξεις μεγαλυτερες του 3,32% ειναι παράνομο και πρεπει να του κανετε καταγγελια γιατι σε αυτο το θεμα υπαρχει μεγαλη αυστηροτητα. Εμεις στο σχολειο δεν εβγαιναν τα διδακτρα και δεν καναμε εγγραφες μεχρι να βγει το επισημο ποσοστο αυξησης το οποιο βγηκε πριν μερικες εβδομαδες.

kel
19-06-09, 23:33
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙO ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ Α.Ε.

ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2009-2010
Ν. 3279/2004
Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
(ΠΟΣΑ ΣΕ ?)*

1.ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΒΑΣΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΥΠΕΠΘ 5.650
2.ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΥΠΕΠΘ** 300
3.ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (1+2) 5950
4.ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ*** 0
5.ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

1.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ 300-600
2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ 300-600
3. ΘΕΡΙΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ 200-600
4. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 300-700
5. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 300-500
6. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ 300-1500

* ΌΛΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΤΗΣΙΑ ΒΑΣΗ
** ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΌ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΟΓΩ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Η ΜΗ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΑΠΌ ΤΟ ΥΠΕΠΘ
*** ΟΠΟΥ ( — ) Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ. ΟΠΟΥ "0" Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΗ ΣΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΒΑΣΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ματινα35
23-06-09, 18:20
egw estelna to paidi mou stin adamantio kai edwsa sinolika girw sta 5000eurw gia tin a'dimotikou, emeina apolita efxaristimeni kai to paidi mou eixe mia katapliktiki daskala elpizw na ta exei kai fetos

SISI68
01-07-09, 20:28
εγώ είμαι 40 ετών και είχα την τύχη να τελειώσω το δημοτικό της λακωνικής σχολής και να έχω τον Χρήστο Μαγκλάρα δάσκαλο τα τελευταία χρόνια του δημοτικού. Αριστο σχολείο και καλά επιλεγμένο προσωπικό. Με γνώμονα τα τότε χρόνια και γνωριζοντας προσωπικα το Χρήστο πιστεύω ότι και τώρα συνεχίζει να λειτουργεί το σχολείο το ίδιο καλά. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

ANNA27!
01-07-09, 21:42
ναι είναι πολύ καλό σχολείο λένε, είναι δίπλα στο σπίτι μου όπως και του Φραγκή ο οποίος υστερεί απ ό,τι ακούω σε σχέση με του Μαγκλάρα.
μια ξαδέρφη στέλνει τη κόρη της εκεί μέχρι τώρα δηλαδή που μόλις τελείωσε την 6η. απ ό,τι μου πε είναι πολύ ευχαριστημένη και αν είχε και γυμνάσιο ο ίδιος πάλι εκεί θα την έστελνε. σαν επίπεδο γνώσεων προσωπικά θα έχω άποψη απ το φθινόπωρο που θα κάνω αρχαία σε αυτό το κοριτσάκι. α παρεπιπτόντως κάνουν και αρχαία στο δημοτικό, φαντάζομαι στις μεγάλες τάξεις.

maspir
01-07-09, 23:30
Ξερετε περιπου τιμες για το σχολικο ετος?

ANNA27!
01-07-09, 23:32
μπορώ να ρωτήσω, δε ξέρω ακριβώς.
στο νηπιαγωγείο είναι 450 το μήνα πάντως αυτό το ξέρω

maspir
02-07-09, 02:06
Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες:-).παντως απο οσους γνωριζουν τα εκπαιδευτηρια αυτα λενε πολυ καλα λογια:-)

mariza74
11-07-09, 20:12
Καλησπέρα σας. Ο γιος μου θα πάει Β' Δηματικού και είμαι ανάμεσα σε δυο σχολεία: Διαμαντόπουλοι στο Αιγάλεω και Τσιαμούλη στο Περιστέρι. Εαν έχει κανείς πληροφορίες θα του ήμουν ευγνόμων.

maspir
11-07-09, 20:53
Mariza ξερεις περιπου τιμη για τα εκπαιδευτηρια τσιαμουλη?

mariza74
14-07-09, 09:43
Μου ζήτησε 5500? για το βασικό πρόγραμμα και 1 ώρα μελέτη, αλλά δεν έχω κανένα γνωστό που να στέλνει το παιδί του εκεί. Εσύ έχεις ακούσει τίποτα?

ΚΑΡΔΙΑ
14-07-09, 13:33
Καλησπέρα σας μετά από καιρό!!
Θα ήθελα να μάθω εάν ξέρετε κάτι για την Σχολή ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ στον Μαραθώνα.
Εμπειρίες? Πρόγραμμα? Ωραριο? Πόσο περίπου κοστίζει? Έχει λεωφορείο που να εξυπηρετεί περιοχές Αγ.Στεφάνου, Σταμάτας κτλ?

Σας ευχαριστώ πολύ!!

ΣΕΡΓΗ
02-09-09, 13:08
Μήπως γνωρίζετε κάτι για τη Σχολή Μάνου στην Εκάλη;
Ευχαριστώ
Πέννυ

ΚΑΡΔΙΑ
02-09-09, 13:51
Καλημέρα Πέννυ!
Και εγώ ψάνχω πληροφορίες για την Μάνου. Έχω μάλιστα ανοίξει τόπικ με το΄θέμα, αλλά δυστυχώς καμία απάντηση μέχρι τώρα.
Καμία μανούλα να γνωρίζει?
Προσωπικά έχω ακούσει για παραδοσιακό σχολείο που ακόμα τελεί υπό την αιγίδα της κας Μάνου, αλλά είναι χάλια οι κτιριακές εγκαταστάσεις.
Εσύ για πότε ενδιαφέρεσαι? Η μεγάλη-μικρή μου θα πάει νήπιο του χρόνου (τώρα πάμε παιδικό σταθμό - προνήπιο)

Mercedes
16-09-09, 14:16
Γεια σας!

Ψάχνω πληροφορίες για τις εισαγωγικές εξετάσεις της Α Γυμνασίου του Κολλεγίου Αθηνών όπως, παλιά θέματα, ποσοστό επιτυγχόντων, συμβουλές, αν χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία κλπ. Ευχαριστώ!

epikouros
28-09-09, 15:28
καλησπέρα,

ψάχνω γνώμες για τα εκπαιδευτήρια ΚΑΝΤΑ καθότι είναι δίπλα μας και βολεύει από άποψη απόστασης.

ευχαριστώ.

IFI
09-10-09, 13:49
η σχολη καργακου ειναι καπου πισω απο το ΚΑΤ αν θυμαμε καλα πολλες λεπτομεριες δεν γνωριζω ο ιδιοκτητης ειναι ο γνωστος ιστορικος καργακος θα το εχεις δει και στην TV. μακρια απο τα πολυ επωνυμα σχολεια των βορειων προαστειων και να μην ξεχνας οτι η αρχικη φημη των σχολειων δεν υπαρχει και σημερα επισης να ξερεις οτι καθε σχολειο δημοσιο η ιδιωτικο παραγει μια συγκεκριμενη καστα μαθητων ...

Μπορεί το μήνυμα του dimitrios να είναι παλιό αλλά επειδή δεν είναι σωστό στα forums να γράφονται ανακρίβειες αλλά να λέμε αυτά που πραγματικά ξέρουμε είπα να γράψω για όποιον θέλει να το ξέρει.
Πηγαίνει ο γιός μου στα Εκπαιδευτήρια Καργάκου από το Νηπιαγωγείο ( τώρα είναι Β' δημοτικού ).
Δεν έχει καμία σχέση με τον Ακαδημαϊκό και το έχει η Βασιλική Καργάκου και τα παιδιά της τώρα.
Στεγάζεται το Δημοτικο-Γυμνάσιο-Λύκειο ,στην Σταμάτα σε ολοκαίνουργιο κτίριο ( πέρυσι λειτούργησε πρώτη φορά ) που είναι φτιαγμένο ειδικά για σχολείο και έχει και παιδικό σταθμό ( Το Τρενάκι μας ) στην Κηφισιά. Είναι μικρό και σεμνό με παιδιά από μεσαίας οικονομικής κατάστασης οικογένεις κυρίως ( όπως κι εμείς ), οικονομικό σε σύγκριση με άλλα και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη.
Όποιος θέλει άλλες πληροφορίες μπορώ να δώσω ευχαρίστως.
Πραγματικά δεν θέλω να κάνω διαφήμιση απλώς δεν είναι σωστό να βγαίνουν στα forums πράγματα που δεν ισχύουν, αλλά βασίζονται σε εικασίες.

ΚΑΡΔΙΑ
09-10-09, 16:14
Μπορεί το μήνυμα του dimitrios να είναι παλιό αλλά επειδή δεν είναι σωστό στα forums να γράφονται ανακρίβειες αλλά να λέμε αυτά που πραγματικά ξέρουμε είπα να γράψω για όποιον θέλει να το ξέρει.
Πηγαίνει ο γιός μου στα Εκπαιδευτήρια Καργάκου από το Νηπιαγωγείο ( τώρα είναι Β' δημοτικού ).
Δεν έχει καμία σχέση με τον Ακαδημαϊκό και το έχει η Βασιλική Καργάκου και τα παιδιά της τώρα.
Στεγάζεται το Δημοτικο-Γυμνάσιο-Λύκειο ,στην Σταμάτα σε ολοκαίνουργιο κτίριο ( πέρυσι λειτούργησε πρώτη φορά ) που είναι φτιαγμένο ειδικά για σχολείο και έχει και παιδικό σταθμό ( Το Τρενάκι μας ) στην Κηφισιά. Είναι μικρό και σεμνό με παιδιά από μεσαίας οικονομικής κατάστασης οικογένεις κυρίως ( όπως κι εμείς ), οικονομικό σε σύγκριση με άλλα και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη.
Πραγματικά δεν θέλω να κάνω διαφήμιση απλώς δεν είναι σωστό να βγαίνουν στα forums πράγματα που δεν ισχύουν, αλλά βασίζονται σε εικασίες.

Καλησπέρα IFI.
Mπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ?
Η κόρη μου θα πάει νήπιο του χρόνου και έχω αρχίσει να ψάχνω. Η Σταμάτα μάλιστα με βολεύει σαν περιοχή. Τί ωράριο έχουν? Τι περίπου πρόγραμμα? Εξωσχολικές δραστηριότητες? Ποσό διδάκτρων? Οτιδήποτε άλλο ξέρεις και μπορείς να μεταφέρεις
Ευχαριστώ

IFI
12-10-09, 11:23
Καλησπέρα IFI.
Mπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ?
Η κόρη μου θα πάει νήπιο του χρόνου και έχω αρχίσει να ψάχνω. Η Σταμάτα μάλιστα με βολεύει σαν περιοχή. Τί ωράριο έχουν? Τι περίπου πρόγραμμα? Εξωσχολικές δραστηριότητες? Ποσό διδάκτρων? Οτιδήποτε άλλο ξέρεις και μπορείς να μεταφέρεις
Ευχαριστώ

Σχετικά με το ωράριο το πρωί δεν είμαι σίγουρη γιατί τον στέλνω με σχολικό και φεύγει από το σπίτι 07:10. Πάντως το μεσημέρι είναι ως τις 16:30. Οι τιμές είναι από περίπου 6000€-6500€ στο Νηπιαγωγείο από όσο θυμάμαι για το πλήρες ωράριο ( και με φαγητό και σχολικό ). Έχει διάφορα αθλήματα ( μίνι τέννις, μπάσκετ, χορό, θέατρο κ.λπ. ). Στο Νηπιαγωγείο οι δασκάλες που είναι τώρα και που είχε και ο γιος μου είναι καταπληκτικές, στέλνουν σχεδόν έτοιμα τα παιδιά στην Α' Δημοτικού και τους μαθαίνουν να κάθονται και στο θρανίο, ξέρεις όλο αυτό το δύσκολο μεταβατικό στάδιο από το παιχνίδι στο μάθημα.
Ελπίζω να βοήθησα.

ΚΑΡΔΙΑ
12-10-09, 12:35
Σε ευχαριστώ.
Νομίζω μια επίσκεψη από κοντά θα ήταν το καλύτερο.

Maya
12-10-09, 14:00
Γεια σας!

Ψάχνω πληροφορίες για τις εισαγωγικές εξετάσεις της Α Γυμνασίου του Κολλεγίου Αθηνών όπως, παλιά θέματα, ποσοστό επιτυγχόντων, συμβουλές, αν χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία κλπ. Ευχαριστώ!

Ξέρω ότι είναι δύσκολες και ότι καλό είναι να κάνεις μάθημα σε καθηγητή του κολλεγίου τις τελευταίες τάξεις του δημοτικού. Πέρασε φέτος η κόρη μίας φίλης, που ήταν πολύ δυνατή μαθήτρια. Η προετοιμασία ήταν δύο ώρες την εβδομάδα από την πέμπτη του δημοτικού.

mamvas
13-10-09, 08:58
Μηπως πηγαινει καποιος το παιδι του στα Εκπαιδευτηρια Ζώη ή Τσουμανη Κοριλλη; Ειναι στην Αργυρουπολη και με ενδιαφερουν πολυ. Για το δημοτικο μονο.

pashalitsa
23-11-09, 04:13
Μήπως τυχαίνει κάποια-ος από εσάς να στέλνει το παιδί του στου Ζηρίδη; Θα ήθελα πληροφορίες για το σχολείο αυτό από κάποιον που το έχει ζήσει!!! Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι χρήσιμη!!!

pashalitsa
23-11-09, 10:19
Μήπως τυχαίνει κάποια-ος από εσάς να στέλνει το παιδί του στου Ζηρίδη; Θα ήθελα πληροφορίες για το σχολείο αυτό από κάποιον που το έχει ζήσει!!! Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι χρήσιμη!!!
Επαναφέρω το ερώτημα γιατί σίγουρα το δημοσίευσα σε λάθος ώρα...

alan
02-01-10, 04:35
Πήγα στην Σχολή Χιλλ στη Πλάκα. Αλλη μεγάλη απογοήτευση. Υπήρχε μία "μυρωδιά" μασονίας. Το προαύλιο ήταν γεμάτο φιλιππινέζες για να πάρουν τα βλαστάρια που είχαν ύφος καρδιναλίων.

για πες περισσότερα :sad:
και οχι τιποτε αλλο αλλα μέχρι που σκευτόμουν τις τελευταίες ημέρες να μην αλλάξουμε σπίτι (μενω κέντρο) για να παει το παιδί στην Χιλλ.

fragola
22-01-10, 17:45
Γεια σας!!! Μήπως έχει κάποιος πληροφορίες για το νηπιαγωγείο - δημοτικό "Κουτσομάλης" εκτός από την Belfaccino, την οποία υπερ-ευχαριστώ?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια πολύτιμη!

Parasceve
25-01-10, 16:12
Θα ήθελα πληροφορίες για τα εκπαιδευτήρια Ι.Μ. Παναγιωτόπουλου στην Παλλήνη για το γιό μου που είναι 6 ετών.

hawk41
29-01-10, 09:18
Μηπως βρηκες πληροφοριες για το πραξις@πραξεις θα μου ηταν χρησιμες.Ευχαριστω.

hawk41
29-01-10, 09:27
Πιστευο πως το αδικεις λιγο.στελνο 3 χρονια το μικρο μου, εκει γινεται πολυ καλη δουλεια.φιλικο περιβαλον προσεχουν παρα πολλη τα παιδια.Η διευθυντρεια ειναι φοβερη παντα προθυμοι να βοηθηση οι δε δασκαλες φοβερες με τα παιδια.φαινεται απο το ποσο της αγαπουν τα παιδια.το συνιστο ανεπιφυλακτα το σχολειο.

ξεν
03-02-10, 17:05
Μήπως γνωρίζει κάποιος για τη σχολή της Στέλλας Ραυτοπούλου στην Παλλήνη και συγκεκριμένα για το Δημοτικό?:???:

dorothea
19-02-10, 14:44
Γειά σας...
Σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου Α' Δημοτικού στο σχολείο ''ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ'' στις Αφίδνες.
Το έχω επισκεφθεί, έχω καλή πρώτη εντύπωση, αλλά θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα απο κάποιον που ήδη στέλνει το παιδί του στο σχολείο αυτό. Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::?::?::?:

SGS
28-02-10, 21:34
Κανένα σχόλιο ή ιδιαίτερα χρήσιμη πληροφορία για Καίσαρη?
Ψάχνω σχολείο της προκοπής στα νότια, μέχρι τώρα εμπειρία με Ιορδανάκειο και Παλλάδιο μέτρια... (έχουμε παιδιά ηλικίας δημοτικού και νηπίου)...
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

demian
04-03-10, 21:02
Για το Ιορδανάκειο συμφωνώ. Για το Παλλάδιο (Δημοτικό της Βάρης) βλέπω ότι γίνεται καλή δουλειά. Για Καίσαρη-Γείτονα ούτα συζήτηση...

mourinia
05-03-10, 08:10
Γεια σου Demian.
Η άποψή σου για τον Καίσαρη Γείτονα (ένα σχολείο είναι;) ισχύει και για τον Κωστέα Γείτονα στην Παλλήνη; Και αν ναι, γιατί είσαι τόσο αρνητική/ος; Είχες προσωπική εμπειρία; Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου; Ξέρω ας πούμε για τον Κωστέα Γείτονα της Παλλήνης ότι εδώ και τρία χρόνια προσπαθεί να πιστοποιηθεί από τον Οργανισμό ΙΒ (International Baccaloreat) για να εισάγει το σύστημά του σε όλες τις βαθμίδες του σχολείου, από το προνήπιο έως και την τελευταία χρονιά του Λυκείου, εκτός από την πιστοποίηση που έχει για IB στις δύο τελευταίες χρονιές του Λυκείου. Είναι σίγουρα μία καλή προσπάθεια αλλά δεν ξέρω όμως τι γίνεται και πώς προχωράει η ύλη του υπουργείου. Γιατί είναι καλό να έχουμε ανοιχτούς ορίζοντες, να κατέχουμε όμως και μερικά πράγματα που κατέχει ο μέσος μαθητής στην Ελλάδά.

Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι άλλο σχετικά με ιδιωτικά στην περιοχή Γέρακα, Παλλήνης, Βριλησσίων και γύρω περιοχές;

Ευχαριστώ πολύ
Μουρίνια

youli
05-03-10, 09:54
Γεια σου Demian.
Η άποψή σου για τον Καίσαρη Γείτονα (ένα σχολείο είναι;) ισχύει και για τον Κωστέα Γείτονα στην Παλλήνη; Και αν ναι, γιατί είσαι τόσο αρνητική/ος; Είχες προσωπική εμπειρία; Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου; Ξέρω ας πούμε για τον Κωστέα Γείτονα της Παλλήνης ότι εδώ και τρία χρόνια προσπαθεί να πιστοποιηθεί από τον Οργανισμό ΙΒ (International Baccaloreat) για να εισάγει το σύστημά του σε όλες τις βαθμίδες του σχολείου, από το προνήπιο έως και την τελευταία χρονιά του Λυκείου, εκτός από την πιστοποίηση που έχει για IB στις δύο τελευταίες χρονιές του Λυκείου. Είναι σίγουρα μία καλή προσπάθεια αλλά δεν ξέρω όμως τι γίνεται και πώς προχωράει η ύλη του υπουργείου. Γιατί είναι καλό να έχουμε ανοιχτούς ορίζοντες, να κατέχουμε όμως και μερικά πράγματα που κατέχει ο μέσος μαθητής στην Ελλάδά.

Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι άλλο σχετικά με ιδιωτικά στην περιοχή Γέρακα, Παλλήνης, Βριλησσίων και γύρω περιοχές;

Ευχαριστώ πολύ
Μουρίνια

Πάντως εγώ με δύο παιδιά στον Κωστέα-Γείτονα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη, και από το περιβάλλον και από το μαθησιακό επίπεδο.

demian
05-03-10, 11:55
"Καίσαρης" και "Γείτονας" είναι δυο σχολεία και έχω προσωπική εμπειρία από Γέιτονα και συγγενικού προσώπου από Καίσαρη. Το "Κωστέα Γείτονα" στην Παλλήνη είναι άλλο σχολείο και δεν γνωρίζω κάτι. Για το "Παλλάδιο" της Βάρης έχω προσωπική εμπειρία. Σχετικά με το ΙΒ θέλει πολύ συζήτηση...

mourinia
05-03-10, 15:02
Demian,
όταν βρεις χρόνο πολύ θα με ενδιέφερε η άποψή σου για το ΙΒ. Είσαι από τον χώρο των εκπαιδευτικών και γνωρίζεις σχετικά;

mourinia
05-03-10, 17:11
Παιδιά, δώδεκα σελίδες πληροφορίες πάνω στα ιδιωτικά σχολεία και είναι σχεδόν όλες από τα νότια προάστια.

Δεν υπάρχουν μαμάδες και μπαμπάδες που να ενδιαφέρονται ή/και να έχουν εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία στα βόρεια-βορειοανατολικά προάστεια; Είτε μεγάλα ιδιωτικά σχολεία (ακόμα και το Κολλέγιο ή του Μωραϊτη ή του Δούκα κ.λπ.) είτε μικρά (Διονύσιος Σολωμός, Αργύρη-Λαιμού κ.λπ.). Τρόμαξα να βρω μετρημένες απαντήσεις πάνω σε κάποια μόνο απ' αυτά. Μόνο για το Αρσάκειο και το Β.Καργάκου βρήκα κάποιες περισσότερες απαντήσεις. Άλλα;

Βοηθείστε μας κι εμάς από τις βόρειες-βορειοανατολικές περιοχές.

ioannanip
08-03-10, 20:15
Αυτό το σχολείο που αξίζει είναι η σχολή ΙΜ Παναγιωτόπουλος, στην Παλλήνη!!! Εδώ γίνεται πολύ καλή και ουσιαστική δουλειά. Από προσωπική εμπειρία σαν εκπαιδευτικός κι εγώ.

hara pallini
09-03-10, 12:55
Αυτό το σχολείο που αξίζει είναι η σχολή ΙΜ Παναγιωτόπουλος, στην Παλλήνη!!! Εδώ γίνεται πολύ καλή και ουσιαστική δουλειά. Από προσωπική εμπειρία σαν εκπαιδευτικός κι εγώ.

Συμφωνω εν μερει για τον ΙΜ Παναγιωτοπουλο, αλλα μονο αν προκειται για δυνατο μαθητη. Διαφορετικα ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας βλεπε π.χ. διαθεματικες εργασιες, επαναληπτικες εξετασεις στο γυμνασιο τον Γεναρη-Φλεβαρη παραλληλα με μαθηματα, που εγω σαν εκπαιδευτικος που εχω δουλεψει με πολυ γερους μαθητες απο κει μεσα πιο πολυ παιδια αγχωτικα βλεπω να βγαινουν παρα με σφαιρικη μορφωση. Μονο αν οι γονεις ειναι φιλολογοι και μαθηματικοι η σχετικου αντικειμενου και τους γραφουν αυτοι τις ατελειωτες εργασιες Οσον αφορα τις ξενες γλωσσες -που ειναι το αντικειμενο μου- δινεται εμφαση στα αγγλικα αλλα οι αλλες γλωσσες μονο με ιδιαιτερο προχωρανε. Το θεωρω απαραδεκτο για ενα σχολειο που εισαγει τη β ξενη γλωσσα απο την γ δημοτικου να μην κατορθωνει στην γ γυμνασιου να φτασει ολους τους μαθητες σε ενα επιπεδο Β2. Ασε που στον παναγιωτοπουλο πολλοι δινουν για το Β1 στην Α Λυκειου. Δεν ειναι το πτυχιο το θεμα αλλα οι γνωσεις... Ασε για τις εκδρομες και ο,τι εξτρα ολο πληρωνε-πληρωνε(αυτο σαφως δεν ισχυει μονο για το εν λογω σχολειο!!!). Καλα ακουστε και αυτο το κορυφαιο Ζητησαν σε μαθητες της Α Λυκειου επιπλεον χρηματα για επαγγελματικο προσανατολισμο!!!!!Συγγνωμη πληρωνονται τοσο πολλες χιλιαδες ευρω καθε χρονο-και μαλιστα προ-πληρωνονται, που σημειωτεον δεν πηγαινουν στους εκπαιδευτικους!!!-και θελουν κι αλλα για σεπ??? Ελεος!!!!!:-x:-x:-x

hara pallini
09-03-10, 13:03
Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι άλλο σχετικά με ιδιωτικά στην περιοχή Γέρακα, Παλλήνης, Βριλησσίων και γύρω περιοχές;Μουρίνια[/QUOTE]

Αν ενδιαφερεσαι για δημοτικο Βουλα Καλανδρου στην Παλληνη και ελληνογερμανικο σχολειο στα Βριλησσια. Στα μικρα σχολεια χωρις πολλα
φρου φρου κι αρωματα παντα γινεται καλυτερη δουλεια. Αυτα που σου προτεινω εχουν μονο δημοτικο.

mourinia
09-03-10, 21:02
Είναι αλήθεια ότι δεν θα ήθελα τα παιδιά μου να σχίζονται στο διάβασμα. Θεωρώ ότι το παιχνίδι είναι ένα μεγάλο σχολείο γι' αυτό, που δεν πρέπει επ' ουδενί να χάσουν.
Ούτε διαλέγω βέβαια σχολείο με βάση το αν θέλω τα παιδιά μου να φοιτήσουν στο Ελληνικό ή σε ξένο πανεπιστήμιο. Νομίζω ότι το επιχείρημα αυτό, που ακούγεται πάρα πολύ από ανθρώπους με παιδιά στο Αρσάκειο, είναι τουλάχιστον αστείο.
Σκοπός μου είναι να βοηθήσω τα παιδιά μου να αποκτήσουν όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη μόρφωση και το παιχνίδι είναι μέρος αυτής. Το Πανεπιστήμιο θα έρθει στην ώρα του και είναι μεγάλη κουβέντα αν θα είναι το Ελληνικό ή το ξένο. Από το σχολείο περιμένω μία σοβαρή δουλειά μέσα στο σχολείο, επίβλεψη ως προς το ηθικό κομμάτι που θα συνεχίζεται στο σπίτι και προσφορά ευκαιριών για κάθε είδους γνώση είτε αυτή αφορά τις επιστήμες, είτε την γλώσσα, είτε την τέχνη, είτε διαφόρων είδών hobby κ.λπ.

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο σχολείο. Γι' αυτό και πριν φτάσω στην εγγραφή, προσπαθώ να εξιχνιάσω το μυστήριο.

Ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν.

Πάσα άλλη άποψη θα γίνει με χαρά δεκτή.

Καλό βράδυ σε όλους

(Υ.Γ. Αν το ποστ είναι η απάντηση στο forum, τότε ευχαριστώ πολύ βεβαίως και την διάβασα)

ioannanip
10-03-10, 00:07
Συμφωνω εν μερει για τον ΙΜ Παναγιωτοπουλο, αλλα μονο αν προκειται για δυνατο μαθητη. Διαφορετικα ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας βλεπε π.χ. διαθεματικες εργασιες, επαναληπτικες εξετασεις στο γυμνασιο τον Γεναρη-Φλεβαρη παραλληλα με μαθηματα, που εγω σαν εκπαιδευτικος που εχω δουλεψει με πολυ γερους μαθητες απο κει μεσα πιο πολυ παιδια αγχωτικα βλεπω να βγαινουν παρα με σφαιρικη μορφωση. Μονο αν οι γονεις ειναι φιλολογοι και μαθηματικοι η σχετικου αντικειμενου και τους γραφουν αυτοι τις ατελειωτες εργασιες Οσον αφορα τις ξενες γλωσσες -που ειναι το αντικειμενο μου- δινεται εμφαση στα αγγλικα αλλα οι αλλες γλωσσες μονο με ιδιαιτερο προχωρανε. Το θεωρω απαραδεκτο για ενα σχολειο που εισαγει τη β ξενη γλωσσα απο την γ δημοτικου να μην κατορθωνει στην γ γυμνασιου να φτασει ολους τους μαθητες σε ενα επιπεδο Β2. Ασε που στον παναγιωτοπουλο πολλοι δινουν για το Β1 στην Α Λυκειου. Δεν ειναι το πτυχιο το θεμα αλλα οι γνωσεις... Ασε για τις εκδρομες και ο,τι εξτρα ολο πληρωνε-πληρωνε(αυτο σαφως δεν ισχυει μονο για το εν λογω σχολειο!!!). Καλα ακουστε και αυτο το κορυφαιο Ζητησαν σε μαθητες της Α Λυκειου επιπλεον χρηματα για επαγγελματικο προσανατολισμο!!!!!Συγγνωμη πληρωνονται τοσο πολλες χιλιαδες ευρω καθε χρονο-και μαλιστα προ-πληρωνονται, που σημειωτεον δεν πηγαινουν στους εκπαιδευτικους!!!-και θελουν κι αλλα για σεπ??? Ελεος!!!!!:-x:-x:-x[/QUOTE]

Εγώ αναφέρομαι για νηπιαγωγείο και δημοτικό. Αυτά γνωρίζω. Όσο για το οικονομικό που αναφέρεις δε ζητάει χρήματα για εκδρομές ούτε για θέατρα, όπως άλλα μεγάλα σχολεία, που οι γονείς πληρώνουν κάθε μήνα 15ευρα.

MariaChris
11-03-10, 21:05
"Καίσαρης" και "Γείτονας" είναι δυο σχολεία και έχω προσωπική εμπειρία από Γέιτονα και συγγενικού προσώπου από Καίσαρη. Το "Κωστέα Γείτονα" στην Παλλήνη είναι άλλο σχολείο και δεν γνωρίζω κάτι. Για το "Παλλάδιο" της Βάρης έχω προσωπική εμπειρία. Σχετικά με το ΙΒ θέλει πολύ συζήτηση...

Εγραψα τη μικρή μου πριν 2 χρόνια στα Κωστέα Γείτονα -( είναι τελείως διαφορετικό σχολείο από τον Γείτονα της Βάρης!! )

Οφείλω να σας πω ότι αισθάνομαι πολύ τυχερή καθώς το πρόγραμμα του ΙΒ στο νηπιαγωγείο δημοτικό (PYP ονομάζεται το πρόγραμμα) είναι πραγματικά μοναδικό ΄- το εφαρμόζουν όλο και περισσότερα σχολεία στο εξωτερικό! Πιστεύω ότι σίγουρα και άλλα ιδιωτικά θα το εφαρμόσουν στο μέλλον.

το μόνο αρνητικό είναι η απόσταση καθώς μένω στην Ανοιξη... !!

Overall πιστεύω ότι απο Β.Α. Αττική είναι a must visit! ;)

dorothea
12-03-10, 09:15
Κανένας δεν γνωρίζει κάτι για "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ" στις Αφίδνες???
Με ενδιαφέρει πολύ σαν σχολε'ιο.

ΚΑΡΔΙΑ
12-03-10, 15:34
Δωροθέα μου, αν και δεν θα πάω την κόρη μου εκεί έχω ακούσει πολλά. Κάποιοι γονείς από τον παιδικό σταθμό που θα πάμε θα τα γράψουν εκεί τα παιδάκια τους. Ευχαριστημένοι είναι με την επιλογή τους, αλλά ακόμα δεν έχω κάποιον που έχει εκεί το παιδί του. Μόνο ένας γνωστός (μουσικός) που δούλευε εκεί μου είπε καλά λόγια αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό. Δυστυχώς οι τριγύρω περιοχές δεν έχουν και κάτι αξιόλογο. Πάντως προσωπικά και από ότι ακούω θα το προτιμούσα σε σχέση με το αρσάκειο.

ΑΓΑΜΕΜΝΩΝΑΣ
15-03-10, 00:04
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ST.LAWRENCE ?

dorothea
15-03-10, 12:24
ΚΑΡΔΙΑ, ευχαριστώ για την απάντηση.
Για το Αρσάκειο, αν & είναι σχολείο με πολλά χρόνια ιστορία, δεν έχω ούτε καλές εντυπώσεις ούτε καλά ακούσματα.
Το επισκέφθηκα & ήταν εντελώς απρόσωπο το κλίμα.
Να φανταστείς μου έδωσε πληροφορίες μια γραμματέας στην εξώπορτα (!) το νηπιαγωγίου τους χωρίς καν να με ξεναγήσει ή να μου πει να κάτσω έστω σε μια καρέκλα. Μέγαλο μειονέκτημα που το σχολικό δεν περνάει απο το σπιτι αλλά εχει σημεία συνάντησης. Τα τμήματα έχουν 32-35 παιδιά.
Αύτο το γνωρίζω απο φίλες μου που ηδη στέλνουν τα παιδιά τους στο Αρσάκειο.
Εχω επισκεφθεί αλλα 8 σχόλεια ( μεγάλα & μικρά ) στα οποια δεν κατέληξα
Η "Εκπαιδευτική Αναγέννηση" μου έκανε κάλη εντύπωση, απο την 1η κιόλας επίσκεψη, και σαν χώρος αλλά & σαν άνθρωποι οι ιδιοκτήτες.
Απλά δεν γνωρίζω κάποιον που να στέλνει το παιδί του στο σχολείο αυτο για να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες για τα " ενδώτερα".
Εγώ τέλος πάντων την εγραψα & ελπίζω να εχω κάνει σωστή επιλογη.
Εσύ τελικά που θα στείλεις τη μικρή σου?

Φιλικά
χχχ

ΚΑΡΔΙΑ
15-03-10, 13:40
Καλή αρχή να έχετε dorothea! Εμείς περιμένουμε μια απάντηση από τον παιδικό σταθμό που πάμε τώρα. Έάν πάρει την άδεια από το Υπουργείο για νηπιαγωγείο, θα πάμε εκεί γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένη. Εάν όχι, θα πάμε στο Δημόσιο της Σταμάτας, για το οποίο έχω ακούσει επίσης πολύ καλά πράγματα όσον αφορά την δουλειά που κάνουν.
Θα δούμε.
Στην Αναγέννηση λοιπόν θα είστε φίλοι με τωρινούς μας φίλους.......αχαχ, στεναχωριέμαι που θα χωριστούν οι "συμμαθητές" γιατί έχουν κάνει καλές παρεούλες τώρα (στον παιδικό εννοώ)

mamvas
15-03-10, 14:32
Επανερχομαι στα Νοτια προαστια.Ενδιαφερομαι για 2 δημοτικα σχολεια. Τον Κουτσομαλη, για τον οποιο εχω παρει αναλυτικες πληροφοριες κι ευχαριστω, και τα Εκπαιδευτηρια Ζώη στην Αργυρουπολη. Οποιες προσωπικες εμπειριες ή πληροφοριες εχετε, θα βοηθησουν. Ευχαριστω πολυ.

mamvas
16-03-10, 11:32
Και για τον Πασχαλη σας παρακαλω, ειναι σηματικο. Ευχαριστω πολυ

mamvas
17-03-10, 11:43
UP!!!!!!

vellini
19-03-10, 22:56
Ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με αυτά τα δύο σχολεία. Υπάρχει κάποια-ος που το παιδάκι σας να παρακολούθησε μαθήματα στο καινούργιο st. paul στον Αλιμο και να μπορείτε να μου πειτε την εμπειρία σας? Επίσης το Χιλλ είναι όντως καλό σχολείο όσο η φήμη του? Ευχαριστώ!

numeralis
22-03-10, 18:35
Κάνουμε έρευνα για δημοτικό σχολείο για το γιό μου, που θα πάει πρώτη το 2011. Μεταξύ άλλων ακούμε καλά λόγια για το Διονύσιος Σολωμός. Τι πληροφορίες υπάρχουν σχετικά με διδακτρα, τροπο λειτουργίας του σχολείου/ επαφή με τους γονείς, εκπαιδευτικο πρόγραμμα και έργο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

mourinia
26-03-10, 19:07
Για το Διονύσιο Σολωμό, έχω κι εγώ πολύ καλά ακούσματα και ΑΡΙΣΤΗ προσωπική εντύπωση από την επαφή που είχα με τον διευθυντή του, που διδάσκει στην Ε' Δημοτικού. Τα δίδακτρα είναι περίπου 5.500 Ευρώ (νομίζω με σχολικό, αν θυμάμαι καλά), ΑΛΛΑ το κτίριο είναι πολύ μικρό και σε πολύ ... άσχημη (ας πούμε ευγενικά) κατάσταση και με αρκετά παιδιά ανά τάξη (περίπου 34).
Το κτίριο της Αργύρη-Λαιμού στο Γέρακα (Νηπιαγωγείο-Δημοτικό) δεν θα το έλεγα μεγάλο, είναι όμως αξιοπρεπές, καινούριο και έχει επαρκείς χώρους. Στο Διονύσιο Σολωμό ακόμα και η αυλή του είναι τόσο μικρή σαν ανύπαρκτη. Τα παιδιά παίζουν ποδόσφαιρο στον τελευταίο όροφο του κτιρίου (μέσα στο κτίριο), όπου έχουν βάλει δύο τέρματα! Αναρωτιέμαι, αν μη τι άλλο, πώς παίζουν αυτά τα παιδιά;
Αν κανείς γνωρίζει κάτι, ας γράψει σχετικά. Με ενδιαφέρει κι εμένα.

(Υπάρχει ανοιγμένο ειδικό θέμα "Διονύσιος Σολωμός". Αλλά το θέμα που εμένα με προβληματίζει -δηλαδή κτιριακές εγκαταστάσεις και αυλή- δεν έχει απαντηθεί.)

mourinia
26-03-10, 19:14
Συμπληρωματικά επίσης σχετικά με το Διονύσιος Σολωμός, με προβληματίζει το τι θα γίνει στην περίπτωση που ο διευθυντής και η αδελφή του (Κος και Κα Μπουκάλα,είναι ουσιαστικά οι ιδιοκτήτες, δάσκαλοι και οι δύο) αποσυρθούν για κάποιο λόγο. Είναι μεγάλης σχετικά ηλικίας. Το σχολείο φανταστείτε λειτουργεί από το 1974, όπως μου είπε ο κ. Μπακάλης. Υπάρχει επόμενη κατάσταση; Ή ψάχνουμε για άλλο σχολείο;

numeralis
27-03-10, 10:36
Συμπληρωματικά επίσης σχετικά με το Διονύσιος Σολωμός, με προβληματίζει το τι θα γίνει στην περίπτωση που ο διευθυντής και η αδελφή του (Κος και Κα Μπουκάλα,είναι ουσιαστικά οι ιδιοκτήτες, δάσκαλοι και οι δύο) αποσυρθούν για κάποιο λόγο. Είναι μεγάλης σχετικά ηλικίας. Το σχολείο φανταστείτε λειτουργεί από το 1974, όπως μου είπε ο κ. Μπακάλης. Υπάρχει επόμενη κατάσταση; Ή ψάχνουμε για άλλο σχολείο;

Kalhmera mourinia, eida to uema D. Solomos, afoy eixa kanei to arxiko post. metaferv th syzhthsh ekei.

marinas
28-03-10, 23:32
Έχει κανείς γνώμη για το γαλλικό τμήμα της Ελληνογαλλικής Σχολής Αγ.Παρασκευής? Είμαι απόφοιτη του συγκεκριμένου σχολείου - καλό και σοβαρό σχολείο - όμως στο ελληνικό τμήμα.
Μήπως μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για το γαλλικό, καθότι η κόρη μου πάει τώρα σε γαλλικό παιδικό σταθμό?

Σαλονικιά
06-04-10, 11:39
Χρόνια πολλά!! μήπως ξέρει κανείς να μου πει για τα εκπαιδετήρια νέα παιδεία στο Χαϊδάρι; δεν μπορώ να αποφασίσω για τα παιδιά μου που θα ΄πάνε Β Δημοτικού και ΣΤ ποιο σχολείο να διαλέξω. είμαστε ήδη σε ιδιωτικό σχολείο αλλά δεν είμαστε ευχαριστημενοι κι επειδή ο μεγάλος θα πάει γυμνάσιο και το σχολείο μας δεν έχει αναρωτιέμαι..:confused:

despoinoula2006
18-04-10, 23:36
Γεια σας ! εχω δει διαφημιση στα νοτια προαστια για αυτο το εκπαιδευτηριο , γνωριζει καποιος κατι ??
εχω την μικρη μου προνηπιο στην Αναγεννηση (αργυρουπολη ) και ψαχνω απο τωρα για Δημοτικό (εκτος απο του ΚΟΥΤΣΟΜΑΛΛΗ)
Εχετε να μου προτεινετε κατι?

fragola
19-04-10, 09:06
Γιατί ψάχνεις κάτι άλλο εκτός του Κουτσομάλλη? Δεν είναι καλό? Το σκέφτομαι για την κόρη μου για δημοτικό...

ΤΟΥΡΚΟΦΑΓΟΣ
23-04-10, 09:44
Χρόνια πολλά!! μήπως ξέρει κανείς να μου πει για τα εκπαιδετήρια νέα παιδεία στο Χαϊδάρι; δεν μπορώ να αποφασίσω για τα παιδιά μου που θα ΄πάνε Β Δημοτικού και ΣΤ ποιο σχολείο να διαλέξω. είμαστε ήδη σε ιδιωτικό σχολείο αλλά δεν είμαστε ευχαριστημενοι κι επειδή ο μεγάλος θα πάει γυμνάσιο και το σχολείο μας δεν έχει αναρωτιέμαι..:confused:

Ο γιος μου πάει στην νεα παιδεια απο το 2008,τρομερές εγκαταστάσεις
,αλλά δεν υπάρχει εγκυρη τιμή για τα δίδακτρα..:roll:Διστυχώς κόβουν τον κάθε ένα μας από το ντύσιμο και επιλέγουν διαφορετική τιμή!!!
Συγκεκριμένα εγώ πλήρωσα βασικό προγραμμα και 1 ώρα κολύμβηση, χωρίς φαγητο 5600 , αλλη μαμά φαγητό, κολύμβηση 2 ώρες 4000.

tasbetpan
23-04-10, 10:02
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΜΩΡΑΙΤΗ Η ΑΡΣΑΚΕΙΟ Η ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΠΑΤΗΣΙΩΝ

tasbetpan
23-04-10, 10:22
mourinia πες σε παρακαλω τι εχεις βρει για μωραιτη και αρσακειο
απο τη μεχρι τωρα ερευνα σου

giannaka
23-04-10, 23:06
Γειά σας. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από το ιδιωτικό σχολείο Σφήκα - Κσσαβήτα που μετά έγινε Κασσαβητας & υιος. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι εγκαταστασεις που διαβασα παραπάνω που είναι παλιές και ανεπαρκείς ούτε το ότι κάνουνε μαθημα μες το χειμώνα με κλειστή τη θέρμανση για λόγους οικονομίας.
Πρόβλημα είναι στους ανθρώπους που μόνο με παιδιά δεν είναι άξιοι να ασχολούνται.
Η συμπεριφορά τους προς τα παιδιά είναι άθλια , το παιδί μου μου παραπονιόταν για ξύλο. Οταν δε τολμούσε ένα παιδί να τα πεί στους γονείς ...το βγάζανε και ψεύτη. Όταν ασχολήθηκα και ανακάλυψα τι γινόταν...κάτω από τις κολακίες πήρα το παιδί μου άρον άρον.
Δυστυχώς έκατσα εκεί 4 χρόνια και πλήρωνα κι όλας.

barbie2000
24-04-10, 21:22
Σαλονικιά, σε ποιό ιδιωτικό τα πας και δεν είσαι ευχαριστημένη???

mamavasia
24-04-10, 23:15
Εγώ πήγα στο Τοσίτσειο Αρσάκειο Εκάλης από Γυμνάσιο μέχρι τρίτη Λυκείου. Απο θέμα εγκαταστάσεων, εκπαίδευσης, εκδηλώσεων και μεταχείρισης απο καθηγητές μπορώ να πω ότι ήταν πραγματικά πολύ καλά....

Ωστόσο όπως έχει ήδη αναφερθεί και σε αυτό το σχολείο υπήρχαν τα ψώνια, οι ψωνισμένες και όσοι δεν φόραγαν κάποιο ρούχο απο levis και πάνω θεωρούνται σπασίκλες, σχολιάζονταν και φυσικά έτρωγαν πολύ δούλεμα...ειδικά άτομα που ήταν μαζί απο το νηπιαγωγείο, μέχρι το γυμνάσιο είχαν δημιουργήσει κλίκες, και ένιωθες αντικείμενο σχολιασμού για ότι και να έκανες.

mourinia
25-04-10, 01:43
Tabestpan (ελπίζω ότι σε έγραψα σωστά)
Καλημέρα. Χριστός Ανέστη.
Ό,τι γράφω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις. Ψάξτες και εσύ.
Ξεκινώ από το Αρσάκειο. Δεν έχω πάει η ίδια. Τηλεφώνησα μόνο. Απάντησε κάποια γραμματέας, αλλά δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ ούτε καν σε βασικά θέματα, το μόνο σίγουρο είναι ότι μου είπε «για την κόρη σας που είναι γεννημένη το 2006 επικοινωνείστε μαζί μας … (τότε) (ούτε που θυμάμαι πότε μου είπε). Έχω όμως φίλους που φοίτησαν οι ίδιοι και φοιτούν σήμερα τα παιδιά τους. Έχω γνωστούς καθηγητές μέσα και απλώς ξέρω και κάποιους πιο ψηλά ιστάμενους. Θεωρείται ένα από τα καλά και γνωστά σχολεία των Αθηνών. Συντηρητικό γενικά και με πολλή δουλειά. Ένα από τα σχολεία που καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί έχει σαν μότο το «εάν θέλεις το παιδί σου να μπει σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, στείλτο στο Αρσάκειο», κάτι το οποίο εγώ εξήγησα αλλού ότι θεωρώ απαράδεκτο. Δεν θέλω παιδιά στρατιωτάκια, ούτε καν παντογνώστες, θέλω παιδιά με ανοιχτούς ορίζοντες. Οπωσδήποτε, στο βιογραφικό του είναι πιο δυνατό να γράφει μεθαύριο ότι τελείωσε το Αρσάκειο από ένα άλλο άγνωστο σχολείο. Προσωπικά, νομίζω ότι θα προσπεράσω.
Στου Μωραϊτη το επισκέφτηκα η ίδια και έχω επίσης γνωστούς που φοίτησαν ή φοιτούν τα παιδιά τους. Νομίζω ότι και εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα αυστηρό σχολείο, με αρκετό διάβασμα και απαιτήσεις. Με έναν πιο ουσιαστικό όμως τρόπο. Έχω παράδειγμα αποφοίτου του σχολείου, του οποίου το παιδί απέτρεψαν από το να φοιτήσει στο σχολείο αυτό, γιατί (το σχολείο) θεώρησε ότι πολύ δύσκολα θα τα έβγαζε πέρα. (Είναι αλήθεια, βέβαια, ότι δεν ξέρω ακριβώς τι πρόβλημα είχε το παιδί. Όχι πάντως οικονομικό). Γενικά, νομίζω ότι στοχεύει σε παιδιά με πιο ολοκληρωμένες προσωπικότητες μέσα από διάφορες δραστηριότητες και ομίλους που γίνονται στο σχολείο, μέσα από τον τρόπο διδασκαλίας, που γίνεται (και) σε ομάδες, μέσα από την έμφαση που δίνεται στην γλώσσα (εισαγωγή λογοτεχνικών κειμένων εκτός του «βιβλίου» από την Τρίτη δημοτικού) και στα μαθηματικά (εισαγωγή της κυπριακής αριθμητικής/μαθηματικών ως βασιζόμενη στο αγγλοσαξωνικό σύστημα, παράλληλα πάντα με το «βιβλίο») από νωρίς. Τα ωράριά του είναι πολύ φιλικά για τα μικρά παιδιά (περίπου 9.00 – 14.00 καθημερινά). Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι άγρια ωράρια (8.30-15.30) που δίνονται σε άλλα ιδιωτικά για παιδιά πρώτης και δευτέρας δημοτικού. Είναι αλήθεια, ότι περιμένω από φίλους που φέτος ξεκίνησαν και νεότερες κρίσεις, αλλά γενικά νομίζω ότι είναι ένα σχολείο που αξίζει τον κόπο κανείς να ψάξει. Υστερεί βέβαια από κτιριακής πλευράς σε σχέση με άλλα ιδιωτικά.
Θέματα σνομπισμού δεν με έχουν απασχολήσει. Θεωρώ ότι σε κάθε επίπεδο μπορούν να εντοπιστούν τέτοια και εξαρτάται από το παιδί και την οικογένεια να δώσει ή όχι μεγάλη σημασία σ’ αυτά.
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Επαναλαμβάνω, όμως. Οι απόψεις είναι προσωπικές και θέλουν ψάξιμο από τον καθένα. Καλό ψάξιμο, λοιπόν.

katerina galaiou
26-04-10, 13:58
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΚΟΥΤΣΟΜΑΛΛΗ, ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ 5ΜΙΣΥ ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΗ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΣΤΟ EMAIL MOU.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

v & a
26-04-10, 18:50
Εγώ πήγα στο Τοσίτσειο Αρσάκειο Εκάλης από Γυμνάσιο μέχρι τρίτη Λυκείου. Απο θέμα εγκαταστάσεων, εκπαίδευσης, εκδηλώσεων και μεταχείρισης απο καθηγητές μπορώ να πω ότι ήταν πραγματικά πολύ καλά....

Ωστόσο όπως έχει ήδη αναφερθεί και σε αυτό το σχολείο υπήρχαν τα ψώνια, οι ψωνισμένες και όσοι δεν φόραγαν κάποιο ρούχο απο levis και πάνω θεωρούνται σπασίκλες, σχολιάζονταν και φυσικά έτρωγαν πολύ δούλεμα...ειδικά άτομα που ήταν μαζί απο το νηπιαγωγείο, μέχρι το γυμνάσιο είχαν δημιουργήσει κλίκες, και ένιωθες αντικείμενο σχολιασμού για ότι και να έκανες.

μηπως εισαι ο διδυμος μου εαυτος? μια απο τα ιδια ακριβως καρμπον! απο το σχολειο εως τα levis :P μηπως ειμαστε και συμμαθητριες?

Jelena
27-04-10, 02:32
Εγώ πήγα Ουρσουλίνες και αποφοίτησα το '92.
Τότε βέβαια τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά, το σχολείο ήταν θηλέων, το αντίστοιχο αρρένων ήταν η λεόντειος. Το δημοτικό ήταν και είναι (από φίλη μου που στέλνει το παιδί της εκεί τώρα) πολύ καλό και ανέκαθεν μικτό, με πολύ καλές δασκάλες και καλές εγκαταστάσεις.
Για το γυμνάσιο-λύκειο δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Βέβαια είναι πια μικτό, εδώ και πολλά χρόνια, ίσως πάνω από δέκα. Το κτίριο πάντως είναι ψιλομίζερο, δεν έχει αλλάξει καθόλου από τότε που πήγαινα εγώ, όμως οι καθηγητές είναι καλοί, τουλάχιστον οι περισσότεροι και το επίπεδο γαλλικών, μακράν το καλύτερο.
Εγώ πάντως αν είχα κόρη εκεί θα την έστελνα γιατί παραμένει οικονομικό σχολείο, σε σύγκριση με τα άλλα και για τους λόγους που σου προανέφερα. Επειδή όμως έχω γιους και δεν θα ήθελα στα δεκαπέντε του ο κανακάρης μου να λέει ότι πάει στις καλόγριες (!) αποφάσισα να στραφώ σε άλλα σχολεία.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως σε ότι αφορά τις Ουρσουλίνες.

Συμφωνώ με τη beta. Κι εγώ το ίδιο σχολείο τελείωσα και μάλιστα το'91! Μπορεί και να γνωριζόμαστε:D
Οι καθηγητές είναι πολύ καλοί και το επίπεδο των Γαλλικών πολύ υψηλό.
Κι εγώ αν είχα κόρη εκεί θα την έστελνα όμως επειδή έχω γιο θα τον στείλω Λεόντειο που είναι κι αυτό πάρα πολύ καλό σχολείο. Εκεί τελείωσα το δημοτικό και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις...

marilizaki
02-05-10, 13:05
Καλησπέρα!Σχετικά με κάποια ιδιωτικά που αναφέρατε πιο πάνω θεωρώ πως η καλύτερη δουλειά γίνεται στη Λέοντειο και από πλευράς περιβάλλοντος και καθηγητών και από θέμα επιπέδου.Στην ουσία γίνεται μάθημα.Οσον αφορά το Αρσάκειο ήταν ένα καλό σχολείο που έχει χάσει την παλιά του αίγλη.Για Μωραίτη να μη μιλήσω καλύτερα ούτε για τους καθηγητές του σχολείου που κάνουν ότι μπορούν για να μη φύγουν τα ιδιαίτερα από το χώρο του σχολείου , χρεώνοντας οι ίδιοι απίστευτα ποσά(70,80 100 Ε την ώρα)ούτε για τη διεύθυνση που αφήνει στην ίδια τάξη παιδιά και φυσικά ούτε για το σνομπ περιβάλλον.Τουλάχιστον για το τελευταίο εκπαιδευτήριο έχω προσωπική πείρα.Αυτά από μενα

corina
05-05-10, 12:15
Καλημέρα
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία (Βαθεια Κυραϊλιδης) που ήταν στον Βύρωνα και τώρα είναι στα σύνορα Αργυρούπολης Ηλιούπολης (ηλικία δασκάλων, πόσα παιδιά στις τάξεις.....)
καθώς και γιοα τα εκπαιδευτήρια Ζώη στην Αργυρούπολη. Για την 5η Δημοτικού....
Ευχαριστώ;)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
05-05-10, 12:59
Η γνώμη μου για τα κορίτσια που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν πληροφορίες είναι να είναι λίγο προσεχτικές. Υπάρχουν πολλοί που γράφονται μέλη "χτυπάνε σαν κομητες" με ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ (καμια φορά και με λίγα περισσότερα) και μετά εξαφανίζονται! Προσοχή, μπορεί κάποιοι από αυτούς να έχουν σχέση με το χώρο και να κάνουν διαφήμιση ή δυσφήμιση. Κάποιοι, όχι όλοι. ΠΡΟΣΟΧΗ! (ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ)

leol
07-05-10, 11:59
:confused:επειγοντωσ βοηθεια ξερετε κατι για τη σχ.*****

marilizaki
17-05-10, 10:38
Καλημέρα από μένα.Σχετικά με τα όσα ανέφερε το μέλος Παρασκευή,που μάλλον για μένα τα ανέφερε να υποθέσω,έχω σχέση με το χώρο της εκπαίδευσης και πιο συγκεκριμένα με δημόσιο σχολείο.Τα όσα ανέφερα τουλάχιστον για τα συγκεκριμένα ιδιωτικά δεν τα είπα ούτε για να δυσφημίσω αλλά ούτε για να διαφημίσω κάτι και κάποιον.Τώρα όποιος ενδιαφέρεται για την εγκυρότητα των πληροφοριών που έδωσα με μια απλή επίσκεψη στα συγκεκριμένα σχολεία και με μια γνωριμία με το διδακτικό προσωπικό θα σχηματίσει άποψη.Οι καιροί είναι δύσκολοι και προτού κάποιος ακουμπήσει λεφτά στο οποιοδήποτε ακριβοπληρωμένο ιδιωτικό καλό είναι να το ψάξει.

mourinia
17-05-10, 18:31
Έχει δίκιο το marilizaki. Τα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία είναι ακριβοπληρωμένα. Και ναι, και βέβαια υπάρχουν πολλοί καλοί δάσκαλοι σε δημόσια σχολεία. Όπως υπάρχουν και σε ιδιωτικά.

Προσωπικά, εάν επιλέξω το ιδιωτικό σχολείο, θα το επιλέξω με την προϋπόθεση (και την ελπίδα) ότι θα δώσει στα παιδιά μου "ερεθίσματα" για περαιτέρω ανάπτυξη μέσα σ' ένα οργανωμένο σύστημα, που θα ξεκινά και θα ελέγχεται από την διεύθυνσή του. Έτσι, ακόμα κι αν λείπει ο πολύ καλός δάσκαλος (κάτι που μπορεί να συμβεί και στο δημόσιο) τουλάχιστον θα αναπληρωθούν κάποια από τα κενά από το σύστημα του σχολείου. Γι' αυτό είμαι διατεθειμένη να πληρώσω κάτι παραπάνω. Γι' αυτό και όχι για να εξασφαλίσω μια θέση στα ελληνικά πανεπιστήμια. Σ' αυτό το στάδιο, δεν ψάχνω αυτό.

Δυστυχώς, το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν μπορεί να μου εγγυηθεί τα παραπάνω, καθώς είναι χαμένο στον παπαγαλισμό και την αντιγραφή. Με κάποια μικρή προσπάθεια να βγει από την παραζάλη του ίσως. Αλλά μέχρι εκεί, απ' όσο γνωρίζω.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

eleni33
26-05-10, 16:02
καλησπερα. αναζητω πληροφοριες για το σχολειο Καισαρης. Η αδερφη μου εχει διδυμα και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα καταληξει εκει για την εγγραφη των παιδιων της για την νεα σχολικη χρονια (θα πανε 1η δημοτικου). Παρακαλω τους γονεις που εχουν ηδη παιδια εκει να μου πουν την προσωπικη τους αποψη. Ευχαριστω

sofoulini
26-05-10, 19:10
καλησπερα το σχολειο καισαρη ειναι πολυ καλο.εχω ακουσει τα καλυτερα.ενα καινουριο ευρωπαϊκη παιδεια στο ελληνικο εχει πολυ ακριβα διδακτρα περιπου σαν του αμερικανικου κολλεγιου.Μου ειπαν για πρωτη δημοτικου το εξωφρενικο ποσο των 10.000?.

iosa
27-05-10, 11:50
...από τη διεύθυνση της Σχολής Ι.Μ.Παναγιωτόπουλος.
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου από την επαφή μου με τη διεύθυνση της προαναφερθείσας "Σχολής".
Έχω 2 παιδιά που σήμερα φοιτούν σε ιδιωτικό σχολείο, στην Γ' Δημοτικού. Εξ'αιτίας λοιπόν, διαφόρων λανθασμένων συμπεριφορών των δασκάλων τους, αποφασίσαμε να αναζητήσουμε άλλο σχολείο. Η πρώτη επαφή με τον διευθυντή της Σχολής Παναγιωτόπουλου, γνωστό συγγραφέα παιδικής λογοτεχνίας, ήταν ενθαρρυντική. Μας ζητήθηκε κατόπιν να πάμε με τα παιδιά για ένα τυπικό τεστ αξιολόγησης, πρακτική που όπως έμαθα αργότερα ακολουθείται και σε άλλα σχολεία και που όπως με διαβεβαίωσε η γραμματεύς του Δημοτικού, κατά λέξη, δεν γίνεται γαι να αποκλειστούν οι μη επιμελέίς μαθητές καθώς το σχολείο τους δεν κάνει τέτοιες διακρίσεις.
Παρόλο που το υποσυνείδητό μου είχε ήδη αρχίσει να διαμαρτύρεται, επικράτησε η αφελής καλοπροαίρετη φύση μου και πήγαμε.
Η κόρη μου, ένα φυσιολογικό παιδί σχεδόν 9 χρονών,πολύ καλή και επιμελής μαθήτρια που δυστυχώς δεν έχει ακόμα διδακτορικό στη φιλοσοφική(!), πιεσμένη ψυχολογικά από τις εμπειρίες της στο προηγούμενο σχολείο, έκανε διάφορα ορθογραφικά λάθη, δεν έβαζε τόνους, δεν χώριζε παραγράφους, "ανεπίτρεπτα" κατά την δασκάλα που έκανε την εξέταση. Ο γιος μου, ένα ιδιαίτερα προικισμένο παιδί με υψηλή νοημοσύνη και μαθησιακή δυσκολία που την αντιμετωπίζουμε με σεβασμό και με όποιο τρόπο θεωρούμε καταληλότερο, πήγε καλύτερα σ' αυτήν την μισάωρη αξιολόγηση. Δυστυχώς στην συνομιλία που είχα με την δασκάλα, παρόλο που άκουσα ανήκουστες απόψεις, όπως ότι έχουν χάσει ήδη πολλά χρόνια τα παιδιά, ότι πρέπει να σκεφτούμε καλά εάν θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του προγράμματός τους ( ίσως τα δικά τους τριτάκια έχουν ήδη διατριβές στον Παπαδιαμάντη, δεν ξέρω...), παρακινούμενη πάλι από την αφελή μου φύση, προσπάθησα να κάνω μία ειλικρινή συζήτηση για το καλό των παιδιών μου.
Το αποτέλεσμα ήταν να μας "κατηγορήσει" σχεδόν ο διευθυντής, ο οποίος στήριξε την συγγραφική του καριέρα στην αξία της διαφορετικότητας, ότι αποκρύψαμε στοιχεία και να μας ζητήσει γνωμάτευση ειδικού ότι δεν έχουν τα παιδιά δυσλεξία (αυτή ήταν η ουσία και όχι η ακριβής διατύπωση) για να τα δεχτούν στο σχολείο. Φυσικά λυπάμαι πάρα πολύ που υπέβαλα τα παιδιά μου εν αγνοία τους σε μία τέτοια δοκιμασία, λυπάμαι που επιβεβαιώνεται για άλλη μία φορά ο κανόνας ότι τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται, λυπάμαι που θα μεγαλώσουμε άλλη μία γενιά με σαθρά πρότυπα, και αποδέχομαι την ευθύνη μου για όλα αυτά.
Το συμπέρασμα, που ελπίζω και εύχομαι να φανεί χρήσιμο σε κάποιους που είναι αφελείς και ρομαντικοί σαν κι εμένα και αναζητούν το ιδανικό σχολικό περιβάλλον, είναι ότι ..."το παλαιό ρόδο υπάρχει μόνο σαν όνομα, κρατάμε γυμνά ονόματα.."( από το Όνομα του Ρόδου του Ουμπέρτο Έκο)

sakis67
01-06-10, 16:16
Παρακαλω αν ξερει κανεις ας βοηθησει λεγοντας μερικες πληροφοριες γιατο Γυμνασιο της Ευαγγελικης Σχολης
Αξιζει τον κοπο?

Ευχαριστω

mamvas
02-06-10, 08:25
Αν εχει καποια αλλη μαμα εμπειρια απο Ζωη ή Κουτσομαλη ευπροσδεκτη

vakyjr
03-06-10, 11:26
Καλή ημέρα σε όλους,

Εχει μήπως κάποιος πληροφορίες για τη σχολή Ποριώτου στο Κορωπί; Είναι πάλιο σχολείο από τη δεκαετία του 70, παραμένει μονο για δημοτικο και είναι χαμηλού προφίλ ολα αυτά τα χρόνια.

Με ενδιαφέρει για το δύο μου παιδια 6 και 9 ετών αντίστοιχα

Ευχαριστώ

sofoulini
03-06-10, 20:35
εχω μια απορια σε ολα τα ιδιωτικα αξιολογουν τα παιδια? και τι ειδους αξιολογηση ειναι ? μηπως απλως για να δικαιολογησουν τα χρηματα που ζητουν ενω φαντα ζομαι τα γραφουν ολα.

mamy-g
03-06-10, 23:53
κορίτσια βοήθεια εάν το παιδάκι σας αντιμετώπιζε διάσπαση προσοχής πιο σχολείο θα προτίνατε Γεννάδειο ή Κουτσομάλη (αναφέρομαι σε νηπιαγωγείο και δημοτικό)
sos κορίτσια

sofoulini
05-06-10, 08:30
Κυριοι του υπουργειου γνωριζετε οτι στη Δ' Αθηνας υπαρχει ιδιωτικο σχολειο το οποιο δεν διαθετει αδεια και κανει εγγραφες μαθητων εναντι μαλιστα αδρας προκαταβολης?

leol
05-06-10, 09:48
θα σου προτεινα του κουτσομαλλη οπωσδηποτε οικογενειακο σχολειο με νεουσ ανθρωπουσ με μοντερνα αποψη κ ολιγομελη τμηματα αν τα οικονομικα σου το επιτρεπουν γι αυτα τα παιδια το καλυτερο ειναι το σχολειο τησ χουρδακη

mamy-g
07-06-10, 20:41
κορίτσια μπορείτε να μου πείτε τη γνωμη σας για το Ιορδανάκειο

leol
07-06-10, 21:02
mου φανηκε παλιομοδιτικησ αποψησ κτιριακα ΄...ασταθαλεγα ανουσιο

Λενιώ
08-06-10, 18:10
Καλησπέρα!

Ο γιος μου, πήγε φέτος στο νηπιαγωγείο της Σχολής Ποριώτου.
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.
Δεν ξέρω εάν θα καταφέρουμε να συνεχίσουμε και του χρόνου, λόγω οικονομικών δυσχερειών, αλλά θα κάνω το παν για να πάει και πάλι εκεί.

Εάν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο και ξέρω, θα χαρώ να σου απαντήσω.

Λ.

subgr
24-08-10, 14:17
Με εργασιακή εμπειρία, στα πολύ μέσα, εκεί ένα έχω να πω. ΜΑΚΡΙΑ. Πέραν του ότι ο Παναγιωτόπουλος έχει περάσει από 2-3 δίκες για μεγάλες απατεωνιές (ψάξτε στο google), προσλαμβάνει όπως τα περισσότερα ιδιωτικά δηλαδή, περισσευόμενους δασκάλους και δασκαλίτσες μόλις πτυχιούχους (που γενικά δεν θα ήταν κακό αν δεν επέλεγες το ιδιωτικό για να μη πειραματίζονται πάνω στα παιδιά σου) που δεν είχαν ποτέ εργασιακή εμπειρία αλλού ή/και δεν είχαν-έχουν τα μόρια για ΑΣΕΠ ή ωρομίσθιοι, άρα χαμηλών ικανοτήτων, και τους ξεγελάει με ελάχιστες απολαβές. Η κοπέλα που γραφει γι αυτο το σχολείο εδώ προφανώς είναι αν μη τι άλλο πληρωμένη "υπάλληλος". Η κυρία που απάντησε τα είπε πολύ καλά. Πάρε άχρηστες και ανούσιες εκδρομές, χριστουγεννιάτικα και πασχαλινά παζάρια, παζάρι βιβλιοθηκών, επιπλέον δραστηριότητες που βάζει τους δασκάλους και διευθυντές να πιέζουν τα παιδιά να εγγραφούν, και ότι άλλο βάζει ο νους για να βγάζει περισσότερα και περισσότερα.... ΟΥΣΙΑ ΜΗΔΕΝ. Τα ίδια με τον φίλο του ιδιοκτήτη στην Ελληνογερμανική. ΒΡΕΙΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΟ I.B. μόνο και θα καταλάβετε. Μ Α Κ Ρ Ι Α ....

socrates
26-08-10, 10:10
Θα ηθελα πληροφοριες για τα σχολεια: Καντά, Ζαγοριανακου και Ραυτοπουλου κυριώς για το δημοτικό!

ευχαριστω

citron
26-08-10, 16:14
Δεν βρηκα πληροφοριες για Σχολη Χιλλ και Ζηρίδη. Εχει κανεις να μας διαγωτήσει απο προσωπικές εμπειρίες?

KDC
27-08-10, 10:58
Καλημέρα σας!

Ποιο δημοτικό σχολείο από τα παρακάτω θεωρείτε το πιο κατάλληλο;
1. ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ
2. ATHENER DEUTSCHE SCHULE
3. ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Παρακαλώ πολύ γράψτε 2-3 λόγια για το καθένα.

Επίσης, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ιδέα που να είναι κοντά σε Αγία Παρασκευή, Γέρακα, Βριλήσσια;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

Thaumataki
27-08-10, 13:04
Επίσης, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ιδέα που να είναι κοντά σε Αγία Παρασκευή, Γέρακα, Βριλήσσια;

Ιόνιος Σχολή στη Φιλοθέη;

kyra
27-08-10, 13:16
Καλημέρα σας!

Ποιο δημοτικό σχολείο από τα παρακάτω θεωρείτε το πιο κατάλληλο;
1. ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ
2. ATHENER DEUTSCHE SCHULE
3. ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Παρακαλώ πολύ γράψτε 2-3 λόγια για το καθένα.

Εγώ πήγα να δω στην Athener Shule και μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ. Μικρό σχολείο, πολύ καλή φιλοσοφία, λογικό στην τιμή, καθόλου εμπορικό, πολύ καλή συνεργασία με την γερμανική σχολή. Επειδή έχω ζήσει στη γερμανία νομίζω ότι συνδυάζει τα καλά της γερμανικής με την ελληνική (ναι, ναι, υπάρχουν καλά και στην χαλαρότητα) εκπαίδευση. Μου είπαν μάλιστα ότι θα μετακομίσουν σε νέα κτήρια στην ίδια βέβαια περιοχή. Εγώ, που ψάχνω ένα μικρό καλό σχολείο, μέχρι τώρα είναι ό,τι καλύτερο έχω δει.

KDC
29-08-10, 00:20
Για το Athener Schule έχω ακούσει γενικώς πολύ καλά λόγια, αλλά οι εγκαταστάσεις τους δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Το βασικότερο είναι οι εκπαιδευτικοί και βεβαίως το σύστημα του εκάστοτε σχολείου.

kyra
29-08-10, 14:02
Ναι, οι εγκατάσεις είναι λίγο αδιάφορες, όμως εγώ τους ζήτησα να τις δω, να μπω στην τάξη, στο γυμναστήριο κλπ. και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος και ότι μέχρι του 2012 που θα πάει το παιδί α' δημοτικού, θα έχουν εγκατασταθεί αλλού. Πραγματικά, όμως, αν μέναμε κοντά, δεν θα με πείραζαν καθόλου οι εγκαταστάσεις. Ήταν αξιοπρεπείς κυρίως για δημοτικό, που δεν μου αρέσουν οι τεράστιες εγκαταστάσεις....

KDC
30-08-10, 12:03
Μήπως σας είπαν που θα μετεγκατασταθούν;

Μπορείτε να μου πείτε και το ποσό των διδάκτρων;

kyra
30-08-10, 12:28
Μου είπαν, ότι θα πάνε στις εγκαταστάσεις άλλου σχολείου που φεύγει. Θα είναι στην ίδια ευρύτερη περιοχή. Για τα δίδακτρα, ήταν 4700 χωρίς σχολικό.

bobonela
30-08-10, 12:58
Θα μετεγκατασταθούν στο Δημοτικό της Ερασμείου, στην οδό Καψαλά στον Παράδεισο Αμαρουσίου. Εκεί στέλνω το γιο μου, θα πάει Β' Δημοτικού φέτος και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Του χρόνου εμείς θα πάμε στην Κάντζα όπου είναι το Γυμνάσιο, το κολυμβητήριο και όλες οι αθλητικές εγκαταστάσεις. Αν θες κάτι περισσότερο για Εράσμειο πες μου.

kyra
30-08-10, 13:10
Θα μετεγκατασταθούν στο Δημοτικό της Ερασμείου, στην οδό Καψαλά στον Παράδεισο Αμαρουσίου. Εκεί στέλνω το γιο μου, θα πάει Β' Δημοτικού φέτος και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Του χρόνου εμείς θα πάμε στην Κάντζα όπου είναι το Γυμνάσιο, το κολυμβητήριο και όλες οι αθλητικές εγκαταστάσεις. Αν θες κάτι περισσότερο για Εράσμειο πες μου.

Αυτό φαντάστηκα κι εγώ. ότι θα πάνε στις εγκαταστάσεις της Ερασμείου. Στην Εράσμειο δεν έχω πάει, είναι αλήθεια. Είναι από τα σχολεία που με ενδιαφέρουν, οπότε θα πάω μέσα στη χρονιά.

KDC
30-08-10, 17:43
Πως κρίνετε τους εκπαιδευτικούς της Ερασμείου;

Κοστολογικά σε σύγκριση με το Athener Schule είναι πολύ πιο ακριβή η Εράσμειος;

barbie2000
01-09-10, 10:41
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει φέτος αύξηση στο σχολικό?
Γνωρίζω πως δεν θα υπάρχει για τα μαθήματα , όμως με το σχολικό τί γίνεται?

youli
01-09-10, 16:01
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει φέτος αύξηση στο σχολικό?
Γνωρίζω πως δεν θα υπάρχει για τα μαθήματα , όμως με το σχολικό τί γίνεται?

μπορούν να τα αυξήσουν μέχρι 40 ευρώ τον χρόνο για κάθε μαθητή, λόγω της αύξησης των τιμών των καύσιμων.

κατκαν
02-09-10, 00:12
Τώρα πια ψάχνεις με το τουφέκι για καλούς δασκάλους και στην Εράσμειο. Οι νέες δασκάλες είναι πολύ νέες, και νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα. Όσο για τα δίδακτρα, μας κοροϊδεύουν ασύστολα. ΄Εχουν κάνει αυξήσεις και αποφάσισα να κάνω καταγγελία.

kel
02-09-10, 00:45
Πως εχουν κανει αυξησεις? Αφου τα διδακτρα εγκρινονται απο το υπουργειο εμποριου και αναρτουνται σε ειδικους πινακες. Αποκλειεται να τους ενεκριναν αυξησεις.

barbie2000
02-09-10, 09:55
yioyli και kel, γι' αυτό ρώτησα,γιατί οι απόψεις είναι οι εξής 2:
πρώτον, ότι μπορούν να το αυξήσουν λόγω αύξησης καυσίμων και
δεύτερον, σύμφωνα με το υπουργειο εμποριου δεν θα αυξηθούν.
ευχαριστώωωω...

kyra
02-09-10, 10:42
Τα 'δίδακτρα' δεν αυξάνονται. Αυξάνονται όμως τα μεταφορικά, λόγω της τιμής του πετρελαίου. Αυτό ξέρω εγώ...... Βέβαια, αν ένα σχολείο θέλει να 'πάρει' ένα 50άρι παραπάνω το μήνα, λέτε να μη βρει τρόπο να το κάνει. Θα υπερτιμολογήσει μία δύο δραστηριότητες και .... νάτο! Δεν μιλάω για κάποιο συγκεκριμένο σχολείο, απλά μία σκέψη μου λέω.

youli
02-09-10, 12:19
yioyli και kel, γι' αυτό ρώτησα,γιατί οι απόψεις είναι οι εξής 2:
πρώτον, ότι μπορούν να το αυξήσουν λόγω αύξησης καυσίμων και
δεύτερον, σύμφωνα με το υπουργειο εμποριου δεν θα αυξηθούν.
ευχαριστώωωω...

Από ότι έχω διαβάσει σε όλα τα άρθρα στις εφημερίδες, η αύξηση του μέχρι €40 για τα σχολικά έχει συμφωνηθεί με το Υπουργείο Εμπορίου.

kel
02-09-10, 20:47
Ετσι ειναι οπως λεει η youli. Tα διδακτρα ειναι σταθερα και ιδια με περσι ενω τα σχολικα εχουν 40 ευρω αυξηση λογω της μεγαλης αυξησης των καυσιμων σε σχεση με την περασμενη χρονια. Αυξηση για τα μετασχολικα (τις δραστηριοτητες μετα απο το προγραμμα) δεν πρεπει να υπαρχει κανονικα απο τη στιγμη που οι εργαζομενοι δεν θα παρουν ευρω παραπανω. Αρα καλυτερα να ελεγξεις τις τιμες της περασμενης χρονιας στα μετασχολικα και αν καποια ειναι πιο ακριβα να ρωτησεις για ποιο λογο γινεται.

barbie2000
03-09-10, 08:48
Πήγα χθες στο σχολείο της μικρής για να τη γράψω.
Αυξήθηκε 10 ευρώ μόνο και μου είπαν πως είναι λόγω αύξησης καυσίμων.
Το μόνο που με προβλημάτισε και -ακόμη - σκέφτομαι τί να κάνω είναι το εξής:
τα 2 τμήματα τα περσινά των 19 παιδιών φέτος έγινε
1 τμήμα των 30 παιδιών!!!!! Δεν είναι μεγάλος ο αριθμός??? Πώς θα τα "φέρει" βόλτα η δασκάλα? Εγώ μήπως είμαι λόγο υπερβολική?
Για πείτε μου...

youli
03-09-10, 10:14
Πήγα χθες στο σχολείο της μικρής για να τη γράψω.
Αυξήθηκε 10 ευρώ μόνο και μου είπαν πως είναι λόγω αύξησης καυσίμων.
Το μόνο που με προβλημάτισε και -ακόμη - σκέφτομαι τί να κάνω είναι το εξής:
τα 2 τμήματα τα περσινά των 19 παιδιών φέτος έγινε
1 τμήμα των 30 παιδιών!!!!! Δεν είναι μεγάλος ο αριθμός??? Πώς θα τα "φέρει" βόλτα η δασκάλα? Εγώ μήπως είμαι λόγο υπερβολική?
Για πείτε μου...

Αν η μικρή είναι δημοτικό, υπάρχουν πολλά ιδιωτικά σχολεία με τόσα παιδιά σε κάθε τμήμα. Αν είναι νηπιαγωγείο - προνήπειο τότε είναι πάρα πολλά.

culte
03-09-10, 11:29
κορίτσια ερώτηση : πόσα δίνετε για το δημοτικό??

είναι νωρίς για μας ακόμα, αλλά να πάρω μια ιδέα.....

barbie2000
03-09-10, 11:37
youli, θα πάει πέμπτη δημοτικού ...μου φαίνονται πολλά τα παιδιά,γιατί 4 χρόνια ήταν 19 και ξαφνικά γίνονται 30!!!
Μην φανταστείς ότι πάει και στο Αρσάκειο ή σε κανένα "μεγάλο και καλό" ιδιωτικό που από την αρχή τα τμήματα είναι των 30 παιδιών .....

culte, αναλόγως το ιδιωτικό και την περιοχή οι τιμές ποικίλουν....

youli
03-09-10, 12:31
κορίτσια ερώτηση : πόσα δίνετε για το δημοτικό??

είναι νωρίς για μας ακόμα, αλλά να πάρω μια ιδέα.....

Υπάρχει αναλυτικός πίνακας με τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων στο site της Γραμματείας Εμπορίου, δες το παρακάτω link.

http://www.gge.gr/notice/index.asp

youli
03-09-10, 12:34
youli, θα πάει πέμπτη δημοτικού ...μου φαίνονται πολλά τα παιδιά,γιατί 4 χρόνια ήταν 19 και ξαφνικά γίνονται 30!!!
Μην φανταστείς ότι πάει και στο Αρσάκειο ή σε κανένα "μεγάλο και καλό" ιδιωτικό που από την αρχή τα τμήματα είναι των 30 παιδιών .....

culte, αναλόγως το ιδιωτικό και την περιοχή οι τιμές ποικίλουν....

Τα 30 παιδια είναι σίγουρα πολλά, μέχρι 25 πιστεύω ότι μπορεί να γίνει καλύτερη δουλειά. Προφανώς τους έφυγαν πολλά παιδιά και δεν μπορούσαν να κάνουν 2 τμήματα των 15 παιδιών. Τι να πω, αν η δασκάλα είναι καλή μπορεί να δουλέψει και με 30, πως στα μεγάλα ιδιωτικά τα βγάζουν πέρα? Καλή χρονιά.

kel
03-09-10, 12:37
Προφανως τους εφυγαν παιδια με την κριση (οπως και σε ολα τα σχολεια) και δεν μπορουσαν να εχουν τμηματα των 15 παιδιων. Από την αλλη σκεψου οτι και στα δημοσια τοσα εχει σκοπο να τα κανει η υπουργος 'μας' και εκει η δασκαλα θα πρεπει να κανει τη γραμματεα, την καθαριστρια, την υπαλληλο φωτοτυπειου, να βοηθαει τα αλλοδαπα παιδακια στην ενσωματωση τους ενω τουλαχιστον στο ιδιωτικο εχει αλλες εγκαταστασεις και βοηθητικο προσωπικο.
Το σημαντικο ρολο θα τον παιξει η δασκαλα πιστευω. Αν ειναι εμπειρη και ευελικτη θα τα καταφερει.
Καμια φορα σκεφτομαι οταν εγω ημουν μαθητρια που η ταξη μας ειχε 40 παιδια και λεω πως μαθαιναμε γραμματα τοτε και τωρα με 20 παιδια στο τμημα και το επιπεδο καθε χρονο πεφτει και περισσοτερο. Χωρις μεσα, χωρις εγκαταστασεις και τελειωνε καποιος το σχολειο και γνωριζε να γραφει ορθογραφημενα. Τωρα βλεπεις γραπτα στις φοιτητικες εξετασεις στα πανεπιστημια και παθαινεις σοκ απο την ανορθογραφια.

culte
03-09-10, 12:45
ευχαριστώ για τον πίνακα!!

να ρωτήσω κάτι? οι τιμές είναι για α' δημοτικού...

στις άλλες τάξεις τι γίνεται???

youli
03-09-10, 14:02
ευχαριστώ για τον πίνακα!!

να ρωτήσω κάτι? οι τιμές είναι για α' δημοτικού...

στις άλλες τάξεις τι γίνεται???

Ναι, είναι για την α' δημοτικού. Για τις ενδιάμεσες τάξεις, σύμφωνα με τον νόμο, ο υπολογισμός της αύξησης γίνεται με βάση μαθηματικό τύπο στον οποίο λαμβάνονται υπόψη οι αυξήσεις των μισθών των εκπαιδευτικών και ο πληθωρισμός. Πέρσι (τo 2009) η αύξηση που δόθηκε στις ενδιάμεσες τάξεις ήταν 3,32%, ενώ για το 2010 συμφωνήθηκε μηδενική αύξηση.

culte
03-09-10, 14:10
3,32 για κάθε τάξη??
δλδ για έκτη δημοτικού πάει στο 20%?????

youli
03-09-10, 14:40
Αν θεωρήσεις ότι αυξάνονται με 3,32% κάθε χρόνο, ναι μέχρι να πάει το παιδι στην έκτη δημοτικού θα έχει αυξηθεί κατά περίπου 20%. Αυτό μπορεί να είναι και πολύ περισσότερο, φέτος αποφάσισαν 0 αύξηση, του χρόνου ποιος μας ότι δεν θα βάλουν 10%???

culte
03-09-10, 14:45
όχι δεν λέω αυτό..
λέει πχ σε ένα σχολείο ετήσια δίδακτρα α΄δημοτικού 8000 ευρώ...

για την έκτη δημοτικού πόσο είναι?? 3.32% *6 * 8000= 9.600?

Thaumataki
03-09-10, 15:05
Προφανως τους εφυγαν παιδια με την κριση (οπως και σε ολα τα σχολεια) και δεν μπορουσαν να εχουν τμηματα των 15 παιδιων. Από την αλλη σκεψου οτι και στα δημοσια τοσα εχει σκοπο να τα κανει η υπουργος 'μας' και εκει η δασκαλα θα πρεπει να κανει τη γραμματεα, την καθαριστρια, την υπαλληλο φωτοτυπειου, να βοηθαει τα αλλοδαπα παιδακια στην ενσωματωση τους ενω τουλαχιστον στο ιδιωτικο εχει αλλες εγκαταστασεις και βοηθητικο προσωπικο.
Το σημαντικο ρολο θα τον παιξει η δασκαλα πιστευω. Αν ειναι εμπειρη και ευελικτη θα τα καταφερει.
Καμια φορα σκεφτομαι οταν εγω ημουν μαθητρια που η ταξη μας ειχε 40 παιδια και λεω πως μαθαιναμε γραμματα τοτε και τωρα με 20 παιδια στο τμημα και το επιπεδο καθε χρονο πεφτει και περισσοτερο. Χωρις μεσα, χωρις εγκαταστασεις και τελειωνε καποιος το σχολειο και γνωριζε να γραφει ορθογραφημενα. Τωρα βλεπεις γραπτα στις φοιτητικες εξετασεις στα πανεπιστημια και παθαινεις σοκ απο την ανορθογραφια.
Εγώ τελείωσα το Κολλέγιο Αθηνών το 2000. Επιλογή δική μου δεν ήταν, αλλά τέλος πάντων...Οι φίλες μου πήγανε σε απλά δημόσια σχολεία και μάθαμε τα ίδια ακριβώς πράγματα! Απλά τα ιδιωτικά είναι εμπρόριο. Δεν υπάρχουν καλές και κακές δασκάλες είτε σε δημόσιο, είτε σε ιδιωτικό σχολείο. Υπάρχουν δασκάλες με όρεξη και μεράκι! Στα ιδιωτικά οι δασκάλες είναι ως επί το πλείστον ''νεοσύλλεκτες'', ότι βγήκανε από το πανεπιστήμιο, ενώ στο δημόσιο με περισσότερη πείρα.
Καλά και κακά ιδιωτικά δεν υπάρχουν, από τη στιγμή που υπάρχει ανταγωνισμός όλα τα ιδιωτικά είναι καλά. Υπάρχουν απλά, ιδιωτικά με φήμη και ιδιωτικά με λιγότερη φήμη. Τα προτερήματα των ιδιωτικών είναι πως, προσφέρουν περισσότερες παροχές π.χ. άθληση, δραστηριότηες, hobbies κλπ.. Κατά τα άλλα και στους 2 τύπους εκπαίδευσης τα παιδιά μαθαίνουν και να γράφουν και να διαβάζουν και να βγουν επιστήμονες. Το παιδί εάν θέλει να διαβάσει θα διαβάσει, είτε το στείλεις σε κουτούκι, είτε σε Κολλέγιο.
Όσον αφορά παιδιά αλλοδαπά, το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε ένα ιδιωτικό. Μπορεί στο ιδιωτικό να μην πηγαίνουν αλλοδαποί ( λόγω κόστους ), αλλά πηγαίνουν παιδάκια που μπορεί να καταλάβουν κάτι λιγάκι πιο ετεροχρονισμένα, απ'ότι τα υπόλοιπα παιδιά.Και σε αυτή την περίπτωση η δασκάλα θα ''καθυστερήσει'' λιγάκι το τμήμα.
Ποιός είπε πως οι δασκάλες στα ιδιωτικά δε βγάζουν φωτοτυπίες;;; Και στο δημόσιο ποιός είπε, πως οι δασκάλες καθαρίζουν και κάνουν τη γραμματέα;;;;
Γενικά δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε, κατά της ιδιωτικής εκπαίδευσης, είμαι σε μια ενδιάμεση κατάσταση. Τώρα...το παιδί μου θα το στείλω σε ιδιωτικό ( ήδη έχουμε κλείσει θέση )από την άποψη πως θα δουλεύουμε και οι δυο πολλές ώρες και δε θα 'χουμε το χρόνο ούτε να το μελετήσουμε, ούτε να το στείλουμε σε δραστηριότηες και ξένες γλώσσες. Μόνο και μόνο αυτό.... Εάν δούλευα λιγότερο και είχα χρόνο θα προτιμούσα ένα καλό δημόσιο.

culte
03-09-10, 15:09
και εγω δημόσιο τελείωσα...
και πέρασα πολυτεχνείο στη Αθήνα με την πρώτη!!
συμφωνώ απόλυτα με το θαυματάκι...
λόγω χρόνου και πολλής δουλειας σκεφτόμαστε μόνο το ιδιωτικό...

Thaumataki
03-09-10, 15:17
Αυτό ακριβώς culte! Κι εγώ μπήκα στη νομική με την πρώτη και είχα και συμμαθητές που δε πέρασαν πουθενα!!! Παρόλο που τελείωσαν Κολλέγιο. Είναι καθαρά θέμα του παιδιού να διαβάσει ή οχι. Και για μένα το ιδιωτικό είναι μονόδρομος, από άποψη έλλειψης χρόνου.

youli
03-09-10, 15:22
όχι δεν λέω αυτό..
λέει πχ σε ένα σχολείο ετήσια δίδακτρα α΄δημοτικού 8000 ευρώ...

για την έκτη δημοτικού πόσο είναι?? 3.32% *6 * 8000= 9.600?

Από τον πίνακα δεν μπορείς να προσδιορίσεις τα δίδακτρα για την έκτη δημοτικού. Συνήθως είναι χαμηλότερα.

Για παράδειγμα ο μικρός μου γιος στην α' δημοτικου €6300 ενώ ο μεγάλος στην γ' δημοτικού €6100 (πριν 2 χρόνια τα δίδακτρα της α δημοτικού ήταν €5900, αύξηση 3,32% για τη β΄ δημοτικου €6100, 0% για την γ' €6100. Όμως τα πριν 2 χρόνια δίδακτρα της α' δημοτικού €5900 αυξήθηκαν πέρσι για τα παιδιά που θα πάνε α' δημοτικού σε €6300, αύξηση περίπου 7%, το οποίο πιάνει και τον μικρό μου γιο. Τα σχολεία είναι ελεύθερα να κάνουν οποιαδήποτε αύξηση στην α΄δημοτικού και στην α’ γυμνασίου, για τις ενδιάμεσες τάξεις ισχύει ο κανόνας του Υπουργείου. Για φέτος αυτές αυξήσεις και στις α' τάξεις δημοτικού/γυμνασίου ήταν μηδενικές).
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

KDC
16-09-10, 17:14
Πόσο καιρό νωρίτερα προτείνετε να γράψουμε το παιδί για την 'α δημοτικού. Έχω ακούσει διάφορα, ακόμη και για ένα χρόνο πριν... και δεν ξέρω τι να πιστέψω!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
17-09-10, 08:28
Πόσο καιρό νωρίτερα προτείνετε να γράψουμε το παιδί για την 'α δημοτικού. Έχω ακούσει διάφορα, ακόμη και για ένα χρόνο πριν... και δεν ξέρω τι να πιστέψω!

Τουλάχιστον ένα χρόνο πριν το νηπιαγωγείο.

culte
17-09-10, 09:19
δεν κατάλαβα...δλδ όταν θα είναι 4 θα την γράψω για το δημοτικό??

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
17-09-10, 09:30
δεν κατάλαβα...δλδ όταν θα είναι 4 θα την γράψω για το δημοτικό??

Όχι για το δημοτικό, για το νηπιαγωγείο του σχολείου, από το νήπειο τα ξεκινάνε και κλείνουν τις θέσεις. Δλδ αν σκέφτεσαι για ιδιωτικό σχολείο να το σκεφτείς από το νήπειο αλλιώς δε θα στο πάρουν στην πρώτη αν δε το πήγαινες στο δικό τους νήπειο. Κάπου έχουν και δίκιο, γιατί το εκπαιδευτικό τους σύστημα ξεκινά από κει. Μη ξεχνάμε ότι τώρα το νήπειο δεν είναι μόνο παιχνίδια αλλά και κανονική προετοιμασία για την Α τάξη, γι΄αυτό έγινε και υποχρεωτικό.

culte
17-09-10, 09:34
εμένα ο ιδιωτικός σταθμός που την πάω έχει και νηπιαγωγείο..και θα ήθελα αφού είμαι ευχαριστημένη να το κάνει εκεί...

δλδ στην α' δημοτικού πρέπει να πάω σε δημόσιο μετά??

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
17-09-10, 09:39
εμένα ο ιδιωτικός σταθμός που την πάω έχει και νηπιαγωγείο..και θα ήθελα αφού είμαι ευχαριστημένη να το κάνει εκεί...

δλδ στην α' δημοτικού πρέπει να πάω σε δημόσιο μετά??

Tι να σου πώ; Εγώ σου εξήγησα πως έχουν τα πράγματα, η επιλογή είναι δική σου!

culte
17-09-10, 09:49
ε δεν νομίζω να κλείσουν όλα τα τμήματα τους από το νηπιαγωγειο...

τι στο καλό πια!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
17-09-10, 10:16

τι στο καλό πια!!

Κι όμως! Μη σου κάνει καθόλου εντύπωση, έτσι πίστευα και εγώ μέχρι που την πάτησα.
Για να καταλάβεις ήμουν σίγουρη ότι θα πάω το παιδί στο δημόσιο (τόσα χρόνια έλεγα έγιναν αγώνες για τη δωρεαν παιδεία και εγώ θα πληρώνω; ) Αμ δε! Πήγα κανονικά τέλη Μαίου να το γράψω στο δημόσιο νηπιαγωγείο που άνηκα. Εφαγα κανονικά την ψυχρολουσία μου (τα έχω γράψει σε άλλο θέμα ) και τεσπα αρχίζω την έρευνα στα ιδιωτικά που με ενδιέφεραν. Μάϊο σκέψου πριν το νήπειο. Όλες οι θέσεις κλεισμένες! Βρήκα μόνο σε ένα (στον Καντά) αλλά με έπιανε μια κατάθλιψη από το χώρο και γενικώς κάτι δε μου άρεσε εκεί. Κλάματα εγώ στον άντρα μου, και δε το φανταστήκαμε (του΄λεγα) ότι θα΄ναι χάλια στο δημόσιο, δε κρατάγαμε από πριν μια θέση στο ιδιωτικό να βρίσκεται; Το παιδί εντωμεταξύ το πρώτο μας ( δεν είχε επιρροές από μεγαλύτερο αδελφάκι τι εστί σχολείο και διάβασμα), αγοράκι (πιο δύσκολα τα πράγματα σε σχέση με κοριτσάκια) και μικρούλι (14/12 γεννημένο κέρδιζε χρονια στο τσακ).
Εκεί ανέλαβε δράση ο άντρας μου, γεννημένος διπλωμάτης. Το τι είπε για να μας πάρουν κατ΄εξαίρεση δε λέγεται, μέχρι και συγγενείς του τότε υπουργου Παιδείας είπε ότι ήμασταν (ψέμα) και ένα σωρό άλλα καλά ψεμματάκια αθώα (κατ΄εμάς) γιατί ήταν για καλό σκοπό! Ετσι μετά από 2 ραντεβού με τον ιδιοκτήτη του σχολείου αποφάσισε να μας κάνει δεκτούς.

culte
17-09-10, 10:31
ααααααα....έτσι ε?? οκ!

για πες την ψυχρολουσία με το δημόσιο...
γιατί και εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμη

Bessi
17-09-10, 11:17
Καλημέρα κορίτσια. Μένω Καλλιθέα-Τζιτζιφιές και σκέφτομαι να ρωτήσω στις Σχολές ***** στο Μοσχάτο. Εχει καμιά σας άποψη για το συγκεκριμένο σχολείο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

youli
17-09-10, 11:31

τι στο καλό πια!!

Για μερικά σχολεία είναι όπως τα λέει η Παρασκευή 13 πρέπει να πας νηπιαγωγείο για να σε πάρουν στην Α΄ Δημοτικού, αλλά δεν είναι όλα έτσι. Υπάρχουν σχολεία που παίρνουν κατευθείαν στην Α' Δημοτικού. Σε κάθε περίπτωση (νηπιαγωγείο ή Α΄δημοτικού) θα πρέπει να έχεις αποφασίσει περίπου Ιανουάριο -Μάρτιο του προηγούμενου χρόνου. Γι αυτό καλό είναι να κάνεις μια προεργασία όταν το παιδί σου είναι προνήπιο, να διαλέξεις ποια σχολεία σε ενδιαφέρουν και να κάνεις μια πρώτη κουβέντα - γνωριμία με το σχολείο.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
17-09-10, 11:42
ααααααα....έτσι ε?? οκ!

για πες την ψυχρολουσία με το δημόσιο...
γιατί και εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμη

Η ψυχρολουσία που τρώει ο καθένας μας λίγο πολύ είναι η ίδια, όλοι ξέρουμε τι σημαίνει δημόσιος υπάλληλος, αλλά και διαφορετική καμιά φορά εμπλουτισμένη με την ατομική βιοψυχική ιδιοσυστασία της κάθε δασκάλας/ νηπιαγωγού, τις ιδιαιτερότητες και τις ελείψεις των κτιρίων, της καθαρίστριας, των δρόμων και ένα σωρό άλλα. Αυτές τις μέρες μάλιστα θα δεις πολλά ανοιγμένα σχετικά θέματα (τα διαβάζω και λέω χαλάλι οι στερήσεις μου προκειμένου να στείλω το παιδί στο ιδιωτικό). Δεν έχει νόημα να ξαναγράψω την δική μου εμπειρία ψυχρολουσίας. Πάντως αν αποφασίσεις τελικά για ιδιωτικό να κάνεις εγκαίρως την εγγραφή γιατί στα καλά σχολεία δε θα βρεις θέσεις.

culte
17-09-10, 11:48
κορίτσια μου ξαναδίνετε το λινκ με τις τιμές των ιδιωτικών σχολείων??

σόρυ αν σας κούρασα....

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
17-09-10, 12:18
κορίτσια μου ξαναδίνετε το λινκ με τις τιμές των ιδιωτικών σχολείων??

σόρυ αν σας κούρασα....

KDC
20-09-10, 12:56
Όχι για το δημοτικό, για το νηπιαγωγείο του σχολείου, από το νήπειο τα ξεκινάνε και κλείνουν τις θέσεις. Δλδ αν σκέφτεσαι για ιδιωτικό σχολείο να το σκεφτείς από το νήπειο αλλιώς δε θα στο πάρουν στην πρώτη αν δε το πήγαινες στο δικό τους νήπειο. Κάπου έχουν και δίκιο, γιατί το εκπαιδευτικό τους σύστημα ξεκινά από κει. Μη ξεχνάμε ότι τώρα το νήπειο δεν είναι μόνο παιχνίδια αλλά και κανονική προετοιμασία για την Α τάξη, γι΄αυτό έγινε και υποχρεωτικό.

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην δέχονται εγγραφή στο δημοτικό για ένα παιδί που δεν πήγε στο νηπιαγωγείο τους. Παλαιότερα ήξερα ότι μπορούσες να γράψεις ένα παιδί ακόμη και στη μέση της σχολικής χρονιάς (υπό προϋποθέσεις) ή πχ. στην 3η Δημοτικού. Μήπως αυτό που γράφεις ισχύει σε κάποια ελάχιστα "ελιτίστικα" σχολεία και στα περισσότερα μπορείς να γράψεις το παιδί σε λογικό χρονικό διάστημα (3-4 μήνες) πριν τη σχολική χρονιά; Αν μπορείς γράψε μου κάποια ιδιωτικά που ξέρεις ότι ισχύει το σύστημα που γνωρίζεις... Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

KDC
20-09-10, 13:01
Για μερικά σχολεία είναι όπως τα λέει η Παρασκευή 13 πρέπει να πας νηπιαγωγείο για να σε πάρουν στην Α΄ Δημοτικού, αλλά δεν είναι όλα έτσι. Υπάρχουν σχολεία που παίρνουν κατευθείαν στην Α' Δημοτικού. Σε κάθε περίπτωση (νηπιαγωγείο ή Α΄δημοτικού) θα πρέπει να έχεις αποφασίσει περίπου Ιανουάριο -Μάρτιο του προηγούμενου χρόνου. Γι αυτό καλό είναι να κάνεις μια προεργασία όταν το παιδί σου είναι προνήπιο, να διαλέξεις ποια σχολεία σε ενδιαφέρουν και να κάνεις μια πρώτη κουβέντα - γνωριμία με το σχολείο.

Σας είναι εύκολο να γράψετε όσα σχολεία γνωρίζετε ότι ανήκουν στη μία κατηγορία και ποια στην άλλη;

Εμείς έχουμε ξεχωρίσει και έχουμε πολύ καλές συστάσεις για το Athener Schule... ξέρει κανείς τι ισχύει σε αυτό το σχολείο;

ΚΑΡΔΙΑ
20-09-10, 13:05
Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην δέχονται εγγραφή στο δημοτικό για ένα παιδί που δεν πήγε στο νηπιαγωγείο τους. Παλαιότερα ήξερα ότι μπορούσες να γράψεις ένα παιδί ακόμη και στη μέση της σχολικής χρονιάς (υπό προϋποθέσεις) ή πχ. στην 3η Δημοτικού. Μήπως αυτό που γράφεις ισχύει σε κάποια ελάχιστα "ελιτίστικα" σχολεία και στα περισσότερα μπορείς να γράψεις το παιδί σε λογικό χρονικό διάστημα (3-4 μήνες) πριν τη σχολική χρονιά; Αν μπορείς γράψε μου κάποια ιδιωτικά που ξέρεις ότι ισχύει το σύστημα που γνωρίζεις... Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

επιτρέψτε μου να πω ότι την σήμερον ημέρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΤΟΥΝ
σε πολλά ιδιωτικά που ξέρω από φίλους, έχουν κενές θέσεις
σε φίλη μου που τους είπε τελικά ότι δεν θα πάει τα παιδάκια της εκεί, την πήραν τηλέφωνο και της έδωσαν 30% έκπτωση στα δίδακτρα!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
20-09-10, 17:32

Αν έχουν θέσεις σε δέχονται όποτε και να πας. Στην α΄δημοτικού όμως οι θέσεις κλείνουν από το νήπειο και όλα τα παιδάκια συνεχίζουν εκεί την πρώτη. Οπότε αν θες να πας εκεί πρώτη από πότε θα πρέπει να γραφτείς; :roll: Σε άλλο ιδιωτικό που είχα ρωτησει όπως έγραψα έχουν θέσεις , πιστευω, όποτε και να πας. Όχι δεν πρόκειται για κάποιο "ελιστικό" σχολείο αλλά για ένα οικογενειακό, πολύ καλό σχολείο κοντά στο σπίτι μου (Μαρούσι).

kel
20-09-10, 20:01
Πραγματικα σε καποια σχολεια υπαρχει περιορισμενος αριθμος παιδιων που δεχονται στην Α' δημοτικου. Αν οι θεσεις ειναι συγκεκριμενες θα παρουν πρωτα τα παιδακια απο το νηπιαγωγειο τους, θα παρουν τα αδερφακια παιδιων που ειναι ηδη μαθητες και ισως και τα παιδια των εκπαιδευτικων που εργαζονται σε διαφορες βαθμιδες του σχολειου. Μετα μπορει να μην μεινουν αλλες κενες θεσεις ή να ειναι ελάχιστες.
Αυτο συμβαινει και σε μικρα οικογενειακα σχολεια ή σχολεια που κυκλοφορει η φημη οτι κανουν καλη δουλεια και αρα ειναι περιζητητα.

KDC
22-09-10, 21:04
Τελικά κατάφερα να κλείσω ραντεβού για αύριο στο Athener Schule, στο τηλέφωνο με ρώτησαν για ποια σχολική χρονιά θέλω να εγγράψω τα παιδιά και δεν φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα για του χρόνου. Τουλάχιστον έτσι το ερμήνευσα εγώ. Αλλιώς υποθέτω θα μου έλεγαν ότι οι θέσεις έχουν κλείσει, κλπ.

Κάτι τελευταίο. Έχω καταγράψει κάποια πράγματα που θέλω να ρωτήσω. Μπορείτε να μου δώσετε μερικές ιδέες τι θεωρείτε εσείς σημαντικό να ρωτήσω; Ευχαριστώ πολύ.

kyra
23-09-10, 11:22
Να ρωτήσεις αν, σαν σχολείο, καλλιεργούν στα παιδιά 'ελιτίστικη' νοοτροπία. Μου έδωσαν μία πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση και θέλω να δω αν είναι στη φιλοσοφία τους, ή αν ήταν τυχαίο.:wink::wink:

novpal
08-11-10, 18:00
Επαναφέρω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει... Έχετε τπτ νεότερο απο τα σχολεία που βρίσκονται στα Ν. προάστια?

ΤΖΩΡΤΖΙΑ
02-12-10, 15:34
Αχ, κι εγώ καίγομαι αυτό το διάστημα για σχολείο. Ο μικρός μου είναι 5,5 και έχω στο μυαλό μου την Λεόντειο Ν. Σμύρνης και το ΔΕΛΑΣΑΛ (ST PAUL) στον Άλιμο.
Η Λεόντειος είναι αναγνωρισμένο σχολείο σε ότι αφορά την μόρφωση και την γνώση. Όμως δεν έχει εγκαταστάσεις, δεν έχει μελέτη, δεν έχει σχολικό να στο φέρνει στην πόρτα, δεν έχει αθλητικές ή άλλες δραστηριότητες και ακούω ότι είναι αρκετά αναχρονιστικό. Υπάρχει κάποιος γονιός που έχει καλή άποψη για τα δύο αυτά δημοτικά σχολεία? Ευχαριστώ

vvicky10
04-12-10, 10:29
Kalhmera mhpws tha mporousate na me enhmerwsete gia ta didaktra tou nhpiagwgeiou kai tou dhmotikou>

Sas euxaristw para poly!

katesps
23-12-10, 15:24
Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά.
Μετά από αρκετό ψάξιμο και πριν αρχίσω τα τηλεφωνήματα για να τα επισκεφτώ από κόντα, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για τα ακόλουθα ιδιωτικά σχολεία στην περιοχή της Ανατολικής Αττικής:
- Σχολή Ποριώτου: έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα, αλλά έχει μόνο νηπιαγωγείο και δημοτικό. Μετά;
- Εκπαιδευτήρια Καλάνδρου: δεν ξέρω τίποτα, ό,τι έχω δει από το διαδίκτυο και φθάνουν τα παιδιά μέχρι δημοτικό.
- Εκπαιδευτήρια Στέλλας Ραυτοπούλου: καταλήγω προς τα εκεί, επειδή έχει και γυμνάσιο, δεν ξέρω κάτι περισσότερο.
- Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου: κι αυτό με ενδιαφέρει, επειδή περιλαμβάνει όλη τη σχολική βαθμίδα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα άλλο, εκτός του site τους.
Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι το σχολείο να μην κοιτάει τα παιδιά και τους γονείς κατ' επέκταση στο πορτοφόλι, να είναι ικανό προς μετάδοση αξιών, πειθαρχίας, σεβασμού, γνώσεων, να είναι χαμηλό τόνων, οικογενειακό.
Ευχαριστώ πολύ.

culte
27-12-10, 12:50
μήπως γνωρίζει κανείς καμμιά πληροφορία για το παλλάδιο στην Βάρη?

hara pallini
27-12-10, 18:14
Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά.
Μετά από αρκετό ψάξιμο και πριν αρχίσω τα τηλεφωνήματα για να τα επισκεφτώ από κόντα, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για τα ακόλουθα ιδιωτικά σχολεία στην περιοχή της Ανατολικής Αττικής:
- Σχολή Ποριώτου: έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα, αλλά έχει μόνο νηπιαγωγείο και δημοτικό. Μετά;
- Εκπαιδευτήρια Καλάνδρου: δεν ξέρω τίποτα, ό,τι έχω δει από το διαδίκτυο και φθάνουν τα παιδιά μέχρι δημοτικό.
- Εκπαιδευτήρια Στέλλας Ραυτοπούλου: καταλήγω προς τα εκεί, επειδή έχει και γυμνάσιο, δεν ξέρω κάτι περισσότερο.
- Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου: κι αυτό με ενδιαφέρει, επειδή περιλαμβάνει όλη τη σχολική βαθμίδα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα άλλο, εκτός του site τους.
Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι το σχολείο να μην κοιτάει τα παιδιά και τους γονείς κατ' επέκταση στο πορτοφόλι, να είναι ικανό προς μετάδοση αξιών, πειθαρχίας, σεβασμού, γνώσεων, να είναι χαμηλό τόνων, οικογενειακό.
Ευχαριστώ πολύ.

Ως εκπαιδευτικος εχω πολλες εμπειριες απο καλανδρου, παντοτε θετικες, αλλα υπαρχουν λιγες θεσεις. Νομιζω οτι ειναι το περιβαλλον που ψαχνεις ενος οικογενειακου σχολειου με μικρα τμηματα. Φετος μαλιστα η εκτη διδασκεται απο φιλολογο.
Για της ραυτοπουλου ψαξε το λιγακι παραπανω, εχει πολυ λιγα παιδια και κατι ακουσα για τις ειδικοτητες στο γυμνασιο.

Για τα υπολοιπα δεν εχω καμια εμπειρια ουτε εχω ακουσει κατι.

katesps
28-12-10, 14:59
Χαρά, καλησπέρα & σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Το σχολείο της Καλάνδρου με ενδιαφέρει. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχει γυμνάσιο και λύκειο. Γνωρίζεις μετά τα παιδιά σε ποιο σχολείο πάνε; Γιατί δεν θέλω να αλλάζει σχολικό περιβάλλον, συμμαθητές, κ.λπ. Γι' αυτό γράφω ότι "κλείνω" προς το σχολείο της Ραυτοπούλου. Αυτό που γράφεις για ειδικότητες στο γυμνάσιο, τι ακριβώς εννοείς; Κάτι δεν έχω καταλάβει.:rolleyes:
Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ. Χρόνια πολλά. Να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Ως εκπαιδευτικος εχω πολλες εμπειριες απο καλανδρου, παντοτε θετικες, αλλα υπαρχουν λιγες θεσεις. Νομιζω οτι ειναι το περιβαλλον που ψαχνεις ενος οικογενειακου σχολειου με μικρα τμηματα. Φετος μαλιστα η εκτη διδασκεται απο φιλολογο.
Για της ραυτοπουλου ψαξε το λιγακι παραπανω, εχει πολυ λιγα παιδια και κατι ακουσα για τις ειδικοτητες στο γυμνασιο.

Για τα υπολοιπα δεν εχω καμια εμπειρια ουτε εχω ακουσει κατι.

vellini
06-01-11, 00:50
Μήπως υπάρχει κάποια μαμά που να έχει το παιδί της στου Κουτσομάλλη στον Άλιμο ή και να έχει πληροφορίες γι'αυτό??

kyra
06-01-11, 10:23
Πήγαιναν τα ανήψια μου παιδικό και δημοτικό εκεί. Γενικά ήταν ευχαριστημένοι οι γονείς και τα παιδιά. Είναι συμμαζεμένο, χωρίς να μου έχουν πει τίποτα εντυπωσιακό. Έφυγαν επειδή μετακόμισαν.

efthalia
08-01-11, 15:55
Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?

Καλησπέρα. Αναζητώ πληροφορίες για τα σχολεία Νέα Γενιά Ζηρίδη, Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα και Εράσμειο. Ο μεγάλος γιος μου του χρόνου θα είναι 4 οπότε σκεπτόμαστε να ξεκινήσει σε κάποιο από τα προαναφερθέντα προνήπιο με την προοπτική να συνεχίσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Καλή χρονιά!

Faros
10-01-11, 19:11
Καλησπέρα. Επειδή για οικογενειακούς λόγους το παιδάκι μας ξεκίνησε Α Δημοτικού στο εξωτερικό και έρχεται στην Αθήνα αρχές Φλεβάρη
σκεφτόμαστε για να μην χάσουμε την χρονιά να τον πάμε στο ιδιωτικό σχολείο.

Μήπως υπάρχει κάποιός γονιός πού μπορεί να συμβουλεύσει σε ποιό προτιμότερο να πάμε - Κουτσομάλη ή Σύγχρονη Παιδεία; Για το Κουτσομάλη υπάρχει μια έμμεση γνώμη από vellini, μήπως κάποιος γνωρίζει και για Σύγχρονη Παιδεία;
Μένουμε στην Ηλιούπολη - έχει κανείς κάποια άλλη καλή πρόταση για το παιδάκι μας;
Ευχαριστώ.

kyra
10-01-11, 20:28
Καλησπέρα. Επειδή για οικογενειακούς λόγους το παιδάκι μας ξεκίνησε Α Δημοτικού στο εξωτερικό και έρχεται στην Αθήνα αρχές Φλεβάρη
σκεφτόμαστε για να μην χάσουμε την χρονιά να τον πάμε στο ιδιωτικό σχολείο.

Μήπως υπάρχει κάποιός γονιός πού μπορεί να συμβουλεύσει σε ποιό προτιμότερο να πάμε - Κουτσομάλη ή Σύγχρονη Παιδεία; Για το Κουτσομάλη υπάρχει μια έμμεση γνώμη από vellini, μήπως κάποιος γνωρίζει και για Σύγχρονη Παιδεία;
Μένουμε στην Ηλιούπολη - έχει κανείς κάποια άλλη καλή πρόταση για το παιδάκι μας;
Ευχαριστώ.

Αν ψάχνεις για ιδιωτικό υπάρχει και το De la salle στη γειτονιά σας. Κανονικά δεν παίρνουν από την αρχή του χρόνου αλλά ίσως να κενώθηκε κάποια θέση. Πήγαινε και στο Μαλλιάρα, λένε ότι είναι καλό σχολείο.

Faros
10-01-11, 22:10
Αν ψάχνεις για ιδιωτικό υπάρχει και το De la salle στη γειτονιά σας. Κανονικά δεν παίρνουν από την αρχή του χρόνου αλλά ίσως να κενώθηκε κάποια θέση. Πήγαινε και στο Μαλλιάρα, λένε ότι είναι καλό σχολείο.

ευχαριστώ πολύ για συμβουλή, θα ψάξω για Μαλλιάρα, γιατί δεν προτιμάτε Κουτσομάλη? υπάρχουν άσχημες εντυπώσεις?

kyra
11-01-11, 00:39
ευχαριστώ πολύ για συμβουλή, θα ψάξω για Μαλλιάρα, γιατί δεν προτιμάτε Κουτσομάλη? υπάρχουν άσχημες εντυπώσεις?

Όχι, αντίθετα έχω γράψει ότι ήταν τα ανήψια μου εκεί, στο δημοτικό, και ήταν ευχαριστημένοι οι γονείς τους. Απλά τα δύο που ανέφερα είναι πιο κοντά σε εμάς και έχω πιο σαφεις πληροφορίες ότι είναι πολύ καλά.

renakig
11-01-11, 09:36
Καλησπέρα. Αναζητώ πληροφορίες για τα σχολεία Νέα Γενιά Ζηρίδη, Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα και Εράσμειο. Ο μεγάλος γιος μου του χρόνου θα είναι 4 οπότε σκεπτόμαστε να ξεκινήσει σε κάποιο από τα προαναφερθέντα προνήπιο με την προοπτική να συνεχίσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Καλή χρονιά!

Καλημέρα,
Κι εγώ θα ενδιαφερόμουν να πάρω γνώμες για τα σχολεία Νέα Γενιά Ζηρίδη & Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα.

Όποιος θέλει ας μου στείλει pm.
Ευχαριστώ

youli
11-01-11, 10:34
renakig και efthalia καλημέρα,
τι θέλετε να μάθετε για κωστέα-γείτονα ? Έχω τα παιδιά μου εκεί 3 χρόνια τώρα.

renakig
11-01-11, 14:51

Καλησπέρα youli!
Εγώ θα ήθελα να μάθω πέρα από το οικονομικό, τα παιδιά είναι ευχαριστημένα? Εσύ είσαι ευχαριστημένη με τον τρόπο διδασκαλίας? Πριν καταλήξεις εκεί είχες δει κάποια άλλα σχολεία?

efthalia
11-01-11, 16:02
youli καλησπέρα και από εμένα!
και εγώ νομίζω ότι το οικονομικό είναι λίγο πόλύ ξεκάθαρο ~8000€ ετησίως, αν φυσικά έχω καταλάβει καλά.. Μια διευκρίνηση, το δεύτερο παιδί έχει κάποια έκπτωση?
Επιπλέον και εγώ θα ήθελα να μάθω αν οι δάσκαλοι πραγματικά ενδιαφέρονται, αν ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος και όσον αφορά τις ξένες γλώσσες και τον αθλητισμό (κολύμβηση κατά προτίμηση) αν είσαστε ευχαριστημένοι. Το ωράριο επίσης πώς διαμορφώνεται?

Ευχαριστώ πολύ!

culte
11-01-11, 16:03
8000 είναι το στάνταρντ ή περιλαμβάνει και καμμιά δραστηριότητα????

katpet1
11-01-11, 16:04
μένουμε και μεις Ηλιουπολη και εχω επισκεφθεί αρκετα από τα σχολεια της περιοχής. Η συγχρονη παιδεια ηταν ενα από αυτά.
Η διευθυνση μου αφησε πολυ καλες εντυπώσεις, ανθρωποι που έχουν γνωση και αποψη.
ο χωρος συμπαθητικός το μονο που δε μου αρεσε ειναι πως τα παιδια από νηπιο εως λυκειο ειναι ολα μαζι ακομα και στο σχολικό.

efthalia
11-01-11, 18:38
Από όσο θυμάμαι -επισκεφτήκαμε το σχολείο το Μάιο - περιλαμβάνεται σε αυτή την τιμή η σίτιση και το κολυμβητήριο. Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα το χάρτι που μου είχαν δώσει με τα κόστη και δεν το βρήκα...άρα, τις τιμές τις αναφέρω με κάποια επιφύλαξη. Η Νέα γενιά Ζηρίδη είχε υψηλότερο κόστος ~9000? ετησίως.
Σίγουρα αν κάποιος έχει τα παιδιά του στα σχολεία αυτά θα μπορέσει να μας επιβεβαιώσει και το κόστος.

youli
12-01-11, 10:40
Δείτε και τι έχει γραφτεί στο
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=47236
(μερικά πράγματα έχουν αλλάξει από τότε στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, κυρίως στις ώρες του βασικού προγράμματος)

Τα δίδακτρα όλων των ιδιωτικών σχολείων μπορείτε να τα βρείτε στο
Το κόστος στον Κωστέα – Γείτονα είναι περίπου 8000 (το βασικό πρόγραμμα και σχολικό, όχι επιπλέον δραστηριότητες - μιλάω για το δημοτικό). Η κολύμβηση είναι στο υποχρεωτικό πρόγραμμα του δημοτικού (1 ώρα την εβδομάδα), αλλά μπορεί να κάνει κάποιο παιδί και επιπλέον σαν extra δραστηριότητα.
Το πρόγραμμα είναι δύο μέρες μέχρι τις 1:30, την Τετάρτη μέχρι τις 2:30 και τις άλλες 2 ημέρες μέχρι τις 3:30 (για το δημοτικό). Μετά το βασικό πρόγραμμα μπορεί το παιδί να κάνει τις extra δραστηριότητες.
Τα παιδιά μου είναι πολύ ευχαριστημένα, περνούν πολύ καλά. Το σχολείο τους παρέχει πολλά ερεθίσματα και έτσι νιώθουν ευχάριστα (άλλες αίθουσες για μουσική, Η/Υ, εικαστικά, επισκέψεις στη βιβλιοθήκη του σχολείου και δανεισμός βιβλίων, γνωριμία με αθλήματα του στίβου, μπάσκετ, ποδόσφαιρο και πολλά άλλα). Είμαι πολύ ευχαριστημένη (τουλάχιστον μέχρι τώρα) από το μαθησιακό επίπεδο (και στα αγγλικά και στη δεύτερη γλώσσα που ξεκινούν στη Γ΄δημοτικού).
Πριν το επιλέξω είχα δει αρκετά σχολεία (Δούκα, Ζηρίδη, Ελληνογερμανική Αγωγή, Πλάτωνας). Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να επιλέξετε κάποια σχολεία (με τα κριτήρια που πιστεύει κάθε μια ότι είναι σημαντικά π.χ. κόστος, πρώτη ξένη γλώσσα, IB πρόγραμμα, απόσταση, ωράριο κλπ.) και να κανονίσετε συνάντηση να τα δείτε. Η εντύπωση που θα πάρετε είναι πολύ σημαντική, και συνήθως αντιπροσωπεύει και αυτό που θα βρείτε μετά.
Ότι άλλο θέλετε με ρωτάτε.

pashalitsa
12-01-11, 10:55
Youli μου καλημέρα! Πέσαμε σε συνεχείς αναβολές για το θέμα του σχολείου (γι΄αυτό και δεν επικοινώνησα μαζί σου:oops:) και θα πάρω σήμερα τηλ. για να κλείσω ραντεβού να πάω και να το δω. Επειδή έχω μπερδευτεί, το κόστος είναι 8000 με σχολικό και φαγητό ή ένα από τα δυο μόνο;

pashalitsa
12-01-11, 11:01
Μήπως ξέρεις επίσης αν μένεις στην Παλλήνη (που είναι η περιοχή του σχολείου) αν το σχολικό πάει πόρτα πόρτα;

Επίσης ένα πράγμα που με ανησυχεί είναι ότι χαρακτηρίζουν το σχολείο απρόσωπο και "εργοστάσιο". Δηλαδή με τη δασκάλα ή τη νηπιαγωγό έχεις δει θέματα του τύπου να μη γνωρίζει επαρκώς να σε πληροφορήσει για θέματα του παιδιού και άλλα τέτοια;;;

Και κάτι ακόμα, τα παιδιά εμπεδίδουν την ύλη με τις μεθόδους που χρησιμοποιούν ή είναι όλα πολύ επιφανειακά (κάτι τέτοιο είχα δει με μαθητές που είχα από το ελληνοαμερικάνικο σε ιδιαίτερα...)

youli
12-01-11, 11:28
To νηπιαγωγείο (όχι προνήπιο ή προ-προνήπιοπου είναι λιγότερα αλλά δεν ξέρω να πω πόσα) είναι περίπου 8000 δίδακτρα, φαγητό και σχολικό (το φαγητό δεν είναι υποχρεωτικό μπορείς να του δίνεις από το σπίτι). Η Α΄δημοτικού είναι περίπου 8000 δίδακτρα και σχολικό.
τα σχολικά κάνουν συγκεκριμένη διαδρομή, ρώτα τους όταν θα πας από που περνάει και αν γίνεται να έρχεται από το σπίτι σου. Επίσης αν μένεις Παλλήνη μπορείς να τον πηγαίνεις εσύ το πρωί και να τον γυρνάει σχολικό (ή αντίθετα αν σε βολεύει, διαφορετικά διαλέγεις τη μεταφορά και το πρωί και το μεσημέρι με σχολικό).
Κάνουν πολύ καλή δουλειά και μπορείς να έχεις συχνή επικοινωνία με τις δασκάλες ή όποιον άλλον θέλεις. Έχουν συγκεκριμένες ώρες που δέχονται κάθε εβδομάδα, και μπορείς να τις επισκεφτείς.

pashalitsa
12-01-11, 11:34
Έκλεισα ραντεβού για την ερχόμενη Τρίτη... Θα δούμε λοιπόν...

youli
12-01-11, 11:44
Πάντως, ανεξάρτητα από τη δικιά μου γνώμη ή οποιοδήποτε άλλου, καλό θα είναι να δεις 3-4 σχολεία πριν καταλήξεις (ακόμα και αν σου κάνει την τέλεια εντύπωση αυτό που θα δεις πρώτο).

youli
12-01-11, 11:47
Έκλεισα ραντεβού για την ερχόμενη Τρίτη... Θα δούμε λοιπόν...

Επίσης, αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι μετά την επίσκεψή σου στο σχολείο, πες μου.

pashalitsa
12-01-11, 13:25
Επίσης, αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι μετά την επίσκεψή σου στο σχολείο, πες μου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά! Για μένα είναι πάρα πολύ σοβαρό θέμα το σχολείο και δεν μου αρέσουν τα ημίμετρα. Ή θα την έστελνα δημόσιο με τη δική μου παιδαγωγική υποστήριξη ή θέλω το καλύτερο σε σχέση με το παιδί μου (μπορώ ήδη να καταλάβω τις δυνατότητές και τις κλίσεις της) (με το ανάλογο δυσβάσταχτο οικονομικό κόστος φυσικά!!!) Και κλίνω προς το δεύτερο με κόστος να ξεβολευτούμε από το νησί που τόσο αγαπάμε και πολλά άλλα. Δεν γίνεται όμως αλλιώς. Ένα παιδί έχω, δεν ξέρω αν θα κάνω δεύτερο και θέλω το καλύτερο! Είναι επένδυση για το μέλλον της!
Συγνώμη αν σας έπρηξα, είμαι πολύ φορτισμένη και αγχωμένη...

culte
12-01-11, 13:26
pasxalitsa και γω μαζί σου!!

μπράβο σου!!!!!

pashalitsa
13-01-11, 00:26
Θα πάω να δω και το Παλλάδιο στη Βάρη (έχει μεγάλη ιστορία σα σχολείο στη Νέα Σμύρνη) και την Ελληνογερμανική Αγωγή γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια (με βαριά καρδιά, έχω ψυχολογικό θέμα με τους Γερμανούς, ακούω τη γλώσσα τους και βγάζω σπυριά). Του Ζηρίδη το αποκλείω μετά από αυτό που έγινε με το ΙΒ... Έχω κάνει μεγάλη μελέτη μέσω του διαδικτύου για τα περισσότερα σχολεία... Γενικά έχω μελετήσει το σύστημα του Κωστέα-Γείτονα, έχω διαβάσει αναλυτικά ΟΛΟ το σάιτ και η εκπαιδευτική του πρόταση μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα! Ένα ελληνικό σχολείο με οργάνωση και εκπαιδευτική τεχνική σχολείων εξωτερικού, βασισμένο στην εμπέδωση μέσω πολλαπλών ερεθισμάτων και γεφύρωσης του υλικού του γνωστικών πεδίων όπου αυτό είναι δυνατό. Και αν το σχολείο αποδειχτεί... light:razz: υπάρχω και εγώ που θα ελέγχω ως Κέρβερος!!!
Επίσης σκέφτομαι να επισκεφτώ και του Δούκα... Θα δούμε! Κάθε βδομάδα και σχολείο θα πάει μου φαίνεται...:?

Το μόνο που ελπίζω αν τελικά αποφασίσουμε να πάει εκεί είναι να μη δούμε φαινόμενα τρελού ελιτισμού τύπου Κολλεγίου, Μωραϊτη κλπ....

culte
13-01-11, 09:12
εμένα με βολεύει το παλλάδιο γιατί μένω στη Βάρη αλλά δεν μου έχει πει κανένας γονιός τη γνώμη του δυστυχώς....

pashalitsa
13-01-11, 11:59
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Παλλάδιο στη Νέα Σμύρνη. Αυτό στη Βάρη συνδυάζει και πολύ καλές εγκαταστάσεις σε μια οικονομικότερη τιμή από τα άλλα σχολεία που συζητάμε εδώ, οπότε θα πάω να ρίξω μια ματιά...

kyra
13-01-11, 15:18
Το μόνο που ελπίζω αν τελικά αποφασίσουμε να πάει εκεί είναι να μη δούμε φαινόμενα τρελού ελιτισμού τύπου Κολλεγίου, Μωραϊτη κλπ....

Αυτό γιατί το λες? Έχεις προσωπική εμπειρία ή από αυτά που ακούς? Επειδή ξέρω πολλούς γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, νορμάλ άνθρωποι είναι, εργάζονται όπως ο περισσότερος κόσμος, θέλουν τα παιδιά τους να κερδίσουν τη ζωή με την αξία τους κλπ. Η δε φιλοσοφία του σχολείου (για το κολλέγιο αθηνών έχω προσωπική πείρα, για τα άλλα από φίλους) κάθε άλλο παρά χαριστική στους μαθητές είναι.
Ο ελιτισμός είναι χαρακτηριστικό κάθε ιδιωτικού. Με την έννοια ότι περνάνε στα παιδιά την αντίληψη ότι είναι καλύτερα από των άλλων ιδιωτικών. Αλλα κι εγώ που πήγα δημόσιο, την ίδια αντίληψη είχα. ότι εμείς είμασταν καλύτεροι και στα άλλα σχολείο οι βαθμοί ήταν πιο εύκολοι, οι καθηγητές πιο μαλακοί κλπ. Φυσικό είναι
Επειδή σε βλέπω να το ψάχνεις πολύ, και μπράβο σου (κι εγώ το ψάχνω ιδιαίτερα), νομίζω ότι δεν πρέπει να έχεις άγχος και να σκεφτείς επιπλέον το σχολείο σε συνάρτιση με το χαρακτήρα του παιδιού. Σκέψου αν το παιδί σου επροσαρμόζεται εύκολα σε πολυπρόσωπα περιβάλλοντα, αν ως παιδί μαθαίνει βιωματικά, αν αντέχει την πίεση κλπ. Εμένα πχ. ο γιος μου δεν μπορεί τον πολύ κόσμο. Αισθάνεται βολικά σε πιο μικρές κλίμακες. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα τον στείλω Κολλέγιο. Επίσης είναι καλλιτέχνης. Ψάχνω για ένα σχολείο που θεωρεί σημαντική τη βιωματική εκπαίδευση, με λίγη δουλειά στο σπίτι, με διεθνή προσανατολισμό, κάτι τέτοιο τέλος πάνω. Καλό ψάξιμο.

sofoulini
13-01-11, 17:55
εχει ακουσει καποιος για ενα δημοτικο στο ελληνικο ευρωπαικη παιδεια??γνωριζει κανεις κατι?

Faros
13-01-11, 17:58
Όχι, αντίθετα έχω γράψει ότι ήταν τα ανήψια μου εκεί, στο δημοτικό, και ήταν ευχαριστημένοι οι γονείς τους. Απλά τα δύο που ανέφερα είναι πιο κοντά σε εμάς και έχω πιο σαφεις πληροφορίες ότι είναι πολύ καλά.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμπαράσταση, εμείς μένουμε κοντά στη κεντρική πλατεία Ηλιούπολης και Μαλλιάρα είναι αρκετά μακριά από μας, και De la salle δεν βρήκα - στο Google μου δείχνει μόνο στη Θεσ/νίκη :cry:
πήγα χθές στο Κουτσομάλη - πολύ φιλικοί και πρόθυμοι άνθρωποι εκεί, το μόνο κάπως μου φάνηκε που οι χώροι είναι στενοί και όλοι στριμωγμένοι, σαν στα κελιά. Το καλό ίσως είναι ότι στην τάξη 13 παιδάκια και όχι 23 όπως στη Σύγχρονη παιδεία :wink:

Faros
13-01-11, 18:09
μένουμε και μεις Ηλιουπολη και εχω επισκεφθεί αρκετα από τα σχολεια της περιοχής. Η συγχρονη παιδεια ηταν ενα από αυτά.
Η διευθυνση μου αφησε πολυ καλες εντυπώσεις, ανθρωποι που έχουν γνωση και αποψη.
ο χωρος συμπαθητικός το μονο που δε μου αρεσε ειναι πως τα παιδια από νηπιο εως λυκειο ειναι ολα μαζι ακομα και στο σχολικό.

Ευχαριστώ για την πληροφορία, πήγα και εγώ στο χώρο - πολύ όμορφος και βολικός. Με προβληματίζει όμως ο αριθμός παιδιών στην τάξη - 23-24 παιδάκια για μια δασκάλα, δεν είναι υπερβολικά? προλαβαίνει να ασχοληθεί με κάθε παιδί?
Βέβαια και στο δημόσιο σχολείο είναι τόσο - εκεί όμως και δεν περιμένεις κάτι ιδιαίτερο για το παιδί...

mpempoula
13-01-11, 18:27
Καλησπέρα!Είμαι κι εγω σε αναζήτηση σχολείου...στην Βορειανατολική Αττική.Είδα δυο τρια , ήδη αλλα ενδιαφέρομαι για πληροφορίες και για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση , την Εράσμειο Ελληνογερμανική αγωγή και την Ιόνιο Σχολή. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη...

pashalitsa
13-01-11, 21:41
Αυτό γιατί το λες? Έχεις προσωπική εμπειρία ή από αυτά που ακούς? Επειδή ξέρω πολλούς γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, νορμάλ άνθρωποι είναι, εργάζονται όπως ο περισσότερος κόσμος, θέλουν τα παιδιά τους να κερδίσουν τη ζωή με την αξία τους κλπ. Η δε φιλοσοφία του σχολείου (για το κολλέγιο αθηνών έχω προσωπική πείρα, για τα άλλα από φίλους) κάθε άλλο παρά χαριστική στους μαθητές είναι.
Ο ελιτισμός είναι χαρακτηριστικό κάθε ιδιωτικού. Με την έννοια ότι περνάνε στα παιδιά την αντίληψη ότι είναι καλύτερα από των άλλων ιδιωτικών. Αλλα κι εγώ που πήγα δημόσιο, την ίδια αντίληψη είχα. ότι εμείς είμασταν καλύτεροι και στα άλλα σχολείο οι βαθμοί ήταν πιο εύκολοι, οι καθηγητές πιο μαλακοί κλπ. Φυσικό είναι
Επειδή σε βλέπω να το ψάχνεις πολύ, και μπράβο σου (κι εγώ το ψάχνω ιδιαίτερα), νομίζω ότι δεν πρέπει να έχεις άγχος και να σκεφτείς επιπλέον το σχολείο σε συνάρτιση με το χαρακτήρα του παιδιού. Σκέψου αν το παιδί σου επροσαρμόζεται εύκολα σε πολυπρόσωπα περιβάλλοντα, αν ως παιδί μαθαίνει βιωματικά, αν αντέχει την πίεση κλπ. Εμένα πχ. ο γιος μου δεν μπορεί τον πολύ κόσμο. Αισθάνεται βολικά σε πιο μικρές κλίμακες. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα τον στείλω Κολλέγιο. Επίσης είναι καλλιτέχνης. Ψάχνω για ένα σχολείο που θεωρεί σημαντική τη βιωματική εκπαίδευση, με λίγη δουλειά στο σπίτι, με διεθνή προσανατολισμό, κάτι τέτοιο τέλος πάνω. Καλό ψάξιμο.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Φυσικά και σκέφτομαι το σχολείο σε συνάρτηση με το χαρακτήρα του, απλά δεν ήθελα να επεκταθώ εδώ επειδή είναι χώρος για πληροφορίες για τα σχολεία... Εν συντομία εμένα είναι τρελά κοινωνική, θέλει πολύ κόσμο, δεν αντέχει σε πίεση (γι΄αυτό και απέκλεισα Ελληνογαλλική που είναι ένα σχολείο που θα πήγαινε στο δικό μου χαρακτήρα), της αρέσουν οι ποικίλες δραστηριότητες και δείχνει μια καλλιτεχνική-θεατρική κλίση. Ψάχνω κι εγώ ένα σχολείο με διεθνή προσανατολισμό, που να δίνει πολλά ερεθίσματα στο παιδί (αν είναι για ένα καλό μάθημα της το κάνω και μόνη μου!).
Για τα άλλα θα σου πω αργότερα... Διακοπή για διαφημίσεις:lol:...

kyra
14-01-11, 10:24
De la salle δεν βρήκα - στο Google μου δείχνει μόνο στη Θεσ/νίκη :cry:
:wink:

το De la Salle θα το βρεις από το site του saint Raul. Είναι μόνο δημοτικό και είναι καινούργιο, λειτουργεί δύο χρόνια αλλά έχει την παράδοση του σχολείου της θεσσαλονίκης.
Επίσης συμφωνώ ότι τα λίγα παιδιά στην τάξη είναι πολύ μα πολύ σημαντικό.

pashalitsa
14-01-11, 10:29

Έχω προσωπική εμπειρία από μαθητές του κολλεγίου που πριν μπουν εκεί ήταν νορμάλ παιδιά και μετά από δυο χρόνια είχαν ύφος 15 καρδιναλλίων και ζοριζόμουν να τους κάνω μάθημα... (παρόλα αυτά άντεξα 8 χρόνια). Τα ίδια τα παιδιά μου είχαν πει για την κόντρα μου είχαν με τη σχολή Μωραϊτη, για λόγους ουσιαστικά ανύπαρκτους... Μιλάμε να έρχονται με καρότσια του σούπερ μάρκετ γεμάτα νεράτζια και να τους πλακώνουν και άλλα τέτοια ευτράπελα!
Τα παιδιά που είχα από το δημοτικό του Ψυχικού στην Κάτζα, δεν μάθαιναν πολλά πράγματα στο σχολείο... Τέτοια χαλαρότητα σε σχολείο δεν έχω ξαναδεί... Νομίζω ότι αυτό ήταν στη φιλοσοφία του σχολείου αλλά αυτό που με ενοχλούσε ήταν ότι γενικά δεν έδιναν ιδιαίτερη σημασία στην Ελληνική παιδεία. Βέβαια τα παιδιά όταν πήγαν στο Γυμνάσιο έκαναν κάτι που ξέρω ότι κανονικά απαγορεύεται (δεν ξέρω με τί μέσον), δηλαδή πήγαν στο γυμνάσιο και λύκειο Αθήνας και όχι Ψυχικού. Και έπαθαν σοκ. Οι απαιτήσεις και το στυλ ήταν λες και πήγαν σε άλλο σχολείο. Ξαφνικά όλα έγιναν αυστηρά και απαιτητικά! Τότε κατάλαβαν ότι αυτά που απαιτούσα εγώ να μάθουν στο δημοτικό δεν ήταν υπερβολές δικές μου!!! Στο γυμνάσιο κάναμε σίγουρα πιο σωστή και συστηματική δουλειά (είχα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τη στήριξη του σχολείου) Αλλά ξέρεις τί είναι να μπαίνει μέσα στο σπίτι η καθηγήτρια των Γερμανικών π.χ. να παρακαλάει το παιδί να μπει στο δωμάτιο για να κάνουν μάθημα και το παιδί να την έχει γραμμένη;;; Να σε κοιτάζουν με ύφος υπεροπτικό λες και είσαι υπάλληλός τους κλπ κλπ κλπ. Έχω διδάξει σε παιδιά από άλλα 6 ιδιωτικά σχολεία (Δυτικής Αττικής όμως) και πουθενά δεν είδα τέτοιο πράγμα. Αν δεν με πλήρωναν καλά θα τα είχα παρατήσει πολύ νωρίτερα, η κατάσταση ήταν ψυχοφθόρα για μένα! Επαναλαμβάνω ότι όταν ανέλαβα το πρώτο αδελφάκι στην γ δημοτικού γιατί δεν μπορούσε να ανταποκριθεί καθόλου στις απαιτήσεις των αγγλικών του σχολείου, ήταν μια χαρά παιδάκι. Στην α΄γυμνασίου είχε ξεφύγει εντελώς! Θα μου πεις ότι αυτό μπορεί να ήταν θέμα και της οικογένειας και όχι του σχολείου αποκλειστικά. Θα συμφωνήσω απόλυτα, παρόλο που η μητέρα ήταν πολύ προσγειωμένος χαρακτήρας αλλά δεν είχε καμία επιβολή στα παιδιά της οπότε ήταν σαφές ότι το σχολείο είχε την απόλυτη επιρροή... Overall, δεν θα έδινα ποτέ τα υπερβολικά λεφτά που ζητάει το κολλέγιο Ψυχικού για να πάρουν τα παιδιά μου μια ανάλαφρη αμερικάνικη παιδεία... Για της Αθήνας δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, δυο χρόνια από το γυμνάσιο μου έδωσαν καλή εικόνα πάντως.

kyra
14-01-11, 10:47
Έχω προσωπική εμπειρία από μαθητές του κολλεγίου που πριν μπουν εκεί ήταν νορμάλ παιδιά και μετά από δυο χρόνια είχαν ύφος 15 καρδιναλλίων και ζοριζόμουν να τους κάνω μάθημα....

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω, φυσικά. Ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του. Εμένα έχει τελειώσει ο άντρας μου και έχει πολλούς φίλους από εκεί. όχι όλους φυσικά, όπως γίνεται σε κάθε σχολείο. Είναι άνθρωποι οικογενειάρχες με μεγάλη μόρφωση και, όσοι μπορούν, επιλέγουν να στείλουν τα παιδιά τους εκεί.
Αυτό όμως που σίγουρα δεν είναι ακριβές είναι για την ποιότητα του σχολείου. Μιλάμε για ένα από τα καλύτερα σχολεία στον κόσμο (δημοσιεύτηκε πρόσφατα αυτό), πάρα πολύ απαιτητικό που δίνει μεγάλη σημασία στην ελληνική παιδεία. Άσχετο, δεν θέλω να υποερασπιστώ το σχολείο που εγώ επιλέγω να μην στείλω τα παιδιά μου για το λόγο που σου εξήγησα. Επειδή όμως είναι κι αυτό μία επιχείρηση, όπως όλα τα άλλα σχολεία, καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν εκφέρουμε αρνητικές κρίσεις.

pashalitsa
14-01-11, 10:51
Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω, φυσικά. Ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του. Εμένα έχει τελειώσει ο άντρας μου και έχει πολλούς φίλους από εκεί. όχι όλους φυσικά, όπως γίνεται σε κάθε σχολείο. Είναι άνθρωποι οικογενειάρχες με μεγάλη μόρφωση και, όσοι μπορούν, επιλέγουν να στείλουν τα παιδιά τους εκεί.
Αυτό όμως που σίγουρα δεν είναι ακριβές είναι για την ποιότητα του σχολείου. Μιλάμε για ένα από τα καλύτερα σχολεία στον κόσμο (δημοσιεύτηκε πρόσφατα αυτό), πάρα πολύ απαιτητικό που δίνει μεγάλη σημασία στην ελληνική παιδεία. Άσχετο, δεν θέλω να υποερασπιστώ το σχολείο που εγώ επιλέγω να μην στείλω τα παιδιά μου για το λόγο που σου εξήγησα. Επειδή όμως είναι κι αυτό μία επιχείρηση, όπως όλα τα άλλα σχολεία, καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν εκφέρουμε αρνητικές κρίσεις.

Εντάξει, κι εγώ το έζησα το σχολείο μέρα προς μέρα για 8 χρόνια (παρακολουθούσα σε όλα τα μαθήματα τα παιδιά) οπότε μπορώ να έχω κάποια άποψη... Όπως νομίζει ο καθένας!:grin:

citron
14-01-11, 10:52
Δεν ξερω εαν φταίει το σχολείο ή η οικογένεια αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα. Το θεωρω απαραδεκτο να πηγαίνεις τα παιδια σου σε τέτοιο ακριβό σχολείο και παρ'ολα αυτα να τα βάζεις να κανουν ιδιαίτερα απο το δημοτικο....Όταν ενα παιδι έχει αδυναμίες, δεν ειναι η δουλεια του σχολικου δασκάλου να τον βοηθήσει? Διαλέγεις ενα σχολειο σαν το Κολλέγιο και δέχεσαι αβίαστα το γεγονός οτι το παιδι σου χρειάζεται ιδιαιτερα απο το Δημοτικό? Νομίζω οτι μάλλον το πρόβλημα εδω ειναι πιο πολυ στο σπίτι παρα στο σχολείο και ισως τα παιδια που διδασκε η pashalitsa να ειχαν έλλειψη υποστήριξης απο το σπιτι τους.
Το προβλημα εδω δεν ειναι να διαλέξουμε ποιο σχολείο αλλα να απαλλαχτόυμε επιτέλους απο αυτη την δεδομένη νοοτροπία του φροντιστηριου και των ιδιαιτέρων. Ο καθηγητής ειναι υποχρεωμένος να βοηθησει τον μαθητη στα προβλήματα αλλιως ποιος ο ρόλος του? Απλα παραδίδει και οποιος τα πιασει?

ΚΑΡΔΙΑ
14-01-11, 11:13
Καλησπέρα!Είμαι κι εγω σε αναζήτηση σχολείου...στην Βορειανατολική Αττική.Είδα δυο τρια , ήδη αλλα ενδιαφέρομαι για πληροφορίες και για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση , την Εράσμειο Ελληνογερμανική αγωγή και την Ιόνιο Σχολή. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη...

Καλημέρα, θα σου πω τί ξέρω από γνωστούς και φίλους:
Εκπαιδευτική Αναγέννηση: πολύ ωραίες εγκαταστάσεις, από καθηγητές ......όχι τίποτε το εντυπωσιακό. Γνωστός μου δάσκαλος που δούλευε μέσα για 3 χρόνια ήταν πολύ ουδέτερος στην άποψή του. Παλιοί συμμαθητές της κόρης μου που συνέχισαν εκεί (εμείς επιλέξαμε την δημόσια κατεύθυνση) είναι χλιαροί. Καλό αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.
Εράσμειος: πολύ καλό σχολείο με επιτήρηση στα παιδιά και καλή δουλειά. Έάν μέναμε κοντίτερα θα ήταν το μόνο που θα συζητούσα για τα παιδιά μου. Έχει από παλιά φήμη καλού σχολείου. Συνάδελφος μου που πάει τώρα εκεί τον γιό της είναι ενθουσιασμένη. Έχουν βέβαια αρκετά παιδάκια στην τάξη.
Ιόνιος: δεν έχω τόσο κοντινά παραδείγματα, αλλά καλή φήμη έχει.(πάντα απόψή μου αυτή, σε συνάρτηση με το τί έχω ακούσει)

kyra
14-01-11, 11:20
Δεν ξερω εαν φταίει το σχολείο ή η οικογένεια αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα. Το θεωρω απαραδεκτο να πηγαίνεις τα παιδια σου σε τέτοιο ακριβό σχολείο και παρ'ολα αυτα να τα βάζεις να κανουν ιδιαίτερα απο το δημοτικο....Όταν ενα παιδι έχει αδυναμίες, δεν ειναι η δουλεια του σχολικου δασκάλου να τον βοηθήσει? Διαλέγεις ενα σχολειο σαν το Κολλέγιο και δέχεσαι αβίαστα το γεγονός οτι το παιδι σου χρειάζεται ιδιαιτερα απο το Δημοτικό? Νομίζω οτι μάλλον το πρόβλημα εδω ειναι πιο πολυ στο σπίτι παρα στο σχολείο και ισως τα παιδια που διδασκε η pashalitsa να ειχαν έλλειψη υποστήριξης απο το σπιτι τους.
Το προβλημα εδω δεν ειναι να διαλέξουμε ποιο σχολείο αλλα να απαλλαχτόυμε επιτέλους απο αυτη την δεδομένη νοοτροπία του φροντιστηριου και των ιδιαιτέρων. Ο καθηγητής ειναι υποχρεωμένος να βοηθησει τον μαθητη στα προβλήματα αλλιως ποιος ο ρόλος του? Απλα παραδίδει και οποιος τα πιασει?

Εγώ θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο γενικά το ιδιαίτερο στο δημοτικό. Για το ιδιωτικό δημοτικό δε, είναι ακόμα πιο απαράδεκτο. Αλλά δεν μπορείς να το απαγορέψεις στο γονιό. ¨Εγραψα σε άλλο τόπικ ότι πήγα σε γερμανικό σχολείο (που κάνει δύο ώρες την ημέρα γερμανικά) και ανάμεσα στα άλλα, ρώτησα και το θέμα με τα ιδιαίτερα. Μου είπαν οι άνθρωποι, "τί να σας πούμε, αυτό είναι θέμα των γονέων. Εμείς προσφέρουμε μία ύλη που μπορεί να την παρακολουθήσει άνετα ένα παιδί και τα βοηθάμε, τώρα αν ο γονιός θέλει να εχει το παιδί του σε όλα άριστα ή αν θέλει να είναι πιο προχωρημένο από τα άλλα ή να καλύπτει το μάθημα της επόμενη χρονιάς, του κάνει ιδιαίτερο. Εμείς δεν το επιδοκιμάζουμε αλλά δεν μπορούμε να το απαγορέψουμε κιόλας."
εγώ και στο δημόσιο να τα στείλω, ιδιαίτερα δεν έχει, εκτός αν είναι πραγματικά αδύνατοι μαθητές, κάτω από το μέσο όρο της τάξης, οπότε, τί να σου κάνει και το σχολείο?

pashalitsa
14-01-11, 11:30

Ναι υπήρχε πρόβλημα στο σπίτι, δε θέλω να επεκταθώ. Απλά η γυναίκα ήθελε να υπάρχει κάποιος στο σπίτι που να ελέγχει πλήρως ότι τα παιδιά πάνε απολύτως διαβασμένα στο σχολείο και ότι συμπληρώνει τυχόν κενά, απορίες, δυσκολίες κλπ. Ήθελε τα παιδιά της να διακρίνονται στο σχολείο και έτσι και γινόταν καθώς αρίστευαν. Η ίδια γυναίκα επιμένει ότι δεν αξίζει να στείλω τη μικρή στο κολέγιο, τουλάχιστον από το δημοτικό. Το σχολείο ήταν επιλογή του άντρα της... Βρε παιδιά δεν έχω τίποτα με το σχολείο, απλά δεν ήταν του γούστου μου... Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν άνθρωπο που πήγε εκεί, προς Θεού, εξάλλου τί ανάγκη έχει ένα τέτοιο σχολείο από εμένα;;; Οι λίστες αναμονής του είναι τεράστιες και όσοι πάνε εκεί προσεύχονται να πάρουν τα παιδιά τους στην κλήρωση, αν δεν υπάγονται σε μια από τις κατηγορίες παιδιών που προηγούνται (π.χ. αν κάποιος γονιός φοίτησε εκεί).

citron
14-01-11, 11:37
Εγώ θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο γενικά το ιδιαίτερο στο δημοτικό. Για το ιδιωτικό δημοτικό δε, είναι ακόμα πιο απαράδεκτο. Αλλά δεν μπορείς να το απαγορέψεις στο γονιό. ¨Εγραψα σε άλλο τόπικ ότι πήγα σε γερμανικό σχολείο (που κάνει δύο ώρες την ημέρα γερμανικά) και ανάμεσα στα άλλα, ρώτησα και το θέμα με τα ιδιαίτερα. Μου είπαν οι άνθρωποι, "τί να σας πούμε, αυτό είναι θέμα των γονέων. Εμείς προσφέρουμε μία ύλη που μπορεί να την παρακολουθήσει άνετα ένα παιδί και τα βοηθάμε, τώρα αν ο γονιός θέλει να εχει το παιδί του σε όλα άριστα ή αν θέλει να είναι πιο προχωρημένο από τα άλλα ή να καλύπτει το μάθημα της επόμενη χρονιάς, του κάνει ιδιαίτερο. Εμείς δεν το επιδοκιμάζουμε αλλά δεν μπορούμε να το απαγορέψουμε κιόλας."
εγώ και στο δημόσιο να τα στείλω, ιδιαίτερα δεν έχει, εκτός αν είναι πραγματικά αδύνατοι μαθητές, κάτω από το μέσο όρο της τάξης, οπότε, τί να σου κάνει και το σχολείο?

Συμφωνω σε ολα. Εαν εχεις κόλλημα το παιδι σου να ειναι πρωτο ή να ειναι πιο προχωρημένο απο τα αλλα παιδια, τότε οποια προβληματα συμπεριφορας εχει ειναι μαλλον αποτελεσμα της γενικης νοοτροπιας του γονιού και οχι του σχολειου. Σκεφτειτε τι πιεση εχει φαει ενα παιδακι που του κανουν ιδιαιτερα απο το Δημοτικο. Που να θελει το κακομοιρο να μπει μεσα να κανει μάθημα οταν έρχετε η δασκάλα στο σπιτι, επόμενο είναι.

Δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο στο Ψυχικο αλλα στο Pierce που πηγαινα ειχανε Αγγλικα για ολα, μα ολα τα επιπεδα. Εαν δεν μπορουσες να ακολουθησεις μια τάξη, απλα σε κατέβαζαν επίπεδο για να μην πιέζεσαι. Οποτε δεν μπορω να φανταστω γιατι καποιος να θελει εξτρα ωρες μαθημα στο σπιτι.

Οσο για κοντρες μεταξυ ιδιωτικων ( με καροτσια και νεράτζια ), νομιζω οτι αυτα γινονται σε ολα τα σχολεια- ιδιωτικα και δημοσια.

kyra
14-01-11, 11:56
Συμφωνω σε ολα. Εαν εχεις κόλλημα το παιδι σου να ειναι πρωτο ή να ειναι πιο προχωρημένο απο τα αλλα παιδια, τότε οποια προβληματα συμπεριφορας εχει ειναι μαλλον αποτελεσμα της γενικης νοοτροπιας του γονιού και οχι του σχολειου. Σκεφτειτε τι πιεση εχει φαει ενα παιδακι που του κανουν ιδιαιτερα απο το Δημοτικο. Που να θελει το κακομοιρο να μπει μεσα να κανει μάθημα οταν έρχετε η δασκάλα στο σπιτι, επόμενο είναι.

Δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο στο Ψυχικο αλλα στο Pierce που πηγαινα ειχανε Αγγλικα για ολα, μα ολα τα επιπεδα. Εαν δεν μπορουσες να ακολουθησεις μια τάξη, απλα σε κατέβαζαν επίπεδο για να μην πιέζεσαι. Οποτε δεν μπορω να φανταστω γιατι καποιος να θελει εξτρα ωρες μαθημα στο σπιτι.

Οσο για κοντρες μεταξυ ιδιωτικων ( με καροτσια και νεράτζια ), νομιζω οτι αυτα γινονται σε ολα τα σχολεια- ιδιωτικα και δημοσια.

Κοίτα εγώ δεν έχω καμία ανάγκη να υπεραπιστώ το Κολλέγιο (ούτε το Κολλέγιο φυσικά το έχει ανάγκη). Και καταλαβαίνω ότι τα σχολεία με τα υψηλά δίδακτρα, σγκεντρώνουν και περισσότερο πλούσιους μαθητές, οι οποίοι όμως δεν είναι παλιόπαιδα μόνο και μόνο επειδή είναι πλούσιοι. Και κυρίως δεν είναι όλα ψωνάρες. Και στο δημόσιο που πήγα εγώ, μία χαρά παλιόπαιδα και ψωνάρες υπάρχουν και μάλιστα όχι πλούσια. Και όπως είπα ελιτίστικη νοοτροπία υπάρχει σε όλα τα σχολεία, με τα όποια νεράτζια αυτή συνεπάγεται
Η 'μάστιγα των ιδιαιτέρων' τώρα υπάρχει σε όλα τα σχολεία και είμαστε εμείς οι γονείς που πρέπει να αντισταθούμε σε αυτήν. Να ξεφύγουμε λίγο από το μικροαστισμό του βαθμού και του διπλώματος και να δούμε το πώς θα διαμορφώσουμε την προσωπικότητα των παιδιών μας έτσι ώστε να είναι ανταγωνιστικά και να αγαπάνε τη μόρφωση.