PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

korina.v
10-02-08, 00:16
Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?

Belfaccino
10-02-08, 01:34
Συμπτωματικά, έψαχνα δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων σήμερα και βρήκα αυτό το link στο διαδίκτυο που αναφέρει δίδκατρα 2007-2008. Ομως, επειδή είχα επισκεφθεί ορισμένα από αυτά, βλέπω μια διαφορά περίπου των 700 ευρώ ανάμεσα σε αυτά που μου έδωσαν τα ίδια σχολεία προφορικά και σε αυτό τον πίνακα διδάκτρων που αναφέρεται στο link. Τουλάχιστον μπορείς να πάρεις μια ιδέα χονδρικά.

http://www.gge.gr/up/files/2007_%CE%94%CE%97%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91_%CE%91%CE%A4%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97_%CE%A3%CE%A5%CE%93%CE%9A%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A1%CE%A9%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91.htm

maryp
13-02-08, 12:04
Ανοιξα αυτό το λινκ που έδωσες belfaccino και διαπιστώνω κι εγώ ότι σε κάποια σχολεία που πηγα και είδα έχει διαφορές στις τιμές ο πίνακας με αυτά που μου είπαν. Για Α' Δημοτικού μου είπαν 4500 και ο πίνακάς τους γράφει 4000. Μιλάμε πάντα για το σχολικό έτος 2008-2009.

Ασχετο: τελικά μας βλέπω για δημόσιο... Δεν γίνεται. Το θεωρώ κοροϊδία να δίνω τόσα λεφτά για το Δημοτικό. Και το 2009-2010 θα πάει και ο μικρός μου στην πρώτη... οπότε...??? Δεν ξέρω για άλλους αλλά εμείς θα πρέπει να ζούμε με τα βασικά αγαθά για να πάνε ιδιωτικό και οι δύο. Και αυτό όπως όλοι ξέρουμε, με 2 παιδιά, δεν γίνεται!!

Belfaccino
16-02-08, 01:27
εμείς θα πρέπει να ζούμε με τα βασικά αγαθά για να πάνε ιδιωτικό και οι δύο. Και αυτό όπως όλοι ξέρουμε, με 2 παιδιά, δεν γίνεται!!

Πράγματι, κι εγώ θεωρώ ότι τα έξοδα είναι πολλά και δεν είναι εγγυημένη η καλύτερη εκπαίδευση στο ιδιωτικό σχολείο. Υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία και ιδιωτικά σχολεία. Εχω επισκεφθεί ιδιωτικά σχολεία που βρίσκονται σε παλιά κτίρια, χωρίς ουσισατικά αυλή με τάξεις των 32 παιδιών!!!! Το ένα μάλιστα ιδιωτικό σχολείο στέγαζε την τάξη της Ε'δημοτικού σε ένα μικρό προχειροφτιαγμένο δωμάτιο κάτω από μια σκάλα!! Αναρωτιέμαι αν είναι νόμιμο αυτό. Και απαιτούν να δώσω αυτά τα λεφτά για ποιο λόγο? Για να είναι "μαντρωμένο" το παιδί?
Απλά νομίζω ότι σε θέματα ασφαλείας και υγιεινής τα ιδιωτικά είναι πιο οργανωμένα, διότι και καθαρίστριες έχουν και ελέγχουν την προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών.
Στο δικό μας δημόσιο σχολείο δεν έχουμε θέμα ως προς τη μάθηση, γιατί πραγματικά γίνεται πολύ καλή δουλειά. Στα επιμέρους θέματα έχουμε κάποιους προβληματισμούς, που οφείλονται σε βασικές ελλείψεις που χαρακτηρίζουν τα περισσότερα δημόσια σχολεία.

Υπάρχουν και καλά ιδιωτικά σχολεία που φημίζονται και για την εκπαίδευση και για τις εγκαταστάσεις... αρκεί να μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά στις αμοιβές που ζητούν.

Να ξέρεις, όμως, ότι ακόμα και στα καλά ιδιωτικά σχολεία, μπορεί να μην αποφύγεις και το φροντιστήριο... βάλε και αυτό το έξοδο. Η ανηψιά μου πηγαίνει σε ένα φημισμένο ιδιωτικό σχολείο και είναι η μόνη στην τάξη που δεν πηγαίνει φροντιστήριο. Επαθα σοκ όταν το έμαθα διότι φαντάστηκα ότι, αν στείλεις το παιδί σε ιδιωτικό σχολείο, γίνεται τόσο καλή εργασία, που είναι αχρείαστο το φροντιστήριο... κι όμως, διαπιστώνω το αντίθετο!

Πάντως, δεν είναι κατάρα τα δημόσια σχολεία. Και σε αυτά γίνεται πολύ καλή δουλειά... όρεξη να έχεις να ασχολείσαι με τα επιμέρους θέματα λειτουργίας και να μην εφησυχάζεσαι.

Εχω δει πολλά θετικά. (α) είναι "δωρεάν", οπότε οποιαδήποτε (κτυπάω ξύλο) τυχόν μείωση στο εισόδημα των γονέων δεν επηρρεάζει τη φοίτηση του παιδιού τους στο σχολείο, (β) το παιδί συναναστρέφεται με παιδιά της γειτονιάς και δημιουργεί παρέες κοντά στο σπίτι του, (γ) μειωμένα κρούσματα "σνομπισμού" και "ρατσισμού" (που ακούγεται ότι επικρατούν ανάμεσα σε παιδιά ιδιωτικών σχολείων), (δ) καλοί εκπαιδευτικοί ως επί το πλείστον.

Τα κατά που έχω δει είναι οι ελλείψεις προσωπικού (π.χ. φύλακα, καθαρίστριας), οι ελλείψεις εξοπλισμού (εργαστήρια, γυμναστήρια, χαρτί υγείας, κτλ.), ώρα σχολάσματος (αν δεν έχεις κάποιον να παραλαμβάνει το παιδί σου έστω και στις 16:15 που ολοκληρώνεται το ολοήμερο), συχνές διακοπές λόγω απεργιών, επιμορφωτικών σεμιναρίων, συνελεύσεων, ενδεχομένη μη έγκαιρη ενημέρωση γονιών για κάποια σημαντικά θέματα (διαφέρει από σχολείο σε σχολείο).
Θα μου πεις ότι τα παραπάνω είναι σοβαρά, αλλά..να... είμαστε ακόμα στο δημόσιο. Γιατί, παρόλαυτά, τουλάχιστον το δικό μου παιδί δείχνει να έχει προσαρμοστεί πάρα πολύ καλά, χάρη στο καλό εκπαιδευτικό προσωπικό και στην καλή ατμόσφαιρα που επικρατεί στο σχολείο και η μαθησιακή του πρόοδος είναι καλή, χάρη στην καλή δουλειά της δασκάλας.
Τα θέματα που είναι για μένα ανησυχητικά, απασχολούν μόνο τον γονέα, όχι το παιδί.

Οπότε, πιστεύω ότι θα δεις ότι, αν μπορείς τουλάχιστον έχεις το νου σου κι αν έχεις τρόπο να φυλάει κάποιος τα παιδιά σου όταν δεν έχουν σχολείο ή να τα παραλαμβάνει όταν δεν μπορείς εσύ, θα είναι κατά τα άλλα, μια χαρά.

dora
16-02-08, 02:39
Θα πω κατι που εχω διαπιστωσει και απο την εμπειρια μου και απο τη συναναστροφη μου με δασκαλους και καθηγητες...
Δεν υπαρχουν καλα και κακα σχολεια... Σχολειο δεν ειναι το κτιριο.. σχολειο ειναι ο εμψυχο δυναμικο του.. Ο διευθυντης, οι δασκαλοι, τα παιδια, οι γονεις..
Σε ενα σχολειο (ανεξαρτητου βαθμίδας) που ο διευθυντης ενδιεφερεται και εχει ευαισθησια, που οι δασκαλοι δεν βαριουνται να δουλεψουν και που οι γονεις παρακινουνται να συνεργαστουν και το κανουν, τα παιδια θα προκοψουν.. θα μαθουν, θα αποκτησουν αξιες και ιδανικα θα γινουν καλυτεροι ανθρωποι, και θα αποκτησουν τα εφοδια που χρειαζονται για να ανταπεξελθουν στις δυσκολιες που τους περιμενουν..
Σε ενα σχολειο που ο διευθυντης αγκωμαχαει για το ρολο που του φορτωσαν και που σκεφτεται μονο τα λιγοστα παραπανω ευρω που θα παρει καθουμενος σε αυτη την καρεκλα.. που οι δασκαλοι κοιτανε το ρολοι τους για να την κανουν 10 λεπτα νωριτερα και οι γονεις οντας στην αγνοια δεν ζητουν δεν συμμετεχουν, δεν διεκδικουν, τα παιδια ειναι χαμενα απο χερι..

Belfaccino
16-02-08, 02:44
Θα πω κατι που εχω διαπιστωσει και απο την εμπειρια μου και απο τη συναναστροφη μου με δασκαλους και καθηγητες...
Δεν υπαρχουν καλα και κακα σχολεια... Σχολειο δεν ειναι το κτιριο.. σχολειο ειναι ο εμψυχο δυναμικο του.. Ο διευθυντης, οι δασκαλοι, τα παιδια, οι γονεις..
Σε ενα σχολειο (ανεξαρτητου βαθμίδας) που ο διευθυντης ενδιεφερεται και εχει ευαισθησια, που οι δασκαλοι δεν βαριουνται να δουλεψουν και που οι γονεις παρακινουνται να συνεργαστουν και το κανουν, τα παιδια θα προκοψουν.. θα μαθουν, θα αποκτησουν αξιες και ιδανικα θα γινουν καλυτεροι ανθρωποι, και θα αποκτησουν τα εφοδια που χρειαζονται για να ανταπεξελθουν στις δυσκολιες που τους περιμενουν..
Σε ενα σχολειο που ο διευθυντης αγκωμαχαει για το ρολο που του φορτωσαν και που σκεφτεται μονο τα λιγοστα παραπανω ευρω που θα παρει καθουμενος σε αυτη την καρεκλα.. που οι δασκαλοι κοιτανε το ρολοι τους για να την κανουν 10 λεπτα νωριτερα και οι γονεις οντας στην αγνοια δεν ζητουν δεν συμμετεχουν, δεν διεκδικουν, τα παιδια ειναι χαμενα απο χερι..

Αμην.

roxanne
22-02-08, 16:01
Ο γιος μου τον Οκτωβρη θα πάει στο προνήπιο.
Ψαχνω ενα καλο σχολειο για να συνεχισει μετα νηπιο και δημοτικο

Μου πρότειναν την Γενναδειο
Εχετε κάποια άποψη - κάποια εμπειρία;
ευχαριστω προκαταβολικα!

alvadi
22-02-08, 16:04
Κοιτά που σιγά σιγά αρχίζω να συμμετέχω....

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από φίλους που πάνε ήδη τα παιδιά τους!

Afroditi D
22-02-08, 16:27

:) θα σε βοηθήσει Μαράκι , να το κάνεις ... :)
και εμας θα βοηθήσει να σε βλέπουμε εδω :)

alvadi
22-02-08, 17:00
Αχ Αφροδίτη μου τι γλυκειά που σαι!

roxanne
22-02-08, 17:14

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από φίλους που πάνε ήδη τα παιδιά τους!

Ευχαριστω πολυ pam !

ΡΟΥΛΑ
22-02-08, 18:39
pam όπως σου είπα και σε άλλο ποστ χαιρόμαστε να σε βλέπουμε εδώ μαζί μας!!!!

roxanne και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό το σχολείο!!!!

Belfaccino
22-02-08, 22:25
Pam! Χαίρομαι που σε "βλέπω"!!!

Roxanne. Γνωρίζω 2 μαμάδες που τα παιδιά τους ξεκίνησαν φέτος Α' Δημοτικού εκεί. Μου μεταφέρουν καλά λόγια, τα οποία άρχισαν να αντιστρέφουν την αρχική εικόνα που είχα όταν επισκέφθηκα το σχολείο.
Δεν μου άρεσε η διαμόρφωση των τάξεων. Οι εσωτερικοί χώροι μου φάνηκαν μουντοί, τα πατώματα έκαναν σκριτς-σκρατς όταν μπήκα μέσα στις τάξεις και η σκέψη μου τότε ήταν "όταν περιμένεις νέους γονείς να επισκεφθούν το ιδιωτικό σου σχολείο για να γράψουν τα παιδιά τους, δεν θα ενδιαφερθείς να δώσεις μια καλή εικόνα?". Δε μου άρεσε που οι τάξεις του δημοτικού ήταν χωρισμένες σε διαφορετικά κτίρια (λογω έλλειψης χώρου). Δηλαδή, δεν μου άρεσε αυτό που είδα γιατί περίμενα να δω κάτι καλύτερο σε ιδιωτικό σχολείο. Οι χώροι του δημοσιου, για να καταλάβεις, είναι πολύ καλύτεροι.

Όμως, όπως είπα παραπάνω, τα σχόλια των μαμάδων είναι πολύ καλά και, επειδή το σχολείο δεν είναι μόνο οι χώροι, σκέφτομαι να το ερευνήσω λιγάκι. Πάντως, όι χώροι του Νήπιου μου φάνηκαν ότι ήταν πολύ ωραίοι.

Sun
24-02-08, 01:47
Γεια σας και πάλι. Έχει κάποιος άποψη ή γνωρίζει πράγματα για τα νέα εκπαιδευτήρια Μαλλιάρα (Π.Φάληρο το νηπιαγωγείο και Άλιμο οι άλλες βαθμίδες); Έχουμε αποφασίσει να πάει από του χρόνου εκεί ο Θάνος και αργότερα τα κορίτσια αλλά δεν έχουμε μιλήσει με ανθρώπους που γνωρίζουν πληροφορίες ή έχουν βιώσει το σχολείο. Μένουμε στην Καλλιθέα και δεν τίθεται θέμα για τα πολύ χάι ιδιωτικά και λόγω νοοτροπίας, και λόγω απόστασης αλλά και λόγω διδάκτρων. Μου φαίνεται πολύ κσλό συτο το σχολείο -απ'όσο μπορώ να κρίνω- αλλά είναι;
Θα μας βοηθήσετε πολύ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Belfaccino
24-02-08, 09:44
Sun, σου έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα (πμ)

Sun
25-02-08, 00:48
Εγώ αντίθετα δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Δύο μητέρες που γνωρίζω δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένες και έψαχναν άλλο σχολείο. Επίσης π.χ. ξέρω ότι παρόλο που το σχολείο διαφημίζει την πισίνα του, δεν λειτουργεί και υπεύθυνοι επικαλούνται πάντα έλλειψη συμμετοχής μαθητών στο τμήμα κολύμβησης, κάτι που δεν ισχύει, γιατί όταν ρώτησα και εγώ όταν έπικοινώνησα για να ενημερωθώ για το σχολείο αλλά και όταν άλλες μητέρες εκδήλωσαν ενδιαφέρον η απάντηση ήταν η ίδια. Αν δεν συγκεντρώνεις τις αιτήσεις και δεν ενθαρρύνεις τη συμμετοχή πώς θα φτιαχτεί τμήμα;
Επιπλέον το σχολείο δεν επιτρέπει την ίδρυση και λειτουργία συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.
Προσωπικά δεν μου άρεσε επίσης και η εμμονή με τις δικές τους εκδόσεις και κυρίως αυτές των εκπαιδευτικών προγραμμάτων στον υπολογιστή που δοκιμάζονται ουσιαστικά στους μαθητές του σχολείου.
Δεν ξέρω βέβαια πολλές λεπτομέρειες για το σχολείο και δεν θέλω να είμαι άδικη, μπορεί να κάνω λάθος, αλλά από ότι έχω ακούσει δεν είναι και το καλύτερο.

Belfaccino
25-02-08, 09:39
Επιπλέον το σχολείο δεν επιτρέπει την ίδρυση και λειτουργία συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.

Ορίστε????? :shock:

roxanne
25-02-08, 14:20
Sun, σου έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα (πμ)

Μου στελνεις και εμενα ένα; Ειμαι στην αναζητηση καλου σχολειου οπως θα δεις και σε αλλα ποστς.

ευχαριστω!

roxanne
26-02-08, 15:18
Κατ αρχην ευχαριστω που ασχοληθηκατε...

Ειμαι τοσο άσχετη με ιδιωτικα που δεν ξερω εαν υπάρχει σε ιδιωτικα συλλογος γονεων

Για την πισινα λιγο με νοιαζει γιατι ήδη πηγαινει κολυμβητηριο και εχει δημιουργησει φιλιες εκει.

Αυτο που με νοιάζει πιο πολύ είναι το προσωπικό η αγαπη και γενικα να το προσεχουν και να περναει καλα
ουτε η μόρφωση-παραμορφωση με ενδιαφέρει σε πρωτη φάση όσο να το αγαπούν!!!

Να πηγαινει με χαρα και να περναει καλα. αυτο ειναι το βασικο

Sun
19-03-08, 01:38
Sun έγραψε:

Belfaccino έγραψε;
Ορίστε?????

Ήταν ένας από τους λόγους που οι μητέρες που γνωρίζω άλλαξαν τελικά σχολείο (γράφτηκαν αλλού για τη νέα σχολική χρονιά) αφού δεν μπορούσαν μεμονωμένα να λύσουν προβλήματα που παρουσιάζονταν.

Για μένα η ύπαρξη συλλόγου γονέων και κηδεμόνων είναι πολύ σημαντική και απ' ότι ξέρω σύλλογος υφίσταται στην πλειοψηφία των γνωστών σχολείων με πολύ αποτελεσματική δράση.

νεφελη
01-04-08, 12:10
Κ για την ανιψια μου που του χρονου θα παει δημοτικο μαλλον προς τα εκει προσανατολιζομαστε...

maritsa
01-04-08, 13:32
Εχω 3 φίλες μου που πάνε τα παιδιά τους στην Α΄Δημοτικού στο σχολείο αυτό. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αρκετά ''φορτωμένο'' το προγραμμά τους όσον αφορά τις εργασίες στο σπίτι. Ενα παιδάκι που έχει καλό ρυθμό στο διαβασμά του χρειάζεται τουλάχιστον 2 ώρες για να τελειώσει το διάβασμά του, εγώ το θεωρώ πολύ για πρώτη δημοτικού. Εχουν εργασίες για το σπίτι μέχρι και στα αγγλικά, και ο δικός μου πάει σε ιδιωτικό σχολείο αλλά σε 1-1.30 ώρα το πολύ έχει τελειώσει.
Μια μέρα μου έλεγε η φίλη μου ότι είχαν βάλει στα παιδιά για ορθογραφία τις λέξεις κλειδιά στο πίσω μέρος του αναγνωστικού, γύρω στις 25 δύσκολες όμως λέξεις (ήταν μέσα η λέξη πολυκατοικία για παράδειγμα) και ο γιος της είχε απογοητευτεί που ενώ τις διάβαζε πολύ ώρα δεν μπορούσε να τις μάθει καλά και έκανε λάθη. Για μένα είναι πολύ σημαντικό οι εργασίες και όλο το εκπαιδευτικό και μαθησιακό πρόγραμμα του σχολείου να είναι προσαρμοσμένο στο λογικό μέτρο δυνατοτήτων 6χρονων παιδιών, ώστε να μην κουράζονται και να μην απογοητεύονται στα πρώτα βήματα της μάθησης στο σχολικό πια πλαίσιο. Το να μαθαίνεις πρέπει να είναι και ευχάριστο για τα παιδιά και όχι μόνο κόπος και πίεση. Για μένα καλύτερα να μάθει 5 πράγματα και να είναι χαρούμενο και με περισσότερη εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του παρά 10 αλλά να πιέζεται και να απογοητεύεται. Αυτό βέβαια είναι και πως το βλέπουν οι γονείς, αρκετοί δίνουν σημασία στην ποσότητα των γνώσεων και χαίρονται όταν τα παιδιά έχουν πολλές εργασίες και φυλλάδια για το σπίτι.

Belfaccino
01-04-08, 17:51
Πω..πω... μου φαίνεται ότι θα τα "κάψουν" τα παιδιά μέχρι να φτάσουν στο λύκειο... είπαμε να μάθουμε, όχι να γίνουμε υδροκέφαλοι... παν μέτρον άριστον... τέλος πάντων, αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

Sun
04-04-08, 00:55
Οι δικές μου πληροφορίες είναι μάλλον πιο ελπιδοφόρες...
Ο ανηψιός μου που πηγαίνει επίσης στο ίδιο σχολείο δεν έχει τόσες πολλές εργασίες για το σπίτι -τουλάχιστον όχι σε μόνιμη βάση- ή όταν έχει δεν τις έχει όλες για την επόμενη μέρα. Το ίδιο και τα τα παιδιά συναδέλφων μου που πηγαίνουν εκεί στην Α! δημοτικού.
Νομίζω πως το πρόβλημα του φορτωμένου προγράμματος είναι γενικότερο και δεν περιορίζεται στο συγκεκριμένο ιδιωτικό σχολείο. Η πρώτη δημοτικού πλέον είναι απαιτητική σε όλα τα σχολεία είτε δημόσια είτε ιδιωτικά όπως οι περισσότεροι γονείς έχουν συνειδητοποιήσει αφού σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό κάποιες γνώσεις και δεξιότητες θεωρούνται δεδομένες λόγω της προσχολικής προπαιδείας. Όλες οι μαμάδες στη γειτονιά μου με παιδιά στην α΄δημοτικού δημόσιων σχολείων εκφράζουν ακριβώς τα ίδια παράπονα και ανησυχίες.

Επειδή κι εγώ είχα ανησυχήσει ακούγοντας τα περί φορτωμένου προγράμματος, αποφάσισα να έρθω σε επαφή με γονείς από το Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου που είτε έχουν τα παιδιά τους στις πρώτες τάξεις του δημοτικού είτε έχουν διανύσει σχεδόν όλες τις βαθμίδες του σχολείου και οι απαντήσεις που πήρα στο θέμα αυτό ήταν για μένα ικανοποιητικές. Όλοι μου είπαν ότι ναι, σε κάποιες τάξεις αισθάνθηκαν ότι τα παιδιά πιέζονταν λίγο αλλά η διάρθρωση του προγράμματος είναι τέτοια που πάντα ακολουθεί μια πιο χαλαρή χρονιά. Αξίζει να σημειώσω ότι οι τάξη για την οποία το ένιωσαν αυτό σχεδόν όλοι δεν ήταν του δημοτικού αλλά η γ΄γυμνασίου. Η Α! Λυκείου ήταν πολύ πιο χαλαρή εν΄όψει των αντικειμενικά δυσκολότερων τελευταίων τάξεων όπου υπάρχει πια το θέμα των πανελλαδικών. Επίσης μου είπαν ότι ακόμα και στις πιο απαιτητικές περιόδους κανένα παιδί δεν αφήνεται στην τύχη του αλλά βοηθιέται πολύ από το διδακτικό προσωπικό του σχολείου και υπάρχει συνεχής συνεργασία δασκάλων-γονέων ώστε να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα. Επίσης κανένα παιδί -τουλάχιστον σύμφωνα με τους γονείς που μίλησα- δεν κατακρίνεται αν π.χ. δεν έχει καταφέρει να κάνει όλες τις εργασίες ούτε αν έχει κάνει πολλά λάθη. Σκοπός πολλές φορές των εργασιών και των τεστ που έχουν τα παιδιά είναι απλώς να καταλάβουν οι δάσκαλοι σε ποιό επίπεδο είναι τα παιδιά, πού δυσκολεύονται, τί δεν έχουν καταλάβει και να οργανώσουν το μάθημα έτσι ώστε να τα βοηθήσουν.

Στο Γυμνάσιο και το Λύκειο έχουν βέβαια διευρυμένο ωράριο μαθημάτων
(7ωρο-8ωρο αντί για 6ωρο) εστιάζοντας στους πιο απαιτητικούς τομείς όπως π.χ. μαθηματικά, αρχαία κ.α. αλλά εγώ δεν το θεώρησα αρνητικό αλλά θετικό στοιχείο αφού απ΄ότι έμαθα με αυτόν τον τρόπο για πολλά παιδιά αποφεύγεται το φροντιστήριο.

Επίσης το πλήθος και η ποιότητα των δράσεων και των δραστηριοτήτων του σχολείου είναι τέτοιο που τα παιδιά βρίσκουν διεξόδους για την ενέργεια και τη δημιουργικότητά τους παράλληλα με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ακόμα κι αν δεν μένουν στο σχολείο μέχρι το απόγευμα. Αυτό που μου αρέσει ακόμα περισσότερο είναι η μεγάλη έμφαση που δίνει το σχολείο στη μουσική.

Ένιωσα ειλικρινά ανακουφισμένη από όλα αυτά, ιδιαίτερα επειδή οι πληροφορίες προέρχονται από ανθρώπους που δεν έχουν κανένα συμφέρον να ωραιοποιήσουν καταστάσεις αλλά έχουν επιλέξει ένα τελείως διαφορετικό ρόλο, να εντοπίζουν τα όποια κακώς κείμενα υπάρχουν και να εργάζονται σε συνεργασία με το σχολειο για να τα διορθώσουν. Φυσικά αυτό δε γίνεται μόνο για το καλό των παιδιών αλλά και του ίδιου του σχολείου αφού οι μαθητές ενός ιδιωτικού -όχι μόνο των εκπαιδευτηρίων Μαλλιάρα- αποτελούν επένδυσή του για το μέλλον. Φυσικά το σχολείο νοιάζεται για το καλό του όνομα και προσβλέπει στις επιτυχίες των μαθητών που όμως -προσωπική άποψη- δεν θα μπορούσαν να υπάρξουν από βαρυφορτωμένα, πιεσμένα και απογοητευμένα παιδιά.

Δεν θέλω να κάνω το συνήγορο του σχολείου που άλλωστε δε γνωρίζω από προσωπική εμπειρία -γι αυτό άλλωστε άνοιξα και το θέμα- αλλά δε νομίζω ότι το 92,3% επιτυχία στις Πανελλαδικές -και ποσοστά περίπου ίδια όλα σχεδόν τα χρόνια λειτουργίας του λυκείου των εκπαιδευτηρίων- προέρχεται από καμμένα ή υδροκέφαλα παιδιά.

Κι επειδή δεν άφησα ειλικρινά πέτρα που να μη σηκώσω στο θέμα αυτό
-άλλωστε αφορά το μέλλον και των τριών παιδιών μου- έψαξα και βρήκα στοιχεία και απόψεις αποφοίτων, καταγεγραμένες εντυπώσεις από τη φοιτησή τους στο σχολείο, φωτογραφίες από τη σχολική τους ζωή και πολλά άλλα. Φαντάζομαι βέβαια ότι με το πέρασμα των χρόνων άλλαξαν επιμέρους πράγματα στο σχολείο αλλά η φιλοσοφία του είναι η ίδια. Τα παιδιά με τα οποία συνομίλησα δηλώνουν ευτυχισμένα που πήγαν εκεί σχολείο και αυτό που είχαν όλοι να σημειώσουν ήταν το ενδιαφέρον των διδασκόντων και του σχολείου γενικότερα για κάθε παιδί ξεχωριστά.

ELISA
07-04-08, 13:05
Καλημέρα!
Σκέφτομαι να πάει ο γιος μου σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο-δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο (όλες τις βαθμίδες δηλαδή), αλλά και κάπως οικονομικό... :lol:
Μήπως ξέρετε κάτι για εκπαιδευτήρια "Καντά" που βρίσκονται στα Βριλλήσια?
Αν όχι, έχετε ακούσει για κάποιο ιδιωτικό σχολείο στην περιοχή Βορειοανατολικής Αττικής, το οποίο να είναι καλούλι, μικρούλι και οικονομικούλι ???

Νινεττα
10-04-08, 12:38
Γεια σας!!ο γιος μου παει στο νηπιαγωγειο της σχολης Ξενοπουλου και δεν το εχω μετανιωσει ουτε μια στιγμη :D
Τον Σεπτεμβριο θα παει πρωτη δημοτικου και θα αλλαξει κτηριο και φυσικα δασκαλα.
Εχει καποιος πληροφοριες για το δημοτικο του σχολειου?
Θα παω φυσικα να ενημερωθω απο κοντα μα θα΄θελα τις εμπειριες σας!

voula2
10-04-08, 14:31
ναι, παρακαλώ αυτό το ποστ ενδιαφέρει και εμένα.
Παρόλο που οι εντυπώσεις που αποκομμίσαμε ήταν πολύ καλές, θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει προσωπική εμπειρία από το εν λόγω εκπαιδευτήριο σε όλες τις βαθμίδες.

Spyridoula
15-04-08, 20:22
Επειδή δεν έχω πολύ καλές συστάσεις για το συγκεκριμένο, αν θες συγκεκριμένες λεπτομέρειες, κάνε μου ένα pm.

Σπυριδούλα

mixpas
18-04-08, 11:48
Παιδιά μήπως καποιοι απο εσας γνωριζουν κατι για το Πρότυπο Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο "ΠΡΑΞΙΣ & ΠΡΑΞΕΙΣ" στο Πειραια.

Ειναι καινουργιο σχολειο, το επισκεφτηκα για να γραψω το γιο μου στην Α Δημοτικου αλλα δεν γνωριζω καποιον που να εχει αμεση εικονα ειτε φοιτησης παιδιου του ειτε μεσω καποιου γνωστου του.

Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ειναι πολυ χρησιμη

Σας ευχαριστω ολους

voula2
18-04-08, 12:11
γειά σου mixpas.
Το "Πράξις και Πραξεις" που επισκέφτηκα εγώ δεν ήταν στον Πειραιά αλλά στο Φάληρο. Μήπως εννοείς αυτό?
αν ναι, η προσωπική μου εμπειρία ήταν απορριπτική γιατί η εικόνα που μου άφησε ήταν αυτή ενός¨"φροντιστηρίου", όχι αμιγώς σχολείου, με την εννοια ότι οι χώροι θυμίζαν τα φροντιστήρια της γενιάς μου (1980).
Δραστηριότητες και τέτοια δεν υπήρχαν αλλά δεν μου έδειξαν τίποτε από το υλικό τους ώστε να πάρω μία γεύση από την εκπαίδευση που παρέχουν.
Η εικόνα όπως είπα, που μου άφησαν δεν ήταν θετική. Στο παλαιό Φάληρο και στον Πειραια θα βρεις αρκετά πρότυπα δημοτικά, οπότε θα σου έλεγα να δεις και αλλού προτού αποφασίσεις. Δες και τα σχετικά τοπικς στο=η αντίστοιχη ενότητα.

mixpas
18-04-08, 12:26
γειά σου mixpas.
Το "Πράξις και Πραξεις" που επισκέφτηκα εγώ δεν ήταν στον Πειραιά αλλά στο Φάληρο. Μήπως εννοείς αυτό?
αν ναι, η προσωπική μου εμπειρία ήταν απορριπτική γιατί η εικόνα που μου άφησε ήταν αυτή ενός¨"φροντιστηρίου", όχι αμιγώς σχολείου, με την εννοια ότι οι χώροι θυμίζαν τα φροντιστήρια της γενιάς μου (1980).
Δραστηριότητες και τέτοια δεν υπήρχαν αλλά δεν μου έδειξαν τίποτε από το υλικό τους ώστε να πάρω μία γεύση από την εκπαίδευση που παρέχουν.
Η εικόνα όπως είπα, που μου άφησαν δεν ήταν θετική. Στο παλαιό Φάληρο και στον Πειραια θα βρεις αρκετά πρότυπα δημοτικά, οπότε θα σου έλεγα να δεις και αλλού προτού αποφασίσεις. Δες και τα σχετικά τοπικς στο=η αντίστοιχη ενότητα.

Voula2 καλημερα,

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Οχι το συγκεκριμενο ειναι στο Πειραια, Καναρη - Ιασονος και κατι αλλο πανω απο την πλατεια της Πηγαδας.

Εσυ ποτε το ειχες δει αυτο. προσφατα?

Σε ευχαριστω

Maya
18-04-08, 12:53
Πάντως και το σχετικό site για φάληρο λέει. Μήπως είναι άλλο?

ΣΟΦΙΑ
18-04-08, 12:55
Ο mixpas μάλλον αναφέρεται σε αυτό:
http://www.praxis.edu.gr/home.html

Δεν έχω όμως άποψη για το συγκεκριμένο σχολείο.

mixpas
18-04-08, 13:11
Ο mixpas μάλλον αναφέρεται σε αυτό:
http://www.praxis.edu.gr/home.html

Δεν έχω όμως άποψη για το συγκεκριμένο σχολείο.

Σοφία σωστα, σε αυτο αναφερομαι

voula2
18-04-08, 13:32
Σε αυτό είχα πάει και εγώ. Θα πρέπει να είναι 1,5 χρόνος τώρα.

lizeta
24-04-08, 14:03
Γεια σας, είμαι καινουργια στην παρέα σας, κι επειδη προκειται να γράψω την κορούλα μου στην Α Δημοτικού θα ήθελα να συλλέξω πληροφορίες για το "Παλλάδιο" στη Ν.Σμύρνη καθώς και γιά τον "Πασχάλη" στον Αλιμο. Επίσης όποιος έχει πληροφορίες για άλλα ιδιωτικά σχολεία στην Ν.Σμύρνη, και γενικά στα Νότια προάστια, είναι ευπρόσδεκτες. Σώστε με, τάχω παίξει με αυτά που έχω δει!!!!!!!!
Ευχαριστώ πολύ.

Maya
24-04-08, 14:30
Για το Παλλάδιο ξέρω ότι το δημοτικό έχει πάει κάπου μακριά. Δες το site. Για του Πασχάλη δεν ξέρω. Για πες μας όμως τί έχεις δει! Μας ενδιαφέρει ολες!

Spyridoula
27-04-08, 15:45
Γεια σου και καλωσήλθες!
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τα δύο σχολεία. Ο "Πασχάλης" έχει εξαιρετικό Παιδικό Σταθμό, και πολύ καλό Νηπιαγωγείο και Δημοτικό. Το Δημοτικό έχει σχετικά καινούργιες εγκαταστάσεις στην Αλίμου. Νομίζω δεν έχει Γυμνάσιο και Λύκειο, αν και πριν από κάποια χρόνια ήταν να ανοίξει κάπου στην Αργυρούπολη. Δεν έμαθα αν τελικά το έκανε, αλλά αν θες μπορώ να δω.

Το "Παλλάδιον" έχει Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο στη Ν.Σμύρνη με πολύ καλό όνομα. Μια φίλη μου πηγαίνει εκεί τις κορούλες της και μου είπε ότι έφτιαξαν ή φτιάχνουν καινούργιο Νηπιαγωγείο και Δημοτικό στη Βάρκιζα, αλλά η ίδια θα μείνει σε αυτό της Νέας Σμύρνης που θα συνεχίσει να λειτουργεί. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να μάθω λεπτομέρειες.

Πες μας τι έχεις δει γενικά! Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα και ως μαμά και ως δασκάλα.

dimitrios
03-05-08, 07:05
ειμαι γονιος 2 παδιων με το σχολειο συνεργαζομαι 22 χρονια το πρωτο μου παιδι τελειωσε και ειναι ηδη στο πανεπιστημιο το δευτερο ειναι δευτερα γυμνασιου ενα σχολειο δεν το επιλεγουμε απο τις κτιριακες εγκαταστασεις αλλα απο το περιβαλλον και ιδιαιτερα το ανθρωπινο πιστευω οτι ειναι το καλυτερο τον νοτιων προαστιων συλλογος γονεων καλο ειναι να μην υπαρχει αλλωστε ηταν και ενας λογος που το επελεξα στο συνιστω ανεπιφυλακτα

Maya
04-05-08, 14:18
Γιατί να μην υπάρχει σύλλογος γονέων? Έμένα αυτό μου φαίνεται ύποπτο. Τί έχουν να φοβηθούν? Άλλωστε συμβουλευτικά και υποστηρικτικά λειτουργεί, εκδηλώσεις κάνει και φυσικά εποπτεύει το έργο του σχολείου ( το οποιο και συντηρεί μέσω των διδάκτρων).

Sun
05-05-08, 00:39
Γιατί να μην υπάρχει σύλλογος γονέων? Έμένα αυτό μου φαίνεται ύποπτο. Τί έχουν να φοβηθούν? Άλλωστε συμβουλευτικά και υποστηρικτικά λειτουργεί, εκδηλώσεις κάνει και φυσικά εποπτεύει το έργο του σχολείου ( το οποιο και συντηρεί μέσω των διδάκτρων).

Συμφωνώ απολύτως. Και για μένα δεν είναι απλώς ύποπτο αλλά εντελώς αποτρεπτικό για να εμπιστευτώ το σχολείο. Γνωρίζω πολύ καλά τη λειτουργία συλλόγων γονέων και κηδεμόνων σε άλλα ιδιωτικά σχολεία που συνεργάζονται αρμονικά με το σχολείο προς μεγάλο όφελος των παιδιών. Σε περιπτώσεις δε που υπάρχει κάτι "στραβό", η συντονισμένη δράση του συλλόγου οδηγεί πολλάκις στη διόρθωσή του, κάτι που στη Γεννάδειο δεν μπορεί να συμβεί. Άλλο να υπάρχουν παράπονα για κάτι από "μονάδες" και άλλο από το σύλλογο των γονιών που πληρώνουν το σχολείο. Για μένα ένα σχολείο θα έπρεπε να ενθαρρύνει και να αναδεικνύει την ύπαρξη και λειτουργία συλλόγου και επ'ουδενί να το απαγορεύει...

dimitrios
05-05-08, 17:19
στον πασχαλη εστειλα προνηπειο την μια μου κορη προτου αρχισει την λειτουργεια του δημοτικου ως προνηπειο ηταν ενα κτιριο νεας κατασκευης με νηπιαγωγους νεες σε ηλικια με μια προκατ ευγενεια στην γραμματεια αυτο που θα μου μεινει αξεχαστο ειναι οτι καθε κεσημερι μου εστελναν σημειωμα με το ποσο εφαγε το παιδι πχ σημερα εφαγε 2 πατατες οταν τους ρωτησα γιατι δεν την προσπαθουν περισσοτερο μου ειπαν οτι αυτο ειναι το συστημα .... δηλαδη φρου φρου και αρωματα για μια ακομη φορα μην δινεται βαρυτητα στα κτιρια και στην εντος εισαγωγικων αρτια εμφανιση

dimitrios
05-05-08, 17:41
διαπιστωνω οτι σας ενοχλησε το γεγονος οτι δεν ειμαι υπερ της λειτουργια ς συλλογου γονεων ναι πραγματι δεν ειμαι διοτι δεν μπορουμε εκ των προτερων να γνωριζουμε οτι θα υπαρχει αρμονικη συνεργασια με το σχολειο με τι τροπο θα προσπαθησουν καποιοι γονεις να εκμεταλευτουν το συλλογο μην ξεχνατε οτι συλλογοι γονεων διελυσαν την δημοσια παιδεια στο ερωτημα μεταξυ ιδιωτικου η δημοσιου σχολειου 1) και τα δυο σχολεια τα πληρωνουν οι γονεις στο μεν δημοσιο με τους φορους για να μπορουν καποιοι να τα διαλυουν και τα ιδιωτικα με τα διδακτρα για να προσφερουν στα παιδια τους στοιχιωδη ασφαλεια 2) και στο καλυτερο ιδιωτικο δεν θα αποφυγετε τα φροντιστηρια και εαν το παιδι ειναι πολυ καλος μαθητης θα πρεπει να σκεφτητε τα ιδιαιτερα το ιδιο και στο δημοσιο 3) εαν νομιζετε οτι επειδη πληρωνετε θα μπορειτε να εχετε απαιτησεις γελιεστε 4) ο υπογραφων ειναι αποφοιτος ιδιωτικου σχολειου το 1974 το οποιο υπηρξε ενα εκ των αστικοτερων των αθηνων ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΥΧΟΠΟΥΛΟΥ

dimitrios
05-05-08, 17:47
για την σχολη καντα δεν γνωριζω ενα καλο σχολειο ειναι η σχολη καργακου

ELISA
06-05-08, 09:10
Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά που είναι η σχολή καργάκου?
Είναι στην Βόρειοανατολική Αττική?
Ξέρεις λεπτομέρερειες (π.χ. εκπάιδευση, δίδακτρα, αν έχει νηπιαγωγέιο, κ.λ.π.)

lizeta
06-05-08, 10:25
Γειά σας μαμάδες και μπαμπάδες, και χρόνια πολλά.
Ελειπα γι'αυτό και δεν απάντησα στις ερωτήσεις έχω όμως τις εξής πληροφορίες:
Το Παλλάδιο είναι ένα οικογενειακό σχολείο και όσες απόψεις έχω ακούσει συγκλίνουν στο ότι είναι πολύ καλό όσον αφορά το μαθησιακό, ότι είναι σχετικά αυστηρό σχολείο και ότι γενικώς τα παιδιά μαθαίνουν. Η δε κυρία που με υποδέχθηκε στο σχολείο με έπεισε γιά τη σοβαρότητά του χωρίς φιοριτούρες και μεγάλα λόγια. Οι εγκαταστάσεις του όμως .....δεν υφίστανται: Η αυλή είναι μικρή και στριμωγμένη ανάμεσα σε ακάλυπτους πολυκατοικιών, χώρος για το φαγητό των παιδιών δεν υπάρχει και γενικά δεν είναι ιδιαίτερα χαρούμενο περιβάλλον. Οι αίθουσες όμως δεν είναι κακές.
Οσο γιά τον Πασχάλη οι απόψεις από δύο γονείς που έμαθα, είναι ότι δεν ήταν ευχαριστημένοι λόγω της χαλαρότητας του σχολείου γι άυτό και πήραν από εκεί τα παιδιά.
Οι εγκαταστάσεις του είναι η χαρά του παιδιού, καθαρό, φωτεινό με θεατράκι και χώρο για μπαλέτο, τραπεζαρία και μεγάλο αύλειο χώρο, προσφέρει δε και σίτιση.
Επειδή με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις ΄πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ πολύ.

Maya
06-05-08, 11:02
Αγπητέ dimitrios, αυτά που γράφουμε εδώ είναι κατάθεση απόψεων. Κανείς δεν ενοχλήθηκε μαζί σου, νομίζω, ούτε καν μας πέρασε από το μυαλό. Το να βλέπει κανείς τα πράγματα από άλλη άποψη, μόνο καλό μπορεί να ειναι σε τέτοια forum. Κάθε γονιός έχει τις απόψεις του και για την ανατροφή και για την εκπαίδευση των παιδιών, είτε πληρώνει, είτε δεν πληρώνει. Και αποφασίζει αυτός αν θα τις διεκδικήσει και πώς θα γίνει αυτό. Αν όμως πληρώνει και δίδακτρα (εκτός από τους φόρους), είναι υποχρεωμένος, από σεβασμό προς τον εαυτό του, να έχει κάποιες απαιτήσεις παραπάνω.... (γνώμη μου). Τέλος να σου γνωρίσω ότι στα σύγχρονα 'αστικά' σχολεία (εμένα δεν μου αρέσει ο όρος, αλλά τον χρησιμοποιώ επειδή τον χρησιμοποίησες εσύ, βλ. Κολλέγγιο Αθηνών, ο σύλλογος γονέων όχι μόνο υπάρχει αλλά παίρνει θέση για όλα, ελέγχει την ανταποδοτικότητα των διδάκτρων, φορντίζει να υπάρχουν υποτροφίες και γενικά είναι ... από κοντά. Και είναι και καλό για το σχολείο να κάνει τους γονείς συμμέτοχους στην λειτουργία του.

Ντέπυ
06-05-08, 15:20
Mixpas - μία φίλη μου πηγαίνει την κόρη της σ' αυτό το σχολείο και είναι ευχαριστημένη. Το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν αυτό της διαδρομής του σχολικού που απ' ότι ξέρω διορθώθηκε. Εκτός αυτού, την δική μου την κόρη την στέλνω στην Παιδαγωγική στον Πειραιά. Αρκετά καλό θα έλεγα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τώρα. Αν θέλεις πες μου για να σου δώσω τηλέφωνα.

Sun
07-05-08, 02:02
dimitrios έγραψε: διαπιστωνω οτι σας ενοχλησε το γεγονος οτι δεν ειμαι υπερ της λειτουργια ς συλλογου γονεων ναι πραγματι δεν ειμαι διοτι δεν μπορουμε εκ των προτερων να γνωριζουμε οτι θα υπαρχει αρμονικη συνεργασια με το σχολειο με τι τροπο θα προσπαθησουν καποιοι γονεις να εκμεταλευτουν το συλλογο μην ξεχνατε οτι συλλογοι γονεων διελυσαν την δημοσια παιδεια στο ερωτημα μεταξυ ιδιωτικου η δημοσιου σχολειου 1) και τα δυο σχολεια τα πληρωνουν οι γονεις στο μεν δημοσιο με τους φορους για να μπορουν καποιοι να τα διαλυουν και τα ιδιωτικα με τα διδακτρα για να προσφερουν στα παιδια τους στοιχιωδη ασφαλεια 2) και στο καλυτερο ιδιωτικο δεν θα αποφυγετε τα φροντιστηρια και εαν το παιδι ειναι πολυ καλος μαθητης θα πρεπει να σκεφτητε τα ιδιαιτερα το ιδιο και στο δημοσιο 3) εαν νομιζετε οτι επειδη πληρωνετε θα μπορειτε να εχετε απαιτησεις γελιεστε 4) ο υπογραφων ειναι αποφοιτος ιδιωτικου σχολειου το 1974 το οποιο υπηρξε ενα εκ των αστικοτερων των αθηνων ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΥΧΟΠΟΥΛΟΥ

Εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησε τίποτα, σέβομαι την άποψη του dimitrios απλά διαφωνώ κάθετα μ' αυτήν και θεωρώ εντελώς αβάσιμες ορισμένες από τις προαναφερθείσες αιτιάσεις.

Γιατί να μην υπάρχει αρμονική συνεργασία των γονιών με το ιδιωτικό σχολείο όπου εμπιστεύονται την εκπαίδευση των παιδιών τους; Να εκμεταλλευτούν πώς το σύλλογο, σε βάρος των παιδιών τους; Ένας σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων δεν απαρτίζεται από το το διοκητικό του συμβούλιο αλλά από όλους τους γονείς των μαθητών του σχολείου που έχουν επιλέξει να είναι μέλη του ξοδεύοντας και χρόνο και χρήμα για το σκοπό αυτό.

Όταν πηγαίνεις τα παιδιά σου σε ιδιωτικό πληρώνεις διπλά. Και τους φόρους και τα δίδακτρα και συνήθως όχι με χρήματα που σου περισσεύουν. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι μπορείς να κάνεις παιχνίδι κέρδους και δεν ξέρω τί άλλο ή να εξυπηρετείς σκοπιμότητες όντας ένας γονιός που ενδιαφέρεται αν μη τι άλλο για το μέλλον και το καλό του παιδιού του (πληρώνοντας και τόσο μεγαλύτερο τίμημα).

Η δημόσια παιδεία χρειάστηκε πολλά περισσότερα από τη λειτουργία συλλόγων γονέων και κηδεμόνων για να διαλυθεί, αν θεωρείς ότι διαλύθηκε. Επιπλέον η στοιχειώδης ασφάλεια δεν είναι ο μοναδικός λόγος ή το μοναδικό κριτήριο με το οποίο επιλέγει κανείς ένα ιδιωτικό σχολείο.
Κατά τη γνώμη μου υφίσταται τεράστια απόσταση μεταξύ δημόσιας και ιδιωτικής παιδείας (παρά τη λειτουργία και στα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία συλλόγου γονέων και κηδεμόνων).

Το ότι δε θα αποφύγουν πουθενά τα φροντιστήρια πουθενά δεν ισχύει γενικά γιατί σε πολλά ιδιωτικά σχολεία πάρα πολλοί μαθητές -και ασυγκρίτως περισσότεροι σε σχέση με του δημοσίου- γλιτώνουν το φροντιστήριο, αν όχι για τις Πανελλαδικές τουλάχιστον στ' Αγγλικά. Κι ακόμα και αν δε συμβεί αυτό, και πάλι το ιδιωτικό σε πολλές περιπτώσεις, αν έχει κανείς την οικονομική δυνατότητα, είναι προτιμότερο για δεκάδες άλλους λόγους.

Παντού μπορείς κα έχεις απαιτήσεις αφού πληρώνεις αλλά το ζητούμενο είναι αν και πώς μπορείς να τις ικανοποιήσεις. Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων είναι ένας καλός τρόπος.

Η αποτελεσματικότητα της δράσης των συλλόγων σε πολλά ιδιωτικά σχολεία όταν οι απαιτήσεις και οι διεκδικήσεις είναι λογικές, είναι αδιαμφισβήτητη. Σημαντική είναι και η συμβολή τους στη διοργάνωση εκδηλώσεων και εξωσχολικών δραστηριότητων για τα παιδιά που λειτουργούν συμπληρωματικά και υποστηρικτικά στο πρόγραμμα του σχολείου.

Επιπλέον το ιδιωτικό σχολείο επενδύει στους καθηγητές και τους μαθητές του γιατί το όνομά του είναι το μέλλον του.
Επίσης δεν είναι όλα τα ιδιωτικά το ίδιο. Υπάρχουν και εκεί μεγάλες διαφορές, όμως συνολικά η ιδιωτική παιδεία λειτουργεί καλύτερα και ακριβώς γιατί δεν έχει την παθολογία του δημοσίου.

Τα σχολεία που υπήρχαν το 74 δεν τα γνωρίζω. Από τα σημερινά σχολεία πάντως, επιλέγω κάποιο μή φοβικό ως προς την ύπαρξη συλλόγου γονέων και κηδεμόνων για όλους τους λόγος που προαναφέρθηκαν.

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως με τη Maya. Και επαναλαμβάνω, δεν ενοχλούμαι από την άποψή σου, έχω απλώς αντίθετη και αυτήν εκφράζω.

dimitrios
07-05-08, 17:55
η σχολη καργακου ειναι καπου πισω απο το ΚΑΤ αν θυμαμε καλα πολλες λεπτομεριες δεν γνωριζω ο ιδιοκτητης ειναι ο γνωστος ιστορικος καργακος θα το εχεις δει και στην TV. μακρια απο τα πολυ επωνυμα σχολεια των βορειων προαστειων και να μην ξεχνας οτι η αρχικη φημη των σχολειων δεν υπαρχει και σημερα επισης να ξερεις οτι καθε σχολειο δημοσιο η ιδιωτικο παραγει μια συγκεκριμενη καστα μαθητων ...

Maya
07-05-08, 23:22
Τα εκπαιδευτήρια Καργάκου είναι στη Σταμάτα πλέον και, όπως φαίνεται από το site, δεν ανήκουν στον Σαρ. Καργάκο, τον φιλόλογο, αλλά στον Β. Καργάκο, ο οποιος μπορεί να είναι και συγγενής του, βέβαια. Έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια.

mellisanthi
08-05-08, 10:43
Γειά σε όλους και χρόνια πολλά! θα ήθελα πληροφορίες για το σχολείο Αυγουλέα-Λιναρδάτου στο Περιστέρι. σκεφτόμαστε να στείλουμε τον μικρό εκεί για νηπιαγωγείο αρχικά και βλέπουμε. αν υπάρχει κάποια/-ος που ήδη στέλνει το παιδί του εκεί θα το εκτιμούσα αν μου έδινε μια γνώμη. ευχαριστώ.

ELISA
12-05-08, 16:21
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :D

ΒΙΚΥ
13-05-08, 11:53
Γνωρίζεται κάτι σχετικά με την Ράλλειο ως προς το Δημοτικό?
Πηγαίνει κάποια τα παιδιά εκεί? ή έχετε ακούσει κάτι?

Θα με βοηθήσετε πολύ με οποιαδήποτε πληροφορία.

Ευχαριστώ! :P

dora
14-05-08, 22:16
Ο παιδικος που πει ο Χαρης και και αλλα παιδακια απο δω, ειναι μελος του ομιλου εκπαιδευτηριων "Καντα"
Προσωπικα δεν τα γνωριζω, παντως απο τα ενημερωτικα που μας στελνουν κατα καιρούς φανταζομαι οτι κανουν καλή δουλεια.. Προσφατα καναν μια ημεριδα για τις νεες μεθοδους διδασκαλιας κλπ κλπ που ηταν υποχρεωτικο να την παρακολουθησουν όλοι οι εκπαιδευτικοι του ιδρυματος και όσοι γονεις ήθελαν.
Από συναδελφους που μου συστησαν τον σταθμο, εχω ακουσει εξισσου καλα λογια και για τις υπολοιπες εκπαιδευτικες βαθμίδες.

Litsa T
14-05-08, 23:17
Καλησπέρα Βίκυ,
πάει ο μεγάλος μου γιος στην Ράλλειο ,τελειωνει την Δ΄.Εγω προσωπικά ειμαι αρκετα ευχαριστημένη με το σχολειο αλλα - απο οτι εχω καταλαβει- σημασία εχει τί ζητάει ο κάθε γονιός. Πάντως απο ότι ακούω απο το περιβάλλον μου, σχετικά με τα δημοτικά, θεωρώ ότι η Ράλλειο απέχει αρκετά...
Δεχεται παιδιά απο όλο το λεκανοπέδιο, και γίνεται κλήρωση. Η κατάθεση των εγγράφων - για την κλήρωση - φέτος θα είναι απο 21/5 εως 31/5 και η κλήρωση θα γίνει στις 6/6.
Για ότι άλλο χρειαστείς εδω είμαστε :D
Φιλικά
Λίτσα

ΒΙΚΥ
15-05-08, 08:23
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Λίτσα.

Το σκέφτομαι για του χρόνου που θα πάει ο μεγάλος μου 1η Δημοτικού.
(να κληρωθεί βέβαια!)
Μένω Καλλιθέα και το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μετακινήσεις...
Γνωρίζεις μήπως εάν υπάρχει σχολικό? (αν και έχουμε πρόβλημα με τα σχολικά) Θα ήταν μια λύση.

Litsa T
15-05-08, 16:07
Και ο μικρος μου θα παει φετος στην Α΄αν κληρωθει φυσικα!
Λες να ειναι μαζι?

alvadi
15-05-08, 16:14
Μένω Καλλιθέα και το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μετακινήσεις...

Βρε Βίκυ μου και ΄μενα αυτό με προβληματίζει (για το θέμα σου). Σκέψου ότι θα είναι τα επόμενα 6 χρόνια και μετά ακολουθει και ο μικρός Brad Pitt!
Δεν γνωρίζω γενικώς τη ποιότητα των σχολειων, αλλά για μένα πρωταρχικό ρόλο παίζει η μετακίνηση τόσο για μένα όσο και για τη διευκόλυνση του παιδιού!

ΒΙΚΥ
19-05-08, 11:53
ΡΑΜ, έχεις δίκιο και ευτυχώς που η Λίτσα με ενημέρωσε για κάποιες εναλλακτικές.

Λίτσα, σε ευχαριστώ πάρα-πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου και τον χρόνο σου!

Litsa T
19-05-08, 17:28
Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα παδάκια σου. Θα την βρεις την άκρη , μην ανησυχείς. :)

maryp
19-05-08, 22:52
και πού ειναι η Ράλλειος???????? :?: :?:

Litsa T
19-05-08, 23:03
Eιναι στον Πειραια, Ν. Φάληρο.

maryp
19-05-08, 23:04
ευχαριστώ!

julias
30-05-08, 19:58
Καλησπερα, μια συναδελφος μου, καθηγητρια Αγγλικης, ειναι υπευθυνη στο τομεα των Αγγλικών στο Λυκειο. Μου εχει πει οτι το σχολειο ειναι πολυ οργανωμενο, με συντονισμενη δουλεια

Φιλια

mariadi
31-05-08, 10:02
Καλημερα! Εγω ειμαι εργοθεραπευτρια κ δουλευω σε κεντρο ειδικης αγωγης. Ενα παιδακι που παει στο συγκεκριμενο σχολειο, παρακολουθει συνεδριες στο κεντρο οπου εργαζομαι. Η δασκαλα του ειναι η μοναδικη απο ολα τα παιδια μου που ενδιαφερθηκε κ ηρθε η ιδια στο κεντρο 3 φορες (περα απο τις τηλεφωνικες επαφες) για να μαθει πως πηγαινει το παιδι κ να θεσει μαζι μας στοχους. Επισης, και η ψυχολογος ζητησε επικοινωνια για την καλυτερη προοδο του παιδιου. Νομιζω οτι ειναι πολυ οργανωμενο σχολειο κ με ανθρωπους εκπαιδευτικους κ οχι απλα επαγγελματιες.

EMILY
02-06-08, 12:00
Καλημέρα!
Σκέφτομαι να πάει ο γιος μου σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο-δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο (όλες τις βαθμίδες δηλαδή), αλλά και κάπως οικονομικό... :lol:
Μήπως ξέρετε κάτι για εκπαιδευτήρια "Καντά" που βρίσκονται στα Βριλλήσια?
Αν όχι, έχετε ακούσει για κάποιο ιδιωτικό σχολείο στην περιοχή Βορειοανατολικής Αττικής, το οποίο να είναι καλούλι, μικρούλι και οικονομικούλι ???

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ '75 ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ, ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ "ΚΑΝΤΑ". ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΛΗΨΗ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΙΧΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

dora
03-06-08, 02:03
Εμιλη επειδη εχουμε γεννηθει περιπου την ιδια εποχη, τα τοτε χρονια πολλα ιδιωτικα λειτουργούσαν με αυτη τη λογικη (δηλαδη να πηγαινουν εκει οι μαθητες, να πληρωνουν οι γοενις και να περνανε τις ταξεις...)
Όμως πλέον τα πραγματα εχουν αλλαξει.. Τα παιδια πλέον πανε στα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια για αλλους λογους και οι απιτησεις εχουν αυξηθει.. Πχ πανε γιατι τα δημόσια το μισο χρονο ειναι κλειστα λογω απεργειων και καταλήξεων.. Ενα γονιος με απαιτησεις που θελει το παιδι του να παει όλο το χρονο σχολειο ειναι πολυ πιθανον ακομα κι αν τα οιικονομικα του δεν ειναι καλα να προτιμήσει ενα ιδιωτικο εστω στην τελευτια βαθμιδα (λυκειο).
Αυτο ευτυχως εχει ανεβασει κατα πολύ τον πηχη στα ιδιωτικα..

dimelenma
03-06-08, 16:03
χαιρετω την παρεα σας !
θα ηθελα την γνωμη σας για ιδιωτικα δημοτικα σε πετρουπολη ,περιστερι
γνωμες για Σφηκα-Κασσαβητα,Λακωνικη Φραγκη ειναι ευπροσδεκτες! :D
αν τωρα καποιος εχει και εμπειρια απο το 3ο δημοτικο πετρουπολης (για την 1η δημοτικου η και γενικα για την λειτουργια του ως δημοτικο)και μου πει την εμπειρια του ,θα πεταξω απο τη χαρα μου!!!
οπως καταλαβατε εχουμε το γνωστο φοβερο διλημμα ...ιδιωτικο η δημοσιο?!

maspir
04-06-08, 01:14
γεια σου γειτονισσα!! :lol: για το σφηκα-κασαββητα εχω ακουσει καλα λογια :wink: τωρα να πω την αληθεια για τα δημοσια σχολεια της περιοχης δεν εχω ακουσει κατι.δεν κοιτας και στα αυγουλεα?

dimelenma
04-06-08, 10:09
maspir ευχαριστω για την ανταποκριση :)
το θεμα ειναι οτι ο σφηκας ζηταει 4.200 και προσφερει τα βασικα (αγγλικα και υπολογιστες) και δεν θα ελεγα οτι οι εγκαταστασεις του ειναι και οτι καλυτερο ,μου φανηκε αρκετα παλιο το κτηριο και δεν μου αρεσε το γεγονος οτι τα παιδια πρεπει να ζητησουν χαρτι υγειας απο τη δασκαλα και μετα να πανε στην τουαλετα (ισως αυτο βεβαια να ειναι ψιλα γραμματα)
βεβαια ειναι πολυ κοντα στο σπιτι ενω η λακωνικη προυποθετει σιγουρα 30 -40 λεπτα μεσα στο σχολικο
απο την αλλη η τελευταια ζηταει 5.300 και προσφερει αριστες εγκαταστασεις(κολυμβητηριο,εσ-εξ γυμναστηριο,αιθουσα υπολογιστων,μεγαλο θεατρο ,χορο κτλ )και εχουν ακομα και δικες τους εκδοσεις οσον αφορα το θεμα της βασικης παιδειας (παραλληλα με τα βιβλια του οργανισμου)ολα ομως τα παραπανω ειναι μεσα στο ποσο που προανεφερα οποτε ξενιαζεις και δεν τρεχεις το παιδι αλλου
καλα λογια εχω ακουσει κι εγω και για τα δυο (και για την λακωνικη ακομα καλυτερα)
δεν ξερω πραγματικα ,σκεφτομαι και μια επισκεψη στο δημοσιο μηπως μπορεσουμε να καταλαβουμε 5 πραγματα για το σχολειο(3ο)
το προβλημα μας ειναι οτι αν η μεγαλη (που ειναι πραγματικα πανεξυπνο παιδι και εμαθε μονη της να διαβαζει και να γραφει απο τα 4 ) παει ιδιωτικο ,θα πρεπει να παει και η μικρη που τωρα ειναι 2 -κι εκει βεβαια θα ζοριστουν τα πραγματα παρα πολυ :?
ουυυφφφφ :lol:
καμια αλλη γνωμη φιλοι γονεις???

maspir
04-06-08, 10:29
κοιτα 4200 για τα σφηκα-κασαββητα ειναι πολλα λεφτα κατα την γνωμη μου!η λακωνικη σχολη που ειναι?? :roll:

mellisanthi
13-06-08, 10:24
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε, ευτυχώς αυτά που ξέρετε εσείς συμφωνούν με άλλες πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει έτσι θα το δοκιμάσουμε το σχολείο για φέτος και βλέπουμε. φιλιά

mellisanthi
13-06-08, 11:01
καλημέρα! το πρώτο σχολείο που αναφέρεις δεν το ξέρω καθόλου αλλά όμως τη Λακωνική την έχω ακουστά και όντως έχει καλή φήμη. Εμείς πάλι αποφασίσαμε να γράψουμε τον μικρό για νηπιαγωγείο αρχικά και βλέπουμε στον Αυγουλέα στο Περιστέρι.
Από τις πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει μιλάνε όλοι για πολύ καλή δουλειά. επίσης ο ίδιος ο διευθυντής μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. ένα άλλο θέμα που με έκανε να αποφασίσω για αυτό το σχολείο είναι ότι δίνουν έμφαση σε νέες μεθόδους διδασκαλίας με χρήση διαδραστικών πινάκων στη τάξη από τη πρώτη δημοτικού κιόλας, καθώς επίσης και αγγλικά από την πρώτη δημοτικού, καθημερινά αν δεν κάνω λάθος.
Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές είναι τσιμπημένες σε σχέση με τα άλλα δύο σχολεία δηλαδή η πρώτη δημοτικού κοστίζει 5600 περίπου.

btriad
17-06-08, 09:26
Θα συμφωνήσω με την Dora.
Εκτός από τους λόγους που αναφέρει η Dora από αυτά που βλέπω το επίπεδο των δημόσιων σχολείων έχει πέσει αρκετά σε σχέση με 20-30 χρόνια πίσω. Επίσης τα πράγματα στην κοινωνία είναι τελείως διαφορετικά, πολύ ποιο επικίνδυνα και για αυτό τον λόγο θα ήθελα να έχω γνώση το τι κάνει και το που βρίσκετε το παιδί μου, πάντα βέβαια χωρίς να νιώθει καταπιεσμένο... αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση και ξεφεύγει..

Αλήθεια τι τιμές έχουν αυτή τη στιγμή τα ιδιωτικά δημοτικά/γυμνάσια/λύκεια π.χ. στον Καντά;

talita
17-06-08, 12:47
Καλησπέρα σας,

Μήμπως γνωρίζετε το ιδιωτικό σχολείο ΜΑΝΤΑ - ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ στην Κηφισιά?

Ενδιαφέρομαι να μάθω πληροφορίες από κάποιον που έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο σχολείο.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

dora
19-06-08, 02:24
Μπορω να ρωτησωω αν θελετε..

btriad
19-06-08, 09:22
Μπορω να ρωτησωω αν θελετε..
Απλή περιέργια έχω. Ούτις ή άλλως κάποια στιγμή θα περάσω ξανά από Χιονάτη για κάποιες λεπτομέρειες οπότε θα μάθω..
Ευχαριστώ πάντως... :wink:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
20-06-08, 13:55
ELISA, ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ <περιοχή Βορειοανατολικής Αττικής, το οποίο να είναι καλούλι, μικρούλι και οικονομικούλι >. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΕΣΕΙΣ, ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ. ΑΠΟ ΤΟ gge.gr ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΩΝ ΙΔ.ΣΧ. ΕΙΠΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΤΑ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΕΜΑΘΕΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΚΤΟΣ FORUM ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΤΑ; ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ. :? :(

administrator
23-06-08, 12:20
το παρον κλειδώνεται

υπάρχει αντίστοιχο θέμα και εδώ

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6869

και εδώ

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3385

απο την διαχείριση

ELISA
27-06-08, 23:50
Δυστυχώς δεν έχω μάθει κάτι από κάποιον που να έχει το παιδί του εκεί. Αυτή θα ήταν μία σίγουρη πληροφορία.

Sun
11-08-08, 13:43
η προσωπική μου εμπειρία ήταν απορριπτική γιατί η εικόνα που μου άφησε ήταν αυτή ενός¨"φροντιστηρίου", όχι αμιγώς σχολείου, με την εννοια ότι οι χώροι θυμίζαν τα φροντιστήρια της γενιάς μου (1980).
Η εικόνα όπως είπα, που μου άφησαν δεν ήταν θετική.

Και εγώ την ίδια εντύπωση σχημάτισα όταν πήγα πριν κάνα δεκάμηνο ψάχνοντας σχολείο για το γιο μου. Η γενική εικόνα είναι όντως καθαρά "φροντιστηριακή". Επιπλέον δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου εξωτερικός χώρος, κάτι που για μένα είναι εντελώς αποτρεπτικό.

seedy
16-08-08, 16:27
ΓΛΥΚΙΕΣ ΜΟΥ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ

ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ
( ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑΣ ), ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ....
ΣΤΟ .... ΜΟΝΤΕΣΣΟΡΙΑΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ..... ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΣΗ ΖΑΧΟΠΟΥΛΟ ΣΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ...,.............

ΜΟΝΤΕΣΣΟΡΙΑΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΥΜΠΟΜΠΗ....!!!

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ .... ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ .... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΣΤΙΣ ΝΕΑΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΚΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ... :D :D :D

ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.....

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ ...

Μαρια Στυλιανακη
17-08-08, 04:31
γειά σου seedy.
διάβασα το σιτε τους, ενδιαφέρον πράγματα αυτά που γράφει η ιδρύτρια.

Τι εμπειρία έχεις απο εκεί που είπες, είναι γνωστοί σου ή φοίτησε το παιδάκι σου/κάποιου φίλου σου εκεί? ? ???

ΡΙΑ
24-08-08, 22:19
Γεια σας. Το μόνο ασχημο με την Ραλλειο είναι οτι εκτός απο τα κλασσικα εξαθέσια, έχει και τριθέσια και μονοθέσια.
Πολύ καλό σχολείο, ήμουν πάρα πολυ ευχαριστημένη με την δασκαλα της κόρης μου, το συνιστω και ευχομαι να κληρωθουν τα παιδια σας.

talita
26-08-08, 14:32
Καλησπέρα σε όλους,

Μήμπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει για το συγκεκριμένο σχολείο?

νανση
10-09-08, 13:09
Γεια σας Σας παρακαλω υπαρχει καποιος γονεας που θα μπορουσε να με πληροφορισει για το βαλσαμιδου? οχι για τιμες αλλα για το αν εχει μεινει ευχαριστημενος με αυτο το σχολειο

Vann
10-09-08, 13:20
πηγαινα εγω εκει απο παιδικο μεχρι κ γυμνασιο,κ μπορω να σου πω τα καλυτερα,ειναι αυστηρο σχολειο με αρχες.Εγω εχω τελειωσει 11χρονια το σχολειο,ελπιζω να μην εχει αλλαξει κατι

νανση
12-09-08, 23:37
ευχαριστω πολυ vann αλλα νομιζω οτι μεσα σε 11 χρονια πολλα μπορουν να αλλαξουν

beta
15-09-08, 16:48
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΕΙΑ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ..

Mac
19-09-08, 10:45
Εχει κανείς εμπειρία από του "ΔΟΥΚΑ" ή γνωρίζει κάτι. Με ενδιαφέρει για το Δημοτικό του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

paris
19-09-08, 23:18
Τα εκπαιδευτήρια Καργάκου είναι στη Σταμάτα πλέον και, όπως φαίνεται από το site, δεν ανήκουν στον Σαρ. Καργάκο, τον φιλόλογο, αλλά στον Β. Καργάκο, ο οποιος μπορεί να είναι και συγγενής του, βέβαια. Έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια.

Επειδή συμβαίνει να έχω φοιτήσει στα Εκπαιδευτήρια Β. Καργάκου (Β=Βασιλική) στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, να σας πω ότι το σχολείο είναι πολύ καλό. Μικρότερο από άλλα ιδιωτικά,που σημαίνει περισσότερη προσοχή στα παιδιά. Η Βασιλική Καργάκου, φιλόλογος, ίδρυσε το σχολείο αυτό το 1959. Το σχολείο στεγαζόταν σε ιδιόκτητο κτίριο στη Κηφισσιά και από φέτοςλειτουργεί σε νέες εγκαταστάσεις στη Λεωφ. Σταμάτας-Δροσιάς. Πάντοτε είχε μεγάλο ποσοστό επιτυχίας στις πανελλαδικές και γενικά λειτουργεί σε πολύ "οικογενειακό" κλίμα. Αξίζει να πάτε μιά βόλτα για να σχηματίσετε μιά καλύτερη εικόνα.

Και ναι, η Βασιλική Καργάκου έχει συγγένεια με τον γνωστό καθηγητή Καργάκο.

ΡΙΑ
20-09-08, 20:04
οποιες μανουλες εχουν παιδια στην Ραλλειο να κανονισουμε την Τεταρτη που εχουμε την ενημερωση γονεων να συναντηθουμε

ΒΙΚΥ
21-09-08, 14:46
Η ακριβής διεύθυνση ποιά είναι βρε κορίτσια? :roll:

rike
22-09-08, 10:35
Καλό το μοντεσοριανό σύστήμα αλλά λεφτά για τα κτίρια στη βαρυμπόμπη δε θα έδινα...!
Πάντα παίζει ρόλο ο δάσκαλος και που θα πέσεις.
Πιστεύω ότι καλοί και κακοί δάσκαλοι υπάρχουν και στα ιδιωτικά και στα δημόσια. Κανείς δε σου βάζει τα μαθήματα στο μυαλό. Ένας καλό μαθητής δεν έχει να φοβηθεί τίποτα σε ένα δημόσιο και δε χρειάζεται απαραίτητα ιδιωτικό σχολείο για να μάθει.

Άρα σε ιδιωτικό αν πλήρωνα τόσα λεφτά που ζητάνε θα πλήρωνα για να έχει τουλάχιστον καλύτερες εγκαταστάσεις από ένα δημόσιο, αίθουσες γυμναστικής χορού καθαριότητα κανούρια κτίρια μεγάλη αυλή, και επίπεδο καλό για συναναστροφές.
Φθηνό ιδιωτικό που να έχει τα παραπάνω δε βρήκα.
Αν ένα παιδί θέλει να μάθει μαθαίνει και στο δημόσιο με κατάλληλη καθοδήγηση και παρακολούθηση και από τους γονείς.

Litsa T
23-09-08, 18:14
Ειναι Αλεξάνδρου 3, Καστέλλα .

anastasiab
23-09-08, 19:27
Διαβάζοντας το θέμα μου δημιουργήθηκε η απορία μπορεί να έιναι και χαζή, τι εννοείτε όταν λέτε μονοθέσιο τριθέσιο κ.λ.π. και γιατί είναι μειονέκτημα?

resident
23-09-08, 23:30
μονοθεσιο ειναι οταν υπαρχει ενας δασκαλος για ολες τις ταξεις ,στο τριθεσιο υπαρχουν τρεις δασκαλοι που κανουν μαθημα με δυο ταξεις ο καθενας κλπ.Τα σχολεια αυτα συνηθως ειναι σε μικρα μερη και λειτουργουν ετσι για να μη μετακινουνται οι μαθητες(η Ραλλειος προφανως τα εχει για αλλους λογους).Ο ανιψιος μου παει σε τετραθεσιο σχολειο,φετος ειναι πεμπτη ταξη,κανει ομως τα μαθηματα της εκτης,του χρονου θα κανει της πεμπτης,ενω περυσι που ηταν θεωρητικα τεταρτη ταξη εκανε της τριτης.Και μη χειροτερα! βεβαια κανουν κανονικα γλωσσα και μαθηματικα της ταξης του,αλλα τα υπολοιπα μαθηματα(ιστορια,θρησκευτικα κλπ) τα κανει αναποδα.Κανουν π.χ. για το βυζαντιο και του χρονου θα κανουν για την αρχαια Ελλαδα που προηγειται χρονικα

anastasiab
24-09-08, 08:41
RESIDENT ευχαριστώ. Δεν ήξερα καθόλου το θέμα, τώρα η Ράλλειος γιατί τα έχει τα μονοθέσια κ.λ.π.? :shock: γιατί αν κάνουν το ίδιο και εκεί νομίζω οτι περισσότερο θα μπερδεύονται τα παιδιά τουλάχιστον χρονολογικά.

dora
24-09-08, 10:36
Δηλαδη η ραλλειος εχει σχολεια σε ολη την ελλαδα?
Εγω νομιζα μονο στον Πειραια

dora
24-09-08, 10:39
Μιλαμε για αυτο το σχολειο? http://lyk-ralleion.att.sch.gr/To_sxoleio/Istoria_Ralleiou.htm
Η οχι υπαρχει κι αλλο?

anastasiab
24-09-08, 10:54
μονοθεσιο ειναι οταν υπαρχει ενας δασκαλος για ολες τις ταξεις ,στο τριθεσιο υπαρχουν τρεις δασκαλοι που κανουν μαθημα με δυο ταξεις ο καθενας κλπ.Τα σχολεια αυτα συνηθως ειναι σε μικρα μερη και λειτουργουν ετσι για να μη μετακινουνται οι μαθητες(η Ραλλειος προφανως τα εχει για αλλους λογους).

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο, εγώ ρωτάω ποιοί είναι οι λόγοι που τοκάνουν στη Ράλλειο γιατί στν επαρχία το κατανοώ επειδή υπάρχει έλλειψη δασκάλων και οι μαθητές είναι λίγοι.

Επίσης dora o σύνδεσμος που έχεις βάλει αφορά το Λύκειο νομίζω οτι μιλάνε και για δημοτικό, αν εννοείς αυτό με το αν υπάρχει κι άλλο μάλλον υπάρχει το Δημοτικό σε άλλο κτήριο από ότι κατάλαβα.

dora
24-09-08, 11:21
Στο δημοτικο δεν ισχυει το μονο "κοριτσια" η εχει αλλαξει κατι απο τοτε που γραφτηκε το αρθρο?

VickyB.
24-09-08, 12:54
H κόρη μου πηγαίνει στο Αρσάκειο Ψυχικού (α' δημοτικού). Εκεί πήγε και πέρσι νηπιαγωγείο. Τι θες να μάθεις;

anastasiab
24-09-08, 13:57
Αν δεις την πρώτη σελίδα του θέματος μιλάνε για αγόρια

dora
24-09-08, 16:43
Το ξερω οτι μιλανε για αγορια.. γνωριζω και την Βικυ και τα ομορφα αντρακια της..
Γι αυτο ρωταω.. Γιατι ειδα στο σαιτ οτι λεει οτι ορος ηταν να παραμεινει το σχολειο μονο θηλεων..

ΒΙΚΥ
24-09-08, 21:53
Τώρα εγώ τι να πω??? Από την μία με μέλωσες φιλενάδα! από την άλλη με άγχωσες! Γιατί το διάβασα μόλις και έχεις δίκιο. Λες??? Που θα πάω το παιδί μου εγώ??? (λες και κληρώθηκα η γκαντέμω) :lol: :lol:
Πάντως ας μας πει κάποιος αν ξέρει αλλιώς θα πάρω τηλ. αύριο και θα σας πω!
:wink:

kel
24-09-08, 23:12
To Ραλλειο δημοτικο δεν εχει σχεση με το Ραλλειο Γυμνασιο - Λυκειο που ειναι θηλεων.
Η μονη ομοιοτητα ειναι οτι και τα δυο θεωρουνται πειραματικα (προτυπα).

Το Ραλλειο δημοτικο λειτουργει με αυτο το συστημα για τους απλους λογους: Ειναι πειραματικο και ανηκει στο πανεπιστημιο. Εκει κανουν πρακτικη οι δάσκαλοι και επειδη θα αναγκαστουν να διδαξουν σε μονοθεσια , διθεσια κ.λ.π εκει ενημερωνονται και κανουν πρακτικες ασκησεις, παρακολουθησεις και υποδειγματικες διδασκαλιες. Δεν εχει καμια διαφορα απο τα χιλιαδες ολιγοθεσια που υπαρχουν στην Ελλαδα με τη μονη διαφορα οτι ελέγχεται απο το πανεπιστημιο (+) και οτι οι δασκαλοι του ειναι ολοι με μεταπτυχιακα και επιλεγμενοι (++).

Μη το φοβαστε το συστημα του Ραλλειου. Δουλευει σε τοσες απομακρυσμενες περιοχες με δασκαλους που εχουν το βασικο πτυχιο, ποσο μαλλον με την υποστηριξη ολοκληρου πανεπιστημιακου ιδρυματος.

beta
25-09-08, 09:02
VickyB καλημέρα

Σχετικά με το Αρσάκειο έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια όμως έχω τις εξής απορίες:
1) ισχύει ότι τα παιδιά μέδα σε κάθε τάξη είναι πάρα πολλα?
2) ισχύει ότι στο νηπιαγωγείο μετά τη φύλαξη δεν υπάρχει σχολικό και θα πρέπει να το παίρνω εγώ από το σχολείο?
3) στο δημοτικό τι γίνεται με τφύλαξη και το σχολικό? Έχουν δρομολόγια ?
4) τα δίδακτρα πώς διαμορφώνονται στο δημοτικά με τα διάφορα εξωσχολικά που κάνουν τα παιδιά?

Σε γενικές γραμμές είσαι ευχαριστημένη ?
Τα δίδακτρα του Αρσακείου έχουν αυξηθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια και αυτός είναι και ο λόγος που κοιτάζω και τα Εκπαιδευτήρια Καργάκου γιατί νομίζω ότι είναι λίγο πιο οικονομικά, απλά δε γνωρίζω κανέναν που να έχει προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο σχολείο.

beta
25-09-08, 10:39
VickyB καλημέρα

Σχετικά με το Αρσάκειο έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια όμως έχω τις εξής απορίες:
1) ισχύει ότι τα παιδιά μέσα σε κάθε τάξη είναι πάρα πολλα?
2) ισχύει ότι στο νηπιαγωγείο μετά τη φύλαξη δεν υπάρχει σχολικό και θα πρέπει να το παίρνω εγώ από το σχολείο?
3) στο δημοτικό τι γίνεται με τη φύλαξη και το σχολικό? Έχουν δρομολόγια ?
4) τα δίδακτρα πώς διαμορφώνονται στο δημοτικά με τα διάφορα εξωσχολικά που κάνουν τα παιδιά?

Σε γενικές γραμμές είσαι ευχαριστημένη ?
Τα δίδακτρα του Αρσακείου έχουν αυξηθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια και αυτός είναι και ο λόγος που κοιτάζω και τα Εκπαιδευτήρια Καργάκου γιατί νομίζω ότι είναι λίγο πιο οικονομικά, απλά δε γνωρίζω κανέναν που να έχει προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο σχολείο.

VickyB.
25-09-08, 10:48
ρα beta,

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω, αν και ομολογώ ότι μερικά πράγματα δεν τα γνωρίζω:

α) Πραγματικά, τα παιδιά είναι πολλά. Και πέρσι και φέτος είναι 30. Υπάρχει μία τάση μείωσης, αλλά κανείς δεν ξέρει εάν θα έχουν μειωθεί περισσότερο όταν/εφόσον πάτε εσείς. Το παράδοξο όμως είναι ότι ο αριθμός των παιδιών δεν επηρεάζει το επίπεδο των παρεχόμενων σπουδών

β) εδώ με πιάνεις αδιάβαστη. Εμείς δε χρησιμοποιήσαμε φύλαξη, την άφηνε το σχολικό κάπου κοντά στη γιαγιά της και τη μάζευα καμιά ώρα αργότερα. Κάτι όμως μου θυμίζεις. Γιατί αλλιώς θα είχα και εγώ προτιμήσει να μείνει στο σχολείο περισσότερο. Πήρα μία άλλη μαμά τηλέφωνο να τη ρωτήσω και μου είπε ότι ίσως θα μπορούσε το παιδί να γυρίσει με τα σχολικά του δημοτικού, αλλά αν αυτό ισχύει, πάλι δε βολεύει ιδιαίτερα γιατί τα σχολικά του δημοτικού επιστρέφουν κατά τις 3:00 αναλόγως την περιοχή. Οπότε μάλλον θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο περισσότερο.

γ) πάλι δε μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα. Νομίζω ότι δεν υπάρχει φύλαξη. Μόνο απογευματινές δραστηριότητες (βόλεϊ, μπάσκετ, τζούντο, ρυθμική, μπαλέτο, μουσικής, θεάτρου κ.α.) Δεν θυμάμαι όλες τις δραστηριότητες. Δεν υπάρχει πάντως κολύμβηση. Αυτό με χαλάει λίγο. Τα σχολικά μετά τη δραστηριότητα φεύγουν από το σχολείο κατά τις 4:00, οπότε φαντάζομαι μέσα σε 1 ώρα θα έχουν πάει και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές. Την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσει η κόρη μου ρυθμική αγωνιστική και θα αποκτήσω και προσωπική εμπειρία.

δ) τα δίδακτρα για το νηπιαγωγείο με το σχολικό ήταν περίπου 6.700 και φέτος χωρίς δραστηριότητα είναι 7.300 (σε άλλο post εκ παραδρομής είχα γράψει 8.300). Οι τιμές των δραστηριοτήτων είναι περίπου 200-300 ευρώ. Υπάρχουν δραστηριότητες πχ του μουσικού, θεατρικού, και ρητορικού ομίλου που η φοίτηση είναι δωρεάν, λόγω της έμφασης του σχολείου στην πνευματική και καλλιτεχνική ανάπτυξη των παιδιών.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στην εορτή λήξεως του έτους (το σχολείο αυτό φημίζεται για τις γιορτές του, τις δείχνει και κάποιες στιγμή η τηλεόραση) ένιωθα τόσο περήφανη που ανήκει η κόρη μου στην ομάδα αυτή. Ήταν φανερή όλη η δουλειά που είχαν κάνει τα παιδιά κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Το σχολείο είναι λίγο συντηρητικό-αυστηρό, αλλά κατά τη γνώμη μου χρειαζόμαστε κάποιον που δε θα χαϊδέψει τα παιδιά μας γιατί το πληρώνουμε. Να τους μάθει αρχές, σεβασμό, τρόπους. Αυτά που λείπουν από τα σημερινά παιδιά και από άλλα παιδιά κάποιων καλών ιδιωτικών. Και κάνουν καλή δουλειά και σ' αυτήν την κατεύθυνση. Όσα παιδιά έχω γνωρίσει που έχουν αποφοιτήσει από αυτό το σχολείο είναι καλά παιδιά.

Το σχολείο αυτό βέβαια εκφράζει τη δική μου οικογένεια και τις δικές μου απόψεις. Μπορεί σε κάποιους άλλους να μην κάνει. Τα εκπαιδευτήρια Καργάκου δεν τα ξέρω. Μπορεί να σας λύνουν πρακτικά ζητήματα (πχ φύλαξης) ή να σας ταιριάζουν καλύτερα.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μη σε μπέρδεψα. Εάν μάθω κάποια πληροφορία από τις παραπάνω που δεν γνωρίζω θα επανέλθω.

VickyB.
25-09-08, 11:13
ρα beta,

ΟΥΠΣ! εννοούσα: Καλημέρα beta..

vesta
25-09-08, 15:25
Θεωρητικά, θα έπρεπε να στελεχώνεται ένα πειραματικό σχολείο με δασκάλους αυξημένων προσόντων. Στην πραγματικότητα δεν ισχύει. Η πρώτη μου διδακτική εμπειρία ήταν στο τριθέσιο της Ραλλείου. Ήμουν αναπληρώτρια και κανείς στο τριθέσιο δεν είχε αυξημένα προσόντα. Η μόνη διαφορά με άλλα σχολεία ήταν ότι κάθε Πέμπτη το πρώτο δίωρο ερχόντουσαν φοιτήτριες και παρακολουθούσαν. Δεν είδα καμμιά εποπτεία από το Πανεπιστήμιο. Μόνο την ημέρα του αγιασμού ήρθε ένας καθηγητής. Δεν πραγματοποιήθηκε κανένα πειραματικό πρόγραμμα, αν και σε άλλα σχολεία είχε ξεκινήσει πειραματικά η Ευέλικτη Ζώνη. Το επίπεδο των μαθητών ήταν αρκετά καλό.
Αυτή είναι η εμπειρία μου. Μακάρι τα πειραματικά να λειτουργούσαν ουσιαστικά ως τέτοια.

vesta
25-09-08, 15:29
Φυσικά στο Δημοτικό της Ραλλείου φοιτούν και αγόρια και κορίτσια!
Αποκλειστικά θηλέων είναι το Γυμνάσιο και το Λύκειο τα οποία στεγάζονται αλλού (στο κέντρο του Πειραιά) και δεν έχουν καμμιά σχέση με τα Δημοτικά τα οποία βρίσκονται στο συγκρότημα της Τζαβέλα.

kel
25-09-08, 23:16
Εδω ειναι ο νομος 1566/85 που αναφερεται στα Πειραματικα Σχολεια και ξεκαθαριζει οτι οι μεταθεσεις και οι αποσπασεις στα πειραματικα γινονται απο εκπαιδευτικους αυξημενωνπροσοντων.

Άρθρο 31.
Πειραματικά σχολεία.

1. Σκοπός των πειραματικών σχολείων είναι η πρακτική παιδαγωγική επιμόρφωση του εκπαιδευτικού προσωπικού και η πειραματική εφαρμογή προγραμμάτων και μεθόδων διδασκαλίας, καθώς και η πειραματική χρήση σχολικών βιβλίων, οπτικοακουστικών και άλλων μέσων εκπαιδευτικής τεχνολογίας.
2. Στην έδρα κάθε Π.Ε.Κ. πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης μπορεί να λειτουργούν πειραματικά νηπιαγωγεία και πειραματικά δημοτικά σχολεία. Στην έδρα κάθε Π.Ε.Κ. δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μπορεί να λειτουργούν πειραματικά γυμνάσια και πειραματικά λύκεια, καθώς και πειραματικά λύκεια με έναν ή περισσότερους από τους κύκλους και κλάδους του ενιαίου πολυκλαδικού λυκείου.
3. Τα πειραματικά σχολεία ορίζονται ή ιδρύονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Οικονομικών. Με όμοια απόφαση, αυξάνονται οι οργανικές θέσεις εκπαιδευτικού και διοικητικού προσωπικού.
4. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων μπορούν να μετατρέπονται τα πειραματικά σε κοινά σχολεία, καθώς και κοινά σχολεία σε πειραματικά. Τα πειραματικά σχολεία που συμπληρώνουν έξι έτη λειτουργίας μετατρέπονται υποχρεωτικά.
5. Τα πειραματικά σχολεία υπάγονται στη διεύθυνση εκπαίδευσης του νομού ή νομαρχιακού διαμερίσματος στην περιοχή της οποίας λειτουργούν. Ο προϊστάμενος της διεύθυνσης εκπαίδευσης και το περιφερειακό υπηρεσιακό συμβούλιο ασκούν για τα σχολεία αυτά όλες τις αρμοδιότητες που έχουν για τα υπόλοιπα σχολεία.
6. Η εγγραφή των μαθητών στα πειραματικά σχολεία γίνεται με κλήρωση. Η διαδικασία εγγραφής των μαθητών στα πειραματικά σχολεία και μετεγγραφής από ένα πειραματικό σε άλλο πειραματικό σχολείο καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.
7. Η μετάθεση των διευθυντών και του εκπαιδευτικού προσωπικού σε κενές θέσεις των πειραματικών σχολείων γίνεται ύστερα από αίτησή τους. Οι μεταθέσεις αυτές γίνονται πριν από τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών στα υπόλοιπα σχολεία. Αν οι κενές θέσεις στα πειραματικά σχολεία δεν καλύπτονται με μεταθέσεις, αποσπώνται σε αυτά για ένα διδακτικό έτος εκπαιδευτικοί από άλλα σχολεία της έδρας ή και της περιοχής του νομού ή νομαρχιακού διαμερίσματος με απόφαση του νομάρχη, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου. Για τις μεταθέσεις ή αποσπάσεις αυτές λαμβάνονται υπόψη η επιμόρφωση, η μετεκπαίδευση, οι μεταπτυχιακές σπουδές, η επιστημονική συγκρότηση και γενικότερα τα αυξημένα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα.
8. Αν υπάρχουν αιτήσεις εκπαιδευτικών για μετάθεση στα πειραματικά σχολεία με αυξημένα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, μπορεί το οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο να προτείνει για το συμφέρον της υπηρεσίας τη μετάθεση εκπαιδευτικών που υπηρετούν στα πειραματικά σχολεία.
9. Όσοι διδάσκουν στα πειραματικά γυμνάσια και λύκεια έχουν μειωμένο κατά πέντε ώρες υποχρεωτικό ωράριο εβδομαδιαίας διδασκαλίας από το υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών που διδάσκουν σε άλλα σχολεία.
10. α) Τα πειραματικά σχολεία των Α.Ε.Ι. εξακολουθούν να λειτουργούν για την προαγωγή της παιδαγωγικής έρευνας και την πρακτική άσκηση των φοιτητών και του εκπαιδευτικού προσωπικού της περιοχής στην οποία ανήκουν. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται μέσα σε έξι (6) μήνες από τη δημοσίευση αυτού του νόμου με πρόταση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναδιοργανώνονται τα πειραματικά σχολεία των Α.Ε.Ι. και καθορίζονται τα θέματα εποπτείας και διοίκησής τους, σύνδεσης με τις αρμόδιες αρχές των Α.Ε.Ι., λειτουργίας, προϋποθέσεων και διαδικασίας εγγραφής μαθητών στις πρώτες και στις άλλες τάξεις των σχολικών μονάδων κάθε βαθμίδας και τοποθέτησης του εκπαιδευτικού προσωπικού και κατ' απόκλιση από τις διατάξεις του νόμου αυτού και του ν. 4376/1929 (ΦΕΚ 300), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε. Οι διατάξεις των παραγράφων 5 και 6 και των δύο τελευταίων εδαφίων της παραγράφου 7 αυτού του άρθρου ισχύουν και για τα πειραματικά σχολεία των Α.Ε.Ι.
β) Με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και Οικονομικών, που εκδίδεται ύστερα από εισήγηση του οικείου Α.Ε.Ι. και του προϊσταμένου της οικείας διεύθυνσης εκπαίδευσης, ιδρύονται πειραματικά σχολεία και σε άλλα Α.Ε.Ι. στα οποία λειτουργούν τομείς ή τμήματα παιδαγωγικής. Με όμοια απόφαση αυξάνονται οι οργανικές θέσεις εκπαιδευτικού και λοιπού προσωπικού της εκπαίδευσης .
11. Τα πρότυπα κλασικά λύκεια του άρθρου 30 παρ. 5 του ν. 309/1976 (ΦΕΚ 100) μετονομάζονται σε κλασικά λύκεια και εξακολουθούν να λειτουργούν με σκοπό την αυξημένη διδασκαλία των ελληνικών γραμμάτων. Η ίδρυση, μετατροπή, συγχώνευση και κατάργηση κλασικών λυκείων γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού του νόμου. Με την ανάπτυξη των ενιαίων πολυκλαδικών λυκείων είναι δυνατή η προσάρτηση των κλασικών λυκείων σε αυτά. Οι λεπτομέρειες της προσάρτησης και λειτουργίας των σχολείων αυτών ρυθμίζονται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Τωρα ανα καποιοι δεν τηρουν τους νομους αγαπητη vesta τι να πει κανεις.... :(

beta
26-09-08, 10:18
VickyB καλημέρα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Νομίζω ότι οι απόψεις μας συγκλίνουν. Για τους ίδιους λόγους προτιμώ κι εγώ το Αρσάκειο σε σχέση με άλλα ιδιωτικά σχολεία. Ήσουν πολύ κατατοπιστική. Αν μάθεις τίποτα περισσότερο απάντησέ μου.

Ευχαριστώ

ΒΙΚΥ
26-09-08, 13:17
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας να γράψετε όλες αυτές τις πληροφορίες. Πολύ χρήσιμες! :wink:

kel
11-10-08, 22:07
Για οσους γονείς ενδιαφέρονται να φοιτησουν τα παιδια τους σε πειραματικο σχολείο (οποιασδηποτε βαθμιδας) παραθέτω τη φετινη εγκυκλιο για τις μεταθεσεις εκπαιδευτικων στα πειραματικα σχολεία που φαινεται οτι απαιτούνται συγκεκριμενα προσόντα για να δουλέψει κάποιος σε πειραματικο.

alfavita.gr: Με ποιους όρους θα γίνουν φέτος οι μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία, Διαπολιτισμικά και Μουσικά

Οι διαδικασίες για τις αμοιβαίες μεταθέσεις

1. Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία

(Άρθρο 8 περ.Α΄ του Π.Δ. 100/97). Δικαίωμα υποβολής αίτησης για μετάθεση σε πειραματικά σχολεία έχουν οι εκπαιδευτικοί, εφόσον μέχρι 31 Αυγούστου 2009 :α) Πληρούν τις προϋποθέσεις του άρθρου 8 του Π.Δ. 50/96, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 7 του Π.Δ. 100/97 και β) έχουν πενταετή τουλάχιστον διδακτική εμπειρία σε σχολεία Β/θμιας Εκπ/σης αρμοδιότητας ΥΠΕΠΘ

1.1. Για τις μεταθέσεις σε πειραματικά σχολεία, το αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο λαμβάνει υπόψη, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 παρ.7 του Ν.1566/85, τις μεταπτυχιακές σπουδές, την επιμόρφωση, τη μετεκπαίδευση, την επιστημονική συγκρότηση και γενικότερα τα αυξημένα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα των προς μετάθεση υποψηφίων εκπαιδευτικών.

1.2. Για την πραγματοποίηση των μεταθέσεων αυτών, οι Διευθυντές Εκπαίδευσης και οι Προϊστάμενοι των Γραφείων Β/θμιας Εκπ/σης, στην αρμοδιότητα των οποίων ανήκουν τα πειραματικά σχολεία γνωστοποιούν τις κενές θέσεις σε όλες τις Δ/νσεις κ΄ Γραφεία Β/θμιας Εκπ/σης και στη Δ/νση Προσωπικού Β/θμιας Εκπ/σης Τμήμα Γ΄ της Κ.Υ. του ΥΠΕΠΘ.

1.3. Οι ενδιαφερόμενοι για μετάθεση και τοποθέτηση από και προς τα πειραματικά σχολεία καθώς και από λοιπά σχολεία σε πειραματικά της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης θα υποβάλουν προς τις Δ/νσεις-Γραφεία της οργανικής τους θέσης, χωριστά αίτηση σε ημερομηνία που θα καθορίσει το ΥΠΕΠΘ (συνήθως το Νοέμβριο). Στην αίτησή τους αυτή έχουν δικαίωμα να ζητήσουν μέχρι και (15) σχολικές μονάδες κατά σειρά προτίμησης. Μαζί με την αίτηση υποβάλλονται βιογραφικό σημείωμα και δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τα αυξημένα προσόντα και τα οποία πρέπει κατά περίπτωση να είναι επικυρωμένα, αναγνωρισμένα από το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ ή επίσημα μεταφρασμένα στην ελληνική γλώσσα, άλλως δε λαμβάνονται υπόψη. Εκπρόθεσμα δικαιολογητικά δε θα ληφθούν υπόψη. Όσοι επιθυμούν να μετατεθούν από Πειραματικά σε:

α) άλλα Πειραματικά και β) σε λοιπά σχολεία της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης υποβάλλουν αίτηση μέσα στην ίδια προθεσμία και έχουν δικαίωμα να ζητήσουν μέχρι και 15 περιοχές μετάθεσης κατά σειρά προτίμησης, περιλαμβανομένης και της περιοχής στην οποία υπηρετούν εφόσον επιθυμούν να παραμείνουν στην ίδια περιοχή μετάθεσης, μετά τη συμπλήρωση διετούς υπηρεσίας σε αυτά.

julias
16-10-08, 23:43
Και βεβαίως Kel ισχύει αυτό! Εγώ είμαι καθηγήτρια και δουλευω σε πειραματικό σχολείο και έχω δύο μεταπτυχιακά! Και σκέψου, έχω απόσπαση. Που να ήθελα και μετάθεση! Και όσο αναφορά στο δημοτικό της Ραλλείου κατά σύμπτωση αυτό τελείωσα σαν μαθήτρια δημοτικού σχολείου. Είναι καταπληκτικό σχολείο και γίνεται χαμός γαι να μπούν μαθητές! Μην το φοβάστε!

με εκτίμηση

ΒΙΚΥ
17-10-08, 11:31
Και βεβαίως Kel ισχύει αυτό! Εγώ είμαι καθηγήτρια και δουλευω σε πειραματικό σχολείο και έχω δύο μεταπτυχιακά! Και σκέψου, έχω απόσπαση. Που να ήθελα και μετάθεση! Και όσο αναφορά στο δημοτικό της Ραλλείου κατά σύμπτωση αυτό τελείωσα σαν μαθήτρια δημοτικού σχολείου. Είναι καταπληκτικό σχολείο και γίνεται χαμός γαι να μπούν μαθητές! Μην το φοβάστε!

με εκτίμηση

Να σαι καλά κοπέλα μου! Ελπίζω να κληρωθούμε του χρόνου! Καμία πρόταση για Γυμνάσιο -Λύκειο μετά? Για αγόρια?

Σε ευχαριστώ!!! :wink:

julias
17-10-08, 23:46
Ελπίζω να κληρωθείτε Βίκυ μου! Εγώ μετά το γάμο μου έφυγα από τον Πειραιά, και δυστυχώς χάσαμε το σχολείο. Αν σε ενδιαφέρει για γυμνάσιο, πες μου αν θες δημόσιο ή ιδιωτικό. Γιατί πριν διοριστώ, δούλεψα σε πολλά ιδιωτικά! Αλλά ξέρω και πολλά για δημόσια. Να μου πεις και την περιοχή!

Με εκτίμηση

ΒΙΚΥ
18-10-08, 09:27
Ελπίζω να κληρωθείτε Βίκυ μου! Εγώ μετά το γάμο μου έφυγα από τον Πειραιά, και δυστυχώς χάσαμε το σχολείο. Αν σε ενδιαφέρει για γυμνάσιο, πες μου αν θες δημόσιο ή ιδιωτικό. Γιατί πριν διοριστώ, δούλεψα σε πολλά ιδιωτικά! Αλλά ξέρω και πολλά για δημόσια. Να μου πεις και την περιοχή!

Με εκτίμηση
Μακάρι να εισακουστεί η ευχή σου!!!
Έχω μια προτίμηση στα δημόσια julias, μου έχουν πει για την Ιωνίδειο (γυμνάσιο-λύκειο) θα ήθελα τη γνώμη σου σχετικά, ή αν έχεις κάτι άλλο υπόψιν σου.
Μένω Καλλιθέα αλλά και ο Πειραιάς αν είναι για το καλό του παιδιού είναι ο.κ. όπως και η Ν.Σμύρνη, Μοσχάτο κ.λ.π.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι! :P :wink:

kel
18-10-08, 23:10
Θεωρώ ότι η Ιωνίδειος έχει χάσει πολύ από την αίγλη του παρελθόντος. Δεν ειναι πια πειραματικό του πανεπιστημίου και έχω πληροφορηθεί ότι δεν τηρουνται οι κανόνες για τους προσοντούχους εκπαιδευτικούς.
Σαν παράδειγμα να αναφέρω ότι είναι το πρωτο σχολείο που ξεκινάει τις καταλήψεις στον Πειραιά.(σημειωτέον δεν είμαι αρνητικη απέναντι στα παιδια που κάνουν κατάληψη απλά πιστεύω ότι δε γνωρίζουν για ποιους λόγους να αγωνιστούν και κανουν καταληψη μονο και μονο για να χάσουν μάθημα)

julias
18-10-08, 23:51
Κι όμως Kel τηρούνται απόλυτα οι κανονισμοί για τους εκπαιδευτικούς. Εγώ δουλεύω εκεί με απόσπαση, και έχω δύο μεταπτυχιακά. Όσους πήραν φέτος έχουν όλοι μεταπτυχιακά! Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί τα προσόντα μας βγαίνουν σε καταλόγους στο internet! Εσύ μπορεί να εννοείς τους ωρομίσθιους καθηγητές, που έρχονται για λίγες ώρες και δεν ανήκουν στο εκπαιδευτικό δυναμικό του σχολείου. Επίσης, 10 καθηγητές έχουν διδακτορικά! Μπορεί να έχει χάσει την αίγλη του παρελθόντος αλλά έχει τους καθηγητές του μέλλοντος. Και τελικά οι καθηγητές μετράνε. Όσο για τις καταλήψεις, αυτό δεν λέει τίποτα. Τα παιδιά είναι παντού ίδια. Η αντιμετώπιση αλλάζει. Και στο κολλέγιο Αθηνών που έχω δουλέψει, αν μπορούσαν θα έκαναν πρώτοι κατάληψη!! Να είσαι σίγουρη!

Βίκυ μου, αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σε πληροφορήσω και για άλλα σχολεία!

ΒΙΚΥ
19-10-08, 10:14
Ευχαριστώ πολύ!

Όποτε έχεις χρόνο! Αν τελικά καταφέρουμε και μπούμε στην Ράλλειο, θα ήθελα να συνεχίσει στην Ιωνείδιο μιας και είναι Πειραιά και μάλλον θα έχει δημιουργήσει φίλους. Νομίζω επίσης οτι έχεις δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση μόνο σε ένα πειραματικό. Βέβαια, αν έχεις υπόψιν σου κάτι καλύτερο μου το λες ε?!

Να πω και πάλι ευχαριστώ? Θα πω! Ε Υ Χ Α Ρ Ι ΣΤ Ω!!! :P

kel
20-10-08, 00:12
Κι όμως Kel τηρούνται απόλυτα οι κανονισμοί για τους εκπαιδευτικούς. Εγώ δουλεύω εκεί με απόσπαση, και έχω δύο μεταπτυχιακά. Όσους πήραν φέτος έχουν όλοι μεταπτυχιακά! Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί τα προσόντα μας βγαίνουν σε καταλόγους στο internet! Εσύ μπορεί να εννοείς τους ωρομίσθιους καθηγητές, που έρχονται για λίγες ώρες και δεν ανήκουν στο εκπαιδευτικό δυναμικό του σχολείου. Επίσης, 10 καθηγητές έχουν διδακτορικά! Μπορεί να έχει χάσει την αίγλη του παρελθόντος αλλά έχει τους καθηγητές του μέλλοντος. Και τελικά οι καθηγητές μετράνε. Όσο για τις καταλήψεις, αυτό δεν λέει τίποτα. Τα παιδιά είναι παντού ίδια. Η αντιμετώπιση αλλάζει. Και στο κολλέγιο Αθηνών που έχω δουλέψει, αν μπορούσαν θα έκαναν πρώτοι κατάληψη!! Να είσαι σίγουρη!

Βίκυ μου, αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σε πληροφορήσω και για άλλα σχολεία!

Kαταρχήν Julias, χαιρομαι παρα πολυ που τηρούνται οι κανόνες για τα πειραματικα σχολεία και στην Ιωνιδειο τα οποία αν διαβασεις τις προηγούμενες σελίδες τα προασπίστηκα και μάλιστα με θέρμη. Σαφέστατα το θεωρώ πολύ σημαντικό το σχολείο να έχει εκπαιδευτικούς μετεκπαιδευμένους αφού και εγώ η ιδια είμαι κάτοχος δεύτερου πτυχιου και μεταπτυχιακού και ξέρω τη σημασία του επιστημονικα κατηρτισμένου εκπαιδευτικού. :) Η μόνη ανησυχία που είχα προέρχεται από πρώην μαθητές μου (δουλεύω σε ιδιωτικό δημοτικό σχολείο του Πειραια ως ειδική Παιδαγωγός και σχολικη ψυχολογος) οι οποίοι ξεκίνησαν στην Ιωνίδειο και δυστυχώς μου μετέφεραν αρνητικά σχόλια. Λυπάμαι που το λέω γιατί έχω βιώσει την προσπάθεια της μητέρας μου να περασει η αδερφή μου στην Ιωνίδειο με εξετάσεις εκείνα τα χρόνια και εγώ με την κληρωση (αμφότερες δεν τα καταφέραμε) και γνωρίζω την αίγλη που ειχε το σχολείο όχι μονο στον Πειραια και τις γυρω περιοχές αλλα και μακρύτερα. Πραγματικα με στενοχώρησαν τα σχόλια που άκουσα και μαλιστα άκουσα γονείς να θελουν να παρουν τα παιδια απο το σχολείο (νομιζω ενας το εκανε ήδη).
Δεν αμφισβητω οτι φέτος οι καθηγητές είναι όλοι νομίμως προσοντουχοι (νομιζω οτι καπου πηρε το ματι μου τους πινακες) όμως γνωρίζω άτομο το οποιο δουλεψε καποιο περασμενο έτος εκει ενώ δεν ειχε ολοκληρωσει το μεταπτυχιακό της και ουτε και προκειται απ'οσο ξέρω. Το άτομο είναι φιλολογος και ακουσα δυσμενεστατα σχολια για το προσωπό της .
Πάντως συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κανεις να υπερασπιστεις με τις γνωσεις σου και το επιπεδο σου το χωρο τον οποιο εργαζεσαι δυστυχως ομως μαλλον δεν πρεπει να πηγαινουν ολοι με το "σταυρο στο χερι" όπως εσυ και αυτο δυστυχως δυσφημιζει και τη δουλεια των υπολοιπων. Πάντως σαφέστατα η εμπιστοσύνη που δειχνω στα πειραματικα σχολεία δεν μειώνεται στο παραμικρο. Παιδι της Φιλοσοφικής Αθήνας και εγω στο πρωτο μου πτυχιο γνωριζω από πρωτο χερι τη δουλεια που γινεται στα πειραματικα κα με τιποτα δε θα ηθελα να δω να εχουν φθινουσα πορεία.

julias
20-10-08, 01:07
Αφού είσαι συνάδελφος Kel μου, αναγνωρίζεις τον αγώνα μας. Ποτέ δεν κρίνουμε ένα σχολείο από ό,τι λένε κάποιοι μαθητές. Από την άλλη πλευρά, κάθε εκπαιδευτικός έχει την ηθική του και αυτή προβάλλει στην τάξη. Υπάρχουν σχολεία που δεν είναι πειραματικά, όπως το 7ο δημοτικό σχολείο του Παλαιού Φαλήρου που πάει ο γιος μου, αφού τον έβγαλα από το ιδιωτικό, στα οποία γίνεται εκπληκτική δουλειά εξαιτίας των δασκάλων. Το αν οι καθηγητές έχουν μεταπτυχιακά, δεν σημαίνει τίποτα αν στην τάξη είναι ανύπαρκτοι. Πάντως επειδή έχω δουλέψει και στην ιδιωτική εκπαίδευση, θεωρώ οτι ένας καθηγητής αν είναι καλός, είναι όπου και να πάει καλός. Εγώ παλεύω και δεν εγκαταλείπω ποτέ. Η Ιωνίδειος είναι μια λύση για κάτι διαφορετικό στον Πειραιά, αν και εγώ τελείωσα το Πολυκλαδικό του Πειραιά. Τότε, δεν είχαμε κάνει καν αίτηση γιατί η μαμά μου δεν ήξερε. Καλό Πειραματικό σχολείο είναι και η Ευαγγελική σχολή της Νέας Σμύρνης, από πλευράς καθηγητών. Βέβαια δεν έχω δουλέψει για να ξέρω σίγουρα αλλά από ό,τι ακούω.

Με εκτίμηση

kel
20-10-08, 01:57
Αφού είσαι συνάδελφος Kel μου, αναγνωρίζεις τον αγώνα μας. Ποτέ δεν κρίνουμε ένα σχολείο από ό,τι λένε κάποιοι μαθητές. Από την άλλη πλευρά, κάθε εκπαιδευτικός έχει την ηθική του και αυτή προβάλλει στην τάξη. Υπάρχουν σχολεία που δεν είναι πειραματικά, όπως το 7ο δημοτικό σχολείο του Παλαιού Φαλήρου που πάει ο γιος μου, αφού τον έβγαλα από το ιδιωτικό, στα οποία γίνεται εκπληκτική δουλειά εξαιτίας των δασκάλων. Το αν οι καθηγητές έχουν μεταπτυχιακά, δεν σημαίνει τίποτα αν στην τάξη είναι ανύπαρκτοι. Πάντως επειδή έχω δουλέψει και στην ιδιωτική εκπαίδευση, θεωρώ οτι ένας καθηγητής αν είναι καλός, είναι όπου και να πάει καλός. Εγώ παλεύω και δεν εγκαταλείπω ποτέ. Η Ιωνίδειος είναι μια λύση για κάτι διαφορετικό στον Πειραιά, αν και εγώ τελείωσα το Πολυκλαδικό του Πειραιά. Τότε, δεν είχαμε κάνει καν αίτηση γιατί η μαμά μου δεν ήξερε. Καλό Πειραματικό σχολείο είναι και η Ευαγγελική σχολή της Νέας Σμύρνης, από πλευράς καθηγητών. Βέβαια δεν έχω δουλέψει για να ξέρω σίγουρα αλλά από ό,τι ακούω.

Με εκτίμηση

Σαφέστατα και θεωρώ ότι ο επαρκής εκπαιδευτικός δε κανει διάκριση αν δουλεύει σε ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο. Αν έχεις ήθος και αγαπάς αυτο που κάνεις έτσι πορεύεσαι οπου και αν βρεθεις και καθε φορα που συνδιαλέγομαι με εκπαιδευτικους σαν και εσενα οι ελπιδες μου αναπτερωνονται και νιωθω ότι δεν είμαι εντελως αιθεροβάμων.
Τα μεταπτυχιακα βοηθουν στο να γινεις επαρκής αν πληρουν καποιες προυποθεσεις (που θα μας παρουν σελιδες να τις γραψουμε) :D
Τελικα το μονο σιγουρο ειναι οτι το επιπεδο του σχολείου το διαμορφωνει το εκπαιδευτικο προσωπικο. Δυστυχως ομως η ελληνικη πραγματικότητα δειχνει οτι καποιοι δε θελουν να στηριξουν τον ελληνα εκπαιδευτικο και τον αφηνουν στη μοιρα του. Παντως αν θελει ο ιδιος μπορει να κρατησει ενα καλο επιπεδο δουλειας. Για εμενα τιποτα δεν ειναι τυχαιο. Το οτι για καποια σχολεια ακουγονται καλα λογια δειχνει οτι καποιοι απο πισω κανουν καλα τη δουλεια τους και μακαρι να γινουν αναριθμητοι αυτοι. Αν μη τι αλλο και εμεις οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι θελουμε τα παιδια μας να πεσουν σε καλα χερια. Παντως μακαρι η Ιωνιδειος να διατηρησει την αιγλη της και να δυναμωσει ακομη περισσοτερο γιατι είναι ενα σχολείο θρυλος στον Πειραια στο οποιο εχουν φοιτησει σημαντικοι επιστημονες και συγκεντρωνε την αφροκρεμα του μαθητικου πληθυσμου.

Με εκτιμηση και απο εμενα και καλη προοδο στο παιδακι σου :)

julias
20-10-08, 23:44
Ευχαριστώ Kel μου, και συγχαρητήρια για τα ελληνικά σου! Ευτυχώς, κάποιοι και κάποιες κάνουν την διαφορά..

Ziggy
03-12-08, 12:38
Καλημέρα,

Υπάρχουν στο forum γονείς που έχουν τα παιδιά τους στο συγκεκριμένο σχολείο? Αν ναι, θα ήθελα να γνωριστούμε και αντάλλάξουμε απόψεις και γνώμες.

shadow145
09-12-08, 13:57
Κάτι διάβασα σχετικά με την ποιότητα των εκπαιδευτήρια Καργάκου.
Λοιπόν, εγώ αποφοίτησα από εκεί πριν μερικά χρόνια και ένα έχω να πω:
Είναι για τα πανηγύρια. Οι καλοί μαθητές αυτού του σχολείου θα ήταν εξίσου καλοί, όπου και αν πήγαιναν. Οι μέτριοι από την άλλη θάβονται τελείως. Εγώ πάντως το παιδί μου δε θα το έστελνα εκεί.

beta
12-12-08, 11:54
Κάτι διάβασα σχετικά με την ποιότητα των εκπαιδευτήρια Καργάκου.
Λοιπόν, εγώ αποφοίτησα από εκεί πριν μερικά χρόνια και ένα έχω να πω:
Είναι για τα πανηγύρια. Οι καλοί μαθητές αυτού του σχολείου θα ήταν εξίσου καλοί, όπου και αν πήγαιναν. Οι μέτριοι από την άλλη θάβονται τελείως. Εγώ πάντως το παιδί μου δε θα το έστελνα εκεί.

shadow145 καλημέρα

γιατί είναι για τα πανηγύρια το συγκεκριμένο σχολείο? Σε ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι να στείλω εκεί το γιο μου του χρόνου που θα πάει νηπιαγωγείο. Δεν γίνεται καλή δουλειά? Δεν αξίζει τα λεφτά του ? Γιατί απ΄ότι έχω ακούσει δεν είναι και φτηνό, κοστίζει με το σχολικό 5.500-6.000 ευρώ το χρόνο.

shadow145
12-12-08, 14:15
Γεια σου beta,

Για να πω την αλήθεια, άποψη για το νηπιαγωγείο δεν έχω καθόλου, ενώ δε μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη για το δημοτικό. Αυτό που ξέρω είναι ότι σε γνωστό μου παιδί (που τώρα τέλειωσε το λύκειο) στο δημοτικό οι δάσκαλοι είτε κοιμόντουσαν όρθιοι είτε δεν είχαν ασχοληθεί καθόλου σοβαρά (και δεδομένου ότι κάποιες χρονιές τα παιδιά στην τάξη ήταν 30+), και δεν είχαν εντοπίσει αρκετά προβλήματα και ελλείψεις, τα οποία φάνηκαν αργότερα. Τα ίδια και στο γυμνάσιο. Όσον αφορά στο λύκειο, σε γενικές γραμμές ισχύει ότι από μέτριος προς καλός (ας πούμε 16) και κάτω το σχολείο δε σε βοηθά καθόλου.

anemoni
15-12-08, 13:36
Μέχρι πριν δέκα χρόνια έκανα ιδιαίτερα μαθήματα και, επειδή έμενα στην περιοχή αυτή, είχα και αρκετούς μαθητές που πήγαιναν στα εκπαιδευτήρια Καντά αποκλειστικά και μόνο "για να τους περνάνε την τάξη", όπως μου είχαν πει οι γονείς τους. Φυσικά τα συγκεκριμένα παιδιά ήταν όντως μετριότατα στην απόδοσή τους. Μεταξύ αυτών και ένα δυσλεκτικό παιδάκι, το οποίο το είχα πάρει στην α' γυμνασίου, είχα κάνει φοβερή δουλειά μαζί του, οι γονείς ήταν ενθουσιασμένοι με την πρόοδό του, και ξαφνικά στην αρχή της α' λυκείου με παίρνει τηλέφωνο κλαίγοντας η μητέρα του να μου ζητήσει συγνώμη που δεν μπορούσε να συνεχίσει τα ιδιαίτερα μαζί μου, γιατί της ξεκαθάρισαν ότι αν θέλει να τον περάσουν και τις τάξεις του λυκείου, θα έπρεπε να έχει καθηγητή στο σπίτι μέσα από το ίδιο το σχολείο. (Κι η αλήθεια είναι ότι πραγματικά πήραν φιλόλογο μέσα από το σχολείο. Και με τη μαθηματικό -που ήταν γνωστή μου- το ίδιο έγινε).
Αυτή είναι η εμπειρία μου. Δεν σχολιάζω. Δεν ξέρω καν πόσα απ' αυτά είναι αληθινά. Μεταφέρω όσα μου είπαν τότε. Θα συμπληρώσω όμως ότι τέτοιες ιστορίες είχα ακούσει τότε από διάφορους γονείς. Όλα αυτά μέχρι πριν 10 χρόνια. Τώρα δεν έχω ιδέα.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
15-12-08, 14:20
ειχα παει το καλοκαιρι να ρωτησω στα εκπαιδευτηρια Καντα πληροφοριες προκειμένου να γράψω το παιδάκι μου στο νηπειο. Κατι δε μου άρεσε γενικά στο σχολείο και τελικά το έγραψα στην Ελληνοαγγλική Αγωγή, κοντα στο Ολυμπιακό Στάδιο. anemoni, με το μηνυμα σου κατάλαβα οτι ευτυχώς που δε το έγραψα εκεί, δε θα ήθελα να δουλευω για να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο μονο και μονο για να περναει τη τάξη. εννοείται οτι από το ιδιωτικό σχολειο περιμένω να φτάσουν στα ανώτερα όρια τις δυνατότητες του παιδιού μου και γιάυτο στερούμαι για να τους πληρώνω.
αλήθεια κορίτσια έχει καμιά σας άποψη για την Ελληνοαγγλική Αγωγή;

mouxritsa
18-12-08, 00:21
Ο γίος θα πάει τον επόμενο χρόνο Δημοτικό και σκεφτόμαστε την Μαράσλειο.
Έχει κανένας πληροφορίες ή εμπειρία, τόσο για την παρεχόμενη γνώση, όσο και για την μεταφορά;

Θα με βοηθούσε πολύ! :shock:

jtse
18-12-08, 15:22
Δεν ξέρω κάποιες πληροφορίες για να σου πω σχετικά. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα παιδιά μπαίνουν με κλήρωση, γιατί κάποια γνωστή μου είχε κάνει σχετική αίτηση και δεν μπήκε το δικό της παιδί.

jtse
18-12-08, 15:26
Δες επίσης εδώ

http://marasleios.flexweb.gr/Contents.aspx?CatId=7&lang=gr

Ελπίζω να σε βοήθησα

mouxritsa
18-12-08, 15:49
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Επισκέφτηκα και το site του Σχολείου.
Εμπειρία από την φοίτηση εκεί έχει κανείς;
Εγώ μένω στα Ανω Πετράλωνα και ειλικρινά δεν ξέρω αν θα αξίζει την ταλαιπωρία και το άγχος της μετακίνησης.

katerinak
19-12-08, 23:44
δεν θελω να σε επηρεασω αρνητικα,αλλα αν και εκαπιδευτικος,θα προτιμουσα να στειλω το παιδι μου στο κοντικο δημοσιο η στο παραδιπλα αν εχω καλυτερες πληροφοριες παρα να το τρωει η κινηση το παιδακι απο τα 6 του.αφηστε το να εχει και χρονο να παιξει!!δεν ξερω τι ακριβως κανουν στη μαρασλειο,ξερω ομως οτι αν ο εκαπιδευτικος ειναι προικισμενος θα κανει πολυ καλη δουλεια οπου κ αν ειναι.εσυ γι ποιο λογο θελεις να το κανεις;

mouxritsa
20-12-08, 08:38
Καλημέρα katerinak, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τώρα σου παρουσιάζω το δίλλημα που έχω πέσει το τελευταίο 5μηνο. :?

Όλοι μας προσπαθούμε με τον τρόπο του ο καθένας και όσο μπορεί να δώσει το καλύτερο δυνατόν στα παιδιά του. Ένας πολύ σημαντικός τομέας είναι η εκπαιδευτική του κοινότητα. Εδώ λοιπόν και 4-5 μήνες προσπαθώ πέρνοντας πληροφορίες να δώ τι θα ήταν καλύτερο.
Επισκέφτηκα το Αρσάκειο. Απογοητεύτηκα. Το παιδί θα είναι 2 - 3 ώρες στους δρόμους. Στην τάξη είναι - άκουσον άκουσον - από 35 -37 παιδιά, χωρίς να συνυπολογίσουμε ότι τα δίδακτρα δεν ειναι ευκαταφρόνητα. Τα περισσότερα παιδιά που είδα στον προαύλιο χώρο ήταν περιποιημένα αλλά και με μιά νότα νεοπλουτισμού να το πω; (νομίζω ότι κατάλαβες.
Πήγα στην Σχολή Χιλλ στη Πλάκα. Αλλη μεγάλη απογοήτευση. Υπήρχε μία "μυρωδιά" μασονίας. Το προαύλιο ήταν γεμάτο φιλιππινέζες για να πάρουν τα βλαστάρια που είχαν ύφος καρδιναλίων.
Επισκέφτηκα την Σχολή ***** . Δεν ενθουσιάστικα. Αλλά τουλάχιστον ο αριθμός μαθητών ανά τάξη ήταν ανεκτός (25 περίπου παιδιά). Τα παιδιά είχαν πάλι περίπου την εικόνα του Αρσακείου.
Τέλος επισκέφτηκα το πρότυπο ολοήμερο της γειτονιάς μου.Με φόβησε ότι Δημοτικό - Γυμνάσιο - Λύκειο είχαν κοινό προαύλιο. Ο αριθμός των παιδιών ανά τάξη ήταν 15 παιδιά (δεν το πίστευα) αλλά από αλλοδαπούς περίπου το 25% - 40 % ανάλογα την τάξη (δεν έχω πρόβλημα με τους αλλοδαπούς παρά μόνο όσο αφορά το κομμάτι της γλώσσας).
Κυριολεκτικά μπερδεμένη μία φίλη μου μου πρότεινε το Μαράσλειο, όπου δεν υπάρχουν αλλοδαποί, ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη είναι μικρός οι εκπαιδευτικοί που απασχολούνται είναι αυξημένων προσόντων (ότι μπορεί αυτό να σημαίνει). Και κυρίως οι οικογένειες που απευθύνονται εκεί "το ψάχνουν" για τα παιδιά τους. Κι ας μη γελιόμαστε η οικογένεια είναι η βάση και της αναλογεί ένα μεγάλο μερίδιο της παιδείας του παιδιού τους.

Αυτά είναι τα δεδομένα μου έως τώρα και με γνώμονα ότι θέλω να δώσω στο παιδί μου ένα σχολείο που να του προσφέρει παιδεία και ένα περιβάλλον όσο το δυνατόν πιο ασφαλές περιμένω την γνώμη σου ως εκπαιδευτικός (αλήθεια με τι ασχολείσαι;).
ΣΥΓΝΩΜΗ για το μεγάλο post

katerinak
20-12-08, 11:46
καλημερα!εγω ειμαι νηπιαγωγος και προσωπικα περα απο τη σωστη μορφωση με ενδιαφερει να νιωθει και το παιδι καλα μεσα στο περιβαλλον που το βαζουμε αλλα και οταν βγει απο αυτο,μετα το σχολειο. για το αρσακειο συμφωνω,εχω φιλη που δουλευε εκει και ξερω ότι ενω ειναι με κληρωση,τυχαια(!)μπαινουν ολοι οι πλουσιοι,τα τμηματα μεγαλα,τα παιδια πιεζονται,και οι εκπαιδευτικοι κανουν πολλες απο τις εργασιες προκειμενου να δειξουν καλη εικονα στους γονεις.με αλλα λογια δεν ειναι αυτη η πραγματικη εικονα των παιδιων αλλα πλασματικη. η ιδια επειδη ηταν και μαθητρια εκει θεωρει οτι βγαινοντας επαθε ενα πολιτισμικο σοκ οταν ειδε πως ειναι η ζωη εξω απο κει και τα πανεπιστημια επισης,και μιλαω για το κτηριακο μονο.

προσωπικα ειμαι δυσπιστη για τα ιδιωτικα,δεν θελω να τα βαλω ολα στην ιδια κατηγορια θα ειναι αδικο,απλα υπαρχει η σχεση επιχειρηματια-πελατη και λογικο ειναι να θελουν την ευχαριστηση των γονεων εστω και πλασματικη.δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα προσωπικα εκανα παλαιοτερα ιδιαιτερα μαθηματα σε 4 παιδια την ιδια περιοδο.τα 3 απο μεγαλο ιδιωτικο σχολειο και ενα στο δημοσιο.τα παιδια του ιδιωτικου δεν πετυχαν πουθενα ,του δημοσιου μπηκε σε τει.το λεω αυτο γιατι αν το ψαξεις θα δεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο προερχεται απο τα δημοσια σχολεια και μαλιστα απο επαρχια.

οσο αφορα τους αλλοδαπους μπορει και μενα να με αγχωνει λιγο αοριστα σαν ..μελουσα μαμα αλλα σκεφτομαι οτι αυτη ειναι η πραγματικοτητα,τα παιδια μας μαζι με τους αλλοδαπους θα ζουνε τα επομενα χρονια και πολυ θα ηθελα να νιωθει το παιδι μου το ιδιο καλα μαζι τους οπως και με τα ελληνοπουλα.η γλωσσα ειναι ενα θεμα αλλα ειδικα απο δημοτικο και πανω η διαφορα καλυπτεται γιατι τα παιδια αυτα εχουν γεννηθει εδω και ηδη εχουν το ελληνικό ακουσμα.προσωπικα στην ταξη μου περυσι ειχα 14 αλλοδαπα παιδια και 10 ελληνοπουλα.μπορω να σου πω ότι ειχαν πολυ μεγαλη προοδο και στην πλειοψηφια καλυτερη συμπεριφορα απο 1-2 ελληνοπουλα.θελω να καταληξω οτι ειναι θεμα οικογενειας οπως πολυ σωστα ειπες.αν ερθει ο ελληνας ο μαγκας,μαγκας θα ναι κ το παιδακι του.το ισιο κ με τους αλλους.

το προσωπικο στη μαρασλειο ενδεχεται να εχει αυξημενα προσοντα αλλα νομιζω ότι ειναι το ιδιο ποσοστο με τους δασκαλους στα αλλα δημοσια.κ εγω αλλα κ πολλοι συναδελφοι εχουμε κανει μετεκπαιδευση και μεταπτυχιακα,η αληθεια ειναι οτι αυτα δεν φαινονται για τι αν δεν το πουμε δεν το ξερει κανεις!ουτε βαζουμε τα πτυχια στον τοιχο οπως στα ιδιωτικα!εξαλλου ειναι αποσπασμενοι του δημοσιου δεν ειναι κατι διαφορετικο.
αυτο που ισως γινεται εκει σε μεγαλυτερο ποσοστο ειναι να κανουν καποια προγραμματα που ειναι καινουρια και τα δοκιμαζουν, ενω στα αλλα σχολεια ενω γινονται, δεν ειναι υποχρεωτικα.

ισως το καλυτερο θα ταν να μιλησεις με καποιον γονιο που εμπιστευεσαι την γνωμη του που θα πει συγκεκριμενα πραγματα και δεν θα εκθειαζει το διαφορετικο απλα επειδη εχει επαρση-το εχω δει κ αυτο!

αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπαρχει οικονομικη συμμετοχη των γονιων.το ξερεις αυτο;απο μεταφορα μαθητων πως ειναι;θα ερχονται να το παιρνουν;ειναι διεκολυνση αυτο ειναι αληθεια.ψαξε ποσο χρονο θα χαλαει στο δρομο.αν εκει κανουν κατι που δεν εφαρμοζεται στο διπλανο σχολειο ειναι κ αυτο ενα προσον,αλλα παλι χωρις να ξεζουμιζουν τα παιδια. ο μικρος αριθμος παιδιων ειναι υπερ.οπως πιστευω ότι δεν θα εχουν το οικονομικο προβλημα που εχουμε εμεις στο σχολειο
δεν ξερω αν βοηθησα!στην τελικη κανεις μια αιτηση και αποφασιζει μετα τι θα κανεις οταν εχεις καθαρη εικονα!

mouxritsa
20-12-08, 17:42
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όσο αφορά το κομμάτι των ιδιωτικών σχολείων. Τα περισσότερα παιδιά είναι "φιρμάτα" και εκτός τόπου και χρόνου, εκτός πραγματικότητας όπως πολύ σωστά είπες. Όμως δες τι έκανε η φίλη σου παρ' όλο που η ίδια έπαθε πολιτισμικό σοκ τελειώνοντας το σχολείο, επέλεξε τα παιδιά της να τα στείλει εκεί. Και είμαι σίγουρη ότι ο λόγος δεν είναι το καλύτερο επίπεδο παιδείας αλλά οι γνωριμίες. Και το έχουμε δει στην καθημερινότητα μας πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν οι γνωριμίες. Είναι άλλο το παιδί σου να είναι συμμαθητής με τα εγγόνια της Φάνη Πάλη Πετραλιά στην Χίλλ καια άλλο να είναι συμμαθητής με τον .... αλβανό. Είναι άλλο το παιδί σου να λέει τελείωσα το Αρσάκειο και άλλο το 134 Α. Πετραλώνων.
Τέλος πάντων αυτά παίζουν πολύ γύρω μας. Εγώ όμως προσπαθώ να μείνω μακρυά από αυτά και να δω που πραγματικά θα πάρει καλή μόρφωση το παιδί μου χωρίς να γίνει σαν αυτά τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα των μικροαστικών οικογενειών.
Τώρα όσο αφορά το Μαράσλειο δεν υπάρχει οικονομική συμμετοχή των γονέων παρά μόνο στην μεταφορά από και προς το σχολείο. Τώρα για extra δραστηριότητες δεν ξέρω - γι' αυτό έβαλα και το post- αλλά γνωρίζω ότι η Μαράσλειος είχε υπολογιστές για τους μαθητές 5 χρόνια τουλάχιστον πριν το πρώτο δημόσιο. Έχει πάντα εξειδικευμένους για τα ειδικά μαθήματα (μουσική, εικαστικά, γυμναστική) και γίνεται δουλειά. Και μπορεί να μη δίνουμε σημασία στη μουσική και στα εικαστικά αλλά μορφωμένος άνθρωπος που δεν έχει επαφή με την τέχνη σε όλες τις τις εκφάνσεις δεν νοείται μορφωμένος.
Τέλος πάντων συγνώμη που σε κούρασα με τις σκέψεις μου. \
Νομίζω ότι όντως θα κάνω αίτηση και βλέπουμε στην τελική τίποτα δεν είναι δεσμευτικό. Αν τον πάρουν το δοκιμάζουμε και αν μας ικανοποιεί καλώς, αν όχι υπάρχει πάντα το σχολείο της γειτονίας το οποίο εκτός από μόρφωση παρέχει και φίλους της διπλανής πόρτας που είναι εξίσου σημαντικό.

Μου είπες ότι είσαι μέλλουσα μητέρα; περιμένεις μωρό; :D :?:

katerinak
20-12-08, 21:55
ναι, ειμαι στον 6ο!
η φιλη μου δουλευει δεν στελνει τα παιδια εκει,δεν εχει ακομα.και στο δημοσιο σχολειο υπαρχουν οι ειδικοτητες που κανουν τα αλλα μαθηματα,αν οχι στο πρωινο προγραμμα σιγουρα στο ολοημερο.
μπραβο σου που εχεις ανοιχτο μυαλο για όλα!

ΒΙΚΥ
14-01-09, 16:17
Ξέρετε αν είναι ολοήμερα το πειραματικά?

julias
15-01-09, 23:31
Η Ράλλειος πάντως είναι!

maria af
28-01-09, 11:39
ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ,ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ: "ΑΥΓΟΥΛΕΑ-ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ", "ΕΚΠΑΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ","ΕΚΠΑΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ".
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ? :?

Marial
29-01-09, 15:44
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2009 ΣΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ, ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ.
Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ, ΩΡΑ 7.45, ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤHN ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΟΜΙΖΩ... ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ? ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑΚΗΣ, ΠΛ.ΣΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗ ή ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΩΣ ΤΗΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟ?

ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ... ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΜΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓ.ΓΙΑ 2009-2010 ΕΙΝΑΙ 5900+1100 ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ. ΠΡΟΚ/ΛΗ 1400 ΚΑΙ 4 ΔΟΣΕΙΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ[/i]

marialina
29-01-09, 16:09
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΣΧΟΛΕΙΑ :

ΠΛΑΤΩΝ
ΙΟΝΙΟΣ ΣΧΟΛΗ
ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ

VickyB.
02-02-09, 08:08
Και στο δημοτικό περνάνε 7.10 (φεύγουμε από το σπίτι στις 7:00)!

Δυστυχώς αλλαγή στα δρομολόγια δεν γίνεται. Το προσπαθήσαμε και εμείς φέτος και δηλώσαμε ακριβώς αυτούς τους δρόμους, καθώς και την Κράτητος που θα βόλευε το σχολικό. Αλλά τα δρομολόγια είναι σταθερά.

Μέχρι και ιδιώτες που μεταφέρουν παιδιά και ραδιοταξί που κάνουν αυτή τη δουλειά ρώτησα, γιατί είναι κάτι που συνηθίζεται σε πιο κοντινές περιοχές. Αλλά δεν συμφέρει τους οδηγούς γιατί έχουν μεγάλη απόσταση (επόμενως όχι μεγάλο κέρδος) και τα ραδιοταξί ζητούν τρελές τιμές. Εάν θυμάμαι καλά η φθηνότερη λύση μεταφοράς που βρήκα ήταν 3.000 ετησίως!

Θα μπορούσες να βρεις γονείς και να μοιράζετε διαδρομές εκ περιτροπής αλλά αυτό και εάν είναι δύσκολο. Μεγάλη δέσμευση. Σκέψου πχ να αρρρωστήσει το παιδί σου βράδυ και εσύ να πρέπει να πας στο Αρσάκειο τα άλλα παιδιά στο σχολείο γιατί δεν θα μπορείς να φέρεις αναστάτωση στους υπόλοιπους γονείς.

Ότι άλλο θες ρώτα με.

beta
02-02-09, 21:25
ΜΑΡΙΑΛ καλησπέρα

Έκανες αίτηση για το παιδάκι σου ? Δεν γίνεται κλήρωση ? Πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι θα ξεκινήσει του χρόνου?
Ρωτάω γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο σχολείο αλλά αφού γίνεται κλήρωση, δεν είμαι και τόσο σίγουρη, ώστε να δω και τα δρομολόγια του σχολικού. Εξάλλου, ίσως του χρόνου να τροποποιηθούν.

Ευχαριστώ

beta
02-02-09, 21:34
Εγώ πήγα Ουρσουλίνες και αποφοίτησα το '92.
Τότε βέβαια τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά, το σχολείο ήταν θηλέων, το αντίστοιχο αρρένων ήταν η λεόντειος. Το δημοτικό ήταν και είναι (από φίλη μου που στέλνει το παιδί της εκεί τώρα) πολύ καλό και ανέκαθεν μικτό, με πολύ καλές δασκάλες και καλές εγκαταστάσεις.
Για το γυμνάσιο-λύκειο δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Βέβαια είναι πια μικτό, εδώ και πολλά χρόνια, ίσως πάνω από δέκα. Το κτίριο πάντως είναι ψιλομίζερο, δεν έχει αλλάξει καθόλου από τότε που πήγαινα εγώ, όμως οι καθηγητές είναι καλοί, τουλάχιστον οι περισσότεροι και το επίπεδο γαλλικών, μακράν το καλύτερο.
Εγώ πάντως αν είχα κόρη εκεί θα την έστελνα γιατί παραμένει οικονομικό σχολείο, σε σύγκριση με τα άλλα και για τους λόγους που σου προανέφερα. Επειδή όμως έχω γιους και δεν θα ήθελα στα δεκαπέντε του ο κανακάρης μου να λέει ότι πάει στις καλόγριες (!) αποφάσισα να στραφώ σε άλλα σχολεία.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως σε ότι αφορά τις Ουρσουλίνες.

ζιζελ
04-02-09, 02:07
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΧΕΙΣ ΨΑΧΤΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΑΣΛΕΙΟ.ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΓΡΑΦΕΙΣ?ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όσο αφορά το κομμάτι των ιδιωτικών σχολείων. Τα περισσότερα παιδιά είναι "φιρμάτα" και εκτός τόπου και χρόνου, εκτός πραγματικότητας όπως πολύ σωστά είπες. Όμως δες τι έκανε η φίλη σου παρ' όλο που η ίδια έπαθε πολιτισμικό σοκ τελειώνοντας το σχολείο, επέλεξε τα παιδιά της να τα στείλει εκεί. Και είμαι σίγουρη ότι ο λόγος δεν είναι το καλύτερο επίπεδο παιδείας αλλά οι γνωριμίες. Και το έχουμε δει στην καθημερινότητα μας πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν οι γνωριμίες. Είναι άλλο το παιδί σου να είναι συμμαθητής με τα εγγόνια της Φάνη Πάλη Πετραλιά στην Χίλλ καια άλλο να είναι συμμαθητής με τον .... αλβανό. Είναι άλλο το παιδί σου να λέει τελείωσα το Αρσάκειο και άλλο το 134 Α. Πετραλώνων.
Τέλος πάντων αυτά παίζουν πολύ γύρω μας. Εγώ όμως προσπαθώ να μείνω μακρυά από αυτά και να δω που πραγματικά θα πάρει καλή μόρφωση το παιδί μου χωρίς να γίνει σαν αυτά τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα των μικροαστικών οικογενειών.
Τώρα όσο αφορά το Μαράσλειο δεν υπάρχει οικονομική συμμετοχή των γονέων παρά μόνο στην μεταφορά από και προς το σχολείο. Τώρα για extra δραστηριότητες δεν ξέρω - γι' αυτό έβαλα και το post- αλλά γνωρίζω ότι η Μαράσλειος είχε υπολογιστές για τους μαθητές 5 χρόνια τουλάχιστον πριν το πρώτο δημόσιο. Έχει πάντα εξειδικευμένους για τα ειδικά μαθήματα (μουσική, εικαστικά, γυμναστική) και γίνεται δουλειά. Και μπορεί να μη δίνουμε σημασία στη μουσική και στα εικαστικά αλλά μορφωμένος άνθρωπος που δεν έχει επαφή με την τέχνη σε όλες τις τις εκφάνσεις δεν νοείται μορφωμένος.
Τέλος πάντων συγνώμη που σε κούρασα με τις σκέψεις μου. \
Νομίζω ότι όντως θα κάνω αίτηση και βλέπουμε στην τελική τίποτα δεν είναι δεσμευτικό. Αν τον πάρουν το δοκιμάζουμε και αν μας ικανοποιεί καλώς, αν όχι υπάρχει πάντα το σχολείο της γειτονίας το οποίο εκτός από μόρφωση παρέχει και φίλους της διπλανής πόρτας που είναι εξίσου σημαντικό.

Μου είπες ότι είσαι μέλλουσα μητέρα; περιμένεις μωρό; :D :?:[/quote]

Marial
04-02-09, 10:26
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΑΠΛΑ ΜΕΝΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ...

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΗΔΗ ΦΟΙΤΟΥΝ

ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ...

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΛΕΣ...

beta
05-02-09, 15:22
μαριαλ καλησπέρα

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.
Έκανα την αίτηση για το Αρσάκειο, τη Δευτέρα μας κάλεσαν να πάμε μαζί με το παιδί και ακολουθεί η κλήρωση που θα γίνει τον επόμενο μήνα.
Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι από την εμπειρία σου, αν υπάρχουν καλές πιθανότητες να κληρωθεί το παιδί. Η κλήρωση είναι πραγματική κλήρωση ή πρέπει ο γονιός να έχει "μέσο" για να κληρωθεί το παιδί?
Εμείς δεν έχουμε τέτοιου είδους γνωριμίες και θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου μιας και έχεις περάσει από αυτή τη διαδικασία στο παρελθόν.

Ευχαριστώ

thaggel
05-02-09, 23:52
:?: ΓΟΝΕΙΣ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑΞΥ 5 ΚΑΙ 6 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ "ΤΟ" ΣΧΟΛΕΙΟ, ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ Ο,ΤΙ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ/ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ.
ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΗΔΗ ΤΗΝ ΕΡΑΣΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ - 8500 ΕΥΡΩ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ (ΜΕΧΡΙ 16:00) EINAI ΥΠΕΡΒΟΛΗ!

Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΑΣΜΕΝΗ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΗΣ ΧΟΥΡΔΑΚΗ ΚΑΙ ΣΧΟΛΗΣ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ.

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Belfaccino
06-02-09, 00:42
Γεια χαρά.

Για Βόρεια Προάστεια δεν γνωρίζω πληροφορίες.

Για Ξενόπουλο, έχω ακούσει και καλά και όχι τόσο καλά.
Επειδή το έχω επισκεφθεί, το μόνο που γνωρίζω σίγουρα είναι ότι οι χώροι του είναι απαρχαιωμένοι με σχεδόν ανύπαρκτη αυλή και πατέντες για να εξασφαλίσουν λίγο περισσότερο χώρο. Μάλιστα, υπάρχει και μια τάξη (αν θυμάμαι της Ε'Δημοτικού), η οποία είναι μικροσκοπική και κάτω από μια σκάλα. Επίσης, έχει πολλά παιδιά στις τάξεις.
Από θέμα εκπαίδευσης και αγωγής, δεν γνωρίζω να σου πω.
Η τιμές της Σχολής Ξενόπουλου είναι πιο οικονομικές σε σύγκριση με αυτές της Χουρδάκη.

Για Χουρδάκη έχω ακούσει καλά λόγια, με ένα καλό πρόγραμμα, που ίσως θεωρηθεί βαρύ. Για το θέμα των Αγγλικών, όμως, των μικρών τάξεων, έχω διαπιστώσει απογοητευτικά αποτελέσματα.

Επίσης, μου στάλθηκε φυλλάδιο από τα εκπαιδευτήρια ΔΕΛΑΣΑΛ και ανοίγει δημοτικό σχολείο στον Άλιμο, που θα λειτουργήσει από το Σεπ.09. Απ'ό,τι γνωρίζω η ΔΕΛΑΣΑΛ έχει γυμνάσιο και λύκειο στον Πειραιά, χωρίς, όμως, να γνωρίζω από πρώτο χέρι τι ισχύει εκεί.
Ισως θελήσει η αδελφή σου να το ψάξει.
Ο αδελφός μου φοίτησε στο ΔΕΛΑΣΑΛ στην Αυστραλία και ήταν εξαιρετικά καλό. Αλλά, δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο καλό και στην Ελλάδα.

Πάντως, ανάλογα και με την περιοχή βέβαια, έχω διαπιστώσει ότι οι εγκαταστάσεις των δημοσίων υπερτερούν πολύ σε σύγκριση με αυτές πολλών ιδιωτικών των Νοτίων Προαστείων.
Δυστυχώς, όμως, πάσχουν σε άλλα και είναι θέμα τύχης.
Και μπορεί να πει κανείς ότι δεν έχουν σημασία τόσο οι εγκαταστάσεις, όσο η εκπαίδευση. Αλλά, κρίνοντας από τα παιδιά που γνωρίζω, σημαντικό ρόλο παίζουν και οι χώροι. Να είναι καθαροί, ευάεροι και ευήλιοι και να υπάρχει χώρος για παιχνίδι.
Οι πατέντες που έχουν κάνει πολλά ιδιωτικά (στα Νότια Προάστια) και η σκοτείνια που υπάρχει στους χώρους τους με κάνει και απορώ με τις τιμές που χρεώνουν.

Εμείς αισθανόμαστε τυχεροί γιατί βρήκαμε ένα μικρό ιδιωτικό δημοτικό σχολείο στην περιοχή μας, που έχει μόνο 16-17 παιδιά σε κάθε τάξη. Λέγεται Κουτσομάλλης.
Έχει εξαιρετικούς εκπαιδευτικούς και απλό πρόγραμμα. Δηλαδή, δεν έχει πολλά εξτρά μέσα στο "υποχρεωτικό". Εχει ό,τι ένα δημόσιο με τη διαφορά ότι η ποιότητα της διδασκαλίας και της συμπεριφοράς είναι καλύτερη.
Εχει επιπρόσθετα διδασκαλία Αγγλικών με καλά αποτελέσματα (διδάσκω Αγγλικά και μπορώ να κρίνω), μουσική παιδεία και εφαρμόζουν αποτελεσματικά το πρόγραμμα της ευέλικτης ζώνης. Εχει και δραστηριότητες τα απογεύματα αλλά δεν τις έχουμε εκμεταλλευτεί ακόμα.
Το παιδί επιστρέφει και δεν παύει να μιλά για το τι έχουν κάνει εκείνη τη μέρα, σε αντίθεση με το δημόσιο απ'όπου γυρνούσε είτε αδιάφορος, είτε συγχυσμένος. Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για όλα τα δημόσια... μιλάω για τη δική μας εμπειρία.
Κι το ιδιωτικό που πηγαίνουμε έχει μικρές εγκαταστάσεις (σε σύγκριση με το δημόσιο), αλλά είναι σύγχρονη κατασκευή με απλετο φως και ευάερο και πάρα πολύ καθαρό...ειδικά οι τουαλέτες.

Οι περισσότεροι γονείς, πιστεύω, ότι δε ζητάμε και πολλά. Απλά θα θέλαμε υπεύθυνα άτομα, σωστή λειτουργία και ένα λιτό περιβάλλον που να διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό για να γίνεται σωστά το μάθημα και τα παιδιά να αγαπούν το χώρο τους.

Marial
06-02-09, 10:28
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΒΕΤΑ
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΕΧΘΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΑΥΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΛΗΡΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ. ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΣ 2-3 ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΟΝ ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ ?? ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΚΙ Η ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ?

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

beta
06-02-09, 11:30
ΜΑΡΙΑΛ καλημέρα

Εμείς μένουμε στο Νέο Ψυχικό και η πλησιέστερη στάση του σχολικού (το οποίο δεν θυμάμαι από που ακριβώς έρχεται και περνάει από μας ) είναι στην πλατεία Αγίας Σοφίας. Νομίζω ότι είναι η τελευταία στάση που κάνει το συγκεκριμένο δρομολόγιο πριν καταλήξει στο σχολείο.
Είναι κάπως μακριά από το σπίτι μας και σκεφτόμαστε εάν κληρωθεί το παιδί τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο που θα είναι μικρούλι να το πηγαίνει ο άντρας μου το πρωί και το μεσημέρι να το παίρνω εγώ. Έτσι θα γλιτώσουμε το κόστος του σχολικού και το άγχος του πρωινού.
Εσείς πού μένετε? Από αυτά που περιγράφεις πιο πάνω δεν κατάλαβα την περιοχή. Ενδέχεται να είμαστε στο ίδιο δρομολόγιο?

Marial
06-02-09, 11:43
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ. ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ Η ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΙΣΗΣ ΩΡΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ....
ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΕΩΣ ΤΙΣ 5.30 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.
ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.
ΘΑ ΔΟΥΜΕ...

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ.

ΒΙΚΥ
09-02-09, 15:47
julias σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Παρακαλώ πολύ αν υπάρχει κάποιος γονιός που πάει το παιδί του στη Ράλλειο δημοτικό ας με ενημερώσει για το αν είναι ευχαριστημένοι από την δουλειά που γίνεται από θέμα μελέτης- διαβάσματος μετά το πέρας των στάνταρ ωρών διδασκαλίας. Ευχαριστώ! Έχω προβληματιστεί πολύ... :(

ΒΙΚΥ
09-02-09, 16:03
Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το δημοτικό? Ευχαριστώ! :wink:

voula_2
09-02-09, 16:22
BIKY από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει δημοτικό.
Μόνο γυμνάσιο και λύκειο στο οποίο εισάγεσαι με κλήρωση.
Κάτι μου έχουν ψυθυρίσει και για μέσο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη η πληροφορία.

maritsa
10-02-09, 11:44
ΒΙΚΥ η Ευαγγελική έχει Γυμνάσιο και Λύκειο, μέσο δεν παίζει, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια

ΒΙΚΥ
10-02-09, 14:39
Ευχαριστώ κοριτσάρες! Ψάχνομαι για Δημοτικό στα Νότια! :wink:

Nidri
10-02-09, 17:56
Μπορώ να σου πω μόνο για τα δύο πρώτα γιατί τα επισκέφτηκα η ίδια για το παιδί μου που πάει Α' Δημοτικού. Εχουμε και λέμε:

1) ΑΥΓΟΥΛΕΑΣ: Δεν μου έκανε καλή εντύπωση αν και γίνεται χαμός από τον κόσμο που έχει. Με την παρουσίαση και μόνο που μου έκανε ο ιδιοκτήτης του αγχώθηκα...μου φάνηκε πολύ πιεστικό το πρόγραμμα και αγχωτικό... Το σχολείο από την άλλη πλευρά δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση αν λάβουμε υπόψη το πόσο ακροβό είναι ενώ όλες οι δραστηριότητες ήταν έξτρα (χρηματικώς εννοώ) και εκτός ωραρίου διδασκαλίας.

2) ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ: Μαύρα χάλια! Το χειρότερο απ όλα ήταν ότι δεν σου έκλειναν απογευματινό ραντεβού να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη παράμόνο πρωινό έως τη 13:00! Το απόγευμα ήταν κλειστό ενώ η κοπελίτσα που ήταν στο γραφείο δεν ήξερε να σε κατατοπίσει για τίποτε... Απορώ...

Να σου προτείνω τη Λακωνική Σχολή στον Κολωνό... Απλό, βατό σχολείο στο οποίο όμως γίνεται πολύ καλή δουλειά (τουλάχιστον εγώ είμαι ευχαριστημένη). Αγγλικά κάθε μέρα από 1 ώρα, 2 φορές κολύμβηση , 1 ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ, 1 χορό, μουσική...(όλα εντός ωραρίου)... ε, αυτά φτάνουν...Και το πιο σημαντικό χωρίς έχτρα κόστος ούτε πήγαινε έλα.. Και η τιμή η ίδια με του Αυγουλέα...
Και το καλύτερο για το τέλος...Η Α' Δημοτικού δεν έχει καθόλου (μα καθόλου) διάβασμα στο σπίτι...!! Ούτε που καταλαβαίνεις ότι έχεις παιδί στο σχολείο...Είναι πάντα διαβασμένο! :lol:

Δαμιανός
16-02-09, 07:23
Θα ήθελα τη γνώμη σας για σας για τα "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙΣΑΡΗ" και τα "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ" στη Βάρη Αττικής. Ενδιαφέρομαι για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό.

φιορουλα
16-02-09, 10:33
Καλημέρα σας..
Η κόρη μου πηγαινει στα εκπαιδευτηρια Καργακου. Είναι δευτερα δημοτικου και γενικά είμαι αρκετα ευχαριστημενη από το σχολειο. Τα δίδακτρα είναι 5300 το χρόνο. Το μόνο θέμα που με απασχολεί, (αν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα) είναι ότι έχουν πολλες εργασίες για το σπιτι.

Layla Diop
18-02-09, 08:37
μήπως, καλοί μου ανθρωποι, γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό το σχολείο?

micnat
18-02-09, 09:32
Μαίρη Αργύρη νομίζω;;

Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για το σχολείο αυτό και το ότι είναι πανάκριβο...

Layla Diop
18-02-09, 12:52
χα χα :lol:
αυτή η δεύτερη πληροφορία είναι και η πιο ενδιαφέρουσα
Δηλαδή πόσο ακριβό, πού βρίσκεται, μπας κι εχει καμιά ηλεκτρονικη διευθυνση με πληροφορίες? πάσα πληροφορία δεκτή

*Αργύρη-Λαιμού, ναι, ναι

voula_2
18-02-09, 13:09
χα χα :lol:
αυτή η δεύτερη πληροφορία είναι και η πιο ενδιαφέρουσα
Δηλαδή πόσο ακριβό, πού βρίσκεται, μπας κι εχει καμιά ηλεκτρονικη διευθυνση με πληροφορίες? πάσα πληροφορία δεκτή

*Αργύρη-Λαιμού, ναι, ναι

Στον Γέρακα, γύρω στα 6,500 ευρώ το βασικό πρόγραμμα στην α δημοτικού.
Ουδέτερο γνωρίζω ότι είναι εν σχέσει με τα σχολεια της ευρύτερης περιοχής.

vls
18-02-09, 15:25
Θα ήθελα τη γνώμη σας για σας για τα "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙΣΑΡΗ" και τα "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ" στη Βάρη Αττικής. Ενδιαφέρομαι για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό.

Για τα εκπαιδευτήρια Καισαρη δεν εχω αποψη, μπορώ να σου πω όμως για τον Κωστεα-Γειτονα. Στελνω εκει το γιο μου νηπιαγωγειο, φετος ειναι η δευτερη χρονια, και σκεφτομαι πολύ σοβαρά να μην συνεχίσουμε εκει δημοτικο. Εχω παρατηρήσει ότι παρολο που προσφερουν εκπληκτικές εγκαταστάσεις κτλ κτλ δεν υπαρχει ουσία, εχουν εμπορευματοποιήσει γενικώς την εννοια της παιδείας.
Σκεφτομαι για Δούκα, αλλα και παλι θα δουμε.

eleanax
18-02-09, 15:59
για μας είναι πολύ πολύ πολύ νωρίς ακόμη, αλλά επειδή τέλειωσα το Αρσάκειο Εκάλης θα ήθελα κάποια στιγμή του παιδί μου να ακολουθήσει και θέλω να δω κατά πόσο άλλαξαν τα πράγματα -ελπίζω προς το καλύτερο-, γνωρίζει κανείς αν εξακολουθούν να έχουν προτεραιότητα τα παιδιά αποφοίτων ή πάνε κατευθείαν στην κλήρωση?

maria af
21-02-09, 09:33
Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΟΝΤΩΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ "ΑΥΓΟΥΛΕΑ" ΛΙΓΟ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ . ΠΙΑ ΛΑΚΩΝΙΚΗ ΕΝΝΟΕΙΣ , ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΦΡΑΓΚΗ Η΄ΤΟΥ ΜΑΓΚΛΑΡΑ?

Δαμιανός
21-02-09, 11:22
Για τα εκπαιδευτήρια Καισαρη δεν εχω αποψη, μπορώ να σου πω όμως για τον Κωστεα-Γειτονα. Στελνω εκει το γιο μου νηπιαγωγειο, φετος ειναι η δευτερη χρονια, και σκεφτομαι πολύ σοβαρά να μην συνεχίσουμε εκει δημοτικο. Εχω παρατηρήσει ότι παρολο που προσφερουν εκπληκτικές εγκαταστάσεις κτλ κτλ δεν υπαρχει ουσία, εχουν εμπορευματοποιήσει γενικώς την εννοια της παιδείας.
Σκεφτομαι για Δούκα, αλλα και παλι θα δουμε.[/quote]

Τα εκπαιδευτήρια "Κωστέα-Γείτονα" δεν έχουν σχέση με τα εκπαιδευτήρια "Γείτονα" στην Βάρη. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Nidri
21-02-09, 15:45
Του Μαγκλάρα...

ΛΕΝΑΝΕΚ
22-02-09, 08:58
Τώρα έχει ανοίξει κι ένα καινούριο στο Περιστέρι και λέγεται "Χρυσός Κόσμος".Πολύ ωραίες οι εγκαταστάσεις.Εμείς προς το παρόν πηγαίνουμε στον παιδικό σταθμό του ίδιου ιδιοκτήτη και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Γι αυτό και σίγουρα πριν αποφασίσω θα μάθω για το πρόγραμμα τους , το κόστος κ.α.
Μου δείχνουν ότι αξίζει να το σκεφτώ για ιδιωτικό σχολείο.Ίδωμεν!

micnat
23-02-09, 13:54
Του Μαγκλάρα...

Συγνώμη για τη σφήνα... Να κάνω μια ερώτηση;
Οι ιδιοκτήτες του σχολείου αυτού έχουν και έναν σταθμό στο Περιστέρι;

Nidri
24-02-09, 17:05
Ναι, ο κος Μαγκλάρας έχει και τον παιδικό σταθμό "Παραμυθένιο Πύργο" στην οδό Κύπρου στην πλατεία Μπουρναζίου...

vls
25-02-09, 16:07
Εχεις δικιο με συγχωρεις. Αλλα και για τον Γειτονα στη Βαρη δεν εχω ακουσει τα καλύτερα 8)

von karajan
26-02-09, 14:45
για μας είναι πολύ πολύ πολύ νωρίς ακόμη, αλλά επειδή τέλειωσα το Αρσάκειο Εκάλης θα ήθελα κάποια στιγμή του παιδί μου να ακολουθήσει και θέλω να δω κατά πόσο άλλαξαν τα πράγματα -ελπίζω προς το καλύτερο-, γνωρίζει κανείς αν εξακολουθούν να έχουν προτεραιότητα τα παιδιά αποφοίτων ή πάνε κατευθείαν στην κλήρωση?

Όχι δεν παίζει κανένα ρόλο και δεν έχουν προτεραιότητα τα παιδιά αποφοίτων.
Σήμερα έκανα την αίτηση και πουθενά δεν σε ρωτάνε αν υπήρξες μαθητής τους (η γυναίκα μου είναι απόφοιτος)

ELISA
14-03-09, 19:29
Γεια σας,
ενδιαφέρομαι για νηπιαγωγείο, αλλά και για δημοτικό σχολείο.
Μήπως ξέρετε κάτι για τα εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου?

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
17-03-09, 10:20
ΓΕΙΑ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΗ ΒΑΡΗ ΚΙ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,''ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ''!ΚΑΝΟΥΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΕΧΟΥΝ ΦΟΒΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ,ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΨΟΓΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ,ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ(ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ)ΚΑΙ ΠΑΡ΄ΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ(ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΠΙΟ ΜΑΖΕΜΕΝΟ ΣΕ ΕΚΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΟ ΣΑΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ).ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΥΨΗΛΑ STANDARDS ΚΡΑΤΑΕΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΝΩΜΗ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΣΧΑΛΗ ΄Η ΣΤΟ ΙΟΡΔΑΝΑΚΕΙΟ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.BYE

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
17-03-09, 13:48
ΓEIA ΣΑΣ.Η ΣΥΝΥΦΑΔΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΓΑΚΟ.Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΗ,Ο ΜΕΣΑΙΟΣ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΗΠΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ,ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ.ΕΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ(ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΗ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΗ-ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ!!!)ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΠΑΛΙ ΞΕΡΩ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ 28-30 ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ.ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ,ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ.ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΕΛΙΚΤΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΩΡΑΡΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ 6-4 ΄Η 5 ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΟ!ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.Η ΚΟΥΜΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ,ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΩΡΟΥ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ,ΔΕΝ ΕΧΟΥ ΤΑΞΕΙΣ.ΣΕ ΝΕΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.

eleanax
17-03-09, 14:17
-καλημέρα, όταν λέτε ευέλικτο δρομολόγιο στα σχολικά εννοείτε πόρτα-πόρτα?, από την εμπειρία μου πριν 20 χρόνια που πήγαινα γνωρίζω ότι είναι πάγια τακτική το πούλμαν να κάνει συγκεκριμένες στάσεις όπου μαζεύονται τα παιδιά για δύο λόγους:1) είχε παντα μεγάλα πούλμαν, όχι τα μικρά κίτρινα, τα οποία ήταν πιο ασφαλή αλλά έπαιρναν και περισσότερα παιδιά οπότε κάλυπταν και μεγαλύτερες περιοχές (πρέπει να καλύψουν όλη την Αθήνα), 2) για να γίνεται πιο γρήγορα η διανομή, με λιγότερες στάσεις, τώρα όσον αφορά τις τάξεις, εμείς ήμαστε 33-35 παιδιά στο τμήμα, αλλά δουλειά γινόταν μια χαρά, οι εγκαταστάσεις στην Εκάλη είναι σαφώς νεότερες (δεκαετία '70) ενώ το κτίριο του Ψυχικού είναι από τον πόλεμο και πριν, στην Εκάλη δεν έχει νηπιαγωγείο, ενώ όταν ήμουνα μαθήτρια είχε γίνει και μία καινούργια πτέρυγα (τώρα δε γνωρίζω), έχει εργαστήρια, αμφιθέατρα και κλειστή πισίνα ολυμπιακών προδιαγραφών, μάλλον ακόμη θέλει μέσο -και τότε ήθελε-αλλά υπήρχε και η κλήρωση, γνωρίζω δε ότι ο νυν πρόεδρος της φιλεκπαιδευτικής -Γ.Μπαμπινιώτης-έχει αλλάξει πολλά πράγματα και έχει εισάγει καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα, ας πούμε ο θεσμός του πανελλήνιου μαθητικού θεάτρου ξεκίνησε επί προεδρίας του, σε συνεργασία με το θέατρο Κουν, και έχει μεγάλη επιτυχία από τότε, θέλω να πω ότι για μένα το αρσάκειο έχει πολλά θετικά και δε θα κόλλαγα στον αριθμό των παιδιών στην τάξη, ίσως λίγο στο οικονομικό, γιατί διαπιστώνω ότι τα δίδακτρα έχουν ανέλθει σημαντικά, και ελπίζω στο μέλλον να έχω τη δυνατότητα να στείλω εκεί το παιδί μου (με προτίμηση στην Εκάλη που τελείωσα γιατί έχει και μεγαλύτερη επαφή με τη φύση, τουλάχιστον παλιά όλα γύρω ήταν άκτιστα και είχαμε δασάκι μέσα στο σχολείο)

eleanax
17-03-09, 14:18
-καλημέρα, όταν λέτε ευέλικτο δρομολόγιο στα σχολικά εννοείτε πόρτα-πόρτα?, από την εμπειρία μου πριν 20 χρόνια που πήγαινα γνωρίζω ότι είναι πάγια τακτική το πούλμαν να κάνει συγκεκριμένες στάσεις όπου μαζεύονται τα παιδιά για δύο λόγους:1) είχε παντα μεγάλα πούλμαν, όχι τα μικρά κίτρινα, τα οποία ήταν πιο ασφαλή αλλά έπαιρναν και περισσότερα παιδιά οπότε κάλυπταν και μεγαλύτερες περιοχές (πρέπει να καλύψουν όλη την Αθήνα), 2) για να γίνεται πιο γρήγορα η διανομή, με λιγότερες στάσεις, τώρα όσον αφορά τις τάξεις, εμείς ήμαστε 33-35 παιδιά στο τμήμα, αλλά δουλειά γινόταν μια χαρά, οι εγκαταστάσεις στην Εκάλη είναι σαφώς νεότερες (δεκαετία '70) ενώ το κτίριο του Ψυχικού είναι από τον πόλεμο και πριν, στην Εκάλη δεν έχει νηπιαγωγείο, ενώ όταν ήμουνα μαθήτρια είχε γίνει και μία καινούργια πτέρυγα (τώρα δε γνωρίζω), έχει εργαστήρια, αμφιθέατρα και κλειστή πισίνα ολυμπιακών προδιαγραφών, μάλλον ακόμη θέλει μέσο -και τότε ήθελε-αλλά υπήρχε και η κλήρωση, γνωρίζω δε ότι ο νυν πρόεδρος της φιλεκπαιδευτικής -Γ.Μπαμπινιώτης-έχει αλλάξει πολλά πράγματα και έχει εισάγει καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα, ας πούμε ο θεσμός του πανελλήνιου μαθητικού θεάτρου ξεκίνησε επί προεδρίας του, σε συνεργασία με το θέατρο Κουν, και έχει μεγάλη επιτυχία από τότε, θέλω να πω ότι για μένα το αρσάκειο έχει πολλά θετικά και δε θα κόλλαγα στον αριθμό των παιδιών στην τάξη, ίσως λίγο στο οικονομικό, γιατί διαπιστώνω ότι τα δίδακτρα έχουν ανέλθει σημαντικά, και ελπίζω στο μέλλον να έχω τη δυνατότητα να στείλω εκεί το παιδί μου (με προτίμηση στην Εκάλη που τελείωσα γιατί έχει και μεγαλύτερη επαφή με τη φύση, τουλάχιστον παλιά όλα γύρω ήταν άκτιστα και είχαμε δασάκι μέσα στο σχολείο)

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
17-03-09, 20:25
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΕΧΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ-ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΠΟΥΛΜΑΝ.ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟΥ:ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΝΑ ΣΤΡΙΨΟΥΝ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ.ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΙΒΙΒΑΣΗΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΠΡΩΤΟΝ ΤΗΝ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΟ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΑΚΤΟ(ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ)ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΚΑ.ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΒΟΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ(ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΦΟΡΕΣ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΕΚΕΙ ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ.

Δαμιανός
18-03-09, 09:00
Αναζητώντας ιδιωτικά δημοτικά σχολεία στα νότια προάστεια διαπίστωσα τα εξής:

ΓΕΙΤΟΝΑΣ: Άριστες εγκαταστάσεις, Οργάνωση που ΙΣΩΣ δικαιολογεί τις τιμές (10000 Ευρώ/Έτος για το Δημοτικό), Υπερβολικός αριθμός παιδιών (όχι ανα τμήμα αλλά υπερβολικός αριθμός τμημάτων), Πλήθος παιδιών με προβλήματα συμπεριφοράς (νεοπλουτισμός στο μεγαλείο του και ο οποίος δεν εμφανίζεται σε αντίστοιχα σχολεία όπως το Κολέγιο, Μωραίτη κλπ), ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ οικογενειακό περιβάλλον.

ΚΑΙΣΑΡΗΣ: Πολύ Καλές εγκαταστάσεις, Οργάνωση που ΔΕΝ δικαιολογεί τις τιμές (10000 Ευρώ/Έτος για το Δημοτικό), Λογικός αριθμός παιδιών, Αποστειρωμένο περιβάλλον.

ΙΟΡΔΑΝΑΚΕΙΟ: Μέτριο σε όλους του τομείς...

ΠΑΣΧΑΛΗ: Αρκετά καλό σχολείο με στόχο την εκπαίδευση. Δεν προσφέρει πολλές EXTRA δραστηριότητες και είναι αρκετά αυστηρό. Μέτριες εγκαταστάσεις.

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ: Αρκετά καλό σχολείο με στόχο την εκπαίδευση. Δεν προσφέρει EXTRA δραστηριότητες και είναι αρκετά αυστηρό. Μέτριες έως κακές εγκαταστάσεις. Περιορισμένα τμήματα.

ΣΤΑΥΡΑΚΗ: Αρκετά καλό σχολείο με στόχο την εκπαίδευση. Δεν προσφέρει EXTRA δραστηριότητες και είναι απίστευτα αυστηρό. Μέτριες έως κακές εγκαταστάσεις. Περιορισμένα τμήματα. Μόνο Δημοτικό.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
18-03-09, 09:27
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.ΤΟ ΙΟΡΔΑΝΑΚΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΤΡΙΟ ΕΩΣ ΚΑΚΟ,Ο ΣΤΑΥΡΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.ΤΟΥ ΠΑΣΧΑΛΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΛΕΩΦ.ΑΛΙΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ.ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΑΘΗΝΩΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΧΕΙ 12ΜΕΛΗ ΤΜΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΟΙΞΕ ΣΤΟΝ ΑΛΙΜΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΕΛΑΣΑΛ-SAINT PAUL(ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΙΚΗ) ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΑΡΗ ΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ.ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.

eleanax
18-03-09, 10:00
τα προβλήματα με τα μισθωμένα πούλμαν είναι γνωστά σε μας τουλάχιστον που υπήρξαμε μαθητές, μερικά παραδείγματα που μπορώ να αναφέρω (τα έχω ζήσει όλα): μπορεί το πούλμαν να καθυστερήσει και να χαθεί η πρώτη ώρα, ή να έχει μποτιλιάρισμα σε κάποιο δρόμο και πάλι να καθυστερήσει ή να πάθει βλάβη και να πάνε τα παιδιά του γυμνασίου με το πούλμαν του δημοτικού ή με ταξί, όπου θα περνάει η συνοδός στάση στάση με τα παιδιά της αφετηρίας και θα ειδοποιεί γονείς+συνοδούς να πάρουν ταξί, τα οποία φυσικά πληρώνει το σχολείο στο γραφείο κίνησης, ή το μεσημέρι κάποιο πούλμαν να αργεί και τα παιδιά να παίζουν στο προαύλιο και τελικά να ειδοποιούνται γονείς να έρθουν να τα πάρουν, για εμάς ως παιδιά ήταν όλα αυτά διασκεδαστικά, ή ως έφηβοι ήταν αφορμή να την κάνουμε για Κηφισιά για να πάρουμε τον ηλεκτρικό, με μια μικρή στάση σε κάποιο καφέ ή στα μαγαζιά, φυσικά για τους γονείς είναι άγχος, για εμάς είναι μάλλον όμορφες αναμνήσεις, γι΄αυτό δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα, ελπίζω μόνο να τα καταφέρουμε στην κλήρωση γιατί πλέον μέσο δεν υπάρχει.....

voula_2
18-03-09, 10:05
Δαμιανέ μου λές παρακαλώ την γνώμη σου για το Παλλάδιο, την Γεννάδειο και του Μαλλιάρα?

Επίσης να θυμήσω πως του Πασχάλη το νηπιαγωγείο δεν διαθέτει άδεια και φημολογείται ότι οι εγκαταστάσεις του δεν είναι ασφαλείς.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
18-03-09, 10:31
ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :D .ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΥΘΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΣΙΤΣΕΙΟ ΕΚΑΛΗΣ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΟΓΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ,ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 7500 ΕΤΗΣΙΩΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΤΙΣ 10160+1800 ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ!ΕΓΩ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...

Δαμιανός
18-03-09, 11:54
Το ΠΑΛΛΑΔΙΟ κατασκευάζει αυτή τη στιγμή Δημοτικό στη Βάρη το οποίο θα είναι έτοιμο τον Αύγουστο και θα λειτουργήσει από Σεπτέμβρη. Οι τιμές είναι της τάξης των 7000 Ευρώ. Με δεδομένο οτι το σχολείο υπάρχει στη Νέα Σμύρνη (Νηπιαγωγείο υπάρχει στη Βάρη) με πολυ καλό όνομα και βλέποντας τις εγκαταστάσεις του Νηπιαγωγείου στη Βάρη οι οποίες λίγο υστερούν από αυτές των ΓΕΙΤΟΝΑ και ΚΑΙΣΑΡΗ νομίζω ότι θα είναι μια πολύ καλή λύση.

Γεώργιου ΖΩΗ (Πρώην Γεννάδειος): Αρκετά καλό σχολείο με στόχο την εκπαίδευση. Δεν προσφέρει EXTRA δραστηριότητες και είναι αρκετά αυστηρό. Μέτριες εγκαταστάσεις. Περιορισμένα τμήματα.

Για ΜΑΛΛΙΑΡΑ δεν έχω προσωπική άποψη.

voula_2
18-03-09, 12:44
Ευχαριστώ Δαμιανέ, για το Παλλάδιο έχω πολύ καλή γνώμη αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν που να το έχει επιλέξει για να έχω μια πιο πλήρη εικόνα.

Καλά είναι (εκτός νοτίων προαστίων Βέβαια) το St Paul και οι Καλογριες, επίσης στον Πειραιά.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
18-03-09, 12:45
ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΑΜΕ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ.ΚΑΛΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ,ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ.ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 25 ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΣΕΙ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΧΕΙ 2 ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ ,ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΠΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ,ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.1 ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΝΕ ΝΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΛΕΕΙ ΚΑΙ 2ο ΤΜΗΜΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟ!!!ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ π.χ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΜΗΜΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ!!!!!! :shock: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ?ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ,ΕΙΝΑΙ 20 ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΗΡΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΜΡΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ.ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. :!: ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ?ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΄Η ΘΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ?ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ?(ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ,ΝΕΑ ΚΤΗΡΙΑ,ΚΑΙΝΟΥΡΓΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ,ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ)

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
18-03-09, 12:50
ΠΡΟΣ VOULA_2 TO SAINT PAUL ANOΙΞΕ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΕΛΑΣΑΛ ΣΤΟΝ ΑΛΙΜΟ.ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΕΙΝΑΙ 5600+1400 ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ

voula_2
18-03-09, 13:26
Ευχαριστώ μπουκίτσα, αλλά μένω κοντά στον Πειραιά.
:wink:

πολλά χρήματα όμως, πως θα βγουν έτσι δύο παιδιά...

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
18-03-09, 13:37
ΠΡΟΣ VOULA_2 ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΑΛΙΜΟΥ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ(ΓΙΑ ΤΟ 2008-2009)ΓΡΑΨΕ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Δαμιανός
18-03-09, 13:43
Συμφωνώ με την Μπουκίτσα για την αβεβαιότητα που υπάρχει στο Παλλάδιο της Βάρης. Το θέμα όμως της κατασκευής του Δημοτικού προκαλεί την ίδια όχληση με την κατασκευή οποιοδήποτε κτηρίου σε όμορο οικόπεδο (είμαι παθόν και το λέω αυτό).
Τελικά πως γίνεται να έχει άδεια λειτουργίας αφού έχει δυο τάξεις και φιλοξενεί τρία τμήματα (δύο νήπια και ένα προνήπιο);

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
18-03-09, 15:11
ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ,ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΜΟΡΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΕΣ ΤΑΞΕΙΣ!!!!! :!: ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ(ΙΟΡΔΑΝΑΚΕΙΟ,ΠΑΣΧΑΛΗ,ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ,ΣΤΑΥΡΑΚΗ)ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΧΗ,ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΑΠΗΤΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ SAINT PAUL.ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ?ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΒΛΕΠΕΙΣ)

Δαμιανός
18-03-09, 17:02
Αντιδράσεις έχουν για το saint Paul ή για το Παλλάδιο;

voula_2
18-03-09, 17:18
Αν μου επιτρέπετε, επειδή έχω δει και τα δύο σχολεία, θα ήθελα να σας εκθέσω τις παρατηρήσεις μου:
ως προς το st paul (του Πειραιά), οι εγκαταστασεις θυμίζουν καθολικό σχολείο δυτικού τύπου, εσωτερικά μοιάζει με κολλέγιο, τα παιδιά φορούν στολή (δεν ξέρω αν είναι και τις καθημερινές), δραστηριότητες δεν έχει περαν των ομάδων ποδοσφαίρου και τέτοια, αλλά, διδάσκεται η γαλλική όπως και η ελληνική, σαν κύριες γλώσσες και οι φήμη του από πλευράς εκπαίδευσης είναι αρκετά καλή στην περιοχή.
Αποκομμισα καλές εντυπώσεις που δικαιολογιούν το υψηλό κοστος.

Το Παλλάδιο της Νέας Σμύρνης, είναι και αυτό ένα σχολείο με τις συνήθεις εγκαταστάσεις αλλά μου φάνηκε πολύ φιλικό προς τα παιδιά και τους γονείς, πολύ περισσότερο από την απολυτότητα του προγράμματος του πρώτου σχολείου. Υπάρουν δραστηρότητες και διδάσκονται και γλώσσες.
Δίδακτρα υψηλά για την α δημοτικού αλλά δικαιολογούνται κατά την γνώμη μου. Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζω κανέναν γονιό που να στέλνει εκεί το παιδί του ώστε να έχω πιο σφαιρική γνώμη.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
18-03-09, 21:24
ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ SAINT PAUL ΑΛΙΜΟΥ,ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ.ΕΣΧΑΤΩΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΧΑΡΤΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΑΛΙΜΟΥ ΑΠΟ 1400 ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΕ 1100.ΠΑΡ' OΛΑ ΑΥΤΑ,ΠΑΛΙ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
ΓΙΑ ΤΗΝ VOULA_2:ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΦΗΜΗ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΤΟΛΗΣ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ,ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ-ΚΑΙΣΑΡΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΛΗ-ΦΟΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΡΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΑ ΚΑΙ ΦΟΥΣΤΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΒΟΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. :D

ΠΡΟΣ ΔΑΜΙΑΝΟ:ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΙΔΗ ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΠΟΛΗ ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ? :?:

maritsa
18-03-09, 22:40
voula_2 μια φίλη μου εκπαιδευτικός εργάζεται στο Παλλάδιο στη Ν. Σμύρνη και ο σύζυγός της στο Μαλλιάρα. Θέλεις να τη ρωτήσω κάτι για το σχολείο;

Δαμιανός
19-03-09, 07:04
ΠΡΟΣ MARITSA: Θα ήταν ενδίαφερον για εμένα να ρωτήσεις την εικόνα που έχει το ΠΑΛΛΑΔΙΟ από την πλευρά ενός εκπαιδευτικού (είναι στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ή στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ;). Σε ευχαριστώ...

ΠΡΟΣ MPOYKITSA: Το ΠΑΛΛΑΔΙΟ της Βάρης έχει φόρμα (προεραιτικά) και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για το πόσο βολικό είναι...

Υπάρχει κανείς που θα στείλει το παιδί του στο ΠΑΛΛΑΔΙΟ της Βάρης για ΔΗΜΟΤΙΚΟ ή που να τα στέλενει τώρα στο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ για να εκθέσει απόψεις;

voula_2
19-03-09, 08:54
voula_2 μια φίλη μου εκπαιδευτικός εργάζεται στο Παλλάδιο στη Ν. Σμύρνη και ο σύζυγός της στο Μαλλιάρα. Θέλεις να τη ρωτήσω κάτι για το σχολείο;

maritsa, ναι θα το ήθελα παρακαλώ να αντλήσεις πληροφόρηση και για τα δύο σχολεία.
Αν θεωρούν το πρόγραμμα πιεστικό, παιδαγωγικό ή ό,τι άλλο νομίζουν, αν οι γονείς των παιδιών είναι ικανοποιημένοι, αν γίνεται συνολικά καλή δουλειά εν σχέσει μέ ένα δημόσιο σχολείο, αν συνεργάζονται δάσκαλοι και γονείς, κλπ.
Ο,τι μπορεί να με βοηθήσει να διαμορφώσω μία πρώτη εικονα, θα σου ήμουν ευγνώμων αν την κατέθετες.
(νομίζω ότι έχεις γράψει και αλλού για το νηπιαγωγείο του μαλλιάρα ή κάνω λάθος?)

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
19-03-09, 09:51
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΤΗΣ ΒΑΡΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΔΩ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΟΙ 2 ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΛΗ,ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΗΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΗΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ,ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΚΕΙ(ΑΠΟ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΕΡΑΝ ΕΔΩ ΩΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΗ.ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.Η ΜΟΝΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ-ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ-ΕΙΝΑΙ Η Κα ΔΑΡΕΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ,ΕΤΡΕΧΕ ΓΙΑ ΟΛΑ.ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΟΛΩΝ.
ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙ.
ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ 2008-2009 ΕΙΧΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ:
-ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ:
1.ΣΧΟΛΙΚΟ
2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ
3. '' ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ

4.ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ
5.ΑΓΓΛΙΚΑ
6.ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
7.ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
8.ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
-ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
1.ΦΥΛΑΞΗ(ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ,ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΑΡΓΙΕΣ,ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ
CAMPUS) 800 ΕΤΗΣΙΩΣ
2.ΑΓΓΛΙΚΑ 400
3.Η/Υ 400
4.ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ(ΣΕ ΕΣΩΤ.ΠΙΣΙΝΑ
ΕΝΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ) 700
5.TAE-KWON-DO 700
6.ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ-ΜΠΑΣΚΕΤ 700
7.ΤΕΝΝΙΣ 700
8.ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 450
9.ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ 450
1Ο.ΑΡΜΟΝΙΟ 450
11.ΦΑΓΗΤΟ(5 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)
ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ ΓΕΥΜΑ 1200
12.ΜΠΑΛΕΤΟ 500
ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ;

Δαμιανός
19-03-09, 11:59
ΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ...
Έχοντας αρνητική εικόνα για ΓΕΙΤΟΝΑ (νεοπλουτισμός+τιμή) και ΚΑΙΣΑΡΗ (αποστείρωση+τιμή) δεν ξέρω τι άλλο στην περιοχή προσφέρει εγκαταστάσεις και ποιότητα. Περιμένω προτάσεις...

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
19-03-09, 12:23
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ,Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ 1ο ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ!!!ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΑΨΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟΠΛΟΥΤΙΣΜΟ,ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΣΗΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΩΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΥΧΟΝ 'ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ 'ΝΕΟΠΛΟΥΤΩΝ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΩΝ.
ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ "ΕΞΥΠΝΩΝ" ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΥΣ.
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ,ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ,ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΣΧΑΛΗ.
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗ "ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΗΔΗ" ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΠΟΛΗ ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ;

Δαμιανός
19-03-09, 13:07
Είμαι σίγουρος ότι προσπαθούν στο ΓΕΙΤΟΝΑ όμως με δεδομένο ότι θέλω να βλέπω το σχολείο τουλάχιστον μέχρι και την 6η Δημοτικού το θέμα του νεοπλουτισμού αποτελεί για μένα σοβαρό λόγο. Δεν κρύβω ότι ποσό της τάξης των 10000 είμαι αποφασισμένος να τα διαθέσω όμως δεν θέλω να βρεθεί το παιδί μου στην ηλικία των 8 με 9 σε ένα περιβάλλον που θα επικρατεί η επίδειξη και ο ανταγωνισμός. Επειδή μεγάλωσα στα νότια προάστια (Γλυφάδα) με πολλές κοινωνικές συναναστροφές γνωρίζω πάμπολλες περιπτώσεις παιδιών που βρέθηκαν στο ΓΕΙΤΟΝΑ λόγω "απουσίας" γονέων και τα παιδιά αντιμετώπιζαν τεράστια ψυχολογικά προβλήματα. Πρόσφατα γνωστός που το παιδί του είναι μαθητής δημοτικού στο ΓΕΙΤΟΝΑ μου διηγήθηκε ότι το παιδί του αρνήθηκε να πάει στο σχολείο με τον παππού γιατί "ο παππούς έχει ένα παλιό ΤΟΥΟΤΑ COROLA και τι θα λέγαν οι συμμαθητές του!!!". Δυστυχώς στο ΓΕΙΤΟΝΑ και στον ΚΑΙΣΑΡΗ έχουν δημιουργήσει επιχειρήσεις οι οποίες ως ιδιωτικές έχουν υποχρεωτικά το κέρδος ως ένα από τα ζητούμενα... Στοχεύοντας στο παιδί ως προσωπικότητα και θέλοντας να αποφύγω τουλάχιστον στο Δημοτικό την πολυκοσμία και πιθανή ψυχολογική πίεση από μεγάλο μέρος του πληθυσμού τους (και όχι από εξεραίσεις για τις οποίες θα πρέπει να το προετοιμάσω να τις αντιμετωπίσει στην κοινωνία) προσπαθώ να λύσω το γρίφο της επιλογής του κατάλληλου σχολείου.

Τα Σπάτα είνα πολύ μακριά για να υποβάλλω το παιδί σε ταλαιπωρία και δεν γνωρίζω κάτι...

Υστ. Η ικανότητα γραφής και ανάγνωσης ανήκει στο παιδί και καλιεργείται από τον εκπαιδευτικό. Πρέπει να νιώθεις υπερήφανη για την κόρη σου που πέτυχε αυτό το στόχο και πολύ λιγότερο για το σχολείο που το ανέδειξε. Γνωρίζοντας πολλές από τις πολιτικές των ιδιωτικών σχολείων αυτό που έκαναν στο ΓΕΙΤΟΝΑ (και το κάνουν και σε πάρα πάρα πολλά άλλα) είναι να σε οδηγήσουν στο να νομίσεις ότι για κάτι που η κόρη σου κατάφερε έχουν σημαντική συμβολή. Σε κάθε περίπτωση ΜΠΡΑΒΟ στην ΜΙΚΡΟΥΛΑ...

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
19-03-09, 13:24
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΜΑΘΗΣΙΑΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ:ΟΛΑ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΡΓΑ 'Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ.
ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΑΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ.
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΙ ΕΓΩ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΠΙΣΗΣ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
:D

τετα35
20-03-09, 17:12
το επισκέφθηκε τις προάλλες καλές και καινούριες εγκαταστάσεις με προσιτές τιμές, το σκεφτομαι

SpyrosG
20-03-09, 23:16
Γεια σας... Παρεμβαίνω στη συζήτηση γιατί ίσως μπορώ να βοηθήσω.

Γράψαμε πέρσι τον γιό μαςστο νηπιαγωγείο του "Παλλάδιου" στη Βάρη. Μας έπεισαν οι καινούργιες εγκαταστάσεις και ότι οι άνθρωποι που μας υποδέχτηκαν ήταν νέοι, κεφάτοι και έδειξαν να κατέχουν το αντικείμενο. Είχαμε και καλές συστάσεις από ένα φιλικό ζευγάρι που στέλενει τα παδιά του στο δημοτικό στη Νέα Σμύρνη.
Στην εγγραφή μας υποσχέθηκαν μέχρι 20 παιδιά στο τμήμα και πράγματι αυτή τη στιγμή ο Αλέξανδρος είναι σε τμήμα 20 παιδιών (γράψαμε προχτές προσκλήσεις για το πάρτι του και το επιβεβαίωσα).
Γενικά, όσα μας υποσχέθηκαν (αγγλικά κάθε μέρα, υπολογιστές, περιβαλλοντική εκπαίδευση, γυμναστική στα γήπεδα) τα κάνουν καλά. Τα παιδιά έχουν χώρο για παιχνίδι, για μουσική, για γυμναστική, πισίνα και τέτοια. Έχουν επίσης ένα ωραίο σύστημα ενημέρωσης όταν ολοκληρώνουν κάθε ενότητα που στέλνουν ένα φυλλάδιο αναλυτικά με το τι κάνανε με ανάλυση, φωτογραφίες κλπ. Το σημαντικότερο βέβαια είναι ότι ο Αλέξανδρος κάθε πρωί ξυπνάει χαρούμενος που πάει στο σχολείο και γυρνάει ενθουσιασμένος. Εμένα προσωπικά αυτό με νοιαζει πιο πολύ από όλα.

Τώρα φτιάχνουν ακριβώς δίπλα το Δημοτικό και μας είπαν ότι το Σεπτέμβρη θα λειτουργήσουν, οπότε ήδη γραφτήκαμε εκεί.
Τα δίδακτρα είναι κάπως υψηλά (όχι βέβαια όσο Καίσαρη-Γείτονα που είχα κοιτάξει πέρσι), αλλά αντιμετωπίσιμα.
Σε γενικές γραμμές δείχνει συγκροτημένο και σοβαρό σχολείο, χωρίς υπερβολές σε πλήθος μαθητών ή νεοπλουτίστικο στυλ. Ελπίζω το μέλλον να δικαιώσει την επιλογή μας γιατί ακολουθεί και η κόρη μας.

Σπύρος

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
21-03-09, 00:44
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ SpyroG.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ 2 ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟ(ΑΡΑ ΤΣΑΜΠΑ ΞΕΓΡΑΦΤΗΚΑΜΕ) 'Η ΕΚΑΝΑΝ 2 20αρια ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;
ΔΕΥΤΕΡΟ,ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ.ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΠΙΣΤΗ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ.ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ......
ΤΡΙΤΟΝ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ;
TEΛΟΣ,ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ;;ΕΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ELISA
21-03-09, 09:23
τετα35, και εγώ το σκέφτομαι...το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχουν βρει ακόμη δασκάλους. Δεν έχουν ακόμη εξοπλίσει το προσωπικό τους... :roll:

Δαμιανός
21-03-09, 11:44
Χαίρομαι που βρήκαμε κάποιον από το ΠΑΛΛΑΔΙΟ της Βάρης. Και εγώ θα σε παρακαλούσα να μας απαντήσεις στις ερωτήσεις της ΜΠΟΥΚΙΤΣΑΣ...

Δαμιανός
21-03-09, 11:54
Σχετικά με τις εγκαταστάσεις από όσο γνωρίζω έχουν την εξής διάταξη:
Στο ημι-υπόγειο (έχει κατασκευαστεί ο σκελετός-μπετά) διάφορες αίθουσες γενικών χρήσεων, στο ισόγειο (έχει κατασκευαστεί ο σκελετός-μπετά) θα γίνουν δυο τμήματα της πρώτης της δευτέρας και της τρίτης Δημοτικού και στον όροφο από δυο τμήματα της τετάρτης της πέμπτης και της έκτης Δημοτικού. Στο ισόγειο και τον όροφο θα υπάρχουν και γραφεία καθηγητών κλπ. Θεωρώ απίθανο να μην έχουν τελειώσει τον σκελετό και τις εξωτερικές επενδύσεις σε όλο το κτήριο πριν στεγάσουν οποιαδήποτε τάξη. Μπορεί ο εξοπλισμός του ορόφου να γίνει αργότερα (εφόσον δεν θα λειτουργήσουν τετάρτη της πέμπτη και έκτη Δημοτικού όμως είναι ασύμφορο να "σπάσουν" την κατασκευή (μπετά, τοίχοι, κουφώματα, σοφαντίσματα ηλεκτρικά και υδραυλικά) σε δυο φάσεις....

SpyrosG
21-03-09, 15:22
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ SpyroG.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ 2 ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟ(ΑΡΑ ΤΣΑΜΠΑ ΞΕΓΡΑΦΤΗΚΑΜΕ) 'Η ΕΚΑΝΑΝ 2 20αρια ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;
ΔΕΥΤΕΡΟ,ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ.ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΠΙΣΤΗ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ.ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ......
ΤΡΙΤΟΝ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ;
TEΛΟΣ,ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ;;ΕΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μπουκίτσα και Δαμιανέ, χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις γνωρίζω. Για τις υπόλοιπες, μπορώ να μάθω αν χρειαστεί.

Είμαι σίγουρος ότι έχουν 2 τμήματα νηπίου και ότι το δικό μας έχει 20 παιδιά. Για το άλλο τμήμα δεν ξέρω σίγουρα, αλλα υποθέτω ότι είναι και αυτό γεμάτο γιατί ρώτησε μια φίλη της γυναίκας μου τον Ιανουάριο για νήπιο τη φετινή χρονιά και είπαν ότι για φέτος έχουν κλείσει οι θέσεις. Άρα λογικά και το άλλο τμήμα θα έχει περίπου 20 παιδιά. Για πιο σίγουρα θα βάλω τη γυναίκα μου να ρωτήσει τη δασκάλα αν θες.

Αν πηγαινοέρχονται: δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Ο γιος μου έχει το ντουλαπάκι του σε συγκεκριμένη αίθουσα και το πρωί πάει πάντα σε αυτήν αλλά από όσο μας λέει δεν κάνουν μάθημα μόνο εκεί. Αλλού είναι η αίθουσα μουσικής, αλλού της γυμναστικής, αλλού του υπολογιστή και νομίζω κάνουν και με διαφορετικές δασκάλες. Γυμναστική κάνουν και στα γήπεδα (ο Αλέξανδρος τρελαίνεται για το ποδόσφαιρο και μας το ανακοινώνει κάθε φορά που πάνε) και τον έχω γράψει και κολύμβηση που κάνουν σε μια μικρή εσωτερική πισίνα.

Η οικοδομή του Δημοτικού δεν είναι κολλητά με το Νηπιαγωγείο, και ο χώρος είναι περιφραγμένος, από φασαρία δεν ξέρω, πάντως το πρωί που τον πηγαίνω εγώ γύρω στις 8:20 είναι ήσυχα τα πράγματα.

Τα δίδακτρα για την επόμενη χρονιά είναι 6.000 ευρώ περίπου, αν και σε εμάς που είμαστε ήδη στο Νηπιαγωγείο μας κάνουν έκπτωση για το Δημοτικό. Κάτι σαν "customer loyalty" δλδ.

Για το Δημοτικό, δεν μας είπαν κάτι για έναν όροφο, μας είπαν απλά ότι θα είναι όλο έτοιμο "το καλοκαίρι". Θα ξαναρωτήσω για σίγουρα και αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα και αν χρειάζεστε κάτι άλλο, το ψάχνω.

Σπύρος

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
21-03-09, 15:40
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ,ΑΛΛΑ 2 ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ?ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.ΘΥΜΑΜΑΙ ΛΑΘΟΣ 'Η ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑΞΗ ΠΡΟΝΗΠΙΟΥ?

SpyrosG
21-03-09, 16:09
Καλησπέρα και σε σενα,

Ξέρω σίγουρα ότι έχουν από μια "βασική" αίθουσα για κάθε τάξη νηπίου, αυτές ειναι σχεδόν όμοιες και αρκετά ευρύχωρες. Για προνήπια δεν γνωρίζω, θα πρέπει να περιμένεις από Δευτέρα να μάθω λεπτομέρειες.

Επι τη ευκαιρια, βρηκα τον τιμοκατάλογο που μας έστειλαν για Δημοτικό και μπορω να είμαι πιο ακριβής:

Δίδακτρα 6.100, σχολικό 600 και διάφορες άλλες δραστηριότητες από 450 έως 800 ?.

Φιλικά,

Σπύρος

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
21-03-09, 18:03
Γεια σου και παλι Σπυρο,
Αν μαθεις τιποτα καινουριο σε παρακαλω πες μου.
Σχετικα καλη η τιμη για τα διδακτρα σε σχεση με αλλα σχολεια στην περιοχη.Ξερεις αν εχει θεσεις για α' δημοτικου;

Ευχαριστω και παλι....

Δαμιανός
21-03-09, 18:32
Σπύρο σε ευχαριστώ και εγώ...

Σχετικά με την δυνατότητα καλοκαιρινής απασχόλησης έχω ακούσει ότι έχουν ένα πρόγραμμα μέχρι 30/7 το οποίο καλύπτει και τις εργάσιμες των Χριστουγέννω και του Πάσχα, γνωρίζεις κάτι;

Ευχαριστώ

SpyrosG
21-03-09, 22:13
Καλησπέρα και πάλι.

Μπουκίτσα, για θέσεις δεν γνωρίζω αν υπάρχουν, υπήρχαν πάντως πριν περίπου ένα μήνα που γραφτήκαμε.

Δαμιανέ, πράγματι υπάρχει πρόγραμμα καλοκαιρινής απασχόλησης μέχρι τέλος Ιουλίου και από αρχή Σεπτεμβρίου. Ισχύει και τις εργάσιμες ημέρες Χριστουγέννων και Πάσχα. Δεν ξέρω πόσοι γονείς το επιλέγουν, εμείς δεν το χρειαζόμαστε γιατί στέλνουμε τον Αλέξανδρο και τη μικρή στη γιαγιά.

Επίσης, μας ρωτούν και όσοι θέλουμε πηγαίνουμε τα παιδιά και στις αργίες που είναι μόνο σχολικές (όταν είναι κανονικά εργάσιμη π.χ. Τριών Ιεραρχών, 17 Νοέμβρη κλπ). Δεν δουλεύουν στις γενικές αργίες (π.χ. Καθαρά Δευτέρα).

Σπύρος

τετα35
22-03-09, 14:20
Δεν ξέρω πότε πήγες εσύ, αλλά εγώ που το επισκέφθηκα στο τέλος αυτής της εβδομάδος, μου είπαν ότι έχουν καταλήξει στη νηπιαγωγό. Δεν ρώτησα για τις άλλες τάξεις γιατί δεν με ενδιαφέρει άμεσα.

ELISA
22-03-09, 20:14
Τέλεια! Με ενδιαφέρει και εμένα το νηπιαγωγείο, αλλά πριν μία εβδομάδα δεν είχαν βρει νηπιαγωγό και προβληματίστηκα...πάντως κατά τα άλλα μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση. Εγώ μίλησα με τον πατέρα Ζαγοριανάκο και σχεδόν ...με έπεισε.

Δαμιανός
23-03-09, 22:01
SpyrosG Σχετικά με το τμήμα των προνηπίων που ρώταγε η ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ έμαθες κάτι; Επίσης γνωρίζεις πόσα παιδιά θα έχει στο Δημοτικό ανά τμήμα;
Ευχαριστώ και συγνώμη για τις διαδοχικές ερωτήσεις...

SpyrosG
23-03-09, 23:37
Δαμιανέ καλησπέρα,

Δεν είχα χρόνο σήμερα να ρωτήσω. Αύριο ή εγώ ή η σύζυγός μου θα μάθουμε και τις δύο πληροφορίες που ζητάς.

Σπύρος

τετα35
24-03-09, 23:15
Εγώ μίλησα με τον γιό του τον Φώτη Ζαγοριανάκο. Απάντησε σχεδόν στις περισσότερες απορίες μου σχετικά με το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουν. Στα συν βάζω επίσης ότι είναι οικογένεια εκπαιδευτικών. Και εμένα, με έχουν σχεδόν πείσει.

SpyrosG
25-03-09, 13:30
Καλημέρα, χρόνια πολλά σε όλους για την ημέρα και φυσικά σε όσους γιορτάζουν.

Μετά από μια χθεσινή σύντομη "έρευνα" απαντώ σε όσα περισσότερα ερωτήματα μπορώ:

1) Για τα προνήπια: Υπάρχει ένα τμήμα προνηπίων, ξεχωριστό από τα τμήματα νηπίων, με δικό τους χώρο και εκπαιδευτικό. Τα παιδάκια είναι λίγα και η ύλη που κάνουν είναι διαφορετική από τα νήπια. Παρόλα αυτά κάνουν και αυτά καθημερινά αγγλικά, τρεις φορές την εβδομαδα γυμναστική, δυο φορές μουσική κλπ. Επίσης, κατά τη διάρκεια της ημέρας απασχολούνται και αυτά όπως και τα νήπια σε όλους τους χώρους (στην αίθουσα της γυμναστικής, της μουσικής, στον υπολογιστή, στα γήπεδα κλπ).

2) Για το Δημοτικό: βάζουν 22 παιδιά ανα τμήμα και εχουν 2 τμήματα ανά τάξη. Σήμερα υπάρχουν ακόμα θέσεις για την Α' και οι άνθρωποι εκεί υπολογίζουν ότι σίγουρα θα υπάρχουν και μέχρι τις διακοπές του Πάσχα.

3) Για το κτίσμα: Τόνισαν και πάλι ότι θα γίνει όλο το Δημοτικό και ότι θα έχει τελειώσει το καλοκαίρι (δεν θα έχουν μείνει εκκρεμμότητες). Μάλιστα μας είπαν ότι θα είναι έτοιμο πολύ νωρίτερα από ότι ειχαν υπολογίσει στην αρχή.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

Σπύρος

ΥΓ. Γελάω που το topic λέγεται "Εκπαιδευτήρια ΚΑΙΣΑΡΗ-Εκπαιδευτήρια ΓΕΙΤΟΝΑ" κι εμείς μιλάμε εδώ και δυο σελίδες για το Παλλάδιο :)

Dema
27-03-09, 12:22
Καλησπέρα!
Αν και αρκετά αργά από τη δημοσίευση του θέματος...
Η κόρη μου είναι 22 μηνών και ψάχνομαι από τώρα για Δημοτικά σχολεία.
Κάνω μία πρώτη έρευνα αγοράς.
Μου είπανε για το εν λόγω σχολείο και επειδή είναι στη γειτονιά μου (Άλιμος) πήγα και είδα τις εγκαταστάσεις.
Δε λειτουργεί ακόμα, θα λειτουργήσει για πρώτη χρονιά του χρόνου δηλ. τη σχολική χρονιά 2009-2010. Πήρα τηλέφωνο και δεν μου είπανε τα δίδακτρα αλλά ότι οι αιτήσεις γίνονται μόνο ένα χρόνο πριν όταν το παιδί είναι στο νηπιαγωγείο.
Γνωρίζω πολλούς που τελείωσαν τον Άγιο Παύλο (Γυμνάσιο - Λύκειο) και είναι πολύ ευχαριστημένοι οπότε υποθέτω ότι και το Δημοτικό θα είναι καλό. Παραθέτω την ιστοσελίδα για να σε βοηθήσει ίσως καλύτερα. Κάτω αριστερά λέει Νέο Δημοτικό.
http://www.saintpaul.gr/mysite/saintpaul.php#
Αν μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες ειδικά για το θέμα των διδάκτρων σε παρακαλώ να μου πεις.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
27-03-09, 12:52
Καλημερα,

Δεν καταλαβα ποια ταξη σε ενδιαφερει.Εχω τις τιμες για α' δημοτικου.
Οι εγγραφες εχουν ηδη ξεκινησει απο 16 Μαρτιου.

Dema
27-03-09, 13:05
Σ' ευχαριστώ. Θα με ενδιέφεραν οι τιμές για την Α' Δημοτικού αλλά από ότι με ενημέρωσαν δε δέχονται προεγγραφές παρά μόνο ένα χρόνο πριν όταν το παιδί είναι νηπιαγωγείο. Η κόρη μου είναι μόνο 2 ετών. Μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζει η πρώτη Δημοτικού?

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
28-03-09, 01:55
Dema,

Σου εχω στειλει πμ με τις τιμες.

Dema
28-03-09, 19:44
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ σ' ευχαριστώ πολύ για τις τιμές. Δεν είναι και τόσο απογοητευτικές δεδομένου ότι δε θα χρειαστώ σχολικό αν και πιστεύω ότι μέχρι να φτάσουμε Α' Δημοτικού θα έχουν αυξηθεί αρκετά. Ελπίζω να προλλάβω για εγγραφή ένα χρόνο πριν όπως λένε αν και θέλω να έχω ανοιχτές επιλογές. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς προς το παρόν χαλαρά απλά δε θέλω να καταλήξω κάπου και να βρεθώ τελικά να μην μπορώ να κάνω ούτε αίτηση όπως συμβαίνει σε αρκετά σχολεία με τις προεγγραφές πολλές φορές και από τη γέννηση του παιδιού! Εσείς θα πάτε εκεί? Θα ήθελα όταν με το καλό λειτουργήσει να μάθω και πράγματα εκ των έσω.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
30-03-09, 13:09
Καλημερα Σπυρο :D

Εγω παντως,επιμενω.Δυο αιθουσες δεν εχει τι κτιριο;Πως γινεται να υπαρχουν 2 τμηματα νηπιου και 1 προνηπιου;;;Μηπως τα παιδια μετακινουνται διαρκως,απο ταξη σε ταξη,αναλογα με τις δραστηριοτητες;;Aυτο δεν απαγορευεται;;Πως το λειτουργει χωρις σχετικη αδεια;;(μην το παρεις προσωπικα,απλα αναρωτιεμαι :D )
Κατα τα αλλα,τα διδακτρα που ζηταει ειναι σχετικα καλα,το προγραμμα των αργιων ΠΟΛΥ βολικο,μου κανει εντυπωση οτι εχουν ακομα θεσεις.Ελπιζω να χτιστει και το δημοτικο γρηγορα και να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

Δαμιανε,αποφασισατε τιποτα;;Oι εγγραφες ξεκινησαν!!!!

Δαμιανός
30-03-09, 14:00
Είμαστε πολύ κοντά στο ΠΑΛΛΑΔΙΟ (κάναμε προεγγραφή!). Έχω συζητήσει την προηγούμενη εβδομάδα αρκετή ώρα μαζί τους και η γνώμη μου είναι η ακόλουθη:
1. Η διοικηση γίνεται στη Βάρη από νέους ανθρώπους (παιδιά Καράμαλη) που δείχνουν ενδιαφέρον για το σχολείο. Είναι σίγουρο ότι θέλουν να αποκτήσουν καλό όνομα και έτσι ρίχνουν αρκετό βάρος σ' αυτό.
2. Το σχολείο είναι αρκετά μαζεμένο (δυο τμήματα ανά τάξη!!!). Οι εργασίες των νηπίων που είδα είναι καλές και η ενημέρωση που λαμβάνουν οι γονείς αρκετά καλή. Αντίστοιχα είδα και στο Γείτονα όχι όμως και σε αυτό το βαθμό στο Καίσαρη. Η συνεργασία με τους γονείς είναι άψογη!!!
3. Σαφέστατα στο σχολείο υπάρχει η εμπειρία της Νέας Σμύρνης.
4. Το κτήριο (από την εικόνα που είχα την προηγούμενη εβδομάδα) πιστεύω και εγώ ότι θα είναι έτοιμο τον Αύγουστο. Για το Νηπιαγωγείο έχω να παρατηρήσω ότι το τμήμα προνηπίων (γύρω στα 8 παιδάκια) έκανε μάθημα σε αίθουσα στο ημιυπόγειο. Τα νήπια έκαναν μάθημα στις δυο αίθουσες οι οποίες είναι αντίστοιχες με του Καίσαρη και του Γείτονα. Οι διαδραστικοί πίνακες (στο νηπιαγωγείο!!!) και ο εξοπλισμός είναι πολύ υψηλού επιπέδου.
5. Το πρόγραμμα καλύπτει πλήρως τις δικές μας απαιτήσεις (καλοκαιρινή απασχόληση, απογευματινή απασχόληση, αργίες κλπ).
6. Τα οικονομικά (8000+ Ευρώ) είναι μέσα στις δυνατότητες μας.

Έχω και στον SAINT PAUL (Άλιμος) ραντεβού αυτή την εβδομάδα για να κλείσω πριν το Πάσχα οριστικά...

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
30-03-09, 15:31
Δαμιανε,οταν λες οτι κανατε προεγγραφη στο Παλλαδιο,τι εννοεις ακριβως?Δωσατε προκαταβολη η οχι?Παντως οταν πατε στο Δελασαλ,αν δεν σου κανει κοπο :D ,θα ηθελα τις εντυπωσεις σου.Πηρατε και το παιδι μαζι η πηγατε μονοι?Και,συγνωμη που ρωταω(αν θες μου απαντας),φετος που πηγαινει νηπιο?

Δαμιανός
30-03-09, 15:51
1. Κάποια πολύ πολύ μικρή προκαταβολή για άνοιγμα καρτέλας. Το Μάιο θέλουν την προκαταβολή
2. Προφανώς και θα σε ενημερώσω για το ΔΕΛΑΣΑΛ.
3. Πάντα παίρνουμε και το παιδί με στόχο να έχουμε και τις δικές του εντυπώσεις.
4. Σήμερα πηγαίνει νήπιο στη Γλυφάδα (Βήμα-Βήμα).

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
30-03-09, 17:12
Ευχαριστω πολυ,Δαμιανε :D

SpyrosG
30-03-09, 22:07
Καλημερα Σπυρο :D

Εγω παντως,επιμενω.Δυο αιθουσες δεν εχει τι κτιριο;Πως γινεται να υπαρχουν 2 τμηματα νηπιου και 1 προνηπιου;;;Μηπως τα παιδια μετακινουνται διαρκως,απο ταξη σε ταξη,αναλογα με τις δραστηριοτητες;;Aυτο δεν απαγορευεται;;Πως το λειτουργει χωρις σχετικη αδεια;;(μην το παρεις προσωπικα,απλα αναρωτιεμαι :D )
Κατα τα αλλα,τα διδακτρα που ζηταει ειναι σχετικα καλα,το προγραμμα των αργιων ΠΟΛΥ βολικο,μου κανει εντυπωση οτι εχουν ακομα θεσεις.Ελπιζω να χτιστει και το δημοτικο γρηγορα και να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

Δαμιανε,αποφασισατε τιποτα;;Oι εγγραφες ξεκινησαν!!!!

Μπουκίτσα καλησπέρα,

Εξ' όσων καταλαβαίνω από τις διηγήσεις του Αλέξανδρου, κατά τη διάρκεια της ημέρας, πράγματι, τα παιδιά του νηπίου τουλάχιστον μετακινούνται ανάλογα με τις δραστηριότητες.
Κάτι που προσωπικά -και ίσως λίγο απλοϊκά- μου φαίνεται λογικό, από την άποψη ότι κάθε μάθημα χρειάζεται τον δικό του εξοπλισμό και χώρο και μάλλον στα θετικά του σχολείου το πιστώνω και δεν το βλέπω αρνητικό. Τώρα το αν είναι παράτυπη ή όχι αυτή η μετακίνηση, λίγο με απασχολεί αν βοηθάει στην ουσία την εκπαίδευση των παιδιών.

Τώρα, το νηπιαγωγείο έχει στο ένα επίπεδο δύο βασικές αίθουσες, μια κεντρική μεγάλη με πάτωμα ξύλο, τουαλέτες, κουζίνα-τραπεζαρία και από κει και πέρα διάφορους άλλους χώρους στο ημιυπογειο. Οπότε, τι στο καλό, ένα τμήμα προνηπίων με 8-10 παιδιά έχει πολύ χώρο να το απασχολήσει. Δυστυχώς δεν έχω προνήπιο για να σε κατατοπίσω από πρώτο χέρι... Αν μπορείς να περιμένεις 2 χρόνια, κάτι γίνεται, θα πάει η μικρή μας :)

Όσο για την άδεια που ρωτάς (αν κατάλαβα καλά), πέρσι, στο πρώτο ραντεβού, η γυναίκα μου είχε ρωτήσει αν έχουν και της τη δείξανε. Οπότε δεν ανησυχώ για αυτό.

Και τέλος, προς θεού, δεν παίρνω προσωπικά τις ερωτήσεις σου, το ότι έχουμε κάνει μια επιλογή σαν οικογένεια δεν μας ταυτίζει με το σχολείο του παιδιού. Αν στο μέλλον δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ή κάτι δεν μας αρέσει, υπάρχουν και άλλες λύσεις και δεν θα διστάσουμε να αλλάξουμε.
Απλώς έως τότε, εμείς τουλάχιστον, δεν αντιμετωπίζουμε καχύποπτα το σχολείο, δεν φανταζόμαστε ότι προσπαθεί δηλαδή να μας ξεγελάσει σε κάτι. Ακόμα και κάποια αλλαγή αν κάνουν σε κάτι που μας είπαν αρχικά (εφόσον δεν θίγει τα παιδιά), δεν με κλονίζει, φαντάζομαι ότι όλοι στις δουλειές μας αντιμετωπίζουμε αλλαγές σχεδιασμού. Οπότε, δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά το βλέπω χαλαρά :)

Φιλικά,

Σπύρος

ΛΕΝΑ_Π
31-03-09, 07:33
Καλημερα και απο εμενα!!
Δεν γνωριζα καν οτι η Ράλλειος εχει δημοτικο!!

Περα απο αυτο, εχω μαθητη που πηγαίνει στη Ράλλειο και έτσι γνωριζω ότι δέχεται και αγόρια στο γυμνάσιο-Λυκειο !

Litsa T
31-03-09, 18:40
Περα απο αυτο, εχω μαθητη που πηγαίνει στη Ράλλειο και έτσι γνωριζω ότι δέχεται και αγόρια στο γυμνάσιο-Λυκειο !

Από όσο γνωρίζω, το κληροδότημα λέει μόνο κορίτσια. Έχει αλλάξει κάτι προσφάτως? Αν μπορούσες να μάθεις περισσότερα, θα σου ήμουν υπόχρεη.

kel
31-03-09, 23:14
Δεν δεχονται αγορια στο Γυμνασιο Λυκειο της Ραλειου.

kel
31-03-09, 23:18
http://gym-ralleion.att.sch.gr/to_sxoleio/history.htm

julias
31-03-09, 23:48
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. το Ράλλειο δημοτικό σχολείο που είναι στην Τζαβέλλα στον Πειραιά δέχεται αγόρια και κορίτσια. Το Ράλλειο γυμνάσιο και λύκειο, που δεν έχει σχέση με το δημοτικό, δέχεται μόνο κορίτσια.

ΛΕΝΑ_Π
01-04-09, 08:56
διορθωση!!!!!
το γυμνασιο και το λυκειο δεν δεχεται αγορια....
ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!! ΤΕλικα ο μαθητης για γυμ πηγε στο ΤζΑΝΕΙΟ...
ΣΥΓΓΝΩΜΗ γιατην αναστατωση!!! :oops: :oops:

voula_2
01-04-09, 09:04
διορθωση!!!!!
το γυμνασιο και το λυκειο δεν δεχεται αγορια....
ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!! ΤΕλικα ο μαθητης για γυμ πηγε στο ΤζΑΝΕΙΟ...
ΣΥΓΓΝΩΜΗ γιατην αναστατωση!!! :oops: :oops:

Ζάννειο, όχι Τζάνειο. Εχει σημασία για την αναζήτηση.

Επίσης για Γυμνάσιο- Λυκειο, κοιτάξτε και την Ιωνίδειο.

maritsa
07-04-09, 08:33

νεφελη
07-04-09, 12:24
Η ανιψια μου πηγε προνηπιο κ νηπιο στο Γειτονα. Μειναμε παρα πολυ ευχαριστημενοι. Κ δε μιλαω για τις τρομερες εγκατστασεις κ τη πισινα που δε βρισκεις σε αλλα σχολεια.. Μιαλμε για την οργανωση κ την προοδο του παιδιου. Κ κυριως αυο το ειδαμε οταν περυσι εφυγε για να παει δημοτικο στο Μαλλιαρα, το οποιο κ αυτο εχει αρκετα καλη φημη. Ομως μερα με τη νυχτα σε ολα..κ βεβαια κ στις τιμες..
Ο Γειτονας ειναι πραγματι πανακριβος κ εκτος απο τα διδακτρα προσοχη στα διαφορα εξτρα κ στις εκδρομες που μεγαλωνοντας ολο κ πληθαινουν. Κ επισης ενω στα νηπια δεν φαινεται ο νεοπλουτισμος σιγα σιγα βλεπεις ασχημες συμπεριφορες. Αλλα σαν σχολειο για πολυ μικρες ηλικιες πραγματικα δε ξερω αν υπαρχει καλυτερο κ το σκεφτομαστε κ για τη δικια μας..