PDA

Επιστροφή στο Forum : Πότε η πληρωμή 6μήνου?

ggeny
28-08-08, 13:26
Μαμαδες που εισαστε σε 6μηνη αδεια μηπως ξερετε να μου πειτε καθε ποτε πληρωνομαστε?
Εκανα αιτηση 18/6 και εχω παρει μεχρι στιγμης γυρω στο τελος Ιουλιου μονο τον μισο Ιουνιο που αναλογει χωρις το επιδομα αδειας , χωρις Ιουλιο και οπως παει και ουτε Αυγουστο !
Τι γινετε με ολα αυτα καθε ποτε να περιμενω ?

v@sso
28-08-08, 14:03
εγω εκανα την αιτηση 23/6 και μου ειχαν πει καθε αρχες του μηνα πληρωνομαι
1η πληρωμη αρχες Ιουλιου την αναλογια του ΙΟΥΝΙΟΥ
2η πληρωμη αρχες Αυγουστου τον ΙΟΥΛΙΟ
δεν ξερω ακριβως ποια μερα τα βαζουν γιατι πηγαινω γυρω στις 10 κ ηδη τα εχουν βαλει
το επιδομα λογικα θα το παρουμε στο τελος

ggeny
28-08-08, 16:33
Εγω την αιτηση την εκανα 2/7 με ημερομηνια εναρξης εξαμηνου 18/6. Τα πρωτα λεφτα δηλαδη την αναλογια του Ιουνιου την ειδα 28 Ιουλιου. Τωρα προχτες κοιταξα για τον Ιουλιο αλλα δεν ειδα τπτ. Μου ειχανε πει εκει στον ΟΑΕΔ οτι γυρω στο τελος του μηνα χοντρικα πληρωνουνε μια φορα για ολους. Αρα αυτες τις μερες λογικα θα μπουνε . Οχι τπτ αλλο ν αξερω καθε ποτε θα μπαινουνε. Για τα επιδοματα δεν το ηξερα οτι τα δινουνε στο τελος. Αρα εμεις που τελιωνουμε δεκεμβρη θα παρουμε επιδομα αδειας και Χριστουγεννων μαζι λογικα (τις αναλογιες τους).

ΖΟΥΖΟΥΝΙ
29-08-08, 23:59
Μαμαδες που εισαστε σε 6μηνη αδεια μηπως ξερετε να μου πειτε καθε ποτε πληρωνομαστε?
Εκανα αιτηση 18/6 και εχω παρει μεχρι στιγμης γυρω στο τελος Ιουλιου μονο τον μισο Ιουνιο που αναλογει χωρις το επιδομα αδειας , χωρις Ιουλιο και οπως παει και ουτε Αυγουστο !
Τι γινετε με ολα αυτα καθε ποτε να περιμενω ?
ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΜΗΝΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ 1/6. ΕΠΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ,ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 1/12 .ΔΩΡΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΜΕ ΤΙ ΑΝΑΛΟΓΙΑ?

v@sso
30-08-08, 00:31
Ζουζουνι ναι θα παρεις κ δωρο απο τον εργοδοτη αναλογικα απο 1/12-31/12.για τους υπολοιπους μηνες απο οαεδ

konstadina
30-08-08, 16:55
Αυτά περί αναλογίας για το Δώρο Χριστουγέννων είναι σίγουρο ;;
Ρωτάω γιατί με την προηγούμενη νομοθεσία το πλήρωνε ολοκληρο ο εργοδότης.
Υπάρχει κάποια διευκρινιστική στον νόμο που να το αναφέρει;;;

Ζουζούνι ιδια ημερομήνια επιστρέφουμε... :(

v@sso
30-08-08, 17:08
Κωνσταντινα δεν υπαρχει προηγουμενη νομοθεσια το εξαμηνο τωρα εφαρμοστηκε.
θα εννοεις την αδεια κυοφοριας-λοχειας αυτο δεν συσχετιζεται με το εξαμηνο ειναι αλλο πραγμα
αν δεις την εγκριτικη που σου εδωσε ο οαεδ γραφει ενα ποσο για δωρο χριστουγεννων

ΖΟΥΖΟΥΝΙ
01-09-08, 15:26
Ζουζουνι ναι θα παρεις κ δωρο απο τον εργοδοτη αναλογικα απο 1/12-31/12.για τους υπολοιπους μηνες απο οαεδ
Ευχαριστω.Εγω πληρωθηκα απο την εταιρια 2 μηνες,και υπολοιπουσ απο οαεδ,δηλ πως θσ πληρωθω?επισησ η εταιρια μου μου εδωσε και επιδομα αδειας(οχι ολοκληρο),θα παρω και απο οαεδ?
Ασχετο Κωνσταντινα θηλαζεισ ακομη?τι διατροφη κανεις?

nikol28
01-09-08, 15:37
κορίτσια και ποιο είναι το ποσό που δίνει ο ΟΑΕΔ?

ggeny
01-09-08, 17:04
Ειναι 630 ευρω το μηνα. Τωρα απο Σεπτεμβρη αυτα θα γινουν 650. Οποτε με βαση αυτα θα υπολογισθουν και τα δωρα και επιδοματα.
Εγω παντος για 6μηνο σημερα πληρωθηκα τον Ιουλιο....

v@sso
01-09-08, 18:03
ggeny κανονικα επρεπε να πληρωθεις Αυγουστο,
γιατι σε πανε ενα μηνα πισω ??
καλα θα ηταν να επαιρνες τηλ να τους ρωτησεις μην σου φανε κανενα μηνα τους εχω ικανους να κανουν τετοια λαθη ,δεν ξερουν τι τους γινεται

konstadina
02-09-08, 00:05

Ζουζουνι μου ναι θηλάζω ακόμη 3-4 φορές την ημέρα (γιατί ήδη βάλαμε φρουτόκρεμα για δεκατιανό κ ρυζάλευρο το απόγευμα). Απο διατροφή δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο... Το μόνο που αποφεύγω είναι τα ανθρακούχα γιατί έχω προσέξει ότι φέρνουν στην μπέμπα αέρια...

ΖΟΥΖΟΥΝΙ
02-09-08, 15:10

Ζουζουνι μου ναι θηλάζω ακόμη 3-4 φορές την ημέρα (γιατί ήδη βάλαμε φρουτόκρεμα για δεκατιανό κ ρυζάλευρο το απόγευμα). Απο διατροφή δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο... Το μόνο που αποφεύγω είναι τα ανθρακούχα γιατί έχω προσέξει ότι φέρνουν στην μπέμπα αέρια...
Κωνταντινα μου ποσο ειναι η μπεμπουλα σου?Εμενα η μπεμπουλα ειναι 6 μηνων,κανω 3 γευματα θηλασμό,2 κρεμα φαριν λακτε.(Πειραζει που δινω την ιδια κρεμα δυο φορες??).Η παιδιατροσ μου ειπε πρωτα λαχανικα και μετα φρουτα,λεω σιγα σιγα να ξεκινησω.Σκεφτηκες να σταματησεις τον θηλασμο?Με την δουλεια το θα κανεις?

ggeny
02-09-08, 15:36
Υποθετω πως με πανε ενα μηνα πισω γιατι ναι μεν ειχε 18/6 ημερομηνια εναρξης 6μηνου στην καρτα μου ,αλλα την αιτηση την εκανα 2/7. Πολυ μεγαλη ιστορια τι μου εκαναν στον ΟΑΕΔ με την αδεια παραλιγο να την χασω απο λαθος υπαλληλου τους. Καποια στιγμη που θα βρω λιγο χρονο θα τα γραψω για νε προσεξουνε οι μελλοντικες υποψηφιες. Τι το θυμηθηκα τωρα κ συγχηστικα.
Ζουζουνι τα μωρακια μας ειναι σχεδον συνομηλικα. Εγω τωρα αρχιζω σιγα σιγα σιγα κρεμουλα. Προς το παρον δειχνει ιδιεταιρη προτιμηση στο γαλα της μαμας.

melinaki '07
16-09-08, 11:39
κορίτσια,
τα 650 ευρω ειναι το καθαρό ποσο που δίνει ο οαεδ καθε μήνα ή το ποσό χωρίς τις κρατήσεις?
την εχω απο καιρό αυτη την απορία.
Ας μας πει καποια....

ggeny
16-09-08, 13:10
Απο 1η Σεπτεμβρη 650 καθαρα ...... ( Αυτο το νομοσχεδιο δεν μπορω να το καταλαβω , γιατι στο δημοσιο οσο ειναι σε αδεια παιρνουνε τον κανονικο τους μισθο ενω εμεις στον ιδιωτικο πρεπει να παιρνουμε ολες 3,60 δηλαδη 650 ευρα , εμεις δεν ειμαστε μανες ? τα δικα μας παιδια δεν εχουνε εξοδα? μηπως μας κανουνε ειδικες εκπτωσεις σε πανες, γιατρους κ.λ.π? συγχηστηκα παλι.... Αλλα και παλι λεω παλι καλα που ειναι κ αυτο εστω κ με αυτα τα λιγα κ μπορω κ ειμαι με το μπεμπικο μου)

valia_x
18-09-08, 13:41
melinaki, είναι 681€ και με τις καρατήσεις παίρνουμε απευθείας 635€.
Και είχα ρωτήσει με ποιά λογική μπαίνουν τα επιδόματα ημερολογιακά:Επειδή τα μέτρα είναι καινούρια,θα αργούσε να μπεί το 1ο επίδομα για όλες μας, οπότε τη 1η μέρα που θα το έπαιρνες, θα μπαίνουν κάθε μήνα την ίδια(μέρα).Μην ανησυχείς, μετά θα το πάρεις αναδρομικά και όπως και θα δείς ότι θα βάλουν και το επίδομα διακοπών.Αρκεί να κάνεις ενημέρωση συχνά στο βιβλιάριό σου και θα βλέπεις έτσι καλύτερα τις καταθέσεις και τα ποσά

valia_x
18-09-08, 13:50
άσχετο...
τη μπάρα lillipie, πώς την ενεργοποιείτε για να φαίνεται?τη δημιούργησα,αλλα μετά..?

ggeny
18-09-08, 17:56
κανεις copy to BBCODE στο profile σου!

maraki_23
10-01-09, 11:25
Kalimera kai Kali Xronia

tha ithela na rwtisw an exete plirwthei to epidoma mitrotitas gia to mina Ianouario. to xarti pou moy dwsane leei oti plirwnetai sto logariasmo kathe 1h tou mina. Epeidi exw plirwthei mono mia fora anadromika 3 mines, olous mazi to Dekemvrio, den mporw na katalavw an tiroun to kathe 1h tou mina... Xthes, 9 tou mina den eixe mpei o Ianouarios...
exete to idio?

Thanks,

maria

Stilvi
07-02-09, 16:10
Έκανα τα χαρτιά μου για την 6μηνη άδεια μητρότητας στις 11 Δεκεμβρίου και ακόμα δεν έχουν καταβάλλει το ποσό. Δεν θα έπρεπε να έχω πληρωθεί ως τώρα?

apo+mpempa
09-02-09, 20:01
Εγω τα έκανα 15/1 και μπήκαν και 30/1 και 3/2 τα ανάλογα ποσα.

nikol28
12-02-09, 08:57
Είμαι αγανακτησμένη με τον Οαεδ και είμαι έτοιμη να πάω να μαλώσω!!!!!!!!
Έκανα τα χαρτιά μου 4 ή 5 Ιανουαρίου για το 6μηνο και μου είπαν να πάω αρχές φλεβάρη να πάρω την έγκριση, όταν όμως πήγα μου βάλανε τις φωνές γιατι΄λεει αυτοι παίρνουν τηλ και αποκλείεται να μου είπαν να πάω απο εκεί να την πάρω!!!!! Έκανα υπομονή μέχρι σήμερα και τίποτα!!!!! εγώ 3 Ιανουαρίου ήταν να πάω στην δουλεία!!!! Λογικά έπρεπε να πληρωθώ και τον Ιανουάριο απο τον ΟΑΕΔ σωστα??? Κάποια κοπέλα μου είπε ότι το νομοσχέδιο λέει οτι η έγκριση βγαίνει σε 7 ημέρες!!!
γνωρίζεται κάτι σχετικό ???θα πάω σήμερα απο εκεί κι αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για να τους τα χώσω ευγενικά!!!!

KAT123
12-02-09, 10:04
Εγώ πήγα κατέθεσα τα χαρτιά μου 24/11, και αυτόματα μου είπαν ότι το δικαιούμαι! 15/12 πληρώθηκα για 1 μήνα + δώρο + κάποιο επίδομα για το παιδί. Μάλλον έχεις πέσει σε βλάκες! Να απευθυνθείς στο Υπουργείο κατευθείαν μην το καθυστερείς άλλο γιατί τόσο καιρό μένεις ανασφάλιστη.

ΜΑΡΤΗΑ
12-02-09, 11:38
Εγώ πήγα κατέθεσα τα χαρτιά μου 24/11, και αυτόματα μου είπαν ότι το δικαιούμαι! 15/12 πληρώθηκα για 1 μήνα + δώρο + κάποιο επίδομα για το παιδί. Μάλλον έχεις πέσει σε βλάκες! Να απευθυνθείς στο Υπουργείο κατευθείαν μην το καθυστερείς άλλο γιατί τόσο καιρό μένεις ανασφάλιστη.
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΘΕΣΕΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΛΗΞΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΟΥ?Κ ΑΝ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΚΑΤΕΘΕΣΕΣ ΠΡΙΝ ΛΗΞΕΙ?

KAT123
12-02-09, 11:42
Τα κατέθεσα όταν έληξε η άδεια λοχείας και η κανονική άδεια του 2008 (μου είχαν μείνει υπόλοιπο 15 ημέρες). Αν δεις την εγκύκλιο του ΟΑΕΔ, είσαι υποχρεωμένη να τα καταθέσεις εντός 60 ημερών από την λήξη των παραπάνω αδειών

ΜΑΡΤΗΑ
12-02-09, 13:48
Τα κατέθεσα όταν έληξε η άδεια λοχείας και η κανονική άδεια του 2008 (μου είχαν μείνει υπόλοιπο 15 ημέρες). Αν δεις την εγκύκλιο του ΟΑΕΔ, είσαι υποχρεωμένη να τα καταθέσεις εντός 60 ημερών από την λήξη των παραπάνω αδειών
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ?ΠΡΙΝ ΛΗΞΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΕ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ Κ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΤΑ?

nikol28
12-02-09, 20:26
κορίτσια πήγα σήμερα αλλά τζίφοςςςςςς

κατέθεσα τα χαρτιά μου 1 ημέρα αφού έληξε η άδεια λοχείας

σήμερα πήγα όμορφα και καλά και λέω στην υπέυθυνη ότι έκανα τα χαρτιά μου 4 ιανουαρίου και είναι 12 φεβρουαρίου, της είπα οτι ξέρω οτι το νομοσχέδιο λέει η έγκριση γίνεται σε 7 ημέρες και μου λέει με υφάκι οτι, ξέρω κυρία μου τη λέει το νομοσχέδιο αλλά δεν προλαβαίνω για τί έχω πολύ δουλειά, όταν είναι έτοιμα θα σας ειδοποιησουμε!!!!!!!!!!!της είπα ότι έχω πρόβλημα με τη δουλειά και δεν μου έδωσε σημασία!!!!!

τα νευρα μου, σηλαδή τώρα αν με πάρουν τηλ, θα πληρωθώ μαζί του ιανουαρίου και φεβρουαρίου ? ή θα χάσω μήνα?
έχω τρελλαθεί!!!!!!!!!!!!!!

Diana Dee
12-02-09, 20:53
Δεν υπαρχει περιπτωση να χασεις μηνα ,παντως μου φαινεται οτι μαλλον το κωλοβαρανε στον ΟΑΕΔ που ανηκεις. Εγω στον ΟΑΕΔ του Περιστεριου ειχα ξεμπερδεψει σε 2 εβδομαδες. Δεν ξερω σε ποιον μπορεις να απευθυνθεις και αν υπαρχει καποιος ανωτερος απο αυτη που μιλησες. Η απαντηση της παντως ηταν εξοργιστικη!! :evil: Δεν επρεπε να φυγεις πριν συμπληρωσει τα χαρτια μπροστα σου!! Εγω αυτο θα την εβαζα να κανει!!

nikol28
12-02-09, 20:56
αχ δεν ξέρω αφού σκέφτομαι αύριο το πρωί να στείλω εμαιλ στον αυτιά που ασχολείται με αυτά να δώ τι θα πούν!!!!!!!

δεν κολοβαράνε μόνο αλλά το ξύνουν!!!!!!!!!!!

Diana Dee
12-02-09, 21:01
Εγω για κατι τετοια εχω τον αντρα μου που "ψοφαει" να "τα χωνει" στις δημοσιες υπηρεσιες (και οχι μονο). Παντως να ξερεις οτι γενικα τους αντρες τους αντιμετωπιζουν αλλιως, δεν ξερω γιατι... Δεν πας μια βολτα με τον αντρα σου απο εκει αυριο να κανετε καμια φασαρια?? Και απειλησε τους οτι θα παρεις και το alpha :lol: :lol: Λες και σου κανουν και χαρη ρε γμτ, αυτο ειναι που μου την δινει!!! Αφου ξερει τι λεει ο νομος να το εφαρμοσει!! Καλα ξεμπερδεματα, παντως μην ανησυχεις, τα λεφτα δεν προκειτε να τα χασεις.

Pipi
12-02-09, 21:45
Εγω στον ΟΑΕΔ του Περιστεριου ειχα ξεμπερδεψει σε 2 εβδομαδες.

Άσχετο, αλλά κι εγώ εκεί πήγα. Ο κύριος που φτιάχνει αυτά τα χαρτιά είναι ευγενικότατος και εξυπηρετικότατος. Μπράβο του. Τέτοιοι λείπουν από τις δημόσιες υπηρεσίες.

nikol28
13-02-09, 09:42
Εγω για κατι τετοια εχω τον αντρα μου που "ψοφαει" να "τα χωνει" στις δημοσιες υπηρεσιες (και οχι μονο). Παντως να ξερεις οτι γενικα τους αντρες τους αντιμετωπιζουν αλλιως, δεν ξερω γιατι... Δεν πας μια βολτα με τον αντρα σου απο εκει αυριο να κανετε καμια φασαρια?? Και απειλησε τους οτι θα παρεις και το alpha :lol: :lol: Λες και σου κανουν και χαρη ρε γμτ, αυτο ειναι που μου την δινει!!! Αφου ξερει τι λεει ο νομος να το εφαρμοσει!! Καλα ξεμπερδεματα, παντως μην ανησυχεις, τα λεφτα δεν προκειτε να τα χασεις.

στην περίπτωση την δική μας, εγώ είμαι αυτή που τα χώνει, ο άντρας μου θεωρεί πως όπως θα τους φερθείς έτσι σου φέρονται!!!! αλλά εγώ δεν έχω υπομονή, όταν εγώ δεν κάνω κάτι σωστά στην δουλειά μου , μου τα χώνουν και σε αυτήν την περίπτωση στον όαεδ όλοι έγιναν διευθυντές απο μονοι τους γιατι τα αφεντικά δεν μιλάνε(εμείς δηλ.)

Diana Dee
13-02-09, 11:03
Εγω στον ΟΑΕΔ του Περιστεριου ειχα ξεμπερδεψει σε 2 εβδομαδες.

Άσχετο, αλλά κι εγώ εκεί πήγα. Ο κύριος που φτιάχνει αυτά τα χαρτιά είναι ευγενικότατος και εξυπηρετικότατος. Μπράβο του. Τέτοιοι λείπουν από τις δημόσιες υπηρεσίες.

Ναι!! Τι καλος κυριος!! Ο κυριος Μακης (εμαθα και το ονομα του)!! Ολο κυρια και κυρια με ελεγε!! Και ενιωθα και ασχημα γιατι ειμαι 26 κι αυτος με περναει καμια 20αρια χρονια και παρολα αυτα πολυ τυπικος και εξυπηρετικος! Μπραβο του!! Οντως μακαρι να του εμοιαζαν εστω και στο μισο οι δημοσιοι υπαλληλοι...

mxanth
13-02-09, 13:29
nikol28, σε ποιον ΟΑΕΔ έγιναν αυτά?
Πες μας για να ξέρουμε τι μας περιμένει και μας...

nikol28
13-02-09, 14:28
nikol28, σε ποιον ΟΑΕΔ έγιναν αυτά?
Πες μας για να ξέρουμε τι μας περιμένει και μας...

στο ΟΑΕΔ Ιωνίας ,μπλέξατε όσες είστε για εκεί :idea: :idea: :idea:

mxanth
13-02-09, 14:33
Τι να πω κορίτσι μου, καλό κουράγιο...

ravT
13-02-09, 18:31
Ευτυχώς είδα ότι είσαι στη Θεσσαλονίκη, γιατί αυτό το Ιωνίας που έγραψες με κατατρόμαξε. Είπα, αμαν, απο τώρα θα έχω να τσακωθώ ΚΑΙ στον ΟΑΕΔ. Γενικά ψοφάω να τσακώνομαι :D

Μίκα
15-02-09, 19:17
Ου μπλέξεις με το δημόσιο!
Κατέθεσα τα χαρτιά μου για το εξάμηνο στις 20/12, και μετά από επανειλημμένα τηλεφωνήματα με ενημέρωσαν ότι από τη στιγμή που θα πληρωθώ για πρώτη φορά μετά θα είναι συνεπής :shock: :shock: :shock:
Τελικά, πληρώθηκα εχθές Δώρο Χριστουγέννων και Ιανουάριο.
Άντε να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια. Είμαι πολύ περίεργη...

Μίκα
15-02-09, 22:23
Εγώ έκανα τα χαρτιά μου 20/12 και πληρώθηκα 13/02 Δώρο Χριστουγέννων & Ιανουάριο.
Από τα γραφεία του ΟΑΕΔ μου είπαν ότι από' δω και πέρα η πληρωμή θα γίνεται κανονικά.
Ήταν να γίνει η αρχή! :wink: :wink: :wink:

beboulix
15-02-09, 23:05
θα τα παρεις αναδρομικα αλλα ειναι περιπου 620 ευρω κ στις αρχες του μηνα θα πληρωνεσε για τον προηγουμενο

mapslove
24-02-09, 07:22
kalimera gnorizei kaneis an afto to epidoma to dikaiountai kai atoma tou stage?

genao stis 1 maiou kai eimai asfalismeni sto vivliario tou antra mou o opoios exei ika vivliario ygeias. ti prepei na kano?

:roll:

kmatina
24-02-09, 18:24
Γεια σας κορίτσια θέλω να σας ρωτήσω από την στιγμή που μπήκατε στην 6 μήνη άδεια του ΟΑΕΔ ποτέ πληρωθήκατε πρώτη φορά? και ήταν συνεπείς στις πληρωμές τους κάθε μηνά ή περνούσαν 2 με 3 μήνες για να πληρωθείτε?
Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου από μέσα Ιανουαρίου και εχτές που μίλησα με ΟΑΕΔ μου είπαν να πάω τέλος Μαρτίου να πάρω το χαρτί για τον εργοδότη μου και από 5 Απριλίου θα πληρωθώ.
Δεν ξερώ πολύ καθυστέρηση μου φαίνεται. :(

Ntimi
24-02-09, 21:27
Καλησπέρα Kmatina εγώ πληρώθηκα πολύ άμεσα 22 Σεπτεμβρίου ξεκίνησε το 6μηνο μου, 1 Οκτωβρίου είχαν μπεί κάποια λεφτά και από τότε κάθε 1 του μηνός είναι στον λογαριασμό μου.

kmatina
24-02-09, 21:30
σε ευχαριστω ntimi μακαρι να ειναι και σε εμενα ετσι αν και με κουρασανε λιγακι με την γραφειοκρατια τους..

Ntimi
24-02-09, 21:37
Πολύ μου φαίνεται ο χρόνος που σου είπαν για να πληρωθείς, πήγαινε ρίξε καμιά ματιά καλού κακού στον λογαριασμό σου. Τραβηγμένο το βρίσκω να σε πληρώσουν μετά από 3 μήνες.

nikol28
25-02-09, 21:24
άσε καλή μου , υπομονή να έχεις
εγώ έκανα τα χαρτιά μου 4 ιανουαρίου και ακόμη να με ειδοποιήσουν
προχ8ες πήρα τηλ και μου είπε οτι έχει πολύ δουλειά και της απάντησα ότι αν αυτή έχει πολύ δουλειά εγώ έχω πολύ ανάγκη !!!!! επίσης μου είπε να κάνω υπομονή γιατί τώρα κάνει ακόμη του δεκεμβρίου άρα σε κάνα μήνα θα με ειδοποιήσουν και μένα :idea: :idea: :idea: :idea: :? :!:

μαρια21
25-02-09, 21:49
εγω εκανα τα χαρτια μου στις 8 ιανουαριου και στις 28 ειχαν μπει τα λεφτα στην τραπεζα!!!!!!!!!!!!

μαριαπαβ
05-03-09, 11:51
Κοριτσια καημερα σας!Τι ποσο δινει ο οαεδ για τη 6μηνη και πρεπει οποσδηποτε να εχεις βιβλιαριο εθνικης;

ravT
05-03-09, 13:55
Τι ποσό δίνει δεν γνωρίζω να σου πω, άλλωστε δεν είναι στάνταρ αλλά σε συνάρτηση με τον μισθό σου αλλά πρέπει οπωσδήποτε να έχεις λογαριασμό στην Εθνική τράπεζα. Το γράφει και στο site του ΟΑΕΔ άλλωστε

μαριαπαβ
05-03-09, 14:01
Σε ευχαριστω παρα πολυ.Ελπιζω να τελειωσω τη δευτερα μα τη μια.

nikol28
05-03-09, 21:55
ακόμη περιμένω, τα νεύρα μου..........................

zoegeo
06-03-09, 15:24
ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!
Εγω πηρα την εγκριση μετα απο εναμιση μηνα και ακομα δεν πληρωθηκα!!!!!Ειναι που θα πεσεις τελικα.Τι να πει κανεις;!!!!!

Ασπασία
06-03-09, 17:03
Δυστυχως το ποσό του οαεδ για το εξάμηνο είναι στανταρ 701.01 μικτά απο 1/9/08 τα καθαρά είναι περίπου 645.κάτι αλλά πρέπει να έχεις βιβλιάριο στην εθνική γιατί εκει σου τα καταθέτουν. Ο μισθος που παίρνεις δεν παίζει ρόλο... :cry: Και μια λεπτομέρεια στο βιβλιάριο πρέπει να φαίνεσαι εσυ ως πρώτος δικαιούχος ( αν δεν είσαι σου δίνουν ένα χαρτι απο τον οαεδ και σου ανοιγουν στην εθνικη χωρις να χρειάζετε να βάλεις λεφτά).

ravT
06-03-09, 17:32
Α ώστε είναι στάνταρ ε? Τέλος πάντων, απ το τίποτα καλό και το καθόλου που λέει και ο παππούς μου. Ασπασία να σου κάνω μια ερώτηση? Εγώ έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην Εθνική αλλά δεν μας έχουν δώσει βιβλιάριο, μόνο την κάρτα ανάληψης. Το IBAN το έχω από επιστολές που στέλνει η Εθνική με την κατάσταση του λογαριασμού. Διάβασα όμως ότι ζητάνε φωτοτυπία της σελίδας του βιβλιαρίου όπου αναγράφεται το IBAN. Τι μπορώ να κάνω? Μπορώ άραγε να παω να ζητήσω έκδοση βιβλιαρίου?

elenik
07-03-09, 01:15
Εγω δεν εχω αξιωθει ακομα να κανω τα χαρτια μου και ειμαι απο 15/1 σε αδεια. Θα μπουν αναδρομικα ή πανε υπερ πιστεως?

nikol28
11-03-09, 20:47
δεν άντεξα άλλο
τους πήρα σήμερα τηλ, τους τα χωσα κανονικάαααα κι αφού δεν τα βγάλανε πέρα ,μου ρώτησαν όνομα και μου είπαν οτι η έγκριση είναι έτοιμη κι ότι τέλος του μήνα θα μπούν τα χρήματα στην τράπεζα :wink: άντε να δω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zoegeo
12-03-09, 15:00
Τετοια θελουν για να κουνηθουν.Κι εγω μια απο τα ιδια,μονο που δεν βριστηκαμε,και το αποτελεσμα ηταν να εγκριθει και να μου πληρωσουν και δυο μηνες μεσα σε μια βδομαδα. :D :D :D :D

nikol28
18-03-09, 21:09
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την πήρα σήμερα, μετά απο σχεδόν 3 μήνες :roll:

roulaki71
18-03-09, 21:50
http://www.mundogasol.com/foro/clap.gifhttp://www.mundogasol.com/foro/clap.gifhttp://www.mundogasol.com/foro/clap.gifhttp://www.mundogasol.com/foro/clap.gif

ΝΙΝΑ81
22-03-09, 11:37
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ;
ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ 15/11 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΕΝΩ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ.

georgia132
24-03-09, 12:52
Εγω ειχα γεννησει τον Ιουνιο. Κατεθεσα τα χαρτια μου αρχες Οκτωβριου, μετα απο 15 μερες παρελαβα την αποφαση και απο 1/11 μπαινουν τα χρηματα στην τραπεζα.

popchris
25-03-09, 22:14
ΕΓΩ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΕΙΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ..ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΤΕΛΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΖΙ(Δ/Χ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ)ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ..

Chrisa_ev
30-03-09, 18:57
κορίτσια εγώ κατέθεσα τα δικαιολογητικά στις 10/01/09 και πληρώθηκα στις 01/02/2009 το ποσό του Ιανουαρίου. Έχω την εντύπωση ότι η καθυστέρηση που αναφέρεται οφείλεται στον πληθυσμό που εξυηρετεί ο ΟΑΕΔ που καταθέτεις τα δικαιολογητικά.

popchris
30-03-09, 22:46
ΕΜΕΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΣΟΛΑΒΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΛΟΥΦΑΡΟΥΝ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.........ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ...ΜΑ ΤΙ ΘΕΛΑΤΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΑΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΤΑ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ...........

Φιλιώ
01-04-09, 09:10
Έχω δει ότι σε πολλές μπαίνουν τα χρήματα την 1η του μηνός. Για τον προηγούμενο μήνα σας πληρώνουν; Δε βγάζω άκρη, με αυτά που μου καταθέσαν :?

pepina
05-05-09, 17:18
Γεια σας θα ηθελα την βοηθεια σας εαν γνωριζετε,απο την στιγμη που καταθετεις τα δικαιολογιτικα στο ΟΑΕΔ μετα απο ποσο καιρο παιρνεις τον πρωτο μισθό, το ποσο ειναι 739 απο 1/5/09 τι κρατήσεις έχει? ΕΎΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

chrysa.ps
05-05-09, 18:46
καλησπέρα,
εγω κατέθεσα τα χαρτιά μου στις 2/1/2009 και στις 2/2/2009 είχε μπει το επίδομα.Το καθαρό ποσό ειναι 690,23€

pepina
09-05-09, 17:25
Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.

twinsmama
17-05-09, 23:31
καλησπέρα,εγώ κατέθεσα τα χάρτιά μου στις 18-03-09 και πλήρώθηκα 01-05-09.

Αννουλιτσα
28-02-10, 13:25
Γεια σας!!!
Θα ηθελα να μου πειτε τι συνεβη στην περιπτωση σας....
Εχω καταθεσει εδω και 3 βδομαδες τα χαρτια μου στον οαεδ για συμπληρωματικη παροχη μητροτητας αλλα ακομη δεν εχω πληρωθει...Ποσο καιρο κανατε εσεις για να τα παρετε???σε 15 ημερες ληγει η αδεια λοχειας μου και θα πρεπει να κανω τα χαρτια μου για το 6μηνο.Δεν επρεπε ηδη να τα εχω παρει??Δεν με εχουν ενημερωσει ουτε ποτε ουτε το ποσο(απ οτι ξερω σου δινουν τη διαφορα απο το ικα)Οταν τους τηλεφωνησα μου ειπαν λογω φορτου εργασιας...Τι να πω??Εσεις σε ποσο καιρο πληρωθηκατε απο τον οαεδ??

Αννουλιτσα
17-03-10, 17:39
Γεια σας ....
πανε 2 μηνες που κατεθεσα τα χαρτια μου στον Ο.Α.Ε.Δ. για συμπληρωματικη παροχη μητροτητας και ακομη να πληρωθω 2 μηνες τωρα...
Ελεος !!!! Δηλαδη φαντασου ποτε θα πληρωθω για το εξαμηνο......
Πηγα απο κει (απο τον Ο.Α.Ε.Δ.) και μονο που δεν χαθηκαν και οι ιδιοι εκει μεσα για να βρουν τα χαρτια μου...Ειπαν θα τακτοποιηθει...
Εσεις ποσο καιρο κανατε να τα παρετε??
Το εξαμηνο αργει και κεινο τοσο πολυ ??

gab1
18-10-10, 17:43
κοριτσια ας μου απαντησει καπια ποσο ειναι το 6μηνο.εχω καθατεσει τα χαρτια 9/10/2010 και ηπανε οτι πρεπει να περιμενω ενα μηση μηνα.τοσο πολη???????:confused:

marlen
18-10-10, 17:46
για ποιό θέμα μιλάς;;;:confused:

gab1
18-10-10, 17:57
6μηνο απο οαεδ

EVDO1979
18-10-10, 17:58
Το εχεισ βαλει σε λαθος σημειο το ερωτημα σου.Η αποφαση βγαινει οντωσ σε 40μερεσ για το εξαμηνο και τα χρηματα ειναι 690ευρω και μπαινουν στο λογαριασμο τησ εθνικησ που εχεισ δηλωσει.

gab1
18-10-10, 18:15
νε εχεις δικιο .το εχω βαλει σε λαθος σιμειο...εφχαριστο .δηλαδη δεν δινουνε εξερτατε απο μισθος?

patousaki mou
18-10-10, 18:41
γιατί τόσο πολύ? εγώ τα κατέθεσα 13/10/10 και αυτή την εβδομάδα θα με ειδοποιήσουν να πάω να πάρω το χαρτί που θα λέει κάθε πότε πληρώνομαι κ το ποσό.
απ'οτι μου είπανε΄πάντως θα πληρώνομαι κάθε 5 του μήνα. γιατί λέτε 40 μέρες?????

EVDO1979
18-10-10, 18:44
Ακόμα κι αν σου δωσουνε τοσο νωρις την αποφαση τα χρηματα συνηθως δεν μπαινουν πριν τις 40ημερες απλα τα παιρνεις αναδρομικα υστερα. Τα χρηματα μπαινουν στο λογαριασμό σου. Τα 690ευρω ειναι ανεξαρτητου μισθου απο όσο γνωρίζω και απο μενα και απο αλλες κοπελες.

patousaki mou
18-10-10, 18:46
Ακόμα κι αν σου δωσουνε τοσο νωρις την αποφαση τα χρηματα συνηθως δεν μπαινουν πριν τις 40ημερες απλα τα παιρνεις αναδρομικα υστερα. Τα χρηματα μπαινουν στο λογαριασμό σου. Τα 690ευρω ειναι ανεξαρτητου μισθου απο όσο γνωρίζω και απο μενα και απο αλλες κοπελες.

τίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίί?????????????
σοβαρά μιλάς? δηλ. να μην περιμένω να πληρωθώ στις 5 Νοέμβρη?????
την κάτσαμε αν είναι έτσι!!!!!

EVDO1979
18-10-10, 18:51
Το πιο πιθανο ειναι πως οχι, εκτος πια κι αν διαφερει κατι στο γεγονος οτι εισαι Θεσσαλονικη και εγω Αθήνα.Ετσι απο περιεργεια ομως γραψε αν τα πηρες τελικα οταν θα πας.

bebbakos
18-10-10, 18:54
EVDO 1979 & patousaki , σήμερα κατέθεσα τα χαρτιά για το εξάμηνο (η άδειά από την δουλειά μου τελέιωσε στις 15/10) και μου είπανε πως πληρώνουν κάθε τέλος του μήνα. 1η Νοέμβρη μου είπε η κοπέλα στον ΟΑΕΔ πως θα πληρωθώ για τις μέρες που Οκτωβρίου. Την απόφαση μου είπε να πάω να την πάρω αφού πληρωθώ...Δεν ανέφερε τίποτα για 40 μέρες !!!!!

patousaki mou
18-10-10, 18:55
Το πιο πιθανο ειναι πως οχι, εκτος πια κι αν διαφερει κατι στο γεγονος οτι εισαι Θεσσαλονικη και εγω Αθήνα.Ετσι απο περιεργεια ομως γραψε αν τα πηρες τελικα οταν θα πας.

θα το καταλάβεις αν τα πήρα ή όχι!
άν δεν γράψω πάει να πεί οτι δεν τα πήρα και μας έκοψαν το internet!!!
xaxaxaxa
:mad:

EVDO1979
18-10-10, 19:01
Τότε ενδεχομενως να τα εχουν αλλαξει, παντως εγω και το εξάμηνο και αργοτερα το ταμειο ανεργιας μου το χορηγησανε μετα απο 40ημερες απο την ημερα που κατεθεσα τα χαρτια και τα χρηματα τα πηρα αναδρομικα. Αλλά τωρα που το σκεφτομαι και μιας φιλης που τα κατεθεσε στο ικα Αχαρναι πριν 2μηνες και σ αυτην μετα απο 40ημερες της τα καταθεσανε, τι να πω...

gab1
18-10-10, 21:33
τι αποφαση πρεπει να παρουμε και τι θα κανουμε με αυτη αποφαση?για τον εργοδοτη?

Niki81
19-10-10, 10:43
Λιγο μπλεχτηκα κι εγω τωρα με αυτα που λετε.

Αυτο που ξερω για την ωρα ειναι οτι οταν κοντευει να τελειωσει η αδεια λοχειας κανω τα χαρτια μου για να παρω το εξαμηνο.Η αποφαση που λετε τι ειναι?Εφοσον ο εργοδοτης μου συμφωνει υπαρχει περιπτωση να βγει αποφαση που να λεει οτι δε μου δινουν το εξαμηνο.Θα πρεπει να βγει η αποφαση πρωτα για να αρχισει να ισχυει η αδεια ή η αποφαση αφορα μονο την πληρωμη?

Αν δλδ τελειωσει η αδεια λοχειας και η κανονικη μου αδεια και η αποφαση ακομα δεν εχει βγει θα πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια και αμα βγει η αποφαση τοτε ξανασταματαω????:confused::confused::confused::confused::confused:

patousaki mou
08-11-10, 15:29
λοιπόν, εγώ τελικά πληρώθηκα κανονικά! δεν χρειάστηκε δηλ. να περάσουν 40 ημέρες απο την κατάθεση των δικαιολογητικών. ρώτησα όμως στον ΟΑΕΔ και μου είπαν οτι σε περίπτωση που δεν έχει προλάβει να πιστωθεί ο λογαριασμός μου, τότε αυτό θα γίνει 5 Δεκεμβρίου. δηλ. όντως 40+ ημέρες μετά!!!!
ευτυχώς όμως, όλα καλά!!!!!!!!!!!!!!!!

τανια23
28-12-10, 19:05
καλησπερα κοριτσια...δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αν δεν ειμαι συγνωμη...λοιπον κατεθεσα τα χαρτια για την 6μηνη αδεια του οαεδ 22 νοεμβριου οπου εληγε και η αδεια απο το ικα...και μου ειπαν οτι θα πληρωθω αρχες ιανουαριου αναδρομικα..δηλ. εγω καταλαβα ολοκληρο το δεκεμβριο,κατι λιγα για τις 10 μερεσ του νοεμβριου και πρεπει να δικαιουμαι και ενα ποσοστο απο δωρο χριστουγεννων, ετσι δεν ειναι?το θεμα μου ειναι ποτε θα μπουν τα λεφτα? αφου οπως ειναι λογικο λογο εορτων ειναι κλειστες οι τραπεζες 1 και 2 ιανουαριου

τανια23
30-12-10, 22:22
λοιπον κοριτσια σημερα κοιταξα τον λογαριασμο μου και ειδα οτι στις 22 δεκεμβριου μπηκαν 350ευρω...και η απορια μου ειναι αν αυτο ειναι το δωρο χριστουγεννων ή ο μισθος μου για τον δεκεμβριο...?απο τον οαεδ μου ειχαν πει οτι θα τα παρω αναδρομικα στισ αρχεσ του γεναρη...οποτε τι ειναι αυτα?(θα εκτιμουσα την οποιαδηποτε απαντηση)

elion
01-01-11, 01:16
λοιπον κοριτσια σημερα κοιταξα τον λογαριασμο μου και ειδα οτι στις 22 δεκεμβριου μπηκαν 350ευρω...και η απορια μου ειναι αν αυτο ειναι το δωρο χριστουγεννων ή ο μισθος μου για τον δεκεμβριο...?απο τον οαεδ μου ειχαν πει οτι θα τα παρω αναδρομικα στισ αρχεσ του γεναρη...οποτε τι ειναι αυτα?(θα εκτιμουσα την οποιαδηποτε απαντηση)

είναι μισθός Νοεμβρίου και δώρο χριστουγέννων με τα μαθηματικά που κάνω.
αλλά κάνει να λαμβάνεις και επίδομα αδείας του 2010.

angie1977
10-01-11, 14:12
Καλησπέρα σε όλους σας!είμαι καινούργιο μέλος, μόλις γράφτηκα..συγχαρητήρια για το site αυτο,θα βοηθήσετε πολύ κόσμο!!
Εγώ έχω μια μπέμπα 3 μηνών και 5 ημερών.Είναι το πρώτο μου παιδάκι! Γέννησα στις 05/10/10. Η πιθανή ημ/νια τοκετού ήταν 22/10/10 (απο τον γυναικολόγο του ΙΚΑ) και η άδεια μου απο το ΙΚΑ τελείωσε λογικά στις 22/12/10. Ακομη δεν έχω καταθέση τα χαρτια στον ΟΑΕΔ για το εξάμηνο γιατι μπερδέυτηκα με το συμπληρωματικό επίδομα που το παιρνεις μέχρι και 6 μήνες αφου πληρωθείς απο το ΙΚΑ. Τώρα..το χάνω τελείως το 6μηνό? ΄Πληρώνομαι αναδρομικά απο 22/12/10? ή πληρώνομαι απο τοτε που καταθέτω τα χαρτιά?? Σας παρακαλώ ενημερώστε με όποιος ξέρει γιατι στον ΟΑΕΔ δεν σηκωνουν το τηλ,στο ΙΚΑ δεν εξηγούν είναι δύσκολο να αφήνω συνέχεια την μπέμπα σε κάποιον! Ευχαριστώ πολύ!

marianna28
24-01-11, 14:41
Καλησπέρα. Να δώσω και τις δικές μου πληροφορίες για το 6μηνο. Εμένα τελείωσε η άδεια του ΙΚΑ στις 25/11 και μετά πήρα την κανονική μου έως 21/12. Από τότε είμαι στο 6μηνο. Κατέθεσα τα χαρτιά μου στις 27/12 και μου είπαν ότι θα πληρωθώ σε ένα μήνα περίπου και μόνο όταν δω την πληρωμή να πάω να πάρω την απόφαση. Σήμερα πήγα στην τράπεζα και είδα ότι είχα πάρει 245? , τα οποία δεν ξέρω τι αφορούν. Μάλλον αύριο θα πάω στον ΟΑΕΔ και ελπίζω να μάθω.:lol:

marianna28
24-01-11, 14:46
Καλησπέρα σε όλους σας!είμαι καινούργιο μέλος, μόλις γράφτηκα..συγχαρητήρια για το site αυτο,θα βοηθήσετε πολύ κόσμο!!
Εγώ έχω μια μπέμπα 3 μηνών και 5 ημερών.Είναι το πρώτο μου παιδάκι! Γέννησα στις 05/10/10. Η πιθανή ημ/νια τοκετού ήταν 22/10/10 (απο τον γυναικολόγο του ΙΚΑ) και η άδεια μου απο το ΙΚΑ τελείωσε λογικά στις 22/12/10. Ακομη δεν έχω καταθέση τα χαρτια στον ΟΑΕΔ για το εξάμηνο γιατι μπερδέυτηκα με το συμπληρωματικό επίδομα που το παιρνεις μέχρι και 6 μήνες αφου πληρωθείς απο το ΙΚΑ. Τώρα..το χάνω τελείως το 6μηνό? ΄Πληρώνομαι αναδρομικά απο 22/12/10? ή πληρώνομαι απο τοτε που καταθέτω τα χαρτιά?? Σας παρακαλώ ενημερώστε με όποιος ξέρει γιατι στον ΟΑΕΔ δεν σηκωνουν το τηλ,στο ΙΚΑ δεν εξηγούν είναι δύσκολο να αφήνω συνέχεια την μπέμπα σε κάποιον! Ευχαριστώ πολύ!

Angie, όλα ξεκινούν και μετράνε από την ημερομηνία τοκετού. Αφού γέννησες 5/10, τότε μέχρι περίπου 5/12 είχες την άδεια του ΙΚΑ. Αν έχεις υπόλοιπο αδείας από τη δουλειά σου , πρώτα παίρνεις αυτές τις ημέρες και μετά ξεκινάει να μετράει το 6μηνο. Ετσι και αλλιώς , για το 6μηνο μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου μέχρι και 60 ημέρες από την άδεια του ΙΚΑ.Ελπίζω να σε βοήθησα.

marianna28
05-02-11, 13:29
Μετά από την τελευταία μου επίσκεψη στον ΟΑΕΔ , μου είπαν ότι πληρωνόμαστε μέσα στις πρώτες 5 ημέρες του μήνα. Δεν έχω πάει στην τράπεζα να το επιβεβαιώσω ακόμη.:wink:

RENAH
05-05-11, 17:17
Καλησπερα
Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει(εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι)
Δεν μπηκαν τα λεφτα του εξαμηνου για τον Μαιο.Εσεις τα πηρατε;;;
Ευχαριστω πολυ

elen73
05-05-11, 17:20
Καλησπερα
Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει(εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι)
Δεν μπηκαν τα λεφτα του εξαμηνου για τον Μαιο.Εσεις τα πηρατε;;;
Ευχαριστω πολυ

Καλησπερα RENAH.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κοιταξει θα παω αυριο να δω νομιζω ομως οτι και την πρωτη φορα που πληρωθηκα ηταν μετα τις 6 του μηνα.Αυριο θα σου πω.

RENAH
05-05-11, 17:27
Εγω καθε μηνα πληρωνομαι στις 1 γι αυτο και ρωτησα.Τι τα εκοψαν κι αυτα;;;

giorgia
05-05-11, 18:40
Renah υπάρχει κ αλλού το θέμα όντως..τα καθυστέρησαν πολύ..εγώ τα πήρα σήμερα πάντως.για τσεκαρέ το.

RENAH
05-05-11, 19:08
ευχαριστω κοριτσια

elen73
05-05-11, 20:47
Τελικα πηγα και εγω σημερα εχουν μπει τα χρηματα απο τις 04-05.

melisoula
05-05-11, 21:01
γειας σας κοριτσια, σε λιγες μερες θα καταθεσω τα χαρτια μου για την αδεια του οαεδ. μπορει να μου πειτε ποσα ειναι τα χρηματα που παιρνουμε καθε μηνα?

elen73
05-05-11, 21:16
γειας σας κοριτσια, σε λιγες μερες θα καταθεσω τα χαρτια μου για την αδεια του οαεδ. μπορει να μου πειτε ποσα ειναι τα χρηματα που παιρνουμε καθε μηνα?

Γεια σου Melisoula.Κοιτα εγω παιρνω καθε μηνα 690e ομως μια συναδελφος μου παιρνει 650e περιπου.Υποθεσαμε και οι δυο οτι ισως ειναι αναλογα με τον χρονο ασφαλισης δλδ εγω ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ χωρις διακοπη 18 χρονια και εκεινη 2 χρονια.Δεν ξερω περαιτερω να σου πω.Οταν θα καταθεσεις τα χαρτια σου κανε και μια ερωτηση στον ΟΑΕΔ δεν εχεις να χασεις τιποτα.

dimitra0
20-06-11, 02:25
κοριτσια γεια σας και απο εμενα.
μηπως ξερει καποια να μου πει..αλλο εναι η συμπληρωματικη παροχη μητροτητας στον οαεδ και αλλο η εξαμηνη αδεια μητροτητας? ειναι 2 διαφορετικα?
δηλαδη καταθετουμε αλλα χαρτια για το ενα και αλλο για το αλλο?

mariaefi
24-08-11, 23:37
ακριβως ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα!
στο ενα ειναι η διαφορα απο τις μερες λοχιας με το μισθο σου δηλ για τους 2 μηνες αν δουλευες ας πουμε οτι επαιρνες 1000/μηνα * 2 =2000 αλλα το ικα σου εδωσε 1600 τα 400 στα δινει ο ΟΑΕΔ.
το αλλο το παιρνεις καθε μηνα κ αφορα την αδεια του εξαμηνου.

εμενα η ερωτηση μου ειναι το επιδομα αδειας το εχετε παρει? πηγα προχτες απο τον οαεδ κ μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν χρηματα κ δεν ξερουν ποτε θα το βαλουν.

aleksagr
01-09-11, 13:04
κοριτσια. ιφελα να ροτισω... μπορω να αργισω να κανω χαρτια για την 6 μινο? ποτε πρεπη να τα παω στην ΟΑΕΔ? εχο μπερδεματα με το ΙΚΑ αλλα...

Ellen 2010
01-09-11, 15:27
[QUOTE=mariaefi;2119206]ακριβως ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα!
στο ενα ειναι η διαφορα απο τις μερες λοχιας με το μισθο σου δηλ για τους 2 μηνες αν δουλευες ας πουμε οτι επαιρνες 1000/μηνα * 2 =2000 αλλα το ικα σου εδωσε 1600 τα 400 στα δινει ο ΟΑΕΔ.

εμενα η ερωτηση μου ειναι το επιδομα αδειας το εχετε παρει? πηγα προχτες απο τον οαεδ κ μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν χρηματα κ δεν ξερουν ποτε θα το βαλουν.

Και εγώ την ίδια απορία έχω! Πήγα εχθές απο τον ΟΑΕΔ και μου είπαν και εμένα πως δεν ξέρουν! Αν τα πάρει κάποια κοπέλα ας μας ενημερώσει και εμάς!

mariaefi
30-09-11, 13:26

Και εγώ την ίδια απορία έχω! Πήγα εχθές απο τον ΟΑΕΔ και μου είπαν και εμένα πως δεν ξέρουν! Αν τα πάρει κάποια κοπέλα ας μας ενημερώσει και εμάς!
ακομη δεν το εχω παρει....το εξαμηνο μου εληξε στις 10/9.
πικρα λεμε....

kxristina
30-09-11, 16:35
Ούτε κι εγω το πήρα το επιδομα αδείας, το 6μηνο μου λήγει στις 7/10 - σε μια εβδομάδα δηλαδή

argiroyla
07-11-11, 16:17
kalispera koritsia. to epidoma 6mhnou to pirate? ego ekana ta xartia mou 5/10/11 k mou ipan pos tha plhronomoun simara... alla tpt... kaue pote plironomaste ? kseri kamia. k posa ine?emena mou ipan peripou 650euro apo ton oaed

argiroyla
07-11-11, 17:04
kalispera koritsia. einai kapoia stin 6 mini adeia oaed? k an nai, olhroneste kanonika? egv 5/10/11 ekana ta xartia mou k mou ixan pi 7/11/11 tha plhrotho. den mou ipan na pao gia kamia egkrisi tpt.

nanci
12-11-11, 23:37
kalispera koritsia. einai kapoia stin 6 mini adeia oaed? k an nai, olhroneste kanonika? egv 5/10/11 ekana ta xartia mou k mou ixan pi 7/11/11 tha plhrotho. den mou ipan na pao gia kamia egkrisi tpt.
kai egw tote ta ekana kai plirothika xthes stis 11/11.mou valane 550....ase!!!esena posa sou balane?

SPORIDIO
13-11-11, 01:33
kai egw tote ta ekana kai plirothika xthes stis 11/11.mou valane 550....ase!!!esena posa sou balane?

εμενα μου μπηκαν για 2 μηνες 516 τοσα θα ναι δηλ??? πανε τα 690??:evil:

SPORIDIO
13-11-11, 01:37

Ποιος σε ενημερω νει για αυτο εμενα κανεις απο δω το μαθα κ ειναι ηδη αργα μου παν να κανω ενσταση αλλα δεν βλεπω ηλιακτιδα εχω εκνευριστει πολυ μαυτο ελπιζω να μην ηταν πολλα μονο