PDA

Επιστροφή στο Forum : αν νονα /ός εχει βαπτισει αντιθετο φυλο?

prosperous
08-02-09, 14:28
το ζευγος που μας παντρεψε, ο ενας εκ των δυο θα βαπτισει και το μωρο μας..το προβλημα ειναι οτι το κανουμε πλεον απο υποχρεωση και κυριως για να μην τους αρνηθουμε επειδη εγιναν διαφορα απο το γαμο μας μεχρι σημερα και παρεξηγηθουν με τον συζυγο μου επειδη υπαρχει και επαγγελματικη σχεση στη μεση..ετσι ειπαμε να βαλουμε και δευτερο νονο-νονα καποιον που να τα χουμε καλα, να εχουμε ελευθερια λογου και να βλεπει τακτικα το παιδι.
Δυστυχως απο τις δυο επιλογες που ειχαμε η μια αρνηθηκε γιατι προεκυψε αλλο βαπτιστηρι η δευτερη οταν ηταν μικρη την ειχε τραβηξει ο πατερας της να συν βαπτισει μαζι με εκεινον και αλλον ενα, ενα αγορακι.
Εμεις ομως εχουμε κοριτσακι και ξερω τι οριζει το εθιμο..να μην βαπτιζει το ιδιο ατομο διαφορετικα φυλα..
Ομως εμεις την θεωρουμε ιδανικη για νονα..
τι λετε? να δωσουμε σημασια η οχι σε αυτη τη λεπτομερεια..αλλωστε δεν ειναι αναγκη να μαθευτει σε τριτους..

Σοφία Τ.
08-02-09, 15:20
Το θεμα αυτο αφορα στο γεγονος οτι τα παιδια θα ειναι πνευματικα αδερφια (κατι που για την εκκλησια ειναι σαν να ειναι κανονικα αδερφια) και για το λογο αυτο δεν "πρεπει" να βαφτισει ο ιδιος αναδοχος παιδια διαφορετικου φυλου-για να μην υπαρχει περιπτωση να συναψουν γαμο επειδη δεν θα γνωριζονται μεταξυ τους.

Αν πιστευεις εσυ ή η νονα στις παραδοσεις της εκκλησιας τοτε μην κανετε την κουμπαρια.Κατ 'εμε ειναι μια ξεπερασμενη παραδοση.

Απο την αλλη αν θελετε καντε την κουμπαρια και καποια στιγμη γνωριστε τα παιδια μεταξυ τους-ετσι για να μην ειναι αγνωστοι μεταξυ αγνωστων!!! :D

ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ
08-02-09, 15:49
Eγω εχω βαπτηση ενα αγορι και 2 κοριτσια
ξερω πολουσ που εχουν βαπτηση αντιθετου φυλλου παιδια

anthie g
08-02-09, 17:31
Kαι εμάς ο νονός της μικρής μας μπουμπούς έχει βαφτίσει αγοράκι και δίσταζε εμείς όμως τον θέλαμε για νονό γιατί είναι πολύ αξιόλογο παιδί, κολλητός φίλος του άντρα μου και μας πάντρεψε. οπότε τον πείσαμε και θα μας την βαφτίσει, χαρακτηριστικά του είπα αν είναι καλό παιδί ο βαφτισιμιός σου προτιμώ η κόρη μου να μπλεξει μαζί του παρά με κανεναν αλήτη. κατ εμέ ξεπερασμένη παράδοση.

souzy
08-02-09, 18:13
Κι εγώ έχω βαφτίσει ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι. Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα λίγο με την εν λόγω παράδοση, αλλά νίκησε η επιθυμία μου να βαφτίσω τη μπέμπα της φίλης μου. Απλά εύχομαι να μην ερωτευτούν μεταξύ τους... :P

vera
08-02-09, 18:35
φΙΛΗ βαφτισε περσι ενα αγορι και μετ ενα κοριτσι......ο παπας της ειπε οτι μπορει να το κανει απλα ναξερουν τα παιδια οτι ειναι πνευματικα αδερφια.....

anthula
08-02-09, 18:49
φΙΛΗ βαφτισε περσι ενα αγορι και μετ ενα κοριτσι......ο παπας της ειπε οτι μπορει να το κανει απλα ναξερουν τα παιδια οτι ειναι πνευματικα αδερφια.....

Ακιβώς έτσι.
Όταν κάνουμε ορθόδοξη βάφτιση και όχι σκέτη ονοματοδοσία, υποτίθεται πως ξέρουμε και αποδεχόμαστε τον νονό σαν πνευματικό πατέρα του παιδιού μας οπότε και τα υπόλοιπα βαφτιστήρια του εφόσον είναι πνευματικά παιδιά του, μεταξύ τους είναι πνευματικά αδέρφια.
Δεν είναι θέμα παράδοσης κατ΄εμέ. Εφόσον διαλέγουμε το εκκλησιαστικό μυστήριο πιστεύω πως πρέπει να αποδεχόμαστε και τους όρους και ειδικά όταν μας δίνεται εναλλακτική λύση να γνωριστούν τα παιδιά αναμεταξύ τους. Εξάλλου δεν το απαγορεύει κάποιος νόμος της εκκλησίας να αρνηθεί τον ανάδοχο για τον συγκεκριμένο λόγο.
Δεν ξέρω αν είναι ακραίο αυτό που λέω, είναι καθαρά προσωπική μου άποψη χωρίς να θέλω να θίξω τα πιστεύω κάποιου.

fragola
08-02-09, 19:17
Κι εγώ έχω βαφτίσει ένα κοριτσάκι κι ένα αγοράκι! Ρώτησα τον παπά και μου είπε ότι δεν πειράζει, αρκεί να γνωρίζονται μεταξύ τους και ότι δεν μπορούν να παντρευτούν.

Athena
08-02-09, 19:31
Ε οχι βεβαια ,να κανεις αυτο που θελεις. :wink:

peony
08-02-09, 19:32
Για μένα δεν έχει αυτό καμία σημασία...Δηλαδή όλοι οι πολιτικοί βαφτίζουν παιδιά ίδιου φύλου; :lol: :lol:
Αλλά τελικά είναι καθαρά δικό σου θέμα, καλό είναι να αποφασίσεις ανάλογα με τα πιστεύω σου.

lilouko
08-02-09, 20:41
ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι ότι θεωρείτε τη νονά ΙΔΑΝΙΚΗ για να βαφτίσει τη μπεμπούλα σας.ΑΥΤΟ είναι που ΚΑΤΑΚΑΙΕΙ τον περισσότερο κόσμο με τη βάφτιση του παιδιού του!!!!!...Όλα τα άλλα είναι κατά τη γνώμη μου ελαφρώς ξεπερασμένες εκκλησιαστικές αντιλήψεις....(βέβαια δεν το κατέχω πολύ καλά το αντικείμενο....μη σε μπερδέψω)

Scorpina
08-02-09, 22:41
Ο άντρας μου βάφτισε δύο αγοράκια και ένα κοριτσάκι. Τα έχουμε γνωρίσει και απλώς δεν θα παντρευτούν μεταξύ τους.

roulaki71
08-02-09, 23:19
Το καλοκαιρι ειχα πει σε κατι βαφτισια και ειπε ο παπας στο νονο οτι αφου βαφτισε αγορι θα πρεπει στο εξης να βαφτιζει μονο αγορια. Αργοτερα στο τραπεζι ηταν διπλα μας ενα αγορακι με τη μαμα του. Τη ρωτησε γιατι το ειπε αυτο ο παπας και η μαμα ειπε οτι αν ειναι αγορι κοριτσι και βρεθουν αργοτερα δεν κανει να παντρευτουν. Και λεει το παιδακι: Κι αν ειναι δυο αγορια δηλαδη και θελουν να παντρευτουν τι γινεται? :shock: Κοκκαλο η μαμα.... :lol: Μ αυτα που ακουει το παιδακι τι να πει. :D

sissy
08-02-09, 23:46
Η νονά της αδερφής μου έχει βαφτίσει και αγόρια.
Το κόλλημα ειναι μόνο αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, σχετικά με το γάμο.
Ανεξαρτήτως φύλου έτσι όπως το έζησα εγώ είναι πολύ όμορφο να γνωρίζονται τα πνευματικά αδέρφια μεταξύ τους και να κάνουν παρέα αφού είναι σαν πραγματικά αδερφάκια! Νομίζω πως το χαίρεται πολύ και ο νονός ή η νονά να βλέπει βαφτιστήρια μαζί.

aliepre
09-02-09, 12:40
Εγώ προσωπικά είμαι νονά ενός αγοριού και ενός κοριτσιού.
Κανένα πρόβλημα.

christina77
09-02-09, 12:43
Βρε κορίτσια, μα αν γνωρίσεις τα παιδιά μεταξύ τους, πιο πιθανό δεν είναι στο μέλλον να αναπτυχθεί κάτι αναμεσά τους, απ' ότι αν δεν γνωρίζονταν καθόλου και ήταν απλά θέμα τύχης κάποτε να συναντηθούν; Δηλαδή αν ερωτευτούν, λέμε τώρα, αφού γνωριστούν, είναι δυνατόν ένας γονιός να πει ότι "απαγορεύεται" να παντρευτούν επειδή είναι πνευματικά αδέρφια; Αν είναι δυνατόν!

giotanik33
02-04-09, 23:07
Καλησπέρα καρίτσια. Έχω ένα μικρό προβληματάκι. Είμαι εγκυος και γενάω σε 2 μήνες. Μια φίλη μου θέλει να βαφτήσει τη μπέμπα που θα ερθει. Το θέμα είναι ότι έχει βαφτήσει και ένα αγοράκι. Λένε πως δεν μπορεί καποιος να βαφτήσει παιδιά διαφορετικού φύλου. Δεν το επιτρέπει η εκκλησία. Έχει ακουσει κάτι για αυτό κάποιος? Περιμένει να της απαντήσω και δεν ξέρω τι να κάνω.

roulaki71
02-04-09, 23:09
Θεωρητικα δεν μπορει γιατι ειναι πνευματικα αδερφια και αν η ζωη τα φερει ετσι και γνωριστουν δεν μπορουν να παντρευτουν. Δεν νομιζω ομως η εκκλησια να ξερει οτι εχει βαφτισει αγορακι αν δεν το πει η ιδια.

evangelia
03-04-09, 00:20
να μην αναφέρει τίποτα σχετικό!!!!!

xrysalis
03-04-09, 00:30
Θεωρητικα δεν μπορει γιατι ειναι πνευματικα αδερφια και αν η ζωη τα φερει ετσι και γνωριστουν δεν μπορουν να παντρευτουν. Δεν νομιζω ομως η εκκλησια να ξερει οτι εχει βαφτισει αγορακι αν δεν το πει η ιδια.ναι αλλά η ζωή παίζει μυστήρια παιχνίδια! ποτέ δεν ξέρεις! παιζουν μ' αυτά; αν δεν το ανακοινώσει... τελικά ποιόν θα έχει κοροϊδέψει;
εγώ, συγγνώμη κιόλας... αλλά δε συμφωνώ! :?

Jean
03-04-09, 01:01
Την εκκλησια δεν την πειραζει που ο Μητσοτακης ας πουμε εχει 300 βαφτιστηρια θα την πειραξει η φιλη σου που εχει αλλο ενα;

Να μην πει τιποτα κι αν τα φερει ετσι η ζωή, ε, δεν εχουν και δεσμο αιματος, μην τρελαθουμε...
Οι εξ αιματος συγγενεις δεν παντρευονται για ολες εκεινες τις ανωμαλιες που προκυπτουν λογω του κοινου γενετικου υλικου, τα πνευματικα αδερφια οπως τα λεει η εκκλησια τι κωλυμα εχουν;

marxi
03-04-09, 01:20
Μπραβο Jean ωραια απαντηση.Και οχι μονο ο Μητσοτακης αλλα ολοι οι πολιτικοι.Κι εγω νομιζω οτι δεν πειραζει,αλλωστε το Μαιο βαφτιζω την κορη μου και ο παπας το μονο που με ρωτησε ειαι αν η νονα ειναι ορθοδοξη κι οχι τι αλλα παιδια εχει βαφτισει.

souzy
03-04-09, 01:23
Κι εγώ έχω βαφτίσει ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι...
Με 14 χρόνια διαφορά και σε διαφορετικές πόλεις
αλλά δεν ξέρεις ποτέ!
:roll:

ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ
03-04-09, 02:21
Εχω βαπτηση ενα αγορι που ειναι σημερα 30 χρονων
ενα κοριτσι 16 χρονων
και μια μπεμπα 4 χρονων
τωρα αν ειναι αμαρτια αυτο τη να σου πω!!
τα παλια τα χρονια τα προσεχαν πολυ τωρα οχι και τοσο

vickytsoch
03-04-09, 10:14
Κι εγώ έχω βαφτίσει ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι...
Με 14 χρόνια διαφορά και σε διαφορετικές πόλεις
αλλά δεν ξέρεις ποτέ!
:roll:

Εγω με τον αντρα μου εχουμε 15 χρονια διαφορα....

πάντως δεν ξερω κατα ποσο στεκει συτη η απογορευση... Τωρα εχουν αλλαξει λιγο τα πραγματα (ωρε .. που παμε???)
και παλιοτερα δεν γινοταν γαμοι σε φορεις στιγματος μεσογειακης αναιμιας και τωρα γεννιουνται υγειεστατα παιδακια!! Θεμα αιμομιξιας δεν υπαρχει, ειναι καθαρα θεμα θρησκευτικό!

roulaki71
03-04-09, 10:17
Αυτο ακριβως ειναι θρησκευτικο το ζητημα. Θεμα αιμομιξιας δεν τιθεται. Κι εγω εχω βαφτισει αγορακι. Αν κανω κοριτσακι δεν μπορει να παντρευτει το βαφτηστηρι μου γιατι το εχω πνευματικο παιδι.

livinath
03-04-09, 10:19
Θα συμφωνήσω 100% με την Jean. Μα 100%...!!

xrysalis
03-04-09, 10:26
Βρε κορίτσια...
εγώ πάλι, μιας και είμαι η διαφορετική φωνή σ' αυτό το τόπικ...
θέλω να ρωτήσω...
η βάφτιση θρησκευτικό μυστήριο δεν είναι;
αφού την αποδεχόμαστε γιατί να μην αποδεχτούμε και τα υπόλοιπα;

Με την ίδια λογική δεν είναι καν απαραίτητο ένα παιδί να βαπτιστεί!
εκτος αν το κάνουμε μόνο για πρακτικούς λόγους...

Δεν είναι πως είμαι θρήσκα κλπ... μάλλον τυπική χριστιανή εξ αποστάσεως θα με χαρακτήριζα... αλλά λέμε τώρα!

roulaki71
03-04-09, 10:30
Οπως ειπα πιο πανω αυτο με τα βαφτιστηρια ισχυει και με τα παιδια μας και τα βαφτιστηρια μας. Η μητερα μου ειχε βαφτισει αγορι λιγο πιο μεγαλο απο μενα. Μου ειχει πει οτι τον ταδε δεν κανει να τον παντρευτεις γιατι τον εχεις πνευματικο αδερφο. Αν δηλαδη ενημερωθουν τα παιδια γιατι να μην κανει να τα βαφτισει η ιδια νονα?

xrysalis
03-04-09, 10:33
ΟΚ! αυτό είναι άλλο καπέλο! με αυτό είμαι σύμφωνη!
μιλάω για την περίπτωση που επιλέγουμε τι κρατάμε και τί αφήνουμε από την θρησκεία μας!

ΝΙΚ-16
03-04-09, 10:45
Kαι γω δεν πολυπιστεύω σε αυτά αλλά θα σας πω ένα παράδειγμα.
Η πεθερά είχε βαφτίσει τη νύφη όταν ο γιος της ήταν περίπου 15 χρονών.
Οταν ρώτησαν την εκκλησία αν μπορούν να παντρευτούν τους είπε ο παππάς οτι αφού ή νύφη είχε γεννηθεί αρκετά χρόνια μετά δεν υπήρχε πρόβλημα.
Προσωπικά δεν διαφωνώ στο να βαφτίζεις οτι παιδί θέλεις άλλωστε τη σημερινή εποχή που ζούμε που ξέρει η εκκλησία οτι δεν θα παντρευτούν πλέον και δύο άντρες ή δύο γυναίκες???????????? :lol: :lol: :lol: :lol:

fysalida
03-04-09, 10:46
εγω εχω βαφτισει ενα αγορακι προ διετιας, ο αντρας μου αλλο ενα αγορακι περυσι και το καλοκαιρι θα βαφτισουμε μαζι ενα κοριτσακι.
αν και γνωριζω αυτο που λετε , προσωπικα δεν εχω κανενα θρησκευτικο διλημμα ή φραγμο για την βαφτιση παιδιων διαφορετικου φυλου..και δεν εχουν και οι γονεις των παιδιων..θα θελα παντως να το συζητησω με εναν παπα μια φορα αυτο το θεμα γιατι πραγματικα το θεωρω υπερβολικο.

ΝΙΚ-16
03-04-09, 10:47
Οπως ειπα πιο πανω αυτο με τα βαφτιστηρια ισχυει και με τα παιδια μας και τα βαφτιστηρια μας. Η μητερα μου ειχε βαφτισει αγορι λιγο πιο μεγαλο απο μενα. Μου ειχει πει οτι τον ταδε δεν κανει να τον παντρευτεις γιατι τον εχεις πνευματικο αδερφο. Αν δηλαδη ενημερωθουν τα παιδια γιατι να μην κανει να τα βαφτισει η ιδια νονα?

Και επειδή θα είναι ενημερωμένα ποιος το υπογράφει οτι αργότερα δεν θα ερωτευτούν .
Προγραμμα στην καρδια τους θα τους βάλουμε?????

roulaki71
03-04-09, 10:49
Ελα ντε. Κι αν εμενα μου αρεσε τι γινονταν? :lol: Μ αυτη τη λογικη αν εχεις αγορακια θα πρεπει να βαφτιζεις μονο αγορακια, αν εχεις κοριτσακια μονο κοριτσακια , κι αν εχεις κι απ τα δυο να μην βαφτισεις ποτε.... :shock:

fasolaki
03-04-09, 10:53
Προσωπικά δεν διαφωνώ στο να βαφτίζεις οτι παιδί θέλεις άλλωστε τη σημερινή εποχή που ζούμε που ξέρει η εκκλησία οτι δεν θα παντρευτούν πλέον και δύο άντρες ή δύο γυναίκες???????????? :lol: :lol: :lol: :lol:

αυτο που το πας?
αν και δε θα παντρευτουν στην εκκλησια, γιατι εκει ειναι το κολλημα :wink:
δεν ξερω..απο τη μια καλο ειναι να τηρεις τις παραδοσεις απο την αλλη..ειναι απλα παραδοσεις..ουσιαστικα δεν υπαρχει προβλημα..

xrysalis
03-04-09, 10:56
Και επειδή θα είναι ενημερωμένα ποιος το υπογράφει οτι αργότερα δεν θα ερωτευτούν .
Προγραμμα στην καρδια τους θα τους βάλουμε?????έχεις απόλυτο δίκαιο!!

Μ αυτη τη λογικη αν εχεις αγορακια θα πρεπει να βαφτιζεις μονο αγορακια, αν εχεις κοριτσακια μονο κοριτσακια , κι αν εχεις κι απ τα δυο να μην βαφτισεις ποτε.... :shock:κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες!!!
πνευματικά αδερφια δεν είναι μόνο τα βαφτιστήρια μεταξύ τους;
είναι και τα παιδιά μου με τα βαφτιστήρια μου;;;

(δεν έχω βαφτίσει... αλλά πολύ το θέλω! )

roulaki71
03-04-09, 10:58
Το βαφτιστηρι ειναι πνευματικο σου παιδι. Ο νονος -νονα λεγεται και πνευματικος πατερας - μητερα και τα παιδια του δεν κανει να παντρευτουν με τα βαφτιστηρια του αφου ειναι πνευματικα αδερφια.

xrysalis
03-04-09, 11:02
ΟΚ! το έμαθα και αυτό! :)

edit αλλά έτσι θα με κάνεις να αναθεωρήσω...
δηλαδή θα πρέπει να τερματίσω με γέννες για να γίνω νονά; :roll:

ίσως να έχετε δίκαιο βρε κορίτσια... μπορεί να είμαι πολύ επιρρεασμένη από τα στερεότυπα... μια κουβέντα με κάποιον ιερέα θα βοηθούσε να μας λυθούν αυτές οι απορίες! Αν και αυτό που είπε ο παππάς στην άλλη κοπέλα, πως αφού έχουν περάσει πολλά χρόνια είναι εντάξει... δε μου κολλάει! ή ισχύει κάτι ή όχι! τα χρόνια κάνουν τη διαφορά;;;

βρε προβληματισμοί Παρασκευιάτικο!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

maryp
03-04-09, 11:03
Καλησπέρα καρίτσια. Έχω ένα μικρό προβληματάκι. Είμαι εγκυος και γενάω σε 2 μήνες. Μια φίλη μου θέλει να βαφτήσει τη μπέμπα που θα ερθει. Το θέμα είναι ότι έχει βαφτήσει και ένα αγοράκι. Λένε πως δεν μπορεί καποιος να βαφτήσει παιδιά διαφορετικού φύλου. Δεν το επιτρέπει η εκκλησία. Έχει ακουσει κάτι για αυτό κάποιος? Περιμένει να της απαντήσω και δεν ξέρω τι να κάνω.

ΕΣΥ τι θέλεις να κάνεις??? Η εκκλησία ναι, τυπικά δεν το επιτρέπει (εκτός κι αν εισαι πολιτικός με καταγωγή από την Κρήτη, δεν γράφω το όνομά του! :lol: )
ΕΣΥ όμως, τι θέλεις να κάνεις??? Κάνε αυτό που θέλεις κι αν το κρίνετε σκόπιμο ενημερώστε κάποια στιγμή τα παιδάκια ότι είναι πνευματικά αδέρφια αν τελικά τα βαφτίσει η ίδια νονά!

roulaki71
03-04-09, 11:06
Υπαρχουν κι αλλα τετοια κολληματα που ουσιαστικα δεν υπαρχει προβλημα. Μια φιλη μου μου ελεγε οτι απο ενα γνωστο της ζευγαρι ερωτευτηκαν τρελα η αδερφη του γαμπρου με τον αδερφο της νυφης. Δεν γινονταν ομως να παντρευτουν με θρησκευτικο γαμο παρα μονο ταυτοχρονα με τα αδερφια τους αφου εκεινη τη στιγμη δεν υπηρχε συγγενεια. Μια μερα τους ειδε στη βιτρινα ενος φωτογραφειου ντυμενους γαμπρο-νυφη και απορει κι αυτη πως εγινε. Εκτος κι αν εκαναν την παπια και δεν ειπαν τιποτα στον παπα :lol: :lol: :lol:

fysalida
03-04-09, 11:08
εεε να..δεν ειναι υπερβολικα ολα αυτα;;; :roll: :roll: εγω δηλαδη που βαφτισα αγορακι οταν ημουν εγγυος στην κορη μου και δεν ηξερα οτι ειχα κορη, δεν επρεπε να βαφτισω το αγορακι πριν μαθω τι φυλο ειναι το παιδι μου;;;

liana03
03-04-09, 11:09
Εγώ γνωρίζω ότι πνευματικά αδέρφια είναι τα παιδιά του νονού με το βαφτηστήρι.
Τώρα αυτό που λένε ότι πρέπει να βαφτίζεις μόνο αγοράκια ή μόνο κοριτσάκια εγώ δεν το πολυπιστεύω και δεν γνωρίζω πια είναι η θέση της εκκλησίας. Έχετε ρωτήσει κάποιο πνευματικό και το έχει επιβεβαιώσει;

νεραϊδομαμά
03-04-09, 11:13
Η νονά της κόρης μου (μας πάντρεψε ο άντρας της και η κοπελιά είχαμε συμφωνήσει να βαφτίσει το πρώτο μας παιδί ό,τι φύλο και να ήταν-είμαστε και κολλητοί), είχε βαφτίσει το γιο της αδερφής της. Βέβαια ο βαφτισημιός της δε μένει Ελλάδα, αλλά αυτό δε μας κόλλησε σε τίποτα...Ούτως ή άλλως υπαρχει μόνο πνευματική συγγένεια...Γιατί κάποτε η Εκκλησία (18ο αιώνα) σε πιο κλειστές κοινωνίες επέτρεπε το γάμο και στα πρωτοξάδερφα...Μετά ήρθε η γενετική και έκανε κατανοητό γιατί δεν πρέπει να γίνονται γάμοι ανάμεσα σε συγγενείς(βλ. γενετικές ανωμαλίες).
http://m5.lilypie.com/zi9Zp2/.png (http://lilypie.com) http://m1.lilypie.com/HxiMp3/.png (http://lilypie.com)

culte
03-04-09, 11:21
καλά συγνώμη κιόλας αλλά τι μεσαιωνικές αντιλήψεις είναι αυτές?
μόνο για τα θέματα της αιμομιξίας συμφωνώ...δεν κοιτάει η εκκλησία τα χάλια της με τα αίσχη και τις κλεψιές που κάνει αυτό τους μάρανε...ή έχετε ακούσει ποτέ τον Χριστό να αναφέρει κάτι τέτοιο?

nano
03-04-09, 11:33
έχετε ακούσει ποτέ τον Χριστό να αναφέρει κάτι τέτοιο?

... και πάνω που ήμουν έτοιμη να γράψω ακριβώς αυτό ... :D

πολλοί από τους "κανόνες" της εκκλησίας έγιναν γιατί κάααποτε αποτελούσαν τους κοινωνικούς νόμους και καμία σχέση δεν έχουν με την ουσία της πίστης ... και τελείως συντηρητικά τους κρατούν μέχρι σήμερα παρ' όλο που είναι πια ξεπερασμένοι ...

δηλαδή εγώ και ο άντρας μου που έχουμε βαφτίσει σύνολο 3 αγοράκια και μετά κάναμε την Κάτια τι να κάνουμε;;; :shock: έπρεπ να παραγγείλουμε αγοράκι ;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

κι αν εγώ είχα βαφτίσει κοριτσάκι κι ο άντρας μου αγοράκι πριν παντρευτούμε;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

πάντως μία θεια μου που είναι αρκετά θρήσκα έχει βαφτίσει και από τα δύο και απλά τα φέρνει σε γνωριμία από μικρά ...

toniasid
03-04-09, 12:04
Αυτίο που έχω ακούσει εγώ είναι ότι η Εκκλησία δεν επιτρέπει το γΑμο νονού-νονάς με βαπτιστήρι...αλλά,ξέρω γω πάλι?άλλος έχει ακούσει το ένα,άλλος έχει ακούσει το άλλο,δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα μου φαίνεται.Αν ήταν (ξεκάθαρα)δεν θα ειχαμε ακούσει όλοι το ίδιο πράγμα???? :?: :?:

nano
03-04-09, 12:07
Αυτίο που έχω ακούσει εγώ είναι ότι η Εκκλησία δεν επιτρέπει το γΑμο νονού-νονάς με βαπτιστήρι...

:shock: :shock: δεν έπρεπε να είχα πατρευτεί τον άντρα μου;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

micnat
03-04-09, 13:39
Κορίτσια, μπερδεύτηκα :lol: :lol:

Για να τα βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά λοιπόν, πνευματικά αδέρφια ονομάζονται τα άτομα που έχουν τον ίδιο νονό.
Οπότε, τα παιδιά μου δεν λέγονται αδέρφια με τα βαφτιστήρια μου, αλλά μόνο τα βαφτιστήρια μου μεταξύ τους οκ;;

Σε διάφορα σάιτ για το γάμο και τα δικαιολογητικά, γράφει πως βάσει του αστικού κώδικα (άρθρα 1350-1360) τα πνευματικά αδέρφια θεωρούνται συγγενείς και δεν μπορούν να παντρευτούν. Τώρα, εγώ όταν παντρεύτηκα δε με ρώτησε κανείς ποιός είναι ο νονός μου, οπότε δε νομίζω να είναι δύσκολο να προσπεράσεις τέτοιο κώλυμα...
Θα πρέπει κάποιος να βρει τον αστικό κώδικα και να διαβάσει τα σχετικά άρθρα κάτι που δεν έχω χρόνο να κάνω δυστυχώς...

Τώρα για το θρησκευτικό του πράγματος δεν είμαι η καταλληλότερη να εκφέρω γνώμη μιας και δεν ακολουθώ κάποια θρησκεία και τα παιδιά μου τα βάφτισα για κοινωνικούς λόγους καθαρά.

peony
03-04-09, 13:48
Ο Αστικός Κώδικας δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο!!!!

(Μεταξύ των άρθρων 135-1360, υπάρχουν και μερικά καταργημένα ήδη από το 1982, μήπως το έγραφε εκεί; :lol: )

nano
03-04-09, 14:21

(Μεταξύ των άρθρων 135-1360, υπάρχουν και μερικά καταργημένα ήδη από το 1982, μήπως το έγραφε εκεί; :lol: )

σ' ευχαριστώ γιατί ήμουν έτοιμη να ρωτήσω τον ξάδελφό μου που είναι δικηγόρος :roll: :D

micnat
03-04-09, 14:22

χεχε, το μυρίστηκα αυτό γι'αυτό και ανέφερα τα άρθρα... Μπράβο που το έψαξες.
Οπότε, είναι απλά εθιμικό αυτό με τα πνευματικά αδέρφια.

Lucy
03-04-09, 17:41

Εδώ οι πολιτικοί έχουν από 50 βαφτιστήρια ο καθένας και των 2 φύλων... Δεν νομίζω ότι το απαγορεύει η εκκλησία... Κατά τη γνώμη μου αυτά είναι βλακείες. Με την ίδια λογική μπορεί το παιδί το δικό σου να ερωτευτεί το παιδί του νονού. Πάλι πνευματικά αδέρφια δεν είναι? Εσύ όταν πήγες να παντρευτείς σε ρώτησε ο παπάς αν τυγχάνει ο άντρας σου να είναι "πνευματικός αδερφός" κατά κάποιο τρόπο? Δεν νομίζω ότι ασχολείται κανείς με αυτά εκτός από άτομα περασμένων γενεών...

roulaki71
03-04-09, 20:19
Εγω ξερω οτι τα παιδια σου δεν μπορουν να παντρευτουν με τα βαφτιστηρια σου. Δεν εχω ακουσει καμια κουμπαρα - συμπεθερα 2 σε 1 ουτε για πεθερονονα :lol: :lol: :lol:

ΕΛΙ
04-04-09, 16:10
ΟΤΑΝ Ο ΝΟΝΟΣ ΜΑΣ ΒΑΠΤΙΣΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ Ο ΠΑΠΑΣ ΤΟΝ
ΡΩΤΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΜΗΠΩς ΕΙΧΑ ΒΑΠΤΙΣΕΙ ΑΓΟΡΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΑΠΤΙΖΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΦΥΛΛΟ.

sesame
04-04-09, 16:20
έχετε ακούσει ποτέ τον Χριστό να αναφέρει κάτι τέτοιο?

... και πάνω που ήμουν έτοιμη να γράψω ακριβώς αυτό ... :D

πολλοί από τους "κανόνες" της εκκλησίας έγιναν γιατί κάααποτε αποτελούσαν τους κοινωνικούς νόμους και καμία σχέση δεν έχουν με την ουσία της πίστης ... και τελείως συντηρητικά τους κρατούν μέχρι σήμερα παρ' όλο που είναι πια ξεπερασμένοι ...

δηλαδή εγώ και ο άντρας μου που έχουμε βαφτίσει σύνολο 3 αγοράκια και μετά κάναμε την Κάτια τι να κάνουμε;;; :shock: έπρεπ να παραγγείλουμε αγοράκι ;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

κι αν εγώ είχα βαφτίσει κοριτσάκι κι ο άντρας μου αγοράκι πριν παντρευτούμε;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

πάντως μία θεια μου που είναι αρκετά θρήσκα έχει βαφτίσει και από τα δύο και απλά τα φέρνει σε γνωριμία από μικρά ...

Όχι μόνο γιατί αποτελούσαν κοινωνικούς νόμους, αλλά και γιατί εξυπηρετούσαν άλλα συμφέροντα....κάποιοι είναι τόσο οπισθοδρομικοί, τόσο σκληροπυρηνικοί και τόοοοοοοοοσο έξω από όσα δίδαξε πραγματικά ο Ιησούς (αγάπη, ταπεινότητα κ.λ.π.) που απλά επιμένουν σε κανόνες που θεσπίστηκαν κάποια σκοτεινά κατασκότεινα χρόνια...ίσως γενικότερα να μας θέλουν στα σκοτάδια για να μη βλέπουμε τα πλούτη που συσσωρεύουν και τα αίσχη που κάνουν....

ΡΙΑ
04-04-09, 16:24
[Οπότε, είναι απλά εθιμικό αυτό με τα πνευματικά αδέρφια.

Απλα εθιμικο συμφωνω, αν δεν εχει προβλημα η νονα και η μαμα. Κριμα ομως δεν ειναι να θες να κανεις μια κουμπαρια και να στην χαλαει αυτο?

(micnat τελεια ονοματα εχουν τα παιδια σου. Καλη επιλογη)

Silmaril
04-04-09, 16:48
Προσωπικα είμαι της γνώμης οτι θα έπρεπε να το ρωτήσετε αυτό...Όπως είπε και η Χρυσαλίς δεν μπορούμε επιλεκτικά να δεχόμαστε κάποια και κάποια όχι...
Αυτό περί διαφοράς πολλών ετών ισχύει, γιατί πλέον -θεωρητικά- με τόση διαφορά ηλικίας εκλείπει και ο κίνδυνος του γάμου μεταξύ τους...
Ρωτήστε και προχωρήστε ανάλογα...
Στο κάτω κάτω η φίλη σου θα το αγαπάει το παιδί σου είτε είναι η νονά του είτε οχι...Αυτό έχει αξία! :wink:

anthie g
05-04-09, 09:21
Το ίδιο θέμα έχουμε και εμείς ο νονός της μπέμπας έχει βαφτίσει αγοράκι πρίν 10 χρόνια περίπου. Εγώ και ο άντρας μου δεν έιχαμε κανένα δίλημμα. Εκείνος δίσταζε λίγο ωστόσο τελικά αποφάσισε να την βαφτίσει. Για μένα το θέμα είναι τελέιως ανούσιο αφού δεν τίθεται θέμα αιμομιξίας. Η εκκλησία μπορεί να λέει αλλά η εκκλησία πολλά λέει στα οποία εγώ διαφωνώ γιατί δεν διάβασα να τα είπε ο Χριστός. Η εκκλησία επίσης λέει οι γυναίκες με περίοδο να μην προσκυνούν τις εικόνες ή να μην κοινωνούν λές και η περίοδος δεν είναι το μέσο της διαιώνισης της ζωής. Η ίδια εκκλησία κοίταξε το μωρό μου σαν μίασμα 40 ημερών πριν πάρουμε την ευχούλα επειδή το έιχα βάλει λέει πιο μέσα από τη είσοδο. Επίσης στην ίδια εκκλησία ο έχων δύο χιτώνες δίνει τον ένα αλλά οι παπάδες κυκλοφορούν με τόσα κιλα χρυσό πάνω τους αντί να τον έδιναν σε κανένα ορφανοτροφείο. Τελος πάντων εγω πιστεύω ότι πρέπει να δίνεται σημασία σε θέματα ουσίας αλλιώς θα έπρεπε ο νονός ν απροσκομίζει και λευκο ποινικό μητρώο για να αποδείξει ότι είναι καλός χριστιανός.

Μαριλίνα
05-04-09, 23:26
Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο ίσχυε στα παλιά τα χρόνια που κάποιος βάφτιζε πολλά παιδιά και ίσως να μην τα ξαναέβλεπε, δλδ δεν ήξεραν ποτέ ότι ήταν πνευματικά αδέλφια.
Δεν νομίζω ότι θα έχεις τέτοιο θέμα!!

ikas
10-06-09, 00:50
Ξερετε τι χαρτι μας ζητησαν? Βεβαιωση βαπτισης της νονας!!!!οπως το ακουτε για να δουν λεει αν ειανι Χριστιανη Ορθοδοξη και αν εχει βαπτιστει! δηλαδη αν ηταν αλλοθρησκη ή αθεη θα βαφτιζε το μωρο?ή ακομα και να το βαφτιζε τι σχεση θα ειχε που πιστευει ο καθενας? τελικα ο μεγαλυτερος φασισμος επικρατει στην εκλλησια.Επισης μας ζητησαν να πουμε και το ονομα που θα πουμε στο μωρο για να δουνε αν ειναι Χριστιανικο!ειναι τρελλα πραγματα αυτα μετα απορουν γιατι φευγει ο κοσμος απο την εκλλησια ελεος

fistikaki
10-06-09, 01:00
ω ναι!!! και σε μας το ιδιο... ρωτησαν αν εχει η νονα παλια ταυτοτητα που να αναγραφεται το θρησκευμα, αλλιως θελανε πιστοποιητικο που να αναγραφει οτι εχει βαπτιστει...

ευτυχως δεν ειχε αλλαξει την ταυτοτητα της, και ετσι γλυτωσαμε τη ταλαιπωρια...

εγω, οταν βαφτισα σε αλλη εκκλησια πριν 5 χρονια, δε ζητησανε απολυτως τιποτα... κοινως... οτι του φανει, του τρελοστεφανη....

Sam
10-06-09, 01:12
ζ) Ανάδοχος του παιδιού δεν μπορεί να γίνει αλλόδοξος ή αλλόθρησκος, αλλά
και Ορθόδοξος, ο οποίος έχει τελέσει μόνο πολιτικό Γάμο.

Πηγή http://orthodox-answers.blogspot.com/2007/09/1.html

renata
10-06-09, 01:42
αχ ας αποφασίσουνε επιτέλους άντε γιατί αυτη τη φορά στο τσάκ κρατιόμουνα να τη βαπτίσω μόνη μου(βλ.ονοματοδοσία)

ANDEDANTINOS
10-06-09, 09:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Και εγω θα γινω νονα τον Οκτωβριο και στην μαμα ζητησαν ενα χαρτι που να φαινεται οτι ειμαι Χριστιανη. Οταν ρωτησαμε τον παπα απο που να παρουμε αυτο το χαρτι μας απαντησε απο τα ΚΕΠ . Πηγαινωντας στα ΚΕΠ μονο που δεν με εβρισαν λεγοντας οτι αυτο εχει απαγορευτει , ειναι παρανομο και οτι δεν υπαρχεια υτο το χαρτι δηλ. ουτε στο πιστοποιητικο οικ. καταστασης . ουτε στο πιτοποιητικο γεννησης ή ληξιαρχικης πραξης
. Ευτυχως ειχαν μια φωτοτυπια τησ παλιας μου ταυτοτητα Θα του το παμε και εχει ο ΘΕΟΣ .........................

Maya
10-06-09, 11:50
Τώρα εγώ, μη φανταστείτε ότι είμαι με τους παπάδες, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ παράλογο αυτό. Θέλουν να είναι βέβαιοι ότι ο νονός είναι χριστιανός ορθόδοξος. Πού είναι το πρόβλημα, αυτό λέει η θρησκεία τους και μάλιστα, σύμφωνα με το δόγμα (μου το είπε πρόσφατα νέος και σοβαρός παπάς), αν βαφτίσει νονός μη ορθόδοξος, την αμαρτία την΄'παίρνει' ο ίδιος ο παπάς, ο οποίος οφείλει να ελέγξει. Και μη γελάσετε ειρωνικά. Για μερικούς ανθρώπους αυτά τα πράγματα είναι σοβαρά. Οπότε ας μην υποβιβάζουμε μία θρησκεία, της οποίας μέλος θέλουμε να γίνει το παιδί μας, και πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά για αυτό.
ΥΓ. Το ιδανικό θα ήταν, βέβαια, να έχει αρχείο η ίδια η εκκλησία με τα μέλη της, ώστε να μην υπάρχει θεμα παρεξήγησης και να μην ταλαιπωρείται και ο κόσμος.

Maya
10-06-09, 11:57
ή ακομα και να το βαφτιζε τι σχεση θα ειχε που πιστευει ο καθενας? τελικα ο μεγαλυτερος φασισμος επικρατει στην εκλλησια.

Μα δεν σου λέει να μην κάνεις φίλους αθεους ή αλλόθρησκους. Απλά σου λέει ότι, αν επιλέξεις να κάνεις το παιδί σου χριστιανό ορθόδοξο, θα πρέπει να βρεις κάποιο μέλος της εκκλησίας για να το καθοδηγήσει. Όσο για το όνομα, πες στον παπα ότι για λόγους ιστορικής συνέχειας επιτρέπονται και τα αρχαία ελληνικά ονόματα. Να πάρει την αρχιεπισκοπή να ρωτήσει:wink:, πες του!

Lucy
10-06-09, 13:30
Τώρα εγώ, μη φανταστείτε ότι είμαι με τους παπάδες, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ παράλογο αυτό. Θέλουν να είναι βέβαιοι ότι ο νονός είναι χριστιανός ορθόδοξος. Πού είναι το πρόβλημα, αυτό λέει η θρησκεία τους και μάλιστα, σύμφωνα με το δόγμα (μου το είπε πρόσφατα νέος και σοβαρός παπάς), αν βαφτίσει νονός μη ορθόδοξος, την αμαρτία την΄'παίρνει' ο ίδιος ο παπάς, ο οποίος οφείλει να ελέγξει. Και μη γελάσετε ειρωνικά. Για μερικούς ανθρώπους αυτά τα πράγματα είναι σοβαρά. Οπότε ας μην υποβιβάζουμε μία θρησκεία, της οποίας μέλος θέλουμε να γίνει το παιδί μας, και πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά για αυτό.
ΥΓ. Το ιδανικό θα ήταν, βέβαια, να έχει αρχείο η ίδια η εκκλησία με τα μέλη της, ώστε να μην υπάρχει θεμα παρεξήγησης και να μην ταλαιπωρείται και ο κόσμος.

Αν ο νονός δεν είναι χριστιανός δεν θα έχει και καμιά όρεξη να βαφτίσει το παιδί, να διαβάσει το Πιστεύω και όλα τα σχετικά... Και στο κάτω κάτω η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει αρχείο... Είναι απαράδεκτο αυτό.

Maya
10-06-09, 16:07
Αν ο νονός δεν είναι χριστιανός δεν θα έχει και καμιά όρεξη να βαφτίσει το παιδί, να διαβάσει το Πιστεύω και όλα τα σχετικά... Και στο κάτω κάτω η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει αρχείο... Είναι απαράδεκτο αυτό.

Κάτσε βρε κοριτσάκι μου, φυσικά και η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, και κανείς δεν σε ρωτάει (πλέον) τί πιστεύεις (ευτυχώς). Όμως αν θέλεις να ασκήσεις ένα δικαίωμα (πχ να γίνεις πνευματικός ανάδοχος σε ένα παιδάκι) που έχει άμεσα να κάνει με τα θρησκευτικά σου πιστεύοντα, δεν έχει η εκκλησία το δικαίωμα να σου ζητήσει να αποδείξεις ότι είσαι μέλος της? Θα μου πεις αυτό σημαίνει ότι είσαι και χριστιανός? Όχι αλλά τί άλλο να κάνει και η εκκλησία, δεν μπορεί να κάνει interview στους νονούς. Όλα αυτά τα λέω, επειδή το βρίσκω λίγο υποκριτικό να 'καιγόμαστε' να΄βαφτίσουμε τα παιδιά μας χριστιανούς ορθόδοξους και στη συνέχεια να κατηγορούμε τους κανόνες τις εκκλησίας. Άλλωστε πλέον υπάρχουν τόσοι τρόποι να τα αποφύγουμε αυτά (πχ. ονοματοδοσία, πολιτικός γάμος, απαλλαγή από τα θρησκευτικά στο σχολειο) που νομίζω ότι δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα οι απαιτήσεις της εκκλησίας. Και μιλάω για τις απαιτήσεις της εκκλησίας, όχι για τις παραξενιές των παπάδων;)!

marandnik
10-06-09, 17:13
Έχω παρατηρήσει ότι πολλές από εμάς τείνουμε να θεωρούμε τη βάπτιση ως μία κοινωνική τελετή. Τι θα φορέσουμε, τι μπομπονιέρες θα μοιράσουμε, πού θα κάνουμε το τραπέζι, κ.λπ.
Η πραγματικότητα είναι ότι είτε μας αρέσει είτε όχι η βάπτιση είναι πρωτίστως μία θρησκευτική τελετή. Αν μας αρέσει και ασπαζόμαστε τη συγκεκριμένη θρησκεία ακολουθούμε τους όρους και τις προϋποθέσεις της εκκλησίας και βαφτίζουμε το παιδάκι μας. Αν δε θέλουμε δεν το κάνουμε. Είναι πολύ εύκολο όταν γράφουμε το παιδί στο ληξιαρχείο να αποφασίσουμε να του δώσουμε επί τόπου και το όνομά του και τελείωσε.
Λογικές του στυλ "γιατί ο νονός να είναι ορθόδοξος" ή να πρέπει να το αποδείξει ειλικρινά δεν τις καταλαβαίνω. Αυτό είναι το μυστήριο, αυτή είναι υποτίθεται το πιστεύω μας...
Κι εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα θρησκόληπτο άτομο ούτε είμαι ο τύπος που θα πάει τακτικά στην εκκλησία. Ωστόσο, όταν αποφάσισα να βαφτίσω τα παιδιά μου μου είπε ο παπάς 5 πράγματα (π.χ. να μη βάλω παντελόνι, να μην κρεμάσουμε ψεύτικα ζώα στη λαμπάδα, να πάρω βαφτιστικά λευκά ή μπεζ και όχι πολύχρωμα, κλπ) και αν και δεν μου άρεσαν, κατανόησα ότι αυτές είναι οι επιταγές της θρησκείας στην οποίο πρόκειται να μυήσω το παιδί μου και εφόσον το είχα αποφασίσει ήμουν υποχρεωμένη να τις ακολουθήσω.

ikas
11-06-09, 00:00
marandnik αλλο εκκλησια και αλλο θρησκεια.και επειδη οι παπαδες εκμεταλευομενοι την θρησκεια προς οφελος τους τα "μαγειρευουν" οπως θελουν, ειπε ο Χριστος μη βαλεις παντελονι στην εκκλησια ή να μην εχουν ζωακια οι λαμπαδες? απο αυτα δειχνουμε σεβασμο στην θρησκεια μας?οτι θελω να κανω το παιδι Χριστιανη Ορθοδοξη δεν σημαινει πως θα το κανω και προβατο τον παπαδων οι οποιοι ειναι απλα δημοσιοι υπαλληλοι οπως και οι υπολοιποι. αυτα λοιπον τα 5 πραγματα που λες εσυ δεν ειναι επιταγες τις θρησκειας αλλα επιταγες των παπαδων που θελουν με οποιονδηποτε τροπο να ασκουν ενα ειδος εξουσιας στους πιστους. τα κομπλεξ της δυναμης και της εξουσιας . πιστευω στην Θρησκεια και στον Θεο αλλα δεν ανεχομαι οι υπαλληλοι της εκκλησιας που την εχουν καταντηυσει σαν τα μουτρα τους να με εμπαιζουν.

nimar
11-06-09, 00:11
marandnik αλλο εκκλησια και αλλο θρησκεια.και επειδη οι παπαδες εκμεταλευομενοι την θρησκεια προς οφελος τους τα "μαγειρευουν" οπως θελουν, ειπε ο Χριστος μη βαλεις παντελονι στην εκκλησια ή να μην εχουν ζωακια οι λαμπαδες? απο αυτα δειχνουμε σεβασμο στην θρησκεια μας?οτι θελω να κανω το παιδι Χριστιανη Ορθοδοξη δεν σημαινει πως θα το κανω και προβατο τον παπαδων οι οποιοι ειναι απλα δημοσιοι υπαλληλοι οπως και οι υπολοιποι. αυτα λοιπον τα 5 πραγματα που λες εσυ δεν ειναι επιταγες τις θρησκειας αλλα επιταγες των παπαδων που θελουν με οποιονδηποτε τροπο να ασκουν ενα ειδος εξουσιας στους πιστους. τα κομπλεξ της δυναμης και της εξουσιας . πιστευω στην Θρησκεια και στον Θεο αλλα δεν ανεχομαι οι υπαλληλοι της εκκλησιας που την εχουν καταντηυσει σαν τα μουτρα τους να με εμπαιζουν.

Συμφωνω και επαυξανω!!

katerinaki75
11-06-09, 07:39
Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ κατάλαβα πως οι παπάδες έχουν ξεφύγει εντελώς και πλέον απαιτούν να τους δώσεις αρκετά χρήματα...

Μήπως κάποιος μπορεί να βάλει το τηλέφωνο της αρχιεπισκοπής (ή όπου αλλού) για να πάρω τηλ να ρωτήσω? Η να μου πει πως μπορώ να το βρω?

Σκέφτομαι να πάρω τηλ και να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό να πληρώσουμε και τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση που ο παπας απαιτήσει
να πληρωθεί κάποιο εξωφρενικό ποσό...

akamatra
11-06-09, 08:33
Καλημέρα! Διαβάζω και συμφωνώ ότι πολλοί παπάδες έχουν ξεφύγει......
Ευτυχώς όμως μένουν πολλοί που κερδίζουντο σεβασμό μας.
Εγώ έγινα νονά και η βάπτιση έγινε στο χωριό μου. Ο παπάς, που είναι σχεδόν 30 χρόνια εκεί και προσφέρει προσωπική εργασία στο ναό πολλές ώρες, έδωσε έμφαση: Να μην παρουσιαστεί η νονά με έξαλλο και προκλητικό ντύσιμο και τα βαπτιστικά (επειδή είναι το πρώτο μυστήριο του μωρού) Αν γίνεται να μην έχουν αρκουδάκια κ.λ.π.
Επειδή δεν είχα ιδέα τι πληρώνουμε τον ρώτησα και μου είπε ότι έχεις ευχαρίστηση ρίξε στην εκκλησία. Για τον εαυτό του και την παπαδιά που βοήθησε δεν ζήτησε τίποτε παρόλο που επέμεινα. Μάλιστα έφυγε χωρίς να δει το ποσό που άφησα

ΜΑΡΙΤΑ
11-06-09, 08:56

Και εγώ μαζί σου!!!!!! Έχει διαβάσει κανείς το "Χριστός Ξανασταυρώνεται"; Δεν υπάρχει πιο αληθινές βιβλίο, πιο επίκαιρο και διαχρονικό!!!! Και να σκεφτείτε ότι τον Καζαντζάκη τον αφορήσανε... Είχε πει ένας φοβερός πάτερ στη τηλεόραση τότε που μαλώνανε για τον κώδικα Ντα Βίντσι: Και τώρα εάν ερχόταν ο Χριστός στη γη, πάλι οι παπάδες θα τον σταυρώνανε!!!!

Maya
11-06-09, 09:02
marandnik αλλο εκκλησια και αλλο θρησκεια.
Δεν ξέρω τί λέει η marandnik, αλλά εγώ θα διαφωνήσω. Η χριστιανική ορθόδοξη εκκλησία, δεν ταυτίζεται με το χριστιανισμό. Ο Χριστός δεν είπε για ορθόδοξους, καθολικούς, διαμαρτυρόμενους κλπ. φυσικά. Και, αν θυμάμαι καλά, ούτε για βάφτιση είπε (δε νομίζω να χρειάζεται να πω ότι εκείνος δεν βαφτίστηκε... χριστιανός). Με τη βάφτιση γίνεσαι ορθόδοξος, μπαίνεις δηλαδή στην εκκλησία, η βάφτιση είναι τελετή μύησης σε συγκεκριμένο σύστημα κανόνων και αξιών. Το οποίο οφείλουμε να σεβόμαστε, όσο πράξενο και να μας φαίνεται. Αν θέλουμε τα παιδιά μας να πιστεύουν στο Χριστό μόνο στη θρησκεία αλλά έξω από την εκκλησία, τότε δεν χρειάζεται η βάφτιση. Αυτά για την ιστορία, το ότι κάποιοι παπάδες έχουν ξεφύγει με βρίσκει απολύτως σύμφωνη!

leykh
11-06-09, 09:27
όταν ήρθε η ώρα να βαφτίσω την κόρη μου, και επειδή ήμουν παντρεμένη με πολιτικό γάμο με τον πατέρα της, με υποχρέωσαν στην ίδια εκκλησία που έγινε η βάφτιση να κλείσω ημερομηνία Θρησκευτικού γάμου για να μου την βαφτίσουν...(ντοινγκ)

ikas
12-06-09, 23:46
οριστε! μετα εχω αδικο?δεν εχω λογια! ας πληρωσουν και τα εξοδα του θρησκευτικου σου γαμου οι παπαδες νυφικα κοστουμια κ.τ.λ και μετα ας υποχρεωσουν για θρησκευτικο γαμο

ikas
12-06-09, 23:48
και στο κατω κατω ο πολιτικος νομος ειναι συνταγματικο δικαιωμα πια του καθε πολιτη ποιος ειναι αυτος που θα αμφισβητηση τα νομιμα δικαιωματα σου

ravT
13-06-09, 17:40
Να κάνω μια ερώτηση? Ήξερα πως όταν κάποιος βαπτίσει π.χ. αγοράκι αν ξαναβαπτίσει πρέπει να είναι μωρό του ίδιου φύλου. Επειδή βλέπω περιπτώσεις που βαπτίζουν και αγοράκια και κοριτσάκια, τι ισχύει τελικά?

Ο κουμπάρος που μας πάντρεψε, έχει ήδη βαπτίσει αγοράκι και αναρωτιέμαι αν γίνεται να βαπτίσει και τη μπέμπα μας. Διαφορετικά πρέπει να βρούμε νονό. Και είναι δύσκολο να μας το προτείνει κάποιος αφού θα φαντάζονται πως θα τη βαπτίσει ο κουμπάρος μας...

Μεγάλα διλλήματα...

miriki
13-06-09, 17:42
Στα κωλύμματα του γάμου αναφέρεται ότι δεν μπορούν να παντρευτούν δυο άνθρωποι που έχουν τον ίδιο νονό. ίσως γιαυτό να βάφτιζαν μόνο αγόρια ή μόνο κορίτσια.

jesgk
13-06-09, 17:54
Τα παιδιά που βαπτίσει ο νονός είναι πνευματικά αδέρφια και αν είναι αντίθετο φύλου δεν κάνει να παντρευτούν, ο νονός που με βάπτισε ειχε προηγούμενα βαπτίσει αγόρι. Χωρίς να τον έχω δεί προσωπικά γνωρίστηκαμε σε ένα καφέ και υπήρχε από την πρώτη ματιά μια απίστευτη έλξη όχι ερωτική αλλά σαν να τον ήξερα χρόνια ,μετά από συζήτηση αποδείχθηκε ότι ήταν πνευματικός αδερφος μου.

giota.
13-06-09, 17:57
Επειδή ο νονός είναι πνευματικός πατέρας όταν βαπτίζονται παιδιά διαφορετικού φύλλου απο τον ίδιο νονό θεωρούνται πνευματικά αδέρφια και καλό είναι λένε....ότι αν βαπτιστούν διαφορετικού φύλλου απ τον ίδιο νονό θα πρέπει να γνωριστούν μεταξύ τους σαν πνευματικά αδέρφια για να μη δημιουργηθεί κάποια σχέση στο μέλλον.

giota.
13-06-09, 17:57
Τα παιδιά που βαπτίσει ο νονός είναι πνευματικά αδέρφια και αν είναι αντίθετο φύλου δεν κάνει να παντρευτούν, ο νονός που με βάπτισε ειχε προηγούμενα βαπτίσει αγόρι. Χωρίς να τον έχω δεί προσωπικά γνωρίστηκαμε σε ένα καφέ και υπήρχε από την πρώτη ματιά μια απίστευτη έλξη όχι ερωτική αλλά σαν να τον ήξερα χρόνια ,μετά από συζήτηση αποδείχθηκε ότι ήταν πνευματικός αδερφος μου.

Με πρόλαβες...χαχαχα....

ravT
13-06-09, 17:58
Ναι, γνωρίζω τον λόγο. Απλά ρωτώ αν υπάρχουν νονές-νονοί που έχουν βαπτίσει μωράκια αντίθετων φύλων.

giota.
13-06-09, 18:20
Είναι παράδοση στην Ελλάδα γιά τους νονούς/νονές να βαφτίζουν ή όλο κορίτσια, ή όλο αγόρια γιατί παραδοσιακά δεν επιτρέπεται να παντρευτούν άντρας με γυναίκα που έχουν τον ίδιο νονό ή νονά. Στα μάτια της εκκλησίας είναι σαν αδέλφια. Λέγονται μάλιστα "καλαδέλφια".
Αυτό μπόρεσα να βρώ http://sybilima.livepage.gr/page/%CE%92%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7

mama xrysa
13-06-09, 18:22
O άντρας μου έχει βαφτίσει και κορίτσι και αγόρι.Είναι περισσότερο στο χέρι των γονιών.Εμένα πάντως στον γάμο μου κανείς δεν ρώτησε αν είμαστε πνευματικά αδέρφια με τον άντρα μου ;) .Περισσότερο θεωρητικό κόλλημα είναι κατα την γνώμη μου.

Lucy
15-06-09, 10:38
Πάντως 2 φορές που έγινα νονά, δεν με ρώτησε κανένας παπάς αν έχω βαφτίσει άλλο παιδάκι και αν είναι του ίδιου ή του αντίθετου φύλου. Άρα το θέμα δεν είναι θρησκευτικό. Γιατί όπως σου τονίζουν ότι πρέπει να είσαι ΧΟ για να βαφτίσεις θα σου τόνιζαν και ότι πρέπει να βαφτίζεις μόνο το ίδιο φύλο. Επιπλέον, όταν όλες σας παντρευτήκατε, σας ρώτησε κανένας παπάς μην τυχόν και ο άντρας σας είναι "πνευματικός σας αδερφός";;; Οχι! Άρα γιατί να υπάρχει πρόβλημα.

ifi79
15-06-09, 10:46
Πάντως 2 φορές που έγινα νονά, δεν με ρώτησε κανένας παπάς αν έχω βαφτίσει άλλο παιδάκι και αν είναι του ίδιου ή του αντίθετου φύλου. Άρα το θέμα δεν είναι θρησκευτικό. Γιατί όπως σου τονίζουν ότι πρέπει να είσαι ΧΟ για να βαφτίσεις θα σου τόνιζαν και ότι πρέπει να βαφτίζεις μόνο το ίδιο φύλο. Επιπλέον, όταν όλες σας παντρευτήκατε, σας ρώτησε κανένας παπάς μην τυχόν και ο άντρας σας είναι "πνευματικός σας αδερφός";;; Οχι! Άρα γιατί να υπάρχει πρόβλημα.

Με πρόλαβε η φίλη Lucy.. Τις ίδιες σκέψεις έκανα...

Αν και αυτή η δικαιολογία μου ταίριαζε γάντι για να αποφύγω να βαφτίσει ο κουμπάρος μας τη μικρή μου, εφόσον έχει βαφτίσει ήδη αγοράκι.. Δεν τον χωνεύω καθόλου.. Η γυναίκα του, μία αξιοπρεπέστατη κοπέλα, είχε βαφτίσει πριν χρόνια ένα παιδάκι, αγοράκι, που πέθανε δυστυχώς... Ήθελα να το βαφτίσει αυτή, αλλά από εκείνον, ούτε λόγος! Γγγγρρρρρ.....

miriki
15-06-09, 11:29
Στην υπεύθυνη δήλωση που υπογράφεις για τις άδειες του γάμου αναφέρεται (εκεί που λέει ότι δεν υπάρχει κώλυμμα σύμφωνα με τους νόμους μπλα μπλα). Το χω πρόσφατο. ;)

Lucy
15-06-09, 11:36
Εγώ σίγουρα δεν υπέγραψα τίποτα σχετικό... Και το συγκεκριμένο δεν είναι νομικό κώλλυμα. Δεν υπάρχει νόμος που να ρυθμίζει τέτοια θέματα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν το παιδί σας ερωτευτεί το βαφτιστήρι σας, με την ίδια λόγική πάλι δεν είναι πνευματικά αδέρφια; :-P

mamakoula
15-06-09, 11:57
Αν την εκτιμάς σαν άνθρωπο και τη θέλεις για νονά μην κολλάς σε τίποτα. Κι εγώ ξεπερασμένες παραδόσεις τις θεωρώ αυτές. Τι πνευματικά αδέλφια και τα σχετικά...Με αυτή τη λογική και για να το τραβήξουμε από τα μαλλιά λίγο, στις μέρες μας οι γάμοι δεν περιορίζονται μεταξύ ετεροφυλων. Οπότε και μόνο αγοράκια ή κοριτσάκια να βαπτίσεις, ποτέ δεν ξέρεις τις μελλοντικές επιλογές του καθενός. Αν με πιάνετε τι εννοώ.....Πόσο μάλλον μέχρι να ενηλικιωθούν τα παιδάκια αυτά ποιος ξέρει τι θα γίνεται. Οκ, υπερβάλλω αλλά να δούμε κι αυτή την πλευρά.
Στο κάτω κάτω επειδή σεβαστές όλες οι απόψεις και μπορεί εσύ να νιώθεις άσχημα αν δεν κρατήσεις την παράδοση αυτή (γιατί περί παράδοσης πρόκειται κι όχι περί νόμου) κάνε αυτό που λένε οι φίλες παραπάνω και γνωρίστε τα παιδάκια μεταξύ τους. Πάντως επειδή εγώ κάηκα και τελικά ακυρώνω τη βάπτιση της μικρής μου λόγω νονάς που είναι αλλού για αλλού, να είναι κοντά στο παιδί η νονά και συνεπής απέναντί του. Και τα υπόλοιπα βρίσκονται!!!!!Να σου ζήσει!!!!

anna-ifigenia
15-06-09, 19:03
Να σας πω κι εγώ την αποψή μου γιατί το αντιμετώπισα πριν λίγους μήνες προσωπικά. Έχω βαφτίσει στο παρελθόν αγοράκι και ήθελα να βαφτίσω κοριτσάκι. Πήρα τηλέφωνο στο Μοναστήρι στο Δρυόβουνο (αν δεν το ξέρετε, είναι από τα πιο ακουστά για τους μοναχούς τους) και ρώτησα αν το επιτρέπει η εκκλησία και μου είπαν ότι πλέον το δέχεται και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μου εξήγησε ότι κάποτε δεν το δεχόταν για να μην παντρευτούν τα βαφτιστικά μεταξύ τους. Τώρα άλλαξε αυτό! Και φυσικά βάφτισα το κοριτσάκι!!

agentP
15-06-09, 22:45
Εγώ σίγουρα δεν υπέγραψα τίποτα σχετικό... Και το συγκεκριμένο δεν είναι νομικό κώλλυμα. Δεν υπάρχει νόμος που να ρυθμίζει τέτοια θέματα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν το παιδί σας ερωτευτεί το βαφτιστήρι σας, με την ίδια λόγική πάλι δεν είναι πνευματικά αδέρφια; :-P

Ναι είναι πνευματικά αδέλφια και απαγορεύεται και αυτά να παντρευτούν.

anna-ifigenia
18-06-09, 23:19
Γνωρίζω ζευγάρι που έχει παντρευτεί και η μαμά της κοπέλας έχει βαφτίσει τον γαμπρό! Λοιπόν το πιο σωστό, κατά την άποψή μου είναι να ρωτήσεις έναν αξιόπιστο παπά ή μοναστήρι. Εγώ αυτό έκανα όπως σας είπα πριν. Ελπίζω να βοήθησα!

fragola
19-06-09, 09:06
Πάντως εγώ έχω βαφτίσει και αγόρι και κορίτσι, γνωρίζονται μεταξύ τους, το ξέρουν και οι γονείς τους φυσικά...
Είχα ρωτήσει πολλούς παπάδες και όλοι μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει ρπόβλημα, αρκεί να μην παντρευτούν...

irenese
19-06-09, 09:42
Οι πολιτικοι (βλεπε Μητσοτακης) που εχουν βαπτισει τοσα παιδια αγορια κοριτσια, τοσα χρονια τωρα, βλεπεις να εχουν προβλημα;;;;
Η τους αρνηθηκε κανενας παπας;;;;;;

mmdad
29-06-09, 00:44
Και εμας η νονα μας ειχε βαπτησει μικρη ενα κοριτσακι το οποιο τωρα θα ειναι στα 25... Ο μικρουκλης μας ειναι 2 οποτε ουτως ή αλλως θα γινει σκανδαλο λογο ηλικιας και οχι επειδη ειναι πνευματικα αδελφια..

mixahlos
14-09-09, 17:24
Καλησπέρα σας και καλως σας βρήκα
Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω που μπορώ να βρώ πληροφορίες για το εξής:
Μου είπαν πως αν οι Νονοί είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο δεν μπορούν να βαφτίσουν το παιδι μου !
Γίνονται αυτά τη σημερον ημέρα ?
Ημαρτον !!!

Που μπορώ να βρώ σχετικές πληροφορίες για αυτό ?

Σας ευχαριστώ

Sam
14-09-09, 18:34
Kαλώς όρισες
σύμφωνα με το παρακάτω λινκ
http://orthodox-answers.blogspot.com/2007/09/1.html

ζ) Ανάδοχος του παιδιού δεν μπορεί να γίνει αλλόδοξος ή αλλόθρησκος, αλλά
και Ορθόδοξος, ο οποίος έχει τελέσει μόνο πολιτικό Γάμο.

melita
14-09-09, 18:49
Παραθέτω το αντίστοιχο για τους γονείς παντρεμένους με πολιτικό μόνο, όπως στη δική μου περίπτωση.

"Τέκνα προερχόμενα από γονείς που έχουν τελέσει μόνο πολιτικό γάμο, βαπτίζονται εφόσον ο Ανάδοχος εγγυάται την κατήχηση του νεοφωτίστου."

Με ποιο τρόπο εγγυάται ο νονός για τηνκ κατήχηση γνωρίζει κανείς?

Επίσης, εάν δεν σκάσω το δεκαχίλιαρο ευρώ για να κάνω θρησκευτικό γάμο δεν μπορώ να βαπτίσω παιδάκι. Είναι δυνατόν?!!!!

mixahlos
14-09-09, 20:06
Εδώ είναι που πρέπει να φωνάξω ΗΜΑΡΤΟΟΟΝΝΝ !!!

δλδ πρέπει ή να προλάβω να βρω άλλους νονούς ή όπως είπε ο "τράγος" να τους παντρέψει 10 λεπτά πριν !!!

ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!!!!

και δηλώνω ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ και ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΦΤΙΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΕΛΕΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ !!!
ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΕΣ !!!

Σας υπέρ ευχαριστώ για την απάντησή σας.

ravT
14-09-09, 20:08
Ε μην τα παίρνεις με τους γονείς σου που σε βάπτισαν...Μη βαπτίζεις εσύ το παιδί σου. Αφου τα χεις πάρει τόσο δηλαδή...

m4ril0u
14-09-09, 20:11
Πιστεύω ότι πλέον είναι θέμα παπά. Αν είναι "τράγος" όπως λες και κολλημένος θα απαιτήσει οι νονοί να είναι παντρεμένοι με θρησκευτικό γάμο κλπ κλπ. Αν είναι σωστός, δε θα δώσει σημασία σε τέτοιες αηδίες!!!!!!! Ελπίζω να είστε τυχεροί και να μην πέσετε σε μυστήριο. ΑΛλιώς αλλάξτε εκκλησία. Πιστεύω ότι είναι πολύ πιο σημαντικό για το παιδί να έχει τον κατάλληλο νονό / νονά που θα σταθεί δίπλα του σε όλη τη ζωή του παρά το σωστό παπά που τηρεί κατά γράμμα όλες τις παλιές και σκουριασμένες απόψεις!!!!!!

yls
14-09-09, 22:46
Επίσης, εάν δεν σκάσω το δεκαχίλιαρο ευρώ για να κάνω θρησκευτικό γάμο δεν μπορώ να βαπτίσω παιδάκι. Είναι δυνατόν?!!!!

Ο θρησκευτικός γάμος μόνο 10,000ε??? Φτηνή σε βρίσκω.:lol: Το χλαπάκιασμα (φαγοπότι) των καλεσμένων πού το πας? Βάλε 20,000ε για να είσαι σύμφωνη με τον πληθωρισμό!:lol::lol::lol::lol:

italiana
14-09-09, 22:51
Οταν πηγαμε στην εκκλησια για να κλεισουμε ημερομηνια γαμου εγινα μαρτυρας παρομοιου περιστατικου οπου 2 γονεις επεμεναν να βαπτισει το παιδι τους ζευγαρι παντρεμενο με πολιτικο γαμο και σας μεταφερω και την εξηγηση του ιερεα.Αν καποιος επιλεξει συνειδητα (μετα τη βαπτιση του δηλαδη)να ειναι ενεργο μελος της εκκλησιας και να συμμετεχει στα μυστηρια της τοτε το κανει ολοκληρωτικα.Δεν μπορει να επιλεγει καθε φορα αυτο που τον βολευει.Δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση απορριπτω το μυστηριο του γαμου και την ιεροτητα του και απευθυνομαι στην κοσμικη εξουσια για να συναψω γαμο,αλλα δεν δεχομαι την απορριψη απο την εκκλησια.Εξ αλλου ο αναδοχος ωφειλει να καθοδηγησει το νεοφωτιστο συμφωνα με τα πιστευω της Εκκλησιας εφ οσον οι ιδιοι οι γονεις του επιθυμουν να βαπτιστει κι οχι συμφωνα με τα προσωπικα τους πιστευω.Ειναι σαν να λεει καποιος θα μπω στον στρατο για να εχω μονιμο μισθο κ βαθμολογικη εξελιξη αλλα δεν θα φοραω στολη!Παραλογο ετσι?Η εκκλησια εχει καθε δικαιωμα να ρυθμισει τα του οικου της κι αν σε καποιους αυτο δεν αρεσει υπαρχουν οι κοσμικες λυσεις εν προκειμενω η ονοματοδοσια(o πολιτικος γαμος,πολιτικη κηδεια).Κι η πιτα ολοκληρη κι ο σκυλος χορτατος δεν γινεται..

dora
14-09-09, 22:59
Ιταλιανα αυτο ακριβως μου ειπε κ ο παπας οταν εκανα τη βαφτιση του γιου μου. Ημασταν παντρεμενοι με πολιτικο εμεις και δεν τον ενοιαζε καθολου (ασχετα αν τελικα παντρευτηκαμε την ιδια μερα). Υπηρχε περιπτωση να μην καταφερουμε να κανουμε το γαμο πριν τη βαφτιση (η και να μην το κανουμε καθολου) και το ειπαμε στον παπα..
Μας ειπε πως δεν αφορα την εκκλησια τι εχουν επιλεξει η γονεις.. αυτο που θελουν ειναι αυτος που βαφτιζει να μην εχει τελεσει πολιτικο γαμο. (αν μετα παντρευτεις στην εκκλησια φυσικα μετραει ο θρησκευτικος )

italiana
14-09-09, 23:08
Ακριβως ετσι!Για την εκκλησια το παιδι δεν πληρωνει κατα καποιο τροπο την επιλογη των γονιων γιατι θα ηταν ρατσιστικος αποκλεισμος.Ομως ο αναδοχος ειναι καθοδηγητης κι εκπροσωπος της ιδιας της εκκλησιας γιαυτο και πρεπει να την αποδεχεται.Εξ ου και οι μετανοιες της μανας προς τον αναδοχο οπου συμβολιζουν την αποδοχη της πνευματικης εξουσιας του αναδοχου πανω στο παιδι.Ειναι δηλαδη κατ ουσιαν γονιος και ο νονος.Η φραση πνευματικος πατερας η μητερα δεν ειναι μονο για να λεγεται....

mama elena
15-09-09, 00:07
να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση? εαν δεν το πεις στον παπα οτι το ζευγαρι εχει κανει πολιτικο γαμο, ο παπας που θα το καταλαβει? εμεις οταν κλεισαμε την ημερομηνια για την βαφτιση της κορης μου μας ειπε οτι δεν επιτρεπετε ο νονος να ειναι παντρεμενος με πολιτικο. δεν μας ζητησε ουτε χαρτια ουτε τιποτα. τον νονο τον ειδε 10 λεπτα πριν την βαφτιση που τον ρωτησε εαν εχει κανει γαμο πολιτικο και η επομενη κινηση του παπα ηταν να μας του πει οτι ο προηγουμενος νονος εδωσε 150 ευρω εσυ ποσα θελεις να δωσεις? το χρημα τον ενδιεφερε πιο πολυ εκεινη την ωρα και οχι ο γαμος του κουμπαρου.

summerday
15-09-09, 01:53
Το ίδιο θέμα παίζει και με το γάμο..όταν πήγα να κλείσω ημερομηνία γάμου ο παπάς μου είπε οι κουμπάροι να μην ειναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο...αν είναι δυνατόν....

mmmmmmm
15-09-09, 07:55
Εμάς ο παπάς δυσαρεστήθηκε που είχαμε 2 νονούς γιατί λέει δεν επιτρέπεται. Τέλεσε όμως το μυστήριο μια χαρά. Και κυρίως φέρθηκε στο μωρό άψογα. Τόσο, που δεν έκλαψε. Όταν τον έβαλε στην κολυμπήθρα του γιου μου του άρεσε να παίζει με το νεράκι κι έτσι τον άφησε λίγο παραπάνω. Γύρισε και μας είπε: Μόνος του κάθεται! Μετά του είπε: τι λες? Να βγούμε?
Στην αρχή κρατούσα λίγο εγώ το μωρό, μετά οι νονοί. Τον άλλαξαν οι γιαγιάδες και μετά δεν τον ξαναπήρα παρά μόνο μετά που τους φίλησα το χέρι. Όταν τον έφεραν οι γιαγιάδες ντυμένο τον είχαν τόσο πορώσει (ξέρετε τώρα τις γιαγιάδες φτου σου που είσαι κούκλος κλπ.) που όταν ερχόταν προς το μέρος μας χαιρετούσε σαν πολιτικός!! (καλό είναι αυτό?)
Η νονά ήταν παντρεμένη με πολιτικό γάμο αλλά κανείς δεν μας ρώτησε. Και μια χαρά είπαν και οι 2 το Πιστεύω και απεταξάμην κλπ.
Τώρα παντρεύω την κόρη μου. Στο ίδιο μέρος, με τον ίδιο παπά, με 2 νονούς (χωρίς πολιτικό γάμο). Δεν παλεύομαι ε?

Πάντως όταν βάφτισα εγώ ένα παιδάκι με είχε ρωτήσει ο παπάς αν ήμουν παντρεμένη με πολιτικό. Αν είχα κάνει δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να του πω ψέματα. Γιατί μας τα δυσκολεύουν τα πράγματα? Οι πιο πολλοί νέοι σήμερα κάνουν πολιτικό γάμο για πρακτικούς λόγους κι όχι από αθεϊστικη πεποίθηση.

giota.
15-09-09, 08:09
.Αν καποιος επιλεξει συνειδητα (μετα τη βαπτιση του δηλαδη)να ειναι ενεργο μελος της εκκλησιας και να συμμετεχει στα μυστηρια της τοτε το κανει ολοκληρωτικα.Δεν μπορει να επιλεγει καθε φορα αυτο που τον βολευει.Δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση απορριπτω το μυστηριο του γαμου και την ιεροτητα του και απευθυνομαι στην κοσμικη εξουσια για να συναψω γαμο,αλλα δεν δεχομαι την απορριψη απο την εκκλησια.Εξ αλλου ο αναδοχος ωφειλει να καθοδηγησει το νεοφωτιστο συμφωνα με τα πιστευω της Εκκλησιας εφ οσον οι ιδιοι οι γονεις του επιθυμουν να βαπτιστει κι οχι συμφωνα με τα προσωπικα τους πιστευω.Ειναι σαν να λεει καποιος θα μπω στον στρατο για να εχω μονιμο μισθο κ βαθμολογικη εξελιξη αλλα δεν θα φοραω στολη!Παραλογο ετσι?Η εκκλησια εχει καθε δικαιωμα να ρυθμισει τα του οικου της κι αν σε καποιους αυτο δεν αρεσει υπαρχουν οι κοσμικες λυσεις εν προκειμενω η ονοματοδοσια(o πολιτικος γαμος,πολιτικη κηδεια).Κι η πιτα ολοκληρη κι ο σκυλος χορτατος δεν γινεται..

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!

Amelie2479
15-09-09, 10:26
Θα συμφωνήσω και εγώ με την Ιταλιάνα...Και επίσης αναφορικά με το κόστος του θρησκευτικού γάμου μπορεί να είναι πάρα πολύ μικρό αν κάποιος επιλέξει να κάνει έναν λιτό γάμο για την ουσία του μυστηρίου και όχι για το "γκλάμουρ" της υπόθεσης..
Επίσης, επειδή και εγώ βαπτίζω σύντομα ο παπάς ρώτησε αν έχουμε κάνει θρησκευτικό γάμο. Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα αν έχουμε κάνει και πολιτικό. Το πρόβλημα θα υπήρχε να είχαμε κάνει ΜΟΝΟ πολιτικό.

ravT
15-09-09, 10:54
Ναι, συγνώμη αλλά ο γάμος όπως και η βάπτιση είναι μυστήρια και δεν υπάρχει καμία ανάγκη να δώσει κανένας δεκαχίλιαρα. Πάτε 10 άτομα στην εκκλησία και παντρεύεστε. Ποιός σας αναγκάζει να κάνετε στολισμούς, νυφικά, τραπεζώματα? Εγώ αν δεν είχα χρήματα, έτσι θα παντρεύομουν γιατί ΗΘΕΛΑ να παντρευτώ.
Και εγώ δεν τους γουστάρω τους παπάδες αλλά ψάχνω και βρίσκω της προκοπής. Γι αυτό έκανα το γάμο σε χωριό, 460 χιλιόμετρα απ τον τόπο κατοικίας μου, γι αυτό και τώρα στη βάπτιση άλλαξα ενορία.

Μαρία-nmeb
15-09-09, 11:32
Συμφωνώ ότι και ο γάμος και η βάπτιση(κυρίως) είναι ιερά μυστήρια!
Και, μάλλον, θα έπρεπε να γίνονται πολύ απλά, χωρίς στολισμούς και υπερβολές!
Και γράφω "μάλλον" γιατί και εμένα μου αρέσει ο στολισμός και οι προτότυπες ιδέες!!
Αλλά οι περισσότεροι παπάδες τα επιτρέπουν γιατί επιτρέπουν και τα ωραία εωρόπουλα που δίνεις για τα μυστήρια!!

Τώρα για το θέμα του νονού, που έχει κάνει πολιτικό γάμο........
Συμφωνώ πως ο νονός θα έιναι ο πνευματικός πατέρας και θα πρέπει να καθοδηγεί το παιδί, αλλά το ότι θα έχει κάνει πολιτίκό γάμο, δεν σημαίνει πως δεν είναι χριστιανός, δεν πιστεύει και θα οδηγήσει σε λάθος "δρόμο" το παιδί(που ούτως ή άλλως δεν το ρωτάμε για το θρήσκευμα, για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου:grin:)!
Μπορεί να έχει κάνει πολιτικό για λόγους πρακτικούς και να σκοπεύει να κάνει αργότερα θρησκευτικό!!

Εγώ, προσωπικά, δεν θα το έλεγα στον παπά για τον πολιτικό γάμο των νονών!
Α, και ποτέ δεν θα επέτρεπα σε κάποιον που ξέρω πως αμφισβητεί τη θρησκεία μας, κι ας έχει κάνει θρησκευτικό γάμο και ας έχει βαπτιστεί χριστιανός ορθόδοξος, να βαπτίσει το παιδί μου!

italiana
16-09-09, 00:19
Α, και ποτέ δεν θα επέτρεπα σε κάποιον που ξέρω πως αμφισβητεί τη θρησκεία μας, κι ας έχει κάνει θρησκευτικό γάμο και ας έχει βαπτιστεί χριστιανός ορθόδοξος, να βαπτίσει το παιδί μου!
Ακριβως!Δεν κανουν τα ρασα τον παπα..

ERIANTON
16-09-09, 00:28
γιατι θα πρεπει να ενημερωσω τον παπα αν ειμαι παντρεμενη η οχι?
και αν ειμαι ανυπαντρη και με εχει παρατησει ο πατερας του παιδιου θα πρεπει να με διωξει?

summerday
16-09-09, 10:25
Eγώ πάντως που θα βαφτίσω το παιδί μου και δεν έχουμε παντρευτεί ακόμη με τον άντρα μου γιατί δεν έχει βγει το διαζύγιο του από τον προηγούμενο του γάμο δεν είχε πρόβλημα ο παπάς όταν έμαθε ότι δεν είμαστε παντρεμένοι. Όταν του είπα ότι θα παντρευτούμε μέσα στο 2010 μου είπε ότι περισσότερο θα τον χαλούσε να είμασταν παντρεμένοι με πολιτικό γάμο.

QUOTE=ERIANTON;1249491]γιατι θα πρεπει να ενημερωσω τον παπα αν ειμαι παντρεμενη η οχι?
και αν ειμαι ανυπαντρη και με εχει παρατησει ο πατερας του παιδιου θα πρεπει να με διωξει?[/QUOTE]

Olympia99
16-09-09, 10:50
Εγω ζω στο εξωτερικο, ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο.
Τον γιο μου τον βαφτισα φυσικα σε ορθοδοξη εκκλησια και δεν ειχα κανενα προβλημα με τον παππα, που ειμαι παντρεμενη μονο με πολιτικο γαμο.
Επισης και οι κουμπαροι μου ηταν ακομα παντρεμενοι μονο με πολιτικο, αργοτερα καναν τον θρησκευτικο.

ERIANTON
16-09-09, 10:53
στο εξωτερικο ο πολιτικος γαμος ισχυει νομοθετικα και οχι ο θρησκευτικος

Olympia99
16-09-09, 10:58
στο εξωτερικο ο πολιτικος γαμος ισχυει νομοθετικα και οχι ο θρησκευτικος

Ειχα παντρευτει στην Ελλαδα και μετα ηρθα στη Γερμανια, και το παιδι μου το βαφτισα κανονικα οπως ολες σας σε ορθοδοξη εκκλησια, ποια ειναι η διαφορα;

giota.
16-09-09, 10:58
Όταν παντρεύεται κάποιος με πολιτικό γάμο είναι σαν να γυρνάει την πλάτη του στον Θεό.Γι αυτο κ δεν επιτρέπουν στους νονούς να είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο.

giota.
16-09-09, 10:59
Ειχα παντρευτει στην Ελλαδα και μετα ηρθα στη Γερμανια, και το παιδι μου το βαφτισα κανονικα οπως ολες σας σε ορθοδοξη εκκλησια, ποια ειναι η διαφορα;

Το παιδί σου βάφτισες ή έγινες νονά????
Αυτό είναι κ το θέμα.Για τους πνευματικούς γονείς.

Olympia99
16-09-09, 11:01
Το παιδί σου βάφτισες ή έγινες νονά????
Αυτό είναι κ το θέμα.Για τους πνευματικούς γονείς.

Μα σας ανεφερα και πιο πριν οτι και οι κουμπαροι μου ηταν πεντρεμενοι με πολιτικο γαμο και ο παππας δεν ειχε κανενα προβλημα.

mixahlos
16-09-09, 17:54
Τι να πω ρε παιδιά
Εγώ είμαι ο νονός
Για κάποιον που ανέφερε πως μπορούμε να κάνουμε θρησκευτικό γάμο χωρίς έξοδα :
Ειναι κακό να θέλει η γυναίκα μου να παντρευτεί σε εκκλησία και να καλέσει κόσμο, και να μοιραστεί τη χαρά της με φίλους και συγγενείς ?
Αλλα επιδή δεν έχουμε μαζέψει τα χρήματα γι αυτό δεν μπορούμε να βαφτίσουμε το παιδί ?
Και εκεί που κρίνω την εκκλησία και όλους αυτούς τους απατεώνες που την εκπροσωπούν ειναι το εξής :
Οκ εγώ έχω κάνει πολιτικό γάμο και δεν μου επιτρέπουν να βαφτίσω
Ο άλλος που έχει κάνει θρησκευτικό και το βράδυ βγαίνει και σκοτώνει, βιάζει, ληστεύει είναι πιο άξιος απο μένα επειδή έχει κάνει Χριστιανικό γάμο;

Εγώ νόμιζα οτι η πίστη του καθενός είναι στην ψυχή και όχι στα Χαρτιά.
Και μιλάμε για Χαρτιά και νόμους μίας Κοινωνίας της εκκλησίας σάπιας οπου το μικρότερο ποσοστό αυτής είναι πραγματικά εκπρόσωποι του θεού.

Η δικιά η ψυχή τους έχει συχαθεί όλους πια δεν αντέχω άλλο, τη μία βιάζουν παιδάκια, την άλλη κλέβουν και εκμεταλεύονται ανθρώπους και θα έρθουν αυτοί οι Τράγοι να κρίνουν τον κάθε έλληνα σύμφωνα με τι ? τι κριτήρια σας ερωτω ?

Με κρητήριο ένα χαρτί ;;; Σε αυτό το χαρτί κρίνεται η πίστη μου ? απο ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ???

ΌΧΙ, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !

italiana
16-09-09, 18:55
Και εκεί που κρίνω την εκκλησία και όλους αυτούς τους απατεώνες που την εκπροσωπούν ειναι το εξής :
Οκ εγώ έχω κάνει πολιτικό γάμο και δεν μου επιτρέπουν να βαφτίσω
Ο άλλος που έχει κάνει θρησκευτικό και το βράδυ βγαίνει και σκοτώνει, βιάζει, ληστεύει είναι πιο άξιος απο μένα επειδή έχει κάνει Χριστιανικό γάμο;

Ο καθενας θα κριθει απο τα εργα του.Αλιμονο αν στην αμαρτια του αλλου βρισκουμε το αλλοθι για τις δικες μας.....

Η δικιά η ψυχή τους έχει συχαθεί όλους πια δεν αντέχω άλλο, τη μία βιάζουν παιδάκια, την άλλη κλέβουν και εκμεταλεύονται ανθρώπους και θα έρθουν αυτοί οι Τράγοι να κρίνουν τον κάθε έλληνα σύμφωνα με τι ? τι κριτήρια σας ερωτω ?

Τα κριτηρια για οποιον πιστευει ειναι απλα και συγκεκριμενα 10.Οι δεκα εντολες.Με βαση αυτες θα κριθουμε εμεις αλλα κι οι αλλοι, οποιοι κι αν ειναι αυτοι.

mixahlos
09-11-09, 11:51
Χαιρετώ σας όλους.
Επανέρχομαι στο θέμα που ξεκίνησα.
Μετά απο όλα αυτά που έγιναν τελικά ο νονός ξαναπαντρεύτηκε με χριστιανικό γάμο για να μπορέσει να βαφτίσει το παιδί μου.
Ο Παππάς ήταν κάθετος οτι πρέπει να υπογράψουμε χαρτιά και κατι υπεύθυνες δηλώσεις πως οι νονοί είναι παντρεμένοι με χριστιανικό γάμο αλλιώς δεν μπορεί να γίνει η βάπτιση με τον συγκεκριμένο νονό.

Αφού ταξιδέψαμε περίπου 200χλμ και 5 ώρες με το πλοίο τελικά πήγαμε εκεί που μένει ο νονός να τον παντρέψουμε 4 άτομα που είναι η οικογένειλα μου. Μπήκα σε μία διαδικασία με περισσότερα έξοδα απ' όσα είχα υπολογίσει και ταλαιπωρία, μία εβδομάδα πριν τη βάπτιση.
Να μην αναφέρ τα έξοδα που αναγκάστηκαν να κάνουν οι νονοί.

Αφού λοιπόν τελείωσε η βάπτιση, ρώτησε ο νονός που είναι τα χαρτιά που πρέπει να υπογράψουν.
Και ο παππάς με ένα ειρωνικό και σαρκαστικό χαμόγελο γυρνάει κοιτάει εμένα και τον νονό και μας λέει :
"Μα δεν χρειάζεται ... αφού το κάνατε, όλα μια χαρά"
Τώρα τι να πώ;;; να περιγράψω την οργή που ένιωσα; το πώς συγκράτησα τον νονό να μην βουτήξει τον τράγο για να τον βάλει στην κολυμπήθρα; στο τσάκ τον κράτησα ενώ είχε πάρει φόρα να τον γραπώσει.

Τελικά τι γίνεται με την εκκλησία ρε παιδιά παίζουν με εμάς;;; με τα νεύρα μας; μας κοροϊδεύουν μες τα μούτρα μας;

Αίσχος !!!

Nefelirene
09-11-09, 12:03
Έμένα την μικρή μου την βάφτισε ο αδερφός μου.Εχει παντρευτέι με πολίτικό γάμο και η νύφη μου είναι απο την Ολλάνδια οπότε καθολική και ακόμα δεν έχουν προχωρήσει σε καθολικο-θρησκευτικό γάμο.
¨οποτε όταν πήγω να φτιάξω τα χαρτιά στην εκκλησία βγήκε ενα νεούδι παπαδάκι και άρχισε να μου ΄λεει ολα άυτά που έχουν ειπωθεί κτλ.:confused::mad::mad:
Σημειώνω΄ότι δεν θυμάμαι γιατί αλλά και τον γάμο δεν τον είχαμε κάνει στην ενορία μας γιατί κάτι δεν συμφωνόυσαμε πάλι.
Απείλησα ότι θα κάνω την βάφτιση αλλού ζήτησα τον μεγαλοπάπα για να μιλήσουμε και τελικά το δέχτηκε με την προυπόθεση οτι δεν θα συμμετείχε η Μarleen απλά κράταγε την λαμπάδα και σε όλο το μυστήριο τους έτρωγε να κανονίσουν τον γάμο να τον κάνουν στην εκκλησία.:-(

katerina2
09-11-09, 12:23
Τελικά τι γίνεται με την εκκλησία ρε παιδιά παίζουν με εμάς;;; με τα νεύρα μας; μας κοροϊδεύουν μες τα μούτρα μας;

Ναι. Αυτό το περιστατικό περίμενες για να το καταλάβεις;

apricot
09-11-09, 12:51
συγνωμη εγω οταν βαπτισα τα παιδια μου δεν με ρωτησαν τιποτα για τους νονους ουτε και μας ζητησαν δικαιολογητικα αν ειναι παντρεμενοι και πως. πως το μαθαινουν δηλαδη? απαραδεκτα πραγματα αλλα τι να πω κατι τετοια απομακρυνουν τους ανθρωπους απο την εκκλησια και μετα λενε οι παπαδες ελατε στην εκκλησια! μηπως προτιμανε να τα βαπτιζουμε μουσουλμανους γιατι και εγω δεινοπαθησα για να παρω αδεια απο την μητροπολη για να βγαλω στο παιδι 2 ονοματα! που ζουμε????

Nefelirene
09-11-09, 13:04
Υπάρχει και χειρότερο εμένα μου την είπαν μετά απο μια βδομάδα όταν πήγα να κοινωνήσω την μικρή ότι κακώς δέχτηκαν και την έβγαλα μόνο Νεφέλη γιατί κανονικά θα έπρεπε να έχει πρώτα όνομα με "σωστή "γιορτή τώρα τι εννόούσαν τι να πω? Δηλ.το παιδί δεν γιορτάζει ?αφού οι ίδιοι μου είχαν προτείνει πότε να την γιορτάζω κιόλας.:roll:

BABY
23-11-09, 14:49
θα ηθελα τα φωτα σας. τον γιο μου θα τον βαφτισει μια κοπελα. ο αντρας της εχει βαφτισει κοριτσι. σημερα μας ειπε οτι λαχταρα κ αυτος να βαφτισει μαζι με την γυναικα του τον μπεμπη μας. εμεις δεν εχουμε προβλημα επειδη εχει βαφτισει κ κοριτσι.. αυτος ειναι σκεφτικος, επειδη λενε λεει μην παντρευτουν τα πνευματικα αδερφια κτλ.υπαρχει προβλημα λετε? υπαρχει καποιος άλλος περιορισμος θρησκευτικος κ δεν τον ξερω?

DALIA
23-11-09, 14:56
Εγώ έχω βαφτίσει 1 αγόρι και 3 κορίτσια...

Maria!
23-11-09, 15:03
Αγαπητή φίλη εγώ έχω βαφτίσει ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι. Αρχικά βάφτισα το κορίτσι. Όταν μετά το ζευγάρι που είχα παντρέψει με τον σύζυγό μου κάνανε αγοράκι μας ζητήσανε να το βαφτίσουμε και μας είπαν ότι δεν είχαν πρόβλημα για την βαφτιστήρα μας και ότι δεν πιστεύουν αυτά που ακούγονται. Εγώ για να είμαι εντάξει ρώτησα παπά και μου είπε ότι η εκκλησία δεν απαγορεύει να βαφτίσει κάποιος παιδιά διαφορετικού φίλου απλά λένε ότι δεν μπορούν να παντρευτούν. Τώρα τι άλλο να σου πω? Αν τύχει και ερωτευθούν (που δεν το εύχομαι) βλέπουμε τι κάνουμε.

μαμαλευτερακι
23-11-09, 15:03
Νομίζω πως δεν είναι σωστό άλλα καλύτερα να ρωτήσεις έναν παπά αυτός θα σε κατατοπίσει ποιο σωστά.

Με το Καλό η βάφτιση και εύχομαι να πάνε άλλα υπέροχα

boukie17
23-11-09, 15:17
καλησπέρα!!!
και εγώ νομίζω οτι δέν πρέπει να αλλάζεις!!
αμα έχεις ξεκινήση βαπτίζοντας κορίτσια τότε μόνο κορίτσια πρέπει να βαπτίζεις όχι και αγόρια !!
συζητήσέ το και με τον παπά την ιδια γνώμη θα σου πεί νομίζω!!
με το καλό η βάπτιση!!

sunset
23-11-09, 15:21
Και εγω ειμαι της γνωμης,να ρωτησεις καποιον παπα απλα για να σου φυγει η ιδεα.
Γιατι οταν παντρευτηκε κανεις απο εσας,ρωτησε καποιος παπας αν εχετε τον ιδιο νονο με το ετερον ημισυ?Ποτε δεν το εχω ακουσει αυτο.Απλα μας μεταδιδουν οι παλαιοτερες γενεες καποιες προκαταληψεις που οσο κι αν λεμε οτι δεν τις πιστευουμε,μας επιρεαζουν.

ravT
23-11-09, 16:17
Κάποια κοπέλα είχε γράψει ότι στο χαρτί που υπογράφουμε όταν παντρευόμαστε αναφέρει και το ότι δεν είμαστε πνευματικά αδέλφια. Ψάξτε πιο πίσω τις σελίδες, υπάρχει το συγκεκριμένο θέμα...

bouboukakia
23-11-09, 16:27
Τα παιδιά που βαφτίζει το ίδιο πρόσωπο θεωρούνται πνευματικά αδέλφια και απαγορεύεται απόλυτα να παντρευτούν με θρησκευτικό γάμο. Είναι κανόνας Συνόδου και όχι προκατάληψη. Αυτός και μόνο είναι ο λόγος που αποφεύγουμε να βαφτίζουμε παιδιά διαφορετικού φύλου. Δεν είναι και τόσο μακρινή η πιθανότητα να ερωτευτούν δύο άνθρωποι με τον ίδιο νονό...
Η ravT έχει δίκιο, η υπεύθυνη δήλωση που υπογράφουν οι μελλόνυμφοι πριν το γάμο αναφέρει ότι δεν έχουν πνευματική συγγένεια, οπότε είσαι και νομικά εκτεθειμένος.

aleca
23-11-09, 17:44
εγώ ρώτησα παπα, το ίδιο και μια φίλη μου που θέλαμε να κουμπαρεψουμε και σε εμενα ειπε ότι δεν τηρούνται πια αυτά ενώ στην φιλη μου -άλλος παπάς- είπε ότι σημαντική είναι η σχέση του νονού με το παιδί. Όλα τα άλλα δεν έχουν και μεγάλη σημασία.

bouboukakia
23-11-09, 18:16
εγώ ρώτησα παπα, το ίδιο και μια φίλη μου που θέλαμε να κουμπαρεψουμε και σε εμενα ειπε ότι δεν τηρούνται πια αυτά ενώ στην φιλη μου -άλλος παπάς- είπε ότι σημαντική είναι η σχέση του νονού με το παιδί. Όλα τα άλλα δεν έχουν και μεγάλη σημασία.
Δυστυχώς δεν γνωρίζουν όλοι οι ιερείς τους κανόνες της Εκκλησίας και κάποιες φορές καλύπτουν την άγνοιά τους με τέτοιες δηλώσεις. Φυσικά και είναι σημαντική η σχέση του νονού με το παιδί, όμως είναι σίγουρο ότι απαγορεύεται να παντρευτούν άτομα που τα βάφτισε΄ο ίδιος νονός. Αυτό έχει θεολογική βάση και όχι λαογραφική ή οτιδήποτε άλλο. Συγνώμη αν φαίνεται απόλυτο αυτό που γράφω, αλλά έχει τύχει να βρεθούν σε δύσκολη θέση γνωστά μου άτομα, λόγω παραπληροφόρησης.

aleca
24-11-09, 03:08
Δυστυχώς δεν γνωρίζουν όλοι οι ιερείς τους κανόνες της Εκκλησίας και κάποιες φορές καλύπτουν την άγνοιά τους με τέτοιες δηλώσεις. Φυσικά και είναι σημαντική η σχέση του νονού με το παιδί, όμως είναι σίγουρο ότι απαγορεύεται να παντρευτούν άτομα που τα βάφτισε΄ο ίδιος νονός. Αυτό έχει θεολογική βάση και όχι λαογραφική ή οτιδήποτε άλλο. Συγνώμη αν φαίνεται απόλυτο αυτό που γράφω, αλλά έχει τύχει να βρεθούν σε δύσκολη θέση γνωστά μου άτομα, λόγω παραπληροφόρησης.
Συμφωνώ μαζί σου. Το θυμάμαι από μικρή ότι αυτός ήταν ο κανόνας. από εκεί και πέρα είναι κατά πόσο μαμά και νονά ταυτίζονται απόλυτα με την ορθοδοξία, οπότε τηρούν κατά γράμμα τους κανόνες της. Υπάρχουν και αλλοι που ταυτίζονται γενικότερα με τον Χριστιανισμό, χωρίς να είναι φανατικοί των κανόνων της Συνόδου που ισχύουν, ναι μεν πάρα πολλά χρόνια αλλά όχι από τη αρχή του Χριστιανισμού.
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω τι είναι σωστό και τι όχι. Εγω έτσι και αλλώς έχω βαφτισει μόνο αγοράκια. Απλά θ'έλω να τονίσω ότι αυτη η 'απαγόρευση' είναι πιο πολύ ηθική παρά απαγόρευση κάθε αυτού.

anasp
24-11-09, 09:20
Το πρόβλημα σε ένα γάμο μεταξύ αδελφών ή συγγενών είναι το θέμα της αιμομιξίας και των προβλημάτων που μπορεί να προκύψουν στις επόμενες γενιές. Με βάση αυτό το γεγονός έχει απαγορευτεί διαχρονικά στην συνείδηση όλων μας το να παντρεύονται αδέλφια.
Τώρα γιατί πρέπει να θεωρούνται αδέλφια δύο άτομα που μπορεί να μην έχουν γνωριστεί ποτέ, μόνο και μόνο επειδή έχουν τον ίδιο πνευματικό πατέρα, "άγνωσται αι βουλαί της εκκλησίας". Χωρίς να αμφισβητώ τις καλές προθέσεις με τις οποίες μπορεί να δημιουργήθηκαν κάποιοι κανόνες, πιστεύω ότι η προσκόληση σε κάποιους τύπους χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό αντίκρυσμα, υπήρξε μάλλον αποτέλεσμα ζήλου κάποιων μελών της ιεραρχίας παρά οτιδήποτε άλλο. Και γι΄αυτό πολλοί άλλοι κληρικοί διαφοροποιούνται και δηλώνουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Σε τελική ανάλυση πνευματικός πατέρας δεν θεωρείται και ο παπάς μιας εκκλησίας (πάτερ δεν τον φωνάζουμε συνήθως?). Άρα με αυτή τη λογική δεν θα πρέπει να παντρεύονται και άτομα της ίδιας ενορίας. Επίσης πνευματικός πατέρας όλων μας δεν είναι κι ο Θεός (Πάτερ ημών..)
Το μόνο που με ενδιέφερε στην επιλογή του ανθρώπου που θα βαφτίσει την κόρη μου ήταν να είναι ένας άνθρωπος που θα ήταν γι΄αυτήν καθοδηγητής, φίλος και προστάτης της σε ότι χρειαστεί. Αυτή για μένα είναι η ουσία του να είσαι νονός και τίποτα άλλο.

bouboukakia
24-11-09, 19:39
Συμφωνώ μαζί σου. Το θυμάμαι από μικρή ότι αυτός ήταν ο κανόνας. από εκεί και πέρα είναι κατά πόσο μαμά και νονά ταυτίζονται απόλυτα με την ορθοδοξία, οπότε τηρούν κατά γράμμα τους κανόνες της. Υπάρχουν και αλλοι που ταυτίζονται γενικότερα με τον Χριστιανισμό, χωρίς να είναι φανατικοί των κανόνων της Συνόδου που ισχύουν, ναι μεν πάρα πολλά χρόνια αλλά όχι από τη αρχή του Χριστιανισμού.
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω τι είναι σωστό και τι όχι. Εγω έτσι και αλλώς έχω βαφτισει μόνο αγοράκια. Απλά θ'έλω να τονίσω ότι αυτη η 'απαγόρευση' είναι πιο πολύ ηθική παρά απαγόρευση κάθε αυτού.
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου και γι' αυτό τονίζω ότι η απαγόρευση είναι εκκλησιαστική. Αν τα ενδιαφερόμενα μέλη δεν έχουν σχέση με την Εκκλησία, μπορούν κάλλιστα, αν είναι πνευματικά αδέλφια, να συνάψουν πολιτικό γάμο. Εν πάσει περιπτώσει, για να μην σας κουράζω, αν θεωρούμε τη βάπτιση μυστήριο, τότε δεχόμαστε και τους πνευματικούς δεσμούς που προκύπτουν από αυτή. Αν είναι για εμάς μια απλή τελετή ονοματοδοσίας, χωρίς άλλη βαρύτητα, τότε αγνοούμε και τις συνέπειές της. Αν και, στην δεύτερη περίπτωση δεν θα χρειαζόταν τέτοια έξοδα. Αρκούσε μια απλή δήλωση στο ληξιαρχείο.:-)

marandnik
25-11-09, 18:03
Αν το μόνο πρόβλημα στο να βαφτίσει κάποιος άτομα αντιθέτου φύλου είναι μην τυχόν και ερωτευτούν μεταξύ τους, τότε γιατί δεν εξετάζεται το θέμα κατά περίπτωση;
Για παράδειγμα εμένα η νονά μου με βάφτισε όταν ήταν 17 χρονών. Και βάφτισε και ένα αγοράκι όταν εγώ ήμουν κοπέλα 20 χρονών. Υπάρχουν πιθανότητες να ερωτευτώ και να παντρευτώ το ...τεκνό όταν εγώ θα είμαι 40 και αυτός 20;:mrgreen:
Αν το άλλο βαφτιστήρι της νονάς μου κάνει παιδιά αργότερα, θα επιτρέπεται να παντρευτούν μεταξύ τους τα παιδιά μας;
Επίσης, με το ίδιο σκεπτικό, ο αδερφός της νονάς μου έχει και αυτός βαφτιστήρια. Με αυτά είμαστε πνευματικά ξαδέρφια; Επιτρέπεται να παντρευτούν δύο τέτοια "ξαδέρφια" ή όταν βαφτίζει ένας ένα παιδάκι, θα πρέπει όλο του το σόι να βαφτίζει παιδάκια ίδιου φύλου για να αποφευχθούν αυτού του είδους οι γάμοι;

bouboukakia
26-11-09, 00:23
Επεκτάθηκες πολύ βρε marandnik:D. Αν η διαφορά είναι τόσο μεγάλη τότε δεν υπάρχει θέμα. Η μόνη επιφύλαξη είναι η ενδεχόμενη γνωριμία και...έλξη όταν οι ηλικίες είναι κοντινές. Ακόμη και τότε δεν απαγορεύεται να γίνεις νονός, αλλά καλό είναι να αποφεύγεται. Στα υπόλοιπα δεν έχω απάντηση. Να σημειώσω όμως ότι νονός θεωρείται μόνο αυτός που υποδέχεται το μωρό από την κολυμβήθρα. Ο/Η σύζυγος δεν θεωρείται νονός και ΄δεν δεσμεύεται σε κάτι.

tzoulaik
03-12-09, 10:32
Καλημερα. Εψαχνα να βρω κι εγω τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις. Πριν το Πασχα θα βαφτισω κι εγω το αγορακι της ξαδερφης μου, το θελω πολυ. Πριν λιγες μερες εμαθα πως και η κολλητη μου ειναι εγκυος και θελω να βαφτισω και το δικο της. Αν ειναι ομως κοριτσακι??? Πιστευω πως ειναι καθαρα της εκκλησιας ολο αυτο.. Αν τα γνωρισω μεταξι τους και τα φερνω σε επαφη σε ολη την διαρκεια μεχρι να μεγαλωσουν δεν θα υπαρξει προβλημα πιστευω. Ειναι οτι πιο ομορφο να βαφτιζεις παιδια. Η θεια μου που δεν μπορεσε να κανει παιδια, εχει βαφτισει πολλα παιδια και κοριτσακια και αγορακια. Δεν της το απαγορευσαι ποτε η εκκλησια...

bibito
08-12-09, 23:31
Κοριτσιαε εμενα ο κουμπαρος ειχε βαφτισει ενα κοριτσι,οταν γεννησα τον γιο μου αναρρωτηθηκα κ εγω αν μπορει να μου το βαφτισει(παρολο που δεν ηθελε),ομως επειδη ο μπαμπας του ειναι παπας μας ειπε πως τετοιο προβλημα δεν υπαρχει κ δεν μας εκανε ποτε κουβεντα για τα αν πρεπει να γνωριστουν τα βαφτιστηρια μεταξυ τους,βεβαια με το νονο που εχουμε στο τελως νομιζω πως ουτε εμεις δεν θα γνωριζομαστε αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

annina
09-12-09, 17:07
Λοιπόν κοριτσια εγω ειχα βαπτιση 3 αγορια και οταν η κολλητη μου που την ειχα παντρεψει εκανε κοριτσακι ρωτησα εναν παππα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι η βαπτιση ειναι το πιο ιερο μυστηριο.οποτε βαφτησα την Ειρηνουλα μου.Και ετσι τωρα εχω τρια αγορακια και ενα κοριτσακι.

tasulis
26-01-10, 19:57
Επειδη εχω και εγω το <<προβλημα>> του διλληματος οριστε ενA λινκ να μας φυγει απο ολους καθε ενοχη με τις ευλογιες τις εκκλησιας. :
http://www.egolpio.com/APOLOGITIKA/peri_pnevmatikwn_adelfwn.htm

http://www.orthros.org/Greek/Keimena/PneymAdNikAgior.htm

Ειναι το ιδιο αρθρο σε διαφορετικες σελιδες βεβαια.
Ετσι λυνεται καθε παρεξηγηση και οτιδηποτε κυριαρχουσε απο τα παλια χρονια.

peper
26-01-10, 20:46
Τον Απρίλιο θα βαφτίσω το κοριτσάκι μου, ο νονός μας έχει βαφτίσει ακόμη 3 αγοράκια. Μου είπε να ρωτήσω τον εφημέριο μας αν μπορεί να βαφτίσει το δικό μου παιδί. Η απάντηση του πατέρ Αθανάσιου κατά λέξη ήταν η εξής " ΄Τι είναι αυτό που με ρωτάς; αυτά θεωρούνται δυσιδαιμονίες και δεν πρέπει να σκεφτεσαι έτσι. Η βάφτιση είναι ένα πολύ όμορφο μυστήριο και αν έχει την καλή θέληση ο Πέτρος να σας το βαπτίσει μπράβο του".΄Σημειώνω ότι ο δικός παπάς είναι μεγάλος σε ηλικία και πααααάρα πολή αυστηρός.

Mamoli
26-01-10, 21:12
'Εχω βαφτίσει πέντε παιδάκια, τρία αγοράκια και δύο κοριτσάκια (ξεκίνησα από μικρή και όχι, δεν είμαι πολιτικός :lol::lol::lol::lol:)

Για μένα ήταν τιμή να ζητήσουν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι να γίνω νονά των παιδιών τους και μόνο αυτό σκέφτηκα. Συμφωνώ με όσους έγραψαν ότι το βασικό είναι ο/η νονός/νονά να έχει σχέση με το παιδί, όλα τα άλλα βρίσκονται!

voulam
26-01-10, 21:19
Έχω γίνει νονά δύο φορές αλλά κανένας από τους δύο παπάδες δε με ρώτησε αν έχω ξαναβαπτίσει και τι φύλλο ήτανε το παιδί.Το ίδιο έγινε και με τους νονούς των παιδιών μου.Υπάρχει περίπτωση το ένα παιδί να μην γνωρίσει το άλλο;

ΘΑΛΑΣΣΑ
26-01-10, 22:05
Δεν γράφω την άποψή μου, γνωρίζω πολύ καλά το θέμα και σας διαβεβαιώ ότι κώλημα γάμου υπάρχει μόνο 1) ανάμεσα στο νονό και στο βαφτιστήρι και 2) ανάμεσα στο νονό και τους γονείς του παιδιού.
Το να μην παντρεύονται βαφτιστήρια μεταξύ τους ανήκει στην σφαίρα των εθίμων, όχι των νομικών ή θρησκευτικών κωλυμάτων.
Επιπλέον υπάρχει εγκύκλιος της συνόδου προς τους ιερείς, που έχει αποσταλεί σε όλες τις μητροπόλεις και διευκρινίζει τα παραπάνω.

saxpa
26-01-10, 22:50
...για να σκεφτω ξερω καμμια νουνα που αν βαφτισε παιδια με διαφορετικο φυλο...:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

καλε ναι τις κουμπαρες μου...και οι δυο που μου βατισαν τα παιδια εχουνε βαφτισμενα αντιθετα παιδακια...!!!!....:cool::cool::cool::cool::cool:

vickytsoch
28-07-10, 13:29
να'μαι κι εγω να σας πω τον πονο μου!!!

εγω θα γινομουν νονά στις 25/9 ...
προχτες λοιπόν η μαμα μεσα στον πανικο μου φωναζε οτι ειναι αμαρτία για το παιδι της να της το βαφτισω εγω! (το φωναζε μεσα σε καφετερεια, με το παιδι αγκαλια και μπροστα σε ξενο κοσμο!! :( ) Ο λογος? επειδη εγω εχω βαφτισει ενα αγορι πριν 15 χρονια. Ηταν κατι που το ηξερε απο την αρχη και αυτη και ο αντρας της . Ο αντρας της με νευριασε επισης πολυ γιατι μου ειπε: Εγω το περιμενα οτι μπορει να ειχε αντιρηση ο παπάς την ημερα της βαφτισης αλλα θα βρισκαμε καποιον άλλο απο τους καλεσμενους να το κανει... Με τα δικα μου εξοδα δλδ...

να σημειωσω οτι εγω δεν ασπαζομαι την συγκεκριμενη αποψη για βαφτισεις αντιθετου φυλου και για αυτό δεν νοιαστηκα και καθολου.

θα ηθελα πολυ να βρω αυτη την εγκυκλιο της συνοδου προς τους ιερεις που λετε...

οχι οτι θα αλλαξει τπτ... Ακομα κι αν παρω το βουλοκερι του Αρχιεπισκοπου, εγω δεν βαφτιζω το κοριτσακι... (κριμα γιατι ειναι ενα αξιαγαπητο κοριτσακι που το αγαπω πολυ!!)
1ον για τον τροπο που μου μιλησε η μαμα της
2ον γιατι δεν θελω να υπαρχει η παραμικρη υποψια αμαρτιας προς το παιδι... (και ανεμοβλογια να κολλησει , εγω θα φταιω....)
3ον γιατι η μαμα την επομενη μερα μου εστειλε μηνυμα που με κατηγορουσε οτι τους αφησα ξεκρεμαστους (σ.σ. Θα τους παντρευα κιολας την ιδια μερα αλλα ουτε αυτο θα κανω..). Τι να κανω δλδ? Να ξεβαφτισω τον Χρηστο???

vls
28-07-10, 13:43
Εγω βαπτισα ενα αγορακι και ενα κοριτσακι και μαλιστα η μια βαπτιση με την αλλη εγινε σε συντομο χρονικό διαστημα. Ο παπας ουτε που ρωτησε αν ξαναβαπτισα παιδι αν ειμαι ορθοδοξη κτλ κτλ...μηπως δημιουργουμε προβληματα εκει που δεν υπαρχουν???
Και στην τελική δικαιολογίες θα βρεθουν ενα σωρο για να μην γίνει η κουμπαρια ;)

boy'smam
28-07-10, 13:52
Εχω βαφτισει τον γιαννη και μετα απο 10 χρονια βαφτισα και την ελισσαβετ!Η μαμα της δεν ειχε κανενα προβλημα!Πιστευω αν οντως ισχυε κατι τετοιο ο παπας τουλαχιστον θα ρωταγε τους νονους αν εχουν ξαναβαφτισει και θα ζηταγε και επισημο χαρτι με τι παιδι εχεις βαφτισει οπως σου ζηταει χαρτι για το αν εισαι χριστιανος!Πιστευω οτι η παραλιγον κουμπαρα σου ή εψαχνε δικαιολογια για να μην κουμπαριασετε ή ο αντρας της της εβαλε λογια ή ειναι πολυ κολλημενοι ανθρωποι με τετοιες βλακειες!
Δεν ξερω αν εχεις ηδη δωσει χρηματα για τα βαφτιστικα της μικρης αλλα καλυτερα που ηρθαν ετσι τα πραγματα γιατι με τετοιους ανθρωπους σιγουρα θα εβρισκες μπελα και μετα δεν θα μπορουσες να δεις το βαφτηστιρι σου!Θα ηταν μεγαλυτερο κριμα να συνεβαινε κατι τετοιο!

culte
28-07-10, 13:57
Eγώ έχω μια βαφτιστήρα που είναι τώρα 30 (την βάφτισα στα 8 μου) και εναν βαφτισιμιό που είναι 7,5.
λόγω της μεγάλης διαφοράς ηλικίας ο παπάς δεν είχε κανένα πρόβλημα...

culte
28-07-10, 14:00
να'μαι κι εγω να σας πω τον πονο μου!!!

εγω θα γινομουν νονά στις 25/9 ...
προχτες λοιπόν η μαμα μεσα στον πανικο μου φωναζε οτι ειναι αμαρτία για το παιδι της να της το βαφτισω εγω! (το φωναζε μεσα σε καφετερεια, με το παιδι αγκαλια και μπροστα σε ξενο κοσμο!! :( ) Ο λογος? επειδη εγω εχω βαφτισει ενα αγορι πριν 15 χρονια. Ηταν κατι που το ηξερε απο την αρχη και αυτη και ο αντρας της . Ο αντρας της με νευριασε επισης πολυ γιατι μου ειπε: Εγω το περιμενα οτι μπορει να ειχε αντιρηση ο παπάς την ημερα της βαφτισης αλλα θα βρισκαμε καποιον άλλο απο τους καλεσμενους να το κανει... Με τα δικα μου εξοδα δλδ...

να σημειωσω οτι εγω δεν ασπαζομαι την συγκεκριμενη αποψη για βαφτισεις αντιθετου φυλου και για αυτό δεν νοιαστηκα και καθολου.

θα ηθελα πολυ να βρω αυτη την εγκυκλιο της συνοδου προς τους ιερεις που λετε...

οχι οτι θα αλλαξει τπτ... Ακομα κι αν παρω το βουλοκερι του Αρχιεπισκοπου, εγω δεν βαφτιζω το κοριτσακι... (κριμα γιατι ειναι ενα αξιαγαπητο κοριτσακι που το αγαπω πολυ!!)
1ον για τον τροπο που μου μιλησε η μαμα της
2ον γιατι δεν θελω να υπαρχει η παραμικρη υποψια αμαρτιας προς το παιδι... (και ανεμοβλογια να κολλησει , εγω θα φταιω....)
3ον γιατι η μαμα την επομενη μερα μου εστειλε μηνυμα που με κατηγορουσε οτι τους αφησα ξεκρεμαστους (σ.σ. Θα τους παντρευα κιολας την ιδια μερα αλλα ουτε αυτο θα κανω..). Τι να κανω δλδ? Να ξεβαφτισω τον Χρηστο???

τι σχέση έχεις με αυτούς του γονείς??

vickytsoch
28-07-10, 14:06
ο αντρας μου με τον μπαμπα ειναι παιδικοι φιλοι ...

culte
28-07-10, 14:12
ο άντρας σου δεν μπορεί να το βαφτίσει??

culte
28-07-10, 14:14
πάντως ρωτήστε τον παπά, θα σου πει ότι και ο δικός μου..ότι έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας και μπορείς...
βέβαια μετά από τέτοια συμπεριφορά εγώ δεν θα το έκανα...
έχεις ήδη ψωνίσει???

mmaria
28-07-10, 14:43
ενας παπας μας ειχε πει καποτε οτι αυτη η αποψη ειναι μεγαλη βλακεια. το μυστηριο της βαφτισης και ολη η ιστορια του αναδοχου ειναι το μεγαλυτερο μυστηριο της ορθ. χριστ. εκκλησιας και σαν τετοιο πρεπει λεει να το βλεπουμε. οσα πιο πολλα μπορειτε βαφτιστε, μας ελεγε και μην κολλατε στο φυλο (και στις "οικονομικες υποχρεωσεις"). προτιμω αυτη την εκδοχη.

boy'smam
28-07-10, 14:51
Ο αντρας σου τι λεει?

vickytsoch
28-07-10, 15:12
ο αντρας μου ειχε κανει μια κουμπαρια καποτε και ορκιστηκε οτι δεν θα ξανακανει με τα χερια του. Το ηξεραν αυτο απο την αρχη....

ο αντρας μου εχει νευριασει πολυ με τον τροπο που μου μιλησε η μαμα αλλα και με την ατακα του φιλου του : "Εγω το περιμενα οτι μπορει να ειχε αντιρηση ο παπάς την ημερα της βαφτισης αλλα θα βρισκαμε καποιον άλλο απο τους καλεσμενους να το κανει... " Του φανηκε τελειως ψυχρό και τελειως "κάνω οτι με βολευει και χεστηκα..."

εχω ψωνισει μονο τα ρουχα τα βαφτιστικά (οχι λαδοπανα) γιατι μου ειχε ζητησει η κουμπαρα να ειναι ροζ και τα βρηκα σε καλη τιμη και τα πηρα!! Και να φαναστειτε οτι το σαββατο κοιτουσαμε σταυρό....

culte
28-07-10, 15:15
πήγαινε άλλαξέ τα και πάρε ρούχα για το μωρό σου....

ZWH
28-07-10, 16:25
O δικος μου νονος,, οχι μονο βαφτισε αγορια και κοριτσια αλλα εχει βαφτισει και τον μπαμπα μου!!!!

culte
28-07-10, 16:27
O δικος μου νονος,, οχι μονο βαφτισε αγορια και κοριτσια αλλα εχει βαφτισει και τον μπαμπα μου!!!!

axaxaxaxaxaxa

vickytsoch
28-07-10, 23:16
φανταζομαι δεν υπηρχε περιπτωση να παντρευτεις τον μπαμπα σου, γιαυτο....

MayMeye
24-06-11, 17:57
Ιδού!

http://www.iaath.gr/attachments/829_egkyklio51.pdf

"ΔΕΝ υφίσταται κώλυμμα συνάψεως γάμου μεταξύ αναδεκτών βαπτισμένων από τον ίδιο ανάδοχο".

vicky mou
30-07-12, 10:29
Μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο σου που βρήκες την εγκύκλιο για να ξέρουμε κι εμείς τι να απαντήσουμε σε όσους καλοθελητές αρνούνται να τελέσουν το μυστήριο της βάπτισης με ένα σωρό δικαιολογίες!!!

vicky mou
30-07-12, 10:32
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ με τον ίδιο τρόπο (με εγκύκλιο) να βρω απάντηση στο αν επιτρέπει η εκκλησία την διπλοκουμπαριά. Δηλαδή αν μπορεί η φίλη μου να βαπτίσει το παιδάκι μου κι εγώ το δικό της.

MayMeye
30-07-12, 13:06
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ με τον ίδιο τρόπο (με εγκύκλιο) να βρω απάντηση στο αν επιτρέπει η εκκλησία την διπλοκουμπαριά. Δηλαδή αν μπορεί η φίλη μου να βαπτίσει το παιδάκι μου κι εγώ το δικό της.

Ψάξε στο διαδίκτυο. Ψάξε και στο www.iaath.gr (http://www.iaath.gr) Αν είχα χρόνο θα το έψαχνα να στο δώσω. Δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν απαγορεύεται η διπλοκουμπαριά (γιατί? Σου είπε κανείς ότι απαγορεύεται?):shock:

vicky mou
04-08-12, 18:59
Επίσημα κανείς, αλλά κι εδώ στο φόρουμ διάβασα ότι δεν κάνει γιατί είναι σαν να γυρνάς το λάδι πίσω κτλ. Θα ρωτήσω παπά και θα επανέλθω. Επίσης αν το βρω και στο διαδίκτυο θα σας πω.