PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΑΓΟΥΡΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

zarzaliara
09-02-09, 14:57
Ρε κοριτσια ειναι εδω και 3-4 μερες που με εχει πιαστει μια απιστευτη φαγουρα στα ποδια και στην κοιλιτσα χαμηλα.ειμαι στην 34η εβδομαδα. Αφου να φανταστειτε οι αστραγαλοι μου ειναι ματωμενοι!!!! Ασε που ξυπναω τον αντρα μου το βραδυ απο το χρουτς χρουτς!!! Τι να ειναι αυτο παλι?????

ΠΕΖΗ
09-02-09, 15:43
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑΚΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ! ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΓΧΩΣΩ ΑΛΛΑ Η ΕΝΤΟΝΗ ΦΑΓΟΥΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΞΗΡΟΔΕΡΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΝΟΜΙΖΩ). ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΤΣΙ..

ΒΙΒΙΚΑ
09-02-09, 17:32
Ειχα και εγω φαγουρα και ηταν απο τη χολη.

Πεστο στο γιατρο σου οπωσδηποτε.

Να κανεις εξεταση αιματος να δεις χοληστερινη και τρανσαμινασες...

Περαστικα και με εναν πονο..

mikio
09-02-09, 18:34
Κοριτσάκι καλά σου λέει η Πεζή. Πάρε τηλέφωνο το γιατρό σου άμεσα και ενημέρωσέ τον! Μην το αμελήσεις...

ΦΕΝΙΑ
10-02-09, 08:45
ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΟΜΩΣ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΑΓΟΥΡΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΟΝΟ ΚΡΕΜΟΥΛΑ.

monbebe
10-02-09, 12:04
κοριτσια κι εγω ειχα φαγουρα ειδικα στις αρχες... προφανως επειδη τσιτωνε η κοιλια -και ξεχναω να βαζω κρεμουλα για ενυδατωση- και εχω ακομα που και που και στα ποδια... αν υπαρχει καποιο προβλημα δεν φαινεται στις εξετασεις αιματος?

debra
10-02-09, 16:15
Βασικά αυτό που παίζει με την φαγούρα (το πιο επικίνδυνο νομίζω) είναι η χολόσταση κυήσεως που έχει τον έντονο κνησμό ως σύμπτωμα. Στη γενική αίματος δε φαινεται τίποτα, οι τιμες των τρανσαμινασών δείχνουν αν υπάρχει κάτι τέτοιο και είναι ειδική εξέταση. Νομίζω ότι αν η φαγούρα έιναι τόσο έντονη πρέπει να το εξετάσει κανείς.

elachl
10-02-09, 16:36
καλησπερα.δεν ξερω τι μπορει ιατρικα να σημαινει αυτο αλλα γενικα η φαγουρα σημαινει οτι μεγαλωνει η κοιλια και ειναι και σημαδι οτι δημιουργουνται ραγαδες.

katerina11
11-02-09, 09:07
ωραιότατα ..και έχει αρχίσει ήδη να με τρωει η κοιλιά μου :lol: :lol:

zarzaliara
11-02-09, 10:14
κοριτσια πηγα εχτες στο γιατρο να με δει και να μου πει τι να κανω με τη φαγουρα. μου ειπε οτι ειναι συμπτωμα της εγκυμοσυνης οχι ανησυχιτικο και μου εδωσε ενα μειγμα με αλοιφες. μετα την εγκυμοσυνη αυτο θα φυγει. το ειχε και η μαμα μου οταν ηταν σε εμενα εγκυος. ουφ ηρεμησα.... το μπεμπακι μια χαρα ηταν και μαλλον θα τις εξαντλησουμε τις μερες!!!! αντε κοριτσακια μου με το καλο τα μωρουδελια!!!!

mikio
11-02-09, 13:02
κοριτσια πηγα εχτες στο γιατρο να με δει και να μου πει τι να κανω με τη φαγουρα. μου ειπε οτι ειναι συμπτωμα της εγκυμοσυνης οχι ανησυχιτικο και μου εδωσε ενα μειγμα με αλοιφες. μετα την εγκυμοσυνη αυτο θα φυγει. το ειχε και η μαμα μου οταν ηταν σε εμενα εγκυος. ουφ ηρεμησα.... το μπεμπακι μια χαρα ηταν και μαλλον θα τις εξαντλησουμε τις μερες!!!! αντε κοριτσακια μου με το καλο τα μωρουδελια!!!!

Μπράβο κοριτσάκι! Πολύ καλά έκανες και πήγες στο γιατρό. Είχα το άγχος σου να σου πω την αλήθεια γιατί με την τόσο έντονη φαγούρα που έλεγες ότι είχες φοβήθηκα μήπως ήταν χολόσταση αλλά αφού ο γιατρός αποφάνθηκε ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς κάτι παραπάνω θα ξέρει!! Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου...και στα δικά μας Παναγίτσα μου!! Τώρα ξεκίνα τις εντριβές!! :lol:

Nadine
11-02-09, 14:53
Κορίτσια, εμένα μ' έχει πιάσει φαγούρα τις τελευταίες μέρες στην περιοχή της κοιλιάς και, κυρίως, από τον αφαλό και κάτω..
Τί μπορεί να είναι...??

katerina11
11-02-09, 15:11
εγω θα προτοτυπήσω και΄έχω μυρμηγκιάσματα 2 μέρες τώρα ..ψιλά στο ύψος που είναι το στομάχι ..και κοντά στον αφαλό ....Να ανησυχήσω :?:
φαντάζομαι οτι είναι σαν τη δικιά σας φαγούρα :roll:

zarzaliara
12-02-09, 14:22
λοιπον κοριτσια πηρε εχτες το μειγμα με τις αλοιφες εβαλα πριν κοιμηθω το βραδυ και ολο το βραδυ χρουτς χρουτς ημου. δεν ηρεμησα καθολου. σηκωνομουν ολη την ωρα να ηρεμησω και εβαζα ταλκ/μολις ξαπλωνα ξανα τα ιδια. μπηκα το πρωι στο ιντερνετ και ειδα για τη χολοσταση και φοβηθηκα. αυριο θα παω με δικη μου προτοβουλια να κανω εξετασεις για τη χολοσταση να μου φυγει το αγχος.ο γιατρος μου ειπε δεν εχει να κανει κατι τετοιο αλλα αν δεν το τσεκαρω μονη μου δεν ηρεμω. καλα δεν κανω ρε κοριτσια? η χολοσταση λενε εχει εντονη φαγουρα και ιδιαιτερα τις βραδυνες ωρες. εχτες εβγαλα σπυρακια και ειχα φαγουρα ακομη και στην πατουσα. γαργαλιομουν και ξυνομουν μαζι με λυσσα ομως η φαγουρα. τα ποδια μου εχουν ματωσει.

SOULA33
12-02-09, 15:25
zarzaliaraΓλυκειά μου σου εύχομαι με το καλό το μωράκι σου.
Τυχαία διάβασα το ποστ σου και θελω να σου απαντήσω γιατί πέρασα ακριβώς τα ίδια.
Βέβαι αν θέλεις να κάνεις εξετάσεις για την χολόσταση , αν και πιστευω ότι αν χρειαζόταν θα σε έστελνε ο γιατρός σου.
Είχα το ίδιο πρόβλημα ακριβώς στην εγκυμοσύνη ξενυχτούσα από την φαγούρα και ΄μετά που γεννησα συνέχισε για λίγο.
Και το πρόβλημα γινόταν πιο έντονο μετά που έκενα μπάνιο αν και χρησιμοποιούσα παιδικό αφρόλουτρο(προφανώς δεν εφταιγε αυτό)
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις την αλοιφούλα την πεπανθολ που σε εμένα βοήθησε πολύ.
ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ.
Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά.

katerina11
12-02-09, 15:47
και εγω εχω τρελη φάγουρα πια ...μόνο στη περιοχή της κοιλιάς βέβαια.Θα ρωτήσω το γιατρό τη Δευτέρα :!:

ΠΕΖΗ
12-02-09, 15:53
και εγω εχω τρελη φάγουρα πια ...μόνο στη περιοχή της κοιλιάς βέβαια.Θα ρωτήσω το γιατρό τη Δευτέρα :!:

ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΣ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΕΝΤΩΝΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΦΑΓΟΥΡΙΖΕΙ. ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΗ FISSAN MAMA ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΦΑΓΟΥΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΛΙΝΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ.

katerina11
12-02-09, 15:55
εχω παρει ενυδατικό λαδάκι της weleda ..έβαλα χτες το βράδυ ...τι να πω , συνέχεια πασαλειμενη θα 'μαι :lol: :lol:

Nadine
12-02-09, 19:36
Κορίτσια, εγώ τώρα ξεκίνησα να βάζω τη fissan για τις ραγάδες και πάλι, όποτε το θυμάμαι, κάθε 2η-3η μέρα.......!
Βάζω και λαδάκι πριν, μήπως ο συνδυασμός αυτός ευθύνεται για τη φαγούρα.....???

katerina11
13-02-09, 10:34
εγώ πάντως έχω πασαλειφτεί 3 φορες απο χτες το μεσημέρι και έφυγε η φαγούρα :lol: :lol:
μαλλον τραβά η κοιλια που τεντώνει...στις οδηγιες της weleda έλεγε 2-3 φορές τη μέρα ...αλλά δεν το ακολουθούσε τόσο καιρό ...μαλλον τωρα μπήκα στη φάση της μεγάλης κοιλίτσας :lol: :lol:

ΒΙΒΙΚΑ
14-02-09, 00:23
λοιπον κοριτσια πηρε εχτες το μειγμα με τις αλοιφες εβαλα πριν κοιμηθω το βραδυ και ολο το βραδυ χρουτς χρουτς ημου. δεν ηρεμησα καθολου. σηκωνομουν ολη την ωρα να ηρεμησω και εβαζα ταλκ/μολις ξαπλωνα ξανα τα ιδια. μπηκα το πρωι στο ιντερνετ και ειδα για τη χολοσταση και φοβηθηκα. αυριο θα παω με δικη μου προτοβουλια να κανω εξετασεις για τη χολοσταση να μου φυγει το αγχος.ο γιατρος μου ειπε δεν εχει να κανει κατι τετοιο αλλα αν δεν το τσεκαρω μονη μου δεν ηρεμω. καλα δεν κανω ρε κοριτσια? η χολοσταση λενε εχει εντονη φαγουρα και ιδιαιτερα τις βραδυνες ωρες. εχτες εβγαλα σπυρακια και ειχα φαγουρα ακομη και στην πατουσα. γαργαλιομουν και ξυνομουν μαζι με λυσσα ομως η φαγουρα. τα ποδια μου εχουν ματωσει.

Καλα θα κανεις.
Περιμενω για τις απαντησεις...
Ελπιζω να ειναι μονο απο το τεντωμα της κοιλιας...
Φιλια πολλα...

zarzaliara
17-02-09, 10:23
κοριτσακια μου καλημερα!την παρασκευη πηγα στο μητερα να με δει δερματολογος.μου ειπε οτι ειναι σπυρακια της εγκυμοσυνης και καναμε εξετασεις για χολοσταση αλλα βγηκαν καλες!!! μου εδωσε ζιρτεκ και αν συνεχιστει η φαγουρα να κανω 1ενεση κορτιζονης! 1 βραδυ με πιανει 1 οχι ομως..αλλα ειπα να το υπομενω και να μην κανω κορτιζονη για το μωρακι μου!! ετσι λοιπον εχω βρει ενα αξεσουαρ ιδανικο.....ενα κλαμερ με μεγαλα δοντακια και ξυνομαι με αυτο!!!

katerina11
17-02-09, 10:28
ζιρτεκ ...είναι και ψιλοηρεμιστικά ..τα παίρνει η γιαγια μου ...... :lol: 1 καθε 2 μέρες και σταματά η φαγούρα και κοιμάται βαριά :roll: :roll: εγω θα έλεγα να τα παρεις με μετρο

ΒΙΒΙΚΑ
19-02-09, 23:37
Αντε μπραβο σου!!!
Κοντευεις κιολας απ οτι βλεπω στο τικερακι σου...
Υπομονη..... :wink:

Λαμπρινή
19-02-09, 23:47
ετσι λοιπον εχω βρει ενα αξεσουαρ ιδανικο.....ενα κλαμερ με μεγαλα δοντακια και ξυνομαι με αυτο!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ειχα και γω ακριβως το ιδιο προβλημα . Την προηγουμενη μερα πριν γεννησω σταμάτησαν ολα και εξαφανιστηκαν απο παντου !!! :shock:
Ειχα παει σε δερματολόγο και μου εκανε μια αλοιφή ...με βοηθησε αρκετά ...μηπως να πηγαινες ?
Εγω ειχα και στα μπράτσα , στην κοιλιά και στα ποδια ....
Με το καλο να ερθει το μωράκι σου :D