PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΜΥΩΠΙΑΣ

Agapi6
11-02-09, 22:58
Γειά σας!
Θα ήθελα να μάθω ένα έχετε κάνει lazer για την μυωπία και είσαστε ευχαριστημένες με το αποτέλεσμα.
Έχω βαρεθεί συνέχεια να είμαι με γυαλιά, φακούς, γυαλιά μυωπίας ηλίου και όλα τα συναφή αλλά παράλληλα φοβάμαι και την εγχείρηση!

renik
12-02-09, 08:24
έκανε ο άντρας μου πριν κανά 2μηνο, ένα σου λέω:αξίζει!!!! δεν κατάλαβε ούτε πόνο ούτε τίποτα, 10 λεπτά είναι η όλη διαδικασία με το λέιζερ απλά μετά θέλει τουλάχιστον για κανά 2 μηνο κολλίρια και να προσέχεις πολύ τα μάτια σου (πχ μην τα τρίψεις, τις πρώτες μέρες να μην πέσει νερό στα μάτια σου) και μετά από το πολύ 3 μέρες γυρνάς κανονικότατα στη δουλειά σου. μην το σκέφτεσαι και μην φοβάσαι!!απλά δεν κάνει να φοράς κάποιο διάστημα τους φακούς πριν πας γι το χειρουργείο και την πρώτη εξέταση, μόνο γυαλιά

Μαριλίνα
12-02-09, 08:39
Καλημέρα!!
Εδώ ο δικηγόρος του διαβόλου. Δεν έχω κάνει - δεν το σκέφτομαι για την ακρίβεια - αλλά πριν 2 εβδομάδες έκανε ένας συνάδελφός μου.
Λοιπόν... πόνο δεν ένιωσε κλπ, όπως είπε και η renik, αλλά έπρεπε να είναι για πολλές ημέρες στα σκοτάδια (το φως του κινητού π.χ. τον ενοχλούσε), έχει κάνει 3 εβδομάδες να πατήσει στη δουλειά λόγο μικρών επιπλοκών, πρέπει να μείνει μακριά από την σκόνη, το δυνατό φως κλπ.
Στα λέω να τα έχεις υπ' όψιν γιατί έχεις μικρά παιδιά. Δεν ξέρω, φυσικά, αν έχεις βοήθεια κλπ, αλλά μόνη σου... θα δυσκολευτείς πολύ!!!

AFRODITI
12-02-09, 10:04
Καλημέρα και από μένα,
έχω κάνει επέμβαση με laser το Νοέμβρη του 2007. Είχα μυωπία και αστιγματισμό. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, δεν έχει ξαναχρειαστεί να φορέσω γυαλιά (φορούσα από τα 14) με ό,τι αυτό συνεπάγεται στη διευκόλυνση της καθημερηνότητάς μου. Η αλήθεια όμως είναι ότι ταλαιπωρήθηκα τις επόμενες 10 μέρες καθώς έτσουζαν τα μάτια μου, δεν μπορούσα το φως γύρω μου και έπρεπε να παίρνω κολύρια (αυτά για αρκετούς μήνες μετά). Γι' αυτό και θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα έχεις βοήθεια για 1-2 εβδομάδες μετά την επέμβαση. Πάντως, για μένα τουλάχιστον, άξιζε το κόπο!!!
Αν χρειαστείς οποιαδήποτε λεπτομέρεια, είμαι στη διάθεσή σου.
Φιλικά, Αφροδίτη

Maggie
12-02-09, 10:40
έγραψα στο παρακάτω την εμπειρία μου

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=345398#345398

Προσοχή στην επιλογή του γιατρού και ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

maria
12-02-09, 11:24
Υπαρχουν 2 ειδων επεμβασεις η LASIK και αλλη μια. Το ποια μπορεις να κανεις νομιζω οτι εξαρταται απο το παχος του αμφιβληστροειδη. Υπαρχουν και περιπτωσεις στις οποιες το παχος ειναι τετιο που και να κανεις εγχειρηση δεν διορθωνεται η μυωπια, οποτε δεν υπαρχει και νοημα να γινει.

Εγώ έκανα την LASIK πριν 5 χρονια περιπου (με μυωπια περιπου 6,5 και 7,5 βαθμους). Επισης στον ιδιο γιατρο-κεντρο εκανε ο αδερφος μου και αλλο 1 ατομο. Κανεις μας δεν ειχε προβλημα να κατσει στο σκοταδι. Μαλιστα την επομνη μερα ο πρωι βγηκα εξω και πηγα στον γιατρο να με δει, και εκτος απο μια θαμπαδα εβλεπα τελεια. Το δυσκολο ειναι οτι τις πρωτες μερες βαζεις καποια κολλυρια καθως και σταγονες-δακρυα για αρκετο καιρο...Νιωθεις και τα ματια σου ξερα και ετσι το θελεις και το κανεις. Εγω εκανα την αγχειρηση παρασκευη και πηγα στην δουλεια Τριτη. Επειδη η δουλεια μου ειναι στον υπολογιστη ον πρωτο καιρο απλα ενιωθα μεγαλυτερη κουραση στα ματια μου, και την πρωτη βδομαδα μια μικρη δυσκολια στο να δουλεψω στον υπολογιστη, και να διαβαζω τα γραμματα. περα απο αυτο δεν ειχα καμοια δυσκολια.

Το μονο που επρεπε να προσεχω ειναι η σκονη και να μην πηγαινω σε μερη που ειχαν πολυ καπνο.

Μετα την εγχειρηση περασα 2 εγκυμοσυνες (αν και εκανα καισαρικες), ομως η οραση μου παραμενει οπως ηταν μετα την εγχειρηση, δηλαδη δεν αλλαξε προς το χειροτερο. Το μονο που ειχα παρατηρησει ηταν οτι στους τελευταιους μηνες και στις 2 εγκυμοσυνες δεν εβλεπα καλα, ομως αυτο διορθωθηκε αμεσως οταν γεννησα. Επισης ο γυναικολογος το ειχε αιτιολογησει οτι ηταν λογο εγκυμοσυνης

Παντως οπου και να πας, πρωτα θα σου κανουν μετρησεις για να δουν εαν γινεται η επεμβαση και σε τι ποσοστο μπορει να σου διορθωσει την μυωπια. Αν θυμαμαι καλα πρεπει να μεινεις 1-2 μερες χωρις φακους επαφης, αλλα με γυαλια. Εφοσον αποφασισεις να κανεις την επεμβαση μπορεις θα πρεπει να μεινεις μια ολοκρηρη βδομαδα χωρις φακους, αλλα μονο με γυαλια μυωπιας..αλλα θα ειναι η τελευταια φορα

Εγω δεν εχω μετανιωσει την επεμβαση που εκανα..Μαλιστα ειναι τρομερη η αισθηση του να βλεπεις ακομα και οταν ξυπνας μεσα στην νυχτα...

Εαν χρειαζεσαι περισοτερες πληροφοριες για το που εκανα την επεμβαση πες μου. Για τιμες δεν μπορω να πω γιατι απο τοτε εχουν αλλαξει πολυ..προς τα κατω θα ελεγα..(ο αδερφος μου που εκανε 102 χρονια μετα απο εμενα χρειαστηκε να πληρωσει αρκετα λιγοτερα, οπως και ο φιλος μου...τωρα δεν ξερω καθολου σε τι υψος κυμαινονται οι τιμες)

pitsinaki
12-02-09, 14:22
Η μητέρα μου έκανε laser πριν από δύο περίπου χρόνια στα 49 της...

Είχε πολλή μυωπία γύρω στο 9 αν θυμάμαι καλά και είχε φοβερό πρόβλημα γιατί χωρίς τα γυαλιά της έλεγε ότι δεν έβλεπε τίποτα παρά μόνο θολούρα. Όταν ήμουν μικρή τη θυμάμαι μονίμως με κάτι απίστευτα γυαλιά - πατομπούκαλα που τη "χάλαγαν" γιατί είναι κουκλάρα -αντικειμενικά όχι επειδή είναι μαμά μου, έτσι;; χεχε!!!!

Όλα πήγαν μία χαρά -θυμάμαι μόνο στην αρχή που έπρεπε να βάζει κάτι ειδικά γυαλιά ηλίου που έπιαναν και στο πλάι για να μη τη χτυπάει ο ήλιος στα μάτια.

Είναι πανευτυχής έχω να σου πω, δεν το μετάνιωσε στιγμή.
Ήταν πάντως δύο-τρία χρόνια που το ήθελε και δεν το τολμούσε...

Το μόνο που παραμένει από την επέμβαση είναι μία ευαισθησία στο δυνατό φως (πχ λέει ότι δε μπορεί να οδηγήσει για να ταξιδέψει βράδυ επειδή τα φώτα των αυτοκινήτων από το αντίθετο ρεύμα την ενοχλουν υπερβολικά...)

Ωστόσο κάνει επιτέλους μπάνιο στη θάλασσα ξέγνοιαστη χωρίς να βγαίνει και να χανέται μέχρι να βρει πού είναι οι πετσέτες και οι ψάθες της στην παραλία, της έφυγε και ένα "πρήξιμο" που είχε στη μύτη από τα τόσα χρόνια με τις γυαλούμπες -δε μπόρεσε ποτέ να συνηθίσει τους φακούς βλέπεις...

Αυτά πάνω κάτω απο τις εμπειρίες της μητέρας μου!
Καλή επιτυχία αν αποφασίσεις τελικά να κάνεις την επέμβαση!

Sniarfy
12-02-09, 16:12
θα σου πω και τη δική μου εμπειρία. Με μυωπία γύρω στο 8 έκανα την "παλιά" μέθοδο (PRK) λόγω λεπτού κερατοειδή. Η επέμβαση διαρκεί ελάχιστα λεπτά και είναι ανώδυνη. Η επούλωση όμως είναι δυσκολότερη από της LASIC με αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθώ λίγες μέρες (γύρω στην εβδομάδα αν θυμάμαι καλά με πολύ τσούξιμο, ανεξέλεγκτα δάκρυα και δυσανεξία στο έντονο φως). Μετά όμως από αυτό όλα τέλεια! ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΦΩΣ ΜΟΥ!!! Για λίγους μήνες βέβαια μετά την επέμβαση πρόσεχα να μην βγω στον ήλιο χωρίς γυαλιά και φορούσα κολλύρια.... Σίγουρα όμβς γλυτώνεις τη μόνιμη ταλαιπωρία των φακών και των γυαλιών.

Φρόντισε να έχεις βοήθεια τις πρώτες μέρες και μην το σκέφτεσαι, σίγουρα αξίζει τον κόπο!!! Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σε παραπέμψω στο γιατρό μου, ένα καταπληκτικό επιστήμονα και Ανθρωπο (του έκανα τηλεφωνήματα απίθανες ώρες για διάφορες απορίες που είχα και δεν με διαολόστειλε ποτέ :lol: :lol: ) - και σίγουρα δεν κοιτάζει τον ασθενή στην "τσέπη".

Όπως και να έχει σίγουρα θα χαρείς με τα αποτελέσματα!

Μόνο προσοχή : το μυωπικό μάτι έχει κάποιες ευαισθησίες (π.χ μεγαλύτερο κίνδυνο για αποκολλήσεις) που ΔΕΝ βελτιώνονται με την επέμβαση. Πάντα θα πρέπει να θεωρείς τα μάτια σου μυωπικά - ακόμα και όταν θα βλέπεις σαν αετός!

efal
05-04-09, 20:30
Θα ήθελα να μου στείλετε στο pm μου σε ποιο κέντρο και σε ποιο γιατρό κανατε την επέμβαση.

melita
17-04-09, 20:43
Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω την επέμβαση για την μυωπία, αλλά επειδή θηλάζω αναρωτιέμαι εάν μπορώ τώρα ή πρέπει να το αναβάλω για αργότερα όταν σταματήσω το θηλασμό. Γνωρίζει κανείς εάν επιτρέπεται κατά τον θηλασμό η επέμβαση αυτή?

Maggie
17-04-09, 22:10
melita, η επέμβαση από μόνη της δεν αποτελεί αντένδειξη (εδώ άλλες κάνες πιο σοβαρές και θηλάζουν).
Για κάποιο διάστημα θα χρησιμοποιείς κορτιζονούχο και αντιβιωτικό κολλύριο. Στο παρακάτω θέμα υπάρχει πίνακας με τα φάρμακα που είναι συμβατά με το θηλασμό. Αν έχεις αμφιβολίες, ρώτα τον οφθαλμίατρο ποια φάρμακα θα σου δώσει και ψάξε να τα βρεις στον πίνακα
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=28788

mariori
21-04-09, 12:58
Νομίζω ότι το αν γίνεται η επέμβαση αυτή μετά την εγκυμοσύνη και στην περίοδο του θηλασμού δεν έχει να κάνει με τα φάρμακα, αλλά με το αν έχει επανέλθει η όραση στα φυσιολογικά επίπεδα. Η μυωπία αλλάζει κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης, οπότε οι εξετάσεις που θα σου κάνουν προκειμένου να γίνει η επέμβαση δεν θα δώσουν τα σωστά αποτελέσματα. Έκανα βυθομέτρηση του ματιού όταν ήμουν έγκυος και ο οφθαλμίατρος μου είπε ότι μετά τον 6ο μήνα μπορώ να κάνω την επέμβαση. Δυστυχώς δεν ρώτησα όμως για την περιόδο του θηλασμού.

DEL
04-01-10, 19:01
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΦΟΡΑΩ ΓΥΑΛΙΑ ΑΠΟ 8 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

agentP
04-01-10, 19:45
Κοίτα κι εδώ edit admin (εξαιτίας συγχώνευσης)και θα βρεις κι άλλο ένα ίδιο θέμα.
Κι εγώ το σκέφτομαι, οι αδελφές μου έχουν κάνει και έχουν ξεχάσει εντελώς ότι κάποτε φορούσαν γυαλιά.

elisabeth
04-01-10, 23:41
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΦΟΡΑΩ ΓΥΑΛΙΑ ΑΠΟ 8 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

εκανα επεμβαση με λειζερ πριν 2 χρονια(ειχα 10 βαθμους μαζι με τον αστιγματισμο σε καθε ματι) εμινα πολυ ευχαριστημενη.ο γιατρος μου ειναι ο σιγανος απο το κεντρο βλεμμα στη πατησιων.

kolibigi
05-01-10, 10:28
πείτε και τιμές βρε κορίτσια...να έχουμε μία γεύση στο περίπου

maria29
07-01-10, 12:26
Κορίτσια, Καλημέρα...

Την επέμβαση για την μυωπία την έχω κάνει και εγώ από τον Οκτώβριο του 2004.
Πάντα πρίν την επέμβαση ο γιατρός κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις για να εντοπίσει και να αφαιρέσει τους βαθμούς της μυωπίας ακριβώς πρίν την επέμβαση...παράλληλα κάνουν και τις απαραίτητες μετρήσεις αμφιβληστροειδή κλπ κλπ....αν όλα δείχνουν ότι το μάτι μπορεί να δεχτεί την επέμβαση προχωράει αν όχι δεν προχωράνει καθόλου.
Εγώ όταν έκανα την επέμβαση δεν ένοιωσα απολύτως τίποτα....μπήκα στις 12.00 τελείωσα γύρω στις 12.30 (ίσως και νωρίτερα) και στις 5 το απόγευμα πήγα για καφε (με γυαλιά ηλίου φυσικά), δεν ειχα καμια φωτοφοβία...μόνο έπρεπε να προσέχω να βάζω σωστά τα κολλύρια!!!
Είναι ανώδυνη επέμβαση....εγώ την συνιστώ ανεπιφύλακτα...είναι μεγάλη απόλαυση να μπορει να σε πάρει ο ύπνος ενώ βλέπεις τηλεόραση και να μην έχεις το άγχος να μην σπάσεις τα γυαλιά...είναι μεγάλη απόλαυση να μην έχεις το άγχος να μολυνθείς αν ο φακός επαφής δεν έχει απολυμανθεί σωστά, είναι μέγάλη απόλαυση για εμάς τις γυναίκες όταν βαφόμαστε να μην γινόμαστε χάλια γιατι γλυστρισε ο φακος...γιατι λερώθηκε ο φακος...κλπ κλπ κλπ!!!!Όποιος θέλει να του δώσω και περισσότερες πληροφορίες για το οφθαλμολογικό κέντρο και για τον γιατρό ας μου στείλει πμ....έχω στείλει πολύ κόσμο στον συγκεκριμένο γιατρό...ειναι φοβερός επιστήμονας και πάνω από όλα άνθρωπος!!!!!!

DEL
07-01-10, 21:04
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ?

elisabeth
16-01-10, 10:32
οσον αφορα τις τιμες εμενα μαζι με τον ελεγχο πριν κ μετα για ενα χρονο μου πηγε 4000 ευρω.αυτο πριν 2 χρονια.επισης εκει που την εκανα την εχει κανει ολη η οικογενεια...κ ολοι ειμαστε ευχαριστημενοι.οχι το ικα δε καλυψε τιποτε δυστυχως ειχα ασφαλεια δημοσιου αλλα κ παλι τιποτε.
τη συνιστω ανεπιφυλακτα την επεμβαση ειναι τελειως ανωδυνη εγω που ειμαι φοβιτσιαρα δε καταλαβα τιποτε απο τις πρωτες ωρες εβλεπα πολυ καθαρα κ τωρα εχω μονο ενα μικρο υπολοιπο αστιγματισμου 0,25.αλλα αυτο δεν ειναι τιποτε μπροστα στους 10 βαθμους που ειχα.

sofi 30
18-01-10, 20:56
Bρε κορίτσια να κάνω κ εγώ μια χαζή ερώτηση....? ΄
Έχω ραντεβού την επόμενη Τρίτη να κάνω την επέμβαση. Εχω όμως μια απορία που δέ μου την έλυσε ο γιατρός. Άν τυχόν μέινω δεύτερη φορά έγκυος κ κάνω πάλι φυσιολογικό τοκετό..υπάρχει περίπτωση να μου ανέβει πάλι η μυωπία (από το σφύξιμο) κ άν ναι...τί γίνεται μετά? Μπορώ να ξανακάνω laser???

melita
18-01-10, 23:17
Sofi 30 εμένα ένας οφθαλμίατρος μου είχε συστήσει πρώτα να "τελειώσω" με τις εγκυμοσύνες και μετά την επέμβαση καθώς υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί και πάλι κατά την εγκυμοσύνη. Βέβαια προσωπικά ο επόμενος τοκετός θα είναι με καισαρική όπότε δεν με ενοχλεί αυτό.
Πάντως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να ανέβει και πάλι.

xuito
19-01-10, 09:28
Bρε κορίτσια να κάνω κ εγώ μια χαζή ερώτηση....? ΄
Έχω ραντεβού την επόμενη Τρίτη να κάνω την επέμβαση. Εχω όμως μια απορία που δέ μου την έλυσε ο γιατρός. Άν τυχόν μέινω δεύτερη φορά έγκυος κ κάνω πάλι φυσιολογικό τοκετό..υπάρχει περίπτωση να μου ανέβει πάλι η μυωπία (από το σφύξιμο) κ άν ναι...τί γίνεται μετά? Μπορώ να ξανακάνω laser???

Εγώ έκανα την επέμβαση στις 17/12/2009. Η γιατρός μου , μου έιπε ότι υπάρχει πιθανότητα σε δεύτερη εγκυμοσύνη να διαταραχθεί λίγο η όραση , αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβεί (δεν συμβαίνει σε όλες) και ότι ακόμη κι αν συμβεί , θα επανέλθει στο κανονικό μετά τον τοκετό.Σου εύχομαι καλή επιτυχία , είναι μαγικό το να ψάχνεις με το χέρι στα τυφλά το πρωί, τα γυαλιά δίπλα σου στο κομοδίνο , και να συνειδιτοποιείς ότι βλέπεις χωρίς αυτά!!!

sofi 30
19-01-10, 09:45
Εγώ έκανα την επέμβαση στις 17/12/2009. Η γιατρός μου , μου έιπε ότι υπάρχει πιθανότητα σε δεύτερη εγκυμοσύνη να διαταραχθεί λίγο η όραση , αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβεί (δεν συμβαίνει σε όλες) και ότι ακόμη κι αν συμβεί , θα επανέλθει στο κανονικό μετά τον τοκετό.Σου εύχομαι καλή επιτυχία , είναι μαγικό το να ψάχνεις με το χέρι στα τυφλά το πρωί, τα γυαλιά δίπλα σου στο κομοδίνο , και να συνειδιτοποιείς ότι βλέπεις χωρίς αυτά!!!

Ax αυτό με τα γυαλιά στο κομοδίνο μου το λένε όλοι όσοι έχουνε κάνει. Πρέπει να είναι εκπληκτικο!!!
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια!

DEL
11-02-10, 22:23
Κορίτσια ένα πράγμα θα σας πώ για όποια δεν την έχει κάνει:Εχουν περάσει μόνο 24 ώρες που την έκανα και βλέπω σχεδόν τέλεια.Με τα γυαλιά συνειδητοποίησα ότι χάνεις πολύ μεγάλο ποσοστό όρασης.Βλέπω πράγματα που με τα γυαλιά δεν τα έβλεπα.Δεν καταλαβαίνεις τίποτα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις τα μάτια σου κλειστά κάποιες ώρες.Εγώ συγκεκριμένα την έκανα βράδυ οπότε κοιμήθηκα/Βάζω τα κολλύρια μου και όλα είναι τέλεια.Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

ELENI G
07-05-10, 14:57
Κορίτσια γεια σας.
Πριν 3 εβδομάδες έκανα και εγώ laser στα μάτια και μάλιστα την μέθοδο (δεν θυμάμαι τώρα πως ονομάζεται) που έχει άμεσο αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι ναι μεν βλέπω καλύτερα από οταν δεν φορούσα γυαλιά ή φακούς, παρόλα αυτά με τους φακούς έβλεπα καλύτερα και πιο μακριά. Αφήστε που δεν βλέπω κοντά, ειδικά τα γράμματα του υπολογιστή. Εχω απογοητευτεί λιγάκι, μάλιστα αύριο θα ξαναπάω για να καθαρίσουν το ένα μάτι που φαίνεται ότι έχει το πρόβλημα. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα. Το περίμενα τόσο πολύ αυτό

Ανεμώνη
07-05-10, 15:18
ρε κορίτσια κι εγω έκανα επέμβαση με laser μαζί με τον άνδρα μου άλλα και οι δυο μας πονέσαμε, αν και ο γιατρός μας είχε προειδοποιήσει ότι θα νιώσουμε ένα τσούξιμο την ώρα που θα είχε ακινητοποιηθεί το μάτι και θα άνοiγε τον αμφιβληστροειδή για να διορθώσει τη μυωπία με το laser. Μετά θυμάμαι οτι τα βλέπαμε όλα θολά για περίπου 5-6 ώρες, τα μάτια μας δάκρυζαν συνέχεια και βάζαμε για 2 εβδομάδες κολλύριο. Επίσης για κάποιο διαστημα δεν έπρεπε να πέσει νερό στα μάτια. Παρόλα αυτά ειναι υπέροχο να μην φοράς γυαλιά και φακους!!! Εγώ ένιωθα σαν να είχα ξαναγεννηθεί!!! Μας κόστισε συνολικα 4.000 ευρώ το 2007 (χωρις αποδειξη)

mommymini
07-05-10, 15:32
Κορίτσια γεια σας.
Πριν 3 εβδομάδες έκανα και εγώ laser στα μάτια και μάλιστα την μέθοδο (δεν θυμάμαι τώρα πως ονομάζεται) που έχει άμεσο αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι ναι μεν βλέπω καλύτερα από οταν δεν φορούσα γυαλιά ή φακούς, παρόλα αυτά με τους φακούς έβλεπα καλύτερα και πιο μακριά. Αφήστε που δεν βλέπω κοντά, ειδικά τα γράμματα του υπολογιστή. Εχω απογοητευτεί λιγάκι, μάλιστα αύριο θα ξαναπάω για να καθαρίσουν το ένα μάτι που φαίνεται ότι έχει το πρόβλημα. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα. Το περίμενα τόσο πολύ αυτό
και οι δύο επεμβάσεις έχεις άμεσο αποτέλεσμα. Απλά στην PRK έχει περισσότερο καιρό αποκατάστασης. Εγώ αυτή έχω κάνει από πέρισυ τον Ιουλίο. Ήμουν με κολλύρια για 3-4 μήνες. Η όραση μετά την επέμβαση αποκαθίστανται στο 75%, στο μήνα επάνω στο 85-90% και τελικά κοντά στο εξάμηνο φτάνει το 100%. Η Lasik έχει λιγότερο χρόνο αποκατάστασης όσο αναφορά τα κολλύρια μετά την επέμβαση. Ούτως ή άλλως για 20 μέρες ούτε τηλεόραση, ούτε υπολογιστή, ούτε και νερό στα μάτια επιτρέπεται. Και θυμίσου ΠΑΝΤΑ γυαλιά ηλίου έξω για τουλάχιστον 1 χρόνο για να μην σου κάνει παρενέργιες όπως το θάμπωμα.
Κάνε υπομονή ακόμα είναι πολύ νωρίς μην αγχώνεσαι.

mommymini
07-05-10, 15:34
Νόμιζω το παραέκανα με την έμφανιση που ήθελα να δώσω στη λέξη ΠΑΝΤΑ. :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D
Τώρα είμαι σίγουρη θα το θυμάσαι!

melita
08-05-10, 00:01
Δυστυχώς κι εγώ που σκέφτομαι να κάνω την επεμβαση αναγκαστικά θα πρέπει να υποστώ την prk λόγω ρωγμών. Πάντως,τώρα που διαβασα ότι θέλει τόσο μεγάλο χρόνο αποκατάστασης το σκέφτομαι. Προς το παρόν την ανέβαλα έως διακόψω τον θηλασμό.
mommymini για πόσο καιρό πήρες αναρρωτική από την δουλειά? επίσης, κάτι σημαντικό, πονούσες μετά?

nirma
10-05-10, 13:42
Έχω κάνει πριν δύο χρόνια επέμβαση και είμαι πολύ ευχαριστημένη και φυσικά θα την ξαναέκανα. Νοιώθεις ότι ξαναγεννιέσαι....
Δυστυχώς κι εγώ λόγω μορφολογίας ματιού έκανα αυτή που πονάει περισσότερο(νομίζω ότι είναι η prk). Αντικειμενικά δεν μπορείς να φανταστείς τον πόνο. Πάντα θεωρούσα ότι άντεχα τον πόνο. Έκανα δύο φυσιολογικές γέννες με επισκληρίδιο την τελευταία ώρα (αν σου λέει κάτι αυτό). Τον πόνο που ένοιωσα εκείνη την εβδομάδα δεν μπορώ να τον περιγράψω. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ, ηθελα να είμαι στο απόλυτο σκοτάδι, κυκλοφορούσα στο σπίτι με μαύρα γυαλιά ηλίου και κλειστές τις μπαλκονόπορτες. Μετά την εβδομάδα τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα.
Άδεια πήρα μόνο μια εβδομάδα αλλά νομίζω ότι αν μπορείς πάρε και δεύτερη.
Α Ξ Ι Ζ Ε Ι ! ! !

mommymini
10-05-10, 15:57
Δυστυχώς κι εγώ που σκέφτομαι να κάνω την επεμβαση αναγκαστικά θα πρέπει να υποστώ την prk λόγω ρωγμών. Πάντως,τώρα που διαβασα ότι θέλει τόσο μεγάλο χρόνο αποκατάστασης το σκέφτομαι. Προς το παρόν την ανέβαλα έως διακόψω τον θηλασμό.
mommymini για πόσο καιρό πήρες αναρρωτική από την δουλειά? επίσης, κάτι σημαντικό, πονούσες μετά?
Οι ρωγμές μπορούν κάλλιστα να αποκατασταθούν με ένα λέηζερ των 20 δευτερολέπτων αλλά αυτό θα πρέπει να προηγηθεί ένα μήνα νωρίτερα. Το ίδιο είχα και εγώ όμως επειδή εγώ δεν μπορούσα να περιμένω ακόμα ένα μήνα με γυαλιά έκανα κατευθείαν την αποκατάσταση. Ούτως ή άλλως δεν σκέφτομαι να ξαναγεννήσω άμεσα τουλάχιστον. Σε μία επικείμενη εγκυμοσύνη θα διορθώσω και τις ρωγμές.

Τώρα από πόνο δεν μπορώ να πω ότι πονούσα αλλά ότι είχα ενοχλήσεις. Σαν να έχεις μικρά γυαλάκια ή άμμο μέσα στα μάτια σου για μία εβδομάδα περίπου και αυτό γιατί στη συγκεκριμένη μέθοδο που έκανα μετά την επέμβαση σου βάζουνε επουλωτικούς φακούς επαφής. Αυτοί είναι που σου προκαλούν δυσανεξία. Όταν βγουν φεύγει και η ενόχληση.
Βέβαια θα συμφωνήσω με την προλαλίσασα απόλυτο σκοτάδι για μία εβδομάδα περίπου. Έχεις φωτοφοβία. Γυαλιά ηλίου μέσα στο σπίτι με κλειστά τα παράθυρα. Τα παιδιά μου με κοιτούσαν απορημένα. Τι κάνει αυτή η τρελή μάνα μας;
Όσο αφορά την εργασία να ξέρεις ότι για 10 μέρες δεν μπορείς να διαβάσεις κοντά σαν να έχεις πρεσβυωπία. Επίσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ για το ίδιο χρονιό διάστημα υπολογιστής και τηλεόραση.

Πάντως θα το ξανάκανα και 10 φορές αν χρειαζόταν. Σε βγάζει από την ταλαιπωρία των γυαλιών.

Στην αισθητικό μου η οποία μου πρότεινε και το γιατρό όπου και αυτή είχε κάνει την ίδια επέμβαση της είπα ότι καλύτερα να κάνω λέηζερ παρά αποτρίχωση. :D:D:D:D:D:D:D

ELENI G
11-05-10, 09:52
Το Σάββατο μου ανοίξαν το αριστερό μάτι που είχε πρόβλημα και το καθαρίσαν. Προς το παρόν είναι χειρότερο από πριν. Δεν βλέπω ούτε τα μεγάλα γράμματα. Ευτυχώς που το δεξί έχει αποκατασταθεί και βοηθάει λιγάκι την κατάσταση.

melita
11-05-10, 17:03
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Έχω ήδη κάνει περιχαράκωση ρωγμών και στα 2 μάτια. Και μπορώ άμεσα να κάνω την επέμβαση, μόνο που το κέντρο όρασης που θα πάω για λόγους δεοντολογικούς δεν κάνει την επέμβαση σε θηλάζουσες. Όποτε αποθηλάσω μάλλον μετά το καλοκαίρι θα προγραμματίσω. Δυστυχώς θα περάσω και αυτό το καλοκαίρι με γυαλιά και φακούς.

itsme
26-05-10, 13:08
Το Σάββατο μου ανοίξαν το αριστερό μάτι που είχε πρόβλημα και το καθαρίσαν. Προς το παρόν είναι χειρότερο από πριν. Δεν βλέπω ούτε τα μεγάλα γράμματα. Ευτυχώς που το δεξί έχει αποκατασταθεί και βοηθάει λιγάκι την κατάσταση.

Τι έγινε τελικά με το ματάκι σου? Καθάρισε?

ELENI G
26-05-10, 14:48
itsme δυστυχώς το μάτι μου δεν έχει φτιάξει. Συνεχίζω να βάζω κολλύρια αλλά τίποτα ακόμα. Το αριστερό μου μάτι δεν αντιδρά καλά στο υλικό που βάλαν. Έτσι μου προτείναν να τεντώσουν το υλικό με ράμματα στο μάτι για ένα μήνα ώστε να θρέψει χωρίς να μετακινηθεί. Ελπίζω αυτό να έχει αποτέλεσμα.

itsme
26-05-10, 16:03
itsme δυστυχώς το μάτι μου δεν έχει φτιάξει. Συνεχίζω να βάζω κολλύρια αλλά τίποτα ακόμα. Το αριστερό μου μάτι δεν αντιδρά καλά στο υλικό που βάλαν. Έτσι μου προτείναν να τεντώσουν το υλικό με ράμματα στο μάτι για ένα μήνα ώστε να θρέψει χωρίς να μετακινηθεί. Ελπίζω αυτό να έχει αποτέλεσμα.

Τι υλικό του έβαλαν? Δεν βάζουν ξένο σώμα στην επέμβαση αυτή.. ούτε στη prk ουτε στην lasik..
Δεν σε αμφισβητώ, απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι δεν πήγε καλά..

ELENI G
27-05-10, 10:22
Τι υλικό του έβαλαν? Δεν βάζουν ξένο σώμα στην επέμβαση αυτή.. ούτε στη prk ουτε στην lasik..
Δεν σε αμφισβητώ, απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι δεν πήγε καλά..

Έτσι όπως το έχω καταλάβει εγώ, υπάρχει κάτι σαν μεμβράνη πάνω στο μάτι (νομίζω ο γιατρός το ονομάζει "φλατ" -κάπως έτσι τουλάχιστον). Αυτή η μεμβράνη εφαρμόζει και γίνεται ένα με το μάτι. Στο δικό μου μάτι "τσαλακώνεται" και δημιουργεί τα προβλήματα. Γι' αυτό θέλουν να μου κάνουν τα ράμματα για να την τεντώσουν και να θρέψει πριν ξαναμετακινηθεί. Δεν είμαι και οφθαλμίατρος αλλά έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

mommymini
27-05-10, 10:27
Έτσι όπως το έχω καταλάβει εγώ, υπάρχει κάτι σαν μεμβράνη πάνω στο μάτι (νομίζω ο γιατρός το ονομάζει "φλατ" -κάπως έτσι τουλάχιστον). Αυτή η μεμβράνη εφαρμόζει και γίνεται ένα με το μάτι. Στο δικό μου μάτι "τσαλακώνεται" και δημιουργεί τα προβλήματα. Γι' αυτό θέλουν να μου κάνουν τα ράμματα για να την τεντώσουν και να θρέψει πριν ξαναμετακινηθεί. Δεν είμαι και οφθαλμίατρος αλλά έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.
Λοιπόν προφανώς έχεις κάνει τη lazik. Δεν είναι μεβράνη. Ο κερατοειδής του ματιού σου κόβεται flat (φαντάσου σαν καπάκι) χτυπάει το λέηζερ και μετά κλείνουν αυτό το ¨καπάκι¨ το οποίο κανονικά επικολλάται μόνο του μέσα σε 10 μέρες. Το οποίο αν δεν κολλήσει γίνεται άλλο χειρουργείο για να το αποκαταστήσουν πλέον οι ίδιοι. Τι να πω κορίτσι μου έτυχες στην περίπτωση. Περαστικά.

ELENI G
27-05-10, 10:35
Το ξέρω ότι έχω πέσει στην περίπτωση, αλλά με πιάνει το παράπονο γιατί να μου τύχει και αυτό. Από ότι έχω καταλάβει κάνοντας τα ράμματα δεν είναι και σίγουρο ότι θα αποκατασταθει εντελώς το πρόβλημα. Αυτό που επιδιώκουν είναι να διορθωθεί η όραση του αριστερού ματιού και να είναι υποφερτή με τη βοήθεια του άλλου ματιού. Τέλεια δεν θα βλέπω, αυτό πρέπει να το πάρω απόφαση.

itsme
27-05-10, 10:40
Ελένη μου, αυτή είναι επιπλοκή και δε νομίζω πως φταίει το μάτι σου..
Όπως τα λέει η mommymini είναι.. τμήμα του κερατοειδή σου είναι το flat..
Ελπίζω με τα ράμματα να επανέλθει..
Περαστικά σου και ενημέρωσέ μας..

Πόση μυωπία είχες αλήθεια?

Μπορείς να μου στείλεις ένα pm, πού έκανες την επέμβαση?

mommymini
27-05-10, 10:41
Το έχω αναφέρει και παραπάνω η αποκατάσταση της όρασης γίνεται σταδιακά. Εγώ άρχισα να βλέπω 10/10 μετά τους 6 μήνες. Εξάλου μην σε στεναχωρεί αν δεν βλέπεις τέλεια γιατί μετά από καιρό μπορείς να επαναλάβεις την επέμβαση. Βέβαια μετά από αυτό, θα μου πεις πως να το πάρεις απόφαση και θα έχεις και δίκιο.

Lola Bunny
29-07-10, 00:32
θα ήθελα να ρωτησω αν εχει κανει καμια σας laser ενω ειχε λίγη μυωπία????
εχω 1.25, αλλά δεν μπορώνα κυκλοφορησω χωρις τα γυαλια.ισως επειδη εχωσυνηθησει. το σκεφτομαι για laser, αλλα γίνεται με τοση λιγη μυωπια?
και επισης προβληματιζομαι μηπως μουανεβει η μυωπία κατα τη διαρκεια των εξωθησεων σε επόμενη γεννα.διαβασα αυτα που εγραψαν παραπανω οι κοπελες.αν εχει ρωτησει καποια αλλη τον γιατρο, ας μας πει!
ρωτησα τον γυναικολογο μου αλλα μου ειπε οτι δεν του εχει τυχει τετοια περιπτωση και πρεπει να ρωτησω οφθαλμίατρο......

alex4
29-07-10, 01:12
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Γιατί δεν το κάνουν σε θηλάζουσες?

xuito
29-07-10, 09:35
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Γιατί δεν το κάνουν σε θηλάζουσες?
Η δική μου οφθαλμίατρος μου είχε πει ότι πρέπει να επανέλθουν οι ορμόνες στα καλά τους και μετά να κάνω την επέμβαση.

mesastoura
29-07-10, 10:02
ίσως είναι και το θέμα της νάρκωσης

alex4
29-07-10, 16:15
Ευχαριστώ κορίτσια. :) Θα περιμένω να αποθηλάσω και μετά θα επανέλθω, γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα η επέμβαση.

nirma
29-07-10, 17:03
θα ήθελα να ρωτησω αν εχει κανει καμια σας laser ενω ειχε λίγη μυωπία????
εχω 1.25, αλλά δεν μπορώνα κυκλοφορησω χωρις τα γυαλια.ισως επειδη εχωσυνηθησει. το σκεφτομαι για laser, αλλα γίνεται με τοση λιγη μυωπια?
και επισης προβληματιζομαι μηπως μουανεβει η μυωπία κατα τη διαρκεια των εξωθησεων σε επόμενη γεννα.διαβασα αυτα που εγραψαν παραπανω οι κοπελες.αν εχει ρωτησει καποια αλλη τον γιατρο, ας μας πει!
ρωτησα τον γυναικολογο μου αλλα μου ειπε οτι δεν του εχει τυχει τετοια περιπτωση και πρεπει να ρωτησω οφθαλμίατρο......

δεν ξέρω την επιτυχία την επέμβασης σε τόσο μικρή μυωπία, εγώ είχα 5,5 και βλέπω τέλεια τώρα
Με τις δύο γέννες που ήταν φυσιολογικές δεν είχαμε κανένα πρόβλημα
ο οφθαλμίατρος μου είπε απλά, ότι ακόμα είμαι ατομο με μυωπία σε θέματα ιατρικά, και ο γυναικολόγος, ότι σε περίπτωση περιπλοκής στην γέννα θα με πήγαινε πιο εύκολα σε καισαρική όπως κάνουν με αυτούς που έχουν μυωπία πάνω από 8.

mariori
29-08-10, 12:45
Έχει κάνει κάποιος ή κάποια διόρθωση μυωπίας στον Οφθαλμό στη Γλυφάδα για να μου πει εντυπώσεις είτε εδώ είτε με πμ;

ELENI G
10-09-10, 10:03
Καλημέρα σας, θέλω να πω πως είμαι πολύ απογοητευμένη. Όπως είχα γράψει και παλιότερα είχα κάνει ράμματα για να διορθώσω το πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί μετά από επέμβαση laiser. Πριν μια εβδομάδα έβγαλα τα ράμματα, ελπίζοντας ότι θα βλέπω καλύτερα. Το θετικό είναι ότι το flat (ή όπως αλλιώς το λένε) κόλλησε και δεν τσαλακώνει πια. Το αρνητικό είναι ότι πλέον ανέβηκε ο αστιγματισμός και στα δυο μάτια, ακόμα και στο καλό. Ο γιατρός μου τα έχει δει όλα και φοβάται να μου προτείνει το οτιδήποτε, γιατί ότι και να κάνουμε προκύπτει κάτι άλλο. Οπότε έχω δυο επιλογές πια. Ή να αφήσω τα πράγματα όπως έχουν, να βλέπω δηλαδή μέτρια και να φορέσω γυαλιά έστω για λίγες ώρες την ημέρα ως βοηθητικά ή να προχωρήσουμε σε νέο laiser και στα δυο μάτια πια. Επειδή όμως τα μάτια μου δεν αντιδρούν καλά φοβάται μήπως γίνουν χειρότερα τα πράγματα και τότε ίσως χρειαστεί να διορθώσουμε τον κερατοειδή με νέα επέμβαση. Ή στην καλύτερη να βλέπω λίγο καλύτερα από τώρα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω....

kounelitsa
10-09-10, 10:38
Έκανα κι εγω lasik πριν 2 χρόνια!! Επαθα φλεγμονή έπαιρνα κολλύριο, με το κολλύριο πήγε η πίεση του ματιού 40!!!!!!!! Έλεγα στο γιατρό ότι πονάει όλο μου το κεφάλι και μου έλεγε ο λακαμας είναι ψυχολογικό και ωα σθνεχίζω το κολλύριο!!!! Μα πόσο λακαμας όμως!!! Ευτυχως που το σκέφτηκε ο συνεργάτης του να μου μετρήσει την πίεση....
Ούτε το ονομά του δεν θέλω να ξανακούσω! Κάναμε οικογενειακως τάματα για να ξαναδώ!Νομιζα ότι θα τυφλωνόμουν!!!
Δεν έβλεπα τίποτα, το τι προσευχές έκανα δεν λέγεται!!!!

Μετά από 1 μήνα ταλαιπωρία όοολα καλά!!

stafroditi2353
10-09-10, 10:50
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΜ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ

ballou
10-09-10, 11:32
Καλημέρα σας, θέλω να πω πως είμαι πολύ απογοητευμένη. Όπως είχα γράψει και παλιότερα είχα κάνει ράμματα για να διορθώσω το πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί μετά από επέμβαση laiser. Πριν μια εβδομάδα έβγαλα τα ράμματα, ελπίζοντας ότι θα βλέπω καλύτερα. Το θετικό είναι ότι το flat (ή όπως αλλιώς το λένε) κόλλησε και δεν τσαλακώνει πια. Το αρνητικό είναι ότι πλέον ανέβηκε ο αστιγματισμός και στα δυο μάτια, ακόμα και στο καλό. Ο γιατρός μου τα έχει δει όλα και φοβάται να μου προτείνει το οτιδήποτε, γιατί ότι και να κάνουμε προκύπτει κάτι άλλο. Οπότε έχω δυο επιλογές πια. Ή να αφήσω τα πράγματα όπως έχουν, να βλέπω δηλαδή μέτρια και να φορέσω γυαλιά έστω για λίγες ώρες την ημέρα ως βοηθητικά ή να προχωρήσουμε σε νέο laiser και στα δυο μάτια πια. Επειδή όμως τα μάτια μου δεν αντιδρούν καλά φοβάται μήπως γίνουν χειρότερα τα πράγματα και τότε ίσως χρειαστεί να διορθώσουμε τον κερατοειδή με νέα επέμβαση. Ή στην καλύτερη να βλέπω λίγο καλύτερα από τώρα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω....
Καταρχάς ευτυχώς που τελεώσαν όλα καλά με την επικόληση (flat).
Κατά δεύτερον περιστικά μας. Πήγα πρόσφατα στον γιατρό για την ετήσια παρακολούθηση δηλαδή ένα χρόνο μετά την επέμβαση. Και έχω αστιγματισμό στο δεξί μάτι 0,50 που σημαίνει μπορεί να να αυξηθεί η να δημιουργηθεί και στο άλλο. Προς το παρόν η όραση μου με δυσκολεύει μόνο το βράδυ στην οδήγηση. Αν τα πράγματα δυσκολέψουν περισσότερο ίσως να φοράω για λίγο κ πάλι γυαλιά.
Θα σου πρότεινα να μην προχωρήσεις ακόμα σε μια νέα επέμβαση και να δεις πως θα εξελιχθεί η όρασή σου ακόμα και ξαναχρησιμοποιήσεις για λίγο γυαλιά.

ELENI G
10-09-10, 11:51
ballou, δεν μιλάμε για μισό βαθμό αστιγματισμό. Μέσα σε ένα μήνα 1,5 βαθμό και στο άλλο κοντά 2.
Δεν βλέπω πλέον τα γράμματα σε μικρές συσκευασίες. Προχθές προσπαθούσα να μετρήσω 4ml από ένα φάρμακο και δεν έβλεπα το 4 στο δοσομετρητή, ενώ τον είχα κολλήσει στο πρόσωπό μου. Τα βλέπω σαν μουτζούρες. Όταν γράφω στον Η/Υ μεγαλώνω τις γραμματοσειρές . Στην οδήγηση δεν βλέπω τις πινακίδες.

ballou
10-09-10, 12:02
Όταν έκανες την επέμβαση είχες και μυωπία ή μόνο τον αστιγματισμό ; Γιατί περίεργο δεν ακουγεται πως κια οι δυό μας κάναμε αστιμγατισμό;
΄Πόσο καιρό πριν το έκανες;

ELENI G
10-09-10, 12:07
Όταν έκανες την επέμβαση είχες και μυωπία ή μόνο τον αστιγματισμό ; Γιατί περίεργο δεν ακουγεται πως κια οι δυό μας κάναμε αστιμγατισμό;
΄Πόσο καιρό πριν το έκανες;

Εγώ το έκανα τον περασμένο Μάρτιο, είχα σχεδόν 5 βαθμούς μυωπία. Άρχές Ιουνίου έκανα τα ράμματα. Το ότι εμφανίζεται καποια στιγμή αστιγματισμός το ξέρω, Το ότι κάνεις επέμβαση για τη μυωπία δεν σημαίνει ότι δεν θα εμφανιστεί αργότερα αστιγματισμός. Το θέμα είναι όμως, τόσο σύντομα και τέτοια αύξηση μέσα σε 3 εβδομάδες;

ballou
10-09-10, 13:14
Εγώ πάλι δεν το ήξερα πως εμφανίζεται. Και μόνο ο αστιγματισμός; Δηλαδή αν κάποιος έχει μόνο μυωπία και κάνει την επέμβαση θα του εμφανιστεί ίσως αστιγματισμός μετά;

Αυτό όμως που ήξερα ίσως όμως να είναι και η μοναδική περίπτωση εμφανίστηκε ακριβώς ο ίδιος βαθμός μυωπίας 2 μήνες μετά την επέμβαση.
Τυχαίο;
Δεν νομίζω.

yorkshire
10-09-10, 14:59
Έκανα και εγώ prk πριν απο τεσσερα χρονια ολα καλα μετα απο λιγο καιρο καθαρισε και η οραση τελειως αλλα μετα απο κανενα χρονο εμφανιστηκαν κλωστιτσες στα ματια μου και βλεπω και λαμψεις.μετα απο καιρο πηγα εκανα βυθοσκοπηση τιποτα ειπε ο γιατρος και ειναι απο τους πολυ καλους. Παρα όλα αυτα η κλωστιτσες υπαρχουν και εγω αν και το εχω αφησει το θεμα πλεον και κανω σαν να μην υπαρχουν δεν θα ξαναεκανα λειζερ στο ματι θα προτιμουσα τα γυαλια μου..

kounelitsa
10-09-10, 15:06
Εγώ το έκανα τον περασμένο Μάρτιο, είχα σχεδόν 5 βαθμούς μυωπία. Άρχές Ιουνίου έκανα τα ράμματα. Το ότι εμφανίζεται καποια στιγμή αστιγματισμός το ξέρω, Το ότι κάνεις επέμβαση για τη μυωπία δεν σημαίνει ότι δεν θα εμφανιστεί αργότερα αστιγματισμός. Το θέμα είναι όμως, τόσο σύντομα και τέτοια αύξηση μέσα σε 3 εβδομάδες;

Μαλλον ταλαιπωρήθηκαν πολύ τα μάτια σου γι'αυτο:(
κριμα βρε κοπέλα μου να ξέρεις ποσο σε καταλαβαίνω.είναι δύσκολη πειοχή τα μάτια και αν διαβάσεις παραπάνω ταλαιπωρήθηκα κι εγώ......
Εγώ είχα 7 και 7.5 και στο ένα 1βαθμο αστιγματισμό ο οποίος διορθώθηκε μαζί με τα υπολοιπα...........εχω κάνει βυθοσκόπηση και β΄ρηκαν κάποιες βλάβες στα μάτια λόγω υψηλής μυωπίας(καμια σχεση με το laser) αλλά μεχρι τώρα ολα καλα. Αφησέ τα να ξεκουραστούν λιγο ταματάκια σου και αργότερα βλέπεις τί θα κάνεις!!

ballou
10-09-10, 15:07
Έκανα και εγώ prk πριν απο τεσσερα χρονια ολα καλα μετα απο λιγο καιρο καθαρισε και η οραση τελειως αλλα μετα απο κανενα χρονο εμφανιστηκαν κλωστιτσες στα ματια μου και βλεπω και λαμψεις.μετα απο καιρο πηγα εκανα βυθοσκοπηση τιποτα ειπε ο γιατρος και ειναι απο τους πολυ καλους. Παρα όλα αυτα η κλωστιτσες υπαρχουν και εγω αν και το εχω αφησει το θεμα πλεον και κανω σαν να μην υπαρχουν δεν θα ξαναεκανα λειζερ στο ματι θα προτιμουσα τα γυαλια μου..
Τις ίδιες κλωστίτσες έχει και η φίλη μου που με παρέπεψε στον γιατρό. Και σε εκείνη είπε να μην δίνει σημασία.

Όταν λες καθάρισε η όρασή σου αναφέραι στο θάμπωμα; Γιατί εγώ 1 χρόνο μετά έχω ακόμα το θάμπωμα. Δηλαδή το βράδυ βλέπω όλα τα φώτα σαν ήλιο (μέσα σε φωτοστέφανο εννοώ)

yorkshire
10-09-10, 15:42
Τις ίδιες κλωστίτσες έχει και η φίλη μου που με παρέπεψε στον γιατρό. Και σε εκείνη είπε να μην δίνει σημασία.

Όταν λες καθάρισε η όρασή σου αναφέραι στο θάμπωμα; Γιατί εγώ 1 χρόνο μετά έχω ακόμα το θάμπωμα. Δηλαδή το βράδυ βλέπω όλα τα φώτα σαν ήλιο (μέσα σε φωτοστέφανο εννοώ)

Και στο θαμπωμα αναφερομαι που δεν θυμαμαι ακριβως ποσο καιρο μετα εφυγε αλλα κυριως επειδη ημουν φοιτητρια δυσκολευομουν να διαβασω τα μικρα γραμματα των βιβλιων αλλα φαντασου τελη Μαρτιου το εκανα και τον Ιουνιο στις εξετασεις δεν ειχα προβλημα και ηταν και PRK. Απλα με τις κλωστιτσες φοβηθηκα πολυ και λεω αν ειναι να χασω την οραση μου χιλιες φορες τα γυαλακια μου(υπερβολικη αλλα ειχα τρομοκρατηθει πολυ με τις κλωστιτσες οταν διαβαζα στο Internet τι μπορει να ειναι και τι μπορει να γινει). Επειδη συνεβη σε εμενα δεν σμαινει οτι θα εμφανιστει και σε αλλους. Η οραση μου ειναι τελεια απο τοτε επισης

ballou
10-09-10, 15:54
και εμένα η ίδια επέμβαση είναι αλλά το θάμπωμα θάμπωμα.

ELENI G
27-09-10, 12:54
Καλημέρα,
Την Πέμπτη που μας έρχεται θα κάνω πάλι λέιζερ και στα δυο μάτια. Οι γιατροί θεωρούν από τις εξετάσεις ότι τα μάτια μου μπορούν να δεχτούν και άλλο. Αυτό που δεν μπορούν να μου εγγυηθούν είναι ότι τα μάτια μου θα αντιδράσουν όπως πρέπει. Ειλικρινά θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά και ότι δεν θα εχω άλλα προβλήματα. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΦΟΡΕΣΩ ΓΥΑΛΙΑ, ούτε και για λίγο αλλά δεν θέλω να πάθω και καμιά πιο σοβαρή ζημιά. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ.

ballou
27-09-10, 13:01
Κοριτσάκι μου, εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια και να ξεμπερδέψεις μια για πάντα με το θέμα όραση. Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα και ενημερωσέ μας σχετικά γιατί με βλέπω και εγώ αργά ή γρήγορα να επαναλαμβάνω την επέμβαση.

ELENI G
27-09-10, 13:07
Κοριτσάκι μου, εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια και να ξεμπερδέψεις μια για πάντα με το θέμα όραση. Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα και ενημερωσέ μας σχετικά γιατί με βλέπω και εγώ αργά ή γρήγορα να επαναλαμβάνω την επέμβαση.

Ευχαριστώ πολύ ballou, μακάρι να τελειώσω με αυτήν την ιστορία σύντομα και με επιτυχία

ballou
27-09-10, 13:08
Άντε και μετά ............. για πιλότος!

mariori
01-10-10, 13:45
Έκανα πριν μια εβδομάδα την επέμβαση. Καμία σχέση πώς το παρουσιάζουν οι γιατροί και πώς είναι. Μου έλεγε ότι Παρακευή το κάνω και Δευτέρα είμαι μια χαρά και πάω δουλειά. Από την επόμενη μέρα που το έκανα έβλεπα ότι είχε διαφορά το ένα μάτι με το άλλο. Το ένα μάτι έβλεπε κανονικά (με πολύ θολούρα βέβαια αλλά όχι μυωπία) ενώ από το άλλο ούτε τα γράμματα στην τηλεόραση. Όλο αυτό μου δημιούργησε σύγχιση και πολλά ψυχολογικά. Έριξα πολύ κλάμα τις πρώτες μέρες. Εκ των υστέρων μαθαίνω ότι είχε σκοπό να μου αφήσει σε αυτό το μάτι μυωπία για να μην έρθει η πρεσβυωπία νωρίς. Και βέβαια εγώ δεν είχα καμία ενημέρωση γι' αυτό. Εκ των υστέρων επίσης μαθαίνω ότι και μετά από ένα χρόνο να πάω για διόρθωση το ίδιο flap θα σηκώσει.

Μια εβδομάδα μετά βάζω ακόμη κολλύριο ανά μισάωρο γιατί στεγνώνουν τα μάτια μου και η θολούρα παραμένει ιδιαίτερα στο ένα μάτι. Αν κάτσω λίγο παραπάνω στον Η/Υ ή διαβάσω κάτι με πιάνει πονοκέφαλος. Και έκανα το λάθος να μην πάρω αναρρωτική και τα μεσημέρια γυρνάω με πονοκέφαλο. Και δεν μπορώ να βάλω γυαλιά για να βλέπω έστω και για ένα μήνα γιατί δεν το συστήνουν οι γιατροί μέχρι να σταθεροποιηθεί το μάτι. Αισθάνομαι σαν μονόφθαλμη, η όρασή μου είναι σαν να έχω φορέσει από το ένα μάτι φακό και από το άλλο όχι. Η αίσθηση σαν να έχουν τα μάτια μου άμμο σε μόμιμη βάση, ή σαν να κοιμάμαι και ξυπνάω με το ίδιο ζευγάρι φακούς επαφής που στεγνώνουν και θέλουν κολλύριο κάθε λίγο και λιγάκι.

Μετά από εξέταση σε άλλον γιατρό μου βρήκε ότι στο δεξί έχω μυωπία 0,50 και αστιγματισμό 0,75. Πριν δεν είχα καθόλου αστιγματισμό σε κανένα μάτι. Μου είπε ότι για ένα μήνα δεν μπορεί να βγει σύμπέρασμα γιατί το μάτι θα αλλάζει και θα πρέπει να συμβιβαστώ με αυτό. Αν χρειάστεί διορθωτική που μπορεί και να μη χρειαστεί συστήνει να γίνει μετά το εξάμηνο.

Παρόλα αυτά η επέμβαση πήγε πολύ καλά σύμφωνα με τα λεγόμενα και των δύο... Όμως αυτό το "πολύ καλά" εγώ δεν το βλέπω.

ballou
01-10-10, 14:20
Έκανα πριν μια εβδομάδα την επέμβαση. Καμία σχέση πώς το παρουσιάζουν οι γιατροί και πώς είναι. Μου έλεγε ότι Παρακευή το κάνω και Δευτέρα είμαι μια χαρά και πάω δουλειά. Από την επόμενη μέρα που το έκανα έβλεπα ότι είχε διαφορά το ένα μάτι με το άλλο. Το ένα μάτι έβλεπε κανονικά (με πολύ θολούρα βέβαια αλλά όχι μυωπία) ενώ από το άλλο ούτε τα γράμματα στην τηλεόραση. Όλο αυτό μου δημιούργησε σύγχιση και πολλά ψυχολογικά. Έριξα πολύ κλάμα τις πρώτες μέρες. Εκ των υστέρων μαθαίνω ότι είχε σκοπό να μου αφήσει σε αυτό το μάτι μυωπία για να μην έρθει η πρεσβυωπία νωρίς. Και βέβαια εγώ δεν είχα καμία ενημέρωση γι' αυτό. Εκ των υστέρων επίσης μαθαίνω ότι και μετά από ένα χρόνο να πάω για διόρθωση το ίδιο flap θα σηκώσει.

Μια εβδομάδα μετά βάζω ακόμη κολλύριο ανά μισάωρο γιατί στεγνώνουν τα μάτια μου και η θολούρα παραμένει ιδιαίτερα στο ένα μάτι. Αν κάτσω λίγο παραπάνω στον Η/Υ ή διαβάσω κάτι με πιάνει πονοκέφαλος. Και έκανα το λάθος να μην πάρω αναρρωτική και τα μεσημέρια γυρνάω με πονοκέφαλο. Και δεν μπορώ να βάλω γυαλιά για να βλέπω έστω και για ένα μήνα γιατί δεν το συστήνουν οι γιατροί μέχρι να σταθεροποιηθεί το μάτι. Αισθάνομαι σαν μονόφθαλμη, η όρασή μου είναι σαν να έχω φορέσει από το ένα μάτι φακό και από το άλλο όχι. Η αίσθηση σαν να έχουν τα μάτια μου άμμο σε μόμιμη βάση, ή σαν να κοιμάμαι και ξυπνάω με το ίδιο ζευγάρι φακούς επαφής που στεγνώνουν και θέλουν κολλύριο κάθε λίγο και λιγάκι.

Μετά από εξέταση σε άλλον γιατρό μου βρήκε ότι στο δεξί έχω μυωπία 0,50 και αστιγματισμό 0,75. Πριν δεν είχα καθόλου αστιγματισμό σε κανένα μάτι. Μου είπε ότι για ένα μήνα δεν μπορεί να βγει σύμπέρασμα γιατί το μάτι θα αλλάζει και θα πρέπει να συμβιβαστώ με αυτό. Αν χρειάστεί διορθωτική που μπορεί και να μη χρειαστεί συστήνει να γίνει μετά το εξάμηνο.

Παρόλα αυτά η επέμβαση πήγε πολύ καλά σύμφωνα με τα λεγόμενα και των δύο... Όμως αυτό το "πολύ καλά" εγώ δεν το βλέπω.

Τις πρώτες 20 και πλέον μέρες βάζεις κολλύρια και τεχνητό δάκρυ. Όμως τηλεόραση και τν μετά από 10 μέρες μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Η άμμο που αισθάνεσαι είναι απολύτα φυσιολογικό και περίπου στον μήνα θα φύγει.

Το ότι ο γιατρός σου εσκεμένα σου άφησε μικρό ποσοστό μυωπιάς καταρχάς θα έπρεπε να σε έχει ενημερώσει και κατα δεύτερο είναι σχετικά νέα μέθοδος που γίνεται τον τελευταίο χρόνο αλλά οι ασθενείς που υποβάλλονται σε αυτήν την διαδικασία φοράνε φακούς μόνο στο ένα μάτι για ένα μήνα, να κάνουν δηλαδή την δοκιμή αν μπορούν να το ανεχτούν και αν τους εξυπηρετεί.

Καλή ανάρρωση.

mariori
04-10-10, 10:48
Τις πρώτες 20 και πλέον μέρες βάζεις κολλύρια και τεχνητό δάκρυ. Όμως τηλεόραση και τν μετά από 10 μέρες μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Η άμμο που αισθάνεσαι είναι απολύτα φυσιολογικό και περίπου στον μήνα θα φύγει.

Το ότι ο γιατρός σου εσκεμένα σου άφησε μικρό ποσοστό μυωπιάς καταρχάς θα έπρεπε να σε έχει ενημερώσει και κατα δεύτερο είναι σχετικά νέα μέθοδος που γίνεται τον τελευταίο χρόνο αλλά οι ασθενείς που υποβάλλονται σε αυτήν την διαδικασία φοράνε φακούς μόνο στο ένα μάτι για ένα μήνα, να κάνουν δηλαδή την δοκιμή αν μπορούν να το ανεχτούν και αν τους εξυπηρετεί.

Καλή ανάρρωση.

Ευχαριστώ!
Την αίσθηση άμμου στα μάτια μπορώ να την ανεχτώ, βάζω κολλύρια συνέχεια και ξέρω ότι είναι κάτι που θα περάσει. Το κακό είναι η υπολειπόμενη μυωπία και περισσότερο μάλλον ο αστιγματισμός που είναι κάτι καινούριο για μένα και με ζαλίζει, έστω κι αν θεωρείται μικρός βαθμός και είναι μόνο στο ένα μάτι και δεν ξέρω αν θα περάσει. Αν δεν βελτιωθεί η όραση στο μήνα, θα αναγκαστώ να ξανακάνω επέμβαση στο ένα μάτι. Αλλιώς θα πρέπει να βάλω γυαλιά, που θα είναι σαν να έκανα την επέμβαση χωρίς λόγο.
Πάντως για μένα είναι αρκετά ψυχοφθόρα διαδικασία και δεν το περίμενα...

Για αυτή τη μέθοδο όπου εφαρμόζουν δοκιμαστικά φακό επαφής στο ένα μάτι είχα διαβάσει κι εγώ. Λέγεται monovision και έχει να κάνει με την αντιμετώπιση της πρεσβυωπίας (στο ένα μάτι). Για τη διόρθωση της μυωπίας και για να αφήσουν υπόλοιπο μυωπίας δεν δοκιμάζουν κανένα φακό και δυστυχώς κάποιες φορές (όπως και στη δική μου) δεν ενημερώνουν.

ELENI G περιμένουμε νέα σου. Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά.

ELENI G
04-10-10, 12:26
Γεια σας κορίτσια,
Την Πέμπτη τελικά έκανα ξανά laiser. Μέχρι την τελευταία στιγμή ο ένας γιατρός έλεγε να μην ρισκάρω και ο άλλος να το κάνω. Τελικά το έκανα και νομίζω πως καλά έκανα. Στο δεξί μάτι έκανα την lasik και οφείλω να ομολογήσω πως βλέπω καλύτερα από την πρώτη φορά που το έκανα. Μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί με το αποτελέσμα. Στο αριστερό έκανα την prk (για καλό και για κακό). Έχω ακόμα τον φακό που μου βάλαν για προστασία. Αύριο μάλλον θα τον βγάλω. Μέχρι σήμερα δεν μπορώ να πω ότι βλέπω καλά στο αριστερό, ούτε μέτρια θα έλεγα. Μου είπαν όμως ότι θέλει λίγο χρόνο ακόμα. Το καλό είναι ότι την αίσθηση του θαμπώματος δεν την έχω ιδιαίτερα. Πάντως έχω να πω ότι τράβηξα πολύ πόνο στο αριστερό μάτι. Πέρασα όλη την Πέμπτη με παυσίπονα, με κλειστά μάτια σε σκοτεινό δωμάτιο και με γυαλιά ηλίου. Δεν είχα αισθανθεί έτσι την πρώτη φορά, ούτε όταν έκανα τα ράμματα. Φυσικά είμαι στη γραφείο και φυσικά φοράω γυαλιά ηλίου. Έχω φάει τρελό δούλεμα. Ελπίζω όλη αυτή η ταλαιπωρία που έχω τραβήξει να μην την πέρασα άδικα και το αποτέλεσμα να διαρκέσει. Επιτέλους να πάει και κάτι καλά....

ballou
04-10-10, 12:30
Γεια σας κορίτσια,
Την Πέμπτη τελικά έκανα ξανά laiser. Μέχρι την τελευταία στιγμή ο ένας γιατρός έλεγε να μην ρισκάρω και ο άλλος να το κάνω. Τελικά το έκανα και νομίζω πως καλά έκανα. Στο δεξί μάτι έκανα την lasik και οφείλω να ομολογήσω πως βλέπω καλύτερα από την πρώτη φορά που το έκανα. Μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί με το αποτελέσμα. Στο αριστερό έκανα την prk (για καλό και για κακό). Έχω ακόμα τον φακό που μου βάλαν για προστασία. Αύριο μάλλον θα τον βγάλω. Μέχρι σήμερα δεν μπορώ να πω ότι βλέπω καλά στο αριστερό, ούτε μέτρια θα έλεγα. Μου είπαν όμως ότι θέλει λίγο χρόνο ακόμα. Το καλό είναι ότι την αίσθηση του θαμπώματος δεν την έχω ιδιαίτερα. Πάντως έχω να πω ότι τράβηξα πολύ πόνο στο αριστερό μάτι. Πέρασα όλη την Πέμπτη με παυσίπονα, με κλειστά μάτια σε σκοτεινό δωμάτιο και με γυαλιά ηλίου. Δεν είχα αισθανθεί έτσι την πρώτη φορά, ούτε όταν έκανα τα ράμματα. Φυσικά είμαι στη γραφείο και φυσικά φοράω γυαλιά ηλίου. Έχω φάει τρελό δούλεμα. Ελπίζω όλη αυτή η ταλαιπωρία που έχω τραβήξει να μην την πέρασα άδικα και το αποτέλεσμα να διαρκέσει. Επιτέλους να πάει και κάτι καλά....

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. Και εύχομαι και ακόμα καλύτερα με την πάρωδο του χρόνου.
Γιατί όμως είσαι στον υπολογιστή. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η/Υ και ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ για 10 μέρες!!

ELENI G
04-10-10, 12:40
Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. Και εύχομαι και ακόμα καλύτερα με την πάρωδο του χρόνου.
Γιατί όμως είσαι στον υπολογιστή. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η/Υ και ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ για 10 μέρες!!

Δίκιο έχεις... Τηλεόραση δεν βλέπω, τον Η/Υ δυστυχώς δεν μπορώ να τον αποφύγω λόγω δουλειάς. Είχα άδεια Πέμπτη, Παρασκευή και ευτυχώς μεσολάβησε και το Σαββατοκύριακο και κάπως το έσωσα.

ballou
04-10-10, 12:53
Καλύτερα ζήτα για λίγες μέρες να αλλάξεις πόστο, ώστε να μην χρησιμοποιείς υπολογιστή. Εκτός αν θέλεις να κάνεις κ 3η επέμβαση!
Δεν λυπάσαι τον πόνο σου, τον κόπο σου, τον χρόνο σου, την αγωνία σου, θέλεις και άλλα για να σε πείσω.

ELENI G
04-10-10, 13:54
Καλύτερα ζήτα για λίγες μέρες να αλλάξεις πόστο, ώστε να μην χρησιμοποιείς υπολογιστή. Εκτός αν θέλεις να κάνεις κ 3η επέμβαση!
Δεν λυπάσαι τον πόνο σου, τον κόπο σου, τον χρόνο σου, την αγωνία σου, θέλεις και άλλα για να σε πείσω.

Ποια 3η, τέταρτη θα είναι (μακριά από εμάς). Άλλο πόστο δεν υπάρχει, άσε που μου πετάξαν παραμονή της επέμβασης ότι ίσως να πρέπει να αρχίζω να ψάχνω δουλειά γιατί δεν βλέπουν καλά τα πράγματα. Είμαι λοιπόν για άλλη άδεια; Το μόνο που μπορώ να κάνω στην παρούσα φάση είναι απλά να προσέχω..

mariori
19-10-10, 14:23
Σε λίγες μέρες θα συμπληρώσω μήνα από την επέμβαση lasik. Τα μάτια μου δεν στεγνώνουν τόσο πολύ, αλλά συνεχίζω να βάζω δάκρυ καμιά δεκαριά φορές την ημέρα. Από το δεξί μάτι συνεχίζω να μην βλέπω ικανοποιητικά, πιθανόν λόγω του αστιγματισμού. Ζαρώνω τα μάτια μου για να διαβάζω τα γράμματα της τηλεόρασης. Δεν ξέρω αν αυτό θα βελτιωθεί αλλά δεν μπορώ να πω ότι αισθάνομαι αισιόδοξη.

Πάνω σε συζητήσεις μου με συναδέλφους έμαθα ότι υπάρχουν γιατροί που δεν προτιμούν την lasik αν και είναι πιο ανώδυνη κατά την ανάρρωση και έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα.

Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο είδα ότι ένα βασικό μειονέκτημα της lasik είναι η τομή προκειμένου να δημιουργηθεί το flap η οποία δεν αναρρώνει ποτέ πλήρως. Η αντοχή του κερατοειδούς σταθεροποιείται μετά από 3,5 χρόνια και φτάνει το 30% περίπου της αντοχής του κερατοειδούς πριν υποστεί την τομή. Για το λόγο αυτό δεν προτείνεται στο εξωτερικό να γίνεται lasik σε όσους ασχολούνται με σπορ που απαιτούν σωματική επαφή, προκειμένου να μην αποκολληθεί το flap λόγω κάποιου χτυπήματος.
http://lasikcomplications.com/flapdislocation.htm

Αυτό που με σοκάρει περισσότερο από όλα είναι ότι κανένας γιατρός δεν το λέει αυτό πριν την επέμβαση.

Τα ποσοστά των ανθρώπων που είναι δυσαρεστημένοι από τα αποτελέσματα της επέμβασης είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτά που διαφημίζουν :
http://www.lasiknewswire.com/2009/12/the-truth-behind-lasik-satisfaction.html

Θα ήθελα πολύ να τα γνώριζα αυτά και όλα τα υπόλοιπα που διάβασα στο παραπάνω site, πριν κάνω την επέμβαση και κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν έψαξα νωρίτερα. Για αυτό το λόγο βάζω τα link για να ενημερωθεί όποιος ενδιαφέρεται και αν προχωρήσει στην επέμβαση τουλάχιστον να γνωρίζει και να μην πάθει το σοκ που έπαθα εγώ.

ELENI G πώς τα πας με τα μάτια σου; Εύχομαι να είναι καλύτερα.

alex4
19-10-10, 18:48
Κούκλες θορυβήθηκα με τα νέα. Με ενδιαφέρει κι εμένα όταν αποθηλάσω με το καλό, αλλά απ'όσα διάβασα καλύτερα να το αφήσω. Ήδη νιώθω ότι έχω ψιλοκαταστρέψει τα μάτια μου με τους φακούς επαφής. Δε με βλέπω καλά με επέμβαση!
Θα το ψάξω σαφώς συνειδητά όταν έρθει η ώρα. Μαριορι σε ευχαριστούμε που παρέθεσες το λινκ.

Εύχομαι Ελένη και στα άλλα κορίτσια που ταλαιπωρούνται καλή ανάρρωση και γρήγορα. :D

ELENI G
20-10-10, 10:46
Καλημέρα,
μετά από 20 μέρες ακριβώς που ξαναέκανα laiser, το δεξί μου μάτι βλέπει 100%. Έχει φτιάξει εντελώς και ελπίζω βέβαια να μείνει έτσι. Το αριστερό που ήταν και το προβληματικό, αυτή τη στιγμή βλέπει 50%, αλλά λόγω της prk έχει ακόμα περιθώρια. Το πολύ βέβαια που θα φτάσει είναι ένα 80% (και θα είμαστε και χαρούμενοι σύμφωνα με τον γιατρό). Mariori, αυτά που γράφεις δυστυχώς ισχύουν. Και εγώ δεν το είχα ψάξει, γιατί με ενδιέφερε να τελειώνω γρήγορα. Ο γιατρός μου είχε πει τότε ότι η lasik είναι σχετικά νέα μέθοδος και δεν έχουν καταγραφεί πολλα περιστατικά με επιπλοκές. Πάντως μετά το ταράκουλο που έπαθε μαζί μου, έχει αποφασίσει να την αποφεύγει.
Πάντως αυτό που έχω να πω μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία που έχω τραβήξει εδώ και 6 μήνες είναι ότι δεν το μετάνοιωσα λεπτό που ξεκίνησα αυτή τη διαδικασία. Κάθε πρωί σηκώνομαι από το κρεβάτι και χαμογελάω επειδή ξέρω ότι δεν χρειάζεται να ψάξω τα γυαλιά μου ή να πλυθώ για να βάλω φακούς. Αξίζει τον κόπο και σίγουρα θα ενθάρρυνα κάποιον δικό μου να το κάνει. Είναι μεγάλη αλλαγή

ballou
20-10-10, 11:08
Καλημέρα,
μετά από 20 μέρες ακριβώς που ξαναέκανα laiser, το δεξί μου μάτι βλέπει 100%. Έχει φτιάξει εντελώς και ελπίζω βέβαια να μείνει έτσι. Το αριστερό που ήταν και το προβληματικό, αυτή τη στιγμή βλέπει 50%, αλλά λόγω της prk έχει ακόμα περιθώρια. Το πολύ βέβαια που θα φτάσει είναι ένα 80% (και θα είμαστε και χαρούμενοι σύμφωνα με τον γιατρό). Mariori, αυτά που γράφεις δυστυχώς ισχύουν. Και εγώ δεν το είχα ψάξει, γιατί με ενδιέφερε να τελειώνω γρήγορα. Ο γιατρός μου είχε πει τότε ότι η lasik είναι σχετικά νέα μέθοδος και δεν έχουν καταγραφεί πολλα περιστατικά με επιπλοκές. Πάντως μετά το ταράκουλο που έπαθε μαζί μου, έχει αποφασίσει να την αποφεύγει.
Πάντως αυτό που έχω να πω μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία που έχω τραβήξει εδώ και 6 μήνες είναι ότι δεν το μετάνοιωσα λεπτό που ξεκίνησα αυτή τη διαδικασία. Κάθε πρωί σηκώνομαι από το κρεβάτι και χαμογελάω επειδή ξέρω ότι δεν χρειάζεται να ψάξω τα γυαλιά μου ή να πλυθώ για να βάλω φακούς. Αξίζει τον κόπο και σίγουρα θα ενθάρρυνα κάποιον δικό μου να το κάνει. Είναι μεγάλη αλλαγή
Χαίρομαι που τα κατάφερες, επιτέλους! Ελπίζω και το άλλο μάτι να αποκατασταθεί γρήγορα.

mariori
22-10-10, 12:57
ELENI G, χαίρομαι πολύ που πάνε καλά τα πράγματα! Ελπίζω να είναι κάθε μέρα και καλύτερα.

alex4
23-10-10, 00:59
Καλημέρα,

πολύ ωραία νέα Ελένη! :D καλή ανάρρωση και στο αριστερό! το δεξί γιατί να μη μείνει έτσι στο 100%? δε θέλω απαισιοδοξίες.

χαίρομαι που με ενθαρρύνεις να το κάνω. δεν ξέρεις πόσο έχω βαρεθεί τους φακούς. προχτές κοιμήθηκα (πτώμα και τους ξέχασα) φορώντας τους και όταν ξύπνησα και έβλεπα, δεν το πίστευα! "θαύμα" σκέφτηκα, μέχρι να ξυπνήσω δηλαδή! :lol::lol::lol:

mariori
21-01-11, 09:16
Έχουν περάσει 4 μήνες που έκανα lasik. Πήγα χτες σε οφθαλμίατρο, όχι σε αυτόν που μου έκανε την επέμβαση (δεν έχω εμπιστοσύνη στο τι θα μου πει), σε άλλον για να έχω μια πιο αντικειμενική άποψη. "Η εγχείριση που έκανες πήγε άριστα" μου είπε. "Και γιατί γιατρέ δεν βλέπω ικανοποιητικά;" Με βάζει στο μηχάνημα και το αποτέλεσμα είναι στο κακό μάτι να έχω 1 βαθμό μυωπία και 0,50 αστιγματισμό και στο καλό μάτι καθόλου μυωπία και 0,75 αστιγματισμό. Πριν την επέμβαση δεν είχα καθόλου αστιγματισμό. Μου είπε να πάρω γυαλιά και να τα φοράω στην οδήγηση, στην τηλεόραση και όπου αλλού πιστέυω ότι τα χρειάζομαι.

Μου είπε ότι η εγχείρησή μου ήταν απόλυτα επιτυχής και δεν θεωρείται (από τους γιατρούς) πρόβλημα το ότι έχω μετά την επέμβαση αυτά τα διαθλαστικά προβλημάτα διότι είναι κάτι που διορθώνεται με γυαλιά. Οι γιατροί θεωρούν πρόβλημα το να υπάρξουν άλλα θέματα που να μην διορθώνονται με γυαλιά (πχ. να φύγει το flap, αποικίες κυττάρων μεταξύ flap).

Το ότι εγώ πήγα οικειοθελώς και πλήρωσα για να μου βάλουν νυστέρι στα μάτια, προκειμένου να μη φοράω γυαλιά και τώρα πρέπει να πάρω γυαλιά για την οδήγηση δεν θεωρείται για τους γιατρούς πρόβλημα. Το ότι πριν με τα γυαλιά έβλεπα πολύ καλύτερα από ότι τώρα χωρίς τα γυαλιά δεν θεωρείται για τους γιατρούς πρόβλημα. Το ότι δεν ψάχνω τα γυαλιά μου το πρωί που θα ξυπνήσω αλλά ψάχνω το κολλύριο πάλι δεν θεωρείται πρόβλημα (υποτίθεται ότι δεν θα βάζω κολλύριο για πάντα, αλλά εγώ περίμενα ότι 4 μήνες μετά δεν θα το έχω ανάγκη, σημειώνω ότι πριν την επέμβαση μου είπαν ότι για 1 μήνα θα βάζω κολλύριο). Η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής μπορεί μεν να μην πέθανε (αφού δεν τυφλώθηκα πάλι καλά), αλλά συνεχίζει να είναι ασθενής.

Ήμουν πολύ προβληματισμένη σχετικά με την διορθωτική επέμβαση. Το μάτι μου είναι ήδη εγχειρισμένο. Ήδη είμαι μια εν δυνάμει τυφλή. Ο γιατρός ήταν κάθετος και μου το επανέλαβε πολλές φορές να μην κάνω διορθωτική επέμβαση. Το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και δεν αξίζει να πάθω κάποια ανεπανόρθωτη ζημιά στο μάτι μου για να διορθώσω ένα βαθμό μυωπίας και τον αστιγματισμό. Να το βλέπω θετικά ότι θα αρχίσει πολύ αργότερα η πρεσβυωπία από ότι αν είχε μηδενιστεί η μυωπία.

Σχετικά με το για πόσο καιρό θα πρέπει να προσέχω, μου είπε ότι θα πρέπει κάποια πράγματα να τα ξεχάσω, όπως να μην τρίψω τα μάτια μου ποτέ ξανά στη ζωή μου, να μην κάνω βουτιές στη θάλασσα με ανοιχτά μάτια και να προσέχω πολύ με το παιδί να μην μου βάλει κανένα νύχι στο μάτι. Υπήρχε ασθενής του που μετά από βουτιά στη θάλασσα με ανοιχτά μάτια μετακινήθηκαν τα flap και στα δύο μάτια και δεν έβλεπε τίποτα.

Και μια διευκρίνιση ακόμη. Παντού λένε ότι οι μυωπικοί που έχουν κάνει laser αντιμετωπίζονται σαν μυωπικοί και μετά την επέμβαση. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Όσοι έχουν κάνει lasik αντιμετωπίζονται σαν εγχειρισμένοι. Τα μάτια θα είναι για πάντα εγχειρισμένα. Ο κερατοειδής δεν αναρρώνει ποτέ.

Προσωπικά το μετάνιωσα. Δεν θα το ξαναέκανα. Ήταν ένα λάθος και ελπίζω στο μέλλον να μην το πληρώσω ακριβά.

ELENI G εσύ πώς τα πηγαίνεις τώρα μετά την διορθωτική επέμβαση;

ELENI G
21-01-11, 10:16
mariori, λυπάμαι που δεν είναι τα πράγματα όπως τα περιμένες. Δυστυχώς για τους οφθαλμίατρους είναι η εύκολη λύση να σου λένε ότι ναι μεν πέτυχε η εγχείριση αλλά φόρα και γυαλιά για να διευκολύνεσαι. Ευτυχώς για μένα τα πράγματα πήγαν καλύτερα σε σχέση με την πρώτη επέμβαση. Έπρεπε βέβαια να κάνω δυο διορθωτικές επεμβάσεις. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα δεν είναι άριστο αλλά πολύ καλύτερο από πριν. Και εμένα μου είχε πει ο γιατρός να φορέσω γυαλιά αλλά ήμουν κατηγορηματική από την αρχή. Δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναφορέσω γυαλιά και μπορώ να σου πω ότι η όρασή μου ήταν χειρότερη από τη δική σου. Δεν έβλεπα ούτε την οθόνη του υπολογιστή. Πήρα βέβαια το ρίσκο και τώρα είμαι καλύτερα. Τα κολλύρια τα σταμάτησα σε ένα μήνα ακριβώς και μάλιστα από μόνη μου. Θεωρούσα ότι όλα αυτά τα κολλύρια δεν βοηθούσαν την όρασή μου. Ένιωθα συνεχώς ότι τα μάτια μου κολλούσαν και ότι ήταν βρώμικα (βέβαια απετρέπαν μολύνσεις κτλ). Πρόσφατα που πήγα στον γιατρό να με δει, μου είπε ότι βλέπω πολύ καλύτερα και από έναν άνθρωπο που δεν είχε ποτέ του μυωπία και μπορώ να πω ότι αισθάνομαι καλά με αυτό. Ξέρω ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να ξανατρίψω τα μάτια (και το θέλω αφάνταστα) και το ξέρω από την αρχή που ξεκίνησα αυτή την ιστορία, αλλά αυτό είναι το ελάχιστο. Αυτό βέβαια που θα ήθελα πολύ να κάνω είναι να κάνω βουτιά με ανοιχτά μάτια στη θάλασσα. Δεν μου το έχει αποκλείσει ο γιατρός, αλλά μου είπε λόγω των επαναλαμβανόμενων επεμβάσεων να το αποφύγω για φέτος για να είμαστε σίγουροι.
Δώσε λίγο χρόνο ακόμα στα μάτια σου mariori και αν δε δεις αποτέλεσμα και το θέλεις μπορείς να ξανακάνεις. Άλλωστε οι γιατροί δεν το αποκλείουν αυτό σαν δυνατότητα, απλά σου λένε να περιμένεις.

ballou
21-01-11, 10:25
ELENI G ποια επέμβαση έκανες Lasic ή PRC, γιατί ψάχνω σε παλιαιότερες απαντήσεις σου και δεν μπορώ να βρω. Και όχι τίποτα άλλο αγχώθηκα που και οι δύο κοπέλες απαντήσατε για το τρίψιμο των ματίων, Τέλο!!!! Εγώ τους έχω αλλάξει τα φώτα στο τρίψιμο:sad:

ELENI G
21-01-11, 10:37
ELENI G ποια επέμβαση έκανες ιατί ψάχνω σε παλιαιότερες απαντήσεις σου και δεν μπορώ να βρω. Και όχι τίποτα άλλο αγχώθηκα που και οι δύο κοπέλες απαντήσατε για το τρίψιμο των ματίων, Τέλο!!!! Εγώ τους έχω αλλάξει τα φώτα στο τρίψιμο:sad:

ballou, έχω κάνει και από τις δυο. Έχω κάνει στο αριστερό μάτι που ήταν και το προβληματικό Lasic και μετά PRC, στο δεξί έχω κάνει 2 Lasic . Γενικότερα λένε ότι καλό είναι να μην τρίβονται τα μάτια γιατί μπορεί να γίνει καμιά στραβή. Εγω προσπαθώ να τα τρίβω μαλακά σαν να τα χαιδεύω (βέβαια όταν το κάνω αυτό πρέπει να φαίνομαι πολύ γελοία)

malecon
21-01-11, 11:35
ballou, έχω κάνει και από τις δυο. Έχω κάνει στο αριστερό μάτι που ήταν και το προβληματικό Lasic και μετά PRC, στο δεξί έχω κάνει 2 Lasic . Γενικότερα λένε ότι καλό είναι να μην τρίβονται τα μάτια γιατί μπορεί να γίνει καμιά στραβή. Εγω προσπαθώ να τα τρίβω μαλακά σαν να τα χαιδεύω (βέβαια όταν το κάνω αυτό πρέπει να φαίνομαι πολύ γελοία)
Eleni καλημέρα! Θα μπορούσες να μου πεις τι σου είχαν πει οι γιατροί για το PRC μετα από lasik? Εμένα δεν το συνιστούσαν. Το 2ο Lasik στο ίδιο μάτι τι εμπειρία ήταν? Εγώ είχα κάνει lasik πριν 4-5 χρόνια αλλά στο ένα μάτι δεν έγινε σωστά η τομή και δεν προχωρήσαμε με laser, και έτσι βλέπω τέλεια στο ένα και στο άλλο φοράω φακό :sad:

ELENI G
21-01-11, 11:50
Ο γιατρός γενικότερα δεν ήθελε να ταλαιπωρήσουμε τα μάτια άλλο γιατί φοβόταν. Τα μάτια μου αντιδρούσαν περίεργα, ιδιαίτερα στο αριστερό μου μάτι. Δεν θέλαν να ρισκάρουν άλλο με τη lasik γιατί ήδη μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα (είχα και ένα ενδιάμεσο καθαρισμό στο συγκεκριμένο μάτι λόγω της lasic και στο τέλος έκανα και ράμματα) και έτσι με την προτροπή και ενός άλλου γιατρού αποφασίσαν να το γυρίσουν σε PRK, που οφείλω να ομολογήσω ότι με τρέλανε στον πόνο σε σημείο που ήθελα να σηκωθώ εκείνη τη στιγμή και να φύγω. Στο άλλο μάτι που έκανα ξανά Lasic δεν κατάλαβα τίποτα διαφορετικό από την άλλη φορά. Ο γιατρός μου είχε πει τότε ότι κανονικά θα έπρεπε να φορέσω ξανά γυαλιά και σε κανά 2 χρόνια περίπου να κάναμε κάτι άλλο, άλλωστε δεν αποκλείεται αυτό, αλλά εγώ δεν άντεχα να ξαναφορέσω γυαλιά. Σε ενδιάμεσες επισκέψεις επίσης μου είχε πει ότι το αρνητικό της Lasik είναι και ότι δεν μπορείς να σηκώνεις συνέχεια αυτό το flat (κάπως έτσι λέγεται) γιατί στο τέλος μπορεί και να μη ξανακολλήσει (εγώ όπως είπα και παραπάνω χρειάστηκε να κάνω ράμματα για να μείνει σταθερό)

malecon
21-01-11, 11:56
Εμένα μου έχουν αποκλείσει την prk (ή prc??? δεν θυμαμαι) γιατί λέει θα βλέπω 2πλό είδωλο. Έχω ακούσει πως γίνεται 2η lasik ειδικά σε περιπτώσεις πολύ υψηλής μυωπίας που δεν επιτυγχάνεται μηδενισμός με την 1η επέμβαση. Το πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι :oops:. Όμως επειδή έχω 0 στο ένα μάτι και 6 στο άλλο έχω ακόμα μεγαλύτερη εξάρτηση από τους φακούς :sad::sad::sad::sad:
Νομίζω λέγεται flap το καπάκι....

Thaumataki
21-01-11, 12:03
Την έκανα στα 24 μου, γιατί έπρεπε πρώτα να σταθεροποιηθεί η μυωπία. Μετά την επέμβαση, λιγάκι τσούζουν τα μάτια και για ένα 24ωρο βλέπεις θαμπά και δε κάνει να εκτεθείς στον ήλιο. Το θέμα είναι πως στην εγκυμοσύνη απέκτησα ξανά μυωπία και τζάμπα τα 3.000 που κόστισε!

ELENI G
21-01-11, 12:06
Κάποια στιγμή μετά την τελευταία επέμβαση είχα πει του γιατρού μου ότι έβλεπα κάπως διπλά, ειδικά όταν ήταν κοντά μου το αντικείμενο και είχε τρομοκρατηθεί. Ευτυχώς όμως μέσα σε 2 ημέρες είχε περάσει. Ήταν από την ταλαιπωρία που είχαν περάσει τα μάτια μου. Μάλλον είναι κάποια επιπλοκή που ίσως τυχαίνει σε ορισμένους, αλλά δεν είναι στάνταρ αυτό. Αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, μπορείς να ξανακάνεις lasic και ειδικά στην περίπτωση σου που έχουν περάσει και τόσα χρόνια. Αν και μετά την ταλαιπωρία που πέρασα εγώ, δεν θα ξαναέκανα τη Lasic, αλλά την prk και ας πόναγα.

ELENI G
21-01-11, 12:10
Την έκανα στα 24 μου, γιατί έπρεπε πρώτα να σταθεροποιηθεί η μυωπία. Μετά την επέμβαση, λιγάκι τσούζουν τα μάτια και για ένα 24ωρο βλέπεις θαμπά και δε κάνει να εκτεθείς στον ήλιο. Το θέμα είναι πως στην εγκυμοσύνη απέκτησα ξανά μυωπία και τζάμπα τα 3.000 που κόστισε!

Και μιας φίλης μου ανέβηκε κατά την εγκυμοσύνη η μυωπία, ενώ είχε κάνει και εκείνη επέμβαση, αλλά λίγους μήνες μετά την γέννα έβλεπε καλά. Της είχε πει ο γιατρός βέβαια να μην ρισκάρει και να γεννήσει με καισαρική.

malecon
21-01-11, 12:13
Κάποια στιγμη θα την κάνω. Η δικιά μου βλακεία ήταν ότι πήγα πολύ αγχωμένη και έτρεμα ολόκληρη με αποτέλεσμα να κουνηθώ την στιγμή της τομής. 'Ηταν και αυτοί βλάκες που δεν μου έδωσαν ηρεμηστικο :twisted:. Γενικά ήταν άσχημη εμπειρία ειδικά κατά την ώρα της επέμβασης και δεν θα ήθελα να την ξαναπεράσω

Μελία
21-01-11, 12:13
Πωπω αν διάβαζα τις ιστορίες σας ένα μήνα πριν τώρα θα φορούσα ακόμη γυαλιά :D
Έκανα PRK στις 22 Δεκεμβρίου . . . αύριο κλείνω μήνα και ήδη νιώθω ότι έχω μάτι αετού, βλέπω πεντακάθαρα από τη δεύτερη εβδομάδα μετά την επέμβαση και δε με ενοχλούν καθόλου τα μάτια μου πλέον. Νιώθω ότι έφυγε τρομερό βάρος από το κεφάλι μου, και αυτό δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Τώρα κατάλαβα πόσο κουραστικό είναι να φοράει κάποιος γυαλιά. Εγώ από μεριάς μου θα συνιστούσα την επέμβαση ανεπιφύλακτα, και αυτό το λέει άνθρωπος που μια μέρα πριν την επέμβαση είχε πάρει απόφαση να μη το κάνει :D Συνέχεια λέω ευτυχώς που τελικά με βοήθησαν τα αγχολυτικά και πήγα και το έκανα, αν δεν το έκανα θα μετάνιωνα μια ζωή.

mariori πιστεύω ότι στάθηκες απλά άτυχη και ότι είσαι στο ποσοστό αποτυχίας της επέμβασης διότι όλες οι επέμβάσεις έχουν ποσοστά αποτυχίας. Λυπάμαι που δεν πέτυχε η επέμβασή σου και μπορώ να φανταστώ την απογοήτευση και τον εκνευρισμό σου ειλικρινά. :(

Και μια ερώτηση βρε κορίτσια, σας είπαν οι γιατροί σας μετά την lasik να μη τρίψετε ποτέ ξανά τα μάτια σας? Έκανε ο αρραβωνιαστικός μου lasik πριν 1.5 χρόνο και μετά το χρόνο είχε το ελεύθερο να τα τρίβει. Θα μας τρελάνουν αυτοί οι γιατροί, ο καθένας ότι τον συμφέρει λέει και μετά άντε να βγάλεις άκρη . . .

ELENI G
21-01-11, 12:59
Κάποια στιγμη θα την κάνω. Η δικιά μου βλακεία ήταν ότι πήγα πολύ αγχωμένη και έτρεμα ολόκληρη με αποτέλεσμα να κουνηθώ την στιγμή της τομής. 'Ηταν και αυτοί βλάκες που δεν μου έδωσαν ηρεμηστικο :twisted:. Γενικά ήταν άσχημη εμπειρία ειδικά κατά την ώρα της επέμβασης και δεν θα ήθελα να την ξαναπεράσω

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που πάει για μια τέτοια επέμβαση, να βλέπει ότι του κάνουν διάφορα στο μάτι του και να μην τρέμει και να μην κουνιέται. Είναι λογικό νομίζω, οπότε νομίζω ότι ήταν χαζομάρα τους. Στην τελευταία επέμβαση δεν μου είχαν δώσει ηρεμιστικό, πονούσα υπερβολικά, κρύωνα, έτρεμα και ήθελα να σηκωθώ και να φύγω και περισσότερο γιατί ήξερα τι με περιμένει. Μου λέγαν να μην κουνιέμαι αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω. Μου ήταν αδύνατο και είμαι γενικότερα ψύχραιμος άνθρωπος. Παρόλα αυτά ο γιατρός δεν είχε πρόβλημα.
Πάντως να το ξανακάνεις, να μην φοβάσαι. Έκανες που έκανες την αρχή...

malecon
21-01-11, 13:14
Πωπω αν διάβαζα τις ιστορίες σας ένα μήνα πριν τώρα θα φορούσα ακόμη γυαλιά :D
Έκανα PRK στις 22 Δεκεμβρίου . . . αύριο κλείνω μήνα και ήδη νιώθω ότι έχω μάτι αετού, βλέπω πεντακάθαρα από τη δεύτερη εβδομάδα μετά την επέμβαση και δε με ενοχλούν καθόλου τα μάτια μου πλέον. Νιώθω ότι έφυγε τρομερό βάρος από το κεφάλι μου, και αυτό δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Τώρα κατάλαβα πόσο κουραστικό είναι να φοράει κάποιος γυαλιά. Εγώ από μεριάς μου θα συνιστούσα την επέμβαση ανεπιφύλακτα, και αυτό το λέει άνθρωπος που μια μέρα πριν την επέμβαση είχε πάρει απόφαση να μη το κάνει :D Συνέχεια λέω ευτυχώς που τελικά με βοήθησαν τα αγχολυτικά και πήγα και το έκανα, αν δεν το έκανα θα μετάνιωνα μια ζωή.

mariori πιστεύω ότι στάθηκες απλά άτυχη και ότι είσαι στο ποσοστό αποτυχίας της επέμβασης διότι όλες οι επέμβάσεις έχουν ποσοστά αποτυχίας. Λυπάμαι που δεν πέτυχε η επέμβασή σου και μπορώ να φανταστώ την απογοήτευση και τον εκνευρισμό σου ειλικρινά. :(

Και μια ερώτηση βρε κορίτσια, σας είπαν οι γιατροί σας μετά την lasik να μη τρίψετε ποτέ ξανά τα μάτια σας? Έκανε ο αρραβωνιαστικός μου lasik πριν 1.5 χρόνο και μετά το χρόνο είχε το ελεύθερο να τα τρίβει. Θα μας τρελάνουν αυτοί οι γιατροί, ο καθένας ότι τον συμφέρει λέει και μετά άντε να βγάλεις άκρη . . .

Σε όλες τις επεμβάσεις υπάρχει ένα ποσοστό αποτυχίας. Αλίμονο όμως αν στεκόμασταν σε αυτό :). (Αν διάβαζες παρόμοια θέματα για τις καισαρικές και τελικά έπρεπε να κάνεις τι θα έκανες τοτε?)
Όσο για το τρίψιμο δεν νομίζω ότι απαγορεύεται για πάντα, μόνο μέχρι να επουλωθεί το μάτι. Και εγώ τα τρίβω τα μάτια μου πολύ καιρό τώρα.

ballou
21-01-11, 13:25
Ευχαριστώ για την απάντηση!!

.......................Όσο για το τρίψιμο δεν νομίζω ότι απαγορεύεται για πάντα, μόνο μέχρι να επουλωθεί το μάτι. Και εγώ τα τρίβω τα μάτια μου πολύ καιρό τώρα.

Θυμάμαι όταν μου είπε ο γιατρός να επιλέξω μέθοδο laser, μου είχε πει ότι δεν ενδύκνεται για αθλητές ή για άτομα με επικύνδυνα σπορ γιατί υπάρχει περίπτωση να "φύγει" το flat (p) κάποια στιγμή. Εντούτοις επέλεξα την PRK γιατί στην εγκυμοσύνη μου είχα κάνει διαβήτη, που σημαίνει έχω μεγάλο ποσοστό να εμφανίσω αργότερα διαβήτη, και έτσι ο ίδιος μου είπε καλύτερα την PRK για να μην υπάρχει η τομή στο μάτι.:rolleyes: Αλλά αυτό με το τρίψιμο μου είχε πει μόνο για 20 μέρες να μην τρίψω τα μάτια μου.

Μελία
21-01-11, 13:26
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες malecon.
Όσο για το ηρεμιστικό . . . και μενα δε θα μου έδιναν, την προηγούμενη μέρα από την επέμβαση τρελάθηκα από το άγχος και το φόβο. Είπα στον αρραβωνιαστικό μου πως αν δε μου δώσουν κάτι να ηρεμήσω δε θα πήγαινα, έτσι μου έδωσε ο γιατρός μισό λεξοτανίλ το βράδυ πριν την επέμβαση, μισό το πρωί που ξύπνησα και μισό μου δώσανε πριν μπω χειρουργείο.
Ένα σας λέω . . . ακόμη και να με έδερναν εγώ θα καθόμουν :lol:
Δεν κατάλαβα τίποτα την ώρα της επέμβασης και δεν ένιωθα τίποτα, το μάτι μου έμεινε κολλημένο στο πράσινο φωτάκι που ενίοτε γινόταν κόκκινο και γενικά ήμουν σε νιρβάνα :mrgreen:
Το μόνο πρόβλημα (που με τρόμαξε κιόλας) ήταν το ότι δεν είχα καν τη δύναμη να ανοίξω τα μάτια μου μετά την επέμβαση, ξάπλωσα κοιμήθηκα Τετάρτη απόγευμα και ξύπνησα Παρασκευή μεσημέρι :oops:

soevan07
21-01-11, 14:26
Το θέμα είναι πως στην εγκυμοσύνη απέκτησα ξανά μυωπία και τζάμπα τα 3.000 που κόστισε!

Συγγνώμη.....
....μετά απο πόσο καιρό (που έκανες την επέμβαση)
έμεινες έγκυος?

Kαι σου επανήλθε πλήρως η μυωπία?

Αυτό δεν μπορεί να είναι γενικός κανόνας!!
Απλά θα έτυχε σε εσένα.......

Γιατί εαν ήταν έτσι τότε θα μας έλεγαν οτι
όσες έχετε σκοπό να κάνετε παιδιά
να ΜΗΝ κάνετε την επέμβαση!!

Εγώ την έκανα 9 μήνες αφού γέννησα την κόρη μου.

Τώρα έχουν περάσει 2,5 χρόνια και Δόξα Τω Θεώ όλα καλά.
(είχα 5 και 5,5 μυωπία και 2,5 αστιγματισμό)

Τώρα δηλαδή που είμαι πάλι έγκυος θα μου ξαναέρθει?? :confused:

Μου είπαν ξεκάθαρα
οτι η επέμβαση μπορεί να γίνεται :

9 μήνες μετά απο μια γέννα
και 6 μήνες πριν απο μια άλλη ενδεχόμενη εγκυμοσύνη.

Το μόνο που μου είχαν επισημάνει
οτι είχα αυξημένο ποσοστό αποτυχίας (1%)

λόγω μεγάλου αστιγματισμού.

Το ρισκάρισα όμως
και σκέφτηκα θετικά οτι είχα 99% επιτυχία
Και όλα καλά μέχρι στιγμής.

Μου είπαν οτι εαν κάτι δεν θα είχε πάει καλά
θα είχε φανεί μέχρι τώρα μετά απο 2,5 χρόνια.

Thaumataki
21-01-11, 14:49
Και μιας φίλης μου ανέβηκε κατά την εγκυμοσύνη η μυωπία, ενώ είχε κάνει και εκείνη επέμβαση, αλλά λίγους μήνες μετά την γέννα έβλεπε καλά. Της είχε πει ο γιατρός βέβαια να μην ρισκάρει και να γεννήσει με καισαρική.
Γιατί;;;;;; Φυσιολογικά γέννησα!!!!!:shock:
Συγγνώμη.....
....μετά απο πόσο καιρό (που έκανες την επέμβαση)
έμεινες έγκυος?

Kαι σου επανήλθε πλήρως η μυωπία?

Αυτό δεν μπορεί να είναι γενικός κανόνας!!
Απλά θα έτυχε σε εσένα.......

Γιατί εαν ήταν έτσι τότε θα μας έλεγαν οτι
όσες έχετε σκοπό να κάνετε παιδιά
να ΜΗΝ κάνετε την επέμβαση!!

Εγώ την έκανα 9 μήνες αφού γέννησα την κόρη μου.

Τώρα έχουν περάσει 2,5 χρόνια και Δόξα Τω Θεώ όλα καλά.
(είχα 5 και 5,5 μυωπία και 2,5 αστιγματισμό)

Τώρα δηλαδή που είμαι πάλι έγκυος θα μου ξαναέρθει?? :confused:

Μου είπαν ξεκάθαρα
οτι η επέμβαση μπορεί να γίνεται :

9 μήνες μετά απο μια γέννα
και 6 μήνες πριν απο μια άλλη ενδεχόμενη εγκυμοσύνη.

Το μόνο που μου είχαν επισημάνει
οτι είχα αυξημένο ποσοστό αποτυχίας (1%)

λόγω μεγάλου αστιγματισμού.

Το ρισκάρισα όμως
και σκέφτηκα θετικά οτι είχα 99% επιτυχία
Και όλα καλά μέχρι στιγμής.

Μου είπαν οτι εαν κάτι δεν θα είχε πάει καλά
θα είχε φανεί μέχρι τώρα μετά απο 2,5 χρόνια.
Καλέ μη τρελαίνεσαι :p.... Δεν είπα, είναι κανόνας σε εμένα έτυχε.
Είμαι τώρα 29, την έκανα στα 24, 4.5 χρόνια πες.....
Και παρόλο που επανήλθε, είχα 5 μυωπία και στα 2 και 1.5 αστιγματισμό, τώρα έχω 2 μυωπία και καθόλου αστιγματισμό.

soevan07
21-01-11, 15:13
Καλέ μη τρελαίνεσαι :p.... Δεν είπα, είναι κανόνας σε εμένα έτυχε.
Είμαι τώρα 29, την έκανα στα 24, 4.5 χρόνια πες.....
Και παρόλο που επανήλθε, είχα 5 μυωπία και στα 2 και 1.5 αστιγματισμό, τώρα έχω 2 μυωπία και καθόλου αστιγματισμό.

Με λέιζερ την έκανες ή νυστέρι?

Thaumataki
21-01-11, 15:25
Με λέιζερ την έκανες ή νυστέρι?
Λέιζερ .....:roll:

malecon
21-01-11, 15:28
Γίνεται με νυστέρι????? Δεν γίνεται....
Thaumataki για την γέννα φοβούνται αν έχεις πολύ υψηλή μυωπία τις εξωθήσεις.

Thaumataki
21-01-11, 15:30
Και τί θα μπορούσε να γίνει;:confused:

malecon
21-01-11, 15:36
Και τί θα μπορούσε να γίνει;:confused:
Φοβούνται για αποκόλληση του ματιού....ή κάτι τέτοιο (το μάτι που έχει μυωπία έχει κάποια βλάβη η οποία μάλιστα δεν διορθώνεται με το laser), μην νομίζεις ότι το ξέρω και πολύ καλά. Μου το είχε πει μια γνωστή μου που είχε πολλή μυωπία, νομίζω 9, και που της είχε πει ο γιατρός να προσέχει την διατροφή της γιατί υπήρχε κίνδυνος και στην τουαλέτα.
Ο δικός μου ο γυναικολόγος όταν του είχα πει για το 6 δεν είχε ανησυχήσει, μου ειπε βλέποντας και κάνοντας, γιατί αν έχεις διαστολή κλπ δεν υπάρχει πρόβλημα.
(Τελικά έκανα για άλλους λόγους καισαρική, άσχετο :D)

Thaumataki
21-01-11, 15:40
Φοβούνται για αποκόλληση του ματιού....ή κάτι τέτοιο (το μάτι που έχει μυωπία έχει κάποια βλάβη η οποία μάλιστα δεν διορθώνεται με το laser), μην νομίζεις ότι το ξέρω και πολύ καλά. Μου το είχε πει μια γνωστή μου που είχε πολλή μυωπία, νομίζω 9, και που της είχε πει ο γιατρός να προσέχει την διατροφή της γιατί υπήρχε κίνδυνος και στην τουαλέτα.
Ο δικός μου ο γυναικολόγος όταν του είχα πει για το 6 δεν είχε ανησυχήσει, μου ειπε βλέποντας και κάνοντας, γιατί αν έχεις διαστολή κλπ δεν υπάρχει πρόβλημα.
Έκανα Φ.Τ. παίζει πρόβλημα;;;;;;; Ο Παράσχος (γυναικολόγος) δε μού 'χε αναφέρει τίποτα...

malecon
21-01-11, 15:43
Έκανα Φ.Τ. παίζει πρόβλημα;;;;;;; Ο Παράσχος (γυναικολόγος) δε μού 'χε αναφέρει τίποτα...
Όχι βρε δεν νομίζω...αφού δεν έπαθες και τπτ κατά την γέννα ;) Άλλωστε ούτε και ο δικός μου με ρώτησε ποτέ, εγώ του το ανέφερα επειδή το είχα στο μυαλό μου

soevan07
21-01-11, 15:56
Γίνεται με νυστέρι????? Δεν γίνεται...

Γίνεται-γίνεται!!
Είχε κάνει ένας φίλος μου και είχε συνέχεια προβλήματα!

Αυτό είναι μύθος!
Εαν ένα μάτι είναι υγιές (δεν έχει κάποιο πρόβλημα στον αμφιβληστροειδή)
και είναι απλά μυωπικό
δεν τίθεται τέτοιο θέμα!

Μου το επιβεβαίωσαν εμένα ένα σωρό γιατροί
(γιατί ανησυχούσα κι εγώ γιαυτό
στην γέννα της κόρης μου)

και πραγματικά γέννησα φυσιολογικά με 5 και 5,5 μυωπία
και δεν έπαθα τίποτα.

Μετά απο 9 μήνες έκανα το λέιζερ! ;)

Διαβάστε κι εδώ
http://www.laservision.gr/PDF-Greek/Other/other19.pdf

ballou
25-01-11, 12:45
Φοβούνται για αποκόλληση του ματιού....ή κάτι τέτοιο (το μάτι που έχει μυωπία έχει κάποια βλάβη η οποία μάλιστα δεν διορθώνεται με το laser), μην νομίζεις ότι το ξέρω και πολύ καλά. Φοβούνται για αποκόλλησει του αμφιβληστροειδή. Πολύ συχνό φαινόμενο μυωπικά μάτια, να έχουν υποστεί και ρωγμές στον αμφιβληστροειδή το οποίο διορθώνεται με λέηζερ. Η εφαρμογή του απαιτεί μόλις 20 δευτερόλεπτα και μπορεί να γίνει και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης προκειμένου να αποφεχθεί η καισαρική τομή. Στην ουσια γίνεται ενίσχυση των αλλοιώσεων- ρωγμών για να μην υπάρξει κίνδυνος κατά την πίεση των εξωθήσεων
Μου το είχε πει μια γνωστή μου που είχε πολλή μυωπία, νομίζω 9, και που της είχε πει ο γιατρός να προσέχει την διατροφή της γιατί υπήρχε κίνδυνος και στην τουαλέτα.
Αυτό ισχύει καθώς επίσης και ότι δεν πρέπει να σηκώνει μεγάλο βάρος.
Και όμως μπορεί κάποιος να έχει μυωπία μόλις 0,25 και να μην το ξέρει καθόλου και να έχει αλλοιώσεις τον αμφιβληστροειδή. Για όσες έχουν μυωπια, αστιγματισμό ή οτιδήποτε άλλο στα μάτια καλό είναι να κάνουν και βυθοσκόπηση προς το τέλος της εγκυμοσύνης, και να παίρνουν και την γνώμη του οφθαλμιάτρου τους.

Εμένα όμως μου δημιουργήθηκε άλλο ερώτημα. Όσο κορίτσια είπατε ότι μετά την επέμβαση λέηζερ οι γιατροί σας απαγόρευσαν να τρίβεται τα μάτια σας, πράγμα που εγώ δεν το ήξερα και τα έχω ταράξει στα τριψίματα, πως ξεβάφεστε; ή ακόμα και πως βάφεστε; Εννοώ δεν χρησιμοποιείται μαντηλάκια καθαρισμού στα μάτια; Γιατί εγώ τα πιέζω αρκετά για να βγουν τα υπολλείματα του μακιγιάζ. Μην γελάτε μην ερώτησή μου, με βάλατε σε σκέψεις:mrgreen:

malecon
25-01-11, 13:20
Τα έτριβες και δεν πονούσες? :confused::confused::confused: Τον πρώτο καιρό μετά την επέμβαση πονούσα πολύ στα μάτια δεν μπορούσα καλά καλά να πλυθώ το πρωι...Για μακιγιαζ εντάξει, ούτε λόγος :D Πολύ αργότερα έβαψα τα μάτια μου. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει, συμφωνεί να τα τρίβεις και να τα βάφεις/ξεβάφεις?

ballou
25-01-11, 13:22
Τα έτριβες και δεν πονούσες? :confused::confused::confused: Τον πρώτο καιρό μετά την επέμβαση πονούσα πολύ στα μάτια δεν μπορούσα καλά καλά να πλυθώ το πρωι...Για μακιγιαζ εντάξει, ούτε λόγος :D Πολύ αργότερα έβαψα τα μάτια μου. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει, συμφωνεί να τα τρίβεις και να τα βάφεις/ξεβάφεις?
Για 20 μέρες μετά την επέμβαση μου είχε πει όχι τρίψιμο, βάψιμο και νερό. Μετά δεν μου ξαναείπε τίποτα. Όταν τον ρώτησα για βάψιμο και για νερό μετά τον μήνα μου είπε εντάξει. Τώρα τα τρίβω όταν νιώθω φαγούρα, και όταν ξεβάφομαι τα πιέζω για να φύγει το μακιγιαζ, δεν με πονάνε. Μήπως κάτι ξέχασε να μου πει; ή επειδή έκανα την PRK και δεν έχει την τομή flat δεν πειράζει; :confused:

malecon
25-01-11, 13:27
Για 20 μέρες μετά την επέμβαση μου είχε πει όχι τρίψιμο, βάψιμο και νερό. Μετά δεν μου ξαναείπε τίποτα. Όταν τον ρώτησα για βάψιμο και για νερό μετά τον μήνα μου είπε εντάξει. Τώρα τα τρίβω όταν νιώθω φαγούρα, και όταν ξεβάφομαι τα πιέζω για να φύγει το μακιγιαζ, δεν με πονάνε. Μήπως κάτι ξέχασε να μου πει; ή επειδή έκανα την PRK και δεν έχει την τομή flat δεν πειράζει; :confused:
Αν ο γιατρός σου δεν ανησυχεί και εσύ δεν έχεις ενοχλήσεις γιατί να υπάρχει πρόβλημα?

ballou
25-01-11, 13:30
Δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά κάποια κοπέλα είπε ότι ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΤΡΙΨΙΜΟ και απλά αναρρωτιέμαι μήπως ξέχασε να μου το πει ή συμβαίνει μόνο στις επεμβάσεις lasik;

malecon
25-01-11, 13:35
Το ποτε ξανά τρίψιμο μου φαίνεται υπερβολικό. Και εγώ lasik έχω κάνει και από κάποια στιγμή και μετά τα έτριβα και μέχρι τώρα δεν έχω πρόβλημα. Ούτε ο γιατρός μου είχε πει κάτι. Μήπως κάποια κοπέλα ξέρει κάτι διαφορετικό?

ballou
25-01-11, 13:55
mariori, λυπάμαι που δεν είναι τα πράγματα όπως τα περιμένες. Δυστυχώς για τους οφθαλμίατρους είναι η εύκολη λύση να σου λένε ότι ναι μεν πέτυχε η εγχείριση αλλά φόρα και γυαλιά για να διευκολύνεσαι. Ευτυχώς για μένα τα πράγματα πήγαν καλύτερα σε σχέση με την πρώτη επέμβαση. Έπρεπε βέβαια να κάνω δυο διορθωτικές επεμβάσεις. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα δεν είναι άριστο αλλά πολύ καλύτερο από πριν. Και εμένα μου είχε πει ο γιατρός να φορέσω γυαλιά αλλά ήμουν κατηγορηματική από την αρχή. Δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναφορέσω γυαλιά και μπορώ να σου πω ότι η όρασή μου ήταν χειρότερη από τη δική σου. Δεν έβλεπα ούτε την οθόνη του υπολογιστή. Πήρα βέβαια το ρίσκο και τώρα είμαι καλύτερα. Τα κολλύρια τα σταμάτησα σε ένα μήνα ακριβώς και μάλιστα από μόνη μου. Θεωρούσα ότι όλα αυτά τα κολλύρια δεν βοηθούσαν την όρασή μου. Ένιωθα συνεχώς ότι τα μάτια μου κολλούσαν και ότι ήταν βρώμικα (βέβαια απετρέπαν μολύνσεις κτλ). Πρόσφατα που πήγα στον γιατρό να με δει, μου είπε ότι βλέπω πολύ καλύτερα και από έναν άνθρωπο που δεν είχε ποτέ του μυωπία και μπορώ να πω ότι αισθάνομαι καλά με αυτό. Ξέρω ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να ξανατρίψω τα μάτια (και το θέλω αφάνταστα) και το ξέρω από την αρχή που ξεκίνησα αυτή την ιστορία, αλλά αυτό είναι το ελάχιστο. Αυτό βέβαια που θα ήθελα πολύ να κάνω είναι να κάνω βουτιά με ανοιχτά μάτια στη θάλασσα. Δεν μου το έχει αποκλείσει ο γιατρός, αλλά μου είπε λόγω των επαναλαμβανόμενων επεμβάσεων να το αποφύγω για φέτος για να είμαστε σίγουροι.
Δώσε λίγο χρόνο ακόμα στα μάτια σου mariori και αν δε δεις αποτέλεσμα και το θέλεις μπορείς να ξανακάνεις. Άλλωστε οι γιατροί δεν το αποκλείουν αυτό σαν δυνατότητα, απλά σου λένε να περιμένεις.
Τελικά το βρήκα που το διάβασα. Αν όντως κάποια άλλη κοπέλα ξέρει ας μας πει.

mariori
25-01-11, 21:03
Κι εμένα ο γιατρός μου είπε να ξεχάσω το τρίψιμο των ματιών. Ο λόγος είναι για να μην ξεκολλήσει το flap το οποίο δεν κολάει ποτέ ξανά στον υπόλοιπο κερατοειδή πλήρως (κολάει ελάχιστα κατά ένα 5% περίπου σε σχέση με πριν), γιατί ο κερατοειδής δεν αναδημιουργείται και δεν επουλώνεται. Αυτό σημαίνει ότι με ένα δυνατό τρίψιμο μπορεί να ξεκολλήσει και να γυρίσει τούμπα (που σημαίνει ότι πρέπει να τρέξεις στον οφθαλμίατρο να σου το επαναφέρει το συντομότερο δυνατόν), ή στην χειρότερη περίπτωση να κοπεί και να χαθεί (που σημαίνει μόνιμη βλάβη του ματιού). Αυτό αφορά μόνο τη lasik. Η PRK δεν έχει flap και δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

Σχετικό είναι και αυτό:
http://www.lasikcomplications.com/flapdislocation.htm

ballou
01-02-11, 11:55
Κι εμένα ο γιατρός μου είπε να ξεχάσω το τρίψιμο των ματιών. Ο λόγος είναι για να μην ξεκολλήσει το flap το οποίο δεν κολάει ποτέ ξανά στον υπόλοιπο κερατοειδή πλήρως (κολάει ελάχιστα κατά ένα 5% περίπου σε σχέση με πριν), γιατί ο κερατοειδής δεν αναδημιουργείται και δεν επουλώνεται. Αυτό σημαίνει ότι με ένα δυνατό τρίψιμο μπορεί να ξεκολλήσει και να γυρίσει τούμπα (που σημαίνει ότι πρέπει να τρέξεις στον οφθαλμίατρο να σου το επαναφέρει το συντομότερο δυνατόν), ή στην χειρότερη περίπτωση να κοπεί και να χαθεί (που σημαίνει μόνιμη βλάβη του ματιού). Αυτό αφορά μόνο τη lasik. Η PRK δεν έχει flap και δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

Σχετικό είναι και αυτό:
Αν και καθυστερημένα ευχαριστώ για την απάντησή σου και τις πληροφορίες που έδωσες.

parents365
17-09-11, 14:21
Συγχωρήστε με που δεν διάβασα όλες τις συζητήσεις για το θέμα της εγχείρησης laser στα μάτια, αλλά από τα τελευταία που διάβασα μου δημιουργήθηκε η απορία αν η μέθοδος PRK είναι ασφαλέστερη από τη Lasik; Ισχύει κάτι τέτοιο;

Σχετικό είναι και αυτό:

kallisto
26-09-11, 16:03
ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΜΑΣΗ ΓΙΑ ΜΥΩΠΙΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ? ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!!!

Υ.Γ. SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK:oops::oops::oops:

malecon
26-09-11, 16:12
ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΜΑΣΗ ΓΙΑ ΜΥΩΠΙΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ? ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!!!

Υ.Γ. SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK:oops::oops::oops:
Εγώ έκανα την lasik στο οφθαλμιατρείο. Δεν θυμάμαι όμως το όνομα του γιατρού, ίσως αν το ακουσω να το θυμηθώ. Η τιμή ήταν πάρα πολύ καλή σε σχέση με άλλα κέντρα, πιστευω και το περιβάλλον και ο εξοπλισμός (αν και δεν ειχα επισκευθει καποιο άλλο κέντρο για να τα συγκρινω). Τελικά όμως η επέμβαση απέτυχε στο 2ο μάτι... :sad: Δεν το αποδίδω 100% στο οφθαλμιατρείο, αλλά κυρίως στο απίστευτο άγχος που είχα...Βεβαια και αυτοί δεν μου έδωσαν ένα ηρεμιστικό που απ'ότι έχω ακούσει το δίνουν παντού....αυτό μονο έχω να πω σαν αρνητικο

kallisto
26-09-11, 16:25
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΠΕΤΥΧΕ? ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΗΣ ΤΥΠΟΣ...

marchalina
26-09-11, 16:55
Δεν ηξερα οτι μπορεις να κανεις τετοια επεμβαση στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων!
Ποσο kostizei βρε παιδια;Πρεπει να εισαι ασφαλισμενη καπου;

malecon
26-09-11, 17:19
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΠΕΤΥΧΕ? ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΗΣ ΤΥΠΟΣ...
Δεν έγινε εντελώς οριζόντια η τομή του flap... οπότε δεν μπορούσε να εφαρμοστει το laser. Υποθέτω πως επειδή έτρεμα ολόκληρη κουνήθηκα την στιγμή που το μηχάνημα έκανε την τομή. Οπότε θα σε συμβούλευα, ανεξάρτητα από πού θα αποφασίσεις τελικά να κάνεις την επέμβαση, να πας με πολύ τσαμπουκά και φυσικά να ζητήσεις ηρεμιστικό

Έντιτ: πιο σωστό θα ήταν να πω πως δεν έγινε σωστα η τομή
Δεν ηξερα οτι μπορεις να κανεις τετοια επεμβαση στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων!
Ποσο kostizei βρε παιδια;Πρεπει να εισαι ασφαλισμενη καπου;
Την έκανα πριν 6 χρόνια και δεν θυμαμαι καθόλου την τιμή. Μόνο ότι από συζητήσεις με γνωστούς που είχαν κάνει και αυτοί την ίδια επέμβαση πως ήταν σημαντικά χαληλότερη. Το ταμείο μου μου έδωσε εκ των υστέρων τα χρήματα που δικαιολογούσε, οπότε υποθέτω πως και κάποιος ανασφάλιστος μπορεί να την κάνει, εάν έχει τα χρήματα. Άλλα ταμεια μπορεί να είναι συμβεβλημένα και απλά να πληρώνεις συμμετοχή.

ballou
26-09-11, 19:53

Eγώ έκανα εκεί πριν 2 χρόνια. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη, συστημένη πήγα και εγώ εκεί. Το κόστος για prk που έκανα εγώ ήταν 1290 ευρούλια ενώ για lasik είναι λίγο παραπάνω 1500 (;) αν θυμάμαι. Αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω το όνομα του γιατρού που με χειρούργησε. Πάντως ανεξαρτήτως από το που θα το κάνεις, να το ΚΑΝΕΙΣ σύντομα... άλλος άνθρωπος θα νοιώσεις και θα αναρρωτιέσαι γιατί δεν το έκανες νωρίτερα.

parents365
27-09-11, 12:48
Παλιότερα γίνοταν ένα μέρος της επέμβασης με νυστέρι. Πλέον όλοι οι γιατροί χρησιμοποιούν laser κερατοτόμο.

Πηγή: www.eyes-surgery.gr (http://www.eyes-surgery.gr/)

Evg
27-09-11, 13:02

Έχω 9-9,5 μυωπία κ γέννησα φυσιολιγικά, με πρόκληση κ επισκληρίδιο για να είναι ελεγχόμενες οι συσπάσεις κ να μη τις πολυκαταλαβαίνω. Όλα πήγαν πολύ καλά, σε 9 περίπου ώρες βγήκε ένα υγιέστατο αγοράκι:-)
Όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος πάλι έτσι θα προσπαθήσω:-)

LA LATINA
27-09-11, 13:12
εκανα το 2001
ειχα μυωπια 6 και στα δυο ματια
μια χρονια εβλεπα τελεια
μετα επαθα το αυτοανοσο
τωρα εχω προβλημα που πλεον δεν εγχειριζεται
"κεντρικο σκοτωμα οπτικου νευρου"

ποτε δεν καταλαβαμε τι εγινε
ο οφθαλμιατρος λεει οτι φταινε οι κορτιζονες που μου εδιναν οι νευρολογοι
οι νευρολογοι λενε οτι κορτιζονες δινουν και οι οφθαλμιατροι και η κορτιζονη κανει μονο γλαυκωμα και καταρρακτη, οχι αυτο που εχω εγω
οποτε λενε δεν περυχε το laser.........

το θεμα ειναι οτι και το εκατομμυριο εσκασα (δρχ ειχαμε τοτε) και δε βλεπω
και δε θεραπευεται και το προβλημα μου!

Μαράκι8
27-09-11, 13:19
εκανα το 2001
ειχα μυωπια 6 και στα δυο ματια
μια χρονια εβλεπα τελεια
μετα επαθα το αυτοανοσο
τωρα εχω προβλημα που πλεον δεν εγχειριζεται
"κεντρικο σκοτωμα οπτικου νευρου"

ποτε δεν καταλαβαμε τι εγινε
ο οφθαλμιατρος λεει οτι φταινε οι κορτιζονες που μου εδιναν οι νευρολογοι
οι νευρολογοι λενε οτι κορτιζονες δινουν και οι οφθαλμιατροι και η κορτιζονη κανει μονο γλαυκωμα και καταρρακτη, οχι αυτο που εχω εγω
οποτε λενε δεν περυχε το laser.........

το θεμα ειναι οτι και το εκατομμυριο εσκασα (δρχ ειχαμε τοτε) και δε βλεπω
και δε θεραπευεται και το προβλημα μου!
Διαβάζοντας το ποστ σου, καταλήγω για μια ακόμα φορά.. Μυωπία κ πάλι μυωπία! καλύτερα με φακούς επαφής και τα γυαλάκια μου, παρά τρεξίματα ταλαιπωρίες και έξοδα, χωρίς αποτέλεσμα..

LA LATINA
27-09-11, 15:09
Διαβάζοντας το ποστ σου, καταλήγω για μια ακόμα φορά.. Μυωπία κ πάλι μυωπία! καλύτερα με φακούς επαφής και τα γυαλάκια μου, παρά τρεξίματα ταλαιπωρίες και έξοδα, χωρίς αποτέλεσμα..

μπορει σε μενα να συνεβη κατι αλλο μη χανεις την εμπιστοσυνη σου αν εχεις να διαθεσεις το ποσο δλδ..........

Rea_1971
27-09-11, 15:15
Εγώ αν και γκάβακας δεν το αποφασίζω...

Μαράκι8
27-09-11, 15:37
μπορει σε μενα να συνεβη κατι αλλο μη χανεις την εμπιστοσυνη σου αν εχεις να διαθεσεις το ποσο δλδ..........

Γενικά φοβάμαι.. Είναι κ το ποσό φυσικά ένας ανασταλτικός παράγοντας.. Είμαι κ εγώ λίγο κότα κ γενικά ακούω άλλους που είναι πολύ υπέρ της επέμβασης, άλλοι εντελώς κατά.. Ξέρω κ εγώ μάτι είναι αυτό, κ αν κάτι πάει στραβά? Από το πουθενά να μου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα? Μωρέ γυαλάκια, φακούς επαφής κ άγιος ο Θεός!

Turwethiel
27-09-11, 15:58
Εγώ έκανα το 2005 κι είχα μυωπικό αστιγματισμό (Μυωπία γύρω στο 5-5,5 και αστιγματισμό 4,5 και 2-2,5). Από παιδάκι (σχεδόν 3 χρονών), φορούσα γυαλιά (όλα τα δοκίμασα, άθραυστα, φωτογκρέυ, με υπερ-λεπτυνση κρύσταλλα κλπ). Λόγω διαφοράς του βαθμού αστιγματισμού στα μάτια (4,5 στο ένα και 2 στο άλλο), χρυσοπλήρωνα φακούς επαφής και γυαλιά μια ζωή. Γίνοντουσαν εδική παραγγελία, γιατί οι φακοί κυκλοφορούσαν για αστιγματισμό μέχρι 2,5 βαθμούς. Ευτυχώς, ήμουν πάντα προσεκτική και σχολαστική και δεν έπαθα ποτέ κάτι με τους φακούς (επιπεφυκίτιδες, μολύνσεις, κλπ), ούτε από το μακιγιάζ.
Όταν πήρα την απόφαση να κάνω την επέμβαση πέταξα τους φακούς για 2-3 μήνες, και κυκλοφορούσα με τα γυαλιά. Ο γιατρός νομίζω ήθελε μόνο κάποιες βδομάδες χωρίς φακούς (2-3 αν θυμάμαι καλά). Ήταν υπόθεση 5 min. Φυσικά μου δώσαν ένα χαπάκι πριν, αλλά ήμουν απόλυτα αφοσιωμένη στο τί ήθελε ο γιατρός, πού να κοιτάω κλπ. Μετά γυαλιά σκούρα, και από το ίδιο απόγευμα έβλεπα tv. Εννοώ δεν ήταν πια θολή η όραση, όχι ότι παρακολούθησα όλο το βράδυ. Μερικές μέρες φόραγα κάτι προστατευτικά στον ύπνο και δεν έπλενα τα μάτια με νερό, έβαζα τα κολλύριά μου και όλα οκ.
Νιώθω σαν να μη φόρεσα ποτέ στη ζωή μου γυαλιά, εγώ, που τα είχα σιχαθεί ολα. Τώρα χαζεύω σκελετούς γυαλιών και σκέφτομαι ποιός θα μου πήγαινε !!! :razz: Α, κι όσο για τη γέννα, 2, 5 χρόνια μετά την επέμβαση με εξέτασε και μπορούσα να πάω για φ.τ. (Δεν έκατσε για άλλους λόγους).

ΥΓ. Ήξερα σχεδόν το αποτέλεσμα προκαταβολικά, γιατί ο γιατρός μου "έδειξε" πώς ακριβώς θα βλέπω (με τους αντίστοιχους βαθμούς διόρθωσης) με τα ειδικά γυαλιά. Λόγω του υψηλού αστιγματισμού μου, θα ήταν 9/10 στο ένα μάτι κι όχι 10/10 το αποτέλεσμα. Ε, εγώ σε σχέση με πριν, νοιώθω γεράκι, τόσο μεγάλη διαφορά έχει με φακούς και γυαλιά....

Μαράκι8
27-09-11, 16:04
Εγώ έκανα το 2005 κι είχα μυωπικό αστιγματισμό (Μυωπία γύρω στο 5-5,5 και αστιγματισμό 4,5 και 2-2,5). Από παιδάκι (σχεδόν 3 χρονών), φορούσα γυαλιά (όλα τα δοκίμασα, άθραυστα, φωτογκρέυ, με υπερ-λεπτυνση κρύσταλλα κλπ). Λόγω διαφοράς του βαθμού αστιγματισμού στα μάτια (4,5 στο ένα και 2 στο άλλο), χρυσοπλήρωνα φακούς επαφής και γυαλιά μια ζωή. Γίνοντουσαν εδική παραγγελία, γιατί οι φακοί κυκλοφορούσαν για αστιγματισμό μέχρι 2,5 βαθμούς. Ευτυχώς, ήμουν πάντα προσεκτική και σχολαστική και δεν έπαθα ποτέ κάτι με τους φακούς (επιπεφυκίτιδες, μολύνσεις, κλπ), ούτε από το μακιγιάζ.
Όταν πήρα την απόφαση να κάνω την επέμβαση πέταξα τους φακούς για 2-3 μήνες, και κυκλοφορούσα με τα γυαλιά. Ο γιατρός νομίζω ήθελε μόνο κάποιες βδομάδες χωρίς φακούς (2-3 αν θυμάμαι καλά). Ήταν υπόθεση 5 min. Φυσικά μου δώσαν ένα χαπάκι πριν, αλλά ήμουν απόλυτα αφοσιωμένη στο τί ήθελε ο γιατρός, πού να κοιτάω κλπ. Μετά γυαλιά σκούρα, και από το ίδιο απόγευμα έβλεπα tv. Εννοώ δεν ήταν πια θολή η όραση, όχι ότι παρακολούθησα όλο το βράδυ. Μερικές μέρες φόραγα κάτι προστατευτικά στον ύπνο και δεν έπλενα τα μάτια με νερό, έβαζα τα κολλύριά μου και όλα οκ.
Νιώθω σαν να μη φόρεσα ποτέ στη ζωή μου γυαλιά, εγώ, που τα είχα σιχαθεί ολα. Τώρα χαζεύω σκελετούς γυαλιών και σκέφτομαι ποιός θα μου πήγαινε !!! :razz: Α, κι όσο για τη γέννα, 2, 5 χρόνια μετά την επέμβαση με εξέτασε και μπορούσα να πάω για φ.τ. (Δεν έκατσε για άλλους λόγους).

ΥΓ. Ήξερα σχεδόν το αποτέλεσμα προκαταβολικά, γιατί ο γιατρός μου "έδειξε" πώς ακριβώς θα βλέπω (με τους αντίστοιχους βαθμούς διόρθωσης) με τα ειδικά γυαλιά. Λόγω του υψηλού αστιγματισμού μου, θα ήταν 9/10 στο ένα μάτι κι όχι 10/10 το αποτέλεσμα. Ε, εγώ σε σχέση με πριν, νοιώθω γεράκι, τόσο μεγάλη διαφορά έχει με φακούς και γυαλιά....

Να είδες κάτι τέτοια ακούω μετά κ λέω βρε λες? μήπως να την κάνω? αλλά επειδή όπως προείπα είμαι κότα.. όλο το αναβάλω!!!

joan80
27-09-11, 16:41
Βάλε και εμένα στη λίστα όσων διστάζουν. μεγαλη φοβιτσιάρα και εγώ. Παρόλο που έχει κάνει επεμβαση ο άντρας μου, η αδερφή του και ο κουμπάρος μας και όλοι μου λένε τα καλύτερα, εγώ δεν θελω.
Μεχρι τώρα όταν μου έλεγε ο άντρας μου πότε θα παω για λειζερ, του έλεγα όταν πάει και αυτός να φτιάξει το διάφραγμα. Τελικά το διάφραγμα το έφτιαξε και εγώ ακόμη γκαβούλιακας. Τώρα λέω αφου κανω και δεύτερο παιδί.

LA LATINA
27-09-11, 17:03
κι εγω θυμαμαι κοιτουσα τα δεντρα και εβλεπα τα φυλλα μετα απο τοσα χρονια και χαζευα
ειναι απιστευτη αισθηση οσες εχετε λεφτα καντε το
εχει προχωρησει και η επιστημη τοσα χρονια
εμενα παει 10 χρονια τωρα

αλλα ειναι και θεμα τυχης

να πω και το αλλο
φοραω φακους απ τα 18 μου
ποτε δεν εκανα κατι παραπανω απ το να τους βαζω στο υγρο τους
ουτε χερια απολυμανα, απλα σαπουνακι εβαζα, οπως οπως τους βαζω και τους βγαζω, ποτε δεν τους εβγαλα μεσημερι κοιμαμαι κανονικα, παντα δλδ τους φοραω μεχρι αργα το βραδυ, δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα με μολυνσεις

οσο για τις γεννες, παιδια, δυο φυσιολογικοτατοι τοκετοι και κανεις δε μου ειχε πει οτι παιζει ρολο η μυωπια............ποιον να κυνηγησω?????????

parents365
01-10-11, 13:18
να πω και το αλλο
φοραω φακους απ τα 18 μου
ποτε δεν εκανα κατι παραπανω απ το να τους βαζω στο υγρο τους
ουτε χερια απολυμανα, απλα σαπουνακι εβαζα, οπως οπως τους βαζω και τους βγαζω, ποτε δεν τους εβγαλα μεσημερι κοιμαμαι κανονικα, παντα δλδ τους φοραω μεχρι αργα το βραδυ, δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα με μολυνσεις

και εγώ έτσι έκανα και δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά μέχρι τα 25-26. Μετά άρχισαν τα προβλήματα... Ελπίζω να είσαι πιο τυχερή από μένα ;)

p.kordali
02-10-11, 21:51
exete akousei an einai kalo to laservision?i kserete kanena allo kentro?

Evg
02-10-11, 22:17
Κ γω διστάζω. Μια χρονιά κράτησα λεφτά στην άκρη για λέιζερ κ τελικά έκανα ανακαίνηση στη βεράντα. Ακόμα κ η πεθερά μου είπε ότι θα μου δώσει τα λεφτά, κ η μάνα μου προσφέρθηκε κάποια στιγμή να με βοηθήσει, ο άντρας μου είναι υπέρ αλλά εγώ φοβάμαι. Ίσως όταν αποκτήσω 1-2 παιδιά ακόμα...

p.kordali
02-10-11, 22:21
dn einai tpt,egw exw panw apo 7 vathmous sto kathe mati k astigmatismo,egina prosfata mama k thelw polu na vgalw ta gualia...tha ksupnaw to prwi k tha vlepw, dn tha aplwnw to xeri sto komodino psaxnontas!!!

soevan07
03-10-11, 00:56
Κορίτσια να μην φοβάστε τίποτα!
Η επιστήμη έχει εξελιχθεί 100%!!

Εγώ (το έχω ξαναγράψει) είχα 5 και 5,5 βαθμούς μυωπία με αστιγματισμό μαζί.
Εκανα την εγχείρηση το 2008
λίγους μήνες μετά που γέννησα την πρώτη μου κόρη

και τώρα μετά απο 3 χρόνια που γέννησα και την δεύτερη κόρη μου
(με φυσιολογικότατο τοκετό)
η όρασή μου παρέμεινε Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α!!

Αυτά που λένε οτι με την εγκυμοσύνη αλλοιώνεται η όραση κλπ
είναι ΜΥΘΟΣ! Δεν αλλοιώθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ.

Για το μόνο πράγμα που μετανιώνω είναι.....
για το οτι δεν πήγα νωρίτερα να κάνω την επέμβαση αυτή

και έμενα τόσο καιρό με την μυωπία
και παιδευόμουν με τους φακούς επαφής!!

Τολμήστε το!

diktator
12-10-11, 13:20
kalispera. eimai mathimatikos edw kai xronia kai oi pithanotites einai to pedio pou praktika efarmozw gia na apodiksw kati. oi pithanotites den dinoun panta authentikes plirofories oute prosarmozoun olwn twn eidwn tis skepseis se euri fasma kathws to alithes kai to pseudes einai upokeimeniko kritirio.otan oi giatroi anaferontai se 99,7% epitixia se xeirourgio profanws to pososto auto den antikatoptrizei tin pragmatikotita se kamia periptwsi.perisotero tha elega oti einai ena delear apokomisis perisoterwn xrimatwn apo astoixiwtous.diabazontas tis proswpikes apopseis peri epituxias twn 2 methodwn leizer gia apokatastasi diathlastikwn problimatwn se ola ta diadiktiaka forum se ekswteriko kai eswteriko pedio den kataligw se pososto anwthen tou 28% epitixias pou tha anagnwrizetai kai tha epafietai stis prosdokies kai ta upokeimenika kritiria twn egxirismenwn.auto to pososto malista tha mporouse na einai akoma mikrotero alla se kamia periptwsi megalitero.euxaristw.

apeleytheros
28-10-11, 12:21
Εμπειρία από συγγενικό μου πρόσωπο:
Έκανε την εγχείρηση, και στα 2 μάτια σε "ιατρικό κέντρο - κορυφή". Ταλαιπωρήθηκε λίγο μετά την επέμβαση με κολλύρια πολύ τακτικά.
3,5 χρόνια μετά, βάζει ακόμα κολλύρια, και έχει μυωπία 1 -1,5 βαθμό (αντί 5 βαθμούς που είχε)(δεν είμαι σίγουρος αν η μυωπία επανεμφανίστηκε, η απλά δεν έφυγε καθόλου. Ο ίδιος λέει ότι επανεμφανίστηκε). (πριν κάνει την επέμβαση η μυωπία ήταν σταθερή σε διαδοχικές μετρήσεις για χρόνια). Μπορεί μεν να λειτουργήσει χωρίς γυαλιά αλλά για να εργαστεί η για να δει μια ταινία τα χρειάζεται.

kallisto
14-11-11, 12:46
Παιδιά εκλεισα για λειζερ στις 26/11!! Θα κανω prk. Αντε και ο θεος βοηθος!!!!

TOYL
17-11-11, 21:29
ο αντρας μου το εκανε πριν 8-9 χρονια στη θεσ/κη (ιδιωτικο) και στα 2 ματια και απο 12 μυωπια και 7 αστιγματισμο,στο αλλο 13 με 7 (στα 2 μετρα χωρις γυαλια δεν εβλεπε μονο σκια)το μονο που του εμεινε λιγο αστιγματισμος 0.75(λογω βλαβησ ματιου απο την γεννηση και μυωπια στο1.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ!!!!!!!!!!!!!

TOYL
17-11-11, 21:30
LEIZER ekane

revythaki
17-11-11, 21:57
Να ρωτήσω κάτι τις κοπέλες που το έκαναν τελικά.Σας είχαν πει οτι δεν πρέπει μετα την επέμβαση να σηκώνετε βάρος?Κι αν ναι,για πόσο καιρό?

TOYL
18-11-11, 11:09
Να ρωτήσω κάτι τις κοπέλες που το έκαναν τελικά.Σας είχαν πει οτι δεν πρέπει μετα την επέμβαση να σηκώνετε βάρος?Κι αν ναι,για πόσο καιρό?δεν θυμαμαι θα τον ρωτησω και θα σου πω

nectaria1977
25-11-11, 20:50
εγώ εδώ και 20 χρόνια είχα μυωπία 1,25 στο ένα μάτι και 1,5 στο άλλο και φοβόμουν να κάνω, μην τυχόν και μείνει κάποιο υπόλλειμα, αλλά τελικά πήρα την απόφαση το καλοκαίρι και μετανιώνω που δεν το έκανα νωρίτερα.

Βλέπω 10/10 και ξανάνιωσα. Έκανα PRK, γιατί είναι πιο ασφαλής, αν και πονάει λίγο παραπάνω. Πάντως η ενόχληση συνολικά ήταν σα μια σοβαρή επιπεφυκίτδα για 3 μέρες. Το πιο ενοχλητικό δεν ήταν το τσούξιμο, γιατί λόγω του κολλυρίου πέρναγε, αλλά η φωτοφοβία. Την πρώτη μέρα χρειαζόμουν λίγο βοήθεια, αλλά αυτό ήταν όλο κι όλο.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα, αν το αντέχει η τσέπη σας. Έχω βέβαια τυφλή εμπιστοσύνη στην οφθαλμίατρό μου, η οποία έχει χειρουργήσει και τους καταρράκτες των γονιών μου και που παρακολουθεί το γιο μου.

πάντως η οφθαλμιατρική στην Ελλάδα, είναι από τις υψηλοτέρου επιπέδου παγκοσμίως, μαζί με την εξωσωματική.

kallisto
29-11-11, 13:22
καλημερα παιδια. Εκανα τελικα το σαββατο το πρωι λειζερ με τη μεθοδο prk. Αυτη τη στιγμη ειναι η πρωτη φορα που καθομαι στου υπολογιστη με γυαλια ηλιου (που τα φοραω σχεδον ολη μερα μες στο σπιτι) και με αναισθητικες σταγονες γιατι αλλιως το ματι δεν πολυανοιγει:(
Η διαδικασια ειναι στην κυριολεξια 5 λεπτα και δεν νιωθεις τιποτα! Το μαρτυριο ξεκινησε 20 λεπτα μετα το χειρουργειο που ειχα τρομερο πονο σαν να εχω μεσα στα ματια μου σπασμενα γυαλια...
Με τα χιλια ζορια περασε το σαββατο. να σημειωσω οτι δεν μπορουσα να κανω τιποτα σε σχεση με το σπιτι και τα παιδια και τα ανελαβαν ολα ο αντρας μου και η μαμα μου. ουτε τα κολυρια δεν μπορουσα να βαλω μονη μου! Ακολουθησε η κυριακη που ηταν ακομα χειροτερη...και το βραδυ πηρα ενα ηρεμιστικο που μου ειχαν δωσει μαζι με τα κολλυρια απο το οφθαλμοπλογικο κεντρο. παρολα αυτα σηκωνομουν καθε 30 με 45 λαπτα να βαλω τις αναισθητικες σταγονες γιατι ο ποονος δεν αντεχοταν!
Εχθες ημουν λιγο καλυτερα και σημερα ακομα πιο καλα παντα ομως με συντροφο τις αναισθητικες σταγονες

Βλεπω μεν αλλα ο πονος δεν με εχει αφησει να χαρω και να ενθουσιαστω! Περιμενα οτι θα ποναω αλλα οχι κι ετσι! Θα σας γραφω νεοτερα!

parents365
05-12-11, 01:12
Καλλιστώ ψυχραιμία... Οι δύσκολες μέρες θα περάσουν και μετά νιώθεις πολύ καλά για την απόφαση που πήρες. Όλα θα πάνε καλά, θα το δεις. Αν και θα σε συμβούλευα να μην κάθεσαι πολλές ώρες στον υπολογιστή για να μην κουράζεις τα μάτια σου, αν θες διάβασε αυτό το άρθρο http://www.eyes-surgery.gr/2011/11/27/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%AD%CE%BC%CE%B2/ για την διαδικάσία και τις επόμενες μέρες της επέμβασης laser.

Ξαναλέω, ψυχραιμία και ξεκούραση.

gioma
26-01-12, 19:14
καλημερα παιδια. Εκανα τελικα το σαββατο το πρωι λειζερ με τη μεθοδο prk. Αυτη τη στιγμη ειναι η πρωτη φορα που καθομαι στου υπολογιστη με γυαλια ηλιου (που τα φοραω σχεδον ολη μερα μες στο σπιτι) και με αναισθητικες σταγονες γιατι αλλιως το ματι δεν πολυανοιγει:(
Η διαδικασια ειναι στην κυριολεξια 5 λεπτα και δεν νιωθεις τιποτα! Το μαρτυριο ξεκινησε 20 λεπτα μετα το χειρουργειο που ειχα τρομερο πονο σαν να εχω μεσα στα ματια μου σπασμενα γυαλια...
Με τα χιλια ζορια περασε το σαββατο. να σημειωσω οτι δεν μπορουσα να κανω τιποτα σε σχεση με το σπιτι και τα παιδια και τα ανελαβαν ολα ο αντρας μου και η μαμα μου. ουτε τα κολυρια δεν μπορουσα να βαλω μονη μου! Ακολουθησε η κυριακη που ηταν ακομα χειροτερη...και το βραδυ πηρα ενα ηρεμιστικο που μου ειχαν δωσει μαζι με τα κολλυρια απο το οφθαλμοπλογικο κεντρο. παρολα αυτα σηκωνομουν καθε 30 με 45 λαπτα να βαλω τις αναισθητικες σταγονες γιατι ο ποονος δεν αντεχοταν!
Εχθες ημουν λιγο καλυτερα και σημερα ακομα πιο καλα παντα ομως με συντροφο τις αναισθητικες σταγονες

Βλεπω μεν αλλα ο πονος δεν με εχει αφησει να χαρω και να ενθουσιαστω! Περιμενα οτι θα ποναω αλλα οχι κι ετσι! Θα σας γραφω νεοτερα!

Kallisto Καλησπερα
σημερα πηγα να κανω προεγχειρητικο ελεγχο και μου ειπαν οχι εχω λεπτο κερατοειδη 485mm αντι 530mm που ειναι το οριο για lasik και μου ειπαν μονο prk αν το αποφασισω. Διαβασα το μηνυμα σου και αναρωτιεμαι σε τι φαση εισαι τωρα 2μηνες μετα

nitsa_ge
26-01-12, 21:18
Έχει κάνει ο άντρας μου την επέμβαση με prk και ο πόνος είναι όπως τα περιγράφει η kallisto. Στην αρχή μου είπε "Θεε μου, τι πήγα και έκανα!". Μιλάμαι για τρομερό μαρτύριο, πόνος, τσούξιμο κλπ.
Όμως τελικά αξίζει τον κόπο. Τώρα μου λέει οτι ζει ένα θαύμα. Η όρασή του είναι 10/10 και την έκανε στο Αττικό με τον Παπαθανασίου (αν θυμάμαι καλά το όνομα) με 1300ευρώ (και τα δύο μάτια).
Εγώ για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι να την κάνω...αλλά αν το αποφασίσω κι εγώ prk θα κάνω γιατί έχω ακούσει οτι είναι ασφαλέστερη.

apeleytheros
26-01-12, 21:25
gioma είναι μm (1μm = 1/1000 mm)

485μm αντι 530μm

mariasaloniki
26-01-12, 22:25
καλησπερα!!
εκανα την εγχειρηση το 2003 , (lasik!) ειχα 6 βαθμους μυωπιας, ο αντρας μου με κοροιδευε οταν δεν φορουσα γυαλια και με φωναζε Εσμερασλντα!!!
Την εκανα 4 το απογευμα , πηγα σπιτι και μεχρι τις 10 το βραδυ ημουν μεσα στο δωματιο μου με απολυτο σκοταδι!Ανοιγα τα ματια μου μονο για να βαλω σταγονες! Τελικα κατα τις 10,30 το βραδυ ....ανοιξα τα ματια μου και ηταν τρομερα συγκινητικο!!Απο το κρεββατι μου, το πρωτο πραγμα που ειδα ηταν το ...δοκαρι της πορτας!!!Ακομα μετα απο τοσα χρονια το λεω!!Το δοκαρι της πορτας!!!!Ποσο περιεργο μου φαινοταν!Χωρις γυαλια , χωρις φακους!
Την επομενη μερα βγηκα απο το σπιτι και κοιτουσα τα παντα σα χαζη!
Μεχρι σημερα δεν εχω κανενα προβλημα!Χαιρομαι πολυ που εκανα την επεμβαση και προτεινω σε οσες το σκεφτεστε να μην το αφησετε!!Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ομορφο ειναι το συναισθημα του οτι βλεπω!!!

kallisto
27-01-12, 00:28
Σχεδον 2 μηνες μετα και βλεπω τελεια θα ελεγα!
Ομως επαναλαμβανω οτι οι 3 πρωτες μερες ήταν πραγματικα σκετο μαρτυριο! Το αποτελεσμα δεν λεω.... αξιζει αλλα δεν νομιζω οτι θα εβαζα καποιον δικο μου στη διαδικασια του prk αν και εφοσον βεβαια υπαρχει η δυνατοτητα του lasik!
gioma δεν εχεις επιλογη οποτε απλα να εισαι προετοιμασμενη..... ο,τι αλλο θες ρωτα με!

Βαλεντίνη
27-01-12, 08:26
Είμαι η παλιά εδώ μέσα (και η πιο γενναία μάλλον)! Έκανα την εγχείρηση στο ένα μάτι τέλη 1994 και στο άλλο μάτι αρχές 1995. Τότε γινόταν ένα ένα τα μάτια, τα έκλειναν και με γάζα... Μόλις είχα κλείσει τα 18. Αυτό που είπε και μια κοπέλα πιο πάνω, απίστευτο συναίσθημα, με το που έβγαλα τη γάζα, έβλεπα χωρία γυαλιά χωρίς φακούς... Τέλειο! Τον άντρα μου τον έπεισα να την κάνει μόλις πέρσι... Φυσικά τώρα έχει μετανοιώσει κι αυτός που δεν το έκανε νωρίτερα!!!

soevan07
30-01-12, 14:21
..........................................
....................................................................................
Τον άντρα μου τον έπεισα να την κάνει μόλις πέρσι...
Φυσικά τώρα έχει μετανοιώσει κι αυτός που δεν το έκανε νωρίτερα!!!

Ακριβώς το ίδιο συναίσθημα είχα κι εγώ!

Επρεπε να την είχα κάνει νωρίτερα
απο το να ταλαιπωρούμαι με φακούς επαφής! :roll:

Κάλλιο αργά όμως παρά ποτέ. :mrgreen:

soevan07
30-01-12, 14:23
..............................
...............................................................................
Τελικα κατα τις 10,30 το βραδυ ....ανοιξα τα ματια μου και ηταν τρομερα συγκινητικο!!Απο το κρεββατι μου, το πρωτο πραγμα που ειδα ηταν το ...δοκαρι της πορτας!!!Ακομα μετα απο τοσα χρονια το λεω!!Το δοκαρι της πορτας!!!!Ποσο περιεργο μου φαινοταν!Χωρις γυαλια , χωρις φακους!
Την επομενη μερα βγηκα απο το σπιτι και κοιτουσα τα παντα σα χαζη!
Μεχρι σημερα δεν εχω κανενα προβλημα!Χαιρομαι πολυ που εκανα την επεμβαση και προτεινω σε οσες το σκεφτεστε να μην το αφησετε!!Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ομορφο ειναι το συναισθημα του οτι βλεπω!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

sossos
08-02-12, 02:24
ΟΠΟΙΟΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΣ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΜΕΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΡΙΣΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΕΣ ΕΠΩΔΥΝΕΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΤΤΕΣ.ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΤΙΚΟΥΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΥΦΛΩΘΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΠΟΥΝΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ.ΩΜΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ. http://epiplokes-lasik.blogspot.com/ http://www.lasikcomplications.com/ .

Sanna
03-03-12, 14:24
Γεια σας κι απο εμενα!
Εκανα lasik πριν χρονια. Η εγχειρηση πηγε καλα. Το flap εκλεισε. Η οραση βελτιωθηκε, δεν μου μηδενησαν την υπερμετρωπια που ειχα, αλλα βλεπω καλα, αυτη ειναι η αληθεια. Ομως.......
Το lasik μου δημιουργησε μονιμη ξηροφθαλμια. Ποναω καθημερινα. Ειμαι με το φυσικο δακρυ ανα χειρας. Τα ματια ειναι κοκκινα. Δεν μπορω να βγω χωρις γυαλια ηλιου γιατι με ενοχλει φοβερα το φως. ειμαι με υγραντηρες στο σπιτι. Οταν βγω εξω για μια απλη βολτα, να παω στο γυμναστηριο, να βγω να φαω, να πιω ενα ποτο, να κανω βολτα σε ενα εμπορικο η ζωη μου γινεται κολαση. Ποναω και τα ματια κοκκινιζουν ακομη περισσοτερο και νιωθω ντροπη οταν με κοιτανε. Εχω σταματησει να δουλευω και τα γυαλια ηλιου ειναι η δευτερη φυση μου. ζω σε μια φυλακη. Ημουν μια ομορφη γυναικα αλλα με τα κατακοκκινα μου ματια ειμαι μαλλον σαν αρρωστη.
Παρακαλαω τον Θεο να με βοηθησει να βελτιωθω να νιωσω κι εγω σαν ανθρωπος.
Δεν θα συνηστουσα σε κανενα να κανει διαθλαστικη επεμβσαη στα ματια. Τα πραγματα μπορει να πανε πολυ καλα και να μην νιωσεις ποτε καμια ενοχληση. Μπορει ομως να πανε και πολυ ασχημα και αυτο δεν μπορει να το υπολογισεει ο γιατρος απο πριν. Εχω την πιστη οτι θα βρεθει θεραπεια γιατι η αληθεια ειναι οτι το 30% των ανθρωπων που εκαναν lasik εχουν σοβαρο προβλημα. Αυτο μας κανει αρκετα μεγαλο αγοραστικο κοινο παγκοσμιος κι ετσι οι επιστημονες το ψαχνουν. Ισως τα βλαστοκυταρα να δωσουν την λυση. Ευχομαι για ολους εμας που υποφερουμε καθημερινα να βρεθει η θεραπεια οσο πιο γρηγορα γινεται.

Sanna
05-03-12, 19:09
Γεια σας κι απο εμενα!
Εκανα lasik πριν χρονια. Η εγχειρηση πηγε καλα. Το flap εκλεισε. Η οραση βελτιωθηκε, δεν μου μηδενησαν την υπερμετρωπια που ειχα, αλλα βλεπω καλα, αυτη ειναι η αληθεια. Ομως.......
Το lasik μου δημιουργησε μονιμη ξηροφθαλμια. Ποναω καθημερινα. Ειμαι με το φυσικο δακρυ ανα χειρας. Τα ματια ειναι κοκκινα. Δεν μπορω να βγω χωρις γυαλια ηλιου γιατι με ενοχλει φοβερα το φως. ειμαι με υγραντηρες στο σπιτι. Οταν βγω εξω για μια απλη βολτα, να παω στο γυμναστηριο, να βγω να φαω, να πιω ενα ποτο, να κανω βολτα σε ενα εμπορικο, να οδηγησω το αυτοκινητο μου,να κανω ταξιδι με αεροπλανο, γενικα οπυ υπαρχει κλιματισμος, αερας, καπνος, εντονο φως, στη θαλασσα, οταν ξυπναω,οταν ειμαι ωρα στον υπολγιστη, στο σινεμα κλπ η ζωη μου γινεται κολαση. Ποναω και τα ματια κοκκινιζουν ακομη περισσοτερο και νιωθω ντροπη οταν με κοιτανε. Εχω σταματησει να δουλευω και τα γυαλια ηλιου ειναι η δευτερη φυση μου. ζω σε μια φυλακη. Ημουν μια ομορφη γυναικα αλλα με τα κατακοκκινα μου ματια ειμαι μαλλον σαν αρρωστη.
Παρακαλαω τον Θεο να με βοηθησει να βελτιωθω να νιωσω κι εγω σαν ανθρωπος.
Δεν θα συνηστουσα σε κανενα να κανει διαθλαστικη επεμβσαη στα ματια. Τα πραγματα μπορει να πανε πολυ καλα και να μην νιωσεις ποτε καμια ενοχληση. Μπορει ομως να πανε και πολυ ασχημα και αυτο δεν μπορει να το υπολογισεει ο γιατρος απο πριν. Εχω την πιστη οτι θα βρεθει θεραπεια γιατι η αληθεια ειναι οτι το 30% των ανθρωπων που εκαναν lasik εχουν σοβαρο προβλημα. Αυτο μας κανει αρκετα μεγαλο αγοραστικο κοινο παγκοσμιος κι ετσι οι επιστημονες το ψαχνουν. Ισως τα βλαστοκυταρα να δωσουν την λυση. Ευχομαι για ολους εμας που υποφερουμε καθημερινα να βρεθει η θεραπεια οσο πιο γρηγορα γινεται.

Ελπιζω να μην στεναχωρησα κανενα αλλα τελικα το ματι ειναι ενα πολυ πολυ ευαισθητο οργανο και πρεπει να το χειριζομαστε αναλογα. Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα...

κουμπι
05-03-12, 20:06
Καλησπερα.θελω πολυ να κανω επεμβαση στα ματια μου,εχω σχεδον 5 βαθμους μυωπια και πολυ λιγο αστιγματισμο.ποια επεμβαση να κανω?τι γινεται?διαβαζω δυσκολες καταστασεις.ξερει καμια τα ποσοστα επιτυχιων αυτων των επεμβασεων?γιατρους καλους?με εμπειρια

fotini2012
07-03-12, 16:02
Kalispera !

Ekana prk prin 7 meres. To ena mou mati vlepei kathara. To allo omws den exei xethampwsei akoma, den mporw na dw kathara ta grammat otan diavazw. Yparxei kapoios pou exei kanei na me voithisei? pOTE eidate kathara?

fotini2012
07-03-12, 16:03
Σχεδον 2 μηνες μετα και βλεπω τελεια θα ελεγα!
Ομως επαναλαμβανω οτι οι 3 πρωτες μερες ήταν πραγματικα σκετο μαρτυριο! Το αποτελεσμα δεν λεω.... αξιζει αλλα δεν νομιζω οτι θα εβαζα καποιον δικο μου στη διαδικασια του prk αν και εφοσον βεβαια υπαρχει η δυνατοτητα του lasik!
gioma δεν εχεις επιλογη οποτε απλα να εισαι προετοιμασμενη..... ο,τι αλλο θες ρωτα με!

EAKAna prk prin 7 meres k to ena m mati einai akomi thabo... anhsyxw... ESy pote eides? An mporeis voithise me giati exw anhsyxisei. K hdh exw diavasei arketa sto internet k exw fovithei.

mariab
07-03-12, 16:17
Εχω 2.5 μήνες που έκανα lasik και στα 2 μάτια. Το δεξί μου μάτι κανένα απολύτως πρόβλημα από την αρχή. τέλειο. Το αριστερό τον πρώτο 1.5 μήνα ήταν συνέχεια θολό. Έβλεπα αλλά λες και είχα συνέχεια μία τσίμπλα στο μάτι. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Η όρασή μου ήταν 10/10 από την πρώτη μέρα, αλλά από το ένα ματι είχα μια συνεχή θολούρα. Απίστευτα κουραστικό συν του ότι δεν μπορουσε να δουλέψω καθόλου στον υπολογιστή. Πρόβλημα τρομερό γιατί είμαι προγραμματίστρια.
Στον 1.5 μήνα το μάτι καθάρισε, αλλά παροδικά ξαναθολώνει, ιδιώς όταν κουράζομαι από τον υπολογιστή. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι τίποτα και αφού έχω όραση 10/10 είμαι ΟΚ και πρεπει να δώσω 6 μήνες για την πλήρη αποθεραπεία. Για να πω την αλήθεια, αν συνεχίσω να έχω τα θολώματα θα πάω και σε άλλον οφθαλμίατρο να με δει, γιατί η ιστορία με το θαμπώνω-ξεθαμπώνω είναι πολύ κουραστική. Ανησυχώ κιόλας μήπως κάτι έχει πάει στραβά.
Ο άντρας μου από την άλλη έκανε την ίδια επέμβαση 10 μέρες μετά από εμένα και είναι τέλεια από την αρχή. Εξαρτάται από τον άνθρωπο τελικά.

rea1
07-03-12, 16:18
οταν εκανα εγω prk ειδα καθαρα σχεδον 3 μηνες μετα την επεμβαση. σημειωνω οτι ειχα μυωπια 11 κ τωρα εχω περιπου 1. μην φοβασαι ομως, θα φτιαξει μονο του

mariab
07-03-12, 16:24
οταν εκανα εγω prk ειδα καθαρα σχεδον 3 μηνες μετα την επεμβαση. σημειωνω οτι ειχα μυωπια 11 κ τωρα εχω περιπου 1. μην φοβασαι ομως, θα φτιαξει μονο του

Αληθινά μου δίνεις κουράγιο γιατί έχω αρχίσει να ψιλοανησυχώ. Βλέπω και τον άντρα μου ο οποίος βλέπει καθαρά από την αρχή και τα παίζω λιγάκι.

rea1
07-03-12, 16:32
σημειωνω οτι επαιρνα φαρμακα για 5 μηνες....... θα φτιαξει ομως, απλα θελει τον αναλογο χρονο του. ματι με ματι διαφερει, το τεχνητο δακρυ το ειχα μαζι μου επι 6 συνεχομενους μηνες, συν τοις αλλοις επαθα κ αλλεργια απο το κολλυριο. don't worry δωσ του λιγο χρονο ακομη, αν φορουσες για πολλα χρονια φακους πριν την επεμβαση ειναι λογικο να καθυστερει

fotini2012
07-03-12, 17:03
Kalispera!

Den antexa allo tous fakous k ekana prk ti Tetarti! To 2o vrady pethana ston pono alla kanena provlima me to fws. Ypervolikos ponos omws. sIMERA meta apo 7 meres, to ena mati einai entaxei k dn vlepei thola, to allo akoma san na exw astigmatismo, presvywpia...kati tetoio... tholo! eSY pote eides kanonika? ektimaw tin voitheia s giati anhsyxw

fotini2012
07-03-12, 17:09
καλησπερα!
θΕΛΩ να πιστευω πως και εγω σε ενα μηνα θα εχω ματια αετου,εκαν prk πριν μια εβδομαδα και το ενα ματι ακομα βλεπει θαμπα. Η αληθεια ειναι οτι ανησυχω και εχς τρομαξει. Εσυ ποτε ειδεσ καθαρα?

rea1
07-03-12, 17:09
Kalispera!

Den antexa allo tous fakous k ekana prk ti Tetarti! To 2o vrady pethana ston pono alla kanena provlima me to fws. Ypervolikos ponos omws. sIMERA meta apo 7 meres, to ena mati einai entaxei k dn vlepei thola, to allo akoma san na exw astigmatismo, presvywpia...kati tetoio... tholo! eSY pote eides kanonika? ektimaw tin voitheia s giati anhsyxw

ειδα καθαρα μετα απο 3 μηνες, την πρωτη φορα που εκανα την επεμβαση ειχα αφορητους πονους, φως αντεξα μετα απο κοντα ενα μηνα, στην δευτερη επεμβαση δεν ειχα καμια σχεση με την πρωτη, ηταν ολα τελεια, ειναι πολυ νωρις ακομη για να ανησυχεις, θελει τον χρονο του, ματι ειναι, ενα παρα πολυ ευαισθητο οργανο

fotini2012
07-03-12, 20:37
s'euxaristw...3 mines to thewrw poly megalo xroniko diasthma! Eixa k xirofthalmia k twra exei epeidunwthei. Toulaxiston twra vlepeis kanonika i prokeitai na mou afisei tipota?

fotini2012
07-03-12, 20:44
Αξίζει τελικά το prk ή σας έχει αφήσει ξηροφθαλμίες και άλλα προβλήματα?? Τα ματια μου είναι υπερβολικά ξηρά κ το βράδυ ξυπνάω κ βάζω δακρυα. Το πρόβλημα το είχα κ πριν βεβαια αλλά όχι σε τετοια βαθμό, δηλ δεν με ενοχλούσε. Μετα την επέμβαση, δηλ προβλήματα με το φως δεν είχα αλλά υπερβολικό πονο ενα 24ωρο. Τώρα ανησυχώ γιατί έχω διαβάσει διάφορα, ότι αφήνει ξηροφθαλμίες μόνιμα και άλλα προβλήματα.

fotini2012
07-03-12, 20:45
Τωρα βλέπεις καλα ή σου έχει δημιουργήσει προβληματα, πχ ξηροφθαλμίες κτλ? Εισαιευχαριστημένη? Έχω χασει τον υπνο μου από τοτε που το έκανα και ανησυχώ πολύ. Εχω διαβάσει και πολλά να πω την αληθεια κ εχω τρομάξει!

fotini2012
07-03-12, 20:57
ειδα καθαρα μετα απο 3 μηνες, την πρωτη φορα που εκανα την επεμβαση ειχα αφορητους πονους, φως αντεξα μετα απο κοντα ενα μηνα, στην δευτερη επεμβαση δεν ειχα καμια σχεση με την πρωτη, ηταν ολα τελεια, ειναι πολυ νωρις ακομη για να ανησυχεις, θελει τον χρονο του, ματι ειναι, ενα παρα πολυ ευαισθητο οργανο

σημειωνω οτι επαιρνα φαρμακα για 5 μηνες....... θα φτιαξει ομως, απλα θελει τον αναλογο χρονο του. ματι με ματι διαφερει, το τεχνητο δακρυ το ειχα μαζι μου επι 6 συνεχομενους μηνες, συν τοις αλλοις επαθα κ αλλεργια απο το κολλυριο. don't worry δωσ του λιγο χρονο ακομη, αν φορουσες για πολλα χρονια φακους πριν την επεμβαση ειναι λογικο να καθυστερει

ΤΩΡΑ εισαι οκ ή εχεις ακόμα προβλήματα? Οσον αφορά την ξηροφθαλμία? Υποφέρω τα μάτια μου πολύ ξηρα

κουμπι
08-03-12, 01:02
με το lasik δεν φοβαστε με μια αποτομη κινηση?

fotini2012
08-03-12, 18:32
Na sou pw tin alitheia egw vlepw thola akoma apo to ena mati, dipla... alla dn vlepw na diorthwnetai oso pernane oi meres. Hdh perasan 10.Anhsyxw...

fotini2012
08-03-12, 18:33

Δηλ για 3 μηνες εβλεπες θολα? Εμενα θολωνουν τα γραμματα πολυ τα βλεπω θαμπα και πολλες φορες διπλα. Υπαρχει κινδυνος να μεινει μονιμα? Ξερεις να με βοηθήσεις? Εσυ τωρα βλεπεις κανονικα?

fotini2012
08-03-12, 18:35

Τουλαχιστον τωρα βλεπεις καλα ή ακομα θολα? Προβλημα με την ξηροφθαλμία?

nitsa_ge
08-03-12, 19:12
fotini, το είχε και ο άντρας μου αυτό (θολά και διπλά). Από το ένα μάτι περισσότερο. Και κράτησε αρκετά (σίγουρα πάνω από 10μέρες). Τώρα βλέπει μια χαρά! Μην ανησυχείς! Σε παρακολουθεί κι ο γιατρός σου, έτσι δεν είναι;

fotini2012
09-03-12, 14:52
fotini, το είχε και ο άντρας μου αυτό (θολά και διπλά). Από το ένα μάτι περισσότερο. Και κράτησε αρκετά (σίγουρα πάνω από 10μέρες). Τώρα βλέπει μια χαρά! Μην ανησυχείς! Σε παρακολουθεί κι ο γιατρός σου, έτσι δεν είναι;

Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση κ την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι το άλλο μάτι έβλεπε καθαρά απο την πρώτη εβδομάδα. Αυτο δέκα μέρες τώρα κ βλέπει δίπλα κ όχι πολυ καθαρά. Με παρακολουθεί ο γιατρός μου κ λέει ότι δεν πρόκειται να μείνει έτσι. Αλλα εγω ανησυχώ γιατί δεν βλέπω βελτίωση κ το συγκρινω κ με το άλλο. Τώρα είναι καλα ή έχει κάποιο πρόβλημα;

fotini2012
09-03-12, 15:07
Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση κ την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι το άλλο μάτι έβλεπε καθαρά απο την πρώτη εβδομάδα. Αυτο δέκα μέρες τώρα κ βλέπει δίπλα κ όχι πολυ καθαρά. Με παρακολουθεί ο γιατρός μου κ λέει ότι δεν πρόκειται να μείνει έτσι. Αλλα εγω ανησυχώ γιατί δεν βλέπω βελτίωση κ το συγκρινω κ με το άλλο. Τώρα είναι καλα ή έχει κάποιο πρόβλημα;

Απο περιέργεια που το έκανε; Εγω πήγα στο Athens vision. Αλλα γενικά παρακάτω διαβάζω διάφορα προβλήματα κ έχω τρομάξει. Του έχει αφησει τίποτα, κάποιο πρόβλημα ή είναι όλα καλα; Έχω ανησυχήσει. Ελπίζω να μη μείνει έτσι το μάτι μου

nitsa_ge
09-03-12, 17:44
Το έκανε στο Αττικό. Έτσι ήταν και είχε τρομάξει και αυτός. Μόνο το ένα μάτι. Πχ κοίταγε τηλεόραση και το σήμα του καναλιού το έβλεπε θολό και διπλό. Κάποια στιγμή έφτιαξε αυτό το μάτι (σίγουρα πήρε αρκετά πάνω από 10μέρες), θόλωσε λίγο το άλλο μάτι, αλλά στο τέλος όλα καλά. Τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα μόνο που χρειάζεται να βάζει δάκρυα πού και πού. Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα. Θα το παρακολουθείς και με το γιατρό σου φυσικά.
Α! Και να είσαι ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΙΚΗ με τα κολλύρια που σου έδωσαν.

fotini2012
09-03-12, 17:57
Το έκανε στο Αττικό. Έτσι ήταν και είχε τρομάξει και αυτός. Μόνο το ένα μάτι. Πχ κοίταγε τηλεόραση και το σήμα του καναλιού το έβλεπε θολό και διπλό. Κάποια στιγμή έφτιαξε αυτό το μάτι (σίγουρα πήρε αρκετά πάνω από 10μέρες), θόλωσε λίγο το άλλο μάτι, αλλά στο τέλος όλα καλά. Τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα μόνο που χρειάζεται να βάζει δάκρυα πού και πού. Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα. Θα το παρακολουθείς και με το γιατρό σου φυσικά.

S'ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Ελπίζω να ξεθολώσει και το δικό μου μάτι γιατί έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, θολά και διπλά. Και υπερβολική ξηροφθαλμία.
Ελπίζω να μη το μετανίωσω.

fotini2012
10-03-12, 18:19
ΤΩΡΑ εισαι οκ ή εχεις ακόμα προβλήματα? Οσον αφορά την ξηροφθαλμία? Υποφέρω τα μάτια μου πολύ ξηρα

Evazes φάρμακα, κολλύρια για 5 μήνες??? Εμένα ο γιατρός μου μου είπε 1 μήνα και τέλος. Εξακολουθώ και βλέπω θολά και διπλά από το ένα μάτι και έχυν περάσει δέκα μέρες από τότε. Απλα δεν βλέπω κάποια βελτίωση με την κάθε μέρα που περνάει. Εσύ έβλεπες όλο και καλύτερα? Δηλ τα γράμματα στον υπολογιστή τα βλέπω διπλά και αρκετά θολά αν κοιτάω μόνο με το ένα μάτι.

fotini2012
12-03-12, 00:08
Sygnwmi alla epeidi molis ekana prk k exw pathei sok.... Prk ekanes? Pws to epathes auto? Twra vlepeis?

fotini2012
13-03-12, 00:13
Παιδιά εκαν prk πριν εικοσι μέρες και βλεπει το ενα μου ματι ακόμα διπλά, τα γράμματα. Εβλεπε ετσι κανεις από εσας? Βλέπω τα πάντα διπλα.

fotini2012
16-03-12, 16:17
θΑ σου προτεινα το athens vision στην Συγγρού, είναι το καλύτερο απ' όσο ξέρω. Εκανα πριν 20 μέρες prk κ εγώ εκεί κ 2 γνωστές μου. Κάνουν πολύ καλές εξετάσεις κ οι γιατροί υπάρχουν συγκεκριμένοι γιατροί μόνο για laser. Κλεισε ένα ραντεβού με τον κ. Γεωργαρίου.

eliana_1976_
05-05-12, 16:24
Εχω μυωπία από τα 18 μου χρόνια. Αυτή τη στιγμη έχω 4,50 βαθμούς στο κάθε μάτι και στο ένα μάτι λίγο πολύ λίγο (δε θυμάμαι πόσο) αστιγματισμό. Θέλω εδώ και πολύ καιρό να κάνω laser. Βασικά έχω κουραστεί να φοράω γυαλιά, να δίνω ένα σωρό χρήματα για γυαλιά και να πρέπει να τα φοράω μονίμως γιατί χωρίς αυτά είναι το απόλυτο σκοτάδι. Ηλίου για να φορέσω θα πρέπει να έχω φακούς που μετά από ορισμένη ώρα με ενοχλούν ή τα μυωπίας που στον ήλιο με στραβώνει και δεν βλέπω. Η μεγαλύτερη κούραση είναι στη θάλασσα που τα βγάζω εντελώς και δεν βλέπω τίποτα γιατί αν φορέσω φακούς και πέσει μέσα νερό με ενοχλούν μετά. Θελω εδώ και αρκετό καιρό να κάνω laser αλλά είχα πει να κάνω πρώτα τα παιδιά και μετά. Τωρα τελείωσα με εγκυμοσύνες και επισκευτηκα ένα κατάστημα με οπτικά για να αλλάξω γυαλιά. Επειδή όμως έχω πολύ λεπτό πρόσωπο έχω ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα με τους σκελετούς. Θελω πολύ μικρά σχέδια. Την τελευταία φορά είχα πέρει pro-design φοβερά σχέδια, φοβερά χρώματα και ήταν τα μόνα που μου κάθησαν στο πρόσωπο. Τα πλήρωσα όμως 460 ευρώ μαζί με φακούς. Τωρα πάλι δεν βρίσκω σκελετό και για να φτιάξω χρειάζομαι καμμιά 400 ευρώ γιατί μόνο οι φακοί που θέλουν μεγαλη λέπτυνση κάνουν 200 ευρώ. Επιπλέον θέλω και γυαλιά ηλίου και το κονδύλι φτάνει περίπου 800 ευρώ !!!! ΄Ψάχνω κάποιο κέντρο στην Αθήνα (θα προτιμούσα δημόσιο για να μην πληρώσω ή ιδιωτικό που να μην δώσω και μια περιουσία) που να μπορέσω να πάω να κάνω την επέμβαση με laser. Επειδή δεν έχω χρόνο με δύο μωρά να διαβάσω τα προηγούμενα θα παρακαλούσα όποια κοπέλα έχει κάνει laser στην αθήνα να μου πει με π.μ λεπτομέρειες που την έκανε, πόσο κόστισε, αν έμεινε ευχαριστημένη από την υποστήριξη και το γιατρό. Ευχαριστώ πολύ

Υπατία
05-05-12, 20:15
Laser μπορείς να κάνεις και για πρεσβυωπία και υπερμετρωπία;

ster
06-05-12, 00:02
Πόσο κοστίζει αλήθεια μια τέτοια επέμβαση?

eliana_1976_
06-05-12, 00:31

Στο Αττικό νοσοκομείο εννοείς;;; Αυτό δεν είναι δημόσιο;;;

eliana_1976_
06-05-12, 00:42
Εχει πάει κανείς στο οφθαλμιατρείο αθηνών για ανάλογη επέμβαση διόρθωσης μυωπίας;;; Αν ναι γνωρίζουμε τι τιμές παίζουν και αν παίζουν γιατί ειναι ΝΠΔΔ με λίγα λόγια δημόσιο νοσοκομείο

eliana_1976_
30-05-12, 15:47
Εχει πάει κανείς στο οφθαλμιατρείο αθηνών για ανάλογη επέμβαση διόρθωσης μυωπίας;;; Αν ναι γνωρίζουμε τι τιμές παίζουν και αν παίζουν γιατί ειναι ΝΠΔΔ με λίγα λόγια δημόσιο νοσοκομείο

κανειςςς;;;;

MargoT
16-06-12, 15:03
θΑ σου προτεινα το athens vision στην Συγγρού, είναι το καλύτερο απ' όσο ξέρω. Εκανα πριν 20 μέρες prk κ εγώ εκεί κ 2 γνωστές μου. Κάνουν πολύ καλές εξετάσεις κ οι γιατροί υπάρχουν συγκεκριμένοι γιατροί μόνο για laser. Κλεισε ένα ραντεβού με τον κ. Γεωργαρίου.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ στον υποτιθεμενο 'οφθαλμιατρο' κο Γρηγορη Γεωργαριου,η επαφη μαζι του (οπως και αλλων) ηταν ιδιετερα επωδινη. Θα επανελθω αναλυτικα ΔΗΜΟΣΙΑ προσεχως,καθως οι καταγγελιες μας θα ειναι ΚΑΙ δημοσιες αλλα ΚΑΙ επωνυμες.
Οποιος θελει να μαθει περισσοτερα παρακαλω αν επικοινωνισει μαζι μου.

apeleytheros
16-06-12, 18:12
αλήθεια, διαβάζεις αυτά που λέει το φόρουμ πάνω πάνω;

Nona24
30-06-12, 00:54
Καλησπέρα παιδιά!
Σκέφτομαι πολύ να κάνω την εγχείρηση αλλά φοβάμαι πολύ την διάρκεια της εγχείρησης.
Διάβαζα την ενότητα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν την διάβασα ΟΟΟΟΛΗ γιατί είναι πολλά αυτά που ειπώθηκαν.
Θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις για όσους έχουν κάνει την εγχείρηση φυσικά:
1. Γίνεται κάποιο είδος αναισθησίας;Αν ναι μόνο στο μάτι;
2. Δεν φοβόσασταν όταν το laser σημάδευε τα μάτια σας;
3. Έχω ακούσει ότι όταν κάνεις laser πρέπει να περάσει τουλάχιστον 1 χρόνος για να μείνεις έγκυος. Ισχύει; Τί σας έχει πει ο οφθαλμίατρός σας;

Ευχαριστώ πολύ!

fotini2012
28-10-12, 19:03
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ στον υποτιθεμενο 'οφθαλμιατρο' κο Γρηγορη Γεωργαριου,η επαφη μαζι του (οπως και αλλων) ηταν ιδιετερα επωδινη. Θα επανελθω αναλυτικα ΔΗΜΟΣΙΑ προσεχως,καθως οι καταγγελιες μας θα ειναι ΚΑΙ δημοσιες αλλα ΚΑΙ επωνυμες.

Kαλησπέρα!
Γιατί υποτιθέμενος γιατρός? Έχει συμβεί κάτι? Με ενδιαφέρει γιατί σκέφτεται η αδερφή μου να πάει σε αυτόν.
Σ'ευχαριστώ!

nectaria1977
28-10-12, 20:03

Στραβωθήκαμε από την ανορθογραφία, πριν πάμε στον αναφερόμενο...

melita
09-04-13, 21:39
Παιδιά εκαν prk πριν εικοσι μέρες και βλεπει το ενα μου ματι ακόμα διπλά, τα γράμματα. Εβλεπε ετσι κανεις από εσας? Βλέπω τα πάντα διπλα.

Και εγώ πριν 12 ακριβώς μέρες και δεν μπορώ να διαβάσω 12η γραμματοσειρά. Δυσκολεύομαι πολύ στην δουλειά αφού δουλεύω σε λογιστήριο . Πάντως κάπου διάβασα ότι μπορεί να πάρει και 3 μήνες για να δούμε καθαρά. Πραγματικά δεν ξέρω αν αληθεύει.

melita
09-04-13, 21:47
Παρεπιπτόντως, γνωρίζετε εάν ο ΕΟΠΠΥ - ΟΠΑΔ δικαιολογεί τίποτα από την δαπάνη?

Antonisjr
12-06-13, 15:27
Εχω 2.5 μήνες που έκανα lasik και στα 2 μάτια. Το δεξί μου μάτι κανένα απολύτως πρόβλημα από την αρχή. τέλειο. Το αριστερό τον πρώτο 1.5 μήνα ήταν συνέχεια θολό. Έβλεπα αλλά λες και είχα συνέχεια μία τσίμπλα στο μάτι. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Η όρασή μου ήταν 10/10 από την πρώτη μέρα, αλλά από το ένα ματι είχα μια συνεχή θολούρα. Απίστευτα κουραστικό συν του ότι δεν μπορουσε να δουλέψω καθόλου στον υπολογιστή. Πρόβλημα τρομερό γιατί είμαι προγραμματίστρια.
Στον 1.5 μήνα το μάτι καθάρισε, αλλά παροδικά ξαναθολώνει, ιδιώς όταν κουράζομαι από τον υπολογιστή. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι τίποτα και αφού έχω όραση 10/10 είμαι ΟΚ και πρεπει να δώσω 6 μήνες για την πλήρη αποθεραπεία. Για να πω την αλήθεια, αν συνεχίσω να έχω τα θολώματα θα πάω και σε άλλον οφθαλμίατρο να με δει, γιατί η ιστορία με το θαμπώνω-ξεθαμπώνω είναι πολύ κουραστική. Ανησυχώ κιόλας μήπως κάτι έχει πάει στραβά.
Ο άντρας μου από την άλλη έκανε την ίδια επέμβαση 10 μέρες μετά από εμένα και είναι τέλεια από την αρχή. Εξαρτάται από τον άνθρωπο τελικά.

Καλησπέρα,
Μαρία έκανα και εγώ LASIK πριν από εφτά ημέρες και έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα και τη fotini2012. Από το ένα μάτι βλέπω καθαρά ενώ από το άλλο μάτι βλέπω θολά.
Με έχει τρελάνει αυτή η κατάσταση…
Θα ήθελα να ρωτήσω εσένα και τη Φωτεινή μετά από τόσο καιρό βελτιώθηκε η κατάσταση;

Εγώ έχω αρχίσει και απογοητεύομαι...Φοβάμαι πώς μου έχει μείνει αστιγματισμός και θα πρέπει να ξανακάνω επέμβαση..

vera
14-10-13, 20:08
Ένα άλλο πράγμα που επίσης δεν λένε είναι πως αν σου ξαναρθει η μυωπια απαξ και κανεις lasik δεν μπορείς να ξαναβαλεις φακους. Εχει κανεις ιδια εμπειρια απο αυτο αν ισχυει?

BlueButterfly
15-12-13, 23:13
Έχει κάνει κανείς πρόσφατα την ενγχείρηση? Πόσο κόστισε? Ευχαριστώ.

mariori
06-02-14, 12:04
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολύ καιρό, για να πω το καινούριο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε…

Έκανα την επέμβαση πριν από 3 χρόνια και κάτι μήνες. Από την αρχή δεν έβλεπα ικανοποιητικά από το δεξί μάτι, κάτι που ενώ ο γιατρός στο πρώτο ραντεβού μετά την επέμβαση μου έλεγε ότι θα βελτιωθεί, στο δεύτερο ραντεβού 1 εβδομάδα μετά μου αποκάλυψε ότι μου άφησε επίτηδες μυωπία για να έρθει πιο αργά η πρεσβυωπία. Τελικά η μυωπία στο μάτι από 1 βαθμό που ήταν τους πρώτους μήνες έπεσε στο 0,75 στους 17 μήνες και στον μισό βαθμό τώρα μετά από τρισήμιση σχεδόν χρόνια. Η θολότητα στο δεξί μάτι δεν έφυγε ποτέ, αλλά έμαθα να ζω με αυτή όπως και με τη μυωπία.

Τώρα μετά από 3,5 χρόνια από το lasik και μετά από μια κουτουλιά της κόρης μου στο κεφάλι, εμφανίστηκαν μεγάλα ενοχλητικά μυγάκια και κλωστές. Προχτές πήγα σε οφθαλμίατρο και η διάγνωση είναι αποκόλληση υαλωειδούς, κάτι που μου είπε ότι είναι πολύ σύνηθες (μέχρι και 90% στους μύωπες σε κάποια φάση της ζωής τους λόγω σχήματος του βολβού του ματιού) και δεν πρέπει να με ανησυχεί. Μάλιστα πολλές φορές η αποκόλληση του υαλώδους μπορεί να συμβεί κατά την επέμβαση από την καταπόνηση που δέχεται το μάτι.

Κοίταξε το βυθό, δεν διαπίστωσε κάποια αποκόλληση ή ρήξη αμφιβληστροειδούς και μου είπε να προσέχω τους επόμενους μήνες να μην σηκώνω βάρη ούτε να σκύβω γιατί η αποκόλληση του υαλοειδούς θα συνεχιστεί και θέλουμε να γίνει ομαλά ώστε να μην συμπαρασύρει τον αμφιβληστροειδή, για να μην αρχίσουν τα πραγματικά προβλήματα. Θεραπεία δεν υπάρχει και θα συνηθίσω μου είπε να ζω με τα μυγάκια και τις κλωστές. Ίσως να μετακινηθούν προς τα κάτω με τη βαρύτητα καθώς θα ξεκολλάει το υαλώδες από τον βυθό και να γίνουν λιγότερο ενοχλητικά. Επίσης μου είπε ότι η επέμβαση δείχνει άριστη (την είχα κάνει σε άλλο γιατρό) και σχεδόν δεν φαίνεται η τομή του flap.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι για τους οφθαλμίατρους η αποκόλληση υαλοειδούς δεν αποτελεί σημαντικό πρόβλημα, παρόλο που τα μυγάκια και οι κλωστές είναι πολύ ενοχλητικά και μειώνουν την ποιότητα της όρασης. Αν και σύμφωνα με τους οφθαλμιάτρους σίγουρα θα αποτελώ μια επιτυχημένη επέμβαση, ομολογώ ότι τώρα δεν θα την ξαναέκανα την επέμβαση γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα. Αν και όντως ξεφορτώθηκα τα γυαλιά αισθάνομαι σαν μονόφθαλμη γιατί η όραση στο ένα μου μάτι δεν ήταν ποτέ ικανοποιητική. Πόσο μάλλον μετά το καινούριο μου πρόβλημα που είναι πλέον αρκετά ενοχλητικό και δεν διορθώνεται με τίποτα. Παρόλα αυτά ευχαριστώ το Θεό που δεν έπαθα κάτι σοβαρότερο, αλλά δεν συγχωρώ τον εαυτό μου για τη ματαιοδοξία μου να κυνηγήσω την τέλεια όραση, κάτι που για μένα δεν θα υπάρξει ποτέ.