PDA

Επιστροφή στο Forum : διαδικασια σπερμ/σης

parent?
14-02-09, 23:43
κοριτσια κλαησπερα, σημερα εδωσα το σπερμα του αντρουλη μου για εξεταση,αν πανε ολα καλα θα κανω σπερμ/ση δεν περιμενω αλλο. απλα αυτο που ηθελα να ρωτησω εινια τα χαπια ης σπερμ/σης γιατι τα δινουν οι γιατροι?? πως εξελισετε η διαδικασια?? διαβασα οτι με αυτα κανεις πολλα αυγα. δεν εινια παντα ενα το αυγο το οποιο γονμοποιειται?? :? :shock: εχω <μαυρα μεσανυχτα>!!! την ενεση πρεπει να την κανουμε?μηπως ολα αυτα τα χημικα κανουν κακο τελικα ? περιμενω νεα φιλια σε ολες!!!

mairi1983
15-02-09, 11:24
Καλημέρα! Τον άλλον μήνα θα πάω και εγώ για σπερματέγχυση!
Πέρνεις χάπια και κάνεις ενέσεις για να έχεις πολλαπλή ωορηξία! Τα περισσότερα αυγά είναι για να έχεις περισσότερες πιθανότητες!

fotini33
15-02-09, 11:29
Kαλημέρα, parentaki!!
Τα χαπάκια σου τα δίνει για να κάνεις πολλαπλή ωορρηξία, για να έχεις περισσότερες πιθανότητες γονιμοποιήσης.....
αντί για ένα αυγουλάκι, κάνεις 2-4 ή και παραπάνω.....
εξαρτάται από το είδος του φαρμάκου.
Σαν διαδικασία είναι απλή, ξεκινάς τα φάρμακα από τις πρώτες μέρες της περιόδου, ελέγχεις με τους υπερήχους την προόδο των αυγών και όταν φτάσουν στο επιθυμητό μέγεθος, κάνεις την pregnyl για να σπάσουν....
αν δεν την κάνεις, μπορεί αυτά να μην σπάσουν και να δημιουργηθούν κύστες....
Ένα αυγό γονιμοποιείται σε περίπτωση φυσικού κύκλου, σε σπερματέγχυση υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες για δίδυμα.
Καλή μου, σαλπιγγογραφία έχεις κάνει, έτσι δεν είναι?
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

parent?
15-02-09, 11:38
kalhmera κοριτσια, ναι εχω κανει σαλιγ/φια.πεντακαθαρη σαν περιστερι!!!!
:D μαλιστα καταλαβα τι γινετε. τωρα να δουμε αν ειναι καλα τα σπερματοζωαρια θ την κανω αν οχι θα παρουμε τα χαπια του σουπερμαν πρωτα για ενισχση κ μετα θα την κανω!!!ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυ
το προβλημα ειναι στην κινητικοττητα . δεν ειναι πολυ γρηγορα.εχουμε ακινητα 70%. να δουμε τωρα που εγινε η εγχειρηση θα διορθωθουν??

milva1978
15-02-09, 11:47
Σου εύχομαι parent να πάνε όλα καλά!!!

fotini33
15-02-09, 11:51
το προβλημα ειναι στην κινητικοττητα . δεν ειναι πολυ γρηγορα.εχουμε ακινητα 70%. να δουμε τωρα που εγινε η εγχειρηση θα διορθωθουν??

Παντως, μην απογοητεύεσαι, με την σπερματέγχυση ενισχυουν το σπέρμα. :) , μιας και οι δικές σου είναι καλές, θα εχετε πολλές πιθανότητες! :D

parent?
15-02-09, 11:53
περιττο να πω αγαπητη nastazia οι το <parentaki> με τρελαινει!!! :D :lol:

fotini33
15-02-09, 12:05
Αααχ, κοριτσάκι μου, να ξέρεις ότι καταλαβαίνω την αγωνία σου!
Προσπαθούμε και εμείς πολυυυύ καιρό, οπότε........
Μεσά από την καρδιά μου εύχομαι πολύ-πολύ συντομα να είσαι εγκυούλα!!

Μελένια
15-02-09, 13:27
Parent μου καλή επιτυχία!!!

:lol: :lol: :lol: Όλα να σου πάνε φανταστικά!!!!

Ευούλα
15-02-09, 18:45
καλησπερα σε ολες και ευχομαι τα καλυτερα!!!τη δευτερα που μας περασε εκανα την πρωτη σπερματεγχυση,εγω δεν εχω κανενα προβλημα αλλα ουτε και οαντρας μου.σημειωτεον προσπαθουμε 2 χρονια.οσο αναφορα στη διαδικασια πηρα ενεσεις τις οποιες εκανα στην κοιλια για περισσοτερες πιθανοτητες και τωρα παιρνω τα χαπια ουτροζεσταν και αναμενω σε αναμμενα καρβουνα!!23 του μηνα θα κανω χοριακη

PAVIVI74
15-02-09, 19:00
καλησπερα σε ολες και ευχομαι τα καλυτερα!!!τη δευτερα που μας περασε εκανα την πρωτη σπερματεγχυση,εγω δεν εχω κανενα προβλημα αλλα ουτε και οαντρας μου.σημειωτεον προσπαθουμε 2 χρονια.οσο αναφορα στη διαδικασια πηρα ενεσεις τις οποιες εκανα στην κοιλια για περισσοτερες πιθανοτητες και τωρα παιρνω τα χαπια ουτροζεσταν και αναμενω σε αναμμενα καρβουνα!!23 του μηνα θα κανω χοριακη

σου εύχομαι καλή επιτυχία και στις 23 να εχεις μία μεγάλη χοριακή. :lol:

PAVIVI74
15-02-09, 19:02
kalhmera κοριτσια, ναι εχω κανει σαλιγ/φια.πεντακαθαρη σαν περιστερι!!!!
:D μαλιστα καταλαβα τι γινετε. τωρα να δουμε αν ειναι καλα τα σπερματοζωαρια θ την κανω αν οχι θα παρουμε τα χαπια του σουπερμαν πρωτα για ενισχση κ μετα θα την κανω!!!ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυ

καλή επιτυχία parentaki :lol:

όλα καλά με το σπέρμα? μην ανυσηχείς η σπερματένχυση σαν διαδικασία δεν είναι κάτι το τρομερό, αρκεί να είσαι σε παακολούθηση απο τον γιατρό σου, και όλα καλά θα πάνε. :lol:

vasov
15-02-09, 19:15

καλη επιτυχια και σου ευχομαι μια τεραστια χοριακη!!!!

Ευούλα
16-02-09, 08:20
Σ'ευχαριστω παρα πολυ pavivi74 απο το στομα σου και στου θεου το αυτι,και σ'εσενα ευχομαι οτι επιθυμεις!!επισης και στη vasov ευχαριστω πολυ!!!! : :oops:

parent?
16-02-09, 08:51
ευουλα κ απο μενα σου ευχομαι τα καλυτεροτερααααααααααααα!!!αφου εθστε ενατξει κ οι δυο να ξερεις...το πιασες το περιστερακιιιιιιιιιι
σημερα θα παρω τα αποτελεσματα του σπερμ/τος.6 η ωρα ξυπνησα απο το αγχος μου βρε κοριτσια. εχω αγωνια :? το μεσημερι θα σας εχω νεα!!!
αν κ να πω την αληθεια θελω να μην εινια κ τοσο καλα γιατι μετα θα τον δωσει ο ουρολογος τα χαπια του σουπερμαν εινια για πολυ ενισχυση!!!! :D
κ μετα παμε για σπερμ/ση. το μεσημερι stand-by..για τα νεα..καλη βδομαδα σε ολες τις τσουπρες :D

chris 81
16-02-09, 09:45
Καλημέρα parent μου δεν ξέρω αν με θυμάσαι εχουμε μιλήσει κάποιες φορές.
Σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου καλά αποτελέσματα σήμερα με τον άνθρωπό σου και πολύ σύντομα να πάει το όνοματάκι σου στις εγγυούλες :wink: :wink: :wink:
Ολα να κυλίσουν ομαλά και να ζήσετε συντομα με τον αντρούλη σου μεγάλες στιγμές !!!!!
Περιμένουμε όλες νέα σου φιλάκια :D :D :D :D ματσ μουτσ!

Ευούλα
16-02-09, 09:53
parent σ'ευχαριστω πολυ,ευχομαι και σ'εσενα να πανε ολα κατ'ευχην,απλα εγω εχω κουραστει εδω και δυο χρονια και ειμαι λιγο απαισιοδοξη,λογω οτι απο την ιδια μερα της σπερματεγχυσης εχω πονους εντονους περιοδου και πονο στη μεση και εχω ψιλοαπογοητευτει!

nikel
16-02-09, 10:05
Καλή επιτυχία και από εμένα, μακάρι να μας πεις ευχάριστα σύντομα!!!! :D

ηλιαχτίδα
16-02-09, 10:05
ειμαι λιγο απαισιοδοξη,λογω οτι απο την ιδια μερα της σπερματεγχυσης εχω πονους εντονους περιοδου και πονο στη μεση και εχω ψιλοαπογοητευτει!
ευούλα να μην απογοητεύεσαι, γιατί οι πόνοι αυτοί που αναφέρεις μπορεί να είναι και από τα φάρμακα (αν πήρες) ή ενδείξεις εγκυμοσύνης. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ξεκάθαρες ενδείξεις ή αντενδείξεις εγκυμοσύνης στην 1η και 2η εβδομάδα μετά την ωορηξία. Μόνο η χοριακή θα σου πει ξεκάθαρα... Υπομονή και καλά αποτελέσματα μέσα από την καρδιά μου!

Ευούλα
16-02-09, 10:26
ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!αυτο ειναι το κακο που δεν μπορεις να καταλαβεις τα συμπτωματα αν ειναι περιοδου η εγκυμοσυνης!!τι να κανουμε υπομονη,η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!φαρμακα πηρα και υποτιθεται τα αποβαλλει ο οργανισμος μετα απο οκτω ημερες.

fotini33
16-02-09, 15:21
το μεσημερι θα σας εχω νεα!!!

Tι έγινε, κοριτσάκι?

Ευούλα, σου εύχομαι ένα θετικό τεστάκι!!!!

Ευούλα
16-02-09, 17:57
ευχαριστω πολυ!!

parent?
16-02-09, 21:18
κοριτσια καλησπερα..λοιπον τα αποτελεσματα του σπερμ/τος:
αριθμος ανα μλ/21.000.000
συνολικος 63.000.000

ο αριθμος καλουτσικος πιστευω ηταν πολυ χειροτερος.
τωρα η κινητικοτητα με προβληματιζει παλι: ολικη 30% (συμπεριλαμβανεται η προωθητικη 18%)
ακινητα 70%.
ογκος 3μλ
βρε κοριτσια με αυτα τα ποσοστα δυκολη η σπερμ/ση ε??
θα παμε στον ουρολογο τη παρασκευη.
η κινητικοτητα χαλια δεν ειναι?? :? :roll: περιμενω απαντησεις!!!

Ευούλα
16-02-09, 21:23
ο αριθμος ειναι καλος οσο αναφορα την κινητικοτητα επεξεργαζονται το σπερμα οποτε μη σε ανησυχει ιδιαιτερα

nikijo
17-02-09, 00:14
κοριτσια καλησπερα..λοιπον τα αποτελεσματα του σπερμ/τος:
αριθμος ανα μλ/21.000.000
συνολικος 63.000.000

ο αριθμος καλουτσικος πιστευω ηταν πολυ χειροτερος.
τωρα η κινητικοτητα με προβληματιζει παλι: ολικη 30% (συμπεριλαμβανεται η προωθητικη 18%)
ακινητα 70%.
ογκος 3μλ
βρε κοριτσια με αυτα τα ποσοστα δυκολη η σπερμ/ση ε??
θα παμε στον ουρολογο τη παρασκευη.
η κινητικοτητα χαλια δεν ειναι?? :? :roll: περιμενω απαντησεις!!!

parentaki μου παιρνει τιποτα ο καλος σου;;;υπαρχουν χαπια που βοηθανε...και η βιταμινη Ε και τα Speman....καπου εδω μεσα τα διαβασα!!! :wink:

parent?
17-02-09, 08:25
kalimera !! οχι δεν παιρνει τιποτα αλλο πηρα βιταμινες ε ε πηρε 5 φορες απο μια. τιποτα.του λεω κ δεν καταλαβαινει!! :x την παρασκευη εκλεισα ραντεβου στον ουρολογο. θα του ζητησω να του δωσει τα χαπια του <σουπερμαν>. οταν του το ειπα παλιαοτερα μου λεει ο ουρολογος ε τι βιαζεστε.. ε τι τι βιαζομαστε χρυσε μου μου ρθε να του πω δυο χρονια παιδευομαι .ολοι με ρωτανε για μωρο κ μου σπασαν τα νευρα τελευταια. τωρα το θελω να γινει τι θα κανω θα περιμενω δεκα χρονια???αμαν κ αυτος. με το πασο του. :x

parent?
17-02-09, 08:27
ο αριθμος ειναι καλος οσο αναφορα την κινητικοτητα επεξεργαζονται το σπερμα οποτε μη σε ανησυχει ιδιαιτερα
αυτο που ειπες επεξεργαζονται το σπερμα την ικινητικοτ τι εννοεις??
δηλαδη αν εχω 30% κινητικοτ με την επεξεργασια μπορουν να την κανουν 50%??? :? εγω απο οτι ξερω απλα βγαζουν τα ακινητα κ τετοια. τα ενισχυουν κ με κατι αλλο για να τρεξουν πιο γηργορα??(νεφτι ας πουμε?? :D ) δεν γνωριζω καθολου τι γινετε

chris 81
17-02-09, 08:37
Καλημέρα parent μου.
Λοιπόν το οτι ανέβηκε ο αριθμός σημαίνει οτι αυξήθηκαν και τα καλά σπερματοζωαρια ετσι δεν είναι?
Οταν λέμε 30% κινητικότητα τι εννοούμε??
Εγω το καταλαβαίνω ότι το 30%ψ αυτων έχει τη σωστή κινητικότητα δεν ξέρω αν είναι αυτό που λέω πάντως έτσι τιο αντιλαμβανομαι με το φτωχο ξανθό μυαλό μου!!!!(διορθώστε αν κάνω λάθος)
Η Ευούλα νομίζω πως εννοεί αυτό που είπες και εσύ ότι δηλαδή κάνουν μια επιλογή στην σπερματέχυνση οπότε θα πάρουν τα υγιή και γρήγορα άλλωστ εμείς 1 από αυτά τ α άτιμα χρειαζόμαστε να μας κάνει την δουλειά έτσι δεν είναι αντέ 2 από αυτά. :wink: :wink:
tespa θα μας πει και ο doctor αλλά νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά γιατί έχω ακούσει για πολύ χειρότερα απότελέσματα και όλα πηγαν μωροδισένια :D :D

Ευούλα
17-02-09, 08:53
για παραδειγμα σ'εμας πριν κανουμε σπερματεγχυση η κινητικοτητα ηταν47% μετα την επεξεργασια την μερα που θα την καναμε πηγε 87%βγαζουν τα ακινητα και τα εμπλουτιζουν με θρεπτικο υλικο εαν δεν κανω λαθος

parent?
17-02-09, 13:55
για παραδειγμα σ'εμας πριν κανουμε σπερματεγχυση η κινητικοτητα ηταν47% μετα την επεξεργασια την μερα που θα την καναμε πηγε 87%βγαζουν τα ακινητα και τα εμπλουτιζουν με θρεπτικο υλικο εαν δεν κανω λαθος
eyoyla αυτο ειναι πολυ ωραιο!!τοσο πολυ διαφορα στην κινητικοτ? σωθηκαμε τοτε!!! κ εσυ κουκλιτσα μου σιγουρα θα εισαι εγκυουλα.ποτε θα κανεις τεστ??

parent?
17-02-09, 13:57
Καλημέρα parent μου.
Λοιπόν το οτι ανέβηκε ο αριθμός σημαίνει οτι αυξήθηκαν και τα καλά σπερματοζωαρια ετσι δεν είναι?
Οταν λέμε 30% κινητικότητα τι εννοούμε??
Εγω το καταλαβαίνω ότι το 30%ψ αυτων έχει τη σωστή κινητικότητα δεν ξέρω αν είναι αυτό που λέω πάντως έτσι τιο αντιλαμβανομαι με το φτωχο ξανθό μυαλό μου!!!!(διορθώστε αν κάνω λάθος)
Η Ευούλα νομίζω πως εννοεί αυτό που είπες και εσύ ότι δηλαδή κάνουν μια επιλογή στην σπερματέχυνση οπότε θα πάρουν τα υγιή και γρήγορα άλλωστ εμείς 1 από αυτά τ α άτιμα χρειαζόμαστε να μας κάνει την δουλειά έτσι δεν είναι αντέ 2 από αυτά. :wink: :wink:
tespa θα μας πει και ο doctor αλλά νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά γιατί έχω ακούσει για πολύ χειρότερα απότελέσματα και όλα πηγαν μωροδισένια :D :D
εννουω οτι συνολικα τα κινητα ηταν 30%.δηλαδη 18% ηταν ζωηρα κ τα υπολοιπα 12% μετρια κ νωθρα. το υπολοιπο 70% ηταν ακινητο!!! αυτο φοβαμαι.εχω πολλα ακινητα. καταλαβες?? αυτο με προβληματιζει.εσυ τι λες?

Ευούλα
17-02-09, 16:08
ειναι πολυ καλο αλλα εχω πολυ συγρατημενη αισιοδοξια,ο γιατρος μας εδωσε 35% ποσοστο επιτυχιας!τεστ θα κανω 23/2 αλλα αυτο που με απασχολει ειναι οι εντονοι πονοι στην κοιλια και στη μεση οπως επισης και κατι καφε υγρα την ημερα της σπερματεγχυσης!ιδωμεν!πιστευω ολα ειναι θεμα τυχης!!

KINDER
17-02-09, 16:19
Γλυκα μου κοριτσια που τοσο λαχταρατε να γινετε μανουλες,
εχετε απολυτο δικιο σε ο'τι αφορα την επεξεργασια του σπερματος. Περα απο τον εμπλουτισμο με θρεπτικο υλικο, μετα την αφαιρεση των ακινητων και προβληματικων σπερ/αριων, οπως ειναι λογικο, το ποσοστο κινητικοτητας αυξανεται αρκετα. Επιπλεον,η αποσταση που εχουν να διανυσουν ειναι μικροτερη εφοσον εγχεονται μεσα στη μητρα, προσπερνοντας το ''εμποδιο'' του τραχηλου.
Βεβαια,στη σπερματεγχυση μεγαλη σημασια εχει και ο απολυτος αριθμος σπερμ/αριων (εφοσον σ'αυτον αναγονται ολα τα ποσοστα), καθως και το ποσοστο φυσιολογικων μορφων (εφοσον μονο αυτα μπορουν να γονιμοποιησουν επιτυχως). Επισης,ιδιαιτερα σημαντικο ειναι το ποσοστο των σπερ/αριων με ταχεια προσθια προωθητικη κινηση, χωρις αυτο να σημαινει πως και χαμηλο να ειναι δε μπορει να υπαρξει θετικο αποτελεσμα.
Το πραγματικο ποσοστο επιτυχιας της διαδικασιας ειναι 20-25% (το 30% δεν ισχυει), και μαλιστα το 25% αναφερεται σε αριστο ποιοτικα σπερμα. Δηλαδη το ποσοστο ειναι λιγο υψηλοτερο απο εκεινο της φυσικης διαδικασιας (15-20%), με τη διαφορα πως η σπερματεγχυση ενδεικνυται ιδιαιτερα σε περιπτωσεις μειωμενης κινητικοτητας η' προβληματων στην τραχηλικη βλεννη. Το γραφω για να μην απογοητευτειτε αν δε συλλαβετε με την πρωτη, αλλα να ξαναπροσπαθησετε για 1-2 φορες ακομη γιατι αξιζει τον κοπο.
Γενικα, μη μασατε οταν σας λενε μεγαλυτερα ποσοστα απο τα προαναφερθεντα, παρ'ολο που δυστυχως καποιοι συναδελφοι σκοπιμα υπερβαλλουν. Σκεφτειτε πως ακομα και η εξωσωματικη εχει ποσοστο επιτυχιας εως 35% ανα προσπαθεια. Η σπερματεγχυση εχει εως 25% ανα προσπαθεια και ποτε περισσοτερο (οχι πως ειναι μικρο αυτο το ποσοστο -σημαινει πως 1 στις 4 θα συλλαβει με την πρωτη).
Χοριακη μπορειτε να κανετε με ασφαλεια τη 13η μερα απο την εγχυση. Η χρηση τεστ του εμποριου πριν την καθυστερηση δεν ενδεικνυται, λογω της ληψης pregnyl σε προγενεστερο σταδιο, αν και υποτιθεται πως το φαρμακο σε 10 μερες εχει απομακρυνθει απο τον οργανισμο.

Καλη επιτυχια σε ολες!!! :D

Ευούλα
17-02-09, 17:02
και μας οταν μας επε για 35% ημουν ετοιμη να του πω "πλακα μας κανεις" γιατι ηξερα οτι το ποσοστο δεν υπερβαινει το 25%!

KINDER
17-02-09, 17:51
Μπραβο Ευουλα, ησουν σωστα ενημερωμενη.
Εκνευριζομαι με καποιους που αψηφιστα δημιουργουν πολυ υψηλες προσδοκιες, με αποτελεσμα, σε πιθανη αποτυχια, η απογοητευση να ειναι ακομα μεγαλυτερη και να συνοδευεται απο ενοχες. :evil:
Και το 25% μια χαρα ειναι σαν ποσοστο.
Σου ευχομαι ολοψυχα συντομα να διαλεγεις ζιπουνακια!
:D

Ευούλα
17-02-09, 23:06
ευχαριστω πολυ και εγω το ευχομαι εδω και δυο χρονια,ευχομαι να συμβει και σ'εμας!!εν τω μεταξυ δεν ξερω τι γινεται,εχει πεσει περονοσπορος οσες γνωριζω ολες ειναι εγκυες,ειμαι για να σκασω!

parent?
18-02-09, 08:37
Γλυκα μου κοριτσια που τοσο λαχταρατε να γινετε μανουλες,
εχετε απολυτο δικιο σε ο'τι αφορα την επεξεργασια του σπερματος. Περα απο τον εμπλουτισμο με θρεπτικο υλικο, μετα την αφαιρεση των ακινητων και προβληματικων σπερ/αριων, οπως ειναι λογικο, το ποσοστο κινητικοτητας αυξανεται αρκετα. Επιπλεον,η αποσταση που εχουν να διανυσουν ειναι μικροτερη εφοσον εγχεονται μεσα στη μητρα, προσπερνοντας το ''εμποδιο'' του τραχηλου.
Βεβαια,στη σπερματεγχυση μεγαλη σημασια εχει και ο απολυτος αριθμος σπερμ/αριων (εφοσον σ'αυτον αναγονται ολα τα ποσοστα), καθως και το ποσοστο φυσιολογικων μορφων (εφοσον μονο αυτα μπορουν να γονιμοποιησουν επιτυχως). Επισης,ιδιαιτερα σημαντικο ειναι το ποσοστο των σπερ/αριων με ταχεια προσθια προωθητικη κινηση, χωρις αυτο να σημαινει πως και χαμηλο να ειναι δε μπορει να υπαρξει θετικο αποτελεσμα.
Το πραγματικο ποσοστο επιτυχιας της διαδικασιας ειναι 20-25% (το 30% δεν ισχυει), και μαλιστα το 25% αναφερεται σε αριστο ποιοτικα σπερμα. Δηλαδη το ποσοστο ειναι λιγο υψηλοτερο απο εκεινο της φυσικης διαδικασιας (15-20%), με τη διαφορα πως η σπερματεγχυση ενδεικνυται ιδιαιτερα σε περιπτωσεις μειωμενης κινητικοτητας η' προβληματων στην τραχηλικη βλεννη. Το γραφω για να μην απογοητευτειτε αν δε συλλαβετε με την πρωτη, αλλα να ξαναπροσπαθησετε για 1-2 φορες ακομη γιατι αξιζει τον κοπο.
Γενικα, μη μασατε οταν σας λενε μεγαλυτερα ποσοστα απο τα προαναφερθεντα, παρ'ολο που δυστυχως καποιοι συναδελφοι σκοπιμα υπερβαλλουν. Σκεφτειτε πως ακομα και η εξωσωματικη εχει ποσοστο επιτυχιας εως 35% ανα προσπαθεια. Η σπερματεγχυση εχει εως 25% ανα προσπαθεια και ποτε περισσοτερο (οχι πως ειναι μικρο αυτο το ποσοστο -σημαινει πως 1 στις 4 θα συλλαβει με την πρωτη).
Χοριακη μπορειτε να κανετε με ασφαλεια τη 13η μερα απο την εγχυση. Η χρηση τεστ του εμποριου πριν την καθυστερηση δεν ενδεικνυται, λογω της ληψης pregnyl σε προγενεστερο σταδιο, αν και υποτιθεται πως το φαρμακο σε 10 μερες εχει απομακρυνθει απο τον οργανισμο.

Καλη επιτυχια σε ολες!!! :D
αγαπητη κιντερ καλημερα,διαβασα προσεκτικα αυτα που εγραψες. εμας προωθητικη προσθια ειναι 18% κινητικοτ. κ φυσιολογ μορφες 48%. τωρα θα μας δωσει κ ο ουρολογος κατι χαπια που απουσια κιρσοκηλης λεει εχουν βελτιωση στο σπερμα 60%.γνωριζεις κατι τετοιο?ισχυει?καναμε κιρσοκηλή εγχειρηση πριν 4 μηνες. εγω δεν εχω κανενα προβλημα. τι λες?? εχουμε πιθανοτητες καλες??περιμενω απαντηση γιατι απο οτι καταλαβα εισαι κ της ειδικοτητας της ιατρικης!!! :D ευχαριστω εκ των προτερων

elin
18-02-09, 08:44
Καλημέρα!

Να ρωτήσω κ γ κάτι?Όταν λέμε "εμπλουτίζουν το σπέρμα με θρεπτικό υλικό", τι ακριβώς εννοούν?

Επίσης, καταλαβαίνω ότι η κινητικότητα αυξάνεται όταν αφαιρούμε τα...τεμπέλικα. Αλλά γιατί μας νοιάζει τόσο να τα αφαιρέσουμε, αφού τα ζωηρά που θα μείνουν υπάρχουν ούτως ή άλλως?

KINDER?

parent?
18-02-09, 08:48
[quote="elin"]Καλημέρα!

Να ρωτήσω κ γ κάτι?Όταν λέμε "εμπλουτίζουν το σπέρμα με θρεπτικό υλικό", τι ακριβώς εννοούν?

Επίσης, καταλαβαίνω ότι η κινητικότητα αυξάνεται όταν αφαιρούμε τα...τεμπέλικα. Αλλά γιατί μας νοιάζει τόσο να τα αφαιρέσουμε, αφού τα ζωηρά που θα μείνουν υπάρχουν ούτως ή άλλως?

KINDER?[/quotσυμφωνω κ επαυξανω με τις αποριες σου!!!για απαντηστε κουκλες!!!

chris 81
18-02-09, 09:01
Helloooo :D
Καλέ για λίγο δεν μπήκα και έχω χάσει τρελές πληροφορίες!!!!!!
Parent το μόνο που ξέρω από αυτα που είπες έιναι ότι αυτά τα χάπια(γραψε μου και το ονομα τους να σιγουρευτούμε ότι είναι τα ίδια)
μηδενίζουν το σπέρμα για 2 περίπου μήνες γαι να κάνει το νέο ξεκίνημα με το μέγιστο των δυνατοτήτων του αντιλαβου????
Οσο γαι τα αλλά που διάβασα έχω μεινει άναβδη με την ενημέρωση σας :wink: :wink:
Περμένω να δω και εγω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που θέσατε κορίτσια με μεγάλο ενδιαφέρον!!!!
Οι δικές μου α΄πορίες είναι πιο χαζές και θα τις κάνω καποια άλλη στιγμη τωρα δεν μπορώ να γίνω ρεζίλι.

Ευούλα
18-02-09, 09:23
Καλημέρα!

KINDER?δεν γνωριζω απο ιατρικη αλλα απ'οσα μας ειπε ο γιατρος καθαριζουν το σπερμα απο συγκολλησεις,φλεγμονες η μικροβια,τωρα οσο αναφορα τα τεμπελικα,δεν συμφερει να κινουνται μονο τα ζωηρα και να μην εμποδιζονται απο τα τεμπελικα?

KINDER
18-02-09, 15:22
Καλησπερα κοριτσια, :D

Parent,

οι τιμες που αναφερεις ειναι μετα απο επεξεργασια του σπερματος?
Γενικα,για να θεωρηθει ικανοποιητικη η κινητικοτητα, συνηθως τα εργαστηρια δινουν φυσιολ.τιμες >25% για την ταχεια προσθια κινηση (η οποια ειναι και η πιο χρησιμη) και >50% για τη συνολικη κινητικοτητα (τα ποσοστα αναφερονται στην πρωτη ωρα).
Για τη σπερματεγχυση ομως, αρκει το 40% συνολικης κινητικοτητας και το 20% προσθιας, εφοσον το σπερμα τοποθετειται σε υψηλοτερο σημειο στον γεννητικο σωληνα της γυναικας, οποτε διευκολυνεται.
Να διευκρινησω κατι σε σχεση με την μορφολογια των σπερ/αριων. Τα ποσοστα που δινει το καθε εργαστηριο αναφερονται στα μορφολογικα κριτηρια που χρησιμοποιει,καθως και στον τεχνολογικο εξοπλισμο που διαθετει, δηλ. κυριως το μικροσκοπιο. Αν χρησιμοποιηθουν τα πιο συγχρονα και αυστηρα κριτηρια, τοτε φυσιολογικες μορφες βρισκονται μονο εως 35% και οχι παραπανω! Μεγαλυτερες τιμες -ειδικα κατι 60-70% που βλεπω ενιοτε- υποδηλωνουν χρηση παλαιοτερων,πιο χαλαρων κριτηριων και λιγοτερο συγχρονων μικροσκοπιων (αυτα μου τα εχει πει φιλος, διευθυντης μικροβιολογικου εργαστηριου).
Ερχομενοι λοιπον στις δικες σας τιμες,βλεπουμε πως η προσθια κινητικοτητα ειναι ελαχιστα πιο χαμηλη απο το επιθυμητο, γεγονος που θεωρω πως δε θα μειωσει ιδιαιτερα τη συνολικη πιθανοτητα επιτυχιας της προσπαθειας. Σε ο'τι αφορα τη μορφολογια,αν η τιμη που αναφερεις ειναι μεσα στο φασμα φυσιολογικων τιμων που δινει το εργαστηριο, τοτε ειστε ΟΚ.
Δυστυχως γλυκεια μου δεν ξερω να σου απαντησω λεπτομερως για τα χαπια που αναφερεις, αν και ξερω πως καποιο θετικο αποτελεσμα οντως το εχουν. O ουρολογος θα σας ενημερωσει σχετικα.

Εlin,

ο εμπλουτισμος συνισταται σε ενισχυση με θρεπτικες ουσιες (σακχαρα, βιταμινες κλπ.). Επισης το σπερμα φυγοκεντρειται (περιστρεφεται με πολυ μεγαλη ταχυτητα σε ειδικο μηχανημα) και ,κατα τη διαδικασια αυτη, παραμενουν οντως τα ''καλυτερα'' σπερματοζωαρια, ενω απομακρυνονται τα φλεγμονωδη κυτταρα (δηλ. τα λευκα αιμοσφαιρια), συγκολλημενα σπερμ/αρια, ερυθρα αιμοσφαιρια,καποια μικροβια και αλλες προσμιξεις.
Η φυγοκεντρηση γινεται γιατι, αν τοποθετηθει μεμιας ολοκληρη η ποσοτητα σπερματος μεσα στη μητρα, τοτε η γυναικα κινδυνευει ακομα και απο συνδρομο τοξικου σοκ! Μην ξεχνατε ο'τι κατα τη συνουσια, μικρη μονο ποσοτητα καθαρου σπερματος φτανει μεχρι τη μητρα, ενω το περισσοτερο παλινδρομει προς τα πισω η' δεν καταφερνει να ξεπερασει το μηχανικο και χημικο εμποδιο του τραχηλου (βλ. οξυτητα, τραχηλικη βλεννη κλπ). Τα δε υπολοιπα, διαφορετικου τυπου, κυτταρα επισης δεν καταφερνουν να προχωρησουν και πολυ στον γεννητικο σωληνα. Γι'αυτο ειναι απαραιτητη η επεξεργασια στο εργαστηριο,ωστε να υποκαταστησει αυτο που γινεται κατα τη φυσικη διαδικασια.

chris81,
καμια απορια δεν ειναι χαζη, ειδικα σε ο'τι αφορα τετοια θεματα.

Ευουλα,
και παλι επεσες μεσα σε μεγαλο βαθμο.

Σας χαιρετω!! :D :D

Ευούλα
18-02-09, 15:43
τι να κανω Kinder μου μπηκα στο χωρο και χορευω,μακαρι να ειχα μεινει εγκυος και να μην ειχα ιδεα απο αυτα!!!

fotini33
18-02-09, 18:12
Kinder, σ'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! :)

parent?
18-02-09, 22:04
κιντερ σ ευχαριστουμε οντως παρα πολυυυυυυυυυυυ. εμας δεν εινια ετσι μετα απο επεξεργασια το σπερμα. απλα καναμε σπερμοδιαγραμμα κ βγηκαν αυτα τα ποσοστα. δηλαδη 18% προσθια κινηση. κ συνολικη 30% μαζι με ζωηρα μετρια κ νωθρα κ τα προσθια. δηλαδη μετα απο επεξεργασια ειδικη γαι την σπερμ/ση δε θα γινουν καλυτερα??

KINDER
18-02-09, 23:21
κιντερ σ ευχαριστουμε οντως παρα πολυυυυυυυυυυυ. εμας δεν εινια ετσι μετα απο επεξεργασια το σπερμα. απλα καναμε σπερμοδιαγραμμα κ βγηκαν αυτα τα ποσοστα. δηλαδη 18% προσθια κινηση. κ συνολικη 30% μαζι με ζωηρα μετρια κ νωθρα κ τα προσθια. δηλαδη μετα απο επεξεργασια ειδικη γαι την σπερμ/ση δε θα γινουν καλυτερα??

Αγαπη μου γλυκεια,
αν τα ποσοστα που ανεφερες ειναι πριν την επεξεργασια, τοτε μετα θα ειναι αρκετα υψηλοτερα!
Βεβαια,να αναφερω πως χρειαζεται και λιγο τυχη σε ο'τι αφορα το δειγμα σπερματος την επιμαχη ημερα. Ξερετε πως δειγμα απο δειγμα (του ιδιου αντρα,την ιδια χρονικη περιοδο) μπορει να διαφερει αρκετα, τη μια να ειναι μετριο,την αλλη καλυτερο, χωρις αυτο να σχετιζεται με συγκεκριμενους παραγοντες, αν και καποια ευθυνη μαλλον φερουν οι συνθηκες πιεσης και αγχους κατω απο τις οποιες λαμβανεται το δειγμα.
Ομως παντα βελτιωνεται αρκετα με την επεξεργασια. :D
Η ιδανικη αποχη πριν τη συλλογη του δειγματος ειναι οι 4 μερες. Προσοχη, μην αφηνετε να περασουν περισσοτερες απο 6-7 μερες χωρις sex (η' εστω αυτο'ι'κανοποιηση :wink: ),γιατι το συστημα αδρανει (πχ μειωνεται η κινητικοτητα)!
Parent, αν το δειγμα του αντρουλη σου ειναι αντιστοιχο με αυτο της εξετασης, με την επεξεργασια που θα γινει, καλυπτεσθε για την σπερματεγχυση. Οπως καταλαβαινεις και μονη σου απο τις φυσιολογικες τιμες που δινει το εργαστηριο (φανταζομαι περιπου 25% προσθια και 50% ολικη), βρισκεστε σε λιγο χαμηλοτερα επιπεδα. Αυτο δυσκολευει λιγο την φυσικη συλληψη,με την εννοια πως μειωνονται οι πιθανοτητες επιτυχιας ανα κυκλο και, ισως χρειαστειτε περισσοτερο χρονο για το ποθητο αποτελεσμα. Και παλι ομως ,θεωρητικα, μπορει να ειστε τυχεροι και να συλλαβετε πολυ συντομα,δεν αποκλειεται. Ετσι κι αλλιως,ενα σπερματοζωαριο χρειαζεται! :wink: :D

Ευούλα
19-02-09, 08:36
σημερα το πρωι εκανα ενα τεστ και φυσικα βγηκε αρνητικο!!τι θα εβγαινε δεν πιστευα οτι θα ειμαι τοσο τυχερη και θα εμενα εγκυος με την πρωτη σπερματεγχυση.

ηλιαχτίδα
19-02-09, 11:11
μην απογοητεύεσαι ευούλα. Θα σου πρότεινα να κάνεις και μια χοριακή. Πολλά από τα τεστ φαρμακείου δεν είναι αξιόπιστα, μόνο η χοριακή θα σου απαντήσει σίγουρα.

ηλιαχτίδα
19-02-09, 11:15
τώρα διάβασα τα προηγούμενα ποστ. Είναι λίγο νωρίς ευούλα. Καλύτερα να περιμένεις μέχρι το Σάββατο για τη χοριακή σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

parent?
19-02-09, 14:02

Αγαπη μου γλυκεια,
αν τα ποσοστα που ανεφερες ειναι πριν την επεξεργασια, τοτε μετα θα ειναι αρκετα υψηλοτερα!
Βεβαια,να αναφερω πως χρειαζεται και λιγο τυχη σε ο'τι αφορα το δειγμα σπερματος την επιμαχη ημερα. Ξερετε πως δειγμα απο δειγμα (του ιδιου αντρα,την ιδια χρονικη περιοδο) μπορει να διαφερει αρκετα, τη μια να ειναι μετριο,την αλλη καλυτερο, χωρις αυτο να σχετιζεται με συγκεκριμενους παραγοντες, αν και καποια ευθυνη μαλλον φερουν οι συνθηκες πιεσης και αγχους κατω απο τις οποιες λαμβανεται το δειγμα.
Η ιδανικη αποχη πριν τη συλλογη του δειγματος ειναι οι 4 μερες. Προσοχη, μην αφηνετε να περασουν περισσοτερες απο 6-7 μερες χωρις sex (η' εστω αυτο'ι'κανοποιηση :wink: ),γιατι το συστημα αδρανει (πχ μειωνεται η κινητικοτητα)!
Parent, αν το δειγμα του αντρουλη σου ειναι αντιστοιχο με αυτο της εξετασης, με την επεξεργασια που θα γινει, καλυπτεσθε για την σπερματεγχυση. Οπως καταλαβαινεις και μονη σου απο τις φυσιολογικες τιμες που δινει το εργαστηριο (φανταζομαι περιπου 25% προσθια και 50% ολικη), βρισκεστε σε λιγο χαμηλοτερα επιπεδα. Αυτο δυσκολευει λιγο την φυσικη συλληψη,με την εννοια πως μειωνονται οι πιθανοτητες επιτυχιας ανα κυκλο και, ισως χρειαστειτε περισσοτερο χρονο για το ποθητο αποτελεσμα. Και παλι ομως ,θεωρητικα, μπορει να ειστε τυχεροι και να συλλαβετε πολυ συντομα,δεν αποκλειεται. Ετσι κι αλλιως,ενα σπερματοζωαριο χρειαζεται! :wink: :D
ΑΓΑΠΗΤΗ κιντερ νομιζω οτι εκανα μια μικρη βλακεια. οι μερες αποχης πριν να δωσουμε το σπερμα για σπερμοδιαγραμμα ηταν μονο 2 :oops: ετσι που τα κανονισα νομιζω ηταν ππολυ λιγες ε??? λες να παιζει ρολο κ αυτο?? ο ουρολογος ειπε 3 μερες!!!βλακεια εκανα? τωρα παει.

parent?
19-02-09, 14:03
σημερα το πρωι εκανα ενα τεστ και φυσικα βγηκε αρνητικο!!τι θα εβγαινε δεν πιστευα οτι θα ειμαι τοσο τυχερη και θα εμενα εγκυος με την πρωτη σπερματεγχυση.
μην αγχωνεσαι κ στεναχωριεσαι!! μπορει να μην βγηκε σωστο . ολα ειναι πιθανα. περιμεν λιγακι κ κανε μια χοριακη ή και αυριο παρασκευη. νομιζω θα σου δειξει. για να εισαι σιγουρη κ να μην στεναχωριεσαι. φιλια πολλα κ ψηλα το κεφαλι!! :D

Ευούλα
19-02-09, 14:09
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!ευχομαι και εγω να το εκανα νωρις,χοριακη πρεπει να κανω τη δευτερα που ειναι και η 14η μερα απο τη σπερματεγχυση!!παντως ειναι πολυ αγχολυτικο να το συζηταω μαζι σας γιατι ειμαι για να σκασω!!!

ηλιαχτίδα
19-02-09, 14:17
για να σου αναπτερώσω το ηθικό, να σου πω ότι εγώ έκανα τεστ φαρμακείου την προηγούμενη μέρα από όταν έπρεπε να κάνω χοριακή και ήταν αρνητικό (για την ακρίβεια είχε μια πολύ πολύ αχνή γραμμή που τη διέκρινα την επόμενη, μετά τη θετική χοριακή). την επόμενη μέρα η χοριακή μου ήταν 254...

Ευούλα
19-02-09, 14:36
για να σου αναπτερώσω το ηθικό, να σου πω ότι εγώ έκανα τεστ φαρμακείου την προηγούμενη μέρα από όταν έπρεπε να κάνω χοριακή και ήταν αρνητικό (για την ακρίβεια είχε μια πολύ πολύ αχνή γραμμή που τη διέκρινα την επόμενη, μετά τη θετική χοριακή). την επόμενη μέρα η χοριακή μου ήταν 254... Μακαρι να τυχει και σε μενα το ιδιο!!Σ΄ευχαριστω πολυ,οντως μου αναπτερωσες το ηθικο!!! :lol:

fotini33
19-02-09, 15:35
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!ευχομαι και εγω να το εκανα νωρις,χοριακη πρεπει να κανω τη δευτερα που ειναι και η 14η μερα απο τη σπερματεγχυση!!παντως ειναι πολυ αγχολυτικο να το συζηταω μαζι σας γιατι ειμαι για να σκασω!!!

Ευούλα, όπως το λες είναι λιγάκι νωρίς και μπορεί να βγήκε λάθος.
Μην στεναχωριέσαι, κάνε λιιιιιιίγο υπομονή!!

dimkous
19-02-09, 18:41

Καλησπέρα Ευούλα!Δεν ξέρω αν σου δίνει κουράγιο το γεγονός οτι κι εγω έχει μια εβδομάδα (12/02) που έκανα σπερματέγχυση!Στις 26/02 πρέπει να κάνω την χοριακή,και το μυαλό μου είναι συνέχεια εκεί! Θέλω να ακολουθήσω κατα γράμμα της συμβουλές όλων για το άγχος , όμως δεν τα καταφέρνω και πολύ!Αν θυμάμαι καλά εσυ θα μάθεις νωρίτερα τα αποτελέσματα.... εύχομαι να μας πάνε όλα κατ' ευχήν! Δηλαδη ,όχι μόνο για εμάς αλλά για όλα τα ζευγάρια που βρίσκονται σε κατάσταση προσπαθειών!

KINDER
19-02-09, 19:08
Eυουλα μου,
τα κοριτσια εχουν δικιο, πραγματι το τεστ εγινε νωριτερα απ'οτι επρεπε. Κανε μια χοριακη τη Δευτερα.
Σου ευχομαι καλη επιτυχια! :D

Parent μου,
βρε αχορταγα ζουζουνακια :wink: :D ...
Για το σπερμοδιαγραμμα συστηνεται τριημερη και για την εγχυση τετραημερη αποχη, προκειμενου να εχουμε μεγαλυτερη ποσοτητα σπερματοζωαριων.
Ξερεις τί σημαινει αυτο γλυκεια μου? Πως οι τιμες σας θα ηταν ακομη καλυτερες! :D
Οταν ομως θα κανετε τη σπερματεγχυση οπωσδηποτε υπολογιστε το τετραημερο (οχι παραπανω,γιατι θ'αρχισει να μειωνεται η κινητικοτητα).
Επισης, το ιδιο βραδυ μετα τη διαδικασια καλο θα ηταν να εχετε επαφη, για αυξηση της πιθανοτητας, μια και η ωορρηξια διαρκει περιπου 24 ωρες. Φανταζομαι θα σας το συστησει και ο γιατρος σας. :wink:
Σας χαιρετω!! :D

Ευούλα
19-02-09, 19:11
dimkous σου ευχομαι ολοψυχα και σε σενα,εννοειται και σ'ολες τις κοπελες που προσπαθουν καλη επιτυχια και ενα κατακοκκινο +++++!!!εχουμε 3 μερες διαφορα εγω την εκανα 9/2!! :lol:επισης απο την αρχη της σπερματεγχυσης εως και τωρα που μιλαμε εχω πονους περιοδου!εσυ?
KINDER ηθελα να σε ρωτησω την ημερα της σπερματεγχυσης και αφου πηγμα σπιτι το απογευματακι ειδα κατι καφε υγρα τι μπορει να ηταν?

dimkous
19-02-09, 19:22
Ευούλα εγώ δεν είχα άμεσους πόνους στην κοιλιά,όμως σήμερα νοιώθω αρκετά έντονους τους πόνους αυτούς!Το στήθος μου είναι λίγο πρησμένο,και με πονάει και η μέση μου!Όλα τα παραπάνω όμως τα έχω και σε μηνιαίο κανονικό κύκλο όποτε δεν μπορώ να μιλήσω για "συμπτώματα" εγκυμοσύνης!Έχω ακούσει απο κοπέλες που μετρούν την θερμοκρασία του σώματος και πρέπει να είναι πάνω απο 37!Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ποιά ώρα της ημέρας γίνεται η μέτρηση αυτή? αν γνωρίζεις κάτι σχετικό , σε παρακαλώ διαφώτησε με....φιλιά

Ευούλα
19-02-09, 19:27
Ευούλα εγώ δεν είχα άμεσους πόνους στην κοιλιά,όμως σήμερα νοιώθω αρκετά έντονους τους πόνους αυτούς!Το στήθος μου είναι λίγο πρησμένο,και με πονάει και η μέση μου!Όλα τα παραπάνω όμως τα έχω και σε μηνιαίο κανονικό κύκλο όποτε δεν μπορώ να μιλήσω για "συμπτώματα" εγκυμοσύνης!Έχω ακούσει απο κοπέλες που μετρούν την θερμοκρασία του σώματος και πρέπει να είναι πάνω απο 37!Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ποιά ώρα της ημέρας γίνεται η μέτρηση αυτή? αν γνωρίζεις κάτι σχετικό , σε παρακαλώ διαφώτησε με....φιλιάτην θερμομετρηση την κανεις οταν ξυπνησεις το πρωι πριν σηκωθεις απο το κρεββατι με τα κλασικα θερμομετρα του λεπτου,παντως μη δινεις και πολυ βαση γιατι μια φιλη μου ειχε 36 με δυο μερες καθυστερηση νομιζε θα της ερχοταν περιοδος αλλα της ηρθε το μωρακι της!!!υπομονη

KINDER
19-02-09, 19:38
dimkous,
η θερμομετρηση γινεται απο το στομα (κρατωντας το θερμομετρο κατω απο τη γλωσσα), κατα την πρωινη εγερση, μετα απο υπνο τουλαχιστον 5 ωρων,πριν σηκωθεις απο το κρεβατι και προβεις σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα. Καλο ειναι να γινεται περιπου την ιδια ωρα καθημερινα και να σημειωνονται τυχον συμπτωματα ιωσης. :D

Ευουλα μου,
τα καφε υγρα, εφοσον υποχωρησαν την ιδια μερα, μαλλον οφειλονταν σε μηχανικα αιτια και συγκεκριμενα σε καποιο ''μικρογδαρσιμο'' του βλεννογονου ταο τραχηλου κατα την εισαγωγη του καθετηρα.
Γενικα, καφε (δηλ.αιμολυμενο) αιμα,σημαινει αιμα που εχει παραμεινει αρκετη ωρα η' κινειται αργα μεσα στον κολπο πριν την εξοδο του. Κοινως, σημαινει αιμα οχι προσφατο η' πολυ μικρο σε ποσοτητα (γι'αυτο στην αρχη και το τελος της περιοδου εχουμε συνηθως καφε).
Για μικροαιμορραγιες κατα τη διαρκεια του κυκλου ευθυνονται καμια φορα και ορμονικες διαταραχες, κατι ομως που δε φαινεται να ισχυει στην περιπτωση σου.
Τα πονακια που περιγραφεις εχουν να κανουν κι αυτα με την ιδια τη διαδικασια της σπερματεγχυσης και παρατηρουνται συχνα. Θεωρητικα μπορει να οφειλονται και σε πιθανη εγκυμοσυνη, ομως, σ'αυτη την περιπτωση, δεν εμφανιζονται κατευθειαν, αλλα συνηθως σε 7-10 μερες απο τη γονιμοποιηση.
Το μυστηριο θα λυθει τη Δευτερα!
Σε φιλω μικρη μου. :D

Ευούλα
20-02-09, 09:42
σ'ευχαριστω πολυ kinder μου!!!!αν πω οτι δεν με καλυψες ψεμματα θα πω!!!με παρακαλυψες!! :P

kalli29
20-02-09, 17:58
Kοριτσια καλησπερα θα ηθελα να σας πω την εμπειρια:
στην δευτερη προσπαθεια σπερματεγχυσης εμεινα εγκυος αν κ ημουν σιγουρη οτι δεν ειμαι γιατι ειχα απιστευτους πονους περιοδου.
Η διαδικασια που με βοηθησε νομιζω ητα οι ενεσεις στην κοιλια κ η καλη επεξεργασια του σπερματος. Τωρα ειμαι 3 μηνων ( 1η μαρτη κλεινω τον 3) και δεν μπορω να το πιστεψω...
Το αγχος κανει πολυ κακο....ηρεμια οταν ηρεμησα εκεινη την φορα τοτε εγινε το θαυμα...
Καλη επιτυχια σε ολες!

dimkous
20-02-09, 18:29
στην δευτερη προσπαθεια σπερματεγχυσης εμεινα εγκυος αν κ ημουν σιγουρη οτι δεν ειμαι γιατι ειχα απιστευτους πονους περιοδου.
Η διαδικασια που με βοηθησε νομιζω ητα οι ενεσεις στην κοιλια κ η καλη επεξεργασια του σπερματος. Τωρα ειμαι 3 μηνων ( 1η μαρτη κλεινω τον 3) και δεν μπορω να το πιστεψω...
Το αγχος κανει πολυ κακο....ηρεμια οταν ηρεμησα εκεινη την φορα τοτε εγινε το θαυμα...
Καλη επιτυχια σε ολες!

Συγχαρητήρια!!!Εύχομαι όλα να πάνε καλά!Πραγματικά είναι ευχάριστο το γεγονός οτι είσαι έγκυος αν και με την δεύτερη σπερματέγχυση!Σίγουρα το άγχος κάνει πολύ κακό ,όμως αλήθεια σου λέω....το έχω αποβάλλει εδω και μήνες!Όμως αυτό το "ατιμούλικο" ακόμη δεν λέει να έρθει....Εγώ έχω κάνει την πρώτη μου σπερματέγχυση και την Πέμπτη πάω για χοριακή!Βέβαια προηγείται η Ευούλα....Για να πω την αλήθεια ,περιμένω να ακούσω και τα δικά της ευχάριστα νέα!!!!

dimkous
20-02-09, 18:32
Καλη επιτυχια σε ολες!
Και κάτι που ξέχασα να σε ρωτήσω......πόσο καιρό απέχει η πρώτη σπερματέγχυση απο την δεύτερη?Ρωτάω για να δώ λίγο και την δική μου πορεία!Ελπίζω να με καταλαβαίνεις....

Ευούλα
20-02-09, 18:56
Καλη επιτυχια σε ολες!kali29 αυτο ειναι πολυ ευχαριστο και πολυ ελπιδοφορο γιατι και μενα με παιδευουν πονοι περιοδου,αν και κατα περιεργο τροπο αυτες τις μερες εχουν περιοριστει!!απο τη μια θελω να ερθει η δευτερα να κανω χοριακη και απο την αλλη οχι γιατι φοβαμαι το αρνητικο αποτελεσμα!!

kalli29
21-02-09, 15:55
Εγω κοριτσια εκανα τον επομενο μηνα απευθειας. θελω επισης να σας πω οτι πρεπει να προσεχετε που κ πως κανετε την σπερματεγχυση γιατι εγω την πατησα. εκανα 3 σπερματεγχυσεις (πριν απο αυτες τις 2) κ ηταν αποτυχημενες γιατι ημουν επαρχια κ ουτε επεξεργασια ουτε τιποτα δεν μου κανανε ουτε ενεσεις τιποτα. μολις εγινε σωστη δουλεια πετυχε. κ κατι τελευταιο που παρατηρησα την φορα που εμεινα εγκυος δεν πονεσα καθολου οταν εγινε η εγχυση μεσα μου τις προηγουμενες φορες ειχα ενοχληση την ωρα που γινοταν κ μετα.
κ παλι ευχομαι τα καλυτερα

Ευούλα
21-02-09, 17:48
σημερα παρατηρησα καφε-μπεζ υγρα,πονους περιοδου και το στηθος αρχισε να ξεπρηζεται!!μου φαινεται ουτε χοριακη θα προλαβω να κανω!!εχω απογοητυετει πληρως!!!

Ευούλα
21-02-09, 19:54
τελικα ειδα και λιγο αιμα!!!

parent?
22-02-09, 00:04
Κοριτσια ,Πηγαμε στον ουρολογο κ μας ειπε οτι δεν χρειαζονται χαπια... γιατι καλυτερευει το σπερμα . αλλα εμενα μου φαινεται σχεδον ιδιο. γιατι κ πριν τη εγχειρηση τα ποσοστα ηταν σχεδον ιδια.στεναχωρεθηκα πολυ.ειπε αν δεν μεινω μεχρι το ιουνιο να τον παρουμε τηλεφωνονα μας πει τι θα κανουμε. πολυ φλου τα πραγματα. παλι στο περιμενε κ παλι στην αναμονη.βαρεθηκα.το θεμα ειναι οτι επειδη ειπε να προσπαθησουμε μεχρι τον ιουνιο ο αντρας μου δεν θα δεχτει να κανουμε σπερμ/ση. :cry: :cry: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll: :cry:

ΣΟΦΗ
22-02-09, 00:21
Στην περίπτωση της κυρσοκήλης,όταν κάνεις επέμβαση,ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις την εξέλιξη της κατάστασης.Αυτό μας είπε ο ουρολόγος όταν λέγαμε και εμείς να την κάνει ο άντρας μου και αυτό διαβασα καi στο internet όταν το έψαχνα.Πιστεύω για αυτό και ο γιατρός δεν μπορεί να σας δώσει μια οριστική απάντηση.Για να σας λεει ότι υπάρχει βελτίωση κάτι θα ξέρει.Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η αναμονή,αλλά αφού έκανες υπομονή μέχρι τώρα κάνε λίγο ακόμα.Ίσως είναι και για καλό.Σκέψου να μείνεις έγκυος φυσιολογικά και να γλυτώσεις την σπερματέγχυση!!!!Μπορεί να θέλει τον χρόνο του.Άσε λίγο καιρό ακόμα να περάσει.Μην ξεχνάς ότι έκανε επέμβαση.Ίσως στην περίπτωσή του να πάρει λίγο παραπάνω για να επανέλθει η κινητικότητα.Άλλωστε η σπερματέγχυση είναι κάτι που μπορεί να γίνει και σε λίγους μήνες.Πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις μια ακόμα ευκαιρία και αν δεν γίνει τότε να την κάνετε.

Ευούλα
22-02-09, 17:34
δεν ξερω τι να κανω!!!τα καφε συνεχιζονται και δεν ξερω εαν πρεπει να κανω αυριο χοριακη η τσαμπα θα φαω την κρυαδα!!το στηθος ξεπρηστηκε και δεν ποναει καθολου!! :cry:

parent?
22-02-09, 18:38
eyla καντην κ βλεπεις τουλαχιστον θα εισαι σιγουρη.ποτε ειναι να σου ερθει κανονικα??

parent?
22-02-09, 18:40
δεν ξερω τι να κανω!!!τα καφε συνεχιζονται και δεν ξερω εαν πρεπει να κανω αυριο χοριακη η τσαμπα θα φαω την κρυαδα!!το στηθος ξεπρηστηκε και δεν ποναει καθολου!! :cry:

ποσες μερες εχεις καφε??μηπως δεν ειναι περιοδου??αν ειναι πολες μερες δεν θα επρεπε ηδη να σου εχει ερθει?? :?

parent?
22-02-09, 18:47

Αγαπη μου γλυκεια,

αγαπητη κινντερ θαηθελα νασ ε ρωτησω ακτι επειδη βλεπω εισαι γνωστης των πραγματων. οταν λεμε οτι ενα σπερμα ειναι πολυ γονιμο αν ειναι ανα μλ πανω απο 20.000.000 σπερμ/ια. δηλαδη μεχρι ποσο φτανει??ας πουμε ενας πολυ γονιμος αντρας εχει 50.000.000 ανα μλ??? :?
η το μεγιστο που μπορει να φτασει το σπερμα ειναι ας πουμε 100.000.000/μλ?? δεν ξερω ποιο ειναι το τοπ στον αριθμο αλλα κ στην κινητικοτητα. υπαρχουν ας πουμε 100% κινητα?? ή όλοι εχουν ενα ποσοστο ακινητα ?? ακομα κ οι πιο γονιμοι?? δεν ξερω αν ρωταει βλακεις αλλα εχω αποριεςςςςςςςςςςςςςςςς :lol:

Ευούλα
22-02-09, 22:43

ποσες μερες εχεις καφε??μηπως δεν ειναι περιοδου??αν ειναι πολες μερες δεν θα επρεπε ηδη να σου εχει ερθει?? :?καφε εχω απο χθες το μεσημερι εως και αυτη τη στιγμη που μιλαμε αλλα μονο οταν σκουπιζομαι,και φυσικα πονους περιοδου!!τωρα εαν δε μου ερθει μεχρι αυριο το πρωι θα παω να την κανω!

dimkous
23-02-09, 08:13
Ευουλα καλημερα!πραγματικα διαβαζω με αγωνια τα οσα γραφεις γιατι όπως σου εχω ξαναπει , ειμαστε ακριβως στην ιδια κατασταση!Το γεγονος οτι εχεις αυτα τα ροζ-καφε υγρα, μπορει να ειναι σημαδια περιοδου, μπορει ομως και οχι!Σημερα,με το καλο,που ξημερωσε η Δευτερα , νομιζω πως πρεπει να πας για την χοριακη οπως ηταν κανονικα να κανεις!Κοριτσακι μου,σε καταλαβαινω απολυτα...Ξερεις ποσες χοριακες εχω κανει τα τελευταια 2 χρονια και ποσες αρνητικες απαντησεις εχω παρει?Ουτε μια θετικη σε πληροφορω!
Στην αρχη απελπιζομουν , στεναχωριομουν,εκλαιγα..Τωρα πια εχω περασει "μεσα μου" το οτι δεν θα ειμαι και παλι εγκυος!Ισως και να μην μεινω ποτε!Δεν ξερω αν θελει πολυ δυναμη για να το κανεις αυτο . ομως μετα απο τοσες "σφαλιαρες" μαθαινεις να ζεις με την αρνητικη σκεψη!Εγω να ξερεις , προσωπικα , θα περιμενω τα νεα σου απο σημερα που ειναι η μεγαλη μερα!Ελπιζω να ειναι τα καλυτερα νεα της εβδομαδας που αρχιζει!!!Σε φιλω και ευχομαι καλα αποτελεσματα...περιμενω ε???

dimkous
23-02-09, 08:27
Κοριτσια ,Πηγαμε στον ουρολογο κ μας ειπε οτι δεν χρειαζονται χαπια... γιατι καλυτερευει το σπερμα . αλλα εμενα μου φαινεται σχεδον ιδιο. γιατι κ πριν τη εγχειρηση τα ποσοστα ηταν σχεδον ιδια.στεναχωρεθηκα πολυ.ειπε αν δεν μεινω μεχρι το ιουνιο να τον παρουμε τηλεφωνονα μας πει τι θα κανουμε. πολυ φλου τα πραγματα. παλι στο περιμενε κ παλι στην αναμονη.βαρεθηκα.το θεμα ειναι οτι επειδη ειπε να προσπαθησουμε μεχρι τον ιουνιο ο αντρας μου δεν θα δεχτει να κανουμε σπερμ/ση. :cry: :cry: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll: :cry:
Καλημερα κοριτσι μου..απο χθες ηθελα να σου απαντησω ομως δεν προλαβα!Ο αντρας μου εκανε επισης κιρσοκιλη!Ο γιατρος του εδωσε μετα καποια χαπια για να δυναμωσει το σπερμα!Τα επαιρνε 1 μηνα!Μετα το 3μηνο που καναμε και παλι διαγραμμα , η κατασταση ηταν παρα πολυ καλη κατα τα λεγομενα του γιατρου!Γυρισε μαλιστα και μου ειπε: ακομη καλε να μεινεις εγκυος εσυ? χαριτολογοντας παντοτε..
Περνουσαν ομως οι μηνες , βλεπαμε φιλους να κανουν την ιδια επεμβαση και μεσα σε 2-3 μηνες οι γυναικες τους ηταν εγκυες!Πηγαμε και παλι στον ουρολογο να ρωτησουμε τι γινεται...αυτος μας καθυσηχασε οτι ολα ηταν μια χαρα!Ωσπου αλλαξα εγω γυναικολογο και μας συστησε εναν αλλο ουρολογο!
Σε πληροφορω οτι μολις ειδε τα 4 διαγραμματα πριν και μετα την επεμβαση , μας ειπε οτι η επεμβαση επρεπε να γινει , ομως υπηρχε και μια λοιμοξη στα σπερματοζωαρια...ο αντρας μου πηρε ισχυρη αντιβιωση και καποια δυναμωτικα χαπια και σημερα ειναι πολυ καλα!Να ξερεις παντως οτι ο συνολικος αριθμος παντα παιζει σημαντικο ρολο, ομως τον μεγαλυτερο τον παιζει η κινητικοτητα! Τα παντα ομως διορθωνονται αρκει να εχει την ιδια θεληση και ο συζυγος!Εμεις καθε που του ελεγα για σπερμοδιαγραμμα σκοτωνομασταν...Βεβαια ακομη ειμαστε στην προσπαθεια και ας εχουν περασει απο τοτε 2,5 χρονια.....

Ευούλα
23-02-09, 13:09
Ευουλα καλημερα!πραγματικα διαβαζω με αγωνια τα οσα γραφεις γιατι όπως σου εχω ξαναπει , ειμαστε ακριβως στην ιδια κατασταση!Το γεγονος οτι εχεις αυτα τα ροζ-καφε υγρα, μπορει να ειναι σημαδια περιοδου, μπορει ομως και οχι!Σημερα,με το καλο,που ξημερωσε η Δευτερα , νομιζω πως πρεπει να πας για την χοριακη οπως ηταν κανονικα να κανεις!Κοριτσακι μου,σε καταλαβαινω απολυτα...Ξερεις ποσες χοριακες εχω κανει τα τελευταια 2 χρονια και ποσες αρνητικες απαντησεις εχω παρει?Ουτε μια θετικη σε πληροφορω!
Στην αρχη απελπιζομουν , στεναχωριομουν,εκλαιγα..Τωρα πια εχω περασει "μεσα μου" το οτι δεν θα ειμαι και παλι εγκυος!Ισως και να μην μεινω ποτε!Δεν ξερω αν θελει πολυ δυναμη για να το κανεις αυτο . ομως μετα απο τοσες "σφαλιαρες" μαθαινεις να ζεις με την αρνητικη σκεψη!Εγω να ξερεις , προσωπικα , θα περιμενω τα νεα σου απο σημερα που ειναι η μεγαλη μερα!Ελπιζω να ειναι τα καλυτερα νεα της εβδομαδας που αρχιζει!!!Σε φιλω και ευχομαι καλα αποτελεσματα...περιμενω ε??? dimkous ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση!και εγω τα τελευταια 2 χρονια τα ιδια περναω!σημερα το πρωι εκανα χοριακη η οποια θα βγει το απογευμα,τελικα ομως μου ηρθε η περιοδος αν και ηλπιζα για ενα μικρο θαυμα!!παμε προς ολοταχως για τη δευτερη!!!ευχομαι καλη μου παντως ολοψυχα τα δικα σου νεα να ειναι καλυτερα απο τα δικα μου!!! :cry:

Ευούλα
23-02-09, 20:02
πηρα τα αποτελεσματα της χοριακης η οποια φυσικα ηταν αρνητικη!!!τωρα ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου σ'ολα τα κοριτσια να εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα!!επισης να μη σας παιρνει απο κατω εαν δεν επιτευχθει ο στοχος!!πανω απ'ολα ψυχραιμια,θετικη σκεψη και ενεργεια και πιστευω ειναι θεμα χρονου να αποκτησουμε ενα μωρακι,μπορει να παιδευομαστε λιγο τωρα αλλα ολα αυτα θα φανταζουν μια μακρινη αναμνηση!!!

parent?
24-02-09, 08:52
Καλημερα κοριτσι μου..απο χθες ηθελα να σου απαντησω ομως δεν προλαβα!Ο αντρας μου εκανε επισης κιρσοκιλη!Ο γιατρος του εδωσε μετα καποια χαπια για να δυναμωσει το σπερμα!Τα επαιρνε 1 μηνα!Μετα το 3μηνο που καναμε και παλι διαγραμμα , η κατασταση ηταν παρα πολυ καλη κατα τα λεγομενα του γιατρου!Γυρισε μαλιστα και μου ειπε: ακομη καλε να μεινεις εγκυος εσυ? χαριτολογοντας παντοτε..
Περνουσαν ομως οι μηνες , βλεπαμε φιλους να κανουν την ιδια επεμβαση και μεσα σε 2-3 μηνες οι γυναικες τους ηταν εγκυες!Πηγαμε και παλι στον ουρολογο να ρωτησουμε τι γινεται...αυτος μας καθυσηχασε οτι ολα ηταν μια χαρα!Ωσπου αλλαξα εγω γυναικολογο και μας συστησε εναν αλλο ουρολογο!
Σε πληροφορω οτι μολις ειδε τα 4 διαγραμματα πριν και μετα την επεμβαση , μας ειπε οτι η επεμβαση επρεπε να γινει , ομως υπηρχε και μια λοιμοξη στα σπερματοζωαρια...ο αντρας μου πηρε ισχυρη αντιβιωση και καποια δυναμωτικα χαπια και σημερα ειναι πολυ καλα!Να ξερεις παντως οτι ο συνολικος αριθμος παντα παιζει σημαντικο ρολο, ομως τον μεγαλυτερο τον παιζει η κινητικοτητα! Τα παντα ομως διορθωνονται αρκει να εχει την ιδια θεληση και ο συζυγος!Εμεις καθε που του ελεγα για σπερμοδιαγραμμα σκοτωνομασταν...Βεβαια ακομη ειμαστε στην προσπαθεια και ας εχουν περασει απο τοτε 2,5 χρονια.....
αχ ποσο σε καταλαβαιμω κ εγω!!!εμεις εχουμε κανεις 10 σπερμ/τα :shock:
οταν τα μετρησα επαθα σοκ.ασε. εμενα τη πρωτη φορα ο αντρας μου επαθε σοκ. οταν του ειπα να εξετασουμε το σπερμα. κ το τρεναρε για 6 μηνες..μετα ομως οποτε χρειαστηκς δεν εβγαλε μιλια. τωρα τον ειχα ψησει να κανουμε σπερμ/ση αλλα οταν πηγαμε στον ουρολογο ειπε να περιμενουμε μεχρι τον ιουνιο αν δεν πιαστω να τον παρουεμ τηλ. κ δεν κανει σπερματεγχυση.λεει μετα τον ιουνιο. ο γιταρος ειπε να περιμενουμε. τι να κανω??αστα.ελπιζω τουλαχιστον μεχρι τοτε σε ενα θαυμα γιατι με 70% ακινητα μονο θαυμα θα εινια να πιαστω!!!!ευχομαι το καλυτερο κ σε εσενα.
ευουλα μου,
μην στεναχωριεσαι θα ερθει την επομενη φορα.δεν χαθηκαν οι ελπιδες οτι δεν θα γινει ποτε,απλα καθυστερει για τεχνιοκυς λογους!!!! φιλακια πολλα.μαζι ολες θα πολεμησουμε :D

KINDER
24-02-09, 18:19
Γλυκεια μου parent,
ομολογω πως το ερωτημα σου ηταν λιγο αναπαντεχο.. :wink:

Στη βιβλιογραφια εχει τυχει να δω μεχρι και 50 εκ./ml -φανταζομαι πως κοντα σ'αυτα τα επιπεδα θα ειναι και η οροφη, χωρις ομως να ειμαι και απολυτα σιγουρη.
Σε οτι αφορα την κινητικοτητα, ολοι οι αντρες εχουν ενα ποσοστο ακινητων σπερματοζωαριων. Ισχυει πως τελικα η κινητικοτητα ειναι ο καθοριστικος παραγοντας, και μαλιστα η προσθια προωθητικη κινηση. Πρεπει παντως να σημειωθει πως μπορει το συνολικο ποσοστο κινητικοτητας να ειναι εντος των φυσιολογικων οριων, αλλα η κινηση καποιων εως και αρκετων σπερματοζωαριων να μην ειναι αποτελεσματικη (πχ επιτοπια, τρομωδης κινηση κλπ).
Επισης, μεγαλο ποσοστο ανωμαλων μορφων σιγουρα θα αντανακλαται και στην κινητικοτητα, μια και τα μη μορφολογικα φυσιολογικα σπερματοζωαρια δεν εχουν σωστη κινηση.
Ενας παραγοντας πολυ σημαντικος, αν και λιγο υποτιμημενος, ειναι η βιοσιμοτητα, δηλ. η διαρκεια ζωης των σπερμ/αριων, γιατι αυτη καθοριζει το αν τελικα θα προλαβουν να προσεγγισουν το ωαριο.
Σε σχεση με τον προβληματισμο σου γι'αυτα που σας ειπε ο γιατρος, συμφωνω απολυτα με τη φιλτατη ΣΟΦΗ. Βεβαια,αν η υπομονη σου εχει οντως εξαντληθει, σε βαθμο που να απειλειται και η ιδια η προσπαθεια δια της φυσικης οδου (εννοω λογω του αγχους), τοτε το θεμα ειναι ακομα συζητησιμο και ισως θα'πρεπε να μιλησεις ξανα με τον γιατρο σου. :D

Ευουλα μου,
λυπαμαι κοριτσι μου που η πρωτη σας προσπαθεια δεν στεφθηκε απο επιτυχια...
Σου προτεινω να ξαναπροσπαθησετε με τον ιδιο τροπο.

Ευούλα
24-02-09, 18:46
ευχαριστω πολυ kinder!!ευχομαι και εγω η δευτερη να ειναι και η τυχερη,εχω ομως αλλο προβλημα τωρα,το Τ.Ε.Β.Ε καλυπτει ενα ποσοστο των φαρμακων καθε 4 μηνες και ειμαι για να σκασω!το πρωι μιλησα με κλινικη και μου ειπε εαν θελω να αγορασω μονη μου το φαρμακα γιατι θελουμε να ξεκινησουμε αμμεσα,αλλα ειναι ακριβα,και απο την αλλη σκεφτομαι να πω στο γιατρο αυτη τη φορα να την κανουμε σε φυσικο κυκλο!δεν ξερω τι να κανω!εσυ τι λες KINDER?

elin
24-02-09, 21:24
Ευούλα εύχομαι την επόμενη φορά να είσαι τυχερή.

Kinder έχω να πω ότι δικαιλογείς το nick σου με τον τρόπο που απαντάς! :)

parent?
24-02-09, 22:14
ευχαριστω πολυ kinder!!ευχομαι και εγω η δευτερη να ειναι και η τυχερη,εχω ομως αλλο προβλημα τωρα,το Τ.Ε.Β.Ε καλυπτει ενα ποσοστο των φαρμακων καθε 4 μηνες και ειμαι για να σκασω!το πρωι μιλησα με κλινικη και μου ειπε εαν θελω να αγορασω μονη μου το φαρμακα γιατι θελουμε να ξεκινησουμε αμμεσα,αλλα ειναι ακριβα,και απο την αλλη σκεφτομαι να πω στο γιατρο αυτη τη φορα να την κανουμε σε φυσικο κυκλο!δεν ξερω τι να κανω!εσυ τι λες KINDER?
εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι ηδημων οτι εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες με φαρμακα κ τετοια. μηπως να περιμενεις λιγο να παρεις κ τις ενεσεις?? μην πανικοβαλεσαι!!! ολες για να τσιριξουμε ειμαστε!!!!
αααααααααααααααααααααααααααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :lol:

KINDER
25-02-09, 07:05
Ευουλα,
θα σου πω ειλικρινα τί θα εκανα στη θεση σου. Θα εκανα σιγουρα μια 2η προσπαθεια ,σε φυσικο κυκλο (εννοω χωρις ληψη φαρμακων για διεγερση της αναπτυξης περισσοτερων ωοθυλακιων), λαμβανοντας pregnyl την καταλληλη στιγμη ωστε να προγραμματιστει η ωορρηξια. Απ'οτι βλεπω στον οδηγο του ΕΟΦ,το φαρμακο αυτο κοστιζει γυρω στα 10 ευρω. Ετσι κι αλλιως, πολλοι γιατροι ειναι εναντια στη διεγερση του κυκλου οταν η φυσικη διαδικασια ωριμανσης του ωοθυλακιου λειτουργει σωστα. Η παραγωγη περισσοτερων ωαριων αυξανει σε καποιο βαθμο την πιθανοτητα, κυριως διδυμης κυησης. Απο εκει και περα, αν καποια σπερματοζωαρια φτασουν στη σαλπιγγα και πληρουν τις προυποθεσεις, τοτε θα το γονιμοποιησουν το ωαριο, ειτε ειναι ενα, ειτε ειναι περισσοτερα. Κοινως, αν ειναι να γινει, τοτε πιθανοτατα θα γινει και με το ενα ωαριο. :D
Βεβαια, θα επιβαρυνθεις την αμοιβη του γιατρου...
Αν δεν τα καταφερνα και παλι, θα περιμενα να συμπληρωθει το ρημαδοτετραμηνο :evil: (αλλη μια περιπτωση που το κρατος βοηθα στην αντιμετωπιση της υπογεννητικοτητας!).

elin,
με συγκινεις, σ'ευχαριστω πολυ.
Θαυμαζω και στηριζω τους ανθρωπους που κυνηγουν το ονειρο τους με καθε τιμημα. Αυτοι,κατα τη γνωμη μου,γινονται οι πιο υπεροχοι γονεις.

Ευούλα
25-02-09, 09:03
KINDER μου και παλι σ'ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μ'απαντησεις,οι συμβουλες σου ειναι κατι που εχω πολυ αναγκη αυτην τη στιγμη!!!σ'ευχαριστω και παλι!!! :P

Ευούλα
25-02-09, 09:06
εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι ηδημων οτι εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες με φαρμακα κ τετοια. μηπως να περιμενεις λιγο να παρεις κ τις ενεσεις?? μην πανικοβαλεσαι!!! ολες για να τσιριξουμε ειμαστε!!!!
αααααααααααααααααααααααααααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :lol:μην τα συζητας!!!χθες ημουν ακριβως σ'αυτην την κατασταση,δεν ηξερα τι να κανω να τσιριξω?η να κλαψω?ελεγα στον αντρα μου χαριτολογωντας οτι τρωμε το ενα χαστουκι μετα το αλλο!!!

Μαρία_32
25-02-09, 10:08
Κορίτσια καλημέρα, γιατί λέτε ότι τα φάρμακα είναι ακριβά? και εγώ είμαι σ'αυτή τη διαδικασία αυτό το μήνα. πήρα χάπια Κλομιφειν που κοστίζει 2 ευρώ από τη πέμπτη μέχρι την ένατη μέρα (πρωϊ και βράδυ). και τώρα πάω για υπέρυχο, φαντάζομαι ότι θα μου δώσει ενέσεις πρυγκνιλ για να σκάσουν τα ωάρια. μήπως ενοείτε ότι οι ενέσεις είναι ακριβές?
φιλάκια σε όλες

elin
25-02-09, 10:15
Κορίτσια καλημέρα, γιατί λέτε ότι τα φάρμακα είναι ακριβά? και εγώ είμαι σ'αυτή τη διαδικασία αυτό το μήνα. πήρα χάπια Κλομιφειν που κοστίζει 2 ευρώ από τη πέμπτη μέχρι την ένατη μέρα (πρωϊ και βράδυ). και τώρα πάω για υπέρυχο, φαντάζομαι ότι θα μου δώσει ενέσεις πρυγκνιλ για να σκάσουν τα ωάρια. μήπως ενοείτε ότι οι ενέσεις είναι ακριβές?
φιλάκια σε όλες

Μερικές φορές παράλληλα με τα κλομιφέν δίνουν κ ενέσεις αλτερμόν-πάντα με συνταγή γιατρού, για ωρίμανση ωοθυλακίων τις τελευταίες. Αυτές είναι αρκετά ακριβές.

Μαρία_32
25-02-09, 10:25
αα κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

parent?
25-02-09, 13:58
[quote="KINDER"]Γλυκεια μου parent,
ομολογω πως το ερωτημα σου ηταν λιγο αναπαντεχο.. :wink:

Στη βιβλιογραφια εχει τυχει να δω μεχρι και 50 εκ./ml -φανταζομαι πως κοντα σ'αυτα τα επιπεδα θα ειναι και η οροφη, χωρις ομως να ειμαι και απολυτα σιγουρη.
Σε οτι αφορα την κινητικοτητα, ολοι οι αντρες εχουν ενα ποσοστο ακινητων σπερματοζωαριων. Ισχυει πως τελικα η κινητικοτητα ειναι ο καθοριστικος παραγοντας, και μαλιστα η προσθια προωθητικη κινηση. Πρεπει παντως να σημειωθει πως μπορει το συνολικο ποσοστο κινητικοτητας να ειναι εντος των φυσιολογικων οριων, αλλα η κινηση καποιων εως και αρκετων σπερματοζωαριων να μην ειναι αποτελεσματικη (πχ επιτοπια, τρομωδης κινηση κλπ).
Επισης, μεγαλο ποσοστο ανωμαλων μορφων σιγουρα θα αντανακλαται και στην κινητικοτητα, μια και τα μη μορφολογικα φυσιολογικα σπερματοζωαρια δεν εχουν σωστη κινηση.
Ενας παραγοντας πολυ σημαντικος, αν και λιγο υποτιμημενος, ειναι η βιοσιμοτητα, δηλ. η διαρκεια ζωης των σπερμ/αριων, γιατι αυτη καθοριζει το αν τελικα θα προλαβουν να προσεγγισουν το ωαριο.
Σε σχεση με τον προβληματισμο σου γι'αυτα που σας ειπε ο γιατρος, συμφωνω απολυτα με τη φιλτατη ΣΟΦΗ. Βεβαια,αν η υπομονη σου εχει οντως εξαντληθει, σε βαθμο που να απειλειται και η ιδια η προσπαθεια δια της φυσικης οδου (εννοω λογω του αγχους), τοτε το θεμα ειναι ακομα συζητησιμο και ισως θα'πρεπε να μιλησεις ξανα με τον γιατρο σου. :D

Ευουλα μου,
λυπαμαι κοριτσι μου που η πρωτη σας προσπαθεια δεν στεφθηκε απο επιτυχια...
Σου προτεινω να ξαναπροσπαθησετε με τον ιδιο τροπο.
την ξερεις την παροιμια που λεει βρηκαμε παπα ας θαψουμε πεντε εξη??
τωρα που σε βρηκαμε σε βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! κατι ακομα θελω να ρωτησω. ποση ωρα θελει να φτασει το σπερμ/ριο στο ωαριο??γιατι εμενα σε 3 ωρες ολα πεθαινουν!!!(θεος σχωρεστα) αρα η φυσικη συλληψη καθισταται αδυνατη. σωστα?? κ η σπερμ/ση γαιτι δεν θελει μια ωρα επεξεργασια??ε μεχρι αν τα βαλουμε μεσα τα 3/4 θα <ψοφησουν στο δρομο!!!> :?

parent?
25-02-09, 13:59
κιντερ
τωρα που σε βρηκαμε σε βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! κατι ακομα θελω να ρωτησω. ποση ωρα θελει να φτασει το σπερμ/ριο στο ωαριο??γιατι εμενα σε 3 ωρες ολα πεθαινουν!!!(θεος σχωρεστα) αρα η φυσικη συλληψη καθισταται αδυνατη. σωστα?? κ η σπερμ/ση γαιτι δεν θελει μια ωρα επεξεργασια??ε μεχρι αν τα βαλουμε μεσα τα 3/4 θα <ψοφησουν στο δρομο!!!>

chris 81
25-02-09, 20:54
κιντερ
τωρα που σε βρηκαμε σε βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! κατι ακομα θελω να ρωτησω. ποση ωρα θελει να φτασει το σπερμ/ριο στο ωαριο??γιατι εμενα σε 3 ωρες ολα πεθαινουν!!!(θεος σχωρεστα) αρα η φυσικη συλληψη καθισταται αδυνατη. σωστα?? κ η σπερμ/ση γαιτι δεν θελει μια ωρα επεξεργασια??ε μεχρι αν τα βαλουμε μεσα τα 3/4 θα <ψοφησουν στο δρομο!!!>

Καλά εσύ τα ψοφησες ολα τα καημένα!!! τι πράμα είσαι ρε παιδάκι μου :lol:
Τελος παντων ας απαντήσει η Kinder και σε κραζω μετα για τις κηδείες :shock:

Ευούλα
25-02-09, 22:41
ειναι ποτε δυνατον να βγει λαθος η χοριακη?Π.χ. εγω εκανα χοριακη τη δευτερα και βγηκε κατω απο 2 δηλ. αρνητικη,μου ηρθε περιοδος ελαφρως μεν διαφοροποιημενη αλλα μου ηρθε,μπορει και να ειναι της φαντασιας μου,ομως η κοιλια μου ειναι πρησμενη λες και ειμαι τριων μηνων εγκυος και κατα καιρους εχω τσιμπηματακια στο στηθος,ή ο νηστικος καρβελια ονειρευεται?

KINDER
25-02-09, 23:52
:lol: :lol: :lol:
Να΄σαι καλα βρε parent μου, τα λες πολυ χαριτωμενα! Ευχομαι το παιδι που θ'αποκτησεις να κληρονομησει το χιουμορ σου.
Λοιπον,ενα μεσο φυσιολογικο σπερματοζωαριο με ικανη προωθητικη κινηση χρειαζεται περιπου 1,5 ωρα για να διανυσει την αποσταση κολπος-σαλπιγγα. Κατα την εκσπερματιση, ενας ικανος αριθμος σπερματοζωαριων προωθειται ταχεως προς τα πανω, ενα ποσοστο παλινδρομει προς τα πισω ή δεν καταφερνει να υπερνικησει το φυσικο και χημικο εμποδιο του κολπου και του τραχηλου και το μεγαλυτερο ποσοστο σπερ/αριων αποθηκευεται προσωρινα στον οπισθιο κολπικο θολο, απ'οπου και παλι ταξιδευει προς το ωαριο, με μικροτερη ομως ταχυτητα.
Χμμμ... ομολογουμενως οι 3 ωρες ειναι αρκετα μικρη διαρκεια ζωης, γεγονος που περιοριζει σε καποιο βαθμο την πιθανοτητα συλληψης δια της φυσικης οδου. Για τετοιες περιπτωσεις ενδεικνυται ιδιαιτερα η σπερματεγχυση, καθως καί πετυχαινεις ακριβως την ωορρηξια, αλλα καί κερδιζεις χρονο, λογω του οτι το σπερμα τοποθετειται υψηλοτερα στον γεννητικο σωληνα,παρακαμπτοντας και τα ενδιαμεσα εμποδια.
Οποτε, φυσικα και εχεις πιθανοτητες -εξαλλου, το σπερμα του αντρα σου βρισκεται σε φαση ανακαμψης! :D
Το δειγμα σπερματος δε μπορει να εξεταστει η' να υποστει οποιαδηποτε επεξεργασια,αν δε ρευστοποιηθει, διαδικασια η οποια φυσιολογικα διαρκει 25-30 λεπτα. Απο εκει και περα χρειαζεται και περιπου αλλη μιση ωρα για την επεξεργασια δηλ. τη φυγοκεντρηση,τον εμπλουτισμο,την παρατηρηση στο μικροσκοπιο κλπ. Συνολο περιπου μια ωρα και κατι...
Φιλια πολλα! :D

KINDER
26-02-09, 00:04
Ευουλα, αγαπη μου γλυκεια,
δε θελω να σε στενοχωρησω,ομως ,με αρνητικη χοριακη και την εικονα που περιγραφεις, η πιθανοτητα να προκειται για εγκυμοσυνη δυστυχως πρακτικα δεν υπαρχει... :(
Η χοριακη δεν ειναι ποτε λαθος -βεβαια η εκτιμηση της τιμης της γινεται αναλογα και με τις συνθηκες ( πχ φαρμακευτικη ληψη hcG, προσφατη αποβολη, μυλη κυηση κλπ).
Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην επομενη προσπαθεια! :D

Μαρία_32
26-02-09, 15:36
Kinder μου θέλω να σε ρωτήσω και εγώ, έχω ανοίξει καινούργιο θέμα αλλά θα τα τυπώσω και εδώ για να τα δεις και να μου απαντήσεις.
αυτό το μήνα θα πήγαινα για σπερμ/ση, πήρα κλομηφειν κανονικά, πήγα την 11η μέρα για υπέρηχο και ήταν πάρα πολύ μικρά τα ωάρια, μετά πήγα χτες 13η μέρα και έχουν διάμετρο 0,7 ακόμα, ενώ έχω περίοδο κάθε 28-30 μέρες κανονικά και οι ορμονικές εξετάσεις είναι κανονικές. Ο γιατρός μου είπε να ξαναπάω αύριο πάλι αλλά μου είπε ότι μπορεί να μη φτάσουν ποτέ στο επιθυμητό αποτέλεσμα, θα μου πεί τι να κάνουμε αύριο, αλλά θα ήθελα και τη δική σου γνώμη? φαντάζομαι ότι τελικά δε θα κάνουμε τίποτα αυτό το μήνα γιατί δεν ωριμάσανε.
σε ευχαριστώ πολύ

Ευούλα
26-02-09, 18:39
Ευουλα, αγαπη μου γλυκεια,
δε θελω να σε στενοχωρησω,ομως ,με αρνητικη χοριακη και την εικονα που περιγραφεις, η πιθανοτητα να προκειται για εγκυμοσυνη δυστυχως πρακτικα δεν υπαρχει... :(
Η χοριακη δεν ειναι ποτε λαθος -βεβαια η εκτιμηση της τιμης της γινεται αναλογα και με τις συνθηκες ( πχ φαρμακευτικη ληψη hcG, προσφατη αποβολη, μυλη κυηση κλπ).
Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην επομενη προσπαθεια! :Dσ'ευχαριστω και παλι KINDER μου!!!!δεν ανοιγεις ενα δικο σου topic να σου κανουμε ερωτησεις,γιατι οπως βλεπεις οι συμβουλες σου ειναι πολυτιμες!!καταιγισμος ερωτησεων!!φιλια :P

KINDER
27-02-09, 05:03
Μαρια32,

απ'οτι φαινεται σε πρωτη αναγνωση, ο οργανισμος σου δεν ανταποκριθηκε στη χορηγηση του κλομιφεν -μην ανησυχεις,ειναι αρκετα συνηθισμενο.
Σωστα ο γιατρος σου ειπε να κανεις αλλον εναν υπερηχο ωστε να βγει ασφαλες συμπερασμα.
Αν η εικονα δεν αλλαξει,τοτε πραγματι δε μπορειτε να κανετε τη σπερματεγχυση σ'αυτο τον κυκλο -βεβαια μπορειτε στον αμεσως επομενο.
Σε τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν εναλλακτικα φαρμακα σε μορφη ενεσης, που τις περισσοτερες φορες εχουν το προσδοκομενο αποτελεσμα -δυστυχως ομως ειναι αρκετα ακριβοτερα.
Επισης θα μπορουσες να δοκιμασεις σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο, δηλαδη χωρις να παρεις αλλα φαρμακα εκτος απο την pregnyl.
Σε χαιρετω. :D

Ευουλι,
:oops: :oops: :D
ευχαριστω.

Ευούλα
27-02-09, 09:35
dimkous γλυκεια μου τι κανεις?εκανες τη χοριακη τελικα?μακαρι να ειναι ευχαριστα τα νεα σου!!! :P

Μαρία_32
27-02-09, 09:58
Σε ευχαριστώ KINDER μου είσαι πολύ πολύ γλυκειά, να σε ρωτήσω κάτι άλλο, τώρα με το κλομιφεν έκανα 2 ωάρια, τι θα γίνει με αυτά δε πρέπει να απελευθερωθούν αυτά σε αυτό το κύκλο έτσι ώστε να μη κάνουν κύστες στη μήτρα? αφού δε θα κάνουμε σπερμ/ση αυτό το μήνα δηλ. δε θα κάνω ένεση. πώς θα απελευθερωθούν τα δύο ωάρια? σε ευχαριστώ και πάλι

nikijo
27-02-09, 12:16
KINDEEEEEEERRRRRR !!!!!!!!!!!!!!! Ττι κανεις;;;;;

Συμφωνω με την Ευη....ενα δικο σου τοπικ θα ητανε οτι πρεπει...!!!! :D

....λοιπον εκανα 6 ενεσεις γκοναλ75 και η οιστραδιολη βγηκε 1309...ο γιατρος ειπε οκ κ καναμε πρεγκνυλ εχθες....
η Ε2 τι λες ;;;ειναι καλη;;;
...τωρα φουλ σεχ...!!!! :lol: :oops:

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑΑΑΑ!!!!!! :P

Ευούλα
27-02-09, 15:05
καλο μεσημερι σ'ολες!!!τελικα μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε 7 του μηνος να παω να με δει και να μιλησουμε για το τι θα κανουμε!!ειπε αυτο το μηνα θα τον αφησουμε ετσι για να ξεκουραστει ο οργανισμος μου απο τα φαρμακα!!σκεφτομαστε πολυ σοβαρα με τον αντρα μου να του πουμε να παμε απ'ευθειας για εξωσωματικη!!

KINDER
28-02-09, 03:24
dimkous, ευχομαι να ειχες ευχαριστα νεα. :D

elena32,
η απορια σου ειναι πολυ ευλογη.
Τα πολυ μικρα ωοθυλακια τα οποια τελικα δε ρηγνυνται σχεδον παντα απορροφωνται απο τον ιδιο τον οργανισμο. Αναπτυξη τετοιων μικρων ωοθυλακιων μπορει να συμβει σε οποιονδηποτε κυκλο και σε οποιαδηποτε γυναικα.
Αντιθετα, σε κυστη συνηθως εξελισσεται ενα ωοθυλακιο το οποιο εχει μεγαλωσει πολυ,αλλα για καποιο λογο δε σπαει. Απο εκει και περα, η κυστη ειτε θα απορροφηθει ειτε θα παραμεινει, οποτε θα χρειαστει φαρμακευτικη ή χειρουργικη θεραπεια.
Υπαρχει περιπτωση ο γιατρος να σου ζητησει κι αλλο υπερηχο σε λιγες μερες για επιβεβαιωση της απορροφησης των ωοθυλακιων.

Νikijo ,
ειμαι μια χαρα καμαρι μου, το ιδιο ευχομαι και για σενα.
Ελπιζω το "φουλ σεχ" σου να αποδωσει καρπους! :wink:
Προφανως ο γιατρος ζητησε την Ε2 πριν απο τη χορηγηση της pregnyl, ωστε να ελεγξει την πιθανοτητα αναπτυξης συνδρομου υπερδιεγερσης ωοθηκων. Αν η τιμη της Ε2 ηταν πολυ υψηλη, τοτε δε θα εκανες την pregnyl για να μην εκδηλωσεις το δυνητικα επικινδυνο αυτο συνδρομο.
Η τιμη που μου δινεις σε πρωτη αναγνωση μου φαινεται καλη, αν και δε θυμαμαι ακριβως το ευρος φυσιολογικων τιμων της ορμονης -εξαλλου αυτο ποικιλει αναλογα και με το εργαστηριο. Εφοσον ο γιατρος σου προχωρησε στην ενεση και ολα πανε καλα δεν εχεις κανενα λογο ν'ανησυχεις.
Καλα αποτελεσματα!

Ευουλα,
κοριτσακι μου καταλαβαινω απολυτα την ανυπομονησια σου...
Οσο κι αν το ιατρικο πρωτοκολλο τοποθετει την εξωσωματικη γονιμοποιηση τελευταια στην αλυσιδα και συνηθως ολοι συνιστουν μεγαλα διαστηματα αναμονης και πληθωρα εξετασεων, το θεωρω θεμιτο κι ανθρωπινο καποιος να θελει να παρακαμψει καποια βηματα της διαδικασιας καταφευγοντας συντομοτερα στην εξωσωματικη. Δεν το εχω ζησει προσωπικα, ομως υπαρχουν ατομα στο περιβαλλον μου που ταλαιπωρηθηκαν ή ακομα ταλαιπωρουνται. Φανταζομαι πως υπαρχει ενα χρονικο σημειο περα απο το οποιο οι αντοχες και η υπομονη εξαντλουνται. Εχεις ταλαιπωρηθει ψυχικα και σωματικα, εχεις βαρεθει να βλεπεις παντου εγκυους, θελεις παιδι και το θελεις τωρα -ειναι ανθρωπινο!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΓΚΥΕΣ ΟΛΕΣ!

nikijo
28-02-09, 09:11
KINDER μου σ ευχαριστω κοριτσακι...!!!! :D
Καλα ε...νυχτοπουλι εισαι;;;; 03.24 η απαντηση σου!!!!!!!!! :shock:

λοιπον...αν το ωοθυλακιο σκαει +- 36 ωρες μετα την pregnyl....η δικη μας στιγμη ηταν σημερα 08.30 το πρωι....
Ομως η μικρη μου φωναζε απο το δωματιο της :? ...και δεν τα καταφεραμε... :(
Αν ομως το ωαριο ζει περ.24 ωρες -και το μεσημερι να εχουμε επαφη - δεν χανουμε την ....στιγμη , ετσι δεν ειναι;;;;;;; :roll: ...θα ειναι περιπου 6 ωρες μετα το σκασιμο....
Ουφ ...ψιλοαγχωθηκα.... 8)

(για τις φυσ.τιμες της Ε2 ειχα ψαξει κ βρηκα 70-450...σε ωορρηξια... :roll: !!!
βεβαια με θεραπεια ισως να πρεπει να ειναι ανεβασμενη(σαν τη δικη μου... :?: :!: )

Κinder ...εμεις τι να κανουμε για σενα;;;;ρωτα μας κατι βρε κοριτσι... :lol: :lol: :lol: :lol:

nikijo
28-02-09, 09:50
ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ...:
<<...Εκατοντάδες εκατομμύρια εκτοξεύονται στον κόλπο σας με προορισμό τη μήτρα και τις σάλπιγγες. Το ταξίδι τους είναι γεμάτο περιπέτειες. Στο "ραντεβού" τους με το ωάριο, που τα προσκαλεί εκπέμποντας μια χημική ουσία, θα φτάσουν σε μιάμιση με δύο ώρες, αφού θα διανύσουν κολυμπώντας μια απόσταση είκοσι με είκοσι πέντε περίπου εκατοστά. Όχι όμως όλα, γιατί αποδεκατίζονται στη διαδρομή. Ορισμένα θα "κρυφτούν" στα αναπαραγωγικά σας όργανα, διατηρώντας την ικανότητά τους για γονιμοποίηση δύο τουλάχιστον ημέρες.
Τα σπερματοζωάρια επιβιώνουν στο αναπαραγωγικό σύστημα της γυναίκας μία ή δύο ημέρες, ενώ το ώριμο ωάριο μόνο 12 με 24 ώρες. Επομένως, η γονιμοποίηση είναι δυνατή μόνον αν η συνουσία γίνει μία δύο ημέρες πριν από την ωορρηξία ή αμέσως μετά....>>

...ΑΡΑ ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ!!!!! :D :D :D :D

KINDER
28-02-09, 18:42
Nikijo,
μ'αρεσεις γιατι εισαι γεματη θετικη ενεργεια! :D
Καλε, μην ανησυχεις για το timing, oλο το 24ωρο μετα την ωορρηξια ειναι στη διαθεση σας! Αν τα καταφερατε το μεσημερι,ή ακομα και το βραδυ,τοτε ειστε ΟΚ.
Αυτα που αναφερει το κειμενο που παραθετεις ειναι πολυ σωστα, αλλα προυποθετουν ενα σπερμα με καλη βιοσιμοτητα ,ωστε να ζει και την επομενη μερα.
Απ'οτι εχω καταλαβει ο σεξουαλικος στοχος πρεπει να ειναι το τριημερο παραμονη-ωορρηξια-επομενη μερα. :wink:
Η τιμη της Ε2 που γραφεις αναφερεται στη φυσιολογικη διαδικασια και στην ωριμανση ενος ωαριου και δεν αφορα στην παραγωγη πολλων ωαριων. Ειναι ευνοητο πως οσο περισσοτερα ωαρια ωριμαζουν και ειδικοτερα κατω απο φαρμακευτικη επιδραση, η αναμενομενη φυσιολογικη τιμη της οιστραδιολης αυξανεται αναλογως. Αφου ο γιατρος σου προχωρησε στην ενεση, δεν εχεις λογο να ανησυχεις -εξαλλου μια ενδεχομενη επιπλοκη θα ειχε ηδη εκδηλωθει ως τωρα.
Φιλακια πολλα τζουτζουκα! :D

nikijo
28-02-09, 19:11
Αντε KINDERaki μου και εσυ συντομα με ενα ακομη λουλουδακι στην αγκαλια σου...!!!! :D
...κ αν με ρωτησει κανεις ..<<Που τα ξερεις ολα αυτα;;;>>....θα τους πω <<...Απο την ακτινολογο μου!!!!!!>> :lol: :lol: :lol:
ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑ.... :P :P

KINDER
28-02-09, 20:26
Σ'ευχαριστω Νikijo, πραγματι το θελω πολυ το δευτερο λουλουδακι...
Ακτινολογος μεν, αλλα το αναπαραγωγικο συστημα παντα με γοητευε. :D
Βεβαια η αφορμη της βαθυτερης ενασχολησης μου με τετοιου ειδους θεματα ηταν καποιο δικο μου προσωπο,ενας υπεροχος ανθρωπος, που δυστυχως ακομα παιδευεται να αποκτησει παιδακι (μετα απο 4 εξωσωματικες, το προβλημα τους ειναι πολυδιαστατο και δυσεπιλυτο). :(
Τωρα μαλλον θα πανε για υιοθεσια.

Ευούλα
02-03-09, 23:08
KINDER μου καλησπερα!!σου εχω μια ερωτηση-τι πρωτοτυπο εε?ειναι δυνατον κατα τη διαρκεια που κανεις ενεσεις για σπερματεγχυση να μεινεις εγκυος πριν κανεις την σπερματεγχυση?καθομαι-καθομαι αβγα γενναω!!φιλακια :P

KINDER
03-03-09, 04:45
Γεια σου Ευουλα!
Αν κανεις θεραπεια για διεγερση της ωριμανσης περισσοτερων ωοθυλακιων,τοτε θεωρητικα ειναι δυνατον να μεινεις εγκυος πριν τη σπερματεγχυση, γιατι καποιο ωοθυλακιο μπορει να αναπτυχθει πιο γρηγορα και να ραγει αυτοματα λιγο πριν απο τα υπολοιπα. Ομως, επειδη η αναπτυξη των ωοθυλακιων παρακολουθειται υπερηχογραφικα, στην πραξη αυτο ειναι λιγο δυσκολο να συμβει χωρις να πεσει στην αντιληψη σου. Παντως ,αν υπαρξει αυτοματη ρηξη εστω και ενος ωοθυλακιου,τοτε φυσικα και μπορει να μεινεις εγκυος.
Σε φιλω. :D

Ευούλα
03-03-09, 10:00
Μαλιστα!!!να το 'χω υποψιν μου για την επομενη,γιατι την πρωτη φορα που καναμε σπερματεγχυση δεν ηρθαμε σε επαφη πολλες φορες!!σ'ευχαριστω και παλι KINDER μου ησουν κατατοπιστηκοτατη!!!!!!!!!!!!1 :wink:

KINDER
03-03-09, 14:42
Eυουλα, μονο μην ξεχασετε ν'απεχετε 4 μερες πριν τη σπερματεγχυση.. :wink:

Ευούλα
04-03-09, 10:00
KINDER την πρωτη φορα απειχαμε 2,5 μερες!ειχα παει για υπερηχο τεταρτη και ο γιατρος μου ειπε πεμπτη-παρασκευη το αργοτερο σαββατο να ειχαμε μια επαφη γιατι την δευτερα θα καναμε σπερματεγχυση.τεσπα περασμενα!!χθες διαβαζα σε μια σελιδα που μπηκα τυχαια για εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο!!λες αν το προτεινω στο γιατρο να μη δεχτει?καλημερα!! :P

dimkous
05-03-09, 08:52
dimkous γλυκεια μου τι κανεις?εκανες τη χοριακη τελικα?μακαρι να ειναι ευχαριστα τα νεα σου!!! :P

Ξέρω πως εξαφανιστηκα λιγακι.....τα νεα μου δυστυχως δεν ηταν ευχαριστα και γι αυτο καναμε ενα ταξιδακι με τον αντρουλη μου να ξεχαστουμε λιγακι....ο γιατρος, μου ειπε με το τελος της περιοδου να παω να τα πουμε απο κοντα!Δεν ξερω τι να κανω....η πρωτη σπερματεγχυση μας κοστισε 500€!!! Δεν ειμαστε σε θεση καθε μηνα να δινουμε τοσα χρηματα...ειμαι σε απογνωση!!!Να παω ή να μην παω? μεχρι το απογευμα πρεπει να κλεισω ραντεβου!!help me.....

KINDER
05-03-09, 14:13
Ξέρω πως εξαφανιστηκα λιγακι.....τα νεα μου δυστυχως δεν ηταν ευχαριστα και γι αυτο καναμε ενα ταξιδακι με τον αντρουλη μου να ξεχαστουμε λιγακι....ο γιατρος, μου ειπε με το τελος της περιοδου να παω να τα πουμε απο κοντα!Δεν ξερω τι να κανω....η πρωτη σπερματεγχυση μας κοστισε 500€!!! Δεν ειμαστε σε θεση καθε μηνα να δινουμε τοσα χρηματα...ειμαι σε απογνωση!!!Να παω ή να μην παω? μεχρι το απογευμα πρεπει να κλεισω ραντεβου!!help me.....

:(
Dimkous, λυπαμαι που δεν τα καταφερατε με την πρωτη προσπαθεια...
Θα μπορουσατε να κανετε σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο (δηλ. χωρις διεγερση) ωστε να γλυτωσετε καποια χρηματα -εχω γραψει κι αλλου πως η πιθανοτητα συλληψης δεν επηρεαζεται ιδιαιτερα ,απλως με τη διεγερση αυξανεται κυριως η πιθανοτητα πολλαπλης κυησης.
Επισης, μπορειτε να εχετε απλως προγραμματισμενες επαφες, μετα απο παρακολουθηση με υπερηχο ή ακομα και με ληψη pregnyl, που θα σας κοστισει ελαχιστα.
Τελος,αν δεν αντεχετε οικονομικα και κυριως ψυχολογικα, ισως θα'πρεπε να κανετε ενα μικρο διαλειμμα, προσπαθωντας δια της φυσικης οδου, και να επανελθετε δριμμυτεροι σε 1-2 μηνες.
Σου ευχομαι καλη επιτυχια κοριτσακι μου! :D

bou-bou!
05-03-09, 15:26
Πόσες σπερματεγχύσεις έχεις κάνει βρε κοπέλα μου? 1 ή 2? Για κανέναν δεν έιναι εύκολο να χαρίζει 500ευρα από εδώ και από εκεί. Αλλά και τι να κάνεις? Η γνώμη μου είναι να πας στο γιατρό και να κάνεις ακόμα 1-2 σπερματέγχυσεις. Αν δεν πετύχει ούτε αυτή κάτσε 2-3 μήνες και μετά κοίτα να βρεις κάποιο γιατρό σε δημόσιο νοσομοκείο για εξωσωματική.
Επειδή όμως η εξωσωματική κοστίζει ψυχικά και οικονομικά όπου και να την κάνεις, καλό θα είναι να προσπαθήσεις με 3-4 σπερματεχγύσεις πριν.

Ευούλα
05-03-09, 22:29

Ξέρω πως εξαφανιστηκα λιγακι.....τα νεα μου δυστυχως δεν ηταν ευχαριστα και γι αυτο καναμε ενα ταξιδακι με τον αντρουλη μου να ξεχαστουμε λιγακι....ο γιατρος, μου ειπε με το τελος της περιοδου να παω να τα πουμε απο κοντα!Δεν ξερω τι να κανω....η πρωτη σπερματεγχυση μας κοστισε 500€!!! Δεν ειμαστε σε θεση καθε μηνα να δινουμε τοσα χρηματα...ειμαι σε απογνωση!!!Να παω ή να μην παω? μεχρι το απογευμα πρεπει να κλεισω ραντεβου!!help me.....dimkous λυπαμαι πολυ κοριτσι μου!ειμαστε ακριβως στο ιδιο σταδιο και εγω το σαββατο θα παω να μιλησω με τον γιατρο και θα του πω να κανουμε σε φυσικο κυκλο αυτη τη φορα!!δεν πειραζει συνεχιζουμε με το κεφαλι ψηλα!!"δε μας σκιαζει φοβερα καμια"σε φιλω :P

dimkous
07-03-09, 10:08
Καλημέρα γλυκά μου κοριτσάκια....

Kinder μου, η σπερματέγχυση έγινε σε φυσιολογικό κύκλο!Πήγα τελευταία στιγμή στον γιατρό , ήταν ένα ωοθυλάκιο σε καλή διάσταση και το "παλέψαμε" μόνο με αυτό!Η μοναδική φαρμακευτική αγωγή που πήρα , ήταν pregnyl!Τώρα , γιατι ο γιατρός μου πήρε 500€ , δεν ξέρω!!!Η αλήθεια είναι οτι ασχολήθηκε και με όλη την διαδικασία του σπέρματος...Εγώ πάντως έκλεισα και πάλι ραντεβου για την Τρίτη και ο Θεός βοηθός!

Γλυκιά μου bou-bou , έκανα μονο μια σπερματέγχυση!Ήμουν αρκετά συνειδητοποιημένη και ειλικρινά δεν περίμενα να μείνω έγκυος με την πρώτη προσπάθεια!Όμως απο την άλλη και αυτά τα έρημα τα 500ρικα φεύγουν εύκολα....και τις πρισσότερες φορές για γιατρούς!Είμαστε σε προσπάθεια εδώ και 3,5 περίπου χρόνια και ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ...ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και αποτέλεσμα κανένα!Όσο για την εξωσωματική..είμαι μόλις 27! Πιστεύω οτι με "παιρνει" ακόμη να το παλέψω φυσιολογικά! Εσυ τί νομιζεις???
Συγνώμη αν σας κουράζω......φιλιά πολλα... :) :) :)

KINDER
07-03-09, 13:47
Η μοναδική φαρμακευτική αγωγή που πήρα , ήταν pregnyl!Τώρα , γιατι ο γιατρός μου πήρε 500€ , δεν ξέρω!!!Η αλήθεια είναι οτι ασχολήθηκε και με όλη την διαδικασία του σπέρματος...

Ρωτησα ενα συναδελφο και φιλο, διευθυντη μικροβιολογικου, και μου ειπε πως η επεξεργασια δε μπορει να στοιχισει πανω απο 100, αντε 120 ευρω.
Επισης ο γυναικολογος σου δεν επρεπε να παρει πανω απο 250, το πολυ 300 ευρω.

ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟ για σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο!!!
Στη θεση σου δε θα τον εμπιστευομουν και τοσο τον τυπο.

Όσο για την εξωσωματική..είμαι μόλις 27! Πιστεύω οτι με "παιρνει" ακόμη να το παλέψω φυσιολογικά! Εσυ τί νομιζεις???

Φυσικα κοπελα μου, εισαι νεοτατη!
Εχεις πολυ χρονο μπροστα σου για να εξαντλησεις τα περιθωρια συλληψης δια της φυσικης οδου.
Φιλια! :D

(Σε σκεψεις μ'εβαλε ο γιατρος, ακου 500 ευρω! :roll: )

fotini33
08-03-09, 10:32
Και εμένα υπερβολικά υψηλό φαίνεται το ποσό!!!
Για επεξεργασία σπέρματος είχαμε δώσει 100 Ε,
και στον γιατρό τίποτα :roll:, καθώς είναι γνωστός μας από παλιά,
αλλά έχω ακούσει για 150-200 Ε.

Ευούλα
08-03-09, 11:01
καλημερα και απο εμενα!!τελικα τον επομενο μηνα αρχιζω παλι τις ενεσεις,ελπιζοντας για το επιθυμητο αποτελεσμα!ο γιατρος ειπε οτι εκανα καλη ανταποκριση με την προηγουμενη αγωγη και θα κανουμε ακριβως το ιδιο και αυτη τη φορα!!οχι οτι δεν αποκλειεται να μεινω εγκυος και αυτο το διαστημα ειπε ο γιατρος!!!αυτα ειναι τα νεα μου!!σας φιλω ολες :P

gary
08-03-09, 11:07
Καλη επιτυχια Ευουλα! Ολα θα πανε καλα! :)

fotini33
08-03-09, 11:36
καλημερα και απο εμενα!!τελικα τον επομενο μηνα αρχιζω παλι τις ενεσεις,ελπιζοντας για το επιθυμητο αποτελεσμα!ο γιατρος ειπε οτι εκανα καλη ανταποκριση με την προηγουμενη αγωγη και θα κανουμε ακριβως το ιδιο και αυτη τη φορα!!οχι οτι δεν αποκλειεται να μεινω εγκυος και αυτο το διαστημα ειπε ο γιατρος!!!αυτα ειναι τα νεα μου!!σας φιλω ολες :P

Ευούλα, καλή επιτυχία!!
Τι φάρμακα έπερνες? και πόσα ωάρια είχες κάνει?

parent?
08-03-09, 13:04
[quote="Ευούλα"]καλημερα και απο εμενα!!τελικα τον επομενο μηνα αρχιζω παλι τις ενεσεις,ελπιζοντας για το επιθυμητο αποτελεσμα!ο γιατρος ειπε οτι εκανα καλη ανταποκριση με την προηγουμενη αγωγη και θα κανουμε ακριβως το ιδιο και αυτη τη φορα!!οχι οτι δεν αποκλειεται να μεινω εγκυος και αυτο το διαστημα ειπε ο γιατρος!!!αυτα ειναι τα νεα μου!!σας φιλω ολες :P[/quotκαλη επιτυχια γλυκεια μου!!!
οτι επιθυμεις συντομα να σε βρει :wink:

madeleine
08-03-09, 16:25
Κοριτσια καλησπερα!
Σας παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό καθώς και για μας τα πράγματα μάλλον χλωμά φαίνονται και μάλλον θα στραφούμε σε σπερματέγχυση ή και εξωσωματική.

Η ερώτηση μου είναι για εσάς που έχετε κάνει τις ενέσεις pregnyl νομίζω λέγονται- ή που πήρατε φάρμακα για πολλαπλή ωορρηξία- τί επιπτώσεις εχει αυτό στην υγεία σας? Εννοώ πρώτα απ'όλα ψυχολογικά αλλά βέβαια και σωματικά?? είχατε μεταπτώσεις ψυχολογικές, βάλατε βάρος, είχατε κατακράτηση υγρών, πρηξίματα κλπ???
Θέλω να είμαι προετοιμασμένη...
Σας ευχαριστώ

Ευούλα
08-03-09, 19:55

Ευούλα, καλή επιτυχία!!
Τι φάρμακα έπερνες? και πόσα ωάρια είχες κάνει?nastazia γεια σου!αρχισα με ενεσεις GONAL,μετα τις CETROTIDE και δυο μερες πριν την σπερματεγχυση εκανα την OVITRELLE που ειναι παρομοια με την PREGNYL!πηρα την πιιο χαμηλη δοση και εκανα 6 ωαρια,το σπερμα του αντρα μου μετα απο επεξεργασια ηταν 85% κινητικοτητα,αλλα δυστυχως δεν πετυχε!!ξεχασα να σου πω απο την μερα της σπερματεγχυσης εως και την μερα που θα εκανα χοριακη επαιρνα χαπακια 3 φορες τη μερα τα UTROGESTAN που βοηθανε στην εμφυτευση του ωαριου!!αυτα!!θα κανεις και εσυ?αν ναι σου ευχομαι καλη επιτυχια!!! :P

Ευούλα
08-03-09, 20:00
Κοριτσια καλησπερα!
Σας παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό καθώς και για μας τα πράγματα μάλλον χλωμά φαίνονται και μάλλον θα στραφούμε σε σπερματέγχυση ή και εξωσωματική.

Η ερώτηση μου είναι για εσάς που έχετε κάνει τις ενέσεις pregnyl νομίζω λέγονται- ή που πήρατε φάρμακα για πολλαπλή ωορρηξία- τί επιπτώσεις εχει αυτό στην υγεία σας? Εννοώ πρώτα απ'όλα ψυχολογικά αλλά βέβαια και σωματικά?? είχατε μεταπτώσεις ψυχολογικές, βάλατε βάρος, είχατε κατακράτηση υγρών, πρηξίματα κλπ???
Θέλω να είμαι προετοιμασμένη...
Σας ευχαριστώκαλησπερα madeleine!!προσωπικα εγω δεν ειχα καμια απολυτως επιπτωση παρα μονο τσιμπηματακια στις σαλπιγγες οπως εχουμε καθε μηνα με την ωορρηξια!!πιστευω ειναι κατα ποσο ανταποκρινεται ο καθε οργανισμος στην αγωγη!!παντως δεν ειναι τιποτα-μην αγχωνεσαι και ολα θα γινουν!!καλη επιτυχια!!!!!!!!!

Ευούλα
08-03-09, 20:01
[quote=Ευούλα]καλημερα και απο εμενα!!τελικα τον επομενο μηνα αρχιζω παλι τις ενεσεις,ελπιζοντας για το επιθυμητο αποτελεσμα!ο γιατρος ειπε οτι εκανα καλη ανταποκριση με την προηγουμενη αγωγη και θα κανουμε ακριβως το ιδιο και αυτη τη φορα!!οχι οτι δεν αποκλειεται να μεινω εγκυος και αυτο το διαστημα ειπε ο γιατρος!!!αυτα ειναι τα νεα μου!!σας φιλω ολες :P[/quotκαλη επιτυχια γλυκεια μου!!!
οτι επιθυμεις συντομα να σε βρει :wink:σ'ευχαριστω πολυ parent!!!ευχομαι και σε σενα συντομα να φουσκωσει η κοιλιτσα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

gary
08-03-09, 21:31
Εγω αυριο (δεν) περιμενω ν αδιαθετησω..τι ωραια που θα ηταν αντι να παρω τηλ τον γιατρο να του πω οτι αδιαθετησα,για να κανονισουμε τα της σπερματεγχυσης, να τον παρω για να του πω οτι ειμαι εγκυος! Αααχ!! :?

parent?
08-03-09, 22:00
Εγω αυριο (δεν) περιμενω ν αδιαθετησω..τι ωραια που θα ηταν αντι να παρω τηλ τον γιατρο να του πω οτι αδιαθετησα,για να κανονισουμε τα της σπερματεγχυσης, να τον παρω για να του πω οτι ειμαι εγκυος! Αααχ!! :?
eyxomai na mpeiw sthn lista ayrio κ να μας πεις οτι εισαι εγκυοςςςςςςςςςςςςς

gary
08-03-09, 22:22
Να σαι καλα! Ευχαριστω πολυ, μακαρι!

fotini33
09-03-09, 06:59
nastazia γεια σου!αρχισα με ενεσεις GONAL,μετα τις CETROTIDE και δυο μερες πριν την σπερματεγχυση εκανα την OVITRELLE που ειναι παρομοια με την PREGNYL!πηρα την πιιο χαμηλη δοση και εκανα 6 ωαρια,το σπερμα του αντρα μου μετα απο επεξεργασια ηταν 85% κινητικοτητα,αλλα δυστυχως δεν πετυχε!!ξεχασα να σου πω απο την μερα της σπερματεγχυσης εως και την μερα που θα εκανα χοριακη επαιρνα χαπακια 3 φορες τη μερα τα UTROGESTAN που βοηθανε στην εμφυτευση του ωαριου!!αυτα!!θα κανεις και εσυ?αν ναι σου ευχομαι καλη επιτυχια!!! :P

Καλημέρα, Ευούλα!
Σπερματέγχυση είχαμε κάνει δυο φορές στο παρελθόν.....
πριν την υστεροσκόπιση που έκανα για διαγνωστικούς λόγους,
οπού τελικά βρέθηκε μικρό διάφραγμα και το αφαιρέσαμε, αλλά δεν επηρέαζε την σύλληψη απότι μας ενημέρωσε ο γιατρός......
άρα, τώρα είναι η πρώτη μας προσπάθεια μετά την επέμβαση,
θα κάνουμε αγωγή με serpafar, μιας και ανταποκρίνομαι πολύ καλά στο φάρμακο και το σπέρμα του καλού μου είναι super, αρά έχουμε τις ίδιες πιθανότιτες περίπου με την σπερματέγχυση.......
απλά μου αύξησε την δόση, για να κάνω περισσότερα ωάρια.

Ευούλα
09-03-09, 10:01
[quote=Ευούλα]nastazia γεια σου!αρχισα με ενεσεις GONAL,μετα τις CETROTIDE και δυο μερες πριν την σπερματεγχυση εκανα την OVITRELLE που ειναι παρομοια με την PREGNYL!πηρα την πιιο χαμηλη δοση και εκανα 6 ωαρια,το σπερμα του αντρα μου μετα απο επεξεργασια ηταν 85% κινητικοτητα,αλλα δυστυχως δεν πετυχε!!ξεχασα να σου πω απο την μερα της σπερματεγχυσης εως και την μερα που θα εκανα χοριακη επαιρνα χαπακια 3 φορες τη μερα τα UTROGESTAN που βοηθανε στην εμφυτευση του ωαριου!!αυτα!!θα κανεις και εσυ?αν ναι σου ευχομαι καλη επιτυχια!!! :P

Καλημέρα, Ευούλα!
Σπερματέγχυση είχαμε κάνει δυο φορές στο παρελθόν.....
πριν την υστεροσκόπιση που έκανα για διαγνωστικούς λόγους,
οπού τελικά βρέθηκε μικρό διάφραγμα και το αφαιρέσαμε, αλλά δεν επηρέαζε την σύλληψη απότι μας ενημέρωσε ο γιατρός......
άρα, τώρα είναι η πρώτη μας προσπάθεια μετά την επέμβαση,
θα κάνουμε αγωγή με serpafar, μιας και ανταποκρίνομαι πολύ καλά στο φάρμακο και το σπέρμα του καλού μου είναι super, αρά έχουμε τις ίδιες πιθανότιτες περίπου με την σπερματέγχυση.......
απλά μου αύξησε την δόση, για να κάνω περισσότερα ωάρια.[/quoteΚαλημερα!!!!ευχομαι αυτη η φορα να ειναι και η τελευταια αλλα και η τυχερη!!!

fotini33
09-03-09, 15:28
Σ'ευχαριστώ, Ευούλα!!
Εύχομαι ότι καλύτερο και σε σένα!!!!!

gary
09-03-09, 20:40
Αντε αδιαθετησα κι εγω σημερα, δεν περιμενα κατι αλλο, γι αυτο δεν με πηρε τοσο απο κατω..Τη Δευτερα 16/3 θα παω για τον πρωτο υπερηχο..

parent?
09-03-09, 20:51
Αντε αδιαθετησα κι εγω σημερα, δεν περιμενα κατι αλλο, γι αυτο δεν με πηρε τοσο απο κατω..Τη Δευτερα 16/3 θα παω για τον πρωτο υπερηχο..
γλεντα τη ζωηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη
θα ερθει κ το νινιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
ξυπνηστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
λοιπον ολες μαζι με ενα στομα μια φωνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΓΚΥΕΣ!!!!!!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΑΛΛΟΙ ΜΗΝΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
αργει για να ειναι κουκλακι!!! οτι κ οτι?? :wink:

gary
09-03-09, 20:58
Ναι ναι κι εγω ετσι λεω! Για να ναι κουκλακι! Εχω ξεμεινει απο δικαιολογιες πια! :D

gary
10-03-09, 10:16
Την εκανα τη βλακεια μου...ξεχασα να πω στο γιατρο πως ο αντρας μου παιρνει δυο αντιβιωσεις για το ελκος. Και εχω την αμυδρα υποψια εως βεβαιοτητα οτι θα τ αναβαλλουμε..Ξερετε αν επηρεαζονται τ αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος απο τις αντιβιωσεις? (και παιρνει εδω και 2 μηνες και κατι αλλα χαπακια για το στομαχι )

Ευούλα
10-03-09, 14:18
Παντως εγω δεν ξερω τη αναλαμπη εφαγα και μεχρι πριν δυο εβδομαδες σκεφτομουνα συνεχεια μωρα,αυτη την βδομαδα το εχω φιλοσοφησει το θεμα πολυ και λεω οτι οσο και να αγχωνομαι και οσο και να σκαω αν ειναι να ερθει θα ερθει,οποτε εχω χαλαρωσει και δεν ειμαι αγχωμενη οπως πρωτα!!πλεον δε με νοιαζει,βεβαια θα προσπαθουμε στις γονιμες και οτι ηθελε προκυψει!!οχι τιποτα αλλο απο το αγχος απεκτησα αρρυθμιες,γι΄αυτο τελος το αγχος!!!!!ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΟΛΕΣ!!!! :P

KINDER
10-03-09, 17:39
Την εκανα τη βλακεια μου...ξεχασα να πω στο γιατρο πως ο αντρας μου παιρνει δυο αντιβιωσεις για το ελκος. Και εχω την αμυδρα υποψια εως βεβαιοτητα οτι θα τ αναβαλλουμε..Ξερετε αν επηρεαζονται τ αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος απο τις αντιβιωσεις? (και παιρνει εδω και 2 μηνες και κατι αλλα χαπακια για το στομαχι )

Απ'οτι καταλαβαινω, παιρνει αντιβιωση για ελικοβακτηριδιο του πυλωρου και αντιοξινα.
Το σπερμοδιαγραμμα δεν επηρεαζεται απο αυτα τα φαρμακα.

gary
10-03-09, 19:29
Ναι!!! Σ ευχαριστω πολυ kinder , πηρα τηλ και τον γιατρο μου και μου πε οτι δεν υπαρχει προβλημα! Γιουπι! :D Ασε εγω ημουν πεπεισμενη για το αντιθετο και χθες τα χα βαψει μαυρα αλλα ειναι οκ τελικα! Τουλαχιστον να δουμε και το δευτερο σπερμοδιαγραμμα πως θα ειναι και να κανουμε και την προσπαθεια μας παραλληλα. Πιστευω παντως οτι θα ναι πιο αξιοπιστο αυτο, γιατι θα γινει εκει και δεν θα το μεταφερω οπως την αλλη φορα.

eleftheriabag
10-03-09, 21:11
καλησπερα κοριτσια,είμαι και εγω καινουρια στην παρέα σας. σημερα έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση μετά απο ενέσεις αβερκαπ και πιουρεγκον. κατά την διάρκεια της σπερματέγχυσης ο γιατρός μου είπε οτι έχω πολύ στενό τράχηλο.κατάφερε τον άνοιξε για να περάσει ο καθετήρας( ομολογώ οτι πόνεσε αυτό) και μου είπε οτι αν δεν μείνω έγκυος θα δούμε μήπως κάνω κάποια επέμβαση. κατα τα άλλα και το σπέρμα είναι καλό και οι ωορρηξίες μου. θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια αν αυτη η στένωση παίζει σοβαρό ρόλο στη σύλληψη?ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες γρήγορα να τα καταφέρουμε

parent?
10-03-09, 21:23
καλησπερα κοριτσια,είμαι και εγω καινουρια στην παρέα σας. σημερα έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση μετά απο ενέσεις αβερκαπ και πιουρεγκον. κατά την διάρκεια της σπερματέγχυσης ο γιατρός μου είπε οτι έχω πολύ στενό τράχηλο.κατάφερε τον άνοιξε για να περάσει ο καθετήρας( ομολογώ οτι πόνεσε αυτό) και μου είπε οτι αν δεν μείνω έγκυος θα δούμε μήπως κάνω κάποια επέμβαση. κατα τα άλλα και το σπέρμα είναι καλό και οι ωορρηξίες μου. θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια αν αυτη η στένωση παίζει σοβαρό ρόλο στη σύλληψη?ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες γρήγορα να τα καταφέρουμε
θα ηθελα να σε καλωσορισω στην παρεα μας ,και να σου ευχηθω καλη επιτυχια αυτον τον μηνα!!!!!!!!!!!!!!!!!να τελειωνεις. φιλια πολλα νεο μελος!!! :D

eleftheriabag
10-03-09, 21:32
ευχαριστώ πολύ.μου αρέσει να σας διαβάζω,με κάνει και ξεχνιέμαι.απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί.αν και απο οτι διαβάζω είναι λίγο δύσκολο να επιτύχει με την πρώτη.

parent?
10-03-09, 21:33
ευχαριστώ πολύ.μου αρέσει να σας διαβάζω,με κάνει και ξεχνιέμαι.απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί.αν και απο οτι διαβάζω είναι λίγο δύσκολο να επιτύχει με την πρώτη.
ποσα αυγουλακια εκανες??
γαιτι δυσκκολο?μια χαρα θα πας. σκεψου θετικα. αμιτα μοσιον!! χα χα :lol:

eleftheriabag
10-03-09, 21:38
είχα 3 μεγάλα και ένα μικρούτσικο. να σου πω πιο πολύ με ανησυχεί αυτή η στένωση πυο μου είπε.ελπίζ να ήταν αυτό το πρόβλημα που τόσο καιρό δεν έμενα και να τελειώσει τώρα.εσύ? προσπαθείς καιρό?

parent?
11-03-09, 08:52
είχα 3 μεγάλα και ένα μικρούτσικο. να σου πω πιο πολύ με ανησυχεί αυτή η στένωση πυο μου είπε.ελπίζ να ήταν αυτό το πρόβλημα που τόσο καιρό δεν έμενα και να τελειώσει τώρα.εσύ? προσπαθείς καιρό?
α μπα. 2,5 χρονακια!!!! :lol: :?
ευχομαι το καλυτερο κ να μας πεις τα νεα σου τα ευχαριστα!!!
ενα ατιμο αυγουλακι δεν θα επιασε??που θα παει?

Ευούλα
11-03-09, 09:47
είχα 3 μεγάλα και ένα μικρούτσικο. να σου πω πιο πολύ με ανησυχεί αυτή η στένωση πυο μου είπε.ελπίζ να ήταν αυτό το πρόβλημα που τόσο καιρό δεν έμενα και να τελειώσει τώρα.εσύ? προσπαθείς καιρό?Σου ευχομαι και εγω με τη σειρα μου καλη επιτυχια και να εχεις θετικη σκεψη!!οσο ανφορα για τον τραχηλο,το πρωτο εμποδιο που συναντουν τα σπερματοζωαρια κατα το ταξιδι προς τις σαλπιγγες ειναι ο τραχηλος!εσυ αυτο το εμποδιο το εχεις ξεπερασει,αυτη τη στιγμη μην σ'απασχολουν τετοια,ξεκουραση και θετικη σκεψη!!!!

dimkous
11-03-09, 17:36
Ρωτησα ενα συναδελφο και φιλο, διευθυντη μικροβιολογικου, και μου ειπε πως η επεξεργασια δε μπορει να στοιχισει πανω απο 100, αντε 120 ευρω.
Επισης ο γυναικολογος σου δεν επρεπε να παρει πανω απο 250, το πολυ 300 ευρω.

ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟ για σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο!!!
Στη θεση σου δε θα τον εμπιστευομουν και τοσο τον τυπο.

Αγαπητη Kinder...καλησπερα!Χθες πηγα στον γυναικολογο μου και διαπιστωσε ενα ωοθυλακιο απο την δεξια αυτη τη φορα μερια , και ξεκινησε το ιδιο τροπαριο για σπερματεγχυση! Το πρωτο που του ρωτησα ηταν:γιατρε ποσα θα μας παρεις αυτη την φορα; και μου απαντησε: θα σας κανω καλυτερη τιμη!θα παρω 400€ !!! Γιουπι!!!! Καλε....τι καλος γιατρος που ειναι αυτος???Τι μεγαλη ψυχη που αμεσως μας εκοψε 100€ σε σχεση με τον προηγουμενο μηνα....Φυσικα αρνηθηκα και σκεφτηκαμε να προσπαθησουμε μονοι μας για καποιους μηνες ακομη μεχρι να νοιωσουμε και παλι ετοιμοι....Συγνωμη αν σε ζαλιζω , απλα θεωρησα οτι με καταλαβες στο οικονομικο θεμα του γιατρου! φιλια πολλα και να εχεις ενα ομορφο απογευμα!!

KINDER
11-03-09, 17:43
Δε με ζαλιζεις καθολου κοριτσι μου. :D
Καλα, ο τυπος απαραδεκτος! :evil:
Να παιρνει τοσα σε σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο, χωρις διεγερση ωοθηκων, ισα ισα για το καθετηρακι που θα βαλει μεσα?
Νομιζω πως οι αποφασεις σας ειναι πολυ σωστες.
Να εισαι καλα, σε φιλω. :D

gary
16-03-09, 20:19
Εγω σημερα 8η μερα του κυκλου ειδα το αυγουλακι μου..Μικρουλικο ειναι ακομα 1.2. Θα ξαναπαω την Πεμπτη για υπερηχο, οπου λογικα θα ειναι περιπου 1.8 ειπε ο γιατρος, αρα την Παρασκευη μαλλον προβλεπεται η ωορρηξια και Σαββατο πρωι η σπερματεγχυση! Για να δουμε τι..αυγα θα πιασουμε! :)

KINDER
17-03-09, 03:27
http://dl6.glitter-graphics.net/pub/667/667046cwem91ygjm.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Ευούλα
17-03-09, 09:32
Εγω σημερα 8η μερα του κυκλου ειδα το αυγουλακι μου..Μικρουλικο ειναι ακομα 1.2. Θα ξαναπαω την Πεμπτη για υπερηχο, οπου λογικα θα ειναι περιπου 1.8 ειπε ο γιατρος, αρα την Παρασκευη μαλλον προβλεπεται η ωορρηξια και Σαββατο πρωι η σπερματεγχυση! Για να δουμε τι..αυγα θα πιασουμε! :)Καλη επιτυχια!!!!!και εγω περιμενω σε λιγες μερες να μου ερθει για να ξεκινησω παλι απο την αρχη!!
το παραξενο ειναι οτι δεν εχω καθολου πρησμενο στηθος,νοιωθω σουβλιες σαν κραμπα πολυ δυνατη στην δεξια σαλπιγγα,που συνηθως εχω και πρησμενο στηθος και με ποναει εχω και πονους περιοδου!!και καθε φορα νομιζω οτι ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης!!τελος παντων!!!καλη επιτυχια και στις δυο μας,και σ'ολες τις κοπελες που προσπαθουν!!! :roll:

gary
17-03-09, 12:05
Ευχαριστω κοριτσακια μου, καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο, ολες για τον ιδιο ομορφο σκοπο!
Ευουλα μου , ολα θα πανε καλα! Λες να εχουμε κανα ευχαριστο πριν την σπερματεγχυση?? Μακαρι κοριτσι μου, στο ευχομαι ολοψυχα!!! :D
Εχω αγωνια και για μια αλλη φιλη που ειδε σημερα τ αυγουλακια της (6 παρακαλω ) και την Πεμπτη θα κανει σπερματεγχυση με τη νεα μεθοδο! Ολα καλα να πανε για ολες!

parent?
17-03-09, 12:51
καλη επιτυχια!!!! ευχομαι γρηγορα τα ευχριστα!!! :D

Ευούλα
17-03-09, 13:31
Ευχαριστω κοριτσακια μου, καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο, ολες για τον ιδιο ομορφο σκοπο!
Ευουλα μου , ολα θα πανε καλα! Λες να εχουμε κανα ευχαριστο πριν την σπερματεγχυση?? Μακαρι κοριτσι μου, στο ευχομαι ολοψυχα!!! :D
Εχω αγωνια και για μια αλλη φιλη που ειδε σημερα τ αυγουλακια της (6 παρακαλω ) και την Πεμπτη θα κανει σπερματεγχυση με τη νεα μεθοδο! Ολα καλα να πανε για ολες!Mακαρι να εχουμε τετοια ευχαριστη εξελιξη!!!θα ειναι το καλυτερο δωρο!!!πολλα φιλια!!! :D

gary
19-03-09, 21:09
Κοριτσακια σημερα πηγα για τον δευτερο υπερηχο! Μια χαρα ειναι το αυγουλακι μου, μεγαλωσε το χρυσο μου οσο ειχαμε υπολογισει, ειναι 1,8. Και το ενδομητριο μια χαρουλα κι αυτο! Αρα Σαββατο πρωι θα γινει η προσπαθεια μας! Μας ειπε να εχουμε και σημερα επαφη αλλα δεν το περιμενα να σας πω ξαφνιαστηκα! Γιατι εγω ηξερα οτι πρεπει να υπαρχουν 3 μερες αποχη!

KINDER
19-03-09, 21:54
Κοριτσακια σημερα πηγα για τον δευτερο υπερηχο! Μια χαρα ειναι το αυγουλακι μου, μεγαλωσε το χρυσο μου οσο ειχαμε υπολογισει, ειναι 1,8. Και το ενδομητριο μια χαρουλα κι αυτο! Αρα Σαββατο πρωι θα γινει η προσπαθεια μας! Μας ειπε να εχουμε και σημερα επαφη αλλα δεν το περιμενα να σας πω ξαφνιαστηκα! Γιατι εγω ηξερα οτι πρεπει να υπαρχουν 3 μερες αποχη!

Ετσι ακριβως ειναι (τουλαχιστον ετσι υπαγορευει το πρωτοκολλο της διαδικασιας) -μαλιστα πολλοι συνιστουν ως ιδανικη την 4ημερη αποχη πριν τη σπερματεγχυση... :roll:
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα το σπερμα να εχει τη μεγιστη πυκνοτητα τη στιγμη της εγχυσης.
Μηπως ο γιατρος φοβαται μη τυχον γινει νωριτερα η ωορρηξια και δεν την προλαβετε και γι'αυτο προτεινει επιπλεον επαφη ?
Την pregnyl ποτε θα την κανεις?

gary
19-03-09, 22:09
Δεν ξερω μωρε κοριτσακι μου τι να πω κι εγω δεν το περιμενα.. :roll: Ποσο μαλλον που θα κανουμε και σπερμοδιαγραμμα την ιδια μερα, τι να πω!
Pregnyl δεν θα κανω, δεν μου πε τιποτα τετοιο! Απλως βασει υπολογισμων απ οτι καταλαβα υποθετουμε οτι θα γινει αυριο η ωορρηξια..

KINDER
19-03-09, 23:16
Δεν ξερω μωρε κοριτσακι μου τι να πω κι εγω δεν το περιμενα.. :roll: Ποσο μαλλον που θα κανουμε και σπερμοδιαγραμμα την ιδια μερα, τι να πω!
Pregnyl δεν θα κανω, δεν μου πε τιποτα τετοιο! Απλως βασει υπολογισμων απ οτι καταλαβα υποθετουμε οτι θα γινει αυριο η ωορρηξια..

ΕΙΔΙΚΑ πριν απο σπερμοδιαγραμμα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η τριημερη αποχη. :roll:
Λογικα, ωορρηξια θα κανεις αυριο το απογευμα ή ,το πολυ, το Σαββατο το πρωι, οποτε καλυπτεστε για τη σπερματεγχυση.
Εφοσον δεν πας με pregnyl ,και η ωορρηξια δεν ειναι προγραμματισμενη, δικαιολογειται σε ενα βαθμο η προτροπη του γιατρου για επαφη σημερα -προφανως για την ,μικρης πιθανοτητας, περιπτωση που η ωορρηξια γινει σημερα εως αυριο το πρωι.
Ομως, οπως σου εξηγησα, αυτο ερχεται σε αντιθεση με το πρωτοκολλο της σπερματεγχυσης και του σπερμοδιαγραμματος...
Κανονικα, σχεδον παντα πριν απο σπερματεγχυση γινεται ενεση προκλησης ωορρηξιας, ωστε ολα να ειναι προγραμματισμενα (αν εκανες ενεση, θα την εκανες αυριο το βραδυ και θα πηγαινες για σπερματεγχυση την Κυριακη το πρωι, 36 ωρες μετα).
Επισης, το να γινει το σπερμοδιαγραμμα ταυτοχρονα με τη σπερματεγχυση δε μου φαινεται και πολυ σωστο, γιατι, για να γινει σωστα η εξεταση, το σπερμα πρεπει να μελετηθει τουλαχιστον για 24 ωρες (κινητικοτητα κλπ).
Πώς θα γινει αυτο οταν εσεις θα πρεπει να παραλαβετε πολυ συντομοτερα το δειγμα...?
Και πώς θα γινει η επεξεργασια και ο εμπλουτισμος, αν το σπερμα πρεπει να παραμεινει στη φυσικη του μορφη ωστε να εξεταστει? :roll:

gary
19-03-09, 23:42
ΕΙΔΙΚΑ πριν απο σπερμοδιαγραμμα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η τριημερη αποχη. :roll:
Λογικα, ωορρηξια θα κανεις αυριο το απογευμα ή ,το πολυ, το Σαββατο το πρωι, οποτε καλυπτεστε για τη σπερματεγχυση.
Εφοσον δεν πας με pregnyl ,και η ωορρηξια δεν ειναι προγραμματισμενη, δικαιολογειται σε ενα βαθμο η προτροπη του γιατρου για επαφη σημερα -προφανως για την ,μικρης πιθανοτητας, περιπτωση που η ωορρηξια γινει σημερα εως αυριο το πρωι.
Ομως, οπως σου εξηγησα, αυτο ερχεται σε αντιθεση με το πρωτοκολλο της σπερματεγχυσης και του σπερμοδιαγραμματος...
Κανονικα, σχεδον παντα πριν απο σπερματεγχυση γινεται ενεση προκλησης ωορρηξιας, ωστε ολα να ειναι προγραμματισμενα (αν εκανες ενεση, θα την εκανες αυριο το βραδυ και θα πηγαινες για σπερματεγχυση την Κυριακη το πρωι, 36 ωρες μετα).
Επισης, το να γινει το σπερμοδιαγραμμα ταυτοχρονα με τη σπερματεγχυση δεν ειναι και πολυ σωστο, γιατι, για να γινει σωστα η εξεταση, το σπερμα πρεπει να μελετηθει τουλαχιστον για 24 ωρες (κινητικοτητα κλπ).
Πώς θα γινει αυτο οταν εσεις θα πρεπει να παραλαβετε πολυ συντομοτερα το δειγμα...?
Και πώς θα γινει η επεξεργασια και ο εμπλουτισμος, αν το σπερμα πρεπει να παραμεινει στη φυσικη του μορφη ωστε να εξεταστει? :roll:

Δεν ξερω τι να πω..οντως ευλογες οι αποριες και οι ενστασεις σου..ειλικρινα δεν ξερω πως μπορει να συνδυαστουν και τα δυο...Αρχικα υποτιθεται οτι θα καναμε σπερμοδιαγραμμα και μας προτεινε να κανουμε την ιδια μερα και σπερματεγχυση (οταν δηλ θα εχω ωορρηξια..) Για την κινητικοτητα και τον αριθμο παντως απ οτι ξερω βγαινουν την ιδια μερα τα αποτελεσματα..τωρα μετα απο ποσες ωρες δεν ξερω. Τελοσπαντων θα παω ετσι και βλεπουμε..επαφη ακομα δεν ειχαμε σημερα και προβληματιζομαι αν πρεπει να χουμε..Ουφ!

KINDER
19-03-09, 23:53
Καμαρι μου, για την πληρη διερευνηση της κινητικοτητας, το σπερμα πρεπει να μελετηθει για τουλαχιστον 24 ωρες, ωστε να διαπιστωθει ποσα σπερματοζωαρια κινουνται στις 1,3,12,24 ωρες και τί ειδους κινηση εχουν την αντιστοιχη χρονικη στιγμη (υπαρχει ειδικος δεικτης).
Στο 24ωρο υπολογιζονται και η βιοσιμοτητα/διαρκεια ζωης του σπερματος.
Ενα πληρες και σωστο σπερμοδιαγραμμα ποτε δε μπορει να παραδωθει πριν περασει μια μερα, ωστε να διερευνηθουν και οι παραπανω παραγοντες...

gary
19-03-09, 23:59
Δικιο εχεις ναι, απλως αναφερθηκα στην κινητικοτητα και στον αριθμο, γιατι ειχα παρει τηλ να μου δωσουν μια πρωτη εικονα την ιδια μερα που ειχα παραδωσει το σπερμα για το προηγουμενο σπερμοδιαγραμμα. Ισως το ρωτησω αυτο το Σαββατο παντως , να μην δωσουμε και χρηματα χωρις αντικρυσμα για το σπερμοδιαγραμμα κιολας! Ας κανουμε μονο τη σπερματεγχυση! Σ ευχαριστω πολυ Kinder , τι χαζη που ειμαι, δεν τα χα σκεφτει ολ αυτα να ρωτησω νωριτερα!

KINDER
20-03-09, 00:13
Εσυ, Gary μου, θα πληρωσεις τον γιατρο για σπερματεγχυση+σπερμοδιαγραμμα?
Σου εχει πει ποσο θα κοστισει?

gary
20-03-09, 00:15
Εσυ, Gary μου, θα πληρωσεις τον γιατρο για σπερματεγχυση+σπερμοδιαγραμμα?
Σου εχει πει ποσο θα κοστισει?

Ναι, μου εχει πει 300 ευρω και τα δυο!

KINDER
20-03-09, 00:23
Μαλιστα..
Σου ευχομαι καλη επιτυχια κοριτσακι :D!

gary
20-03-09, 00:28
Μαλιστα....
Σου ευχομαι καλη επιτυχια κοριτσακι :D!

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου, για ολα, να σαι καλα! :D

KINDER
20-03-09, 01:49
Gary μου,
σκεφτηκα πως ο τροπος με τον οποιο μπορουν να συνδυαστουν η σπερματεγχυση και το σπερμοδιαγραμμα ειναι αν, μετα την καταμετρηση του ολικου αριθμου των σπερματοζωαριων και του ογκου σπερματος, χωριστει το δειγμα σε δυο μερη:

-Μια μικρη ποσοτητα που θα εξεταστει περαιτερω, ως προς την κινητικοτητα, τη μορφολογια κλπ και θα παραμεινει στο εργαστηριο για 24 και πλεον ωρες
(αυτα εκτιμουνται ως ποσοστα επι τοις εκατο, οποτε ισως δεν ειναι απαραιτητη ολη η ποσοτητα του σπερματος, αφου οι αναλογιες διατηρουνται ανεξαρτητα απο την ποσοτητα).

-Μια μεγαλυτερη ποσοτητα, η οποια θα υποστει επεξεργασια (εμπλουτισμο και φυγοκεντρηση), προκειμενου να χρησιμοποιηθει για σπερματεγχυση, και την οποια θα παραλαβετε εντος μιας ωρας περιπου.

Ισως ετσι μπορει καποιος να συνδυασει τις δυο διαδικασιες.
Αν θες, ρωτησε τον γιατρο σου αν ισχυει το παραπανω σκεπτικο, θα μ'ενδιεφερε η απαντηση του.

Και παλι σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

elin
20-03-09, 09:05
Δε με ζαλιζεις καθολου κοριτσι μου. :D
Καλα, ο τυπος απαραδεκτος! :evil:
Να παιρνει τοσα σε σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο, χωρις διεγερση ωοθηκων, ισα ισα για το καθετηρακι που θα βαλει μεσα?
Νομιζω πως οι αποφασεις σας ειναι πολυ σωστες.
Να εισαι καλα, σε φιλω. :D

Μα μπορεί το καθετηράκι να είναι χρυσό!!! :lol: :lol: :lol:

Ο δικός μου, όταν χτυπιόμουνα για σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, μου είπε ότι οι πιθανότητες αυξάνονται ελάχιστα σε σχέση με τη φυσική σύλληψη.

Επίσης ότι αφού θα μπω στη διαδικασία (εννοώντας ότι θα πληρώσω που θα πληρώσω), καλύτερα να κάνω πρόκληση.Μας χρέωσε το μαιευτήριο 145 ευρώ και ο γιατρός ζήτησε 120, τα οποία έδωσε στο τμήμα εξωσωματικής, όπου έγινε η διαδικασία. Για τον ίδιο δεν ζήτησε τπτ. Μάλιστα μετά τη 2η, με το ζόρι του δώσαμε 80 ευρώ για αυτόν και τις μαίες που ήταν δίπλα μου.

Πολλά-λίγα δεν ξέρω. Αλλά και στο ιατρείο του που έχω πάει για συνταγολόγιο αρκετές φορές κ με δέχεται κ ο ίδιος, πάλι δεν παίρνει τπτ σαν "επίσκεψη".Το ΠΑΠ το χρεώνει 50 ευρώ, ενώ κάποιος άλλος στο Ψυχικό, στον οποίο πήγαινα παλιότερα 250!!!

Μαρία_32
20-03-09, 11:22
Καλημέρα Ελίνα,
δε μου λες τελικά έμεινες έγκυος? εγώ έκανα μια φορά αποτυχημένη σπερματέγχυση με Clomiphene στο οποίο δεν ενταποκρίθηκε καλά ο οργανισμός μου και έκανα μόνο ένα ωάριο κανονικό που μεγάλωσε και ένα αλλό μικρό που δε μεγάλωσε. και τώρα σκέφτομαι να κάνω τη δεύτερη σε φυσικό κύκλο, γι'αυτό σε ρωτάω.
φιλιά

elin
20-03-09, 11:26
Καλημέρα Ελίνα,
δε μου λες τελικά έμεινες έγκυος? εγώ έκανα μια φορά αποτυχημένη σπερματέγχυση με Clomiphene στο οποίο δεν ενταποκρίθηκε καλά ο οργανισμός μου και έκανα μόνο ένα ωάριο κανονικό που μεγάλωσε και ένα αλλό μικρό που δε μεγάλωσε. και τώρα σκέφτομαι να κάνω τη δεύτερη σε φυσικό κύκλο, γι'αυτό σε ρωτάω.
φιλιά

Καλημέρα!

Δεν ξέρω ακόμη καλή μου, είμαι στην αναμονή!!!

Γιατί δεν συζητάς με το γιατρό σου να δοκιμάσεις κάποιο άλλο σχήμα για πρόκληση?Για τα κλομιφέν έχω ακούσει ότι κ άλλες κοπέλες δεν ανταποκρίθηκαν.

Επίσης, πήρες μόνο κλομιφέν?Ρωτάω γιατί σθνήθως τα δίνουν σε συνδυασμό με ενέσεις αλτερμόν.

Μαρία_32
20-03-09, 11:36
μόνο κλομιφέν πήρα, και μετά πρεγκνυλ για ελεγχόμενη ωρηξία, μου είπε ότι αμα είναι να βομβαρδίσουμε τον οργανισμό σου με ενέσεις γιατί να μη πάμε αμέσως για εξωσωματική που έχουμε περισσότερες πιθανότητες. και να σου πώ την αλήθεια με έπεισε πλήρως, αλλά απο τη στιγμή που δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα για εξωσωματική, ας δοκιμάσω άλλη μια φορά και ας είναι λίγες οι πιθανότητες, τι να πώ είδωμεν.
εσύ τί έκανες, σπερματέγχυση ή εξωσωματική?
καλή αναμονή και σου εύχομαι πραγματικά όλα καλά και να είναι η τελευταία αναμονή "πρίν τους 9 μήνες" :))

eleftheriabag
20-03-09, 11:43
καλημερα κοριτσια,τι κάνετε? ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμμια αν υπαρει πιθανοτητα να πιασει η σπερματεγχυση με την πρωτη.εκανα την πρωτη πριν 2 βδομαδες σχεδον και την τριτη παω για χοριακη. οπως καταλαβαινετε το αγχος αρχιζει.

elin
20-03-09, 11:45
Κοίτα, δεν ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς οδηγηθήκατε σε υποβοηθούμενη μέθοδο. Θέλω να πω, αν υπάρχει κάποιος υπολογίσιμος παράγοντας υπογονιμότητας, ο οποίος δεν αντιμετωπίζεται, κ η φυσική σύλληψη ή η σπερματέγχυση καθίστανται αδύνατες, τότε ναι, πάμε στην εξωσωματική (γνώμη μου).

Στην σπερματέγχυση οι δόσεις είναι μικρότερες από αυτές της εξωσωματικής, ανάλογα βέβαια κ με τον οργανισμό. Φαντάζομαι δλδ ότι μια κοπέλα που κάνει κάθε μήνα ωορρηξία, δεν θα πάρει τις ίδιες δόσεις με μια άλλη που κάνει 2-2 φορές το χρόνο.

Οι ορμόνες δεν στοχέυουν μόνο δτην πολλαπλή παραγωγή ωαρίων, αλλά και στο να είναι καλά ποιοτικώς.

Την περίπτωσή μου την αναλύω στο..."ιατρείο" της KINDER.
Μισό να σου βρω το link...

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=18321&postdays=0&postorder=asc&start=15

gary
20-03-09, 16:01
Gary μου,
σκεφτηκα πως ο τροπος με τον οποιο μπορουν να συνδυαστουν η σπερματεγχυση και το σπερμοδιαγραμμα ειναι αν, μετα την καταμετρηση του ολικου αριθμου των σπερματοζωαριων και του ογκου σπερματος, χωριστει το δειγμα σε δυο μερη:

-Μια μικρη ποσοτητα που θα εξεταστει περαιτερω, ως προς την κινητικοτητα, τη μορφολογια κλπ και θα παραμεινει στο εργαστηριο για 24 και πλεον ωρες
(αυτα εκτιμουνται ως ποσοστα επι τοις εκατο, οποτε ισως δεν ειναι απαραιτητη ολη η ποσοτητα του σπερματος, αφου οι αναλογιες διατηρουνται ανεξαρτητα απο την ποσοτητα).

-Μια μεγαλυτερη ποσοτητα, η οποια θα υποστει επεξεργασια (εμπλουτισμο και φυγοκεντρηση), προκειμενου να χρησιμοποιηθει για σπερματεγχυση, και την οποια θα παραλαβετε εντος μιας ωρας περιπου.

Ισως ετσι μπορει καποιος να συνδυασει τις δυο διαδικασιες.
Αν θες, ρωτησε τον γιατρο σου αν ισχυει το παραπανω σκεπτικο, θα μ'ενδιεφερε η απαντηση του.

Και παλι σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου! Θα το ρωτησω ναι, απο περιεργεια βρε αδερφε! Παντως..εχθες κατι τετοιο ηθελα να πω , οτι δηλ μηπως κρατανε μια ποσοτητα στην οποια κανουν το σπερμοδιαγραμμα αλλα θεωρησα οτι ειναι βλακεια και δεν το ειπα.. :oops: 8) Ισως ομως κατι τετοιο γινεται..
Τελικα εχθες δεν καναμε τιποτα..τωρα καλα καναμε ασχημα καναμε, δεν ξερω τελοσπαντων..Ειχαμε κανει προχθες ομως οποτε πιστευω ενταξει ειναι..Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο..αν κι εχω και πικρα πειρα απ αυτα βεβαια..

KINDER
20-03-09, 18:33
Ο δικός μου, όταν χτυπιόμουνα για σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, μου είπε ότι οι πιθανότητες αυξάνονται ελάχιστα σε σχέση με τη φυσική σύλληψη.
Επίσης ότι αφού θα μπω στη διαδικασία (εννοώντας ότι θα πληρώσω που θα πληρώσω), καλύτερα να κάνω πρόκληση.!

Elin μου,
Αν διαβασεις και στο gyn.gr, οι γιατροι γραφουν πως, στη σπερματεγχυση, η θεραπεια διεγερσης αφορα κυριως γυναικες με προβληματα στην ωορρηξια και συστηνουν τη σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο.
Η λογικη ειναι η εξης...
To προβλημα που συνηθως παρακαμπτεται με τη σπερματεγχυση ειναι η μειωμενη κινητικοτητα των σπερματοζωαριων -η "επιτυχια" της μεθοδου οφειλεται βασικα σ'αυτο, και στο οτι στηνεται, κατα καποιο τροπο, ενα ραντεβου ωαριου-σπερματοζωαριων.
Κοινως, η δυσκολια ειναι αφενως, μεν, να πετυχουμε την ωορρηξια, αφετερου δε, να καταφερει να φτασει το σπερμα στη σαλπιγγα -το αν θα συναντησει ενα ή περισσοτερα ωαρια, δεν αλλαζει και πολυ την πιθανοτητα συλληψης (και ενα να ειναι, αν φτασει εκει, θα το πετυχει).

Αλλοι γιατροι, οπως ο δικος σου, εχουν την αποψη πως "αφου θα πληρωσεις ετσι κι αλλιως κανε ολη τη διαδικασια" και πως "και 3-4% αυξηση της πιθανοτητας συλληψης ειναι επιθυμητη".
Αλλοι κανουν κατ'ευθειαν ολο το πακετο, απλως απο συνηθεια, και γιατι βολευει πολυ να λειτουργουν με πατεντες.
Αλλοι απλως δεν εχουν μελετησει το θεμα αρκετα.

Ειναι απλως διαφορετικες στασεις και ο καθενας τοποθετειται αναλογως.

Ομως ,γιατι καποιος να μαστουρωθει με ορμονες οταν η ωορρηξια του γινεται κανονικα?
Οι ορμονες αυτες, μπορει να οδηγησουν σε κυστεις, σε συνδρομο υπερδιεγερσης, 'η σε διαταραχη του κυκλου.
Επισης, σε καποιες περιπτωσεις, οι ωοθηκες ισως δεν ανταποκριθουν καθολου, οποτε χανεται ο κυκλος.
Να ξεκαθαρισω πως αναφερομαι στη θεραπεια διεγερσης και οχι στα φαρμακα για προκληση ωορρηξιας, οπως το Pregnyl, το οποιο βοηθαει πολυ στον προγραμματισμο της ολης διαδικασιας.

Anyway...
Αποψεις και αφορμη για συζητηση.. :wink: :D

KINDER
20-03-09, 18:51
μόνο κλομιφέν πήρα, και μετά πρεγκνυλ για ελεγχόμενη ωρηξία, μου είπε ότι αμα είναι να βομβαρδίσουμε τον οργανισμό σου με ενέσεις γιατί να μη πάμε αμέσως για εξωσωματική που έχουμε περισσότερες πιθανότητες.

Ακριβως αυτο εννοω! :D

Ελιν, το βασικο και συχνοτερο σχημα ειναι σκετο κλομιφεν μαζι με pregnyl.

nikijo
20-03-09, 18:54
...κ το 2ο σχημα οι ενεσεις χαμηλης δοσης με πρεγκνυλ....εεεε;;;;; :D :wink:

KINDER
20-03-09, 18:56
καλημερα κοριτσια,τι κάνετε? ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμμια αν υπαρει πιθανοτητα να πιασει η σπερματεγχυση με την πρωτη.εκανα την πρωτη πριν 2 βδομαδες σχεδον και την τριτη παω για χοριακη. οπως καταλαβαινετε το αγχος αρχιζει.

Το ποσοστο επιτυχιας ειναι 20-25% (αναλογα κυριως με την ποιοτητα του δειγματος σπερματος μετα την επεξεργασια).
Φυσικα και ειναι πιθανο να συλλαβεις μς την πρωτη -εχει συμβει και σε καποιες κοπελες στο φορουμ.
Οσοι συνελαβαν, συνηθως το πετυχαν με τις 3 πρωτες προσπαθειες.
Υποτιθεται πως μετα απο 4 σωστες (δηλ. πανω στην ωορρηξια) προσπαθειες σπερματεγχυσης συνισταται κανεις να προχωρησει σε εξωσωματικη -βεβαια αρκετοι συνεχιζουν μεχρι τις 6. :D

KINDER
20-03-09, 19:12
Τελικα εχθες δεν καναμε τιποτα..τωρα καλα καναμε ασχημα καναμε, δεν ξερω τελοσπαντων..Ειχαμε κανει προχθες ομως οποτε πιστευω ενταξει ειναι..Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο..αν κι εχω και πικρα πειρα απ αυτα βεβαια..

Πιστευω πως κανατε πολυ καλα που δεν ειχατε επαφη (δεν ηθελα να σου πω χθες για να μην σε επηρεασω ψυχολογικα)... :wink:
Η τριημερη αποχη επιβαλλεται προκειμενου να γινουν σωστα, τοσο το σπερμοδιαγραμμα, οσο και η σπερματεγχυση.
Πολυ καλο που κανατε σεξ προχθες.
Προσοχη - αν η ωορρηξια σου ειναι να γινει σημερα το βραδυ εως πχ αυριο το μεσημερι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ το αρνητικο τεστακι! (θετικο θα ηταν χθες).
Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις (....καποιος "ψειρας" μπορει να εκανε και σημερα αργα το απογευμα, γιατι επειδη η ωορρηξια συχνα γινεται απογευμα, ενδεχεται το τεστ να ειναι αρνητικο το πρωι και θετικο το απογευμα).
Με το ωαριο που ειχες χθες (18), αποκλειεται να μην εχεις ωορρηξια το πολυ μεχρι τη Κυριακη - το πιθανοτερο ειναι απο σημερα μεχρι αυριο το βραδακι .
Φιλια πολλα πολλα!!! :D

KINDER
20-03-09, 19:14
...κ το 2ο σχημα οι ενεσεις χαμηλης δοσης με πρεγκνυλ....εεεε;;;;; :D :wink:

Καμαρι μου εσυ, σε ολα μεσα εισαι...!!! :wink: :D :D

gary
20-03-09, 19:14
Κι εγω απορουσα που δεν μου εδωσε να παρω φαρμακα για ωορρηξια, βασικα δεν απορουσα , σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα με φαρμακα..Απο την αλλη ομως το εκτιμησα απο μερους του, γιατι δεν κατεφυγε αμεσως α αυτην την λυση. Ενταξει αφου ωορρηξια κανω κι εχω σταθερο κυκλο, δεν υπαρχει λογος να παρω κατι για την ωορρηξια..το προβλημα μας τωρα ειναι η χαμηλη κινητικοτητα , οχι η ωορρηξια μου. Αν μου συστησει στη συνεχεια σε καποια αλλη προσπαθεια καποια σκευασματα ναι, θα το θεωρησω φυσικο αλλα προς το παρον ειναι η πρωτη μας προσπαθεια , ετσι το βλεπω. Βλεποντας και κανοντας δηλαδη. Το μονο που με βαζει σε σκεψεις κι αμφιβολιες ειναι γιατι εστω δεν μου εκανε την pregnyl, ωστε να μαστε πιο σιγουροι για το ποτε θα γινει η ωορρηξια..τι να πω, καθε γιατρος φαινεται αλλιως λειτουργει..

gary
20-03-09, 19:22

Πιστευω πως κανατε πολυ καλα που δεν ειχατε επαφη (δεν ηθελα να σου πω χθες για να μην σε επηρεασω ψυχολογικα)... :wink:
Η τριημερη αποχη επιβαλλεται προκειμενου να γινουν σωστα, τοσο το σπερμοδιαγραμμα, οσο και η σπερματεγχυση.
Πολυ καλο που κανατε προχθες.
Προσοχη - αν η ωορρηξια σου ειναι να γινει σημερα το βραδυ εως πχ αυριο το μεσημερι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ το αρνητικο τεστακι! (θετικο θα ηταν χθες).
Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις.
Με το ωαριο που ειχες χθες (18), αποκλειεται να μην εχεις ωορρηξια το πολυ μεχρι τη Κυριακη - το πιθανοτερο ειναι απο σημερα μεχρι αυριο το βραδακι .

Ουφ ασε εχθες τι επαθα η χαζη! Το εκανα καλα καλα, το ακουμπησα διπλα και ξεχασα να το δω! Ε οταν το θυμηθηκα..ηταν πλεον αργα..γκρρρρρρρ!!!
Αυριο το βραδακι ε? Δεν θα ναι αργα αν γινει το βραδακι? Θα ζησει κανενα ερμο σπερματοζωαριο ως τοτε?? :? Θα κανω κι αυριο τεστακι ναι (σιγα μην δεν κανω)..Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η!

KINDER
20-03-09, 19:28
Κι εγω απορουσα που δεν μου εδωσε να παρω φαρμακα για ωορρηξια, βασικα δεν απορουσα , σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα με φαρμακα..Απο την αλλη ομως το εκτιμησα απο μερους του, γιατι δεν κατεφυγε αμεσως α αυτην την λυση. Ενταξει αφου ωορρηξια κανω κι εχω σταθερο κυκλο, δεν υπαρχει λογος να παρω κατι για την ωορρηξια..το προβλημα μας τωρα ειναι η χαμηλη κινητικοτητα , οχι η ωορρηξια μου. Αν μου συστησει στη συνεχεια σε καποια αλλη προσπαθεια καποια σκευασματα ναι, θα το θεωρησω φυσικο αλλα προς το παρον ειναι η πρωτη μας προσπαθεια , ετσι το βλεπω. Βλεποντας και κανοντας δηλαδη. Το μονο που με βαζει σε σκεψεις κι αμφιβολιες ειναι γιατι εστω δεν μου εκανε την pregnyl, ωστε να μαστε πιο σιγουροι για το ποτε θα γινει η ωορρηξια..τι να πω, καθε γιατρος φαινεται αλλιως λειτουργει..

Καρδουλα μου, διευκρινησα πως αναφερομουν σε φαρμακα διεγερσης και οχι σε φαρμακα ωορρηξιας..
Το pregnyl ,οταν γινει τη σωστη στιγμη, παντα βοηθαει στη σπερματεγχυση, ειτε γινεται μετα απο διεγερση, ειτε σε φυσικο κυκλο (προγραμματιζεται σωστοτερα η διαδικασια, στηνεται καλυτερα το ραντεβου που λεγαμε..).
Παντως αφου εκανες στενη παρακολουθηση με υπερηχο, το πιο πιθανο ειναι να πεσετε μεσα.
Ισως ο γιατρος σου ειναι εναντια στην εξαρχης χορηγηση φαρμακων. :D

KINDER
20-03-09, 19:49
Υπαρχει και ενα πολυ μικρο ενδεχομενο -δεν πιστευω πως ισχυει στην περιπτωση σου, αλλα το αναφερω για να ειστε γενικα ψιλιασμενες......

Η γυναικολογια ειναι μια ειδικοτητα δυσκολη, με μεγαλη ευθυνη, δυσκολες αποφασεις και, κυριως, χωρις ωραριο, πραγμα το οποιο μερικες φορες ειναι εξαντλητικο.
Καποιους (λιγους) γυναικολογους, ας πουμε πως τους ενοχλει, το να προκυπτει δουλεια ,για παραδειγμα την Κυριακη, που συνηθως ειναι η μονη ξεκουραστη μερα,οποτε προγραμματιζουν τις καταστασεις ωστε να το αποφυγουν.
Κατι αναλογο συμβαινει και με τις αργιες και τις διακοπες (θα το εχετε παρατηρησει).
Για παραδειγμα, στην περιπτωση σου, την pregnyl θα την εκανες σημερα το βραδυ και για σπερματεγχυση-σπερμοδιαγραμμα θα πηγαινες την Κυριακη το πρωι, οποτε θα επρεπε να βρεθει και ανοικτο μικροβιολογικο εργαστηριο, που να δεχτει να συνεργαστει (γιατι για το σπερμοδιαγραμμα χρειαζεται πολυωρη παρατηρηση του δειγματος).
Κοινως, αν εκανες την ενεση, θα επρεπε ο γιατρος ν'ανοιξει το ιατρειο του Κυριακη και, παραλληλα, το πιο πιθανο ειναι πως δε θα μπορουσε να γινει σπερμοδιαγραμμα σ'αυτον τον κυκλο.
Οποτε, καποιος θα παρεκαμπτε την ενεση, για να γινει αυριο η φυσικη ωορρηξια, μια και αυτο συμπεραινεται απο τον υπερηχο.

Μ'αυτα, δεν εννοω πως ο γιατρος σου σκεφτηκε ετσι -ισα ισα απο την αρχη δεν σου εδωσε φαρμακα, οποτε πιστευω πως αυτη ειναι η σταση του ετσι κι αλλιως.

Απλως, με αυτο το παραδειγμα, ηθελα να πω καποια πραγματα που οντως συμβαινουν (ευτυχως σπανια) , για να ειστε πιο ψιλιασμενες... :wink: :D

KINDER
20-03-09, 19:56

Πολυ καλο που κανατε προχθες.
Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις.

Ουφ ασε εχθες τι επαθα η χαζη! Το εκανα καλα καλα, το ακουμπησα διπλα και ξεχασα να το δω! Ε οταν το θυμηθηκα..ηταν πλεον αργα..γκρρρρρρρ!!!
Αυριο το βραδακι ε? Δεν θα ναι αργα αν γινει το βραδακι? Θα ζησει κανενα ερμο σπερματοζωαριο ως τοτε?? :? Θα κανω κι αυριο τεστακι ναι (σιγα μην δεν κανω)..Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η!

Δυστυχως πρεπει να φυγω (ηδη εχω αργησει)...
....Γι'αυτο σου λεω πως με το pregnyl ειναι καλυτερα,γιατι υπολογιζεις ακριβως τη στιγμη...
Παντως, επαναλαμβανω πως με το χθεσινο ωαριο το μαξιμουμ ειναι να γινει ωορρηξια την Κυριακη, πιθανοτερο ειναι σημερα βραδυ ή αυριο.
Α, το βραδυ μετα την εγχυση καλο θα ηταν να εχετε μια επαφη, και αν αντεχετε, και την Κυριακη το βραδυ, για παν ενδεχομενο...
Καλη σας επιτυχια!! :D

gary
20-03-09, 20:12
Ευχαριστω παρα πολυ Kinder, να σαι καλα!! Και καλα κανεις που λες ολα τα ενδεχομενα , για να μαστε υποψιασμενες! Φιλακια και σ ευχαριστω πολυ και παλι!! :D

eleftheriabag
21-03-09, 11:47
εμενα παντως χωρις να εχω προβλημα ωορρηξιας μου εδωσε να κανω ενεσεις αβερκαπ και πιουρεγκον.έκανα τρια ωαρια και φανταζομαι οτι το έκανε για να αυξησει τις πιθανότητες.απλά πρόσεξε τις δόσεις.μου έδωσε πολύ λίγο 50-75ml μέρα παρα μέρα.

gary
21-03-09, 14:09
Την καναμε την σπερματεγχυση οκ, η ωορρηξια δεν ειχε γινει ακομα αλλα θα γινει ειπε ο γιατρος.
Το σπερμα μας βγηκε χειροτερο και μου ειπε πως θα δουμε τι θα γινει και ισως συζητησουμε για εξωσωματικη. Αν δεν πετυχει κανουμε αλλη μια και αν παλι οχι, θα συζητησουμε για την αλλη λυση. Εγω ευτυχως κρατησα την ψυχραιμια μου, ο αντρας μου στενοχωρηθηκε καπως αλλα τωρα ειναι καλα ενταξει. Τον ρωτησα αν τα επιπεδα του σπερματος τελικα ειναι αυτα κι αν ας πουμε σ εναν μηνα , αν ξανακανουμε, μπορουν ν αλλαξουν τ αποτελεσματα και μου ειπε οχι. Τον ρωτησα μηπως να παμε σε ουρολογο, για να κανει καποιον υπερηχο κ.λ.π και μου ειπε να παμε αλλα η εμπειρια του του λεει πως ειναι χασιμο χρονου..
Θα περιμενουμε λοιπον τ αποτελεσμα κι αν ειναι αρνητικο, θα παμε παλι να συζητησουμε και βλεπουμε. Θα παμε και σε ουρολογο αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα να περιμενουμε πρωτα τ αποτελεσμα , μην τσιτωθουμε τοσο πολυ.
Ευτυχως νιωθω ψυχραιμη, απλως λεω στον εαυτο μου οτι θα πρεπει να κανω υπομονη και να μην περιμενω καθε μηνα οτι θα μεινω εγκυος αλλα να το βλεπω μακροπροθεσμα. Ο αντρας μου επαθε λιγο που ακουσε για εξωσωματικη ειναι η αληθεια αλλα οκ θα δουμε. Αυτα κοριτσακια μου!

Κinder τελικα βγαζουν ογκο, κινητικοτητα (μονο για την 1η ωρα βεβαια), και αριθμο, ολ αυτα πριν και μετα την επεξεργασια..

KINDER
22-03-09, 23:25
Την καναμε την σπερματεγχυση οκ, η ωορρηξια δεν ειχε γινει ακομα αλλα θα γινει ειπε ο γιατρος.

Μην ανησυχεις καθολου, σιγουρα εγινε τις επομενες ωρες.

Το σπερμα μας βγηκε χειροτερο. Τον ρωτησα αν τα επιπεδα του σπερματος τελικα ειναι αυτα κι αν ας πουμε σ εναν μηνα , αν ξανακανουμε, μπορουν ν αλλαξουν τ αποτελεσματα και μου ειπε οχι. Τον ρωτησα μηπως να παμε σε ουρολογο, για να κανει καποιον υπερηχο κ.λ.π και μου ειπε να παμε αλλα η εμπειρια του του λεει πως ειναι χασιμο χρονου..

Λενε πως χρειαζονται 2-3 σπερμοδιαγραμματα, ωστε να θεωρηθει πως η διαγνωση ειναι οριστικη.
Πιστευω πως ειναι σωστο να γινει μια εκτιμηση των δεδομενων κι απο εναν ουρολογο -μερικες φορες μια τριμηνη αγωγη ενισχυσης με χαπια δυναμωνει το σπερμα σε καποιο βαθμο.
Ο υπερηχος μπορει να αναδειξει καποια μικρη ή μεγαλυτερη κιρσοκηλη.
Η εμπειρια οντως λεει πως πρακτικα βελτιωση διαπιστωνεται κυριως μετα τη διορθωση μεγαλης κιρσοκηλης, ενω μετα τη διορθωση μικρης ή μεσαιας κιρσοκηλης συχνα δεν εχουμε καποια αξιοσημειωτη βελτιωση -και η ολη διαδικασια κραταει καποιους μηνες.
Πιστευω πως σ'αυτα αναφεροταν ο γιατρος σου λεγοντας πως ειναι χασιμο χρονου.
Ειναι αρκετα ψυχοφθορος διαδικασια για εναν αντρα και συχνα χωρις αποτελεσμα.
Γι'αυτο λενε πως, οταν υπαρχει σοβαρο και μονιμο προβλημα με το σπερμα, που δεν παρακαμπτεται με 3-4 προσπαθειες σπερματεγχυσης, ισως ειναι καλο να καταφυγει κανεις στην εξωσωματικη.

Θα περιμενουμε λοιπον τ αποτελεσμα κι αν ειναι αρνητικο, θα παμε παλι να συζητησουμε και βλεπουμε. Θα παμε και σε ουρολογο αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα να περιμενουμε πρωτα τ αποτελεσμα , μην τσιτωθουμε τοσο πολυ.
Ευτυχως νιωθω ψυχραιμη, απλως λεω στον εαυτο μου οτι θα πρεπει να κανω υπομονη και να μην περιμενω καθε μηνα οτι θα μεινω εγκυος αλλα να το βλεπω μακροπροθεσμα. Ο αντρας μου επαθε λιγο που ακουσε για εξωσωματικη ειναι η αληθεια αλλα οκ θα δουμε. Αυτα κοριτσακια μου!

Κοριτσι μου ειναι πολυ σημαντικο το να διατηρεις την ψυχραιμια σου, ξερεις ποσο ανασταλτικα λειτουργει το αγχος σε τετοιες περιπτωσεις.
Ξεκαθαριστε πρωτα το τοπιο σε σχεση με το σπερμα και ακολουθως προχωρατε στο επομενο βημα -ειτε δευτερη σπερματεγχυση (με pregnyl θα σου συνιστουσα, ωστε να εισαι σιγουρη για το ποτε θα γινει η ωορρηξια), ειτε εξωσωματικη, αν βιαζεστε.
Φυσικα, παραλληλα πρεπει να προσπαθειτε οσο μπορειτε και με επαφες γιατι ποτε δεν ξερεις.. :wink:

Κinder τελικα βγαζουν ογκο, κινητικοτητα (μονο για την 1η ωρα βεβαια), και αριθμο, ολ αυτα πριν και μετα την επεξεργασια..

Μαλιστα,ενδιαφερον, δεν ηξερα πως γινεται μ'αυτο τον τροπο,.
Ετσι, ομως, δεν ειναι πληρες το σπερμοδιαγραμμα -δε μπορουν να εκτιμηθουν η βιοσιμοτητα και η διαρκεια του σπερματος (δηλ. ποσες ωρες μπορει να παραμεινει ζωντανο)...
Δηλαδη φυσιολογικες-ατυπες μορφες δε βγαζουν???

gary
22-03-09, 23:50
Μην ανησυχεις καθολου, σιγουρα εγινε τις επομενες ωρες.

Σημερα βγηκε θετικο το τεστακι... :? Αλλα το περιεργο ειναι πως η θερμοκρασια μου ηταν ολες τις μερες σταθερα στο 36,3 και σημερα ανεβηκε στο 36,4..

Κοριτσι μου ειναι πολυ σημαντικο το να διατηρεις την ψυχραιμια σου, ξερεις ποσο ανασταλτικα λειτουργει το αγχος σε τετοιες περιπτωσεις.
Ξεκαθαριστε πρωτα το τοπιο σε σχεση με το σπερμα και ακολουθως προχωρατε στο επομενο βημα -ειτε δευτερη σπερματεγχυση (με pregnyl θα σου συνιστουσα, ωστε να εισαι σιγουρη για το ποτε θα γινει η ωορρηξια), ειτε εξωσωματικη, αν βιαζεστε.
Φυσικα, παραλληλα πρεπει να προσπαθειτε οσο μπορειτε και με επαφες γιατι ποτε δεν ξερεις.. :wink:

Ναι Kinder μου αυριο αρχικα θα κλεισω ραντεβου με ουρολογο να δουμε πως μπορουμε να βοηθησουμε το σπερμα. Σκεφτηκαμε να αφησουμε προς το παρον τη λυση της εξωσωματικης τουλαχιστον ως τον Σεπτεμβρη..ως τοτε θα προσπαθουμε κανονικα ενω παραλληλα θα κανει τη θεραπεια για το σπερμα και ισως ενδιαμεσα κανουμε 1-2 σπερματεγχυσεις ακομα..Αν δεν γινει κατι ως τοτε, θα συζητησουμε για τη λυση της εξωσωματικης.

Μαλιστα,ενδιαφερον, δεν ηξερα πως γινεται μ'αυτο τον τροπο,.
Ετσι, ομως, δεν ειναι πληρες το σπερμοδιαγραμμα -δε μπορουν να εκτιμηθουν η βιοσιμοτητα και η διαρκεια του σπερματος (δηλ. ποσες ωρες μπορει να παραμεινει ζωντανο)...
Δηλαδη φυσιολογικες-ατυπες μορφες δε βγαζουν???

Oχι δεν βγαζουν! Μονο αριθμο και κινητικοτητα (την πρωτη ωρα εννοειται) και αριθμους πριν και μετα την επεξεργασια..αυτα γραφει το χαρτι.
Σ ευχαριστω πολυ πολυ κοριτσακι μου για την γνωμη σου!! :)

gary
23-03-09, 00:38
Κοριτσια μηπως γνωριζετε σε ποια επιπεδα θα πρεπει να ναι το σπερμα απο πλευρας αριθμου και κινητικοτητα προκειμενου να υπαρχουν ελπιδες συλληψης με τη βοηθεια σπερματεγχυσης? Εμας τωρα ηταν 12 εκ/ml και κινητικοτητα 10% ταχεια, 18% μετρια, 8% επιτοπια και 64% ακινητα! Μετα την επεξεργασια η κινητικοτητα απο 36% συνολικα πηγε στο 70%. Παντως τ αποτελεσματα ηταν πολυ διαφορετικα απ το προηγουμενο που εγινε πριν ενα μηνα σχεδον και ουτε..Ειχαμε τοτε 18εκ/ml και κινητικοτητα ταχεια 20%, μετρια 50% και ακινητα μονο 10! Παιζει σημαντικο ρολο για το αποτελεσμα το οτι τη δευτερη φορα η ληψη εγινε κατω απο συνθηκες εντονου αγχους και οχι καλης στυσης? Επισης σημερα για πρωτη φορα διαβασα (δεν θυμαμαι αν σ αυτο το φορουμ ή σε αλλο) οτι τα φαρμακα για το ελκος προκαλουν υπογονιμοτητα!! Ο αντρας μου παιρνει τα nexium για το ελκος απο τον Δεκεμβριο και συνεχιζει για 1 μηνα σχεδον ακομα , ενω μεχρι πριν 1 εβδομαδα επαιρνε 2 αντιβιωσεις (για 1 εβδομαδα)για τον ιδιο λογο..λετε να επηρεασαν αυτα?? :roll:

KINDER
23-03-09, 19:01
Εγω σημερα 8η μερα του κυκλου ειδα το αυγουλακι μου..Μικρουλικο ειναι ακομα 1.2. Θα ξαναπαω την Πεμπτη για υπερηχο, οπου λογικα θα ειναι περιπου 1.8 ειπε ο γιατρος, αρα την Παρασκευη μαλλον προβλεπεται η ωορρηξια και Σαββατο πρωι η σπερματεγχυση! Για να δουμε τι..αυγα θα πιασουμε! :) (Δευτερα)

Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο. (Παρασκευη)

Την καναμε την σπερματεγχυση οκ, η ωορρηξια δεν ειχε γινει ακομα αλλα θα γινει ειπε ο γιατρος. (Σαββατο)

Σημερα βγηκε θετικο το τεστακι... (Κυριακη)

Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η! (Παρασκευη)

Aγαπητη μου Gary, ας μιλησουμε ξεκαθαρα.
Απο τα παραπανω, ευκολα προκυπτει το συμπερασμα πως ο γιατρος σου εκανε λαθος υπολογισμους.
Απο τις μετρησεις του γιατρου σου φαινεται πως ο ρυθμος αυξησης του ωοθυλακιου ειναι 2 mm την ημερα (απο Δευτερα εως Πεμπτη) -αρκετα παραπανω απο τον μεσο ορο που ειναι 1,4-1,5 mm την ημερα και διατηρειται σταθερος για τον αντιστοιχο κυκλο.
Συμφωνα με το ρυθμο αυτο, το Σαββατο θα ειχες ωοθυλακιο 22 mm, δηλαδη στα ορια ρηξης.
Απ'οτι δειχνουν ομως τα δεδομενα (υπερηχος, κολπικη εκκριση, τεστ ωορρηξιας) τελικα η ωορρηξια εγινε χθες το βραδυ ή σημερα, οποτε, αν ισχυει ο ρυθμος αυξησης που εδωσε ο γιατρος, το ωοθυλ. θα ηταν 24-26 mm, δηλαδη αφυσικα μεγαλο!
Δε γινεται να εχεις τη Δευτερα 12mm, την Πεμπτη 18mm και να κανεις ωορρηξια την αλλη Δευτερα!
Πιστευω πως σιγουρα εγινε καποιο λαθος κατα τη μετρηση του ωοθυλακιου.

Επισης, θα σου πω ξεκαθαρα πως αυτο που εκανες δεν ηταν ουτε σωστη σπερματεγχυση, αλλα ουτε και σωστο σπερμοδιαγραμμα.
Κανατε λιγο απ'το ενα και λιγο απ'το αλλο!
Οι διαδικασιες αυτες διεπονται απο πρωτοκολλα που πρεπει να τηρουνται.
Η χορηγηση pregnyl (ή αλλου αντιστοιχο φαρμακου) τη σωστη στιγμη, ωστε να γινει προγραμματισμος της διαδικασιας της σπερματεγχυσης ,ειναι αναγκαια (εκτος αν με ασφαλεια μπορει να υπολογιστει η ωορρηξια με αλλο τροπο) -στην περιπτωση σου δεν εγινε κατι τετοιο και τελικα η ωορρηξια εγινε πολυ αργοτερα απο την εγχυση.
Κανονικα, επρεπε να παρεις pregnyl την Παρασκευη και να γινει η εγχυση την Κυριακη το πρωι.
Ενα σωστο σπερμοδιαγραμμα δεν γινεται Σαββατιατικα, με τοσο προχειρο τροπο, χωρις εκτιμηση των παραμετρων (ιδιως της κινητικοτητας) σε 24ωρη βαση, χωρις εκτιμηση της βιοσιμοτητας και κυριως χωρις μελετη της μορφολογιας (φυσιολογικες-ατυπες μορφες) για διερευνηση πιθανης τερατοσπερμιας.
Και φυσικα, και για τις δυο διαδικασιες, συνισταται αυστηρα 3ημερη αποχη (για καλυτερο αποτελεσμα) -ειδικα σε περιπτωσεις ολιγοσπερμιας (οπως η δικη σας).
Κοινως, μισα πραγματα σας εκανε, ομως τα 300 τα τσεπωσε ολοκληρα!

Επισης, λιγο νωρις δεν αρχισε να σας κατευθυνει στην εξωσωματικη?
Μηπως θα την κανει ο ιδιος ή καποιος συνεργατης του?

Τα παραπανω τα γραφω προς προβληματισμο - εσυ ξερεις καλυτερα τον γιατρο σου.
Πιστευω πως πολυ καλα κανετε που ζητατε ουρολογικη εκτιμηση και που δινετε χρονικα περιθωρια στην προσπαθεια σας, πριν καταφυγετε σε εξωσωματικη.
Παντως, αν ακολουθησει 2η προσπαθεια σπερματεγχυσης, να ζητησεις να γινει με προγραμματισμενη ωορρηξια, και οχι σε συνθηκες ασαφειας οπως αυτη τη φορα.

Σε σχεση με την αγωγη για το ελκος, το Nexium οταν χορηγειται απο το στομα, στη συνηθισμενη δοσολογια, δε σχετιζεται με διαταραχες του αναπαραγωγικου συστηματος.
Σε ενδοφλεβια χορηγηση, μπορει σπανια να προκαλεσει μειωση του αριθμου των σπερματοζωαριων, με φυσιολογικη ομως λειτουργικοτητα, μειωση της λιμπιντο, αδυναμια στυσης, γυναικομαστια κλπ.
Κοιταξα και στο νετ αλλα δε βρηκα κατι διαφορετικο.
Ο ουρολογος θα σας κατατοπισει περισσοτερο.

Για τη σπερματεγχυση χρειαζομαστε (μετα την επεξεργασια) τουλαχιστον 40% συνολικη και 20% ταχεια προσθια κινητικοτητα (την 1η ωρα) -φυσικα οσο αυξανονται τα ποσοστα, τοσο αυξανεται και η πιθανοτητα επιτυχιας της μεθοδου.
Επισης, πρεπει ο αριθμος να βρισκεται σε φυσιολογικα επιπεδα, δηλ. τουλαχιστον 20 εκ/ml.
Στη δικη σας περιπτωση παρατηρειται σταθερα ολιγοσπερμια και ενιοτε και ασθενοσπερμια.
Καλλιεργεια εχει γινει ποτε? Ειναι πολυ πιθανο να ζητηθει απο τον ουρολογο.
Ενα κακο δειγμα δεν αντικατοπτριζει απαραιτητα μια κακη ποιοτητα σπερματος -χρειαζονται 2-3 σπερμοδιαγραμματα ωστε να θεωρηθει ασφαλης η διαγνωση.
Το αγχος κατα την διαδικασια συλλογης του δειγματος πραγματι ενδεχεται να επηρεασει σε καποιον (οχι μεγαλο) βαθμο τα αποτελεσματα.
Και παλι ο ουρολογος θα σας συμβουλεψει καταλληλα.

Πολλα φιλια. :D

gary
23-03-09, 20:45
Kinder μου καλα το λες, οπως φαινεται βαρεσαμε στο γαμο του Καραγκιοζη! Στα τεστακια βεβαια δεν εχω πλεον τοση εμπιστοσυνη, γιατι ενα μηνα ετυχε να μην μου δειξουν ωορρηξια (χωρις να διαπιστωσω ομως με αλλο τροπο οτι πραγματι εγινε, απλως θυμαμαι οτι ειχα υγρα και ελαφρια πονακια) και αλλον εναν παλι δεν μου βγηκε θετικο αλλα διαπιστωσα με υπερηχο πριν και μετα οτι η ωορρηξια εγινε!
Παντως τωρα ωορρηξια πρεπει να εκανα χθες...αστα βραστα δηλαδη! Τελοσπαντων τωρα παει, δεν θελω να το σκεφτομαι...και περισσοτερο γιατι στενοχωριεμαι με τον γιατρο μου, διοτι ειχε κερδισει την εμπιστοσυνη μου αυτους τους μηνες. Δεν ξερω τωρα τι θα κανω κι αν θα συνεχισω σ αυτον..πολυ θα το θελα αλλα εχω αμφιβολιες πλεον. Και για το λογο βεβαια που ειπες, για το οτι μου ειπε οτι ισως πρεπει να συζητησουμε για εξωσωματικη. Και για το οτι βεβαια φανηκε τοσο βεβαιος (απο την εμπειρια του οπως ειπε) οτι το ν ασχοληθουμε με ουρολογους , εξετασεις κ.λ.π ειναι χασιμο χρονου. Τελοσπαντων , θα δω τι θα κανω, αν και μου ναι δυσκολο τωρα να ψαξω να βρω αλλον γιατρο, δεν ξερω..ισως το διαστημα που ασχολουμαστε με το σπερμα του αντρα μου να το κανω...
Τωρα σχετικα με το σπερμα ειχαμε κανει καλλιεργεια στο πρωτο πριν ενα μηνα και ειχε βγει καθαρη, οπως επισης και η μορφολογια ηταν αριστη. Η βιωσιμοτητα ηταν 50%..
Παω να γραψω τα νεα μας απο τον ουρολογο!! Σ ευχαριστω πολυ πολυ για τη βοηθεια σου και που αφιερωσες τοσο χρονο για μενα, εισαι θησαυρος! Φιλακια πολλα πολλα! :P

eleftheriabag
25-03-09, 07:26
κοριτσια καλημερα,δεν μπορουσα να κοιμηθω και ειπα να σας πω τα νεα μου.εκανα χοριακη χθες με τερ 24/2 και βγηκε 85,54.τωρα περιμενω την δευτερα να ξανακανω να δουμε πως παει

gary
25-03-09, 10:10
Αχ πολλα συγχαρητηρια κοριτσακι!! Ολα θα πανε μια χαρουλα, καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!! :D

KINDER
25-03-09, 16:32
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/156/156882g82qpu0ale.gif (http://www.glitter-graphics.com)

nikijo
26-03-09, 10:02
Μπραβο κοριτσακι.......!!!!!!!!! Αντε με το καλο αλλη μια τεραστια χοριακη!!!!! :D

VASSO96
26-03-09, 13:45
@ GARY

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΙΡΣΟΚΥΛΗΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΡΑΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΙΡΣΟΚΥΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.Η KINDER ΤΑ ΛΕΕΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ.
ΣΕ ΕΜΑΣ , Ο ΠΡΩΤΟΣ ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ,Ο ΔΥΕΤΕΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ . ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ,ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Η ΚΙΡΟΣΥΛΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΛΑΕΙ ΤΙΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ .
ΓΕΝΙΚΩΣ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 60%,
ΣΤΟ 30% ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ 10% ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ ,ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΕΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΑΝΑΠΑΥΘΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΡΕΧΑΜΕ .ΒΕΒΑΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ .ΕΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΟΛΟΓΟΥ,ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΑ ΣΤΕΙΛΩ.

eleftheriabag
26-03-09, 15:10
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια,ευχομαι τα καλυτερα και σε εσας.οταν ειδα τη χοριακη δεν το πιστευα οτι με την πρωτη το πετυχαμε. τωρα περιμενω να περασουν οι μερες να επιβεβαιωθει.ελπιζω να πανε ολα καλα.αντε, και απο σας να μαθουμε ευχαριστα νεα γρηγορα.

gary
26-03-09, 15:54
Βασω ναι θα τα ηθελα σε παρακαλω τα στοιχεια του γιατρου! Δεν θελω να μεινουμε στη γνωμη του ενος αλλα να το διασταυρωσουμε. Ακομα δεν ξερουμε τι ακριβως υπαρχει αυριο θα κανουμε ορμονικες και doppler και απο Δευτερα θα παμε στον ουρολογο που χαμε παει να τις δει. Κι εγω εχω ακουσει παντω ςοτι ειναι αμφισβητουμενη η αποτελεσματικοτητα της επεμβασης δεν ξερω...και οτι ναι απ οτι καταλαβα καλο ειναι να γινεται μονο οταν η κιρσοκηλη ειναι 3ου βαθμου. Πωπω να χειροτερευσει,,δεν θελω να το σκεφτομαι! Οπως και να χει πριν αποφασισουμε , θελω να δουμε ολα τα ενδεχομενα και ολες τις πλευρες , θετικες κι αρνητικες. Και να ζυγισουμε τα πραγματα και ν αποφασισουμε..Σ ευχαριστω πολυ και παλι ευχομαι καθε καλο! :)

VASSO96
26-03-09, 16:00
gary , σου εστειλα pm