PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΕΡΕΑ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

frinda
17-02-09, 15:51
Παιδια ακουστε το καταπληκτικο και σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι θα σκασω, δεν αντεχω αλλο. Το παιδακι μου 7,5 μηνων το εχω ταξει να το βαπτισω στην εκκλησια της Τηνου. Εγω ειμαι ανυπανδρη μητερα και το παιδι μου ειναι αναγνωρισμενο πλην ομως ο υποτιθεμενος πατερας ειναι εξαφανισμενος και εχουμε και δικαστικες διαμαχες διαφορες.
Παω λοιπον στον εισαγγελεα προκειμενου να παρω ενα χαρτι για να μπορεσω να τελεσω τη βαπτιση χωρις την παρουσια του. Ο εισαγγελεας μου λεει οτι ειναι αναρμοδιος και με παραπεμπει στο αρθρο 1515 του αστικου κωδικα που λεει οτι η ανυπανδρη μητερα ασκει εξ ολοκληρου τη γονικη μεριμνα του ανηλικου τεκνου της. ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΒΑΠΤΙΣΗΣ. Ωραια μεχρι εδω. Παιρνω τον ιερεα της Τηνου του το λεω και με παραπεμπει στον νομικο συμβουλο της Αρχιεπισκοπης. Τον παιρνω τηλεφωνο, ευγεναστατος ο ανθρωπος, και μου λεει κι αυτος οτι ακριβως μου ειπε ο εισαγγελεας. Μου ζητησε μονο τη συμβολαιογραφικη πραξη αναγνωρισης για να βεβαιωθει οτι δεν αναφερεται πουθενα μεριδιο γονικης μεριμνας στον πατερα. Του τη στελνω και μου λεει '' Ειναι ολα ενταξει, προχωρας κανονικα θα ενημερωσω κι εγω τον ιερεα της Τηνου μονο για να ειναι καλυμενος στειλτου το χαρτι αυτο, στειλε του το αντιγραφο του δημου οτι το παιδι ειναι στη μεριδα σου κι οτι εξακολουθεις να εισαι ανυπανδρη συν το αντιγραφο της δικογραφιας σου και προχωραμε κανονικα. Μαζευω ολα αυτα τα χαρτια και αλλα πολλα συν την εγκυκλιο της Αρχιεπισκοπης που αναφερει οτι η ανυπανδρη μητερα ασκει μονη της τη γονικη μεριμνα και ετοιμαζομαι να τα στειλω στον ιερεα της Τηνου. Τον παιρνω σημερα το πρωι τηλεφωνο και τον ρωταω που ακριβως θα του τα στειλω κι αν θελει να του τα παω εγω η ιδια και μου απαντα. '' Ενταξει στειλτα μου αλλα θα δω τι θα κανω .....''
Δηλαδη εχω ολα τα νομιμα εγγραφα ετοιμα, εχω το αντιγραφο του αστικου κωδικα και τη συμφωνη γνωμη του συμβουλου της Αρχιεπισκοπης κι ομως ο ιερεας της Τηνου αρνειται να βαπτισει το παιδι μου.
Καταργει δηλαδη το συνταγμα και τους εκκλησιαστικους κανονες, γιατι αυτοι λεει αφορουν μονο την Αρχιεπισκοπη Αθηνων....
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ. ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩΩΩΩΩ ... ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟΟΟΟΟΟΟ

nea mamaka
17-02-09, 15:54
Τον παιρνω σημερα το πρωι τηλεφωνο και τον ρωταω που ακριβως θα του τα στειλω κι αν θελει να του τα παω εγω η ιδια και μου απαντα. '' Ενταξει στειλτα μου αλλα θα δω τι θα κανω .....''

Μήπως εννοούσε " Ενταξει στείλτα μου αλλά και κάτι άλλο πρέπει να κάνεις και εσύ για μένα.......";;;;;;;

elias-christina
17-02-09, 15:55
Nα τηλεφωνησεις ξανα στον νομικο συμβουλο της Αρχιεπισκοπης κ να του το αναφερεις κ να κανει καλα εκεινος με τον ιερεα...
Αρνειται να βαφτισει ενα παιδι χριστιανοπουλο γιατι εκεινος ετσι θελει??? :twisted:

roulaki71
17-02-09, 15:56
Τον παιρνω σημερα το πρωι τηλεφωνο και τον ρωταω που ακριβως θα του τα στειλω κι αν θελει να του τα παω εγω η ιδια και μου απαντα. '' Ενταξει στειλτα μου αλλα θα δω τι θα κανω .....''

Μήπως εννοούσε " Ενταξει στείλτα μου αλλά και κάτι άλλο πρέπει να κάνεις και εσύ για μένα.......";;;;;;;

http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/5892861/2/istockphoto_5892861-money-gift-in-envelope.jpg

frinda
17-02-09, 16:00
Nα τηλεφωνησεις ξανα στον νομικο συμβουλο της Αρχιεπισκοπης κ να του το αναφερεις κ να κανει καλα εκεινος με τον ιερεα...
Αρνειται να βαφτισει ενα παιδι χριστιανοπουλο γιατι εκεινος ετσι θελει??? :twisted:
Ακριβως ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ.... οπως ακριβως το λες.
Και μαλιστα οταν τον ξαναπηρα μου ειπε '' Μη με αγχωνεις τωρα με τα δικα σου γιατι εχω αλλη δουλεια να κανω και μου το εκλεισε ''
Παιδια ειμαι πολυ ηρεμος ανθρωπος αλλα εχω βγει απο τα ρουχα μου.
Τι πρεπει να κανω να τον βγαλω στα καναλια; Πειτε μου δηλαδη γιατι θα τρελαθω; Να του στειλω εξωδικο; Τι να κανω πια;

elias-christina
17-02-09, 16:04
Ακριβως ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ.... οπως ακριβως το λες.
Και μαλιστα οταν τον ξαναπηρα μου ειπε '' Μη με αγχωνεις τωρα με τα δικα σου γιατι εχω αλλη δουλεια να κανω και μου το εκλεισε ''
Παιδια ειμαι πολυ ηρεμος ανθρωπος αλλα εχω βγει απο τα ρουχα μου.
Τι πρεπει να κανω να τον βγαλω στα καναλια; Πειτε μου δηλαδη γιατι θα τρελαθω; Να του στειλω εξωδικο; Τι να κανω πια;

Δεν ειναι ασχημη ιδεα ενα τηλεφωνακι στον Καμπουρακη αυριο πρωι πρωι... Ενα τηλεφωνο μονο! Θα αναφερθει αμεσως στην εκπομπη, θα του τηλεφωνησουν στον αερα κ παπαλα!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
17-02-09, 22:26
Δεν θα κανεις ακομα τιποτα...απλα θα στειλεις τα χαρτια και θα ξαναεπικοινωσεις αφου τα εχει λαβει...
Εαν μετα και αφου θα εισαι ευγενικη σου πει μλκς... θα τον ρωτησεις αν αρνηται να βαφτισει το παιδι σου (αν μπορεις να καταγραψεις και την ομιλια ακομα καλυτερα) Εφοσον γινει αυτο ..θα παρεις τηλ την αρχιεπισκοπη θα πεις τι εχει γινει..και σαφως θ αναφερεις το ταμα και οτι πλεον ...θελεις να βαφτισεις ναι μεν το παιδι σου εκει..αλλα οχι μ αυτον τον παπα.

chrysaki
17-02-09, 22:35
Δεν θα κανεις ακομα τιποτα...απλα θα στειλεις τα χαρτια και θα ξαναεπικοινωσεις αφου τα εχει λαβει...
Εαν μετα και αφου θα εισαι ευγενικη σου πει μλκς... θα τον ρωτησεις αν αρνηται να βαφτισει το παιδι σου (αν μπορεις να καταγραψεις και την ομιλια ακομα καλυτερα) Εφοσον γινει αυτο ..θα παρεις τηλ την αρχιεπισκοπη θα πεις τι εχει γινει..και σαφως θ αναφερεις το ταμα και οτι πλεον ...θελεις να βαφτισεις ναι μεν το παιδι σου εκει..αλλα οχι μ αυτον τον παπα.

Συμφωνώ με αυτήν την τακτική.

Aggeloudia
17-02-09, 23:16

Συμφωνώ με αυτήν την τακτική.

σωστά..περιμενε να ακουσεις την οριστική του απάντηση γιατι το ¨θα δουμε...¨ειναι πολύ συνκεχυμενο

almak
18-02-09, 00:25
Frinda αυτό με τις διαφορετκές αρχιεπισκοπές μην το υποτιμάς διότι η κάθε αρχιεπισκοπή βαρά τον δικό της ρυθμό :wink:
Επίσης αυτή στην Τήνο μπας κι ανήκει στο φανάρι??????

man-os
18-02-09, 00:33
Συμφωνω κι εγώ να μην κάνεις τίποτα. Στείλε τα χαρτιά συστημένα αν μπορείς, και δες αντίδραση. Μπορει κι αυτός να μην είναι ενημερωμένος για το τί γίνεται στο συγκεκρημένο θέμα και να θέλει λίγο χρόνο να πάρει 2-3 τηλέφωνα στην αρχιεπισκοπή. Μπορεί βέβαια να είναι και θέμα..."μίζας" όπως προειπώθηκε.
Θα δείξει !!!! :roll:

zouzounel
18-02-09, 01:36
Στείλε τα έγγραφα και περίμενε να δεις αντίδραση.
Αν αρνηθεί και χρειαστεί να απευθυνθείς στην αρχιεπισκοπή, να το κάνεις γραπτώς! Ετσι θα είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν επίσημα και να μπουν τα πράγματα στη θέση τους.

κασπερινα
18-02-09, 11:40
καλημέρα!
Τωρα το ειδα και μου σηκωθηκαν κάτι τρίχες στο σβερκο!
Γρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!!!
Με τους βρομαπαπαδες!!!!!!
Αμαν πια!
Εντολείς του θεου ειναι ή οι ιδιοι οι κριτές του κόσμου?
Αλμακ ανήκει στην εκκλησία της Ελλάδος.
Μονο η Κρήτη ανήκει στο Φανάρι.
Καλή μου φρίντα στήλτα τα χαρτιά άστου μια δυο μέρες και μετά πήγενε στην Αρχιεπισκοπή και ρωτα από εκει τι εγινε με την υποθεσή σου.
Οταν τον πάρουν εκεινοι τηλέφωνο δεν μπορει να τους πει οτι εχει άλλη δουλειά τώρα.
Κάνε λίγο υπομονή τόσα εχεις περάσει ενα ακόμη δεν εγινε και τίποτα!

NANA
18-02-09, 11:43
Καλύτερα να περιμένεις... Είναι και αυτό "μέρος" του τάματος από ότι φαίνεται....για να γίνει πιο δύσκολος ο δρόμος και να χάσεις την υπομονή (πιθανόν να βλαστημήσεις) και την αξία του τάματος....φυσικό είναι να σκέφτεσαι ότι δεν γουστάρεις αυτόν τον παπα να σου βαφτίσει το παιδί....αλλά η γνώμη μου είναι να επιμένεις και αν είναι θέλημα θεού θα έρθουν όλα ομαλά όπως τα θες και ολοι οι άλλοι … μπορούν απλά να πάνε να κουρευτούν....

Γατουλα
18-02-09, 14:03
Frinda και εγω τωρα τα ειδα.

Να σου πω τη δικη μου πιο ανωδυνη εμπειρια κατα τη βαφτιση.
Εψαχνα που θα κανω το γλεντι, ειχε ενα παλαιοημερολογητικο εκκλησακι και σκεφτομουνα μηπως να το κανω εκει (πατησε ποδι η νονα της τελικα!) οταν του λεω το και το ...εεεε ενταξει να ρωτησω την αρχιεπισκοπη
την αλλη μερα μου λεει ολα καλα

παω στην Αγ Μαρινα Ν Μακρης του λεω το και το....ο παπας νεος κατω απο 40.....τα ακουει και φαινεται ενα ξιιιινισμα στη μουρη του (ζηταγε και 400 ταριφα) θα ρωτησω την αρχιεπισκοπη
τον ξαναπηρα, ενταξει, ολα καλα

αμ ελα που ειχα ξινιστει εγω τωρα

πηγα στον Αγ Κωσταντινο Ν Μακρη το και το...νορμαλ παπας...κανενα προβλημα

........τελικα το μετανοιωσα.....στην κυριολεξια μας πη......για να τελειωσει το μυστηριο γρηγορα....μας τσακισε .....300 ταριφα ενημερωτικα

οποτε στειλε χαρτια, παρτον και τηλεφωνο, ρωτα και για μπικικινια και τι αλλ να πω......αιντε μη τα παρω παλι

κασπερινα
18-02-09, 14:17
Δεν κατάλαβα??????????????????
Τι 300 και 400 η ταρίφα?????????
Πλακα μου κάνετε προφανώς!
Για οτι ειναι υποχρεωμένος να κάνει θα τον πληρώσω κιολας?
Δεν κατάλαβε καλά.
Δεν εχω μπει ακόμη στην διαδικασία αλλά κατά τον Απρίλιο που θα ξεκινήσω εχω να ριξω μπινελίκι που θα πάει σύνεφο μου φαίνεται!
Εχω την εντυπωση οτι η Αρχιεπισκοπή εχει εκδοσει ενα τιμοκατάλογο για ολα αυτά και οι τιμές δεν εχουν καμία σχέση με αυτά που ακούν τα αδολα αφτάκια μου!

TARA
18-02-09, 14:48
Δεν υπάρχει ταρίφα. Αν θέλεις αφήνεις κάτι. Απλά σε κάποιες εκκλησίες που είναι πολύ "in" (παραλίες κλπ) το εκμεταλλεύονται. Καλά θα κάνετε να μην τις προτιμάτε. Ο ιερέας της ενορίας μου και στο γάμο και στη βάφτιση δε ζήτησε τίποτα. Εμείς αφήσαμε ένα συμβολικό ποσό στο κουτί για τους φτωχούς, γιατί γνωρίζουμε πως ο συγκεκριμένος ιερέας βοηθάει πολύ κόσμο που έχει ανάγκη.

Γατουλα
18-02-09, 15:13
ψαξε στη Βαφτιση το τοπικ η Ταριφα των Παπαδων
εχει πολυ γελιο, να φριξεις
εμενα επαιζε και διπλο ταμπλο τρομαρα μου
εννοειται οτι δεν εισαι υποχρεωμενος, αλλα κατι .....θου κυριε..... πηγαινουν και στα ζηταν μπροστατζα πριν το μυστηριο η σε κανουν ρεζιλι μετα.....αει μη πω......

Γατουλα
18-02-09, 15:15
ΤΑΡΑ δυστυχως οι σωστοι παπαδες εχουν εκλειψει πλεον, τους ψαχνουμε, και μετα σου λενε δεν εχουν ποιμνιο....εμ τι να κανω και εγω με τοσα που ακουω? χριστουγεννα πασχα (φοβαμαι και τα βεγγαλικα γμτω) γαμμους βαφτισεις κηδιες.....αυτα

αχχχχχχ και πηγαινα και σε σχολειο θηλεων και καλογρεων :lol: :lol:

TARA
18-02-09, 15:19
Για να γνωρίζετε πάντως, ο Μητροπολίτης Μεσογαίας είναι πολύ αυστηρός σ΄αυτό το θέμα και αν τύχει να σας ζητήσουν ταρίφα στις περιοχές της αρμοδιότητάς του, να το καταγγείλετε στη Μητρόπολη.

athoa
18-02-09, 15:23
Frinda αυτό με τις διαφορετκές αρχιεπισκοπές μην το υποτιμάς διότι η κάθε αρχιεπισκοπή βαρά τον δικό της ρυθμό :wink:
Επίσης αυτή στην Τήνο μπας κι ανήκει στο φανάρι??????

Η Αρχιεπισκοπή είναι μια και λέγεται "Αρχιεπισκοπή Αθηνών και πάσης Ελλάδος".Ο δε Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος λέγεται Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος.Οι υπόλοιπες είναι μητροπόλεις και υπάγονται σε αυτήν.Στο Φανάρι δε,ανήκει διοικητικά μόνο το Άγιο Όρος.Δεν υπάρχουν διάφορες αρχιεπισκοπές.Υπάρχει μία και αυτή βγάζει τις εγκυκλίους.Απλά κάποιες μητροπόλεις μπορεί πράγματι να βαράν το δικό τους ρυθμό.Ο Ιερώνυμος ας πούμε,κάποτε ως μητροπολίτης Θηβών βαρούσε πάντα δικό του ρυθμό,γιατί είναι πεφωτισμένος άνθρωπος και απίστευτα προοδευτικός.Χάρη σε αυτόν παντρεύτηκα σε κτήμα,έξω απο ενα εκκλησάκι.

Φρίντα,προσωπική μου γνώμη,βάφτισέ τον κούκλο αλλού,με έναν σοβαρό παπά και όχι με ιερείς που την έχουν δεί Η Αγία -γραφειοκρατία,Κράτος-εκκλησία ένα,και πώς θα συναγωνιστούνε τις εφορίες στο χαρτομάνι.Τί χαρτιά να στείλεις;Τα έχει τα χαρτιά.Εγκύκλιος είναι αυτή που σου έστειλα και έχει πάει παντού,σε όλες τις εκκλησίες.Τί ζητάει δηλαδή ξανά;Ας δεί στο αρχείο του..Προβλήματα θέλει να δημιουργήσει,να σε ξεφορτωθεί θέλει, γιατί δεν πολυγουστάρει...Τί ευχή θα πάρει το μωρό απο έναν άνθρωπο που με το ζόρι τη δίνει,με σκεπτικισμό και αμφιβολίες,με φόβους και καχυποψίες;;

Η γονική μέριμνα είναι εξ'ολοκλήρου δική σου,την ασκείς αποκλειστικά και η επιλογή ονόματος,θρησκεύματος εμπίπτει στη γονική μέριμνα και γι'αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία ούτε άλλη ερμηνεία στο νόμο.Επίσης η εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη και είναι δική τους-εκκλησιαστική.Ούτε εκεί χωράει αμφιβολια.Απλοί κανόνες συμπερασματικής λογικής.

frinda
18-02-09, 17:00
Αθωα μου ειχα ακριβως την ιδια πεποιθηση με εσενα περι Αρχιεπισκοπης αλλα ακουστε τα νεωτερα και ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΣΟΚ!!!
Σημερα εστειλα ολα τα χαρτια στον ιερεα της Τηνου και μαλιστα με κουριερ για να φτασουν αυριο το μεσημερι. Εχω μεσα σε αυτα το αρθρο 1515 που αναφερεται στη γονικη μεριμνα, το αρθρο 6 της Αρχιεπισκοπης, την πραξη αναγνωρισης απο την οποια δεν προκυπτει οτι ο πατερας ασκει εστω και μεριδιο γονικης μεριμνας, συν το αντιγραφο του δηματολογιου.
Παιρνω μαλιστα τηλεφωνο στην Τηνο και ρωτω μεταξυ αλλων αν εχουν την εγκυκλιο της Αρχιεπισκοπης. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ; ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΤΙ ΟΡΙΖΕΙ Η ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΘΗΝΩΝ!!! ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ! Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΑΘΗΝΩΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ 140 ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΑΤΤΙΚΗΣ !!!
Εχετε να πειτε τιποτα; Τα παιρνω στο κρανιο και παω επιτηδες στη Μητροπολη στην οποια ανηκω και κανω την ιδια ερωτηση. ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!!! Τους ρωτω λοιπον. '' Μα καλα ο Αρχιεπισκοπος Αθηνων που εκλεγεται απο την Ιερα Συνοδο δεν ειναι Αρχιεπισκοπος Αθηνων ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ;'' Και τι μου απαντουν;
Ειναι αλλα και Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΡΧΙΕΡΕΩΝ. Αν μαλιστα ο Αρχιεπισκοπος χρειαστει να ερθει στη δικη μας Μητροπολη θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΜΑΣ.
Και το αλλο το καταπληκτικο τωρα. Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΝΕΙ Π.Χ Η ΘΗΒΑ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΘΗΒΩΝ. Παιδια ακουτε;;;;;; Ακουτε ή εγω εχω τρελαθει με αυτα που ακουω;
Στο δια ταυτα τωρα. Εγω εστειλα ολα τα χαρτια, θα παω στον Νομικο Συμβουλο της Αρχιεπισκοπης αυτοπροσωπως, να τον ενημερωσω και περιμενω την '' ετυμηγορια '' του ιερεα της Τηνου ο οποιος ξεχασα να σας πως και το αλλο μου ειπε οτι '' Μπορει να εχεις την γονικη μεριμνα αλλα πως προκυπτει οτι εχεις και την επιμελεια; ''

ilonka19
18-02-09, 17:19
Γατουλα
για να καταλάβω ηθελες να κανεις βαφτιση σε παλιοημερολογητικό εκκλησακι και εκεί σου ζητησαν τα 300; Νομιζω οτι οι παλιοημερολογητες ιερελις δεν πληρωνονται από το κράτος όπως οι υπόλοιποι οπότε λογικό ειναι να ζητουν χρηματα.

vereniki
18-02-09, 18:07
Νομίζω ότι είναι αλήθεια ότι κάθε Μητρόπολη είναι ανεξάρτητη από την Αρχιεπισκοπή.. Ο τίτλος Αρχιεπισκοπη και Αρχιεπίσκοπος είναι κυρίως τιμητικός. Κάθε Μητρόπολη λειτουργεί διαφορετικά από όλλες τις άλλες και από την Αρχιεπισκοπή.. Αν συνεχιστεί το πρόβλημα μήπως να ρωτήσεις τελοσπαντων την μητρόπολη στην οποία ανήκει η Τήνος να σου πουν τι χαρτιά χρειάζονται..

athoa
18-02-09, 18:57
Οι εγκύκλιοι πάνε σίγουρα σε όλες τις Μητροπόλεις.Είναι σίγουρο.Έτσι κάποτε δεν παντρεύανε έξω ,για να τα κονομάνε απο τις τελετές μέσα στις εκκλησίες,με εγκύκλιο Χριστόδουλου(άσχετα αν στο ISLAND γίνονταν ανευ προβλήματος,οι εγκύκλιοι δεν είναι για την upper-class).Ο Ιερώνυμος στη Βοιωτία όμως άφηνε να γίνονται και έξω.

Πήγαινε να τον βαφτίσεις στη Μητρόπολη ή στον Άγιο-Διονύσιο τον Αρεοπαγίτη.Εκεί θα γίνει η βάφτιση σίγουρα και χωρίς προβλήματα.

frinda
18-02-09, 19:06
Στο τελος εκει θα καταληξω, απλα το παλευω πρωτον γιατι ειναι θεμα ταματος και δευτερον γιατι ο.κ ο συγκεκριμενος παπας δεν υπακουει στην εγκυκλιο της Αρχιεπισκοπης, δεν μπορει ομως να μην υπακουει και στους νομους του κρατους. Αυτο ειναι αυθαιρεσια. Εδω με ρωτησε απο που προκυπτει οτι ως ανυπανδρη μητερα που εχω την γονικη μεριμνα εξ ολοκληρου εχω και την επιμελεια ....

athoa
18-02-09, 19:17
Στο τελος εκει θα καταληξω, απλα το παλευω πρωτον γιατι ειναι θεμα ταματος και δευτερον γιατι ο.κ ο συγκεκριμενος παπας δεν υπακουει στην εγκυκλιο της Αρχιεπισκοπης, δεν μπορει ομως να μην υπακουει και στους νομους του κρατους. Αυτο ειναι αυθαιρεσια. Εδω με ρωτησε απο που προκυπτει οτι ως ανυπανδρη μητερα που εχω την γονικη μεριμνα εξ ολοκληρου εχω και την επιμελεια ....

Γι'αυτό σου λέω,δεν γουστάρει ο άνθρωπος.Αντε να εξηγήσεις τα νομικά,που είναι σίγουρο οτι τα ξέρει απλα κουβέντα να γίνεται..Όσο για το τάμα,θα καταλάβουν και η Παναγίτσα και ο Χριστούλης την αλλαγή,να είσαι σίγουρη.

frinda
18-02-09, 20:10
Aria εχω τη συμβολαιγραφικη πραξη αναγνωρισης στην οποια δεν ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ οτι εκεινος ασκει γονικη μεριμνα ή μεριδιο αυτης ή επιμελεια, εχω το αντιγραφο του δηματολογιου που αναφερεται οτι το παιδι ειναι στην μεριδα μου, εχω την υπευθυνη δηλωση του 1036 οτι ουδεποτε εγινε δικαστηριο απο την πλευρα του για την μεριμνα ή την επιμελεια κι εχω και κατι ακομη το οποιο θα στο γραψω σε π.μ
Οπως προειπα ο ιδιος ο νομικος συμβουλος της Αρχιεπισκοπης το μονο που μου ζητησε ηταν το αντιγραφο της συμβολαιογραφικης πραξης για να διαπιστωσει οτι δεν αναγραφεται πουθενα κατι τετοιο. Του το εστειλα το εξετασε και μου ειπε '' Ειμαστε ενταξει προχωραμε ''
Γι αυτο σου λεω οτι ο παπας αυθαιρετει.

roulaki71
18-02-09, 20:17
Και τι τους νοιαζει ποιος εχει την επιμελεια ή τη γονικη μεριμνα ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο? Ειναι δικια τους δουλεια αυτο? Αι σιχτηρ πια :evil: :evil: :evil:

ΠΕΖΗ
18-02-09, 20:32
Επειδή έζησα στην Τήνο για τρία χρόνια, άντε μην ανοίξω το στόμα μου για τους παπάδες εκεί! Μέσα στην ακολασία! Ελπίζω μόνο να μη στο βαφτίσει ο πιο γνωστός εκεί, γιατί... Αχ Παναγίτσα μου βάλε το χεράκι σου και φώτισε τα παιδάκια μας! Αφού έχεις το τάμα προσπάθησε το , αλλά μη νομίζεις ότι είναι Άγιοι οι παπάδες εκεί. Ζορισέ τους..

frinda
18-02-09, 20:39
Πεζη μου σου εστειλα π.μ για να μην αναφερω το ονομα δημοσιως, αν μπορεις σε παρακαλω βοηθησε με λεγοντας μου αν μιλαμε για τον ιδιο ανθρωπο.

Γατουλα
19-02-09, 09:52
Γατουλα
για να καταλάβω ηθελες να κανεις βαφτιση σε παλιοημερολογητικό εκκλησακι και εκεί σου ζητησαν τα 300; Νομιζω οτι οι παλιοημερολογητες ιερελις δεν πληρωνονται από το κράτος όπως οι υπόλοιποι οπότε λογικό ειναι να ζητουν χρηματα.

οχι αυτες ηταν οι ταριφες στη Ν Μακρη
τον παλαιοημερολογητη δεν τον ρωτησα γιατι δεν ηθελε η Νονα

Elli
19-02-09, 10:17
Φρίντα εγώ τί θα έκανα στη θέση σου:

Θα βάπτιζα σε μια άλλη εκκλησία το παιδί.Μόνο αυτό.

Η Τήνος δυστυχώς έχει καταντήσει μια Α.Ε. και προσωπικά δεν μου αρέσει να συνεισφέρω με κανένα τρόπο σε τέτοιες εταιρείες.

Να αναφέρω πως η μαμά μου έταξε την μικρή μου στην Τήνο,και πίστευε πως πρέπει να την βαφτίσω εκεί-καλά άλλο θέμα αυτό,άλλος τάζει και άλλος να εκπληρώνει,τελοσπάντων...

Απλά θα τις βαφτίσω τις μικρές σε μια Παναγία,αλλά στην Τήνο δεν θα τις πήγαινα ακόμη κι αν μπορούσα.

Ο,τιδήποτε έχει να κάνει με εκμετάλλευση ανθρώπινου πόνου και ανάγκης για ελπίδα,το λιγότερο με νευριάζει.

Ειδικά εάν σου το λένε και σχεδόν κατάμουτρα...ε τι να πω...

Νομίζω πως πρέπει να διαχωρίσουμε επιτέλους κάποια πράγματα.
Ο Θεός δεν έχει ανάγκη από υποσχέσεις και τάματα.
Δε θα θυμώσει αν πάς αλλού.
Αν θυμώσει τότε δεν είναι θεός αλλά θεότητα που ασχολείται με μικρότητες...

Γατουλα
19-02-09, 10:48
σαυμφωνω :wink:

evangelia
19-02-09, 10:55
Φρίντα εγώ τί θα έκανα στη θέση σου:

Θα βάπτιζα σε μια άλλη εκκλησία το παιδί.Μόνο αυτό.

Η Τήνος δυστυχώς έχει καταντήσει μια Α.Ε. και προσωπικά δεν μου αρέσει να συνεισφέρω με κανένα τρόπο σε τέτοιες εταιρείες.

Να αναφέρω πως η μαμά μου έταξε την μικρή μου στην Τήνο,και πίστευε πως πρέπει να την βαφτίσω εκεί-καλά άλλο θέμα αυτό,άλλος τάζει και άλλος να εκπληρώνει,τελοσπάντων...

Απλά θα τις βαφτίσω τις μικρές σε μια Παναγία,αλλά στην Τήνο δεν θα τις πήγαινα ακόμη κι αν μπορούσα.

Ο,τιδήποτε έχει να κάνει με εκμετάλλευση ανθρώπινου πόνου και ανάγκης για ελπίδα,το λιγότερο με νευριάζει.

Ειδικά εάν σου το λένε και σχεδόν κατάμουτρα...ε τι να πω...

Νομίζω πως πρέπει να διαχωρίσουμε επιτέλους κάποια πράγματα.
Ο Θεός δεν έχει ανάγκη από υποσχέσεις και τάματα.
Δε θα θυμώσει αν πάς αλλού.
Αν θυμώσει τότε δεν είναι θεός αλλά θεότητα που ασχολείται με μικρότητες...

μπράβο έλλη!!!!
αυτό ακριβώς!!!
άντε τώρα με τον κάθε μ@#$%α..
οι παππάδες διώχνουν τον κόσμο από την εκκλησία..
βάφτισε το παιδάκι σου,όπου είναι καλύτερες οι συνθήκες για σένα..
με το καλό!!!

xanthi9
19-02-09, 11:10
Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι περισυ βαπτισα και εγω το γιο μου στη Τηνο και ολα τα εκανα τηλεφωνικως και δεν μιλησα με κανενα ιερεα παρα μόνο με τη γραμματεια οπου μου ειπε τι χαρτια χρειαζομαι και μεσα σε αυτα δεν ηταν το πιστοποιητικο του γαμου δηλαδη θα μπορουσα να ειμαι χωρισμενη μονο για την νονα που ζητησαν χαρτια ακομα και οταν πηγα εκει πριν τελεστει το μυστηριο δεν μου ζητησαν κανενα πιστοποιητικο αλλωστε δεν ειναι μονο ενας ιερεας εκει τελουνται 3 βαπτισεις την ιδια ωρα (εχουν 3 κολυμπηθρες).Αν θες οτιδηποτε αλλο να σε βοηθησω μετα χαρας να το κανω τγω τα εκανα ολα μονη μου εκλεισα ωραια δωματια για τους καλεσμενους, τα γλυκα (προφιτερολ) πολυ ωραια και η ταβερνα καταπληκτικη και το φαγητο απαικτο !!!!!!!!!!

κασπερινα
19-02-09, 13:32
χι χιχι :twisted:
επειδή με επιασαν και μενα τα διαόλια μου με ολα αυτά που ακούω πήρα τηλεφωνο στην μητροπολη εδω στα Χανιά.
Διοικητικά εκτος απο το αγιο ορος και η κρητη ανήκει στο Φανάρι και οχι στην εκκλησία της ελλάδος γιατι ενοειται οτι το 2012 θα ενωθούμε και τυπικα με την υπόλοιπη ελλάδα.
Δια του θέματος:
Δεν αυθαιρετούν μόνο οι παπάδες αλλά και οι μητροπόλεις. Το Φανάρι καθορίζει ολα οσα χρειάζονται για οποιοδήποτε μυστήριο οπως και το γεγονός οτι δεν υπάρχει ταρίφα.
Οι κανόνες ειναι συγκεκριμένοι και το χαρτομάνι επίσης.
ο κάθε μητροπολίτης ΔΕΝ εχει δικαίωμα να τα αλλάζει αυτά παρα μόνο σε περίπτωση που να το πω απλά κατι δεν του παέι καλά.
Με μια απλή υπευθυνη δηλωση ολες αυτες οι μ@&*@$ που σου ζητάνε λυνεται. απο οτι ειδα την εστηλες. ρωτα τους μηπως θελουν να τους στειλεις ξανά και να γράφεις αναλιτικοτερα τι ακριβως ζητάνε!
ΓΡρρρρρρρρρ!

frinda
19-02-09, 15:03
Κασπερινα μου σε ευχαριστω πολυ για την ερωτηση που εκανες και ευχαριστω πολυ και τα αλλα κοριτσια που αν και γνωριζομαστε πολυ πιο λιγο μπηκαν στον κοπο να ασχοληθουνε με το θεμα μου.
ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΩΤΕΡΑ.
Σημερα λογικα εχουν φτασει στην Τηνο τα χαρτια που μου ζητησε ο προκομενος .... Δεν τον πηρα τηλεφωνο για να προλαβει να τα '' μελετησει '' πρωτα αλλα επικοινωνησα με τον ΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΤΗΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ που οπως σας εχω πει ειναι ενας ευγεναστατος ανθρωπος δικηγορος και ιερωμενος. Του ειπα τι ακριβως εστειλα στον ιερεα της Τηνου και μου ειπε. '' Μπραβο σας πολυ καλα κανατε ποτε σας εδωσε ημερομηνια για τη βαπτιση; Το θεμα σας εχει λυθει! '' Του ειπα οτι τον βλεπω λιγο επιφυλακτικο και ζητησα και τη δικη του παρεμβαση και μου απαντησε το εξης. '' Μα του μιλησα εγω, του εξηγησα καποια πραγματα του ειπα οτι ειναι καλυμενος απο καθε πλευρα κι οτι ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να προχωρησει κανονικα στη βαπτιση. Απλως επειδη ο πατερ ..... δεν γνωριζει καλα τα νομικα ειχε καποιες επιφυλαξεις αλλα τωρα με τα χαρτια που του στειλατε θα καταλαβει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Ειμαι σιγουρος οτι οταν ξαναεπικοινωνησετε θα σας δωσει και την ημερομηνια της βαπτισης. '' Παρολα αυτα κοριτσια εγω δεν πειθομαι και περιμενω .... την ετυμηγορια του ιερεως ....
Οσον αφορα στο θεμα που συζητησαμε περι της εγκυκλιου της Αρχιεπισκοπης ο Νομικος Συμβουλος μου ειπε τα εξης.
Ναι, η εγκυκλιος μας στελνετε σε ολες τις Μητροπολεις αλλα εκεινες εχουν το δικαιωμα αφου την συμβουλευτουν να πραξουν κατα βουληση.
Ρωταω λοιπον εγω '' Μα καλα, ο Αρχιεπισκοπος δεν ειναι Αρχιεπισκοπος Αθηνων και πασης Ελλαδος; Δεν εκλεγεται απο τους Μητροπολιτες ολης της Ελλαδας; Πως λοιπον δεν υπαρχει σεβασμος απεναντι στις αποφασεις της Αρχιεπισκοπης; '' Μου απαντησε λοιπον οτι επειδη υπαρχει ενα κενο στις αποφασεις της Ιερας συνοδου οι Μητροπολιτες θεωρουνται ισαξιοι του Αρχιεπισκοπου και στην ουσια ο Αρχιεπισκοπος ειναι Αρχιεπισκοπος Αθηνων, το Πασης Ελλαδος ειναι περισσοτερο τιμητικος τιτλος.
Δεν αντεξα πια και τον ρωτησα '' Δηλαδη η καθε Μητροπολη ειναι Βατικανο;'' Μου απαντησε οτι δεν ειναι ετσι ακριβως, γιατι οι Μητροπολεις εχουν το δικαιωμα να μην ακολουθουν τις εντολες της Αρχιεπισκοπης ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. Καταλαβατε τωρα τι γινετε;
Οσον αφορα τη δικη μου περιπτωση η αισθηση σας μετα τα τελευταια ποια ειναι βρε παιδια;

sofia1
20-02-09, 08:59
frinda μου καλημερα,
παρακολουθω την αγωνια σου να εκπληρωσεις το ταμα σου και να βαφτισεις τον μπεμπακο σου στην τηνο.καλα κανεις και προσπαθεις να βρεις το δικιο σου αλλα αναλογιζομαι,οταν ερθει εκεινη η αγια ωρα ,θα ηθελες αυτοι οι ανθρωποι (στους παπαδες αναφερομαι)να τελεσουν το μυστηριο μετα απο τοση ταλαιπωρια που σε υπεβαλλαν?? στην θεση σου ,αν μου επιτρεπεις θα εκανα την βαφτιση(αυτο σκοπευω να κανω κιολας) σε μια εκκλησια που ο πατερ θα ηταν πανω απο ολα ανθρωπος και μετα κληρικος.(ευχομαι καπου να υπαρχει ο συγκεκριμενος)και θελοντας να εκπληρωσω το ταμα μου θα επισκεπτομουν την τηνο με το μωρακι μου.το ζητουμενο πιστευω ειναι να τελεστει το μυστηριο και σαν κληρικοι αυτο θα επρεπε να εχουν κατα νου.(δεδομενου οτι εχεις ολα τα εγγραφα τα οποια τους 'καλυπτουν')καλο κουραγιο ευχομαι.
p.s ενα μεγαλο μπραβο σε εσενα,σε aria & athoa για την βοηθεια με τις γνωσεις που μοιραζονται μαζι μας.

κασπερινα
20-02-09, 10:20
Περιμένω με αγωνία τις εξελίξεις!!!!!!!
Επειδή πλησιάζει και η δική μου ωρα θα ακολουθήσω το παράδειγμα της σοφία1 γιατί μονο να μου την σπάσουν δεν θα τους κάνω την χαρη. φυσικά αν τυχει τέτοια περίπτωση θα πάω μετά με το χαρτί της βαπτισης να τους το δειξω ετσι για να τους την σπάσω! 8)

Γατουλα
20-02-09, 14:04
εγω το λεω κιολας, αν εχετε το περιθωριο να παρακολουθησετε και μια βαφτιση στον παπα που θα επιλεξετε
αν το ειχα κανει δε θα πηγαινα ποτε σε εκεινο τον παπα που μας βαφτισε
ηταν ΟΚ σε ολα τα τυπικα, αλλα τετοια τρεχαλα στο μυστηριο? με 2 παιδια?
στη κυριολεξια εκανε μια ξεπετα!

frinda
20-02-09, 14:23
Nαι Γατουλα μου δυστυχως ετσι γινεται, τις βαπτισεις τις ξεπατανε γιατι τις βαριουνται μη σου πω και τους γαμους καμμια φορα ....
Βεβαια εχει να κανει και με το που θα πεσεις αλλα οπως θα εχεις καταλαβει απο αυτα που σας εγραψα οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν τιποτα...Ανεξαρτητες Μητροπολεις τυπου ... Βατικανο στην Ελλαδα του 2009!Εγω κοριτσια αν δεν ειχα κανει το ταμα κι αν τον τελευταιο καιρο δεν ημουν τοσο κοντα στο δρομο του Θεου ειλικρινα σας μιλαω θα ειχα παει στο Λυξιαρχειο θα ειχα κανει την ονοματοδοσια και θα ειχε τελειωσει αυτο το πανηγυρακι.

vana
20-02-09, 14:26
Αθωα μου ειχα ακριβως την ιδια πεποιθηση με εσενα περι Αρχιεπισκοπης αλλα ακουστε τα νεωτερα και ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΣΟΚ!!!
Σημερα εστειλα ολα τα χαρτια στον ιερεα της Τηνου και μαλιστα με κουριερ για να φτασουν αυριο το μεσημερι. Εχω μεσα σε αυτα το αρθρο 1515 που αναφερεται στη γονικη μεριμνα, το αρθρο 6 της Αρχιεπισκοπης, την πραξη αναγνωρισης απο την οποια δεν προκυπτει οτι ο πατερας ασκει εστω και μεριδιο γονικης μεριμνας, συν το αντιγραφο του δηματολογιου.
Παιρνω μαλιστα τηλεφωνο στην Τηνο και ρωτω μεταξυ αλλων αν εχουν την εγκυκλιο της Αρχιεπισκοπης. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ; ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΤΙ ΟΡΙΖΕΙ Η ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΘΗΝΩΝ!!! ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ! Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΑΘΗΝΩΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ 140 ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΑΤΤΙΚΗΣ !!!
Εχετε να πειτε τιποτα; Τα παιρνω στο κρανιο και παω επιτηδες στη Μητροπολη στην οποια ανηκω και κανω την ιδια ερωτηση. ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!!! Τους ρωτω λοιπον. '' Μα καλα ο Αρχιεπισκοπος Αθηνων που εκλεγεται απο την Ιερα Συνοδο δεν ειναι Αρχιεπισκοπος Αθηνων ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ;'' Και τι μου απαντουν;
Ειναι αλλα και Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΡΧΙΕΡΕΩΝ. Αν μαλιστα ο Αρχιεπισκοπος χρειαστει να ερθει στη δικη μας Μητροπολη θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΜΑΣ.
Και το αλλο το καταπληκτικο τωρα. Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΝΕΙ Π.Χ Η ΘΗΒΑ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΘΗΒΩΝ. Παιδια ακουτε;;;;;; Ακουτε ή εγω εχω τρελαθει με αυτα που ακουω;
Στο δια ταυτα τωρα. Εγω εστειλα ολα τα χαρτια, θα παω στον Νομικο Συμβουλο της Αρχιεπισκοπης αυτοπροσωπως, να τον ενημερωσω και περιμενω την '' ετυμηγορια '' του ιερεα της Τηνου ο οποιος ξεχασα να σας πως και το αλλο μου ειπε οτι '' Μπορει να εχεις την γονικη μεριμνα αλλα πως προκυπτει οτι εχεις και την επιμελεια; ''
Αυτά ισχύουν και ίσχυαν ανέκαθεν.
Λυπάμαι που τώρα είδα το θέμα σου, θα σε γλίτωνα από μερικά τηλέφωνα και σύγχυση... :roll:
Όταν η μητέρα μου επισκέφθηκε την εκκλησία της Τήνου πέρσι το καλοκαίρι παρακολούθησε εμβρόντητη τρεις ταυτόχρονες εικοσάλεπτες βαφτίσεις! :shock:
Κανονικές "ξεπέτες" με τους λοιπούς προσκυνητές να πηγαινοέρχονται, φασαρία, θόρυβο, τους επόμενους που θα βαφτίζανε στην αναμονή λίγο πιο πίσω και να μη στα πολυλογώ, από τότε όποιον ακούει να λέει για μυστήριο εκεί, τους αποτρέπει...

Γατουλα
20-02-09, 14:29
βρε Φριντακι το εχεις ταξει στην Παναγια της Τηνου η γενικα στην Παναγια? και εγω ειμαι της γνωμης πηγαινε καπου που θα ειναι ανθρωπινα και οχι απροσωπα απο αυτα που ακουω

vana
20-02-09, 14:48
Ανεξαρτητες Μητροπολεις τυπου ... Βατικανο στην Ελλαδα του 2009!
Δεν είναι ακριβώς έτσι.
ΟΚ, τώρα ανακάλυψες τι ισχύει σε κάθε μητρόπολη, μη βάζεις ταμπέλες.
Το Βατικανό είναι άλλη ιστορία (και στην ουσία είναι αυτό που θα ήθελες εσύ να ισχύει και εδώ, αφού το Βατικανό "αποφασίζει και διατάζει" για τους καθολικούς είτε είναι στην Ιταλία, είτε στην άλλη άκρη του κόσμου).
Εδώ, όλοι οι Επίσκοποι επιλέγονται από όλους τους υπόλοιπους και αυτός που είναι στην πρωτεύουσα είναι ο Αρχιεπίσκοπος, όπως ο Δήμαρχος Αθηναίων είναι ο πρόεδρος όλων των Δήμων της χώρας στις συνεδριάσεις τους και δίνει γενικές κατευθύνσεις. Δεν μπορεί όμως ο Δήμαρχος Αθηναίων να πει τι θα κάνει πχ ο Νομός Αχαΐας γιατί δεν γνωρίζει τις ανάγκες του Νομού, ούτε μπορεί να έρθει στην Πάτρα να ελέγξει ο,τιδήποτε χωρίς την άδεια του Δήμαρχου Πάτρας, σε πολύ γενικές γραμμές αυτό ισχύει.
Έχω από πολύ καιρό κάνει μια επιλογή.
Δεν μπλέκω την πίστη μου με τα των κληρικών και διοικητικά τους.
Ούτε θα ήταν ικανός ποτέ ένας παπάς να με απομακρύνει από αυτήν (την πίστη).
Δεν τους δίνω τέτοια δύναμη.

frinda
20-02-09, 20:44
Vana μου δεν διαφωνω στο παραδειγμα που εφερες για τον Δημαρχο της Αθηνας ο οποιος δεν μπορει να παρεμβει στο εργο του Δημαρχου μιας αλλης πολης π.χ της Πατρας. Ομως ο Δημαρχος της οποιασδηποτε αλλης πολης της ΕΛΛΑΔΑΣ δεν εχει το δικαιωμα ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ να μην υπακουει στους ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. Αυτο ειπα εγω.
Και κατι ακομη. Οπως λοιπον η Αρχιεπισκοπη Αθηνων μπορει να '' ελεγχει '' θεσμοθετικα λοιπα τις εκκλησιες του Νομου Αττικης κι εφοσον η Μητροπολη της Τηνου που απ οτι μου ειπανε ειναι Μητροπολη Τηνου Συρου και Ναξου εχει αλλο εκκλησιαστικο κωδικα ας μας πουνε τι δικαιολογητικα χρειαζονται για τη δικη τους Μητροπολη να τα καταθεσουμε. Αυτο λεω.
Οποιαδηποτε αλλη κινηση αποτελει αυθαιρεσια.

frinda
20-02-09, 20:51
βρε Φριντακι το εχεις ταξει στην Παναγια της Τηνου η γενικα στην Παναγια? και εγω ειμαι της γνωμης πηγαινε καπου που θα ειναι ανθρωπινα και οχι απροσωπα απο αυτα που ακουω
Κοιταξε γενικα ειναι ταμενος στην Παναγια!!! Προσευχομουν δυο χρονια σε εκεινη για να καταφερω να μεινω εγκυος. Ομως οταν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης κοντεψα να παθω εκλαμψια την παρακαλεσα μεσα απο το Νοσοκομειο να σωσει το μωρο μου και υποσχεθηκα οτι θα παω να το βαπτισω στην Τηνο. Αισθανομαι λοιπον αυτη την ιερη υποχρεωση να πραγματοποιησω αυτο το ταμα! Εν τω μεταξυ και ο πνευματικος μου που ρωτησα στη δικη μου ενορια μου ειπε '' Εμεις δεν εχουμε προβλημα να βαπτισουμε το παιδακι αλλα ΤΟ ΤΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΑ''
Με συμβουλευσε λοιπον να εξαντλησω τα ορια με το θεμα της Τηνου και να το ξανασυζητησουμε μετα. Τωρα ειμαι εν αναμονη της '' ετυμηγοριας '' του ιερεα της Τηνου ο οποιος εχει μιλησει και με τον νομικο συμβουλο της Αρχιεπισκοπης. Ιδωμεν .....

Γατουλα
20-02-09, 21:56
υπομονη τοτε :roll:

pasxalitsa v
23-02-09, 16:05
Ομως οταν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης κοντεψα να παθω εκλαμψια την παρακαλεσα μεσα απο το Νοσοκομειο να σωσει το μωρο μου και υποσχεθηκα οτι θα παω να το βαπτισω στην Τηνο.

αφου εκανες τετοιο ταμα τοτε (κατα την γνωμη μου) καλυτερα να το εκπληρωσεις... ευχομαι ολα να πανε καλα!!! :D

κασπερινα
24-02-09, 10:58
Καμιά εξέλιξη?
Εχω αγωνία!
:lol: :lol: :lol:

Μπαμπουράκι
24-02-09, 14:06
Ομως οταν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης κοντεψα να παθω εκλαμψια την παρακαλεσα μεσα απο το Νοσοκομειο να σωσει το μωρο μου και υποσχεθηκα οτι θα παω να το βαπτισω στην Τηνο.

αφου εκανες τετοιο ταμα τοτε (κατα την γνωμη μου) καλυτερα να το εκπληρωσεις... ευχομαι ολα να πανε καλα!!! :D

Φρίντα μου γεια σου και από εδώ,
το καταλαβαίνω το τάμα αλλά έτσι όπως έχει η κατάσταση..
μήπως να το βάφτιζες αλλού το μωρό και μετά να πήγαινες να προσκηνύσεις με το μωράκι ?
τέτοια ταλαιπωρία δηλαδή... τι να πω..

αυτό το 3 βαφτίσεις συγχρόνως.... δεν έχω λόγια. Κανείς δεν έπρεπε να βαφτίζει το μωράκι του έτσι..

frinda
24-02-09, 20:10
Τεση και Κασπερινα σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, το λεω μεσα απο την ψυχη μου! Θα σας πω ποια ειναι τα νεωτερα. Εχθες επικοινωνησα ξανα με τον Νομικο Συμβουλο της Αρχιεπισκοπης ο οποιος μου ειπε. '' Εχει ληξει το θεμα μας, νομιμοποιειστε να κανετε τη βαπτιση, μιλησα εγω ο ιδιος με τον ιερεα της Τηνου πειτε μου ποια ημερομηνια σας εδωσε. ''
Δεν του ειπα οτι ο ιερεας της Τηνου με εχει στο'' μα μου σου του περιμενε'' για να μην δημιουργησω εντυπωσεις, του ειπα οτι απλως του εστειλα τα χαρτια που μου ζητησε και περιμενω. Οντως επειδη ο ιερευς ελειπε τρεις μερες απο την Τηνο και πηρε το φακελο μου την Κυριακη το πρωι ειπα να του αφησω ενα περιθωριο μεχρι την Τεταρτη και θα τον ξαναπαρω αυριο.
Αναλογως τι θα μου πει θα πραξω. Θα ενημερωσω δηλαδη παλι τον συμβουλο της Αρχιεπισκοπης κι αν επιμεινει θα αποτανθω πλεον στον Μητροπολιτη Συρου που φανταζομαι οτι θα με παραπεμψει στη Νομικη Υπηρεσια της Μητροπολης Συρου. Αυριο το πρωι μολις μιλησω μαζι του θα σας γραψω τι μου ειπε. Τεση μου εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που μου γραφεις αλλα ο πνευματικος μου που το συζητησα μου ειπε οτι μιας και εκανα αυτο το ταμα καλο ειναι να επιμεινω μεχρι τελους γιατι πολλες φορες οπως μου ειπε η πιστη μας χρειαζεται να δοκιμαστει.

Γατουλα
24-02-09, 21:06
περιμενουμε νεοτερα
.....και οι υπολοιπες εεεεεεε!!!!! :roll: :roll:

απλα δεν εχω να προσθεσω κατι :roll: :lol:

vana
24-02-09, 21:24
η πιστη μας χρειαζεται να δοκιμαστει.
Εσύ πάντως δε χρειάζεται να ανησυχείς.
Νομίζω πως όλα θα πάνε καλά :)

xanthi9
25-02-09, 08:58
και εγω ετσι πιστευω οτι ολα θα πανε καλα και αν χρειαστεις τιποτα απο εκει (ζαχαροπλαστεια, ταβερνες, στολισμο ) εχω κρατησει τα τηλεφωνα τους γιατι εμεινα ευχαριστημενη

frinda
25-02-09, 14:32
Καλησπερα κοριτσια οπως σας ειχα πει σημερα θα σας ενημερωνα για τα νεωτερα. Πρωι πρωι με την αυγουλα πηρα τον ιερεα της Τηνου και μου ειπε το εξης. '' Ναι πηρα το φακελο σας αλλα δεν προλαβα να τον μελετησω γιατι ειναι εδω ο Μητροπολιτης μας και εχουμε να συζητησουμε καποια αλλα διαδικαστικα θεματα. Θα τον μελετησω και θα σας ενημερωσω.''
Αυτα μου ειπε ξερα κοφτα και μου εκλεισε το τηλεφωνο κατα την προσφιλη τακτικη του. Συγκρατησα για μια ακομη φορα την ψυχραιμια μου και πηρα στην Μητροπολη Συρου οπου ευγενεσταστα οι ανθρωποι που σηκωσαν το τηλεφωνο του Μητροπολιτη με ρωτησαν τι προβλημα υπαρχει κι αφου τους εξηγησα μου απαντησαν οτι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΙΕΡΕΑΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ και με ταλαιπωρει με ενα σκασμο χαρτιων. Μου ειπανε μαλιστα οτι επρεπε να καταγγειλω τη συγκεκριμενη συμπεριφορα του γιατι οπως μου τονισαν η εκκλησια ειναι για να λυνει τα προβληματα των πιστων κι οχι για να τους δημιουργει επιπλεον προβληματα και καταληξαμε να κανω αυριο ενα τηλεφωνο παλι σε εκεινους για να μου κλεισουν ενα ραντεβου με τον Μητροπολιτη στη Συρο στον οποιο οπως μου ειπαν θα γνωστοποιησουν αμμεσα το θεμα μου. Απορησαν απλα και οι ιδιοι με την επιμονη και τη σταση του σγκεκριμενου ιερεα. Τους εκανε δε μεγαλη εντυπωση το γιατι ο ιδιος αν ειχε οποιεσδηποτε επιφυλαξεις δεν με παρεπεμψε στο Μητροπολιτη του και στη Νομικη Υπηρεσια της Μητροπολεως του.
Τα συμπερασματα δικα σας .....

vana
25-02-09, 14:51
Βάλε κάποιο φίλο/η σου να πάρει τον παπά και να του συστηθεί ως δικηγόρος της κυρίας φρίντας ... και να ζητήσει τα πλήρη στοιχεία του για να του επιδοθεί αγωγή και μήνυση.
Μετά βάλε άλλο/η (ή τον/την ίδιο/α) φίλο/η σου να τον πάρει και να συστηθεί ως δημοσιογράφος του Τριανταφυλλόπουλου και πότε μπορεί να πάει να του πάρει δηλώσεις του για μια καταγγελία που έχουν ότι αρνείται να βαφτίσει.
Μετά ξαναπάρτον! :evil:

vana
25-02-09, 14:53
Εννοείται ότι αν εξακολουθήσει, κάνε τα στην πραγματικότητα!

xanthi9
25-02-09, 14:55
ΗΜΑΡΤΟΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ , ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΟΥΤΗΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΓΙΑ ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ (ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΙΕΙΣ)

Γατουλα
25-02-09, 15:00
εχω μια απορια τωρα
αφου γινονται 3 βαφτισεις ταυτοχρονα, δε μπορεις να βρεις τους αλλους παπαδες?????

δε νομιζω να τα βαφτιζει και τα 3 ο ιδιος εεεεε??????

λεω τωρα :roll:

frinda
25-02-09, 15:14
Βάλε κάποιο φίλο/η σου να πάρει τον παπά και να του συστηθεί ως δικηγόρος της κυρίας φρίντας ... και να ζητήσει τα πλήρη στοιχεία του για να του επιδοθεί αγωγή και μήνυση.
Μετά βάλε άλλο/η (ή τον/την ίδιο/α) φίλο/η σου να τον πάρει και να συστηθεί ως δημοσιογράφος του Τριανταφυλλόπουλου και πότε μπορεί να πάει να του πάρει δηλώσεις του για μια καταγγελία που έχουν ότι αρνείται να βαφτίσει.
Μετά ξαναπάρτον! :evil:
Ναι αυτο μου ειναι πολυ ευκολο να το κανω! Πρωτον γιατι και δικηγορο καλο εχω και δευτερον γιατι η πρωτη μου εξαδελφη που ειναι σαν αδελφη μου ειναι δημοσιογραφος και στην τηλεοραση και σε εφημεριδα.

frinda
25-02-09, 15:16
εχω μια απορια τωρα
αφου γινονται 3 βαφτισεις ταυτοχρονα, δε μπορεις να βρεις τους αλλους παπαδες?????

δε νομιζω να τα βαφτιζει και τα 3 ο ιδιος εεεεε??????

Μα ο ιδιος απ οσο ξερω δεν βαπτιζει απλα εχω πεσει στην περιπτωση του κρατους εν κρατη καταλαβες τι εχει γινει. Προς το παρον απευθυνθηκα στον Μητροπολιτη του και περιμενω.

λεω τωρα :roll:

Γατουλα
25-02-09, 15:29
ποτε εχει καραβι για τηνο? μου φαινεται οτι αυτη ειναι η λυση :roll:

Ursa Major
25-02-09, 15:38
Να σου πω ..... βάφτιση με παραγγελία εισαγγελέα δεν είναι λύση. :roll:

Ευχή θα δώσει στο παιδάκι, ας είναι στοιχειωδώς σωστός ο ιερέας.
Προσωπικά δεν θα επέλεγα ν΄αγγίξει το παιδί μου ένας τέτοιος αγύρτης.

frinda
25-02-09, 15:40
Στη Συρο πρεπει να παω. Προεδρος της Ευαγγελιστριας της Τηνου ειναι ο Μητροπολιτης Συρου. Μου ειπανε να παρω αυριο τηλεφωνο στη Συρο να μου πουνε ποτε θα ειναι εκει ο Μητροπολιτης και να κανονισω να παω απο κοντα. Απλως το ασχημο ειναι οτι ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ στην Τηνο ο δικος μου κανει την παπια. Δεν του δινει τον φακελο να τον παρει στα χερια του ο Μητροπολιτης να ξεμπερδεψουμε. Τετοια ατυχια ....

frinda
25-02-09, 15:44
Να σου πω ..... βάφτιση με παραγγελία εισαγγελέα δεν είναι λύση. :roll:

Ευχή θα δώσει στο παιδάκι, ας είναι στοιχειωδώς σωστός ο ιερέας.
Προσωπικά δεν θα επέλεγα ν΄αγγίξει το παιδί μου ένας τέτοιος αγύρτης.Δεν ξερεις ποσο συμφωνω μαζι σου!!! Δεν ξερεις .....
Απλως ειναι το ταμα που εχω κανει και γι αυτο επιμενω μεχρι τελους.
Κατα τα αλλα ουτε να ακουσω δεν θελω για τον συγκεκριμενο ανθρωπο.

Ursa Major
25-02-09, 15:48
Απλως ειναι το ταμα που εχω κανει και γι αυτο επιμενω μεχρι τελους.
Κατα τα αλλα ουτε να ακουσω δεν θελω για τον συγκεκριμενο ανθρωπο.
Το τάμα το χεις κάνει στην Παναγία σωστά;
E δε νομίζω να θέλει η Παναγία να υποστηρίξει τον τράγο.

Τέλος πάντων, δικό σου θέμα, δεν επιμένω
:roll:

frinda
25-02-09, 16:06
Λοιπον κοριτσια μου βαλατε ιδεες κι ακουστε τι εκανα. Εβαλα τη δικηγορο μου και τον πηρε τηλεφωνο. Δεν σηκωνε εκεινος ουτε το κινητο του ουτε το σταθερο. Μου λεει η δικηγορος μου που ειναι και φιλη μου '' Ασε θα τον παρω κατα τις πεντε '' Πριν απο 10 λεπτα με παιρνει και μου λεει '' Με πηρανε απο την Τηνο, ενας νεαρος ο οποιος μου ειπε οτι ο πατερας ταδε να μην γραφω το ονομα του εχει ξεχασει εδω το κινητο του, εσεις ποια ειστε; '' Του λεει λοιπον η δικηγορος '' Ειμαι η ταδε δικηγορος της κυριας Φριντας ... '' Ακουει αυτος ετσι και ρωταει εντρομος. '' Δικηγορος μα συμβαινει κατι; '' Του ειπε λοιπον η δικηγορος μου '' Συμβαινει κατι αλλα πριν προβω κι εγω στις ενεργειες που πρεπει να κανω ως δικηγορος προτιμω να μιλησω με τον ιδιο '' Ενταξει ενταξει της λεει εκεινος θα τον βρω τωρα και θα του πω να σας παρει. Λετε να γινει κατι;

ELPIDA2
25-02-09, 16:32
Μακαρι να γινει κατι γιατι διαβαζω και ξαναδιαβαζω και δεν πιστευω στα ματια μου. Ουτε λεφτα να του ζητουσες ελεος. Ευχομαι ν αβαλει η Παναγιτσα το χερι Της και να σου πανε ολα καλα κι οπως τα θελεις γιατι ξερω τι βαρος στην ψυχη ειναι ενα ταμα.

vana
25-02-09, 17:43
Μακαρι να γινει κατι γιατι διαβαζω και ξαναδιαβαζω και δεν πιστευω στα ματια μου. Ουτε λεφτα να του ζητουσες ελεος. Ευχομαι ν αβαλει η Παναγιτσα το χερι Της και να σου πανε ολα καλα κι οπως τα θελεις γιατι ξερω τι βαρος στην ψυχη ειναι ενα ταμα.

frinda
25-02-09, 19:28
Κοριτσια θελετε να ακουσετε τη συνεχεια; Τον παιρνει η δικηγορος μου απο τις 4 η ωρα το μεσημερι και δεν σηκωνει το τηλεφωνο του....!!!
Χτυπαει κανονικα, βλεπει ποιος τον καλει και μετα το κλεινει.....!!
Τωρα πριν απο λιγο βγηκε ο τηλεφωνητης του, του αφησε μηνυμα και τιποτα παλι.... Καλο ε;

nina
25-02-09, 19:33
Δεν τα χω διαβάσει όλα από την αρχή, κι ίσως κάνω λάθος. Απλα σκέφτομαι, τόσο πολύ πιστεύεις ότι πρέπει να εκπληρώσεις το τάμα σου; Εσύ προσπάθησες, από κει και πέρα άλλος είναι το εμπόδιο κι αν δεν το εκπληρώσεις δε φταις εσύ. Η Παναγία το βλέπει. Εμείς όταν θέλαμε να παντρευτούμε, ο ιερέας εκεί που θέλαμε μας αρνήθηκε γιατί δεν ήταν ενορία μας ,έτσι μας είπε. Κι εμείς παντρευτήκαμε αλλού. Τι να κάναμε; να τρέχαμε στο δεσπότη; Σκασίλα μας, ο γάμος έγινε.

vana
25-02-09, 20:49
Βάλε τώρα και τη δημοσιογράφο να πάρει στο τηλ. της εκκλησίας (που κάποιος θα απαντήσει) :wink:

ssttaa
25-02-09, 21:18
frida καινούργιο μπλέξιμο πάλι :?: :shock: αν είναι δυνατόν!!!! έγω έχω εξαφανισθεί λόγω του μωρού (δεν προλαβαίνω να κατουρήσω, άλλη ώρα θα σας τα πω τα δικά μου) Διάβασα εν τάχει το θέμα και κουφάθηκα!!! προϊστάμενος του Ιερέα είναι όντως ο μητροπολίτης Σύρου που είναι ηπίων τόνων άνθρωπος! αυτό που δεν κατάλαβα : ο παπάς αρνήθηκε να σου δώσει ημερομηνία ή απλώς χρονοτριβεί και το σκέφτεται γιατί είναι ευθυνόφοβος? Επίσης έχω να σημειώσω ότι η Παναγία είναι μία! Μήπως να το ξανασκεφτόσουν, να πάς με το παιδί απλώς να ανάψετε ένα κεράκι (θα σας αφήσουν!) και να κάνεις τη βάφτιση κάπου πιό βολικά? Κυρίως μην στεναχωριέσαι, δεν αξίζει !!!!!!

frinda
25-02-09, 23:58
frida καινούργιο μπλέξιμο πάλι :?: :shock: αν είναι δυνατόν!!!! έγω έχω εξαφανισθεί λόγω του μωρού (δεν προλαβαίνω να κατουρήσω, άλλη ώρα θα σας τα πω τα δικά μου) Διάβασα εν τάχει το θέμα και κουφάθηκα!!! προϊστάμενος του Ιερέα είναι όντως ο μητροπολίτης Σύρου που είναι ηπίων τόνων άνθρωπος! αυτό που δεν κατάλαβα : ο παπάς αρνήθηκε να σου δώσει ημερομηνία ή απλώς χρονοτριβεί και το σκέφτεται γιατί είναι ευθυνόφοβος? Επίσης έχω να σημειώσω ότι η Παναγία είναι μία! Μήπως να το ξανασκεφτόσουν, να πάς με το παιδί απλώς να ανάψετε ένα κεράκι (θα σας αφήσουν!) και να κάνεις τη βάφτιση κάπου πιό βολικά? Κυρίως μην στεναχωριέσαι, δεν αξίζει !!!!!!
Οπως ακριβως το λες. Χρονοτριβει και το σκεφτεται γιατι φοβαται και γιατι δεν ξερει ή γιατι μπορει και να μην γουσταρει.
Συμφωνω οτι η Παναγια ειναι ΜΙΑ και ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ αλλα επειδη εχω ολο το δικιο με το μερος μου κι επειδη ισως χρειαζεται να '' παλεψω '' για το ταμα μου δεν το βαζω κατω. Θα εξαντλησω ολα τα περιθωρια.
Αυριο θα μιλησω και με τον Μητροπολιτη Συρου που ειναι Προεδρος της Ευαγγελιστριας Τηνου.

sofia1
26-02-09, 08:37
καλημερα σε ολες τις μανουλες και μια ξεχωριστη καλημερα στην frinda ,με ολη την σημασια της λεξεως διοτι αν δεν ληξει και σημερα το θεμα με τον ιερεα ...:twisted: :twisted: ....!!!!! περιμενω με αγωνια (και νευρα πολλα ομως )τα νεοτερα..

κασπερινα
26-02-09, 11:57
Την καλημέρα μου και από εμένα.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:evil: :evil: :evil:
:twisted: :twisted: :twisted:
Περιμένω!
Φιλιά.

irene77
26-02-09, 12:16
τι εγινε τελικα φριντα?

vana
26-02-09, 18:19
Κανένα νέο? :roll:

pwlina
26-02-09, 21:10
Frida μολις διαβασα το θεμα σου υπομονη απ οτι φαινεται ο θεος δοκιμαζει την πιστη σου μην το βαζεις κατω καθε εμποδιο για καλο λενε, με το καλο η βαπτιση ευχομαι!!

xanthi9
27-02-09, 15:35
FRIDA τι εγινε τελικα;

frinda
27-02-09, 15:44
Κοριτσια μου καλη σας μερα και σας ευχαριστω για μια ακομη φορα για το ενδιαφερον σας!!! Λοιπον εχθες το βραδι γυρω στις δεκα και μιση ο πατερ επικοινωνησε τελικα με τη δικηγορο μου,μετα απο ενα σκασμο τηλεφωνηματων απο την πλευρα της, κι αφου την κρατησε καμμια ωρα στο τηλεφωνο λεγοντας της '' Τι καιρο κανει στην Αθηνα τι καιρο κανει στην Τηνο, ποσο ευγενικη κυρια ειναι και διαφορα τετοια .... κι αφου απολογηθηκε για την καθυστερηση του τελικα της ειπε. '' Ενταξει διαβασα τα χαρτια ειναι ολα ενταξει ποτε θελετε να κανετε τη βαπτιση; ''
Του ειπε η δικηγορος οτι επειδη τωρα μπαινουμε στη σαρακοστη θελουμε αμεσως μετα το Πασχα και συμφωνησε. Ζητησε μονο μια υπευθυνη δηλωση δικη μου, του ειπε η δικηγορος οτι αν και δεν την χρειαζεται θα την εχει, και κατεληξαν οτι θα τηλεφωνηθουν παλι σε δυο εβδομαδες για να ορισουμε την ημερομηνια. Ηταν παντως γλυκυτατος και χεσ .....
Η δικηγορος μου μου ειπε οτι το θεμα τελειωσε, οντως ειμαι κι εγω πολυ ανακουφισμενη και πολυ ευχαριστημενη, φανταστειτε οτι απο τη χαρα μου δε κοιμηθηκα ολη νυχτα, αλλα μεσα μου θελω να ειμαι λιγο επιφυλακτικη γιατι ο εξω απο δω εχει πολλα ποδαρια. Πιστευω ομως οτι ολα θα πανε κατ ευχην.

roulaki71
27-02-09, 15:53
κι ο τραγος φοβερα θελει. Σ εσενα δεν μασουσε αλλα με τη δικηγορο του πηγε νααααα :twisted:

xanthi9
27-02-09, 16:03
και εγω ετσι λεω οτι ολα θα πανε καλα ,Frida στη Βαρη μένεις ; εγω εμενα Βαρκιζα μεχρι το 2006 και ακομα πηγαινω τα σαβ/κα :lol:

vana
27-02-09, 18:31
Αντε μπράβο βρε κορίτσι! :D

κασπερινα
27-02-09, 19:44
Επιτελους!
:D :D :D
Ολα θα πάνε καλά από δω και περα!
φιλια στον παιδαρο!

Γατουλα
27-02-09, 21:22
αιντε επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

frinda
27-02-09, 21:32
Σας ευχαριστω βρε κοριτσια ειλικρινα σας ευχαριστω με συγκινησατε πολυ με το ενδιαφερον σας!!! Επιτελους σημερα θα κοιμηθω το βραδι και θα ονειρευομαι κολυμπηθρες :) :) :) :) :)

Demi7
27-02-09, 21:45
Παρακολουθώ την συζήτηση αρκετό καιρό και πραγματικά δεν έγραφα γιατί πολύ με τσάντιζε το όλο σκηνικό... :x

Ηρθε προχθες ο πεθερός μου (είναι παπάς) και του είπα όλη την ιστορία και έγινε και αυτός έξαλλος!

Μπορεί να είναι απίστευτα συντηριτικός σε πολλά θέματα που αφορούν την εκκλησία και την ένδυση σε αυτή αλλά όσον αφορά στα θέματα γάμου/βάφτισης είναι απίστευτα "κάθετος" στο να βοηθάει τα νέα ζευγάρια και να βαφτίζει.

Ποτέ δεν έχει διώξει κανέναν απο την εκκλησία και θυμάται ακόμα την γυφτοπούλα που του πήγε τα 5 γυφτοπουλάκια για "μαζική" βάφτιση... Και ποτέ δεν ζητάει χρήματα. Αν του πει κανένας τίποτα του λέει αν θες και επιμένεις να αφήσεις λεφτά όχι σε μένα βάλτα στο παγκάρι ή για τους άπορους.

pwlina
27-02-09, 22:45
Πολυ χαιρομαι που ανοιξε επιτελους ο δρομος για τη βαπτιση!! ολα καλα θα πανε απο δω κ περα!! το ονομα του μωρου θα μας το πεις ομως??????? :D :D

Γατουλα
27-02-09, 22:51
ελα να ψηφισεις και εσυ :lol: :lol: :lol: :lol:

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=16295&postdays=0&postorder=asc&start=0

pasxalitsa v
01-03-09, 17:48
:D :D :D
ευχομαι τελος καλό όλα καλά!!!!!!!

sofia1
03-03-09, 08:42
καλημερα μανουλες,
ουφ,τελικα το θαυμα εγινε και ελπιζω να εισαι ηρεμη frida.δεν φτανουν τοοοοσαααα και τοοοσααα αλλα προβληματα εχεις και τους ιερεις να το παιζουν δυσκολοι :twisted: demi7 σε ποια ενορια ειναι ο πεθερος σου γιατι αντιλαμβανομαι οτι πρωτα απο ολα ειναι ανθρωπος και υστερα ιερεας???

Μπαμπουράκι
04-03-09, 13:15
άντε ντεεεεεεε
Μας έσκασε !!!!!

Με το καλο λοιπόν να έχετε μια σουπερ βάφτιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NANA
04-03-09, 17:19
Καλύτερα να περιμένεις... Είναι και αυτό "μέρος" του τάματος από ότι φαίνεται....για να γίνει πιο δύσκολος ο δρόμος και να χάσεις την υπομονή (πιθανόν να βλαστημήσεις) και την αξία του τάματος....φυσικό είναι να σκέφτεσαι ότι δεν γουστάρεις αυτόν τον παπα να σου βαφτίσει το παιδί....αλλά η γνώμη μου είναι να επιμένεις και αν είναι θέλημα θεού θα έρθουν όλα ομαλά όπως τα θες και ολοι οι άλλοι … μπορούν απλά να πάνε να κουρευτούν....

ειδες....? ΚΑΛΗ ΦΩΤΗΣΗ :!: :!: :!:

κασπερινα
05-03-09, 11:27
Ημερομηνία? :D :?: