PDA

Επιστροφή στο Forum : Μα γιατί κάνουν του κεφαλιού τους;;;

xrysalis
18-02-09, 14:13
Για τις γιαγιάδες λέω...

αφορμή στάθηκε το πρωινό σκηνικό με τη μαμά μου που μου κρατάει το παιδί...
(μεταφέρω από άλλο τόπικ)

Μα πως μπορεί να σου αλλάξει η διάθεση στο τσακ μπαμ ρε παιδί μου....
Είναι μέρες τώρα που όταν ο μικρός με βλέπει με το βαζάκι της ζάχαρης στο χέρι... μου λέει μαμ και δείχνει με το δαχτυλάκι του μέσα στο στόμα του...
"ποιός παιδάκι μου σου έδωσε;;;"
-γκαγκάαααα = γιαγιά
"ποιά γιαγιά μωρό μου;;; η Φ.;;;"
-μπααααααα = το όχι του!
"η γιαγιά Δ.;;;;"
-Ναι!

λέω, μικρός είναι... ας μη δώσω σημασία...
έρχεται η μαμά μου... της το λέω, όχι μου λέει, δεν του έχω δώσει...
έρχεται η πεθερά μου... όχι κι αυτή...

χθες το απόγευα πάλι τα ίδια... εγώ με το βαζάκι στο χέρι και ο μικρός μαμά μαμ....
ξανα μανα ποιός;;;;
η γιαγιά Φ;;; μπααααααα
η νονά;;;;; μπαααααα
ο παππούς;;;; μπααααα
η γιαγιά Δ.;;;; ναι!
η γιαγιά Φ;;; μπαααααα

ωχ λέω.... ύποπτο!

Πριν από λίγο μίλαγα με τη μαμά μου στο τηλ και μου είπε ένα σκηνικό με τον μικρό... τον βρήκε στην κούνια με τις 3 πιπίλες... τί είναι αυτά του λέει! ποιός σου τα έμαθε;;; μπαμπάαααααα απαντάει!!
(άλλο θέμα αυτό... )
ε, ναι της λέω... αλήθεια λέει το παιδί!
Ναι!! ναι! μου λέει... όλα τα λέει!!
Εμένα να δεις της λέω... που συνέχεια μου λέει πως εσύ του δίνεις ζάχαρη...
σιπωπή στην άλλη άκρη της γραμμής...
άρχισα να φουντώνω...
ε, να μου λέει... μιά φορά βούτηξα το δάχτυλο και του έδωσα μωρέ...
μόνο μιά φορά!!
τα πήρα κρανίο... και στο μωράκι στην Πάτρα... μιά φορά δώσανε μέλι....
(όχι βέβαια πως είναι το ίδιο άλιμονο...)
Μην τα πολυλογώ κι άλλο...
της τα έχωσα και νευρίασε κιόλας και πως κάνεις έτσι κλπ κλπ...
τα νευρα μου....

έχω άδικο ρε γμτ;;;

κι όχι τίποτε άλλο... αλλά δε θέλω να το μαρτυρήσω στον άντρα μου... γιατί πεθερά του είναι και.... θα πάρει φόρα!!
εγώ ήμουν η πρώτη που του είπα αν ανακαλύψω ποιά είναι θα της κόψω τα πόδια....

ουφ!

Φαντάζομαι όλες έχετε ζήσει παρόμοια σκηνικά... αλλά νευρίασα και στεναχωρήθηκα ρε γμτ...

th@lia
18-02-09, 14:17
Δεν αντεξες!!Το κανες θεμα!!!!
Λοιπον για να νιωσεις καλυτερα σκεψου ολη την υπολοιπη πολυτιμη βοηθεια που σου πρεοσφερει η μανουλα και αυτο ειναι ενα πταισμα μπροστα σε ολα τα αλλα!
Εγω παντως παρολο που μαναβουν τα λαμπακια κανω υπομονη βεβαια δεν εχω και καμια απο τις δυο κοντα!Οποτε τις δινω και λιγο χωρο καμια φορα να κανουν οτι θελουν. :D :D :D :D
Τι να κανεις μαμαδες!!

xrysalis
18-02-09, 14:19
Δεν αντεξες!!Το κανες θεμα!!!!ναι ρε συ... έχω σκάσει...

εσύ καλά τα λες... θα μου περάσει σίγουρα...
απλά σκέφτομαι πως άνετα μπορεί να επαναληφθεί όχι με ζάχαρη... με κάτι άλλο και ... :x

fotinip
18-02-09, 14:23
xrysalis όλοι νιώθουμε έτσι, όταν κάνουν ότι τους κατέβει..
Στη μαμά μου έχω βάλει όρια και τα έχει δεχτεί και της έχω εμπιστοσύνη..
Στα πεθερικά μου όμως.. :evil:
Θέλουν να δίνουν στο παιδί γλυκά, καραμέλες :shock: , σοκολάτες..και ότι φαντάζεσαι..
Μα τι στο καλό νομίζουν ότι προσφέρουν όλα αυτά και έχουν φάει κόλλημα???
Δεν καταλαβαίνω..
ως τώρα που ήμουν σπίτι έλεγχα τα πράγματα..τώρα που θα ξεκινήσω δουλειά, με ζώνουν τα φίδια...

fysalida
18-02-09, 14:23
xrysalida στα πα και αλλου..μίλα..μάνα σου ειναι δεν ειναι πεθερα..εχεις περισσότερες πιθανότητες να ακουστείς και να μη παρεξηγηθείς..

mammy
18-02-09, 14:25
xrysalis το ίδιο σκεπτικό έχω κι εγώ και γι'αυτό τα παίρνω βαρέως κάτι τέτοια σκηνικά. Το επεξεργάζομαι, βρίσκω πιθανότητες να το κάνουν και σε άλλα πράγματα και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι :x

maria70
18-02-09, 14:27
ναι βρε Χρυς,μιλα παιδι μου...οι γιαγιαδες ετσι ηταν και ετσι θα ειναι παντα,θα κανουν τα δικα τους.Μιλα,εξηγησε της οτι δεν ειναι οτι της λες τι να κανει αλλα δεν κανει καλο στο παιδι ....καλα ξεμπερδεματα :D

xrysalis
18-02-09, 14:31
σαν γριά που είσαι ρε αφεντικό... για να το λες "οι γιαγιαδες ετσι ηταν και ετσι θα ειναι παντα" κάτι θα ξέρεις :lol: :lol: :lol: :lol:

το γμτ είναι πως δεν της αρέσει να της κάνω παρατηρήσεις... τσατίζεται και μουτρώνει...
ΟΚ μου το κρατά, ΟΚ με βοηθά... ε, τί δηλαδή... να μη μιλήσω;;;

Αμαρυλις
18-02-09, 14:45
Οτι και να πεις εχεις δικιο. αυτες μας μεγαλωσαν οπως θελανε γιατι δεν αφηνουν να μεγαλωσουμε τα παιδια μας οπως θελουμε εμεις ρε γμτ :twisted: Εγω για να πω την αληθεια φοβαμαι πιο πολυ τους παπουδες και ειδικα τον πεθερο μου που μου πεταει οτι εχω κανει το παιδι μαμοθρεφτο και αυτος θα τον σκληραγωγησει :evil:

ΝΙΚ-16
18-02-09, 14:53
Λοιπόν έχουμε και λέμε
Ποτε μα ποτέ δεν επέβαλλα ουτε στη μαμα μου ούτε στην πεθερά μου τι θα κάνουν στο παιδί.
Οχι οτι δεν με νοιάζει απλά οταν θα δω κάτι που δεν μου αρέσει απλά τους λέω καλό θα ήταν αυτό να μην το ξανακάνουμε για αυτό και για αυτό το λόγο
Βέβαια να σας πω και την αλήθεια ποτε μου δεν ημουνα υστερική με αυτά τα πράγματα δηλαδή τι θα γίνει αμα του δώσουν και λίγο μέλι και λίγο ζάχαρη Ολα αυτά βέβαια μετα το χρόνο
Απο τη στιγμή που το παιδί μου τρώει τα πάντα δε βλέπω το λόγο να μην δοκιμάσει και άλλα. Ετσι αποκτά και επιλογές.
Για παράδειγμα την κυριακή τρώγαμε όλοι μαζί και πίναμε κρασί
Ζητάει λοιπόν και ο Νικόλας κρασί...
Με αρκετή ψυχραιμία του βάζω στο ποτήρι του μια σταγόνα και του λέω άντε γεια μας το πίνει και κάνει μια γκριμάτσα αηδίας.
Τωρα λοιπόν είμαι σίγουρη οτι δεν θα ξαναζητήσει
Έτσι και με τις σοκολάτες κάθε φορά ο παππούς του έδινε και ένα στικάκι κιντερ
Δεν μίλαγα δεν μίλαγα οπότε μια μέρα πιάσαμε (επιτηδες ξεκίνησα εγω)συζήτηση για το τι κακό κάνουν οι σοκολάτες στα παιδιά
Απο τότε λοιπόν του δίνει μια φορά την εβδομάδα και αν...
Θέλω λοιπόν να πω οτι δεν χρειάζεται να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση μαζί τους μπορούμε εμμέσως πλην σαφως με ωραία συζήτηση να τους την "πούμε"
Μην ξεχνάτε οτι γυναίκες όπως είναι οι μαμάδες μας που έχουν "μεγαλώσει και ξέρουν απο παιδιά" δεν δέχονται τις παρατηρήσεις γιατί έτσι τις υποτιμαμε και αισθάνονται ανίκανες.
Γι αυτό λοιπόν συνιστώ ψυχραιμία και υπομονή...

ΝΙΚ-16
18-02-09, 14:59
Ξέχασα να αναφέρω ένα περιστατικό μιας φίλης μου η οποία και αυτή είναι έτσι δεν αφήνει το παιδί της να φάει γλυκά κτλ.
Μια μερά λοιπόν που ήμασταν στο σπίτι μου μαζεμένοι είχα επάνω στον πάγκο της κουζίνας κάτι μπακλαβαδάκια πάει το μικρό βουτάει το μπακλαβαδάκι και πήγε κάτω απο το τραπέζι να το φάει για να μην τον δει η μαμά του...
Ελοιπόν εγω λυπάνμαι αλλά δεν θέλω το παιδί μου να κρύβεται για να φάει κάτι
Οσο και να με σταναχωρεί θέλω να ξέρω τι γίνεται και ας μην συμφωνώ τις περισσότερες φορές.
Ετσι και η κουνιάδα μου όποτε άφηνε το μωρό στη μαμα της (πεθερά μου )της άφηνε και ένα κατεβατό με το τι θα κάνει που φυσικά ούτε τα μισά δεν έκανε απλά της έλεγε οτι τα έκανε Εγω όσες φορές της αφήσω το παιδί (της πεθεράς μου) μου λεει ακριβως τι έφαγε και τι έκανε ακόμα και οτι του έδωσε γλυκό γιατι ποτέ δεν της επέβαλλα κάτι και έτσι νιώθει πιο ελεύθερη και οχι αντιδραστικα

Sam
18-02-09, 15:10
Γιατί αν δεν κάνανε του κεφαλιού τους τι θα είχαμε να συζητάμε
να γκρινιάζουμε και να γελάμε πόσο ανιαρή θα ήταν η ζωή χωρίς αυτές τις καταστάσεις....

:lol: :lol: :lol: :lol:

Υ.Σ πάντως εμένα του έδωσε όταν ήταν 6 μηνών να γλείψει καραμέλα τότε την είχε πάρει και την είχε σηκώσει και τι έγινε για λίγο καιρό είχαν ησυχάσει αλλά μετά ξανά προς την δόξα τραβήξαν :roll: :roll:

xrysalis
18-02-09, 15:15
ΝΙΚ-16 κι από τη μεριά σου ένα δίκιο το έχεις...
αλλά είπαμε... δικό μου το παιδί... εγώ θα αποφασίσω τι πρέπει και τί θέλω...
εκείνη αποφάσισε για μένα και μιά χαρά τα κατάφερε...
ακόμη βάζω ζάχαρη στο γάλα μου....

και τι έγινε για λίγο καιρό είχαν ησυχάσει αλλά μετά ξανά προς την δόξα τραβήξαν :roll: :roll:
.... τέτοια να μου λες.....

lisa
18-02-09, 15:20
κοριτσια θα σας πω κατι...

παραλιγο να χασω το μεγαλο μου το γιο απο αυτο που λετε... οτι κανουν το κεφαλιου τους!!!
ειχα βαλει καποια ορια τα οποια τις περισσοτερες φορες τα ξεπερνουσαν (οι γιαγιαδες και οι παπουδες) και ακολουθουσε συζητηση!!!

μια φορα ομως...
ηταν ο γιος μου 2,5 χρονων και ψηνανε παϊδακια στα καρβουνα...
τους λεω
μη δωσει κανεις στο παιδι ειναι πολυ σκληρα... του ψηνω μπιφτεκι!!!

δεν προλαβα να γυρισω την πλατη μου και να παω ως την κουζινα... και ακουω φωνες!!!!

τρεχω να δω τι εγινε και βλεπω να χτυπανε το γιο μου στην πλατη να τον ταρακουνε, το παιδι να εχει μελανιασει και να σβηνει!!!!

πηδηξα στην κυριολεξια πανω απο το τραπεζι τον βουτηξα και μ΄οτι κουραγιο μου ειχε απομεινει εβαλα τα δαχτυλα μου στο στομα του μεχρι κατω!!!
αφου την ωρα που το εκανα αυτο... ειδα οτι αρχισε το παιδι να γυριζει τα ματια, να του πεφτουν τα χερακια... και να τελειωνει!!!!!!!!!

καταφερα να τραβηξω εξω το κομματακι που του ειχε μεινει στο λαιμο και τον ειδα να παιρνει βαθια ανασα!!!

περιτο να σας πω τι εγινε!!!!
αναποδογυρισα ολο το τραπεζομαντηλο με τα πιατα και τα φαγητα και εκλαιγα!!

φυσικα δε χρειαστηκε συζητηση απο εκει και περα....

yasemi
18-02-09, 15:22
χρυσαλις κατα λαθος σου απαντησα στο πως νοιωθω σημερις.... :lol:

fysalida
18-02-09, 15:24
κοριτσια θα σας πω κατι...

παραλιγο να χασω το μεγαλο μου το γιο απο αυτο που λετε... οτι κανουν το κεφαλιου τους!!!
ειχα βαλει καποια ορια τα οποια τις περισσοτερες φορες τα ξεπερνουσαν (οι γιαγιαδες και οι παπουδες) και ακολουθουσε συζητηση!!!

μια φορα ομως...
ηταν ο γιος μου 2,5 χρονων και ψηνανε παϊδακια στα καρβουνα...
τους λεω
μη δωσει κανεις στο παιδι ειναι πολυ σκληρα... του ψηνω μπιφτεκι!!!

δεν προλαβα να γυρισω την πλατη μου και να παω ως την κουζινα... και ακουω φωνες!!!!

τρεχω να δω τι εγινε και βλεπω να χτυπανε το γιο μου στην πλατη να τον ταρακουνε, το παιδι να εχει μελανιασει και να σβηνει!!!!

πηδηξα στην κυριολεξια πανω απο το τραπεζι τον βουτηξα και μ΄οτι κουραγιο μου ειχε απομεινει εβαλα τα δαχτυλα μου στο στομα του μεχρι κατω!!!
αφου την ωρα που το εκανα αυτο... ειδα οτι αρχισε το παιδι να γυριζει τα ματια, να του πεφτουν τα χερακια... και να τελειωνει!!!!!!!!!

καταφερα να τραβηξω εξω το κομματακι που του ειχε μεινει στο λαιμο και τον ειδα να παιρνει βαθια ανασα!!!

περιτο να σας πω τι εγινε!!!!
αναποδογυρισα ολο το τραπεζομαντηλο με τα πιατα και τα φαγητα και εκλαιγα!!

φυσικα δε χρειαστηκε συζητηση απο εκει και περα....

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: παλι καλα που το παιδι συνήλθε...απιστευτα πράγματα..

xrysalis
18-02-09, 15:24
lisa :shock: ανατρίχιασα....
ευτυχώς τέλος καλό είχατε....

yasemi δεν πειράζει... εξάλλου εκεί ξεκίνησα τη γκρίνια!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

vana
18-02-09, 15:25
Στο πρώτο μου παιδί φούντωνα κι εγώ και όλο τσακωμούς είχα!
Σιγά σιγά το φιλοσόφησα, αυτές είδα ότι δεν αλλάζουνε κι έτσι σήμερα κάνω ό,τι και η ΝΙΚ-16 (μην τα ξαναγράφω και κουράσω).
Μάλιστα η κόρη μου μου ζητούσε συνέχεια να πηγαίνει στην "άλλη" γιαγιά (επειδή εκεί της έδινε η πεθερά μου λιχουδιές), είδα δηλαδή ότι άρχισε να βλέπει τα γλυκά σαν κάτι απαγορευμένο και αυτό όπως ξέρετε φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα!
Σε καθημερινή βάση (τα πρωινά) που είναι η μαμά μου φροντίζω να έχω σπιτικά κουλουράκια και σε μεγάλη ανάγκη να τους δώσει.
Όταν τα πηγαίνω στην πεθερά (1 στις 10-15 μέρες) θα τους δώσει οπωσδήποτε σοκολάτα κι έτσι στέλνω μαζί και 1 σοκολάτα bio και είμαστε όλοι cool 8)

Panoz
18-02-09, 15:29
Σε ένα παιδάκι 2 χρονών η γιαγιά του έδωσε λίγη ζαχαρη. OMG! Την αστυνομία την κάλεσες ή όχι ακόμα; :shock:

lisa
18-02-09, 15:37
αφηστε τα κοριτσια!!!

και μενα με πιπιλα και μελι ξεκινησε!!!
η πεθερα μου τοτε (η πρωην) τα δυο παιδια ειναι απο τον πρωτο μου γαμο... εκανε οτι της καπνισει!!!
αφου σε καποια φαση με κανανε να νομιζω οτι εκεινη ειναι η μανα τους!!! :evil:

οταν τον κρατουσε και ξυπνουσε το παιδι... βουταγε την πιπιλα στο μελι και του την εδινε!!!
ελιωνε τις τηγανιτες πατατες με τα δαχτυλα της και του τις εβαζε στο στομα!!
μια φορα τον ταιζε σουπα και εδωσε στην πεθερα της να δοκιμασει (93 χρονων γιαγια) απο το ιδιο κουταλι που ταιζε το παιδι!
του εδωσε αυγο σε ηλικια 5 μηνων... πανω που μολις ειχαμε ξεκινησει φρουτοκρεμα!
και τα κορυφαια!!!
εβαζε ουζο στα ουλα του παιδιου οταν εβγαζε δοντακια
ερχοταν οι κουνιαδες της το πρωι για καφε και παιρνανε το παιδι με το ρηλαξ στην κουζινα οπου πινανε καφε και καπνιζανε ολες μαζι :evil:

οταν τα ανακαλυψα φυσικα ολα αυτα... ηταν αργα!!!

οπως καταλαβαινετε... αρκετα ανεχτηκα και πολυ περισσοτερα απ΄οσα θα επρεπε!!!

xrysalis
18-02-09, 15:37
Panoz κάνε μου τη χάρη και την ειρωνία άστην κατά μέρος!
το θέμα ΔΕΝ είναι η ζάχαρη καθεαυτή... μάλλον δεν το 'πιασες καλά....

Αντιγόνη
18-02-09, 15:51
Panoz κάνε μου τη χάρη και την ειρωνία άστην κατά μέρος!
το θέμα ΔΕΝ είναι η ζάχαρη καθεαυτή... μάλλον δεν το 'πιασες καλά....
Έτσι είναι. Το θέμα είναι ότι μπορεί οι γιαγιάδες να ξεκινήσουν μια κακιά συνήθεια άνευ νοήματος που ο γονιός από την αρχή ΔΕΝ την ήθελε και οφείλουν να το σεβαστούν. Μετά όμως ο γονιός τραβάει το λούκι να την κόψει, και γίνεται και ο κακός στα μάτια του παιδιού.

Panoz
18-02-09, 15:55
Έτσι είναι. Το θέμα είναι ότι μπορεί οι γιαγιάδες να ξεκινήσουν μια κακιά συνήθεια άνευ νοήματος που ο γονιός από την αρχή ΔΕΝ την ήθελε και οφείλουν να το σεβαστούν. Μετά όμως ο γονιός τραβάει το λούκι να την κόψει, και γίνεται και ο κακός στα μάτια του παιδιού.

Συγχαρητήρια! Μόλις έδωσες τον ορισμό των παππούδων! Ο ρόλος τους είναι να τα κάνουν κωλόπαιδα και να τρέχουμε μετά εμείς να τα μαζεύουμε όπως ακριβως το είπες. Κάθε προσπάθεια αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος είναι μάταιη :(

xrysalis
18-02-09, 15:59
καλαααααα.... μιλάμε είσαι απίστευτος...

θα επανέλθω άλλη ώρα...
δεν προλαβαίνω τώρα!

Αντιγόνη
18-02-09, 16:03
Panoz, κοίτα, κωλόπαιδα δεν έχουν πρόθεση σίγουρα να τα κάνουν..
Από ξεροκεφαλιά, παλιομοδίτικες τακτικές και αγάπη τα κάνουν.
Πιστεύω ότι εν μέρει ανήκει στον ρόλο τους να τα κακομαθαίνουν λιγουλάκι. Αρκεί να υπάρχει ένα όριο και φυσικά να μην αγγίζει και τα όρια του επικίνδυνου.

eleanax
18-02-09, 16:49
καλό είναι οι παππούδες που κρατάνε τα πιτσιρίκια να σέβονται σε γενικές γραμμές τις οδηγίες και επιθυμίες των γονιών, αυτό θα προσπαθήσω να κάνω κι εγώ, από την άλλη αν κάτι είναι και λίγο έξω από αυτές δε χάλασε κι ο κόσμος, εξάλλου κι εγώ πιστεύω ότι είναι στο ρόλο τους να τα κακομαθαίνουν λίγο, κι εγώ με γιαγιά μεγάλωσα και το παιδί μου μάλλον επίσης, τώρα αν σας πω ότι η γιαγιά μου μου έβαζε στο γάλα (ως νήπιο όχι βρέφος) λίγο -στη μύτη του κουταλιού-ελλ.καφέ για να σπάσει τη γαλατίλα, φαντάζομαι θα πέσετε από τα σύννεφα, πάντως για να είμαι ειλικρινής έκανα πολλά πολλά χρόνια να πιω κανονικό καφέ, επίσης σέβομαι τις απόψεις των παιδιάτρων αλλά γενικά είμαι κατά των απόλυτων πραγμάτων και των απαγορεύσεων, ας πούμε κάποιοι δε δίνουν γλυκό στα παιδιά τους μέχρι να πάνε σχολείο, τραβηγμένο...

Marialena
18-02-09, 16:49
Νικ-16 τι μου θυμισες τωρα..Με την τακτικη σου νομιζω οτι ολα λυνονται!!Ας παρουμε για απραδειγμα απο τους εαυτους μας βρε κοριτσια..Και να μας απαγορευαν κατι αν το θελαμε πολυ δεν θα το καναμε?Ας πουμε εγω απο μικρη ετρωγα γλυκα κρυφα..Και το τσιγαρο το αρχισα κρυφα..Στην αδερφη μου που ειχαν αλλα τακτικη ποτε δεν εκανε ουτε το ενα ουτε και το αλλο! :shock: Με απολυτη ψυχραιμια της τα εξηγουσαν ολα και απλα τα απεφευγε και μονη της!Και ετσι θελω να κανω και εγω στην κορουλα μου..Βεβαια δεν λεω, δεν ειναι δυνατον να μην κρατας την ψυχραιμια σου ειδικα αν αποφασιζουν αλλοι για σενα..Μηπως να της το εξηγουσες Χρυσλαις λιγο πιο ηρεμα ωστε να καταλαβει οτι θες να υπαρχουν καποιοι δικοι σου κανονες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι την υποτιμας?ΕΤσι ισως νιωσει και καλυτερα και καταλαβει..Οπως και να κανουμε μανουλες μας ειναι! :D

Marialena
18-02-09, 16:54
liza...Παναγια μου!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ!!!!Χαρα στο κουραγιο σου κοπελα μου...τι να πω..καλα που ηξερες και το καταφερες..ελπιζω να μην του εμεινε σοκ του παιδιου.. :shock:

helen18
18-02-09, 21:19
H χρυσαλίδα απ΄ότι κατάλαβα δεν έχει πρόβλημα για την λίγη ζάχαρη που έφαγε το παιδί,αλλά γιατί η μαμά της δεν σέβεται τον τρόπο διαπεδαγώγησης του παιδιού της.Και εκτός αυτού ενώ είχε συμβεί της το αρνιόταν.Με την ιδια ευκολία η μαμά της θα μπορούσε να κάνει οτιδήποτε που δεν θα ενέκρινε η Χρυσαλίδα.
Χρυσαλίδα μάλλον επειδή ήξερε την αντίδρασή σου (παιδί της είσαι) γι΄αυτό δεν σου το έλεγε.
Αυτό είναι το ένα.
Όσον αφορά στο τι πρέπει να τρώνε τα παιδιά μας και τι όχι,εγώ είμαι της άποψης παν μέτρον άριστον.
Και επειδή μιλάμε για ζάχαρη θα μιλήσω για γλυκά.
Όσο κι αν προσπαθήσουμε να τα "κρύψουμε "απ΄τα παιδιά μας κάποια στιγμή θα τα βρουν μπροστά τους.Σε Γεννέθλια, στο σχολείο, από άλλα παιδιά κτλ.Καλό είναι λοιπόν να μην τα έχουμε μέσα σε μια γυάλα και πολύ περισσότερο να μην τους τα απαγορεύσουμε.
Το απαγορευμένο τραβάει πάντα περισσότερο ένα παιδί και όταν βρει την ευκαιρία θα φάει πολύ περισσότερο.
Εγώ πάντα είχα στο σπίτι καραμελίτσες σοκολατάκια και όταν έτρωγα εγώ κάτι, έδινα και στον μεγάλο μου γιο,ο οποίος ούτε να τα φτύσει.
Σοκολάτα έτρωγε ένα κομματάκι και δεν ήθελε άλλο.
¨οταν μεγαλώνοντας έβλεπε τα άλλα παιδιά να τρώνε γαριδάκια και τα συναφή, του έπερνα μια φορά τη βδομάδα,έτσι για να νιώθει οτι δεν του το απαγορεύω.Και πάλι έτρωγε πολύ λίγο.Ένιωθε οτι αν ήθελε μπορούσε να φάει κι έτσι δεν τρελενόταν όπως κάποια άλλα παιδιά που είχαν αυστηρή απαγόρευση και άν έβρισκαν την ευκαιρία έπεφταν με τα μούτρα.
Το ίδιο εφαρμόζω και με τον μικρό.Όταν πάμε σ/μ του δίνουν καραμελίτσα λουκουμάκι.Τον αφήνω και την τρώει αλλά δεν του πέρνω σπίτι.Του έχω δώσει και μαύρη σοκολάτα συνήθως ένα κομματάκι και όχι κάθε μέρα.
Δεν θα του βάλω όμως ζάχαρη σε χυμό ή σε γάλα αργότερα.
Με λίγα λόγια του επιτρέπω να φάει κάτι γλυκό σε μικρή ποσότητα και όχι καθημερινά.
Νομίζω οτι σας κούρασα όμως να ξέρετε οτι όσο και να προσπαθήσετε να προστατέψετε το παιδί από τις λιχουδιές,αργά ή γρήγορα θα τις ανακαλύψει. Οπότε καλύτερα να μάθει από μικρός οτι μπορεί να φάει σε ορισμένη ποσότητα.
Καλύτερα να μην είμαστε απόλυτοι σε τίποτα,αλλά να είμαστε λίγο χαλαροί.Σίγουρα τα παιδιά μας το καταλαβένουν.
Ωχ!με έπιασε η πολυλογία μου! :roll: :lol:

Athena
18-02-09, 21:21
Αν το διαβασεις του χρονου θα δεις οτι ειναι πολυ αστειο το ολο σκηνικο :lol: :lol: :lol:

thessalonikia
18-02-09, 22:35
εγω τωρα που ανεβηκα σαλονικα η μαμα μου του εδινε συχνα πολυ συχνα σοκολατες και τα συναφη της ειπα μια δυο δεν

οποτε εκανα το εξης της ειπα οτι ο παιδιατρος μας εστειλε για εξετασεις και ειδε οτι το ζαχαρο του ειναι πολυ ανεβασμενο και ειπε κομμενα ολα τα γλυκα για να μην τρεχουμε σε διαβητολογο και δεν φτανουμε αυτο ηταν τα εκοψε μαχαιρι

delin
18-02-09, 23:09
Xrysalis συμφωνω απολειτα μαζι σου. Εισαι τυχερη ομως που το κανει η μανα σου και οχι η πεθερα σου γιατι βαζεις τις φωνες και ξεθυμενεις. Εμενα η πεθερα μου 40 ημερων ηταν και του εβαλε τουρτα στα χειλια. Οταν ειπα καλα τι κανετε; δεν κανει μου κουναει το χερι της και καλα ασε μας. Απο τοτε αποφασισα οτι το παιδι χωρις εμενα θα το δει μονο σε περιπτωση αναγκης. Ειμαι τυχερη δεν δουλευω οποτε μπορω να εχω την πληρη ανατροφη του.

DaF
18-02-09, 23:10
Επειδή έχω κι εγώ ένα θέμα με παρεμβατική μαμά -και μέλλουσα γιαγιά-, η μόνη λύση που βλέπω είναι η τιμωρία : όταν ήμασταν παιδιά και παραβιάζαμε τους κανόνες μπαίναμε τιμωρία, ε, τώρα θα γίνεται το ίδιο αλλά από την ανάποδη...τι εννοώ..το λέμε μία δύο τρεις, μετά δεν ξαναβλέπουν το μωρό για ένα χρονικό διάστημα ανάλογο της "αταξίας". Παιδική κι εγωιστική είναι η συμπεριφορά τους και προσωπικά θα με έθιγε αφάνταστα..

delin
18-02-09, 23:25
DaF
Καλο :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

xrysalis
19-02-09, 00:42
H χρυσαλίδα απ΄ότι κατάλαβα δεν έχει πρόβλημα για την λίγη ζάχαρη που έφαγε το παιδί,αλλά γιατί η μαμά της δεν σέβεται τον τρόπο διαπεδαγώγησης του παιδιού της.Και εκτός αυτού ενώ είχε συμβεί της το αρνιόταν.Με την ιδια ευκολία η μαμά της θα μπορούσε να κάνει οτιδήποτε που δεν θα ενέκρινε η Χρυσαλίδα.
Χρυσαλίδα μάλλον επειδή ήξερε την αντίδρασή σου (παιδί της είσαι) γι΄αυτό δεν σου το έλεγε.

μέσα έπεσες σε όλα!

κι εγώ είμαι κατά του απόλυτου και της απαγόρευσης γενικά!
φυσικά και λέμε παν μετρον άριστον...
και φυσικά τώρα πιά του έχω δώσει να δοκιμάσει διάφορα...

αλλά προτιμώ να μπορεί να καταλάβει και η μαμά μου και ο καθένας το τί λέω και γιατί το λέω και να σεβαστούν τη γνώμη μου... παρά να αναγκάζομαι να λέω Χ παραμύθια για να τους αποτρέψω από την βλακεία!!

αυτή την παιδίατρο πια... την έχω ψωμοτύρι!!! όπως και τις έρευνες που διαβάζω στο ίντερνετ!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αν το διαβασεις του χρονου θα δεις οτι ειναι πολυ αστειο το ολο σκηνικο μπα... αστείο δε θα μου φαίνεται... σίγουρα όμως θα έχω ηρεμίσει!! ήδη είμαι πιό ήρεμη και σκέφτομαι τί θα της πω και πως , όταν βρεθούμε μόνες οι δυό μας! :)

vera
19-02-09, 03:38
Καλα βρε παιδι μου.......αν ηθελε να το γλυκανει ας εδινε λιγο κεικ.......ζαχαρη επρεπε να δωσει? Δλδ μπορει να του δινει και ουισκια? :lol:

Οι παππουδες εχουν την μανια να θελουν να γλυκαινουν τα εγγονια για να τους εχουν αδυναμια μετα.......αλλα ας τα γλυκαινουν σε λογικα πλαισια.......ακου ζαχαρη!!! Λευκη φανταζομαι επεξεργασμενη.......οτι πιο αχρηστο.....η μαμα μου του δινει κεικ που φτιαχνει και δε με ενοχλει τωρα....ασε που δεν τα θελει πια...μονο ξινα κι αλμυρα αγαπαει τελευταια.....

Το ασχημο ειναι που ελεγε ψεμματα.......απαραδεκτο!!!

Οι δικοι μου εδιναν στο μικρο πορτοκαλαδα ενω τους ειχα πει οτι εκανε εκζεματα......δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι επεμεναν τα δερματικα αφου νομιζα οτι τα ειχαμε κοψει........μαλιστα κατηγορουσαν εμενα οτι δεν προσεχω τι τρωω και αρρωσταινει το παιδι! Οταν καποια στιγμη το παραδεχθηκαν ακουσαν μπινελικια συννεφο!!! Κι αυτο επειδη μου δημιουργουσαν τυψεις για μηνες.... :roll:

Μαριλίνα
19-02-09, 08:36
Μπορει οι παππούδες να κακομαθαίνουν τα παιδιά, αλλά όχι αυτοί που το κρατάνε καθημερινά.
Εμένα το παιδί μου το κρατάει γυναίκα και του χρόνου θα πάει παιδικό σταθμό. Έτσι, τουλάχιστον, μπορώ να βάζω όρια, μιας και δεν μπορούν να μου καταλογήσουν ότι μου το κρατάνε.
Εχθές που είχα ένα σκηνικό με τον πατέρα μου για το τι τρώει ο μικρός και για το τι έτρωγα εγώ μικρή, η απάντησή μου ήτανε: "εμένα έχει μαμά το παιδί".
Με τη μάνα μου τα βάζω συχνά πυκνά για διάφορα, όχι μόνο για το φαΐ. Μόνο που περνάει το δικό μου... γιατί είμαι η μαμά.
Lisa ανατρίχιασα πραγματικά!! :twisted: Ευτυχώς που είχατε αίσιο τέλος.
:D Θυμήθηκα κάτι γιορτές που έχουνε αραδιασμένα στα χαμηλά τραπεζάκια ξηρούς καρπούς, ο μικρός προσπαθεί να πάρει κι εγώ δεν τον αφήνω (φοβάμαι τον πνιγμό). Αντίδραση των γύρω μου, που, σημειωτέον, έχουν και παιδιά στην ηλικία του: "Άσε το παιδί να φάει ένα, τι θα πάθει, να, τα κάσιους είναι μαλακά" και στα δικά τους δίνουν :shock: :shock:
Δικαίωμά τους, και δικαίωμά μου σταθερά να λέω ότι ο δικός μου γιος δεν θα φάει!!

happymummy
19-02-09, 08:48
Το αλλο που ειναι πολυ κορυφαιο ειναι οταν λες στους παππουδες και στις γιαγιαδες μη του δινετε αυτο ή μη κανετε εκεινο ,σου πετανε και ενα εδω είναι σπιτι μου και αν δε μπορω να το κανω αυτο μη μου φερνεις το παιδι να το κρατησω.

sofia_nefeli
19-02-09, 08:51
Α ρε χρυσαλιδα...και μη χειροτερα!!! και μη χειροτερα!!!
να σου πω οτι δεν αλλαζουν η θα απογοητευτεις? θα στο πω! δεν αλλαζουν με τιποτα!!!
η μανα μου εχει κανει τα απιστευτα!!! μεχρι κ φραουλα του εδωσε οταν ηταν 8 μηνων! και αλλα πολλα. καταρχην της λες οχι και αυτη μπροστα σου το δινει...πολεμοι εχουν γινει...
και μια ζωη μου λεει εμεις ετσι σας μεγαλωσαμε!! :evil:

ΟΜΩΣ χρυσαλιδα μου η αληθεια ειναι οτι κ εμεις πρεπει να βρουμε τη χρυση τομη. εγω ημουν πολυ απολυτη στη διατροφη του παιδιου....τωρα ο μπαμπας εχει ξεφυγει τελειως! τι να σου πω οτι δε του δινει τυρι γιατι εχει αλατι και δε κανει? οτι δε του δινει ψωμι γιατι καλυτερα να φαει κατι αλλο?
εγω πλεον παω στη παιδιατρο μονο για να βαλει το μπαμπα στη θεση του. θελω να σου πω οτι το παιδακι σου σαφως εσυ αποφασιζεις πως θα το μεγαλωσεις αλλα παντα πρεπει να εχουμε ενα μετρο..δεν ειναι κακο να του δωσεις ενα μπισκοτο που και που! :wink:
α και να ξερεις οτι ανεκαθεν οι παπουδογιαγιαδες οφειλουν να ειναι πιο ελαστικοι κ να συμμαχουν με τα παιδια μας!! παντα με μετρο βεβαια!!

mata
19-02-09, 09:14
Χρυσαλιδάκι, μη στενοχωριέσαι, νομίζω ότι όλες μας έχουμε να διηγηθούμε παρόμοιο περιστατικό.
Πρίν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι ο μπαμπάς μου, το πρωί που έρχεται την μία εβδομάδα για να ετοιμάσει τον μικρό για το σχολείο(γιατί την άλλη τον ετοιμάζει ο άντρας μου, που είναι σπίτι το πρωί), τον τάιζε για να τον βοηθάει. Του έβαζε δηλαδή τις μπουκιές στο στόμα. Όταν του είπα μα γιατί το κάνεις βρε μπαμπά; Μου είπε εεεε τον βοηθάω για να τελειώνουμε πιο γρήγορα. Όχι του λέω, θα τον αφήνεις να τρώει μόνος του. Αφού τις μέρες που είναι με τον άντρα μου, τρώει μόνος του. Και όχι μόνο τότε, αλλά και σε κάθε γεύμα. 7 χρονών παιδί είναι. Να τον σηκώνεις λίγο πιο νωρίς, για να προλαβαίνει. Μου λέει εεεεε καλά πώς κάνεις έτσι; Δεν θα τον ταίζουμε και μέχρι τα 10!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Μετά έκανε παράπονα στη μάνα μου, ότι του μίλησα επιθετικά, ότι του κάνω παρατηρήσεις και είμαι επιθετική στον τρόπο που του μιλάω και τα συναφή. Ε...κι εγώ φρίκαρα μόλις το ανακάλυψα! :?
Τελικά όμως πείστηκε. Εγώ ρωτάω βέβαια και τον μικρό για επιβεβαίωση! :lol: :lol:
Όταν τα έλεγα στη μαμά μου, μου είπε:Ε...τί να κάνεις βρε παιδί μου;Όταν δεν είσαι στο σπίτι και δουλεύεις, δεν μπορούν όλα να γίνονται όπως θέλεις κατά γράμμα. Δεν είναι ο άλλος ρομπότ.
Παρόλα αυτά αναγνωρίζω τη βοήθεια τους και την τόσο σημαντική συμβολή τους όλα αυτά τα χρόνια. Ο μπαμπάς μου, ο οποίος έκανε αυτό το κουλό με το τάισμα, κάθε μέρα πηγαινοέρχεται για οτιδήποτε χρειαστούμε, μας ψωνίζει κάθε Σάββατο από τη λαική, μια που ψωνίζει και για το σπίτι τους, αν δεί ότι έχω ρούχα απλωμένα και έχουν στεγνώσει μου τα μαζεύει, και γενικά όταν γυρίζω και είναι σπίτι με τον μικρό το μεσημέρι, βρίσκω πάντα την κουζίνα συμμαζεμένη και το σπίτι στην τσίτα! Και όλα αυτά από τον μπαμπά μου, που είναι άντρας.
Η δε μαμά μου, μας στέλνει φαγητό συχνά και όταν της πώ ότι χρειάζομαι κάτι, είναι πρόθυμη να βοηθήσει, για να μην τα λέω αναλυτικά. Κατά καιρούς έχει κάνει κι αυτή σε πολλά του κεφαλιού της με το παιδί, αλλά δεν μπορώ να μην μετρήσω τα καλά που κάνει. Και γι'αυτό τους πιάνει το παράπονο, όταν τους κάνουμε παρατηρήσεις. Γιατί θεωρούν ότι με τόσα που κάνουν και μας βοηθούν, πρέπει να είμαστε ελαστικοί και σε κάτι που κάνουν εκείνοι. Δεν εννοώ βέβαια, να τους αφήνουμε να συνεχίζουν τα λάθη, αλλά ο τρόπος που
τους το λέμε μάλλον πρέπει να είναι κάπως αλλιώς που να μην τους θίγει.
Και μη νομίζεις, τα λέω σε σένα, να τα ακούω εγώ!!! :lol: :lol:
Αλλά μην στενοχωριέσαι!!!Είναι γενικό το φαινόμενο!!!!!!!! :wink: :D :D

Μαμά Ελένης και Χριστίνας
19-02-09, 09:37
Βρε Ματουλα με βαζεις σε πειρασμο οταν γραφεις να
απαντω παντα . Μες το μυαλο μας εισαι ???????

Ουτε εγω να τα εγραφα τα τελευταια :!: :!:

mata
19-02-09, 10:11
Να συννενονούμαστε Μάρω μου, να μην γράφουμε και οι δύο τότε!!!Μια η μία..μια η άλλη!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
Μάλλον είναι ότι περνάμε τα ίδια γι'αυτό!!! :wink: :D :D

Μαμά Ελένης και Χριστίνας
19-02-09, 10:29
Να συννενονούμαστε Μάρω μου, να μην γράφουμε και οι δύο τότε!!!Μια η μία..μια η άλλη!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
Μάλλον είναι ότι περνάμε τα ίδια γι'αυτό!!! :wink: :D :D

Μπα δε σε φτανω κοριτσακι μου . Εισαι ο γκουρου μου ,
αλλα με καλυτερη διατυπωση και πολυ ψυχραιμια και
σωστη και κριτικη ματια σε ολα . Εγω ειμαι πιο
παρορμητικη . Τσουναμι , ενα πραμα !!!!!

vouraikos
19-02-09, 11:05
και που να δεις που η δικια μου, κανει του κεφαλιου της (για πραγματα που ηδη εχουμε τσακωθει) και οταν ξαναρχιζω να φωναζω εγω, με κοιταει με υφος και μου λεει "καλα καλα κοριτσακι μου, μονο εσυ εχεις μεγαλωσει παιδια , εμεις δεν ξερουμε"

Μιλαμε μπορει να μου φτασει την πιεση 300 για πλακα, αυτος ο εγωισμος της, να μην παραδεχετε οτι εκανε λαθος!

Αλλα εχω βρει το μυστικο για να μην νευριαζω, σκεφτομαι τι ταλαιπωρια τρωει καθε φορα που την φωναζω απο αθηνα να ερχεται (2 ωρες δρομο ) επειδη την χρειαζομαι για κατι (ειναι αρρωστα τα μικρα ή εχω εγω καμια δουλεια).
Σκεφτομαι και το ποσο τα αγαπαει. Τις εξηγω πριν φυγω ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Μιλαμε τωρα για διαλογους "μαμα στο κοκκινο μπουικαλι νερο για την μικρη, οχι στο μπλε. Θελω να πινει απο το κοκκινο, μην τσακωθουμε παλι, ε? μανουλα μου"
Και ολα οταν γυριζω ειναι οκ!

Βεβαια να πω εδω, πως αυτα τα καταφεραμε τωρα , στο δευτερο παιδι. Οταν ειχα μονο τον μεγαλο, να δεις σοκολατες που εχω πεταξει..........γιατι δεν με ακουγε οταν ελεγα οχι στις πολλες σοκολατες. Οταν δεν με ακουγε τις πετουσα, χωρις φωνες, εεεε 3 χρονια μετα , της αφηνω την μικρη και στο ψυγειο δεν εχει σοκολατες!!!!!

Ειναι δυσκολο να μεγαλωνεις γονεις!! :lol: :D :P :wink:

fysalida
19-02-09, 11:08

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: κορυφαίο!

mata
19-02-09, 11:30

Όντως!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

staxioforina
19-02-09, 15:25
κορίτσια τι να πω...τρελό το σκηνικό .τόσο πια να μην καταλαβαίνουν;εγώ δεν ξέρω αν θα είμαι υπερπροστατευτική σαν μαμά αλλά αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι πως θα αφήνω το μωρό στην πεθερά μου γιατί είναι στο κάτω διαμέρισμα....δουλεύει πολλές ώρες αλλά καμμιά φορά θα θέλουμε να πιούμε και κανένα ποτάκι το βράδυ για κάνα 2ωρο...η πεθερά μου που λέτε πάντα είχε την μαμά της για τα παιδιά.ο άντρας μου έτρωγε και κοιμόταν στην γιαγιά του επειδή η πεθερά μου είναι εργασιομανής...ούτε να μαγειρεύει δεν ξέρει καλά καλά..όλα η γιαγιά τα κάνει μέχρι και τις δουλειές του σπιτιού...ενώ η μαμά μου μεγάλωσε 3 παιδιά και κάθε καλοκαίρι έχει στην θάλασσα και τα παιδιά του αδερφού της.το κακό είναι ότι η μαμά μου εμένα μένει μακριά Θσσαλονίκη κι εγώ Αλεξ/πολη..με αγχώνει αυτό το θέμα..

Maggie
19-02-09, 15:33
staxioforina αφού την πεθερά την θέλεις μόνο για κανα δυο ώρες και όχι για να τα μεγαλώσει, τότε δεν πειράζει που δεν έχει εμπειρία. Ίσα ίσα που δεν θα το παίζει και ξερόλας.

tzoutzouka
20-02-09, 11:55
Αυτός είναι κι ο δικός μου πόνος με τη μάνα μου, άστα να πάνε. Εμένα έκανε το εξής θεικό:

Είχα πάει το παιδί να μείνει στο σπίτι της το βράδυ για να βγούμε μια φορά κι εμείς έξω να φάμε σαν άνθρωποι. Τί ζήτησα η γυναίκα? Μια ταβερνούλα, λίγο κρασί και τ' αγόρι μου.. Πάω που λέτε την επόμενη μέρα να πάρω το παιδί και βλέπω όλη την ωραία της φραντζούλα που είχε πρόσφατα αποκτήσει γιατί πολύ μαλλί δεν είχε βγάλει μέχρι πρόσφατα, κομμένη!

Ρε μάνα! της λέω όταν πήγε μέσα ο άντρας μου, κούρεψες το παιδί??? Ε, το λυπήθηκα το καημένο έτσι που έπεφτε στα ματάκια του, λέει α-νε-τό-τα-τα. Καλά, της λέω, και δεν με ρώτησες αν εγώ ήθελα να το κουρέψω το παιδί ΜΟΥ???(σημειωτέον η φράντζα έφτανε μέχρι το φρύδι, δεν την ενοχλούσε τη μικρή). Και αρχίζει έναν εξάψαλμο ότι αυτή πήγε να κάνει το καλό και της τη λέω απο πάνω και δεν με παρατάτε και κουράστηκα πια και τέτοια άσχετα. Τώρα αν αυτό το έκανε η πεθερά μου θα άρχιζε τον άλλο εξάψαλμο, θα μου έλεγε "καλά η πεθερά σου πήγε και κούρεψε τη μικρή χωρίς να σε ρωτήσει η κωλόβλαχα????" αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Μιλάμε ότι μου γύρισαν τα μάτια απο τα νεύρα έτσι που έβλεπα τη μικρή κουρεμένη σαν τον Χίτλερ, ακόμα την κλαίω αυτή τη φράντζα.

Και δεν είναι ότι ενοχλούσε τη μικρή τα μαλλάκια της, είναι που η μάνα μου έχει κόλλημα με τα μακρυά μαλλιά. Μη δει μακρύ μαλλί την πιάνει μια μανία να το κόψει. Αφού μια φορά όταν ήμουνα γύρω στα 17, συνεννοήθηκε στα κρυφά με την κομμώτρια να μου κόψει τα μαλλιά κοντό καρέ γιατί είχαν παραμακρύνει και δεν της άρεσαν(είχαν φτάσει στο "απαράδεκτο" ύψος κάτω απο τον ώμο). Ο χαμός που είχε γίνει τότε δεν περιγράφεται..

Το σπαστικό δεν είναι ότι κάνουν και καμιά βλακεία που και που, το σπαστικό είναι ότι σε κάνουν να νιώθεις ότι δεν σε υπολογίζουν και μετά αντί να πουν ένα "ωχ συγνώμη λάθος, δεν θα ξαναγίνει" πράγμα πολύ ανθρώπινο, γυρνάνε και φωνάζουν και ωρίονται ότι αυτές έχουν δίκιο. Διπλή ακύρωση δηλαδή!

delin
20-02-09, 17:09
Μολις τωρα για αυτο μιλαγα με τον αντρα μου. Η πεθερα μου επειδη δεν χορταινει το παιδι γιατι δουλευει. Θελει λοιπον να βλεπει το παιδι οποτε μπορει. Λογικο.
Αυτο που δεν ειναι λογικο ειναι οτι με το ζορι θελει να μεινει μονη της με το μωρο.
Την πρωτη φορα που ηρθε στο σπιτι μετα απο το νοσοκομειο εβαλε στο μωρο πιπιλα μπροστα μου (θυλασμος αποκλειστικα).... :evil: :evil: :evil: :evil:
Δεν μιλαω.
Μετα παμε σπιτι της και αποφασιζει να γλυκανει το παιδι με τουρτα.
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Και τωρα θελει να το εχει και μονη της ποτε :!: :!: :!: :!:
Αν ολα αυτα τα ειχε κανει η μανα μου θα γινοταν της π......

vera
20-02-09, 18:03
Τζουτζουκαααααααααααααααααααα.........το ιδιο σκηνικο εζησα κι εγω.......

Μου τον εφεραν μια μερα σπιτι κουρεμενο σα γιδι!!!!! το πανεμορφο αγορακι μου!!!!!!!!Λυποντουσαν (!!!!!) λεει να το βλεπουν να τυραννιεται...... :shock:

Μ ακουσε ολη η γειτονια και δε μιλησα της μανας μου 2 βδομαδες!!!!

Και μου ξυπνησε παιδικα τραυματα........απο μωρο με ειχαν παντα χαλια κουρεμενη.....τα κοβαν και μονοι τους φυσικα....σα μπαλα ποδοσφαιρου ημουν!!!! Μια φραντζα κομμενη συριζα στο κουτελο ενω ειχα τεραστιο μετωπο!!!! ....γκρρρρρρρ........δεν βρισκω μια παιδικη φωτο που να μη μοιαζω με εκτρωμα!!! :evil:

man-os
21-02-09, 02:21
Απάντηση στο ερώτημα: Γιατί μπορούν!!!!!! :lol:

alcyon
21-02-09, 07:33
Απάντηση στο ερώτημα: Γιατί μπορούν!!!!!! :lol:

Έχεις δίκιο!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: (<- αυτό για τις γιαγιάδες και τους παππούδες ... "εν δράση"!)

Γι΄αυτό κι εγώ είμαι κέρβερος.... πάνω από τις γιαγιάδες - παππούδες και φιλτράρω κάθε τους κίνηση. Αυτό βέβαια σημαίνει πως όσο τα παιδιά είναι ξύπνια.... δεν έχει εξόδους με "τ' αγόρι μου"....... :cry: :cry: :cry: (ενώ όταν κοιμούνται... είμαστε πτώμα... :? :? ) Άρα πάλι εμείς την πληρώουμε!

sol
22-02-09, 22:36
Εμένα η μαμά μου είναι ένας άγγελος (μη με βαράτε κορίτσια!), μπορεί να σπάσει τα τηλέφωνα ακόμα και για το ποιο ζευγάρι κάλτσες πρέπει να βάλει με το συγκεκριμένο ρούχο, χαχαχα, δεν παίρνει πρωτοβουλία για τίποτα. Έπιασα όμως κάποτε την πεθερά μου να του αλλάζει το πάμπερς χωρίς να του βάζει κρεμούλα και μου φάνηκε αδιανόητο. Αλλά δε μίλησα γιατί πάντα λέει το τροπάρι "εγώ μεγάλωσα 4 παιδιά και 4 εγγόνια" και τη βαριέμαι.

zunix
22-02-09, 23:12
Και εμένα η μαμά μου είναι ένας άγγελος. Ό,τι της λέω για το παιδί το εφαρμόζει. Το πρόβλημά μου όμως είναι με τον πατέρα μου. Δίνει συνεχώς γλυκά στα παιδιά, τους μαθαίνει "κακές" λέξεις και να κάνουν όλα τα επικίνδυνα σπορ (να κρέμονται από ντουλάπες, να παίζουν με αληθινά κατσαβίδια, να κάνουν "ντα" κλπ). Αφού επί σχεδόν 4 χρόνια (όσο είναι ο μεγάλος μου) τσακωνόμασταν για αυτά και μυαλό δεν έβαζε, τώρα το γύρισα. Όταν έρχεται στο σπίτι δίνω στα παιδιά όλα τα γλυκά του κόσμου και τα αφήνω να ξεσαλώνουν. Τον φτάνω δηλαδή στο σημείο να μου κάνει παρατήρηση για τον τρόπο που τα μεγαλώνω. Έχει πάθει σοκ, διότι εκεί που με ήξερε αυστηρή ειδικά για το θέμα των γλυκών τώρα απορεί πώς έφτασα στο άλλο άκρο. Και του απαντώ πως μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα πως δεν θα γίνομαι εγώ η κακιά στα μάτια τους αλλά η καλύτερη μαμά. Θα το πιστέψετε; Έχει πιάσει το κόλπο, σταμάτησε να τους δίνει γλυκά αφού κατάλαβε πως δεν έχει το μονοπώλιο σ' αυτά (με κοιτάζει βεβαίως με ένα βλέμα απαξίωσης) που όμως δεν με πειράζει καθόλου αφού παραπλανώντας τον με αυτό τον τρόπο έχω το κεφάλι μου ήσυχο... :wink:

athens2006
23-02-09, 12:27
Αυτό με το κούρεμα νομίζω δεν υπάρχει μαμα που δεν το εχει κανει. Τον αφησα για τρεις μερουλες, οχι οτι το παιδι στραβωνοταν απο τη μια και μοναδικη μπουκλιτσα, της το ειπα κιολας οτι εγώ θα τον κουρεψω οταν τον παρω σπιτι. Και πάω να τον πάρω....
Επρεπε να δειτε το βλεμμα του συζυγου... και ειχε και ολα τα δικια. Μια φρατσα ολοισια κομμενη στη μεση του μετωπου και λιγο παραπανω... σαν κατι παιδακια, δεν θελω να χαρακτηρισω...
Το τι ακουσε δε λεγεται, ο συζυγος ξεροκαταπιε, πηρε το παιδι στο αυτοκινητο και με πηρε γρηγορα γρηγορα να φυγουμε.

Οσο για την πεθερα μου, ευτυχως που και η ιδια θεωρει οτι ειναι μεγαλη για να τον κρατησει, γιατι δεν θελω με τιποτα. Εδω η κουνιαδα μου τον ζητησε για λιγες μερες αλλά ευτυχως καθαρισε ο συζυγος. Εκει και αν δεν το αφηνα το παιδι μου. Μπορει να το αγαπανε αλλά αυτές οι εκδηλώσεις αγάπης οπου φωνάζεις μεχρι να σπάσουν τα τυμπανα οχι μονο του μωρου αλλά και τα δικά μας, και λιγο τσιμπας λιγο δαγκωνεις, λιγο... κατι μου κάνουν... Ασε πια με τις ΅κακες ΅λεξεις, το χω πει μια, το χω πει δυο, το λειε και ο αντρας μου πιο χύμα, δεν καταλαβαινουν, ακομη και απο το τηλεφωνο θα τις πουν. Ευτυχως ή δυστυχως δεν ξέρω αλλά μια φορά τους στολισε ο μικρος καταλήλως με αυτο που έλεγαν και λίγο σαν να σταματησαν.

mamakoula
23-02-09, 15:18
Αααααχχχχχχχ!!!!!Αχ,αχ,αχ,!!!!!!!!!!
Τα πεθερικά είναι 80 χρόνων, καλοστεκούμενα μεν, αλλά με όλες τις φθορές της ηλικίας .Δεν βλέπουν, δεν ακούνε κλπ. Μία φορά τόλμησα να αφήσω τη μικρή να βγώ με τον άνδρα μου αφού κοιμήθηκε η μικρή.Στο δύωρο γυρίσαμε και βρήκαμε τη μικρή να είναι ξύπνια στο πάρκο, με τη λερωμένη πιπίλα στο στόμα ενώ της είχα αφήσει καθαρή και της το είπα( η πεθερά θεόκουφη δεν ακούει τίποτα) και την τηλεόραση στη διαπασών (ήταν στο max). Η πεθερά μου με το που μας βλέπει μου λέει μας άκουσε και ήθελε παιχνίδι, ναι κάλα! Το κουφάνανε το παιδί με την τηλεόραση. Δε μπορώ να πω βέβαια είναι πολύ πρόθυμη να βοηθήσει και προσπαθεί να είναι διακριτική κτλ.Θα την αδικούσα αν έλεγα κάτι άλλο. Απλά επειδή έχει μάθει σε άλλο τρόπο ζωής γίνεται πολύ ενοχλητική χωρίς να το θέλει σε σημείο να με φτάνει στην υστερία.
Βέβαια, εγώ το έχω το κακό εις διπλούν. Έχω και τη μάνα μου. Η οποία όπως λέει και η φίλη παραπάνω, με το που βλέπει το παιδί μπίγει τις τσιρίδες. Μάλλον στο μυαλό της έχει συνδέσει την ένταση της τσιριάς με το πόσο αγαπάει το παιδί. Το κακό είναι ότι τσιρίζει στο παιδί όση ώρα είναι μαζί του. Εγώ πονοκεφαλιάζω φανταστείτε αυτό. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να της λέω ανά πέντε λεπτά να χαμηλώσει την ένταση. Και μη νομίζετε και το παιδί το νιώθει γιατί όταν τσιρίζει το παιδί δεν της δίνει καμία σημασία. ΄
Το κορυφαίο πάντως το είπε η μάνα μου προχθές στον άνδρα μου. Τα πεθερικά μου έχουν ήδη φτιάξει τους τάφους τους στο χωρίο τους (ανατριχιαστικό ε:::). Λέει ποιπόν η μαμά μου στον άνδρα μου :' Είπα και στην Ε......(σ.σ.πεθερά μου), μωρέ που πήγατε και κάνατε τους τάφους σας και πως θα τρέχουμε τόσο μακρυα στο χωριό". Πάγωσα!!! Ευτυχώς ο άνδρας μου είναι αρκούντως ευγενικός και απλά χαμογέλασε, ενώ ο πατέρας μου προσπάθησε να το σώσει λέγοντας της ότι να μην είναι τόσο σίγουρη ότι δεν θα προηγηθεί και ας είναι νεότερη.Από τέτοιες κοτσάνες όσες θέλετε.....

xrysalis
24-02-09, 01:41

Όντως!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

σωστόοοοοοοοοοο και αληθινόοοοοοοοοοο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

στο θέμα μου πάντως... τώρα που έχω ηρεμίσει αρκετά...
(αν και κάθε φορά που πιάνω το βαζάκι με τη ζάχαρη ο μικρός μου λέει αααα... και μου δείχνει το στόμα του... και το θυμάμαι... τέσπα... )
έχω να πω πως η μαμά της mata τα είπε όλα!!!
όταν δεν είσαι σπίτι... μην περιμένεις να γίνουν όλα όπως τα θες...

α... και κάτι ακόμη! τη μανούλα μου την αγαπώ και κακία δεν της κρατώ!!! :D

όσο για φρατζούλες και ψαλίδια... στο τσακ ήταν ο πεθερός μου να μου κουρέψει τον μικρό...
αυτό δεν θα το άντεχα... με τίποτα... και μόνο που μου το είχε πει... φούντωσα!!!! :lol:

40+mama
28-02-09, 12:58
αφηστε τα κοριτσια!!!

η πεθερα μου τοτε (η πρωην) τα δυο παιδια ειναι απο τον πρωτο μου γαμο... εκανε οτι της καπνισει!!!

οταν τον κρατουσε και ξυπνουσε το παιδι... βουταγε την πιπιλα στο μελι και του την εδινε!!!
μια φορα τον ταιζε σουπα και εδωσε στην πεθερα της να δοκιμασει (93 χρονων γιαγια) απο το ιδιο κουταλι που ταιζε το παιδι!
του εδωσε αυγο σε ηλικια 5 μηνων... πανω που μολις ειχαμε ξεκινησει φρουτοκρεμα!
και τα κορυφαια!!!
ερχοταν οι κουνιαδες της το πρωι για καφε και παιρνανε το παιδι με το ρηλαξ στην κουζινα οπου πινανε καφε και καπνιζανε ολες μαζι :evil:

ΠΑΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΣ! ΕΙΝΑΙΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!

vouraikos
01-03-09, 09:16
αφηστε τα κοριτσια!!!

και τα κορυφαια!!!

ΠΑΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΣ! ΕΙΝΑΙΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!

συγνωμη αυτη η πεθερα ζει???
της μιλας???
Ρε τι πραγματα ειναι αυτα......μιλαμε χαλαρα ειχα εφαρμοσει πανω της ολες τις στρατηγικες απο ταινιες με φονους......

delin
01-03-09, 09:30
Xτεσινο σκηνικο. Πηγα το μωρο στην πεθερα μου γιατι ειχα δουλεια με τον αντρα μου. Το πηγα κατα της 7. Γενικα το παιδι κατα τον τελευταιο μηνα το παιδι εχει μπει σε προγραμμα. Κοιματε απο της 8 το βραδυ με αργοτερο της 9. Αν νυσταξει κατα της 7,5 δεν το αφηνω να κοιμηθει περιμενω να περασει η ωρα. Αυτο η πεθερα μου το γνωριζει. Ομως το αφησε να κοιμηθει για μιση ωρα κατα της 8.
Ξερετε οτι το βραδυ την ειχα στο στηθος απο της 9,45 μεχρι της 11,30;
Φταιω να μην το ξανα αφησω; Aν αυτο το ειχε κανει η μανα μου θα τα ακουγε για τα καλα.

xrysalis
04-03-09, 00:34
delin μπορεί και να αλλαξωτόπισε... είναι μικράκι ακόμη... δε μπορείς να ξέρεις στα σίγουρα αν έφταιξε το μισάωρο του ύπνου... :?

Εξάλλου όπως τα λες, κατά τις 8 είναι η ώρα του... ποιός ξέρει γιατί δεν κατάφερε να κοιμηθεί συνεχώμενα...

amarylis
05-03-09, 12:10
Καλημέρα και από μενα!

Το ίδιο αναρωτιόμουν σήμερα καθώς για άλλη μία φορά μου δώσανε την αφορμή. Ενώ της έχω πει επανειλημένως να μην βλέπει τηλεόραση το παιδί με τις ώρες γιατί έχω παρατηρήσει ότι τον ενοχλούν τα μάτια του, κάνει πάλι του κεφαλιού της. Με αγνοεί τελείως!Τί άλλο πρέπει να κάνω δηλ. !Μου χε πει ότι δεν βλέπει παρά μόνο όταν πίνει το γάλα του, και σήμερα πάλι μου απέδειξε ότι μου λέει ψέματα κατάμουτρα. Γύρισα σπίτι το πρωί γιατί είχα ξεχάσει τα κλειδιά της δουλειάς και τους είδα πάλι κολλημένους στο σαλόνι μπορστά από την τηλεόραση. Και όταν της είπα γιατί το κάνει πάλι αυτό μου πε τέτοια ώρα βάζει ένα ωραίο μικι μάους..της είπα και εγώ ότι στην ηλικία που είναι ο μικρός έχει ανάγκη από παιχνίδι και συζητήσεις και όχι απο τηλεόραση!
Όπως και να χει με στεναχωρεί που μου λέει ψέματα και επιμένει κιόλας και που δεν σέβεται την επιθυμία μου. Και δεν έιμαι κανένας κέρβερος αλλά όταν σε αγνοούν εκνευρίζομαι. Εκτός αυτού μέχρι να φύγω από το σπίτι το πρωί τραγουδάνε και με το που κλείσω την πόρτα πάνε μέσα και βλέπουν τηλεόραση και δεν παίζουν καθόλου..και το έχω δει πολλάκις αυτό δεν έχει γίενι μία φορά. και θα μου πείτε μην είσαι αχάριστη, δεν είμαι αλλά από την άλλη δεν την πίεσε κανείς να τον κρατήσει αν δεν έχει την υπομονή να μας το πει και να βρω ένα άλλο άτομο, δεν είναι καθόλου κακό αντιθέτως θα είναι ξεκάθαρο από το να υποκρίνεται ότι περνάνε καλά και όταν λείπω τον αφήνει μόνο του.Δεν ξέρω τί να κάνω και δεν θέλω να το πω στον άντρα μου να της μιλήσουμε..

xrysalis
05-03-09, 12:22
amarylis είχαμε τους μπαμπάδες... έχουμε και τις γιαγιάδες με την τιβί ε; :roll:
δυστυχώς τους βολεύει το χαζοκούτι!

ελπίζω να μην βλέπει πολλές ώρες... αν είναι λίγες, η αλήθεια είναι πως είναι και ολίγον εκπαιδευτικά τα παιδικά (επιλεκτικά πάντα! όχι όλα!! ) εξάπτουν τη φαντασία, βοηθάνε στο λόγο κλπ...

αλήθεια έχετε γενέθλια όπως λέει το τίκερ;;;
αν ναι... να τα εκατοστήσει το καμάρι σου!!! :D

amarylis
05-03-09, 15:06
xrysalis ναι ναι..θυμάμαι που τα είχαμ επει με το χαζοκούτι και τους μπαμπάδες :wink: το μήλο όμως κάτω από την μηλιά θα πέσει τί περίμενα..αχ!

Εννοείτε του βάζω dvd και βλέπουμε συγκεκριμένες ώρες όμως δεν είμαι υπερβολική, αλλού ήθελα να εστιάσω.
Είχαμε γενέθλια 22 Γενάρη απλώς δεν έχω αλλάξει ακόμη το ticker, δνε ξέρω πώς..πρέπει να το ψάξω.
Να χαίρεσαι και εσύ τον μικρό σου :)

vera
05-03-09, 19:00
Χρυσαλιδουλα βλεπει τηκεοραση ο Ωριωνας? ο Αλεξανδρος δεν ενδιαφερεται καθολου ευτυχως........αναρρωτιομουν αν ειναι ακομα μικρος.....

Athena
05-03-09, 19:04
delin μπορεί και να αλλαξωτόπισε... είναι μικράκι ακόμη... δε μπορείς να ξέρεις στα σίγουρα αν έφταιξε το μισάωρο του ύπνου... :?

Εξάλλου όπως τα λες, κατά τις 8 είναι η ώρα του... ποιός ξέρει γιατί δεν κατάφερε να κοιμηθεί συνεχώμενα...χαλαρωσε μανουλιτσα...καλα σου λεει,ειναι πολυ μικρο και αναστατωνεται ακομη με τις αλλαγες.

Athena
05-03-09, 19:08
κακό αντιθέτως θα είναι ξεκάθαρο από το να υποκρίνεται ότι περνάνε καλά και όταν λείπω τον αφήνει μόνο του.Δεν ξέρω τί να κάνω και δεν θέλω να το πω στον άντρα μου να της μιλήσουμε..πολυ ξεκαθαρο ε;;μηπως αν γινοντουσαν ολα πιο ξεκαθαρα να λυνοντουσαν πολλα;; :roll: μηπως δυσκολευεσαι να θεσεις τα ορια σου;γιατι το να βρεις αλλο ατομο δεν ειναι ουτε πιο ευκολο,ουτε πιο βολικο.

xrysalis
06-03-09, 00:15
δεν είμαι υπερβολική, αλλού ήθελα να εστιάσωτο ξέρω βρε! το κατάλαβα! εγώ το πήγα πάλι παραπέρα!!

vera ο Ωριώνας έμαθε την τιβι από τη γιαγιά που του βάζει παιδικά το πρωί (για να ξεζαβλακώσει από τον ύπνο!!
καλό ε;;; :lol:
amarylis... σε νοιώθω... όσο και να λέω πως το χαζοκούτι αποβλακώνει... εκείνη επιμένει πως τον ξυπνάει!!
τουλάχιστον έχω καταφέρει νομιζω να βλέπει αυτά που θέλω... όχι κάτι βλακείες... αλλά πάλι... σπίτι δεν είμαι... δεν ξέρω και 100%)
και επίσης την έμαθε από τον μπαμπά του! το απόγευμα που τον κρατά για να κάνω κι εγώ ένα μπάνιο....

ευτυχώς δεν τρελένεται!
συνήθως όταν είναι ανοιχτή δεν της δίνει σημασία!

πιστευω πως το ενδιαφερον τους για την τιβι δεν είναι μόνο θέμα ηλικίας αλλά και ερεθίσματος!! στις ειδήσεις αδιαφορεί αλλά στις διαφημίσεις είναι κάποιες που ξετρελένεται!!

vera
06-03-09, 03:10
Κι ο Αλεξανδρος βλεπει καποιες διαφημισεις αλλα τιποτε αλλο.......και χαιρομαι πολυ........θα μου εκανε εντυπωση να βλεπει ακομα και παιδικα.....εχω την εντυπωση οτι ειναι νωρις ακομα να δειξουν ενδιαφερον για τηλεοραση για αυτο και ρωτω.......μια φιλη με συνομηλικο παιδι μου λεει οτι οχι μονο βλεπει παιδικα dvd απο ενος ετους αλλα χειριζεται και το τηλεκοντρολ.........προσωπικα δεν θα επιδιωκα κατι τετοιο........αλιμονο αν κολλησουν τοσο νωρις.......κι ομως πολλες γνωστες μου επιμενουν οτι μονο ετσι απασχολουνται τα παιδια και ησυχαζουν και σε λιγο θα παρακαλω κι εγω να μαθει ο δικος μου.......τι να πω......αν και χρειαζομαι τροπο να τον κανω να αυτοπασχολειται δεν προκειται ποτε να τον βαζω να βλεπει τηλεοραση..........καλυυτερα να μη εχω χρονο ουτε για τουαλετα..... :roll:

νούφαρο
06-03-09, 03:24
και το νουφαρο μόνο διαφημίσεις βλέπει απλά τις βλέπει ΟΛΕΣ :roll: όλα τα άλλα και τα παιδικά που τον τσέκαρα τον αφήνουν αδιάφορο.... :roll: :roll: :D
έχει τύχει να κοιμάτε και να ξυπνήσει από την αγαπημένη διαφήμιση και μετά τούμπα πάλι.. :roll: :lol:

έχει προτίμηση στις διαφ με τα 118κάτι....50 - 88 κλπ :lol: :lol: :lol:

helen18
06-03-09, 03:35
Νούφαρο,κι εδώ είρθες? :lol:

vera
06-03-09, 03:36
Ειναι η μουσικη που τα τραβαει..........ο δικος μου τρελλαινεται με τις διαφημισεις του τζαμπο........

Παντως χαιρομαι γιατι οταν ηταν νεογεννητο, ειχα παντα την τηλεοραση αναμενη τις ωρες που θηλαζα και δεν αντεχα να την κλεισω........τον τραβουσαν τα φωτα και ο ηχος και κοιτουσε κατα κει συνεχεια........ειχα αγχος και τυψεις.........αλλα μετα απο ενα διαστημα ξεκολλησε εντελως...... :D

νούφαρο
06-03-09, 03:37
Νούφαρο,κι εδώ είρθες? :lol:

ενώ εσύ θες να μας πεις τυχαία πέρασες??? :roll: :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

άμα ξενυχτάς περνάς από όλες τις φωτεινές γωνιές :wink: :lol: :lol: :lol:

νούφαρο
06-03-09, 03:39
Ειναι η μουσικη που τα τραβαει..........ο δικος μου τρελλαινεται με τις διαφημισεις του τζαμπο........

Παντως χαιρομαι γιατι οταν ηταν νεογεννητο, ειχα παντα την τηλεοραση αναμενη τις ωρες που θηλαζα και δεν αντεχα να την κλεισω........τον τραβουσαν τα φωτα και ο ηχος και κοιτουσε κατα κει συνεχεια........ειχα αγχος και τυψεις.........αλλα μετα απο ενα διαστημα ξεκολλησε εντελως...... :D

vera ακριβώς ίδια συμπεριφορά είχαμε και μεις :roll: :lol: :lol:
τώρα δεν κάθεται ούτε δευτερόλεπτο σε μια θέση μόνο στις διαφ πατάει το κουμπί freeze :lol: :lol: :lol:

vera
06-03-09, 04:06
Ασε το τηλεκοντρολ...αλλο πακετο........δε το αφηνει σε ησυχια οπως και οτι κουμπι υπαρχει πανω σε τιβι και στερεο.........καλυτερα απο μενα τα χειριζεται........σε λιγο θα σερφαρει στο ιντερνετ!!!! :lol:

νούφαρο
06-03-09, 04:10
Ασε το τηλεκοντρολ...αλλο πακετο........δε το αφηνει σε ησυχια οπως και οτι κουμπι υπαρχει πανω σε τιβι και στερεο.........καλυτερα απο μενα τα χειριζεται........σε λιγο θα σερφαρει στο ιντερνετ!!!! :lol:

καλέ μήπως έχεις το παιδί μου δανεικό?? :lol: :lol: (όχι γιατί δεν είπαμε τίποτα για το μίσθιο :roll: :roll: :lol: )

vera
06-03-09, 04:17
Αχαααααααα....

να σου πω και το αλλο.......αντι για παιχνιδια παιζει με φορτιστες και πολυμπριζα........τα αρκουδια ουτε να τα φτυσει.......... :lol:

νούφαρο
06-03-09, 04:22
Αχαααααααα....

να σου πω και το αλλο.......αντι για παιχνιδια παιζει με φορτιστες και πολυμπριζα........τα αρκουδια ουτε να τα φτυσει.......... :lol:

:shock: :shock: :shock: :shock:
και υπολογιστές και κομπιουτεράκια calculator και μπαινοβγάζει βύσματα και αναβοσβήνει διακόπτες και πατάει τα κουμπιά στα πλυντήρια και βάζει το κλειδί στην κλειδωνιά??

το χω ξαναπει είναι γκατζετάκιας το νουφ μου :oops: :oops:

:shock: :shock: :shock: μα τι στο καλό κλώνοι είναι οέο :?: :?: :?: :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: 8) 8) 8) 8)

με γεια μας τα δίδυμα (ποια τα χώρισε ας ομολογήσει :roll: )

vera
06-03-09, 04:32
Χαχα.......κι ο δικος μου τρελα με τα βυσματα.......με αναγκαζει να να τα βαζωβγαζω ολη την ωρα....... :shock:

Και με τις ασφαλειες στος πορτες.......οτι εχει κουμπι φυσικα πρεπει να πατιεται συνεχεια........θα μου ξετιναξει το πισι γιατι παταει ΤΑ ΠΑΝΤΑ........το τι βρισκω μεσα στις υποδοχες των drive δεν περιγραφεται!!!! Μονο τις παντοφλες μου δεν εχει καταφερει ακομα χωσει!!! :lol:

Τι παιδια ειναι αυτα εεεεεεε? Δεν ξερω τι παιχνιδια να του παρω.......παιζει μονο με τον πατατουλη και κατι τουβλακια πολυχρωμα σε διαφορα σχηματα που μπαινουν το ενα πανω στο αλλο σαν καλαμακια και φτιαχνουν σπιτι υποτιθεται........δεν ξερω τι να του αγορασω για να αφησει ησυχα επιτελους τα ρημαδια τα γκατζετακια.......

Το μονο νον χαι τεκ με το οποιο εχει αναπτυξει εμμονη ειναι οι παντοφλες μας....... :shock: ...και τις θελει φορεμενες απο μας...δεν δεχεται καινουριες....... :?

Αιντες καληνυχτες!!! :wink:

alcyon
06-03-09, 08:52
με γεια μας τα δίδυμα (ποια τα χώρισε ας ομολογήσει :roll: )[/color]

Κάντε τα ..... τρίδυμα! :?
Κι εμένα ο δικός μου.... τα ίδια! Πόλεμος γίνεται κάθε φορά για να σταματήσει να παίζει με πληκτρολόγια - ποντίκια, οθόνες, στερεοφωνικά, τηλεόραση, κουζίνα, φούρνο, κασσετόφωνο, διακόπτες, φωτιστικά ....
.... ότι έχει διακόπτη και βύσμα .... γενικά! :x

xrysalis
06-03-09, 09:40
Το μονο νον χαι τεκ με το οποιο εχει αναπτυξει εμμονη ειναι οι παντοφλες μας....... :shock: ...και τις θελει φορεμενες απο μας...δεν δεχεται καινουριες....... :? ααααααα.... εμένα έχει εμμονή με τις παντόφλες μας... αλλά θέλει να τις φορά πάνω από τις δικές του και να περπατά σαν πιγκουίνος!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mammy
06-03-09, 09:42
τετράδυμα να πω;;;;; Πού θα το φτάσουμε το νούμερο;;; :lol:

νούφαρο
06-03-09, 09:49
Το μονο νον χαι τεκ με το οποιο εχει αναπτυξει εμμονη ειναι οι παντοφλες μας....... :shock: ...και τις θελει φορεμενες απο μας...δεν δεχεται καινουριες....... :? ααααααα.... εμένα έχει εμμονή με τις παντόφλες μας... αλλά θέλει να τις φορά πάνω από τις δικές του και να περπατά σαν πιγκουίνος!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ειδικά το τι γινεται με του μπαμπά του Νο48 δεν περιγράφεται.................... :roll: :roll: :roll:

καλέ μαλλόν πρόκειται για ντουζίνα: 12δυμα (βάλε να χουμε να 'μαστε μέσα..... :!: :roll: :roll: ):lol: :lol:

xrysalis
06-03-09, 10:48
ειδικά το τι γινεται με του μπαμπά του Νο48 δεν περιγράφεται.................... :roll: :roll: :roll:μωρε περιγράααααααααααφεται!!

με τα βατραχοπέδιλα... το ψαροντέφουκο του λείπει!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

amarylis
06-03-09, 15:50
κακό αντιθέτως θα είναι ξεκάθαρο από το να υποκρίνεται ότι περνάνε καλά και όταν λείπω τον αφήνει μόνο του.Δεν ξέρω τί να κάνω και δεν θέλω να το πω στον άντρα μου να της μιλήσουμε..πολυ ξεκαθαρο ε;;μηπως αν γινοντουσαν ολα πιο ξεκαθαρα να λυνοντουσαν πολλα;; :roll: μηπως δυσκολευεσαι να θεσεις τα ορια σου;γιατι το να βρεις αλλο ατομο δεν ειναι ουτε πιο ευκολο,ουτε πιο βολικο.

υπάρχει αλήθεια σε αυτό που λες..δυστυχώς.. απλώς πολλές φορές από συμβαίνει για να αποφύγω προστριβές

Deleni
06-03-09, 17:26
[καλέ μαλλόν πρόκειται για ντουζίνα: 12δυμα (βάλε να χουμε να 'μαστε μέσα..... :!: :roll: :roll: ):lol: :lol:

Κάντε τα 15άδυμα.... (και η δικιά μου απέκτησε πλέον τα ολόδικά της καλώδια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

νούφαρο
06-03-09, 17:45
[καλέ μαλλόν πρόκειται για ντουζίνα: 12δυμα (βάλε να χουμε να 'μαστε μέσα..... :!: :roll: :roll: ):lol: :lol:

Κάντε τα 15άδυμα.... (και η δικιά μου απέκτησε πλέον τα ολόδικά της καλώδια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

:shock: :shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll: :roll:
:idea: :arrow: μήπως γίνεται αυτό επειδή λένε ότι "όλη η ελλάδα ένα κρεβάτι είναι :?: :roll: :roll: "

τελος δε θα ξαπανώ αγκαιν το μονάκριβο - μοναδικο μου το αγόρι :cry: :cry: :roll: :roll:

μου γκρεμισατε τον ουρανο .............. :roll: :roll:

Deleni
06-03-09, 19:30
:shock: :shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll: :roll:
:idea: :arrow: μήπως γίνεται αυτό επειδή λένε ότι "όλη η ελλάδα ένα κρεβάτι είναι :?: :roll: :roll: "[/b]

τελος δε θα ξαπανώ αγκαιν το μονάκριβο - μοναδικο μου το αγόρι :cry: :cry: :roll: :roll:

μου γκρεμισατε τον ουρανο .............. :roll: :roll:

http://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gifhttp://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gifhttp://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gifhttp://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gifhttp://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gifhttp://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gifhttp://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gifhttp://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gifhttp://dl9.glitter-graphics.net/pub/1155/1155329vrgdwakwr0.gif

antigonii
11-03-09, 12:30
εμενα ευτυχως η πεθερα μ φοβαται και ετσι δν το πιανει καλα καλα το μωρο ομως η μαμα μου ειναι αλλο φρουτο!!προθες να φαναστητε τν επιασα να δινει στην μικρη μου ΨΑΡΟΣΟΥΠΑ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΡΙΖΑΚΙ :shock: εντωμεταξυ η μικρη ειναι 5,5 μηνων ασε που τν ειχα και μου εκανε εμετο ολ νυχτα μια φορα τν προλαβα τν ωρα που πηγαινε να της δωσει φυστιιβουτηρο :!: :!: η δικαιολογια της ?εγω μεγαλωσα 9παιδια και ξερω :!:

sofia_nefeli
12-03-09, 09:24
εμενα ευτυχως η πεθερα μ φοβαται και ετσι δν το πιανει καλα καλα το μωρο ομως η μαμα μου ειναι αλλο φρουτο!!προθες να φαναστητε τν επιασα να δινει στην μικρη μου ΨΑΡΟΣΟΥΠΑ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΡΙΖΑΚΙ :shock: εντωμεταξυ η μικρη ειναι 5,5 μηνων ασε που τν ειχα και μου εκανε εμετο ολ νυχτα μια φορα τν προλαβα τν ωρα που πηγαινε να της δωσει φυστιιβουτηρο :!: :!: η δικαιολογια της ?εγω μεγαλωσα 9παιδια και ξερω :!:
πλακα κανεις!!! :shock: :shock: :shock:

antigonii
12-03-09, 14:17
καθολου :!: :!: ασε και οταν της ειπα μην της δινει γιατι τι μωρο θα κρουφτει μου λεει και εσας σας εδινα δν παθατε τιποτα!

antigonii
12-03-09, 14:19
καθολου :!: :!: ασε και οταν της ειπα μην της δινει γιατι τι μωρο θα κρουφτει μου λεει και εσας σας εδινα δν παθατε τιποτα!

novpal
03-06-09, 12:22
Περνώντας λίγο δύσκολα τον τελευταίο καιρό με τα πιτσιρίκια, θέλω απλά να καταγγείλω τη συμπεριφορά των γιαγιάδων-παππούδων, έτσι για να μου φυγει το άχτι...
- Μάλωνα το παιδί γιατί μπουγέλωσε τον παππού του & αυτός του έκανε μουρίτσες & με κορόιδευε στο παιδί (ο πατέρας μου είναι αυτός)
- Εγώ ταίζω πάντα το παιδί στο τραπέζι αλλά η μάνα μου επιμένει να του δίνει τα φρούτα στο δωμάτιό του, στο μπαλκόνι & γενικά να τον κυνηγάει γύρω γύρω. Βέβαια, ξεκινάει στις 10 & τελειώνει στις 11.30...
- Η πεθερά μου, του δίνει κρυφά σοκολάτα & προσπαθεί πάλι κρυφά να του μάθει αγγλικά (27 μηνών είναι ακόμα)
- Ο πεθερός μου, επίσης χώνεται όταν προσπαθούμε να επιβάλλουμε την τάξη!!!
Μα 4/4??? Πώς τα καταφέραμε? Αν και το βραβείο το παίρνει ο μπαμπάς μου & η πεθερά μου
:) :) :)

chrysa.ps
03-06-09, 12:33
Περνώντας λίγο δύσκολα τον τελευταίο καιρό με τα πιτσιρίκια, θέλω απλά να καταγγείλω τη συμπεριφορά των γιαγιάδων-παππούδων, έτσι για να μου φυγει το άχτι...
- Μάλωνα το παιδί γιατί μπουγέλωσε τον παππού του & αυτός του έκανε μουρίτσες & με κορόιδευε στο παιδί (ο πατέρας μου είναι αυτός)
- Εγώ ταίζω πάντα το παιδί στο τραπέζι αλλά η μάνα μου επιμένει να του δίνει τα φρούτα στο δωμάτιό του, στο μπαλκόνι & γενικά να τον κυνηγάει γύρω γύρω. Βέβαια, ξεκινάει στις 10 & τελειώνει στις 11.30...
- Η πεθερά μου, του δίνει κρυφά σοκολάτα & προσπαθεί πάλι κρυφά να του μάθει αγγλικά (27 μηνών είναι ακόμα)
- Ο πεθερός μου, επίσης χώνεται όταν προσπαθούμε να επιβάλλουμε την τάξη!!!
Μα 4/4??? Πώς τα καταφέραμε? Αν και το βραβείο το παίρνει ο μπαμπάς μου & η πεθερά μου
:) :) :)

α καλα, με τους παππουδες και τις γιαγιαδες δεν βρισκεις ακρη.. Εμενα ο πεθερός μου την εχει μονιμα στην αγκαλιά. την βαζει στον ωμο και κοβει βολτες στο σπιτι. Βρε αστην κατω, θα συνηθίσει το μωρο στην αγκαλιά, τιποτα..το ιδιο και η μαμα μου.Ευτυχως η πεθερα μου και ο μπαμπας μου δεν την μαθανε αγκαλιές. Απο την άλλη χαίρονται και αυτόί, τι να τους πεις..Απλα εμεις ην πληρωνουμε την νυφη μετα στο σπίτι!1 τελος παντων, ας μην ειμαι και αχαριστη,ήδη με βοηθανε πολυ με το μωρο αφου δουλευω οποτε διακαιουνται και αυτοι να τα κακομαθαίνουν λίγο.

annia
03-06-09, 12:48
εμενα εχει μια μανια παλι οτι κανει αυτη να ειναι σωστο οτι κανω εγω και ο συζυγος να ειναι λαθος...οταν την κραταει μερικες φορες κανει του κεφαλιου της της αλλαζει τα φωτα με το προγραμμα εντελως την βαζει οτι ωρα να ναι να κοιμηθει και την ξυπναει στα αγρια χαραματα..αφου να φανταστεις ηταν 8μηνων και της εδωσε να φαει κρεμμυδι:shock::shock:.τις =δινει καραμελες σοκολατες και τα συναφη..αλλα μετα τα τελευταια εχει να την δει 15μερες..χε χε χε:cool:http://www.http://www.xarakas.gr/baby/line_flow1_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae92020eceff5.gif (http://www.xarakas.gr)http://www.http://tickers.givingbirthnaturally.com/image.php?id=f384e (http://tickers.givingbirthnaturally.com)

novpal
03-06-09, 13:14
Και μετά, εμείς είμαστε οι κακοί, σωστά? Τουλάχιστον τους δικούς μου τους βριζω, τσκωνόμαστε & όλα καλά μετά. Στα πεθερικά δεν έχω την άνεση & ο άντρας μου μούγκα! Βαριέται λέει να τσακώνεται. Δίκιο έχει, αλλά εγώ αν δεν μιλήσω βράζω...

novpal
03-06-09, 13:18
εμενα εχει μια μανια παλι οτι κανει αυτη να ειναι σωστο οτι κανω εγω και ο συζυγος να ειναι λαθος...οταν την κραταει μερικες φορες κανει του κεφαλιου της της αλλαζει τα φωτα με το προγραμμα εντελως την βαζει οτι ωρα να ναι να κοιμηθει και την ξυπναει στα αγρια χαραματα..αφου να φανταστεις ηταν 8μηνων και της εδωσε να φαει κρεμμυδι:shock::shock:.τις =δινει καραμελες σοκολατες και τα συναφη..αλλα μετα τα τελευταια εχει να την δει 15μερες..χε χε χε

Εμάς η πεθερά μου ήταν εκτός Αθηνών για 3 μήνες & τώρα θέλει να αναπληρώσει το χαμένο χρόνο... Να το πάρω σαν απειλή? :) :)
Όσο για το κρεμμύδι, τι, ωμό της το δίνει? Γιατί αν είναι να της το βάζεις στη σουπίτσα της κάνει πολύ καλό. Τις καραμέλες δεν το συζητώ! Πέρα απο το οτι δεν ΄πρέπει να μάθουν στη ζάχαρη, μπορεί να τις καταπιεί!!!

annia
03-06-09, 13:31
Εμάς η πεθερά μου ήταν εκτός Αθηνών για 3 μήνες & τώρα θέλει να αναπληρώσει το χαμένο χρόνο... Να το πάρω σαν απειλή? :) :)
Όσο για το κρεμμύδι, τι, ωμό της το δίνει? Γιατί αν είναι να της το βάζεις στη σουπίτσα της κάνει πολύ καλό. Τις καραμέλες δεν το συζητώ! Πέρα απο το οτι δεν ΄πρέπει να μάθουν στη ζάχαρη, μπορεί να τις καταπιεί!!!

ομω καλε τελειως αμα ηταν μεσα στη σουπα δεν θα με πειραζε αλλα σκετο..μια φορα τις εδωσε τουρσι καυτερο μου ηρθε να την πνιξω...παρτο σαν απειλη φυγε εσυ καλυτερα τωρα:D:D:D

elachl
03-06-09, 13:35
οσο και να φωνζω οτι δεν θελω να δινουνε τα πεθερικα μου χολς στο μωρο μεγραφουνε.απλα κανουν του κεφαλιου τους!ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβουν?

novpal
03-06-09, 15:07
Χολς ???? Τι Χολς??? τις καραμέλες για το λαιμό??? Αν είναι δυνατόν!!!
Και εσένα annia, τουρσί??? Μα θα τους τρυπήσει το στομαχάκι τους! Απορώ, και στα παιδιά τους έκαναν τα ίδια ή τους έχει πιάσει η βλακεία λόγω ηλικίας? Σαν το θείο μου που μου είπε οτι δίνει στο 12μηνών εγγονάκι του σαλαμάκι & λουκανικάκι! Αντί για βόλτα στο πάρκο το σέρνει το μωρό σε ένα καφενείο στην Καισαριανή & πίνει το ουζάκι του (σημ. μετά οδηγεί) & ενώ η ξαδέλφη μου του βάζει ταπεράκι με φαγητό, αυτός του δίνει απο την ποικιλία του ούζου για να μαθαίνει! Έγκλημα!!!

νεφελη
04-06-09, 09:01
Εγω ειμαι της αποψης οτι αν καποιος θετει σε κινδυνο το παιδι με τον οποιοδηποτε τροπο τοτε απλα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να μενει μονος με το παιδι. Ακομα κ αν τα οικονομικα μου δεν ηταν στην καλυτερη κατασταση κ παλι θα εβρισκα καποια λυση προκειμενου να προστατεψω το παιδι. Ακομα κ βρεφονηπιακος μεχρι το βραδυ ειναι καλυτερος απο παπουδες που δενβ ειναι σε θεση να προσεξουν το παιδι σωστα. Γιατι δεν χρειαζεται πολυ για να γινει το ανεπανορθωτο.. Κ γιαυτο δε χωρουν κ ευγενειες κ ντροπες σε τετοια θεματα.
Τωρα αν απλα δε συμφωνουμε με τον τροπο διαπαιδαγωγησης τοτε το καλυτερο ειναι να τους το πουμε ξεκαθαρα, παρα να βραζουμε μεσα μας ή να μαλωνουμε με τον αντρα μας. Κ βεβαια ας ειμαστε κ λιγο ανεκτικες σε καποια θεματα. Γιατι καταρχας ειναι μεγαλοι ανθρωποι κ αποψεις που ειχαν μια ζωη δεν ειναι ευκολο να αλλαξουν απο τη μια μερα στην αλλη. Θελει με ηρεμια κ συζητηση λιγο να κανουμε πισω εμεις, λιγο εκεινοι ωστε να βρεθει μια λυση που να ειναι ανεκτοι για ολους. Γιατι το να τους ζηταμε να αλλαξουν τελειως τους τροπους τους ειναι μαλλον αδυνατον κ το μονο που θα καταφερουμε ειναι να κανουν οτι κανουν πισω απο την πλατη μας. Καλυτερα λοιπον κατι ενδιαμεσο, το οποιο σιγουρα θα το τηρουν. Κ στο κατω κατω ο ρολος του παππου κ της γιαγιας αυτος δεν ηταν παντα, να κακομαθαινουν δηλαδη τα εγγονια? Αν παλι καποια ειναι τοσο απολυτη στις αρχες της, τοτε μηπως να εβρισκε καποια νταντα, η οποια θα πληρωνεται κ θα ειναι υποχρεωμενη (περιπου..) να ακολουθει τις οδηγιες της κατα γραμμα?
Αλλα προς Θεου αν τιθεται θεμα ασφαλειας του παιδιου ΜΗΝ τα αφηνετε ουτε λεπτο! Κριμα δε θα ειναι να συμβει κατι?

DEMS
04-06-09, 10:09
Εγω ειμαι της αποψης οτι αν καποιος θετει σε κινδυνο το παιδι με τον οποιοδηποτε τροπο τοτε απλα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να μενει μονος με το παιδι. Ακομα κ αν τα οικονομικα μου δεν ηταν στην καλυτερη κατασταση κ παλι θα εβρισκα καποια λυση προκειμενου να προστατεψω το παιδι. Ακομα κ βρεφονηπιακος μεχρι το βραδυ ειναι καλυτερος απο παπουδες που δενβ ειναι σε θεση να προσεξουν το παιδι σωστα. Γιατι δεν χρειαζεται πολυ για να γινει το ανεπανορθωτο.. Κ γιαυτο δε χωρουν κ ευγενειες κ ντροπες σε τετοια θεματα.

Συμφωνώ απόλυτα. Μέχρι πέρσι άφηνα το γιο μου στην πεθερά μου για να πάω στη δουλειά και αυτή τον έστελνε με την αλλοδαπή οικιακή βοηθό της σε μια παιδική χαρά, η οποία συνορεύει με πλατεία που μαζεύει όλο τον "καλό" τον κόσμο. Την πρώτη φορά που το πήρα χαμπάρι ζήτησα από τον άντρα μου και της το απαγόρευσε. Την δεύτερη αποφασίσαμε να τον πάμε παιδικό σταθμό και έληξε το θέμα.

novpal
04-06-09, 12:43
Συμφωνώ απόλυτα. Μέχρι πέρσι άφηνα το γιο μου στην πεθερά μου για να πάω στη δουλειά και αυτή τον έστελνε με την αλλοδαπή οικιακή βοηθό της σε μια παιδική χαρά, η οποία συνορεύει με πλατεία που μαζεύει όλο τον "καλό" τον κόσμο. Την πρώτη φορά που το πήρα χαμπάρι ζήτησα από τον άντρα μου και της το απαγόρευσε. Την δεύτερη αποφασίσαμε να τον πάμε παιδικό σταθμό και έληξε το θέμα.

Έχεις δίκιο. Είναι φοβερό να μην έχεις εμπιστοσύνη στο άτομο που το κρατάει. Τουλάχιστον έχεις τη συμπαράσταση του συζύγου. Εμένα ο δικός μου αρνείται να δεχτεί οτι η μητέρα του δεν τα καταφέρνει. Είναι καλή γυναίκα & το λατρεύει το παιδί (το ένα γιατί το μωρό δεν το έχει ζήσει πολύ) αλλά... Αυτός είναι & ο λόγος που δεν μπορούμε να φύγουμε ένα Σαβ/κο. Εγώ θέλω να αφήσω τα παιδιά στο σπίτι μας & να τα κρατήσουν οι γονείς μου ενώ ο σύζυγος προτιμά να "μοιράσουμε" τα παιδιά στις γιαγιάδες ωστε να μην μείνει κανείς παραπονεμένος! Λες & τα παιδιά είναι παιχνίδι!

anastasia&marilou
05-06-10, 17:57
Μια απο τα ιδια συμβαινει κ εδω....και μενα τα ιδια κανουν...Εμαθα πριν λιγο καιρο απο την πεθερουλα μου(αγιος ανθρωπος και με βοηθα πολυ!) οτι η μαμα της που μου την κραταει οταν δουλευω γιατι η πεθερα μου κραταει το αλλο εγγονακι 2μιση μηνες μεγαλυτερο,εδινε για μια εβδομαδα ριζαλευρο στο γαλα του παιδιου γτ ειχε λεει αδυνατισει.Και απορουσα γιατι εκανα μπουτια το μωρο...Εκανα το εξης απλο,πηρα τηλεφωνο μπροστα σε ολους τη γιατρο η οποια με κατσαδιασε γιατι τοτε το μωρο ηταν μολις στο τεταρτο μηνα,το καταλαβαν..και διακριτικα ειπαν στη γιαγια,που κατα τα αλλα ειναι εξαιρετη σε ολα της και την ευχαριστω πολυ,να μην τησ ξαναδωσει...Τωρα αν το διατηρησε δεν ξερω...Ουτως η αλλως την αλλη εβδομαδα ξεκιναμε και εμεις τις κρεμες..Καλο κουραγιο!

anastasia&marilou
05-06-10, 18:00
Αλλα εχουμε και αλλα τραβηγμενα...ο πεθερος να δινει ζουμι απο φασολαδα απο σαλατα κτλ αλλα ισα ισα στα χειλη...υπεθεσα οτι ειναι οκ ετσι...να ρωτησωψ κιολας κατι μια που το αναφερουμε...παγωσα στη ψυξη χυμο απο φραουλες και εβγαλα ενα παγακι και της το εβαζα στα ουλα...η χαρα της δεν περιγραφεται!θα της κανει κακο λετε?δεν εβαλα ζαχαρη..μονο λιωμενη φραουλα..

babystar
05-06-10, 18:59
παγωσα στη ψυξη χυμο απο φραουλες και εβγαλα ενα παγακι και της το εβαζα στα ουλα...η χαρα της δεν περιγραφεται!θα της κανει κακο λετε?δεν εβαλα ζαχαρη..μονο λιωμενη φραουλα..

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η φράουλα είναι αλλεργιογόνος γενικά και πέρσι που η δική μου ήταν 6 μηνών τέτοια εποχή και γενικώς ξεκινούσαμε τα φρούτα, τη φράουλα μου την είχε απαγορεύσει η γιατρός...Φέτοσ βέβαια, έφαγε!Αν πάλι δε δείξει σημάδι αλλεργίας, κανένα κακό-χυμό δίνεις, τι να πω!!!

Nefelirene
05-06-10, 20:36
Αχ ακριβώς πάνω στο θέμα την ώρα που τα νευρα μου και τα μαλλία μου είναι τελείως όρθια.¨Ημασταν στην αξιολάτρευτη πεθερούλα για καφέ ε΄μου λεέι να σου βγάλω και ένα λικεράκι που έφτιαξα ,ε βγάλτε μου λεώ και εγώ, ε να σου βγάλω και ένα πατατάκι όχι καλέ δεν θέλω εγώ κτλ.
Αποτέλεσμα τα έβγαλε η μικρή λυσσαξε εγώ την λυπηθηκα και αποφάσισα ότι τώρα που είναι 2,5ε ενα πατατάκι μια φορά στο τόσο δεν είναι και τοσο τραγικό.Της εδωσα 2-3 και τέλος της έδωσα το γιαουρτάκι της .Πάω τουαλέτα πριν φύγουμε και ακούω την μικρή που ζητάει πατατάκι μέχρι να προλάβω να ανασκουμπωθώ και να βγώ ακούω την πεθερούλα μου φάτο γρήγορα γιατι αν μας δει η μαμά σου θα μας σκοτώσει.:shock:και εκείνη να :razz::razz::razz: και η μικρή να τρώει .Συγνώμη δεν άντεξα πήρα το παταάκι απο το στόμα του παιδιού έβαλα και κάτι ύστερικές φωνές και τελικά φύγαμε.Γιατί κυρία μου αφού η μαμα είπε όχι και το παιδί το σεβάστηκε (περίπου)εσύ γιατι χώνεις τα μούτρα σου.:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:Αυριο θα με καταθάψει στον σύζηξ αλλά χε@^%κα

angel_mammy
05-06-10, 20:53
Αχ ακριβώς πάνω στο θέμα την ώρα που τα νευρα μου και τα μαλλία μου είναι τελείως όρθια.¨Ημασταν στην αξιολάτρευτη πεθερούλα για καφέ ε΄μου λεέι να σου βγάλω και ένα λικεράκι που έφτιαξα ,ε βγάλτε μου λεώ και εγώ, ε να σου βγάλω και ένα πατατάκι όχι καλέ δεν θέλω εγώ κτλ.
Αποτέλεσμα τα έβγαλε η μικρή λυσσαξε εγώ την λυπηθηκα και αποφάσισα ότι τώρα που είναι 2,5ε ενα πατατάκι μια φορά στο τόσο δεν είναι και τοσο τραγικό.Της εδωσα 2-3 και τέλος της έδωσα το γιαουρτάκι της .Πάω τουαλέτα πριν φύγουμε και ακούω την μικρή που ζητάει πατατάκι μέχρι να προλάβω να ανασκουμπωθώ και να βγώ ακούω την πεθερούλα μου φάτο γρήγορα γιατι αν μας δει η μαμά σου θα μας σκοτώσει.:shock:και εκείνη να :razz::razz::razz: και η μικρή να τρώει .Συγνώμη δεν άντεξα πήρα το παταάκι απο το στόμα του παιδιού έβαλα και κάτι ύστερικές φωνές και τελικά φύγαμε.Γιατί κυρία μου αφού η μαμα είπε όχι και το παιδί το σεβάστηκε (περίπου)εσύ γιατι χώνεις τα μούτρα σου.:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:Αυριο θα με καταθάψει στον σύζηξ αλλά χε@^%κα

Τι να πεις. :(

arleta
05-06-10, 22:26
εγω προσπαθω να βαζω ταξη.... να μη τους περναει το δικο τους.... (εννοω και στους γονεις μου και στα πεθερ μου)....
η γνωστη απαντηση "εχω μεγαλωσει 2 παιδια" ή "κι εγω σας εδινα ζαχαρη, δε παθατε τιποτα", απλα δε περναει.... απαντω "ναι μεγαλωσες δυο παιδια αλλα πριν 30 χρονια"...
γιατι αν παθει κατι το παιδι απο τις εξυπναδες τους εγω θα τρεχω....
αρα να καθονται στα σπιτια τους και στ αυγα τους και να μην ανακατευονται... ο ρολος τους ειναι καθαρα βοηθητικος κι οχι αποφασιζω και διαταζω.....

ravT
06-06-10, 01:00
Α! Υπάρχει θέμα ε? Ευτυχώς γιατί νόμιζα πως εγώ έχω το πρόβλημα... Το μεγαλύτερο πρόβλημα το χω με τους γονείς μου γιατί ζούμε πάνω-κάτω ας πουμε και προσπαθώ να μη τους στεναχωρώ επειδή θα φύγουμε μόνιμα επαρχία. Δεν καταλαβαίνουν ούτε με το καλό, ούτε με το κακό. Ούτε και με το πολύ κακό. Πλέον με κάνουν να μην έχω καθόλου τύψεις που θα φύγω μακριά. Εκεί που θα πάω βέβαια θα ναι η άλλη πληγή, τα πεθερικά. Αλλά θα προσπαθήσω έτσι κ αλλιώς να τους έχω έξω απ το σπίτι μου. Επίσης με φοβούνται ας πουμε... Αλλά ΜΙΑ φορά να πάρω ανάποδες (απ αυτές που παίρνω συχνά με τους γονείς μου) θα κοπούν όλα μια και καλή. Το δικό μου όχι είναι όχι προς όλους. Ακόμα και ο άνδρας μου ξέρει τι είναι αποδεκτό και τι όχι.
Ο πατέρας μου τις προάλλες με έκανε να κλαίω μπροστά στο παιδί μου και το κοριτσάκι μου γέλαγε που η μαμά ήταν τόσο αστεία...
Επειδή είναι γονείς μας μας ακυρώνουν εμας ως γονείς.
Ρε ας πεινάσω και ας μη βλέπω κανέναν τους αφου δεν καταλαβαίνουν.

konka
07-06-10, 00:22
Πίκρα!! Μακάρι να μπορούσα να φύγω και εγώ μακριά απο γονείς και πεθερικά! Παρόλο που με βοηθάνε και μαμά και πεθερά πάρα πολυ τώρα που πάω στη δούλειά...μου σπάνε τα νεύρα αλλά κάνω υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβρη να στείλω τον μεγάλο μου γιό (26 μηνων) στον παιδικό σταθμό. Η κάθεμια κάνει τα δικά της, τις προάλλες η πεθερά μου του έδωσε τσίχλα!! Οταν της είπα ότι είναι μικρός για τσίχλα μου είπε: "λίγη του έδωσα επειδή είναι γλυκιά..."! και εγώ της είπα: "ακριβώς επειδή είναι γλυκιά δεν πρέπει να του τη δώσεις και δεύτερον μπορεί να πνιγεί..!". Δε μίλησε!
Ξέρει ότι έχω κόλλημα με τη διατροφή του και λές και το κάνει επίτηδες!
Οταν ήταν 7 μηνών ήθελα να του δώσω λίγο χαμομήλι (δε θυμάμαι γιατι) και αυτή επέμενε να του βάλει ζάχαρη, της είπα όχι και μετά ήθελε να του βάλει μέλι και έγινα πάλι η κακιά!! Η παιδίατρος μου το είχε απαγορεύσει...μετά απο 2-3 βδομάδες είπαν στις ειδήσεις για ένα βρέφος που πέθανε...και αιτία ήταν το μέλι!!! Ευτυχώς την ώρα που το έλεγαν στις ειδήσεις είμασταν μαζί!! Πήγε να πάθει εγκεφαλικό η καημένη!
Οσο για τη μαμά μου... άλλο τρελοκομείο! Αυτή είναι το άκρως αντίθετο!!! Είναι ικανή να του στίψει 1 κιλό πορτοκάλια για χυμό...γιατί του κάνει καλό!!
Το καλό με τις μαμάδες μας όμως είναι ότι μπορούμε να πούμε και μια κουβέντα παραπάνω και να μη τσαντιστούνε...και αν τσαντιστούνε δεν νομίζω ότι θα κρατήσει και πολύ...!!!!

Nefelirene
07-06-10, 08:39
Πίκρα!! Μακάρι να μπορούσα να φύγω και εγώ μακριά απο γονείς και πεθερικά! Παρόλο που με βοηθάνε και μαμά και πεθερά πάρα πολυ τώρα που πάω στη δούλειά...μου σπάνε τα νεύρα αλλά κάνω υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβρη να στείλω τον μεγάλο μου γιό (26 μηνων) στον παιδικό σταθμό. Η κάθεμια κάνει τα δικά της, τις προάλλες η πεθερά μου του έδωσε τσίχλα!! Οταν της είπα ότι είναι μικρός για τσίχλα μου είπε: "λίγη του έδωσα επειδή είναι γλυκιά..."! και εγώ της είπα: "ακριβώς επειδή είναι γλυκιά δεν πρέπει να του τη δώσεις και δεύτερον μπορεί να πνιγεί..!". Δε μίλησε!
Ξέρει ότι έχω κόλλημα με τη διατροφή του και λές και το κάνει επίτηδες!
Οταν ήταν 7 μηνών ήθελα να του δώσω λίγο χαμομήλι (δε θυμάμαι γιατι) και αυτή επέμενε να του βάλει ζάχαρη, της είπα όχι και μετά ήθελε να του βάλει μέλι και έγινα πάλι η κακιά!! Η παιδίατρος μου το είχε απαγορεύσει...μετά απο 2-3 βδομάδες είπαν στις ειδήσεις για ένα βρέφος που πέθανε...και αιτία ήταν το μέλι!!! Ευτυχώς την ώρα που το έλεγαν στις ειδήσεις είμασταν μαζί!! Πήγε να πάθει εγκεφαλικό η καημένη!
Οσο για τη μαμά μου... άλλο τρελοκομείο! Αυτή είναι το άκρως αντίθετο!!! Είναι ικανή να του στίψει 1 κιλό πορτοκάλια για χυμό...γιατί του κάνει καλό!!
Το καλό με τις μαμάδες μας όμως είναι ότι μπορούμε να πούμε και μια κουβέντα παραπάνω και να μη τσαντιστούνε...και αν τσαντιστούνε δεν νομίζω ότι θα κρατήσει και πολύ...!!!!

Δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω , ο ωριλλάς που βρήκε υγρό στα αυτάκια της κόρης μου μας συνέστησε να δίνουμε τσίχλα στην μικρή να τρώει γιατι βοηθάει :-(Καλύτερα βέβαια μη το πείς της πεθεράς γιατί θα αρχίσεικ.Στά έλεγα εγώ είδες που κάνει καλό.:-?

to adraki mou!
07-06-10, 08:59
αχχχ μεγαλο θεμα ανοιξατε κοριτσια!!!!!

Εμενα η πεθερα μου φοβατε και δεν του δινει να φαει αλλα οτι βλακειες σκεφτει του τις δειχνει....χτυπαει το αδειο μπουκαλι πανω στο κεφαλι του πεθερου μου κοπαναει οτι βρει μα τα κουταλια για να κανει θορυβο του δινει οοολλλαααα τα μανταλακια να παιξει επισης ενα καλαθι με κοχυλια που μεσα εχει και πινεζες και σκουριασμενες προκες!!!!
Δεν χαριζω ομως καθολου παντα απευθηνομαι στο μικρο λεγοντας παλι βλακειες σου μαθαινουνε οταν τα κανεις αυτα θα φας ξυλο....
Τοτε μαζευονται και λενε σιγα τι θα παθει...
Λεω θα κοπαναει μα τα μπουκαλια τα αλλα παιδακια...
οσο για τις πινεζες επειδη ο μικρος δεν βαζει τιποτα στο στομα του λενε ειναι πολυ καλο αυτο που το παιδι δεν βαζει τιποτα στο στομα.
Μου ερχετε να απαντησω ευτυχως γιατι θα ειχε πνιγει με τις αηδιες σας.
Ευτυχως το μικρο τον κραταει η μαμα μου και κανει οτι τις λεω!!!!
Οταν ειναι τα πεθερικα μου ειμαι και εγω μπροστα οποτε προσπαθω να μην αφηνω τιποτα που με ενοχλει ασχολιαστο αναφερομενη παντα στο μικρο!!!!!:D

SKEK
07-06-10, 09:28
αχχχ μεγαλο θεμα ανοιξατε κοριτσια!!!!!

Εμενα η πεθερα μου φοβατε και δεν του δινει να φαει αλλα οτι βλακειες σκεφτει του τις δειχνει....χτυπαει το αδειο μπουκαλι πανω στο κεφαλι του πεθερου μου κοπαναει οτι βρει μα τα κουταλια για να κανει θορυβο του δινει οοολλλαααα τα μανταλακια να παιξει επισης ενα καλαθι με κοχυλια που μεσα εχει και πινεζες και σκουριασμενες προκες!!!!
Δεν χαριζω ομως καθολου παντα απευθηνομαι στο μικρο λεγοντας παλι βλακειες σου μαθαινουνε οταν τα κανεις αυτα θα φας ξυλο....
Τοτε μαζευονται και λενε σιγα τι θα παθει...
Λεω θα κοπαναει μα τα μπουκαλια τα αλλα παιδακια...
οσο για τις πινεζες επειδη ο μικρος δεν βαζει τιποτα στο στομα του λενε ειναι πολυ καλο αυτο που το παιδι δεν βαζει τιποτα στο στομα.
Μου ερχετε να απαντησω ευτυχως γιατι θα ειχε πνιγει με τις αηδιες σας.
Ευτυχως το μικρο τον κραταει η μαμα μου και κανει οτι τις λεω!!!!
Οταν ειναι τα πεθερικα μου ειμαι και εγω μπροστα οποτε προσπαθω να μην αφηνω τιποτα που με ενοχλει ασχολιαστο αναφερομενη παντα στο μικρο!!!!!:D
:lol::lol::lol: Αχ βρε κοπέλα μου, σόρυ κιόλας που γελάω αλλά είναι για να γράψεις κομωδία αυτά που κάνουν. Υπομονή πάντως, τι άλλο να πει κανείς. Ευτυχώς που μόνη μου τρέχω αλλιώς εγώ που δεν έχω και υπομονή με τήν βλακεία και τη χαζομάρα δεν ξέρω που θα καταλήγαμε αν είχα τέτοιες καταστάσεις.

Ellemphriem
07-06-10, 09:40
κοπαναει οτι βρει μα τα κουταλια για να κανει θορυβο του δινει οοολλλαααα τα μανταλακια να παιξει επισης ενα καλαθι με κοχυλια που μεσα εχει και πινεζες και σκουριασμενες προκες!!!!

Παντως μεταξυ μας κοριτσια, και εγω κοπαναω με τα κουταλια και κουτσογουσταρω και εγω τα ντραμς φαση και της αρεσουν και εκεινης, τα μανταλακια ειναι σκορπια παντου (της αρεσουν γιατι οχι λοιπον-δεν ειναι θανασιμο κακο δε και ειπαμε διαλεγουμε τις μαχες μας με τα παιδια στο μινιμουμ αλλιως θα χασουμε).......και κουτι με κοχυλια της εχω δωσει και το παιξαμε/ειδαμε μαζι και μετα τα σκορπισαμε παντου μαζι και τα μαζεψαμε μαζι......βεβαια δεν ειχε πινεζες μεσα. Αλλα ολα τα αλλα τα εχουμε κανει......απο ολα αυτα κρινω ΕΝΑ πραγμα.......

Θα γινω μαματη πεθερα και θα με καψει ο γαμπρος μου ή η κορη μου (καλη ωρα) με αντιστοιχα δημοσιευματα........:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ravT
07-06-10, 09:42
Φιλενάδα η διαφορά είναι ότι εσύ είσαι η μάνα του και μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις. Τουλάχιστον αν συμβεί κάτι θα τις έχεις μόνη σου τις τύψεις, δεν θα χεις να πνίξεις και κανα παππού...

konka
07-06-10, 19:50
Δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω , ο ωριλλάς που βρήκε υγρό στα αυτάκια της κόρης μου μας συνέστησε να δίνουμε τσίχλα στην μικρή να τρώει γιατι βοηθάει :sad:Καλύτερα βέβαια μη το πείς της πεθεράς γιατί θα αρχίσεικ.Στά έλεγα εγώ είδες που κάνει καλό.:???:

biscuit
07-06-10, 22:23
Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ!Γιατί κάνουν τα δικά τους;
Έχω πρόβλημα και με τις δύο πλευρές.Όταν είμαι στην δουλειά φυλάει τα παιδιά η πεθερά μου,μια γυναίκα αεικίνητη και πανέξυπνη.Το πρόβλημα είναι πως δεν τηρεί τους απλούς κανόνες που βάζω εγώ σε θέματα ύπνου,διατροφής και απασχόλησης.Για παράδειγμα,εγώ δεν θέλω να τρώνε τα παιδιά σε καθημερινή βάση γλυκά και εκείνη τους δίνει!Έχουμε τσακωθεί πάμπολλες φορές και δεν μπορεί να καταλάβει πως υπάρχουν υγιεινότερα σνακς για παιδάκια 1 και 2,5 ετών!:!:
Οι γονείς μου πάλι τα κακομαθαίνουν.Τους τα αφήνω πιο σπάνια γιατί μένουν μακριά αλλά μερικές φορές έρχονται τα πρωινά για παρέα στην πεθερά μου.Κουβαλάνε δώρα,γλυκά.Τα παιδιά πλέον έχουν μάθει πως γιαγιά-παππούς=δώρα.Στους γονείς μου μπορώ να μιλήσω περισσότερο.Όχι πως στην πεθερά δεν αντιδρώ όμως εκείνη παρεξηγείται ευκολότερα και έτσι τώρα πια της κάνει σημάνσεις μόνο ο άντρας μου :mrgreen:
Σε θέματα προσοχής και φύλαξης δεν έχω πρόβλημα,αλλά λίγο τους κανόνες να τηρούσαν παραπάνω θα ήμουν ευτυχισμένη.
Μήπως είμαι αχάριστη που γκρινιάζω ενώ άλλες κοπέλες δεν έχουν βοηθεια;Κανείς δεν είναι τέλειος άλλωστε.Το σημαντικότερο για εμένα είναι ότι ξέρω όταν λείπω πως τα παιδιά είναι σε καλά χέρια και καλοπερνάνε ;)

ultraviolet
08-06-10, 23:45
αχου κοριτσια μου, νομιζουν οτι αν τα μπουκωνουν με αηδιες θα τους αγαπανε περισσοτερο.. και καραμελες(απο τις ζελεδενιες παρακαλω) και φιστικια σε πολυ μικροτερη ηλικια και τα τικ-τακ τα μπισκοτα τα καρα-αλμυρα(κ τον ειχα 2 μερες με διαρροια)..
η πεθερα μονο, διοτι η μανα μου κανει μεν απειρες αηδιες, αλλα στο φαγητο ειναι πιο προσεκτικη.. η δε πεθερα ρε παιδια απο τοτε που "μεγαλωσε" ο μικρος,καθε φορα που μας κανει τραπεζι, πατατα τηγανητη κ σουβλακια απο εξω.. περιμενω τωρα κ την επομενη φορα που θα το ξαναπροτεινει, μαλλον θα γινουμε μπιλιες..

anti1980
09-06-10, 08:48
Να ‘μαι και εγώ….

Και εγώ τραβάω μια από τα ίδια… :rolleyes::rolleyes:

Με πεθερικά δεν έχω καμία σχέση. Την τελευταία φορά που τους είδα ήταν όταν γέννησα. Έδειξαν τη «καλή αγωγή» τους και τους έβγαλα από τη ζωή μου μια για πάντα….:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Οι γονείς μου από την άλλη, είναι υπέροχοι γονείς και φανταστικοί Άνθρωποι με Α κεφαλαίο παρακαλώ… Ακούνε πάρα πολύ τα όσα τους λέμε εγώ και τα αδέλφια μου, σχετικά με την διαπαιδαγώγηση των παιδιών, αλλά μερικές φορές κάνουν και αυτοί του κεφαλιού τους…

Η μητέρα μου ας πούμε, ενώ ξέρει ότι δε θέλω το παιδί να εκτίθεται σε καπνούς τσιγάρων εχτές τη πήρε βόλτα με τις φίλες της και όταν γύρισαν μύριζε η μικρή σαν τεκές… Συν που λίγο πριν της δώσω το γάλα της, μου πετάει και ένα «μη περιμένεις να το πιει όλο γιατί η φίλη μου, την πήρε από το χέρι και της αγόρασε γκοφρέτες. Εγώ της είπα ότι δε της δίνουμε γλυκά αλλά δε με άκουσε». :evil::evil::evil:

Από την άλλη ο μπαμπάς μου, μέχρι να καταλάβει μια εντολή που δίνω αλλάζουμε χρονιά!!! Μήνες τώρα του έλεγα και του ξαναέλεγα να μη την ταΐζει ότι τρώει εκείνος και να μη τη παίρνει αγκαλιά για να τρώει μαζί του… αλλά εκείνος το δικό του… Ως που μια μέρα που ήμασταν στο παιδότοπο παρατήρησα ότι η μικρή πηγαίνει και κοιτάζει όσους τρώνε.:shock::shock::shock: Ο μπαμπάς μου έκανε στο παιδί μου, ακριβώς τα ίδια που έκανε και στο σκύλο μας. Πατήσαμε ένα καυγά μετα…. Ε μα… είναι πράγματα αυτά???

Κατά τα αλλά, δε μπορώ να πω… είναι πολύ τρυφεροί παππούδες και τα μικρά μας τους λατρεύουν. Η κόρη μου λέει παππού και γιαγιά και στάζει μέλι το στόμα της… Αλλά και σαν γονείς είναι συνέχεια δίπλα μας και θα ήμουν αχάριστη άμα δε το επισήμανα αυτό. Τους αγαπώ πολύ, ότι βλακεία και να κάνουν… Που συνήθως τις χαζομάρες τις κάνουν λόγο ότι οι ίδιοι στερήθηκαν πολλά σαν παιδιά και στέρησαν και από εμάς τα παιδιά τους πολλά, λόγο φτώχιας… Τώρα όλη τους τη σύνταξη τη ρίχνουν στα παιδιά τους και στα εγγόνια τους!!! Είναι φοβεροί…;);)

boy'smam
22-07-10, 19:14
Κοριτσια μηπως να κανουμε κομμα πεθεροπληκτων?Πρωτο κομμα θα βγουμε!
Θα σας πω κι εγω τον πονο μου...καποια απο τα τελευταια γεγονοτα γιατι για να τα πω ολα θελω 2 μερες!
Βαφτισαμε το παιδι πριν 3 βδομαδες με το ονομα του πεθερου μετα απο καυγαδες,κλαματα,κτλ. και δεχτηκα τελικα με την προυποθεση να τον φωναζουμε με ολοκληρο ονομα και οχι με το υποκοριστικο!Ο πεθερος μου λες και δεν υπαρχω,θα μαθει και τα 2ονοματα μου λεει(εχθες 9 το πρωι που κατεβηκε χωρις να μας το πει και βαραγε τα κουδουνια(μενουν απο πανω)και ετρεχα εγω να ντυθω γιατι ημουν με τα εσωρουχα:oops: και με την τσιμπλα):rolleyes:Ακομη δεν το εχω χωνεψει το ονομα κοριτσια και παιδευομαι...Εχω και αυτον να μου την δινει!:twisted:
Αν τυχει να βγω με τον αντρα μου μι α βολτα και ερθει η πεθερα μου της λεω το παιδι θα πιει το γαλα του μονο του θα τον βαλεις στο κρεβατι με μουσικουλα και θα τον αφησεις μονο του να κοιμηθει και θα κλεισεις την πορτα!Ε,τι λεω εγω τα αντιθετα!Και ξερει πολυ καλα ποσο δυσκολα περασαμε και οι τρεις μεχρι να μαθει να κοιμαται μονος του!Γιατι να το αλλαξει αυτο?Ασε που δεν θελει πια να του δινεις μπιμπετρο και δεν πινει ολο το γαλα του με αποτελεσμα να ξυπναει πεινασμενος!Αρα που να βγουμε βολτα????
εγω:Μην τον αφηνετε να χτυπαει το τραπεζι με τα παιχνιδια του
Πεθερα:δεν πειραζει παιδι ειναι(μολις τον ειχα μαθει...ξεμαθε!το εκρυψα το τραπεζι,πηρα αλλο απ το ικεα):
Εγω:Μην τον αφηνεται στα καλωδια και στο dvd
Πεθερα$:Δεν πειραζει τον προσεχω:evil::evil:
Eγω:Δεν θα τρωει τιποτα που δεν σας δινω
Πεθερα:Ναι κοριτσι μου....(της εχει ξεφυγει 2-3 φορες οτι του δινει μπισκοτα και τετοια):shock::shock:
ολα αυτα σε 1-2 ωρες την βδομαδα που τον ανεβαζω,γιατι παραπανω δεν το συζηταω!
Και το τελευται κορυφαιο:
εγω πριν 1 χρονο που μετακομοισαμε:Σιγουρα δεν εχετε αλλο κλειδι?μονο 2 σασ εδωσαν?4 ατομα εμεναν στο σπιτι!!!!

Πεθερα:Οχι κοριτσι μου,δεν εχω αλλο!

Και την προηγουμενη εβδομαδα μου εψαχνα τα κλειδια μου να μπω και δεν τα εβρισκα κατεβηκε με 1 καλαθι με κλειδια και ειχε 3 κλειδια του σπιτιου μου!Θελω να φυγω απο δω μεσα κι ας μην εχω να φαω!:confused::confused::confused:

Thaumataki
29-07-10, 19:09
Βρε κορίτσια...εμένα τα δικά μου πεθερικά έχουν φαγωθεί να μου πάρουν το παιδί 10 μέρες τον Αύγουστο!!! Έχουμε κλείσει μέ τον άνδρα μου, διακοπές σε νησί τον Αύγουστο κι εννοείται θέλω να πάμε οικογενειακά μιας κι είναι οι πρώτες μας διακοπές, ως οικογένεια! Μετά θα πάμε 5 μερούλες στο δικό μου εξοχικό κι άλλες 5 στο δικό του. Οι γονείς του ήρθαν προχτές από το εξοχικό τους, με σκοπό να μου πάρουν το παιδί και να παμε λένε μόνοι μας στο νησί! Εγώ είμαι κάθετη βέβαια και δε θέλω. Εάν είναι έτσι το στέλνω στο δικό μου εξοχικό με τους δικούς μου γονείς! Εγώ θέλω το παιδάκι μου μαζί μας! Είναι παράλογο δηλαδή ; Το συζητήσαμε χτες βράδυ με το άντρα μου κι εκείνος συμφωνεί με μένα κι από την άλλη σκέφτεται πως κι εκείνοι κάνανε ολόκληρο ταξίδι για το μωρό κι είναι κρίμα να μη τους το δώσουμε! Ναι, αλλά δε τους είπα εγώ να έρθουν, μόνοι τους το αποφάσισαν!!!!! Μετά βλέπετε είναι και η αδυναμία που έχουν του άντρα μου ( μιας κι είναι το αγόρι της οικογένειας που έκανε και το γιο και θα συνεχιστεί και το ''βασίλειό'' τους ) και λέει ας μη τους στεναχωρήσουμε. Τα άλλα τους εγγόνια ( είναι μεγαλύτερα ) είναι κανονικά με τη μανούλα και τον μπαμπά τους, γιατί εγώ να το αποχωριστώ και μάλιστα στις 1ες μας διακοπές ;;;;

kounelitsa
29-07-10, 22:55
Κορίτσια εγώ έχω καταλάβει ότι όσο καλοί και να είναι οι παππούδες (και βάζω και τους γονείς μου μέσα) όταν τους δίνεις δικαιώματα και τους ανοίγεις την πόρτα θα το εκμεταλλευθούν και θα κάνουν και το δικό τους. Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση και τη βιώνω τώρα από τους δικούς μου και είμαι στεναχωρημένη γιατί δεν το περίμενα......αρνήθηκα από την αρχη να κάνουν ότι θέλουν και το γύρισαν στο σπάσιμο νεύρων και στον ψυχολογικό πόλεμο......το χέρι μου στη φωτιά θα εβαζα ότι η μαμά μου δεν θα φερόταν έτσι.....κι όμως........
Τι να πώ.......είναι μάλλον αναπόφευκτο???

kounelitsa
29-07-10, 22:56
Βρε κορίτσια...εμένα τα δικά μου πεθερικά έχουν φαγωθεί να μου πάρουν το παιδί 10 μέρες τον Αύγουστο!!! Έχουμε κλείσει μέ τον άνδρα μου, διακοπές σε νησί τον Αύγουστο κι εννοείται θέλω να πάμε οικογενειακά μιας κι είναι οι πρώτες μας διακοπές, ως οικογένεια! Μετά θα πάμε 5 μερούλες στο δικό μου εξοχικό κι άλλες 5 στο δικό του. Οι γονείς του ήρθαν προχτές από το εξοχικό τους, με σκοπό να μου πάρουν το παιδί και να παμε λένε μόνοι μας στο νησί! Εγώ είμαι κάθετη βέβαια και δε θέλω. Εάν είναι έτσι το στέλνω στο δικό μου εξοχικό με τους δικούς μου γονείς! Εγώ θέλω το παιδάκι μου μαζί μας! Είναι παράλογο δηλαδή ; Το συζητήσαμε χτες βράδυ με το άντρα μου κι εκείνος δε συμφωνεί με μένα κι από την άλλη σκέφτεται πως κι εκείνοι κάνανε ολόκληρο ταξίδι για το μωρό κι είναι κρίμα να μη τους το δώσουμε! Ναι, αλλά δε τους είπα εγώ να έρθουν, μόνοι τους το αποφάσισαν!!!!! Μετά βλέπετε είναι και η αδυναμία που έχουν του άντρα μου ( μιας κι είναι το αγόρι της οικογένειας που έκανε και το γιο και θα συνεχιστεί και το ''βασίλειό'' τους ) και λέει ας μη τους στεναχωρίσουμε. Τα άλλα τους εγγόνια ( είναι μεγαλύτερα ) είναι κανονικά με τη μανούλα και τον μπαμπά τους, γιατί εγώ να το αποχωριστώ και μάλιστα στις 1ες μας διακοπές ;;;;

Αφού δεν θές..ΔΕΝ θα το κάνεις.ΤΕΛΟΣ!!!! Γιατί να πάρουν τα παιδιά αφού δεν το θέλετε?? Δεν καταλαβαίνω πραγματικά.....:roll:

Thaumataki
29-07-10, 23:06
Αφού δεν θές..ΔΕΝ θα το κάνεις.ΤΕΛΟΣ!!!! Γιατί να πάρουν τα παιδιά αφού δεν το θέλετε?? Δεν καταλαβαίνω πραγματικά.....:roll:
Δε θα το δώσω. Ούτε κι ο άντρας μου πολυ-θέλει, αλλά διστάζει επειδή κάνανε ολόκληρο ταξίδι για να έρθουν. Εγώ πάντως δε τους ζήτησα κάτι τέτοιο...Ας παρεξηγηθούν, εγώ δε το δίνω. Ο γιός τους έχει πια δική του οικογένεια! Και τα πεθερικά μου, είνα πάντα πολύ διακριτικά, ποτέ δεν είχα παράπονο! Τώρα τί τους έπιασε ;;;;;

xazomanoula
29-07-10, 23:12
Βρε κορίτσια...εμένα τα δικά μου πεθερικά έχουν φαγωθεί να μου πάρουν το παιδί 10 μέρες τον Αύγουστο!!! Έχουμε κλείσει μέ τον άνδρα μου, διακοπές σε νησί τον Αύγουστο κι εννοείται θέλω να πάμε οικογενειακά μιας κι είναι οι πρώτες μας διακοπές, ως οικογένεια! Μετά θα πάμε 5 μερούλες στο δικό μου εξοχικό κι άλλες 5 στο δικό του. Οι γονείς του ήρθαν προχτές από το εξοχικό τους, με σκοπό να μου πάρουν το παιδί και να παμε λένε μόνοι μας στο νησί! Εγώ είμαι κάθετη βέβαια και δε θέλω. Εάν είναι έτσι το στέλνω στο δικό μου εξοχικό με τους δικούς μου γονείς! Εγώ θέλω το παιδάκι μου μαζί μας! Είναι παράλογο δηλαδή ; Το συζητήσαμε χτες βράδυ με το άντρα μου κι εκείνος συμφωνεί με μένα κι από την άλλη σκέφτεται πως κι εκείνοι κάνανε ολόκληρο ταξίδι για το μωρό κι είναι κρίμα να μη τους το δώσουμε! Ναι, αλλά δε τους είπα εγώ να έρθουν, μόνοι τους το αποφάσισαν!!!!! Μετά βλέπετε είναι και η αδυναμία που έχουν του άντρα μου ( μιας κι είναι το αγόρι της οικογένειας που έκανε και το γιο και θα συνεχιστεί και το ''βασίλειό'' τους ) και λέει ας μη τους στεναχωρήσουμε. Τα άλλα τους εγγόνια ( είναι μεγαλύτερα ) είναι κανονικά με τη μανούλα και τον μπαμπά τους, γιατί εγώ να το αποχωριστώ και μάλιστα στις 1ες μας διακοπές ;;;;

Sorry τι είναι το παιδάκι σας καμιά γλάστρα, ήρθα να την πάρω μην μαραθεί?
Αν η αποφασή σας είναι να πάτε όλοι μαζι, να ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

Thaumataki
29-07-10, 23:18
Sorry τι είναι το παιδάκι σας καμιά γλάστρα, ήρθα να την πάρω μην μαραθεί?
Αν η αποφασή σας είναι να πάτε όλοι μαζι, να ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!
Αυτό απάντησα κι εγώ στην κουνελίτσα....Δε το δίνω το παιδί μου, ομπρέλα είναι να το δανείσω;;; Ας παρεξηγηθούν!

AFRODITH
29-07-10, 23:28
ελεοσ το παιδι σου ειναι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΥ ΜΙΚΡΟ για να σε αποχωριστει για τοσες μερες !!!εσενα μονο ξερει ουτε καν τον μπαμπα του καλα καλα !!!!

Thaumataki
29-07-10, 23:39
ελεοσ το παιδι σου ειναι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΥ ΜΙΚΡΟ για να σε αποχωριστει για τοσες μερες !!!εσενα μονο ξερει ουτε καν τον μπαμπα του καλα καλα !!!!
Εγώ τα λέω! Και μου λένε ''καλό είναι να μάθει κι εμάς....απο Σεπτέμβρη που θα δουλεύεις ξανά, θα 'χει γκρίνια εάν δε μας μάθει''...Δε το δίνω το παιδί μου. Δε με νοιάζει το ταξίδι τους, ακόμη κι απο Αμέρικη να 'ρχονταν απαξιώ...Δε ζήτησα ΠΟΤΕ να μου το πάρουν για να κάνω διακοπές!

ultraviolet
30-07-10, 00:07
μη τυχον και τους το δωσεις!!! ειναι παρα πολυ μικρος πουλακι μου.. κι αμα σου κανουν μουτρα πες
1. οτι δεν προκειται να περασεις καλα χωρις το μωρο σου και οτι ολο θα χεις το νου σου σ'αυτο επομενως σιγουρα θα επιστρεψετε αρον αρον
2. ακριβως επειδη θα γυρισεις στη δουλεια θελεις να εκμεταλλευτεις τον χρονο αυτον που χεις για την οικογενεια σου

το μωρο σου ειναι παρα πολυ μικρο για να μεινει 10 μερες χωρις εσενα, εσυ εισαι σχεδον λεχωνα ακομη και θα υποφερεις χωρις αυτο και εν πασει περιπτωση, επειδη τα πηρα τωρα... ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ....?

marsolan
30-07-10, 00:08
Thaumataki,εγω 3 μηνων παιδακι δεν το εμπιστευομουνα ουτε στην μανα μου,ουτε στην πεθερα μου παρολο που της εχω απολυτη εμπιστοσυνη.Ειναι πολυ μικρο το μωρο σου για να το αποχωριστεις και να φυγεις μακρυα του τοσες μερες.
Αλλα εγω αναρωτιεμαι πως μπορουν οι γονεις μας και παιρνουν την ευθυνη να αναλαβουν τοσο μικρα παιδακια για μεγαλο χρονικο διαστημα.Εδω εμεις καλα-καλα και ακομη το μαθαινουμε το παιδακι μας.
Οσο για το οταν θα αρχισεις δουλεια....μεχρι τοτε,εχει ο θεος.Ασε που θα λειπεις μονο καποιες ωρες,και μια χαρα θα συνηθισει τοτε το μωρο αυτους που θα το φροντιζουν!Εδω συνηθιζουν τις babysitter,που δεν ειναι καν δικοι τους ανθρωποι.:rolleyes:

stafroditi2353
30-07-10, 00:09
καλησπερα κοριτσια.δικιο εχεις και γω θα την ηθελα μαζι μου. περιμενουμε του χρονου να παμε ολοι μαζι διακοπες, φετος ειναι 3 μηνων και δεν πηγανε πουθενα.και γω τα ιδια τραβαω. οι γονεις μου μενουν σε αλλη πολη και η μπεμπε αναγκαστικα μενει με τα πεθερικα μου το πρωι που παω στην δουλεια. εγω της λεω τι να κανει, αλλα ξερω εγω αν τα κανει??δε λεω, την αγαπανε και την προσεχουνε πολυ αλλα θελουν να κανουν τα δικα τους. εχουν αποψη για ολα!!!χθες και σημερα πιστευω οτι την εχουν συνεχεια αγκαλια γιατι οταν την παιρνω σπιτι και την αφηνω στο κρεβατι η στο ριλαξ, γκρινιαζει. οταν την σηκωνω σταματαει.της το λεω της πεθερας και λεει:οχι, δεν την παιρνω αγκαλια. με εκνευριζουν ωρες ωρες πολυ αλλα τι να κανουμε?προσπαθω να ειμαι ευγενικη αλλα δεν γινεται παντα

ultraviolet
30-07-10, 00:13
T
Αλλα εγω αναρωτιεμαι πως μπορουν οι γονεις μας και παιρνουν την ευθυνη να αναλαβουν τοσο μικρα παιδακια για μεγαλο χρονικο διαστημα.Εδω εμεις καλα-καλα και ακομη το μαθαινουμε το παιδακι μας.
rolleyes:

αυτο παλι που το πας.. εμενα ειναι δυομιση και στο εξοχικο μαζι τους δεν τον εχουν ζητησει ουτε για αστειο... παρολο που μιλαει, μπορεις να συννενοηθεις μαζι του, εχουν μαθει τα χουγια του, τις συνηθειες του δεν μπορουν να αναλαβουν τετοια ευθυνη.. θεε και κυριε..

arleta
30-07-10, 00:19
α χα χα.....
οπως η μανα μου που ηθελε οταν γεννησω (σε εναμιση μηνα) να κρατησει τον 15 μηνων γιο μου.....
και της λεω "αφου το παιδι δε σε ξερει. κατσε να παιξεις μαζι του, πηγαινε το καμια βολτα να σε μαθει και θα τον κρατησεις".... παντα οταν παμε σπιτι των γονιων μου ολο με κατι ασχολουνται με αποτελεσμα το παιδι να μη ξερει το παιχνιδι, τη βολτα κτλ απο τους παππουδες του...
τελικα εφυγα για μια ωρα απο το σπιτι και γυρισα τρεχοντας γιατι με πηραν τηλ οτι ο μικρος εκλαιγε....
εμ!!!! τα λεγα.... δε τα λεγα;;;;;;;;;;;;
το παιδι δεν ειναι μπιμπελο.... το αφηνεις σε μια μερια και καθεται..... εχει κι απιτησεις.....

Thaumataki
30-07-10, 12:05
μη τυχον και τους το δωσεις!!! ειναι παρα πολυ μικρος πουλακι μου.. κι αμα σου κανουν μουτρα πες
1. οτι δεν προκειται να περασεις καλα χωρις το μωρο σου και οτι ολο θα χεις το νου σου σ'αυτο επομενως σιγουρα θα επιστρεψετε αρον αρον
2. ακριβως επειδη θα γυρισεις στη δουλεια θελεις να εκμεταλλευτεις τον χρονο αυτον που χεις για την οικογενεια σου

το μωρο σου ειναι παρα πολυ μικρο για να μεινει 10 μερες χωρις εσενα, εσυ εισαι σχεδον λεχωνα ακομη και θα υποφερεις χωρις αυτο και εν πασει περιπτωση, επειδη τα πηρα τωρα... ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ....?

Thaumataki,εγω 3 μηνων παιδακι δεν το εμπιστευομουνα ουτε στην μανα μου,ουτε στην πεθερα μου παρολο που της εχω απολυτη εμπιστοσυνη.Ειναι πολυ μικρο το μωρο σου για να το αποχωριστεις και να φυγεις μακρυα του τοσες μερες.
Οσο για το οταν θα αρχισεις δουλεια....μεχρι τοτε,εχει ο θεος.Ασε που θα λειπεις μονο καποιες ωρες,και μια χαρα θα συνηθισει τοτε το μωρο αυτους που θα το φροντιζουν!Εδω συνηθιζουν τις babysitter,που δεν ειναι καν δικοι τους ανθρωποι.:rolleyes:

καλησπερα κοριτσια.δικιο εχεις και γω θα την ηθελα μαζι μου. περιμενουμε του χρονου να παμε ολοι μαζι διακοπες, φετος ειναι 3 μηνων και δεν πηγανε πουθενα.και γω τα ιδια τραβαω. οι γονεις μου μενουν σε αλλη πολη και η μπεμπε αναγκαστικα μενει με τα πεθερικα μου το πρωι που παω στην δουλεια. εγω της λεω τι να κανει, αλλα ξερω εγω αν τα κανει??δε λεω, την αγαπανε και την προσεχουνε πολυ αλλα θελουν να κανουν τα δικα τους. εχουν αποψη για ολα!!!χθες και σημερα πιστευω οτι την εχουν συνεχεια αγκαλια γιατι οταν την παιρνω σπιτι και την αφηνω στο κρεβατι η στο ριλαξ, γκρινιαζει. οταν την σηκωνω σταματαει.της το λεω της πεθερας και λεει:οχι, δεν την παιρνω αγκαλια. με εκνευριζουν ωρες ωρες πολυ αλλα τι να κανουμε?προσπαθω να ειμαι ευγενικη αλλα δεν γινεται παντα

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας! Είναι το 1ο μου και μερικά πράγματα δεν ξέρω πως να τα χειριστώ ακόμη κι ήθελα τη γνώμη κι από άλλες μανούλες, μπας κι είμαι μόνο εγώ η ιδιότροπη! Από την άλλη πάλι, δεν ήθελα να διαταράξω και τις ισορροπίες, αλλά δε το δίνω γιατί είμαι σίγουρη πως από το ίδιο απόγευμα κιόλας, θα είμαι πίσω!
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!!!

Niki81
30-07-10, 12:34
Εγω απορω...δεν τους αρκει να ειμαστε ολοι μαζι καλα και αγαπημενοι σαν οικογενεια?Γιατι αν σταματησουν τις υποδειξεις και αυτη την ξερολιαση που τους δερνει που αυτοι ολα τα ξερουν καλυτερα και μονομως πρεπει να επιβαλλουν την αποψη τους...μια χαρα αγαπημενοι θα ειμαστε ολοι.Γιατι προτιμουν να τρωγομαστε και να ειμαστε με κατεβασμενες μουρες και νευρα πραγματικα δεν το καταλαβαινω.

Thaumataki
30-07-10, 12:43
Εγω απορω...δεν τους αρκει να ειμαστε ολοι μαζι καλα και αγαπημενοι σαν οικογενεια?Γιατι αν σταματησουν τις υποδειξεις και αυτη την ξερολιαση που τους δερνει που αυτοι ολα τα ξερουν καλυτερα και μονομως πρεπει να επιβαλλουν την αποψη τους...μια χαρα αγαπημενοι θα ειμαστε ολοι.Γιατι προτιμουν να τρωγομαστε και να ειμαστε με κατεβασμενες μουρες και νευρα πραγματικα δεν το καταλαβαινω.
Προσωπικά με τα πεθερικά μου δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε με τους γονείς μου. Είναι πάντα πολύ διακριτικοί!!!! Τώρα τί τα έπιασε τα πεθερικά μου και ''χώθηκαν'' τόσο ξερά, ένας Θεός ξέρει....:roll:

itsme
30-07-10, 12:49
Αυτή την απορία έχω κι εγώ χρόνια τώρα!!!

Εγώ
1)τους έχω όλους πολύ μακριά
2)δεν έχω ακόμη παιδάκι(γαμώτη:grin:)
Και παρ' όλα αυτά, τί μου είπε η μάνα μου? Οταν κάνεις παιδί, θα μου το αφήνεις κάθε καλοκαίρι για 3 μήνες!!!
Ούτε για 3 ώρες.. Οχι γιατί δεν την εμπιστεύομαι αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να χρειάζομαι μεταφορικό μέσο για να δω το παιδί μου.. οπουδήποτε το αφήσω, θα μπορώ να το φτάσω με τα πόδια.. έτσι νιώθω.. οι γνώμες των άλλων περισσεύουν..

Μην συζητάτε μαζί τους και αναλώνεστε για πράγματα δεδομένα..
Thaumataki, ένα "δεν παίζει" αρκεί και ασ'τους να κουρεύονται..
Δεν οφείλεις καν να το συζητήσεις μαζί τους.

Ellemphriem
30-07-10, 12:56

Μην το δωσεις! Εγω την μικρη δεν την εχω αποχωριστει ουτε ΜΙΑ φορα και ειναι κοντα 2. Ακου 3 μηνων το θελουν. Να κανουν μοκο πες τους και να ερθουν εκεινοι σε σας. Το παιδι θελει την ΜΑΝΑ του οχι τον περιγυρο. Ειδικα σε αυτη την ηλικια. Εγω προσωπικα δεν θα το εδινα με ΤΙΠΟΤΑ ο κοσμος αναποδα να γυρναγε. Μου το ειχε κουτσοπει η πεθερα μου εξω εξω κανα δυο φορες. Βρε αστην εδω. Της λεω θα κλαψει εμενα θελει οχι εσας. Δεν σας ξερει. Ε, και τι εγινε, θα κλαψει θα της περασει. Ε, οσο την ειδες εσυ αλλο τοσο την ειδαν και αυτοι. Θα την εχουν ΜΟΝΟ οταν ΕΚΕΙΝΗ επιλεξει οτι θελει να παει στου παπουδες. Πριν ΟΧΙ......:evil:

DEMS
30-07-10, 13:28
Εμένα αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι που προσπαθούν να μας "πουλήσουν" ότι η προθέση τους είναι να μας ξεκουράσουν και ότι θα ωφεληθεί και το παιδί, ενώ στην ουσία θέλουν να καλύψουν δικές τους ανάγκες και απωθημένα :evil:

Marigoula
30-07-10, 13:29
Το θεμα κορίτσια είναι ότι καθε ηλικία έχει τα "προβλήματά" της, φέτος ας πούμε το μωρό είναι πολύ μικρό για να το κρατήσουν οι παπούδες του χρόνου όμως που θα είναι μεγάλο και θα περπατάει, θα τρώει τούμπες και θα τρέχει και άντε να το προλάβουν να δούμε πάλι τι θα γίνει...εδώ εγώ τα έχω παίξει με την κόρη μου που δεν στέκεται λεπτό όχι εκείνοι που είναι και μιας άλφα ηλικίας. Ασε μετά με το θέμα "θάλασσα", που θέλανε να την πηγαίνουν τις πλεον ακατάλληλες ώρες, ευτυχώς που η μικρή κοιμάται ξανά μεταξύ 11 με 13 γιατί θα μου την πήγαινουν με ντάλα ήλιο να "κολυμπήσει".... για τα τσιμπολογήματα δεν το συζητώ...θα δοκιμάσει τα παντα, τα πάντα όμως ...άντε εκτός από αλκοολ!!! Δυστυχώς ο,τι και να κάνεις ή πεις ποτέ δεν είσαι σίγουρη τι θα κάνουν πίσω από την πλάτη σου (γονείς και πεθερικά), απλώς υπομονή....

αγγελακια
30-07-10, 13:34
εχεις απολυτο δικιο
απλα δεν στο λενε απο την στιγμη που δεν εισαι εκει κ ολα ειναι οκ
ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
θα μιλησουν κ θα ξερετε τι γινεται, μεχρι τοτε βεβαια δεν υπαρχει ελεγχος
δυστυχως
ολες τα ιδια δεν αλλαζουν απλα μην χαλιεστε

αγγελακια
30-07-10, 13:37
Εμένα αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι που προσπαθούν να μας "πουλήσουν" ότι η προθέση τους είναι να μας ξεκουράσουν και ότι θα ωφεληθεί και το παιδί, ενώ στην ουσία θέλουν να καλύψουν δικές τους ανάγκες και απωθημένα :evil:
εγω αυτο που ακουω συνεχεια ειναι " για καλο το κανουμε"
κ εγω πιστευω οτι στα νιατα τους οι δικες τους μητερες δεν τις αφηναν να μεγαλωσουν οπως ηθελαν τα παιδια τους...παλια ηταν ολοι ενα σπιτι...κ ξεμπουκωνουν στα δικα μας παιδια

ravT
30-07-10, 14:04
Τι διαβάζω και δε σωριάζομαι Παναγία μου...
Αν είναι ποτέ δυνατόν...
Και απορώ που κάθεσαι και το σκέφτεσαι δηλαδή...

boy'smam
30-07-10, 14:30
Προσωπικά με τα πεθερικά μου δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε με τους γονείς μου. Είναι πάντα πολύ διακριτικοί!!!! Τώρα τί τα έπιασε τα πεθερικά μου και ''χώθηκαν'' τόσο ξερά, ένας Θεός ξέρει....:roll:
Eκανες τον διαδοχο...αυτο τους επιασε!!!Θα εχουν δει και καμια μαμα που αφηνει ασαραντηστο μωρο στην πεθερα για διακοπες(η γειτονισα μου,εκλαιγε το μωρακι και σπαραζε η καρδια μου):(και θα περνουν αερα!
3 μηνων εχει ακομη την μυρωδια της κοιλιας,ειναι δυνατον να το αφησεις και να φυγεις?Φαντασου σοκ το μωρακι που δεν ξερει τπτ αλλο περα απο τη μαμα του!Θα μας τρελανουν ρε γ@##το!:evil:Εξηγησε τους οτι το μωρο ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ και τελος!
Ευχαριστησου το μωρακι σου και αστους να λενε!Αυτες οι στιγμες δεν γυριζουν πισω!Και ειναι οι ομορφοτερες!Αργοτερα που θα μεγαλωσει ή που δεν θα θελει απο μονο του να σε αποχωριστει οποτε θα περνουν το μηνυμα ή θα στο λεει απο μονο του οτι θελει να μεινει μαζι τους οποτε θα στεναχωριεσαι λιγοτερο θα κανεις και τις εκδρομες σου!
Καλες διακοπες!

christine06
30-07-10, 14:32
Στην αρχή και εγώ τσατιζόμουν για μικροπράγματα....μετά το ξανασκέφτηκα...άλλοι δεν έχουν κανέναν να κρατήσει τα παιδια τους, εγώ φεύγω για τη δουλειά και μένω ήσυχη ότι είναι καλά. Αν φάνε ένα μπισκότο παραπάνω, αν δεν κοιμηθούν στην ώρα τους κτλ δε θα κάτσω να σκάσω...
Άλλωστε αν θέλω μπορώ να πω ανά πάσα στιγμή "παίρνω γυναίκα να κρατάει τη μικρή" γιατί δεν το κάνω? Προφανώς γιατί ζυγίζοντας τα πράγματα προτιμώ την πεθερά και τη μαμά που θα τα κακομάθουν μεν αλλά θα είμαι ήσυχη, από μια άλλη γυναίκα που θα κάνει ότι της λέω (ελπίζω) αλλά θα με τρώει η αγωνία.
Αυτό βέβαια για τα μικρά, χαζά καθημερινά γιατί τώρα το καλοκαίρι που ήθελε η πεθερά μου τη μικρή στο χωριό 3 μήνες βρήκα μια ωραιότατη κυρία και την κρατάει τα πρωινά... γιατί και οι υποχωρήσεις έχουν όριο (ακούς thaumataki)? :)

Thaumataki
30-07-10, 14:42
Eκανες τον διαδοχο...αυτο τους επιασε!!!Θα εχουν δει και καμια μαμα που αφηνει ασαραντηστο μωρο στην πεθερα για διακοπες(η γειτονισα μου,εκλαιγε το μωρακι και σπαραζε η καρδια μου):(και θα περνουν αερα!
3 μηνων εχει ακομη την μυρωδια της κοιλιας,ειναι δυνατον να το αφησεις και να φυγεις?Φαντασου σοκ το μωρακι που δεν ξερει τπτ αλλο περα απο τη μαμα του!Θα μας τρελανουν ρε γ@##το!:evil:Εξηγησε τους οτι το μωρο ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ και τελος!
Ευχαριστησου το μωρακι σου και αστους να λενε!Αυτες οι στιγμες δεν γυριζουν πισω!Και ειναι οι ομορφοτερες!Αργοτερα που θα μεγαλωσει ή που δεν θα θελει απο μονο του να σε αποχωριστει οποτε θα περνουν το μηνυμα ή θα στο λεει απο μονο του οτι θελει να μεινει μαζι τους οποτε θα στεναχωριεσαι λιγοτερο θα κανεις και τις εκδρομες σου!
Καλες διακοπες!
Σωστά κι εγώ έτσι ακριβώς τα σκέπτομαι, απλά φοβόμουν μην είμαι παράξενη. Δε λέω το αγαπάνε, αλλά είναι δικό μου και θέλω να το χαρώ εγώ πρώτα απ'όλους! Όσο για το ''διάδοχο του θρόνου'', από τώρα κάνουν σχέδια και με εκνευρίζει αφάνταστα! ''Αγόρι μου εσύ, που θα μας βγάλεις ασπροπρώσοπους!!!'' Λες κι άμα είχα κοριτσάκι θα τους χαλούσε η μόστρα ή μόνο σόι απο του μπαμπά έχει το μωρό....από μένα δηλαδή είναι ξέμπαρκο ας πούμε....Κι αυτά τα κάνει περισσότερο ο πεθερός μου και φορτώνω αφάνταστα πολύ!:twisted:
Στην αρχή και εγώ τσατιζόμουν για μικροπράγματα....μετά το ξανασκέφτηκα...άλλοι δεν έχουν κανέναν να κρατήσει τα παιδια τους, εγώ φεύγω για τη δουλειά και μένω ήσυχη ότι είναι καλά. Αν φάνε ένα μπισκότο παραπάνω, αν δεν κοιμηθούν στην ώρα τους κτλ δε θα κάτσω να σκάσω...
Άλλωστε αν θέλω μπορώ να πω ανά πάσα στιγμή "παίρνω γυναίκα να κρατάει τη μικρή" γιατί δεν το κάνω? Προφανώς γιατί ζυγίζοντας τα πράγματα προτιμώ την πεθερά και τη μαμά που θα τα κακομάθουν μεν αλλά θα είμαι ήσυχη, από μια άλλη γυναίκα που θα κάνει ότι της λέω (ελπίζω) αλλά θα με τρώει η αγωνία.
Αυτό βέβαια για τα μικρά, χαζά καθημερινά γιατί τώρα το καλοκαίρι που ήθελε η πεθερά μου τη μικρή στο χωριό 3 μήνες βρήκα μια ωραιότατη κυρία και την κρατάει τα πρωινά... γιατί και οι υποχωρήσεις έχουν όριο (ακούς thaumataki)? :)
Ακούω και σε ευχαριστω κι εσένα για τις συμβουλές σου!

Φαίη2010
30-07-10, 16:03
Να σου πω...αυτα για τα περι...πως θα συνεχιστει το "βασιλειο" κτλ. Η αληθεια ειναι πως και εγω αλλα και οσες κοπελες ξερω κατα περιεργο τροπο μονο στο πρωτο τα ακουγανε αυτα τα σχολια οπως και πολλα αλλα (ιδιως το σε ποιον μοιαζει κτλ) και τους πειραζαν.
Αν κανεις δευτερο, απλα δεν θα τους ακους. Δηλ. θα τα ακους παλι, αλλα οχι τοσο συχνα και 2ον απτην μια μπαινακης απτην αλλη βγαινακης...Με εννοεις;...Σημασια μην δινεις.
Και φυσικα να παρεις το μωρακι σου μαζι. Αλλο να ειναι μεγαλυτερο και να μπορει να μιλησει, να καταλαβει τι γινεται..τοτε θα μπορουσες να του εξηγησεις, θα μπορουσε να εκφερει και γνωμη. Τωρα ακομα ειναι βρεφακι και θελει την μανουλα του.
Οσο για τα αλλα...αποτι εχω καταλαβει απο γονεις και πεθερικα απο διαφορα κοριτσια, ή θα ειναι δωσε θαρρος στο χωριατη να σανεβει στο κρεβατι ή θα ειναι παντελως αδιαφοροι και θα θελουν να κανουν την ζωουλα τους.
Βρες για σενα και την οικογενεια σου, δηλ. τον αντρουλη σου και το μωρακι σας την χρυση τομη και ασε τους αλλους να κουρευονται.
Καλες διακοπες!!!

Thaumataki
30-07-10, 16:05
Να σου πω...αυτα για τα περι...πως θα συνεχιστει το "βασιλειο" κτλ. Η αληθεια ειναι πως και εγω αλλα και οσες κοπελες ξερω κατα περιεργο τροπο μονο στο πρωτο τα ακουγανε αυτα τα σχολια οπως και πολλα αλλα (ιδιως το σε ποιον μοιαζει κτλ) και τους πειραζαν.
Αν κανεις δευτερο, απλα δεν θα τους ακους. Δηλ. θα τα ακους παλι, αλλα οχι τοσο συχνα και 2ον απτην μια μπαινακης απτην αλλη βγαινακης...Με εννοεις;...Σημασια μην δινεις.
Και φυσικα να παρεις το μωρακι σου μαζι. Αλλο να ειναι μεγαλυτερο και να μπορει να μιλησει, να καταλαβει τι γινεται..τοτε θα μπορουσες να του εξηγησεις, θα μπορουσε να εκφερει και γνωμη. Τωρα ακομα ειναι βρεφακι και θελει την μανουλα του.
Οσο για τα αλλα...αποτι εχω καταλαβει απο γονεις και πεθερικα απο διαφορα κοριτσια, ή θα ειναι δωσε θαρρος στο χωριατη να σανεβει στο κρεβατι ή θα ειναι παντελως αδιαφοροι και θα θελουν να κανουν την ζωουλα τους.
Βρες για σενα και την οικογενεια σου, δηλ. τον αντρουλη σου και το μωρακι σας την χρυση τομη και ασε τους αλλους να κουρευονται.
Καλες διακοπες!!!
Eυχαριστώ πολύ καλή μου!!!:D

nimar
30-07-10, 18:52
Thaumataki κι εγω πιστευω πως ειναι πολυ μικρο το παιδακι σου για να το αφησεις. Δωστους να καταλαβουν πως δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα και μην τους αφηνεις περιθωρια να ελπιζουν. Εμενα οι γονεις μου θελανε να παρουν την κορη μου στο εξοχικο για να αφοσιωθουμε λιγο στο μικρο που μας χρειαζεται τωρα που εχει τα θεματακια με την υγεια του, κι ενω στην αρχη αμφιταλαντευομουνα τελικα κατεληξα πως μου ειναι αδυνατον να την αφησω, μου φαινεται ακομα τοσο μικρη. Εδω την αφησα 4 μερες γιατι τρεχαμε στο νοσοκομειο με το μικρο, κι απο τοτε που γυρισα ολο με ρωταει μαμα που ησουνα? και σπαραζει η καρδια μου.

Thaumataki
30-07-10, 20:36
Thaumataki κι εγω πιστευω πως ειναι πολυ μικρο το παιδακι σου για να το αφησεις. Δωστους να καταλαβουν πως δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα και μην τους αφηνεις περιθωρια να ελπιζουν. Εμενα οι γονεις μου θελανε να παρουν την κορη μου στο εξοχικο για να αφοσιωθουμε λιγο στο μικρο που μας χρειαζεται τωρα που εχει τα θεματακια με την υγεια του, κι ενω στην αρχη αμφιταλαντευομουνα τελικα κατεληξα πως μου ειναι αδυνατον να την αφησω, μου φαινεται ακομα τοσο μικρη. Εδω την αφησα 4 μερες γιατι τρεχαμε στο νοσοκομειο με το μικρο, κι απο τοτε που γυρισα ολο με ρωταει μαμα που ησουνα? και σπαραζει η καρδια μου.
Άχουτη μωρέ....Καταλαβαίνουν, χαζά δεν είναι κι είναι κρίμα να το εκλαμβάνει ως απόρριψη, νομίζοντας πως την πασάρεις αλλού γιατί αγαπάς πιο πολύ το μωράκι. Δε το δίνω σε καμία περίπτωση, κάθετη ήμουν εξ ανέκαθεν! Κι απ'ότι βλέπω έχει και γενεθλιάκια η πριγκιπισούλα σου αυτές τις μέρες....Να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, υγειές και καλότυχο να είναι!

Dimitra83
30-07-10, 20:46

πανε καλα?3 μηνων μωρο θα το παρουν να φυγουν?καλα κανεις και δε το δινεις!ακου εκει ηρθαν να το παρουν με το ζορι!:evil::evil:καλα μιλαμε φουντωσα!!!α και μη τους το φερεις με πλαγιο τροπο.να το πεις στα ισα ''δε το δινω γιατι δε θελω!'' αλλιως δεν καταλαβαινουν ακου που σου λεω!!

Thaumataki
30-07-10, 20:59
πανε καλα?3 μηνων μωρο θα το παρουν να φυγουν?καλα κανεις και δε το δινεις!ακου εκει ηρθαν να το παρουν με το ζορι!:evil::evil:καλα μιλαμε φουντωσα!!!α και μη τους το φερεις με πλαγιο τροπο.να το πεις στα ισα ''δε το δινω γιατι δε θελω!'' αλλιως δεν καταλαβαινουν ακου που σου λεω!!
:D Προσπαθώ πάντα να είμαι ευγενική και διπλωματική. Μου είναι δύσκολο, από τη μία να τους μιλήσω άσχημα, τους σέβομαι γιατί είναι οι γονείς του άνδρα μου. Απλά θα τους ξεκαθαρίσω, πως το μωρό στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μας, μού είναι ακατόρθωτο να το αποχωριστώ και πόσο μάλλον για 10 μέρες. Ακόμη αισθάνομαι πως ο ομφάλιος λώρος μεταξύ μας δεν έχει κοπεί...Σας φαίνονται κουλά αυτά που λέω, αλλά μέχρι το super market πετάγομαι και αδημονώ να το δω και αγωνιώ μη τυχόν και έκλαψε!

Dimitra83
30-07-10, 21:16
ολες ετσι ειμαστε με τα μωρα μας οταν ειναι τοσο μικρα!και γω το ιδιο αισθανομουν και με τα 2 και το ιδιο θα αισθανομαι και με το τριτο!δεν αντεχεις να τα αποχωριστεις οταν ειναι τοσο βρεφακια!δεν ειναι καθολου κουλα αυτα που λες μια χαρα φυσιολογικα ειναι!

marsolan
30-07-10, 22:02
:D Προσπαθώ πάντα να είμαι ευγενική και διπλωματική. Μου είναι δύσκολο, από τη μία να τους μιλήσω άσχημα, τους σέβομαι γιατί είναι οι γονείς του άνδρα μου. Απλά θα τους ξεκαθαρίσω, πως το μωρό στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μας, μού είναι ακατόρθωτο να το αποχωριστώ και πόσο μάλλον για 10 μέρες. Ακόμη αισθάνομαι πως ο ομφάλιος λώρος μεταξύ μας δεν έχει κοπεί...Σας φαίνονται κουλά αυτά που λέω, αλλά μέχρι το super market πετάγομαι και αδημονώ να το δω και αγωνιώ μη τυχόν και έκλαψε!

εμενα δεν μου φαινονται καθολου κουλα,μου φαινονται σωστοτατα και φυσιολογικοτατα.Κουλο θα μου φαινοταν να ηθελες να φυγεις απο μονη σου 10ημερο και να αφηνες ενα τοσο μικρο μωρακι σε παπουδες-οποιας πλευρας κι αν ειναι!!!
Η δικια μου ειναι 2.5 μηνων...εννοειται θα ειναι μαζι μας στις διακοπες κι οχι μονο αυτο οι δικοι μου,γονεις και πεθερικα δεν αναλαμβανουν την ευθυνη.Αλλα και να ηθελαν δεν επαιζε με τιποτε ομως να την αφησω!
Αν μεγαλωσει δεν το θεωρω κακο αλλα σιγουρα μετα τον χρονο..(ετσι λεω τωρα,τοτε δεν ξερω αν θα αντεξω μακρυα της).

Thaumataki
30-07-10, 22:33
εμενα δεν μου φαινονται καθολου κουλα,μου φαινονται σωστοτατα και φυσιολογικοτατα.Κουλο θα μου φαινοταν να ηθελες να φυγεις απο μονη σου 10ημερο και να αφηνες ενα τοσο μικρο μωρακι σε παπουδες-οποιας πλευρας κι αν ειναι!!!
Η δικια μου ειναι 2.5 μηνων...εννοειται θα ειναι μαζι μας στις διακοπες κι οχι μονο αυτο οι δικοι μου,γονεις και πεθερικα δεν αναλαμβανουν την ευθυνη.Αλλα και να ηθελαν δεν επαιζε με τιποτε ομως να την αφησω!
Αν μεγαλωσει δεν το θεωρω κακο αλλα σιγουρα μετα τον χρονο..(ετσι λεω τωρα,τοτε δεν ξερω αν θα αντεξω μακρυα της).
:D Καλά εάν κλείσει για τα καλά τα 2 κι εγώ θα εργάζομαι μέσα στον Ιούλιο, ίσως τον στείλω καμιά βδομαδούλα στους παππούδες. Απλά και μόνο να πάει στην εξοχή και να κάνει τα μπανάκια του...Αλλά τώρα....τώρα είναι 3 μηνών και μεγαλώνουν και γρήγορα τα ατιμούτσικα, δε θέλω ακόμη κι αυτές τις 10 να τις στερηθώ!

Φαίη2010
30-07-10, 22:44
α μην το λες αυτο...στα 2 μετα ερχονται αλλα. Αρχιζει να τρεχει απο δω και κει να κανει του κεφαλιου του καθως περναει την φαση της αρνησης, ενω ταυτοχρονα ακομη ειναι μικρουλη και θελει αγκαλιτσες. Θα αναρωτιεσαι μετα αν αντεχουν γονεις η πεθερικα στα τσαλιμακια του, αν τρεχουν απο πισω του οταν ορμαει προς τον κεντρικο δρομο...ασε ερχονται αλλες σκεψεις στα 2.
Για να ειμαι ειλικρινης...ακουω πως αφηνουν τα μικρα τους στην γιαγια και στον παππου για μια και δυο βδομαδες για να πανε να κανουνε διακοπες μονοι τους. Εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα. Θα σκεφτομουν συνεχεια τα παιδια και ετσι δεν θα ημουν καλη παρεα για τον αντρα μου...επομενως να το βρασω.
Αυτα ειναι για οσους ειναι σε πιο ρελαξ καταστασεις.

Εξαλλου σιγα μην περιμενω να μου κρατησουν τα παιδια για να δω...φως. χαχαχα
Και κατι ακομα...οταν αποφασισα να κανω παιδια ειχαμε συνειδητοποιησει πως δεν θα το παιζουμε αρραβωνιασμενα και πιτσουνακια μια ζωη. Καθε φαση της ζωης εχει την χαρη της.
Και βρε κοριτσια...δεν θα αντεχα στην σκεψη να μου κραταει η πεθερα τα παιδια και γω να παω να...θα την σκεφτομουν πως θα ελεγε απο μεσα της ή και προς τα εξω..πηγε η νυφαδα μου διακοπες και γω τα κραταω...και θα με επιανε....αγχος να το πω; Ριγος;χιχιχι

Thaumataki
30-07-10, 22:56
α μην το λες αυτο...στα 2 μετα ερχονται αλλα. Αρχιζει να τρεχει απο δω και κει να κανει του κεφαλιου του καθως περναει την φαση της αρνησης, ενω ταυτοχρονα ακομη ειναι μικρουλη και θελει αγκαλιτσες. Θα αναρωτιεσαι μετα αν αντεχουν γονεις η πεθερικα στα τσαλιμακια του, αν τρεχουν απο πισω του οταν ορμαει προς τον κεντρικο δρομο...ασε ερχονται αλλες σκεψεις στα 2.
Για να ειμαι ειλικρινης...ακουω πως αφηνουν τα μικρα τους στην γιαγια και στον παππου για μια και δυο βδομαδες για να πανε να κανουνε διακοπες μονοι τους. Εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα. Θα σκεφτομουν συνεχεια τα παιδια και ετσι δεν θα ημουν καλη παρεα για τον αντρα μου...επομενως να το βρασω.
Αυτα ειναι για οσους ειναι σε πιο ρελαξ καταστασεις.

Εξαλλου σιγα μην περιμενω να μου κρατησουν τα παιδια για να δω...φως. χαχαχα
Και κατι ακομα...οταν αποφασισα να κανω παιδια ειχαμε συνειδητοποιησει πως δεν θα το παιζουμε αρραβωνιασμενα και πιτσουνακια μια ζωη. Καθε φαση της ζωης εχει την χαρη της.
Και βρε κοριτσια...δεν θα αντεχα στην σκεψη να μου κραταει η πεθερα τα παιδια και γω να παω να...θα την σκεφτομουν πως θα ελεγε απο μεσα της ή και προς τα εξω..πηγε η νυφαδα μου διακοπες και γω τα κραταω...και θα με επιανε....αγχος να το πω; Ριγος;χιχιχι
Αυτό σκέπτομαι κι εγώ! Δε λέω είναι καλοί άνθρωποι, αλλά άλλη οικειότητα έχω στους δικούς μου κι άλλη στα πεθερικά μου! Κοίτα..εάν πάει 2 και θελήσω να πάμε 3ημεράκι με τον άντρα μου ( οκ, άνθρωποι είμαστε ), αδιαμφισβήτητα θα θελήσω η μαμά μου να τον κρατήσει. Όχι πως δεν εμπιστεύομαι τα πεθερικά μου, κάθε άλλο....αλλά διαφορετικά με καταλαβαίνει η μανούλα μου. Τώρα, να το αφήσω 15 μέρες και να τρέχω στα νησιά, όχι δε το κάνω! Αυτά τα έκανα με τον άντρα μου όσο ήμασταν στη σχέση μας και πρίν έρθει το μωράκι μας. Τώρα οι προτεραιότητές μας κι οι υποχρεώσεις μας διαφοροποιήθηκαν, εάν ήταν έτσι δε θα παντερυόμασταν με την προοπτική μιας οικογένειας.

αγγελακια
31-07-10, 13:08
κοριτσια εγω πιστευω πως οι περισσοτερες μανουλες στην εποχη μας ειναι αρκετα δραστηριες κ ικανες εχουν τις γνωσεις που πρεπει κ ξερουν τι θα δωσουν στα παιδια τους πραγματα ουσιαστικα κ εκπαιδευτικα
στις παλιες μαμαδες τον πρωτο ρολο τον ειχε η κουζινα κ μετα ολα τα αλλα.τα παιδια επαιζαν ολη μερα μονα τους δεν ειχαν την απαραιτητη προσοχη πιστευω...
οταν καταλαβουν οι οι μαμαδες ειμαστε ικανες να τα καταφερουμε με τα παιδια μας τοτε θα αλλαξουν ολα
εγω προσωπικα τους εχω δωσει να το καταλαβουν τωρα 2,5 χρονια
δουλεια παιδια σπιτι χωρις καμια μα καμια βοηθεια οσο κ αν θελανε να χωθουν κ ας στραβωσαν κ ας μην το εχουν χωνεψει ακομα κ το παλαιβουν να γινει το δικο τους

aria1980
31-07-10, 13:09
ε οχι κ να αφησεις ενα βρεφος 3 μηνων στουσ παπουδεσ!!!!με το ετσι θελω????θα τρελλαθουμε τελειωσ μου φαινεται με τα πεθεροειδη!!!!!με τιποτα!!!!!!!!!!!παρτο μαζι κοπελα μου να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο κ να εισαι ηρεμη!!!ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει το διαστημα που θα λειπεισ!!!!!δεν θες να συμβει κατι κ να εισαι μακρια...

Thaumataki
31-07-10, 13:17
ε οχι κ να αφησεις ενα βρεφος 3 μηνων στουσ παπουδεσ!!!!με το ετσι θελω????θα τρελλαθουμε τελειωσ μου φαινεται με τα πεθεροειδη!!!!!με τιποτα!!!!!!!!!!!παρτο μαζι κοπελα μου να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο κ να εισαι ηρεμη!!!ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει το διαστημα που θα λειπεισ!!!!!δεν θες να συμβει κατι κ να εισαι μακρια...
Σε καμία περίπτωση δε το αφήνω το μωράκι μου! Δε τίθεται θέμα εμπιστοσύνης....τους εμπιστεύομαι, είναι περισσότερο συναισθηματικό και το άγχος, τί γίνεται πίσω.....Άσε που από την πρώτη κιόλας στιγμη προβλέπω να παρακαλάω τον καπετάνιο να βάλει όπισθεν στο πλοίο για Πειραιά!!!:lol::lol::lol::lol:

Ελινα Ζ.
31-07-10, 19:17
Καλα εμενα παει 8 μηνων και δεν τον εχω αφησει πουθενα πλακα μας κανουν?και ουτε προκειται,θα το ειχα πολυ αγχος βρε παιδια.εαν δεν ειμαι εγω με τα ιδια μου τα ματια να δω τι κανει και πως ειναι δεν παιζει ....!!!
Κι εμενα ειχε πεταξει φοβερη ατακα ο πεθερος οταν το μωρο ηταν 3 μηνων περιπου "ειναι και που θηλαζεις μωρε,αν δε θηλαζες θα το παιρναμε επανω να σε ξεκουρασουμε και σενα.":?:?:?:?(πανω εστι χωριο πανω απο τη θεσσαλονικη δρομος 6-7 ωρες με το αυτοκινητο)
Αλλα και πιο παλια πριν αποκτησω παιδι κανανε ονειρα και το θεωρουσαν δεδομενο οτι εγω θα αφηνω το μωρο εκει τα καλοκαιρια!!!!φυσικα απαντησα οτι το παιδι μου δεν προκειται να παει πουθενα χωρις εμενα.αν και καναν τους χαζους,πιστευω τωρα να το χουν καταλαβει...αυτα τα πραγματα δεν τα διαπραγματευομαι καν.

Thaumataki
31-07-10, 19:29
Καλα εμενα παει 8 μηνων και δεν τον εχω αφησει πουθενα πλακα μας κανουν?και ουτε προκειται,θα το ειχα πολυ αγχος βρε παιδια.εαν δεν ειμαι εγω με τα ιδια μου τα ματια να δω τι κανει και πως ειναι δεν παιζει ....!!!
Κι εμενα ειχε πεταξει φοβερη ατακα ο πεθερος οταν το μωρο ηταν 3 μηνων περιπου "ειναι και που θηλαζεις μωρε,αν δε θηλαζες θα το παιρναμε επανω να σε ξεκουρασουμε και σενα.":?:?:?:?(πανω εστι χωριο πανω απο τη θεσσαλονικη δρομος 6-7 ωρες με το αυτοκινητο)
Αλλα και πιο παλια πριν αποκτησω παιδι κανανε ονειρα και το θεωρουσαν δεδομενο οτι εγω θα αφηνω το μωρο εκει τα καλοκαιρια!!!!φυσικα απαντησα οτι το παιδι μου δεν προκειται να παει πουθενα χωρις εμενα.αν και καναν τους χαζους,πιστευω τωρα να το χουν καταλαβει...αυτα τα πραγματα δεν τα διαπραγματευομαι καν.
Κι εγώ το θηλάζω, αλλά επειδή δεν έχω πολυ γάλα:(, του δίνω συμπλήρωματικά και ξένο. Και μου λέει ο πεθερός μου ο παντογνώστης '' Ε, αφού του δίνεις και ξένο σιγά που θα καταλάβει διαφορά τώρα ο μικρός για 10 μέρες...Άστον και σε μας '' Ευτυχώς τον άκουσε η πεθερά μου και τον ''ξύπνησε'', εγώ είχα μείνει αποσβολωμένη και τον κοιτούσα...

Ελινα Ζ.
31-07-10, 21:56
Κι εγώ το θηλάζω, αλλά επειδή δεν έχω πολυ γάλα:(, του δίνω συμπλήρωματικά και ξένο. Και μου λέει ο πεθερός μου ο παντογνώστης '' Ε, αφού του δίνεις και ξένο σιγά που θα καταλάβει διαφορά τώρα ο μικρός για 10 μέρες...Άστον και σε μας '' Ευτυχώς τον άκουσε η πεθερά μου και τον ''ξύπνησε'', εγώ είχα μείνει αποσβολωμένη και τον κοιτούσα...

θα καταλαβει κ θα παρακαταλαβει διαφορα πεστου χαιρετισματα...δεν ειναι μονο το γαλα σου εισαι εσυ ολοκληρη που σε εχει αναγκη;)
εγω εχω την ησυχια μου σε αυτο τωρα γιατι ακομη τον θηλαζω κ θα συνεχισω οποτε δεν μπορουν να μου το ξαναπουν γιατι ξερουν την απαντηση;)

Thaumataki
31-07-10, 21:59
θα καταλαβει κ θα παρακαταλαβει διαφορα πεστου χαιρετισματα...δεν ειναι μονο το γαλα σου εισαι εσυ ολοκληρη που σε εχει αναγκη;)
εγω εχω την ησυχια μου σε αυτο τωρα γιατι ακομη τον θηλαζω κ θα συνεχισω οποτε δεν μπορουν να μου το ξαναπουν γιατι ξερουν την απαντηση;)
Χεχε...Ένα ''ΟΧΙ'' πιο ηχηρό κι από του Μεταξα!

Konstantina-Kl
31-07-10, 22:27
Χεχε...Ένα ''ΟΧΙ'' πιο ηχηρό κι από του Μεταξα!

Τhaumataki βλεπω τα παιδακια μας ειναι ιδια ηλικια περιπου!!!!!! χιχιχιχιχ
Παντως εγω το παιρνω πεισματικα μαζι μου παντου, και το χω αφησει μονο στην αδερφη της μανας μου, που ειναι 40 χρονων(εχουμε σχετικα μικρη διαφορα ηλικιας και κανουμε παρεα. Σχετικα βεβαια) και ειμαστε πιο πολυ φιλες, παρα σε παπουδογιαγιαδες, παρα μονο για να παω σε διαφορες συναυλιες της εποχης. Και διακοπες θα παμε τα τρια μας με το συζυγο

Thaumataki
31-07-10, 22:33
Τhaumataki βλεπω τα παιδακια μας ειναι ιδια ηλικια περιπου!!!!!! χιχιχιχιχ
Παντως εγω το παιρνω πεισματικα μαζι μου παντου, και το χω αφησει μονο στην αδερφη της μανας μου, που ειναι 40 χρονων(εχουμε σχετικα μικρη διαφορα ηλικιας και κανουμε παρεα. Σχετικα βεβαια) και ειμαστε πιο πολυ φιλες, παρα σε παπουδογιαγιαδες, παρα μονο για να παω σε διαφορες συναυλιες της εποχης. Και διακοπες θα παμε τα τρια μας με το συζυγο
Mας περνάτε κατά 3 μέρες βλέπω κι απ'ότι βλέπω εσύ έχεις κοριτσάκι, εγώ αγοράκι! Λές να τα πούμε κάποια στιγμή σε καμιά 20αρια χρονάκια και βάλε ;;;:wink: Χεχε τυχαίο;;;; Δε νομίζω!
Εμείς την Παρασκευή φεύγουμε τα 3 μας τελικά!!! Τα πεθερικά μου, παρέδωσαν τα όπλα σήμερα και την έκαναν για το χωριό τους απόψε!

Konstantina-Kl
31-07-10, 22:57
Mας περνάτε κατά 3 μέρες βλέπω κι απ'ότι βλέπω εσύ έχεις κοριτσάκι, εγώ αγοράκι! Λές να τα πούμε κάποια στιγμή σε καμιά 20αρια χρονάκια και βάλε ;;;:wink: Χεχε τυχαίο;;;; Δε νομίζω!
Εμείς την Παρασκευή φεύγουμε τα 3 μας τελικά!!! Τα πεθερικά μου, παρέδωσαν τα όπλα σήμερα και την έκαναν για το χωριό τους απόψε!

Χεχε, πολυ πιθανον βεβαιως βεβαιως.
Παω να την ταισω στον υπνο της τωρα γιατι εφαγε τελευται φορα στις 20¨30 και δεν νομιζω να αντεξει ολο το βραδυ:roll::roll:
off topic παντελως
καλα να περασετε λοιπον!!!

itsme
01-08-10, 15:51
Ναι! Κι εσύ να λες στην κόρη της Konstantina-Kl να σου αφήσει το μωρό για να πάει διακοπές! Στο ίδιο θέμα θα ξαναβρεθούμε! :lol:

Thaumataki
01-08-10, 15:59
Ναι! Κι εσύ να λες στην κόρη της Konstantina-Kl να σου αφήσει το μωρό για να πάει διακοπές! Στο ίδιο θέμα θα ξαναβρεθούμε! :lol:
Αχαχαχαχαχαχαχαχαχα.....ποτέ μη λες ποτέ!!!:lol::lol::lol::lol:

boy'smam
12-08-10, 23:01
Ευτυχως που ειστε κι εσεις...και μπορω να σας πω τον πονο μου γιατι αν δεν τα πω καπου θα αρχισω να τσιριζω και δεν φταει σε τπτ το παιδακι μου να ξυπνησει!Ειχαμε ανεβει για λογο στην πεθερα μου που μενει απο πανω να δουμε τον ξαδερφο του αντρα μου!Κοντευει 15αυγουστος και πλεγμα στα μπαλκονια δεν εχει βαλει!Μενουν στον τεταρτο!!!!Το παιδι εκτος απο προχθες δεν το ανεβαζω αν ειναι μονη της γιατι φοβαμαι πολυ!Της λεω λοιπον πλεγμα δεν βαλατε ακομη?Εφυγε το καλοκαιρι!Μην φοβασαι μου λεει τον εχω απο κοντα!Ανθρωποι ειμαστε λεω,δεν ξερεις τι συμβαινει και δεν θελω να μου φευγει η ψυχη καθε φορα!Μην φοβασαι,τον ελεγχω!
Ε οχι ρε γ!#@$!το!Δεν ειναι και 100 χρονων οπως λεει 50 ειναι αλλα ξερω γω?14 μηνων σβουρα ειναι ρε κοριτσια!δεν καθετε δευτερολεπτο!Τι ελεγχει?Εδω εγω που ειμαι 28 και ωρες ωρες τα φτυνω και το σπιτι που ειναι φρουριο και παλι ειμαι στην τσιτα!προχθες μεχρι να βαλω 1 ποτ.νερο ανεβηκε στο τραπεζι του σαλονιου...σε 30 δευτ.
ο αντρας μου...κουβεντα!:evil:
Και συνεχιζω..
Ερχεται ο πεθερος μου και του δινει κατι γυαλινα μικρα κηροπηγια...Μη κ.παππου του λεω θα τα σπασει!Ε και τι εγινε μου λεει?!!?!?!!?Ε οχι του λεω δεν θελω να μαθει να τα σπαει ασε που μπορει να κοπει!Παιδι ειναι ας τα σπασει ολα!Κοιταω τον αντρα...κουβεντα παλι!:evil:
ειχανε μια τν στο πατωμα πηγε τομωρο και την κοπαναγε...σπαστη φωναζε ο παππους!Ριχνω τετοιο :twisted: βλεμα στον αντρα μου και λεει ε οχι ρε μπαμπα...δεν πρεπει!:shock:
Και κλεινοντας εβαλε ο παππους να φαει πανσσετες με τιγκα λαδι και πατατες και ηθελε να δωσει στο παιδι:confused:10 τη νυχτα!ουτε εγω δεν το χωνευω!οχι του λεω!λιγο μου λεει,δεν θα παθει τπτ!
και τοτε ξυπνησε:rolleyes:και ο αντρας μου και λεει..Θα πιει γαλα σε λιγο...δεν χρειαζεται!Δωσε λιγο ψωμι...
Δηλεδη δεν σεβονται τπτ???Θεωρω οτι ειμαι πολυ καλη μαμα και δεν εχουν να μου προσαψουν το παραμικρο οσο αφορα το παιδι...Γιατι μου πανε τοση κοντρα?
Να προσθεσω οτι στην βαφτιση δεν πηραν ουτε 1 καλτσακι για το παιδι...και δεν τιθεται οικονομικο θεμα!
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα κοντευω να σκασω...και ο αντρας μου κοιμηθηκε με το μωρο για να γλιτωσει την γκρινια!

arleta
12-08-10, 23:20
εγω σε τετοιου ειδους κρισεις εξυπναδας και ξερολιασης απαντω: "τα παιδια σας τα μεγαλωσατε εσεις;;; ε ωραια τοτε, αφηστε μας και μας να μεγαλωσουμε τα δικα μας οπως εμεις νομιζουμε"....
κι εννοειτε τετοιου ειδους εξυπναδες δε περνανε.....
το οχι σημαινει οχι............
το παιδι δεν ειναι παιχνιδι να γελαμε και να παιζουμε μονο..... εχει κι ευθυνες.......

boy'smam
12-08-10, 23:25
καθε φορα προετοιμαζομαι να απαντησω και καθε φορα τα καταπινω...Σημερα ηταν και επισκεψεις...ποσο δικιο εχεις!

arleta
12-08-10, 23:35
ειδικα οταν κι αλλοι μπροστα και πανε να το παιξουν ξερολες μου τη σπαει και τοτε ειναι που τους τη λεω.......
αν κατι συμβει στο παιδι δε θα τρεχουν αυτοι αλλα εσυ.......
στη δικη μου οικογενεια μονο εγω κι ο πατερας τους ξερουμε τι ειναι καλο και τι οχι, τι ειναι σωστο και τι οχι.... οι αλλοι ολοι, ειναι βοηθητικοι παραγοντες........

θελανε να παρουν στον 15 μηνων γιο μου πλαστικη πισινα, τσουληθρα κι αλλα συναφη.... ειμαι στον 8 μηνα εγκυος.... και θεωρουσαν απολυτα φυσιολογικο οτι εγω μπορω να κανω τετοια παιχνιδια με το παιδι.... επειδη ειμαι μονη μου προετοιμαζω και το παιδι με συνηθειες που οταν γεννηθει και το αλλο να μη χρειαζεται να ειμαστε εκτος σπιτιου ειδικα για το πρωτο καιρο.... κι οχι δεν τους αφησα.... γιατι οταν γεννησω που θα ειμαι μονη μου, το παιδι πρεπει να εχει αγαπημενες συνηθειες στο σπιτι.... σε ενα σπιτι που ειναι οσο πιο ασφαλες γινεται γι αυτο.......

katerinakriti
13-08-10, 00:13
κάτι τέτοια διαβάζω και μου ανεβαίνει η πίεση!άκου ρε παιδιά να θέλουν να πάρουν το παιδί!και η πεθερά μου έχει λυσσάξει να της το πάω στο σπίτι της να μείνει εκεί κάποιο βράδυ αλλα σιγά μην ξεβολέψω το παιδί απο το κρεβατάκι του!εξηγήστε τους οτι είναι οι διακοπές σας!άντε πια με τις παράλογες απαιτήσεις

boy'smam
13-08-10, 10:01
ειδικα οταν κι αλλοι μπροστα και πανε να το παιξουν ξερολες μου τη σπαει και τοτε ειναι που τους τη λεω.......
αν κατι συμβει στο παιδι δε θα τρεχουν αυτοι αλλα εσυ.......
στη δικη μου οικογενεια μονο εγω κι ο πατερας τους ξερουμε τι ειναι καλο και τι οχι, τι ειναι σωστο και τι οχι.... οι αλλοι ολοι, ειναι βοηθητικοι παραγοντες........

θελανε να παρουν στον 15 μηνων γιο μου πλαστικη πισινα, τσουληθρα κι αλλα συναφη.... ειμαι στον 8 μηνα εγκυος.... και θεωρουσαν απολυτα φυσιολογικο οτι εγω μπορω να κανω τετοια παιχνιδια με το παιδι....
Πρεπει να αρχισω να μιλαω γιατι τα κραταω μεσα μου και μου κανει κακο!
κι εσυ ομως επρεπε να την παρεις την πισινα και να βαζεις και το νεογενητο μεσα:lol::lol:Αααααχ...Ηθελα να ξερα τα σκεφτονται ή απλα ετσι τα πετανε???Παω να παρω πλεγμα να τους το τριψω στη μουρη!Θα προτιμουσα να μην παρω τπτ και να δω ποτε θα αξιωθουν αλλα ετσι θα ξαναβλεπαν το παιδι με τα πρωτα χιονια:rolleyes:

ultraviolet
24-08-10, 22:49
να μαι κι εγω... μια βδομαδα με τους γονεις μου( και την ανυπαντρη αδερφη μου) στο χωριο και τα νευρα... τσαταλια... ο δε συζυγος μου εξαλλος..... καθε βραδυ κοιμομασταν μαλωμενοι κι αντι για καληνυχτα μου λεγε "τελευταια φορα που ερχομαστε"....
θα σας αναφερω περιστατικα και πειτε μου αν εχει δικιο..
1. μεσημεριανο τραπεζι, ο μικρος τρωει το ψαρακι του ολοκληρο και του λεω στο τελος.."φαε και λιγο σαλατουλα αν θελεις"..
παππους:αστον αμα πειναει κι αλλο, καλυτερα να φαει ψαρι..
γιαγια:αφου δεν ειναι δυσκοιλιο το παιδι, ,μη το πρηζεις με τη σαλατα
θεια: αμαν το πρηξες το μωρο, φαε και φαε..

2.ο μικρος ολη μερα γυρναει στην αυλη, μες τον ηλιο κι εγω απο πισω του, γκαστρωμενη με ναυτιες και ζαλαδες να τον κυνηγαω.. τον πειθω επιτελους να μπει λιγο μεσα στο σπιτι.. απλωνουμε τα παιχνιδια και παιζουμε
παππους: ναι κλειστο το παιδι μεσα, οπως στο διαμερισμα.. ελα αγορακι μου να σε παω βολτα..
γιαγια: ελα θανασακη να δεις μια μεγαλη ακριδα.. ελα..
θεια: (ειρωνικα) μεσα σε εβαλε η μανα σου θαναση? σε λιγο θα σε αποβλακωσει και με
κανενα dvd..

3.μολις επιστρεψαμε απο θαλασσα, κι εκεινη την ωρα πηγαιναν οι γονεις μου, τον παιρνουν χωρις να με ρωτησουν, ξανα στη θαλασσα.. "ελα μωρε μια βουτια θα κανουμε και θα γυρισουμε"..

εχω δικιο που θυμωνω? ειπαμε ο συζυγος εξω φρενων, ειδικα με την αδερφη μου που ολως παραδοξως ξερει καλυτερα απο εμας και κατακρινει το τροπο που μεγαλωνουμε τον μικρο..

DEMS
24-08-10, 23:01
να μαι κι εγω... μια βδομαδα με τους γονεις μου( και την ανυπαντρη αδερφη μου) στο χωριο και τα νευρα... τσαταλια... ο δε συζυγος μου εξαλλος..... καθε βραδυ κοιμομασταν μαλωμενοι κι αντι για καληνυχτα μου λεγε "τελευταια φορα που ερχομαστε"....
θα σας αναφερω περιστατικα και πειτε μου αν εχει δικιο....

...εχω δικιο που θυμωνω? ειπαμε ο συζυγος εξω φρενων, ειδικα με την αδερφη μου που ολως παραδοξως ξερει καλυτερα απο εμας και κατακρινει το τροπο που μεγαλωνουμε τον μικρο..
Ρητορική είναι η ερώτηση ε; :roll:

lenaki
25-08-10, 00:11
Ευτυχως που ειστε κι εσεις...και μπορω να σας πω τον πονο μου γιατι αν δεν τα πω καπου θα αρχισω να τσιριζω και δεν φταει σε τπτ το παιδακι μου να ξυπνησει!Ειχαμε ανεβει για λογο στην πεθερα μου που μενει απο πανω να δουμε τον ξαδερφο του αντρα μου!Κοντευει 15αυγουστος και πλεγμα στα μπαλκονια δεν εχει βαλει!Μενουν στον τεταρτο!!!!Το παιδι εκτος απο προχθες δεν το ανεβαζω αν ειναι μονη της γιατι φοβαμαι πολυ!Της λεω λοιπον πλεγμα δεν βαλατε ακομη?Εφυγε το καλοκαιρι!Μην φοβασαι μου λεει τον εχω απο κοντα!Ανθρωποι ειμαστε λεω,δεν ξερεις τι συμβαινει και δεν θελω να μου φευγει η ψυχη καθε φορα!Μην φοβασαι,τον ελεγχω!
Ε οχι ρε γ!#@$!το!Δεν ειναι και 100 χρονων οπως λεει 50 ειναι αλλα ξερω γω?14 μηνων σβουρα ειναι ρε κοριτσια!δεν καθετε δευτερολεπτο!Τι ελεγχει?Εδω εγω που ειμαι 28 και ωρες ωρες τα φτυνω και το σπιτι που ειναι φρουριο και παλι ειμαι στην τσιτα!προχθες μεχρι να βαλω 1 ποτ.νερο ανεβηκε στο τραπεζι του σαλονιου...σε 30 δευτ.
ο αντρας μου...κουβεντα!:evil:
Και συνεχιζω..
Ερχεται ο πεθερος μου και του δινει κατι γυαλινα μικρα κηροπηγια...Μη κ.παππου του λεω θα τα σπασει!Ε και τι εγινε μου λεει?!!?!?!!?Ε οχι του λεω δεν θελω να μαθει να τα σπαει ασε που μπορει να κοπει!Παιδι ειναι ας τα σπασει ολα!Κοιταω τον αντρα...κουβεντα παλι!:evil:
ειχανε μια τν στο πατωμα πηγε τομωρο και την κοπαναγε...σπαστη φωναζε ο παππους!Ριχνω τετοιο :twisted: βλεμα στον αντρα μου και λεει ε οχι ρε μπαμπα...δεν πρεπει!:shock:
Και κλεινοντας εβαλε ο παππους να φαει πανσσετες με τιγκα λαδι και πατατες και ηθελε να δωσει στο παιδι:confused:10 τη νυχτα!ουτε εγω δεν το χωνευω!οχι του λεω!λιγο μου λεει,δεν θα παθει τπτ!
και τοτε ξυπνησε:rolleyes:και ο αντρας μου και λεει..Θα πιει γαλα σε λιγο...δεν χρειαζεται!Δωσε λιγο ψωμι...
Δηλεδη δεν σεβονται τπτ???Θεωρω οτι ειμαι πολυ καλη μαμα και δεν εχουν να μου προσαψουν το παραμικρο οσο αφορα το παιδι...Γιατι μου πανε τοση κοντρα?
Να προσθεσω οτι στην βαφτιση δεν πηραν ουτε 1 καλτσακι για το παιδι...και δεν τιθεται οικονομικο θεμα!
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα κοντευω να σκασω...και ο αντρας μου κοιμηθηκε με το μωρο για να γλιτωσει την γκρινια!

ειναι βλακες οι ανθρωποι...σοβαροτητα ΜΗΔΕΝ !

Danielaki
25-08-10, 11:31
θα σας αναφερω περιστατικα και πειτε μου αν εχει δικιο..
1. μεσημεριανο τραπεζι, ο μικρος τρωει το ψαρακι του ολοκληρο και του λεω στο τελος.."φαε και λιγο σαλατουλα αν θελεις"..
παππους:αστον αμα πειναει κι αλλο, καλυτερα να φαει ψαρι..
γιαγια:αφου δεν ειναι δυσκοιλιο το παιδι, ,μη το πρηζεις με τη σαλατα
θεια: αμαν το πρηξες το μωρο, φαε και φαε..

2.ο μικρος ολη μερα γυρναει στην αυλη, μες τον ηλιο κι εγω απο πισω του, γκαστρωμενη με ναυτιες και ζαλαδες να τον κυνηγαω.. τον πειθω επιτελους να μπει λιγο μεσα στο σπιτι.. απλωνουμε τα παιχνιδια και παιζουμε
παππους: ναι κλειστο το παιδι μεσα, οπως στο διαμερισμα.. ελα αγορακι μου να σε παω βολτα..
γιαγια: ελα θανασακη να δεις μια μεγαλη ακριδα.. ελα..
θεια: (ειρωνικα) μεσα σε εβαλε η μανα σου θαναση? σε λιγο θα σε αποβλακωσει και με
κανενα dvd..

3.μολις επιστρεψαμε απο θαλασσα, κι εκεινη την ωρα πηγαιναν οι γονεις μου, τον παιρνουν χωρις να με ρωτησουν, ξανα στη θαλασσα.. "ελα μωρε μια βουτια θα κανουμε και θα γυρισουμε"..

εχω δικιο που θυμωνω? ειπαμε ο συζυγος εξω φρενων, ειδικα με την αδερφη μου που ολως παραδοξως ξερει καλυτερα απο εμας και κατακρινει το τροπο που μεγαλωνουμε τον μικρο..
Αχ διαβαζω αυτα που γραφεις και ειναι λες και διαβαζω τις μερες που παμε στα πεθερικα μου..ολοι μα ολοι θα πουν και κατι για το τι θα κανω με το παιδι..ακομα και η γιαγια της οικογενειας (91χρ.) που δε μπορει να φροντισει καλα καλα τον εαυτο της θα μου δωσει συμβουλες στο πως θα μεγαλωσω το παιδι..δικιο εχεις που θυμωνεις και καταλαβαινω τον αντρα σου..καθε φορα που παμε στα πεθερικα βρισκομαι στη θεση του αντρα σου..

my billy
05-10-10, 01:06
τα νευρα μου του δινει τουρτα, σοκολατες κ μπισκοτα πισω απ την πλατη μου(η πεθερα). κ ας της εχω πει τοσες φορες να μην το κανει. κ το χειροτερο μου να με κοροιδευουν μπρος στην μουρη μου.προχθες σε παιδικο παρτυ κλαιει το μωρο στην αγκαλια της με ενα κουταλι στο στομα κ πασαλιμενος σοκολατα... τι επαθε ρωταω -εε!! μαλλον πειναει -αφου τωρα εφαγε -εεε πειναει κ αλλο -του δωσατε τουρτα? -ΟΟΟΧΙ καλε..!! -αφου ειναι το στομα του ολο σοκολατα -εεε κατι θα ειχε το (πλαστικο κουταλι 1ας χρησεως)- Α καλα! χρησιμοποιημενο κουταλι του δωσατε τοσα παιδακια εδω μεσα!!! τριπλο εγκεφαλικο εγω. εε ηθελε λιγο τουρτα (ναι! την ζητησε 8 μηνων μωρο, ειπε θελω τουρτα!)κ πηρα απ το πιατο της μικρης(ανηψια η οποια ειχε 2η μερα πυρετο απο στοματιτιδα!!!) κ του εδωσα λιγο. να συνεχισω ή καταλαβατε??? κ σε αυτην την γυναικα θα πρεπει να αφησω το νινι μου σε 1 μηνα που επιστρεφω στην δουλεια να το κραταει μαζι με αλλα 4. 10πλο εγκεφαλικο. τι θα κανω ΘΕΕ ΜΟΥ.....

sevoula
05-10-10, 09:21
τα νευρα μου του δινει τουρτα, σοκολατες κ μπισκοτα πισω απ την πλατη μου(η πεθερα). κ ας της εχω πει τοσες φορες να μην το κανει. κ το χειροτερο μου να με κοροιδευουν μπρος στην μουρη μου.προχθες σε παιδικο παρτυ κλαιει το μωρο στην αγκαλια της με ενα κουταλι στο στομα κ πασαλιμενος σοκολατα... τι επαθε ρωταω -εε!! μαλλον πειναει -αφου τωρα εφαγε -εεε πειναει κ αλλο -του δωσατε τουρτα? -ΟΟΟΧΙ καλε..!! -αφου ειναι το στομα του ολο σοκολατα -εεε κατι θα ειχε το (πλαστικο κουταλι 1ας χρησεως)- Α καλα! χρησιμοποιημενο κουταλι του δωσατε τοσα παιδακια εδω μεσα!!! τριπλο εγκεφαλικο εγω. εε ηθελε λιγο τουρτα (ναι! την ζητησε 8 μηνων μωρο, ειπε θελω τουρτα!)κ πηρα απ το πιατο της μικρης(ανηψια η οποια ειχε 2η μερα πυρετο απο στοματιτιδα!!!) κ του εδωσα λιγο. να συνεχισω ή καταλαβατε??? κ σε αυτην την γυναικα θα πρεπει να αφησω το νινι μου σε 1 μηνα που επιστρεφω στην δουλεια να το κραταει μαζι με αλλα 4. 10πλο εγκεφαλικο. τι θα κανω ΘΕΕ ΜΟΥ.....
στείλτο παιδικό, αν συμφωνεί και ο σύζυγος!:x
εγώ απλά δεν τους βλέπω πώς την έχουν όταν είμαστε στη δουλειά.
μακάρι να είχα μια κάμερα, να έχω άποψη.
από αυτά που έβλεπα όσο η όρκα πρόσεχε την κόρη μου στο σπίτι μας .. έκανα υπομονή, γιατί ο σύζυγος ήθελε τη μανούλα του emoticonpouxernaei.:evil:

sevoula
05-10-10, 09:29
κάνουν του κεφαλιού τους, γιατί δεν έχουν την ευθύνη της ανατροφής του παιδιού. άλλοι είναι οι γονείς.
γιατί το αντιμετωπίζουν ως παιχνίδι περισσότερο, ως τρόπαιο, ως μέσο επίδειξης, ως μέσο επιβολής του εγώ.
γιατί βρίσκουν την ευκαιρία να ξανανιώσουν νεότεροι, να επιδείξουν την ανωτερότητά τους, λέμε τώρα, ως σοφοί γονείς. γνωρίζουν παιδαγωγικά, ψυχολογία, ιατρική, κλπ
γιατί καταργώντας-ακυρώνοντας τους γονείς του παιδιού, νομίζουν ότι καλύπτουν τα κενά τους.
κούνια που τους κούναγε!

lovely people
05-10-10, 09:37
κάνουν του κεφαλιού τους, γιατί δεν έχουν την ευθύνη της ανατροφής του παιδιού. άλλοι είναι οι γονείς.
γιατί το αντιμετωπίζουν ως παιχνίδι περισσότερο, ως τρόπαιο, ως μέσο επίδειξης, ως μέσο επιβολής του εγώ.
γιατί βρίσκουν την ευκαιρία να ξανανιώσουν νεότεροι, να επιδείξουν την ανωτερότητά τους, λέμε τώρα, ως σοφοί γονείς. γνωρίζουν παιδαγωγικά, ψυχολογία, ιατρική, κλπ
γιατί καταργώντας-ακυρώνοντας τους γονείς του παιδιού, νομίζουν ότι καλύπτουν τα κενά τους.
κούνια που τους κούναγε!

Πεστα Sevoula να ξεδώσεις...μαζί σου είμαι!!! Αν υποψιαστώ οτι θα γίνουμε κ εμείς έτσι..θα πεθάνω:D!

Coraline
05-10-10, 09:56
Οι δικοί μας παπούδες δεν προσέχουν καθημερινά το παιδί παρά μόνο το βλέπουν όταν πηγαίνουμε στο σπίτι τους βόλτα. Προσπαθώ να είμαι ανεκτική και να μην μιζεριάζω αν της δώσουν γλυκό ή άμα κάνουν κάτι που εγώ κανονικά στο σπίτι δεν θα την άφηνα περισσότερο γιατί είναι μια ειδική περίπτωση και δεν χρειάζεται να κάνω τον μπαμπούλα.

my billy
05-10-10, 10:44
από αυτά που έβλεπα όσο η όρκα πρόσεχε την κόρη μου στο σπίτι μας .. έκανα υπομονή, γιατί ο σύζυγος ήθελε τη μανούλα του emoticonpouxernaei.:evil:
δε μου παει η καρδια να το σειλω παιδικο βρε sevoula ,θα ειναι μολις 9 μηνων τον αλλο μηνα που θα τον αφησω. εξαλου εστω κ τον πηγαινα παλι εκεινη θα τον μαζευε μαζι με τα υπολοιπα 4. απο τις1.30 ως τις 7-10 το βραδυ που θα γυριζω εγω η ο αντρας μου. τον ψηνω για γυναικα, αλλα εκτος οτι θα δυσκολευτουμε πααρα πολυ(οικονομικα εννοω) παλι δεν την γλιτωνω(την πεθερα) αφου οι ωρες που λειπουμε ειναι πολλες. και να πω οτι δεν ειναι κακος ανθρωπος αλλα δεν χαλαει χατηρια, με αποτελεσμα να τα αφηνει ολα να κανουν οτι γουσταρουν, να γινεται ενας χαμος χτυπανε ,φωναζουν... δεν θελω το παιδι μου να μεγαλωσει σε μια ζουγκλα.χαλαει το προγραμμα του αφου δεν μπορει να κοιμηθει απ την φασαρια.τον κοιμιζει κουνωντας τον ενω ΔΕΝ τον εχω μαθει ετσι.ακομα κ οταν τον εχει αγκαλια, χωρις να κλαιει, συνεχως τον κουναει. θα παθει ναυτια το παιδακι μου με τοσο κουνημα.του βαζει κρεμα σκονη στην φρουτοκρεμα (να γλυκανει λεει!) ενω την τρωει μια χαρα χωρις. του βαζει ζυμαρικο στην σουπιτσα (για να τον πιασει λεει)χωρις να το εχει επιτρεψει ακομη η παιδιατρος.του δινει πανβρωμικα κ επικυνδυνα παιχνιδακια(αυκινητακια με ροδες που μπορει να καταπιει:(:()(γιατι τα ζηλεψε λεει!!) ασε που τον παω μοσχομυριστο κ τον παιρνω γουρουνακι.το παμπερς συνεχως στροβο κ το σκατο απ εξω χωρις penaten εννοειται (δεν συγκαιονται μωρα. τα δικα μου παιδια δεν ειχαν συγκαει ποτε!)σας κουρασα βρε κοριτσια αλλα να τα πω να ξεθυμανω.....:sad::sad::sad:

sevoula
05-10-10, 10:52
δε μου παει η καρδια να το σειλω παιδικο βρε sevoula ,θα ειναι μολις 9 μηνων τον αλλο μηνα που θα τον αφησω. εξαλου εστω κ τον πηγαινα παλι εκεινη θα τον μαζευε μαζι με τα υπολοιπα 4. απο τις1.30 ως τις 7-10 το βραδυ που θα γυριζω εγω η ο αντρας μου. τον ψηνω για γυναικα, αλλα εκτος οτι θα δυσκολευτουμε πααρα πολυ(οικονομικα εννοω) παλι δεν την γλιτωνω(την πεθερα) αφου οι ωρες που λειπουμε ειναι πολλες. και να πω οτι δεν ειναι κακος ανθρωπος αλλα δεν χαλαει χατηρια, με αποτελεσμα να τα αφηνει ολα να κανουν οτι γουσταρουν, να γινεται ενας χαμος χτυπανε ,φωναζουν... δεν θελω το παιδι μου να μεγαλωσει σε μια ζουγκλα.χαλαει το προγραμμα του αφου δεν μπορει να κοιμηθει απ την φασαρια.τον κοιμιζει κουνωντας τον ενω ΔΕΝ τον εχω μαθει ετσι.ακομα κ οταν τον εχει αγκαλια, χωρις να κλαιει, συνεχως τον κουναει. θα παθει ναυτια το παιδακι μου με τοσο κουνημα.του βαζει κρεμα σκονη στην φρουτοκρεμα (να γλυκανει λεει!) ενω την τρωει μια χαρα χωρις. του βαζει ζυμαρικο στην σουπιτσα (για να τον πιασει λεει)χωρις να το εχει επιτρεψει ακομη η παιδιατρος.του δινει πανβρωμικα κ επικυνδυνα παιχνιδακια(αυκινητακια με ροδες που μπορει να καταπιει:(:()(γιατι τα ζηλεψε λεει!!) ασε που τον παω μοσχομυριστο κ τον παιρνω γουρουνακι.το παμπερς συνεχως στροβο κ το σκατο απ εξω χωρις penaten εννοειται (δεν συγκαιονται μωρα. τα δικα μου παιδια δεν ειχαν συγκαει ποτε!)σας κουρασα βρε κοριτσια αλλα να τα πω να ξεθυμανω.....:sad::sad::sad:
ρε μπουμπού, τί μας κούρασες; εγώ τα έχω πει 1.000 φορές τα δικά μου και θα τα ξαναπώ άλλες τόσες, γιατί με εκτονώνει.:rolleyes:
μη νιώθεις ενοχές. φτάνει τόση καλοσύνη. από την καλοσύνη τα παθαίνουμε αυτά. αν από την αρχή ήμασταν στριμμένες, τώρα δεν θα φτάναμε να χρειαζόμαστε εκτόνωση στο ίντερνετ. θα είχαν τον φόβο μας και δεν θα έκαναν του κεφαλιού τους.
καλά τα λες. μικρό είναι. αλλά τώρα έχει περισσότερη σημασία τί τρώει, πώς κοιμάται.
το ότι τον κακομαθαίνει, εντάξει, γιαγιά είναι.η καθαριότητα για μένα είναι αδιαπράγμάτευτη. καλά μιλάω κι εγώ, που η πεθερά μου... άσε τα έχω χιλιογράψει.
αφού έχεις αποφασίσει να τον έχει η πεθερά, μίλα ευγενικά για τις προτεραιότητες στο παιδί. ξανά και ξανά και ξανά. και όσο απαντάει, τόσο εξήγησε, ξανά....
υπομονή κορίτσι μου και γράφε, εκτονώνει απίστευτα, αλλά δεν λυτρώνει. δυστυχώς!!!!!!!!!!!!:sad:

my billy
05-10-10, 11:33

ρε μπουμπού, τί μας κούρασες; εγώ τα έχω πει 1.000 φορές τα δικά μου και θα τα ξαναπώ άλλες τόσες, γιατί με εκτονώνει.:rolleyes:
μη νιώθεις ενοχές. φτάνει τόση καλοσύνη. από την καλοσύνη τα παθαίνουμε αυτά. αν από την αρχή ήμασταν στριμμένες, τώρα δεν θα φτάναμε να χρειαζόμαστε εκτόνωση στο ίντερνετ. θα είχαν τον φόβο μας και δεν θα έκαναν του κεφαλιού τους.
καλά τα λες. μικρό είναι. αλλά τώρα έχει περισσότερη σημασία τί τρώει, πώς κοιμάται.
το ότι τον κακομαθαίνει, εντάξει, γιαγιά είναι.η καθαριότητα για μένα είναι αδιαπράγμάτευτη. καλά μιλάω κι εγώ, που η πεθερά μου... άσε τα έχω χιλιογράψει.
αφού έχεις αποφασίσει να τον έχει η πεθερά, μίλα ευγενικά για τις προτεραιότητες στο παιδί. ξανά και ξανά και ξανά. και όσο απαντάει, τόσο εξήγησε, ξανά....
υπομονή κορίτσι μου και γράφε, εκτονώνει απίστευτα, αλλά δεν λυτρώνει. δυστυχώς!!!!!!!!!!!!:sad:
σε ευχαριστω! το ξερω οτι δεν ειμαι η μονη (αλλα ουτε κ μονη να ναι καλα το forum)κ οτι υπαρχουν κ χειροτερα απ τα δικα μου αλλα ειναι πολυ κριμα να μην μπορουν να σεβαστουν το πως θα θελαμε να μεγαλωσουμε - μεγαλωσουνε ,το παιδι μας. δεν προκειται περι αχαριστιας(ειναι η 1η φορα στην ζωη μου που υποχρεωνομαι σε καποιον για οτιδηποτε κ την ευχαριστω για την βοηθεια που προσφερει) εχει κουραστει πολυ με αλλα 4 εγγονια που μεγαλωνει. καποια πραγματα δεν ειναι του χεριου της καποια αλλα ομως ειναι...δεν θελω να τα ψυριζω κ να τρελλαινομαι αλλα καποια βασικα θα τα ηθελα.δυστυχως δεν θα υπαρχει κοινη γραμμη ουτε καν διαπαιδαγωγηση, απλη φυλαξη κ αυτη με κινδυνους:sad:!!στο μονο που ελπιζω ειναι στις απιστευτες ικανοτητες των μωρων μας να μας ψυχολογουν ,να προσαρμοζονται κ να φυλαγονται. ελπιζω λοιπον οτι θα μαθει γρηγορα οτι υπαρχουν 2 μετρα κ 2 σταθμα κ θα φερεται αναλογα. θα τον σταυρωνω καθε πρωι που θα τον αφηνω κ θα χαιρομαι για καθε μερα που θα τον βρισκω καλα...

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
05-10-10, 12:37
Καλά το κοριτσάκι γιατί το πήγαν με πυρετό στο πάρτυ;

Αγγελίνα#2
05-10-10, 12:49
Μα καλά ρε κορίτσια, τι στην ευχή? Μήπως την ημέρα που παντρευόμαστε οι συγγενείς του συζύγου αρχίζουν εντατικά σεμινάρια τύπου "πώς να κάνετε κόλαση τη ζωή της νύφης σας"?
Πώς είναι δυνατόν να κάνουν ΟΛΟΙ τα ίδια ακριβώς? Μόνο την τελευταία σελίδα διάβασα και ήδη έχω πάθει - σαν να ακούω τον εαυτό μου κοντά 5 χρόνια τώρα!

my billy
05-10-10, 13:12
Καλά το κοριτσάκι γιατί το πήγαν με πυρετό στο πάρτυ;
εννοειται!!! αυτη ειναι αποψη πεθερας κ κουνιαδων ελα μωρε παιδια ειναι σταθμο πανε θα αρρωστησουν. ηταν κ αλλο ενα ανηψι αρρωστο απ το ιδιο.οταν εχουν πυρετους μιξες βηχα κ τα φερνουν μεσ στην μουρη του μωρου μου. ελα δωσε ενα φιλακι στο μωρο.....:confused::confused::confused::confused: κ δεν ειμαι απο αυτες που δεν μιλαω τα λεω εξω απ τα δοντια δεν χαριζομαι (χωρις να τσακωνομαι ομως,δεν το βρισκω πρεπον!) αλλα ειπαμε του κεφαλιου τους.
το νινι μου μου ειπε η παιδιατρος με τοσα πιτσιρικια γυρω του θα περασει τοσες ιωσεις σαν να πηγαινε σταθμο!:roll::roll: ο θεος να το φυλαει!

sevoula
05-10-10, 13:21
ήμουν με την κόρη μου σε πάρτυ γενεθλίων. μιλάμε με τις κυρίες...λέει μία έγκυος "ο Πάτροκλος έχει γαστρεντερίτιδα".
μόλις είχα γυρίσει με τη μικρή από το δωμάτιο που έπαιζαν όλα μαζί.
την πήρα κι έφυγα με ένα απλό καληνύχτα, χρόνια πολλά.
σε 10 sec είχα φύγει. δεν ρώτησε κανείς γιατί. το παιδί μου ήταν το μικρότερο.
δεν αρρωστήσαμε ποτέ ως τώρα. θα βάλουμε αυτογκόλ από την ανευθυνότητα της κάθε βλαμμένης;
έλεος!!!!!!

Αγγελίνα#2
05-10-10, 13:26
Αχ σε καταλαβαίνω, σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Σίγουρα δεν παίζει να πάρεις μια γυναίκα, τουλάχιστον ως τις 3-4? Να μη χαλάει τουλάχιστο το δόλιο το πρόγραμμά του από το φαί και τον ύπνο, να βγαίνει και τη βολτούλα του. Το απόγευμα αλλιώς είναι. Τι ηλικίες έχουν τα άλλα που κρατάει η πεθερά σου?

my billy
ήμουν με την κόρη μου σε πάρτυ γενεθλίων. μιλάμε με τις κυρίες...λέει μία έγκυος "ο Πάτροκλος έχει γαστρεντερίτιδα".
δεν αρρωστήσαμε ποτέ ως τώρα. θα βάλουμε αυτογκόλ από την ανευθυνότητα της κάθε βλαμμένης;
έλεος!!!!!!
Η καθε βλαμενη-ες ειναι οι κουνιαδες μου κ τα πιτσιρικια τους ειναι τα υπολοιπα 4 εγγονια που κραταει η πεθερα μου μαζι με τον δικο μου!!!!! ο δικος μου ηδη εχει αρωστησει(5μηνων βροχιολιτιδα)κολλησε απ το ενα!
δεν της κοβει σου λεωωωωω :evil::evil::evil::evil::evil:

SUPERMOM
έλεος!!!!!!

Τι μου θύμισες τώρα !!!! Σε κάποιο απο τα party γεννεθλίων της ανηψιάς μου μια τελείως στην κοσμάρα της ξαδέλφη μας έφερε και τα δυο της τα παιδιά άρρωστα με γαστρεντερίτιδα!!!!!! Αποτέλεσμα , την επόμενη και την μεθεπόμενη μέρα αρρωστήσαμε συνολικά 14 άτομα (εμετούς, διάρροιες , πυρετό και όλα τα συναφή) Καταπληκτικά (μη τυχόν και χάσουν τα παιδιά της το πάρτυ!!!!)

sevoula
05-10-10, 13:44
ρε κορίτσια, η αδερφή μου με το που βλέπει την κόρη της 3 χρόνων με μύξα, μου λέει δεν έρχεσαι, δεν έρχομαι, τέλος. το ίδιο και για εμάς τους μεγάλους. έκανα μήνες να την δω όταν γέννησα, αλλά η στάση της ήταν υπεύθυνης μάνας!
στα γενέθλια της ανηψιάς μου, η αδερφή μου μου πρότεινε να μην πάω την Χρύσπα. η ανηψιά μου κόλλησε από το παιδάκι μιας κοπέλας που αρνείται να παραδεχτεί ότι το παιδί της αρρωσταίνει. "κρύωσε ο ...., δεν είναι άρρωστος".
γκρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!

SUPERMOM
05-10-10, 13:52
Πόσες φορές μου εφέρναν "κρυωμένα" παιδάκια στο σπίτι τους πρώτους μήνες με το μωρό και κολλούσε η μικρή....και όταν τους το έλεγα οτι αρρώστησε η μικρη μου έλεγαν "έλα μωρέ ιωσούλα ήταν τελικά, θα περάσει γρήγορα" Τι εκνευριστικό. Δεν είμαι κι εγώ υπερβολική και υποχόνδρια αλλά κάποια πράγματα τα σέβομαι. Οταν το παιδί μου βήχει, έχει μύξα είναι γενικώς κάπως δεν το πηγαίνω σε παιδικά πάρτυ και σε σπίτια με μωράκια. Έλεος είναι αμαρτία!!!!

ValiaK
05-10-10, 21:45
κούνια που τους κούναγε!

Συμφωνώ απολυτα! Κι εγώ άλλα λέω κι άλλα κάνουν. Πεθερά & κουνιάδα (οι 2 πληγες του Φαραώ) κανονίζουν για το παιδί ενώ είμαι μπροστά τους, χωρίς καν να με ρωτάνε!!! :evil: Μήπως είμαι αόρατη???

Aeriko
05-10-10, 22:14
το νινι μου μου ειπε η παιδιατρος με τοσα πιτσιρικια γυρω του θα περασει τοσες ιωσεις σαν να πηγαινε σταθμο!:roll::roll: ο θεος να το φυλαει!

Και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προτιμάς να το πας σε παιδικό σταθμό.

sevoula
06-10-10, 10:06
Συμφωνώ απολυτα! Κι εγώ άλλα λέω κι άλλα κάνουν. Πεθερά & κουνιάδα (οι 2 πληγες του Φαραώ) κανονίζουν για το παιδί ενώ είμαι μπροστά τους, χωρίς καν να με ρωτάνε!!! :evil: Μήπως είμαι αόρατη???
βάλια μου σου αρέσει η κάντυ κάντυ;
κι εμένα! τρελαίνομαι!:o:D

ValiaK
06-10-10, 11:20
βάλια μου σου αρέσει η κάντυ κάντυ;
κι εμένα! τρελαίνομαι!:o:D

κι εμένα μου αρέσει πολύ! αναρωτιέμαι όμως πόσο κακό μας έκανε μεγαλώνοντας... Να περιμένουμε τον πρίγκηπα, τον πλούσιο, τον όμορφο, τον λίγο επαναστάτη να μας πάρει μακριά με το άσπρο άλογο...! :-D:-D:-D

Προσωπικά, δεν αφήνω το παιδί μου να βλέπει τηλεόραση (άλλο που η πεθερά μου το μεσημέρι τα βάζει και βλέπουν Κωνσταντίνου + Ελένης :x). Προσέχω να βλέπει μόνο ταινίες που έχουμε εγκρίνει με το μπαμπά της πρώτα... Θεωρώ λοιπόν ότι το ελέγχω. Και ξέρετε τι μου λέει μια μέρα εκεί που βλέπει το "Η πριγκήπισσα κι ο βάτραχος" του Disney? "Βάλια, η Τιάνα είναι η φτωχή. Και ξέρεις γιατί είναι η φτωχή? Γιατί είναι μαύρη" Και με έστειλε το 7χρονο!!! Είδες τι ζημιά κάνει κι ο Disney? Όλες οι πλούσιες είναι όμορφες, ξανθιές και ολίγον χαριτωμένες (για να μην πω χαζοβιόλες) Και περνάνε αυτά στα παιδιά, κι εμείς δεν παίρνουμε χαμπάρι...

my billy
06-10-10, 11:44
Και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προτιμάς να το πας σε παιδικό σταθμό.

το ανεφερα παραπανω βρε aeriκo κ σε ολημερο να τον πηγαινα (οι ωρες που δουλευουμε με τον αντρα μου ειναι πολλες) παλι η πεθερα μου θα τον παιρνει μαζι με τα υπολοιπα ανηψια. εξαλλου το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι οταν ειναι ολα μαζι μεχρι να σχολασουν κ οι κουνιαδες μου. εκει τα πραγματα βγαινουν εκτος ελεχγου κ γινονται επικυδυνα. αυτο δεν το γλιτωνω.γιατι να το ταλαιπωρω επιπλεον με τον σταθμο τουλαχιστον το πρωι θα κραταει μονο τον μπεμπη συνηθως...(εκτος απεργιων, αργιων, κ οταν καποιο ειναι αρρωστο...φυσικα.:-?) εχω σκεφτει την λυση για 2-3 ωρες να παρω γυναικα (κ αυτο πολυ δυσκολα) αλλα αυτο σημαινει το πρωι στην πεθερα μου , το μεσημερι νταντα, κ μετα ξανα πεθερα μεχρι να σχολασω εγω ή ο αντρας μου.θα το ζουρλανω το μωρακι μου με τοσσα ατομα να κανουν το κοντο κ το μακρυ τους.:confused::confused: τι λετε μπορει να λειτουργησει αυτο????

Aeriko
06-10-10, 11:54
Η λύση παιδικού και νταντάς στο σπίτι σας μετά δεν παίζει;

sevoula
06-10-10, 11:54
κι εμένα μου αρέσει πολύ! αναρωτιέμαι όμως πόσο κακό μας έκανε μεγαλώνοντας... Να περιμένουμε τον πρίγκηπα, τον πλούσιο, τον όμορφο, τον λίγο επαναστάτη να μας πάρει μακριά με το άσπρο άλογο...! :-D:-D:-D

Προσωπικά, δεν αφήνω το παιδί μου να βλέπει τηλεόραση (άλλο που η πεθερά μου το μεσημέρι τα βάζει και βλέπουν Κωνσταντίνου + Ελένης :x). Προσέχω να βλέπει μόνο ταινίες που έχουμε εγκρίνει με το μπαμπά της πρώτα... Θεωρώ λοιπόν ότι το ελέγχω. Και ξέρετε τι μου λέει μια μέρα εκεί που βλέπει το "Η πριγκήπισσα κι ο βάτραχος" του Disney? "Βάλια, η Τιάνα είναι η φτωχή. Και ξέρεις γιατί είναι η φτωχή? Γιατί είναι μαύρη" Και με έστειλε το 7χρονο!!! Είδες τι ζημιά κάνει κι ο Disney? Όλες οι πλούσιες είναι όμορφες, ξανθιές και ολίγον χαριτωμένες (για να μην πω χαζοβιόλες) Και περνάνε αυτά στα παιδιά, κι εμείς δεν παίρνουμε χαμπάρι...
μα γιατί; η κάντυ δεν ήθελε πλούτη.
είχε όνειρα με αξίες, την προσφορά στους συνανθρώπους της, ήταν πάντα αισιόδοξη, χαμογελαστή.
χαμένο κορμί ο Τέρυ, έτσι;
ο Άλμπερτ κύριος!
τυχαίο ήταν βρε ότι είχαν χεστεί στο χρήμα όλοι τους!:mrgreen:
όσες φορές κι αν το είδα, πάλι ωραίο μου φαίνεται.
εγώ είχα γείωση από τη μάνα μου σε ότι αφορά τις προσδοκίες μου, οπότε δεν περίμενα πλούσιο, αριστοκράτη με γκαϊντα. η μάνα μου επέμενε να είναι μορφωμένος και όμορφος! αυτά τα έχει ο άντρας μου κα ιμε το παραπάνω.
ο πατέρας μου μου έλεγε στο θέμα των αντρών αλλά και γενικά να είμαι ακριβή. φυσικά όχι με την έννοια των χρημάτων.
η ανατροφή από τους γονείς παίζει ρόλο. οι δυναστείες και τα καρτούν είναι για ψυχαγωγία-διασκέδαση.

ValiaK
06-10-10, 12:04
μα γιατί; η κάντυ δεν ήθελε πλούτη.
είχε όνειρα με αξίες, την προσφορά στους συνανθρώπους της, ήταν πάντα αισιόδοξη, χαμογελαστή.
χαμένο κορμί ο Τέρυ, έτσι;
ο Άλμπερτ κύριος!
τυχαίο ήταν βρε ότι είχαν χεστεί στο χρήμα όλοι τους!:mrgreen:
όσες φορές κι αν το είδα, πάλι ωραίο μου φαίνεται.
εγώ είχα γείωση από τη μάνα μου σε ότι αφορά τις προσδοκίες μου, οπότε δεν περίμενα πλούσιο, αριστοκράτη με γκαϊντα. η μάνα μου επέμενε να είναι μορφωμένος και όμορφος! αυτά τα έχει ο άντρας μου κα ιμε το παραπάνω.
ο πατέρας μου μου έλεγε στο θέμα των αντρών αλλά και γενικά να είμαι ακριβή. φυσικά όχι με την έννοια των χρημάτων.
η ανατροφή από τους γονείς παίζει ρόλο. οι δυναστείες και τα καρτούν είναι για ψυχαγωγία-διασκέδαση.

αυτό το "με γκαϊντα" με τσάκισε!!! :D:D:D
Παρόλα αυτά, τουλάχιστον στο δικό μου παιδί πέρασε το στερεότυπο "λευκός πλούσιος - μαύρος φτωχός" Και στενοχωρήθηκα πολύ για αυτό...

my billy
06-10-10, 12:12
Η λύση παιδικού και νταντάς στο σπίτι σας μετά δεν παίζει;
1ον με τον σταθμο παλι δεν γλιτωνω τις ιωσεις
2ον θα χασει τις λιγες πρωινες ωρες που μπορει να εχει την αποκλειστικοτητα της πεθερας μου( να μου πεις στον παιδικο ουτε κουνηματα ουτε σοκολατες, αλλα θα εχει κ λιγοτερες αγκαλιτσες)αν μη τι αλλο το αγαπαει το μωρο.
3ον η πεθερα μου θα τον πηγαινει - παιρνει
4ον οι ωρες για νταντα σε αυτην την περιπτωση ειναι πολλες δεν βγαινουμε οικονομικα με τιποτα...ομως!
κ δεν αντεχω στην σκεψη του παιδικου τοσο μωρουλι,:(
ουτε στην σκεψη της πεθερας να μου πεις.... αλλα ειναι με μικρη διαφορα καπως καλυτερα....:rolleyes:
ΑΔΙΕΞΟΔΟ.................:|:|:|:|:|
ΜΠΛΕΞΙΜΟ..........:roll::roll::roll:
Ή ΠΑΡΑΞΕΝΙΑ??????:confused::confused::confused::confused:

Aeriko
06-10-10, 12:17
H κόρη μου πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό από 9 μηνών... ξέρεις πόσες αγκαλίτσες έχει; Ξέρεις πόσο χαρούμενη είναι κάθε πρωί που θα συναναστραφεί με άλλα ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΑ παιδάκια και θα παίξουν με τα παιχνίδια τους; Τόσο που μετά την προσαρμογή μπαίνει μέσα και δεν μου ρίχνει δεύτερη ματιά :lol: Καλές οι γιαγιάδες αλλά όταν δημιουργούν προβλήματα είναι προτιμότερος ο παιδικός σταθμός! Ξέρω ανά πάσα στιγμή τι έφαγε και πόσο.

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις και αν αντέχετε αλλά υπάρχουν παιδικοί σταθμοί (ιδιωτικοί πάντα) που λειτουργούν μέχρι τις 6.00. Εγώ ήμουν τυχερή και βρήκα έναν τέτοιο δίπλα στη δουλειά μου. Πάμε μαζί το πρωί και φεύγουμε μαζί το απόγευμα.

Στα λέω γιατί κι εγώ είχα προβληματιστεί πάρα πολύ όχι με το ότι θα την κράταγε η πεθερά μου αλλά με το ότι επειδή δουλεύει έπρεπε να την πάω παιδικό και μετά να την παραλάβει εκείνη στο σπίτι της... και μετά να την πάρω σπίτι... ΤΡΕΙΣ αλλαγές περιβάλλοντος σε λιγότερο από 8 ώρες! Θεώρησα ότι ήταν καταστροφικό για την ψυχολογία της και κατέληξα στα παραπάνω.

ValiaK
06-10-10, 12:17
1ον με τον σταθμο παλι δεν γλιτωνω τις ιωσεις
2ον θα χασει τις λιγες πρωινες ωρες που μπορει να εχει την αποκλειστικοτητα της πεθερας μου( να μου πεις στον παιδικο ουτε κουνηματα ουτε σοκολατες, αλλα θα εχει κ λιγοτερες αγκαλιτσες)αν μη τι αλλο το αγαπαει το μωρο.
3ον η πεθερα μου θα τον πηγαινει - παιρνει
4ον οι ωρες για νταντα σε αυτην την περιπτωση ειναι πολλες δεν βγαινουμε οικονομικα με τιποτα...ομως!
κ δεν αντεχω στην σκεψη του παιδικου τοσο μωρουλι,:(
ουτε στην σκεψη της πεθερας να μου πεις.... αλλα ειναι με μικρη διαφορα καπως καλυτερα....:rolleyes:
ΑΔΙΕΞΟΔΟ.................:|:|:|:|:|
ΜΠΛΕΞΙΜΟ..........:roll::roll::roll:
Ή ΠΑΡΑΞΕΝΙΑ??????:confused::confused::confused::confused:

Χρειάζεται ένα μηνιάτικο για να φέρνεις γυναίκα στο σπίτι να κρατάει το παιδί από το πρωί μέχρι να γυρίσεις από τη δουλειά... Από τις 8.00 μέχρι τις 18:00 που κοιτάω εγώ, με λιγότερα από 700€ δεν υπάρχει τίποτε...

my billy
06-10-10, 13:30
H κόρη μου πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό από 9 μηνών... ξέρεις πόσες αγκαλίτσες έχει; Ξέρεις πόσο χαρούμενη είναι κάθε πρωί που θα συναναστραφεί με άλλα ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΑ παιδάκια και θα παίξουν με τα παιχνίδια τους; Τόσο που μετά την προσαρμογή μπαίνει μέσα και δεν μου ρίχνει δεύτερη ματιά :lol: Καλές οι γιαγιάδες αλλά όταν δημιουργούν προβλήματα είναι προτιμότερος ο παιδικός σταθμός! Ξέρω ανά πάσα στιγμή τι έφαγε και πόσο.

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις και αν αντέχετε αλλά υπάρχουν παιδικοί σταθμοί (ιδιωτικοί πάντα) που λειτουργούν μέχρι τις 6.00. Εγώ ήμουν τυχερή και βρήκα έναν τέτοιο δίπλα στη δουλειά μου. Πάμε μαζί το πρωί και φεύγουμε μαζί το απόγευμα.

Στα λέω γιατί κι εγώ είχα προβληματιστεί πάρα πολύ όχι με το ότι θα την κράταγε η πεθερά μου αλλά με το ότι επειδή δουλεύει έπρεπε να την πάω παιδικό και μετά να την παραλάβει εκείνη στο σπίτι της... και μετά να την πάρω σπίτι... ΤΡΕΙΣ αλλαγές περιβάλλοντος σε λιγότερο από 8 ώρες! Θεώρησα ότι ήταν καταστροφικό για την ψυχολογία της και κατέληξα στα παραπάνω.
δουλευω σε καταστημα στο κολωνακι θελω 1.15΄ να παω κ αλο τοσο να γυρισω! αλλες μερες καταληγω σπιτι στις 5.30 αλλες 8.30 κ αλλες 10.30!!! αρα ιδιωτικος κοντα στην δουλεια δεν παιζει.:| ο αντρας μου επισης ακαταστατο ωραριο.:? ιδιωτικος σταθμος κοντα στο σπιτι με σχολικο ιιισως(μου δινεις κουραγιο που λες οτι την πηγες κ εσυ μωρακι κ της αρεσει)με πολυ δυσκολια 300-400ε για ιδιωτικο αντε κ τα βρηκαμε...:roll:
αντε κ λειτουγει ως τις 6...
ΑΛΛΑ την πεθερα κ τα του κεφαλιου της παλι δεν τα γλιτωνω.....:evil::evil::evil:
σε ευχαριστω πολυ για τις λυσεις που μου προτεινεις. εχω στιψει κ εγω το κεφαλι μου. το τρπτυχο πεθερα - νταντα - πεθερα - γονεις λες καταστροφικο για το παιδι ΕΕΕ????

stafroditi2353
08-02-11, 11:25
τα νευρα μου!!!!χθες μετα απο 2 εβδομαδες αδειας που ειχα, την κρατησε παλι η πεθερα μου. της λεω μην την βαζεις για υπνο, ξυπνησε 9 , αστην να παιξει και θα κοιμηθει μεσημερι. σαν να της λεω βαλτην ως τις 13. αποτελεσμα???4 η ωρα που πηγα ηταν ξυπνια, με το ζορι κοιμηθηκε μια ωρα και ολο το απογευμα μεσα στην γκρινια!!!της λεω μην την κουνας στα χερια , αυτη εκει!!!την εμαθε στο κουνημα για να κοιμηθει. αλλα λεω, αλλα κανει. μην μπαινεις στο δωματιο της το πρωι, μεσα αυτη. δεν αντεχω αλλο!!!ασε για την βρωμια και την τσαπατσουλια στο σπιτι μου, αυτα τα προσπερναω. η κατασταση ειναι ανυποφορη. ειμαι συνεχεια μεσα στα νευρα. απο σεπτεμβρη θα την στειλω παιδικο αλλα μεχρι τοτε τι κανουμε???και ο παιδικος παλι μεχρι τις 4, μετα παλι αυτη θα την παιρνει. τι να κανω????δεν την μπορω αλλλοοο..