PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ - ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ.

Σελίδες : [1] 2

NANA
06-03-09, 16:07
Σε λίγο θα αποκτήσουμε το τρίτο παιδάκι μας και αρχίσαμε να έχουμε διάφορες αποριες / ανυσηχιες. Αφορμή για να ανοίξω τη συζήτηση ήταν ένα βιβλιαράκι από τα ΚΕΠ (νομίζω) που έπεσε στα χέρια του άντρα μου την Κυριακή όταν ήμασταν στο σπίτι μιας τριτεκνης οικογένειας και που ανέφερε πολλά πράγματα που σε άλλους τριτεκνους είδα ότι ήταν άγνωστα. Προτείνω να συγκεντρώσουμε εδώ ότι πληροφορίες έχουμε για να αλληλοβοηθηθούμε.

Θέμα 1: Επιδόματα: Ποτέ τα παίρνουμε? Ποια είναι τα απαραίτητα δικαιολογητικά? Από πού και ποια είναι τα ποσά?
Θέμα 2: Ποιες είναι οι extra παροχές που δικαιούμαστε?(δάνεια, αυτοκίνητο από εξωτερικό, εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού κλπ)
Θέμα 3: Θέσεις στο δημόσιο: Δικαιολογητικά, Υπηρεσίες, sites κλπ.

Υ.Γ. Aν υπάρχει κάποια δημοσίευση (τοπικ) που να αναφέρει τα πάντα σχετικά με τους τρίτεκνους τότε ας αγνοηθεί αυτή η δημοσίευση? Έψαξα λίγο αλλά βρήκα κάποια σκόρπια θέματα.

νικουλινι
06-03-09, 17:12
καλησπερα!!!το μονο που ξερω να σου πω απο μια γνωστη μου στο θεμα του επιδοματος τριτου παιδιου ειναι οτι παιρνει καπου 85 ευρω το μηνα η το διμηνο δε θυμαμαι ακριβως!!!!!καλα τι ξεφτιλα ειναι ευτη?????ειχε ακουσει οτι θα επειρνε καπου 200 αλλα οταν πηγε να παρει τα λεφτα της εδωσαν 85ευρω!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
και μετα σου λενε να κανουμε παιδια γιατι χανομαστε!!!

vana
06-03-09, 18:22
Προτείνω να συγκεντρώσουμε εδώ ότι πληροφορίες έχουμε
Με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ να μάθω σχετικά... :)

anthula
06-03-09, 18:25
Λοιπόν κορίτσια κάπου υπάρχει παρόμοιο τόπικ θα το ψάξω και αν είναι θα σας πω.
Το επίδομα πάντως είναι 508? το δίμηνο.
Εμένα πάντως δεν ήρθε ακόμη...
Πάω να ψάξω και το βρω έρχομαι...

anthula
06-03-09, 18:31
Το βρήκα
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=12947&highlight=
Δεν ξέρω αν σας καλυπτει, πάντως μπορείτε να πάρετε κάποιες πληροφορίες και από εδώ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
06-03-09, 23:27
Εαν το 3ο παιδι ειναι κατω των 6 τοτε ειναι περιπου 508+ ευρω το διμηνο.
Με το που θα κλεισει το 3ο παιδι το 6ο χρονο το επιδομα πηγαινει στα 250 περιπου.

ditop
07-03-09, 17:43
Για την ακρίβεια είναι 518,58 ευρω οταν το τριτο παιδί είναι κάτω από 6 ετων.
Επιδομα εφ απαξ για τη γεννηση τρίτου παιδιου 2000 ευρώ.

Τα παραπάνω τα παίρνεις εφ οσον κάνεις αίτηση στο Δήμο στον ανταποκριτή του ΟΓΑ.
Τα χρήματα ερχονται μετά από εξι μηνες περίπου

Ηλιάννα
07-03-09, 18:41
Εγω γεννησα 27/06 και δεν ειχα παρει ακομα τα χρηματα
Πηρα λοιπον τηλεφωνο στο 1510 στον Ο.Γ.Α. και εδωσα το ονομα μου και μου ειπαν αρχες Φεβρουαριου που ειχα παρει οτι δεν ειχαν εγκριθει ακομα
Πηρα ξανα στις 26-27/02 και μου ειπαν οτι εγκριθηκαν και θα τα παρω τον Απριλιο :P (περιπου 4.500 ευρω-τα 2.000 το επιδομαι και τα υπολοιπα ειναι τα αναδρομικα απο τοτ που γενησα)

NANA
09-03-09, 17:12
Για την ακρίβεια είναι 518,58 ευρω οταν το τριτο παιδί είναι κάτω από 6 ετων.
Επιδομα εφ απαξ για τη γεννηση τρίτου παιδιου 2000 ευρώ.

Τα παραπάνω τα παίρνεις εφ οσον κάνεις αίτηση στο Δήμο στον ανταποκριτή του ΟΓΑ.
Τα χρήματα ερχονται μετά από εξι μηνες περίπου

τα παραπανω αλλα και τα αναδρομικα που ανεφερε η Ηλιαννα μου τα εχει ηδη επιβεβαιωσει και η φιλη μου το ΣΚ.
Επισης και για καθε παιδι μετα το 3 παιρνεις τα 2000.

Οταν λετε στο Δημο? και ποτε?

agentP
07-05-09, 00:07
Στο Δήμο όπου κατοικείς, υπάρχει ανταποκριτής. Πας με ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αν θυμάμαι καλά και κάνεις άιτηση. Η προθεσμία είναι 6 μήνες από τη γέννηση και δικαιούχος είναι η μητέρα.

agentP
07-05-09, 00:09
Το ξέρετε ότι η ΕΥΔΑΠ έχει μειωμένο τιμολόγιο για τους τρίτεκνους?

alcyon
07-05-09, 00:16
Για μειωμένα δημοτικά τέλη... πρέπει να πάμε κάποιο πιστοποιητικό οικ.κατάστασης στο Δήμο ή αρκεί αυτό που παρέχουμε στη ΔΕΗ;; (αφού εκεί τα πληρώνουμε τα δημ.τελ.);

Vasileia
07-05-09, 08:57
Κι εμένα μου είπαν πως στα δημοτικά τέλη έχουμε έκπτωση.
Εγώ όμως μένω σε ενοίκιο και ευδάπ και δεη είναι στο όνομα του ιδιωκτήτη...γίνεται να μου κάνουν εμένα τέτοια έκπτωση?

Όσο για τα επιδόματα ...κι εγώ πήρα 2000ε για το τρίτο παιδάκι μου, γέννησα 3/9/08, έκανα τα χαρτιά μου στο Δήμο όπου ανήκω στις 26/9/08 και μου εγκρίθηκαν τέλη Φλεβάρη 2009 για να τα πάρω αρχές Απρίλη. Τα πήρα λοιπόν όλα αναδρομικά. Και κάθε δίμηνο είναι να παίρνω 508ε (κάθε 5 έως 15 στους ζυγούς μήνες).

Επίσης αγοράσαμε νέο αυτοκίνητο και τέλη ταξινόμισης δεν πληρώσαμε.

Για την κάρτα πολιτισμού (που είναι για θέατρα και αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία κ.λπ.) θα πάω στο ΚΕΠ της περιοχής μου με τα απαραίτητα δικαιολογητικά να κάνω αίτηση.

micnat
07-05-09, 09:58
Για την κάρτα Πολιτισμού δείτε περισσότερα εδώ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38150&highlight=%EA%DC%F1%F4%E1+%F0%EF%EB%E9%F4%E9%F3%EC%EF%FD):grin:

alcyon
07-05-09, 11:48
Για το νερό....
στο λογαριασμό υπάρχει το όνομα του "ιδιοκτήτη" και το όνομα του "υπόχρεου". Το δεύτερο αρκεί να είναι στο όνομά σου. Για να γίνει αλλαγή ονόματος υπόχρεου, νομίζω πως θέλει έναν παλιό λογαριασμό νερού και την ταυτότητά σου.

Αυτά εδώ στην επαρχία. Φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και στην πρωτεύουσα.

Ξέρει κανείς για εισητήρια διακοπών - διαμονή κτλ;;;

agentP
07-05-09, 21:32
Για διακοπές το μόνο σχετικό που βρήκα σ' ένα φυλάδιο για τρίτεκνους, είναι ότι ο Οργανισμός Εργατικής Εστίας παρέχει Δελτίο Κοινωνικού τουρισμού, δελτίο θεάματος και δελτίο αγοράς βιβλίου κάθε χρόνο στους γονείς και στα παιδιά. Παραπέμπει στην ιστοσελίδα του www.oee.gr (http://www.oee.gr) τηλ: 210-5286000 (με ετήσια απόφαση Δ.Σ.)

ΘΑΛΑΣΣΑ
07-05-09, 22:48
Οι πολύτεκνοι είναι δικαιούχοι στο πρόγραμμα "Τουρισμός για όλους" του ΕΟΤ, για το οποίο πρόγραμμα περιμένουμε από μέρα σε μέρα να εκδοθεί η εγκύκλιος για φέτος (2009-2010). Βλέπε στην ιστοσελίδα του ΕΟΤ. (Συγνώμη, δεν ξέρω το κολπάκι να βάζω τη διεύθυνση...)

Κοριτσομανα
12-05-09, 01:19
Αλκυονη, περσυ στο ξενοδοχειο που εμενα, αν και ηδη πολυτεκνη, δεν ειχα παρει τα εισιτηρια κοινωνικου τουρισμου και εκει συναντησα μια πολυτεκνη καθηγητρια και αυτη που ειχε πληρωσει τα μισα χρημματα απο οτι εμεις για τις ιδιες παροχες, σε εκεινο το ξενοδοχειο. Περιττο να πω οτι ειμαι με το χερι στο τηλεφωνο να ψαξω μεσω κοινωνικου τουρισμου. Απο τα ΚΕΠ προμηθευεσαι τα κουπονια και πρεπει να πας με τα βιβλιαρια, μου ειπανε εκει. Παρακολουθω το θεμα ηλεκτρονικα στο site τους και στο site του ΕΟΤ.

NANA
15-05-09, 02:59
συγνωμη που ανοιξα το θεμα και χαθηκα αλλα ανωτερα βια (γεννησα). Αυτο για την ευδαπ το πανε και σε μας οχι για μειωμενους λογαριασμους αλλα για καθολου. Για τα εισητηρια κ.τ. ξερω οτι δικαιουμαστε καθε χρονο αλλα νομιζω οτι ειναι λιγοτερη η εκπτωση. Με ικα,οαεδ και ογα τελειωσα. Αντε να δουμε. Καλα ειναι τα 2 χιλιαρικα αλλα με 3 παιδια και τοσα εξοδα ουτε μια ωρα δεν θα μεινουν. Τα 500 καθε 2μηνο κατι λενε αλλα μεχρι τα 6? Μετα αρχιζουν τα ζορια και αυξανονται οσο μεγαλωνουν. Κατι αλλο αρκετα βοηθητικο δεν εντοπισα και στον παιδικο που ρωτησαμε μας ειπαν οτι θα πληρωνουμε κανονικα.

micnat
15-05-09, 08:32
Καλημέρα ΝΑΝΑ! Καλά είσαστε όλοι; Ο μπέμπης, θηρίο;;;
Πως τα πάτε;
Στην ΕΥΔΑΠ πάντως (Αθήνα δηλαδή) πληρώνεις με χαμηλότερο τιμολόγιο, δεν απαλάσσεσαι.
Το έχω κάνει, εκτός αν άλλαξε κάτι από τότε...

alcyon
15-05-09, 08:38
Κανείς δεν απαλλάσσεται!! :) Ούτε ΔΕΗ ούτε Νερό! :lol: .. σιγά μη χάσουνε ευρουλάκια... :lol:
Για μειωμένα τιμολόγια μιλάμε.

ΘΑΛΑΣΣΑ
15-05-09, 22:15
Καλησπέρα σε όλους! Δείτε την ανακοίνωση της residend, βγήκε η εγκύκλιος για τον κοινωνικό τουρισμό με επιδότηση των διακοπών.

http://www.visitgreece.gr/EmentorImages/File/downloads/koinwnikos_2009/dik/programma_oktahmero_2009.pdf

alcyon
15-05-09, 23:22
Η συμμετοχή που έχει είναι ανά... δελτίο; ανά δωμάτιο; ανά άτομο; Πώς γίνεται όλο αυτό....; Το είχα ακούσει και πέρσυ αλλά... δεν το κατάφερα να το ψάξω.

Κοριτσομανα
16-05-09, 01:34
Αλκυώνη, μέχρι να το ψάξεις, δε θα βρεις δωμάτιο! Κυριολεκτικα, γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Η γνώμη μου είναι και αύριο ακόμη, να πας για τα κουπόνια ή να ψάξεις για ξενοδοχειο ή δωμάτιο. Εγω ερευνώ τα ξενοδοχεια ηδη και αυριο τηλεφωνω για να εξασφαλίσω τη διαμονή μας και θα ζητήσω αυτοι να μου πουν τιμη και απο Δευτερα, τρέχω για κουπονια...Στην πορεία θα μαθω και θα σας πω λεπτομέριες.
Σας λεω, περσι τα μισα λεφτα πληρωσε μια συναδέλφισσα μου με 4 μεγαλύτερα παιδιά στο ιδιο ξενοδοχειο και οταν μου το ειπε, χτυπιομουν που το εχασα και οι διακοπες μας θα ηταν πιο οικονομικές αν το κυνηγουσα. Γι' αυτο ειμαι τοσο ενθουσιωδης φέτος. Φυσικά είναι και τί τύπου διαμονη θα διαλέξεις. Εμας ήταν ξενοδοχείο με οικογενειακα δωματια.

ΘΑΛΑΣΣΑ
16-05-09, 22:01
Νομίζω πάντως ότι πρώτα πρέπει να κλείσεις δωμάτιο και μετά να πάρεις τα κουπόνια (στα δικαιολογητικά ζητούν αντίγραφο της κατάθεσης προκαταβολής).
Η τιμή που δίνει κάθε επιχείρηση είναι ανά άτομο ανά διανυχτέρευση.

μιμιητα
25-05-09, 01:02
γεια σας σε ολους. ηθελα να ρωτησω τη ενοειται μιωμενα τιμολογια δεη και ευδαπ εμεις ειμαστε τριτεκνοι αλλα δε το ξερουμε αυτο.

μιμιητα
25-05-09, 01:08
ξερεται γιατι αλλες μανουλες τριων παιδιων παιρνουν 340 και αλλες 500;γιατι διαφερουν τα ποσα;

Ηλιάννα
25-05-09, 15:26
Eξαρταται απο την ηλικια των παιδιων της,εγω ξερω κοπελα που θα παρει 256 ευρω τα παιδια της ειναι 22,21 και 15 χρονων

NANA
25-05-09, 16:43
Καλημέρα ΝΑΝΑ! Καλά είσαστε όλοι; Ο μπέμπης, θηρίο;;;
Πως τα πάτε;
Στην ΕΥΔΑΠ πάντως (Αθήνα δηλαδή) πληρώνεις με χαμηλότερο τιμολόγιο, δεν απαλάσσεσαι.
Το έχω κάνει, εκτός αν άλλαξε κάτι από τότε...
Ειμαστε καλα αλλα ακομα στη ΜΕΝΝ. Περιμενουμε
Να στρωσει το αναπνευστικο,να μαθει το μπιμπερο και...σπιτι. Μεχρι τοτε αναμονη... Ευχαριστω για το ενεήαφερξν

keli
25-05-09, 20:58
Νομίζω πάντως ότι πρώτα πρέπει να κλείσεις δωμάτιο και μετά να πάρεις τα κουπόνια (στα δικαιολογητικά ζητούν αντίγραφο της κατάθεσης προκαταβολής).
Η τιμή που δίνει κάθε επιχείρηση είναι ανά άτομο ανά διανυχτέρευση.
Πρεπει πρωτα να κλεισεις δωματιο και να στειλεις προκαταβολη μεσω ταχυδρομειου και με αυτη την αποδειξη παιρνεις τα κουπονια.Μιμιητα για την δεη ειναι μονο για τους πολυτεκνους 4 παιδια και πανω.Επισης οι μητερες που παιρνουν 518,18 συγκεκριμενα οπως εγω ειναι γιατι παιρνουμε τα 170 ευρω του τριτου παιδιου μεχρι να παει 6 χρονων.Γιαυτο μετα γινονται 348 περιπου.

keli
25-05-09, 21:01
Εκπτωση στην ευδαπ εχουν και οι τριτεκνοι.

micnat
29-06-09, 15:09
Εγκρίθηκε από το οικονομικό επιτελείο η εισήγηση του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων για την εξομοίωση των τριτέκνων οικογενειών με τις πολύτεκνες όσον αφορά τη χορήγηση στεγαστικών δανείων.

Με τη σχετική απόφαση οι τρίτεκνες οικογένειες εντάσσονται στις ειδικές κατηγορίες δανειοληπτών, στις οποίες χορηγούνται στεγαστικά δάνεια με ευνοϊκότερους όρους -ήτοι με επιτόκιο 4%- για την απόκτηση πρώτης και κατά περίπτωση δεύτερης κατοικίας.

"Η συγκεκριμένη απόφαση δίνει τη δυνατότητα σε χιλιάδες τρίτεκνους να επωφεληθούν από τους ευνοϊκούς όρους που διέπουν τη δανειοδότηση των πολυτέκνων και τους διευκολύνει προκειμένου να αποκτήσουν δική τους στέγη", εκτίμησε ο κ. Παπαθανασίου.

Άρθρο από την Ελευθεροτυπία http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=55820

Για περισσότερα http://news.pathfinder.gr/finance/news/557989.html

Vasileia
17-07-09, 21:16
Να ρωτήσω κάτι?

Τα κουπόνια που λένε, από τον εοτ (??) που μπορούμε να πάμε φθηνά διακοπές, οι τρίτεκνοι τα δικαιούνται κάθε χρόνο (αντί χρόνο παρά χρόνο)?
Και με τα βιβλία, τί γίνεται? Το ίδιο?

keli
31-07-09, 18:23
Να ρωτήσω κάτι?

Τα κουπόνια που λένε, από τον εοτ (??) που μπορούμε να πάμε φθηνά διακοπές, οι τρίτεκνοι τα δικαιούνται κάθε χρόνο (αντί χρόνο παρά χρόνο)?
Και με τα βιβλία, τί γίνεται? Το ίδιο?
Εαν εισαι ασφαλισμενη στο ικα δικαιουσαι απο την εργατικη εστια σαν τριτεκνη καθε χρονο κουπονια και θεατρο εαν ομως εισαι στο τεβε η δημοσιο τα μεσω του κεπ απο τον εοτ χρονο παρα χρονο.Απο τεσσερα παιδια ειναι καθε χρονο.

xrist
01-08-09, 12:15
Εκπτωση στην ευδαπ εχουν και οι τριτεκνοι.

Ναι έχουν
http://www.polyteknoi.gr/forum/viewthread.php?forum_id=58&thread_id=813#4781

στη Δεη δεν εχουν

keli
11-08-09, 10:06
συγνωμη που ανοιξα το θεμα και χαθηκα αλλα ανωτερα βια (γεννησα). Αυτο για την ευδαπ το πανε και σε μας οχι για μειωμενους λογαριασμους αλλα για καθολου. Για τα εισητηρια κ.τ. ξερω οτι δικαιουμαστε καθε χρονο αλλα νομιζω οτι ειναι λιγοτερη η εκπτωση. Με ικα,οαεδ και ογα τελειωσα. Αντε να δουμε. Καλα ειναι τα 2 χιλιαρικα αλλα με 3 παιδια και τοσα εξοδα ουτε μια ωρα δεν θα μεινουν. Τα 500 καθε 2μηνο κατι λενε αλλα μεχρι τα 6? Μετα αρχιζουν τα ζορια και αυξανονται οσο μεγαλωνουν. Κατι αλλο αρκετα βοηθητικο δεν εντοπισα και στον παιδικο που ρωτησαμε μας ειπαν οτι θα πληρωνουμε κανονικα.
Σε τι σταθμο ρωτησες ιδιωτικο η δημοσιο;γιατι στο δημοσιο οι τριτεκνοι δεν πληρωνουν συμετοχη.Χωρις να ειμαι σιγουρη οσοι εχουν ΙΚΑ εκτος απο το πολυτεκνικο επιδομα παιρνουν και οικογενειακο απο τον ΟΑΕΔ ειναι 665 το χρονο στα 3 παιδια.

mmmmmmm
11-08-09, 17:07
Συγνώμη παιδιά, όλες αυτές οι παροχές για τις οποίες συζητάμε ισχύουν ανεξαρτήτως εκκαθαριστικού? Γιατί ενώ μας είχαν πει ότι δικαιούμαστε κουπόνια από το ΙΚΑ για τον παιδικό σταθμό (δημοτικός) τελικά μας απέρριψαν και πληρώνουμε κανονικά.

keli
11-08-09, 19:34
Εκτος του πολυτεκνικου επιδοματος που ισχυει για ολους οι αλλες παροχες εχουν οριο εισοδηματος.

koufetaki
07-09-09, 17:39
ειμαι τριτεκνη μαμα τα τελευταια 2χρονια.λοιπον αυτην τη στιγμη περνω 524και κατι ψιλα το διμηνο δικαιουμαστε μια καρτα πολιτισμου που βγαινει καταθετοντας πιστοποιητικα γεννησεως και μικρες φωτο των παιδιων στα κεπ και για τους γονεις ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και φωτο επισης κατα ταλλα δεν υπαρχει τιποτα αλλο.πολυ συχνα προσπαθησα να μιλησω με καποιον απο τον συλλογο τριτεκνων θεσσαλονικης αλλα δεν ηταν εφικτο.

koufetaki
07-09-09, 17:41
ναι τα δικαιουμαστε καθε χρονο

depi71
13-10-09, 11:07
καλημερα κοριτσια ,ειμαι καινουρια στο site και θα ηθελα να μαθω κατι εαν ξερετε,ο μεγαλος μου γιος ειναι 8 και οι κορες μου στις 12 του νοεμβρη κλεινουνε τα 6,ξερει καμια τι θα γινει με το επιδομα που παιρνω ;ρωταω γιατι ακουω διαφορα,σας ευχαριστω προκαταβολικα.

koufetaki
13-10-09, 11:34
καλημερα κοριτσια ,ειμαι καινουρια στο site και θα ηθελα να μαθω κατι εαν ξερετε,ο μεγαλος μου γιος ειναι 8 και οι κορες μου στις 12 του νοεμβρη κλεινουνε τα 6,ξερει καμια τι θα γινει με το επιδομα που παιρνω ;ρωταω γιατι ακουω διαφορα,σας ευχαριστω προκαταβολικα.
καλημερα!εαν δεις στην προηγουμενη σελιδα εχει πολλες πληροφοριες παρε στο 1510(ογα)εχω παρει και ειναι πολυ εξυπηρετικοι οτι απορια εχεις θα στην λυσουν.

illianna
09-12-09, 23:42
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ;
ΚΑΤΑΡΓΗΣΑΝ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΡΙΤΕΚΝΙΑ Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ;
ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;

arleta
09-12-09, 23:55
καλησπερα σας... να ρωτησω κι εγω κατι χαζο;; απλα μπερδευομαι με τον ανταποκριτη του ογα που διαβαζω. το επιδομα των τριτεκνων το παιρνουν οσοι πληρωνουν ογα η ισχυει και γι' αυτους που εχουν ικα;;;

alcyon
10-12-09, 00:12
Τρίτεκνοι δεν διορίζονταν. Δεν καταργήθηκε τίποτα γιατί δεν έγινε ποτέ αυτή η υπόσχεση.
Διορίζονται όσοι έχουν από 4 παιδιά και άνω. Αυτό ίσχυε και ισχύει μέχρι σήμερα.

Επίσης το επίδομα τριτέκνων - πολυτέκνων έρχονται μέσω του ΟΓΑ, ανεξαρτήτως εισοδήματος ή φορέα ασφάλισης.

arleta
10-12-09, 00:24
ευχαριστω alcyon. ηταν κατι που με βασανιζε γιατι εχω βλεψεις να φτασω ως το τριτο παιδι...

keli
25-02-10, 10:40
Καλημερα.Θελω να σας ρωτησω εσεις που εχετε πολυτεκνικες ταυτοτητες οταν πανε τα παιδια σχολικες εκδρομες πληρωνετε κανονικα η εχετε καποια εκπτωση σε πουλμαν και εισητηρια;Αν ξερει καποια πολυτεκνη μανουλα ας με ενημερωσει πως γινεται...

κλάρα
25-02-10, 15:11
Καλημερα.Θελω να σας ρωτησω εσεις που εχετε πολυτεκνικες ταυτοτητες οταν πανε τα παιδια σχολικες εκδρομες πληρωνετε κανονικα η εχετε καποια εκπτωση σε πουλμαν και εισητηρια;Αν ξερει καποια πολυτεκνη μανουλα ας με ενημερωσει πως γινεται...
Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί ....Φέτος που είμαστε πολύτεκνοι τα παιδιά μου θα πανε εκδρομη στην Βεργίνα την άλλη εβδομάδα και πλήρωσα το εισητήρια 10ε για το κάθε παιδί δλδ 3παιδία στο δημοτικό επί 10 σύνολο 30ευρώ......Νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα εκπτωσής γιατί τα λεωφορεία κλεινονται με συμφωνία στην τιμή και μετά υπολογίζονται τα άτομα και βγαίνει το ποσό που αναλογεί στο παιδί....Είναι θέμα συλλόγου ή αυτών που οργανώνουν την εκδρόμη αν κανουν καποια έκπτωση στους πολύτεκνους.Θα ρωτήσω πάντως την κολήτή μου που εναι πρόεδρος του συλλόγου του σχολείου μας αν υπάρχει κατι στον κανονισμο και αν βρω τίποτα που μας ενδιαφέρει θα το γράψω.......

keli
25-02-10, 20:18
Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί ....Φέτος που είμαστε πολύτεκνοι τα παιδιά μου θα πανε εκδρομη στην Βεργίνα την άλλη εβδομάδα και πλήρωσα το εισητήρια 10ε για το κάθε παιδί δλδ 3παιδία στο δημοτικό επί 10 σύνολο 30ευρώ......Νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα εκπτωσής γιατί τα λεωφορεία κλεινονται με συμφωνία στην τιμή και μετά υπολογίζονται τα άτομα και βγαίνει το ποσό που αναλογεί στο παιδί....Είναι θέμα συλλόγου ή αυτών που οργανώνουν την εκδρόμη αν κανουν καποια έκπτωση στους πολύτεκνους.Θα ρωτήσω πάντως την κολήτή μου που εναι πρόεδρος του συλλόγου του σχολείου μας αν υπάρχει κατι στον κανονισμο και αν βρω τίποτα που μας ενδιαφέρει θα το γράψω.......
Ναι κι εγω πιστευω πως κατι πρεπει να υπαρχει,αν μαθεις κατι και μπορεις γραψε μου,ευχαριστω.:)

κλάρα
01-03-10, 16:44
Ναι κι εγω πιστευω πως κατι πρεπει να υπαρχει,αν μαθεις κατι και μπορεις γραψε μου,ευχαριστω.:)
Ρώτησα την γνωστή μου και μου είπε πως είναι καθαρά θέμα του συλλόγου να είναι ενημερωμένος για τα παιδιά που ανηκουν σε πολύτεκνες οικογένειες και να απαιτήσουν από τις εταιρίες που μισθώνουν τα λεωφορεία να κάνουν εκπτωση επί του εισητηρίου σε αυτά τα παιδιά.....
Μου είπε μάλιστα ότι θα το ψάξει λίγο περισσότερο αν υπάρχει και πουθενά γραμμένο σε εγκυκλιόυς κτλ......Αν έχω κατι νεότερο θα ενημερώσω......

keli
01-03-10, 20:31
Ρώτησα την γνωστή μου και μου είπε πως είναι καθαρά θέμα του συλλόγου να είναι ενημερωμένος για τα παιδιά που ανηκουν σε πολύτεκνες οικογένειες και να απαιτήσουν από τις εταιρίες που μισθώνουν τα λεωφορεία να κάνουν εκπτωση επί του εισητηρίου σε αυτά τα παιδιά.....
Μου είπε μάλιστα ότι θα το ψάξει λίγο περισσότερο αν υπάρχει και πουθενά γραμμένο σε εγκυκλιόυς κτλ......Αν έχω κατι νεότερο θα ενημερώσω......
Μαλλον θα πρεπει να ρωτησω στο σχολειο κατα ποσο εχουν κανει κατι η οχι.Παντως σ'ευχαριστω πολυ...

mama2
05-03-10, 01:46
Ακουσα σημερα την κ Διαμαντοπουλου στις ειδησεις να ανακοινωνει την καταργηση ολων των προνομιων που ειχαν οι τριτεκνοι και οι πολυτεκνοι,για το διορισμο τους στην εκπαιδευση!!!!!καθως επισης να δικαιολογει ολα αυτα τα σκληρα και αδικα μετρα που ανακοινσε χθες η κυβερνηση.Και ρωτω γιατι προεκλογικα δεν μας ειχαν ενημερωσει για αυτα τους τα μετρα?Γιατι να καταργουν πληρως τα κοινωνικα κριτιρια?Γι αυτους προφανως η ανατροφη 3 η 4 παιδιων ειναι απλη υποθεση,που αφηνει και απειρο χρονο στους γονεις για να δωσουν ασεπ και να συμμετασχουν εξ ισου με οσους δεν εχουν ακομα, καμια οικογενειακη υποχρεωση!!!!Τι κριμα ,για αλλη μια φορα οι πολιτικοι μας αδιαφορουν για τις πολυτεκνες οικογενειες και αντι να ενισχυσουν το θεσμο ,τους αφαιρουν και τα λιγοστα προνομια που ειχαν!!!!!!!!!!

marsolan
05-03-10, 02:21
Δεν ξερω τι τελικα θα ισχυσει μολις ψηφιστει το νομοσχεδιο για την εκπαιδευση αλλα πραγματι αν καταργηθει το κριτηριο της πολυτεκνειας θα ειναι πολυ κριμα για καποιους ανθρωπους που εκαναν μεγαλη οικογενεια απο επιλογη και οχι απο συμφερον-διοτι δυστυχως τα τελευταια χρονια εγιναν πολλοι πολυτεκνοι μονο και μονο για να διοριστουν στα σχολεια!!Βεβαια θα μου πει κανεις οταν φερνεις 4 παιδια στον κοσμο για οποιονδηποτε λογο κι αν το κανεις ηρωας εισαι αλλα δυστυχως ακουγονται κι οι αποψεις οτι δεν ειναι δικαιο για ολους τους υπολοιπους!!!Τελοσπαντων,μακαρι τα νεα μετρα να φερουν καλα αποτελεσματα παρα ασχημα...

κλάρα
05-03-10, 09:23
Είναι στο πρόγραμμα να περνάνε όλοι από ΑΣΕΠ και μάλλων θα δωθεί εξτρα μοριοδότηση στους πολύτεκνους.......
Προβλέπεται θύελα αντιδράσεων από τις ενώσεις πολυτέκνων και ιδίως στον τομέα των εκπαιδευτικών είναι πολύ οργανωμένοι και έχουν πολύ μεγάλη δύναμη.......
Επιδή το έχω ψάξει το θεμα (ειμαι και εγώ πολύτεκνη μητέρα)μόνο στο τομέα της εκπαίδευσης έχουν κερδίσει πολλα προνόμια σε αντιθεση με τους άλλους τομείς και δεν νομίζω να το αφήσουν να περάσει έστι...απλά....
Πάντως στις προσλήψεις μέσο ΑΣΕΠ για τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα δεν άλλαξε τίποτα και το κεθεστώς των προσλήψεων με το ποσοστό του 20% για τους πολύτεκνους και του 10% για τους τρίτεκνους έμεινε το ίδιο.......

mama2
05-03-10, 10:23
Καλημερα σ ολες τις φιλες!!!Ελπιζω Κλαρα μου να δραστηριοποιηθουν οι συλλογοι και να μην αφησουν να καταργηθει το μοναδικο ευεργετημα για τους πολυτεκνους.Επισης απαντω στη φιλη marsolan oτι οι πολυτεκνοι που περνουν χωρις ασεπ στην εκπαιδευση ,στην πλειοψηφια τους ειναι πτυχιουχοι με πολυετη φροντιστηριακη πειρα και σιγουρα περισσοτερη καταρτηση απ τους νεους πτυχιουχους ,οι οποιοι μολις τελειωσαν τις σπουδες τους χτυπησαν ενα Μπονια(ελευθερο χρονο εχουν καθως ειναι και σε θεση να διαθεσουν τα 2-3 χιλιαδες ευρω διδακτρα που απαιτουνται)και να ειναι οι σιγουροι επιτυχοντες και σ αυτες τις εξετασεις του ασεπ!!!!!!Δηλαδη εμεις που εχουμε μεγαλη οικογενεια πρεπει να τιμωρηθουμε γι αυτη μας την αποφαση και να εξομοιωθουμε με τους υπολοιπους,εχοντας εκ προοιμιου τις αδυναμιες που προανεφερα(ελλειψη χρονου και χρηματος).Θελοντας να τεκμηριωσω τα οσα σας ειπα ,αναφερω το προσωπικο μου παραδειμα.Ειμαι μητερα τριων μικρων παιδιων και εργαζομαι σε φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης ,με ειδικοτητα στην προετοιμασια των μαθητων για πανελλαδικες εξετασεις.
Oι περισσοτεροι συναδελφοι ειναι 35-45 ετων ,πολυ ικανοι εκπαιδευτικοι αλλα κατα το συστημα του ασεπ,μη επιτυχοντες και αμορφωτοι!!

marsolan
05-03-10, 16:32
Καλημερα σ ολες τις φιλες!!!Ελπιζω Κλαρα μου να δραστηριοποιηθουν οι συλλογοι και να μην αφησουν να καταργηθει το μοναδικο ευεργετημα για τους πολυτεκνους.Επισης απαντω στη φιλη marsolan oτι οι πολυτεκνοι που περνουν χωρις ασεπ στην εκπαιδευση ,στην πλειοψηφια τους ειναι πτυχιουχοι με πολυετη φροντιστηριακη πειρα και σιγουρα περισσοτερη καταρτηση απ τους νεους πτυχιουχους ,οι οποιοι μολις τελειωσαν τις σπουδες τους χτυπησαν ενα Μπονια(ελευθερο χρονο εχουν καθως ειναι και σε θεση να διαθεσουν τα 2-3 χιλιαδες ευρω διδακτρα που απαιτουνται)και να ειναι οι σιγουροι επιτυχοντες και σ αυτες τις εξετασεις του ασεπ!!!!!!Δηλαδη εμεις που εχουμε μεγαλη οικογενεια πρεπει να τιμωρηθουμε γι αυτη μας την αποφαση και να εξομοιωθουμε με τους υπολοιπους,εχοντας εκ προοιμιου τις αδυναμιες που προανεφερα(ελλειψη χρονου και χρηματος).Θελοντας να τεκμηριωσω τα οσα σας ειπα ,αναφερω το προσωπικο μου παραδειμα.Ειμαι μητερα τριων μικρων παιδιων και εργαζομαι σε φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης ,με ειδικοτητα στην προετοιμασια των μαθητων για πανελλαδικες εξετασεις.
Oι περισσοτεροι συναδελφοι ειναι 35-45 ετων ,πολυ ικανοι εκπαιδευτικοι αλλα κατα το συστημα του ασεπ,μη επιτυχοντες και αμορφωτοι!!

Αγαπητη mama2,
εχω συγκεκριμενη αποψη κι αν δεν φανηκε παραπανω ας την αποσαφηνισω τωρα!Τονιζω οτι οταν φερνεις 3,4 και πανω παιδια στον κοσμο εισαι ηρωας και πρεπει το κρατος να βοηθα με οποιονδηποτε τροπο αυτες τι οικογενειες!!!Αλλωστε κι εγω προερχομαι απο τριτεκνη οικογενεια που μεχρι πριν λιγα χρονια καμια απολαβη δεν ειχε!!Απλα ανεφερα και τις αποψεις που ακουγονται απο πολλους αλλους συναδελφους για ατομα που εκαναν την γεννηση παραπανω παιδιων αυτοσκοπο μονο για να μπουν στο δημοσιο-και δυστυχως ακουγονται!!!!Σαφεστατα και ειναι ικανοτατοι οι πολυτεκνοι συναδελφοι,ποιος τολμα να το αμφισβητησει???? Προσωπικα ειχα ΚΑΙ την τυχη να διοριστω μεσω Ασεπ στα 24 μετα απο πολυ διαβασμα και φυσικα χωρις να εχω να διαθεσω 2000-3000 ευρω γιατι απο 22 χρονων που πηρα πτυχιο εμενα μονη μου και δουλευα απιστευτες ωρες γιατι δεν ηθελα με τιποτε να εξαρτωμαι απο τους γονεις μου!!Βεβαια δεν ειχα ουτε καν 1 παιδι να πρεπει να αφιερωνω ψυχη και χρονο!!!
Ευχομαι απο καρδιας να μην χειροτερεψουν τα πραγματα για κανεναν μας πολυ περισσοτερο για τους πολυτεκνους!!!

marlen
16-03-10, 14:01
καλημέρα σε όλους!
κάτι πήρε το αυτί μου κ για περικοπή των επιδομάτων των τρίτεκνων! έχετε ακούσει κάτι;

κλάρα
16-03-10, 14:41
καλημέρα σε όλους!
κάτι πήρε το αυτί μου κ για περικοπή των επιδομάτων των τρίτεκνων! έχετε ακούσει κάτι;
Και εγω το διάβασα κάπου αλλά πουθενα δεν έχει υποθεί κάτι επισημα.......ίσως πρόκειτε για ράδιο αρβύλα........ας ελπίσουμε δλδ......

keli
17-03-10, 10:38
Καλημερα πολυτεκνες μανουλες.Αν γνωριζει καμια θα ηθελα να μου απαντησει στην εξης ερωτηση "γεννησα τον Ιανουαριο το 4ο παιδι αλλα τα χαρτια για το επιδομα και το εφαπαξ τα εκανα αρχες Μαρτιου λογω καποιου γραφειοκρατικου κολληματος,αυτα τα χρηματα(απο ιανουαριο μεχρι Μαρτιο)θα τα παρω αναδρομικα η τα χανω;Δηλαδη το επιδομα μετραει απο την ημερα που γεννας η απο τη μερα που κανεις την αιτηση;;;;

jeni-jeni
18-03-10, 00:06
γεια σας!!!θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας σ ενα θεμα που δεν μπορω να βγαλω ακρη και ισως μπορεσετε εδω μεσα να με βοηθησετε εσεις!!:p

ειμαι παντρεμενη και εχουμε με τον συζυγο μου ενα κοριτσακι 3,5 ετων,
ο αντρας μου εχει ακομη 2 παιδια απο τον πρωτο του γαμο,απο το μεγαλο παιδι εχει ο αντρας μου την επιμελεια και απο το δευτερο παιδι εχει η πρωην του την επιμελεια...

οταν καναμε την κορουλα μας το εψαξα εγω για να δω αν θεωρουμαστε τριτεκνοι και δικαιουμαστε τα προνομια των τριτεκνων,αλλα μου ειπανε οχι,γιατι δεν εχει την επιμελεια και του δευτερου παιδιου...

ακουσα λοιπον προσφατα (και αυτη ειναι η απορια μου) οτι αν κανουμε ενα παιδακι ακομα(ειναι στα σχεδια μας) και εφοσον εχει την επιμελεια ο αντρας μου ετσι θα ειμαστε τριτεκνοι!!!

ισχυει κατι τετοιο??

keli
18-03-10, 08:42
γεια σας!!!θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας σ ενα θεμα που δεν μπορω να βγαλω ακρη και ισως μπορεσετε εδω μεσα να με βοηθησετε εσεις!!:p

ο αντρας μου εχει ακομη 2 παιδια απο τον πρωτο του γαμο,απο το μεγαλο παιδι εχει ο αντρας μου την επιμελεια και απο το δευτερο παιδι εχει η πρωην του την επιμελεια...

οταν καναμε την κορουλα μας το εψαξα εγω για να δω αν θεωρουμαστε τριτεκνοι και δικαιουμαστε τα προνομια των τριτεκνων,αλλα μου ειπανε οχι,γιατι δεν εχει την επιμελεια και του δευτερου παιδιου...

ακουσα λοιπον προσφατα (και αυτη ειναι η απορια μου) οτι αν κανουμε ενα παιδακι ακομα(ειναι στα σχεδια μας) και εφοσον εχει την επιμελεια ο αντρας μου ετσι θα ειμαστε τριτεκνοι!!!

ισχυει κατι τετοιο??
Καλημερα jeni,jeni,καλυτερα να παρεις τηλ στον ΟΓΑ 1510 να σου πουν σιγουρα.

κλάρα
18-03-10, 08:49
Καλημερα πολυτεκνες μανουλες.Αν γνωριζει καμια θα ηθελα να μου απαντησει στην εξης ερωτηση "γεννησα τον Ιανουαριο το 4ο παιδι αλλα τα χαρτια για το επιδομα και το εφαπαξ τα εκανα αρχες Μαρτιου λογω καποιου γραφειοκρατικου κολληματος,αυτα τα χρηματα(απο ιανουαριο μεχρι Μαρτιο)θα τα παρω αναδρομικα η τα χανω;Δηλαδη το επιδομα μετραει απο την ημερα που γεννας η απο τη μερα που κανεις την αιτηση;;;;
Μην στεναχωριέσαι keli δεν χανεις τα αναδρονικά.Το επίδομα υπολογίζεται από την ημέρομηνία γέννας ασχετα απο την ημερομηνία καταθεσης της αιτησης....Απλως να υπολογίζεις πως θα πληρωθεις στην καλλύτερη
περίπτωση τον Αυγουστο ...ίσως και τον Οκτωβριο...και θα τα πάρεις όλα μαζι.......

κλάρα
18-03-10, 08:56

ισχυει κατι τετοιο??
Από την στιγμή που έχεται ένα παιδί μαζι με τον σύζυγο και ένα εχει αυτός την επιμέλεια με δικαστική απόφαση στην περίπτωση που κάνεις τρίτο παιδάκι το δικαίωμα τριτεκνίας το παίρνουν τα παιδιά και ο σύζυγός σου και το επίδομα θα βγει στο όνομά του......τωρα επειδή το 2000 το παίρνει μόνο η μητέρα που γεννα τρία παιδια δεν θα το δικαιούσε γιατί έσυ θα έχεις γεννήσει 2....περισσότερες πληροφορίες θα μαθεις από τον ΟΓΑ .......

κλάρα
18-03-10, 09:02
Το σχέδιο νόμου για τους εκπαιδευτικους λέει πως απο εδώ και πέρα θα έχουν μοριοδότηση οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι σήμερα το είδα στο σαιτ της ΑΣΠΕ:
18.03.10 Συζήτηση και για το Φορολογικό κατά την ανάπτυξη της ερώτησης από το Βουλευτή Ηρακλείου της Ν.Δ κ. Λ. Αυγενάκη...
Ρεπορτάζ:esos.gr
Μοριοδότηση και για τις πολύτεκνες και για τις τρίτεκνες οικογένειες θα προβλέπει το σχέδιο νόμου για το νέο σύστημα προσλήψεων που θα κατατεθεί , προς ψήφιση, στη Βουλή αμέσως μετ6ά το Πάσχα.
Όπως δήλωσε η υφυπ. Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου στη Βουλή «το νέο σύστημα προσλήψεων και διορισμών, το οποίο θα θεσμοθετηθεί, θα λάβει εκείνες τις πρόνοιες μέσω μοριοδότησης,
οι οποίες θα δώσουν τη στήριξη που πρέπει και στους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι είναι τρίτεκνοι, αλλά και στους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι είναι πολύτεκνοι».

Για να δούμε πως θα αντιδράσει η ΑΣΠΕ......

κλάρα
18-03-10, 09:05
Τέλος και κάτι άλλο που ίσως ενδιαφέρει πολους πολύτεκνους.......Πάλι απο το σαιτ της ΑΣΠΕ:

Απόφαση ΓΣΕΒΕΕ-ΕΣΕΕ
Έκπτωση 20% για ανέργους και πολύτεκνους στην αγορά
Δευτέρα 15 Μαρτίου 2010 Από εφημερίδα "Το Βήμα"
Εκπτωση 20% θα έχουν στα καταστήματα όσοι επιδεικνύουν κάρτα ανεργίας και κάρτα πολυτέκνων, όπως ανακοινώθηκε σε κοινή συνέντευξη Τύπου της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου και της Γενικής Συνομοσπονδίας Επαγγελματιών Βιοτεχνών Εμπόρων Ελλάδας.
Στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου που δόθηκε με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Καταναλωτή, ο υπουργός Εργασίας Ανδρέας Λοβέρδος ανέφερε ότι στο πρόγραμμα δεν περιλαμβάνονται τα σούπερ μάρκετ και δημόσια και ιδιωτικά μέσα συγκοινωνιών.
Θα αναρτηθούν σχετικά διαφημιστικά πόστερς στα καταστήματα όπως ανέφερε ο πρόεδρος της ΕΣΕΕ Β.Κορκίδης, ενώ ο υπουργός σημείωσε ότι το θετικό στοιχείο του προγράμματος είναι η ευελιξία του και ο ταχύτατος χρόνος εφαρμογής του.
Σχετικά με τη μη συμμετοχή των συγκοινωνιών στο πρόγραμμα ο υπουργός, αποφεύγοντας τα σχόλια, ανέφερε ότι κάλεσε τους εκπροσώπους ιδιωτικών και δημόσιων εκπροσώπων τους στο διάλογο αυτοί προσήλθαν, αλλά δεν συμμετείχαν τελικά στο πρόγραμμα.

jeni-jeni
18-03-10, 09:33
Καλημερα jeni,jeni,καλυτερα να παρεις τηλ στον ΟΓΑ 1510 να σου πουν σιγουρα.

καλημερα!!σ ευχαριστω πολυ:p,δεν το γνωριζα το τηλεφωνο..
θα παρω καποια στιγμη,ετσι και αλλιως δεν ειμαστε ακομα ''τριτεκνοι'' ,απλα ηθελα λιγακι να ενημερωθω καπως!!!;)

jeni-jeni
18-03-10, 09:36
Από την στιγμή που έχεται ένα παιδί μαζι με τον σύζυγο και ένα εχει αυτός την επιμέλεια με δικαστική απόφαση στην περίπτωση που κάνεις τρίτο παιδάκι το δικαίωμα τριτεκνίας το παίρνουν τα παιδιά και ο σύζυγός σου και το επίδομα θα βγει στο όνομά του......τωρα επειδή το 2000 το παίρνει μόνο η μητέρα που γεννα τρία παιδια δεν θα το δικαιούσε γιατί έσυ θα έχεις γεννήσει 2....περισσότερες πληροφορίες θα μαθεις από τον ΟΓΑ .......

καλημερα και σ ευχαριστω για την βοηθεια σου!!:p
καπως ετσι το φανταζομουνα και εγω,οτι δηλαδη δεν θα παρω τα 2000 αλλα το επιδομα τριτεκνιας θα το δικαιουται ο συζυγος!!:D

κλάρα
18-03-10, 09:47
καλημερα και σ ευχαριστω για την βοηθεια σου!!:p
καπως ετσι το φανταζομουνα και εγω,οτι δηλαδη δεν θα παρω τα 2000 αλλα το επιδομα τριτεκνιας θα το δικαιουται ο συζυγος!!:D
Α και κατι αλλο ρώτα τον σύλλογο πολυτεκνων εαε κάνεις και το δευτερο παιδάκι σου επειδή ο συζυγός σου θα έχει 4 παιδια συνολο μήπως όλα τα παιδια μπορουν να παρουν την πολυτεκνικη ιδιοτητα κατι τετοιο έχω ακουσει πως γίνεται αν είναι νομιμα αναγνωρισμένα απο τον ίδιο πατερα....δεν είμαι όμως όμως σίγουρη......γιατι μια φιλη μου ο πατερας της ειχε εκτος γαμου αναγνωρισμένο παιδι και αυτη απο τριτεκνη οικογενεια διοριστηκε στο δημοσιο με την κατηγορια των πολυτεκνων(σιγουρα πολυτεκων γιατι τοτε δεν υπηρχε ο νομος για τους τριτεκνους)
Ψαξτο λιγο και γιατι όχι τα παιδια σας να μην έχουν την ιδιοτητα των πολυτεκνων???????

jeni-jeni
18-03-10, 10:38
Α και κατι αλλο ρώτα τον σύλλογο πολυτεκνων εαε κάνεις και το δευτερο παιδάκι σου επειδή ο συζυγός σου θα έχει 4 παιδια συνολο μήπως όλα τα παιδια μπορουν να παρουν την πολυτεκνικη ιδιοτητα κατι τετοιο έχω ακουσει πως γίνεται αν είναι νομιμα αναγνωρισμένα απο τον ίδιο πατερα....δεν είμαι όμως όμως σίγουρη......γιατι μια φιλη μου ο πατερας της ειχε εκτος γαμου αναγνωρισμένο παιδι και αυτη απο τριτεκνη οικογενεια διοριστηκε στο δημοσιο με την κατηγορια των πολυτεκνων(σιγουρα πολυτεκων γιατι τοτε δεν υπηρχε ο νομος για τους τριτεκνους)
Ψαξτο λιγο και γιατι όχι τα παιδια σας να μην έχουν την ιδιοτητα των πολυτεκνων???????

ναι οκ θα το ρωτησω και αυτο!!!;)
σ ευχαριστω και παλι!!!!:p

keli
18-03-10, 13:16
Μην στεναχωριέσαι keli δεν χανεις τα αναδρονικά.Το επίδομα υπολογίζεται από την ημέρομηνία γέννας ασχετα απο την ημερομηνία καταθεσης της αιτησης....Απλως να υπολογίζεις πως θα πληρωθεις στην καλλύτερη
περίπτωση τον Αυγουστο ...ίσως και τον Οκτωβριο...και θα τα πάρεις όλα μαζι.......
Κλαρα μου καλημερα και σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Το τριτεκνικο επιδομα το ειχα παρει μετα απο 3μηνες,πολυ δεν ειναι μεχρι τον Αυγουστο η και Οκτωβριο;Πηρα παντως στον ΟΓΑ στο 1510 και μου ειπαν οτι ειναι στον ελεγχο,θα δουμε.

keli
18-03-10, 13:19
Τέλος και κάτι άλλο που ίσως ενδιαφέρει πολους πολύτεκνους.......Πάλι απο το σαιτ της ΑΣΠΕ:

Απόφαση ΓΣΕΒΕΕ-ΕΣΕΕ
Έκπτωση 20% για ανέργους και πολύτεκνους στην αγορά
ανέφερε ότι στο πρόγραμμα δεν περιλαμβάνονται τα σούπερ μάρκετ και δημόσια και ιδιωτικά μέσα συγκοινωνιών.

Το διαβασα κι εγω και νομιζω οτι το κυριοτερο για εμας θα ηταν το σουπερ μαρκετ οπου εκει ξοδευουμε παρα πολλα χρηματα,δεν ξερω αν συμφωνειτε!!

κλάρα
18-03-10, 14:40
Το διαβασα κι εγω και νομιζω οτι το κυριοτερο για εμας θα ηταν το σουπερ μαρκετ οπου εκει ξοδευουμε παρα πολλα χρηματα,δεν ξερω αν συμφωνειτε!!
Συμφωνώ και εγω......τα πολλά λεφτα είναι στα σουπερ και αυτά είναι εκτος...και εγω που μένω σε μικρη πολή δεν νομίζω να υπάρχει καταστημα που να κανει την εκπτωση...αυτό μάλλων θα εφαρμοστεί και βλεπουμε στα μεγαλα εμπορικα κέντρα......σε μεγαλες πολεις...Αθηνα κυριως...

keli
18-03-10, 18:11
Συμφωνώ και εγω......τα πολλά λεφτα είναι στα σουπερ και αυτά είναι εκτος...και εγω που μένω σε μικρη πολή δεν νομίζω να υπάρχει καταστημα που να κανει την εκπτωση...αυτό μάλλων θα εφαρμοστεί και βλεπουμε στα μεγαλα εμπορικα κέντρα......σε μεγαλες πολεις...Αθηνα κυριως...
Δηλαδη τροφιμα ψωνιζεις σε μινι μαρκετ;γιατι σιγουρα δεν θα σε συμφερει....Κοιτα κι εγω Σαλαμινα μενω και το βλεπω δυσκολο να υπαρχουν εδω επισης..Θα πρεπει να κανονιζω να πηγαινω Πειραια και να παρω αρκετα γιατι μονο τα μεταφορικα που θελω παει το 20%.:rolleyes:

Κοριτσομανα
29-03-10, 15:26
Τέλος στην αγωνία των εκπαιδευτικών

Μετά το Πάσχα το υπουργείο Παιδείας θα φέρει στη Βουλή το νομοσχέδιο για τις προσλήψεις και τις μετακινήσεις των εκπαιδευτικών, βάζοντας τέλος στην αγωνία χιλιάδων δασκάλων και καθηγητών.

--------------------------------------------------------------------------------

Τέλος στην αγωνία των εκπαιδευτικών
Της Φιλομήλας Δημολαΐδου

''Σε μία προσπάθεια να περιορίσει τις αντιδράσεις για τις επικείμενες αλλαγές, η ηγεσία του ΥΠΕΠ-Θ κάλεσε σε σύσκεψη το περασμένο Σάββατο στελέχη του ΠΑΣΟΚ που σχετίζονται με το χώρο της εκπαίδευσης (νομαρχιακές επιτροπές, συνδικαλιστές, γονείς, τοπική αυτοδιοίκηση κτλ.).

Εκεί η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου ανέλυσε το όραμά της για το νέο σχολείο και ζήτησε τη συναίνεση όλων για την υλοποίησή του.

Προανήγγειλε ότι στο νομοσχέδιο, που θα ανακοινωθεί μετά το Πάσχα, θα προβλέπεται ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί θα διορίζονται μόνο μέσω εξετάσεων ΑΣΕΠ και εφόσον κατέχουν πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.

Σήμερα μόνον το 32% προσλαμβάνεται μέσω ΑΣΕΠ, ενώ οι υπόλοιποι μέσα από άλλες διαδικασίες, π.χ. πολύτεκνοι, προϋπηρεσία.

Για να δικαιολογήσει τη μείωση των προσλήψεων κατά 50%, υποστήριξε ότι ως χώρα έχουμε το μεγαλύτερο αριθμό διορισμών στην Ευρώπη, αφού ένας εκπαιδευτικός αντιστοιχεί σε εννέα μαθητές, ενώ στην υπόλοιπη ήπειρο η αναλογία είναι 1 προς 18 μαθητές.

Παράλληλα η κ. Διαμαντοπούλου παρουσίασε την τραγική κατάσταση του συστήματος των μετακινήσεων (μεταθέσεις, αποσπάσεις) των εκπαιδευτικών.

Έκανε λόγο για ρουσφέτια -χιλιάδες εκπαιδευτικοί έπαιρναν τα μόρια των παραμεθόριων περιοχών, ενώ ήταν αποσπασμένοι σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη- για νομούς όπου ορισμένες ειδικότητες διδακτικού προσωπικού ήταν υπεράριθμες, ενώ στους διπλανούς υπήρχαν κενά.

ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ
Παρά τις «γκρίνιες» ορισμένων εκ των παραβρισκόμενων ότι θα προκληθούν αντιδράσεις, που θα προέρχονται κυρίως από το χώρο της αριστεράς, η υπουργός Παιδείας φάνηκε αποφασισμένη να συνεχίσει το έργο της, καθώς θεωρεί ότι δεν υπάρχει αντικείμενο διαμαρτυριών.

«Επιτέλους η πολιτεία πρέπει να τολμήσει μία γενναία εκπαιδευτική μεταρρύθμιση, η οποία να συνδέεται με τη διοικητική.

Οι κοινωνίες απαιτούν τα σχολεία να ανήκουν σε αυτές.

Κατά την άποψή μου πρέπει να καθιερωθεί διαδικασία κοινωνικής λογοδοσίας και για τα σχολεία», σχολίασε ο δήμαρχος Συκεών και αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Γονέων Θεσσαλονίκης Σίμος Δανιηλίδης, προσθέτοντας ότι η πλειοψηφία των συνέδρων έδωσε το πράσινο φως στην κυβέρνηση να προχωρήσει σε αλλαγές. ''

Μολις σημερα το διαβασα, πρωτα εχει τους πολυτεκνους αν βλεπετε, ως Διορισμενους εκτος ΑΣΕΠ.

κλάρα
29-03-10, 15:58
Ε!!!!βάβαια...όλους τους υπόλοιπους που έχουν μπει με κάποιον γνωστο ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτες και χρονια τώρα μάζευαν μόρια.....δεν αναφέρονται πουθένα μόνο τους πολύτεκνους αναφερει που έχουν ως μοναδικό μέσον τους τα παιδιά και όχι κάποιον πράσινο ή μπλέ...σπόνσορα...με λίγα λογια και πάλι τιμωρουν την οικογενεια.....η ΑΣΠΕ πάντως εχει κινητοποιηθει για το συγκεκριμένο θέμα......

Κοριτσομανα
31-03-10, 12:01
Ε!!!!βάβαια...όλους τους υπόλοιπους που έχουν μπει με κάποιον γνωστο ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτες και χρονια τώρα μάζευαν μόρια.....δεν αναφέρονται πουθένα μόνο τους πολύτεκνους αναφερει που έχουν ως μοναδικό μέσον τους τα παιδιά και όχι κάποιον πράσινο ή μπλέ...σπόνσορα...με λίγα λογια και πάλι τιμωρουν την οικογενεια.....η ΑΣΠΕ πάντως εχει κινητοποιηθει για το συγκεκριμένο θέμα......

Προεκλογικα παντως που να τα πουνε αυτα!!! :(

Ποτε ομως αυτη η ιδεολογια αυτου του κομματος στηριξε την πολυτεκνη οικογενεια; Ουτε περιμενα τιποτε απο αυτους, αφου εχουν ιστορικο αναλγησιας και σκληροτητας, ουτε την επιστολη του πρωθυπουργου στην ΑΣΠΕ πιστεψα, μπορει να ειναι γονος πολυτεκνης οικογενειας αλλα ολη η πολιτικη τους ειναι κατα των τριτεκνων-πολυτεκνων οικογενειων και επιπλεον μεγαλωσε στα πουπουλα, χωρις στερησεις οπως εμεις.
Ουτε πιστευω οτι θα συγκινηθουν απο την αντιδραση μας, γιατι συναισθηματικες αναστολες δεν εχουν. Μονο αν χασουν ψηφους...

Αλλα και παλι, μου δινουν την εντυπωση οτι θελουν πριν να φυγουν να αποδομησουν οτι μπορουνε. Αρκει να σας πω οτι του ιδιου ιδεολογηματος δημαρχος, μολις βγηκε, αποφασισε οχι να κοψει τις γιορτες και τα πανυγυρια της πολης μας, αλλα να πληρωνουμε κανονικα για ολα τα παιδια μας που εχουμε στους δημοτικους παιδικους σταθμους, που σημαινει οτι εγω για τα διδυμα, πληρωνω περιπου 250 ευρω και ετσι τιμωρουμαι που εχω πολλα παιδια, αν ειχα ακομη ενα ή 2 παιδια εκει το 500αρι θα το εσταζα...

κλάρα
31-03-10, 15:12
Και εγώ ως πολύτεκνη πλέον μανούλα ...είμαι πολύ...μα πολύ απογοητευμένη απο το Ελληνικο κράτος και εξοργισμένη μαζι.......νομιζουν πως με το επίδομα που μας δίνουν....μας βουλώνουν το στόμα....΅Ε!!!!οχι τα παιδιά μας δεν τα κάνουμε για να πάρουμε το έπιδομα(αν και υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται και έτσι...)..τα κάνουμε γιατι τα αγαπάμε..αλλα αυτοί το βλέπουν απο διαφορετικη σκοπια...και τα ισωπεδόνουν όλα....καμμία μέριμνα για την οικογένεια όσο μικρή ή μεγάλη κι αν είναι.....δεν τους ενδιαφέρει τίποτα...η κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να δειξει το πιο σκληρό της πρόσωπο.......
Είμαι πολύ νευριασμενη που ως πολύτεκνη μητέρα ταλαιπωρούμε 2 χρόνια για να πάρω μετάθεση στον τόπο κατοικίας μου και υπάρχουν ατομα χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις και καταφέρνουν πολύ ευκολα να το πετύχουν αυτό..... γιατί έχουν ενα παραπάνω προσόν απο έμένα.....ΤΟ ΜΕΣΟΝ.....
Το ξαναλέω....είμαι πολύ μα πολύ θυμωνένη......Ε!!!!!και ποιος νοιάστηκε για μένα??????????

Κοριτσομανα
10-04-10, 22:59
Ολοι ειμαστε θυμωμενοι και οσοι δεν ειναι, πρεπει να γινουν...Οργη λαου, φωνη Θεου, ετσι δε λεγεται;
Και Κλαρα, εμεις νοιαζομαστε, το θεμα ειναι οτι εχουμε μικρη δυναμη.Προσωπικα εγω με τον τροπο μου θα κοιταξω να τους τιμωρησω.
Και το μεσον μακαρι να σταματουσε να επιδιωκεται πρωτα απο εμας τους ιδιους και επειτα απο τους πολιτικους, αλλα ειναι πλεον μεσον εξαγορας και συναλλαγης υπηρεσιων...
Λιγοι ειναι αυτοι που διακατεχονται αισθημα της δικαιοσυνης και προσεχουν να μην αδικησουν τους συνανθρωπους τους!

κλάρα
11-04-10, 12:53
Ολοι ειμαστε θυμωμενοι και οσοι δεν ειναι, πρεπει να γινουν...Οργη λαου, φωνη Θεου, ετσι δε λεγεται;
Και Κλαρα, εμεις νοιαζομαστε, το θεμα ειναι οτι εχουμε μικρη δυναμη.Προσωπικα εγω με τον τροπο μου θα κοιταξω να τους τιμωρησω.
Και το μεσον μακαρι να σταματουσε να επιδιωκεται πρωτα απο εμας τους ιδιους και επειτα απο τους πολιτικους, αλλα ειναι πλεον μεσον εξαγορας και συναλλαγης υπηρεσιων...
Λιγοι ειναι αυτοι που διακατεχονται αισθημα της δικαιοσυνης και προσεχουν να μην αδικησουν τους συνανθρωπους τους!
Ευχαριστω για την συμπαράσταση Κοριτσομάνα να σαι καλά......

alcyon
11-04-10, 14:47
Οι πολιτικοί δε νοιάζονται γιατί δεν "αισθάνονται" την οικογένεια, όχι μόνο την πολύτεκνη, αλλά ... οποιαδήποτε μορφή οικογένειας. Είναι συνάδελφος που είναι μανούλα σε μωράκι 9-10 μηνών, και κάνει το δρομολόγιο Κέρκυρα - Γιάννενα. Πηγαίνει σπίτι μόνο το Σαββατοκύριακο!! Και δεν έχει δικαίωμα μετάθεσης.... γιατί είναι 10 χρόνια... αναπληρώτρια!!
Γι' αυτό λέω... οι πολιτικοί δε χτυπάνε τους πολύτεκνους. Χτυπάνε ΟΛΕΣ τις οικογένειες..... :(

Κοριτσομανα
12-04-10, 01:24
Μα ναι! Αυτη η μανα θα τολμησει σε αυτη την κατασταση να κανει και αλλο παιδι;
Την οικογενεια πλητουν, απλα η πολυτεκνη θα ειχε 4-5 παιδια μικρα και ισως σε αυτη την ηλικια να αφησει, οποτε το προβλημα μεγαλωνει, τετραπλασιαζεται, αναλογως τα παιδια.

Αλλα ειναι προβλημα για ολες τις οικογενειες στις οποιες συμβαινει αυτο.Σαμποταρεται η ολη αναπτυξη της οικογενειας.

κλάρα
12-04-10, 09:46
Αυτό ισχύει.....δεν τους ενδιαφέρει τίποτα γιατι πολλοι από αυτούς δεν γνωρίζουν την έννοια της οικογένειας...και όσοι έχουν παιδιά αυτά μεγαλώνουν με νταντάδες......
Κάποιος που κάποτε χτύπησα την πόρτα του και του ζήτησα να με βοηθήσει γιατί έχω 3 παιδια (τότε δεν έιχα τον ζουμερούλη μου ακόμα)και είναι 600 χλμ μακρία μου και τα βλέπω μόνο Σ/Κ ξέρεται τι μου απάντησε..??????
Εάν κυρία μου δεν μπορείτε να έρθεται στην δουλεια σας και δεν μπορείται να....βόλεψεται τα παιδιά σας γιατί δεχτήκατε την θέση???να καθόσασταν στο σπιτακι σας αγκαλία με τα παιδακια σας και να αφήνατε την θέση για να διοριστεί κάποιος που θα μπορούσε να ....δουλέψει!!!!!!!!!!!!
Αυτή είναι η αντιμετώπηση κάποιων ανθρώπων για την οικογένεια και για την μητρότητα......ανφιβάλω όμως αν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι που απαξιώνουν τοσο απλα μία μητέρα που θέλει να εργαστει για να προσφαίρει στα παιδιά της,έχουν ανχωθεί για το πως θα πληρώσουν το ρεύμα ή για το πως θα βρουν λεφτά γιατί το παιδί τους πρέπει να κάνει κάποιες εξετάσεις που δεν τις καλύπτουν τα ταμεία........και αλλα πολλά.......... με λίγα λόγια αφιβάλω αν ξέρουν τι θα πεί ανεργία και στέρηση!!!!

keli
12-04-10, 11:35
Καλημερα,οπως ειπε και η κοριτσομανα ολοι ειμαστε οργισμενοι.Κλαρα,αυτοι σιγουρα δεν εχουν την αγωνια για ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ γιατι πολυ απλα τα εχουν ολα πληρωμενα απο εμας κι ετσι δεν εχουν αναγκη.

keli
12-04-10, 11:37
Ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καποια μανουλα.Τελικα τι ισχυει με τις αδειες ταξι;Δινουν η οχι;Ειναι αλλη μια κοροιδια;;;........................................Επισης,διακοπες με 4 παιδια και ανω ποσο ευκολο ειναι;;;Υπαρχουν ξενοδοχεια,καμπιγκ κτλ που να μας εξυπηρετουν;;Θα ηθελα να κανω μια αποπειρα φετος με τα εισητηρια του εοτ βεβαια να περασουν και τα παιδια ωραια.Περυσι δεν πηγαμε πουθενα γιατι ολο το καλοκαιρι μας βγηκε ξινο με το παθολογικο παπ-α..

κλάρα
13-04-10, 12:57
Ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καποια μανουλα.Τελικα τι ισχυει με τις αδειες ταξι;Δινουν η οχι;Ειναι αλλη μια κοροιδια;;;........................................Επισης,διακοπες με 4 παιδια και ανω ποσο ευκολο ειναι;;;Υπαρχουν ξενοδοχεια,καμπιγκ κτλ που να μας εξυπηρετουν;;Θα ηθελα να κανω μια αποπειρα φετος με τα εισητηρια του εοτ βεβαια να περασουν και τα παιδια ωραια.Περυσι δεν πηγαμε πουθενα γιατι ολο το καλοκαιρι μας βγηκε ξινο με το παθολογικο παπ-α..
Το θέμα με τις άδειες ταχι είναι κάπως περίπλοκο......
Καλά τώρα για το θέμα με τις διακοπές είναι μια πικρή ιστορία ...λογω πολλών παιδιών δεν μας συνφαίρει η χρέωση με το κεφάλι που κάνουν κάποια ξενοδοχεία....και δεν υπάρχουν πολλά μεγάλα δωμάτια....η καλύτερη λύση έιναι τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα που πάνε με την ημέρα.....με κουζίνα ώστε να μπορείς σαν άνθρωπος να ετοιμάσεις πρωινο για τα παιδακια ή και ακομα και ένα κανονικό γεύμα γιατί όχι?????
εμεις πάντως ψάχνουμε μόνο διαμερίσματα δύο δωματίων τα οποιά είναι και δυσεβρετα και κάνουμε πάντα κράτηση από αρχές ιουνιου.....

Κοριτσομανα
13-04-10, 22:02

Κελι, εγω καταβολευτηκα με ξενοδοχειακο συγκροτημα στη θαλασσα με ολες τις εξωτερικες και εσωτερικες ανεσεις και για ολες τις ημερες δεν κουνηθηκα απο εκει. ;)
Περσι μας βγηκε ολο το δωματιο με πληρη διατροφη- επισημα ηταν ημιδιατροφη, ανεπισημα πληρη διατροφη, απο 200 σχεδον ευρω που πληρωσαμε την προηγουμενη χρονια χωρις κουπονια, με του δημοσιου τα κουπονια πληρωσαμε 100 ευρω ολοι μαζι και ολα μαζι, την ημερα βεβαια. Αλλα αν σκεφτεις οτι δεν ξοδευσαμε βενζινες, διατροφη, ξαπλωστρες, που μονο αυτα ανεβαζουν το κοστος...
Ειλικρινα 2 χρονιες ξεκουραστηκα, ως και διασκεδαση για μικρους και μετα για μεγαλους εχουν και αν το ξανακανω, συγκροτημα θελω παλι! Το προτεινω ανεπιφυλακτα. :)

Ειχα ολα τα καλα ενος συγκροτηματος, οχι πολυτελειας αλλα Α' κατηγοριας. Πρεπει να ειχε και κουζινακι, αν θυμαμαι καλα, με ενα μιξερ ακομα και κανεις τη δουλεια σου.

Κοριτσομανα
13-04-10, 22:12
Αυτό ισχύει.....δεν τους ενδιαφέρει τίποτα γιατι πολλοι από αυτούς δεν γνωρίζουν την έννοια της οικογένειας...και όσοι έχουν παιδιά αυτά μεγαλώνουν με νταντάδες......
Κάποιος που κάποτε χτύπησα την πόρτα του και του ζήτησα να με βοηθήσει γιατί έχω 3 παιδια (τότε δεν έιχα τον ζουμερούλη μου ακόμα)και είναι 600 χλμ μακρία μου και τα βλέπω μόνο Σ/Κ ξέρεται τι μου απάντησε..??????
Εάν κυρία μου δεν μπορείτε να έρθεται στην δουλεια σας και δεν μπορείται να....βόλεψεται τα παιδιά σας γιατί δεχτήκατε την θέση???να καθόσασταν στο σπιτακι σας αγκαλία με τα παιδακια σας και να αφήνατε την θέση για να διοριστεί κάποιος που θα μπορούσε να ....δουλέψει!!!!!!!!!!!!
Αυτή είναι η αντιμετώπηση κάποιων ανθρώπων για την οικογένεια και για την μητρότητα......ανφιβάλω όμως αν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι που απαξιώνουν τοσο απλα μία μητέρα που θέλει να εργαστει για να προσφαίρει στα παιδιά της,έχουν ανχωθεί για το πως θα πληρώσουν το ρεύμα ή για το πως θα βρουν λεφτά γιατί το παιδί τους πρέπει να κάνει κάποιες εξετάσεις που δεν τις καλύπτουν τα ταμεία........και αλλα πολλά.......... με λίγα λόγια αφιβάλω αν ξέρουν τι θα πεί ανεργία και στέρηση!!!!

Δεν πειραζει, αστους να δουλεψουν ως τα 70 τους αφου δεν εχουν ανθρωπους να καλυπτουν τη δικη τους συνταξη...
Το κακο ειναι οτι θα την πληωσουμε και εμεις μαζι τους. Απο την αλλην, εμεις θα ξερουμε οτι προσφεραμε οτι μπορουσαμε σε ολη την κοινωνια ενω αυτοι κοιταζαν τον εαυτο τους αλλα τοσο κοντοφθαλμα, που στο τελος τον εβλαψαν...

Οσο για τους πολιτικους, απλα αναφερω πως ο,τι αξιζουμε αυτο εχουμε...:(
Αλλα ακομη και ως πολυτεκνη μονο δεν ανεχομαι να μας προσπερνουνε αδιαφορα, σα να μη συμβαινει τιποτε, γιατι συμβαινει!

keli
14-04-10, 15:20
Κελι, εγω καταβολευτηκα με ξενοδοχειακο συγκροτημα στη θαλασσα με ολες τις εξωτερικες και εσωτερικες ανεσεις και για ολες τις ημερες δεν κουνηθηκα απο εκει. ;)
Περσι μας βγηκε ολο το δωματιο με πληρη διατροφη- επισημα ηταν ημιδιατροφη, ανεπισημα πληρη διατροφη, απο 200 σχεδον ευρω που πληρωσαμε την προηγουμενη χρονια χωρις κουπονια, με του δημοσιου τα κουπονια πληρωσαμε 100 ευρω ολοι μαζι και ολα μαζι, την ημερα βεβαια. Αλλα αν σκεφτεις οτι δεν ξοδευσαμε βενζινες, διατροφη, ξαπλωστρες, που μονο αυτα ανεβαζουν το κοστος...
Ειλικρινα 2 χρονιες ξεκουραστηκα, ως και διασκεδαση για μικρους και μετα για μεγαλους εχουν και αν το ξανακανω, συγκροτημα θελω παλι! Το προτεινω ανεπιφυλακτα. :)

Ειχα ολα τα καλα ενος συγκροτηματος, οχι πολυτελειας αλλα Α' κατηγοριας. Πρεπει να ειχε και κουζινακι, αν θυμαμαι καλα, με ενα μιξερ ακομα και κανεις τη δουλεια σου.
Μου ακουγεται πολυ καλο σαν τροπος διακοπων αλλα και σαν τιμη.Εγω με 3 παιδια προπερσυ πληρωσα το κεφαλι με την εργατικη 12,50 ευρω.Φετος εχω του τεβε,πρεπει να ειναι τα ιδια με του δημοσιου αν δεν κανω λαθος και η συμμετοχη ειναι μεγαλυτερη δυστυχως.Αν σου ειναι ευκολο στειλε μου λεπτομερειες...

keli
14-04-10, 15:25
Το θέμα με τις άδειες ταχι είναι κάπως περίπλοκο......
Καλά τώρα για το θέμα με τις διακοπές είναι μια πικρή ιστορία ...λογω πολλών παιδιών δεν μας συνφαίρει η χρέωση με το κεφάλι που κάνουν κάποια ξενοδοχεία....και δεν υπάρχουν πολλά μεγάλα δωμάτια....η καλύτερη λύση έιναι τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα που πάνε με την ημέρα.....με κουζίνα ώστε να μπορείς σαν άνθρωπος να ετοιμάσεις πρωινο για τα παιδακια ή και ακομα και ένα κανονικό γεύμα γιατί όχι?????
εμεις πάντως ψάχνουμε μόνο διαμερίσματα δύο δωματίων τα οποιά είναι και δυσεβρετα και κάνουμε πάντα κράτηση από αρχές ιουνιου.....
Δεν ξερω αν ειναι στο προγραμμα του εοτ τα ενοικιαζομενα διαμερισματα,εγω θελω να παω καπου με τα κουπονια...........Για τις αδειες ταξι απ'οσο εψαξα πρεπει να κανει προκηρυξη ο νομαρχης,δηλαδη δεν δινουν τωρα,αυτο καταλαβα εγω τουλαχιστον..

ditop
14-04-10, 15:52
Καταλαβε κανεις με το νεο νομοσχέδιο για την παιδεία τι θα γίνει με τους πολυτεκνους;Εγω δεν εβγαλα ακρη.

κλάρα
14-04-10, 17:22
Δεν ξερω αν ειναι στο προγραμμα του εοτ τα ενοικιαζομενα διαμερισματα,εγω θελω να παω καπου με τα κουπονια...........Για τις αδειες ταξι απ'οσο εψαξα πρεπει να κανει προκηρυξη ο νομαρχης,δηλαδη δεν δινουν τωρα,αυτο καταλαβα εγω τουλαχιστον..
Χρόνια κάνουμε διακοπές σε ενοικιαζόμενα δωμάτια με εισητήρια του εοτ ή του ικα απλά επειδή πηγαίνω κάπου αποκλειστικά η οποια έχει και τα δωμάτια με τα εισητήρια και ένα συγκροτημα καινούργιο εγώ της πληρώνω την διαφορα και μενω στο καινούργιο συγκρότημα που έιναι διαμερισματάκι πλήρες εξοπλησμένο......τώρα αν κάποιος κλέισει στα τυφλά μπορεί και να την πατήσει.....εγω πάντος μέσω τηλεφώνου δεν καλύπτομαι πρέπει να ξέρω που θα πάω...γιατί τώρα που έχω και βρέφος...είναι λίγο ρίσκο.
Οσο για τις αδειες αυτές δίνονται μόνο με απόφαση νομάρχη και κάτω απο συγκεκριμένες προυποθέσεις με βάση την ανάπτυξη του πληθυσμου της κάθε περιοχής...πάντως με τη απελευθέρωση δεν σημαίναι ότι όποιος θέλει μπορεί να πάρει άδεια ταχι...σημαίνει ότι ένα φυσικό προσωπο ή μια εταιρία θα έχει το δικαίωμα να έχει στην κατοχή του πολλές άδειες(αυτό γίνεται στο εξωτερικο...δλδ υπάρχουν εταιρίες που έχουν συγκεντρωμένες πολλλές άδειες ταχι και δουλευουν ανεξάρτητα ).Με το ότι ισχύει μέχρι σήμερα ένα φυσικό πρόσωπο ή μια εταιρία έχει το δικαίωμα να έχει στην κατοχή του μόνο το 200% της αδειάς ταχι δλδ μέχρι το ανώτερο 2 άδειες.....αυτό θα αλλάξει με την απελευθέρωση....και με αυτόν τον τρόπο θα πεσουν και οι τιμές....
Τώρα όσο αφορα τους εκπαιδευτικούς αυτό που εγω κατάλαβα για τους διορισμούς΄αναφέρθηκε ότι οι αλλάγες θα γίνουν σταδιακά σε βάθος 3ετιάς...περισσότερες λεπτομέριες μετα την διαβούλευση...θέλουν βλέπεται να μετρήσουν τα ...κουκιά τους.....πριν ψηφιστεί το τελικό νομασχέδιο.....

Κοριτσομανα
14-04-10, 18:28
Καταλαβε κανεις με το νεο νομοσχέδιο για την παιδεία τι θα γίνει με τους πολυτεκνους;Εγω δεν εβγαλα ακρη.

Ειπε η Διαμαντοπουλου ξεκαθαρα σημερα στο MEGA ''επειδη γινεται ντορος για την εισαγωγη των πολυτεκνων στην εκπαιδευση και πολλοι ρωτανε'' αναφερε οτι πλεον ''θα δινονται μορια στους πολυτεκνους''. Αυτο συγκρατησα οτι ειπε και δεν ανεφερε χρονο, αλλα μου εδωσε την εντυπωση της αμεσοτητας. Θα μπω στην ΑΣΠΕ και θα δω αν υπαρχει κατι αλλο, γιατι στον Ant1 ο Παπαδακης ειχε την υφυπουργο,μηπως κατι ανεφερε...

Κοριτσομανα
14-04-10, 19:40
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ

ΣΧΕΔΙΟY ΝΟΜΟY ΜΕ ΤΙΤΛΟ :

«ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΡΟΛΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ –

ΚΑΘΙΕΡΩΣΗ ΚΑΝΟΝΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ»

Το παρόν είναι το πρώτο νομοσχέδιο που αφορά στην υλοποίηση προγράμματος για το Νέο Σχολείο - σύμφωνα με το σχέδιο δράσης που εγκρίθηκε από το Υπουργικό Συμβούλιο στις 04.03.2010 – και αναφέρεται στην αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού.

Σημειώνεται ότι παράλληλα με το νομοσχέδιο και σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του προγράμματος για το «Νέο Σχολείο», έχουν προκηρυχθεί μια σειρά δράσεων που συγχρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ, όπως οι ΖΕΠ(Ζώνες εκπαιδευτικής προτεραιότητας), το Ψηφιακό περιεχόμενο μαθημάτων Γυμνασίου-Λυκείου, η Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου, η μείωση της εκπαιδευτικής ύλης και αναδιοργάνωση του ολοήμερου σχολείου, τα Νέα προγράμματα σπουδών.

......
2. Διασφάλιση αντικειμενικού και ενιαίου τρόπου επιλογής και πρόσληψης εκπαιδευτικών με βάση τις αρχές της αξιοκρατίας και της διαφάνειας.
Το νέο σύστημα προσλήψεων και διορισμών βασίζεται στον κανόνα ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί που θα προσλαμβάνονται σε όλα τα σχολεία και τις δομές εκπαίδευσης οφείλουν να έχουν συγκεντρώσει την βαθμολογική βάση, σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Σήμερα λόγω της πολυνομίας και των πολλαπλών εξαιρέσεων μόνο το 38 % προσλαμβάνονται με ΑΣΕΠ και το 62 % από πίνακες και περίπλοκα κριτήρια.
Οι πίνακες αυτοί παύουν να τροφοδοτούνται στις 30 Ιουνίου 2010.
Στόχος είναι όλοι οι νέοι που θέλουν να εισέλθουν στο εκπαιδευτικό σύστημα να έχουν ίσες ευκαιρίες και να επιλέγονται οι καλύτεροι, πρακτική που ακολουθείται στα εκπαιδευτικά συστήματα που έχουν κεντρική διοίκηση και στα οποία γίνονται ετήσιες εξετάσεις.

ΑΥΤΟ ειναι απο την ΑΣΠΕ και ειναι απο το νεο σχεδιο νομου, με ημερομηνια 13-4-2010.
Τ α σ υ μ π ε ρ α σ μ α τ α δ ι κ α σ α ς.

Εγω εχω διοριστει μεσω ΑΣΕΠ, αλλα ανθισταμαι στην πολιτικη κατα των πολυτεκνων.
Υπαρχουν και αλλα, οπως οι μεταθεσεις των παιδιων μας. Φανταζεστε 4 και 5 ενοικια σε διαφορετικες πολεις;;;

keli
14-04-10, 20:12
Οσο για τις αδειες αυτές δίνονται μόνο με απόφαση νομάρχη και κάτω απο συγκεκριμένες προυποθέσεις με βάση την ανάπτυξη του πληθυσμου της κάθε περιοχής...πάντως με τη απελευθέρωση δεν σημαίναι ότι όποιος θέλει μπορεί να πάρει άδεια ταχι...σημαίνει ότι ένα φυσικό προσωπο ή μια εταιρία θα έχει το δικαίωμα να έχει στην κατοχή του πολλές άδειες(αυτό γίνεται στο εξωτερικο...δλδ υπάρχουν εταιρίες που έχουν συγκεντρωμένες πολλλές άδειες ταχι και δουλευουν ανεξάρτητα ).Με το ότι ισχύει μέχρι σήμερα ένα φυσικό πρόσωπο ή μια εταιρία έχει το δικαίωμα να έχει στην κατοχή του μόνο το 200% της αδειάς ταχι δλδ μέχρι το ανώτερο 2 άδειες.....αυτό θα αλλάξει με την απελευθέρωση....και με αυτόν τον τρόπο θα πεσουν και οι τιμές....

Δηλαδη αν κανει καποιος πολυτεκνος αιτηση(υποθετικα μιλαω γιατι δεν ξερω την διαδικασια)αναλογα με την αναπτυξη του πληθυσμου του την δινουν;;

κλάρα
14-04-10, 20:31
Δηλαδη αν κανει καποιος πολυτεκνος αιτηση(υποθετικα μιλαω γιατι δεν ξερω την διαδικασια)αναλογα με την αναπτυξη του πληθυσμου του την δινουν;;
Ούτε και εγώ γνωρίζω την διαδικασία ακριβως αλλά απο τα λίγα που ξέρω (ο άντρας μου έχει ταχι )τα τελευταία30 χρόνια δεν έχει δοθεί καμμία νέα άδεια στην πόλη μας.Απο το ότι ξέρω είναι ένα ποσοστό αναλογα με τον πλυθησμό .
Τωρα στην Αθήνα δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει και κάτω από ποιές προυποθέσεις δίνονται και κατα πόσο μετράει το..μέσον.....αν θέλεις να ρωτήσω και να σου γράψω....

keli
15-04-10, 09:27
Ούτε και εγώ γνωρίζω την διαδικασία ακριβως αλλά απο τα λίγα που ξέρω (ο άντρας μου έχει ταχι )τα τελευταία30 χρόνια δεν έχει δοθεί καμμία νέα άδεια στην πόλη μας.Απο το ότι ξέρω είναι ένα ποσοστό αναλογα με τον πλυθησμό .
Τωρα στην Αθήνα δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει και κάτω από ποιές προυποθέσεις δίνονται και κατα πόσο μετράει το..μέσον.....αν θέλεις να ρωτήσω και να σου γράψω....
Το μεσον μετραει παντου στην Ελλαδα.....Αν δεν σου ειναι κοπος θα ηθελα να ρωτησεις.Σ'ευχαριστω..

Κοριτσομανα
16-04-10, 22:59
Μου ακουγεται πολυ καλο σαν τροπος διακοπων αλλα και σαν τιμη.Εγω με 3 παιδια προπερσυ πληρωσα το κεφαλι με την εργατικη 12,50 ευρω.Φετος εχω του τεβε,πρεπει να ειναι τα ιδια με του δημοσιου αν δεν κανω λαθος και η συμμετοχη ειναι μεγαλυτερη δυστυχως.Αν σου ειναι ευκολο στειλε μου λεπτομερειες...

Κελι, σε εστειλα λεπτομεριες. Κυριως αντιγραφες απο παλιοτερες συζητησεις. Μολις ειχα γυρισει απο το ξενοδοχειο και τα ειχα προσφατα, οχι οτι βαρεθηκα να γραψω!

Προσπαθουσα να θυμηθω για το κουζινακι, ρωτησα τον ανδρα μου και μου ειπε οτι δε νομιζει να ειχε, αλλα ρωτα κι' ολας. Παντως θυμαμαι την ευγενεια τους και οτι ηταν προθυμοι να εξυπηρετησουν και οτι υπηρχαν μαμαδες που ζεσταναν το γαλα ή αλεθαν το φαγητο στην πεντακαθαρη κουζινα τους. Περα που εχει σουπιτσες καθε μερα και κρεμμωδεις, ωραιες αλλα εχουν βαση τη γευση Κνορ, αυτο μου θυμιζε. Εμας μας αρεζε,περι ορεξεως ομως...
Ενα τλφ για να ρωτησεις λεπτομεριες, καλο θα ηταν!Ασε που ενα ματακι κουζινας, οπως πηρα εγω ενα σιδερο ρουχων μαζι μου δε θα εβλαπτε! ;)

keli
20-04-10, 13:15
Κελι, σε εστειλα λεπτομεριες. Κυριως αντιγραφες απο παλιοτερες συζητησεις. Μολις ειχα γυρισει απο το ξενοδοχειο και τα ειχα προσφατα, οχι οτι βαρεθηκα να γραψω!

Προσπαθουσα να θυμηθω για το κουζινακι, ρωτησα τον ανδρα μου και μου ειπε οτι δε νομιζει να ειχε, αλλα ρωτα κι' ολας. Παντως θυμαμαι την ευγενεια τους και οτι ηταν προθυμοι να εξυπηρετησουν και οτι υπηρχαν μαμαδες που ζεσταναν το γαλα ή αλεθαν το φαγητο στην πεντακαθαρη κουζινα τους. Περα που εχει σουπιτσες καθε μερα και κρεμμωδεις, ωραιες αλλα εχουν βαση τη γευση Κνορ, αυτο μου θυμιζε. Εμας μας αρεζε,περι ορεξεως ομως...
Ενα τλφ για να ρωτησεις λεπτομεριες, καλο θα ηταν!Ασε που ενα ματακι κουζινας, οπως πηρα εγω ενα σιδερο ρουχων μαζι μου δε θα εβλαπτε! ;)
Κοριτσομανα σ'ευχριστω πολυ για τις πληροφοριες,θα το ψαξω...:D

κλάρα
25-04-10, 14:53
Το μεσον μετραει παντου στην Ελλαδα.....Αν δεν σου ειναι κοπος θα ηθελα να ρωτησεις.Σ'ευχαριστω..
Δεν σε ξεχασα απλώς.....εγω άργησα να ρωτήσω...λοιπών με τα όσα ξέρει τις τελευταίες τουλάχιστον δεκαετιές δεν έχει δωθεί πουθενά καμμία καινούργια άδεια πανελλάδικα....στις επιτροπες παντα κρίνουν πως ηδη οι υπάρχουσες άδειες έιναι αρκετές.Τίποτα περισσοτερο 'ή λιγότερο.....

mamia
25-04-10, 16:49

Τα χρήματα θα τα πάρεις αναδρομικά. Εγώ γεννησα 5-1-10 τα διδυμάκια μουκαι έκανα την αίτηση αρχές Φλεβάρη. πήρα τηλ(1510)και μου είπαν θα πληρωθώ αρχές Ιούνη

keli
26-04-10, 16:46
Δεν σε ξεχασα απλώς.....εγω άργησα να ρωτήσω...λοιπών με τα όσα ξέρει τις τελευταίες τουλάχιστον δεκαετιές δεν έχει δωθεί πουθενά καμμία καινούργια άδεια πανελλάδικα....στις επιτροπες παντα κρίνουν πως ηδη οι υπάρχουσες άδειες έιναι αρκετές.Τίποτα περισσοτερο 'ή λιγότερο.....Ευχαριστω πολυ Κλαρα.Αλλο ενα ψεμα λοιπον...

keli
26-04-10, 16:47
Τα χρήματα θα τα πάρεις αναδρομικά. Εγώ γεννησα 5-1-10 τα διδυμάκια μουκαι έκανα την αίτηση αρχές Φλεβάρη. πήρα τηλ(1510)και μου είπαν θα πληρωθώ αρχές Ιούνη
Πηρα κι εγω τηλ και μου ειπαν το ιδιο για αρχες Ιουνιου οποτε ολα καλα...σ'ευχαριστω.

keli
03-05-10, 14:45
Καλημερα.Μολις μπηκα στο σαιτ της επα,καταργουνται και οι μετεγγραφες φοιτητων εκτος απο την μειωση διορισμων;;:confused:Εγινε και πορεια διαμαρτυριας στις 3/4,τωρα το ειδα..

koufetaki
03-05-10, 23:18
αυτα ειναι το κερασακι στην τουρτα θελω να κανω και τεταρτο και δεν φτανουν η ανασφαλιες που υπαρχουν διαβαζω και αυτα τωρα που γραφετε....ζησε μαι μου να φας....

κλάρα
04-05-10, 09:52
αυτα ειναι το κερασακι στην τουρτα θελω να κανω και τεταρτο και δεν φτανουν η ανασφαλιες που υπαρχουν διαβαζω και αυτα τωρα που γραφετε....ζησε μαι μου να φας....
Ακριβώς έτσι κουφετάκι μου έχουν καταφέρει να τρομοκρατήσουν το κόσμο σε όλα τα επιπεδα......να δεις τα έπομενα χρόνια που θα φτάσει η υπογεννητικότητα ....αντι να ενθαρυνουν τα ζευγάρια να κάνουν παιδιά καταφέρνουν άκριβώς το άντίθετο.....
Σε όλα τα κρατη της Ευρώπης η μητρότητα έιναι πάνω απο ολα΄......και μάλιστα οσα πιο πολλά παιδιά έχεις τόσο περισσότερο σε προστατεύει το κρατος γιατί ξέρουν πως το μέλλων τους έιναι τα παιδιά...μονο εδω στην Ελλάδα σε τιμωρούν...

keli
04-05-10, 12:51
Μας τιμωρουν δε θα πει τιποτα Κλαρα.Κι εγω τα ιδια κουφετακι,θα ηθελα να κανω κι αλλο παιδι και τωρα φοβαμαι πως θα τα καταφερω και με τα 4,εγω που ημουν παντα αισιοδοξη.Απο το κακο στο χειροτερο,αυτα τα παιδακια μας τι θα κανουν στη ζωη τους με 520 ευρω βασικο μισθο;;;

keli
04-05-10, 14:51
Πριν λιγο καιρο ακουσα στη τηλεοραση μια κυρια αγανακτισμενη να φωναζει οτι ντρεπεται που ειναι Ελληνιδα και επισης ντρεπεται που εχει κανει 4 παιδια σε αυτη τη χωρα.Οταν το ακουσα στεναχωρηθηκα πολυ,γιατι να ντρεπομαστε που ειμαστε Ελληνες;Γιατι να ντρεπομαστε που ειμαστε πολυτεκνοι;Αυτοι πρεπει να ντρεπονται και οχι εμεις....:(

κλάρα
16-07-10, 09:24
Η τιμωρια για τις πολύτεκνες μητέρες συνεχίζεται.......ενω το κράτος έδειξε ένα καλό πρόσωπο προς όλες τις μητέρες δίνοντας πλασματικο χρόνο για τα παιδάκια τους ωστε να βγουν πιο γρήγορα στην ΄συνταξη.....(μεχρι 5 χρονια και μεχρι 3 παιδια...!!!!!!!!)δλδ αν μια μητερα εχει ή 3 ή 4 ή 5....παιδια παλι 5 χρονια θα παρει πλασματικο χρόνο........είναι σαν να μας λένε ότι είτε εχεις 3 παιδια ε'ιται 5 είναι το ιδιο πραγμα.....μην κανεις αλλο γιατι αν κανεις θα τιμωρηθεις.......
μέχρι και η Ασπε έβλαλε δελτιο τύπου:http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1198&Itemid=2

ΤΣΑΜΟΥΡΛΙΔΟΥ ΕΒΕΛΙΝΑ
04-10-10, 13:00
gia sas. genisa stis 30 07 2010 to trito paidaki mou pios kseri pote tha paro to epidoma?pote mporo na dgalo tin karta politismou?kai an isxi oti den plironoume diodia kai pos ginete avto?opios kseri kati na mou apantisi.

κλάρα
04-10-10, 15:28
gia sas. genisa stis 30 07 2010 to trito paidaki mou pios kseri pote tha paro to epidoma?pote mporo na dgalo tin karta politismou?kai an isxi oti den plironoume diodia kai pos ginete avto?opios kseri kati na mou apantisi.
να σου ζησουν τα παιδάκια σου....
Το επιδομα τριτεκνων θα το παρεις στην καλύτερη περιπτωση περιπου ενα 6 μηνο απο την ημερα που εκανες τα χαρτια σου στον ανταποκριτη του ΟΓΑ...και θα τα παρεις αναδρομικα απο την ημερομηνια που γέννησες...
Κάρτα πολιτισμου μπορεις να παρεις οποτεδήποτε απο τα ΚΕΠ με ενα πιστοποητικο οικογενειακης κατάστασης...και οσο αφορα τα διοδια δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο....απο οσα τουλάχιστων που γνωριζω ως παλια τριτεκνη και τωρα πολύτεκνη και μαλιτστα πρωτη φορα το ακουω....
Ελπίζω να βοηθησα....

marlen
04-10-10, 15:55
μην ξεχάσετε και την έκπτωση στη δεη (μόνο 10%) βέβαια.. αλλά ε΄στω κι αυτό.. για οσους τρίτεκνους έχουν εισόδημα μικρότερο απο 23500 ευρώ... ξεκίνησαν οι αιτήσεις.

stavrosp
05-10-10, 21:24

Υπάρχει αρκετή καθυστέρηση στην αρχική καταβολή των επιδομάτων από τον ΟΓΑ.Κυμαίνεται μεταξύ 4-8 μηνών.
Κάρτα πολιτισμού άμεσα από το πλησιέστερο ΚΕΠ
Δεν υπάρχει απαλλαγή από τα διόδια.
Οι σύλλογοι τριτέκνων έχουν συνοπτικά τί έχει δοθεί μέχρι τώρα αλλά και τι καταργούν

farfouri
15-11-10, 23:19
καλησπερα στις 6-7-2010 γεννησα τα δυδυμα ειναι το τριτο και τεταρτο παιδι μου ξερει κανεις αν θα παρω απο τον ογα επιδομα τοκετου για ενα η και για τα δυο παιδια ?

farfouri
15-11-10, 23:22
Στα δυδυμα παιρνεις επιδομα τοκετου απο τον ογα για το ενα η και για τα δυο παιδια εαν ειναι το τριτο και τεταρτο παιδι ξερει κανεισ να μου πει?

κλάρα
15-11-10, 23:28
Στα δυδυμα παιρνεις επιδομα τοκετου απο τον ογα για το ενα η και για τα δυο παιδια εαν ειναι το τριτο και τεταρτο παιδι ξερει κανεισ να μου πει?Εισαι ασφαλισμενη στον ογα?ή ρωτας για το τριτεκνικο και το πολυτεκνικο επιδομα???

koufetaki
15-11-10, 23:30
δεν ξερω αλλα λογικα αν το σκεφτουμε μπορει εσυ να επιασες με ενα σπαρο δυο τρυγονακια(να σου ζησουν)ομως ειναι δυο ξεχωριστα παιδια που τυχαινει να ειναι το 3το και το 4ο παιδακι σου γτ να μην περνεις το επιδομα τον 2000ε..... δις.εγω πως το πηρα στο 3το μου παιδι?αν κανω 4ο παλι θα το παρω,γτ οχι κι εσυ....λογικα.1510 το τηλ. του ογα.

stavrosp
16-11-10, 12:33
Το ποσό των 2000 ευρώ δίνεται για κάθε παιδί,δηλαδή 2000+2000=4000 ευρώ από τον ΟΓΑ.Δεν έχει καμία σχέση αν είναι ασφαλισμένη στον ΟΓΑ.

etziamp
19-11-10, 13:32
Νομίζω οτι μας αφορά..... περιμένουμε και την απάντηση...

Επιστολή ΑΣΠΕ στον Πρωθυπουργό για τα πολυτεκνικά επιδόματα..

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1342&Itemid=2

κλάρα
19-11-10, 21:48
.....σιγα να μην υπάρξει υπαντηση.....αυτοι θα κανουν αυτο που θελουν..:evil:..
Ας δουμε τι κριτηρια οικονομικα και οχι μονο θα βαλουν...για το επιδομα.....
ψυθυριζεται περαν του εισοδηματος θα εξεταζουν και τα λοιπα περιουσιακα στοιχεια που εχει η οικογενεια στην κατοχη της..σπιτι,αμαξι,χωραφια..κτλ....
Θελουν να πεταξουν πολυ κοσμο εξω....!!!!
Απλα.....θελουν να κοψουν ολες τις κοινωνικες παροχες που δινει το κρατος ...ολες δεν θα αφησουν τιποτα ορθιο.....

Γιάννης74
05-12-10, 02:58
Ακούγεται για εισοδηματικό κριτήριο στα 40.000ευρώ για τα πολυτεκνικά επιδόματα...
Πάνω από αυτό το εισόδημα θα κόβεται!!
Δεν ξέρω αν κόβεται και το 2χίλιαρο ή/και το επίδομα τρίτου παιδιού...

keli
06-12-10, 13:34
Καλημερα.Πηρα τηλ στο ταχυδρομειο να ρωτησω για το επιδομα και δε ξερουν τιποτα για το ποτε θα δωθει.Δεν εχει γινει καμια ανακοινωση απο τον ογα για καθυστερηση πληρωμων....Εσεις το πηρατε;;
Νομιζω μας προετοιμαζουν:rolleyes:

κλάρα
06-12-10, 13:40
Καλημερα.Πηρα τηλ στο ταχυδρομειο να ρωτησω για το επιδομα και δε ξερουν τιποτα για το ποτε θα δωθει.Δεν εχει γινει καμια ανακοινωση απο τον ογα για καθυστερηση πληρωμων....Εσεις το πηρατε;;
Νομιζω μας προετοιμαζουν:rolleyes:
Ειναι η πρωτη φορα που ο ΟΓΑ δεν εχει βγαλει ανακοινωση για την πληρωμη των επιδοματων....ακομη και την προηγουμενη φορα που ειχε καθυστερηση πληρωμων το ειχε ανακοινωσει μια μερα πριν δλδ στις 5/10....αυτη την φορα τπτ.....αραγε τρεχει κατι?????και σε εμενα απο το ταχυδρομειο δεν ηξεραν να μου απαντησουν......!!!!!

keli
06-12-10, 13:55
Ειναι η πρωτη φορα που ο ΟΓΑ δεν εχει βγαλει ανακοινωση για την πληρωμη των επιδοματων....ακομη και την προηγουμενη φορα που ειχε καθυστερηση πληρωμων το ειχε ανακοινωσει μια μερα πριν δλδ στις 5/10....αυτη την φορα τπτ.....αραγε τρεχει κατι?????και σε εμενα απο το ταχυδρομειο δεν ηξεραν να μου απαντησουν......!!!!!

Μια κοπελα απο το αλλο parents μου ειπε οτι πηγε στο ταχυδρομειο και της ειπαν οτι δεν υπαρχουν λεφτα.Σιγουρα κατι γινεται,εμενα μου το εφερναν παντα στην ωρα του.Αυτο που γινεται τον τελευταιο καιρο ειναι περιεργο...:rolleyes:

margyt
06-12-10, 16:42
Κορίτσια το πρωί στον Παπαδάκη είπαν ότι από την Τετάρτη θα δίνονται τα επιδόματα

keli
06-12-10, 18:51
Κορίτσια το πρωί στον Παπαδάκη είπαν ότι από την Τετάρτη θα δίνονται τα επιδόματα

Που φτασαμε βρε παιδια,να μας λεει ο Παπαδακης ποτε θα δωθουν τα επιδοματα και το ταχυδρομειο να ειναι ανενημερωτο!!!!!!!

vatraxi
05-01-11, 00:29
Καλή χρονιά σε όλους.! Μήπως γνωρίζει κανείς τη σχετική νομοθεσία για την κατοχύρωση σύνταξης της τρίτεκνης μητέρας?? Σε περίπτωση που δεν εργάζεται η μητέρα υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσει ο πατέρας -ιδ. υπάλληλος- το δικαίωμα αυτό?

marandnik
05-01-11, 08:17
Φρέσκα νέα!
Αλλάζει ο τρόπος καταβολής των τριτεκνικών και πολυτεκνκών επιδομάτων από τον ΟΓΑ (θα γίνεται πλέον μέσω τραπέζης....... ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ! :roll:)

http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_121.pdf

κλάρα
05-01-11, 10:18
Φρέσκα νέα!
Αλλάζει ο τρόπος καταβολής των τριτεκνικών και πολυτεκνκών επιδομάτων από τον ΟΓΑ (θα γίνεται πλέον μέσω τραπέζης....... ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ! :roll:)

http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_121.pdf
Επιτελους......!!!!!να μην κινηγαμε τον ταχυδρομο απο πισω...!!!για να μας πληρωσει......;)
Αλλα εδω υπαρχει και η μικρη...παγιδουλα....ζητανε τελευταιο εκκαθαριστικο του φορου εισοδηματος......μπορει να πηραν πισω τα περι εισοδηματικων κρητηριων....αλλα εχοντας τα οικονομικα στοιχεια ολων μας....κατι θα βρουν να μαγειρεψουν.....!!!!!

efi didima
20-01-11, 08:20
καλημέρα.σε λίγο καιρό θα γίνω τρίτεκνη.μπορείτε να μου πείτε που θα πάω για να βγάλω κάρτα τριτέκνων?σε σύλλογο τριτέκνων ή πολυτέκνων?τι χαρτιά χρειάζονται?ευχαριστώ πολύ.

NASIA
20-01-11, 09:19
κλαρα καλημέρα,
όντως πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη ευκολία και όσο αφορά το έντυπο φορολογικής δήλωσης το θέλουν για το ΑΦΜ και τίποτα άλλο.Το γνωρίζω γιατί η αδερφή μου δουλεύει σε τράπεζα και το θέλουν για να ανοιξει λογαριασμός στο όνομα σου.Τότε θα πρέπει να έχουν το ΑΦΜ σου.Αν μπορείς να το αποδείξεις διαφορετικά τότε δεν χρειάζεται να τους πας φορολογική δήλωση.

κλάρα
20-01-11, 12:20
καλημέρα.σε λίγο καιρό θα γίνω τρίτεκνη.μπορείτε να μου πείτε που θα πάω για να βγάλω κάρτα τριτέκνων?σε σύλλογο τριτέκνων ή πολυτέκνων?τι χαρτιά χρειάζονται?ευχαριστώ πολύ.
με το κλαο σου ευχομαι να ερθει το μωρακι σου...
θα πας στον ανταποκριτη του ΟΓΑ στον Δημο που υπαγεσε και αυτος θα σε κατατοπισει για το τι ακριβως χρειαζεται

κλάρα
20-01-11, 12:21
κλαρα καλημέρα,
όντως πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη ευκολία και όσο αφορά το έντυπο φορολογικής δήλωσης το θέλουν για το ΑΦΜ και τίποτα άλλο.Το γνωρίζω γιατί η αδερφή μου δουλεύει σε τράπεζα και το θέλουν για να ανοιξει λογαριασμός στο όνομα σου.Τότε θα πρέπει να έχουν το ΑΦΜ σου.Αν μπορείς να το αποδείξεις διαφορετικά τότε δεν χρειάζεται να τους πας φορολογική δήλωση.
εγω που πηγα στην τραπεζα μου εβγαλαν φωτοτυπια το εκκαθαριστικο.....τωρα να το χρεισημοποιησει ο ΟΓΑ....δεν γνωριζω.....μπορει και να εχεις δικιο.....

ELENA1974
20-01-11, 17:36
εμενα ουτε καν το κοιταξαν το εκκαθαριστικο παρα μονο αν ειχα συμπληρωσει το ΑΦΜ στο σχετικο εντυπο.

stavrosp
26-01-11, 08:02
Σε ποιά περιοχή και νομό μένετε;
Στο site www.polyteknoi.gr υπάρχουν οι σύλλογοι τριτέκνων.

κλάρα
02-02-11, 15:29
Δωθηκε παραταση στην ημερομηνια για την απογραφη των δικαιουχων των πολυτεκνικων και τριτεκνικων επιδοματων μερχι τελος αυτου του μηνα(28/2)...http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1402&Itemid=2
...αλλα προσοχη....η πληρωμη του α διμηνου δλδ την αλλη εβδομαδα θα γινει με τον τροπο που γινοταν μεχρι σημερα με τα ελτα...απο την επομενη φορα τον Απριλιο θα πληρωθουμε μεσω τραπεζης...οποτε παλι θα περιμενουμε τον ταχυδρομο.......:wink:

koufetaki
02-02-11, 15:54
Δωθηκε παραταση στην ημερομηνια για την απογραφη των δικαιουχων των πολυτεκνικων και τριτεκνικων επιδοματων μερχι τελος αυτου του μηνα(28/2)...http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1402&Itemid=2
...αλλα προσοχη....η πληρωμη του α διμηνου δλδ την αλλη εβδομαδα θα γινει με τον τροπο που γινοταν μεχρι σημερα με τα ελτα...απο την επομενη φορα τον Απριλιο θα πληρωθουμε μεσω τραπεζης...οποτε παλι θα περιμενουμε τον ταχυδρομο.......:wink:
γτ σε αυτο το κρατος τον τελευταιο καιρο μας δινουν μια χαρα και μας την περνουν πισω?θα σας δωσουμε το 4μηνο (συμβασιουχος στον δημο)δεν σας το δινουμε θα σας κανουμε εκπτωση στην δεη δεν θα σας την κανουμε θα πληρωνεστε απο την τραπεζα να μην περιμενετε τον ταχυδρομο δεν θα πληρωνεστε αααααααααααααααααααααααααααααααα

κλάρα
02-02-11, 16:13
γτ σε αυτο το κρατος τον τελευταιο καιρο μας δινουν μια χαρα και μας την περνουν πισω?θα σας δωσουμε το 4μηνο (συμβασιουχος στον δημο)δεν σας το δινουμε θα σας κανουμε εκπτωση στην δεη δεν θα σας την κανουμε θα πληρωνεστε απο την τραπεζα να μην περιμενετε τον ταχυδρομο δεν θα πληρωνεστε αααααααααααααααααααααααααααααααα
ω....ναι η σταθεροτητα που εχει αυτο το κρατος με τις αποφασεις του και την εφαρμογη τους...ειναι μοναδικη.....:rolleyes:

vatraxi
17-05-11, 15:10
Καλησπέρα.!!

Μήπως γνωρίζετε αν στο 4ο παιδί ισχύει το επίδομα των 2000ευρώ?? Ή είναι μόνο για το 3ο παιδί?? Ευχαριστώ.!

Κοριτσομανα
17-05-11, 15:15
Καλησπέρα.!!

Μήπως γνωρίζετε αν στο 4ο παιδί ισχύει το επίδομα των 2000ευρώ?? Ή είναι μόνο για το 3ο παιδί?? Ευχαριστώ.!

Εγω με τα διδυμα πηρα 2.000Χ2 γιατι ηταν 3ο και 4ο παιδι. Αυτο πριν απο 4,5 χρονια αλλα δεν ακουσα οτι εχει αλλαξει τιποτε ως τωρα σε αυτο το θεμα.

Sophie*
17-05-11, 15:39
Καλησπέρα.!!

Για δες αυτο
"Εφάπαξ παροχή 2000 €
Χορηγείται στην μητέρα που αποκτά από 01-01-2006 και μετά, τρίτο παιδί ή παιδί πέραν του τρίτου (τέταρτο, πέμπτο κλπ) και για κάθε ένα από τα παιδιά αυτά"
απο το http://www.oga.gr/index.php#

vatraxi
17-05-11, 17:39
Σας ευχαριστώ πολύ.! Θα το ψάξω και το Link άμεσα.

stavrosp
18-05-11, 00:21
Ν3454/2006 ΦΕΚ75Α

Αρθρο 1 1. Στη μητέρα που αποκτά τρίτο τέκνο από την 1η Ιανουαρίου 2006 και μετά, καθώς και για κάθε τέκνο μετά από το τρίτο, καταβάλλεται από το Δημόσιο εφάπαξ παροχή ύψους 2.000 ευρώ, ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα, μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα.

polina2
27-05-11, 20:21
Δυστυχώς το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες έχει παγώσει. Παρόλα αυτά οι παλιοί το παίρνουν κανονικά. Ούτε κριτήρια ούτε τίποτα. Για ποια ισότητα μιλάμε στην Ελλάδα;

katrin
27-05-11, 21:29
Δυστυχώς το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες έχει παγώσει. Παρόλα αυτά οι παλιοί το παίρνουν κανονικά. Ούτε κριτήρια ούτε τίποτα. Για ποια ισότητα μιλάμε στην Ελλάδα;

τι εννοείς έχει παγώσει το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες?

κλάρα
27-05-11, 22:06
τι εννοείς έχει παγώσει το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες?
απο την αρχη του ετους και μετα δεν δινουν το επιδομα στις νεες τριτεκνες οικογενειες....ακουστηκε πως θα....ξεπαγωσουν μετα τον ιουλιο.......ειδωμεν......:|

katrin
28-05-11, 02:00
απο την αρχη του ετους και μετα δεν δινουν το επιδομα στις νεες τριτεκνες οικογενειες....ακουστηκε πως θα....ξεπαγωσουν μετα τον ιουλιο.......ειδωμεν......:|

αυτό πάντα γινόταν, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια....όλες οι τρίτεκνες μητέρες το εφάπαξ επίδομα, καθώς και τα πρώτα μηνιαία επιδόματα, τα παίρνουνε με καθυστέρηση περίπου 6 μηνών.

polina2
28-05-11, 12:08
Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ. Δυστυχώς. Πήραμε τηλέφωνο στον ΟΓΑ (2413509445 υπεύθυνη κυρία Βαλακώστα) και μας απάντησε οτι για τους νέους τρίτεκνους έχει παγώσει μέχρι Οκτώβριο ενώ οι παλιοί συνεχίζουν να το παίρνουν κανονικά.

polina2
28-05-11, 12:12
Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ. Δυστυχώς. Πήραμε τηλέφωνο στον ΟΓΑ (2413509445 υπεύθυνη κυρία Βαλακώστα) και μας απάντησε οτι για τους νέους τρίτεκνους έχει παγώσει μέχρι Οκτώβριο ενώ οι παλιοί συνεχίζουν να το παίρνουν κανονικά.

υπόψιν οτι εγώ γέννησα πριν το νέο έτος. Συγκεκριμένα 23/11/10.

κρικατ
31-05-11, 14:12
Καλημερα!!! εχω 2 παιδακια κατω των 6 ετων και σε 2 μηνες περιμενω διδυμα. ξερει κανεις τι επιδομα θα παιρνω?

elpida2006
12-06-11, 22:06
Εγώ γέννησα στις 12 Ιανουαρίου 2011 το 3ο παιδάκι και φυσικά δεν ήμουν ούτε στις πληρωμές του Ιουνίου :(
Εννοείτε ότι δεν έχω πάρει το εφαπαξ των 2000Ε αλλά και κανένα δίμηνο.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον ανταποκριτή του ΟΓΑ έμαθα πως ακόμα ο φάκελός μου βρίσκεται στο τοπικό υποκατάστημα γιατί αυτή την εντολή έχουν από τα κεντρικά του ΟΓΑ.
Τώρα .. σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τα κεντρικά του ΟΓΑ στο 2131519100 μου είπαν ότι το επίδομα, αν θα υπάρχει ως τότε, θα το πάρω μετά τον Οκτώβρη, ίσως στις πληρωμές του Δεκέμβρη!!!!
Επίσης μου είπαν ότι στις 2 Μαρτίου ψηφίστηκε νομοσχέδιο που ορίζει πως δικαιούχοι πλέον του επιδόματος θα είναι μόνο όσοι είναι Έλληνες πολίτες και διαμένουν στη χώρα τα τελευταία 10 χρόνια.
Εγώ Ελληνίδα είμαι αλλά φαντάζομαι, θα καθυστερήσει περαιτέρω το επίδομα μιας και θα μας ζητηθεί να καταθέσουμε μια σειρά από δικαιολογητικά για να αποδείξουμε το αυτονόητο.. οτι είμαστε Έλληνες...

maelia
27-06-11, 09:12
υπόψιν οτι εγώ γέννησα πριν το νέο έτος. Συγκεκριμένα 23/11/10.
κι εγω 16/11/2010!!!! και ακριβως τις ιδιες απαντησεις πηρα!!! ελληνιδες, αποδειξτε οτι ειστε ελληνιδες!!!!!

ditop
28-06-11, 00:04
κοιτα αυτο με το Ελληνιδες το βρισκω πολυ καλο. Στο κατω κατω το επιδομα αυτο εγινε για να αντιμετωπιστει το δημογραφικο. (με Ελληνες ομως οχι με αλλοδαπους). Τωρα το οτι καθυστερουν, ε αυτο παει πολυ. Δε νομιζω να σωθει η Ελλαδα απο τα χρηματα των τριτεκνων.

maelia
29-06-11, 23:42
κοιτα αυτο με το Ελληνιδες το βρισκω πολυ καλο. Στο κατω κατω το επιδομα αυτο εγινε για να αντιμετωπιστει το δημογραφικο. (με Ελληνες ομως οχι με αλλοδαπους). Τωρα το οτι καθυστερουν, ε αυτο παει πολυ. Δε νομιζω να σωθει η Ελλαδα απο τα χρηματα των τριτεκνων.
συμφωνω αποοολυτααα!!!!!!!!

polina2
06-07-11, 12:29
συμφωνω αποοολυτααα!!!!!!!!

Εδώ τώρα γίνεται αδικία. Οι παλιοί τρίτεκνοι αυτοί δηλαδή που έπαιρναν το επίδομα συνεχίζουν και το παίρνουν κανονικότατα. Εμείς οι καινούργοι όμως τίποτα. Δηλαδή εμείς τα παιδιά μας τι θα τα ταϊσουμε; Δεν το καταλαβαίνω. Μήπως πρέπει να βγάλουμε το θέμα μας στον Αυτιά; Κάτι δεν πάει καλά.

Κοριτσομανα
07-07-11, 13:07
Αντε να κανεις μετα τριτο αν εχεις δυο παιδακια...Πολεμο δημογραφικο μας κηρυξαν!Αυτο καλη μου δεν παει καλα...ας το παρουμε ειδηση ολοι μας και να λαβουμε τα μετρα μας, με οποιο τροπο εχει ο καθενας μας...

GIOYLA
07-07-11, 15:44
Να σας ρωτησω κατι;εχω κανει τα χαρτια μου απο τον Δεκεμβρη για το τριτεκνο εδωσα και λογαριασμο τραπεζας οταν μου ζητηθηκε:rolleyes:εαν μου βαλουν καποια στιγμη το επιδομα θα με ειδοποιησουν η πρεπει να παω εγω στην τραπεζα και να κανω ενημερωση;ακομα βεβαια τιποτα δεν εχει γινει αλλα δεν μπορω καθε τρεις και λιγο να τρεχω τραπεζα

stavrosp
07-07-11, 17:10
Ισως δεν παρακολούθησα όλες τις τελευταίες τοποθετήσεις,θα ήθελα να μάθω τι απάντηση σας δίνει ο ανταποκριτής του ΟΓΑ,συγκεκριμένη και όχι αόριστα και επίσης τι σας απαντά ο ΟΓΑ.Διότι σε πρόσφατη συνάντηση με Γ.Γραμματέα του Υπουργείου Υγείας,Κατριβάνος είπε ότι αν υπάρχουν καθυστερήσεις να ερωτηθεί ο ΟΓΑ.Εδώ κάποιος μας εμπαίζει ή ο ΟΓΑ ή ο Γ.Γραμματέας του Υπ Υγείας.
Ο ΟΓΑ έχει επικαλεστεί από τον Φεβρουάριο μεγάλο φόρτο λόγω της αλλαγής της νομοθεσίας και επιπλέον δικαιολογητικών που χρειάζονται,όπως 10ετή παραμονή.
Τι πράγματι συμβαίνει: ή ο Γ.Γραμματέας του Υπ Υγείας δεν έχει ενημερωθεί από το ΟΓΑ,που σχεδόν το αποκλείω ή μας εμπαίζει.Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να υποστηρίξει ο ΟΓΑ έγκαιρα την παροχή των επιδομάτων,ειδικά των νέων τριτέκνων κια πολυτέκνων.Οι σύλλογοι διαμαρτύρονται αλλά κια εσείς ατομικά να πράξετε το ίδιο,ειδικά προς το Υπουργείο Υγείας,με συγκεκριμένα στοιχεία.

Κοριτσομανα
07-07-11, 19:04
Να σας ρωτησω κατι;εχω κανει τα χαρτια μου απο τον Δεκεμβρη για το τριτεκνο εδωσα και λογαριασμο τραπεζας οταν μου ζητηθηκε:rolleyes:εαν μου βαλουν καποια στιγμη το επιδομα θα με ειδοποιησουν η πρεπει να παω εγω στην τραπεζα και να κανω ενημερωση;ακομα βεβαια τιποτα δεν εχει γινει αλλα δεν μπορω καθε τρεις και λιγο να τρεχω τραπεζα

Πολυτεκνη ειμαι, αλλα τελευταια που περιμεναμε το επιδομα, ειδα οτι οταν μπαινει το επδομα δε σε ειδοποιουν αλλα ο ιδιος πρεπει να το διαπιστωσεις αν μπηκαν τα λεφτα. Υπαρχει και το E-bankig φυσικα.

Μια τριτεκνη φυσικα θα ξερει πιο ειδικα για την περιπτωση σας.

elpida2006
12-07-11, 00:58
Οι πληρωμές γίνονται ανα 2 μήνες, ή τον Ιούνιο, ή τον Αύγουστο ή τον Οκτώβρη κλπ. και οι ημερομηνίες αναγγέλονται απο τον ΟΓΑ, για παράδειγμα την τελευταία φορά ήταν στις 6 Ιουνίου.
Ανάμεσα δεν στα καταθέτουν. Και απ΄ότι ξέρω σου έρχεται κάποιο ενημερωτικό από την τράπεζα ότι έχει πιστωθεί ο λογαριασμός σου.

Τώρα επειδή γέννησες Δεκέμβρη, είσαι κι εσύ μέσα με όλους εμάς τους πολύ τυχερούς ανθρώπους που πρέπει να αποδείξουμε το αυτονόητο, ότι ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ-ΕΛΛΗΝΙΔΑΑΑ!!!!
Τι σημαίνει αυτό... Αφού έχεις κάταθέσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, περιμένεις να σου στείλει επιπρόσθετα ο ΟΓΑ επιστολή η οποία επικαλείται νομοσχέδιο στις 2/3/2011 ότι δηλαδή θα πρέπει να έχεις συνεχόμενη διαμονή στην Ελλάδα τα τελευταία δέκα χρόνια και ότι τα παιδιά σου φοιτούν σε σχολείο στην Ελλάδα ή ότι βρίσκονται στην Ελλάδα.
Αυτά τα αποδεικνύεις με..
α)εκκαθαριστικά των τελευταίων 10 χρόνων ή
β)φορολογικές δηλώσεις των τελευταίων 10 χρόνων ή
γ)μισθωτήρια συμβόλαια
και οποσδήποτε καταθέτεις βεβαιώσεις φοίτησης των παιδιών στο σχολείο(πχ. εμένα η μεγάλη μου κόρη πάει Γυμνάσιο, για να συμπληρωθεί η δεκαετία κατέθεσα από το Γυμνάσιο, το δημοτικό και το νηπιαγωγείο!!!!)

Εγώ γέννησα 12/01, και την επιστολή μου την έστειλαν 20/06, τα έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά και μάλιστα χθες μου έστειλε ο ΟΓΑ mail(απίστευτο και όμως αληθινό) ότι θα πληρωθώ λέει τον Οκτώβρη.
Ας είναι έστω και τότε αρκεί να τα πάρουμε, εύχομαι κι εσείς πολύ σύντομα να βρείτε άκρη και να πληρωθείτε.

alcyon
05-08-11, 19:02
Έγινε κάποια μείωση στο επίδομα πολυτέκνων ή τρίτου παιδιού;
Σήμερα είδα στην τράπεζα πως ήρθαν περίπου τα μισά (!!!) χρήματα από αυτά που έπερνα!
Έχετε ακούσει τίποτα;

kassianh74
05-08-11, 19:45
Αλήθεια, ξέρει κανείς έχοντας τέσσερα παιδάκια, όλα μεταξύ 0 - 4 ετών πόσα χρήματα προβλέπεται να παίρνω ως πολυτεκνικό επίδομα;

katrin
05-08-11, 20:18
Σήμερα είδα στην τράπεζα πως ήρθαν περίπου τα μισά (!!!) χρήματα από αυτά που έπερνα!
Έχετε ακούσει τίποτα;

Στο επίδομα τριτέκνων που γνωρίζω, υπήρξε κάποια μείωση γύρω στα 2-2,5 ευρώ μηνιαίως, αλλά αναδρομικά από Μάρτιο ή Ιανουάριο, θα σε γελάσω.
Σε άλλα όμως επιδόματα υπήρξε και μείωση ως 50 και κάτι νομίζω ευρώ το μήνα.
http://www.polyteknoi.org.gr/themata-poluteknon/anakoinoseis-nea/apo-deutera-06-06-2011-ta-poluteknika-epidomata-tou-gdimenou.html

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
05-08-11, 22:45
Έχετε ακούσει τίποτα;

Mηπως το 3ο σου παιδακι εγινε 6 χρ?
Εαν ναι τοτε ειναι απολυτα λογικο να εγιναν τα μισα λεφτα (απο 580 περιπου στα 250)

alcyon
06-08-11, 20:20
Όχι. Είναι ακόμα 4.
Μέχρι τώρα έπαιρνα 700 το δίμηνο. Μειώθηκαν σε 680. Τώρα ήρθαν 350 (παρά κάτι).

Τι συμβαίνει; Είναι γενικό ή να αρχίσω να ψάχνομαι για λάθη;

edit:
Μάλλον εμπίπτω σε αυτή την περίπτωση... (????)

"...2. Το επίδομα στις πολύτεκνες και τρίτεκνες οικογένειες:
α) Για δικαιούχους με περισσότερα από δύο επιδοτούμενα παιδιά, από 44,68
ευρώ το μήνα για κάθε παιδί στα 44,00 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί β) Για δικαιούχους με ένα ή δύο επιδοτούμενα παιδιά, από 102,85 ευρώ κατώτατο συνολικό μηνιαίο ποσό, καθορίστηκε στα 44,00 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί.
3. Η ισόβια σύνταξη από 102,85 ευρώ το μήνα καθορίστηκε στα 102,00 ευρώ.
Τα ανωτέρω ποσά ισχύουν από 2-3-2011 για τις πολύτεκνες οικογένειες και
την ισόβια σύνταξη και από 1-1-2011 για τις τρίτενες οικογένειες.
Επειδή οι παραπάνω διατάξεις έχουν αναδρομική ισχύ, στα δύο (2) προηγούμενα δίμηνα καταβλήθηκαν αχρεωστήτως ποσά επιδομάτων, τα οποία θα συμψηφιστούν με τις πληρωμές του τρέχοντος διμήνου (6 Ιουνίου), με αποτέλεσμα στην πλειοψηφία των δικαιούχων να καταβληθεί το ποσό που τους αναλογεί με μια μικρή μείωση ενώ σε ορισμένους να παρακρατηθεί ολόκληρο το ποσό του τρέχοντος διμήνου. ... "

elvor
07-08-11, 10:54
Το ίδιο συνέβη και σε εμάς, από 714 το προηγούμενο δίμηνο πήραμε 685 λόγο αναδρομικών κρατήσεων μάλλον, και στις 5/8 πήραμε 349,75.

alcyon
08-08-11, 19:43
Κι εμείς ακριβώς τόσα πήραμε. Τι ακριβώς άλλαξε τελικά; Ξέρει κανείς; Έχει επικοινωνήσει κανείς με ΟΓΑ; (είμαι εκτός... και δεν έχω πρόσβαση στον ΟΓΑ της περιοχής μου).

katrin
08-08-11, 21:18
Κι εμείς ακριβώς τόσα πήραμε. Τι ακριβώς άλλαξε τελικά; Ξέρει κανείς; Έχει επικοινωνήσει κανείς με ΟΓΑ; (είμαι εκτός... και δεν έχω πρόσβαση στον ΟΓΑ της περιοχής μου).

άλλαξαν τα ποσά...τα γράφεις κι εσύ παραπάνω.

elvor
08-08-11, 21:53
Τι εννοείται άλλαξαν τα ποσά; Ε μεις έχουμε 4 παιδιά όλα κάτω των 6 χρονών, δεν πρέπει να πάρουμε 177+4*44=353 τον μήνα; Άλλαξε κάτι;

katrin
08-08-11, 22:49
ΙΙ. Σε εφαρμογή του Ν.3918/2011 άρ. 42 και 43 η πληρωμή των επιδομάτων Γ΄ διμήνου θα γίνει με τα νέα ποσά, όπως αυτά διαμορφώθηκαν μετά την ισχύ των παραπάνω διατάξεων:
1. Το επίδομα τρίτου παιδιού: από 178,81 ευρώ το μήνα καθορίστηκε στα
177,00 ευρώ
2. Το επίδομα στις πολύτεκνες και τρίτεκνες οικογένειες:
α) Για δικαιούχους με περισσότερα από δύο επιδοτούμενα παιδιά, από 44,68
ευρώ το μήνα για κάθε παιδί στα 44,00 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί β) Για δικαιούχους με ένα ή δύο επιδοτούμενα παιδιά, από 102,85 ευρώ κατώτατο συνολικό μηνιαίο ποσό, καθορίστηκε στα 44,00 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί.

katrin
08-08-11, 22:50
Τι εννοείται άλλαξαν τα ποσά; Ε μεις έχουμε 4 παιδιά όλα κάτω των 6 χρονών, δεν πρέπει να πάρουμε 177+4*44=353 τον μήνα; Άλλαξε κάτι;

αυτά που γράφεις είναι τα καινούρια νομίζω

Κοριτσομανα
08-08-11, 23:29
Κοριτσια, η μια πολυτεκνη αδελφη μου σημερα ελαβε εγγραφο ενημερωσης απο τον ΟΓΑ...Κοβεται το επιδομα τριτου παιδιου πλεον οριστικα και μαλιστα εχει αναδρομικη ισχυ. Ετσι μας παρακρατανε απο 1-1-2011 σταδιακα οσα χρημματα λαβαμε για το επιδομα του τριτου παιδου...ψηφιστηκε νομος και τον εφαρμοζουνε.

Ετσι θα παιρνουμε το πολυτεκνικο επιδομα μονο και αυτο μεχρι να μας το κοψουν...Εμεις κατεβαινουμε στα μισα, βαλτε και με την αναδρομικη ισχυ οι παρακρατησεις... Μας διαλυουν, παρτε το ειδηση.

misspigi
08-08-11, 23:43
εχω γεννησα το 3ο παιδι μου τον οκτωβρη 2010 και ακομα δεν εχω παρει ουτε 1 ευρω!!!!!!! ουτε και αυτον τον μηνα πληρωθηκα και ας εχω φτιαξει οτι χαρτια μου ζητησε ο ογα. ειναι καποια αλλη μαμα σαν και εμενα;

katrin
09-08-11, 09:12
Κοριτσια, η μια πολυτεκνη αδελφη μου σημερα ελαβε εγγραφο ενημερωσης απο τον ΟΓΑ...Κοβεται το επιδομα τριτου παιδιου πλεον οριστικα και μαλιστα εχει αναδρομικη ισχυ. Ετσι μας παρακρατανε απο 1-1-2011 σταδιακα οσα χρημματα λαβαμε για το επιδομα του τριτου παιδου...ψηφιστηκε νομος και τον εφαρμοζουνε.

Ετσι θα παιρνουμε το πολυτεκνικο επιδομα μονο και αυτο μεχρι να μας το κοψουν...Εμεις κατεβαινουμε στα μισα, βαλτε και με την αναδρομικη ισχυ οι παρακρατησεις... Μας διαλυουν, παρτε το ειδηση.

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος? Ο νόμος που ψηφίστηκε το Μάρτιο και έχει και αναδρομική ισχύ όντως, δεν αφορά κατάργηση του επιδόματος του τρίτου παιδιού, αλλά αναπροσαρμογή στα ποσά.... Μάλλον μπερδεύτηκε η αδερφή σου.

stavrosp
09-08-11, 13:46
Για να μην υπάρχει καμία παρερμηνία τα άρθρα που μας αφορούν είναι τα ακόλουθα:

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥΤΕΚΝΕΣ
ΚΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ

Άρθρο 42
Οικογένειες με τρία τέκνα

1. Η διάταξη της παρ. 1 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄) αντικαθίσταται ως ακολούθως:
«Στη μητέρα που αποκτά τρίτο παιδί καταβάλλεται για το παιδί αυτό μέχρι και τη συμπλήρωση του έκτου(6ου) έτους της ηλικίας του μηνιαίο επίδομα ύψους εκατόν εβδομήντα επτά (177) ευρώ, εφόσον έχει μόνιμη καισυνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση τουΥπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τααπαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών απότον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

2. Η παρ. 1 του άρθρου 6 του ν. 3631/2008 (ΦΕΚ 6 Α΄) αντικαθίσταται ως ακολούθως:
«Στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα χορηγείται μηνιαίο επίδομα για κάθε άγαμο παιδί τηςκάτω των είκοσι τριών ετών, το οποίο ισούται για κάθε παιδί, με το επίδομα που καταβάλλεται κάθε φορά για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας και καθορίζεται από 1.1.2011 και εφεξής στο ποσό των σαράντα τεσσάρων (44) ευρώ. Αν για ένα παιδί συντρέχουν οι προϋποθέσεις για τη χορήγηση του επιδόματος της παρ. 1 τουάρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), καταβάλλεται για το παιδί αυτό το μεγαλύτερο επίδομα εκ των δύο.
Το επίδομα του παρόντος άρθρου καταβάλλεται ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα, μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα, απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά ή κράτηση υπέρ του Δημοσίουή τρίτου. Η καταβολή του επιδόματος του παρόντος άρθρου διακόπτεται, την 1η του επόμενου έτους κατάτο οποίο το επιδοτούμενο άγαμο τέκνο συμπληρώνει το εικοστό τρίτο έτος της ηλικίας του. Σε καμία περίπτωσητο επίδομα δεν μετατρέπεται σε ισόβια σύνταξη του δικαιούχου. Τα τέκνα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη γιατη θεμελίωση του δικαιώματος λήψης του παραπάνω επιδόματος, είναι τα τέκνα που αποκτώνται από τον ίδιοή διαφορετικούς γάμους, τα νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, καθώς και τα γεννηθέντα εκτός γά.
μου. Σε περίπτωση θανάτου του δικαιούχου ή υπαίτιας εγκατάλειψης των τέκνων του και οριστικής διακοπήςτης συγκατοίκησης ή διαζυγίου, η παροχή καταβάλλεται σε όποιον έχει την κύρια ή αποκλειστική ευθύνηδιατροφής των τέκνων. Η καταβολή του επιδόματος που προβλέπεται με την παρούσα διάταξη καταβάλλεται στους δικαιούχους, εφόσον αυτοί έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικατέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και τοχρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

3. Στη διάταξη της παρ. 2 του άρθρου 6 του ν. 3631/ 2008 (ΦΕΚ 6 Α΄), στο τέλος προστίθενται οι φράσεις: «καιο δικαιούχος έχει μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονταιστην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τε χνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημαελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»
4. Στη διάταξη της παρ. 3 του άρθρου 6 του ν. 3631/ 2008 (ΦΕΚ 6 Α΄), στο τέλος προστίθενται εδάφια ωςεξής: «Για την καταβολή του επιδόματος στις κατηγορίες των προσώπων που αναφέρονται ανωτέρω απαιτείται να έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονταιστην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημαελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»
5. Στο τέλος της παρ. 4 του άρθρου 6 του ν. 3631/2008 (ΦΕΚ 6 Α΄), τίθεται κόμμα και προστίθεται η φράση:
«,εφόσον δεν αντίκεινται στις ρυθμίσεις του παρόντος».
6. Στο τέλος του άρθρου 4 του ν. 3454/2006 (ΦΕΚ 75 Α΄) προστίθενται εδάφια ως εξής: «Οι παροχές καταβάλλονται, εφόσον οι δικαιούχοι έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»
7. Το ύψος των επιδομάτων της παραγράφου 1 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 και της παραγράφου 1 τουάρθρου 6 του ν. 3631/2008 μπορεί να αναπροσαρμόζεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών καιΥγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Άρθρο 43
Πολύτεκνες οικογένειες

1. Η παρ. 3 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), όπως έχει αντικατασταθεί και ισχύει, αντικαθίσταταιως εξής:
«Στη μητέρα που θεωρείται πολύτεκνη κατά το ν. 1910/1944, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει μέχρι σήμερα, καταβάλλεται μηνιαίο επίδομα ποσού σαράντα τεσσάρων (44) ευρώ για κάθε άγαμο τέκνο μέχρι είκοσιτριών(23) ή είκοσι πέντε (25) ετών ανάλογα με τις προϋποθέσεις που τάσσονται στην παρ. 1 του ν. 1910/1944(ΦΕΚ 229 Α΄), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει μέχρι σήμερα, υπό την προϋπόθεση οι δικαιούχοι να έχουνμόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας,ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικώναπό τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

2. Η παρ. 4 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
«Στη μητέρα που δεν δικαιούται πλέον το επίδομα της προηγούμενης παραγράφου χορηγείται ισόβια σύνταξηποσού εκατόν δύο (102) ευρώ. Την ανωτέρω σύνταξη δικαιούνται επίσης και όσες μητέρες δεν θεωρούνταιπολύτεκνες, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 1910/1944 (ΦΕΚ 229 Α΄), όπως έχει τροποποιηθεί καιισχύει, υπό την προϋπόθεση οι δικαιούχοι να έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και να είχανή να έχουν τέσσερα τουλάχιστον στη ζωή τέκνα από νόμιμο γάμο ή τέκνα που γεννήθηκαν χωρίς γάμο τωνγονέων τους. Για τη χορήγηση της ανωτέρω σύνταξης απαιτείται υποβολή σχετικής αίτησης από την ενδιαφε ρόμενη μητέρα και πιστοποιητικό δημοτικής ή κοινοτικής αρχής για την οικογενειακή της κατάσταση. Με απόφασητου Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως
τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών απότον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

3. Στις πολύτεκνες οικογένειες, από 1.1.2011 και εφεξής, για όσο χρονικό διάστημα καταβάλλεται το επίδοματρίτου παιδιού της παρ. 1 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 δεν θα καταβάλλεται για το παιδί αυτό το επίδομαπαιδιού πολύτεκνης οικογένειας της παρ. 3 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990.
4. Στο τέλος της παραγράφου 6 του άρθρου 39 του ν. 2459/1997 (ΦΕΚ 17 Α΄), όπως έχει αντικατασταθείκαι ισχύει, τίθεται κόμμα και προστίθενται εδάφια ως ακολούθως: «, εφόσον οι δικαιούχοι έχουν μόνιμη καισυνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση τουΥπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τααπαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών απότον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»
5. Στο τέλος του άρθρου 50 του ν. 2972/2001 (ΦΕΚ 291 Α΄) τίθεται κόμμα και προστίθενται εδάφια ωςακολούθως: «, εφόσον οι δικαιούχοι έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικατέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και τοχρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»
6. Το ύψος των επιδομάτων των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 μπορεί να ναπροσαρμόζεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αναδρομικά γίνονται κρατήσεις για μεν τους τριτέκνους από 1-1-2011 για δε τους πολυτέκνους από Μάρτιο 2011.

Κοριτσομανα
09-08-11, 16:26
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος? Ο νόμος που ψηφίστηκε το Μάρτιο και έχει και αναδρομική ισχύ όντως, δεν αφορά κατάργηση του επιδόματος του τρίτου παιδιού, αλλά αναπροσαρμογή στα ποσά.... Μάλλον μπερδεύτηκε η αδερφή σου.

Το ανοιξε μπροστα μου και το διαβασαμε μαζι. Θα την πω να σας το μεταφερω...Και εγω αυτο καταλαβα. Εσας δε σας ηρθε τιποτε; Εγω λειπω απο το σπιτι στην πολη μου και δεν ξερω αν ηρθε, δεν κοιτω καθημερινα.

katrin
09-08-11, 18:55
Το ανοιξε μπροστα μου και το διαβασαμε μαζι. Θα την πω να σας το μεταφερω...Και εγω αυτο καταλαβα. Εσας δε σας ηρθε τιποτε; Εγω λειπω απο το σπιτι στην πολη μου και δεν ξερω αν ηρθε, δεν κοιτω καθημερινα.

Kαι τίποτα δεν μας ήρθε, και τίποτα δεν δημοσιεύτηκε και πολύ πρόσφατος είναι ο άνω νόμος για να βγήκε και καινούριος...
Πόσο χρονών είναι το 3ο παιδί της αδερφής σου? μήπως πέρασε τα 6?

Μήπως το χαρτί αναφέρει την παρακάτω παράγραφο? :

3. Στις πολύτεκνες οικογένειες, από 1.1.2011 και εφεξής, για όσο χρονικό διάστημα καταβάλλεται το επίδομα τρίτου παιδιού της παρ. 1 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 δεν θα καταβάλλεται για το παιδί αυτό το επίδομα παιδιού πολύτεκνης οικογένειας της παρ. 3 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990.

Αν είναι εύκολο, κάνε το ένα copy στο φόρουμ να το δούμε κι εμείς!

Κοριτσομανα
09-08-11, 21:53
Τα διδυμα μου ειναι 5 παρα 3 μηνες και ηρθε και σε εμας λιγωτερα. Ειναι αυτο αναφερει ο νομος που παραθετεις, που ελεγαν οτι θα καταργηθει ή το πολυτεκνικο επιδομα ή το επιδομα τριτου παιδιου. ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΑΖΙ (γραφω ετσι γιατι δεν ξερω πως να μαυριζω τα γραμματα).

Ετσι, οι πολυτεκνοι που θα επαιρναν το επιδομα του τριτου παιδιου,ως τα εξι χρονια του παιδιου τους, θα συνεχισουν να το παιρνουν αλλα δ ε θα παιρνουν το πολυτεκνικο επιδομα μεχρι να παει 6 το παιδι τους.

Οποτε μετα στα 6 ουτως ή αλλως θα το εκοβαν. Οποτε ξεκινα παλι το πολυτεκνικο επιδομα και σταματαει το επιδομα τριτου παιδιου που θα το εκοβαν ουτως ή αλλως.

Το ποσο μειωθηκε στο μισο γιατι κρατανε αναδρομικα τα λεφτα.

katrin
09-08-11, 21:57
Τα διδυμα μου ειναι 5 παρα 3 μηνες και ηρθε και σε εμας λιγωτερα. Ειναι αυτο αναφερει ο νομος που παραθετεις, που ελεγαν οτι θα καταργηθει ή το πολυτεκνικο επιδομα ή το επιδομα τριτου παιδιου. ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΑΖΙ (γραφω ετσι γιατι δεν ξερω πως να μαυριζω τα γραμματα).

Ετσι, οι πολυτεκνοι που θα επαιρναν το επιδομα του τριτου παιδιου,ως τα εξι χρονια του παιδιου τους, θα συνεχισουν να το παιρνουν αλλα δ ε θα παιρνουν το πολυτεκνικο επιδομα μεχρι να παει 6 το παιδι τους.

Οποτε μετα στα 6 ουτως ή αλλως θα το εκοβαν. Οποτε ξεκινα παλι το πολυτεκνικο επιδομα και σταματαει το επιδομα τριτου παιδιου που θα το εκοβαν ουτως ή αλλως.

Το ποσο μειωθηκε στο μισο γιατι κρατανε αναδρομικα τα λεφτα.

Σωστά.

alcyon
10-08-11, 19:20
Μπορώ να μην παω διακοπες; Αναδρομικά όμως! :evil:

kassianh74
11-08-11, 11:20
Τελικά εγώ με 4 παιδιά μικρότερα των 6, τι πρέπει να περιμένω να παίρνω το δίμηνο; Αλήθεια Alcyon τις 2000 τις πήρες επί 2 (4000) όταν γεννήθηκαν τα δίδυμα σου και μετά από πόσους μήνες περίπου ; Καταλαβαίνεις πόσο τα χρειαζόμαστε για να πάρουμε καινούριο αυτοκίνητο ...

τον
11-08-11, 13:43
θελω τα φωτα σας κοριτσια το τριτο μου ειναι 4 και περνω 530 το διμηνο ..μολις κλειση τα 6 το μικρο ..ποσα θα περνω το διμηνο και μέχρι πότε ?

NANA
12-08-11, 01:21
που μας έφτασαν οι κλεφτές! Να τρεμουμε κάθε φορά για το αν μας έκοψαν ή μας μείωσαν τα ψίχουλα που μας δίνουν. Παντός άμα γίνει κάτι τέτοιο θα πέσει πολύ πεινά. Αυτά περιμένουμε όλες οι τριτεκνες γνωστές μου για να βουλώσουμε τρύπες και να την περάσουμε. Αναγκαστικά με το τριτο που ήταν και πολύ πρόωρο να σταματήσω και τη δουλειά.... Θέλουν να μας σβήσουν απ το χάρτη τους Ελληνες...

MAMA-AGA
13-08-11, 00:50
που μας έφτασαν οι κλεφτές! Να τρεμουμε κάθε φορά για το αν μας έκοψαν ή μας μείωσαν τα ψίχουλα που μας δίνουν. Παντός άμα γίνει κάτι τέτοιο θα πέσει πολύ πεινά. Αυτά περιμένουμε όλες οι τριτεκνες γνωστές μου για να βουλώσουμε τρύπες και να την περάσουμε. Αναγκαστικά με το τριτο που ήταν και πολύ πρόωρο να σταματήσω και τη δουλειά.... Θέλουν να μας σβήσουν απ το χάρτη τους Ελληνες...

ποσο δίκιο έχεις!!!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
13-08-11, 01:04
θελω τα φωτα σας κοριτσια το τριτο μου ειναι 4 και περνω 530 το διμηνο ..μολις κλειση τα 6 το μικρο ..ποσα θα περνω το διμηνο και μέχρι πότε ?

Περιπου 250 ...|
Ξερω οτι καθε παιδι την χρονια που θα μπαινει στα 24...θα κοβεται το ποσο του (περιπου 88 ευρω) και οταν κλεισει και το μικρο τα 24 θα κοβεται τελειως...

Αλλα πιστευω οτι θα μας το εχουν κοψει πολυ πιο νωρις...αυτα ειναι μακρινα ονειρα....:(

Κοριτσομανα
13-08-11, 01:09

Ειναι η οριζοντια ισοπεδωση ολων. Μια λογικη που θα οδηγησει στη δημιουργια μια καινουργιας ταξης ανθρωπων: τους Νεοπτωχους Πολυτεκνους-Τριτεκνους.

Αυτο θα καταφερουν να μας κανουν, φτωχους... Και κανενας Ελληνας να μην τολμα να κανει πολλα παιδια. Θα ξερει οτι αυτο θα τον φερει σε κατασταση φτωχιας.

Και οπως λες, ενω οι Ελληνες μειωθηκαν τραγικα σε αυτη την απογραφη, ενω κλεινουν σχολεια γιατι δεν υπαρχουν παιδια, συμφωνα με τη δικια τους αρχη της ισοπεδωσης, εχουμε τα ιδια εξοδα και τα ιδια τεκμηρια με εναν αγαμο! Κουφο;;;

Που ο αγαμος π.χ. θα κατασκευασει ενα μεγαλο σπιτι ως ειδος πολυτελειας, ετσι για την παρτυ του και καλα θα κανει αν το θελει, ενω ο πολυτεκνος θα κατασκευασει ενα μεγαλο σπιτι για να χωρεσει ολη η οικογενεια,θα παρει μεγαλο αμαξι που απαιτει και εξοδα, για να ειναι νομιμος και να χωρα ολη η οικογενεια δεμενη...

Οποτε φυσικα, αν το σπιτι μας, το αμαξι μας αλλα και τα πολλα παιδια, φανταζουν για μερικους καρεκλοκενταυρους ως ειδη πολυτελειας,πως να μη μας κοψουν το επιπλεον επιδομα, αφου πλεουμε στο χρημα;

Έχεις δικαιο, η Ελλαδα εξαφανιζεται και αυτοι το επιταχυνουν, οτι προλαβουν οσο ειναι στην εξουσια, ολοκληρωτικες αλλαγες, ολοκληρωτικη εξαφανιση και εμεις καμαρωνουμε οτι γινεται για τα παιδια μας.
Ποια παιδια, οεο;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
13-08-11, 01:57
Ειναι η οριζοντια ισοπεδωση ολων. Μια λογικη που θα οδηγησει στη δημιουργια μια καινουργιας ταξης ανθρωπων: τους Νεοπτωχους Πολυτεκνους-Τριτεκνους.

Αυτο θα καταφερουν να μας κανουν, φτωχους... Και κανενας Ελληνας να μην τολμα να κανει πολλα παιδια. Θα ξερει οτι αυτο θα τον φερει σε κατασταση φτωχιας.

Και οπως λες, ενω οι Ελληνες μειωθηκαν τραγικα σε αυτη την απογραφη, ενω κλεινουν σχολεια γιατι δεν υπαρχουν παιδια, συμφωνα με τη δικια τους αρχη της ισοπεδωσης, εχουμε τα ιδια εξοδα και τα ιδια τεκμηρια με εναν αγαμο! Κουφο;;;

Που ο αγαμος π.χ. θα κατασκευασει ενα μεγαλο σπιτι ως ειδος πολυτελειας, ετσι για την παρτυ του και καλα θα κανει αν το θελει, ενω ο πολυτεκνος θα κατασκευασει ενα μεγαλο σπιτι για να χωρεσει ολη η οικογενεια,θα παρει μεγαλο αμαξι που απαιτει και εξοδα, για να ειναι νομιμος και να χωρα ολη η οικογενεια δεμενη...

Οποτε φυσικα, αν το σπιτι μας, το αμαξι μας αλλα και τα πολλα παιδια, φανταζουν για μερικους καρεκλοκενταυρους ως ειδη πολυτελειας,πως να μη μας κοψουν το επιπλεον επιδομα, αφου πλεουμε στο χρημα;

Έχεις δικαιο, η Ελλαδα εξαφανιζεται και αυτοι το επιταχυνουν, οτι προλαβουν οσο ειναι στην εξουσια, ολοκληρωτικες αλλαγες, ολοκληρωτικη εξαφανιση και εμεις καμαρωνουμε οτι γινεται για τα παιδια μας.
Ποια παιδια, οεο;

Μεγαλες κουβεντες ειπες....

dina-sweet
13-08-11, 05:12
κουραγιο σε ολες τις πολυτεκνες μανουλες(ειμαι και εγω και μαλιστα εγκυος στο πεμπτο μου παιδακι)...κι αν πολιτεια μας ξεχασε ή προσπαθει να μας ξεχασει ο Θεος δε μας ξεχνα παντα κατι θα κανει για να βοηθησει την κατασταση εστω κι αν εμεις δεν το καταλαβαινουμε

MAMA-AGA
13-08-11, 08:54
κουραγιο σε ολες τις πολυτεκνες μανουλες(ειμαι και εγω και μαλιστα εγκυος στο πεμπτο μου παιδακι)...κι αν πολιτεια μας ξεχασε ή προσπαθει να μας ξεχασει ο Θεος δε μας ξεχνα παντα κατι θα κανει για να βοηθησει την κατασταση εστω κι αν εμεις δεν το καταλαβαινουμε

κοριτσια νομιζω πως εχει δικιο η dina-sweet......δεν μας ξεχνάει ο Θεός!!θα τα καταφέρουμε όλοι αρκρί να μην απελπιζόμαστε...όποιος μπει στο παιχνίδι τους και πει οκ δεν κανω παιδι λογω κρισης εχασε!..οποιος δεν το βαλει κατω θα τον βοηθήσει ο Θεός..ετσι και αλλιως τοσα χρονια υπηρχαν οικογενειες με 8 και 10 παιδακι και τα καταφερναν και σιγουρα οχι με τα επιδοματα..τωρα μας φαινονατι πολλα επειδη τα κοβουν αλλα ψυχουλα ηταν και αυτα!,,σε αλλες χωρες περνει και 600 ευρω το παιδι..τι να λεμε τωρα??

dina-sweet με το καλο και το πεμπτο σου παιδακι!!μακαρι καποτε να σε φτασουμε!!εγω δεν ειμαι ακομη ΄΄επισημα΄΄ πολυτεκνη ..τριτεκνη ειμαι ..αλλά ευχομαι να μου στειλει και αλλο η αλλα παιδακια ο Θεούλης.

saxpa
13-08-11, 10:46
Μέχρι και χθες που είδα δεν μπήκε το επίδομα..τελαυταία φορά πήρα τον Ιούνιο..λογικά δεν θα πάρω τίποτα αυτό τον μήνα και πάμε για τον επόμενο..?ή λογικά θα πάρω λίγα ...ή δεν θα πάρω καθόλου...οεο...:confused:

Κοριτσομανα
13-08-11, 20:41
Θα παρεις, μην απελπιζεσαι! Ολες πηραμε, αλλα τα μισα βεβαια.

saxpa
13-08-11, 20:57
Μακάρι...και ενώ έχουμα πάρει απόφαση για τέταρτο...κάθομαι και το σκέφτομαι μήπως δεν πρέπει..τους άχρηστους δεν ντρέπονται να κόβουν απο γιαγιάδες και πολύτεκνους...πραγματικά δεν έχω λόγια...

Κοριτσομανα
13-08-11, 21:08
κοριτσια νομιζω πως εχει δικιο η dina-sweet......δεν μας ξεχνάει ο Θεός!!θα τα καταφέρουμε όλοι αρκρί να μην απελπιζόμαστε...όποιος μπει στο παιχνίδι τους και πει οκ δεν κανω παιδι λογω κρισης εχασε!..οποιος δεν το βαλει κατω θα τον βοηθήσει ο Θεός..ετσι και αλλιως τοσα χρονια υπηρχαν οικογενειες με 8 και 10 παιδακι και τα καταφερναν και σιγουρα οχι με τα επιδοματα..τωρα μας φαινονατι πολλα επειδη τα κοβουν αλλα ψυχουλα ηταν και αυτα!,,σε αλλες χωρες περνει και 600 ευρω το παιδι..τι να λεμε τωρα??

dina-sweet με το καλο και το πεμπτο σου παιδακι!!μακαρι καποτε να σε φτασουμε!!εγω δεν ειμαι ακομη ΄΄επισημα΄΄ πολυτεκνη ..τριτεκνη ειμαι ..αλλά ευχομαι να μου στειλει και αλλο η αλλα παιδακια ο Θεούλης.

Ξερεις, τι; Το πιστευω ακραδαντα αυτο. Ετσι μας θελω! Ξερω χηρα υπερπολυτεκνη με πολυ μικρα παιδια που της τελειωναν π.χ. τα ζυμαρικα ή ειχε καπου να δωσει λεφτα και πηγαινε και προσευχοταν και την αλλη μερα εξω απο την πορτα της υπηρχαν οσα ακριβως ζητουσε! Το ιδιο και η μητερα μου. Εχει να το λεει...Να μην πουμε για παλιοτερα, τι ευτυχια υπηρχε στην απλοτητα!

Και εγω πιστευω οτι οταν ο Θεος στελνει παιδια, δινει και τη δυναμη, δινει και την προνοια, αρκει να το ζηταμε με πιστη, οπως ο Ιδιος το εχει υποσχεθει. Φυσικα και μπορουμε να ζησουμε και με ακομη λιγωτερα.

Ωστοσο το σιγουρο ειναι οτι ανθρωποι που το σκεφτονται λογω οικονομικης πλευρας να γινουν πολυτεκνοι, θα αποτρεπονται απο αυτο, γιατι θα ξερουν οτι θα ισοδυναμει με οικονομικη αυτοκτονια. Φανταζεστε ποσες εκτρωσεις θα γινουν, απο εδω και στο εξης; Ειναι και εμεσα δολοφονοι οι πολιτικοι μας λοιπον αλλα και αμεσα υπευθυνοι για τις μη γεννησεις και τη δραματικη μειωση των Ελληνων.

Μονο οσοι εχουν Πιστη ή οικονομικη ανεση, θα μπορουν να προχωρανε (αληθεια, ποσους πλουσιους ειδατε που να ειναι πολυτεκνοι; εγω 2 οικογενειες μονο).

Εμεις, σιγουρα θα ανηκουμε σε λιγο-ετσι πως δειχνουν τα πραγματα- στους Νεοπτωχους, αλλα δε με πειραζει και σιγουρα αυτος δεν θα ειναι και ο λογος που δε θα προχωρησω σε πεμπτο παιδι.Το εχω αφησει τελειως στο Θεο και ειμαι ικανοποιημενη με καθε εκβαση.

dina-sweet με το καλο το πεμπτο σου παιδακι! Τι ωραια!

jentoni
13-08-11, 21:42
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΕΝΑ ΓΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΝ ΠΡΟΚΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ. ΑΣ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ.

MAMA-AGA
14-08-11, 12:29
Ξ
Και εγω πιστευω οτι οταν ο Θεος στελνει παιδια, δινει και τη δυναμη, δινει και την προνοια, αρκει να το ζηταμε με πιστη, οπως ο Ιδιος το εχει υποσχεθει. Φυσικα και μπορουμε να ζησουμε και με ακομη λιγωτερα.

!

και εγω το πιστευω ..αλλα παρολα αυτα χιαρομαι οταν το ακουω και απο αλλους..σαν να δυναμωνει η πιστη μου ετσι...
ευχομαι να σου στειλει ο Θεός και πεμπτο αγγελουδι...!!και εμενα καποια στιγμη τέταρτο...αν θελει βέβαια...

και συμφωνω και με την jentoniν που λεει '''ΑΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ΄΄

αυτο μονο φτανει...υγεια πανω απο ολα!!! και πιστη!!

eleftheria kap
20-08-11, 02:06
Γεια σας , ειμαι κι εγω προσφατα μανουλα τριων κοριτσιων , τσαντισμενη πολυ με το κρατος και ανεργη αγανακτισμενη . Ακομα δεν εχω καταλαβει εαν τελικα τα 2000 του ΟΓΑ θα τα παρω επισης και τα 2μηνα ( τα 520 euro ) ??? Αλλα οπως και να εχει θελω να σας πω οτι μου δωσατε πολυ κουραγιο και δεν νιωθω μονη .
Γερα να ειναι τα κοριτσια μου κι εγω με τον αντρα μου κι ολα θα γινουν !
Την 3η μου κορη την γεννησα τον Μαιο και ακομα δεν εχω παρει ουτε ενα ευρω...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
20-08-11, 02:12
Γεια σας , ειμαι κι εγω προσφατα μανουλα τριων κοριτσιων , τσαντισμενη πολυ με το κρατος και ανεργη αγανακτισμενη . Ακομα δεν εχω καταλαβει εαν τελικα τα 2000 του ΟΓΑ θα τα παρω επισης και τα 2μηνα ( τα 520 euro ) ??? Αλλα οπως και να εχει θελω να σας πω οτι μου δωσατε πολυ κουραγιο και δεν νιωθω μονη .
Γερα να ειναι τα κοριτσια μου κι εγω με τον αντρα μου κι ολα θα γινουν !
Την 3η μου κορη την γεννησα τον Μαιο και ακομα δεν εχω παρει ουτε ενα ευρω...

Απ οσο ξερω μετα απο κανα 6 μηνο θα τα παρεις και νομιζω τα παιρνεις και ανδρομικα...
Τα εχω ξεχασει τα δικα μου

Παντως εχω κι εγω 3 κοριτσακια:)

eleftheria kap
20-08-11, 02:22
ευχαριστω πολυ , θα παρω το πρωι τηλ στον ΟΓΑ .Ελπιζω μονο να μην τα εχουν κοψει :confused:
Να σου ζησουν τα κοριτσια σου !!

alcyon
20-08-11, 22:58
Τελικά εγώ με 4 παιδιά μικρότερα των 6, τι πρέπει να περιμένω να παίρνω το δίμηνο; Αλήθεια Alcyon τις 2000 τις πήρες επί 2 (4000) όταν γεννήθηκαν τα δίδυμα σου και μετά από πόσους μήνες περίπου ; Καταλαβαίνεις πόσο τα χρειαζόμαστε για να πάρουμε καινούριο αυτοκίνητο ...

Ποιες 2000? και γιατί επί 2 ;; :lol:

Τα διδυμάκια μου ήταν τα πρώτα μου παιδιά. Έτσι... δεν είχα να πάρω τίποτα απολύτως εκτός από το επίδομα τοκετού που δικαιούμουν λόγω ασφάλειας (μέσω του συζύγου). Και ήταν 1000 ευρώ. Για 2 παιδιά γινόταν 1500.

Γενικώς τα δίδυμα τα έχουν "ριγμένα" σε τέτοια θέματα. Λες και δεν είναι παιδιά. Υποτίθεται επειδή είναι 1 εγκυμοσύνη, άρα... 1 και ο τοκετός. Αυτά παρέλαβα. Για κάθε παιδί, επίδομα τοκετού 1000. Στο τρίτο ήταν 1000 από ασφάλεια και (ΑΝ θυμάμαι καλά) άλλο ένα ποσό (νομίζω άλλα 1000 -χωρίς να είμαι σίγουρη) από ΟΓΑ.
Στο τέταρτο... δε θυμάμαι τι πήρα.
Γιατί τότε κυνηγούσα κάτι χρήματα από θερμοκοιτίδες που δε μου δικαιολογούσαν -ενώ έπρεπε- και τα είχα σκάσει από την τσέπη μου ... (Άγνοια νόμου λέει η υπηρεσία..!! -άσε μη τα θυμάμαι και φουρκίζομαι! :evil:)

Κοριτσομανα
22-08-11, 21:04
Εγω πηρα το 2006, 4000 ευρω για τα διδυμα, αν θυμαμαι καλα πλεον, αφου οσο απομακρυνομαι απο τοτε τοσο εξασθενει η μνημη μου για εκεινο τον καιρο, γερναω φαινεται!

Ομως ηταν ως το επιδομα τριτου παιδιου και πιστευω πως γι' αυτο ηταν 2000χ2, διοτι ηταν στην τριτη γεννα τα διδυμα...Και ετσι εγινα και πολυτεκνη, τυχαια αλλα...ωραια! Αν ηταν τα πρωτα τα διδυμα σιγα μην εβλεπα και εγω αυτα τα χρημματα ποτέ.

kassianh74
22-08-11, 21:10
Εγω πηρα το 2006, 4000 ευρω για τα διδυμα, αν θυμαμαι καλα πλεον, αφου οσο απομακρυνομαι απο τοτε τοσο εξασθενει η μνημη μου για εκεινο τον καιρο, γερναω φαινεται!

Ομως ηταν ως το επιδομα τριτου παιδιου και πιστευω πως γι' αυτο ηταν 2000χ2, διοτι ηταν στην τριτη γεννα τα διδυμα...Και ετσι εγινα και πολυτεκνη, τυχαια αλλα...ωραια! Αν ηταν τα πρωτα τα διδυμα σιγα μην εβλεπα και εγω αυτα τα χρημματα ποτέ.

Εμένα είναι δίδυμα και τα πρώτα και τα δεύτερα ... Τελικά εσύ πόσα χρήματα παίρνεις τώρα ως πολύτεκνη με δυο παιδάκια μικρότερα των 6 ετών;

Κοριτσομανα
23-08-11, 00:03
Εμένα είναι δίδυμα και τα πρώτα και τα δεύτερα ... Τελικά εσύ πόσα χρήματα παίρνεις τώρα ως πολύτεκνη με δυο παιδάκια μικρότερα των 6 ετών;

Τωρα πηραμε 280 περιπου και υπολογιζουμε γυρω στα 600, μεχρι τα διδυμα να γινουν 6 χρονων. Παιρναμε γυρω στα 700.

Και τι εννοεις και τα πρωτα και τα δευτερα; Δυο φορες διδυμα δηλαδη; Συνεχομενα; Αντεχεις;

kassianh74
23-08-11, 11:00
Τωρα πηραμε 280 περιπου και υπολογιζουμε γυρω στα 600, μεχρι τα διδυμα να γινουν 6 χρονων. Παιρναμε γυρω στα 700.

Και τι εννοεις και τα πρωτα και τα δευτερα; Δυο φορες διδυμα δηλαδη; Συνεχομενα; Αντεχεις;

Ναι !!! 2 Χ 2
Να σου πω από τη στιγμή που είδα τις φατσούλες τους στο μαιευτήριο, κατάλαβα ότι και αντέχω και είμαι ευτυχής ... Νωρίτερα, είχα υις αμφιβολίες μου ...

Κοριτσομανα
23-08-11, 11:49
Ναι !!! 2 Χ 2
Να σου πω από τη στιγμή που είδα τις φατσούλες τους στο μαιευτήριο, κατάλαβα ότι και αντέχω και είμαι ευτυχής ... Νωρίτερα, είχα υις αμφιβολίες μου ...

Το συνεχομενο με προβληματισε αλλα να που λες οτι τα καταφερνεις! Και εγω θα ξαναηθελα διδυμα, δε θα ελεγα οχι, αυτο το ψυχικο δεσιμο μεταξυ τους και αυτο το θαυμα της φυσης, το θαυμαζω. Οι μανουλες με 2 φορες διδυμα ή τριδυμα και βαλε, για εμενα ειναι υπερηρωιδες, αν αναλογιστω το λουκι που περασα εγω με μια φορα διδυμα, εστω για καποιο χρονικο διαστημα.

Να σου ζησουν λοιπον, να τα χαιρεσαι και ειμαι σιγουρη οτι η προηγουμενη σου εμπειρια θα σε βοηθησει να τα βγαλεις περα και τωρα, με μεγαλυτερη ευκολια.

vatraxi
22-09-11, 08:15
Kαλημέρα σας.! Αυτό που διάβασα σήμερα όντως ισχύει??

Δεν θα δικαιούνται πλέον πολυτεκνικό επίδομα όσοι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι έχουν ετήσιο εισόδημα, το οποίο ξεπερνά τα 55.000 ευρώ. Έπειτα από απόφαση του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Ανδ. Λοβέρδου, το υπουργείο αναφέρει σε ανακοίνωσή του ότι...
«εντάχθηκε στο νομοσχέδιο «Ανασυγκρότηση του Εθνικού Συστήματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης και άλλες διατάξεις», διάταξη με την οποία διακόπτονται τα πολυτεκνικά επιδόματα σε τρίτεκνους και πολύτεκνους με εισόδημα άνω των 55.000 ευρώ».

http://fimotro.blogspot.com/2011/09/55000.html

misspigi
22-09-11, 08:24
Kαλημέρα σας.! Αυτό που διάβασα σήμερα όντως ισχύει??

Δεν θα δικαιούνται πλέον πολυτεκνικό επίδομα όσοι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι έχουν ετήσιο εισόδημα, το οποίο ξεπερνά τα 55.000 ευρώ. Έπειτα από απόφαση του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Ανδ. Λοβέρδου, το υπουργείο αναφέρει σε ανακοίνωσή του ότι...
«εντάχθηκε στο νομοσχέδιο «Ανασυγκρότηση του Εθνικού Συστήματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης και άλλες διατάξεις», διάταξη με την οποία διακόπτονται τα πολυτεκνικά επιδόματα σε τρίτεκνους και πολύτεκνους με εισόδημα άνω των 55.000 ευρώ».

http://fimotro.blogspot.com/2011/09/55000.html
ναι, ισχυει. ειναι νομοσχεδιο το οποιο θα εφαρμοστει αμεσα. το ανακοινωσαν σε μεγκα και σταρ. παραλληλα το δημοσιευσε και η ναυτεμπορικη.

vatraxi
22-09-11, 08:30
OK.! Ευχαριστώ... να φανταστώ όμως ότι αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι που περιμένουν τα επιδόματα γέννας θα εξυπηρετηθούν γρηγορότερα??

ego-roula
22-09-11, 08:34
ας ειχα εισοδημα 55.000 ευρω.. και ας μην τα δικαιουμαι

ΡΙΑ84
22-09-11, 08:42

αυτο ακριβος!!!!:lol::lol::lol:

misspigi
22-09-11, 08:44
χαχαχα!!! αν ειχα εισοδημα ανω των 55.000 θα χαριζα το επιδομα στο κρατος μηπως βουλωσει καμια τρυπα. τωρα, στην ελλαδα τιποτα δεν τρεχει γρηγορα. εχω γραψει την πονεμενη ιστορια μου αναμονης του επιδοματος του 3ου παιδιου. τελικα θα το παρω 14 μηνες μετα απο τη γεννα. ας το εισπραξω και θα κανω παρτυ!!!!

GeorgiaSK
22-09-11, 12:15
14 μήνες?!!εμένα μου είπαν εξάμηνο!

ΡΙΑ84
22-09-11, 12:34
14 μήνες?!!εμένα μου είπαν εξάμηνο!

θα εισαι απο τις τυχερες αν τα παρεις στο 6μηνο!!!
εγω εκλεισα 10 μηνες και προβλεπω ακομα....ουουουουου!!!!:-x

Κοριτσομανα
22-09-11, 15:46

Διαιρεσε το 55 σε παρακαλω με παιδια +γονεις, οποτε βαλε το 55 δια το 6,7,8,9,10 και μετα πες μου αν φτανουν. Δεν ξερω ποσα παιδια εχεις και αν πληρωνεσαι καν και η ανεχεια σε κανει να το λες αυτο και εν μερει εχεις δικαιο. Αλλα για να καταλαβεις το μεγεθος, τα εξοδα για 1 παιδι με τα φροντιστηρια του, για τους πολυτεκνους ειναι επι 4,5,6,7,8,9,10 παιδια, οπως και τα καταναλωσιμα-καταναλωτικα ειδη και αγαθα.
Εγω καποια στιγμη θα πληρωνω γυρω στα 3000 ευρω μονο για αγγλικα.

Το ενα παιδι θα φαει 2 αυγα τα δικα μου 2χ4=8. Παει η δεκαδα, παλι αγορα.

Μονο αν ειναι καποιος ανεργος μπορει να μας ζηλευει ή πληρωνεται πολυ χαμηλα, προφανως αυτο εχεις στο νου σου... Απλα να ξερεις δεν υπαρχει ανεση, ειναι πολλα λεφτα για εναν με 1-2 παιδια οχι ομως για εναν με 4 και βαλε...

Και αυτο πουθενα δε διευκρινιζεται,σα να χωραν ολοι στο ιδιο τσουβαλι.

Και εγω δεν ειμαι μεσα σε αυτο το οριο αλλα σε λιγο θα εξαφανιστει καθε επιδομα με καθε λογης δικαιολογια, τωρα βαζουν αυτο και συμφωνειτε και ολας...και δικαιο εχετε εφοσον μας στερησαν το δικαιωμα να ζησουμε ολοι αξιοπρεπως, τι να σας κατηγορησω! Σιγα σιγα ομως θα καταργησουν και τα αλλα, κοβουν αντιδρασεις, δυστυχως κοινωνικη συνοχη δεν υπαρχει, το πετυχαν και αυτο, μπηκαμε στο τρυπακι.

Αλλωστε θα δουν οτι ελαχιστα θα κερδισουν απο αυτο το μετρο...

pk33
22-09-11, 16:31
Κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με το μέτρο:
1. Το μέτρο αυτό είναι καταστροφικό για την γεννητικότητα. Τα παιδιά είναι ακριβά. Επομένως για να κάνει κανείς πολλά παιδιά και να τους παρέχει ικανοποιητικό επίπεδο ζωής πλέον, πρέπει να είναι σε απόλυτους αριθμούς πλούσιος.
2. Έστω ότι κάποιος παίρνει 55.000 ευρώ με 3 παιδιά. Σύνολο οικογένειας 5 άτομα, άρα εισόδημα ανά άτομο = 11.000. Αυτός θα το χάσει το επίδομα. Όμως θα το χάσει και κάποιος που έχει πάλι εισόδημα 55.000 ευρώ αλλά πχ 5 παιδιά, δηλαδή 55.000 / 7 = 7.857 ευρώ ανά άτομο εισόδημα.
3. Θα ήθελα να δούμε πόσο άνετα ζεί μία τρίτεκνη οικογένεια με 55.000 ευρώ εισόδημα (μιλάμε άραγε για καθαρό εισόδημα ή για φορολογητέο εισόδημα; Έστω ότι για την άσκηση μιλάμε για καθαρό εισόδημα)
a. Έστω ότι η οικογένεια ζει σε ένα διαμέρισμα 120 τετραγωνικών (απλά επαρκές για 5μελή οικογένεια) σε μία σχετικά καλή περιοχή και έχει και ένα αυτοκίνητο (πολυμορφικό για να χωράνε, περίπου 1400 κυβικά) . Θα έχει τις παρακάτω φορολογικές επιβαρύνσεις (πέρα από φορολογία εισοδήματος που έχει ήδη πληρώσει ):
i. Έκτακτη εισφορά 2% = 1.100 ευρώ
ii. Εισφορά για το ακίνητο = 8 ευρώ /τμ* 120 = 960 ευρώ
iii. ΕΤΑΚ (ή ΦΑΠ ή ότι είναι αυτό) = 500
iv. Τέλη κυκλοφορίας: ~500 ευρώ
v. Άρα διαθέσιμο εισόδημα = 55.000 – 1.100 – 960 -500= 52.040
b. Έστω ότι δεν έχει βοήθεια από συγγενείς. Έστω ότι έχει ένα παιδί 4-5 ετών που πρέπει να πάει παιδικό γιατί δουλεύουν και οι 2 γονείς και έχει και 2 μικρότερα μωρά που μένουν σπίτι με οικιακή βοηθό:
i. Παιδικός = 500 ευρώ το μήνα, σύνολο 500*11 = 5.500(γιατί δυστυχώς στις καλές περιοχές δεν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί, και όπου υπάρχουν έχουν εισοδηματικά κριτήρια, και το εισόδημα των 55.000 είναι τεράστιο για τα εισοδηματικά κριτήρια)
ii. Οικιακή βοηθός για 2 παιδιά ~ 700 το μήνα , άρα 700*12 = 8.400
iii. Έξοδα μετακίνησης το μήνα για εργασία και κάποια βόλτα της οικογένειας το Σαββατοκύριακο (εντός της ίδιας πόλης) = 250ευρώ /μήνα. 250*12 = 3.000 το μήνα
iv. Πάγια έξοδα φώς – νερό – τηλέφωνο (σταθερό και ένα κινητό) = 160, άρα 160*12 = 1.920, χοντρικά 2.000 ευρώ/ έτος
v. Ασφάλεια + συντήρηση αυτοκινήτου ~ 1.500 ευρώ ανά έτος
vi. Θέρμανση σπιτιού +κοινόχρηστα 1500 ευρώ
c. Μας έχουν λοιπόν μείνει 52040 – 5500 – 8400 – 3000 -1500 – 2000 - 1500= 30.040 διαθέσιμα για καταναλωτικές δαπάνες.
d. Για καταναλωτικές δαπάνες παιδιών έχουμε:
i. Πάνες: 3 πάνες τη μέρα ανά μωρό, με 0,5 ευρώ ανά πάνα (περίπου) ~ 1.600 ευρώ το έτος για πάνες μόνο
ii. Τα παιδιά πρέπει και να τρώνε. Δεν θέλει κάθε παιδί περίπου 5 ευρώ τη μέρα για φαγητό; Άρα σύνολο ~1.500 ευρώ το έτος για φαγητό των παιδιών
iii. Υλικά περιποίησης σώματος (σαπούνια, κρέμες συγκάματος κτλ) ~ 500 ευρώ/ έτος
iv. Γιατροί: Τα παιδιά αρρωσταίνουν συχνά, άρα γιατροί, φάρμακα κτλ (χωρίς να χρειαστεί περίθαλψη κάποιο παιδί) 1.000 ευρώ ανά έτος (συντηρητικά)
e. Τα παιδιά όμως πρέπει και να έχουν ρούχα να φοράνε, παιχνίδια να παίζουν. Συντηρητικά βάζω 3.000 ευρώ
f. Δεν έχουμε βάλει ακόμη τίποτε για τη διατήρηση στη ζωή των γονέων (τροφή, υγιεινή, ντύσιμο κτλ ) δεν θέλουν για όλα αυτά περίπου 10.000;
4. Άρα έχουμε φτάσει στα : 30040 – 1600 – 1500 – 500 – 3000 - 1000– 10000= 12.540

Αυτά τα υπόλοιπα είναι για να πάνε διακοπές, για έκτακτα έξοδα (πχ έπιπλα, επισκευές σπιτιού) καύσιμα αυτοκινήτων, έξοδα όπως ελαστικά αυτοκινήτου κτλ, ιατρικές δαπάνες των γονέων.

Και όλα αυτά με 3 μόνο μικρά παιδιά, χωρίς ανάγκες για σχολεία-φροντιστήρια κτλ, υποθέτοντας ότι 55.000 είναι καθαρό εισόδημα και με ιδιόκτητο σπίτι και με συντηρητικότατο προϋπολογισμό.

Αν βάλεις 3 μεγάλα παιδιά, τότε το ταμείο είναι μείον ακόμη και για τρίτεκνους.

Τί πολλά είναι αυτά τα 55.000 ευρώ! Ου ρε πολύτεκνοι και τρίτεκνοι! Όλοι μας είμαστε μεγαλοκαπιτάλες ρεεεεε!

Επειδή δηλαδή πήρε η Μενεγάκη το επίδομα, τώρα πρέπει να το κόψει από όλους τους "πλούσιους". Το κράτος θα κερδίσει το εκπληκτικό ποσό των 20εκ ευρώ. Δηλαδή λιγότερα από τη μισθδοσία των αργόσχολων συμβούλων και σφουγγοκολάριων των υπουργών και βουλευτάδων

Κοριτσομανα
22-09-11, 16:47
Τοτε που ειχε γινει λογος για πλουσιους πολυτεκνους που μονο γελιο προκαλει το θεμα, με εστειλαν απο το συλλογο πολυτεκνων eopa, τα εξης στατιστικα στοιχεια, τα οποια αποδεικνυουν ποσο ψεμματα λενε οι καρεκλοκενταυροι για την οικονομικη κατασταση των πολυτεκνων και ωθουν τους υπολοιπους συνανθρωπους μας να στραφουν εναντιον μας!
Δειτε:
http://www.gsis.gr/statistiko_deltio/statistiko_deltio_2009/statdeltio2009.pdf

Απο το taxisnet υπάρχουν στατιστικά στοιχεία, δείτε τα ειδικά σελ. 53 και 54 για τους πολύτεκνους, 4, 5, 6 παιδιά κλπ, όλη η στατιστική τους είναι χρήσιμη για συμπεράσματα, όποιος έχει το χρόνο να τa μελετήσει.

Και σιγουρα αλλο ενας εως 55.000 ευρω και με 4 παιδια και αλλο ενας με εστω 56.000 που εχει 7 και πανω παιδια και θα σταματησει να βοηθιεται. Το ιδιο ειναι; Και βεβαια αλλο ενα αντισυγνταγματικο μετρο!

pk33 καλα τα λες! Τα νουμερα ειναι αμειλιχτα! Αυτο το μετρο θα ειναι συνεπευθυνο με ολα τα αλλα μετρα της κυβερνησης για καθε παιδι που δε γεννιεται!

ego-roula
22-09-11, 17:59
Διαιρεσε το 55 σε παρακαλω με παιδια +γονεις, οποτε βαλε το 55 δια το 6,7,8,9,10 και μετα πες μου αν φτανουν. Δεν ξερω ποσα παιδια εχεις και αν πληρωνεσαι καν και η ανεχεια σε κανει να το λες αυτο και εν μερει εχεις δικαιο. Αλλα για να καταλαβεις το μεγεθος, τα εξοδα για 1 παιδι με τα φροντιστηρια του, για τους πολυτεκνους ειναι επι 4,5,6,7,8,9,10 παιδια, οπως και τα καταναλωσιμα-καταναλωτικα ειδη και αγαθα.
Εγω καποια στιγμη θα πληρωνω γυρω στα 3000 ευρω μονο για αγγλικα.

Το ενα παιδι θα φαει 2 αυγα τα δικα μου 2χ4=8. Παει η δεκαδα, παλι αγορα.

Μονο αν ειναι καποιος ανεργος μπορει να μας ζηλευει ή πληρωνεται πολυ χαμηλα, προφανως αυτο εχεις στο νου σου... Απλα να ξερεις δεν υπαρχει ανεση, ειναι πολλα λεφτα για εναν με 1-2 παιδια οχι ομως για εναν με 4 και βαλε...

Και αυτο πουθενα δε διευκρινιζεται,σα να χωραν ολοι στο ιδιο τσουβαλι.

Και εγω δεν ειμαι μεσα σε αυτο το οριο αλλα σε λιγο θα εξαφανιστει καθε επιδομα με καθε λογης δικαιολογια, τωρα βαζουν αυτο και συμφωνειτε και ολας...και δικαιο εχετε εφοσον μας στερησαν το δικαιωμα να ζησουμε ολοι αξιοπρεπως, τι να σας κατηγορησω! Σιγα σιγα ομως θα καταργησουν και τα αλλα, κοβουν αντιδρασεις, δυστυχως κοινωνικη συνοχη δεν υπαρχει, το πετυχαν και αυτο, μπηκαμε στο τρυπακι.

Αλλωστε θα δουν οτι ελαχιστα θα κερδισουν απο αυτο το μετρο...

Δεν ειπα οτι συμφωνω με αυτα που γινονται...

εγω μιλησα για το επιδομα τριτεκνων ... εχω 3 παιδια και ξερω πολυ καλα ποσα λεφτα χρειαζομαι ... απλα με 55.000 ευρω θα ημουν πασας στα γιαννενα..δεν θα χρειαζμουν κανενα επιδομα.....

εγω το επιδομα που περνω φευγει ολο για τα αγγλικα...

Κοριτσομανα
22-09-11, 18:36

εγω μιλησα για το επιδομα τριτεκνων ... εχω 3 παιδια και ξερω πολυ καλα ποσα λεφτα χρειαζομαι ... απλα με 55.000 ευρω θα ημουν πασας στα γιαννενα..δεν θα χρειαζμουν κανενα επιδομα.....

Ενταξει,ελπιζω να μη νοιωθεις οτι σε προσβαλλα, εγω το πηρα απο πιο ευρεια γωνια και οχι τοσο προσωπικα αν και το περιελαβα και αυτο.

Γιατι θα ησουν ανετα οπως και αλλοι στην ιδια θεση και το καταλαβαινω αυτο, αλλα αυτο το οριο βαζουν και για οικογενεια με πολλα παιδια... και σαφως το εισοδημα αυτο δεν ειναι ενδεικτικο ανετης ζωης για πιο μεγαλη οικογενεια αλλα μολις καλυπτει καποιες βασικες αναγκες. Και φυσικα δε λεω οτι διαφωνεις!

Για μια πιο μικρη οικογενεια σιγουρα τοσα χρημματα θα ηταν λουκουμι.

nexia
22-09-11, 19:34
καλησπερα να πω κι εγω βρε παιδια οτι τα 55 χιλιαδες ευρω ειναι αρκετα χρηματα δηλαδη κι εμεις αν ειχαμε τετοιο εισοδημα δεν θα χρειαζομασταν το τριτεκνικο..... βεβαια εξαρταται τι θελεις στη ζωη σου και ολοι θελουμε το καλυτερο και θα ηταν ιδανικο να εβαζα και στον προυπολογισμο και τα εξοδα οικιακης βοηθου που εγραψε ενα μελος παραπανω αλλα αυτα ειναι πολυτελειες.....και αν μπορεις να εχεις τετοια πραγματα ή να πληρωνεις 500 ευρω για σταθμο γιατι υπαρχουν και πιο οικονομικη σταθμοι αυτοι με αυτα τα χρηματα εχουν πισινες κτλ κτλ πιστευω χωρις να θελω να εκνευρισω κανεναν ουτε και να θιξω αν καναμε αυτο το εισοδημα με το συζηγο μου σιγουρα θα καναμε αλλο ενα παιδι και θα ζουσαμε ανετα!!!!!και χωρις επιδομα απο το κρατος εμεις τωρα με το ζορι φτανουμε τα 30 χιλιαδες και εχουμε και δανειο σπιτιιου 1050 το μηνα +το δανειο του αυτοκινητου...... και ο μηνας βγαινει κουτσα κουτσα αλλα βγαινει αν το κοβανε το επιδομα θα ζοριζομασταν γιατι ειναι μια ανασα!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-09-11, 20:27

Mηπως εγω ειμαι εσυ ή εσυ ειμαι εγω??? :))

Εαν κοπει το επιδομα σ εμενα ας πουμε θα κοψουν τ αγγλικα και τα παιδια...τ αλλα τα εξοδα...ειναι απλα πολυτελεια για εμας!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-09-11, 20:56
Πατατα εκανα...

pk33
22-09-11, 21:35
καλησπερα να πω κι εγω βρε παιδια οτι τα 55 χιλιαδες ευρω ειναι αρκετα χρηματα δηλαδη κι εμεις αν ειχαμε τετοιο εισοδημα δεν θα χρειαζομασταν το τριτεκνικο..... βεβαια εξαρταται τι θελεις στη ζωη σου και ολοι θελουμε το καλυτερο και θα ηταν ιδανικο να εβαζα και στον προυπολογισμο και τα εξοδα οικιακης βοηθου που εγραψε ενα μελος παραπανω αλλα αυτα ειναι πολυτελειες.....και αν μπορεις να εχεις τετοια πραγματα ή να πληρωνεις 500 ευρω για σταθμο γιατι υπαρχουν και πιο οικονομικη σταθμοι αυτοι με αυτα τα χρηματα εχουν πισινες κτλ κτλ πιστευω χωρις να θελω να εκνευρισω κανεναν ουτε και να θιξω αν καναμε αυτο το εισοδημα με το συζηγο μου σιγουρα θα καναμε αλλο ενα παιδι και θα ζουσαμε ανετα!!!!!και χωρις επιδομα απο το κρατος εμεις τωρα με το ζορι φτανουμε τα 30 χιλιαδες και εχουμε και δανειο σπιτιιου 1050 το μηνα +το δανειο του αυτοκινητου...... και ο μηνας βγαινει κουτσα κουτσα αλλα βγαινει αν το κοβανε το επιδομα θα ζοριζομασταν γιατι ειναι μια ανασα!!

Για ποιές πολυτέλειες μου μιλάς; Αν δεν έχεις γιαγιάδες να αφήσεις τα παιδιά τι θα τα κάνεις; Θα τα πάς στον δημοτικό παιδικό σταθμό; Δεν τα παίρνουν! Με 55.000 ευρώ εισόδημα είσαι πλούσιος και δεν σου τα παίρνουν.
Τα 500 ευρώ σου φαίνονται πολλά; Στην Αθήνα τόσο είναι ο μέσος όρος (κάποιοι είναι φτηνότεροι αλλά χρεώνουν το σχολικό οπότε εκεί φτάνει η δαπάνη). Μπορεί στα χανιά να έχουν πισίνες οι παιδικοί αλλά στην Αθήνα με αυτά τα λεφτά δεν έχουν.
Για την νταντα λες πολυτέλεια; Η την πληρώνεις τα 700 για το σπίτι, ή τα στέλνεις όλα παιδικό με 500 έκαστο, άρα πάμε στα 1000 ευρώ για αντίστοιχο κόστος της νταντάς.

Αν θεωρείς ότι είναι πολυτέλεια το να ζεις στην Αθήνα επειδή πουθενά αλλού στην Ελλάδα δεν έχει δουλειές στον τομέα σου, δεν έχει νόημα να συζητάμε

corina
22-09-11, 21:59
1. Το μέτρο αυτό είναι καταστροφικό για την γεννητικότητα. Τα παιδιά είναι ακριβά. Επομένως για να κάνει κανείς πολλά παιδιά και να τους παρέχει ικανοποιητικό επίπεδο ζωής πλέον, πρέπει να είναι σε απόλυτους αριθμούς πλούσιος.
2. Έστω ότι κάποιος παίρνει 55.000 ευρώ με 3 παιδιά. Σύνολο οικογένειας 5 άτομα, άρα εισόδημα ανά άτομο = 11.000. Αυτός θα το χάσει το επίδομα. Όμως θα το χάσει και κάποιος που έχει πάλι εισόδημα 55.000 ευρώ αλλά πχ 5 παιδιά, δηλαδή 55.000 / 7 = 7.857 ευρώ ανά άτομο εισόδημα.
3. Θα ήθελα να δούμε πόσο άνετα ζεί μία τρίτεκνη οικογένεια με 55.000 ευρώ εισόδημα (μιλάμε άραγε για καθαρό εισόδημα ή για φορολογητέο εισόδημα; Έστω ότι για την άσκηση μιλάμε για καθαρό εισόδημα)
a. Έστω ότι η οικογένεια ζει σε ένα διαμέρισμα 120 τετραγωνικών (απλά επαρκές για 5μελή οικογένεια) σε μία σχετικά καλή περιοχή και έχει και ένα αυτοκίνητο (πολυμορφικό για να χωράνε, περίπου 1400 κυβικά) . Θα έχει τις παρακάτω φορολογικές επιβαρύνσεις (πέρα από φορολογία εισοδήματος που έχει ήδη πληρώσει ):
b. Έστω ότι δεν έχει βοήθεια από συγγενείς. Έστω ότι έχει ένα παιδί 4-5 ετών που πρέπει να πάει παιδικό γιατί δουλεύουν και οι 2 γονείς και έχει και 2 μικρότερα μωρά που μένουν σπίτι με οικιακή βοηθό:
i. Παιδικός = 500 ευρώ το μήνα, σύνολο 500*11 = 5.500(γιατί δυστυχώς στις καλές περιοχές δεν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί, και όπου υπάρχουν έχουν εισοδηματικά κριτήρια, και το εισόδημα των 55.000 είναι τεράστιο για τα εισοδηματικά κριτήρια)
iii. Έξοδα μετακίνησης το μήνα για εργασία και κάποια βόλτα της οικογένειας το Σαββατοκύριακο (εντός της ίδιας πόλης) = 250ευρώ /μήνα. 250*12 = 3.000 το μήνα
iv. Πάγια έξοδα φώς – νερό – τηλέφωνο (σταθερό και ένα κινητό) = 160, άρα 160*12 = 1.920, χοντρικά 2.000 ευρώ/ έτος
c. Μας έχουν λοιπόν μείνει 52040 – 5500 – 8400 – 3000 -1500 – 2000 - 1500= 30.040 διαθέσιμα για καταναλωτικές δαπάνες.
i. Πάνες: 3 πάνες τη μέρα ανά μωρό, με 0,5 ευρώ ανά πάνα (περίπου) ~ 1.600 ευρώ το έτος για πάνες μόνο
ii. Τα παιδιά πρέπει και να τρώνε. Δεν θέλει κάθε παιδί περίπου 5 ευρώ τη μέρα για φαγητό; Άρα σύνολο ~1.500 ευρώ το έτος για φαγητό των παιδιών
iii. Υλικά περιποίησης σώματος (σαπούνια, κρέμες συγκάματος κτλ) ~ 500 ευρώ/ έτος
iv. Γιατροί: Τα παιδιά αρρωσταίνουν συχνά, άρα γιατροί, φάρμακα κτλ (χωρίς να χρειαστεί περίθαλψη κάποιο παιδί) 1.000 ευρώ ανά έτος (συντηρητικά)
e. Τα παιδιά όμως πρέπει και να έχουν ρούχα να φοράνε, παιχνίδια να παίζουν. Συντηρητικά βάζω 3.000 ευρώ
f. Δεν έχουμε βάλει ακόμη τίποτε για τη διατήρηση στη ζωή των γονέων (τροφή, υγιεινή, ντύσιμο κτλ ) δεν θέλουν για όλα αυτά περίπου 10.000;
4. Άρα έχουμε φτάσει στα : 30040 – 1600 – 1500 – 500 – 3000 - 1000– 10000= 12.540

Αυτά τα υπόλοιπα είναι για να πάνε διακοπές, για έκτακτα έξοδα (πχ έπιπλα, επισκευές σπιτιού) καύσιμα αυτοκινήτων, έξοδα όπως ελαστικά αυτοκινήτου κτλ, ιατρικές δαπάνες των γονέων.

Και όλα αυτά με 3 μόνο μικρά παιδιά, χωρίς ανάγκες για σχολεία-φροντιστήρια κτλ, υποθέτοντας ότι 55.000 είναι καθαρό εισόδημα και με ιδιόκτητο σπίτι και με συντηρητικότατο προϋπολογισμό.

Τί πολλά είναι αυτά τα 55.000 ευρώ! Ου ρε πολύτεκνοι και τρίτεκνοι! Όλοι μας είμαστε μεγαλοκαπιτάλες ρεεεεε!

Επειδή δηλαδή πήρε η Μενεγάκη το επίδομα, τώρα πρέπει να το κόψει από όλους τους "πλούσιους". Το κράτος θα κερδίσει το εκπληκτικό ποσό των 20εκ ευρώ. Δηλαδή λιγότερα από τη μισθδοσία των αργόσχολων συμβούλων και σφουγγοκολάριων των υπουργών και βουλευτάδων
+++++++++++++++

ego-roula
22-09-11, 22:11
Mηπως εγω ειμαι εσυ ή εσυ ειμαι εγω??? :))

Εαν κοπει το επιδομα σ εμενα ας πουμε θα κοψουν τ αγγλικα και τα παιδια...τ αλλα τα εξοδα...ειναι απλα πολυτελεια για εμας!!!

ακριβως ετσι......

μηπως εισαι μια απο της αδερφες μου? :razz:

Και γιατι εκανες πατατα?

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-09-11, 22:21
ακριβως ετσι......

μηπως εισαι μια απο της αδερφες μου? :razz:

Και γιατι εκανες πατατα?

Πηγα να σχολιασω κατι στο μηνυμα της pk33 ανακατευτηκαν τα λογια...και ακρη δεν εβγαινε... χαχα

ego-roula
22-09-11, 22:26
Ενταξει,ελπιζω να μη νοιωθεις οτι σε προσβαλλα, εγω το πηρα απο πιο ευρεια γωνια και οχι τοσο προσωπικα αν και το περιελαβα και αυτο.

Γιατι θα ησουν ανετα οπως και αλλοι στην ιδια θεση και το καταλαβαινω αυτο, αλλα αυτο το οριο βαζουν και για οικογενεια με πολλα παιδια... και σαφως το εισοδημα αυτο δεν ειναι ενδεικτικο ανετης ζωης για πιο μεγαλη οικογενεια αλλα μολις καλυπτει καποιες βασικες αναγκες. Και φυσικα δε λεω οτι διαφωνεις!

Για μια πιο μικρη οικογενεια σιγουρα τοσα χρημματα θα ηταν λουκουμι.

Δεν με προσβαλες καθολου ...

φυσικα οταν εχεις 7 8 9 και 10 παιδια δεν ειναι ουτε τα 55.000 ευρω αρκετα.

corina
22-09-11, 22:57
κόβουν το επίδομα για να εξοικονομίσουν λεφτά....
αλήθεια γιατί τα φάρμακα τα ασφαλιστικά ταμεία τα αγοράζουν ακόμα πιο ακριβά από τα νοσοκομεία;;;;;
γιατί δεν έπιασαν όλους αυτούς με τις παράνομες πισίνες που βρήκαν από το google;;;;;
γιατί δεν έλεγχουν το πόθεν έσχες του συναλάγματος που φεύγει έξω;;;;
γιατί δεν φορολογούν περισσότερο τις off shore;;;;

από εμάς βρήκαν να τα πάρουν;;;

παρακολουθήστε το μέλλον των γεννήσεων τα επόμενα χρόνια.....

katrin
22-09-11, 23:05

Να προσθέσω τα παρακάτω:

1. Φόρος: ο φόρος αφαιρείται από τα 55000 και είναι περίπου 10.000 το χρόνο

2. Δάνειο κατοικίας (750/μηνα = 9000 το χρόνο)

3. Ασφαλιστικό ταμείο 4000 το χρόνο (ως ελεύθερος επαγγελματίας - άνεργος βέβαια)

Σύνολο: 23000 το χρόνο

(αυτομάτως, τα 55000 γίνονται 32000. Από τα 32000 πρέπει να αφαιρεθούν όλα όσα αναφέρει το ποστ της pk33).

Επιπλέον, άντε να καλύψεις όοοοολα τα παραπάνω έξοδα, όχι με 55000, αλλά με 30.000 το χρόνο (με λιγότερο φόρο βεβαίως, ας πούμε λοιπόν 8000 λιγότερο φόρο και εννοείται χωρίς οικιακές βοηθούς και παιδικό).......! οέο?

pk33
23-09-11, 10:27
Τιμωρεί περισσότερο τους πολύτεκνους η μείωση του αφορολόγητου
Παρασκευή, 23/09/2011 Εκτύπωση άρθρου Αποθήκευση άρθρου Αποστολή με e-mail Προσθήκη στο αρχείο

Του Σπύρου Δημητρέλη

Μεγαλύτερο πλήγμα επιφέρει στους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους παρά στους φορολογούμενους χωρίς παιδιά, με ένα ή με δυο παιδιά η μείωση κατά 3.000 του αφορολόγητου ορίου. Πρόκειται για ένα παράδοξο των νέων μέτρων που ανακοινώθηκαν προχθές.

Σύμφωνα με την ισχύουσα φορολογική κλίμακα το αφορολόγητο όριο εισοδήματος είναι 8.000 ευρώ. Αυτό προσαυξάνεται κατά 2.000 ευρώ για φορολογούμενος που έχουν ένα παιδί, κατά 4.000 ευρώ για φορολογούμενους που έχουν δυο παιδιά και κατά 12.500 ευρώ και κατά 2.500 ευρώ για κάθε παιδί από το τέταρτο και τα επόμενα. Δηλαδή το αφορολόγητο όριο διαμορφώνεται σήμερα στα 8.000 ευρώ για τους φορολογούμενους χωρίς παιδιά, στα 10.000 ευρώ για έναν φορολογούμενο με ένα παιδί, στα 12.000 ευρώ για τους φορολογούμενους με δυο παιδιά και στα 20.500 ευρώ για τους φορολογούμενους με τρία παιδιά και στα 23.000 ευρώ για φορολογούμενους με τέσσερα παιδιά.

Με τη μείωση του αφορολόγητου ορίου κατά 3.000 ευρώ, και εφόσον ισχύσει η σημερινή πριμοδότηση των παιδιών με περισσότερο αφορολόγητο, το αφορολόγητο όριο διαμορφώνεται στα 5.000 ευρώ για φορολογούμενους χωρίς παιδιά, στα 7.000 ευρώ για φορολογούμενους με ένα παιδί, στα 9.000 ευρώ για δυο παιδιά, στα 17.500 ευρώ για φορολογούμενους με τρία παιδιά και στα 20.000 ευρώ για φορολογούμενους με τέσσερα παιδιά.

Ο φορολογικός συντελεστής του σημερινού κλιμακίου από το αφορολόγητο όριο των 8.000 ευρώ έως και τα 12.000 ευρώ είναι 10%. Εφόσον ο ίδιος συντελεστής θα επεκταθεί και στο τμήμα του αφορολόγητου ορίου που πρόκειται να φορολογηθεί, δηλαδή στις 3.000 ευρώ από τα 5.000 έως τα 8.000 ευρώ, ο επιπλέον ετήσιος φόρος που προκύπτει για τους φορολογούμενους χωρίς παιδιά είναι 300 ευρώ. Το ίδιο ισχύει και για τους φορολογούμενους με ένα ή δυο παιδιά καθώς η μείωση του αφορολόγητου ορίου από τα 10.000 και τα 12.000 ευρώ στα 8.000 και 10.000 ευρώ αντίστοιχα, σημαίνει φορολόγηση του εισοδήματος 3.000 ευρώ που πλέον θα φορολογείται, με συντελεστή 10%.

Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με τους φορολογούμενους που έχουν τρία ή περισσότερα παιδιά. Ο φορολογικός συντελεστής που ισχύει σήμερα για το τμήμα του εισοδήματος από τα 17.500 έως τα 20.500 ευρώ (το τμήμα του εισοδήματος των τρίτεκνων που πρόκειται να φορολογηθεί με τη μείωση του αφορολόγητου κατά 3.000 ευρώ) είναι 24%. Αυτό σημαίνει ότι για τον τρίτεκνο προκύπτει επιπλέον φόρος εισοδήματος 720 ευρώ, δηλαδή 420 ευρώ παραπάνω σε σχέση με τον φορολογούμενο χωρίς παιδιά, ή με ένα ή δυο παιδιά.

Το μειωμένο αφορολόγητο όριο αναμένεται να τεθεί σε εφαρμογή από την 1η Ιανουαρίου 2012. Ωστόσο υπάρχουν εισηγήσεις στο υπουργείο Οικονομικών να τεθεί σε εφαρμογή από την 1η Νοεμβρίου.

spiros.dimitrelis@capital.gr

Πηγή:www.capital.gr

pk33
23-09-11, 10:30
Να προσθέσω τα παρακάτω:

1. Φόρος: ο φόρος αφαιρείται από τα 55000 και είναι περίπου 10.000 το χρόνο

3. Ασφαλιστικό ταμείο 4000 το χρόνο (ως ελεύθερος επαγγελματίας - άνεργος βέβαια)

Ωχ, σοβαρά μιλάς; Εννοεί το εισόδημα πριν τους φόρους και τις ασφαλιστικές εισφορές;
Αν είναι έτσι, α καλά! Σε λίγο θα θέλουμε φοροδάνεια για εξόφληση της εφορίας!

no doubt
23-09-11, 11:30
Να κάνω μια ερώτηση;
Οι τρίτεκνοι στο χαράτσι για τα ακίνητα θα πληρώσουν 0,5ευρώ το m2.
Αυτό ισχύει για όλους τους τρίτεκνους;
Θα το δουν μέσω εφορίας ότι είμαστε τρίτεκνοι ή πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση στη ΔΕΗ;
Ευχαριστώ.

pk33
23-09-11, 11:47
Να κάνω μια ερώτηση;
Οι τρίτεκνοι στο χαράτσι για τα ακίνητα θα πληρώσουν 0,5ευρώ το m2.
Αυτό ισχύει για όλους τους τρίτεκνους;
Θα το δουν μέσω εφορίας ότι είμαστε τρίτεκνοι ή πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση στη ΔΕΗ;
Ευχαριστώ.

ΟΧΙ, ισχύει μόνο για τους μακροχρόνια άνεργους με εισόδημα κάτω από 12.000 ευρώ και τιμή ζώνης κάτω από 3.000. Όλοι οι άλλοι κανονικότατα

ΡΙΑ84
23-09-11, 12:00
ΟΧΙ, ισχύει μόνο για τους μακροχρόνια άνεργους με εισόδημα κάτω από 12.000 ευρώ και τιμή ζώνης κάτω από 3.000. Όλοι οι άλλοι κανονικότατα

οταν λες μακροχρονια ανεργους???ξερεις ποσο πρεπει να ειναι??

ΡΙΑ84
23-09-11, 12:02

:confused::confused::oops::oops::?

katrin
23-09-11, 12:23
Ωχ, σοβαρά μιλάς; Εννοεί το εισόδημα πριν τους φόρους και τις ασφαλιστικές εισφορές;
Αν είναι έτσι, α καλά! Σε λίγο θα θέλουμε φοροδάνεια για εξόφληση της εφορίας!

Ναι, τις ασφαλιστικές εισφορές τις δικές μου, που - αν και ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός γαρ) - δεν έχω έσοδα τα τελευταία.....3,5 χρόνια. Αλλά τις εισφορές πρέπει να τις πληρώνω...

pk33
23-09-11, 14:48
Ναι, τις ασφαλιστικές εισφορές τις δικές μου, που - αν και ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός γαρ) - δεν έχω έσοδα τα τελευταία.....3,5 χρόνια. Αλλά τις εισφορές πρέπει να τις πληρώνω...

και εγώ μηχανικός είμαι, αν και μισθωτός τώρα πια, αλλά θυμαμαι την κατάθεση κάθε μήνα στο ΤΣΜΕΔΕ....τρελλά λεφτά, δωρεά στον Μπένυ

kipriana
23-09-11, 16:12
εγω δηλαδη ειμαι προνομιουχα και δεν το δικαιουμαι το επιδομα...για να πιασω τα 55,000 κανουμε απο δυο δουλειες και αναγκαστικα πληρωνω σταθμους,γυναικα και ολα τα σχετικα που θεωρουνται πολυτελεια συν που τα μισα ειναι δανεια(αλλα ποιον ενδιαφερει ε,ε?).αν σταματησω δηλαδη θα ξανακανω αιτηση ή θα κανουμε οι τριτεκνοι καθε χρονο αναλογα με την φορολογικη μας δηλωση την αιτηση?παραλογα μου φαινονται

katrin
23-09-11, 17:18
εγω δηλαδη ειμαι προνομιουχα και δεν το δικαιουμαι το επιδομα...για να πιασω τα 55,000 κανουμε απο δυο δουλειες και αναγκαστικα πληρωνω σταθμους,γυναικα και ολα τα σχετικα που θεωρουνται πολυτελεια συν που τα μισα ειναι δανεια(αλλα ποιον ενδιαφερει ε,ε?).αν σταματησω δηλαδη θα ξανακανω αιτηση ή θα κανουμε οι τριτεκνοι καθε χρονο αναλογα με την φορολογικη μας δηλωση την αιτηση?παραλογα μου φαινονται

Ζούμε στη χώρα και στην εποχή του παραλόγου.....

Εχουμε φτάσει στο σημείο να προσπαθούμε να δικαιολογηθούμε ΕΑΝ έχουμε στοιχειωδώς ανθρώπινα έσοδα... στο σημείο που να καλύπτουν τις βασικές ανάγκες μας....

Αντί να μαζευτούμε όλοι και να τους δείξουμε την έξοδο....

αλούλα
29-09-11, 13:35
βρε παιδια εχω καταθεσει τα χαρτια μου απο 1 απριλιου 2011 και απαντηση δεν εχω παρει ακομα που θα απευθυνθω;και τι παιρνουμε τελικαΛοιπόν κορίτσια κάπου υπάρχει παρόμοιο τόπικ θα το ψάξω και αν είναι θα σας πω.

αλούλα
29-09-11, 13:43
βρε παιδια εχω καταθεσει τα χαρτια μου απο 1 απριλιου 2011 και απαντηση δεν εχω παρει ακομα που θα απευθυνθω;και τι παιρνουμε τελικαΛοιπόν κορίτσια κάπου υπάρχει παρόμοιο τόπικ θα το ψάξω και αν είναι θα σας πω.

saxtouris
27-10-11, 15:54
βρε παιδια εχω καταθεσει τα χαρτια μου απο 1 απριλιου 2011 και απαντηση δεν εχω παρει ακομα που θα απευθυνθω;και τι παιρνουμε τελικα
Τελικά σου απάντησαν; Έχουν δει την αίτησή σου;

saxtouris
27-10-11, 16:11
Τελικά σου απάντησε ο ΟΓΑ;

Evelina-A
27-10-11, 16:30
Τελικά σου απάντησαν; Έχουν δει την αίτησή σου;
Κάνε ένα κόπο και πήγαινέτα εσύ τα χαρτιά στον ΟΓΑ. Εμάς ο ανταποκριτής ήταν άσχετος και τα πήγαμε οι ίδιοι. Μας λυπήθηκε κιολας που πήγαμε από μακρυα η κοπέλα που ήταν εκει και μας είπε οτι θα κάνει οτι μπορεί για να πληρωθούμε τον Δεκέμβρη. Αυτό έγινε τελος οκτώμβρη

misspigi
27-10-11, 16:45
τελικα δεν ξερω σε τι χρησιμευει ο ανταποκριτης του ογα. παρομοια ιστορια Εβελινα, μονο που εγω πηγα στα κεντρικα αρχες Σεπτεμβρη και μου ειπαν για πληρωμη Δεκεμβρη. μακαρι να τα παρεις και εσυ τοτε. τελικα το ποσο ειναι 508 ή 530;

saxtouris
27-10-11, 17:17
εβελίνα πήγες στα κεντρικά του ΟΓΑ; Σε ποια διεύθυνση;

misspigi
27-10-11, 18:50
Αβερωφ 7, 2ος οροφος.

ΡΙΑ84
01-11-11, 09:02
Αβερωφ 7, 2ος οροφος.

θα μπορουσες να μου πεις που ακριβος ειναι???
μαλλον θα παω και εγω απο εκει η θα στειλω καποιον δικο μου(δεν ξερω αν γινετε....)
τωρα φυσικα δεν θυμαμαι και τι χαρτια ειχα μαζεψει......τα νευρα μου....
αν μπορει καποια να μου θυμησει τι χριαζετε να τους παω....???ΞΑΝΑ.......:evil:
ευχαριστω!!!

misspigi
01-11-11, 10:25
η Αβερωφ ειναι καθετη στην Πατησιων, απεναντι απο το Μουσειο, στο Πολυτεχνειο. τα χαρτια ειναι εκκαθαριστικα 10ετιας. αν δεν εισαι παντρεμενη 10 χρονια πρεπει να προσκομισεις και τα εκκαθαριστικα που ησουν ανυπαντρη. τωρα δεν ξερω αν μπορει καποιος αλλος να τα καταθεσει. υποθετω πως αν εχει εξουσιοδοτηση θα μπορει ανετα. μονο βιασου γιατι θα χασεις και την πληρωμη του Φλεβαρη. εγω κατεθεσα αρχες Σεπτεμβρη και θα πληρωθω Δεκεμβρη.

Evelina-A
01-11-11, 13:28
εβελίνα πήγες στα κεντρικά του ΟΓΑ; Σε ποια διεύθυνση;

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΌ κΑΡΔΊΤΣΑ ΚΑΙ τα πήγαμε Λαρισα. νομιζω 508. δεν ρωτησα αν τα δικαιουμαστε απο τότε που γεννησαμε όμως η απο τότε που καναμε τα χαρτια. ο ανταποκριρης μας ειχε πει το δευτερο!, κλαψ, ελπιζω να μην ισχυει!

ΡΙΑ84
01-11-11, 13:48
η Αβερωφ ειναι καθετη στην Πατησιων, απεναντι απο το Μουσειο, στο Πολυτεχνειο. τα χαρτια ειναι εκκαθαριστικα 10ετιας. αν δεν εισαι παντρεμενη 10 χρονια πρεπει να προσκομισεις και τα εκκαθαριστικα που ησουν ανυπαντρη. τωρα δεν ξερω αν μπορει καποιος αλλος να τα καταθεσει. υποθετω πως αν εχει εξουσιοδοτηση θα μπορει ανετα. μονο βιασου γιατι θα χασεις και την πληρωμη του Φλεβαρη. εγω κατεθεσα αρχες Σεπτεμβρη και θα πληρωθω Δεκεμβρη.

μονο τα εκκαθαριστικα 10ετιας θα τους παω???τιποτα αλλο???
σε ευχαριστω πολυ εε...???

misspigi
01-11-11, 22:20
Ρια θελει μονο εκκαθαριστικα. τουλαχιστον εμενα αυτα ζητησαν και μονο. οταν ρωτησα: "ειμαστε οκ;" η απαντηση ηταν: "ναι".
Εβελινα το επιδομα θα σου καταβληθει απο την ημερα που κατεθεσες χαρτια για πρωτη φορα μετα τη γεννα. οχι τα συμπληρωματικα. ελπιζω να μην αργησες να κανεις την πρωτη αιτηση.

Evelina-A
02-11-11, 08:26
Ρια θελει μονο εκκαθαριστικα. τουλαχιστον εμενα αυτα ζητησαν και μονο. οταν ρωτησα: "ειμαστε οκ;" η απαντηση ηταν: "ναι".
Εβελινα το επιδομα θα σου καταβληθει απο την ημερα που κατεθεσες χαρτια για πρωτη φορα μετα τη γεννα. οχι τα συμπληρωματικα. ελπιζω να μην αργησες να κανεις την πρωτη αιτηση.

γεννησα 11 απριλίου και τα κατέθεσα αρχές μαιου! το 3ο δίμηνο του 2011 δηλαδη το δίμηνο μαιου ιουνίου θα το πάρω μισό ή καθόλου?