PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΑΣ?

panaxan
07-03-09, 16:43
Δεν ξερω πως μου ηρθε.........
τι ονειρο ειχατε για τη ζωη σας,τα επαγγελματικα σας,την οικογενεια σας???????
ας ξεκινησω εγω

θα ηθελα να ειχα βιβλιοπωλειο μονο με λογοτεχνικα βιβλια(ουτε στυλο δεν θα πουλουσα)με αναγνωστηριο και χαμηλη μουσικη και φωτισμο..............ή να ημουν φωτογραφος

θα ηθελα να ερθει και εκεινος ο πριγκηπας με το ασπρο αλογο :oops: :oops: :oops: ..........αλλα και χωρις αλογο καλος ειναι αλλα να παραμεινει πριγκηπας στα ματια μου

και να κανω μια καλη οικογενεια με 2-3 παιδακια

στο παρον τωρα............

το μονο τωρα που θελω ειναι να ειναι καλα η οικογενεια μου και να ζησουμε καλα αγαπημενοι και ευτυχισμενοι.να μην εχουμε φασαριες,γκρινιες και διαζυγια.να μεγαλωσουμε σωστα τα παιδακια μας και να κανουμε οτι ειναι καλυτερο γι'αυτα.να εχω καλη νυφη για τον Κωστακη μου και καλο γαμπρο (για το κοριτσακι που ονειρευομαι να κανω),να ειμαι καλη πεθερα και γιαγια(ωστε μετα απο 30 χρονια να μην δω την αφεντομουτσουναρα μου σε καποιο ποστ εδω μεσα και παθω εγκεφαλικο) και φυσικα να εχουμε την υγεια μας ωστε να προλαβω να δω τα καλυτερα χρονια των παιδιων μου.

νικουλινι
07-03-09, 18:01
καλησπερα!!!!ωραια ιδεα!!!!

το ονειρο που ειχα απο παλια ειναι να ειχα ενα ομορφο σπιτι στην εξοχη με κηπο .....πισινα ........δεντρα......... και πολλα παιδια να παιζουν.........εναν αντρα που οτι και να του ελεγα θα μου ελεγε ....ΝΑΙ.... :lol: :lol:

ε...........να ζουσα μια ζωη με ανεση,,,,,(οικονομικα εννοω).........
να ειχα το αυτοκινητο που μου αρεσει..............!!!!και να εκανα το επαγγελμα που μου αρεσε απο μικρη.....ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ!!!!!! :roll:
ολα αυτα βεβαια θα παραμεινουν ενα ονειρο....και ας συνεχισουμε να ζουμε με αυτα που εχουμε!!!!!!!τουλαχιστον εχουμε ολοι το δικαιωμα να ονειρευομαστε............
στο παρον τωρα.....εχω την οικογενεια μου....το παιδι μου κ τον αντρα μου ειμαστε ολοι καλα....υγειοις....αγαπημενοι !!!καποια στιγμη θα κανουμε και 2 παιδακι....ε!!!συνεχιζουμε τη ζωη μας ως εχει.......και εχει ο θεος........
[color=red]
(ενα ονειρο που εχω μικρη ειναι να παω σε ενα αγωνα του ολυμπιακου..... :roll: πιστευω πως ειναι το μονο που θα πραγματοποιηθει!!!!!)

Jean
07-03-09, 18:05
θα ηθελα να ειχα βιβλιοπωλειο μονο με λογοτεχνικα βιβλια(ουτε στυλο δεν θα πουλουσα)με αναγνωστηριο και χαμηλη μουσικη και φωτισμο.............

Ε!!!! Κοπελια κανε πιο κει!! Καθεσαι στο ονειρο μου!!! :lol: :lol: :lol:

tao
07-03-09, 18:21
καλό! και εμένα μ' αρέσει το θεμα!
όνειρο: οικογένεια,δυο παιδιά, ένα και ένα, δουλειά- όχι κάτι συγκεκριμένο-
όμως σπίτι δίπλα στη θάλασσα, χόμπυ ζωγράφος, και πολύ ρομαντισμό και έρωτα στη ζωή μου!
πραγματικότητα: οικογένεια δυο κορίτσια και μακάρι να αξιωθούμε να γίνουμε πολύτεκνοι- θέλουμε 4 παιδάκια, πειράζει;- σπίτι ούτε καλύβα στο χωριό, με ενοίκιο και αυτό τρομάζουμε να το πληρώσουμε, δουλειά γιόκ, εδώ η καλή ανεργίαααα! αλλά χόμπυ πολύ διάβασμα μιλάμε σκοντάφτεις πάνω στα βιβλία στο σπίτι μου! και οπωσδήποτε μετά από πολύ κόπο και συνεχή προσπάθεια μετά από 9 χρόνια γνωριμίας, 6 γάμου έχουμε τα ρομαντικά και αγαπησιάρικά μας!
άλλο όνειρο να γίνω σούπερ αδύνατη, να κάνω σπα, να πάω μανικιούρ, πεντικιούρ και να βγάλουμε πολλές ρομαντικες φωτο γάμου με τον σύζυγο! κουλό;;; ε, τι να κάνω όταν παντρευτήκαμε ήμουν 7 μηνών κι θεόχοντρη, βλέπε σαράντα κιλά πάνω συνολικά!
αυτα,
ευχαριστώ που μου θυμίσατε τα ονειρά μου!

sabrina
07-03-09, 19:10
μμμμμμμμμμ.................μάλιστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το όνειρο το δικό από μικρή αλλά νομίζω ότι ακόμα συνεχίζει να είναι.....
είναι ότι θα ήθελα να κερδίσω πολλά λεφτά και να κάνω εδώ στη πόλη μου
μία μονάδα φροντίδας, αδέσποτων ζώων 8)

gioulaki
07-03-09, 19:15
πρωτα να ειμαστε υγιεις αλλα θα ηθελα να μενω σε μονοκατοικια να εχω τον κηπο μου τα λουλουδακια μου και να μην ακουω την τηλεοραση του θειου μου μεχρι το πρωι στην διαπασων

panaxan
07-03-09, 21:51
ρομαντικες φωτο γάμου με τον σύζυγο

μπορει να μην ειμαι φωτογραφος αλλα το κατεχω οποτε νοικιασε νυφικο,βαψου,χτενισου και θα ερθω για την επαγγελματικη φωτογραφιση,θα κανουμε στο σπιτι το εξοχικο με την πισινα στα Χανια στο νικουλινι,οκ?????????

οσο για σενα jean δεν κανω δεν κανω πιο κει.θα συνεταιριστουμε.

σκοντάφτεις πάνω στα βιβλία στο σπίτι μου
πολυ μου αρεσει το σκηνικο

κοριτσια μακαρι να γινουν πραγματικοτητα τα ονειρα μας

ELENA1974
07-03-09, 21:58
Εμενα παλι το ονειρο μου απο μικρη ηταν να ζω σε ενα διαμερισμα σε μια μεγαλουπολη, να εχω τη σουπερ δουλεια καιοπως ειπε και η συμφορουμιτισσα ταο να ειμαι σουπερ αδυνατη με τελειο δερμα και μανικιουρ.

Η ... σκληρη πραγματικοτητα: Μενω σε μια μικρου μεγεθους κωμοπολη σε μια υπεροχη μονοκατοικια , ναι , με κηπο και λουλουδακια :) , αποκατεστημενη επαγγελματικα και οικονομικα και για τιποτα σον κοσμο δεν θα την αλλαζα με το ...ονειρο μου. (Ισως συμπληρωνα καποια πραγματα)

alcyon
07-03-09, 22:21
Ήθελα να γίνω.... Ολυμπιονίκης! Μη γελάτε... μεγάλο απωθημένο που δε με στήριξαν οι δικοί μου.

Επίσης ήξερα τι δεν ήθελα να γίνω....
1. Καθηγήτρια
2. Δημόσιος Υπάλληλος
3. Άνεργη παντρεμένη (δηλ. οικιακά)
μπορώ να σας πώ πως απέτυχα! Σε λίγο καιρό θα έχω λουστεί και τα τρία!

Θα απολάμβανα ιδιαίτερα να ήμουν Συνοδός Σκύλου στην ΕΜΑΚ.

Επιστροφή στην πραγματικότητα....
Μακάρι να είμαι ικανή να στηρίξω τα παιδιά μου με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι ψυχικά ισορροπημένα, με αυτοεκτίμηση και ανεξαρτησία.
Θα ήθελα μετά από χρόνια να είμαι από εκείνες τις γιαγιούλες που τις βλέπεις και ανοίγει η ψυχή σου. Με τον καλό λόγο στα χείλη, που ακόμα κι αν δεν τις ξέρεις τους λες "καλημέρα" και τα παιδιά να μαζεύονται να ακούνε "ιστορίες από τα παλιά".

thessalonikia
07-03-09, 23:11
φιλενας η ιδεα σουπερ!!!!!!!!!!!!

ονειρα θερινης νυκτος!!!!!!!!! να γινω φημισμενη ζωγραφος, να ανοιξω μαζι σου βιβλιοπωλειο, η να γινω αεροσυνοδος, να εχω και τον πριγκιππα και το αλογο ασπρο η μαυρο, να ζω στο μικρο (μεγαλο θα προτιμουσα με σπα πισινα και ολα τα κομφορ) σπιτι στο λιβαδι. Να εξαφανιζοταν απο την ζωη μου ολοι οι ενοχλητικοι και μιζεροι τυποι (βλ πεθερα μου)

πραγματικοτητα τα μειον: δεν εχω σπιτι ουτε σε καμπο, δεν ειμαι ζωγραφος φημισμενη αλλα προικισμενη, δεν ειμαι αεροσυνοδος αλλα τα μυαλα μου ταξιδευουν στου αιθερες, πριγκιππα εχω και ας ειναι και ολιγον βατραχος καποιες φορες, αλογο δεν εχω αλλα ειμαι εγω αλογα, και φυσικα η πεθερα μου ζει και βασιλευει και τον κοσμο κυριευει

τα συν: εχω υγεια, καλη καρδια, εναν γιο θεο, και μια φιλη σαν εσενα

αυτα φιλακια αντε και σε περισσοτερα φωσκολικα ονειραααααααααααα

ngeo23
07-03-09, 23:56
εγω επαγγελματικα ηθελα να γινω σχεδιαστρια μοδας, να ειμαι συνεχεια με κοσμο και να πηγαινω ταξιδια...
τελικα εγινα Ηλεκτρολογος Μηχανικος και κατεληξα καθηγητρια...
Θελω να κανω πολλα ταξιδια, να γυρισω τουλαχιστον ολη την ευρωπη και ιδιαιτερα με αυτοκινητο θελω πολυ αλλα νομιζω τελικα αυτο που θελω ειναι μια ωραια οικογενεια, αρχισαμε με το κοριτσακι μας και ελπιζω να ειμαστε καλα και αγαπημενοι να τη μεγαλωσουμε
Τιποτα απ οτι ηθελα επαγγελματικα δεν εγινε αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενη απο τη δουλεια μου.
Δεν πιστευα ποτε οτι θα μεινω στη Λιβαδεια (ουτε που ηξερα που ηταν) αλλα περναω υπεροχα...
Τελικα τα ονειρα μηπως τα φτιαχνουμε στην πορεια ή υπαρχουν πραγματα που δεν τα καναμε και μας τρωει ή που πασχιζουμε ακομα;
Υπαρχουν τυχεροι που κανανε αυτο που θελανε και ονειρευονταν και ειναι ευτυχισμενοι;
Εγω παντως θα προσπαθησω για τα ταξιδια (λιγα λιγα στον κουμπαρα) γιατι σχεδιαστρια μοδας δε με βλεπω!!!!!

alcyon
08-03-09, 00:00
εγω επαγγελματικα ηθελα να γινω σχεδιαστρια μοδας, να ειμαι συνεχεια με κοσμο και να πηγαινω ταξιδια...
τελικα εγινα Ηλεκτρολογος Μηχανικος και κατεληξα καθηγητρια...

Πώς φαίνεται ότι το επάγγελμα το είχαμε (κι εσύ κι εγώ....) "ψηλά" στη λίστα επιλογών, εεεε!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

panaxan
08-03-09, 00:24
δεν εχω σπιτι θα αποκτησεις και θα ερθω να καρφωσω ολα τα καδρα.......και αυτα που θα πεσουν πισω απο καλοριφερ
δεν ειμαι ζωγραφος φημισμενη αλλα προικισμενη
μολις φτιαξεις το πορτραιτο του γιου μου θα κανω δημοσκοπηση για να πειστεις οτι εισαι πολυ καλη
δεν ειμαι αεροσυνοδος ΑΔΙΚΗΘΗΚΕΣ γιατι εισαι 2 μετρα κουκλα
η πεθερα μου ζει και βασιλευει και τον κοσμο κυριευει
αυτη θα μας θαψει ολους

φιλεναδα εισαι απιστευτη :D :D :D :D

ANABELA
08-03-09, 01:21
το ονειρο μου ηταν να γινω ηθοποιος, η συγγραφεας ,η ψυχολογος.

να παντρευτω τον αντρα μου κ να κανω μια ομορφη κ υγιη οικογενεια μαζι του.

μετα ξυπνησα ....

κ πραγματοποιηθηκε το δευτερο κ πιο σημαντικο.

τωρα κανω ονειρα για την κορουλα μου κι ευχομαι να γινουν πραγματικοτητα.

evoula k
08-03-09, 15:30
Το όνειρο μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ήταν να γίνω γιατρός. Γιατρός χειρουργός!!
Όχι για τα λεφτά ή για τη δόξα δεν τα είχα σκεφτεί ποτέ σαν επακόλουθα του επαγγέλματος παρα μόνο του ΠΡΟΠΟ τότε!! Ηθελα να κάνω τους ανθρώπους καλά, μόνο αυτό. Ηταν το αγαπημένο μου παιδικό παιχνίδι(εκείνο το βαλιτσάκι με τα ψεύτικα).
Τελικά η μοίρα με έσπρωξε αλλού. Έγινα γραφίστρια στο δημιουργικό για πολλά χρόνια. Και από τότε που έκανα παιδιά το γύρισα στη διδασκαλία.
Πέρασα από όλες κυριολεκτικά τις ιδιωτικές σχολες.
Τώρα πια είμαι στο Δημόσιο καθηγήτρια.
Το όνειρο μου 'ομως, παραμένει η ιατρική. Τελείωσα την σχολή εθελοντριών αδελφών του Ερυθρού Σταυρού, διαβάζω με μανία οτιδήποτε έχει σχέση με ιατρική, βλέπω όλα τα σχετικά σήριαλ.
Τώρα πια το όνειρο μου έχει γίνει ακόμα πιο τρελλό!!
Ονειρεύομαι να κερδίσω το Τζόκερ και να δημιουργήσω μια μη κυβερνητική εθελοντική ομάδα που θα παρέχει ιατρική και νοσηλευτική φροντίδα σε άπορους γέροντες και παιδιά. Ζητάω πολλά αλλά όπως λέει και ο Κοέλο όταν θέλεις κάτι πολύ όλο το σύμπαν συνομωτεί για να σε βοηθήσει (ή κάπως έτσι δεν το θυμάμαι ακριβώς).
Πολλές φορές όταν ξυπνάω τα μεσάνυχτα για να θηλάσω το μωρό μέχρι να με ξαναπάρει ο υπνος ονειρεύομαι και σκεφτομαι πως θα το οργανώσω και τι βήματα χρειάζεται να κάνω.
Ελπίζω λοιπόν σε μιά στιγμή μαγική!!
Μέχρι τότε θα ευχαριστώ το θεό για τα τεσσερα μεγάλα κατορθώματα μου και για την υγεία μας.
Χαίρομαι που το μοιράστηκα μαζί σας.

nikol28
08-03-09, 20:26
Δεν ξέρω αν ακουστεί κάπως , αλλά δεν είχα όνειρα
δεν θυμάμαι να έχω πεί ότι θα ήθελα εκείνο ή θα ήθελα να γίνω αυτό
στην ζωή μου απλά όλα ερχοντουσαν απο μόνα τους και συνεχίζουν...το μόνο όνειρο που θυμάμαι ήταν οτι απο μικρή ήθελα όταν παντρευτώ να πάρω άντρα απο το χωριό μου και μάλιστα απο συγκεκριμένες γειτονιές....(το πέτυχα)
έπειτα λογικό , ήθελα να κάνω παιδάκι(άργησε αλλά ήρθε)

ακόμη και αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να πώ ότι θέλω τρελά κάτι να γίνει, πέρα απο το να μας έχει ο Θεός καλά...

άντε θα πώ ένα, θέλω να είμαι γερή και να δώ το κοριτσάκι μου νυφούλα :D

vouraikos
08-03-09, 20:31
Οσο πισω μπορω να παω .....το ονειρο μου ηταν να αλλαξω τον κοσμο!!!
Να φερνω τα πανω κατω.....να μην θεωρω τιποτα δεδομενο , να ανατρεπω καθε τι χωρις εξηγηση και κρυμμενο πισω απο την λεξη "παραδοση" και να παρασερνω κιαλλους σε αυτο το ποταμι για καλυτερο και πιο δικαιο κοσμο!!!!
Καπου εκει παντα υπηρχε ενας συντροφος , το ιδιο "θυελλα"με μενα και παιδια μας,τα οποια απο μικρα ακολουθουν αυτον τον τροπο ζωης!

Στην πραγματικοτητα, υπαρχει ο συντροφος με τις ιδιες (και μερικες φορες πιο επαναστατικες ιδεες) και τα παιδια που απο οτι βλεπω εξελισονται σε μεγαλα ταλιμπανακια!!!εγω, προσπαθω να κανω ακριβως αυτα αλλα δυστυχως στον μικροκοσμο μου....να ελπιζω να αποτελεσουν τα παιδια μου κομματι της αλλαγης αυτου του παλιοκοσμου, σε κατι ανθρωπινο.

Τα μειον: οτι εχω συνηδηση για το ποσο εχω βολευτει και ξεχαστει και εγω, με αποτελεσμα, μεγαλες ενοχες.....

Τα συν: ελπιζω παντα στην νεα γενια....και φυσικα στα παιδια μου

antigonii
09-03-09, 09:56
απο τοτε που θυμαμαι τον ευατο μου ελεγα οτι μεχρι τα 25 ηθελα να παω στο στρατο, να παντρευτω και να κανω μια μεγαλη οικογνεια, τωρα ειμαι 21 και στρατιωτικος εγινα και οικογενεια που δν τν αλλαζω με τιποτα στν κοσμο, το μονο ονειρο που εχω τωρα ειναι να ειναι καλα το παιδακι μου και τα παιδακια που θα ερθουν!!! :D

eleanax
09-03-09, 10:42
Οσο πισω μπορω να παω .....το ονειρο μου ηταν να αλλαξω τον κοσμο!!!
Να φερνω τα πανω κατω.....να μην θεωρω τιποτα δεδομενο , να ανατρεπω καθε τι χωρις εξηγηση και κρυμμενο πισω απο την λεξη "παραδοση" και να παρασερνω κιαλλους σε αυτο το ποταμι για καλυτερο και πιο δικαιο κοσμο!!!!
Καπου εκει παντα υπηρχε ενας συντροφος , το ιδιο "θυελλα"με μενα και παιδια μας,τα οποια απο μικρα ακολουθουν αυτον τον τροπο ζωης!
Στην πραγματικοτητα, υπαρχει ο συντροφος με τις ιδιες (και μερικες φορες πιο επαναστατικες ιδεες) και τα παιδια που απο οτι βλεπω εξελισονται σε μεγαλα ταλιμπανακια!!!εγω, προσπαθω να κανω ακριβως αυτα αλλα δυστυχως στον μικροκοσμο μου....να ελπιζω να αποτελεσουν τα παιδια μου κομματι της αλλαγης αυτου του παλιοκοσμου, σε κατι ανθρωπινο.

Τα μειον: οτι εχω συνηδηση για το ποσο εχω βολευτει και ξεχαστει και εγω, με αποτελεσμα, μεγαλες ενοχες.....

Τα συν: ελπιζω παντα στην νεα γενια....και φυσικα στα παιδια μου

τι μου θυμίζεις τώρα! βλέποντας το θέμα συνειδητοποίησα πόσα πολλά ξέχασα στην πορεία της ζωής από τότε που θυμάμαι τον κόσμο, κι εγώ μικρή πίστευα ότι η επανάσταση είναι εύκολη, ότι αρκεί ένας λόγος, μία πράξη για να γίνει ο κόσμος πιο δίκαιος, για να εξαλειφθεί η πείνα και ο πόλεμος, να μη χρειαζόμαστε χρήματα, όσο για οικογένεια θεωρούσα ότι θα είχα μία ευτυχισμένη οικογένεια με 3 παιδάκια η οποία όμως θα είχε δημιουργηθεί μέσα από μία σειρά δυσκολιών, ένας σύντροφος που μια θα ήταν μαζί μου και μια θα χανόταν στη δίνη γεγονότων μέχρι τελικά να καταφέρουμε να είμαστε μαζί (στα αισθηματικά μου έβγαινε πάντα το μελόδραμα, ενώ στα κοινωνικά ήμουνα πασιονάρια)
-μετά αποφάσισα να γίνω αρχιτέκτων, και αυτό ήταν το δεύτερο πεζό μου όνειρο, το οποίο κατάφερα μεν, αλλά ακόμη δεν έχω γίνει καλατράβα ή φόστερ ή τσουμί (διάσημοι συνάδελφοι) και δε με βλέπω να γίνομαι κιόλας
-τώρα είμαι χαρούμενη αν όλοι όσοι αγαπώ (γονείς, σύντροφος, φίλοι και συγγενείς) κι εγώ είναι καλά στην υγεία τους, είναι χαρούμενοι (προσπαθώ να βοηθήσω κι εγώ σε αυτό), που έχω μια δουλειά που με ευχαριστεί και αισθάνομαι -όχι πάντα-δημιουργική και χρήσιμη, προσπαθώ να μην γκρινιάζω για τα στραβά που έρχονται (που όταν ξανακοιτάω πίσω τελικά συνειδητοποιώ πόσο μικρά ήταν κι ευχαριστώ το Θεό γιατί μέχρις στιγμής είμαι μάλλον από τους τυχερούς στη ζωή σε σχέση με αυτά που βλέπω στον κόσμο γύρω μου), και περιμένω τη στιγμή που θα αγκαλιάσω το/η μπέμπη/α μας και όλα τα όμορφα που μας περιμένουν σε αυτό το όμορφο ταξίδι που ξεκινάει (καλά ότι θα συμβάλλω στη δημιουργία ενός νέου ανθρώπου μου φαίνεται από τη μία τρομερά δύσκολο από την άλλη μαγικό)
-ας το καλό συγκινήθηκα και κοντεύω να τα μπήξω στο γραφείο, καλή εβδομάδα σε όλους και τα καλύτερα είναι τα όνειρα που ζούμε!

eleanax
09-03-09, 10:44
παρεπιπτόντως συμπληρωματικά με την επανάσταση ήθελα να γίνω συγγραφέας, και κάπου κάπου με πιάνει το λογοτεχνικό μου, οπότε έχω κάποια άπειρα διηγήματα και μυθιστορήματα στο συρτάρι μου, που έχω ξεκινήσει αλλά ποτέ δε βρήκα χρόνο να τελειώσω...

yls
09-03-09, 21:57
Ονειρευόμουν μια αγαπημένη οικογένεια με 2 παιδάκια, ένα κι ένα αλλά δεν... :(
Παρόν: είμαι καλά και μόνη μου. :wink:

Τόνια 1712
10-12-09, 14:33
Το ονειρό μου ήταν το παιδί μου. Το όνειρο μου είναι οταν θα γεράσω να τον καμαρωνω γερό και ευτυχισμένο.

Nantia
10-12-09, 14:37
Αχ τι ωραιο θεμα!!!!

Απο ονειρα να φαν και οι κοτες. Για μενα ειναι το "Οσο ζω θα ονειρευομαι"

Λοιπον το μεγαλυτερο μου ονειρο ηταν να γινω ηθοποιος. (βεβαια ονειρο εμεινε)

Μετα να κανω μια τεραστια οικογενεια και να εχω πολλα πολλα παιδια (ονειρο και αυτο βεβαια στο σπιτι ειμαστε 2 εγω και η κορη μου και πιστεψτε με ειναι πολυυυ γεματο)

και τελος καθε μερα ονειρευομαι να βρω τον πριγκηπα μου!!!!

ΝΑι ναι ξερω εγω ακομα στα παραμυθια ζω!!!

DALIA
10-12-09, 14:40
Λοιπον το μεγαλυτερο μου ονειρο ηταν να γινω ηθοποιος. (βεβαια ονειρο εμεινε)

αυτό να δω και τίποτε άλλο:lol::lol::lol:
ελά μικρό ξανθό....ποτέ δεν είναι αργά....

Όνειρο μου είναι να ζήσω καμιά 100αριά χρόνια και να είμαι γερή στα πόδια μου...

aleca
10-12-09, 15:00
Το όνειρο μου ήταν να γινω πολύ όμορφη, με πολλά πτυχια, πολλους φιλους, ταξιδια, καλη δουλεια, και έναν όμορφο συντροφο...Μέχρι τα 30 μου είχα κανει το όνειρο μου πραγματικότητα αλλα κατι μου έλειπε...και ήρθε η ζωη να μου δειξει ότι το μεγαλυτερο μου όνειρο ήταν αυτό που τελικα δεν ειχα ονειρευτει!!! Τα παιδια μου!!!!!!
Δεν ειμαι πια τόσο όμορφη, τα πτυχια μου δεν ειναι τιποτα μπροστα στην κουραση που τραβαω στην δουλεια μου. Με τους φιλους μου έχω ψιλοχαθει γιατι όλοι μας έχουμε υποχρεώσεις. Ταξιδια... ευτυχως που έκανα στα νειατα μου και έχω και φωτο. Μέχρι να ξεπεταχτει και το δευτερο αγγελουδι μου μάλλον θα αργησω να ξανακανω. Η δουλεια μου είναι καλή αλλα έχει πολύ άγχος και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του συντρόφου μου που έγινε άντρας μου σιγουρα δεν ειναι η ομορφια.
Έχω όμως την ευτυχια μέσα στο σπίτι μου... τα αγγελάκια μου!!! Που στα ματια τους βλέπω και ό,τι ειχα ονειρευτει και καινουρια όνειρα να κανω!!! Σε ευχαριστω θεούλη μου!

loukomamy
10-12-09, 15:03
Κάτσε να κλείσω μάτια... Το όνειρό μου να καταφέρω να φύγω επιτέλους απο την πολυκατοικία που ζω, και να αποκτήσω ένα μικρό σπίτι με ένα τεράστιο κήπο και πολλά πολλά σκυλιά που τα λατρεύω. Να δω το παιδάκι μου ή τα παιδάκια μου πρώτα απο ολα καλούς και χρήσιμους ανθρώπους. Ονειρεύομαι να ζήσω με τον άντρα μου, τα παιδιά μου και τα εγγόνια μου μεχρι τα γεράματά μου και να μπορώ να τους προσφέρω όσο ζω. Τώρα που τα λέμε και ένα Τζοκερ δε θα με χάλαγε...

Τα όνειρά μου αυτά φυσικά δεν έχουν καμμία σχεση με τα όνειρα που είχα πριν χρόνια... Παλιότερα λοιπόν ήθελα να γίνω γιατρός και μάλιστα να ταξιδεύω με τους γιατρούς χώρις σύνορα. Ηθελα να ζήσω στο εξωτερικό (ασχετο) και να παντρευτώ τραγουδιστή!!!!

Stam
11-12-09, 09:30
Τα όνειρα μου όταν ήμουν μικρή ήταν παρόμοια με της Alecas. Δηλαδή να πάρω το πτυχίο μου, να βρω μια καλή δουλειά με καλές απολαβές και να γυρίσω όλο τον κόσμο!!! Και νομίζω ότι τα πραγματοποίησα σε μεγάλο βαθμό. Δεν γύρισα βέβαια όλο τον κόσμο αλλά ταξίδεψα αρκετά.
Όταν λοιπόν παντρεύτηκα και απέκτησα το 1ο μου παιδί κατάλαβα ότι όλα τα παραπάνω ήταν πολύ ρηχά. Χαίρομαι βέβαια που τα έζησα και δεν έμεινα με απωθημένα αλλά κατάλαβα επίσης ότι η πραγματική ολοκλήρωση μιας γυναίκας έρχεται με τη γέννηση του παιδιού της. Αμέσως λοιπόν άλλαξα τρόπο σκέψης, αλλάζοντας και τα όνειρα μου. Θέλησα να κάνω και δεύτερο παιδί και αν ήμουν λίγο μικρότερη σίγουρα θα προχωρούσα και σε τρίτο. Τώρα ονειρεύομαι να είμαστε όλοι καλά, να ζούμε υγιείς και ευτυχισμένοι, να δω τα παιδιά μου να μεγαλώνουν όμορφα και το κυριότερο.... αυτή η ευτυχία μας να κρατήσει μέχρι τα βαθιά μας γεράματα. Ναι ... το όνειρο μου είναι να ζήσουμε με τον άνδρα μου αγαπημένοι μέχρι να γίνουμε παππούδες καμαρώνοντας τα ευτυχισμένα μας παιδιά και τα εγγόνια μας!!!

MarcoPolo
11-12-09, 11:09
Απο μικρη ονειρευομουνα ταξιδια σε ολο το κοσμο, καριερα σε συγκεκριμενο κλαδο πολυ ανταγωνιστικο, εναν δυνατο ερωτα, και υγεια τιποτα αλλο. Το ονειρο της οικογενειας ηταν λιγο απιαστο γιατι μεγαλωσα πιστευοντας οτι δεν υπαρχουν ονειρεμενες οικογενειες και αμφισβητουσα την εννοια τους.

Τα ταξιδια στο εξωτερικο ευτυχως σε ενα μεγαλο βαθμο τα πραγματοποιησα,την καριερα στην συγκεκριμενη δουλεια την καταφερα με πολυ κοπο και πολλες θυσιες και την απολαυσα για αρκετα χρονια μεχρι που σταματησε να γεμιζει την ψυχη μου. Ερωτες δυνατους ημουν ευλογημενη να ζησω και αγαπη πηρα μπολικη αλλα δεν μου ειχε μαθει κανεις να την πιστευω. Αυτο που δεν πιστευα ποτε οτι θα αποκτησω ηρθε. Ενας ανθρωπος με αλφα κεφαλαιο που γαληνεψε την ψυχη μου και συμπληρωσε το αλλο μισο που μου ελειπε παντα, ο αντρας μου. Και το ακομα πιο απιαστο ονειρο μου χαριστηκε και αυτο, ενα παιδι δικο μας, ενα παιδι που ολοι ελεγαν οτι δεν θα ερθει ποτε.
Τι αλλο να ζητησω απο την ζωη εκτος απο υγεια???? Ειμαι ευλογημενη και απολυτα γεματη απο οτι εχω στη ζωη μου!!!!! Μονο για υγεια παρακαλω τον Θεο για μενα και για ολο τον κοσμο και τους ανθρωπους που αγαπω. Υγεια για να μην λειψω ουτε ενα λεπτο απο τον Μαριο μου οποτεδηποτε με χρειαζεται.

apricot
11-12-09, 11:54
εγω ονοειρευομουν να σπουδασω , να φτιαξω το σπιτι των ονειρων μου και να αποκτησω οπωσδηποτε παιδι. ειμαι τοσο τυχερη που τα εκανα ολα αυτα.και σπουδασα και εφτιαξα το σπιτι μου οπως το ονειρευτηκα και αγαπησα εναν υπεροχο ανθρωπο που μου χαρισε δυο αγγελους. το μονο που ευχομαι καθε μερα απο εδω και περα ειναι να ειμαστε ολοι γεροι και να δω τα παιδια μου να μεγαλωνουν και να ειναι ευτυχισμενα, να μην τους συμβει ποτε τιποτα κακο! μονο αυτο φοβαμαι και τιποτα αλλο.

mariantinos
11-12-09, 12:04
Ωραίο θέμα!
Αυτό που θέλω κ ονειρεύομαι είναι να ρθει η στιγμή που δεν θα χρωστάω ΠOYΘENA!να μπορώ να κοιμάμαι ΠIA ήρεμη.να μην βλέπω από μακριά άτομα που χρωστάω κ να με πιάνει ταχυκαρδία.να μην φοβάμαι να ανοίξω την πόρτα του σπιτιού,να μην τρέμω όταν βλέπω τον ταχυδρόμο.
Κ μετά μια ήρεμη ζωή.χωρίς εκπλήξεις!ούτε δυσάρεστες ούτε ευχάριστες.ήρεμη κ ομαλή.
Δεν θέλω τρέλα λεφτά,απλά να μπορούμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς.

κατια81
11-12-09, 12:20
Αχ...πολυ ωραιο θεμα!!!!
Λοιπον....οταν ημουν μικρουλα ηθελα να γινω
1.βρεφονηπιοκομος ή
2.τραγουδιστρια(οχι μπουζουκια και τετοια....σε καποια μουσικη σκηνη) ή
3.αστροναυτης.....(μην γελατε).....φανταζομουν οτι θα εξερευνουσα διαφορους πλανητες,αλλα η λατρεια μου ηταν και ειναι η σεληνη!!!
Ονειρευομουν οτι θα παντρευτω στα 25.....με εναν πανεμορφο ψηλο ξανθο πρασσινοματη.....και θα καναμε 5 παιδια!!!(οταν ημουν πολυ πολυ μικρη ελεγα οτι ηθελα να κανω 18 παιδια!!!:shock::shock::shock:)
Θα μεναμε σε μια μονοκατοικια με κηπο και θα ημασταν για παντα ερωτευμενοι!!!!!

Το παρον.......
Καμια σχεση με τα επαγγελματα που ειχα ονειρευτει!!!!Καταφερα και εχω δικη μου επιχειρηση και μου αρεσει παρα πολυ η δουλεια μου!!!
Παντρευτηκα στα 25 με ενα πανεμορφο ψηλο μελαχρινο καστανοματη:lol:(παει το ξανθο και το πρασσινο ματι!!.....αλλα δεν τον αλλαζω με τιποτα!!)
Εχουμε φτιαξει μονοκατοικια με κηπο και ειναι υπεροχα!!!!
Ειμαστε πολυ ερωτευμενοι και ελπιζω να παραμεινουμε ετσι για παντα!!!
Οσο τωρα για τα παιδια....αυτο το ονειρο ακομη δεν εχει εκπληρωθει.....
δεν θελω πλεον 5.....μου αρκουν και 2....να ειμαστε γεροι και δυνατοι και να μας χαρισει επιτελους ενα παιδακι ο Θεος!!!!Αυτο το ονειρο ακομη το περιμενω.........:(

Υ.Γ.Εννοειτε οτι και μενα δεν θα με χαλαγε κι ενα τζοκερ!!!!:lol::lol::lol:

Access
11-12-09, 12:37
Tο δικό μου όνειρο είναι να μπορέσω μια μέρα να ζήσω στην επαρχεία να έχω ένα σπιτάκι με τον κήπο μου και να φυτεύω ντοματούλες και να πουλάω γλυκά του κουταλιού μέσω e-shop.........:mrgreen::mrgreen::mrgreen: να μπορέσω να μεγαλώσω τα παιδιά μου (ένα έχω προς το παρόν) :mrgreen::mrgreen: μέσα στην φύση και όχι στην ζούγκλα της Αθήνας....... και όταν έρθει ο καιρός να βρούμε στην μπουμπίτσα μου ένα καλοοοοοο παιδί (ορφανό) :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

korinaki80
11-12-09, 14:11
Απο μικρη ηθελα να γινω αστυνομικινα;-);-);-) αλλα δεν εκατσε. Ειχα μια μανια με τους ξανθους και παντα ηθελα να παντρευτω εναν ψηλο ξανθο με γαλαζια ματια.
Τελικα κανω μια δουλεια ασχετη με αυτο που τελειωσα αλλα μ'αρεσει. Θα ηθελα ομως να ημουνα μονιμη (βεβαια κανενας σε καμια δουλεια δεν ειναι μονιμος εκτος απο τους δημ. υπαλ.) να μην εχω την αγωνια καθε τελος του χρονου αν θα δουλεψω την επομενη χρονια ή οχι.....
Να πω οτι τον ψηλο ξανθο τον πετυχα, στα ματια ειχαμε μια διαφορα (εχουμε λαδι). Γενικα θα ηθελα τον αντρα μου κοντα μου γιατι τωρα μας χωριζει μια αποσταση χιλιομετρων και μετραω τις μερες που θα ερθει να δει εμενα και τον μικρο. Ζηταω πολλα?????????

Skybeam
11-12-09, 14:32
Ονειρευόμουν να γίνω νοσηλεύτρια και να πάω με τους Γιατρούς χωρίς Σύνορα. Η ζωή όμως με πέρασε από πολλά απρόβλεπτα μονοπάτια, και δεν τα κατάφερα. Αυτή την εποχή ονειρεύομαι σεμινάρια κηπουρικής και γεωνίας και να μπορούσα να φυτεύω και να καλλιεργώ λουλουδάκια, ένα μικρό φυτώριο δηλαδή...

kalliopaki
07-03-10, 17:47
Τώρα πια ονειρεύομαι να χτίσω μια ωραία σχέση με την κορούλα μου καθώς αυτή θα μεγαλώνει...

Eviri
02-06-10, 17:21
Όταν ήμουν μικρή ονειρευόμουν να γίνω χορεύτρια. Δεν με πείραζε αν θα ήταν μοντέρνος χορός ή μπαλέτο καθώς μου άρεσαν και εξακολουθούν να μου αρέσουν και τα δύο. Τότε βέβαια θα προτιμούσα να γινόμουν κάτι σαν τη σημερινή Britney Spears που χορεύει και τραγουδάει ταυτόχρονα.

Δυστυχώς δεν μπόρεσαν οι γονείς μου ούτε μπαλέτο να με πηγαίνουν ούτε σε σχολή μοντέρνου χορού. Το όνειρο μπορεί να μην πραγματοποιήθηκε αλλά δεν λυπάμαι καθόλου.

ladycat
02-06-10, 17:37
εγω απο μικρη θα ηθελα να ειχα μια φαρνα στην εξοχη για να ζω με παρα πολλα πολλα ζωακια κ το εχω βαλει σκοπο να φτιαξω μια τετοια εαν μου κατσει το τζοκερ

melina_g
02-06-10, 18:13
Τι ωραίο θέμα!!! Πως μου είχε ξεφύγει;;;:roll:
Λοιπόν....όταν ήμουν μικρούλα ήθελα να γίνω....μπετατζής!:p Μη γελάτε, αλήθεια! Χτίζαμε το σπίτι μας και μου άρεσε πολύ να τους βλέπω να χώνονται με τη γαλότσα μέσα στο μπετό και μου άρεσε πολύ και η μυρωδιά του τσιμέντου.... Με προσγείωσαν όμως οι δικοί μου όταν μου είπαν πως τα κορίτσια δεν γίνονται μπετατζήδες....πολύ κλάμα...:?
Στη συνέχεια διάλεξα ένα πιο γυναικείο επάγγελμα, ήθελα να γίνω μουσικός και εν μέρει τα κατάφερα.
Τώρα το μόνο μου όνειρο είναι να είμαστε καλά και να μπορέσω κάποια στιγμή να τελειώσω το σπίτι που έχω στην εξοχή, να βάλω κοτούλες, κατσικούλες, κουνελάκια, μια μεγάααααλη παιδική χαρά για τον μικρούλη μου κι ένα μεγάααααλο λαχανόκηπο και να πάμε να μείνουμε εκεί.
Μακάρι κορίτσια να πραγματοποιηθούν τα όνειρά μας....!

Stellinula
02-06-10, 18:31
Το όνειρο μου ήταν είναι και θα είναι μια καλυτερη ζωή απο αυτη που μου χαρίστηκε απο την στιγμή που γεννηθηκα!!!
Να μου χαρίσει μια σωστή οικογένεια που δεν είδα ποτέ...Να γνωρίσω την στοργική αγαπη.

Δόξα το Θεο δεν παραπονιέμε πλέον...
Γνώρισα πριν 3 μιση χρόνια τον ανδρούλι μου που με αγαπάει και τον αγαπάω όσο τίποτα στον κόσμο.
Πρόσφατα μάθαμε για το μικρό φασολάκι που μεγαλώνει στην κοιλίτσα μου και αν όλα πάνε καλά και θέλει ο Θεος θα το κρατάω στα χέρια μου Φλεβάρη του 2011....
Ζούμε σε ένα μικρό διαμερισματάκι στον Κορυδαλλό που επίσης είναι δικό μας και έτσι δεν δίνουμε ενοίκιο και έχω ένα βεραντάκι 1 x 4 το οποίο έχει γίνει ένας μικρός κηπάκος....

Ευχαριστώ καθημερινά που γνώρισα επιτέλους την αγάπη και την στοργή και το τωρινό μου πλέον όνειρο είναι να έρθει με το καλό το τρίτο μέλος της οικογένειας υγιες και να ολοκληρώσει την αγάπη μας.

eleftheriak
02-06-10, 20:55
Το όνειρό μου ήταν να γίνω τραγουδίστρια στην λυρική:oops::oops::oops:(ναι κορίτσια μην γελάτε μεγάλο δράμα)έκανα φωνητική ,πιάνο,αρμονία για 5 χρόνια,μετά ήθελα να γίνω κορυφαία αθλήτρια στην κολυμβιτική ομάδα του Εθνικού:mrgreen:
Τι έκανα τελικά;;;Έγινα γιατρός-άσχετοοοοοοοο-έκανα ειδικότητα,πήρα μεταπτυχιακό και διδακτορικό.Τώρα ποιά ονειρεύομαι μόνο Υγεία για τα παιδιάμου ,τον άντρα μου και τους γονείς μου...

φιλιτσα
02-06-10, 21:23
αχ ηθελα να γινω αεροσυνοδος να μιλαω πολλες ξενες γλωσσες και να ταξιδευω ....

τωρα ειμαι assistant manager ...χαχαχα .... εχω μια ομορφη οικογενεια θελω να την μεγαλωσω αλλα θελω και καριερα δεν ξερω και τα χρονια περνουν .... κλεινω τα 32 αυριο αχ

Για το μελλον θελω να ειναι γερος και δυνατος ο αδελφουλης μου οχι αλλα προβληματα ...

Να εχω ψυχικη ηρεμια , και να κανω μια 2η γερη κορουλα , καριερα βεβαιως :) και να γνωισω τον Μπραντ απο κοντα

χαχαχχαχα

φιλια

Eviri
02-06-10, 21:46
Το όνειρο μου ήταν είναι και θα είναι μια καλυτερη ζωή απο αυτη που μου χαρίστηκε απο την στιγμή που γεννηθηκα!!!
Να μου χαρίσει μια σωστή οικογένεια που δεν είδα ποτέ...Να γνωρίσω την στοργική αγαπη.

Βρε Stellinula πολύ πόνο βγάζουν τα λόγια σου όταν αναφέρεσαι στο παρελθόν και με άγγιξες. Ποιος ξέρει τι θα έχεις περάσει κι εσύ. Πάντως μιας και έχω διαβάσει πολλά posts σου αισθάνομαι ότι έχουμε γνωριστεί, γι' αυτό θέλω να σου ευχηθώ πρώτα απ' όλα να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και να γεννήσεις με το καλό ένα γερό μωράκι. Και τέλος η ζωή σου από δω και πέρα να γίνει ονειρεμένη για να σου αναπληρώσει, κατά το δυνατόν, όσα σου στέρησε.