PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλπιγγογραφια.......φιλεναδες τα φωτα σας!!!

κατια81
10-03-09, 10:19
Καλημερα!!!
Εχθες το απογευμα εκανα υστεροσαλπιγγογραφια στο Ιασω!!
Πηγα αρκετα αγχωμενη και τρομοκρατημενη μπορω να πω.......
Τελικα η διαδικασια κρατησε το πολυ 5 λεπτα!! :shock:
Δεν ηταν οπως το περιμενα!!!!!
Πονεσα ελαχιστα........οταν μου εριχνε το υγρο,αισθανομουν ενα μικρο καψιμο!
Μια φορα πονεσα αρκετα,σαν πολυ εντονος πονος περιοδου,αλλα κρατησε δευτερολεπτα!!
Την εξεταση μου την εκανε γυναικα γιατρος και μαλιστα νεαρη,οπου με βοηθησε παρα πολυ και ειχα περισσοτερο ανεση και εμπιστοσυνη,επειδη ηταν γυναικα και τετοιες στιγμες μονο μια γυναικα σε καταλαβαινει!!!!
Λοιπον το αποτελεσμα εχει ως εξης......

Η μητρα βρισκεται υπο καμψη και σε αριστερη πλαγια κλιση.
Απο τον ελεγχο της ενδομητριου κοιλοτητας δεν αναδεικνυονται σταθερα ελλειμματα σκιαγραφησεως ή εντυπωματα.
Αμφοτερες οι σαλπιγγες ελεγχονται με ικανοποιητικο ευρος και ευχερη διοδο
του σκιαγραφικου μεσου προς την περιτοναικη κοιλοτητα,με μολις υποσημαινομενη
κατακρατηση της σκιαγονου ουσιας στις κωδωνικες μοιρες των σαλπιγγων αμφω.
Κλινικη αξιολογηση των ευρηματων.

Εχορηγηθει ιατρικη συνταγη.

Αυτα μου εγραψαν και μου εδωσαν να παρω για 4 μερες τα χαπακια VIBRAMYCIN 100mg.
Στο Ιασω δεν μου εξηγησε κανενας και μου ειπαν οτι εχει ενημερωθει ο γιατρος μου.Τον πηρα το πρωι και ειναι σε τοκετο και οπως καταλαβαινετε εχω αγωνια ,γιατι δεν καταλαβα και πολλα.... :oops:
Γι αυτο οποια φιλεναδα μπορει να με βοηθησει........ας προσελθει!! :wink: :D

Υ.Γ. Δυο ωρες πριν την εξεταση,ειχα παρει 2 buskopan Plus!!!Μπορει να επαιξαν μεγαλο ρολο στο οτι δεν πονεσα!!!

polixenia
10-03-09, 10:24
Μπράβο σου που δεν πόνεσες Κατιούλα μου!!

Η διάγνωση είναι σχεδόν ίδια με τη δική μου, μόνο που σε εμένα γραφει μήτρα σε αριστερή θέση...

κατια81
10-03-09, 10:25
Μπράβο σου που δεν πόνεσες Κατιούλα μου!!

Η διάγνωση είναι σχεδόν ίδια με τη δική μου, μόνο που σε εμένα γραφει μήτρα σε αριστερή θέση...

Αχ ναι Πολυ μου,την περιμενα πολυ χειροτερη!!!
Δηλαδη η εξεταση ειναι καλη???

polixenia
10-03-09, 10:30
Αφού γράφει... Αμφοτερες οι σαλπιγγες ελεγχονται με ικανοποιητικο ευρος και ευχερη διοδο.. αυτό μας νοιάζει!!! :wink: :wink:

Απλώς η αριστερή θέση μου έχει κολλήσει εμένα!!! Ρε μπας και γι'αυτό καθυστερούμε???

Ρώτα τον κι εσύ να δούμε τι θα μας πούνε και να συγκρίνουμε...

κατια81
10-03-09, 10:34
Αφού γράφει... Αμφοτερες οι σαλπιγγες ελεγχονται με ικανοποιητικο ευρος και ευχερη διοδο.. αυτό μας νοιάζει!!! :wink: :wink:

Απλώς η αριστερή θέση μου έχει κολλήσει εμένα!!! Ρε μπας και γι'αυτό καθυστερούμε???

Ρώτα τον κι εσύ να δούμε τι θα μας πούνε και να συγκρίνουμε...

Να δεις ,που θα παιζει ρολο και η σταση!!!
Παρ ολο που το κοροιδευουν μερικοι!!
Θα ρωτησω τον γιατρο.....μολις καταφερω και τον βρω!!! :roll:

GEORGI
10-03-09, 10:38
Εμενα μου φαίνετε καλή, για την μήτρα δεν ξέρω να σου πω.... έχω και στο αυτοκίνητο την δική μου για να συγκρίνω!!!!
την αντιβίωση την είχα πάρει και εγώ 2 μέρες πριν την σαλπιγγογραφία και την συνεχισα και 2 μέρες μετά.....
όλα καλά θα πάνε τώρα μετά την σαλπιγγογραφία προσπαθείστε εντατικά και θα έρθει!!!! :wink:

Elpidaz
10-03-09, 10:38
Καλημέρα Κάτια. Ενστικτωδώς πιστεύω ότι τα αποτελέσματά σου είναι καλά. Τώρα όσο για την κάμψη δεν γνωρίζω αν παίζει κάποιο ρόλο ή όχι. Εμένα ο γιατρός μου λέει ότι έχω πρόσθια κάμψη και όταν τον ρώτησα τί σημαίνει αυτό η απάντηση ήταν "Αδιάφορο. Έτσι πληροφοριακά" Τώρα τί να σου πώ? Εύχομαι πάντως και ο γιατρός σου να στα πει ΟΚ.

nikijo
10-03-09, 10:39
μπαβο κοριτσακι!!!!!!!!!!!!αφου περασε τπ υγρο.....ΟΛΑ τα υγρα περνανε!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

κατια81
10-03-09, 10:41
μπαβο κοριτσακι!!!!!!!!!!!!αφου περασε τπ υγρο.....ΟΛΑ τα υγρα περνανε!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτο μ αρεσε!!!Αχ βρε Νικουλα μου!!!!! :lol: :lol: :lol:

chris 81
10-03-09, 10:42
Κατιούλα μου γλυκιά.Καταρχήν χαιρομαι παρα πολύ που δεν περασες και εσυ τα παρατραγουδα της Πολυ μας!!!
Διαβαζοντας τη διαγνωση που σου κανανε δεν βλεπω τιποτα ανησυχητικό!
Το μόνο που δεν γνωρίζω ειναι αυτο με την κλήση της μητρας αν δημιουργει προβλημα στη συλληψη.Δεν το νομίζω όμως!!Αυτο θα το μαθουμε συντομα.
Ποτε θα ξαναπάρεις το γιατρο σου???
Απο τον ελεγχο της ενδομητριου κοιλοτητας δεν αναδεικνυονται σταθερα ελλειμματα σκιαγραφησεως ή εντυπωματα.

Απο αυτό καταλαβαινω οτι το ενδομητριο σου ειναι καθαρό!

Αμφοτερες οι σαλπιγγες ελεγχονται με ικανοποιητικο ευρος και ευχερη διοδο
του σκιαγραφικου μεσου προς την περιτοναικη κοιλοτητα,με μολις υποσημαινομενη
κατακρατηση της σκιαγονου ουσιας στις κωδωνικες μοιρες των σαλπιγγων αμφω.

Και απο αυτο καταλαβαίνω οτι οι σαλπιγγες ειναι αρκετα ανοιχτες ωστε να μην υπαρχει προβλημα της κυκλοφοριας του ωαριου :P :P :P

κατια81
10-03-09, 10:44
Εχω και τις ακτινογραφιες και δεν καταλαβαινω τιποτα ρε γμτ!!!
Κι αυτος ο γιατρος.....σημερα βρηκε να εχει τοκετο!!! :lol: :lol:
Η γραμματεας του ,μου ειπε οτι μαλλον αυριο θα με παρει τηλ!!! :x

makarinaerthei
10-03-09, 11:29
ΚΑΤΙΟΥΣΚΑΚΙ, ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ. ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ! ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΣΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ! :D ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ! :wink:

κατια81
10-03-09, 11:31
Ευχαριστω πολυ Μακ μου!!!!!
Και σενα και ολα τα κοριτσια που με βοηθατε και με στηριζετε!!!!! :D
Για να δουμε τωρα ,τι θα γινει για στο επομενο 3μηνο!!!! :roll: :roll: :roll:

Μελένια
10-03-09, 12:02
Κι εγώ κοριτσάκι μου καταλαβαίνω ότι όλα είναι καλά!Θα μιλήσεις βέβαια και με τον γιατρό σου που είναι και ειδήμων επι του θέματος αλλά εγώ με αυτά τα αποτελέσματα βλέπω έναν πελαργό που έχει αποστολή στην υπέροχη οικογένεια σου!Να είσαι καλά ! :P :P :P

Mama nenekas
10-03-09, 12:12
Κατιούσκα θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες κοπέλες...Εσένα σε ενδιαφέρει ότι οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές.. :wink: Όλα θα πάνε κατ ευχήν τώρα....Χαλάρωσε γιατί τώρα ξέρεις ότι δεν έχεις πρόβλημα και όλα θα πάνε καλά :D

κατια81
10-03-09, 12:36
Κι εγώ κοριτσάκι μου καταλαβαίνω ότι όλα είναι καλά!Θα μιλήσεις βέβαια και με τον γιατρό σου που είναι και ειδήμων επι του θέματος αλλά εγώ με αυτά τα αποτελέσματα βλέπω έναν πελαργό που έχει αποστολή στην υπέροχη οικογένεια σου!Να είσαι καλά ! :P :P :P

http://dl3.glitter-graphics.net/pub/1082/1082743n9sylta7q3.gif (http://www.glitter-graphics.com)

κατια81
10-03-09, 12:37
Κατιούσκα θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες κοπέλες...Εσένα σε ενδιαφέρει ότι οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές.. :wink: Όλα θα πάνε κατ ευχήν τώρα....Χαλάρωσε γιατί τώρα ξέρεις ότι δεν έχεις πρόβλημα και όλα θα πάνε καλά :D

http://dl6.glitter-graphics.net/pub/778/778336dqwuy56jbg.gif (http://www.glitter-graphics.com)

despina77
10-03-09, 12:52
Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

κατια81
10-03-09, 12:58
Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

Οκ.ευχαριστω πολυ!!!!Ευχομαι να μην ειναι ουσιαστικο προβλημα αυτο!!!! :roll:

sabrina
10-03-09, 13:05

α κατια μου....κ γω εχω οπισθια κάμψη μητρας :wink:

κατια81
10-03-09, 13:15

Αληθειαααα!!!!!! :P
Ειμαι περιεργη να μου πουν,εαν υπαρχει καποια σταση,που ειναι καταλληλη για να συλλαβω ,στην θεση που ειναι η μητρα μου.. :oops: :roll: :lol:

chris 81
10-03-09, 13:39

Ειμαι περιεργη να μου πουν,εαν υπαρχει καποια σταση,που ειναι καταλληλη για να συλλαβω ,στην θεση που ειναι η μητρα μου.. :oops: :roll: :lol:

Ελπιζω να μην χρειαστεί και να στην δείξουνε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

κατια81
10-03-09, 13:43

Αι μαρηηηηη!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Θα την βρω εγω.......που θα μου παει!!! :lol: :lol: :lol:

chris 81
10-03-09, 13:45

Αι μαρηηηηη!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Θα την βρω εγω.......που θα μου παει!!! :lol: :lol: :lol:

καλε προσεξε να μην του το σπασεις του ανθρωπου με τα ακροβατικά σου τρελάρα!!!!
Τωρα εδω που τα λέμε θα βολευε πολύ αν ειχε και του αντρός σου το οργανο μια ελαφρια αριστερη καμψη!!!Μωρε λες??? :lol: :lol: :lol:

eleni99
10-03-09, 17:12
Τωρα εδω που τα λέμε θα βολευε πολύ αν ειχε και του αντρός σου το οργανο μια ελαφρια αριστερη καμψη!!!Μωρε λες??? :lol: :lol: :lol:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
A ρε Chrisάκι με τα αστεία τα πετυχημένα σου, πολύ γέλασα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κατιουσκάκι μου χάρηκα παααααρα πολύ με τα νέα σου, στο λέω κι εδώ.
¶ψογη η σαλπιγγογραφία σου!
Να μη σε προβληματίζει καθόλου η κλίση και η κάμψη
δες κι εδώ:
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?forum=4&section=6&post=6883

Τωρα θα είσαι πολύ πιο ήρεμη,
έχεις και μεγαλύτερες πιθανότητες μετά τη σαλπιγγογραφία
οπότε απόλαυσε το λίιιιιιιιγο καιρό που σου απομένει
μέχρι να αγκιστρωθεί το σποράκι στην κοιλίτσα :P!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

κατια81
10-03-09, 17:25
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
A ρε Chrisάκι με τα αστεία τα πετυχημένα σου, πολύ γέλασα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κατιουσκάκι μου χάρηκα παααααρα πολύ με τα νέα σου, στο λέω κι εδώ.
¶ψογη η σαλπιγγογραφία σου!
Να μη σε προβληματίζει καθόλου η κλίση και η κάμψη
δες κι εδώ:
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?forum=4&section=6&post=6883

Τωρα θα είσαι πολύ πιο ήρεμη,
έχεις και μεγαλύτερες πιθανότητες μετά τη σαλπιγγογραφία
οπότε απόλαυσε το λίιιιιιιιγο καιρό που σου απομένει
μέχρι να αγκιστρωθεί το σποράκι στην κοιλίτσα :P!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Ax Ελενακι μου......ευχαριστω πολυ!!!
Το ειδα το site και ηρεμησα μπορω να σου πω.......!!! :D :D
Θα μιλησω και αυριο με τον γιατρο μου,αλλα απ οτι λετε ολες φαινεται καλη η εξεταση!!! :D :D :D
Ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!! :D :D :D :D

fotini33
10-03-09, 17:29
Καλή επιτυχία στην επίτευξη του στόχου από'δω και πέρα!!!! :) :) :)

NENOS
10-03-09, 17:31
κάτια μου παλιά μου είχε πει και εμένα ο γιατρός ότι είχε κλίση η μήτρα μου αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα. αυτό που μου είχε μείνει ήταν ότι οταν θα έρθει η ώρα για παιδί θα βοηθήσει να έιμαι στα τέσσερα και αυτό από πίσω. :wink: οπότε για ρώτα τον γιατί εγώ η χαζή το είχα ξεχάσει θα τον ρωτήσω στο επόμενο ρνβ
καλή επιτυχία

κατια81
10-03-09, 20:20
Καλή επιτυχία στην επίτευξη του στόχου από'δω και πέρα!!!! :) :) :)

Να σαι καλα κοπελα μου,ευχαριστω πολυ!!!! :D :D :D

κατια81
10-03-09, 20:22
κάτια μου παλιά μου είχε πει και εμένα ο γιατρός ότι είχε κλίση η μήτρα μου αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα. αυτό που μου είχε μείνει ήταν ότι οταν θα έρθει η ώρα για παιδί θα βοηθήσει να έιμαι στα τέσσερα και αυτό από πίσω. :wink: οπότε για ρώτα τον γιατί εγώ η χαζή το είχα ξεχάσει θα τον ρωτήσω στο επόμενο ρνβ
καλή επιτυχία

Χχμμμμμμμμμμμ...............νενουκα!!!!Αλλα κολπα!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Μου ακουγετε λογικο.......σιγουρα θα ρωτησω!!
Ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου!!! :D :D :wink: :wink: :wink:

ramonitsa
10-03-09, 20:30
Μπραβο ρε Κατιουσκακι.....καλα μου ακουγονται αυτα.....Οι σαλπιγγες σου ειναι μια χαρουλα διαβατοτατες..οσο για την μητρα κ εγω δεν γνωριζω, πολλες κοπελες εχουν οπίσθια κ αλλες εμπροσθια...ρωτα τον γιατρο σου για αυτο εννοείται...
Οσο για μπεμπε αφου εισαι μια χαρουλα....το μυριζομαι!!!!!!!!!!!!!!
Εεεεεεεεεεεεεερχεται σου λεω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.....ερχεται!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D
Εεεεεεεεεεεελα κ το τσακωσαμε κοριτσακι...!!!!!!!!!!!!!! :P :P :P :P

κατια81
10-03-09, 20:39
Μπραβο ρε Κατιουσκακι.....καλα μου ακουγονται αυτα.....Οι σαλπιγγες σου ειναι μια χαρουλα διαβατοτατες..οσο για την μητρα κ εγω δεν γνωριζω, πολλες κοπελες εχουν οπίσθια κ αλλες εμπροσθια...ρωτα τον γιατρο σου για αυτο εννοείται...
Οσο για μπεμπε αφου εισαι μια χαρουλα....το μυριζομαι!!!!!!!!!!!!!!
Εεεεεεεεεεεεεερχεται σου λεω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.....ερχεται!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D
Εεεεεεεεεεεελα κ το τσακωσαμε κοριτσακι...!!!!!!!!!!!!!! :P :P :P :P

ramonitsa μου.......λεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεςςςςςςςςςςςςςςς????????
Αχ θα τρελαθωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!
Και μονο που το σκεφτομαι οτι τωρα εχω περισσοτερες πιθανοτητες,με πιανει ενας κομπος στο στηθος...............τρελενομαι σου λεωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D

ramonitsa
10-03-09, 20:42
λεεεεεεεεεεεεεεεεεεεωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ετσι να τρελλαθεις!!!!!!!!!!!!
να φορεσεις ζουρλομανδια απο την τρελλα σου!!!!!!!!!!!!!
να σε κυνηγαν κ να μην σε πιανουν απο την τρελα σου!!!!!!!!!!!!!!!!
να χασκογελας απο την τρελα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
να φουσκωσεις η κοιλίτσα σου κ να αποτρελλαθεις σου λέεεεεεεεεεεεεεεεωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D

κατια81
10-03-09, 20:49
να φουσκωσεις η κοιλίτσα σου κ να αποτρελλαθεις σου λέεεεεεεεεεεεεεεεωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αχ.....μαρηηη τρελαρα μου σ εχω επιθυμησει!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D

CatRa
10-03-09, 20:56
Κατιουσκακι μου οαλ καλα φιανονται! Κατα την ταπεινη μου γνωμη πιστευω οτι αυτη η "αριστερη κλιση" της μητρας ειναι φυσιολογικη, την εχουν αν οχι ολες οι περισσοτερες γιατι η μητρα ειναι σαν μελιτζανα οποτε εχει και λιγη κλιση αριστερα (νομιζω)!
1) Μια χαρη: σταματα να λες και να ξαναλες οτι "αντε να δω στο επομενο 3μηνο που λενε οτι ειναι ευκολη η συλληψη" γιατι ετσι αγχωνεσαι υποσυνειδητα. Και τι εγινε δηλαδη αν δεν ερθει στο 3μηνο αλλα στο 6μηνο? Σκοπος ειναι οτι ολα ειναι καλα και φυσιολογικα και σιγουρα θα ερθει!
2) Αυτη η κλιση της μητρας δεν θα επρεπε να ειχε φανει εστω και λιγο με τον κολπικο υπερηχο που κανουμε με το τεστ Παπ?

ΥΓ: Χαλαρωσε, απολαυσε και συντομα θα εχουμε παρτυ!

ramonitsa
10-03-09, 21:01

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αχ.....μαρηηη τρελαρα μου σ εχω επιθυμησει!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D

ελα παμε για καφεδακι...ενα προυνο.... (ασε κ το μαγαζι ιχιχιχιχχ)
θα παρουμε κ το Ελενακι....
κ βββββουρ για καφεδια!!!!!!!!!!!!
Κατρουλίτσα θα ερθεις κ εσυ?

κατια81
10-03-09, 21:15
Κατιουσκακι μου οαλ καλα φιανονται! Κατα την ταπεινη μου γνωμη πιστευω οτι αυτη η "αριστερη κλιση" της μητρας ειναι φυσιολογικη, την εχουν αν οχι ολες οι περισσοτερες γιατι η μητρα ειναι σαν μελιτζανα οποτε εχει και λιγη κλιση αριστερα (νομιζω)!
1) Μια χαρη: σταματα να λες και να ξαναλες οτι "αντε να δω στο επομενο 3μηνο που λενε οτι ειναι ευκολη η συλληψη" γιατι ετσι αγχωνεσαι υποσυνειδητα. Και τι εγινε δηλαδη αν δεν ερθει στο 3μηνο αλλα στο 6μηνο? Σκοπος ειναι οτι ολα ειναι καλα και φυσιολογικα και σιγουρα θα ερθει!
2) Αυτη η κλιση της μητρας δεν θα επρεπε να ειχε φανει εστω και λιγο με τον κολπικο υπερηχο που κανουμε με το τεστ Παπ?

Κατρουλιτσα μου,το εχω ξαναπει οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα αγχωμενη,αν εξαιρεσεις τωρα τον προηγουμενο μηνα που ειχα μια ολοκληρη εβδομαδα καθυστερηση και αυτο δεν ειχε ξανασυμβει....εεεε εκει τα ειχα δει ολα!!!
Απλα ειμαι περιεργη εαν θα γινει μεσα στο επομενο 3μηνο,παρα αγχωμενη!!!Ειλικρινα!!!!
Μακαρι να ερθει βεβαια και το συντομοτερο,αλλα οχι δεν αγχωνομαι!! :D :D

κατια81
10-03-09, 21:23

Μπορει και εχει φανει αλλα να μην εχει χρειαστει να μας το πει ο γιατρος γιατι μπορει να μην ειναι σημαντικο!!
Θα ρωτησω και τον γιατρο μου αυριο και θα σου πω!!!

CatRa
10-03-09, 21:35

Μπορει και εχει φανει αλλα να μην εχει χρειαστει να μας το πει ο γιατρος γιατι μπορει να μην ειναι σημαντικο!!
Θα ρωτησω και τον γιατρο μου αυριο και θα σου πω!!!

Και εγω αυτο πιστευω, οτι φαινοταν αλλα δεν ηταν σημαντικο ή προβλημα! Γιατι και εγω οταν κανω υπερηχο μου λεει "θεση και κλιση μητρας φυσιολογικες". Αρα ολα φαινονται! Και ολα ειναι καλα! :wink:

Οταν ρωτησεις το γιατρο σου περιμενω απαντηση να το επιβεβαιωσουμε! Φιλακια!

NENOS
10-03-09, 21:39
λογικά φαίνεται γιατί ο δικός μου μου το είχε αναφέρει από τον υπέρηχο μιας και σαλπιγγογραφία δεν έχω κάνει. απλά το θεωρούν φυσιολογικό .

inka
12-03-09, 20:07
katia poi xerome pou einai kali i salpigografia!!!!bravo!!!!
o logos pou den poneses poly einai giati i salpiges sou einai anoixtes kai kai kales !!!ki ego denn eixa ponesei poly akrivos gia ton idio logo!!! :)
kai den eixa parei paysipono.
ego exo aristeri klisi kai o giatros mou eixe pei oti meta to sex na gyrizo aristera...anti gia katakoryfo!!!

oso gia tin antiviosi pou perneis tin eixa parei ki ego ,tin dinoune proliptika giati kata kapio tropo fovounte mipos molinthis apo otidipote.tin dinoune kai stin ysteroskopisi kai stin emvryometafora kai genika se opiadipote mikri epemvasoula ginete mesa sou.

kali epitixiiiiiiiiaaaaaaaaaa!!!stis prospathies sou!!!!!

filakia polla!!!!

κατια81
12-03-09, 20:44
katia poi xerome pou einai kali i salpigografia!!!!bravo!!!!
o logos pou den poneses poly einai giati i salpiges sou einai anoixtes kai kai kales !!!ki ego denn eixa ponesei poly akrivos gia ton idio logo!!! :)
kai den eixa parei paysipono.
ego exo aristeri klisi kai o giatros mou eixe pei oti meta to sex na gyrizo aristera...anti gia katakoryfo!!!

oso gia tin antiviosi pou perneis tin eixa parei ki ego ,tin dinoune proliptika giati kata kapio tropo fovounte mipos molinthis apo otidipote.tin dinoune kai stin ysteroskopisi kai stin emvryometafora kai genika se opiadipote mikri epemvasoula ginete mesa sou.

kali epitixiiiiiiiiaaaaaaaaaa!!!stis prospathies sou!!!!!

filakia polla!!!!

Σ ευχαριστω πολυ Ινκα!!!!!!!!!! :D :D :D
Με βοηθησες,γιατι τον γιατρο μου ακομη δεν τον εχω βρει... :evil: :evil: :evil: :evil:

κατια81
16-03-09, 11:38
Επιτελους με ειδοποιησαν,απο τι ιατρειο του γιατρου μου,οτι ολα δειχνουν καλα με την σαλπιγγογραφια!!!
Δεν μιλησα με τον ιδιο.........τον αλλο μηνα θα παω να κανω και τεστ παπ και υπερηχο και τοτε θα μιλησουμε και θα τον ρωτησω και για οτι απορια εχω......περισσοτερο με την κλιση της μητρας δηλαδη!!
Θα σας ενημερωσω παλι!! :wink:
Και να σας ευχαριστησω ολες για την βοηθεια σας!!!! :) :) :) :)

chris 81
16-03-09, 13:42
Επιτελους με ειδοποιησαν,απο τι ιατρειο του γιατρου μου,οτι ολα δειχνουν καλα με την σαλπιγγογραφια!!!
Δεν μιλησα με τον ιδιο.........τον αλλο μηνα θα παω να κανω και τεστ παπ και υπερηχο και τοτε θα μιλησουμε και θα τον ρωτησω και για οτι απορια εχω......περισσοτερο με την κλιση της μητρας δηλαδη!!
Θα σας ενημερωσω παλι!! :wink:
Και να σας ευχαριστησω ολες για την βοηθεια σας!!!! :) :) :) :)

Μπραβο Κατιουσκα μου!!!!!
Αντε παει και αυτό που φοβόσουνα και τωρα βουρρρρρρρ για το σποράκι μας που ξεκίνησε και ΕΕΕΕΕΕΡΣΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :lol: :lol: :lol: :lol:

hope_floats
23-07-14, 16:45
Καλησπέρα κι από μένα.

Επαναφέρω το θέμα γιατί μόλις έκανα υστεροσαλπιγγογραφία και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί ο γιατρός στο πόρισμα. Αναφέρει "... ικανοποιητική σκιαγράφηση των σαλπίγγων, με βαθμό ωστόσο κατακράτησης του σκιαγραφικού από τις σάλπιγγες, ιδιαίτερα την δεξιά σε καθυστερημένη λήψη". Μου είπε ότι δεν έχω υδροσάλπιγγα κι ότι το σκιαγραφικό βγήκε στην περιτοναϊκή κοιλότητα. Ρώτησα για συμφύσεις και μου είπε όχι. Ρώτησα επίσης σε περίπτωση που έκανα 2η υστεροσαλπιγγογραφία, αν θα είχε φύγει η εικόνα της κατακράτησης (αφού έχει περάσει ήδη μια φορά το σκιαγραφικό) και δεν μου απάντησε σαφώς.

Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία, πολύ θα ήθελα να ακούσω τι της έχει πει ο γυναικολόγος επ' αυτού, γιατί για να είμαι ειλικρινής, έχω ανησυχήσει λίγο και σκέφτομαι μήπως να πάω κατευθείαν για IVF.

Ευχαριστώ :)

alexiapatroklou
27-07-14, 11:19
Καλημέρα κι από εμένα.

Hope-floats δυστυχώς δε μπορώ να σε διαφωτίσω επαρκώς..

Ήθελα να πω ότι κι εγώ υποβλήθηκα σε αυτή τη φρικτή διαδικασία μόλις προχτές.
Το αναφέρω και σε κάποιο θέμα που για κάποιο λόγο κλειδώθηκε..:rolleyes:

Όπως ξανάπα, εγώ δεν έκανα την κλασική υστεροσλπιγγογραφία.
Μου έβαλε ο γιατρός έναν καθετήρα (πόνεσε πάρα πολύ) και μου έριξε το υγρό μέσα...

Το είδαμε στον υπέρηχο να περνάει και τις δύο σάλπιγγες, τη δεξιά με μία μικρή δυσκολία...

Ελπίζω καμία κοπέλα ποτέ να μη χρειαστεί να υποβληθεί στη διαδικασία...!!!

hope_floats
27-07-14, 13:28
Καλημέρα κι από εμένα.

Hope-floats δυστυχώς δε μπορώ να σε διαφωτίσω επαρκώς..

Ήθελα να πω ότι κι εγώ υποβλήθηκα σε αυτή τη φρικτή διαδικασία μόλις προχτές.
Το αναφέρω και σε κάποιο θέμα που για κάποιο λόγο κλειδώθηκε..:rolleyes:

Όπως ξανάπα, εγώ δεν έκανα την κλασική υστεροσλπιγγογραφία.
Μου έβαλε ο γιατρός έναν καθετήρα (πόνεσε πάρα πολύ) και μου έριξε το υγρό μέσα...

Το είδαμε στον υπέρηχο να περνάει και τις δύο σάλπιγγες, τη δεξιά με μία μικρή δυσκολία...

Ελπίζω καμία κοπέλα ποτέ να μη χρειαστεί να υποβληθεί στη διαδικασία...!!!
Εγώ την έκανα με μέθη. Δεν υπήρχε περίπτωση να το έκανα αλλιώς! Ακόμη κι όταν πάω για τεστ-παπ και υπέρηχο έχω ενοχλήσεις, πόσο μάλλον να κάτσω να υποστώ αυτή τη διαδικασία για 10 λεπτά + την έγχυση του σκιαγραφικού :???: ! Με έπιασαν ένα δίωρο μετά κάτι φρικτές κράμπες, που ενίσχυσαν την άποψη μου ότι καλά έκανα και ζήτησα μέθη.

Εσύ alexiapatroklou πρέπει να έκανες Hysterosalpingo-contrast-sonography. Βασικά πάνω-κάτω το ίδιο είναι με την υστεροσαλπιγγογραφία, απλά χρησιμοποιούν μηχάνημα υπερήχων αντί για ακτινογραφικό μηχάνημα (και γλυτώνεις την ακτινοβολία).

Όσο για το αποτέλεσμα της σαλπιγγογραφίας, ρώτησα έναν γνωστό μου ειδικευόμενο γυναικολογίας και μού είπε να μην ανησυχώ κι ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο...

pupi
27-07-14, 13:39
Κοριτσια την εκανα τον Μάιο στο ΡΕΑ και ηταν πολυ απλή σύντομη και ανώδυνη διαδικασία για εμενα,και εχω περάσει και εξωμητριο με ρήξη της αριστερής μου σαλπιγγας και αφαίρεση της.Δεν ειναι για ολα τα κοριτσια επώδυνη και εξαρτάται απο τον γιατρό ,το νοσοκομείο και απο άλλους παράγοντες.

alexiapatroklou
27-07-14, 23:44
Χαίρομαι hope-floats!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Κι εγώ τώρα τελευταία, πονάω στον υπέρηχο... και γενικώς με ενοχλεί αυτή η ψιλάφιση στην.. ευαίσθητη περιοχή..

Δεν ξέρω πώς λεγόταν η εξέταση, αλλά ναι, την έκανα στο ιατρείο, και είδα το αποτέλεσμα απευθείας στην οθόνη.

Τουλάχιστον, είχα καλό αποτέλεσμα οπότε μπορώ να πω ότι άξιζε τον κόπο και τον πόνο...

Και φτου κι απ'την αρχή όλα...

Σήμερα δεν είναι η μέρα μου... ας ελπίσουμε ότι για όλες μας θα πάνε τα πράγματα κατ' ευχήν....!!!