PDA

Επιστροφή στο Forum : οι ζωγραφιες της

MakMarAn
12-03-09, 11:41
Η κορη μου χρησιμοποιει αρκετα το μαυρο στις ζωγραφιες της
Μερικες φορες νομιζω οτι το κανει και λιγο επιτηδες απο αντιδραση γιατι της λεω οτι αυτο ειναι χαζο χρωμα
Τωρα της εχω παρει ολους τους μαυρους μαρκαδορους για να δω την αντιδραση της αλλα δεν δειχνει να την ενδιαφερει
ειναι 4 ετων .
Ειναι προβλημα αυτο?
Θα πρεπει να παω σε παιδοψυχολογο?

Μαρια Στυλιανακη
12-03-09, 15:03
οχι :D

ειναι ωραίο χρώμα το μαύρο.
κάνε ένα πειραμα βαλε οινόπνευμα σε ενα ποτηράκι
σε μια λουρίδα χαρτιού στη μια της άκρη βαλε μια μαυρη κουκίδα απο μαρκαδόρο

τοποθετησε τη λουρίδα χαρτιού μεσα στο ποτήρι με οινόπνευμα έστι ώστε μονο λίγο κάτω κάτω να ακουμπάει στο οινοπνευμα

η κουκίδα να μην ειναι ζωγραφισμένη κάτω κάτω αλλά ένα πόντο πιο ψηλά να μην ακουμπάει δηλαδή το οινόπνευμα.
παρατηρήστε τι θα γίνει μετά απο λίγη ώρα.

το μαύρο εμπεριέχει όλα τα χρώματα μέσα του.

είναι μυστηριώδες είναι περίεργο.

είχα την ίδια συζήτηση και με μια μαμά ενός 3 χρονου κοριτσιού τις προάλλες.

μην της παίρνεις το μαυρο χρωμα αφου έτσι θελει να εκφραστεί.

Συντονιστής Περιεχομένου
12-03-09, 15:14
Γειά σας,
αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδώ

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1232&start=0
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=12617&highlight=%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%DD%F2
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=240

MakMarAn
13-03-09, 06:35
οχι :D

ειναι ωραίο χρώμα το μαύρο.
κάνε ένα πειραμα βαλε οινόπνευμα σε ενα ποτηράκι
σε μια λουρίδα χαρτιού στη μια της άκρη βαλε μια μαυρη κουκίδα απο μαρκαδόρο

τοποθετησε τη λουρίδα χαρτιού μεσα στο ποτήρι με οινόπνευμα έστι ώστε μονο λίγο κάτω κάτω να ακουμπάει στο οινοπνευμα

η κουκίδα να μην ειναι ζωγραφισμένη κάτω κάτω αλλά ένα πόντο πιο ψηλά να μην ακουμπάει δηλαδή το οινόπνευμα.
παρατηρήστε τι θα γίνει μετά απο λίγη ώρα.

το μαύρο εμπεριέχει όλα τα χρώματα μέσα του.

είναι μυστηριώδες είναι περίεργο.

είχα την ίδια συζήτηση και με μια μαμά ενός 3 χρονου κοριτσιού τις προάλλες.

μην της παίρνεις το μαυρο χρωμα αφου έτσι θελει να εκφραστεί.

Διαβαζοντας αυτο
«Οι επιλογές των χρωμάτων»
Όταν χρησιμοποιούνται πολλά χρώματα με μέτρια συχνότητα σε κάθε ζωγραφιά συνήθως δηλώνεται: ηρεμία και ευχαρίστηση με το μπλε και το πράσινο, εξωστρέφεια και δυναμισμός με το κίτρινο, ζωντάνια και ενεργητικότητα με το κόκκινο, προβληματισμός με το μαύρο. Αν κάποιο από τα χρώματα επιλέγεται για το μεγαλύτερο μέρος της σχεδίασης σε μια ζωγραφιά θα πρέπει να αναρωτηθούμε: για φόβο ενούρησης με έντονη χρήση του μπλε, για θυμό, ένταση ή οργή με το κόκκινο, για κακή σχέση με τον πατέρα με το κίτρινο, για φόβο και ανασφάλεια με το μαύρο, για αίσθημα ανεπάρκειας ή θλίψης με το μοβ.

αναρωτιεμαι αν εχει να κανει με φοβους και ανασφαλειες και προβληματισμους
Τι απο αυτα μπορει να εχει ενα τετραχρονο παιδακι που δεν του λειπει τιποτα?
Μηπως εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι το μονο χρωμα που μπορει να καλυψει ολα τα αλλα?
Οσο για το πειραμα ...
και μενα ειναι το αγαπημενο μου χρωμα...
Ισως να το καταλαβαινει ...

alcyon
13-03-09, 07:56
Κι εγώ εχω αυτή την απορία για τη μια κόρη μου. Σε λίγο θα γίνει 3ών ετών και η προτίμησή της στο μωβ και το μπλε σκούρο είναι έκδηλη. Η λατρεία της όμως είναι το μαυρο!

Να πω ότι για μια στιγμή μπήκε στο μυαλό μου μήπως αυτό σημαίνει κάτι, αλλά μετά σκέφτηκα.... πως χρώμα είναι και αυτό! Αν δηλαδή είχε αγαπημένο χρώμα το κόκκινο ή το πράσινο θα αγχωνόμουν; Μάλλον όχι! Άρα ... εξισώνω και το μαύρο με τα άλλα χρώματα και διώχνω το άγχος. (Λέτε να ξανάρθει; :roll: ) Πιστεύω επίσης πως απλά ακόμα το μαθαίνει κι αυτό όπως και τα άλλα χρώματα.

Για να δούμε MakMarAn...... το μέλλον θα δείξει για το αν σημαίνει κάτι ή όχι! :wink:

MakMarAn
13-03-09, 18:58
Αν καταλαβα καλα εχεις 5 παιδακια?
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
Εγω εχω 1 και το σκεφτομαι για δευτερο

alcyon
13-03-09, 20:01
5;! Όχι... :D Μάλλον κάτι μπέρδεψες στο μέτρημα... :lol: 4 είναι τα πιτσιρίκια. Για το δεύτερο μην το σκέφτεσαι καθόλου! Να το κάνεις... Θα είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στο παιδάκι σου. Το βλέπω κάθε μέρα. Είναι πραγματικά ευτυχισμένα τα παιδιά για την ύπαρξη των αδερφών τους. Αξίζει και τον κόπο και την κούραση και το οικονομικό στρίμωγμα.

lefi
13-03-09, 20:28
Όταν πήγαινα γυμνάσιο η καθηγήτρια μας στα καλλιτεχνικά (με σπουδές στη Σχολή καλών τεχνών στο Παρίσι) μας είχε πει το εξής:

"Το μαύρο είναι το καλύτερο χρώμα, γιατί ακόμα και όταν το κοιτάς μόνο του (εννοούσε ένα χαρτί βαμμένο όλο μαύρο) έχει βάθος και προοπτική.

Κανένα άλλο χρώμα δεν το κάνει αυτό όταν είναι μόνο του σε ένα χαρτί!!!"

Μάλλον κάτι θα ήξερε?

MakMarAn
14-03-09, 07:12
Παλι καλα με κανατε και αισθανθηκα λιγο καλυτερα

alcyon
14-03-09, 18:29
Για να είμαι μέσα στο θέμα....
η δική μου μάλλον το δοκίμαζε το χρώμα. Τώρα έχει πάρει το μπλέ και το ξεζουμίζει... εχθές είχε το κόκκινο. Μάλλον φάση ήταν η δική μας. :wink:

smilymama
01-10-10, 09:34
Καλημερα και απο εμενα. ειμαι νεο μελος και χωρισμενη περιπου 2 1/2 χρονια. εχω ενα αντρακι που τωρα πηγε στον παιδικο. σημερα η δασκαλα του μου ειπε πως τις περισσοτερες φορες ζωγραφιζει κυριως με μαυρο χρωμα, οχι πως δεν το ειχα παρατηρησει στο σπιτι μας αλλα αυτη η επιβεβαιωση απο το σχολειο με προβληματισε πολυ γνωριζοντας πως αυτο δηλωνει συναισθηματα. οι σχεσεις με τον μπαμπα του μικρου εχουν πια ηρεμησει αφου χωρισαμε οταν το παιδι ηταν τριων μηνων! τον πηρα και εφυγα βλεποντας πως αυτη η σχεση μαλλον κακο θα εκανε σε ολους μας και βεβαια δικαιωνομαι καθε μερα. η ερωτηση μου ειναι η εξης: πρεπει να κανω κατι η να αρχισω απο τωρα τους παιδοψυχολογους; ξεχασα να σας πω πως ο μικρος ειναι ζορικος γενικως και εννοω οτι διεκδικει εντονα οτι θελει και ξερει να το παιρνει. κανω οτι μπορω και το ψαχνω οσο μπορω αλλα οταν βλεπω περιεργα οπως αυτο με πιανουν οι ενοχες μου. αυτο που πιστευω ειναι πως ο μικρος κουβαλαει θυμο και νομιζω πως τον κουβαλαει απο την κοιλια . . .
συγνωμη εαν σας κουρασα, για πρωτο μηνυμα μαλλον μεγαλουτσικο, περιμενω τις γνωμες σας οι οποιες με εχουν βοηθησει και σε αλλα πολλα...
ευχαριστω που με διαβασατε!:p

katerinak
01-10-10, 09:37
θα προτεινα να μιλησεις σε καποιον γαι να ηρεμησεις κ να βοηθηθεις εσυ..κυριως στο θεμα της πειθαρχιας που λες..κ εγω στο σχολειο το βλεπω αυτο σε ενα παιδι..προς το παρον ξερω οτι εχει λιγο αγχος κ προβληματα μαθησιακα αλλα ειναι νωρις ακομα να εχω γενικη εικονα.μπραβο που το παρατηρησε κ το ειπε η δασκαλα.ισως ομως να μην σημαινει τιποτα.ισως να του αρεσει ο μπατμαν!

ballou
01-10-10, 09:40
Και εγώ θα πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό. Δεν είναι κακό, ίσα ίσα θα βοηθείς και εσύ και το μωρό. Ξέρω πως μια μέθοδος για να εκμαιεύσουν συναισθήματα και ψυχολογική υγεία είναι μέσα από τις ζωγραφιές, χρώματα και παραστάσεις. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά.

smilymama
01-10-10, 09:41
δεν τον ξερει τον μπατμαν ουτε τριων δεν ειναι, στον παιδικο συμβαινουν ολα αυτα τα τρομερα! τα στρουμφακια και τον μπομπ τον μαστορα. σκεψου να ηξερε και τον μπατμαν πως θα ημουνα!

smilymama
01-10-10, 09:45
αλλη μια ερωτηση κοριτσια λιγο ασχετη γιατι μου βγαζει hidden και εσας on line? τι λαθος κανω?

my billy
01-10-10, 10:00
τι μου θυμισες τωρα τραυματικη εμειρια .οταν πηγαινα (εγω) νηπιο μας ειχε δωσει η δασκαλα ενα τυπωμενο αλογο να το ζωγραφισουμε ολα τα παιδακια το εκαναν κοκινο κιτρ. πρασ. κτλ εγω μαυρο! αποτελεσμα μ κοροιδευαν πολυ χα χα εν υπαρχει μαυρο αλογο!!! ΥΠΑΡΧΕΙ τους ελεγα, κοκκινο κιτρ. πρασ. δεν υπαρχει κτλ κτλ. η μανα μου με πηρε με κλαμματα εκεινη την μερα. απλη λογικη παιδι μου εγω ημουν λαθος η ολα τ΄αλλα???? υπαρχουν κ μαυρα πραγματα σε αυτον τον κοσμο! παντως να ξερεις οτι κ εγω παιδι χωρισμενων γονιων ειμαι κ μαλιστα ειχε συμβει εκεινη την χρονια... κοιταξε το αλλα μην φρικαρεις.μεγαλωνοντας ολα τακτοποιουνται στο μυαλουδακι τους - ΜΑς.
μια χαρα βγηκα (νομιζω) κ πιο συνηδειτοποιημενη απ αλλους που ξερω με 2 γονεις. ας ειναι καλα η μανουλα μου φυσικα. ΑΚΟΥ πρασινα αλογα!!!!!

smilymama
01-10-10, 10:08
ευχαριστω κοριτσια ολες σας προσπαθω να μην φρικαρω πολυ ειναι που ειναι το πρωτο μου και απο οτι φαινεται και το τελευταιο, ειναι και λιγο "πειραματοζωο" πανω του μαθαινω και εγω να ειμαι μανουλα. και καλα στα υπολοιπα ανηψια και βαφτιστηρακια οταν ομως βλεπω τετοια στο δικο μου... τι να πω απλα φοβαμαι. σας ευχαριστω πολυ παντως και βλεπουμε.

elenasteraki
01-10-10, 10:27
Liana tra καλημέρα!!! Είμαι και εγώ μια μαμά που το βλασταράκι της σχεδόν όλη την περσυνή χρονιά διάλεγε το χρώμα μαύρο όταν ήθελε να ζωγραφίσει. Πάντα όμως ότι και να ζωγράφιζε...έχοντας ακούσει και εγώ όλα αυτά περί έκφρασης συναισθημάτων μέσω της ζωγραφικής κόντεψα να τρελαθώ. Το έψαξα με την παιδοψυχολόγο του σχολείου, το συζήτησα με τη δασκάλα του και αποφάσισα όπως λέει και κάποια άλλη κοπέλα παραπάνω να το αντιμετωπίσω σαν ένα απλό χρώμα. Όπως υπάρχουν όλα υπάρχει και αυτό. Στη συνέχεια έμαθα ότι συνήθως τα αγόρια περνούν αυτή τη φάση με το μαύρο που αγγίζει τα όρια της ''εμμονής'' μερικές φορές. Μετά το μαύρο περάσαμε στο γκρι και καφέ και τώρα να δεις κάτι αριστουργήματα που λαμβάνω καηθημερινά με μπλε-κόκκινα-πράσινα :D:D Θα σου έλεγα ότι αν δεν έχεις άλλα δέιγματα να μην ανησυχήσεις αφού όπως λες έχετε βρει τις ισορροπίες σας και κυρίως να μην τον πιέζεις να διαλέξει άλλο χρώμα.

smilymama
01-10-10, 10:54
elenasteraki ευχαριστω με καθησυχαζετε πολυ βρε κοριτσια

diamantaki
01-10-10, 11:09
ΑΚΟΥ πρασινα αλογα!!!!!

:D:D:D:D

Lucy
01-10-10, 11:40
Δεν θεωρώ ότι το να ζωγραφίζει με μαύρο χρώμα σημαίνει κάτι, ειδικά σε αυτή την ηλικία που το παιδί δεν το έχει συνδέσει με κάτι πένθιμο, να το πω έτσι...
Πιθανόν να προσπαθεί να τον αποτρέψει η δασκάλα από το να χρησιμοποιεί αυτό το χρώμα και τελικά ο μικρός να επιμένει να το διαλέγει. Το σκέφτηκες αυτό? Αλλά και έτσι να μην είναι δεν θεωρώ ότι σημαίνει κάτι. Αμάν πια με αυτή τη φοβία για το μαύρο (δεν μιλάω για σένα).

smilymama
01-10-10, 11:43
ειχε και αλλα θεματα σχετικα και το εβαλα και σε λαθος τοπικ? το λενε? συγνωμη θα ειμαι πιο προσεκτικη με βοηθησανε αρκετα θα ελεγα οτι διαβασα σας ευχαριστω και παλι

vividati
17-03-11, 18:41
Καλησπερα,ειμαι εκπαιδευτικος και συχνα με απασχολει το γιατι καποιοι μαθητες μου προτιμουν το μαυρο χρωμα για τις ζωγραφιες τους,ενας μαθητης μου ζωγραφιζει παντα με μαυρο,παρατηρωντας τη συμπεριφορα του διαπιστωσα οτι ειναι ενα παιδι πολυ χαρουμενο και αισιοδοξο.Αποφασισα λοιπον να ψαξω γιατι προτιμα το μαυρο και τον ρωτησα,στην αρχη μου ελεγε οτι δεν ξερει,αργοτερα μου ελεγε οτι ειναι το αγαπημενο του χρωμα και συχνα σε συνομιλιες με τους συμμαθητες του ελεγε ''το μαυρο ειναι το πιο ωραιο χρωμα''.Με τον καιρο μιλουσε περισσοτερο και προσφατα μου ειπε ξεκαθαρα οτι του αρεσει γιατι μαυρη ειναι κ η μασκα του μπατμαν ο οποιος ειναι ο αγαπημενος του ηρωας.Θα σε συμβουλευα λοιπον να μην προσπαθεις να αποτρεψεις το παιδι σου απ το να ζωγραφιζει με μαυρο,καλο ειναι να μην δημιουργουμε στα παιδια προκαταληψεις για τα χρωματα.Οι μεγαλοι βαζουμε με το μυαλο μας διαφορα αλλα η απαντηση του παιδιου μπορει να μας λυσει ολες τις αποριες.