PDA

Επιστροφή στο Forum : Θυρεοειδής

sisika
13-03-09, 12:53
Αποφάσισα να κάνω περαιτέρω εξετάσεις θυροειδή χωρίς να μου το προτείνει κάποιος γιατρός.Άπλά όγω του ότι ξεκίνησα θεραπεία με glucophage για πολυκυστικές,έπρεπε να κάνω ηπατικό έλεγχο και λέω δεν κάνω και αντισώματα θυροειδή?Μέχρι στιγμής έκανα τις 2 βασικές ορμόνες θυροειδή κ ήταν φυσιολογικές.
Ετσι έκανα...
1)Θυρεοσφαιρινικά αντισώματα (Anti-TG) και με ΦΤ 0-34 είχα 33.
2)Μικροσωμικά αντισώματα (Anti-TPO) και με ΦΤ 0-12 είχα 4
3)TSH (Θυρεοτρόπος ορμόνη) και με ΦΤ 0,4-4 είχα 1,68
4)FT4 (Θυροξίνη ελεύθερη) και με ΦΤ 0,8-2 είχα 1,5

Ανησυχώ για την ANTI-TG.Εχω πρόβλημα?Μήπως εκεί οφείλονται οι πολυκυστικες?

MIRIAM
13-03-09, 13:03
ΟΧΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ!!!

ΟΛΕΣ ΣΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ!!

ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΕΙΣ!!

ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ!!

ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ.
ΓΙΑ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ!

sisika
13-03-09, 13:13
Ξέρουμε κανέναν καλό ενδοκρινολόγο στην Αθήνα?

Maggie
13-03-09, 13:15
Καλύτερα να πας σε έναν ενδοκρινολόγο, γιατί είναι ύπουλη ασθένεια. Αν θες κάνε και έναν υπέρηχο θυροειδή για να κρατάς μαζί σου όταν πας

sisika
13-03-09, 13:20
Τους φοβάμαι τους γιατρούς βρε κορίτσια.......... :cry: :cry: :cry: :cry:

Maggie
13-03-09, 13:22
Άμα τους φοβάσαι να κλείσεις ραντεβού το συντομότερο, τώρα που είσαι καλά και θα είναι ανώδυνη η επίσκεψη!

sisika
13-03-09, 13:33
Όταν λες ανώδυνη?Τι πονάει???

Maggie
13-03-09, 13:37
Όχι, Όχι...εννοώ ανώδυνη από ψυχολογική άποψη!

Δεν θα σου κάνει τίποτα σπουδαίο. Θα δει το λαιμό σου εξωτερικά μήπως είναι φουσκωμένος ο θυροειδής, θα σου πάρει την πίεση και θα σε ακροαστεί.

aimilia
14-03-09, 18:27
Οι τιμές σου είναι φυσιολογικές οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Όμως πάντα χρειάζεται να παρακολουθεί κανείς τέτοια πράγματα ειδικά εάν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια γιατί είναι κληρονομικό. Όταν πήγα στο γιατρό για υποθυρεοειδισμό έβαλε όλη την οικογένεια να κάνει εξετάσεις, γονείς και αδέλφια. Επίσης υπάρχουν και διάφορα συμπτώματα που εμφανίζονται ανάλογα με την πάθηση του θυρεοειδούς. πχ στην δική μου περίπτωση, πόνους στις αρθρώσεις, υπερβολική κόπωση, ταχυπαλμίες...Νιώθεις τίποτε περίεργο?
Αν χρειάζεσαι γιατρό ξέρω έναν στο Παγκράτι..

sisika
14-03-09, 19:44
Εχει η μητέρα μου υποθυρεοειδισμό.Νιώθω κόπωση μεγάλη ώρες ώρες χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.Κάνω σχετικά συχνά γενικές εξετάσεις κ δεν έχει βρεθεί τπτ μέχρι στιγμής.Τώρα με άγχωσε η τιμή της ορμόνης αυτής.Στο Παγκράτι μένω,πες μου για τον γιατρό...

KINDER
15-03-09, 05:27
Κοριτσι μου,
οι τιμες που παραθετεις ειναι φυσιολογικες, οποτε ,προς το παρον, δε συντρεχει λογος ανησυχιας.
Επειδη ομως υπαρχει ιστορικο υποθυρεοειδισμου στην οικογενεια σου (μηπως HASHIMOTO?), και τα anti-TG ειναι φυσιολογικα μεν, οριακα δε, θα ηταν καλο να κανεις αλλη μια εξεταση σε διαστημα πχ 3-6 μηνων, για να σιγουρευτεις, αν και πραγματικα δεν πιστευω πως υπαρχει προβλημα.
Ενας υπερηχος θα αποκαλυψει τυχον οζους στην περιοχη, αν και δε θεωρω καθολου πιθανο ενα τετοιο ευρημα.
Στην περιπτωση σου, δεν ευθυνεται ο θυρεοειδης για το Συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.
:D

helen18
15-03-09, 07:55
ΚINDER,να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι για να μην ανοίγω άλλο τόπικ,αφού δεν είναι κάτι σοβαρό.
Στην εγκυμοσύνη οι εξετάσεις αίματος ήταν φυσιολογικές.Όμως η μαμά μου έχει όζους,καθώς και 2 από τις αδερφές της.
Θα πρέπει να κάνω κι εγώ κάποιον υπέρηχο για όζους από την στιγμή που δεν νιώθω κάτι να με ενοχλεί στο λαιμό?
Η μαμά μου είχε ενοχλήσεις εκεί γι΄αυτό στο λέω.
( Συγνώμη για την κατάχρηση του τόπικ)

sisika
15-03-09, 09:00
Δεν θ'αντεξω να βρω κι άλλο πρόβλημα στην υγεία μου.Μ'έχει ρίξει που μ'έχει ρίξει το σύνδρομο πολυκυστικών,αν βρω κ θυροειδή θα σαλτάρω...
Δεν θα γινω εγω μανούλα ???????????? :cry: :cry: :cry: :cry:

elenik
15-03-09, 09:13
Μην ακουω κουλα . Εχω θυρεοειδη απο τα 22 μου νομιζω. Ολα μια χαρααν ελεγχεται απο γιατρο. :wink:
Εχω εναν πολυ καλο στην Νικαια αν σε βολευει στειλε μου πμ να σου στειλω τα στοιχεια :D

KINDER
15-03-09, 17:23
ΚINDER,να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι για να μην ανοίγω άλλο τόπικ,αφού δεν είναι κάτι σοβαρό.
Στην εγκυμοσύνη οι εξετάσεις αίματος ήταν φυσιολογικές.Όμως η μαμά μου έχει όζους,καθώς και 2 από τις αδερφές της.
Θα πρέπει να κάνω κι εγώ κάποιον υπέρηχο για όζους από την στιγμή που δεν νιώθω κάτι να με ενοχλεί στο λαιμό?
Η μαμά μου είχε ενοχλήσεις εκεί γι΄αυτό στο λέω.
( Συγνώμη για την κατάχρηση του τόπικ)

Καλη μου Helen,
το οτι υπαρχει θετικο οικογενειακο ιστορικο στην περιπτωση σου, δημιουργει μια σχετικα αυξημενη προδιαθεση ως προς τις αντιστοιχες νοσου του θυρεοειδους σε σενα και τις κορες σου, χωρις αυτο να σημαινει πως σιγουρα θα παρουσιαστει καποιο προβλημα.
Το ιδιο ισχυει και για καταστασεις οπως ο διαβητης, η υπερταση, η υπερχοληστερολαιμια κλπ, οι οποιες σχετιζονται με κληρονομικους-γενετικους παραγοντες.
Οι οζοι του θυρεοειδους μπορει να ειναι ασυμπτωματικοι, καθως και τοσο μικροι ωστε να μη μπορουν να ψηλαφηθουν απο καποιον μη ειδικο.
Η "ενοχληση" που αναφερεις πως ενιωθε η μαμα σου πιθανοτατα οφειλετο σε συμπτωματα πιεσης στις γειτονικες δομες απο τους διογκωμενους οζους.
Θεωρητικα, μονο με το οικογενειακο ιστορικο, χωρις κανενα συμπτωμα (πχ τοπικη ενοχληση ή συμπτωματα υποθυρεοειδισμου) και χωρις παθολογικες εξετασεις θυρεοειδικων ορμονων ή αυτοαντισωματων θυρεοειδους, δεν επιβαλλεται να γινει υπερηχος (ομως καποιος,ας πουμε, "ψειρας" μπορει να εκανε, για σιγουρια).
Στη θεση σου, θα το ειχα απλως υπ'οψιν σαν πιθανη προδιαθεση και ανα διαστηματα ,πχ 1-2 ετων, θα εκανα και μια εξεταση αιματος για θυρεοειδη (οπως και για σακχαρο, χοληστερινη,ουρικο κλπ) για να βεβαιωθω πως ο οργανισμος δουλευει ρολοι. :D

(....επισης, καποια στιγμη θα εκανα και εναν υπερηχο....καθοτι προσωπικα ειμαι λιγο ψειρας..... ):wink:

helen18
15-03-09, 18:18
KINTER μου,σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
Κάποια στιγμή θα πάω να΄κάνω μια εξέταση για να είμαι σίγουρη.

KINDER
15-03-09, 18:22
KINTER μου,σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
Κάποια στιγμή θα πάω να΄κάνω μια εξέταση για να είμαι σίγουρη.

You're welcome doll!! :wink: :D

aimilia
15-03-09, 18:36
...Στο Παγκράτι μένω,πες μου για τον γιατρό...

sisika, καλησπέρα! σου έστειλα pm για τον γιατρό

Panagiotam
20-05-10, 17:19
Δεν ήξερα που να γράψω για αυτό γράφω εδώ......
Έκανα τις εξετάσεις για τον θυροειδή και είδα δύο τιμές που με ανησύχησαν πολύ, το ΑΝΤΙ-ΤΡΟ----> 327,20 & ΤΟ ANTI-TG----->780,74.....
Τα άλλα ήταν TT3----0.73, T4---->5,90, TSH----->3,12.
Ας μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια τι σημαίνει αυτό, γιατί αν κατάλαβα καλά έχω θυροειδή και έχω φοβηθεί πολύ γιατί είμαι 23 χρονών και δεν έχω ιδέα για αυτή την αρρώστια και ποίες οι συνέπειές της!
Περιμένω με αγωνία απάντησή σας,
Σας Ευχαριστώ πολύ!

georgiamami
20-05-10, 18:43
Δεν ήξερα που να γράψω για αυτό γράφω εδώ......
Έκανα τις εξετάσεις για τον θυροειδή και είδα δύο τιμές που με ανησύχησαν πολύ, το ΑΝΤΙ-ΤΡΟ----> 327,20 & ΤΟ ANTI-TG----->780,74.....
Τα άλλα ήταν TT3----0.73, T4---->5,90, TSH----->3,12.
Ας μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια τι σημαίνει αυτό, γιατί αν κατάλαβα καλά έχω θυροειδή και έχω φοβηθεί πολύ γιατί είμαι 23 χρονών και δεν έχω ιδέα για αυτή την αρρώστια και ποίες οι συνέπειές της!
Περιμένω με αγωνία απάντησή σας,
Σας Ευχαριστώ πολύ!

Γεια σου Panagiotam. Εχω κανει θυρεοειδεκτομη και γνωριζω λιγα πραγματα. Στις εξετασεις που εκανες, εχει αναφορικα τις μεσες φυσιολογικες τιμες. Αναλογα με το εργαστηριο στο οποιο τις εκανες, σου διεχνει αν εισαι εντος ή εκτος των οριων.Οποτε θεωρω οτι και μονη σου μπορεις να διαπιστωσεις αν εχεις κατι αυξημενο ή μειωμενο απο το φυσιολογικο. Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να μεινεις εκει. Θα δειξεις τα αποτρελεσματα σου στο γιατρο σου κι εκεινος ειναι ο καθολα αρμοδιος να σε κατευθυνει οπου χρειαζεται και αν χρειαζεται.
Ενδεικτικα θα σου πω τις Μ.Τ. στο δικο μου εργαστηριο :
Τ3 απο 0,8 ως 2,0
Τ4 απο 47 ως 125
TSH απο 0,4 ως 5,0
FT3 απο 1,8 ως 4,5
FT4 απο 10 ως 25
Για τις αλλες τιμες δε θυμαμαι.

Αν ο γιατρος σου πει οτι κατι συμβαινει, τα ξαναλεμε.Παντως ειναι κατι που αντιμετωπιζεται οποτε μην ανησυχεις. Οτι χρειαστεις, ρωτα με.

thea-yan
20-05-10, 19:54
Sisika, καλησπερα!
Οπως και ειπαν και τα υπολοιπα κοριτσια, το καλύτερο ειναι να πας σε κάποιον ειδικο. Το μονο που θελω να προσθέσω ειναι να κάνεις οπωσδήποτε και υπερηχο του θυρεοειδη γιατι η μαμα μου πριν 2 χρονια ανακαλυψε ότι εχει θυρεοειδη και αναγκαστηκε να τον βγαλει καθως τον ειχε χρονια αλλα καμια απο τις αιματολογικές εξετασεις που εκανε δεν εδειχνε απολυτως τιποτα! Δεν θελω να φοβισω καμια κοπέλα, αλλα θεωρω οτι για να εχει ο γιατρος ολοκληρωμενη εικονα θα πρεπει να γινει και υπερηχος. Μην στενοχωριεσαι, πολλες κοπέλες που εχουν θυρεοειδη ειναι μανουλες και αληθεια, αν τον διαγνωσεις νωρις και τον παρακολουθεις δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις! Σου ευχομαι ολα να πανε καλά (που θα πανε) και να γινεις μανουλα οποτε το θελησεις!!!

georgiamami
20-05-10, 20:06
Sisika, καλησπερα!
Οπως και ειπαν και τα υπολοιπα κοριτσια, το καλύτερο ειναι να πας σε κάποιον ειδικο. Το μονο που θελω να προσθέσω ειναι να κάνεις οπωσδήποτε και υπερηχο του θυρεοειδη γιατι η μαμα μου πριν 2 χρονια ανακαλυψε ότι εχει θυρεοειδη και αναγκαστηκε να τον βγαλει καθως τον ειχε χρονια αλλα καμια απο τις αιματολογικές εξετασεις που εκανε δεν εδειχνε απολυτως τιποτα! Δεν θελω να φοβισω καμια κοπέλα, αλλα θεωρω οτι για να εχει ο γιατρος ολοκληρωμενη εικονα θα πρεπει να γινει και υπερηχος. Μην στενοχωριεσαι, πολλες κοπέλες που εχουν θυρεοειδη ειναι μανουλες και αληθεια, αν τον διαγνωσεις νωρις και τον παρακολουθεις δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις! Σου ευχομαι ολα να πανε καλά (που θα πανε) και να γινεις μανουλα οποτε το θελησεις!!!

thea-yan Η sisika εγραψε τελευταια φορα στις 13-3-2009. Αν απο τοτε δεν πηγε στο γιατρο, τωρα πως θα ειναι??? Ελπιζω να πηγε και να μην ειχε τιποτα απολυτως. Να ειναι καλα η κοπελα. Sori για την παρεμβαση. Καλα εκανες ομως και συστηνεις (γενικοτερα) να κανουν και υπερηχο οι κοπελες. Εγω δεν ηθελα να αναφερθω για να παει η Παναγιωτα στο γιατρο και να την παραπεμψει εκεινος ωστε να μην αγχωθει απο το φορουμ. Οχι οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα ξερεις ... η αγνοια βαζει στο μυαλο υπερβολες και ασχετα.

Παναγιωτα, να μας ενημερωσεις αν εχεις την ευχαριστηση.

thea-yan
21-05-10, 01:22
thea-yan Η sisika εγραψε τελευταια φορα στις 13-3-2009. Αν απο τοτε δεν πηγε στο γιατρο, τωρα πως θα ειναι??? Ελπιζω να πηγε και να μην ειχε τιποτα απολυτως. Να ειναι καλα η κοπελα. Sori για την παρεμβαση. Καλα εκανες ομως και συστηνεις (γενικοτερα) να κανουν και υπερηχο οι κοπελες. Εγω δεν ηθελα να αναφερθω για να παει η Παναγιωτα στο γιατρο και να την παραπεμψει εκεινος ωστε να μην αγχωθει απο το φορουμ. Οχι οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα ξερεις ... η αγνοια βαζει στο μυαλο υπερβολες και ασχετα.

Παναγιωτα, να μας ενημερωσεις αν εχεις την ευχαριστηση.

πωπωωωωω... συγνωμη βρε κοριτσια, ουτε που ειδα την ημερομηνία...
Δεν το εγραψα για να τρομαξω τις κοπέλες, το εκανα καθαρα και μονο απο ενδιαφερον και για ενημερωση...
Και παλι συγνωμη αν αγχωσα την Παναγιώτα.. :oops:

georgiamami
21-05-10, 01:35
πωπωωωωω... συγνωμη βρε κοριτσια, ουτε που ειδα την ημερομηνία...
Δεν το εγραψα για να τρομαξω τις κοπέλες, το εκανα καθαρα και μονο απο ενδιαφερον και για ενημερωση...
Και παλι συγνωμη αν αγχωσα την Παναγιώτα.. :oops:

Δεν πειραζει καλε. Τα λαθη για τους ανθρωπους ειναι. Στο κατω κατω, αλιμονο αν λαμβαναμε υποψη μονο αυτα που διαβαζουμε στο φορουμ. Μια γνωμη, ναι, να την παρουμε αλλα οχι και να μην παμε στο γιατρο!!!!!!!

mazi
21-05-10, 21:12
Κορίτσια καλησπέρα.

Εγώ πιστεύω πως όλες οι κοπέλες πρέπει να κάνουμε έλεγχο στον θυροειδή μας μια φορά τον χρόνο έστω και για προληπτικούς λόγους. Οι αιματολογικές εξετάσεις, αν και είναι απαραίτητες, μόνες τους δεν αρκούν καθώς δεν μπορούν να δείξουν τα πάντα. Ο υπέρυχος είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ. Άλλωστε είναι η πιο ανώδυνη εξέταση.

Εγώ πρόσφατα είχα ένα πρόβλημα με τον θυροειδή μου και πήγα σε μια πολύ καλή γιατρό στην Νέα Σμύρνη (όποια κοπέλα ενδοιαφέρεται ευχαρίστως να της δώσω τα στοιχεία της).
Κορίτσια ξέρετε τι μου είπε? Ότι ο θυροειδής (όταν δεν παρακολουθείται) ευθύνεται για πάρα πολλές άλλες ανωμαλίες ακόμα και για αποβολές και πως όταν με το καλό μείνω έγκυος θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο πρώτα την ενδοκρινολόγο μου και μετά τον γυναικολόγο μου!!! Φανταστείτε πόσο σημαντική είναι η παρακολούθησή του! Μου είπε επίσης πως αν και στις γυναίκες εμφανίζεται συχνότερα, παρ΄όλα αυτά είναι απαραίτητο να το ελέγχουν και οι άντρες. Είναι πάρα πολύ ύπουλη ασθένεια...

Δεν θέλω να τρομάξω καμοία κοπέλα αλλά μην ξεχνάτε πως η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία ;)

eliza k
21-05-10, 21:53
kalispera,
Exo aporia sxetika me ypo8yreoidismo(pou exo).Exo gennisei edo kai 2 mines peripou kai ka8oli yin diarkeia tis egkimosinis mou mou xorigouse i giatros m to efthyrox 75.piga omos proxthes kai mou eipe na to sinexiso gia akomi 6 mines xoris na kano exaraseis aimatos opos kathe fora pou me exetaze...

georgiamami
21-05-10, 22:04
kalispera,
Exo aporia sxetika me ypo8yreoidismo(pou exo).Exo gennisei edo kai 2 mines peripou kai ka8oli yin diarkeia tis egkimosinis mou mou xorigouse i giatros m to efthyrox 75.piga omos proxthes kai mou eipe na to sinexiso gia akomi 6 mines xoris na kano exaraseis aimatos opos kathe fora pou me exetaze...

Eliza να σου ζησει καταρχην το μωρακι σου. Χωρις να γνωριζω την περιπτωση σου, θα ελεγα οτι ο γιατρος σου κανει ικασιες ή θελει να σταθεροποιηθουν οι ορμονες σου καθως ειναι πολυ νωρις ακομα απο τη γεννα και οπως γνωριζεις οιι ορμονες τρελαινονται στην εγκυμοσυνη.
Παρολαυτα ομως, θεωρω χωρις αυτο να σημαινει κατι, οτι θα επρεπε να εξετασεις τις ορμονες τωρα.
Γνωμη μου, μην αφησεις να περασει εξαμηνο. Εγω καηκα απο αυτο το "εξαμηνο". Το μονο που θα σου πω για να μπεις εντος ειναι οτι εκανα αφαιρεση, οι 2ες εξετασεις ηταν εντος και ο γιατρος ειπε μετα 6 μηνες επανελεγχο. Στους 5 εκανα και ημουν σε αθλια κατασταση χωρις συμπτωματα. Εκανα αλλους 5 μηνες να ισορροπησω με ολα τα κουσουρια που μου αφησε. Και ακομα παλευω να "με" φερω στα ισα μου.
Οποτε για προληπτικους λογους κανε μια FT3, FT4 & TSH. Τουλαχιστο αυτες.

Panagiotam
24-05-10, 01:25
Georgia s'ayxaristw poly apla egrapsa giati eida tis fysiologikes times kai egw eixa 2 times ektos oriwn(ypshles) kai skefthka oti mporei na yparxei kapoios pou kserei......
S'eyxaristw kai pali :)

sisika
01-07-10, 23:17
Τελικά δεν έκανα κάτι.Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος λόγω πολυκσυτικών ωοθηκων κα κανω καθε 6 μηνες εξετασεις.Βεβαια αυτο το μηνα η TSH ηταν εκτος οριων προς τα πανω,εγω ανησυχησα αλλα δεν μου ειπε κατι καθως οι FT3 και FT4 ήταν εντός ορίων.Εγω βεβαια εκλεισα να κανω κ υπερηχο και εκανα κ εξετασεις για αντισώματα.
Φοβαμαιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Sugary
01-07-10, 23:34
Georgiamami όταν λές ότι σου άφησε κουσούρια τι εννοείς?Ποιά μορφή θυροειδισμού είχες εσύ?
Και εγω βασανίζομαι τους τελευταίους 6 μηνες με θυροειδή που τρελλάθηκε!!!(εχω Χασιμότο εδώ και 2 χρόνια)......

mother's heart
02-07-10, 02:14
αχ!να μαι κ γω!!να σας ζαλισω λιγακι??εεε??:mrgreen:
γεννησα το 3ο μου παιδακι τον αυγουστο του 2009!τοτε ημουνα 71 κιλα!τον ιανουαριο εφτασα τα 64!κ μετα μεσα σε 3 εβδομαδες πηγα 54!κατεβαινα κ 1 κιλο το 3ημερο!πανικοβληθηκα!55 ημουνα στο λυκειο κ αναστατωθηκα οταν ειδα οτι ειμαι τοσο μετα απο 3 γεννες!σκεφτομουν οτι τα χανω λογω του οτι ολη μερα τρεχω κ δεν καθομαι καθολου κ επειδη θηλαζω!αλλα μια γνωστη μου με συμβουλεψε να παω για θυρεοειδη!πηγα κ τελικα μου ειπε ο γιατρος οτι ολα ειναι φυσιολογικα κ ειναι απ'το αγχος κ το τρεξιμο!αλλα ακομα δεν εχω ηρεμησει βρε κοριτσια!νιωθω περιεργα!:-(
ερχεται εδω στο νησι μια φορα το διμηνο ενας γιατρος κ κανει υπερηχους,αλλα ολο το αναβαλλω.:oops::oops:
λεω ε για να ειπε ο γιατρος οτι ειναι ενταξει,μην τα σκαλιζω!αλλα απ'οτι βλεπω ειναι απαραιτητος ο υπερηχος!δεν ειναι αρκετες οι αιματολογικες εξετασεις!:oops:
εχω κ καποια περιεργα συμπτωματα,αλλα δεν ξερω καν αν ειναι συμπτωματα θυρεοειδη!νιωθω συχνα φουντωση,πεφτουν τα μαλλια μου ενα χρονο σχεδον τωρα,τα βραδια που ξαπλωνω νιωθω την ανασα μου να κοβεται κ παιρνω βαθιες ανασες να την ξαναβρω κ επισης εχω πολλα πολλα νευρα!οχι φυσιολογικα νευρα!δεν μπορω να κρατηθω κ οταν με πιανουν νιωθω να φουντωνω κ να μην μπορω να συνελθω οσο κ να το παλευω!α!κ νιωθω συνεχως μια καταπτωση κ μια κουραση που δεν δικαιολογειται!δεν ξερω τι να πω!
σας εγραψα την ιστορια μου,γιατι ειδα οτι καποιες κοπελες γνωριζουν πολλα πραγματα!!συγνωμη αν σας κουρασα κ ελπιζω καποια κοπελα να με διαφωτισει!καπου ειχα διαβασει για συμπτωματα θυρεοειδη κ τα συνδυασα με τα δικα μου κ τρομοκρατηθηκα,αλλα δεν ξερω αν ισχυουν!:oops:

να σημειωσω οτι τωρα εχω μεινει σταθερη στα 54 κιλα απο τοτε!οποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν σημαντικη!!

eleni kalamata
02-07-10, 08:22
καλημερα κοπελα μου και να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!!!
οι αιματολογικες δεν αρκουν οταν ειδικα εχεις και τετοια συμπτωματα. καλος ειναι και ενας υπερηχος. 1 φορα τον χρονο γινεται η εξεταση θυροειδη και φυσικα στις αιματολογικες κανεις Τ3, Τ4 αντιισωματα κλπ ε;για τα μαλλια δεν νομιζω οτι σχετιζεται με τον θυροειδη αλλα μηπως εχεις χαμηλο σιδηρο;η κουραση και ολα αυτα καπου χτυπανε..

mother's heart
02-07-10, 11:25
καλημερα κοπελα μου και να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!!!
οι αιματολογικες δεν αρκουν οταν ειδικα εχεις και τετοια συμπτωματα. καλος ειναι και ενας υπερηχος. 1 φορα τον χρονο γινεται η εξεταση θυροειδη και φυσικα στις αιματολογικες κανεις Τ3, Τ4 αντιισωματα κλπ ε;για τα μαλλια δεν νομιζω οτι σχετιζεται με τον θυροειδη αλλα μηπως εχεις χαμηλο σιδηρο;η κουραση και ολα αυτα καπου χτυπανε..

ελενη μου ευχαριστω για την απαντηση!!:)
εκανα φετος Τ3,Τ4 κ αντισωματα κ μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι φυσιολογικα κ φταιει το τρεξιμο!αλλα οταν διαβασα το θεμα εδω,σκεφτηκα να μην ξαναναβαλλω τον υπερηχο!!ειχα ''επαναπαυτει'' στην ιδεα οτι οι εξετασεις ηταν καλες!!:roll:θα το κανονισω το συντομοτερο!!

sisika
05-07-10, 14:54
Πηγα εκανα υπερηχο θυρεοειδη ο οποιος εδειξε 3 οζους.Ξαναεκανα επαναληπτικη TSH καθως και αντισωματα θυρεοειδη.Ολα βγηκαν φυσιολογικα στις αιαμτολογικες.Ενας γιατρος που τα ειδε ειπε οτι δεν χρειαζομαι θεραπεια.
Πως γινεται αυτο κ μεταβαλλονται ετσι οι τιμες?

argyroula
13-10-10, 14:23
Καλημέρα! Είμαι καινούργια στο Φόρουμ... και έχω μια απορία:
Εδώ και 2 χρόνια παίρνω χάπια για το θυροειδή επειδή έχω ένα όζο, ενός εκατοστού. Κατά τ'άλλα οι εξετάσεις αίματος ήταν και εξακολουθούν να είναι φυσιολογικές. Πήγα όμως σε άλλο ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι χωρίς να έχω καμία επίπτωση στον οργανισμό μου, δεν χρειάζεται να παίρνω το χάπι. Αρκεί βέβαια να κάνω συχνά υπέρηχο και εξετάσεις αίματος. ΤΖΑΜΠΑ δηλαδή το έπαιρνα 2 χρόνια???

mamavicky
05-01-12, 11:47
μεσα στις γιορτες διαπιστωσαμε πως ο εφιαλτης της υπερτασης ξαναξεκινησε και δεν ξερουμε και ποσο καιρο την εχω-αν θυμαστε γεννησα με προεκλαμψια και νομιζα πως ημουν καλα μετα-
ο καρδιολογος προτεινει να ψαξω τον θυροειδη και ζηταω απο οποια κοπελα ξερει καποιον πολυ καλο γιατρο να μου συστησει.μενω ιλιον.θα ηθελα να κανω και εναν υπερηχο αλλα σε καποιον που να εμπιστευεστε.δεν ξερω αν ο ενδοκρινολογος μπορει να κανει η πρεπει να παω αλλου.
ευχαριστω.

katrindm
05-01-12, 11:55
Ο ενδοκρινολόγος είναι αρμόδιος για θυρεοειδή... Ξέρω έναν ενδοκρινολόγο στο 'Ιλιον, πάει ο σύζυγος για τον θυρεοειδή, και έναν στο Παγκράτι, πάω έγω (μου τον έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου).... Θες να σου στείλω πμ για κάποιον από τους 2?

mamavicky
05-01-12, 12:18
nai αν ειναι καλος. σε ευχαριστω πολυ!κανει και υπερηχο αυτος?

sofi@p
05-01-12, 12:23
nai αν ειναι καλος. σε ευχαριστω πολυ!κανει και υπερηχο αυτος?
ξέρω κι εγώ έναν στο Βύρωνα (Φιλολάου) που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη μου και κάνει τα πάντα, υπέρηχο, πίεση, ψηλάφιση, ως και επί τόπου έλεγχο σακχάρου κάνει. αν θες πες μου..

katrindm
05-01-12, 12:39
ξέρω κι εγώ έναν στο Βύρωνα (Φιλολάου) που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη μου και κάνει τα πάντα, υπέρηχο, πίεση, ψηλάφιση, ως και επί τόπου έλεγχο σακχάρου κάνει. αν θες πες μου..

Και εμένα στην Φιλολάου είναι ,, μήπως εννοείς τον Πα.....ια?? Και εγώ εκεί πάω είναι πολύ καλός ....

mamavicky
05-01-12, 12:54
a κοριτσια αν ειστε τοσο ευχαριστημενες οκ να παω εκει τοτε....

mamavicky
05-01-12, 12:55
αρκει βεβαια να δεχεται απογευμα.

katrindm
05-01-12, 12:59
Σου έστειλα πμ

sofi@p
05-01-12, 13:20
Και εμένα στην Φιλολάου είναι ,, μήπως εννοείς τον Πα.....ια?? Και εγώ εκεί πάω είναι πολύ καλός ....
κι εγώ εκεί πάω. είναι καταπληκτικός!! έστειλα και την αδερφή μου πριν μείνει έγκυος.

mamavicky
05-01-12, 15:42
ευχαριστω παρα πολυ.να ειστε καλα.

iro_xania
10-01-12, 12:43
geia sas.... egw ekana aiksetaseis gia thiroeidh k mou vgikanayta t apotelesmata TSH-ΘΥΡΕΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ 1.65 μIU/mL kai t fisiologiko einai 0.40 - 4.20
anti-TG arnhtika (-) 3.7 IU/mL kai t fisiologiko einai <4.1
Anti-TPO thetika (+) 13.6 IU/ml <5.6

Joan3
19-04-12, 16:48
geia sas! eimai kainuria sto forum kai exw merikes erwtiseis.
Exw kanei analyseis kai fainetai oti ta antiswmata toy thyroidi einai psila.
Free T3 7.65 (2.75-6.42 pmol/L)
TSH 1.160 mlU/L
Anti-TPO 199 IU/ml (<35.0)
Free T4 15.20 (10-24 pmol/L)
Ti prepei na kanw? Gnwrizetai mipws poso epireazei ti sillipsi o thyroidis ?

Sanna
19-04-12, 17:21
geia sas! eimai kainuria sto forum kai exw merikes erwtiseis.
Exw kanei analyseis kai fainetai oti ta antiswmata toy thyroidi einai psila.
Free T3 7.65 (2.75-6.42 pmol/L)
TSH 1.160 mlU/L
Anti-TPO 199 IU/ml (<35.0)
Free T4 15.20 (10-24 pmol/L)
Ti prepei na kanw? Gnwrizetai mipws poso epireazei ti sillipsi o thyroidis ?

Πρεπει να πας σε ενα καλο ενδοκρινολογο, ο οποιος ειανι πολυ πιθανον να σου κανει υπερηχογραφημα θυροειδους και θα σου δωσει θεραπεια. Αφου παρεις την καταλληλη θεραπεια σε ενα με εναμιση μηνα θα εισαι μια χαρα και θα μπορεις να συλλαβεις. Ο θυροειδης εχει αμεση σχεση με την υπογονιμοτητα οταν δεν αντιμετωπιζεται.

Joan3
25-04-12, 10:43
Ευχαριστώ!

MarianS
25-04-12, 10:50
Joan σιγουρα να πας σε ενδοκρινολόγο αλλά επειδή έχω και γω ακριβώς τα ίδια αποτελεσματα με σενα και έχω επισκεφτει 3 κατα πασα πιθανοτητα θα σου πει να μην κανεις τιποτα παρα μονο παρακολουθηση καθε 6μηνο. Και αυτό γιατι παρολο που έχεις αυξημενα τα αντι τρο η TSH ειναι σε φυσιολογικά όρια, επομενως ειμαστε οκ.

Γραγε αν θες με ελληνικά γιατι ειναι κουραστικά τα greeklish. Ενημερωσε μας κιόλας για το τι σου ειπε ο γιατρος

Α και κατι άλλο. Σε περιπτωση εγκυμοσυνης μπορει να χρειαστει το 1ο τριμηνο να παρεις μικρή δοση κορτιζονης για να μην αποβληθει το έμβρυο γιατι τα αυξημενα ΑΘΑ ενοχοποιούνται για αποβολές

voula71
26-04-12, 23:48
γεια σας κοριτσια.προσπαθω για παιδακι,και επειδη εχω κανει 2 φορες ορμονολογικες εξετασεις,και εχουν μεγαλη διαφορα,ειδικα η fsh,επειδη εχω τsh 7,12 μου ειπε ο γιατρος μου οτι πρεπει να δω ενδοκρινολογο οπωσδηποτε.εχω πολλες πιθανοτητες λογω θυροειδη να εχω αυτες τις ανωμαλιες στις ορμονες. θα παω την δευτερα το απογευμα. ειναι πολυ καλος και πολυ ειδικος στην γονιμοτητα. ευχομαι να φταιει ο θυροειδης! σε 15 μερες ρυθμιζεται.

tsitsa
08-06-12, 00:59
τα φωτα σας παρακαλω αν καποια κοπελε ξερει. μεσα σε ολο το πακετο των εξετασεων στην προσπαθεια μας για παιδακι εκανα και θυρεοειδη ολες οι τιμες ειναι χαμηλες αλλα μεσα στα ορια εκτος απο την FT3 1.93 με οριο 2.02- 4.43. νομιζετε οτι ειναι προβλημα και πρεπει να το ψαξω παρα περα?

georkost
08-06-12, 01:18
τα φωτα σας παρακαλω αν καποια κοπελε ξερει. μεσα σε ολο το πακετο των εξετασεων στην προσπαθεια μας για παιδακι εκανα και θυρεοειδη ολες οι τιμες ειναι χαμηλες αλλα μεσα στα ορια εκτος απο την FT3 1.93 με οριο 2.02- 4.43. νομιζετε οτι ειναι προβλημα και πρεπει να το ψαξω παρα περα?

καλο θα ειναι να το ψαξεις..ο θυρεοειδης ειναι θεμα που θελει προσοχη!οποτε πηγαινε σε εναμ ενδοκρινολογο να σου δωσει την σωστη κατευθυνση!με το καλο να γεμισει κ η κοιλιτσα σου!!

ioanna81
08-06-12, 09:02
ψαξτο λιγο μην το αφησεις πιθανο να χρειαστεις καποια αγωγη

KONSTANTINA.NIDINA
08-06-12, 09:38

κι εγω λεω να το ψαξεις...
ο θυροειδης αδενας παιζει πολυ σημαντικο ρολο σε παρα πολλα πραγματα...
μην το αφηνεις
αν το προλαβεις θα εισαι μια χαρα...

maria_tweety
01-07-12, 02:16
γεια σας κοριτσια.εδω και κατι μηνες προσπαθω να καταλαβω αν εχω θυροειδη.στις αρχικες εξετασεις η tsh ηταν λιγο ανεβασμενη καπου στο 5.λεει ο γιατρος δεν χρειαζεται χαπια και την ξανακοιταμε.την δευτερη φορα ηταν tsh και t3 ανεβασμενες.λεει ο γιατρος οτι για να ανεβηκε η t3 λογικα θα πεσει η tsh.την τριτη φορα ηταν ολες φυσιολογικες και την τεταρτη φορα ηταν η τ3 λιγο ανεβασμενη.ο γιατρος λεει δεν χρειαζεται χαπια.και τελικα δεν μπορω να καταλαβω αν εχω θυροειδη.απο σεπτεμβρη λεω να επισκεφτω τον ενδοκρινολογο στο παγκρατι για πιο ξεκαθαρες απαντησεις.αλλα μεχρι τοτε η εμπειρια σας τι λεει για ολα αυτα?να σημειωσω πως εχω ενα μονιμο φουσκωμα στην κοιλια,το βαρος μου ειναι φυσικολογικο αλλα δεν χανω κ ευκολα, εχω τριχοπτωση και ευαισθησια στον εκαστοτε καιρο,δλδ το χειμωνα κρυωνω πολυ και το καλοκαιρι ζεσταινομαι πολυ..ο υπερηχος ειναι φυσιολογικος

Kendra*
01-07-12, 15:04
γεια σας κοριτσια.εδω και κατι μηνες προσπαθω να καταλαβω αν εχω θυροειδη.στις αρχικες εξετασεις η tsh ηταν λιγο ανεβασμενη καπου στο 5.λεει ο γιατρος δεν χρειαζεται χαπια και την ξανακοιταμε.την δευτερη φορα ηταν tsh και t3 ανεβασμενες.λεει ο γιατρος οτι για να ανεβηκε η t3 λογικα θα πεσει η tsh.την τριτη φορα ηταν ολες φυσιολογικες και την τεταρτη φορα ηταν η τ3 λιγο ανεβασμενη.ο γιατρος λεει δεν χρειαζεται χαπια.και τελικα δεν μπορω να καταλαβω αν εχω θυροειδη.απο σεπτεμβρη λεω να επισκεφτω τον ενδοκρινολογο στο παγκρατι για πιο ξεκαθαρες απαντησεις.αλλα μεχρι τοτε η εμπειρια σας τι λεει για ολα αυτα?να σημειωσω πως εχω ενα μονιμο φουσκωμα στην κοιλια,το βαρος μου ειναι φυσικολογικο αλλα δεν χανω κ ευκολα, εχω τριχοπτωση και ευαισθησια στον εκαστοτε καιρο,δλδ το χειμωνα κρυωνω πολυ και το καλοκαιρι ζεσταινομαι πολυ..ο υπερηχος ειναι φυσιολογικος
Γεια σου maria_tweety!Κατά τη γνώμη μου σίγουρα χρειάζεται κάποια ρύθμιση ο θυροειδής σου,δεν μπορεί να ανεβοκατεβαίνουν έτσι οι τιμές.Εγώ έχω θυροειδή από 9 χρονών ή τουλάχιστον τότε το ανακαλύψαμε...Να πας οπωσδήποτε σε ένα ενδοκρινολόγο,ειδικά αν κάνεις προσπάθειες για μωράκι!

ersa
09-07-12, 14:58
κορίτσια βρίσκομαι λίγες μέρες πριν την ωοληψια και μολις εκανα εξετάσεις για θυροειδη. Αν και τις είχα κανει πριν 1,5 χρονο και ηταν καλες, τώρα ειναι στα υψη. tsh 9,03, anti-TPO 1000 IU/MI, ANTI-TG 2229 IU/ML. Γνωριζετε καποιον καλο ενδοκρινολογο; Μενω επαεχια αλλα θα ερθω Αθηνα. Και τι να κανω με την εμβρυομεταφορά; Οσο σκεφτομαι οτι εφαγα τζαμπα τοσες ορμονες για να κανω δυο ωοθηλακια..Και μετα μας λενε να εμπιστευομαστε τους γιατρους γιατι ξερουν τη δουλεια τους. Η γυναικολογος μου το μονο που μου ελεγε ειναι γιατι να τρυπιεσαι συνεχεια.
Συγνωμη που σας κουρασα, καπου επρεπε να τα πω.

sofi@p
09-07-12, 15:13
κορίτσια βρίσκομαι λίγες μέρες πριν την ωοληψια και μολις εκανα εξετάσεις για θυροειδη. Αν και τις είχα κανει πριν 1,5 χρονο και ηταν καλες, τώρα ειναι στα υψη. tsh 9,03, anti-TPO 1000 IU/MI, ANTI-TG 2229 IU/ML. Γνωριζετε καποιον καλο ενδοκρινολογο; Μενω επαεχια αλλα θα ερθω Αθηνα. Και τι να κανω με την εμβρυομεταφορά; Οσο σκεφτομαι οτι εφαγα τζαμπα τοσες ορμονες για να κανω δυο ωοθηλακια..Και μετα μας λενε να εμπιστευομαστε τους γιατρους γιατι ξερουν τη δουλεια τους. Η γυναικολογος μου το μονο που μου ελεγε ειναι γιατι να τρυπιεσαι συνεχεια.
Συγνωμη που σας κουρασα, καπου επρεπε να τα πω.
εγώ για το θυρεοειδή μου πηγαίνω σε πολύ καλό ενδοκρινολόγο στο Παγκράτι. αν σε ενδιαφέρει η περιοχή πες μου να σου στείλω τα στοιχεία του.

ersa
09-07-12, 15:28
Σε ευχαριστω, θα περιμενω τα στοιχεια του. Ξερεις μηπως ασχολειται και με την υπογονιμοτητα, μια και προσπαθουμε πανω απο 2,5 χρονια.

zouzounaki12
23-07-12, 23:26
πριν απο 1 περιπου μηνα διαγνωσθηκα με υποκλινικο υποθυρεοειδισμο hashimoto. ειχα οριακα αυξημενο tsh και αυξημενα τα αντισωματα. η γιατρος μου εδωσε τ4 των 25 και μου ειπε να ξαναπαω σε κανενα μηνα. παρατηρησα ομως καποια συμπτωματα οπως ατονια-κοπωση και πεσμενη πιεση. δεν εχω παει ακομα στη γιατρο και γι αυτο ρωταω αν καποια απο εσας ειχε παρομοια συμπτωματα. πριν τη θεραπεια δεν παρατηρησα κατι, αλλα μετα την εναρξη της. στην αρχη σκεφτηκα μηπως φταιει η ζεστη. ομως τις τελευταιες μερες που εχει δροσισει ο καιρος το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει. λετε να ευθυνεται ο θυρεοειδης ή θ αρχισω να επισκεπτομαι και τιποτα καρδιολογους τωρα;;;;;; αυτο μου ελειπε!!!:twisted:

boy'smam
24-07-12, 00:02
Να παρεις τη γιατρο σου!Λογικα τα χαπια πρεπει να ρυθμιζουν τον θυρεοδη και οχι να τον απορθυθμιζουν!ισως χρειαστει να σου αλλαξει τη δοση

nantia!
09-08-12, 15:00
καλησπερα!!ειμαι καινουρια..πηρα αφορμη την επισκεψη μου στον ενδοκρινολογο και ειπα να γραφτω!!εχω υποθυρεοειδισμο TSH 7,30!!
προσπαθουμε για νινι λιγους μηνες αλλα ο γιατρος μου ειπε..πως με αυτο το θυρεοειδη πιθανον να εχω μεινει εγκυος και να εχω αποβαλλει!!Δεν μου ανεφερε τπτ ομως για το μελλον..θα κανω?πρεπει να περασει καιρος θεραπειας?ποσος καιρος?δεν μου ειπε τπτ!!Ανησυχω!!Ολες θελουμε ενα νινι!!Καταλαβαινετε πως νιωθω!!εσεις γνωριζεται κατι?:?:?:cry:

Christab83
09-08-12, 15:20
καλησπερα!!ειμαι καινουρια..πηρα αφορμη την επισκεψη μου στον ενδοκρινολογο και ειπα να γραφτω!!εχω υποθυρεοειδισμο TSH 7,30!!
προσπαθουμε για νινι λιγους μηνες αλλα ο γιατρος μου ειπε..πως με αυτο το θυρεοειδη πιθανον να εχω μεινει εγκυος και να εχω αποβαλλει!!Δεν μου ανεφερε τπτ ομως για το μελλον..θα κανω?πρεπει να περασει καιρος θεραπειας?ποσος καιρος?δεν μου ειπε τπτ!!Ανησυχω!!Ολες θελουμε ενα νινι!!Καταλαβαινετε πως νιωθω!!εσεις γνωριζεται κατι?:?:?:cry:

Να μην ανησυχείς καθόλου κοπέλα μου. Άπαξ και ρυθμιστεί ο θυροειδής σου θα μπορέσεις μια χαρά να μείνεις έγκυος! Απλά θα το παρακολουθείς τακτικά και καθ'όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης σου γιατί μπορεί να χρειαστεί ρύθμιση της δόσης που παίρνεις. Μην πανικοβάλλεσαι! Όλα θα πάνε καλά!

boy'smam
09-08-12, 15:49
Να μην ανησυχείς καθόλου κοπέλα μου. Άπαξ και ρυθμιστεί ο θυροειδής σου θα μπορέσεις μια χαρά να μείνεις έγκυος! Απλά θα το παρακολουθείς τακτικά και καθ'όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης σου γιατί μπορεί να χρειαστεί ρύθμιση της δόσης που παίρνεις. Μην πανικοβάλλεσαι! Όλα θα πάνε καλά!
Κι εγω αυτο ξερω.Μονο να ακους τον ενδοκρινολογο σου γιατι οι γυναικολογοι καμια φορα το παιζουν ξερολες

nantia!
13-08-12, 16:58
γνωριζεται ομως σε ποσο καιρο σταθεροποιειται?

χαρα80
13-08-12, 23:47
Καλησπέρα σας.

Γέννησα πριν απο 15 μήνες. Απο τότε προσπαθω να χασω τα κιλά της εγκυμοσυνης συν καποια που ειχα απο πριν αλλα μάταια. Πήγα έκανα εναν υπέρηχο στον θυρεοειδή μου και εδειξε μια ήπια ανομοιογενεια. ¨Εκανα και εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν φυσιολογικες. Πηγα σημερα σε ενδοκρινολογο ο οποιος ουτε καν καταδεχτηκε να κοιταξει τον υπερηχο και φυσικα δεν μπηκε σε κοπο να μου εξηγησει.
Καποιες φορες αισθανομαι αισθημα καυσου και πνιγμου στην περιοχη
Τα μαλλια μου πεφτουν τοσο ωστε να εχει κανει διαφανεια το κεφαλι μου σε ενα σημειο.
Με πιανει ανεξηγητα θυμός και μετα αισθανομαι τυψεις.
Νιωθω κουρασμενη συνεχεια.
Δεν μπορω να χασω βαρος παρολο που με παρακολουθουσε διατροφολογος και εκανα και ασκηση.
Εν τελει με εγκατελειψε ο διατροφολογος και μου ειπε να παω σε ενδοκρινολογο για τον θυρεοειδη μου. Τα ιδια μου ειπε και ο γυναικολογος. Μετα απο σημερα δεν ξερω τι να κανω. θα παω να επαναλαβω τις εξετασεις επειδη για το διαγνωστικο αυτο δεν ακουσα τα καλυτερα λογια αλλα τα εμαθα κατοπιν εορτης.

Σας παρακαλω εαν γνωριζεται πειτε μου τι σημαινει αυτο το ηπια ανομοιογενεια θυρεοειδους.
Και ακομα μια ερωτηση. Πως εξεταζει ενας ενδοκρινολογος?
αυτος που πηγα οταν του εδωσα τον υπερηχο τον κρατησε χωρις να τον κοιταξει και τον αφησε διπλα του σε εναν σωρο απο χαρτια και μου ειπε δεν εχεις τιποτα αφου οι εξετασεις αιματος ειναι καλες.

foten
29-08-12, 10:35
Καλησπέρα σας.

Γέννησα πριν απο 15 μήνες. Απο τότε προσπαθω να χασω τα κιλά της εγκυμοσυνης συν καποια που ειχα απο πριν αλλα μάταια. Πήγα έκανα εναν υπέρηχο στον θυρεοειδή μου και εδειξε μια ήπια ανομοιογενεια. ¨Εκανα και εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν φυσιολογικες. Πηγα σημερα σε ενδοκρινολογο ο οποιος ουτε καν καταδεχτηκε να κοιταξει τον υπερηχο και φυσικα δεν μπηκε σε κοπο να μου εξηγησει.
Καποιες φορες αισθανομαι αισθημα καυσου και πνιγμου στην περιοχη
Τα μαλλια μου πεφτουν τοσο ωστε να εχει κανει διαφανεια το κεφαλι μου σε ενα σημειο.
Με πιανει ανεξηγητα θυμός και μετα αισθανομαι τυψεις.
Νιωθω κουρασμενη συνεχεια.
Δεν μπορω να χασω βαρος παρολο που με παρακολουθουσε διατροφολογος και εκανα και ασκηση.
Εν τελει με εγκατελειψε ο διατροφολογος και μου ειπε να παω σε ενδοκρινολογο για τον θυρεοειδη μου. Τα ιδια μου ειπε και ο γυναικολογος. Μετα απο σημερα δεν ξερω τι να κανω. θα παω να επαναλαβω τις εξετασεις επειδη για το διαγνωστικο αυτο δεν ακουσα τα καλυτερα λογια αλλα τα εμαθα κατοπιν εορτης.

Σας παρακαλω εαν γνωριζεται πειτε μου τι σημαινει αυτο το ηπια ανομοιογενεια θυρεοειδους.
Και ακομα μια ερωτηση. Πως εξεταζει ενας ενδοκρινολογος?
αυτος που πηγα οταν του εδωσα τον υπερηχο τον κρατησε χωρις να τον κοιταξει και τον αφησε διπλα του σε εναν σωρο απο χαρτια και μου ειπε δεν εχεις τιποτα αφου οι εξετασεις αιματος ειναι καλες.

Να πας σε άλλον ενδοκρινολόγο . Το αίσθημα του καύσου το έχω κι εγώ κι έχω αρρυθμιστο θυρεοειδή .Ωστόσο εγώ σε αυτήν την φάση έχω παρουσιάσει υπερθυρεοειδισμό , αλλά δεν νομίζω οτι έχει σχέση . Όλα όσα περιγράφεις πάντως είναι συμπτώματα της γενικότερης ασθένειας.

nantia!
09-09-12, 19:14
Καλησπερα..γνωριζει καποια-ος απο εσας να μου πει σε ποσο χρνικο διαστημα σταθερπιειτε η TSH ? Εχω 7.30 και κανω θεραπεια..

i want to be mama
17-09-12, 16:57
Καλησπέρα!

Είμαι έγκυος και στον προγεννητικό είχα και τις καθιερωμένες εξετάσεις θυρεοειδή.

Η TSH μου ήταν 2.90 με φυσιολογικές τιμές 0.27-4.20.

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι την ήθελε στο 2.50 και με παραπέμπει σε ενδοκρινολόγο.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα παρόμοια κατάσταση;;

Από την στιγμή που είμαι εντός φυσιολογικών ορίων πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο;:?::?::?::?:

chrimai
17-09-12, 17:13
εγώ στον προγεννητικό της 2ης εγκυμοσύνης
είχα 3,18 με όριο 4,7 νομίζω
αλλά παρόλα αυτά με ξεκίνησαν χάπάκι Τ4 των 50......

οι ενδοκρινολόγοι θέλουν την tsh γύρω στο 1 - 1,5 ιδανικά.....

chrimai
17-09-12, 17:27
χαρα80
ένας καλός ενδοκρινολόγος
ζητάει και κοιτάει τον υπέρηχο θυροειδούς
σε συνδυασμό με τους δείκτες του θυροειδή
και τα αντισώματα θυροειδούς anti-tg και anti-tro

και σε ψηλαφίζει στο σημείο του θυροειδή για εντοπισμό όζων

μετά βγάζει το πόρισμα του

εγώ που έχω ανοιμοιογένεια μου είπαν ότι δείχνει προδιάθεση
επίσης έχω και αντισώματα anti-tro
αλλά μόνο όταν ανέβηκε η tsh μου έδωσαν χαπάκι

κάποιοι πέρνουν και με καλές τιμές στους δείκτες
αν έχουν όζους...

εξαρτάται από το γιατρό

εχώ κληρονομικότητα από το σόι της μαμάς
που έχουν όλοι
και το τσέκαρα διεξόδικα τόσα χρόνια
μόλις πάτησα τα 30 βγήκε και σε μένα.....
ενώ πιο πριν όλες οι εξετάσεις έβγαιναν καθαρές

μετά την πρώτη εγκυμοσύνη ξεκίνησε η υπολειτουργία
ανέβηκε η tsh και υπέρηχος που ήταν πάντα καθαρός
έβγαλε ανομοιογένεια....

Αναστασια Μ
02-11-12, 16:48
κοριτσια μηπως μπορει ν με βοηθησει καμια με τις τιμες

------------------------------------ φτ
tsh 75,48 -------------------------------- 0,27-4,7
ft4 0,38 --------------------------------- 0,93-1,7
ft3 2,4 --------------------------------------2-4,4
anti-tpo 141 ----------------------------------< 12
anti-TG 106 ---------------------------------- <20

εκανα κ υπερηχο κ βρηκε οτι εχω οζους ,κυστες κ φλεγμονη

κ σπινθηρογραφημα κ το οποιο γραφει

Παρατηρειται μικρου βαθμου αυξηση των οριων του αδενα με διαχυτα ανομοιογενη και σχετικα εντονη προσληψη του ραδιοφαρμακου

χωρις σαφη περιγραφη οζου

τωρα θ απαω την αλλη Τεταρτη στον γιατρο ν τ δει αλλα μεχρι ν παω η αγωνια στα υψη

Λαΐδα
02-11-12, 17:09
Τι να σου πουμε?? δεν ειναι καλες οι εξετασεις.....πρεπει να δεις αμεσα ενδοκρινολογο.
Τ4 θα σου δωσει και θα το παρακολουθεις. Οι οζοι ειναι μεγαλοι?? Αν ναι, ισως κανεις παρακεντηση.

Αναστασια Μ
15-11-12, 12:31
τελικα οντως τ4 μου εδωσε
ενα μηνα θα παιρνω των 50 και ενα μηνα των 75
αρχες του χρονου θα ξανακανω εξέταση

Λαΐδα
15-11-12, 13:32
θα χασεις και κιλακια τωρα...εκμεταλλευσου το αν εχεις παραπανισια με μια καλη διατροφη ;)

maria_tweety
18-11-12, 22:33
γεια σας..να ρωτησω κατι που με βασανιζει,μπορει και αδικα βεβαια.το σεπτεμβρη εκανα εξετασεις θυροειδη και η tsh ηταν 2.τωρα εκανα παλι και η tsh ειναι 3,82.αυτες εν τω μεταξυ μου τις εγραψε δερματολογος λογω τριχοπτωσης και μου ειπε να παω σε ενδοκρινολογο γιατι το 3,82 ειναι κοντα στο πανω οριο,το οποιο ειναι 4,2.αυτη δεν ηξερε να μου πει κατι παραπανω.και θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος απο εσας ,ειναι φυσικολογικη αυτη η αυξηση της tsh,παρολο που ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια?δηλαδη μπορει σε διαστημα 2 μηνων να εμφανιζει τετοιες μεταβολες?ή οποιος δεν εχει προβλημα με το θυροειδη του η tsh του ειναι γενικα σταθερη γυρω απο καποιο νουμερο?να σημειωσω οτι οι αλλες ορμονες ειναι οκ οπως και τα αντισωματα.

Λαΐδα
18-11-12, 23:16
ειναι στα φυσιολογικα αλλα δεν ειναι ιδανικο....και σε συνδυασμο οτι χανεις μαλια ( ενδεξη υποθυρεοειδισμου) νομιζω οτι θα επρεπε να σου δωσει Τ4

maria_tweety
18-11-12, 23:23
ειναι στα φυσιολογικα αλλα δεν ειναι ιδανικο....και σε συνδυασμο οτι χανεις μαλια ( ενδεξη υποθυρεοειδισμου) νομιζω οτι θα επρεπε να σου δωσει Τ4

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.η αληθεια ειναι οτι αν πρεπει να παρω χαπι θα ηταν ανακουφιση για μενα με την εννοια οτι δεν μπορω να βρω την αιτια τριχοπτωσης,αλλα αν αυτη ειναι ο θυροειδης με ενα χαπι θα βρω την ησυχια μου.εχω κουραστει τοσους μηνες να κανω εξετασεις γι αυτο το θεμα.τετοιες μεταβολες στον θυροειδη ειχα κ πιο παλια αλλα τοτε επαιρνα αντισυλληπτικα οποτε το απεδωσα εκει.τωρα ομως δεν παιρνω κανενα χαπι και μου φανηκε περιεργη τετοια αυξηση σε 2 μηνες.

kikitsamou
20-11-12, 23:06
γεια σας και απο μενα . θελω να κανω μεσοθεραπεια στο προσωπο και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κυνδινος για το θυροειδη μου. εχω υποθειροηδισμο χασιμοτο. ρωτησα την ενδοκρινολογο και μου ειπε πως δεν γνωριζει την μεσοθεραπεια αλλα δεν νομιζω να εχεισ προβλημα. τι γνωμη εχετε? τι να κανω?