PDA

Επιστροφή στο Forum : πυρετος λογω εμβολιου?

lenaki
17-11-08, 00:27
αυριο θα παω την μπεμπα μου για το πρωτο της εμβολιο...
ειμαι αγχωμενη αρκετα...θα τον χτυπησω τον γιατρο αν την πονεσει πολυ :)

εσας ανεβασαν πυρετο τα μωρα σας μετα το πρωτο τους εμβολιο???

αν ναι ,τοτε ποσο υψηλο??

κ ποσο κρατησε???

κ τη κανατε???

ΜΑΡΤΗΑ
17-11-08, 00:31
ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ 6 ΕΜΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΥΡΕΤΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΜΟΥΡΜΟΥΡΙΤΣΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ Κ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΛΕΠΤΟ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ :D :D

lenaki
17-11-08, 00:40
μου δινεις κουραγιο...
σε ευχαριστω πολυ! :lol:

ΤΙΤΗ
17-11-08, 00:44
σε φαντάζομαι να μη κοιμάσε το βράδυ σκεπτόμενη τη θα κάνεις στο γιατρο έτσι και το πονέσει, και αύριο όταν με το καλό πας να είσαι έτοιμη να τον βαρέσεις στο πρώτο κιχ του μωρου.καπως έτσι ειχα πάει και έγω και τελικά η μικρή μου περισσότερο εκνευρίστηκε γιατι την πασπάτευε.όταν είναι τόσο μικρά δεν καταλαβαίνουν και πολλα η δικια μου είναι 15 μηνών και έχει κανει μια φορά πυρετό δεν θυμάμαι σε ποιό.ο γιατρός θα σου πει αν είναι πιθανό να κάνει και τη πρέπει να κάνεις.αυτο που κάνω πάντα μετά το εμβόλιο είναι στο σημείο εκείνο να βάζω αλουμινόνερο για να μη πρήζεται.κάπου στα ιατρικά θέματα διάβασα για ένα αυτοκόλητο που μουδιάζει τη περιοχή για να μη πονάνε και λέγεται pads ή κάπως έτσι για ψάχτο και ρωτησέ τον

Diana Dee
17-11-08, 17:49
Κι εμας μας εκανε πυρετο στο πρωτο εμβολιο μεχρι 38.3,της δωσαμε 2 φορες depon και τελος! Η αληθεια ειναι οτι το εμβολιο γινεται γρηγορα και δεν το πολυκαταλαβαινουν. Εμενα εκλαψε λιγο,για κανα 2-3 λεπτακια δηλαδη. Αλλα γιατι θα την πας στο ιατρειο του τοσο μωρο και δεν ερχεται αυτος σπιτι? Με τοσα παιδακια αρρωστα εκει... :?
Μην ανησυχεις παντως τις περισσοτερες φορες δεν κανουν παρενεργειες τα εμβολια,ουτε που θα το θυμαται μετα απο λιγο! Εμας με πυρετο και ηταν μια χαρουλα! Μας γελαγε κιολας!

sofi-geo
17-11-08, 20:56
Εμείς πάντως κάναμε μέχρι τώρα 6-7 εμβόλια κια δεν ανέβασε ποτέ πυρετό. Φτου, φτου μην ματιάσω το μωράκι μου. Και ο γιατρός πάντως μάς είπε ότι κάποια είναι καινούργια και δεν προκαλούν πυρετό..

rani
17-11-08, 21:33
Ακομα κι αν ανεβασει πυρετο θα παρει σιροπι depon και θα πεσει....μην ανησυχεις.Εμενα ανεβασε 38 μισι και κρατησε μια μερα.Την εκανα δροσερο μπανιο + depon και ολα οκ :)

yiannaf
17-11-08, 23:22
Ο μικρός μου έκανε πυρετό στο πρωτο εμβόλιο. Έφτασε μέχρι 38,2 και κράτησε μισή μέρα. Πήραμε το ντεπονακι μας και όλα καλά :D Μην ανησυχεις. Δεν είναι απαραίτητο να κάνετε και εσείς πυρετό. Εξαρτάται απο το παιδί και ο εμβόλιο. Εμείς πχ πυρετό βάζουμε με το εξαπλό. Οτι άλλο έχουμε κάνει το έχουμε περάσει χαλαρά με λίγη γκρινίτσα :)

Doirrean
18-11-08, 21:52
Αχ! πόσο σε καταλαβαίνω... Το πρώτο εμβόλιο το σκεφτόμουν και ανησυχούσα μέρες πριν. :D
Ο μικρός μου έκανε δέκατα μέχρι 37,8 στο πρώτο εμβόλιο μόνο. Δεν του έδωσα τίποτα, μόνο δροσερό μπανάκι (γιατί έκανε και ζέστη) κράτησε μόνο 12 ώρες. Τώρα σε όσα έχουμε κάνει δεν καταλαβαίνει τίποτα :lol: Κλαίει 1-2 λεπτά στο ιατρείο και μετά παίζει και γελάει.

lenaki
18-11-08, 23:58
το καναμε κοριτσια....λιγο κλαματακι για ενα λεπτο,πυρετο ανεβασαμε 38,7
το καημενουλη,αναστεναζε...δεν ειχε δυναμη ουτε να κλαψει.
της εδωσα μια φορα depon κ περασε.

mama tou kostantinoulh
19-11-08, 09:38
Εμεις στο πρώτο μας εμβόλιο (5πλο) κάναμε πυρετό μέχρι 37,6 η γιατρός μας είπε να δώσουμε depon πάνω από 37,8 οπότε δεν χρειάστηκε αλλά σαν απειροι γονεις δεν κλεισαμε μάτι το πρωτο βράδυ γιατί δεν ξέραμε αν θα ξυπνήσει άμα κάνει πυρετό και φοβομασταν μήπως ξεφύγει πολύ ο τυχον πυρετος. έτσι ανα 2ωρο βάζαμε ξυπνητήρι και τον θερμομετρούσαμε. Αυτό το εμβόλιο πιο πολύ ταλαιπώρησε εμάς παρά το μωρό.
Αλήθεια τα μωρά σας πως αντιδρουν όταν έχουν πυρετό τη νυχτα? Ξυπνάνε οπότε το καταλαβαίνετε ή συνεχίζουν τον ύπνο τους?

http://ticker.7910.org/as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif (http://ticker.7910.org/eng)

http://ticker.7910.org/an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif (http://ticker.7910.org/eng)

Eleftheria
19-11-08, 10:28
Αυτό το εμβόλιο πιο πολύ ταλαιπώρησε εμάς παρά το μωρό.

Και μάλλον έτσι θα είναι!
Ναι, γιατί εγώ η έμπειρη (2 χρόνων μαμά), κοιμάμαι? Αν έχω υπόνοιες ή έχουνε πυρετό το απόγευμα, όλο το βράδυ βόλτες κάνω και κάθε τόσο ελέγχω.
Πάντως, για να ξυπνήσουν το βράδυ πρέπει κάτι να τα ενοχλεί, μόνο από πυρετό δεν μου έχουν ξυπνήσει.

KAT123
21-11-08, 19:06
Έμενα ούτε στό πρώτο το 5απλό ούτε και στο 2ο της ηπατιτιδας έκανε πυρετό. Μόνο ΓΚΡΙΝΙΑ, δεν του άρεσε τίποτα, ούτε το relax ούτε η κούνια όυτε και η αγκαλιά. Μια μέρα παιδευτήκαμε αλλά την επομένη ήμασταν αγγελουδάκια :D

MG
14-03-09, 13:16
γεια σας!...Υπαρχει περιπτωση μωρο να σηκωσει πυρετο μετα απο 13 μερες λογω εμβολίου?Δεν εχει αλλα συμπτωματα μονο πυρετο.Η γιατρος ειπε οτι περνα ιωσουλα αλλα μια φιλη μου επισημανε το εμβολιο γιατι λεει το δικο της ανεβαζε πυρετο μετα απο 15μερο λογτω εμβολιου...Εχετε κατι υποψη?

vera
14-03-09, 13:40
Ti εμβολιο κανατε? Το ιδιο εκανε και η φιλη σου?

MG
14-03-09, 13:43
καναμε για ηπατιτιδα στις 27/2 7μ το μωρο, σε κανενα αλλο εμβολιο δενεχει παρουσιασει συμπτωματα.σε κουβεντα που εκανα με φιλη μου ειπε αυτο που εγραψα παραπανω, ειπα να το τσεκαρω λοιπον :)

liarena
14-03-09, 15:49
απο οσο ξερω εγω απο τα παιδια μου μονο στο ιλαρας μου ειχε πει οτι μπορει να παρουσιασει πυρετο μετα το δεκαημερο!!!ιωσουλα θα ειναι !!!!περαστικα σας και φιλακια

maanton
15-03-09, 00:23
γεια σας!...Υπαρχει περιπτωση μωρο να σηκωσει πυρετο μετα απο 13 μερες λογω εμβολίου?Δεν εχει αλλα συμπτωματα μονο πυρετο.Η γιατρος ειπε οτι περνα ιωσουλα αλλα μια φιλη μου επισημανε το εμβολιο γιατι λεει το δικο της ανεβαζε πυρετο μετα απο 15μερο λογτω εμβολιου...Εχετε κατι υποψη?
Μου συνέβη μιά φορά (δυστυχώς δε θυμάμαι ποιο εμβόλιο ήταν) το παιδί μετά από 7 ημέρες παρουσίασε υψηλό πυρετό 39,5 - 40. Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν από το εμβόλιο και μου συνιστούσε χλιαρά μπανάκια και αντιπυρετικά. Την τρίτη όμως μέρα, δεν μπορούσε άλλο να με καθησυχάσει και έτσι βούτηξα το μικρό και πήγα στο παίδων όπου αποφάνθηκαν ότι το εμβόλιο είναι άσχετο και ότι είχε αμυγδαλές.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το ένστικτο της μάνας είναι αλάνθαστο και όταν δεν μας πείθει η όποια διάγνωση θα πρέπει να παίρνουμε και δεύτερη γνώμη.
Πρόκειται για τα αγγελούδια μας και καλύτερα να είμαστε σίγουρες...Στο κάτω κάτω και οι γιατροί άνθρωποι είναι και είναι πιθανόν να κάνουν λάθος.

MG
16-03-09, 13:06
καλημερα σας!...7.5μ η μικρη, η πρωτη μας ιωση.Φανηκε η απειρια μας, τα χω παιξει! Η μικρη ανεβαζε μεχρι 39,5 και δεν την επαιρνα χαμπαρι.Η γιατρος μου ειπε να δινω 5cc αντιπυρετικο και γω επαιρνα την 5ml συριγγα και μετρουσα 5 γραμμουλες...!!!

maanton
16-03-09, 17:05
1cc δεν είναι 1ml; :roll: :roll:

MG
16-03-09, 19:01
ΝΑΙ 1CC=1ML....ΚΑΙ ΓΩ ΝΟΜΙΣΑ ΟΤΙ ΤΟ CC ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ML ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΒΛΑΚΕΙΑ...ΑΣΕ!ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
21-11-09, 15:49
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΕΝΤΑΠΛΟ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΗΧΟ ΤΥΠΟΥ ΖΟΥΜΠΟΥΛΙΑ ( ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ...) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΟΥΤΕ ΠΥΡΕΤΟ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΟΜΩΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΡΙΝΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΧΟΡΗΓΗΣΕ APOTEL (4 ΣΤΑΓΟΝΙΤΣΕΣ ΑΝΑ 6 ΩΡΕΣ) ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΑΚΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ ΑΝΑ 4-5 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ 48 ΩΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΒΑΣΕΙ ΠΥΡΕΤΟΥΛΙ .ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΗ ΜΑΝΟΥΛΑ 2 ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΥΡΕΤΟ Η ΓΡΙΝΑ ΣΤΟ 2 ΠΡΩΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΤΟΤΕ ΟΣΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Dimitra83
21-11-09, 18:35
τα παιδια μου εχουν κανει ολα τα εμβολια.οταν γινουν 5μισι χρονων εχουμε τα επαναληπτικα.η κορη μου 2 φορες εκανε 38 πυρετο κ ο γιος μου καμια.οι παιδιατροι εδω στη γερμανια παντως λενε πως απαγορευεται το μπανιο για 24 ωρες μετα το εμβολιο.δε ξερω ομως γιατι

roulaki71
21-11-09, 18:48
Εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι τα εμβολια δεν κανουν πλεον πυρετο οπως καποτε και πραγματι δεν εκανε ως τωρα.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ1979
21-11-09, 18:53
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟ, ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΠΥΡΕΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ ΚΑΤΙ ΔΕΚΑΤΑ, ΜΕΧΡΙ 37,1, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

oikat
21-11-09, 19:55
οι παιδιατροι εδω στη γερμανια παντως λενε πως απαγορευεται το μπανιο για 24 ωρες μετα το εμβολιο.δε ξερω ομως γιατι

μέχρι τώρα ούτε πυρετό ούτε τίποτα....

είμαι περιεργη γιατί ν'απαγορεύεται το μπάνιο. Μπορείς να το ρωτήσεις και να μας πεις;

Dimitra83
21-11-09, 20:11
βασικα οι γιατροι εδω λενε οτι απαγορευεται να πεσει νερο στο σημειο που εγινε το εμβολιογια 24 ωρες.θα ρωτησω οταν ξαναπαω στον παιδιατρο.

oikat
21-11-09, 20:37
άσχετο αλλά στον παιδοδοντίατρο όλα καλά με τις αντιδράσεις των μικρών;

Dimitra83
21-11-09, 20:48
α ναι μια χαρα.τους υποσχεθηκε δωρο κ εκατσαν σουζα:mrgreen: ολα οκ με τα δοντια ευτυχως.τους εδωσε μετα ενα δαχτυλιδι στην μεγαλη κ ενα καθρευτακι ,απο αυτα που εξεταζουν οι οδοντιατροι τα δοντια, στον μικρο:p:p:p

oikat
21-11-09, 20:52
α ναι μια χαρα.τους υποσχεθηκε δωρο κ εκατσαν σουζα:mrgreen: ολα οκ με τα δοντια ευτυχως.τους εδωσε μετα ενα δαχτυλιδι στην μεγαλη κ ενα καθρευτακι ,απο αυτα που εξεταζουν οι οδοντιατροι τα δοντια, στον μικρο:p:p:p

πολυ ωραια! μπραβο σας.

Πενιώ
21-11-09, 20:54
39.5 η μια και 38 η αλλη! και στα 3 εμβολια που καναμε! depon και χλυαρα μπανια και κομπρεσες με λευκο ξυδι αραιωμενο με νερο. ενα 24 ωρο κραταει, στο οποιο βεβαια χανω καθε φορα 2 χρονια απο την ζωη μου..

sweet_february
21-11-09, 22:25
Ουτε εμεις εχουμε ανεβασει πυρετο στα εμβολια, παρ' ολο που -δυστυχως- τον εχουμε στο τσεπακι! Παντως δεν εκανε, απλα ειχε λιγη γκρινια!
Και θελω κι εγω να ρωτησω οπως η μαμα του Κωνσταντινουλη πως καταλαβαινουμε αν το βραδυ ανεβασει πυρετο? Ειναι αδυνατο να της βαλω θερμομετρο τωρα που -λογω θερμοκρασιας- την ντυνω με μακρυμανικα πυζαμακια.. Ειναι σιγουρο πως θα την ξυπνησω! Τι κανουμε λοιπον?? :roll: :roll:

Dimitra83
21-11-09, 22:36
φαιη μου υπαρχουν ειδικα θερμομετρα που τα ακουμπας στο μετωπο κ σε λιγα δευτερα σου βγαζουν τη θερμοκρασια.