PDA

Επιστροφή στο Forum : εχετε αποριες???....KINDER... :)

Σελίδες : 1 [2]

elin
03-04-09, 08:11
KINDER μου καλημέρα.

κ πάλι πολλά ευχαριστώ που απαντάς σε όλες μας, είναι πολύ διαφωτιστικά όλα αυτά!

Μήπως έπεσε στην αντίληψή σου ένα πμ που σου είχα στείλει Τετάρτη;

KINDER
03-04-09, 08:16
Kinder μου σε ευχαριστω πολυ!Δεν εχουμε ξαναμιλησει μαζι αλλα σας διαβαζω ολες τακτικα.Να σε ρωτησω κ εγω κατι?Θα παρω τηλ.το γιατρο σημερα να τον ενημερωσω γιατι τα χω κ γω χαμενα ηταν ξαφνικο εκανα 2 τεστ και ηταν θετικα.Ελεγα να κανω μια χοριακη σημερα αλλα μηπως πρεπει να περιμενω λιγακι να περασει η μερα καθυστερησης?Θα αδιαθετουσα 5 Απριλιου 28 μερες κυκλο σχετικα σταθερο μηπως να παω μετα τις 5?Επισης αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εχω ζωακια σπιτι και μεσα στο σπιτι και απεξω στον κηπο.Στο σπιτι εχω εναν γατο 9 χρονων δεν ειναι εμβολιασμενος μου χε πει κτηνιατρος πως δεν χρειαζεται γιατι δεν εχει βγει ποτε του εξω.Στον κηπο δυο σκυλια εμβολιασμενα.Μηπως με τις ακαθαρσιες του γατου παθω τιποτα?Να κανω εξετασεις για τοξοπλασμωση κτλ.?Να τον κρατησω η καλου κακου να τον παω στη μαμα μου σκεφτομαι.Μπορει εαν εχω ανοσια να τον κρατησω η παλι θα παιζει προβλημα?Αν μπορεσεις πες μου κ συ μια γνωμη.Σε ευχαριστω εκ των προτερων.!!
Υ.Γ το ιδιο μην.το εγραψα στο τοπικ με την συχνοουρια σαν συμπτωμα εγκυμοσυνης γιατι μπερδευτηκα.Οτι να ναι κανω δεν εχω τωρα το μυαλο μου... :lol: :lol:

Καλημερα γλυκια μου εγγυουλα! :D

Εφοσον τα τεστ εγκυμοσυνης ειναι θετικα, τοτε σιγουρα και η χοριακη θα ειναι θετικη, αλλα πιθανον χαμηλη.
Στη θεση σου θα περιμενα 2-3 μερες, για να αξιολογησω καλυτερα την τιμη της ορμονης (πχ να εχει γινει σιγουρα τριψηφια).
Αν δεν κρατιεσαι βεβαια μπορεις να πας και αμεσα!

Σχετικα με τον γατουλη...
Κατ'αρχας μπραβο σου που εισαι φιλοζωη!

Εννοειται πως θα κανεις εξεταση για αντισωματα τοξοπλασμωσης, για να δεις αν εχεις ανοσια (δηλ. θετικα IgG αντισωματα), πραγμα αρκετα πιθανο στην περιπτωση σου.

Αν εχεις ανοσια, η πιθανοτητα επαναμολυνσης θεωρειται πολυ μικρη.
Παντως, σπανιως, η νοσος μπορει και να αναζωπυρωθει, ενω εχεις νοσησει πολυ παλαιοτερα.

Σε περιπτωση που δεν εισαι ανοσοποιημενη ,το σωστο θα ηταν να κανεις την εξεταση καθε μηνα της κυησης, καθως και για τον ιο CMV.
Δυστυχως, καποιοι συναδελφοι παρακαμπτουν αυτον τον συστηματικο ελεγχο, με πολυ ασχημες ,καποιες φορες, συνεπειες.

Οι γάτες αποβάλουν τις ωοκύστεις με το τοξόπλασμα στα κόπρανά τους ,έτσι αυτο μεταφερεται και στο τρίχωμα και το στόμα της μολυσμένης γάτας.
Το παράσιτο μεταδίδεται επίσης όταν καταναλωθεί ωμό ή μισοψημένο μολυσμένο κρέας ή απλυτα λαχανικα (προσοχη στις πρασινες σαλατες των εστιατοριων).
Υποτιθεται πως οι οικοσιτες γατες, που δεν εχουν καταναλωσει ποτε ωμο κρεας, δεν αποβαλλουν το παρασιτο -ομως μ'αυτα δε μπορει να ειναι κανεις σιγουρος.
Εννοειται πως δεν πρεπει να ερχεσαι καθολου σ'επαφη με το χωμα και της ακαθαρσιες του ζωου.

Σε σχεση με αυτο το θεμα, θα πρεπει να γινει συζητηση με το γιατρο σου, καθως η τοξοπλασμωση ειναι μια δυνητικα πολυ επικινδυνη λοιμωξη για το εμβρυο.
Το καλο ειναι πως υπαρχει και η εναλλακτικη να τον κρατησει η μαμα σου για καποιο διαστημα.

Και παλι συγχαρητηρια!
Πολλα Φιλια! :D

KINDER
03-04-09, 08:21
KINDER μου καλημέρα.

κ πάλι πολλά ευχαριστώ που απαντάς σε όλες μας, είναι πολύ διαφωτιστικά όλα αυτά!

Μήπως έπεσε στην αντίληψή σου ένα πμ που σου είχα στείλει Τετάρτη;

Καλημερα Ελινακι! :D
Ναι, το ελαβα το μηνυμα σου.
Θα σου απαντησω σιγουρα εντος της ημερας -εδωσα μια σχετικη προτεραιοτητα στις αποριες που διατυπωθηκαν στο τοπικ, γιατι ειχαν μαζευτει αρκετες.
Φιλια!

elin
03-04-09, 08:33
KINDER μου όποτε μπορέσεις, απλά εγώ μερικές φορές δεν προσέχω καν τα πμ :shock: (γκάβακας γαρ από την κούραση :lol: ) κ απλά ήθελα να σου πω ότι σου έστειλα πμ.

(άσε που το έστειλα πρωταπριλιά-όχι δεν ήταν στο πνεύμα της ημέρας!)

Κ πάλι ευχαριστώ.

Γλύκα
03-04-09, 09:19
KINDER μου δε θέλω να σε ρωτήσω κάτι(!) απλά να σου πω ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ που είσαι πάντα τόσο γλυκιά και απόλυτα κατατοπιστική.
Σ' ευχαριστούμε!!(και σένα συμπάσχουσα nikijo σ' ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία να ανοίξεις αυτό το τόπικ!)
Φιλάκια, καλημέρα!!

Eleonora2
03-04-09, 09:53
Καλησπέρα σε όλες!!!!

Η Γλύκα με διαφώτισε για το site σου KINDER!!! :lol:
καλό!!!!!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι!

την 12η μέρα έκανα ωορρηξία το είδαμε και στον υπέρηχο την 13η ημέρα.
Την 17η-18-19-20η ημέρα έίχα κάτι καφέ σημάδια που μου λέρωναν το εσώρουχό μου. σαν τα καφέ του τελειώματος της περιόδου.μετά την 20η κόπηκαν μαχαίρι.

Τι να σημαίνει?
γιατί είναι 4 μέρες μετά την ωορρηξία για να πω ότι είναι συμπτώματα ωορρηξίας.

Μήπως είναι κάτι ορμονικό???
Θα πάρω τον γιατρό μου βέβαια απλά περιμένω να του τηλ όσο πλησιάζουν και οι μέρες που είναι να αδιαθετήσω!!! Για να μην τον ζαλίζω..

KINDER TA ΦΩΤΑ ΣΟΥ PLEASE!!!!!!!!

Ελεονορα μου,
κατ'αρχην υπαρχει περιπτωση το λιγο,αυτο, αιματακι να οφειλεται σε εγκυμοσυνη, καθως στη φαση της εμφυτευσης, που συμβαινει 5-10 μερες μετα τη γονιμοποιηση, παρατηρειται καποιες φορες μια ροζ ή καφετια εκκριση.
Οι μερες παντως ταιριαζουν!

Αλλη περιπτωση ειναι η μεσοκυκλια σταγονοειδης ,αυτη, αιμορροια να σχετιζεται με καποιο ορμονικο προβλημα, πχ αυξηση προλακτινης.
Αν θεωρηθει πως υπαρχει τετοια πιθανοτητα, θα σου ζητηθει ο σχετικος πληρης ορμονικος ελεγχος.

Επισης, παντα υπαρχει το ενδεχομενο μια μικρης εντασης αιμορραγια να οφειλεται σε καποιον μικροτραυματισμο του κολπου ή του τραχηλου, πχ κατα τη διαρκεια του σεξ, ή καποιου γυναικολογικου χειρισμου.

Σπανιοτερα αιτια ειναι η παρουσια καποιου ιομυωματος ή ενδομητριωσης κλπ.

Τελος, μικρης εντασης αιμορραγια μπορει να οφειλεται σε καποια τοπικη βλαβη του τραχηλου.
Τεστ Παπ εχεις κανει προσφατα (μεσα στο τελευταιο ετος)?

Σε φιλω. :D

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. :lol:

ΤΕΣΤ ΠΑΠ έκανα το Ιανουάριο 2009 όταν ξεκίνησα με τον γιατρό τις προσπάθειες. Μου είπε όλα καλά εκτός από το ότι έχω αν θυμάμαι καλά ήπεια τραχυλίτιδα όχι πάντως κάτι σημαντικό δεν μου είχε δώσει καμιά θεραπεία. Παίζει αυτό κάποιο ρόλο????
Να κάνω μήπως κάποιες ορμονικές εξετάσεις πάλι?? (τελευταίες ήταν Νοέμβριος 2008) ή να κοιτάξω μεμονωμένα κάποιες συγκεκριμένες μόνο ορμόνες που μπορεί να έχουν αποσυντονιστεί???? όπως π.χ. προλακτίνη (τελευταία μέτρηση ήταν τιμή 25)
Βέβαια ο γιατρός μου που τον ρωτάω να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος μου λέει όχι!!!

ΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ??????? :wink:

VASSO96
03-04-09, 09:56
kinder ,
ευχαριστω παλυ για την απαντηση!καλου κακου πηγα σημερα πρωι πρωι και την εκανα την ca125 (21 μερα του κυκλου μου).

και παλυ ευχαριστω

Eleonora2
03-04-09, 10:04
Τρεις με τεσσερις μερες πριν την ωορρηξια παρατηρειται αλλαγη της υφης της κολπικης εκκρισης, η οποια γινεται διαυγης, ελαστικη, σαν "ασπραδι αυγου" ή μυξα (σορι... :? ).
Η εκκριση ,τις επομενες μερες, αυξανει προοδευτικα σε ποσοτητα και κορυφωνεται λιγο πριν την ωορρηξια.
Πολλες φορες αντιλαμβανεται κανεις μονο 1-2 μερες εκκρισης.
Μετα την ωορρηξια παρατηρειται μια πιο θολη και λιγοτερο ελαστικη εκκριση.

Kinder μου συγνώμη αλλά αν εχουμε μέρα παρά μέρα επαφή τις επίμαχες μέρες του κύκλου μας πώς θα καταλάβουμε την αλλαγή των υγρών δεδομένου ότι μέσα μας μένει σπέρμα και το βγάζει καθημερινά ο οργανισμός μας????
Αυτό πραγματικά με μπερδεύει...
Εγώ όταν αρχίζω να έχω διάφανα υγρά ξεκινάω επαφές μέρα παρα μέρα αλλά ποτέ δεν καταλαβαίνω τα υγρά λίγες ώρες πριν την ωορρηξία γιατι ήδη έχω υγρα.... :oops: χχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Φιλάκια

SASSY78
03-04-09, 10:17
Kinder μου καλη σου μερα και πολλα πολλα συγχαρητηρια για τη βοηθεια που προσφερεις με τοση μεγαλη χαρα σε οσες κοπελες το εχουν αναγκη.Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να σε ρωτησω κατι γιατι πλεον εχω μπερδευτει λιγακι.Προσπαθουμε με τον αντρα μου 8 μηνες περιπου για παιδακι και πριν 2 μηνες εκανα μια σαλπιγγογραφια εγω κι ενα σπερμοδιαγραμμα ο αντρας μου για να δουμε που βρισκομαστε.Στο σπερμοδιαγραμμα ειναι ολα οκ.Στη σαλπιγγογραφια ομως βρεθηκαν περικωδωνικες συμφυσεις αμφω.Ικανοποιητικη διαβατοτητα στη δεξια πιο περιοριμενη στην αριστερη.Ο γυναικολογος που πηγα μου ειπε πως οι πιθανοτητες φυσιολογικης συλληψης ειναι πολυ πολυ περιορισμενες εως μηδαμινες.Μου προτεινε ή λαπαροσκοπηση μηπως και μπορεσουν να διορθωσουν το θεμα των συμφυσεων χωρις ομως να μου εγγυηθει επιτυχια σε αυτο, ή εξωσωματικη.Οπως καταλαβαινεις επεσα απο τα συννεφα και γιαυτο πηγα και σε δευτερο γυναικολογο για να δω αν οντως ειναι ετσι οπως μου τα ελεγε.Ο δευτερος ομως μου ειπε πως η λυση της εξωσωματικης ειναι λιγο παρατραβηγμενη γιατι βλεπει διαβατοτητα στις σαλπιγγες και μας προτεινε για 2 μηνες ελευθερες επαφες τις ημερες τησ ωορρηξιας και αν δεν γινει τιποτα τον 3ο μηνα να παμε απο το γραφειο του να ελεγξουμε την ωορρηξια με υπερηχο για να δουμε κατα ποσο γινεται σωστα και αν χρειαστει να κανουμε καποιες ενεσεις για προκληση πολλαπλης.Το θεμα μου ειναι το εξης.Δεν ξερω αν πρεπει να κανω αυτο που μου ειπε για 2 μηνες γιατι φοβαμαι την περιπτωση του εξωμητριου.Εχω ακουσει για τις συμφυσεις οτι προκαλουν εξωμητριο.Η μηπως ειναι καλυτερα να κανω πρωτα τη λαπαροσκοπηση παρολο που δεν ξερω αν θα ειναι επιτυχης η επεμβαση αυτη
Και παλι σε ευχαριστουμε για την πολυτιμη βοηθεια σου καλη μου Κιnder :D

VASSO96
03-04-09, 10:17
ΚINDER , (ή κάποια κοπελα που έχει θέμα με θυροειδή)

μην με βρισεις που μου ρχονται μια μια στο μυαλο οι ερωτησεις....

εκανα εξετασεις για θυροειδη την 21 μερα του κυκλου.

TSH 2.15 φτ 0,27-4,2 μU/ML

T3 0,786 φτ 0,84-2,02 ng/ml

T4 5,13 φτ 5,13-14,06 μg/dl

απο βδομαδα θα κλεισω ραντεβου σε ενδοκρινολογο και τριτη πρωι θα κανω υπερηχο θυροειδη.

αλλα επειδη δεν κρατιεμαι σε ρωταω.....

μεχρι πριν απο 15 μερες επερνα cyclacur (εαν εχει σημασια )

τι μπορει να σημαινουν οι χαμηλες τιμες τ3 και τ4? δεν
εχω κανεναν στην οικογενεια με προβλημα ,οποτε μου ειναι
ενας τελειως αγνωστος τομεας .

Ελινα Ζ.
03-04-09, 10:20
ΚΙΝDER μου σε ευχαριστω πολυ πολυ κ εγω ετσι λεω να παω λιγο αργοτερα για τη χοριακη να περασουν οι μερες και να ανεβει.Οσο για τα ζωακια ναι ειμαστε φιλοζωοι και τα αγαπαμε πολυ.Στεναχωριεμαι που θα πρεπει να τον παω στη μαμα μου για λιγο καθως εχει και εκεινη εναν υπεροχο γερουλη σκυλακο 14 ετων και ο γατουλης μου θα περιοριστει στο σπιτι και θα χασει την ανεση του γιατι δεν ειναι φιλικος με αλλα ζωακια ενω ο καημενος ο γερουλης τους αγαπαει ολους! :D Αλλα δεν το ρισκαρω με τα κοπρανα κτλ γιατι εγω τα καθαριζω αυτα και δεν μπορω να μαι με το αγχος μονιμως.Θορηβηθηκα λιγακι γιατι εψαχνα σχετικα στο ιντερνετ και λεγαν πως αν εχεις προσβληθει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης(αρχη) υπαρχει θεμα διακοπης κυησης...Ψιλοαγχωθηκα και θελω να παω σημερα να κανω μια αιματολογικη να ξερω τι μου γινεται!!!

aimilia
03-04-09, 10:48
Καλημέρα! Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω ξανά για την σημαντική προσφορά σου σε όλες μας. Από τότε που έλυσες τις απορίες μου σχετικά με την παλίνδρομη που είχα σταμάτησα μα το σκέφτομαι κάθε μέρα. Νιώθω πραγματικά σαν να γύρισα επιτέλους σελίδα, το μόνο που περιμένω τώρα είναι να περάσει άλλος ένας μήνας!!:D

Κιντερούλα (μιας και μου δώσατε το δικαίωμα να ρωτάω ότι χαζό σκέφτομαι :D ) να ρωτήσω κάτι άσχετο και χαζό? Ο φούρνος μικροκυμάτων ... "βλάπτει σοβαρά την υγεία"?? Μου λένε πως όταν δουλεύει πρέπει να πηγαίνω τον μικρό σε άλλο δωμάτιο και πως σε περίπτωση εγκυμοσύνης ή αν σκοπεύω να μείνω έγκυος να πηγαίνω επίσης σε άλλο δωμάτιο.. Ξέρεις αν είναι αυτά υπερβολές ή αν ισχύουν πραγματικά??

και κάτι άλλο ... κατά τη διάρκεια της περιόδου επιτρέπονται οι επαφές :oops:?

Νατασούλα
03-04-09, 10:55
Kinder καλημέρα!!!!!!!!
Θα ήθελα αν και όποτε μπορείς να μου απαντήσεις σε κάτι πιο..... διαδικαστικό θα έλεγα. Άκουσα κάτι χθές και με έβαλε σε υποψίες.
Να σου πώ καταρχήν ότι είμαι 33 ετών και είμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών για μωράκι.
Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα......... επειδή έχω πολύ στενό κόλπο(μου το είπε μέχρι και ο γιατρός μου), ξεκινάμε την επαφή κάνοντας χρήση προφυλακτικού (έχουμε βρεί αυτόν τον τρόπο γιατί διαφορετικά είναι πολύ δύσκολο να συμβεί), το οποίο από ένα σημείο και μετά το βγάζουμε και ο σύντροφός μου εκσπερματώνει μέσα μου. Άκουσα λοιπόν ότι μερικά προφυλακτικά περιέχουν σπερματοκτόνο και τρόμαξα. Μήπως τελικά θα έπρεπε να βρούμε άλλον τρόπο και να ξεχάσουμε τα προφυλακτικά;
Σκέφτομαι μήπως το σπέρμα καταστρέφεται με όλα αυτά τα λιπαντικά και πιθανότατα σπερματοκτόνα; Ή απλά δεν έχει σημασία;
Άν γνωρίζεις κάτι και μπορείς να με βοηθήσεις, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!
Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

maryp
03-04-09, 10:59
KINDER πραγματικά είσαι αξιέπαινη! Μπράβο σου! Για την υπομονή σου, τις γνώσεις σου, την καλοσύνη σου!

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Η ενδομητρίωση (στην περίπτωσή μου ήταν 3ου βαθμού αν θυμάμαι καλά) θεραπεύεται?? Εγώ έκανα θεραπεία 6 μήνες με daronda και 6 μήνες μετά έμεινα έγκυος. Μετά τη γέννα, έμεινα έγκυος πάλι στους 10 μήνες. Υποτίθεται ότι τότε η ενδομητρίωση έχει "καταλαγιάσει" ύστερα από τόσες απουσίες κύκλου. Θεραπεύεται όμως? Εξαφανίζεται ποτέ ή θα με συνοδεύει ως την εμμηνόπαυση? Και αν δεν εξαφανίζεται... είναι επικίνδυνο αυτό??

Ευχαριστώ! :D

emmalene
03-04-09, 11:15
Δεν μπορεις να φανταστεις ΠΟΣΟ με ηρεμησες..Σε ευχαριστω πολυ Kinder μου.?Και εμενα παρολο το βαρυ ιστορικο πολυ γρηγορα μου φανηκε οτι τα ειπε περι εξωσωματικης...Τι στο καλο ολα τα οργανα καλα ΜΟΝΟ οι σαλπιγγες προβλημα...Σε ευχαριστω θα κανω και αλλες προσπαθειες και αν αποτυχω θα σκεφτω!χιλια ευχαριστω. :D :D

nikijo
03-04-09, 11:45
...κ εγω δημοσια να σου πω οτι μπηκες μεσα στην καρδια μου κ σιγουρα θα εισαι η πρωτη που θα μαθεις την εγκυμοσυνη μου!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D
(....αχ δεν το πιασα το υποννοουμενο βρε.... :roll: αν κ κατι υποψιαζομαι.... :wink: .... :idea: )
Πολλα πολλα φιλακια.....φιλεναδιτσα μου γλυκια!!!!!!! :D

nikijo
03-04-09, 11:59
Γλυκα σ ευχαριστω πολυ καλη μου αλλα....δεν εκανα κ τιποτα.... :oops:
...μια σκεψη ηταν για να μας βοηθησει μια καταπληκτικη γυναικα με τις ιδιες ανησυχιες με μας (αν κ τις απαντησεις τις ξερει :lol: )....που δεν εχει πολυ ελευθερο χρονο αλλα παρολαυτα απανταει σε ολες !!!!! :!: :!: :!:
...αφου να φανταστεις στην αρχη...στα εγκαινια του ιατρειου...αισθανθηκα ασχημα που τη φορτωσα με τοση δουλεια ....ΑΛΛΑ κ παλι με καθησυχασε!!!!!!

γι αυτο την αγαπαω ΤΟΣΟ!!!!!!!!!! :P

chris 81
03-04-09, 13:00
καλη μου Kinder περνω το θαρρος να σε ρωτησω για την αδερφούλα μου .

Εχει κανει 2 ημιτελης προσπαθειες για σπερματεχυνση και εχει αρχισει να ανησυχει για την γιατρο της οτι δεν το αντιμετοπιζει σωστα το θεμα της.Τα πραγματα εχουν ως εξης:

Στην πρωτη προσπαθεια η γιατρός την εκανε με φυσιολογικό κύκλο.
Την παρακολουθούσε την Πεμπτη ηταν το ωαριο 15χλ και της ειπε να παει την Δευτερα για σπερματεχυνση.Πηγαινει και ωαριο πουθενα ειχε σκασει.της λεει την επομενη φορα να κανουν με υποβοηθουμενο κυκλο για να μπορει να ελένξει τα ωαρια και να τα σκασει με φαρμακο.Μεχρι εδω οκ!
Περνει τις ενεσεις την παρακολουθεί και την παρασκευη υπάρχουν 3 ωαρια 16και 17χλ.
Της λεει την Δευτερα να παει να τα σκασουνε για να κανει την σπερματεχυνση.Παει την Δευτερα και ωαρια πουθενα ειχανε σκασει μονα τους.Της ειπε απλά οτι με εσενα θα σκίσω τα πτυχία μου και αυτο.
Τωρα θα παει γαι τριτη προσπαθεια παλι με φαρμακα αλλα ειναι πολύ προβληματισμένη!!!!
Φοβαται μηπως τα ωαρια δεν ωριμαζουν σωστα και πεφτουν για αυτο και ηθελα να σε ρωτησω αν εσενα σου φαινεται φυσιολογικό ολο αυτό.
Σε ευχαριστω πολύ περιμενω εαν γνωριζεις νεα σου.Συγνωμη που δεν τα περιγραφω πολύ ιατρικα αλλά δεν τα θυμαμαι τα φαρμακα που περνει!

Της ειπε απλά οτι με εσενα θα σκίσω τα πτυχία μου.
Και μονο απο αυτο, συμπεραινω πολλα...

Δε λες τετοιες κουβεντες σε εναν ανθρωπο που βρισκεται σε τοσο ευαισθητη και ευαλωτη θεση κι ερχεται σε σενα για να τον βοηθησεις!
Δημιουργουμε ενοχες για να καλυψουμε την ανεπαρκεια μας!
Ντροπη.

Επι του θεματος τωρα.

Η σωστη διαδικασια σπερματεγχυσης, ειτε γινεται σε φυσικο κυκλο, ειτε με διεγερση, προυποθετει τη χορηγηση pregnyl ή αναλογου σκευασματος, την καταλληλη στιγμη, ωστε να προγραμματιστει η διαδικασια (να στηθει το "ραντεβου" ωαριου-σπερματοζωαριων) και να υπαρχει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Επισης, η σωστη διαδικασια προυποθετει τη διενεργεια τουλαχιστον δυο υπερηχων πριν την προκληση ωορρηξιας, ωστε να υπολογιστει με ακριβεια ο ρυθμος αυξησης του ωοθυλακιου και να εκτιμηθει το ποτε πρεπει να γινει η ενεση.
Ειδικα σε περιπτωση φαρμακευτικης διεγερσης, αυτο ειναι ακομα πιο σημαντικο, γιατι εγκυμονει και ο κινδυνος συνδρομου υπερδιεγερσης.

Ορισμενοι (λιγοι ευτυχως) συναδελφοι παρακαμπτουν καποια απο τα παραπανω βηματα, πχ λογω αγνοιας, επιπολαιοτητας, υπερβολικης σιγουριας, ελλειψης χρονου, προσπαθειας να αποφυγουν τα ραντεβου που προκυπτουν μεσα στο Σ/Κ κλπ.

Ο μεσος ρυθμος αυξησης ενος ωοθυλακιου ειναι 1,4-1,6 mm/ ημερα (και ο μεγιστος ρυθμος= 1,9-2,0).
Ενα ωαριο συνηθως σκαει στα 20-22 mm και ,σε λιγοτερες περιπτωσεις, ενδεχεται να σκασει στα 23-24 mm.

Ας δουμε την πρωτη προσπαθεια, με τον φυσικο κυκλο...

Με 15mm ωοθυλακιο την Πεμπτη (και θεωρωντας το μεσο ρυθμο αυξησης, αφου αλλος υπερηχος δεν εγινε), ειναι λογικο πως τη Δευτερα το μεγεθος θα ηταν 15 + (4 Χ 1,5) =21 mm.
Συμφωνα με τα παραπανω, το ωαριο αυτο θα περιμενε κανεις να σκασει την Κυριακη ή τη Δευτερα (και πιο μικρη πιθανοτητα για Τριτη).

Η γιατρος θα επρεπε να κανει αλλον ενα υπερηχο στο διαστημα αυτο (ναι, το Σαββατο!) και φυσικα να προβλεψει την πολυ πιθανη περιπτωση το ωαριο να σκασει την Κυριακη ή τη Δευτερα το πρωι.
Για να μην πω πως το σωστο θα ηταν να ειχε γινει pregnyl το Σαββατο ή την Κυριακη (αναλογως με το μεγεθος του ωοθυλ.), ωστε η κατασταση να μην ειναι χυμα στο κυμα...

Παμε στη δευτερη προσπαθεια, με διεγερση...

Και παλι γινεται το ιδιο λαθος και πραγματοποιειται μονο ενας υπερηχος πριν την προκληση ωορρηξιας.
Ετσι, δεν ξερει κανεις με τί ακριβως ρυθμο μεγαλωνουν τα καημενα τα ωοθυλακια, ωστε να μην πεσει εξω με την pregnyl, και βασιζεται μονο σε εικασιες.
Για να μην αναλυσω παλι ολο το σκεπτικο, θα πω απλως πως η Δευτερα ηταν ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ για Pregnyl, και φυσικα δε θα περιμενα να δω πλεον ωοθυλακια την ημερα αυτη (αφου το πιθανοτερο ειναι να ειχαν σκασει, ειδικα το 17αρι), ειδικα μετα την εμπειρια της προηγουμενης προσπαθειας, οπου φανηκε πως η κοπελα κανει ωορρηξια μεταξυ 20-21mm ( ή ο ρυθμος αυξησης ειναι λιγο μεγαλυτερος απο τον μεσο)...

Τί συμπτωση που και στις δυο περιπτωσεις μεσολαβουσε Σ/Κ και η διαδικασια προγραμματιστηκε κατ'ευθειαν για Δευτερα..... :roll:

Απο τα μεχρι τωρα δεδομενα δεν προκυπτει σε καμια περιπτωση συμπερασμα πως τα ωαρια δεν ειναι καλα!
Και η δικη μου ωορρηξια στα 20 mm γινεται (το εχω τσεκαρει με υπερηχο).
Η αδερφη σου χρειαζεται στενοτερη παρακολουθηση με υπερηχους.

Ανεπιφυλλακτα συνιστω να παρετε και μια δευτερη γνωμη!

Φιλια πολλα μικρο μου! :D

Kinderακι μας και εγω και η αδερφουλα μου σε ευχαριστουμε παρα πολυ για την βοηθεια σου οπως επισης και την Sexy ΝΟΣΟΚΟΜΑ σου!!!! :lol:
Τωρα θα παει για την τριτη προσπαθεια εαν ξαναγινουν τα ιδια εχει φυγει με την μια!!!
Μα να χασεις 2 μηνες ετσι!!Ασε που δεν της ειπε να κανει σεξ τα Σαββατουριακα που μεσολαβησαν και η αδερφη μου δεν εκανε γιατι φοβοταν μηπως δεν κανει για το σπερμα και μετα της την ειπε κιολας που δεν κανανε και ηρθε και εγινε η δικια μου χαλια!!!
Και το πουλακι μου καθε μηνα ειχε μια χαρα... :roll: :roll:

Λοιπον παλι αρχιζω και φλυαρω...σας ευχαριστουμε παρα παρα πολυ ειστε υπέροχες ....ειστε.....φοβερες!!!!!! :lol: :lol:

Μαρία_32
03-04-09, 14:46
Kinderούλα σε ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις σου, να προσθέσω σε αυτά που είπε η chris 81 για την αδελφή της ότι και σε μένα το ίδιο έγινε αυτό το μήνα (θα κάναμε τη 2η σπερματέγχυση) πήγα Δευτέρα 14η μέρα και βρήκαμε 2 ωοθυλάκια στην αριστερή ωοθήκη το ένα 10 mm και το άλλο 11 mm, μου είπε να πάω τετάρτη να δούμε τι θα γίνε, πήγα τετάρτη πρωϊ και είχαν εξαφανιστεί όλα, και μου λέει η ωορρηξία σου έγινε χθές!!!!!!!!! τώρα τι να πείς? μετά μου λέει κάτι δε πάει καλά με την ωορρηξια σου, και πρότεινε τον άλλο μήνα ή διπλασιάζω το κλομηφειν από ένα πρωϊ ένα βράδυ σε δύο πρωϊ δύο βράδυ, ή πάμε για εξωσωματική. και του λέω ότι εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα στις εξετάσεις Fsh kai Lsh όλα καλά και πάντα είχα σταθερότατο κύκλο, μου λέει δεν έχει σχέση με το κύκλο, και η μόνη εξέταση που δείχνει αν η ωορρηξια είναι καλή είναι ο υπέρηχος. τι να πώ τώρα εγώ...... το πρόβλημα είναι ότι αν σπάνε τα ωοάρια χωρίς να είναι ώριμα, δε πρέπει να βρούμε τι φταίει? και όχι να διπλασιάσουμε το κλομηφειν. τι έχεις να πείς Kinderούλα?

stelitsa
03-04-09, 14:49
kinder...εισαι μια kinder εκπληξη!!!!!!!!!!!!!!

Ειμαστε πολυ τυχερες που σε εχουμε εδω μεσα!!Συγχαρητηρια ..για την υπομονη σου!!!!!

εεε θελω και εγω να σε ρωτησω..
Αρχικα να σου πω οτι ο κυκλος μου ειναι 28 μερες
Την τριτη λοιπον(16η μερα του κυκλου μου) το βραδυ,εννοιωσα εναν πααααρααα πολυ εντονο πονο αριστερα,οπως οταν εχουμε ωορρηξια αλλα σε δεκαπλασια ενταση και για αρκετη ωρα απο εκεινη τη στιγμη νιωθω κατι εκει σε πολυ μικροτερη ενταση βεβαια σαν ωορρηξια,οχι πονο αλλα σαν τσιμπιματακια καπως ετσι...τι μπορει να συμβαινει??α και γενικα αρκετα υγρα
ξερω οτι μπορει να ειανι ωορρηξια του μηνα αλλα 16η μερα?και τοσο οξυς και εντονος πονος?και τις αλλες μερες γιατι συνεχιστηκε?οταν εχουμε
ωορρηξια μια μερα δεν ειναι τα συμπτωματα τετοιου ειδους?

αχ κιντερουλα 200 ερωτησεις εκανα,φυσικα και δεν θελω να μου απαντησεις σε ολα αυτα τα ερωτηματακαι (περσσοτερο ειναι σκεψεις μου παρα ερωτησεις..) αλλα να μου πεις μια γενικοτερη αποψη σου...

φιλακια ...εισαι τελεια!!!!!

mavraki
03-04-09, 16:43
καλησπέρα και απο μένα. σας διαβάζω πάρα πολύ καιρό και πήρα την απόφαση να μπω στην παρέα σας. εγώ έχω κύκλο 28 ημερών, τελευταία περίοδος 13/3/09 τις γόνιμες προσπαθήσαμε αρκετά...απλά την 18η και 19η μέρα είχα το πρωι κάτι ροζ υγρά για μια δυο φορές που σκουπίστηκα και μετά τέλος. τι γνώμη έχετε γι' αυτό.(Ελπίζω να γράφω σε σωστό μέρος, αν όχι σορυ)

candycandy
03-04-09, 17:31
Με τη μαγνητικη τομογραφια η ενδομητριωση απεικονιζεται πολυ καλα, ομως ,σ'αυτη την εξεταση, δεν υπαρχει η δυνατοτητα θεραπευτικης παρεμβασης (πχ καυτηριασμος), οπως στη λαπαροσκοπηση.
Στη θεση σου, δε θα εκανα δευτερη σαλπιγγογραφια τοσο συντομα -δεν εχει να προσφερει κατι περισσοτερο.
Φιλια πολλα! :D
KINDER μου, θα αγιάσεις!!! :-)
Μπορείς και απαντάς σε όλες μας κι εμείς σε "τσακίζουμε" στις ερωτήσεις!
Τα νέα μου είναι πως θα κάνω τελικά την Τετάρτη μαγνητική πυέλου για να δώ τι γίνεται (αν υπάρχει ενδομητρίωση) και μετά...μάλλον λαπαροσκόπηση. Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση απο τη λαπαροσκόπηση να πάθω ζημιά;;; Να βουλώσει καμια σάλπιγγα που τώρα είναι οκ; Γιατι διαβάζω κάτι τέτοια εδώ και έχω πάθει έναν πανικο! Οχι τίποτε άλλο, αλλά φαντάσου να παω για κάλό και να κάνω καμια ζημιά...

nikijo
03-04-09, 18:20
καλησπέρα και απο μένα. σας διαβάζω πάρα πολύ καιρό και πήρα την απόφαση να μπω στην παρέα σας. εγώ έχω κύκλο 28 ημερών, τελευταία περίοδος 13/3/09 τις γόνιμες προσπαθήσαμε αρκετά...απλά την 18η και 19η μέρα είχα το πρωι κάτι ροζ υγρά για μια δυο φορές που σκουπίστηκα και μετά τέλος. τι γνώμη έχετε γι' αυτό.(Ελπίζω να γράφω σε σωστό μέρος, αν όχι σορυ)

μαυρακι....καταρχην καλωσηρθες στην τρελη παρεα μας!!!!!!! :D

5-7 μερες μετα την ωορρηξια (κατα την εμφυτευση του ωαριου) υπαρχει περιπτωση σταγονοειδους αιμορραγιας.....(δηλ.ροζ ή καφε υγρα ).
Επισης μπορει να υπαρξει αυτο και στις μερες της ωορρηξιας .....
Αν η δικη σου εγινε 13η -14η μερα....τοτε ας ελπισουμε να ερθουν τα ευχαριστα νεα!!!!!! :D :D :D :D :D

CHRIS.........ειμαι sexy νοσοκομα :shock: :roll: :lol: !!!!!!!!!
...με φανταζεσαι με στολη αποκριατικη εεεε;;;;;;...με ζαρτιερες κτλ.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: φιλακιαααααα!!!!!!!

zeta
03-04-09, 22:32
kinder μου καλησπερα.Εισαι θαυμασια κοπελα και σε ευχαριστουμε για το καλο που κανεις.Μια φιλη μου εχει σταθερο κυκλο 25 26 ημερες. Σημερα λοιπον αδιαθετησε στην 19 ημερα του κυκλου της δηλ 6-7 μερες νωριτερα απο το κανονικο. Πριν 2 μηνες εκανε παπ και ολα καλα περα απο μια τραχιλιτιδα.Να ανυσηχει?Μηπως εχει κατι ορμονικο????Σε παρακαλω οποτε μπορεσεις δωσε μια απαντηση γιατι δεν καθυσηχαζεται ....Σε ευχαριστω πολλα φιλακια !!!!!!!!!!!!!!!! :roll:

mavraki
04-04-09, 18:19

5-7 μερες μετα την ωορρηξια (κατα την εμφυτευση του ωαριου) υπαρχει περιπτωση σταγονοειδους αιμορραγιας.....(δηλ.ροζ ή καφε υγρα ).
Αν η δικη σου εγινε 13η -14η μερα....τοτε ας ελπισουμε να ερθουν τα ευχαριστα νεα!!!!!! :D :D :D :D :D

...με φανταζεσαι με στολη αποκριατικη εεεε;;;;;;...με ζαρτιερες κτλ.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: φιλακιαααααα!!!!!!!

eyxaristw poly gia tin amesi apantisi! na rwtisw kai kati allo; epeidi eimai poly anypomoni kai enw perimenw periodo thn paraskevi an kanw test aurio einai poly poly nwris...........;;;;;;;;;;;;;;

chris 81
04-04-09, 19:37

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Τωρα αν εγω σου πω οτι σε φανταζομαι λες οι αλλες να με παρεξηγήσουν??? :wink: :wink: :wink:

nikijo
04-04-09, 23:48

eyxaristw poly gia tin amesi apantisi! na rwtisw kai kati allo; epeidi eimai poly anypomoni kai enw perimenw periodo thn paraskevi an kanw test aurio einai poly poly nwris...........;;;;;;;;;;;;;;

αχ...οπως ολες μας και εσυ.... :wink: ....Ναι ειναι νωρις....περιμενε τουλαχιστον μεχρι Τεταρτη κοριτσακι....ασχολεισου με κατι αλλο για να ...ξεχαστεις....(τι λεω εεε;;; :lol: )

nikijo
04-04-09, 23:50

Τωρα αν εγω σου πω οτι σε φανταζομαι λες οι αλλες να με παρεξηγήσουν??? :wink: :wink: :wink:

CHRIIIIIIIIIISSSSSSS :shock: :shock: :shock: .......ποιος θα σε παρεξηγησει καλε;;;; 8) 8) ...απλα για κανα μηνα θα εχουν να λενε στο Καφε!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

PAVIVI74
05-04-09, 00:30
Με τη μαγνητικη τομογραφια η ενδομητριωση απεικονιζεται πολυ καλα, ομως ,σ'αυτη την εξεταση, δεν υπαρχει η δυνατοτητα θεραπευτικης παρεμβασης (πχ καυτηριασμος), οπως στη λαπαροσκοπηση.
Στη θεση σου, δε θα εκανα δευτερη σαλπιγγογραφια τοσο συντομα -δεν εχει να προσφερει κατι περισσοτερο.
Τα νέα μου είναι πως θα κάνω τελικά την Τετάρτη μαγνητική πυέλου για να δώ τι γίνεται (αν υπάρχει ενδομητρίωση) και μετά...μάλλον λαπαροσκόπηση. Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση απο τη λαπαροσκόπηση να πάθω ζημιά;;; Να βουλώσει καμια σάλπιγγα που τώρα είναι οκ; Γιατι διαβάζω κάτι τέτοια εδώ και έχω πάθει έναν πανικο! Οχι τίποτε άλλο, αλλά φαντάσου να παω για κάλό και να κάνω καμια ζημιά...

candy μην ανυσηχείς και καμία σάλπιγγα δεν βουλώνει απο μια λαπαροσκόπηση, απλά μία σάλπιγγα που έχει ήδη πρόβλημα (συμφήσεις ) , στην προσπάθεια του γιατρού για διάνοιξη κατά την διάρκεια της λαπαροσκόπησης , είναι συχνό φαινόμενο οι σάλπιγγες να μην ανταποκριθούν θετικά. Άν δεν έχεις πρόβλημα στις σάλπιγγες γιατί να τις "πειράξει" ο γιατρός?
Άλλωστε κανένας γιατρός δεν εγγυάται 100% επιτυχία στην διάνοιξη σαλπίγγων, ακόμα και αν πάνε όλα καλά στην επέμβαση , μετά απο 6 μήνες οι σάλπιγγες κατά ποσοστό 90% θα ξανακλείσουν.

PAVIVI74
05-04-09, 00:31

candy μην ανυσηχείς και καμία σάλπιγγα δεν βουλώνει απο μια λαπαροσκόπηση, απλά μία σάλπιγγα που έχει ήδη πρόβλημα (συμφήσεις ) , στην προσπάθεια του γιατρού για διάνοιξη κατά την διάρκεια της λαπαροσκόπησης , είναι συχνό φαινόμενο οι σάλπιγγες να μην ανταποκριθούν θετικά. Άν δεν έχεις πρόβλημα στις σάλπιγγες γιατί να τις "πειράξει" ο γιατρός?
Άλλωστε κανένας γιατρός δεν εγγυάται 100% επιτυχία στην διάνοιξη σαλπίγγων, ακόμα και αν πάνε όλα καλά στην επέμβαση , μετά απο 6 μήνες οι σάλπιγγες κατά ποσοστό 90% θα ξανακλείσουν.

virgi
05-04-09, 12:04
kinderaki καλημερα!!!! συγχαρητηρια καταρχην που εχεις την υπομονη κ διαθεση να ασχολεισαι με εμας....
θα ηθελα κ γω με τη σειρα μου να σε ρωτησω κατι.

εχω 11 χρονια που παιρνω χαπια για θυροειδη (υπο)
μεχρι τωρα επαιρνα Τ4125
εκανα εξετασεις πριν λιγο καιρο τα αποτελεσματα ηταν τα εξης.

Τ3 2,1 ΦΤ.1,2-2,8
Τ4 156 ΦΤ. 60-160
ΤSH 0,1 ΦΤ. 0,1-4

ΛΟΙΠΑ. ΑΘΑ. ΑΝΤΙ-ΤΡΟ (+) 1476<50U/ML
ANTI-Tg (+) 227<100
FT3. 4,7 pm ΦΤ 2,5-5,08
FT4. 19,0 pm ΦΤ 11,5-23

εαν γνωριζεις ηθελα να μου πεις αν οι τιμες αυτες δυσκολευουν στη συλληψη. προσπαθουμε 9 μηνες για μωρακι αλλα τιποτα μεχρι τωρα
ο γιατρος μου αλλαξε το χαπι και παιρνω T4112.
δεν μου γεμισε το ματι ο ενδικρινολογος κ δεν τον ρωτησα τιποτα.πηρα τις εξετασεις κ εφυγα και τωρα πρεπει να βρω καποιον αλλον.
εχει σχεση το τ4 με τα οιστρογονα? μηπως ειναι χαμηλα?
συγνωμη για το μεγαλο μνμ....θα χαρω πολυ αν μου απαντησεις...
σε ευχαριστω πολυ και παλι συγχαρητηρια για τις πολυτιμες γνωσεις και συμβουλες
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

PENIBA2
05-04-09, 14:10
καλημερα και απο μενα.μηλουσα στο καφε με την ελενη99 και ετσι εμαθα για σενα kinder.καθισα και διαβασα ολες τις σελιδες(φαγητο ακομα δεν εφτιαξα,θα φαμε τα εντερα μας μαλλον...)και εχω μεινει αφωνη.δεν υπαρχουν λογια για σενα κοριτσακι.ειμαι τοσο καιρο στο forum(ειμαι απο τις παλιες)και τετοιο ανθρωπο δεν ξαναειδα.να καθεσε και να εξηγησεις αναλυτικα στην καθε μια απο εμας αυτο που σε ρωταει.τι να πω δεν ξερω.
συγχαρητηρια στους γονεις σου που προσεφεραν στην κοινωνια μας μια τετοια γυναικα και μια τοσο καλη γιατρο.να εισαι γερη και χαιρεσαι την οικογενεια σου και να σου δινει ο θεος χρονια και δυναμη για να βοηθας ετσι τις γυναικες που τοσο αναγκη εχουν και απο σωστες συμβουλες(παρολο που δεν εισαι γυναικολογος,φαντασου να ησουν δηλαδη)οσο και απο ενα γλυκο λογο.
αν εχεις χρονο και για μενα.εχω μια ερωτηση.το ποτε περιμενουμε να αδιαθετησουμε εξαρταται απο το ποτε καναμε οωρηξια;να σου εξηγησω τι εννοω.κατ'αρχην να σου πω οτι εχω ενα κοριτσακι και γω τεσσεραμιση περιπου ετων.μια κουκλιτσα ενα αγγελουδι(οπως ολα τα παιδακια αλλωστε).εχω πολυκηστικες(δεν ξερω πως επιασα την μικρη αποτελει μυστηριο)και επειδη προσπαθησαμε με τον αντρα καποιους μηνες και δεν εμεινα ειπαμε να ακολουθησουμε αυτα που ειπε ο γιατρος δηλαδη clomiphene και στην 11η μερα του κυκλου ταυτοχρονο σπασιμο(εκανα 3-4 οωφηλακια).ο κυκλος ειχε γινει 27 ημερων αφου ολες οι κινησεις ηταν μετριμενες και υπολογισμενες.αυτο το μηνα πηρα κανονικα τα χαπια απο 16-03 εως 20-03 και στις 21-03 πηγα στον γιατρο.ειχα 2 μεγαλα οωφηλακια και επειδη ο σντρας μου θα εμπαινε στο αγ.ορος για 25ημαρτιου ειπαμε οτι αφου ειναι ηδη 18-19εκ.το καθενα και για να μην χασουμε τον μηνα να τα σπασουμε εστω και νωριτερα.τα σπασαμε κυριακη 22-03 οποτε και ειχαμε επαφες την επομενη το μεσημερι και την μεθεπομενη το πρωϊ.το ποτε πειμενω θα το μετρησω απο τοτε;αν ειναι ετσι σημερα-αυριο πρεπει να ερθει(να μην ερθει θελουμε φυσικα).να σημειωσω οτι με το σπασιμο την 11η μερα σε 14 μερες ερχοταν η περιοδος μου ισως και νωριτερα την 13η.να χαρω;;;πανε τοσοι μηνες(14εις)και εχω αρχισει να απογοητευομαι...ειδα και ενα σουπερ ονειρο και μου εχει εγκατασταθει στον εγκεφαλο και προσπαθω να μην το σκεφτομαι γιατι βλεπω να ξανατρωω τα μουτρα μου.(δεν εχω ξανα δει τετοιο ονειρο τοσο καιρο που προσπαθουμε!!!)θελω την βοηθεια σου.ποτε να κανω χοριακη;
ευχαριστω εκ των προτερων.
α οσο για την νοσοκομα μας να ξερετε οτι εχει και κληρονομικο χαρισμα :roll: :roll: :roll:
αν και εγω τις τα χαλασα πριν λιγο καιρο αλλα ας πουμε οτι εγω ημουν η εξειρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.
ε νικιτζιακι μου γλυκο :wink:

DOLINI
05-04-09, 14:21
ΚΑΛΗΜΕΡΑ KINDER, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.
ΕΙΜΑΙ 26 ΧΡΟΝΩΝ, ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΞΕΝΑΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ. ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΑΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ Η ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ. ΤΟΤΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΟΝΩ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ. ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2008 ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2009, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ( την πρωτη την λαπαροσκόπηση την εκανα σε αλλο γιατρο,) ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΕΝΑ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ. (ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ)
ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ Η ΙΔΕΑ (ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ) ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ??? ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ.
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙΣ ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

nikijo
05-04-09, 16:10
...αχ Πενιβακι μου....μακααααριιιιιι!!!!!!!!!!!!!! :D
Παντως απ οσο γνωριζω μετρας 16 μερες απο την πρεγκνυλ,αφου 36 ωρες μετα γινεται η ωορρηξια.....Εσεις δεν τα σπασατε 22-3 (τοτε μαλλον κανατε την ενεση)αλλα 24-3.....τοτε που ειχατε επαφη....Μαλλον αυριο ή μεθαυριο κανονικα θα πρεπει να ΜΗΝ ερθει...(κ εγω στις 24 ημουν στην 14η μερα του κυκλου μου...)

μακαρι το ονειρο σου να πραγματοποιηθει!!!!!!....σε ποιο κληρονομικο χαρισμα αναφερεσαι;;; :roll: :lol: 8) :lol:

candycandy
05-04-09, 17:57

Εγώ έχω συμφύσεις περικωδωνικές στη δεξιά σάλπιγγα αλλα με διαβατότητα... Μέσα στη σάλπιγγα δεν βρέθηκαν συμφύσεις (τουλάχιστον στη σαλπιγγογραφία). Και η αριστερή ήταν ΟΚ. Τι να πώ; έχω καταγχωθεί...Δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός μου είπε πως λύνοντας τις περικωδωνικές συμφύσεις θα λυθεί το όποιο πρόβλημα μπορεί να υπάρχει. Απο την άλλη, διαβάζω κι αυτά που γράφετε εσείς και φοβάμαι να πάω...

αθηνά76
05-04-09, 17:58
Καλησπερα Κinder δεν εχουμε ξαναμιλησει αλλα οπως διαβασα οι συμβουλες σου ειναι πολυτιμες οποτε περνω και εγω το θαρρος να σε ρωτησω κατι!!!
3η παλλινδρομη εχω θρομβοφιλια αρχικα προδιαθεση για ζαχαρο αλλα τελικα απο καποιες εξετασεις ειδαμε οτι εχω αντισταση στην ινσουλινη τι γνωριζεις γι αυτο?????
Συγνωμη εαν σε κουραζω αλλα θελω να ακουσω τη γνωμη σου!!!!!

chris 81
06-04-09, 09:08

CHRIIIIIIIIIISSSSSSS :shock: :shock: :shock: .......ποιος θα σε παρεξηγησει καλε;;;; 8) 8) ...απλα για κανα μηνα θα εχουν να λενε στο Καφε!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ δεν σε φανταζομαι καθολου .....ακουτε καθολου... :roll: ουτε καν με χειροπεδες και μαστιγιο.... :lol: :lol: :lol:

mavraki
06-04-09, 14:02
nikijo μου σε ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι μαζί μου..δεν άντεξα όμως και σήμερα έκανα ένα self clear ..αρνητικό..την Παρασκευή περιμένω άρα δεν νομίζω να υπάρχουν ελπίδες αφού το τεστ αυτό δείχνει και 5 μέρες μετά την σύλληψη..για πες την γνώμη σου.

Afroditi D
06-04-09, 14:46
Καλημέρα να σας ρωτήσω βρε καλά κορίτσια και εγω κάτι ...

ξέρουμε το ποσοστό ζάχαρης που περιέχουν τα φρούτα ;

έχουμε κάποιο σχετικό λινκ ; :)

nikijo
06-04-09, 14:49
nikijo μου σε ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι μαζί μου..δεν άντεξα όμως και σήμερα έκανα ένα self clear ..αρνητικό..την Παρασκευή περιμένω άρα δεν νομίζω να υπάρχουν ελπίδες αφού το τεστ αυτό δείχνει και 5 μέρες μετά την σύλληψη..για πες την γνώμη σου.

αχ ανυπόμονο και εσυ..... :wink:
λοιπον...αρκετες ειναι οι φορες που τεστακια σαν κ αυτο εδειξαν αρνητικο ....αλλα μετα απο 9 μηνες γεννηθηκαν μωρακια!!!!! :D
...οποτε απλα περιμενεις για την ρουφ....αν δεν ερθει κανεις μια χοριακη για σιγουρια...
Συνηθως περιμενουμε τον μεγαλυτερο κυκλο μας...πχ εχουμε 27-30 μερες κυκλο;....κανουμε τεστ την 30η...

nikijo
06-04-09, 14:54
Καλημέρα να σας ρωτήσω βρε καλά κορίτσια και εγω κάτι ...

ξέρουμε το ποσοστό ζάχαρης που περιέχουν τα φρούτα ;

έχουμε κάποιο σχετικό λινκ ; :)

Δες αυτο Αφροδιτη...
http://www.ert.gr/ygeia/details.asp?id=5761&catid=3116

αν γραψεις στο google: ποσοστο ζαχαρης φρουτα ....θα σου βγαλει διαφορα αρθρα...

Afroditi D
06-04-09, 15:18
nikijo μου σε ευχαριστώ πολυ , αυτη την αναζήτηση ειχα κάνει και εγω στο Goggle ...
επειδή τον τελευταίο καιρό , θέλω να τρώω φρούτα και καποιες εξετάσεις αίματος έδειξαν υψηλά - οριακά σχεδον -ποσοστά ζακχάρου ...
Ευτηχώς που ακόμα δεν ειναι η εποχή για σταφύλια & σύκα ... :)

maryp
06-04-09, 15:47
nikijo! Πού έχεις κλειδώσει την KINDER?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nikijo
06-04-09, 16:04
nikijo! Πού έχεις κλειδώσει την KINDER?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...κ εχασα κ το κλειδι!!!!!!!
....ελα ντε..... :D :D
..εχει δουλειες το κοριτσι μας....
...μωρο...αντρα.....διδακτορικο...... :wink: :D
ειπαμε οταν θα μπορει, θα απανταει..... :P

KINDER
06-04-09, 18:33
Γλυκες μου, ζητω συγγνωμη που ξαφνικα εξαφανιστηκα για καποιες μερες.

Ο λογος ειναι πως, σωματικα, δεν ενιωθα καλα (γιατι, ψυχικα, πεταω!)...
Συχνοι εμετοι, συνεχης ζαλαδα και υπνηλια, με εκαναν να μη μπορω να καθησω καθολου στον υπολογιστη... :?

Ναι, καλα καταλαβατε....
Το συστημα λειτουργησε...
Κοινως....

Εγινα KINDER EΚΠΛΗΞΗ με δωρακι στην κοιλιτσα! :D
Ο'τι πρεπει για το Πασχα...
Σημερα μπηκα στην 7η εβδομαδα.

Αυτη τη στιγμη νιωθω λιγο καλυτερα, οποτε θα κοιταξω λιγο τις αποριουλες σας (το μικρουλι μου εχει παει με το μπαμπα της στα ξαδερφακια για παιχνιδι).

Ο γκαστρω-ιος ξαναχτυπησε! :D

aimilia
06-04-09, 18:42
Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αχ τυχερούλα!!!! :D :D :D

Γλύκα
06-04-09, 18:44
KINDER ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΆ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!Δεν το πιστεύω τόσο ευχάριστα νέα!!
Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα, ειδικά για έναν τόσο συμπαθητικό και δοτικό άνθρωπο...
Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...όλα να πάνε τέλεια σε φιλώ και μη μας ξεχάσεις τώρα που είσαι εγκυούλα!!!!να πάς στις εγκυούλες αλλά να κοιτάς και μας!!!Σε φιλά...και ειλικρινά μου έφτιαξες το απόγευμα!!!!
:D :P :D :P :D :P :D :P :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

nikijo
06-04-09, 18:47
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.......ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ...........ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ.... :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!!!!

ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :shock:

chris 81
06-04-09, 19:02
Η KINDER ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΟΥΛΑ Η KINDER ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΟΥΛΑ Η KINDER ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΟΥΛΑ !!!!!

ΑΝΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΚΙΟΛΑΣ???ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΣΟΥ kINDERAKI ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ :wink:

maryp
06-04-09, 19:05
http://dl8.glitter-graphics.net/pub/1044/1044578lc6sxz35b5.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρό!!!!!!!! Μπράβο!!!!!!!!!!!!!

απαπαααααα κολάει ο γκαστρόσπορος τελικά! ας φυλάγομαι καλύτερα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bijoux
06-04-09, 19:07
Συγχαρητήρια KINDER! Όλα τα καλά σου εύχομαι. Δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά εχω διαβασει όλες σου τις πληροφορίες. Καλή εγκυμοσύνη και πάλι!

zeta
06-04-09, 19:10
συγχαρητηρια kinder εκπληξη.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μας το αφηνες για εκπληξη και καρδουλα μαζι ε??????Η το καταλαβες τωρα στην 7η???????Καλη εγκυμοσυνη ευχομαι !!!!

michel
06-04-09, 19:14
ΜΠΡΑΒΟ,ΚΙΝΔΕΡ-ουλα μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ,ΚΑΛΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!!!!Αντε,αφου χτυπησε ο γκαστρω-ιος,εκει στα μέρη σου,στειλε τον και απο εδω........
να μας κολλησει και εμας!!!!!!!!!
Βρε,βρε,και ανυσηχουσαμε ολες,που να'ναι η κινδερουλα,το σαβ/κο,εξαφανιστηκε.....αλλα αφου μας ειπες για ποιο λογο....παω πασο!!!!!

Τωρα....δεν ξερω αν εισαι και τοσο διαθεσιμη να μας λυνεις τις αποριες...λογικα θα πρεπει να σκεφτεσαι ολη την ωρα,το δικο σου το μωρακι,που εχεις στην κοιλιτσα σου!!!!!
Παρ'ολα αυτα,εγω ,δεν πιστευω να το κλεισεις το ιατρειο!!!εεε..??????????
Μπαα...δεν νομιζω!!!! ελπιζω να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη,να μην σε ταλαιπορησει καθολου,και να μπορεσεις να ασχοληθεις και με μας,λιγακι......

.καπου ,στην σελιδα 16(αν θυμαμαι καλα...),σου γραφω τα νεα μου,και τους φοβους μου για τον καινουργιο ιατρο που πηγα,τωρα τελευταια!!!ημουν τοτε στην αναμονη για αλλο ενα υπερηχο,να δουμε αν εχουν σκασει ολα τα αυγουλακια.
Σου τα ξαναγραφω λιγο,για να μπορεις να κανεις συγκριση.
7η μερα του κυκλου ενδομ=5 χιλ.
11η μερα ενδομ=7 χιλ. και 2-3 αυγουλακια ακομη(μας ειπε "σεξ",για λιγες μερες,ακομα
14η μερα ενδομ=11 χιλ.,2 αυγουλακια που "μπορει και να σπασουν μονα τους"(ειπε!!!!)...
ααα,να μην το ξεχασω αυτο....και μια ΚΥΣΤΗ 24 χιλ.,που μου ειπε οτι θα φυγει με την περιοδο(που θα ερθει σε λιγες μερες).

Αυτα τα νεα μου,εγκυος δεν ειμαι,παντως,περιμενω να αδιαθετησω συντομα,και να ξεκινησω με ενεσεις αυτη τη φορα.(Η πρεγνυλ,γιατι δεν εκανε καλα την δουλεια της,εεεε????)...

KINDER
06-04-09, 19:41
agapiti kinder kalimera!!!

prospatho edo kai 4 xronia na mino egyos kai den ta kataferno.ton proto xrono prospathousa apla kanontas elefthera .ypirxan mines pou ekana kai mera para mera...alla tipota .
meta piga ston ginekologo kai vlepame me iperixografima tin ooriksia kai prospathousa tis imeres pou mou elege..alla tipota .ekana dyo spermategxiseis ...kai ...tzifos.
ton fevrouario ekana eksosomatiki evala 4 oaria kai ...tipota.

exo kanei ysteroskopisi.salpigografia kai tora meta tin eksosomatiki ekana karyotipo.oles poly kales kanena provlima kai o sizigos ekane spermodiagrama kai karyotypo kai aytos einai mia xara.

eimai 38 eton kai niotho na me piezei o xronos!!!!!!den katalaveno giati ena ygies zevgari pou prospathei den ta katafernei!!!!!

sto parelthon ego prin 10 xronia eixa minei egyos (se proigoumeni sxesi mou)

yparxoun kapies eksetaseis kata tin gnomi sou pou prepei na kanoume kai den tis exoume kanei;

ton maio tha kano emvryometafora apo katepsigmena prolaveno na kano kapia eksetasi etsi oste aytin tin fora na petixei.

se eyxaristo poly kinder!!!!! :)

Βρε inka μου, πολυ κουπι εχεις τραβηξει....

Τί να σου πω βρε καλο μου...

Προφανως,στα πλαισια του διαγνωστικου ελεγχου εχει γινει και πληρης ορμονικος ελεγχος (LH, FSH, PROL, E2, προγεστερονη, TSH ,T3 ,T4), καλλιεργειες κλπ.
Το αναφερω απλως επειδη δεν το ειδα γραμμενο.

Κατά προσέγγιση, το 15% των περιπτώσεων υπογονιμότητας είναι ανεξήγητης αιτιολογίας.
Ανεξήγητη υπογονιμότητα απλά σημαίνει πως δεν είναι γνωστή η αιτία που καθιστά ένα ζευγάρι υπογόνιμο.
Οι ασθενείς με ανεξήγητη υπογονιμότητα κατατάσσονται σε δύο ομάδες.
Η μία ομάδα περιλαμβάνει τους ασθενείς που δεν έχουν κανένα πρόβλημα και όμως δεν συλλαμβάνουν και η άλλη ομάδα περιλαμβάνει ασθενείς που έχουν κάποιο πρόβλημα, αλλά είναι τόσο δυσδιάκριτο που είναι δύσκολο να αποκαλυφθεί.
Η ανεξήγητη υπογονιμότητα μπορεί να έχει σχέση με τη δυσλειτουργία των ωαρίων και του σπέρματος και πολλές από αυτές τις παθήσεις μπορούν να θεραπευτούν επιτυχώς μέσω εξωσωματικής θεραπείας

Σε καποιες περιπτωσεις συστηνεται λαπαροσκόπηση, ώστε να αποκλεισθεί η περίπτωση πχ ενδομητριωσης ή συμφυσεων, μη ορατων με αλλα μεσα.

Ενα αλλο θεμα ειναι η ηλικια -η ποιοτητα των ωαριων φθινει με την παροδο των χρονων -γεγονος που καθιστα τη συλληψη πιο δυσκολη..

Δοκιμαστε και παλι με εξωσωματικη (η πιθανοτητα ανα προσπαθεια ειναι περιπου 33% και μπορει να ηταν μονο θεμα τυχης το οτι δεν τα καταφερατε), χωρις στο μεταξυ να εγκαταλειπετε τις προσπαθειες και δια της φυσικης οδου.. :wink: :D

oxi tis ormonikes eksetaseis den tis exo kanei!!!! :?

prepei nomizo na tis kano sigekrimeni mera tou kyklou etsi den einai;mporeis na peis pote ginonte;;

s eyxaristo poly kinder!!!!!!! :) gia tis apantiseis sou!!! :)

kali epitixia se oles mas!!!!!!! :) :) :) :) :) :)

Inka μου,

-LH, FSH, E2, PROL :arrow: 2η,3η μερα του κυκλου
*Η Ε2 (=οιστραδιολη ,μπορει να μετρηθει και στην ωορρηξια)

-Προγεστερονη :arrow: 21η μερα του κυκλου

-Τ3,Τ4.TSH (θυρεοειδικες ορμονες) :arrow: οποιαδηποτε μερα του κυκλου

Ο ορμονικος ελεγχος ειναι απαραιτητος κατα τη διερευνηση προβληματων υπογονιμοτητας.
Φιλια! :D

candycandy
06-04-09, 19:43
Συγχαρητήρια KINDER μου!!!
Να έχεις μια ΤΕΛΕΙΑ εγκυμοσύνη!

MAXH
06-04-09, 19:45
http://dl10.glitter-graphics.net/pub/123/123510vl41zvzjt7.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Kinderoula να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη..........

KINDER
06-04-09, 19:54
Καλησπέρα σε όλες!!!!

καλό!!!!!

Την 17η-18-19-20η ημέρα έίχα κάτι καφέ σημάδια που μου λέρωναν το εσώρουχό μου. σαν τα καφέ του τελειώματος της περιόδου.μετά την 20η κόπηκαν μαχαίρι.

Τι να σημαίνει?

Θα πάρω τον γιατρό μου βέβαια απλά περιμένω να του τηλ όσο πλησιάζουν και οι μέρες που είναι να αδιαθετήσω!!! Για να μην τον ζαλίζω..

Ελεονορα μου,
κατ'αρχην υπαρχει περιπτωση το λιγο,αυτο, αιματακι να οφειλεται σε εγκυμοσυνη, καθως στη φαση της εμφυτευσης, που συμβαινει 5-10 μερες μετα τη γονιμοποιηση, παρατηρειται καποιες φορες μια ροζ ή καφετια εκκριση.

Αλλη περιπτωση ειναι η μεσοκυκλια σταγονοειδης ,αυτη, αιμορροια να σχετιζεται με καποιο ορμονικο προβλημα, πχ αυξηση προλακτινης.
Αν θεωρηθει πως υπαρχει τετοια πιθανοτητα, θα σου ζητηθει ο σχετικος πληρης ορμονικος ελεγχος.

Επισης, παντα υπαρχει το ενδεχομενο μια μικρης εντασης αιμορραγια να οφειλεται σε καποιον μικροτραυματισμο του κολπου ή του τραχηλου, πχ κατα τη διαρκεια του σεξ, ή καποιου γυναικολογικου χειρισμου.

Τελος, μικρης εντασης αιμορραγια μπορει να οφειλεται σε καποια τοπικη βλαβη του τραχηλου.

ΤΕΣΤ ΠΑΠ έκανα το Ιανουάριο 2009 όταν ξεκίνησα με τον γιατρό τις προσπάθειες. Μου είπε όλα καλά εκτός από το ότι έχω αν θυμάμαι καλά ήπεια τραχυλίτιδα όχι πάντως κάτι σημαντικό δεν μου είχε δώσει καμιά θεραπεία. Παίζει αυτό κάποιο ρόλο????
Να κάνω μήπως κάποιες ορμονικές εξετάσεις πάλι?? (τελευταίες ήταν Νοέμβριος 2008) ή να κοιτάξω μεμονωμένα κάποιες συγκεκριμένες μόνο ορμόνες που μπορεί να έχουν αποσυντονιστεί???? όπως π.χ. προλακτίνη (τελευταία μέτρηση ήταν τιμή 25)
Βέβαια ο γιατρός μου που τον ρωτάω να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος μου λέει όχι!!!

Eleonora2 μου, καθως ,καποιες φορες, μια μικρη μεσοκυκλια αιμορραγια μπορει να αποτελει απλως ενα μεμονωμενο συμβαν, χωρις περαιτερω σημασια, συμφωνω με το γιατρο σου πως ειναι λιγο νωρις για να προχωρησεις σε εργαστηριακη διερευνηση του συμπτωματος.
Στη θεση σου, θα περιμενα να δω αν θα επαναληφθει και στον επομενο κυκλο, και ακολουθως ισως θα εκανα καποιες εξετασεις και υπερηχο.

Η τραχηλιτιδα, εφοσον ειναι ηπια, δεν δημιουργει προβλημα.

Εξαλλου, υπαρχει και η περιπτωση της εγκυμοσυνης, αν στο μεταξυ δεν αδιαθετησες. :wink:

Σε σχεση με την αλλοιωση των κολπικων εκκρισεων μετα απο σεξουαλικη επαφη, πραγματι, χρειαζεται αρκετη παρατηρητικοτητα ωστε ν'αναγνωριστει το "ασπραδι αυγου" μεσα στο "μειγμα"...
Εγω περιμενα (χωρις επαφες) μεχρι την πρωτη μερα εμφανισης των εκκρισεων, οποτε ηξερα πως σε 3-4 μερες θα γινοταν η ωορρηξια (την ημερα με τον χαρακτηριστικο πονο).
Αφου εβλεπα την εκκριση, μπορουσα ελευθερα να ξεκινησω τις επαφες.

Πολυ ευλογο παντως το ερωτημα.. :D

jena
06-04-09, 20:01
KINDER, να σου ευχηθώ κι εδω?

Συγχαρητηρια! Ευχομαι να πανε ολα καλα και με το καλο να ερθει το μπεμπε!!!!!!

Afroditi D
06-04-09, 20:13
http://dl10.glitter-graphics.net/pub/123/123510vl41zvzjt7.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Kinderoula να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη..........

:D :D :D

KINDER
06-04-09, 20:50
Kinder μου καλη σου μερα και πολλα πολλα συγχαρητηρια για τη βοηθεια που προσφερεις με τοση μεγαλη χαρα σε οσες κοπελες το εχουν αναγκη.Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να σε ρωτησω κατι γιατι πλεον εχω μπερδευτει λιγακι.Προσπαθουμε με τον αντρα μου 8 μηνες περιπου για παιδακι και πριν 2 μηνες εκανα μια σαλπιγγογραφια εγω κι ενα σπερμοδιαγραμμα ο αντρας μου για να δουμε που βρισκομαστε.Στο σπερμοδιαγραμμα ειναι ολα οκ.Στη σαλπιγγογραφια ομως βρεθηκαν περικωδωνικες συμφυσεις αμφω. Ικανοποιητικη διαβατοτητα στη δεξια πιο περιοριμενη στην αριστερη. Ο γυναικολογος που πηγα μου ειπε πως οι πιθανοτητες φυσιολογικης συλληψης ειναι πολυ πολυ περιορισμενες εως μηδαμινες.Μου προτεινε ή λαπαροσκοπηση μηπως και μπορεσουν να διορθωσουν το θεμα των συμφυσεων χωρις ομως να μου εγγυηθει επιτυχια σε αυτο, ή εξωσωματικη.Οπως καταλαβαινεις επεσα απο τα συννεφα και γιαυτο πηγα και σε δευτερο γυναικολογο για να δω αν οντως ειναι ετσι οπως μου τα ελεγε.Ο δευτερος ομως μου ειπε πως η λυση της εξωσωματικης ειναι λιγο παρατραβηγμενη γιατι βλεπει διαβατοτητα στις σαλπιγγες και μας προτεινε για 2 μηνες ελευθερες επαφες τις ημερες τησ ωορρηξιας και αν δεν γινει τιποτα τον 3ο μηνα να παμε απο το γραφειο του να ελεγξουμε την ωορρηξια με υπερηχο για να δουμε κατα ποσο γινεται σωστα και αν χρειαστει να κανουμε καποιες ενεσεις για προκληση πολλαπλης.Το θεμα μου ειναι το εξης.Δεν ξερω αν πρεπει να κανω αυτο που μου ειπε για 2 μηνες γιατι φοβαμαι την περιπτωση του εξωμητριου.Εχω ακουσει για τις συμφυσεις οτι προκαλουν εξωμητριο.Η μηπως ειναι καλυτερα να κανω πρωτα τη λαπαροσκοπηση παρολο που δεν ξερω αν θα ειναι επιτυχης η επεμβαση αυτη
Και παλι σε ευχαριστουμε για την πολυτιμη βοηθεια σου καλη μου Κιnder :D

Γεια σου κι απο μενα SASSY!

Απ'οτι καταλαβαινω, στην περιπτωση σου, οι περικωδωνικες συμφυσεις ειναι μετριου ή και μεγαλυτερου βαθμου (αφου παρατηρειται και περιορισμος της διαβατοτητας).

Η προσεγγιση του πρωτου γιατρου, που συνεστησε κατ'ευθειαν εξωσωματικη, δε με βρισκει προσωπικα συμφωνη.
Η εικονα της σαλπιγγογραφιας σου φυσικα και δεν αποκλειει τη φυσιολογικη συλληψη, αν και την καθιστα πιο δυσχερη.
Το οτι ο αντρας σου εχει φυσιολογικο σπερμοδιαγραμμα ειναι πολυ καλο.

Περισσοτερο τεινω να συμφωνησω με τον δευτερο γιατρο, αν και, πραγματι, η παρουσια συμφυσεων συνδεεται με συχνοτερη εμφανιση εξωμητριου κυησεως.

Η λαπαροσκοπηση ειναι μια πρακτικη που ακολουθειται πολλες φορες σε τετοιες περιπτωσεις, ωστε να ξεκαθαρισει το τοπιο, να διερευνηθει η πιθανη παρουσια ενδομητριωσης ως αιτιο των συμφυσεων και να υπαρξει θεραπευτικη παρεμβαση στο βαθμο που ειναι δυνατον, ειδικα σε περιπτωσεις με μειωση της διαβατοτητας της σαλπιγγας.
Ακομη και αν δεν καταστει δυνατη η διορθωση του προβληματος, θα εχει γινει πληρης διαγνωση.

Απ'οτι καταλαβαινω, ειμαστε συνομηλικες (γενια '78), οποτε χρονικα περιθωρια υπαρχουν.

Γλυκεια μου, στη θεση σου, ειτε θα προσπαθουσα για καποιους κυκλους μονη μου (με το μικρο ρισκο της εξωμητριου), ειτε θα προχωρουσα σε λαπαροσκοπηση.

Πολλα φιλια! :D

DOLINI
06-04-09, 21:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚINDER MOU,.........
ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ........
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!!!!
ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !!!!!!!!!!!!!!!!

KINDER
06-04-09, 21:16
ΚINDER , (ή κάποια κοπελα που έχει θέμα με θυροειδή)

μην με βρισεις που μου ρχονται μια μια στο μυαλο οι ερωτησεις....

εκανα εξετασεις για θυροειδη την 21 μερα του κυκλου.

TSH 2.15 φτ 0,27-4,2 μU/ML

T3 0,786 φτ 0,84-2,02 ng/ml

T4 5,13 φτ 5,13-14,06 μg/dl

απο βδομαδα θα κλεισω ραντεβου σε ενδοκρινολογο και τριτη πρωι θα κανω υπερηχο θυροειδη.

αλλα επειδη δεν κρατιεμαι σε ρωταω.....

μεχρι πριν απο 15 μερες επερνα cyclacur (εαν εχει σημασια )

τι μπορει να σημαινουν οι χαμηλες τιμες τ3 και τ4? δεν
εχω κανεναν στην οικογενεια με προβλημα ,οποτε μου ειναι
ενας τελειως αγνωστος τομεας .

Βασω μου,
η Τ3 και η Τ4 ειναι, αυτη τη στιγμη, σε οριακα φυσιολογικα επιπεδα -αυτο θα μπορουσε να εχει καποια σημασια (πιθανη μεταπτωση σε υποθυρεοειδισμο) ή και οχι.
Η τιμη της TSH (εκλυτικη ορμονη), παντως, ειναι φυσιολογικη.

Αυτο που θα συνιστουσε κανεις θα ηταν μια επαναληψη της εξετασης σε καποιο διαστημα 3 ή 6 μηνων (πιθανον μαζι με προσδιορισμο των ελευθερων κλασματων των ορμονων και της σταθμης των αντιθυρεοειδικων αντισωματων) και ,σε περιπτωση αμφιβολιας, και καποιον υπερηχο (πραγμα που εχεις ηδη προγραμματισει).

Για την πιθανη συσχετιση με το cyclacur δε γνωριζω, ουτε βρηκα κατι σχετικο στο νετ.
Παντως, το φυλλο οδηγιων του φαρμακου δεν αναφερει κατι τετοιο.

Ο ειδικος θα σε διαφωτισει περισσοτερο.
:D

fotini33
06-04-09, 21:34
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΚΙNDERΟΥΛΑ!!!!!!
Χάρηκα πάρα πολύ με τα νέα σου!!!!
Με το καλό η έκπληξή σου!!!

Νατασούλα
06-04-09, 21:34
Kinderoula Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α και από μένα!!!!!!!!!!!!!!!! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.
Σε είχα ξαναρωτήσει αλλά πολύ πιθανόν να μην το είδες.........
Επειδή με τον σύντροφό μου ξεκινάμε την επαφή με προφυλακτικό το οποίο στην πορεία το βγάζουμε (λόγω στενότητας του κόλπου) και εκσπερματώνει μέσα στον κόλπο, υπάρχει περίπτωση με τα λιπαντικά που περιέχει το προφυλακτικό ή πιθανότατα και σπερματοκτόνα, να αναστέλεται η σύλληψη ή δεν παίζει κάποιο ρόλο;
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
Φιλάκια πολλά!!!!!!!!!

KINDER
06-04-09, 21:35
Καλημέρα! Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω ξανά για την σημαντική προσφορά σου σε όλες μας. Από τότε που έλυσες τις απορίες μου σχετικά με την παλίνδρομη που είχα σταμάτησα μα το σκέφτομαι κάθε μέρα. Νιώθω πραγματικά σαν να γύρισα επιτέλους σελίδα, το μόνο που περιμένω τώρα είναι να περάσει άλλος ένας μήνας!!:D

Κιντερούλα (μιας και μου δώσατε το δικαίωμα να ρωτάω ότι χαζό σκέφτομαι :D ) να ρωτήσω κάτι άσχετο και χαζό? Ο φούρνος μικροκυμάτων ... "βλάπτει σοβαρά την υγεία"?? Μου λένε πως όταν δουλεύει πρέπει να πηγαίνω τον μικρό σε άλλο δωμάτιο και πως σε περίπτωση εγκυμοσύνης ή αν σκοπεύω να μείνω έγκυος να πηγαίνω επίσης σε άλλο δωμάτιο.. Ξέρεις αν είναι αυτά υπερβολές ή αν ισχύουν πραγματικά??

και κάτι άλλο ... κατά τη διάρκεια της περιόδου επιτρέπονται οι επαφές :oops:?

Γεια σου και παλι αγαπητη Αιμιλια!

Εχοντας διαβασει τις σχετικες αναφορες (υπαρχουν και στο φορουμ, νομιζω στο "ευχαριστηρια, καταγγελιες ..") για τους πιθανους κινδυνους των φουρνων μικροκυματων, δεν εχω πειστει (με επιστημονικα κριτηρια)πως ,οντως, συντρεχει καποιος ιδιαιτερος κινδυνος για την υγεια ή τη γονιμοτητα.
Ετσι κι αλλιως, μιλαμε για συσκευες που κυκλοφορουν εδω και πολλα χρονια και εχουν μελετηθει αρκετα.

Καποιοι συνιστουν τη διατηρηση μιας μικρης αποστασης λιγων μετρων, οταν η συσκευη βρισκεται σε λειτουργια, ετσι, για παν ενδεχομενο (αυτο για το αλλο δωματιο, μου φαινεται υπερβολικο).
Προσωπικα, δεν κανω κατι τετοιο, απλως φροντιζω να χρησιμοποιω τα καταλληλα σκευη και να μην υπερβαλλω στη χρηση.

Βεβαια, καταλαβαινω και την εντελως διαφορετικη σταση απο τη δικη μου.

Το σεξ κατα τη διαρκεια της περιοδου θεωρητικα επιτρεπεται, απλως ,με τον τροπο αυτο, αυξανεται ο κινδυνος μολυνσεων, τοσο στον αντρα, οσο και στη γυναικα.
Ωστοσο, με τη χρηση προφυλακτικου, εξαλειφεται αυτος ο κινδυνος.

Αντε βρε, και στα δικα σου! :D

Νατασούλα
06-04-09, 21:36
Kinderoula Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α και από μένα!!!!!!!!!!!!!!!! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.
Σε είχα ξαναρωτήσει αλλά πολύ πιθανόν να μην το είδες.........
Επειδή με τον σύντροφό μου ξεκινάμε την επαφή με προφυλακτικό το οποίο στην πορεία το βγάζουμε (λόγω στενότητας του κόλπου) και εκσπερματώνει μέσα στον κόλπο, υπάρχει περίπτωση με τα λιπαντικά που περιέχει το προφυλακτικό ή πιθανότατα και σπερματοκτόνα, να αναστέλεται η σύλληψη ή δεν παίζει κάποιο ρόλο;
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
Φιλάκια πολλά!!!!!!!!!

NENOS
06-04-09, 21:38
καλησπέρα, αυτή την φορά δεν θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι απλά έμαθα ότι είσαι εγκυούλα και ήθελα σου ευχηθώ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.
εύχομαι να έχεις μια πάρα πολύ καλή εγκυμοσύνη.
με το καλό να το κρατήσεις αγκαλίτσα.

Dinaki
06-04-09, 21:39
ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ...........ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!!!!

marina28
06-04-09, 22:06
Kinderoula πολύ ευχάριστα τα νέα σου! Με τις ευχές όλων των κοριτσιών που βοηθάς εδώ τόσό πρόθυμα ήταν αδύνατον να μη σε επισκεπτόταν σύντομα ο πελαργός! Όλα να πάνε καλά κοριτσάκι και με το καλό να αποκτήσεις ένα γερό παιδάκι!

nikijo
06-04-09, 22:27
....αααα...ξεχασα να σου πω....ευτυχως που εμφανιστηκες γιατι κατηγορηθηκα για...ΑΠΑΓΩΓΗ :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eleni99
06-04-09, 22:29
Τι βλέπουν τα ματάκια σου!!!!!!!!!!!!!!
Η Kinderoύλα μας είναι εγκυούλα :D :D :D :D :D :D.

Γιατρουλίτσα μας εύχομαι ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!

Να έχεις μια ΤΕΛΕΙΑ, ΥΠΕΡΟΧΗ, ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ εγκυμοσύνη
και να κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου ένα πανέμορφο υγιέστατο μωράκι!!!
Όλα να σας πάνε τέλεια σε σένα και το νινάκι σου και να απολαύσεις όσο μπορείς περισσότερο
τους υπέροχους μήνες που ακολουθούν ... !!!!!!

http://dl7.glitter-graphics.net/pub/1017/1017477e8rk4zxyow.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Dinaki
06-04-09, 22:32
Θελω να σε ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει εκανα εξεταση προγεστερονης και προλακτινης αλλα οι τιμες μετρησης της προγεστερονης δεν ειναι οπως αλλες που βλεπω εδω στα κοριτσια...διαβασα οτι καθε μικροβιολογικο εργαστηριο εχει τις δικες του μοναδες μετρησης για δες και πεσμου σε παρακλω... :roll:

προλακτινη: φ.τ 2.8-29 ειχα 19,73
προγεστερονη: φ.τ. 0,48-4,45 ειχα 4,48

maryp
06-04-09, 22:37
....αααα...ξεχασα να σου πω....ευτυχως που εμφανιστηκες γιατι κατηγορηθηκα για...ΑΠΑΓΩΓΗ :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ntimi
06-04-09, 23:01
kinder μου τι διαβάζω??? Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!

Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό!!!!

http://dl10.glitter-graphics.net/pub/1806/1806140izmwjnk6eb.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Ελινα Ζ.
07-04-09, 06:53
ΚΙΝDER μου συγχαρητηρια κοπελα μου!!!!!!!Σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!Να μας πανε ολα καλα γλυκεια μου!!!!!!! :D :D :D :D :D

Εγω εκανα χθες χοριακη με μια μερα καθυστερηση και ηταν 1026,74 μοναδες. Καλη δεν ειναι κιντερουλα?Ο γιατρος μου πε μια χαρα και το σαββατο θα παω για τον πρωτο υπερηχο.Εχω αγωνια να ναι ολα καλα... :D Να σερωτησω οταν παω στο γιατρο θα μαι περιπου στην 5η εβδομαδα (μετα την τελευταια περιοδο το μετρανε ε?)υπαρχει περιπτωση να ακουσω καρδουλα η ειναι νωρις ακομη?Απο ποτε ακους?

Theni
07-04-09, 07:31
δεν μπορω παρα να ευχιθω τα καλυτερα σ εναν τετοιο γλυκο και καλο ανθρωπο!! συνγχαρητηρια καλη μου να εχεις μια υπεροχη εγκυμωσυνη!!!
να σαι καλα!!

BARBIE BARBIE
07-04-09, 09:41
ΚΙΝΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ-ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ !!!

Μαρία_32
07-04-09, 10:00
ΚΙΝDER μου συγχαρητήρια από τη καρδιά μου, να έχεις πολύ καλή εγκυμοσύνη.

th@lia
07-04-09, 10:01
Αντε με το καλο να σκασει το αυγουλακι σου...... :wink:

KANTY
07-04-09, 10:03
KINDER φρέσκια εγκυούλα, είδες πόσο γρήγορα το καλό που κάνεις σε όλα τα κορίτσια εδώ επέστρεψε σε σένα...;
Να έχεις το πιο γλυκό 9μηνο της ζωής σου, όπως ακριβώς το ονειρεύεσαι!
Σε φιλώ, δεν έχω ρωτήσει τίποτα και δε θα ήθελα να το κάνω, γιατί κατανοώ ότι βομβαρδίζεσαι με ερωτήσεις και πρέπει να ηρεμήσεις και να σκεφτείς το μωρό σου!
Τι τέλεια που ακούγεται: ΤΟ Μ Ω Ρ Ο ΣΟΥ....!!!!

Με αγάπη,

Κάντυ

vickypap
07-04-09, 13:01
συγχαρητηρια κουκλα μου.να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη

inka
07-04-09, 14:26
bravoooooooooooooooooooo!!!!!kinder!!!!!!!!

sigxaritiria!!!!!!na exeis mia yperoxi egymosini!!!!!!! :D :D :D :D

ti egine re paidia i 5h egymosini pou matheno mesa se mia vdomada!!!!!!!

ante kai sta dika mas!!!!!! :) :)

valia81
07-04-09, 15:07
Kinder μου, συγχαρητήρια!!!! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!
Ολα θα πάνε καλά!!!

nikijo
07-04-09, 16:42
...πωπω ρε κοριτσια....τοσες ευχες κ τοση αγαπη για καποιον που δεν γνωριζουμε...ειναι αν μη τι αλλο συγκινητικο....
Να φανταστειτε οτι εγω τωρα συγκινηθηκα με εσας ....(λες κ οι ευχες ειναι για μενα κανω :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: )
Παντως αυτο που ειπε η Καντυ ισχυει...η αγαπη που εδειξε η Κιντερ μας προς ολες....μαλλον γυρισε σε αυτην!!!!!! :D :D :D :D ...κ το αξιζει πραγματικα..... :P

lixoudompoukitsa
07-04-09, 16:55
Kinder συγχαρητήρια !!!!!!!!!!
:D γευσου όλες τις υπέροχες στιγμές με το kinderaki σου στη μοναδικη αυτη διαδρομή ! να εχεις μια πολυ καλή εγκυμοσύνη !!!

maryp
07-04-09, 17:07
...πωπω ρε κοριτσια....τοσες ευχες κ τοση αγαπη για καποιον που δεν γνωριζουμε...ειναι αν μη τι αλλο συγκινητικο....
Να φανταστειτε οτι εγω τωρα συγκινηθηκα με εσας ....(λες κ οι ευχες ειναι για μενα κανω :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: )
Παντως αυτο που ειπε η Καντυ ισχυει...η αγαπη που εδειξε η Κιντερ μας προς ολες....μαλλον γυρισε σε αυτην!!!!!! :D :D :D :D ...κ το αξιζει πραγματικα..... :P

έτσι είναι nikijo! ότι δίνει κανείς, αυτό και εισπράτει :wink: η καλοσύνη φέρνει καλοσύνη...

ΣΟΦΗ
07-04-09, 17:18
http://dl10.glitter-graphics.net/pub/1986/1986480bu2sgab7aq.gif (http://www.glitter-graphics.com)

ΠΟΛΛΑ ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

νικουλινι
07-04-09, 17:41
συγχαρητηρια kinder!!!!να εχεις μια πολυ καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να ερθει στο κοσμο το μωρακι σου.....http://dl6.glitter-graphics.net/pub/635/635856vof4h6ymee.gif (http://www.glitter-graphics.com)http://dl7.glitter-graphics.net/pub/749/749977iznv2lgenq.gif (http://www.glitter-graphics.com)

NADIMOR
07-04-09, 17:43
Συγχαρητήρια Kinder! Σου εύχομαι μια τελειόμηνη - ξεκούραστη -αξέχαστη εγκυμοσύνη!!!!!
Όλα να σου πάνε καλά...!!!!
Και να μη ξεχνάς κι εμάς!
Φιλιά!
:D :D :D :D :D :D
http://dl3.glitter-graphics.net/pub/566/566243ubvylx893v.gif (http://www.glitter-graphics.com)

michel
07-04-09, 19:20
Κοριτσια....κοριτσια....η KINDER-ουλα μας,θα κανει ενα μικρο Κinder-aki!!!!!! :roll: Me to kalo,iatrina mas!!!!!!!!!
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/495/495032t7g3zah26e.gif (http://www.glitter-graphics.com)

sabrina
07-04-09, 20:39
αχ γλυκιά μας kinder :D :D :D :D :D :D :D τι υπέροχα νεα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μαζί με μας σε πηρε κ εσένα :lol: :lol: :lol: :lol:

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!!!!!!!!!!!!
ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

markellos
07-04-09, 21:02
Kinder συγχαρητηρια. Εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D

nini06
07-04-09, 21:37
KINDER,

σου εύχομαι ότι καλύτερο για σένα την οικογένεια σου και για την εγκυμοσύνη σου. Εύχομαι να είναι πολύ καλή η εγκυμοσύνη σου και ότι
επιθυμείς.

Jean
07-04-09, 21:39
Congrats!!!!!! Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και οπως ολα τα KINDER, γλυκα να κλεισεις μεσα σου την εκπληξουλα σου για 9 υπεροχους μηνες!!!

parent?
07-04-09, 22:01
κιντερ μου καλησπερα εχω ακομα μια απορια

εγω ποτε θα γινω μανα???????
οεο ποτε οεο?????????????????????

parent?
07-04-09, 22:03
κιντερ εισαι εγκυος????
γιουχουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
\ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
αχ παρα πολυ χαρηκα!!!τωρα το ειδα η χαζη. δεν εχω χρονο να διαβαζω ολες τις σελιδες κ εχω χασει επεισοδια
σου ευχομαι οτι καλυτερο μια τλεια εγκυμοσυνη κ μην μας ξεχνας!!!!!
φιλιαααααααααααααααααα :D

αθηνά76
07-04-09, 23:56
ΚINDER δεν εχουμε μιλησει ξανα μαζι!!!
Σου ευχομαι να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη ηρεμη και ενα υγιες νινακι!!!!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑ

KINDER
08-04-09, 06:20
http://dl.glitter-graphics.net/pub/871/871631joj3ur5sl2.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Σας ευχαριστω ολες πολυ πολυ για τις ειλικρινεις ευχες σας!!!
Να ειστε καλα!
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου, αυτη τη χρονια να γινετε ολες μανουλες!

KINDER
08-04-09, 06:28
Elin και Michel σας εστειλα pm.

Mε συγχωρειτε που απαντω στις αποριουλες σας καθυστερημενα...
Προσπαθω να γραφω οσο μπορω.. :)

Vann
08-04-09, 06:37
Συγχαρητηρια,ευχομαι οτι καλυτερο κ να εχεις μια ομαλη εγκυμοσυνη

ioanna32
08-04-09, 09:16
kinder συγχαριτηρια! σου ευχομαι να εχεις μια ομορφη εγκυμοσυνη! και παντα στο τελος με ενα πονο!! συγχαριτηρια και σε ολες της μανουλες που περιμενουν το μωρακι τους!!

Eleonora2
08-04-09, 11:18
Καλησπέρα σε όλες!!!!

καλό!!!!!

Τι να σημαίνει?

Ελεονορα μου,

Eleonora2 μου, καθως ,καποιες φορες, μια μικρη μεσοκυκλια αιμορραγια μπορει να αποτελει απλως ενα μεμονωμενο συμβαν, χωρις περαιτερω σημασια, συμφωνω με το γιατρο σου πως ειναι λιγο νωρις για να προχωρησεις σε εργαστηριακη διερευνηση του συμπτωματος.
Στη θεση σου, θα περιμενα να δω αν θα επαναληφθει και στον επομενο κυκλο, και ακολουθως ισως θα εκανα καποιες εξετασεις και υπερηχο.

Η τραχηλιτιδα, εφοσον ειναι ηπια, δεν δημιουργει προβλημα.

Εξαλλου, υπαρχει και η περιπτωση της εγκυμοσυνης, αν στο μεταξυ δεν αδιαθετησες. :wink:

Σε σχεση με την αλλοιωση των κολπικων εκκρισεων μετα απο σεξουαλικη επαφη, πραγματι, χρειαζεται αρκετη παρατηρητικοτητα ωστε ν'αναγνωριστει το "ασπραδι αυγου" μεσα στο "μειγμα"...
Εγω περιμενα (χωρις επαφες) μεχρι την πρωτη μερα εμφανισης των εκκρισεων, οποτε ηξερα πως σε 3-4 μερες θα γινοταν η ωορρηξια (την ημερα με τον χαρακτηριστικο πονο).
Αφου εβλεπα την εκκριση, μπορουσα ελευθερα να ξεκινησω τις επαφες.

Πολυ ευλογο παντως το ερωτημα.. :D

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!

ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!!!!!!!!!!!!! :P :P
ΝΑ ΕΧΕΙς ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ !! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!
ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ !!!!!!!! :lol: :lol:

Kinder μου να σε ρωτήσω κατι???
Από εχθές το βράδυ έως και τα ξημερώματα είχα συνεχόμενους πόνους σαν τσιμπήματα χαμηλά αριστερά.

Σηκώνομαι σήμερα το πρωί και λέω ε! πια αδιαθέτησα ... όμως τίποτα ακόμα.... Είμαι στην 29η ημέρα σήμερα αλλά δεν θέλω να ελπίζω μια και λόγω του ότι παίρνω 2 utrogestan κάθε βράδυ καθυστερούν τον κύκλο!!! οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι και 31 ημέρες
Προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μην το σκέφτομαι... όμως αυτά τα πονάκια δεν ήταν για καλό με στεναχώρησαν

Ποια η γνώμη σου???????

Eleonora2
08-04-09, 11:52
Επίσης μου ξεκίνησε και πονοκέφαλος !!!!!!!!!!!
Σίγουρα θα αδιαθετήσω :( :( :(

mavraki
08-04-09, 15:41
καλησπέρα παρακολουθώ την ιστορία σου γιατί έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, για πρώτη φορά είδα 18, 19η μέρα υγρά με λίγο ροζ καφέ και κοντεύω να σκάσω....έκανα βέβαια τεστ γιατί είμαι πολύ ανυπόμονη την δευτέρα..αρνητικό..αλλά δεν παύω να ελπίζω. το Σάββατο περιμένω εσύ πότε;

mavraki
08-04-09, 15:43
καλησπέρα παρακολουθώ την ιστορία σου γιατί έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, για πρώτη φορά είδα 18, 19η μέρα υγρά με λίγο ροζ καφέ και κοντεύω να σκάσω....έκανα βέβαια τεστ γιατί είμαι πολύ ανυπόμονη την δευτέρα..αρνητικό..αλλά δεν παύω να ελπίζω. το Σάββατο περιμένω εσύ πότε;

eleonora2 σε σενα το έστειλα!!έτσι όπως το έκανα δεν το καταλαβαίνεις :oops:

Eleonora2
08-04-09, 16:02

Εύχομαι να έχει γίνει λάθος και να έκανες το τεστ σχετικά νωρίς!!!!
Εγώ είμαι στην 29η ημέρα και ο κύκλος μου φτάνει κάποιες φορές και
31 ημέρες .
Οπότε το Σάββατο θα είναι 32 ημέρα και από τότε λογικά θα θεωρείται
1 ημέρα καθυστέρησης. Σωστά δεν τα λέω??
Τι να πω ελπίζω να κρατηθώ και να μην κάνω τεστ νωρίτερα γιατί το έχω περάσει και δεν είναι καθόλου ευχάριστω συναίσθημα :cry: :cry: :cry:

Εσύ σε ποια μέρα βρίσκεσαι???
Συνήθως τι κύκλο έχεις ???

mavraki
08-04-09, 16:33
31 ημέρες .
Τι να πω ελπίζω να κρατηθώ και να μην κάνω τεστ νωρίτερα γιατί το έχω περάσει και δεν είναι καθόλου ευχάριστω συναίσθημα :cry: :cry: :cry:

Συνήθως τι κύκλο έχεις ???[/quote]

είμαι στην 27η και έχω συνήθως 28 σπάνια 30. βλέπω τα φαρμακεία και είμαι έτοιμη να ορμήξω πάλι να πάρω τεστ :roll: εξάρτηση τρελή...αχ έχω σκάσει απο την αγωνία...το Σάββατο πιστεύω θα κάνεις τεστάκι έτσι..λες να είναι ο τυχερός μας μήνας΄;;;;;;;;;;;;μας το εύχομαι!απλά γιατί να έχω αυτά τα υγρά ξαφνικά πρώτη φορά όλο σκέφτομαι..και να φανταστείς τον προηγούμενο μήνα έλεγα ότι αυτόν θα είμαι πολύ cool...και αν έχω καθυστέρηση θα ασχοληθώ..ναι καλά... :D

zaharini
08-04-09, 17:49
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/156/156882g82qpu0ale.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!

Υ.Γ. Τώρα είσαι σίγουρα η 'Kinder έκπληξη' :lol:

zeta
08-04-09, 18:33
kinder μου σε ειχα ρωτησει και γω κατι αλλα μαλλον το προσπερασες ...και παλι ευχαριστω εκ των προτερων .Φιλια

MARILI
09-04-09, 00:05
:lol: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ KINDER!!!

EYXOMAI NA EXEIΣ ΜΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 28/2.ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ.
ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ 7/4

ΕΙΔΑΜΕ ΤΟ ΣΑΚΟ ΣΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ 21/4 ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ.

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ; ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΑΜΕΣΩΣ;

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ.

ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΗΚΩΝΩ ΑΦΟΒΑ Η ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ;

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΞ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ;

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

http://b2.lilypie.com/eLYBp3/.png (http://lilypie.com)

http://bd.lilypie.com/vs1ep3/.png (http://lilypie.com)

alexandra028
09-04-09, 13:44
MARILI KALIMERA
APO OSA EXW DIAVASEI KSERW POS I KARDOULA TOU MWROU AKOUGETAI STIS 6-7 EVDOMADES KUHSHS. KAI NOMIZW POS SWSTA SOU TA EIPE O GIATROS SOU.. OSO GIA TO MPEMPI SOU MALLON THA PREPEI APO DW KAI PERA NA PROSEXEIS POS TON SIKWNEIS GIATI EINAI GNWSTO POS OI EGUMONOUSES APAGOREUETAI NA SIKWNOUN BAROS.. OLES OI KINISEIS PREPPEI NA GINONTAI ME PROSOXI.
OSO GIA TO SEX (KAI PALI APANTW SUMFWNA ME OSA EXW DIAVASEI) PISTEUW PWS OTAN I EGUMOSUNI EKSELISSETAI OMALA DEN UPARXEI KANENA PROVLIMA
(ELPIZW NA VOITHISA LIGAKI)
FILAKIA POLLA

alexandra028
09-04-09, 13:53
MARILI KALIMERA
APO OSA EXW DIAVASEI KSERW POS I KARDOULA TOU MWROU AKOUGETAI STIS 6-7 EVDOMADES KUHSHS. KAI NOMIZW POS SWSTA SOU TA EIPE O GIATROS SOU.. OSO GIA TO MPEMPI SOU MALLON THA PREPEI APO DW KAI PERA NA PROSEXEIS POS TON SIKWNEIS GIATI EINAI GNWSTO POS OI EGUMONOUSES APAGOREUETAI NA SIKWNOUN BAROS.. OLES OI KINISEIS PREPPEI NA GINONTAI ME PROSOXI.
OSO GIA TO SEX (KAI PALI APANTW SUMFWNA ME OSA EXW DIAVASEI) PISTEUW PWS OTAN I EGUMOSUNI EKSELISSETAI OMALA DEN UPARXEI KANENA PROVLIMA
FILAKIA POLLA

alexandra028
09-04-09, 13:53
MARILI KALIMERA
FILAKIA POLLA

fysalida
09-04-09, 14:09
δεν ηταν τυχαιο τελικα το nickname σου kinder μου.... :lol: :lol: :lol: εισαι μια kinder ολο εκπλήξεις... :lol:
να πανε ολα καλα και σε 7μιση μηνες να κρατας στην αγκαλια σου το νεο αγγελουδι σου...
παντα χαρες!!!!

fistikaki
09-04-09, 14:45
kinder εκπληξη!!!

το δωρο που δε σ απογοητευει ποτε!!! :lol:

(καλα, δε θα χει πολυ πλακα, να ναι με τη κοιλια στο στομα και να την λεμε kinder???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

alvadi
09-04-09, 15:14
Εμαθα ότι κάποια που γυροφέρνει σ'αυτό εδώ το ποστ είναι εγκυος.....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kinder εύχομαι μια υπεροχη εγκυμοσύνη και με το καλο το μπεμπε!!!

nikijo
09-04-09, 23:29
...δυστυχως ...boss...δεν θα σου κανω παρεα αυτο το μηνα.... :( :(
next month... :wink:

mavraki
10-04-09, 11:38

31 ημέρες .

Συνήθως τι κύκλο έχεις ???

Kαλημέρα!έχεις κανένα νέο .....εγώ περιμένω ......

inka
10-04-09, 15:08
...δυστυχως ...boss...δεν θα σου κανω παρεα αυτο το μηνα.... :( :(
next month... :wink:

mia apo ta idia ki ego!!!!! :?

Eleonora2
10-04-09, 15:12

χάλια!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry:
Από εχθές έχω καφέ και σήμερα τα ίδια. Κανονική ροή ακόμα δεν έχω για να πω πως ξεκίνησε..... και μέσα σε όλα

Πήρα τον γιατρό μου του είπα για τα συμπτώματα του μήνα που είχα...
μου είπε δεν είναι τιποτα ανησυχητικό και καταλήξαμε με πίεση δική μου να κάνω σαλπιγγογραφία....

το θέμα είναι ότι την επόμενη εβδομάδα είναι Μ. Εβδομάδα και εγώ προλαβαίνω την εξέταση ???? γιατί γίνεται μόλις καθαρίσεις από την περίοδο άρα αν υποθέσουμε ότι αδιαθετώ σήμερα 6η μέρα είναι Μ.Τετάρτη.
Μ.Πέμπτη δεν κάνουν πήρα και ρώτησα.

Κορίτσια τι κάνω??????????

mavraki
10-04-09, 15:47

Από εχθές έχω καφέ και σήμερα τα ίδια. Κανονική ροή ακόμα δεν έχω για να πω πως ξεκίνησε..... και μέσα σε όλα

μου είπε δεν είναι τιποτα ανησυχητικό και καταλήξαμε με πίεση δική μου να κάνω σαλπιγγογραφία....

το θέμα είναι ότι την επόμενη εβδομάδα είναι Μ. Εβδομάδα και εγώ προλαβαίνω την εξέταση ???? γιατί γίνεται μόλις καθαρίσεις από την περίοδο άρα αν υποθέσουμε ότι αδιαθετώ σήμερα 6η μέρα είναι Μ.Τετάρτη.

περίμενε την άλλη εβδομάδα μετά το Πάσχα τότε, δεν είναι και πολύ μακριά..αλλά θα μου επιτρέψεις να ελπίζω ακόμα και για τις δυο........... :wink: εεεε;;;συνήθως έτσι είναι ο κύκλος σου; ξεκινάει με καφέ ή κατευθείαν

Eleonora2
10-04-09, 16:00

περίμενε την άλλη εβδομάδα μετά το Πάσχα τότε, δεν είναι και πολύ μακριά..αλλά θα μου επιτρέψεις να ελπίζω ακόμα και για τις δυο........... :wink: εεεε;;;συνήθως έτσι είναι ο κύκλος σου; ξεκινάει με καφέ ή κατευθείαν

Μετά το Πάσχα θα είμαι στην 12η μέρα (αν υποθέσω ότι αδιαθετώ κανονικά σήμερα) μάλλον αργά γιατί διάβασα ότι γίνεται η εξέταση 7η-11η μέρα

Ο κύκλος μου ξεκινάει με καφέ αλλά συνήθως μετά από λίγες ώρες έρχεται ακνονικά...

Σου εύχομαι να είσαι έγκυος!!!!!! Θα περιμένω νέα σου!!! :lol:

magdalia
10-04-09, 21:06
http://dl4.glitter-graphics.net/pub/1648/1648604znynd5ofr6.gif (http://www.glitter-graphics.com)

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟ ΣΑΝ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ :D :D :D

ioanna32
10-04-09, 21:16
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!

12 ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΕΩΣ 16 ΜΑΡΤΙΟΥ.
ΚΑΤΑ ΤΙΣ 1η ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΑΦΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΕΤΑΚΙ.
ΚΑΝΟ ΤΕΣΤ CLEARBLUE 7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΣΤΗΝ 27η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΧΝΟ ΘΕΤΙΚΟ.
ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ Β' ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΜΕ 0,72 ΜΟΝΑΔΕΣ.
ΠΑΝΤΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 26-28 ΜΕΡΕΣ.
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΝΑ ΑΓΝΟΗΣΩ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΗΝ Μ.ΤΡΙΤΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ ΣΥΛΗΨΗ.
ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ????

ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ !!! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ !!!!

ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ !!!!

milva1978
10-04-09, 22:19
KINDER μου διαβάζω τα post σου τόσο καιρό και πραγματικά συγκινήθηκα πολύ με τα ευχάριστα! Σου εύχομαι καλή μου να έχεις μια υπέροχη, γερή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

nikijo
13-04-09, 18:10
Kinderoula μου που εισαι;;;;....χαθηκαμε βρε ψυχη.....;))))))))Φιλουδια!!!!!!!!

mavraki
13-04-09, 18:26
καλησπέρα και απο εμένα. όπως είχα πει και την προηγούμενη εβδομάδα έχω κύκλο 28 ημερών, την 18η και 19η μέρα το πρωί μόνο είχα λίγα ροζ υγρά που δεν μου έχει ξανασυμβεί, έπρεπε να αδιαθετήσω την παρασκευή αλλά μέχρι και σήμερα τίποτα, εχθές το πρωι έκανα τεστ αλλά αρνητικό..τι να κάνω τώρα .............;;;;;;;;;;;

nikijo
14-04-09, 00:34
μαυρακι κανε μια χοριακη να σου φυγει η αγωνια.......

ιωαννα για καθυστερημενη συλληψη εχουμε ακουσει πολλες φορες....κανε αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου....μακαρι να σου πανε ολα καλα!!!!!!!!!

lenaki1982
17-04-09, 21:04
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ KINDER!!!!

nikijo
19-04-09, 19:54
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ κοριτσια!!!!!!
Κιντερακι μου εισαι καλα;;;;;.....αντε βρε ....σ αποθυμησα....;)))))))

Πολλα φιλια σε ολες!!!!!!

despina77
25-04-09, 20:20
kinder γλυκεια μου να σε ρωτησω κατι και εγω: στις 3 τελευταιες επισκεψεις με την πρωτη να ειναι 23 Γεναρη ο γιατρος ειδε κυστη στη δεξια ωοθηκη. Την Μεγαλη εβδομαδα η κυστη ηταν εκει χωρις ομως να μεγαλωσει. Μου ειπε να περιμενω αλλους 2 κυκλους και να ξαναπαω διοτι αν ειναι ακομα εκει θα ειναι ενδομητριωση. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι δηλαδη οτι μια κυστη ειναι ενδομητριωση αν παραμεινει πανω απο 8 μηνες?Η βλεπουν κατι αλλο με τον υπερηχο και το καταλαβαινουν? Βεβαια να πω την αληθεια μου ειπε οτι ειναι και βασικος λογος που δεν μενω εγκυος καθως και κατι τσιμπηματα που νιωθω εντονα στην πυελο απο τα μεσα του κυκλου και μετα οφειλονται σε αυτην. Διαβασα ολα τα θεματα που αφορουν ενδομητριωση και να πω την αληθεια αγχωθηκα. Ειχα το αγχος μου με το οτι δε μενω εγκυος τωρα εχω να σκεφτομαι και λαπαροσκοπησεις.

αθηνά76
25-04-09, 21:15
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ KINDER
Αμα θα εχεις χρονο και μπορεις πες μου εαν ξερεις κατι για την αντισταση στην ινσουλινη!!!!
Με το καλο να ερθει το μωρακι σου να ειναι γερο και δυνατο σ ευχαριστω πολυ!!!!

gary
25-04-09, 21:23
Η Kinder ειναι εγκυος??? Τωρα το ειδα!! Συγχαρητηρια κοριτσακι , με το καλο να ξαναγινεις μανουλα!

nikijo
30-04-09, 16:25
...λοιπον επειδη φανταζομαι οτι που κ που θα μπαινεις κ θα διαβαζεις για το ιατρειο μας....στειλε ενα πμ βρε παιδακι μου ....να μαθω τι κανεις....Αντε....Φιλουδιαααα!!!! ;)

Κλειώ
08-05-09, 12:05
kinder, με το καλό να γεννήσεις , και απο εμένα !!!!!!
Εχω και εγω μια ερώτηση και ίσως ξέρεις να μου απαντήσεις (ή όποιος άλλος ξέρει είναι επίσης ευπρόσδεκτος ) .
Θέλω να υπολογίσω της ημέρα της ωορρηξίας μου και ο κύκλος μου είναι αρκετά σταθερός στις 25 μέρες .
Ομως , επειδή έχω καφέ υγρά πρίν και μετά την περίοδο , δεν ξέρω ποια μέρα πρέπει να θεωρήσω ως πρώτη μέρα του κύκλου . Την πρώτη ημέρα με τα καφέ υγρά ή την πρώτη ημέρα με το πολύ αίμα ;

candycandy
09-05-09, 11:46
kinder, με το καλό να γεννήσεις , και απο εμένα !!!!!!
Εχω και εγω μια ερώτηση και ίσως ξέρεις να μου απαντήσεις (ή όποιος άλλος ξέρει είναι επίσης ευπρόσδεκτος ) .
Θέλω να υπολογίσω της ημέρα της ωορρηξίας μου και ο κύκλος μου είναι αρκετά σταθερός στις 25 μέρες .
Ομως , επειδή έχω καφέ υγρά πρίν και μετά την περίοδο , δεν ξέρω ποια μέρα πρέπει να θεωρήσω ως πρώτη μέρα του κύκλου . Την πρώτη ημέρα με τα καφέ υγρά ή την πρώτη ημέρα με το πολύ αίμα ;
Απ΄ότι έχω διαβάσει και στο gyn.gr πρώτη ημέρα περιοδου θεωρείται εκείνη που εμφανίζεται κανονικό αίμα.

Κλειώ
13-05-09, 16:07
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία !!!!

kalliopaki
05-06-09, 15:55
kinder κατά αρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Δεν ξέρω εάν κάνω καλά που γράφω σε αυτό το σημείο του φόρουμ, ωστόσο ήθελα τα φώτα σου σχετικά με το εξής: το καρδιοτοκογράφημα έχει νόημα στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, φιλιά πολλά

nikijo
06-06-09, 00:30
Καλλιοπακι η Κιντερ μας εχει πολυ καιρο να μπει....αν θελεις ανοιξε το σαν νεο θεμα μηπως καποια κοπελα γνωριζει κατι επ αυτου....
ελπιζω να βρεις απαντησεις.... :)

kalliopaki
09-06-09, 10:50
Σ'ευχαριστώ πολύ nikijo!!

KINDER
12-06-09, 03:35
Νιωθω την αναγκη να σας πω καποια πραγματα μεσα απο την καρδια μου...
Πρωτα απ'ολα θελω να ζητησω συγνωμη που πριν απο δυο μηνες ξαφνικα εξαφανιστηκα, χωρις να δωσω εκτοτε σημεια ζωης.

Η αφορμη γι'αυτο ηταν ενα δυσκολο πρωτο τετραμηνο εγκυμοσυνης, με πολλους εμετους, ζαλαδες και πολυ χαμηλη αρτηριακη πιεση (7 η μεγαλη!) -η ενεργεια μου ισα ισα εφτανε για τη φροντιδα του παιδιου και του αντρα μου.
Το να καθησω μπροστα στον υπολογιστη ,εστω και για μια απλη αναγνωση, μου φαινοταν βουνο, ενω παραλληλα ντρεπομουν και ενιωθα πως απογοητευα οσες κοπελες μου ειχαν στειλει τα μηνυματα τους και περιμεναν απο μενα καποια απαντηση...
Πλεον δε μπορουσα -σωματικα- να ανταποκριθω στους ρυθμους που εγω η ιδια ειχα επιβαλει στον εαυτο μου.

Στο διαστημα αυτο συνειδητοποιησα και καποια αλλα πραγματα.
Το συγκεκριμενο φορουμ ειχε εξελιχθει σε ενα πολυ σημαντικο κομματι της ζωης μου. Περνουσα ωρες ατελειωτες μπροστα στον υπολογιστη διαβαζοντας, γραφοντας και επικοινωνοντας...
Συγκινηθηκα, εκλαψα, θυμωσα,γελασα, θαυμασα, ταυτιστηκα, ενημερωθηκα, μοιραστηκα τις σκεψεις και τους φοβους μου, ''γνωρισα'' αξιολογους ανθρωπους...
Απο τη μερια μου προσπαθησα κι εγω να βοηθησω οπου μπορουσα, απαντωντας σε θεματα και ερωτησεις που απτονταν στο πεδιο των γνωσεων μου -ενιωθα πως ηταν καθηκον μου.
Αρκετες φορες ,πριν απαντησω, διασταυρωνα τις γνωσεις μου με φιλους και συναδελφους γιατρους ή με εξειδικευμενα ιατρικα sites, προκειμενου να ειμαι σιγουρη γι'αυτα που γραφω.

Τελικα, αυτος ειναι ο μονος τροπος με τον οποιο μπορω να συμμετεχω σε αυτο το φορουμ -γραφοντας ατελειωτα.
Δε μπορω απλα να μπω για μια ωριτσα, δε μπορω να αγνοησω θεματα στα οποια ξερω την απαντηση (ειτε αυτα βρισκονται στο ''ιατρειο'' ειτε αλλου).
Θελω να τα διαβασω ολα και να απαντησω σε ολα -ειναι σαν γλυκος εθισμος.

Στο διαστημα της διμηνης αποχης συνειδητοποιησα πως τους προηγουμενους μηνες ειχα πιεσει παρα πολυ τον εαυτο μου με αποτελεσμα να κοιμαμαι ελαχιστα και να νιωθω μονιμως κουρασμενη.
Παραλληλα, ενιωθα τυψεις πως στερουσα αυτον τον χρονο απο το παιδι και τον αντρα μου, ενω και το διδακτορικο ειχε μεινει πισω.
Ετσι, με βαρια καρδια, αποφασισα - εν'οψει και του ερχομου του δευτερου παιδιου μου (ειναι αγορακι) ,αλλα και των αυξημενων υποχρεωσεων στη δουλεια και τη διατριβη- να μη συμμετεχω πια στο υπεροχο αυτο φορουμ, τουλαχιστον σ'αυτη τη φαση της ζωης μου...
Ειναι μια γλυκια ''σειρηνα'' που με παρασερνει και με κανει να της αφιερωνω ατελειωτες ωρες, σε μια εποχη που το προσωπικο μου προγραμμα (οικογενειακο, επαγγελματικο και ακαδημαικο) ειναι δυστυχως παραπανω απο γεματο...

Θελω να σας ευχαριστησω ολες για τις υπεροχες στιγμες και τα συναισθηματα που μοιραστηκα μαζι σας...

Ευχομαι με ολη μου την καρδια ολες να αποκτησετε πολυ συντομα τα μωρακια που ονειρευεστε -κυριως γιατι τα μωρακια αυτα θα ειναι πολυ τυχερα και ευτυχισμενα κοντα σας.

Θελω να συγχαρω δημοσια τη Μαρια Στυλιανακη για το εργο που κανει, ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστη.
Ομολογω πως καποια στιγμη στενοχωρηθηκα και θυμωσα με καποια ανακοινωση που αφορουσε ''απαντησεις σε ιατρικα θεματα'', ομως συζητησαμε και τα ξεκαθαρισαμε.

Τρελουτσικο και καλοκαρδο Νιντζακι...
Ποσο με τιμησες με την κινηση σου αυτη να μου ανοιξεις ''ιατρειο''...
Σέυχαριστω για ολα και σου ζητω συγνωμη αν σε στενοχωρησα ή αν σε εκανα ν'ανησυχησεις..
Εισαι υπεροχη - δε θα χαθουμε.

Φιστικακι σε εκτιμω πολυ και πιστευω πως αξιζεις ολα τα καλα του κοσμου...

Σας ευχαριστω ολες για τα γλυκα λογια και τις ειλικρινεις ευχες.
Ειμαι πολυ συγκινημενη...
Σας φιλω.

inka
12-06-09, 07:24
kinderaki !!!!!!!kalimera!!!!!
poly xarika pou eisai kala !!!!!!den sou krivo oti eixa anisixisei!!!!!

kali sinexeia stin egymosini sou!!!!me to kalo o gios sou!!!!

eimai ki ego egyos !!!!5 evdomadon !!!!!...nomizo!!!!!tha pao simera gia tin 3h xoriaki!!!!!

polla filakiaaaaaaaaaaaa!!!!!

KINDER
13-06-09, 00:58
Μπραβο ΙΝΚΑ κοριτσι μου, πολυ ευχαριστα νεα!!
Ευχομαι να σου πανε ολα τελεια!
Το ηθελες τοσο πολυ, πιστεψες στο ονειρο και τελικα οι προσπαθειες σου ευοδωθηκαν!
Να ειστε παντα καλα με την οικογενεια σου!
Φιλια!!!

Ntimi
13-06-09, 01:05
Kinder!!!!!!! άντε βρε κοριτσάκι μου μας ανησύχησες!!! ρωτούσα για σένα..χαίρομαι που είσαι καλά.. να ξεκουράζεσαι όσο το δυνατόν μπορείς..
φιλάκια κουκλίτσα μου!!!!

Theni
13-06-09, 01:13
πολυ χαιρομαι που εισαι καλα!! σε ειχα στο μυαλο μου!!! με το καλο ο γιοκαρινος!!! μ ενα πονο!!!

nikijo
15-06-09, 18:02
:p:p:p:p
:D:D:D:D
φιλια πολλα........να εισαι καλα......ελπιζω να τα πουμε συντομα.....;)

inka
15-06-09, 20:03
Μπραβο ΙΝΚΑ κοριτσι μου, πολυ ευχαριστα νεα!!
Ευχομαι να σου πανε ολα τελεια!
Το ηθελες τοσο πολυ, πιστεψες στο ονειρο και τελικα οι προσπαθειες σου ευοδωθηκαν!
Να ειστε παντα καλα με την οικογενεια σου!
Φιλια!!!

eyxaristo kinderaki!!!!!!

ki esy na exeis kali sinexeia stin egimosini sou !!!!!!kai na xerese tin oikogenia sou!!!!!!!

smouch!!!!!

nikijo
30-06-09, 16:31
Κιντερακι μου αν τυχει κ μπεις πες μου τι γινεται με την σαλπιγγογραφια ;;;
...ο γυναικολογος ειπε να αφησουμε αυτο το μηνα λογω ακτινοβολιας ενω ο ακτινολογος ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα....
Εσυ τι λες καλη μου ακτινολογα;;;;; :) :) :)

B-FLY
01-07-09, 01:13
kinderaki μου γεια σου!!!! ευχομαι γρηγορα να εχεις ενα γερο μωρακι!!!θα ηθελα να σου πω το προβλημα μου μηπως με βοηθησεις μιας και ειμαστε πατρινες και οι δυο...χαχαχα...
Απο την πρωτη μου εξωσωματικη εχω ενα γιο 2,5 χρονων!ειχαμε βρει οτι ειχα θρομβοφιλια και 9 μηνες εκανα clexane.Περσυ το μαιο εκανα εμβρυομεταφορα απο καταψυξη η οποια πετυχε(χοριακη 229!!!!!)αλλα μετα παλινδρομησε(στην 5η εβδομαδα).Θεωρησαμε οτι ηταν τυχαιο γεγονος και φυσικα η στενοχωρια μας πολυ μεγαλη.Το γεναρη που μας περασε αποφασισαμε να κανουμε μια νεα προσπαθεια απο την αρχη.Το αποτελεσμα?0...Δεν το περιμεναμε αλλα επειδη ειχα πολυ αγχος με τη δουλεια και επειδη δεν ειχα πολλα ωαρια,ειπαμε οτι δεν ειμασταν σε καλη φαση!!!Πριν εναμιση μηνα καναμε παλι προσπαθεια αλλα και παλι 0. Καταλαβαινεις την ψυχολογια μου ε? χαλιαααα!!!Τωρα ο γιατρος μου, μου εδωσε εξετασεις για θρομβοφιλια γιατι μπορει η δοση της clexane να μην ηταν σωστη,και για τα NK CELLS. Oργανικα ειμαστε μια χαρα (πασχουμε απο ανεξηγητη υπογονιμοτητα) και ο γιατρος μου ειπε μονο αιματολογικο μπορει να ειναι.Αν λοιπον βρεθει κατι στις εξετασεις αντιμετωπιζεται και πως? γιατι θελω να κανω παλι προσπαθεια.Τη θρομβοφιλια παντα την ειχα απλα δεν το ηξερα και να σου πω οτι στην πρωτη εξωσωματικη επαιρνα κορτιζονη ενω στις αλλες οχι!!!Μηπως με εσωσε αυτο? γιατι τη θρομβοφιλια την ανακαλυψαμε οταν ημουν στο 2ο μηνα!!εχω ακουσει οτι κανει καλο η κορτιζονη για τα NK CELLS...Σε ευχαριστω και συγγνωμη αν σε κουρασα!!!φιλια πολλα.....

michel
01-07-09, 07:58
KINDER-ουλααααααα!!!!Ποσο χαιρομαι που εισαι καλα,βρε ψυχη!!!!!Μπραβο!!!!
Μας ελειψες,γλυκεια μου,και ειχαμε ανυσηχησει !!αλλα,αφου ολα πανε καλα,μην σε νοιαζει τιποτα.
Μην νιωθεις τυψεις!!! παει ,περασε αυτο,απο εδω και στο εξης θα εισαι καλα,ελπιζω,θα φυγουν και οι εμετοι,και η κουραση!!! Ετσι δεν λενε? οτι αν περασει το πρωτο τριμηνο,μετα ειναι πιο ευκολη η εγκυμοσυνη?

Να μη σε κουραζω πολυ,ηθελα να σου στειλω απλα τις ευχες μου,να πανε ολα καλα,και την αγαπη μου,μεσα απο την ψυχη μου.
Φιλακια !!!!!

Eleonora2
03-07-09, 10:51
Νιωθω την αναγκη να σας πω καποια πραγματα μεσα απο την καρδια μου...
Πρωτα απ'ολα θελω να ζητησω συγνωμη που πριν απο δυο μηνες ξαφνικα εξαφανιστηκα, χωρις να δωσω εκτοτε σημεια ζωης.

Η αφορμη γι'αυτο ηταν ενα δυσκολο πρωτο τετραμηνο εγκυμοσυνης, με πολλους εμετους, ζαλαδες και πολυ χαμηλη αρτηριακη πιεση (7 η μεγαλη!) -η ενεργεια μου ισα ισα εφτανε για τη φροντιδα του παιδιου και του αντρα μου.
Το να καθησω μπροστα στον υπολογιστη ,εστω και για μια απλη αναγνωση, μου φαινοταν βουνο, ενω παραλληλα ντρεπομουν και ενιωθα πως απογοητευα οσες κοπελες μου ειχαν στειλει τα μηνυματα τους και περιμεναν απο μενα καποια απαντηση...
Πλεον δε μπορουσα -σωματικα- να ανταποκριθω στους ρυθμους που εγω η ιδια ειχα επιβαλει στον εαυτο μου.

Στο διαστημα αυτο συνειδητοποιησα και καποια αλλα πραγματα.
Το συγκεκριμενο φορουμ ειχε εξελιχθει σε ενα πολυ σημαντικο κομματι της ζωης μου. Περνουσα ωρες ατελειωτες μπροστα στον υπολογιστη διαβαζοντας, γραφοντας και επικοινωνοντας...
Συγκινηθηκα, εκλαψα, θυμωσα,γελασα, θαυμασα, ταυτιστηκα, ενημερωθηκα, μοιραστηκα τις σκεψεις και τους φοβους μου, ''γνωρισα'' αξιολογους ανθρωπους...
Απο τη μερια μου προσπαθησα κι εγω να βοηθησω οπου μπορουσα, απαντωντας σε θεματα και ερωτησεις που απτονταν στο πεδιο των γνωσεων μου -ενιωθα πως ηταν καθηκον μου.
Αρκετες φορες ,πριν απαντησω, διασταυρωνα τις γνωσεις μου με φιλους και συναδελφους γιατρους ή με εξειδικευμενα ιατρικα sites, προκειμενου να ειμαι σιγουρη γι'αυτα που γραφω.

Τελικα, αυτος ειναι ο μονος τροπος με τον οποιο μπορω να συμμετεχω σε αυτο το φορουμ -γραφοντας ατελειωτα.
Δε μπορω απλα να μπω για μια ωριτσα, δε μπορω να αγνοησω θεματα στα οποια ξερω την απαντηση (ειτε αυτα βρισκονται στο ''ιατρειο'' ειτε αλλου).
Θελω να τα διαβασω ολα και να απαντησω σε ολα -ειναι σαν γλυκος εθισμος.

Στο διαστημα της διμηνης αποχης συνειδητοποιησα πως τους προηγουμενους μηνες ειχα πιεσει παρα πολυ τον εαυτο μου με αποτελεσμα να κοιμαμαι ελαχιστα και να νιωθω μονιμως κουρασμενη.
Παραλληλα, ενιωθα τυψεις πως στερουσα αυτον τον χρονο απο το παιδι και τον αντρα μου, ενω και το διδακτορικο ειχε μεινει πισω.
Ετσι, με βαρια καρδια, αποφασισα - εν'οψει και του ερχομου του δευτερου παιδιου μου (ειναι αγορακι) ,αλλα και των αυξημενων υποχρεωσεων στη δουλεια και τη διατριβη- να μη συμμετεχω πια στο υπεροχο αυτο φορουμ, τουλαχιστον σ'αυτη τη φαση της ζωης μου...
Ειναι μια γλυκια ''σειρηνα'' που με παρασερνει και με κανει να της αφιερωνω ατελειωτες ωρες, σε μια εποχη που το προσωπικο μου προγραμμα (οικογενειακο, επαγγελματικο και ακαδημαικο) ειναι δυστυχως παραπανω απο γεματο...

Θελω να σας ευχαριστησω ολες για τις υπεροχες στιγμες και τα συναισθηματα που μοιραστηκα μαζι σας...

Ευχομαι με ολη μου την καρδια ολες να αποκτησετε πολυ συντομα τα μωρακια που ονειρευεστε -κυριως γιατι τα μωρακια αυτα θα ειναι πολυ τυχερα και ευτυχισμενα κοντα σας.

Θελω να συγχαρω δημοσια τη Μαρια Στυλιανακη για το εργο που κανει, ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστη.
Ομολογω πως καποια στιγμη στενοχωρηθηκα και θυμωσα με καποια ανακοινωση που αφορουσε ''απαντησεις σε ιατρικα θεματα'', ομως συζητησαμε και τα ξεκαθαρισαμε.

Τρελουτσικο και καλοκαρδο Νιντζακι...
Ποσο με τιμησες με την κινηση σου αυτη να μου ανοιξεις ''ιατρειο''...
Σέυχαριστω για ολα και σου ζητω συγνωμη αν σε στενοχωρησα ή αν σε εκανα ν'ανησυχησεις..
Εισαι υπεροχη - δε θα χαθουμε.

Φιστικακι σε εκτιμω πολυ και πιστευω πως αξιζεις ολα τα καλα του κοσμου...

Σας ευχαριστω ολες για τα γλυκα λογια και τις ειλικρινεις ευχες.
Ειμαι πολυ συγκινημενη...
Σας φιλω.

Με συγκίνησες πολύ!!!!!!
Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!! και που και που να μαθαίνουμε τα νέ σου!!!!

Φιλάκια και σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!!

fistikaki
03-07-09, 11:21
καλως το κιντερ-ακι super-woman!!!!
τα κανει ολα και συμφερει!! χεχεχεεχεχ

λοιπον, κοιτα να ξεκουραστεις λιγο, γιατι σε βλεπω με το που θα γεννησεις να σε πλακωνει ο μπεμπης στις σφαλιαρες!!!
"αρπα αυτην που ειχες χαμηλη πιεση, αρπα κι αυτην που κοιμοσουν λιγο, αρπα κι αυτη που χορευες κλακετες, κι εκεινη επειδη πηγες για μπαντζι τζαμπινγκ.....'

φιλακια κουκλα μου, καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης και με το καλο, το καινουργιο σου αντρακι!!!

jena
03-07-09, 11:25
Kinder με το καλο ο μπεμπης!!!!!!
Αν και δε νομιζω οτι ειχαμε μιλησει, αναρωτηθηκα πού να βρισκεσαι καποια στιγμη που συνειδητοποιησα οτι ειχα μερες να δω δημοσιευση σου... χαιρομαι που εισαι καλα!

Να προσεχεις τον εαυτο σου... φιλια!!!!!

parent?
10-07-09, 08:38
αχ τωρα το ειδα κιντερ το μην σου!!! χαιρομαι που εισια καλα, λυπαμαι που θα απεχεις!!!εγω τα ιδια, κ εγω απειχα για λιγο λογω σπουδων, δεν προλαβαινω αλλα τωρα επανερχομαι δρυμυτερη. τα φιλια μου σου στελνω, κ που κ που πες μας ενα ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ ,να μην σε αποθυμησουμε!!!! φιλια κ σε ευχαριστουμε για το χρονο σου:)

christiana08
10-07-09, 08:43
Κοριτσι μου,σου ευχομαι η εγκυμοσυνη σου στην συνεχεια της να ειναι υπεροχη και να αποκτησεις ενα υγιεστατο αγορακι.Εγω προσωπικα σε ευχαριστω για την βοηθεια σου.Να εισαι παντα καλα!

nikijo
04-08-09, 20:12
ακομη κ τωρα που το ιατρειο ειναι κλειστο....ανατρεχω εδω,στις σελιδες που γεμισε η Kinder να βρω απαντησεις....
...κ ενω λειπει , το tickeraki της μας λεει οτι διανυει την 23η εβδομαδα .... :)
...we miss you...!!!!! :) :) :)

κον!
21-10-09, 11:05
KALHMERA KINDER
Είμαι καινούργια στο φόρουμ και είμαι 28 ετών πριν 16 μήνες γέννησα καισαρικη λόγω συνδρόμου HELLP
Την 28 εβδομάδα (17-9-2007)
το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο την 22η εβδομάδα με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου και 475γρ βάρος
Η επόμενη επίσκεψη έγινε την 27η όπου και πάλι το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο ενω το doppler ομφαλικής αρτηρίας φυσιολογικό με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου ηταν ήδη 985γρ
ΣΤΙς 24/4/08 πάλι στο γιατρό πέριπου 30η εβδομάδα πάλι τα ίδια
ακολουθούσα τις οδηγίες του γιατρου ειχα κόψει το αλάτι και την ζάχαρη απο την 22η εβδομάδα
οι εξετάσεις μου ήταν κανονικές και γενικότερα η πίεση μου κυμαινόταν 10/6 και max12/8
Στις 24/4/ο7 λόγω του άγχους μου για το doppler είχα 14/9 .Τελικά στην 34 εβδομάδα ειχα φρικτους πόνους στο υπογάστριο και αυξημένο ουρικο οξύ, να σημειωσω οτι ειχα πάρει 8 κιλα στην εγκυμοσύνη δεν καπνιζα ποτέ μου και προσεχα υπερβολικα πολύ, και κανοντας την τυπική γεν αιματος πριν την επισκεψη στο γιατρο 35η εβδομάδα δειχνει αιμοπετάλια 60.000. και πάλι ο γιατρος δεν ανησυχησε παρα μονο λόγω των πόνων μου συνεχιζαν μου ειπε να παω στο νοσοκομειο οπου οι τρανσαμινασες ειχαν παει 360-380 και μου εκαναν καισαρικη με ραχιαια ναρκωση που ειχε και τις γνωστες παρενεργειες, ημικρανία και πονο στον αυχενα.5 μέρες μετα ειχα πιεση 20 με 12 ακατεβατη επι 7 ωρες, μετα απο 6 αντιυπερτασικα επεσε και την επομενη ο νεφρολογος συλλεξε 7,5 λίτρα ουρα. ευτυχωσ δεν επαθα κάτι περα απο την πίεση που σιγα σιγα χωρις φαρμακα επανηλθε στις φ.τ.
το μωρο γεννηθηκε 35η εβδομαδα 2.460κ. /50εκ. ,υγιεστατος ! Θελω πολύ να κανω ενα δευτερο παιδι, το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο ασπιρινη μπορω να παιρνω για την καθυστερηση του συνδρομου. Σκεφτομαι μήπως παθω πάλι τα ίδια , τωρα όμως δεν ειμαι μόνη μου. υπάρχει ενας πιτσιρικος που με χρειαζεται...
εσεις τι λέτε ειναι ρίσκο μια 2ή εγκυμοσύνη???
Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχουν εξετασεις που δειχνουν οτι ο οργανισμος θα παρουσιασει hellp κατα την κυηση, διαβασα πως οι ασθενείς που αναπτύσσουν προεκλαμψία ή σύνδρομο HELLP πρέπει να εξετάζονται για την παρουσία αντιφωσφολιπιδαιμικών αντισωμάτων. Ισχύει? και εκτος απο αυτο τι άλλες εξετάσεις μπορουν να γίνουν , ανοσολογικές ή κατι άλλο?

ngeo23
09-11-09, 20:52
καταρχην συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! ευχομαι να πανε ολα καλα. ηταν πολυ συγκινητικο αυτο που εγραψες.
αν εχεις καθολου χρονο και διαθεση να κοιταξεις την ερωτηση μου, εψαξα και εδω και σε site αλλα ακρη δεν βρηκα

ειμαστε στον 2ο μηνα για παιδι (για το 2ο δηλαδη)
τον προηγουμενο μηνα, απο την 17η μερα ειχα λιγο αιμα, με ειδε ο γιατρος μου ειπε μια χαρα, παχος πολυ καλο, αλλα μου συνεχισε μεχρι και που μου ηρθε περιοδος.
του το ειπα και μου εδωσε για τον νεο μηνα cyclacur. τον ρωτησα αν υπαρχει καποιο θεμα να μην μεινω εγκυος με αυτα και μου ειπε οχι, οτι δεν ειναι αντισυλλιπτικα και τα επαιρνα.
παλι απο την 17η μερα του κυκλου ξεκινησε λιγο αιμα, εμεις καναμε προαπαθειες εντατικες μεχρι και την 15 μερα,μετα τα φτυσαμε... Ρωταω μια φιλη γυναικολογο για τα παραπανω και μου λεει οτι απο τον αλλο μηνα μπορω να μεινω εγκυος καθως με αυτο το φαρμακο δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινει εμφυτευση
! εγω πανικος, κλαματα, αφηστε τα. Παιρνα τον δικο μου μου λεει οτι δνε ισχυει αυτο και το διασταυρωνω και με τριτο
τελικα τι ισχυει ξερει καμια; να μην ελπιζω αυτο το μηνα;δεν μπου ειπε να παρω μονο τα ασπρα,τα πηρα ολα.
Ο τελευταιος γιατρος μου εδωσε και προγεστερονη για σιγουρα
αν καποια μπορει να βοηθησει πραγματικα θα το εκτιμουσα
Εχω ελπιδες κοριτσια η απο τωρα να το ξεχασω;;;;