PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΗΠΩΣ...ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ???????????(ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ)

maria 1984
18-03-09, 14:50
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑ!ΕΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟ SITE ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ.
ΕΜΑΙ 24 ΕΤΩΝ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΣΤΕ.ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ Η ΜΟΝΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΚΕΚΟΜΜΕΝΗ ΣΥΝΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 30% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ.
ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΗΠΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΖΑΛΑΔΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΞΑΠΛΩΝΩ ΑΦΟΥ ΤΡΕΧΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΡΑΩ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 36,8 ΕΩΣ 37,2. ΝΑΥΤΙΕΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΧΑ 14/02 ΜΕ ΚΥΚΛΟ 31 ΗΜΕΡΩΝ.(ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η 32Η ΜΕΡΑ...)ΕΚΑΝΑ 2 ΤΕΣΤ ΕΝΑ ΣΤΙΣ 13/03 ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΙΣ 14/03 ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ :cry: .ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΩΜΟΥΝ!!!
ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ :D :D ??????
Η ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΟΒΑΡΟ???? :cry: :cry:
ΥΓ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ SITE ΣΑΣ! :wink: :D

Christie
18-03-09, 14:57
Ασε να περασουν μερικες μερες ακομα και ξανακανε ενα τεστ... Υπαρχουν και περιπτωσεις που ενω καποια ηταν εγκυος τα τεστ εβγαιναν αρνητικα..

Αλλιως για να σου φυγει η αγωνια πηγαινε και κανε μια εξεταση αιματος που ειναι ακριβης 100%...

maria 1984
18-03-09, 15:47
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ :D ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ)ΓΙ¶ΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ...
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΖΑΜΕ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΜΕ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ... :D
ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΘΑ ΚΑΝΩ Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ :D :D :D !!!!!!
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΘΗΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!!!!!! :wink:

Christie
18-03-09, 15:52
Ευχομαι τα καλυτερα :D

xara_2
18-03-09, 15:59
Ευχομαι τα καλυτερα :D

Nutella
20-03-09, 11:42
Μαρία μου σου εύχομαι τα καλύτερα! Τα δικά μου συμπτώματα είναι περίπου τα ίδια και εγώ κάνω υπομονή, γιατί μπορεί να είναι και περιόδου :roll: !

mariemar
20-03-09, 17:33
καλησπέρα,
εγώ περιμένω ...ελπίζω πως όχι .... αύριο περίοδο και θέλω να μου πείτε πιο τεστ του εμπορίου να κάνω (πιο είναι το πιο αξιόπιστο και πιο ευαίσθητο στην ανίχνευση της ουσίας στα ουρα) και σε πια μέρα καθυστέρησης να το χρησιμοποιήσω για καλύτερα αποτελλέσματα. κατά τα άλλα δεν έχω ιδιαίτερα συμπτόματα , απλά ένα μικρο σφύξημο κάτο αριστερά εδω και 7 -10 ημέρες.
ο κύκλος μου είναι 28 ημέρες αλλά τυχαίνει 2-3 φορές τον χρόνο να έχω καθυστέρηση από 2-5 ημέρες.
ευχαριστώ

mariemar
20-03-09, 17:37
ξέχασα να αναφέρω για την θερμοκρασία μου που το πρωι είναι 36,9 και αργοτερα απο το μεσιμεράκι - απογευμα φτάνει μέχρι 37,4, επίσης είχα πριν 3-4 ημέρες πονάκια περιόδου για 3 ωρες περίπου και μία εβδομάδα μετά την επαφή γουργουρίσματάκια σα φισαλίφες !!! στο ύψος του στομαχιού...

anemona_
20-03-09, 19:02
Το clear blue αν το γραφω σωστα.Ανιχνευει και 5 μερες πριν την περιοδο οπως λεει,αν ειναι θετικο βγαινει συν αλλιως παυλα οποτε δεν αναρωτιεσαι οπως τα υπολοιπα αν ειναι ροζ η γραμμουλα ή οχι αν κι ελαχιστα ροζ να ειναι εισαι εγκυος.Καλη τυχη.

mariemar
20-03-09, 19:33
ευχαριστώ

MissYakinthos
20-03-09, 21:12
Καλησπέρα σας...!

Σήμερα γράφτηκα και γω στο Site σας το οποίο εχει πολύ ενδιαφέροντα θέματα! Αν και έχω κάνει 2 μεταπτυχιακά στην Ιατρική... το μυαλό μου έχει κολλήσει και δεν μπορώ να με βοηθήσω...
Είναι ίσως αστείο, αλλά είναι η αλήθεια!!!

Με τον αρραβωνιαστικό μου, αγαπιόμαστε πολύ και ποτέ δεν χρησιμοποιήσαμε κανενός είδους προφύλαξη. Τους 3 τελευταίους μήνες είχαμε πάρα πολλές συχνές επαφές, γιατί θέλουμε πολύ και οι 2 ένα μωράκι. Για να είμαι ακριβής περισσότερο ο αρραβωνιαστικός μου θέλει παιδάκι. Εγώ φοβάμαι τους γονείς μου και το ότι θέλω να φύγω για περαιτέρω Ιατρικές σπουδές στη Βοστώνη.

Ζητώ τη γνώμη σας, γιατί, στην δική μου περίπτωση, με κύκλο 33ημερών, δεν έχω κανένα σύμπτωμα, ούτε εγκυμοσύνης, αλλά ούτε και περιόδου!
Το μοναδικό που έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου, είναι πολύ έντονη διάθεση για σοκολάτα, που για μένα σημαίνει ελαφρά αναιμία και έλειψη Fe και Mg (Σιδήρου και Μαγνησίου). Κατά τα άλλα, ούτε πόνους έχω, ούτε ζαλάδες, ούτε αίσθημα κούρασης, ούτε βουλιμία, τίποτα.... Το απόλυτο τίποτα. Η καθυστέριση που έχω με βάση την πιθανή ημερομηνία εμμήνου ροής είναι 7 ημέρες. Και η θερμοκρασία μου, πάντα κανονική στους 36.7βαθμούς

Η ηλικία μου είναι 28 ετών και του άντρα μου 29.

Εκτός από το να κάνω test, ή β-χοριακή, πιστεύετε ότι μπορεί να είμαι έγκυος? :roll:

Αναμένω με χαρά τα σχόλια σας και τις γνώμες σας.
:D

Σας ευχαριστώ,
Miss Yakinthos

parent?
21-03-09, 10:31
μακαρι να ειστε ολες κοριτσια μου εγκυες!!!!!!!!!!!!!!!!!
ευχομαι το καλυτερο κ γρηγορα γιατι ξερω τον καημο!!!!
περιμενω να ακουσω τα ευχαριστα :D
παντως ο καιρος ειναι λιγο αλοπροσαλος. εμενα μου την εσκασε με καθυστερηση 20 ημερων ...κ τελικα πηρα χαπια για να ερθει!!!
ποτε δεν ξερεις ομως... :wink:

alexandra028
21-03-09, 13:47
MissYakinthos
diavasa poli prosektika to minima sou kai malista 3 fores...
par ola auta den mporw na katalavw poio einai akrivws to erwtima sou... an dld epeidi exeis oreksi na fas sokolata einai sumptwma egumwsinis? nomizw pos einai ena ekseretika anwrimo erwtima apo iatro kai malista me 2 metaptuxiaka opws les...
glukia mou ti allo thes na akouseis ektos apo to na kaneis mia b xoriaki(pou eprepe na eixes kanei meta apo 1 evdomada kathisterisis) i ena test tou emporiou???
SKEPSOU TO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nikijo
21-03-09, 19:10
...κ να συμπληρωσω κ εγω....μετα την αλεξανδρα...

1. 28 ετων
2. δυο :shock: μεταπτυχιακα....ιατρικης;;;
3. αρραβωνιασμενη
4. ...φοβασαι τη...μαμα;;;;;;; :shock:

συγγνωμη...αλλα...δεν.... :?

MissYakinthos
21-03-09, 20:34
Αγαπητή Αλεξάνδρα,

Δεν θωερώ τη σοκολάτα αν διαβάσατε προσεκτικά σύμπτωμα εγκυμοσύνης, αλλωστε όπως είπατε έχω μια στοιχειώδη επιστημονική κατάρτιση επί του θέματος. Είναι σύμπτωμα έλλειψης Fe και Μg. Και το εξηγώ κι όλας...

Ισα ίσα που ρώτησα γιατί έχω μπλοκάρει από την αγωνία μου ακριβώς γιατί δεν έχω κανένα σύμπτωμα ούτε ως προς τη μια ούτε ως προς την άλλη κατεύθυνση.

Επίσης ο λόγος που δεν έχω πάει για αιματολογικές, είναι ότι είμαι άνεργη χωρίς χρήματα, και δεν θέλω να πω κουβέντα στον αρραβωνιαστικό μου για εξετάσεις και να μου πληρώσει τη γυναικολόγο και την εξέταση διότι είναι καθηγητής και τα βγάζει πολύ δύσκολα οικονομικά.

Ρώτησα για να μου πείτε από την εμπειρία σας αυτό που δεν με βοηθάει το μυαλό μου να ψάξω.

Αλλωστε τις εξετάσεις και γω ξέρω ποιοες πρεπει να κάνω και πολύ περισσότερα ακόμα.
Αυτά για την συννδύκτυα φίλη Αλεξάνδρα, την οποία κατά τα άλλα ευχαριστώ για το χρόνο της!!!! :wink:

Για τη 2η φίλη που έχει τις απορίες, 2 μεταπτυχιακά, αρραβωνιασμένη και φοβάμαι τη μαμα και το μπαμπα,
Ναι φοβάμαι... Δεν έχει να κάνει η επιστημονική κατάρτιση με τους φόβους.
Τι θα πω στον κόσμο πχ. όντας ανυπαντρη, ανεργη, και με φουσκωμένη κοιλίτσα.... ???

Δεν είναι πάντα τόσο εύκολο η ανακοίνωση ενός περιστατικού... Οι γονείς μου είναι μεν πλούσιοι, αλλά εγώ είμαι άνεργη ποτέ δεν πήρα χρήματα από αυτούς, και ο αρραβωνιαστικός μου είναι καθηγτής που τα βγάζει δύσκολα... και φυσικά πολύ πιο δύσκολα μπορώ να πω για γάμο αυτή τη στιγμή... (εκείνος τρελαίνεται, αλλά κάποιος πρέπει να πατάει στη Γη.)

Πάντως και σενα συνδίκτυα φίλη σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!! :wink:

Τέλος για τη φίλη που ανέφερε τις 20 μέρες καθυστέριση... θέλω να ρωτήσω, είχατε επαφές χωρίς προφυλάξεις??? και δεν μείνατε έγκυος θέλετε να πείτε και πήρατε πχ Primolut για να κάντε ωορηξία και να σας έρθει η εμμηνος ροή? η απλά ήταν μια ορμονικού τύπου καθυστέριση ποικίλης συμπτωματολογίας και αιτιολογίας????

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις παρατηρήσεις σας!!!!

Με εκτίμηση,
ΜissYakinthos :D

christiana08
21-03-09, 22:15
Miss Yakinthos,καλησπερα.

Κουκλα μου,απορω με την υπομονη σου,μα να μην εχεις παρει ενα τεστ?
Εγω αποκλειεται να ειχα κρατηθει τοσο.
Οσον αφορα το οικονομικο,το καταλαβαινω οτι δεν θελεις να υποχρεωθεις,αλλα μιλαμε για 15 ευρω.Μετα βλεπεις τι θα κανεις,αν εισαι εγκυος τελικα,με γυναικολογους,κλπ και εφ'οσον υποθετω δεν εχεις ασφαλεια.
Ενταξει,μην απορεις που μειναμε ολες με το στομα ανοιχτο με το ποστ σου,με δυο μεταπτυχιακα στην ιατρικη,ειναι λιγο σοκαριστικο να εχεις τετοιου ειδους αποριες.
Αυτο ομως που εχω να πω ειναι οτι εχεις ενα δικιο οσον αφορα την σοκολατα.
Εγω καταλαβα οτι ημουν εγκυος την πρωτη φορα επειδη ετρωγα καμια δεκαρια γιαουρτια την ημερα (μπλιαχ) και την δευτερη επειδη ετρωγα ολη μερα τονο (ξαναμανα μπλιαχ).Μια γνωστη μου τσακιζε τονους πιπεριες.
Δεν εχει να κανει με αυτο το κλισε της λιγουρας,αλλα με το οτι ο οργανισμος εχει ελλειψη σε καποιο θρεπτικο συστατικο,το οποιο αναζητει στην τροφη (ετσι ειχε πει ο γιατρος της γνωστης μου,εγω ποτε δεν ρωτησα τον δικο μου,οποτε δεν ειμαι και χιλια τις εκατο σιγουρη).
Το κακο ειναι οτι οι περισσοτερες γυναικες καταναλωνουν σοκολατες πριν την περιοδο και εδω μπερδευεται το θεμα....
Ολα τα αλλα,δεν με αφορουν,δεν τα σχολιαζω...
Εγω απλα σου ευχομαι ο,τι καλυτερο και μην το σκεφτεσαι...ενα τεστακι γρηγορα!!

alexandra028
21-03-09, 23:35
MissYakinthos
osa egrapsa den ta egrapsa gia na se prosvalw i na se meiwsw... isws to ufos mou na itan kapws parormitiko (kai zitw suggnwmi gia auto)...
alla den mas eksigises kai den eixame pliri eikona tis katastasis( p.x. anergia, anupantri klp) to na fereis ston kosmo ena plasmataki einai eulogia akoma ki an auto einai ektos gamou... stin teliki an eisai eguos den peftei logos se kanenan para mono se sena kai ton suntrofo sou o opoios gia na to thelei poli, prepei na exei upopsi tou se kapoio meros tou mualou toy kai to oikonomiko...
Oso gia tis empeiries mas sto site exoume dei kopeles oi opoies na exoun ola ma ola ta sumptwmata egumwsunis kai na min einai, alla kai alles pou den eixan kanena sumptwma na einai egues..
Kai pali syggnwmi kai euxomai na exeis to apotelesma pou epithimeis...alla an akoma einai to antitheto na min anxwtheis kai na mi deiliaseis..

MissYakinthos
21-03-09, 23:41
Αγαπητή Χριστιάννα!!! :D

Ευχαριστώ εκ βαθέων για την συμπαράσταση! Ειδες καμια φορά πως μπλοκάρει το μυαλό...!!! Και αφήνεις τους άλλους ξερους.... :lol:

Για όσον αφορά την ασφάλεια σωστα κατάλαβες ότι δεν έχω. :cry:

Πάντως ακαδημαϊκά μιλώντας, όταν έχουμε έντονη διάθεση για κατανάλωση μιας συγκεκριμένης ουσίας - τροφής, σηματοδοτεί κάποια έλειψη στον οργανισμό, η οποία πρέπει να αντισταθμιστεί....

Για παράδειγμα, εσύ που είχες ανάγκη να τρως τόνο, σήμαινε, ότι λόγω εγκυμοσύνης, ο οργανισμός σου είχε ανάγκη για ίχνη ψευδαργύρου Zn στα οποία ο τόνος είναι πλούσιος... Για αυτό και ο σοφός οργανισμός σου, το λάμβανε αυτό που του έλειπε από τον τόνο.

Εγώ έχω κάποια αναιμία και για αυτό τρώω σοκολάτα... Ακαδημαϊκά και πάλι για τη σοκολάτα, δεν είναι και πολύ καλό να καταναλώνεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, διότι υπερβολική δόση Μg δεν είναι ενδεδειγμένη για την σωστή νευρολογική ανάπτξυη του εμβρύου. Για τη σοκολάτα, ισχυει η ίδια οδηγία που ακολουθείται για τον καφέ που περιέχει καφείνη και την κοκακόλα, και για το τσάι...

Οφείλω και πάλι να εκφράσω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε όλες σας!!!!

Με εκτίμηση,
Μiss Yakinthos

MissYakinthos
21-03-09, 23:47
Συνδύκτια φίλη Αλεξάνδρα!!! :D

Δεν υπάρχει λόγος απολογίας και συγνώμης!!!! :wink:
Αλίμονο! Κουβεντούλα κάνουμε...!

Ισα ίσα που είναι πολύ όμορφο που όλες μας μοιραζόμαστε τις απόψεις μας!
Πάντως ανεξάρτητα με το δικό μου αποτέλεσμα που εννοείται ότι θα σας το ανακοινώσω... εγώ βρίσκω τόσο όμορφη τη συντροφιά σας που θα είμαι στο φόρουμ για να βοηθάω αν μπορώ με τις γνώσεις μου τις αλλες φίλες...

Αλλωστε γράφω και σε ένα αλλο θέμα στο "Χαζές ερωτήσεις για την εγκυμοσύνη" οπου είναι μια κοπελίτσα που... έχει απορίες... και αγχώνεται!

Να σας πω και το πιο κουφο... να μου οριζοντιωθείτε!!!!!
Λοιπον καθίστε παρακαλώ αναπαυτικά στα PC σας....

Η διατριβη μου είναι με θέμα "Επιδράσεις του Περιβάλλοντος στο... Εμβρυο"

Οριζοντιωθείτε ελεύθερα....!!!!!!!!!!!!!!!

Με την κατάντια απο άγχος.... ανεργία....!!!!! :lol:

Και πάλι οφείλω να ευχαριστήσω την παρεούλα μας!

Με εκτίμηση,
ΜissYakinthos

alexandra028
21-03-09, 23:53
Kalo to thema sou kai mporei na fanei xrisimo sto site!!!!!
ena erwtima thelw na thesw: i progesteroni ti rolo paizei??? kserw pos an einai anevasmeni uparxei periptwsi egumwsunis... einai swsto??? kai episis otan einai anevasmeni i progesteroni anevainei kai i thermokrasia (37-37,2)???

MissYakinthos
22-03-09, 00:03
H προγεστερόνη ανεβαίνει όταν ανεβαίνει και η ωοθηλακιοτρόπος ορμόνη.
Η προγεστερόνη ενεργοποιεί την παραγωγή της άλλης ορμονης και η ωοθηλακιοτρόπος... προκαλεί τη ρήξη ωοθηλακίου... και τελικά την ωορηξία και τελικά την έμμηνο ρήση...

Τα ωάρια, χοντρικά είναι κλεισμένα σε κάτι "σακουλάκια" που τα ονομάζουμε ωοθυλάκια. Οταν σπάσει αυτό το σακουλάκι, ελευθερώνεται το ωάριο από την ωοθήκη, ταξιδεύει προς τη σάλπιγγα και τελικά καταλήγει στη μήτρα..... όπου και αποβάλλεται μαζί με τις θρεπτικές ουσίες και ιστούς, που αποθήκευσε ο οργανισμός μας ώστε να είναι σε ετοιμότητα αν χρειαστεί να φιλοξενήσει έμβρυο... στην αρχή βλαστοκύστη!

Ε αυτό είναι το αίμα που βλέπουμε και τα κομματάκια...

Η θερμοκρασία μας ανεβαίνει ακριβώς εξαιτίας αυτής της ορμονικής εκρηξης που συμβαίνει στον οργανισμό μας... Γενικά στις εκρήξεις ορμονών υπάρχει μια απόκλιση της θερμοκρασίας μας απο το φυσιολογικό, που επανέρχεται με την σταθεροποίηση ορμονικής εικόνας.

Στην εγκυμοσύνη, αυξάνεται η β χοριακή και η προλακτίνη!
Η β χοριακή γιατί αναπτύσεται το έμβρυο.....
Η προλακτίνη, για να δώσει εντολή στους γαλακτοφόρους αδένες να παράγουν γάλα...

Αυτά για την ώρα!!!!

Μiss Yakinthos :D

alexandra028
22-03-09, 00:13
se rwtisa giati mia vdomada meta tin worriksia mou i giatros mou eipe na kanw eksetasi progesteronis.. ta apotelesmata itan 11,73 kai mou eipe pws i timi tis prg einai poli xamili kai spania me tetoia timi uparxei egumosini

MissYakinthos
22-03-09, 00:19
Ναι στο είπε, γιατί με τόσο χαμηλή τιμή που έχεις δεν πρέπει να έκανες ωορηξία ενδεχομενος.... ή... αν έκανες... δεν ήταν επαρκης η ορμόνη ώστε να κρατήσει τη βλαστοκύστη δηλαδή το γονιμοποιήμενο ωάριο στη μήτρα ώστε να σχηματιστεί έμβρυο....

Ισως έχεις ακούσει, ότι σε περιπτώσεις με ελαφρά αιμορραγία στην αρχή της κύησης χορηγείται ακριβώς για αυτό το λόγο, προγεστερόνη.

Σε κάλυψα τωρα??????? :lol:

alexandra028
22-03-09, 00:34
mallon to deutero giati worriksia ekana sigoura.. pigaina mera para mera sto iatreio kai kaname parakolouthisi kai to eidame na megalwnei kai telos na spaei ...
euxaristw gia tin enimerwsi
kalinuxta gia simera

Nutella
22-03-09, 02:14
Είμαι η "κοπελίτσα που... έχει απορίες... και αγχώνεται!". Ενδιαφέρον το θέμα σου με την επίδραση του περιβάλλοντος στο έμβρυο. Γιατί δεν ανοίγεις ένα νέο θέμα για να μπορούμε να το παρακολουθούμε πιο εύκολα, όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια του φόρουμ γιατί εδώ ενδέχεται να μην το προσέξουν?

MissYakinthos
22-03-09, 03:39
Καταρχήν οφείλω να ευχαριστήσω πολύ για τα καλά σου λόγια!!!! :D

Ευχαρίστως να ανοίξουμε ενα θέμα με το Περιβαλλον...! Απλά ας το κάνει κάποια συνδυκτία φίλη, γιατί είμαι νέα στο φορουμ και δεν ξέρω πως γίνεται... Ανοίξτε εσείς το θέμα... και γω πολύ ευχαρίστως θα κάθομαι να γράφω και εκεί με μεγάλη μου χαρα!!!

Είστε όλες σας εκπληκτικοί άνθρωποι...

Μέσα από την ψυχή μου να γίνουν πραγματικότητα τα ονειρά σας και να αποκτήσετε γερά υγιέστατα στρουμπουλα και ζουμπουρλόυδικα μωράκια!!! :lol:

Με εκτίμηση,
ΜissYakinthos :wink:

christiana08
22-03-09, 08:26
Miss Yakinthos,καλημερα!

Σ'ευχαριστω που διευκρινησες τους λογους που κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μια γυναικα καταναλωνει συγκεκριμμενες τροφες,δεν ημουν σιγουρη για αυτο που εγραψα,μιας και μου το ειχε πει μια γνωστη και οχι ο δικος μου ο γιατρος και το ειχα εννοια,δεν θελω να αφηνω τυχον αποριες των κοριτσιων στον αερα.
Ναι,αυτο που γραφεις μου ειχαν πει και μενα!
Οσο για το οτι κολλησε το μυαλο,τυχαινει σε ολους,εγω εχω σπουδασει αντικειμενο που εχει σχεση με την διατροφη και εκτος του οτι δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα απ'οσα εμαθα (δεν το ακολουθησα και εχουν περασει και χρονια απο τοτε),στις εγκυμοσυνες μου δεν θυμομουν οτι καποιες τροφες (συκωτι,τονος)πρεπει να αποφευγονται.Ενταξει,ημουν και λιγο κοπανατζου :lol: :lol: :lol: .
Βεβαια,αλλη η δικη μου περιπτωση,αλλο η δικη σου,αλλα καμια φορα τυχαινει.
Λοιπον,τι θα γινει,θα κανουμε καμια δουλεια? :lol: :lol: :lol: .
Αντε,παρε ενα τεστακι.
Σου ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα αποτελεσματα και σε σενα και σε ολες τις κοπελες!

Α,να εχω κι'εγω μια ερωτηση...(Θα ρωταγα την γλυκεια μου Κιντερ,αλλα της εχω κανει πολλες ερωτησεις,ντρεπομαι να την ζαλιζω :oops: :oops: ).
Η θερμοκρασια του σωματος ανεβαινει και πριν την περιοδο η μονο κατα την ωορρυξια και κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης?
Εγω βεβαια δεν παιρνω την θερμοκρασια μου πρωι και απο το στομα (το ξεχναω),αλλα απο την ωορρυξια μεχρι και σημερα που πρεπει να αδιαθετησω εχω απο 38,9 εως 37,3 κατα την διαρκεια της ημερας.

Σ'ευχαριστω εκ των προτερων και καλωσηρθες κοντα μας!

nikijo
22-03-09, 10:55
χριστιαννα η θερμοκρασια ανεβαινει απο την ωορρηξια κ παραμενει υψηλη ως την περιοδο...Αν ειναι να ερθει η ρουφ τοτε αυτη πεφτει 1-2μερες πριν...αλλιως παραμενει υψηλη...
Η σωστη θερμομετρηση γινεται το πρωι στο κρεβατι,πριν απο οποιαδηποτε δραστηριοτητα, κ παντα απο το στομα...
Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι μετρουσα τη θερμακρασια μου το μεσημερι ή το απογευμα στη μασχαλη κ ειχα 37,4.....κ ηρθε και η ρουφ :evil:
Το βραδυ γυρναει η Κιντερ..... :wink:

christiana08
22-03-09, 11:02
Σ'ευχαριστω,κουκλιτσα μου,να'σαι καλα που μου απαντησες.
Αν ειναι να ερθει η μ##@@#νη,να ερθει τωρα,γιατι δεν παει αλλο.
Μεσα σε 20 λεπτα εφαγα ψωμι με σκορδαλια (ναι,πρωι,πρωι :? :? ),2 μπωλ φυστικια Αιγινης και μια μους σοκολατα!
Τα νευρα μου,γμτ!

Σου ευχομαι,κουκλα μου γρηγορα μια φουσκωμενη κοιλιτσα!

oliv
02-01-10, 00:51
koritsia kalispera kai kali xronia...molis simera ekana k egw tin egrafi mou sto site...
loipon exw kapoia erwtimata...katarxin o kuklos mou einai kathe 23 meres peripou,o teleutaios irthe stis 38 meres,kanonika tha eprepe na exw adiathetisei(me vasi tis 23 imeres)i teleutaia periodos itan 7 dec.na sas pw oti eixa epafi me ton suntrofo mou stis gonimes meres alla me diakekommeni sunousia..omws peripou mia evdomada exw ponakia xamila oxi oles tis wres san periodou alla oxi dunatoi ponoi,pono sto stithos tis prwtes meres k meta ponos stis thules de mporw na pw pws einai polu prismeno..omws pote ma pote de me ponouse oute prin alla oute kata ti diarkeia tis perioudou,episeis 2 meres twra exw kapoies kolpikes diataraxes,ugra k oxi teleiws leuka kai molis simera to xrwma tous egine roz..omws oute ponous periodou exw,oute exw pristei sti koilia opws kathe fora prin erthei i periodos..o giatros mou leei na perimenw mexrei k tin 38 mera tou kuklou gia na kanw test.eseis ti lete vre koritsia tha ginw manoula?
sas euxaristw polu!!!!

magda TS
02-01-10, 11:18
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟΛΙΒ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!
ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΟΙ ΘΥΛΕΣ ΜΟΥ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ!!! ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤΑΚΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ!!!

AggelaF
07-01-10, 13:24
se katalabenw apolita koukla mou kai egw exw deka meres kathisterish me dio test kai ta dyo ediksan arnitika alla perimenw tin deftera na kanw tin b xeriaki. pisteyv oti h syllipsh egine tis teleytaies meres prin adiathethsw kai etsi eimai ligo kallitera.

anniw
08-01-10, 15:29
Κορίτσια καλησπέρα, τα φώτα σας

τελευταία περίοδος 24.12.09, και τώρα 08.01.2010 έχω ενα τράβηγμα στο στήθος, μοιάζει με προεόρτια περιόδου αλλά δεν είναι λίγο νωρίς; ΄
εχω κύκλο 32 ημερών. Λέτε να είναι ωορηξία; Συμπτώματα ωορρηξίας γενικά δε θα σας έλεγα ότι παρατηρώ έντονα.

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρόνια

domnina
08-01-10, 16:06
Αννιώ μου,

Αν το υπολογίσεις είσαι στην 15η μέρα του κύκλου. Είναι πολύ φυσικό να είναι συμπτώματα ωορρηξίας.

¶λλωστε ότι μας συμβαίνει στον ένα κύκλο δεν είναι σίγουρο ότι θα μας συμβεί στον επόμενο. Εγώ πολλές φορές πριν αδιαθετήσω αισθάνομαι ένα συγκεκριμένο πόνο στο πόδι ή με πονάει η κοιλιά μου μια δύο μέρες πριν. Τον προηγούμενο κύκλο δεν είχα κανένα από αυτά τα συμπτώματα και όμως αδιαθέτησα κανονικά.

Αν θες κι άλλο παιδάκι.. κάνε σήμερα και αύριο αγκαλίτσες με τον ανδρούλη σου..

Μελερινα
13-01-10, 20:18
Εύχομαι σε όλες καλή χρονιά! Στις εγκυες καλή εγκυμοσύνη και σε όσες περιμενουν να μείνουν, το 2010 με ένα μωράκι!

Για μας το 2010 μπήκε συντροφιά με μια οξεία βρογχίτιδα, πυρετο 38 και βήχα. Ξεκινήσαμε λοιπόν αντιβίωση από την 1/1 μέχρι τις 4/1 οποτε εξαφανίστηκαν πυρετός και βήχας. Εμένα όμως μου έμεινε ένας δεκατικός πυρετός που μου προκαλουσε πονοκέφαλο. Πίστευα ότι θα μου περνουσε αργά ή γρήγορα με ένα αντιπυρετικό και περίμενα μερικές μέρες, ωσπου είδα κι αποειδα και πήγα στο γιατρό. Μου είπε ότι προφανώς δεν μου είχε περάσει εξ ολοκλήρου και μου έδωσε μια αλλη αντιβίωση. Το τελευταίο χαπακι το πήρα σήμερα και τα δέκατα εκεί. Σημερα το πρωι είχα 37 και τωρα 37,2. Ολες αυτες τις μερες εν τω μεταξύ εχω συχνοουρία και ανακατοσούρες στο στομαχι. Αλλα μπορεί να είναι και λόγω αντιβίωσης. Τα δέκατα όμως; Εχει ήδη περασει πανω από μια εβδομάδα που είμαι ετσι και έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ψύλλοι μήπως είμαι έγκυος. Περιμένω να μου έρθει γύρω στις 16-17/1. Σε μερικές μέρες δηλαδή ... Δεν έχω κανει ακόμη τεστ γιατί ειναι ακόμη πολύ νωρίς αλλα και γιατί εχω αγχωθεί. Με την αντιβίωση που έχουμε παρει και οι δύο δεν ξέρω αν θα πρέπει να αρχίσω να χαίρομαι ή να ανησυχώ ... Είμαι και σε προχωρημένη ηλικία (35) και θα ήταν η πρωτη μου φορα...:confused:

Ξέρετε κατι για την επίδραση που μπορεί να έχει η αντιβίωση κατα τη σύλληψη;
Ευχαριστώ
Μελερίνα :?

domnina
14-01-10, 12:15
Εξαρτάται την αντιβίωση...

Μια φορά που έτυχε να έχω ουρολοίμωξη και φυσικά τα συμπτώματα ήταν πολύ έντονα και ανυπόφορα και υπήρχε περίπτωση εγκυμοσύνης (άσχετο που τελικά δεν ήμουν) ο γιατρός μου μου είπε ότι η μόνη αντιβίωση που ενδείκνυται στο πρώτο τρίμηνο και μόνο αν είναι τελείως απαραίτητη είναι η Amoxil. Φυσικά δεν ξέρω ποια αντιβίωση έπαιρνες αλλά καλό είναι αν είσαι τελικά έγκυος να ρωτήσεις αμέσως το γυναικολόγο σου.

Εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι το καλύτερο για σένα!

Κι όσο για την προχωρημένη ηλικία, δεν είσαι καθόλου... Κι εγώ 35 είμαι!

Μελερινα
14-01-10, 14:44
Domnina, σ' ευχαριστώ πολύ!!!!!

Θα περιμένω να δω αν έχω καθυστέρηση, και αν ναι, θα παω στο γυναικολόγο...
Η αντιβίωση που πήρα στην αρχή ήταν clarithromycin και μετά (αυτή που τελείωσα εχθες) levofloxacin.

Θα γραψω παντως την απαντηση που θα μου δώσει, αν τυχόν τύχει και σε καμια άλλη.

Σ' ευχαριστώ και παλι. Είσαι και συνομήλικη!
Δεν περιμενα ότι θα μου έκανε καλό να μοιραστώ την ανησυχία μου με το φορουμ κι ας μην ξέρω ακόμα τα αποτελέσματα... :D

domnina
14-01-10, 15:32
Μελερίνα μου,

πίστεψέ με, η ύπαρξη αυτού του φόρουμ είναι ότι καλύτερο μπορούσε να τύχει στην κάθε μία μας στην παρούσα φάση της ζωής μας. Ανακουφίζεσαι και αποφορτίζεσαι μοιραζόμενη το πρόβλημά σου με άλλες κοπέλες που είτε έχουν περάσει είτε περνάνε τα ίδια με εσένα.

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!