PDA

Επιστροφή στο Forum : sos!ΕΝΤΕΡΙΚΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ

babette
22-03-09, 20:17
Καλησπέρα,

διανύω την 26η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και κοντεύω να τρελλαθώ γιατί πήγαμε μια επίσκεψη σε φίλους οι οποίοι έχουν ένα κοριτσάκι 7 ετών και αφού επισκέφθηκα την τουαλέτα τους, φάγαμε κ.λπ. μου αποκάλυψαν ότι η κόρη τους έχει εντερικά παράσιτα (κάτι άσπρά σκουληκάκια στον ποπό και τα κόπρανα!!!!) δεν είναι λέει τίποτα αλλά θα πάρει ένα φάρμακο και θα το πάρουν και αυτοί προληπτικά...όπως καταλαβαίνετε έχω τρελλαθεί γιατί όπως όλα τα παιδάκια δεν νομίζω να τηρεί τους κανόνες υγιεινής (δηλ. δεν θα πλένει τα χέρια της κάθε λίγο και λιγάκι) και μετά θα πιάνει από καναπέδες όπου καθήσαμε μέχρι το ότι την φιλήσαμε, την πήρε ο άντρας μου αγκαλιά στα πόδια του κ.λπ...
μίλησα με τον γιατρό μου και προσπάθησε να είναι καθησυχαστικός λέγοντάς μου ότι πρέπει να είμαι πολύ άτυχη για να κολλήσω και ότι δεν παθαίνει κάτι το μωρό, ότι δεν υπάρχει κάτι να κάνουμε προληπτικά κ.λπ. Αλλά εγώ κοντεύω να τρελλαθώ! σας παρακαλώ εάν κάποια γνωρίζει κάτι παραπάνω για το θέμα ας με βοηθήσει!!!
Ευχαριστώ :oops:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-03-09, 21:13
Eιλικρινα δεν ξερω κατι..για να σε βοηθησω...
Θελω να πιστευω ομως...οτι θα εχουν ενημερωθει οι ιδιοι οτι δεν ειναι κατι τοσο ευκολα κολλητικο...και γι αυτο σας καλεσαν και στο σπιτι τους .
Το ξερω οτι υπαρχουν πολλα γαιδουρια που δεν σεβονται ουτε εγκυους ουτε βρεφη..αλλα δεν θελω να πιστευω οτι ανηκουν σ αυτην την κατηγορια
Ελπιζω καποια κοπελα να σε διαφωτισει καλυτερα

arous
17-04-09, 16:10
De pathaineis tipota... Kai na exeis, ti tha patheis? Kalh ygieinh, plysimo xerion ktlp
kai ola tha pane kala. Farmaka den xreiazesai sigoura, akoma kai na kollises!

helen18
17-04-09, 16:43
Hρέμησε παιδί μου.Αυτά τα σκουλικάκια λέγονται οξύουροι και είναι εντελώς ακίνδυνα.Είχα και ΄γω μικρή και είχα κάνει θεραπεία.
Κάνει όλοι η οικογένεια γιατί κολάνε εύκολα.Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είσαι σε κίνδυνο.
Τα σκουλικάκια αυτά κάθε βράδυ κατεβαίνουν στον πρωκτό και γεννάνε τ΄αυγά τους.Γι΄αυτό και υπάρχει πολλή φαγούρα εκεί τις βραδινές ώρες.Εύκολα λοιπόν μπορεί κάποια αυγά να μπουν μέσα στα νύχια μας και να τα μεταδώσουμε.Γι΄αυτό θέλει καλή υγιεινή.
Φάρμακα δεν νομίζω να σου δώσει γιατί δεν ενδεικνύονται για εγκυμοσύνη.Και τα παιδιά από 2 χρονών και πάνω μπορούν να πάρουν.Μην δεχτείς να πάρεις φάρμακα σε περίπτωση που έχεις κολλήσει,αν και το θεωρώ απίθανο.
Ακόμα όμως και να κολλήσεις δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα.Το έχω ψάξει στο νετ γιατί τώρα που μεγάλωσα ήθελα να δω τι ήταν αυτό που μου δημιούργούσε αυτή την φαγούρα όταν είμουν μικρή.
Μην φοβάσαι ΚΑΘΟΛΟΥ!

Αν ψάξεις στο νετ θα βρεις πληροφορίες και θα ηρεμήσεις.

marinastelios
24-06-11, 17:56
γεια σας, ειμαι εγκυος στην 6η εβδομαδα.. σημερα προσεξα οτι εχω σκουλικακια στα κοπρανα.. μου ειπαν οτι ονομαζετε οξυουροι.. το μονο φαρμακο που υπαρχει για την αντιμετωπιση τουσ ειναι το vermox, ομωσ δεν ειναι ασφαλεσ για εγκυους. η γυναικολογοσ μου ειπε πως αν εχω τετοια σκουλικακια αναγκαστικα θα παρω το φαρμακο με το ρισκο μην παθει κατι το μωρακι ... θελω να μαθω αν ετυχε σε καμια σασ αυτο και τι εκανε.. εχω απελπιστει σασ παρακαλωωω helpp..:(

fatsoula
13-08-12, 18:56
Μη γελάσετε, ...ήδη νιώθω άσχημα.
Με μια δύσκολη εγκυμοσύνη είμαι τώρα στην 25η εβδομάδα και έχω οξύουρους,

<< οξυουρίαση είναι μία εντερική ελμινθική λοίμωξη του ανθρώπου που προκαλείται από τον Enterobius Vermicularis. Το παράσιτο έχει το μέγεθος μικρής καρφίτσας και ζει στο παχύ έντερο αποκλειστικά του ανθρώπου. Στα μολυσμένα άτομα το θηλυκό σκουλήκι μεταναστεύει τη νύχτα στο δέρμα του πρωκτού, όπου αφήνει τα αβγά του.

Οι περισσότερες λοιμώξεις με Ε. Vermicularis είναι ασυμπτωματικές. Κύριο ενόχλημα στις συμπτωματικές περιπτώσεις είναι ο περιπρωκτικός κνησμός, ιδίως τη νύχτα. Δευτεροπαθείς μικροβιακές λοιμώξεις μπορούν να συμβούν. Μεγάλο παρασιτικό φορτίο μπορεί να προκαλέσει κοιλιακό άλγος, ναυτία, έμετο, ευερεθιστότητα και σπάνια ηωσινοφιλική κολίτιδα. Σπάνια, η μετανάστευση των σκουληκιών προκαλεί κολπίτιδα, σαλπιγγίτιδα, τραχηλικά κοκκιώματα, ουρηθρίτιδα.>>

Είναι τρομερά ενοχλητικό και κάνω όσα έχω διαβάσει.
Ξέρω ότι φάρμακο για την αντιμετώπισή τους είναι το Βερμόξ, αλλά διάβασα ότι δεν το δίνουν σε εγκυμοσύνη.
Πήγα και σε βιολογικά αλλά δεν υπάρχει κάτι
Τον γιατρό μου δεν τον πήρα ακόμη, ντρέπομαι..
Εχει αντιμετωπίσει καμία κάτι τέτοιο;;
Και από τι προκλήθηκε, παίρνω αρκετά φάρμακα,μήπως από αυτό;

kinkajoujou
13-08-12, 19:00
Μην ντρέπεσαι, δεν έκανες εσύ κάτι λάθος, είναι πολύ εύκολο να τους κολλήσεις, είναι πολύ πιθανό να τους έχει κι άλλο μέλος της οικογένειας κι από εκεί να έγινε το "κακό". Να μιλήσεις με το γιατρό σου να δεις τι μπορείς να κάνεις για την αντιμετώπισή τους.

fatsoula
14-08-12, 10:45
καμία 'αλλη εμπειρία;;;;

Totzo
14-08-12, 10:51
Χωρίς να ξέρω αν έχει επιστημονική βάση αυτό που λέω,έχω ακούσει οτι το σκόρδο βοηθάει.Πρέπει δηλ.να τρως καθημερινά μπόλικο σκόρδο ωμό. Αλλά το έχω ακουστά οπότε δεν ξέρω αν όντως κάνει δουλειά ή όχι..

fatsoula
14-08-12, 12:29
μίλησα με το γιατρό μου και είπε όχι βερμόξ, δεν μπορώ να πάρω κάτι.
Σκόρδο τρώω από την Παρασκευή, αλλά μία σκελίδα μόνο.
Θα αυξήσω την ποσότητα δεν μπορώ και κάτι αλλο να κάνω.
Ανησυχώ όμως γιατί ξέρω ότι το σκόρδο ρίχνει την πίεση και εγώ γενικά είμαι υποτασική.
Αχ!!πώς θα περάσει και αυτό;

fatsoula
17-08-12, 17:11
Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζεται, παρόλο το σκόρδο.
Κάνει κακό το σκόρδο στο έμβυο;;
Χθες ήμουν λίγο καλύτερα σήμερα τα ίδια πάλι.
Προσπαθώ να δω αν φταίει κάτι στη διατροφή, αλλ΄δεν βρίσκω κάτι.
Δεν τρώω καθόλου λαχανικάκαι φρούτα μόνο μπανάνα και χυμό πορτοκάλι.
Να φταίει κάτι στη διατροφή;
Δε ξέρω τι να κάνω.
Help!!

melpo
17-08-12, 19:28
Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζεται, παρόλο το σκόρδο.
Κάνει κακό το σκόρδο στο έμβυο;;
Χθες ήμουν λίγο καλύτερα σήμερα τα ίδια πάλι.
Προσπαθώ να δω αν φταίει κάτι στη διατροφή, αλλ΄δεν βρίσκω κάτι.
Δεν τρώω καθόλου λαχανικάκαι φρούτα μόνο μπανάνα και χυμό πορτοκάλι.
Να φταίει κάτι στη διατροφή;
Δε ξέρω τι να κάνω.
Help!!

Βρήκα αυτό
http://www.phargas.gr/component/k2/item/33-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1.html

Απότι καταλαβαίνω αν δεν μπορείς να πάρεις φάρμακα , η μόνη λύση είναι η πολύ καλή υγιεινή.. Στη διατροφή δε νομίζω , απλώς να μην ξεχνάς να πλένεις φρούτα κ λαχανικά πολύ καλά.