PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΠΑΡΙΝΗΣ!!

ΕΥΗ Γ
23-03-09, 16:37
Γεια σας κοριτσια και παλι..
για να δουμε ποιες απο εμας εχουν θρομβοφιλια??εγω παντως εχω!!
και αν κανατε ενεσεις ηπαρινης κατα τη διαρκεια της κυησης?εγω εκανα!!
οσες κανατε λογω θρομβοφιλιας ή για καποιο αλλο λογο,ποιος αιματολογος σας παρακολουθουσε(θεσ/νικης)??αυτο το τελευταιο μ'ενδιαφερει πολυ..αν θελετε μου απαντατε δημοσιως ή και π.μ.!!
τα λεμε και παλι!!

IRINI83
23-03-09, 17:32
καλησπερα!!!
εγω κανω απο την στιγμη που εμαθα οτι ειμαι εγκυοσ και θα συνεχισω 40μερεσ μετα την γεννα!
κανω τισ innohep 0.50 παλια εκανα τισ 0.45.στην αρχη ειναι λιγο επωδυνο αλλα μετα τισ 2-3 συνηθιζεισ!!ιδιαιτερα εαν σκευτεισ οτι με αυτεσ βοηθασ το νινακι σου!!!
ο λογοσ που τισ κανω ειναι επειδη εχω χασει ηδη μωρακι απο εκλαμψια σε πολυ προχωρημενη εγκυμοσυνη και επειδη εχει αναφερθει οτι οι εννεσεισ βοηθουν στην πυκτικοτητα του αιματοσ και συνεπωσ στο να μην ξαναπαρουσιασω εκλαμψια , τισ κανω!!!!δυστυχωσ ο γιατροσ μου ειναι στην αθηνα.λεγεται ποζιοπουλοσ και ειναι πολυ καλοσ!!α, και αρκετα λογικοσ στην πληρωμη γιατι ακουσα σε αλλεσ συζητησεισ εδω στο φορουμ για κατι τρελα ποσα!!!

ΕΥΗ Γ
23-03-09, 18:17
κι εγω συνεχισα μεχρι να σαραντισω αλλα εκανα τις clexane 0.60 και 0.80..

ευχομαι να γεννησεις με το καλο και να χαρεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου!!

IRINI83
23-03-09, 18:58
σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!κι εσυ οτι επιθυμεισ!!!!!

alexandroulis
23-03-09, 19:18
Έχω κι εγώ θρομβφιλία κι απ΄ότι διαβάζω στο forum "φοριέται"πολύ...
Εμείς το ανακαλύψαμε κάπως αργά στην εγκυμοσύνη κι αφού είχα ήδη παρουσιάσει υπέρταση κύησης η οποία οδήγησε σε προεκλαμψία...
έκανα Inohep κατά την διἀρκεια της νοσηλείας μου στο μαιευτήριο και αφού τελικά έγινε η καισαρική στην 29η εβδομάδα, συνέχισα τις ενέσεις μέχρι να σαραντήσω.

Απ'ότι μου έχει πει η γυναικολόγος μου σε περίπτωση 2ης εγκυμοσύνης θα κάνω απ'την αρχή ενεσούλες :cry:
Το κακό είναι ότι είμαι πολύ άσπρη στο δέρμα και μου άφηναν μελανιές
που δεν έφευγαν γρήγορα... :cry:
Όταν πρόκειται όμως για το μωράκι σου τα παραβλέπεις αυτά :wink:

BABY
23-03-09, 19:49
καλησπερα!!!
εγω κανω απο την στιγμη που εμαθα οτι ειμαι εγκυοσ και θα συνεχισω 40μερεσ μετα την γεννα!
κανω τισ innohep 0.50 παλια εκανα τισ 0.45.στην αρχη ειναι λιγο επωδυνο αλλα μετα τισ 2-3 συνηθιζεισ!!ιδιαιτερα εαν σκευτεισ οτι με αυτεσ βοηθασ το νινακι σου!!!
ο λογοσ που τισ κανω ειναι επειδη εχω χασει ηδη μωρακι απο εκλαμψια σε πολυ προχωρημενη εγκυμοσυνη και επειδη εχει αναφερθει οτι οι εννεσεισ βοηθουν στην πυκτικοτητα του αιματοσ και συνεπωσ στο να μην ξαναπαρουσιασω εκλαμψια , τισ κανω!!!!δυστυχωσ ο γιατροσ μου ειναι στην αθηνα.λεγεται ποζιοπουλοσ και ειναι πολυ καλοσ!!α, και αρκετα λογικοσ στην πληρωμη γιατι ακουσα σε αλλεσ συζητησεισ εδω στο φορουμ για κατι τρελα ποσα!!!

μου δινεις σε παρακλαω το τηλ και διευθυνση αυτου του γιατρου? επειδή παω ήδη σε εναν αλλα ειναι φωτια και λαυρα στις τιμές? αυτος ποσα παιρνει? αν θες στειλε μου προσωπικό μηνυμα ή γραψε μου εδω. χιλια ευχαριστώ :D

oikat
23-03-09, 22:44
και γω είμαι θρομβοφιλική και είμαι καλά! :lol: :lol: :lol:

Το έψαξα μετά από 2 μωράκια που έχασα στο πρώτο τρίμηνο και όταν ξαναεμεινα έγκυος εκανα από την αρχή clexan μεχρι και 40 μέρες μετά.

Στον Ποζιόπουλο είχα πάει και γω και μου άρεσε ως γιατρός.

Εγώ έκανα κάθε μήνα την anti-xa στο λαϊκό όπου μου έλεγαν μετά τι δόση πρέπει να πάρω. Πολύ καλό το τμήμα τους.

Να ζήσει η ηπαρίνη που βοηθά να ζήσουν τα μωράκια μας και να τα κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας!!! :lol: :lol: :lol:

BABY
24-03-09, 13:36
και γω είμαι θρομβοφιλική και είμαι καλά! :lol: :lol: :lol:

Το έψαξα μετά από 2 μωράκια που έχασα στο πρώτο τρίμηνο και όταν ξαναεμεινα έγκυος εκανα από την αρχή clexan μεχρι και 40 μέρες μετά.

Στον Ποζιόπουλο είχα πάει και γω και μου άρεσε ως γιατρός.

Εγώ έκανα κάθε μήνα την anti-xa στο λαϊκό όπου μου έλεγαν μετά τι δόση πρέπει να πάρω. Πολύ καλό το τμήμα τους.

Να ζήσει η ηπαρίνη που βοηθά να ζήσουν τα μωράκια μας και να τα κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας!!! :lol: :lol: :lol:

ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ PM :lol:

Aggela32
26-03-09, 11:02
Εγώ μετά από δύο χαμένες εγκυμοσύνες 1ου τριμήνου και πολλές εξετάσεις στην τωρινή τρίτη μου εγκυμοσύνη κάνω τις clexane 0,40, ακόμα είναι πολύ νωρίς και δεν με έχει δει από κοντά ο γυναικολόγος μου και δεν ξέρω τίποτα για anti-xa εξετάσεις, τις ενέσεις μου είχε πει ότι θα τις κάνω μέχρι να γεννήσω. Όλες κάνατε anti-xa κατά την διάρκεια της κύησης; Επίσης δεν με έχει δει αιματολόγος, τα συμπεράσματα βγήκαν από τον γυναικολόγο μόνο.
Μπορεί κάποια με περισσότερες γνώσεις από μένα στο θέμα να με κατατοπίσει;

Somar
26-03-09, 11:15
Εκανα ενεσεις ηπαρινης και στις δυο - με καλο τελος- εγκυμοσύνες μου μετα απο 3 ατυχείς...εχω ελλειψη παραγοντα φον βιλλεμπραντ (που κανει αιμορραγιες-κοντρα δλδ στις ενεσεις- αλλα οσες φορες δεν εκανα ενεσεις εχασα τις εγκυμοσυνες...Τις ενεσεις τις εκαναμεχρι το β-επιπέδου

BABY
26-03-09, 11:30
τι ειναι το anti-xa??????????????????

nat-left
26-03-09, 11:40
Κορίτσια το έχω γράψει και στις αγγελίες, μου έχουν περισσέψει 40 ενέσεις Innohep 0,45, αν κάποια εγκυούλα τις θέλει τις χαρίζω!

BABY
26-03-09, 11:46
τι ειναι το anti-xa??????????????????

bijoux
08-04-09, 23:49
Δεν μπορώ να καταλάβω...???? Αφού η θρομβοφιλία είναι τόσο συχνό φαινόμενο και μπορεί να αποφευχθεί τόσο απλά γιατί δεν μας βάζουν να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις εξ' αρχής? Αφού εάν το έχεις καλό είναι να το ξέρεις σε κάθε περίπτωση...!

ΕΥΗ Γ
09-04-09, 14:30
ειναι πανακριβες οι γονιδιακες εξετασεις και τα ταμεια πλεον δεν τα γραφουν...θα μπορουσαν ομως ολες οι γυναικες προ εγκυμοσυνης να κανουν τις εξετασεις πηκτικοτητας οπου αν υπαρχει προβλημα υπαρχουν καποιες ενδειξεις,καποιες τιμες ειναι ανεβασμενες..γι'αυτο και μετα σε στελνουν για τις πανακριβες γονιδιακες..

bijoux
09-04-09, 17:05
Οκ είναι πανάκριβες. Όταν όμως καθορίζει την πορεία μιας ή παραπάνω εγκυμοσύνης και αφορά γενικότερο θέμα υγείας, πιστεύω ότι το ψυχολογικό κόστος από αποτυχημένες προσπαθειες που θα μπορούσαν να αποφευχθούν είναι πολύ μεγαλύτερο από το κόστος των εξετάσεων όσο κ εάν είναι αυτό...

χρύσα08
10-04-09, 13:05
Καλημέρα κορίτσια!
Είναι το πρώτο μου μήνυμα, αν και σας διαβάζω καιρό! Κι εγώ με θρομβοφιλία και αποκόλληση και άρχισα με ενέσεις ηπαρίνης (clexane 0,20x2) από τη 10η εβδομάδα. Τώρα είμαι στη 17η. Είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου και τα έχω ψιλοπαίξει από το άγχος! Ευτυχώς ο γυναικολόγος μου με έβαλε και έκανα τις γονιδιακές εξετάσεις μετά την διαπίστωση εγκυμοσύνης. Ήταν 750€ συν άλλα 200€ οι πιο ειδικές της αιματολόγου, αλλά άξιζε τον κόπο, αφού βρέθηκε το πρόβλημα εγκαίρως.
Καλή συνέχεια σε όλες μας! :D

mariakar
10-04-09, 16:20
Εμένα πάντως ο γυναικολόγος μου, μου εξήγησε ότι το αίμα πήζει στην εγκυμοσύνη και καμιά φορά λίγο πιο πολύ από το φυσιολογικό. Εγώ μάλλον σ' αυτή την κατηγορία ανήκω. Βλέπετε χρειάζονται τουλάχιστον 4 μήνες αφότου βγει ο οργανισμός από εγκυμοσύνη ώστε να είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Εγώ έμεινα έγκυος στους 2 μήνες αφότου είχα την παλίνδρομη κι έτσι δεν προλαβαίναμε να μάθουμε. Πάντως ο αιματολόγος μου λέει πως αν κρίνει από τα τωρινά αποτελέσματα με τις ενέσεις που κάνω, κατά πάσα πιθανότητα σ' εμένα το δημιουργησε η εγκυμοσύνη και δεν έχω θρομβοφιλία. Τις ενέσεις όμως θα τις υποστώ μέχρι να γεννήσω και τις 40 μέρες μετά.

bijoux
10-04-09, 18:54
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες στην θρομβοφιλία (ομόζυγος και ετερόζυγος?), στη μια περίπτωση κάνεις ενέσεις ηπαρίνης μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμόσυνης και για κάποιο διάστημα μετά ενώ στην άλλη χρειάζεται γενικώς να το παρακολουθείς. Οπότε οι εξετάσεις είναι καλό να γίνονται γιατί εάν κάποια το έχει, καλό είναι να γνωρίζει ούτως ή άλλως σε ποια κατηγορία ανήκει.

Δεν ξέρω... έχω καταλάβει κάτι λάθος? Εάν κάποια γνωρίζει περισσότερα ας μας πει να καταλάβουμε.

ttzina
14-04-09, 22:44
γεια σας κορίτσια καλώς σας βρήκα! είμαι καινούργια εδώ αν και έχω μπει αρκετές φορές για να διαβάσω συμβουλές αλλά νομίζω το συγκεκριμένο θέμα άξιζε να πω και εγώ την εμπειρία μου! Μετά από μια παλίνδρομη κύηση ανακαλύψαμε με τον γυναικολόγο μου μετά από εξετάσεις που μου είπε να κάνω αμέσως μετά την αποβολή για να δούμε το λόγο (αν τον βρίσκαμε) που είχα αυτή την αποβολή και με πολλή τύχη όπως μου είπε, βρήκαμε ότι είχα θρομβοφιλία! Στην επόμενη εγκυμοσύνη μου συνέστησε έναν γυναικολόγο ο οποίος ήταν ειδικός στις αποβολές και με παρακολουθούσαν και οι 2! Αυτός μου συνέστησε innohep 0.35 αν θυμάμαι καλά 1 την ημέρα! Κάθε μήνα έκανα κάποιες εξετάσεις αιματολογικές μαζί με αυτήν την anti-xa που γράφεται παραπάνω για να δει τις τιμές του αίματος μου και αν με κάλυπτε η δόση της ένεσης! Βέβαια πήρα 14 κιλά (και μου φώναζε να προσέχω γιατί δεν πρέπει να ανέβει πολύ η δόση και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες μου έλεγε) και έφτασα να κάνω 0.45 innohep 2 φορες την ημέρα (ανά 12ωρο)! Οι εξετάσεις κάθε μήνα δεν ήταν ακριβές γιατί στην βιοιατρική με βιβλιάριο του ίκα μόνο να το δείχνεις πληρώνεις συμμετοχή 50% περίπου 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά!! Αυτός ο γυναικολόγος μου έπαιρνε 50ευρώ κάθε φορά επίσκεψη και μόνο 2 φορές μου έκανε υπέρηχο εφόσον με παρακολουθούσε ο δικός μου γιατρός και φίλος του! Βέβαια εκείνος αποφάσισα πότε έπρεπε να γεννήσω δηλ. στις 37 εβδομάδες και αφού το παιδάκι ήταν πια 3 κιλά δεν το καθυστέρησαν για καλό δικό μου. Τις ενέσεις τις συνέχισα (την χαμηλή δόση 0.35) για 2 εβδομάδες μετά την γέννα! Και εγώ μόνη μου τις έκανα στα μπράτσα και οι μελανιές αργήσανε πολύ να φύγουν! Αλλά τώρα χαίρομαι τον μπουμπούκο μου που είναι 18 μηνών!! Φιλάκια ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Ellen
11-05-09, 11:09
Κοριτσια γεια σας κι απο μενα,

Κι εγω εχω θρομβοφιλια και το ανακάλυψα μετα απο 2 αποτυχημενες εγκυμοσυνες . Εκανα όλες τις εξετάσεις και ανηκω στην ομαδα αυτων που χρειαζεται να το παρακολουθουν γενικως το προβλημα και οχι μονο στην εγκυμοσύνη, ειναι δηλ. προβλημα και για την υγεια μου πέραν της εγκυμοσυνης και απο τύχη δεν είχα πάθει κατι τοσα χρονια...:sad: Τωρα διανυω τον 8ο μηνα αισιως . Κανω τις IVOR 3500 και θα συνεχισω και για 40 μερες μετά . Βεβαια για μας είναι δύσκολα τα πραγματα γιατι πρέπει να προσεχουμε γενικως τα παντα . Τα κιλα μας την πίεση και να περνουμε αρκετο ασβεστιο γιατι οι ενεσεις εχουν την ιδιοτητα να αδειαζουν τα οστα . Θελει μεγαλη προσοχη στο αλατι και στο πρηξιμο γιατι είμαστε πιο ευαλωτες στην προεκλαμψια ...
Αχ τα μωρακια μας θελουν θυσίες αλλα το αξιζουν !!!:grin: Ετσι δεν ειναι κορίτσια ?:wink:

leni
11-05-09, 11:48
Καλημέρα και απο εμένα.

Ομοίως και με μένα κορίτσια. Έχω και εγώ θρομβοφιλία, και το ανακάλυψα λίγο μετά τον έβδομο μήνα...εκεί να δείτε γλέντια...έτρεχα και δεν έφτανα..βέβαια έχω και αρκετά σοβαρό κυκλοφορικό πρόβλημα, και έχριζα άμεσης θεραπείας. Έκανα την clexane την εξάρα, και συνεχίζω να την κάνω ακόμα και τώρα που γέννησα. Θα την κάνω μέχρι και 5 μέρες μετά που θα σαραντίσω. Εσάς σας έχει πεί κάτι ο αιματολόγος σας???Εννοείτε ότι τα μωράκια μας θέλουν θυσίες !!!Εγώ έκλαιγα με την ηπαρίνη που έκανα κάθε πρωί...δεν ξέρω, αλλά με πόναγε αφόρητα..ήταν και λόγω και άλλων προβλημάτων υγείας, προσθέστε και το ψυχολογικό, ε?πολύ θέλει??Όταν όμως είδα το μικρό ξανθό μου πρίγκιπα, τα ξέχασα όλα!!!Και δυο-δυο να τις κάνω τώρα, δεν με νοιάζει καθόλου!!!Μα καθόλου όμως!!!

marianthee
11-05-09, 13:28
Γεια σας κοριτσια! Τι πολλες που ειμαστε τελικα... Εγω μετα απο 2 παλλινδρομες εκανα τις εξετασεις αυτες κ τωρα κανω τις Innohep 0.45 καθε μερα, κ καθε μηνα anti-xa. (Εξεταση η οποια δειχνει το επιπεδο της ηπαρινης στο αιμα....αυτο για την κοπελα που ρωτησε..) Η αιματολογος μου λεγεται Φοιφα και ειναι φωτια κ λαυρα! 80 ευρω η επισκεψη...... Χαλαλι του ολα βεβαια!!!!

Kounouvaki
11-05-09, 15:39
Γεια σας κοριτσια! Τι πολλες που ειμαστε τελικα... Εγω μετα απο 2 παλλινδρομες εκανα τις εξετασεις αυτες κ τωρα κανω τις Innohep 0.45 καθε μερα, κ καθε μηνα anti-xa. (Εξεταση η οποια δειχνει το επιπεδο της ηπαρινης στο αιμα....αυτο για την κοπελα που ρωτησε..) Η αιματολογος μου λεγεται Φοιφα και ειναι φωτια κ λαυρα! 80 ευρω η επισκεψη...... Χαλαλι του ολα βεβαια!!!!

Γεια σας κορίτσια! Κι εγω κάνω τις Innohep 0.45 κάθε μέρα και κάθε μήνα θα κάνω αντι-χα. μετα από μία παλλίνδρομη. Μαr28 και εγω στην Φοίφα πηγαίνω... πράγματι φωτιά και λαθρα ...αλλά τι να κάνουμε... χαλαλι...

marianthee
14-05-09, 12:27
Koukouvaki εισαι ευχαριστημενη? Απ' τη Φοιφα... Εβγαλα τη Δευτερα ενα πολυ χαμηλο νουμερο 0.07 με οριο απο 0.3-0.5 κ πηρα τη γιατρο στις 4μμ, μου μιλησε η γραμματεας της, της ειπα να με παρει μολις μπορεσει γιατι ανησυχησα κ πριν τις 10 γιατι μετα δεν εχει φαρμακειο ανοιχτο εδω (τα κακα της επαρχιας...) κ με πηρε 10.30 το βραδυ, αφου ειχα σκασει... κ μου την ειπε κι ολας οτι εχει να με δει 2 μηνες! Αφου καθε 2 μηνες μου χει πει πως θα με βλεπει!!! Τελοσπαντων, μη χασει την επισκεψη μαλλον. Ειμαι παραλογη ρε κοριτσια???

Λιζα Ν.
14-05-09, 14:56
Κοριτσια επειδη εδω και 1 μηνα με εχουν τρελλανει οι γιατροι και σαφη απαντηση αν εχω θρομβοφιλια δεν εχω παρει, αν εχετε το τηλ αυτης της Φοιφα,
μου το στελνετε με πμ να τις δειξω τις εξετασεις μου μηπως βγαλει καμμια ακρη? Ευχαριστω...

marianthee
15-05-09, 11:19
Καλημερα... Πως θα σου στειλω πμ????? Εχουν αλλαξει εδω τα κολπα κ δεν εχω καταλαβει πως θα στο στειλω..

Λιζα Ν.
15-05-09, 11:30
Πας εδω διπλα απο το ποστ μου εκει που λεει "Λιζα Ν.", κανεις κλικ επανω στο ονομα μου και σου βγαζει την επιλογη για πμ

marianthee
15-05-09, 12:11
Στο στειλα!

oikat
16-05-09, 00:25
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες στην θρομβοφιλία (ομόζυγος και ετερόζυγος?), στη μια περίπτωση κάνεις ενέσεις ηπαρίνης μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμόσυνης και για κάποιο διάστημα μετά ενώ στην άλλη χρειάζεται γενικώς να το παρακολουθείς. Οπότε οι εξετάσεις είναι καλό να γίνονται γιατί εάν κάποια το έχει, καλό είναι να γνωρίζει ούτως ή άλλως σε ποια κατηγορία ανήκει.

Δεν ξέρω... έχω καταλάβει κάτι λάθος? Εάν κάποια γνωρίζει περισσότερα ας μας πει να καταλάβουμε.

απ'ότι ξέρω εγώ ομοζυγος είναι αυτός που το έχει πάρει και από τους 2 γονείς ενώ ετερόζυγος μόνο από τον ένα. Έχεις 50% πιθανότητες να τον πάρεις ή όχι.

Ό,τι και να έχεις πρέπει να προσέχεις σε εγκ/νη, αεροπορικά μεγάλα ταξίδια, κάπνισμα, αντισυλληπτικά χάπια, πολύωρα ταξίδια, εγχείριση. Ενημερώνεις το γιατρό πάντα.

ΕΥΗ Γ
16-05-09, 19:45
απ'ότι ξέρω εγώ ομοζυγος είναι αυτός που το έχει πάρει και από τους 2 γονείς ενώ ετερόζυγος μόνο από τον ένα. Έχεις 50% πιθανότητες να τον πάρεις ή όχι.

Ό,τι και να έχεις πρέπει να προσέχεις σε εγκ/νη, αεροπορικά μεγάλα ταξίδια, κάπνισμα, αντισυλληπτικά χάπια, πολύωρα ταξίδια, εγχείριση. Ενημερώνεις το γιατρό πάντα.

συμφωνω,κι εγω αυτο ξερω,εγω ειμαι ετεροζυγη.

περα απο αυτο,οσες ηδη εχετε αποκτησει παιδακι παιρνοντας ηπαρινες,και μετα τις συνεχισατε μεχρι και να σαραντισετε,θηλασατε κανονικα?γιατι οι αποψεις διιστανται..
εγω εκτος του οτι δυσκολευτηκα να θηλασω-οι ρογες μου ηταν εισεχουσες-μου εκοψε τοτε και η παιδιατρος το θηλασμο,επειδη συνεχιζα τις ηπαρινες,φοβουμενη οτι περναν στο μωρο και δεν ξερουμε τι μπορουν να προκαλεσουν..
τωρα δεν εχω την ιδια και οταν με το καλο γεννησω τα διδυμα θελω να τα θηλασω εστω και αν ταλαιπωρηθω γιατι αναγκαστικα θα βγαζω με θηλαστρο..

leni
16-05-09, 19:49
Εγώ δεν θηλάζω, λόγω σοβαρού προβλήματος φλεβίτη και θρόμβωσης στο ένα πόδι. Τις ηπαρίνες θα τις συνεχίσω μέχρι και 45 μέρες μετά τη γέννα. Εχω δλδ μπροστά μου ένα μήνα ακόμα...

Αυτό όμως , πρώτη φορά το ακούω...να περνάει η ηπαρίνη με το θηλασμό στο μωρό...τι να πώ...δεν νομίζω πάντως...Συμβουλέψου και κάποιον άλλο γιατρό, γιατί κομματάκι κουφό μου φαίνεται...μην την πατήσεις και απο παραπληροφόρηση δεν θηλάσεις τα μωράκια σου!!

oikat
16-05-09, 23:06
περα απο αυτο,οσες ηδη εχετε αποκτησει παιδακι παιρνοντας ηπαρινες,και μετα τις συνεχισατε μεχρι και να σαραντισετε,θηλασατε κανονικα?γιατι οι αποψεις διιστανται..

Ναι θήλασα και θηλάζω κανονικά. Πριν να γεννήσω είχα ρωτήσει και την Αγλαια και το γυν/γο μου και όλοι είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΕΥΗ Γ
17-05-09, 13:29
ευχαριστω για τις απαντησεις..παντως και το χαρτι οδηγιων απο τις ηπαρινες λεει οτι καλο ειναι να αποφευγεται ο θηλασμος κατα τη διαρκεια θεραπειας,ο γυναικολογος και ο αιματολογος μου μουχαν πει τοτε οτι δεν υπαρχει προβλημα..να δουμε τι θα μας πει και ο καινουριος παιδιατρος..

Ellen
02-06-09, 14:13
Κοριτσια οσες χρησιμοποιουν ενεσεις IVOR μεγαλη προσοχη στο χρωμα του διαλυμματος ...

Εγω περασα μια λαχταρα χθες...:sad:
Το διαλυμμα ηταν ελαφρως κιτρινωπο και πηρα τηλ την εταιρια και τις επεστρεψα...Ηταν αλλοιωμενες!!!

αθηνά76
02-06-09, 17:33
Καλησπερα κοριτσια χαιρομαι που σας βρηκα!!
Λοιπον εχω και εγω θρομβοφιλια αυτη τη στιγμη βρισκομαι απο 3 παλλινδρομη και εχω αρχισει παλι τις προσπαθειες.
Εκανα και εγω τις innohep 0.45 και τις ξεκιναω αμεσως κανοντας χοριακη την πρωτη μερα της καθυστερησης για να μην χανουμε μερες!!!
Η αληθεια οτι καποιες φορες πονανε και φυσικα μελανιαζω!!!
Εσεις τις κανετε μονες σας???εγω δεν τα καταφερνω τρεμει το χερι μου!!!
Μας ευχομαι συντομα να εχουμε ευχαριστα!!!!
Καλη λευτερια στις εγκυουλες!!!!

Johna
03-06-09, 00:54
Έκανα και εγώ ενέσεις ηπαρίνης (Clexane 0.60X2) σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι και 10 μέρες μετά που γέννησα, όχι λόγω θρομβοφιλίας αλλά λόγω άλλου προβλήματος υγείας. Οι ενέσεις δεν με ταλαιπώρησαν καθόλου, ίσως λίγο στην αρχή μέχρι να συνηθήσω μετά μου φαινόταν θέμα ρουτήνας, όπως έπαιρνα τον σιδηρό μου έτσι έκανα και την ένεση μου. Αιματολόγο είχα την Κα Παπαιωάννου Γεωργία στην Θεσσαλονίκη και μπορώ να πω πως δεν είμαι απλά ευχαριστημένη αλλά την ευγνομωνώ για όσα έκανε για μένα και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος (μου έδεινε απίστευτο θάρρος και ήταν πάντα χαμογελαστή και αισιόδοξη). Το ότι κρατάω σήμερα το παιδάκι μου αγκαλιά το οφείλω κατά ένα μεγάλο μέρος σε αυτήν. Την συνηστώ ανεπιφύλακτα για όποια κοπέλα ψάχνει αιματολόγο στην Θεσσαλονίκη. Τι να πω κορίτσια? Ας είναι καλά αυτοί που ανακάληψαν αυτό το φάρμακο και μπορούμε εμείς τώρα να χαιρόμαστε την μητρότητα και τα παιδάκια μας την ζωή....:-D:-D

Ellen
03-06-09, 15:08
Τι να πω κορίτσια? Ας είναι καλά αυτοί που ανακάληψαν αυτό το φάρμακο και μπορούμε εμείς τώρα να χαιρόμαστε την μητρότητα και τα παιδάκια μας την ζωή....:-D:-D

Θα συμφωνησω μαζι σου...;)

Κι εγω μετα απο δυο παλλινδρομες και αφου το εψαξα βρηκα οτι ειμαι θρομβοφιλικη και τωρα περιμενω να γεννησω το πρωτο μου παιδακι:-D

Πως γεννησες ? Φυσιολογικα ή με καισαρική ?
Και που ?

Και γενικα οποια εχει ηδη την εμπειρια του τοκετου σαν θρομβοφιλικη ας τη μοιραστει μαζι μας

Johna
03-06-09, 16:32
Πως γεννησες ? Φυσιολογικα ή με καισαρική ?
Και που ?

Γέννησα με καισαρική, προγραμματισμένα και με ολική νάρκωση. Ήξερα από την αρχή της εγκυμοσύνης ότι θα γεννήσω έτσι, όχι όμως λόγω θρομβοφιλίας άλλα λόγω άλλου προβλήματος.
Γέννησα στο Παπαγεωργίου στην Θεσσαλονίκη και έμεινα πολύ ευχαριστημένη από όλα (προσωπικό, πολιτική του νοσοκομείου κτλ)

Ellen
03-06-09, 17:31
Johna, αν επιτρεπεται τι προβλημα?

Johna
05-06-09, 16:48
Johna, αν επιτρεπεται τι προβλημα?

Ellen αν θέλεις να μιλήσουμε με π.μ.

inka
16-06-09, 18:13
koritsia kalispera!!!!!
den exo kanei eksetaseis thromvofilias ...oute ksero ti simptomata yparxoun kai an mporoume na to katalavoume xoris eksetaseis.
kano innohep 1 tin imera!!!tin ksekinisa mia evdomada prin tin emvryometafora,nomizo epidi exo lepto endomitrio voithaeis sto na aimatonete kalitera,
tora eimai stin 6h ebdomada egimosinis kai tin pempti tha pao gia yperixo..den ksero ti tha mou pei o giatros ...yparxei periptosi na kano tin enesi mexri na geniso;;

simfono me tis kopeles ...ponane kai kanoun melanies!!!!ego stin kilitsa tis kano!!!!!

mary77
16-06-09, 18:24
ινκα και εγω τις ξεκινησα μετα την ωοληψια,δεν εχω θρομβοφιλια εχω κανει τις εξετασεις,αλλα ο γιατρος και η αιματολογος δεν με αφηνουν να τις σταματησω,θα τις κανω μεχρι το τελος.
πριν 2 εβδομαδες πηγα στην αιματολογο και εκανα παλι εξετασει γαι αν δει αμα χρειαζεται να αυξησω την δοση.
στην αρχη πονουσα και εκανα και εγω μελανιες,τωρα πια δεν ξερω συνηθισα,δεν ποναω και δεν κανω μελανιες.
για το λεπτο ενδομητριο συνηθως δινουν σικλακουρ,εστοποουζ,απλα οι ηπαρινες γενικως βοηθανε στην καλυτερη κυκλοφορια του αιματος.

pocoyo
16-06-09, 18:31
γεια σας και απο μενα καιεγω επαιρνα τις clexane σε συνδιασμο με salospir αλλα δεν πηγα ποτε σε αιματολογο επαιρνα τα 2 αντιπηκτικα λογω προβληματων στην 1η εγκυμοσυνη τα ξεκινησα απο την αρχη της κυησης και μετα 40 μερες...και θηλασα κανονικοτατα και μαλιστα ειχα προβλημα υπερπαραγωγης ...το salospir το σταματησα περιπου ενα μηνα πριν την καισαρικη αλλα τις clexane μεχρι το προηγουμενο βραδυ φυσικα εκανα και ενεσεις για το ζαχαρο με κατατρυπησαν αλλα αξιζε τον κοπο εχω 2 υγιεστατα παιδια και αυτο ειναι που μετραει

inka
17-06-09, 09:01
ινκα και εγω τις ξεκινησα μετα την ωοληψια,δεν εχω θρομβοφιλια εχω κανει τις εξετασεις,αλλα ο γιατρος και η αιματολογος δεν με αφηνουν να τις σταματησω,θα τις κανω μεχρι το τελος.
πριν 2 εβδομαδες πηγα στην αιματολογο και εκανα παλι εξετασει γαι αν δει αμα χρειαζεται να αυξησω την δοση.
στην αρχη πονουσα και εκανα και εγω μελανιες,τωρα πια δεν ξερω συνηθισα,δεν ποναω και δεν κανω μελανιες.
για το λεπτο ενδομητριο συνηθως δινουν σικλακουρ,εστοποουζ,απλα οι ηπαρινες γενικως βοηθανε στην καλυτερη κυκλοφορια του αιματος.

afou den exeis thromvofilia tote giati tis kaneis ;kai ti akrivos parakolouthei o giatros kai o aimatologos;

mary77
17-06-09, 10:09
η αιματολογος παρακολουθει την πηκτικοτητα του αιματος,τις κανω γιατι μετα απο 4 εξωσωματικες εκανα ολε τις εξετασεις και η αιματολογος μου ειπε στην επομενη προσπαθεια θα κανεις βοηθανε πολυ.και εμεινα και επειδη εχω και καποια κιλα παραπανω και διδυμα βοηθανε στην καλη κυκλοφορια και επισης και στη προεκλαμψια.αλλα ειχα δει μια μερα εκπομπη που ηταν μια γιατρος απο αθηνα που κανει ελεγχο υπογονιμοτητας και ειπε οτι μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες συστηνουμε ηπαρινες γιατι λεει μπορει να υπαρχη και καποια μορφη θρομβοφιλιας που μπορει να μην εχει ανακαλυφθει...

inka
18-06-09, 21:23
tora katalava!!!!!ki ego stin 1h eksosomatiki den ekana innohep ...stin 2h pou ekana epiase !!!!!ego ekana yperixo simera!!!!!eimai stin 6 evdomada !!!!exeis parenergies apo tin iparini;

inka
18-06-09, 21:24
na ta xerese ta didimakia sou!!!!!!na exeis kali sinexeis stin egimosini sou!!!!!!

mary77
18-06-09, 22:31
ευχαριστω πολυ ινκα!ελπιζω ολα να συνεχισουν καλα!!!
μη φοβασαι δεν εχει καμια παρενεργεια η ηπαρινη.
ευχομαι και σε σενα ολα να συνεχισουν καλα!και οτι θες ρωτα.

kales
21-06-09, 00:57
γειά σας κορίτσια...εχς και γω πρόβλημα θρομβοφιλίας και τόχω ανακαλύθει μετά απο 7 χρόνια ψαξίματος.....τώρα κάνω τη 2η εξωσ. γονιομοποιηση και παίρνω innohep ..με παρακολουθούν σοτ ιπποκράτειο της αθήνας και οι γιατροί έχουν μεγάλη ευαισθησία, τους συστήνω ανεπιφύλακτα...καλή επιτυχία σε όλες μας...

bp-IOLH
21-06-09, 23:40
γειά σας κορίτσια...εχς και γω πρόβλημα θρομβοφιλίας και τόχω ανακαλύθει μετά απο 7 χρόνια ψαξίματος.....τώρα κάνω τη 2η εξωσ. γονιομοποιηση και παίρνω innohep ..με παρακολουθούν σοτ ιπποκράτειο της αθήνας και οι γιατροί έχουν μεγάλη ευαισθησία, τους συστήνω ανεπιφύλακτα...καλή επιτυχία σε όλες μας...

Α, ναι, για το Ιπποκράτειο έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα, ότι υπάρχει ολόκληρη ομάδα γιατρών που εξειδικεύεται στη θρομβοφιλία.
kales, σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Λιζα Ν.
30-06-09, 11:11
Γεια σας κοριτσια

Εμενα τελικα δεν συμφωνουν οι γιατροι....εχω μεν ενα-δυο γονιδια με ενδειξεις θρομβοφιλιας, αλλα δεν ειναι τυπου leiden που σχετιζονται αμεσα με εγκυμοσυνη.

Ο ενας γιατρος, συνεργατης του Χασιακου, μου ειπε να κανω κι αλλες εξετασεις (εχω ηδη κανει 8 συνολικα εξετασεις αιματος, εχω ηδη δωσει 2800 ευρω!!! επειδη δεν εβγαζαν ακρη) κι οτι ΔΕΝ κινδυνευει το μωρο αλλα εγω αν κανω καισαρικη (απο θρομβο) και η αλλη, η Φοιφα για οσους την εχουν ακουστα, μου ειπε οτι θεωρει οτι ΕΧΩ ηπιας μορφης θρομβοφιλια και να κανω ενεσεις, just in case....αλλο ο ενας αλλο ο αλλος δηλαδη....

Και ερωτω:
Εχει καμμια σας ψαξει το θεμα, ποιες ειναι οι παρενεργειες μακρας χρησης ηπαρινης?????

Διοτι αν εχεις θρομβοφιλια να μην το σκεφτεις, δεν εχεις επιλογη....ομως προληπτικα, που ακουω εδω οτι παιρνουν πολλες, μηπως δεν θα επρεπε?? Ειναι αθωο ενα τετοιο φαρμακο, που σου διαλυει το αιμα, να το παιρνεις για 100 και 300 μερες??????

Αν ξερει καμμια ας μου πει......

pasxalitsa v
23-10-09, 19:19
Λιζα κι εγω ανησυχω οπως κι εσυ για τις παρενεργειες αλλα...μη μπορωντας να κανω αλλιως τις ξεκινησα πριν 3 μερες...
ουτε εγω εχω θρομβοφιλια αλλα καποια "δυσαρμονια" σε καποιο συστατικο του αιματος και μου εχουν δωσει clexane 0.4...
πηγα στο Λαικο αλλα νομιζω πως εκει την εχουν σαν καραμελα...
κι εμενα μου ειπαν πως δεν επηρεαζει αλλα οι οδηγιες του φαρμακου αλλα γραφουν και για την κυηση και για τον θηλασμο...
τι να πω...φοβαμαι αλλα επειδη εχω χασει ενα μωρακι αποφασισαμε με τον αντρα μου να μην το ρισκαρουμε...
η αληθεια ειναι πως δεν ηξερα που αλλου,πιο εξειδικευμενα να απευθυνθω (εκτος απο το Λαικο) και κατεληξα εκει...
ο γυναικολογος μου που ρωτησε την αιματολογο του Ιασω ειπε κι αυτη να παρω...
να κανω μια ερωτηση???
οταν την κανω στην δεξια μερια της κοιλιας ποναω λιγακι ενω στην αριστερη καθολου...εχει να κανει με την διαφορα που εχουν η αριστερη με την δεξια πλευρα του σωματος μας???
εσεις πονατε???

στο Ιπποκρατειο μπορω να παω να τους δειξω κι εκει τις εξετασεις που ειναι απο το Λαικο???
ξερει καμια απο τις κοπελες που πηγαιναν αν μπορω να κλεισω πρωινα ραντεβου???

ps...ελπιζω ολα να πανε καλα για ολες μας!!!:p

Tzaki
10-11-09, 11:50
Γεια σας κι απο μένα. Μετά από 2 παλλίνδρομες και χιλιάδες εξετάσεις - θρομβοφιλία και ενέσεις ηπαρίνης όταν ξαναμείνω έγκυος. Θα ήθελα να πάρω και μια 2η γνώμη. Μπορείτε να μου συστήσετε αιματολόγο στην Αθήνα;

ΧΡΥΣΟΥΛΑ Ρ.
10-11-09, 19:32
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ S?? ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ Η ΟΧΙ?ΠΟΣΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ?1 Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

pasxalitsa v
19-11-09, 10:06
tzaki εμενα με παρακολουθουν στο Λαικο...
χρυσουλα 1 ενεση την ημερα κανεις,καθε πρωι...

ΝΙΚΑΚΙ
16-02-10, 23:17
καλησπερα...εγω με αντι-χα 0,01 επαιρνα fragmin 1 ενεσουλα καθε μερα μηπως τις γνωριζει καμια???????ειμαι καινουριο μελος........

ESTHIR
10-03-10, 23:40
Θα κάνω ενέσεις innohep 0,45 όταν ξαναμείνω έγγυος. 1 την ημέρα προληπτικά. Πληροφοριακά ήθελα να ρωτήσω κάτι. για να προετοιμάζομαι ψυχολογικά. Καθε πρωί τις κάνετε ή δεν παίζει ρόλο;

oikat
10-03-10, 23:55
Θα κάνω ενέσεις innohep 0,45 όταν ξαναμείνω έγγυος. 1 την ημέρα προληπτικά. Πληροφοριακά ήθελα να ρωτήσω κάτι. για να προετοιμάζομαι ψυχολογικά. Καθε πρωί τις κάνετε ή δεν παίζει ρόλο;

όταν τις είχα ξεκινήσει τις έκανα νωρίς το απόγευμα αλλά σιγά σιγά το μετέφερα το πρωί γιατί κάθε μήνα πήγαινα στο λαϊκό για εξέταση και έπρεπε να την κάνω στις 6 το πρωί. Δηλαδή να είχε σχεδόν 24 ώρες διαφορά.

αγγέλα74
11-03-10, 00:02
Είναι προτιμότερο να τις κάνεις το πρωί περίπου την ίδια ώρα. Κι εγώ την κάνω 9.30-10.30 κάθε μέρα εκτός από μια φορά το μήνα που την κάνω στις 6.00 για να κάνω την αντι-χα στις 10.00...Το συνηθίζεις. Σκέψου τους ανθρώπους που κάνουν ενέσεις ηνσουλίνης μια ζωή, οποτε οι εννέα μήνες δεν είναι τιποτα.

catherine78
13-03-10, 18:00
Και εγώ κάνω τις clexane 0,4 κατά τις 9 το πρωί.Πρέπει περίπου κάθε 24ωρο.Εμένα με βολεύει έτσι γιατί στο νοσοκομείο κάνουν την anti-xa κατά τις 12.30.

ESTHIR
17-03-10, 19:47
Επειδή δεν περιμένω την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη και επειδή μεσολαβεί Σαββατοκύριακο (έχω και κάτι ζαλαδίτσες και έχω αγχωθεί και λίγο) προμηθεύτηκα τα απαραίτητα. Τεστ εγκυμοσύνης, Κορτιζόνη (έχω αυξημένα ΝΚ) και 2 ενεσούλες innohep. Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι. Βγάζετε τον αέρα που έχει μεσα η συρριγγα; γιατί μου είπε η φαρμακοποιος οτι δεν υπαρχει τέτοιο πρόβλημα και να την κάνω κατευθείαν όπως είναι.

panan
17-03-10, 20:59
Επειδή δεν περιμένω την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη και επειδή μεσολαβεί Σαββατοκύριακο (έχω και κάτι ζαλαδίτσες και έχω αγχωθεί και λίγο) προμηθεύτηκα τα απαραίτητα. Τεστ εγκυμοσύνης, Κορτιζόνη (έχω αυξημένα ΝΚ) και 2 ενεσούλες innohep. Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι. Βγάζετε τον αέρα που έχει μεσα η συρριγγα; γιατί μου είπε η φαρμακοποιος οτι δεν υπαρχει τέτοιο πρόβλημα και να την κάνω κατευθείαν όπως είναι.
κι εγω τις ιδιες κανω αλλα βγαζω πρωτα τον αερα.μονο αν εχει καμια πολυ μικρη φυσαλιδα δεν πειραζει.καλη επιτυχια.

pasxalitsa v
31-03-10, 17:16
κι εγω πρωι τις κανω και δεν βγαζω τον αερα...

domnina
31-03-10, 17:23
Εγώ κάνω τις innohep 0,35 κάθε βράδυ γύρω στις 9 και βγάζω πάντα τον αέρα..

panan
31-03-10, 18:04
Εγώ κάνω τις innohep 0,35 κάθε βράδυ γύρω στις 9 και βγάζω πάντα τον αέρα..
δομνινα μου το ιδιο ωραριο και την ιδια ενεση κανουμε.:p:p

Angelikig
09-04-10, 17:17
Γεία σας κορίτσια!! Θεωρώ παρήγορο το γεγονός οτι βλέπω τόσεςςςςς κοπέλες να κάνουν ενέσεις ηπαρίνης και ΚΥΡΙΩΣ οτι αυτό βοήθησε στο να πάρουν αγκαλίτσα τα μωράκια τους!! Μετά απο μια παλίνδρομη τον Ιούλιο έμεινα και πάλι έγκυος και προληπτικά ξεκινήσαμε ενέσεις απο την 4η εβδομάδα κίολας τώρα είμαι 5 + ακόμα δεν έχω πάει στον γιατρό θα πάω την επόμενη εβδομάδα! Θα θέλατε να μου δώσετε λιγάκι κουράγιο? Υπάρχουν κοπέλες που μετά απο παλίνδρομη τα κατάφεραν με innohep?

pasxalitsa v
10-04-10, 10:10
ανγελικη
ολα καλα θα πανε για το μωρακι σου!!!
μην ανησυχεις καθολου...
κανε θετικες σκεψεις,χαμογελα (γιατι η ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο) και σε λιγους μηνες θα εχεις αγκαλια το μικρακι σου!!! :D

εγω ειχα μια αποβολη 1ου τριμηνου :( πριν ξεκινησω τις ενεσεις...
κανω τις clexane...και τωρα δες...σε λιγες βδομαδες περιμενουμε τον μικρο μας!

Angelikig
11-04-10, 19:05
ανγελικη
ολα καλα θα πανε για το μωρακι σου!!!
μην ανησυχεις καθολου...
κανε θετικες σκεψεις,χαμογελα (γιατι η ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο) και σε λιγους μηνες θα εχεις αγκαλια το μικρακι σου!!! :D

εγω ειχα μια αποβολη 1ου τριμηνου :( πριν ξεκινησω τις ενεσεις...
κανω τις clexane...και τωρα δες...σε λιγες βδομαδες περιμενουμε τον μικρο μας!

Πασχαλίτσα σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! :p Δόξα το θεό αυτήν την φορά είμαι αισιόδοξη πολύ, αυτήν την εβδομάδα θα πάω και στον γιατρό να δούμε τι θα δούμε...Φυσικά θα σας ενημερώσω φιλάκια πολλά :p

elenger
16-04-10, 11:08
kalhmera koritsia!poso koyragio perno poy blepo toses sympasxoyses..emena einai megalh h istoria mou..tha prospathiso na ta po me liga logia..Prin 1.5 xrono peripoy epatha pneumonikh embolh ksypnhsa ksafnika apo ton ypno stis 6 ta kshmeromata giati den mporoysa na anapneyso..to paramelhsame kai phgame sto nosokomeio stis 15 to meshmeri moy ekanan eksetasei kai eidan oti to aima moy einai pixto, me esteilan gia aksonikh kai eidan oti exo thromboys ston deksio pneymona...molis to akoysa kai ematah poso sobaro htan TRELATHIKA...emeina sto nosokomeio 15 meres ksapla, oute toyaleta den me afhnan na pao..FRIKHHHHH....tespa moy phran aima oso hmoyn sto nosokomeio esteilan sto AXEPA thes/nikh kai edeiske oti eimai thrombofilikh oti exo LAIDEN...apo tote ksekinhsa na phgaino se enan poly kalo aimatologo sto papageorgiou sthn thessalonikh..epairna gia ena xrono CITROM (antipiktika)kai me parakoloythoyse taktika...me ta citrom eixa pola kai diafora opos kathe mhna sthn periodo trelh aimoragia(gygnomi ki olas kommatiaaaa:? na mhn prolabaino na pao sthn toyaleta(me karathsa kai s aythn thn periptosh sto nosokomeio gia kana 4hmero TRELAAAAA)tespa poy lete eipame me ton aimatologo moy na kanoyme mia epibaibeosh ths thrombofilias sto ippokrateio meta apo arketoys mhnes...ekei poy lete edeikse oti den exo thrombofilia:shock:....tah trelathoyme eipame...den kanoyme leei o giatros kai mia epibaibeosh kai sto papageorgioy na doyme..:shock: ti sto kalo symbainei..kai sto papageorgeioy edeikse oti den exo thromboflia(opote ypothesame oti ta arxika apotelesmata poy htan thetika htan ypo thn epireia toy phxtoy aimatos gi ayto kai htan thetika)..na mhn sas koyrazo moy eipe o aimatologos moy oti molis mhneis egkyos tha ertheis kateythian edo na ksekhnhsoyme me hparhnes,gia na pane ola kala me thn egkymosynh kai na mhn patho palh kamia embolh...opos egine emeina egkyos phga moy edose ths clexan 0.4 sthn arxh eixa kai ligo aimataki(psilo agxothika kai m ayto)tora pane ola kala me blepei kathe mhna (kanoyme mia eidikh eksetash gia ta epipeda toy aimatos)eimai eidh tora ston 4o mhna ths egymoshnhs, kai kano kathe brady thn enesh...h alithia einia oti agxonomai an tha pane ola kala...den ksero poy na gennhso,pos tha gennhso kaisarikh h fysiologika... eimai apo eparxia,alla skeftomai na pao kalytera sto PAPAGEORGIOY poy einai k o aimatologos mou ekei.....axxxxx den ksero!perasa polla kai sas eida kai oles esas edo kai perno kai ego ena koyragio.... pisteyo na mhn sas koyrasa :)prospathisa na ta po oso poio syntoma ginotan!sas euxomai na sas pane ola kala kai sas,pano ap ola ygeia!;)

gialia
16-04-10, 11:52
kalimera...

exw kai egw elafras morfis thromvofilia kai yperkinitikotita aimoperaliwn! eixa mia palindromi ton martio stis 9 evdomades...

kapoia me antistoixi emberia?

spyni
04-05-10, 13:56
Angelikig και gialia μου!!ειμαι εγκυος στη 18 εβδομαδα του δευτερου μας μωρου και εχω θρομβοφιλια...απο την πρωτη εγκυμοσυνη το ειχαμε διαγνωσει αυτο!ενεσεις κανω τις fragmin 7,500 μοναδες συνολικα, πρωι και βραδυ!!ολα μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα, ενω η εμπειρια μου στην πρωτη κυηση σχετικα με τις ηπαρινες ηταν μια χαρα!μαλιστα καναμε και βιοψια πλακουντα στον πρωτο τοκετο, η οποια επιβεβαιωσε την υπαρξη του προβληματος.Μαλιστα τωρα στο δευτερο μωρο ξεκινησα με ηπαρινες απο την πρωτη κιολας χοριακη και μετα με ειδε αιματολογος...παω στη Μελισσαρη, στο Ωνασειο...εξαιρετικη επιστημονας και ανθρωπος!!

spyni
04-05-10, 13:57
ααα αυτα μετα απο 4 αποβολες που οι αλλοι γιατροι δεν ηξεραν τι να με κανουν-φυσικα αλλαξα γιατρο!τελικα η θρομβοφιλια ηταν υπαιτια!

fassolia
04-05-10, 23:59

ΔΕΝ τον βγαζουμε

fassolia
05-05-10, 00:04
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ S?? ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ Η ΟΧΙ?ΠΟΣΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ?1 Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

Ναι, χαμηλή PS σημαίνει θρομβοφιλία (αλλά όχι μετρηση στη διάρκεια κύησης, αφου ελαττώνεται φυσιολογικά)

nicky
08-06-10, 20:02
Έκανα και εγώ ενέσεις ηπαρίνης (Clexane 0.60X2) σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι και 10 μέρες μετά που γέννησα, όχι λόγω θρομβοφιλίας αλλά λόγω άλλου προβλήματος υγείας. Οι ενέσεις δεν με ταλαιπώρησαν καθόλου, ίσως λίγο στην αρχή μέχρι να συνηθήσω μετά μου φαινόταν θέμα ρουτήνας, όπως έπαιρνα τον σιδηρό μου έτσι έκανα και την ένεση μου. Αιματολόγο είχα την Κα Παπαιωάννου Γεωργία στην Θεσσαλονίκη και μπορώ να πω πως δεν είμαι απλά ευχαριστημένη αλλά την ευγνομωνώ για όσα έκανε για μένα και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος (μου έδεινε απίστευτο θάρρος και ήταν πάντα χαμογελαστή και αισιόδοξη). Το ότι κρατάω σήμερα το παιδάκι μου αγκαλιά το οφείλω κατά ένα μεγάλο μέρος σε αυτήν. Την συνηστώ ανεπιφύλακτα για όποια κοπέλα ψάχνει αιματολόγο στην Θεσσαλονίκη. Τι να πω κορίτσια? Ας είναι καλά αυτοί που ανακάληψαν αυτό το φάρμακο και μπορούμε εμείς τώρα να χαιρόμαστε την μητρότητα και τα παιδάκια μας την ζωή....:-D:-D
Επειδη μου τη συνεστησαν κι εμενα για πολυ καλη αλλα τα ραντεβου στα νοσοκομεια αργουν πολυ μηπως θα μπορουσες να μου πεις αν εχει ιδιωτικο ιατρειο και που μπορω να τη βρω?

eleni_p
15-07-10, 09:11
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ 3 ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΙΣ INNOHEP ΤΩΝ 3,5 ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΥΞΗΣΑΜΕ ΣΕ 4,5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΩΝ 3,5. Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑ 3 ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ( ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 69 ΔΗΛΑΔΗ). ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ?

delfini
15-07-10, 14:42
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ 3 ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΙΣ INNOHEP ΤΩΝ 3,5 ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΥΞΗΣΑΜΕ ΣΕ 4,5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΩΝ 3,5. Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑ 3 ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ( ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 69 ΔΗΛΑΔΗ). ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ?

Eleni,
μετά την innohep των 4.500 υπάρχει και με μεγαλύτερη δόση ("κοκκινη" ένεση) που έχει 10.000 μονάδες. Και εγώ ξεκίνησα με 3.5 μετά 4.5 και μετά αυτη. Αλλά δεν την κάνω ολόκληρη, μου έχει πει η γιατρός και αφαιρώ λίγο υγρό (έχει κλίμακα το φιαλίδιο και μετράω).
Η δόση που κάνω τώρα για να καταλάβεις είναι 7.000 (σαν περίπου 2 των 3.5) και μου είπε όταν φτάσω 62 κιλά θα αυ΄ξησω λίγο τη δόση και θα κάνω 8.000
(και εγώ ξεκίνησα από 3.5 αλλά ο λόγος που την αύξησα δεν ήταν τα κιλά)

GeorginaT
15-07-10, 14:45
Γειά σας κορίτσια...

Καταρχήν να πω πόσο μου αρέσει ο τίτλος του topic... Κορίτσια της ηπαρίνης...
σαν να λέμε κορίτσια του Μάη... ή να ρωτάει κάποιος...τίνος είσαι εσύ...και να λες... της ηπαρίνης...χαχα

Περιπληπτικά η ιστορία μου...
Μετά από μία αποβολή, μία παλλίνδρομη και έναν ενδομήτριο θάνατο στην 34η εβδομάδα... ξαναμένω έγκυος... μετά την αυχενική διαφάνεια ο γυναικολόγος μου με πήρε από το χεράκι και με πήγε σε αιματολόγο... Φοίφα για όσες γνωρίζουν... η οποία μου συνέστησε 2 απλές αιματολογικές εξετάσεις...MTHFR και PAI...
Τα αποτελέσματα της PAI ήταν ανησυχητικά οπότε ξεκίνησα ιnnohep 10000... τις οποίες συνέχισα μέχρι να σαραντίσω... και θήλασα και το μωράκι μου κανονικά!

6 μήνες μετά τον τοκετό πήγα στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ και έκανα πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας και βγήκα με διπλή ετεροζυγωτική ετερογένεια στο γονίδιο PAI...

Τώρα που είμαι ξανά έγκυος έχω ξεκινήσει από νωρίς τις ενεσούλες... 1 κάθε πρωί στις 9... πάντως έχω να δηλώσω ότι την προηγούμενη φορά ούτε που το καταλάβαινα ότι τρυπιέμαι... ενώ τώρα έχω πεθάνει στον πόνο και τις μελανιές... και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

Επίσης, έχω να πω ότι με τόσα περιστατικά είναι πολύ άσχημο που δεν περιλαμβάνουν εξετάσεις θρομβοφιλίας τον προγεννητικό έλεγχο και αφήνουν τις μανούλες να το μαθαίνουν... συνήθως με πολύ άσχημο τρόπο έχοντας χάσει ήδη ένα μωράκι...

αυτά από μένα...

GeorginaT
15-07-10, 14:47
Γεία σας κορίτσια!! Θεωρώ παρήγορο το γεγονός οτι βλέπω τόσεςςςςς κοπέλες να κάνουν ενέσεις ηπαρίνης και ΚΥΡΙΩΣ οτι αυτό βοήθησε στο να πάρουν αγκαλίτσα τα μωράκια τους!! Μετά απο μια παλίνδρομη τον Ιούλιο έμεινα και πάλι έγκυος και προληπτικά ξεκινήσαμε ενέσεις απο την 4η εβδομάδα κίολας τώρα είμαι 5 + ακόμα δεν έχω πάει στον γιατρό θα πάω την επόμενη εβδομάδα! Θα θέλατε να μου δώσετε λιγάκι κουράγιο? Υπάρχουν κοπέλες που μετά απο παλίνδρομη τα κατάφεραν με innohep?

Angeliki... με το καλό να χαρείς το μωράκι σου!
Μην ανησυχείς κοριτσάκι και όλα θα πάνω καλά εφόσον κάνεις τις ενεσούλες σου...
Αν θέλεις διάβασε παραπάνω να δεις το ιστορικό μου... και έχω ένα πολύ γλυκό αντράκι 19 μηνών ενώ περιμένω και το δεύτερο...

Όλα θα πάνε καλά...θα το δεις!

GeorginaT
15-07-10, 14:49

Εleni...

Οι πιθανότητες είναι μετά να το αλλάξεις σε 1 των 7,0... η δόση που σου γράφει ο γιατρός εξαρτάται από το βάρος σου αλλά και την τιμή των anti-xa... οπότε μην αγχώνεσαι πάρα πολύ....

zitamar
15-07-10, 15:24
κορίτσια εμενα ο αιματολογος μου ειπε να προσέξω ότι η βελονα κατω εχει η κοψιμο πλαγιο που πρεπει να είναι παντα απο την πανω πλευρα,όντως μετα απο αυτό οι ενεσεις μου δεν πονανε όπως πριν,και φαντάσου δεν το είχα παρατηρήσει. Αυτό τις έχουν clexane που κανω,αλλα δεν θυμαμαι αν το έχουν οι innohep

eleni_p
15-07-10, 15:45
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΤΙ-ΧΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ 0.19 .ΜΕ ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0,1-0,6 ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ.............. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ..........:(

pasxalitsa v
18-07-10, 15:30
κορίτσια εμενα ο αιματολογος μου ειπε να προσέξω ότι η βελονα κατω εχει η κοψιμο πλαγιο που πρεπει να είναι παντα απο την πανω πλευρα,όντως μετα απο αυτό οι ενεσεις μου δεν πονανε όπως πριν,και φαντάσου δεν το είχα παρατηρήσει. Αυτό τις έχουν clexane που κανω,αλλα δεν θυμαμαι αν το έχουν οι innohep
καλα που το ειπες γιατι εγω τοσο καιρο αυτο το κοψιμο το εβαζα παντα απο κατω...(το γιατι δεν το ξερω):roll:
τωρα ομως θα το αλλαξω και ελπιζω να μην ποναει....:p

christy28
19-07-10, 00:22

Τι εννοεις να ειναι απο πανω? να κοιταζει προς το κεφαλι μας?

και αλλη μια απορια.... ο αιματολογος σας, σας εδωσε εναλλακτικη περιοχη για τις ενεσουλες? εχω μελανιασει την κοιλια μου και ντρεπομαι να βγω στην παραλια και εκτος αυτου οσο περναει ο καιρος και η κοιλια "τσιτωνει" ποναω πολυ!!!

zitamar
19-07-10, 07:43
κοριτσια επειδή το έχω ψάξει πολύ οι σωστές οδηγίες είναι :
βάζεται παγάκι εκεί που είναι να κάνετε τις ενεσούλες για να παγώσετε το σημείο,το σκουπίζετε,μετα περνάτε το σημείο με βαμβακι με οινόπνευμα,βάζετε την ένεση με το λοξό κοψιμο προς τα πάνω (δηλ εσεις το βλεπετε ) με το που βγαζετε την ένεση βαζετε καθαρό βαμβακι χωρίς οινόπνευμα.
Για να καταλάβετε το λοξό κοψιμο είναι σαν το φτυαρι αν το βάζετε αναποδα δημιουργεί πληγή να σας το πω έτσι,αν το βάλετε κανονικά ο πονος είναι ελάχιστος και γίνεται σωστά.

Κανονικα οι ενέσεις γίνονται στην κοιλιά και στα μπουτια επίσης γίνονται και στην μπρατσο αλλα δεν θα το πρότεινα γιατι τουλάχιστον σε εμενα στο μπρατσο πονάει αρκετα. Εγω είχα πολλες μελανιες μέχρι που ο αιματολόγος μου έκοψε τα σαλοσπίρ που έπινα, μεσα σε μία εβδομαδα έφυγαν οι μελανιες που δεν έλεγαν να φυγουν εδω και 1 μηνα!

madchen
24-07-10, 16:29
Κορίτσια γεια σας! Είμαι 9 εβδομάδων έγκυος και χτες πήρα τα αποτελέσματα των μοριακών εξετάσεων που δείχνουν ότι έχω διαταραχή στην πήξη του αίματος.Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω σήμερα ενέσεις innohep 0.35 και salospir και ομολογώ ότι έχω φρικάρει με τη διαδικασία της καθημερινής ένεσης!Μου είπε ότι καλύτερα να τις κάνω στην κοιλιά και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής γιατί είμαι άσχετη από ενέσεις:
1. H βελόνα πρέπει να εισχωρήσει κάθετα ή πλάγια στο δέρμα;
2. Πρέπει να μπει όλη μέσα πριν γίνει η έγχυση του φαρμάκου ή αρκεί να μπει ένα μέρος της;
3. Σε ποιο σημείο της κοιλιάς πρέπει να γίνονται, όπου να΄ναι ή κάπου συγκεκριμένα;

Διάβασα με πολλή προσοχή τις οδηγίες σας σχετικά με το λοξό κόψιμο που πρέπει να είναι προς τα πάνω και θα τις εφαρμόσω, αλλά έχω αγχωθεί πολύ μήπως κάνω κάποια βλακεία και δεν γίνει σωστά η ένεση...δεν φοβάμαι τις ενέσεις και τα τσιμπήματα, απλά φρικάρω στην ιδέα ότι θα πρέπει να τις κάνω μόνη μου...από την άλλη δε γίνεται αλλιώς, απ΄ό,τι κατάλαβα όλες μόνες σας τις κάνετε...χρειάζομαι επειγόντως τις συμβουλές σας!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

christy28
24-07-10, 19:53
1. H βελόνα πρέπει να εισχωρήσει κάθετα ή πλάγια στο δέρμα;

Καθετα αφου εχεις τσιμπησει το δερμα με τον δεικτη και τον αντιχειρα του αλλου χεριου. Δεν αφηνεις το δερμα (το τσιμπημα ) μεχρι να αφαιρεσεις την βελονα.
2. Πρέπει να μπει όλη μέσα πριν γίνει η έγχυση του φαρμάκου ή αρκεί να μπει ένα μέρος της;

Πρεπει να μπει ολοκληρη και να γινει η εγχυση αργα

3. Σε ποιο σημείο της κοιλιάς πρέπει να γίνονται, όπου να΄ναι ή κάπου συγκεκριμένα;

Γυρω γυρω απο το αφαλο, περιπου 2 με 3 εκατοστα μακρια, οχι πολυ μακρια, ουτε πολυ κοντα στον αφαλο!

Ο,τι αλλο θες στην διαθεση σου! Καλη εφαρμογη και καλη εγκυμοσυνη!

madchen
24-07-10, 23:15
christy μου σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ, εύχομαι ό,τι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου, με το καλό και μ΄έναν πόνο!Σήμερα την ένεση μου την έκανε μια νοσοκόμα γνωστή της μαμάς μου,γιατί είχα πανικοβληθεί και μου ερχόταν να λιποθυμήσω!!! Από αύριο όμως θα ξεκινήσω να τις κάνω μόνη μου, ακολουθώντας τις συμβουλές σας.Γενικώς είμαι πολύ αγχωμένη, έχω και χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος και ο γιατρός μου είπε ότι αν πέσει κάτω από 28 (την προηγούμενη βδομάδα ήταν 31.9) τότε θα κάνω μεταγγίσεις....για 8η βδομάδα ήταν πολύ χαμηλός και ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον θα πέσει κι άλλο και δεν τις γλιτώνω τις μεταγγίσεις....είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και προσπαθώ να είμαι όσο πιο ψύχραιμη γίνεται αλλά ανησυχώ διαρκώς μήπως συμβεί κάτι με τόσα που διαβάζω και ακούω...στο γιατρό θα πάω την επόμενη βδομάδα οπότε και θα τον βομβαρδίσω με ερωτήσεις,σήμερα να φανταστείτε τον πήρα τρεις φορές τηλέφωνο για τις ενέσεις!!!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όσες κάνουμε ενέσεις θα πρέπει κάθε μήνα να κάνουμε κάποιες συγκεκριμένες εξετάσεις αίματος πχ anti xa και άλλες έτσι ώστε αν χρειαστεί να αναπροσαρμοστεί η δόση του φαρμάκου;Εγώ ούτως ή άλλως θα κάνω γενική αίματος και δικτυοερυθροκύτταρα για τον αιματοκρίτη...πάει το αιματάκι μου, έχω που έχω λίγο, θα μειωθεί κι αυτό...

pasxalitsa v
27-07-10, 19:36
ναι,κανεις καθε μηνα anti-xa
εγω ετσι εκανα........................

ROZITA
30-07-10, 01:08
Κοριτσια την βοηθεια σας!!!Μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ λογω ιστορικου βεβαρημενου μου ειπε ο γιατρος να κανω clexane. Πηγα στον φαρμακοποιο να μου την κανει.1) με πονεσε περισσοτερο το φαρμακο που εμπαινε παρα το τρυπημα..μηπως την εκανε λαθος?κ επισης εχω ενα σημαδακι στο σημειο που με τρυπησε σαν κοκκινη ελιτσα.πειτε μου σας παρακαλω...ετσι γινετε κ σε εσας?

aggeliki
30-07-10, 07:37
καλημερα,μην ανησυχεις το φαρμακο ποναει λιγο.οταν σου εκανε την ενεση επιασε το δερμα και εκανε πτυχη και το αφησε αφου εβγαλε την ενεση?αν ναι,την εκανε σωστα αλλιως αλλη φορα πες του το ,να το κανει ετσι.καλη συνεχεια!

ROZITA
30-07-10, 11:30
Σε ευχαριστω aggeliki μου για την απαντηση σου. Μου φαινεται ακατορθωτο να μπορεσω να την κανω μονη μου...εσεις πως τα καταφερατε βρε κοριτσια?
το σαβ/κο τι θα κανω που δεν εχει ανοιχτο φαρμακειο?εχετε καμια ιδεα που μπορω να παω να μου την κανουν?

alexele
30-07-10, 11:37
Kαλημέρα Rozita και καλή εγκυμοσύνη,
Εμένα στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχε αναλάβει η μαμά μου για εννέα μήνες να μου κάνει την ένεση. Επειδή όμως είναι δεσμευτικό, έπρεπε να είναι σπίτι κάθε μέρα την ίδια ώρα κλπ, αυτή τη φορά αποφάσισα και την κάνω μόνη μου. Εγώ που δεν τόλμαγα να δω ούτε σύριγγα!!!! Έτσι το ψιλοσυνήθισα και μάλιστα μου την έκοψε τη δόση η αιματολόγος στη μέση και κάνω και πρωί και βράδυ. Μια απόφαση είναι!!!

Με το καλό το μωράκι σου!!!

aggeliki
30-07-10, 12:35
εγω στην αρχη πηγαινα στο κεντρο υγειας,αλλα μετα δοκιμασε ο αντρας μου,τελικα παρατηρησα οτι εκεινος δεν με ποναει σχεδον καθολου και ετσι τον προτιμησα!:)

ROZITA
31-07-10, 13:47
Αχ κοριτσια ειμαι τοσο απογοητευμενη..σημερα προσπαθησα να κανω μονη μου την ενεση ηπαρινης.Το αποτελεσμα οτι δεν εμπαινε με καθολου ευκολια μεσα κ εβαλα αρκετη δυναμη για να μπει.Επισης εβγαλε αιμα κ στη ενεση αλλα κ μετα στο βαμβακι.Οσο περναει η ωρα αρχιζει κ μπλεδιζει απο πανω...λετε νσ επεσα σε φλεβα?Εχω τρομοκρατηθει...τι εκανα λαθος?λετε να επηρεαζει καπου ολο αυτο...αχ βοηθειστε με σας παρακαλω!!!

spyni
31-07-10, 15:25
einai η δευτερη μου κυηση τωρα και η δευτερη φορα που κανω ηπαρινες για τη θρομβοφιλια μου...αυτο που περιγραφεις μου φαινεται φυσιολόγικο και εμενα μου συμβαινει καποιες φορες...ειναι και θεμα ψυχολογιας και θεμα κατα ποσο ειναι η ολη περιοχη πονεμενη και πολλες φορες τρυπημενη, εγω κανω 2 φορες την ημερα μονη μου τις ενεσεις και προσπαθω να το βλεπω παντα θετικα, οτι δηλ. κανω κατι πολυ καλο για το εμβρυακι μου!!!προσπαθησε να εισαι ηρεμη οταν τρυπας και να μην επικεντρωνεσαι στην ολη ενοχληση αν εχεις αλλα στο καλο που κανεις για το μικρακι σου!!!εγω τωρα εχω θεατη και τη μικρη μας, οποτε φορες που μπορει να ποναω, της χαμογελαω και της λεω οτι δεν ποναει, κανει καλο στο μωρο, του δινει δυναμη και τετοια....

lena stath
31-07-10, 21:15
voula

ROZITA
31-07-10, 21:25
spyni μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου...η αληθεια ειναι οτι αυτο σκεφτομαι.Απλα φοβαμαι πως δεν την εκανα σωστα!!!Αφου βγηκε αιμα κ στη βελονα..τωρα εχω ενα αιματωμα αρκετα μεγαλο ενω ο φαρμακοποιος δεν μου ειχε κανει ως τωρα...πως θα ξερω να μην πεσω σε φλεβα?εσεις κοριτσια την βαζεται καθετα η πλαγια την βελονα?εγω την εβαλα αρκετη αποσταση απο τον αφαλο οπως διαβασα Παραπανω κ την εκανα με κλιση προς τα πανω.

spyni
31-07-10, 21:34
kai εμενα μου εχει βγει αιμα, μην ανησυχεις εγω την κανω πλαγιως και προς τα κατω, αν δω οτι με ποναει και ενω η βελονα, διορθωνω την κλιση της συνηθως προς τα κατω!!!προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι και θα δεις οτι η θετικη ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο...εμενα στο μαιευτηριο που μου τις εκαναν οι νοσηλευτριες με πονεσαν και ζητησα να τις κανω μονη μου...οντως δεν ποναγα τοσο!!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ και μια ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ σου ευχομαι!!!

ROZITA
05-08-10, 11:51
Καλημερα κοριτσια!!!!Στις clexane πληρωνετε συμμετοχη?εγω αγορασα σημερα κ πληρωσα συμμετοχη.Μηπως φταιει οτι δεν μου τα εγραψε γυναικολογος?

aggeliki
05-08-10, 12:04
πρεπει να στα γραψει ο γυναικολογος με χρεωση 0,λογω κυησης.

χρύσα08
05-08-10, 12:35
Κορίτσια καλημέρα και καλό κουράγιο!
Έκανα κι εγώ 2 clexane την ημέρα μέχρι το τέλος της εγκυνοσύνης και μετά μία μέχρι να σαραντίσει το μωρό και έχω να πω ότι καλύτερα την έκανα μόνη μου την ένεση. Την πρώτη μου την έκανε η νύφη μου για να μου δείξει και πόνεσα και επίσης όταν νοσηλεύτηκα στο Ιασώ που μου την έκανε κάποια νοσοκόμα με τσάκισε κυριολεκτικά.
Εγώ τραβούσα έξω αρκετό δέρμα με το δείκτη και τον αντίχειρα, ώστε να υπάρχει αρκετή "πέτσα" για να μπει η βελονίτσα. Έτσι δεν κινδυνεύεις να τρυπήσεις τους μυες, γιατί αυτό είναι που πονάει. Επίσης, αν σε κάποιο σημείο η βελόνα δεν μπαίνει και θέλει πίεση, δοκιμάστε λίγο πιο πέρα. Είναι ανατριχιαστικό αλλά έχει αποτέλεσμα.
Προς το τέλος είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, που τσιτώνει η κοιλιά και δεν περισσεύει δέρμα. Εγώ τότε έγερνα όσο μπορούσα προς την πλευρά που θα έκανα την ένεση (στο πλάι) και έτσι μπορούσα να τραβήξω λίγο δέρμα.
Ο γιατρός μου είχε πει να την κάνω στο σημείο που διασταυρώνεται η θηλή του στήθους με τον αφαλό, αλλά διαπίστωσα ότι όσο πιο έξω την έκανα τόσο λιγότερο πονούσα.
Όταν θα έρθει με το καλό το μωράκι, θα τα ξεχάσετε όλα, αλήθεια είναι, όσο κι αν τώρα φαίνεται βουνό. :)

adnihor1
14-08-10, 09:56
καλημερα κοριτσια ειμαι κ γω εγκυος στην 12 εβδομαδα κ κανω ημερησιος 1 κλεξαν.το θεμα ειναι οτι η κοιλια μου σε ορισμενα σημεια εχει γινει καταμαυρη κ μερικες φορες κανει κ γουρμπουλι μεσα ,αυτο που με αγχωνει ειναι αν δεν βρισκω σημειο να κανω την ενεση στην κοιλια γιατι οι μελανιες αργουν να φυγουν που μπορω να τις κανω?μου ειπαν στο μπρατσο αλλα δεν με βολευει κ δεν υπαρχει καποιος αλος να μου την κανει
κ το αλο που με απασχολει ειναι οταν φουσκωσει η κοιλια που θα τις κανω χωρις να υπαρχει φοβος οτι κατι δεν εκανα σωστα?

saza
09-09-10, 10:02
Εγω εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα. Εκανα ενα παιδι, μετα εμεινα ξανα εγκυος και ειχα μια αποβολη σχεδον αμεσως. Κανω εξετασεις θρομβοφιλιας και ολα ηταν ενταξει. Παρολαυτα η αιματολογος μου ειπε να κανω ενεσεις αν θελω να μεινω εγκυος και οπωσδηποτε αν μεινω εγκυος!!!! Τελικα ειτε εχεις ειτε δεν εχεις την ενεση την τρως???? Και αν ειναι ετσι τοτε θα επρεπε να κανουν ολες οι εγκυες προληπτικα ...σωστο????

madrid05
09-09-10, 12:33
Νομίζω οτι εχουν βρει ευκαιρια να εκμεταλευτούν την ανησυχια που εχουμε στην κατάσταση αυτή και να προοθήσουν και τις ενεσουλες των εταιριων τους και να παιρνουν και οι αιματολόγοι επισκέψεις.
Και εγω στην πρόσφατη εγκυμοσύνη μου λόγω προηγούμενης αποβολής έκανα εξετάσεις οι οποίες δεν έδειξαν κάτι.Ομως για καλό και για κακό ο γυναικολόγος με παρέπεμψε σε πολύ γνωστή αιματολόγο(την εψαξα στο ιντερνετ και την ανέφεραν πολλοί)η οποία μου είπε προληπτικά να κάνω ενέσεις και φυσικα εξετάσεις κάθε μήνα και φυσικά επισκέψεις στο ιατρείο της (επίσκεψη 80 € χωρις να δώσει απόδειξη):mad::mad::mad:
Βέβαια και τις έκανα γιατι δεν ήθελα να διακινδυνέψω να πάει κάτι στραβα.Ακόμα όμως και σημερα δεν έχω πειστεί οτι ήταν απαραίτητες...

robenula
10-09-10, 09:49
καλημερα.για οποια κοπελα ψαχνει καλη αιματολογο στη θεσσαλονικη εχω να προτεινω την κυρια λευκου.εχει ερθει απο αγγλια,ειναι εξαιρετικη επιστημονας και απιστευτος ανθρωπος.σε παιρνει τηλ να δει πωσ εισαι.εχει ειδικευση στις αποβολες λογω θρομβοφιλιας.και ειναι συμβεβλημενη με πολλα ταμεια.δεν πληρωνεις μια.ειναι και στο ιπποκρατειο.μακαρι ολα να μας πανε καλα

ilian
20-09-10, 09:14
κορίτσια καλημερα! Ειμαι σχεδόν 6 εβδομάδων εγκυος και εδω και μια βδομάδα ξεκίνησα ενέσεις ηπαρίνης innohep 0,35. Κάθε φορα που κάνω ενεσούλα μου αφήνει ένα κόκκινο σημάδι που αργει να φυγει και γίνεται μελανια. Ο γιατρος είδε τα κοκκινα σημάδια αλλα μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Βεβαια τωρα που είδα και τις μελανιες εχω αρχίσει και αγχώνομαι πολυ. Εχει καποια παρόμοια εμπειρία?κινδυνευει το μωρό μου? κορίτσια βοήθεια pleaseeee

alexele
20-09-10, 09:28
Kαλημέρα ilian,
Kαλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι! Όσο για τις ενεσούλες μην αγχώνεσε είναι πολύ καλά προστατευμένο το μωράκι σου και δε το φτάνει ούτε η ένεση ούτε η μελανιά ούτε τίποτα! Εγώ πολλές φορές ψάχνω να βρω μέρος χωρίς μελανιά για να τη κάνω. Κάνω 2 την ημέρα!

adnihor1
20-09-10, 09:32
καλημερα ιλιαν μην φοβασαι την δικη μου κοιλια επρεπε να δεις στην αρχη καταμαυρη σιγα σιγα θα αρχισεις να μαθαινεις να την κανεις σωστα κ δεν θα αφηνει ιδιαιτερα σημαδια απλα να σηκωνεις λιγο το δερματακι οταν την κανεις με τον αντιχειρα κ τον δεικτη

ilian
20-09-10, 09:46
κορίτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..ευχομαι και σε σας ο,τι καλυτερο!!!!

samarcande
01-10-10, 18:58
Γεια σας!
Η μητέρα μου πρόσφατα βρέθηκε θετική στη θρομβοφιλία κι έτσι ο γιατρός μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις. Δε μου έδωσε κατευθείαν τις γεννετικές όμως, αλλά Αντιθρομβίνη ΙΙΙ, APC-r και Αναστολέα πλασμινογόνου. Μόλις μπήκα στην έκτη βδομάδα, θα έχω τα αποτελέσματα σε 10 μέρες, ανησυχώ λίγο μήπως θα έπρεπε ήδη να κάνω κάτι... τι λέτε?

olivini7
01-11-10, 17:35
κορίτσια να ρωτήσω κάτι θα ήθελα.η clexane πρέπει να μπαίνει κάθε μέρα την ίδια ώρα;αν κάποια από εσάς ξέρει η clexane και η fragmin είναι οι ίδιες;

alexele
02-11-10, 08:50
Kαλημέρα, για τις ενέσεις που ρωτάς δεν ξέρω εάν είναι οι ίδιες. Ξέρω όμως ότι πρέπει να γίνεται την ίδια ώρα κάθε μέρα με απόκλιση το πολύ μισή ώρα.

olivini7
02-11-10, 09:57
Kαλημέρα, για τις ενέσεις που ρωτάς δεν ξέρω εάν είναι οι ίδιες. Ξέρω όμως ότι πρέπει να γίνεται την ίδια ώρα κάθε μέρα με απόκλιση το πολύ μισή ώρα.

σε ευχαριστώ.μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι είναι οι ίδιες τελικά.ωραία άρα σήμερα ίδια ώρα θα την βάλω.σε ευχαριστώ.

Ελένη81
04-11-10, 11:58
Ο γιατρός μου, με συνέστησε να κάνω τις clexan για 8 μήνες τουλάχιστον πριν τις ελευθερες επαφές. Δρουν λέει μακροπροθεσμα και έτσι γίνετε καλύτερη προετοιμασία. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Έχει καμειά κοπέλα ανάλογη εμπειρία?

silvia88
11-11-10, 00:19
Γεια σας κοριτσια και παλι..
για να δουμε ποιες απο εμας εχουν θρομβοφιλια??εγω παντως εχω!!
και αν κανατε ενεσεις ηπαρινης κατα τη διαρκεια της κυησης?εγω εκανα!!
οσες κανατε λογω θρομβοφιλιας ή για καποιο αλλο λογο,ποιος αιματολογος σας παρακολουθουσε(θεσ/νικης)??αυτο το τελευταιο μ'ενδιαφερει πολυ..αν θελετε μου απαντατε δημοσιως ή και π.μ.!!
τα λεμε και παλι!!
Γειά σας κορίτσια, και εγώ μετά από μια εγκυμοσύνη και ένα κοριτσάκι με δεξία ημιπάρεση ανακάλυψα ότι έχο θρομβοφιλία και μου είπε ο αιματολόγος οτι στο δεύτερο μου παιδί θα πρέπει να κάνω ενέσεις ηπαρίνης. Αγχώθηκα λιγάκι. Θέλω την βοήθεια σας....

zitamar
11-11-10, 09:22
οτι χρειαστείς!!!! τοσα κοριτσάκια είμαστε εδω

christy28
11-11-10, 09:45
καλημερα!!!
εχω μπει στον μηνα και παιρνω απο την αρχη salospir και clexane. Μου ειπε ο γιατρος οτι για να κανω επισκληριδιο θα πρεπει να εχω κοψει το salospir τουλαχιστον μια βδομαδα με 10 μερες πριν.

Το θεμα ειναι και φοβαμαι να κοψω μηπως κανω κακο στο μωρο απο την μια αλλα και απο την αλλη φοβαμαι να περασω τους πονους της γεννας χωρις επισκληριδιο.

επαιρνε καμια απο εσας salospir κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης? τι κανετε με την επισκληριδιο?

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

χρύσα08
11-11-10, 12:46
Γειά σας κορίτσια, και εγώ μετά από μια εγκυμοσύνη και ένα κοριτσάκι με δεξία ημιπάρεση ανακάλυψα ότι έχο θρομβοφιλία και μου είπε ο αιματολόγος οτι στο δεύτερο μου παιδί θα πρέπει να κάνω ενέσεις ηπαρίνης. Αγχώθηκα λιγάκι. Θέλω την βοήθεια σας....
Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου, τίποτα δεν είναι. Οι 2-3 πρώτες μέρες είναι δύσκολες μέχρι να το πάρεις απόφαση, μετά θα σου φαίνεται παιχνιδάκι. Και δεν πονάει τόσο, ειδικά αν τις κάνεις μόνη σου. Σκέψου ότι θα κάνουν καλό στο μωρό και τίποτα άλλο. Όλα μέσα στο μυαλό μας είναι.

Το θεμα ειναι και φοβαμαι να κοψω μηπως κανω κακο στο μωρο απο την μια αλλα και απο την αλλη φοβαμαι να περασω τους πονους της γεννας χωρις επισκληριδιο.

επαιρνε καμια απο εσας salospir κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης? τι κανετε με την επισκληριδιο?

ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Σαλοσπίρ δεν έπαιρνα, όμως τις clexane τις έκανα μέχρι και 48 ώρες πριν τον τοκετό. Μην αγχώνεσαι, θα σε καλύπτουν οι clexane εκείνες τις ημέρες και τις δύο τελευταίες δε νομίζω να προλάβει να πάθει τίποτα το μωρό.

Αννα 30
11-11-10, 18:24
Καλισπερα κοριστια,
Μετα απο ενα ενδομητριο θανατο στις 37 εβδομαδες ανακαλυψα και εγω οτι ειμαι θρομβοφιλικη! επισκεφτηκα ενα αιματολογο στην αθηνα (ειμαι απο Κυπρο) και μετα απο το θρομβοβλαστογραμμα που μου εκανε μου ειπε οτι στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω ενεσεις clexan 0.4, 3 φορες τη μερα και 1 ασπιρινη των 75mg.
Φοβαμαι παραπολυ!!!!!

χρύσα08
12-11-10, 09:17
Καλισπερα κοριστια,
Μετα απο ενα ενδομητριο θανατο στις 37 εβδομαδες ανακαλυψα και εγω οτι ειμαι θρομβοφιλικη! επισκεφτηκα ενα αιματολογο στην αθηνα (ειμαι απο Κυπρο) και μετα απο το θρομβοβλαστογραμμα που μου εκανε μου ειπε οτι στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω ενεσεις clexan 0.4, 3 φορες τη μερα και 1 ασπιρινη των 75mg.
Φοβαμαι παραπολυ!!!!!

Τι κρίμα... Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις τη δύναμη να το ξεπεράσεις και να έχεις γρήγορα ένα αγγελούδι στην αγκαλιά σου...
Λογικό είναι να έχεις άγχος με τέτοια εμπειρία. Να βρεις έναν αξιόπιστο γυναικολόγο και έναν αιματολόγο να σε παρακολουθούν τακτικά και όλα καλά θα πάνε. (εγώ πήγαινα κάθε 2 εβδομάδες στο γυναικολόγο και κάθε 3 εβδομάδες έκανα αιματολογικές εξετάσεις για τη θρομβοφιλία και με έβλεπε η αιματολόγος και μου προσάρμοζε τη δόση των ενέσεων).

alexele
12-11-10, 09:18
Kαλημέρα Άννα,
Μη φοβάσει κοπέλα μου, κι' εγώ θρομβοφιλική και είχα χάσει ένα μωρό στις 38 εβδομάδες, οπότε στις επόμενες εγκυμοσύνες μου έκανα δυο ενέσεις την ημέρα. Δεν είναι τίποτα, η αρχή μόνο θα σε αγχώσει μετά ρουτίνα!!!
Με το καλό να έχεις μία επόμενη καλή και τελειόμηνη εγκυμοσυνή.

χρύσα08
12-11-10, 09:30
Συγγνώμη που θα βγω εκτός θέματος, αλλά αυτοί οι γιατροί που σας παρακολουθούσαν κυκλοφορούν ελεύθεροι και αποδίδουν τέτοια γεγονότα στη Θεά Τύχη???

Αννα 30
12-11-10, 10:43
καλημερα κοριτσια
λυπαμαι πολυ για τα αγγελακια μας χαθηκαν τοσο μα τοσο αδικα :(
σας ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινετε. το θεμα ειναι οτι δεν ακουσα καμια κοπελα να κανει τοσο μεγαλη δοση Clexane απο την αρχη της εγκυμοσυνης και επισης φοβαμαι για αιμοραγιες.

Χρυσα μου εχεις δικαιο για τους γιατρους απλα δε μπηκα στη διαδικασια να ψαξω και να κατηγορησω καποιον.

σας ευχαριστω

alexele
12-11-10, 11:22
Xρύσα δυστυχώς όταν δεν έχεις ιστορικό θρομβοφιλίας (καθ' έξιν αποβολών, ενδομήτριου θανάτου, γονείς με εγκεφαλικό ή καρδιά κλπ) ήταν εξετάσεις που παλαιότερα τουλάχιστον δεν τις έδιναν προληπτικά καθότι στοιχίζουν κιόλας. Εμένα η εγκυμοσύνη μου ήταν από εξωσωματική και ήταν μία πολύ καλή εκγυμοσύνη μέχρι εκείνη τη στιγμή, που τίποτα δεν προμήνυε κάτι τέτοιο. Συνέχισα με τον ίδιο γιατρό μέχρι και σήμερα στις δύο επόμενες εγκυμοσύνες μου, αφού διασταύρωσα και από αιματολόγο ότι ο θάνατος του εμβρύου είναι ένα στιγμιαίο γεγονός χωρίς προειδοποιήσεις. Σε 40 ημέρες από το θάνατο του μωρού μου πέθανε ο μπαμπάς μου από έμφραγμα ακαριαία, η αιματολόγος μου είπε ότι αν είχε προηγηθεί αυτό το γεγονός του μωρού σίγουρα θα είχα κάνει και εξετάσεις θρομβοφιλίας κατά την εγκυμοσύνη μου.

Αννα 30
12-11-10, 11:49
Αυτο μου ειπε και εμενα τοσο ο αιματολογοσ που επισκεφτηκα στην αθηνα οσο και ο γυναικολογος μου στην κυπρο. Δυστυχως αυτες οι εξετασεισ δεν γινονται πριν την εγκυμοσυνη σε μια υγιες γυναικα!

Αννα 30
12-11-10, 11:52
alexale λυπαμαι πολυ για τον πατερα σου τι να πω..............:sad:

χρύσα08
12-11-10, 12:19
Κορίτσια, λυπάμαι πάρα πολύ, δεν έχω λόγια. Το καταλαβαίνω ότι είναι πολύ ψυχοφθόρος ο καταλογισμός ευθυνών και άκρη δε βγαίνει και πάντα μενεις με το γιατί και το αν... Μακάρι να μην το περνούσε καμία μανούλα...
Ο δικός μου ο γιατρός τις κάνει υποχρεωτικά τις εξετάσεις σε όλες τις εγκύους, θρομβοφιλικό και ανοσολογικό έλεγχο... Βέβαια, οι υπόλοιποι (σύζυγοι, πεθερικά κλπ κλπ) τον λένε τρελό και καταστροφολόγο, αλλά τι είναι προτιμότερο τελικά?
Μακάρι όλα να σας πάνε καλά στο μέλλον, το εύχομαι ολόψυχα!

Η μεγαλύτερη δόση της clexane είναι η 1.00, έχει από 0.20 έως 1.00 από ό,τι θυμάμαι. Εγώ έκανα 2 των 0.20 στην αρχή και μετά μία 0.40 και μία 0.20. Νομίζω παίζει ρόλο και το βάρος της γυναίκας εκτός από τη σοβαρότητα της κατάστασης, εγώ ξεκίνησα εγκυμοσύνη με 52 κιλά και είχα και ήπιο πρόβλημα.

irene333
12-11-10, 12:24
Άννα μου καλημέρα! και εγώ απο Κύπρο είμαι..έκανα μια εξωσωματική που ήταν εξωμήτρια (το ένα εξωμήτριο και το άλλο χωρίς καρδιακούς παλμούς) .μετά απο αυτό ο γιατρός με έβαλε να κάνω ανάλυση για θρομβοφυλία (στο Ινστιτούτο Γενετικής) και τελικά έχω και εγώ..στην επόμενη προσπάθεια με κατεψυγμένα έκανα και εγώ clexan κάθε βράδυ 0.4 και ασπιρίνη και κορτιζόνη. πάλι δεν πέτυχε... πρίν ένα μήνα πήγα στον Π@αντο στην Αθήνα για εξωσωματική γιατί εκεί θα κάνω την επόμενη μου και μου έβαλε πάρα πάρα πολλές εξετάσεις να κάνω..τα πάντα (στην Κύπρο που είχα πεί του γυναικολόγου μου να έκανα αυτές όλες που είχα διαβάσει στα φόρουμ μου είχε πεί ότι μετά απο 3 αποτυχίες βάζουμε τις κοπέλες να τις κάνουν...δυστυχώς για μένα)τέλος πάντων έκανα τις πιο πολλές και τελικά έχω και θυροειδή, πήγα σήμερα στον ενδοκρινολόγο και μου είπε 100 εξωσωματικές να έκανα δεν θα πετύχαιναν επειδή έχω θυροειδή!! έμεινα....!! και εκεί που θα ξεκινούσα Δεκέμβρη......θα δούμε πότε....... το Point μου είναι άλλο....στην κύπρο δεν μας βάζουν να κάνουμε αυτές τις αναλύσεις πρίν κάν αρχίσουμε την πρώτη εξωσωματική.θέλουν πρώτα να μασ πάρουν 10.000 και μετά. Ο πάντος πρίν καν αρχίσεις τις θέλει..χωρίς αυτές δεν ξεκινάει!! να ξέρει να αντιμετωπίσει το κάθε πρόβλημα πρίν,...οχι μετά...please αφού εσύ κύπρο θα κάνεις την επόμενη..κάνε καποιες πρίν......κοστίζουν αλλά είναι σημαντικές....φιλικά

Αννα 30
12-11-10, 12:42
Irene μου
σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερο σου. εμεινα εγκυος χωρις εξωσωματικη,αλλα φυσικα, μετα απο μια υστεροσκοπιση που εκανα. εχω κανει και εγω αρκετες εξετασεις και το μονο προβλημα που μου βρηκαν ειναι η θρομβοφιλια. το ξερω οτι πολλοι γιατροι δεν κατεχουν ουτε δινουν σημασια και το αφηνουν στη τυχη.
ο γυναικολογος μου εδω στη Κυπρο με εστειλε κατα τη γνωμη του στον πιο εξειδικευμενο αιματολογο την Αθηνα. Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη. αν θες μπορεις να μου στηλεις πμ να μου πεις τι αλλες εξετασεις εκανες?? Please.

Αννα 30
12-11-10, 12:52
καλα κανει ο γιατροσ σου και κανει απο την αρχη αυτες τισ εξετασεισ κι ας λενε οτι θελουν!!! εγω εχω αρκετα σοβαρο προβλημα και το βαρος μου ειναι κοντα στα 65κιλα ισως για αυτο η δοση μου ειναι και μεγαλητερη. φυσικα οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος θα σας ξαναεπισκεφτω τον αιματολογο και θα ξανακανω το θρομβεβλαστογραμμα για να ειναι σωστη η δοση που θα περνω.

ελπιζω να πανε ολα καλα την επομενη φορα!!!

irene333
12-11-10, 13:10
αννα σου έστειλα πμ

velissa
15-11-10, 14:52
Κι εγώ είχα 2 παλλινδρομες στο πρώτο τρίμηνο, πριν βρω τον αιματολόγο μου και ανακαλύψουμε ότι έχω θρομβοφιλία. Στη δική μου περίπτωση είναι κληρονομική και θεωρήσαμε καλό να εξεταστούν και οι γονείς μου και οι αδερφή μου. Ευτυχώς και οι τρεις έχουν ετεροζυγωτία εκτός από εμένα που έχω ομοζυγωτία. Επίσης ευτυχώς έχω έναν πολύ καλό αιματολόγο, και σε αυτήν την εγκυμοσύνη κάνω innohep 0,45 από το τεστ θετικό μέχρι 40 μέρες μετά τον τοκετό. Μετά από τις παλλίνδρομες και τις συζητήσεις που έχω κάνει με τον αιματολόγο μου, πλέον συστήνω σε όλες μου τις φίλες που σκέφτονται να κάνουν παιδάκι να κάνουν αυτές τις εξετάσεις γιατί ειδικά εμείς οι γυναίκες δίνουμε τόσα λεφτά σε αηδίες και είναι κρίμα να περάσει οποιαδήποτε γυναίκα έστω και μια παλλίνδρομη πριν να αρχίσει να το ψάχνει (όχι τρεις που λένε οι περισσοτεροι γυναικολόγοι....) μόνο και μόνο λόγω των χρημάτων. Όμως οταν κάποιος είναι υγιής αφενός σκέφτεται ότι με το που θα αποφασίσει ότι θέλει να μείνει έγκυος θα τα καταφέρει με τη μια και αφετέρου ότι δεν θα πάει να δίνει τζάμπα λεφτά σε γιατρούς. Αυτός ίσως να είναι ένας λόγος για τον οποίο οι γιατροί δεν συστήνουν προληπτικά τις εξετάσεις τις θρομβοφιλίας...Δεν ξέρω τι να πω....
Α όσο για τις μελανιές, κι εγώ είχα γεμίσει στην αρχή, μέχρι που μου είπε ο αιματολογος μου αφού κάνω την ένεση, και πιέζω (όχι να τρίβω) για μισό λεπτό το σημείο που την έκανα με τη γάζα που χρησιμοποίησα για να καθαρίσω την περιοχή με οινόπνευμα. Φανταστείτε ότι ακόμα και τώρα που είμαι στον 8ο, κάνω τις ενέσεις στην κοιλιά και την τελευταία φορά που είχα πάει για υπέρηχο με ρώτησε ο γυναικολόγος αν άλλαξα και τις κάνω στα πόδια (επειδή τα σημαδάκια από τις ενέσεις στην κοιλιά πρέπει να πας κοντά για να δεις).

olivini7
15-11-10, 16:44
αγχώθηκα λίγο!μου έδωσε την clexane 40 (βάζω την fragmin 5000 που είναι η ίδια μου είπε) 1 φορά την ημέρα.είμα 75kg πώς καθόρισε την δόση;οι κοπέλες που έχουν πιο λίγα κιλά βάζουν πιο πολλή δόση.να ανησυχήσω;;;;πάω μ΄νο στον γυναικολόγο μου.μια αιματολόγο που είχα επισκεφθεί μετά την παλίνδρομη μου είχε πεί το θέμα εγκυμοσύνης είναι του γυναικολόγου.

velissa
16-11-10, 14:17
Μarilena13 κι εγώ 74 κιλά ήμουν όταν έμεινα έγκυος και τώρα είμαι 81. Τη δόση της ένεσης μου την αύξησε ο αιματολόγος μου στην αρχή αλλά δεν νομίζω ότι ήταν θέμα κιλών αλλά από τα αποτελέσματα των εξετάσεων που μου έκανε. Αν αυτό σε βοηθήσει να ηρεμήσεις, μπορώ να σου στέλνω pm με τα στοιχεία του αιματολόγου μου, και μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και να τον ρωτήσεις σχετικά.

Αννα 30
16-11-10, 15:23
marilena mou giati de rotas to gynekolosou an prepei na se parakolouthei kai kapios aimatologos? kaneis kapies alles exetaseis ektos apo tis sinithismenes gia to thema tis thromvofilias?

ionelita
18-11-10, 14:52
Για σας κορητσια και καλος σας βρεικα!Εχω θρομβοφιλια (δυ ετερζυγα γονιαδια και ενα ομοζυγο γονιδιο).Μετα απο πρωορο τοκετο στους 26 ευδομαδες και 15 μερες μετα το τοκετο περασα πνευμονικη εμβολη.Ειταναι ωρα τοτε φενεται να μαθουμε τι μας γεινεται!Περασαν τεσσερα χρονια απο τοτε και μετα απο μια αποβολι και μαι εξωμητρια κυηση,σημερα ειμαι εγκυος 10 ευδομαδα με διδιμη κυηση!Εμεινα εγκυος μετα απο σπερματεγχυση και απο την 4 μερα περειοδου εκανα clexane 2000 iu.Μετα το θετικο αποτελεσμα εκανα 4000 ιυ(2000 ιυ πρωι και 2000 ιυ βραδη),μετα απο μια ευδομαδα 6000 ιυ την ημερα(4000 ιυ το πρωι και 2000 ιυ το βραδη) και ξανα μετα απο μια ευδομαδα και παντα μετα απο εξεταση αντι-χα μου το σταθεροποιησε σε 8000 ιυ ημερισιος(4000 ιυ πρωι και 4000 ιυ το βραδι).Σε μια ευδομαδα θα κανω ξανα την αντι-χα και θα δει αν θα με αφισει στη ιδια δοσολογια.
Σχετικα με τα κιλα μην το περασετε στο δουκου.Εχουν και αυτα το ρολο τους.Και το θυροιδη πολλες φορες συνδιαζεται με την θρομβοφιλα.Εγω εχω υποθυροιδισμος και περνω Τ4 τον 62 μγ.
Ελπειζω να πανε ολα καλα μεχρη τελος για ολα τα κορητσια και επομενος και σε'μενα .Εχω μαι απορια σχετικα με το μεχρη ποσες ευδομαδες πρωχωρανε η διδιμες κυησης σε κορητσια που περνουν ηπαρηνες!Αν υπαρχει καμια παρομια περιπτωση η ξερεται απο φιλες σε παρομοιες καταστασεις θα ειθελα πολυ να μαθω!

iouliam
08-02-11, 17:05
Γεια σας και από μένα! Μετά από 2 παλίδρομες κυήσεις τον τελευταίο χρόνο ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία (ετερόζυγη σε 3 γονίδια και ομόζυγη σε 1) και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω από τώρα βιταμίνη Β και κάτι άλλο που δε θυμάμαι και όταν ξεκινήσω προσπάθειες θα κάνω 1 clexane από την 22 ημέρα του κύκλου και αν αδιαθετώ θα σταματάω και πάλι από την 22 κτλ. Είχα υποψιαστεί όταν είδα τις εξετάσεις ότι θα έπρεπε να κάνω ενέσεις αλλά ήλπιζα όταν μείνω έγκυος όχι από πριν. Με πήρε από κάτω και το μόνο που ελπίζω είναι να μείνω σύντομα έγκυος για να μην τρυπιέμαι τσάμπα. Δεν με πειράζει η ένεση με πειράζει που θα πρέπει να την κάνω μόνη μου.

iouliam
08-02-11, 17:15
Μου έρχονται ένα-ένα, ξέχασα να ρωτήσω το γιατρό μου όταν ξεκινήσω τις ενέσεις (πριν μείνω έγκυος) αλλάζω κάτι στη διατροφή μου;

alejandra
08-02-11, 18:39
καλησπερα κοριτσια!!
τι κακο ειναι αυτο με τουσ γιατρους να περιμενουν να συμβει κατι δυσαρεστο για να σε βαλουν να κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια..
εμενα ο γιατρος μου με εβαλε να κανω εξετασεις απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου και εδειξαν οτι εχω θρομβοφιλια και το προλαβαμε το κακο με 2 clexane 0.4 την ημερα γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι!!!!
τωρα ειμαι παλι εγκυος σε διδυμα και κανω την ιδια αγωγη...
φυσικα με παρακολουθει και αιματολογος καθε 3 εβδομαδες...
οι ενεσεις γινονται σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και 2 εβδομαδες μετα τη γεννα και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τιποτα στην διατροφη μας!!!!
στην αρχη φοβομουν και εγω να τις κανω μονη μου αλλα πολυ γρηγορα εγιναν ρουτινα και τωρα εχουμε γινει φιλες κολλητες!!!!!

zitamar
08-02-11, 19:11
Γεια σας και από μένα! Μετά από 2 παλίδρομες κυήσεις τον τελευταίο χρόνο ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία (ετερόζυγη σε 3 γονίδια και ομόζυγη σε 1) και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω από τώρα βιταμίνη Β και κάτι άλλο που δε θυμάμαι και όταν ξεκινήσω προσπάθειες θα κάνω 1 clexane από την 22 ημέρα του κύκλου και αν αδιαθετώ θα σταματάω και πάλι από την 22 κτλ. Είχα υποψιαστεί όταν είδα τις εξετάσεις ότι θα έπρεπε να κάνω ενέσεις αλλά ήλπιζα όταν μείνω έγκυος όχι από πριν. Με πήρε από κάτω και το μόνο που ελπίζω είναι να μείνω σύντομα έγκυος για να μην τρυπιέμαι τσάμπα. Δεν με πειράζει η ένεση με πειράζει που θα πρέπει να την κάνω μόνη μου.

Μην σε πέρνει απο κάτω,και εγω μετα απο αποτυχημενες εξωσωματικες,ξεκίνησα clexan απο την 22 ημερα και τελικά τα κατάφερα να μείνω έγκυος στα διδυμάκια μου,βεβαια μεγαλο ρολο παίζει η ψυχολογία μας γι αυτο θετική σκεψη. Εγω στην αρχή πήγαινα σε φαρμακείο και μου έκαναν την ενεση μετα εμαθα μόνη μου και μέχρι πριν 10 ημερες που γεννησα τις έκανα στην κοιλιά.

zitamar
08-02-11, 19:13
ionelita εγω πηρα 2 μερες απο τον 9ο και γεννησα τα διδυμακια μου πριν 10 ημερες,θα μπορουσα να γεννησω πιο μετα αλλα είχα ένα πλακουντα και το ένα τρεφόταν μαλλον σε βάρος του άλλου ,γεννηθηκε το ένα 1350 και το αλλο 2480. Αρα μην φοβάσαι η ηπαρίνη δεν δημιουργεί προβλημα

iouliam
08-02-11, 20:33
Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ δεν κάνω εξωσωματικές οπότε θα ξεκινήσω τις ενέσεις εντελώς στα τυφλά. Ας ελπίζω όχι για πολλούς μήνες. Μου είπε ο γιατρός (αυτός που με παρακολουθεί για τη θρομβοφιλία) ότι αν δεν ξεκινήσω από πριν δεν έχω πολλές πιθανότητες να πάνε όλα καλά, οπότε τι να κάνω;
Μου είπε ότι θα μετράμε κάτι κάθε 3βδομάδες και ανάλογα θα μου δώσει τη σωστή δόση. Ελπίζω να μπορεί να γίνει η μέτρηση στο νοσοκομείο της περιοχής μου γιατί θα αγχώνομαι πολύ να πρέπει να κάνω ταξίδι 3 ώρες κάθε 3βδομάδες για να πηγαίνω Αθήνα. Ο γιατρός μου είναι Αθήνα γιατί ο εδώ παρόλο τις 2 παλίδρομες επέμενε ότι είναι τυχαίο γεγονός και δεν έπρεπε να κάνω τίποτα. Όπως αποδείχθηκε αν τον άκουγα θα είχα άλλη μία σίγουρη...
Από τη μία αγχώνομαι για τις πρώτες ενέσεις, από την άλλη ανυπομονώ να κάνω πρώτα υστεροσκόπηση να δω αν είναι όλα καλά και να ξεκινήσω.
Αν και διάβασα τους επιπλέον κινδύνους που έχουμε εμείς (προεκλαμψία,θρομβώσεις κτλ)και τρόμαξα. Είναι τόσο επικίνδυνη η κατάστασή μας;

χρύσα08
09-02-11, 09:08
iouliam, μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε! Καλύτερα να τις κάνεις μόνη σου τις ενέσεις, εμένα με βόλεψε πολυ περισσότερο, αν και στην αρχή φοβόμουν σαν και σένα. Οι άλλοι με πονούσαν πιο πολύ, θα βρεις το κόλπο (διάβασε και στις προηγούμενες σελίδες) και θα γίνεται τσακ μπαμ. Να φανταστείς, εγώ που είχα και σάκχαρο πιο πολύ φοβόμουν το τρύπημα της βελονίτσας που μετράει το σάκχαρο παρά την clexane! :)
Εφόσον θα σε παρακολουθεί αιματολόγος και θα κάνεις συχνά εξετάσεις, μην ανησυχείς. Υποθέτω ότι κίνδυνοι υπάρχουν όταν η κατάσταση μένει ανεξέλεγκτη. Ευτυχώς που άλλαξες γιατρό και ανακάλυψες το πρόβλημα. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

ΑΝΝΑ4
09-02-11, 09:54
καλημερα κοριτσια,ανακαλυψα κ εγω οτι εχω θρομβοφιλια μετα απο ενα προωρο τοκετο στην 23εβδομαδα.αρχικα βρηκαμε οτι ειμαι ομοζυγωτης κ μετα καναμε το πληρη ελεγχο.εχθες πηρα καποια αποτελεσματα κ θα ηθελα την βοηθεια σας.λοιπον αν ξερετε θρομβινη-αντιθρομβινη ΤΑΤ τι ειναι γιατι σε μενα ηταν αυξημενη...

zitamar
09-02-11, 10:04
Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ δεν κάνω εξωσωματικές οπότε θα ξεκινήσω τις ενέσεις εντελώς στα τυφλά. Ας ελπίζω όχι για πολλούς μήνες. Μου είπε ο γιατρός (αυτός που με παρακολουθεί για τη θρομβοφιλία) ότι αν δεν ξεκινήσω από πριν δεν έχω πολλές πιθανότητες να πάνε όλα καλά, οπότε τι να κάνω;
Μου είπε ότι θα μετράμε κάτι κάθε 3βδομάδες και ανάλογα θα μου δώσει τη σωστή δόση. Ελπίζω να μπορεί να γίνει η μέτρηση στο νοσοκομείο της περιοχής μου γιατί θα αγχώνομαι πολύ να πρέπει να κάνω ταξίδι 3 ώρες κάθε 3βδομάδες για να πηγαίνω Αθήνα. Ο γιατρός μου είναι Αθήνα γιατί ο εδώ παρόλο τις 2 παλίδρομες επέμενε ότι είναι τυχαίο γεγονός και δεν έπρεπε να κάνω τίποτα. Όπως αποδείχθηκε αν τον άκουγα θα είχα άλλη μία σίγουρη...
Από τη μία αγχώνομαι για τις πρώτες ενέσεις, από την άλλη ανυπομονώ να κάνω πρώτα υστεροσκόπηση να δω αν είναι όλα καλά και να ξεκινήσω.
Αν και διάβασα τους επιπλέον κινδύνους που έχουμε εμείς (προεκλαμψία,θρομβώσεις κτλ)και τρόμαξα. Είναι τόσο επικίνδυνη η κατάστασή μας;

Συνήθως πιο πρίν ξεκινάμε το φυλικο γιατι είναι πολύ σημαντικό για εμας. Την εξεταση ΑΝΤΙ-ΧΑ μαλλον θα λες που την κανεις μία φορα τον μήνα για να σου επιβλέπουν την δόση. Η ενεση είναι μικρή και γίνεται στην κοιλια,μπρατσο(ποναει εκει θα έλεγα) αλλα και μπουτι,πιστεψε με ότι ο σκοπος μας είναι τοσο ιερός που τα ξεχνάμε όλα!!!Βεβαια αν καταλαβα καλα τις οδηγίες στις έδωσε ο γυναικολόγος σου ενω εγω στην θεση σου θα πήγαινα στον αιματολογο θα έκανα τις εξετάσεις και θα έπαιρνα οδηγίες μονο απο αυτόν (βλεπεις ο καθένας γι΄'αυτο εχει την ειδικοτητα του)..Συντομα ολες =μανουλες!!!

olivini7
09-02-11, 13:01

θα βρείς πολλές πληροφορίες και στο forum ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ.
δεν είναι τόσο επικίνδυνη η κατάσταση μας.άμα κάνεις τις ενέσεις σου θα είσαι μια χαρά.φολικό οξύ να παίρνεις (αυτό δεν σου έδωσε για βιταμίνη Β; ) και ασπίρίνη μου είχε δώσει εμένα να παίρνω όταν ήμουν στην προσπάθεια.όχι ενέσεις.ενέσεις άρχισα στην 4η εβδ. όταν ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος.η διατροφή μας δεν αλλάζει.εκτός αν έχεις άλλα προβλήματα (ζάχαρο ας πούμε-που δεν έχει σχέση με θρομβοφιλία).η προεκλαμψία πάλι δεν έχει σχέση.είναι η συνεχόμενη ψηλή πίεση που μπορεί να έχει η οποιαδήποτε.όχι απαραίτητα εμείς.
όσο για την ένεση καλύτερα μόνη σου.να μην εξαρτάσαι από κανένα και να μπορείς να πηγαίνεις και όπου θέλεις.οι άλλοι σε πονάνε περισσότερο.δεν είναι τίποτα απολύτως.και εγώ φοβήθηκα στην αρχή όταν το έμαθα και υποσυνείδητα ανέβαλα την προσπάθεια για μωρό λόγο αυτού.τώρα το θυμάμαι και γελάω.μια συνήθεια είναι.ρουτίνα.
προσωπική μου άποψη, πάρε και μια 2 γνώμη από αιματολόγο αν όντως χρειάζεται να ξεκινήσεις τις ενέσεις στην προσπάθεια.ειδικά αφού δεν κάνεις και κάποια θεραπεία.

iouliam
09-02-11, 19:53
Με παρακολουθεί ενας γυναικολόγος και ένας γιατρός που με έστειλε ο γυναικολόγος μου, που είναι καθηγητής και ειδικός στις συνεχόμενες αποβολές. Δεν ξέρω, νομίζω του έχω εμπιστοσύνη, φοβάμαι ότι αν πάω και σε αιματολόγο και μου λέει άλλα θα σκέπτομαι ποιον να ακούσω και θα αγχωθώ περισσότερο.
Τα χαπάκια ναι φολικό οξύ είναι και βιταμίνη Β.
Όσο για τις ενέσεις όσο το σκέπτομαι λέω θα δοκιμάσω μόνη μου τελικά και βλέπουμε. Επειδή θα τις ξεκινήσω πριν από την εγκυμοσύνη και επειδή μένω σε μικρή πόλη και θα το ξέρω μόνο εγώ και ο άντρας μου δε βολεύει να μου τις κάνει άλλος. Ούτως η άλλως θα αργήσω πάρα πολύ να το πω αυτή τη φορά ακόμα και όλα καλά να πάνε, άρα θα συνηθίσω μόνη μου.
Οι φόβοι μου είναι λίγο μεγαλύτεροι από όσες έχετε το γιατρό κοντά σας γιατί εγώ θα έχω ένα γιατρό για ασφάλεια στο νοσοκομείο της πόλης μου, αλλά ο κανονικός γιατρός μου θα είναι Αθήνα και σκέπτομαι πως θα ανεβαίνω (χωρίς να κινδυνεύει η εγκυμοσύνη μου) να με βλέπει και αν τύχει κάτι από το τηλ....τέλος πάντων, όπως λέει και ο άντρας μου μπορεί να σκέπτομαι περισσότερο από όσο χρειάζεται.

adnihor1
10-02-11, 00:18
μετα απο δυο αποβολες εκανα ελεγχο θρομβοφιλιας κ βρεθηκα ομοζυγωτης
επερνα κ περνω φιλισιν απο τον περασμενο δεκεμβρη μαζι με νευρομπιον 1 παιδικη ασπιρινη κ κανω ενεσεις κλεξαν καθημερινα μονη μου δεν ειναι τιποτα στην αρχη εκανα πολλες μελανιες μετα εμαθα κ ολα οκ σε μια βδομαδα θα εχω την μπεμπα μου!!!!!

desdi
24-02-11, 12:15
Καλημερα.Μετα απο 2 παλλινδρομες και μια αρνητικη χοριακη,ενω εκανα ηπαρινη και επαιρνα σαλοσπιρ,δεν ξερω πια τι να κανω.Εχω κανει εξετασεις και ειμαι θρομβοφιλικη.Θελω να σας ρωτησω μηπωσ τα παραπανω κιλα δημιουργουν το προβλημα?Στην τελευταια προσπαθεια ημουν 92 κιλα και εκανα κλεξαν 0,4.Λετε να μην ηταν αρκετη η δοση?Αν ξερετε καποιον καλο αιματολογο να μου συστησετε,σας παρακαλω να το κανετε.Θελω η επομενη προσπαθεια να ειναι επιτυχης.Βεβαια θελω να χασω γυρω στα 20 κιλα.Ευχριστω.

lamb
05-05-11, 11:38
Λόγω θρομβοφιλίας κι εγώ (μετά από 2 παλίνδρομες, στην 2η μονο έκανα ενέσεις αλλά μάλλον ήταν ήδη αργά) ο αιματολόγος μου σύστησε ενέσεις innohep 0,35 (είμαι 55 κιλά) να ξεκινώ από την 14η μερα του κύκλου με την υποψία εγκυμοσύνης κ' εφοσον επιβεβαιωθεί εγκυμοσύνη, ένα μηνά μετά την έναρξη της αγωγής να κάνω μέτρηση Anti-Xa δραστικότητας, με βάση την οποία θα καθορίζουμε αν θα αυξάνουμε τη δόση. Καλό είναι να σε παρακολουθεί αιματολόγος

olivini7
05-05-11, 12:35
Καλημερα.Μετα απο 2 παλλινδρομες και μια αρνητικη χοριακη,ενω εκανα ηπαρινη και επαιρνα σαλοσπιρ,δεν ξερω πια τι να κανω.Εχω κανει εξετασεις και ειμαι θρομβοφιλικη.Θελω να σας ρωτησω μηπωσ τα παραπανω κιλα δημιουργουν το προβλημα?Στην τελευταια προσπαθεια ημουν 92 κιλα και εκανα κλεξαν 0,4.Λετε να μην ηταν αρκετη η δοση?Αν ξερετε καποιον καλο αιματολογο να μου συστησετε,σας παρακαλω να το κανετε.Θελω η επομενη προσπαθεια να ειναι επιτυχης.Βεβαια θελω να χασω γυρω στα 20 κιλα.Ευχριστω.

καλό είναι να δείς ένα αιματολόγο για την δόση.
είχα ξεκινήσει και εγώ με την clexane 0,4 και στην πορεία η μικρούλα δεν μεγάλωνε όπως έπρεπε.διπλασιάσαμε την δόση και είναι σταθερή η κατάσταση της.είναι πολύ μικρή μέν αλλά μεγαλώνει αργά και σταθερά.είναι σημαντικό να καθοριστεί η σωστή δόση από την αρχή για να αποφύγετε κάποιες καταστάσεις στην συνέχεια.εφόσων δεν υπάρχουν κι αλλοί παράγοντες.
εύχομαι όλα να πάνε καλά στην επόμενη σου προσπάθεια.
ένα είναι το σίγουρο πάντως για όλες εμάς.θέλει γερή υπομονή.

Panoraia74
13-05-11, 14:35
Κορίτσια καλησπέρα,

χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας και η αλήθεια είναι ότι μου έχετε δώσει πολύ κουράγιο.
Θα ήθελα την βοήθειά σας. Η δική μου ιστορία είναι η εξής. Διανύω την 17η εβδομάδα της κύησης. Είμαι ετεροζυγώτης στην MTHFR. Η αιματολόγος μου είπε να παίρνω μόνο salospir 100mg και βλέπουμε. Σέναν υπέρηχο που έκανα εχθές η γυναικολόγος μου είπε ότι είδε ένα έμφρακτο στον πλακούντα (αυτό σημαίνει ότι κάποιος θρόμβος έφραξε ένα αγγείο) και τώρα πρέπει να πάρω κι εγώ ηπαρίνη.
Μ' έχει φοβήσει το έμφρακτο. Εχει κάποια από σας παρόμοια εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι
και πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη?
Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι έχω αγχωθεί τόσο που δεν κοιμάμαι.

Ευχαριστώ

kelly_mad
24-05-11, 14:58
Γειά σας και απο μένα.Εγω ειχα μια αποβολή και ο γιατρός είπε οτι δεν υπήρχε αιτία.Οταν ξαναεμεινα εγκυος είχα τα ιδια προβλήματα με την πρώτη κυηση και ο γιατρός μου έδωσε clexane 0,4 ml χωρίς να χω κάνει κάποια ειδική εξέταση αν έχω θρομβοφιλία παρα μου είπε μετά την 24 εβδομάδα να επισκεφτώ τον αιματολόγο του μαιευτηρίου να κανω μια εξέταση για να αύξησω την δόση.Δε ξέρω τι εξέτασεις χρειαζεται να κάνω και που να τις κάνω;Είναι ακριβες;

TETH
26-06-11, 15:42
kalhspera se oles tis melouses manoules!!!!
kano clexan apo thn proth mera ths egkumosunhs mou !!!!
mexri thn 26 evdomada ekana clexane 6000 kai tora kano clexane 8000 logo
ton kilon pou phra!!!otan allaxa tis eneshs kai phra megalhteres ponousa gia 5 hmeres!!!ase pou einai dyskolo na vreis tis eneshs!!!!
elpizo na pane ola kala mexri telous kai na do to kortsaki mou kala!!!!!
kathe mhna pao sthn aimatologo mou kai dino 50 €:x!!!!!!!!!!!!!!!!tha kano opoia thysia xreiastei arkei na thn:p do!!!!filiakia

έλλη87
29-06-11, 12:40
καλημέρα κορίτσια! είμαι νέα μαμά στην παρέα. είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης και μόλις χθες έκανα το τεστ για τη θρομβοφιλία. η αιματολόγος αλλά και η γυναικολόγος μου είπαν να ξεκινήσω ενέσεις fraxiparine 0.3 και ότι θα τις συνεχίσω ακόμη κι αν το τεστ βγει αρνητικό! η αλήθεια είναι ότι η μητέρα μου έπαθε θρόμβωση μετά την γέννηση του 5ου παιδιού. απλά προβληματίζομαι πως είναι δυνατό μόνο εξαιτίας του ιστορικού της μητέρας μου να κάνω ηπαρίνη εφόσον δεν έχω θρομβοφιλία;
σας παρακαλώ αν κάποια έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας απαντήσει!!!!!!!!

olivini7
29-06-11, 13:38
καλημέρα κορίτσια! είμαι νέα μαμά στην παρέα. είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης και μόλις χθες έκανα το τεστ για τη θρομβοφιλία. η αιματολόγος αλλά και η γυναικολόγος μου είπαν να ξεκινήσω ενέσεις fraxiparine 0.3 και ότι θα τις συνεχίσω ακόμη κι αν το τεστ βγει αρνητικό! η αλήθεια είναι ότι η μητέρα μου έπαθε θρόμβωση μετά την γέννηση του 5ου παιδιού. απλά προβληματίζομαι πως είναι δυνατό μόνο εξαιτίας του ιστορικού της μητέρας μου να κάνω ηπαρίνη εφόσον δεν έχω θρομβοφιλία;
σας παρακαλώ αν κάποια έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας απαντήσει!!!!!!!!

siggaritiria!den mou etixe kati paromoio epeidi egw eimai thromvofiliki kai ekana 2 clexane twn 40 + aspirini.omws esena i dosi sou einai xamili gia na exeis aimoragies kai einai gia proliptikous logous.kako den kanei.isa isa tha aimatwnetai kalitera i mitra kai kata epektasi kaliteri anaptiksi tou mwrou.to eixa psaksei poli to thema epeidi emena mou dimiourgise provlima i thromvofilia stin anaptiksi tou mwrou.itan IUGR kai gennithike me poli xamilo varos stin 32 week.den trefotane kala kai ipirxe auksimeni pithanotita na min ta kataferei na gennithei.to oti eftase stin 32 itan thauma.telospantwn!
i aktinologos mou den exei thromvofilia alla kai auti epathe auto pou eixa pathei kai egw se arketes egkimosines tis.(exase 3 mwra) kai gennise 3 me tin voitheia twn antipiktikwn.
episis stin egkimosini to aima exei tin tasi apo mono tou na pizei ligo perissotero gia prostasia tis egkiou apo aimoragies.
elpizw na voithisa ligaki.

olivini7
29-06-11, 13:43
kalhspera se oles tis melouses manoules!!!!
kano clexan apo thn proth mera ths egkumosunhs mou !!!!
mexri thn 26 evdomada ekana clexane 6000 kai tora kano clexane 8000 logo
ton kilon pou phra!!!otan allaxa tis eneshs kai phra megalhteres ponousa gia 5 hmeres!!!ase pou einai dyskolo na vreis tis eneshs!!!!
elpizo na pane ola kala mexri telous kai na do to kortsaki mou kala!!!!!
kathe mhna pao sthn aimatologo mou kai dino 50 €:x!!!!!!!!!!!!!!!!tha kano opoia thysia xreiastei arkei na thn:p do!!!!filiakia

mou etixe kai emena na kanw 1 clexane twn 80 kai ponesa pio poli apo oti me tis 40.einai pio xontri i sirigga.ekana omws 2 twn 40 opws mou eipe kai o giatros mou kai i aktinologos mou.
omws gia kalitero apotelesma tha sou elega na pairneis 2 twn 40 kai na vazeis ana 12wro.emena auto eswse to koritsaki mou.epeidi otan vazeis tin clexane dra gia 24 wres.omws i drasi tis oso plisiazei na kleisei to 24wro fthinei.me to 12wro tha exeis pio statheri antipiktiki drasi kai tha ponas kai pio ligo apo tin enesi kai einai kai pio eukolo na vriskeis tis 40.

έλλη87
01-07-11, 20:58
ευχαριστώ πολύ μαριλένα! με βοήθησες και με καθησύχασες.

psixi
22-07-11, 22:57
Κοριτσια,τελευταια εχω φαει μια φρικη με τις αντιπηκτικες και ολο στο νου μου εχω μην και μπαινει πολυ βαθια η βελονα και φτασει τα μωρα...Τις κανω πλαγια στην κοιλια και με γωνια ,οχι καθετα,αλλα εχω φαει κολλημα και καθε μερα σκεφτομαι το ιδιο πραγμα.Υπαρχει περιπτωση αυτη η βελονα των 2εκ.να φτασει τα εμβρυα?Ξερω οτι μαλλον ειναι απιθανο αλλα θελω επιβεβαιωση...

elenivolos
22-07-11, 23:20
Καλησπέρα κορίτσια!!

Είμαι και εγώ κορίτσι της ηπαρίνης αλλά και του ζαχαρου και του θυροειδή μαζί!!!Τώρα τα ανακάλυψα όλα σε αυτήν την εγκυμοσύνη..αφού εχασα 3!!!Τέλοςπάντων, εχετε δικιο για το μοιρασμα της δόσης ανα δωδεκάωρο.είναι καλύτερο.Και εγώ κάνω innohep των 0.35 και την κάνω μισή πρωί μισή βράδυ.Επίσης στο πρώτο post κάποια κοπέλα ρωτουσε αν τα κιλά παίζουν ρόλο.Φυσικά και παίζουν!!!Στην αρχή μου είχαν πει οτι μόλις δω θετικό τεστ εγκυμοσύνης ξεκινάω αντιπηκτική το μισό του βάρους μου, και μόλις επισκεπτώ γυναικολόγο κατευθείαν μετά και αιματολόγο για να κάνει ειδική εξέταση πόση ηπαρίνη χρειάζεται ο οργανισμός.και καθε μηνα επανελεγχο-όπως προείπε και κάποια κοπέλα- γιατι όσο προχωρά η εγκυμοσύνη οι ανάγκες του οργανισμού αυξάνονται!!!
Τάλος προσοχή στο ζαχαρό σας γιατί πολλοί γιατροί μου είπαν θρομβοφιλία και ζάχαρο είναι συχνοί συνοδοιπόροι!!!
Καλή συνέχεια σε όλες μας!!!!!

elenivolos
22-07-11, 23:28
Κοριτσια,τελευταια εχω φαει μια φρικη με τις αντιπηκτικες και ολο στο νου μου εχω μην και μπαινει πολυ βαθια η βελονα και φτασει τα μωρα...Τις κανω πλαγια στην κοιλια και με γωνια ,οχι καθετα,αλλα εχω φαει κολλημα και καθε μερα σκεφτομαι το ιδιο πραγμα.Υπαρχει περιπτωση αυτη η βελονα των 2εκ.να φτασει τα εμβρυα?Ξερω οτι μαλλον ειναι απιθανο αλλα θελω επιβεβαιωση...

Μην ανησυχείς ψυχή!!!το έχω ρωτησει και αυτό για να ξέρω οταν αργότερα φουσκώσω και μου είπαν οτι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ απολυτως πρόβλημα.Και επισης ρωτησα αν μπορώ εναλλακτικά να την κάνω στο μπουτι και μου ειπε οτι δεν ειναι τοσο απλό.Γινεται μεν αλλά πρέπει να αλλάξει η δόση της ηπαρίνης γιατι δεν υπάρχει τοση απορόφηση από εκεί.(κατι τετοιο τελοσπάντων!)

oikat
24-07-11, 23:55

συμφωνώ με την elenivolos. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το μωρό! Είναι καλά προστατευμένο. Το είχα ρωτήσει και γω στο γιατρό μου. Είναι φυσιολογική απορία.

Καλή συνέχεια κορίτσια!!! Κουράγιο! Αξίζει ο κόπος!!

ntina-mpempis
29-08-11, 12:54
γεια σας κοριτσια κανω ενεσεις ηπαρινης clexan 0.2 και θελω να σας ρωτησω αν σας επεσε ο αιματοκριτης

kelly_mad
04-09-11, 17:24
Καλησπερα ειναι καποια κοπελα που εκανε ηπαρινη και γεννησε με καισαρικη να μου πει τι αναισθησια της εκαναν;

χρύσα08
05-09-11, 07:49
Καλημέρα.
Εγώ έκανα καισαρική (λόγω προβλήματος στα μάτια) και μου έκαναν επισκληρίδειο. Είχα σταματήσει τις ενέσεις 2 24ωρα πριν τον τοκετό.

kelly_mad
05-09-11, 11:21
Καλημερα μετα τον τοκετο συνεχισες τις ενεσεις;

χρύσα08
05-09-11, 11:30
Ναι, μου είχε πει η αιματολόγος να κάνω μία ένεση για 40 ημέρες. Μου έκαναν έλεγχο των αιμοπεταλίων όμως 4 μέρες μετά τον τοκετό για να δουν μήπως είχαν πέσει πολύ και μετά μου είπαν να συνεχίσω τις ενέσεις. Υπομονή... Τουλάχιστον μετά υπάρχει μπόλικο δέρμα για τσίμπημα, δεν είναι τσίτα η κοιλιά να σε δυσκολεύει! :)

kelly_mad
05-09-11, 13:16
Αυριο θα μιλησω με τον γυναικολογο και την αιματολογο να δω τι θα γινει.Εχω που εχω το αγχος για την γεννα εχω και αυτα

ntina-mpempis
17-09-11, 12:00
καλημερα κοριτσακια. χρειαζομαι την βοηθεια σας. ειμαι στην 13η εμβδομαδα και ξεκινησα να κανω ηπαρίνη (clexane 0.2) πριν απο 2 μηνες δεν εχω θρομβοφιλια αλλα εχω κανει 2 παιδακια με iugr (ενδομητρια καθυστεριση αναπτυξης) ο μεγαλος μου γεννηθηκε 2200γρ και ο μικρος 1880γρ στην 34-35 εβδομαδα και οι δυο. κανω αυτην την αγωγη μηπως και αυτην την φορα εχουμε ενα πιο μεγαλο μωρακι και ισως που το ευχομαι να ξεπερασουμε την 35η εβδομαδα. εσεις που κανετε τις ενεσεις αυτες ειδατε αποτελεσματα??? σας παρακαλω βοηθιέστε με γιατι φοβαμαι παρα πολυ..

niki8
11-10-11, 20:41
Κοριτσια θελω τη βοήθεια σας!!! Εχω θρομβοφιλία και κάνω από την αρχή της εγκυμοσύνης ενέσεις και παίρνω και σαλοσπιρ. Από την 6η εβδομάδα είχα καφέ υγρά για περιπου 2 εβδομάδες, την 10η εβδομάδα είδα αιμα αρκετό για μια στιμγή και στη συνέχεια καφέ αιμα για 5-6 μέρες. Μετα τίποτα για λίγες μέρες. Χθες έκανα αυχενική, ήταν μια χαρά όλα και σήμερα πάλι 1 σταγόνα μεγάλη αίμα!!!:-( Και σκέφτομαι...ύπάρχει περίπτωση να είναι από τις ενέσεις;;; Είχατε κι εσείς τέτοια;;; Να σας πω ότι δε με παρακολουθεί αιματολόγος και φοβάμαι ότι ίσως είναι μεγάλη η δοση και μου δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Για αυτό το λόγο θελω αν καποια κοπέλα ξέρει να μου πει πώς μπορώ να κλείσω ραντεβού στο Λαικό με αιματολόγο και συγκεκριμέναη με την κ. Κώτση που διαβασα στο φορουμ καλά λόγια!!! Σας ευχαριστώ!!;)

niki8
17-10-11, 19:28
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!! Τελικά βρήκα άκρη και πήγα στην Κώτση. Μου είπε να κανω anti xa, d dimmers, aptt και αιμοπετάλια. Οι δυο πρώτες εξετάσεις στη βιοιατρική κοστίζουν 95€. Παρ όλα αυτά διαβασα ότι στο λαικό και στο αττικό κοστίζουν πιο λίγο. Ισχύει;;;; Η Κώτση γιατί δε μου πε να τις κάνω στο λαικό;;; Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου΄!!!!

iouliam
20-10-11, 12:00
Στο Λαϊκό μπορείς να τις κάνεις κάθε Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή στις 10 αφού έχεις κάνει την ένεση στις 6 το πρωϊ και πληρώνεις 27 ευρώ. Αποτελέσματα παίρνεις κάθε Τετάρτη τηλεφωνικά. Είναι πάρα πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

niki8
20-10-11, 17:22
Στο Λαϊκό μπορείς να τις κάνεις κάθε Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή στις 10 αφού έχεις κάνει την ένεση στις 6 το πρωϊ και πληρώνεις 27 ευρώ. Αποτελέσματα παίρνεις κάθε Τετάρτη τηλεφωνικά. Είναι πάρα πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Σ ευχαριστώ παρα πολύ! Εψαξα κι εγώ και το έμαθα αλλά αυτό για τις μέρες δεν το ήξερα! Να σαι καλά!;)

ValiaK
31-10-11, 13:55
Ξερετε εάν το ΙΚΑ δικαιολογεί καποιο ποσό απο τις ενέσεις ηπαρινης? Κανω καθημερινά innohep των 3500U και το κοστος ειναι μεγαλο. Παιρνουμε άραγε κατι πισω απο όλα αυτά?

stella261011
31-10-11, 14:41
Ξερετε εάν το ΙΚΑ δικαιολογεί καποιο ποσό απο τις ενέσεις ηπαρινης? Κανω καθημερινά innohep των 3500U και το κοστος ειναι μεγαλο. Παιρνουμε άραγε κατι πισω απο όλα αυτά?

Εφόσον είσαι έγκυος τις γράφεις στο ΙΚΑ και τις παίρνεις από το φαραμακειο με 0 συμμετοχή,δηλαδή δωρεάν.έτσι έκανα εγώ από την αρχή εώς το τέλος της εγκυμοσύνης,εκτός κ αν κάτι άλλαξε και δεν έχω ενημερωθεί!

ValiaK
31-10-11, 14:55
Εφόσον είσαι έγκυος τις γράφεις στο ΙΚΑ και τις παίρνεις από το φαραμακειο με 0 συμμετοχή,δηλαδή δωρεάν.έτσι έκανα εγώ από την αρχή εώς το τέλος της εγκυμοσύνης,εκτός κ αν κάτι άλλαξε και δεν έχω ενημερωθεί!
Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου! Πριν ποσο καιρό τις εκανες? Ήταν για εγκυμοσύνη?

marilou85
31-10-11, 16:17
κοριτσια καλησπερα.
χαριζω ενεσεις κλεξαν 0.8
εαν καποια ενδιαφερεται θα χαρω πολυ να τις δωσω

iouliam
31-10-11, 16:26
ValiaK κι εγώ κάνω ενέσεις ηπαρίνης και γενικά ότι βιταμίνες παίρνω μου τις γράφει γιατρός του ΙΚΑ με 0 συμμετοχή και δεν πληρώνω τίποτα από το φαρμακείο. Είναι το μόνο που μας προσφέρει πλέον το ΙΚΑ έτσι για να έχουμε μια διαφορά από αυτούς που δεν έχουν ασφάλεια...

Mamma mia 2011
31-10-11, 16:34
βρε κοριτσια να ρωτησω κατι. οταν εχεις θρομβοφιλια μαζι εμ τον γυναικολογο σου σε παρακολουθει αιματολογος η μπορει να σε βλεπει αγγειοχειρουργός?
Ευχαριστω

marilou85
31-10-11, 16:57
βρε κοριτσια να ρωτησω κατι. οταν εχεις θρομβοφιλια μαζι εμ τον γυναικολογο σου σε παρακολουθει αιματολογος η μπορει να σε βλεπει αγγειοχειρουργός?
Ευχαριστω

καλησπερα.εγω στην εγκυμοσυνη μου με παρακολουθουσε αιματολογος

oikat
01-11-11, 21:44
Ευχαριστω

Οπωσδήποτε και αιματολόγος. Ο καθένας στην ειδικότητα του. Όπως πχ αν έχεις και θυροειδή θα πας και στον ενδοκρινολόγο.

Μια φορά το μήνα έκανα τις αιματολογικές στο λαϊκό και οι γιατροί εκεί μου έλεγαν τη δόση των ενεσών. Επίσης, κάποια στιγμή είχα πάει και σε ιδιώτη αιματολόγο για δεύτερη γνώμη.

είχα πάει και σε αγγειοχειρούργο και μου είχε προτείνει καλσόν εγκ/σης ειδικό.

Τέλος μετά τη γέννα επειδή συνεχίζεις να κάνεις ενέσεις ο γυν/γος πρέπει να συννενοηθεί με τον αιματολόγο του νοσοκομείου για τη δόση σου.

iouliam
03-11-11, 18:52
με όσες έχετε θρομβοφιλία και έχετε ήδη γεννήσει.
Επειδή θέλω πολύ να θηλάσω αλλά ακόμα δεν έχω ρωτήσει το γιατρό μου, με clexane επιτρέπεται ο θηλασμός;

oikat
03-11-11, 19:56
Επειδή θέλω πολύ να θηλάσω αλλά ακόμα δεν έχω ρωτήσει το γιατρό μου, με clexane επιτρέπεται ο θηλασμός;

ναι, κανένα απολύτως πρόβλημα. Υπάρχει και μια url για φάρμακα να τσεκάρεις γενικά ποια επιτρέπονται αλλά δε τη θυμάμαι.

iouliam
04-11-11, 18:43
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θέλω πολύ να θηλάσω και είχα άγχος μήπως δεν επιτρέπεται λόγω των ενέσεων.
Όταν πλησιάζουμε στο τέλος θα ρωτήσω και τον παιδίατρο που θα έχω γιατί είναι γνωστός μου, ώστε ότι και να μου πουν στο νοσοκομείο να είμαι απόλυτη.

χρύσα08
07-11-11, 10:20

Συνήθως ό,τι επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται και στο θηλασμό.
Εγώ θήλασα κανονικά. :)

oikat
08-11-11, 21:00
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θέλω πολύ να θηλάσω και είχα άγχος μήπως δεν επιτρέπεται λόγω των ενέσεων.
Όταν πλησιάζουμε στο τέλος θα ρωτήσω και τον παιδίατρο που θα έχω γιατί είναι γνωστός μου, ώστε ότι και να μου πουν στο νοσοκομείο να είμαι απόλυτη.

καλά κάνεις και ενημερώνεσαι ΠΡΙΝ τον τοκετό.

marlon
22-12-11, 17:09
Κορίτσια τι ακριβώς σας είπαν οι γιατροί να προσέχετε στη διατροφή;;;; . Εγώ ξεκίνησα σήμερα αυτές τις ενέσεις και πήγα σε φαρμακείο γιατί τρέμω να την κάνω μόνη μου. Πειράζει αν αργότερα αλλάξω την ώρα που τις κάνω;;; Να στε καλά και καλές γιορτές! Ευχαριστώ

newbie G
22-12-11, 18:02
Κορίτσια τι ακριβώς σας είπαν οι γιατροί να προσέχετε στη διατροφή;;;; . Εγώ ξεκίνησα σήμερα αυτές τις ενέσεις και πήγα σε φαρμακείο γιατί τρέμω να την κάνω μόνη μου. Πειράζει αν αργότερα αλλάξω την ώρα που τις κάνω;;; Να στε καλά και καλές γιορτές! Ευχαριστώ

Καλό θα ήταν να μάθεις να τις κάνεις μόνη σου, εφόσον θα τις κάνεις για πολύ καιρό. Δεν είναι τίποτα. Θα συνηθίσεις. Απλά να μην τρίβεις την περιοχή μετά για να μην κάνει μελανιά.

Σχετικά με τη διατροφή, εμένα δεν μου είπαν τίποτα απολύτως. Συνεχίζω να τρώω ό,τι έτρωγα και πριν και δεν είδα κάποια διαφορά.

Για την ώρα, δεν ξέρω να σου πω. Λένε ότι καλό είναι να την κάνεις πάντα την ίδια ώρα κάθε μέρα. Για την αλλαγή ώρας, ρώτα το γιατρό σου.

molly
23-12-11, 09:11
καλημερα.πριν κατι μερες εμαθα κ εγω οτι ειμαι εγκυος.πηγα εχθες στον γιατρο δεν μου εκανε υπερυχο κολπικο.γτ αυτος δεν ειανι υπερ κ δεν κανει.τελος του μηνα μου ειπε να κανω κ τριτη χοριακη κ αν ειναι πανω απο 7000 θα κανω κοιλιακο υπευχο κ θα αρχισω κ εγω ενεσεις ηπαρινης λογο ενδομητριου θανατου σε προηγουμενη εγκυμοσυνη.δεν με φοβιζει τοπιτα ομως αρκει να τα καταφερω να κρατησω το νινακι μου αγκαλια

marlon
24-12-11, 20:44
οκ.Ευχαριστώ για την απάντηση! Απλά εμένα μ είπε ο γιατρός να περιορίσω πολύ το αλάτι. Καλά χριστούγεννα!

oikat
27-12-11, 22:34
εμένα μου είχαν πει όχι αλάτι και γλυκά. Προσέξτε να μην πάρετε πολλά κιλά! Ειδικά τους τελευταίους μήνες μπαίνουν πιο εύκολα.

Ποτέ δεν έκανα τις ενέσεις μόνη μου (κακώς - πολύ κακώς)! Δεν μπορούσα! Τις έκανε ο άντρας μου. Πάντα την ίδια ώρα. Αν θέλεις να αλλάξεις ώρα, να το κάνεις σταδιακά καθημερινά, μη το κάνεις πχ σήμερα βράδυ και αύριο πρωί. Λίγο λίγο μεχρι να το πας εκεί που θες.

κολπικό υπέρηχο μου είχε κάνει αρχικά για να δει εμβρυικά στοιχεία κι ότι δεν είναι εξωμήτριο και μετά κοιλιακά. Με 2 αποβολές δεν ήθελε να το διακινδυνευει και πολύ.

litsaki1988
27-12-11, 23:07

λοιπον κανω και εγω αντιπηκτικες και με παρακολουθει αιματολογος. εμενα ο γιατρος μου ειπε να τις κανω την ιδια ωρα,αλλα μπορω να εχω αποκλιση + - μια ωρα.αν δηλαδη τις κανω στις δυο το μεσημερι ,εχω περιθωριο απο τις μια εως στις τρεις.για την διατροφη δεν μου ειπε τιποτα, απλως να προσεχω τα κιλα μου γιατι ηδη εχω καποια κιλα παραπανω προ εγκυμοσυνης.
οσο για το τριψιμο καλα λεει η newbie, αλλα εμενα μου ειπε ο γιατρος να ασκω πιεση ( σε λογικα πλαισια) στο σημειο που εκανα την ενεση για λιγο. η ενεση μου ειπε οτι γινεται καθετα στην κοιλια ανασηκωσουμε λιγο το δερμα της κοιλιας ή το πιανουμε με τα δυο δαχτυλα και εκει κανουμε την ενεση.

nina
29-12-11, 18:33
μήπως ξέρει καμία σας πόσο κοστίζει η εξέταση anti Xa και αν καλύπτεται απ΄ τα ταμεία;

oikat
01-01-12, 14:52
μήπως ξέρει καμία σας πόσο κοστίζει η εξέταση anti Xa και αν καλύπτεται απ΄ τα ταμεία;

τι ταμείο έχεις; Εγώ δημόσιο, μου την έγραφαν, τη θεωρούσα και την έκανα στο λαϊκό χωρίς να πληρώνω. Δεν πρέπει να κοστίζει πολύ όμως. Ιδιωτικά σίγουρα πιο πολύ κοστίζει.

Πάντως οι ελεγκτές που δε τη γνώριζαν και δεν ήταν σίγουροι αν καλύπτεται έγραφαν την υποσημείωση " εφόσον καλύπτεται". Βέβαια πλέον είναι ηλεκτρονικά οπότε φαίνεται κατευθείαν.

piccolo
01-01-12, 15:13
εγω την εκανα σε μικροβιολογικο κ δεν την εγραφα σε καποιο ταμειο κ πληρωνα 50ευρω

alexele
01-01-12, 15:13
Eγώ την έκανα κάθε μήνα ιδιωτικά μαζί με Γενική Αίματος και έδινα 52 €.

nina
01-01-12, 15:19
Eυχαριστώ κορίτσια, καλή χρονιά!

alexele
01-01-12, 15:20
Kαλη χρονιά σε όλες μας!

παπακιαλεξ
09-01-12, 20:49
χαρίζω clexan 0.4 στείλτε π.μ.

litsaki1988
10-01-12, 08:50

εγω την πληρωσα 30 ε και χωρις αποδειξη , παντως μου ειπαν οτι δεν καλυπτεται απο τα ασφαλιστικα ταμεια

παπακιαλεξ
17-01-12, 09:47
δυστυχώς δεν καλύπτεται

marlon
28-01-12, 09:22
Είμαι στη 10η εβδομάδα κι εχω ξεκινήσει απ την πρώτη μέρα Innohep 0,45 oι οποίες δυστυχώς είναι σε έλλειψη και ζω στο άγχος αν θα βρω ή όχι. Θα ζητήσω απ το γιατρό βέβαια κάτι εναλλακτικό αλλά σε περίπτωση που έχουν ξεμείνει σε κάποια από σας και χαρεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. Αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα ή μόνο στην περιοχή μου (θράκη) υπάρχει αυτό το θέμα;;;

litsaki1988
29-01-12, 16:57
και εγω τις clexane μην νομιζεις οτι τις βρισκω ευκολα σε καθε φαρμακειο, συνηθως τα φαρμακεια τις παραγγελνουν και μετα στις φερνουν , μπορει να κανει και 2 με τρεις ημερες.
Για να μην αντιμετωπιζω τετοια προβληματα πηγαινω σε ενα μονο φαρμακειο και τους εχω πει οτι κανω αυτες τις ενεσεις, ετσι ωστε να εχουν υποψη τους να εχουν αποθεμα, και παντα μια εβδομαδα πρωτου τελειωσουν οι ενεσεις , παω στο γιατρο και μου γραφει συνταγη, να μην βρεθω ετσι ποτε χωρις ενεσεις.;)

ΓΙΟΥΛΗ +Π
29-01-12, 19:13
καλησπερα , εγω παιρνω τις innohep 0,45 και ειμαι απο την κορινθο. και εδω εχουμε μεγαλο προβλημα για να βρουμε τις ενεσεις. Ο φαρμακοποιος μου για να μου συγκεντρωσει τις 30 ενεσεις για τον Ιανουαριο εκανε 20 μερες μου εδινε 4 κουτια την εβδομαδα. και μολις τις συγκεντρωσα 15 κουτια των 2 κανω το "λαθος" να παω στο ΙΚΑ να μου τα γραψει ο γιατρος. ομως ο γιατρος που μου τα εγραφε μεχρι τωρα δεν μου τα εγραψε γιατι θελει συνταγη απο τον προισταμενο γυναικολολικου τμηματος του νοσοκομειου, δηλαδη τρεξιμο.

marlon
30-01-12, 12:26
Πάντως η φαρμακοποιός μου πήρε τηλ στην εταιρεία και της είπαν ότι δε θα κανουν πλέον εισαγωγες στις innohep γιατί δεν πληρώνονται. Όλα τα χαμε αυτό μας έλειπε! Υπομονή κι ελπίζω να υπαρχουν εναλλακτικες λύσεις!

marianthee
21-02-12, 21:04
Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι παλια φορουμιτισσα αλλα εχω καιρο να εμφανιστω.. Εχει καμμια κοπελα ενεσεις Innohep των 045? Εχω προβλημα με την ασφαλεια μου κ τις χρειαζομαι μεχρι να ..ταχτοποιηθω! Αν περισευουν σε καποια κοπελα, θα ημουν ευγνωμων! Ευχαριστω..

marianthee
20-03-12, 00:25
Δεν υπαρχει τιποτα; οποια κοπελα εχει ενεσεις που δεν χρειαζετε, ας μου στειλει ενα πμ... Θα ειμουν ευγνωμων!!

alexele
20-03-12, 12:47
Kαλημέρα marianthee έχω δύο κουτιά μόνο και πιο πολλών μονάδων. δεν ξέρω αν σε εξυπηρετούν.

adnihor1
30-06-12, 20:38
Kοριτσια την βοηθεια σας κανω τις κλεξαν των 0,4 χθες που εστειλα τον αντρα μου να μου παρει τις ξεχασε στο αυτοκινητο ολο το μεσημερι με την ζεστη λετε να αλοιωθηκαν?σημερα εκανα απο αυτες διοτι δεν εβρισκα αλλες κ ειμαι μεσα στο αγχος

Engleza
30-06-12, 23:23
Kοριτσια την βοηθεια σας κανω τις κλεξαν των 0,4 χθες που εστειλα τον αντρα μου να μου παρει τις ξεχασε στο αυτοκινητο ολο το μεσημερι με την ζεστη λετε να αλοιωθηκαν?σημερα εκανα απο αυτες διοτι δεν εβρισκα αλλες κ ειμαι μεσα στο αγχος
Όλα τα φάρμακα πρέπει να φυλάσσονται σε χώρο μέχρι 25°C και μακρυά από υγρασία, ειδικά τα ενέσιμα. Προσπάθησε να τα αντικαταστήσεις άμεσα γιατί κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί για την αποτελεσματικότητα και την ασφάλειά τους.

marlon
23-07-12, 19:44
Τελικά όσες κάνατε αυτές τις ενέσεις γεννήσατε φυσιολογικά ή με προγραμματισμένη καισαρική νωρίτερα???? Η τι σας έχουν προτείνει οι γιατροί? Γιατί εμένα άλλα λεει ο ένας κι αλλα ο άλλος!!!

sofi@p
24-07-12, 10:37
Τελικά όσες κάνατε αυτές τις ενέσεις γεννήσατε φυσιολογικά ή με προγραμματισμένη καισαρική νωρίτερα???? Η τι σας έχουν προτείνει οι γιατροί? Γιατί εμένα άλλα λεει ο ένας κι αλλα ο άλλος!!!
εγώ γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση. απλά δεν έκανα ένεση τουλάχιστον 12 ώρες πριν. μην ανησυχείς, πάντως. και να σε πιάσουν οι πόνοι ή να σπάσουν τα νερά, δε γεννάς αμέσως. το καλύτερο είναι να πας με ραντεβού για πρόκληση. κρίμα να κάνεις καισαρική.

bantito27
14-11-12, 14:44
apo shmera eimai kai ego koritsi hparinhs!!!!:lol:shmera tha kano thn proth moy enesoyla kathos meta apo dyo palidromes vrethika thromvofiliki..aaaaaaaa den sas eipa to pio shmentiko mallon ..EIMIA EGKYOS!!! elpizo ola na pane kala aythn thn fora....den sas krivo oti tremo na kano tis eneseis monh moy...perimeno thn mama moy na moy thn kanei na do pos ginete...:confused: kalh epityxia se ola ta koritsia hparinhs...eyxomai to kalytero se oles....

stallitsa
14-11-12, 23:24
και εμένα στην αρχή η μαμα μου τις έκανε> μετα απο κανένα 10 ήμερο προφανως άρχισε να μη βολεύει η όλα φάση και άρχισα να τις κάνω μόνη μου. Καλύτερα έιναι μόνη σου, θα κάνεις την πρώτη και θα συνηθίσεις, εγώ τώρα δεν το σκεφτομαι καν...γίνεται μηχανικα΄..
καλή αρχή :D

Ι.Δωρα
14-01-13, 10:55
Καλημερα κοριτσια...ηθελα να κανω μια ερωτηση αν ξερει καμμια ας μου απαντησει..Ειμαι εγκυος στην 22 εβδομαδα και κανω ενεσεις ηπαρινης καθημερινα απο 1..Ξερω πως πρεπει να γινονται σε σταθερη ωρα..ελα μου ομως που σημερα ξεχαστηκα και την εκενα μιση ωρα αργοτερα!!!!πειραζει σε κατι αυτη η μικρη καθυστερηση;περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!!!

sofi@p
14-01-13, 12:01
Καλημερα κοριτσια...ηθελα να κανω μια ερωτηση αν ξερει καμμια ας μου απαντησει..Ειμαι εγκυος στην 22 εβδομαδα και κανω ενεσεις ηπαρινης καθημερινα απο 1..Ξερω πως πρεπει να γινονται σε σταθερη ωρα..ελα μου ομως που σημερα ξεχαστηκα και την εκενα μιση ωρα αργοτερα!!!!πειραζει σε κατι αυτη η μικρη καθυστερηση;περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!!!
καλημέρα, τόσο μικρή καθυστέρηση δεν πειράζει. μην αγχώνεσαι. και 1-2 ώρες να αργούσες, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ι.Δωρα
14-01-13, 13:50
καλημέρα, τόσο μικρή καθυστέρηση δεν πειράζει. μην αγχώνεσαι. και 1-2 ώρες να αργούσες, δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΠΩ πω...σ ευχαριστω παρα πολυ..μου φυγε ενα βαρος!!να σαι καλα.Να χαιρεσαι τα παιδακια σου:lol::lol:

annat29
07-02-13, 10:19
καλημερα κοριτσια,σημερα το πρωι εκανα τεστ εγκυμοσυνης κ βγηκε θετικο λογω το εχω αρκετες αποβολες (απο θρομβοφιλια )στο ενεργητικο μου η αιματολογος μου(πριν μεινω εγκυος) μου ειπε οτι θα κανω ενεσεις.σε ποια εβδομαδα τις ξεκιναμε?

giannakosmum
07-02-13, 10:41
Εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη τις ξεκίνησα με το που έμεινα έγκυος και τις συνέχισα και λίγο μετά που γέννησα. Όμως θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις αίματος πριν ξεκινήσεις ( η δική μου ήθελε anti-xa, appt, d-dimers και αιμοπετάλια, εξαρτάται όμως από τον/την αιματολόγο) για να καθορίσει η αιματολόγος σου τι ενέσεις θα κάνεις . Επίσης θα πρέπει κάθε μήνα ή κάθε δύο μήνες ( ανάλογα τι θα σου πει ο/η αιματολόγος σου ) να επαναλαμβάνεις τις εξετάσεις για να καθορίζει αν θα σου αυξήσει τη δόση ή θα παραμείνει η ίδια. Μην αγχώνεσαι πάντως δεν είναι τίποτα, το συνηθίζεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

annat29
07-02-13, 10:46
τις χορηγουν τα ταμεια τις ενεσεις??γιατι διαβασα καπου οτι ειναι πανακριβες!!!
δν ξερω αν θα μου ζητηθει να κανω κ επιπλεον εξετασεις (d-dimers κτλ) δν μου ειπε ακομα.οι αποβολες μου γινονται 6-8 εβδομαδα οποτε φανταζομαι οτι θα τις ξεκινησω συντομα.

giannakosmum
07-02-13, 11:20
Πριν από 7 μήνες που έκανα τις τελευταίες ενέσεις τις χορηγούσε κανονικά το ταμείο μου, εγώ δεν πλήρωσα τίποτα, πάντως όντως ήταν πανάκριβες. Εγώ είχα ξεκινήσει με clexane 0,4 και έφτασα στο τέλος σε clexane 0,8. Τις εξετάσεις τις συγκεκριμένες δεν τις καλύπτουν τα ταμεία απ΄όσο ξέρω, το δικό μου πάντως σίγουρα δεν τις κάλυπτε.

annat29
07-02-13, 11:23
ναι για τις εξετασεις το ξερω γιατι "με ψαχνουν" απο περσι τον Ιανουαριο κ ολες μου τις εξετασεις τις εκανα εξω,αυτο που με ενδιαφερει ειναι οι ενεσεις γιατι αν η χοριακη μου ειναι καλη θα ξεκινησω απο σημερα κιολας!!!

markela35
07-02-13, 11:49
ναι για τις εξετασεις το ξερω γιατι "με ψαχνουν" απο περσι τον Ιανουαριο κ ολες μου τις εξετασεις τις εκανα εξω,αυτο που με ενδιαφερει ειναι οι ενεσεις γιατι αν η χοριακη μου ειναι καλη θα ξεκινησω απο σημερα κιολας!!!

ναι ναι δεν τις πληρωνεις τις ενεσεις στο λεω εγω ,χθες πηρα συνταγη!!ΜΑΚΑΡΙ να εχεις ΘΕΤΙΚΗ ΧΟΡΙΑΚΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!ειμαι και εγω κοριτσι της ηπαρινης!

annat29
07-02-13, 14:59
ευχαριστω πολυ κοριτσια ακομα περιμενω!!!!

Coeli
01-08-13, 14:16
Κορίτσια, τώρα το καλοκαίρι βάζετε τις ενέσεις ηπαρίνης στο ψυγείο?

gika
02-08-13, 23:03
Coeli, δυστυχώς κι εγώ το έχω απορία και παρόλο που σήμερα πήγα στο φαρμακείο, ξέχασα να ρωτήσω.

Για όσες παίρνουν ivor max 0,2 σήμερα πλήρωσα συμμετοχή και όταν ρώτησα μου είπαν ότι μάλλον υπάρχει κάποιο γενόσημο φθηνότερο που συνταγογραφείται.

Δεν ξέρω ποιο είναι αυτό, αλλά αν έχει συμβεί σε κάποιον να μάθει, θα ήμουν ευγνώμων να μοιραστεί μαζί μας τη γνώση του.

Ό,τι γλιτώνουμε από θέμα χρημάτων σε τέτοιες περιόδους, καλό είναι :wink:

georgia-kak
18-08-13, 11:50
Καλημερα Και εγω Θρομβοφιλια...
Λοιπον.. ενα τιπ.. δεν ξερω αν το γραφετε ποιο κατω.. αλλα μου το ειπαν απο ενα μικροβιολογικο... Να βαζεις ενα παγακι πριν κανεις την ενεση.. και σε μουδιαζει.. και δεν κανεις μπλαβαδες... εγω μεχρι στιγμης εχω κανει μονο μια μπλαβαδα.. και αυτο στην πρωτη ενεσουλα που εκανα γιατι δεν ηξερα πως να την κανω.. !! Τις κανω μονη μου απο την αρχη... και τις κανω στις 7 το πρωι...

Coeli, δυστυχώς κι εγώ το έχω απορία και παρόλο που σήμερα πήγα στο φαρμακείο, ξέχασα να ρωτήσω.

Για όσες παίρνουν ivor max 0,2 σήμερα πλήρωσα συμμετοχή και όταν ρώτησα μου είπαν ότι μάλλον υπάρχει κάποιο γενόσημο φθηνότερο που συνταγογραφείται.

Δεν ξέρω ποιο είναι αυτό, αλλά αν έχει συμβεί σε κάποιον να μάθει, θα ήμουν ευγνώμων να μοιραστεί μαζί μας τη γνώση του.

Ό,τι γλιτώνουμε από θέμα χρημάτων σε τέτοιες περιόδους, καλό είναι :wink:

Καλημερα Λοιπον.. το γεννοσημο ειναι το clexane... και πληρωνουμε το μισο της διαφορας της τιμης... δηλαδη αν η διαφορα ειναι 1 ευρω.. εμεις πληρωνουμε 0,50 ευρω... !!!
Αν ομως εχεις ξεκινησει με iivor max.. δεν πρεπει να αλλαξεις μετα.. γιατι καθε εταιρεια τις φτιαχνει διαφορετικα και μπορει να σου δημιουργησει προβλημα...!!!
εγω κανω τις Inohhep 0,45... η διαφορα που πληρωσα ειναι 11,80 ευρω ... Και να σου πω και κατι.. και 50 ευρω να εδινα.. δεν θα με ενοιαζε.. οχι γιατι εχω λεεφτα... δεν εχω... αλλα γιατι μετα απο εναν αιφνιδιο θανατο και μια αποβολη.. δεν το διακυνδινευω...!!!
ασε που στα περισσοτερα γεννοσημα ειμαι αλεργικη... δεν ξερω γιατι.. αλλα οτι εχω παρει σε γεννοσημο, την μια επαθα αλεργικο σοκ.. την αλλη εβγαλα σπυρια..

markela35
18-08-13, 12:40
Κορίτσια, τώρα το καλοκαίρι βάζετε τις ενέσεις ηπαρίνης στο ψυγείο?

οχι δεν χρειαζεται αρκει να ειναι σε δροσερο μερος μεσα στο σπιτι να μην τις βλεπει ο ηλιος.Ειχα ρωτησει εγω περισυ στο μαιευτηριο αλλα και στο φαρμακειο.

Εγω κανω ινοχεπ 0,45 μεχρι στιγμης δεν πληρωνω συμμετοχη μου γραφει το πακετο τον 10 . Τωρα τι να σας πω!

Οσο για τις μελανιες δεν πρεπει να βγαζουμε την φυσαλιδα ,δλδ τσιμπας το δερμα και βαζεις την βελονα διαγωνια οχι καθετα για να παει στον υποδωριο ιστο και οχι στους μυες της κοιλιας και την κανεις ολη.Δεν βγαζεις τπτ δλδ.

Vicky89
01-09-13, 22:11
Κορίτσια καλησπέρα! Καλό κουράγιο και μια εύκολη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη σε όλες!!
Να σας κάνω μια ερώτηση. Όπως φαίνεται στο τικεράκι, μετά από μια παλλίνδρομη 4 μήνες πριν έμενα ξανά έγκυος. Και εδώ ξεκινάει το ζήτημα. Χωρίς ΚΑΜΙΑ εξέταση, ο γιατρός μου, στηριζόμενος μόνο στην ιστολογική που έδειξε αρκετές ισχαιμικές θρομβώσεις-αλλιώσεις στο κύημα, μου έδωσε ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ και από τηλεφώνου Clexane 4000.
Εγώ τις πήρα βέβαια και ανυπομονώ για την επόμενη επίσκεψη που θα φανεί καλύτερα ο σάκος μιας και είχα καθυστερημένη σύλληψη (η χοριακή συμβαδίζει με αυτή τη θεωρία μιας και δεν ειχε σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου τελείως μετά την απόξεση).
Εαν λοιπόν τώρα είμαι στις αρχές τις 5ης εβδομάδας, παίρνω ήδη τις ενέσεις εδώ και 4 μέρες, αναρωτιέμαι:
1. είναι σκόπιμο να επισκεφθώ αιματολόγο; Το λεω γιατί εαν το κάνω και περιμένω τις απαντήσεις των εξετάσεων που θα μου γράψει ίσως είναι πολύ αργά!
2. τι πιθανότητες έχει ο γιατρός να έχει πέσει έξω αναφορικά με τη δόση;
Όπως καταλαβαίνετε η ανησυχία μου είναι ότι ο γιατρός δεν έχει εικόνα του αν εχω θρομβοφιλία ή όχι και μου έδωσε αβασάνιστα μια ένεση ηπαρίνης. ΄
Όλα τα ενδεχόμενα λοιπόν είναι ανοιχτά. Από το να μην τη χρειάζομαι μέχρι το να χρειάζομαι ως και παραπάνω δόση. Ή άλλα συμπληρωματικά φάρμακα.
Ποιά η γνώμη σας; Αν πάω αυτή τη βδομάδα σε αιματολόγο, προλαβαίνω το μπεμπάκι ΑΝ η αγωγή του γιατρού μου είναι λάθος; Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;

sofi@p
02-09-13, 11:38
Κορίτσια καλησπέρα! Καλό κουράγιο και μια εύκολη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη σε όλες!!
Να σας κάνω μια ερώτηση. Όπως φαίνεται στο τικεράκι, μετά από μια παλλίνδρομη 4 μήνες πριν έμενα ξανά έγκυος. Και εδώ ξεκινάει το ζήτημα. Χωρίς ΚΑΜΙΑ εξέταση, ο γιατρός μου, στηριζόμενος μόνο στην ιστολογική που έδειξε αρκετές ισχαιμικές θρομβώσεις-αλλιώσεις στο κύημα, μου έδωσε ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ και από τηλεφώνου Clexane 4000.
καλέ μήπως πηγαίναμε στον ίδιο γιατρό?? τα ίδια έκανε κι ο πρώην γυναικολόγος μου. εκ των υστέρων ο ειδικός στις καθέξιν αποβολές με ενημέρωσε ότι αυτοί οι θρόμβοι της ιστολογικής δεν έχουν καμμιά αξία γιατί προκαλούνται κατά την απόξεση.
Εγώ τις πήρα βέβαια και ανυπομονώ για την επόμενη επίσκεψη που θα φανεί καλύτερα ο σάκος μιας και είχα καθυστερημένη σύλληψη (η χοριακή συμβαδίζει με αυτή τη θεωρία μιας και δεν ειχε σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου τελείως μετά την απόξεση).
Εαν λοιπόν τώρα είμαι στις αρχές τις 5ης εβδομάδας, παίρνω ήδη τις ενέσεις εδώ και 4 μέρες, αναρωτιέμαι:
1. είναι σκόπιμο να επισκεφθώ αιματολόγο; Το λεω γιατί εαν το κάνω και περιμένω τις απαντήσεις των εξετάσεων που θα μου γράψει ίσως είναι πολύ αργά!
μπορείς να πας για να δεις αν πράγματι χρειάζεσαι την αντιπηκτική αγωγή και ποιό σχήμα.
2. τι πιθανότητες έχει ο γιατρός να έχει πέσει έξω αναφορικά με τη δόση;
Όπως καταλαβαίνετε η ανησυχία μου είναι ότι ο γιατρός δεν έχει εικόνα του αν εχω θρομβοφιλία ή όχι και μου έδωσε αβασάνιστα μια ένεση ηπαρίνης.
αυτό το κάνουν οι γυναικολόγοι για να είναι καλυμένοι. στη δόση δεν μπορεί να έκανε λάθος γιατί εξαρτάται από τα κιλά σου. τώρα, αν θα έπρεπε να χορηγήσει άλλο σχήμα (πχ και ασπιρίνη μαζί) αυτό είναι άλλο θέμα.
επίσης για να δεις αν σε καλύπτει η δόση θα πρέπει να περάσουν 20 μέρες χρήσης.
Όλα τα ενδεχόμενα λοιπόν είναι ανοιχτά. Από το να μην τη χρειάζομαι μέχρι το να χρειάζομαι ως και παραπάνω δόση. Ή άλλα συμπληρωματικά φάρμακα.
Ποιά η γνώμη σας; Αν πάω αυτή τη βδομάδα σε αιματολόγο, προλαβαίνω το μπεμπάκι ΑΝ η αγωγή του γιατρού μου είναι λάθος; Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;

εγώ, από προσωπική εμπειρία, θα σου έλεγα να πας σε αιματολόγο. αλλά οι εξετάσεις είναι πολλές και πολύπλοκες. εκτός από τον αιματολογικό υπάρχει ο γονιδιακός έλεγχος της θρομβοφιλίας όπου ελέγχεται αν όντως έχεις κάποια μορφή θρομβοφιλίας. κι αυτός κοστίζει και θέλει τουλάχιστον καμμιά 10ριά μέρες να βγουν τα αποτελέσματα.

moody
30-11-13, 17:32
κορίτσια καλησπέρα! Μετά από μια αποβολή β 3μήνου είμαι πάλι έγκυος στη 10η εβδομάδα. Κάνω από την αρχή αντιπηκτικές, klexan 0,4 και παίρνω salospir των 100, κατόπιν εντολής του γυναικολόγου μου και με τη σύμφωνη γνώμη της αιματολόγου. Έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας ο οποίος βγήκε καθαρός, δηλ. δεν έχω θρομβοφιλία! Παρ΄όλα αυτά γυναικολόγος και αιματολόγος συνιστούν να μη διακόψω την αντιπηκτική αγωγή.

Διάβασα τις απαντήσεις σας και διαπίστωσα ότι κάνω λάθος τις αντιπηκτικές καθώς εγώ με τη συμβουλή και του φαρμακοποιού έβγαζα τον αέρα δηλ. μια σταγόνα πριν την κάνω. Στο φύλο οδηγιών όντως λέει ότι δεν πρέπει να βγάζουμε τον αέρα.... Λέτε να χω κάνει καμια ζημιά στο μωρό???

georgia-kak
30-11-13, 21:38
κορίτσια καλησπέρα! Μετά από μια αποβολή β 3μήνου είμαι πάλι έγκυος στη 10η εβδομάδα. Κάνω από την αρχή αντιπηκτικές, klexan 0,4 και παίρνω salospir των 100, κατόπιν εντολής του γυναικολόγου μου και με τη σύμφωνη γνώμη της αιματολόγου. Έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας ο οποίος βγήκε καθαρός, δηλ. δεν έχω θρομβοφιλία! Παρ΄όλα αυτά γυναικολόγος και αιματολόγος συνιστούν να μη διακόψω την αντιπηκτική αγωγή.

Διάβασα τις απαντήσεις σας και διαπίστωσα ότι κάνω λάθος τις αντιπηκτικές καθώς εγώ με τη συμβουλή και του φαρμακοποιού έβγαζα τον αέρα δηλ. μια σταγόνα πριν την κάνω. Στο φύλο οδηγιών όντως λέει ότι δεν πρέπει να βγάζουμε τον αέρα.... Λέτε να χω κάνει καμια ζημιά στο μωρό???

Καλησπερα Κοριτσακι μου.. Και εγω κανω τις Inohep 0,5(10,000).. λοιπον.. εμενα ο αιματολογος μου μου απαγορευσε να βαζω τον αερα οταν τον ρωτησα.. το ιδιο και ο γυναικολος μου...!!!
αυτο απαγορευετε.. !! απλα καποιοες κοπελες τον βαζουν και ετσι δεν κανουν μελανιες.. εγω π.χ δεν εχω κανει ουτε μια μελανια..
η αιματολογος μου, ηταν καθετη σε αυτο.. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ Ο ΑΕΡΑΣ.. και οταν της το ειχα πει οτι εβαζα τον αερα με εκανε χαλια..!!

moody
30-11-13, 22:01
Καλησπερα Κοριτσακι μου.. Και εγω κανω τις Inohep 0,5(10,000).. λοιπον.. εμενα ο αιματολογος μου μου απαγορευσε να βαζω τον αερα οταν τον ρωτησα.. το ιδιο και ο γυναικολος μου...!!!
αυτο απαγορευετε.. !! απλα καποιοες κοπελες τον βαζουν και ετσι δεν κανουν μελανιες.. εγω π.χ δεν εχω κανει ουτε μια μελανια..
η αιματολογος μου, ηταν καθετη σε αυτο.. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ Ο ΑΕΡΑΣ.. και οταν της το ειχα πει οτι εβαζα τον αερα με εκανε χαλια..!!

άρα σωστά βγάζω τη σταγονίτσα???????? Τη Δευτέρα θα πάω στο Γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω αλλά αγχώθηκα λίγο ...... και ειλικρινά ως τώρα δεν είχα σκεφτεί αν ρωτήσω γιατί γνωρίζω ότι βγάζουμε σε κάθε ένεση τον αέρα.... που τις κάνεις αν επιτρέπεται? Εγώ δίπλα στον αφαλό 2-3 δάχτυλα αλλά κάποιες φορές πάω και λίγο πιο διαγώνια προς τα κάτω. Η αιματολόγος μου πε περιμετρικά του αφαλού προς τα κάτω! σ ευχαριστώ και με το καλό!

BabyCute
30-11-13, 22:12

Και εγω έπαιρνα Clexane μέχρι την 36η εβδομάδα και οι δυο ειδικοί (ο μαιευτήρας μου και γιατρός που μου έκανε την εξωσωματικη) μου είπαν οτι ο αέρας δεν έχει καμμια σημασία όταν η ένεση είναι στην κοιλιά
Πειράζει μόνο όταν είναι ενδοφλέβια
Οπότε και να το βγάλεις και να μην το βγάλει δεν έχει σημασία

Ολα να σου πανε καλα!!

moody
30-11-13, 22:16
Και εγω έπαιρνα Clexane μέχρι την 36η εβδομάδα και οι δυο ειδικοί (ο μαιευτήρας μου και γιατρός που μου έκανε την εξωσωματικη) μου είπαν οτι ο αέρας δεν έχει καμμια σημασία όταν η ένεση είναι στην κοιλιά
Πειράζει μόνο όταν είναι ενδοφλέβια
Οπότε και να το βγάλεις και να μην το βγάλει δεν έχει σημασία

Ολα να σου πανε καλα!!

σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Απλά παίρνω τόσα φάρμακα και μ έχει πιάσει άγχος!!!!!! να χαίρεσαι το μαϊμουδάκι σου!

georgia-kak
01-12-13, 08:31
άρα σωστά βγάζω τη σταγονίτσα???????? Τη Δευτέρα θα πάω στο Γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω αλλά αγχώθηκα λίγο ...... και ειλικρινά ως τώρα δεν είχα σκεφτεί αν ρωτήσω γιατί γνωρίζω ότι βγάζουμε σε κάθε ένεση τον αέρα.... που τις κάνεις αν επιτρέπεται? Εγώ δίπλα στον αφαλό 2-3 δάχτυλα αλλά κάποιες φορές πάω και λίγο πιο διαγώνια προς τα κάτω. Η αιματολόγος μου πε περιμετρικά του αφαλού προς τα κάτω! σ ευχαριστώ και με το καλό!

Ναι σωστα το κανεις κοριτσακι μου.. λοιπον.. εγω στην αρχη την εκαναοπως εσυ... απο τον οφαλο και κατω, περιμετρικα..και οπου εβρισκα γενικα απο τον οφαλο και κατω.. Οσο παει ομως που φουσκωνω 22η εβδομαδα, ειναι και η πρωτη εγκυμοσυνη και η κοιλια τσιτα..την κανω κοντα στα κοκκαλα τις λεκανης, μονο εκει πιανετε το δερμα.. !!!
μου απαγορευσαν μπουτια και χερια..!!
σε πονανε οι ενεσεις..?? εμενα καθολου.. επισης η αιματολογος μου, μου ειπε οτι εαν την ωρα που παω να την βαλω με ποναει να πηγαινω σε αλλο σημειο.. ετσι δεν εχω κανει μελανιες, παρα μονο δυο τρεις ολο τον καιρο που τις κανω.. και επισης δεν ποναω καθολου

moody
01-12-13, 18:17
Ναι σωστα το κανεις κοριτσακι μου.. λοιπον.. εγω στην αρχη την εκαναοπως εσυ... απο τον οφαλο και κατω, περιμετρικα..και οπου εβρισκα γενικα απο τον οφαλο και κατω.. Οσο παει ομως που φουσκωνω 22η εβδομαδα, ειναι και η πρωτη εγκυμοσυνη και η κοιλια τσιτα..την κανω κοντα στα κοκκαλα τις λεκανης, μονο εκει πιανετε το δερμα.. !!!
μου απαγορευσαν μπουτια και χερια..!!
σε πονανε οι ενεσεις..?? εμενα καθολου.. επισης η αιματολογος μου, μου ειπε οτι εαν την ωρα που παω να την βαλω με ποναει να πηγαινω σε αλλο σημειο.. ετσι δεν εχω κανει μελανιες, παρα μονο δυο τρεις ολο τον καιρο που τις κανω.. και επισης δεν ποναω καθολου

Εγώ χώρια που είναι πολύ νωρίς ακόμη είμαι και γεμάτη οπότε έχω μπολικο λιπάκι για τσίμπημα!!! Κάποιες φορές πονάω αρκετά άλλες πάλι καθόλου... Μελανιά έχω κάνει μόνο μία έως τώρα... Δεν πειράζει χαλάλι για τα νινιά μας.... Με το καλό σου εύχομαι!!!!

georgia-kak
02-12-13, 07:48
Εγώ χώρια που είναι πολύ νωρίς ακόμη είμαι και γεμάτη οπότε έχω μπολικο λιπάκι για τσίμπημα!!! Κάποιες φορές πονάω αρκετά άλλες πάλι καθόλου... Μελανιά έχω κάνει μόνο μία έως τώρα... Δεν πειράζει χαλάλι για τα νινιά μας.... Με το καλό σου εύχομαι!!!!

ετσι ακριβως.. χαλαλι τους.. καλο αυτο οτι δεν κανεις μελανιες.. αργοτερα παλι δεν θα κανεις..!!!!
αντε με το καλο τα μωρακια μας να ερθουν...!!!!

popitsa2007
10-01-14, 11:39
κορίτσια θα ήθελα τη γνώμη σας για την περίπτωση μου.
Είμαι ετεροζυγώτης του παράγοντα Leiden και έχω ήδη ένα παιδάκι. Έμαθα ότι έχω θρομβοφιλία μετά τη γέννηση της κόρης μου τυχαία. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγαν όλα καλά (πολύ τυχερή) παρόλο που δεν έκανα τπτ(ενέσεις εννοώ). Δυστυχώς φοβάμαι πάρα πολύ να προχωρήσω σε μια δευτερη εγκυμοσύνη τώρα που ξέρω ότι πρέπει να κάνω ενέσεις. Επίσης είμαι και καπνίστρια. Ποιά είναι η γνώμη σας? υπάρχει κάποια με παρόμοια περίπτωση?

alexele
10-01-14, 11:46
Kαλημέρα Ποπίτσα, εγώ δυστυχώς έμαθα ότι έχω θρομβοφιλία μετά από ενδομήτριο θάνατο στον 9ο μήνα. Οπότε στις επόμενες εγκυμοσύνες μου έκανα ενέσεις επί 10 μήνες στη δεύτερη και 11 μήνες στη τρίτη, αφού τις συνεχίζεις και μετά το τοκετό, και όλα καλά. Εάν δεν με προβλημάτιζε το οικονομικό θα προχωρούσα και σε επόμενη και οι ενέσεις είναι το τελευταίο που με προβληματίζει πια, μου είχαν γίνει τρόπος ζωής!

giannakis2012
10-01-14, 12:13
popitsa ακριβώς στον ίδιο παράγοντα είμαι και εγω αλλά εγω δεν ήμουν τόσο τυχερή σαν εσένα γιατί απέβαλα μια φορά και μετά το ανακάλυψα. Απο τότε έχω ενα αγοράκι 21 μηνών και τώρα είμαι στην 19η εβδομάδα έγκυος στην μπουμπού μου. Κάνω κάθε μέρα απο μια ένεση και αλήθεια είναι και σε μένα το τελευταίο που με προβληματίζει.

popitsa2007
10-01-14, 13:30
ευχαριστώ για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις αλλά με το κάπνισμα τι γίνεται?
στην 1η εγκυμοσύνη κάπνιζα έως 7 τσιγάρα τώρα φαντάζομαι ότι απαγορεύεται δια ροπάλου!!!! πότε πρέπει να το κόψω? Συγχωρέστε με για την ερώτηση αλλά δυστυχώς προς το παρόν μου είναι αδύνατο να το κόψω ...
αν και προσπαθώ! επίσης είχα κάνει καισαρική, με τις ενέσεις δεν υπάρχει φόβος αιμοραγίας κατά της επέμβαση? και πάλι ευχαριστώ !!! είναι πολύ καλό να ακούς και τη γνώμη των άλλων

sofi@p
10-01-14, 14:04
αν κάποιος έχει θρομβοφιλία, πρέπει οπωσδήποτε να κόψει το κάπνισμα (ασχέτως εγκυμοσύνης)

ΑΝΤΡΗ-ΙΩΑΝΝΑ
11-01-14, 14:32
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.. ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΕΠΑΘΑ ΠΙΘΑΝΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 3 ΜΗΝΕΣ.. ΧΤΕΣ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ .. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ? ΟΧΙ ΠΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ..

LINAKI23
11-01-14, 14:37
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟ FORUM, ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.. ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΕΠΑΘΑ ΠΙΘΑΝΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 3 ΜΗΝΕΣ.. ΧΤΕΣ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ .. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ? ΟΧΙ ΠΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ..

vasdeli
10-02-14, 19:12
Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να ρωτήσω κάτι....

Είμαι έγκυος στο 4ο παιδάκι μου και κάνω ενέσεις ηπαρίνης και σε αυτήν την εγκυμοσύνη μου. Πριν λίγες μέρες πήγα στον γιατρό μου για να δούμε το μωρό και είδε τα αμνιακά υγρά στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα. (Να σημειώσω ότι διαβήτης κύησης δεν παίζει μιας και το παρακολουθώ με μετρήσεις και είναι όλες φυσιολογικές). Μου είπε να μειώσω τις ενέσεις σε μία κάθε μερα παρά μέρα...και να πάω μετά απόμια βδομάδα να με ξαναδεί και να ελένξει τα αμνιακά υγρά. Πράγματι τα αμνιακά στην επόμενη επίσκεψη ήταν φυσιολογικά.

Έχει συμβεί σε καμιά άλλη κοπέλα αυτό;

φουλα27
10-02-14, 19:20
κοριτσια μου καλησπερα!!!εχω κανει 2 παλινρομες κυησεις και σημερα εκανα τον ελεγχο θρομβοφιλιας..το θεμα μου ειναι οτι ειμαι καπνιστρια και εχω αγχωθει λιγο σε περιπτωση που βγω θετικη...τι ενεσεις κανατε στην εγκυμοσυνη σας μετα και για ποσο διαστημα..εχω ακουσει οτι πρεπει να γινετα το τεστ κυησης πιο νωρις απο τη καθυστερηση για να γινει η εναρξη ηπαρινης,ισχυει??τα αποτελεσματα μου θα βγουν σε 1 μηνα

georgia-kak
13-02-14, 19:33
κοριτσια μου καλησπερα!!!εχω κανει 2 παλινρομες κυησεις και σημερα εκανα τον ελεγχο θρομβοφιλιας..το θεμα μου ειναι οτι ειμαι καπνιστρια και εχω αγχωθει λιγο σε περιπτωση που βγω θετικη...τι ενεσεις κανατε στην εγκυμοσυνη σας μετα και για ποσο διαστημα..εχω ακουσει οτι πρεπει να γινετα το τεστ κυησης πιο νωρις απο τη καθυστερηση για να γινει η εναρξη ηπαρινης,ισχυει??τα αποτελεσματα μου θα βγουν σε 1 μηνα

Φουλα.. εχω θρμβοφιλια.. ειμαι καπνιστρια.. απο την στιγμη που εκανες τετοιες εξετασεις καλητερα να μην προσπαθησεις να μεινεις εγκυος. περιμενε τα αποτελεσματα και μετα ξεκινα..
οσο αφορα τις ενεσεις και στην 8η βδομαδα να τις αρχισεις και στην 10η δεν υπαρχει θεμα.. (αν εισαι θετικη).. στην ουσια μολις αναλαβει ο πλακουντας πρεπει να κανουμε και τις ενεσεις μας.. εχεις περιθωριο..
αλλα και παλι εξαρτατε απο την μορφη θρομβοφιλιας που εχεις.. !!
εγω πχ .. επρεπε να ξεκινησω πριν την αποβολη.. ειναι η μορφη της θρομβοφιλιας που εχω τετοια.. που δεν γινετε να περιμενω..!!