PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζάχαρη - διακόψτε την πρόσληψή της εντελώς

Giota
27-03-09, 22:08
Αγαπημένοι μου φίλοι,
μετά από καιρο πειραματόζωο όντας σε διαιτες για να χασω τα μοιραία κιλά που μένουν από εγκυμοσυνες και οτι αλλη κρεπάλη των καιρών, έφτασε στα χερια μου ενα βιβλιο. Το ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΜΕ ΤΣΟ ΠΟΛΥ ΕΝΩ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΥΝΑΤΟΙ. Το διάβασα, κ ηταν το πρώτο πραγματικά βιβλίο που εξηγούσε πόσο μα πόσο ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ οταν έχουμε λιγουρες, οταν ανοιγουμε ξανα κ ξανα το ψυγειο, ή μασουλάμε κ τσιπολογάμε κ πέρνουμε τα κιλά τα άχρηστα.
Κάνει μια ολόκληρη εξηγηση το ΠΩΣ λειτουργει ο οργανισμος μας κ ειδικοτερα το παγκρεας που κάνει ολη τη δουλεια. Παιδιά, πραγματικά αλλαξα τη διατροφη μου εδω κ 3 μηνες, εχασα τα κιλα μου κ δεν εχω λιγουρες καθολου!!!
Για όλα φταιει η ΖΑΧΑΡΗ! Ειναι εθιστικη, κ ανεβαζει τρελα τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα, κ ετσι το παγκρεας εκριγνει την ορμονη ινσουλινη για να "σφουγγαρισει" τη γλυκοζη, η οποία, γιεται απαραιτητη πια στον οργανισμο κ ζηταει -σαν ναρκωμανης- ξανα κ ξανα. Στον ναρκωμανη ή στο αλκοολικο μπορεις να πεις να πάρει λιγο απο τη δοση του; Οχι. Λες: κοψτο τελειως.
Κοψτε τη ζαχαρη, αν μπορειτε, η οποια ειναι εθιστικη και αχρηστη κ θα δειτε τρελα αποτελεσματα. Θελει 5 μερες για απεξαρτηση (μη γελατε, ετσι γελαγα κ γω). Και που ειστε, δεν ειναι ευκολο, γιατι η ζαχαρη υπαρχει παντου! Στο ψωμι, στα ζυμαρικα (οταν δεν ειναι ολικης αλεσης), στα κορν φλεικς (εκτος κ αν το γραφει οτι δεν εχει), στο μέλι, σε ό,τι ειναι συσκευασμενο.

maryp
27-03-09, 22:40
και πώς την κόβουν την ζάχαρη??? εδώ σε θέλω!

toniasid
27-03-09, 22:55
και πώς την κόβουν την ζάχαρη??? εδώ σε θέλω!

Έλα μου ντε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry:

Giota
27-03-09, 23:14
Λοιπον, εγω κάθε μερα ετρωγα ζαχαρη. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Και σε ολη μου την εγκυμοσυνη. Παιδια, η ζαχαρη ειναι εθιστικη, οπως και ολοι οι βαριοι υδατανθρακες. Αν καταφερεις και για 5 ημερες κοψεις τη ζαχαρη, δεν θα τη ξαναχρειαστεις ποτε. Κανεις αποτοξινωση. Φευγει απο σενα και ο οργανισμος δεν την αποζηταει. Βλεπω γλυκο και δεν με ενδιαφερει. Φτιαχνω 2 φορες την εβδομαδα σπιτι ρυζογαλα, κρεμες σοκολατας, κέικ με σοκολατα κ ο,τι αλλο φανταζεστε και δεν δοκιμαζω το κουταλι που εκανα παντα...
Και φυσικα νιωθω πολυ καλα. Λεει και αλλα πραγματα στο βιβλιο, οπως το να τρως ολικής άλεσης τροφες και ποτε ασπρο αλευρι που εχει ζαχαρη αλλα και ολα τα υποκαταστατα της ζαχαρης (οσα τελειωνουν σε -οζη). Να τρως με τη φλουδα τα φρουτα κ κατι πολυ σημαντικο, να μην μπερδευεις βαριους υδατανθρακες με πρωτεινη.
Ειναι δυσκολο στην αρχη, αλλα μετα ειναι super.
Θα αρχισουν να σας αρεσουν και διαφορετικες γευσεις.

maryp
27-03-09, 23:17
αν έχεις την καλοσύνη θα μας δώσεις τον τίτλο του βιβλίου και τον συγγραφέα?? ευχαριστώ! :D

Giota
27-03-09, 23:38
Βρηκα site που μιλαει γι αυτο
http://www.perizitito.gr/product.php?productid=148631&page=1

ελπιζω να σας φανει χρησιμο
εμενα ηταν (εχω φιλη που μεσα σε 2 μηνες εχασε 9 κιλα, χωρις στερησεις, οι στερησεις ειναι γα τις 5 πρωτες ημερες που ειναι περιοδος αποτοξινωσης).
Εγω λόγω χαμηλου μεταβολισμου, θυρεοειδης, έχω χασει 5.

helen18
27-03-09, 23:39
Εγώ τα γλυκά τα κόβω,την ζάχαρη ΄στον καφέ μου όμως πως θα τη κόψω?
Αν δεν είναι γλυκός μου προκαλεί αηδία.
Ούτε τα υποκατάστατα ζάχαρης μου αρέσουν....

Giota
28-03-09, 17:35
Τότε πρέπει να κόψεις τον καφέ.
Κι αυτός κακό σου κάνει.

XΡΙΣΤΙΝΑ
07-04-09, 19:30
καλησπερα κοριτσια!!!ψηθηκα!!το ιδιο ισχθει και για την ακατεργαστη ζαχαρη :oops: οντως αυτο με τον καφε ειναι λιγο καπως...μαλλον πρεπει να κοψω και το καφε...και το μελι?? :lol: :lol:

vera
07-04-09, 19:55
Κι εχασες τα κιλα μονο κοβωντας τη ζαχαρη?

ΝΑΝΤΙΑ1
07-04-09, 20:33
τι να πω με έβαλες σε σκέψη.θα ήθελα πολύ να χάσω 15κιλά
και αν είναι τόσο εύκολο οπως τα λες θα το πάρω και θα δούμε.εγώ το μόνο καλό είναι οτι τον καφέ τον πίνω σκέτο.
(Βλεπω γλυκο και δεν με ενδιαφερει)μακάρι να συμβεί και σε εμένα αυτό
που λες.

Μαριλίνα
08-04-09, 08:36
Φίλες μου
κι εμένα έπεσε τυχαία στην αντίληψή μου το βιβλίο αυτό και το αγόρασα να το διαβάσω.
Είμαι ακόμα στο 1ο πενθήμερο αποτοξίνωσης (ξεκινάει η 3η μου μέρα για την ακρίβεια) και για αυτο τον λόγο δεν έχω ποστάρει τίποτα. Το είχα σκοπό, όμως.
Πάντως, όπως λέει και η Γιώτα, η δίαιτα φαίνεται τουλάχιστον πανεύκολη και το μόνο που σου ζητάει είναι να μην τρως ανεπεξέργαστους υδατάνθρακες (ζυμαρικά λευκά, ψωμί λευκό κλπ) και να μην μπερδεύεις υδατάνθρακες με πρωτεΐνες. Και σου δίνει το ελεύθερο να τρως όσο θέλεις από κρέας/κοτόπουλο/ψάρι όπως θες μαγειρεμένο.
Τουλάχιστον, όταν τα διάβασα αυτά ένιωσα ότι δεν θα σκυλοπείναγα!!

Giota
θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, μιας και από ότι φαίνεται το έχεις επεξεργαστεί καλύτερα το θέμα: Δεν μπορούμε (όχι συνέχεια, έτσι, για κανένα γλυκάκι από καιρό σε καιρό) να τρώμε καθόλου ζάχαρη; ούτε την ανεπεξέργαστη από το ζαχαροκάλαμο; Γιατί αναφέρει μέσα να τρώμε υδατάνθρακες ανεπεξέργαστους. Αλήθεια, πειράζει και το μέλι; Δεν το είχα προσέξει.
Επίσης, όταν λέει "ζωντανό γιαούρτι" το ίδιο λέει και το Total, μπορούμε να το τρώμε;
Επίσης, χαίρομαι πολύ που βρήκα άνθρωπο που την έχει δοκιμάσει τη μέθοδο αυτή και είχε αποτελέσματα!!

tao
09-04-09, 08:59
καλημερα, και μενα με ενδιαφέρει το θεμααα, τι γινεται με μελι και μαυρη ζαχαρή;;;

Giota
09-04-09, 20:20
Κορίτσια μου, χαίρομαι που την δοκιμάζετε αυτήν τη διατροφή... Μετά από λίγο καιρό θα αισθάνεστε πολύ καλύτερα. Και ιδιαίτερα όταν θα σας κάνουν τα πρώτα κοπλιμέντα. Οι πρώτες 5 ημέρες είναι δύσκολες.

Λοιπόν, στο μέλι οι παραγωγοί βάζουνε ζάχαρη, το λέει το βιβλίο, το λέει κ ο θείος μου που έχει κάνει παραγωγή και ξέρει. Πάντα προσθέτουν λιγάκι.
Επίσης, αν διαβάσεις προσεχτικά το βιβλίο λέει ότι η ζάχαρη δεν φυτρώνει από μόνη της, οπότε καλύτερα μην τη τρώτε. Αν πάλι θέλετε να φάτε καποιο γλυκό, έχοντας μπει όμως για τα καλά στο πρόγραμμα αυτό, τότε είναι οκ. Φάτε το. Δεν πειράζει. Η διατροφή αυτή είναι συγχωρετική, δεν τιμωρεί με την πρώτη.

Συγκεκρμένα λέει ότι "Αν σου έρθει να φάς ενα κουτί βελγικές σοκολάτες, φάτες. Οχι μια-μια κάθε δυο ώρες, σαν να κλέβεις, αλλά όλες μαζί. Να το ευχαριστηθείς. Γιατί έτσι θα ανεβούν μόνο μια φορα τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα, κ ετσι το παγκρεας θα παράξει την ορμονη ινσουλινη για να καταπιεί τη γλυκοζη. Αν όμως τρως λίγο λίγο κ συνέχεια, ε, τοτε καλα, πάλι θα αρχίσουν τα ίδια. Πολύ γλυκόζη κ μετα λιπος.

Εγώ, με πολύ δυσκολο μεταβολισμό λόγω θυρεοειδή, εχω χάσει σχεδόν 6 κιλά σε 3 μηνες. Αλλά το κορυφαίο είναι οτι δεν θελω τα γλυκά. Τρωνε οι άλλοι κ δεν με νοιαζει καθολου. Και φυσικά να σημειώσετε οτι τα κιλά που θα χασετε θα ειναι λιπος κ οχι μυικος ιστος, οποτε το λιπος ως ελαφρυτερο απο τον μυ, είναι πολύ πιο ορατό ότι λείπει ακόμα κ στα 2-3 κιλά. :lol:

nicole23
09-04-09, 20:58
giota να σε ρωτήσω και γω κάτι? ζάχαρη έχει και το ψωμί ολικής αλέσεως? οι ζήμες γενικά? πχ μπορώ να φάω μια τυρόπιτα από τον φούρνο? :?

ANABELA
09-04-09, 21:10
ωραια αυτα που λες αλλα εγω καφε πικρο δεν πινω.περνω παντα μαυρη ζαχαρη η καστανη χωρις θερμιδες κ τρωω μαυρο ψωμι.
επισης γλυκα δεν πολυτρωω.θελω αλμυρα για τι εχω χαμηλη πιεση.το αλατι πως το κοβεις?

ξερω οτι οσοι προτιμουν τον καφε σκετο τρωνε πολλα γλυκα.
περνουν απο εκει τη γλυκοζη μαλλον.

Μαριλίνα
09-04-09, 21:22
Giota
διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Το βιβλίο δεν λέει πουθενά να μην τρώμε αλάτι ή να το περιορίσουμε.
Όσο για την ζάχαρη στο καφέ, λέει χαρακτηριστικά ότι αν είναι κάποιος να μην κάνει ολοκληρωμένο πρόγραμμα για ένα φλιτζάνι καφέ ή κάτι παρόμοιο, δεν υπάρχει πρόβλημα!!
Να σου πω κάτι: κι εγώ δεν άντεχα τον καφέ μου χωρίς ζάχαρη (πίνω νες καφέ). Μια μέρα ένας συνάδελφος είχε ένα μαύρο υγρό στο ποτήρι του, σαν σοκολάτα. Τον ρωτάω τι είναι και με προτρέπει να το δοκιμάσω. Ήταν καφές χωρίς ζάχαρη και γάλα και αχτύπητος. Από τότε έτσι πίνω τον καφέ μου. Η διαφορά στη γεύση μετά το "χτύπημα" είναι απίστευτη!!!

Giota
10-04-09, 10:54
Κορίτσια, ποτέ δεν μιλησα για αλάτι. Και δεν ξέρω κιολας.

Ξέρω μονο για ο,τι λέει το βιβλιο, που λέει ξανα κ ξανα να μην τρώμε την άχρηστη ζαχαρη και τους επεξεργασμένους υδατανθρακες. Επίσης να προσεχουμε τους συνδυασμους.

Υδατανθρακες, για οσους δεν ξερουν, ειναι οτιδηποτε δεν προερχεται απο ζώο (κρεας, γιαουρτι, τυρι, αυγα, ζαμπον...) και το βγαζει η γη (και δεν ειναι και λιπος). Πχ τα φρουτα ειναι υδατανθρακες, τα λαχανικά επίσης. Αν τώρα επεξεργαστουμε ο,τι βγάζει η γη τότε έχουμε επεξεργασμενο υδατανθρακα. Πχ τα μακαρόνια από το συμιγδάλι που βγάζει το σιταρι. Πρέπει να ψάχνετε για να φάτε οσο το δυνατο τροφή με περισσότερες φυτικές ινες. Οπότε αν χρειαστειτε μακαρόνια τουλάχιστον φάτε ολικής άλεσης. Αν θελετε πατάτες φάτε τις ψητές με τη φλούδα (καλά πλυμένες βεβαια).

Και κάτι ακόμα οσον αφορά στη ζάχαρη (επανερχομαι στη ζαχαρη): οσο λιγοτερο ζαχαρη τρως τοσο πιο γευστικα σου φαινονται ολα τα άλλα. Πχ πριν σταματησω τη ζαχαρη, ετρωγα ενα μηλο κ μου φαινοταν ανοστο.
Η ζαχαρη σου καταστρεφει τη γευση.

johnsk
15-05-09, 16:50
Πως παει η διαιτα σε αυτες που την εφαρμοζαν?
Ελπιζω οτι λογω της περιοδου του Πασχα που περασε, δεν τη διεκοψαν.
Ας μας ενημερωσουν αν εχουν τη διαθεση...

yota99
05-07-09, 10:44
καλημερα,
ωραια αυτα που λες για τη ζαχαρη αλλα εγω τρελλαινομαι για αλμυρα, ζαχαρη θεωρω πως τρωω ελαχιστη μιση κουταλια στον καφε, μου αρεσει ομως πολυ το μελι και το τρωω γιατι εχουμε δικο μας με αυτο τι γινεται (5 κιλα θελω και δεν μπορω)

elena36
11-07-09, 12:40
Giota με έπεισες!! Σήμερα κιόλας θα παραγγείλω το βιβλίο!

Ρούλα26
11-07-09, 18:06
κοριτσια μπορειτε να μου δωσετε τον τιτλο του βιβλιου και τον συγγραφεα?Δεν ειδα να το γραφει πουθενα.

chryssa77
12-07-09, 16:23
χμμμμμμ:rolleyes:... λοιπόν: εγώ την ζάχαρη την έχω κόψει τελείως σχεδόν.Τουλάχιστον από τα προφανή.Δηλαδή τον καφέ μου τον πίνω σκέτο εδώ και πολλά χρόνια,ψωμί δεν τρώω καθόλου (ούτε ψίχουλο),αν και γουστάρω απίστευτα τα γλυκά τα έχω κόψει "μαχαίρι" και δεν πίνω καθόλου αναψυκτικά.Για πείτε μου όμως κυρίες μου το αλκοόλ πώς κόβεται? γιατί οκ το τσιγάρο το έχω στείλει από τον περασμένο Σεπτέμβριο.Το ποτάκι μου όμως? μπαααααααα! και αυτά και αν περιέχουν ζάχαρη!!!

agentP
12-07-09, 17:53
Giota έχεις δίκιο. Είχα κόψει τη ζάχαρη για ενάμιση μήνα κι είχα χάσει 2,5 κιλά, χωρίς να κάνω άλλη δίαιτα, ούτε είχα κόψει το ψωμί και τα μακαρόνια. Δυστυχώς ξανακύλησα... Σνιφ! κι έχω πολλά κιλά για χάσιμο, ίσως το ξαναεφαρμόσω.

zwza
12-07-09, 23:07
αν και έχασα σχεδόν όλα τα περιττά μου κιλά με διατροφή από διαιτολόγο, με πείσατε και μένα να αγοράσω το βιβλίο γιατί είμαι μια αμετανόητη γλυκατζού και πιστεύω πως αν βρεθεί μια μαγική φόρμουλα που να με κάνει να μην λαχταράω τα γλυκά το θέμα περιττών κιλών δεν θα με απασχολήσει ποτέ στο μέλλον.
Θα ήθελα να ρωτήσω την Γιώτα αν εξακολουθεί τρεις μήνες μετά το αρχικό ποστ της να μην αποζητάει ζάχαρη στη διατροφή της.
Πάντως παλιότερα που πήγαινα σε γυμναστήριο που προετοίμαζε και κατέβαζε σε αγώνες bodybuilders θυμάμαι πως πράγματι η ζάχαρη όπου και αν βρισκόταν αυτή ήταν η πλέον απογορευμένη τροφή για τους bodybuildεράδες και όλοι μα όλοι μου λέγαν πως όσο την τρως τόσο την αποζητάς μα όταν κόψεις μαχαίρι δεν σου κάνει καμια αίσθηση να την λαχταρήσεις.

melita
12-07-09, 23:48
Πολύ καλά όλα αυτά που λέτε και μακάρι να πιάνουν αλλά για μένα τα γλυκά, ακόμα και ένα κουταλάκι μερέντα, είναι μια αναντικατάστατη απόλαυση. Ιδίως όταν είμαι κουρασμένη, όταν τελειώνω το μεσημεριανό φαγητό, όταν ξυπνάω από τον ύπνο..... Με τι να αντικαταστήσω τα γλυκάκια, για πέστε μου??????????

chrysaki
13-07-09, 00:27
Κι εγώ είμαι μια εθισμένη στη ζάχαρη και τα γλυκά.....
κι εγώ λέω να το αγοράσω το βιβλίο γιατί πραγματικά χρειάζομαι ένα σπρωξιματάκι για να χάσω τα περιττά κιλά.
Καλή επιτυχία σε όλες μας.

Giota κι εγώ θα ήθελα να μάθω πως τα πας μετά από τόσο καιρό(μη στερηθούμε και τζάμπα τα παγωτάκια μας).

haido
08-01-10, 12:10
Κορίτσια,καλή χρονιά να ευχηθώ πρώτα, και ότι επιθυμεί η καθεμιά!

Αυτό που λέει η Γιώτα και το βιβλίο είναι εντελώςσωστό, και μακάρι νατο εφαρμόζαμε όλοι για πάντα, αλλά το χειρότερο ακόμα με τη ζάχαρη είναι ότι επιπλέον μελέτες δημοσιευμένες σε επιστημονικά περιοδικά αποδεικνύουν ότι η ζάχαρη είναι επιπλέον και καρκινογόνος παράγοντας ! Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να αρκεί για να αναγράφεται προειδοποίηση για κίνδυνο της υγείας μας από το Υπουργείο Υγείας σε όλα τα τρόφιμα που περιέχουν ζάχαρη, όπως ακριβώς και στα τσιγάρα! Αλλα τα συμφέροντα είναι τεράστια. Στα συστατικά των τροφών, όπου πρέπει να αναγράφονται όλα με πρώτο αυτό που έχει την μεγαλύτερη περιεκτικότητα, οι βιομηχανίες , βάζουν 3-4 διαφορετικά είδη σακχάρων (π.χ. μαλτοδεξτρόζη, φρουκτόζη κλπ) ώστε να πέφτει η ποσοστιαία σύνθεση των σακχάρων, και να πέφτουν από την 1η θέση αναγραφής, οδηγώντας τον καταναλωτή σε παραπλανητικά συμπεράσματα. Εγκληματικό... Σύμφωναμε τον έγκυρο γιατρό Dr. Mercola μάλιστα η φρουκτόζη είναι ακόμη πιο καρκινογόνα και από τη ζάχαρη! Προσοχή λοιπόν με τα "δήθεν" υγιεινά υποκατάστατα της ζάχαρης...

haido
08-01-10, 13:06
και για του λόγου το αληθές... δείτε το άρθρο σχετικά με τη φρουκτόζη:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/01/02/HighFructose-Corn-Syrup-Alters-Human-Metabolism.aspx

mama_ari
09-01-10, 12:20
Όσον αφορά τα φρούτα, τι επιτρέπει η συγκεκριμένη δίαιτα;

Skybeam
09-01-10, 12:57
κοριτσια μπορειτε να μου δωσετε τον τιτλο του βιβλιου και τον συγγραφεα?Δεν ειδα να το γραφει πουθενα.
Γιατί τρώμε τόσο πολύ? ενώ θέλουμε να είμαστε αδύνατοι, Zoe Harcombe, Αθήνα 2008, εκδόσεις Μελάνι.

DOOM_NX
16-06-10, 10:06
Από τα καλύτερα threads εδώ μέσα. :)
Όντως η ζάχαρη είναι άχρηστη στον άνθρωπο. Όσον αφορά τα γλυκά, μια ιδέα είναι... αν συνηθίσεις κάποιες μέρες χωρίς αυτά, τότε μπορείς να αντισταθείς ακόμα και για μήνες.
Τώρα για τον καφέ... Ούτε εγώ μπορώ να πιω σκέτο, είτε ελληνικός είναι αυτός είτε φραπές είτε δεν ξέρω κι εγώ τι. Αλλά και πάλι εγώ δεν πολυπίνω καφέδες...
Όσον αφορά το γάλα πάντως μπορείτε να ρίχνετε μέλι και είναι πολυ πιο νόστιμο απ'ό,τι με ζάχαρη.
Oh well, ποιος κόβει την ζάχαρη για πάντα είναι το θέμα... Δεν νομίζω να γίνεται... Όλο και κάτι θα φας που θα έχει ζάχαρη αργά η γρήγορα.

bebutsiko
17-09-11, 17:13
θα με ενδιεφερε να ακουσω πως ειστε τοσο καιρο μετα την εναρξη αυτης της διατροφης
αγορασα κ εγω το βιβλιο, στα αγγλικα ομως απο το αμαζον ( 7 λιρες, σιγα μην εδινα 20 ευρω για τη μεταφραση)
εχω αρχισει κ ειμαι ενθουσιασμενη!

medi
10-10-11, 15:30
Έχω περιορίσει αρκετά την κατανάλωση ζάχαρης και κάτι που διάβασα πρόσφατα....

Επιστημονικές μετρήσεις έχουν δείξει ότι το ανοσοποιητικό σύστημα καταστέλλεται έως και 90 τοις εκατό 15 μόλις λεπτά μετά την κατανάλωση ζάχαρης. Αυτή η μείωση στη λειτουργία του διαρκεί 2 ώρες. Αποτέλεσμα αυτό το διάστημα να είμαστε πιο ευάλωτοι σε μολύνσεις, φλεγμονές και ιώσεις. Αν τώρα τρώμε όλη μέρα ζάχαρη και απλούς υδατάνθρακες, καταλαβαίνετε ότι είμαστε διαρκώς εκτεθειμένοι.

DaF
10-10-11, 15:38
θα με ενδιεφερε να ακουσω πως ειστε τοσο καιρο μετα την εναρξη αυτης της διατροφης
αγορασα κ εγω το βιβλιο, στα αγγλικα ομως απο το αμαζον ( 7 λιρες, σιγα μην εδινα 20 ευρω για τη μεταφραση)
εχω αρχισει κ ειμαι ενθουσιασμενη!

εχω να φαω ζαχαρη ενα μηνα κ νιωθω πολυ καλα..νομιζω οτι το ανοσοποιητικο μου παει καλυτερα (δεν κολλησα ουτε μια ιωση της μικρης!!) βεβαια μου λειπει η σοκολατα..αλλα τι να κανεις, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!

μινουλα
10-10-11, 16:19
εχω να φαω ζαχαρη ενα μηνα κ νιωθω πολυ καλα..νομιζω οτι το ανοσοποιητικο μου παει καλυτερα (δεν κολλησα ουτε μια ιωση της μικρης!!) βεβαια μου λειπει η σοκολατα..αλλα τι να κανεις, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!
οταν λες ζαχαρη εννοεις και την κρυμμενη που υπαρχει σε διαφορα φαγητα ή ακομη και τα φρουτα;

DaF
10-10-11, 16:34
γεια σου μινα!
ναι, αυτη εννοω, κ φρουτα τρωω πολυ λιγο, μονο μηλο κ οχι καθε μερα. σε λιγο καιρο θα αρχισω να τρωω καθε μερα φρουτο, απλα τωρα δεν το κανω.

minak
10-10-11, 16:46
Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα αυτό. Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι περιλαμβάνει πχ ένα ημερίσιο διαιτολόγιο?
Πόσα γε΄θματα? Τι ποσότητες? Τι "απαγορεύεται"?
Δεν είναι ανοιχτά τα βιβλιοπωλεία τέτοια ώρα αλλιώς......:):):):):)

MaRiA06
10-10-11, 17:07
Μα καθολου ζαχαρι????
Και ειναι αυτο νορμαλ?
Πιστευω οτι ο οργανισμος χρειαζετε τα παντα απλα με μετρο.

Δηλαδη αν εγω κοψω την ζαχαρι στον καφε και αρχησα τα μακαρονια με κρεμα γαλακτος καθε μεσιμερι ...θα αδηνατισω???

Ellemphriem
10-10-11, 17:28
Το εχω ακουσει και εγω αυτο για την ζαχαρη. Δεν τα εχω καταφερει τοσο καιρο. Θα κανω παλι προσπαθεια με γνωμονα αυτο το 5 μερες.........για να δουμε θα ειναι λιγο καλυτερα μετα?

Ellemphriem
10-10-11, 17:29
Μα καθολου ζαχαρι????
Και ειναι αυτο νορμαλ?
Πιστευω οτι ο οργανισμος χρειαζετε τα παντα απλα με μετρο.

Δηλαδη αν εγω κοψω την ζαχαρι στον καφε και αρχησα τα μακαρονια με κρεμα γαλακτος καθε μεσιμερι ...θα αδηνατισω???

Μια χαρα γινεται Μαρια.......ζουσα χωρις ζαχαρη 8 χρονια οταν εκανα αθλητικσμο.....κανενα θεμα. Δεν την ηθελα οπως λεει η κοπελα. Το θεμα μου αρχισε απο τοτε που την ξαναξεκινησα και πλεον δεν μπορω να κανω χωρις αυτην......:twisted:

riniw 1980
10-10-11, 17:33
2 καφέδες τη μέρα σίγουρα απο 2 κουτ. καστανή ζάχαρη ο καθένας κι αν τύχει μπορεί να πιω και 3ο,γλυκά σπανίως (αν πάω κάπου και μου προσφέρουν) ψωμί 1 φέτα...άντε 1+1/2...βαριά-βαριά κι αυτό ολικής,φρούτο απαραίτητα 1 το απόγευμα και το βράδυ ενδεχομένως (τώρα τελευταία προσπαθώ να αλλάξω τις κακές συνήθειες) 1+1/2 πακέτο τσιγάρα τη μέρα κι όμως τα κιλά μου τα αραπανίσια (αν και λίγα) εκεί...γιατί;
εσείς γιατί λέτε;επειδή δεν ασκούμαι...

MaRiA06
10-10-11, 20:52
Μια χαρα γινεται Μαρια.......ζουσα χωρις ζαχαρη 8 χρονια οταν εκανα αθλητικσμο.....κανενα θεμα. Δεν την ηθελα οπως λεει η κοπελα. Το θεμα μου αρχισε απο τοτε που την ξαναξεκινησα και πλεον δεν μπορω να κανω χωρις αυτην......:twisted:

Καλα..μια χαρα δεν ειναι,αλλα πως το καταφερνεις(εγω ασπουμε)που πινω πολυ γλυκο τον καφε μου και γενικα μπορω να φαω γλυκο αντι για φαγητο? Καπου διαβασα για καστανη ζαχαρι...αν δειτε εχει της ιδιες θερμιδες (στο θερμιδομετριτη) με την ασπρη.
Οταν λες καθολου ζαχαρι τι εννοεις.?
και γιατι το ξαναξεκινησες αφου ο οργανισμος δεν το ειχε αναγκη οπως λες? Ξερεις ρωταω,γιατι το θεμα με τη ζαχαρι με απασχολη,θελω να την μειωσω αλλα ματαιος κοπος.

prune
10-10-11, 22:52
Σχετικα με τη ζαχαρη συμφωνω.Διαφωνω καθετα με τους συνδυασμους τροφιμων.

Εαν καταναλωνουμε σκετες πρωτεινες χωρις υδατανθρακες επιβαρρυνονται πολυ τα νεφρα.

Πολλοι διαβητικοι που εκαναν διαιτα τετοιου τυπου καταληξαν να πεθανουν απο νεφρικη ανεπαρκεια.Ειδικα στο παρελθον που δεν ειχαν φανει ακομα τα αποτελεσματα τετοιων διατροφων.

Οχι για να φτιαξουμε κατι να χαλασουμε κατι αλλο.

DaF
10-10-11, 23:07
Μαρια κοιτα...πολλα απο τα πραγματα που θεωρουμε νορμαλ δεν ειναι κ πολλα απο απο αυτα που δεν θεωρουμε ,τελικα ειναι:-P τωρα για τη ζαχαρη συγκεκριμενα, αν εσυ αισθανεσαι οτι εισαι καλα κ η διατροφη σου ειναι μια χαρα για σενα, φυσικα κ να μην την αλλαξεις. ομως δεν ισχυει το ιδιο για ολους, δυστυχως! δυσανεξιες, αλλεργιες, εθισμοι, πεπτικα προβληματακ πολλα αλλα...ενα σωρο πραγματα που σχετιζονται με τη διατροφη ...

minak κοιτα κ στο τοπικ για τη διατροφη gaps για περισσοτερα.. δεν ακολουθω αυτη ακριβως, καταναλωνω τροφες με υδατανθρακες, απλα ισως ειναι ενας μπουσουλας.

prune αυτο πού το διαβασες; θα ηθελα να διαβασω κατι σχετικο. μπορεις να ποσταρεις κανενα λινκ;ευχαριστω!

υδατανθρακες δεν υπαρχουν ομως μονο στη ζαχαρη!υπαρχουν σε ολα τα δημητριακα, το ρυζι, στα αμυλουχα λαχανικα (φασολακια, πατατες..) κ φυσικα στα φρουτα...οποτε αν κανεις κοψει τη ζαχαρη...σιγουρα δεν χανει τιποτα...!

natasa_spyros
10-10-11, 23:15
αυτή η δίαιτα μοιάζει λίγο τύπου atkins. είναι?? πάντως εγώ έκανα στο παρελθόν μια παρόμοια και όντως έχασα όλα τα κιλά της πρώτης μου εγκυμοσύνης πολύ σύντομα. Υδατάνθρακες παίρνεις μόνο από τα φρούτα και το μαύρο ψωμί. και τα δημητριακά ολικής άλεσης. Είναι αρκετοί για να μην μας δημιουργήσουν πρόβλημα υγείας λόγω έλλειψης τους.
Βασικά τρως πολύ κρέας ψάρι, φρούτα και χόρτα και λαχανικά. Δεν τρώς μακαρόνια άσπρο ψωμί και πατάτες. Ούτε γλυκά και αμυλούχα λαχανικά.

prune
10-10-11, 23:29
Μαρια κοιτα...πολλα απο τα πραγματα που θεωρουμε νορμαλ δεν ειναι κ πολλα απο απο αυτα που δεν θεωρουμε ,τελικα ειναι:-P τωρα για τη ζαχαρη συγκεκριμενα, αν εσυ αισθανεσαι οτι εισαι καλα κ η διατροφη σου ειναι μια χαρα για σενα, φυσικα κ να μην την αλλαξεις. ομως δεν ισχυει το ιδιο για ολους, δυστυχως! δυσανεξιες, αλλεργιες, εθισμοι, πεπτικα προβληματακ πολλα αλλα...ενα σωρο πραγματα που σχετιζονται με τη διατροφη ...

minak κοιτα κ στο τοπικ για τη διατροφη gaps για περισσοτερα.. δεν ακολουθω αυτη ακριβως, καταναλωνω τροφες με υδατανθρακες, απλα ισως ειναι ενας μπουσουλας.

prune αυτο πού το διαβασες; θα ηθελα να διαβασω κατι σχετικο. μπορεις να ποσταρεις κανενα λινκ;ευχαριστω!

υδατανθρακες δεν υπαρχουν ομως μονο στη ζαχαρη!υπαρχουν σε ολα τα δημητριακα, το ρυζι, στα αμυλουχα λαχανικα (φασολακια, πατατες..) κ φυσικα στα φρουτα...οποτε αν κανεις κοψει τη ζαχαρη...σιγουρα δεν χανει τιποτα...!

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=899 διαβαστε το εχει ενδιαφερον και αυτη η αποψη.

missirlou
11-10-11, 00:44
αχ ωραιο θεμα..σωστε με γιατι εχω χαλια μαυρα....οκ, οχι ζαχαρη...γλυκαντικα? μου φαινεται η ατκινς ειναι η καλυτερη για την περιπτωση μου. αλλα πως? δυσκολη πολυ

mother's heart
11-10-11, 09:40
καλημερα κ απο μενα!!!!εγω να πω την αληθεια δεν πιστυεω κ πολυ στις διαιτες..νομιζω κατακαποιο τροπο εξασθενουν τον οργανισμο η' να το πω καλυτερα δεν ταιριαζουν ολες σε ολους!!δηλ μπορει μια κοπελα να ειναι μια χαρα με το να μην τρωει ζαχαρη κ καποια αλλη να παθει κατι στον οργανισμο της απ'την ελλειψη της!!!δεν ξερω,ετσι τα σκεφτομαι,αν κ δεν τα εχω ψαξει τοσο καλα οσο εσεις!!:oops:
πιστευω οτι δεν πρεπει να βγαλεις κατι εντελως απ'τη διατροφη σου..ολα με μετρο!λιγο απ'το καθετι!!!η κοπελα που ανοιξε το θεμα εχει δοκιμασει αυτη τη μεθοδο με τη ζαχαρη κ πραγματι επιασε!!το πιστευω ακραδαντα οτι πιανουν καποιες διαιτες,ασχετως οτι καπως μ φαινεται να βγει κατι σχεδον εντελως απ'τη διατροφη μου!!δεν θα μπορουσα να το κανω!δεν θα το προσπαθουσα καν!ενταξει εγω πχ τρωω μια μικρη σοκολατα λακτα καθε μερα..θα μπορουσα να την περιορισω,αλλα να την βγαλω απ'τη ζωη μου..με τιποτα!!!συνδρομο στερησης θα παθαινα!!:roll::rolleyes::-P
μονο για λογους υγειας,θα ακολουθουσα συγκεκριμενη διατροφη κ καθε φορα θα ψαχνομουν για το τι τρωω!:oops:
πχ καπου ειχα διαβασει αν θυμαμαι καλα,οτι πρεπει να τρωμε μια χουφτα δημητριακα μεσα στη βδομαδα για να παρουμε καποιες σημαντικες ουσιες...αλλα τα δημητριακα εχουν ζαχαρη...δεν θα τα φαμε αφου εξορισαμε τη ζαχαρη κ ετσι δεν θα παρουμε τις ουσιες που πρεπει!!δηλαδη οπως ειπε κ μια κοπελα,φτιαχνουμε το ενα κ χαλαμε το αλλο!!
πιστευω οτι η ζαχαρη ειναι εθισμος..γενικα τα γλυκα..αλλα δεν νιωθω ετσι!!δηλαδη μπορω για 3 μερες συνεχομενες να τρωω κατι γλυκο κ την επομενη μερα να μην θελω να φαω γλυκο για μια βδομαδα!!μαλλον!:rolleyes:
κ επειδη σας ζαλισα,ειμαι της αποψης οτι μονοι μας,χωρις να βγαλουμε κατι εντελως απ'τη διατροφη μας,μπορουμε να φτιαξουμε μια ισσοροπημενη διατροφη!κρεας με μετρο,γλυκα με μετρο,τυροκομικα με μετρο,ψαρι με μετρο!ολα σε ποσοτητες ανεκτες για τον οργανισμο μας,ουτε να υπερβαλλουμε σε καποιες τροφες,ουτε να μην τις τρωμε καθολου!

Maggie
11-10-11, 10:13
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=899 διαβαστε το εχει ενδιαφερον και αυτη η αποψη.
έχει δίκιο, για αυτό πρέπει να είναι πολύ προσεκτικά σχεδιασμένες οι πρωτεϊνικές δίαιτες.
Τις πρωτεϊνες μπορούμε να τις καταναλώνουμε μαζί με λαχανικά. Υδατάνθρακες δεν έχουν μόνο τα ρύζια, τα μακαρόνια και τα ψωμιά αλλά και τα φρούτα και τα λαχανικά. Μια μπριζόλα με μια πλούσια σαλάτα με χορταίνει για περισσότερη ώρα από όσο μια μπριζόλα με ρύζι. Το ρύζι ανεβάζει και μετά ρίχνει απότομα τη γλυκόζη στο αίμα και η πείνα έρχεται πιο γρήγορα.
Είμαι και εγώ εθισμένη στη ζάχαρη

medi
15-10-11, 23:57
αχ ωραιο θεμα..σωστε με γιατι εχω χαλια μαυρα....οκ, οχι ζαχαρη...γλυκαντικα? μου φαινεται η ατκινς ειναι η καλυτερη για την περιπτωση μου. αλλα πως? δυσκολη πολυ

εγώ έχω κόψει τελείως την ζάχαρη και πέρνω Στεβιάνα, η οποία είναι φυτικό συμπλήρωμα διατροφής και αντικαθιστά την ζάχαρη.Επίσης ,έχω κόψει το λευκό ψωμί και τρώω ολικής αλέσεως,το ίδιο και στα μακαρόνια και το ρύζι.Πέρνω ολικής αλέσεως.

newbie G
16-10-11, 09:35
Λεει και αλλα πραγματα στο βιβλιο, οπως το να τρως ολικής άλεσης τροφες και ποτε ασπρο αλευρι που εχει ζαχαρη αλλα και ολα τα υποκαταστατα της ζαχαρης (οσα τελειωνουν σε -οζη). Να τρως με τη φλουδα τα φρουτα κ κατι πολυ σημαντικο, να μην μπερδευεις βαριους υδατανθρακες με πρωτεινη.
Ειναι δυσκολο στην αρχη, αλλα μετα ειναι super.
Θα αρχισουν να σας αρεσουν και διαφορετικες γευσεις.

Και τη φρουκτόζη; Μα η φρουκτόζη βρίσκεται και στα φρούτα, να τα κόψουμε κι αυτά; :confused:

Κορίτσια, ποτέ δεν μιλησα για αλάτι. Και δεν ξέρω κιολας.

Και κάτι ακόμα οσον αφορά στη ζάχαρη (επανερχομαι στη ζαχαρη): οσο λιγοτερο ζαχαρη τρως τοσο πιο γευστικα σου φαινονται ολα τα άλλα. Πχ πριν σταματησω τη ζαχαρη, ετρωγα ενα μηλο κ μου φαινοταν ανοστο.
Η ζαχαρη σου καταστρεφει τη γευση.

Εγώ αρχικά έκοψα και το αλάτι και τη ζάχαρη, γιατί ξεκίνησα να παίρνω κορτιζόνη και με τρόμαξαν ότι θα πρηστώ. Τελικά το αλάτι μου έλειψε περισσότερο από τη ζάχαρη. Σε 2 μήνες μέσα έχασα 3 κιλά, χωρίς να κάνω δίαιτα, δλδ από φαγητά έτρωγα τα πάντα κανονικά σε όση ποσότητα ήθελα. Στη συνέχεια, έχοντας επιτευχθεί και η εγκυμοσύνη, το αλατάκι το ξανάρχισα γιατί έχω και χαμηλή πίεση, αλλά ζάχαρη συνεχίζω να μην τρώω. Δεν νιώθω την ανάγκη για γλυκό, απλά καμιά φορά φτιάχνω κάνα κέηκ να βρίσκεται. Καμία σχέση με πριν όμως, που ήθελα μια σοκολάτα κάθε απόγευμα και μ' έπιανε λύσσα αν δεν την έτρωγα. :p

Αυτό αλήθεια είναι. Κι εμένα πλέον τα φρούτα (που παλιά δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου) μου φαίνονται νέκταρ!

Κατά τ' άλλα, τρώμε ζυμαρικά και ψωμί ολικής, αλλά το αλεύρι δεν το έχω αλλάξει ακόμα. Θα το κάνω κι αυτό όμως, καλό θα μας κάνει.

Rasputin
16-10-11, 10:45
Να προσέχετε πολύ με τις διατροφές τύπου Ατκινς. Έχουν αποτέλεσμα - και μάλιστα γρήγορο- αλλά κάποια στιγμή μπορεί ο οργανισμός να σας ταράξει στην πείνα αν δε του δίνετε καθόλου υδατάναθρακες. Όσο για τη ζάχαρη... Είμαι από τους μεγαλύτερους γλυκατζήδες στο σύμπαν αλλά συμφωνώ. Ότι πάρετε από τα φρούτα και από τις τροφές είναι αρκετό. Καλή τύχη στις κυρίες που προσπαθούν!

medi
23-11-11, 15:54
Να προσέχετε πολύ με τις διατροφές τύπου Ατκινς. Έχουν αποτέλεσμα - και μάλιστα γρήγορο- αλλά κάποια στιγμή μπορεί ο οργανισμός να σας ταράξει στην πείνα αν δε του δίνετε καθόλου υδατάναθρακες. Όσο για τη ζάχαρη... Είμαι από τους μεγαλύτερους γλυκατζήδες στο σύμπαν αλλά συμφωνώ. Ότι πάρετε από τα φρούτα και από τις τροφές είναι αρκετό. Καλή τύχη στις κυρίες που προσπαθούν!
τελικά μόνο εμείς οι γυναίκες ασχολούμαστε τόσο πολύ με την διατροφή?

missirlou
23-11-11, 17:33
εγω διαφωνω για την ατκινς...την κανω και ειναι πολυ αποτολεμσταικη..δεν κοβεις τελειως τους υδατανθρακες....διαβαστε εδω για οποιον ενδιαφερεται

http://www.lowcarblife.org/index.php?option=com_kunena&view=entrypage&func=entrypage&Itemid=58

drakonisi
06-12-11, 10:29
Εγώ πάντος πέρνω την Στέβια με 0 θερμίδες,πολύ ποιό γλυκιά από την ζάχαρη και ησύχασα.

Katerinoula23
06-12-11, 12:07
Στο διπλανό θεματάκι gaps diet έχουμε κόψει εντελώς τη ζάχαρη!! Χρησιμοπιούμε ή μέλι (ανεπεξέργαστο) ή αποξηραμένα φρούτα (χωρίς ζάχαρη όμως)..

Alice6
13-01-12, 16:30
εγω διαφωνω για την ατκινς...την κανω και ειναι πολυ αποτολεμσταικη..δεν κοβεις τελειως τους υδατανθρακες....διαβαστε εδω για οποιον ενδιαφερεται

http://www.lowcarblife.org/index.php?option=com_kunena&view=entrypage&func=entrypage&Itemid=58

Καλησπέρα και από εμένα. Θα σας γράψω τη γνώμη μου για την Άτκινς και μόνο, γιατί δεν έχω μελετήσει καθόλου άλλες "πρωτεινικές" δίαιτες. Θεωρώ ότι η Άτκινς (με την οποία έχω ασχοληθεί πολύ στο παρελθόν και την ακολουθώ και τώρα) είναι μία απόλυτα παρεξηγημένη δίαιτα, κι αυτό γιατί πολλοί άνθρωποι που θέλουν να χάσουν κιλά βιάζονται πολύ (όπως είναι απόλυτα φυσικό βεβαίως) κι έτσι εφαρμόζουν για μεγάλα διαστήματα την πρώτη φάση της δίαιτας αυτής, η οποία δεν είναι καλό να εφαρμόζεται για πάνω από 20 μέρες.

Εάν λοιπόν εφαρμόσετε για 2-3 εβδομάδες μόνο την πρώτη φάση τρώγοντας (ενδεικτικά) : αυγό για πρωινό (μπορείτε και μόνο το ασπράδι τηγανητό σε αντικολλητικό), ενδιάμεσα καμιά φετούλα τυράκι/γαλοπούλα και μεσημέρι/βράδυ κοτόπουλο (κυρίως) και ίσως 1-2 φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας με μπόλικη σαλάτα και λίγη φετούλα ή τυράκι θα δείτε τρελλά αποτελέσματα, και κυρίως σε πόντους, βασικά δεν θα το πιστεύετε. Εντάξει, είναι λίγο δύσκολη διατροφή, αλλά σε ανταμοίβει ΑΠΟΛΥΤΑ και αυτό είναι πολύ ουσιαστικό! Μετά λοιπόν τις 2-3 εβδομάδες (νομίζω δύο προβλέπονται από την επίσημη εκδοχή της δίαιτας) μπορείτε σιγά σιγά να προσθέτετε κανένα φρουτάκι και διάφορα άλλα, μέχρι το σημείο που χάνετε ακόμα κιλά και σταδιακά (ανάλογα με τα κιλά που έχει να χάσει ο καθένας) μετατρέπεται σε μία απόλυτα υγιεινή διατροφή με λίγους υδατάνθρακες, χωρίς καθόλου ζάχαρη και καθόλου επεξεργασμένους υδατάνθρακες τύπου λευκό ψωμί, ζυμαρικά κλπ.

Τώρα, εάν κάποιος που έχει να χάσει 30-40 κιλά, πλακώνεται στις μπριζόλες στα λουκάνικα και τα αυγά με μπέικον καθημερινά, αυτό δεν το λέει η συγκεκριμένη δίαιτα. Επίσης οι θερμίδες μετράνε, δεν τρως ανεξέλεγκτα, το γράφει και το βιβλίο.

Έχει δαιμονοποιηθεί η δίαιτα αυτή, πολύ άδικα πιστεύω πάντως...

AFRODITH
13-01-12, 16:52
αυτή η δίαιτα μοιάζει λίγο τύπου atkins. είναι?? πάντως εγώ έκανα στο παρελθόν μια παρόμοια και όντως έχασα όλα τα κιλά της πρώτης μου εγκυμοσύνης πολύ σύντομα. Υδατάνθρακες παίρνεις μόνο από τα φρούτα και το μαύρο ψωμί. και τα δημητριακά ολικής άλεσης. Είναι αρκετοί για να μην μας δημιουργήσουν πρόβλημα υγείας λόγω έλλειψης τους.
Βασικά τρως πολύ κρέας ψάρι, φρούτα και χόρτα και λαχανικά. Δεν τρώς μακαρόνια άσπρο ψωμί και πατάτες. Ούτε γλυκά και αμυλούχα λαχανικά.

πανω κατω η ατκινς ειναι ;)
5 μερες αποτοξινοση απο καθε υδατανθρακα (το ιδιο περιπου) απλα στην ατκινς σου ειχε 20 γραμμαρια υδατανθρακες που θα επρεπε να τρως μεχρι να χασεις τα κιλα και μετα τα ενεβαζε μεχρι να τα σταθεροποιησεις ....και καπου ηξερες οτι πχ πρεπει να τρωω μεχρι 200 γρ υδατανθρακες την μερα για να μην παχυνω .
την εκανα ειχα χασει 15 κιλα σε 4-6 μηνες ....ενιωθα τελεια δεν ηθελα τιποτα γλυκο η αχρηστο υδατανθρακα .
τωρα πως αποφασιζω να την κανω .....αρχισα με τα γλυκα .....μακαρι να προχωρισω και στα ψωμια-μακαρονια-πατατες-ρυζια

και εγω ειμαι υπερ της ατκινς .
δεν ειναι καμοια διαιτα στερισης απλα αλλαγη τροπου διατροφης .
βγαζεις απο την διατροφη σου ολα τα αχρηστα πραγματα ,αυτα που δεν σου δεινουν τιποτα παρα μονο παχος .το επεξεργασμενο αλευρι (το ασπρο) δεν δεινει τιποτα μα τιποτα στον οργανισμο ειναι απλα κουφιες θερμιδες .Στην αρχη φυσικα σου βγαζει για μια δυο ευδομαδες αρκετα πραγματα αλλα μονο για να καθαρισει ο οργανισμος και μετα τα ξανα τρως πχ λαχανικα φρουτα αλλα με ρεγουλα και οχι μια κουτα αχλαδια τη μερα !!!
οπως λεει μεσα το βιβλιο (και δεν το εχω το εχω δανισει εδω και χρονια) ο ανθρωπος δεν ειναι κατασκεβασμενος να τρωει επεξεργασμενες τρωφες (ασπρο αλευρι -ζαχαρη) απο την φυση μας κατασκευαστηκαμε για να τρωμε "ζωντανες" τρωφες πχ κρεας ,λαχανικα ,οσπρια ,φρουτα και σιτηρα χωρις επεξεργασια (αγριο ρυζι ,μαυρο αλευρι) .
οσοι απετυχαν με αυτοι την διαιτα ειναι οσοι ξανα κυλισαν στον παλιο τροπο διατρωφης χωρις καν μετρο !!!πχ εγω μετα απο 4 χρονια στην πρωτη μου εγκυμοσυνη :) αλλα ειχα μεγαλη επιτυχια επι 4 χρονια χωρις να στερουμε τιποτα ,οταν εχασα τα κιλα μου και σταθεροποιηθηκα ετρωγα που καιπου και το γλυκο μου αλλα δεν φωρτωνα τον οργανισμο μου πανω απο αυτο που ηθελε στιγμιαια και οχι σε καθημερινη βαση .....δεν εκανα υπερβολες :)

missirlou
13-01-12, 17:40
υπαρχει ενα βιβλιο, ΝΕΑ ΑΤΚΙΝΣ λεγεται και δινει οδηγιες. Την πρωτη φαση λοιπον την επιτρεπει μεχρι και 6 μηνες για αυτους που εχουν να χασουν πολλα κιλα. Αλλα σου λεει οτι σχεδον ολους τους υδατανθρακες πρεπει να τους παιρνεις απο τα λαχανικα (για τα 20 γρ λεω).
Το μονο λοιπον 'υγιεινο' φαγητο που δεν τρως ειναι τα φρουτα καια υτο ειναι το μονο που μου ειχε λειψει.....ΣΙγα σιγα ομως το εβαλα στην διατροφη και ειμαι μια χαρα....
Τη ζαχαρη, τα ζυμαρικα και το ψωμι ΔΕΝ τα χρειαζομαι και ευτυχως δεν μου λειπουν.

Ageliki_85
24-05-14, 15:18
Λοιπόν, στο μέλι οι παραγωγοί βάζουνε ζάχαρη, το λέει το βιβλίο, το λέει κ ο θείος μου που έχει κάνει παραγωγή και ξέρει. Πάντα προσθέτουν λιγάκι.

Επειδή τυχαίνει να έχω μπαμπά μελισσοκόμο και τρελαίνομαι με τέτοιες γενικεύσεις... Δεν ξέρω τι κάνει ο θείος σου ή κάποιοι άλλοι παραγωγοί, αλλά δεν προσθέτουν ΟΛΟΙ ζάχαρη. Αυτό είναι νοθεία, είναι παράνομο, και οι σοβαροί μελισσοκόμοι δεν το κάνουν. Τα μέλια δε, που πωλούνται μέσω κάποιων συνεταιρισμών, ελέγχονται. Δεν ξέρω ποιά άλλα ελεγχονται, γι αυτά που ξέρω λέω. Φυσικά, αν θες να αγοράσεις αγνό μέλι, δεν αγοράζεις απ' όπου να 'ναι...
Επίσης, δεν ξέρω πως επιδρά το μέλι στον οργανισμό σε σχέση με την ινσουλίνη, μπορεί όντως για κάποιον που θέλει να χάσει κιλά να μην είναι καλό, αλλά δεν πρέπει να εξισώνεται με τη ζάχαρη. Το μέλι είναι μια πολύ θρεπτική τροφή σε αντίθεση με την παντελώς άχρηστη ζάχαρη κι είναι κρίμα κάποιος να το αφαιρέσει από τη διατροφή του.