PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14

donatela30
11-08-11, 09:47
Donatella την επόμενη φορα θα σου πανε ολα καλα!
Θα εχεις παρέα και την επόμενη φουρνιά!:p
Ποτε ξανακανεις εμβρυομεταφορα;
σε ευχαριστω πολυ ροξανακι! δεν εχω ιδεα ποτε θα ξανακανω.. θα περιμενω την περίοδο του Σεπτεμβριου μετα την περίοδο του Αυγουστου που ακόμα την περιμενω και αυτη η ατιμη αφαντη όταν τη θες.. και βλεπουμε τοτε θα παρω και το γιατρο να μου πει τι γινεται στην περίπτωση των κατεψυγμενων!!! δεν εχω ιδεα πραγματικα!!!!

Greek S
11-08-11, 16:30
Roxannaki μου είσαι μια εγκυούλα με το ολα της!! μακάρι να πανε οοοολα καλα.

Karafae συγχαρητήρια και σε σένα!!

Donatelaki μου σου χω στείλει π.μ Νομίζω με Σεπτέμβρη θα πας για μεταφορά εεε;;

Την Τρίτη παω για χοριακή... και ήθελα να σας ρωτήσω... πόσες φορές επαναλαβάτε τη χοριακή;; ή μήπως η κάθε περίπτωση διαφέρει:;;
Roxannaκι δηλαδή εσυ ποτε οδήγησες;; μετά τη χοριακή;;; Δουλειά πήγες κορίτσι μου;;;
H DemetrA γέννησε τα διδυμάκια της αν ξέρετε;;;;;;

roxanne_
11-08-11, 17:28
Roxannaki μου είσαι μια εγκυούλα με το ολα της!! μακάρι να πανε οοοολα καλα.

Karafae συγχαρητήρια και σε σένα!!

Donatelaki μου σου χω στείλει π.μ Νομίζω με Σεπτέμβρη θα πας για μεταφορά εεε;;

Την Τρίτη παω για χοριακή... και ήθελα να σας ρωτήσω... πόσες φορές επαναλαβάτε τη χοριακή;; ή μήπως η κάθε περίπτωση διαφέρει:;;
Roxannaκι δηλαδή εσυ ποτε οδήγησες;; μετά τη χοριακή;;; Δουλειά πήγες κορίτσι μου;;;
H DemetrA γέννησε τα διδυμάκια της αν ξέρετε;;;;;;

Η Δήμητρα γέννησε αρχές Ιουλίου και ζει την ευτυχια της!
Εγω εκανα συνολικά 3 χοριακες και νομιζω οτι όλες τόσες κάνουν. Την 1η την εκανα στις 12 μερες και μετα ανα 3 μερες τις άλλες δυο.
Δεν είχα βγει απο το σπιτι για 1 εβδομάδα! Στη βδομαδα πανω πήγαμε για φαγητο έξω και δεν περπάτησα πολυ και τη 10η μέρα οδήγησα και πήγα δουλεια.
Να προσεχεις τις λακουβες και τα τρανταγματα και γενικά νομιζω οτι αν κατι μπορεις να το αποφύγεις και να το αναβαλεις για αργότερα καλύτερα να το κανεις!:-P

aaaa
11-08-11, 21:53
ειχατε συμπτωματα περιοδου μια μερα πριν την χοριακη??

roxanne_
11-08-11, 22:05

Εγω είχα. Πονουσε η κοιλιά μου χαμηλά 3-4 μερες πριν τη χοριακη και ήμουν σίγουρη οτι θα αδιαθετησω. Εχω διαβάσει οτι πολλές κοπέλες είχαν τα ίδια πονακια. Έρχονται καμία φορα και τωρα αλλα πιο ηπια γιατι μεγαλώνει η μητρα.
Το μονο ίσως διαφορετικό σύμπτωμα ηταν οτι το απογευματακι είχα σταθερά δέκατα 37,2 και τα εχω ακομα.

donatela30
12-08-11, 10:15
Καλημερα!!!!!!!!!! aaaa Μου σήμερα πας για χοριακη!!!!!! καλη επιτυχια κοριτσαρα μου θα περιμενουμε πολυ πολύ ευχαριστα νεα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aaaa
12-08-11, 10:40
ευχαριστω πολυ κατα τις 12 θα ξερω....

aaaa
12-08-11, 12:10
κοριτσια ΘΕΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 100,2

donatela30
12-08-11, 12:47
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!
Aγαπούλα μου πολλά πολλά πολλά συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εισαι εγκυος!!!!!! πιστεψε το και να το χαρεις!!!!!!!!!!!!!! μην κουραζεσαι καθολου!!!!! μπραβο βρε αααα μπραβο!!
κοριτσια όσες κοπέλες καναμε εξωσωματική όλες μαζι όλες μας όλες ακομα και εγω ασχετα με την εξέλιξη μετα ειχαμε θετικο αποτελέσμα!!!!! greekaκι εισαι η επομενη!!!!!!!!!
aaa μου συγχαρητηρια και παλι χαρηκα τοοοοοσο πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Moritsa
12-08-11, 13:01
Aaaa συγχαρητήρια!!!!Θετική σκεψη να έχεις όπως και η σημερινή χοριακη σου ;-))))
Μετα είναι η σειρά της Greek s για χοριακη.....
Τελικά είμαστε λίγες απο Σεπτέμβρη, να τα κατεφερουμε και υπόλοιπες και μετα θα εγκυμονουμε όλες μαζί!

Καλημέρα με ΕΥΧΆΡΙΣΤΑ νεα

roxanne_
12-08-11, 14:51

Συγχαρητήρια!!!! Με το καλο στους 9 μήνες κοριτσάκι!:p
Σίγουρα δεν το εχεις συνειδητοποιήσει αλλα ειναι αλήθεια!

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα μεχρι τέλους!!!!!!!!
Θα περιμένουμε νέα σου!
Φιλακια:p

aaaa
12-08-11, 21:53
ναι, δεν το εχω συνειδητοποιησει ακομα, η τιμη ειναι καλη?
ευχαριστω παρα πολυ ολες σας, θα παραμεινω ξαπλωμενη μεχρι την τριτη που θα ξαναπαω για χοριακη

Greek S
13-08-11, 10:04
Καλημέρα κορίτσια,

aaaa Συγχαρητήρια κοπέλα μου!! Μπράβο!! Μακάρι να σε ακολουθήσω και γω την Τρίτη με τα ίδια αποτελέσματα... Ποιος ξέρει... μόνο ο Θεος.
Κοριτσάκι θες;;; Εύχομαι να ναι κοριτσάκι τότε!!

Roxannaki μετά τη θετική χοριακή τι οδηγίες σου έδωσε ο γιατρος;; Πως συνεχίζεις;;; εννοώ συνεχίζεις τα χάπια;; από ξεκούραση τα ίδια;;Δηλαδή 15Αυγουστο θα κάνεις και συ σπίτι να μην νιώθω μοναξια;;
H Eyxoula τι κάνει;;

donatelaki μου, πήρες τον γιατρό τηλ;; ήρθε η περίοδος σου;;

Greek S
13-08-11, 17:24
Εντάξει, εκανα βλακεία κορίτσια... έκανα τεστ (ενα που μου είχε ξεμείνει) και ήτανε αρνητικό βέβαια. Παρ'όλο που το γνωρίζω ότι δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό το τέστ, από εκείνη τη στιμή έχω επηρεαστεί .... έχω πήξει στην αρνητικότητα... Και συνηδειτοποίησα οτι κανένα σύμπτωμα απο αυτά που λέτε εσείς δεν έχω... ούτε πόνους, ούτε ρόζ, ούτε δέκατα ανέβασα... :shock:
Κορίτσια, νομίζω πάω για αρνητική χοριακή...:sad:

euxoula
13-08-11, 18:20
aaa !!!!!!
μπηκα μετα απο τοσο καιρο κ τιιιιιι ωραια νεα!!!!!
συγχαρητηρια νεα μανουλα!!!!ευχομαι να πανε οοοολλλλα τεεεελειααα!!!:D:D:D:D:D
greek μου 8α περιμενω τι χοριακη σου!!!δε δινω βαση στο ουρων!!!!υπομονη μερικες μερες!!!!
κοριτσακια ειμαστε διακοπες εδω κ δυο βδομαδες κ δεν εχω ιντερνετ!!!σας σκεφτομαι κ σας φιλω κ ελπιζω στα καλυτερα για ολους μας!!
εμεις καναμε αυχενικη την προηγουμενη βδομαδα κ δοξα τω θεω ειναι κ τα δυο μωρουλια πολυ καλα!!!
χρονια πολλα σε ολους κ ας αφεθουμε στη χαρη της Παναγιας!!
θα τα ξαναπουμε συντομα!!!!
φιλια πολλα πολλααααα!!!!!
βασιλικη με το καλό ο γαμος σας!!!η ωρα η καλή!!!!!:D:D:D

roxanne_
13-08-11, 22:06
Εντάξει, εκανα βλακεία κορίτσια... έκανα τεστ (ενα που μου είχε ξεμείνει) και ήτανε αρνητικό βέβαια. Παρ'όλο που το γνωρίζω ότι δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό το τέστ, από εκείνη τη στιμή έχω επηρεαστεί .... έχω πήξει στην αρνητικότητα... Και συνηδειτοποίησα οτι κανένα σύμπτωμα απο αυτά που λέτε εσείς δεν έχω... ούτε πόνους, ούτε ρόζ, ούτε δέκατα ανέβασα... :shock:
Κορίτσια, νομίζω πάω για αρνητική χοριακή...:sad:

Καρδια μου νομιζω οτι ειναι νωρίς για τεστ! Μην τρελαινεσαι.
Επίσης εγω δεν είχα καθόλου αίμα εμφυτευσης μονο πονακια περιοδου. Αλλα και εγω ανησυχούσα γιατι δεν είχα τα συμπτώματα άλλων κοριτσιών. Η κάθε κοπέλα ειναι διαφορετική μην το ξεχνάς και μην άπογοητευεσαι.
Μετα τη χοριακη δε μου είπε κατι φοβερό. Να μην κανω βαριά πράγματα κτλ.
Χάπια συνέχισα καποια που έπαιρνα μετα την εμβρυομεταφορα και ακομα παίρνω σίδηρο και μαγνήσιο. Επίσης κανω αντιπηκτικες στην κοιλιά.

κερακι
13-08-11, 23:04
Συγχαρητηρια aaa!!!ολα να πανε καλα σε ολες σας κοριτσια μεσα απτην καρδια μου.Εγω εχω να κλεισω ραντεβου για σαλπιγκογραφημα και εχω τρομοκρατηθει γιατι λενε οτι ποναει.ποναει πολυ????????????ο γιατρος μου δεν την χρειαζετε την κανω μονο για το ικα.με επιασε αγχος ο σεπτεμβρης ειναι διπλα.ευχομαι η παναγια να μας βοηθησει κοριτσια.

Gemini85
14-08-11, 12:27
Συγχαρητηρια aaa!!!ολα να πανε καλα σε ολες σας κοριτσια μεσα απτην καρδια μου.Εγω εχω να κλεισω ραντεβου για σαλπιγκογραφημα και εχω τρομοκρατηθει γιατι λενε οτι ποναει.ποναει πολυ????????????ο γιατρος μου δεν την χρειαζετε την κανω μονο για το ικα.με επιασε αγχος ο σεπτεμβρης ειναι διπλα.ευχομαι η παναγια να μας βοηθησει κοριτσια.

Μην ανησυχείς! Ε εντάξει πονάει λίγο σαν να σου έρχεται περίοδος έκείνη ακριβώς τηα στιγμή. Αλλά αυτό κρατάει λίγα μόνο λεπτά. Δεν έιναι τίποτα, καν΄την να ξεμπερδέυεις.

aaaa συγχαρητήρια κορίτσι μου!!! Παρακολουθούσα την ιστορία σου γιατί συμπίπταμε χρονικά αλλά τελικά εμένα ακυρώθηκε η εμβρυομεταφορά λόγω υπερδιέγερσης...οπότε πάμε για τον άλλο μήνα.

Greek καταλαβάινω την αγωνία σου, αλλά σε καμία περίπτωση το τεστ δεν έιναι απόδειξη αρνητικού απότελέσματος από τώρα... Δεν το έκανες και με πρωινά ούρα,ε? Πότε είναι να κάνεις χοριακή κανονικά?

roxanne_
14-08-11, 19:45

Μην αγχωνεσαι! Εγω είχα παει τρομοκρατημενη οτι θα πεθάνω στον πόνο αλλα καμία σχέση. Πονεσα οπως στην περίοδο και κρατάει καποια λεπτά. Όσο πιο χαλαρή εισαι τόσο καλύτερα!

Moritsa
14-08-11, 23:19
Μπορει να είμαι σε διακοπές αλλα δεν μπορω αν δε μπω έστω για λίγο να δω τα νεα σας!
Οι εγκυμονουσες μας τα πανε περίφημα!!! Έτσι να μας δίνουν θάρρος και κουράγιο!
Χρόνια πολλα για αύριο και η Παναγια μαζί μας!!!

donatela30
16-08-11, 09:00
Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια και χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζανε χτες!!! ευχομαι η Παναγία να ευλογησει τις εγκυμοσυνες τους και τις κοιλίτσες για εμας τις υπόλοιπες!! Greekaki!!!!!!!!!!!!! η μεγαλη μερα εφτασε!!!!!!!!! να εχεις μια θετικότατη χοριακη και μην δινεις σημασια στα τεστ!! μονο η χοριακη αιματος ανιχνευει τόοοοοοσο νωρις και σημερα ειναι η πρωτη μερα καθυστερησης ουσιαστικα!!! οποτε αν κανεις τεστ νωριτερα απο σημερα εννοειται πως δεν θα ανιχνευσει την ορμόνη!!!!!! μην απογοητευεσαι! ολα καλα θα πάνε θα δεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Greek S
16-08-11, 12:00
Κοριτσάκια μου,

Τα αποτελέσματα δεν είναι καλά. Η χοριακή είναι αρνητική. Συμβαίνουν και αυτά δυστυχώς... Σε λίγες μέρες θα είμαι καλύτερα. Το είχα προαισθανθεί και έτσι ήμουνα κάπως προετοιμασμένη (όσο μπορείς να είσαι).
Φιλάκια σε όλες σας και σας ευχαριστώ πολύ πολυ για οοοολη την συμπαράσταση!!!

Greek S
16-08-11, 12:03
Καλή συνέχεια στις εγκυούλες μας!!!

roxanne_
16-08-11, 12:26
Κοριτσάκια μου,

Τα αποτελέσματα δεν είναι καλά. Η χοριακή είναι αρνητική. Συμβαίνουν και αυτά δυστυχώς... Σε λίγες μέρες θα είμαι καλύτερα. Το είχα προαισθανθεί και έτσι ήμουνα κάπως προετοιμασμένη (όσο μπορείς να είσαι).

Λυπάμαι κοριτσάκι μου! Μακάρι να μην ηταν ετσι!:(
Θα ξαναπροσπαθησεις όμως και θα τα καταφέρεις να αποκτήσεις μωρακι!
Ξεκούρασου και μην το αφήσεις να σε ρίξει.
Φιλια:p

donatela30
16-08-11, 13:03
Κοριτσάκια μου,

Greekaki μου.. δεν ξερω τι να σου πω που να σε παρηγορησει.. σε καταλαβαινω απολυτα μιας και τα περασα και εγω πολυ προσφατα.. ειναι δυσκολο το ξερω.. σε λιγες μερες όμως θα είσαι ετοιμη να ξαναπροσπαθησεις θα το δεις! θα το ξεπεράσουμε παρεα!! κλαψε να ξεθυμανεις και μετα ολο αυτο θα ειναι μια κακια αναμνηση! αχ βρε κορτισακι μου...

aaaa
16-08-11, 13:06
ξαναπηγα για χοριακη 424, περιμενω τηλ απο γιατρο αν συνεχιζω φαρμακα, οδηγιες κτλ....

donatela30
16-08-11, 13:19
ξαναπηγα για χοριακη 424, περιμενω τηλ απο γιατρο αν συνεχιζω φαρμακα, οδηγιες κτλ....
aaaa παει τελεια το μωρακι σου συγχαρητηρια!! αναμεικτα τα συναισθηματα σημερα..

roxanne_
16-08-11, 14:59

Τέλεια! Εγω παντως συνέχισα τα φάρμακα και μετα τις χοριακες! Ίσα ίσα που πρόσθεσα μαγνήσιο και σίδηρο.
Τωρα θα αρχίσω να μειωνω.
Με το καλο να ακούσεις καρδούλα!:p

Moritsa
16-08-11, 15:05
Μπήκα να δω τις χοριακες των κοριτσιών και τα συναισθήματα ανάμεικτα... Greek κουράγιο πάρε το χρόνο σου και οργανώσου για την επόμενη προσπάθεια. Ο χρονος είναι ο γιατρός.
Αaaa καλη εγκυμοσύνη να έχεις!!! Απόλαυσε το!
Φιλια σε όλα τα κορίτσια, σας σκέφτομαι!

karafae13
17-08-11, 01:10
κοριτσια!!!!ολα καλα...το μωρακι μου εχει 165 παλμους το λεπτο και ειναι 1,5 εκατοστο!!!!!!!.ειμαι 7 εβδομαδων και 4 ημερων και η εγκυμοσυνη λεει προχωραει πολυ καλα..οσο για τουσ πονους μου ειπε να κανω γενικη αιματος και ουρων μηπως παιζει καμμια ουρολοιμοξη......ευτυχως ολα πηγαν καλα///ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!

roxanne_
17-08-11, 12:43
κοριτσια!!!!ολα καλα...το μωρακι μου εχει 165 παλμους το λεπτο και ειναι 1,5 εκατοστο!!!!!!!.ειμαι 7 εβδομαδων και 4 ημερων και η εγκυμοσυνη λεει προχωραει πολυ καλα..οσο για τουσ πονους μου ειπε να κανω γενικη αιματος και ουρων μηπως παιζει καμμια ουρολοιμοξη......ευτυχως ολα πηγαν καλα///ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!

Μπράβο ολα καλα!
Ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι τέλους!:p

aaaa
17-08-11, 12:53
αυριο θα κανω 3η χοριακη, ποτε πηγατε για υπερηχο? απο ποτε μετραμε εβδομαδα απο την εμβρυομεταφορα? ειστε ξαπλωμενες?

karafae13
17-08-11, 13:47
aaaa !!!!κανονικα μετρανε η 13 μερες πριν την εβρυομεταφορα η απο την τελευταια σου περιοδο...ξαπλωμενη πρεπει να εισαι οσο το δυνατον περισσοτερο,,βαρος καθολου,,σκαλες κλπ καθολου....να αποφευγεις περπατημα πολυ και οδηγηση..και γενικως φυλαξου οσο μπορεις..εγω χωριακη εκανα μονο μια στις 16/7 και πρωτο υπερηχο κανεις οταν η χωριακη σου φτασει στις 2000..ετσι μου ειπε εμενα ο γιατρος μου...τωρα δεν ξερω...ο καθε γιατρος αλλιως δουλευει...θα σε ενημμερωσει ο γιατρος σου...ευχομαι ολα καλα να σου πανε

karafae13
23-08-11, 18:48
τι κανετε κοριτσια??πως περνατε??ευχομαι να ειστε ολες καλα....

aaaa
24-08-11, 11:51
περιμενω 31/08 τελικα θα παω για υπερηχο γιατι ο γιατρος λειπει, εχω αγχωθει σημερα παλι εχω συμτωματα περιοδου ειναι φυσιολογικο να παω να κανω χοριακη παλι?

euxoula
24-08-11, 15:24
περιμενω 31/08 τελικα θα παω για υπερηχο γιατι ο γιατρος λειπει, εχω αγχωθει σημερα παλι εχω συμτωματα περιοδου ειναι φυσιολογικο να παω να κανω χοριακη παλι?

κοριτσακι καλησπέρα!!
κ γω ειχα διασπαρτους πονους περιοδου για καποιες βδομαδες κ ενα βιβλιο εγκυμοσυνης που πηρα το χει στα συμτωματα μέχρι κ τον τριτο μηνα!!-εχεις ήδη κανει 3 χοριακες ετσι δεν είναι??αν χρειαζοταν κ αλλη θα στο ελεγαν απ το κέντρο!!δε θα σ αφηναν ετσι:wink:να ξεκουραζεσαι κ να μην κανεις κ πολλα πολλα!!!αλλα αν ειναι να σκασεις να πας να κανεις αλλη μια να ηρεμησεις:wink:

euxoula
24-08-11, 15:25

suuuuper μανουλιτσα!!!!το σπορακι σας μεγαλωνει!!!!!
να ναι οοοοολλλλλαααα καλα ευχομαι!!!!

euxoula
24-08-11, 15:29
Κοριτσάκια μου,

τι να πω ρε greekaki.....να ξεκουρασεις το σωμα κ το μυαλο σου κ ολα θα πανε καλα την επομενη φορα!!!!!

roxanne_
24-08-11, 16:47

aaaaa μην αγχωνεσαι γιατι ειναι φυσιολογικό. Και εγω είχα τέτοια πονακια σε άσχετες στιγμές.
Μεγαλώνει η μητρα μας και προκαλεί τα πονακια αυτα!
Ολα καλα!

roxanne_
24-08-11, 16:50
Ευχουλα πως τα πας;;
Ολα καλα; Εχεις φουσκώσει καθόλου;:p
Εγω πρεπει να ελεγξω το φαγητο γιατι νομιζω εχω πάρει 2 κιλακια ηδη!
Ο γιατρός θα με πάρει στο κυνήγι!!:shock:

aaaa
24-08-11, 17:31
κοριτσια εσεις ποτε ειχατε βγει εξω? δουλιτσες στο σπιτι κανετε?

aaaa
24-08-11, 17:31
roxanne σε ποια εβδομαδα εισαι?

roxanne_
24-08-11, 18:30
roxanne σε ποια εβδομαδα εισαι?

Είμαι 9 εβδομάδων και κατι ημερών.
Δουλειές αποφεύγω να κανω μεχρι να κλεισω το 1ο τριμηνο.
Μονο σιδερο με διαλείμματα και μαγείρεμα.
Δε θελω να το διακινδυνεψω!

Εκτός σπιτιού είχα βγει 12 μερες μετα την εμβρυομεταφορα για να παω δουλεια και απο τότε βγαινω κυρίως για να παω σε φιλικά σπίτια. Και οδηγώ κανονικά.
Μονο το σούπερ μάρκετ έκοψα λογω βάρους και περπατηματος.

Δεν ειμαστε αρρωστες απλά θέλει λιγο προσοχή στην αρχη και όχι υπερβολές!

euxoula
24-08-11, 20:55
κοριτσια εσεις ποτε ειχατε βγει εξω? δουλιτσες στο σπιτι κανετε?

τον πρωτο μηνα τον εβγαλα σπιτι γιατι ειχα οοολλα τα συμπτωματα κ δεν ημουν κ για πολλες εξοδους,τον δευτερο αρχισα να βγαινω αλλα πολυ χαλαρα,ουτε οδηγηση δλδ και απ τα μεσα του δευτερου αρχισαν να γινονται πιο ηπια τα συμπτωματα κ ειμαι μια χαρα απ την 11η βδομαδα κ απ τοτε εχω αρχισει να κανω μερικες δουλιτσες στο σπιτι-γρηγορο μαγειμερα,πλησιμο μπαλκωνιων,ποτισμα κ βαζω-βγαζω πλυντηρια.τωρα ειμαι στην 14η βδομαδα , τα ενοχλητικα συμπτωματα ειναι σπανια κ η κοιλιτσα μεγαλωνει μερα με τη μερα!εχω παρει 3 κιλα αλλα δεν εχω κ πολυ ορεξη για φαγητο,κατι ορεξεις για σοκολατα εχω κ διψαω α π ι σ τ ε υ τ α :shock:

Μελανία
25-08-11, 13:37
Καλημέρα κορίτσια.Χθες γύρισα απο διακοπές.Πως είστε;Greek μου στενοχωρήθηκα που δεν είχες καλά αποτελέσματα.Η επόμενη θα είναι η τυχερή σου.Χθες μπήκα για λίγο το βράδυ στο φορουμ γενικά έχω χάσει επεισόδια.Karafael13 και aaa συγχαρητήρια καλη εγκυμοσύνη να έχετε και μην αγχώνεσαι να δεις θα πας και για υπέρηχο στον γιατρό και θα είναι όλα καλά.Φιλιά σε όλες!

roxanne_
25-08-11, 16:46
Καλημέρα κορίτσια.Χθες γύρισα απο διακοπές.Πως είστε;Greek μου στενοχωρήθηκα που δεν είχες καλά αποτελέσματα.Η επόμενη θα είναι η τυχερή σου.Χθες μπήκα για λίγο το βράδυ στο φορουμ γενικά έχω χάσει επεισόδια.Karafael13 και aaa συγχαρητήρια καλη εγκυμοσύνη να έχετε και μην αγχώνεσαι να δεις θα πας και για υπέρηχο στον γιατρό και θα είναι όλα καλά.Φιλιά σε όλες!

Μαζευομαστε σιγά σιγά! Καλώς ήρθες!:p
Πως τα πας;

Μελανία
25-08-11, 16:50
Μαζευομαστε σιγά σιγά! Καλώς ήρθες!:p
Πως τα πας;
Καλά είμαι Roxanne μου.Εσύ;Κούραση πολύ μου βγήκε όταν έφτασα σπίτι όλη μέρα αραχτή είμαι σήμερα.Είχαμε και γάμο μακριά εξωτερικό και ενώ είχαμε αποφασίσει οτι δεν θα πηγαίναμε πήγαμε απ ευθείας απο το εξοχικό για 3 μέρες κι εκεί και είμαι λίγο πτώμα τώρα.:???:(Πάλι γκρινιάζω:lol::lol:)

roxanne_
25-08-11, 19:56
Καλά είμαι Roxanne μου.Εσύ;Κούραση πολύ μου βγήκε όταν έφτασα σπίτι όλη μέρα αραχτή είμαι σήμερα.Είχαμε και γάμο μακριά εξωτερικό και ενώ είχαμε αποφασίσει οτι δεν θα πηγαίναμε πήγαμε απ ευθείας απο το εξοχικό για 3 μέρες κι εκεί και είμαι λίγο πτώμα τώρα.:???:(Πάλι γκρινιάζω:lol::lol:)

Δηλαδη μπηκες σε αεροπλάνο; Δεν ηξερα οτι μπορούμε τωρα στην αρχη!
Εγω καλα είμαι, δεν εχω συμπτώματα που ταλαιπωρούν.
Μονο το στηθος μου ειναι πρησμενο και το στομάχι μου ειναι λιγο περιεργο κάποιες ώρες αλλα όχι κατι φοβερο.
Πρεπει να κόψω τις γουρουνιες όμως γιατι στις διακοπές το παρακανα.:cool::cool:

Μελανία
25-08-11, 20:03
Δηλαδη μπηκες σε αεροπλάνο; Δεν ηξερα οτι μπορούμε τωρα στην αρχη!
Εγω καλα είμαι, δεν εχω συμπτώματα που ταλαιπωρούν.
Μονο το στηθος μου ειναι πρησμενο και το στομάχι μου ειναι λιγο περιεργο κάποιες ώρες αλλα όχι κατι φοβερο.
Πρεπει να κόψω τις γουρουνιες όμως γιατι στις διακοπές το παρακανα.:cool::cool:
Δεν μου είχαν πει κάτι απαγορευτικό για πτήσεις.Τώρα έγινε έτσι κι αλλιώς:wink:Εγώ απο πάνω μέχρι κάτω πρησμένη είμαι:lol::lol::lol: Κιλά δεν έχω βάλει πάντως περίεργο με τόσο πρήξιμο...(μπορεί να χάλασε η ζυγαριά)

dimitra0
25-08-11, 22:07
καλησπερα κοριτσακια μου!! μου λειψατε ολες πολυ!!!
απο τα λιγα που προλαβα να διαβασω
aaaaa συνχαρητηριαααααααααααααααααααααααααααα δεν το πιστευω!! (συνχαρητηρια
σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσηνη!! με 470 εγω ειχα διδυμα)

greek δεν πειραζει η επομενη θα ειναι δικη σου θα το δεις!! για ολες εχει ο θεος!!

κοριτσια εγω τι να σας πω ?? οτι τα εχω παιξει??..ειναι λιγο!! οτι κοιμαμε εδω και δυο μηνες 2 ωρες την ημερα?? οτι εχω βοηθεια μανα και πεθερα και παρολα αυτα ειμαι ετοιμη να καταρευσω?? παλι λιγο ειναι!!
οι ζουζουνες μου κοριτσια ειναι απιστευτα μαμουνια που κλαινε ολη τη μερα και ολη τη νυχτα και καμια φορα και ολοκληρο το 24ωρο!! δεν εχουν προγραμμα , δεν εχουν τιποτα , τρωνε οποτε θελουν οτι ωρα θελουν, οτι ποσοτητα θελουν!! με εχουν κανει να τρεχω και να μη φτανω!!
και δεν φτανουν ολα αυτα εχουν και κολικους τα μαναρακια μου - πονακια εδω και εναμιση μηνα και δυστυχως πονανε!! εχω δοκιμασει ολες τις στασεις και τις μεθοδους, ολα τα γιατροσοφια!!
παρολα αυτα οι κοπελαρες μου εχουν γινει πανεμορφες , στρουμπουλες φατσουλες, και αυχαριστω το θεο που με ευλογησε!!

ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες σας!!

Greek S
26-08-11, 12:38
Demetroula :D πόσο χαίρομαι που ακούω για τα γλυκά σου βάσανα!! Κάνε υπομονή, λογικά σιγά σιγά (πόσο σιγά δεν ξέρω;)) θα αρχίζουνε να βελτιώνονται και τα πονάκια, και ο ύπνος και ολα. Υπομονή!!!! Να σου ζήσουνε κορίτσι μου!!!:grin::grin:

Μελανία μου σε ευχαριστώ. Δυστυχώς το αποτελεσμα ήταν πολύ πληγωτικό για μενα. Σιγά σιγά μαζεύω κομμάτια

Κορίτσια που κάνατε εξωσωματική, θα ήθελα να ρωτήσω τι είδους αγωγή πέρνατε μετά την εμβρυομεταφορά... μην μου πειτε σε ονόματα φαρμάκων αλλά το είδος. Μου είχατε πει την προηγούμενη φορά για προγεστερόνη σε υπόθετα που είναι το ιδιο για ολες νομίζω. Κάτι άλλο που να βοηθάει στην σύλληψη;;; Έχει ακούσει ή εχει πάρει καμια σας προγεστερόνη σε ενέσιμο είδος (progesterone in oil νομιζω είναι);

Καλή συνέχεια σε ολες κορίτσια

euxoula
26-08-11, 16:13
δημητρουλα τι ομορφο το μηνυμα σου....!!!:D:D:Dνα ειστε καλα ολοι σας!!!

greekaki μετα την εμβρυομεταφορα επερνα κορτιζονη(χαπακι),οιστρογονα(χαπακι),προγεστερονη(ενδοκολπικο υποθετο κ ενα απο το στομα),αντιπικτικες ενεσεις.
κοριτσακι σου ευχομαι πολυ συντομα να νιωσεις πολυ καλυτερα για να περασεις στην επομενη προσπαθεια δυνατη!!!

roxanne_
26-08-11, 16:42
δημητρουλα τι ομορφο το μηνυμα σου....!!!:D:D:Dνα ειστε καλα ολοι σας!!!

greekaki μετα την εμβρυομεταφορα επερνα κορτιζονη(χαπακι),οιστρογονα(χαπακι),προγεστερονη(ενδοκολπικο υποθετο κ ενα απο το στομα),αντιπικτικες ενεσεις.
κοριτσακι σου ευχομαι πολυ συντομα να νιωσεις πολυ καλυτερα για να περασεις στην επομενη προσπαθεια δυνατη!!!

Και εγω έπαιρνα οτι και η Ευχουλα με τη διάφορα οτι την προγεστερονη την έπαιρνα μονο σαν χάπι.
Σχετικά με την ένεση που ρωτάς, τη μέρα της εμβρυομεταφορας μου έκαναν ένεση προγεστερονης για να δυναμώσει οπως μου ειπαν το ενδομητριο.
Ηταν μια και μοναδική όμως, δεν εκανα αλλεσ και νομιζω τη λέγανε proluton χωρίς να είμαι σίγουρη. Παντως μου την είχε γράψει και αυτή οπως και ολα τα αλλα ο γιατρός του ΙΚΑ.

Φαντάζομαι οτι πανω κάτω όλες τα ίδια παίρνουμε.
Εσενα τι αγωγή σου είχαν;

roxanne_
26-08-11, 16:44
Δήμητρουλα ολα όσα εγραψες μεταφράζονται μονο με εναν τρόπο!
ΕΥΤΥΧΙΑ!:p

Φιλακια και στις 3 σας;)

Greek S
27-08-11, 09:54
Και εγω έπαιρνα οτι και η Ευχουλα με τη διάφορα οτι την προγεστερονη την έπαιρνα μονο σαν χάπι.
Σχετικά με την ένεση που ρωτάς, τη μέρα της εμβρυομεταφορας μου έκαναν ένεση προγεστερονης για να δυναμώσει οπως μου ειπαν το ενδομητριο.
Ηταν μια και μοναδική όμως, δεν εκανα αλλεσ και νομιζω τη λέγανε proluton χωρίς να είμαι σίγουρη. Παντως μου την είχε γράψει και αυτή οπως και ολα τα αλλα ο γιατρός του ΙΚΑ.

Φαντάζομαι οτι πανω κάτω όλες τα ίδια παίρνουμε.
Εσενα τι αγωγή σου είχαν;

Roxannaki έπαιρνα περίπου τα ίδια... Προγεστερόνη σε υπόθετο, οιστρογόνα σε χαπάκια και φυλλικο οξύ... δεν έπαιρνα κορτιζόνη. Μου κάνανε και σε μένα ενεση προγεστερόνης και πόνεσε πολύ η συγκεκριμένη.

Mrs Ypomonh
27-08-11, 11:33
Γειά σας κι απο εμένα, έχω παρα πολύ καιρό να γράψω και γράφω τώρα που έχω 5 λεπτάκια χρόνο!
Στις πρώτες σελίδες θα με βρείτε κι εμένα να γράφω γεμάτη άγχος για το γνωστό πρόβλημα της αζωοσπερμίας.
Μέτα απο την δεύτερη εξωσωματική με ταυτόχρονη βιοψία κατάφεραμε να μείνω έγκυος με διδυμάκια τα οποία σήμερα είναι 2 μηνων !!!!!
Θέλω λοιπόν να πω σε όλες σας να μην το βάλετε κάτω, να μην ακούτε κανένα ο οποίος θα σας αποθαρύνει και με τη βοήθεια του θεού και του γιατρού σας όλα θα γίνουν!!!!!!

Υ.Γ. Επιλέξτε έναν καλό γιατρό & κέντρο εξωσωματικής !!!!

Μελανία
27-08-11, 12:45
Γειά σας κι απο εμένα, έχω παρα πολύ καιρό να γράψω και γράφω τώρα που έχω 5 λεπτάκια χρόνο!
Στις πρώτες σελίδες θα με βρείτε κι εμένα να γράφω γεμάτη άγχος για το γνωστό πρόβλημα της αζωοσπερμίας.
Μέτα απο την δεύτερη εξωσωματική με ταυτόχρονη βιοψία κατάφεραμε να μείνω έγκυος με διδυμάκια τα οποία σήμερα είναι 2 μηνων !!!!!
Θέλω λοιπόν να πω σε όλες σας να μην το βάλετε κάτω, να μην ακούτε κανένα ο οποίος θα σας αποθαρύνει και με τη βοήθεια του θεού και του γιατρού σας όλα θα γίνουν!!!!!!

Mrs Ypomonh να σου ζήσουν τα μωράκια σου.Είχα διαβάσει απο την αρχή το θέμα εδώ και σε θυμάμαι.Πολλά φιλιά!!!:p

euxoula
27-08-11, 16:42

Ησουν απ τις πρωτες που ανοιξατε το θεμα κ σ ευχαριστω πολυ!!!χαρηκα πολυ με τα νεα σου!!!!Να ειστε καλα με τον καλο σου κ να χαιρεστε τα μωρακια σας!!!πολλα φιλακια στα μπεμπεκια!!!!

Vasiliki76
28-08-11, 09:32
καλημερα κοριτσάκια
επέστρεψα...παντρεμένη χαχαχαχαχαχαχα
διάβασα στα γρήγορα τα νέα σας ... μου λειψατε βρεεεεεεε
πολύ κούραση η 3 πρωτες εβδομάδες της άδειας μέχρι να γίνει ο γάμος... μόνο την εβδομάδα που μόλις έφυγε ξεκουράστηκα στην εβδομάδα του μέλιτος χαχα
από δευτέρα δουλεία και 7/9 επιτροπή ΙΚΑ... ας βάλει ο Θεός το χέρι του...
Σας φιλώ

euxoula
28-08-11, 12:36
καλως την νιοοοοοπαααντρη!!!!!καλως ηρθατε απ το γαμηλιο ταξιδι σας!!!!να ζησετε ευτυχισμενοι με υγεια κ ολα να τα καλα που επιθυμειτε να τα βρειτε στο δρομο σας!!!!:D:D:D

roxanne_
28-08-11, 13:01
καλημερα κοριτσάκια
πολύ κούραση η 3 πρωτες εβδομάδες της άδειας μέχρι να γίνει ο γάμος... μόνο την εβδομάδα που μόλις έφυγε ξεκουράστηκα στην εβδομάδα του μέλιτος χαχα
Σας φιλώ

Να ζήσετε και από εδώ!!!!!!!
Κάθε ευτυχια!
Όλα θα πανε καλά και με την επιτροπή, μην αγχωνεσαι καθόλου!
Φιλακια!:p

Moritsa
29-08-11, 10:21
Καλημερα και καλη εβδομαδα !!! χτες γυρισα απο τις διακοπες και μου κακοφαινεται....να ειμαστε καλα να παμε του χρονου περισσοτεροι!!

Roxanne,melania,euxoula,aaaa, karafae χαιρομαι που ολα κυλουν καλα, οι μελλουσες μανουλες!!!
mrs Ypomonh να σου ζησουν τα μωρακια!!!
Η Δημητρα εχει γλυκα βασανα με τις κορουλες αλλα το απολαμβανει!!
Βασιλικη να ζησετε! να ειστε αγαπημενοι και ευτυχισμενοι!!!!

καλη επιτυχια σε οσες αρχιζουν προσπαθεια και με τη βοηθεια του Θεου ολα θα πανε καλα!!!
Φιλια σε ολες!

Μελανία
29-08-11, 13:53
καλημερα κοριτσάκια
Σας φιλώ
Να ζήσετε κούκλα μου!!!!Καλή επιτυχία και στην επιτροπή;) ήρθε η ώρα σου κι εσένα.Φιλια!!

marina111
30-08-11, 14:02

Mrs Ypomonh να σου ζησουν τα διδυμακια!!!!! σε θυμαμαι πολυ καλα, τα λεγαμε συχνα και πηγαιναμε κ στο ιδιο κεντρο εξωσ!!! κ εγω σημερα εχω μια κορουλα 1,5 μηνων!!!!!:lol:
κοριτσια κ απο εμενα το ιδιο μηνυμα αισιοδοξιας θα παρετε!!! δυναμη, υπομονη κ ερχεται το θαυματακι κ για εσας!!!!

Vasiliki76
31-08-11, 14:59
καλησπέρα κορίτσια :)
Επιτέλους έχω την ληξιαρχική πράξη γαμου ... ολεεεεεεεεεεεεεεε :D:D:D:D:D
Δευτέρα απόγευμα θα πάμε στον ανδρολόγο να μας δώσει και αυτός το χαρτί της γνωματευσης αναλυτικά με όλα όσα έχει κάνει ο αντρας μου και Τετάρτη πρωί ΙΚΑ ... εχω αγχωθεί αλλά θα τα καταφέρω :)

Moritsa
31-08-11, 15:30
καλησπέρα κορίτσια :)
Επιτέλους έχω την ληξιαρχική πράξη γαμου ... ολεεεεεεεεεεεεεεε :D:D:D:D:D
Δευτέρα απόγευμα θα πάμε στον ανδρολόγο να μας δώσει και αυτός το χαρτί της γνωματευσης αναλυτικά με όλα όσα έχει κάνει ο αντρας μου και Τετάρτη πρωί ΙΚΑ ... εχω αγχωθεί αλλά θα τα καταφέρω :)

Χωρίς να είμαι ειδική δε πιστεύω να έχεις πρόβλημα με την επιτροπή. Δεν εχω ακούσει καμια να την έχουν απορρίψει. :wink:

Mrs Ypomonh
31-08-11, 15:48
marina na sou zhsei h mpoumpou!!!!!!!! Thimamai pou ta legame... pos perase o kairos den to pistevo!!!!!
:p

Mrs Ypomonh
31-08-11, 15:49
kai esy k h dimitra k ego sto idio kentro phgename!

aaaa
01-09-11, 11:23
πηγαμε στο γιατρο χτες κοριτσια ακουσαμε καρδουλα!!!!!!!!δεν το εχω πιστεψει ακομα, περιεργα συναισθηματα και ειμαι λιγο φοβισμενη ακομα. σταματησα καποια φαρμακα και τις ενεσεις τις σταματαω σε 20 ημερες, ευτυχως.ξεκινησα ασβστιο, σιδηρο και φολλικο

euxoula
01-09-11, 11:33
πηγαμε στο γιατρο χτες κοριτσια ακουσαμε καρδουλα!!!!!!!!δεν το εχω πιστεψει ακομα, περιεργα συναισθηματα και ειμαι λιγο φοβισμενη ακομα. σταματησα καποια φαρμακα και τις ενεσεις τις σταματαω σε 20 ημερες, ευτυχως.ξεκινησα ασβστιο, σιδηρο και φολλικο

ααααχ aaaa μου πρωτογνωρα συναισθηματα!!να συνεχισουν ολα τοσο καλα οπως αρχισαν!!!!οσο για το φοβο λογικο ειναι αλλα σιγα σιγα θα φευγει!!!
σας ειπε ποτε να πατε για αυχενικη???

roxanne_
01-09-11, 16:37

Τέλεια! Όλα πανε καλά!:p
Όσο για το φόβο νομίζω ότι είναι φυσιολογικος.
Εγώ πάντως τον εχω ακομα! Όταν έχω υπέρηχο χαλαρωνω και μετά μέχρι την επόμενη επίσκεψη με πιάνει πάλι!
Τώρα που σε λίγες μέρες κάνω αυχενικη νομίζω ότι κάτι δεν παει καλά κτλ!:shock:
Προσπάθησε να το απολαύσεις!

aaaa
01-09-11, 16:49
roxanne ΠΗΤ ποτε εισαι?

roxanne_
03-09-11, 11:23
roxanne ΠΗΤ ποτε εισαι?

Μας είπε για το 3ο δεκαήμερο Μαρτίου αλλά στην αυχενικη θα μας πει πιο σίγουρα!
Εσένα τι σου έχουν πει;

aaaa
03-09-11, 16:13
μεχρι 20 απριλιου

Vasiliki76
04-09-11, 22:03
Καλησπέρα κοριτσάκια...ολες καλά?
Εγώ αγχωμένη για την Τετάρτη, εκτυπωσα από το site του ΙΚΑ τα δικαιολογητικά και κάθισα χθες το βραδυ και ετοίμασα τον φάκελο. Αυριο το απόγευμα θα πάμε για το χαρτί του ανδρολόγου και είμαι έτοιμη. Ουφ...

donatela30
04-09-11, 23:08
Καλησπερα και απο εμενα!! εγκυουλες μου διαβασα τα νεα σας και χαρηκα πολυ ευχομαι ολα να πανε κατευχην μεχρι τελους και αυτο το φορουμ σιγα σιγα να ασχολειται μονο με συμπτωματα εγκυμοσυνης!!!Βασιλικουλα να ζησετε!!!!!! καθε ευτυχια με γρηγορα το μπεμπε να την ολοκληρωσει!!!!
εγω γυρισα απο διακοπες, ξεκουραστηκαμε, ημησαμε και παμε για αλλα!!! απο αυριο δουλεια! αχ γιατι να μην κερδιζα το τζοκερ.. χιιχι
δημητρα μου ευχομαι γρηγορα να βρεθουμε στη θέση σου σε αυτα τα γλυκά βασανα!!
σας φιλώ!!!!!!!!

donatela30
05-09-11, 10:57
Καλε που πηγατε όλες!!!!! καλημερα!!!!!!!!!!! πρωτη μερα στη δουλεια.. ουφφφ!!
να σας ρωτησω αυτα τα οιστρογονα που λετε όλες οτι περνατε ποια εννοειται??? γιατι εγω μονο προγεστερονη και φυλικο επαιρνα!!! σας παρακαλω αν δεν σας κανει κοπο στειλτε μου με pm αν δεν θελετε να πειτε την ονομασια τους για να καταλάβω!!

roxanne_
05-09-11, 22:18
Καλε που πηγατε όλες!!!!! καλημερα!!!!!!!!!!! πρωτη μερα στη δουλεια.. ουφφφ!!
να σας ρωτησω αυτα τα οιστρογονα που λετε όλες οτι περνατε ποια εννοειται??? γιατι εγω μονο προγεστερονη και φυλικο επαιρνα!!! σας παρακαλω αν δεν σας κανει κοπο στειλτε μου με pm αν δεν θελετε να πειτε την ονομασια τους για να καταλάβω!!

Donatela καλώς ήρθες και από εδώ! Σου έστειλα πμ με τα άπειρα φάρμακα που έπαιρνα σαν καραμελιτσες!:shock:

roxanne_
05-09-11, 22:21
Καλησπέρα κοριτσάκια...ολες καλά?
Εγώ αγχωμένη για την Τετάρτη, εκτυπωσα από το site του ΙΚΑ τα δικαιολογητικά και κάθισα χθες το βραδυ και ετοίμασα τον φάκελο. Αυριο το απόγευμα θα πάμε για το χαρτί του ανδρολόγου και είμαι έτοιμη. Ουφ...

Βασιλική φρόντισε να έχεις παντού σφραγίδες και θα σε περάσουν άνετα!
Μην ανησυχείς!

euxoula
05-09-11, 23:32
Donatelaki καλως ηρθατε!!!!!!

Greekaki ti kaneis???pws eisai?!!?!?!

Βασιλική καλη επιτυχία αύριο με την επιτροπή!!!!!περιμένουμε νέα!!!!

Roxanne,melania,aaaa,karafae τι κάνετε???πως είστε???πως πάνε τα μωρούλια σας!?!?!?!?!?!?!?!?:grin::grin::grin::grin:

εμεις παμε μια χαρά,δοξα τω θεω !!!ηρέμησα απ τα συμπτωματα κ φουσκωνω μερα με τη μερα!!!!αααααααααααχχχχχχχχ!!!!προχθες μαθαμε πως μας έρχονται δυο κοριτσάκια!!!!!!:grin::grin:

φιλια πολλα πολλα!!!!!

aaaa
06-09-11, 12:16
μια χαρα προς το παρον, εχουν φυγει τα συμπτωματα περιοδου και μου φαινεται παραξενο αναρωτιεμαι εχω τιποτα μεσα στην κοιλια μου? εχω κουραστει λιγο με τα φαρμακα αλλα σιγα σιγα σε λιγες ημερες θα αρχισω να τα σταματαω. παιρνω εχτρα σιδηρο, ασβεστιο μασωμενο το οποιο μου φερνει αναγουλες, και φολικο εσεις ποια παιρνετε? η διατροφη σας κοριτσια πως ειναι? βαζετε ενυδατικη κρεμα στο σωμα σας, και τις κρεμες καθαρισμου προσωπου χρησιμοποιητε κανονικα? ξεχασα να ρωτησω το γιατρο

Vasiliki76
06-09-11, 16:34
Καλησπέρα κοριτσακια :)
Αυριο η μεγάλη μέρα...είμαι έτοιμη νομίζω χαχαχα θα σας ενημερώσω αύριο βράδυ ;)

Moritsa
06-09-11, 23:26
Αυριο η μεγάλη μέρα...είμαι έτοιμη νομίζω χαχαχα θα σας ενημερώσω αύριο βράδυ ;)

Καλη επιτυχία ;)

donatela30
07-09-11, 09:34
ολα καλα θα πανε!! τα φαρμακακια ειναι στο τσεπάκι!!! και το μπεμπάκι έρχεται!!!!!!

roxanne_
07-09-11, 17:02
εμεις παμε μια χαρά,δοξα τω θεω !!!ηρέμησα απ τα συμπτωματα κ φουσκωνω μερα με τη μερα!!!!αααααααααααχχχχχχχχ!!!!προχθες μαθαμε πως μας έρχονται δυο κοριτσάκια!!!!!!:grin::grin:

φιλια πολλα πολλα!!!!!

Ευχούλα συγχαρητήρια!!!
Με το καλό να έρθουν οι μπεμπούλες σου! Θυμάμαι σαν πολύ πρόσφατη τη μέρα που μας έγραψες ότι φεύγεις τριήμερο και όταν γυρίσεις κάνεις χοριακή!
Έχουμε 1 μήνα διαφορά αν δεν κάνω λάθος, φαντάζομαι ότι θα έχεις κάνει ωραία κοιλίτσα. Έχεις και δύο μωρα...:p:p:p
Όλα καλά να σας πάνε μέχρι τέλους!

roxanne_
07-09-11, 17:07
μια χαρα προς το παρον, εχουν φυγει τα συμπτωματα περιοδου και μου φαινεται παραξενο αναρωτιεμαι εχω τιποτα μεσα στην κοιλια μου? εχω κουραστει λιγο με τα φαρμακα αλλα σιγα σιγα σε λιγες ημερες θα αρχισω να τα σταματαω. παιρνω εχτρα σιδηρο, ασβεστιο μασωμενο το οποιο μου φερνει αναγουλες, και φολικο εσεις ποια παιρνετε? η διατροφη σας κοριτσια πως ειναι? βαζετε ενυδατικη κρεμα στο σωμα σας, και τις κρεμες καθαρισμου προσωπου χρησιμοποιητε κανονικα? ξεχασα να ρωτησω το γιατρο

Κοίτα εμένα ο γιατρός μου γενικά είναι χαλαρός και το μόνο που μου είπε να προσέχω είναι να μην τρώω σαλάτες εκτός σπιτιού, να ψήνονται καλά τα κρέατα και να μην πίνω πολλά αναψυκτικά(βασικά μου είπε ελάχιστα έως καθόλου αλλά έτσι και αλλιώς δεν τα συνήθιζα)
Εγώ από μόνη μου αποφάσισα ότι όσα λιγότερα βάζω πάνω στο σώμα μου τόσο το καλύτερο και έχω περιοριστεί σε κρέμα ματιών και ημέρας και σε μια ενυδατική σώματος που πήρα από φαρμακείο χωρίς E και Paraben. Λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω και κρέμα για ραγάδες. Έχει κανένα κορίτσι να προτείνει καμιά καλή?

Κατά τα άλλα παίρνω σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο και φυλικό οξύ.
Και όπως λες και εσύ επειδή δεν αισθάνομαι τίποτα περίεργο καμιά φορά αναρωτιέμαι αν είναι εκεί το μπεμπε και τι κάνει!:shock:
Μάλλον πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι να αρχίσουμε να το νιώθουμε.

roxanne_
07-09-11, 17:09

Τώρα που πήρα φόρα να σας ενημερώσω ότι η Βασιλική πέρασε από την επιτροπή και ήρθε ένα βήμα πιο κοντά στο μωράκι της!:p

roxanne_
07-09-11, 17:11
Και για το τέλος κράτησα το πιο σημαντικό!
Έκανα αυχενική και το μωράκι είναι μια χαρά!!!
Μου έφυγε τρελό άγχος!:p
Αισθανόμουν τόσο περίεργα που το έβλεπα στην οθόνη του γιατρού σχηματισμένο ανθρωπάκι με τη μυτούλα του, και τα χεράκια και ποδαράκια....
Δεν το έχω πιστέψει ακόμα βασικά ότι περιμένω μωρό όσο περίεργο και αν μπορεί να σας φαίνεται!!!:p

Moritsa
07-09-11, 17:32
Αισθανόμουν τόσο περίεργα που το έβλεπα στην οθόνη του γιατρού σχηματισμένο ανθρωπάκι με τη μυτούλα του, και τα χεράκια και ποδαράκια....
Δεν το έχω πιστέψει ακόμα βασικά ότι περιμένω μωρό όσο περίεργο και αν μπορεί να σας φαίνεται!!!:p

Συγχαρητήρια! Χαίρομαι παρα πολυ που όλα κυλάνε υπέροχα!!!:wink: Είναι απίστευτο όντως....σκέψου όταν το πάρεις αγκαλιά πως θα νιώσεις!!!!:D:D

euxoula
07-09-11, 18:49

suuuuuppper!!!!εκπληκτικο αυτο στην αυχενικη εεεε?!?!!??!!??!τοσο μικρο αλλα κανονικο ανθρωπακι!!!!!να συνεχισετε ετσι roxannaki μεχρι το τέλος!!!:D:D:D

κ γω το ιδιο αναρωτιομουν!!!!τι γινεται εκει κατω κ αν πραγματι ειμαι εγκυος!!!στην αρχη μονο η κοιλιτσα που φουσκωνει το μαρτυρα!!!
εδω κ δυο βδομαδες εχω αρχισει κ να τις αισθανομαι!!!!!απιστευτο!!
ειστε πολυ κοντα στο να τα νιωσετε τα μωρουλια σας!!!!!

ευχαριστουμε κοριτσακι!!!!κ πραγματικα τελικα αυτο ηταν το καλυτερο τριημερο της ζωης μου!!!!!
τωρα ειμαι στην 16η βδομαδα!!!!εχω παρει 4 κιλα κ η κοιλιτσα φουσκωνει συνεχως!!!εσυ???σε ποια βδομαδα εισαι???
κ γω τα ιδια με τις κρεμες προσωπου!!!χωρις Ε & paraben κ εχω αρχισει ηδη για ραγαδες τη simulcium g3.

σας φιλω ολες!!!

αααααααα!!!!!!βασιλική με το καλο να ξεκινησετε αφου ολα πηγαν καλα στην επιτροπη!!!!:wink::wink::wink:

roxanne_
07-09-11, 18:58
suuuuuppper!!!!εκπληκτικο αυτο στην αυχενικη εεεε?!?!!??!!??!τοσο μικρο αλλα κανονικο ανθρωπακι!!!!!να συνεχισετε ετσι roxannaki μεχρι το τέλος!!!:D:D:D

κ γω το ιδιο αναρωτιομουν!!!!τι γινεται εκει κατω κ αν πραγματι ειμαι εγκυος!!!στην αρχη μονο η κοιλιτσα που φουσκωνει το μαρτυρα!!!
εδω κ δυο βδομαδες εχω αρχισει κ να τις αισθανομαι!!!!!απιστευτο!!
ειστε πολυ κοντα στο να τα νιωσετε τα μωρουλια σας!!!!!

ευχαριστουμε κοριτσακι!!!!κ πραγματικα τελικα αυτο ηταν το καλυτερο τριημερο της ζωης μου!!!!!
τωρα ειμαι στην 16η βδομαδα!!!!εχω παρει 4 κιλα κ η κοιλιτσα φουσκωνει συνεχως!!!εσυ???σε ποια βδομαδα εισαι???
κ γω τα ιδια με τις κρεμες προσωπου!!!χωρις Ε & paraben κ εχω αρχισει ηδη για ραγαδες τη simulcium g3.

σας φιλω ολες!!!

αααααααα!!!!!!βασιλική με το καλο να ξεκινησετε αφου ολα πηγαν καλα στην επιτροπη!!!!:wink::wink::wink:

Εγω είμαι στην 12η! Έχουμε οντωσ δηλαδη περίπου 1 μήνα διάφορα.;)
Τι φοβερή αίσθηση πρέπει να είναι όταν τις νιώθεις!!! Ανυπομονω και εγώ!
Μέχρι τώρα έχω πάρει 1,5-2 κιλά και γενικά έχω όρεξη ρε γαμωτο!
Η κοιλια μου δεν έχει φουσκώσει ακόμα. Θυμάσαι ποια βδομάδα άρχισε να μεγαλώνει; Αν και εσυ με τα δυο μωρά θα κάνει μεγαλύτερη λογικά κοιλιτσα.:p
Φιλακια και στις 3 σας!;-)

Vasiliki76
07-09-11, 21:36
Ναιιιιιιιιιιιι πέρασα απ' την επιτροπή την Παρασκευή θα πάω να πάρω την απόφαση ... έφυγε ένα πολύ μεγάλο άγχος... όλα τα άλλα πλέον μου φαίνονται παιχνίδι όσο περίεργο και αν σας ακούγεται :)

euxoula 2 κοριτσάρες σούπερρρρρρρρρρρρ μπράβοοοοοοοοοοοοο σας :)

roxanne_ στα λέω "αλλιώς" εσένα χιχι ;) το μπεμπέ έρχεταιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

donatela30
08-09-11, 09:37
Καλημερα!! καλε τι ομορφα νεακια ειναι αυτα!! ευχουλα, ροξανε, διαβαζω τα νεα σας και σας χαζευω!! μπραβο κοριτσια!!!!! με το καλο να κρατησετε τα μωρακια σας αγκαλια!!
βασιλικουλα με το καλο και εσεις να ξεκινησετε!!!!!!!!
οι υπολοιπες καλα??

euxoula
09-09-11, 12:35
donatelaκι μεσα απ την καρδια μου σου ευχομαι κ στα δικα σου συντομα!!!!

βασιλικηηηηη?!?!!?!??!!?!?την πηρες την αποφαση???!?!?!?!ετοιμη απ τα γραφειοκρατικα?!?!!??!!?

Roxannακι μεχρι την 13βδομαδα δε φαινοταν ιδιαιτερα η κοιλιτσα!!δε με ελεγες εγκυο δλδ!!!τελος της 14ης ομως εκανε ενα τσαααφ κ πεταχτηκε μια χαρα!!!!τωρα,δυο βδομαδες μετα δεν κρυβεται!!!εχω την ιδια κοιλα που ειχε κ κολλητη του στο τελος του πεμπτου σε ενα μωρακι!!!τα παντελονια μου φτανουν μεχρι τον πωπω κ εννοοοοοεεειιιιται πως δεν κλεινουν!!!ευτυχως μου κανουν ακομα τα φορεματακια,οι ελαστικες παντελονες,οι φορμες κ τα μπλουζακια(τα περισσοτερα μπλουζακια δλδ)!!
οποτε λογικο που δε φαινεσαι ακομα!!!δεν εχεις παρει κ κιλα οποτε ακομα πιο λογικο!!!!

dwr
09-09-11, 15:53

σε παρακαλω πολυ μπορεις να μου πεις το κεντρο της εξωσωματικης?.....σας παρακολουθω καιρο και ειμαστε στην ιδια κατασταση.... χρειαζομαστε βιοψια λογω αζωοσπερμιας.και δεν ξερω προς τα που να κατευθυνθουμε....αφου εσεις ειχατε επιτυχια μπορει να εχουμε και εμεις....ο θεος να σας εχει καλα και να πανε ολα κατευχην για ολους μας....περιμενω με αγωνια

roxanne_
10-09-11, 00:16
σε παρακαλω πολυ μπορεις να μου πεις το κεντρο της εξωσωματικης?.....σας παρακολουθω καιρο και ειμαστε στην ιδια κατασταση.... χρειαζομαστε βιοψια λογω αζωοσπερμιας.και δεν ξερω προς τα που να κατευθυνθουμε....αφου εσεις ειχατε επιτυχια μπορει να εχουμε και εμεις....ο θεος να σας εχει καλα και να πανε ολα κατευχην για ολους μας....περιμενω με αγωνια

Καλώς ήρθες! Όλες όσες γράφουμε σε αυτό το θέμα αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα, αζωσπερμια. Όσες τα καταφέραμε έγινε με βιοψια και μικρογονιμοποιηση. Δεν είσαι μονη σου! Είμαστε δυστυχώς πολλοί!
Ότι χρειάζεσαι μας ρωτάς. Νομίζω ότι όλες μας έχουμε παει σε διαφορετικά κέντρα αλλα η καθεμιά μπορεί να σου δώσει πληροφορίες για το δικό της!
Καλή αρχή και όχι άγχος!:p

tzini
12-09-11, 01:30
θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.
τεστ ωορρηξιας, ενδεικνυται για αζωοσπερμια σε μεγαλο βαθμο?

ισως καποιες να θυμοσαστε οτι αντιμετοπιζει τετοιο προβλημα κ η αδερφουλα μου.
σας ευχαριστω!

donatela30
12-09-11, 13:59
θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.
τεστ ωορρηξιας, ενδεικνυται για αζωοσπερμια σε μεγαλο βαθμο?

ισως καποιες να θυμοσαστε οτι αντιμετοπιζει τετοιο προβλημα κ η αδερφουλα μου.
σας ευχαριστω!
Τζινι μου οταν λες αζωοσπερμια σε μεγαλο βαθμο αν και δεν υπαρχει μικρος η μεγαλος εννοουμε την απουσια σπερματοζωαριων με την κλασικη μεθοδο.. πολλες κοπελες εδω καναμε βιοψια (οι αντρες μας) για να βρουμε σπερματοζωαρια.. αρα το τεστ ωορηξιας και να βρει τις γονιμες μερες αν δεν υπάρχουν σπερματοζωαρια τι να το κανει! δεν νομιζω οτι θα βοηθησει ουτε σε περιπτωσεις ολιγοσπερμιας γιατι και εκει πρεπει να ειναι duracel το σπερμα να βρει το στοχο του.. ελπιζω να σε βοηθησα..

Vasiliki76
14-09-11, 12:06
Καλημερούδια, τι κάνετε???
Εγώ μόλις μίλησα με τον γιατρό... Την άλλη Τετάρτη θα κάνω υστεροσκόπιση. Και με τον κύκλο του Οκτωβρίου ξεκινάω τις ενέσεις. Όπως τα υπολογίσαμε τέλος Νοεμβρίου θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Να σας πω ότι κάπως πελάγωσα και σάστισα... Σήμερα θα πάω στην γιατρό του ΙΚΑ να μου γράψει τα φάρμακα έτσι ώστε να τα πάρω αυτές τις μέρες και να είμαι έτοιμη.

euxoula
14-09-11, 12:42
Εγώ μόλις μίλησα με τον γιατρό... Την άλλη Τετάρτη θα κάνω υστεροσκόπιση. Και με τον κύκλο του Οκτωβρίου ξεκινάω τις ενέσεις. Όπως τα υπολογίσαμε τέλος Νοεμβρίου θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Να σας πω ότι κάπως πελάγωσα και σάστισα... Σήμερα θα πάω στην γιατρό του ΙΚΑ να μου γράψει τα φάρμακα έτσι ώστε να τα πάρω αυτές τις μέρες και να είμαι έτοιμη.

ζουζουνα!?!?!?!?λογικο γιατι τελικα ερχεται η ωρα που θα ξεκινησετε την προσπαθεια!!!ομως ολα τα χεις δρομολογήσει τόσο καλά που δεν υπαρχει λογος!!!!!σε τι πρωτοκολλο σ εχει βαλει???

donatela30
14-09-11, 12:56
vasiliki μου υστεροσκόπηση γιατι για ποιο λογο???? ξερω οτι σε βαζουν να την κανεις μετα απο 2-3 αποβολες για ελεγχο της μητρας! εσενα γιατι???????
γεια σου ευχουλα διδυμομανουλα!!!

marina-mou
14-09-11, 15:39
κορίτσια για σας! είμαι και εγώ καινούρια και με το ίδιο πρόβλημα. έχω κάνει 3 εξωσωματικές με μικρογονιμοποίηση και έχω αποκτήσει ένα κοριτσάκι που είναι τώρα 10 μηνών. πριν λίγο καιρό έμαθα ότι είμαι έγκυος φυσιολογικά, είμαι στην 9η εβδομάδα και ακόμη δεν το έχω πιστέψει. πρέπει όμως να κάνω προγεννητική για μεσογειακή ανεμία και φοβάμαι πολύ. Το πρώτο μου παιδάκι ευτυχώς έχει μόνο το στίγμα. όσες προσπαθείτε με εξωσματικές μην χάνετε ποτέ τις ελπίδες σας. να είστε ήρεμες και σύντομα θα αποκτήσετε τα παιδάκια σας!!

roxanne_
14-09-11, 17:06

Βασιλική αν τα σκέφτεσαι όλα μαζί λογικό είναι να πελαγωνεις!
Καλύτερα να τα σκέφτεσαι σαν ένα βήμα τη φορά. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε! Σα να έχεις γράψει κάπου τις εκκρεμότητες σου και να σβηνεις κάθε μια που ολοκληρώνεται.

Καλή αρχη και το Νοέμβριο εγκυουλα!!!:p:p:p

Foula76
14-09-11, 20:42
κορίτσια για σας! είμαι και εγώ καινούρια και με το ίδιο πρόβλημα. έχω κάνει 3 εξωσωματικές με μικρογονιμοποίηση και έχω αποκτήσει ένα κοριτσάκι που είναι τώρα 10 μηνών. πριν λίγο καιρό έμαθα ότι είμαι έγκυος φυσιολογικά, είμαι στην 9η εβδομάδα και ακόμη δεν το έχω πιστέψει. πρέπει όμως να κάνω προγεννητική για μεσογειακή ανεμία και φοβάμαι πολύ. Το πρώτο μου παιδάκι ευτυχώς έχει μόνο το στίγμα. όσες προσπαθείτε με εξωσματικές μην χάνετε ποτέ τις ελπίδες σας. να είστε ήρεμες και σύντομα θα αποκτήσετε τα παιδάκια σας!!

Όταν λες με το ίδιο πρόβλημα εννοείς την αζωοσπερμία;

Vasiliki76
14-09-11, 21:55
ζουζουνα!?!?!?!?λογικο γιατι τελικα ερχεται η ωρα που θα ξεκινησετε την προσπαθεια!!!ομως ολα τα χεις δρομολογήσει τόσο καλά που δεν υπαρχει λογος!!!!!σε τι πρωτοκολλο σ εχει βαλει???

με έχει βάλει στο βραχύ (21 ημερών) έτσι το γράφει...

Vasiliki76
14-09-11, 21:59
vasiliki μου υστεροσκόπηση γιατι για ποιο λογο???? ξερω οτι σε βαζουν να την κανεις μετα απο 2-3 αποβολες για ελεγχο της μητρας! εσενα γιατι???????
γεια σου ευχουλα διδυμομανουλα!!!

Είναι η 2η που θα κάνω χαχαχαχαχα
Είναι λέει απαραίτητη για να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται η μήτρα. Η 1η έγινε στον προηγούμενο γιατρό που ήμασταν (βιαστήκαμε να την κάνουμε) και τωρα που καταλήξαμε σε άλλον γιατρό είπε ότι θα ήθελε να με δει και αυτός... οπότε θα την κάνουμε.
Στην 1η είχα ένα μικρό πολυποδάκι και το αφαίρεσαν :shock: ίσως λόγω αυτού θέλει να με δει... γενικοτερα απ' ότι έχω ακούσει-διαβάσει υστεροσκόπιση κάνουν πριν την εξωσωματική.

Vasiliki76
14-09-11, 22:04
Η υστεροσκόπιση είναι στις 21-9. Εγώ είχα κλείσει ραντεβού στο ΙΚΑ για 21-9 και ώρα 5 το απόγευμα. Σκεφτηκα λοιπόν να πάω σημερα στο ΙΚΑ να βρω τη γιατρό να της εξηγήσω και να μου γράψει σήμερα τα φάρμακα.
Πάω και εγώ με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά μπαίνω μέσα (έξω κανείς φυσικά...διάβαζε εφημερίδα) της εξηγώ και τι μου λέει????
Πωωωωωωωωωωωωω τι μου κάνεις είναι πολλά τα φάρμακα πρέπει να γραψω πολλές συνταγές... να έρθεις στο ραντεβού σου!
ΣΟΚ... της εξηγώ ότι δεν θα μπορώ και μου λεει ας έρθει κάποιος άλλος.... λόγω της ημέρας (του Εσταυρωμένου) είπα να δώσω τόπο στην οργή και να φύγω....

Εχω τρελή υπομονή...έπρεπε να την αρχίσω στις κλωτσιές!!!!

Ετσι απλά ήθελα να τα πω κάπου γι' αυτό σας ζαλίζω με άσχετα :D

vivoula26
15-09-11, 09:29
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΚΡΑΤΗΘΗΚΕΣ:confused:ΟΝΤΩΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ!

marina-mou
15-09-11, 09:34
foula 76 ο σύζυγος μου είχε κυρσοκύλη και μετά την επέμβαση και για ένα χρόνο δεν βρίσκαμε σπέρμα. Δοκίμασε πολλά χάπια, ενέσεις 100 εβρώ την μια αλλά πάλι δεν βρίσκαμε. οι γιατροί μας μιλούσαν για εξωσωματική με δότη σπέρματος. νόμιζα ότι ζω σε εφιάλτη μέχρι που αλλάξαμε γυναικολόγο και κέντρο γονιμότητας. του έδωσαν μόνο βιταμίνη Ε και σε 15 μέρες κάναμε εξέταση και βρίκαμε σπέρμα και το καταψύξαμε. Το σπέρμα του μέχρι την μέρα που πέτυχε η τρίτη εξωσωματική δεν ξεπερνούσε συνολικά το ένα εκατομμύριο και δεν υπήρχε καθόλου γρήγορη κινητικότητα έτσι κάναμε μικρογονιμοποίηση. έχουμε και οι δύο το στίγμα της μεογειακής ανεμίας. φαντάστου τι ζήσαμε μέχρι να μάθουμε ότι το μωρό μας είναι υγιής. και τώρα 10 μήνες μετά μαθαίνω ότι είμαι έγκυος φυσιολογικά. το πιστεύετε; δεν είναι θαύμα; να σημειώσω ότι τα παιδάκια ήταν τρία (2 σε ένα σακουλάκι και ένα σε άλλο αλλά έμεινε μόνο το ένα). παρακαλάμε το Θεό να είναι υγιέστατο και ας μην τα καταφέρω να κάνω άλλο παιδί. δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα σκοτώσω το παιδί μου....

donatela30
15-09-11, 09:50
Είναι λέει απαραίτητη για να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται η μήτρα. Η 1η έγινε στον προηγούμενο γιατρό που ήμασταν (βιαστήκαμε να την κάνουμε) και τωρα που καταλήξαμε σε άλλον γιατρό είπε ότι θα ήθελε να με δει και αυτός... οπότε θα την κάνουμε.
Στην 1η είχα ένα μικρό πολυποδάκι και το αφαίρεσαν :shock: ίσως λόγω αυτού θέλει να με δει... γενικοτερα απ' ότι έχω ακούσει-διαβάσει υστεροσκόπιση κάνουν πριν την εξωσωματική.
Καλημεραααααααα!!!! πω πω με αγχωσες Βασιλικη! και εμενα μου το προτεινε ο γιατρος μου καθως ειχα μια βιοχημικη αλλα μετα καταληξαμε στο οτι δεν εχει αλλες ενδειξεις για να την κανω και ας το αφησουμε για την ωρα!! να σε ρωτησω κατι? θυμασαι τη πρωτη φορα πριν κανεις την υστεροσκοπηση αν ειχε ενδειξη για πολυποδα και για αυτο την εκανες???

donatela30
15-09-11, 09:51
foula 76 o sizigo mou eixe kirsokili ke meta tin epemvasi kai gia ena xrono den vriskame sperma. dokimase xapia polla, enesis 100 evro thn mia alla pali den vriskame mexri poy allaxame ginekologo kai kentro gonimotitas. tou edosan mono vitamini E kai se 15 meres vrikame sperma kai to katapsixame. to sperma tou mexri tin mera pou petixe i triti exoxomatiki eixe sinoliko aritho ena ekatomirio kai katholou grigori kinitikotita. kai na pou 10 mines meta emeina egkios fisiologika
μαρινακι εισαι το ζωντανο παραδειγμα ότι θαυματα γινονται!!! και ειναι αισιοδοξο αυτο και για μας με μηδενικο σπερμα οτι καποια στιγμη μπορει να αλλαξει αυτη η κατάσταση!! πολλά πολλά συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

marina-mou
15-09-11, 10:36
donatela μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ. μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες τις κοπέλες που υποφέρουν. σας καταλαμβαίνω απόλυτα. χρειάζετε πίστη και πολλή υπομονή και όλα θα πάνε καλά!!!!

Vasiliki76
15-09-11, 10:46
Καλημεραααααααα!!!! πω πω με αγχωσες Βασιλικη! και εμενα μου το προτεινε ο γιατρος μου καθως ειχα μια βιοχημικη αλλα μετα καταληξαμε στο οτι δεν εχει αλλες ενδειξεις για να την κανω και ας το αφησουμε για την ωρα!! να σε ρωτησω κατι? θυμασαι τη πρωτη φορα πριν κανεις την υστεροσκοπηση αν ειχε ενδειξη για πολυποδα και για αυτο την εκανες???

Καλημέρα κοριτσάκι, δεν είχα ένδειξη για πολυποδα. Πάντως επειδή το έψαξα αρκετά το 99% των περιπτώσεων εξωσωματικών που ξέρω έχουν κάνει υστεροσκόπιση. Διότι λέει πρέπει να ξέρουν ότι μέσα είναι όλα καλά δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα που θα μπορεσει να προκαλέσει "ζημιά" κατά την εμβρυομεταφορά και κατά το διαστημα παραμονής...

donatela30
15-09-11, 10:49
Καλημέρα κοριτσάκι, δεν είχα ένδειξη για πολυποδα. Πάντως επειδή το έψαξα αρκετά το 99% των περιπτώσεων εξωσωματικών που ξέρω έχουν κάνει υστεροσκόπιση. Διότι λέει πρέπει να ξέρουν ότι μέσα είναι όλα καλά δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα που θα μπορεσει να προκαλέσει "ζημιά" κατά την εμβρυομεταφορά και κατά το διαστημα παραμονής...
τωρα με αγχωσες πιο πολυ αλλα εχω εμπιστοσυνη και στο γιατρο απο την αλλη.. ειναι και αυτό ενα έξοδο ρε παιδι μου!! παντως απο εδω απο τις κοπελες του φορουμ μας μονο απο εσενα το ακουω! οπως και να εχει πολυ καλη καλη επιτυχια!!!

donatela30
15-09-11, 11:03
Εγω κοριτσια τη Δευτερα ξεκιναω τις ενεσεις καταστολης και ο Θεός βοηθος!!! πραγματικα....

Moritsa
15-09-11, 11:43
Καλημερα κοριτσια! χαθηκα λιγο αλλα μπαινω και σας διαβαζω. Βασιλικη μαλλον μαζι θα ειμαστε στην προσπαθεια γιατι και γω θα κανω υστεροσκοπη ισως αυριο ή Δευτερα περιμενω τηλ απο το γιατρο. μου βρηκε ενα μικρο πολυποδα στη μητρα δεν ειναι κατι ανησυχητικο μου ειπε αλλα μπορει να δημιουργησει προβλημα στη πορεια. οποτε μαλλον νοεμβριο αρχες αρχιζω τα φαρμακα.

donatela30
15-09-11, 11:47
Καλημερα κοριτσια! χαθηκα λιγο αλλα μπαινω και σας διαβαζω. Βασιλικη μαλλον μαζι θα ειμαστε στην προσπαθεια γιατι και γω θα κανω υστεροσκοπη ισως αυριο ή Δευτερα περιμενω τηλ απο το γιατρο. μου βρηκε ενα μικρο πολυποδα στη μητρα δεν ειναι κατι ανησυχητικο μου ειπε αλλα μπορει να δημιουργησει προβλημα στη πορεια. οποτε μαλλον νοεμβριο αρχες αρχιζω τα φαρμακα.
moritsa καλημερα, με τον απλο υπερηχο φαινεται αν υπάρχει πολύποδας???

Moritsa
15-09-11, 12:00

ναι, με απλο υπερηχο. Παντως ο γιατρος που με ειχε δει τον Ιουνιο δεν τον ειδε ή δεν υπηρχε.....

Moritsa
15-09-11, 12:08

ναι, με απλο υπερηχο. Παντως ο γιατρος που με ειχε δει τον Ιουνιο δεν τον ειδε ή δεν υπηρχε.....

roxanne_
15-09-11, 18:14
Γεια και από εμένα!
Βασιλική τι ίδιο πρωτόκολλο έκανα και εγώ. Όταν πήγα στο γιατρό του ΙΚΑ για να μου γράψει τα φάρμακα (με θρασσος μιας και δεν προλαβαινα να κλείσω ραντεβού) με εξυπηρέτησε αλλα ξέχασε να γράψει ένα. Ευτυχώς τα τσεκαρα στο διάδρομο και ξαναμπήκε στο γραφείο του. Είναι αγένεις και βλάκες αλλα τους έχουμε ανάγκη!:mad:

Και εγώ είχα κάνει υστεροσκοπηση για υποψια πολυποδα αλλα τελικά δεν ήταν τίποτα!
Mortisa σε ποιο γιατρό κατεληξες τελικά;;

Donatella καλή αρχη!

Moritsa
15-09-11, 20:00
Roxanne τι κανεις? φουσκωνει η κοιλιτσα? :-)) εγω κατεληξα στο πρωτο γιατρο που ειχα επισκεφτει και συγκεκριμενα με συνεργατη του. Τελικα την Τριτη θα κανω την υστεροσκοπηση ελπιζω και ευχομαι να πανε ολα καλα για να ξεκινησουμε και μεις.

roxanne_
15-09-11, 22:09
Roxanne τι κανεις? φουσκωνει η κοιλιτσα? :-)) εγω κατεληξα στο πρωτο γιατρο που ειχα επισκεφτει και συγκεκριμενα με συνεργατη του. Τελικα την Τριτη θα κανω την υστεροσκοπηση ελπιζω και ευχομαι να πανε ολα καλα για να ξεκινησουμε και μεις.

Έχει φουσκώσει λιγάκι προς το παρόν, αλλα στη δουλειά άρχισαν να με ρωτάνε.;)
Η υστεροσκοπηση εμένα δε με πονεσε καθόλου! Ξύπνησα και ήταν σα να μην είχα κάνει τίποτα. απλά για 2-3 μέρες είχα λίγο αιματακι(μη φανταστείς κάτι φοβερό, σαν περίοδος προς το τέλος)
Και επίσης όλη τη μέρα μετα την επεμβασουλα μάλλον λόγω ναρκωσης ήμουν ζαβλακωμενη και κοιμομουν!
Καλή επιτυχία και σύντομα με μωρο!:p

Moritsa
16-09-11, 10:09
Καλημερα!!!
Ροξανε σε λιγο δε θα κρυβεται η κοιλια!!! χαιρομαι που μου λες πως δεν καταλαβες τιποτα! θα μου κανει μεθη, ελπιζω να μην καταλαβω και γω. σε ευχαριστω πολυ!
τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν??

jenny78
16-09-11, 23:19
jenny δεν πολυκατάλαβα τι θες να πεις. Ενα σπερμοδιάγραμμα αναφέρει τον όγκο, την ποσότητα σπερματοζωαρίων που ανεβρέθηκε σε αυτό τον όγκο, την κινητικότητα και την μορφολογία (και διάφορεσ αλλες παραμέτρους που δεν μπορούμε να καταλάβουμε). Ο όγκος μέσο όρο είναι περιπου 2ml αν δεν κάνω λάθος. Μπορεί κ λιγότερο. Το σημαντικό είναι η ποσότητα σπέρματος και η κινητικότητα καθώς κ η μορφολογία. Εμείς εδω στο φόρουμ αντιμετωπίζουμε προβλήματα από πλήρης αζωοσπερμία (0 σπερμ) μέχρι και την ύπαρξη σπέρματος (μπορεί και εκατομμύρια σπέρματος) αλλά με πολύ κακή κινητικότητα και μορφολογία. Το 2-3 ασθενές σπερματοζ που αναφέρεις ίσως να εννοεί ότι βρεθηκαν μόνο 2-3 σπερματοζωάρια αλλά μηπως εννοεί 2-3 εκκατομύρια ασθενή; Καλύτερα να το δεις με τον γιατρό σου.
σε ευχαριστω για την απαντηση σου και εγω μεσα απο δω μαθαινω.τελος παντων το σπερμα μας ειναι χαλια.ειναι ελαχιστο και με ελαχιστη κινητηκοτητα.απο οτι μας ειπε ο γιατρος μου.το θεμα ειναι οτι μου ειπε να παμε κατευθειαν σε εξωσωματικη και η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν μπορω να το αποφασισω.εχω κανει ηδη μια σπερματεχυνση με μενοπουρ και κατι αλλες ορμονες και δεν ξερω πραγματικα τι ειναι το καλυτερο.φιλια σε ολες σας και καλη επιτυχια σε οτι κανετε.

donatela30
18-09-11, 21:49
Καλησπερα στα κοριτσια μου!!!!!!! αυριο ξεκιναω την πρωτη μου ενεσουλα και ειμαι κατενθουσιασμένη!! ελπιζω να πάει καλά αυτη τη φορά!!! περασε ο καιρος και φυγαμε για τη δευτερη και τυχερη Θεέ μου προσπάθεια! σας φιλώ!!!

roxanne_
19-09-11, 00:06
Καλησπερα στα κοριτσια μου!!!!!!! αυριο ξεκιναω την πρωτη μου ενεσουλα και ειμαι κατενθουσιασμένη!! ελπιζω να πάει καλά αυτη τη φορά!!! περασε ο καιρος και φυγαμε για τη δευτερη και τυχερη Θεέ μου προσπάθεια! σας φιλώ!!!

Καλή αρχη και καλή επιτυχία!
Να κανείς θετικές σκέψεις, να διωχνεις το άγχος και όλα θα πανε καλα!!!:p

Έχω μια απορία... Αφού έχεις παγακια γιατί κανείς πάλι ενέσεις;;

tzini
19-09-11, 09:10
Τζινι μου οταν λες αζωοσπερμια σε μεγαλο βαθμο αν και δεν υπαρχει μικρος η μεγαλος εννοουμε την απουσια σπερματοζωαριων με την κλασικη μεθοδο.. πολλες κοπελες εδω καναμε βιοψια (οι αντρες μας) για να βρουμε σπερματοζωαρια.. αρα το τεστ ωορηξιας και να βρει τις γονιμες μερες αν δεν υπάρχουν σπερματοζωαρια τι να το κανει! δεν νομιζω οτι θα βοηθησει ουτε σε περιπτωσεις ολιγοσπερμιας γιατι και εκει πρεπει να ειναι duracel το σπερμα να βρει το στοχο του.. ελπιζω να σε βοηθησα..
εχει βαση κ λογικη αυτο που λες.
κ ο γιατρος που προμηθευει ενα μηχανημα-τεστ ωορρηξιας το ιδιο ειπε.:cry:
κατα την βιοψια, βρηκαν μονο προνυμφες ζωντανες, οι οποιες ομως δεν τα καταφεραν ουτε με καλλιεργια. τα δε ελαχιστα σπερματα εν ζωη, πεθαιναν σχεδον αμεσως:cry:

η αδερφη μου για σπερματεγχυση λεει θα ξαναπροσπαθησει.
η ιδια λεει πως δεν αντεχει τα φαρματα της εξωσωματικης.
την ειχαν διαλυσει κ αλλαξε πολυ περισσοτερο το σωμα της.
εκτος αν την μεταπεισει ο γιατρος. που το ευχομαι αν εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας.

οι πολυποδες δεν φαινονται με αυτη την εξεταση που ριχνουν ενα υγρο κ βλεπουν? γιατι εχει κανει κ κατι τετοιο παλιοτερα.

foula 76 ο σύζυγος μου είχε κυρσοκύλη και μετά την επέμβαση και για ένα χρόνο δεν βρίσκαμε σπέρμα. Δοκίμασε πολλά χάπια, ενέσεις 100 εβρώ την μια αλλά πάλι δεν βρίσκαμε. οι γιατροί μας μιλούσαν για εξωσωματική με δότη σπέρματος. νόμιζα ότι ζω σε εφιάλτη μέχρι που αλλάξαμε γυναικολόγο και κέντρο γονιμότητας. του έδωσαν μόνο βιταμίνη Ε και σε 15 μέρες κάναμε εξέταση και βρίκαμε σπέρμα και το καταψύξαμε. Το σπέρμα του μέχρι την μέρα που πέτυχε η τρίτη εξωσωματική δεν ξεπερνούσε συνολικά το ένα εκατομμύριο και δεν υπήρχε καθόλου γρήγορη κινητικότητα έτσι κάναμε μικρογονιμοποίηση. έχουμε και οι δύο το στίγμα της μεογειακής ανεμίας. φαντάστου τι ζήσαμε μέχρι να μάθουμε ότι το μωρό μας είναι υγιής. και τώρα 10 μήνες μετά μαθαίνω ότι είμαι έγκυος φυσιολογικά. το πιστεύετε; δεν είναι θαύμα; να σημειώσω ότι τα παιδάκια ήταν τρία (2 σε ένα σακουλάκι και ένα σε άλλο αλλά έμεινε μόνο το ένα). παρακαλάμε το Θεό να είναι υγιέστατο και ας μην τα καταφέρω να κάνω άλλο παιδί. δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα σκοτώσω το παιδί μου....
θα της το πω αυτο με τις ενεσεις στο συζηγο, γιατι δεν μου εχει αναφερει κατι τετοιο (ή εγω δεν θυμαμαι). κ αν ειναι θα επανεθλω με πιμιο.
αλλα ο συζηξ περνει χαπια-θεραπεια μονο για εξωσωματικη, ή κ για σπερματεγχυση?

με το καλο κ παλι εσυ,

καλη επιτυχια σε ολες σας!:smile:

Moritsa
19-09-11, 09:33
Καλημερα και καλη εβδομαδα κοριτσια!
Donatela καλη αρχη και να δεις που θα ειναι η τυχερη!!!:-)))

donatela30
19-09-11, 10:18
εχει βαση κ λογικη αυτο που λες.
κ ο γιατρος που προμηθευει ενα μηχανημα-τεστ ωορρηξιας το ιδιο ειπε.:cry:
κατα την βιοψια, βρηκαν μονο προνυμφες ζωντανες, οι οποιες ομως δεν τα καταφεραν ουτε με καλλιεργια. τα δε ελαχιστα σπερματα εν ζωη, πεθαιναν σχεδον αμεσως:cry:

η αδερφη μου για σπερματεγχυση λεει θα ξαναπροσπαθησει.
η ιδια λεει πως δεν αντεχει τα φαρματα της εξωσωματικης.
την ειχαν διαλυσει κ αλλαξε πολυ περισσοτερο το σωμα της.
εκτος αν την μεταπεισει ο γιατρος. που το ευχομαι αν εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας.

οι πολυποδες δεν φαινονται με αυτη την εξεταση που ριχνουν ενα υγρο κ βλεπουν? γιατι εχει κανει κ κατι τετοιο παλιοτερα.

θα της το πω αυτο με τις ενεσεις στο συζηγο, γιατι δεν μου εχει αναφερει κατι τετοιο (ή εγω δεν θυμαμαι). κ αν ειναι θα επανεθλω με πιμιο.
αλλα ο συζηξ περνει χαπια-θεραπεια μονο για εξωσωματικη, ή κ για σπερματεγχυση?

με το καλο κ παλι εσυ,

καλη επιτυχια σε ολες σας!:smile:
tzini Μου καλημερα!! και παλι εχω αποριες! η σπερματεγχυση προυποθετει αρκετα σπερματοζωαρια που απλα τα εμπλουιτζουν... με τις προνυμφες δεν εχει νοημα να την κανει.. ας ρωτησει για τροποιποιημενο κυκλο που σαφως παιρνεις λιγοτερα φαρμακα απο οτι στην συνηθη εξωσωματικη.. και η μελανια μας απο εδω τετοιο εκανε και τωρα εχει διδυμακια!!!!

donatela30
19-09-11, 10:19
Καλημερα και καλη εβδομαδα κοριτσια!
Donatela καλη αρχη και να δεις που θα ειναι η τυχερη!!!:-)))
moritsa μου θελω να πιστευω οτι αυτη θα ειναι η τυχερη ξεκιναμε παντα με χαμογελο και θετικες σκέψεις!!!!

donatela30
19-09-11, 10:23
Καλή αρχη και καλή επιτυχία!
Να κανείς θετικές σκέψεις, να διωχνεις το άγχος και όλα θα πανε καλα!!!:p

Έχω μια απορία... Αφού έχεις παγακια γιατί κανείς πάλι ενέσεις;;
roxannaki εγκυουλι μου σε ευχαριστω πολυ! οι ενεσεις που θα κανω δεν ειναι οι ορμονες που πηραμε για να παραγουν ωαρια! ειναι ενεσεις καταστολης για να κοιμησουν το ωαριο που πάει να παραχτεί και να τοποθετησει μετα τα δυο εμβρυακια πρωτα ο Θεός χωρις ωοληψια! η μια ενεση ειναι αυτη και η αλλη η αντιπηκτικη!

donatela30
19-09-11, 11:27
κορίτσια και κατι αλλο! εσεις κατσατε μια η δυο βδομαδες μετα την εμβρυομεταφορα σπιτι??

dimitra0
19-09-11, 11:33
κοριτσια μου καταφερα να μπω !! καλημερα σε ολες , καλη εβδομαδα και καλη επιτυχια!! παντως to foroym ειναι πολυ γουρικο!! ειμουν η πρωτη που εμεινα εγκυος σε διδυμα μετα απο βιοψια ορχεων. και απο οτι βλεπω γεμισε το φορουμ εγκυουλες!!!

και που εισε ακομα!! κοριτσια ειναι και οι mr.ypomonh εγκυος..απο τις παλιες εδω μεσα!! δεν το πιστευω!! mr.ypomoni πρεπει να αλλαξεις το ονομα και να το κανεις mr.eytyxia!!

κοριτσια τα μωρα μου, κοντευουν 3 μηνων!! ειναι και οι δυο γλυκουλες, στρουμπουλουλες και υγιεστατες δοξα το θεο!! ξεπερασαν τους κολικους και τωρα ειμαστε μια ευτυχισμενη οικογενεια!!

donatella mou glykiaaaaaaaaaaaaa!!

donatela30
19-09-11, 12:05
κοριτσια μου καταφερα να μπω !! καλημερα σε ολες , καλη εβδομαδα και καλη επιτυχια!! παντως to foroym ειναι πολυ γουρικο!! ειμουν η πρωτη που εμεινα εγκυος σε διδυμα μετα απο βιοψια ορχεων. και απο οτι βλεπω γεμισε το φορουμ εγκυουλες!!!

και που εισε ακομα!! κοριτσια ειναι και οι mr.ypomonh εγκυος..απο τις παλιες εδω μεσα!! δεν το πιστευω!! mr.ypomoni πρεπει να αλλαξεις το ονομα και να το κανεις mr.eytyxia!!

κοριτσια τα μωρα μου, κοντευουν 3 μηνων!! ειναι και οι δυο γλυκουλες, στρουμπουλουλες και υγιεστατες δοξα το θεο!! ξεπερασαν τους κολικους και τωρα ειμαστε μια ευτυχισμενη οικογενεια!!

αχχχχχχχχχχχχχχχχ δημητρουλινα μου λιωνω με την περιγραφη σου!!!!!!!!!
ε ε ε ερχεται και για μας τις υπόλοιπες η ώρααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!

olina2
19-09-11, 14:23
κορίτσια καλησπέρα!!! ευχομαι τα καλύτερα σε όλες.
εγώ μετά από μια αποτυχιμένη εξωσωματική-μια λαπαροσκόπηση & ενδομητρίωση-ένα φυσικό κύκλο (άτυχο) πάω για 2η εξωσωματική όμως πριν συλλέγουμε & ακταψύχουμε σπέρμα γιατί το σπέρμα μας είναι πολύ αδύναμο....κ δυστηχώς όσο πάει και χειροτερευει. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ?????

roxanne_
19-09-11, 17:07
κορίτσια και κατι αλλο! εσεις κατσατε μια η δυο βδομαδες μετα την εμβρυομεταφορα σπιτι??

Εγώ έκατσα 1 εβδομαδα και τα δυο ΣΚ πριν και μετα δηλαδή 10 μέρες περίπου.
Αλλα νομίζω ότι 4-5 σπιτι και μετα προσοχή είναι αρκετά.
Εσυ κανε ότι σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα αρκεί να συμφωνεί και ο γιατρός σου!;)

roxanne_
19-09-11, 17:11

Μπράβο Δήμητρουλα! Φαντάζομαι πόσο ευτυχισμένοι είστε!!!
Όταν πρωτομπηκα στο φόρουμ εντελώς φρικαρισμενη και στεναχωρημενη μιας και μόλις το είχα μάθει, η αλήθεια είναι ότι η ιστορία σου μου έδινε ελπίδες!
Και όντως είναι γουρικο γιατί έχουμε μεγάλα ποσοστα επιτυχιας!
Τώρα θα τα καταφέρουν και τα υπόλοιπα κορίτσια και μετα δε θα προλαβαίνουμε τις γεννες!:p

donatela30
20-09-11, 15:02
roxanne για αλλη μια φορα
ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Holly
20-09-11, 17:07
Γεια σας κορίτσια!Είμαι η Holly και σε λιγο θα ξεκινησω την τριτη μου εξωσωματικη.Το προβλημα μας ειναι η πολυ σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια.Τωρα ειμαστε περιπου στις 500.000 σπερματοζωαρια/μλ.Εχουμε υπαρξει και καλυτερα και χειροτερα..Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια καλη επιτυχια και ευχομαι και σε ενα θαυμα οπως της marinas που τα καταφερε να μεινει μονη της εγκυος στο δευτερο παιδακι της!

donatela30
20-09-11, 22:41
Γεια σας κορίτσια!Είμαι η Holly και σε λιγο θα ξεκινησω την τριτη μου εξωσωματικη.Το προβλημα μας ειναι η πολυ σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια.Τωρα ειμαστε περιπου στις 500.000 σπερματοζωαρια/μλ.Εχουμε υπαρξει και καλυτερα και χειροτερα..Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια καλη επιτυχια και ευχομαι και σε ενα θαυμα οπως της marinas που τα καταφερε να μεινει μονη της εγκυος στο δευτερο παιδακι της!
καλη επιτυχια κουκλιτσα!!!! τριτη και τυχερη!! στο ευχομαι ολοψυχα!! εμεις να μεινουμε μονες αμας αποκλειεται αφου σπερματοζωαριο ουτε για δειγμα στο αρχικο υγρο αλλα ελπιζουμε να γινει το θαυμα με την εξωσωματικη!!!!!!!! ολα θα μας πανε καλα!!!!

sad_sam
20-09-11, 23:26
Γεια σας κοριτσια,
ηθελα να μπω και εγω στη παρεα σας για να παρω δυναμη.
Ο ανδρουλης μου εχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και ξεκινησαμε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιση για να αποκτησουμε ενα μπεμπακι ή και περισσοτερα.

Την Πεμπτη θα κανω ωοληψια. Μεχρι τωρα το ηθικο ηταν ακμαιο αλλα τωρα εχω αγχωθει λιγο.

Διαβαζω τις ιστοριες και σας νοιωθω σαν φιλες μου θα προσπαθω να ειμαι πιστη στο ραντεβου μαζι σας.

Συμβουλες ειναι καλοδεχουμενες. ;)

Moritsa
21-09-11, 09:40
Καλημέρα κορίτσια! Να καλωσορίσω τα καινούρια κορίτσια και εύχομαι σύντομα όλες να τα καταφέρουμε!:-)))
Συμφωνώ απολυτα με τη ροξανε όσα είπε για τη Δήμητρα! Εκείνη μου έδωσε δύναμη και ελπιδα πως μπορούμε και μεις να τα καταφέρουμε! Στη συνέχεια προστέθηκαν και οι υπόλοιπες εγκυουλες και τώρα νιώθω πιο αισιόδοξη!
Χτες έκανα την υστεροσκοπηση και αφαίρεσαν το πολυποδα. Δε κατάλαβα τίποτα, Πιο πολυ ήταν το άγχος και τα πριν του χειρουργείου. Τώρα θα με δει ο γιατρός σε 20 μέρες για να μας πει για τα φάρμακα και τα διαδικαστικά.

donatela30
21-09-11, 09:58
Καλημέρα κορίτσια! Να καλωσορίσω τα καινούρια κορίτσια και εύχομαι σύντομα όλες να τα καταφέρουμε!:-)))
Συμφωνώ απολυτα με τη ροξανε όσα είπε για τη Δήμητρα! Εκείνη μου έδωσε δύναμη και ελπιδα πως μπορούμε και μεις να τα καταφέρουμε! Στη συνέχεια προστέθηκαν και οι υπόλοιπες εγκυουλες και τώρα νιώθω πιο αισιόδοξη!
Χτες έκανα την υστεροσκοπηση και αφαίρεσαν το πολυποδα. Δε κατάλαβα τίποτα, Πιο πολυ ήταν το άγχος και τα πριν του χειρουργείου. Τώρα θα με δει ο γιατρός σε 20 μέρες για να μας πει για τα φάρμακα και τα διαδικαστικά.
μπραβο Μoritsa!! ολα να πανε καλα στο εξης! νομιζω κι η βασιλικη εκανε την υστεροσκοπηση χτες! εχω την αισθηση οτι μπορειτε κιολας απο τον επομενο μήνα να ξεκινησετε! οσο για τη Δημητρα της το εχω πει και προσωπικα άπειρες φορες το λεω παλι και εδω οτι πάντα ηταν ο φάρος μας που μας εδειχνε οτι υπάρχει ελπιδα!!

donatela30
21-09-11, 10:02
Γεια σας κοριτσια,
ηθελα να μπω και εγω στη παρεα σας για να παρω δυναμη.
Ο ανδρουλης μου εχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και ξεκινησαμε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιση για να αποκτησουμε ενα μπεμπακι ή και περισσοτερα.

Την Πεμπτη θα κανω ωοληψια. Μεχρι τωρα το ηθικο ηταν ακμαιο αλλα τωρα εχω αγχωθει λιγο.

Διαβαζω τις ιστοριες και σας νοιωθω σαν φιλες μου θα προσπαθω να ειμαι πιστη στο ραντεβου μαζι σας.

Συμβουλες ειναι καλοδεχουμενες. ;)
sad sam ευχομαι σε λιγο καιρο να μετονομαστεις σε happy sam... ολες λιγο πολυ αντιμετωπιζουμε το δικό μας γολγοθα, άλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο.. στο φορουμ αυτο υπαρχουμε με περιπτώσεις ελαχιστων σπερματοζωαριων μετρημενων στα δαχτυλα στη κυριολεξια, κι ομως πολλες κοπελες τα καταφερανε!! κι εμεις ελπιζουμε!! σου ευχομαι να πανε και για σενα ολα καλα!

olina2
21-09-11, 10:11
καλημέρα! ειναι τόσο καλά να ξέρεις ότι κάποιος ακόμα καταλαβαίνει τι περνάς. Εμείς είμαστα μόλις με 100.000 /ml και λιγότερα-οπότε συνέχίζουμε την κατάψυξη... από μέρα σε μέρα περιμένω την περίοδο για να ξεκινήσω daronda. όμως ακόμα δεν έχω ξεκινήσει την διαδικασία για να γράψω τα φάρμακα στο ΙΚΑ που την προηγούμενη φορά με είχαν ταλαιπωρήσει πολύ. Ας ελπίσουμε ότι τώρα θα είναι καλύτερα..

marina-mou
21-09-11, 10:48
Holly μου ο άνδρας μου είχε 300.000 ανά ml. να είσαστε πάντα αισιόδοξες. ένα σπερματοζωάριο μόνο χρειάζεστε. σας εύχομαι καλή επιτυχία και να ακούσουμε τα καλά νέα σας σύντομα. εγώ στις 11 Οκτωβρίου θα κάνω προγεννητική για την ανεμία. Άγχος πολύ!!!!

sad_sam
21-09-11, 11:05
Εμενα ο ανδρας μου στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ειχε 500000 στο συνολο.
Για αυριο εχουμε καταψυξει 4 δειγματα και θα εχουμε και το φρεσκο αλλ δεν μας απεκλεισε και την περιπτωση βιοψιας.

Ευτυχως εχω αρκετα αβγα οποτε ειμαι αισιοδοξη οτι θα εχουμε εμβρυα απο εβδομαδα να τοποθετησουμε.

olina2
21-09-11, 11:18
sad sam πότε πας για ωοληψία? έκανες daronda? ειμαι σε πολύ παρόμοια κατάσταση έχουμε 3 δείγματα -περιμένουμε αποτελέσματα για να δουμε αν θα θέλουμε και 4ο εκτος απο το φρέσκο.....

donatela30
21-09-11, 11:19
Εμενα ο ανδρας μου στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ειχε 500000 στο συνολο.
Για αυριο εχουμε καταψυξει 4 δειγματα και θα εχουμε και το φρεσκο αλλ δεν μας απεκλεισε και την περιπτωση βιοψιας.

Ευτυχως εχω αρκετα αβγα οποτε ειμαι αισιοδοξη οτι θα εχουμε εμβρυα απο εβδομαδα να τοποθετησουμε.
να σε ρωτησω κατι αφου εχετε καταψυξει αρκετη ποσοτητα σπερματος γιατι να χρειαστει βιοψια!! βιοψια καναν οι αντρες μας εμας που στο σπερματικο υγρο δεν υπηρχε ουτε ενα σπερματοζωαριο για δειγμα!!! και οταν λες αυγα, εχεις καταψευξει και ωαρια?? μπερδευτηκα!

sad_sam
21-09-11, 11:22
olina2 εχω παρει daronda, gonal, menopur και εχτες εκανα την pregnyl. Αυριο παω για ωοληψια.

Στα δειγματα που εχουμε παει μεχρι τωρα εχουν βρει μερικα ζωηρα :wink: σπερματοζωαρια. Αλλα ο γιατρος θελει να καλυψει καθε πιθανοτητα. Οποτε η πιθανοτητα βιοψιας ειναι μικρη.

olina2
21-09-11, 11:27
καλη επιτυχια!!!!!!! σου ευχοαμαι ολα κατ ευχην! πόσες μέρες κάνεις ενέσεις πριν την ωοληψια? εχω ξανακάνει αλλά έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι... μήπως τυχόν έγραψες τα φάρμακα στο ΙΚΑ να σε ρωτήσω μια διευκρίνηση?

sad_sam
21-09-11, 11:33
να σε ρωτησω κατι αφου εχετε καταψυξει αρκετη ποσοτητα σπερματος γιατι να χρειαστει βιοψια!! βιοψια καναν οι αντρες μας εμας που στο σπερματικο υγρο δεν υπηρχε ουτε ενα σπερματοζωαριο για δειγμα!!! και οταν λες αυγα, εχεις καταψευξει και ωαρια?? μπερδευτηκα!

Μαλλον χρησιμοποιησα λαθος ορολογια :oops:.
Δεν εχω καταψηξει ωαρια. Ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη εχω περιπου 15 ωαρια (ακριβως θα ξερουμε αυριο) αν ο αριθμος των σπερματοζωαριων δεν ειναι αρκετος θα κανουμε βιοψια με σκοπο να γονιμοποιησουμε ολα τα ωαρια.

sad_sam
21-09-11, 11:43
καλη επιτυχια!!!!!!! σου ευχοαμαι ολα κατ ευχην! πόσες μέρες κάνεις ενέσεις πριν την ωοληψια? εχω ξανακάνει αλλά έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι... μήπως τυχόν έγραψες τα φάρμακα στο ΙΚΑ να σε ρωτήσω μια διευκρίνηση?

Ευχαριστω για τις ευχες.

Εκανα περιπου 20 μερες ενεσεις. Τα φαρμακα τα εγραψα στο ΤΣΜΕΔΕ. Οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω για το ΙΚΑ.

donatela30
21-09-11, 11:52
Μαλλον χρησιμοποιησα λαθος ορολογια :oops:.
Δεν εχω καταψηξει ωαρια. Ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη εχω περιπου 15 ωαρια (ακριβως θα ξερουμε αυριο) αν ο αριθμος των σπερματοζωαριων δεν ειναι αρκετος θα κανουμε βιοψια με σκοπο να γονιμοποιησουμε ολα τα ωαρια.
καταλαβα αν και παλι μου κανει εντυπωση αφου ειναι χιλιαδες τα σπερματοζωαρια!! εμεις και πολλες κοπελες βρηκαμε απο τη βιοψια 10-15-20 και αυτα ακινητα! και παρολαυατ επειδη εγινε μικρογονιμοποιηση δνε παιζει ρολο!! ολινα τι θες να ρωτησεις για το ικα πες μου που τα εχω προσφατα!

olina2
21-09-11, 12:13
ακου συνοπτικά μην σε ζαλίσω. την 1η φορά τα έγραψα σας προκληση ωαριορρηξίας το ίδιο σκοπευω να κάνω και τώρα. Έχω σαλπηγγογραφία την παλαια (ισχυει για 2 χρόνια ) θα παρω εναν υπέρηχο από τον γιατρό μου αλλά δεν ξέρω αν τα σπερμοδιαγράμματα που έχω προ εξαμήνου μου κάνουν. Τώρα με τις καταψυξεις δεν κάνει σπερμοδιαγραμμα τα καταψυχει αμέσως οπότε δεν έχω προσφατο. μπορώ αραγε με το παλαιό? σε ποιο ικα πηγες? πρέπει να έχει κέντρο μανας παιδιού ετσι δεν είναι ? ευχαριστώ πολύ!!!!!!

donatela30
21-09-11, 12:18
ακου συνοπτικά μην σε ζαλίσω. την 1η φορά τα έγραψα σας προκληση ωαριορρηξίας το ίδιο σκοπευω να κάνω και τώρα. Έχω σαλπηγγογραφία την παλαια (ισχυει για 2 χρόνια ) θα παρω εναν υπέρηχο από τον γιατρό μου αλλά δεν ξέρω αν τα σπερμοδιαγράμματα που έχω προ εξαμήνου μου κάνουν. Τώρα με τις καταψυξεις δεν κάνει σπερμοδιαγραμμα τα καταψυχει αμέσως οπότε δεν έχω προσφατο. μπορώ αραγε με το παλαιό? σε ποιο ικα πηγες? πρέπει να έχει κέντρο μανας παιδιού ετσι δεν είναι ? ευχαριστώ πολύ!!!!!!
αααααα μαλλον δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εγω περασα απο επιτροπη για να παρω ολα τα φαρμνακα της εξωσωματικης οπου εκει τα δικαιολογητικα ειναι χιλια δυο και μονο με εγκιρησ της επιτροπης μπορεις να τα παρεις δεν μπορει να στα γραψει γιατρος του ικα.. τωρα για προκλήση δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται! καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο μηπως σε κατατοπισουν καλυτερα..

olina2
21-09-11, 12:45
ω ρε συ από επιτροπή!!!!!!!!!! χαράς το κουράγιο σου. για πλάκα είδα τα χαρτιά που χρειάζονται στο ιντερνετ και τα έχασα! μου είπαν αυτόν τον τρόπο για να γλυτώσω όλη την ταλαιπωρία. βέβαια δεν πέρνω φράγκο ούτε για την εξωσωματική ούτε για τα φάρμακα μετά την εμβρυομεταφορά -μόνο τα φάρμακα της πρόκλησης θα πάρω.

donatela30
21-09-11, 13:00
ω ρε συ από επιτροπή!!!!!!!!!! χαράς το κουράγιο σου. για πλάκα είδα τα χαρτιά που χρειάζονται στο ιντερνετ και τα έχασα! μου είπαν αυτόν τον τρόπο για να γλυτώσω όλη την ταλαιπωρία. βέβαια δεν πέρνω φράγκο ούτε για την εξωσωματική ούτε για τα φάρμακα μετά την εμβρυομεταφορά -μόνο τα φάρμακα της πρόκλησης θα πάρω.
καλα τα φαρμακα μετα την εμβρυομεταφορα ειναι παφθηνα! αντε να δωωσεις 50 ευρω! και χαρας στα λεφτα που παιρνεις απο το ικα 350 ευρω! και εχεις δωσει 5000! το ιδιο πραγμα ειναι αν προσκομισεις την αποδειξη στην εφορια οποτε δεν χανεις κατι απο αυτη τη πλευρα! τα φαρμακα διεγερσης ομως εκαναν κανα 2500ρο... οπως και να χει καλη μας επιτυχια!!!

Moritsa
21-09-11, 13:31
Sad_Sam δε νομίζω να κάνετε βιοψια. Αφού και ακίνητα να είναι εκείνοι τα βάζουν μέσα στο ωαριο. Οπότε το μόνο που θελουμε είναι να βρούμε σπερματοζωαρια!!!

Ξεχασα να σας πω πως στα τελευταία δείγματα που εξετάσαμε είμαστε μετρημένα στο ένα χέρι τα σπερματοζωαρια. Προς το παρόν συνεχίζει τις βιταμίνες και ελπίζουμε!!! Να καταψυξουμε έστω και 2 κάθε φορά μας είπαν δε γίνεται. Οπότε το άγχος αυτο θα το έχουμε μέχρι και τη μέρα της ωολληψιας.

donatela30
21-09-11, 13:36
Sad_Sam δε νομίζω να κάνετε βιοψια. Αφού και ακίνητα να είναι εκείνοι τα βάζουν μέσα στο ωαριο. Οπότε το μόνο που θελουμε είναι να βρούμε σπερματοζωαρια!!!

Ξεχασα να σας πω πως στα τελευταία δείγματα που εξετάσαμε είμαστε μετρημένα στο ένα χέρι τα σπερματοζωαρια. Προς το παρόν συνεχίζει τις βιταμίνες και ελπίζουμε!!! Να καταψυξουμε έστω και 2 κάθε φορά μας είπαν δε γίνεται. Οπότε το άγχος αυτο θα το έχουμε μέχρι και τη μέρα της ωολληψιας.
moritsa moy Και τελικα τι κανατε? δεν καταψυχετε?? δηλαδη θα περιμενεις την ημέρα της ωοληψιας να δεις ποσα θα βγουνε?? καλα καταλαβα??

olina2
21-09-11, 14:22
moritsa θα βρείτε σίγουρα.
εμείς πήγαμε για φυσικό κύκλο πριν από 15 μέρες και βρήκαμε ένα και αυτό με σπασμένο αυχένα μας είπαν!!!!!!! απίστευτο??? αλλά τώρα πέρνει βιταμίνες, τον ταίζω αυγουλάκι (μόνο το ασπρο) και μοσχάρι σε όλες τις μορφές που μπορώ να σκεφτώ και έχουμε καταψυξει 2 φορές & σήμερα τρίτη και κάτι γίνεται -βρίσκουμε δηλαδή λίγο πιο ακούνητα λίγο πιο ενεργά πάντως κάνουμε δουλειά! μην ανησυχεις ! ταιζε εσύ!
donatela πάμε δυνατά! κ εγώ νόμιζα ότι με επιτροπή γλυτώνεις πολλά. με τον τρόπο που σου είπα τα πέρνω τα 2500 των φαρμάκων. έτσι ενημερωτικά στο λέω γιατί δεν θα το χρειαστείς ξανά!

roxanne_
21-09-11, 17:23
Καλησπέρα και απο εμένα!
Δεν έχω νέα γιατί θα ξαναπαω στο γιατρο σε 20 μέρες. Μέχρι τότε βέβαια ένα ψιλοαγχος το έχω αλλα κάνω υπομονή. Δεν ξέρω τι έγινε αλλα τις τελευταιες μερες η κοιλια μου είναι σκληρή και τσιτα. Ήθελα να ήξερα αν απο τώρα αισθάνομαι ότι θα σκιστει :rolleyes: τι θα γίνει μετα;;

Sad Sam καλή επιτυχία! Όλα να πανε καλα!
Εγώ δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα στην ωοληψια.
Προσπάθησε να μην αγχωνεσαι γιατί η ψυχολογία μας παίζει πολυ σημαντικό ρόλο!!

Όπως ίσως έχετε διαβάσει εμείς κάναμε βιοψια και βρήκαμε σπερματοζωαρια μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού!:shock:
Παρόλα αυτά ένα απο αυτά μεγαλώνει στην κοιλια μου!
Μην αγχωνεστε για τους αριθμούς. Εγώ είχα και λίγα ωαρια!
Αυτό που χρειάζεται κατα τη γνώμη μου είναι καλή δουλειά απο τον εμβρυολογο για να αξιοποιηθούν όσα βρείτε, καλή τοποθέτηση απο το γιατρο, καλη ψυχολογία χωρίς άγχος και λίγη τύχη!!

Εύχομαι να τα καταφέρετε όλες σας και του χρόνου να έχουμε babyboom!!:lol:

Μελανία
21-09-11, 17:35
εμείς πήγαμε για φυσικό κύκλο πριν από 15 μέρες και βρήκαμε ένα και αυτό με σπασμένο αυχένα μας είπαν!!!!!!! απίστευτο??? αλλά τώρα πέρνει βιταμίνες, τον ταίζω αυγουλάκι (μόνο το ασπρο) και μοσχάρι σε όλες τις μορφές που μπορώ να σκεφτώ και έχουμε καταψυξει 2 φορές & σήμερα τρίτη και κάτι γίνεται -βρίσκουμε δηλαδή λίγο πιο ακούνητα λίγο πιο ενεργά πάντως κάνουμε δουλειά! μην ανησυχεις ! ταιζε εσύ!
donatela πάμε δυνατά! κ εγώ νόμιζα ότι με επιτροπή γλυτώνεις πολλά. με τον τρόπο που σου είπα τα πέρνω τα 2500 των φαρμάκων. έτσι ενημερωτικά στο λέω γιατί δεν θα το χρειαστείς ξανά!
Καλησπέρα κορίτσια Τι κάνετε; :) Olina νομίζω πως για πρόκληση ωορηξίας τα φάρμακα μπορεί να στα γράψει χωρίς επιτροπή ο γυναικολόγος(με ραντεβού όμως) και δικαιολογεί λιγότερη ποσότητα συνήθως όσα χρειάζονται για σπερματέγχυση.

Μελανία
21-09-11, 17:39
Δεν θυμάμαι...Σας είπα οτι μάθαμε και το φύλλο μαζί με τα αποτελέσματα της λήψης χοριακής λάχνης;;;Έχουμε ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι:-P

olina2
21-09-11, 17:56
ειστε φοβερές ! ειναι τέλειο να ακους ωραίες ιστορίες που ξεκίνησαν δύσκολα & εξελίχθηλαν τέλεια. .......

Moritsa
21-09-11, 19:19
Donatela δε καταψυξαμε. Θα πάμε μέχρι οωλληψα και αν δεν βρουν εκείνη την μέρα κατευθείαν βιοψια. Δε μπορώ να καταλάβω τι θα αλλάξει με τη βιοψια, απο την στιγμή που βγάζει τώρα 2-3?? αυτο που καταλαβαίνω είναι πως δεν παράγει όχι πως είναι παγιδευμένο και δε βγαίνει.....

Μακάρι Olina :-)))

Μελανια συγχαρητήρια 1&1!!!!

roxanne_
21-09-11, 19:28
Δεν θυμάμαι...Σας είπα οτι μάθαμε και το φύλλο μαζί με τα αποτελέσματα της λήψης χοριακής λάχνης;;;Έχουμε ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι:-P

Τέλεια!!! Μπράβο με το καλό!
Σήμερα αναρωτιομουν που είσαι, έχω καιρο να ακούσω νέα σου!
Εμείς δεν ξέρουμε ακόμα φυλο...αγωνία!:p

Τι είναι η λήψη χοριακης λαχνης;; Δε θυμάμαι να μου το ανέφερε ο γιατρός μου!

roxanne_
21-09-11, 19:35
Donatela δε καταψυξαμε. Θα πάμε μέχρι οωλληψα και αν δεν βρουν εκείνη την μέρα κατευθείαν βιοψια. Δε μπορώ να καταλάβω τι θα αλλάξει με τη βιοψια, απο την στιγμή που βγάζει τώρα 2-3?? αυτο που καταλαβαίνω είναι πως δεν παράγει όχι πως είναι παγιδευμένο και δε βγαίνει.....

Δεν είναι έτσι μην αγχωνεσαι χωρίς λόγο. ΟΚ για τον άντρα μου ήταν κάπως έτσι καθώς με σπερμοδιαγραμματα βρίσκαμε κανένα ή 1-2 και με βιοψια ελάχιστα παραπάνω. Έχω διαβάσει όμως εδώ για περιπτώσεις που ενώ δε βρισκαν τίποτα με τη βιοψια βρέθηκαν αρκετά και για να καταψυξουν!
Αυτή είναι η αποφρακτικη αζωσπερμια.
Σε καταλαβαίνω πάντως γιατί και εμείς ήμασταν σε αγωνία μέχρι τη μέρα ωοληψιας- βιοψιας! Υπομονή και σκέψου ότι συνήθως βρίσκουν.

roxanne_
21-09-11, 19:42

Εμάς μας είχε δώσει ο γιατρός και κάποιες βιταμίνες που είχαμε πάρει απο το φαρμακείο. Νομίζω ότι κόστιζε περίπου 50 ευρώ το κουτί.
Δε θυμάμαι όμως πως τις λενε. Ίσως παίρνετε τις ίδιες.
Φαντάζομαι ότι μόλις μείνεις έγκυος θα σταματήσει για πάντα να τρώει μοσχάρι ο άντρας σου!!:lol:

Vasiliki76
21-09-11, 21:29
Καλησπέρα κοριτσάκια... έλειψα αρκετές μέρες και διαβάζω ωραία νέα :)
Μελανια μου ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ενα και ενα σουπερ!!!!!!!!!!!
Donatella μου ολα θα πάνε ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!! μην μου αγχώνεσαι :)
Moritsa έκανες την υστεροσκόπιση???

Σήμερα έκανα την υστεροσκόπιση...δεν βρέθηκε τίποτα ολα μια χαρα μέχρι που μου είπε ότι δεν πρέπει να είχα πολυποδάκι την 1η φορά και μάλλον έγινε λαθος διαγνωση απ΄τον γιατρό που είχα... έπαθα ένα σοκ.
Εξέτασε στο dopler (έτσι γράφεται???) την μικρή κύστη που έχω...και ενώ είχαμε πει οτι θα έκανα και εξετάσεις (ΔΕΙΚΤΕΣ) για περισσότερη ανάλυση τελικώς δεν χρειάστηκε. Η κύστη είναι πίσω απ' την αριστερή ωοθήκη ειναι οργανική και δεν μας εμποδιζει πουθενά...την αγνοούμε όπως είπε.
Πρώτα ο Θεος ξεκινάω την 21η μέρα του επόμενου κυκλου μου δλδ περίπου 27-29 Οκτωβρίου και θα τελειώσω τελη Νοεμβρίου... λέτε να έχω χριστουγεννιάτικο δώρο το μπεμπέ???
Σήμερα έγραψα και τα φάρμακα στο ΙΚΑ .... Roxannaki τι κάνω από δω και πέρα??? για βοηθεια... :)

dimitra0
21-09-11, 21:43
μηνυμα αισιοδοξιας....
ενα σπερματοζωαριο μονο χρειαζεται για να κανει τη δουλεια του!! μην ανχωνεστε ολα θα πανε καλα!!
σκεφτητε πως εμειναν εγκυος κοπελες που ο αντρας τους δεν ειχε καθολου σπερμα (με βιοψια) ποσο εσεις που εχετε και λιγο σπερμα!! ολες σε λιγο καιρο θα ειστε μανουλες!!

Moritsa
21-09-11, 21:59
Vasiliki χτες την έκανα και αφαιρεσα ένα πολυποδα. Που την έκανες? τουλάχιστον τώρα ξέρεις τι γίνεται. Μακάρι φέτος να έχουμε το καλύτερο χριστουγεννιάτικο δώρο!!!

Μελανία
21-09-11, 22:36
Τέλεια!!! Μπράβο με το καλό!
Σήμερα αναρωτιομουν που είσαι, έχω καιρο να ακούσω νέα σου!
Εμείς δεν ξέρουμε ακόμα φυλο...αγωνία!:p

Τι είναι η λήψη χοριακης λαχνης;; Δε θυμάμαι να μου το ανέφερε ο γιατρός μου!
Γεια σου Roxanne.Πως πας εσύ;;Απλά εγω δεν έκανα τελικά καθόλου την Papp-A.Μετά την αυχενική αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε λήψη χοριακής λάχνης.Είναι σαν αμνιοπαρακέντηση αλλά γίνεται νωρίτερα.Δεν έχουμε πάρει όλα τα αποτελέσματα αλλά όσα έχουν βγει είναι καλά.;)

donatela30
22-09-11, 08:07
vasilikι, moritsa!! μπραβο σας κοριτσια!! καθαρες οι υστεροσκοπησεις παμε σουπερ!! ελπιζω να μη το μετανιώσω και εγω που δεν την εκανα!
Dhmhtraaaaaa!! σε ευχαριστουμε που εξακολουθεις να εισαι μαζι μας και μας γεμιζεις παντα με αισιοδοξια! μεινε μαζι μας εισαι το γούρι μας!!
roxanne μελανια! με συκινειτε με τα μωρουδιστικα νεα σας!! ευχομαι συντομα και στα δικα μας!!!!!!!

Moritsa
22-09-11, 09:24
Καλημερα κοριτσια!!!
Donatela μην στεναχωριεσαι αν επρεπε να την κανεις την υστεροσκοπηση θα σου το ελεγε ο γιατρος σου. πως τα πας με τις ενεσεις?

Θα το πω ξανα και ας επαναλαμβανομαι, ειμαι τυχερη που βρηκα αυτο το φορουμ. πρωτη η Δημητρα και μετα ολα τα κοριτσια με βοηθησαν να βρω την αισιοδοξια και να ελπιζω στο απιαστο!!!

donatela30
22-09-11, 09:47
Καλημερα κοριτσια!!!
Donatela μην στεναχωριεσαι αν επρεπε να την κανεις την υστεροσκοπηση θα σου το ελεγε ο γιατρος σου. πως τα πας με τις ενεσεις?

Θα το πω ξανα και ας επαναλαμβανομαι, ειμαι τυχερη που βρηκα αυτο το φορουμ. πρωτη η Δημητρα και μετα ολα τα κοριτσια με βοηθησαν να βρω την αισιοδοξια και να ελπιζω στο απιαστο!!!
εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου και αφου ειπε να το αφησουμε για αργοτερα αχρειαστη να ναι, το αφησαμε!! καλα πανε οι ενεσεις! κανω μεγαλες κοκκινες και μπλε βουλιτσες στη κοιλιτσα μην τυχον και χασουν το δρόμο τα εμβρυακια αργότερα!! τωρα περιμενω να αδιαθετησω!! απο οτι καταλαβαινω είναι σαν να κάνω το μακρυ πρωτοκολλο χωρις όμως να παιρνω ορμονες μιας και οι ενεσουλες ειναι για άλλο λογο!! βασικα ανυπομονω!!!

Μελανία
22-09-11, 13:50
Donatella μου τι κάνεις;;;Πολύ πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι.Πόσο σας κοστίζει η προσπάθεια τώρα με τα κατεψυγμένα;Βασιλικη, Μοριτσα καλή επιτυχία και σε σας!!Φιλιά σε όλες!!

donatela30
22-09-11, 13:59
Donatella μου τι κάνεις;;;Πολύ πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι.Πόσο σας κοστίζει η προσπάθεια τώρα με τα κατεψυγμένα;Βασιλικη, Μοριτσα καλή επιτυχία και σε σας!!Φιλιά σε όλες!!
γεια σου Μελανια μου διδυμομανουλα!!!! εσυ η ευχουλα και η δημητρουλα μας οι διδυμομανουλες! χιχιιχχι1 σε ευχαριστω πολυ στειλτε λιγο διδυμοδκονη η μπεμπυδοσκονη ξερετε μπας και κολλησω! ευτυχως η προσπαθεια με τα κατεψυγμενα στοιχιζει πολυ λιγοτερο!! ευτυχως να λεμε μεσα στην ατυχια μας!!! ευχομαι να ξεπαγωθουν τα μικρα μας παγακια να μην εχουν αλλοιώσεις και να πάνε όλα καλαα!!!

Μελανία
22-09-11, 14:02
γεια σου Μελανια μου διδυμομανουλα!!!! εσυ η ευχουλα και η δημητρουλα μας οι διδυμομανουλες! χιχιιχχι1 σε ευχαριστω πολυ στειλτε λιγο διδυμοδκονη η μπεμπυδοσκονη ξερετε μπας και κολλησω! ευτυχως η προσπαθεια με τα κατεψυγμενα στοιχιζει πολυ λιγοτερο!! ευτυχως να λεμε μεσα στην ατυχια μας!!! ευχομαι να ξεπαγωθουν τα μικρα μας παγακια να μην εχουν αλλοιώσεις και να πάνε όλα καλαα!!!
Σας το εύχομαι ολόψυχα!!:wink:Όλα θα πάνε καλά θα δεις!

donatela30
22-09-11, 14:15
Σας το εύχομαι ολόψυχα!!:wink:Όλα θα πάνε καλά θα δεις!
ελπίζω το ανέλπιστο όπως γράφεις και στην υπογραφη σου!!!!! :) :) :)

roxanne_
22-09-11, 16:59
Γεια σου Roxanne.Πως πας εσύ;;Απλά εγω δεν έκανα τελικά καθόλου την Papp-A.Μετά την αυχενική αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε λήψη χοριακής λάχνης.Είναι σαν αμνιοπαρακέντηση αλλά γίνεται νωρίτερα.Δεν έχουμε πάρει όλα τα αποτελέσματα αλλά όσα έχουν βγει είναι καλά.;)

Δεν την έχω ξανακούσει την εξέταση αυτή. Γιατί σας την πρότεινε ο γιατρός; Αφού είσαι μικρή σε ηλικία!
Εμείς καλα πάμε, μεγάλωσε λίγο και η κοιλιτσα και αυτό είναι το μόνο που δηλώνει εγκυμοσύνη. Κατα τα αλλα ευτυχώς δεν έχω τίποτα!:p
Ανυπομονω να περάσει ο καιρός!!!:shock:

roxanne_
22-09-11, 17:05
Μελανια σε ποια εβδομαδα είσαι; Έχεις νιώσει τα μωρά; Εγώ τίποτα ακόμα αλλα μάλλον είναι νωρίς.
Είναι ώρες ώρες που επειδή δε νιώθω τίποτα ανησυχώ!:rolleyes:
Σε οποία μάνα το λέω αυτο μου λεει: σαν τι θα ήθελες δηλαδή να νιώθεις;;; Ούτε εγώ στην αρχη καταλάβαινα τίποτα.
Νομίζω ότι το άγχος δε θα με αφήσει ποτέ!:lol:

olina2
23-09-11, 10:18
καλημέρα κορίτσια!!!! σήμερα το απόγευμα θα κάνω την 1η daronda! δεν λέω νοιώθω χαρούμενη που προσπαθούμε πάλι. όμως δεν είναι όπως τις άλλες φορές .ειμαι πιο συγκρατημενη τώρα.... βλέπω και εσάς τις εγκυούλες όμως και μια κρυφή ελπίδα μου λέει πως μπορεί να "κολλίσω " και εγώ.......μιλόντας μαζί σας

olina2
23-09-11, 10:20
Εμάς μας είχε δώσει ο γιατρός και κάποιες βιταμίνες που είχαμε πάρει απο το φαρμακείο. Νομίζω ότι κόστιζε περίπου 50 ευρώ το κουτί.
Δε θυμάμαι όμως πως τις λενε. Ίσως παίρνετε τις ίδιες.
Φαντάζομαι ότι μόλις μείνεις έγκυος θα σταματήσει για πάντα να τρώει μοσχάρι ο άντρας σου!!:lol:
ναι μάλλον τις ίδιες πέρνουμε :!: την ίδια τιμή έχουν αλλά δεν θυμάμαι το όνομα! όσο για το μοσχάρι άστο! έχεις απόλυτο δήκιο :lol:

sad_sam
23-09-11, 12:07
Καλημερα και απο εμενα,
εκανα εχτες την ωοληψια (τελικα δεν ειναι κατι το τρομερο) ειχα 15 ωαρια και ευτυχως ειχαμε και σπερμα και δεν χρειαστηκε βιοψια.

Μου ειπαν οτι η τοποθετηση θα γινει την Κυριακη ή την Τριτη αναλογα με την προοδο των γονιμοποιημενων ωαριων.

Θα επρεπε να με ειχαν ενημερωσει μεχρι τωρα? Να τους παρω τηλεφωνο να τους ρωτησω ή να περιμενω μεχρι το απογευμα?

donatela30
23-09-11, 12:26
Καλημερα και απο εμενα,
εκανα εχτες την ωοληψια (τελικα δεν ειναι κατι το τρομερο) ειχα 15 ωαρια και ευτυχως ειχαμε και σπερμα και δεν χρειαστηκε βιοψια.

Μου ειπαν οτι η τοποθετηση θα γινει την Κυριακη ή την Τριτη αναλογα με την προοδο των γονιμοποιημενων ωαριων.

Θα επρεπε να με ειχαν ενημερωσει μεχρι τωρα? Να τους παρω τηλεφωνο να τους ρωτησω ή να περιμενω μεχρι το απογευμα?
μπραβο συγχαρητηρια!!!!! λογικα σημερα μεχρι τα απογευμα θα σε ενημερωσουν για το ποσα γονιμοποιηθηκαν κανε λιγο υπομονη!!!

Vasiliki76
23-09-11, 13:38

Κοριτσάκι εμείς με 2 καταψύξεις έχουμε σύνολο 9 σπερματοζωάρια :shock: μας είπαν την Τετάρτη ότι θα δουν τι θα βγάλω την μέρα της ωοληψίας θα δουν τι θα δώσει και αν δεν...θα πάμε για βιοψία και τελευταία λύση αν δεν βοηθήσει η βιοψία θα αποψύξουμε.

donatela30
23-09-11, 13:49
Κοριτσάκι εμείς με 2 καταψύξεις έχουμε σύνολο 9 σπερματοζωάρια :shock: μας είπαν την Τετάρτη ότι θα δουν τι θα βγάλω την μέρα της ωοληψίας θα δουν τι θα δώσει και αν δεν...θα πάμε για βιοψία και τελευταία λύση αν δεν βοηθήσει η βιοψία θα αποψύξουμε.
βρε βασιλικουλα μου να σε ρωτησω γιατι να πατε σε βιοψια αφου εχει σπερματοζωαρια στην καταψυξη!! και εμεις τοσα εχουμε με βιοψια ομως!!! γιατι να μπει σε διαδικασια επεμβασης αφου εχετε καταψυξει και θα βγουν κι αλλα????

Moritsa
23-09-11, 13:54
sad-sam μπραβο ολα τελεια! και ωαρια και σπερμα!!! :-)))) καλη επιτυχια με τη γονιμοποιηση!!!!

Ολινα θετικη σκεψη και πιστη!

Βασιλικη μαλλον μαζι θα αρχισουμε μαζι θα εχουμε και το αγχος!!! παντως μεσα μας ειμαστε προετοιμασμενοι για ολες τις εκδοχες τη μερα της ωολληψιας.
Σε μας ελαχε θα το παλεψουμε και με τη βοηθεια του Θεου να πανε ολα κατευχην!

sad_sam
23-09-11, 14:09
ουφφφφφφ. εφυγε λιγο αγχος. :)

Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι 10 ωαρια γονιμοποιηθηκαν και οτι αυριο θα ξερουμε πως πανε οι διαιρεσεις για να αποφασισουν αν θα κανουμε εμβρυομεταφορα Κυριακη ή Τριτη.

Ευχομαι ολες εμεις, αλλα και ολες αυτες οι γυναικες μου ειναι εκει εξω και προσπαθουνε για το μωρακι να εχουν θετικα αποτελεσματα.

donatela30
23-09-11, 14:24

Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι 10 ωαρια γονιμοποιηθηκαν και οτι αυριο θα ξερουμε πως πανε οι διαιρεσεις για να αποφασισουν αν θα κανουμε εμβρυομεταφορα Κυριακη ή Τριτη.

Ευχομαι ολες εμεις, αλλα και ολες αυτες οι γυναικες μου ειναι εκει εξω και προσπαθουνε για το μωρακι να εχουν θετικα αποτελεσματα.
happy sam θα σε λεω εγω!! τελειως αριθμος πηγε τελεια η γονιμοποιηση μπραβο!! με το καλο να υποδεχτεις και τα μπεμπακια σου τωρα!!
vasilikh moritsa με το καλο να αρχισετε και εσεις τον οκτωβρη!!!!

Μελανία
23-09-11, 21:07
Δεν την έχω ξανακούσει την εξέταση αυτή. Γιατί σας την πρότεινε ο γιατρός; Αφού είσαι μικρή σε ηλικία!
Εμείς καλα πάμε, μεγάλωσε λίγο και η κοιλιτσα και αυτό είναι το μόνο που δηλώνει εγκυμοσύνη. Κατα τα αλλα ευτυχώς δεν έχω τίποτα!:p
Ανυπομονω να περάσει ο καιρός!!!:shock:
Είναι σχετικό αυτό με τη ηλικία Roxannaki γιατί κάποια στιγμή θα μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση.Οπότε τα ωάρια μου είναι σαν να είμαι 35 σίγουρα.Επειτα μας είπαν οτι η αιματολογική δεν ειναι απόλυτα σαφής όταν πρόκειται για 2 έμβρυα.
Μελανια σε ποια εβδομαδα είσαι; Έχεις νιώσει τα μωρά; Εγώ τίποτα ακόμα αλλα μάλλον είναι νωρίς.
Είναι ώρες ώρες που επειδή δε νιώθω τίποτα ανησυχώ!:rolleyes:
Σε οποία μάνα το λέω αυτο μου λεει: σαν τι θα ήθελες δηλαδή να νιώθεις;;; Ούτε εγώ στην αρχη καταλάβαινα τίποτα.
Νομίζω ότι το άγχος δε θα με αφήσει ποτέ!:lol:
Αύριο μπαίνω στην 16η βδομάδα.:DΔεν έχω καταλάβει κάτι ακόμα εκτός κι αν είμαι τόσο πόντια και νομίζω οτι είναι το εντεράκι μου!:lol::lol:

Vasiliki76
23-09-11, 21:37
βρε βασιλικουλα μου να σε ρωτησω γιατι να πατε σε βιοψια αφου εχει σπερματοζωαρια στην καταψυξη!! και εμεις τοσα εχουμε με βιοψια ομως!!! γιατι να μπει σε διαδικασια επεμβασης αφου εχετε καταψυξει και θα βγουν κι αλλα????

Προτιμούν πάντα τα σπερματοζωάρια "της ώρας" :lol: με την απόψυξη υπάρχουν απώλειες και τα 9 θα χρησιμοποιηθούν μόνο αν δεν έχουμε "φρέσκα" αρκετά.

Vasiliki76
23-09-11, 21:39
sad-sam μπραβο ολα τελεια! και ωαρια και σπερμα!!! :-)))) καλη επιτυχια με τη γονιμοποιηση!!!!

Ολινα θετικη σκεψη και πιστη!

Βασιλικη μαλλον μαζι θα αρχισουμε μαζι θα εχουμε και το αγχος!!! παντως μεσα μας ειμαστε προετοιμασμενοι για ολες τις εκδοχες τη μερα της ωολληψιας.
Σε μας ελαχε θα το παλεψουμε και με τη βοηθεια του Θεου να πανε ολα κατευχην!

Κοριτσάκι ολα θα πάνε καλά ... νιώθω μεγάλη σιγουριά :-P:-P

Moritsa
24-09-11, 10:29
Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω η βιοψια γίνεται με ολική ή τοπική? χτες έκατσε ο άντρας μου και έβλεπε βίντεο με βιοψιες και εει πάθει σοκ. Του είπα όσοι καναν δεν κατάλαβαν τπτ, εγω εκατσα να δω πως κάνουν την υστεροσκοπηση? Γιατί οι άντρες είναι τόσο κουτοι? έχουμε που έχουμε λίγα τώρα με το άγχος του θα εξαφανιστούν!

Sad-Sam συγχαρητήρια! Λίγο άγχος το λες??? όλα θα πανε καλα!

Mrs Ypomonh
24-09-11, 12:43
Οι αντρες έτσι είναι! Οχι βρε η βιοψία (που κάναμε εμείς τουλάχιστον) έγινε με τοπική νάρκωση 5 λεπτάκια και μετά δρόμο σπίτι!!! Στον ένα καναπέ έγω ... μετά την ωοληψία και στον διπλανό ο άντρας μου μετά τη βιοψία!!! Χαχαχαχαχαχα πολύ αστείο μου φαίνεται τώρα που το θυμάμαι, θα πονάει βεβαια την πρώτη μερα αλλά όχι κάτι τραγικό, μέρα με τη μέρα θα του περνάει, εμένα ο δικός μου την επόμενη πήγε στο για δουλειά.
Ισως σου πουνε να φοράει πάνω απο το μποξεράκι του σπασουάρ, το πουλάνα στα intersport.

roxanne_
24-09-11, 16:00
Moritsa δεν είναι μεγάλη επέμβαση και αν είναι έμπειρος ο γιατρός δεν έχει να φοβάται τίποτα. Στον άντρα μου το έκαναν με μέθη και κράτησε 15' περίπου. Την ιδια μερα πονουσε ελαφρά και απο την επόμενη πήγε δουλειά. Απλά κάποιες μέρες ήθελε η περιοχή φροντίδα με bedadine και ένιωθε λίγο να τραβάνε τα ραμματακια.
Για άλλη μια φορά βέβαια αποδεικνύεται οτι οι άντρες φοβούνται πιο πολυ απο εμάς και αντέχουν λιγότερο! Αλλα τι να κάνουμε τους αγαπάμε!;)

Μελανια μαζί αλλάζουμε βδομάδες και είσαι ακριβώς μια εβδομαδα μεγαλύτερη (έγκυος :lol:).

Καλη επιτυχία σε όλα τα κορίτσια! :p

Vasiliki76
24-09-11, 17:30
Καλησπερα κοριτσακια... εχω εκνευριστεί ... πολύ...... καθε μερα 2 αντιβιωσεις πρωι βραδυ για 6 μέρες (απο την Τεταρτη) και ήδη το στομάχι που παει να σπασει...σημερα απ το πρωι ειμαι οφ!
Διαβασε ο καλος μου τα της βιοψίας που γράφετε παραπάνω και μου λεει : πλακα θα εχει να ειμαστε διπλα διπλα... και γελουσε...δεν τον βλεπω να αγχωνεται με το γεγονος της βιοψιας ευτυχως.

Moritsa
24-09-11, 17:35
Mrs ypomonh μακάρι να γελάμε και μεις όταν θα τα θυμόμαστε και να μην κλαίμε :-))))
Roxanne οι άντρες είναι αιώνια παιδια εκεί εχω καταλήξει! Καλα ο δικός μου παρα είναι!
Κάνει και χιούμορ, πίνεις τις βιταμίνες και λεει, καλα είμαι τουρμπο θα βγάλω ίσα με 4 σπερματοζωαρια!!!!!!!!
Φτάσαμε σε σημείο να γελάμε με το πρόβλημα μας.

euxoula
24-09-11, 18:18
Mrs ypomonh μακάρι να γελάμε και μεις όταν θα τα θυμόμαστε και να μην κλαίμε :-))))
Roxanne οι άντρες είναι αιώνια παιδια εκεί εχω καταλήξει! Καλα ο δικός μου παρα είναι!
Κάνει και χιούμορ, πίνεις τις βιταμίνες και λεει, καλα είμαι τουρμπο θα βγάλω ίσα με 4 σπερματοζωαρια!!!!!!!!
Φτάσαμε σε σημείο να γελάμε με το πρόβλημα μας.

και πολυ καλα κανετε!!!!!!αισιοδοξια κ χιουμορ θελει η υποθεση!!!
εμεις με τα σπερμοδιαγραμματα πηγαιναμε εναλλαξ "μας παει μια-μια" ελεγε ο καλος μου!!!!μηδεν στο ενα - καποια στο αλλο!!!!!!κ μεισ δεν καταψυξαμε γιατι ο γιατρος ειπε πως προτιμουν τα νωπα απο τα κατεψυγμενα κ πηγαμε για ωοληψια κ ετοιμοι για βιοψια αλλα ηταν η φορα που ειχαμε τοσα οσο χρειαστηκαν για να γινομοποιησουν τα 7 ωαρια μου!!!!(δε μαθαμε ποτε τον αριθμο κ αν κινουνται ή οχι-δεν εχει σημασια!!!)κ εδωσε ο θεος κ τωρα περιμενουμε τα δυο μας κοριτσακια!!!λυση υπαρχει κ θα ρθει η ωρα που θα φουσκωσουν οι κοιλιτσες σας!!!ειναι θεμα χρονου!!!!!:wink::wink::wink:
σας ευχομαι καλη καλη επιτυχια σε ολες !!!κ στις καινουριες να μην τρελαινονται γιατι ολα θα γινουν αφου ξεκινησαν τη διαδικασια!!!!ολα για μας ειναι κ ειμαστε εδω για να τα ζησουμε , να αγωνιστουμε κ με τη βοηθεια της επιστημης κ πανω απο ολα του θεου να γινουν τα πραγματα οπως πρεπει!!!!!
σας φιλω ολες κ μια μια ξεχωριστα!!!!!!!
σμουυυυυυυυυααααατς!!!!!!

euxoula
24-09-11, 18:20

σουπερ νεα!!!!!
να πανε ολα καλα κ σε λιγες μερες να χεις τα καλυτερα αποτελεσματα της ζωης σου!!!!!

euxoula
24-09-11, 18:27
Είναι σχετικό αυτό με τη ηλικία Roxannaki γιατί κάποια στιγμή θα μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση.Οπότε τα ωάρια μου είναι σαν να είμαι 35 σίγουρα.Επειτα μας είπαν οτι η αιματολογική δεν ειναι απόλυτα σαφής όταν πρόκειται για 2 έμβρυα.

Αύριο μπαίνω στην 16η βδομάδα.:DΔεν έχω καταλάβει κάτι ακόμα εκτός κι αν είμαι τόσο πόντια και νομίζω οτι είναι το εντεράκι μου!:lol::lol:

οι αποψεις διαφερουν απο γιατρο σε γιατρο,γιατι εμας μας ειπαν πως δε χρειαζεται κατι παραπανω για τα δυδιμα απ τη στιγμη που η αυχενικη κ το papp-A θα δωσουν καλους δεικτες κ το αντιμετωπιζουν οπως μια κυηση με ενα μωρακι.....τι να πω....

ζουζουνα?!?!?!!?!?νομιζω πως αν ηταν μονο το εντερακι θα το ξερες....!!!!!!!;-);-);-)γιατι τα μικρουλια σου σιγουρα εχουν αρχισει της βολτες!!!!!;-);-)

sad_sam
24-09-11, 21:57
Γεια σας :D,

ολα πανε μια χαρα. Απο τα 10 γονιμοποιημενα ωαρια μου τα 8 πανε πολυ καλα και θα γινει η τοποθετηση 5 μερες μετα την ωοληψια.

Εχω καλο προαισθημα :D:D:D.

Διαβαζω και τα δικα σας τα ευχαριστα και χαιρομαι παρα παρα παρα πολυ.

Θα σας κραταω ενημερες.

Vasiliki76
25-09-11, 10:54

ολα πανε μια χαρα. Απο τα 10 γονιμοποιημενα ωαρια μου τα 8 πανε πολυ καλα και θα γινει η τοποθετηση 5 μερες μετα την ωοληψια.

Θα σας κραταω ενημερες.

Mπράβο κοριτσάκι υπέροχα νέα :razz:8-)

roxanne_
25-09-11, 11:14

Θα σας κραταω ενημερες.

Η καλη μέρα απο το πρωί φαίνεται!:p
Όλα θα πανε καλα!

euxoula
26-09-11, 09:32

Θα σας κραταω ενημερες.

τελειαααααααα!!!!!!!με το καλο ζουζουνα να τα υποδεχθεις στην κοιλιτσα σου!!!

Moritsa
26-09-11, 09:43
Καλημερα και καλη εβδομαδα!
Μπραβο sad-sam! Να συνεχισεις να εχεις καλο προαισθημα γιατι θα τα καταφερεις ;-)
Ευχουλα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και την εμψυχωση!
Βασιλικη πως εισαι? εχεις καθολου αιμα? εγω μερικες σταγονες.

donatela30
26-09-11, 09:52
Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω η βιοψια γίνεται με ολική ή τοπική? χτες έκατσε ο άντρας μου και έβλεπε βίντεο με βιοψιες και εει πάθει σοκ. Του είπα όσοι καναν δεν κατάλαβαν τπτ, εγω εκατσα να δω πως κάνουν την υστεροσκοπηση? Γιατί οι άντρες είναι τόσο κουτοι? έχουμε που έχουμε λίγα τώρα με το άγχος του θα εξαφανιστούν!

Sad-Sam συγχαρητήρια! Λίγο άγχος το λες??? όλα θα πανε καλα!
Καλημερα σε ολο το παρεακι και καλη εβδομαδα να εχουμε με τις παλιο απεργιες γκρρρρρ... δεν ξερω αν όντως προτιμουν τα φρεσκα σπερματοζωαρια αλλα και εγω και ολες οι κοπέλες που εκανα οι συζηγοι βιοψια και αναγκαστικα καταψυξαμε επειδη δεν υπηρχε αλλη λυση μια και στο σπερματικο υγρο δεν υπηρχε κατι, δεν ειχαν προβλημα τα κατεψυγμενα σπερματοζωαρια μας να γονιμοποιησουν τα ωαριακια μας!!! και τωρα εχω και κατεψυγμενα ωαριακια ενωμενα με κατεψυγμενα σπερματοζωακια κανοντας εμβρυακια και ανυπομονω να μπουν στην κοιλιτσα της μανουλας!!
οσο για τη βιοψια εμας εγινε με μεθη κατι σαν τοπικη ναρκωση και απλα πονουσε για 3 μερες και κατι.. καλο ειναι ομως μια βδομαδα να μην κουραζεται.. εμενα ενιωθε οτι του κρεμονταν και θα του επεφταν.. εναι και λιγο τραγελαφικο.. ελπιζω παρολαυτα να μη χρειαστει να το ξαναπερασει..

olina2
26-09-11, 10:50
Καλημέρα σε όλες! sad sam τι νέα προχωράτε ? πότε έχεις εμβρυομεταφόρά? καταπληκτικά νέα έχεις!!!!!!!
donatela και εγώ ελπίζω πως τα κατεψυγμενα μας σπερματοζωάρια θα ειναι καλα και χωρίς απώλειες γιατί με το αγχος που έχει ο αντρας μου δεν το βλέπω εκείνη την ημέρα να έχουμε ούτε 1 ζωντανό.
εμεις είδαμε τον γιατρό χθες και μας έδωσε κουράγιο. καλώς εχόντων αυριο θα γράψουμε τα φάρμακα στο Ικα εν τω μεταξυ εγώ κάνω daronda και έτσι όπως το υπολογίζω πάμε για ωοληψια 16-19/10. Για να δούμε τι θα δούμε?

sad_sam
26-09-11, 11:36
Καλημερα σας και απο εμενα,

θα κανω εμβρυομεταφορα αυριο. Τελικα 8 ωαρια προχωρησαν σε βλαστοκυστες.
Θα κατσω και 2-3 μερες ξαπλα σπιτι και μετα παλι δουλεια.
Να σας πω την αληθεια αυτες οι 2-3 μερες μου φαινονται το ποιο δυσκολο κομματι, μετα στη δουλεια θα σκεφτομαι και αλλα πραγματα.

olina2 τελικα νομιζω οτι οι ανδρες εχουν ποιο πολυ αγχος απο εμας. Προσπαθησε να τον χαλαρωσεις.
Το καλο με εμας ειναι οτι σε ολη τη διαδικασια εχουμε ριξει παρα πολυ γελιο. Ειναι και ο γιατρος τρελο κομματι, ειμαστε και εμεις χαχανουλιδες με το παρα μικρο, αφου νομιζω οτι οταν στο ιατρειο εχει και αλλο κοσμο θα νομιζουν οτι ειμαστε τρελοι.

Αντε καλη επιτυχια σε ολες μας. Θετικη σκεψη θελει;)

euxoula
26-09-11, 15:42

Να σας πω την αληθεια αυτες οι 2-3 μερες μου φαινονται το ποιο δυσκολο κομματι, μετα στη δουλεια θα σκεφτομαι και αλλα πραγματα.

olina2 τελικα νομιζω οτι οι ανδρες εχουν ποιο πολυ αγχος απο εμας. Προσπαθησε να τον χαλαρωσεις.
Το καλο με εμας ειναι οτι σε ολη τη διαδικασια εχουμε ριξει παρα πολυ γελιο. Ειναι και ο γιατρος τρελο κομματι, ειμαστε και εμεις χαχανουλιδες με το παρα μικρο, αφου νομιζω οτι οταν στο ιατρειο εχει και αλλο κοσμο θα νομιζουν οτι ειμαστε τρελοι.

αυταααααα ειναι νεααααα!!!!!!!!!
με το καλο αυριο κοριτσακι!!!!!!!!!να πανε ολα τεεεεεελλλλεεειιιααααα :D:D:D

vivoula26
26-09-11, 18:09

ΑΧΟΥ ΚΑΛΕ ΜΑΖΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!ΤΙ ΚΑΛΑ!!!ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ!ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ?

sad_sam
26-09-11, 21:55
Τελεια vivoula26. Μαζι θα κλωσησουμε τα αβγα μας :p:p:p:p:p:p.

Καλη μας επιτυχια. Εγω θα εχω το laptop διπλα στο προσκεφαλο για να περναει η ωρα οποτε θα τα λεμε.

vivoula26
27-09-11, 07:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΚΑΛΑ....ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ:shock:ΤΟ ΜΑΤΙ ΓΑΡΙΔΑ ΜΙΛΑΜΕ!ΤΙ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ!:?:ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ;-)

donatela30
27-09-11, 08:42
Καλημερα!!!!!!! να ευχηθω στα κοριτσάκια με το καλο να υποδεχτουν τα μωρακια τους και να εκγατασταθουν 9 μηνες!! καλη σας επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!

Moritsa
27-09-11, 09:45
Καλημερα!!!

Καλη επιτυχια Βιβουλα και Sad-Sam!!!

Moritsa
27-09-11, 09:46
Donatela τι κανεις? ποτε θα κανεις την εμβρυομεταφορα?

donatela30
27-09-11, 09:53
Donatela τι κανεις? ποτε θα κανεις την εμβρυομεταφορα?
Καλημερα moritsa!!! μακαρι να ξερα! ολες μαζι για Οκτώβρη μας βλέπω! περιμενω να αδιαθετησω μερες τωρα αλλα μάλλον απο το αγχος μου δεν έρχεται!! οταν τη θες δεν ερχεται!! χιχι

hope83
27-09-11, 11:09
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.ΟΙ ΗΛΙΚΙΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 28 ΕΓΩ ΚΑΙ 29 ΕΚΕΙΝΟΣ.ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΕΣΤ ΗΤΑΝ 0 ΦΥΣΙΚΑ!Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ,ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ.ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΕ ΥΠΕΡΗΧΟ...ΕΔΕΙΞΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΜΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΡΑΓΕ;
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ...

donatela30
27-09-11, 12:08
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.ΟΙ ΗΛΙΚΙΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 28 ΕΓΩ ΚΑΙ 29 ΕΚΕΙΝΟΣ.ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΕΣΤ ΗΤΑΝ 0 ΦΥΣΙΚΑ!Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ,ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ.ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΕ ΥΠΕΡΗΧΟ...ΕΔΕΙΞΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΜΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΡΑΓΕ;
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ...
hope καταρχην ψυχραιμια και οχι πανικος! αν διαβασεις τις τοοοοσες σελιδες του φορουμ θα δεις οτι ειμαστε παρα πολλες με το ιδιο προβλημα και οι μισες και βαλε ειναι ηδη εγκυες και αλλες εχουν γεννησει!!αν αυτο δεν ειναι θετικο τότε ποιο ειναι?? τωρα ετοιμαζεται και η δευτερη φουρνια! ολα ειναι θεμα προετοιμασιας και να βρεις εναν καλο ουρολογο και εναν καλο εξωσωματικο! τιποτα αλλο!! πολλες κοπελες εδω με μηδενικα σπερμοδιαγραμματα στους αντρες βρεθηκαν σπερματοζωαρια με βιοψια και ολα καλα!!!!

roxanne_
27-09-11, 16:50
Κορίτσια καλη επιτυχία με τις εμβρυομεταφορες σας!!!!:p
Και σε 9 μήνες με μωρακια!

Hope όπως λέει και η donatella υπάρχει λύση και θα γίνεις και εσυ μανούλα.
Να είσαι σίγουρη ότι όταν το μάθαμε και εμεις ότι έχουμε πρόβλημα μας ήρθε ξαφνικό. Εγώ ένιωθα σα να είχα φάει πολυ δυνατό χαστούκι και ήμουν ζαλισμενη!
Θελει όμως ψυχραιμία, ενημέρωση και καλο γιατρο (θα συμφωνησω).
Και όντως αν διαβάσεις προς τα πίσω το θέμα θα δεις πολλές ιστορίες απο κοπέλες που είναι ήδη μανουλες και κάποιες που είναι έγκυες!
Τώρα που το έχω περάσει θα σου έλεγα ότι η εξωσωματικη είναι πιο εύκολη απο αυτο που φανταζόμουν όταν δεν είχα ασχοληθεί και δε με αφορούσε. Στήριξε τον αντρα σου και αντιμετωπιστε το ενωμένοι με ψυχραιμία!

Για τις απορίες σου είμαστε όλες εδώ!:p

Βρε παιδιά η εγκυμονουσα aaaa που χάθηκε;

sad_sam
27-09-11, 18:38
γεια σας,
εκανα την εμβρυομεταφορα και τωρα εχω 2 εμβρυακια στην κοιλιτσα μου.

Βιβουλα καλη επιτυχια και σε εσενα.

Για πειτε καμια καλη ιδεα να περασει η ωρα εκτος απο internet και διαβασμα

Moritsa
27-09-11, 18:49
Hope ειναι το πρωτο σοκ και πραγματικα χανεις τη γη κατω απο τα ποδια σου. Πηρα δυναμη και κουραγιο απο αυτο το φορουμ γιατι ημουν σαν χαμενη. Το σημαντικοτερο ειναι η στηριξη στον αντρα σου και να το παλεψετε μαζι ενωμενοι! Μην βιαστειτε για το χειρουργειο μεχρι να βρειτε το καταλληλο γιατρο και εξωσωματικο. Να ξερεις πως λυση υπαρχει και να μην απογοητευεσαι! Τον Ιουνιο ενιωθα οπως και συ, σε λιγες μερες ξεκιναω και γω εξωσωματικη! ειμαι και γω πρωταρα!

Moritsa
27-09-11, 18:50
Sad_Sam με το καλο μια θετικη χοριακη σε λιγες μερες!!!

roxanne_
27-09-11, 19:12
γεια σας,

Άντε και με μια τεράστια χοριακη σε λίγες μέρες!!!
Καταλαβαίνεις ότι έχεις περιορισμένες δυνατότητες για να έχεις ποικιλία αυτές τις μέρες!:lol: φαντάζομαι ότι ούτε κεντας ούτε πλεκεις ε;

Εγω πάντως πέρασα 10 μέρες στο κρεβάτι και όταν το κέφι χτυπούσε κόκκινο πήγαινα μέχρι τον καναπέ! Το τηλεκοντρολ είχε γίνει προέκταση του χεριού μου αν και λόγω καλοκαιριού με πέθαναν στις επαναλήψεις, Ίντερνετ, διάβασα 3,5 βιβλία, έλυνα σταυρολεξα, κομομουν πολυ και γύρισα στη δουλεια φραπα και έτρωγα τα φαγητά που έφτιαχνε ο καλός μου!
Δυστυχώς δεν έχω κάτι φοβερό να σου προτείνω αλλα με λίγη υπομονή θα περάσουν οι μέρες!

Αααα και ξέχασα να σου πω να χαιδευεις την κοιλια σου και να τους μιλάς!;)

neraida11
27-09-11, 19:16
ευκαιρια να δεις τα νεα προγραμματα στην τηλεοραση!

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΕΛ
27-09-11, 19:19
καλησπερα κοριτσια...θελω βοηθεια...θελω τα φωτα σας κ μια λιστα με τους καλυτερους γιατρους για κυρσοκηλες...ουρολογους..οτι χρειαζεται..ευχαριστω...μενω μαρουσι

hope83
27-09-11, 19:27
Τελικά έχουμε φυσιολογική τεστοστερόνη αλλά ανεβασμένη fsh!Τι σημαίνουν ολα αυτά;Τιμες:fsh15.1,testo7.16
Εύχομαι το καλύτερο για όλες μας..

Vasiliki76
27-09-11, 22:06
Καλημερα και καλη εβδομαδα!
Μπραβο sad-sam! Να συνεχισεις να εχεις καλο προαισθημα γιατι θα τα καταφερεις ;-)
Ευχουλα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και την εμψυχωση!
Βασιλικη πως εισαι? εχεις καθολου αιμα? εγω μερικες σταγονες.

Κοριτσάκι είχα ελάχιστο έως την Πέμπτη το απόγευμα...είμαι ήδη οκ... τελείωσα σημερα και τις 2 αντιβιώσεις (2 αντιβιώσεις πρωι-βραδυ για 6 μέρες + αποχή :shock: έχουμε λαλήσει απ' την νηστεία :lol::lol::lol:)

Vasiliki76
27-09-11, 22:11
Καλησπέραααααααααααααααααααα
καλή επιτυχία στα κοριτσάκια που μόλις ξεκίνησαν (ξεχνάω ονόματα χαχα)

Δεν εχω να πω κάτι περισσότερο στην Hope με καλύψατε...

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ!!!!!!!!!!!!!!!

Moritsa
27-09-11, 23:21
Κοριτσάκι είχα ελάχιστο έως την Πέμπτη το απόγευμα...είμαι ήδη οκ... τελείωσα σημερα και τις 2 αντιβιώσεις (2 αντιβιώσεις πρωι-βραδυ για 6 μέρες + αποχή :shock: έχουμε λαλήσει απ' την νηστεία :lol::lol::lol:)

Εγω χτες μπορω να πω πως καθάρισα. Είχα αρχίσει να ανησυχώ γιατι έβλεπα 2-3 σταγόνες καθημερινα αλλα η αλήθεια είναι πως κουραζομουν. Όσο για την αποχή μια απο τα ιδια:D που θα παει...θα γυρίσει ο τροχός :D:D:D

donatela30
28-09-11, 08:32
Καλημεραααααααα ελα βρε βασιλικουλα δεν θελω ηττοπαθειες!! σε λιγο καιρο αλλωστε θα μεινεις εγκυος θα πεσει και αλλη νηστεια!!!!!!! ιιχιχχιχιχ!! φιλια σε ολα τα κοριτσια! vivi και sadsam καλως τα δεχτηκατε τα ζουζουνια σας!!!!!!!!!

vivoula26
28-09-11, 08:44
Τελικά έχουμε φυσιολογική τεστοστερόνη αλλά ανεβασμένη fsh!Τι σημαίνουν ολα αυτά;Τιμες:fsh15.1,testo7.16
Εύχομαι το καλύτερο για όλες μας..

ΓΕΙΑ ΣΟΥ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η FSH ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΓΙΝΕΤΕ....

vivoula26
28-09-11, 08:49
γεια σας,

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!Κ ΕΓΩ 2 ΕΧΩ ΤΕΛΙΚΑ.....ΕΓΩ ΤΡΩΩ,ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΥΠΝΗΛΙΑ ΤΑ OUTROGΕSTAN,INTERNET KAI ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΟ ΦΕΙΣΜΠΟΥΚ,ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ Κ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΜΕΡΑ....

hope83
28-09-11, 08:52
Καλημέρα κορίτσια..Η fsh ειναι κάτι λιγοτερο από τη διπλάσια.Ρωτάω από την πείρα σας κάτι,γιατί ο ουρολόγος μας ειπε οτι αν ήταν παραπάνω δεν θα μας έστελνε ούτε για βιοψία.Υπάρχει περίπτωση να ανεβαίνει με το πέρασμα των ημερών;Και η κιρσοκήλη;Πήπως να πάμε και σε άλλο ουρολόγο;
Σας έπρηξα αλλλά μου είναι πολύ φρέσκο,τα έχω χασει και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
Ευχαριστώ...και καλή επιτυχία σε όλες!

donatela30
28-09-11, 09:28
Καλημέρα κορίτσια..Η fsh ειναι κάτι λιγοτερο από τη διπλάσια.Ρωτάω από την πείρα σας κάτι,γιατί ο ουρολόγος μας ειπε οτι αν ήταν παραπάνω δεν θα μας έστελνε ούτε για βιοψία.Υπάρχει περίπτωση να ανεβαίνει με το πέρασμα των ημερών;Και η κιρσοκήλη;Πήπως να πάμε και σε άλλο ουρολόγο;
Σας έπρηξα αλλλά μου είναι πολύ φρέσκο,τα έχω χασει και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
Ευχαριστώ...και καλή επιτυχία σε όλες!
hope χωρις να θελω να σε απογοητευσω αλλα αν το σπερμοδιαγραμμα εβγαλε το απολυτο μηδενικο ειναι σχεδον απιθανο να μην γινει βιοψια για να βρεθουν σπερματοζωαρια.. απο οσο ξερω κιρσοκηλη γινεται οταν υπαρχουν καποια σπερματοζωαρια για να βελτιωθει η κατασταση.. γνωμη μου ειναι να επισκεφτειτε και εναν αλλο ουρολογο.. αν θες μπορω να σου συστησω καποιον που ειναι κορυφη και ειδικος στο θεμα της αζωοσπερμιας!

hope83
28-09-11, 10:08
Ο ουρολόγος αυτός εννοούσε οτι αν είχαμε την ορμόνη παραπάνω θα πηγαίναμε κατευθειαν για δότη.Αν θελεις στείλε μου το όνομα του γιατρού...Ευχαριστώ πολύ!

donatela30
28-09-11, 10:40
Ο ουρολόγος αυτός εννοούσε οτι αν είχαμε την ορμόνη παραπάνω θα πηγαίναμε κατευθειαν για δότη.Αν θελεις στείλε μου το όνομα του γιατρού...Ευχαριστώ πολύ!
Οχι βεβαια!!! καταρχην οσες εξετασεις και να κανεις και πιστεψε με εμεις τις ειχαμε κανει οοοολες! οτι και να κανεις αν δεν γινει η βιοψια ποτε δεν εισαι 100% σιγουρος οτι θα βρεθει η δεν θα βρεθει σπερμα!! εμας ηταν ολες φυσιολογικες και παρολαυτα ο γιατρος δεν ηταν σιγουρος αν θα βρουμε αφου ολα τα σπερμοδιαγραμματα βγαιναν μηδενικα!! σου στελνω πμ

hope83
28-09-11, 12:16
Ρε κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο;Πείτε ότι ξεκινάω τις διαδικασίες για βιοψία και εξωσωματική.Πόσο χρόνο και πόσα λεφτά χρειάζονται μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασίά;Σκεφτόμαστε την πρώτη προσπάθεια να την κάνουμε σε ιδιωτική για να μην επιβαρυνθούμε και με γραφειοκρατεία αλλά και να σπαταλήσουμε πολυτιμο χρόνο!Εσείς τι λέτε;

alexouli
28-09-11, 12:26
hope καλημερα εμας στο σπερμοδιαγραμμα ειχε δειξει 4 κινητικοτητα και αριθμο σπερματοζωαριων πολυ μικρο δε θυμαμαι ποσο πολυ απογοητευτικο καναμε υπερηχο και τελικα επεμβαση κιρσοκοιλης τωρα 9 μηνες μετα εδειξε κινητικοτιτα 26 και μεγαλη αυξηση σε ογκο σπερματος ο αντρας μου ειναι 34 χρονων τι να πω δειτε οτι ειναι καλυτερο για εσας.:confused:

donatela30
28-09-11, 12:41
Ρε κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο;Πείτε ότι ξεκινάω τις διαδικασίες για βιοψία και εξωσωματική.Πόσο χρόνο και πόσα λεφτά χρειάζονται μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασίά;Σκεφτόμαστε την πρώτη προσπάθεια να την κάνουμε σε ιδιωτική για να μην επιβαρυνθούμε και με γραφειοκρατεία αλλά και να σπαταλήσουμε πολυτιμο χρόνο!Εσείς τι λέτε;
καθε κεντρο εχει τις δικες του τιμες! να υπολογιζεις πανω κατω γυρω στο 3000αρο για την εξωσωματικη! πολυ σημαντικο ομως ειναι αν εχεις ικα ασφαλεια να μαζεψεις τα δικαιολογητικα που αναφερονται στο σιτε του ΙΚΑ γιατι μονο αυτοι σου εγκρινουν τα φαρμακα δωρεαν που πανε κανα 2500αρο.. τωρα αναφορικα με βιοψια οι τιμες διαφερουν.. εμεις δωσαμε 1000 και αλλα 1000 σε εξετασεις για το συζηγο και αλλα 500 για δικες μου.. αλλα ολα αυτα διαφερουν απο το ενα στο αλλο..

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΕΛ
28-09-11, 12:49
donatela30 μπορεις να μου στειλεις κ εμενα τα στοιχεια του γιατρου??αλλα κ γενικα οποιων εχουν να κανουν με κιρσοκηλες κ τετοια??που να παμε για σπερμοδιαγραμματα κ για ολες τισ εξετασεις!!ευχαριστω

donatela30
28-09-11, 13:12
donatela30 μπορεις να μου στειλεις κ εμενα τα στοιχεια του γιατρου??αλλα κ γενικα οποιων εχουν να κανουν με κιρσοκηλες κ τετοια??που να παμε για σπερμοδιαγραμματα κ για ολες τισ εξετασεις!!ευχαριστω
Κατερινα σου εστειλα! ο γιατρος θα σε καθοδηγησει μετα αναλογα με το προβλημα για ολες τις εξετασεις που ίσως απαιτουνται! παρε μια γνωμη και βλεπεις πως θα κινηθεις!!

Moritsa
28-09-11, 13:58
Hope εγω πιστεύω πως αφού δεν θα γλιτωσετε την εξωσωματικη να βρεις το γιατρο και αυτός θα σας κατευθύνει. Ο ουρολογος απο μόνος του τι να κάνει? θα πρέπει να συνεργάζεται με κάποιο κέντρο αλλιώς ποιος ο λόγος της επέμβασης? δε πιστεύω πως με την κιρσοκηλη θα λυθεί το πρόβλημα. μόνο η βιοψια θα δείξει αν υπάρχουν σπερματοζωαρια. Και μεις θα κάνουμε την ίδια μέρα ωολληψια και βιοψια αν χρειαστεί. ( που δεν την γλιτωνουμε)

olina2
28-09-11, 14:29
κοριτσια τι ευχαριστα νέα πληθαίνουν τα κοριτσάκια με εμβρυάκια που περιμένουμε να μεγαλώσουν.....
hope για μένα είναι απαραίτητο να έχεις γυναικολόγο που ασχολείται με εξωσωματική για να σε κατευθύνει τι να κάνεις. Μην ανησυχεις δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην έχει τη λύση του!
εγώ αντί να κοιτάω να περάσουν ευχάριστα οι μέρες μέχρι την ωοληψία σκάω γιατί κανένας γιατρός του ΙΚΑ δεν μας γράφει τα φάρμακα. Είμαστε 2 στα 2 άκυρο. Για να δούμε θα βρεθεί κανένας να μας λυπηθεί.

dimitra0
28-09-11, 16:36
hope 3.000 η μικρογονιμοποιηση + 1000 ευρω βιοψια & ουρολογος + 2500 τα φαρμακα + καποιες εξετασεις (500 η' 600 η & πιο λιγα ) αναλογα ποιες θα κανετε..εμεις ειχαμε κανει αρκετες αλλα το μετανιωσανε διοτι τις καναμε δεν τις καναμε την βιοψια δε την γλιτωσαμε.

το πακετακι βγαινει κανα 7000ρι. αλλα τα φαρμακα τα δικαιολογει και ο ικα αρκει να περασεις επιτροπη. και το τεβε νομιζω.

dimitra0
28-09-11, 16:39
hope δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να κανετε κιρσοκιλι. βιοψια πρεπει να κανετε και οχι κιρσοκιλι. για ψαξτο καλυτερα μη ταλαιπωρηθει ο αντρας σου, και μετα τον βαλουν να κανει και βιοψια.
απο οτι ξερω με κιρσοκιλι δεν αλλαζει και τιποτα εφοσον εχετε μηδενικο σπερμα.

roxanne_
28-09-11, 17:18

Κοιτα χρόνο δε θες πολυ. Εμάς απο το πρώτο ραντεβού μέχρι τη χοριακη πέρασαν 4-5 μήνες λόγω θεραπείας του άντρα μου.
Όσο για το κόστος αν υποθέσουμε ότι περάσεις απο επιτροπή το κόστος παει γύρω στα 4000-5500 μαζί με όλες τις εξετάσεις που είναι άπειρες, φάρμακα, εμβρυομεταφορες, κατάψυξη κτλ.
Δεν τα λες και λίγα!:rolleyes:
Αξίζουν όμως τον κόπο!

roxanne_
28-09-11, 17:21
κοριτσια τι ευχαριστα νέα πληθαίνουν τα κοριτσάκια με εμβρυάκια που περιμένουμε να μεγαλώσουν.....
hope για μένα είναι απαραίτητο να έχεις γυναικολόγο που ασχολείται με εξωσωματική για να σε κατευθύνει τι να κάνεις. Μην ανησυχεις δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην έχει τη λύση του!
εγώ αντί να κοιτάω να περάσουν ευχάριστα οι μέρες μέχρι την ωοληψία σκάω γιατί κανένας γιατρός του ΙΚΑ δεν μας γράφει τα φάρμακα. Είμαστε 2 στα 2 άκυρο. Για να δούμε θα βρεθεί κανένας να μας λυπηθεί.

Τι εννοείς δε σου γράφει τα φάρμακα; Πηγές με απόφαση της επιτροπής και σου αρνήθηκαν;;;

hope83
28-09-11, 17:33
Πήρα το γυναικολόγο μου στην Αθήνα τηλ. και του έστειλα τις εξετάσεις να τις δείξει στον ουρολόγο που θα με παραπέμψει ώστε να μην ταλαιπωρούμαστε πέρα δώθε.Να πάμε κατευθείαν για ραντεβού.Είναι πολλά τα λεφτά για όλες μας φαντάζομαι αλλά η επιθυμία μας περισσότερη γι αυτό και θα νικήσουμε!