PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

mazi
22-02-10, 10:09
Μαρίααααααααααααααααααα
Αύριο είναι Τρίτη!!!!!!!!!!!!!!

Καλά αποτελέσματα να έχεις κοριτσάκι μου!

maria01
22-02-10, 14:04
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗ Η ΧΟΡΙΑΚΗ!!ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ!!!ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ,ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ...ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ!!!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

http://www.xarakas.gr/relationship/line_line_typew8_beg_d_typew8_time_1220673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif (http://www.xarakas.gr)

dimitra0
22-02-10, 15:28
mazi ... την βιοψια θα μας την κανει ο ουρολογος του κεντου εξωσωματικης. εχουν ουρολογο εκει. θα μας την κανει την ημερα που θα γινει και η ωοληψια.
το κεντρο εξωσωματικης θα στο στειλω π.μ (αλλα δε θελω να επηρεασω τη γνωμη σου ) θεωρω πως τα κεντρα ειναι επιλογη του καθενος αναλογα με το κλικ που θα σου κανει ο γιατρος!!

dimitra0
22-02-10, 15:33
μαρια....λυπαμε πολυ. αλλα μην στεναχωριεστε!!! ειναι η πρωτη σας και να ξερεις πως η πρωτη ειναι ποιο δυσκολα στην επομενη θα εχεις ακομα περισσοτερες πιθανοτητες. .... δυστυχως η πρωτη παντα δεν πιανει πολυ ευκολα ( ετσι λενε )
μην ανχωνεστε εφοσον υπαρχουν σπερματοζωαρια δεν υπαρχει προβλημα !!! φανταζεστε να μην βρισκατε καθολου σπερματοζωαρια!!!!
εσεις εχετε σπερματοζωαρια αρα εχετε πολλες ευκαιριεςςςςςςςς!!!
μαρακι μου ολα θα πανε καλα!!!

Mrs Ypomonh
22-02-10, 18:56
Μαρία μη στεναχωρίεσαι...! Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά πρέπει να το κάνεις γιατί η επόμενη φορά είναι πολύ κοντά! Λένε ότι δύσκολα πιάνει με την πρώτη πάντως.
Η επόμενη θα είναι και η τυχερή σου!!!!!!!!!!

mazi
23-02-10, 09:19
Μαράκι μου η πρώτη φορά είναι πάντα "αναγνωριστική".
Όλη αυτή η διαδικασία ήταν πρωτόγνωρη για το σώμα σου, την επόμενη φορά όμως είμαι σίγουρη πως θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Αφού έχετε σπέρμα μην φοβάσαι τίποτα.
Μην ξεχνάς πως οι περισσότερες από εμάς παλεύουμε με την αβεβαιότητα για το αν θα βρόυμε σπέρμα.
Εσύ όμως το έχεις ξεπεράσει αυτό το εμπόδιο.
Όλα λοιπόν θα πάνε καλά.
Μη μου στεναχωριέσαι...

maria01
23-02-10, 13:58
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ....ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ...ΑΛΛΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ...ΠΟΝΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ!!!ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΠΑΩ!!!ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΑΡΑΓΕ;;;ΦΙΛΑΚΙΑ

http://www.xarakas.gr/relationship/line_line_typew8_beg_d_typew8_time_1220673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif (http://www.xarakas.gr)

miracle!
23-02-10, 21:35
Μαρία μου μπήκα να μάθω νέα σου και μόλις διάβασα ότι δεν πέτυχε η εξωσωματική στενοχωρέθηκα τόσο που δεν ήξερα τι να σου γράψω. Όλα είχαν πάει τόσο καλά και είχαμε μεγάλη ελπίδα για σένα. Πήγες στην πηγή αλλά δεν ήπιες νερό. Αλλά η πηγή δε στέρεψε, είναι εκεί και σε περιμένει να ξαναπάς.
Όπως σου είπαν και τα άλλα κοριτσάκια από τη στιγμή που υπάρχει γενετικό υλικό είναι θέμα χρόνου να έρθει το μωράκι σας. Γι΄αυτό μη μας πέφτεις ναι; Τι είπαμε; Θα το νικήσουμε αυτό το πράγμα!!! Σύνελθε λοιπόν, στάσου στα πόδια σου ξανά, πάρε δυνάμεις και όποτε είσαι έτοιμη βουρ για την επόμενη. Τώρα το σώμα σου είναι πιο προετοιμασμένο και οι γιατροί θα επανεκτιμήσουν την κατάσταση. Νομίζω έχεις καταψυγμένα ναι; Οπότε θα κάνεις μόνο εμβρυομεταφορά και θα έχεις μόνο τη φάση της αναμονής να αντιμετώπισεις.
Όσον αφορά τον πόνο είναι φυσιολογικό. Τόσα φάρμακα, τόση ταλαιπωρία. Καλή ανάρρωση λοιπόν καλή μου. Σε περιμένουμε πάλι να γυρίσεις δυνατή και αισιόδοξη όπως είσαι.

jolitsa
24-02-10, 09:26
Κοριτάκια όμορφα καλημέρα!!!!!!
Πήγα στο γιατρό την Δευτέρα με τον σύζηγο μου, μας τα είπε όλα αναλυτικά μας έδωσε πολύ μεγάλες πιθανότητες διότι οι εξετάσεις του άντρα μου είναι καλές, αλλά μέχρι να γίνει η βιοψία θα σκάσω!!!!!!!Οσόν αφορά εμένα είπε οτι ειμαι πολύ καλά και ότι δεν χρειάζετε να κάνω σαλπιγγογραφία γιατί δεν έχω στο ιστορίκό μου αποβολές εκτώσεις κλπ.
Τι να κάνω κορίτσια , να την κάνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?
Μας έγραψε και εξετάσεις γιά προγεννετικό έλεγχο, έχω άλλα 2 ραντεβού με γιατρούς την άλλη εβδομάδα για να κρίνουμε και να αποφασίσουμε.
Μαράκι προσπάθησε όσο μπορείς να μην στεναχωρίεσαι , σχεδόν συχνά η πρώτη φορά είναι αναγνωριστική για το σώμα μας, έτσι σκεφτομαι και εγώ για μην απογοητευτώ όταν έρθει αυτή η στιγμη.
Ολες σε σκεφτόμαστε και σου στέλνουμε την θετική μας σκέψη !!!!!!!!!!!!!!!!

maria01
24-02-10, 13:52
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ!!!ΕΙΔΗ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΕΜΒΡΥΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΛΑ!!!!ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΝΑΣ....ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΑΤΖΩΘΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ....ΦΙΛΑΚΙΑ:razz:

domnina
24-02-10, 14:47
Τζολίτσα κορίτσι μου,

Μην αμελήσεις τη σαλπιγγογραφία... είναι απαραίτητη εξέταση όσο και αν επιμένει για το αντίθετο ο γιατρός σου. Έτσι θα έχεις μια πλήρη άποψη για το εσωτερικό της μήτρας σου και για τις σάλπιγγές σου.. Καλό είναι να έχουν ελεγχθεί όλα πριν ξεκινήσεις...

Και αν ακολουθήσεις και τη διαδικασία του ΙΚΑ είναι απαραίτητη!

dimitra0
24-02-10, 14:50
jolitsa η σαλπιγγογραφια ειναι απαραιτητη ακομα και αν το προβλημα ειναι η αζωοσπερμια. και σχετιζετε και με την εξωσωματικη καπου. εμενα το πρωτο που μου ζητανε ολοι οι γιατροι : o gynaikologos , το κεντρο εξωσωματικης, ακομα και ο ουρολογος του αντρα μου με ρωτησε.
επισης διαβασε αυτο : http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=53520&page=4 που γραφουν τα κοριτσια στην τελαιυτεα σελιδα

dimitra0
24-02-10, 15:18
κοριτσακια μου, γεια σας !!!
μολις επιστρεψαμε απο τον ουρολογο. και εχω νεα να σας πω που μπορει να σας ενδιαφερουν.
ο ουρολογος εξετασε τον αντρα μου στους ( ορχεις ) και του πηρε και ενα ιστορικο.
* το συμπερασμα του ηταν : οι ορχεις καλοι !! (κανενα προβλημα δε φαινονται να εχουν ), οι ορμονικες πολυ καλες, μαγουλαδες δεν εχει περασει (ευτυχως ), τραυματισμους δεν ειχε, ορχιτιδα δεν εχει περασει, εγχειρηση δεν εχει κανει.
*συμπερασμα : λογικα μας ειπε οτι εχει βουλωσει καποιο σωληνακι ισως απο καποια φλεγμωνη η' κατι αλλο (το οποιο σωληνακι-αρτηρια ειναι μικρο σχεδον οσο μια τριχα )
*πως αντιμετωπιζετε?? την εξωσωματικη δεν τη γλιτωνουμε, αλλα ισως γλιτωσουμε την βιοψια.
και πως?? εδωσε μια φαρμακευτικη αγωγη στον αντρα μου οπυ θα την ξεκινηση απο αυριο. αυτα τα φαρμακα θα καταφερουν να ξεβουλωσουν το σωληνακι και ο ανδρας μου θα παραγει καποια σπερματοζωαρια κανονικααααα!! ( δεν ξερουμε τον αριθμο, μπορει να ειναι 5, μπορει να ειναι 10 η μπορει να ειναι και περισοτεραααα!!!)
η φαρμακευτικη αγωγη θα τελειωσει την ημερα της ωοληψιας, οπου και θα του παρουν το σπερμα. εαν εκεινη την ωρα δεν βρουν σπερμα(που δε το ευχομαι μονο τοτε θα γινει η βιοψια)
κοριτσια λετε τελικα να βρεθει σπερμα πριν τη βιοψια?? αααχχχχ μακαρι !!!

domnina
24-02-10, 16:06
Dimitroula μου,

Πολύ ευχάριστα είναι τα νέα σου κορίτσι μου... Νομίζω ότι είναι τα καλύτερα που θα μπορούσες να έχεις στην παρούσα φάση..

Είδες κορίτσι μου που δεν πρέπει να απογοητευόμαστε εκ των προτέρων;;;

Πότε ξεκινάς εσύ τη διαδικασία;;; Ελπίζω το συντομότερο δυνατόν...

dimitra0
24-02-10, 16:13
domnina μου ευχαριστω πολυ!! δεν μπορω να το πιστεψω οτι μπορει μεχρι την τελαιυτεα στιγμη να υπαρξη εστω και μια τετοια ανατροπη!! ειμαι χαρουμενη και αισιοδοξη.
8 μαρτιου περιμενω περιοδο στις 9 ξεκιναω ενεσουλες. σε δεκατεσσερις μερες, δηλαδη.
εσυ domnina σε ποια φαση εισε?? θυμισε μου λιγο. αν θυμαμε καλα ειχατε σπερμα αλλα λιγο??

dimitra0
24-02-10, 16:19
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ!!!ΕΙΔΗ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΕΜΒΡΥΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΛΑ!!!!ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΝΑΣ....ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΑΤΖΩΘΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ....ΦΙΛΑΚΙΑ:razz:

μαρια μου γεια σου !!! να σου κανω μια ερωτηση?? μπορεις τοσο συντομα να κανεις εμβρυομεταφορα?? αυτο ειναι καλο !!!! δηλαδη αυτη τη φορα τι ακριβως θα κανεις?? θα παρεις παλι φαρμακα και θα γινει εμβρυομεταφορα με τα κατεψυγμενα??
και κατι τελαιυτεο απο την πρωτη μερα που ξεκινας τις ενεσουλες και τα φαρμακα ποσες μερες περνανε μεχρι την ωοληψια??

jolitsa
24-02-10, 19:43
Γεια σας και πάλι κορίτσια!!!!!!!!!
Μπρρρρρρρρρρρρρρ φοβάμαι αλλά θα την κάνω την σαλπιγγογραφία, θα περιμένω να δώ τι θα μου πούν και οι άλλοι 2 γιατροί , θα τους ρωτήσω που να την κάνω , εάν έχετε να προτείνετε κάπου που μείνατε ευχαριστημένες στείλτε μηνυματάκι.
Το ταμέιο μου επειδή είναι του Δημοσίου δεν την ζητάνε ούτε περνάω επιτροπή , αλλά πληρώνω το 25% των φαρμάκων.Αφού όμως είναι συμαντική θα την κάνω.
Δημητρούλα μου μπράβο πολύ χαρηκα με τα νέα σου !!!!Ευχομαι ολόψυχα να μην χρειαστεί η βιοψία να τακτοποιηθεί το ζήτημα με τα φάρμακα.

Mrs Ypomonh
24-02-10, 21:47
Jolitsa,
Να σου πω ότι κι έγω την έτρεμα τη σαλπιγγογραφία....!!! Την έκανα όμως γιατί πάνω απ όλα θέλω να κάνω ότι μπορώ για να γίνω κάποια στιγμή μανούλα!
Την έκανα στο Ιασώ όπου έμεινα πολύ ευχαριστημένη γιατί πραγματικά δεν πόνεσα, βγήκα και πήγα για ψώνια μετά.
Μπορώ να καταλάβω΄πόσο φοβάσαι αλλά πίστεψε με δεν πονάνε όλες οι κοπέλες και είναι σημαντική εξέταση γιατί δείχνει την κατάσταση της μήτρας (πέρα απο τις σαλπιγγες).
Να σκέφτεσαι ότι είναι μια διαδικασία που κρατάει 10 λεπτα και τέλος!
Σου εύχομαι να μην πονέσεις καθόλου και να είναι όλα κάλά!

Α και το αποτέλεσμα στο δίνουν μετά απο 10 λεπτα αναμονής

dwr
24-02-10, 22:43
esmeralda to idio problhma antimetwpizoyme kai emeis mporeis na moy peis to kentro?kai poy ekane th biopsia o andras soy?se parakalw mporeis na katalabeis pws noiw8w..........

dimitra0
24-02-10, 23:00
καλησπερα dwr τι απαραιτητες εξετασεις εχει κανει ο αντρας σου για να βρεθει πανω κατω που οφειλετε το προβλημα?? εαν διαβασεις ολες τις συζητησεις μας σε ολες τις σελιδες απο την αρχη μπορει να βγαλεις καποιο συμπερασμα για να βοηθηθεις.
εμεις εδω θα ειμαστε για να σε βοηθησουμε σε ολες τις αποριες σου!!!
οσο για τα κεντρα εξωσωματικης ολα πανω κατω ειναι γνωστα εδω μεσα. ολα εχουν και αρνητικα αλλα και θετικα αποτελεσματα. το σημαντικοτερο ειναι να σου κανει το κλικ ο γιατρος που θα μιλησεις , να σε κανει να νιωσεις οτι τον εμπιστευεσε.και να κερδισεις την εμπιστοσυνη του. αυτο παιζει ρολο. ολα τα κεντρα εχουν τις αποτυχιες τους και ολα τις επιτυχιες τους. τα ποιο γνωστα ειναι 4-5 που αναφερουν πολλες κοπελες μεσα στα φορουμς.
σου ευχομαι καλη επιτυχιαααααα!!!

maria01
24-02-10, 23:07
μαρια μου γεια σου !!! να σου κανω μια ερωτηση?? μπορεις τοσο συντομα να κανεις εμβρυομεταφορα?? αυτο ειναι καλο !!!! δηλαδη αυτη τη φορα τι ακριβως θα κανεις?? θα παρεις παλι φαρμακα και θα γινει εμβρυομεταφορα με τα κατεψυγμενα??
και κατι τελαιυτεο απο την πρωτη μερα που ξεκινας τις ενεσουλες και τα φαρμακα ποσες μερες περνανε μεχρι την ωοληψια??

ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΩΟΛΗΨΙΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ!ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΡΜΟΝΕΣ...ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ!ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΧΥΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΕΜΒΡΥΑ,ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΟΡΜΟΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΕΙΣ-ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΑ ΛΙΓΑΚΙ!!!ΦΙΛΑΚΙΑ:razz:

mazi
25-02-10, 10:26
μολις επιστρεψαμε απο τον ουρολογο. και εχω νεα να σας πω που μπορει να σας ενδιαφερουν.
ο ουρολογος εξετασε τον αντρα μου στους ( ορχεις ) και του πηρε και ενα ιστορικο.
* το συμπερασμα του ηταν : οι ορχεις καλοι !! (κανενα προβλημα δε φαινονται να εχουν ), οι ορμονικες πολυ καλες, μαγουλαδες δεν εχει περασει (ευτυχως ), τραυματισμους δεν ειχε, ορχιτιδα δεν εχει περασει, εγχειρηση δεν εχει κανει.
*συμπερασμα : λογικα μας ειπε οτι εχει βουλωσει καποιο σωληνακι ισως απο καποια φλεγμωνη η' κατι αλλο (το οποιο σωληνακι-αρτηρια ειναι μικρο σχεδον οσο μια τριχα )
*πως αντιμετωπιζετε?? την εξωσωματικη δεν τη γλιτωνουμε, αλλα ισως γλιτωσουμε την βιοψια.
και πως?? εδωσε μια φαρμακευτικη αγωγη στον αντρα μου οπυ θα την ξεκινηση απο αυριο. αυτα τα φαρμακα θα καταφερουν να ξεβουλωσουν το σωληνακι και ο ανδρας μου θα παραγει καποια σπερματοζωαρια κανονικααααα!! ( δεν ξερουμε τον αριθμο, μπορει να ειναι 5, μπορει να ειναι 10 η μπορει να ειναι και περισοτεραααα!!!)
η φαρμακευτικη αγωγη θα τελειωσει την ημερα της ωοληψιας, οπου και θα του παρουν το σπερμα. εαν εκεινη την ωρα δεν βρουν σπερμα(που δε το ευχομαι μονο τοτε θα γινει η βιοψια)

Δήμητρα, όλα αυτά είναι καταπληκτικά!!!
Καταρχήν, δεν παρατήρησε ο γιατός κάποιο πρόβλημα.
Έπειτα, έχει ο άντρας σου πολύ καλά αποτελέσματα στις ορμονολογικές του εξετάσεις και τρίτον και καλύτερο μπορεί να μην χρειαστεί βιοψία!!!
Μπράβο κοριτσάκι μου!!! Αυτό είναι πολύ σημαντικό!!!
Φαντάζομαι την χαρά σου!!!

mazi
25-02-10, 10:39
Μαρία μου εσύ προσπάθησε να ηρεμήσεις και να αφήσεις πίσω σου αυτή την αποτυχία. Πάει, πέρασε.
Άλλωστε είναι τόσο κοντά η επόμενη προσπάθειά σου!!!
Πρέπει να είσαι χαρούμενη και αισιόδοξη για να βοήθησεις τα καινούργια εμβρυάκια σου να γατζωθούν μέσα σου!!!
Πίστεψέ το και πες ΝΑΙ! Θα τα καταφέρω!!!
Και είμαι σίγουρη πως τα καλά νέα δεν θα αργήσουν...

mazi
25-02-10, 11:02
Πήγα στο γιατρό την Δευτέρα με τον σύζηγο μου, μας τα είπε όλα αναλυτικά μας έδωσε πολύ μεγάλες πιθανότητες διότι οι εξετάσεις του άντρα μου είναι καλές, αλλά μέχρι να γίνει η βιοψία θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!!!!

jolitsa, μπράβο! Είναι πάρα πολύ σημαντικό να είναι καλές οι εξετάσεις του άντρα σου γιατί μια "ατίθαση" ορμόνη είναι μεγάλο πρόβλημα και αποτελεί ένα ακόμα εμπόδιο.
Το καταλαβαίνω ότι αγωνειάς αλλά μην τρελένεσαι! Θα γίνει και η βιοψία και θα προχωρήσουν όλες οι διαδικάσίες όπως πρέπει.
Πλησιάζει ο καιρός!

domnina
25-02-10, 12:01
Dimitroula μου,

εγώ αυτή τη στιγμή είμαι αδιάθετη στην 3η μέρα περιόδου, κάνω ήδη ενέσεις Άβερκαπ και έκανα και τον πρώτο ορμονολογικό και υπερηχογραφικό έλεγχο όπου τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά. Έτσι αύριο Παρασκευή ξεκινώ τις ενέσεις διέγερσης που λογικά θα τις κάνω για 12-14 μέρες. Την Τρίτη που μας έρχεται έχω πάλι ορμονολογικό και υπερηχογραφικό έλεγχο και αναλόγως των αποτελεσμάτων προχωράμε.

Ναι καλά θυμάσαι, το πρόβλημά μας είναι η ποσότητα, η ποιότητα και η κινητικότητα του σπέρματος αλλά ευτυχώς μετά τον εμπλουτισμό του έχουμε καλά αποτελέσματα. Αλλά θα κάνουμε μικρογονιμοποίηση για να σιγουρέψουμε την γονιμοποίηση..

Κοριτσάκια σε λίγες μέρες θα ρθει και η σειρά μου για την ωοληψία... κοντεύουμε και δεν το πιστεύω!!!

dimitra0
25-02-10, 15:03
ΤΕΛΕΙΑ ΜΑΡΙΑ!!!ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΧ ΤΙ ΩΡΑΙΑ!!! ΝΕ ΔΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!!

dimitra0
25-02-10, 15:08
Πήγα στο γιατρό την Δευτέρα με τον σύζηγο μου, μας τα είπε όλα αναλυτικά μας έδωσε πολύ μεγάλες πιθανότητες διότι οι εξετάσεις του άντρα μου είναι καλές, αλλά μέχρι να γίνει η βιοψία θα σκάσω!!!!!!!Οσόν αφορά εμένα είπε οτι ειμαι πολύ καλά και ότι δεν χρειάζετε να κάνω σαλπιγγογραφία γιατί δεν έχω στο ιστορίκό μου αποβολές εκτώσεις κλπ.
Τι να κάνω κορίτσια , να την κάνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?
Μας έγραψε και εξετάσεις γιά προγεννετικό έλεγχο, έχω άλλα 2 ραντεβού με γιατρούς την άλλη εβδομάδα για να κρίνουμε και να αποφασίσουμε.
Μαράκι προσπάθησε όσο μπορείς να μην στεναχωρίεσαι , σχεδόν συχνά η πρώτη φορά είναι αναγνωριστική για το σώμα μας, έτσι σκεφτομαι και εγώ για μην απογοητευτώ όταν έρθει αυτή η στιγμη.
Ολες σε σκεφτόμαστε και σου στέλνουμε την θετική μας σκέψη !!!!!!!!!!!!!!!!

jolitsa εφοσον οι εξετασεις του αντρα σου ειναι καλες.τελεια. και εμενα ειναι καλες ολες και ο ουρολογος , μας εδωσε φαρμακευτικη αγωγη για να ξεβουλωσει το σωληνακι που εχει φραξη. και με αυτην υπαρχουν πιθανοτητες να γλιτωσουμε τη βιοψια. τα εχω γραψει ολα παραπανω εαν θελεις διαβασε τα.

rrrrr
25-02-10, 15:38
να μην απογοητευεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ...τα ιδια περασαμε κι εμεις...
το σπερμα ανεβοκατεβαινει και μπορει αν ξανακανει εξετασεις να δειξει οτι εχει σπερμα...εμας ηταν ολο σκαμπανεβασματα...ειχε φτασει και σε αζωοσπερμια και σε καταλαβαινω απολυτα ειναι σοκ..
ενα σου λεω εμεινα τελικα εγκυος εντελως ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ και παρ'ολο που εχω πολυκυστικες κι αυτο το δυσκολευει περισσοτερο...
ο αντρας μου επαιρνε αντιβιωση και βιταμινες,καρνιτινη και ψευδαργυρο!!
με τοση ''ντοπα'' βγαλαμε ενα ζουζουνι σκετος σιφουνας...
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ και προπαντως οχι αγχος!!!!!

dimitra0
25-02-10, 17:03
να μην απογοητευεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ...τα ιδια περασαμε κι εμεις...
το σπερμα ανεβοκατεβαινει και μπορει αν ξανακανει εξετασεις να δειξει οτι εχει σπερμα...εμας ηταν ολο σκαμπανεβασματα...ειχε φτασει και σε αζωοσπερμια και σε καταλαβαινω απολυτα ειναι σοκ..
ενα σου λεω εμεινα τελικα εγκυος εντελως ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ και παρ'ολο που εχω πολυκυστικες κι αυτο το δυσκολευει περισσοτερο...
ο αντρας μου επαιρνε αντιβιωση και βιταμινες,καρνιτινη και ψευδαργυρο!!
με τοση ''ντοπα'' βγαλαμε ενα ζουζουνι σκετος σιφουνας...
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ και προπαντως οχι αγχος!!!!!

rrrrrr!! αυτο που λες ειναι πολυ καλο!!! μας εφτιαξες τη διαθεση!!! εντελως φυσιολογικα εγκυος?? τι τελεια !!!! δε το πιστευω !!! εμεις ολες εδω πανω κατω το μαθαμε την ιδια περιοδο. και ειμαστε αρκετες κοπελες.
δηλαδη με αντιβιωση, βιταμινες, καρνιτινη και ψευδαργυρο εφταξε το σπερμα??? αν επιτρεπετε για ποιο λογο επερνα αντιβιωση???

mazi
26-02-10, 11:47
rrrrr! μας περιέγραψες την τέλεια κατάσταση!!! Τι όνειρο Θεέ μου!!!
Είσαι πάρα πολύ τυχερή για αυτό που βίωσες! Από την απόλυτη απόγνωση στην απόλυτη ευτυχία!!!
Σου εύχομαι να σου πηγαίνουν πάντα όλα τόσο καλά στην ζωή σου όπως αυτή σου η εμπειρία!

Ας επιστρέψω όμως στην δική μου πραγματικότητα...
Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού με την γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου γράψει την σαλπιγγογραφία και να μου δώσει το παραπεμπτικό για την επιτροπή. Έχω πολλή αγωνία . Λέτε να μου αρνηθεί επειδή δεν έχω ξαναπάει και δεν με ξέρει?
Ξέρει καμιά από εσάς πόσο κοστίζει αυτή η εξέταση για να την κάνω έξω αν δεν μου τη γράψει?

Πιο πολύ αγωνιώ για το παραπεμπτικό για την επιτροπή.
Σε έναν άλλο γυναικολόγο που πήγα, μου είπε πως δεν μου δίνει το παραπεμπτικό γιατί καθυστερεί πολύ η διαδικασία μέσω του ΙΚΑ και δεν καλύπτει και πολλά από τα έξοδα.
Το μόνο που έκανε ήταν να μου δώσει την κάρτα του για να πάω να τον βρω στο κέντρο εξωσωματικής που συνεργάζεται ο ίδιος. Με πίεσε πολύ ψυχολογικά. Μέχρι που πήρε τηλέφωνο για να μου κλείσει ραντεβού για την ίδια κιόλας μέρα.
Όταν επέμεινα για το παραπεμπτικό και του εξήγησα πως σκοπεύω σε κανένα τρίμηνο να ξεκινήσω την εξωσωματική (άρα έχω χρόνο για να περάσω από την επιτροπή του ΙΚΑ) μου είπε πως δεν μπορεί να με βοηθήσει. Τι να πω? Τι άνθρωπος ήταν αυτός, Θεέ μου?

Για τον λόγο αυτό έχω τρομάξει λίγο και έχω πολλή αγωνία για το σημερινό μου ραντεβού. Μακάρι να με βοηθήσει αυτή η γιατρός! Έχω να αντιμετωπίσω τόσα προβλήματα, ας μην έχω και τα διαδικαστικά να με ταλαιπωρούν...

domnina
26-02-10, 16:54
Κοριτσάκι μου (Μαζί),

αυτό που έκανε ο γυναικολόγος που αναφέρεις είναι ανεπίτρεπτο... μη πω και μια πιο βαριά έκφραση και φάω σβήσιμο... Αυτό που έπρεπε να κάνεις ήταν να πας στον Προϊστάμενο και να τον αναφέρεις επιτόπου.. Αυτός σίγουρα δεν θα του χαριζόταν... Στο κάτω- κάτω τι τον νοιάζει αυτόν πόσος καιρός χρειάζεται ή πόσα χρήματα δικαιολογεί το ΙΚΑ... Για άλλη δουλειά είναι εκεί και όχι να κάνει το λογιστή του ιδρύματος..

Η σαλπιγγογραφία κοστίζει 165 Ευρώ στο ΙΑΣΩ. Δεν ξέρω αν τη γράφει γυναικολόγος του ΙΚΑ, αλλά και αν τη γράφει δεν ξέρω που πρέπει να πας να την κάνεις.

Π.Χ. σπερμοδιάγραμμα γραμμένο στο ΙΚΑ έπρεπε μόνο στα εργαστήρια του ΙΚΑ να το κάνεις.

Πιστεύω ότι επειδή η γιατρός που θα πας το απόγευμα είναι γυναίκα θα δει το θέμα πιο ανοιχτά και θα σε βοηθήσει.

Όταν πήγα εγώ για το παραπεμπτικό ούτε εγώ ήξερα τον συγκεκριμένο γυναικολόγο. Κι όμως, δεν μου έφερε καμία αντίρρησή, ούτε μετά που πήγα να γράψω τα φάρμακα της εξωσωματικής.. Τι να πω, ίσως είναι στον άνθρωπο τελικά.

Πάντως αν και πάλι δεις δυσφορία μη μασήσεις πήγαινε κατευθείαν στον Προϊστάμενο..

dimitra0
26-02-10, 17:23
μαζι την σαλπιγγογραφια δεν στη γραφουν στο ικα, πρεπει να την κανεις μονη σου. και εγω 165 ευρω στο ιασω πληρωσα.
θα πας να σου δωσει το χαρτι με τις απαραιτητες εξετασεις, τις οποιες θα τις κανεις σε εξωτερικα ιατρια και μονο ενα απο τα 2 σπερματοδιαγραματα πρεπει να ειναι απο δημοσιο νοσοκομειο.
αυτο που εκανε ο γιατρος του ικα δεν επιτρεπετε!!! μπορεις να τον αναφερεις.

κοπελα μου γλιτωνεις ολα τα φαρμακα 100% και μιλαμε οτι στοιχιζουν 2500 ευρω.
σημερα τα πηρα ολα τσαμπα απο το φαρμακειο. δε πληρωσα ουτε 1 ευρω.

θα ξανα πας με τσαμπουκα. δεν μπορει ο καθε ******ς γιατρος του ικα να εκμεταλευετε καταστασεις και να σου λεει ψεματα.ολοι οι γυναικολογοι του ικα ειναι η δουλεια τους!!
θα πας ξανα και εαν σου φερει αντιριση παρε τηλεφωνο στους υπευθυνους.

ρε δε παμε καλα με τους ηλιθιους του ικα. κοριτσια εμενα ο ******ς ο δικος μου του ικα για να μου γραψει τα φαρμακα 5 λεπτα υποθεση μου πηρε 80 ευρω και δε μου εκοβε αποδειξη. τα πηρα στο κρανιο του την ζητησα και του την ειπα και απο πανω.

dimitra0
26-02-10, 17:24
συγνωμη που βριζω αλλα sinxistika!!

Mrs Ypomonh
26-02-10, 21:43
Καλα είναι απαράδεκτοι!!!!!!!!!!!!!!!! Πήγα τη Δευτέρα στο ικα της περιοχής μου να μου πει αναλυτικά ο γυναικολόγος ποιά είναι τα χαρτιά που πρέπει να φέρω (αφού εκλεισα να περάσω επιστροπή 24/3) και δεν θα το πιστέψετε.....ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ας είναι καλά το φόρουμ κορίτσια εγώ του είπα αυτά που ξέρω απο εδώ και μετα αφού ήταν πτώμα στην κούραση...χαχαχα.... βρήκε ένα έντυπο με τις απαραιτητες εξετάσεις...!!! :D:D:D:D
Ας λένε ότι θέλουν τα λεφτά δεν τους τα χαρίσω με τίποτα
Εδω παλεύουμε την αζωοσπερμία και τα σπερμοζώαρια που μας κάνουν νούμερα... αυτούς θα φοβηθούμε?????

Δήμητρα τι είναι το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης????

dimitra0
26-02-10, 22:37
Καλα είναι απαράδεκτοι!!!!!!!!!!!!!!!! Πήγα τη Δευτέρα στο ικα της περιοχής μου να μου πει αναλυτικά ο γυναικολόγος ποιά είναι τα χαρτιά που πρέπει να φέρω (αφού εκλεισα να περάσω επιστροπή 24/3) και δεν θα το πιστέψετε.....ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ας είναι καλά το φόρουμ κορίτσια εγώ του είπα αυτά που ξέρω απο εδώ και μετα αφού ήταν πτώμα στην κούραση...χαχαχα.... βρήκε ένα έντυπο με τις απαραιτητες εξετάσεις...!!! :D:D:D:D
Ας λένε ότι θέλουν τα λεφτά δεν τους τα χαρίσω με τίποτα
Εδω παλεύουμε την αζωοσπερμία και τα σπερμοζώαρια που μας κάνουν νούμερα... αυτούς θα φοβηθούμε?????

Δήμητρα τι είναι το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης????

mr. ypomonh , το πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης το πηρα κατευθειαν απο το ληξιαρχειο. κατευθειαν με την ταυτοτητα μου το εκτυπωσαν, επειδη ειχα ανοιξει παλιοτερα οικογενιακη μεριδα. γενικα αυτα τα χαρτια περι γαμου στα δινουν η' απο τα κεπ η' απο το ληξιαρχιο.
κοριτσια εγω δε χαριζω τιποτα στο ικα !!!τα λεφτα αυτα ειναι δικα μας
!!!

mazi
27-02-10, 10:48
Κορίτσια καλήμέρα.
Πήγα εχθές στην γυναικολόγο του ΙΚΑ που σας έλεγα.

Την σαλπιγγογραφία μου την έγραψε αλλά μου άναψε άλλες φωτιές...
1) Άρχισε να μου λέει πως πριν κάνω αυτή την εξέταση πρέπει να έχω κάνει έναν άλλο κύκλο εξετάσεων πριν, για να μην μεταφερθούν μικρόβια και μύκητες στις σάλπιγγες.
2) Θεωρεί ότι το σπερμοδιάγραμμα και οι ορμονολογικές εξετάσεις είναι μόνο το 5% των εξετάσεων που χρειάζονται σε αυτές τις περιπτώσεις.
3) Ό,τι εξετάσεις έχουμε κάνει μέχρι στιγμής και εγώ και ο άντρας μου, τις βρήκε αναξιόπιστες επειδή τις έχουμε κάνει στην Βιοιατρική.
4) Δεν συμφωνεί κάθόλου με την βιοψία σαν εξέταση.

Η γυναίκα ήταν σύφουνας...
Σάστησα τόσο πολύ που δεν την ρώτησα τίποτα παραπάνω.

Πέρασα μια ακόμα πολύ δύσολη νύχτα.
Ένιωσα απόγνωση.
Ήταν η πρώτη φορά που έκλαψα μπροστά στον άντρα μου...

miracle!
27-02-10, 11:38
Καλημέρα mazi μου.
Πωπω κοριτσάκι μου τι ταλαιπωρία για ένα παραπεμπτικό!!!
Καλά ο πρώτος γυναικολόγος ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!
Αλλά και η δεύτερη δεν πάει πίσω. Της ζήτησες τη γνώμη σου για τη βιοψία; Τι θέλει και εκφέρει γνώμη; Μη δίνεις σημασία στο τι λέει ο κάθε τυχάρπαστος. Η βιοψία είναι η μόνη λύση, δεν έχουμε δικαίωμα επιλογής. Τώρα όσον αφορά τη σαλπιγγογραφία το έχω ακούσει κι εγώ ότι πρέπει να είναι καθαρή η μήτρα και χρειάζεται μια καλλιέργεια πριν για να αποκλειστεί η πιθανότητα να υπάρχει μικρόβιο. Ωστόσο πολλοί παρακάμπτουν τη διαδικασία αυτή και κάνουν σαλπιγγογραφία χωρίς καμία εξέταση προηγουμένως. Αλλά από τη στιγμή που πας για εξωσωματική καλό θα ήταν να κάνεις μια καλλιέργεια ούτως ή άλλως κυρίως για ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα, χλαμύδια. Εγώ είχα μια τραχηλίτιδα, έκανα καλλιέργεια και περιμένω αποτελέσματα. Θα κάνω τη θεραπεία και μετά τη σαλπιγγογραφία.
Όσον αφορά τις εξετάσεις που είναι απαραίτητες πριν την εξωσωματική η τύπισσα εννοούσε να κοιταχτείς για θρομβοφιλία, θυροειδή κτλ με τη λογική να περάσεις από κόσκινο μην υπάρχει κάποια αιτία που προκαλεί αποβολές. Το πήγε πολύ μακριά. Δεν είναι δυνατόν προληπτικά και μόνο να κάνουμε ένα κάρο εξετάσεις. Ήδη έχουμε ένα βουνό μπροστά μας και πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις σε διαδικασίες και εξετάσεις χρονοβόρες και ψυχοφθόρες.
Μην πελαγώνεις κοριτσάκι μου. Κάνε ένα βήμα τη φορά, πάρτα με τη σειρά. Κάνε την καλλιέργεια και τη σαλπιγγογραφία και μετά θα είναι όλα πιο εύκολα αφού θα έχεις και την έγκριση της επιτροπής.

miracle!
27-02-10, 12:00
Δήμητρα μου όπως σου έχω ξαναπεί και σε μας όλες οι εξετάσεις είναι καλές. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει απόφραξη. Υπάρχουν άλλοι αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στην παραγωγή και δεν μπορούν να διαπιστωθούν με εξετάσεις (παλιότερες φλεγμονές, ακτινοβολία, χημικά κτλ). Η απόφραξη μπορεί να αποδεικτεί μόνο αν την εντοπίσετε με διορθικό υπέρηχο. Επίσης φάρμακο που να ξεβουλώνει σωληνάκια δεν υπάρχει. Υπάρχουν φάρμακα που βοηθούν τη σπερματογένεση (Nolvadex, Restandol) και πρέπει να χορηγούνται με προσοχή. Πάντα πας με την πιθανότητα να βρεις ή να μη βρεις σπερματοζωάρια στη βιοψία κι ας είναι όλες οι εξετάσεις καλές. Λυπάμαι πραγματικά που στα κέντρα εξωσωματικής δεν ενημερώνουν όπως πρέπει και ωραιοποιούν τις καταστάσεις. Προβληματίστηκα για το αν έπρεπε να σου γράψω. Αν ήσουν ήδη σε κύκλο εξωσωματικής δε θα σου έλεγα τίποτα, αλλά τώρα δεν μπορώ να μη σου γράψω. Συγχώρεσέ με. Ελπίζω, εύχομαι και παρακαλάω να πάνε όλα καλά και να βρεθούν σπερματοζωάρια είτε στο σπερμοδιάγραμμα έιτε στη βιοψία.

Εγώ τείνω να αποφασίσω να γίνει πρώτα η βιοψία και κατάψυξη του υλικού και μετά διέγερση. Φοβάμαι την πιθανότητα να μη βρεθεί υλικό και μείνω με τα ωάρια στο χέρι. Είμαι πολύ προβληματισμένη :roll::roll::roll:. Δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι που το ψάχνω τόσο πολύ το θέμα.

Mrs Ypomonh
27-02-10, 15:31
Κορίτσια πριν τη σαλπιγγόγραφια κι εμένα ο γιατρός μου είχε πει να κάνω μια καριέργεια κολπικού υγρού (για χλαμύδια κλπ) για να μην μεταφερθούν μικρόβια.
Δεν είναι τίποτα αυτό, αλλά και στις εξετάσεις που χρειάζονται για την επξωσωματική είναι κι αυτή η εξέταση μέσα (έχω τη λίστα του κέντρου που τις γράφει).
Οσο για τους γιατρούς του ικα... τι να πω, οι περισσότεροι είναι κομπλεξικοί και πιστεύω ότι μέσα τους θα παρακαλάγανε να δουλέψουνε σε ένα καλό κέντρο εξωσωματικής αλλά η βαρεμάρα τους εκει μέσα δεν έχει όρια! Οταν περίμενα για το ραντεβού μου (μισή ώρα αναμονή) αυτός καθόταν και μίλαγε με μια φίλη του για το ποιό είναι το καλύτερο γυμναστήριο της περιοχής! κι όταν μπήκα και του ζήτησα το χαρτί για τις εξετάσεις εξωσωματικής δεν ήξερε καν αν το έχει! Αφου επέμενα έψαξε και βρήκε ένα, τώρα αν μετά απο εμένα πήγε και καμία άλλη κοπέλα να ρωτήσει δεν θα είχε άλλο! Και τι θέλουν να τους πάρουμε στα σοβαρά κιόλας! Ας γελάσω!!!!!!!!
Μπορεί τα κέντρα εξωσωτικής να είναι μια πανάκριβη υπηρεσία αλλά για φανταστείτε να μην υπήρχαν....!!!!!!!!!

dimitra0
27-02-10, 16:10
Δήμητρα μου όπως σου έχω ξαναπεί και σε μας όλες οι εξετάσεις είναι καλές. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει απόφραξη. Υπάρχουν άλλοι αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στην παραγωγή και δεν μπορούν να διαπιστωθούν με εξετάσεις (παλιότερες φλεγμονές, ακτινοβολία, χημικά κτλ). Η απόφραξη μπορεί να αποδεικτεί μόνο αν την εντοπίσετε με διορθικό υπέρηχο. Επίσης φάρμακο που να ξεβουλώνει σωληνάκια δεν υπάρχει. Υπάρχουν φάρμακα που βοηθούν τη σπερματογένεση (Nolvadex, Restandol) και πρέπει να χορηγούνται με προσοχή. Πάντα πας με την πιθανότητα να βρεις ή να μη βρεις σπερματοζωάρια στη βιοψία κι ας είναι όλες οι εξετάσεις καλές. Λυπάμαι πραγματικά που στα κέντρα εξωσωματικής δεν ενημερώνουν όπως πρέπει και ωραιοποιούν τις καταστάσεις. Προβληματίστηκα για το αν έπρεπε να σου γράψω. Αν ήσουν ήδη σε κύκλο εξωσωματικής δε θα σου έλεγα τίποτα, αλλά τώρα δεν μπορώ να μη σου γράψω. Συγχώρεσέ με. Ελπίζω, εύχομαι και παρακαλάω να πάνε όλα καλά και να βρεθούν σπερματοζωάρια είτε στο σπερμοδιάγραμμα έιτε στη βιοψία.

Εγώ τείνω να αποφασίσω να γίνει πρώτα η βιοψία και κατάψυξη του υλικού και μετά διέγερση. Φοβάμαι την πιθανότητα να μη βρεθεί υλικό και μείνω με τα ωάρια στο χέρι. Είμαι πολύ προβληματισμένη :roll::roll::roll:. Δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι που το ψάχνω τόσο πολύ το θέμα.

miracle δε διαφωνω μαζι σου.αλλα επειδη δε διευκρινησα τα φαρμακα ισως καταλαβες λαθος.ο ουρολογος μας ειπε πως εφοσον δεν εχει ο αντρας μου κανενα προβλημα, ουτε ορμονικο, ουτε μαγουλαδες ουτε, ουτε ακτινοβολιες, ουτε προβλημα στους ορχεις με την εξεταση που εκανε μπορει να εχει καποιες φλεγμωνες οπου να εχουν φραξει καποια σωληνακια για καποιους λογους απο διαφορα μικροβια αθεραπευτα η' και για αλλους λογους.
( να σημειωσω πως ο αντρας μου ειχε για πολυ καιρο "μυκοπλασμα" οπου το εμαθε με την καλιεργια. )
ετσι λοιπον ο ουρολογος μας εδωσε καποια φαρμακα που θεραπευουν τις φλεγμωνες,λοιμωξεις και καποια που θεραπευουν το μυκοπλασμα & το ουρεοπλασμα, σημειοτερον και καποιες βιταμινες που ειναι καλο να περνει.
εαν λοιπον θεραπευτουν οι φλεγμωνες τοτε θα ξεφραξει και το σωληνακι και ισως βρουμε καποια σπερματοζωαρια εστω και λιγα για να γλιτωσουμε τη βιοψια. δεν μας ειπε οτι "σιγουρα" θα βρουμε. μας ειπε πως ομως εχουμε πιθανοτητες να βρουμε!!!οπως εχει του εχουν συμβει αρκετες τετοιες περιπτωσεις!!
ο ουρολογος θα μπορουσε να αποφυγει να μας τα πει ολα αυτα πηγαινοντας μας κατευθειαν στη βιοψια οπου σιγουρα η αμοιβη του ειναι πολυ παραπανω αλλα ευτυχως δεν το εκανε!! και ετσι τον εμπιστευτηκαμε.

τωρα απο εκει και περα εαν παλι δεν βρεθουν σπερματοζωαρια (που ευχομαι να βρεθουν ) τοτε αναγκαστηκα θα κανουμε την θεραπεια.

εαν καμια φορα δε τα διευκρινιζω καλα sorry αλλα δεν ειμαι και εγω γιατρος για να τα πω ετσι οπως πρεπει.

εγω παλι miracle μου δεν θελω να τα καταψυξω και να κανω μετα τη διεργεση γιατι φοβαμε το κατεψυγμενο...(κατα τη γνωμη μου παντα) τουλαχιστον η πρωτη φορα να ειναι φρεσκο το πραγμα που θα βρουμε. απο εκει και περα μακαρι να βρουμε και καταψυχουμε το υπολοιπο.

dimitra0
27-02-10, 16:16
Κορίτσια καλήμέρα.
Πήγα εχθές στην γυναικολόγο του ΙΚΑ που σας έλεγα.

Την σαλπιγγογραφία μου την έγραψε αλλά μου άναψε άλλες φωτιές...
1) Άρχισε να μου λέει πως πριν κάνω αυτή την εξέταση πρέπει να έχω κάνει έναν άλλο κύκλο εξετάσεων πριν, για να μην μεταφερθούν μικρόβια και μύκητες στις σάλπιγγες.
2) Θεωρεί ότι το σπερμοδιάγραμμα και οι ορμονολογικές εξετάσεις είναι μόνο το 5% των εξετάσεων που χρειάζονται σε αυτές τις περιπτώσεις.
3) Ό,τι εξετάσεις έχουμε κάνει μέχρι στιγμής και εγώ και ο άντρας μου, τις βρήκε αναξιόπιστες επειδή τις έχουμε κάνει στην Βιοιατρική.
4) Δεν συμφωνεί κάθόλου με την βιοψία σαν εξέταση.

Η γυναίκα ήταν σύφουνας...
Σάστησα τόσο πολύ που δεν την ρώτησα τίποτα παραπάνω.

Πέρασα μια ακόμα πολύ δύσολη νύχτα.
Ένιωσα απόγνωση.
Ήταν η πρώτη φορά που έκλαψα μπροστά στον άντρα μου...

mazi Μου ξερεις ποσες εξετασεις προκειπτουν στην πορεια?? εγω λεω στον αντρα μου αντε η τελαιυτεα και συνεχεια ολο και καποια καποιος απο ολους τους γιατρους μας ζηταει... εχω ανοιξει ντοσιε (σε λιγο θα παω και στο δευτερο χι, χι )
και ενω νιμιζαμε πως ειχαμε τελειωσει τσουπ...ο ουρολογος με τις δικιες του εξετασεις!!! και δε μας εφταναν ολα αυτα θελει και το κεντρο εξωσωματικης καρδιογραφημα και απο εμενα και απο τον αντρα μου...πριν γινει η βιοψια και η εξωσωματικη!!

rrrrr
27-02-10, 17:59
rrrrrr!! αυτο που λες ειναι πολυ καλο!!! μας εφτιαξες τη διαθεση!!! εντελως φυσιολογικα εγκυος?? τι τελεια !!!! δε το πιστευω !!! εμεις ολες εδω πανω κατω το μαθαμε την ιδια περιοδο. και ειμαστε αρκετες κοπελες.
δηλαδη με αντιβιωση, βιταμινες, καρνιτινη και ψευδαργυρο εφταξε το σπερμα??? αν επιτρεπετε για ποιο λογο επερνα αντιβιωση???
αντιβιωση πηρε γιατι ειχε αρκετα πυοσφαιρια στο σπερμα κι επαιρνε τις πολυβιταμινες τις silver 50,intelecta που ηταν καρνιτινη σε φακελλακια και ψευδαργυρο αυτα μας τα ειχε δωσει ο γυναικολογος μου και τα επαιρνε για τρεις μηνες αμεσως μετα ειχε κανει σπερμοδιαγραμμα οταν επιχειρησαμε σπερματεγχυση και ηταν πολυ υψηλος ο αριθμος τοσο που νομιζαμε πως εγινε καποιο λαθος.....μετα απο ενα χρονο περιπου κι αφου αλλαξαμε γιατρο γιατι μετακομισαμε σε επαρχια το σπερμα ηταν παλι χαλια.....κοντευε αζωοσπερμια...ρωτησαμε τον νεο γιατρο για βιταμινες και ηταν καθετος πως δεν μας σωζουν....και αμφεβαλε για το ποσο σωστες ηταν εκεινες οι πετυχημενες εξετασεις....οπως καταλαβαινεις απογοητευτηκαμε τελειως!!!!!!
ο αντρας μου πηγε σε αλλους δυο τρεις γιατρους και ολοι του λεγαν πως δεν υπαρχει σωτηρια και να καταψυξει οσο σπερμα εχει οσο προλαβαινει....τελικα περσι ενας φιλος του ουρολογος του συστησε να ξαναδοκιμασει τις βιταμινες και την αντιβιοση9που δυστυχως δεν θυμαμαι πως λεγεται) και ως εκ θαυματος εκεινο τον μηνα που τις πηρε εμεινα εγκυος εντελως φυσιολογικα!!!!!!!!!!
ηταν κατι τελειως ανελπιστο κι ευχομαι να συμβει σε ολες!!!!!!!!!καλη επιτυχια κοριτσια....μην χανεται το κουραγιο σας!!!!!!!!!

rrrrr
27-02-10, 18:02
rrrrr! μας περιέγραψες την τέλεια κατάσταση!!! Τι όνειρο Θεέ μου!!!
Είσαι πάρα πολύ τυχερή για αυτό που βίωσες! Από την απόλυτη απόγνωση στην απόλυτη ευτυχία!!!
Σου εύχομαι να σου πηγαίνουν πάντα όλα τόσο καλά στην ζωή σου όπως αυτή σου η εμπειρία!

Ας επιστρέψω όμως στην δική μου πραγματικότητα...
Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού με την γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου γράψει την σαλπιγγογραφία και να μου δώσει το παραπεμπτικό για την επιτροπή. Έχω πολλή αγωνία . Λέτε να μου αρνηθεί επειδή δεν έχω ξαναπάει και δεν με ξέρει?
Ξέρει καμιά από εσάς πόσο κοστίζει αυτή η εξέταση για να την κάνω έξω αν δεν μου τη γράψει?

Πιο πολύ αγωνιώ για το παραπεμπτικό για την επιτροπή.
Σε έναν άλλο γυναικολόγο που πήγα, μου είπε πως δεν μου δίνει το παραπεμπτικό γιατί καθυστερεί πολύ η διαδικασία μέσω του ΙΚΑ και δεν καλύπτει και πολλά από τα έξοδα.
Το μόνο που έκανε ήταν να μου δώσει την κάρτα του για να πάω να τον βρω στο κέντρο εξωσωματικής που συνεργάζεται ο ίδιος. Με πίεσε πολύ ψυχολογικά. Μέχρι που πήρε τηλέφωνο για να μου κλείσει ραντεβού για την ίδια κιόλας μέρα.
Όταν επέμεινα για το παραπεμπτικό και του εξήγησα πως σκοπεύω σε κανένα τρίμηνο να ξεκινήσω την εξωσωματική (άρα έχω χρόνο για να περάσω από την επιτροπή του ΙΚΑ) μου είπε πως δεν μπορεί να με βοηθήσει. Τι να πω? Τι άνθρωπος ήταν αυτός, Θεέ μου?

Για τον λόγο αυτό έχω τρομάξει λίγο και έχω πολλή αγωνία για το σημερινό μου ραντεβού. Μακάρι να με βοηθήσει αυτή η γιατρός! Έχω να αντιμετωπίσω τόσα προβλήματα, ας μην έχω και τα διαδικαστικά να με ταλαιπωρούν...
ευχαριστω πολυ!!!!!!!ευχομαι και σε σενα να εχει αισιο τελος η περιπετεια σας....

rrrrr
27-02-10, 20:55
δημητρα επειδη ρωτησα τον αντρα μου που θυμαται περισσοτερες λεπτομερειες μου ειπε οτι επερνε την αντιβιοση ceproxin και του ειχε πει ο γιατρος εκτος απο τα πυοσφαιρια οτι γενικως μπορει να υπαρχει καποια κρυφη φλεγμονη στους ορχεις η οποια συνηθως δεν φαινεται ουτε εχει συμπτωματα και αυτη η αντιβιωση βοηθαει σ'αυτην την περιπτωση.....δεν ξερω για σας αλλα εμεις ανηκαμε στις περιπτωσεις ολιγοσπερμιας-αζωοσπερμιας που δεν υπηρχε προφανεις αιτια....κοινως δεν ηξεραν οι γιατροι τον λογο....κι ετσι προσπαθουσαν να υποθεσουν τι φταιει...γι αυτο κι εκανε δυο φορες εγχειρηση κυρσοκοιλης χωρις βεβαια αποτελεσμα αφου προφανως δεν εφταιγε αυτο.... αυτα ...καλο βραδυ,φιλακια!!!!!!!!

miracle!
28-02-10, 11:15
Δήμητρα μου, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες. Ααα ώστε είχε μυκόπλασμα ο σύζυγος. Εεε τότε όντως με αντιβίωση μπορεί να γίνει κάποια ευχάριστη ανατροπή και να γλιτώσετε τη βιοψία :D:D:D. Μακάρι κοριτσάκι μου μακάααααριιιιιι.
Λες ότι έδωσε βιταμίνες στον άντρα σου. Τι του έδωσε;
Ο δικός μου παίρνει βασιλικό πολτό με βιταμίνες Α, C, E και σελήνιο, αλλά σκέφτομαι να του δώσω και ψευδάργυρο, καρνιτίνη.

rrrrr απίστευτη η ιστορία σου!!! Φοβερά σκαμπανεβάσματα στο σπέρμα, ώσπου ενώ έτεινε σε αζωοσπερμία έμεινες έγκυος ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. Μας δίνεις πολύ κουράγιο. Εμείς βέβαια έχουμε αζωοσπερμία σε 3 σπερμοδιαγράμματα και δεν ελπίζουμε σε φυσιολογική σύλληψη βεβαίως βεβαίως, αλλά δεν παύει η ιστορία σου να είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική. Σε ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να το καμαρώνεις όπως επιθυμείς.

dimitra0
28-02-10, 16:49
miracle μου περνουμε βιταμινη c, (δε θυμαμε τη μαρκα ) αλλα ζητησα τις καλυτερες που κυκλοφορουν. - εννοητε βασιλικο πολτο. και επισης σκεφτομαι να ρωτησω τον ουρολογο για καρνιτινη και ψευδαργυρο για να μην της παρω απο μονη μου . φοβαμε μηπως δεν κανει.
ουφ, βεβαια το θεμα ειναι πως θα τις πασαρω στον αντρα μου που εχει φρικαρει με τοσα φαρμακα. 8 φαρμακα το πρωι 6 το μεσημερι, 5 το βραδυ. και εγω τρεχω απο πισω του μη ξεχασει κανενα...

dimitra0
28-02-10, 16:55
δημητρα επειδη ρωτησα τον αντρα μου που θυμαται περισσοτερες λεπτομερειες μου ειπε οτι επερνε την αντιβιοση ceproxin και του ειχε πει ο γιατρος εκτος απο τα πυοσφαιρια οτι γενικως μπορει να υπαρχει καποια κρυφη φλεγμονη στους ορχεις η οποια συνηθως δεν φαινεται ουτε εχει συμπτωματα και αυτη η αντιβιωση βοηθαει σ'αυτην την περιπτωση.....δεν ξερω για σας αλλα εμεις ανηκαμε στις περιπτωσεις ολιγοσπερμιας-αζωοσπερμιας που δεν υπηρχε προφανεις αιτια....κοινως δεν ηξεραν οι γιατροι τον λογο....κι ετσι προσπαθουσαν να υποθεσουν τι φταιει...γι αυτο κι εκανε δυο φορες εγχειρηση κυρσοκοιλης χωρις βεβαια αποτελεσμα αφου προφανως δεν εφταιγε αυτο.... αυτα ...καλο βραδυ,φιλακια!!!!!!!!

rrrr μου και εμεις το ιδιο. δεν υπαρχει προφανεις αιτια. ολες οι εξετασεις καλες. (ουτε μαγουλαδες ουτε ορχιτιδα, ουτε χτυπημα, ουτε τιποτα) μονο ενα μικροβιο ειχε το σπερμα το "μυκοπλασμα"
γιαυτο και εμας μας εδωσαν αντιβιωσεις και φαρμακα για τυχον φλεγμονες.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !!!

dimitra0
28-02-10, 19:08
διαβαστε και αυτο : http://www.uromed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=110&Itemid=92

dimitra0
01-03-10, 17:23
κοριτσακια !! καλησπερα!!
φτανει και η δικη μου ωρα...
την αλλη δευτερα ξεκιναω και εγω τις ενεσουλες και τα φαρμακακια (εφοσον ερθει η περιοδος)!!
ααχχχ απο τωρα εχω ανχος αλλα και χαρα μαζι!!
φιλακια σε ολες!!

domnina
01-03-10, 18:20
Κοριτσάκια μου γλυκά!

Επειδή έχω περάσει κι εγώ τη διαδικασία των εξετάσεων, της Επιτροπής και των γυναικολόγων του ΙΚΑ έχω να δηλώσω τα εξής:

α. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης τελικά δεν χρειάζεται. Η Επιτροπή ζητά οπωσδήποτε ληξιαρχική πράξη γάμου με ημερομηνία εκδόσεως τελευταίου εξαμήνου. Όποια κοπέλα δεν την έχει κόβεται αυτομάτως.

β. Οι γυναικολόγοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν αυτό ακριβώς που τους ζητάς. Δεν είναι δουλειά τους να δίνουν συμβουλές χωρίς λόγο και να ανακατεύονται εκεί που δεν τους σπέρνουν. Και έχετε στο μυαλό σας ότι αν ήταν "τζιμάνια" δεν θα ήταν στο ΙΚΑ και θα ήταν μεγαλογιατροί σε ιδιωτικά μαιευτήρια!!!

γ. Μη μασάτε! Να είστε σταθερές στις απόψεις σας και αν δεν βρίσκετε ανταπόκριση να απευθύνεστε στον προϊστάμενο. Από που και ως που ακούστηκε να ζητάει χρήματα για να γράψει τη συνταγή!!!

mazi
02-03-10, 09:33
κοριτσακια !! καλησπερα!!
φτανει και η δικη μου ωρα...
την αλλη δευτερα ξεκιναω και εγω τις ενεσουλες και τα φαρμακακια (εφοσον ερθει η περιοδος)!!
ααχχχ απο τωρα εχω ανχος αλλα και χαρα μαζι!!
φιλακια σε ολες!!

Δήμητρά μου, καλή αρχή να έχεις!!!
Το άγχος όμως δεν το χρειάζεσαι πια.
Αρκετά στεναχωρήθηκες, αρκετά πιέστηκες, αρκετά πόνεσες. ΦΤΑΝΕΙ!
Τώρα αλλάζει η σελίδα.
Τώρα αρχίζεις να πλησιάζεις το όνειρό σου!
Τώρα χρειάζεσαι μόνο ηρεμία και καλή διάθεση!
Όλα θα πανε καλά κορίτσι μου!!!

mazi
03-03-10, 12:17
Esperanza, τι κάνεις?

Γράψε μας τα νέα σου...

Mrs Ypomonh
03-03-10, 18:08
Δήμητρα ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!!!!
Τώρα δεν χρειάζεται άγχος στεναχώρια κλπ... πάνε αυτά , αισιοδοξία θετική σκέψη και χαμόλεγο~!!
Ολα θα πάνε καλά!!!!
Περίπου 20 Μαρτίου που θα μου έρθει κι εμένα η καταραμένη... ξεκινάω κι εγω ενεσούλες!
Αντε κι η παναγιά μαζί μας.....!!!!!!!

dimitra0
03-03-10, 18:34
mr ypomonh !!!! ευχαριστω. τωρα εχω ξεκινησει την χαλαρωση & την ξεκουραση. δεν ψαχνομαι αλλο γιατι θα μου φερει περισσοτερο ανχος!! (ευχομαι μονο μετα τη φαρμακευτικη αγωγη του αντρα μου να βρεθουν σπερματοζωαρια πριν τη βιοψια μηπως και την γλιτωσουμε )
αντε μια μια να περνει σειρα...να φτιαξω καινουρια λιστα με τα ευχαριστα!!!!
ξεκουρασου και εσυ και ολα θα μας πανε καλα!!

μαρια που εισε?? πως πας?? εαν εχεις νεα περιμενουμε !! φιλακια πολλα

miracle!
03-03-10, 22:41
Αχ Mrs Ypomonh ξεκινάς σε λίγες μέρες κι εσύυυυ :D:D:D.
Καλή αρχήηηηη!!! Με το καλόοοοο!!!
Χαλαρά και αισιόδοξα να είστε όλα τα κοριτσάκια που ξεκινάτε την προσπάθεια.
Η ψυχολογία παίζει πολύ βασικό ρόλο γι΄αυτό να κάνετε όμορφες σκέψεις.

Ααααχ πως ανυπομονώ να αρχίσουμε κι εμείς.
Κουράστηκα πια, θέλω να τελειώνουν τα διαδικαστικά να πλησιάσει ο καιρός που θα ξεκινήσω κι εγώ. Από το Σεπτέμβρη που μάθαμε για την αζωοσπερμία μοιάζει ΑΙΩΝΑΣ.
Το κακό είναι ότι με πάει πίσω το αποτέλεσμα του τεστ παπ. Βρέθηκε τραχηλίτιδα, έκανα καλλιέργεια και περιμένω αποτελέσματα.
Θα πρέπει να καταπολεμηθεί το μικρόβιο και μετά να πάω για σαλπιγγογραφία.
Έχω βέβαια και την επιτροπή να περάσω. Ουφφφφ πότε θα φτάσει ο καιρός;
Με βλέπω να ξεκινώ Μάιο.
Αχ πως ανυπομονώωωω :-P:-P:-P

dimitra0
04-03-10, 15:14
miracle υπομονη!!! και εμενα ολα πριν μου φαινοντουσαν αιωνας. (ειδικα αυτο το θεμα της επιτροπης μου ειχε σπασει τα νευρα)...τωρα που εχω τα φαρμακια μου σπιτι και με περιμενουν δεν μπορω να το πιστεψω!!! αφου ολο τουαλετα παω μηπως και εχω αδιαθετηση γιατι ποναω λιγακι.
κατι αλλο miracle κλεισε απο τωρα ραντεβου στην επιτροπη γιατι μπορει να σε βαλουν μετα απο 3-4 βδομαδες!!
αντε κοριτσια λετε η μεγαλη βδομαδα να κανει τα θαυματα της??

Mrs Ypomonh
04-03-10, 15:23
miracle θα δεις θα περάσουν οι μέρες!!!! Κι εγώ όταν περίμενα αποτελέσματα εξετάσεων ένιωθα στάσιμη!!! Αλλά πρέπει να γίνουν όλα με σωστή σειρά, αυτό που σου έυχομαι είναι να έχεις καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου και μην ξεχάσεις το ραντεβού με το ΙΚΑ !!!
Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά.... :p:p
Δήμητρα σου δείξανε πως να κάνεις τις ενέσεις??? Εγώ θα πάω την άλλη εεβδομάδα να μου δείξουν και έχω λίγο άγχος πως θα τα κάνω....

dimitra0
04-03-10, 17:10
miracle θα δεις θα περάσουν οι μέρες!!!! Κι εγώ όταν περίμενα αποτελέσματα εξετάσεων ένιωθα στάσιμη!!! Αλλά πρέπει να γίνουν όλα με σωστή σειρά, αυτό που σου έυχομαι είναι να έχεις καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου και μην ξεχάσεις το ραντεβού με το ΙΚΑ !!!
Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά.... :p:p
Δήμητρα σου δείξανε πως να κάνεις τις ενέσεις??? Εγώ θα πάω την άλλη εεβδομάδα να μου δείξουν και έχω λίγο άγχος πως θα τα κάνω....

MR YPOMONH με τις ενεσεις εχω μεγαλο προβλημα μονο με την ιδεα πως θα τις κανω μου ερχετε να λυποθημησω!!! μου δειξανε 1-2 δαχτυλα κατω απο τον αφαλο και σιγα σιγα αφου πρωτα εχω καθαρισει την κοιλια με οινοπνευμα. και καθε μερα την ιδια ωρα παντα. εχω την εντυπωση πως δεν θα τα καταφερω. αλλα προκειμενου να πετυχω τον στοχο μου θα το κανω. μου ειπαν πως ολες οι κοπελες τις κανουν μονες τους.
μιλησα και με καποιες κοπελες που κανουν ηδη και μου ειπαν πως δεν ειναι τιποτα και οτι θα μου γινει καθημερινη ρουτινα, τοσο που θα εξαρτηθω.
ααχχχ παναγια μου ανατριχιαζω.
mr ypomonh. τα φαρμακα τα πηρες?? εγω ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ ως που να τα καταφερω. το ενα το πηρα απο το ογκολογικο νοσοκομειο (πρεπει να εχεις και την εγκριση μαζι σου ) αλλιως δε το δινουν. και μετα να τρεξεις αμεσως να το βαλεις ψυγειο.
τα υπολοιπα τα πηρα απο το φαρμακιο της γειτονιας μου. μισα ειχαν μισα δεν ειχαν και τα παραγγειλανε. παλι ετρεχα να τα βαλω ψυγειο. ο γιατρος του ικα ειχε ξεχασει να μου γραψει και 2 (αστα να πανε)
και με το που νομιζα οτι καθαρισα και παω σπιτι τι να δω?? καποια ηταν λαθος π.χ αντι των 200mg μου δωσανε των 100 mg, αντι για ενεσημα μου δωσανε ρινικα και ειχα και το ανχος μη μου ερθει η περιοδος!!!. (τελος παντων απο τη προηγουμενη βδομαδα σημερα καταφερα να τα εχω ολα)
ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΕΜΗΣΑ!!!

Mrs Ypomonh
04-03-10, 20:28
Εχει ο μπαμπας μου ενα γνωστο φαρμακοποιο ο οποιος θα μου τα φέρει, όχι όλα, αυτό που είναι και το πιο ακριβο θα πρέπει να το πάρω απο το φαρμακείο του ικα ή το ογκολογικό (είδα τις διευθύνσεις στο σιτε της επιτροπής) εγώ θα ξεκινήσω 3 μέρες πρίν περάσω επιτροπή. Θα τα αγοράσω και μετά θα τους πάω τις συνταγές και θα μου δόσουν τα χρήματα πίσω μην χάσω κι αυτό το μήνα.........
Σκέφτηκα να φωνάξω κάποιον να μου τις κάνει στην αρχή και μετά ίσως μάθω!!!! Αλλα και μια κοπέλα που μίλαγα στο κέντρο εξωσωματικής μόνη της τα έκανε κι αυτή.
Θα βρω άνθρωπο να έρθει να μου τα κάνει......αλλά όπως τα μετράω πέφτει η ωοληψία-εμβρυομεταφορα (με τη βοηθεια του θεού) Μ. Σάββατο και Κυριακή του Πάσχα???????

dimitra0
04-03-10, 22:45
αχ mr ypomonh και εχω τη χοριακη οπως το υπολογιζω (αν υπολογιζω σωστα) μαλλον την μεγαλη βδομαδα θα την κανω!!
"θα κανουμε πασχα" το πασχα!!! χα χα

domnina
05-03-10, 12:32
Κι εγώ τη Μεγάλη Βδομάδα θα κάνω χοριακή αν όλα πάνε καλά!!! Μεγάλη η χάρη Του να μας βοηθήσει..

Υπομονή μου τα φάρμακα που δίνει το ΙΚΑ (Gonal, Puregon, Menopur) τα δίνουν μόνο από το φαρμακείο του ΙΚΑ που είναι πίσω από τη Λεωφ. Αλεξάνδρας. Μην πας άδικα στην Αγ. Κωνσταντίνου. Εγώ πήγα πρώτα στην Αγ. Κωνσταντίνου και φυσικά μου είπαν "λυπάμαι, για τα συγκεκριμένα πρέπει να πάτε στο άλλο φαρμακείο του ΙΚΑ".

Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια!

Mrs Ypomonh
05-03-10, 20:42
Οι πουρεγκον μου λείπουνε μόνο όλα τα άλλα θα τα έχω τη Δευτέρα, που είναι αυτο το "άλλο" φαρμακείο του ικα domnina?
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαχ μακάρι να είμαστε όλες τυχερες και να πάνε όλα καλά δεν ξέρετε πόσο πολυ το θέλω!
Εδώ ψάχνουμε το σπερματοζωάριο με το κυάλι.... και το ικα μας έχει στο γύρω γύρω όλοι.... !

dimitra0
05-03-10, 23:51
Οι πουρεγκον μου λείπουνε μόνο όλα τα άλλα θα τα έχω τη Δευτέρα, που είναι αυτο το "άλλο" φαρμακείο του ικα domnina?
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαχ μακάρι να είμαστε όλες τυχερες και να πάνε όλα καλά δεν ξέρετε πόσο πολυ το θέλω!
Εδώ ψάχνουμε το σπερματοζωάριο με το κυάλι.... και το ικα μας έχει στο γύρω γύρω όλοι.... !

ΑΠΟ ΤΟ ΟΓΚΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (ΑΣΩΠΙΟΥ 4 ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΧΟΥ, ΓΚΥΖΗ ΤΗΛ: 2106495236 & 2106495237
NA EXEIΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ!!

Mrs Ypomonh
06-03-10, 10:57
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Δεν το πιστεύω ότι θσ μπουμε επιτέλους στην διαδικασία !!!!!!! Δεν το κρύβω ότι είχα απελπιστεί λιγάκι!
ΜΑΚΑΡΙ να πιάσει σε όλες μας ! Αφήστε που μου έχουν μείνει κουσούρι οι εξετάσεις! Ολο νομίζω ότι ... πρέπει να κάνω κι άλλες.. κι άλλες ...

domnina
06-03-10, 14:12
Η απελπισία είναι κακός σύμβουλος να το ξέρεις.. Αφού μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε και μάλιστα καρσιλαμά!!!

Όλα καλά θα πάνε κοπέλα μου, μην ανησυχείς..

dimitra0
08-03-10, 10:54
καλημερα κοριτσακια μου.
τι κανετε?? σημερα ξεκινησα τις ενεσουλες !!!
τελικα δεν μπορω να το πιστεψω ποσο ευκολο ηταν να τις κανω. δεν πονεσα κ α θ ο λ ο υ!! δεν καταλαβα τιποτα, ουτε το τσιμπιμα το αρχικο!! ( ουφ μου εφυγε ενα ανχος )
την παρασκευη θα παω στο κεντρο για να δουμε πως παμε.
αυτα τα νεα μου!!
εσεις τι κανετε??

Mrs Ypomonh
08-03-10, 17:41
Γεια σου Δήμητρα!
Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ και όλα να πάνε όπως τα θέλεις και όπως ευχόμαστε όλες μας για σένα!!!!!!
Να είσαι ψύχραιμη και χαλαρή (όσο μπορείς) γιατί το άγχος δεν βοηθάει!
ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !

rrrrr
08-03-10, 23:56
καλημερα κοριτσακια μου.
τι κανετε?? σημερα ξεκινησα τις ενεσουλες !!!
τελικα δεν μπορω να το πιστεψω ποσο ευκολο ηταν να τις κανω. δεν πονεσα κ α θ ο λ ο υ!! δεν καταλαβα τιποτα, ουτε το τσιμπιμα το αρχικο!! ( ουφ μου εφυγε ενα ανχος )
την παρασκευη θα παω στο κεντρο για να δουμε πως παμε.
αυτα τα νεα μου!!
εσεις τι κανετε??

σου ευχομαι ολοψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!

dimitra0
09-03-10, 08:59
σας ευχαριστω πολυυυυ. κοριτσια!!!

rrrrr
09-03-10, 10:13
Δήμητρα, όλα αυτά είναι καταπληκτικά!!!
Καταρχήν, δεν παρατήρησε ο γιατός κάποιο πρόβλημα.
Έπειτα, έχει ο άντρας σου πολύ καλά αποτελέσματα στις ορμονολογικές του εξετάσεις και τρίτον και καλύτερο μπορεί να μην χρειαστεί βιοψία!!!
Μπράβο κοριτσάκι μου!!! Αυτό είναι πολύ σημαντικό!!!
Φαντάζομαι την χαρά σου!!!

εγω ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως θα του βρουνε....μιλαω εκ πειρας!!!χιχι:D

ας παρει και πολυβιταμινες που σου ειπα καλο θα του κανουν κακο δε θα του κανουν....εξαλλου δεν πειραζουν σε τιποτα οι βιταμινουλες για να φοβηθει...θα ενισχυσουν τον οργανισμο του!!!καλη επιτυχια και παλι..

dimitra0
09-03-10, 10:20
εγω ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως θα του βρουνε....μιλαω εκ πειρας!!!χιχι:D

ας παρει και πολυβιταμινες που σου ειπα καλο θα του κανουν κακο δε θα του κανουν....εξαλλου δεν πειραζουν σε τιποτα οι βιταμινουλες για να φοβηθει...θα ενισχυσουν τον οργανισμο του!!!καλη επιτυχια και παλι..

rrr μου . μακαρι !!! απο το στομα σου και στου θεου το αυτι !!!
ναι εννοειτε, πως του δινω βιταμινες & βασιλικο πολτο. τι ετσι θα τον αφηνα?? απο πισω τον εχω !!! βεβαια ολα αυτα τα μαθαμε καπως αργα και ισως να ειχαμε βρει νωριτερα λιγο σπερμα εαν το ειχαμε δουλεψει το θεμα. αλλα δε πειραζει καλιο αργα παρα ποτε!!!!

rrrrr
09-03-10, 10:24
Αχ κοριτσάκι μου ...
πόσο με συγκίνησαν αυτά τα λόγια σου :(:(:( !!!
Δε θέλω καν να το σκέφτομαι ότι δε θα τα καταφέρουμε ποτέ.
Λύση υπάρχει! Δεν είναι εύκολη, δεν είναι ανώδυνη, αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ.

κοριτσια κι εμενα με συγκινησατε με τα λογια σας...ομως μην απελπιζεστε...λυση σιγουρα υπαρχει και στην αισχατη των περιπτωσεων μπορειτε να υιοθετησετε ενα παιδακι να γεμισει χαρουμενες φωνες το σπιτι....εγω το ειχα σκεφτει πολυ σοβαρα οταν προσπαθουσαμε επι χρονια και δεν τα καταφερναμε...τωρα που τελικα απεκτησα παιδακι ενισχυθηκε η αποψη μου πως το παιδι το αγαπας οχι επειδη το γεννησες αλλα επειδη το μεγαλωνεις και σου χαμογελαει για να σ'ευχαριστησει γι αυτο....ασε που σωζεις ενα ατυχο παιδακι ετσι...η υιοθεσια ειναι ΘΕΑΡΕΣΤΟ ΕΡΓΟ...
ευχομαι ειλικρινα σε ολες να αποκτησετε δικα σας παιδια αλλα προς θεου ποτε μην φανταζεστε τον ευατο σας ατεκνο για μια ζωη...στο χερι σας ειναι να μην γινει αυτο...φιλακια!!!

miracle!
09-03-10, 10:48
Δημητρα μου καλή αρχήηηηηη.
Είδες; Δεν ήταν τίποτα οι ενεσούλες τελικά.
Να σκέφτεσαι το στόχο, ένα γλυκούλικο μωλάκι να σου χαμογελάει, να κουνάει χεράκια ποδαράκια και να σου κατεβάζει τα μαγουλάκια :-D:-D:-D.
Να κάνεις όμορφες σκέψεις και όσο μπορείς να αποβάλλεις το άγχος.
Το ταξίδι ... ξεκίνησε. Όλα θα πάνε καλά.

Rrrrr μου κι εγώ ανέκαθεν ήμουν υπέρ της υιοθεσίας. Τόσο πολύ που λέω στον άντρα μου να μην κάνουμε τίποτα και να πάμε να υιοθετήσουμε ένα παιδάκι. Αν ο άντρας μου δεν είχε τόσους ενδοιασμούς και αν δεν υπήρχε η τεράστια γραφειοκρατία θα το σκεφτόμουν πιο σοβαρά να προβώ σε αυτή την κίνηση πριν καν κάνουμε εξωσωματική. Τόσο πολύ το θέλω. Είμαι σίγουρη πως το ίδιο θα το αγαπάω, για να μη σου πω περισσότερο. Πλέον ξέρω πόσο ευλογημένη θα είμαι αν καταφέρω να γίνω μανούλα και δεν έχει για μένα καμία διαφορά αν το παιδί θα είναι βιολογικά δικό μας ή όχι. Εγώ θέλω να πάρω στην αγκαλιά μου ένα μωράκι και να του προσφέρω όοοοολη την αγάπη που έχω μέσα μου :-P:-P:-P.

Τα δικά μου νέα.
Επιτέλους το αποφασίσαμε, την άλλη Πέμπτη πάμε για βιοψία :-?:-?:-?.
Έχω αγχωθεί απίστευτα και φοβάμαι πολύ.
Μακάρι Παναγίτσα μου να πάνε όλα καλά.
Αν βρεθεί υλικό θα είμαι τόοοοοσο χαρούμενη λες και είμαι έγκυος.
Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια.
Υπομονή, επιμονή, ψυχραιμία. Να μην ξεχνάμε το στόχο για να βρίσκουμε τη δύναμη να αντέχουμε τα πάντα.

mazi
09-03-10, 12:37
Επιτέλους το αποφασίσαμε, την άλλη Πέμπτη πάμε για βιοψία :-?:-?:-?.
Έχω αγχωθεί απίστευτα και φοβάμαι πολύ.
Μακάρι Παναγίτσα μου να πάνε όλα καλά.
Αν βρεθεί υλικό θα είμαι τόοοοοσο χαρούμενη λες και είμαι έγκυος.
Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια.
Υπομονή, επιμονή, ψυχραιμία. Να μην ξεχνάμε το στόχο για να βρίσκουμε τη δύναμη να αντέχουμε τα πάντα.

miracle, μπράβο σας που το αποφασίσατε!
Μην φοβάσαι κοριτσάκι μου. Όλα θα πάνε καλά!
Και ο αντρούλης σου θα είναι μια χαρά και καλό υλικό θα βρείτε!
Είμαι πολλή αιδιόδοξη για σένα!!!

mazi
09-03-10, 12:40
Δημητρούλα, καλή αρχή!!!
Χάρηκα πολύ που τα ξεπέρασες τον φόβο των ενέσεων.
Όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα!

Mrs Ypomonh
10-03-10, 14:18
Δημητρα πως τα πας? Πως νιώθεις???????
Ηθελα να σε ρωτήσω αν σου έχουν δώσει κατι ενεσεις με όνομα averkap (ή κάπως έτσι) που βάζεις το φάρμακο μαζί με διαλύτη στη σύριγγα ινσουλίνης....

dimitra0
10-03-10, 16:35
καλησπερα κοριτσια!!
miracle σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου την πεμπτη να εχεις τα καλυτερα νεα της ζωης σου. να βρειτε σπερμα!!!! θα το καταψυξετε και μετα θα αρχισεις τις ενεσουλες ε?? καλη επιτυχιαααααααα!!

mr upomonh. σημερα ειναι η τριτη μερα των ενεσεων. και αισθανομαι μια χαρα οπως ειμουν και πριν. απλα εχω κοψει το αλατι στα φαγητα και γενικα προσεχω λιγο τη διατροφη μου λογο των ορμονων!! το μονο περιεργο που αισθανομαι ειναι οτι η κοιλια μου ειναι ακομα πρισμενη οπως η πρωτη μερα της περιοδου. ( και ειναι λογικο αυτο )
ξεκινησα με τις ενεσεις gonal και superfact . δεν ξερω πως θα συνεχισω...την παρασκευη θα κατεβω στο κεντρο να μου πουν!!
κοριτσακια ξερει καμια τι πρεπει να προσεχουμε στη διατροφη μας με τα φαρμακα που περνουμε??

domnina
10-03-10, 19:40
Δήμητρά μου καλή αρχή!!

Εγώ σήμερα έκανα την εμβρυομεταφορά και αυτή τη στιγμή σου γράφουμε 4!!! Ναι, καλά κατάλαβες.. έχω 3 εμβρυάκια στην κοιλίτσα και προσπαθώ να τα κάνω να αισθανθούν τόσο όμορφα και άνετα εκεί μέσα ώστε να παραμείνουν για τους επόμενους 9 μήνες..

Κι εσύ σε λίγο καιρό έτσι θα είσαι, είμαι σίγουρη..

Υπομονή μου ότι θες να ρωτήσεις για την Άβερκαπ μου λες.. τις έκανα κι εγώ..

Miracle μου, λίγο υπομονή και ένα θαύμα θα γίνει σίγουρα και για σας!

Mrs Ypomonh
10-03-10, 22:00
Κορίτσια καλησπέρα!!!! Domnina μου διάβασα για το... 4 και ανατρίχιασα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μέσα απο την καρδιά μου σου εύχομαι να πάνε όλα όπως πρέπει.. θετική σκέψη, να τους μιλας.... να ξεκουράζεσαι και όλα θα πάνε καλά!
Ηθελα να σε ρωτήσω για τις αβερκαπ, δεν θέλουν ψυγείο ε? Από όλη την τσάντα με τα φάρμακα μόνο η πρεγκνιλ λέει ότι φυλάσεται στο ψυγείο....
Μόλις που τα φέρανε τα φάρμακα και ένιωσα μεγάλη χαρά!!!!
Τις πουρεγκόν θα τις πάρω Παρασκευή ή Δευτέρα και θα πάω στο κέντρο να μου πουν πως θα τα κάνω μπρρρρρ
Δεν ξέρω καθόλου για τι παρενέργειες των φαρμάκων... σίγουρα θα μαζευτώ κι εγώ με το φαγητό και το αλάτι μη γίνω και σαν βόδι.....!:-P
Πρώτα ο Θεός περίπου 20 Μαρτίου ξεκινάω ....αχ!

miracle!
10-03-10, 22:38
καλησπερα κοριτσια!!
miracle σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου την πεμπτη να εχεις τα καλυτερα νεα της ζωης σου. να βρειτε σπερμα!!!! θα το καταψυξετε και μετα θα αρχισεις τις ενεσουλες ε?? καλη επιτυχιαααααααα!!
Δήμητρά μου καταρχήν εύχομαι να έχεις μια αυγουλοπαραγωγή Α΄ποιότητας. Συνέχισε έτσι δυναμική και αισιόδοξη όπως ξεκίνησες και δε θα αργήσει να φτάσει η αυγουλομάζωξη. Να έχεις θετική ψυχολογία και να μην αγχώνεσαι ώστε να βοηθήσεις όσο μπορείς τις ωοθηκούλες σου να αποδώσουν τα μέγιστα.

Εμείς θα πάμε την άλλη Πέμπτη για βιοψία, μετά θα μαζέψω δικαιολογητικά για την επιτροπή του ΙΚΑ που περνάω 16/4 και τέλος Απρίλη πρώτα ο Θεός θα ξεκινήσουμε :-P.

miracle!
10-03-10, 22:45
Εγώ σήμερα έκανα την εμβρυομεταφορά και αυτή τη στιγμή σου γράφουμε 4!!! Ναι, καλά κατάλαβες.. έχω 3 εμβρυάκια στην κοιλίτσα και προσπαθώ να τα κάνω να αισθανθούν τόσο όμορφα και άνετα εκεί μέσα ώστε να παραμείνουν για τους επόμενους 9 μήνες..
Domnina μου, απόλαυσε όσο μπορείς περισσότερο την πιο γλυκιά παρέα που ζεσταίνουν την κοιλίτσα σου και την καρδούλα σου.
Ζήσε το όνειρο, ξεκουράσου, να σκέφτεσαι μόνο θετικά και να μην αγχώνεσαι.
Πέρασες πολλά για να φτάσεις εδώ. Τώρα τα έχεις στην κοιλίτσα σου πια, δώσε τώρα ότι αποθέματα χαράς και αισιοδοξίας έχεις μέσα σου. Λίγες μέρες σε χωρίζουν από το όνειρο. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!

miracle!
10-03-10, 22:48
Πρώτα ο Θεός περίπου 20 Μαρτίου ξεκινάω ....αχ!
Κοντεύεις κι εσύυυυ :D:D:D.
Λίιιιγες μέρες υπομονή υπομονούλα μου.

dimitra0
11-03-10, 01:06
πο πο κοριτσια μπηκαμε ολες ενεργα στο club της εξωσωματικης !!!
domnina μου 3 ??? αχ τι τελειαααα !!!
ποσα εμβρυακια πρεπει να μπουν ?? παει αναλογα με την ηλικια??
δηλαδη εγω που ειμαι 31?? ποσα θα μου βαλουν??
miracle σκεψου θετικαααα. περιμενουμε αυριο τα νεα σου!! ολα θα πανε τελεια!!
miracle εγω βλεπεις δεν μπορω να σκεφτω οτι δεν θα βρουν σπερμα στον αντρα μου. η συμπεριφορα μου ειναι οτι θα βρουν λες και το εχω σιγουρο. δεν ξερω γιατι....απλα φανταζομαι οτι ο θεουλης το καλο μας το κραταει για το τελος...δεν μπορει!!!
mr ypomonh, πηρες τα φαρμακια?? τωρα θα περιμενεις πως και πως να αρχισεις τις ενεσεις!!
εμενα παντως κοριτσια μου φεναιτε πως περνανε γρηγορα οι μερες!! (ολο κατι εχω να ασχολουμε και ξεχνιεμε!!!

dimitra0
11-03-10, 01:27
down, sofi, elga, leyki, teo, jolitsa ( ???? ) περιμενουμε νεα!!
1. εσπερανζα : εγκυος !!! (φανταζομαι να ειναι καλα & απλα να ξεκουραζετε !! προφανος η κοπελα μας εστελνε απο τη δουλεια & τωρα ξεκουραζετε σπιτακι της για 9 μηνες!!)
2. τονια : δυο παιδακια!!! ( με βιοψια )
3. fuxi : (βρεθηκε σπερμα λιγο πριν τη βιοψια ) περιμενουμε νεα!
4. μαζι : στις διαδικασιες.
5. μαρια : βρεθηκε σπερμα και εχει κρατησει & κατεψυγμενα!! (περιμενουμε νεα )
6. mr ypomonh : εναρξη ενεσεων περιπου 20 μαρτιου
7. domnina : 3 εμβρυακιαααα, στη κοιλιτσα!!!
8. miracle : βιοψια 11/3/10 καλη επιτυχιαα!!
9. dimitra : εναρξη ενεσεων 8/3/2010
καλη επιτυχια σε ολεςςςςςςς

εαν εχω ξεχασει καμια επεξεργαστειτε το και διορθωστε το.

miracle!
11-03-10, 01:47
Διορθώνω το δικό μου. Βιοψία θα γίνει την άλλη Πέμπτη, 18/3
Η elga αν είναι η ίδια κοπέλα που μιλάμε σε άλλο forum, σήμερα ανακοίνωσε ότι είναι έγκυος μετά από βιοψία, με τη 2η προσπάθεια, με καταψυγμένα :D.

down, sofi, elga, leyki, teo, jolitsa ( ???? ) περιμενουμε νεα!!
1. εσπερανζα : εγκυος !!! (φανταζομαι να ειναι καλα & απλα να ξεκουραζετε !! προφανος η κοπελα μας εστελνε απο τη δουλεια & τωρα ξεκουραζετε σπιτακι της για 9 μηνες!!)
2. τονια : δυο παιδακια!!! ( με βιοψια )
3. fuxi : (βρεθηκε σπερμα λιγο πριν τη βιοψια ) περιμενουμε νεα!
4. μαζι : στις διαδικασιες.
5. μαρια : βρεθηκε σπερμα και εχει κρατησει & κατεψυγμενα!! (περιμενουμε νεα )
6. mr ypomonh : εναρξη ενεσεων περιπου 20 μαρτιου
7. domnina : 3 εμβρυακιαααα, στη κοιλιτσα!!!
8. miracle : βιοψια 18/3/10 καλη επιτυχιαα!!
9. dimitra : εναρξη ενεσεων 8/3/2010
καλη επιτυχια σε ολεςςςςςςς

εαν εχω ξεχασει καμια επεξεργαστειτε το και διορθωστε το.

domnina
11-03-10, 09:15
Δήμητρά μου,

Ο νόμος λέει ότι σε γυναίκες μέχρι 40 χρονών μπαίνουν μέχρι 3 εμβρυάκια και σε γυναίκες από 40 και πάνω μέχρι 4.

Αυτό βέβαια εξαρτάται από την κατάσταση των εμβρύων, από την ποσότητά τους και την γενικότερη εικόνα της γυναίκας.

Σε εμάς τα 3 μας τα βάλανε διότι ήταν και τα μοναδικά που είχαμε και το ένα από αυτά δεν είχε και πολλές πιθανότητες να εξελιχθεί..

Ο γιατρός πάντως είναι αισιόδοξος και μας δίνει αρκετές πιθανότητες.. 11 μερούλες ακόμα μείνανε κορίτσια...

Εύχομαι σε όλες μας να ζήσουμε μέχρι τέλους το όνειρο!!

dimitra0
11-03-10, 12:39
miracle, μου συγνωμη μπερδευτηκα την αλλη πεμπτη εχεις δικιο !!!
η ελγα ειναι εγκυος?? δε το πιστευω. εχουμε καιρο να μιλησουμε. πριν 4 μηνες σχεδον!! αααχ ειδατε?? ολες μενουν εγκυος με τη βιοψια!! καμια δεν εχει απογοητευτει!!! η σειρα μας τωρα!!!
domnina ευχαριστω. ρωταω συνεχεια γιατι δεν εχω υπομονη μεχρι να παω στο γιατρο.

ΣΟΦΗ
11-03-10, 22:13
Κορίτσια δεν μπαίνω συχνά στο forum.Όταν μπαίνω σας διαβάζω όμως.Είμαι βετεράνος, την αζωοσπερμία την ανακαλύψαμε πριν 2 χρόνια και 9 μήνες.Έχουμε εξελίξεις όμως θα έχω επαλήθευση μετά το Πάσχα.Και επειδή δεν θέλω να είμαι βιαστική και να κάνω ανακοινώσεις πριν ξανατσεκάρω αν ισχύουν , θα σας πω νεότερα μετά το Πάσχα.Μέχρι τότε εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας και κάντε μια ευχούλα και για εμάς!!!

domnina
12-03-10, 07:48
Ότι θες Σοφάκι μου..

Μακάρι τα αποτελέσματά σας να ισχύουν και θα περιμένουμε μετά το Πάσχα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!

dimitra0
12-03-10, 18:51
σοφη μου γεια σου!! περιμενουμε νεα σου , για να μαθαινουμε και εμεις οι καινουριες !!!! εαν εχεις καμια πληροφορια χρησιμη που μπορεις να μας δωσεις.. ευπροσδεκτη! φιλα

lefti
13-03-10, 08:34
απάντηση στο μήνυμα της miracle,

lefti: βιοψια 16/2/09, βρεθηκαν σπερματίδες, ακομη δεν προχωρησαμε σε εξωσω

και μια σημειωση που πιστευω οτι ειναι σημαντικη. να λεμε αν οι κοπελες που εμειναν εγκυος ειναι απο σπερμα ή σπερμτιδες, υπάρχει μεγαλη διαφορα. ευχαριστω

Mrs Ypomonh
13-03-10, 08:54
Δήμητρα καλημέρα!
Πως είσαι? Πως τα πας με τα φάρμακα?? Επιτέλους κι εγώ τα έχω στα χέρια μου αλλά τα κοιτάω λες και είναι ατομική βόμβα αχαχαχαχ! Θα πάω Δευτέρα να μου πουν πως θα τα κάνω....
Εχουν παρενέργειες???

dimitra0
13-03-10, 19:17
καινουρια λιστα
1. teo, down, elga, jolitsa ( ???? ) περιμενουμε νεα.
2. εσπεραντζα εγκυος !!! (δεν ξερουμε αν βρηκαν σπερμα η' σπερματιδες )
3. τονια εχει παιδακι !!!! ( βιοψια ..με σπερματιδες )
4. fuxi ( βρεθηκαν σπερματοζωαρια με βιοψια ) ..περιμενουμε νεα
5. alone ( 1-2 σπερματοζωαρια ανα οπτικο & καποιες φορες 0. - εκανε εγχειρηση κιρσοκηλης και εμεινε εγκυος φυσιολογικα )
6. sofi ( περιμενουμε εξελιξεις )
7. lefti ( βιοψια 16/2/2009 σπερματιδες...αναμονη εξωσωματικης )
8. mazi ( στις διαδικασιες ..)
9. μαρια01 (βρεθηκε σπερμα με βιοψια και ειναι ηδη καταψυξη...αναμονη εξωσωματικης )
10. mr ypomonh ( εναρξη ενεσεων περιπου 20 μαρτιου )
11. domnina ( 3 εμβριακια στην κοιλιτσα )
12. miracle ( βιοψια στις 18/3/2010 )
13. dimitra (εναρξη ενεσεων 8/3/2010 )

καλη επιτυχια σε ολες....το 2010 σας ευχομαι να ειναι το 10 το καλο!!!

dimitra0
13-03-10, 19:24
mr ypomonh. καλησπερα. πηγα εχθες στο γιατρο. μου εκανε γρηγορα υπερηχο και μου πηραν αιμα για οιστραδιολη. εφυγε ομως πολυ γρηγορα γιατι ειχε τοκετο. μου ειπε να ξαναπαω την δευτερα να με ξαναδει. και να μου τα πει αναλυτικα!!
απο οτι καταλαβα δεν εμεινε και πολυ ευχαριστιμενος. με τα ωοθηλακια...και μου ειπε να αυξησω την δοση της gonal απο 300 με πηγε στα 450.....
με πηρε μετα η κοπελα τηλεφωνο απο το κεντρο για να κλεισουμε ραντεβου την δευτερα. την ρωτησα και μου ειπε κατι : για 7 ωοθηλακια και καποιων διαστασεων οπου για να ειμαι ειλικρινεις δεν καταλαβα. και οπως για την ορμονη μου οτι δεν ηταν και πολυ ευχαριστιμενοι....
βεβαια δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο...και γιαυτο αλλωστε αυξησαμε την δοση...την δευτερα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα και θα μου τα εξηγησουν απο κοντα.

domnina
13-03-10, 20:25
Προφανώς Δημητρούλα μου δεν ήταν ευχαριστημένος με το μέγεθος των ωοθηλακίων.. γι' αυτό άλλωστε σου αύξησε και τη δόση..

Είμαι σίγουρη ότι τη Δευτέρα θα στα πει αναλυτικά, εσύ μη μου αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε!

miracle!
13-03-10, 21:44
Lefti μου τώρα θυμήθηκα πως θα έκανες προσπάθεια με σπερματίδες. Θα ήθελα να σου πω ότι οι σπερματίδες θέλουν προσοχή.
Στο forum http://www.ivfforums.gr/ivf/
στο topic Ξεκινώντας από τη διάγνωση – ανδρική υπογονιμότητα
υπάρχει ένα θέμα με τίτλο: Επιτυχίες με σπερματίδες μέσω βιοψίας.
Λέγεται ότι οι σπερματίδες είναι σε πολύ πειραματικό στάδιο και ότι και εγκυμοσύνη να επιτευχθεί δε θα προχωρήσει.
Ξεκίνησε πριν χρόνια ο πειραματισμός με σπερματίδες, δεν τους βγήκε αυτό που ήθελαν και σταμάτησαν.
Ο γνωστός όμως γιατρός (ξέρεις ποιος αναφέρομαι) συνεχίζει.
Θα σου στείλω pm να σου πω σχετικά.

Βρήκατε τι προκαλεί την αζωοσπερμία; Ήταν η FSH υψηλή; Μήπως να προσανατολιζόσασταν σε νέα βιοψία μήπως βρεθούν σπερματοζωάρια; Πάντως αν προχωρήσεις σε εξωσωματική μήπως θα ήταν καλό να κάνετε ένα προεμφυτευτικό έλεγχο πριν την εμβρυομεταφορά ώστε να είστε σίγουροι ότι τα έμβρυα είναι υγιή;

Και κάτι ακόμα, αν είναι εύκολο να μας απαντήσει η Τόνια. Το παιδάκι της το απέκτησε με σπερματίδες ή με σπερματοζωάρια; Γιατί απ΄ ότι ξέρω παιδί στην Ελλάδα από σπερματίδες δεν έχει γεννηθεί.

miracle!
13-03-10, 21:49
Δήμητρα μην ανησυχείς για την ανταπόκριση του οργανισμού σου. Γι΄ αυτό γίνεται ο υπέρηχος και η μέτρηση της οιστραδιόλης για να αυξομειώνουν τη δόση. Συμβαίνει συχνά απ΄ότι έχω καταλάβει να αυξάνουν τη δόση. Εξάλλου είναι πολύ νωρίς ακόμα, είσαι μόλις 5 μέρες μετά την έναρξη των ενέσεων. Όλα καλά λοιπόν, μη φοβάσαι, να σκέφτεσαι θετικά για να βοηθάς τις ωοθηκούλες σου να αποδώσουν τα μέγιστα. Καλή συνέχεια στην αυγουλοπαραγωγή σου :D:D:D.

dimitra0
13-03-10, 22:40
Δήμητρα μην ανησυχείς για την ανταπόκριση του οργανισμού σου. Γι΄ αυτό γίνεται ο υπέρηχος και η μέτρηση της οιστραδιόλης για να αυξομειώνουν τη δόση. Συμβαίνει συχνά απ΄ότι έχω καταλάβει να αυξάνουν τη δόση. Εξάλλου είναι πολύ νωρίς ακόμα, είσαι μόλις 5 μέρες μετά την έναρξη των ενέσεων. Όλα καλά λοιπόν, μη φοβάσαι, να σκέφτεσαι θετικά για να βοηθάς τις ωοθηκούλες σου να αποδώσουν τα μέγιστα. Καλή συνέχεια στην αυγουλοπαραγωγή σου :D:D:D.

miracle μου ευχαριστω..! ειμαι καπως στεναχωρημενη. αλλα θα δειξει. ειναι νωρις. αλλωστε εχουμε μερες ακομα.
οσο για την τονια, στην σελιδα 2 αναφερει αν καταλαβα καλα, πως εκανε παιδακι με σπερματιδες. εαν θελεις διαβασε το.
εμενα βεβαια ο γιατρος μου δεν με αφηνει να το ρισκαρω με σπερματιδες!! ειναι αρνητικος.

miracle!
14-03-10, 21:37
Δήμητρα μου να μην είσαι καθόλου στενοχωρημένη. Έχεις όλες τις προδιαγραφές να πάνε όλα καλά. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα σε σένα, όλα είναι άψογα. 7 ωαριάκια είναι υπέρ αρκετά για 5η μέρα διέγερσης. Τώρα που αύξησες τη δόση θα ενισχυθούν οι ωοθηκούλες σου περισσότερο και ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!! Συμβαίνει πολύ συχνά να αυξάνουν τη δόση, να μη σε προβληματίζει καθόλου. Ίσως ανησύχησες γιατί δεν είχες το χρόνο με το γιατρό σου να σου εξηγήσει τι τον προβλημάτισε. Θα δεις, αύριο που θα πας θα σου τα εξηγήσει όλα και θα σε καθησυχάσει.

PALI
15-03-10, 13:43
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ . ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΛΠΙΖΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΣΤΕ.
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ. ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΗΡΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΡΝΙΤΙΝΕΣ ΧΑΠΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ, 0 ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ, ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΣΗ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΥΛΙΚΟ, ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ Ή ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΚΑΤΑΨΥΧΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.. ΟΝΤΟΣ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΓΙΝΕ Η ΒΙΟΨΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΤΑΨΥΧΘΗΚΕ . ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΘ΄ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ ΟΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ. ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΑΦΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ¨ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ¨ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΓΙΝΕ Η ΟΩΛΗΨΙΑ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Η ΒΙΟΛΟΓΟΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΗΓΟΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ Τ Ι Π Ο Τ Α. ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΜΑΣ ΕΙΠΕ . ΑΠΟ ΕΛΕΣΜΑ: ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!!!!! ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΩΛΟΥΘΕΙ Η ΤΟΜΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ 2η ΒΙΟΨΙΑ ! ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΟΥ Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. AN ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

miracle!
15-03-10, 14:37
Pali μου, λυπάμαι ειλικρινά για την περιπέτειά σου :sad:
ήταν μια ουσιαστικά αποτυχημένη βιοψία :sad:.
Μα από τη στιγμή που οι εξετάσεις σας είναι ΟΚ πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθήσετε μια νέα βιοψία σε άλλον χειρούργο ουρολόγο βεβαίως βεβαίως.
Σου έχω στείλει pm για κάποια πράγματα, με όλο το θάρρος.

Κορίτσια ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στους ανθρώπους που εμπιστεύεστε το όνειρό σας.
Την αλήθεια θα τη μάθετε μόνο από ομοιοπαθούντες. Οι γιατροί τα παρουσιάζουν όλα εύκολα και ανώδυνα.

Εύχομαι κοριτσάκι μου όσο γίνεται πιο σύντομα
όλα να βρουν το δρόμο τους και να πάρετε στην αγκαλιά σας
αυτό το πολυπόθητο πλασματάκι που τόσο λαχταράτε :-P:-P:-P.

miracle!
15-03-10, 16:57
Pali από εκείνη την ώρα που διάβασα την περιπέτειά σας έχω συγκλονιστεί και δεν ξεκολλά από το μυαλό μου ...
Τι τραβήξατε ... τις επιπτώσεις της βιοψίας ... την άσκοπη διέγερση και την ωοληψία για να μείνεται στο τέλος με τα ωάρια στο χέρι ...
Όπως διάβασες έχω προγραμματίσει βιοψία για την Πέμπτη και τρέμω.
Λες η κατάψυξη να δημιουργεί πρόβλημα;
Τι ξέρετε κοριτσάκια γι΄αυτό;
Εμάς αυτό που μας έχουν πει 3 χειρούργοι ουρολόγοι είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Η υπεύθυνη εξειδικευμένου εργαστηρίου σπερματολογίας μας είπε ότι με την κατάψυξη έχουμε απώλειες, κάποια σπερματοζωάρια δεν αντέχουν το σοκ της κατάψυξης - απόψυξης, μα αυτά που δεν αντέχουν δεν είναι τόσο δυναμικά και ούτως ή άλλως δε θα επιλέγονταν για μικρογονιμοποίηση. Αυτά όμως που επιβιώνουν είναι τόσο ικανά όσο κι αν δεν είχαν καταψυχθεί. Επομένως η κατάψυξη σκοτώνει μόνο τα μη ικανά και λειτουργεί ως μέθοδος φυσικής επιλογής.
Δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά είναι αληθή, στο θέμα υπάρχει μεγάλη άγνοια και παραπληροφόρηση. Γι΄αυτό διχάζομαι τόσο πολύ και δεν είμαι σίγουρη για τις επιλογές μου.

Τώρα, όσο για σένα Pali μου, ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Σας είπε ο ουρολόγος ΤΙ ΒΡΗΚΕ βρε παιδάκι μου; Βρήκε σπερματοζωάρια ή σπερματίδες και πόσα;;; Θεωρώ πως έπρεπε να σας πει. Τη βιοψία την κάνεις για να μάθεις και όχι για να ξέρει μόνο αυτός.
Κάτι άλλο βασικό ...
Λες ότι ένα μέρος του υλικού έπρεπε να χρησιμοποιηθεί από τον ίδιο για ερευνητικούς σκοπούς. Μπαααα; Τι μας λες; Τι σημαίνει έπρεπε; Άμα θες δίνεις το υλικό για ερευνητικούς σκοπούς, όχι ντε και καλά!!!
Πάμε τώρα στην εμβρυολόγο ... Πως είναι δυνατόν να μη βρήκε ΤΙΠΟΤΑ; Ακόμα κι αν είχαν αλλοιωθεί μετά την απόψυξη δε θα έπρεπε να τα βρει έστω και νεκρά; Δεν ξέρω, υποθέτω. Η λογική λέει ότι η κατάψυξη τα αδρανοποιεί, κάποια τα καταστρέφει και δεν είναι ικανά για γονιμοποίηση, όχι ότι τα εξαφανίζει και μάλιστα ΟΛΑ!!!
Μίλα με τον ουρολόγο και την εμβρυολόγο και πάρε απαντήσεις στα ερωτήματά σου για να καθορίσεις τις επόμενες κινήσεις σου.
Επειδή η εμβρυολόγος λογικά θα είναι από το κέντρο εξωσωματικής που συνεργάζεται και ίσως δε θέλει να τον εκθέσει μίλα με άλλον εμβρυολόγο εκτός του κέντρου εξωσωματικής που απευθύνθηκες και ρώτα τον ... μετά την κατάψυξη - απόψυξη βρίσκονται τα σπερματοζωάρια έστω και νεκρά; Υπάρχει πιθανότητα να μη βρεθεί απολύτως τίποτα;

Αν απ΄όλα αυτά κλονιστεί η εμπιστοσύνη στο συγκεκριμένο γιατρό και δε θεωρείς τα ευρύματά του ως τα μόνα πιθανά, τότε μπορείς να ελπίζεις πως σε μια νέα βιοψία θα βρεθεί το κατάλληλο υλικό.

Κάτι ακόμα. Εξετάσεις έχετε κάνει; Ρωτώ γιατί ο συγκεκριμένος γιατρός δε συστήνει ούτε καν εξετάσεις, σε βάζει κατευθείαν χειρουργείο. Ναι αλλά υπάρχουν εξετάσεις που θα μπορούν ως ένα βαθμό να καθορίσουν αν υπάρχει υλικό που είναι καλό γενετικά.

Οι εξετάσεις που απαιτούνται όταν υπάρχει αζωοσπερμία είναι:
Ορμονολογικές (FSH, LH, προλακτίνη, τεστοστερόνη ολική και ελεύθερη)
Υπερηχογράφημα οσχέου
Έλεγχος για κυστική ίνωση
Έλεγχος για μικροελλείψεις στο χρωμόσωμα Υ
Καρυότυπος
Αν θες να εμβαθύνεις περισσότερο μετράς και φρουκτόζη, καρνιτίνη και Zn στο σπερμοδιάγραμμα, κάνεις καλλιέργεια σπέρματος για χλαμύδια, μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα και καλλιέργεια ούρων για άλλα μικρόβια.

Κάνε τις εξετάσεις και απευθύνσου σε ουρολόγους εξειδικευμένους στην υπογονιμότητα.
Έχεις το χρόνο να ψαχτείς όσο μπορείς περισσότερο ώστε στην επόμενη βιοψία να μην πάτε στα τυφλά.

Τέλος ήθελα να σου πω να μη χάνεις τις ελπίδες σου, θα τη βρείτε την άκρη. Λύση υπάρχει. Δεν είναι εύκολη, δεν είναι η ανώδυνη, αλλά υπάρχει!!!

PALI
15-03-10, 17:31
Αχ. Πριν πάμε στο Κ. Τάδε είχαμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (ορμονικές, καρυότυπο, καλλιέργεια ούρων, φρουκτόζη) και όλες ήταν φυσιολογικές. Η εμβρυολόγος είπε ότι δεν βρήκε τίποτα αλλά και να πήρχε κάτι θα έχει καταστραφεί και δεν θα είναι ικανά για να γονιμοποιήσουν.
Επειδή όμως είμαι από επαρχία μήπως ξέρετε να μου συστήνετε κανέναν καλό ουρολόγο ανδρολόγο για να τα πάρω να πράγματα από την αρχή?
Για τη δική σου τη περίπτωση miracle θα πάνε όλα καλά και περιμένω να μας πεις τά καλά νέα.
Αν γνωρίζετε κάτι για βοηθήστε με για να απευθυνθώ κάπου συγκεκριμένα. Ε

domnina
15-03-10, 17:31
Δημητρούλα μου έχουμε νεότερα;

Pali κορίτσι μου τι απογοήτευση ήταν κι αυτή;

Συμφωνώ με όσα σου λέει η Miracle, δεν είναι δυνατόν αυτό το πράγμα!! Σαφώς αυτός που έκανε τη βιοψία έπρεπε να σας ενημερώσει εκείνη τη στιγμή τι υλικό βρέθηκε.. Απαράδεκτος..

Κουράγιο κορίτσι μου...Κάτι θα γίνει είμαι σίγουρη!

miracle!
15-03-10, 17:45
Επειδή όμως είμαι από επαρχία μήπως ξέρετε να μου συστήνετε κανέναν καλό ουρολόγο ανδρολόγο για να τα πάρω να πράγματα από την αρχή?
Κοριτσάκι μου, ξέρω μόνο για Αθήνα και αυτο χωρίς εγγυήσεις, απ΄ότι έχω ακούσει κι εγώ, αφού δεν έχουμε κάνει ακόμα βιοψία.

Για να αλλάξουμε λίγο το κλίμα, να χαμογελάσουμε και να αισιοδοξήσουμε και πάλι, domnina για πες μας, πως είσαστε;
Τι κάνουν η μέλλουσα μανούλα και τα εμβρυάκια; Ηθικόν ακμαιότατον;

domnina
15-03-10, 17:58
Miracle μου,

Το ηθικόν μας που ήταν πεσμένο σήμερα έφθασε στα ύψη διότι ο μπαμπάς μας βρήκε δουλειά!!!! (Ο άνδρας μου ήταν άνεργος εδώ και 2 μήνες περίπου και γαρ αρκετών υποχρεώσεων τα έχουμε δει λίγο κωλυόμενα)

Σήμερα όμως που πήραμε τα πρώτα ευχάριστα νέα και είναι Δευτέρα είμαι σίγουρη πως και η επόμενη Δευτέρα 22/3 θα είναι η τυχερή μας μέρα!

Κατά τ' άλλα από συμπτώματα τίποτε.. μόνο το στήθος είναι λίγο ευαίσθητο αλλά δεν ξέρω αν είναι από τα φάρμακα...

Εσύ την Πέμπτη πας για βιοψία ε; Καλή σου επιτυχία κορίτσι μου!

miracle!
15-03-10, 18:11
Domnina μου συγχαρητήρια για τον αντρούλη σου.
Εύχομαι την άλλη Δευτέρα να σου εύχομαι συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου :D:D:D.

Το ηθικό σου μπορεί να είναι πεσμένο λόγω προγεστερόνης. Πολλές κοπέλες που είναι στην αναμονή έχουν μελαγχολία και κλάμματα και αρνητικές σκέψεις και φταίνε οι ορμόνες γι΄αυτό.
Επίσης το στήθος θα είναι ευαίσθητο λόγω των φαρμάκων, μη δίνεις σημασία σε συμπτώματα. Κράτα την όρεξή σου για μετά ;-).
Να διώχνεις κάθε αρνητικό που σου περνάει από το μυαλό. Να σκέφτεσαι μόνο πατουσάκια, κλαματάκια, γελάκια, αγκού και νανουρίσματα.
Καλή συνέχεια στην αναμονή σου γκυκιά μου.

Ναι, πάω για βιοψία την Πέμπτη.
Την Τετάρτη θα κάνουμε ευχέλαιο και εύχομαι με τη βοήθεια του Θεούλη να πάνε όλα καλά!!!

miracle!
15-03-10, 18:16
Σήμερα περιμένουμε τη συνέχεια της εξέλιξης της αυγουλοπαραγωγής της Δήμητρας ...
Δήμητρααααααα που είσαι; Περιμένουμε νεάκια :p:p:p

Mrs Ypomonh
15-03-10, 20:53
Καλησπέρα σε όλες!
Διάβασα παραπάνω την ιστορία της pali, φίλη πρέπει να απαιτήσεις απαντήσεις δεν το συζητάω, δηλαδή ο γιατρός που τον χειρούργησε δεν σου έδωσε γραπτώς τα ευρύματα βιοψίας?? και αν όχι πως εξηγεί το γεγονός ότι κατά την απόψηξη δεν βρέθηκε τίποτα, θα μπορούσαν να βρεθούν ακίνητα ή νεκρα,ή ανίκανα για γονιμοποίηση, αλλά να βρεθούν!

Δηλαδη πως γίνεται να βάζουμε κάτι κατάψυξη και όταν το βγάζουμε να μην υπάρχει??? Εκτώς αν απ την αρχή δεν υπήρχε ή αν έγινε κάποιο άλλο λάθος......αυτό μπορώ να καταλάβω.
Πέραν όλων δεν ξέρω αν του κάνανε βιοψία σε κεντρο εξωσωματικής ή σε νοσοκομείο, όλα παίζουν το ρόλο τους...
Οσο μπορείς προσέγγισε το και κοίτα μπροστά να δεις τα επόμενα βήματα που μπορείτε να κάνετε για να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά!!!!

Mrs Ypomonh
15-03-10, 20:58
Δήμητρα τι έγινε? πήγες σήμερα να σε δει ο γιατρός? ε

PALI
15-03-10, 21:46
Ο Γιατρός ο γνωστός ΝΣ στην αρχή μας είπε ότι δεν θα μάθουμε αν υπάρχει κατι γιατί αν το ανοίξει δεν θα μπορέσει να το χρησιμοποιήσει ο εμβρυολόγος όπως θέλει εκείνος στην εξωσωματική.?Μετά αφού τον πιέσαμε να μας πει τουλάχιστον από το δείγμα που κράτησε και μας απάντησε μετά από 2 μέρες τηλεφωνικώς ότι βρήκε σπερματίδες με μικρή ουρίτσα και έχουμε 20% πιθανότητες να πετύχει η εξωσωματική.Πολλά πράγματα μας μπερδέψανε και μας έκαναν να αμφιβάλουμε αλλά όσο ψάχναμε τόσο βρήσκαμε . Τέλος πάντων η ιστορία είχε γίνει και το μόνο που παρακάλαγα ήταν να είναι καλά ο άντρας μου.
Ειλικρινά έυχομαι σε όλες σας να έχετε γρήγορα αυτό που επιθυμείτε και ο θεός να κάνει ένα θαύμα και για μένα. Προς το παρόν θα ηρεμίσω και θα ελπίζω διαβάζοντας από εσάς μόνο ευχάριστα νέα.

domnina
16-03-10, 06:33
Miracle μου,

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου για τις ευχές σου και τις σκέψεις σου..

Καλά είμαι, μελαγχολία δεν έχω, αρνητικές σκέψεις δεν κάνω και προσπαθώ όσο γίνεται να μην σκέφτομαι την άλλη Δευτέρα για να μην έχω άγχος!

Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά την Πέμπτη και περιμένουμε εναγωνίως τα αποτελέσματά σου!

Δήμητρα, που είσαι;

Pali κορίτσι μου σου εύχομαι καλή δύναμη και κουράγιο για τη συνέχεια και φυσικά προτεραιότητα είναι ο αντρούλης σου! Δώστου πολλά φιλάκια, στοργή και προδέρμ και είμαι σίγουρη ότι θα ανακάμψει δριμύτερος!

dimitra0
16-03-10, 17:21
κοριτσακια μου καλησπερα.
σας σκεφτομουν..απλα δεν ειμουν σπιτι 2 μερες για να σας γραψω.
εχθες ογδοη ημερα ενεσεων τα αυγουλακια...εχουν μεγαλωσει ακομα λιγο. εχω συνολο 7 ωοθηλακια, 4 στην αριστερη και 3 στη δεξια.
οι διαστασεις τους πανε με αργο ρυθμο ( και τα νευρα μου εχουν γινει τσαταλια )
καποια ειναι 15, 14, 13,12,11.!! ( μου ειπανε πως πρεπει να εχουμε διασταση 20 , για να ειναι τα τελεια ωαρια.)
συνεχιζω ακαθεκτη τις ενεσεις με την αυξημενη ποσοτητα και κοριτσια μαλλον θα τις συνεχισω και το σαβατοκυριακο!!
χρειαζομαι ακομα ενα gonal το οποιο εχει 580 ευρω. (αστα να πανε!!) θα παω να ρωτησω τον γιατρο του ικα εαν μπορει να μου γραψει και αυτο!! αλλιως θα το αγορασω!! (μπορω και αλλιως??)
εσεις τι κανετε??
pali μου καλος ηρθες!! μην ανυσηχεις ολα θα πανε καλα
καταλαβα για ποιον γιατρο μιλας!! ηταν να παω και εγω μα τελαιυτεα στιγμη με σταματησανε καποια κοριτσια εδω μεσα.
ο γιατρος εαν λεμε τον ιδιο κανει πειραματα. εαν πραγματικα εκανε δουλεια το μικροσκοπιο τοτε θα το ειχαν και στα κεντρα στην αθηνα!! τον εχουν μονο πειραματικα. (αποψη μου)
επισης για αυτον θα ακουσω η' τα καλυτερα η' τα χειροτερα!!!
εγω προτειμω να πηγαινω σε γιατρους που ακουω μονο καλα λογια!! (γιατι τα χειροτερα με προβληματιζουν..)
δεν ειναι δυνατον, να εχει ενας αντρας αζωοσπερμια και να βρισκουν ελαχιστα σπερματοζωαρια και τα μισα να τα περνουν για πειραματα!! ποσο ηλιθιος γιατρος ειναι αυτος??? ειναι δυνατον???
γιατι δεν πανε να παρουν απο δοτη?? εμεις εχουμε βγαλει τον καρκινο να βρουμε σπερματοζωαρια και αυτοι τα περνουν???
μηπως σας κοροϊδεψε?? και σας πηρε το σπερμα και αυτο που ειχε απομεινει??
συγνωμη που μιλαω ετσι pali αλλα συνχηστηκα!!
κοριτσια οσο για τα κατεψυγμενα δεν εχω ακουσει κατι ασχημο. απλα πρωσοπικη μου αποψη ειναι οτι το θελω το σπερμα εκεινη την ωρα και εγω το αποφασισα ετσι , γιατι εχω ακουσει πως ποιο φρεσκο ειναι καλυτερο.!!!
miracle μην απογοητευτεις!! του καθενος ειναι διαφορετικη περιπτωση και δε σημαινει οτι παντα το σπερμα αλλιωνετε. αλλωστε και η μαρια εδω μεσα βρηκε αφθονο σπερμα και το εχει καταψυξη.
domninaaaaa!! τι κανουν τα εμβρυακια σου??? μην μου ανχωνεσε καθολου!!!! ολα θα πανε τελεια!! σε ποσες μερες εχουμε την χοριακη???

dimitra0
16-03-10, 17:25
pali να σε ρωτησω κατι?? επιτρεπετε να γινει και δευτερη βιοψια?? και μαλιστα τοσο συντομα??

domnina
16-03-10, 17:33
Δημητρούλα μου καλώς μας ήλθες πάλι!!!

Μια χαρά είναι τα 7 αυγουλάκια σου κι ας θέλουν το χρόνο τους για να μεγαλώσουν.. τουλάχιστον θα γίνουν σωστά παιδιά (μεγαλώνει, μεγαλώνει σωστά παιδιά... έτσι έλεγε μια παλιά διαφήμιση, αν είσαι στην ηλικία μου θα τη θυμάσαι σίγουρα)!

Για μπες εδώ στο φόρουμ εκεί που λέει αναζήτηση φαρμάκων και ζήτα τη gonal που χρειάζεσαι.. όλο και σε κάποια κοπέλα θα έχει περισσέψει και θα μπορέσει να σε εξυπηρετήσει!!

Εγώ καλά είμαι, μετράω αντίστροφα 5 και σήμερα (σαν φαντάρος).. και επειδή δεν έχω συμπτώματα αναρωτιέμαι συνέχεια τι γίνεται εκεί μέσα... αλλά μετά πάλι λέω στον εαυτό μου είτε αναρωτιέσαι είτε όχι ότι θέλουν αυτά θα κάνουν οπότε μη χολοσκάς και απλά περίμενε!!!

Όσο για τη βιοψία που αναφέρεις.. επειδή προκαλείται βλάβη στην περιοχή το πολύ μέχρι τρεις μπορούν να κάνουν και αυτές όχι σε κοντινά χρονικά διαστήματα..

Πάντως ο γιατρός αυτός είναι εγκληματίας αν είναι όντως έτσι τα πράγματα που σίγουρα έτσι είναι διότι το κορίτσι μας δεν είχε λόγο να μας πει το αντίθετο..

Pali μου, ψηλά το κεφάλι.. Εδώ είμαστε εμείς!

Miracle κοντεύεις...

PALI
16-03-10, 20:59
ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΙΟΨΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΩΝ 5 ΜΗΝΩΝ . ΕΜΑΘΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΒΡΗΚΑΝ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ. Ο ΘΕΟΣ ΜΟΝΟ ΞΕΡΕΙ!

dimitra0
16-03-10, 23:50
ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΙΟΨΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΩΝ 5 ΜΗΝΩΝ . ΕΜΑΘΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΒΡΗΚΑΝ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ. Ο ΘΕΟΣ ΜΟΝΟ ΞΕΡΕΙ!

και φυσικα δεν θα το βαλεις κατω!! βρες ενα καλο κεντρο , και ενα καλο ουρολογο και ολα θα πανε καλα!! ο θεος μας δινει πολλες ευκαιριες...οχι μονο μια!!

mazi
17-03-10, 11:46
Κορίτσια, καλημέρα.

Είχα πολλά τρεχάματα σε γιατρούς αυτές τις μέρες και δεν κατάφερα να μπω στη παρέα μας. Μου λείψατε πολύ...
Σήμερα διάβασα όλα τα νέα σας.

Miracle μου, καταλαβαίνω την αγωνία σου! Είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά. Ηρέμησε όσο μπορείς και στήριξε τον αντρούλη σου. Θα σε σκέφτομαι και θα προσεύχομαι για σένα...

Domnina, εσύ βιώνεις την καλύτερη περίοδο! Να είσαι καλά κοριτσάκι μου και να έχεις καλά αποτελέσματα. Δεν θέλω να σε κουράζω με συμβουλές που τις έχεις ξανακούσει, αλλά θα σου πω και εγώ πως το άγχος δεν βοηθάει και πως το μόνο που μπορείς να κάνεις εσύ για τα εμβρυάκια σου είναι να ξεκουράζεσαι και να μένεις ήρεμη.

Pali, εσύ πρέπει να φανείς δυνατή. Χαίρομαι που διάβασα ότι είσαι αισιόδοξη και ότι έχεις πίστη μέσα σου. Ο Θεός είναι ο μόνος μας βοηθός και συμπαραστάτης. Μην χάνεις την ελπίδα σου. Για καμία μας δεν είναι εύκολο, αλλά όλες μας θα το προσπαθήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις.

Δήμητρα, μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου. Θυμήσου πόσο καιρό περίμενες αυτές τις στιγμές. Θυμήσου πόσο πολύ ήθελες να ξεκινήσεις την προσπάθειά σου. Τώρα θα πάνε όλα καλά!

Τα δικά μου νέα:

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα ένα γενικό τσεκ απ στον θυρεοειδή μου και ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως πρέπει να αρχίσω ένα χάπι την ημέρα. Την άλλη εβδομάδα θα κάνει και ο άντρας μου εξετάσεις να δούμε μήπως έχει και ο ίδιος κάποιο πρόβλημα που να χρειάζεται ρύθμιση με φαρμακευτική αγωγή.

Πήγα σε μια καινούργια γυναικολόγο για να κάνω ένα τεστ παπ και να με κοιτάξει γενικότερα καθώς έχω πολλές ενοχλήσεις και έναν έντονο πόνο κάτω δεξιά. Μου είπε ότι έχω μια φλεγμονή και αρκετούς μύκητες και πως στην κατάσταση που είμαι εγώ τώρα (με την φλεγμονή και τους μύκητες) είναι δύσκολο να μείνω έγκυος ακόμα και το πρόβλημα του συζύγου μου να μην υπήρχε. Απορώ τόσο καιρό τι έβλεπε ο γυναικολόγος ο δικός μου που όταν του έλεγα ότι έχω ενοχλήσεις και πονάω, μου έλεγε ότι δεν είναι τίποτα και ότι θα είναι απλά η ορεξία μου. Τι να πω?
Άρχισα και από εκεί θεραπεία. Μαζί με εμένα παίρνει και ο άντρας μου χάπια. Πρέπει πρώτα να "καθαρίσουμε" από όλα αυτά και μετά να προχωρήσουμε στο θέμα της τεκνοποίησης. Μπορεί να μένουμε πίσω καθώς χρειάζεται αρκετός καιρός για να φύγει η φλεγμονή και να εξαφανιστούν οι μύκητες, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η γιατρός κέρδισε την εμπιστοσύνη μου, καθώς από την πρώτη επίσκεψη ασχολήθηκε πολύ μαζί μου και είδε πράγματα που δεν είχε δει ο γυναικολόγος ο δικός μου για μήνες τώρα.

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας...

mazi
17-03-10, 13:38
Κορίτσια,
επίσης αυτή η γιατρός που πήγα, μου είπε να μην φοράω σουτιέν με μπανέλα. Σε καμοία περίπτωση. Κάνει πολύ κακό στο στήθος.
Το ξέρω ότι δεν είναι σχετικό με το θέμα που συζητάμε εδώ, αλλά ότι μαθαίνω θέλω να το λέω και σε εσάς για να σας ενημερώνω. Άλλωστε, σας χρωστάω τόσα πολλά...

domnina
17-03-10, 13:45
Mazi κοριτσάκι μου,

Πολύ χαίρομαι που η καινούργια γιατρός κέρδισε την εμπιστοσύνη σου και εντόπισε το πρόβλημα.. Αφού εντοπίστηκε το πρόβλημα σίγουρα θα λυθεί οσωνούπω και μετά θα μπορείτε ανενόχλητοι να προχωρήσετε και στο θέμα της τεκνοποίησης..

Δεν σας κρύβω ότι έχω μεγάλη αγωνία, μην πω κιόλας ότι είμαι τρομοκρατημένη για την άλλη Δευτέρα.. όχι για το ότι θα πάω να κάνω τη χοριακή (μιας και με όλη αυτή τη διαδικασία τις ενέσεις τις τρώω στο πρωϊνό τώρα πια) αλλά για το τι θα μου απαντήσουν μετά... Φοβάμαι πολύ αλλά προσπαθώ να ξεχνιέμαι..

Τέλος πάντων..

Είμαστε όλες σε καλό δρόμο και η επιτυχία είναι μπροστά μας!

miracle!
17-03-10, 15:25
Δήμητρα 7 ωαριάκια είναι μια χαρά. Μη σε απασχολεί που αργούν να μεγαλώσουν, το καλό πράγμα αργεί να γίνει ;-).

Pali μου κι εμένα αυτό μου έχουν πει, ότι η 2η βιοψία πρέπει να γίνει 6 μήνες μετά την πρώτη. Όχι για να επουλωθεί η τομή, αλλά γιατί μόνο τότε υπάρχει περίπτωση να βρουν. Η σπερματογένεση γίνεται κάθε 3 μήνες. Αφήνουν την πρώτη να περάσει γιατί κάποια ταλαιπωρία οι όρχεις όσο να΄ ναι έχουν υποστεί, και επιχειρούν νέα βιοψία στη 2η περίοδο σπερματογένεσης. Αξίζει κοριτσάκι μου να ρισκάρεις μια νέα βιοψία από τη στιγμή που η πρώτη δεν έγινε όπως θα έπρεπε και τα ευρήματα δεν είναι σίγουρο ότι είναι αυτά που πραγματικά υπάρχουν. Τώρα θυμήθηκα πως όντως, υπάρχει κοπέλα που πήγε σε αυτόν το μεγάααααλο επιστήμονα, βρήκε μόνο σπερματίδες και έκανε νέα βιοψία σε άλλον και βρήκε σπερματοζωάρια και μάλιστα απέκτησε παιδάκι :D. Ηρεμήστε, ανακτήστε δυνάμεις και δρομολογείστε μια νέα προσπάθεια. Μέχρι 2 βιοψίες επιτρέπεται να γίνουν με ασφάλεια, μη φοβάσαι.

Domnina μου μην αγχώνεσαι όσο μπορείς. Πέρασαν οι μέρες και ότι ήταν να γίνει έγινε, αφού η εμφύτευση ολοκληρώνεται την 5η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά. Οπότε απλά περιμένεις όσο γίνεται πιο χαλαρή και αισιόδοξη :cool:.

Mazi μου είδες τελικά; Κάθε εμπόδιο για καλό! Είδες που είχες στενοχωρηθεί τότε με τη γυναικολόγο του ΙΚΑ που σου είπε ότι για να γίνει σαλπιγγογραφία πρέπει να είσαι σίγουρη πως είσαι καθαρή; Για φαντάσου να την είχες κάνει έχοντας τη φλεγμονή και τους μύκητες και να τα ανέβαζες αυτά πιο πάνω; Ένα ένα θα πάρουν το δρόμο τους, βήματα αργά και σταθερά χρειάζονται, ψυχραιμία, ηρεμία και θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά.

Ααα θυμήθηκα να σας πω, βγήκαν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και έδειξε σταφυλόκοκκο. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι δερματικό και βρίσκεται πολύ συχνά, δε χρειάζεται καν αντιβίωση και να το αγνοήσω. Οπότε στον άλλο κύκλο πάω γα σαλπιγγογραφία και λίγες μέρες μετά περνάω επιτροπή.
Κάτι άλλο βρε κορίτσια που με προβληματίζει … έχω προδιάθεση για θυροειδή καθώς έχω κληρονομικότητα και υψηλά αντισώματα. Η TSH είναι φυσιολογική στο 3,4 με όριο το 5. Έχω μάθει όμως πως το όριο αυτό δεν ισχύει όταν πας για εξωσωματική και ότι πρέπει να είναι κάτω από 2 ή κοντά στο 1 ακόμα καλύτερα. Κάποιοι υποστηρίζουν αυτή την άποψη, κάποιοι όχι. Μήπως θα έπρεπε να τη ρίξω την TSH για καλό και για κακό;

Όλα αυτά που λέω και προγραμματίζω δε θα έχουν κανένα νόημα αν δεν υπάρχουν σπερματοζωάρια. Ας περιμένω λοιπόν αύριο τι θα γίνει γιατί όταν κάνεις σχέδια ο Θεός γελάει.
Αύριο είμαι η μεγάλη μέρα που θα καθορίσει αν μπορούμε μέσω εξωσωματικής να αποκτήσουμε μωράκι. Αύριο θα ξέρω! 6 μήνες αγωνίας θα λάβουν τέλος. Έχω πίστη πως θα πάνε όλα καλά. Σήμερα κάναμε ευχέλαιο στο σπίτι μας και νιώθω πως ηρέμησα. Παρακαλώ να γίνει το θέλημα του Θεού και ότι είναι καλύτερο για μας. Είμαι προετοιμασμένη και για αρνητικό αποτέλεσμα και ψάχνω τρόπο σκέψης για να στηρίξω τον αντρούλη μου να μπει αισιόδοξος και ήρεμος στο χειρουργείο. Είμαι πολύ ευαίσθητη και κλαίω εύκολα, πρέπει να στύψω τον εαυτό μου να μη ρίξει ούτε ένα δάκρυ, τουλάχιστον μπροστά του. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα μπορώ να μπω να γράψω τα νέα μου γιατί θέλω να είμαι μαζί του, να μην τον αφήσω από τα μάτια μου, να τον στηρίξω όσο μπορώ περισσότερο στους πόνους που ενδεχομένως θα έχει. Μόλις μπορώ θα σας γράψω τα νέα μου. Να είστε όλες καλά!

domnina
17-03-10, 15:42
Miracle μου,

κορίτσι μου είμαι σίγουρη ότι θα γίνει το θαύμα σου!!! Άγιες μέρες που έρχονται ο Χριστούλης δεν μας θέλει στενοχωρημένες και θα μας κάνει τη χάρη.

Να είσαι δίπλα στον άνδρα σου όσο μπορείς περισσότερο και να τον στηρίξεις με όποιον τρόπο μπορείς. Περνάει κι αυτός δύσκολες μέρες..

Ελπίζω τουλάχιστον ένα στα τρία να έχει κατοικοεδρεύσει στην κοιλίτσα μου και να μη με αποχωριστεί για τους επόμενους 9 μήνες με τίποτε!

Καλά μας αποτελέσματα!

miracle!
17-03-10, 16:19
Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!!!!
Πριν λίγο μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ουρολόγο για τις τελευταίες λεπτομέρειες
και μου είπε ποια εμβρυολόγος θα είναι μαζί μας αύριο.
Θα είναι η Ελένη Κοντογιάννη, από τις πιο γνωστές εμβρυολόγους-γενετίστριες.
Τώρα νιώθω πιο σίγουρη για την επιλογή μου να κάνουμε σε αυτόν τη βιοψία.
Ααααχ εύχομαι όλα να πάνε καλάαααααα :D:D:D.

Mrs Ypomonh
17-03-10, 16:23
Καλησπέρα σε όλες!
miracle σου εύχομαι καλή επιτυχία , να βοηθήσει ο Θεούλης να βρεθούν και να μπορέσετε κι εσείς να πραγματοποιήσετε το θαύμα!
Δυσάρεστα νέα για μένα θα χάσω αυτό τον κύκλο γιατί η οωληψία αν αρχίσω θα πέφτει Μ.Σάββατο και το κέντρο θα είναι κλειστό... Τα κλάματα έβαλα βγαίνοντας..... πήγα με μια χαρά να μου δείξουν πως θα κάνω τις ενέσεις και έφυγα :cry::cry::cry:
Τι να κάνω όμως, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.... θα περιμένο άλλο ένα μηνα.....κανόνισα να φύγουμε μερικές μέρες το Πάσχα να ξεχαστώ και που θα πάει θα περάσουν οι μέρες.
Αν και έχω παρατηρήσει ότι απο το Νοέμβριο που εντοπίσαμε το προβλημα ο χρόνος περνάει βασανιστικά αργά... εξετάσεις...πάλι εξετάσεις την τάδε μέρα του κύκλου εξετάσεις... αναμονή αποτελεσμάτων κλπ αααχ
Ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα καλά σε όλες!!!!!!!!!!!! Αναμονή & Επιμονή & Αισιοδοξία.....!

miracle!
17-03-10, 16:33
Mrs Ypomony ξέρω πόσο λαχταράς και πόσο ανυπομονείς.
Αλλά προσπάθησε να δεις τα πράγματα από άλλη σκοπιά για να μη στενοχωριέσαι.
Σκέψου πόσο περίμενες για να φτάσεις ως εδώ.
Τι πέρασες, τι στρες, τι στενοχώρια, τι άγχος να τα κάνεις όλα αυτά.
Δες το σαν ένα μήνα ξεκούρασης και χαλάρωσης πριν την προσπάθεια εξωσωματικής.
Κάθε εμπόδιο για καλό να σκέφτεσαι!
Φόρτισε μπαταρίες, ξεκουράσου, ηρέμησε, ξεαγχώσου, πέρνα καλά με τον αντρούλη σου εκεί που θα πάτε για Πάσχα και θα φτάσει ο καιρός.
Θα είσαι τότε πιο ήρεμη και πιο χαλαρή από τώρα που έχουν γίνει όλα το ένα μετά το άλλο.
Άντε, αν όλα πάνε καλά, κοντά κοντά θα ξεκινήσουμε :D:D:D.
Ας είναι ένα μήνα μεγαλύτερο το μωρό σου. Πειράζει; Καθόοοολου δεν πειράζει :D:D:D.

dimitra0
17-03-10, 17:42
κοριτσια, καλησπερα!!
mazi... πολυ καλα εκανες και εκανες που αλλαξες γυναικολογο!! τωρα σιγα, σιγα, καθε εξεταση και θεραπεια που θα κανετε, θα σου φευγει και ενα βαρος!! θα νιωθεις πως κανεις το σωστο και πως αυξανονται οι πιθανοτητες σου να μεινεις εγκυος!! υπομονη λιγακι ξερεις τα εχω περασει και εγω αυτα μυκητες, και αλλα μικροβιακια.
domnina υπομονη.... θα περασουν οι μερες!! να σε ρωτησω κατι?? θα δειξει με την πρωτη χοριακη το αποτελεσμα?? η μπορει να χρειαστει 2η & 3η ??
miracle για τον θυροειδη καλυτερα ρωτα τον γιατρο...και αν εχεις χρονο & διαθεση καλυτερα θα ηταν να την ριξεις..για να νιωσεις καλυτερα!! ειδες που πετυχες και καλη εμβρυολογο?? καθε τι θετικο ειναι και αρκετες πιθανοτητες παραπανω για την συλληψη μας!!
οσο για το κλαμα, εγω να δειτε τι κλαμα με λυγμους ειχα ριξει στον δευτερο υπερηχο που τα ωοθηλακια ηταν μικρα!
mr ypomonh δεν πειραζει ειναι ευκαιρια να χαλαρωσεις, αφου αλλωστε τοσα εχεις περασει. θα κανει καλο στον οργανισμο σου!! εγω τι να πω που το πασχα θα ειμαι ταυλα στο κρεβατι?? οι αλλοι θα τρωνε τσι τσι και εγω τιποτα?? και φαντασου μενω στον τεταρτο οροφο, χωρις ανσασερ!!

κοριτσια τα νεα μου!!
σημερα δεκατη μερα ενεσεων. πηγα στο γιατρο . καταρχην βρεθηκε αλλο ενα ωοθηλακιο 11 διαμ. και πρεπει να ειναι το δικο μου ωαριου του κυκλου μου. και εχω και τα αλλα 7 , συνολο 8 , οπου μεγαλωνουν μια χαρα αλλα με αργο ρυθμο. εχουν φτασει 14, 15, 16 !!!
τελικα αδικα στεναχωρηθηκα!! παραπανω απο 8 ωοθηλακια μπορει να παθω υπερδιεργεση και δεν κανει. τα 8 ειναι παρα πολυ καλος αριθμος!! ευχομαι αν οχι τα 8 , τουλαχιστον τα εξι να χτυπησουν 20αρια !! και να κρατησουμε 3 για τον ενα κυκλο και αλλα 3 για τον επομενο. (εφοσον βεβαια βρεθει & σπερμα )
λοιπον κοριτσιαααααα την δευτερα κανω την ωοληψια και δινει ο αντρας μου σπερμα !!!! εαν δε βρεθει πρωχοραμε βιοψια!! απο σημερα no sex , του ειπαν να παρει και μια αντιβιωση!!

domnina
17-03-10, 18:57
Δημητρούλα μου,

Είδες που αγχωνόσουν; τελικά όλα καλά!!! Μια χαρά αριθμός είναι το 8 (και αν σκεφτείς ότι είναι ο τυχερός αριθμός των Κινέζων εγώ κι εσύ που είχαμε από 8 έχουμε πιάσει το λαχείο)!!!

Η χοριακή θα δείξει από το πρώτο αποτέλεσμα. Αναλόγως του αποτελέσματος την επαναλαμβάνεις μετά από δύο μέρες και βλέποντας και κάνοντας.. Εγώ φυσικά ελπίζω να δω διψήφιο νούμερο και κατά προτίμηση τριψήφιο!!!

Miracle μου, το θαυματάκι σου σιγά σιγά γίνεται πραγματικότητα.. Πολύ καλά και αισιόδοξα τα νέα σου.. Μακάρι κορίτσι μου να σου πάνε όλα καλά μέχρι τέλους.

Υπομονή μου.. τελικά είναι όνομα και πράγμα.. Τουλάχιστον θα περάσεις ένα υπέροχο Πάσχα και ανανεωμένη με καλύτερη ψυχολογία θα μπεις κι εσύ στη διαδικασία απόκτησης ενός μπεμπέ!

Σιγά σιγά ένα ένα τα βήματά μας μας φέρνουν όλο και πιο κοντά στο πολυπόθητο αποτέλεσμα!

Σας φιλώ!

dimitra0
17-03-10, 19:22
Είδες που αγχωνόσουν; τελικά όλα καλά!!! Μια χαρά αριθμός είναι το 8 (και αν σκεφτείς ότι είναι ο τυχερός αριθμός των Κινέζων εγώ κι εσύ που είχαμε από 8 έχουμε πιάσει το λαχείο)!!!

domnina!!! λες να ειναι τυχερος αριθμος?? κοριτσια δεν ξερω αλλα εχω αρχισει και τα βλεπω ολα πολυ θετικα!!! γενικα σημερα πηγε καλα η μερα μου. βρεθηκε και μια κοπελα οπου θα μου στειλει το gonal 900. και μου εφυγε ενα μεγαλο ανχος!! ολα πηγαινουν προς την σωστη κατευθυνση!!!
καλε domnina?? θελεις 3 ?? απαπαπαπα!! σου το ευχομαι ολοψυχα!!!
παρεπιπτωντος γνωρισα μια κοπελα στο γιατρο που επιασε 3 νινακια με εξωσωματικη στην κοιλιτσα της!!

Mrs Ypomonh
18-03-10, 09:53
Μπράβω Δήμητρα!!! Μια χαρά είναι τα 8 ! Σούπερ! Θα δεις που όλα θα πάνε δεξιά !!!!!!
Απο τη στεναχώρια μου χθες πήγα και ψώνισα κανένα ρουχαλάκι... έκλεισα ραντεβού να κάνω αντάυγες.... αλλά δεν σας κρύβω ότι δεν μου περνάει... αυτή η αναμονή είναι φοβερή!
Στεναχωρήθηκε και ο άντρας μου... αλλά θα πάρω και μερικές μέρες άδεια για το Πάσχα και θα πάω στην Πάρο (είμαι απο την Πάρο) στην παναγία τη εκατονταπυλιανή και θα ανάψω κεράκια για όλες κορίτισια!
Που θα πάει θα περάσει ο καιρός!!!!!
Ουφ!

mazi
18-03-10, 10:12
miracle μου, δεν έχω λόγια να σου πω το πόσο σε νιώθω και το πόσο σε σκέφτομαι... Σε πολλά σημεία διαβάζω τα posts σου και νομίζω ότι διαβάζω τις σκέψεις μου και την ψυχή μου. Είμαι σίγουρη ότι θα στηρίξεις τον άντρα σου με τον καλύτερο τρόπο. Όλα αυτά που γράφεις πλημυρίζουν από αγάπη και από συντροφικότητα!!! Έχετε μια πολλή ωραία σχέση και αυτό είναι μεγάλο όπλο. ΜΑΖΙ θα καταφέρετε τα πάντα και θα προσπεράσετε όλα τα εμπόδια. Καλά αποτελέσματα και η Παναγιά μαζί σας!

Σχετικά με το θέμα του θυροειδή, οι αιματολογικές εξετάσεις δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικές. Και οι δικές μου εξετάσεις είναι καλές, αλλά ο υπέρυχος έδειξε όζους που χρειάζονται φαρμακευτική αγωγή. Καλό θα ήταν να κάνεις και έναν υπέρυχο πριν προχωρήσετε. Εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι η ρύθμιση του θυροειδή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην τεκνοποίηση.

Δημητρούλα, χαίρομαι πολύ που προχωράνε όλα καλά για σένα. 8 αυγουλάκια!!! Τέλεια!

Domnina, να ξέρεις ότι περιμένω με μεγάλη αγωνία τα νέα σου! Ευχομαι να είναι κατευθείαν τριψήφιο το αποτέλεσμα της χωριακής σου!!!

Mrs Ypomonh, έχεις δίκιο που αγωνιάς. Όντως δεν περνάει με τίποτα ο καιρός. Εγώ μπορώ να σε καταλάβω αφού έχω πολύ περισσότερο δρόμο να διανύσω. Εσύ όμως έφτασες πολύ κοντά. Λίγη υπομονή ακόμα μόνο.

domnina
18-03-10, 14:30
Δημητρούλα μου, είδες που βρήκες και τη Gonal; Όλα παίρνουν το δρόμο τους τελικά..

Υπομονή μου η Πάρος είναι πανέμορφη.. την έχω επισκεφθεί 3 φορές και έχω μείνει κατενθουσιασμένη..

Miracle μου η σκέψη μου είναι μαζί σου.. Πως πήγε κοπέλα μου; Μακάρι να πήγε καταπληκτικά και να είχατε τέλεια αποτελέσματα..

Mazi μου και για σένα θα περάσει ο καιρός, πολύ πιο γρήγορα απ' όσο φαντάζεσαι..

Και η αντίστροφη μέτρηση συνεχίζεται 3 και σήμερα..

dimitra0
18-03-10, 16:28
domnina!!! 3 μερουλες εμειναν!!! αχ θεε μου, πως αισθανεσε??
να σου κανω μια ερωτηση?? αυτες τις μερες της αναμονης , τι σου εχει πει ο γιατρος?? πρεπει να εισε συνεχεια ξαπλα?? εξω απο το σπιτι βγαινεις?
mr ypomonh στην πατο ειναι τελεια. εχω παει 3 φορες. ο αντρας μου 5. θα τα περασεις τελεια!!!
mazi υπομονη. ευτυχως ηρθε η ανοιξη, ο καιρος και η αναμονη θα ειναι ποιο ευκολη για σενα. λιγο το πασχα , λιγο η ανοιξη, λιγο τα μυαλα περνουν αερα ...και θα περασει ο καιρος!
βρε κοριτσια η μαρια που ειναι?? εξαφανηστικε!! ευχομαι να ειναι καλα!! μαρακι περιμενουμε νεα σου!!

domnina
18-03-10, 17:36
Δημητρούλα μου,

Καλό μου, δεν έκατσα σπίτι παρά τις πρώτες 3 μέρες και μετά έπεσε το σβκ οπότε σύνολο 5!!! Το μόνο που μου είχε πει ήταν τις 3 πρώτες μέρες να είμαι χαλαρή να μην κάνω καθόλου δουλειές και καθόλου βάρος.. Ξάπλα δεν ήταν απαραίτητο. Δουλειά ήρθα κανονικά από τη Δευτέρα που μας πέρασε και ευτυχώς που το έκανα διότι μέσα στο σπίτι θα τρελλαινόμουν!

Αισθάνομαι καλά, έχω μια αγωνία και κατά κάποιο τρόπο ανυπομονώ για τη Δευτέρα.. Φοβάμαι βέβαια για το τι θα ακούσω στο τηλέφωνο την ώρα που θα πάρω για να μου πουν τα αποτελέσματα αλλά εντάξει.. θα το περάσω κι αυτό... Ελπίζω να πάθω ένα σοκ λόγω χαράς και όχι λόγω λύπης!

Εσύ κοριτσάκι μου πως αισθάνεσαι;

Miracle περιμένουμε νέα σου!

mazi
18-03-10, 21:21
Domnina μου, φαντάζομαι θα είναι η πρώτη φορά που θα παρακαλάς να τελειώσει γρήγορα το Σαββατοκύριακο και να έρθει η Δευτέρα! Δίκιο έχεις κοριτσάκι μου! Απίστευτη αγωνία!!!

Miracle μου, για σένα ελπίζω να είχες τα τέλεια νέα σήμερα και όλες οι μέρες από εδώ και πέρα να είναι γιορτή!!!

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

mazi
19-03-10, 09:19
Δήμητρα, πως πάει η αυγουλοπαραγωγή?
Πότε θα έχεις νεώτερα?

Domnina, 3 και σήμερα! Πλησιάζει το όνειρο!

Miracle, ελπίζω να είστε καλά!

Κοριτσάκια, σας σκέφτομαι συνέχεια!
Περιμένω τα καλά σας νέα για να πανυγυρίσω!
Θα χαρώ τόσο πολύ σαν να σας ξέρω χρόνια!!!

domnina
19-03-10, 15:41
Δημητρούλα μου πως είσαι, πως αισθάνεσαι;

Miracle το θαυματάκι σου έγινε;

Μαζί μου θέλω να είσαι μαζί μου..

2 και σήμερα!!!

dimitra0
19-03-10, 16:01
κοριτσιαααα!!! σημερα πηγα στο κεντρο!!! τερμα τα ψεματα.
δευτερα πρωι 8.30 κανουμε την βιοψια και την ωοληψια!!!
πριν τη βιοψια θα δωσει ο αντρας μου 2 φορες σπερμα με διαφορα λιγης ωρας μπας και γινει κανενα θαυμα και την γλιτωσουμε!! εαν δεν βρεθει παμε κατευθειαν στη βιοψια.
κοριτσια τα ωοθυλακια μου ειναι τελεια!! εχω 5 στην αριστερη και 5 στην δεξια, ολα ειναι 16,17,18 διαμετρος. μαλιστα μου ειπε να σταματησω απο αυριο τη gonal μη μας ξεφυγουν παραπανω απο το κανονικο!! μου ειπαν να κανω και μια ενεση σαββατο βραδυ για να μη σπασουν!!! παει αυτο!!

κοριτσια επισης κατι που με προβληματιζει και θελω τις αποψεις σας!! μας ρωτησανε οτι σε περιπτωση που δεν βρουν τιποτα ουτε με τη βιοψια...αν θα συνεχισουμε με δοτη η' θα σταματησουμε τη διαδικασια στη μεση.
κοριτσια ο αντρας μου ειπε ναι!! θα συνεχισουμε με δοτη, αρκει να εχει την ιδια ομαδα αιματος και τα ιδια χαρακτηριστικα!!ολο αυτο το καιρο δεν τον ρωτουσα...τον ειχα αφησει να σκεφτει μονος του..και ηρθε η ωρα που τον ρωτησανε!! κοριτσια εσεις τι θα κανατε?? ειμαστε της αποψης πως το παιδι απο την ωρα που γεννιετε και στην πορεια το αγαπας!! λετε να κανουμε λαθος??
και κατι αλλο..εαν σε περιπτωση κανουμε με δοτη και μεινω εγκυος, θα εχουμε το χρονο και τα χρονια να παλεψουμε με ποιο ηρεμια την αζωοσπερμια και ισως καταφερουμε το δευτερο παιδακι μας να ειναι απο το σπερμα του αντρα μου!!
θελω τις αποψεις σας...ηρθε η ωρα να σας το πω γιατι μπορει να συμβει σε καθεμια κοπελα αυτο!!
παναγια μου ευχομαι την δευτερα ο θεουλης να μας βοηθησει και να βρεθει σπερμα!!
φιλια

domnina
19-03-10, 16:25
Δημητρούλα μου,

Τελικά η Δευτέρα που μας έρχεται είναι πολύ σημαντική μέρα και για μένα και για σένα!!

Εύχομαι ειλικρινά κοριτσάκι μου να βρεθεί σπέρμα στο δείγμα του άνδρα σου και τελικά να μη χρειαστεί να προχωρήσετε ούτε στη βιοψία αλλά ούτε και στο δότη.

Αν παρ' ελπίδα δεν βρεθεί κάτι ούτε στο δείγμα αλλά ούτε και στη βιοψία... είσαι πολύ τυχερή που έχεις τον άνδρα σου για σύζυγο... Αλήθεια στο λέω.. Λίγοι έχουν αυτό το θάρρος και την ψυχραιμία και βάζουν την ευτυχία της γυναίκας τους πάνω από τον ανδρικό τους εγωϊσμό!

Κι εγώ αυτό θα έκανα.. Θα προχωρούσα με δότη... Την άποψη του άνδρα μου βέβαια δεν την ξέρω μιας και δεν χρειάστηκε να φτάσουμε εμείς σ' αυτή την κρίσιμη καμπή.. Αλλά σίγουρα το παιδάκι θα είναι δικό σας, ολόδικό σας.. και να ίσως μετά με περισσότερη ψυχραιμία αποκτήσετε ένα πραγματικά δικό σας..

Κορίτσι μου σε θαυμάζω για την ψυχραιμία που δείχνεις και τελικά η αυγουλοπαραγωγή σου πήγε θαυμάσια!!!

Η σκέψη μου είναι μαζί σου και ελπίζω τη Δευτέρα να ανακοινώσουμε και οι δύο μας στην υπόλοιπη παρέα μας εδώ τα ευχάριστα!

argyro73
19-03-10, 17:13
dimitra0 αν και εμείς ανήκουμε στο κλαμπ της..ασθενοσπερμίας, παρακολουθώ την προσπάθειά σου και θέλω να σου ευχηθώ από καρδιάς τα καλύτερα αποτελέσματα τη Δευτέρα. Ένα μεγάλο μπράβο και στον άντρα σου που απέδειξε με τη στάση του ότι δεν έχει κόμπλεξ και σεβάστηκε όλη την προετοιμασία μέχρι στιγμής από μέρους σου. Με το καλό!!
http://text.glitter-graphics.net/s/g.gifhttp://text.glitter-graphics.net/s/o.gifhttp://text.glitter-graphics.net/s/o.gifhttp://text.glitter-graphics.net/s/d.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gifhttp://text.glitter-graphics.net/s/l.gifhttp://text.glitter-graphics.net/s/u.gifhttp://text.glitter-graphics.net/s/c.gifhttp://text.glitter-graphics.net/s/k.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gif (http://glitter-graphics.com/myspace/text_generator.php)

dimitra0
19-03-10, 19:42
argiro, σε ευχαριστω παρα πολυ!!! σου ευχομαι και εσενα να πανε ολα καλα!! δεν ξερω σε ποια φαση ειστε, αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως ολες θα γινουμε μανουλες. αλλωστε η επιστημη ..προχωραει με γρηγορο ρυθμο και ολα και κατι ανακαλυπτουν. ειμαστε πολυ τυχερες που ζουμε τωρα και οχι πριν χρονια γιατι τοτε δεν θα μπορουσαμε να κανουμε βιοψια, αλλα και ουτε εξωσωματικη.
domninaaaa!!! την δευτερα ειναι μεγαλη μερα!!! προσευχησου να μας ακουσει το συμπαν...οσο ποιο πολλοι προσευχομαστε τοσο ποιο θετικη ενεργεια θα δωσουμε!! πο πο το σαββατοκυριακο δεν θα περασει με τιποτα!!! παντως βρε κοριτσια εχω πολυ θετικες σκεψεις..........!!!!

domnina
20-03-10, 07:40
Δημητρούλα μου αυτές οι θετικές σου σκέψεις να σε συντροφεύουν τη Δευτέρα και για όλο το υπόλοιπο χρονικό διάστημα και όλα καλά θα πάνε..

Το σβκ θα περάσει σα νερό και τη Δευτέρα θα κάνουμε τις "μεγάλες" ανακοινώσεις..

Μαζί κορίτσι μου θα το αντιμετωπίσουμε.. Καλή μας επιτυχία!!!

Ammimar
20-03-10, 11:55
Κι εμείς που είμαστε στην λίστα αναμονής περιμένουμε τα θετικά σας αποτελέσματα για να πάρουμε θάρρος!!!Καλή σας επιτυχία κορίτσια και για σένα Domnina μου με τόση θετική ενέργεια είμαι σίγουρη πως είσαι ήδη έγκυος!Ανυπομονώ για τα νέα σας!

Ammimar
20-03-10, 12:08
[QUOTE=Mrs Ypomonh;1509540]Καλησπέρα σε όλες!
miracle σου εύχομαι καλή επιτυχία , να βοηθήσει ο Θεούλης να βρεθούν και να μπορέσετε κι εσείς να πραγματοποιήσετε το θαύμα!
Δυσάρεστα νέα για μένα θα χάσω αυτό τον κύκλο γιατί η οωληψία αν αρχίσω θα πέφτει Μ.Σάββατο και το κέντρο θα είναι κλειστό... Τα κλάματα έβαλα βγαίνοντας..... πήγα με μια χαρά να μου δείξουν πως θα κάνω τις ενέσεις και έφυγα :cry::cry::cry:

Mrs Ypomonh ίδια περίπτωση κι εγώ ξεκινάω μετά το Πάσχα...Μάλλον τέλος Απρίλη θα είναι ο επόμενος κύκλος!Δηλαδή κατά τον Μάιο θα γίνει η ωοληψία.

Mrs Ypomonh
20-03-10, 16:06
Ακριβως το ίδιο πάθαμε... μείναμε με τις ενέσεις στο χέρι! Δεν το κρύβω ότι απο προχθές είμαι μέσα στα νεύρα, ξέρω πως λένε κάθε εμπόδιο για καλό αλλά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ!
Δεν μπορώ να κάνω τίποτα όμως θα το δεχτώ και θα περμένω...για άλλη μια φορά!

dimitra0
20-03-10, 17:54
[QUOTE=dimitra0;1505380]καινουρια λιστα
5. alone ( 1-2 σπερματοζωαρια ανα οπτικο & καποιες φορες 0. - εκανε εγχειρηση κιρσοκηλης και εμεινε εγκυος φυσιολογικα )
9. μαρια01 (βρεθηκε σπερμα με βιοψια και ειναι ηδη καταψυξη...αναμονη εξωσωματικης )
10. mr ypomonh ( εναρξη ενεσεων μετα το πασχα )
11. domnina ( 3 εμβριακια ) και στις 22/3/10 χοριακη!!!
13. dimitra στις 22/3/10 ωοληψια και βιοψια !!

καλη επιτυχια σε ολες....το 2010 σας ευχομαι να ειναι το 10 το καλο!!!!!!!!!!

mazi
20-03-10, 21:02
κοριτσια επισης κατι που με προβληματιζει και θελω τις αποψεις σας!! μας ρωτησανε οτι σε περιπτωση που δεν βρουν τιποτα ουτε με τη βιοψια...αν θα συνεχισουμε με δοτη η' θα σταματησουμε τη διαδικασια στη μεση.
κοριτσια ο αντρας μου ειπε ναι!! θα συνεχισουμε με δοτη, αρκει να εχει την ιδια ομαδα αιματος και τα ιδια χαρακτηριστικα!!ολο αυτο το καιρο δεν τον ρωτουσα...τον ειχα αφησει να σκεφτει μονος του..

Δήμητρα, έχω μείνει άφωνη.

Από την αρχή ξέραμε όλες μας ότι ίσως χρειαστεί να βρεθούμε μπροστά σε αυτό το δίλλημα. Παρ' όλα αυτά όμως η απόφαση είναι πολύ δύσκολη. Είναι πολλή σκληρή θα μπορούσα να πω. Πρέπει να είναι απόλυτα ισορροπημένος και κατασταλαγμένος ο άντρας σου για να αποφασίσει κάτι τέτοιο και μάλιστα χωρίς να του το ζητήσεις. Μπράβο του! Αυτή του η απόφαση δείχνει έναν άνθρωπο που έχει ξεπεράσει τον προσωπικό του εγωισμό και έχει βρει την ουσία των πραγμάτων.

Αν μου επιτρέπεις όμως μπορώ να σου πω την γνώμη μου?
Αν (κούφια η ώρα Παναγιά μου) χρειαστεί να καταφύγετε στην λύση του δότη, είναι ανάγκη να το μάθει? Δεν μπορείς να συνενοηθείς με τον γιατρό όποιο να είναι το αποτέλεσμα της Δευτέρας, να του πει ότι βρήκατε δικό του σπέρμα? Δεν στο λέω με σκοπό να τον εξαπατήσεις (αφού έχει ήδη συμφωνήσει να πάρεις σπέρμα από δότη) αλλά για να τον προστετέψεις. Φοβάμαι, πως όσο άνετοι και να το παίζουν οι άντρες, αυτό το θέμα παραμένει πάντα ένα ταμπού. Γιατί να πληγωθεί και να το κουβαλάει πάντα μαζί του?
Εμείς οι γυναίκες είμαστε διαφορετικές. Και δανεικό ωάριο να χρειαζόταν να χρεισιμοποιήσουμε για να γίνουμε μανούλες, δεν θα μας ένοιαζε. Θα το κουβαλάγαμε πάνω μας για 9 μήνες, θα ανέπνεε από την αναπνοή μας και θα τρεφόταν από το αίμα μας και θα φτάναμε σε σημείο να νιώσουμε ότι είναι και βιολογικά δικό μας και ότι τίποτα άλλο πια δεν έχει σημασία.
Για τους άντρες αμφιβάλλω λίγο...
Κάθε φορά που θα λέει η θεία τάδε ότι το παιδί έχει τα μάτια του άντρα σου ή ότι θα γίνει ψηλό σαν και αυτόν ή ότι του μοιάζει γενικότερα, φοβάμαι ότι θα νιώθει πως του στρίβουν το μαχαίρι στην πληγή. Γιατί η χαρά του να επισκειάζεται από κάτι τέτοιο?

Είναι δύσκολη η απόφαση που πρέπει να πάρεις. Ότι και να αποφασίσεις πάντως, θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική απέναντί του...

Συγνώμη αν έγινα αδιάκριτη...

mazi
20-03-10, 21:31
κοριτσια ο αντρας μου ειπε ναι!! θα συνεχισουμε με δοτη, αρκει να εχει την ιδια ομαδα αιματος και τα ιδια χαρακτηριστικα!!ολο αυτο το καιρο δεν τον ρωτουσα...τον ειχα αφησει να σκεφτει μονος του..

Δήμητρα, έχω μείνει άφωνη.

Από την αρχή ξέραμε όλες μας ότι ίσως χρειαστεί να βρεθούμε μπροστά σε αυτό το δίλλημα. Παρ' όλα αυτά όμως η απόφαση είναι πολύ δύσκολη. Είναι πολλή σκληρή θα μπορούσα να πω. Πρέπει να είναι απόλυτα ισορροπημένος και κατασταλαγμένος ο άντρας σου για να αποφασίσει κάτι τέτοιο και μάλιστα χωρίς να του το ζητήσεις. Μπράβο του! Αυτή του η απόφαση δείχνει έναν άνθρωπο που έχει ξεπεράσει τον προσωπικό του εγωισμό και έχει βρει την ουσία των πραγμάτων.

Αν μου επιτρέπεις όμως μπορώ να σου πω την γνώμη μου?
Αν (κούφια η ώρα Παναγιά μου) χρειαστεί να καταφύγετε στην λύση του δότη, είναι ανάγκη να το μάθει? Δεν μπορείς να συνενοηθείς με τον γιατρό όποιο να είναι το αποτέλεσμα της Δευτέρας, να του πει ότι βρήκατε δικό του σπέρμα? Δεν στο λέω με σκοπό να τον εξαπατήσεις (αφού έχει ήδη συμφωνήσει να πάρεις σπέρμα από δότη) αλλά για να τον προστετέψεις. Φοβάμαι, πως όσο άνετοι και να το παίζουν οι άντρες, αυτό το θέμα παραμένει πάντα ένα ταμπού. Γιατί να πληγωθεί και να το κουβαλάει πάντα μαζί του?
Εμείς οι γυναίκες είμαστε διαφορετικές. Και δανεικό ωάριο να χρειαζόταν να χρεισιμοποιήσουμε για να γίνουμε μανούλες, δεν θα μας ένοιαζε. Θα το κουβαλάγαμε πάνω μας για 9 μήνες, θα ανέπνεε από την αναπνοή μας και θα τρεφόταν από το αίμα μας και θα φτάναμε σε σημείο να νιώσουμε ότι είναι και βιολογικά δικό μας και ότι τίποτα άλλο πια δεν έχει σημασία.
Για τους άντρες αμφιβάλλω λίγο...
Κάθε φορά που θα λέει η θεία τάδε ότι το παιδί έχει τα μάτια του άντρα σου ή ότι θα γίνει ψηλό σαν και αυτόν ή ότι του μοιάζει γενικότερα, φοβάμαι ότι θα νιώθει πως του στρίβουν το μαχαίρι στην πληγή. Γιατί η χαρά του να επισκειάζεται από κάτι τέτοιο?

Είναι δύσκολη η απόφαση που πρέπει να πάρεις. Ότι και να αποφασίσεις πάντως, θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική απέναντί του...

Συγνώμη αν έγινα αδιάκριτη...

dimitra0
20-03-10, 21:35
mazi μου γεια σου!!!
το θεμα του δοτη το εχει βαλει στο μυαλο του ο αντρας μου απο τοτε που μαθαμε για την αζωοσπερμια!! δηλαδη 7 μηνες!! το ειχαμε συζητησει...2-3 φορες αρχικα και μετα επαψα να του το θυμιζω!!
τοτε ελεγε πως προκειμενου να γινω ευτυχισμενη θα το κανει. αλλες φορες σκεφτοτανε..και ελεγε για πλακα λες να μου βγει ξανθο?(ενω ο αντρας μου ειναι μελαχρινος).
οι γιατροι και ο γυναικολογος μου και της εξωσωματικης παντα μας το αναφερανε, στο τελικο σταδιο της συζητησης !! αλλα εγω ποτε δε μιλουσα!!αφηνα τον αντρα μου να τους κανει ερωτησεις!!
mazi μου ειναι αδυνατον να το κρυψω απο τον αντρα μου!!(καταρχην θελει τεραστια συνενοηση με ολους τους γιατρους!! και οι γιατροι δεν το κανουν ) θεωρω πως θα αισθανομαι μια ζωη τυψεις εαν το κανω αυτο!! αλλωστε τιποτα δε μενει κρυφο ποτε!! γιατι χτυπα ξυλο..εαν ο αντρας πονηρευτει αυριο μεθαυριο και ζητησει εξεταση dna?? τι θα κανω??
ξερω καλα τον αντρα μου και ξερω πως οπως θελω και εγω παρα πολυ να γινω μανουλα ετσι θελει και αυτος παρα πολυ να γινει πατερας!! αλλωστε οπως αυτος θα μου δωσει την ευκαιρια να γινω μανα...ετσι και για τον αντρα μου ισως ειναι ο μοναδικος τροπος να γινει πατερας!!
μαζι μου γενικα το θεμα θελει αναλυση μεγαλη και δεν θελω να κουραζω καμια απο εσας!!

ομως προς το παρων περιμενω την δευτερα ...τοσο πολυ , που δεν σκεφτομαι ουτε δοτη , ουτε τιποτα!!! εχω μια θετικη σκεψη οτι θα βρεθει σπερμα και θα πανε ολα καλα!!! δεν ξερω γιατι ?? νομιζω πως θα γινει θαυμα!! αυτο το σαββατοκυριακο δεν περναει με τιποτα κοριτσαααα!!

mazi
20-03-10, 21:57
Δημητρούλα μου, σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να βρείτε το υλικό που χρειάζεστε!
Μαζί με εσένα και την Domnina, περιμένουμε και εμείς την Δευτέρα για να ακούσουμε τα καλά σας νέα και να χαρούμε!!! 1 και σήμερα!!!

Miracle κοριτσάκι μου, τι κάνετε? Το ξέρω ότι δεν μπορείς να μας γράψεις, αλλά σε έχω στο μυαλό μου...

dimitra0
20-03-10, 22:06
Δημητρούλα μου, σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να βρείτε το υλικό που χρειάζεστε!
Μαζί με εσένα και την Domnina, περιμένουμε και εμείς την Δευτέρα για να ακούσουμε τα καλά σας νέα και να χαρούμε!!!

Miracle κοριτσάκι μου, τι κάνετε? Το ξέρω ότι δεν μπορείς να μας γράψεις, αλλά σε έχω στο μυαλό μου...

mazi μου να εισε καλα!!
οσο γιατο θεμα του δοτη κατι τελαιυτεο...το μεγαλυτερο προβλημα παλι εμεις οι γυναικες θα το εχουμε!! γιατι στο χερι μας ειναι να μην κανουμε ποτε τον αντρα να νιωσει ασχημα, να μην το φερουμε ποτε σε δυσκολη θεση, και να τον κανουμε να νιωσει οτι αυτος ειναι ο πατερας!! και θελει υπομονη, πιστη και πραγματικη αγαπη απεναντι στον αντρα μας!!!
ο ρολος της γυναικας ειναι το μυστικο !!!

dwr
20-03-10, 22:25
δημητρα καλησπερα δεν εχω καταλαβει κατι.ο ανδρασ σου θα κανει βιοψια και θα κανεις και συ ταυτοχρονα ωοληψια.......δεν θα το καταψυξεται..το σπερμα..σορυ αλλα μπερδευτηκα λιγο......και γω το ιδιο προβλημα και θα κανουμε βιοψια στις 7 απριλη......μακαρι να πανε για ολες μασ ολα καλα!!!!!!! κατι αλλο που θα κανετε τη βιοψια.....στα γιαννενα στο γνωστο γιατρο?

domnina
21-03-10, 07:54
Δημητρούλα μου.. Άντε 1 μέρα έμεινε... η σημερινή και αύριο θα γιορτάζουμε τα θετικά μας αποτελέσματα είμαι σίγουρη! Κορίτσι μου, φαντάζομαι τον άνδρα σου τον λατρεύεις κι εκείνος λατρεύει εσένα οπότε είμαι σίγουρη ότι ο καλός Θεούλης θα σας ανταμείψει για όλη αυτή την αγάπη και τη λατρεία που έχετε ο ένας στον άλλο.

Βαθιές ανάσες κοριτσάκι και αύριο περιμένω να μας πεις τα ευχάριστα..

Mazi κοριτσάκι μου σ' ευχαριστώ για τη θετική σου σκέψη και εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα το συντομότερο..

Miracle, το θαυματάκι σου έρχεται, είμαι σίγουρη.

Υπομονή μου το καλό πράγμα αργεί να γίνει... αλλά θα γίνει σίγουρα.

Ammimar σ' ευχαριστώ που με σκέφτεσαι.. Εσύ πότε με το καλό περιμένεις αποτελέσματα;

Αύριο μόλις έχω τα αποτελέσματα θα τα ανακοινώσω!! Keep your fingers crossed for me pleasssssssssseee...

dimitra0
21-03-10, 17:43
δημητρα καλησπερα δεν εχω καταλαβει κατι.ο ανδρασ σου θα κανει βιοψια και θα κανεις και συ ταυτοχρονα ωοληψια.......δεν θα το καταψυξεται..το σπερμα..σορυ αλλα μπερδευτηκα λιγο......και γω το ιδιο προβλημα και θα κανουμε βιοψια στις 7 απριλη......μακαρι να πανε για ολες μασ ολα καλα!!!!!!! κατι αλλο που θα κανετε τη βιοψια.....στα γιαννενα στο γνωστο γιατρο?

καλησπερα dwr!! θα τα κανουμε ταυτοχρονα!! ετσι ωστε να μη χρειαστει να καταψυξουμε το σπερμα!! εχω ακουσει πως ειναι καλυτερο "φρεσκο"
η βιοψια θα γινει στο κεντρο οπου θα κανουμε την εξωσωματικη. υπαρχει ουρολογος ηδη οπου παρακολουθει τον αντρα μου και αυτος θα του κανει την βιοψια εαν τελικα χρειαστει!! εαν βεβαια βρουμε αρκετα σπερματοζωαρια και περισεψουν..εννοητε πως θα τα βαλουμε στη καταψυξη για το μελλον!!

domnina
21-03-10, 17:50
Δήμητρα κορίτσι μου πως αισθάνεσαι;

Μετράμε ώρες κι εγώ έχω τρελλή αγωνία...

βέβαια το πρωί πήγαμε με το σύζυγο και κάτι φίλους μας για καφεδάκι και ξεχαστήκαμε λιγουλάκι αλλά όσο να ναι το μυαλό μου εκεί τριγυρίζει..

dimitra0
21-03-10, 17:52
[QUOTE=domnina;1512973]Δημητρούλα μου.. Άντε 1 μέρα έμεινε... η σημερινή και αύριο θα γιορτάζουμε τα θετικά μας αποτελέσματα είμαι σίγουρη! Κορίτσι μου, φαντάζομαι τον άνδρα σου τον λατρεύεις κι εκείνος λατρεύει εσένα οπότε είμαι σίγουρη ότι ο καλός Θεούλης θα σας ανταμείψει για όλη αυτή την αγάπη και τη λατρεία που έχετε ο ένας στον άλλο.

domninaaaa!! τι μερα και αυτη!! δεν περναει με τιποτα!! ευτυχως ειμαι πολυ καλα. δεν εχω ανχος απλα ειμαι ανυπομονη!!! σημερα το βραδυ και αυριο θα μεινουμε νηστικοι γιατι δεν κανει ουτε να φαμε ουτε να πιουμε τιποτα λογο της "μεθης" που θα μας κανουν.

εσυ πως αισθανεσε?? εχεις τιποτα πονακια? η' τιποτα συμπτωματα?? φανταζομαι ειναι πολυ νωρις!! αλλωστε τα συμπτωματα ειναι τα ιδια εγκυμοσηνης και περιοδου!!
καλη μας επιτυχιαααααα!!!

υ.γ το μεσημερι με πηγε ο αντρας μου βολτιτσα για θαλλασινα ( για να ειναι ντουρασελ αυριο ) χα χα χα

domnina
21-03-10, 17:59
Εγώ Δημητρούλα μου να σου πω την αλήθεια συμπτωματάκια περίεργα δεν έχω, που και που κάποιο πονάκι στο πόδι που το έχω συνήθως όταν είναι να αδιαθετήσω αλλά δεν του δίνω σημασία.. Το στήθος μου νομίζω ότι έχει πρηστεί και πονάει αλλά ίσως είναι και από τα φάρμακα..

Από την εμπειρία μου στις ναρκώσεις σου λέω ότι μέχρι τις 12 μπορείς να φας και να πιεις κάτι ελαφρύ. Τα νύχια σου πρέπει να είναι άβαφα και να μη φοράς άρωμα ή κρέμα σώματος με άρωμα..

Μακάρι κορίτσι μου να μας πάνε όλα καλά... Θα περιμένω τα νέα σου με ανυπομονησία.. τελικά 10 ωαριάκια ε; πολύ καλό νούμερο.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!

Mrs Ypomonh
21-03-10, 18:58
Καλησπέρα κορίτσια!
Διαβάζω με αγωνία κι εγώ και περιμένω νέα σας αύριο!!!! Δήμητρα αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι ο άνθρωπος που έχεις δίπλα σου είναι μοναδικός!! Είναι αυτό που λέμε ....μαζί στα εύκολά και μαζί στα δύσκολα!Είμαι πολυ αισιόδοξη και πιστεύω όταν όλα θα πάνε καλά!!!!!
Domnina να δεις που αύριο θα σου στείλουν τα μωράκια σου τα πρώτα σήματα μόρς!!!!! Με μια τεράστια χοριακή!!!!
Αντε κορίτσια με το καλό και οι δυό σας σας εύχομαι!!!!!

mazi
21-03-10, 20:52
Κορίτσια, καλή επιτυχία για αύριο και καλά αποτελέσματα να έχετε!

ΣΟΦΗ
21-03-10, 21:21
Κορίτσια καλή επιτυχία για αύριο!Εύχομαι να έχουμε μόνο ευχάριστα νέα και να είναι η αρχή για καλά αποτελέσματα για όλες μας!

mazi
22-03-10, 08:38
Domnina, Dimitra, επιτέλους σήμερα είναι Δευτέραααα!

dimitra0
22-03-10, 13:45
κοριτσακια μου γεια σας.
δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω. ισως σημερα σας απαγοητευσω λιγακι αλλα ουτε εγω περιμενα πως θα εξελιχθουν ετσι τα πραγματα. δεν ξερω αν ειμαι στεναχωρημενη η' χαρουμενη. τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα!! δεν ξερω τι να πω με αυτα που εγιναν.

ας ξεκινησω λοιπον......
πηγαμε στο κεντρο, εμενα με εβαλαν κατευθειαν μεσα για μεθη και ωοληψια. ο αντρας μου θα εμενε εξω για να δωσει σπερμα 2 φορες και σε περιπτωση που δεν βρισκανε τιποτα θα εμπαινε για βιοψια.
ξυπναω λοιπον και μου ανακοινονουν πως εχω 11 αυγουλακια πανετοιμα για γονιμοποιηση σε πολυ καλη κατασταση. επισης μου λενε πως με περιμενει απ'εξω ο αντρας μου και ολο ρωταει για μενα και αγωνια!!

βγαινω λοιπον εξω τρεχοντας να βρω τον αντρα μου με μεγαλη αγωνια να μαθω τι εγινε. το πρωτο πραγμα που μου λεει ειναι πως δεν βρηκαν σπερμα καθολου στα δειγματα, αλλα δεν θα γινει ουτε και η βιοψια.....
τον ρωταω για ποιο λογο να μην κανουμε βιοψια???
και μου ειπε πως οση ωρα ειμουν μεσα μιλησε με πολλους και διαφορος ειδικους, οπου του ειπαν την αληθεια: πως μετα την βιοψια δεν εγκυατε κανεις πως θα βρουμε σπερμα και πως εαν βρουμε οι πιθανοτητες εγκυμοσηνης ειναι 10 % και πως αν κανουμε αγορι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κληρονομηση και αυτο αζωοσπερμια. συνηθως του ειπαν πως οι εγκυμοσηνες με βιοψια δεν πρωχορανε και ειναι πολυ σπανιες αυτες που προχωρανε. επισης του ειπαν πως υπαρχει και μια μικρη περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα στους ορχεις καθως και μπορει να εχει προβλημα με τη λιμιντο του. και οτι θα ειναι για αρκετο καιρο πρισμενοι.
εχοντας συζητησει ολα αυτα ο αντρας μου αποφασισε πως δεν θελει ουτε να ρισκαρει την υγεια του παιδιου μας , και ουτε να με βαζει καθε τρεις και λιγο να κανω εξωσωματικη και ουτε να του δημιουργηθει σεξουαλικο προβλημα στο μελλον. ηταν 100% αποφασισμενος για δοτη!!!
ηταν απολυτα σιγουρος και δεν δεχοταν αντιρηση.
εβαλα τα κλαματα μπροστα του προσπαθησα να του αλλαξω γνωμη...αλλα τιποτα. δεν ηθελε να ρισκαρει με τιποτα για πραγματα που δεν ειναι σιγουρος.
την τεταρτη λοιπον κανουμε την εμβρυομεταφορα με δοτη. ο αντρας μου ειναι παρα πολυ χαρουμενος που θα γινει πατερας εστω και ετσι και μερικες φορες απορω...εγω ειμαι ποιο πληγωμενη απο αυτον..περιεργο.
κοριτσια δεν ξερω τι να πω?? να χαρω η' να λυπηθω??
πιθανοτητες με δοτη 40% και πιθανοτητες με βιοψια 10%

domnina μου ευχομαι τα νεα σου να ειναι ποιο ευχαριστα απο τα δικα μου.περιμενω με αγωνια.

domnina
22-03-10, 13:56
Δήμητρα κορίτσι μου!

Υποκλίνομαι μπροστά στο μεγαλείο ψυχής του άνδρα σου!

Είναι αλήθεια ότι η βιοψία έχει πιθανότητες να δημιουργήσει πρόβλημα στη σεξουαλική ζωή του άνδρα διότι καλώς ή κακώς το μέρος τραυματίζεται και δεν επουλώνεται γρήγορα ούτε επανέρχεται άμεσα..

Ξέρω προσωπικά περίπτωση που με βιοψία καταφέραν και αποκτήσαν δικό τους παιδάκι αλλά ο άνδρας δεν ήταν διατεθειμένος να το επαναλάβει σε περίπτωση αποτυχίας.

Εσείς με τη μεγαλειώδη απόφαση ψυχής του συζύγου σου έχετε πάρα πολλές πιθανότητες να αποκτήσετε ΔΙΚΟ ΣΑΣ παιδάκι μιας και το σπέρμα από δότη είναι ελεγμένο και σίγουρα αξιόπιστο. Άλλωστε και η δική σου παραγωγή και ποιότητα είναι θαυμάσια..

Καταλαβαίνω πως σε πληγώνει η απόφαση του άνδρα σου για το θέμα αλλά στην ουσία αυτός μπροστά στην οικογενειακή σας ευτυχία δεν βάζει ούτε τον ανδρικό του εγωϊσμό, ούτε μικρότητες ούτε τίποτε..

Προχώρα λοιπόν κορίτσι μου, υποστήριξε την απόφαση του συζύγου σου και σίγουρα το παιδάκι που θα προκύψει θα είναι ΟΛΟΔΙΚΟ σας. Εσείς θα το γεννήσετε, εσείς θα το ζήσετε, εσείς θα το μεγαλώσετε και μόνο εσείς θα ξέρετε την αλήθεια, αλλά μολις αντικρύσετε τα ματάκια του δεν θα σας νοιάζει πια..

Εγώ έδωσα αίμα το πρωί και τα αποτελέσματα θα τα έχω κατά τις 8 το απόγευμα στα χέρια μου. Οπότε το βραδάκι θα σας ενημερώσω..

Πάρε τον άνδρα σου μια μεγάλη αγκαλιά, δείξτου την αγάπη σου και δέξου το δώρο που σου κάνει, έτσι απλά επειδή σε αγαπά.. εσένα γι' αυτό που είσαι και μόνο.

dimitra0
22-03-10, 14:02
και κατι τελαιυτεο.
ολα αυτα που μας ειπαν τα ξεραμε καιρο τωρα πανω κατω. οι γιατροι ομως μας τα επιβαιβεωσαν!! μας τα επιβαιβεωσαν τοσο ομως οπου ο αντρας μου φοβηθηκε παρα πολυ.
απο εκει και περα η αποφαση ηταν δικη μας!!
ο αντρας μου ομως μου ειπε πως δεν θελει να το μαθει κανεις!! ουτε τα αδερφια μας ουτε οι γονεις μας.
και πως το μονο που τον ενδιαφερει ειναι το μωρο μας και η υγεια μας να ειναι καλα!!
το μονο που του ειπα να σκεφτει ειναι εαν στο μελλον θελησουμε να κανουμε και δευτερο παιδακι να το ξανασκεφτει για την βιοψια...

κοριτσια συγνωμη εαν σας απογοητευσα! δεν ξερω τι να πω ! τα εχω χαμενα!!

domnina
22-03-10, 14:08
Γιατί να μας απογοητεύσεις κοριτσάκι μου;

Δεν ξέρεις το ρητό που λέει ότι όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει; Εμείς θα χαρούμε με οποιοδήποτε θετικό αποτέλεσμα έχετε ανεξαρτήτου προέλευσης.Μην το ξανακούσω λοιπόν να το λες αυτό..

Έχετε πολλές πιθανότητες να αποκτήσετε παιδί, το δικό σας παιδί το επαναλαμβάνω και σκέψου ότι ο άνδρας σου είναι 1/1.000.000.

Μη του στερήσεις τη χαρά να γίνει πατέρας έστω και έτσι αφού το έχει αποδεχτεί αυτός.. Σ' αγαπάει τόσο πολύ... το καταλαβαίνεις;

Φυσικό είναι να μη θέλει να το μάθει κανείς... Πολλοί καλοθελητές θα βρεθούν στο μέλλον να πληγώσουν το παιδάκι σας τάχα μου "χωρίς να το θέλουν". Ότι σας συμβαίνει καλό είναι να το ξέρετε εσείς και μόνο εσείς..

dimitra0
22-03-10, 14:09
domnina μου σε ευχαριστω!
ειμαι παρα πολυ συγκινημενη. τα δακρυα μου δεν σταματανε με τιποτα.
το μονο που ευχομαι ειναι σε λιγα χρονια να εχει πρωχορησει η επιστημη και να καταφερουμε και να προλαβουμε να κανουμε αλλο ενα παιδακι, με το σπερμα του αντρα μου.
περιμενω και τα δικα σου νεα στις 8.
φιλια

domnina
22-03-10, 14:14
Δημητρούλα μου,

Δεν χρειάζεται να μ' ευχαριστείς. Σου λέω τα πράγματα ακριβώς όπως τα αισθάνομαι, ακριβώς όπως τα νιώθει η κάθε κοπέλα που προσπαθεί με κάθε μέσο να γίνει μητέρα και να κάνει μια ευτυχισμένη οικογένεια με τον άνθρωπο που διάλεξε και αγαπά. Και είμαι σίγουρη ότι θα είστε οι καλύτεροι γονείς...

Κλάψε κορίτσι μου να ξεσπάσεις, να αποβάλλεις το άγχος και τη στενοχώρια και σίγουρα η επιστήμη θα προχωρήσει.. Σίγουρα θα υπάρχει τρόπος στο μέλλον πιο ανώδυνος και πιο σίγουρος και Θεού θέλοντος θα αποκτήσετε και παιδάκι με τον άνδρα σου..

Μακάρι να μπορούσα να σε πάρω μια αγκαλιά τώρα, ξέρω πόσο πολύ την έχεις ανάγκη. Σου στέλνω όμως τη σκέψη μου και την αισιοδοξία μου για το θετικό αποτέλεσμα της Τετάρτης..

Μόλις έχω νέα θα σε ενημερώσω..

Άραγε το θαυματάκι μας τι να κάνει;

Mrs Ypomonh
22-03-10, 15:02
Δήμητρα ΠΑΤΕΡΑΣ είναι αυτός που μεγαλώνει ένα παιδί , αυτός που είναι εκεί δίπλα του σε όλα... κι αυτό που σου λέω στο λέω απόλυτα και συνειδητά, ένα απο τα αδέρφια μου προέρχεται απο τον πρώτο γάμο της μαμάς μου όταν ήταν 18 χρονών! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ του τους άφησε κι έφυγε και ο αδερφός μου μεγάλωσε με τον δικό μου ΠΑΤΕΡΑ ο οποίος του έδωσε περισσότερα κι από όσα έχει δώσει σε εμάς τα βιολογικά παιδιά του!!!!!! Ο μεγάλος μου αδερφός πλέον είναι 45 χρονών και ΠΟΤΕ δεν αναζήτησε τον βιολογικό του ΠΑΤΕΡΑ κι όταν κάποια στιγμή αυτός ήρθε να τον βρει... μετά απο τόσα χρόνια, ο αδερφός μου του είπε πως δεν τον γνωρίζει καν και να μείνει μακρυά του.
Καλά θα κάνετε να μην το πείτε σε κανέναν γιατί ο κόσμος είναι κακός, αλλά για αυτό που πρέπει να είσαι βέβαιη είναι ότι γονείς είναι αυτοί που μεγαλώνουν τα παιδιά και κανένας άλλος!

mazi
22-03-10, 15:50
Δημητρούλα μου, αυτές τις δοκιμασίες τις στέλνει ο Θεός για να μας αποδείξει το πόσο δυνατοί είμαστε. Και ο άντρας σου είναι πολύ δυνατός!!! Με εντυπωσίασε το μεγαλείο της ψυχής του και του χαρακτήρα του. Μετά από αυτό δεν πρέπει να φοβάσαι τίποτα. Όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα. Τα δύσκολα πέρασαν. Πήρατε την πιο δύσκολη και την πιο σημαντική απόφαση της ζωής σας! Μην κοιτάς πίσω σου. Μόνο μπροστά. Μόνο το μέλλον. Ένα μέλλον γεμάτο από παιδικές φωνούλες και εσάς ευτυχισμένους δίπλα σε ένα τόσο δα μικρό πλασματάκι...

κυβελη
22-03-10, 16:15
Δημητρουλα μου καλησπερα.ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ στον συζυγο σου.Η ευτυχια που θα σας χαρισει ενα παιδι θα σας κανει να ξεχασετε τις ταλαιπωριες σας.Ευχομαι απο δω και περα να πανε ολα καλα.Μακαρι να το αντιμετωπιζε ετσι και ο αντρας μου.Να χαιρεσαι πραγματικα γιατι εχεις σπανιο ανθρωπο στο πλαι σου,αυτο εχει σημασια τελικα.Σου ευχομαι καθε,καθε ΕΥΤΥΧΙΑ.

dimitra0
22-03-10, 17:07
mazi, mr ypomonh, domnina, κυβελη!!!
σας ευχαριστω πολυυυυυυ!!!
ευτυχως που μιλαω με εσας, γιατι ειστε οι μονες που το μαθατε και κανενας αλλος!!
απο εκει και περα το κεντρο θα διαλεξει τα χαρακτηριστικα του αντρα μου και την ιδια ομαδα αιματος του δοτη, το υψος , το χρωμα κτλ.
θα πρεπει να ειμαι πολυ δυνατη απο εδω και στο εξης!!
για να αποφασισε αυτο ο θεουλης κατι θα ξερει!!
την τεταρτη θα σας στειλω νεα για την εμβρυομεταφορα!!

κοριτσια οταν μεινουμε ολες εγκυος, και γεννησουμε θα κανονισουμε μια συναντηση για καφε!! να τα πουμε απο κοντα!!
αχχ domnina ποτε θα παει 8 να μαθουμε νεα σου!!!

argyro73
22-03-10, 17:07
dimitra0 κοριτσάκι όλα πήγαν καλά, τώρα με ηρεμία και θετικές σκέψεις να δεχτείς τα μωράκια ΣΑΣ την Τετάρτη. Μη βασανίζεις το μυαλό σου με σκέψεις, σίγουρα κάπως αλλιώς το είχες φανταστεί, κράτα όμως τα θετικά και προχώρησε. Νομίζω πως ο άντρας σου πήρε την πιο σωστή απόφαση, και αφού αποκτήσετε με το καλό το πρώτο σας παιδάκι, έχεις όλο το χρονικό περιθώριο μετά να τον..ψήσεις για προσπάθεια με βιοψία στο επόμενο!! Δεν έχω κάτι άλλο να σου ευχηθώ, παρά ένα θετικότατο αποτέλεσμα που θα σας αποζημιώσει. Χαμογέλα, πέρασαν τα δύσκολα!:smile:

dimitra0
22-03-10, 17:15
dimitra0 κοριτσάκι όλα πήγαν καλά, τώρα με ηρεμία και θετικές σκέψεις να δεχτείς τα μωράκια ΣΑΣ την Τετάρτη. Μη βασανίζεις το μυαλό σου με σκέψεις, σίγουρα κάπως αλλιώς το είχες φανταστεί, κράτα όμως τα θετικά και προχώρησε. Νομίζω πως ο άντρας σου πήρε την πιο σωστή απόφαση, και αφού αποκτήσετε με το καλό το πρώτο σας παιδάκι, έχεις όλο το χρονικό περιθώριο μετά να τον..ψήσεις για προσπάθεια με βιοψία στο επόμενο!! Δεν έχω κάτι άλλο να σου ευχηθώ, παρά ένα θετικότατο αποτέλεσμα που θα σας αποζημιώσει. Χαμογέλα, πέρασαν τα δύσκολα!:smile:

αργυρο μου ευχαριστω πολυ!!!
τωρα ισως να μην αισθανομαι και πολυ καλα!! αλλα σιγουρα οταν γεννησω θα τα ξεχασω ολα!!!
η αδερφη μου γεννησε πριν 5 μηνες!! μου ειχε πει το εξης : οσο ηταν εγκυος ηταν εντελως αναισθητοι και οι δυο!! δεν ειχαν καταλαβει τι συναιβει. οταν γεννησε και το μωρο ηταν νεογενητο παλι τα ιδια...δεν ειχαν καποιο ιδιαιτερο συναισθημα ..απλα ηταν χαρουμενοι λες και ηταν μια κουκλα!! οσο περναγε ο καιρος τοσο ποιο πολυ αγαπουσαν και αγαπανε το μωρο. ετσι συμβαινει και με τα ζωακια. δεν μπορεις να αγαπησεις ενα ζωακι απο χωρις να το εχεις, το αγαπας στην πορεια!!
να εισε καλα!!

domnina
22-03-10, 17:19
Δημητρούλα όλα καλά θα πάνε αύριο στην εμβρυομεταφορά να σαι σίγουρη..

Εγώ ροκανίζω το χρόνο.. Μείναν μόλις 2 ώρες και 40 λεπτά μέχρι το.....ΜΠΑΜ....

Εδώ περάσαν τόσες μέρες στις ώρες θα κολλήσουμε;

mazi
22-03-10, 19:35
Δήμητρά μου είναι λογικό να είναι ποικίλα τα συναισθήματά σου και να μην μπορείς να κρατήσεις τα δάκρυα στα μάτια σου.
Εδώ δεν μπορώ εγώ...

Όλα αυτά όμως πρέπει να τελειώσουν σήμερα. Αύριο ξεκινάει μια καινούργια μέρα και μεθαύριο μια ακόμα πιο καινούργια :wink: !
Σκέψου το βράδυ με ησυχία και βάλε σε μια σειρά τα πράγματα που σας συνέβησαν σήμερα. Δεν ήταν και λίγα! Γύρισε όμως την σελίδα. Από αύριο ξέχνα το θέμα του δότη και να σκέφτεσαι μόνο τα εμβρυάκια σου και τον αντρούλη σου. Από αύριο τέλος οι προβληματισμοί και οι στεναχώριες! Φρόντισε να είσα καλά για να φιλοξενήσεις το μωράκι σας για τους επόμενους μήνες!

mazi
22-03-10, 19:36
domnina μου να ξέρεις ότι είμαι στο τέμπο σου...

domnina
22-03-10, 21:31
Κοριτσάκια μου γλυκά,

Συνοδοιπόρισες στο δύσκολο ταξίδι προς την μητρότητα, είμαι ΕΓΚΥΟΣ... Γεγονός αδιαμφισβήτητο με νούμερο χοριακής 102... (τριψήφιο παρακαλώ)!

Ο γιατρός μου είναι πολύ χαρούμενος και ευχαριστημένος και προτρέπει επανάληψη χοριακής την Παρασκευή και προχωράμε αναλόγως...

Σας εύχομαι πολύ σύντομα να νιώσετε όλες αυτή την ευτυχία που νιώθω εγώ τώρα.. να βλέπετε τα νούμερα σε ένα κομμάτι χαρτί και να μην πιστεύετε αυτά που βλέπετε..

Δημητρούλα μου,

Σίγουρα όλα θα πάνε καλά και σε δύο βδομάδες θα χεις κι εσύ το μωράκι σας μέσα σου για να του δώσεις όλη την αγάπη που έχετε περίσσευμα εσύ και ο αντρούλης σου..

Ανησυχώ για τη Miracle, χάθηκε... ξέρετε τίποτε;

Μαζί μου ήσουν είσαι και θα είσαι μαζί μου... σε αυτό το ταξίδι... Ότι μπορώ να κάνω για σένα μη διστάσεις να μου το πεις..

Σας φιλώ!

mazi
22-03-10, 21:59
Domnina μου, συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι ευχάριστα νέα είναι αυτά κοριτσάκι μου!
Με έκανες να συγκινηθώ πάρα πολύ!
Κάθε μια από εμάς που τα καταφέρνει είναι μια νίκη για όλες μας!

Φαντάζομαι την ευτυχία σας!
Μπράβο σας! Το αξίζετε!
Ζήσε αυτές τις στιγμές κοριτσάκι μου. Είναι μοναδικές!
Ξεκουράσου όσο μπορείς και να προσέχεις τον εαυτό σου και το ή τα εμβρυάκια σου!

Δεν βρίσκω κατάλληλα λόγια για να σου εκφράσω την χαρά μου! Ειλικρινά!

mazi
22-03-10, 22:05
Ανησυχώ για τη Miracle, χάθηκε... ξέρετε τίποτε;

Η φίλη μας η miracle θα κάνανε την βιοψία την περασμένη Πέμπτη.
Μας είχε πει ότι δεν θα μπορούσε να μπει στο forum για μερικές ημέρες γιατί ήθελε να αφιερωθεί στον αντρούλη της!
Και εγώ την σκέφτομαι κάθε μέρα.
Ελπίζω να πήγαν όλα καλά!

Άλλωστε, με τα τόσο καλά νέα τα δικά σου, δεν μένει παρά να μας "κολλήσεις" όλες!

lefti
22-03-10, 23:21
κορίτσια καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!!!
τα συναισθήματα μου είναι αναμικτα. χαρά κ λύπη εναλλάσονται συνεχώς. Πρέπει να βρούμε όλες κουράγιο να αντέξουμε όσα μας φέρνει η ζωή. για κάποιο λόγο ο Θεός μας περνάει από δύσκολες εξετάσεις, κ πρέπει να σταθούμε παλικάρια κ να πάρουμε αποφάσεις δύσκολες και τοσο επίπονες.
Pali δεν ξέρω τι να πω, είναι από τα πιο άτυχα πράγματα που έχω ακούσει στη ζωή μου αυτό που σας συνέβει. πραγματικά λυπάμαι... όμως μετά τη λύπη πρέπει να σταθείς και πάλι όρθια, εξάλλου pali δεν είναι κ το ψευδόνυμό σου;
miracle, εύχομαι να βρήκατε σπέρμα κ εσυ και ο άντρας σου να είστε καλά...
dimitra η λύση στην οποία καταφύγατε είναι και για μας μια προοπτική στο μέλλον, αν δεν βγει τίποτα από την εξωσωματική με σπερματίδες. είσαι πραγματικά πολύ γενναία, εξάλλου μην ξεχνάς ότι μόνο οι γενναίες είναι άξιες να γίνουν μάνες!!! ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός...
καλή δύναμη σε όλες

dimitra0
22-03-10, 23:46
domninaaaaaa!! ειμουν σιγουρη οτι θα εισουν εγκυος!! αχ τι τελεια!!! μπραβο κοπελα μου τα καταφερες!!!
ειμαι παρα πολυ χαρουμενη για σενα!! προσπαθησε να εισε ηρεμη τωρα , να χαλαρωσεις και να ευχαριστηθεις την εγκυμοσηνη σου!!!

lefti μου ευχαριστω πολυ!! εγω δεν στεναχωριεμαι για εμενα, στεναχωριεμαι ποιο πολυ για τον αντρουλη μου!! ο αντρας μου ομως ευτυχως ειναι μια χαρα. ολο αυτο το καιρο το επεξεργαζοταν στο μυαλο του και εγω δεν ηξερα τιποτα. δεν θελει να βαλει κανεναν σε κινδυνο αλλο ουτε τον εαυτο του, ουτε εμενα , ουτε το μωρο!! το εχει παρει αποφαση και ειναι ετοιμος να γινει πατερας γιατι θελει πολυ να κανουμε οικογενεια. μαλιστα μου λεει πως ειναι σιγουρος 100% πως θα πιασω με την πρωτη!! και βρρρρ εγω τα κλαματα!!
lefti moy σου ευχομαι να εισε απο τις τυχερες που θα πιασετε μωρακι με σπερματιδες!! ολα θα πανε καλα!!

dinad
23-03-10, 10:05
Συγχαρητήρια domnina!!!! Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!!:)
Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα και να δούμε όλες θετικό αποτέλεσμα στις προσπάθειες μας!

ΣΟΦΗ
23-03-10, 10:51
domnina συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!!!!!Όλα να πάνε καλά και να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωρούλι!!!!
dimitra ο άντρας σου είναι μοναδικός!Το να βάζεις τον εγωισμό σου σε δεύτερη θέση και να φροντίζεις για το καλό των ανθρώπων που αγαπάς δείχνει ,το λιγότερο , μεγαλείο ψυχής. Μπράβο του και πάλι μπράβο!!!!Να αιασθάνεσε ευλογημένη που σε αγαπάει τόσο.
Συγχαρητήρια λοιπόν και στις δύο ,για εμένα και οι δυο σας έχετε σπουδαία νέα.
Ο επόμενος............

mazi
23-03-10, 10:57
Domnina μου, καλημέρα.
Ωραία μέρα, ε?
Ευχομαι από εδώ και πέρα να είναι όλες οι μέρες σου ωραίες και ευτυχισμένες!

Με την δουλειά τι σκοπεύεις να κάνεις?
Δεν ξέρω αν έχεις το περιθώριο, αλλά καλό θα ήταν να σου έγραφε μερικές μέρες άδεια ο γιατρός σου.
Ξεκουράσου κοριτσάκι μου!

domnina
23-03-10, 12:31
Κοριτσάκια μου,

Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά για τις γλυκές σας κουβέντες, τις σκέψεις που μου κρατήσαν συντροφιά όλο το χρονικό διάστημα της αναμονής και τη θετική σας ενέργεια..

Δημητρούλα μου μου αρέσει η σιγουριά σου.. Αν είσαι τόσο σίγουρη και για σένα όσο ήσουν και για μένα όλα θα πάνε καλά και σε δύο βδομάδες θα έχεις κι εσύ το χαρμόσυνο μήνυμα..

Λογικά τέτοια ώρα είστε στο στάδιο της εμβρυομεταφοράς.. Με το καλό κορίτσι μου να υποδεχθείς τα μωράκια σας και να τους φτιάξεις το ιδανικό περιβάλλον.

Μαζί κορίτσι μου κι εγώ εύχομαι για τη Miracle να πήγαν όλα καλά, απλά έχω μια αγωνία..

Επειδή η δουλειά μου είναι δουλειά γραφείου και δεν είναι κουραστική δεν έχω σκοπό να σταματήσω να δουλεύω μέχρι τότε που αναγκαστικά θα πρέπει να σταματήσω. Άλλωστε δουλεύω από 19 χρονών και εάν σταματήσω θα αισθανθώ σαν το λιοντάρι στο κλουβί.. Ξεφεύγει το μυαλό έξω από το σπίτι.. Βέβαια προς θεού, αν χρειαστεί φυσικά και θα πάρω άδεια δεν το συζητώ...

Ντινάκι μου και Σοφάκι σας ευχαριστώ για τις ευχές σας και σας εύχομαι και σας σύντομα να έχετε ευχάριστα νέα..

Δημητρούλα μου, περιμένω εντυπώσεις και συναισθήματα..

dimitra0
23-03-10, 15:05
καινουρια λιστα
10. mr ypomonh ( εναρξη ενεσεων μετα το πασχα )
11. domnina ΕΓΚΥΟΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!
13. dimitra ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕ 3 ΕΜΒΡΥΑΚΙΑ (ΜΕ ΔΟΤΗ) ΣΤΙΣ 24/3 !!

καλη επιτυχια σε ολες....το 2010 σας ευχομαι να ειναι το 10 το καλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

domnina
23-03-10, 15:19
Δημητρούλα μου,

Άντε με το καλό να προστεθεί γρήγορα στο όνομά σου το "ΕΓΚΥΟΣ"...

Πως είσαι κοπέλα μου, όλα καλά πήγαν; Χοριακή πότε; Ανυπομονώ να μάθω νέα σου!

dimitra0
23-03-10, 15:52
Δημητρούλα μου,

Άντε με το καλό να προστεθεί γρήγορα στο όνομά σου το "ΕΓΚΥΟΣ"...

Πως είσαι κοπέλα μου, όλα καλά πήγαν; Χοριακή πότε; Ανυπομονώ να μάθω νέα σου!

domnina μου με πηραν απο το κεντρο τηλεφωνο!! μου ειπαν πως απο τα 11 , τα τρια ειναι πολυ καλης ποιοτητας πανετοιμα για εμβρυομεταφορα!!! αυριο 9:30 γινεται η εμβρυομεταφορα!!!
υπαρχουν και αλλα 2 οπου θα καταψυξουν αλλα δεν ειναι πολυ καλη ποιοτητα!! οποτε χλωμο το βλεπω να τα χρησιμοποιησω αν χρειαστει και δευτερη φορα!! μαλλον θα ξανακανω ενεσεις αν χρειαστει για να βρουμε ποιο γερα!!
τα υπολοιπα πεταμα !!
μακαρι να μεινω εγκυος με την πρωτη και να μην ξαναχρειαστει να κανω τιποτα!!
domnina αυριο θα μαθω για την χοριακη!! λογικα την δωδεκατη μερα δεν γινετε?? την δωδεκατη μερα ομως πεφτει το πασχα!!!
την 11η μερα μπορει να γινει χοριακη?? θα δειξει τιποτα??(ρωταω γιατι ειναι τα γενεθλια του αντρα μου)

εσυ πως εισε?? πως αισθανεσε??

Mrs Ypomonh
23-03-10, 16:37
Αχ κορίτσια συγχαρητήρια!!!!!!!!! Με το καλό να έχετε και οι δύο πολύ καλές εγκυμοσύνες και να μην χαθείτε να είστε εδώ να δίνετε πληροφορίες και σε εμάς που είμαστε ακόμα στα προηγούμενα στάδια!!!!
Περιμένω πως και πως να περάσει το Πάσχα για να έρθει η μέρα που θα ξεκινήσω κι εγώ!!!!!

domnina
23-03-10, 16:43
Δημητρούλα μου,

Μπράβο κορίτσι μου για τα όμορφα και αισιόδοξα νέα σου... Όλα καλά θα πάνε και αύριο με ηρεμία και χαλαρότητα θα γίνετε ΓΟΝΕΙΣ... Θα υποδεχτείτε τα μωρά σας.. Με το καλό κορίτσι μου..

Νομίζω πως και 11η μέρα να την κάνεις τη χοριακή θα δείξει αρκεί να βρεις μικροβιολογικό ανοιχτό το Μ. Σάββατο που να σου δώσει αποτελέσματα μέχρι το μεσημέρι..

Θα είναι το πιο περίεργο Πάσχα της ζωής σου και εύχομαι και το πιο ευχάριστο!

Μπράβο και πάλι μπράβο κορίτσι μου.

Υπομονή μου να σαι σίγουρη ότι δεν θα σας ξεχάσουμε.. Είναι ποτέ δυνατόν μετά από όσα έχουμε μοιραστεί εδώ; Άντε με το καλό να ρθει και η δική σου σειρά..

dimitra0
23-03-10, 16:50
mr ypomonh!! εγω δεν προκειτε να σας ξεχασω οτι και να γινει!! ελλωστε απο εδω ξεκινησε η σταδιοδρομια μου (χα, χα, χα).
επειδη η δουλεια που δουλευω ειναι δικη μας, εχω σταματησει να δουλευω εδω και 2 βδομαδες και για αυτο μπαινω τοσο συχνα. τωρα ειδικα μετα την εμβρυομεταφορα θα αραξω για να καλα σπιτι!!!
σημερα κοριτσακια η ψυχολογια μου ειναι ποιο καλη απο εχθες!!! βαλαμε delete στα παλια και ξεκιναμε για καινουρια!!! πηγα και για shoping therapy!!
mr ypomonh θα περασουν γρηγορα οι μερες!!
βρε παιδια εχω αγωνια για την miracle !!! τι να εγινε με την βιοψια αραγε?? ποτε θα μας στειλει??

κυβελη
24-03-10, 00:14
Δημητρουλα μου εφτασε κιολας η καινουργια μερα.Να εισαι ηρεμη και χαλαρη κοριτσακι μου.Να δεις που ολα θα πανε τελεια,τελεια.Να εισαι χαρουμενη και χαμογελαστη.Με το καλο.Ελπιζω και σε ολα τα κοριτσια του φορουμ να πανε ολα καλα και να εχετε καλη εκβαση στην εγκυμοσυνη σας.Ελπιζω σε λιγο να μπω και εγω στην λιστα σας.Το βασικο ειναι βεβαια να πεισω τον αντρα μου να κανει την βιοψια.Βαλτε με στις προσευχε σας βρε κοριτσια.Βαλτε με στην προσευχη σας γιατι δεν την παλευω.Νομιζω οτι θα σκασω καμια ωρα.......

domnina
24-03-10, 11:59
Κυβέλη μου,

Αν από όλες τις άλλες εξετάσεις έχετε φτάσει στο συμπέρασμα ότι η βιοψία είναι η μόνη λύση τότε είμαι σίγουρη ότι αν εξηγήσεις στον άνδρα σου πόσο σημαντικό είναι για σένα αυτό, σιγά σιγά θα το πάρει απόφαση και θα το επιχειρήσει..

Με το καλό να ξεκινήσεις κι εσύ κορίτσι μου..

Δημητρούλα περιμένουμε νέα!

dinad
24-03-10, 12:10
Δημητρούλα καλή επιτυχία!!!

dimitra0
24-03-10, 17:54
κοριτσακια μου εχω 3 εμβρυακια στην κοιλιτσα!!! η βιολογος και ο γιατρος μου μου ειπαν πως τα εμβρυακια ειναι στην καλυτερη κατασταση που μπορουσαν να ηταν!!! οριμασανε τελεια. και μαλιστα μου ειπαν πως μαλλον δεν θα ξαναχρειαστει δευτερη εξωσωματικη!!
χοριακη θα κανω στις 7/4/10 δηλαδη σε 15 μερες. (επειδη πεφτει πασχα και αργια) ισως ομως στις 5/4 να παρω και ενα τεστακι ετσι απο περιεργια!!
αλλωστε περιμενω και περιοδο νωριτερα απο την χοριακη οποτε θα καταλαβω καποια πραγματα...!!
κοριτσια επαθα πλακα με τον αντρα μου ο οποιος εβαλε τα κλαματα 2 φορες!1

κυβελη, θα σου πω κατι ετσι για να σου φταξω την διαθεση και να το ακουσουν και τα αλλα κοριτσια.
εμεις μαθαμε για την αζωοσπερμια απο τον σεμπτεμβριο. απο τοτε καθε φορα οι γιατροι στο τελος καθε ραντεβου μας υπενθημηζαν και την περιπτωση του δοτη σε περιπτωση που δεν πετυχει την βιοψια.
ο αντρας μου ηταν παντα αρνητικος, δεν ηθελε να ακουει την λεξη δοτη και για αυτο παντα απεφευγα να του το αναφερω. ολους αυτους τους μηνες τα επεξεργαζοταν στο μυαλο του.... ( και εγω δεν ηξερα τιποτα )
τελικα ηρθε η ωρα που ανακοινωσε την αποφαση του και εγω εμεινα με το στομα ανοιχτο!!!
γιαυτο λοιπον μην ανησηχεις!!! εχει περιθωριο να σκεφτει και να παρει αποφασεις απο μονος του!! (ετσι ειναι οι αντρες), δεν μπορει να κανει και αλλιως, αφου ξερει πως εαν δεν κανει κατι θα μεινει σε ολη του την ζωη χωρις παιδια. αναγκαστηκα κατι πρεπει να επιλεξει!!

dinad μου, σε ευχαριστω παραααα πολυ!!! δεν ξερω την δικη σου περιπτωση και δεν ξερω τι μπορω να ευχηθω και για σενα!! παρολα αυτα ευχομαι οτι και να κανεις να σου πανε ολα καλα!!!

domnina, πως πας??? εχεις κανενα συμπτωμα η' ειναι νωρις?? ποτε θα ξαναπας στον γιατρο??

domnina
24-03-10, 18:43
Δημητρούλα μου χάρηκα πάρα πολύ με τις εξελίξεις σου... Φοβερό συναίσθημα δεν είναι να ξέρεις ότι έχεις μέσα σου 3 εμβρυάκια; Τον άνδρα σου τον καταλαβαίνω απόλυτα διότι και ο δικός μου που ήταν μέσα κατά την εμβρυομεταφορά ήταν πολύ συγκινημένος..

Μακάρι κοπελάρα μου να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστείς να υποβληθείς ξανά στην ίδια διαδικασία... Στο εύχομαι με όλη τη δύναμη της ψυχής μου.

Εγώ είμαι καλά. Συμπτώματα δεν έχω ακόμα εκτός από το στήθος το οποίο πονάει αλλά αυτό πόναγε και από πριν. Μίλησα και με το γυναικολόγο μου χθες ο οποίος μου είπε να επαναλάβω τη χοριακή την Παρασκευή και να τον πάρω να του πω τα αποτελέσματα. Αναλόγως αποτελεσμάτων θα μου πει και πότε θα πάμε για τον πρώτο υπέρηχο..

Λοιπόν αυτές τις μερούλες μην κάνεις τίποτε μέχρι και την Κυριακή. Δεν χρειάζεται να είσαι συνέχεια ξάπλα, απλά πρέπει να μην κουράζεσαι σχεδόν καθόλου, να μην αγχώνεσαι και να είσαι ήρεμη.. Θυμήσου: ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ... ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ ΕΙΣΑΙ!

Καλά αποτελέσματα!

Φιλιά πολλά!

miracle!
25-03-10, 18:27
Καλησπέρα κοριτσάκια και χρόνια πολλά.
Διάβασα τα προηγούμενα και έχω να πω:
Domnina μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την εγκυμοσύνη σου.
Εύχομαι να περάσεις τους 9 πιο όμορφους μήνες της ζωής σου ως τώρα
και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο πλασματάκι που θα ολοκληρώσει την ευτυχία σου.

Δήμητρα δε θέλω να σχολιάσω σε αυτή τη φάση την απόφαση του άντρα σου να μην κάνει καν βιοψία και να προχωρήσετε στη λύση του δότη. Επέτρεψε μου να σου πω τη γνώμη μου αφού περάσει η φάση αναμονής. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γίνει αυτό που η πορεία ζωής θα δείξει ότι ήταν το καλύτερο για σας.

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, διάβασα τα προηγούμενα και είδα πως αγωνιούσατε και αναρωτιόσασταν για μένα. Δεν μπορούσα να γράψω. Αν σας πω τι περάσαμε 1 ολόκληρη βδομάδα θα καταλάβετε γιατί. Τι περάσαμε!!! Τι περάσαμε!!! Ακόμα δεν το χωράει το μυαλό. Μοιάζουν σαν όνειρο ... Είναι όλα θολά στο μυαλό μου… Τόσο πολύ θολά που δεν ξέρω πως να τα εκφράσω, από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω. Μου είναι πολύ δύσκολο να τα θυμάμαι, πόσο μάλλον να τα εξιστορώ.

Ας τα πάρω από την αρχή. Πήγαμε για τη βιοψία μαζί με τη μητέρα μου και τον αδερφό του άντρα μου (αχ Παναγίτσα μου, ευτυχώς που τους είχα μαζί μου, δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήμουν ολομόναχη).
Έκανε ο άντρας μου εξετάσεις αίματος και τα σχετικά, είδαμε τον ουρολόγο και μετά μιλήσαμε με την εμβρυολόγο – γενετίστρια. Μας εξήγησε πως πάμε να βρούμε σπερματοζωάρια και μόνο! Αν βρεθούν σπερματίδες δεν έχει κανένα νόημα, δεν αξίζει ούτε καν να καταψυχθεί το υλικό. Η πιθανότητα γονιμοποίησης των ωαρίων είναι ελάχιστη, πόσο μάλλον η πιθανότητα εμφύτευσης και ολοκλήρωσης της εγκυμοσύνης. Εκτός αυτού αααααν προκύψει παιδί από σπερματίδες έχει 50% πιθανότητα να έχει γενετικές ανωμαλίες. Όλα αυτά τα ήξερα και ούτως ή άλλως δε θα προχωρούσα με σπερματίδες, το είχα προαποφασίσει. Όταν του είπα πως υπάρχει ο συγκεκριμένος ουρολόγος που προσπαθεί με σπερματίδες απόρησε και είπε πως δεν είναι δυνατόν. Τα πειράματα με σπερματίδες έχουν ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ εδώ και πολύ καιρό!!! Μου είπε πως το μόνο που μπορεί να γίνει αν δε βρεθούν σπερματοζωάρια είναι να καλλιεργηθεί ο ορχικός ιστός με ορμόνες εξωγενώς μήπως προκύψουν έτσι σπερματοζωάρια ικανά για να δημιουργηθεί ένα υγιές έμβρυο και να τελεσφορήσει η εγκυμοσύνη.

Μετά τη συζήτηση με την εμβρυολόγο πήγαμε να ετοιμαστεί ο άντρας μου για το χειρουργείο. Η αγωνία κορυφωνόταν … Η στιγμή που τον άφηνα και τον παίρναν με το φορίο είναι από αυτές που θα μου μείνουν αξέχαστες. Από πίσω του να κλαίω και μπροστά του να χαμογελώ και να τον χαιδεύω, να του δίνω κουράγιο, να λέω λόγια ενθαρρυντικά χωρίς να σηκώνω το βλέμα μου για να μη δει τα βουρκωμένα μάτια του. Όταν έφυγε ξέσπασα. Έκλαιγα έκλαιγα έκλαιγα. Δεν άντεχα την εικόνα που είχα δει … ο άντρας μου με τη χειρουργική ρόμπα ξαπλωμένος στο φορίο να μπαίνει στο χειρουργείο να κάνει μια τόσο λεπτή επέμβαση και όλα αυτά για να διεκδικήσει το όνειρο να γίνει πατέρας και εμένα που τόσο με αγαπάει να με κάνει μητέρα!!! Η περίοδος της αναμονής μέχρι να βγει ήταν ιδιαίτερα ψυχοφθόρα. Φοβόμουν, φοβόμουν πολύ. Πρώτα απ΄όλα για την υγεία του άντρα μου και κατά δεύτερον για το αποτέλεσμα. Προσευχόμουν, παρακαλούσα πρώτα απ΄όλα να είναι καλά και, αν είναι για καλό, να βρεθούν σπερματοζωάρια. Αν δεν είναι για καλό, να μη βρεθεί τίποτα. Δεν ήθελα να σκέφτομαι πως δε θα βρεθεί τίποτα. Είχα την πίστη και την ελπίδα πως θα βρεθεί. Μετά από 45 ατελείωτα λεπτά αναμονής (καθυστέρησε στο χειρουργείο μέχρι να τον πιάσει η μέθη, να του βάλουν την πεταλούδα και τα σχετικά) με φώναξαν να κατέβω στο γραφείο του γιατρού. Κάμποση ώρα μετά είδα τυχαία την εμβρυολόγο να φεύγει. Πήγα και την έπιασα. Μου είπε πως βρέθηκαν μόνο σπερματίδες. Θόλωσε το μυαλό μου, δεν άκουσα σχεδόν τίποτα άλλο από αυτά που μου είπε. Δεν πίστευα αυτό που άκουγα … Δε βρήκαν σπερματοζωάρια! Δε μπορώ να κάνω ούτε εξωσωματική! Μοιάζει τρελό, μοιάζει παράλογο, νομίζω πως δε συμβαίνει σε μένα. Τι θα κάνουμε τώρα; Τι θα κάνουμε; Τη λύση του δότη την είχα εξ αρχής απορρίψει. Μόνη λύση η υιοθεσία! Μήπως ονειρεύομαι; Μήπως είναι ένας εφιάλτης, θα ξυπνήσω και θα τελειώσει; Όχι είναι η αλήθεια, μια αλήθεια που θα καθορίσει όλη την υπόλοιπη ζωή μου. Μες στο σοκ του πανικού που βίωνα επανήλθα στην πραγματικότητα και άκουσα την εμβρυολόγο να λέει πως έχουμε 40% πιθανότητα να βρεθούν σπερματοζωάρια στην καλλιέργεια. Λόγια παρηγοριάς, σκέφτηκα. Όλα τελείωσαν! Ας είναι τουλάχιστον καλά ο άντρας μου … μην πονάει τουλάχιστον … Πως θα του το πω; Έκανε χειρουργείο για το τίποτα. Πως θα αντέξει τους πόνους, τι ενθαρρυντικό θα έχω να του πω;;; Τίποτα δε βρίσκω να του πω! Η εμβρυολόγος έφυγε και έμεινα με τη μητέρα μου να κλαίμε. Τη σφαλιάρα ήταν αυτή; Τι κατραπακιά; Είδα να έρχεται ο ουρολόγος. Ηρέμησα λίγο και πήγα και τον έπιασα. Μου είπε πως άνοιξαν 2 τομές στον έναν όρχη και 1 στον άλλο!!! Τι;;;; Πήγαν και στους δύο όρχεις;;; Ααααμααααν!!! Θα είναι λέει ταλαιπωρημένος γιατί είναι σαν να έκανε 3 βιοψίες! Με συμβούλεψε να του το πούμε με το μαλακό ότι δε βρήκαμε σπερματοζωάρια. Με είδε στα χάλια μου και μου είπε πως έχουμε πιθανότητες να βρούμε στην καλλιέργεια ορχικού ιστού. Τι καλλιέργεια είναι αυτή; Τι σπερματοζωάρια θα προκύψουν από κει; Καλά καλά, δε βρέθηκαν στη βιοψία θα βρεθούν στην καλλιέργεια; Τίποτα τίποτα, όλα τελείωσαν. Έπρεπε να μαζέψω τα κομμάτια μου να υποδεκτώ τον άντρα μου που σε λίγο θα ερχόταν στο δωμάτιο. Μόλις τον αντίκρισα από το ύφος του κατάλαβα ότι πόναγε, πόναγε και δεν είχα τίποτα καλό να του πω, τι να του πω; Τι να του πω; Έμεινα στο να του χαϊδεύω τα μαλλιά και να του λέω πάει πέρασε, κάνε υπομονή, τελείωσε, έγινε. Πως βρήκα τη δύναμη και κράτησα τα δάκρυά μου να μην τρέξουν από τα μάτια μου. Σφιγγόμουν και ξεροκατάπινα να πνίξω τους λυγμούς. Ο πόνος δεν πέρναγε. Και μες στον πόνο του αναρωτιόταν άραγε βρέθηκαν σπερματοζωάρια; Που είναι ο γιατρός να μας πει (δεν ήξερε ότι ξέραμε). Του είπα σιγά σιγά την αλήθεια υπερτονίζοντας τη μεγάλη πιθανότητα να βρεθούν στην καλλιέργεια. Ήρθε ο γιατρός, τον είδε, του τα είπε και αυτός. Είδε ότι πονάει πολύ και του έκανε ισχυρή παυσίπονη ένεση και ο πόνος συνεχιζόταν. Η αγωνία για τις επιπτώσεις της βιοψίας είχε ήδη ξεκινήσει … Ήμασταν μόλις στην αρχή!!!

Οι ώρες στην κλινική πέρασαν, έφτασε το βράδυ. Του είχαν δώσει παυσίπονα και αντιβίωση και ετοιμαστήκαμε να φύγουμε. Μας έδωσαν συνταγή φαρμάκων, μας έδειξαν πως γίνονται οι αλλαγές και γενικά οδηγίες για το σπίτι. Φύγαμε. Μην τα πολυλέω την επομένη είχε πολύ πρήξιμο και πόνο. Ανησυχήσαμε. Πήραμε το γιατρό, μας είπε ότι είναι φυσιολογικό. Την επομένη άρχισε ο πυρετός και η αγωνία χτύπησε κόκκινο. Πήραμε το γιατρό, μας είπε ότι είναι φυσιολογικό γιατί έχει ταλαιπωρηθεί η περιοχή και θρέφει, αλλά την επομένη πρέπει ο πυρετός να υποχωρήσει. Κι όμως συνεχίστηκε, έφτασε μέχρι 38,8. Τη Δευτέρα τον πήραμε πάλι και του πούμε ότι συνεχίζεται ο πυρετός και μας είπε ελάτε για εισαγωγή, πρέπει να πάρει ενδοφλέβια αντιβίωση. Είχε κάνει φλεγμονή. Την πρώτη μέρα στην κλινική ο πυρετός δεν είχε πέσει κάτω από 37,5 κι ας έπαιρνε ότι πιο ισχυρό υπάρχει από αντιβίωση + αντιπυρετικό + παυσίπονο + δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο!!! Είχα πια σχεδόν τρομοκρατηθεί!!! Ευτυχώς υποχώρησε ο πυρετός με του κόσμου τα φάρμακα. Μείναμε 3 μέρες στην κλινική. Σήμερα γυρίσαμε σπίτι μας και συνεχίσουμε αγωγή για 10 μέρες. Ευτυχώς τουλάχιστον δεν πονάει. Ελπίζω η αγωνία μας να τελειώσει εδώ, να μην έχουμε χειρότερα.

Κορίτσια τα έχω παίξει. Ζω την χειρότερη περίοδο της ζωής μου. Ζω έναν εφιάλτη. Tρέμω στη σκέψη ... τι σοι βιοψία έκανε ο χειρούργος. Μήπως ψαχούλεψε παραπάνω από όσο έπρεπε; Είμασταν ξεκάθαροι, να γίνει ότι γίνει με απόλυτη ασφάλεια, χωρίς κανένα ρίσκο. Προσπαθώ να διώχνω τις αρνητικές σκέψεις αλλά δεν τα καταφέρνω. Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο, το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά ο αντρούλης μου. Θέλω να ηρεμήσω, να βρω τις ισορροπίες ξανά με τον εαυτό μου και με τον άντρα μου ως ζευγάρι. Δεν έχω τίποτα άλλο να πω ...

domnina
25-03-10, 18:58
Γλυκό μου θαυματάκι τι να πω...

Ότι και να πω είναι λίγο... Διαβάζοντας την ιστορία σου πόναγε η ψυχή μου που έπρεπε να τα περάσετε όλα αυτά και στο τέλος να μην έχετε και αποτέλεσμα. Βέβαια αφού σας δώσαν ένα 40% πιθανότητες να βρεθούν σπερματοζωάρια στην καλλιέργεια ας εστιάσετε τις ελπίδες σας σε αυτό. Υπάρχει ακόμα περιθώριο για το θαύμα που τόσο περιμένετε!

2 τομές να το καταλάβω, από μία στον κάθε όρχι αλλά γιατί τρεις;

Αγκάλιασέ τον, στάσου δίπλα του και σε λίγο καιρό όλα θα φτιάξουν.

Πονάω κι εγώ με τον πόνο σου αυτή τη στιγμή, να είσαι σίγουρη..

Αν μπορώ με οποιονδήποτε τρόπο να σε βοηθήσω πολύ ευχαρίστως...

Σε φιλώ!

Y.Γ. Σ' ευχαριστώ που μέσα στη στενοχώρια σου χαίρεσαι για μένα.. Μου είναι πολύτιμο..

miracle!
25-03-10, 19:10
Domnina μου στ΄αλήθεια χαίρομαι για σένα, δεν σου ευχήθηκα έτσι απλά για να το κάνω. Έχεις ταλαιπωρηθεί κι εσύ πολύ και είσαι κορίτσι πολύ δοτικό, έτοιμη να βοηθήσεις κάθε κοπέλα όπως μπορείς και είμαι σίγουρη πως θα γίνεις πολύ καλή μανούλα.
Δε θέλω όμως να σε ψυχοπλακώνω ειδικά εσένα που είσαι εγκυούλα, ναι;
Θα τη βρω την άκρη, μη φοβάσαι για μένα. Μες στην ευαισθησία μου βρίσκω τον τρόπο και επιστρατεύω τεράστιες ψυχικές δυνάμεις. Το ίδιο θα κάνω και τώρα, θέλω απλά το χρόνο μου.
Σε ευχαριστώ στ΄αλήθεια πολύ που προσφέρθηκες να βοηθήσεις.
Μα είναι κάποιες φορές που πρέπει κανείς μόνος σου να βρει τις ισορροπίες του. Είμαι από τους ανθρώπους που θέλω να μεταδίδω αισιοδοξία και ελπίδα, λυπάμαι που σας στενοχώρησα :(.

Mrs Ypomonh
25-03-10, 20:44
Τι πέρασες κοριτσάκι... εσύ ψυχικά και ο άνδρας σου σωματικά... φοβερό ψυχικό βάρος και το δικό σου και το δικό του.
Αυτό που πρέπει να σκέφτεσαι είναι το πόσο σ'αγαπάει αυτός ο άνθρωπος και την προσπάθεια που έκανε για εσάς! Ακόμα όμως η ελπίδα δεν έχει χαθεί τελέιως, υπάρχει και η καλλιέργεια που περιμένετε... φρόντισε τον σαν να είναι το μωρό που θα θέλαμε να έχουμε και περίμενε την οριστική απάντηση για την καλλιέργεια. Οταν την έχεις θα μπορέσεις να σκεφτείς τα παρακάτω βήματα συνειδητά και με ηρεμία, πάνω απ'όλα και αυτό που έχει σημασία είναι...στην προσπάθεια μας να τους κάνουμε πατεράδες και σε όλο αυτό τον αγώνα που κάνουμε όλες... να μην διαλυθούμε και τελείως σαν ζευγάρια...

dimitra0
25-03-10, 21:00
miracle μου δεν το πιστευω !!!! τι τραβηξατε ??? τι να πω?? τα εχω χαμενα!!! υπομονη κοπελα μου, ολα θα περασουν !!! τι να σου πω??
τωρα ποια δεν εχω "λογο" για την βιοψια, με ολα αυτα που μας ειπαν οι γιατροι και εμεις φοβηθηκαμε!! γιαυτο και δεν πρωχορησαμε!!
μην ανησυχεις ολα θα περασουν!! θα ειναι ενας εφιαλτης που περασε !!! τι να κανουμε, δεν ειμαστε ουτε οι πρωτοι , ουτε οι τελαιυτεοι!!! ολες θα γινουμε μανουλες, αλλες με δοτη , αλλες με υιοθεσια !!! (αναλογα την επιλογη του καθε ζευγαριου)
ηρεμησε κοπελα μου, αλλωστε υπαρχει και η καλιεργια ιστου ετσι δεν ειναι?? μπορει να βρεθει σπερμα ποτε δεν ξερεις....!!!

domnina !! τι κανεις?? πως εισε?? με εχει πεθανει η μεση μου απο την πολυ ξαπλα !!!

domnina
26-03-10, 11:54
Θαυματάκι μου γλυκό,

Δεν με φορτώνεις κορίτσι μου καθόλου... ίσα ίσα που χαίρομαι που έστω κι έτσι μπορώ να πάρω ένα τμήμα του φορτίου από πάνω σου μήπως νιώσεις λίγο καλύτερα.. Ας περιμένουμε τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και τότε ίσως έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.

Ο ανδρούλης σου πως είναι; πονάει ακόμα; ελπίζω να είναι πολύ πολύ πολύ καλύτερα!

Δημητρούλα μου είμαι μια χαρά. Έκανα και την επανάληψη της χοριακής σήμερα και περιμένω τα αποτελέσματα το απόγευμα.. Ελπίζω σε θεαματική άνοδο!

Κοριτσάκι μου δεν είναι ανάγκη να είσαι συνεχώς ξάπλα. Μπορείς να κάθεσαι κανονικότατα όσο θες και μόλις αισθανθείς κούραση μπορείς να ξαπλώνεις... Απλά μη ζορίζεις τον εαυτό σου και φυσικά μην κάνεις καμία δουλειά μέχρι και την Κυριακή..

Τα πονάκια που έχεις χαμηλά είναι φυσιολογικά... Άλλωστε όλα αυτά είναι ασήμαντα μπροστά στο θαύμα που έχεις στην κοιλίτσα σου, έτσι δεν είναι;

dwr
26-03-10, 15:19
MIRACLE ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ Η DWRI ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΣΤΟ MAMMYLAND.ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝΥΜΑ ΕΚΕΙ.....ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΤΕ...ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ 7 ΑΠΡΙΛΗ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕς ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕς ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΙΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ PM ΣΤΟ ΜΑΜΜΥLAND....ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΙΧΑΣΜΕΝΟΙ...ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ...ΑΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΒΙΟΨΙΑ........ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ......ΛΕΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ?ΤΙ ΝΑΠΩ....Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΩς ΗΤΑΝ?ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΑς ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.....ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.......ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

dwr
26-03-10, 15:34
DOMNINA ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕς ΕΓΚΥΟΣ?ΚΑΝΑΤΕ ΒΙΟΨΙΑ...ΣΕ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΒΙΟΨΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΩΡΟ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΓΙΝΕ Η ΒΙΟΨΙΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ...

lefti
26-03-10, 15:37
dwr, εμείς κάναμε βιοψία στα γιάννενα και ο άντρας μου ήταν κ είναι μια χαρά, βέβαια από την αρχή ξέραμε ότι θα μείνει για 3 μέρες συν 1 της εγχείρησης μέσα στο νοσοκομείο, κ μετά ακολουθήσαμε τις οδηγίες του γιατρου κ ο άντρας μου δεν πηγε στη δουλειά για 2 εβδομάδες. έγινε μονο μια τομή. επιπλεον θελω να πω σε όλους οτι γνωρίζω συνολικά 3 κοπέλες που κανανε κ οι 3 αγοράκια με σπερματίδες. τα ποσοστά είναι μικρά αλλά υπάρχουν. σε συζήτηση με αρκετούς αλλους γιατρους κ εδω κ στο εξωτερικό μου είπαν πως εφόσον ο άντρας δεν εχει πρόβληματα καρυοτυπου, κυστικής ίνωσης ή μικροέλλειψης στο χρωμόσωμα Υ δεν τίθεται θέμα να βγει το παιδί με προβλήματα. πίστεψε με το εχω ψαξει αρκετά!!! τη μέθοδο δεν την εφαρμόζει μονο ο γιατρός στα ΄γιάννενα αλλά κ πολλοί άλλοι. έχω επισκεφθει 2 κέντρα στη Θεσσαλονίκη. δεν θελω να σας επηρρεασω, απλά να σας ενημερωσω με τις δικές μας εμπειρίες. Στο θάλαμο στα γιαννενα είχαμε ενα αλλο παιδί με αζωοσπερμία που ήταν η 2η βιοψία που έκανε. στην 1η είχε πάει σε γυναικολογο, ακουσον, ακουσον στο ΙΑΣΩ και τον πετσόκοψαν κανονικά. του κάνανε 4 τομές, ενω στα γιαννενα έγινε μόνο μία. το παιδί αυτο έπαθε φλεγμονή και είχε πόνους. μετά κατέληξαν στα γιάννενα, οπου ο γνωστος γιατρος τους είπε ότι μόνο 2 φορές μπορουν να κόψουν για βιοψία. οποτε το παλικαρι εκανε μαζι μας βιοψία. την 1η φορά στο ΙΑΣΩ του δωσαν σε χαρτι οτι βρήκαν μόνο κύταρα σερτολι, με τα οποία δεν κανεις τιποτα. τη δευτερη φορα βρέθηκαν σπερματίδες με επιμηκυμένη ουρά με τα οποία κάνανε 1 προσπάθεια, έμεινε εγκυος αλλά μετά το έχασε. απο την άλλη υπαρχουν πολλες φωνές που λενε οτι είναι απατεωνας. τι να σας πω δεν ξέρω. εγώ πιστεύω απλά οτι δεν είναι σίγουρο οτι θα μεινω εγκυος,έίναι μικρες οι πιθανότητες αλλα θα ήθελα να δοκιμάσω, αν δεν προκύψει τι να κανουμε, τουλάχιστον προσπάθησα. ολα είναι προσωπικές επιλογές. εύχομαι ο καθένας μας να κάνει τις καλύτερες δυνατές.
φιλιά σε όλες, είστε το παρεάκι μου

lefti
26-03-10, 15:42
νομιζω οτι η miracle δεν έκανε τη βιοψία στα γιάννενα

MIRACLE ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ Η DWRI ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΣΤΟ MAMMYLAND.ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝΥΜΑ ΕΚΕΙ.....ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΤΕ...ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ 7 ΑΠΡΙΛΗ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕς ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕς ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΙΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ PM ΣΤΟ ΜΑΜΜΥLAND....ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΙΧΑΣΜΕΝΟΙ...ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ...ΑΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΒΙΟΨΙΑ........ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ......ΛΕΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ?ΤΙ ΝΑΠΩ....Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΩς ΗΤΑΝ?ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΑς ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.....ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.......ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

dimitra0
26-03-10, 15:46
κοριτσια μου καλησπερα !!
ο καθενας κανει τις πρωσοπικες του επιλογες!!! και εγω ηθελα πολυ να κανει ο αντρας μου βιοψια αλλα ο ιδιος δεν ηθελε με τιποτα , με οσα του ειπαν οι γιατροι!!
κανενας δεν μας ειπε τιποτα με σιγουρια!!!ολοι ηταν επιφυλακτικοι !!

εγω παλι θελα να εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια !! εφοσον λοιπον ο αντρας μου δεν εχει προβλημα δεν το ρισκαραμε καθολου!!!

ολα ειναι ενα ρισκο !!! κανενας δεν μπορει να σου εγκυηθει τιποτα!!!
το θεμα ειναι να μπορεσετε να βρειτε ενα γιατρο καλο οπου να σας εμπνευσει ..εμπιστοσυνη !!!

dwr
26-03-10, 15:47
ΛΕΦΤΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!!ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΛΑΣ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ?ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ...ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ...ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......

dimitra0
26-03-10, 15:48
η miracle δεν εκανε στα γιαννενα βιοψια !!!

και η domnina δεν εχει κανει βιοψια καθολου ( υπηρχε ολιγοσπερμια )

dwr
26-03-10, 15:52
ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ.....ΣΤΟ MAMMYLAND ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΛΗΣΕΙ.....

lefti
26-03-10, 16:03
κι εγω ειμαι τελικά σίγουρη οτι δεν την εκανε στα γιαννενα

domnina
26-03-10, 16:08
Δημητρούλα μου καλησπέρα! τι κάνει η μελλοντική μανούλα και η εσωτερική παρεούλα της; ελπίζω να είναι φρόνιμα και να μη σ' ενοχλούν..

Τα δικά μου καλά πρέπει να' ναι και ανυπομονώ να δω το νούμερο της χοριακής σήμερα το βράδυ αφενός για να βεβαιωθώ ότι όλα εξελίσσονται ομαλά και αφετέρου μπας και καταλάβω πόσα ζουζούνια έχω... αν και απ' ότι καταλαβαίνω κανένα νούμερο δεν είναι ενδεικτικό για κάτι παρά μόνο για το ότι είμαι έγκυος!

Δωρ, κοπέλα μου εμείς δεν κάναμε βιοψία. Είχαμε σοβαρότατη ολιγοασθενοτερατοσπερμία με αποτέλεσμα να καταλήξουμε στη μέθοδο της μικρογονιμοποίησης. Πάντως με τον άνδρα μου που είχαμε συζητήσει το ενδεχόμενο της βιοψίας το είχε αποκλείσει κατηγορηματικά... Δεν είναι όλοι οι άνδρες σαν τον άνδρα της Δημητρούλας!!! Αλήθεια Δημητρούλα μου πως τον λένε τον άνδρα σου; Έτσι για να ξέρουμε ποιος άγιος σε φυλάει!

Επίσης Δωρ μου δεν ξέρω σε ποιο κέντρο κάνανε τη βιοψία διότι δεν είναι δικοί μας φίλοι. Είναι φίλοι της κουνιάδας μου και φυσικά δεν είχανε και τόση άνεση να ρωτήσουν. Πάντως εδώ στην Αθήνα είναι το κέντρο.

dimitra0
26-03-10, 17:31
dwr καποτε λεγαμε με την miracle να την κανουμε την βιοψια στα γιαννενα !!!
τελικα το εψαξε το θεμα αρκετα και αυτη και εγω και διαπιστωσαμε πως οι περισσοτερες κοπελες που εκαναν βιοψια στα γιαννενα την πατησανε!!!! ηταν πολλες κοπελες που μας αλλαξανε την γνωμη για τα γιαννενα με πρωσοπικη τους εμπειρια !!!
αν θυμαμε καλα η miracle μου ειχε στειλει και πρωσοπικο μυνημα πως τελικα δεν θα κανει βιοψια στα γιαννενα !!! σχεδον την αποφαση την ειχαμε παρει και οι δυο!!
οσο για τα γιαννενα οι εμπειριες των 30 % κοριτσιων ηταν παρα πολυ καλες και οι αποψεις ενα 70% ηταν χαλια !!! φοβηθηκαμε πολυ και σταματησαμε να ασχολουμαστε!!!
δεν θελω να σε επηρεασω αλλα γιαυτον τον γιατρο θα ακουσεις η' τα καλυτερα η' τα χειροτερα!! αν θελεις διαβασε το εξης παρακατω :
http://hostingphpbb.com/forum/viewtopic.php?p=767168&mforum=ivf&sid=c5c1061dd04417268ee84037cf000bcd

domnina μου καλα ειμαι !!! απλα εχω πονους περιοδου. απο την πρωτη μερα της ωοληψιας και εως τωρα. πηρα το γιατρο τηλεφωνο δεν αντεξα !!! μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο και να μην ανησυχω καθολου !!!
domnina τελικα κανενα συμπτωμα εχεις?? η' ειναι νωρις??
ρωταω γιατι ειμαι περιεργη απο ποτε αρχιζουν τα συμπτωματα !!
τον αντρα μου τον λενε χαρη ( χαραλαμπος ).....τελικα πιστευω πως ετσι επρεπε να γινουν τα πραγματα, ετσι θελησε να μας οδηγησει ο θεουλης..ισως για να μας προφυλαξει απο κατι χειροτερο!! ο αντρας μου ειναι απιστευτα χαρουμενος και καθετε και μιλαει στην κοιλια μου (χα, χα ) ρωταει συνεχεια τι κανουν τα παιδακια μου και με προσεχει απιστευτα!!!
εχει μαθει να ζει με το προβλημα του....(εχει περασει και χειροτερη κατασταση αλλα δεν θελω να το συζητησω )

σημερα το βραδυ domnina σου ευχομαι να μαθεις οχι για 1 αλλα για 2 μωρακιααα!!!

domnina
26-03-10, 18:06
Δημητρούλα μου,

Τελικά μεγάλη η Χάρη του!! όνομα και πράγμα ο σύζυγος.. Αν και δεν τον ξέρω προσωπικά θα ήθελα να του πεις ότι τον εκτιμώ και τον θαυμάζω απεριόριστα...

Εγώ πονάκια δεν είχα ούτε έχω καθόλου.. Που και που πριν κάνω τη χοριακή είχα κάτι ενοχλήσεις στο πόδι σαν αυτές που είχα όταν περίμενα περίοδο αλλά τελικά δεν ήταν τίποτε απ' ότι φάνηκε!

Συμπτώματα δεν έχω ακόμα τίποτε... Μόνο το στήθος μου πονάει πολύ και νομίζω ότι έχει πρηστεί λιγουλάκι... και που και που αισθάνομαι κάποια ζαλάδα αλλά η ζαλάδα μπορεί να είναι από αυθυποβολή...

Με όσες φίλες μου έχω μιλήσει που έχουν μείνει έγκυες μου είπαν ότι τα συμπτώματα συνήθως ξεκινάν γύρω στον ενάμισυ μήνα εγκυμοσύνης, οπότε έχω ακόμα...

Μόλις μάθω τα αποτελέσματα το βράδυ, θα σε ενημερώσω!

Φιλάκια στα μωράκια σου!

κυβελη
26-03-10, 19:00
Κοριτσια καλησπερα,ελπιζω ολες να ειστε καλα.Ειδα οτι συζητατε για τον συγκεκριμενο γιατρο στα Γιαννενα και θα ηθελα να πω την αποψη μου.Εμενα τον γιατρο μας,μας τον συστυσε γνωστο μου καρδιολογος με ιδιο προβλημα(αζωοσπερμια).Ο δικος μας γυναικολογος που το κεντρο του θα μας κανει την βιοψια,κανει τις βιοψιες απο το 1997.Επειδη πριν καταληξουμε σε γιατρο το εψαξα πολυ καθως εχω πολυ καλη μου φιλη που δουλευει τα τελευταια 14 χρονια σε τομεα τις εξωσωματικης και γνωριζει αρκετα καλα.Για τον συγκεκριμενο γιατρο δεν εχω ακουσει και εγω θετικα λογια.Και δεν εχω ακουσε καλα λογια απο κυκλους γιατρων.Νομιζω ομως οτι τα θεμα του γιατρου οποια ειδικοτητα και να εχει ειναι θεμα υποκειμενικο.Αλλοι μπορουν να τον εχουν σαν Θεο μας και αλλοι οχι.Νομιζω οτι ολα ειναι θεμα τυχης.Τι λετε?

dimitra0
26-03-10, 20:31
κυβελη μου καλα εκανες και ειπες αυτα που εχεις ακουσει!!
πρεπει να λεμε ολες οτι εχουμε ακουσει ( και ας ειναι και αρνητικα ) δεν παιζουμε με την βιοψια. θελει πολυ ψαξιμο και υπομονη !!!

domnina
26-03-10, 21:14
Δημητρούλα μου!

562 το νούμερο της χοριακής.. πάμε θαυμάσια...

Άντε με το καλό να ακούσουμε και τα δικά σου ευχάριστα!

dimitra0
26-03-10, 21:22
Δημητρούλα μου!

562 το νούμερο της χοριακής.. πάμε θαυμάσια...

Άντε με το καλό να ακούσουμε και τα δικά σου ευχάριστα!

teleiaaaaaaaaaaa !!! παει το πιασαμε το σπορακι !!!! αχ τι καλα domnina μου !!!
ΤΗΕ ΝΕΧΤ PLEASE.......
αχ εγω εχω 12 ολοκληρες μερες !!!

domnina
27-03-10, 07:23
11 και σήμερα Δημητρούλα μου... Είδες; σιγά σιγά φεύγουν οι μέρες και η μέρα που θα ακούσεις κι εσύ το "Κυρία μου, είστε έγκυος" δεν αργεί...

mazi
27-03-10, 12:19
Miracle, σου έχω στείλει πμ.

Domnina, μπράβο!!! Πολλή καλή τιμή!!! Βλέπω ότι έχουν βολευτεί καλά το ή τα σποράκια σου!!! Συγχαρητήρια και πάλι κοπέλα μου!!!

Δήμητρα, ετοιμάσου. Η σειρά σου τώρα!!! Αυτή η αγωνία μέχρι την χοριακή είναι φοβερό πράγμα... Θα μετράμε για σένα τώρα!!!

dimitra0
27-03-10, 14:29
γεια σας κοριτσακια !!!
mazi μου αυτες οι ατιμες μερες δεν περνανε με τιποτα !!! οφειλω να ομολογησω πως εχω φρικαρει απιστευτα κλεισμενη μεσα στο σπιτι. επειδη ειμουν και ανθρωπος που δεν καθομουν σε χλωρο κλαρι !!! σχεδον μερα παρα μερα ειμασταν εξω με τον αντρα μου ειτε για ποτο ειτε για φαϊ !!! (ασε που καπνιζα 1 πακετο την ημερα τσιγαρα και τωρα το εκοψα μαχαιρι ) δεν ξερω αν καποια καπνιζει αλλα οπως καταλαβαινετε ...ειναι απιστευτα δυσκολο να το κοψεις απο την μια μερα στην αλλη!!

domnina μου !!! εσυ τον δεκεμβριο θα γεννησεις ( χα,χα ) θα κανεις τα καλυτερα χριστουγεννα απο ποτε !!! τελειααααα

miracle!
27-03-10, 14:55
Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Dwr μου τη βιοψία δεν την έκανα στα Γιάννενα
1ον γιατί από την επίσκεψη σε αυτόν δεν αποκόμισα καλή εντύπωση.
Πολλά δε μου άρεσαν και με προβλημάτισαν ...
2ον γιατί μίλησα με pm με κάποια κορίτσια που είχαν κάνει τη βιοψία εκεί και μου είπαν τα χειρότερα.

Όλοι μας λέγαν ότι η βιοψία δεν είναι τίποτα απολύτως. Κι όμως, είναι κανονικό χειρουργείο! Έψαξα πολύ μέχρι να καταλήξω που θα την κάνω. Την έκανα σε ιδιωτική κλινική σε χειρούργο ουρολόγο ανδρολόγο που μάλιστα είναι και καθηγητής Πανεπιστημίου. Είμασταν ξεκάθαροι ... να μη ριψοκινδυνέψει τίποτα. Γιατί να κάνει 3 τομές; Γιατί να πονάει τόσο που του κάναν δυνατή παυσίπονη ένεση για να περάσει ο πόνος; Γιατί να πρηστεί, να πάθει φεγμονή και να σηκώσει πυρετό; Γιατί να επιστρέψει στο νοσοκομείο για 3 ολόκληρες μέρες όπου τον είχαν τρελάνει στα φάρμακα; Έπαιρνε λέει ότι πιο ισχυρό υπάρχει από αντιβίωση!!! Έλιωσα στην κλινική 3 μερόνυχτα στο πλάι του, να βάζουμε θερμόμετρο να βλέπουμε πως πάει ο πυρετός και αν υποχωρεί η φλεγμονή. Γυρίσαμε σπίτι μας και συνεχίζει να κάνει 3 ενέσεις ισχυρής αντιβίωσης ακόμα (διάβασα τις οδηγίες της αντιβίωσης και ενδείκνυται λέει σε ισχυρές λειμώξεις) ... όλα αυτά για μία φλεγμονή;;; Και εκτός τις ενέσεις θα παίρνει και άλλη αντιβίωση για 10 μέρες!!! Όλα αυτά για μια μικροεπεμβασούλα 10 λεπτών. Είμαι πολύ στενοχωρημένη ... Ελπίζω η ταλαιπωρία μας να τελειώσει, να μην έχουμε άλλα. Τουλάχιστον δεν πονάει πια, έχει κάποιες μικροενοχλησούλες μόνο. Αχ Παναγία μου ας είναι καλά!!! Θα μας φάει η αγωνία μέχρι να επανέλθουμε στην καθημερινότητά μας και να επιστρέψουμε στην ενεργή σεξουλική μας ζωή να δούμε ότι όλα είναι καλά!

dwr
27-03-10, 16:46
MIRACLE ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ.ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΒΙΟΨΙΑ ΣΤΙΣ 7 ΑΠΡΙΛΗ.....ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΙ....ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ...ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΣΟΥ.....ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ........

domnina
27-03-10, 16:55
Κοριτσάκια μου γλυκά!

Ναι τελικά το ή τα σποράκια μου έχουν βολευτεί καλά στην κοιλιά μου και αναπτύσσονται ολοταχώς!! Μακάρι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους και να'χω το χριστουγεννιάτικο δώρο μου στην αγκαλιά μου φέτος!!

Δημητρούλα, δεν είσαι άρρωστη.. Μπορείς να βγεις, να πας μια βόλτα είτε με το αυτοκίνητο είτε με τα πόδια. Εγώ μετά τις 5 πρώτες μέρες πήγα κανονικά στη δουλειά και να'ξερες πόσο καλό μου έκανε αυτό!! Κι εσένα θα σε ωφελήσει, είμαι σίγουρη!

Θαυματάκι μου γλυκό, η καλλιέργεια πότε θα βγει; μακάρι να έχετε καλό αποτέλεσμα από κει τουλάχιστον για να χαρεί ο άνδρας σου και να μην έχει υποστεί όλη αυτή την ταλαιπωρία για το τίποτε ο άνθρωπος..

Δωρ καλή επιτυχία κοπέλα μου. Θέλει δύναμη και τόλμη αυτό που κάνετε και είστε και οι δύο πολύ γενναίοι..

Μαζί μου, εσύ σε τι φάση είσαι κορίτσι μου; ελπίζω τα πράγματα να προχωράνε όπως τα θες.

miracle!
27-03-10, 17:34
Dwr θα σου στείλω pm.

Domnina μου δεν ξέρω καν πότε θα βγει η καλλιέργεια. Μου εξήγησε η εμβρυολόγος αλλά δεν άκουγα, είχα στο μυαλό μου ότι δε βρέθηκαν σπερματοζωάρια στη βιοψία και αυτό για μένα ήταν αρκετό. Νομίζω πως μου είπε σε 15 μέρες θα βγει. Έχω ξεγράψει την πιθανότητα να βρεθούν στην καλλιέργεια. Μπορεί και να έχει βγει το αποτέλεσμα, δεν ξέρω. Θα την πάρω τηλ. κάποια στιγμή να μάθω, αν και δεν ελπίζω τίποτα. Δεν κατάλαβα καν τι σοι καλλιέργεια είναι αυτή. Κάτι θυμάμαι ότι μου είπε πως θα μπει ο ορχικός ιστός σε καλλιεργητικό υλικό και θα δοθούν εξωγενώς ορμόνες μήπως παραχθούν σπερματοζωάρια. Ο ουρολόγος μου είπε ότι θα γίνει καλλιέργεια για να δουν μήπως υπήρχαν κάποια ακίνητα σπερματοζωάρια κολλημένα στα σωληνάκια και βγουν στο καλλιεργητικό υλικό. Εν τέλει δεν έχω καταλάβει αν θα προσπαθήσουν να καλλιεργήσουν σπερματοζωάρια ή αν θα προσπαθήσουν να απελευθερώσουν τα τυχόν υπάρχοντα. Εγώ ξέρω ότι η βιοψία δείχνει την κατάσταση, δεν ήξερα καν ότι ακολουθεί καλλιέργεια και ψάχνοντας στο internet δε βρίσκω κάτι σχετικό. Η εμβρυολόγος είναι της πειραματικής εμβρυολογίας κι εγώ αυτά τα πειραματικά πολύ τα φοβάμαι, γι΄αυτό και δεν έχω αγωνία καθόλου για την καλλιέργεια.
Όταν μάθω τα αποτελέσματα της ιστολογικής και της καλλιέργειας θα σας πω.
Ως τότε να είστε και να περνάτε όλες καλά!

dwr
27-03-10, 17:55
MIRACLE ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΕΔΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ ΤΑ ΠΜ?ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

dwr
27-03-10, 17:56
ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΜ?ΣΤΟ ΜΑΜΜΥΛΑΝΤ

miracle!
27-03-10, 18:03
Dwr σου έστειλα ήδη εδώ.
Τα pm σου μπορείς να τα δεις αν πατήσεις πάνω δεξιά εκεί που λέει "προσωπικά μηνύματα" πάνω από τα "βοηθήματα".

Αν δεν τα καταφέρεις πες μου να σου στείλω στο mammyland.

domnina
27-03-10, 19:22
Θαυματάκι μου,

έτσι όπως το περιγράφεις μου έρχεται στο μυαλό η καλλιέργεια ανώριμων ωαρίων σε εμπλουτισμένο υλικό προκειμένου να ωριμάσουν. Είναι κι αυτή μια πολύ καινούργια μέθοδος αλλά δεν ξέρω αν έχει ήδη εφαρμογή ή είναι ακόμα πειραματική..

Μάλλον το ίδιο θα ισχύει και για την καλλιέργεια ορχικού ιστού..

Κοριτσάκι μου σιγά σιγά θα το ξεπεράσετε όλο αυτό το άσχημο όνειρο και τότε με πιο καθαρό μυαλό και ανοιχτή καρδιά θα αποφασίσετε τα βήματά σας παρακάτω.

Ότι και όποτε αποφασίσετε οτιδήποτε να ξέρεις ότι εμείς θα είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε όσο μπορούμε περισσότερο!

Ότι θες στη διάθεσή σου!

dwr
28-03-10, 11:03
MIRACLE ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΕΛΑΒΑ ΤΟ ΠΜ.....ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.......ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.......

mazi
28-03-10, 12:42
Μαζί μου, εσύ σε τι φάση είσαι κορίτσι μου; ελπίζω τα πράγματα να προχωράνε όπως τα θες.

Έγω κάνω θεραπεία για μια φλεγμονή και κάποια μικρόβια που μου βρήκε η καινούργια γυναικολόγος που πήγα τελευταία. Πρέπει πρώτα να καταπολεμήσουμε αυτά και μετά να προχωρήσουμε. Έχουμε δρόμο ακόμα...

Εσύ τώρα πρέπει να είσαι καλά! Να προσέχεις τον εαυτό σου και να μην κουράζεσαι! Μόλις κάνεις τον πρώτο υπέρυχο θα τρελαθείς!!!

mazi
28-03-10, 15:41
Κορίτσια, υπάρχει και κάτι άλλο που με απασχολεί...

Η καινούργια γυναικολόγος που επισκέφτηκα, (έκτος από την αγωγή των φαρμάκων για τους μύκητες που έδωσε και στον άντρα μου αναγκαστικά για μερικές μέρες) μου είπε ακόμα να ξεκινήσει να πίνει βιταμίνες (cebion, eviol, filicineκαι βασιλικό πολτό) και ένα χάπι μια φορά την ημέρα για τρεις μήνες. Το χάπι αυτό λέγεται Clomiphene citrate και είναι μια ορμόνη που κατά βάση την παίρνουν οι γυναίκες για διέγερση ωοθηκών. Η γυναικολόγος μου είπε ότι το δίνει και σε άντρες για να καθαρίσει και να δυναμώσει το σπέρμα τους. Μου είπε να μην το φοβηθώ, να το ξεκινήσει άμεσα και θα δει αποτελέσματα.

Όταν πήγα να ρωτήσω τον ουρολόγο, μου είπε πως ο ίδιος δεν το συνιστά. Ο ίδιος ουρολόγος όμως στο παρελθόν μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνει καμία θεραπεία και ότι δεν θα τον βοηθήσει καμία βιταμίνη. Τώρα που τον ξαναρώτησα για τις βιταμίνες που του έδωσε η γυναικολόγος μου (cebion, eviol, filicineκαι βασιλικό πολτό) συμφώνησε να τις πάρει. Μόνο με το Clomiphene citrate διαφώνησε.

Το πρόβλημα είναι ότι ο άντρας μου έχει αρχίσει να παραπονιέται ότι δεν νιώθει πολύ καλά, δεν έχει διάθεση, δεν έχει όρεξη και για sex…ούτε λόγος. Να σας πω σε αυτό το σημείο ότι ο άντρας μου στα δύσκολα δεν παραπονιέται ποτέ. Προσαρμόζεται στις καταστάσεις και ειδικά σε αυτό το θέμα δεν εξωτερικεύει εύκολα τα συναισθήματά του.

Έχω τρελαθεί από την ανησυχία… Όταν ξαναπήγα στον ουρολόγο μου είπε ότι αυτό το χάπι χαλάει λίγο την διάθεση και μου τόνισε ότι ο ίδιος δεν το συνιστά. Μετά πήγα κατευθείαν στη γυναικολόγο η οποία μου είπε ότι δεν ευθύνεται καθόλου το χάπι και πρέπει να το συνεχίσει οπωσδήποτε καθώς αυτή η θεραπεία αφορά ορμόνες και πρέπει να ακολουθηθεί πιστά για ένα τρίμηνο. Η ίδια υποστηρίζει ότι φταίει η κακή του ψυχολογία. Η αλήθεια είναι πως ο άντρας μου με την σκέψη μόνο ότι παίρνει φάρμακα, τρελαίνεται. Ούτε τις βιταμίνες του δεν θέλει να πίνει καλά-καλά.

Δεν ξέρω τι να κάνω… Κοντεύω να τρελαθώ… Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να πάθει τίποτα ο άντρας μου!
Έχω κλείσει ραντεβού σε έναν άλλο ουρολόγο που θα πάμε την Μ.Τρίτη για να μας πει και αυτός μια γνώμη. Η φαρμακοποιός μου, που είναι ο μόνος άνθρωπος που ξέρει την κατάσταση, μου είπε ότι αυτό το χάπι χορηγείται σε αυτές τις περιπτώσεις και ότι ο κάθε γιατρός θα έχει να προτείνει κάτι νέο. Αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία τρελαίνεσαι…

Μήπως κάποια από εσάς έχει εμπειρία από αυτό το χάπι?

dimitra0
28-03-10, 16:02
mazi μου για το συγκεκριμενο χαπι , δεν μπορω να σε βοηθησω!!!
και εμενα ο αντρας μου επερνε 5 χαπια την ημερα + βασιλικο πολτο + βιταμινες !!που του ειχε δωσει ο ουρολογος !! δυστυχως στην δικη μας περιπτωση δεν εκαναν τιποτα!!! τσαμπα τα πηρε !!
αλλα η καθε περιπτωση και ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος !!!

οσο για την ψυχολογια του και την πεσμενη του διαθεση ειναι πολυ λογικο !!! και εμενα ο αντρας μου δεν ειχε καθολου ορεξη για sex!!! αλλα δεν νομιζω πως η αιτια ηταν τα φαρμακα !! νομιζω πως ηταν απλα πεσμενος με ολη αυτη την πιεση που εχουμε τραβηξει αυτον τον καιρο !!!
ενα μηνα ειχαμε σχεδον να κανουμε sex!!

οι αντρες δυστυχως ειναι δυσκολο να δεχτουν αυτες τις θεραπειες!! τους φαινετε βουνο, ολη αυτη η διαδικασια!!! οι αντρες δεν θελουν πιεσεις δυστυχως !! και ολα αυτα παλι εμεις οι γυναικες θα τα υποστουμε!!
κουραγιο ...

domnina
28-03-10, 18:18
Μαζί μου, δυστυχώς κοριτσάκι μου ούτε εγώ ξέρω κάτι για αυτό το χάπι.. Πάντως η αλήθεια είναι ότι ο κάθε γιατρός λέει κάτι διαφορετικό (πόσα να πιστέψεις πια) και πως οι άντρες όταν πρόκειται για θέμα υγείας κάνουν σαν παιδιά.. Εμένα ο δικός μου για να παίρνει τα χάπια, που μόνο βιταμίνες ήταν, έπρεπε κάθε λίγο και λιγάκι να του το θυμίζω ή να τα αφήνω σε ένα συγκεκριμένο σημείο στην κουζίνα κάθε πρωί για να τα δει!

Πάντως μαζί μου έχε υπόψη σου ότι οπωσδήποτε όλες οι ορμόνες επηρεάζουν τον οργανισμό σε κάποιο βαθμό. Άρα δεν έχει άδικο ο άνδρας σου που παραπονιέται γι' αυτές τις ενοχλήσεις..

Τα σποράκια μου σας χαιρετούν και ανυπομονούν να πάμε στο γιατρό για να βγάλουν την πρώτη τους φωτογραφία!

Δημητρούλα μου, πίστεψέ με... κανείς δεν έχει διάθεση για σεξ όταν μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες.. με όλα αυτά που περνάμε, ψυχολογικά και σωματικά που να τη βρούμε τη διάθεση;

dwr
28-03-10, 18:21
KORITSIA ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ ΚΑΙ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ 3ΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΟΠΟΥ ΝΑ ΕΓΙΝΕ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ......ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ...ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ Η ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ....ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΑΜΕ....ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

dsunny
28-03-10, 18:25
οι αντρες δυστυχως ειναι δυσκολο να δεχτουν αυτες τις θεραπειες!! τους φαινετε βουνο, ολη αυτη η διαδικασια!!! οι αντρες δεν θελουν πιεσεις δυστυχως !! και ολα αυτα παλι εμεις οι γυναικες θα τα υποστουμε!!
κουραγιο ...

Αχ πέστο ψέματα... Εμείς σαλπιγγογραφίες, εμείς ορμόνες, χάπια, ενέσεις, σπερματεγχύσεις, ωοληψίες, εξωσωματικές...

mazi
29-03-10, 09:28
dimitra και domnina σας ευχαριστώ για το ενδοιαφέρον!
Θα πάμε και σε άλλον ουρολόγο αύριο και ελπίζω να βρούμε άκρη. Τι να πω?
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να μην ταλαιπωρείται άδικα το αγοράκι μου...

mazi
29-03-10, 09:31
Τα σποράκια μου σας χαιρετούν και ανυπομονούν να πάμε στο γιατρό για να βγάλουν την πρώτη τους φωτογραφία!

Domnina μου καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου!
Από εδώ και πέρα ο υπέρυχος θα είναι η αγαπημένη σου εξέταση!!!

mazi
30-03-10, 10:33
Κορίτσια, επειδή δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ξαναμπώ στο forum πριν το Πάσχα, θέλα να ευχηθώ σε όλες
Κ Α Λ Η Α Ν Α Σ Τ Α Σ Η .
Να μας χαρίζει ο Θεός υγεία και δύναμη για να παλέυουμε τα προβλήματα της ζωής.
Να αναστήσει την πίστη και την ελπίδα στις καρδιές μας και να μας ευλογήσει για να βιώσουμε το μεγαλύτερο θαύμα Του. Την μητρότητα.
Εύχομαι λοιπόν υγεία σε εσάς και τις οικογενειές σας και Καλή Ανάσταση!

dimitra0
01-04-10, 11:14
κοριτσακια μου ..καλη ανασταση και καλο πασχα σας ευχομαι !!!
απολαυστε το τωρα που μπορειτε γιατι μετα θα ξεκηνησουν οι πορειες....!!!
σας ευχομαι μετα το πασχα να γινεται ολες μανουλες !!!
7/4 θα σας γραψω τα νεα της χοριακης μου !!!
φιλια πολλα σε ολες!!!

mazi
05-04-10, 16:57
Χ Ρ Ι Σ Τ Ο Σ Α Ν Ε Σ Τ Η !

ΣΟΦΗ
05-04-10, 20:54
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

mazi
05-04-10, 22:37
Κορίτσια γεια σας.
Έχουμε μέρες να τα πούμε λόγω του Πάσχα και ομολογώ ότι μου έλειψε η παρέα μας...

Όλες αυτές τις εορταστικές μέρες προσπάθησα να χαλαρώσω και να ηρεμήσω. Το μυαλό όμως γυρίζει συνεχώς στα ίδια και στα ίδια...

Τις μέρες που πέρασαν, επισκεφτήκαμε έναν άλλο ουρολόγο ο οποίος πήρε αναλυτικά το ιστορικό του συζύγου μου, μας εξήγησε κάποια πράγματα και κατάφερε να τον κερδίσει. Μας είπε να απευθυνθούμε στο γνωστό Κέντρο Σπερμολογίας στους Αμπελόκηπους για να κάνουμε νέο σπερμοδιάγραμμα, καλλιέργεια σπέρματος και κάποιες άλλες αναλύσεις στο σπέρμα για να καταλάβει αν πρόκειται για αποφρακτική ή μη αποφρακτική αζωοσπερμία. Ο ίδιος πιστεύει ότι μάλλον πρόκειται για αποφρακτική αζωοσπερμία (ότι δηλαδή από τους μαγουλάδες και τον υψηλό πυρετό «φράξαν» κάποια σωληνάκια) αλλά δεν μπορεί να μας το πει με βεβαιότητα αν δεν δει τις αναλύσεις. Και στις δύο περιπτώσεις, ο μόνος δρόμος είναι η βιοψία.

Κορίτσια, έχω την εξής απορία: Η αποφρακτική αζωοσπερμία δεν μπορεί να καταπολεμηθεί με κάποια φαρμακευτική αγωγή? Δεν υπάρχουν φάρμακα που να ελευθερώνουν αυτά τα σωληνάκια? Σας έχει αναφέρει ποτέ κάποιος γιατρός κάτι σχετικό? Γιατί η μόνη λύση να είναι η βιοψία? Ο ουρολόγος όταν τον ρώτησα, δεν μου απάντησε και συνέχισε να μας τονίζει την αναγκαιότητα της βιοψίας.

dimitra0
06-04-10, 10:19
mazi μου τα φαρμακα που "ξεφραζουν" τα "σωληνακια"....δυστυχως στην περιπτωση του αντρα μου ..δεν επιασε καμια φαρμακευτικη αγωγη ξεφραγματος !! επερνε 5-6 διαφορετικα φαρμακα και αντιβιωσεις την ημερα !!! για ολων των ειδων τα φραγματα και τις φλεγμωνες.
ομως αυτο δεν σημαινει πως το ιδιο θα ισχυει για ολους !! καποιοι μπορει να ανταποκριθουν στις αντιβιωσεις !!
αστα να πανε κοριτσακι !! θελει πολυυυ ψαξιμο !!! μακαρι ο αντρας σου να ειναι απο τους τυχερους που θα γλιτωσει την βιοψια !!

domnina
06-04-10, 11:32
Μαζί κοριτσάκι μου είναι δύσβατος και μακρύς ο δρόμος που έχετε μπροστά σας αλλά στο τέλος θα βγείτε νικητές είμαι σίγουρη. Το καλό είναι ότι ο συγκεκριμένος ουρολόγος κέρδισε τον άνδρα σου και σας έδωσε και εξειδικευμένες εξετάσεις. Το κέντρο που λες το γνωρίζω πολύ καλά διότι κι εμείς εκεί κάναμε όλες τις εξετάσεις και αναλύσεις.

Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει ή όχι φαρμακευτική αγωγή για την αποφρακτική αζωοσπερμία. Εάν υπήρχε κάτι αποτελεσματικό όμως δεν θα σας το πρότεινε ο γιατρός; Βέβαια η Δημητρούλα λέει ότι ο άνδρας της υποβλήθηκε σε τέτοιου είδους θεραπείες και αποτέλεσμα δεν είδε, όπως και ο δικός μου που μετά από τρίμηνη θεραπεία ενδυνάμωσης του σπέρματος ανήκε στο 5% που δεν ανταποκρίνονται στη συγκεκριμένη θεραπευτική αγωγή!!!

Κάντε τις εξετάσεις, ας ελπίσουμε ότι είναι η λιγότερο σοβαρή μορφή αζωοσπερμίας και πως τελικά ίσως γίνει κάποιο θαύμα!

Δημητρούλα μου αύριο είναι η μεγάλη μέρα έτσι; Πως πας από αγωνία; τίποτε συμπτώματα έχεις;

miracle!
06-04-10, 14:21
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλες.
Εύχομαι το αναστάσιμο φως να ζεστάνει τις καρδιές σας και να φωτίσει τις ζωές σας
να μπει μες στην καρδιά σας και να κρατήσει ζωντανά όλα τα όνειρά σας!!!
Και του χρόνου με υγεία και όλες με μωράκι στην κοιλίτσα ή στην αγκαλίτσα :p.

Μazi μου σου έχω στείλει pm. Να το γράψω κι εδώ προς ενημέρωση όλων πως εμάς όλοι οι γιατροί μας είπαν ότι δεν υπάρχει θεραπεία για την αποφρακτική αζωοσπερμία. Η απόφραξη διορθώνεται μόνο με χειρουργική επέμβαση, αλλά είναι πολύ λεπτή και δύσκολη και έχει πολύ μικρές πιθανότητες επιτυχίας οπότε δε συνίσταται. Μακάρι πάντως να είναι αποφρακτική γιατί τότε είσαι σίγουρη πως υπάρχει υπερπληθώρα ώριμων και καλών σπερματοζωαρίων στους όρχεις που θα τα βρουν πανεύκολα και δε θα ταλαιπωρηθεί ο καλός σου.

Δημητρούλα σου εύχομαι πολύ πολύ καλή επιτυχία για αύριο.

Domnina μου πως πάει η μαμά και το/τα εμβρυάκι/α; Για υπέρηχο με το καλό πότε πας; Άντε, να δεις και πόσα είναι :-D:-D:-D.

Εγώ αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα της ιστολογικής ώστε να δω σε πιο στάδιο σταματά η σπερματογένεση. Θα έχει βγει και το αποτέλεσμα της καλλιέργειας και έτσι θα κλείσει ο κύκλος της βιοψίας. Ο άντρας μου πια είναι πολύ καλύτερα, αν και το πρήξιμο εμμένει, θα καθυστερήσει να υποχωρήσει τελείως. Συναισθηματικά είμαστε καλύτερα, τη χωνέψαμε τη φόλα που φάγαμε. Την πίστη μου και την ελπίδα μου όμως δε θα τη χάσω ποτέ!!! Σε καθε περίπτωση πιστεύω ότι ό,τι συμβαίνει γίνεται ΓΙΑ ΚΑΛΟ !!!

Θα τα ξαναπούμε tomorrow που θα έχω τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και της ιστολογικής.

Φιλάκια σε όλες!

dimitra0
06-04-10, 14:39
κοριτσακια μου αυριο ειναι η μεγαλη ημερα !!!
δεν αισθανομαι κανενα απολυτος συμπτωμα !! ( πριν 5 μερες ειχα δει ελαχιστο ροζ στο εσωρουχο το οποιο ειχε κατεβει και γλιστριση μαζι με την κολπικη αλοιφη που βαζω )
το στηθος δεν ειναι ιδιαιτερα πρισμενο. μονο οταν το ακουμπαω ποναει !!
εχω και πονους περιοδου!! τους εχω απο την ημερα της ωοληψιας απλα τις τελαιυτεες μερες εχουν γινει λιγοτεροι...
τι να πω?? νιωθω πως θα αδιαθετησω για να ειμαι ειλικρινης !! προσπαθω να κανω υπομονη ...δεν αντεχω αλλο !!!

domnina μου τι κανεις?? ξεκουραζεσε φανταζομαι ε?? τελικα κανενα συμπτωμα σου ηρθε?? η οχι ακομα??

miracle μου, χαιρομαι που ειστε καλυτερα !!! μακαρι να εχει βρεθει κατι στην καλιεργια !! miracle μου ολα θα πανε καλα !! οτι εγινε εγινε!!!

domnina
06-04-10, 21:06
Μικρό μου θαυματάκι χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

Χαίρομαι που ο άνδρας σου είναι καλύτερα ύστερα από όλη αυτή την ταλαιπωρία που πέρασε.. Σίγουρα ήταν δύσκολες αυτές οι μέρες αλλά έχετε ο ένας τον άλλον και έτσι μοιράζεται και η αγωνία και το άγχος και όλα τα υπόλοιπα συναισθήματα. Μακάρι αύριο τα αποτελέσματα να είναι τα καλύτερα δυνατά, τουλάχιστον να πάρετε μια μικρή δόση χαράς και αισιοδοξίας.. Θα περιμένουμε με αγωνία να μας ενημερώσεις..

Εμείς έχουμε ένα τελικά το οποίο την προηγούμενη Πέμπτη ήταν 5 ολόκληρα χιλιοστά!! Βέβαια παράλληλα είχαμε και μια αποκόλληση οπότε ο γιατρός μας έδωσε στέρηση εξόδου για 10 μέρες και απόλυτη χαλάρωση και ξεκούραση.. Έτσι καταλαβαίνεις ότι έχω γίνει αυτοκόλλητη με τον καναπέ και την καρέκλα και κανείς δεν με αφήνει να κάνω τίποτε.. Ευτυχώς έχω και τον υπολογιστή και εσάς παρέα και περνάει η ώρα..

Δημητρούλα μου, η μεγάλη μέρα έφτασε.. Εγώ πιστεύω ότι το στήθος σου που πονάει είναι πολύ καλό σύμπτωμα... Κι εγώ μόνο αυτό το σύμπτωμα είχα και εξακολουθώ να έχω... Κανένα άλλο σύμπτωμα δεν με έχει επισκεφθεί ακόμα και ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν όλα πάνε καλά και αν είμαι όντως έγκυος..

Ανυπομονώ να έρθει η Παρασκευή να ξαναπάω στο γιατρό για να δούμε την εξέλιξή μας... Όσο να ναι ένα άγχος το έχω..

Αύριο πρωί πρωί πήγαινε για χοριακή για να βγουν τα αποτελέσματα όσο το δυνατόν συντομότερα και μετά φυσικά θα μας τα ανακοινώσεις..

Με το καλό τα ευχάριστα!

ΣΟΦΗ
06-04-10, 21:39
mazi και εμάς κανένας γιατρός δεν μας έδωσε θεραπεία.Και εγώ είχα την ίδια απορία.Αλλά μας είπαν ότι δεν παίρνει θεραπεία και η επέμβαση είναι τόσο δύσκολη που δεν θεωρούν πως υπάρχει λόγος για να γίνει.Είναι μικροεπέμβαση και δύσκολα μπορεί να έχει επιτυχία.Για αυτό η συμβουλή όλων , για να μην ταλαιπωρηθούμε άδικα , ήταν η βιοψία.Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να προδικάζουμε καταστάσεις βέβαια.Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Από ότι κατάλαβα όμως δεν μπαίνουν στη διαδικασία να πειραματιστούν.Για αυτό προτείνουν κατευθείαν την βιοψία.

dimitra σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία για αύριο!!!
Όλα να πάνε καλά και η χοριακή σου να χτυπήσει κόκκινο!

domnina να προσέχεις το μικρούλι σου και τον εαυτό σου!Απόλαυσε αυτές τις στιγμές ξεκούρασης,άσε να σε φροντίζουν οι άλλοι γιατί όταν θα έρθει το νινί θα ψάχνεις 1 ώρα για να κοιμηθείς και να ξεκουραστείς και δεν θα βρίσκεις!!!!Χαλάρωσε λοιπόν και απόλαυσε τις φροντίδες των δικών σου.Τώρα αρχίζουν τα καλά;)

miracle εύχομαι τα νέα σου αύριο να είναι αισιόδοξα.Πάντως ,όπως σωστά λες , όλα γίνονται για καλό.Και κάτι που σήμερα φαντάζει αρνητικό αύριο μπορεί να είναι η αρχή για κάτι καλό......

Εμείς θα κάνουμε περίπου σε 2 εβδομάδες εξετάσεις που θα μας δώσουν στοιχεία για την τωρινή κατάσταση.Όταν τα πάρουμε θα σας πω τα νεότερα.

Να είστε όλες καλά.....

mazi
06-04-10, 22:14
miracle, θαυμάζω την δύναμη της ψυχής σου και είμαι σίγουρη πως η πίστη σου και η αγάπη σου για τον άντρα σου θα ανταμειφθεί. Όλοι για κάποιο λόγο δοκιμαζόμαστε και πρέπει να προσπαθούμε να σταθούμε όρθιοι. Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα αποτελέσματα για αύριο!

Δήμητρα, οι αρνητικές σκέψεις δεν έχουν χώρο στην ζωή σου πλέον. Γυρίσατε μια καινούργια σελίδα και είστε έτοιμοι αύριο να γράψετε τα πρώτα ωραία λόγια. Μην βασανίζεις τον εαυτό σου. Σκέψου θετικά, χαμογέλα και το όνειρο ξεκινάει!

domnina, έχουν απόλυτο δίκαιο τα κορίτσια. Ξεκουράσου και άσε τους άλλους να σε φροντίζουν. Έσυ έχεις αναλάβει την πιο γλυκειά και την πιο ιερή αποστολή: να φέρεις μια ζωούλα στον κόσμο. Χαλάρωσε και την Παρασκευή θα έχεις ευχάριστα νέα, είμαι σίγουρη!

Σόφη, θυμισέ μου την δική σου περίπτωση. Έχετε κάνει βιοψία? Τι εξετάσεις πρέπει να κάνετε τώρα?

Να ξέρετε ότι σας σκέφτομαι όλες.
Καλά αποτελέσματα να έχετε!

ΣΟΦΗ
06-04-10, 22:33
Σόφη, θυμισέ μου την δική σου περίπτωση. Έχετε κάνει βιοψία? Τι εξετάσεις πρέπει να κάνετε τώρα?

Εμείς το καλοκαίρι κλείνουμε 3 χρόνια που γνωρίζουμε για την αζωοσπερμία.Κάναμε αιματολογικές , ορμονικες και υπέρυχο.Μας είπαν οι γιατροί ότι κατά 99% είναι αποφρακτική και πρέπει να κάνουμε βιοψία.Ο αντρούλης μου όμως από την πρώτη στιγμή που μάθαμε για την αζωοσπερμία το πήρε βαριά και η ψυχολογία του έπεσε στα πατώματα.Μέχρι και σήμερα πρέπει να τον τραβήξω εγώ για να κάνει μια εξέταση.Να φανταστείς κάναμε το πρώτο σπερμοδιάγραμμα που έδειξε αζωοσπερμία , πήγαμε σε 3 γιατρούς και όταν είπαμε να κάνουμε επανάληψη της εξέτασης του πήρε 1 χρόνο να πάει.Ήταν απαρηγόρητος.Ήθελε τόσο πολύ να κάνουμε παιδάκια και μόλις το έμαθε τρελλάθηκε.Βέβαια φταίει και ο πρώτος γιατρός που πήγαμε γιατί μας είπε να ξεχάσουμε την τεκνοποίηση(να μην τον χαρακτηρίσω καλύτερα:evil:)Έτσι όπως καταλαβαίνεις δεν κάναμε βιοψία.Δεν το έπαιρνε απόφαση.
Πριν ένα μήνα κάναμε σπερμοδιάγραμμα, καλλιέργεια και μια γενική εξέταση σπέρματος την οποία μας είπαν να επαναλάβουμε σε ένα μήνα.Μόλις πάρουμε τα οριστικά αποτελέσματα θα πάμε στον ουρολόγο.Για αυτό προς το παρών δεν θέλω να το συζητήσω περαιτέρω.Θέλω πρώτα να παρουμε τα αποτελέσματα και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε.Και φυσικά μετά θα σας πω με σιγουριά την έκβαση της δικής μας περίπτωσης.