PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήλο της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου

Σελίδες : 1 [2]

Χρυσοβαλάντη
29-07-10, 10:27
Κρίμα εχω νευριάσει με τον ευατο μου γιατι εχθές ολη μερα λεγαμε να παμε στην εκκλησια μετα τη δουλεια και στο τελος ξεχαστηκαμε και νυχτωσε.. ηθελα τοσο πολυ να επισκεφθω μια εκκλησια να αναψω ενα κερακι στην Αγία και να την παρακαλέσω για ένα μπεμπάκι ..
Δεν πειραζει κουκλα μου....οποια μερα κ να πας το ιδιο κανει....παρακαλα την κ εκεινη θα ειναι διπλα σου!

maroula1972
29-07-10, 11:08
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΦΑΓΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 20 ΜΗΝΩΝ. ΕΙΧΑ ΤΑΞΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΕΚΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

maroula1972
29-07-10, 11:11
ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΩΣΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ. ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΕΚΕΙ. ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΕΛΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΝΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ... ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
29-07-10, 15:48
Εγω πηγα πριν 2 εβδομαδες στην Σουρωτη,στον Πατερ Παϊσιο και πηρα την ζωνη του αγιου Αρσενιου,την εχω κατω από το μαξιλαρι μου,παντως υπαρχει και στην Ευκαρπια και η Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντω την οποια θα επισκεφτομαι, σαν σημερα πριν 1 χρονο ακριβως εφαγα το μηλο,αλλα το φαγα πιο πολυ απο περιεργεια,φυσικα δεν εγινε τιποτα.2 χρονια περασαν που δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος απ΄την παλλινδρομη και ολες οι εξετασεις καλες,τι να πω...

anastasia82
29-07-10, 17:12
γεια σας κοριτσια!εχω ακουσει πολλα για την οσια και οτι ειναι πολυ θαυματουργη.
μου φερανε το μηλαρακι της μια εβδομαδα αφου εκανα την εμβρυομεταφορα και το εχω στο ψυγειο ακομα.βεβαια κανεις δεν ξερει οτι ειχα παει για εξωσωματικη.
το θεμα μου ειναι οτι το τεστ μου βγηκε θετικο και δεν ξερω τι νακανω με το μηλο, να νυστεψω???αλλα απο την αλλη συνεχεια πειναω...

ΡΕΝΑΤΑ
29-07-10, 17:16
Εγω πηγα πριν 2 εβδομαδες στην Σουρωτη,στον Πατερ Παϊσιο και πηρα την ζωνη του αγιου Αρσενιου,την εχω κατω από το μαξιλαρι μου,παντως υπαρχει και στην Ευκαρπια και η Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντω την οποια θα επισκεφτομαι, σαν σημερα πριν 1 χρονο ακριβως εφαγα το μηλο,αλλα το φαγα πιο πολυ απο περιεργεια,φυσικα δεν εγινε τιποτα.2 χρονια περασαν που δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος απ΄την παλλινδρομη και ολες οι εξετασεις καλες,τι να πω...

ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΟΥΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.

Χρυσοβαλάντη
29-07-10, 20:10
Αν και δυσκολο οταν εχεις περασει κατι ασχημο να πιστεψεις...παντα βοηθαει η Αγια και ο Θεουλης....Για καποιο λογο γινονται ολα....Ας προσευχομαστε κ ολα θα γινουν....

joe
30-07-10, 00:24
Να πιστεψεις και ολα θα πανε καλα.Ειναι μεγαλη η Χαρη Της!!!Αν διαβασετε το περιοδικο πουεκδιδει η Μονη θα δειτε μεσα ποσα θαυματα εχει κανει!!!Στις 10 Αυγουστου ειναι η γιορτη με το παλιο ημερολογιο,προχθες ηταν με το νεο.Πιστευω ομως οτι οποτε και να πας αν προσευχηθεις με πιστη και το νιωθεις εκεινη τη στιγμη οτι επικοινωνεις με το Θειο,θα βοηθηθεις!!!

tanja
02-08-10, 18:25
Κορίτσια καλησπέρα!

Γνωρίζετε να μου πείτε ποιες ώρες είναι ανοιχτό το μοναστήρι και πώς θα πάω ακριβώς εκεί;

Χρυσοβαλάντη
02-08-10, 20:09
To τηλεφωνο της Μεγαλοχαρης ειναι 2106642130....Εγω καθε φορα περνω τηλεφωνο γιατι το ωραριο αλλάζει...Βοηθεια σου!!!

Agkalia
24-08-10, 08:07
Μια φίλη μου έδωσε μια λεπτή φετούλα από το μήλο της Οσίας Ειρήνη της Χρυσοβαλάντου. Είναι για προβλήματα υγείας αλλά κυρίως για άτεκνα ζευγάρια. Μου είπε ότι για να το πάρω πρέπει να κάνω νηστεία 3 μέρες χωρίς λάδι.έκοψα και το λάδι από χτες και θέλω να το φάμε από μισό με τον άντρα μου μετά την Ανάσταση. Το ερώτημα μου όμως είναι επειδή το μήλο μου το έδωσε η κοπέλα πριν ένα χρόνο και τώρα έχει γίνει σαν αποξηραμένο υπάρχει πρόβλημα να το φάμε?Το φυλάω στο ψυγείο μέσα σε ένα χαρτί έτσι όπως μου το έδωσαν.όσους ρώτησα μου είπαν ότι είναι ευλογημένο και δεν παθαίνει τίποτα.ήθελα όμως να ρωτήσω και την γνώμη σας.Έχετε ακούσει σε πόσο διάστημα πρέπει να το φας?Ξέρω ότι το άφησα πολύ καιρό αλλά είχα τους λόγους μου που ήθελα να το φάμε τώρα.

Εχω δωσει μηλο σε 4 φιλες μου που ηθελαν να κανουν μωρο. Νομιζω πως οποτε και να το φας αν πιστευεις δεν εχει σημασια ο χρονος. Μου ετυχε να το ξεχασω στην τσαντα μου μια φορα, ουτε σαπισε ουτε μυρισε... μονο μαραθηκε, το εφαγα, οπως θα ετρωγα και το αντιδωρο -που ουτε κι αυτο παρεπιπτοντως παθαινει τπτ.

G.STONE
24-08-10, 08:46
Η Αγία Ειρήνη είναι πολύ θαυματουργή κορίτσια. Είναι η προστατιδά μου και επισκέπτομαι συχνά την μονή μαζί με την οικογένειά μου .
Και εγώ προσπαθούσα πολύ καιρό να μείνω έγκυος και μόλις η ηγουμένη μου έδωσε την διαβασμένη ζώνη και το ευλογημένο μήλο έμεινα μετά από 2 μήνες έγκυος! ήμουν σίγουρη ότι θα έμενα έγκυος μόλις βγήκα από την μονή με την ζώνη και το μήλο στα χέρια,πίστευα και θα πιστεύω πάντα.
9 μήνες δεν την έβγαλα την ζώνη από την κοιλιά μου με τόσα που πέρασα, παραμόνο την ώρα που μπήκα στο χειρουργείο.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να κάνουν παιδάκια, η Αγία Ειρήνη να τις βοηθήσει.

χρυσοβαλαντω
24-08-10, 08:57
Η Αγία Ειρήνη είναι πολύ θαυματουργή κορίτσια. Είναι η προστατιδά μου και επισκέπτομαι συχνά την μονή μαζί με την οικογένειά μου .
Και εγώ προσπαθούσα πολύ καιρό να μείνω έγκυος και μόλις η ηγουμένη μου έδωσε την διαβασμένη ζώνη και το ευλογημένο μήλο έμεινα μετά από 2 μήνες έγκυος! ήμουν σίγουρη ότι θα έμενα έγκυος μόλις βγήκα από την μονή με την ζώνη και το μήλο στα χέρια,πίστευα και θα πιστεύω πάντα.
9 μήνες δεν την έβγαλα την ζώνη από την κοιλιά μου με τόσα που πέρασα, παραμόνο την ώρα που μπήκα στο χειρουργείο.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να κάνουν παιδάκια, η Αγία Ειρήνη να τις βοηθήσει.
καλημερα κ γω αυτο τον μηνα νυστεψα για το 15αυγουστο κ εφαγα το μηλο σταυρωθηκα κ με το λαδακι κ ειμαι σε αναμονη 5 του μηνος κανονικα περιμενω 2 του μηνος εκανα ταμα θα παω στη παναγια της τηνου κ ελπιζω η παναγιτσα κ η αγ.ειρηνη να με βοηθησουν να αποκτησω ενα παιδακι

G.STONE
24-08-10, 09:22
καλημερα κ γω αυτο τον μηνα νυστεψα για το 15αυγουστο κ εφαγα το μηλο σταυρωθηκα κ με το λαδακι κ ειμαι σε αναμονη 5 του μηνος κανονικα περιμενω 2 του μηνος εκανα ταμα θα παω στη παναγια της τηνου κ ελπιζω η παναγιτσα κ η αγ.ειρηνη να με βοηθησουν να αποκτησω ενα παιδακι

Σου εύχομαι σύντομα να μάθεις τα ευχάριστα!! η Αγία Ειρήνη θα σε βοηθήσει αρκεί να πιστεύεις σε Αυτή. Υπομονή και επιμονή χρειάζονται. Μην το ξεχνάς αυτό!

χρυσοβαλαντω
24-08-10, 10:00
Σου εύχομαι σύντομα να μάθεις τα ευχάριστα!! η Αγία Ειρήνη θα σε βοηθήσει αρκεί να πιστεύεις σε Αυτή. Υπομονή και επιμονή χρειάζονται. Μην το ξεχνάς αυτό!
πιστευω πολυ στα θαυματα της εχω ακουσει πολλα για την αγ.ειρηνη το μονο που μπορουμε να κανουμε υπομονη τιποτε αλλο

Χρυσοβαλάντη
24-08-10, 12:45
Ax ας μας βοηθησει η Μεγαλόχαρη....!!!!!

δεσποινα84
24-08-10, 12:58
κ γω πιστευω πολυ κ εφαγα κ το μηλο της 15/08 αλλα αδιαθετησα.ομως δεν απογοητευομαι ουτε το βαζω κατω, οταν ειναι να γινει θα γινει με τη βοηθεια Της. οπως λεει κ η χρυσοβαλαντω υπομονη κ ολα θα γινουν

Γιώτα Αμαλιάδα
28-08-10, 00:22
κοριτσια καλησπερα!εγω την ημερα που εφαγα το μηλο εμεινα εγκυος συμφωνα με την γυναικολογο μου!!!εχω τωρα ενα κοριτσακι 12 μηνων την Νικη Χρυσοβαλαντω αφου την εταξα στην χαρη της οχι μονο επειδη μου την χαρισε αλλα κυριως επειδη μπορεσα να την κρατησω και να την γεννησω υγειη αφου ειχα σοβαρο προβλημα υγειας!η χαρη της Αγιας μας να βοηθαει ολον τον κοσμο!

Sugary
28-08-10, 00:45
Μακάρι Γιώτα μου να μας βοηθήσει και εμάς η Αγία! Μεγάλη η χάρη της!Έφαγα και εγώ το μήλο τον περασμένο μήνα..αλλά αδειαθέτησα...Δεν πειράζει, δεν χάνουμε την πίστη μας!!

Γιώτα Αμαλιάδα
28-08-10, 02:11
Μακάρι Γιώτα μου να μας βοηθήσει και εμάς η Αγία! Μεγάλη η χάρη της!Έφαγα και εγώ το μήλο τον περασμένο μήνα..αλλά αδειαθέτησα...Δεν πειράζει, δεν χάνουμε την πίστη μας!!

μην στεναχωριεσαι sugary!και εγω πανε 2 μηνες που εχω φαει το μηλο και προσπαθουμε για το δευτερο.μην χανεις την πιστη σου!η Αγια μας δεν ξεχναει κανεναν που με πονο καρδιας την παρακαλαει να μεσολαβησει στην Παναγια για να του χαρισει ενα πολυποθητο παιδακι!!!ολα θα πανε καλα!!!τι και αν καθυστερησουν λιγο?;)

Agkalia
28-08-10, 08:20
προσπαθουσαμε 4 χρονια για μωρο. μια μερα που ειχαμε παει στην Αγια ο αντρας μου ειπε "αν κανουμε ποτε μωρο κ βγει κοριτσακι θα το βγαλουμε Ειρηνη". Ετσι κ εγινε... ειχα παρα πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη αλλα καθε μερα/νυχτα ελεγα "δεν θα μ αφησεις να το χασω Αγια μου Ειρηνη, το ξερω.." ολα πηγαν καλα.. Μεγάλη η Χάρη της.

kat_pms
29-08-10, 00:44
Μπορεί κάποια να μου πει πώς μπορώ να πάρω το μήλο της Αγίας Ειρήνης; Αν καλέσω στο τηλέφωνο της Μονής θα μου το στείλουν;
Κι εμείς προσπαθούμε 3 χρόνια για ένα μωράκια και σε λίγες μέρες ξεκινάω εξωσωματική.
Η πεθερά μου, μου έφερε μια ζώνη διαβασμένη στην Αγία Άννα, αλλά για το μήλο της Αγίας Ειρήνης το είχα ακούσει πολύ παλιά και τώρα βλέποντας το θέμα το θυμήθηκα.
Είμαστε πολύ μακριά από το μοναστήρι αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφτούμε.

kat_pms
29-08-10, 15:55
αν καλεσεις την μονη θα σε καθοδηγησουν για την διαδικασια.θα σου στειλουν το μηλο και την Αγια Ζωνη διαβασμενη.εχε πιστη!!!εγω παρακαλεσα την Αγια με δακρυα ψυχης να με βοηθησει....και το θαυμα της το εχω στην αγκαλια μου!ολα θα πανε καλα!!!!

Ευχαριστώ πολύ Γιώτα!
Αύριο θα καλέσω στη Μονή! Να χαίρεσαι το μωράκι σου! Και πάλι ευχαριστώ!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
29-08-10, 16:02
Απο την παλλινδρομη πριν δυο χρονια μεχρι τωρα,ντροπη μου ισως, βρισκομαι σε διαρκη αγωνα για συμφιλιωση με τον Θεό.Κι εγω εφαγα το μηλο και την ζωνη του Αγιου Αρσενιου εβαλα αλλά τίποτα.Ξερω οτι ολα ειναι θεμα πιστης,αλλά προσπαθω πολύ να καταλαβω γιατι μου εδωσε αυτη την πικρια.

kat_pms
29-08-10, 16:34
αν καλεσεις την μονη θα σε καθοδηγησουν για την διαδικασια.θα σου στειλουν το μηλο και την Αγια Ζωνη διαβασμενη.εχε πιστη!!!εγω παρακαλεσα την Αγια με δακρυα ψυχης να με βοηθησει....και το θαυμα της το εχω στην αγκαλια μου!ολα θα πανε καλα!!!!

Γιώτα, μήπως έχεις το τηλέφωνο της Μονής στη Λυκόβρυση, γιατί ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω. Βρήκα ένα αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Γιώτα Αμαλιάδα
29-08-10, 18:29
Μπορεί κάποια να μου πει πώς μπορώ να πάρω το μήλο της Αγίας Ειρήνης; Αν καλέσω στο τηλέφωνο της Μονής θα μου το στείλουν;
Κι εμείς προσπαθούμε 3 χρόνια για ένα μωράκια και σε λίγες μέρες ξεκινάω εξωσωματική.
Η πεθερά μου, μου έφερε μια ζώνη διαβασμένη στην Αγία Άννα, αλλά για το μήλο της Αγίας Ειρήνης το είχα ακούσει πολύ παλιά και τώρα βλέποντας το θέμα το θυμήθηκα.
Είμαστε πολύ μακριά από το μοναστήρι αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφτούμε.

dinami
31-08-10, 02:13
Απο την παλλινδρομη πριν δυο χρονια μεχρι τωρα,ντροπη μου ισως, βρισκομαι σε διαρκη αγωνα για συμφιλιωση με τον Θεό.Κι εγω εφαγα το μηλο και την ζωνη του Αγιου Αρσενιου εβαλα αλλά τίποτα.Ξερω οτι ολα ειναι θεμα πιστης,αλλά προσπαθω πολύ να καταλαβω γιατι μου εδωσε αυτη την πικρια.

Πίστη λένε, δεν είναι το μαγικό ραβδάκι που μας δίνει Ο,ΤΙ θέλουμε, αλλά η δύναμη που μας κάνει ικανούς να ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ότι διαλέγει ο Θεός για μας.

Είναι λογικό να θυμώνεις. Είσαι άνθρωπος. Όμως, αφού καταλαγιάσει ο θυμός, αφού γυρίσει πάλι η ελπίδα, βρες το κουράγιο να Του ζητήσεις ξανά αυτό που θες, και προσευχήσου βαθειά και ειλικρινά. Είμαι σίγουρη ότι μας ακούει και αφού περνάμε τις δοκιμασίες που μας βγάζουν πιο δυνατούς, μας δίνει τελικά αυτό θέλουμε. Στο λέω εγώ που αδιαθέτησα φέτος της Παναγίας (μετά από 2 χρόνια άκαρπων προσπαθειών - σημειωτέον, δεν έχω μείνει ποτέ εγκυος ούτε στο παρελθόν) και έκλαιγα και προσευχόμουν μαζί μέσα στην εκκλησία. Είμαι σίγουρη ότι θα έρθει, δεν έχει νόημα να αναρωτιόμαστε ΓΙΑΤΙ τα περνάμε όλα αυτά, αυτό έχω καταλάβει. Απλά, αφέσου και εμπιστεύσου. Τα λέω για να τα ακούω κι εγώ. Και για να ξέρεις ότι υπάρχουν πολλές άλλες που σε καταλαβαίνουν και πονάνε, αλλά συνεχίζουν να ελπίζουν και να μη χάνουν την πίστη τους.
Με εκτίμηση, ελπίζω να μη σε φόρτισα παραπάνω.
Καλή τύχη.

Γιώτα Αμαλιάδα
01-09-10, 16:34
[QUOTE=kat_pms;1678686]Γιώτα, μήπως έχεις το τηλέφωνο της Μονής στη Λυκόβρυση, γιατί ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω. Βρήκα ένα αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό.[/

το τηλ δεν το εχω.εψαξα στο ιντερνετ ομως και εμαθα οτι η μονη δεν εχει τηλ!!!εχω μονο την διευθυνση.οποτε πρεπει να τους γραψεις. ειναι
Μονη Αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου
Λυκοβρυση Αττικης
Τ.Θ.3603 Κ.Τ.Α.
102 10 Αθηνα.
ελπιζω να σε βοηθησα!
file:///C:/Users/9775%7E1/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.png

kat_pms
01-09-10, 17:40
το τηλ δεν το εχω.εψαξα στο ιντερνετ ομως και εμαθα οτι η μονη δεν εχει τηλ!!!εχω μονο την διευθυνση.οποτε πρεπει να τους γραψεις. ειναι
Μονη Αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου
Λυκοβρυση Αττικης
Τ.Θ.3603 Κ.Τ.Α.
102 10 Αθηνα.
ελπιζω να σε βοηθησα!
file:///C:/Users/9775%7E1/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.png

Χίλια ευχαριστώ Γιώτα,
να είσαι καλά, κι εγώ αυτό βρήκα στο internet! Το πιο πιθανόν είναι να περάσω από εκεί γιατί στις 15 Σεπτεμβρίου θα είμαι Αθήνα για την εξωσωματική, οπότε δεν προλαβαίνω με το ταχυδρομείο, θα πάω να προσκυνήσω κιόλας!
Και πάλι σ' ευχαριστώ!

Sugary
05-09-10, 08:42
Κορίτσια έφαγα το μήλο της Αγίας Ειρήνης πριν απο 1 μήνα περίπου και τώρα είμαι έγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!
Μεγάλη Χάρη της Αγίας μας!!!

Γιώτα Αμαλιάδα
05-09-10, 19:44
Κορίτσια έφαγα το μήλο της Αγίας Ειρήνης πριν απο 1 μήνα περίπου και τώρα είμαι έγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!

ειδες γλυκια μου ζαχαριτσα???τελικα κανεναν δεν ξεχναει η Αγια μας!!!!και αν δεν γινει τον πρωτο μηνα δεν πρεπει να απογοητευομαστε!!!!!!η Παναγια μας ξερει ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη για την καθεμια μας!και η Αγια μας μεσολαβει για εμας στην Χαρη της!!!!αχ χαρηκα τοσο πολυ για εσενα!!!!!!

Sugary
06-09-10, 10:11
ειδες γλυκια μου ζαχαριτσα???τελικα κανεναν δεν ξεχναει η Αγια μας!!!!και αν δεν γινει τον πρωτο μηνα δεν πρεπει να απογοητευομαστε!!!!!!η Παναγια μας ξερει ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη για την καθεμια μας!και η Αγια μας μεσολαβει για εμας στην Χαρη της!!!!αχ χαρηκα τοσο πολυ για εσενα!!!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ Γιώτα μου !!!
Μεγάλη η Χάρη της!!

robenula
06-09-10, 10:33
πωσ να βρω και εγω αυτο το μηλο?

kat_pms
06-09-10, 10:39
πωσ να βρω και εγω αυτο το μηλο?

Καλημέρα robenula,
κι εγώ δεν το πήρα ακόμη. Ή θα στείλεις γράμμα στη διεύθυνση που έχει γράψει η Γιώτα πιο πάνω ή θα πρέπει να πας.
Εγώ θα προσπαθήσω να πάω να προσκυνήσω κιόλας!
Ελπίζω η Χάρη της να μας βοηθήσει!

ΡΕΝΑΤΑ
06-09-10, 14:52
ΚΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΕΤΡΕΧΑΝ. Η ΑΓΙΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ.

ultraviolet
06-09-10, 15:42
η μητερα μου εκανε ταμα στην Αγια Ειρηνη οταν στα 3 μου επαθα σοβαρη ρευματοπαθεια.. εγινα καλα..
επισης ενα μωρο της οικογενειας ειχε φανει(απο απειρες εξετασεις) μεσα απο την κοιλια πως ειχε ενα νεφρο.. οι γονεις του πηγαν αυθημερον στο μοναστηρι στην λυκοβρυση.. το εταξαν και μολις γυρισαν ο υπερηχος εδειξε κανονικα 2 νεφρα.. φυσικα η τετραχρονη σημερα Ειρηνη ειναι υγιεστατη..

kat_pms
06-09-10, 19:10
ΚΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΕΤΡΕΧΑΝ. Η ΑΓΙΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ.

Ρενάτα να σου ζήσει το μωράκι σου! Να το χαίρεσαι!!!
Εύχομαι η Αγία να βάλει το "χεράκι" της, να κάνει και σε μας το θαύμα της ...

JimDin
07-09-10, 11:40
Πάω συχνά σε αυτή την μονή...πάω εκεί γιατί όταν μπαίνω να προσκυνήσω νιώθω μία απόλυτη ηρεμία...η πίστη είναι μέσα μας και εμείς την κρατάμε δυνατή...εύχομαι η χάρη της αγίας να βοηθήσει όσες κοπέλες την έχουν ανάγκη...

NATALIA
27-09-10, 10:45
Το 2007 πήγε η μαμά μου ένα ΣΚ στον Αγ. Νεκτάριο στην Αίγινα, στην μονή του Οσ. Εφραίμ και στη Μονή της Αγ. Ειρήνης Χρυσοβαλάντου με εκδρομή. Μου φέρνει λοιπόν το μήλο τη Δευτέρα, νηστέυω την Τρίτη μόνο, και την Τετάρτη το έφαγα. Μένω έγκυος στην κόρη μου, θεωρώντας το, θαύμα του Αγ. Νεκταρίου και φυσικά της Παναγίας που το είχα τάξει και το βάφτισα εκεί. Προχτές βρέθηκα στην Αθήνα και σε μια συζήτηση βρίσκω κάποιους που θέλαν να πάνε στον Όσιο Εφραίμ και πήγαμε και στην Αγ. Ειρήνη. Πήρα λοιπόν το μήλο και μου είπαν 3 μέρες νηστεία. Ξεκίνησα σήμερα Δευτέρα τη νηστεία. Αν λοιπόν νηστεψω απ' όλα 3 μέρες και αφού είναι οι μέρες της ωορρηξίας μου, πως θα πιάσω μωρό? Χαζή ερώτηση θα μου πείτε, αλλά δεν μπορώ και να κάνω αποχή αφού προσπαθούμε. Και στην κόρη μου την ημέρα που νήστεψα (δεν ήξερα ότι έπρεπε 3 μέρες), είχαμε επαφή και πιθανόν να έγινε η σύλληψη τότε. Τι να κάνω?

garifallia
27-09-10, 18:27
Κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουργια σε αυτη την σελιδα ομως διαβαζοντας αυτα που γραφεται θελησα και εγω να σας πω καποια πραγματα.Ειμαι απο την Μυτιληνη και εχουμε και εμεις θαυματουργους αγιους τον αγιο Ταξιαρχη και τον αγιο Ραφαηλ ομως εγω προσπαθωντας 4 χρονια να κανω μωρο καποια στιγμη μου μιλησαν για την αγια ειρηνη στη λυκοβρυση και ετσι επειδη πιστευω και παρα πολυ οταν κατεβηκα στην Αθηνα για εξωσωματικη πηγα πρωτα στο μοναστιρη να προσκυνησω πραγματι οπως λεει μια φιλη πιο πανω ενοιωσα μια γαληνη και μια ηρεμια.Προσκηνησα πηρα λαδακι και αγιασμα και μετα ζητησα μηλο και την τιμια ζωνη και ρωτησα την μοναχη αφου της ειπα τι ακριβως θα κανω ποτε να τα χρησιμοποιησω μου ειπε να νηστεψω μια μερα πριν την εμβρυομεταφορα και το πρωι πριν παω στο νοσοκομειο να το φαω και την ζωνη να την βαλω μετα την εμβρυομεταφορα και ολα θα πανε καλα.Πραγματι η αγια ειρηνη με βοηθησε και μου το εδωσε το μωρακι και την ευχαριστω πολυ γι αυτο βεβαια δυστιχως την 12 εβδομαδα παλινδρομησε και εκανα αποξυση ομως κοριτσια αυτο το γεγονος δεν με εκανε να χασω την πιστη μου απεναντειας τωρα μετα απο αυτο εχω μεγαλυτερη πιστη γιατι πιστευω οτι ισως να ηταν για καλο μου αυτο για να μην εχω χειροτερες στεναχωριες αργοτερα.Στεναχωρεθηκα παρα πολυ αλλα παρηγοριεμε σκεφτομενη οτι ο Θεος ξερει τι κανει.Τωρα παρακαλαω να μου δωσει ενα μωρακι συντομα που θα μου απαλυνει τον πονο.Σας φιλω και ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες!

simela78
16-10-10, 21:18

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ,ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΜΠΟΡΩ ΜΟΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Η ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΔΩΣΑΝΕ Η' ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΣ ΕΚΕΙ ,ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΝΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝΕ

Sugary
20-10-10, 23:26
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ,ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΜΠΟΡΩ ΜΟΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Η ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΔΩΣΑΝΕ Η' ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΣ ΕΚΕΙ ,ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΝΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝΕ

Eυχαριστώ πολύ καλή μου. Το μηλαράκι μου το έστειλε μια φίλη απο το φόρουμ μαζί με την ζωνούλα.Μπορείς απ'όσο ξέρω να στείλεις ένα γράμμα και να τους ζητήσεις να σου στείλουν απ'όλα...Γράφει πιο πάνω νομίζω διεύθυνση κλπ. Κάνεις νηστεία 3 μέρες απ'όλα και ο άντρας σου την τελευταία μέρα και τρώτε απο μισό ..Ελπίζω να πάνε όλα καλα!!!

christy@
21-10-10, 13:07
koritsia me kanate ki eklaiga sugkinithika poli me ta koritsia pou emeinan egkyes telika meta apo to mhlo....skeftomai na paw ki egw.....h na steilw gramma.egw prospathw 21 mhnes....

simela78
21-10-10, 21:47
Eυχαριστώ πολύ καλή μου. Το μηλαράκι μου το έστειλε μια φίλη απο το φόρουμ μαζί με την ζωνούλα.Μπορείς απ'όσο ξέρω να στείλεις ένα γράμμα και να τους ζητήσεις να σου στείλουν απ'όλα...Γράφει πιο πάνω νομίζω διεύθυνση κλπ. Κάνεις νηστεία 3 μέρες απ'όλα και ο άντρας σου την τελευταία μέρα και τρώτε απο μισό ..Ελπίζω να πάνε όλα καλα!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΚΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΩ,ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ,ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΜΟΝΟ Σ/Κ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ 7 ΜΕ 13:00 ΚΑΙ 5 ΜΕ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Αγγελίνα#2
21-10-10, 22:02
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, αλλά να ξέρετε κορίτσια ότι ΟΛΑ τα μοναστήρια κλείνουνε με τη δύση του ηλίου-οπότε τώρα το χειμώνα κατά τις 6-7 βαριά...

uayma
22-10-10, 09:04
καλημερα θα στειλω γραμμα στις καλογριες στη Μονη για να μου στειλουν το μηλαρακι και τη ζωνη , μπορω να βάλω κάποια χρήματα μέσα ή δεν πρεπει;

redrose
03-12-10, 10:52
Καλημερα κι απο μενα,χθες κρατησα στα χερια μου ενα θετικο τεστ και μετα απο λιγο κι ενα δευτερο!Φυσικα ειχα παρει το μηλο πριν 2 μηνες..Για να τα παρω απο την αρχη,ξεκινησαμε με τον αντρα μου τις προσπαθειες περιπου 6 μηνες πριν,λιγο πριν το γαμο μας..περασε ο πρωτος μηνας και ο δευτερος και μαλιστα με καθυστερηση μεγαλη λογω του αγχους για το γαμο και των πολυκυστικων ωοθηκων),το μωρο δεν ερχοταν(ειχαμε ελευθερες επαφες πολυ πριν ξεκινησουμε τις προσπαθειες ομως και μου ειχαν ηδη μπει ιδεες γιατι δεν ετυχε ποτε).Αποφασισαμε με το που θα γινοταν ο γαμος να νηστεψουμε και να παρουμε το μηλο..το πιστευαμε κι εγω κι ο συζυγος,τοσες ιστοριες εχουμε ακουσει..Το πηραμε λοιπον και η πρωτη "αντιδραση" του οργανισμου μου ηταν οταν τον προηγουμμενο μηνα μου ηρθε για πρωτη φορα περιοδος στις 31-32 μερες,πραγμα πολυ σπανιο για μενα..Εκει καταλαβαμε οτι κατι γινεται και περιμεναμε κι αυτο το μηνα να μου ερθει κανονικα στην ωρα της για να συνεχισουμε τις προσπαθειες αφου λογω νηστειας ειπαμε να το μειωσουμε λιγο το..αθλημα!Ουτε που καταλαβα ποτε εγινε,καταλαβα ποτε ειχα ωορηξια βεβαια,αλλα δεν περιμενα αποτελεσματα αυτο το μηνα,ελεγα μεσα μου πως αν συμβει τωρα θα ειναι μονο απο ΘΑΥΜΑ!Οι μερες περνουσαν,ξεκινησαν τα πονακια περιοδου περιπου μια βδομαδα πριν την περιοδο και απλα περιμενα να ερθει ο καιρος να αδιαθετησω.Πρηστηκε και το στηθος,πονουσα με το παραμικρο,ζαλαδεςω οπως ακριβως πριν την περιοδο και παλι τιποτα!Ειχα αρχισει να αγανακτω,ελεγα τι εγινε πανω που εφτιαξε ξαναχαλασε?Η μαμα μου μου ελεγε συνεχεια να κανω τεστ και εγω χτυπιομουν οτι δεν εχω συμπτωματα(κι ας διαβαζα παντου οτι τα συμπτωματα ειναι ιδια)..Τελικα δεν ξερω πως μου ηρθε,εκανα τεστ το οποιο βγηκε αμεσως θετικο!Δεν το πιστευα,ουτε καν αχνο να εχω αμφιβολιες,μια γραμμη κανονικοτατη..αποφασισα να κανω κι ενα δευτερο το μεσημερι(που υποτιθεται δεν ειναι τοσο αξιοπιστο).Θετικο και το δευτερο!Εκανα χοριακη της οποιας τα αποτελεσματα περιμενω σημερα,αλλα ειμαι σιγουρη,απλα περιμενω να δω τις εβδομαδες,αν αντιστοιχουν στις 5,5 που πρεπει να ειμαι κανονικα..Ο γιατρος μου εκλεισε ραντεβου για την αλλη βδομαδα για υπερηχο.Κι αυτος σιγουρος,δεν εχω τιποτα να φοβαμαι.Και πως να φοβαμαι,αυτο το μωρο ειναι σταλμενο απο την Αγια Ειρηνη,ακουσε τις προσευχες μας και μας εκανε το ωραιοτερο δωρο!Εχουμε κανει ταμμα οτι αν το μωρο ειναι κοριτσι θα βγει Ειρηνη,αν ειναι αγορι θα βαφτιστει σε εκκλησια της Αγιας Ειρηνης.Και το πιο σημαντικό:μια μερα γυρνουσα απο Σερρες και ειχα παρει το δρομο προς Βουλγαρια για να παρω την πεθερα μου να γυρισουμε μαζι Θεσσαλονικη(μενει καπου προς Πορογια)και σκεφτομουν στο δρομο οτι αν βγει αγορι που θα βρω εκκλησια για να εκπληρωσω το ταμμα μου.Και εκεινη την ωρα ειδα ταμπελα πανω στο δρομο προς Ιερο ναο Αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου.Ανατριχιαζω και που το λεω αλλα ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα!!Για να μπορεσω να εκπληρωσω και το ταμμα,γιατι το χρωσταω!!Καλη επιτυχια σε οσες προσπαθουν και πανω απ'ολα Πιστη!!

Mary_84
03-12-10, 12:31
redrose ανατρίχιασα διαβάζοντας το κείμενό σου. Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι και όλα να πάνε καλά.
Γράφω εδώ μιας κι εγώ είμαι ένα παιδί της Αγίας Ειρήνης. Η μητέρα μου μετά από μια αποβολή κι έχοντας κάποιο πρόβλημα (μονόκερη μήτρα), πήρε το μήλο και τσουπ, να ΄μαι! Της είχαν πει ότι δεν πρόκειται ποτέ να κάνει παιδιά, αλλά... Βαφτίστηκα στο μοναστήρι της Αγίας, μιας και με έταξε εκεί φυσικά.
Τώρα, ως νιόπαντρη, ζήτησα κι εγώ την βοήθειά της. Από τη μεριά του άντρα μου υπάρχει ένα κακό ιστορικό κι έχουμε πιθανότητες για ένα μη υγιές μωρό :(
Πήγαμε στο μοναστήρι, πήραμε το μήλο, νηστέψαμε και το φάγαμε, παρακαλώντας για ένα υγιές παιδί!
Αυτό το μήνα κάναμε τις προσπάθειές μας. Το ύπέροχο είναι πως την ημέρα που είχα ωορρηξία, έφτασε σπίτι το περιοδικό της Αγίας Ειρήνης, στο οποίο είχαμε γίνει συνδρομητές όταν πήγαμε στο μοναστήρι!
Θέλω να πιστεύω πως αυτό είναι ένα καλό σημάδι και πως όλα θα πάνε περίφημα χωρίς απρόοπτα.

latiatoula
03-12-10, 12:34
Mary_84, εύχομαι ολόψυχα να έρθει ένα υγιές παιδί και σύντομα!

redrose
04-12-10, 15:01
Mary 84,μακαρι να ερθει συντομα αυτο που περιμενετε..Που θα ερθει αν το πιστευετε!!Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου,την Παρασκευη θα παμε στο γιατρο να επιβεβαιωσουμε οτι ολα πανε κατ'ευχην!!

redrose
04-12-10, 15:59
Το 2007 πήγε η μαμά μου ένα ΣΚ στον Αγ. Νεκτάριο στην Αίγινα, στην μονή του Οσ. Εφραίμ και στη Μονή της Αγ. Ειρήνης Χρυσοβαλάντου με εκδρομή. Μου φέρνει λοιπόν το μήλο τη Δευτέρα, νηστέυω την Τρίτη μόνο, και την Τετάρτη το έφαγα. Μένω έγκυος στην κόρη μου, θεωρώντας το, θαύμα του Αγ. Νεκταρίου και φυσικά της Παναγίας που το είχα τάξει και το βάφτισα εκεί. Προχτές βρέθηκα στην Αθήνα και σε μια συζήτηση βρίσκω κάποιους που θέλαν να πάνε στον Όσιο Εφραίμ και πήγαμε και στην Αγ. Ειρήνη. Πήρα λοιπόν το μήλο και μου είπαν 3 μέρες νηστεία. Ξεκίνησα σήμερα Δευτέρα τη νηστεία. Αν λοιπόν νηστεψω απ' όλα 3 μέρες και αφού είναι οι μέρες της ωορρηξίας μου, πως θα πιάσω μωρό? Χαζή ερώτηση θα μου πείτε, αλλά δεν μπορώ και να κάνω αποχή αφού προσπαθούμε. Και στην κόρη μου την ημέρα που νήστεψα (δεν ήξερα ότι έπρεπε 3 μέρες), είχαμε επαφή και πιθανόν να έγινε η σύλληψη τότε. Τι να κάνω?

Εγω οταν νηστεψα σταματησαμε τις προσπαθειες,αν και ειχε περασει η ωορηξια μου.Αυτο εγινε μεσα Οκτωβρη,και τελη Οκτωβρη ηταν η τελευταια μου περιοδος,και για πρωτη φορα στις 31 μερες(εχω πολυκυστικες και ο κυκλος μου ηταν 35-45μερες).Μεσα Νοεμβρη συμφωνα με τη χοριακη εμεινα εγκυος!!Τον επομενο μηνα δηλαδη..

NIOBH
11-12-10, 16:34
Ήθελα να ρωτήσω....αν ξέρετε...η ιερά μονή της αγίας Ειρήνης....είναι συνέχεια ανοιχτή...κάθε μέρα;:roll: Επειδή σκοπεύω να πάω αύριο.....μπορώ να πάω οποιαδήποτε ώρα....για να πάρω και το μήλο....ή υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες;:roll:

sota
11-12-10, 16:39
Ήθελα να ρωτήσω....αν ξέρετε...η ιερά μονή της αγίας Ειρήνης....είναι συνέχεια ανοιχτή...κάθε μέρα;:roll: Επειδή σκοπεύω να πάω αύριο.....μπορώ να πάω οποιαδήποτε ώρα....για να πάρω και το μήλο....ή υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες;:roll:
πατα στο google ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΩ και θα δεις εκει μεσα...ετσι το βρηκα και εγω,και πηγα...σου λεει και ποτε ειναι ανοιχτο και τις ωρες.δεν θυμαμαι να στα πω,μπες ομως google και θα δεις...φιλια

NIOBH
11-12-10, 16:46
πατα στο google ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΩ και θα δεις εκει μεσα...ετσι το βρηκα και εγω,και πηγα...σου λεει και ποτε ειναι ανοιχτο και τις ωρες.δεν θυμαμαι να στα πω,μπες ομως google και θα δεις...φιλια
Πάτησα...βρήκα που είναι αλλά δε βρήκα ωράριο επισκεπτηρίου...:roll:.
Ευχαριστώ πάντως....:D

sota
11-12-10, 17:11
Πάτησα...βρήκα που είναι αλλά δε βρήκα ωράριο επισκεπτηρίου...:roll:.
Ευχαριστώ πάντως....:D
FOR YOU.....

http://www.christianforums.com/t7423119-2/
-Το μοναστήρι ανοίγει για τους πιστούς με την δική μας ώρα 08:00π.μ. ... με την δική τους ώρα 07:00π.μ. ... και κλείνει το χειμώνα με την δική μας ώρα 18:00μ.μ. ... με την δική τους ώρα 17:00μ.μ. ...το δε καλοκαίρι ... το ίδιο ισχύει για το πρωί ... για το απόγευμα κλείνει με την δική μας ώρα 19:00μ.μ. ... με την δική τους ώρα 18:00μ.μ. -Τέλος,πρέπει η ενδυμασία μας να είναι η ανάλογη για να μας επιτραπεί η είσοδος στη ΜΟΝΗ ...και πρέπει να σας υπενθυμίσω πως απαγορεύεται αυστηρώς τα σορτσάκια,τα παντελονάκια,κοντές φούστες,και γενικά ρούχα που αφήνουν εκτεθειμένα διάφορα σημεία του ανθρώπινου σώματος

muriam
12-01-11, 22:37
Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΗΛΑΡΑΚΙ Κ ΕΛΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Κ ΜΕΝΑ....ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ Κ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΡΙΑ Τ

elen_
19-01-11, 13:43
Γεια σας κορίτσια μου! Πολυ συγκηνητικες ιστοριες !Προσπαθω κι εγω περιπου εναμιση χρονο και σημερα μετα απο τρεις μερες καθηστερησης μου ήρθε αη στο καλο!!!........Μου είναι πολυ δυσκολο να πάω στο μοναστήρι αν και θα το ηθελα πολυ ! Μπορει να μου πει κάποια αν μπορουν να μου στειλουν το "ευλογημενο" μήλο και πως τι να κάνω help..

muriam
29-01-11, 00:26
ελεν μπορεισ να στηλεις γραμμα στιν μονη κ να ζητησεισ μηλο κ λαδακι κ θα σου στηλουν απλα κανουν γυρω στουσ 2 μηνες....ιερα μονη αγιας ειρηνης χρυσοβαλαντου ηγουμενη αρσενια μοναχη τ.θ.3603 κ.τ.αθηνων 102 10 αθηνα.σε αυτιν τιν διευθυνση στελνεισ γραμμα.

Χρυσοβαλάντη
29-01-11, 09:53
Γεια σας κορίτσια μου! Πολυ συγκηνητικες ιστοριες !Προσπαθω κι εγω περιπου εναμιση χρονο και σημερα μετα απο τρεις μερες καθηστερησης μου ήρθε αη στο καλο!!!........Μου είναι πολυ δυσκολο να πάω στο μοναστήρι αν και θα το ηθελα πολυ ! Μπορει να μου πει κάποια αν μπορουν να μου στειλουν το "ευλογημενο" μήλο και πως τι να κάνω help..

Αν θελεις τοσο πολυ μπορω να σου στειλω εγω και μήλο και λαδακι...παντα εχω στο σπιτι μου...το μηλο θα νυστεψεις 3 μερες και τα παντα ακομα και το λαδι, και με το λαδακι να σταυρωνεις την κοιλιτσα σου, η Μεγαλοχαρη θα μας βοηθησει!!!

Nitsa2
29-01-11, 15:27
Γειά σας κορίτσια...Με συγκίνησαν πολύ όσα περιγράφεται... Και ακόμη περισσότερο με την πίστη που έχετε μέσα σας...
Η Μονή της Αγίας Ειρήνης είναι πολύ κοντά στην εταιρεία που εργάζομαι και την επισκέπτεται κάθε χρόνο η μητέρα μου, την ημέρα της γιορτής (28/07). Το θαυματουργό μήλο δίδεται μόνο εκείνη την ημέρα και μπορεί να διατηρηθεί στην κατάψυξη..
Είναι παλαιοημερολογίτικη εκκλησία αλλά δεν έχει να κάνει για όσες αμφιβάλλουν. Όντως είναι εκτός Μητρόπολης και υπάρχουν διαμάχες μεταξύ νέου-παλιού αλλά η μόνη διαφορά είναι 13μέρες. Τίποτα άλλο... Οι παλαιοημερολογίτικες εκκλησίες/μονές είναι κάθετες στο θέμα της ενδυμασίας και πιο αυστηρές στη Θεία Κοινωνία..
Σημασία έχει να πιστεύουμε και να εκκλησιαζόμαστε είτε είναι με το νέο είτε με το παλιό...
Εύχομαι σε όσες έχουν παιδιά να είναι πάντα γερά και τυχερά και σε όσες όχι Ο Θεός να τους χαρίσει πολλά παιδάκια!!!

muriam
29-01-11, 20:19
ν ιτσα μου να σου ζησουν τα ζουζουνια σου!!!!!αυτο που λες ειναι σωστω το θεμα ειναι να πιστευουμε....

Χρυσοβαλάντη
30-01-11, 01:34
Το θαυματουργό μήλο δίδεται μόνο εκείνη την ημέρα και μπορεί να διατηρηθεί στην κατάψυξη..

Ενημωτικα και μονο, το μηλο δινεται καθε μερα, οχι μονο τη μερα της γιορτης της Μεγαλοχαρης, αρκει να το ζητησετε....Ευχομαι να μας βοηθαει ολες!

els_a
30-01-11, 10:51
Καλημέρα σε όλες!Επειδη μένω σχετικά κοντά πάω συχνά στο μοναστήρι αυτό. Το μήλο το έχουν συνέχεια, είτε μαζί με τα κεράκια είτε στο δωμάτιο έξω που πουλάνε τις εικόνες και διάφορα άλλα..Εγώ νήστεψα 3 μέρες και το έφαγα..Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες να τις βοήθησει!!

nasasia
15-03-11, 15:39
σας παρακαλω κοριτσια μπορειται να μου πειτε πως θα γινω συνδρομητρια του περιοδικου τησ μονης?

ευχαριστω ολες σας

SERI1
17-03-11, 23:48
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ nasasia, ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΑΓΑΖΑΚΙ , ΕΚΕΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ. Ή ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΕΣΥ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΡΙΑ, Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ (ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ) ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ, ΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΡΣΕΝΙΑ ΜΟΝΑΧΗ, ΤΘ 3603 ΚΤ ΑΘΗΝΩΝ 102 10 , ΑΘΗΝΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ΛΑΔΑΚΙ ΚΑΙ ΜΗΛΟ. ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ!

SERI1
17-03-11, 23:51
ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ , Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑΜΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΕΜΕΝΑ! ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΔΗΛΑΔΗ...

nasasia
18-03-11, 15:56
αχ σερι μου σε ευχαριστω πολυ ελπιζω αυριο να καταφερω να το επισκευτω

donatela30
08-04-11, 11:10
Καλησπέρα κορίτσια μιας και έχει καιρό να γραφτεί κάτι στο θέμα, είπα να μπω να γράψω μια λέξη.. καταρχήν εύχομαι όσες κοπέλες μπήκαν και έγραψαν εδώ να έχουν τώρα ένα μωράκι στην αγκαλίτσα τους η στην κοιλίτσα τους!! :) Δεν είμαι απο τα άτομα τα βαθιά θρησκευόμενα ούτε πηγαίνω κλαθε Κυριακή στην εκκλησία, όμως πιστευω με την καρδιά μου στην Αγία Ειρήνη και εύχομαι να ακούσει και εμάς μιας και έχουμε τεράστιο πρόβλημα υπογονιμότητας! ευχομαι να μας δώσει δύναμη και να βοηθήσει να πάνε όλα καλά στην προσπάθεια μας! Την πρώτη ΄φορά που πήγα στο μοναστήρι, πήγα αρκετά νωρίς και έφυγα πριν τελειώσει η λειτουργία.. ζητησα το μήλο αλλα δεν το έδιναν πριν τη λειτουργία.. ουτε την εικόνα δεν είχα προσκυνήσει γιατί την είχαν στο χώρο που γίνεται η λειτουργία. δεν το είχα πάρει θερμά μέσα μου, πήγα επιπόλαια και χωρίς προετοιμασία.. Υποσχέθηκα να πάω την επόμενη Κυριακή όπως και έκανα.. Κορίτσια προσκύνησα, παρακάλεσα, ένιωσα δέος και μεγάλη συγκήνηση.. Αντικρίζοντας την εικόνα ηρεμέι η ψυχή σου! Δεν ήθελα βνα φύγω.. να βλέπατε πόσα μωράκια καλα καλά 40 ημερών τα πηγαινανε να προσκυνήσουν! και είναι ολοφάνερο ότι ειναι δικά της θαύματα.. Εφαγα το μήλο και μακάρι να γίνει ενα θάυμα και σε μας και σε όσα ζευγάρια προσπαθούν.. να πάνε όλα καλά και να πραγματοποιήσουμε το όνειρο μας, ενα παιδάκι, όσο πιο ανώδυνα γίνεται! συγγνώμη για το μεγάλο Post. Ας έχουμε πίστη και ελπίδα ότι δεν θα μας ξεχάσει..

aurorina
08-04-11, 11:22
Καλησπέρα κορίτσια μιας και έχει καιρό να γραφτεί κάτι στο θέμα, είπα να μπω να γράψω μια λέξη.. καταρχήν εύχομαι όσες κοπέλες μπήκαν και έγραψαν εδώ να έχουν τώρα ένα μωράκι στην αγκαλίτσα τους η στην κοιλίτσα τους!! :) Δεν είμαι απο τα άτομα τα βαθιά θρησκευόμενα ούτε πηγαίνω κλαθε Κυριακή στην εκκλησία, όμως πιστευω με την καρδιά μου στην Αγία Ειρήνη και εύχομαι να ακούσει και εμάς μιας και έχουμε τεράστιο πρόβλημα υπογονιμότητας! ευχομαι να μας δώσει δύναμη και να βοηθήσει να πάνε όλα καλά στην προσπάθεια μας! Την πρώτη ΄φορά που πήγα στο μοναστήρι, πήγα αρκετά νωρίς και έφυγα πριν τελειώσει η λειτουργία.. ζητησα το μήλο αλλα δεν το έδιναν πριν τη λειτουργία.. ουτε την εικόνα δεν είχα προσκυνήσει γιατί την είχαν στο χώρο που γίνεται η λειτουργία. δεν το είχα πάρει θερμά μέσα μου, πήγα επιπόλαια και χωρίς προετοιμασία.. Υποσχέθηκα να πάω την επόμενη Κυριακή όπως και έκανα.. Κορίτσια προσκύνησα, παρακάλεσα, ένιωσα δέος και μεγάλη συγκήνηση.. Αντικρίζοντας την εικόνα ηρεμέι η ψυχή σου! Δεν ήθελα βνα φύγω.. να βλέπατε πόσα μωράκια καλα καλά 40 ημερών τα πηγαινανε να προσκυνήσουν! και είναι ολοφάνερο ότι ειναι δικά της θαύματα.. Εφαγα το μήλο και μακάρι να γίνει ενα θάυμα και σε μας και σε όσα ζευγάρια προσπαθούν.. να πάνε όλα καλά και να πραγματοποιήσουμε το όνειρο μας, ενα παιδάκι, όσο πιο ανώδυνα γίνεται! συγγνώμη για το μεγάλο Post. Ας έχουμε πίστη και ελπίδα ότι δεν θα μας ξεχάσει..
Οι ευχές μας και οι προσευχές για εσένα και ολα τα αλλα κορίτσια που το θέλουντόσο πολυ.Νιώθω οτι ο Θεος τετοια πίστη δνετην αφήνει ποτέ αναπάντητη!!:)

Minnie!
08-04-11, 11:23
Kαλημερα ευχομαι οσες επιθυμουν να γινουν μανουλες να πανε ολα καλα .
Εχω και΄γω μια κορη που δωσαμε το ονομα της χαρη στη μεγαλοχαρη Ειρηνη Χρυσοβαλαντου καθως μετα 6 χρονια απεκτησα και ενα αγορακι .:grin:
Ειναι καλο να παει ο καθενας μας εκει οπως πηγα εγω, οπως πηγαν και πανε και αλλοι επισης.

revythaki
08-04-11, 11:29
Τυχαία επεσε το μάτι μου σε αυτό το θέμα...
Εχω μια ξαδέρφη η οποία έκανε πολλές άτυχες εξωσωματικές...το 2009 ο άντρας μου έτυχε να δουλεύει την ημέρα της χάρης της Αγ.Ειρήνης και μια μοναχή εκεί του έδωε το ψωμάκι που δίνουν και ενα μήλο.Εγώ επειδή είχα ακούσει την ιστορία και δεν ήθελα ακόμη παιδάκι τα πήρα και τα πήγα στην ξαδέρφη μου που μένει μακριά...μετά απο λίγο έμεινε έγκυος και τώρα εχει ένα υγιέστατο κοριτσάκι ενος περίπυ ετους!
Πραγματικά δεν ξέρω αν είχε κάνει κ αλλη εξωσωματική τοτε όμως εγώ θέλω να πιστεύω πως το θαύμα έγινε!
Εμεις Δοξα το Θεο δεν χρειάστηκε να προσπαθήσουμε πολύ για παιδάκι,εύχομαι σε όλες όσες προσπαθούν να τους ερθει με την πρώτη όπως κ σε μένα κι αν οχι,να πάρουν το μήλο και να πιστέψουν και θα γίνει!

despoina pontikaki
08-04-11, 13:39
Καλησπέρα και απο μένα.Εχω ήδη ένα γιό,που τον επόμενο μήνα θα γίνει 2 χρονών.Από τον περασμένο Αύγουστο θέλαμε να κάνουμε και 2 παιδάκι και ξεκινήσαμε τις προσπάθειες.Στην αρχή αγχώθηκα πολύ γιατι την πρώτη εγκυμοσύνη ούτε που κατάλαβα πως έγινε αφού είμασταν σε ταξίδι και δεν έδινα και τόση σημασία.Τώρα όμως άρχισα να μετράω μέρες(που πολυ δύσκολα λόγω πολυκυστυκών ωοθηκών),να λέω στον άντρα μου έλα τώρα είναι η μέρα και άλλα τέτοια.Πέρίμενα να αδιαθετήσω κ κάθε μήνα νόμιζα πως ήμουν έγκυος.Κατάλαβα,ευτυχώς σύντομα ότι αυτά δεν γίνονται έτσι μέσα σε τέτοια τρέλα.Ενα πρωί μία συνάδελφος στη δουλειά,έφερε μήλο της ΟσίαςΕιρήνης και πήρα κι'εγ'ω λίγο.Τοέβαλα στο ψυγείο και το΄ξέχασα ώσπου το Δεκέμβρη, το είδα και είπα να νηστέψω τρείς μέρες και απο λάδι και να πάω μετά να κοινωνήσω,μετά έφαγα και το μήλο,μόνο εγώ όχι και ο συζυγός μου.Τις μέρες των χριστουγέννων είχαμε πάει στους γονείς μας και υπολόγιζα ότι αυτός ο μήνας θα πήγαινε χαμένος αφού επαφή είχαμε κανα δυο φορές μόνο.Γύρω στις 14 Ιανουαρίου και αφού περίοδο έιχα να δω απο 4 Δεκεμβρίου πήρα και έκανα ένα τέστ και ήταν θετικοοοοοοο!!!Τρελάθηκα απο τη χαρά μου και αμέσως σκέφτηκα πως δεν πρέπει να είναι τυχαίο και το μυλό μου πήγε κατ'ευθείαν στην Οσία Ειρήνη.Μετά απο αυτό είπαμε πως θα δώσουμε και το ονομά της στο παιδί του θα γεννηθεί με το καλό.

astage
08-04-11, 14:11
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ nasasia, ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΑΓΑΖΑΚΙ , ΕΚΕΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ. Ή ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΕΣΥ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΡΙΑ, Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ (ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ) ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ, ΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΡΣΕΝΙΑ ΜΟΝΑΧΗ, ΤΘ 3603 ΚΤ ΑΘΗΝΩΝ 102 10 , ΑΘΗΝΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ΛΑΔΑΚΙ ΚΑΙ ΜΗΛΟ. ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ!

Καλησπερα SERI1 θα μπορουσες μηπως να μου στειλεις μηλο και λαδακι γιατι ειμαι στην Θεσσαλονικη και λογω δουλειας ειναι λιγο δυσκολο να παω.Σιγουρα θα παμε ομως το καλοκαιρι.Σ'ευχαριστω πολυ στειλε μου πμ να σου πω την διευθυνση αν δεν σου ειναι πολυ κοπος.

Ειρήνη_Α
08-04-11, 16:46
Κορίτσια είμαι κι εγώ παιδί του μήλου!!
Η μαμά μου προσπαθούσε για 2 χρόνια και οι γιατροί της είχαν αποκλείσει την πιθανότητα να κάνει παιδιά!
Ένα βράδυ που ήταν πολύ στενοχωρημένη είδε στον ύπνο της την Οσία Ειρήνη και το Μοναστήρι στη Λυκόβρυση. (δεν είχε πάει ποτέ, δεν ήξερε καν που βρίσκεται και πως είναι)
Η Οσία της είπε να μη στενοχωριέται και πως σύντομα θα της δώσει ένα κοριτσάκι και να το βγάλει στο Όνομα της..
Η μαμά μου πάντα λέει πως δεν όνειρο, αλλά Όραμα!
Λίγες μέρες μετά έμαθε πως ήταν έγκυος..
Πήγε στο Μοναστήρι και ήταν ίδιο όπως το είχε ονειρευτεί..

Έχω άλλα 3 αδέρφια μετά από εμένα οπότε οι γιατροί μάλλον έπεσαν έξω...

Προσπαθώ κι εγώ για μωράκι και πριν αρχίσουμε τις προσπαθειες πήγα και προσκύνησα και ζήτησα Τη Βοήθεια της..
Πριν λίγες μέρες έφαγα το μήλο κι εύχομαι να πιάσει..
Αν δεν πιάσει δεν θα απογοητευτώ, θα συνεχίσω να Προσεύχομαι..

nasia1gr
08-04-11, 18:20
Καλησπερα SERI1 θα μπορουσες μηπως να μου στειλεις μηλο και λαδακι γιατι ειμαι στην Θεσσαλονικη και λογω δουλειας ειναι λιγο δυσκολο να παω.Σιγουρα θα παμε ομως το καλοκαιρι.Σ'ευχαριστω πολυ στειλε μου πμ να σου πω την διευθυνση αν δεν σου ειναι πολυ κοπος.

ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΑ ... ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΟΔΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΟ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

nasia1gr
08-04-11, 18:21

ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΑ ... ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΟΔΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΟ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

donatela30
11-04-11, 12:42
Κορίτσια είμαι κι εγώ παιδί του μήλου!!
Η μαμά μου προσπαθούσε για 2 χρόνια και οι γιατροί της είχαν αποκλείσει την πιθανότητα να κάνει παιδιά!
Ένα βράδυ που ήταν πολύ στενοχωρημένη είδε στον ύπνο της την Οσία Ειρήνη και το Μοναστήρι στη Λυκόβρυση. (δεν είχε πάει ποτέ, δεν ήξερε καν που βρίσκεται και πως είναι)
Η Οσία της είπε να μη στενοχωριέται και πως σύντομα θα της δώσει ένα κοριτσάκι και να το βγάλει στο Όνομα της..
Η μαμά μου πάντα λέει πως δεν όνειρο, αλλά Όραμα!
Λίγες μέρες μετά έμαθε πως ήταν έγκυος..
Πήγε στο Μοναστήρι και ήταν ίδιο όπως το είχε ονειρευτεί..

Έχω άλλα 3 αδέρφια μετά από εμένα οπότε οι γιατροί μάλλον έπεσαν έξω...

Προσπαθώ κι εγώ για μωράκι και πριν αρχίσουμε τις προσπαθειες πήγα και προσκύνησα και ζήτησα Τη Βοήθεια της..
Πριν λίγες μέρες έφαγα το μήλο κι εύχομαι να πιάσει..
Αν δεν πιάσει δεν θα απογοητευτώ, θα συνεχίσω να Προσεύχομαι..
ax bravo eirhnoyla! moy aresei poy mpainoyn para polles kopeles kai grafoyn to diko toys 8aymataki h ki eseis oi idies poy eiste ena 8ayma apo mones ths! makari koritsia na mas boh8hsei na ginoyme kai emeis manoyles giati dysthxws den kserw ti ftaiei, h diatrofh, oi synh8eies, oi molynseis ta problhmata ypogonimothtas aykanontai me ragdaioys ry8moys kai elpizoyme mono se ena 8ayma! as exoyme pisth!
kai gia oses kopeles 8eloyn to mhlo kai einai makria epeidh exei anafer8ei apo polles kopeles edw pera rikste mia matia sto 8ema apo thn arxh dne einai polles oi selides, stelneis gramma sthn monh kai soy stelnoyn to mhlo taxidromikws! egoyn grapsei kopeles th diey8ynsh! oses einai A8hna aksizei poly na pate! 8a hremhsete! kalh mas epityxia se oles sthn prospa8eia mas!!!

SERI1
11-04-11, 17:35
καλησπέρα nasia1gr ,astage σας έχω στείλει πμ !:-P

Ειρήνη_Α
11-04-11, 20:31
ax bravo eirhnoyla! moy aresei poy mpainoyn para polles kopeles kai grafoyn to diko toys 8aymataki h ki eseis oi idies poy eiste ena 8ayma apo mones ths! makari koritsia na mas boh8hsei na ginoyme kai emeis manoyles giati dysthxws den kserw ti ftaiei, h diatrofh, oi synh8eies, oi molynseis ta problhmata ypogonimothtas aykanontai me ragdaioys ry8moys kai elpizoyme mono se ena 8ayma! as exoyme pisth!
kai gia oses kopeles 8eloyn to mhlo kai einai makria epeidh exei anafer8ei apo polles kopeles edw pera rikste mia matia sto 8ema apo thn arxh dne einai polles oi selides, stelneis gramma sthn monh kai soy stelnoyn to mhlo taxidromikws! egoyn grapsei kopeles th diey8ynsh! oses einai A8hna aksizei poly na pate! 8a hremhsete! kalh mas epityxia se oles sthn prospa8eia mas!!!

σ' ευχαριστώ πολύ καλή μου για τα λόγια σου..

κορίτσια όσες δεν έχετε πάει..προγραμματίστε το..δεν ξέρετε πόσο γαλήνια είναι εκεί..

νιώθω την ανάγκη να πάω ξανά και ξανά..

xouxoulina
11-04-11, 20:37
ειρηνακι και εγω απο λαμια ειμαι....κοριτσια εγω τον αλλο μηνα ξεκιναω την τριτη εξ..

Ειρήνη_Α
11-04-11, 20:44
ειρηνακι και εγω απο λαμια ειμαι....κοριτσια εγω τον αλλο μηνα ξεκιναω την τριτη εξ..

γεια σου πατριωτάκι!!!

σου εύχομαι καλή επιτυχία και να είναι η 3η και τυχερή!!!

Λαμιώτη γιατρό έχεις;;

xouxoulina
11-04-11, 20:46
στον μαστρο...να αθηνα θα παω...τις αλλες δυο τις εκανα στην λαρισσα...

xouxoulina
11-04-11, 20:47
εδω λαμια με παρακολουθει ο κοντοπανος..

xouxoulina
11-04-11, 21:00
εισαι στο φεις?

amprakatampra
12-04-11, 17:42
κορίτσια μου έφαγα και γω το μηλαράκι και φοράω τη ζώνη και προσεύχομαι να μας βοήθησει η Αγία.Μακάρι όλα να πάνε καλά για όλες μας

lenaki87
12-04-11, 18:46
Καλησπερα κοριτσια.Εχθες μια φιλη μου εδωσε το σχοινακι(ζωνη) να το φορεσω και το λαδακι απο την Μονη της Οσιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου !!!Θα γραψω και γραμμα στην Μονη να μου στειλουν και το μηλαρακι !!!

Διαβασα τα θαυματα Της σε ζευγαρια με προβληματα γονιμοτητας και γενικοτερα στον κοσμο και συγκηνηθηκα παρα πολυ!!!
Μεγαλη η χαρη Της!!!!!
Μακαρι να μας βοηθησει ολους ...

xrisoulaki80
14-04-11, 22:36
κοριτσια καλησπερα!ηθελα απλα να ενημερωσω για οσες δεν το γνωριζουν οτι κ στην Θεσσαλονικη ,στον ιερο ναο της Αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου στην Ευκαρπια δινουν το θαυματουργο Μηλο.Πηγαμε σημερα για να προσκυνησουμε(ξεκιναμε εξωσωματικη) και ρωτησα τον πατερ αν εχουν Μηλα(πιστευα οτι εχουν μονο στην Αθηνα) τελικα ειχαν κι εκει(στην καταψυξη,διαβασμενα απο τον Μητροπολιτη) και μου εδωσε με μεγαλη χαρα ,μαλιστα μου χαρισε κ τρεις εικονες της Αγιας για μενα ,το συζυγο και το σπιτι οπως μου ειπε.Ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια στις προσπαθειες που κανουμε κ η Χαρη της Αγιας να μας χαρισει αυτο που λαχταραμε τοσο πολυ ...ενα μωρακι

erko
15-04-11, 00:12
Καλησπερα κοριτσια!Μετα απο μια παλινδρομο κυηση που ειχα το Φλεβαρι του 2008 πηγα σ΄ενα μοναστηρι της Παναγιας της Μπατανασας και ενας καλογερος μου διαβασε μια ευχη και μου εδωσε τη ζωνη της Παναγιτσα που ειναι για τα ατεκνα ζευγαρια!
Το ΠΑΣΧΑ ΤΟΥ 2009 μια φιλη μου μου εφερε το μηλο της Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντου και νηστεψα 3 μερες και μετα το εφαγα!
Το ιδιο βραδυ την ονειρευτικα και μου ζητουσε να της δειξω ενα ροζ χαρτι που το ειχα αγορασει λεει 2 euro!Τις ειπα οτι δε το εχω και οτι δε ξαναδινω 2 euro παλι για να το αγορασω!
Τελικα σε 2 μηνες μενω εγκυος και εκανα και κοριτσακι!
Τι μερα που εκανα το τεστ και βγηκε θετικο ηταν 28/07 η μερα της γιορτης της!
Τον Νοεμβριο του ιδιου χρονου πηγα στη Λυκοβρυση εγκυος να την ευχαριστησω!

margi
16-04-11, 23:21
Καλησπερα κοριτσια!Μετα απο μια παλινδρομο κυηση που ειχα το Φλεβαρι του 2008 πηγα σ΄ενα μοναστηρι της Παναγιας της Μπατανασας και ενας καλογερος μου διαβασε μια ευχη και μου εδωσε τη ζωνη της Παναγιτσα που ειναι για τα ατεκνα ζευγαρια!
Το ΠΑΣΧΑ ΤΟΥ 2009 μια φιλη μου μου εφερε το μηλο της Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντου και νηστεψα 3 μερες και μετα το εφαγα!
Το ιδιο βραδυ την ονειρευτικα και μου ζητουσε να της δειξω ενα ροζ χαρτι που το ειχα αγορασει λεει 2 euro!Τις ειπα οτι δε το εχω και οτι δε ξαναδινω 2 euro παλι για να το αγορασω!
Τελικα σε 2 μηνες μενω εγκυος και εκανα και κοριτσακι!
Τι μερα που εκανα το τεστ και βγηκε θετικο ηταν 28/07 η μερα της γιορτης της!
Τον Νοεμβριο του ιδιου χρονου πηγα στη Λυκοβρυση εγκυος να την ευχαριστησω!Ανατρίχιασα!! Μπράβο κοριτσάκι μου! Να χαίρεσαι την μικρή σου και η Αγία Ειρήνη η Χρυσοβαλάντου και η Παναγίτσα μας να την προστατευουν πάντα!

NIOBH
20-04-11, 15:16
Kοριτσια δε ξέρω αν είναι θαύμα της Αγίας....πάντως είναι θαύμα....και ναι....έιμαι επιτέλους έγκυος.....:D. Ευχαριστώ την Αγία Ειρήνη....που μετά απο 3 μήνες απο τη μέρα που ζήτησα τη βοήθειά της.....έμεινα έγκυος.....:D.....και φυσικά τη Παναγία που πάντα είναι δίπλα μου.....:D. Εύχομαι σύντομα όλες όσες προσπαθείτε να τα καταφέρετε....:D

lagudaki
20-04-11, 15:27
νιοβη μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!
Το νεο σου ειναι υπεροχο, σε διαβαζα κατα καιρους και ξερω οτι προσπαθουσες πολυ καιρο..κοριτσι μου ολοψυχα σου ευχομαι τελειομηνη εγκυμοσυνη και ολα μα ολα να πανε καλα!
καλο πασχα να χεις και την ευλογια της Αγιας Ειρηνης της χρυσοβαλαντου:)

NIOBH
20-04-11, 15:29
νιοβη μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!
Το νεο σου ειναι υπεροχο, σε διαβαζα κατα καιρους και ξερω οτι προσπαθουσες πολυ καιρο..κοριτσι μου ολοψυχα σου ευχομαι τελειομηνη εγκυμοσυνη και ολα μα ολα να πανε καλα!
καλο πασχα να χεις και την ευλογια της Αγιας Ειρηνης της χρυσοβαλαντου:)

Σ'ευχαριστώ γλυκιά μου....να είσαι καλά....:grin:...εύχομαι σύντομα να έρθει και σ'εσάς το λαγουδάκι σας.....:grin:

lagudaki
20-04-11, 15:33
μακαρι νιοβη μου κι εγω προσπαθω πολυ καιρο πανω κατω οπως κι εσυ αλλα ακομα τιποτα:(
σημερα εφαγα το μηλο απο τη μονη της αγιας ειρηνης χρυσοβαλαντου,ευχομαι και με την ευλογια της να πανε ολα καλα!
πραγματικα χαρηκα πολυ για σενα, το καλυτερο πασχαλινο δωρο!

NIOBH
20-04-11, 15:36
μακαρι νιοβη μου κι εγω προσπαθω πολυ καιρο πανω κατω οπως κι εσυ αλλα ακομα τιποτα:(
σημερα εφαγα το μηλο απο τη μονη της αγιας ειρηνης χρυσοβαλαντου,ευχομαι και με την ευλογια της να πανε ολα καλα!
πραγματικα χαρηκα πολυ για σενα, το καλυτερο πασχαλινο δωρο!

Μη το βάζεις κάτω κοπέλα μου....έχει ο θεός....θα γίνει κι αυτό. Απλά δεν έιμαστε όλες τόσο τυχερές να πιάνουμε με τη πρώτη....και ταλαιπωρούμαστε λίγο παραπάνω....αλλά στο τέλος...νικάμε....θα το δείς...:D. Προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι τόσο και αγχώνεσαι....το άγχος τα κάνει όλα...κι εγώ τόσο καιρό απο το άγχος τη πάτησα...γιατί το άγχος μου....ανέβαζε τη προλακτίνη....και δε μπορούσα να μείνω έγκυος...με το που τη ρύθμισα με χάπια....τα κατάφερα. Εσύ τι πρόβλημα έχεις αν επιτρέπεται;:roll:

lagudaki
20-04-11, 15:38
νιοβη μου στελνω pm:)

girandola
20-04-11, 23:57
Μπραβοοοο, Νιοβη μου, τα καταφερες!!!! Συγχαρητηρια κοριτσι μου, σου ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!! Τελικα ολα θελουν επιμονη και υπομονη, και οσο μακρυς κι αν ειναι ο δρομος στο τελος γινεται αυτο που πραγματικα επιθυμουμε!!!
Φιλια πολλα!!!

Ειρήνη_Α
21-04-11, 13:39
Kοριτσια δε ξέρω αν είναι θαύμα της Αγίας....πάντως είναι θαύμα....και ναι....έιμαι επιτέλους έγκυος.....:D. Ευχαριστώ την Αγία Ειρήνη....που μετά απο 3 μήνες απο τη μέρα που ζήτησα τη βοήθειά της.....έμεινα έγκυος.....:D.....και φυσικά τη Παναγία που πάντα είναι δίπλα μου.....:D. Εύχομαι σύντομα όλες όσες προσπαθείτε να τα καταφέρετε....:D

Νιόβη μου δεν εχουμε ξαναμιλησει, αλλα έχω διαβάσει πολλές δημοσιεύσεις σου!!

Ηθελα να σου πω, πως χαρηκα παρα πολυ για την εγκυμοσυνη σου κι ας μη σε ξερω καθολου!!!!!

Πραγματικα απο τα γραπτά σου φαινόταν ΠΟΣΟ πολύ ήθελες αυτό το μωράκι και πόσο κουράστηκες!!! Έγώ τουλάχιστον αυτό καταλάβαινα!!!

Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να έχεις μια υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα γερό μωρό!!!

:D:D:D

donatela30
21-04-11, 14:09
Κορίτσια μου είδατε τα θάυματα της Αγίας ειναι παντα μπροστά μας! Εχω να πω ότι και εμάς μας βοήθησε σε μια δύσκολή επέμβαση και πιστευω ότι είνια καθαρα θαύμα και εξακολουθώ να επικαλούμαι τη βοηθεια της και να της ζητώ να σταθεί στο πλάι μου σε όλη αυτη τη προσπάθεια μέχρι το τέλος για να χαρίσει σε μας το πολυπόθητο μωράκι??

donatela30
21-04-11, 14:09

Ηθελα να σου πω, πως χαρηκα παρα πολυ για την εγκυμοσυνη σου κι ας μη σε ξερω καθολου!!!!!

Πραγματικα απο τα γραπτά σου φαινόταν ΠΟΣΟ πολύ ήθελες αυτό το μωράκι και πόσο κουράστηκες!!! Έγώ τουλάχιστον αυτό καταλάβαινα!!!

Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να έχεις μια υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα γερό μωρό!!!

ειρήνη μου εισαι εσύ που μιλάμε και στο αλλοο τόπικ? και εχουμε ξαναμιλήσει και εδώ τυχαιο??
χιχιχ φιλια καλο πασχα!!!!

palmoma
21-04-11, 20:44
Κορίτσια καλησπέρα,
ΝΙΟΒΗ είχαμε ανταλλάξει ένα pm σε κάποια φάση για έναν γιατρό, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και όλα καλά να σου πανε, μέσα απο την καρδιά μου.

Και όλες οι κοπέλες που προσπαθούν να βρεθούν στην ίδια φάση με όλες εκείνες που τα κατάφεραν. Θα πάω και εγω στο μοναστήρι. Δεν ηξερα τίποτε απο όλα αυτά. Πρώτη φορά τα διαβάζω εδώ στο φορουμ. Θα πάω ομως, θα πάω σίγουρα. Σας ευχαριστώ

ΡΕΝΑΤΑ
24-04-11, 13:37
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ. ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ. ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ. ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ, ΤΗΝ ΑΓ. ΕΙΡΗΝΗ ΚΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ.

Ειρήνη_Α
25-04-11, 11:17
ειρήνη μου εισαι εσύ που μιλάμε και στο αλλοο τόπικ? και εχουμε ξαναμιλήσει και εδώ τυχαιο??
χιχιχ φιλια καλο πασχα!!!!

χαχα ναι εγώ είμαι!!! τυχαίο;;; δε νομίζωωωωωωωω!!!!

φιλάκια κοριτσάκι!!:D:D

Ειρήνη_Α
27-04-11, 13:01
Κοριτσάκια μου,

η Πίστη κάνει Θαύματα...

μολις πριν λιγο εμαθα πως ειμαι ΕΓΚΥΟΣ!!

Gatoula83
27-04-11, 13:37
Πριν 1 μήνα περίπου,πήρα κ εγώ το μήλο.
Δε προσπαθούσαμε καιρό,μόλις 3 μήνες.
Πήγαινα συχνά στο μοναστήρι γιατί μένω Αθήνα πλέον κ μου είναι πιο εύκολο.
Το Πάσχα έμαθα ότι είμαι έγκυος...
Πολλοί μπορεί να πούνε ότι μπορεί να μην οφείλεται στο μήλο κτλ. αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι είχα κ έχω πίστη κ με έχει βοηθήσει αρκετά στη ζωή μου.

latiatoula
27-04-11, 13:39
Πριν 1 μήνα περίπου,πήρα κ εγώ το μήλο.
Δε προσπαθούσαμε καιρό,μόλις 3 μήνες.
Πήγαινα συχνά στο μοναστήρι γιατί μένω Αθήνα πλέον κ μου είναι πιο εύκολο.
Το Πάσχα έμαθα ότι είμαι έγκυος...
Πολλοί μπορεί να πούνε ότι μπορεί να μην οφείλεται στο μήλο κτλ. αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι είχα κ έχω πίστη κ με έχει βοηθήσει αρκετά στη ζωή μου.

Συγχαρητήρια! :D Εύχομαι ολόψυχα να έχεις μία πολύ καλή εγκυμοσύνη, μία ακόμα καλύτερη γέννα και με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωρό! Πήρα και εγώ το μήλο πρόσφατα. Πρώτα ο Θεός, θα κάνω σύντομα την τρίτη μου προσπάθεια εξωσωματικής. Ελπίζω με τη βοήθεια της επιστήμης και της Οσίας Ειρήνης, να έχουμε καλά αποτελέσματα!

mavia
27-04-11, 13:44
Καλησπέρα!
Πριν 18 μέρες πήγα κ εγώ στο μοναστήρι, πήρα μήλα, λαδάκι κ τη ζωνίτσα... Μια που οι γιατροί κ οι εξετάσεις δεν βοηθούν, είπαμε να ζητήσουμε δυνατότερη βοήθεια...
Τον Μάιο ξεκινάμε ξανά προσπάθειες κ ο Θεός βοηθός!
Συγχαρητήρια στις εγκυούλες, πολλές ευχές σε όσες προσπαθούν!

latiatoula
27-04-11, 13:49
Κοριτσάκια μου,

η Πίστη κάνει Θαύματα...

Τέλεια νέα, ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!:grin: Άντε, και στα δικά μας.
Α, και παρεπιμπτόντως, έχω την εντύπωση ότι εμείς οι δύο, έχουμε γνωριστεί ως μέλη άλλου φόρουμ ;-). Σου στέλνω π.μ.

chris80
27-04-11, 14:07
χρονια πολλα κοριτσια και συγχαρητηρια σε οσεσ κοπελεσ εμαθαν χαρμοσυνα νεα!προσπαθουμε και εμεισ για μωρακι αρκετο καιρο....διαβασα τισ ιστοριεσ σασ και συγκινηθηκα πολυ....θα ηθελα αν μπορει καποια κοπελα να μου στειλει μηλαρακι τησ αγιασ.μενω κρητη και μου ειναι δυσκολο να επισκεπτω τη μονη...αν μπορει καποια κοπελα να με βοηθησει θα ημουν ευγνωμων.....

ρινιω
27-04-11, 14:08
Κοριτσάκια μου,

η Πίστη κάνει Θαύματα...

μπραβοοοοοοοοοοοοο..............συγχαρητηριαα!!!!!!! τι ευχαριστα νεα ειναι αυτα????????????....με το καλο κοριτσι μου,σου ευχομαι να εχεις μια υπεροχη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!

palmoma
27-04-11, 17:37
Καλησπέρα και ένα μεγάλο μπράαααααβο και συγχαρητήρια και όλες τις ευχές μου στις εγκυούλες . Σας ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Πρώτα ο Θεός θα πάω στο μοναστήρι το Σάββατο, επομένως chris80 θα πάρω εγώ για σένα μηλαράκι. Στείλε μου pm με την διεύθυνσή σου για να σου το στείλω απο βδομάδα.

xouxoulina
27-04-11, 18:30
συγχαρητηρια ειρηνακι!

NIOBH
27-04-11, 20:00
Μπραβοοοο, Νιοβη μου, τα καταφερες!!!! Συγχαρητηρια κοριτσι μου, σου ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!! Τελικα ολα θελουν επιμονη και υπομονη, και οσο μακρυς κι αν ειναι ο δρομος στο τελος γινεται αυτο που πραγματικα επιθυμουμε!!!
Φιλια πολλα!!!

Κορίτσια καλησπέρα,
ΝΙΟΒΗ είχαμε ανταλλάξει ένα pm σε κάποια φάση για έναν γιατρό, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και όλα καλά να σου πανε, μέσα απο την καρδιά μου.

Και όλες οι κοπέλες που προσπαθούν να βρεθούν στην ίδια φάση με όλες εκείνες που τα κατάφεραν. Θα πάω και εγω στο μοναστήρι. Δεν ηξερα τίποτε απο όλα αυτά. Πρώτη φορά τα διαβάζω εδώ στο φορουμ. Θα πάω ομως, θα πάω σίγουρα. Σας ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια....όλες....είστε πολύ καλές...:D

Εύχομαι σύντομα να τα καταφέρετε όλες....και γενικά να τα καταφέρουν όλες όσες προσπαθούν....και να βοηθήσει και η Αγία και να γίνει το θαύμα....:D

Κοριτσάκια μου,

η Πίστη κάνει Θαύματα...

Καλέ δε προλαβα να ευχηθώ και τα κατάφερες...:D...πόση δύναμη έχει η ευχή μου....:p

Συγχαρητήρια....να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.....:D....κι απο εδώ και πέρα να έχουμε όλες μόνο ευχάριστα....:D

chris80
27-04-11, 23:42
Καλησπέρα και ένα μεγάλο μπράαααααβο και συγχαρητήρια και όλες τις ευχές μου στις εγκυούλες . Σας ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Πρώτα ο Θεός θα πάω στο μοναστήρι το Σάββατο, επομένως chris80 θα πάρω εγώ για σένα μηλαράκι. Στείλε μου pm με την διεύθυνσή σου για να σου το στείλω απο βδομάδα.

χιλια ευχαριστω κοπελα μου!να εισαι καλα!δεν ξερω να στελνω pm.μπορεισ να μου πεισ για να σου γραψω τη διευθυνση;

Ειρήνη_Α
28-04-11, 00:15
Τέλεια νέα, ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!:grin: Άντε, και στα δικά μας.
Α, και παρεπιμπτόντως, έχω την εντύπωση ότι εμείς οι δύο, έχουμε γνωριστεί ως μέλη άλλου φόρουμ ;-). Σου στέλνω π.μ.

ναι, ναι σωστά καταλαβες!!! σου απαντησα!!
ευχαριστω γλυκό μου κορίτσι, σου εύχομαι σύντομα κι εσυ να μας ανακοινώσεις τα ευχαριστα!!!

μπραβοοοοοοοοοοοοο..............συγχαρητηριαα!!!!!!! τι ευχαριστα νεα ειναι αυτα????????????....με το καλο κοριτσι μου,σου ευχομαι να εχεις μια υπεροχη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!

ευχαριστώ πολύ συνονόματη!!!!!σου εύχομαι σύντομα κι εσένα ενα μπεμπακι!!!

συγχαρητηρια ειρηνακι!

ευχαριστώ πολύ πατριώτισα!!!!
περιμένω νέα σου!!!μέσα απο την καρδιά μου σύντομα ενα σπορακι στην κοιλιτσα σου!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια....όλες....είστε πολύ καλές...:D

Εύχομαι σύντομα να τα καταφέρετε όλες....και γενικά να τα καταφέρουν όλες όσες προσπαθούν....και να βοηθήσει και η Αγία και να γίνει το θαύμα....:D

Καλέ δε προλαβα να ευχηθώ και τα κατάφερες...:D...πόση δύναμη έχει η ευχή μου....:p

Συγχαρητήρια....να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.....:D....κι απο εδώ και πέρα να έχουμε όλες μόνο ευχάριστα....:D

ειδες;;;;; δεν προλαβες να το πεις εγινε χαχαχαχα!!
να΄σαι καλά γλυκιά μου!!! πραγματικά εύχομαι μονο χαρές να έχουμε απο εδω και περα!!! μονο χαρές για ολες μας!!

lefki
28-04-11, 13:14
Συγχαρητήρια! :D Εύχομαι ολόψυχα να έχεις μία πολύ καλή εγκυμοσύνη, μία ακόμα καλύτερη γέννα και με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωρό! Πήρα και εγώ το μήλο πρόσφατα. Πρώτα ο Θεός, θα κάνω σύντομα την τρίτη μου προσπάθεια εξωσωματικής. Ελπίζω με τη βοήθεια της επιστήμης και της Οσίας Ειρήνης, να έχουμε καλά αποτελέσματα!

Latiatoula να το παρεις πριν ξεκινησεις την εξωσωματικη και να φορεσεις και την ζωνη αν την εχεις παρει. ακουσε με. στα τελη Μαρτίου πηρα το μηλο, την ζωνη και λαδακι. νηστεψα αμεσως και το λαδι και έφαγα το μήλο και ο σύζυγος το ίδιο. πρωταπριλια εκανα την εμβρυομεταφορα μου φορωντας την ζωνη και την ωρά που η επιστημη εβαζε στην κοιλιτσα μου τα εμβρυα, η Αγία Ειρήνη ήταν διπλα μου, έκανε το θαυμα της. αυριο έχω τον πρώτο μου υπέρηχο. ελπίζω να είναι διπλα μου αυτους τους 9 μήνες και να βοηθήσει να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. την ζώνη της την φοράω και θα την φοράω μέχρι να γεννησω με το καλό. σύντομα έχω σκοπό να παω στο μοναστήρι της πάλι να την ευχαριστήσω απο κοντά.

xouxoulina
28-04-11, 13:59
latiatoula και εγω ετοιμαζομαι για τριτη εξωσωματικη...καλη μας επιτυχια...την Μεγαλη Βδομαδα εφαγα το μηλο και πριν την εξ.θα βαλω και το σχοινακι..ειρηνη μου σε ευχαριστω για τις ευχες σου...

latiatoula
28-04-11, 14:01
Κοριτσάκια, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τις ανταποδίδω στο έπακρον! Ήδη έχω φάει το μήλο! Όσον αφορά την εξωσωματική, θα ξεκινήσω άμεσα, σήμερα ή άυριο (ανάλογα με το πότε θα αδιαθετήσω) να κάνω τις ενέσεις μου για τη διέγερση των ωοθηκών!
Μακάρι να έχουμε καλό αποτέλεσμα!

palmoma
28-04-11, 16:59
χιλια ευχαριστω κοπελα μου!να εισαι καλα!δεν ξερω να στελνω pm.μπορεισ να μου πεισ για να σου γραψω τη διευθυνση;

Σου έστειλα εγω pm (προσωπικό μήνυμα). Θα δεις πάνω δεξιά στην οθόνη σου εκεί που λέει Welcome Chris80 Προσωπικά μηνύματα:01 κάνεις εκεί κλικ, το διαβάζεις και μου κάνεις απάντηση. Η αλλιώς κάνεις αριστερό κλικ πάνω στο ονομά μου και σου βγάζει την επιλογή Αποστολή προσωπικού μηνύματος...και μου το στέλνεις.

Ειρήνη_Α
30-04-11, 10:35
Δυστυχώς η κύηση μου ειναι βιοχημική...
Δεν θέλω να σας χαλάσω το όμορφο κλίμα απλά θέλω να σας πω μέσα απο τη δυσάρεστη εμπειρία που έζησα και ζω ακόμη, η ΠΙΣΤΗ δεν χανεται!!

Όχι ούτε και τώρα!! Λίγες μέρες πριν νόμιζα πως δεν θα κάνω ποτέ παιδιά, με επιαναν υστερίες, πιστευα πως εχω σοβαρο πρόβλημα υπογονιμότητος..

Κι όμως μια χαρα μπορώ να συλλάβω, άσχετα αν δεν προχωρησε..

Κραταω το θετικό και συνεχίζω...

Κορίτσια μη λιποψυχίσετε μεχρι να καταφερετε να κρατησετε στην αγκαλια σας το μωρο σας!

palmoma
30-04-11, 10:58
Ειρήνη Α να'σαι καλά, να συνεχίσεις τις προσπαθειες με πίστη και αγαπη. Σ'ευχαριστώ και την αισιοδοξία σου και αν και λυπάμαι για το αποτέλεσμά σου χαίρομαι που βλέπω την δυναμη που κρύβεις μέσα σου.

Να είσαι πάντα δυνατή και σύντομα να μάθεις και να μας πεις τα χαρμόσυνα νέα μιας νέας φυσιολογικής και τελειόμηνης εγκυμοσύνης.

xouxoulina
30-04-11, 11:05
ειρηνακι μην στεναχωριεσαι..αφου εμεινες εγκυος θα ξαναμεινεις...τι να πω και εγω..φιλια σε ολες..

Ειρήνη_Α
30-04-11, 11:48
Ειρήνη Α να'σαι καλά, να συνεχίσεις τις προσπαθειες με πίστη και αγαπη. Σ'ευχαριστώ και την αισιοδοξία σου και αν και λυπάμαι για το αποτέλεσμά σου χαίρομαι που βλέπω την δυναμη που κρύβεις μέσα σου.

Να είσαι πάντα δυνατή και σύντομα να μάθεις και να μας πεις τα χαρμόσυνα νέα μιας νέας φυσιολογικής και τελειόμηνης εγκυμοσύνης.

ειρηνακι μην στεναχωριεσαι..αφου εμεινες εγκυος θα ξαναμεινεις...τι να πω και εγω..φιλια σε ολες..

σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές σας!!!
να ξερετε πως σύντομα θα τα καταφέρουμε!!

μην απελπίζεστε, το ξέρω είναι δύσκολο, αλλα δεν μπορεί καποια στιγμή θα γινει!!!!

mavia
30-04-11, 11:49
Λυπάμαι Ειρήνη για το αποτέλεσμα... Είχαν κ εγώ μια βιοχημική πριν 20 μέρες (είχα βέβαια κ 2 παλίνδρομες πριν) κ σε καταλαβαίνω... Ναι, το θετικό είναι ότι γίνεται η σύλληψη. Εμένα ο γιατρός μου είπε πως κ η βιοχημική είναι κύηση, κ αυτό τα λέει όλα...
Κουράγιο κ το κεφάλι ψηλά! Όλα θα γίνουν με θτική σκέψη κ επιμονή...

nasia1gr
30-04-11, 19:30
Ειρήνη μη στεναχωριέσαι δεν εισαι μόνη σου εδώ, είμαστε ενα σωρο κοπελες που δεν... που θα πάει θα μας κάτσει.

Ηθελα να ρωτήσω κάτι λίγο χαζό, εεε μη με κοροιδευετε... Λοιπον κατα την 3ημερη νηστεία για το μήλο τη ζώνη και το λαδάκι επαφή ειχατε με τον αγαπημένο σας? δεν ειναι οτι αμαν και πως δεν κρατιέμαι απλα τυγχάνει την Δευτερα που θα νηστέψουμε γι αυτο να αρχίζουν και οι γόνιμες μερες μου. Τι να κάνω? να περιμένω απο πέμπτη να γίνει σωστή νηστεια? ηθελα τις αποψεις σας. ευχαριστω.

Ειρήνη_Α
01-05-11, 13:09
Ειρήνη μη στεναχωριέσαι δεν εισαι μόνη σου εδώ, είμαστε ενα σωρο κοπελες που δεν... που θα πάει θα μας κάτσει.

Ηθελα να ρωτήσω κάτι λίγο χαζό, εεε μη με κοροιδευετε... Λοιπον κατα την 3ημερη νηστεία για το μήλο τη ζώνη και το λαδάκι επαφή ειχατε με τον αγαπημένο σας? δεν ειναι οτι αμαν και πως δεν κρατιέμαι απλα τυγχάνει την Δευτερα που θα νηστέψουμε γι αυτο να αρχίζουν και οι γόνιμες μερες μου. Τι να κάνω? να περιμένω απο πέμπτη να γίνει σωστή νηστεια? ηθελα τις αποψεις σας. ευχαριστω.

Καλημέρα Νασια και καλο μηνα,
σ' ευχαριστώ για τις ευχες σου..ευχομαι με τη σειρά μου σύντομα να έρθει η ώρα που θα έχουμε γερό μωρό στην κοιλιά μας!
Κοίτα κατα τη διαρκεια της νηστειας οχι δεν επιτρεπεται η σεξ. επαφη. Κι εγώ όταν πήρα το μηλο αρχιζαν οι γονιμες. Δεν νηστεψα τοτε!Περασαν οι γονιμες και καναμε μετα τη νηστεια! Βαλε το μηλο στο ψυγειο, δεν παθαινει τπτ!

Ειρήνη_Α
01-05-11, 13:12
Λυπάμαι Ειρήνη για το αποτέλεσμα... Είχαν κ εγώ μια βιοχημική πριν 20 μέρες (είχα βέβαια κ 2 παλίνδρομες πριν) κ σε καταλαβαίνω... Ναι, το θετικό είναι ότι γίνεται η σύλληψη. Εμένα ο γιατρός μου είπε πως κ η βιοχημική είναι κύηση, κ αυτό τα λέει όλα...
Κουράγιο κ το κεφάλι ψηλά! Όλα θα γίνουν με θτική σκέψη κ επιμονή...

η αληθεια ειναι πως μονο καποια που το εχει περασει καταλαβαινει πως ειναι..
σ' ευχαριστω πολυ mavia μου! κι εσυ βλεπω εχεις ταλαιπωρηθει πολυ κοριτσακι μου..
σου ευχομαι ολοψυχα να ηταν η τελευταια λυπη που πηρες!! σύντομα να εχεις ενα γερο μωρο!

nasia1gr
01-05-11, 19:18
Καλημέρα Νασια και καλο μηνα,
σ' ευχαριστώ για τις ευχες σου..ευχομαι με τη σειρά μου σύντομα να έρθει η ώρα που θα έχουμε γερό μωρό στην κοιλιά μας!
Κοίτα κατα τη διαρκεια της νηστειας οχι δεν επιτρεπεται η σεξ. επαφη. Κι εγώ όταν πήρα το μηλο αρχιζαν οι γονιμες. Δεν νηστεψα τοτε!Περασαν οι γονιμες και καναμε μετα τη νηστεια! Βαλε το μηλο στο ψυγειο, δεν παθαινει τπτ!

Σωστηηηηηη, εεε ειδες απλα πραγματα και καμια φορα κολλαει το μυαλο μας. Ευχαριστω.

mavia
02-05-11, 14:37
Σ΄ ευχαριστώ Ειρήνη για τις ευχές κ φυσικά ανταποδίδω... :wink:
Νάσια όντως όταν νηστεύεις δεν επιτρέπονται οι επαφές... Κάνε τη νηστεία μετά! ;) Κ εγώ έχω το μήλο στο ψυγείο, ελπίζω μόνο να περάσουν γρήγορα οι μερες μέχρι την επόμενη προσπάθεια...

latiatoula
02-05-11, 14:43
Δεν θέλω να σας χαλάσω το όμορφο κλίμα απλά θέλω να σας πω μέσα απο τη δυσάρεστη εμπειρία που έζησα και ζω ακόμη, η ΠΙΣΤΗ δεν χανεται!!

Όχι ούτε και τώρα!! Λίγες μέρες πριν νόμιζα πως δεν θα κάνω ποτέ παιδιά, με επιαναν υστερίες, πιστευα πως εχω σοβαρο πρόβλημα υπογονιμότητος..

Κορίτσια μη λιποψυχίσετε μεχρι να καταφερετε να κρατησετε στην αγκαλια σας το μωρο σας!

:(Βιοχημική?
Άντε μωρέ! ΠΟλύ στεναχωρήθηκα! Από την άλλη, βλέπω ότι το πήρες καλά. Μπράβο, Ειρηνάκι, είσαι δυνατό παιδί και ψύχραιμο. Και ναι, τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, μπορείς να συλλάβεις και απλά είχες μια ατυχία. Την επόμενη φορά όμως, ε ρε τι έχει να γίνει! ;-)

Ειρήνη_Α
03-05-11, 14:42
:(Βιοχημική?
Άντε μωρέ! ΠΟλύ στεναχωρήθηκα! Από την άλλη, βλέπω ότι το πήρες καλά. Μπράβο, Ειρηνάκι, είσαι δυνατό παιδί και ψύχραιμο. Και ναι, τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, μπορείς να συλλάβεις και απλά είχες μια ατυχία. Την επόμενη φορά όμως, ε ρε τι έχει να γίνει! ;-)

μου στοιχισε παρα πολυ, αλλα τι να κανω;;; δεν μπορω να κανω κατι οποτε το μονο που μου απομενει ειναι να ελπιζω πως την επομενη φορα θα ειμαι πιο τυχερη..

πηγα και στον γιατρο χθες, θα ενισχυσουμε λιγο την ωορηξια μου, θα παρω και προληπτικα προγεστερονη και με τη ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΣΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ θελω να πιστευω πως καποια στιγμη θα τα καταφερω!!

στη χαμηλη προγεστερονη μου μαλλον οφειλεται το γεγονος..

NIOBH
03-05-11, 15:18

Λυπάμαι ειλικρινά πάρα πολύ.....:cry:.

Είσαι πολύ δυνατή....σε θαυμάζω...εγώ θα είχα πέσει στα πατώματα....αλλά πές μου, για πόσο....πρέπει να σηκωθείς και να συνεχίσεις....και επειδή είσαι δυνατή....θα τα καταφέρεις .....είμαι σίγουρη....κι αυτή τη φορά θα είναι τελειόμηνη η εγκυμοσύνη σου...και θα πάνε όλα καλά....στο εύχομαι απο τη καρδιά μου....και σ'εσένα και σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν.....:roll:

venceremos
04-05-11, 01:01
Το μοναστήρι είναι πολύ κοντά στο Μαρούσι. Εγώ πήρα ταξί απο το Μαρούσι και με πήγε , με περίμενε και με γύρισε. 10 ευρώ κόστισε όλο αυτό. Πήρα το μήλο , το έφαγα, έστειλα και σε μια φίλη... Καλή δύναμη σε όλες μας...

Ειρήνη_Α
04-05-11, 01:20
Λυπάμαι ειλικρινά πάρα πολύ.....:cry:.

Είσαι πολύ δυνατή....σε θαυμάζω...εγώ θα είχα πέσει στα πατώματα....αλλά πές μου, για πόσο....πρέπει να σηκωθείς και να συνεχίσεις....και επειδή είσαι δυνατή....θα τα καταφέρεις .....είμαι σίγουρη....κι αυτή τη φορά θα είναι τελειόμηνη η εγκυμοσύνη σου...και θα πάνε όλα καλά....στο εύχομαι απο τη καρδιά μου....και σ'εσένα και σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν.....:roll:

είσαι πολυ γλυκό κορίτσι Νιοβη!!
σ' ευχαριστώ πολυ για τα καλά σου λόγια!!
ξερεις δεν ειναι παντα εύκολο..εχω και στιγμες που τα χανω απο τη θλιψη! σημερα ομως δεν εκλαψα καθολου!!!! ειναι μια μικρη νικη κι αυτο ετσι δεν ειναι;;
προσπαθω σκληρα να μη με παρει απο κατω γιατι μετα παει το΄χασα το παιχνιδι! Πραγματικα δεν εχει νοημα να παραιτηθεις γιατι δεν προκειται να πετυχεις τπτ..
Δεν ξερω πια αν ειμαι δυνατη, εχω φοβιες μη μου ξανασυμβει, αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι θελω ενα μωρο όσο τπτ στον κοσμο..θα προσπαθω μεχρι να τα καταφερω!!
το μονο που ευχομαι ειναι να ειναι γερο και να μη ξαναπερασω οσα περασα, ουτε εγω, αλλα και καμια αλλη γυναικα!!
μακαρι οι ευχες σου να πιασουν τοπο και ολες μας συντομα να εχουμε ευχαριστα προς ανακοινωση!!!:D:D:D

υ.γ. μου εχει μεινει μηλο και θα νηστεψω πριν τις γονιμες και την προκληση ωορηξιας!!!

mavia
04-05-11, 14:21
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, αλλά μια γερόντισσα στη μονή μου είπε κάτι που αξίζει να το μοιραστώ μαζί σας: "Μη στεναχωριέσαι κ μην κλαις, μόνο πίστευε". Τόσο απλά λόγια κ όμως τόσο αληθινά!

palmoma
04-05-11, 20:44
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, αλλά μια γερόντισσα στη μονή μου είπε κάτι που αξίζει να το μοιραστώ μαζί σας: "Μη στεναχωριέσαι κ μην κλαις, μόνο πίστευε". Τόσο απλά λόγια κ όμως τόσο αληθινά!

Και πόσο δίκιο είχε. Και πόσο χάνουμε τα απλά και μπλεκόμαστε στα περίπλοκα.
Και εγω πήγα το Σάββατο στην Χάρη Της. Πήρα τα απαραίτητα και είμαι σε νηστεία τώρα. Αύριο θα φάω το μηλαράκι..θα δώσω λίγο και στον σύζυγο να μην ζηλεύει ;) και εύχομαι και με την βοήθειά Της να πάνε όλα κατ'ευχήν.

astage
04-05-11, 23:20
Κι εμεις κοριτσια αυριο με τον ανδρα μου θα φαμε το μηλαρακι που μου εστειλαν τα κοριτσια απο το forum και τις ευχαριστω πολυ και μακαρι με την βοηθεια της να γινει και σε μας το θαυμα!Συμπτωματικα μου ειπανε οτι αυριο ειναι και της Αγιας Ειρηνης η γιορτη και επαθα ενα σοκ γιατι δεν το ηξερα.Λετε την ημερα της γιορτης της να μας βοηθησει ολους και να ακουσει τις προσευχες μας?Μακαρι και το ιδιο ευχομαι για ολες εσας...

lagudaki
04-05-11, 23:29
astage μου αυριο ειναι της αγιας ειρηνης, γιορταζει μονο η Ειρηνη,
ενω η ειρηνη η χρυσοβαλαντου γιορταζει στις 28/7 εαν δεν κανω λαθος..
παντως το σιγουρο ειναι οτι η χαρη της και η ευλογια της εχει βοηθησει πολλες κοπελες και μακαρι να βοηθησει κι εσας!!

astage
05-05-11, 14:06
astage μου αυριο ειναι της αγιας ειρηνης, γιορταζει μονο η Ειρηνη,
ενω η ειρηνη η χρυσοβαλαντου γιορταζει στις 28/7 εαν δεν κανω λαθος..
παντως το σιγουρο ειναι οτι η χαρη της και η ευλογια της εχει βοηθησει πολλες κοπελες και μακαρι να βοηθησει κι εσας!!

Αληθεια δεν το ηξερα αλλα δεν πειραζει ελπιζω να μας βοηθησει κι εμας και ολες τις κοπελες.

NIOBH
05-05-11, 14:49
είσαι πολυ γλυκό κορίτσι Νιοβη!!
σ' ευχαριστώ πολυ για τα καλά σου λόγια!!
ξερεις δεν ειναι παντα εύκολο..εχω και στιγμες που τα χανω απο τη θλιψη! σημερα ομως δεν εκλαψα καθολου!!!! ειναι μια μικρη νικη κι αυτο ετσι δεν ειναι;;
προσπαθω σκληρα να μη με παρει απο κατω γιατι μετα παει το΄χασα το παιχνιδι! Πραγματικα δεν εχει νοημα να παραιτηθεις γιατι δεν προκειται να πετυχεις τπτ..
Δεν ξερω πια αν ειμαι δυνατη, εχω φοβιες μη μου ξανασυμβει, αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι θελω ενα μωρο όσο τπτ στον κοσμο..θα προσπαθω μεχρι να τα καταφερω!!
το μονο που ευχομαι ειναι να ειναι γερο και να μη ξαναπερασω οσα περασα, ουτε εγω, αλλα και καμια αλλη γυναικα!!
μακαρι οι ευχες σου να πιασουν τοπο και ολες μας συντομα να εχουμε ευχαριστα προς ανακοινωση!!!:D:D:D

υ.γ. μου εχει μεινει μηλο και θα νηστεψω πριν τις γονιμες και την προκληση ωορηξιας!!!

Όλα όσα έγραψες είναι πάρα πολύ σημαντικά(ξεκίνησα να ''κοκκινήσω'' τα σημαντικότερα και κατέληξα να κοκκινήσω όλο το κείμενο..:rolleyes:....και το ξανάλλαξα).....φυσικά και θα κλάψεις.....δεν είναι λίγο αυτό που συνέβη.....άνθρωπος είσαι....αλλά συνεχίζεις....κι αυτό είναι το σημαντικό...:D. Και βέβαια είναι νίκη που πέρασες μια μέρα χωρίς να κλάψεις....και θα έρθουν πολλές τέτοιες ακόμη....και θα έρθουν και καλύτερες....που θα κοιτάζεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου....θα τα έχεις ξεχάσει όλα όσα πέρασες....και θα χαμογελάς ευτυχισμένη.....:D....και το έυχομαι σε όλες μας αυτό.....γιατί το αξίζουμε όλες....ανεξαιρέτως!!!
Φυσικό είναι να έχεις φοβίες....εδώ έχω εγώ που δε πέρασα ότι εσύ.....αλλά σημασία έχει να τις ξεπερνάμε....και να νικάμε!!! Κι επειδή επιμένουμε.....στο τέλος θα νικήσουμε....και θα καταφέρουμε όσα ονειρευτήκαμε.....:D.Καλά θα κάνεις και θα νυστέψεις...έχεις πίστη...κι αυτό θα σε βοηθήσει...και εύχομαι όσα ευχήθηκες κι εσύ....να τα καταφέρουμε σύντομα όλες.

anastasia82
08-05-11, 22:19
γεια σας κοριτσια!μην χανεται την πιστη σας, αν εχουμε πιστη ολα μπορουνε να συμβουνε.
και εγω με τον αντρα μου ειχαμε ενα προβλημα υπογονιμοτητας, αλλα τελικα τα καταφεραμε και ηρθε στον κοσμο το κοριτσακι μας!!!!ειναι δυο μηνων και ειμαι μια χαζομαμα!το καλοκαιρι θα την βαφτισουμε ειρηνουλα!
μην το βαζετε κατω ,ολα θα πανε καλα για ολες σας!!!!

Ειρήνη_Α
11-05-11, 13:42
Όλα όσα έγραψες είναι πάρα πολύ σημαντικά(ξεκίνησα να ''κοκκινήσω'' τα σημαντικότερα και κατέληξα να κοκκινήσω όλο το κείμενο..:rolleyes:....και το ξανάλλαξα).....φυσικά και θα κλάψεις.....δεν είναι λίγο αυτό που συνέβη.....άνθρωπος είσαι....αλλά συνεχίζεις....κι αυτό είναι το σημαντικό...:D. Και βέβαια είναι νίκη που πέρασες μια μέρα χωρίς να κλάψεις....και θα έρθουν πολλές τέτοιες ακόμη....και θα έρθουν και καλύτερες....που θα κοιτάζεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου....θα τα έχεις ξεχάσει όλα όσα πέρασες....και θα χαμογελάς ευτυχισμένη.....:D....και το έυχομαι σε όλες μας αυτό.....γιατί το αξίζουμε όλες....ανεξαιρέτως!!!
Φυσικό είναι να έχεις φοβίες....εδώ έχω εγώ που δε πέρασα ότι εσύ.....αλλά σημασία έχει να τις ξεπερνάμε....και να νικάμε!!! Κι επειδή επιμένουμε.....στο τέλος θα νικήσουμε....και θα καταφέρουμε όσα ονειρευτήκαμε.....:D.Καλά θα κάνεις και θα νυστέψεις...έχεις πίστη...κι αυτό θα σε βοηθήσει...και εύχομαι όσα ευχήθηκες κι εσύ....να τα καταφέρουμε σύντομα όλες.

σ΄ευχαριστώ για μια ακομη φορα!!!:D:D

ελπίζω σε λίγο καιρό να σας έχω ευχάριστα νέα!!!

donatela30
15-06-11, 19:32
Καλησπέρα κορίτσια! μολις χτυπησε το κουδουνι η μητέρα μου με μια εικόνα της Αγιας Ειρήνης στα χέρια της!! την Παρασκευη πάω για εμβρυομεταφορά! μακαρι να βάλει το χερι της!!!! και σε εμένα και σε όλα τα κορίτσια που προσπαθουν!! Μακαρι να ακουμε μόνο ευχαριστα στο εξής!!!

SERI1
15-06-11, 21:08
donatela30 καλησπέρα , πίστη να έχεις και όλα θα γίνουν , εύχομαι να πάνε όλα καλα και να ανακοινώσεις ευχάριστα. :razz:

uayma
21-06-11, 13:10
Γεια σας είμαι κ εγώ παιδί της ΑΓΊΑΣ τώρα ήρθε και η σειρά μου παντρεμένη από το καλοκαίρι του 2010 προσδοκούσα και προσδοκώ να γίνω και εγώ μανούλα με το θέλημα του θεού αποτέλεσμα ακόμα όμως όχι .Κατά το Νοέμβρη έστειλα γράμμα στη Μονή και μόλις πριν 3-4 μέρες έλαβα τρεις φέτες μηλαράκι , το λαδάκι δύο φυλαχτά και το σχοινάκι.’Άρχισα σήμερα τη νηστεία και η χαζή νόμιζα ότι κάθε μέρα θα τρώω και μια φετούλα και όχι μετά από τρεις μέρες τώρα τι κανω;;;συνδύασα 3 φετούλες τρεις μέρες ένα κάθε μήνα

uayma
21-06-11, 13:14
Γεια σας είμαι κ εγώ παιδί της ΑΓΊΑΣ τώρα ήρθε και η σειρά μου παντρεμένη από το καλοκαίρι του 2010 προσδοκούσα και προσδοκώ να γίνω και εγώ μανούλα με το θέλημα του θεού αποτέλεσμα ακόμα όμως όχι .Κατά το Νοέμβρη έστειλα γράμμα στη Μονή και μόλις πριν 3-4 μέρες έλαβα τρεις φέτες μηλαράκι , το λαδάκι δύο φυλαχτά και το σχοινάκι.’Άρχισα σήμερα τη νηστεία και η χαζή νόμιζα ότι κάθε μέρα θα τρώω και μια φετούλα και όχι μετά από τρεις μέρες τώρα τι κανω;;;συνδύασα 3 φετούλες τρεις μέρες ένα κάθε μήνα
καθε μερα εννοουσα

momitsi
21-06-11, 13:39
δεν πειραζει κοπελα μου-το θεμα ειναι η πιστη σου!και χωρις το μηλο μονο με την προσευχη θα σε ακουσει η αγια....απλα πολλες φορες περιμενουμε περισσοτερα και γρηγορα αλλα πρεπει να δοκιμαστουμε και να μην χανουμε την πιστη μας.....σου ευχομαι γρηγορα ενα μωρακι γερο πανω απο ολα!

donatela30
21-06-11, 13:42
Καλημέρα! φανταζομαι πως σημασία έχει η πίστη και η θέληση δεν θα σταθει εκει και δεν θα υπαρχει πρόβλημα.. εγω εφαγα μια φετουλα με μια μερα νηστειας γιατι ειχα κανει ωοληψια και ο γιατρος μου ειπε να τρωω κοτοπουλο αυγα και ρυζι οπότε.. ελπιζω να με συγχωρεσει και η μητερα μου συνεχισε τη νηστεια για εμενα.. Μακαρι να πανε ολα καλα για όλες μας!!!

donatela30
21-06-11, 13:45
donatela30 καλησπέρα , πίστη να έχεις και όλα θα γίνουν , εύχομαι να πάνε όλα καλα και να ανακοινώσεις ευχάριστα. :razz:
Σε ευχαριστώ πολυ κουκλα μου εννοειται πως αμα εχω ευχαριστα θα το χρωσταω σε ενα θαυμα στη Χάρη Της! ας γίνουν όλες οι κοπέλες μανούλες!!

donatela30
03-07-11, 13:30
Aγία μου Ειρήνη Χρυσοβαλάντο, γιατι μου εστειλες το μωρακι μου και μου το πήρες πίσω! γιατι με αφησες να χαρω μετα απο μια θετικη χοριακη για να με πληγωσεις μετα.. συγχωρα με το ξερω οτι δεν ειμαι ο καλυτερος ανθρωπος του κόσμου όμως ημουν διατεθειμενη να δώσω όλη μου την αγαπη σε αυτο το μωρο.. μας βοηθησες στη βιοψια και βρήκαμε σπερματοζωαρια χάρη σε Εσένα το πιστευω αλλα μετα μας στερησες την ευτυχια. Βοηθα με να μην χάσω την πίστη μου σε εσενα.. Βοηθησε με να το ξεπεράσω

margi
03-07-11, 15:52
Aγία μου Ειρήνη Χρυσοβαλάντο, γιατι μου εστειλες το μωρακι μου και μου το πήρες πίσω! γιατι με αφησες να χαρω μετα απο μια θετικη χοριακη για να με πληγωσεις μετα.. συγχωρα με το ξερω οτι δεν ειμαι ο καλυτερος ανθρωπος του κόσμου όμως ημουν διατεθειμενη να δώσω όλη μου την αγαπη σε αυτο το μωρο.. μας βοηθησες στη βιοψια και βρήκαμε σπερματοζωαρια χάρη σε Εσένα το πιστευω αλλα μετα μας στερησες την ευτυχια. Βοηθα με να μην χάσω την πίστη μου σε εσενα.. Βοηθησε με να το ξεπεράσωAx, κοπέλα μου! Λυπάμαι πολύ! Εχεις δίκιο να είσαι πληγωμένη. Υπομονή...Θα έρθει η ώρα να κρατήσεις ένα μωρό στην αγκαλιά σου!

Lucky?
04-07-11, 13:10
Κορίτσια μου είμαι από Κύπρο.
Πραγματικά θέλω κι εγώ τόσο πολύ το μήλο.
Πώς μπορώ να το πάρω;
Μπορούν να μου στείλουν από το Μοναστήρι αν τους πω;
ξέρει κάποια να με διαφωτίσει;
Εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου τα καλύτερα σε όλες.
Να 'στε όλες σας γερές και δυνατές

SERI1
04-07-11, 17:16
καλησπέρα Lucky, η διεύθυνση είναι : ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ, ΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΡΣΕΝΙΑ ΜΟΝΑΧΗ, ΤΘ 3603 ΚΤ ΑΘΗΝΩΝ 102 10 , ΑΘΗΝΑ. μπορείς να στείλεις γράμμα για να σου στείλουν μήλο, λαδάκι και την ζώνη .
καλό απόγευμα .

κατερινακο
10-07-11, 01:24
αληθεια, τι συμβολιζει το μηλο?
ποια ειναι η ιστορια του με την Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου & γιατι συγκεκριμενα αυτο το φρουτο?

di dro
10-07-11, 09:48
αληθεια, τι συμβολιζει το μηλο?
ποια ειναι η ιστορια του με την Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου & γιατι συγκεκριμενα αυτο το φρουτο?

κατερινακο κανε ενα google και στο wikipedia θα σου βγαλει το βιο της Αγιας

εμενα μου τα ειχε στειλει η αδερφη του αντρα μου που ειχε και αυτη θετικη εξωσωματικη, λαδακι, μηλο και εικονιτσα

δεν ειχα διαβασει και δεν ηξερα, εβαλα ομως την εικονα διπλα μου, εφαγα ενα κομματακι απο το μηλο (δεν ηξερα ομως τοτε γιατι δεν ειχα διαβασει και δεν εκανα νηστεια) και απο την ημερα της ωοληψιας αλοιφω τη κοιλια μου με το λαδακι

και μονο στη ψυχολογια σε βοηθαει :-)

Ειρήνη_Α
10-07-11, 10:33
Aγία μου Ειρήνη Χρυσοβαλάντο, γιατι μου εστειλες το μωρακι μου και μου το πήρες πίσω! γιατι με αφησες να χαρω μετα απο μια θετικη χοριακη για να με πληγωσεις μετα.. συγχωρα με το ξερω οτι δεν ειμαι ο καλυτερος ανθρωπος του κόσμου όμως ημουν διατεθειμενη να δώσω όλη μου την αγαπη σε αυτο το μωρο.. μας βοηθησες στη βιοψια και βρήκαμε σπερματοζωαρια χάρη σε Εσένα το πιστευω αλλα μετα μας στερησες την ευτυχια. Βοηθα με να μην χάσω την πίστη μου σε εσενα.. Βοηθησε με να το ξεπεράσω

γλυκο μου κοριτσι,
σε καταλαβαινω και νιωθω τα δακρυα του πονου σου!
διαβασε λιγο παραπανω και θα δεις..ειχα κι εγω μια βιοχημικη κυηση..
Ξερω ποσο δυσκολο ειναι να δεχτεις μεσα σου αυτο που συνεβη, αλλα πρεπει να βρεις δυναμη για να συνεχισεις..το μωρακι που ειχες μεσα σου, το μωρακι που ειχα μεσα μου δεν ηταν καταλληλα για να γεννηθουν!
Εχε αυτο στο μυαλο σου!
Κανενας Όσιος και Άγιος δεν ειναι τιμωρός, αυτο να το θυμασαι! Κι οσο κι αν μας φαινεται σκληρη η δοκιμασια σιγουρα ηταν για καποιο λογο.
Θα σου παει καιρο, κλαψε, αλλα μη χασεις τη Πιστη σου!

Ειρήνη_Α
10-07-11, 10:39
Για οποιο κοριτσακι θελει παραθετω ενα λινκ για την ιστορια της Οσίας

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%83%CE%AF%CE%B1_%CE%95%CE%B9%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%B7_%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%85

yorkshire
10-07-11, 11:32
Δείτε και αυτό το blog αν θέλετε: http://osiaeirinixrisovalantou.blogspot.com/2010/06/to_04.html
γράφει για πολλά θαύματα της Αγίας και είναι πολύ συγκινητικό.

κατερινακο
10-07-11, 22:08
Δείτε και αυτό το blog αν θέλετε: http://osiaeirinixrisovalantou.blogspot.com/2010/06/to_04.html
γράφει για πολλά θαύματα της Αγίας και είναι πολύ συγκινητικό.

Οντως πολυ καλο το blog...
ευχαριστω παρα πολυ

Marypa
10-07-11, 23:24
Koritsia tha sas grapsw kai egw tin istoria mou,na parete kouragio, opos eperna kai ego kouragio apo alles...:grin:
Loipon prospathousame me ton antra mou panw apo 2 xronia!Egw exo polukustikes wothikes kai 2-3 fores emfanistike kai polupodas stin mitra, pou ton aferousa panta giati legane oi giatroi oti empodizei mia egkumosuni kai prokalei aimoragia!!Apogoiteumeni para polu..mexri pou pisteua oti den tha ginw mana, nustepsa 3 meres apo ola kai ladi kai o antras mou 1 kai fagame mazi to milo! kai koinonisame..Parallila xekinisame kai prospatheia me ton giatro me proklisi woriksias kai eneseis.Tin 1h kai 2h prospatheia..tipota.Ston 3o kuklo mou brike pali polupoda stin mitra kai epeidi itan Ioulios , mou eipe apo ton septembri pali epembasi:sad: Omos egw parolauta prospathisa kai telika den xreiastike i epembasi giati emeina egguos!!Egine to thauma pisteuw kai anti tou polupoda stin mitra ton allo mina brethike to embruo!!Twra exo tin koroula mou agkalia :smile:..alla den xehnaw pote ti perasa:!: Malista epeidi mou perisepse mia feta milo, to esteila stin koliti mou pou prospathousane xronia, 5 xronia pantremeni!Me giatrous spermategxuseis ktl emeine egguos me to milo..xwris kan na to katalabei pote egine!!Apisteuto kai omos ginontai thaumata, arkei na pistepseis kai na proseuxesai:wink:

Lenaki90
11-07-11, 07:15
Ο αντρας μου μου θυμησε χθες το σκανδαλο που ειχε γινει με την κομπογιανιτισα την μοναχη. Εαν θυμαστε κι εσεις που πουλαγε το μηλο 50 ευρο και συγκεκριμενα εξαπατησε μεσα σε πολυ κοσμο και μια κυρια με καρκινο που της ειχε πει οτι για καποια χρονια καθε μηνα θα πρεπει να δινει 50 ευρο για να περνει ενα μηλο. Και μαλιστα οταν την συνελαβαν ησχυριστηκε πως ειδε στον υπνο της την Αγια Ειρηνη (μεγαλη χαρη της...) να της λεει οτι θα περνει απο 50 ευρο για το καθε μηλο για να φτιαξουν το μοναστηρι. (Εγω σκευτομαι να το επισκευτω τωρα στην χαρη της,πλησιαζουν οι μερες....)

SERI1
11-07-11, 09:55
καλημέρα Lenaki90 , το μοναστήρι στην λυκόβρυση είναι με το παλιό ημερολόγιο . με το νέο έχουμε 10 αυγούστου όταν γιορτάζει το μοναστήρι .

yorkshire
11-07-11, 22:23
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ

Κάποια χρονιά, ξημερώνοντας η γιορτή του μεγάλου Βασιλείου και μετά την τέλεση του εσπερινού, η αγία ξαγρυπνούσε προσευχόμενη. Πλησίαζε η ώρα του όρθρου και τότε η Ειρήνη ακούει κάποια φωνή να της λέει: «Υποδέξου το ναυτικό που σου φέρνει τα εσπεριδοειδή και φάε να ευφρανθεί η ψυχή σου». Μετά το πέρας της θείας λειτουργίας, η αγία λέει στην πορτάρισσα να ανοίξει την πόρτα της μονής και να οδηγήσει τον άνθρωπο που περιμένει εκεί στον ξενώνα, όπου θα πήγαινε και η ίδια να τον συναντήσει.
Πράγματι, η οσία Ειρήνη του Χρυσοβαλάντου συνάντησε τον άνθρωπο και τον ακούει να της εξιστορεί την εξής θαυμάσια ιστορία: Ήταν ναυτικός, πλοιοκτήτης ενός καραβιού, από την Πάτμο (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%A0%CE%AC%CF%84%CE%BC%CE%BF&action=edit&redlink=1). Απέπλευσε με το πλοίο του από το βόρειο τμήμα του νησιού για την Πόλη και βρισκόταν λίγα μέτρα από τη στεριά, όταν βλέπει εκείνος και οι ναύτες κάποιον σεβάσμιο γέροντα να τους φωνάζει να σταματήσουν. Αυτό όμως ήταν αδύνατο, καθώς ο ισχυρός άνεμος έσπρωχνε το πλοίο στο ανοιχτό πέλαγος. Τότε ο γέροντας φωνάζει με όλη τη δύναμή του και προστάζει το πλοίο να σταματήσει. Το καράβι ακινητοποιείται και ο ίδιος αρχίζει να βαδίζει πάνω στα ύδατα. Μπροστά στους κατάπληκτους ναύτες, επιβιβάζεται στο πλοίο και δίνει στον καπετάνιο τρία μήλα και του λέει: «Όταν πας στη Βασιλεύουσα, δώσε τα στον Πατριάρχη και πες του πως του τα στέλνει ο Πανάγαθος Θεός με τον δούλο Του Ιωάννη, από τον Παράδεισο». Έπειτα δίνει στο ναύκληρο άλλα τρία μήλα προσθέτοντας: «Αυτά να τα πας της Ειρήνης, της Ηγουμένης του Χρυσοβαλάντου και να της πεις: φάγε από τους καρπούς του Παραδείσου που η αγνή ψυχή σου επεθύμησε». Λέγοντας αυτά, ο γέροντας ευλόγησε το πλήρωμα και το πλοίο ξεκίνησε και πάλι το ταξίδι του, ενώ ο ίδιος εξαφανίστηκε.
Ολοκληρώνοντας τη διήγησή του, ο ναυτικός προσκύνησε την Ειρήνη και της πρόσφερε τα μήλα. Η αγία τα δέχτηκε με δάκρυα ευλάβειας και ευγνωμοσύνης ευχαριστώντας τον άγιο ευαγγελιστή και απόστολο Ιωάννη (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%99%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7&action=edit&redlink=1). Στο κελί της γονάτισε και ευχαρίστησε τον Χριστό για αυτό το δείγμα της εύνοιάς Του προς τη δούλη Του.
Η αγία Ειρήνη, με την έμφυτη ευφυΐα της και τη χάρη του αγίου Πνεύματος, εννόησε ότι το θείο αυτό δώρο ήταν ουράνια πρόσκληση. Όταν έφτασε η μεγάλη Τεσσαρακοστή (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7_%CE%A4%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE), έκοψε το ένα μήλο σε λεπτά κομματάκια και έτρωγε ένα κομμάτι κάθε μέρα, απέχοντας από οποιαδήποτε άλλη τροφή, ακόμη και από το νερό. Τη Μεγάλη Πέμπτη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7_%CE%A0%CE%AD%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%B7), ύστερα από τη θεία λειτουργία και αφού όλες οι μοναχές κοινώνησαν των Αχράντων Μυστηρίων, η Ειρήνη έκοψε και το δεύτερο μήλο και έδωσε σε κάθε αδελφή από ένα κομμάτι. Τότε τους αποκάλυψε και την ιστορία του θείου δώρου. Το τρίτο μήλο η Ειρήνη το φύλαξε για τις τελευταίες μέρες της επίγειας ζωής της.
Τη Μεγάλη Παρασκευή (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7_%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE&action=edit&redlink=1), οι αδελφές έψαλαν τα άγια Πάθη (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%A4%CE%B1_%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%A0%CE%AC%CE%B8%CE%B7&action=edit&redlink=1) και η Ειρήνη, μόνη της μέσα στο ιερό βήμα, γονατισμένη, είχε παραδοθεί σε προσευχή. Δίπλα της βρισκόταν μόνο ο άγγελος-οδηγός της, που τόσες φορές την είχε διακονήσει: «Γίνου έτοιμη» της είπε απλά και εκείνη κατάλαβε ότι πλησίαζε η ώρα να εγκαταλήψει τα επίγεια.

ΠΗΓΗ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%83%CE%AF%CE%B1_%CE%95%CE%B9%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%B7_%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%85

monicaa
12-07-11, 10:40
καλημέρα.σίγουρα θα το επισκεφτώ και εγώ το μοναστήρι.έχω συγκηνηθεί με όσα έχετε γράψει.πέρσυ που είχα χάσει το μωράκι στις 7 εβδομάδες μια συνάδελφος μου είπε να πάω στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.Δεν της έδωσα ιδιαίτερη σημασία,ήμουνα και στα πατώματα.την προηγούμενη εβδομάδα που τελικά αδιαθέτησα μετά την σπερματένχυνχη σκέφτηκα αμέσως τα λόγια που μου είχε πει η συνάδελφος μου για το μοναστήρι και τη ρώτησα. Σίγουρα θα πάω....

donatela30
28-07-11, 11:30
Καλημερα κορίτσια! σημερα γιορταζει η Χαρη Της με το νεο ημερολόγιο.. ευχομαι να εισακούσει τις προσευχες όλων μας και σύντομα να μας χαρισει μωράκια στην κοιλια και στην αγκαλιά μας!!!!! ας εχουμε πίστη παρότι συχνα την χανουμε και αμφισβητουμε τα παντα.. γρήγορα όμως επανερχομαστε και ελπιζω να μας συγχωρήσει για την αμφιβολια μας! ας δωσει η Αγια φουσκωμενες κοιλίτσες σε όλες μας!

yorkshire
28-07-11, 11:51
Xρόνια πολλά!!
Εύχομαι η Αγία Ειρήνη να γεμίσει σύντομα τις κοιλίτσες όλων μας!
Εδώ στην Θεσσαλονίκη εκτος απο το Ιερό Ναό Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου Ευκαρπίας υπάρχει και παρεκκλήσι της κάτω ακριβώς από τον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως Του Σωτήρος Κορδελίου στον οποίο τις μέρες αυτές εχθές και σήμερα δηλαδή μοιράζεται και μήλο και λαδάκι από την Αγία Ειρήνη!

tinkerbel86
28-07-11, 11:51
Καλημερα κορίτσια! σημερα γιορταζει η Χαρη Της με το νεο ημερολόγιο.. ευχομαι να εισακούσει τις προσευχες όλων μας και σύντομα να μας χαρισει μωράκια στην κοιλια και στην αγκαλιά μας!!!!! ας εχουμε πίστη παρότι συχνα την χανουμε και αμφισβητουμε τα παντα.. γρήγορα όμως επανερχομαστε και ελπιζω να μας συγχωρήσει για την αμφιβολια μας! ας δωσει η Αγια φουσκωμενες κοιλίτσες σε όλες μας!

Ετσι ακριβως.Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω!Μεγαλη η χαρη Της!!!!Ειναι λιγο περιεργη η κατασταση μου τις τελευταιες μερες,αλλα για να μην πολυλογω αυριο θα παω για χοριακη και καλλιεργεια ουρων σε μικροβιολογικο.Ευχομαι τα αποτελεσματα που θα μου πουν να ειναι πολυ ευχαριστα αν και γι'αυτο τον μηνα ειμαι αρνητικη.Νομιζω πως δεν εγινε το επιθυμητο!Ειναι κοντα το αυριο ομως και θα μαθω επιτελους!Οπως και να εχει σκεφτομαι το Σαββατο να παρω τον συζ και να παμε στο Μοναστηρι της Αγιας να το επισκεφτουμε.Διαβασα πως αυτο τον μηνα δε μπορουμε να παραμεινουμε για 1 ημερα λογω οτι ειναι η χαρη Της!Θα το παραγματοποιησω ομως το φθινοπωρο!Μεγαλη η χαρη ΤΗΣ,πρωτα ο Θεος και Εκεινη και υστερα ολοι εμεις και συντομα ολες οσες επιθυμουμε ενα θαυμα να συμβει γρηγορα στην κοιλιτσα μας!!!!!!!Πιστη στο Θεο!!Ειναι παντου ακουει τις ψυχουλες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

uayma
28-07-11, 12:40
ως εορτάζουσα και εγω εύχομαι σε όλες μας γρηγορα ένα σποράκι στη κοιλίτσα μας .
Αισίως κλείσαμε ένα χρόνο άκαρπων προσπαθειών , σήμερα (τυχαίο) ο αντρούλης μου το πήρε απόφαση να επικοινωνήσει με έναν γιατρό που μας σύστησαν για περαιτέρω έλεγχο...........
Μακάρι η Αγία να βάλει το χέρι της και να πάνε όλα καλά.......το θέλουμε τόσο πολύ ένα μωράκι .....

κατερινακο
28-07-11, 13:41
Χρονια Πολλα..

Ευχομαι η Αγια να μας χαριζει πνευματικη υγεια ωστε να μπορουμε να προχωραμε στο καθημερινο μας αγωνα..

SERI1
28-07-11, 17:12
χρόνια πολλά στις εορτάζουσες..εύχομαι η Αγία να μας βοηθήσει όλους να έχουμε όσα ποθούμε , υγεία πάνω απ'όλα σε εμάς και στις οικογενειές μας . :p

errika1964
28-07-11, 17:26
Χρονια Πολλα σε ολες της Ειρηνουλες που γιορταζουν σημερα.Ευχομαι η Αγ. Ειρηνη να μας βοηθησει ολες να γινουμε μανουλες.Να κρατησουμε γρηγορα στην αγκαλια μας το πιο ομορφο θαυμα ενα μωρακι.

adnihor1
28-07-11, 18:36
χρονια πολλα!!!
ενα μεγαλο ευχαριστω στην ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ που με την βοηθεια της εχω στα χερια μου την κορουλα μου κ σε λιγες μερες θα παρει το ονομα Μαρια- Ειρηνη
μακαρι με την βοηθεια της ολες οι γυναικες να γινουν μανουλες

miranda!
28-07-11, 19:05
καλησπέρα και χρονια πολλά κι από μένα!
Δεν ήξερα ότι γιορτάζει σήμερα! Μεγάλη η χάρη Της! Κάνω κι εγώ την ευχούλα μου αν μπορεί να με ακούσει και να με βοηθήσει κι εμένα να αποκτήσω το πολυπόθητο!!!!! Εύχομαι το ίδιο και σε ολες εσάς κορίτσια που προσπαθείτε! Κι όσες χάνουν την δύναμή τους, να τους βοηθήσει σήμερα η Αγία και να ανεπτερωθεί το ηθικο τους! Μακάρι όλες μας σύντομα να κρατάμε το μωρό μας....

Αλήθεια αν τους γράψεις σου στέλνουν μηλαράκι; Είμαι από επαρχία και είχα αυτήν την απορία διαβάζοντας όσα γράφατε παραπάνω.

palmoma
28-07-11, 20:44
Χρόνια Πολλά και απο εμένα. Σ'ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη...σε επισκέφθηκα πρώτη φορά πριν 4 μήνες περίπου...προσευχήθηκα στην Χάρη σου, και σήμερα, ημέρα της γιορτής σου, με αξίωσες να δω τον σάκο από το παιδάκι που μου χάρισες. Σ'ευχαριστώ που είσαι πάντα δίπλα μου, μακάρι όλες οι κοπέλες να πάρουν την χαρά της μητρότητας σύντομα.

miranda!
28-07-11, 21:22
Συγχαρητήρια palmoma! Τι συγκινητικο κι ελπιδοφορο αυτό που έγραψες!!!! Με το καλό το μωράκι σου! να έχεις μια πολύ καλή, τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!!!

palmoma
28-07-11, 21:56
Συγχαρητήρια palmoma! Τι συγκινητικο κι ελπιδοφορο αυτό που έγραψες!!!! Με το καλό το μωράκι σου! να έχεις μια πολύ καλή, τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Είναι ακομα νωρίς, το ξέρω, αλλά και μόνο που το είδα το Θαύμα, ήθελα να το πω και να ευχαριστήσω. Μακάρι όλα να πάνε καλά για όλες μας. Να έχετε πίστη κορίτσια, όσα "χαστουκια" και να φάτε...να συνεχιζετε με πίστη, δύναμη και αγάπη.

donatela30
29-07-11, 16:35
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Είναι ακομα νωρίς, το ξέρω, αλλά και μόνο που το είδα το Θαύμα, ήθελα να το πω και να ευχαριστήσω. Μακάρι όλα να πάνε καλά για όλες μας. Να έχετε πίστη κορίτσια, όσα "χαστουκια" και να φάτε...να συνεχιζετε με πίστη, δύναμη και αγάπη.
συγχαρητηρια κοριτσακι μου! αυτο με τα χαστουκια ξαναπες το! και εγω εχασα την πιστη μου οταν μετα απο μια δυσκολη εξωσωματικη ειδα το θετικο και λιγο μετα μου έφυγε μεσα απο τα χερια αλλα τωρα ειμαι ετοιμη να ξαναπιστεψω πιο πολύ απο την προηγουμενη φορα και ευχομαι αυτή τη φορα να ακουσει και τις δικές μου προσευχές όσο ανάξια κι αν ειμαι!

ΛΙΝ
29-07-11, 17:35
εχω κανει πολλες προσπαθειες για να αποκτησω παιδι!
αυτο το μηνα κανω νεα προσπαθεια, φοροντας τη ζωνη της
Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντου, εχω πιστη οτι ολα θα πανε καλα!
μακαρι! να με αξιωση και εμενα να χαρο τη μητρωτητα και σε οσες γυναικες που προσπαθουν να γινουν μανουλες!

miranda!
29-07-11, 19:45
Λιν σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν και να χεις κάθε επιτυχία! Μακάρι να είναι η τυχερή σου φορά και να αποκτήσεις το μωράκι σου γερό και δυνατό!!!

Donatela να πιστεύεις και να σκέφτεσαι αισιόδοξα! Και να μην ξαναπείς ποτέ ότι είσαι αναξια!!!! Καμιά γυναίκα που λαχταρά τόσο και προσπαθεί με όλες τις δυνάμεις της, δεν μπορεί να λέγεται ανάξια :wink::wink:

Palmoma, καλή συνέχεια κοσίτσι μου! Όλα καλά θα πάνε !!!!!! Τα άσχημα άφησέ τα όλα πίσω!!!!:-P:-P:-P

palmoma
29-07-11, 19:46
συγχαρητηρια κοριτσακι μου! αυτο με τα χαστουκια ξαναπες το! και εγω εχασα την πιστη μου οταν μετα απο μια δυσκολη εξωσωματικη ειδα το θετικο και λιγο μετα μου έφυγε μεσα απο τα χερια αλλα τωρα ειμαι ετοιμη να ξαναπιστεψω πιο πολύ απο την προηγουμενη φορα και ευχομαι αυτή τη φορα να ακουσει και τις δικές μου προσευχές όσο ανάξια κι αν ειμαι!

Είναι λογικό να χάνουμε την πίστη μας. Άνθρωποι ειμαστε...και δυσκολευόμαστε. Αλλά αν σκεφτούμε οτι για κάποιο λόγο δοκιμαζόμαστε και αν πιστέψουμε πραγματικά...τότε νομίζω οτι όλοι θα βρουμε τον Παράδεισό μας.

mxara
03-08-11, 18:04
καλησπερα σε ολα τα κοριτσια..προσφατα πηγα στην εκκλησια της αγ.ειρηνης αλλα οχι σε αυτη στην λυκοβρυση αλλα του ηρακλειου κρητης,ζητησα κ μ εδωσαν την ζωνη την εβαλα απο την πρωτη μερα κ δεν την εχω βγαλει ουτε οταν κανω μπανιο,επισης μ εδωσαν και τ μηλο τ οποιο τ εχω βαλει στο ψυγειο για να νηστεψω και να το φαω με το συζυγο μου.ποσο καιρο φορουσατε εσεις την ζωνη?εμενα μ ειπαν μεχρι κ να γεννησεις κ τοτε να την κοψεις.

xouxoulina
03-08-11, 18:06
εγω παντως νηστευοντας και τρωγωντας το μηλο και φορωντας την ζωνη που μου εστειλε η SERI και την ευχαριστω μετα απο δυο αποτυχημενες προσπαθειες εξ. και μια τριτη πετυχημενη περιμενω τα διδυμακια μου!κλεινω τον τριτο την αλλη βδομαδα και ακομα φοραω την ζωνη και βαζω λαδακι καθε μερα...ευχομαι τα καλυτερα σε ολες!

xouxoulina
03-08-11, 18:07
μεγαλη η χαρη της ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ!και της ΠΑΝΑΓΙΑΣ μας φυσικα!

mxara
03-08-11, 18:09
με το καλο σου ευχομαι ολα να πανε καλα και θα ξεχασεις με μιας ολες τις ταλαιπωριες οταν ερθουν τα αγγελουδια σου..
λαδακι δεν μου εδωσαν αλλα θα ανεβω αθηνα τ επομενο μηνα και σκοπευω αν ολα πανε καλα να επισκεπτω και το μοναστηρι εκει να παρω και λαδακι.

xouxoulina
03-08-11, 18:12
με το καλο σου ευχομαι ολα να πανε καλα και θα ξεχασεις με μιας ολες τις ταλαιπωριες οταν ερθουν τα αγγελουδια σου..
λαδακι δεν μου εδωσαν αλλα θα ανεβω αθηνα τ επομενο μηνα και σκοπευω αν ολα πανε καλα να επισκεπτω και το μοναστηρι εκει να παρω και λαδακι.να πας κοπελα μου...μονο καλο θα σου κανει η επισκεψη εκει:pευχομαι γρηγορα μανουλα:p

mxara
03-08-11, 18:18
ευχαριστωωωωω πολυ να σαι καλα...!!!!!και σε εσενα καλη λευτερια..!

SERI1
03-08-11, 18:41
xouxoulina μου τώρα το είδα και δάκρυσα συγχαρητήρια , πολλά συγχαρητήρια ..αγάπη μου να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη όλα να πάνε καλά , θα σου στείλω πμ !:p

xouxoulina
03-08-11, 20:44
seri μου χρωσταω πολλα και σε σενα να το ξερεις!μου εφερες γουρι κοριτσακι και σου ευχομι καθε ευτυχια!

margi
03-08-11, 21:47
xouxoulina, σε είχα διαβάσει και θυμάμαι το άγχος και την στενοχώρια σου. Μπράβο, κοπέλα μου, τα κατάφερες τελικά! Πολύ χάρηκα! Η χάρη της Αγίας και της Παναγίτσας να σε ακολουθούν πάντα!

xouxoulina
04-08-11, 12:57
σε ευχαριστω μαρτζι μου!ευχομαι τα καλυτερα και σε σενα!

ΛΙΝ
04-08-11, 13:51
οπως ειχα γραψει και σε προιγουμενο μνμ κανω προσπαθειες για παιδι και σημερα ειναι η 4η μερα απο την σπερμ. και φοραω τη ζωνη της Αγιας Ειρηνης της Χρυχοβαλαντου.
χθες ξαφνικα διαπιστωσα οτι η ζωνη ελειπε απο πανω μου συκωθηκα και τη βρηκα πεσμενη κατω αλλα, δεν ειχε λυση ο κομπος ουτε κοπηκε και την ξαναφορεσα.

ΛΙΝ
04-08-11, 13:58
Ευχομε σε ολες μας η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ Η ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟ και η ΠΑΝΑΓΙΑ που ερχεται η χαρη της να μας βοηθεισουν που τοσο λαχταραμε ολες μας να νιωσουμε τη μητροτητα

Ειρήνη_Α
05-08-11, 10:24
καλημερα!!
επανερχομαι με ευχαριστα!
για 2η φορα η Οσια Ειρηνη και ο Αγιος Στυλιανος με βοηθησαν και μολις χθες εμαθα πως ειμαι ξανα εγκυος!!

Ειμαι σιγουρη πως αυτη τη φορα θα πανε ολα καλα και συντομα θα εχω κι εγω το μωρακι μου στην αγκαλια μου!!!

Γι' αυτο κοριτσια θα το πω μια ακομη φορα ΜΗ ΧΑΝΕΤΕ ΤΗ ΠΙΣΤΗ ΣΑΣ ακομη κι αν ολα γυρω μας ειναι μαυρα!!!

palmoma (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=40834) και χουχουλινα μου σας ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και με το καλο τα μπεμπακια!!!

υ.γ. χουχουλινα θυμασαι ποσο απογοητευμενη ησουν;;;;; ολα καλα!!!!

SERI1
05-08-11, 10:31
συγχαρητήρια , να έχεις μια ευχάριστη εγκυμοσύνη..δεν πρέπει να χάνουμε την πίστη μας όλα για κάποιο λόγο γίνονται...αυτές τις μέρες όλο έυχάριστα ακούω ! !

xouxoulina
05-08-11, 11:11
μπραβο ειρηνη μου πολυ χαρηκα!μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και σε σενα!βρε κοριτσι να βρεθουμε αφου ειμαστε πατριωτακια....

SERI1
10-08-11, 01:06
καλησπέρα , σήμερα 10/08 είναι της αγίας ειρήνης χρυσοβαλάντου με το παλιό ημερολόγιο. η μονή στην λυκόβρυση γιορτάζει σήμερα και ανοίγουν την εκκλησία (κανονικά είναι ανοιχτό μόνο το εκκλησάκι και μια φορά το χρόνο ανοίγουν και την μεγάλη την εκκλησία) όσοι είναι αθήνα και περίχωρα αξίζει να πάτε, έχει πολύ ΄κόσμο βέβαια σήμερα , αλλά αξίζει . εγώ μόλις γύρισα απο κει γινότανε χαμός .

Lenaki90
10-08-11, 01:12
καλησπέρα , σήμερα 10/08 είναι της αγίας ειρήνης χρυσοβαλάντου με το παλιό ημερολόγιο. η μονή στην λυκόβρυση γιορτάζει σήμερα και ανοίγουν την εκκλησία (κανονικά είναι ανοιχτό μόνο το εκκλησάκι και μια φορά το χρόνο ανοίγουν και την μεγάλη την εκκλησία) όσοι είναι αθήνα και περίχωρα αξίζει να πάτε, έχει πολύ ΄κόσμο βέβαια σήμερα , αλλά αξίζει . εγώ μόλις γύρισα απο κει γινότανε χαμός .
Βοηθεια σου καλη μου.
Οσες πατε προσευχηθειτε και για μας που δεν μπορουμε αν δεν σας κανει κοπο....

palmoma
10-08-11, 15:32
Κορίτσια το λέω και θα το ξαναπώ...μην χάνετε την πίστη σας...ποτέ όσα χαστούκια και να φάτε.

Εγραψα πιο πάνω οτι την ημέρα της γιορτής της Αγίας έκανα τον πρώτο υπέρηχο. Σήμερα έκανα τον 2ο και ακουσα την καρδούλα του μωρού μου...ούτε που θυμόμουν οτι σημερα γιορτάζει η Χάρη της με το παλιό ημερολόγιο. Τιποτε δεν ειναι τυχαίο!

Ειρήνη Α συγχαρητήρια, σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και όλα καλά να πάνε.

vasob
10-08-11, 15:37
Μεγαλη η χαρη της κοριτσια!!Πηγα κι εγω σημερα στο μοναστηρι,προσκυνησα τις εικονες που ηταν εξω απο την εκκλησια γιατι η αναμονη για να μπεις μεσα μεγαλη και η ζεστη ανυποφορη!Ευχαριστω την Αγια Ειρηνη μεσα απο την καρδια μου!Λιγο πριν μεινω εγκυος εφαγα το μηλαρακι της και προσκυνησα την εικονα της...Ελπιζω ολα να πανε καλα και να εχω ενα τελειομηνο και γερο μωρακι στην αγκαλια μου!

donatela30
10-08-11, 16:23
κοριτσια βοηθεια σας!!! και με μια τελεια εγκυμοσυνη οι ηδη εγκυουλες και να μας ευλογησει και εμας τις υπολοιπες καποια στιγμη! θελω και εγω να παω σημερα αλλα φοβαμαι οτι ο αντρας μου δεν θα αντεξει την ορθοστασια και την αναμονη.. ελπιζω να τα καταφερω να παω αυριο τουλαχιστον! ας μας βοηθησει η χαρη της και ας με συγχωρεσει που δεν θα τα καταφερω σημερα!

palmoma
10-08-11, 21:17
Πήγα κι εγώ...χαμος απο κόσμο. Και εμείς δεν καταφέραμε να μπούμε μεσα στην εκκλησία, δεν έκανε να μείνω τόση ώρα όρθια, προσκύνησα έξω, εκατσα λίγο στο προαύλιο, Την ευχαρίστησα...και υποσχέθηκα να επιστρέψω σύντομα.

Ειρήνη_Α
11-08-11, 14:10
Κορίτσια το λέω και θα το ξαναπώ...μην χάνετε την πίστη σας...ποτέ όσα χαστούκια και να φάτε.

Εγραψα πιο πάνω οτι την ημέρα της γιορτής της Αγίας έκανα τον πρώτο υπέρηχο. Σήμερα έκανα τον 2ο και ακουσα την καρδούλα του μωρού μου...ούτε που θυμόμουν οτι σημερα γιορτάζει η Χάρη της με το παλιό ημερολόγιο. Τιποτε δεν ειναι τυχαίο!

Ειρήνη Α συγχαρητήρια, σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και όλα καλά να πάνε.

σ' ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!! κι εσυ να εχεις μια υπεροχη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!
κι εγω χθες εκανα την επαναληπτικη χοριακη!! ολα πανε καλα και την ερχομενη τριτη θα παω για τον 1ο μου υπερηχο!! ειναι νωρις βεβαια για καρδουλα, αλλα λογικα θα δουμε ολα τα υπολοιπα!! εχω μεγαλο αγχος, αλλα θελω να πιστευω πως θα πανε ολα καλα αυτη τη φορα!!

venceremos
21-08-11, 10:26
Κορίτσια , επιστρέφοντας στο φορουμ είδα οτι στις 4/5 σας έγραψα οτι πήγα στο μοναστήρι και έφαγα το μήλο. Στις 13/5 ήταν η πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδου και η μέρα απο την οποία μετράω την κύηση μου. Είμαι πολύ συγκινημένη, γιατί προσπαθούσα πάνω από 2 χρόνια. Ιδιαίτερη σχέση με τη θρησκεία δεν είχα, αλλά υπάρχουν στιγμές που ο άνθρωπος έχει ανάγκη να πιστέψει σε μια ανώτερη δύναμη. Και έτσι πήγα... Και τώρα διανύω τη 15 εβδομάδα κύησης..

Ειρήνη_Α
21-08-11, 22:46
Κορίτσια , επιστρέφοντας στο φορουμ είδα οτι στις 4/5 σας έγραψα οτι πήγα στο μοναστήρι και έφαγα το μήλο. Στις 13/5 ήταν η πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδου και η μέρα απο την οποία μετράω την κύηση μου. Είμαι πολύ συγκινημένη, γιατί προσπαθούσα πάνω από 2 χρόνια. Ιδιαίτερη σχέση με τη θρησκεία δεν είχα, αλλά υπάρχουν στιγμές που ο άνθρωπος έχει ανάγκη να πιστέψει σε μια ανώτερη δύναμη. Και έτσι πήγα... Και τώρα διανύω τη 15 εβδομάδα κύησης..

Συγχαρητηρια!!!!!! να εχεις μια υπεροχη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!
Μεγάλη η χάρη Της!!!! Κάθε φορά νιώθω την ίδια συγκίνηση!

yorkshire
21-08-11, 23:36
Συγχαρητηρια σε ολες τις εγκυουλες!!!
Με το καλο τα Χρυσοβαλαντακια σας!!!

flwr
06-09-11, 12:14
κοπέλλες καλησπέρα, είμαι από Κύπρο. Μια φίλη μου προσπαθεί να κάνει παιδάκι αλλά δεν τα καταφέρνει. πριν λίγες ημέρες άκουσε για το τάμα στην αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντη, της είπαν να τρώει για 3 ημέρες φρούτα και λαχανικά, θέλει να μάθει περισσότερα για το τάμα. μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνει? Ευχαριστώ!!

SERI1
06-09-11, 12:38
κοπέλλες καλησπέρα, είμαι από Κύπρο. Μια φίλη μου προσπαθεί να κάνει παιδάκι αλλά δεν τα καταφέρνει. πριν λίγες ημέρες άκουσε για το τάμα στην αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντη, της είπαν να τρώει για 3 ημέρες φρούτα και λαχανικά, θέλει να μάθει περισσότερα για το τάμα. μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνει? Ευχαριστώ!!

καλημέρα , για να φάει το μήλο της Αγίας Ειρήνης πρέπει να νηστέψει 3 μέρες απο όλα και απο λάδι και έπειτα να το φάει.

Βιβή Κ.
21-09-11, 08:18
Καλημέρα κορίτσια!:p

Θα 'θελα να σας ρωτήσω σχετικά με το μήλο..
Σήμερα μία κυρία έδωσε στον άντρα μου ένα κομματάκι από το μήλο και ένα μικρό μπουκαλάκι λαδάκι από το μοναστήρι της Οσίας,εδώ στην Αθήνα.
Εμείς από τον Ιούνιο που μας έρχεται λέμε ν' αρχίσουμε προσπάθειες για μωράκι..
Κάπου διάβασα πως μία κοπέλα το έφαγε μετά από 1 χρόνο και δεν είχε χαλάσει.
Θέλω να το κρατήσω και 'γω το κομματάκι μέχρι τότε..Δε πιστεύω να πάθει τίποτε.
Πού λέτε να το βάλω για να μείνει όσο πιο άθικτο γίνεται :?::?::?:

mary..
21-09-11, 08:31
Καλημέρα κορίτσια!:p

Θα 'θελα να σας ρωτήσω σχετικά με το μήλο..
Σήμερα μία κυρία έδωσε στον άντρα μου ένα κομματάκι από το μήλο και ένα μικρό μπουκαλάκι λαδάκι από το μοναστήρι της Οσίας,εδώ στην Αθήνα.
Εμείς από τον Ιούνιο που μας έρχεται λέμε ν' αρχίσουμε προσπάθειες για μωράκι..
Κάπου διάβασα πως μία κοπέλα το έφαγε μετά από 1 χρόνο και δεν είχε χαλάσει.
Θέλω να το κρατήσω και 'γω το κομματάκι μέχρι τότε..Δε πιστεύω να πάθει τίποτε.
Πού λέτε να το βάλω για να μείνει όσο πιο άθικτο γίνεται :?::?::?:
καλημερα και απο μενα,ευχομαι να σε βοηθησει το μιλαρακι.εχει βοηθησει πολυ κοσμο!!μακαρι να σου χαρισει και σενα ενα μωρακι.το εκανα και εγω πριν 2 μηνες,ευχομαι να με βοηθησει η Αγια..το μιλαρακι τιλυξε το σε μια χαρτοπετσετα και μετα σε μια ναυλον σακουλιτσα και βαλτο στην καταψυξη.εγω εκει το διατηρησα μεχρι να βρω καπου να δωσω,το αλλο κομματακι.δεν επαθε τιποτα.ετσι μου ειχαν πει.να σου πανε ολα καλα ευχομαι και η Αγια Ειρηνη να κανει το θαυμα της..:grin:

Βιβή Κ.
21-09-11, 09:35
καλημερα και απο μενα,ευχομαι να σε βοηθησει το μιλαρακι.εχει βοηθησει πολυ κοσμο!!μακαρι να σου χαρισει και σενα ενα μωρακι.το εκανα και εγω πριν 2 μηνες,ευχομαι να με βοηθησει η Αγια..το μιλαρακι τιλυξε το σε μια χαρτοπετσετα και μετα σε μια ναυλον σακουλιτσα και βαλτο στην καταψυξη.εγω εκει το διατηρησα μεχρι να βρω καπου να δωσω,το αλλο κομματακι.δεν επαθε τιποτα.ετσι μου ειχαν πει.να σου πανε ολα καλα ευχομαι και η Αγια Ειρηνη να κανει το θαυμα της..:grin:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!:)

Με το καλό εύχομαι και σε 'σένα!!!;-)

PONY
21-09-11, 11:17
Κορίτσια βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.Προσπαθώ και εγώ για παιδάκι 2 χρόνια και ακόμα τίποτα.είμαι ήδη στην5η σπερματέγχυση.
Σας παρακαλώ πείτε μου λίγο τι πρέπει να κάνεις με το μήλο τησ οσίας?

mary..
21-09-11, 15:02
Κορίτσια βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.Προσπαθώ και εγώ για παιδάκι 2 χρόνια και ακόμα τίποτα.είμαι ήδη στην5η σπερματέγχυση.
Σας παρακαλώ πείτε μου λίγο τι πρέπει να κάνεις με το μήλο τησ οσίας?
καλησπερα γλυκια μου,κατ'αρχας σου ευχομαι,να σου δωσει Ο Θεουλης κουραγιο και δυναμη και συντομα να αποκτησεις και εσυ το δικο σου μωρακι..τωρα για το μηλο΄΄εμενα μου το εδωσε μια φιλη μου,που της το δωσανε στο μοναστηρι της Αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντω.ειναι μια φετουλα λεπτη και ειναι τοσο θαυματουργη.κανεις νηστεια 3 μερες και απο λαδι,προσευχεσαι στην Αγια και μολις τελειωσει η νηστεια το τρως.ευχομαι να σου χαρισει και εσενα ενα παιδακι,μεσα απο την καρδια μου.για οτι αλλο θες ρωτησε με..:wink:

yorkshire
21-09-11, 17:14
Kαλησπέρα κορίτσια!
Να σας ενημερώσω ότι έχω καποιες φετούλες από το μήλο όποια κοπέλα θέλει ας μου στείλει μύνημα να της στείλω!
Νηστεύουμε 3 μέρες άλαδα και το τρώμε.
Το κραταμε στην κατάψυξη και μεσα σε αλουμινόχαρτο

neraida11
21-09-11, 17:20
αποδειξη το ποσα κοριτσακια εχουν ονομαστει Ειρην και γιορταζουν την ημερα της Οσίας.

gogothanos
27-09-11, 23:42
kalhspera koritsia mporei ligo na sas fanei xazh h erothsh mou alla den ksero kai tha thela na sas rothso...
loipon h egkymosynh moy den paei toso kala shmera eidame kati ston yperhxo apo kei poy den blepame tipota,loipon thelo na pao aytes ths meres sto monasthri kai thelo na kano tama an pane ola kala(makari)na baptiso to moro ekei ti akribos prepei na kano na piaso mia kalogria kai na ths to po ,proseyxese sthn eikona ti akribos kaneis?
tha hthela na po mia empeiria mas apo thn panagia.h aderfh moy apo ta 7 mexri ta 13 htan sto nosokomeio baria arosth den kseran ti eixe telika mathane oti exei oksia pagkreatitida alla den ginete kati ti fonaksane giatroys apo eksoteriko tipota,loipon gyrnane mis mera kai lene stoys goneis moy kaname ta adynata dynata apo stigmh se stigmh na thn perimenete na pethanei den exei elpides kai meta apo liges ores,meres (den ksero akribos ego eimoyn poly mikrh) den pisteyan h giatroi sta matia toys fonazan dynata thayma egine thayma...h mama moy oso kai ro htan h aderfh moy mesa den stamathse na proeyxete kai na phgainei synexeia sto monasthri ths agia eirhnhs ths xrysobalantoy kai telika h agia ekane to thayma ths....
thn mama moy thn xasame meta apo 5 me 6 xronia kai gi ayto to logo den ksero kapoion gia na rothso pos ginete to tana gi ayto ean mporeite bohthiste me

Αγγελίνα_2
28-09-11, 00:11
Το τάμα δεν εχει κάποια ειδική διαδικασία, είναι κατι που το βάζεις στο νου σου όταν προσεύχεσαι ζητώντας αυτο που θέλεις. Είναι κάτι σαν υπόσχεση νοερή προς τον Άγιο ή την Αγία που πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει. Οπότε, δεν είναι ανάγκη να πας στη Μονή και να προσευχηθείς μπροστά στην εικόνα ειδικά για αυτόν τον λόγο, μπορείς να το κάνεις κι από το σπίτι σου. Ξέρεις τι θα ήταν καλό? Να έχεις μια εικόνα της Αγίας στο σπίτι σου και να στρέφεις το βλέμμα σου εκεί όταν προσεύχεσαι, σου δίνει μεγάλη παρηγοριά και δύναμη.

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου. Όταν με το καλό φτάσετε στη βάπτιση, θα συνεννοηθείς με την Ηγουμένη της Μονής για τα διαδικαστικά, λογικά, ή αλλιώς με όποια από τις μοναχές είναι αρμόδια για το συγκεκριμένο ζήτημα.

SERI1
28-09-11, 09:43
kalhspera koritsia mporei ligo na sas fanei xazh h erothsh mou alla den ksero kai tha thela na sas rothso...
loipon h egkymosynh moy den paei toso kala shmera eidame kati ston yperhxo apo kei poy den blepame tipota,loipon thelo na pao aytes ths meres sto monasthri kai thelo na kano tama an pane ola kala(makari)na baptiso to moro ekei ti akribos prepei na kano na piaso mia kalogria kai na ths to po ,proseyxese sthn eikona ti akribos kaneis?
tha hthela na po mia empeiria mas apo thn panagia.h aderfh moy apo ta 7 mexri ta 13 htan sto nosokomeio baria arosth den kseran ti eixe telika mathane oti exei oksia pagkreatitida alla den ginete kati ti fonaksane giatroys apo eksoteriko tipota,loipon gyrnane mis mera kai lene stoys goneis moy kaname ta adynata dynata apo stigmh se stigmh na thn perimenete na pethanei den exei elpides kai meta apo liges ores,meres (den ksero akribos ego eimoyn poly mikrh) den pisteyan h giatroi sta matia toys fonazan dynata thayma egine thayma...h mama moy oso kai ro htan h aderfh moy mesa den stamathse na proeyxete kai na phgainei synexeia sto monasthri ths agia eirhnhs ths xrysobalantoy kai telika h agia ekane to thayma ths....
thn mama moy thn xasame meta apo 5 me 6 xronia kai gi ayto to logo den ksero kapoion gia na rothso pos ginete to tana gi ayto ean mporeite bohthiste me

καλημέρα , δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο , κάνε΄οτι έκανε η μητέρα σου πίστη και προσευχή...θα σε βοηθήσει η αγία όλα θα πάνε καλά !

adnihor1
28-09-11, 09:55
προσευχησου κοπελα μου μονο αυτο πηγαινε στο μοναστηρι στην εικονα της Αγιας να προσκηνησεις κ ζητα της να πανε ολα καλα!ο λογος που μιλαμε με τις καλογριες εκει ειναι για να μας πουν αυτο που ηδη ξερουμε οτι η Αγια θα μας βοηθησει εγω πηγα προσευχηθηκα κ μετα απο 2 ατυχες εγκυμοσυνες εχω στην αγκαλια μου την Μαρια-ειρηνη μου αν ολα πανε καλα με μας θα ανεβω κ γω την κυριακη να κοινωνησω την μικρη μου

yorkshire
28-09-11, 10:14
Προσευχήσου κορίτσι μου στην Αγία και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

gogothanos
28-09-11, 13:43
koritsia sas eyxaristo poly gia thn apanthsh para poly!!!allh mia erothsh thelo na kano h agia eirhnh h xrysobalanto brisketai sthn metamorfosh?giati to gps poy psaxno ekei moy leei pos einai

SERI1
28-09-11, 14:05
koritsia sas eyxaristo poly gia thn apanthsh para poly!!!allh mia erothsh thelo na kano h agia eirhnh h xrysobalanto brisketai sthn metamorfosh?giati to gps poy psaxno ekei moy leei pos einai

στην λυκόβρυση είναι ...βασικά το gps μπορεί να στο δείχνει μεταμόρφωση γιατί είναι σύνορα με μεταμόρφωση αλλά λυκόβρυση ανήκει . έχει ταμπέλες , πές μου απο που θα πάς αν θέλεις να σου στείλω λεπτομέριες .

adnihor1
01-10-11, 11:58
κοριτσια μηπως γνωριζει καμια κοπελα να μου πει τι ωρα μπορω να παω να κοινωνησω την μικρη μου στο μοναστηρι την Αγιας?ξερω οτι στα μοναστηρια η κοινωνια γινεται νωρις κ επειδη δεν ειμαι απο αθηνα δεν ξερω τι ωρα να παω τηλ η μονη δεν εχει εψαξα

SERI1
01-10-11, 12:29
κοριτσια μηπως γνωριζει καμια κοπελα να μου πει τι ωρα μπορω να παω να κοινωνησω την μικρη μου στο μοναστηρι την Αγιας?ξερω οτι στα μοναστηρια η κοινωνια γινεται νωρις κ επειδη δεν ειμαι απο αθηνα δεν ξερω τι ωρα να παω τηλ η μονη δεν εχει εψαξα

καλημέρα , η μονή είναι με το παλιό ημερολόγιο , αυτό σημαίνει πως είναι 13 μέρες πίσω ημερολογιακά και 1 ώρα πίσω απο ότι εμείς δλδ αν η ώρα τώρα είναι 12:25 με το παλιό ημερολόγιο είναι 11:25 , στο λέω αυτό γιατι με αυτή την ώρα ξεκινάει η Θεία Λειτουργία .κανονικά θα πας όπως πάς στην ενορία σου αλλά να ξέρεις εκεί θα είναι μια ώρα πίσω άρα θα τελειώσει η Θεία Λειτουργία και 1 ώρα μετά (απο ότι θα τελείωνε στην ενορία σου) .ελπίζω να βοήθησα!

adnihor1
02-10-11, 20:51
σε ευχαριστω!!!τελικα πηγαμε κ κοινωνησαμε η κοινωνια αρχισε 9 δικη μας αλλα δεν μου αρεσε που οταν ρωτησαμε για κοινωνια ειπανε οχι εσεις δεν μπορειτε εσεις εισαστε απο τους αλλους. δηλ οχι παλαιοημερολογητες ευτηχως που τα βρεφοι τα κοινωναν ανεξαιρετος!!!!!

donatela30
05-10-11, 10:29
Kαλημερα κορίτσια! θαυματα της Αγίας Ειρηνης συμβαινουν συνέχεια, παντού, γύρω μας, καθημερινα! και εμεις περιμένουμε υπομονετικά τη σειρά μας να κανει το θαυμα της και για εμας.. θα σας πω για μια πολυ καλη μου φιλη.. 2 χρονια σχεδον προσπάθεια για μπεμπε. ανεξηγητη υπογονιμοτητα χωρις σοβαρο προβλημα κανεις.. αυτο το μηνα εβαλε τη ζωνουλα πριν τις γονιμες, νηστεψαν το λαδακι με το συζηγο και μαντεψτε!! ειναι εγκυος!!!!!!! τα καταφερε!!!! η Αγια Ειρηνη έκανε το θαυμα της!!!
σε λιγες μερες ξεκιναω τη δευτερη εξωσωματικη, μακάρι να θυμηθει και εμενα και όλα τα ζευγαρια που παιδευονται!!!!!!! ΜΕΓΑΛΗ Η ΧΑΡΗ ΤΗΣ!!!!!!

vasso_
05-10-11, 16:12
Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!
Σήμερα το πρωί πήγα κι εγώ στο μοναστήρι της Οσίας. Την παρακάλεσα για όλα, προσευχήθηκα και πιο πολύ για ένα μωράκι. Φτάνοντας στην εικόνα της με έπιασαν τα κλάματα. Δεν ξέρω πώς. Δεν ξέρω τι συνέβη. Αλλά άρχισα να κλαίω σιωπηλά και δεν σταματούσα με τίποτα. Όμως ηρέμησα. Μακάρι να κάνει το θαύμα της και να βοηθήσει όλες μας κορίτσια.
Να είστε καλά.

libero10
11-10-11, 12:31
Καλημερα κοριτσια!διαβαζω απο το πρωι ολα τα θαυματα που σας εχουν συμβει κ εχω συγκινηθει!προσπαθουμε να αποκτησουμε κι εμεις ενα μωρακι αλλα δεν εχει ερθει ακομα δυστυχως!Πιστευω πολυ στην εκκλησια κ θεωρω οτι αν με την σειρα μας παρουμε το μηλαρακι κ την ζωνουλα ισως γινει κ το δικο μας θαυμα καποια στιγμη...επειδη βρισκομαι βορεια υπαρχει περιπτωση να μου τα στειλει καποια κοπελα??

yorkshire
11-10-11, 14:20
ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΠΜ ΕΧΩ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ

Συντονιστής Περιεχομένου
14-10-11, 10:24
Γειά σας

αγαπητά μέλη έτσι ώστε να έχετε το χώρο να επικοινωνήσετε για το θέμα της θρησκείας κ πίστης ειδικά σε σχέση με την σύλληψη παρακαλούμε επισκεφτείτε το συγκεκριμένο καφέ που ανοίξαμε, στο φόρουμ του parentscafe.gr με τιτλο Σύλληψη: Θρησκεία κ Ελπίδα !
όπου μπορείτε να καταθέσετε τις ιστορίες σας καθώς και τις ιστορίες ή εμπειρίες άλλων ειδικά για αυτό το θέμα.

Σας περιμένουμε στο τόπικ
Σύλληψη: Θρησκεία κ Ελπίδα ! (http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2921)
που βρίσκεται στην ενότητα
http://parentscafe.gr/clear.gif Διάφορα Ενημερωτικά Social Groups (http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=27)

Οδηγίες εγγραφής:http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού: http://www.parents.gr/forum/showthre...32#post1397532 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1397532#post1397532)

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας