PDA

Επιστροφή στο Forum : 6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ, ΑΠΟΛΥΣΗ , ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

bilys
04-01-09, 23:32
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω ταμείο ανεργίας

Σταμάτησα την εργασία μου 30/11/07 πείρα άδεια τοκετού 12/07 , 1/08 και άδεια λοχείας 2/08 , 3/08 επέστρεψα στην εργασία μου 4/08 , 5/08 και αφού ψηφίστηκε η άδεια εξαμήνου και ήμουν δικαιούχος έκανα τα χαρτιά μου την πείρα για τους μήνες 6,7,8,9,10,11/08 δεν έχω επιστρέψει ακόμα στην δουλειά μου .εάν ο εργοδότης μου κάνει απόλυση δικαιούμαι ταμείο ανεργίας και για πόσο διάστημα .
Πριν την άδεια τοκετού εργαζόμουνα κανονικά . ευχαριστώ

eirini_s
27-04-09, 14:27
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΔΗΛΑΔΗ , ΕΓΩ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ , ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ , ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΠΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΗ .
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΩΣ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ .
ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ? ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑΜΕΙΟ?

Lola Bunny
27-04-09, 14:49
κάτι τέτοιο άκουσα και εγώ...
ότι δεν δικαιούμαστε ταμείο ανεργίας σε περιπτωση απόλυσης, λόγω της εξάμηνης άδειας.(επειδή δεν είχαμε ένσημα τους τελευταίους 6 μήνες)
ΙΣΧΥΕΙ?

RENAH
27-04-09, 15:11
ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:
Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ
Οι νόμοι και οι αποφάσεις που καλύπτουν την παροχή είναι οι εξής:
• Ν.Δ. 2961/1954 (άρθρο 11)
• Ν. 1545/85
• Ν. 1836/89 (άρθρο 15)
• Ν. 1892/1990 (άρθρο 37)
• Ν. 3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.
Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.
Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

Διάρκεια επιδότησης:
Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

ΠΙΝΑΚΑΣ
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ
ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ
14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ
Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

125-1491 100-149 100-149 5μηνες
150-1792 150-179 150-1792 6 μήνες
180-2193 180-219 180-2193 8 μήνες
220-249 220-249 220-249 10 μήνες
250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες
210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες
του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας
• Ή 200 στη διετία
• Ή 250 στη διετία
• Ή 300 στη διετία

Το επίδομα καταβάλλεται μια φορά το μήνα για 25 ημέρες.
Από 01.09.2008 μέχρι 30.04.2009 το μηνιαίο επίδομα ανεργίας ανέρχεται στα 430,75 ευρώ.
Για κάθε μέλος της οικογένειας το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.
Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:
• Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.
• Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2. Βιβλιάριο ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.

anastasia11
02-07-09, 16:13
Κορίτσια καλησπέρα!! Και συγχαρητήρια για το καταπληκτικό site για της τόσο χρήσιμες πληροφορίες που μας δίνει!! Με λένε Αναστασία και έχω την εξής απορία…… λέω να κάνω χρήση του 6μηνου… όταν επιστρέψω πάλι για δουλειά μετά τη χρήση του 6μηνου και όταν τελειώσει ο χρόνος που δε μπορεί να με διώξει ο εργοδότης μου σε περίπτωση απόλυσης μου δικαιούμαι ταμείο ανεργίας? (είμαι ήδη εδώ από το 2003) αλλά αφού πάρω το 6μηνο δε το δικαιούμαι? Και αν δικαιούμαι αποζημίωση η την χάνω λόγω 6μηνου? Περιμένω απάντησης σας!!!!!!!

nikol28
18-09-09, 19:27
βγήκε εγκύκλιος και δικαιούμαστε το ταμείο ανεργίας ολόκληρο για ένα χρόνο!!!!!!!!!

chrysa.ps
18-09-09, 19:40
βγήκε εγκύκλιος και δικαιούμαστε το ταμείο ανεργίας ολόκληρο για ένα χρόνο!!!!!!!!!

υπάρχει σε κάποιο site για να την κατεβάσω?γιατι κι εμενα με απολυουν στις 6/10 (τωρα κλεινω χρονο απο την γεννηση της μπεμπας) και δεν ξερω αν δικαιουμαι ταμειο

nikol28
18-09-09, 22:01
κορίτσια πήρα την 6μηνη άδεια απο ιανουάριο έως ιούνιο,μου κολλήσανε ένσημα 1μήνα για ιούλιο και έγινε απόλυση .μου βγάλανε ότι διακιούμε ταμείο μόνο για 6μήνες(αυτό΄έγινε την προηγούμενη εβδομάδα)
σήμερα όμως με πήρανε τηλ απο τον οαεδ και μου είπαν για την εγκύκλιο αυτή, και ότι θα το πάρω για 1 χρόνο και θέλανε να οτυς πάω ένα χαρτί;-)

Σοφία Τ.
21-09-09, 11:12
Τι εγινε τελικα?Ποια εγκυκλιος ειναι αυτη:?:

mutti
21-09-09, 12:32
Αχ, τι ωραία πράγματα ακούω σήμερα. Ευτυχώωωως!!! Ποιά είναι αυτή η εγκύκλιος βρε κορίτσια?

nikol28
21-09-09, 20:58
κορίτσια πάρτε τηλ στον οαεδ να ρωτήσετε
εμένα πάντως με πήραν τηλ, δε ρώτησα πολλά και τώρα θα πάω 10 οκτώμβρη και θα μάθω
ψάξτε μήπως την έχει στο σαιτ του οαεδ

ραφαελ
22-09-09, 01:02
κορίτσια πήρα την 6μηνη άδεια απο ιανουάριο έως ιούνιο,μου κολλήσανε ένσημα 1μήνα για ιούλιο και έγινε απόλυση .μου βγάλανε ότι διακιούμε ταμείο μόνο για 6μήνες(αυτό΄έγινε την προηγούμενη εβδομάδα)
σήμερα όμως με πήρανε τηλ απο τον οαεδ και μου είπαν για την εγκύκλιο αυτή, και ότι θα το πάρω για 1 χρόνο και θέλανε να οτυς πάω ένα χαρτί;-)

νικολ καλησπέρα...στο site του οαεδ δεν υπάρχει τίποτα.πήρα τηλεφωνο στον οαεδ και δεν ξέρουν τίποτα...αν μάθεις κάτι πές μας γιατι εγω μόλις σταμάτησα δηλαδηή πληρώθηκα τον τελευταίο μηνα από το επίδομα.ειχα βγει για 6 μηνες

ραφαελ
22-09-09, 01:24
νικόλ σου είπαν για εγκύκλιο? ρωτάω γιατί αν δεν έχεις βγει ποτέ ταμειο ανεργίας με τα παλιά σου ένσημα βγαινεις για 1 χρόνο ενώ αν έχεις βγει ξανά για 6 μήνες....αχ με έχει πιάσει άγχος!!!!

nikol28
22-09-09, 08:06
λοιπόν κορίτσια το γράφω και πιο πάνω
βγήκα σε
ταμείο την προηγούμενη εβδομάδα και με βγάλανε για 6μήνες(παρόλο που είναι η πρώτη φορά που βγαίνω)
αλλά με ειδοποίησαν ότι βγήκε εγκύκλιος(δε ρώτησα ποια) και οτι θα το πάρω γι 1χρόνο
περισσότερα θα μάθω όταν πάω απο εκεί και θα σας πώ

fanie4ever
22-09-09, 10:12
λοιπόν κορίτσια το γράφω και πιο πάνω
βγήκα σε
ταμείο την προηγούμενη εβδομάδα και με βγάλανε για 6μήνες(παρόλο που είναι η πρώτη φορά που βγαίνω)
αλλά με ειδοποίησαν ότι βγήκε εγκύκλιος(δε ρώτησα ποια) και οτι θα το πάρω γι 1χρόνο
περισσότερα θα μάθω όταν πάω απο εκεί και θα σας πώ

Μπορείς να μου πεις σε ποιον ΟΑΕΔ της Θεσσαλονίκης υπάγεσαι?
Γιατί ούτε στο site του ΟΑΕΔ βρήκα κάτι ούτε και στο taxheaven!
Απολύομαι στις 27/10 και θα ήθελα να είμαι σίγουρη, αλλιώς θα πρέπει να πληρώσω τα ένσημα που χρειάζονται (στον σε λίγο πρώην εργοδότη μου) για να μπορέσω να πάρω ταμείο για 1 χρόνο...

Πάντως η "κυρία" που εισηγήθηκε το νόμο για το εξάμηνο μας την έφερε μια χαρά! Κρίμα τα χρήματα που ξοδεύτηκαν για να διαφημιστεί η εν λόγω "παροχή" στις δόλιες μάνες του ιδιωτικού τομέα ... Ντροπή!

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί βγήκες από τώρα ταμείο ανεργίας? Από το ticker σου φαίνεται ότι συμπληρώνεις χρόνο απο τη γέννηση της μικρούλας σου στις 29-10-09 ... σε απέλυσαν νωρίτερα? Σε αυτή την περίπτωση, πιθανότατα να έχεις περισσότερα ένσημα το τελευταίο 14μηνο και γι'αυτό θα πάρεις ταμείο για 1 χρόνο...

nikol28
22-09-09, 14:14
και το ξαναλέω ότι αρχικά το ταμείο μου βγήκε για 6 μόνο μήνες αλλά λόγω της εγκυκλίου το δικαιούμ 1χρόνο
με απέλυσαν 1μήνα μετά το 6μηνο

ραφαελ
22-09-09, 15:16
ανήκω στο ικα ιωνίας

και το ξαναλέω ότι αρχικά το ταμείο μου βγήκε για 6 μόνο μήνες αλλά λόγω της εγκυκλίου το δικαιούμ 1χρόνο
με απέλυσαν 1μήνα μετά το 6μηνο

νικολ έχεις απόλυτο δίκιο..σήμερα πήρα τηλέφωνο και ισχύει ότι όσες πήραμε την μητρότητα μετράνε κανονικά τα ένσημα...αυριο θα πάω γιατί θελουν το βιβλιάριο που έχουν σφραγίσει για την μητρότητα.το μόνο άγχος μου είναι εμένα έληξε πριν 10 μερες ελπίζω να μην γινει τίποτα και δεν το πάρω αλλιώς θα με δειτε στα κανάλια να φωνάζω......

nikol28
22-09-09, 15:38
νικολ έχεις απόλυτο δίκιο..σήμερα πήρα τηλέφωνο και ισχύει ότι όσες πήραμε την μητρότητα μετράνε κανονικά τα ένσημα...αυριο θα πάω γιατί θελουν το βιβλιάριο που έχουν σφραγίσει για την μητρότητα.το μόνο άγχος μου είναι εμένα έληξε πριν 10 μερες ελπίζω να μην γινει τίποτα και δεν το πάρω αλλιώς θα με δειτε στα κανάλια να φωνάζω......

ναι κορίτσια , μην το αφήσετε έτσι , μην περιμένετε απο το τηλ να σας πούνε
πηγαίνετε στο αντίστοιχο ικα που ανήκετε

είνια κρίμα, ξέρετε πόσοι θα φάνε χρήματα απο αυτήν την ιστορία??????????

fanie4ever
22-09-09, 16:56
Σε κάποια υποκαταστήματα του ΟΑΕΔ πετάνε χαρταετό και δίνουν λάθος πληροφορίες ... Αν είναι δυνατόν! Προσοχή σε όλες λοιπόν!

eirini_s
25-09-09, 13:09
Κορίτσια δεν ξέρω τι γίνετε πάντος εμένα στο ΙΚΑ μου είπανε πως αυτά τα ένσημα της μητρότητας δηλ. 119 μέρες είναι μόνο συνταξιοδόσημα και υγείας . Για δώστε μου τα φώτα σας και ενημερώστε με γιατί δεν θέλω να χάσω το επιπλέον ταμείο ανεργίας.

ραφαελ
25-09-09, 13:18
Κορίτσια δεν ξέρω τι γίνετε πάντος εμένα στο ΙΚΑ μου είπανε πως αυτά τα ένσημα της μητρότητας δηλ. 119 μέρες είναι μόνο συνταξιοδόσημα και υγείας . Για δώστε μου τα φώτα σας και ενημερώστε με γιατί δεν θέλω να χάσω το επιπλέον ταμείο ανεργίας.

ναι ακριβώς αλλά μεχρι πριν λίγες ημερες..είναι προεκλογικη εγκυκλιος αυτη...πηγαινε για να κάνεις τροποποίηση αλαξε...μην τα χάσεις.εγ'ω την τρίτη την έκανα

eirini_s
25-09-09, 13:34
Πες μου σε παρακαλώ χρήστη ραφαελ που πήγες ? στο ΙΚΑ ή στον ΟΑΕΔ? και τι πρέπει να τους πώ , σε ρωτώ γιατί εμένα μου λένε άλλα , και έτσι εάν μου πεις εσύ θα ξέρω τι να τους πω .

Σοφία Τ.
25-09-09, 13:39
Εγω το διασταυρωσα με δυο ΟΑΕΔ τηλεφωνικα οτι τα ενσημα του εξαμηνου μετρανε για ταμειο ανεργιας.Δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.

2/2012 edit admin αλλαγή κειμένου μετά από παράκληση του μέλους

ραφαελ
25-09-09, 14:00
Πες μου σε παρακαλώ χρήστη ραφαελ που πήγες ? στο ΙΚΑ ή στον ΟΑΕΔ? και τι πρέπει να τους πώ , σε ρωτώ γιατί εμένα μου λένε άλλα , και έτσι εάν μου πεις εσύ θα ξέρω τι να τους πω .

ειρηνη πήγα οαεδ εκει που κάναμε τα χαρτιά για να βγούμε ταμειο ανεργιας.τους είπα ότι έχει βγει εγκύκλιος ότι όσες πήραμε το 6μηνο μητρότηατας και μετά την απολυση μας πήραμε τον μπ@@λο από την δουλεια βγήμαμε ταμειο ανεργίας.τότε τα ένσημα του 6μηνου ήταν μόνο συντάξημα τώρα θεωρούντε κανονικά.να έχεις μαζί σου την απόφαση από το ταμειο ανεργίας το βιβλιάριο του ικα που είχαν σφραγίσει την μητρότητα και την βεβαίωση ότι πήρες το 6μηνο(αν δεν το έχεις το βρισκουν εκεινη την στιγμή απο το ανάλογο γραφείο που το πήρες).
να ξέρεις κάνουν ότι δεν ξέρουν για να τα φάνε...απλά πές τους ότι μια φίλι μου το πήρε...π.χ. εγώ το πήρα απο το ικα μενιδίου,μην τους λες αν ξέρουν κάτι.είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν.εμένα ο υπάλληλος έκανε ότι δεν ήξερε...ρωτάει την κοπέλα που είναι στη μητρότητα και του λεει ότι τα ένσημα πιανουν για κανονικά...πήγε και στην διευθύντρια και με μισή καρδιά μου είπαν ότι ισχύει.ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ..θα σου δώσουν μια αίτηση τροποποίησης και εγω έγραψα ''παρακαλώ όπως μου παραταθεί το επίδομα ανεργιας αφου βγηκε νεα εγκύκλιος και τα ένσημα μητρότηατας πίανουν για κανονικά ένσημα''

eirini_s
25-09-09, 14:11
Πήρα και μου είπανε πως όντος είναι έτσι , την Δευτέρα θα πάω και βλέπουμε .

ραφαελ
25-09-09, 14:15
Πήρα και μου είπανε πως όντος είναι έτσι , την Δευτέρα θα πάω και βλέπουμε .

κορίτσια το έχω γράψει και κάπου αλλού....''ΕΚΤΑΚΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ''
έχει ακούσει καμιά σας για εκτακτο επίδομα στους ανέργους 1100 ευρώ?

nikol28
25-09-09, 14:21
κορίτσια το έχω γράψει και κάπου αλλού....''ΕΚΤΑΚΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ''
έχει ακούσει καμιά σας για εκτακτο επίδομα στους ανέργους 1100 ευρώ?

βάλε λινκ να το δούμε, σεν άκουσα κάτι και να ισχύει σίγουρα όσοι παίρνουν ταμείο δεν θα το δικαιούνται

ραφαελ
25-09-09, 14:32
βάλε λινκ να το δούμε, σεν άκουσα κάτι και να ισχύει σίγουρα όσοι παίρνουν ταμείο δεν θα το δικαιούνται

Δεν ξέρω να κάνω αυτό που λές
Πάτε στο forum μετά ΙΚΑ-ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ-EKTAKTO ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ
κορίτσια το είπε πριν 2 εβδομάδες ο αυτιάς αλλα επιδή κάτι έγινε εκεινη τη στιγμή με το μωρό δεν το παρακολούθησα...πήγα εντωμεταξυ στι οαεδ και μου ειπαν ότι τους ρωτήσαν πολοι αλλά δεν έχουν καμία ενημέρωση

eirini_s
28-09-09, 13:11
Λοιπόν πήγα σήμερα στον ΟΑΕΔ και τελικά από ότι φαίνετε θα γίνει η δουλιά μου , μου είπε πως θα πάρω παραπάνω ταμείο και ετσι του άφησα τα χαρτιά για να μου τα φτιάξει (άυριο παρακαλώ) σήμερα δεν μπορούσε θα κουραζόταν ο άνθρωπος .
Την τετάρτη θα τον πάρω τηλέφωνο να δω τι έκανε γιατί δεν τον εμπιστέυομε και θα σας ενημερώσω και πάλι.

eirini_s
06-10-09, 12:46
Ακόμα περιμένω εδω και 10 μέρες να μου κάνουν τα χαρτιά , αίσχος , μου είπανε να τα αφήσω εκεί , και καλά ότι θα μου τα κάνουν και ακόμα περιμένω.
Αυριο θα πάω , καλά έχει να γίνει της Πόπης.

MAROU
06-10-09, 14:06
κορίτσια επομένως αφού τα ένσημα του Οαεδ είναι κανονικά πλέον και όχι συντάξημα επομένως αν γεννήσεις τώρα πχ.και μετά απο ένα χρόνο μείνεις πάλι έγκυος και για κάποιο λόγο πρέπει να μείνεις στο κρεβάτι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης σου,δικαιούσαι απο το ΙΚΑ χρήματα,γιατί πρίν λόγω του ότι δεν είχες τα ένσημα που πρέπει της προηγούμενης χρονιάς το ικα δεν σου έδινε μια...Ρωτάω καθώς το έχει αναφέρει και άλλη κοπέλα αυτό το περιστατικό

AFRODITH
21-10-09, 16:25
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΑ .
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΟΥ ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝΩ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ (ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝΕ .ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΟΧΙ .?
ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΛΛΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕ ΤΟ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ .

ραφαελ
21-10-09, 21:04
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΑ .
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΟΥ ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝΩ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ (ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝΕ .ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΟΧΙ .?
ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΛΛΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕ ΤΟ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ .

αφροδίτη μπορείς να τους πείς να σου κάνουν εικονική απόλυση και μετά βγαίνεις σε ταμείο...την ετήσια άδεια θα την πάρεις μαζεμένη και θα σου μένει ένα τρίμηνο και καλά να δουλέψεις.αυτούς τους συμφέρει να σου βάζουν τα ένσημα για τους τρεις μήνες και να τους μείνει μετά η αοζημιωση (εσυ θα υπογραψεις ότι την πήρες) και μετά οαεδ...και είναι για ένα χρόνο. κάτι άκουσα απο τον παπανδρέου ότι θα το κάνει 2 χρόνια μάλλον προεκλογικά θα ήταν

AFRODITH
21-10-09, 22:17
είναι μεγάλη εταιρία δεν νομίζω να μπορώ να κάνω τέτοια συμφωνία .
άρα αν δεν έχω ένσημα έστω 3 μηνών δεν παίρνω το επίδομα

ραφαελ
21-10-09, 22:31
[QUOTE=AFRODITH;1346343]είναι μεγάλη εταιρία δεν νομίζω να μπορώ να κάνω τέτοια συμφωνία .
άρα αν δεν έχω ένσημα έστω 3 μηνών δεν παίρνω το επίδαν
αν βγαινεις πρωτη φορά θέλει 125 έενσημα χωρις να υπολλογίσεις τους 2 τελευταίους μήνες αν έχεις ξαναβγει 200.μπες στον οαεδ και ψαξτο να μην σου πω κάτι λάθος.
μου έχουν κάνει 2 φορές εικονική σε μεγάλες εταιρείες...για να καταλάβεις η μια είναι μεγάλη φαρμακοβιομηχανία γνωστη μπαμ στην εθνική οδο.σε όλα τα νοσοκομειο ορούς απο αυτην την εταιρεία έχουν.και η άλλη εκτυπωτική εταιρεία πάλι γνωστή...

AFRODITH
21-10-09, 23:11
Ραφαέλ συγγνώμη που σε πρήζω .
α)δεν χω ξαναβγεί στο επίδομα .
β)πιο πάνω έγραψες ότι τώρα πια τα ένσημα του εξάμηνου πιάνονται για το επίδομα με αυτά τα ένσημα δεν μπορώ να βγω στο επιδομα?125 ένσημα είναι 5 μήνες .
μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά .?
κατάλαβα που δούλευες .εκεί είναι και ένας καλός μου φίλος .

ραφαελ
21-10-09, 23:25
Για να πήρες το 6μηνο σημαινει ότι είχε 200 ένσημα λογικα βγαινεις και με αυτά απο το 6μηνο.πόσοκαιρό δούλευες?σου στελνβ το αρχειο που ειναι αποθηκευμένο απο το οαεδ και θα δεις για τα ενσημα

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:
Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ
• ν.δ.2961/1954 (άρθρα 11-38)
• ν.1545/85 (άρθρα 3-8)
• ν.1836/89 (άρθρα 15-24)
• ν.1892/1990 (άρθρο 37)
• ν.3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ – ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ
Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης στην αρμόδια Υπηρεσία του τόπου κατοικίας του δικαιούχου.

Οι περιπτώσεις, που οι αιτήσεις υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την απόλυση, επιδοτούνται από την 7η ημέρα, ενώ όσες υποβάλλονται σε μεταγενέστερο διάστημα επιδοτούνται από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:
• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
• Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ:
Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο, 12μηνο ή διετία).

ΠΙΝΑΚΑΣ
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ
14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ

125-1491 100-149 100-149 5 μήνες
150-1792 150-179 150-179 6 μήνες
180-2193 180-219 180-219 8 μήνες
1. Ή 200 στη διετία
2. Ή 250 στη διετία
3. Ή 300 στη διετία

Από 01.05.2009 το μηνιαίο επίδομα ανεργίας ανέρχεται στα 454,25 Ευρώ.

Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:
• Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.
• Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2. Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
7. Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.

AFRODITH
21-10-09, 23:35
από το 07 στον ίδιο εργοδότη ,αχ μακάρι γιατί θα είναι καλύτερα με το επίδομα .

ραφαελ
21-10-09, 23:59
από το 07 στον ίδιο εργοδότη ,αχ μακάρι γιατί θα είναι καλύτερα με το επίδομα .

δεν έχει σχέση αν δουλευεις στον ιδιο εργοδότη απλά να έχεις τα ένσημα.νομίζω ότι το πέρνεις σίγουρα να μετρήσεις τα ενσημά σου.να φανταστεις εγώ δουλευα μόνο 8 μηνες δηλαδή ενα μήνα μετα που πήγα στην δουλεια έμεινα έγκυος (μου κάναν πόλεμο και να φανταστεις είχα πάθει αποκολλήσεις και πήγαινα γιατι δεν βγαιναμε...απλά καθόμουν στο γραφειο).μετα πήρα το 6μηνο και τους ειπα μετα για εικονικη και δουλεψα 1 μηνα και τον άλλον τον πήρα για την κανονική μου αδεια και έβγαινα για 5 μήνες ταμειο και τώρα πήγα ξανα και θα συνεχιστει γαι 1 χρόνο αφού αλλάξαν τα ένσημα μητρότητας.

ΜΑΡΙΤΑ
17-11-09, 11:08
Κορίτσια τι έγινε τελικά με το επίδομα ανεργίας;Μήπως βρήκε κανείς την εγκύκλιο αυτή;;;Στο δικό μου το ΟΑΕΔ λένε ότι τα ένσημα του 6μήνου δεν μετράνε...Τι πρέπει να κάνω;

Ασπασία
17-11-09, 11:29
Γεια σας
Απο την Παρακευη μπηκα και εγω στο club των μολις εκλεισε χρονος και ενω ειχα παρει το 6μηνο οαεδ απολυθηκα!
Η απαντηση που πηρα εγω ειναι η εξης
Τα ενσημα ασθενειας ή του 6μηνου του οαεδ ΔΕΝ μετρανε ΟΜΩΣ αν στο χρονικο διαστημα των 14 ή 24 μηνων πριν την απολυση υπηρχε ασθενεια ή τοκετος πηγαινεις μαζι και το βιβλιαριο ασθενειας και μετρανε τα ενσημα απο πιο παλια...
Στον οαεδ μου το επιβεβαιωσαν και μου ειπαν να παω μαζι φωτοτυπια απο τις σελιδες του βιβλιαριου που φαινεται η ασθενεια και ο τοκετος!
ΖΗΤΩ!!!!!!!

ΜΑΡΙΤΑ
17-11-09, 12:32
Λοιπόν μετά από εντατική έρευνα και ψάξιμο βρήκα τα εξής και είναι σίγουρο:οι 6 μήνες υπολογίζονται κανονικά για το ταμείο ανεργίας! Άλλαξε όπως είπε και η κοπέλα στις προηγούμενες σελίδες και υπολογίζονται κανονικά.Βρήκα και αυτή την εγκύκλιο:

http://www.power-tax.gr/upload/saloni/pinakas_azax/asfalistika/EG_20_2009.pdf

Μίλησα τηλεφωνικώς και με τον ΟΑΕΔ της περιοχής μου και μου το επιβεβαίωσαν! Οπότε, όσες βρείτε την ιδια τύχη με εμάς... μην αφήσετε να σας λένε μ@#@#ιες στον ΟΑΕΔ, δώστε τους την εγκύκλιο και αυτοί θα σας δώσουν το ταμείο ανεργίας!Τόσο απλά!

chrysa.ps
18-11-09, 23:54
εννοείται οτι μετρσνε τα ενσημα του εξαμηνου για το ταμειο. Εγω εκανα τα χαρτιά μου στις 7/10/2009 και σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ και μου δωσανε την εγκριτική απόφαση και πληρώθηκα και την πρώτη δόση

mariaefi
20-11-09, 14:31
δεν ξέρω αν καμια σας ξέρει αλλά εγω εργάζομαι σε ενα ασφαλιστικό γραφείο και πριν λίγο καιρο ειχα μια παλλινδρομη κυηση.Σκεφτομαι να βάλω μπροστά πάλι (ελπίζω να μην προλάβει με απολυσει μεχρι τότε).Στο γραφειο ειμαι η μονη υπαλληλος με εμμισθη σχεση οι αλλοι ειναι εξωτερικοι συνεργατες και πληρωνονται με προμηθειες.Δικαιουμαι το εξάμηνο ή επειδη δεν υπάρχει αντικαταστατης μου και ειναι μικρη η επιχειρηση(βαση υπαλλήλων) να μην το δικαιούμαι??help!

MIMH
13-12-09, 03:19
ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΦΟΥ ΓΥΡΙΣΕΙΕΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.ΑΝ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ,ΟΙΚΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ!!:shock:

xuito
13-12-09, 11:01
ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΦΟΥ ΓΥΡΙΣΕΙΕΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.ΑΝ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ,ΟΙΚΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ!!:shock:

Καλό είναι αν δεν είμαστε ενημερωμένοι , να μη δίνουμε συμβουλές:

ΑΠΟΛΥΣΗ=με διώχνουν χωρίς τη θέληση μου
ΟΙΚΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ= αποχωρώ με τη θέληση μου
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ= ενημερώνεται ο ΟΑΕΔ ότι δεν εργάζεσαι πλέον εκεί. Η καταγγελία σύμβασης κατατίθεται στον ΟΑΕΔ, είτε πρόκειται για απόλυση , είτε για οικιοθελή αποχώρηση.

Αποζημίωση παίρνεις μόνο αν σε διώξουν , αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας.
Το 6μηνο υπολογίζεται σαν πραγματιοκός χρόνος εργασίας για τον υπολογισμό της αποζημίωσης.

Για αναλυτικές προϋποθέσεις , δες εδώ :

http://www.oaed.gr/Repository/FI_1362.file

και εδώ

http://www.oaed.gr/Repository/FI_1040.file

RENAH
16-12-09, 12:20
Aκριβως οπως τα λεει η xuito.
Eπισης να συμπληρωσω οτι επίδομα ανέργιας παίρνεις ΜΟΝΟ αν σε διώξουν ή αν λήξει συμωαση ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ χρόνου.
Σε περίπτωση οικιοθελούς αποχωρησεις δεν δικαιουσαι τίποτα,Ουτε αποζημίωση ,ούτε επίδομα!!

mommy natassa
16-12-09, 14:44
Επειδή ρώτησα πρόσφατα στην Επιθεώρηση Εργασίας για να ξέρω τι γίνεται μου είπαν τα εξής:

1) ο εργοδότης έχει δικαίωμα να σε απολύσει ένα χρόνο μετά από την ημερομηνία τοκετού είτε κάνεις τη χρήση εξαμήνου είτε όχι
2) όταν επιστρέψεις στην εργασία σου δεν έχει δικαίωμα ο εργοδότης να σου μειώσει το μισθό ή να σε υποβιβάσει σε θέση
3) αν σε απολύσει μετά το πέρας του 1ου χρόνου δικαιούσαι αποζημίωση κανονικά (στην περίπτωσή μου μου είπαν ότι από 3 έως 6 χρόνια εργασίας στον εργοδότη δικαιούμαι 3 μικτούς μισθούς και το 1/6 αυτού).
4)με την επιστροφή σου στην εργασία διακαιούσαι μειωμένο ωράριο για 30 μήνες. Η μορφή που θα το πάρεις εξαρτάται από τη συμφωνία που θα κάνεις με τον εργοδότη δηλ. μπορεί για 30 μήνες να δουλεύεις μία ωάρ λιγότερο κάθε μέρα ή 2 ώρες για τον πρώτο χρόνο και μια ωρα για ένα εξάμηνο ή να πηγαίνεις κανονικά οχτάωρο και μια μερα την εβδομάδα ρεπό ή να σου δώσει 3 1/2 μήνες επιπλέον άδεια αλλά όταν επιστρέψεις θα δουλέψεις κανονικά οκτάωρο.

Τώρα αυτό με το ότι αν πάρεις αποζημίωση δεν διακούσαι επίδομα, πρώτη φορά το ακούω. Εγώ το 2002 που απολύθηκα και αποζημίωση πήρα και επίδομα ανεργίας, άλλαξε κάτι από τότε???

Δεν πιστεύω ότι ισχύει γιατί αλλιώς δεν υφίσταται η έννοια του επιδόματος στην περίπτωση απόλυσης. Ελπίζω να βοήθησα.

mommy natassa
16-12-09, 14:52
Αν θελήσεις να κάνεις χρήση εξαμήνου, λίγο πριν το τέλος της άδειας του ΙΚΑ ενημερώνεις προφορικά τον εργοδότη σου, ο οποίος πρέπει να συμπληρώσει ένα συγκεκριμένο χαρτί που σου δίνει ο ΟΑΕΔ. Ο εργοδότης δεν μπορεί να σου πει κάτι έχεις δικαίωμα να το κάνεις.
Ο ΟΑΕΔ είναι πολύ τυπικός στις πληρωμές του κάθε πρώτη του μηνος μπαίνουν τα χρήματα στην τράπεζα, είναι 690 ευρώ. Οταν τελειώσει και το εξάμηνο αυτό δικαιούσαι να πάρεις και την κανονική σου άδεια.

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να μην πάρεις το εξάμηνο, να το κάνεις. Εγώ το πήρα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Είχα το χρόνο μου με το μωρό και το απόλαυσα. Τα χρήματα δεν είναι πολλά ούτε και λίγα όμως γιατί δεν πολυβγάινεις ούτως ή άλλως οπότε ισοβαθμίζουν τα πράγματα με τον πρότερο βίο μας!!!!

dudu
03-02-10, 00:37
Κοριτσια να ρωτησω παλι...
πραγματικα ειστε θυσαυροσ!!!

εμενα το 6μηνο μου τελειωνει τον Μαρτιο, τοτε περνω τα τελευταια χρηματα...ακομη δεν εχω συζητησει με την δουλεια μου ομως δεν θλω να επιστρεψω καθολου, μιας και δεν εχω που να αφησω τον μπεμπη μου και θα μεινω κοντα του.

Τι να κανω? Για να παρω αμεσως μετα το επιδομα του ΟΑΕΔ λιγο πριν τελειοσει το 6 μηνο πρεπει να ζητησω εικονικη απολυση..και μετα?????????????

τι ακριβως τρεχει με την αδεια..αυτο δεν το καταλαβα...

κοριτσια βοηηηθειααααααα:):):):):):_

dudu
03-02-10, 09:10
? ?:):) :)

arleta
03-02-10, 20:33
καλησπερα...
ποτε κλεινεις χρονο απο τη γεννηση του παιδιου σου;;;;

dudu
03-02-10, 21:18
Καλησπερα σου και σε ευχαριστω, τον ιουνιο.. τωρα ειναι 7 μηνων..

arleta
03-02-10, 22:24
εγω ειμαι απρομοια περιπτωση με εσενα... κι εγω δεν εχω που να αφησω το παιδι αρα δε θα επιστρεψω στη δουλεια. υπαρχει μια αδεια που λεγεται αδεια γονικης προστασιας ή καπως ετσι κια εινια 3,5 μηνες, αν δεν εχει αλλαξει κατι... ψαξτο λιγο κι ανεινια παρε αυτη την αδεια μεχρι τον ιουνιο για να περασει κι ο χρονος που να μπορουν να σε απολυσου. ή αν μπορεις ζητα να σου κολλησουν ενσημα για 2, 3 μηνες. θα χρειαστουν κι αυτα ειδικα αν ερθει και δευτερο μωρο...
για ποια αδεια εχεις απορια;;;;

dudu
04-02-10, 14:39
δηλαδη μετα απο ολα αυτα θα μπορω να παρω και το επιδομα του οαεδ ανεργιασ? εχουν δικαιωμα να μου αδνηθουν αυτην την αδεια γονικης προστασιας?φανταζομαι ειναι ανευ αποδοχων..και τα ενσυμα???...εφοσων δεν θα εργαζομαι..φανταζομαι δεν τους συμφερει να μου τα βαζουν..θα πρεπει να τους δωσω χρηματα?

dudu
04-02-10, 14:47
δυστυχως την γονικη αδεια δεν μπορω να την παρω...μιας και λεει πως πρεπει να εχω συμπληρωσει 1 χρονο στον ιδιο εργοδοτη...και οσο ημουν εγκυοσ...την εταιρια την αγορασε αλλη εταιρια..

δεν με πειραζει να τους ζητησω απλωσ να ειμαι ανευ αποδοχων..

μεχρι να μπορεσουν να με απολυσουν αλλα..να μπορω μετα να παρω το επιδομα ανεργιασ..

arleta
04-02-10, 23:10
μου εχυν πει πως μπορουν να σε απολυσουν εικονικα πριν κλεισει χρονος απο τη γεννηση του παιδιου, φυσικα αν εσυ δε κανεις καμια καταγγελια η κατι τετοιο... αν σε παιρνει ζητα να σου βαλουν ενσημα για 2 3 μηνες μεχρι να κλεισι χρονος και πληρωσε τους τα και μετα μπες ταμειο ανεργιας. φυσικα αν δεχτουν αυτοι κατι τετοιο και φυσικα αν μπορεις να τα πληρωσεις εσυ....

Αναστασια(04/05/09)
08-02-10, 21:37
καλησπερα μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ.Εχω μια κορουλα εννια μηνων.Διαβασα προσεχτικα οσα γραφεται για την αλλαγη των ενσημων απο συνταξιμα σε κανονικα.Στο ΙΚΑ που ρωτησα μου ειπαν οτι ο κωδικος των ενσημων στη μητροτητα ειναι μονο συνταξιμα.Τι να κανω αλλο?Εχετε να με συμβουλεψετε κατι?:confused::confused::confused:

dudu
08-02-10, 22:45
κοριτσια κι εμενα στο ικα ετσι μου ειπαν.αρα ....τζιφος.

Αναστασια(04/05/09)
09-02-10, 09:27
Παντως πολυ "εξυπνη" αυτη που εβγαλε τον νομο!!!Δηλαδη αν δεν εχεις μαμα ή πεθερα να σου κρατησουν το μωρο καταληγεις στην πεινα!!!!!Γιατι στην ουσια αν παρεις babysitter θα δουλευεις γι'αυτην.Τουλαχιστον εδω στην επαρχια ετσι ειναι......:sad:

salomi
09-02-10, 13:33
καλημέρα κορίτσια,

γυρισα εχθες στην δουλεια μετα απο 11 μηνες(2 μηνες πριν 2 μετα 1 μηνα η αδεια μου απο το 2009,τους 6 μηνες συν την αδεια του 2010, οτι μπορουσα δηλαδη...) με υποδεχθηκαν πολυ χαλια και γεματοι υποννοουμενα και καχυποψια, μεχρι που μου δηλωσαν αυτολεξης πως θα φαω γ...σι (ετσι μιλαει η προισταμενη μου) κ δεν θα περνανε τα εχω να παω στο μωρο, πρεπει να γυρισω στο μωρο. δουλευα πριν 9ωρο οποτε τωρα δουλευω 8ωρο.εκμεταλευση...τον απριλη το μωρο μου κλεινει χρονο. εχω την εντυπωση πως θα μου κανουν σπασιμο νευρων κ αν δεν φυγω θα με διωξουν. εννοειται πως δεν παραιτουμε. απο τον προηγουμενο χρονο (2009) εχω 2 μηνες δουλειας μονο. περιπου 50 ενσημα (η αδεια του 2009 πιανεται σαν ενσημα??? αν ναι αλλα 25) απο το 2008 ειμαι πληρης με 300. το 2010 μεχρι τον απριλη θα χω 75 περιπου αλλα οι 2 τελευταιοι μηνες δεν πιανοντε αρα μονο 25. δικαιουμε ταμειο??? σημειωση εχω ξαναβγει στο ταμειο απο αρχες εως τελη του 2006. πηραμε δανειο ετοιμαζουμε γαμο-βαφτιση και μονο στη σκεψη πως θα μεινω απο δουλεια αλλα και χωρις ταμειο θελω να ''φουνταρω''.διαβασα τα παραπανω αλλα ψιλομπερδευτηκα. αν γνωριζει καποια μανουλα την παρακαλω να με βοηθησει.:)ευχαριστω

Αναστασια(04/05/09)
12-02-10, 16:14
Κοριτσια αυτο που λεγατε στην αρχη για τα ενσημα οτι μετρανε για το ταμειο,τελικα ειναι αληθεια.Απλα στον ΟΑΕΔ δεν στο λενε ανοιχτα,δεν ξερω για ποιο λογο!!!!!!!:-xΟποια ενδιαφερεται ας ρωτησει καλυτερα στο καταστημα του ΟΑΕΔ που εκανε τα χαρτια της για το εξαμηνο!:D

mommy natassa
12-02-10, 16:38
καλημέρα κορίτσια,

γυρισα εχθες στην δουλεια μετα απο 11 μηνες(2 μηνες πριν 2 μετα 1 μηνα η αδεια μου απο το 2009,τους 6 μηνες συν την αδεια του 2010, οτι μπορουσα δηλαδη...) με υποδεχθηκαν πολυ χαλια και γεματοι υποννοουμενα και καχυποψια, μεχρι που μου δηλωσαν αυτολεξης πως θα φαω γ...σι (ετσι μιλαει η προισταμενη μου) κ δεν θα περνανε τα εχω να παω στο μωρο, πρεπει να γυρισω στο μωρο. δουλευα πριν 9ωρο οποτε τωρα δουλευω 8ωρο.εκμεταλευση...τον απριλη το μωρο μου κλεινει χρονο. εχω την εντυπωση πως θα μου κανουν σπασιμο νευρων κ αν δεν φυγω θα με διωξουν. εννοειται πως δεν παραιτουμε. απο τον προηγουμενο χρονο (2009) εχω 2 μηνες δουλειας μονο. περιπου 50 ενσημα (η αδεια του 2009 πιανεται σαν ενσημα??? αν ναι αλλα 25) απο το 2008 ειμαι πληρης με 300. το 2010 μεχρι τον απριλη θα χω 75 περιπου αλλα οι 2 τελευταιοι μηνες δεν πιανοντε αρα μονο 25. δικαιουμε ταμειο??? σημειωση εχω ξαναβγει στο ταμειο απο αρχες εως τελη του 2006. πηραμε δανειο ετοιμαζουμε γαμο-βαφτιση και μονο στη σκεψη πως θα μεινω απο δουλεια αλλα και χωρις ταμειο θελω να ''φουνταρω''.διαβασα τα παραπανω αλλα ψιλομπερδευτηκα. αν γνωριζει καποια μανουλα την παρακαλω να με βοηθησει.:)ευχαριστω

Κι εγώ στο κλαμπ λοιπόν των απολυμένων μετά το χρόνο. Λοιπόν αγαπητή φίλη αυτά που ξέρω είναι ότι απαγορεύεται να σε απολύσουν πριν να κλείσεις χρόνο από την ημερομηνία τοκετού. Είναι δύσκολα τα πράγματα γενικώςγιατί κανείς δεν ευνοεί τη μητρότητα και το μειωμένο ωράριο πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Εγώ το 2009 γύρισα στη δουλειά τέλος Οκτωβρίου και με απόλυσαν 22 Ιανουαρίου οπότε τα ένσημα των τελευταίων 2 μηνών που λέει δεν πιάνονται. Αν δεις πιο πάνω η Ραφαέλ εξηγεί πόσα ένσημα πρέπει να έχεις τα τελευταία 2 χρόνια. Εγώ έκανα τα χαρτιά μου στον οαεδ και περιμένω την εγκριση στις 3 Μαρτίου. Μην τους κάνεις τη χάρη και φύγεις αν θέλουν ας σε απολύσουν να πάρεις και αποζημίωση. Κανονικά έχεις δικαίωμα να έχεις και μειωμένο ωράριο επί του οκταώρου παρακαλώ, τους απαράδεκτους! Πήγιανε στην επιθεώρηση εργασίας και δες τι δικαιούσαι και πως μπορείς να τους καταγγείλεις αν χρειαστεί να προβείς σε τέτοια ενέργεια επειδή δεν σου δίνουν το μειωμένο για να έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα και στον οαεδ για να είσαι σίγουρη. Πάντως τα ένσημα του εξαμήνου μητρότητας και μένα μου είπαν ότι είναι συντάξιμα.

ELPIDA2
12-02-10, 22:54
Κοριτσια εγω δυανυω το εξαμηνο το οποιο τελειωνει Απριλη απο τον Οαεδ μου ειπαν οτι ταμειο σε περιπτωση απολυσης θα δικαιουμε κι επειδη ειμαι στον ιδιο εργοδοτη απο το 2004 ειναι σιγουρο. Αυτο που δεν ξερω ειναι για ποσους μηνες το δικαιουμε διοτι ειχα επ΄απειλουμενη κι ολο το 2009 εχω μονο τα ενσημα της αδειας μου
Επισης και απο τον Οαεδ αλλα και απο την επιθεωρηση μου ειπαν οτι δικαιουμε εγω και καθε μητερα μετα την ληξη του 6μηνου μειωμενο ωραριο ανα ημερα αλλα και σαν αδεια ολοκληρη ειναι 105 ημερολογιακες
Δεν εχει παρει καμια σας μειωμενο μετα το περας του 6μηνου? Το πηρε καμια σαν αδεια μαζεμενη ισχυει αυτο που μου ειπαν?

Αναστασια(04/05/09)
14-02-10, 18:27
καλησπερα elpida2.Για ποσους μηνες ταμειο θα παρεις δεν ξερω,αλλα επειδη και μενα τωρα τελειωσε το εξαμηνο μου και ειχα κι εγω επ'απειλουμενη,μου ειπαν απ'τον ΟΑΕΔ οτι οι μηνες που ειχα επ'απειλουμενη πηγαινουν πισω και προσμετρουντε οι μερες που ειχα κανονικα ενσημα.Οσο για το μειωμενο μπορεις να το παρεις ως αδεια ειναι 3,5 μηνες μετα απο συννενοηση με το αφεντικο σου.Απο οτι ξερω αν θελει στο δινει ετσι,νομιζω οτι εσυ δεν μπορεις να το απαιτησεις.Ελπιζω να μην εκανα καποιο λαθος σ'αυτα που σου ειπα και να σε βοηθησα!:-)

Kou
14-02-10, 20:12
Ελπίδα, δυστηχώς νομίζω ότι δεν θα μπορεσεις να παρεις ολοκληρο χρόνο επιδομα ανεργείας. Σου αναφέρω 2 περιπτώσεις για να καταλάβεις. Φίλη που δούλευε σε εταιρία από το 2004 αλλά σταμάτησε πολύ νωρίτερα από το κανονονικό λόγω προβλημάτων, απολύθηκε όταν χρόνισε το παιδί και πήρε μόνο 4 μήνες επίδομα. Από την άλλη εγώ, που δούλευα απο το 2004 στην εταιρία αλλά σταμάτησα βάση της ημερομηνίας του ΙΚΑ και μετά απολύθηκα όταν χρόνισε το παιδί, παίρνω ολόκληρο χρόνο επιδομα ανεργείας ΟΑΕΔ. Πάντως δεν είναι φοβερό από το 6μηνο που το αποκαλούν "Προστασία Μητρώτητας" να είναι ουσιαστικά σχεδόν σίγουρη απόλυση!!! Πάντως ψάξε το και πάρε μαζί σου στον ΟΑΕΩ και το βιβλιάριο ασθενείας σου του ΙΚΑ και επεμεινε να μετρήσουν τις ημερες αδειας σου όσο ήσουν έγκυος. Μπορεί να γλυτωσεις κάτι. Καλή τύχη

mommy natassa
15-02-10, 10:31
Το μειωμένο ωράριο έχει ως εξής. Δικαιούμαστε για 30 μήνες μειωμένο ωράριο. Από κει και πέρα είναι σε συνεννόηση με τον εργοδότη πως σε εξυπηρετεί να το πάρεις. Γράφω όλες τις περιπτώσεις:
1) Μία ώρα λιγότερη σε καθημερινή βάση για 30 μήνες ή
2) Δύο ώρες λιγότερες σε καθημερινή βάση για 12 μήνες (όπου είτε πας 2 ώρες αργότερα, είτε φεύγεις 2 ώρες νωρίτερα είτε πας 1 ώρα αργότερα και φεύγεις 1 ώρα νωρίτερα) και μία ώρα για το επόμενο εξάμηνο ή
3) Μπορείτε να πάρετε μαζεμένο το ωράριο ως άδεια 3 1/2 μηνών όπου πληρώνεστε κανονικά από τον εργοδότη και μετά επιστρέφετε στην εργασία σας με κανονικό ωράριο.
Δείτε τι σας εξυπηρετεί και συζητήστε το με τον εργοδότη.
Το μειωμένο ωράριο είναι υποχρεωτικό να σας το δώσει, τη μορφή έχει δικαίωμα να την επιλέξει ο ίδιος. Συνήθως γίνεται η 2η περίπτωση. Επίσης, να πω ότι αν έχετε πάρει το εξάμηνο του οαεδ οι 6 μήνες αφαιρούνται από τους 30 σύνολο. Αρα κάντε και τους αντίστοιχους υπολογισμούς.

vividim
15-02-10, 23:32
αφροδίτη μπορείς να τους πείς να σου κάνουν εικονική απόλυση και μετά βγαίνεις σε ταμείο...την ετήσια άδεια θα την πάρεις μαζεμένη και θα σου μένει ένα τρίμηνο και καλά να δουλέψεις.αυτούς τους συμφέρει να σου βάζουν τα ένσημα για τους τρεις μήνες και να τους μείνει μετά η αοζημιωση (εσυ θα υπογραψεις ότι την πήρες) και μετά οαεδ...και είναι για ένα χρόνο. κάτι άκουσα απο τον παπανδρέου ότι θα το κάνει 2 χρόνια μάλλον προεκλογικά θα ήταν
ΡΑΦΑΕΛ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ,Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΩ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ;ΓΕΝΝΗΣΑ 24-07-2009 ΑΡΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΠΛΗΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.

Ασπασία
18-02-10, 23:53
ΡΑΦΑΕΛ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ,Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΩ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ;ΓΕΝΝΗΣΑ 24-07-2009 ΑΡΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΠΛΗΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.

Ναι σιγουρα μπορει. Τσεκαρε μονο τα ένσημα σου στο ΙΚΑ για να βεβαιωθεις πως παιρνεις επιδομα για 12μηνο και οχι λιγότερο. Γιατι και εγω απολυθηκα στο χρονο επάνω με 10 χρονια συνεχομενης εργασιας στον ιδιο εργοδοτη αλλά επειδη πήρα το 6μηνο δικαιουμαι οαεδ μονο για 8μηνες. Οποτε για ενα δυο μηνες μπορει να χρειαστει να ''κατσεις'' επιλεον ισως...

Α και υπάρχει μια εγκυκλιος η οποια λένε πως μετραει ενσημα πριν το 6μηνο αν εισαι οριακα αλλά δεν το ξερουν σε ολα τα οαεδ :confused: και επίσης αν βγει αποφαση για λιγοτερο χρονο επιδοτησης εχεις μονο 14 μερες για να κανεις ενσταση και να ζητήσεις 12μηνο μετά εχε γεια καλο μου επιδομα δεν κανουν τιποτα...

ELPIDA2
27-02-10, 18:15
Ναι σιγουρα μπορει. Τσεκαρε μονο τα ένσημα σου στο ΙΚΑ για να βεβαιωθεις πως παιρνεις επιδομα για 12μηνο και οχι λιγότερο. Γιατι και εγω απολυθηκα στο χρονο επάνω με 10 χρονια συνεχομενης εργασιας στον ιδιο εργοδοτη αλλά επειδη πήρα το 6μηνο δικαιουμαι οαεδ μονο για 8μηνες. Οποτε για ενα δυο μηνες μπορει να χρειαστει να ''κατσεις'' επιλεον ισως...

Α και υπάρχει μια εγκυκλιος η οποια λένε πως μετραει ενσημα πριν το 6μηνο αν εισαι οριακα αλλά δεν το ξερουν σε ολα τα οαεδ :confused: και επίσης αν βγει αποφαση για λιγοτερο χρονο επιδοτησης εχεις μονο 14 μερες για να κανεις ενσταση και να ζητήσεις 12μηνο μετά εχε γεια καλο μου επιδομα δεν κανουν τιποτα...

Ξερει καμια ποσα ενσημα απαιτουνται για να παρεις ταμειο για 12μηνες μετα επαπειλουμενη και εξαμηνο ? Εχει σημασια εαν εχεις ξαναπαρει γιατι εγω εχω ξαναπαρει στο παρελθον (ειχα την ατυχια μολις ανακοινωσα τον γαμο μου στην πρωην δουλεια μου μεσα σε 1 βδομαδα με εδιωξαν ταχα για μειωση προσωπικου)
Αυτο το μετρανε ενσημα πισω τι ειναι?
Πηγα βρε κοριτσια στον Οαεδ και μου ειπαν οταν χρειαστει τοτε θα κανουν συμβουλιο και θα μου πουν για ποσους μηνες δικαιουμε
Δηλαδη αν θελω να ξερω απο πιο μπροστα για να παρακαλεσω τον εργοδοτη μου για ενα δυο μηνες να μου κολησει αυτα που μου λειπουν πως μπορω να μαθω? Να παρω σβαρνα τα παραρτηματα του Οαεδ? Και ειναι και δυσκολοι καιροι για να το αφησω στην τυχη του και 13-4 μου τελειωνει και το εξαμηνο και 22-6 δυο μερες μετα την βαπτιση με το καλο μου τελειωνει και ο χρονος και απο εκει και περα θα δειξει

Ασπασία
01-03-10, 22:43
Ξερει καμια ποσα ενσημα απαιτουνται για να παρεις ταμειο για 12μηνες μετα επαπειλουμενη και εξαμηνο ? Εχει σημασια εαν εχεις ξαναπαρει γιατι εγω εχω ξαναπαρει στο παρελθον (ειχα την ατυχια μολις ανακοινωσα τον γαμο μου στην πρωην δουλεια μου μεσα σε 1 βδομαδα με εδιωξαν ταχα για μειωση προσωπικου)
Αυτο το μετρανε ενσημα πισω τι ειναι?
Πηγα βρε κοριτσια στον Οαεδ και μου ειπαν οταν χρειαστει τοτε θα κανουν συμβουλιο και θα μου πουν για ποσους μηνες δικαιουμε
Δηλαδη αν θελω να ξερω απο πιο μπροστα για να παρακαλεσω τον εργοδοτη μου για ενα δυο μηνες να μου κολησει αυτα που μου λειπουν πως μπορω να μαθω? Να παρω σβαρνα τα παραρτηματα του Οαεδ? Και ειναι και δυσκολοι καιροι για να το αφησω στην τυχη του και 13-4 μου τελειωνει και το εξαμηνο και 22-6 δυο μερες μετα την βαπτιση με το καλο μου τελειωνει και ο χρονος και απο εκει και περα θα δειξει

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ
• Ν.Δ. 2961/1954 (άρθρο 11)
• Ν. 1545/85
• Ν. 1836/89 (άρθρο 15)
• Ν. 1892/1990 (άρθρο 37)
• Ν. 3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.
Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.
Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

Διάρκεια επιδότησης:
Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

ΠΙΝΑΚΑΣ
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ
14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ

125-1491 100-149 100-149 5μηνες
150-1792 150-179 150-1792 6 μήνες
180-2193 180-219 180-2193 8 μήνες
• Ή 200 στη διετία
• Ή 250 στη διετία
• Ή 300 στη διετία

Από 01.09.2008 μέχρι 30.04.2009 το μηνιαίο επίδομα ανεργίας ανέρχεται στα 430,75 ευρώ.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
2. Βιβλιάριο ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.

powerpuff girl
04-03-10, 12:13
Λοιπόν μετά από εντατική έρευνα και ψάξιμο βρήκα τα εξής και είναι σίγουρο:οι 6 μήνες υπολογίζονται κανονικά για το ταμείο ανεργίας! Άλλαξε όπως είπε και η κοπέλα στις προηγούμενες σελίδες και υπολογίζονται κανονικά.Βρήκα και αυτή την εγκύκλιο:

http://www.power-tax.gr/upload/saloni/pinakas_azax/asfalistika/EG_20_2009.pdf

Μίλησα τηλεφωνικώς και με τον ΟΑΕΔ της περιοχής μου και μου το επιβεβαίωσαν! Οπότε, όσες βρείτε την ιδια τύχη με εμάς... μην αφήσετε να σας λένε μ@#@#ιες στον ΟΑΕΔ, δώστε τους την εγκύκλιο και αυτοί θα σας δώσουν το ταμείο ανεργίας!Τόσο απλά!

Καλημέρα

Προσπαθώ να δώ στην εγκύκλιο πού ακριβώς γράφει αυτό που συζητάμε και μόνο αναφορά στον κλάδο της σύνταξης βλέπω...
Μπορεί κανένα κοριτσάκι να μου πει που είναι, γιατι από την αυπνία η φλάντζα έχει καει εντελώς!!

Ευχαριστώ

Μαίρη

poukis
09-07-10, 10:16
γεια σας!διαβασα όλες τι παραπάνω σελίδες αλλά συμπέρασμα δεν έβγαλα!
τελικά τα έσνυμα του 6μηνου μετριούνται στο σύνολο σε περίπτωση απόλυσης μετά την λήξη του χρόνου προτστασίας?????
ήδη εγώ το έλαβα το μύνημα απόλυσης, τα παλιά μου ένσυμα μου τα στέλνουν ταχυδρομικός (παλιά φωνάζαν τον αντρα μου να τα παραλάβει) σαν να σου λένε δεν θελουμε επαφή μαζί σου!!!!

Σοφία Τ.
09-07-10, 10:25
γεια σας!διαβασα όλες τι παραπάνω σελίδες αλλά συμπέρασμα δεν έβγαλα!
τελικά τα έσνυμα του 6μηνου μετριούνται στο σύνολο σε περίπτωση απόλυσης μετά την λήξη του χρόνου προτστασίας?????
ήδη εγώ το έλαβα το μύνημα απόλυσης, τα παλιά μου ένσυμα μου τα στέλνουν τα ταχυδρομικός (παλιά φωνάζαν τον αντρα μου να τα παραλάβει) σαν να σου λένε δεν θελουμε επαφή μαζί σου!!!!

Nαι μετρανε κανονικα!

agkiolina
26-07-10, 15:47
Καλησπερα κι απο μενα....
Εργαζομαι στον ΟΑΕΔ { τωρα εχω αδεια λογω εγκυμοσυνης...}
Να ξερετε οτι:
1.ο ΟΑΕΔ οταν σας δινει το 6μηνο ειναι ο εργοδοτης σας και σας κολλαει κανονικα ενσημα ... και τα καρτελακια ενσημων πανς σ'αυτον ..απο εκει θα τα παραλαμβανετε...
2. Οταν υπαρχει απολυση μετα απο 6μηνο ... παμε και μετραμε για το ταμειο ανεργειας ενσημα πριν την κυοφορια , εφοσον υπαρχουν ενσημα ....
3. Αν καποια εχει ξαναπαρει στο παρελθον ξανα ταμειο ανεργιας για να μπορεσει να μπει στο ταμειο θελει τουλαχιστον 125 ενσημα για να μπορεσει να παρει εστω 5 μηνες ταμειο .
Τωρα δεν ξερω τι αλλες αποριες εχετε για να μπορεσω να σας τις λυσω....
κι λογω της απουσιας μου απο την υπηρεσια μου δεν ενημερωνομαι για τυχον αλλαγες αλλα μπορω να βοηθησω τηλεφωνοντας σε συναδελφους μου:D.
Αν και απο τον νομο δεν επιτρεπεται σε εργοδοτη απο την γεννα και για εναν χρονο να σας απολυσει .... ειναι παρανομο.....
αυτα...ο,τι αποριες απλα ενα π.μ και θα σας απαντησω το συντομοτερο δυνατον ....

ΜΑΡΙΤΑ
27-07-10, 10:09
FwTeiNi γεια σου!

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου και σίγουρα θα σε χρειαστούμε στο μέλλον για απορίες!!

Ευχαριστούμε πολύ!Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!!

agkiolina
27-07-10, 14:38
Σημερα πηγα στο γραφειο για δικη μου δουλεια και επι της ευκαιριας ρωτησα οσο αφορα την ανεργια απο απολυση και το 6μηνο... τα ενσημα του 6μηνου και της κυοφοριας και της λοχειας μετρανε κανονικοταταααα οποτε αν σας πουν τιποτα ... πειτε τους απλα οτι θα παρετε τηλεφωνο στα κεντρικα στον Αλιμο στο τμημα ασφαλισης να το επιβεβαιωσετε... απλα για να μην πεσετε σε κανεναν παραξενο υπαλληλο :p:pυπαρχουν και αυτοι οι υπαλληλοι ακομα σε υπηρεσιες και κυριως αυτοι που ειναι σε μεγαλη ηλικια...:wink::wink::wink:

ELPIDA2
28-07-10, 09:37
Εγω μολις συμπληρωσα το χρονο παντως απολυθηκα διοτι και το γραφειο παει απο το κακο στο χειροτερο. Στον Οαεδ μου ειπαν οτι το εξαμηνο μετραει και επειδη ειχα ασθενειας σε ολη την εγκυμοσυνη ανατρεχουν σε παλιοτερα ετη για ενσημα. Βεβαια δεν ξερω αν μετραει το οτι εχω παρει ταμειο στο παρελθον
Τεσπα απο βδομαδα θα παω να καταθεσω χαρτια και θα σας πω τι εγινε
Το θεμα ειναι οτι ακουγεται οτι θα μειωσουν το ταμειο και αυτο με ανησυχει γιατι οπως ο περισσοτερος κοσμος εχουμε δανειο

agkiolina
28-07-10, 12:19
Εγω μολις συμπληρωσα το χρονο παντως απολυθηκα διοτι και το γραφειο παει απο το κακο στο χειροτερο. Στον Οαεδ μου ειπαν οτι το εξαμηνο μετραει και επειδη ειχα ασθενειας σε ολη την εγκυμοσυνη ανατρεχουν σε παλιοτερα ετη για ενσημα. Βεβαια δεν ξερω αν μετραει το οτι εχω παρει ταμειο στο παρελθον
Τεσπα απο βδομαδα θα παω να καταθεσω χαρτια και θα σας πω τι εγινε
Το θεμα ειναι οτι ακουγεται οτι θα μειωσουν το ταμειο και αυτο με ανησυχει γιατι οπως ο περισσοτερος κοσμος εχουμε δανειο
Το οτι εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας ειναι καλο γιατι δεν θα σου μετρησουν απο την αρχη 2 χρονια ενσημα... θα μετρησουν το τελευταιο 14μηνο.Κι αφου εχεις ασθενειες θα πανε καποιο διαστημα πιο πισω
Οσο για το υψος του ταμειου επειδη ηδη λειπω με αδεια ασθενειας κι εγω απο την Υπηρεσια μου δεν ακουσα να εχει ερθει καποια εγγυκλιο... αλλα αυτο το ακουω απο τοτε που ξεκινησε η οικονομικη κριση... για αυτο και ειχαν καθυστερησει να δινουν ακι το οικογενειακο επιδομα μιας και ο ΟΑΕΔ ειχε ξεμεινει απο χρηματα ... Τι να πουν κι αυτοι της Ολυμπιακης που περνουν το μηνα 60 και 80 ευρω για βοηθημα και δεν μπορουν ανα τους καταβαλουν το εφαπαξ τους και την συνταξη τους :confused::confused::confused::confused:

#ΕΛΕΝΑ#
03-08-10, 00:03
fwteini να σε ρωτησω κατι???

#ΕΛΕΝΑ#
03-08-10, 00:07
ειμαι στην δουλεια μου με συμβασεις ανανεωθ 1 φεβρ και λιγει 31 αυγουστου εγω 16 φεβρ βγηκα σε 6μηνο 16 αυγουστου βγαινω δουλεια και με πηρε η προιστ μου και μου ειπε οτι θα απολυθω και μοε πιεζει να παρω ανευ αποδ αδεια μεχρι τελος αυγουστου!!ερωτηση εχω ακουσει οτι αν δεν δουλεψεις εστο και δυο εβδομαδες πρεπει να επιστρεψεις οσα σου εδωσε ο οαεδ τους 6μηνες!!τι γινεται??? και ερωτηση 2η μπορω τελικα να βγω ταμειο ανεργειας απο σεπτεμβριο μηνα???

boy'smam
09-08-10, 16:07
Κοριτσια τα φωτα σας!Πηρα το 6μηνο μητροτητας απο τον οαεδ το οποιο τελειωσε τον μαρτιο!Πηρα μετα 6 μηνες ανευ αποδοχων(δεν ειχα καποιον να κρατησει το μωρο)και γυριζω 13/9 για δουλεια!Απο το 2009 εχω μονο 52 ενσημα απο την δουλεια!Βγηκα σε αδεια τοκετου μεσα απριλη και πριν ειχα αδειες ασθενειας λογω προβληματος στη μεση!Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι μολις γυρισω θα με απολυσουν....Αν δεν κλεισει το καταστημα!Δικαιουμαι ταμειο ανεργειας???Γιατι αν οχι κλαφτα χαραλαμπε!

mariaefi
31-08-10, 18:50
ξερετε τι γινετε σε περιπτωση που κλεισει για καποιο λογο η εργασια (δουλευω σε εβα ασφαλιστικο γραφειο) πριν υπογραψει ο εργοδοτης για το 6μηνο. Δεν το παιρνεις?? χανεις και την αποζημιωση και το ταμειο??

nirvana
28-06-11, 16:55
Να σας ρωτησω κατι?εγω ειχα παρει το εξαμηνο κ εληξε στις 29/5.στις 30/5 παραιτηθηκα.δεν πηγα για δουλεια.κατεθεσα για ταμειο ανεργειας αφου πηρα απολυση απο αλλη δουλεια.με πηραν τηλ χτες απο τον οαεδ κ μου ζητησαν την παραιτηση της προηγουμενης δουλειας κ ενα ενσημο μετα την ληξη του εξαμηνου απο την προηγουμενη δουλεια.εγω δεν εχω αφου παραιτηθηκα αμεσως μετα τη ληξη.δηλαδη για να παρεις το εξαμηνο πρεπει να πας οπωσδηποτε για δουλεια?δεν εχω κανεναν να αφησω το μωρο.αν ηξερα οτι επρεπε να παω θα πηγαινα για μια μερα να επαιρνα το ενσημο.τι να κανω???να χασω το ταμειο ετσι αδικα????

sisika
18-07-11, 13:08
Βγηκα 1η φορα σε ταμειο το 2007.Φετος ξαναεκανα τα χαρτια μου.Θα μετρησουν τα ενσημα διετιας αυτη τη φορα επειδη περασε πολυς καιρος ή του τελευταιου χρονου?

BOBOLINOS
17-10-11, 11:44
Καλησπερα κι απο μενα....
Εργαζομαι στον ΟΑΕΔ { τωρα εχω αδεια λογω εγκυμοσυνης...}
Να ξερετε οτι:
1.ο ΟΑΕΔ οταν σας δινει το 6μηνο ειναι ο εργοδοτης σας και σας κολλαει κανονικα ενσημα ... και τα καρτελακια ενσημων πανς σ'αυτον ..απο εκει θα τα παραλαμβανετε...
2. Οταν υπαρχει απολυση μετα απο 6μηνο ... παμε και μετραμε για το ταμειο ανεργειας ενσημα πριν την κυοφορια , εφοσον υπαρχουν ενσημα ....
3. Αν καποια εχει ξαναπαρει στο παρελθον ξανα ταμειο ανεργιας για να μπορεσει να μπει στο ταμειο θελει τουλαχιστον 125 ενσημα για να μπορεσει να παρει εστω 5 μηνες ταμειο .
Τωρα δεν ξερω τι αλλες αποριες εχετε για να μπορεσω να σας τις λυσω....
κι λογω της απουσιας μου απο την υπηρεσια μου δεν ενημερωνομαι για τυχον αλλαγες αλλα μπορω να βοηθησω τηλεφωνοντας σε συναδελφους μου:D.
Αν και απο τον νομο δεν επιτρεπεται σε εργοδοτη απο την γεννα και για εναν χρονο να σας απολυσει .... ειναι παρανομο.....
αυτα...ο,τι αποριες απλα ενα π.μ και θα σας απαντησω το συντομοτερο δυνατον ....

καλημέρα σου έχω στείλει πμ σε παρακαλώ πολύ απαντησέ μου όσο πιο σύντομα μπορείς.

aleksagr
18-10-11, 21:02
Αν και απο τον νομο δεν επιτρεπεται σε εργοδοτη απο την γεννα και για εναν χρονο να σας απολυσει .... ειναι παρανομο..... aλλα και τετια πραματα κανουν στιν χορα μασ .. ημουνα ενγια 2 μινον και με εκνι απολιση...:mad:

BOBOLINOS
19-10-11, 00:41
Αν και απο τον νομο δεν επιτρεπεται σε εργοδοτη απο την γεννα και για εναν χρονο να σας απολυσει .... ειναι παρανομο..... aλλα και τετια πραματα κανουν στιν χορα μασ .. ημουνα ενγια 2 μινον και με εκνι απολιση...:mad:

επρεπε να πας στην επιθεώρηση εργασίας και ας μην σε κολλούσε και ένσημα,θα τον χορεύανε στο ταψί.

KaterinaS
01-11-11, 13:04
Καλημέρα σας. Σήμερα πήγα κι εγώ στον ΟΑΕΔ για να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας μου (είμαι στον ΟΑΕΔ από 7/8/11) και έμαθα ότι θα είμαι στο ταμείο ανεργίας μόνο για 6 μήνες επειδή πέρυσι είχα κάνει χρήση του 6μήνου μητρότητας το οποίο λέει αφαιρείται απο τον χρόνο ταμείου ανεργίας και γι'αυτό δεν θα είναι 12μηνο. Τελικά ισχύει ή όχι? Στην εταιρεία εργαζόμουνα από το 2006. Αν γνωρίζει κανείς ας με διαφωτίσει γιατί μου ήρθε κεραμίδα!

BOBOLINOS
01-11-11, 15:29
Καλημέρα σας. Σήμερα πήγα κι εγώ στον ΟΑΕΔ για να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας μου (είμαι στον ΟΑΕΔ από 7/8/11) και έμαθα ότι θα είμαι στο ταμείο ανεργίας μόνο για 6 μήνες επειδή πέρυσι είχα κάνει χρήση του 6μήνου μητρότητας το οποίο λέει αφαιρείται απο τον χρόνο ταμείου ανεργίας και γι'αυτό δεν θα είναι 12μηνο. Τελικά ισχύει ή όχι? Στην εταιρεία εργαζόμουνα από το 2006. Αν γνωρίζει κανείς ας με διαφωτίσει γιατί μου ήρθε κεραμίδα!
Ο χρόνος που ήσουν στο 6μηνο προσμετράται κανονικά για το ταμείο ανεργίας.Ιδια έκαναν και σε μένα και αφού πήγα και τους ξαναεξήγησα τι ακριβώς έχω από ένσημα και τον χρόνο που υπολογίζουν είναι λάθος αμέσως μου έδωσαν να κάνω αίτηση τροποποιητικής για το ταμείο.Ισχύει από την εγκύκλιο του 2008 .
Επίσης από την στιγμή που έκανες χρήση 6μηνου ο εργοδότης μπορεί να σε απολύσει όταν περάσει 18μηνο από την γέννα και όχι 12μηνο ή 15μηνο που ίσχυε μέχρι πρόσφατα (τσεκαρισμένο στην Επιθεώρηση Εργασίας).Διαφορετικά τον κάνεις καταγγελία και σε απολύει όταν πρέπει και με μεγαλύτερη αποζημίωση.Η λεγόμενη προειδοποίηση ισχύει όταν περάσει το 18 μηνο όχι κατά την διάρκειά του και μάλιστα εγγράφως.
Ευχαριστώ το μέλος agkiolina για τις πληροφορίες.

KaterinaS
01-11-11, 16:51
Σε ευχαριστώ πολύ Bobolinos, τώρα χαλάρωσα λίγο. Θα ξαναπάω αύριο να μιλήσω με τον υπεύθυνο στο κατάστημα του ΟΑΕΔ και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

mariasaloniki
01-11-11, 22:18
καλησπερα!!! εχω παρει το 6 μηνο μητροτητας (ξεκινησε 27 Αυγουστου) και με ειχαν ενημερωσει πως η πρωτη πληρωμη θα γινει στις αρχες Οκτωβριου!!Αν δεν κανω λαθος καταβολες γίνονται καθε 1η και 15 του μηνα! Σημερα 1/11 δεν εγινε καταθεση!!Λετε να μην πληρωθουμε ουτε στις 15???!!!!$$$ και αν γνωριζετε τον πρωτο μηνα ποσα χρηματα παιρνουμε?ευχαριστω εκ των προτερων!!!

agkiolina
01-11-11, 22:42
Ο χρόνος που ήσουν στο 6μηνο προσμετράται κανονικά για το ταμείο ανεργίας.Ιδια έκαναν και σε μένα και αφού πήγα και τους ξαναεξήγησα τι ακριβώς έχω από ένσημα και τον χρόνο που υπολογίζουν είναι λάθος αμέσως μου έδωσαν να κάνω αίτηση τροποποιητικής για το ταμείο.Ισχύει από την εγκύκλιο του 2008 .
Επίσης από την στιγμή που έκανες χρήση 6μηνου ο εργοδότης μπορεί να σε απολύσει όταν περάσει 18μηνο από την γέννα και όχι 12μηνο ή 15μηνο που ίσχυε μέχρι πρόσφατα (τσεκαρισμένο στην Επιθεώρηση Εργασίας).Διαφορετικά τον κάνεις καταγγελία και σε απολύει όταν πρέπει και με μεγαλύτερη αποζημίωση.Η λεγόμενη προειδοποίηση ισχύει όταν περάσει το 18 μηνο όχι κατά την διάρκειά του και μάλιστα εγγράφως.
Ευχαριστώ το μέλος agkiolina για τις πληροφορίες.
Σ'ευχαριστω εγω για τα καλα σου λογια ... εγω δεν εκανα τιποτα παραπανω απο την δουλεια μου...
Σε ευχαριστώ πολύ Bobolinos, τώρα χαλάρωσα λίγο. Θα ξαναπάω αύριο να μιλήσω με τον υπεύθυνο στο κατάστημα του ΟΑΕΔ και ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Σε ποιον ΟΑΕΔ της αθηνας ανηκεις?αν θελεις μπορεις να μου πεις με πμ.

καλησπερα!!! εχω παρει το 6 μηνο μητροτητας (ξεκινησε 27 Αυγουστου) και με ειχαν ενημερωσει πως η πρωτη πληρωμη θα γινει στις αρχες Οκτωβριου!!Αν δεν κανω λαθος καταβολες γίνονται καθε 1η και 15 του μηνα! Σημερα 1/11 δεν εγινε καταθεση!!Λετε να μην πληρωθουμε ουτε στις 15???!!!!$$$ και αν γνωριζετε τον πρωτο μηνα ποσα χρηματα παιρνουμε?ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Υπαρχουν καποιες γενικως καθυστερησεις πληρωμων σε ολα τα επιδοματα ...λογω κρισης βλεπεις και εμας δεν μας ενημερωνουν αλλα ερχονται οι ανεργοι και μας κανουν παραπονα...
υπαρχουν κι αλλοι λογοι καθυστερησης οπως πχ ο λογαριασμος που εχεις δωσει της εθνικης μηπως ειναι κοινος με τον συζυγο και τονε χει δηλωσει στον οαεδ για κανενα πχ οικογενειακο επιδομα η κατι αλλο?γιατι αυτος ειναι ο πρωτος κυριος λογοσ καθυστερησης πληρωμης οπως και απο σημερα 1/11/11 πρεπει να εχετε δωσει και το ΑΜΚΑ σας ....Για κοιταξε το κι αυτο λιγο

BOBOLINOS
01-11-11, 23:53
Σ'ευχαριστω εγω για τα καλα σου λογια ... εγω δεν εκανα τιποτα παραπανω απο την δουλεια μου...

Σε ποιον ΟΑΕΔ της αθηνας ανηκεις?αν θελεις μπορεις να μου πεις με πμ.

Υπαρχουν καποιες γενικως καθυστερησεις πληρωμων σε ολα τα επιδοματα ...λογω κρισης βλεπεις και εμας δεν μας ενημερωνουν αλλα ερχονται οι ανεργοι και μας κανουν παραπονα...
υπαρχουν κι αλλοι λογοι καθυστερησης οπως πχ ο λογαριασμος που εχεις δωσει της εθνικης μηπως ειναι κοινος με τον συζυγο και τονε χει δηλωσει στον οαεδ για κανενα πχ οικογενειακο επιδομα η κατι αλλο?γιατι αυτος ειναι ο πρωτος κυριος λογοσ καθυστερησης πληρωμης οπως και απο σημερα 1/11/11 πρεπει να εχετε δωσει και το ΑΜΚΑ σας ....Για κοιταξε το κι αυτο λιγο
Οπως επίσης σαν επιδοτούμενος άνεργος άλλο είναι να πηγαίνεις στις 12:30 για την πίστωση και άλλο στις 9:00 το πρωϊ ,έτσι είπε μία υπάλληλος σ'έναν άνεργο.Δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.