PDA

Επιστροφή στο Forum : οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ

Σελίδες : 1 [2] 3

jtse
08-09-11, 10:40
Ναι είσαι καλά Kery για την ενημέρωση. Μόλις έλεγξα από ΑΤΜ που έχουμε στη δουλειά και φυσικά τα βρηκα και τα σήκωσα.

ΜΑΡΙΤΑ
08-09-11, 14:15
agkiolina σε ευχαριστώ πολύ για τα δικαιολογητικά!Πήγα χτες και τα κατέθεσα και ήταν όλα μια χαρά!!!Ευτυχώς τα είχα όλα μαζί μου όπως μου είχες πει και τελείωσα αμέσως!

kery
08-09-11, 18:21
Κοριτσια ακουστε τι εγινε.... μεχρι περυσι εδινα ενα λογαριασμοσ τησ πεθερασ μου που ειχε δευτερο ονομα τον αντρα μου φετοσ λοιπον ανοιξαμε εναν καινουριο το οποιο δωσαμε σε φωτοτυπια στον οαεδ.... το αποτελεσμα?τα εβαλαν στο λογαριασμο τησ πεθερασ μου .......πανεξυπνοι ε????? κοιταξτε το αν ειχατε και παλιουσ λογαριασμουσ.. ηταν που δεν θα τα εβαζαν αν δεν ηταν πρωτο ονομα ο δικαιουχοσ........:o

athina8
08-09-11, 19:01
ta lefta exoun mphkan k se mena

rita_ki
16-09-11, 21:03
μεχρι ποτε ειναι οι καταθεσεις δικαιολογητικων για ενα παιδι ??????ξερετε?

ALIKOYLA
20-09-11, 21:04

οι κανονικες ημερομηνιες εχουν τελειωσει αλλα αν θυμαμαι καλα ειναι μεχρι τελος του ετους.δεν ειμαι σιγουρη,παρε τηλ.και ρωτα.

agkiolina
21-09-11, 15:28
μεχρι 31/1/2012 τοτε ληγει η καταθεση των δικαιολογητικων

sofaki1978
21-09-11, 17:07
εγω δεν παιρνω επιδομα παιδιου απο την δουλεια μου αλλα ο συζηγος μου (ασφαλεια ικα)παιρνει επιδομα παιδιου απο τον εργοδοτη του.απο οτι καταλαβα δεν το δικαιουμαι,σωστα? :?

madrid05
21-09-11, 17:29
Tα κατέθεσα χθές (για ένα παιδί) και μου είπαν οτι θα πάρω το αστρονομικό ποσό σε 4 μήνες περίπου!!! :shock: :shock::shock::shock:
(η απορία μου είναι : ειναι σίγουροι οτι θα έχουν χρήματα σε 4 μήνες?? Πολύ ευχάριστο αυτό! :p)

MaRiA06
21-09-11, 21:51
εγω δεν παιρνω επιδομα παιδιου απο την δουλεια μου αλλα ο συζηγος μου (ασφαλεια ικα)παιρνει επιδομα παιδιου απο τον εργοδοτη του.απο οτι καταλαβα δεν το δικαιουμαι,σωστα? :?
Εφοσον το περνει ενας απο τους δυο απο τον εργοδοτη...δεν δικαιουστε.

sofaki1978
21-09-11, 21:58
σε ευχαριστω μαρια!

MaRiA06
21-09-11, 21:59
σε ευχαριστω μαρια!
Παρακαλω!!!

epang
27-09-11, 15:21
Το παιδί είναι ασφαλισμένο στο ταμείο εμπόρων ΟΑΕΕ στο βιβλιάριο του συζύγου, εγώ είμαι άνεργη, ξέρετε αν δικαιούμαι να πάρω το οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ?

Γατουλα
27-09-11, 15:27
νομιζω οχι, περσυ ημουν ΤΕΒΕ και δε δικαιομουνα κατι

elachl
27-09-11, 15:29
εγω το εκανα 02/09.ακομα τιποτα

MUMSOFIA
27-09-11, 16:20
και εγώ την ίδια ημερομηνία τα κατέθεσα ..τιποτις

xanthi9
29-09-11, 10:16
καλημερα εκανα τα χαρτια για 2 παιδια στις αρχες Σεπτεμβριου και εχτες που κοιταξα στην εθνικη ειχαν μπει

arist2
08-10-11, 21:12
Κορίτσια καλησπέρα γέννησαν 20 Σεπτεμβρίου δικαιούμαι το οικογενειακό επίδομα για φέτος αναλογικά απο 20/9 μέχρι 31/12 για 3 μήνες κ 10 μέρες? ξέρει καμία σας? τι δικαιολογητικά χρειάζονται ευχαριστω...

Και κατι ακόμα περιμένω επίδομα τοκετου κ λοχειας περίπου 3200 ευρω κ τα δυο μαζι έκανε τα χαρτιά ο άνδρας μου 25/9 ξέρετε ποτέ θα τα πάρω απο την εμπειρία σας? το κυοφοριας που ήταν 1800 το πήρα σε ενα μήνα.

Είμαι ανεργη αλλα έχω το 2011 150 ένσημα.

Σας ευχαριστω

agkiolina
09-10-11, 02:26
Κορίτσια καλησπέρα γέννησαν 20 Σεπτεμβρίου δικαιούμαι το οικογενειακό επίδομα για φέτος αναλογικά απο 20/9 μέχρι 31/12 για 3 μήνες κ 10 μέρες? ξέρει καμία σας? τι δικαιολογητικά χρειάζονται ευχαριστω...

Και κατι ακόμα περιμένω επίδομα τοκετου κ λοχειας περίπου 3200 ευρω κ τα δυο μαζι έκανε τα χαρτιά ο άνδρας μου 25/9 ξέρετε ποτέ θα τα πάρω απο την εμπειρία σας? το κυοφοριας που ήταν 1800 το πήρα σε ενα μήνα.

Σας ευχαριστω
το οικογενειακο επιδομα εχει ημερομηνια ληξης 31/1/2012
εαν εχεις καρτα ανεργιας κι εχεις ενσημα στο 2010 εστω και 50 μπορεις να το παρεις,Θα παρεις βεβαια μια αναλογια 3 μηνων που ειναι περιπου στα 15 ευρω.για τ 'αλλα δεν μπορω να σου πω γιατι προσωπικα εμενα λογω οτι ειμαι του δημοσιου μου τα κανανε σαλατα και δευτερον δεν ξερω τα του ικα πολυ καλα και δεν θελω να σου πω κατι λαθος

BOBOLINOS
10-10-11, 01:01

Σας ευχαριστω
Εχουν αλλάξει αρκετά τον χρόνο πληρωμής από την στιγμή που κάνουν πίστωση στον τραπεζικό σου λογαριασμό μπορεί σε 15 μέρες μπορεί και σε 1 μήνα...
Παρ'τους ένα τηλέφωνο και ρώτα

xuito
17-10-11, 11:20
Εμείς καταθέσαμε 5/9 , μας είπαν σε ένα μήνα , αλλά ακόμη δεν έχουν μπει τα χρήματα.
Υπάρχει κανείς που να κατέθεσε εκεί κοντά και να πληρώθηκε?
Μιλάω για δικαιούχους με ένα παιδί.

gavrima
10-11-11, 13:20
Καλημέρα κι από μένα!
Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιες διευκρινήσεις που χρειάζομαι;Θέλω να κάνω τα χαρτιά για να πάρω εγώ το οικ.επίδομα. Είμαι στο ΙΚΑ, αλλά ο σύζυγος και το παιδί είναι στο ΣΟΕΛ (Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών). Το συγκεκριμένο ταμείο δεν δίνει βιβλιάριο ασθενείας αλλά μόνο μια κάρτα μέλους. Μπορώ να προσκομίσω τις κάρτες τους στον ΟΑΕΔ αντί για βιβλιάρια ή θα μου ζητήσουν κάτι επιπλέον; Επίσης, για την κοινή δήλωση που πρέπει να κάνω με το σύζυγο φτιάχνω ένα απλό χαρτί ή πρέπει να είναι υ/δ;

anitapolonia
20-11-11, 13:16
βρε κοριτσια πεστε μου και εμενα ........
εκανα τα χαρτια για το οικογιενιακο επιδομα 4 οκτοβριου και ακομη να μπει στο λογαριασμο .......... κατιστερει τοσο πολυ ι δεν να μου το δοσουνε τελικα ???? οταν τα κατατεσα τα χαρτια μου δοσανε ενα χαρτι που γραφει ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

BOBOLINOS
20-11-11, 18:49
εκανα τα χαρτια για το οικογιενιακο επιδομα 4 οκτοβριου και ακομη να μπει στο λογαριασμο .......... κατιστερει τοσο πολυ ι δεν να μου το δοσουνε τελικα ???? οταν τα κατατεσα τα χαρτια μου δοσανε ενα χαρτι που γραφει ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ
αφού σου γράφει έτσι περίμενε,σε άλλους έκανε 3-4 μήνες να τα δώσουνε.

ευγενω
09-12-11, 16:15
Κι εμείς τα καταθέσαμε γύρω στις 20 οκτώβρη, για ένα παιδί, και τίποτα ακόμα.Μ'αρέσει που του είπαν του συζύγου μου σε ένα μήνα θα μπούνε! Κοροιδεύουν τον κόσμο! Σιγά τα πολλά λεφτά.98 ευρώ το χρόνο! Ελεος πια.Μια με τα λεφτά της απογραφής στο περίμενε, μια με αυτά εδώ! Βαρέθηκα να πηγαίνω στην τράπεζα να κοιτάω.ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΔΩ!!

Anthi24
09-12-11, 20:40
Εγώ αν θυμάμαι καλά τα είχα κάνει Ιούλιο ή Αύγουστο και μπήκαν μετά από δέκα ημέρες...

MUMSOFIA
09-12-11, 20:54
Ουτε εμείς τα έχουμε πάρει ακόμα.
Τα χαρτιά τα έχουμε καταθεσει απο τις αρχες Σεπτεμβριου.
Μήπως να παρω κανενα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ

kikos
12-12-11, 16:12
Δυστυχώς καλή μου και να πάρεις στον ΟΑΕΔ απάντηση καμία δεν θα πάρεις.
Εχω καταθέσει τα χαρτιά μου από τις 28 Αυγούστου για 2 παιδάκια.
Σήμερα έχουμε 12 Δεκεμβρίου ακόμα τίποτα. Στον ΟΑΕΔ τουλάχιστον Κερατσινίου δεν απαντάει κανείς, μπαίνεις σε αναμονή ......και βλέπουμε. Οσο για τα δικαιολογητικά .....αστο κι εγω άλλαξα βιβλιάριο και μάλιστα έπρεπε να βάλω τα ονόματα μας ανάποδα δλδ. πρώτα το δικό μου και μετά του συζύγου μου. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ...... Η ταλαιπωρία μας δεν λέγεται....παρακαλάμε να πάρουμε τα ψίχουλα... αλλά και γιατί να τους τα αφήσουμε...? Αν τύχει και πληρωθώ θα ενημερώσω...

agkiolina
13-12-11, 16:53
Πηγαινε να δεις η παρε ενα τηλεφωνο στην υπηρεσια σου να ελενξουν το λογαριασμο της τραπεζας
ΕΑΝ για οποιογηποτε λογο τον λογιαριασμο που εχεις καταθεσει τονε χει χρησιμοποιησει γι ακαποιο αλλο επιδομα ο συζυγος σου ΔΕΝ θα πληρωθεις ποτε ... εχει τυχει για αυτο στο λεω οταν το συστημα βλεπει τιν αριθμο iban σε δυο ονοματα δεν πληρωνει.
ελενξε το λογαριασμο

druuna75
14-12-11, 20:07
...Είχα κάνει αίτηση 1η Σεπτέμβρη (με ένα παιδάκι) σε ΚΕΠ και ενώ είχα παραιτηθεί πιστεύοντας ότι δεν θα τα βάλουν φέτος, σήμερα που κοίταξα, τα βρήκα και τα σήκωσα!

ntemi
14-12-11, 20:34
ποιές είναι οι προυποθέσεις κορίτσια για αυτό το επίδομα;;
και πότε γίνονται οι αιτήσεις;;

mariames
14-12-11, 22:28
ποιές είναι οι προυποθέσεις κορίτσια για αυτό το επίδομα;;
και πότε γίνονται οι αιτήσεις;;
Ορίστε ntemi! Έχεις προθεσμία μέχρι 31/01/2012 από ότι η εγκύκλιος!
http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

agkiolina
15-12-11, 16:47
Οσες εχετε κανει αιτηση απο 1/11/2011 δεν εχετε πληρωθει.Θα πληρωθειτε μεχρι τελος και αρχες του Ιανουαριου...δωσανε βαση στο εποχιακο επιδομα το μηνα νοεμβριο και αφησανε το οικογενειακο.Βλεπετε το εποχιακο ειναι απο 580ε μεχρι και 900€ κι ετσι ξεμεινανε απο χρηματα και παγωσαν τις πιστωσεις του οικογενειακου.Αλλα θα πληρωθει κανονικα

MUMSOFIA
16-12-11, 10:35
α!!! Να σε καλά για την ενημέρωση agkiolina γιατι δεν έχουν μπει ακόμα και το σκεφτόμουνα!!!

Joana
17-12-11, 11:12
το οικογενειακο επιδομα εχει ημερομηνια ληξης 31/1/2012
εαν εχεις καρτα ανεργιας κι εχεις ενσημα στο 2010 εστω και 50 μπορεις να το παρεις,Θα παρεις βεβαια μια αναλογια 3 μηνων που ειναι περιπου στα 15 ευρω.για τ 'αλλα δεν μπορω να σου πω γιατι προσωπικα εμενα λογω οτι ειμαι του δημοσιου μου τα κανανε σαλατα και δευτερον δεν ξερω τα του ικα πολυ καλα και δεν θελω να σου πω κατι λαθος
Καλημερα :) ! Να σε ρωτησω κι εγω κατι agkiolina:) Γεννησα 5/11 δευτερο παιδακι και ο αντρας μου ειναι ανεργος απο 1/9, εχει ΙΚΑ . Ξερω οτι δικαιουμαστε επιδομα παιδιου για μηνες που ειναι ανεργος. Μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα ειναι για 2 παιδια επιδομα παιδιου απο 1/9 εως τελος της χρονιας. Σ'ευχαριστω

agkiolina
18-12-11, 20:44
Καλημερα :) ! Να σε ρωτησω κι εγω κατι agkiolina:) Γεννησα 5/11 δευτερο παιδακι και ο αντρας μου ειναι ανεργος απο 1/9, εχει ΙΚΑ . Ξερω οτι δικαιουμαστε επιδομα παιδιου για μηνες που ειναι ανεργος. Μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα ειναι για 2 παιδια επιδομα παιδιου απο 1/9 εως τελος της χρονιας. Σ'ευχαριστω
για ταμειο ανεργιας μιλας η για το επιδομα το οικογενειακο? γιατι για το οικογενειακο στο περιπου θα ειναι 110 € στο περιπου σου λεω , για το ταμειο ανεργιας μ ενα παιδι μεχρι της 5/11 ειναι 507ε και απο 5/11 553€

victoria09
18-12-11, 21:01
agkiolina αν γνωριζεις μπορεις να μου απαντησεις σε 2 αποριες που εχω?
Μπηκα ταμειο τον Ιουνιο και μετα απο 2,5 μηνες εκανα διακοπη γιατι προσεληφθηκα με τριμηνη συμβαση.Στις 15 Δεκεμβριου ξαναγραφτηκα και μου δωσαν την αποφαση για το υπολοιπο του ταμειου 3,5 μηνες(ειχα επιδοτηση για 6 αρχικα)
Δικαιουμαι αναλογια δωρου για τους 2,5 μηνες του καλοκαιριου?
Στο χαρτι της αποφασης το ποσο της μηνιαιας επιδοτησης με ενα παιδι ειναι 507 για τους επομενους μηνες και οχι με την αυξηση γνωριζεις αν πρεπει να κανω κατι?
Ευχαριστω

sorry τωρα ειδα οτι ειμαι εκτος θεματος

agkiolina
18-12-11, 22:34
agkiolina αν γνωριζεις μπορεις να μου απαντησεις σε 2 αποριες που εχω?
Μπηκα ταμειο τον Ιουνιο και μετα απο 2,5 μηνες εκανα διακοπη γιατι προσεληφθηκα με τριμηνη συμβαση.Στις 15 Δεκεμβριου ξαναγραφτηκα και μου δωσαν την αποφαση για το υπολοιπο του ταμειου 3,5 μηνες(ειχα επιδοτηση για 6 αρχικα)
Δικαιουμαι αναλογια δωρου για τους 2,5 μηνες του καλοκαιριου?
Στο χαρτι της αποφασης το ποσο της μηνιαιας επιδοτησης με ενα παιδι ειναι 507 για τους επομενους μηνες και οχι με την αυξηση γνωριζεις αν πρεπει να κανω κατι?
Ευχαριστω

sorry τωρα ειδα οτι ειμαι εκτος θεματος
Για ποια αυξηση λες? δενε χει παρει το ταμειο ανεργιας αλλη αυξηση εδω και 5 μηνες περιπου κι ουτε βλεπουμε να παιρνει αλλο για την ωρα προς τα επανω.
θα παρεις μια αναλογια 6 ημερων περιπου Χ το ημερησιο σου 20,28€= 121 € περιπου.

victoria09
18-12-11, 22:40
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Οσον αφορα την αυξηση θα παρανοησα καποια αλλη απαντηση σου που διαβασα παραπανω.

Joana
19-12-11, 09:02
για ταμειο ανεργιας μιλας η για το επιδομα το οικογενειακο? γιατι για το οικογενειακο στο περιπου θα ειναι 110 € στο περιπου σου λεω , για το ταμειο ανεργιας μ ενα παιδι μεχρι της 5/11 ειναι 507ε και απο 5/11 553€
Σ 'ευχαριστω για την απαντηση σου :) ! Ηθελα να μαθω για το οικογενειακο επιδομα, το επιδομα ανεργιας μετα 5/11 με τα 2 παιδια παιρνουμε στα 600 ε.:)

agkiolina
20-12-11, 17:03
Σ 'ευχαριστω για την απαντηση σου :) ! Ηθελα να μαθω για το οικογενειακο επιδομα, το επιδομα ανεργιας μετα 5/11 με τα 2 παιδια παιρνουμε στα 600 ε.:)
για το οικογενειακο ειναι 98 για ενα παιδι και 295 για δυο παιδια τωρα σ ε'εσενα θα παει αναλογια στο περιπου 110€ δεν μπορω να στα πω απεξω γιατι τα υπολογιζει το συστημα ημερολογιακα....
600 ευρω δεν ειναι για 2 παιδια τωρα πηρες τοσα γιατι πηρες αναλογια απο την ημερα της γεννησεις.
Το μηνιαιο σου θα ειναι 553,80 για 2 παιδια.Παει 461,50 { το βασικο Χ 20% =553,80€}

ολγακι
20-12-11, 23:20
να σας ρωτησω κοριτσια..το επιδομα για το ενα παιδι του 2011 το εχετε παρει;γιατι ειχα κανει τα χαρτια μου τον αυγουστο στο κεπ και τιποτα ακομα..

Joana
21-12-11, 00:36
για το οικογενειακο ειναι 98 για ενα παιδι και 295 για δυο παιδια τωρα σ ε'εσενα θα παει αναλογια στο περιπου 110€ δεν μπορω να στα πω απεξω γιατι τα υπολογιζει το συστημα ημερολογιακα....
600 ευρω δεν ειναι για 2 παιδια τωρα πηρες τοσα γιατι πηρες αναλογια απο την ημερα της γεννησεις.
Το μηνιαιο σου θα ειναι 553,80 για 2 παιδια.Παει 461,50 { το βασικο Χ 20% =553,80€}
Σ ' ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση σου. Θα κανουμε χαρτια για το οικογενειακο επιδομα. Το μηνιαιο επιδομα ανεργιας 553,80 παιρναμε πριν γεννηθει το δευτερο παιδακι μας. Μετα την γεννηση του 5/11 καναμε χαρτια και τωρα παιρνουμε 600 ε. :) Να εισαι καλα !

agkiolina
25-12-11, 23:50
Σ ' ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση σου. Θα κανουμε χαρτια για το οικογενειακο επιδομα. Το μηνιαιο επιδομα ανεργιας 553,80 παιρναμε πριν γεννηθει το δευτερο παιδακι μας. Μετα την γεννηση του 5/11 καναμε χαρτια και τωρα παιρνουμε 600 ε. :) Να εισαι καλα !
Να σε ρωτησω κατι ποσα προστατευομενα μελη υπαρχουν?
Αυτο που λες μου φαινεται περιεργο γιατι χωρις προστατευομενο μελος το βασικο ειναι 461 με 1 προστατευομενο μελος ειναι 507 και με 2 προστατευομενα μελη ειναι 553 ,
Ποιος παιρνει το ταμειο ανεργιας ο συζυγος? κι εισαι κι εσυ στο βιβλιαριο του ?Εαν ειναι ετσι μετριεσαι κι εσυ για προστατευομενο μελος.
Μην ξεχασω κι αυτα που ξερω θα παθω συγκοπη και θα κατσω να ξαναδιαβασω και θα βαλω τις φωνες στους υφισταμενους μου γιατι μου βαζουν πολλα στο κεφαλι μου και θα ξεχασω κι αυτα που ξερω στο τελος....

BOBOLINOS
26-12-11, 00:03
Αυτο που λες μου φαινεται περιεργο γιατι χωρις προστατευομενο μελος το βασικο ειναι 461 με 1 προστατευομενο μελος ειναι 507 και με 2 προστατευομενα μελη ειναι 553 ,
Ποιος παιρνει το ταμειο ανεργιας ο συζυγος? κι εισαι κι εσυ στο βιβλιαριο του ?Εαν ειναι ετσι μετριεσαι κι εσυ για προστατευομενο μελος.
Μην ξεχασω κι αυτα που ξερω θα παθω συγκοπη και θα κατσω να ξαναδιαβασω και θα βαλω τις φωνες στους υφισταμενους μου γιατι μου βαζουν πολλα στο κεφαλι μου και θα ξεχασω κι αυτα που ξερω στο τελος....
Χρόνια πολλά τι κάνεις?τις φωνές να τις βάλεις στους υφισταμένους σου γιατί πολλοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.τελικώς η δική η υπόθεση βρήκε τη λύση της μετά από πολύ ψάξιμο.Τώρα ενώ πήγα στις 5/12 για την πίστωση τα χρήματα δεν μπήκανε αλλά στις 22/12 είχε μπει το δώρο,ενώ πήγα στον οαεδ να ρωτήσω αν χρειαζόταν να κάνω κάτι για το δώρο ρώτησα τον υπάλληλο για το μηνιαίο επίδομα και μου είπε πως μπήκε κανονικά ,πάω την άλλη μέρα για ενημέρωση αλλά δεν υπήρχε τπτ.τι να κάνω να ξαναπάω ή το αφήσανε πίσω για κάποιο λόγο?

MUMSOFIA
27-12-11, 09:08
Ακομα τίποτα, μήπως ξέρει κανένας το τηλέφωνο του ΟΑΕΔ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ να ρωτήσω???

agkiolina
27-12-11, 10:54
Χρόνια πολλά τι κάνεις?τις φωνές να τις βάλεις στους υφισταμένους σου γιατί πολλοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.τελικώς η δική η υπόθεση βρήκε τη λύση της μετά από πολύ ψάξιμο.Τώρα ενώ πήγα στις 5/12 για την πίστωση τα χρήματα δεν μπήκανε αλλά στις 22/12 είχε μπει το δώρο,ενώ πήγα στον οαεδ να ρωτήσω αν χρειαζόταν να κάνω κάτι για το δώρο ρώτησα τον υπάλληλο για το μηνιαίο επίδομα και μου είπε πως μπήκε κανονικά ,πάω την άλλη μέρα για ενημέρωση αλλά δεν υπήρχε τπτ.τι να κάνω να ξαναπάω ή το αφήσανε πίσω για κάποιο λόγο?
καλημερα και χρονια πολλα , εγω αυτο με τις φωνες το ειπα χαριτολογοντας και φυσικα καποια στιγμη δεν θα κρατηθω οπως και το εχω κανει , οταν εναν υπαλληλο τον αλλαζουν ανα βδομαδα ποστο για να καλυψουν τις αναγκες τους και του μαθαινουν συνεχεια και κατι καινουργιο κι ο υπαλληλος δεν ειναι σε θεση να κανει το πασπαρτου ολωνων ...λογικο ειναι να μπερδευτω κι εγω καποια στιγμη....
Το δωρο και το μηνιατικο δνε τα πληρωνουν και τα δυο μαζι απο οσο εχω δει μεχρι τωρα αλλες πληρωμες/....δινεται πρωτα το δωρο και μετα το μηνιατικο τωρα περισσοτερα δεν ξερω γιατι τα εχουν κανει σαλατα στα κεντρικα
Ακομα τίποτα, μήπως ξέρει κανένας το τηλέφωνο του ΟΑΕΔ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ να ρωτήσω???

14. Κ.Π.Α.2 Κερατσινίου

(Κίου 5 & Μ. Ασίας / 187 56 - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ)

Προϊστάμενος
210-401.5309
Τηλεφωνικό Κέντρο
»
»
210-401.5306
210-401.5307
210-401.5308
Τηλεομοιοτυπία-(fax)
210-401.5310
kpaket@oaed.gr

MUMSOFIA
27-12-11, 15:52
Ευχαριστώ πολύ :)

BOBOLINOS
28-12-11, 14:59
[QUOTE=agkiolina;2256851]καλημερα και χρονια πολλα , εγω αυτο με τις φωνες το ειπα χαριτολογοντας και φυσικα καποια στιγμη δεν θα κρατηθω οπως και το εχω κανει , οταν εναν υπαλληλο τον αλλαζουν ανα βδομαδα ποστο για να καλυψουν τις αναγκες τους και του μαθαινουν συνεχεια και κατι καινουργιο κι ο υπαλληλος δεν ειναι σε θεση να κανει το πασπαρτου ολωνων ...λογικο ειναι να μπερδευτω κι εγω καποια στιγμη....
Το δωρο και το μηνιατικο δνε τα πληρωνουν και τα δυο μαζι απο οσο εχω δει μεχρι τωρα αλλες πληρωμες/....δινεται πρωτα το δωρο και μετα το μηνιατικο τωρα περισσοτερα δεν ξερω γιατι τα εχουν κανει σαλατα στα κεντρικα

Εννοείται μεταξύ σοβαρού και αστείου οι φωνές τον δικό μας τον διευθυντή της Πύλης Αξιού τον γνωρίζω προσωπικά και "χαριτολογώντας" του είπα πως βρήκαμε λύση.
Τεσπα το ερώτημά μου είναι πως στις 5/12 πήγα για πίστωση μέχρι τις 22/12 δεν είχε μπει το επίδομα μόνο το δώρο ,τώρα θα ξαναπάω στις 5/1/12 για πίστωση πάλι υπάρχει περίπτωση να τα βάλουν μαζί ?μπα δεν το νομίζω γιατί πάλι πολλά είναι γι'αυτούς (τον οργανισμό εννοώ).Δεν ξέρω θα περιμένω κοντός ψαλμός αλληλούια ....

Εύχομαι σε όλες μας Καλή Χρονιά να έχουμε υγεία και να χαιρόμαστε τα αγγελούδια μας και όπως γράφει και η Μαντά "που θα πάει θα στρώσει".

Joana
29-12-11, 00:02
Καλησπερα και Χρονια Πολλα ! Ναι, κι εγω ειμαι προστατευομενο μελος και ειμαι στο βιβλιαριο του συζυγου μου. Ταμειο ανεργιας παιρνει αυτος , γι'αυτο κι εγραψα οτι ειναι 600 ε. Θα δουμε ποσο θα παρουμε το οικογενειακο με 2 παιδια.... Σ ' ευχαριστω για τις απαντησεις σου:)

mpampasx3
21-01-12, 19:40
Διάβασα πιο πάνω, "Τα χρήματα μπαίνουν στην Εθνική περίπου σε 1,5-2 μήνες."
Κατέθεσα τα δικαιολογητικά και πήρα την απόφαση στις 9/12/2011. Είναι λογικό να μην έχουν μπεί ακόμα τα χρήματα (20/1/2012); Τις προηγούμενες χρονιές τα χρήματα ήταν το πολύ σε 20 μερες στο λογαριασμό. Καταλαβαίνω την κατάσταση απλώς θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος για καθυστέρηση, αναβολή ή τυχόν ακύρωση.

agkiolina
24-01-12, 20:44
Διάβασα πιο πάνω, "Τα χρήματα μπαίνουν στην Εθνική περίπου σε 1,5-2 μήνες."
Κατέθεσα τα δικαιολογητικά και πήρα την απόφαση στις 9/12/2011. Είναι λογικό να μην έχουν μπεί ακόμα τα χρήματα (20/1/2012); Τις προηγούμενες χρονιές τα χρήματα ήταν το πολύ σε 20 μερες στο λογαριασμό. Καταλαβαίνω την κατάσταση απλώς θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος για καθυστέρηση, αναβολή ή τυχόν ακύρωση.
εχεις μελλον ακομα αυτο ειναι μολις 1,5 μηνας... δεν πιστωνουν τα οικογενειακα επιδοματα καθε μερα , μια φορα το 15νθημερο τα πιστωνουν υπομονη ....Αν και χτες ειδα οτι πιστωσαν τα επιδοματα που ηταν σε μορφη εγκρισης μεχρι της 18/1/2012 ειδες τελευταια το λογαριασμο σου αν δεν ειδες τα χρηματα πηγαινε απο την υπηρεσια σου να το ελενξεις ισως υπαρχει προβλημα με τον λογαριασμο της εθνικης τραπεζας

BOBOLINOS
24-01-12, 23:22
αχ βρε agkiolina τι θα κάναμε χωρίς εσένα?ειλικρινά εγώ σ'ευχαριστώ για τον κόπο που κάνεις και απαντάς στην καθεμιά μας.
Να είσαι γερή και δυνατή,να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

agkiolina
25-01-12, 22:10
αχ βρε agkiolina τι θα κάναμε χωρίς εσένα?ειλικρινά εγώ σ'ευχαριστώ για τον κόπο που κάνεις και απαντάς στην καθεμιά μας.
Να είσαι γερή και δυνατή,να χαίρεσαι την οικογένειά σου.
Μακαρι να μπορουσα να σας εφερνα ολες στην υπηρεσια που ειμαι να σας εξυπηρετω αλλα δεν γινεται :(
Χαιρομαι για αυτο που κανω γιατι το κανω με αγαπη κι το κυριοτερο εχω βρεθει 3 φορες στο παρελθον εξω απο τον γκισε ,στην θεση του ανεργου και 3 χρονια να ψαχνω εργασια σ εποχες που δουλειες υπηρχαν οπως και χρημα υπηρχε ,ποσο τωρα που ειναι 1000% το αναποδο....

νιωθω μια ικανοποιηση οταν στο γραφειο εξυπηρετω και στο τελος μου σφιγγουν το χερι και μου λενε ποσο καλη και εξυπηρετικη -υπομονετικη ειμαι που καθομαι κι ακουω τα προβληματα τους και προσπαθουμε και βρισκουμε οσο μπορουμε λυσεις...κι αν δεν υπαρχει λυση και ειναι αρνητικα ολα δεν φευγουν με σκυμμενο το κεφαλι αλλα χαμογελαστοι . αυτο εμενα πιστεψε με με ικανοποιει και μου δινει δυναμη να συνεχισω

Σ'ευχαριστω πολυ οχι μονο εσενα ολες σας εδω.Καλο βραδυ

MUMSOFIA
26-01-12, 09:35
Μακαρι να μπορουσα να σας εφερνα ολες στην υπηρεσια που ειμαι να σας εξυπηρετω αλλα δεν γινεται :(
Χαιρομαι για αυτο που κανω γιατι το κανω με αγαπη κι το κυριοτερο εχω βρεθει 3 φορες στο παρελθον εξω απο τον γκισε ,στην θεση του ανεργου και 3 χρονια να ψαχνω εργασια σ εποχες που δουλειες υπηρχαν οπως και χρημα υπηρχε ,ποσο τωρα που ειναι 1000% το αναποδο....

νιωθω μια ικανοποιηση οταν στο γραφειο εξυπηρετω και στο τελος μου σφιγγουν το χερι και μου λενε ποσο καλη και εξυπηρετικη -υπομονετικη ειμαι που καθομαι κι ακουω τα προβληματα τους και προσπαθουμε και βρισκουμε οσο μπορουμε λυσεις...κι αν δεν υπαρχει λυση και ειναι αρνητικα ολα δεν φευγουν με σκυμμενο το κεφαλι αλλα χαμογελαστοι . αυτο εμενα πιστεψε με με ικανοποιει και μου δινει δυναμη να συνεχισω

Σ'ευχαριστω πολυ οχι μονο εσενα ολες σας εδω.Καλο βραδυ

Πραγματικά χαιρομαι που υπάρχουν ακόμα ΑΝΘΡΩΠΟΙ και δίνουν ελπίδα!!!!

Maria_26
30-01-12, 13:05
καλημερα
εγω μολις τωρα καταφαρα να μζεψω γα διακαιολογιτικα για το επιδομα
θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε σε ποιο οαεδ να παω? εγω ειμαι στο τεβε και το μωρο το εχω εγω στο βιβλιαριο μου αλλα ο αντρας μου ειναι ικα και δεν παιρνει το επιδομα απο τη δουλεια του.
σε ποιο οαεδ να παω? εχει εναν διπλα στο σπιτι μου να παω εκει? η πρεπει να παω σε εναν συγκεκριμενο?

marchalina
30-01-12, 13:24
καλημερα
θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε σε ποιο οαεδ να παω? εγω ειμαι στο τεβε και το μωρο το εχω εγω στο βιβλιαριο μου αλλα ο αντρας μου ειναι ικα και δεν παιρνει το επιδομα απο τη δουλεια του.
σε ποιο οαεδ να παω? εχει εναν διπλα στο σπιτι μου να παω εκει? η πρεπει να παω σε εναν συγκεκριμενο?
Εγω εκανα τη δουλεια στον ΟΑΕΔ που υπαγεται ο δημος που δουλευει ο αντρας μου
Με το παιδι που ειναι στο βιβλιαριο σου δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα

soulimpouli
30-01-12, 14:34
Καλημέρα, αν σας είναι εύκολο πείτε μου παρακαλώ πότε κάνουμε τα χαρτια μας γιατο οικογενειακο επίδομα του 2012, και επισης εμεις που είμαστε ήδη ανεργοι και παιρνουμε επιδομα ανεργιας με το καινουργιο νόμο πρέπει να παμε να ξαναγραφτούμε με ολα τα δικαιολογητικά?

BOBOLINOS
30-01-12, 16:08
καλημερα
θα πας στον ΟΑΕΔ που είναι η Κατοικία σας και η προθεσμία είναι μέχρι αύριο μετά το έχασες...

agkiolina
30-01-12, 22:59
καλημερα
Θα πας στον ΟΑΕΔ που ειναι στην περιοχη σου δεν εχει σημασια εαν το παιδι το εχεις εσυ που εισαι στο τεβε αρκει να προσκομισεις τα βιβλιαρια σας κανονικα σε φωτοτυπιες.
Καλημέρα, αν σας είναι εύκολο πείτε μου παρακαλώ πότε κάνουμε τα χαρτια μας γιατο οικογενειακο επίδομα του 2012, και επισης εμεις που είμαστε ήδη ανεργοι και παιρνουμε επιδομα ανεργιας με το καινουργιο νόμο πρέπει να παμε να ξαναγραφτούμε με ολα τα δικαιολογητικά?
Καλε μην βιαζεσαι ακομα δεν τελειωσε το οικογενειαο του 2011 :)
συνηθως ξεκιναει 1/4/ αλλα θα περιμενεις να βγει η εγκυκλιος εδω θα ειμαστε και θα σας ενημερωνω εγω η θα το μαθουμε γενικοτερα.Περσυ ξεκινησε τον Ιουνιο...Don't panic να ευχεσαι να το συνεχισουν και να μην το κοψουν κι αυτο

madalena
07-02-12, 14:58
καλημερα,
εχετε ολες παρει το επίδομα? εγω ακομα περιμενω και εχω κανει τα χαρτια απο τον νοεμβριο του 11. ανησυχο λιγο τωρα με τις ρυθμισεις που θα κανουν μηπως δεν μου το βαλουν ολο. ξερετε κατι?

farfalina 09
07-02-12, 15:22
κ εγω δεν το εχω παρει ακομα..
απο τον νοεμβριο κ εγω...

MUMSOFIA
07-02-12, 16:14
ουτε εγώ ακόμα..

agkiolina
07-02-12, 22:27
Καλησπερα δεν ξερω εαν εχετε διαβασει πιο πισω τι εχω πει και σ'αλλα κοριτσια που ειχαν το ιδιο προβλημα.
Για πηγαινετε στις υπηρεσιες που κανατε την αιτηση να δειτε εαν ο τραπεζικος λογαριασμος σας ειναι ενταξη και δεν χρησιμοποιητε για κατι αλλο απο καποιον αλλον πχ συζυγο ... Εαν κανατε την αιτηση στα ΚΕΠ καντε μια βολτα να δειτε μηπως εχουν επιστραφει οι αιτησεις με τυχον εκκρεμοτητες.
Απο την Διοικηση εχουν πιστωθει οι λογαριασμοι των αιτησεων μεχρι και 15/1/12 ΕΚΤΟΣ των αιτησεων απο τα ΚΕΠ που ακομα φερνουν στις υπηρεσιες τα ΚΕΠ

farfalina 09
08-02-12, 16:18
πηρα τηλ στο κεπ κ δεν ξερουν λεει κατι.
μου ειπαν να κοιταξω στον αντιστοιχο οαεδ που ανηκουμε να δουμε τι εχει γινει..
agkiolina πως βγαζω ακρη?που να απευθυνθω?
την αιτηση την καναμε στο κεπ του ιλιον που δουλευε ο συζυξ κ τον βολευε, αλλα μενουμε κεντρο.

agkiolina
08-02-12, 16:45
πηρα τηλ στο κεπ κ δεν ξερουν λεει κατι.
μου ειπαν να κοιταξω στον αντιστοιχο οαεδ που ανηκουμε να δουμε τι εχει γινει..
agkiolina πως βγαζω ακρη?που να απευθυνθω?
την αιτηση την καναμε στο κεπ του ιλιον που δουλευε ο συζυξ κ τον βολευε, αλλα μενουμε κεντρο.
Λοιπόν λογικά τα ΚΕΠ του ιλιον θα τα έστειλε στον ΟΑΕΔ που μένεις (σε ποια περιοχή μένεις;) δηλαδη αυτοι ούτε σου είπαν ποτε τα έστειλαν ; Τα έστειλαν;

mimika123
10-02-12, 15:03
γεια σας! μολις εμαθα για το οικογενειακο επιδομα 2 τεκνων. προλαβαινω να το ζητησω απο τον οαεδ? ευχαριστω:p

agkiolina
10-02-12, 23:50
γεια σας! μολις εμαθα για το οικογενειακο επιδομα 2 τεκνων. προλαβαινω να το ζητησω απο τον οαεδ? ευχαριστω:p
ΟΡΙΣΤΕ???
για το 2011 εληξε στις 31/1/2012
κατσε ακομα δεν εληξε το ενα θα ξεκινησει το αλλο παει καηκαμε...
καλως ολων των πραγματων και εαν υπαρχει χρημα θα ξεκινησει κατα τον απριλιο - μαιο ... η οπως περσυ τον ιουνιο του 2012 ...
υπομονη και περιμενε την εγκυκλιο για την ωρα δεν υπαρχει οικογενειακο

eleftheria kap
23-02-12, 01:28
το 2010 - 2011 Μαιος , πληρωνομουν απο τον ΟΑΕΔ ως ανεργη και πηρα το οικογενειακο επιδομα λογικο , τωρα που δεν πληρωνομαι πια φετος το δικαιουμαι??? δεν εχω βρει δουλεια εννοειται .
Ας μου απαντησει καποια κοπελα που ξερει...

agkiolina
23-02-12, 18:43
το 2010 - 2011 Μαιος , πληρωνομουν απο τον ΟΑΕΔ ως ανεργη και πηρα το οικογενειακο επιδομα λογικο , τωρα που δεν πληρωνομαι πια φετος το δικαιουμαι??? δεν εχω βρει δουλεια εννοειται .
Ας μου απαντησει καποια κοπελα που ξερει...
Απο την στιγμη που εχεις ταμειο ανεργιας μεσα στο 2011
{θελει τουλαχιστον 50 ημερες ανεργια]θα μπορεσεις να το παρεις εκτος κι ανα αλλαξουν οι προυποθεσεις

xristinio
23-02-12, 19:20
Απο την στιγμη που εχεις ταμειο ανεργιας μεσα στο 2011
{θελει τουλαχιστον 50 ημερες ανεργια]θα μπορεσεις να το παρεις εκτος κι ανα αλλαξουν οι προυποθεσεις

εμεις ειμαστε και οι 2 στο ταμειο ανεργιας...ο αντρας μου απο το νοεμβρη κι εγω απο φλεβαρη...δικαιουμαστε φετος να παρουμε επιδομα?

aurorina
28-02-12, 14:27
και γω μι αερώτηση κοριτσια.Οταν λετε ναμην εχουμε παρει το επίδομα απο την δουλεια ,εννουμε τηναυξηση 10% επιδομα τεκνου που μπαινει στο μισθο??να μην εχουμε παρει αυτην την αυξηση δηλαδη ή ειναι κατι άλλο??ευχαριστώωω

farfalina 09
28-02-12, 14:28
agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) ευχαριστω πολυ!
μπηκε επιτελους!

agkiolina
29-02-12, 16:22
εμεις ειμαστε και οι 2 στο ταμειο ανεργιας...ο αντρας μου απο το νοεμβρη κι εγω απο φλεβαρη...δικαιουμαστε φετος να παρουμε επιδομα?
κατσε να δουμε την νεα εγκυκλιο γιατι καθε χρονο αλλαζουν ...με την μεχρι στιγμης εγκυκλιο το παιρνει ενας απο τους δυο το οικογενειακο
και γω μι αερώτηση κοριτσια.Οταν λετε ναμην εχουμε παρει το επίδομα απο την δουλεια ,εννουμε τηναυξηση 10% επιδομα τεκνου που μπαινει στο μισθο??να μην εχουμε παρει αυτην την αυξηση δηλαδη ή ειναι κατι άλλο??ευχαριστώωω
ναι αυτο ειναι , εαν το παιρνεις στο μισθο σου δεν το παιρνεις απο τον οαεδ

aurorina
01-03-12, 19:47
κατσε να δουμε την νεα εγκυκλιο γιατι καθε χρονο αλλαζουν ...με την μεχρι στιγμης εγκυκλιο το παιρνει ενας απο τους δυο το οικογενειακο

ναι αυτο ειναι , εαν το παιρνεις στο μισθο σου δεν το παιρνεις απο τον οαεδ

Agkiolina σ ευχαριστω πολυ.Να ρωτησω και κατι ακομα εαν το ξερεις.Καταργουνται τελικα αυτα τα επιδοματα?γαμου τεκνων κτλ..εχετε καμια πληροφορηση??ευχαριστωω:p

agkiolina
03-03-12, 14:51
Agkiolina σ ευχαριστω πολυ.Να ρωτησω και κατι ακομα εαν το ξερεις.Καταργουνται τελικα αυτα τα επιδοματα?γαμου τεκνων κτλ..εχετε καμια πληροφορηση??ευχαριστωω:p
στον οαεδ εννοεις? γιατι στο επιδομα ταμειο αυτα δεν υπηρχαν παρα μονο μια προσαυξηση οσο αφορα τα προστατευομενα μελη.
Στο μισθο βγαλανε το επιδομα γαμου και τεκνων και παιρνουν 50€ [τουλαχιστον εγω που ειμαι στο δημοσιο,στον ιδιωτικο δεν ξερω ποσο το κανανε] για οσους ειναι παντρεμενοι κι εχουν παιδια , επιδομα γαμου χωρις παιδια δεν παιρνει κανεις.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
03-03-12, 17:05
Στον ιδιωτικο απο οτι ακουσα κοβεται το επιδομα γαμου αλλα παραμενει το επιδομα τεκνων.

eva19
03-03-12, 17:50
Κορίτσια καλησπέρα.Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα εαν δικαιούμαι το οικογενειακό επίδομα ? Γεννάω 21/3 κ είμαι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ απο 9/12.
Ευχαριστώ

agkiolina
03-03-12, 22:56
Κορίτσια καλησπέρα.Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα εαν δικαιούμαι το οικογενειακό επίδομα ? Γεννάω 21/3 κ είμαι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ απο 9/12.
Ευχαριστώ
Οταν με το καλο ξεκινησει το οικογενειακο επιδομα..[αν μεχρι τοτε δεν το κοψουν κι αυτο } θα δικαιουσαι το οικογενειακο σε αναλογια απο την ημερα που γεννησες μεχρι την ληξη του ετους.Αλλα το επιδομα θα ξεκινησει λογικα τον ιουνιο 2012

eva19
04-03-12, 12:35
Σε ευχαριστώ πολύ !!!

MUMSOFIA
08-03-12, 16:26
Τα χρήματα μπηκαν στον λογαριασμό στις 15/02 περίπου

Σουζουκακι
25-03-12, 23:30
Κορίτσια θα ήθελα όποια ξέρει να με βοηθήσει στο εξής: γεννάω με το καλό έως 5 Αυγούστου, είμαι εγγεγραμένη στον ΟΑΕΔ από τον Ιούνιο του 2010. Δικαιούμαι οικογενειακό επίδομα ή όπως αλλιώς μπορεί να το λένε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

agkiolina
27-03-12, 00:40
Κορίτσια θα ήθελα όποια ξέρει να με βοηθήσει στο εξής: γεννάω με το καλό έως 5 Αυγούστου, είμαι εγγεγραμένη στον ΟΑΕΔ από τον Ιούνιο του 2010. Δικαιούμαι οικογενειακό επίδομα ή όπως αλλιώς μπορεί να το λένε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
καλησπερα .. κατσε να βγει η καινουργια εγκυκλιος πρωτα να δουμε τις προυποθεσεις...

ΝΟΥΝΟΥ
27-03-12, 00:52
Agkiolina...ευχαριστουμε παρα πολυ για την βοηθεια..να ρωτησω κατι?για να παρουμε το οικ επιδομα του 2011 ποτε καταθετουμε δικαιολογητικα?και πρεπει να φαινονται τα παιδια στο βιβλιαριο μου?ο συζ.εχει τεβε

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

agkiolina
27-03-12, 23:05
Agkiolina...ευχαριστουμε παρα πολυ για την βοηθεια..να ρωτησω κατι?για να παρουμε το οικ επιδομα του 2011 ποτε καταθετουμε δικαιολογητικα?και πρεπει να φαινονται τα παιδια στο βιβλιαριο μου?ο συζ.εχει τεβε

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου
το οικ του 2011 εληξε τον ιανουαριο παμε για το 2012 τωρα αλλα δεν ξερω ακομα ποτε θα ξεκινησει.... οχι και στον αντρα σου να ειναι δεν μας νοιαζει απλα θα φερεις το δικο σου βιβλιαριο του συζυγου και τα παιδια που ειναι μεσα εκει πρωτοτυπα και φωτοτυπιες

elsaki75
06-04-12, 00:40
γειά σας μανούλες να σας ρωτήσω τελικά για 2 παιδιά πόσα χρήματα σας βάλανε?γιατί εμένα τα μόνα χρήματα που είδα στο βιβλιάριο ήταν 186 ευρώ.Παίχει ρόλο ποια ημερομηνία έχεις γεννήσει στο 2011?Γέννησα 27 ιουλίου 2011.

BOBOLINOS
06-04-12, 10:46
γειά σας μανούλες να σας ρωτήσω τελικά για 2 παιδιά πόσα χρήματα σας βάλανε?γιατί εμένα τα μόνα χρήματα που είδα στο βιβλιάριο ήταν 186 ευρώ.Παίχει ρόλο ποια ημερομηνία έχεις γεννήσει στο 2011?Γέννησα 27 ιουλίου 2011.

Καλημέρα για 2 παιδιά είναι περίπου 300 € και παίζει ρόλο αν το παιδί δεν έχει κλείσει χρόνο μέχρι που κατέθεσες εσύ τα χαρτιά σου το υπολογίζουν δλδ με τους μήνες ζωής....

mama_rita
06-04-12, 12:52
Καλησπέρα , να σας ρωτήσω ... μπορώ να παίρνω το επίδομα τρίτεκνων ( καθε δίμηνο ) από τον ΟΓΑ και να παίρνω επίδομα και από τον ΟΑΕΔ ( ετήσιο ) ???

agkiolina
07-04-12, 00:13
ναι παιζει ρολο η ημερομηνια του παιδιου μεσα στο ετος , βγαινει αναλογια...
Καλησπέρα , να σας ρωτήσω ... μπορώ να παίρνω το επίδομα τρίτεκνων ( καθε δίμηνο ) από τον ΟΓΑ και να παίρνω επίδομα και από τον ΟΑΕΔ ( ετήσιο ) ???
ειναι ασχετο το επιδομα τριτεκνιας με το επιδομα του ταμειου ανεργιας...μονο εαν ηταν συνταξη θα πειραζε...

Γατουλα
07-04-12, 09:44
για το φετινο ποτε αρχιζουμε χαρτακια?????? κατα μαιο?

agkiolina
07-04-12, 15:21
για το φετινο ποτε αρχιζουμε χαρτακια?????? κατα μαιο?
περσυ ξεκινησε τον ιουνιο...φετος δεν εχει ακουστει τιποτα ακομα

mama_rita
10-04-12, 11:00
Δεν εννοούσα το επιδομα ανεργίας αλλά το οικογενειακό επιδομα που δίνει ο ΟΑΕΔ μία φορά τον χρόνο . ευχαριστώ

BOBOLINOS
10-04-12, 20:09
Λοιπόοοοοον έχω νέα από την μείωση του επιδόματος ανεργίας.Μέχρι τον προηγούμενο μήνα έπαιρνα 553,75 κάθε μήνα με την μείωση πήγε στο 461,20 και με μείωση του δώρου όχι στο μισό δλδ 230€ αλλά 216,22 (αν θυμάμαι καλά τα ψιλά),Κατά τ'άλλα θέλουν να κυβερνήσουν να πάνε τον τόπο μπροστά.....αχχχχχχχχχχ

agkiolina
10-04-12, 23:05
Δεν εννοούσα το επιδομα ανεργίας αλλά το οικογενειακό επιδομα που δίνει ο ΟΑΕΔ μία φορά τον χρόνο . ευχαριστώ
κι εγω για αυτο σου λεω... δεν εχει ανακοινωθει ποτε θα ξεκινησει ακομα ...

v & a
26-05-12, 22:01
καλη μας agkiolina θα μας ενημερωσεις αν και οταν ξεκινησει? Αν τα δικαιουμαστε τουλαχιστον να κανουμε την κινηση... ευχαριστωωω!!!!( πολυ μαρεσει το username σου, στο χω πει???τρελαινομαι!!!!)

agkiolina
26-05-12, 22:52
καλη μας agkiolina θα μας ενημερωσεις αν και οταν ξεκινησει? Αν τα δικαιουμαστε τουλαχιστον να κανουμε την κινηση... ευχαριστωωω!!!!( πολυ μαρεσει το username σου, στο χω πει???τρελαινομαι!!!!)
καλησπερα...εννοειται πως μολις ανακοινωθει θα σας το πω....
το ονομα ειναι της κορουλας μου ετσι την λενε στην κερκυρα {Αγγελικη }

maik
27-05-12, 02:40
Γέννησα τη μικρή μου 8/4/12. Εχω πάρει επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και τώρα περιμένω το επίδομα λοχείας, το οποίο θα μου το καταβάλουν λογικά μέσα στον Ιούνιο.Ο άντρας μου είναι άνεργος, δικαιούται το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ; Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει..
Ευχαριστώ!

agkiolina
28-05-12, 00:32
Γέννησα τη μικρή μου 8/4/12. Εχω πάρει επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και τώρα περιμένω το επίδομα λοχείας, το οποίο θα μου το καταβάλουν λογικά μέσα στον Ιούνιο.Ο άντρας μου είναι άνεργος, δικαιούται το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ; Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει..
Ευχαριστώ!
καλησπερα ανεργος γενικα η εχει παρει ταμειο ανεργιας κι εχει καρτα? η απλα εχει μια καρτα ανεργιας.? ολα αυτα εχουν μεγαλη σημασια...
και αν το δικαιουται θα παρεις μερος του επιδοματος κι οχι ολοκληρο ....
αλλα περιμενε να βγει και η εγκυκλιος γιατι καθε χρονο εχουν αλλαγες.

maik
28-05-12, 19:11
Το επίδομα το πήρε για 6 μήνες, δεν δικαιούται άλλο. Εδώ και κάποιους μήνες δεν παίρνει τίποτα, μόνο κάνει ανανέωση της κάρτας ανεργίας. Τώρα λήγει την 28/6 η κάρτα και θα την κάνει ανανέωση.

agkiolina
28-05-12, 23:37
Το επίδομα το πήρε για 6 μήνες, δεν δικαιούται άλλο. Εδώ και κάποιους μήνες δεν παίρνει τίποτα, μόνο κάνει ανανέωση της κάρτας ανεργίας. Τώρα λήγει την 28/6 η κάρτα και θα την κάνει ανανέωση.
Με βαση τις περσυνες προυποθεσεις το δικαιουται .... κατσε να δουμε και τις φετινες προυποθεσεις ομως....

zart
29-05-12, 09:38
καλημερα σας..ειμαι νεο μελος του site και χαιρομαι που σας γνωριζω...εχω 4 μικρα παιδακια
αποληθηκα 16/2/2012 ειμαι στο ταμειο με επιδομα δουλευα 3 χρονια τον προηουμενο χρονο
δουλευα εχω παρει τον οικογενειακο 2 φορες γνωριζετε αν το δικαιουμαι τωρα?

matilnta
29-05-12, 10:26
καλημερα σας..ειμαι νεο μελος του site και χαιρομαι που σας γνωριζω...εχω 4 μικρα παιδακια
αποληθηκα 16/2/2012 ειμαι στο ταμειο με επιδομα δουλευα 3 χρονια τον προηουμενο χρονο
δουλευα εχω παρει τον οικογενειακο 2 φορες γνωριζετε αν το δικαιουμαι τωρα?

μεχρι τονδεκεμβριο επαιρνα επιδομα.περισυ το πηρα κανονικα κ μου ειπαν οτι το δικαιουμαι κ φετος.οποτε το παιρνεις.κατσε βεβαια να δουμε αν εχουν κατι αλλαγες

zart
29-05-12, 10:39
σε ευχαριστω που μου απαντησες;-)ας ελπισουμε να μην τα αλαξουν πολυ τα πραγματα..:(λογικα θα ξεκινησει τον Ιουνιο..ετσι?

matilnta
29-05-12, 10:42
σε ευχαριστω που μου απαντησες;-)ας ελπισουμε να μην τα αλαξουν πολυ τα πραγματα..:(λογικα θα ξεκινησει τον Ιουνιο..ετσι?

λογικα μετα τις εκλογες.ειναι μια κοπελα που δουλευει σε οαεδ κ μας ενημερωνει εδω.ακομα εγκυγκλιος δεν εχει βγει

zart
29-05-12, 10:47
λογικα μετα τις εκλογες.ειναι μια κοπελα που δουλευει σε οαεδ κ μας ενημερωνει εδω.ακομα εγκυγκλιος δεν εχει βγει

πολυ ωραια χαιρομαι που υπαρχουν ακομα τετοιοι ανθρωποι..περισυ τυρανηθηκα πολυ για να το παρω οι μισοι μοθ ελεγαν οτι το δικαιουμαι και οι αλλοι μισοι το αντιθετο....:confused:!!!

agkiolina
31-05-12, 00:00
σε πληροφορησε παρα πολυ καλα η matilnta ;);)
οταν βγει κατι θα σας ενημερωσω και θα σας βοηθησω οσο περισσοτερο μπορω

zart
01-06-12, 13:24
σε πληροφορησε παρα πολυ καλα η matilnta ;);)
οταν βγει κατι θα σας ενημερωσω και θα σας βοηθησω οσο περισσοτερο μπορω

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...:D..ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ:roll:!!!

agkiolina
01-06-12, 17:57
Καλησπερα μανουλες....
Για να ετοιμαζεστε σιγα σιγα... μας ειπαν {ανεπισημα παντα ετσι η εγκυκλιος δεν εχει βγει ακομα για οριστικα...} οτι στης 25/6/2012 ξεκιναει το οικογενειακο , εμας μας το αναφεραν για να ετοιμασουμε τα ποστα ... οταν βγει και η εγκυκλιος θα σας ξαναενημερωσω...παλι καλα κι εγω ειχα μια εντυπωση οτι θα το κοψουν κι αυτο , την γλιτωσαμε παλι :)

επισημανση: το νου σας με τα κεπ ... θα ελεγα καλυτερα να κανετε την καταθεση στις υπηρεσεις.. για το δικο σας καλο ... και για πιο γρηγορη πληρωμη....

καλη τυχη και καλο κουραγιο

xristinio
01-06-12, 22:40
εμεις δικαιουμαστε οικογενειακο?ο αντρας μου ειναι στο ταμειο απο το νοεμβρη, εγω απο φλεβαρη, εχω ενα παιδακι και το σεπτεμβρη περιμενω το 2...?

maik
01-06-12, 23:30
Ευχαριστούμε πολύ!

maik
01-06-12, 23:32
Το οικογενειακό επίδομα είναι το ίδιο με το βοήθημα μητρότητας; ή είναι δύο ξεχωριστά επιδόματα;

agkiolina
02-06-12, 11:59
εμεις δικαιουμαστε οικογενειακο?ο αντρας μου ειναι στο ταμειο απο το νοεμβρη, εγω απο φλεβαρη, εχω ενα παιδακι και το σεπτεμβρη περιμενω το 2...?
δεν ξερουμε ακομα τις προυποθεσεις δεν εχει ερθει εγκυκλιος, λογικα με βαση το περσινο το παιρνετε ξανα και φετος αλλα κρατα μια πισινη..
Το οικογενειακό επίδομα είναι το ίδιο με το βοήθημα μητρότητας; ή είναι δύο ξεχωριστά επιδόματα;
οχι ειναι διαφορετικα . το οικογενειακο ειναι μια φορα το χρονο και αναλογα ποσα παιδακκια εχεις 95 για ενα 295 για 2 {περσινες τιμες ειναι αυτες}

μην βιαζεστε περιμενετε να δουμε την εγκυκλιο ειναι ζαβοι αυτοι

lhelena
02-06-12, 20:54
μήπως ξέρετε ποιες είναι οι προϋποθέσεις για το οικογενειακό επίδομα;

matilnta
02-06-12, 21:07
agkiolina,αν καποιος εχει σταματησει να παιρνει επιδομα ανεργιας αλλα εξακολουθει να εχει καρτα απο το 2009 παιρνει επιδομα παιδιων η πρεπει πλεον να εργαζετε?παντως σ ευχαριστουμε που καθεσαι κ μας απαντας παρολο που ηδη σε ζαλιζουν με αυτα στην εργασια σου

arleta
02-06-12, 23:14
εγω ρε παιδια γενναω το τριτο παιδι τον αυγουστο!!!!!
θα παρω επιδομα κ για το τριτο;;;
αν θυμαμαι καλα οταν γεννηθηκε το δευτερο μου ειχαν πει απο τον οαεδ να κανω τα χαρτια μετα τη γεννα κι ετσι ειχα κανει κ ειχα παρει κανονικα για 2 παιδια το επιδομα.... θυμαμαι ομως καλα;;;;

agkiolina
03-06-12, 01:34
Κοριτσια ειλικρινα δεν με ζαλιζετε αλλα τι πιο απλο να σας δωσω εγκυρες απαντησεις στις ερωτησεις οταν θα βγει και η εγκυκλιος? αν σας πω κατι τωρα και οι ........μαπες αλλαξουν κατι μεσα εγω θα φταιω που θα σας εχω πληροφορηση λαθος... οποτε για να μην πουμε κατι και μετα ειναι ακυρο ...ς περιμενουμε την εγκυκλιο καλυτερα....
μπουνιτσα θα κανεις τα χαρτια σου μετα την γεννα και κατα τον δεκεμβρη μηνα ... για να μπορεσεις να παρεις το ποσοστο μεχρι εκεινη την ημερα...

υπομονη και λιγη αναμονη , λιγες μερες εμειναν κοριτσαρες μου ... θα σας απαντησω σε ενα θεμα ολες τις απαντησεις σας ..θα προσπαθησω να σας καλυψω ολες...

arleta
04-06-12, 00:27
μπουνιτσα θα κανεις τα χαρτια σου μετα την γεννα και κατα τον δεκεμβρη μηνα ... για να μπορεσεις να παρεις το ποσοστο μεχρι εκεινη την ημερα...

σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση!!!!

να σαι καλα που κανεις το κοπο και ενημερωνεις!!!!!!!!!!!!

zart
04-06-12, 10:32
πολυ ωραια σε ευχαριστουμε....ασ ελπισουμε να μην αλαξουν τιποτα ειναι ενα σημαντικο βοηθημα.....το περιμενω πως και πως:lol:....να σι καλα που μας ενημερωνεις:wink:...να σε ρωτησω κατι,αν επιτρεπετε σε ποιο οαεδ εισαι:?:

butterfly08
04-06-12, 16:22
Μπορειτε να μου πειτε αν δικαιουμαι κι εγω το επιδομα? Το 2011 εχω περιπου 125 ενσημα αλλα τα παιδια τα εχει ασφαλισμενα ο αντρας μου (στον ΟΓΑ). Δεν εχω ξαναπαρει το επιδομα. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

agkiolina
04-06-12, 23:26
πολυ ωραια σε ευχαριστουμε....ασ ελπισουμε να μην αλαξουν τιποτα ειναι ενα σημαντικο βοηθημα.....το περιμενω πως και πως:lol:....να σι καλα που μας ενημερωνεις:wink:...να σε ρωτησω κατι,αν επιτρεπετε σε ποιο οαεδ εισαι:?:
Καλησπερα , κανω απλα οτι μπορω εστω μεσα απο εδω...
Για την ωρα ειμαι Νεο Κοσμο ... απο εκει τον Σεπτεμβρη μαλλον φευγω... που θα παω ειδομεν...:( που θα με ριξουν...
Μπορειτε να μου πειτε αν δικαιουμαι κι εγω το επιδομα? Το 2011 εχω περιπου 125 ενσημα αλλα τα παιδια τα εχει ασφαλισμενα ο αντρας μου (στον ΟΓΑ). Δεν εχω ξαναπαρει το επιδομα. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.
εισαι σε εργασιακη σχεση τωρα ? εργαζεσαι? κι αν οχι εχεις ανανεωμενη καρτα ανεργιας ολο το χρονο ? αυτα ηταν οι περσινες προυποθεσεις φετος δεν ξερουμε ακομα τι θα θελουν ..

maelia
07-06-12, 08:53
agkiolinako mou geia sou!!! molis exeis neotera pes mas gia na etoimasoume ta xartia!!!!;)sefxaristw kai pali!!!!:D

butterfly08
07-06-12, 10:24
Καλησπερα , κανω απλα οτι μπορω εστω μεσα απο εδω...
Για την ωρα ειμαι Νεο Κοσμο ... απο εκει τον Σεπτεμβρη μαλλον φευγω... που θα παω ειδομεν...:( που θα με ριξουν...

εισαι σε εργασιακη σχεση τωρα ? εργαζεσαι? κι αν οχι εχεις ανανεωμενη καρτα ανεργιας ολο το χρονο ? αυτα ηταν οι περσινες προυποθεσεις φετος δεν ξερουμε ακομα τι θα θελουν ..

Τωρα ειμαι άνεργη αλλα εχω μπει στο ταμείο ανεργίας αρα ναι εχω κάρτα ανεργίας. Αν τα παιδιά ΔΕΝ ειναι ασφαλισμένα στο ΙΚΑ και τηρω τις υπόλοιπες προυποθέσεις δικαιούμαι το οικογενειακό επίδομα?
Σευχαριστω για τον χρόνο σου.

Νικάκη
07-06-12, 10:41
Aggiolina μήπως μπορείς να μου πεις τί χαρτιά χρειάζεται για το οικογενειακό επίδομα?Είναι η πρώτη φορά που θα το πάρω.Είμαι ιδιωτική υπάλληλος(γραμματέας) και ο σύζυγος μου ιδιωτικός υπάλληλος(οδηγός σε εργοστασιο).Γέννησα στις 23/10/2011.Ένα παιδάκι έχω, το οποίο είναι ασφαλισμένο σε μένα. Το δικαιούμαστε και οι 2 το επίδομα?

agkiolina
07-06-12, 15:01
agkiolinako mou geia sou!!! molis exeis neotera pes mas gia na etoimasoume ta xartia!!!!;)sefxaristw kai pali!!!!:D
Τιποτα να εισαι καλα...
Τωρα ειμαι άνεργη αλλα εχω μπει στο ταμείο ανεργίας αρα ναι εχω κάρτα ανεργίας. Αν τα παιδιά ΔΕΝ ειναι ασφαλισμένα στο ΙΚΑ και τηρω τις υπόλοιπες προυποθέσεις δικαιούμαι το οικογενειακό επίδομα?
Σευχαριστω για τον χρόνο σου.
αρα εισαι επιδοτουμενη .... και τα παιδια να ειναι σ αλλο ασφαλιστικο φορεα δεν μας πειραζει αρκει να ειναι καπου ασφαλισμενα κι εσυ να εισαι στο ικα και να μην παιρνεις το οικογενειακο επιδομα παο τον εργοδοτη σου τα προηγουμενα χρονια... περισσοτερα περιμενε να βγει η εγκυκλιος...
Aggiolina μήπως μπορείς να μου πεις τί χαρτιά χρειάζεται για το οικογενειακό επίδομα?Είναι η πρώτη φορά που θα το πάρω.Είμαι ιδιωτική υπάλληλος(γραμματέας) και ο σύζυγος μου ιδιωτικός υπάλληλος(οδηγός σε εργοστασιο).Γέννησα στις 23/10/2011.Ένα παιδάκι έχω, το οποίο είναι ασφαλισμένο σε μένα. Το δικαιούμαστε και οι 2 το επίδομα?
Συμφωνα με τις περσινες προυποθεσεις και αν κανενας απο τους δυο εργοδοτες σας δεν σας καταβαλει το οικογενειακο επιδομα ναι το δικαιουστε ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ
αναμενουμε την εγκυκλιο ομως για περισσοτερα ισως να εχει αλλαξει κατι ... οποτε δεν θα απαντησω σ αλλες ερωτησεις για να μην πω κατι λαθος...
καλη συνεχεια

zart
09-06-12, 10:54
ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΥΠΟΜΟΝΗ....ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑ....ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ?ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΟΒΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΘΑ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΩ??ΠΕΡΥΣΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ...ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΜΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΑΝΑ....ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΑΣΤΟ....

agkiolina
10-06-12, 02:02
ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΥΠΟΜΟΝΗ....ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑ....ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ?ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΟΒΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΘΑ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΩ??ΠΕΡΥΣΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ...ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΜΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΑΝΑ....ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΑΣΤΟ....
καλησπερα
ναι θ'ανατηρθει στην επισημη σελιδα του οαεδ www.oaed.gr εκει που λεει στο κεντρο ανακοινωσεις....

maelia
20-06-12, 17:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ???

agkiolina
20-06-12, 23:26
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ???
τιποτα ακομα ... :(:(

zart
21-06-12, 10:46
τιποτα ακομα ... :(:(

agkiolina να σε ρωτησω κατι ακομα?τωρα που ειμαι ανεργη και παιρνω το επιδομα θα χρειαστει καποιο χαρτι απο εκει που δουλευα?βαση με την περσινη εγκυκλιο...εχω 4 παιδακια...:?:

agkiolina
22-06-12, 00:58
agkiolina να σε ρωτησω κατι ακομα?τωρα που ειμαι ανεργη και παιρνω το επιδομα θα χρειαστει καποιο χαρτι απο εκει που δουλευα?βαση με την περσινη εγκυκλιο...εχω 4 παιδακια...:?:
με βαση την περσινη εγκυκλιο θα παρει ο υπαλληλος βεβαιωση της επιδοτησης σου ο εργοδοτης σου ειναι πλεον ο οαεδ...

zart
22-06-12, 23:44
με βαση την περσινη εγκυκλιο θα παρει ο υπαλληλος βεβαιωση της επιδοτησης σου ο εργοδοτης σου ειναι πλεον ο οαεδ...

σε ευχαριστω πολυ...;)

zart
25-06-12, 08:53
σε ευχαριστω πολυ...;)

βγκε κατι για το οικογενειακο επιδομα?:shock:

maelia
25-06-12, 11:39
agkiolina s.o.s.....sena profil omadas sto fb graftike oti to epidoma paei gia ton aygousto.....mythos h alitheia????
:confused::confused::confused:

agkiolina
26-06-12, 00:22
μαελια....δυστυχως μας εχουν στην αγνοια κι εμας....δεν μας ενημερωνουν καθολου... το μονο που μας λενε ειναι να περιμενουμε...

dimitris soula
02-07-12, 21:42
κοριτσια διαβασα σε ενα αλλο θεμα οτι ειδαν καποια κοριτσια στον αυτια οτι κοπηκε το οικογενειακο επιδομα.υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο?

zart
03-07-12, 09:50
κοριτσια διαβασα σε ενα αλλο θεμα οτι ειδαν καποια κοριτσια στον αυτια οτι κοπηκε το οικογενειακο επιδομα.υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο?

νομιζω οτι φετος θα το παρουμε αλλα του χρονου δεν θα ισχυει..γιατι θελουν να κανουν το ταμειο ανεργιας 2 χρονια..ειχα δει την εκπομπη και εγω αυτο καταλαβα...

arleta
03-07-12, 23:26
σημερα πηγα οαεδ για ασχτεη δουλεια κ ρωτησα κ για το οικογενειακο επιδομα...
μου ειπαν οτι ακομα δε ξερουν λεπτομερεις αλλα θα τα δωσουν... δεν θα κοπει δηλ για την ωρα κανενα επιδομα....

ΡΙΑ84
03-07-12, 23:42
και εγω ρωτησα και μου ειπαν τα ιδια με εσενα bounitsa (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=17181) .......αμαν ποιο ολο κοβουν.....

arleta
04-07-12, 00:02
και εγω ρωτησα και μου ειπαν τα ιδια με εσενα bounitsa (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=17181) .......αμαν ποιο ολο κοβουν.....

σε λιγο θα μας κοψουν κ χαραστι για τον αερα που αναπνεουμε....

v & a
04-07-12, 00:23
πιστευω πως θα βαλουν οριο εισοδηματος. γιαυτο το παιδευουν τοσο πολυ. δηλαδη πανω απο καποιο εισοδημα, δε θα παιρνεις επιδομα ( κατι σα της μενεγακη ενα πραμα με τα 3 τεκνα!!!)

arleta
04-07-12, 00:25
εμενα μου ειπαν πως έχει να κάνει η καθυστέρηση κ με το ότι οι περισσότεροι εργοδότες δε δίνουν αυτό το επίδομα....

επίσης κάτι για τις επιχειρησιακές συμβάσεις, αλλά αυτό δε το κατάλαβα καθόλου....

v & a
04-07-12, 00:37
ο συζυγος μου εχει συμβαση που λεει πως μεσα στο μισθο του συμπεριλαμβανονται ολα τα επιδοματα γαμου παιδιων και λοιπα, παρολο που ουτε παντρεμενος ηταν ουτε παιδια ειχε πριν πιασει τη δουλεια... μηπως ειναι τιποτα τετοιο δεδομενου πως το επιδομα το δικαιουται ο ενας απο τους 2 γονεις? πχ να δινει ο εργοδοτης τετοιο χαρτι και να λεει τι δικαιουται η οχι ο καθε εργαζομενος βαση συμβασης ωστε να βρουν ποιοι παιρνουν τελικα ηδη και...."διπλοπαιρνουν?" λεω τωρα μπορει να ναι και βλακεια απλα ειπες επιχειρησιακες συμβασεις και μου χτυπησε το καμπανακι...

arleta
04-07-12, 00:42
ο συζυγος μου εχει συμβαση που λεει πως μεσα στο μισθο του συμπεριλαμβανονται ολα τα επιδοματα γαμου παιδιων και λοιπα, παρολο που ουτε παντρεμενος ηταν ουτε παιδια ειχε πριν πιασει τη δουλεια... μηπως ειναι τιποτα τετοιο δεδομενου πως το επιδομα το δικαιουται ο ενας απο τους 2 γονεις? πχ να δινει ο εργοδοτης τετοιο χαρτι και να λεει τι δικαιουται η οχι ο καθε εργαζομενος βαση συμβασης ωστε να βρουν ποιοι παιρνουν τελικα ηδη και...."διπλοπαιρνουν?" λεω τωρα μπορει να ναι και βλακεια απλα ειπες επιχειρησιακες συμβασεις και μου χτυπησε το καμπανακι...

μη σε βάζω σε σκέψεις....
ειπα πως δε κατάλαβα τι εννοούσε....
ήμουνα κ σε κατάστασης λιποθυμίας λόγω ζέστης-εγκυμοσύνης οπότε χέστα....

v & a
04-07-12, 00:50
χχχαχαχα αστα οπως τα λες!!!! θα μαθουμε αργα η γρηγορα

arleta
04-07-12, 00:51
χχχαχαχα αστα οπως τα λες!!!! θα μαθουμε αργα η γρηγορα

κι ελπίζω αυτά που θα μάθουμε να είναι καλά κι αισιόδοξα!!!
αλλιώς, πάλι χεστα......

zart
04-07-12, 10:07
κι ελπίζω αυτά που θα μάθουμε να είναι καλά κι αισιόδοξα!!!
αλλιώς, πάλι χεστα......

εμενα ειναι η πρωτη μου δουλεια καθε πρωι μολις ξυπναω...εμμονη ιδεα μου εγινε ειμαστε και οι 2 ανεργοι και μονο εγω παιρνω το επιδομα ανεργιας...ειναι καλο βοηθημα και το περιμενουμε πως και πως...ας ελπισουμε ακριβως οπως το λες να μαθουμε καλα και αισιοδοξα......

zart
04-07-12, 10:11
εμενα ειναι η πρωτη μου δουλεια καθε πρωι μολις ξυπναω...εμμονη ιδεα μου εγινε ειμαστε και οι 2 ανεργοι και μονο εγω παιρνω το επιδομα ανεργιας...ειναι καλο βοηθημα και το περιμενουμε πως και πως...ας ελπισουμε ακριβως οπως το λες να μαθουμε καλα και αισιοδοξα......

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 2012 ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ
09:30 TROLLEATZIS NO COMMENTS

Καραμπόλα στο οικογενειακό επίδομα 90.000 μισθωτών φέρνουν οι ατομικές συμβάσεις εργασίας που κάνουν θραύση μετά την κατάργηση του προστατευτικού εξαμήνου (μετενέργεια) από όλες τις κλαδικές συμβάσεις εργασίας.

Η καραμπόλα έχει να κάνει με το γεγονός ότι στις ατομικές συμβάσεις παύει να ισχύει η υποχρέωση του εργοδότη ή μιας επιχείρησης να καταβάλει το οικογενειακό επίδομα.

Ως εκ τούτου, και όπως προβλέπει η εργατική νομοθεσία, όταν η σύμβαση ενός μισθωτού δεν προβλέπει τη χορήγηση οικογενειακού επιδόματος, τότε το καταβάλει ο ΟΑΕΔ.

Στην κατάσταση όμως πο βρίσκεται ο οργανισμός, είναι αμφίβολο αν και πως θα μπορέσει να ανταποκριθεί στην πληρωμή οικογενειακών επιδομάτων σε πολύ περισσότερους δικαιούχους από κάθε άλλη χρονιά.

ΠΗΓΗ: www.dikaiologitika.gr ........βγαλε ακρη!!!!

kery
23-07-12, 17:13
κοριτσια καλησπερα μολισ διαβασα οτι απο 25/07 αρχιζει η καταθεση δικαιολογητικων για το οικογενειακο επιδομα 2012

v & a
23-07-12, 20:22
Που το δες γιατι στο σαιτ του οαεδ δε βρισκω κατι...

πολυτεκνος
23-07-12, 21:11
το γραφει στο ethnos.gr. αν μπεις στο yahoo στις ειδησεις το εμαφανίζει

agkiolina
23-07-12, 22:26
εμας παντως μας εχουν ακομα τον υπνο... :(:(:( παλι σημερα ρωτησε ο προισταμενος τι θα γινει με το οικογενειακο για να δει πως θα βγουν οι αδειες και του ειπαν αγνωστο ακομα.... δηλαδη αυριο αν του το πω αυριο θα κοπει η αδεια μου και να δω που σκατα θα παω το παιδι μ , ποιος θα το κρατησει ? ε ρε ξυλο που τους χρειαζεται... αυριο θα ξαναρωτησω

STAUROULA
24-07-12, 07:25
επιτελους βγηκε: http://www.dikaiologitika.gr/hot-news/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B4-2012.html

elenita
24-07-12, 09:17
http://marketbeast.gr/?p=43701

στο site του ΟΑΕΔ όμως δεν γράφει τίποτα για το επίδομα 2012!!
πως γίνεται αυτό???

matilnta
24-07-12, 11:03
τα δικαιολογητικα που θα τα δουμε?οντως στη σελιδα του οαεδ δεν γραφει για φετος.

zart
24-07-12, 11:15
τα δικαιολογητικα που θα τα δουμε?οντως στη σελιδα του οαεδ δεν γραφει για φετος.

παντως εγω πηγα στον οαεδ να δωσω παρουσια και μου ειπαν οτι αυριο ξεκιναει αλλα με αυστηρα κριτηρια.....

πολυτεκνος
24-07-12, 11:43
οκ.βαλανε την εγκυκλιο στο site τοι οαεδ. γραφει και για τα δικαιολογητικά:)

matilnta
24-07-12, 11:43
ωραια.τα αυστηρα κριτηρια ποιος θα μας τα πει?ειναι η πρωτη φορα που θα το παρω για 3 παιδια κ δεν ξερω τι χαρτια χρειαζονται

matilnta
24-07-12, 11:44
μπραβο πολυτεκνε:-)

ΓΕΩΡΓΙΤΣΑ
24-07-12, 11:58
Καλημέρα,

Προσπαθώ να ΄δώ την ανακοίνωση στο Εθνος αλλά δεν βλέπω τίποτα.
Στον ΟΑΕΔ ακόμα δεν έχουν αναρτήσει τίποτε.
Εχεις κανείς νεώτερη πληροφόρηση?

athina3129
24-07-12, 12:24
AGKIOLINA ΕΙΜΑΙ Σ ΕΞΑΜΗΝΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ 11 ΕΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΟΤΙ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ....

matilnta
24-07-12, 12:44
Καλημέρα,

Προσπαθώ να ΄δώ την ανακοίνωση στο Εθνος αλλά δεν βλέπω τίποτα.
Στον ΟΑΕΔ ακόμα δεν έχουν αναρτήσει τίποτε.
Εχεις κανείς νεώτερη πληροφόρηση?

στο site του οαεδ βγηκε η εγκυκλιος με τα δικαιολογητικα.το εγραψε το μελος πολυτεκνος.

yasemi
24-07-12, 12:57
καλημέρα

για τα δικαιολογητικα του οαεδ κοτιαξτε εδω αν σας ανοιγει

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

εγω παλι επιεδη ειμαι ηλιθια παρα πολυ και δε καταλαβαινω τι διαβαζω τι χρειαζομαι σα χαρτια

εγω ειμαι ανεργη απλη με καρτα ο αντρας μου δουλευει ομως οποτε θελουμε θα τα εξης:(???)
1, βιβλιαριο
2, βεβαιωση εργοδοτη
τα εσνημα θα τα βρουνε αυτεπαγγελτα (πρεπει να τους δωσω αμκα σωστα??)
3 να τους δωσω το αφμ μου (αρα να κραταω ενα εκκαθαριστικο?)
4 να τους παω πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ή οχι (εχω δυο παιδια εκει λεει για τρια )
5 τις δυο υπευθυνες δηλωσεις πρεπει να τις κανουμε ???
6 ταυτοτητα (επικυρωμενη απο οτι καταλαβα??)

βοηθστε με λειγο γιατι στον οεαδ σημερα μου ειπανε το θεϊκο οτι λεει η προκυρηξη,,,,,:oops::oops::oops::oops:

πολυτεκνος
24-07-12, 20:08
εχεις 2 παιδια.Απο αυριο ξεκινανε απο 3 παιδια και πανω.μη ξεχασεις το βιβλιαριο της εθνικης με πρωτο ονομα εσενα βγαλτο και φωτοτυπια

agkiolina
24-07-12, 23:07
AGKIOLINA ΕΙΜΑΙ Σ ΕΞΑΜΗΝΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ 11 ΕΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΟΤΙ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ....
το λεει μεσα στην εγκυκλιο οτι δεν μπορει να θεωρηθει ο χρονος χορηγηθεισας απο τον οαεδ ειδικης παροχησ προστασιας μητροτητας διοατι δνε υπαρχει σχετικη νομοθετικη προβλεψη ...ετσι ακριβως το γραφει ... δεν το δικαιουσαι
yasemi ο αντρας σου θα κανει την αιτηση οχι εσυ ... εαν ειχες τουλαχιστον 50 μερες επιδοτηση ανεργιας θα μπορουσες να το παρεις εσυ

yasemi
25-07-12, 01:39
το λεει μεσα στην εγκυκλιο οτι δεν μπορει να θεωρηθει ο χρονος χορηγηθεισας απο τον οαεδ ειδικης παροχησ προστασιας μητροτητας διοατι δνε υπαρχει σχετικη νομοθετικη προβλεψη ...ετσι ακριβως το γραφει ... δεν το δικαιουσαι
yasemi ο αντρας σου θα κανει την αιτηση οχι εσυ ... εαν ειχες τουλαχιστον 50 μερες επιδοτηση ανεργιας θα μπορουσες να το παρεις εσυ

ναι το ξερω οτι για τον αντρα μου πρεπει να κανω αιτηση αλλα εγω θα τρεξω να μαζεψω τα χαρτια για αυτο ρωταω εαν τα εχω καταλαβει σωστα γιατι μαλλον δε τα εχω καταλαβει σωστα,,,,:lol:

elenita
25-07-12, 12:40
έχει κατεβάσει / ανοίξει καμία την εγκύκλιο του οικογενειακού επιδόματος 2012
από το site του ΟΑΕΔ ?????

zart
25-07-12, 19:09

agkiolina να σε ρωτησω πηγα σημερα στον οαεδ και μου ειπαν οτι δικαιουμαι για τα 2 απο τα τεσσερα παιδια μου...τα 2 προηγουμενα χρονια πηρα για τα 3 παιδια μου....το ξερω οτι για 4 δεν το δικαιουμε αλλα για 3 ναι...εχω διαβασει την αωαρτηση του οαεδ συγκρινω τα ποσα και ολα σωστα...εκει ομως δε το δεχονται...τι με συμβουλευεισ??υπαρχει καποιος ανωτεροσ πουμπορω να παω??που να ξερουν καλυτερα απο τον οαεδ της νικαιας??παω να σκασω απο τα νευρα μου!!!!!!:x

agkiolina
26-07-12, 00:19
agkiolina να σε ρωτησω πηγα σημερα στον οαεδ και μου ειπαν οτι δικαιουμαι για τα 2 απο τα τεσσερα παιδια μου...τα 2 προηγουμενα χρονια πηρα για τα 3 παιδια μου....το ξερω οτι για 4 δεν το δικαιουμε αλλα για 3 ναι...εχω διαβασει την αωαρτηση του οαεδ συγκρινω τα ποσα και ολα σωστα...εκει ομως δε το δεχονται...τι με συμβουλευεισ??υπαρχει καποιος ανωτεροσ πουμπορω να παω??που να ξερουν καλυτερα απο τον οαεδ της νικαιας??παω να σκασω απο τα νευρα μου!!!!!!:x
παιζει ρολο η συμβαση με τον εργοδοτη...εαν θελεις μπορεις να παρεις στα κεντρικα 210 9989000 στο τμημα οικογενειακου επιδοματος να ρωτησεις...

elenita
26-07-12, 09:02
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14277

zart
26-07-12, 16:37
ευχαριστω πολυ κοριτσια...αντε καλο κουραγιο σε ολες!!!

Γατουλα
26-07-12, 17:04
κοριτσακια επειδη δε θυμαμαι τη βεβαιωση του εργοδοτη μπορω να τη κανω και τωρα και να παω απο σεπτεμβρη εκει, σωστα??????

agkiolina
26-07-12, 18:21
ΟΛΑ τα δικαιολογητικα σας {και οι βεβαιωσεις απο τα σχολια } να κοιτατε να ειναι μετα την εναρξη της εγκυκλιου ... οι γραμματειες στα σχολεια ειναι ανοικτες... αλλιως απο σεπτεμβρη... δυστυχως σημερα μας το τονισανε... :(

matilnta
26-07-12, 18:29
agkiolina,σημερα τα κατεθεσα.το 3 παιδι γεννηθηκε τον δεκεμβριο του 11.ξερεις αν θα παρω ολο το ποσο κ για τα τρια παιδια?

Γατουλα
26-07-12, 21:37
τι τις θελουμε βεβαιωσεις σχολειων????? (καλα εμεις νηπιο θα παμε τωρα) αλλα απο περιεργεια

agkiolina
26-07-12, 23:48
agkiolina,σημερα τα κατεθεσα.το 3 παιδι γεννηθηκε τον δεκεμβριο του 11.ξερεις αν θα παρω ολο το ποσο κ για τα τρια παιδια?
ολο το ποσο θα παρεις κανονικα 700 ευρω

τι τις θελουμε βεβαιωσεις σχολειων????? (καλα εμεις νηπιο θα παμε τωρα) αλλα απο περιεργεια
ειναι για τα παιδακια που πανε δημοτικο-γυμνασιο-λυκειο η σπουδαζουν .... στα μικροτερα δινουν τα εμβολια... {μονο οι αλλοδαποι και αυτο για να φαινεται οτι τα παιδια ειναι στην ελλαδα και οχι σ'αλλη χωρα}

bea
27-07-12, 00:57
κοριτσια να ρωτησω κατι...οταν λεει οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν τουλαχιστον 50 ημερες εργασιας κατα το προηγουμενο ημερολογιακο ετος εννοει το 2011 σωστα?δηλαδη εγω που σταματησα τον 7 του 2011 δικαιουμε το επιδομα (δυσκολες εποχες :lol:) ευχαριστω εκ των προτερων!

NASIA
27-07-12, 09:57
angiolina εγώ μέχρι πέρσι δεν είχα πάει βεβαιώσεις σχολείων για τον μεγάλο βασικά που ήταν πέρσι πρώτη δημοτικού.Τώρα θα πρέπει να πάω που το αναφέρει στην εγκύκλιο?Τα παιδιά είναι γραμμένα στα βιβλιαρια Υγείας του άντρα μου που είναι στρατιωτικός.Θα πρέπει φέτος να πάω βεβαιώσεις σχολείων?

agkiolina
28-07-12, 02:22
κοριτσια να ρωτησω κατι...οταν λεει οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν τουλαχιστον 50 ημερες εργασιας κατα το προηγουμενο ημερολογιακο ετος εννοει το 2011 σωστα?δηλαδη εγω που σταματησα τον 7 του 2011 δικαιουμε το επιδομα (δυσκολες εποχες :lol:) ευχαριστω εκ των προτερων!
ναι δικαιουσαι κανονικοτατα
angiolina εγώ μέχρι πέρσι δεν είχα πάει βεβαιώσεις σχολείων για τον μεγάλο βασικά που ήταν πέρσι πρώτη δημοτικού.Τώρα θα πρέπει να πάω που το αναφέρει στην εγκύκλιο?Τα παιδιά είναι γραμμένα στα βιβλιαρια Υγείας του άντρα μου που είναι στρατιωτικός.Θα πρέπει φέτος να πάω βεβαιώσεις σχολείων?
αυτο ειναι κυριως για τους αλλοδαπους αλλα αμα πεσεις σε κανενα υπαλληλο που τα θελει ολα τι να σου πω ... εχετα εσυ για καλο και για κακο ποτε δεν ξερεις....

goose
28-07-12, 16:09
Καλησπέρα κι απο μενα! Θελω τα φωτα σας! Απο περσι τον Οκτωβρη ειμαι σε αδεια 6 μηνη του ΟΑΕΔ, γυρισα στη δουλεια για 25 μέρες και απο τον Απριλιο μεχρι σημερα ειμαι σε αδεια ανευ αποδοχων. Δικαιουμαι τον Οκτωβριο το οικογενειακο επιδομα(έχω ενα παιδι)? Μετρανε οι μερες ως ενεργη εργασιακη σχεση και ας ειμαι ανευ αποδοχων?

agkiolina
28-07-12, 17:19
Καλησπέρα κι απο μενα! Θελω τα φωτα σας! Απο περσι τον Οκτωβρη ειμαι σε αδεια 6 μηνη του ΟΑΕΔ, γυρισα στη δουλεια για 25 μέρες και απο τον Απριλιο μεχρι σημερα ειμαι σε αδεια ανευ αποδοχων. Δικαιουμαι τον Οκτωβριο το οικογενειακο επιδομα(έχω ενα παιδι)? Μετρανε οι μερες ως ενεργη εργασιακη σχεση και ας ειμαι ανευ αποδοχων?
μετραει οτι περσυ ειχες 50 ενσημα αλλα θα πρεπει να παρεις και βεβαιωση απο τον εργοδοτη σου τωρα οτι δεν σου καταβαλλει το επιδομα του παιδιου

dimpap_4
30-07-12, 01:05
οταν λεει οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν τουλαχιστον 50 ημερες εργασιας κατα το προηγουμενο ημερολογιακο ετος εννοει το 2011 σωστα?
ναι δικαιουσαι κανονικοτατα
Συγγνώμη, αλλά αν εννοεί το '11..γιατί τότε στη δήλωση του εργοδότη (στο παράρτημα) λέει να δηλώσει το διάστημα που δουλέψαμε το '12;
Εγώ το '12 δούλεψα μέχρι τις 10.02 γιατί μετά ξεκίναγε η άδεια κυοφορίας.
Το '11 εργάστηκα όλο τον χρόνο. Δικαιούμαι το επίδομα;

agkiolina
30-07-12, 23:14
Συγγνώμη, αλλά αν εννοεί το '11..γιατί τότε στη δήλωση του εργοδότη (στο παράρτημα) λέει να δηλώσει το διάστημα που δουλέψαμε το '12;
Εγώ το '12 δούλεψα μέχρι τις 10.02 γιατί μετά ξεκίναγε η άδεια κυοφορίας.
Το '11 εργάστηκα όλο τον χρόνο. Δικαιούμαι το επίδομα;
Δυστυχως θελει να ειναι η βεβαιωση τωρινη να εισαι τωρα σ εργασια ...εσυ βρισκεσαι σε αδεια προστασιας μητροτητας κατι που δεν σε καλυπτει...
εχουν αλλαξει φετος τις προυποθεσεις δυστυχως...

annathi
01-08-12, 17:12
agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) εχω και εγω ερωτηση!! Ο αντρας μου εχει παιδι απο προηγουμενο γαμο το οποιο το ασφαλιζει αυτος γιατι η μητερα ειναι ανεργη οποτε και δεν δικαιουται το οικ. επιδομα (σωστα;; ). Εφοσον την ασφαλιζει αυτος δεν δικαιουται επιδομα για 2 παιδια αφου εχει τις εχει και τις 2 στο βιβλιαριο του; Εγω που επαιρνα ταμειο ανεργιας μεχρι προτινος το δικαιουμαι;;

πολυτεκνος
05-08-12, 22:37
επειδη πρεπει να λεμε και μπραβο κατεθεσα τα δικαιολογητικα στις 25/7/2012 και στις 3/8/2012 μπηκαν στην Εθνικη το εβλεπα και δεν το πιστευα!!!!!:lol:

sofiad2008
20-08-12, 12:38
καλημερα θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να ρωτησω την αγκιολινα κατεθεσα τα χαρτια μου στις 3-8-2012 και δεν εχουν μπει ακομα στον λογαριασμο θαηθελα να με ενημερωσεις αν τα κοψανε γιατι ετσι ακουσα και αν δεν τα κοψανε ποτε περιπου θα μπουνε ?/????? ευχαριστω

asloorp
23-08-12, 14:11
Για ποιο λογο αρνειται ο εργοδοτης να δωσει την αναγκαια βεβαιωση με τη δικαιολογια οτι προκειται να αλλαξει η συμβαση σε κανα μηνα?συγεκριμενα δεν το αρνειται αλλα το καθυστερει..στο τελος θα χασουμε τις ημερομηνιες...καμια ιδεα?

anastasie
23-08-12, 15:10
εγω που ρωτησα στον οαεδ μου ειπαν οτι μια δοση χρηματων δοθηκαν(πρωφανως αυτοι που τα κανανε πρωτοι-πρωτοι τα χαρτια τους)... υπομονη και θα μπουν και στους υπολοιπους...

agkiolina
26-08-12, 02:10
καλημερα θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να ρωτησω την αγκιολινα κατεθεσα τα χαρτια μου στις 3-8-2012 και δεν εχουν μπει ακομα στον λογαριασμο θαηθελα να με ενημερωσεις αν τα κοψανε γιατι ετσι ακουσα και αν δεν τα κοψανε ποτε περιπου θα μπουνε ?/????? ευχαριστω
Γενικως υπαρχει καθυστερηση πληρωμων μην με ρωτησετε γιατι ειναι αυτονοητο δεν υπαρχουν φραγκα και περιμενουν τα λεφτα του ΔΝΤ.... οι πιστωσεις εχουν καθυστερηση και πιστωνουν πολυ αραια για να μην φανει...αλλα το οικογενειακο παντα ειχε καποιες μερες καθυστερηση...οσες εχετε κανει τα χαρτια σας στις υπηρεσιες θα πιστωθουν συντομα απο τα κεπ θα υπαρχει καθυστερηση...
Για ποιο λογο αρνειται ο εργοδοτης να δωσει την αναγκαια βεβαιωση με τη δικαιολογια οτι προκειται να αλλαξει η συμβαση σε κανα μηνα?συγεκριμενα δεν το αρνειται αλλα το καθυστερει..στο τελος θα χασουμε τις ημερομηνιες...καμια ιδεα?
δεν χανεις ημερομηνια... μην αγχωνεσαι το επιδομα ληγει 31/1/2013

athina3129
27-08-12, 17:23
agiolina ή οποιος αλλος γνωριζει. Πηγε ο αντρας μου στον οαεδ για το οικογενεικαο επιδομα για τα 3 παιδια. του ειπααν δικαιουμαι μονο για τα δυο γιατι για το τριτο το πληρωνει ο εργοδοτης. εγω ομως δεν παιρνω επιδομα 3ου παιδιου κ το γραψαμε κ στη βεβαιωση. αυτοι ειπαν οτι ανεξαρτητα απο τι γραφει δινεται το 5% του μισθου κ ετσι να ειναι δε βγαινει πανω απο το ποσο που δινεται απο τον οαεδ..τι γινεται εχω απογοητευτει παλι...
Αν οντως ισχυει αυτο αν ημουν ανεργη θα το επαιρνα κ για τα 3? η επιχειρηση θα κλεισει τον αλλον μηνα θα το δικαιουμαι??? συγνωμη για το τεραστιο:(

madalena
28-08-12, 08:29
καλημερα!
εμενα με μπερδεψε λίγο η βεβαίωση του εργοδότη, για το 2012 ή το 2011 πρεπει να είναι?
εγω σταμάτησα να δουλευω στις 31/3/2012 τι βεβαίωση θα πάρω? το δικαιούμαι τελικα το επίδομα?
κανονικα πρεπει να το παρω γιατι ολο το 11 δουλεψα και δεν πληρωθηκα επιδομα παιδιων.

agkiolina
29-08-12, 23:03
agiolina ή οποιος αλλος γνωριζει. Πηγε ο αντρας μου στον οαεδ για το οικογενεικαο επιδομα για τα 3 παιδια. του ειπααν δικαιουμαι μονο για τα δυο γιατι για το τριτο το πληρωνει ο εργοδοτης. εγω ομως δεν παιρνω επιδομα 3ου παιδιου κ το γραψαμε κ στη βεβαιωση. αυτοι ειπαν οτι ανεξαρτητα απο τι γραφει δινεται το 5% του μισθου κ ετσι να ειναι δε βγαινει πανω απο το ποσο που δινεται απο τον οαεδ..τι γινεται εχω απογοητευτει παλι...
Αν οντως ισχυει αυτο αν ημουν ανεργη θα το επαιρνα κ για τα 3? η επιχειρηση θα κλεισει τον αλλον μηνα θα το δικαιουμαι??? συγνωμη για το τεραστιο:(
δυστυχως πλεοντ ο πανε συμφωνα με τις συλλογικες συμβασεις που εχουν βγαλει... και για το 3ο παιδι οι περισσοτερες το καταβαλουν κανονικα οι εργοδοτες... δεν μπορει ο οαεδ να το δωσει αφου το λεει η συμβαση θα πρεπει να το απαιτησεις απο τον εργοδοτη σου.
καλημερα!
εμενα με μπερδεψε λίγο η βεβαίωση του εργοδότη, για το 2012 ή το 2011 πρεπει να είναι?
εγω σταμάτησα να δουλευω στις 31/3/2012 τι βεβαίωση θα πάρω? το δικαιούμαι τελικα το επίδομα?
κανονικα πρεπει να το παρω γιατι ολο το 11 δουλεψα και δεν πληρωθηκα επιδομα παιδιων.
παιρνεις ταμειο ανεργιας? εαν παιρνεις ταμειο ανεργιας το δικαιουσει με την βεβαιωση της ανεργιας σου εαν παλι δνε παιρνεις ταμειο ανεργιας δεν το δικαιουσαι .. ο συζυγος σου ειναι στο ικα .? εαν ειναι ας το παρει αυτος

athina3129
30-08-12, 12:48
ευχαριστω agkiolina

ntemi
31-08-12, 17:18
εγώ είμαι αναπληρώτρια φιλόλογος σε σχολείο
ήμουνα σε άδεια λοχείας 2 μήνες
και τώρα μπήκα ταμείο ανεργίας μέχρι μέσα Σεπτέμβρη που λογικά θα μας προσλάβουν ξανά
δικαιούμαι το επίδομα;
πόσα είναι τα χρήματα;

agkiolina
31-08-12, 23:59
εγώ είμαι αναπληρώτρια φιλόλογος σε σχολείο
ήμουνα σε άδεια λοχείας 2 μήνες
και τώρα μπήκα ταμείο ανεργίας μέχρι μέσα Σεπτέμβρη που λογικά θα μας προσλάβουν ξανά
δικαιούμαι το επίδομα;
πόσα είναι τα χρήματα;
με την επιδοτηση που παιρνεις απο το ταμειο δικαιουσαι το επιδομα ...για ποσα παιδια? για ενα ειναι 98 και κατι ψιλα και για δυο 295 και κατι ψιλα...για τρια 700

ntemi
01-09-12, 07:45
με την επιδοτηση που παιρνεις απο το ταμειο δικαιουσαι το επιδομα ...για ποσα παιδια? για ενα ειναι 98 και κατι ψιλα και για δυο 295 και κατι ψιλα...για τρια 700

ένα παιδί.καλά είναι αν είναι 98 ευρώ,γιατι μου ειπανε για 30-40.θα μου πεις κι αυτά στις μερες μας καλά είναι.και τι χαρτί υπογράφει ο εργοδοτης και πότε;είμαι άνεργη τώρα και ξαναπροσλαμβάνομαι μέσα Σεπτέμβρη περίπου.θα είναι για ποιο έτος; α,δε ξέρω αν έχει σημασία Μάρτη γεννήθηκε το παιδί.
ευχαριστώ πολύ!

agkiolina
01-09-12, 19:14
ένα παιδί.καλά είναι αν είναι 98 ευρώ,γιατι μου ειπανε για 30-40.θα μου πεις κι αυτά στις μερες μας καλά είναι.και τι χαρτί υπογράφει ο εργοδοτης και πότε;είμαι άνεργη τώρα και ξαναπροσλαμβάνομαι μέσα Σεπτέμβρη περίπου.θα είναι για ποιο έτος; α,δε ξέρω αν έχει σημασία Μάρτη γεννήθηκε το παιδί.
ευχαριστώ πολύ!
κατσε μαρτιο του 2012 γεννηθηκε? τοση θα ειναι η αναλογια σου απο του χρονου θα ειναι 98 ευρω...
αφου επιστρεψεις στην εργασια σου θα του δωσεις να συμπληρωσει την βεβαιωση που εχει μεσα στην σελιδα του οαεδ στην εγκυκλιο τυπωσε την και δωστου την και αν ειναι και ο αντρασ σου στο ικα εχει και μια κοινη υπευθυνη δηλωση να συμπληρωσετε και οι δυο μαζι

Μπουρμπουλήθρα1982
02-09-12, 20:54
Κορίτσια θα ήθελα ναρωτήσω το εξής, δικαιούται κάποιο επίδομα η μακροχρόνια άνεργη μητέρα, όταν γεννήσει, απο τον οαεδ;Ενώ δεν έχει ένσημα;

athina3129
02-09-12, 21:06
Κορίτσια θα ήθελα ναρωτήσω το εξής, δικαιούται κάποιο επίδομα η μακροχρόνια άνεργη μητέρα, όταν γεννήσει, απο τον οαεδ;Ενώ δεν έχει ένσημα;
χωρις να θελω να σε στενοχωρησω δε δικαιουσαι τωρα αν υπαρχει κατι που δεν ξερω ρωτα τον οαεδ. νομιζω οτι μπορεις να παρεις κατι απο την προνοια μιλα μαζι τους

ntemi
02-09-12, 22:44
κατσε μαρτιο του 2012 γεννηθηκε? τοση θα ειναι η αναλογια σου απο του χρονου θα ειναι 98 ευρω...
αφου επιστρεψεις στην εργασια σου θα του δωσεις να συμπληρωσει την βεβαιωση που εχει μεσα στην σελιδα του οαεδ στην εγκυκλιο τυπωσε την και δωστου την και αν ειναι και ο αντρασ σου στο ικα εχει και μια κοινη υπευθυνη δηλωση να συμπληρωσετε και οι δυο μαζι

ευχαριστώ πολύ!
:p

agkiolina
02-09-12, 23:21
απο τον οαεδ δυστυχως τιποτα δεν δικαιουσαι ...οπως σου ειπε και η αθηνα ρωτα μια στην προνοια..

xristinio
03-09-12, 00:58
εμεις ειμαστε και οι 2 δικαιουχοι απο οτι μας ειπαν στον οαεδ...στην κοινη υπευθυνη δηλωση τι πρεπει να γραψουμε και πως γινεται?στο σημειο των στοιχειων πως θα βαλουμε και των 2 τα στοιχεια?ετοιμαζω τα χαρτια γιατι οταν θα παει ο αντρας μου εγω οτι θα εχω γεννησει....

xrysaki
03-09-12, 01:06
Θέλω τα φώτα σας: Είμαι άνεργη τώρα αλλά εχω ένσημα απο το 2011. Δικαιούμαι το επίδομα;Και αν το δικαιούμαι, μπορώ τώρα να καταθέσω χαρτιά ή υπάρχει προθεσμία; Και στο σημείο που λέει "βεβαίωση εργοδότη" εγώ θα δώσω τα ένσημα; Στην εγκύκλιο που διάβασα λέει οτι απαραίτητη προυπόθεση είναι οι 50 ημέρες εργασίας κατα το προηγούμενο έτος της επιδότησης.Δηλαδή το 2011;
Μπερδεύτηκα...Αν μπορει καποια/κάποιος να βοηθήσει!
Ευχαριστώ!

Μπουρμπουλήθρα1982
03-09-12, 21:36
Ευχαριστώ πολύ πάντως κορίτσια,το ψιλοπερίμενα!!!

agkiolina
04-09-12, 07:26
εμεις ειμαστε και οι 2 δικαιουχοι απο οτι μας ειπαν στον οαεδ...στην κοινη υπευθυνη δηλωση τι πρεπει να γραψουμε και πως γινεται?στο σημειο των στοιχειων πως θα βαλουμε και των 2 τα στοιχεια?ετοιμαζω τα χαρτια γιατι οταν θα παει ο αντρας μου εγω οτι θα εχω γεννησει....
μην παει τωρα περιμενε να γεννησεις για να παρεις και την αναλογια για το νινι σου ...ας παει κατα τον δεκεμβρη για να την παρει κανονικα .... στην υπευθυνη δηλωση γραφεται πχ στο Α το ονομα σου στο Β το ονομα του αντρα σου , πιο κατω ποιος θα το παρει και πιο κατω υπογραφεται στο Α εσυ και στο Β ο αντρας σου

Θέλω τα φώτα σας: Είμαι άνεργη τώρα αλλά εχω ένσημα απο το 2011. Δικαιούμαι το επίδομα;Και αν το δικαιούμαι, μπορώ τώρα να καταθέσω χαρτιά ή υπάρχει προθεσμία; Και στο σημείο που λέει "βεβαίωση εργοδότη" εγώ θα δώσω τα ένσημα; Στην εγκύκλιο που διάβασα λέει οτι απαραίτητη προυπόθεση είναι οι 50 ημέρες εργασίας κατα το προηγούμενο έτος της επιδότησης.Δηλαδή το 2011;
Μπερδεύτηκα...Αν μπορει καποια/κάποιος να βοηθήσει!
Ευχαριστώ!
Για να παρεις το βοηθημα θα πρεπει τωρα να εισαι σε εργασιακη σχεση και να σου δωσει ο εργοδοτης βεβαιωση ή εαν περσυ ειχες ενσημα τωρα να παιρνεις ταμειο ανεργιας ή ν'ανανεωνεις την καρτα σου συνεχομενα...του χρονου με ανεργια απλη δνε θα το δικαιουσαι...Ο αντρας σου ειναι στο ικα? γιατι δεν το παιρνει εκεινος?

xrysaki
04-09-12, 19:46
Για να παρεις το βοηθημα θα πρεπει τωρα να εισαι σε εργασιακη σχεση και να σου δωσει ο εργοδοτης βεβαιωση ή εαν περσυ ειχες ενσημα τωρα να παιρνεις ταμειο ανεργιας ή ν'ανανεωνεις την καρτα σου συνεχομενα...του χρονου με ανεργια απλη δνε θα το δικαιουσαι...Ο αντρας σου ειναι στο ικα? γιατι δεν το παιρνει εκεινος?[/QUOTE]

Έχω ένσημα απο το 2011 και έχω κάρτα ανεργίας την οποία και την ανανεώνω.Σήμερα πήγα και πήρα τα ένσημα απο το ΙΚΑ του 2011 για να τα καταθεσω μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά. Απ οτι μου είπαν το δικαιούμαι το επίδομα.

athina3129
04-09-12, 23:37
Έχω ένσημα απο το 2011 και έχω κάρτα ανεργίας την οποία και την ανανεώνω.Σήμερα πήγα και πήρα τα ένσημα απο το ΙΚΑ του 2011 για να τα καταθεσω μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά. Απ οτι μου είπαν το δικαιούμαι το επίδομα.[/QUOTE]
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ

xrysaki
05-09-12, 00:28
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ[/QUOTE]

Σ΄ευχαριστώ!

agkiolina
05-09-12, 15:15
Για να παρεις το βοηθημα θα πρεπει τωρα να εισαι σε εργασιακη σχεση και να σου δωσει ο εργοδοτης βεβαιωση ή εαν περσυ ειχες ενσημα τωρα να παιρνεις ταμειο ανεργιας ή ν'ανανεωνεις την καρτα σου συνεχομενα...του χρονου με ανεργια απλη δνε θα το δικαιουσαι...Ο αντρας σου ειναι στο ικα? γιατι δεν το παιρνει εκεινος?

Έχω ένσημα απο το 2011 και έχω κάρτα ανεργίας την οποία και την ανανεώνω.Σήμερα πήγα και πήρα τα ένσημα απο το ΙΚΑ του 2011 για να τα καταθεσω μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά. Απ οτι μου είπαν το δικαιούμαι το επίδομα.[/QUOTE]
Φετος το δικαιουσαι ... εαν συνεχισεις να εχεις καρτα ανεργιας ολο το 2012 του χρονου δεν θα μπορεις να το παρεις :(

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
10-09-12, 22:45
Eγω που γεννησα 10/06/2012 δικαιουμαι το οικογενειακο επιδομα?Και να ναι τι χρειαζομαι?

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
11-09-12, 10:59
Κοριτσα μιλησα με οαεδ το δικαιουμαι

agkiolina
14-09-12, 20:35
το δικαιουσαι σε αναλογια... καλο θα ηταν να πας κατα τον νοεμβριο ομως να εχει περασει ενα 4μηνο απο τηνγεννηση του παιδιου

mariasaloniki
14-09-12, 20:58
πέρσι γέννησα Μάιο και πήρα περίπου 50 ευρώ!!!! από τα χαρτιά κράτησε οπωσδήποτε την αίτηση-αποδεικτικό της κατάθεσης των δικαιολογητικών , θα σου χρειαστεί για του χρόνου!!

ολγακι
17-09-12, 22:56
να ρωτησω κατι...το 2011 ο αντρας μου εργαζοταν μεχρι τον οκτωβρη,χωρις να παιρνει επιδομα παιδιου..νοεμβρη και δεκεμβρη ηταν ανεργος..πως θα γινει τωρα ;θα δωσουμε στον οαεδ το χαρι της δουλεια μεχρι τοτε;

NASIA
18-09-12, 16:39
Καλησπέρα κορίτσια,
angkiolina ηθελα να σε ρωτησω αν γνωριζεις αν υπαρχει καποιο θεμα με την καταβολη του οικογενειακου επιδοματος.Το εχω καταθεσει απο τις 5/9 καταευθειαν στον ΟΑΕΔ και τα λεφτα δεν εχουν μπει ακομα.Υπαρχει καποιο θεμα;

ntemi
18-09-12, 21:50
δηλαδή αυτό το επίδομα καταβάλλεται κάθε χρόνο;
κάνοντας αίτηση κάθε χρόνο;

angelino77
20-09-12, 19:25
Καλησπέρα κορίτσια,
angkiolina ηθελα να σε ρωτησω αν γνωριζεις αν υπαρχει καποιο θεμα με την καταβολη του οικογενειακου επιδοματος.Το εχω καταθεσει απο τις 5/9 καταευθειαν στον ΟΑΕΔ και τα λεφτα δεν εχουν μπει ακομα.Υπαρχει καποιο θεμα;

Σϊγουρα έχει καθυστέρηση :-(:-(
Εγω έκανα τα χαρτιά μου στα ΚΕΠ για 2 παιδιά περίπου 20/8 και ακόμα τίποτα. Βεβαια ξέρω οτι μέσω ΚΕΠ αργούν παραπάνω να μπουν τα χρήματα.

Αν κάποια μαμά τα έχει πάρει για 2 παιδιά ας μας ενημερώσει.

ΜΑΡΙΤΑ
21-09-12, 09:04
Agkiolina καλημέρα!
Είμαι άνεργη και πέρισυ έπαιρνα ταμείο ανεργίας όλο το χρόνο, από τις προυποθέσεις βλέπω ότι το δικαιούμαι αλλά επειδή το παιδί είναι ασφαλισμένο στο βιβλιάριο του άντρα μου, που είναι στο δημόσιο, ξέρεις αν άλλαξε κάτι φέτος;
Δηλαδή δικαιούμαι να το πάρω και πάλι φέτος παρόλο που έχει το παιδί στο βιβλιάριο του ο άντρας μου (δημόσιος υπάλληλος);
Σε ρωτάω για να μη στήνομαι τσάμπα στις ουρές....και για να μην μείνω με τη χαρά!

kery
21-09-12, 19:20
καλησπερα εγω εχω καταθεσει τα δικαιολογητικα στον οαεδ 07/09 ακομα δεν εχουν μπει τα χρηματα μιλησα σημερα με μια φιλη που ειναι στα κεντρικα και μου ειπε οτι οι πιστωσεισ θα γινουν τελοσ του μηνα :):)

katval
21-09-12, 19:31
καλησπερα κοριτσια και εγω τα κατεθεσα 3/9 για δυο παιδια στον οαεδ απευθειας και ενω μου ειπανε 15-20 μερες το μαξ ακομα δεν υπαρχει κινηση

BABE
22-09-12, 10:28
και εγω τα δια τα κατεθεσα 02-09 στον οαεδ αγιας παρασκευης και μου ειχαν πει μεχρι 01-10 θα μπουν τα χρηματα ακομα τιποτα και εγω!!εαν υπαρχει κοπελα που εχει πληρωθει ας μας το πει...περσι παντως μετα απο μια εβδομαδα ειχανε μπει...βεβαια καθε περσι και καλυτερα!!

agkiolina
22-09-12, 12:10
Agkiolina καλημέρα!
Είμαι άνεργη και πέρισυ έπαιρνα ταμείο ανεργίας όλο το χρόνο, από τις προυποθέσεις βλέπω ότι το δικαιούμαι αλλά επειδή το παιδί είναι ασφαλισμένο στο βιβλιάριο του άντρα μου, που είναι στο δημόσιο, ξέρεις αν άλλαξε κάτι φέτος;
Δηλαδή δικαιούμαι να το πάρω και πάλι φέτος παρόλο που έχει το παιδί στο βιβλιάριο του ο άντρας μου (δημόσιος υπάλληλος);
Σε ρωτάω για να μη στήνομαι τσάμπα στις ουρές....και για να μην μείνω με τη χαρά!

Ναι το δικαιούται θα καταθέσεις το βιβλιάριο του συζύγου και του παιδιου σε φωτοτυπίες :)))

Κορίτσια μη περιμένετε λιγότερο απο ένα με δυο μήνες να καταβληθεί το επίδομα δεν υπάρχουν ακόμα λεφτα περιμένουν το δντ:( όσο άπορα ξεπέρασε εκει υπάρχει πάντα καθυστέρηση γιατι δεν α στέλνουν κάθε μέρα αλλα κάθε εβδομάδα η κάθε δεκαπέντε μερες

yasemi
22-09-12, 12:20
εμεις καλημερα καταθεσαμε τα χαρτια μας 07/09 και μας ενημερωσανε οτι μετα τις δεκαπεντε οκτωβρη θα μπουνε,,,,

agkiolina
22-09-12, 21:29
κοριτσια δεν εχουν δωσει καποιο στανταρ διαστημα που γινονται οι καταθεσεις ... εγω προσωπικα που μονο εγω πλεον δινω το επιδομα στην υπηρεσια μου ... λεω το πολυ ενα διμηνο για να ειμαι ΕΓΩ καλυμμενη μιας και η διοικηση μας εχει ανημερωτους....{κι οχι τιποτα αλλο δεν εχω καμια ορεξη να ερθω σε αντιπαραθεση με το κοινο εαν τους πω οτι θα πληρωθουν σε κανα 20ημερο και δεν εχουν πληρωθει και μου την πουν...-αφηστε που το παω και προς το αστειο "ας μας δωσει πρωτα το ΔΝΤ τα χρηματα και βλεπουμε- ετσι γελαει ο κοσμος και δεν φωναζει :) "

kery
29-09-12, 20:39
κοριτσια καλησπερα μηπωσ κοιταξε κανενασ το λογαριασμο γιατι μου ειπαν οτι εγιναν καποιεσ πιστωσεισ παρασκευη :)

xanthi9
30-09-12, 11:01
καλημερα να πω και εγω κατι το οποιο δεν ηξερα και με ενημερωσε τηλεφωνικως υπαλληλος του ΟΑΕΔ οποια εχει συζηγο με αναπηρια δικαουται προσαυξηση, ας πουμε με 2 παιδια θα παρει 353 ευρο

BABE
01-10-12, 11:24
καλημέρα εγω κοιταξα τωρα το πρωι δεν ειχανε μπει! ας μας ενημερωσει καποια κοπελα εαν εχουν μπει!

VASILIA32
01-10-12, 17:02
καλημέρα εγω κοιταξα τωρα το πρωι δεν ειχανε μπει! ας μας ενημερωσει καποια κοπελα εαν εχουν μπει!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ 3/9/12

Vangels
01-10-12, 19:35
Παρομοίως κι εγώ κατέθεσα τα χαρτιά 3/9 στον ΟΑΕΔ Αμαρουσιου και σήμερα που κοιταξα δεν έχει μπει ουτε σέντ.... μάλιστα και 3 cents που είχα στον λογαριασμο μου εξαφανίστηκαν κι αυτά....

Aeriko
02-10-12, 13:28
Αγκιολίνα καλημέρα :)

Είμαι άνεργη επιδοτουμενη (προς το παρόν). Ο σύζυγος είναι ασφαλισμένος στον ΕΔΟΕΑΠ και εκεί έχει και τη μικρή. Από όσο γνωριζω (αλλά τον έχω βάλει να ρωτήσει κιόλας) δεν παίρνει επίδομα παιδιού.

Προφανώς το δικαιούμαστε αλλά έχω μπλεχτεί με τα δικαιολογητικά.

Το επίδομα θα το ζητήσω εγώ ή εκείνος που έχει τη μικρή ασφαλισμένη; (αν και δεν έχουν βιβλιάριο αυτοί εκεί!)
Αν το ζητήσει εκείνος προφανώς χρειάζεται η βεβαίωση εργοδότη η οποία τι ακριβώς θα λέει;

Σε ευχαριστώ

VASILIA32
02-10-12, 16:02
Παρομοίως κι εγώ κατέθεσα τα χαρτιά 3/9 στον ΟΑΕΔ Αμαρουσιου και σήμερα που κοιταξα δεν έχει μπει ουτε σέντ.... μάλιστα και 3 cents που είχα στον λογαριασμο μου εξαφανίστηκαν κι αυτά....

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ.ΜΠΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ

kery
02-10-12, 16:57
θα κοιταξω και εγω σε λιγο και θα σασ ενημερωσω
:D

VASILIA32
02-10-12, 17:21
ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ 3-9-12 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΑ ΠΗΡΑ

piii
02-10-12, 17:35
Προσυπογράφω.

4/9 έκανα τα χαρτιά, σήμερα έγινε η κατάθεση.

kery
02-10-12, 22:14
Και εγω τα πήρα σήμερα ειχα καταθεσει 07/09:)

BABE
03-10-12, 11:09
ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΗΣ 03/09/2012

antigonil
03-10-12, 11:49
Κι εγώ σήμερα με κατάθεση χαρτιών 3/9. Ευτυχώς!!! Έχετε καταλάβει τί γλινεται από του χρόνου? Σε ποιες κατηγορίες κόβεται το επίδομα?

madalena
03-10-12, 15:44
καλησπέρα! από τι καταλαβαίνω 1 μήνα κάναν να σας βάλουν τα χρήματα. δλδ εγώ που τα κατέθεσα στις 20/9 να περιμένω τέλος του οκτωβρι. μακαρι

Giotoulina
09-10-12, 11:40
Μηπως καποια εχει παρει τα χρηματα για το ενα παιδι?
Καναμε τα χαρτια στις 15/09 εμεις.

antigonil
09-10-12, 11:44
Από ότι μου είπαν στο ΚΕΠ όταν κατέθεσα τα χαρτιά τα χρήματα μπάινουν μετά από 1-1,5 μήνα. Στη δική μου περίπτωση ίσχυσε, οπότε υπομονή κορίτσια!

xristinio
10-10-12, 00:53
η αναλογια για το 2ο παιδακι που γεννηθηκε το σεπτεμβρη εχει να κανει με το αν καταθεσω τα χαρτια οκτωβρη ή δεκεμβρη?

beba09
11-10-12, 15:20
Από ότι μου είπαν στο ΚΕΠ όταν κατέθεσα τα χαρτιά τα χρήματα μπάινουν μετά από 1-1,5 μήνα. Στη δική μου περίπτωση ίσχυσε, οπότε υπομονή κορίτσια!

και εμείς κάναμε τα χαρτιά μας τώρα και μου είπαν σε ένα με 2 μήνες.....πλάκα κάνουν!!!

agkiolina
12-10-12, 21:56
κοριτσια εχει διαφορα το να τα καταθεσεις στον ΟΑΕΔ απο το να τα καταθεσεις στα ΚΕΠ και ο λογος ειναι :
πανε με το ταχυδρομειο αφου μαζεψουν αρκετα..δεν στελνουν καθε μερα.. γιατι μπορει μια μερα να γινει μια αιτηση οποτε και τ αμαζευουν και τα στελνουν ολα μαζι ...
Τωρα οταν φτασουν στην υπηρεσια αναλογα το τι δουλεια εχει η υπηρεσια η το ατομο που τα ελενχει και τα περναει στο συστημα θα γινει και η καταχωρηση.ειναι και στο χερι του προισταμενου το ποτε θα τα αναθεσει σε υπαλληλο για να τα κανει ολα αυτα... οποτε περιπου κανα 20ημερο εχει φυγει ετσι...και απο την ημερα που γινεται η αιτηση στο συστημα θελει κανα μηνα με 2μηνο για να πιστωθουν τα χρηματα {αυτ τωρα ειναι στη διαθεση των κεντρικων της μηχανογραφησης...}
το θεμα ειναι να υπαρχουν χρηματα για να πιστωνουν τους λογαριασμους...

ntemi
15-10-12, 15:47
μέχρι πότε μπορώ να καταθέσω τα χαρτιά;για ένα παιδί;

sofaki1978
15-10-12, 16:02
Agkiolina να σε ρωτησω κατι?

Ο αντρας μου παιρνει επιδομα παιδιου απο την δουλεια του,ειναι ιδιωτικος υπαλληλος.Εγω δεν το παιρνω απο τον εργοδοτη μου και ηξερα οτι εφοσον ο συζηγος παιρνει επιδομα παιδιου δεν το δικαιουμαι.Ετσι ειναι? Γιατι ολοι οι συναδελφοι του αντρα μου εχουν παρει οικογενειακο επιδομα απο τον ΟΑΕΔ (οι γυναικες τους)

Γατουλα
15-10-12, 16:05
31/1/13 για ολους και οσο εχει λεφτα ο κουμπαρας???

xristinio
15-10-12, 16:25
η αναλογια για το 2ο παιδακι που γεννηθηκε το σεπτεμβρη εχει να κανει με το αν καταθεσω τα χαρτια οκτωβρη ή δεκεμβρη?

κανεις??

Γατουλα
15-10-12, 16:34
λογικα και μονο σου απανταω
ΟΧΙ
βαση ημ γεννησης τεκνου

marchalina
15-10-12, 17:43
O αντρας μου ειναι απολυμενος και παιρνει επιδομα ανεργιας. Στην περιπτωση αυτη χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη ή καλυπτεται με την αποφαση του οαεδ (το χαρτι που γραφει για τις εμφανισεις στην υπηρεσια και τους μηνες της επιδοτησης)

ntemi
19-10-12, 15:36
σήμερα έκανα τα χαρτιά εγώ και μου ειπαν πως για τους μήνες ήμουνα άνεργη θα πάρω 32 ευρώ!φοβερό ποσό!:p
ευτυχώς που δουλευω δλδ!
γιατι μου λέει με αυτά τα λεφτά θα του πάρεις γάλα!
και της λέω κι εγώ ευτυχώς που τη θηλάζω γιατι είναι πολύ ακριβά τα γάλατα και δε φτάνουν τα λεφτά αυτά!
έλεος δλδ κρατική πρόνοια σου λέει μετά!:evil:
α και θα μπουν σε κανά μήνα και,,,,.,,βάλε!

jo89
19-10-12, 15:45
Bρε κοριτσια ας μου πει καποια εγω ειμαι ανεργη 1 χρονο και με καρτα ανεργιας χωρις επιδομα ομως...και εχω ενα παιδακι!!!

Ο αντρας μου δεν παιρνει κατι γιατι ειναι στον ογα δεν εχει εργοδοτη!

Δεν εβγαλα ακρη με τα δικαιολογητηκα κτλ...επισης κατι ειδα για 8 ευρω και κατι για ενα παιδι αυτο το ποσο δηλαδη παιρνεις τον μηνα??γιατι αν ειναι τοσα μην ρεξω καν!!

Οποια μπορει θα ημουν υποχρεη διαβασα λιγο στο θεμα εδω αλλα δεν βρηκα κατι δεν ρολαβαινω κιολας ευχαριστω κοριτσια:D;)