PDA

Επιστροφή στο Forum : οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ

Σελίδες : 1 2 [3]

beba09
20-10-12, 16:32
Bρε κοριτσια ας μου πει καποια εγω ειμαι ανεργη 1 χρονο και με καρτα ανεργιας χωρις επιδομα ομως...και εχω ενα παιδακι!!!

Ο αντρας μου δεν παιρνει κατι γιατι ειναι στον ογα δεν εχει εργοδοτη!

Δεν εβγαλα ακρη με τα δικαιολογητηκα κτλ...επισης κατι ειδα για 8 ευρω και κατι για ενα παιδι αυτο το ποσο δηλαδη παιρνεις τον μηνα??γιατι αν ειναι τοσα μην ρεξω καν!!

Οποια μπορει θα ημουν υποχρεη διαβασα λιγο στο θεμα εδω αλλα δεν βρηκα κατι δεν ρολαβαινω κιολας ευχαριστω κοριτσια:D;)

Για να πάρεις το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ, περίπου στα 100 ευρώ για ένα παιδί πρέπει να έχει κάποιος προυποθέσεις όχι απλά να είσαι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ.

Παραθέτω το σχετικο κείμενο.

http://www.oaed.gr/images/NEA-ANAKOINWSEIS/ASFALISI/oikog2012.pdf

alexele
25-10-12, 13:18
Koρίτσια κατέθεσα τα χαρτιά μου στις 17 Σεπτεμβρίου, δικαιολογείται που δεν έχω πάρει ακόμα το επίδομα? Πόσο καιρό κάνει?

mata23
29-10-12, 14:50
εγω κατεθεσα τα χαρτια μου στις 7/9/12 και ακομα τιποτα πηγα στον οαεδ στο λογιστηριο τους να ζητησω το λογο που δεν εχουν μπει ακομα τα λεφτα και μου ειπε αυτη οτι μεχρι 31/1/13 θα πρεπει να περιμενω τιποτα αλλο.

ΜΑΡΙΤΑ
12-11-12, 13:48
Πληρώθηκε κάποια κοπέλα που έκανε αίτηση τον Οκτωβριο για 1 παιδί; Χλωμό αλλά ρωτάω μήπως και.....

newbiee
12-11-12, 18:22
Το οικογενειακο επιδομα το δικαιουνται μονο εργαζομενοι ετσι? εγω τωρα σε λιγες μερες που θα παω να δωσω τα χαρτια για το επιδομα ανεργιας δεν μπορω να το παρω σωστα? ο αντρας μου ομως που εργαζεται,μπορει. ετσι δεν ειναι αν καταλαβα καλα?

lhelena
12-11-12, 20:38
εάν το παιδί έχει γεννηθεί 2/1/12, θα κάνω τα χαρτιά μου φέτος ή του χρόνου για το επίδομα του 2012?

madalena
13-11-12, 11:49
Το οικογενειακο επιδομα το δικαιουνται μονο εργαζομενοι ετσι? εγω τωρα σε λιγες μερες που θα παω να δωσω τα χαρτια για το επιδομα ανεργιας δεν μπορω να το παρω σωστα? ο αντρας μου ομως που εργαζεται,μπορει. ετσι δεν ειναι αν καταλαβα καλα?

ναι μπορει ο αντρας σου αλλα και εσυ αν παιρνεις επιδομα ανεργιας. δλδ ενας απο τους δυο να κανει τα χαρτια ειτε εσυ ειτε ο αντρας σου

BOBOLINOS
13-11-12, 15:59
εάν το παιδί έχει γεννηθεί 2/1/12, θα κάνω τα χαρτιά μου φέτος ή του χρόνου για το επίδομα του 2012?
θα τα κάνεις τώρα και θα πληρωθείς ανάλογα για τους μήνες που έχει γεννηθεί το παιδί,μέχρι του χρόνου μπορεί να μην υπάρχει το επ.παιδιού.

Όλως παραδόξως εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου για 2 παιδιά στις 23/8 στην ανταποκρίτρια του Οαεδ μετά από 1,5 μήνες πήρα την εγκριτικη και τα χρήματα δεν έχουν μπει ακόμα ,γνωρίζει κάποιος κάτι?

angelino77
13-11-12, 18:38
Καλησπέρα, επιτέλους μετά από 1.5 μήνα μπήκαν τα χρήματα του επιδόματος :-)
Αίτηση έκανα 24/8 στα ΚΕΠ, πήρα την εγκριτική 27/9 και σήμερα μπήκαν τα χρήματα. Κάλιο αργά παρά ποτέ ;);)

ΜΑΡΙΤΑ
13-11-12, 20:26
τι εννοείται την εγκριτική απόφαση; Εγώ εκανα αίτη αρχές οκτώβρη που ξεκινούσαν για 1ο παιδί αλλά δε ξέρω κάτι για εγκριτική απόφαση....

angelino77
13-11-12, 20:36
τι εννοείται την εγκριτική απόφαση; Εγώ εκανα αίτη αρχές οκτώβρη που ξεκινούσαν για 1ο παιδί αλλά δε ξέρω κάτι για εγκριτική απόφαση....

Όταν καταθέτεις τα χαρτιά σου στα ΚΕΠ δεν σου δίνουν αμέσως το χαρτί του ΟΑΕΔ, την απόφαση δηλ. της καταβολής του οικογενειακού επιδόματος.
Στον ΟΑΕΔ σου δίνουν αμέσως το χαρτί. Στα ΚΕΠ αργούν πολύ.

agkiolina
14-11-12, 00:08
πιστωθηκαν λογαριασμοι που ειχαν γινει αιτησεις μεχρι και 20/9/2012
Πληρώθηκε κάποια κοπέλα που έκανε αίτηση τον Οκτωβριο για 1 παιδί; Χλωμό αλλά ρωτάω μήπως και.....
δυστυχως εισαι στην επομενη παρτιδα πληρωμης..
κι εσυ το δικαιουσαι ειχες κανονικα ενσημα στο 2011 απο εργοδοτη
κανονικα πρεπει ο υπαλληλος να στο δωσει ολοκληρο εαν το παιδι ηταν γενημερο μετα της 15 του μηνα θα σου δινανε αντι για 12 μηνες 11 μηνες
θα τα κάνεις τώρα και θα πληρωθείς ανάλογα για τους μήνες που έχει γεννηθεί το παιδί,μέχρι του χρόνου μπορεί να μην υπάρχει το επ.παιδιού.

Όλως παραδόξως εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου για 2 παιδιά στις 23/8 στην ανταποκρίτρια του Οαεδ μετά από 1,5 μήνες πήρα την εγκριτικη και τα χρήματα δεν έχουν μπει ακόμα ,γνωρίζει κάποιος κάτι?
την εγκριτικη εσυ μπορει να την ελαβες στα χερια σου τωρα αλλα για να πληρωθεις εχει βγει πριν της 20/9/ ;);)

ΜΑΡΙΤΑ
14-11-12, 08:57
Ευχαριστούμε πολύ αγκιολίνα!Το φαντάστηκα ότι θα είμαι στην επόμενη πληρωμή, δε πειράζει αρκεί να μη τα χάσουμε!
Να είσαι καλά για τη βοήθεια!

agkiolina
15-11-12, 00:34
προσπαθω να σας ενημερωνω οσο καλυτερα μπορω μιας και ειμαι μεσα εκει και λεω αυτο που βλεπω κι οχι αυτο που θελουν να περασουν μερικοι μεσα απο εκει ... γιατι λιγο πολυ μερικοι εχουν δεσει την καρεκλα και βλεπουν αλλιως το δημοσιο...
εχω περασει κι εξω απο τον γκισε για αρκετα χρονια και ξερω πολυ καλα πως ειναι ... και τωρα που τα βλεπω απο πισω σιχαινομαι για ολη την κατασταση που εχουν φερει μερικοι το δημοσιο τομεα... μακαρι να κανουν εστω κι αργα καλο ξεκαθαρισμα κι ας ειμαι μεσα σ αυτους που θα σουταρουν .. τουλαχιστον ΕΓΩ θα εχω ησυχη την συνηδηση μου οτι εκανα το καθηκον σ αυτο που ορκιστηκα κι απλα δεν το εκμεταλευτηκα!!!1

xristinio
15-11-12, 09:23
το 2ο παιδακι γεννηθηκε 14/9/12.τι ποσο θα πρεπει να περιμενω να παρω?

newbiee
15-11-12, 09:56
Καλημερα!
Ναι εχω ενσημα αλλα απο εποχικη δουλεια και δικαιουμαι επιδομα ανεργιας(αυτο το ξερω).
Να ρωτησω και κατι αλλο? εχει σημασια που ειναι ασφαλισμενο το παιδι? δηλ το παιδι ειναι ασφαλισμενο στο βιβλιαριο του πατερα του. Και παλι δικαιουμαι εγω το οικ. επιδομα?

mata23
15-11-12, 11:20
Καλημερα!
Ναι εχω ενσημα αλλα απο εποχικη δουλεια και δικαιουμαι επιδομα ανεργιας(αυτο το ξερω).
Να ρωτησω και κατι αλλο? εχει σημασια που ειναι ασφαλισμενο το παιδι? δηλ το παιδι ειναι ασφαλισμενο στο βιβλιαριο του πατερα του. Και παλι δικαιουμαι εγω το οικ. επιδομα?

ναι απο οτι ξερω το δικαιουσαι αρκει να βγαλεις μια φωτοτυπια το βιβλιαριο ασθενειας του συζύγου σου για να δουν οτι το εχει ασφαλίσει εκεινος..

mata23
15-11-12, 11:27
το 2ο παιδακι γεννηθηκε 14/9/12.τι ποσο θα πρεπει να περιμενω να παρω?

θα υπολογισεις μεχρι τελος του χρονου πόση μηνες ειναι δηλαδη 14/9/12-14/12/12 ειναι 3 μηνες και θα πολλαπλασιασεις το ποσο που ειναι για 2ο παιδι δηλαδη βασει εγκυκλιος ειναι:24,65*3= 73,95 + το πρωτο παιδι (98,64)=172,59 αυτα λογικα σου αναλογουν αλλα καλυτερα θα σου πουν απο τον οαεδ .

madrid05
15-11-12, 12:31
Παρακαλω, μια διευκρινιση.....Εχω ένα παιδάκι και νομίζω πως οι αιτησεις ξεκινούσαν 1/10. μπορώ να κάνω αίτηση μέχρι τέλος του χρόνου ή υπάεχει κάποια προθεσμία?

xristinio
15-11-12, 15:27
θα υπολογισεις μεχρι τελος του χρονου πόση μηνες ειναι δηλαδη 14/9/12-14/12/12 ειναι 3 μηνες και θα πολλαπλασιασεις το ποσο που ειναι για 2ο παιδι δηλαδη βασει εγκυκλιος ειναι:24,65*3= 73,95 + το πρωτο παιδι (98,64)=172,59 αυτα λογικα σου αναλογουν αλλα καλυτερα θα σου πουν απο τον οαεδ .

σ'ευχαριστω πολυ!!

mata23
15-11-12, 15:49
[QUOTE=madrid05;2490751]Παρακαλω, μια διευκρινιση.....Εχω ένα παιδάκι και νομίζω πως οι αιτησεις ξεκινούσαν 1/10. μπορώ να κάνω αίτηση μέχρι τέλος του χρόνου ή υπάεχει κάποια προθεσμία?[/QU

μεχρι και στις 31/01/2013 μπορεις μετα οχι...

mata23
15-11-12, 15:52
τιποτα βαση εγκυκλιο στα εβγαλα γιατι το ιδιο ειναι και σε μενα μονο που εγω γεννησα στις 15/8/2012 ενα μηνα παραπανω κι ετσι μου ειπαν να το υπολογισω

xristinio
15-11-12, 16:55
τιποτα βαση εγκυκλιο στα εβγαλα γιατι το ιδιο ειναι και σε μενα μονο που εγω γεννησα στις 15/8/2012 ενα μηνα παραπανω κι ετσι μου ειπαν να το υπολογισω

ειδα που ελεγε η agiolina σε μια αλλη κοπελα οτι αν το παιδι ειναι γεννημενο μεχρι τις 15 του μηνα περνει ολο το μηνα. πηγα προχτες για να καταθεσω τα χαρτια στις 11 και δε υπηρχε νουμερο.η κυρια που εξηπηρετουσαν ειχε παει απο τις 8 παρα και ειχε το νο 45...τραγικο...

lhelena
15-11-12, 20:54
πηγά στο ΚΕΠ και δεν μου δέχτηκαν τα χαρτιά μου για το επίδομα 1ου παιδιού γιατί μου λένε έπρεπε να έχει γεννηθεί το 2011 και όχι το 2012. τελικά για το επίδομα παιδιού 2012 το παιδί πρέπει να έχει γεννηθεί από 1/1/11-31/12/11 ή όχι; έχω μπερδευτεί...

agkiolina
15-11-12, 23:28
πηγά στο ΚΕΠ και δεν μου δέχτηκαν τα χαρτιά μου για το επίδομα 1ου παιδιού γιατί μου λένε έπρεπε να έχει γεννηθεί το 2011 και όχι το 2012. τελικά για το επίδομα παιδιού 2012 το παιδί πρέπει να έχει γεννηθεί από 1/1/11-31/12/11 ή όχι; έχω μπερδευτεί...
ΟΡΙΣΤΕ????????????????????????
ειναι οι προυποθεσεις του 2011 και παιρνεις αναλογια για το ετος 2012
αχχχ μην ακουω τετοια βουρλιζομαι η κοπελα...
να απαιτησεις μπροστα στα ματια σου να επικοινωνησουν με ενα καταστημα ΟΑΕΔ η με τα κεντρικα εαν γουσταρουν 2109989000

beba09
19-11-12, 16:47
Συγνώμη ξέρει κανείς πότε θα γίνουν οι επόμενες πληρωμές...."η δεύτερη παρτίδα";;

agkiolina
19-11-12, 22:43
Συγνώμη ξέρει κανείς πότε θα γίνουν οι επόμενες πληρωμές...."η δεύτερη παρτίδα";;
Εγινε μια ακομη πληρωμη και πληρωθηκαν μεχρι και 30/9/2012
μαλλον το πανε ανα δεκαημερα τι να πω ..

marthageor
20-11-12, 11:16
καλημερα και απο μενα.εγω εφιαξα τα χαρτια μου 3/10/12 στα κεπ ομωσ, για ενα παιδι, ξερετε ποτε μπορει να μου βαλουν τα χρηματα?;)

beba09
21-11-12, 13:48
Εγινε μια ακομη πληρωμη και πληρωθηκαν μεχρι και 30/9/2012
μαλλον το πανε ανα δεκαημερα τι να πω ..

Εγώ τα έκανα 10/10/2012 εάν δεν κάνω λάθος.....ωχ μάνα μου....και να φανταστεί κανείς ότι του χρόνου θα είναι μόνο 40 ευρώ για ένα παιδί.......τουλάχιστον αυτό νομίζω ότι ισχύει

agkiolina
21-11-12, 23:06
Εγώ τα έκανα 10/10/2012 εάν δεν κάνω λάθος.....ωχ μάνα μου....και να φανταστεί κανείς ότι του χρόνου θα είναι μόνο 40 ευρώ για ένα παιδί.......τουλάχιστον αυτό νομίζω ότι ισχύει

καλημερα και απο μενα.εγω εφιαξα τα χαρτια μου 3/10/12 στα κεπ ομωσ, για ενα παιδι, ξερετε ποτε μπορει να μου βαλουν τα χρηματα?;)
υπομονη μεχρι υρλοε του μηνα θα εχουν μπει...
μπεμπα ισως και του χρονου να μην υπαρχει καν το επιδομα αυτο :( αφου φετος το ειχαν στο μυαλο τους να κοπει ...δεν θα την γλιτωσει του χρονου!!!

beba09
22-11-12, 18:06
υπομονη μεχρι υρλοε του μηνα θα εχουν μπει...
μπεμπα ισως και του χρονου να μην υπαρχει καν το επιδομα αυτο :( αφου φετος το ειχαν στο μυαλο τους να κοπει ...δεν θα την γλιτωσει του χρονου!!!

να είσαι καλά μου έφτιαξες την μέρα!!!

agkiolina
22-11-12, 23:27
να είσαι καλά μου έφτιαξες την μέρα!!!
αυτο το λες επειδη σου ειπα οτι θα μπουν τελος του μηνα περιπου ή οτι του χρονου μπορει να μην υπαρχει?

mama@2
24-11-12, 15:31
agkiolina, μηπως ξερεις ποτε θα μπουν τα χρηματα για τα 2 παιδια?πανε πανω απο 2 μηνες που καναμε στον οαεδ τα χαρτια, αλλα ακομη δεν εχουν μπει:confused:

γενικα δεν εχουν ακομη?

agkiolina
25-11-12, 22:20
agkiolina, μηπως ξερεις ποτε θα μπουν τα χρηματα για τα 2 παιδια?πανε πανω απο 2 μηνες που καναμε στον οαεδ τα χαρτια, αλλα ακομη δεν εχουν μπει:confused:

γενικα δεν εχουν ακομη?
Εχω πει πως πληρωθηκαν οι αιτησεις μεχρι και 30/9/2012 ο οκτωμβρης μεσα στον δεκεμβρη θα πιστωθουν πρωτα ο θεος

marthageor
28-11-12, 13:47
ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ??? ΠΟΥ ΦΙΑΞΑΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΕΚΑΤΟ ΜΗΝΑ????:(:(:(:(:(:(:(

oneiraki
28-11-12, 17:53
Έκανα σήμερα τα χαρτιά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετά από 3 μέρες που πηγαινοερχόμουνα στον ΟΑΕΔ λες και δεν είχα κάτι άλλο να κάνω αφού ο υπάλληλος δεν ήξερε να κάνει την δουλειά του και ήτανε το λιγότερο αγενέστατος και μου είπε πως τα χρήματα θα μπούνε σε 2 μήνες.

mama@2
29-11-12, 10:03
Εχω πει πως πληρωθηκαν οι αιτησεις μεχρι και 30/9/2012 ο οκτωμβρης μεσα στον δεκεμβρη θα πιστωθουν πρωτα ο θεος

αιτηση ειχα κανει νωρις, αλλα τσεκαρα πριν λιγες μερες κ τιποτα.....:confused:να ρωτησω στον οαεδ?περασε πολυς καιρος, αιτηση ειχα κανει τελος αυγουστου.παιζει ρολο που ειμαι επαρχια?

jtse
29-11-12, 14:37
Agkiolina μια ερώτηση και από εμένα μιας και έχεις την καλοσύνη και μας εξυπηρετείς εδώ μέσα.
Καταθέσαμε μέσω της εταιρείας που εργαζόμαστε τις αιτήσεις μας στον αρμόδιο ΟΑΕΔ στις 20/10. Πήγε ο υπάλληλος μας την προηγούμενη εβδομάδα για να παρει τις εγκριτικές αποφάσεις και του είπαν ότι δεν τις έχουν πιάσει ακόμα γιατί είχαν να ασχοληθούν με άλλες εταιρίες. Ο μήνας/δίμηνο μέχρι να πληρωθούμε μετράει από τότε που πήγαμε στον ΟΑΕΔ ή από τότε που θα τις καταχωρήσει ο υπάλληλος ? Φαντάζομαι το δεύτερο αλλά ρωτάω για καλό και για κακό.

agkiolina
29-11-12, 16:53
αιτηση ειχα κανει νωρις, αλλα τσεκαρα πριν λιγες μερες κ τιποτα.....:confused:να ρωτησω στον οαεδ?περασε πολυς καιρος, αιτηση ειχα κανει τελος αυγουστου.παιζει ρολο που ειμαι επαρχια?
να πας να το ελενξεις κατι θα εχει γινει
Agkiolina μια ερώτηση και από εμένα μιας και έχεις την καλοσύνη και μας εξυπηρετείς εδώ μέσα.
Καταθέσαμε μέσω της εταιρείας που εργαζόμαστε τις αιτήσεις μας στον αρμόδιο ΟΑΕΔ στις 20/10. Πήγε ο υπάλληλος μας την προηγούμενη εβδομάδα για να παρει τις εγκριτικές αποφάσεις και του είπαν ότι δεν τις έχουν πιάσει ακόμα γιατί είχαν να ασχοληθούν με άλλες εταιρίες. Ο μήνας/δίμηνο μέχρι να πληρωθούμε μετράει από τότε που πήγαμε στον ΟΑΕΔ ή από τότε που θα τις καταχωρήσει ο υπάλληλος ? Φαντάζομαι το δεύτερο αλλά ρωτάω για καλό και για κακό.
το 2ο απο την ημερα που τα περνανε στο συστημα μετα απο 2 μηνες

πληρωμες εχουν γινει μεχρι και 30/9 κανενα νεοτερο για την ωρα

BOBOLINOS
01-12-12, 21:34
εγώ πάντως που κατέθεσα τα χαρτιά μου στο τέλος Αυγούστου στην ανταποκρίτρια του Οαεδ στην περιοχή μου ο υπάλληλος το πέρασε στις 4/10 απ'όπου έχω και την εγκριτική ,μετά από τόσο καιρό πήρα τηλ. να ρωτήσω τι γίνετε και μου απάντησε η υπάλληλος πιθανόν μετά τα Χριστούγεννα ,άντε και του χρόνου...
Γεια σου αγγιολίνα .

beba09
03-12-12, 14:50
εγώ πάντως που κατέθεσα τα χαρτιά μου στο τέλος Αυγούστου στην ανταποκρίτρια του Οαεδ στην περιοχή μου ο υπάλληλος το πέρασε στις 4/10 απ'όπου έχω και την εγκριτική ,μετά από τόσο καιρό πήρα τηλ. να ρωτήσω τι γίνετε και μου απάντησε η υπάλληλος πιθανόν μετά τα Χριστούγεννα ,άντε και του χρόνου...
Γεια σου αγγιολίνα .

αχ με σκότωσες....περιμένω τα χρήματα για να πάρω τα δώρα της μικρής πω πω δεν αντέχω.....έλεος....τόσο αργά.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
03-12-12, 15:00
προσπαθω να σας ενημερωνω οσο καλυτερα μπορω μιας και ειμαι μεσα εκει και λεω αυτο που βλεπω κι οχι αυτο που θελουν να περασουν μερικοι μεσα απο εκει ... γιατι λιγο πολυ μερικοι εχουν δεσει την καρεκλα και βλεπουν αλλιως το δημοσιο...
εχω περασει κι εξω απο τον γκισε για αρκετα χρονια και ξερω πολυ καλα πως ειναι ... και τωρα που τα βλεπω απο πισω σιχαινομαι για ολη την κατασταση που εχουν φερει μερικοι το δημοσιο τομεα... μακαρι να κανουν εστω κι αργα καλο ξεκαθαρισμα κι ας ειμαι μεσα σ αυτους που θα σουταρουν .. τουλαχιστον ΕΓΩ θα εχω ησυχη την συνηδηση μου οτι εκανα το καθηκον σ αυτο που ορκιστηκα κι απλα δεν το εκμεταλευτηκα!!!1

Agkiolina γειά σου.
Συγχαρητήρια πραγματικά για την ηθική και την ακαιρεότητά σου. Το να έχεις τη συνήδησή ΄σου ήσυχη όπως λές, είναι πραγματικά στόχος μας στη ζωη..
Και σε ευχαριστούμε και για την βοήθειά σου.
Θέλω ακόμα να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου πεις, έκανα αίτηση για 2 παιδάκια και πήρα την απόφαση στα μέσα του Οκτώβρη περίπου.
Μου είχα πει στον ΟΑΕΔ οτι θα μπούν ετα χρηματα έως τέλος Νοέμβρη, μήπως ξέρεις εσύ για το πότε?
ΝΑ είσαι καλά.

ster
03-12-12, 15:21
Κορίτσια εγώ είμαι μακροχρόνια άνεργη με ένα παιδί και ασφαλίζομαι στο ΤΥΔΚΥ μέσω του άντρα μου. Δικαιούμαι τίποτα?

agkiolina
03-12-12, 16:38
Κορίτσια εγώ είμαι μακροχρόνια άνεργη με ένα παιδί και ασφαλίζομαι στο ΤΥΔΚΥ μέσω του άντρα μου. Δικαιούμαι τίποτα?
δυστυχως οχι....

ουτε σημερα εγιναν πληρωμες για αιτησεις που εγιναν απο 1/10/2012 και μετα....

xristinio
03-12-12, 17:14
εμεις αποφασισαμε να καταθεσουμε στα κεπ γιατι στον οαεδ εχει παρα μα παρα πολυ κοσμο.ημασταν επιδοτουμενοι και οι 2 μεχρι πριν 1 μηνα.χρειαζομαστε βεβαιωση απο τον οαεδ ή το βρισκουν μεσω κομπιουτερ?πηρα τηλ το πρωι και μου ειπαν οτι αν μπορουν να προχωρησουν τα κεπ δεν χρειαζεται.μην ταλαιπωρουμαι αδικα...και στην κοινη υπευθυνη δηλωση πρειπει να κανουμε γνησιο υπογραφης?

mama@2
06-12-12, 16:34
angiolina, σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....ειχες δικιο να παμε να ελεγξουμε, πηγε ο συζυγος κ του ειπαν οτι ο φακελος καταχωρηθηκε στις 10/10(εγω ειχα παει τελη αυγουστου κ τα κατεθεσα--τωρα πως καταχωρηθηκε τοσο αργα τι να πω?_)......

οποτε περιμενουμε....κ ειχα αγχωθει...

οποτε θα περιμενω να δω ποτε θα μπουν του οκτωμβριου....

beba09
07-12-12, 14:59
Καλημέρα προσωπικά μόλις είδα τα χρήματα στον τραπεζικό μου λογαρισμό....από το επίδομα του ΟΑΕΔ. Τα χαρτιά μου έγιναν 10 Οκτώβρη...ελπίζω να πληρωθούν και οι υπόλοιποι σύντομα.....

agkiolina
07-12-12, 16:20
angiolina, σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....ειχες δικιο να παμε να ελεγξουμε, πηγε ο συζυγος κ του ειπαν οτι ο φακελος καταχωρηθηκε στις 10/10(εγω ειχα παει τελη αυγουστου κ τα κατεθεσα--τωρα πως καταχωρηθηκε τοσο αργα τι να πω?_)......

οποτε περιμενουμε....κ ειχα αγχωθει...

οποτε θα περιμενω να δω ποτε θα μπουν του οκτωμβριου....
τα ειχες κανει μεσω κεπ? αν ναι για αυτο καθυστερησαν ....
Καλημέρα προσωπικά μόλις είδα τα χρήματα στον τραπεζικό μου λογαρισμό....από το επίδομα του ΟΑΕΔ. Τα χαρτιά μου έγιναν 10 Οκτώβρη...ελπίζω να πληρωθούν και οι υπόλοιποι σύντομα.....
εμας παλι σημερα ενημερωση καμια δεν μας κανανε.... παλι θα ελενχω μονη μ τους λογαριασμους γκρρρρρρρρρρρ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΕΜΗΣ
08-12-12, 19:28
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΣ 17 -10 2012 ΣΤΑ ΚΕΠ , ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΑΡΑΓΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ?

ego-roula
08-12-12, 23:46
και εμενα εχθες μπηκαν στον τραπεζικό μου λογαριασμο ..

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΕΜΗΣ
09-12-12, 10:03
και εμενα εχθες μπηκαν στον τραπεζικό μου λογαριασμο ..
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

ego-roula
09-12-12, 11:16
1-10 τα εκανα στον ο.α.ε.δ

ΜΑΡΙΤΑ
11-12-12, 13:42
Και εμένα μπήκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου, τα είχα κάνει τα χαρτιά μου στον Οαεδ τον οκτώβρη.

jtse
12-12-12, 19:03
Agkiolina μου συγνώμη για την ερώτηση και παλι αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω. Πήγαμε σαν εταιρεία τα χαρτιά όλων των εργαζομένων στις 20 Οκτωβρίου και μάθαμε χθες ότι δεν τα έχουν καταχωρήσει ακόμα. Εντάξει καταλαβαίνω ότι το ΙΚΑ Αγ. Παρασκευής στην Αθήνα όπου ανήκει η εταιρεία αφότου μετακόμισε στα μεσόγεια ειναι ένα από τα κεντρικότερα ίκα αλλά πάνω από ένα μήνα για να τα καταχωρήσουν ? Να δω πότε θα πάρουμε εμείς το επίδομα.

myth
14-12-12, 05:26
είμαι καινούργια στην παρέα
και σας χαιρετάω .εκανα τα
χαρτιά
μου μέσο ΚΕΠ για δυο παιδιά 3/9/2012,4/9τα χαρτιά
έφυγαν και πήγαν στον ΟΑΕΔ γιατί όπως μου είπε η
κοπέλα που γνωρίζω μέσα εκεί κάθε τρίτη και πέμπτη έχει
ταχυδρομείο και περιμενω,τον Οκτώβρη παίρνω τηλ. να δω
τι
γίνετε μου λένε ότι 12, 13 μπαίνουν όσων έκαναν τα
χαρτιά τους μέσο ΟΑΕΔ και περιμένω. 20 Οκτώβρη ξανά
παίρνω τηλ. και μου λένε ότι τώρα μπαίνουν σ αυτούς που
έκαναν τα χαρτιά τους μέσο οαεδ.παω 1 Νοεμβρίου στον
ΟΑΕΔ στα οικογενειακά επιδόματα και βλέπω ένα τραπέζι
με
βουνό από χαρτια,ρωταω την κοπέλα τι γίνετε με τα
επιδόματα έχω καταθέσει κλπ κλπ κλπ.παει στο τραπέζι με
τα χαρτιά με βρίσκει με περνάει στο κομπιούτερ και μου
λέει εντάξει είσαι τώρα ωραία της λέω και τα λεφτα?σε
κάνα δυο μήνες μου λεει.δηλαδη για να καταλάβω το
επίδομα του 2012 μπορεί να το πάρω το 2013?

Vicky68
14-12-12, 13:28
Αυτο το επιδομα αναφερεται στην τραπεζα σαν μισθοδοσια?

ntemi
16-12-12, 11:16
εγώ έκανα τα χαρτια 19/10
δεν είδα χρήματα στο λογαριασμό μου την Παρασκευή
για ένα παιδί

labc81
16-12-12, 18:07
και εγω που τα εκανα στις 24/10 τπτ ακομα...:(:(

TasNat
16-12-12, 20:41
Εμεις 15/10 πηραμε την εγκριση απο την αιτηση που καναμε και ακομα δεν εχουν μπει τα χρηματα...Μπορω να κανω κατι παραπανω?

ntemi
20-12-12, 16:52
με αίτηση 19/10 σήμερα μπήκαν τα χρήματα
ακριβώς 2 μήνες αναμονής!
ελπίζω να τα πάρουμε και του χρόνου!
κυρίως οι μανούλες που είναι μόνιμα άνεργες!
εγώ εργάζομαι οποτε το ποσό δεν ήταν μεγάλο αλλά στις μέρες μας είναι μια μικρή ενίσχυση!

TasNat
20-12-12, 22:32
Κι εμας μπηκαν τα χρηματα σημερα που κοιταξα...

labc81
21-12-12, 21:21
Καλησπέρα!!Και μενα μπηκαν τα χρηματα σήμερα!!ευτυχώς...:)

BOBOLINOS
22-12-12, 00:04
Με πρωτόκολλο 4/10 ,τα χρήματα τα έβαλαν 7/12 γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

myth
26-12-12, 19:15
καταθεση δικαιολογητικων μεσο κεπ 3/9 μεχρι τωρα 25/12 ακομα τιποτα :(ποτε ξανα στα κεπ :mad:

ολγακι
09-01-13, 00:22
εγω εκανα τα χαρτια μου στο κεπ στις 2/10 για ενα παιδι και ακομα τιποτα απο λεφτα..λετε τωρα που γυρισε ο χρονος να τα εχασα;πρεπει να το ψαξω;να εγινε καμια πατατα στο κεπ;

Γατουλα
09-01-13, 09:57
εγω κατεθεσα χαρτια στο ΚΕΠ, μου ειπαν ελατε μετα απο βδομαδα και να τα παρετε, ηταν ετοιμα και εγραφε πανω και την εγκριτικη αποφαση (ασχετο αν δεν εχω ελεγξει αν μπηκανε)

Jarett
17-01-13, 08:52
Γατούλα στο ΚΕΠ μετά από μια βδομάδα σου δίνουν τον αριθμό πρωτοκόλλου τους ΟΑΕΔ, μήπως κατάλαβες λάθος?

agkiolina με κατάθεση δικαιολογητικών σε ΚΕΠ γύρω στα μέσα Νοεμβρίου, πότε βλέπεις να μας τα δίνουν???:D:D:D

By the way ευχαριστούμε πολύ και για την βοήθεια που μας δίνεις εδώ μέσα.

Γατουλα
17-01-13, 11:31
ΕΓΩ περασα καθυστερημενα να τα παρω απο το ΚΕΠ, ηταν οντως αμεσα
(λεφτα δεν εχω τσεκαρει ακομα χαχαχχα....δε προλαβαινω)

lhelena
17-01-13, 14:36
κατάφερα και έβγαλα γραμμή και με ενημέρωσαν ότι το Μάρτιο θα κάνουν πληρωμές...

Christie
17-01-13, 14:45
Γατούλα στο ΚΕΠ μετά από μια βδομάδα σου δίνουν τον αριθμό πρωτοκόλλου τους ΟΑΕΔ, μήπως κατάλαβες λάθος?

agkiolina με κατάθεση δικαιολογητικών σε ΚΕΠ γύρω στα μέσα Νοεμβρίου, πότε βλέπεις να μας τα δίνουν???:D:D:D

By the way ευχαριστούμε πολύ και για την βοήθεια που μας δίνεις εδώ μέσα.

Κι εγω Νοεμβρη καταθεσα τα δικαιολογητικα οχι μεσω ΚΕΠ. στον ΟΕΑΔ κατευθειαν, και πριν λιγες μερες τσεκαρα και τα εχουν πιστωσει απο το Δεκεμβρη...

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΕΜΗΣ
29-01-13, 16:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ! ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ ! ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΑ ΚΕΠ ΣΤΗΣ 17-10-2012 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΝΒΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ?

oneiraki
29-01-13, 16:19
Κατέθεσα γύρω στις 20/11 και ακόμη τίποτα..ξέρετε γιατί?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΕΜΗΣ
01-02-13, 11:20
ΚΑΛΗΜΕΡΑ !ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΕΝΧΟΥΝ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ 2ΜΗΝΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΧΟΥΝ . ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΤΙΑ . ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?

STAUROULA
13-05-13, 11:07
καλημερα, εχει ακουσει κανεις τπτ για το οικ. επιδομα για το 2013? κατι βρισκω αλλα δεν ξερω αν ειναι του ΟΑΕΔ? για δειτε και πειτε μου http://www.dikaiologitika.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%BD%CF%89%CE%BD-2013-%CF%83%CF%84o-taxisnet.html

ΡΙΑ84
13-05-13, 15:02
καλημερα, εχει ακουσει κανεις τπτ για το οικ. επιδομα για το 2013? κατι βρισκω αλλα δεν ξερω αν ειναι του ΟΑΕΔ? για δειτε και πειτε μου http://www.dikaiologitika.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%BD%CF%89%CE%BD-2013-%CF%83%CF%84o-taxisnet.html

σημερα ρωτησα....η κοπελα εκει δεν ηθελε να πει κατι γιατι τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα.......μου ειπε να ξαναπαω μετα το τελος Μαΐου(δηλ.αρχες Ιουνιου!!)ουτε αυτοι εκει δεν ξερουν τι θα γινει στα σιγουρα!!

agkiolina
13-05-13, 18:00
Αυτο ειναι ασχετο με το οικογενειακο επιδομα που δινει ο οαεδ ειναι ενα επιδομα που θα δινει ο ΟΓΑ... και θα γινει μεσω taxis και θα πηγαινει συμφωνα με το οικογενειακο εισοδημα των φορολογουμενων.

STAUROULA
13-05-13, 22:28
δλδ agkiolina sorry που θα κανω χαζη ερωτηση ισχυει μόνο για ασφαλισμενους του ΟΓΑ?

agkiolina
14-05-13, 10:10
δλδ agkiolina sorry που θα κανω χαζη ερωτηση ισχυει μόνο για ασφαλισμενους του ΟΓΑ?
οχι απο οσο εχω μαθει.ειναι για ολους απλα θα το δινει ο ογα

http://www.dikaiologitika.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%BD%CF%89%CE%BD-2013.html

lena77
24-05-13, 11:51
καλημερα.κι εγω θελω να ρωτησω για το οικογενειακο ογα με βαση την νεα εγκυκλιο.πηρα ογα τηλ.και μου ειπαν οτι δεν ξερουν σιγουρα αν θα το παιρνουμε απο εκει και οι δικαιουχοι οαεδ,πηρα οαεδ και μου ειπαν οτι δεν ξερουν αν θα το παρουμε και εμεις απο εκει,σημερα ολα αυτα,μπαχαλο δηλαδη,ειναι δυνατον αυτη η κατασταση και η ελλειψη ενημερωσης των αρμοδιων φορεων?αν ξερει καποιος κατι ας ενημερωσει.ευχαριστω

soulimpouli
27-05-13, 12:18
τωρα το ακουσα και εγω στη τηλεόραση, πηρα τηλ στον οαεδ δεν ξερουν τιποτα τι να πω, και ειναι καλα λεφτα σιγα μη τους τα χαρισουμε... οποια μαθει πρωτη ας ενημερωσει και μας.

ntemi
27-05-13, 15:40
πολύ ενδιαφέρον ακούγεται!!!
μπορείτε να μου υπενθυμίσετε και τα χαρτιά που προσκομίζουμε στον οαεδ για το οικ/κό επίδομα;
μπορούμε να πάρουμε και τα δυο άραγε;:shock:

lena77
28-05-13, 11:51
και τα 2 αποκλειεται...........καπου διαβασα σημερα οτι το επιδομα τεκνων θα ειναι ενιαιο οποτε μαλλον βλεπω να το παιρνουμε και εμεις του οαεδ απο τον ογα.

ntemi
28-05-13, 15:16
και τα 2 αποκλειεται...........καπου διαβασα σημερα οτι το επιδομα τεκνων θα ειναι ενιαιο οποτε μαλλον βλεπω να το παιρνουμε και εμεις του οαεδ απο τον ογα.

του οαεδ το παίρνουμε όντας άνεργες, του ογα;με ποιο κριτήριο;μόνο το εισοδηματικό;και για πόσο διάστημα;

Ηλιοβασίλεμα
28-05-13, 15:26
του οαεδ το παίρνουμε όντας άνεργες, του ογα;με ποιο κριτήριο;μόνο το εισοδηματικό;και για πόσο διάστημα;

Το οικογενειακό επίδομα το παίρνουν οι εργαζόμενοι που δεν το παίρνουν από την συλλογική σύμβαση εργασίας τους. Μάλιστα δίνεται από τον ΟΑΕΔ στον έναν από τους δύο γονείς, έστω και αν και οι δύο δεν το παίρνουν από τις δουλειές τους.
Δεν ξέρω αν δίνεται στους ανέργους. Ή πρόκειται για το ίδιο επίδομα;;;

soulimpouli
29-05-13, 15:17
Πηγα στον ΟΑΕΔ Γλυφάδας και ρώτησα σήμερα δε ξερουν κάτι ακομα, ο υπάλληλος μου ειπε ότι μπορει να εννοουν το επιδομα πολυτεκνων, θα δούμε.

Ηλιοβασίλεμα
31-05-13, 14:54
Διαβάστε το παρακάτω λινκ για το επίδομα τέκνων με βάση την φορολογική δήλωση του 2013 (εισοδήματα του 2012)!!!

http://www.mama365.gr/9561/pos-tha-lavete-to-epidoma-teknon.html

Αυτό το επίδομα τέκνων αντικαθιστά το οικογειακό επίδομα από ΟΑΕΔ;;;

'Η είναι 2 διαφορετικά επιδόματα;;;

lena77
01-06-13, 15:26
απο οτι ειδα σε σχολια στη συγκεκριμενη αναρτηση ολοι απο εκει θα το παρουμε

matilnta
01-06-13, 15:38
Διαβάστε το παρακάτω λινκ για το επίδομα τέκνων με βάση την φορολογική δήλωση του 2013 (εισοδήματα του 2012)!!!

http://www.mama365.gr/9561/pos-tha-lavete-to-epidoma-teknon.html

Αυτό το επίδομα τέκνων αντικαθιστά το οικογειακό επίδομα από ΟΑΕΔ;;;

'Η είναι 2 διαφορετικά επιδόματα;;;

το αντικαθιστα.ολα κοπηκαν κ θα υπαρχει αυτο πλεον το οποιο θα φορολογειται

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-13, 18:51
Σημερα ακουσα οτι για να παρεις το επιδομα πρεπει να εισαι φορολογικα ενημερος τα τελευταια 10 χρονια, εχεις ακουσει κανεις κατι παραπανω?? τι γινετε σε περιπτωσεις που εισαι λιγοτερα χρονια φορολογικα ενημερως αλλα οχι απο αμέλεια απλα επειδη πριν δεν εργαζοσουν??

kriaraki84
09-06-13, 23:53
Σημερα ακουσα οτι για να παρεις το επιδομα πρεπει να εισαι φορολογικα ενημερος τα τελευταια 10 χρονια, εχεις ακουσει κανεις κατι παραπανω?? τι γινετε σε περιπτωσεις που εισαι λιγοτερα χρονια φορολογικα ενημερως αλλα οχι απο αμέλεια απλα επειδη πριν δεν εργαζοσουν??

Αν δεν εργαζοσουν δεν εκανες μηδενικη δηλωση? Κοιτα τι γινετε εγω πχ πριν 10 χρονια ημουν ανηλικη και μετα 4 χρονια σπουδαζα. Για να κανω τα χαρτια για το επιδομα μου ζητησαν το αφμ του πατερα μου για να δουν αν με δηλωνε τα χρονια τα 4 που μου λειπουνκαι το πτυχιο μου οτι οντως σπουδαζα τοτε και ημουν προστατευομενο μελος. Δυστηχος αν δεν αποδηξεις οτι εισαι ελεφαντας δεν γινετε τιποτα. Καποια παγιδα κρυβετε πισω απο δω αλλα δεν ξερω τι θα πετυχουν. Με το μεγαλο επιδομα των 40 ευρω!

#ΕΛΕΝΑ#
10-06-13, 11:54
Αν δεν εργαζοσουν δεν εκανες μηδενικη δηλωση? Κοιτα τι γινετε εγω πχ πριν 10 χρονια ημουν ανηλικη και μετα 4 χρονια σπουδαζα. Για να κανω τα χαρτια για το επιδομα μου ζητησαν το αφμ του πατερα μου για να δουν αν με δηλωνε τα χρονια τα 4 που μου λειπουνκαι το πτυχιο μου οτι οντως σπουδαζα τοτε και ημουν προστατευομενο μελος. Δυστηχος αν δεν αποδηξεις οτι εισαι ελεφαντας δεν γινετε τιποτα. Καποια παγιδα κρυβετε πισω απο δω αλλα δεν ξερω τι θα πετυχουν. Με το μεγαλο επιδομα των 40 ευρω!

Στα 19 μου εδινα πανελλήνιες και εμαθα οτι ημουν έγκυος πηγα κανονικα λυκειο δεν εμεινα ουτε σε μια ταξη απλα αργήσαν να με πάνε στην πρώτη ταξη. και δεν εργαστικα ποτε πριν, ειχα εισοδημα 0 οποτε δεν εκανα και εκκ. αλλα γενικα τρεχα γύρευε ετσι οπως τα κανουν, ψαχνουν τροπους να μας κανουν την ζωη πιο δυσκολη...:-(:evil:
edit εσυ κατεθεσες ειδη τα χαρτια για το φετινο επιδομα>???? γιατι εμενα στο ΟΑΕΔ μου ειπαν ακομα δεν βγηκε καποια αποφαση,,,,

narkissa
11-06-13, 11:00
καλημέρα.καταθέσαμε τα χαρτιά για το επίδομα παιδιου στον οαέδ οκτώβριο 2012 και ακόμη δεν έχουμε πάρει τα χρήματα.είναι κανείς που έκανε τα χαρτιά του το ίδιο διάστημα και πληρώθηκε ή γνωρίζει κάτι παραπάνω?

agkiolina
13-06-13, 16:00
καλημέρα.καταθέσαμε τα χαρτιά για το επίδομα παιδιου στον οαέδ οκτώβριο 2012 και ακόμη δεν έχουμε πάρει τα χρήματα.είναι κανείς που έκανε τα χαρτιά του το ίδιο διάστημα και πληρώθηκε ή γνωρίζει κάτι παραπάνω?
καλησπερα να περασεις απο την υπηρεσια γιατι μπορει να ειναι σε μορφη καταγραφης και οχι εγκρισης αυτο εχει γινει σε πολλους κατα την διαδικασια της καταθεσης των εγγραφων.αποκλειτεια να μην τα ειχες πληρωθει μεχρι τωρα.μονο αυτος ο λογος υπαρχει και δεν στα εχουν καταθεσει ακομα. κανε μια βολτα απο εκει και ρωτα

Αννουλιτσα
13-06-13, 22:29
καλησπερα
θα παρουμε φετος οικογενειακο απιδομα απο τον οαεδ? εχετε καμια ενημερωση? εχετε ακουσει κατι? Μακαρι να το παρουμε ....

ΣΩΤΗΡΙΑ
14-06-13, 09:07
καλησπερα
θα παρουμε φετος οικογενειακο απιδομα απο τον οαεδ? εχετε καμια ενημερωση? εχετε ακουσει κατι? Μακαρι να το παρουμε ....

Μακάρι αν μάθει κάποια κοπέλα κάτι να το αναρτήσει

agkiolina
15-06-13, 13:49
εμεις παντως στην υπηρεσια δεν μας εχουν πει οτι θα κοπει μας το εχουν δεδομενο οτι θα αρχισει να δινεται αλλα το ποτε δεν μας λενε...

xristinio
15-06-13, 14:15
εμεις παντως στην υπηρεσια δεν μας εχουν πει οτι θα κοπει μας το εχουν δεδομενο οτι θα αρχισει να δινεται αλλα το ποτε δεν μας λενε...

δηλαδη θα παρουμε και το ποκογενειακο απο τον οαεδ και των τεκνων απο τον ογα?

lena77
16-06-13, 20:21
ειδα σε blog του dikaiologitika.gr οτι ολοι ανεξαρτητως ασφαλισης θα το παρουμε απο ογα.τωρα και τα 2 αποκλειεται.οι καιροι ειναι δυσκολοι για την κυβερνηση και ως γνωστον το κρατος μας δεν ειναι ειδυλλιακο.το θεμα ειναι πως θα μαθουμε σιγουρα για να προλαβουμε προθεσμια ιουνιου,διοτι απο ιουλιο και μετα τα χρηματα θα μπουν σεπτεμβριο

ΣΩΤΗΡΙΑ
17-06-13, 15:07

Εισαι πολύ χρήσιμο μέλος στο φορουμ για να μας βοηθάς και να μας καθοδηγείς ;)

filina
17-06-13, 18:01
Καλησπερα,εγω παντως πιστευω οτι θα το παρουμε γιατι το επιδομα τεκνων που ξεκοιναει φετος αντικαθιστα το αφορολογιτο των 2000 για καθε παιδι που ειχαμε τα προηγουμενα χρονια και θα το περνουμε απο τον ογα γιατι τοσα χρονια απο εκει περναμε το επιδομα πολυτεκνων.Δεν εχουν αναφερει καθολου για καταργηση του επιδοματος του οαεδ αλλοστε ακομη πληρωνουμε τον οαεδ απο το μισθο μας.:shock:

deboula
18-06-13, 17:09
Κι εγώ έχω καταθέσει τα χαρτιά το Νοέμβριο και ακόμα τίποτα...

xnansi
22-06-13, 17:28
Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για την ενιαια στηριξη τεκνων απο τον ΟΓΑ ή δεν το δικαιουμαι...????

agkiolina
23-06-13, 00:28
τα νεα που ακουσα χτες δια στοματος ειναι οτι επειδη δινεται απο τον ογα και απο την εφορια φετος ο οαεδ δεν θα το δωσει.
Μην ελπιζετε και πολυ για τον ΟΑΕΔ γενικοτερα κοριτσια , τον πανε για κλεισιμο :( ακουστηκε και αυτο .... θα τα κανουν ολα ηλεκτρονικα και μαλλον τα επιδοματα η θα πανε προς εφορια η προς ικα.... ο θεος να βαλει το χερι του τι σκ..... θα κανουν!!!!!

lena77
23-06-13, 13:07
την παρασκευη επιασα στο τηλ.τον ογα.μου ειπαν οτι ολοι απο ογα και εφορια θατο παρουμε,και ετσι εκανα την αιτηση.κοριτσια καντε την γρηγορα μηπως προλαβετε τα λεφτα μες το καλοκαιρι αλλιως απο σεπτεμβριο,ψαξτε το στο ιντερνετ.οσοι κανουν αιτηση εως τελη ιουνη μπορει να το δουν αρχες ιουλη,οι μετεπειτα αιτησεις θα δουν λεφτα απο σεπτεμβριο.διεκδικηστε οτι ανηκει στα παιδια σας γρηγορα.

ΜΑΡΙΤΑ
24-06-13, 21:47
την παρασκευη επιασα στο τηλ.τον ογα.μου ειπαν οτι ολοι απο ογα και εφορια θατο παρουμε,και ετσι εκανα την αιτηση.κοριτσια καντε την γρηγορα μηπως προλαβετε τα λεφτα μες το καλοκαιρι αλλιως απο σεπτεμβριο,ψαξτε το στο ιντερνετ.οσοι κανουν αιτηση εως τελη ιουνη μπορει να το δουν αρχες ιουλη,οι μετεπειτα αιτησεις θα δουν λεφτα απο σεπτεμβριο.διεκδικηστε οτι ανηκει στα παιδια σας γρηγορα.

Ίσχυει ότι πρέπει πρώτα να κάνουμε την φορολογική δήλωση και μετά την αίτηση; Εσύ έκανες πρώτα τη δήλωση;

lena77
25-06-13, 09:58
nai isxyeiπρωτα η φορολογικη δηλωση και μετα το οικογενειακο

lazariska
25-06-13, 16:23
Να ρωτήσω κάτι?Καταθέτουμε τίποτα δικαιολογητικά στον ΟΓΑ ή άμα μας τα ζητήσουν?

ntemi
25-06-13, 23:24
τα νεα που ακουσα χτες δια στοματος ειναι οτι επειδη δινεται απο τον ογα και απο την εφορια φετος ο οαεδ δεν θα το δωσει.
Μην ελπιζετε και πολυ για τον ΟΑΕΔ γενικοτερα κοριτσια , τον πανε για κλεισιμο :( ακουστηκε και αυτο .... θα τα κανουν ολα ηλεκτρονικα και μαλλον τα επιδοματα η θα πανε προς εφορια η προς ικα.... ο θεος να βαλει το χερι του τι σκ..... θα κανουν!!!!!

ακόμη και τα επιδόματα ανεργίας;

lena77
26-06-13, 11:56
Να ρωτήσω κάτι?Καταθέτουμε τίποτα δικαιολογητικά στον ΟΓΑ ή άμα μας τα ζητήσουν?
κανετε πρωτα τη δηλωση,μετα το εντυπο για τα οικογενειακα,θα γινει διασταυρωση απο δου για την 10ετη παραμονη στη χωρα μεσω του συστηματος.αν υπαρξει προβλημα θα ζητησει ο ογα χαρτια.διαβαστε και την εγκυκλιο στο σαιτ του ογα η παρτε τηλ,αν το σηκωσουν βεβαια, για τυχον διευκρινισεις,

agkiolina
26-06-13, 23:22
ακόμη και τα επιδόματα ανεργίας;
ωωω γιες για εκει τα πανε ετσι ακουγεται :(

geonik
27-06-13, 08:33
Κι εγώ έχω καταθέσει τα χαρτιά το Νοέμβριο και ακόμα τίποτα...
εμεις τα πηραμε 20/12 και ειχαμε κανει τα χαρτια 2 μηνες πριν.
Ίσχυει ότι πρέπει πρώτα να κάνουμε την φορολογική δήλωση και μετά την αίτηση; Εσύ έκανες πρώτα τη δήλωση;
Αφου καναμε την δηλωση, συμπληρωσαμε ηλεκτρονικα την αιτηση στο gsis (https://login.gsis.gr/sso/pages/login.jsp)
''Άρθρο 4
Απαιτούμενα δικαιολογητικά 1. Οι δικαιούχοι οφείλουν να υποβάλλουν, εντός προθεσμίας που θα καθορίζεται με απόφαση του Διοικητή του Ο.Γ.Α., στους ανταποκριτές του Ο.Γ.Α. ή και σε υπαλλήλους του Δήμου που ορίζονται για το σκοπό αυτό από τον Δήμαρχο, τα κάτωθι δικαιολογητικά για τα οποία έχουν ήδη συμπληρώσει τα αντίστοιχα πεδία του εντύπου Ε20:.........''

αλλα μετα αναφερει

''Άρθρο 5

Έλεγχος φακέλου δικαιούχου
1. Ο Ο.Γ.Α. δια των αρμοδίων οργάνων του διενεργεί έλεγχο των υποβληθέντων από τον δικαιούχο δικαιολογητικών, ως προς την πληρότητα και την ισχύ τους. Ο Ο.Γ.Α. μπορεί να ζητήσει συμπληρωματικά στοιχεία από τον δικαιούχο καθώς και από οποιαδήποτε δημόσια ή δημοτική αρχή ή Ν.Π. . . ή Οργανισμό ή Ίδρυμα, που υποχρεούνται σε άμεση απάντηση.

Το αρμόδιο όργανο μπορεί να ορίσει στον ενδιαφερόμενο προθεσμία ενός (1) μηνός ''
Κατι δεν καταλαβαινω....καταθετουμε δικαιολογητικα ή μονο αν μας ειδοποιησουν?

soulimpouli
27-06-13, 11:57
Πήγα σήμερα στο Δημαρχειο οπως ελεγαν οι πληροφοριες στο εντυπο ομως δε δεχονται τπτ εκει γιατι εκτυπωσα το Α21 με τα δικαιολογητικα αλλα δε τα παιρνουν.Είπαν οτι συμπληρώνουμε το εντυπο Α21 στο ιντερνετ το στελνουμε και τιποτα αλλο μετα θα ελεγχτουν απο την εφορία και ότι άλλο χρειαστεί θα μας ενημερώσει η εφορία. Με ποιο τροπο ομως δεν ξέρουν.

ntemi
28-06-13, 08:53
Πήγα σήμερα στο Δημαρχειο οπως ελεγαν οι πληροφοριες στο εντυπο ομως δε δεχονται τπτ εκει γιατι εκτυπωσα το Α21 με τα δικαιολογητικα αλλα δε τα παιρνουν.Είπαν οτι συμπληρώνουμε το εντυπο Α21 στο ιντερνετ το στελνουμε και τιποτα αλλο μετα θα ελεγχτουν απο την εφορία και ότι άλλο χρειαστεί θα μας ενημερώσει η εφορία. Με ποιο τροπο ομως δεν ξέρουν.

ακόμη καλύτερα έτσι να μην ταλαιπωρούμαστε!
στη σελίδα του ογα διαβάζω πολλά πολλά δικαιολογητικά!
και τελικά μέχρι τί εισόδημα;έχω μπερδευτεί!

ntemi
02-07-13, 14:37
μου είπαν σήμερα στον οαεδ ότι δεν έχει βγει ακόμη κάτι για το οικ/κό επίδομα!το περίμένουν!και ότι από τον ογα θα πάρουν όσοι είναι ασφαλισμένοι στον ογα και όχι όλοι!
άντε βγάλε άκρη τώρα!
έχετε καμιά καινούργια ενημέρωση;

ntemi
10-07-13, 17:31
μου είπαν σήμερα στον οαεδ ότι δεν έχει βγει ακόμη κάτι για το οικ/κό επίδομα!το περίμένουν!και ότι από τον ογα θα πάρουν όσοι είναι ασφαλισμένοι στον ογα και όχι όλοι!
άντε βγάλε άκρη τώρα!
έχετε καμιά καινούργια ενημέρωση;

έχετε κάποιο νεότερο;

lena77
10-07-13, 19:18
έχετε κάποιο νεότερο;
γιατι δεν παιρνεις στον ογα τηλ?εμενα μου ειπαν οτι το δικαιουμαστε και οι ασφαλισμενοι του ικα.στον οαεδ δεν ηξεραν απολυτως τιποτα.ολα αυτα τα δικαιολογητικα δεν χρειαζονται μονο αν σε καλεσουν απο ογα να τους τα πας.μαλιστα ακουσα οτι απο αλλη βδομαδα θα αρχισουν να μπαινουν τα λεφτα των 2 τριμηνων.μη σε παρω βεβαια στο λαιμο μου,ψαξτο,παρε τηλ στον ογα,ρωτα ακι το λογιστη σου,εγω ξερω και ατομα του πρωην τεβε που εκαναν την αιτηση

matilnta
11-07-13, 12:58
νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι ολοι πλεον ασχετα με το ποσα παιδια εχουν θα παιρνουν το επιδομα μεσω ογα αφου γινεται η φορολογικη δηλωση.δεν ειναι μονο για μας τους τριτεκνους κ τους πολυτεκνους αυτο.ειναι για ολους.πιστευετε δλδ οτι θα μας δωσουν αυτο(οποτε αποφασισουν)ΚΑΙ οικογενειακο απο τον οαεδ??για να μειωσουυν τα εξοδα το εκαναν οχι για να βαλουν κ αλλα!!

matilnta
23-07-13, 14:42
ξεκινησε απο οτι διαβασα το οικογενειακο επιδομα μεσω οαεδ το οποιο θεωρουσα οτι ειχε κοπει.agkiolina,για αλλη μια φορα τα φωτα σου.δεκεμβρη του 11 ηταν η τελευταια επιταγη που πηρα απο τον οαεδ.απο τοτε ανανεωνω την καρτα μου.περισυ πηρα κανονικα το οικογενειακο επιδομα.γνωριζεις αν φετος το δικαιουμαι??

nikolga
23-07-13, 14:53
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
Ο.Γ.Α.
Δελτίο Τύπου
Παρασκευή 19.07.2013

«ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ»

Η Διοίκηση του ΟΓΑ ανακοινώνει ότι:
H καταβολή των νέων οικογενειακών επιδομάτων, του ενιαίου επιδόματος στήριξης τέκνων
(Ν 4093/2012) και του ειδικού επιδόματος τρίτεκνων και πολύτεκνων οικογενειών (Ν
4141/2013) θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Ιουλίου 2013 στους πρώτους
39.381 δικαιούχους, για τους οποίους έγινε οριστική εκκαθάριση του εντύπου Ε1 από
την Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, συμπλήρωσαν σωστά το έντυπο Α21
και κρίθηκαν δικαιούχοι μετά τους σχετικούς ελέγχους. Το ποσό που θα καταβληθεί
ανέρχεται σε 23.750.000 €.
Θα ακολουθήσουν και άλλες καταβολές οικογενειακών επιδομάτων στους υπόλοιπους
δικαιούχους, τον επόμενο μήνα, σύμφωνα με την πορεία των οριστικών εκκαθαρίσεων που
θα μας διαβιβάζεται από την Γ. Γ. Π. Σ.
Όπως είναι γνωστό δικαιούχοι είναι πλέον και όσοι έχουν ένα παιδί και πληρούν τα
κριτήρια που θέτει ο Νόμος. Ο ΟΓΑ ενημερώνει για μία ακόμη φορά ότι αυτό που πρέπει
να κάνουν, είναι να υποβάλουν ηλεκτρονικά, μετά την φορολογική τους δήλωση και το
έντυπο Α21 μέσω του TaxisNet της Γ. Γ. Π. Σ.
Από τη Διοίκηση του ΟΓΑ

nikolga
23-07-13, 14:56
Προϋποθέσεις και Διευκρινησεις
http://www.oga.gr/attach/N_4093-2012.pdf

agkiolina
24-07-13, 00:37
ξεκινησε απο οτι διαβασα το οικογενειακο επιδομα μεσω οαεδ το οποιο θεωρουσα οτι ειχε κοπει.agkiolina,για αλλη μια φορα τα φωτα σου.δεκεμβρη του 11 ηταν η τελευταια επιταγη που πηρα απο τον οαεδ.απο τοτε ανανεωνω την καρτα μου.περισυ πηρα κανονικα το οικογενειακο επιδομα.γνωριζεις αν φετος το δικαιουμαι??
δεν ειμαι στο ποστο του οικογενειακου φετος....αλλα με τα περσινα δεδομενα θελει 50μερες επιδοτησεις ταμειου ανεργιας να εχεις κι οχι απλης καρτας ανεργιας...

xristinio
24-07-13, 10:07
καλημερα!εγω περσυ ημουν επιδοτουμενη ανεργη για 6 μηνες και ο συζυγος για 11.φετος ο συζυγος ακομα ανεργος αλλα εγω εδω και 2,5 μηνες εργαζομαι.το δικαιουμαστε?

xnansi
24-07-13, 10:53
Απαντηστε μου pleaseee.....Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..το 2012 εργαστηκα για 9 μηνες, μετα απολυθηκα...ταμειο ανεργιας δεν πηρα γιατι μου ελειπαν καποια ενσημα...οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για το οικογενειακο επιδομα ή δεν το δικαιουμαι...????

lena77
24-07-13, 12:33
[QUOTE=xnansi;2580076]Απαντηστε μου pleaseee.....Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..το 2012 εργαστηκα για 9 μηνες, μετα απολυθηκα...ταμειο ανεργιας δεν πηρα γιατι μου ελειπαν καποια ενσημα...οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για το οικογενειακο επιδομα ή δεν το δικαιουμαι...????[/QUO
εαν εχεις 50 ενσημα ναι.διαβασε τις προυποθεσεις.και πτις ημερομηνιες αναλογα με τα παιδια.
:razz:το καλο ειναι οτι μπορουμε να παρουμε και τεκνων και οαεδ.μας λυπηθηκαν.

lena77
24-07-13, 12:36
καλημερα!εγω περσυ ημουν επιδοτουμενη ανεργη για 6 μηνες και ο συζυγος για 11.φετος ο συζυγος ακομα ανεργος αλλα εγω εδω και 2,5 μηνες εργαζομαι.το δικαιουμαστε?
εαν δεν κανω λαθος το παιρνουμε με βαση το 2012 οποτε εαν εχεις 50 ενσημα η νομιζω διμηνη επιδοτουμενη το δικαιουσαι.κοιτα την εγκυκλιο.μπες και στο φορουμ του dikaiologitika.grειναι κατατοπιστικοι

maelia
25-07-13, 18:07
εαν δεν κανω λαθος το παιρνουμε με βαση το 2012 οποτε εαν εχεις 50 ενσημα η νομιζω διμηνη επιδοτουμενη το δικαιουσαι.κοιτα την εγκυκλιο.μπες και στο φορουμ του dikaiologitika.grειναι κατατοπιστικοι
κατεθεσα την πρωτη μερα δηλαδη χθες, για το οικογενειακο και ο υπαλληλος μου εδωσε την αιτηση και οχι την αποφαση...
ξαναπηγα αργοτερα και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο, αλλα αγχωνομαι, δε γραφει ουτε το ποσο, ουτε τιποτα...
Τι να κανω???

agkiolina
27-07-13, 23:56
κατεθεσα την πρωτη μερα δηλαδη χθες, για το οικογενειακο και ο υπαλληλος μου εδωσε την αιτηση και οχι την αποφαση...
ξαναπηγα αργοτερα και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο, αλλα αγχωνομαι, δε γραφει ουτε το ποσο, ουτε τιποτα...
Τι να κανω???
κανονικα για να ειναι εγκυρη η καταθεση σου πρεπει να εχεις και την αποφαση .....αλλιως θα ειναι μονο σε μορφη αιτησης και εσυ απλα θα περιμενεις ποοοοτε θα την περασουν...να πας και να απαιτησεις την αποφαση..χωρις αποφαση δεν κανεις τιποτα

Ειρηνη Μ
28-07-13, 00:18
τα φώτα σας κορίτσια
Το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ που πέρναμε μέχρι πέρυσι ισχύει ή έχει αντικατασταθεί από του ΟΓΑ ?
Επειδή έχει βγει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ και οι ημερομηνίες αιτήσεων για τους διάφορους δικαιούχους εξακολουθούμε να το πέρνουμε όπως παλαιότερα ή έχουν βάλει εισοδηματικά κριτήρια ? Πάντως στην εγκύκλιο εγώ δεν έχω δει πουθενά να κάνουν αναφορά σε εισοδηματικά κριτήρια και αναρωτιέμαι αν όλα αυτά που ακούμε τόσο καιρό αφορούσαν τα επιδόματα του ΟΓΑ ...

agkiolina
28-07-13, 16:51
τα φώτα σας κορίτσια
Το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ που πέρναμε μέχρι πέρυσι ισχύει ή έχει αντικατασταθεί από του ΟΓΑ ?
Επειδή έχει βγει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ και οι ημερομηνίες αιτήσεων για τους διάφορους δικαιούχους εξακολουθούμε να το πέρνουμε όπως παλαιότερα ή έχουν βάλει εισοδηματικά κριτήρια ? Πάντως στην εγκύκλιο εγώ δεν έχω δει πουθενά να κάνουν αναφορά σε εισοδηματικά κριτήρια και αναρωτιέμαι αν όλα αυτά που ακούμε τόσο καιρό αφορούσαν τα επιδόματα του ΟΓΑ ...
ναι κανονικα οπως περσυ ....

lazariska
28-07-13, 17:38
Εμένα στον ΟΑΕΔ γιατί μου είπαν ότι πλέον παίρνουμε μόνο αυτό του ΟΓΑ?

matilnta
28-07-13, 18:59
δεν ειμαι στο ποστο του οικογενειακου φετος....αλλα με τα περσινα δεδομενα θελει 50μερες επιδοτησεις ταμειου ανεργιας να εχεις κι οχι απλης καρτας ανεργιας...

το φανταστηκα.σ ευχαριστω που παντα βοηθας εδω μεσα:D!!

xristinio
29-07-13, 09:30
καλημερα!εγω πρεπει να τους παω χαρτι οτι περσυ ημουν επιδοτουμενη για 6 μηνες ή φετινη βεβαιωση εργασιας?εργαζομαι απο 15/5/13

ntemi
31-07-13, 14:33
εγώ πήγα σήμερα και μου είπαν να πάω αρχές οκτώβρη με την επαναπρόσληψη!εμάς τους αναπληρωτές καθηγητές μας απολύουν Ιούνιο και μας επαναπροσλαμβάνουν Σεπτέμβρη-Οκτώβρη
τι χαρτιά ακριβώς χρειάζονται;

Kira
02-08-13, 10:23
τα φώτα σας κορίτσια

που εχει βγει η ανακοινωση;στην σελιδα του οαεδ βλεπω μονο τις ημερομηνιες για περυσι,οχι φετος,αφου τελευταια ημερομηνια υποβολης εχει την 31 ιανουαριου 2013!
http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=757&Itemid=755&lang=el

ειναι καπου αλλου που δεν το βλεπω;

τελικα θα υπαρχει οικογενειακο επιδομα απο οαεδ,ξερει κανεις σιγουρα;

ακυρο,το βρηκα!
εδω ειναι
http://www.oaed.gr/images/NEA-ANAKOINWSEIS/ASFALISI/oikasfalisis2013.pdf

antigonil
05-08-13, 10:15
Καλημέρα, μήπως ξέρει κάποια μέχρι πότε μπορούμε να υποβάλλουμε την Α21 για το οικογενεικαό επίδομα? Υποβάλλω τη δήλωσή μου στις 12/8. Προλαβαίνω?

jtse
05-08-13, 13:33
Νομίζω ότι είχα ακούσει ότι η αίτηση για το επίδομα τέκνων θα μπορεί να γίνει μέχρι το τέλος του έτους. Καλύτερα όμως είναι να ρωτήσεις τον λογιστή που σας έκανε την δήλωση.

Angellina
09-08-13, 16:30
να ρωτησω κι εγω,στα δικαιολογητικα λεει οτι χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη για τις 50 μερες εργασιας,αυτη η βεβαιωση θα αφορα τις 50 ημερες εργασιας μεσα στο 2012 ή στο 2013;γιατι η λογιστρια που συμπληρωσε την βεβαιωση γραφει την ημερομηνια προσληψης(τον Μαιο 2013) εως σημερα..

και κατι αλλο: ως προς αυτο:
"Εφόσον υπάρχει οποιαδήποτε μεταβολήστην οικογενειακήκατάσταση του δικαιούχου (γέννηση,
θάνατοςπαιδιούκ.λπ.) σε σχέση με το επίδομα του προηγούμενου έτους ο δικαιούχοςυποχρεούται να το δηλώσει εγγράφωςστην Υπηρεσία με σχετικήΥπεύθυνη Δήλωση."

απλη υπευθυνη δηλωση χρειαζεται,ή θα μας δωσουν εκει που θα καταθεσουμε τα χαρτια κατι συγκεκριμενο;

Mammyblue
13-08-13, 21:39
Τελικά βρε κορίτσια τι ισχύει, το οικογενειακό επίδομα από που το παίρνουμε; Εγώ έκανα αίτηση μέσω Gsis, πρέπει να πάω και στον οαεδ; Μας έχουνε καταμπερδέψει.

antigonil
19-08-13, 11:16
Καλημέρα!

Ξέρει κανείς τί γίνεται σε περίπτωση που χρωστάς στην εφορία; Σου κρατάνε το επίδομα των παιδιών;

ΝΟΥΝΟΥ
24-11-13, 21:05
καλησπερα σας να ρωτησω κατι?μπορω να παρω το επιδομα οαεδ που το δικαιουμαι με βιβλιαριο ασθενειας στο τεβε?(περσι ημουν ανεργη επιδοτουμενη και φετος ειμαι στην επιχειρηση του αντρα μου με τεβε.ξερει κανεις? γιατι δεν εχω πλεον το βιβλιαριο του ικα...μπηκα στο τεβε.ευχαριστω πολυ

Γατουλα
24-11-13, 21:32
.....

ΝΟΥΝΟΥ
24-11-13, 21:40
γατουλα ξερεις κατι?

Γατουλα
25-11-13, 10:25
οχι το εσβησα γιατι ειλικρινα εχω μπερδευτει με τα δυο επιδοματα
λεω τι ξερω
1.οικογενειακο επιδομα παιδιων ..το νεο ...δε ξερω τιποτα γιατι ειμαι εκτος λογω εισοδηματος
2.επιδομα τεκων 100 ενα παιδι 300 τα 2 κλπ
αυτο θελει να εχεις την προηγουμενη χρονια 50 ενσημα στο ΙΚΑ αλλιως εισαι εκτος
με ΤΕΒΕ δε δικαιομουνα

αυτα.......

ΝΟΥΝΟΥ
25-11-13, 11:24
ευχαριστω πολύ για την απαντηση...τελικα ακομη δεν ξερω αν το δικαιούμαι .... γιατι εχω βιβλιαριο τεβε όταν εργαζομουν τα ενσημα τα ειχα στο ικα το βιβλιαριο ασθενειας μονο δεν εχω