PDA

Επιστροφή στο Forum : οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ

Σελίδες : [1] 2 3

chrysa.ps
30-04-09, 11:24
Γνωριζει καποιος να μου πει τι χρειαζεται για το οικογενειακο επιδομα του ΟΑΕΔ? Τωρα για 100 € ποιος τρέχει αλλα τελος πάντων. Εγω βασικά είμαι και σε 6μηνη αδεια΄, μηπως δεν το δικαιούμαι?

Μίκα
30-04-09, 12:48
ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΛΗΨΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ
(ΔΛΟΕΜ) ΔΙ’ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥ Ή ΔΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ

Σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 31124/29-7-02 απόφαση του Υπουργού Εργασίας & Κοινωνικών Ασφαλίσεων, παρέχεται η δυνατότητα στους ασφαλισμένους να υποβάλλουν τα δικαιολογητικά για λήψη του οικογενειακού επιδόματος (ΔΛΟΕΜ) δι’ αντιπροσώπου ή δια του Ταχυδρομείου.
Συγκεκριμένα, θα πρέπει να υποβληθούν στην Υπηρεσία του ΟΑΕΔ, από την οποία ελήφθη το επίδομα παιδιών το προηγούμενο έτος, τα πιο κάτω δικαιολογητικά:
1. Αίτηση – Δήλωση συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη (υπόδειγμα 1).
2. Βεβαίωση εργοδότη υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από τον εργοδότη (υπόδειγμα 2).
Στις περιπτώσεις οικοδόμων ή ημερομισθίων εργατών που δεν έχουν σταθερό εργοδότη, ώστε να προσκομίσουν τη βεβαίωση, προσκομίζονται τα ένσημα (φωτοτυπία) του προηγούμενου της επιδότησης έτους (αρκούν 50).
3. Φωτοτυπία του οικογενειακού βιβλιαρίου ασθενείας όπου φαίνεται η θεώρηση του ΙΚΑ για τα έτη 2007 και 2008 και τα προστατευόμενα μέλη.
4. Φωτοτυπία του βιβλιαρίου κατάθεσής σας στην ΕΤΕ από όπου προκύπτει ο αριθμός λογαριασμού (για την περίπτωση αποφυγής λάθους στην τράπεζα).
5. Υπεύθυνη δήλωση με το συγκεκριμένο περιεχόμενο υπογεγραμμένη από τον δικαιούχο (υπόδειγμα 3).

ΠΡΟΣΟΧΗ:
• Εάν ο (η) σύζυγός σας ανήκει σε άλλο ταμείο ασφάλισης (ΤΕΒΕ,ΤΣΑ, Δημόσιο κ.λ.π.) απαιτείται φωτοτυπία του ασφαλιστικού βιβλιαρίου.
• Εάν και ο (η) σύζυγος είναι δικαιούχος του επιδόματος απαιτείται κοινή δήλωση για το ποιος από τους δύο θα εισπράξει το επίδομα (υπόδειγμα 4).
• Η ταχυδρόμηση ή κατάθεση των ανωτέρω δικαιολογητικών στην Υπηρεσία θα πρέπει να γίνει το αργότερο μέχρι 31 Ιανουαρίου του επόμενου της επιδότησης έτους.

Τα χρήματα μπαίνουν στην Εθνική περίπου σε 1,5-2 μήνες. Το 6μηνο δεν παίζει κανένα ρόλο

Να σας ζήσει:-D:-D:-D

GEOELI
30-04-09, 12:51
Μπορείς επίσης να καταθέσεις τα δικαιολογητικά σε ένα ΚΕΠ, δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στον ΟΑΕΔ.

xazomama
08-07-09, 14:59
Μπορείς επίσης να καταθέσεις τα δικαιολογητικά σε ένα ΚΕΠ, δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στον ΟΑΕΔ.

Αυτό είναι αλήθεια, μόνο που το ΚΕΠ καθυστερεί ακόμα περισσότερο, περίπου 15 μέρες παραπάνω.

chrysa.ps
08-07-09, 19:09
καλύτερα να πας στον ΟΑΕΔ , εγω πηγα κατεθεσα τα χαρτια Τρίτη και Πέμπτη της ιδιας εβδομάδας βαλανε τα λεφτα στον λογαριασμου.

dudu
08-07-09, 19:45
ποσο μηνων πρεπει να ειναι μινιμουμ το παιδακι μασ? εμεισ οικογενιακο δεν εχουμε...ο καθενασ εχει το δικο του...??????????//

chrysa.ps
09-07-09, 10:13
ποσο μηνων πρεπει να ειναι μινιμουμ το παιδακι μασ? εμεισ οικογενιακο δεν εχουμε...ο καθενασ εχει το δικο του...??????????//

δεν παιζει ρολο η ηλικία , και ημερων να ειναι το παίρνεις. Το δικαιούσαι με μεχρι να γινει το παιδί 18 χρονών. Εγώ την μπέμπα την εχω στο δικό μου βιβλιάριο αλλα το επιδομα το πήρα στο ονομα του συζύγου γιατί εγω στον μισθό μου το παίρνω το επιδομα παιδιου κανονικά οπότε δεν μπορούσα να το πάρω και απο τον ΟΑΕΔ

xuito
09-07-09, 14:19

Όσων μηνών και να είναι το παιδάκι σου , δικαιούσαι την αναλογία των μηνών.Εγώ γέννησα 25/2/2009
και κατέθεσα τα χαρτιά μου για το οικογενειακό του 2009, αντί να πάρω 98 € μου έδωσαν για φέτος 82 € και από του χρόνου θα το παίρνω ολόκληρο. Δεν θεωρώ ότι ταλαιπωρήθηκα , μάζεψα όλα τα χαρτιά , τα πήγα στον ΟΑΕΔ και σε 3 ημέρες τα είχαν βάλει στο λογαριασμό μου.

κατερινα1
17-07-09, 21:10
κοριτσια για να καταλαβω αλλο το επιδομα παιδιου και αλλο το οικογενειακο? το επιδομα παιδιου μου δωσε ο εργοδοτης μια βεβαιωση και τα υπολοιπα τα εγγραφα τα μαζεψα και πηγα στον οαεδ. εγω ειμαι ικα και το παιδι ειναι ασφαλισμενο σε μενα.
ο αντρας μου που ειναι στο τεβε μπορει να παει και αυτος να παρει επίδομα?

LILLYPRO
21-07-09, 01:37
να στε καλά κορίτσια δεν το ήξερα αυτό..

ALIKOYLA
21-07-09, 09:17
κοριτσια για να καταλαβω αλλο το επιδομα παιδιου και αλλο το οικογενειακο? το επιδομα παιδιου μου δωσε ο εργοδοτης μια βεβαιωση και τα υπολοιπα τα εγγραφα τα μαζεψα και πηγα στον οαεδ. εγω ειμαι ικα και το παιδι ειναι ασφαλισμενο σε μενα.
ο αντρας μου που ειναι στο τεβε μπορει να παει και αυτος να παρει επίδομα?

το επιδομα το παιρνεισ εσυ που εισαι στο ικα εφοσον δεν στο πληρωνει οεργοδοτης.ο αντρας σου δεν το δικαιουται γιατι οι ασφαλισμενοι στο τεβε δεν το δικαιουνται.δεν εχει σημασια που ειναι ασφαλισμενο το παιδι αρκει να προσκομισεις ολα τα βιβλιαρια του ικα και του τεβε.

pelia
12-08-09, 13:30
Ο άντρας μου είναι άνεργος και εγώ είμαι στο ικα. Το παιδί το έχω εγώ ασφαλισμένο μπορώ να πάρω το οικογενειακό επίδομα?

xuito
12-08-09, 13:35
Ο άντρας μου είναι άνεργος και εγώ είμαι στο ικα. Το παιδί το έχω εγώ ασφαλισμένο μπορώ να πάρω το οικογενειακό επίδομα?
Φυσικά! Θα πας στον ΟΑΕΔ όλα τα χαρτιά και θα το πάρεις. Δεν ξέρω αν στην περίπτωση σου χρειαστεί και κάποια βεβαίωση ότι ο άντρας σου βρίσκεται στα μητρώα ανέργων , αν θέλεις παρ'τους πρώτα ένα τηλέφωνο.

Αλλά ότι το δικαιούσαι , είμαι σίγουρη!

lianakleopatra
12-08-09, 13:40
Κορίτσια, το επίδομα της μικρής το έπαιρνα εγώ, μου έκανε βεβαίωση ο εργοδότης μου και πήγαινα και το έπαιρνα. Τώρα που είμαι άνεργη, γραμμένη στο Ταμείο Ανεργίας, θα μπορεί να το παίρνει ο άντρας μου που έχει ΙΚΑ και αυτός? Μου λέει όμως ότι του το δίνουν το επίδομα παιδιού απο τη δουλειά του. Το ίδιο είναι?

barbie2000
13-08-09, 12:52
Καλησπέρα και από εμένα! Δεν έχω πάρει ποτέ αυτό το επίδομα που λέτε.
Το δικαιούμαι και εγώ??? Ρωτάω, γιατί την μικρή την έχει ασφαλισμένη ο μπαμπάς της.
Άρα εγώ που έχω ΙΚΑ το παίρνω και ας μην την έχω εγώ ασφαλισμένη? το δικαιούμαι?
Αν γνωρίζετε να μου πείτε....
Ευχαριστώ.

barbie2000
20-08-09, 19:35
Καλησπέρα και από εμένα! Δεν έχω πάρει ποτέ αυτό το επίδομα που λέτε.
Το δικαιούμαι και εγώ??? Ρωτάω, γιατί την μικρή την έχει ασφαλισμένη ο μπαμπάς της.
Άρα εγώ που έχω ΙΚΑ το παίρνω και ας μην την έχω εγώ ασφαλισμένη? το δικαιούμαι?
Αν γνωρίζετε να μου πείτε....
Ευχαριστώ.
Σημ: πήρα οαεδ και μου είπαν να περάσω από εκεί...πιστεύω να μην χάσω το χρόνο μου.

d-anna84
03-01-11, 19:50
kalhspera sas k kalh xronia,eimai sto tameio anergias edw k 5 mhnes,eimai egkuos 2 mhnwn 8a h8ela na ma8w an dikaioumai kapio epidoma egkumosynhs!!!euxaristw

clio_s
02-02-11, 18:36
Κορίτσια μπήκε στην Εθνική το οικογενειακό επιδομα για το 2010.
Μου είπαν σε 2-3 μήνες αλλά μπήκε σε 15μέρες από όταν κατέθεσα τα χαρτιά!

agkiolina
02-02-11, 20:40
kalhspera sas k kalh xronia,eimai sto tameio anergias edw k 5 mhnes,eimai egkuos 2 mhnwn 8a h8ela na ma8w an dikaioumai kapio epidoma egkumosynhs!!!euxaristw
δυστυχως για να παρεις επιδομα μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ πρεπει να εχεις εργασιακη σχεση με ταμειο ανεργιας δεν δικαιουσαι οτι παρεις θα ειναι απο το ικα και αυτο θα ειναι μονο το επιδομα τοκετου και οχι κυοφοριας λοχειας.
Καλη κι ευχαριστη εγκυμοσυνη να εχεις

GEOELI
03-02-11, 12:51
Μηπως γνωρίζετε μέχρι πότε είναι η προθεσμία για την κατάθεση δικαιολογητικών για το επιδομα του 2010 ?

apo+mpempa
03-02-11, 13:34
Ηταν μεχρι 31/1/2011.

GEOELI
03-02-11, 15:07
Ευχαριστώ για την απάντηση, άρα το έχασα ....

VASILIKI
04-05-11, 22:23
Έκανα τα χαρτιά μου για οικογενειακό επίδομα σε ΚΕΠ, στο τέλος του Ιανουαρίου και ακόμη δεν έχουν μπει τα χρήματα. Εσείς πήρατε χρήματα, ή όχι ακόμη?

agkiolina
03-06-11, 09:37
Έκανα τα χαρτιά μου για οικογενειακό επίδομα σε ΚΕΠ, στο τέλος του Ιανουαρίου και ακόμη δεν έχουν μπει τα χρήματα. Εσείς πήρατε χρήματα, ή όχι ακόμη?
Γιατι δεν πας μια βολτα απο τον ΟΑΕΔ που υπαγεσαι να δεις τι εχει γινει ? ισως να λειπει καποιο χαρτι η οτιδηποτε αλλο και να μην σ εχουν ειδοποιησει.η να μην το δικαιουσαι για οποιονδηποτε λογο
Κανε μια βολτα να δεις δεν χανεις και τιποτα και απλα να επιμεινεις να σου πουν τι συμβαινει.

Το οικογενειακο επιδομα για το 2011 δεν εχει ξεκινησει ακομα απλα σας το λεω γιατι ειχα πει οτι θα σας ενημερωνω... και δεν γνωριζουν ποτε και αν θα ξεκινησει ....

VASILIKI
03-06-11, 13:49
Τελικά δεν το δικαιούμαι, επειδή δουλεύω στον χώρο της τηλεόρασης. Μετά από 100 τηλέφωνα σε ΚΕΠ και ΟΑΕΔ, κάνανε τον κόπο να μου πουν ότι δεν το δικαιούμαι. Ήρθε αποριπτική από τον ΟΑΕΔ στα ΚΕΠ μέσα στον Φεβρουάριο και έπρεπε να πάει Ιούνιος και να το ψάξω εγώ για να με ενημερώσουν από τα ΚΕΠ. Στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι πέρσι έγινε λάθος και μου το δώσανε και να μην το πολυψάξω, για να μην μου το ζητήσουν πίσω.

agkiolina
04-06-11, 02:16
Τελικά δεν το δικαιούμαι, επειδή δουλεύω στον χώρο της τηλεόρασης. Μετά από 100 τηλέφωνα σε ΚΕΠ και ΟΑΕΔ, κάνανε τον κόπο να μου πουν ότι δεν το δικαιούμαι. Ήρθε αποριπτική από τον ΟΑΕΔ στα ΚΕΠ μέσα στον Φεβρουάριο και έπρεπε να πάει Ιούνιος και να το ψάξω εγώ για να με ενημερώσουν από τα ΚΕΠ. Στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι πέρσι έγινε λάθος και μου το δώσανε και να μην το πολυψάξω, για να μην μου το ζητήσουν πίσω.
ειδες που επρεπε να τους κυνηγησεις?
Της τηλεορασης το πακετο καλυψης που σας κολανε τα ενσημα δεν ειναι υπερ του ΟΑΕΔ για αυτο δεν το πηρες... :(
ο αντρας σου δεν μπορει να το παρει ?σε τι ταμειο ειναι εκεινος?

VASILIKI
04-06-11, 09:46
Ο άντρας μου είναι ελ. επαγγελματίας στον ΟΑΕΕ. Αντίο επίδομα λοιπόν. Πάντως στον ΟΑΕΔ μου είπαν να μην κάνω τον κόπο να ξανακάνω χαρτιά, αν συνεχίσω στην ίδια δουλειά.

agkiolina
04-06-11, 10:53
Ο άντρας μου είναι ελ. επαγγελματίας στον ΟΑΕΕ. Αντίο επίδομα λοιπόν. Πάντως στον ΟΑΕΔ μου είπαν να μην κάνω τον κόπο να ξανακάνω χαρτιά, αν συνεχίσω στην ίδια δουλειά.
μπορεις να μου κανεις μια χαρη ? μπορεις αν εχεις αναλυτικο λογαριασμο ενσημων να δεις εκει που λεει ΚΑΔ τι κωδικο εχει?

#ΕΛΕΝΑ#
05-06-11, 06:27
φετος ποτε ξεκιναει η καταβολη του ξερετε??? λογικα σε λιγο ε...???

agkiolina
05-06-11, 11:52
Καλα βρε Ελενα τοσο πρωι σου ηρθε το οικογενειακο επιδομα στο μυαλο ? :D:D:D
Δεν ξερουμε τιποτα ακομα , μας εχουν στο περιμενε κι εμας τους ιδιους.
Οταν ειναι βρε θα σου το πω , θα σας πω και τις προυποθεσεις γιατι καθε χρονο υπαρχει και μια αλλαγη παντα ...

#ΕΛΕΝΑ#
06-06-11, 08:13
Καλα βρε Ελενα τοσο πρωι σου ηρθε το οικογενειακο επιδομα στο μυαλο ? :D:D:D
Δεν ξερουμε τιποτα ακομα , μας εχουν στο περιμενε κι εμας τους ιδιους.
Οταν ειναι βρε θα σου το πω , θα σας πω και τις προυποθεσεις γιατι καθε χρονο υπαρχει και μια αλλαγη παντα ...

ε,,,, επεσε το ματι μου στο θεμα και ειπα να ρωτισω:p:D,,,θυμαμαι περυσι τετοια εποχη καναμε τα χαρτια περιπου.... μακαρι να μην το κοψουν κ αυτο.... εμεις για 3 χρονια δεν το παιρναμε, αλλα τωρα ποια τετοιες εποχες ολα τα ψαχνεις....

agkiolina
07-06-11, 15:00
Σημερα ακουστηκε οτι τελος του μηνα θα ξεκινησει το οικογενειακο για τα 3-4 παιδια... Ιουλιο για τα 2 και σεπτεμβριο για το 1 ....
Τωρα με καθε επιφυλαξη κοριτσια απλα ακουστηκε δεν εχει βγει η εγκυκλιος ακομα .... μην ξεκινησετε για τους ΟΑΕΔ θα περιμενετε αδικα με το που θα ερθει σ εμενα που {γκρρρρρρρ} μου το δωσανε και δεν το ηθελα φετος αυτο να το αναλαβω .... { η τιμωρια μου που ελειπα με αδεια μητροτητας ειναι αυτη } θα σας ενημερωσω ... οκ ?:D:D

agkiolina
09-06-11, 10:21
κοριτσια σας ειχα πει οτι θα σας ενημερωσω....
Αυριο 10 ιουνιου 2011 ξεκιναει η καταβολη με 3 παιδια και ανω....
4 Ιουλιου 2011 ξεκιναει η καταβολη με 2 παιδια
1 Σεπτεμβριου ξεκιναει η καταβολη με 1 παιδι

jtse
09-06-11, 10:44
Η εγκύκλιος πότε θα μπει στο σαιτ του ΟΑΕΔ ? Γιατί μπαίνω και είναι ακόμα η περσινή.

Αν μπορείς γράψε μας αν έχει αλλάξει κάτι στα δικαιολογητικά ή είναι τα ίδια ?

agkiolina
09-06-11, 11:32
ελπιζω μεχρι αυριο να εχει μπει στο σαιτ
θα σας τα γραψω το απογευμα γιατι δεν μπορω τωρα να σας τα γρσψω αλλα απο πρωτη ματια που εριξα δεν εχει αλλαξει κατι

agkiolina
09-06-11, 13:06
Μολις τ'αναρτησανε στο site www.oaed.gr

mariathalis
09-06-11, 14:32
agkiolina ευχαριστούμε πολύ !!!! τα ποσά είναι ίδια με του 2010... αλλά μάζευε κι ας είν' και ρώγες ... που έλεγαν και οι παλιοί....

agkiolina
09-06-11, 14:52
Δεν πιστευω να ειχε περασει εστω για λιγο απο το μυαλο σου οτι μπορει να εκαναν εστω και μια μικρη αυξηση του επιδοματος??? :p:p
Εδω το καθυστερησαν επιτηδες για να μαζεψουν φραγκα για να μπορεσουν να πληρωσουν απο εδω και περα....

Σας ενημερωνω πληροφοριακα μονο , οτι οσοι θελουν να πανε μεσω ΚΕΠ θα αργησουν να πληρωθουν καλυτερα να πατε σε ΟΑΕΔ.Για αμεση πληρωμη του επιδοματος καλυτερα σε ΟΑΕΔ.

Και πλεον για να μην γινονται πονηριες {που γινονται και αυτες} με τα ενσημα ειμαστε πλεον on line με το ικα ...

taz18
09-06-11, 15:03
να σε ρωτησω κατι οφ τοπικ;

ξερεις αν δικαιουμαστε επιδομα αδειας εμεις που παιρνουμε ταμειο;

agkiolina
09-06-11, 18:01
Ναι παιρνεις μια βεβαιωση επιδοτησης ανεργιας απο το ιδιο τμημα και την καταθετεις κανονικα σαν να ειναι ο εργοδοτης σου.

Εαν δεις την εγκυκλιο στην σελιδα 7 παραγραφος Β 10 λεει οτι : ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2ΜΗΝΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

mirantini
09-06-11, 18:37
Ναι παιρνεις μια βεβαιωση επιδοτησης ανεργιας απο το ιδιο τμημα και την καταθετεις κανονικα σαν να ειναι ο εργοδοτης σου.

Εαν δεις την εγκυκλιο στην σελιδα 7 παραγραφος Β 10 λεει οτι : ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2ΜΗΝΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι ?
Ολο το 2010 έπαιρνα επίδομα ανεργίας. Μετά είχα μόνο την κάρτα ανεργίας. Επειδή όμως τον Μαη ξέχασα την ημερομηνία αναννεωσης της κάρτας μου, μου είπαν ότι πλέον ακυρώθηκε.
Μπορώ να την βάλω ξανά σε ισχύ ?
Επίδομα παιδιού μάλλον δεν εχω δικαίωμα να πάρω.... έτσι δεν είναι ?
Και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά ενημερώνω ότι είμαι χωρισμένη με την επιμέλεια του παιδιου.
Ευχαριστώ πολύ......

jtse
10-06-11, 09:22
Ευχαριστούμε για την πληροφορηση. Απ΄ότι είδα λίγα πράγματα θα πρέπει να δώσουμε, τα περισσότερα μόνο θα τα επιδείξουμε. Βολικό απο την άποψη ότι δεν θα χρειαστεί να πάμε σε Δήμους, ΙΚΑ κλπ.

madrid05
10-06-11, 10:18
Δεν πιστευω να ειχε περασει εστω για λιγο απο το μυαλο σου οτι μπορει να εκαναν εστω και μια μικρη αυξηση του επιδοματος??? :p:p
Εδω το καθυστερησαν επιτηδες για να μαζεψουν φραγκα για να μπορεσουν να πληρωσουν απο εδω και περα....

Σας ενημερωνω πληροφοριακα μονο , οτι οσοι θελουν να πανε μεσω ΚΕΠ θα αργησουν να πληρωθουν καλυτερα να πατε σε ΟΑΕΔ.Για αμεση πληρωμη του επιδοματος καλυτερα σε ΟΑΕΔ.

Και πλεον για να μην γινονται πονηριες {που γινονται και αυτες} με τα ενσημα ειμαστε πλεον on line με το ικα ...
Εισαι θησαυρός!Ευχαριστούμε πολύ!

Μονο -επειδή είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να πολυψαχουλέψω στο ιντερνετ το σαιτ του ΟΑΕΔ- να ρωτήσω κάτι?
Εγώ που έχω 1 παιδάκι απ'οτι κατάλαβα έπρεπε να κάνω τα χαρτιά μου τον Ιανουάριο για να πάρω το επίδομα τον Σεπτέμβρη(νομίζω κάπου πιο πάνω το διάβασα) ή κάνω χαρτιά τον Σεπτέμβρη?
πρώτη φορά μανούλα και δεν το ήξερα αυτό το επίδομα...
Ευχαριστώ.

xuito
10-06-11, 11:00
Εισαι θησαυρός!Ευχαριστούμε πολύ!

Μονο -επειδή είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να πολυψαχουλέψω στο ιντερνετ το σαιτ του ΟΑΕΔ- να ρωτήσω κάτι?
Εγώ που έχω 1 παιδάκι απ'οτι κατάλαβα έπρεπε να κάνω τα χαρτιά μου τον Ιανουάριο για να πάρω το επίδομα τον Σεπτέμβρη(νομίζω κάπου πιο πάνω το διάβασα) ή κάνω χαρτιά τον Σεπτέμβρη?
πρώτη φορά μανούλα και δεν το ήξερα αυτό το επίδομα...
Ευχαριστώ.

Αν έχεις ένα παιδάκι , μπορείς να υποβάλλεις αίτηση για το οικογενειακό επίδομα του 2011 , από 1η Σεπτεμβρίου 2011 έως 31 Ιανουαρίου 2012.

roza78
10-06-11, 14:12
Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια.
Εγώ που θα γεννήσω το δεύτερο τον Αύγουστο σε ποια κατηγορία θα πρέπει να υποβάλλω χαρτιά? Με ένα ή με δυο παιδάκια?

xuito
10-06-11, 14:25
Εγώ που θα γεννήσω το δεύτερο τον Αύγουστο σε ποια κατηγορία θα πρέπει να υποβάλλω χαρτιά? Με ένα ή με δυο παιδάκια?

Αυτό , ρώτησε το στον ΟΑΕΔ. Λογικά δικαιούσαι για το πρώτο παιδάκι όλο το επίδομα , και για το δεύτερο (με το καλό σου εύχομαι), την αναλογία των μηνών από τότε που θα γεννηθεί μέχρι και 31/12/2011 , αλλά το πότε θα κάνεις αίτηση δεν ξέρω να σου απαντήσω...

roza78
10-06-11, 15:03
Οπότε θα το ψάξω μετά την γέννα καλύτερα που θα πάω να πάρω και το επίδομα μητρότητας.
Ευχαριστώ xuito.

aleksagr
10-06-11, 17:18
εγω φεννισα τιν κορη μου τον ιουλιο κε μετα εδοσα τα χαρτια μου πλιροσαν μονο για 5 μινεσ φια την κορι μου τορα περιμενο τον αλλω μινα τριτο παιδακι και φα μαζεψο τα χαρτια μετα τιν γεννα..

mariakr
10-06-11, 19:38
Κορίτσια, για βοηθήστε με λίγο....ποιοι δικαιούνται αυτό το οικογενειακό επίδομα του οαεδ;;Εγώ είμαι αναπληρώτρια καθηγήτρια, μπαίνω δυο μήνες το χρόνο ταμείο ανεργίας, γέννησα τώρα 29 Μαΐου. Δικαιούμαι το επίδομα αυτό;; Να πάω να κάνω χαρτιά;;

agkiolina
10-06-11, 23:35
Θα παρεις κανονικα για το ενα παιδακι ολοκληρο το χρονο και για το 2ο με το καλο που θα ερθει θα παρεις αναλογια ... μην βιαστεις εχεις χρονο μεχρι 31/1/2012
Κορίτσια, για βοηθήστε με λίγο....ποιοι δικαιούνται αυτό το οικογενειακό επίδομα του οαεδ;;Εγώ είμαι αναπληρώτρια καθηγήτρια, μπαίνω δυο μήνες το χρόνο ταμείο ανεργίας, γέννησα τώρα 29 Μαΐου. Δικαιούμαι το επίδομα αυτό;; Να πάω να κάνω χαρτιά;;
Αυτο αφησε με να το κοιταξω την Τριτη να δω τους κωδικους που εξαιρουνται καποιες εργασιες... γιατι δεν θυμαμαι ειλικρινα αυτην την στιγμη τιποτα.ΟΚ?

mariakr
11-06-11, 11:02
Θα παρεις κανονικα για το ενα παιδακι ολοκληρο το χρονο και για το 2ο με το καλο που θα ερθει θα παρεις αναλογια ... μην βιαστεις εχεις χρονο μεχρι 31/1/2012

Αυτο αφησε με να το κοιταξω την Τριτη να δω τους κωδικους που εξαιρουνται καποιες εργασιες... γιατι δεν θυμαμαι ειλικρινα αυτην την στιγμη τιποτα.ΟΚ?

Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ. Θα περιμένω

agkiolina
18-06-11, 00:10
Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ. Θα περιμένω

Μαρια μπορεις να το παρεις κανονικα ;)

mom
21-06-11, 13:08
κοριτσια σας ειχα πει οτι θα σας ενημερωσω....
Αυριο 10 ιουνιου 2011 ξεκιναει η καταβολη με 3 παιδια και ανω....
4 Ιουλιου 2011 ξεκιναει η καταβολη με 2 παιδια
1 Σεπτεμβριου ξεκιναει η καταβολη με 1 παιδι

Καλησπέρα agkiolina! Έχω 2 παιδιά και τα χαρτιά έτοιμα... Εννοείς ότι 4 Ιουλίου ξεκινάει η υποβολή των δικαιολογητικών ή μπορώ να πάω να καταθέσω τα χαρτιά πιο νωρίς και απο 4 Ιουλίου ξεκινάει η καταβολή του επιδόματος?

Επίσης, αν μπορείς να με βοηθήσεις στα εξής:
1. λέει επίδειξη Α.Μ.ΙΚΑ, άρα δεν χρειάζεται να πάω να πάρω εκτύπωση των ενσήμων απο το ΙΚΑ όπως έκανα την προηγούμενη φορά, σωστά?
2. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, αναφέρει: αυτεπάγγελτη αναζήτηση. Άρα το ψάχνουν αυτοί και δεν πρέπει να το προσκομίσω εγώ, ναι?

Sorry, που σε ζαλίζω αλλά παίρνω τηλέφωνο απο το πρωί στον ΟΑΕΔ και δεν μπορώ να βγάλω γραμμή. Στα δε ΚΕΠ που τηλεφώνησα, η απάντηση ήταν μάλλον έτσι θα είναι, εκτυπώστε την εγκύκλιο για να τους τη δείξετε μη σας πουν κάτι άλλο. :confused:

jtse
22-06-11, 12:21
Agkiolina μία ερώτηση: πληρώνουν αυτήν την στιγμή το επίδομα ή καθυστερεί ? Τι εννοώ, τα προηγούμενα χρόνια όταν καταθέταμε τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ μέσα σε 2 μέρες παίρναμε τα λεφτά. Πέρσι άργησαν 1,5 μήνα περίπου. Φέτος ?

agkiolina
23-06-11, 18:37
Καλησπέρα agkiolina! Έχω 2 παιδιά και τα χαρτιά έτοιμα... Εννοείς ότι 4 Ιουλίου ξεκινάει η υποβολή των δικαιολογητικών ή μπορώ να πάω να καταθέσω τα χαρτιά πιο νωρίς και απο 4 Ιουλίου ξεκινάει η καταβολή του επιδόματος?
Ξεκιναει 4 Ιουλιο και μετα ... μεχρι τοτε ειναι για 3 παιδια και ανω...

Επίσης, αν μπορείς να με βοηθήσεις στα εξής:
1. λέει επίδειξη Α.Μ.ΙΚΑ, άρα δεν χρειάζεται να πάω να πάρω εκτύπωση των ενσήμων απο το ΙΚΑ όπως έκανα την προηγούμενη φορά, σωστά?
Κοιτα αυτα πλεον μας βαλανε ενα προγραμμα να βλεπουμε τα ενσημα κι εμεις , αλλα ακομα ειναι σε δοκιμαστικη φαση , για αυτο θα πας να παρεις τον αναλυτικο λογιαριασμο με τα ενσημα κανονικα και θα τους τα δωσεις.
2. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, αναφέρει: αυτεπάγγελτη αναζήτηση. Άρα το ψάχνουν αυτοί και δεν πρέπει να το προσκομίσω εγώ, ναι?
αυτο δεν μπορουμε να το παρουμε εμεις απο τον δημο ειναι προσωπικο χαρτι μονο τα ΚΕΠ μπορουν να τα ζητησουν
Sorry, που σε ζαλίζω αλλά παίρνω τηλέφωνο απο το πρωί στον ΟΑΕΔ και δεν μπορώ να βγάλω γραμμή. Στα δε ΚΕΠ που τηλεφώνησα, η απάντηση ήταν μάλλον έτσι θα είναι, εκτυπώστε την εγκύκλιο για να τους τη δείξετε μη σας πουν κάτι άλλο. :confused:

Agkiolina μία ερώτηση: πληρώνουν αυτήν την στιγμή το επίδομα ή καθυστερεί ? Τι εννοώ, τα προηγούμενα χρόνια όταν καταθέταμε τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ μέσα σε 2 μέρες παίρναμε τα λεφτά. Πέρσι άργησαν 1,5 μήνα περίπου. Φέτος ?
Λογω της κρισης καθυστερει και φετος , μεχρι στιγμης οτι εχουμε δωσει απο την εναρξη μεχρι τωρα δεν εχουν πληρωθει ... και πιο παλια δινανε ενταλμα και πηγαινατε στην τραπεζα και τα παιρνατε αμεσως αυτο εδω και 3 χρονια εχει καταργηθει και περσυ και φετος λογω των οικονομικων προβληματων οι πληρωμες καθυστερουν ...

mom
23-06-11, 18:53
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση agkiolina!!! :D

stellaTD
24-06-11, 08:14
Μολις τ'αναρτησανε στο site www.oaed.gr (http://www.oaed.gr)

η Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας τι ειναι και ποιος την δικαιουται? και κατι αλλο που δεν καταλαβα.. εγω ειμαι με συμβαση αοριστου χρονου σε ΔΕΥΑ απο το 2004,εχ 1 παιδακι (ημ.γεν.24/12/2009) ο αντρας μου ειναι στο τεβε κ εγω ικα αλλα εγω το περνω απο τη δουλεια το επιδομα.το δινει κ ο οαεδ? δεν το εχουμε παρει ποτε.το παιδι ειναι στο τεβε του μπαμπα του.μπορει καποιος απο εμας να το παρει?εντομεταξυ...αλλο το οικογενειακο επιδομα και αλλο το επιδομα του παιδιου??
ευχαριστω!
καλημερα! ειπα ?δεν ειπα
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ !!

felicita
28-06-11, 00:27
Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω κάτι, εγώ δεν έχω εργαστεί ποτέ και δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρούμε ανεργη! Έχω 2 παιδάκια! Μπορώ να πάρω κάποιο επίδομα; Επίσης μπορω να γραφτω στο ταμείο ανεργίας;;

agkiolina
28-06-11, 10:07
η Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας τι ειναι και ποιος την δικαιουται? και κατι αλλο που δεν καταλαβα.. εγω ειμαι με συμβαση αοριστου χρονου σε ΔΕΥΑ απο το 2004,εχ 1 παιδακι (ημ.γεν.24/12/2009) ο αντρας μου ειναι στο τεβε κ εγω ικα αλλα εγω το περνω απο τη δουλεια το επιδομα.το δινει κ ο οαεδ? δεν το εχουμε παρει ποτε.το παιδι ειναι στο τεβε του μπαμπα του.μπορει καποιος απο εμας να το παρει?εντομεταξυ...αλλο το οικογενειακο επιδομα και αλλο το επιδομα του παιδιου??
ευχαριστω!
καλημερα! ειπα ?δεν ειπα
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ !!
Καλημερα ..
καταρχην ο συζυγος σου δεν μπορει να το παρει με τιποτα λογω ΤΕΒΕ ... Κανενα επιδομα απο τον ΟΑΕΔ δεν καλυπτει το ΤΕΒΕ γιατι δεν κανει κρατησεις υπερ του ΟΑΕΔ
Κι εσυ απο την αλλη απο την στιγμη που το παιρνεις απο την εργασια σου παλι δεν το δικαιουσαι ..ναι αυτο ειναι το επιδομα παιδιου που παιρνεις στο μισθο σου ..... Οσο Για την ειδικη παροχη μητροτητας ειναι η 6μηνη αδεια αντροφης που παιρνει μια μητερα απο τηνσ τιγμη που δνε της δινει αδεια ο εργοδοτης της ... δηλαδη καθεται με το μωρακι στο σπιτι την πληρωνει ο ΟΑΕΔ για τους 6 μηνες αυτους καιμετα επιστρεφει στην εργασια της ...

Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω κάτι, εγώ δεν έχω εργαστεί ποτέ και δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρούμε ανεργη! Έχω 2 παιδάκια! Μπορώ να πάρω κάποιο επίδομα; Επίσης μπορω να γραφτω στο ταμείο ανεργίας;;
Εχεις καρτα ανεργιας στον ΟΑΕΔ?
Ταμειο ανεργιας για να παρει καποιος θα πρεπει να ειναι σε εργασιακη σχεση δηλαδη να εργαζοταν κανονικα και να τον απολυει ο εργοδοτης.μονο τοτε παιρνουμε ταμειο ανεργιας... επιδομα απο την στιγμη που δεν εχεις καρτα ανεργιας δεν μπορεις να παρεις ουτε το οικογενειακο

mirantini
28-06-11, 13:54
Εχεις καρτα ανεργιας στον ΟΑΕΔ?
Ταμειο ανεργιας για να παρει καποιος θα πρεπει να ειναι σε εργασιακη σχεση δηλαδη να εργαζοταν κανονικα και να τον απολυει ο εργοδοτης.μονο τοτε παιρνουμε ταμειο ανεργιας... επιδομα απο την στιγμη που δεν εχεις καρτα ανεργιας δεν μπορεις να παρεις ουτε το οικογενειακο

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ? εγώ είχα κάρτα ανεργίας αλλά έχασα την ημερομηνία που έπρεπε να την ανανεώσω και τώρα μου είπαν απο το τηλ. ότι δεν ισχύει πια....... είμαι ακόμα άνεργη, μπορώ μήπως να ξαναβγάλω κάρτα ?

agkiolina
28-06-11, 16:24
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ? εγώ είχα κάρτα ανεργίας αλλά έχασα την ημερομηνία που έπρεπε να την ανανεώσω και τώρα μου είπαν απο το τηλ. ότι δεν ισχύει πια....... είμαι ακόμα άνεργη, μπορώ μήπως να ξαναβγάλω κάρτα ?
Και βεβαια μπορεις , απλα θα ξαναπας τα χαρτια για να ανοιξουν παλι καρτα.
Εκκαθαριστικο , λογαριασμο ΟΤΕ- ΕΥΔΑΠ - ΔΕΗ , ταυτοτητα

mirantini
28-06-11, 23:22
Και βεβαια μπορεις , απλα θα ξαναπας τα χαρτια για να ανοιξουν παλι καρτα.
Εκκαθαριστικο , λογαριασμο ΟΤΕ- ΕΥΔΑΠ - ΔΕΗ , ταυτοτητα

Σ΄ευχαριστώ πολύ...... με απογοήτευσε ένας υπάλληλος λέγοντάς μου ότι τώρα δεν γίνεται τίποτα :confused: αναρωτιέμαι αν δουλεύει σε άλλη υπηρεσία!

agkiolina
29-06-11, 02:19
Σ΄ευχαριστώ πολύ...... με απογοήτευσε ένας υπάλληλος λέγοντάς μου ότι τώρα δεν γίνεται τίποτα :confused: αναρωτιέμαι αν δουλεύει σε άλλη υπηρεσία!
Μηπως εννοουσε οτι τωρα δεν γινεται να ανανεωθει? οτι μπορεις να βγαλεις καρτα τον ρωτησες? η απλα του ειπες τι κανεις μ αυτην την καρτα κι αυτος σου απαντησε : τωρα πια τιποτα?

Γιατι με την συγκεκριμενη διεγραμενη καρτα δεν κανεις οντως τιποτα...

Και μια μερα να εχει περασει απο το οριο και ακυρωθει την ιδια στιγμη μπορεις να βγαλεις αλλη καρτα απλα το κενο μεταξυ των δυο καρτων θα ειναι κενο εαν ζητησεις βεβαιωση ανεργιας καποια στιγμη
αυτο μονο ειναι το προβλημα τιποτα αλλο

Γατουλα
30-06-11, 00:16
τελειωνουμε αιτησεις για παιδικους...αρχιζουμε για επιδομα!
πρωτη μου φορα.......πριν ημουνα ΤΕΒΕ αλλα φετος τα 295 δε θα τους τα χαρισω! :D

LA LATINA
30-06-11, 09:15

η προνοια δινει ενα βοηθημα που δεν εχει σχεση με ΟΑΕΔ
αν θες παρε και ρωτα

elen73
30-06-11, 09:23
τελειωνουμε αιτησεις για παιδικους...αρχιζουμε για επιδομα!
πρωτη μου φορα.......πριν ημουνα ΤΕΒΕ αλλα φετος τα 295 δε θα τους τα χαρισω! :D

Και εγω μαζι σου Γατουλα.Το πηρα φετος τον Ιανουαριο για πρωτη φορα που η κορη μου ηταν 3μιση χρονων και ο γιος μου 7 μηνων.Μεχρι τοτε δεν ειχα ιδεα δεν το εψαχνα και το εχασα 2 χρονια συνεχομενα.

LA LATINA
30-06-11, 09:37
παντως εχουμε ολοι μια διαθεση να τους σκισουμε ετσι???
να μην τους χαρισουμε ουτε ευρω

εγω παιδια μπορουσα να παρω επιδομα αναπηριας απ το 2001 που αρρωστησα πρωτη φορα
ημουν 23 χρονω
ειπα, δε θελω
δεν εχω αναγκη να με λενε αναπηρη
ουτε τα λεφτα τους ουτε τιποτα δε ρωτησα καν ποσο ειναι το ποσο

και τωρα που το ξαναπαθα.....χαρτια αμεσως, επιτροπες, τωρα ειμαι 33 ομως και εχω και 2 παιδια....μεχρι αν εχω εκπτωση στη ΔΕΗ και στον ΟΤΕ ψαχνω.....
οσο γι τα λεφτα που εχασα τοσα χρονια????

580 ευρω το διμηνο!!!!!!!!!!!! επι 10 χρονια??????????

ενας ενας, μη μουτζωνετε ολοι μαζι!!!!!!!!

irene2
30-06-11, 10:32
κοριτσακι μου δεν θα τους ειχα χαρισει τιποτα ουτε τωρα ουτε πιο πριν για τον απλο λογο οτι εχουμε δωσει τοσες εισφορες τοσους φορους πο τα πληρωνουμε και αλλα τα χρυσοπληρωνουμε.δεν μας χαριζεται τιποτα...580 ανα διμηνο? τι λες τωρα..να τα παρω εγω για σενα?:lol:

LA LATINA
30-06-11, 10:37
τωρα εβαλα μυαλο
θα τα παρω μια χαρα
αλλα δεκα χρονια με εφαγε η περηφανια

irene2
30-06-11, 10:45
ε και εγω μη νομιζεις επρεπε να φτασω 37 για να βαλω μυαλο και αν εχω βαλει που δεν το πιστευω αρνουμαι να μεγαλωσω η κορη μου 4 ετων εχει πιο πολυ μυαλο απο εμενα...

Γατουλα
30-06-11, 10:58
να αρχισουμε ερωτησεις οι νεες?
μαζευω δικαιολογητικα (θα τα δουμε ΑΦΟΥ ξεμπερδεψουμε με εεταα, ενα ενα χαχαχχα)
καταθετω
παιρνω επιδομα απαξ? για ολο το 2011 δηλαδη ημου το χωνουνε μηνα μηνα?
επισης με ρωταει μια συναδελφος οτι της ειχαν πει περσυ οτι θα πρπει να πηγαινει βεβαιωση εργοδοτη καθε μηνα
ισχυει κατι τετοιο η φουμαρα?

Vann
30-06-11, 11:41
Γατουλα καμια σχεση,τα πας μια φορα τα χαρτια κ περνεις τα λεφτα εφαπαξ.

LA LATINA
30-06-11, 12:08
η ξανθια .........
για ποιους ακριβως ειναι αυτο το επιδομα??
καποιος με ΙΚΑ δικαιουται??

mirantini
30-06-11, 13:25
Μηπως εννοουσε οτι τωρα δεν γινεται να ανανεωθει? οτι μπορεις να βγαλεις καρτα τον ρωτησες? η απλα του ειπες τι κανεις μ αυτην την καρτα κι αυτος σου απαντησε : τωρα πια τιποτα?

Γιατι με την συγκεκριμενη διεγραμενη καρτα δεν κανεις οντως τιποτα...

Και μια μερα να εχει περασει απο το οριο και ακυρωθει την ιδια στιγμη μπορεις να βγαλεις αλλη καρτα απλα το κενο μεταξυ των δυο καρτων θα ειναι κενο εαν ζητησεις βεβαιωση ανεργιας καποια στιγμη
αυτο μονο ειναι το προβλημα τιποτα αλλο

απλα του ειπα και τώρα τι μπορώ να κανω και μου απάντησε, τίποτα..... 2 μέρες είχαν περάσει απο την ημερομηνία αναννεωσης γι΄αυτο την έχασα, δεν με είχαν ενημερώσει για μέρες καθυστέρησης..... τέλος πάντων, θα παω να ξαναβγάλω, αφου λες οτι γινεται, μόνο και μόνο για να μπορέσω να παρω το οικογ.επιδομα τον σεπτέμβρη...... ετσι και αλλιως δεν μου προσφέρει και τίποτα άλλο δυστυχως.

Γατουλα
30-06-11, 13:25
στελλα εσυ θα κατσεις, θα τελειωσουμε με εεταα θα τα αναλυσουμε
εχουμε χρονο μεχρι 31/1/12 αυτο ειναι το βασικοτερο!

maestria
30-06-11, 13:29
Γατούλα όντως, αυτό έχει μεγάλο περιθώριο, θα πάω από βδομάδα ΟΑΕΔ για ερωτήσεις - για το αν δικαιούμαι σαν άνεργη - οπότε μαζεύετε απορίες!

mirantini
30-06-11, 13:42
η ξανθια .........
για ποιους ακριβως ειναι αυτο το επιδομα??
καποιος με ΙΚΑ δικαιουται??

οικογενειακο επιδομα = επιδομα παιδιου/ιων

Το δικαιούνται οσοι έχουν ΙΚΑ και δεν παιρνουν επιδομα απο την εργασια τους (υπάρχουν συλλογ. συμβάσεις που δίνουν επιδομα παιδιου 5% καθε μηνα στον μισθο και άλλες που δεν το χορηγουν όπως π.χ. στις πωλητριες, στους φαρμακουπαλληλους κ.α.)
Αν είναι και ο σύζηγος στο ΙΚΑ και δεν παίρνει ούτε αυτός το επίδομα παιδιού τότε έχει δικαίωμα ό ένας απο τους δύο να το παρει απο τον ΟΑΕΔ..... πρέπει όμως να καταθέσετε στον ΟΑΕΔ, μαζί με οτι άλλα χαρτιά ζητουν και μια βεβαίωση απο τον εργοδότη ότι λόγω σύμβασης δεν σας δίνει το επιδομα παιδιου (το 5% στον μισθο δηλαδη)...... είναι μια φορά τον χρόνο, εφάπαξ και το καταθετουν σε εναν λογαριασμο τραπεζας εθνικης που θα τους δωσετε.....

Αν ο σύζυγος είναι σε άλλο ταμείο, όπως π.χ. Δημοσιο, και εσεις δεν το παίρνετε απο τον εργοδοτη σας, τότε και παλι το δικαιούστε...........

Agkiolina καλά τα πάω ? Οπου λάθος διόρθωνε...... που θα πάει, στο τέλος θα τα μάθουμε....... τώρα αν θα παρουμε τα λεφτά δεν ξέρω !!

Ααααα και οι άνεργοι το παίρνουν έχοντας κάρτα ανεργίας (ο ένας απο τους δύο στην οικογένεια, μην τρελαθούμε και δεν ξέρουμε τι να πρωτοκάνουμε όλα αυτα τα χρηματα !)

maestria
30-06-11, 13:50
Καλά που με διαφωτίσατε παιδιά, γιατί εγώ φέτος που 'μαι άνεργη, δε θα πήγαινα καν να ρωτήσω!!!

ΤΕΛΕΙΑ, θα πάρω 100€ (παρά κάτι ψιλά), καλέ τι θα τα κάνω;;; ;)

Γατουλα
30-06-11, 14:44
θα χρειαστεις πανες...λιμπερο ισως?

rita_ki
30-06-11, 14:57
εχω μπερδευτει για βοηθηστε φιλες............
λοιπον εγω εδω κ 1 μηνα ειμαι ανεργη (εχω κανει τα χαρτια μου για επιδομα ανεργειας)
εχω εγω ασφαλισμενο τον μικρο στο βιβλιαριο μου
ο αντρας μου εχει ικα

τι δικαιολογητικα χρειαζονται για το επιδομα???
εχω στα χερια μου μια βεβαιωση εργοδοτη (την δινω στον αντρα μου να την συμπληρωσουν ?)
κ μια κοινη υπευθυνη δηλωση (τι συμπληρωνω εκει ?)
τι αλλο χρειαζομαι ????????

πρωτη φορα θα παρω το επιδομα, περσυ ηταν μωρο ο γιοκας μου κ τους το χαρισαμε:???:

mirantini
30-06-11, 17:21
εχω μπερδευτει για βοηθηστε φιλες............
λοιπον εγω εδω κ 1 μηνα ειμαι ανεργη (εχω κανει τα χαρτια μου για επιδομα ανεργειας)
εχω εγω ασφαλισμενο τον μικρο στο βιβλιαριο μου
ο αντρας μου εχει ικα

τι δικαιολογητικα χρειαζονται για το επιδομα???
εχω στα χερια μου μια βεβαιωση εργοδοτη (την δινω στον αντρα μου να την συμπληρωσουν ?)
κ μια κοινη υπευθυνη δηλωση (τι συμπληρωνω εκει ?)
τι αλλο χρειαζομαι ????????

πρωτη φορα θα παρω το επιδομα, περσυ ηταν μωρο ο γιοκας μου κ τους το χαρισαμε:???:

Αν μπεις στο site του ΟΑΕΔ θα διαβασεις αναλυτικα τι δικαιολογητικά χρειάζονται για το επιδομα. Αλλά μήπως το παίρνει ο άντρα σου ήδη απο την δουλειά του ?
Τώρα αυτη η βεβαίωση του εργοδότη τι γράφει ? (τι δουλειά έχει η βεβαίωση του δικού σου εργοδότη να την δώσεις στην εργασία του άντρα σου ? αν το κατάλαβα βέβαια καλά) και η υπεύθυνη δήλωση που αναφέρεις ποιος σου την έδωσε και για ποιο λόγο ?
Είχες διαφορετικό ταμείο ασφάλισης απο τον άντρα σου ?

mirantini
30-06-11, 17:27
Καλά που με διαφωτίσατε παιδιά, γιατί εγώ φέτος που 'μαι άνεργη, δε θα πήγαινα καν να ρωτήσω!!!

ΤΕΛΕΙΑ, θα πάρω 100€ (παρά κάτι ψιλά), καλέ τι θα τα κάνω;;; ;)

Κάτσε να έρθει ο Σεπτέμβρης (δηλ. Οκτώβρη θα τα καταθέσουν) να τα πάρουμε στα σίγουρα, μετά ανεβαίνω Θεσσαλονίκη και θα σε βοηθήσω εγώ στην χρήση τους...... :lol::lol: Δεν θέλω τέτοιους προβληματισμούς καλέ !!

v & a
30-06-11, 17:33
αααααχ ωραια!
τωρα που τελειωσα με εεταα ηρθα κι εγω απο δω! περσι αργησαν να βαλουν τα χρηματα λογω δυσκολιων...για να δουμε φετος. απο ιουλιο τα πηραμε σεπτεμβρη.
να ρωτησω, εχω περισευουμενα οικογενειακης καταστασης (οχι δε τα πουλαω) εγω που εχω 2 παιδια να το βαλω μεσα στα δικαιολογητικα να βρισκεται παρολο που λεει ειναι αυτεπαγγελτη αναζητηση, η ειναι μονο για αποδειξη της τριτεκνιας οποτε δεν ειναι αναγκαιο? ετσι οπως το γραφει με μπερδευει. και επισης επειδη δε θυμαμαι τι ειχα κανει περσι, χρειαζεται να βγαλω φωτοτυπιες και το δικο μου βιβλιαριο τη σελιδα θεωρησης??? τη 1η χρονια το χα κανει ( και αναρωτιεμαι γιατι να χω τετοια αντιγραφα, αλλα θυμηθηκα πως μονο στον οαεδ τα ζητανε.)
α, και κατι αλλο, πρεπει ο εργοδοτης του συζυγου να υπογραωψει στη δηλωση πως δε παιρνει επιδομα παιδιου, οπως κανουμε κ στη δικια μας με το υποδειγμα που κατεβαζεις απο το σαιτ, η απλα να υπογραψει στην υπευθυνη δηλωση που θα πρεπει να παμε μαζι ν κανουμε στο κεπ?

πολλα ρωταω τελικα ε?

rita_ki
30-06-11, 17:45

Αν μπεις στο site του ΟΑΕΔ θα διαβασεις αναλυτικα τι δικαιολογητικά χρειάζονται για το επιδομα. Αλλά μήπως το παίρνει ο άντρα σου ήδη απο την δουλειά του ?
Τώρα αυτη η βεβαίωση του εργοδότη τι γράφει ? (τι δουλειά έχει η βεβαίωση του δικού σου εργοδότη να την δώσεις στην εργασία του άντρα σου ? αν το κατάλαβα βέβαια καλά) και η υπεύθυνη δήλωση που αναφέρεις ποιος σου την έδωσε και για ποιο λόγο ?
Είχες διαφορετικό ταμείο ασφάλισης απο τον άντρα σου ?
την βεβαιωση εργοδοτη (οτι δηλαδη δεν δινει μεσα στον μισθο επιδομα για το παιδι ) κ την υπευθυνη δηλωση τα πηρα απτον ΟΑΕΔ με σκοπο να τα συμπληρωσουμε κ μαζι με τα αλλα χαρτια να τα καταθεσουμε :p

ναι ανηκουμε κ οι 2 στο ιδιο ταμειο (ΙΚΑ)

mirantini
30-06-11, 18:04
την βεβαιωση εργοδοτη (οτι δηλαδη δεν δινει μεσα στον μισθο επιδομα για το παιδι ) κ την υπευθυνη δηλωση τα πηρα απτον ΟΑΕΔ με σκοπο να τα συμπληρωσουμε κ μαζι με τα αλλα χαρτια να τα καταθεσουμε :p

ναι ανηκουμε κ οι 2 στο ιδιο ταμειο (ΙΚΑ)

σιγουρέψου οτι ούτε ο άντρας σου δεν παιρνει το επιδομα παιδιου (5% επιπλέον στον μισθο του κάθε μηνα) και τότε ναι, δίνεις την βεβαίωση να την συμπληρώσει και υπογράψει ο εργοδότης του και μετά στον οαεδ με ότι άλλο δικαιολογητικο χρειάζεται.... όσο για την υπεύθυνη δήλωση συμπληρώνεις ότι σου είπαν απο τον οαεδ....
Βέβαια για ολα αυτά, φαντάζομαι οτι θα σου πουν να περιμένεις πρώτα να βγουν τα χαρτια σου ως ανεργη (δεν ειμαι σίγουρη γι΄αυτο όμως, ρώτα τους καλύτερα και με ενα τηλ.)

pocoyo
30-06-11, 18:31
αααααχ ωραια!
τωρα που τελειωσα με εεταα ηρθα κι εγω απο δω! περσι αργησαν να βαλουν τα χρηματα λογω δυσκολιων...για να δουμε φετος. απο ιουλιο τα πηραμε σεπτεμβρη.
να ρωτησω, εχω περισευουμενα οικογενειακης καταστασης (οχι δε τα πουλαω) εγω που εχω 2 παιδια να το βαλω μεσα στα δικαιολογητικα να βρισκεται παρολο που λεει ειναι αυτεπαγγελτη αναζητηση, η ειναι μονο για αποδειξη της τριτεκνιας οποτε δεν ειναι αναγκαιο? ετσι οπως το γραφει με μπερδευει. και επισης επειδη δε θυμαμαι τι ειχα κανει περσι, χρειαζεται να βγαλω φωτοτυπιες και το δικο μου βιβλιαριο τη σελιδα θεωρησης??? τη 1η χρονια το χα κανει ( και αναρωτιεμαι γιατι να χω τετοια αντιγραφα, αλλα θυμηθηκα πως μονο στον οαεδ τα ζητανε.)
α, και κατι αλλο, πρεπει ο εργοδοτης του συζυγου να υπογραωψει στη δηλωση πως δε παιρνει επιδομα παιδιου, οπως κανουμε κ στη δικια μας με το υποδειγμα που κατεβαζεις απο το σαιτ, η απλα να υπογραψει στην υπευθυνη δηλωση που θα πρεπει να παμε μαζι ν κανουμε στο κεπ?

πολλα ρωταω τελικα ε?
εχω την εντυπωση οτι αν δεν ειναι η πρωτη φορα που καταθετεις τα χαρτια δεν χρειαζεται οικογενειακης καταστασης

v & a
30-06-11, 18:43
εχω την εντυπωση οτι αν δεν ειναι η πρωτη φορα που καταθετεις τα χαρτια δεν χρειαζεται οικογενειακης καταστασης

υποθετω πως χρειαζεται μονο αν εχει μεταβληθει η κατασταση απο περσι αν πχ εχεις κανει αλλο παιδι απο τοτε. θεωρητικα δε χρειαζεται αλλα αφου το χω θα το παρω κ αυτο μαζι...

elen73
30-06-11, 19:04
παντως εχουμε ολοι μια διαθεση να τους σκισουμε ετσι???
να μην τους χαρισουμε ουτε ευρω

εγω παιδια μπορουσα να παρω επιδομα αναπηριας απ το 2001 που αρρωστησα πρωτη φορα
ημουν 23 χρονω
ειπα, δε θελω
δεν εχω αναγκη να με λενε αναπηρη
ουτε τα λεφτα τους ουτε τιποτα δε ρωτησα καν ποσο ειναι το ποσο

και τωρα που το ξαναπαθα.....χαρτια αμεσως, επιτροπες, τωρα ειμαι 33 ομως και εχω και 2 παιδια....μεχρι αν εχω εκπτωση στη ΔΕΗ και στον ΟΤΕ ψαχνω.....
οσο γι τα λεφτα που εχασα τοσα χρονια????

580 ευρω το διμηνο!!!!!!!!!!!! επι 10 χρονια??????????

ενας ενας, μη μουτζωνετε ολοι μαζι!!!!!!!!

Δεν θα σε μουτζωσουμε αλλα κακως εδω οι περηφανιες δεν χωρουν .Δεν τους χαριζουμε τιποτα γιατι τα εχουμε πληρωσει μεχρι τελευταιου σεντς.Για μετρα δουλευω απο το 1992 και πηρα το συγκεκριμενο επιδομα το 2010 και γεννησα το πρωτο παιδι το 2007.Τυχαια περισυ το διαβασα εδω στο forum και εκανα τα χαρτια.Δεν το ηξερα και να φανταστεις οτι η πεθερα μου καθε χρονο πηγαινε τα χαρτια στον ΟΑΕΔ για λογαριασμο της κορης της αλλα στη νυφη δεν μπηκε ποτε στον κο[πο να το πει. Τελος παντων.Καλο απογευμα Στελλιτσα.

#ΕΛΕΝΑ#
01-07-11, 15:56
κοριτσια μια ερωτηση !!!! ειμαι ανεργη επιδοτουμενη ακομα εργαζεται ο συζυγος μπορω να παρω το επιδομα εγω για να μην τρεχει ο συζυγος???? αν ναι τι χαρτια χρειαζομαι τωρα που ειμαι ανεργη???

agkiolina
03-07-11, 13:56
κοριτσια μια ερωτηση !!!! ειμαι ανεργη επιδοτουμενη ακομα εργαζεται ο συζυγος μπορω να παρω το επιδομα εγω για να μην τρεχει ο συζυγος???? αν ναι τι χαρτια χρειαζομαι τωρα που ειμαι ανεργη???
Ελενα το μονο που θα χρειαστεις εξτρα περα απο αυτα που λεει μεσα η σελιδα του ΟΑΕΔ ειναι μια βεβαιωση ανεργιας που θα την παρουν εκεινη την ωρα οι ιδιοι οι υπαλληλοι... ;)

joannakip
03-07-11, 22:06
Κοριτσια φετος θα το παρουν ολοι οσοι το δικαιουνται το επιδομα παιδιου ή αναλογα με τα εισοδηματικα κρητηρια; γιατι κατι τετοιο ελεγαν ειναι και αυτο μεσα στις περικοπες

v & a
03-07-11, 22:19
νομιζω πως θα πρεπε να το γραφει καπου αυτο ωστε να μη κανουν καποιοι τσαμπα αιτησεις. απο οτι διαβασα δε λεει κατι τετοιο πουθενα,.

maestria
03-07-11, 22:39
Κάτσε να έρθει ο Σεπτέμβρης (δηλ. Οκτώβρη θα τα καταθέσουν) να τα πάρουμε στα σίγουρα, μετά ανεβαίνω Θεσσαλονίκη και θα σε βοηθήσω εγώ στην χρήση τους...... :lol::lol: Δεν θέλω τέτοιους προβληματισμούς καλέ !!

Είσαι μεγάλη καρδιά!!! :p:D

υποθετω πως χρειαζεται μονο αν εχει μεταβληθει η κατασταση απο περσι αν πχ εχεις κανει αλλο παιδι απο τοτε. θεωρητικα δε χρειαζεται αλλα αφου το χω θα το παρω κ αυτο μαζι...

Κι εγώ αυτό νομίζω, την πρώτη φορά το καταθέτεις. Αλλά επειδή εδώ είναι Ελλαδιστάν, έχε το μαζί σου!

Ελενα το μονο που θα χρειαστεις εξτρα περα απο αυτα που λεει μεσα η σελιδα του ΟΑΕΔ ειναι μια βεβαιωση ανεργιας που θα την παρουν εκεινη την ωρα οι ιδιοι οι υπαλληλοι... ;)

Μπράβο, λύθηκαν και οι δικές μου απορίες! :D

Κοριτσια φετος θα το παρουν ολοι οσοι το δικαιουνται το επιδομα παιδιου ή αναλογα με τα εισοδηματικα κρητηρια; γιατι κατι τετοιο ελεγαν ειναι και αυτο μεσα στις περικοπες

Νομίζω ότι δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμα τα νέα μέτρα. Αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον.

agkiolina
05-07-11, 00:09
οτι κι αν ακουτε δεν εχει μπει σε εγκυκλιο αρα δεν ισχυει τιποτα απολυτως.... don't worry

#ΕΛΕΝΑ#
05-07-11, 16:29

ευχαριστω πολυ πηγαμε σημερα τα καναμε τα χαρτια αλλα ο συζυγος ολα επειδη αν ολες τις αλλες φορες τα εκανε αυτος δεν γινεται να αλλαξει τωρα μονο αν χωρισουμε θα τα παιρνει εκεινος που εχει την επιμελεια παιδιων...οποτε μονο αυτος μπορουσε να καταθεσει τα χαρτια...να δουμε θα τα παρουμε σημερα.....

pocoyo
05-07-11, 17:10
ευχαριστω πολυ πηγαμε σημερα τα καναμε τα χαρτια αλλα ο συζυγος ολα επειδη αν ολες τις αλλες φορες τα εκανε αυτος δεν γινεται να αλλαξει τωρα μονο αν χωρισουμε θα τα παιρνει εκεινος που εχει την επιμελεια παιδιων...οποτε μονο αυτος μπορουσε να καταθεσει τα χαρτια...να δουμε θα τα παρουμε σημερα.....
δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι ισχυει αυτο.....συμπληρωνεις καθε χρονια υπευθυνη δηλωση για το ποιος θελετε να λαβει το επιδομα, πχ εγω το πηρα φετος....του χρονου μπορει να το παρει ο αντρας μου εφοσον και οι δυο μας πληρουμε τα απαραιτητα....για κοιταξε το ξανα.....:???:

#ΕΛΕΝΑ#
05-07-11, 21:34
δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι ισχυει αυτο.....συμπληρωνεις καθε χρονια υπευθυνη δηλωση για το ποιος θελετε να λαβει το επιδομα, πχ εγω το πηρα φετος....του χρονου μπορει να το παρει ο αντρας μου εφοσον και οι δυο μας πληρουμε τα απαραιτητα....για κοιταξε το ξανα.....:???:

μας το ειπε ο υπαλληλος μεσα στο οαεδ επειδη δεν βρισκαμε το βιβλιαριο του συζυγου κ ειχαμε ολα τα χαρτια `δικαμου κ ειπαμε να φτιαξουμε στο δικο μου ονομα κ ειπε σε οποιο ονομα καναμε τα προηγουμενα χρονια σε αυτον κανουμε καθε φορα...δεν αλλαζει.... κ εμενα μου φανηκε καπος επειδη αν του χρονου δεν θα εργαζεται δεν θα το παρουμε μονο κ μονο επειδη τα προηγουμενα χρονια τα επαιρνε ο συζυγος,,,κ δεν μπορει να αλλαξει...

agkiolina
06-07-11, 00:34
μας το ειπε ο υπαλληλος μεσα στο οαεδ επειδη δεν βρισκαμε το βιβλιαριο του συζυγου κ ειχαμε ολα τα χαρτια `δικαμου κ ειπαμε να φτιαξουμε στο δικο μου ονομα κ ειπε σε οποιο ονομα καναμε τα προηγουμενα χρονια σε αυτον κανουμε καθε φορα...δεν αλλαζει.... κ εμενα μου φανηκε καπος επειδη αν του χρονου δεν θα εργαζεται δεν θα το παρουμε μονο κ μονο επειδη τα προηγουμενα χρονια τα επαιρνε ο συζυγος,,,κ δεν μπορει να αλλαξει...
εχει δικιο η pocoyo παντα υπογραφετε μια κοινη υπευθ.δηλωση για το ποιος θα το παρει μπορει του χρονου ο συζυγος σου να μην πληρει τις προυποθεσεις για τον αλφα βητα λογο... πχ λεω εγω τωρα να μην εργαζεται να μην μπορει να παρει ταμειο ανεργιας κτλ κτλ κτλ και θα μπορεις να το παρεις εσυ αν θα πληρρεις τις προυποθεσεις...αυτο με την επιμελεια των παιδιων ειναι μονο αν υπαρχει χωρισμος και οχι με καλες σχεσεις γονεων ... οπως πχ εχω μια περιπτωση που περιμενω τον συζυγο με την καραμπινα ... το επαιρνε κρυφα απο την συζυγο 3 χρονια τωρα και της ελεγε πως δεν το διακιουται και η επιμελεια ηταν στην συζυγο/...φετος το πηρε η συζυγος και περιμενουμε τον αντρα με τα πλαστα χαρτια να το παρει ...γιατι πρωτοτυπα και γνησια χαρτια και την υπογραφη της γυναικας δεν ειχε ... τα πλαστογραφουσε ο κυριος και ο καθε υπαλληλος δνε τα προσεχεε καλα.. τωρα ομως τα πραγματα εχουν αλλαξει και στο συστημα βαραει αλερτ ;););) εχουν φυγει αλοδαποι με πλαστα ενσημα ουκ ολιγοι ...ετσι να καθαριζουμε απο την βρωμια αρκετα ως εδω μας κοροιδευανε ...δεν ειμαι ρατσιστρια μην βγει κατι τετοιο αλλα ειναι μερικοι που σε κανο9υν θελεισ δεν θελεις ρατσιστρια με την κοροιδια που σου παιζουν

#ΕΛΕΝΑ#
06-07-11, 13:25
τι να πω κοριτσια παντως εγω για αυτο το λογο εκατσα 2 μερες απο 2 ωρες στην ουρα επειδη την πρωτη φορα ημασταν κ οι δυο στην ουρα με το συζυγο κ ελειπε ενα χαρτι του συζυγου κ ρωτησα να το παρω εγω στο ονομα μου επειδη ειχα ολα τα χαρτια κ μας ειπε δεν γινεται μονο ο συζυγος μπορει να το παιρνει επειδη η περσινη αποφαση διευθ ηταν στο ονομα συζυγου κ οχι στο δικο μου...κ ετσι κ την επομενη μερα παλι ημασταν 2 κ βαλε ωρες στην ουρα!!!

mom
06-07-11, 15:07
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά να ενημερώσω όσες μένετε Δυτική Θεσσαλονίκη, ότι ο ΟΑΕΔ στην Ταντάλου, δέχεται κατάθεση των δικαιολογητικών, μόνο Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή....
Εγώ δεν το ήξερα και τζάμπα κατέβηκα σήμερα στο κέντρο... :evil:

Επίσης, τα ΚΕΠ πήραν λέει ενημέρωση προχθές, ότι θα μπορούν να δέχονται δικαιολογητικά απο 1η Σεπτεμβρίου... Κι εκεί τζάμπα πήγα χθες! :evil:

purple-rain
06-07-11, 16:40
[QUOTE=mom;2079541]Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά να ενημερώσω όσες μένετε Δυτική Θεσσαλονίκη, ότι ο ΟΑΕΔ στην Ταντάλου, δέχεται κατάθεση των δικαιολογητικών, μόνο Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή....

Και επίσης ο ένας (εκ των 3) υπάλληλος που εξυπηρετεί είναι αγενέστατος.

mom
06-07-11, 16:42
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά να ενημερώσω όσες μένετε Δυτική Θεσσαλονίκη, ότι ο ΟΑΕΔ στην Ταντάλου, δέχεται κατάθεση των δικαιολογητικών, μόνο Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή....

Και επίσης ο ένας (εκ των 3) υπάλληλος που εξυπηρετεί είναι αγενέστατος.

Όχι απλά αγενέστατος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτός ο άνθρωπος!! Πάλι με σύγχισε σήμερα και απάντηση δεν πήρα. Είμαι έτοιμη αύριο που θα ξαναπάω, αν με ξαναπροσβάλλει να πάω στον προϊστάμενο!!!:evil::evil::evil::evil:

μανουλα32
06-07-11, 18:39
κοριτσια συγνωμη αλλα επειδη εχω νεογενητο δεν προλαβαινω να διαβασω τι εχετε γραψει για το θεμα.Θα ηθελα να σας ρωτησω εγω το 2010 ημουν ανεργη δικαιουμαι το επιδομα?και τι δικαιολογητικα θα χρειαστω???ευχαριστω εκ των προτερων

#ΕΛΕΝΑ#
06-07-11, 19:29
κοριτσια οσες πηγατε οαεδ αυτες τις μερες κ κανατε τα χαρτια πληρωθηκατε??? εμεις τα καναμε την τριτη κ ακομα δεν μπηκαν ελεγα θα μπουν σημερα αλλα τζιφος ακομα.... κ ειχα ακουσει το υπαλληλο να λεει οτι την δευτερα πληρωθηκαν ηδη οσοι εκαναν τα χαρτια δηλαδη την ιδια μερα αλλα εμεις τριτη μερα αυριο κ ακομα... ξερετε τι γινετε...

pocoyo
07-07-11, 07:27
ουτε εμενα μπηκαν ακομα και τα εκανα δευτερα πρωι πρωι

v & a
07-07-11, 09:50
μη σας απογοητευσω μακαρι να τα παρετε συντομα αλλα... περσι μου ειχαν πει σε 1 βδομαδα ( τα κανα αρχες ιουλιου) και τα πηρα αρχες σεπτεμβρη!!!! (και μην υπολογιζετε σε αυτα τα λεφτα γιατι περσι την πατησα, ουτε ξερουμε ποτε θα μπουν στη πραγματικοτητα)...και υποτιθεται πως περσι ηταν καλυτερα οικονομικα τα πραγματα!

#ΕΛΕΝΑ#
07-07-11, 10:29
μα περυσι εμεις γνωριζαμε οτι θα τα παρουμε λιγο αργοτερα.. ειχαν βγαλει ανακοινωση νομιζω.

mom
07-07-11, 10:33
Λοιπόν, εγώ για να αποφύγω την ατελείωτη ουρά για την οποία με ενημέρωσαν χθες στον ΟΑΕΔ ότι υπάρχει κάθε μέρα κατάθεσης δικαιολογητικών καθώς και τον απαίσιο και προσβλητικό υπάλληλο, πήγα και κατέθεσα τα χαρτιά μου στο παράρτημα του ΟΑΕΔ που βρίσκεται μέσα στο Δημαρχείο της περιοχής μου.
Ήμουν μόνη μου και τελείωσα σε 2 λεπτά.
Μόνο να ξέρετε ότι πρέπει να έχετε μαζί σας φωτοτυπίες των βιβλιαρίων υγείας και τραπέζης, δεν φτάνει μόνο η επίδειξη σ'αυτούς. Τα κάνουν πακέτο και τα πηγαίνουν στα κεντρικά, γι'αυτό τις χρειάζονται.
Μου είπαν σε 1 μήνα να περάσω να πάρω την Απόφαση.

Τώρα για το πότε θα μπουν τα λεφτά, δεν έχω πρόβλημα.....αρκεί να μπουν! γιατί κάτι ακούγεται ότι θα κοπεί κι αυτό... :confused:

v & a
07-07-11, 10:38
περσι μολις πηγα να κανω την αιτηση μου ειπαν θα μπουν τα χρηματα σε 3-4 μερες. περασαν περισσοτερες μερες να τσεκαρω το λογαριασμμο ,και τιποτα....και παιρνω τηλ, και μου λενε:
οσες κανανε τα χαρτια τους ως τη ταδε ημερομηνια ( 2-3 μερες πριν καταθεσω εγω) τα πηρανε τα χρηματα. οσες κανανε αργοτερα, δε ξερουμε... κατα τον αυγουστο...( και πηγε σεπτεμβρης).

#ΕΛΕΝΑ#
07-07-11, 10:43
ναι καπως ετσι εγινε...μακρι φετος να μην γινει παλι το ιδιο...

purple-rain
07-07-11, 10:54
Πέρσι που έκανα τα χαρτιά μου στα Κεπ τα χρήματα μπήκαν Οκτώβρη και το απέδωσα στο ότι τα υπέβαλλα στα ΚΕΠ.
Φέτος ευελπιστώ για νωρίτερα.

agkiolina
07-07-11, 15:44
Καλησπερα ...
Θα σας πω οτι μαας λενε κι εμας απο τα κεντρικα...
Αγνωστο ποτε θα μπει το οικογενειακο επιδομα... φετος δεν ακουγεται να κοπει το επιδομα ΚΑΙ ΑΑΑΑΝΝΝ κοπει οι αιτησεις που εχουν ηδη γινει θα πληρωθουν στο ακεραιο.Μην αγχωνεστε απο την στιγμη που εχετε κανει αιτηση δεν μπορουν να μην τα πληρωσουν ,απλα θελει υπομονη και οπως καποια κοπελα ειπε μην υπολογιζχεται για την ωρα αυτα τα λεφτα μεχρι να ας μπουν στον λογαριασμο.
Οσο για τις αιτησεις στα ΚΕΠ θα αρχισουν απο Σεπτεμβρη τα ΚΕΠ να λαμβανουν το οικογενειακο δεν ξερω γιατι το κανανε φετος ετσι.
Τα μονα επιδοματα που μπαινουν την ιδια η την επομενη μερα ειναι το ταμειο ανεργιας

#ΕΛΕΝΑ#
08-07-11, 08:54
παλι καλα να μπαινουν εστω τα χρηματα του ταμειου ανεργιας,,,κ αυτα αυτο που λες καποια στιγμη θα μπουν που θα πανε...

Γατουλα
08-07-11, 13:13
να ρωτησω?
παμε σε οποιοδηποτε ΟΑΕΔ για να καταθεσουμε τα χαρτια? η μονο της περιοχης μας?
βεβαιωση εργοδοτη θελουν μονο τη συγκεκριμενη που εχουν σε υποδειγμα?
θελουμε επικυρωμενα αντιγραφα η δε μας αποασχολει?

#ΕΛΕΝΑ#
08-07-11, 14:11
ναι θελουν την δικη τους βεβαιωση να συμπληρωσεις δεν δεχονται αλλη...επικυρωμενο κανενα χαρτι δεν ζητησαν ευτυχος δηλαδη γιατι αν ηθελαν κ αυτα τρεχα αλλες 2 ωρες σε ουρες αλλου...

Γατουλα
08-07-11, 14:38
σε ευχαριστω...οαεδ παντου η μονο περιοχης μας?

#ΕΛΕΝΑ#
08-07-11, 16:44
αυτο δεν το ξερω δυστιχος αλλα φανταζομαι μονο περιοχης για να μην μπερδευονται τα χαρτια...γιατι δεν παιρνεις ενα τηλ στο οαεδ της περιοχης σου ετσι δεν θα τρεχεις δυο φορες μετα...

Γατουλα
08-07-11, 16:56
βασικα αμα βρω τον οαεδ της περιοχης μου θα παω εκει κατευθειαν !

#ΕΛΕΝΑ#
08-07-11, 21:41
εισαι αθηνα???περιοχη??/ να σε βοηθησουμε...

Γατουλα
08-07-11, 21:46
θα το βρω βρε! Ηλιουπολη ειμαι.....μεχρι να μαζεψω τα διαδικαστικα...εεεε εναν ΟΑΕΔ θα τον εχω ανακαλυψει! ευχαριστω!

agkiolina
09-07-11, 20:06
γατουλα στον ΟΑΕΔ δαφνης πρεπει ν'ανηκεις δωδεκανησου 6 ειναι στον Αλιμο.
αλλα παρε ενα τηλεφωνο μην και τυχον ειστε στα ορια

Γατουλα
09-07-11, 21:27
δεν εχει και ενα οαεδ στη δαφνη πλατεια καλογηρων κοντα? ισως ειμαστε εκει

elen73
09-07-11, 21:44
Γατουλα ο ΟΑΕΔ στην πλατεια Καλογηρων στην Δαφνη μεταφερθηκε στον Αλιμο στην Δωδεκανησου!!

Γατουλα
09-07-11, 21:55
αααααα ....ΑΣΧΕΤΗ! :D

ada9
12-07-11, 23:26
Τελικά μπήκαν σε κανέναν απο εμας που καταθέσαμε χαρτιά τα χρήματα??

#ΕΛΕΝΑ#
13-07-11, 09:43
μπα τιποτα ακομα, μαλλον περιμενουν να εισπραξουν την 5η δοση που ακομα δεν δοθηκε απο την ευρωπαικη ενωση κ με αυτα τα χρηματα θα πληρωσουν το κοσμο..

v & a
13-07-11, 09:45
α , να μη πολυβιαζομαι δηλαδη να τα καταθεσω για τις διακοπες δε θα τα χουμε μαλλον!

fistikaki
13-07-11, 11:40
εμενα μου ειπαν, για τον αλλο μηνα.. θα μπουν λεει αυτοματα στον λογαριασμο

Γατουλα
15-07-11, 12:19
βεβαιωση πηρα, λογαριασμο δεν εχω Εθνικης
πηγα και μου λενε εκκαθαριστικο πρωτοτυπο και ταυτοτητα
για να μη βριστουμε εφυγα

lena77
15-07-11, 12:45
καλημερα.ο οαεδ αγ.αναργυρων θα βαλει τα εφτα σε 2 μπορει και 3 μηνες.περισυ τα εβαλαν σε 3 μερες.τι να πεις.παλι καλα ππου το δινουν:twisted:

Γατουλα
21-07-11, 10:51
πανετοιμη πηγα σημερα......εμμμ μου ελειπε του ΑΦΜ...εμμμ τυχερη ειχα πεταμενο το εκκαθαριστικο του ταχις στη τσαντα
περιμενετε τον υπευθυνο (επειδη ειμαι πρωτη φορα)
τεσπα με ξεκινησε...ολα καλα....μονογονεας ειμαι...
υπευθυνη δηλωση νομου 105
ετοιμη και αυτη
τα εχει αναγνωρισει? ΟΧΙ δεν υπαρχει..
δεν ειναι αναγνωρισμενα? ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ :D:D:D
ερχεται ο υπευθυνος...
αφου εισαι μονογονεας δικαιουσε αλλα 24!
ΑΑΑΑΑα πολυ ωραια
.....πιστοποιητικο κοιταει.....υπαρχει πατερας!!!!!
βρε...ΔΕΝ υπαρχει...να σου εξηγησω!
εγω βλεπω τι γραφει......Ν.......
(να μην εχω καμερα να τραβαω τους γυρω μου που θα με κοιταγαν σαν ουφο)
εχω κανει ονοματοδοσια..προσδοση πατρωνυμου κλπ κλπ
θα σου φερω τα χαρτια της προσδωσης!
...αυριο γιατι μετα φευγω.....
ραντεβου αυριο ξανα για να παρουμε και τα 24 ευρα χαχαχχαχαχα:D

STAUROULA
21-07-11, 17:49
εγω κατεθεσα χαρτια στις 4-7 και σημερα ειδα οτι μπηκαν τα χρηματα για ριξτε μια ματια και στους δικους σας λογαριασμους

pocoyo
21-07-11, 21:01
αντε μακαρι γιατι η αφραγκια παει συννεφο......

#ΕΛΕΝΑ#
22-07-11, 08:48
μακαρι να μπουν να παμε κ κανενα ταξιδακι παλι,,,

Γατουλα
22-07-11, 10:06
τελειωσα σημερα
ειπανε σε 20-30 μερες

pocoyo
22-07-11, 10:09
μπηκανε και σε μενα ολε!!!!!

mamageor
23-07-11, 16:59
Καλησπερα!! μια ερωτηση κι εγω βρε κοριτσια...με τον αντρα μου ειμαστε κ οι 2 ΙΚΑ εγω παιρνω το 5% καθε μηνα στο μισθο μου για τα παιδια..ο αντρας μου οχι...δικαιουμαστε τιποτα? 2 παιδακια εχουμε καλα να ναι:grin:

Γατουλα
23-07-11, 17:03
με 2 παιδια παει 24 ευρω το μηνα (νομιζω)
αν παιρνεις παραπανω (μαλλον) δε δικαιουσε
διαβασε την εγγυκλιο, τα αναλυει

mamageor
23-07-11, 17:15
mm ναι το ειδα παραπανω παιρνω αλλα ξεκινησα δουλεια 3/1/2011 οποτε μαλλον το δικαιουμαστε απ οτ καταλαβα:idea::?:

Γατουλα
23-07-11, 17:18
αμα δεν εχεις 50 περσινα ενσημα δε δικαιουσε

mamageor
23-07-11, 17:20
αληθεια?? ουτε ο αντρας μου?????:confused:

mirantini
23-07-11, 17:25
mm ναι το ειδα παραπανω παιρνω αλλα ξεκινησα δουλεια 3/1/2011 οποτε μαλλον το δικαιουμαστε απ οτ καταλαβα:idea::?:

Μα νομίζω ότι εφόσον το επίδομα το παίρνει ο ένας απο τους δύο γονείς (έστω μέσω του μισθου του) δεν δικαιούται να το πάρει ο άλλος απο τον οαεδ.... αν παει ο αντρας σου στον οαεδ και το ζητήσει, απο οτι θυμάμαι το πρωτο πράγμα που θα του ζητήσουν είναι χαρτί απο το δικό σου εργοδότη που να λεει αν παίρνεις ή όχι το επίδομα..... οπότε.....

mamageor
23-07-11, 17:27
ναι αλλα ζητανε τα ενσημα του 2010 κι εγω το 10 δεν δουλευα...μπερδευτηκα..

mirantini
23-07-11, 17:40
ναι αλλα ζητανε τα ενσημα του 2010 κι εγω το 10 δεν δουλευα...μπερδευτηκα..

ναι είναι μπέρδεμα..... ζητάνε ένσημα 2010 αλλα πληρώνουν επίδομα για το 2011..... οπότε θα ζητήσουν και χαρτί εργοδότη.... δυο λαλλουν και τρεις χορεύουν !!!
για να καταλάβεις εγώ ως άνεργη, μόλις τελείωσε η επιδότησή μου για το έτος 2010 ζήτησα να πάρω ένα μικρό βοήθημα επιπλέον που δίνουν για 2 ή 3 μήνες..... ε, τότε μου ζήτησαν το εκαθαριστικό του 2009 να είναι μικρότερο των 9.000 ευρώ..... εμ μα το 2009 δούλευα και είχα μεγαλύτερο εισόδημα, δεν τους είχα ανάγκη τότε....

Πάντως κάνε τον κόπο να πας απο κοντα να μάθεις σίγουρα πράγματα αλλά να είσαι προετοιμασμένη να μην απογοητευτείς....

mamageor
23-07-11, 17:47
αχ ναι μωρε θα στειλω καποιον να περασει να ρωτησει μη τρεχω κ μαζευω χαρτια τζαμπα...ευχαριστω πολυ παντως!!;)

Γατουλα
23-07-11, 23:10
αν δεν εχει ενσημα το 2010 δε χρειαζεται να κανει τιποτα
και εγω περσυ προσεληφθηκα 15/2/10 πριν ημουνα τεβε και φυσικα δε δικαιομουνα

mamageor
23-07-11, 23:19
bρε συ γατουλα ο αντρας μου δουλευε ολο το 2010..δε βλεπω πουθενα πως πρεπει να εργαζεται κ η γυναικα..τοσο στραβη ειμαι:confused::confused: μπορει κι ολας!

Γατουλα
23-07-11, 23:27
ΑΚΥΡΟ
και σορυ......
επειδη ειμαι μονογονεας....εχω μαθει να σκεφτομαι μονο απο τη μερια της γυναικας!!!! :D :D sorryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

mamageor
23-07-11, 23:46
xaxax dont worry...απλως μου κανε εντυπωση επειδη το εψαξα ξανα κ ξανα..τι σκατα λεω φοραω κ γυαλια παναθεμα με!:D

Γατουλα
23-07-11, 23:59
χαχαχα σορυυυυυυυυυυυ
ε δεν ειμαι και αλανθαστη...........την πατησα..χοπ χοπ...φευγω

jtse
25-07-11, 14:15
κορίτσια ξέρετε τι ώρα ανοίγει το πρωι ο οαεδ ? Γιατί έχω πολλές εξωτερικές για αύριο και μιας και έχουν απεργία τα ταξί να δω πως να τα συνδυάσω.

Nitsa2
25-07-11, 14:50
Συνήθως στις 08.00 όπως όλες οι δημόσιες υπηρεσίες.

jtse
26-07-11, 13:11
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Πήγα σήμερα στον οαεδ αμπελοκήπων αθήνας. Ποτέ τα προηγούμενα χρόνια δεν είχε κόσμο. Στις 8 το πρωι πήρα το Νο15. Σημειωτέον δίνουν μόνο 50 νούμερα την ημέρα (καινούργιο κόλπο αυτό). Στις 9:15 που αποφάσισα να φύγω είχε περάσει το Νο 3. Είχε μόνο έναν υπάλληλο αλλά είναι δυνατόν να παίρνει 3 αιτήσεις σε 1 ώρα και ένα τέταρτο? τεσπά δεν έκανα δουλειά γιατί έπρεπε να πάω και γραφείο. Θα ξαναπροσπαθήσω την επόμενη Δευτέρα που θα ξανα βρίσκομαι αθήνα γιατί πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στο εξοχικό και το κέντρο δεν βολευει.

v & a
28-07-11, 09:57
Kαλημερα πηγα σημερα επιτελους και κατεθεσα τα χαρτια. δεν εκανα ουτε 10'...τα χα ολα σωστα και μου ειπαν σε κανα μηνα θα μπουν...
Οποτε αμα καμια κοπελα κατεθεσε τωρα κοντα και δε τα χει παρει, μαλλον θα τα παρουμε μαζι, οποτε οταν θα μπουν κατα το τελος αυγουστου ας ειδοποιησουμε η μια την αλλη!!!!:) η αν εχουμε καμια κοπελα του οαεδ εδω και μαθει ποτε θα μπουν εκει γυρω ας μας ενημερωσει. μαλλον θα λειπω εκεινες τις μερες να ξερω να παω να ελεγξω το λογ/σμο...
Ουφφ παει κ αυτο!;)

agkiolina
28-07-11, 19:10
Χωρίς να θέλω να σε πανικοβαλω μην περεμενεις να σου πει κανείς απο τον ΟΑΕΔ απο τις υπηρεσίες το ποτέ θα πληρωθεις.αυτο το ξέρουν μόνο στα κεντρικά που δίνουν τις εντολές πληρωμών στην εθνική τράπεζα.:( ΕΣΥ απλά να παρακολουθείς τον λογαριασμό σου. Την εβδομάδα που μας πέρασε πληρώθηκαν οι αιτήσεις που είχαν γίνει μέχρι και τέλος του Ιουνίου έτσι μας είπαν εμάς απο τα κεντρικά έτσι σου λέω .εμείς δεν λέμε ποτέ θα μπουν για τον λόγο ότι άμα καθυστερήσει η πληρωμή μην φάμε κανένα ξυλο.έχει γίνει και αυτό σε συνάδελφο να φάει σφαλιάρα απο ασφαλισμένους γιατί δεν του είπε την ακριβή ημερομηνία πληρωμής του.

v & a
28-07-11, 19:52
καλε δε με πανικοβαλεις... απλα ρωτησα στο περιπου και μου πε σε κανα μηνα. περσι η ιδια μου χε πει "σε 3 μερες" και σταματησαν να κανουν πληρωμες και τα πηρα ουτε ξερω ποσους μηνες μετα. εγω απλα ρωτησα για να ξερω ποτε να παω να δω το λογαριασμο στο περιπου γιατι δεν εχω αλλες κινησεις με την εθνικη. ανοιξα το λογαριασμο προπερσι μονο κ μονο για το επιδομα του οαεδ. ουτε ιντερνετ banking ουτε τιποτα...και παλι, αν μου λεγαν σε 1 βδομαδα, θα πηγαινα σε 10 μερες ας πουμε. τωρα που μου πανε για ενα μηνα, ε....θα παω σε εναμισι! .....παντως ευχαριστω πολυ! αν πληρωθει καμια κοπελα ας μου σφυριξει κι εμενα!

ser@finoς
28-07-11, 22:34

Υπάρχει και η περίπτωση ο υπάλληλος να ήθελε να σας προστατεύσει ώστε να μη χάσετε το επίδομα ,αλλα να μη σας έδωσε τη σωστή εξήγηση στο γιατί πρεπει να τα κάνει το ίδιο άτομο με άλλες χρονιές.

Επειδή το επίδομα δίνεται μόνο αν το όνομα των αιτούντων αναγράφεται πρώτο στο βιβλιάριο της Εθνικής ,να υπέθεσε*(ο υπάλληλος) πως για να το πάρει ο Α σύζυγος τις άλλες χρονιές το δικό του όνομα θα αναγράφεται πρώτο και αν έχουν ένα κοινό βιβλιάριο Εθνικής θα το χάσουν αν αιτηθεί ο άλλος σύζυγος εφέτος.

*βέβαια , οι υπάλληλοι εκεί δεν είναι για να υποθέτουν ,αλλά για να εξηγούν και να καθοδηγούν,αλλά και εγώ μια υπόθεση κάνω ,γιατί άλλη εξήγηση δε βλέπω.Αν το δικαιούνται και οι δυο ,οποισδήποτε μπορεί να το παίρνει κάθε φορά.

υγ.αυτό που δε θυμάμαι να διάβασα είναι πως αν τις προηγούμενες χρονιές το πήρε ο ένας σύζυγος και εφέτος αποφασίσαν(για όποιο λόγο) να το πάρει ο άλλος,αν αυτός ο σύζυγος πιαστεί ως νέος δικαιούχος και χρειαστεί έξτρα χαρτιά(πχ ληξιαρχική πράξη γέννησης παιδιού)

TasNat
28-07-11, 23:04
Κι εμείς πήραμε την απόφαση για το οικογενειακό επίδομα στις 20/7 και ακόμα περιμένουμε να μπούν τα χρήματα στην τράπεζα...Ελπίζω να μπουν πριν το Δεκαπενταύγουστο...

jtse
02-08-11, 11:23
Εδέησε σήμερα και κατέθεσα τα χαρτιά για το οικογενειακό. Σημειωτέον τρίτη φορα που πήγα (και όχι λόγω έλλειψης δικαιλογητικών). Ρωτώντας την κοπέλα έτσι φιλολογικά αν γνωρίζει πότε περίπου θα μπει στον λογαριασμό, μου είπε πως μπορεί από μία εβδομάδα μέχρι ένα μήνα, αν και κάτι γίνεται λέει αυτόν τον μήνα και ακούγεται πολύ για στάση πληρωμών.

Τι να κάνουμε θα περιμένουμε να δούμε τι μας ξημερώνει.

piii
02-08-11, 11:28
Εδέησε σήμερα και κατέθεσα τα χαρτιά για το οικογενειακό. Σημειωτέον τρίτη φορα που πήγα (και όχι λόγω έλλειψης δικαιλογητικών). Ρωτώντας την κοπέλα έτσι φιλολογικά αν γνωρίζει πότε περίπου θα μπει στον λογαριασμό, μου είπε πως μπορεί από μία εβδομάδα μέχρι ένα μήνα, αν και κάτι γίνεται λέει αυτόν τον μήνα και ακούγεται πολύ για στάση πληρωμών.

Τι να κάνουμε θα περιμένουμε να δούμε τι μας ξημερώνει.

Μάλλον για το δεύτερο πάμε, δηλαδή στάση, μιας και έχω καταθέσει τα χαρτιά εδώ και ένα μήνα περίπου, και ούτε φωνή ούτε ακρόαση στο ακουστικό.
Διπλανή μου γειτόνισσα που κατέθεσε τα χαρτιά 1 μέρα πιο πριν απο μένα στον ίδιο ΟΑΕΔ πήρε τα λεφτά της πριν κλείσει η εβδομάδα που κατέθεσε τα χαρτιά.
Τώρα επιτρέψτε μου να ξεσπαθώσω γιατί με πνίγει τον δίκιο.
Αφού ρε ΖΩΑ δεν έχετε λεφτά γιατί βγάζετε την εγκύκλιο και δίνεται φρούδες ελπίδες;;;;;;;;
Αι στο διάολο πιά.....

jtse
02-08-11, 11:31
Μάλλον για το δεύτερο πάμε, δηλαδή στάση, μιας και έχω καταθέσει τα χαρτιά εδώ και ένα μήνα περίπου, και ούτε φωνή ούτε ακρόαση στο ακουστικό.
Διπλανή μου γειτόνισσα που κατέθεσε τα χαρτιά 1 μέρα πιο πριν απο μένα στον ίδιο ΟΑΕΔ πήρε τα λεφτά της πριν κλείσει η εβδομάδα που κατέθεσε τα χαρτιά.
Τώρα επιτρέψτε μου να ξεσπαθώσω γιατί με πνίγει τον δίκιο.
Αφού ρε ΖΩΑ δεν έχετε λεφτά γιατί βγάζετε την εγκύκλιο και δίνεται φρούδες ελπίδες;;;;;;;;
Αι στο διάολο πιά.....

τους πήρε κανένα τηλέφωνο ? Δεν το βρίσκω λογικό αιτήσεις από τον ίδιο οαεδ με διαφορά μιας ημέρας να έχει πληρωθεί η΄μία και η άλλη όχι εκτός αν η διαφορά της μίας μέρας ήταν ταυτόχρονα και διαφορά μήνα. Μήπως κάπου κόλλησε η δική σου ή χάθηκε ?

piii
02-08-11, 11:49
τους πήρε κανένα τηλέφωνο ? Δεν το βρίσκω λογικό αιτήσεις από τον ίδιο οαεδ με διαφορά μιας ημέρας να έχει πληρωθεί η΄μία και η άλλη όχι εκτός αν η διαφορά της μίας μέρας ήταν ταυτόχρονα και διαφορά μήνα. Μήπως κάπου κόλλησε η δική σου ή χάθηκε ?

Τι να πάει να πεί κόλλησε;
Μέσω υπολογιστή δίνουν την εντολή ουσιαστικά.
Αφού σου εκτυπώνουν και το χαρτί της απόφασης εκείνη την στιγμή.
Να τα είχα κάνει μέσω ΚΕΠ θα έλεγα οκ κάτι πήγε στραβά.

agkiolina
02-08-11, 17:20
Επειδη το εχω ξαναπει ειμαισ τον ΟΑΕΔ και δινω και το οικογενειακο επιδομα... επειδη θελω να βοηθησω οσο μπορω απο εδω μεσα το κανω.Δεν φταιει το προσωπικο της καθε υπηρεσιας κοριτσια μην τρελαινεστε.
Λεμε οτι μας λενε...
Οσο για αυτο που εγινε piii στην γειτονισσα σου εγινε ως εξης.
Μας ηρθε καποια στιγμη εγγραφο που ελεγε οτι πιστωθηκαν οι αιτησεις που ειχαν γινει μεχρι καποια συγκεκριμεννη ημερομηνια.Οι πιστωσεις γινονται σε τκατα χρονικα διαστηματα μαζικες.
πχ.
οι αιτησεις που εχουν γινει απο 1/7/ μεχρι και 15/7 και παει λεγοντας.
Εγω τωρα σας ειπα εικονικες ημερομηνιες δεν ειμαι στα κεντρικα να σας πω τις ακριβεις ημερομηνιες.
αυτα ειναι θεματα της διοικησεις του οικονομικου τμηματος ....εχετε δικιο να οριεστε αλλα αυτα τα ειχαν πει απο μαιο μηνα οτι τον αυγουστο θα υπαρξει σταση πληρωμων οχι μονο στα επιδοματα αλλα και στους μισθους μας.Οποτε υπομονη απο την στιγμη που εχετε κανει την αιτηση δεν μπορει να παρει πισω το κρατος αυτο που ξεκινησε.Το μονο που μπορει να γινει αν γινει ειναι να πουν στοπ οι αιτησεις οσοι κανανε κανανε.
αυτα απο μενα.
απλα εγω τα λεω γιατι πολυ απλα δεν θελω να βγαινουν λαθος πραγματα μεσα απο τις υπηρεσιες.

v & a
02-08-11, 17:24
καλα κανεις και το διευκρινιζεις. καποιες σελιδες παραπισω ειχα πει " μην υπολογιζετε σε αυτα τα λεφτα για να κλεισετε τρυπες"....γιατι το ιδιο εκανα περσι που εστειλα τα χαρτια παλι την ιδια περιοδο και υπολογιζα σε αυτα και την πατησα. απλα περιμενεις τα χρηματα, οποτε εχουν!

agkiolina
03-08-11, 01:58
Να σας πω λιγο κατι για κοιταχτε λιγο στις αποφασεις που εχετε στα χερια σας κατω κατω εχει σ ενα πλαισιο μεσα τον αριθμο του ΙΒΑΝ σας.. για ελεξτε ειναι ο ιδιος που εχετε καταθεσει? Το λεω γιστι εχει τυχει να σας περασουν τον αριθμο του ΙΒΑΝ και να μην τον εχουν ενεργοποιησει.Εαν δεν φαινεται καλο θα ηταν να κανετε μια βολτα απο τον ΟΑΕΔ που πηγατε...

v & a
03-08-11, 09:26
[QUOTE=agkiolina;2103157για ελεξτε ειναι ο ιδιος που εχετε καταθεσει? Το λεω γιστι εχει τυχει να σας περασουν τον αριθμο του ΙΒΑΝ και να μην τον εχουν ενεργοποιησει.Εαν δεν φαινεται καλο θα ηταν να κανετε μια βολτα απο τον ΟΑΕΔ που πηγατε...[/QUOTE]
εννοεις τον αρ. τραπεζας? αν περσι ηταν σωστα παιζει φετος να ναι λαθος???

MUMSOFIA
03-08-11, 09:40
Καλημερα, μπρορείτε λίγο να μου θυμίσετε πότε γίνονται οι αιτησις για 1 παιδί???

Ευχαριστώ , :)

piii
03-08-11, 09:51
Καλημερα, μπρορείτε λίγο να μου θυμίσετε πότε γίνονται οι αιτησις για 1 παιδί???

Απο πρώτη Σεπτεμβρίου αν δεν απατώμαι.

MUMSOFIA
03-08-11, 09:53
Ευχαριστώ πολύ!!!

ser@finoς
05-08-11, 00:42

Στα ΚΕΠ μπορείς και από τώρα.
Αλλά στα ΚΕΠ θα χρειαστείς φωτοτυπίες δικαιολογητικών και όχι απλά επιδείξεις όπως...Αμέρικκκα

mom
05-08-11, 09:28
Στα ΚΕΠ μπορείς και από τώρα.
Αλλά στα ΚΕΠ θα χρειαστείς φωτοτυπίες δικαιολογητικών και όχι απλά επιδείξεις όπως...Αμέρικκκα

όχι,όχιιιι.....είχα πάει στα ΚΕΠ και μου είπαν ότι τους ήρθε εντολή να δέχονται δικαιολογητικά (για όλες τις περιπτώσεις 1,2,3 παιδιά κλπ) απο 1η Σεπτεμβρίου και μετά!! Τώρα δεν δέχονται!

ser@finoς
05-08-11, 10:40
όχι,όχιιιι.....είχα πάει στα ΚΕΠ και μου είπαν ότι τους ήρθε εντολή να δέχονται δικαιολογητικά (για όλες τις περιπτώσεις 1,2,3 παιδιά κλπ) απο 1η Σεπτεμβρίου και μετά!! Τώρα δεν δέχονται!

Πότε πήγες;

Εγώ στις 28/7 βρέθηκα εκεί και μου δωσαν τη λίστα με τα δικαιολογητικά χωρίς να μου πουν πως δεν μπορώ να τα κάνω τώρα,αλλά δεν ρώτησα κιολας μιας και ήξερα πως γίνεται.

mom
05-08-11, 11:05

Επίσης, τα ΚΕΠ πήραν λέει ενημέρωση προχθές, ότι θα μπορούν να δέχονται δικαιολογητικά απο 1η Σεπτεμβρίου... Κι εκεί τζάμπα πήγα χθες! :evil:

Είχα πάει στις 4/7 πήρα το χαρτί με τα δικαιολογητικά και ρώτησα: Μπορώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά για το Οικ. Επίδομα εδώ? Μου είπαν: Ναι, φυσικά... Πήγα την επόμενη μέρα λοιπόν στις 5/7 με τα δικαιολογητικά στο γκισέ και η κοπέλα είπε: Αααα, δεν δεχόμαστε ακόμη, μας ήρθε χθες ειδοποίηση ότι θα δεχόμαστε απο 1η Σεπτεμβρίου....

Αυτάααα....:p αν άλλαξε κάτι,δεν ξέρω...:rolleyes:

ser@finoς
05-08-11, 11:08
Είχα πάει στις 4/7 πήρα το χαρτί με τα δικαιολογητικά και ρώτησα: Μπορώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά για το Οικ. Επίδομα εδώ? Μου είπαν: Ναι, φυσικά... Πήγα την επόμενη μέρα λοιπόν στις 5/7 με τα δικαιολογητικά στο γκισέ και η κοπέλα είπε: Αααα, δεν δεχόμαστε ακόμη, μας ήρθε χθες ειδοποίηση ότι θα δεχόμαστε απο 1η Σεπτεμβρίου....

Αυτάααα....:p αν άλλαξε κάτι,δεν ξέρω...:rolleyes:

Περίεργο.
Θα πάω σε λίγο,οπότε θα μάθω

ser@finoς
05-08-11, 13:19
φρέσκα κουλούρια.

Άρτι αφιχθείς από ΚΕΠ και ΙΚΑ

Κταρχήν ,πράγματι είχαν πει στα ΚΕΠ να αναλαμβάνουν χαρτιά για το επίδομα μετά από την 1/9.
Αλλά εδώ και 5-6 μέρες τους επανέφεραν τη δυνατότητα από τώρα και έτσι μπορούμε να τα καταθέσουμε στα ΚΕΠ και τώρα και ανεξάρτητα από τον αριθμό των τέκνων.

Επίσης,ενώ η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ ανέφερε πως όσοι τα κάνουν τα χαρτιά στα ΚΕΠ δεν αρκεί η επίδειξη του Α.Μ.ΙΚΑ αλλά θα έπρεπε να καταθέσουμε και αντίγραφο με τα ένσημα του 2010 από το ΙΚΑ.

Πλέον ούτε αυτό ισχύει.
Ακόμη και στα ΚΕΠ αρκεί η αναγραφή του αριθμού αυτού στην αίτηση που θα κάνουμε και θα τα ψάξουν τα ένσημα αυτεπάγγελτα από τον ΟΑΕΔ.

Αυτό είναι επιβεβαιωμένο τόσο από το ΙΚΑ όσο και απο τα ΚΕΠ.
Επίσης,όπως μου είπαν από ΙΚΑ, πλεόν πήραν εντολή να μη δίνουν ενυπόγραφα και σφραγισμένα αντίγραφα ενσήμων , γιατί κάθε υπηρεσία και οργανισμός θα τα ψάχνει αυτεπάγγελτα.

Μόνο ανυπόγραφα και ασφράγιστα θα δίνουν πλέον ,προς ενημέρωσή μας.
Εγώ πήρα και ένα τέτοιο , γιατί δεν ΄ληξερα πως δεν χρειάζεται πλέον.

Άρα ,οποιοι θέλετε μπορείτε να πάτε από σήμερα στα ΚΕΠ και να κάνετε την αίτηση για το οικογενειακό επίδομα.

piii
05-08-11, 18:20
Για να μην νιαουρίζουμε μόνο για τα στραβά, μόλις σήμερα μου τα κατέθεσαν.

v & a
05-08-11, 18:22
Για να μην νιαουρίζουμε μόνο για τα στραβά, μόλις σήμερα μου τα κατέθεσαν.

Μηπως θυμασαι ποτε εκανες τα χαρτια σου;

ser@finoς
05-08-11, 19:24
τέλος κι αυτό.
Τα κατέθεσα στο ΚΕΠ και τώρα κααααααααααααθομαι.

piii
05-08-11, 21:39
Μηπως θυμασαι ποτε εκανες τα χαρτια σου;
Φυσικά και θυμάμαι.
8/7

maria77777
07-08-11, 00:33
κοριτσια να ρωτησω κατι?εγω γεννησα το πρωτ μου παιδακι απριλιο πριν 4 μηνες δηλ.δικαιουμαι?κι αν ναι τι δικαιολογητικα χρειαζονται?ευχαριστω πολυ

piii
07-08-11, 01:29
κοριτσια να ρωτησω κατι?εγω γεννησα το πρωτ μου παιδακι απριλιο πριν 4 μηνες δηλ.δικαιουμαι?κι αν ναι τι δικαιολογητικα χρειαζονται?ευχαριστω πολυ

Αν δεν κάνω λάθος δικαιούσαι αναλογικά απο τον Απρίλιο μέχρι τον Δεκέμβριο.
9 μήνες δηλαδή. Οπότε υπολόγισε για ένα παιδί το ποσό είναι λίγο παρακάτω απο 100 ευρώ, άρα θεωρητικά πρέπει να δικαιούσαι κάνα 70-80.
Αν ανατρέξεις ποιό πίσω λογικά κάποια θα έχει αναφέρει τα δικαιολογητικά.
Δεν θα θυμάμαι αυτή την στιγμή απο έξω.

v & a
09-08-11, 09:58
καλημερα
γραφω για να παρακολουθω το θεμα, αν πει καμια κοπελα πως τα πηρε να κοιταξω κι εγω!!!!

aleksagr
13-08-11, 08:45
kalimera se olys! edosame hartia gia epidoma 2010 stis 27.07 .. 11.07 genisa to trito paidaki ke gia awto argisame mipos kapia kopella kseri pote a mas plirosoyn?

jtse
13-08-11, 14:40
Νομίζω πως ακόμα είναι νωρίς. Συνήθως κάνουν ένα μήνα, αλλά λόγω Αυγούστου μάλλον θα πάμε για σεπτέμβριο.

fistikaki
13-08-11, 14:56
εμεις το πηραμε το επιδομα, ενα κατοσταρικο.. (παρα κατι ψιλα..)

δεν ξερουμε σε τι να το πρωτοφαμε... α, κατσε τι λεω.. το φαγαμε ηδη... 40 ευρω βενζινη, ενα μεσημερι στα γκουντυς, ενας παιδοτοπος, 3 παγωτα και μια κοκα κολα λαιτ...

ηθελα και μια τσιχλα, αλλα δεν εφτασαν τα ρεστα!

stafroditi2353
13-08-11, 15:14
ποσα χρηματα ειναι για ενα παιδι???

ΜΑΡΙΤΑ
13-08-11, 15:42
Διάβασα τις σελίδες και από ό,τι κατάλαβα εγώ που είμαι στο ταμείο ανεργίας από το Δεκέμβριο, ο σύζυγος είναι στο δημόσιο και έχει το παιδί στο βιβλιάριο του και φαντάζομαι ότι κάποιο ποσό θα μπαίνει κάθε μήνα στο μισθό του, δε δικαιούμαι οικογενειακό επίδομα;
Να μην τα κάνω κανω καν λέτε τα χαρτιά μου;

kat05
13-08-11, 16:01
Διάβασα τις σελίδες και από ό,τι κατάλαβα εγώ που είμαι στο ταμείο ανεργίας από το Δεκέμβριο, ο σύζυγος είναι στο δημόσιο και έχει το παιδί στο βιβλιάριο του και φαντάζομαι ότι κάποιο ποσό θα μπαίνει κάθε μήνα στο μισθό του, δε δικαιούμαι οικογενειακό επίδομα;

ΜΑΡΙΤΑ νομίζω οτι δεν έχει σημασία που είσαι ταμείο ανεργίας, αρκεί να έχεις τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων για το 2010 και επίσης να ΜΗΝ παίρνει επίδομα τέκνων ο σύζυγος. Ρώτα καλού-κακού όμως...
Τελικά ισχύει οτι μπορούμε και στα ΚΕΠ να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά; Γιατί άκουσα οτι δεν τα δέχονται λόγω φόρτου εργασίας.

mirantini
13-08-11, 16:17
ποσα χρηματα ειναι για ενα παιδι???

98 πληθωρικάαααααααα ευρώ !!!!

ΜΑΡΙΤΑ
13-08-11, 16:21
ΜΑΡΙΤΑ νομίζω οτι δεν έχει σημασία που είσαι ταμείο ανεργίας, αρκεί να έχεις τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων για το 2010 και επίσης να ΜΗΝ παίρνει επίδομα τέκνων ο σύζυγος. Ρώτα καλού-κακού όμως...
Τελικά ισχύει οτι μπορούμε και στα ΚΕΠ να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά; Γιατί άκουσα οτι δεν τα δέχονται λόγω φόρτου εργασίας.

Εχω ένσημα μέσα στο 2010....αλλά ο σύζυγος παίρνει επίδομα παιδιού στο μισθό του...εγώ γιατί νόμιζα ότι παίρνουν και οι 2 γονείς επίδομα παιδιού στο μισθό του;;;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

madrid05
13-08-11, 17:50
Αν είναι κάποια που έχει κάνει αίτηση πρόσφατα...Ποιά είναι τα απαραίτητα δικαιολογητικά μέσω ΚΕΠ?

kat05
14-08-11, 00:09
Εχω ένσημα μέσα στο 2010....αλλά ο σύζυγος παίρνει επίδομα παιδιού στο μισθό του...εγώ γιατί νόμιζα ότι παίρνουν και οι 2 γονείς επίδομα παιδιού στο μισθό του;;;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Kαλύτερα να τα ρωτήσεις αυτά, πάρε τηλ στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου ή πήγαινε προσωπικά. Εύχομαι...να το δικαιούσαι:p:p:p

joannakip
16-08-11, 15:01
Κοπελα μου αν εχεις 50 ενσημα μεσα στο 2010 το δικαιουσε το επιδομα και ο δικος μου αντρας ειναι στο δημοσιο και περνει στο μισθο του το επιδομα ,αλλα εγω το περνω κανονικα δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο... Οταν το δικαιουνται και οι δυο απο τον ΟΑΕΔ ειναι το προβλημα τοτε το περνει ο ενας απο τους δυο.Πηγαινε να καταθεσεις τα χαρτια σου θα σου το δωσουν

v & a
17-08-11, 01:21
Καλησπερα εκανα τα χαρτια 28 ιουλιου ακουσε κανεις ποτε θα πληρωθουμε τωρα που πλησιαζει ο ενας μηνας που μου ειπανε;

NASIA
17-08-11, 09:18
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 15/7 ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ.ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΡΑ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ.

v & a
17-08-11, 10:29
Ευχαριστω!!! Αν δεν εχουμε καποιον να χει καταθεσει μαζι με μενα τουλαχιστον θα αρχιαω να τσεκαρω γυρω ατις εικοσι!!!

ΜΑΡΙΤΑ
17-08-11, 11:46
Κοπελα μου αν εχεις 50 ενσημα μεσα στο 2010 το δικαιουσε το επιδομα και ο δικος μου αντρας ειναι στο δημοσιο και περνει στο μισθο του το επιδομα ,αλλα εγω το περνω κανονικα δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο... Οταν το δικαιουνται και οι δυο απο τον ΟΑΕΔ ειναι το προβλημα τοτε το περνει ο ενας απο τους δυο.Πηγαινε να καταθεσεις τα χαρτια σου θα σου το δωσουν

Αχ σε ευχαριστώ πολύ!Μια χαρά θα είναι τα 98 ευρώ....γιατί να τους τα χαρίσω άλλωστε;;;

agkiolina
17-08-11, 17:03
Καλησπέρα έχω τόσα τρεχαματα με την δουλειά απο την μια τις ετοιμασίες του γάμου που δενπρολαβαινω να μπω να σας απαντώ στις ερωτήσεις σας.
Μαριτα θα πας κανονικά να το πάρεις , ο εργοδότης σου είναι ο ΟΑΕΔ τώρα θα πάρουν την βεβαίωση ανεργίας την ώρα που κάνουν την αίτηση.όσο για τον σύζυγο σου δεν έχει να κάνει που το παίρνει στο μισθό του.
Οι αιτήσεις Ιουλίου ξεκίνησαν να πληρώνονται ανα δεκαημερα

v & a
22-08-11, 01:17
Βρεθηκα χθες εθνικη κ τσεκαρα Αλλα τιποτα.. Σε λιγες μερες κλεινει ο μηνας στις 28....για να δουμε!

zoumpoulia09
22-08-11, 11:36
καλημέρα ρε κοριτσάκια οι αιτήσεις φαντάζομαι θα έχουν τελειώσει ε;;;;

agkiolina
22-08-11, 13:43
Οι αιτήσεις ακόμα ισχύουν μέχρι την 31/1/2012 είναι την 1η Σεπτεμβρίου ξεκινάει για ένα παιδι

Fine
22-08-11, 13:49
εγώ είμαι άνεργη.δούλευα από 1-1-2010 ως τέλος Οκτώβρη 2010.ο άντρας μου εργάζεται κανονικά.θα δικαιούμαστε οικ. επίδομα οαεδ?
είμαι στο μήνα μου στο 1ο μας παιδάκι, ευχαριστώ πολύ!

zoumpoulia09
22-08-11, 13:52
Οι αιτήσεις ακόμα ισχύουν μέχρι την 31/1/2012 είναι την 1η Σεπτεμβρίου ξεκινάει για ένα παιδι

α οκ σε ευχαριστώ πολύ.θα πάω να κάνω κ εγώ τα χαρτιά μου.:D

zoumpoulia09
22-08-11, 13:55
εγώ είμαι άνεργη.δούλευα από 1-1-2010 ως τέλος Οκτώβρη 2010.ο άντρας μου εργάζεται κανονικά.θα δικαιούμαστε οικ. επίδομα οαεδ?
είμαι στο μήνα μου στο 1ο μας παιδάκι, ευχαριστώ πολύ

νομίζω ότι θα πάρετε για τους μήνες που έχει γεννηθεί το παιδάκι σας.απο την ημέρα που θα γεννήσεις μέχρι και τέλος του τρέχοντος χρόνου.δεν θα σας βγει ολόκληρο το ποσό.έτσι είχα πάρει κ εγώ την πρώτη χρονιά που γέννησα.

με το καλό.

Fine
22-08-11, 14:09
νομίζω ότι θα πάρετε για τους μήνες που έχει γεννηθεί το παιδάκι σας.απο την ημέρα που θα γεννήσεις μέχρι και τέλος του τρέχοντος χρόνου.δεν θα σας βγει ολόκληρο το ποσό.έτσι είχα πάρει κ εγώ την πρώτη χρονιά που γέννησα.

με το καλό.
το τελευταίο μου επίδομα το παίρνω 29 αυγ.εγώ έχω πητ 12-09.
άρα δεν δικαιούμαι?

zoumpoulia09
22-08-11, 14:20
άρα δεν δικαιούμαι?

ο άντρας σου θα το πάρει(αν βέβαια δεν το παίρνει απο την εργασία του) αφού εσύ δεν έχεις δουλέψει το 11.ο χρόνος που θα πληρωθεί είναι απο Σεπτέμβρη(ημερομηνία γέννησης)έως κ Δεκέμβρη.στην ουσία για 3 μήνες του 2011..δεν θυμάμαι πόσα αντιστοιχούν στον μήνα.εγώ που είχα γεννήσει Ιούλιο αν θυμάμαι είχα πάρει γύρω στα 40€

agkiolina
22-08-11, 17:08
άρα δεν δικαιούμαι?

Καλησπέρα κι ΕΣΥ μπορείς να το πάρεις αφού λες οι παίρνεις ταμείο ανεργίας σωστά;απλά θα συμπληρώσετε μαζι με το σύζυγο μια υ.δ. Για το ποιος θα το πάρει το επίδομα.εργοδότης σου είναι ο ΟΑΕΔ τώρα έχεις την ανεργία που σε καλυπτει. Γ αναλογιαβομως θα είναι Πολυ μικρη άντε να βγαίνει 20 ευρώ

rita_ki
22-08-11, 17:18
ευχαριστουμε agkiolina:p
sας διαβαζω πριν παω να καταθεσω κ γω τα χαρτια μου για τυχον αποριες

nickanni
22-08-11, 17:57
Εχω καταθέσει τα χαρτιά μου από 21/7 και ακόμα δεν έχουν μπει τα χρήματα. Τα έχει πάρει κανένας που έχει κάνει τα χαρτιά του κοντά σε αυτήν την ημερομηνία?

Fine
22-08-11, 18:33
ο άντρας σου θα το πάρει(αν βέβαια δεν το παίρνει απο την εργασία του) αφού εσύ δεν έχεις δουλέψει το 11.ο χρόνος που θα πληρωθεί είναι απο Σεπτέμβρη(ημερομηνία γέννησης)έως κ Δεκέμβρη.στην ουσία για 3 μήνες του 2011..δεν θυμάμαι πόσα αντιστοιχούν στον μήνα.εγώ που είχα γεννήσει Ιούλιο αν θυμάμαι είχα πάρει γύρω στα 40€
άρα αρχικά πρέπει να το ζητήσει από την εργασία του;σε ευχαριστώ για την βοήθεια

Καλησπέρα κι ΕΣΥ μπορείς να το πάρεις αφού λες οι παίρνεις ταμείο ανεργίας σωστά;απλά θα συμπληρώσετε μαζι με το σύζυγο μια υ.δ. Για το ποιος θα το πάρει το επίδομα.εργοδότης σου είναι ο ΟΑΕΔ τώρα έχεις την ανεργία που σε καλυπτει. Γ αναλογιαβομως θα είναι Πολυ μικρη άντε να βγαίνει 20 ευρώ
παίρνω ταμείο.αλλά το τελευταίο μου θα το πάρω τώρα στις 29.μετά τέλος.αν είναι για 20 ευρώ δεν θα τους παρακαλάω...σε ευχαριστώ κ εσένα πολύ!

TasNat
22-08-11, 22:18
Εχω καταθέσει τα χαρτιά μου από 21/7 και ακόμα δεν έχουν μπει τα χρήματα. Τα έχει πάρει κανένας που έχει κάνει τα χαρτιά του κοντά σε αυτήν την ημερομηνία?

Εμείς 20/7 πήραμε την Απόφαση και τα χρήματα μπήκαν 9 ή 10/8... Για κάνε καμία...επίσκεψη στον ΟΑΕΔ...

agkiolina
22-08-11, 23:43
ευχαριστουμε agkiolina:p
sας διαβαζω πριν παω να καταθεσω κ γω τα χαρτια μου για τυχον αποριες
Θα στα πω απο κοντα τα δικαιολογητικα ... ;) μην πεσεις παλι σε κανεναν εκει ηλιθιο και σε παιδεψει και για αυτο παλι ...

nickanni
24-08-11, 10:05
Εμείς 20/7 πήραμε την Απόφαση και τα χρήματα μπήκαν 9 ή 10/8... Για κάνε καμία...επίσκεψη στον ΟΑΕΔ...

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω στον ΟΑΕΔ. Δεν ξέρω όμως αν παίζει ρόλο η περιοχή που μένει κανείς δηλαδή εάν ο ΟΑΕΔ π.χ της Αθήνας τα βάζει σε άλλη ημερομηνία από τον ΟΑΕΔ της Πάτρας που μένω εγώ.

v & a
26-08-11, 15:13
εγω παντως πηγα και σημερα και τιποτα δεν ειχε μπει, την κυριακη κλεινει 1 μηνας που λεγανε περιθωριο. προχθες παντως πηρα τηλ για να δω ποτε προβλεπεται (ημουν διακοπες ακομα και ηθελα να τα ειχα σαν εξτρα για το ταξιδι του γυρισμου αν ειχαν μπει) και μου ειπαν αυτο ακριβως που γραφτηκε νομιζω και κατι παρομοιο και παραπανω οτι "δε λενε ποτε θα μπουν για να μη τους πρηζει ο κοσμος". Τους λεω λοιπον μου ειπατε περιπου σε ενα μηνα και μου λεει η κοπελα " αποκλειεται να σας ειπαμε. " τι να της ελεγα τωρα οτι μου το ειπε η ταδε υπαλληλος με τα γυαλια και το κοντο μαλι? τελοσπαντων ειμαι σε αναμονη ακομα!

agkiolina
28-08-11, 00:15
Ευχαριστώ θα το κοιτάξω στον ΟΑΕΔ. Δεν ξέρω όμως αν παίζει ρόλο η περιοχή που μένει κανείς δηλαδή εάν ο ΟΑΕΔ π.χ της Αθήνας τα βάζει σε άλλη ημερομηνία από τον ΟΑΕΔ της Πάτρας που μένω εγώ.

εγω παντως πηγα και σημερα και τιποτα δεν ειχε μπει, την κυριακη κλεινει 1 μηνας που λεγανε περιθωριο. προχθες παντως πηρα τηλ για να δω ποτε προβλεπεται (ημουν διακοπες ακομα και ηθελα να τα ειχα σαν εξτρα για το ταξιδι του γυρισμου αν ειχαν μπει) και μου ειπαν αυτο ακριβως που γραφτηκε νομιζω και κατι παρομοιο και παραπανω οτι "δε λενε ποτε θα μπουν για να μη τους πρηζει ο κοσμος". Τους λεω λοιπον μου ειπατε περιπου σε ενα μηνα και μου λεει η κοπελα " αποκλειεται να σας ειπαμε. " τι να της ελεγα τωρα οτι μου το ειπε η ταδε υπαλληλος με τα γυαλια και το κοντο μαλι? τελοσπαντων ειμαι σε αναμονη ακομα!
Λαθος των υπαλληλων ο τροπος που σας τα λενε.Εγω προσωπικα λεω το εξης:
Σ'ενα με εναμιση μηνα...οταν παρουν την επομενη δοση απο την ΕΕ...και χαμογελαω.Γιατι καλως η κακως ετσι ειναι τα πραγματα τα πακετα απο το ΔΝΤ περιμενουν :mad::mad:
Παντως πλακα πλακα... και σοβαρα ... απο τις μεχρι τωρα; πληρωμες που εχω δει να εκπληρωνονται κανουν το περισσοτερο εναμιση μηνα.εχω δει ομως και μεσα σε δεκα μερες.Δεν μπορω να καταλαβω με τι τροπο πληρωνουν κι οταν παιρνουμε τηλεφωνο στα κεντρικα αλα νταλλων μας λενε κι σ εμας τουσ ιδιους.
Εγω για να ειμαι καλυμενη παντως για να μην γυρισουν και πουν οτι ΕΣΥ μου ειπες ετσι λεω με χαμογελω και αστειευοντας οτι οποτε δωσει εντολη πληρωμης ο Γιωργακης το ριχνω δηλαδη στην πλακα και οτι φταιει ο γιωργακης ..τι αλλο να κανω ολοι σε αναγκες ειμαστε δυστυχως.ολοι κρεμομαστε απο τα............των μεγαλων κεφαλιων....
Οι πληρωμες δεν πανε ανα περιοχες.Ειναι μαζικες εντολες για ολες τις υπηρεσιες με ημερομηνιες πανε {και παλι απο οσο μας λενε ετσι...!!!}

v & a
28-08-11, 00:19
μωρε καλα κανεις αλλα επειδη κ περσι αλλα μου παν κ αλλα εγιναν ειπα μηπως φετος εκατσε στην θεωρητικη ωρα του αλλα μπαααααααααα

v & a
29-08-11, 15:47
ξαναρωτω ( ξερω σας εχω πρηξει) αν πληρωθηκε κανεις που εκανε γυρω στις 28 -7 αιτηση πειτε μου σας παρακαλω δε μου ειναι πολυ ευκολο να πηγαινοερχομαι στην εθνικη...ευχαριστω!!!!:)

maraki11
29-08-11, 18:48
26-7 έκανα την αίτηση και ακόμη δεν πληρώθηκα. σημερινή ενημέρωση.

aleksagr
30-08-11, 13:41
ke ego ekana 28.07 .. akoma tipota.. den mπikan ta lefta..

v & a
30-08-11, 13:42
aleksagr κι εγω οποτε μολις μπουν της μιας λογικα θα μπουν κ της αλλης....ξαναμιλαμε!!!!:cool:

athina8
30-08-11, 22:48
καλησπερα κ γω 29/7 εκανα αιτηση και τιποτα...ενω τις προγουμενες χρονιες σε μια βδομαδα ειχαν μπει

v & a
30-08-11, 23:26
ναι εχουμε πεσει μαλλον στη περιπτωση παλι. οσες ειχαν κανει μεχρι 17 η 20 του μηνα τα χουν παρει εδω και καιρο....εμεις να ευχομαστε απλα να τα παρουμε καποτε!

athina8
02-09-11, 00:21
καλσπερα μηπως μπηκε σε καμμια το επιδομα?

BOBOLINOS
02-09-11, 01:10
καλσπερα μηπως μπηκε σε καμμια το επιδομα?
ναι εδώ και 1 μήνα περίπου εχω χάσει το χαρτάκι από το ΑΤΜ.Την αιτησή μου την κατέθεσα στην αρχή για τα 2 παιδιά.αρχές Ιουλίου πρέπει να ήταν.

geonik
02-09-11, 08:55
Ποιοι το δικαουνται αυτο το επιδομα???

v & a
02-09-11, 10:10
τελικα το πηρε κανεις που εχει κανει γυρω στις 28-7 αιτηση? ή ακομα?

elachl
02-09-11, 10:12
καλημερα.εγω με 1 παιδι θα τα καταθεσω σημερα!

athina8
02-09-11, 10:59
εμεις στις 29 και μεχρι χτες τιποτα........ απαντηση απο τον οαεδ ηταν γιατι βιαζομαι..............

kery
02-09-11, 14:53
καλησπερα ειμαι καινουρια στο forum σασ παρακολουθω και πραγματικα ειναι πολυ ενδιαφερων τα θεματα εγω εχω καταθεσει τα χαρτια για το επιδομα 29/07 σημερα μιλησα με τα κεντρικα και με ενημερωσαν οτι αυτοι που εχουν καταθεσει μεχρι 30/07 πληρωθηκαν 30/08 το θεμα ειναι ομωσ ποτε εγινε η καταχωρηση απο τουσ υπαλληλουσ του οαεδ εμενα συγκεκριμενα εγινε 11/08 οποτε δεν μπηκαν........ στην επομενη πληρωμη :pκαι βλεπουμε......

xuito
02-09-11, 16:49
Εμένα πάντως που κατέθεσε χτες ο άντρας μου τα χαρτιά του είπαν ότι τα χρήματα θα μπουν σε ένα μήνα...ίδωμεν!

ΜΑΡΙΤΑ
02-09-11, 22:50
Θα πάω και εγώ από Δευτέρα για να καταθέσω τα δικαιολοητικά για το επίδομα...
Είμαι στο ταμείο ανεργίας, έχω ένσημα το 2010 και ο άντρας μου είναι δημόσιος υπάληλος όπου παίρνει επίδομα παιδιού και την έχει ασφαλισμένη τη μικρή στο ταμείο του. Οπότε τα δικαιολογητικά που χρειάζομαι είναι:

1)Βεβαίωση από τον οαεδ
2)Αριθμό βιβλιαρίου που να είναι πρώτο το όνομα μου
3)Το ΑΜ Ικα μου για να δουν τα ένσημα μου το 2010
4) Το βιβλάριο του συζύγου μου και της μικρής θεωρημένα
5) Την ταυτότητα μου

Χρειάζομαι κάτι άλλο και δε το κατάλαβα από την εγκύκλιο;
Επίσης όλα τα παραπάνω απλά θα τα έχω μαζί μου ή χρειάζονται και φωτοτυπίες για να τις προσκομίσω στον οαεδ;

maraki11
03-09-11, 01:09
με αιτηση 26-07 το πηρα 30/08 οπως αναφερεται πιο πανω.

nickanni
03-09-11, 02:10

τελικά τα χρήματα μπήκαν το απόγευμα της Τρίτης 30/8.

BOBOLINOS
03-09-11, 02:14
Είμαι στο ταμείο ανεργίας, έχω ένσημα το 2010 και ο άντρας μου είναι δημόσιος υπάληλος όπου παίρνει επίδομα παιδιού και την έχει ασφαλισμένη τη μικρή στο ταμείο του. Οπότε τα δικαιολογητικά που χρειάζομαι είναι:

1)Βεβαίωση από τον οαεδ
5) Την ταυτότητα μου

Επίσης όλα τα παραπάνω απλά θα τα έχω μαζί μου ή χρειάζονται και φωτοτυπίες για να τις προσκομίσω στον οαεδ;
Καλύτερα πάρτους ένα τηλέφωνο διότι σε εμάς διάβασα τα δικαιολογητικά από την ιστοσελίδα τους τα συγκέντρωσα όλα και μας είπαν πως δεν κάνουν μόνο αυτά και θέλουν κάποια ακόμα.

aleksagr
03-09-11, 06:43
ego ta pira 1.09 to proi... ekana xartia 28.07

v & a
03-09-11, 12:47
Ok σας ευχαριστω ολες τα βρηκα κ εγω σημερα τα χρηματα!! Να στε καλα!

agkiolina
05-09-11, 00:53

1)Βεβαίωση από τον οαεδ
Τα ενσημα θα τα παρουν μονοι τουσ οι υπαλληλοι του ΟΑΕΔ ειμαστε σε ον λαιν με το ικα}
Πρωτοτυπα και φωτοτυπια
5) Την ταυτότητα μου
Πρωτοτυπη και φωτοτυπια
Κσθως επισης και το εκαθαριστικο της εφοριας σου πρωτοτυπη και φωτοτυπια εαν κανεις γισ πρωτη φορα αιτηση για το επιδομα

Σου γραφω μ εντονα γραμματα τι ακρβως χρειαζεται μαζι μ αυτα που εγραψες εσυ ;)

ΜΑΡΙΤΑ
05-09-11, 12:58
Σε ευχαριστώ πολύ agkiolina!!!Να είσαι καλά!!!Τα ετοιμάζω και πάω για κατάθεση τις επόμενες ημέρες!!!

kimkim
05-09-11, 20:06
κοριτσια καλησπερα κ απο μενα μια ερωτηση...εγω γεννησα πριν ενα μηνα αλλα παραιτηθηκα απο την δουλεια μου τον μαιο..μεχρι τοτε ειχα ενσυμα κανονικα οπως τα τελευταια χρονια.το δικαιουμε το επιδομα?η θα πρεπει να εχω ενεργη σχεση με την εργασια μου?

athina8
05-09-11, 20:37
κοριτσια καλησπερα κ απο μενα μια ερωτηση...εγω γεννησα πριν ενα μηνα αλλα παραιτηθηκα απο την δουλεια μου τον μαιο..μεχρι τοτε ειχα ενσυμα κανονικα οπως τα τελευταια χρονια.το δικαιουμε το επιδομα?η θα πρεπει να εχω ενεργη σχεση με την εργασια μου?
καλησπερα το δικαιουσαι αν εχεις 50 ενσημα

mamouna
05-09-11, 21:41
Καλησπέρα κορίτσια.

Ο άντρας μου ειναι στο ταμείο ανεργίας και παίρνει επίδομα απο τον Μαϊο. Πριν 10 μερες περίπου εγω γέννησα και ασφαλισα τη μικρή στο δικό μου ταμείο (ΟΑΕΕ).

Δικαιούται κάτι έξτρα ο σύζυγος απο τον ΟΑΕΔ στην παρούσα φάση? π.χ. αυξηση στο επίδομα?

Ευχαριστώ πολύ!

christina
06-09-11, 06:56
Μέχρι προχθές τα λεφτά δεν είχαν κατατεθεί στην τράπεζα. Έκανα την αίτηση 10 Ιουλίου περίπου. Θα ξαναδώ σήμερα. Πρώτη φορά καθυστέρησαν τόσο πολύ. Απο άλλες κοπέλες σε άλλους δήμους ξέρω οτι έχουν ήδη πάρει τα λεφτά.

v & a
06-09-11, 09:05
δεν εχει να κανει με το δημο, σε ολη την ελλαδα νομιζω ταυτοχρονα πληρωνονται. τσεκαρε οπως μπορεσεις πως ολα ειναι σωστα παρε κανα τηλ να σε βρουν στο συστημα γιατι θα πρεπε να χεις πληρωθει. εμενα τη 1η χρονια υπηρχε λαθος καπου και ειχαν αργησει 3 μηνες ωσπου πηρα τηλ. και μου το ξεκαθαρισαν....

jtse
06-09-11, 09:45
Απ' ότι βλέπω τα πήρατε τα χρήματα οσοι είχατε κάνει αίτηση τον Ιούλιο, άντε να παιρνουμε και εμείς σειρά του Αυγούστου. Έκανα την αίτηση 2 Αυγούστου.

ΚΥΡΙΑΚΗ_
06-09-11, 09:54
Καλημερα κοριτσια!!! Ειμαι στο ταμειο ανεργειας απο τον Οκτωβρη του 2010....οποτε ΔΕΝ παιρνω βεβαιωση απο τον εργοδοτη σωστα???

athina8
07-09-11, 00:08
Καλημερα κοριτσια!!! Ειμαι στο ταμειο ανεργειας απο τον Οκτωβρη του 2010....οποτε ΔΕΝ παιρνω βεβαιωση απο τον εργοδοτη σωστα???
de xreiazetai

athina8
07-09-11, 00:09
Απ' ότι βλέπω τα πήρατε τα χρήματα οσοι είχατε κάνει αίτηση τον Ιούλιο, άντε να παιρνουμε και εμείς σειρά του Αυγούστου. Έκανα την αίτηση 2 Αυγούστου.
εχω κανει απο τις 29 και δεν εχουν μπει παρολο που χει σταλει εντολη

kery
07-09-11, 16:24
athina8 καλησπερα και εγω οπωσ γραφω πιο πανω πηγα τα κατεθεσα 29/07 και μου ειπαν απο τα κεντρικα οτι τα περασαν στο συστημα απο τον οαεδ τησ περιοχησ μου 11/08 μου ειπαν σε ενα μηνα περιπου καλεσε στο 2109989000 να σε ενημερωσουν

athina8
07-09-11, 21:32
ahina8 καλησπερα και εγω οπωσ γραφω πιο πανω πηγα τα κατεθεσα 29/07 και μου ειπαν απο τα κεντρικα οτι τα περασαν στο συστημα απο τον οαεδ τησ περιοχησ μου 11/08 μου ειπαν σε ενα μηνα περιπου καλεσε στο 2109989000 να σε ενημερωσουν
ευχαριστω σ εχω διαβασει...πηρα τη δευτερα και μου ειπαν οτι εγκριτικη δοθηκε 5/8 και να περιμενω μετα τις εικοσι αν και δεν πιστευω να κα8υστερησει τοσο:razz:

kery
08-09-11, 09:52
Καλημερα σημερα μπηκαν τα χρηματα για οσουσ εχουν καταθεσει μεχρι και 12/08 :p