PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ

Σελίδες : 1 [2] 3

klairh
09-02-09, 20:58
Επειδη και εμενα κανει πρασινα κακακια εδω και πολυ καιρο και ειναι 2μιση μηνών ακολουθώ αυτο με το να το ταίζω 2-3 συνεχόμενες φορες απο το ίδιο στήθος αλλα επειδη παντα κλαιει στο τελος του δίνω και λιγο απο το αλλο στηθος και ηρεμεί και εγιναν μουσταρδί τα κακακια του αλλα αναρωτιεμαι για ποσο καιρο θα το κάνω αυτο. Επειδη όσες μερες το κάνω το μωρο κανει πολλες ώρες να φάει ισως επειδη δεν ειναι μεγαλη η ροή και όλη μερα θηλάζω τελικά. Θα το κάνω για οσους μηνες θηλάζω? Δε θα ξανααρχισω να του δίνω εναλλαξ? εν τω μεταξυ βγάζει ρευστες γουλιες μετα απο καθε θηλασμο τώρα με αυτο το συστημα ενω πριν εβγαζε ελαχιστες και αραιες σαν το νερο ενώ τωρα είναι πηχτες. Είναι φυσιολογικο αυτο? Και κανει 5-6 φορές κακια την ημερα. Τόσο κανουν σε αυτη την ηλικία?Νομιζ απως λιγοστευουνμε τον καιρο.

xristinavin
14-02-09, 20:46
Κορίτσια τη γνώμη σας παρακαλώ!Πόσο φυσιολογικό σας φαίνεται το μικρό μου ( σε λίγες μέρες κλείνει τον 4ο και θηλάζουμε κανονικά και αποκλειστικά ) να έχει το λιγότερο 6 κενώσεις ΄το 24ωρο;; Να σημειώσω ότι έτσι ήταν πάντα, η απορία μου είναι γιατί δε μειώνονται οι κενώσεις όσο μεγαλώνει. Επιπλέον αυτό το μήνα θα έχει πάρει μάλλον μόνο 500 γραμμάρια, την Πέμπτη θα πάμε στο γιατρό! Αν ξέρετε κάτι πείτε μου σας παρακαλώ :?:

Λαμπρινή
14-02-09, 20:52
Φυσιολογικό ειναι !Μερικά μωράκια κανουν πολλά κακάκια :D Εμεις παλι ειμασταν το εντελώς αντιθετο .

Τι σημαινει ΜΟΝΟ 500 γρμ ??? Στο δευτερο τριμηνο το μωρο παιρνει 300-600 γρμ το μηνα !!! Αν μαλιστα εχει βαλει πολυ βάρος τους προηγουμενους μηνες μπορει να βαλει και λιγότερο ή και καθόλου :D

xristinavin
14-02-09, 21:25
Φυσιολογικό ειναι !Μερικά μωράκια κανουν πολλά κακάκια :D Εμεις παλι ειμασταν το εντελώς αντιθετο .

οκ! Τότε πως καταλαβαίνουμε ότι ενα μωράκι που θηλάζει έχει διάρροια αν όχι από τη συχνότητα των κενώσεων;

Τι σημαινει ΜΟΝΟ 500 γρμ ??? Στο δευτερο τριμηνο το μωρο παιρνει 300-600 γρμ το μηνα !!! Αν μαλιστα εχει βαλει πολυ βάρος τους προηγουμενους μηνες μπορει να βαλει και λιγότερο ή και καθόλου :D

:D οπότε μάλλον καλά είμαστε από βάρος! εγώ σκεφτόμουν: που να σταυρώσει γραμμάριο το παιδί μου αφού όλο γεμίζουμε πάνες; :oops:

xristinavin
14-02-09, 21:26
τα έκανα μαντάρα με το quote :oops:

fin04159
22-02-09, 20:58
Κορίτσια θα ήθελα και εγώ να σας ρωτήσω κατι, ο μπέμπης μου είναι 18 ημερών και εδώ και λίγες μέρες βλέπω ότι έχει πολλά αέρια και εδώ και δύο 24ωρα δεν έχει ενεργηθεί. Την ημέρα πριν από αυτές τις 2 μέρες ενεργήθηκε 3 φορές την ημέρα, από τις οποίες η μια ήταν πολύ :) μεχρι τη μέση του, και πριν από εκείνη την ημέρα πάλι δεν έκανε ένα 24ώρο. Το θηλάζω αλλά και πίνει μετά το θηλασμό και 100μλ ξένο γάλα. Μόνο τις νύχτες τα καταφέρνουμε μόνο με θηλασμό. Συνολικά πίνει 4 φορες την ημέρα από 100μλ και όσο πιει από μένα, αλλά δίχνει και ότι πινάει συνέχεια. Είναι φυσιολογικο να μην έχει κάνει τα κακα του δύο 24ωρα?

Μαρια.X
22-02-09, 21:12
Νομιζω ειναι φυσιολογικο οταν θηλαζει Αποκλειστικα,εσυ του δινεις και ξενο αν καταλαβα καλα,θα σου απαντησουν οι πιο εμπειρες μαμαδες αλλα ισως να επαιρνες και ενα τηλ τον παιδιατρο να δεις τι θα σου πει.

voukal
23-02-09, 11:52
Οι κενωσεις μας εχουν αλλαξει σε ποσοτητα και χρωμα,εδω και μια εβδομαδα δεν κανει πολλα κακα και δεν βλεπω ουτε τα ασπρα σπορακια που συναντουσα παλια,αντιθετως βλεπω κατι πρασινοπες γραμμουλες στα κακα της.
Επισης τις τελευταιες 2-3 μερες,ισως και περισσσοτερο πινει γαλα τα πρωτα 5 λεπτα και μετα πιπιλιζει για λιγο( 5-6 θηλαστικες κινησεις) αφηνει τη θηλη καναπιπιλιζει την ξαναφηνει και αυτο το κανει και στα δυο στηθη :oops: .Οταν το κανει αυτο μετα πιεζω τη θηλη και δεν βγαζει μεγαλη ποσοτητα γαλακτος και αγχωθηκα μηπως μειωθηκε η παραγωγη μου :(
Βρεχει γυρω στις 5 πανες ημερισιως, κακακια της κανει 2 φορες,αλλα πολυ λιγο οπως ειπα παραπανω.
Αγορασα ζυγαρια και τις τελευταιες 2 εβδομαδες εβαλε 370γρ,λιγο δεν ειναι?
Ποτε καταλαβαινουμε οτι εχει μειωθει το γαλα μας??????????????????

Το θηλαστρο το βγαζω απ'εξω,με 3 περιπου αντλησεις το 24ωρο μαζευω 150ml :cry: . :?

Μαρία Χ. απ΄όσο έχω προσέξει, πολλά μωράκια έχουν αυτή την συμπεριφορά στον τέταρτο μήνα (είναι το άλμα ανάπτυξης μάλλον). Κι ο δικός μου τα ίδια έκανε και με κούραζε :( . Τον έβαζα μέσα στο sling, περπατούσα και τον τάιζα γιατί αλλιώς δεν έτρωγε πολύ. Με τον βηματισμό αφοσιωνόταν στο φαΐ. Τώρα απλά αδειάζει το στήθος σε 5-10'.
Για τις κενώσεις μην ανησυχείς. Το πιο πιθανό είναι να αραιώσουν κι άλλο. Ούτε οι πράσινες γραμμούλες είναι κάτι ανησυχητικό, όπως έχει αναφερθεί κάπου εδώ. Το χρώμα άλλαξε και σε μας, από κίτρινα ή κιτρινο-πράσινα έγιναν καθαρά μουσταρδί τα κακάκια μας. Πιστεύω ότι απλά ρυθμίστηκε η παραγωγή γιατί εγώ είχα "υπερπαραγωγή" :lol: . Ούτε και πολλά σποράκια έχουμε πια.
Το θήλαστρο δείχνει μόνο πόσο μπορείς να αντλήσεις. Κι εγώ στην αρχή έβγαζα 100-120 μλ σε 10' και τώρα βγάζω την ίδια ποσότητα σε μισή ώρα και βάλε!
Από ό,τι έχουν πει οι πιο έμπειρες, αφού θηλάζεις τόσο καιρό μάλλον εδραιώθηκε η γαλουχία σου, μην ανησυχείς για μείωση στο γάλα.

Μαρια.X
23-02-09, 17:07
Voukal Σ'ευχαριστω για την απαντηση, :) ειμαστε κοντα βλεπω,μια'βδομαδα περιπου εχουν διαφορα τα μωρακια μας..Εχω ψιλοηρεμησει οσον αφορα τα κακακια μας και εχω αγχωθει γιατι γυριζω στη δουλεια :cry: ελπιζω πως δεν θα εχει επιπτωσεις στην παραγωγη μου η πολυωρη απουσια 8ωρο :cry: .
Την αλλη Τριτη ξεκιναω ,θα γραψω να σας πω και νεοτερα..Δεν εχω και που αλλου να πω τον πονο μου.... :cry: :cry: :cry:

mina_v
26-02-09, 13:53
αυτό με το ίδιο στήθος πρώτη φορά το ακούω. Και οι μαίες στο Έλενα αλλά και ο παιδίατρος που παρακολουθεί τον μικρό μου είχαν πει να μην κόψω το δικό μου γάλα για ξένο, ό,τι και αν δω στο μωρό (εννοείται σε λογικά πλαίσια, δε μιλάμε να έβλεπα αίμα), εναλλάξ τα στήθη (εμένα έπινε σε κάθε γεύμα και από τα 2 εντός 25λέπτου, αφήστε, χαμός :D ) και ότι με τον αποκλειστικό θηλασμό δε φοβόμαστε παρά μόνο αν το παιδί αρχίσει να βγάζει "νερό" τα κακά ή κάνει πάνω από 10 ημέρες να ενεργηθεί.
Εμάς μια φορά μας έτυχε εκεί που έκανε 4, 5 ή και 6 φορές ημερησίως ξαφνικά περνάει πρώτη μέρα, περνά δεύτερη... φτάσαμε την 8η, πανικόβλητοι πια, αλλά ο μικρός μια χαρά.... και κάνει... και δεν σας περιγράφω τι βγήκε από ποσότητα!!!!
Επίσης κάτι που παρατήρησα στο δικό μας μωρό, όταν αρχίσαμε τις κρέμες και τα φαγητά και τα φρούτα (παρεμπιπτόντως ο δικός μας γιατρός μας έδωσε φρούτα ανάμεικτα όλα μαζί εκτός φράουλας και ακτινιδίου που θα τα δώσουμε καλύτερα μετά το 2ο έτος) έβαζα λίγο ρυζάλευρο στις σούπες (χορτόσουπες, κρεατόσουπες) για να γίνονται πιο κρεμώδεις, και στις φρουτόκρεμες το ίδιο. Εεε του έπαιρνε και 3 μέρες να ενεργηθεί κάποια στιγμή. Το έκοψα μαχαίρι και μέσα στο φρούτο, αν μου βγαίνει πολύ νερουλό ρίχνω μια δυο κουταλίτσες φαριν λακτέ, ενώ στα φαγητά προσπαθώ και "σώνω" το περισσό νερό στο κατσαρολάκι βράζοντάς τα λίγο παραπάνω. Αν κάποια έχει αντίστοιχο πρόβλημα το πιθανότερο έιναι ότι φταίει το ρυζάλευρο!

hmalop
30-03-09, 13:46
Το μπέιμπς μας γεννήθηκε:
την 39η εβδομάδα
Αγορι
με Καισαρική (ΚΤ)
και Επισκληρίδιο
ίκτερος ΟΧΙ
Δε νοσηλεύτηκε
βάρος:
3.440 γρ στη γέννηση 16.02.09
13.03.09 - 4.440 γρ
23.03.09 - 4.960 γρ
30.03.09 - 5.250 γρ

7 - 12 γεύματα
θηλάζει σε όλα
Αν πάρει συμπλήρωμα, παίρνει 30 ml σε κάθε γεύμα σα φάρμακο για να σφίξουν τα κακά για 2-3 μέρες.
Θηλαστρο NUK ηλεκτρικό
Δεν κάνω συστηματικές αντλήσεις

vera
30-03-09, 14:03
Καλως τηνα! Γραψε καλε κι αυτα που εγραψες στην αλλη ενοτητα για το προβλημα σας......οσες περισσοτερες λεπτομερειες τοσο καλυτερα! :wink:

Δες και λιγο το θεμα της δικης σου διατροφης.......τι τρως εσυ?

Λαμπρινή
30-03-09, 14:10
Καλως μας ήρθες :D Λιγο μακρυνάρι το νικ σου :lol:

Να σου πω , το προβλημα σας ποιο ειναι ? Υδαρες κενώσεις κανουν ολα τα μωρά που θηλάζουν μας ενδιαφέρει ομως το χρωμα τους και να μην εχουν αφρους . Το ξενο γαλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι φάρμακο !!!!

Τωρα βλεπω να λεει και η Βερα οτι εχεις και αλλα να μας πεις ... :wink:

sofuka
30-03-09, 14:10
Να σου ζήσει το μωράκι! Μάλλον το μωράκι σου περνάει ίωση, αν όμως οι υδαρείς κενώσεις συνεχίσουν θα πρέπει να δούμε για τυχόν υπερπαραγωγή ή και αλλεργία. Να σε ρωτήσω πρώτα το συμπλήρωμα το δίνεις από μόνη σου ή σου το είπε ο γιατρός; Και τι γάλα είναι αυτό; Είναι υποαλλεργικό, είναι χωρίς λακτόζη, τι είδους γάλα είναι;

Πώς είναι το χρώμα των κενώσεων και περίπου πόσες είναι το 24ωρο; Πόσες μέρες υπάρχει η κατάσταση αυτή;

Κατ' αρχήν, θα πρέπει να κόψεις άμεσα τα γαλακτοκομικά (πρόσεξε και τα κρυμένα γαλακτοκομικά που βρίσκονται σε γλυκά, μπισκότα και άλλα παρασκευάσματα, να διαβάζεις τα συστατικά!) Λογικά, θα δεις βελτίωση μετά από μερικές ημέρες. Επίσης, θα έλεγα να κόψεις και το συμπλήρωμα, μπορεί να χειροτερεύει τα πράγματα (σίγουρα τα χειροτερεύει αν έχει λακτόζη)

Να ξέρεις ότι μετά την αποχή από γαλακτοκομικά ο οργανισμός της μητέρας θέλει περίπου 2 εβδομάδες για να καθαρίσει τελείως και του μωρού άλλες 2.
Για το σύγκαμα, καλό σκούπισμα, ίσως και στέγνωμα με το πιστολάκι, να αφήνεις την περιοχή χωρίς πάνα στον αέρα για αρκετή ώρα. Δοκίμασε να βάλεις μητρικό γάλα στην περιοχή, πολλές κοπέλες τις έχει βοηθήσει.

vera
30-03-09, 14:27
βΑΖΩ ΕΔΩ ΤΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΗΠΩς ΣΑς ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ......

Γειά σας και χαρά σας, να μας ζήσουνε τα κουκλιά μας και να τα χαιρόμαστε!!! Νέα μαμά, μπέμπης 40 ημερών (αύριο) και ήδη στον αγώνα του συγκάματος... Οι γιατροί με έχουν τρελάνει, ο ένας έτσι ο άλλος αλλιώς, κόψε το μητρικό να σφίξουν οι κενώσεις Ο ΕΝΑΣ - μην κόψεις το μητρικό, άσ'τον ανοιχτό κ βάλ'του κορτιζόνη Ο ΑΛΛΟΣ, έχει διάρροια Ο ΕΝΑΣ - έτσι είναι τα κακά όσων θηλάζουν Ο ΑΛΛΟΣ - -δε βγαίνει άκρη, πρέπει να γίνεις ειδικός ο ίδιος για να το λύσεις το πρόβλημα!

Το μπεμπούδι μ' είχε κάνει ελαφρά έλκη και έκανα θεραπεία συνδιάζοντας τις θεραπείες 2 γιατρών και βγάζοντας ό,τι δε μου άρεσε όπως κορτιζόνη κτλ και φτιάχνοντας και δικό μου σκεύασμα καθ'ότι φτιάχνω κρέμες κτλ. ΑΛΛΑ!!! Εμ, αλλά.... πάνω που καθάρισε μια χαρά με τις αλοιφές κ άνοιγμα 6-7 ώρες, την επόμενη της πρώτης μέρας που δεν τον άφησα ανοιχτό τόσο πολύ ΝΑ'ΤΟ το κόκκινο τέρας και μάλιστα εξαπλωνόταν θρασύτατα μπροστά στα μάτια μου ενώ ο μικρός ήταν με ανοιχτή πάνα πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού... Τί 'ναι τούτο?

Πρέπει δηλαδή να μένει στον αέρα όλη μέρα??? Δεν γίνεται αυτό απλά.
Κι ύστερα τι σόι πράμα είν' τούτο που τολμάει κ χειροτερεύει ενώ ο μπέιμπς είναι αερόβιος??? Αλλεργία?

Διάβασα λοιπόν όλες τις δημοσιεύσεις εδώ και βλέπω τελικά ότι κ οι δικοί σας οι γιατροί στα τυφλά πάνε. Πάρε βάλε κ πες μας...

To Bactroban είναι για σταφυλόκοκκους πχ τα μελάνια για Candida το Helixderm πάλι συνδιάζει κ αντιμικροβιακές αλλά κ αντιμυκητιακές ιδιότητες, το γάλα της μαμάς καλό για πολύ ελαφρές καταστάσεις... ενώ τα Daktarin-Daktodor φαίνεται να μη δουλεύουν μετά από λίγο καιρό και την κορτιζόνη στο Daktodor τη θεωρώ ούτως ή άλλως έσχατη λύση.... Και γενικά βλέπω όλοι εδώ ταλαιπωρούνται χωρίς απτά στοιχεία για την εκάστοτε περίπτωση.
Οπότε, τί κάνουμε?

1. Μήπως καλύτερα κάποιο τεστ πχ καλλιέργεια? Για να ξέρουμε τι μας γίνεται... !!! Γίνονται τέτοια τεστ σε νεογνά, τεστ στα κακάκια επίσης κάνουνε? Αν ναι που και πώς? Ξέρετε τιπτς?

2. Επίσης ξέρετε κάποια δίαιτα θηλασμού ενάντια στις υδαρές κ αδιάκοπες κενώσεις των βυζοθρεμμένων μας??? Γιατί είναι πολύ δύσκολο να είσαι όλη μέρα πάνω από το κωλαράκι με γάζες κ ορό κ να σφουγγίζεις ενώ παίρνει τον αέρα του... (να έρθει ο γιατρός να το κάνει που μου λέει "δεν είναι τίποτα" και ο μπέμπης σκούζει.... κ με πιάνει τρέλα εμένα)

Πείτε κάποια ιδέα γιατί οι γιατροί θιγονται που εγώ η αδαής τολμάω να τους υποδείξω τρόπο σκέψης.. :shock:

sofuka
30-03-09, 14:35
Επειδή είδα στο κείμενο που παρέθεσε η vera πως το καθαρίζεις με γάζες, μήπως δεν καθαρίζει καλα; Μήπως καλύτερα κάτω από τη βρύση με υποαλλεργικό σαπούνι και άφθονο τρεχούμενο νερό; Εγώ πάντα έτσι τα καθάριζα τα δικά μου. Δεν ξέρω, ίσως να έχει και κάποια ευασθησία το μωράκι, για να δούμε τι θα πουν οι άλλες κοπέλες :?

vera
30-03-09, 15:01
εΓΩ θα συμπληρωσω οπως ειπαν και τα κοριτσια, οτι οι κενωσεις μεχρι να αρχισουν οι στερεες τροφες ειναι υδαρεις και χρωματος τσιρλι.....μετα σιγα σιγα σφιγγουν.......μη περιμενεις να σφιξουν τωρα....

Μαλιστα μεχρι να αρχισουμε στερεες μετα απο τους πρωτους 2-3 μηνες τα αμολουσε μια φορα την μερα και ηταν τεραστια η ποσοτητα......γεμιζε μεχρι το λαιμο, μη σου πω οτι ετρεχε και στο πατωμα........καθε μερα επλενα σκατουλια........Τον πρωτο καιρο ομως εχεζε καθε λιγο.....δεν ειναι σηαδι διαροιας η προβληματος...ειναι το φυσιολογικο.

Για τον αφρο δεν ξερω......

Τωρα για το παρατριμμα μηπως εχει σχεση με τη διατροφη σου? Να περιορισεις τα οξινα (λεμονια, πορτοκαλια) και τα μπαχαρικα? Γενικως οτι τρως εσυ το λουζεται ο μπεμπης......

bipe21
30-03-09, 15:38
υδαρεις προς πολτωδες ειναι οι κενωσεις απο τα μωρακια που θηλαζουν!
εμεις ακομα και τωρα που χρονιζουμε και ενω εχουμε βαλει καποιες στερεες τροφες(λιγες) στο μενου της ημερας οι κενωσεις ειναι πολτώδες!
παντα επλενα και πλενω την μικρη κατω απο τρεχουμενο νερο, μωρομαντηλα οταν ειμαστε εξω! παντα αλλαγη πανας πριν το φαγητο και οποια αλλη στιγμη χρειαστει!
αφου νοσηλευτικαμε στην μοναδα αποκτησαμε συγκαμα τοσο βαθυ και μεγαλο που αιμοραγουσε.....
δοκιμασαμε ολες τις μαρκες σε πανες....εβαζα σουντοκρεμ και κενακομπ εναλλαξ καθως και μελανι!
απο τοτε και μεσα σε ενα χρονο δεν εχουμε καταφερει να τελειωσουμε το βαζακι με την σουντοκρεμ που ειχαμε αγορασει στην αρχη....αλλα μονο πλυσιμο

hmalop
30-03-09, 17:35
Γεια σας και χαρά σας να χαιρόμαστε τα φατσάκι μας όλες και να μας ζήσουν! :) :)

Όχι κορίτσια, κάτω από τη βρύση τον πλένω, με τις γάζες τον κομπρεσάρω τον ανθρωπάκο μου όταν τον έχω τσιτσίδι...!

Ο μικρός μου είναι 42 ημερών σήμερα.
Γενικά έχei υδαρές κενώσεις κίτρινες σα μουστάρδα με κομμάτια
αλλά τα ενδιάμεσα "σταξίματα" είναι το πρόβλημα, δεν σταματάνε καθόλου,
ο μεγαλύτερος διαπιστωμένος χρόνος που έχει μείνει στεγνό είναι 30' κ είναι σπάνιο.

Χθές άρχισε να βγάζει αφρό! Λύσσαξε το κωλαράκι του.... Αχ
Διάβασα ότι είναι δυσαναλογία πρώτου κ δεύτερου γάλακτος.

Εμ χθες πήγαμε στη γιαγιά του κ τρελάθηκε κάθε μισή ώρα θήλαζε για 5-10 λεπτά. Έφαγα κ 3 πιάτα ψαρόσουπα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Σήμερα μπήκαμε σε καλύτερη σέιρά.

Θηλάζω από ένα στήθος τη φορά από την αρχή του θηλασμού πάντως.

Τον έχω με ελαφρά έλκη γύρω και στις πτυχες του σφιγκτήρα του (βάζω μελάνι σε κάθε αλλαγή και helixderm με λανολίνη όταν τον κλείνω) στα γόνατά μου ανοικτό να στεγνώσει.

Έκανα ψιλο - ελεύθερη διατροφή μέχρι τώρα (γάλα δεν πίνω λόγω αερίων που μου προκαλεί) γίδινα κ πρόβεια γιαούρτια κ τυριά κυρίως αλλά κ κότατζ ή γκούντα ενίοτε, λουκάνικα, σοκολάτα κουβερτούρα... Σαλάτες πολλές, σούπες, λαχανικά σωτέ, μαύρα ψωμιά, άγρια-αναποφλείωτα ρύζια κ τετοια

Απ'ότι διάβασα ίσως παίζει ρόλο η διατροφή μου στο σύγκαμά του που
μας βασανίζει κ τους 2... αν και τα κακά του ηταν έτσι εξ αρχής που έκανα αυστηρή νοσοκομειακη δίαιτα, κοτόσουπα κτλ...

Τι να κάνω? Μόλις δε γύρισα από τη γυναικολόγο η οποία λέει να κάνω δίαιτα, ναι οκ, ΔΙΑΙΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ κανένας???

Είδα ότι μου γράψατε ενδιάμεσα είχα φύγει όμως κ τώρα τελείωσα αυτό εδώ το κείμενο που είχα αρχίσει αμέσως μετά το πρώτο πόστ εδώ
Βοήθεια. :shock:

hmalop
30-03-09, 17:44
Ο αφρός... τι ξέρετε ??? Οι αμερικάνοι λένε "ανισορροπία πρώτου και κ δεύτερου γάλακτος" εννοούν το πιο νερουλό διαφανές που έχουμε στην αρχή Πρώτο (foremilk) και το πιό άσπρο το Δεύτερο (hindmilk)...
Εσείς τι λέτε με τον αφρό?

sofuka
30-03-09, 17:51
Επειδή γράφεις ότι κάθε μισή ώρα θηλάζει από 5-10 λεπτά, και ότι σε κάθε θηλασμό αλλάζεις στήθος, μήπως έτσι πάλι παίρνει πάλι το λιγότερο λιπαρό γάλα; Μήπως να δοκίμαζες να αλλάζεις στήθος, όχι σε κάθε θηλασμό (δηλ. όχι ανά μισή ώρα), αλλά περίπου κάθε 2 ώρες και να δεις πώς θα πάει;
Βέβαια, αν έπαιρνε μόνο το λιγότερο λιπαρό γάλα, τα κακά θα ήταν πράσινα, αλλά και πάλι... ο αφρός ίσως να δηλώνει αυτό :?
Για να δούμε τι θα πει και η Αγλαΐα

αντιγράφω από εδώ:
http://www.mother-2-mother.com/motherconcerns.htm

WHAT CAUSES AN IMBALANCE IN FOREMILK AND HINDMILK?

Moms that have an overabundant milk supply, or nurse in very short sessions, will often experience what is commonly called an imbalance of foremilk and hindmilk. What this means is that the baby is not getting enough of the rich fatty milk. This can cause excessive gas, fussiness, and very green liquidy and highly acidic stools. Sometimes mom can hear the baby's tummy "gurgling", and the baby usually will have a diaper rash.

The baby will want to nurse quite often because he is uncomfortable. Nursing actually will help to ease baby's discomfort, at least for a little bit, because it helps to move the gas. Babies often will pass gas and have a bowel movement either during their nursing sessions or shortly thereafter. Unfortunately, in a short amount of time, the baby begins to feel uncomfortable again and the cycle then begins again.

hmalop
30-03-09, 18:22
χθες το έκανε αυτό κ τον πιάνει που κ που αλλά όχι συχνά..
επίσης πράσινα δεν είναι αλλά η όλη περιγραφή είναι γενικά μια τυπική μέρα του δικού μου όταν τον πιάνει αυτή η αναποδιά...

και ταιριάζει με το σύγκαμα κιόλας

θα του δίνω ανα 3ωρο από το ένα στήθος αν συνεχίσει τα ίδια...

ευχαριστώ πολύ πολύ

aglaia
30-03-09, 18:49
θα του δίνω ανα 3ωρο από το ένα στήθος αν συνεχίσει τα ίδια...

Ξεκίνα έτσι, κόψε όλα τα γαλακτοκομικά και μετά θα δοκιμάσεις αυτά που δεν είναι από αγελαδινό γάλα. Κοψε και τα εσπεριδοειδή, μερικές φορές καποια μωρά αντιδρούν έντονα εξαιτίας τους.

Το τρίωρο ίσως χρειαστεί να γίνει τετράωρο.

Τα ξαναλέμε! :)

hmalop
30-03-09, 20:07
vera το τσιρλί είναι χρώμα? αχαχαχα, τώρα το πρόσεξα, ωραίο!!!
δεν ηρεμεί παιδιά ο νέος μ'ένα βυζί στο στόμα είναι το άμοιρο, τά'χει παίξει...

Ωραία, aglaia θα κόψω γαλακτοκομικά, θα τον ταίζω από το ένα ανα 4 ώρες... και βλέπουμε...

δεν κάθεται ήσυχος, δε μπορώ να τον βάλω να αερίσει τον ποπο έτσι που κάνει...

:roll:

Α! άσχετο, δε μου δουλεύει η html στην υπογραφή, έχετε καμια ιδεα?

Σας ευχαριστω όλες που σπεύσατε να βοηθήσετε, ανεκτίμητη η συμπαράστασή σας :mrgreen:

vera
31-03-09, 02:32
Προσεξε τη διατροφη σου, στη φαση αυτη οτι τρως τον πειραζει........οχι σοκολατες!!!!! Ο δικος μου εβγαζε σπυρια οποτε ετρωγα!!! Τωρα για την ψαροσουπα, δεν ξερω αν λεω βλακειες αλλα ισως κι αυτο να το αφησεις για αργοτερα.....ουτε ξηροκαρπια...

Παντως να ξερεις οτι καθε μωρο ειναι διαφορετικο.......μπορει το δικο σου να τα αμολαει πολυ συχνα σε αυτη τη φαση........οσο περναει ο καιρος θα αραιωνουν οι κενωσεις.......ενδεχομενως το εντερακι του να ειναι ευερεθιστο....κοψε ολα τα γαλακτομικα να δεις πως θα παει....

Να χεις το νου σου συνεχεια να τον αλλαζεις μολις τα κανει.....

Απεφυγε τα πλυσιματα με αφρολουτρα...οσο πιο αγνα υλικα τοσο το καλυτερο...

Θα στρωσετε, μην ανησυχεις....στην αρχη ειναι οι δυσκολιες! :wink:

hmalop
31-03-09, 11:52
Ο αφρός σταμάτησε, γυρίσαμε στο παλιό καλό μας τσιρλάκι....!
Ήταν τρομακτικό το χθεσινό, κλάμμα συνέχεια και τα άντερά του ακούγονταν να γρυλίζουν!

Βγάζω το αρχικό γάλα, πολύ και πού νερουλό είναι... και ταίζω από το ένα για 4 ώρες.

Πολύ καλύτερα σήμερα... !!

Το ζήτημα είναι να μην είναι τόσο όξινα τα κακά του.
Παρ'ότι τον αλλάζω αμέσως και τον αφήνω ανοιχτό κτλ κτλ άπαξ και μείνει κλειστή η πάνα πχ το βραδυ, έχουμε πρόβλημα....

Αρχίζω να πιστεύω ότι πάντα αυτό ήταν το πρόβλημα τελικά, η ανισορροπια στο γάλα γιατί έχω πολύ και στην αρχή τώρα βγάζω βγάζω και βγαίνει αρκετά αραιό για αρκετή ώρα.

Anywayz θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις. :)

hmalop
31-03-09, 11:53
Ο αφρός σταμάτησε, γυρίσαμε στο παλιό καλό μας τσιρλάκι....!
Ήταν τρομακτικό το χθεσινό, κλάμμα συνέχεια και τα άντερά του ακούγονταν να γρυλίζουν!

Βγάζω το αρχικό γάλα, πολύ και πολύ νερουλό είναι... και ταίζω από το ένα για 4 ώρες.

Πολύ καλύτερα σήμερα... !!

Το ζήτημα είναι να μην είναι τόσο όξινα τα κακά του.
Παρ'ότι τον αλλάζω αμέσως και τον αφήνω ανοιχτό κτλ κτλ άπαξ και μείνει κλειστή η πάνα πχ το βραδυ, έχουμε πρόβλημα....

Αρχίζω να πιστεύω ότι πάντα αυτό ήταν το πρόβλημα τελικά, η ανισορροπια στο γάλα γιατί έχω πολύ και στην αρχή τώρα βγάζω βγάζω και βγαίνει αρκετά αραιό για αρκετή ώρα.

Anywayz θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις. :)

Pipi
31-03-09, 12:02
Δεν θα βγάζεις με το χέρι ή με θήλαστρο και μετά θα θηλάζεις το παιδί.
Έτσι δεν θα διορθωθεί ποτέ η παραγωγή σου.
Θήλαζε από 1 στήθος για τις ώρες που σου είπε η Αγλαΐα κι αν το άλλο δυσφορήσει βγάλε λίγο με το χέρι ίσα να ανακουφιστείς κι όχι να αδειάσεις το στήθος.
Το ζήτημα είναι να μειώσουμε το ερέθισμα του στήθους για να μειώσει λίγο την παραγωγή. Εσύ με το τόσο βγάλσιμο (χέρι ή θήλαστρο) που λες ότι κάνεις, την αυξάνεις ή την κρατάς στο ίδιο επίπεδο.

hmalop
31-03-09, 18:03
Pipi ενημερώθηκα σχετικά, ευχαριστώ.

felinidoc
31-03-09, 18:48
Tip: Χρησιμοποίησε το ΒΒcode ή PseudoHTML για την υπογραφή σου (τίκερ)

Για το σύγκαμα καλό πλύσιμο, ακόμα καλύτερο στέγνωμα στον αέεερα

hmalop
01-04-09, 14:36
hey doc! thanks αλλά τπτ δε δουεύει για κάποιο μυστήριο λόγο στην υπογραφή αλλά και στα posts... δεν ξέρω...

από αέρα άλλο τίποτα, με το που κλείνουμε την πάνα όμως επιστρέφει το πρόβλημα...

Πάλι αφρό έκανε πριν λίγο.... φφφφφ

Να δω τι θα μου πει ο γιατρός

hmalop
06-04-09, 11:45
Ο γιατρός είπε ότι ίσως έχει γαστρεντερίτιδα.. ευτυχώς που δεν το πήρα τοις μετρητοίς γιατί θα είχα πάθει νευρασθένεια...
Αγλαία ακούει???
Στρώσαμε με το σύγκαμα, έκανα διάφορες αλχημίες και επιτέλους έκλεισαν οι πληγούλες και είναι μια χαρά να το φτύσω το παιδάκι μου...!

Και τα κακακια στρωσανε αρκετά

Ο μικρός τρωει κανονικά τώρα ανά 2 - 3 ώρες, κάποια βραδυα έκανε κ 4 ΑΛΛΑ... το στήθος μου γεμίζει εύκολα και έχω πολύ πράμα στην αρχή... κάνω 2 ταίσματα από το ίδιο στήθος αλλά το άλλο γίνεται βόμβα!

Διάβασα κάπου ότι μια προσέγγιση είναι να τα αδειάσεις τελείως ... ναι αλλά μετά τι κάνεις?

amaretto
06-04-09, 12:16
κάνω 2 ταίσματα από το ίδιο στήθος αλλά το άλλο γίνεται βόμβα!

Θα βγάζεις από το άλλο στήθος ελάχιστο γάλα, ίσα-ίσα να ανακουφιστείς και σταδιακά θα ρυθμιστεί.

hmalop
06-04-09, 15:04
thanks amaretto μου! για να δούμε... από γαλακτερά πάντως ΔΕΝ τρώω τπτς....

σας φιλάμε γλυκά

poopy & mom

2nt
08-04-09, 00:22
xwris na eimai giatros, alla epeidi perasa k egw polu asximes katastaseis k me ta 2 mou mwrakia me paratrimma se polu entono ba8mo (nosokomeio).. an exei ftasei sto simeio na einai to derma anoixto me aima, 8a sou proteina na kaneis to migma pou mou ekane o giatros mou me 3 poudres 4-5 fores tin imera k tis upoloipes fores pou ton allazeis, na tou bazeis johnsons baby powder (to gnwsto mas talk). auta 8a aporofisoun tin ugrasia k tous mukites pou prokalountai apo autin k 8a deis mesa se liges meres foberi diafora. egw tous afina k 2-3 wres tin imera tsitsidous mesa sto kala8aki tous me uposentona mias xrisis apo katw wste me to pou ekanan pipi i kaka ta petousa k ebaza kainourgia.
einai polu duskoli i katastasi an exeis ftasei se auto to simeio, alla min apogoiteuesai. 8a deis pou 8a ftiaksei..
an 8es tipota, steile mou pm k milame k tilefwnika.
kalo kouragio!!! perastika sas!!!!

amaretto
10-04-09, 03:19
Η σκόνη ταλκ έχει ενοχοποιηθεί για αναπνευστικά προβλήματα. Επίσης, υπάρχουν ενδείξεις για συσχετισμό ταλκ και καρκίνου των ωοθηκών:
http://www.gyn.gr/artman/publish/printer_85.asp
Οπότε καλό είναι να χρησιμοποιούνται πρώτα άλλα, πιο ακίνδυνα προϊόντα, παρόλο που είμαστε αρκετά σίγουρες για την αποτελεσματικότητα του ταλκ.

2nt
10-04-09, 21:43
Το ξέρω, το έχω διαβάσει, αλλά μιλάμε για 3-4 φορές την ημέρα για 2 εβδομάδες το πολύ. Ειναι βασικό το να απορροφαται η υγρασια για την καταπολεμηση των μηκυτων και αρα και του παρατριμματος

hmalop
11-04-09, 18:38
Παιδιά έφτιαξε ο Πούπης μας, είναι καλά το καρδουλάκι μου... αλλά έτσι για να μην είμαστε ποτέ ήσυχοι... έχω έναν φοβερό πονόλαιμο (ε ναι γιατί το ρίξαμε στις βόλτες με τις λιακαδες) και είμαι με μάσκα μην το κολήσω το κουκκί μου.

Πιστεύω ότι το δικό μας σύγκαμα είχε περισσότερο να κάνει με το τσιρλάκι... τώρα έχει σφίξει αρκετά
εύχομαο απλά να μην έχω καμιά ίωση.....

σας φιλάμε
μάκια μάκια μανούλες γλυκές

delin
13-04-09, 19:22
θα ηθελα την βοηθεια σας. νοσηλευτικαμε στο παιδων απο βροχιολιτιδα. τα κακα μας τοτε ηταν πρασινα. με την αγωγη που πηρε τα κακα αλλαξαν χρωμα και αρχισαν να πλησιαζουν το χρωμα που ειχαμε υπο νορμαλ συνθηκες.οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο τα κακα μας αλλαξαν και παλι χρωμα. εγινας κιτρινα κατα κιτρινα. σαν το φοσφορικο το χρωμα. να σας πω οτι πεινει μονο γαλα της μαμας οι κενωσεις σε αριθμο ειναι νορμαλ επισης και οι βρεγμενες πανες. δεν ξερω αν ειναι το ερολιν που κανουμε εισπνοες και δημιουργει αυτο το χρωμα. δεν ειναι διαρια αφου οι μυξες βγαινουν κανονικα. σιγουρα κανουμε πολλους φυσιολογικους ορους απο μυτη και περιμενουμε να σκασει και κανα δοντακι. μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε οτι ειναι στα πλαισια της ιωσης. γνωριζετε κατι αναλογο;

hmalop
26-04-09, 15:08
Εδω τα ίδια, εκτός όμως του συγκάματος!!!
Τα κακάκια νερουλά αλλά έχει φτάσει τα 6+ κιλά το κουκκί μου!!!!

Α, ναι,έχει πλέον κ κολικούς, αέρια πολλά, οι κλανίτσες πάνε σύννεφο...
Βγάζει κ κάτι πράσινες βλεννο-ταινίες ενίοτε, αλλά είναι καλά, γελάει... οπότε...
γελάω κι εγώ

Η κοπέλα που έχω για τη μαμά μου - από Βουλγαρία - το έθεσε πολύ κομψά:
" Θα φας πολλή κακά τώρα εσύ Εύη ! "

Κάρατζ γκερλς, κουράζ.

amaretto
01-05-09, 03:39
Πώς τα πάτε, κορίτσια;

dorina1375
07-06-09, 16:15
Καλησπέρα ,
έχω ένα αγοράκι 19 ημερών και προσπαθούμε να κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό εδώ και 6 μέρες. Την πρώτη βδομάδα θήλαζε αποκλειστικά αλλά κάποιοων γεγον'οτων (θεραπέια για ακάρεα ψώρας) την δεύτερη βδομάδα του έδινα μόνο ξένο γάλα (7 * 80 ml) . Από τη τρίτη ξεκονήσαμε το σχήμα θηλασμός και μείωση του ξένου. Σήμερα κλέινω την 1 μέρα που του δίνω 30 ml σε κάθε γεύμα. Βέβαια κλαίει συχνά οπότε το βάζω συχνά στο στήθος.(έχω πάρει και το lactina μεν δεν προλαβαινω να αντλώ αλλά και μου τσούζουν οι θηλές μου κατάτ τη χρήση)
Αυτό που με προβλαματίζει είναι ότι έχουμε φύγει από το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας λόγω ξενου αλλά τώρα λερώνει τη πάνα με κακάκια (4 - 5) φορές με ποσότητα 1 κουταλιά της σούπας και είναι σαν κουτσουλιά σκούρα πράσινα. Τσισάκια κάνει γύρω στις 5 φορές .

Pipi
07-06-09, 16:47
Πόσες μέρες τα κάνει πράσινα;

dorina1375
07-06-09, 16:56
Από τη Πέμπτη . Με ανησυχεί το γεγονός η ποσότητα και το χρώμα. (δευτερη μέρα που άρχιζα να θηλάζω).

dorina1375
07-06-09, 17:33
Καλησπέρα ,
έχω ένα αγοράκι 19 ημερών και προσπαθούμε να κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό εδώ και 6 μέρες. Την πρώτη βδομάδα θήλαζε αποκλειστικά αλλά κάποιοων γεγον'οτων (θεραπέια για ακάρεα ψώρας) την δεύτερη βδομάδα του έδινα μόνο ξένο γάλα (7 * 80 ml) . Από τη τρίτη ξεκονήσαμε το σχήμα θηλασμός και μείωση του ξένου. Σήμερα κλέινω την 1 μέρα που του δίνω 30 ml σε κάθε γεύμα. Βέβαια κλαίει συχνά οπότε το βάζω συχνά στο στήθος.(έχω πάρει και το lactina μεν δεν προλαβαινω να αντλώ αλλά και μου τσούζουν οι θηλές μου κατάτ τη χρήση)
Αυτό που με προβλαματίζει είναι ότι έχουμε φύγει από το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας λόγω ξενου αλλά τώρα λερώνει τη πάνα με κακάκια (4 - 5) φορές με ποσότητα 1 κουταλιά της σούπας και είναι σαν κουτσουλιά σκούρα πράσινα. Τσισάκια κάνει γύρω στις 5 φορές .

για υπερπαραγωγή ούτε λόγος καθώς είμαι στην αρχή ακόμα

Pipi
07-06-09, 18:33
Η υπερπαραγωγή δεν έχει χρονικά όρια. Μπορεί να είναι αλλεργία στο αγελαδινό ή να περνάει κάποια ιωσούλα. Περισσότερα θα σου πουν οι πιο έμπειρες.

amaretto
07-06-09, 18:49
dorina1375 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12659), σε παρακαλώ, απάντησε στις ερωτήσεις:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23962
Πες μας επιπλέον από ποιο στήθος θηλάζει κάθε φορά
και αν εκανες αντλήσεις και με τι συχνότητα και αποτέλεσμα για τις ημέρες που δεν θήλαζες.

dorina1375
07-06-09, 19:43
ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

dorina1375 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12659), σε παρακαλώ, απάντησε στις ερωτήσεις:
Πες μας επιπλέον από ποιο στήθος θηλάζει κάθε φορά
και αν εκανες αντλήσεις και με τι συχνότητα και αποτέλεσμα για τις ημέρες που δεν θήλαζες.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος
3660 19/5
Β. Το φύλο του βρέφους
αγορι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)
κτ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.
ραχαια
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.
15.9 και τη παρασκευη 29/5 10.3 (δεν εχει ξαναγινει μετρηση)
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες
3660 19/5
3370 21/5
3410 23/5 εξοδος απο νοσοκομειο
2/6 3710 παιδιατρος
5/6 3830 ενοικιαζομενη ζυγαρια

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.
συνεχεια
19/5 εως 25/5 θηλασμος
26/5 εως και 1/6 ξ γαλα 7 * 80 ml
2/6 εως σημερα θηλασμος με μειωση συμπληρωματος (σημερα 7/6 του εχω δωσει συνολικα απο χθες 23 00 εως τωρα 19 00 90 ml)

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.
lactina medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: σπανια πια δεν προλαβαινω
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.
5 -6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο
5-6 σαν κουτσουλιες ( ποσοτητα γυρω στην 1,5 κουταλια της σουπας -ρευστά) πρασινες σκουρες

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....
του δινω και τα 2 στηθη
για τις μερες που δεν θηλαζα επειδη ειχαν πληγωθει οι θηλες δεν μπορουσα θηλαστρο και εβγαζα μετο χερι

dorina1375
08-06-09, 13:19
ΣΟΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...........................

ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
ΟΙ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΜΕΤΡΑΝΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΛΑ ΛΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΠΑΝΑ; (ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ;)
ΠΑΝΤΩς ΑΠΟ ΧΘΕς ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ 2 ΩΡΕς ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ;;;;;;;;;
Η κορη μου (2 ΧΡΟΝΩΝ)εχει γινει ενα αλλο παιδι , ολο αντιδραση,φρικαρει .Επίσης αισθανομαι πολυ ασχημα γιατι δεν εχω καθολου χρονο να ασχοληθω μαζι της και νιωθω οτι περιμένει να την πλησιάσω εγώ εκείνη δεν κάνει καμιά κίνηση ( όπως παλιά. )

aglaia
08-06-09, 14:22
ΟΙ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΜΕΤΡΑΝΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΛΑ ΛΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΠΑΝΑ; (ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ;)
όχι δεν μετράνε όλες, ένα απλό λέρωμα στην πάνα δεν θεωρείται κένωση.

ΠΑΝΤΩς ΑΠΟ ΧΘΕς ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ 2 ΩΡΕς ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ;;;;;;;;;
Το πόσο μπορείς να αντέξεις το ξέρεις μόνο εσύ.

Νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος στην οργάνωση του χρόνου σου γιατί το μωρό αποκλείεται να κοιμήθηκε μόνο 2 ώρες το 24ωρο. Τα μωρά κοιμούνται τουλάχιστον 8 ώρες το 24ωρο κι εσύ πρέπει να εκμεταλλεύεσαι αυτές τις ώρες για να κοιμάσαι και όχι για να κάνεις δουλειές.

Ο θηλασμός δεν είναι υποχρεωτικός, αν δεν τον αντέχεις ή αν νομίζεις ότι δεν ταιριάζει με τον τρόπο ζωής σας στην οικογένεια μπορείς να το διακόψεις.

κορη μου (2 ΧΡΟΝΩΝ)εχει γινει ενα αλλο παιδι , ολο αντιδραση,φρικαρει .
Νομίζω ότι έχει τη φυσιολογικότερη αντίδραση δίχρονου!

Επίσης αισθανομαι πολυ ασχημα γιατι δεν εχω καθολου χρονο να ασχοληθω μαζι της και νιωθω οτι περιμένει να την πλησιάσω εγώ εκείνη δεν κάνει καμιά κίνηση ( όπως παλιά. )
Περιμένει από εσένα για να επιβεβαιώσει τα αισθήματά σου, είναι λογικό και αναμενόμενο. Εσύ πρέπει να αναλάβεις πρωτοβουλία να χτίσεις ξανά τη σχέση σου με το πρώτο παιδί που νιώθει ότι η σχέση σας έχει αλλάξει δραματικά.

aglaia
08-06-09, 14:29
3660 19/5
3370 21/5
3410 23/5 εξοδος απο νοσοκομειο
2/6 3710 παιδιατρος
5/6 3830 ενοικιαζομενη ζυγαρια

5-6 σαν κουτσουλιες ( ποσοτητα γυρω στην 1,5 κουταλια της σουπας -ρευστά) πρασινες σκουρες

Το βάρος του μωρού είναι καλό παρόλο που οι ζυγίσεις έχουν γίνει σε διαφορετική ζυγαριά. Το σίγουρο είναι ότι δεν κινδυνεύει από αφυδάτωση ή από μειωμένη πρόσληψη βάρους. Θα σου συνιστούσα να μην αλλάξεις τίποτα από αυτά που κάνεις και να περιμένεις μια εβδομάδα για να ξαναζυγίσεις το μωρό (δηλαδή στι 12/6).

Για την ώρα δεν μπορεί κάποιος να διαπιστώσει με βεβαιότητα γιατί το χρώμα των κενώσεων είναι πράσινο.

Αν η πρόσληψη βάρους είναι κανονική συνεχίζεις έτσι, αν δεν είναι θα δούμε τι μπορείς να κάνεις.

dorina1375
08-06-09, 16:14
ευχαριστω πολυ!!
απλα η κατασταση με ένα μικρό στην οικογένεια είναι λίγο δύσκολα καθώς και γιαγιάδες δεν έχουμε κοντά και τις ώρες που δεν είμαι με το μπέμπη προσπαθώ να είμαι με την κορούλα μου που μου κρατά απόσταση (πόσο θεε μου με στεναχωρεί)-Υπάρχει άραγε κάποιο βιβλίο ή site που να αναφέρεται σε παρομοιες καταστάσεις;. ελπίζω να τα καταφέρουμε και να επανέλθουμε στη συνηθισμένη οικογενειακή ζωή.
Τώρα όσο αφορά τις κενώσεις ποια ποσότητα θεωρείται ιδανική;

dorina1375
08-06-09, 18:53
Νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος στην οργάνωση του χρόνου σου γιατί το μωρό αποκλείεται να κοιμήθηκε μόνο 2 ώρες το 24ωρο. Τα μωρά κοιμούνται τουλάχιστον 8 ώρες το 24ωρο κι εσύ πρέπει να εκμεταλλεύεσαι αυτές τις ώρες για να κοιμάσαι και όχι για να κάνεις δουλειές.

.

απλα ζητά να είναι συχνά στο στήθος και έτσι είμαι συνέχεια ! Τί μπορώ να κάνω για αυτό;;;;;;; π.χ. χθες το βράδυ είμασταν από 2:30 μέχρι και 5:30 και στη συνέχεια από 6:50 πάλι και κ.ο.κ
και στη συνέχεια υπάρχει και η μικρή μου , το λουλούδι μου!!!

sofuka
08-06-09, 22:24
απλα ζητά να είναι συχνά στο στήθος και έτσι είμαι συνέχεια ! Τί μπορώ να κάνω για αυτό;;;;;;; π.χ. χθες το βράδυ είμασταν από 2:30 μέχρι και 5:30 και στη συνέχεια από 6:50 πάλι και κ.ο.κ
και στη συνέχεια υπάρχει και η μικρή μου , το λουλούδι μου!!!

dorina, οπωσδήποτε θα δοκιμάσεις την ξαπλωτή στάση θηλασμού, θα τη δοκιμάζεις μέχρι να την πετύχεις, θα σε βοηθήσει πολύ να ξεκουραστείς. Με την κόρη σου θα ασχολείσαι και την ώρα που θηλάζεις, κυρίως τότε! Μπορείς να της διαβάσεις βιβλίο, να ζωγραφίσετε μαζί, να τραγουδήσετε στο μωρό (όπου θα της λες πόσο το ηρεμεί και πόσο του αρέσει να ακούει τη φωνή της και πόσο τυχερό μωρό είναι που την έχει για μεγάλη αδελφή και τέλοσπάντων, ότι άλλο μπορείς εσύ να σκεφτείς). Κυρίως, μπορείς να την αγκαλιάζεις και αυτήν την ώρα που θηλάζεις, να την καλείς κοντά σου, να μη φοβάσαι και να την αφήνεις να αγκαλιάζει και να χαϊδεύει κι αυτή το μωρό (μετά τη γέννηση του δεύτερου παιδιού μου, που είχε 20μήνες διαφορά με το πρώτο, πέρασα αρκετούς μήνες το βράδυ μέσα στην κούνια του μεγάλου -είχε ένα κάγκελο που κατέβαινε τελείως- θηλάζοντας τον μικρό, κρατώντας το μπιμπερό του μεγάλου και στη συνέχεια χαϊδεύοντάς τον για να μπορέσει να κοιμηθεί. Μέχρι τότε κοιμόταν μόνος του απλά βάζοντάς τον στην κούνια, όμως ήταν λογικό να αλλάξει συμπεριφορά με τον ερχομό του μωρού. Είχα σκεβρώσει, είχα πιαστεί και κουραστεί, αλλά σιγά σιγά, επανήλθε η εμπιστοσύνη του παιδιού, ο μικρός μεγαλώνοντας άρχισε να του γελάει και άρχισε να δημιουργείται σχέση μεταξύ τους, ο μικρός άρχισε να τον τραβάει και σιγά σιγά τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα!

dorina1375
09-06-09, 18:51
Σήμερα όμως σοκαρίστηκα από κάτι άλλο.
Παρασκευή τον μέτρησα 3830 και σήμερα Τρίτη είναι 3840
Παρασκευή 8 φορές στο στήθος διάρκεια 1,5 ώρα και κάθε φορά 40 ml συμπλήρωμα
Σάββατο 8 φορές στήθος και από αυτές 4 φορές 40ml
Κυριακή σχεδόν συνέχεια στήθος και συνολικά 3 * 30 ml
Δευτέρα 8 φορές (1,5 ώρα) και 2 από αυτές διάρκεια 3 ωρες και του έδωσα 30 ml ξένο (σε 1 φορά) και 2 φορές 40 ml δικό μου (με θήλαστρο).

και έχει πάρει μόνο 10 γρ;;;;από μόνος του όμως φωνάζει για γάλα κάθε 2 ώρες. ακούω πολλές φορές το γκλουκ που κατεβαίνει τι γάλα , ρεύεται , οι πάνες του είναι 4-5 μέσο όρο .
τι να κανω;;;

Κοιμάται στο στήθος και όσο και να τον τσιγγλάω δεν δείχνει να θηλάζει αποτελεσματικά.στην αρχη με ορεξη τρώει (1 λεπτό) και μετά κοιμάται. Βέβαια υπάρχουν και 2-3 φορές που θα θηλάσει με πιο όρεξη (4-5)λεπτά γεμάτα!οταν του εδινα ξένο εκανε με το μπιμπερό 40 λεπτά μέσο όρο για τα 80 ml.

Μόλις κάναμε μια δοκιμή : τον έβαλα στο στήθος και ήπιε με όρεξη στην αρχή (άκουγα το γκλουκ γκλουκ) και στη συνέχεια του δίνω με το μπιμπερό! και ήπιε τα 60 πολύ γρήγορα!!! το παιδί προφανώς όλο αυτό τα καιρό έπινε πολύ λίγο από το στήθος (ενώ το πιάνει μια χαρά κουράζεται πολύ εύκολα ;;; μπορεί να είναι ένα παιδί υποτονικό τεμπέλικο; αλλά και τη βδομάδα που του έδινα ξένο με το μπιμπερό έκανε πολύ ώρα για να το πιει. )
υποσημείωση:τη βδομάδα που γεννήθηκε έχασε απότομα σύμφωνα με το παιδίατρο στο ελενα 200 γραμμάρια σε 1,5 μέρα. εκείνη τη βδομάδα έκανα αποκλειστικά θηλασμό αλλά και ο ίκτερος του ανέβαινε (12,9 μερα εξόδου - 14,1 - 14.9 - 15.4) ώσπου η παιδίατρος μας υποψιάστηκε ότι ίσως δεν τρώει καλα(είναι υπέρ του θηλασμού ) και μας είπε να δοκιμάσουμε για 2 μέρες με μπιμπερό και παρατηρήσαμε ότι τα 80 ml τα έπινε σε 40 λεπτά και 1 - 2 φορές σε 10

irnadi
22-06-09, 11:39
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38+3
Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 'Οχι
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.΄'Οχι

1η 2900
5η 2800 έξοδος από μαιευτήριο
20η 3500
40η 4400
2μ 5000
3μ 5500
4μ 6000
4μ1εβδ 6200

περίπου 8

σε όλα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.
mini electrik medela
7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι γύρω στη 1 το βράδυ
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10λεπτά

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.
5-6
2

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Κάνει μεγάλα γεύματα που διαρκούν περίπου 45 λεπτά με 1 ώρα και κάθε φορά απο το ένα στήθος.
Τις τελευταίες μέρες οι κενώσεις της είναι μόνο πράσινες.
Να σημειώσω οτι από το 2ο μήνα κοιμαται 10-11 το βράδυ και ξυπνάει 8-8.30.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το στήθος μου να γίνεται πέτρα τα πρωινά.
Προσπάθησα να το ρυθμίσω όμως δεν τα κατάφερα και τώρα κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ κάνω μια άντληση για να αποφεύγω το πρωινό πρήξιμο.
Το στήθος μου είναι ολο μέρα πρησμένο και σπάνια το νιωθω άδειο.
'Εκτος αυτών η μικρή εδώ και 2 εβδομάδες σταματάει να τρώει στο 5λεπτο και έπειτα αρνείται το στήθος.Καταλαβαίνω όμως οτι δεν έχει φάει και έτσι την ξαπλώνω και πηγαίνω από πάνω της και την ταίζω στα 4.
Αυτό γίνεται περίπου 2-3 φοορές τη μέρα.
Επιπλέον όταν τρωέι πνίγεται πολλές φορές και πάντα λερώνεται και λερώνει και μένα.
Δεν μπορώ να την θηλάσω έξω γιατι πάντα έχουμε ατυχήματα.
Τί να κάνω?
Ξεκίνησα από χθες να την ταίζω 2 γεύματα από το κάθε στήθος όμως δεν είδα διαφορά στις κενώσεις της.

Pipi
22-06-09, 11:46
Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Από βάρος είστε τέλειες. Δεν το συζητώ.

Πόσες μέρες έχει αυτές τις πράσινες κενώσεις;

Δοκίμασες να σηκώνεσε κάποια στιγμή το βράδυ και να βγάζεις λίγο με το χέρι, ίσα να ανακουφιστείς; Σιγά σιγά διορθώνεται η παραγωγή. Εσύ βάζοντας θήλαστρο το βράδυ την διεγείρεις και δεν ρυθμίζεται εκεί που θέλει. Επίσης έχεις δοκιμάσει να ξυπνάς το μωρό για να θηλάσει; Δεν εννοώ να το ξεσηκώνεις και να ξυπνάει για τα καλά, εννοώ να το θηλάζεις έτσι όπως είναι κοιμησμένο αλλά να βρίσκεται σε φάση ελαφρού ύπνου (REM).

irnadi
22-06-09, 11:55
3-4 μέρες σίγουρα.
Τα έχω δοκιμάσει αυτά που μου λες.
Με το χέρι μπορεί να έβγαλα και ένα μπουκάλι γαλα....
Σαν συντριβάνι ήταν...
Το κακό είναι οτι η μικρή όταν κοιμάται δεν ανοίγει το στόμα με τίποτα.
Δοκίμασα να την ξυπνάω όμως μετά είναι μεσ΄τη γκρίνια και τα νεύρα.

Pipi
22-06-09, 11:58
Έβγαλες ένα μπουκάλι γάλα μέχρι να νιώσεις ανακούφιση ή μέχρι να αδειάσει το στήθος;

Κάθε πότε θηλάζει πάνω κάτω το μωρό σου; Πόσες ώρες κρατάς θηλασμούς από το ένα στήθος (ώρες πες μου, όχι γευματα);

irnadi
22-06-09, 12:05
Θηλάζει περιπου ανά 1,5-2 ώρες μπορει όμως και 3.
Συγκεκριμένα για σήμερα θα σου πώ οτι:
'Εφαγε 7.30 και 9 από το ενα στήθος και 10 , 12(τώρα που μιλάμε) από το άλλο
'Ολα αυτά είναι 40λεπτα περίπου γεύματα.

Pipi
22-06-09, 12:38
Η διάρκεια του κάθε γεύματος μου φαίνεται πολύ μεγάλη για να μην μπορεί να πάρει και το λιπαρό γάλα. Την ακούς να καταπίνει όλη την ώρα του θηλασμού;

irnadi
22-06-09, 13:03
Ναι καταπίνει κανονικά.
Μέχρι το 2μηνο έτρωγε 20λεπτα.
'Επειτα αφού πέρασε μια εβδομάδα περίπου τρώγοντας συνέχεια άρχισε να κάνει μεγάλα γεύματα τα οποία διατηρεί μέχρι και σήμερα.
Πάνω που νόμιζα οτι θα μειώσει το χρόνο σε 10 λεπτά η μικρη μου άρχισε να τρώι 1 ώρα.
Τι να πω?
Μήπως δεν την καταλαβαίνω οτι δεν καταπίνει?

amaretto
22-06-09, 13:13
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38+3
Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 'Οχι
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.΄'Οχι

1η 2900
5η 2800 έξοδος από μαιευτήριο
20η 3500
40η 4400
2μ 5000
3μ 5500
4μ 6000
4μ1εβδ 6200

περίπου 8

σε όλα

mini electrik medela
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι γύρω στη 1 το βράδυ
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10λεπτά

5-6
2

Κάνει μεγάλα γεύματα που διαρκούν περίπου 45 λεπτά με 1 ώρα και κάθε φορά απο το ένα στήθος.
Τις τελευταίες μέρες οι κενώσεις της είναι μόνο πράσινες.
Να σημειώσω οτι από το 2ο μήνα κοιμαται 10-11 το βράδυ και ξυπνάει 8-8.30.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το στήθος μου να γίνεται πέτρα τα πρωινά.
Προσπάθησα να το ρυθμίσω όμως δεν τα κατάφερα και τώρα κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ κάνω μια άντληση για να αποφεύγω το πρωινό πρήξιμο.
Το στήθος μου είναι ολο μέρα πρησμένο και σπάνια το νιωθω άδειο.
'Εκτος αυτών η μικρή εδώ και 2 εβδομάδες σταματάει να τρώει στο 5λεπτο και έπειτα αρνείται το στήθος.Καταλαβαίνω όμως οτι δεν έχει φάει και έτσι την ξαπλώνω και πηγαίνω από πάνω της και την ταίζω στα 4.
Αυτό γίνεται περίπου 2-3 φοορές τη μέρα.
Επιπλέον όταν τρωέι πνίγεται πολλές φορές και πάντα λερώνεται και λερώνει και μένα.
Δεν μπορώ να την θηλάσω έξω γιατι πάντα έχουμε ατυχήματα.
Τί να κάνω?
Ξεκίνησα από χθες να την ταίζω 2 γεύματα από το κάθε στήθος όμως δεν είδα διαφορά στις κενώσεις της.

Το μωρό μπορεί να έχει κάποια ίωση, περίμενε λίγες μέρες, να δεις αν θα αλλάξουν τα κακά. Ταυτόχρονα, κάνε μια αποχή από τα γαλακτοκομικά για λίγες μέρες, μέχρι να δούμε αν το πράσινο επιμένει. Μην φας οτιδήποτε περιέχει μέσα γάλα, πχ μπισκότα, βούτυρο κτλ.
Νομίζω ότι σε πρώτη φάση δεν χρειάζεται να κρατάς το ίδιο στήθος για 2 γεύματα, κράτα ένα στήθος ανά γεύμα και περίμενε λίγες μέρες ακόμη και το ξαναβλέπουμε.
Αν θέλεις όμως, μπορείς να προσπαθήσεις να θηλάζεις πιο συχνά από το ένα στήθος για το 2ωρο που μεσολαβεί, ώστε να παίρνει το μωρό μικρότερα γεύματα και να ελέγχει τη ροή, για να μην πνίγεται. Αν το μωρό δεν θέλει, δεν θα προσφέρεις το δεύτερο στήθος, δεν χρειάζεται πίεση. Και γενικώς, με το πολύ καλό βάρος σας μπορείς να χαλαρώσεις και να μην επιμένεις (πολύ) για να φάει περισσότερη ώρα. Καλύτερα 5λεπτα και συχνά.

Το να αντλείς τόσο πολύ γάλα συντελεί στην διαιώνιση του προβλήματος. Χρειάζεται να βγάζεις λίγο γάλα, ας πούμε λίγες κουταλιές, ίσα-ίσα για να ανακουφιστείς. Αυτό μπορείς να το κάνεις όσες φορές χρειάζεται και θα βγάζεις όλο και λιγότερο γάλα, μέχρι που να μην χρειάζεται καθόλου. Με τέτοια παραγωγή, εντελώς άδειο θα το νιώσεις μάλλον σπάνια, εγώ το έχω νιώσει εντελώς άδειο μόνο 2 φορές, τις θυμάμαι χαρακτηριστικά. :wink:

Προχώρα λίγες μέρες θηλάζοντας από ένα στήθος ανά γεύμα ταυτόχρονα με την αποχή από τα γαλακτοκομικά, να δούμε αν θα συνεχιστούν τα πράσινα κακά, βγάζε με το χέρι ελάχιστο γάλα, ίσα-ίσα να ανακουφιστείς το βράδυ (εκτός αν θελήσει το μωρό, οπότε θηλάζεις κανονικά!) και μας ενημερώνεις για οποιαδήποτε εξέλιξη.

Να συμπληρώσω: μετράς πάντα 5-6 βρεγμένες πάνες. Αν έχετε λιγότερες, θα χρειαστεί να θηλάζεις συχνότερα και από τα δυο στήθη.

irnadi
22-06-09, 15:45
H μικρή μου μόλις ανέβασε πυρεττό.
Μαλλόν για ίωση μου κάνει.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας.
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα σας ενημερώνω.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο...
Τα γαλακτοκομικά γιατί να τα κόψω?
Πως σχετίζονται με τις πράσινες κενώσεις?

amaretto
22-06-09, 16:55
Τα πράσινα κακά μπορεί να είναι δείγμα αλλεργίας στις πρωτεΐνες των γαλακτοκομικών που περνούν μέσα στο γάλα της μαμάς. Σε σένα δεν έμοιαζε να είναι τέτοια περίπτωση αλλά στην περίπτωση που είναι ίωση, τα πράσινα κακά δείχνουν ότι επηρεάζεται το πεπτικό του μωρού και οι πρωτεΐνες αυτές μπορεί να ερεθίσουν το έντερο περαιτέρω.
Αφού το μωρό ανέβασε πυρετό, πρέπει να περιμένεις κάποιες μέρες, για να περάσει η ίωση και να δεις αν θα αλλάξουν χρώμα τα κακά.
Θήλαζε όσο πιο συχνά μπορείς, για να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό του μωρού και περαστικά σας!

vereniki
26-06-09, 07:51
Καλημέρα!
Έχω ένα αγοράκι 3.5 μηνών το οποίο θηλαζω αποκλειστικά. Ζητάω και εγώ την βοήθεια σας γιατί εδώ και ένα μήνα έχουμε πράσινα κακά και έχω δοκιμάσει διάφορες μεθόδους που έχω διαβάσει έδω αλλά δεν βλέπω φως.
Τις περισσότερες φορές είναι πολύ πράσινα, δηλαδή κυπαρισσί, όπως περίπου είναι τα φύλλα των δεντρων και κάποιες φορές κάπως πιο ανοιχτά. Είναι κάπως εκρηκτικά (ακουγεται ενας σχετικός θόρυβος). Η μόνη φορά που έκανε κιτρινωπά κακά ήταν την Κυριακή το πρωί (Κάναμε παρτι αλλά η χαρά κράτησε για λίγο..). Και κάποιες ελάχιστες φορες είναι μίγμα πρασινα με πολύ λίγα κίτρινα. (Συνολικά 5-6 φορές να έχει συμβεί στον μήνα) . Ακόμα αρκετές μέρες είναι πολύ υγρά σαν διάρροια, τόσο που βγαίνουν απέξω (έχω βαρέθει να πλένω φανελάκια και σεντόνια). Λέγαμε ότι φταίνε οι πάνες που βγαίνουν απέξω, τις αλλάξαμε αλλά τίποτα. Μάλλον φταιει το ότι είναι πολύ υγρα.
Καταρχάς να πω ότι πριν από ένα μηνα περάσαμε βροχγιολίτιδα και τα πράσινα κακά έκαναν την εμφάνιση τους 2-3 μέρες αφού γυρίσαμε από το νοσοκομείο. Από τότε το παιδί δεν φαίνεται να έχει ξανααρρωστήσει.
Διάβασα για ενδεχόμενη υπερπαραγωγη οπότε άρχισα να του δίνω το ίδιο στήθος για παραπάνω από έναν θηλασμό (πιο πριν είχαμε το σύστημα θηλασμός και στήθος). Η αλήθεια είναι ότι σε εκείνη την φάση αισθανόμουνα το στήθος μου όντως πολύ φουσκωμένο ειδικά στους πρωινούς θηλασμούς. Παρόλο αυτά όμως με το ζόρι όμως βγαίνουν δυο θηλασμοί από το ίδιο στήθος. Δηλαδή: ξεκινάω το γευμα, τρώει κανονικά κτλ και έρχεται η επόμενη φορά να φάει. Τον ξεκινάω από το ίδιο στήθος, τρώει λίγο στην αρχή και μετά από λίγο αναδεύεται, τρώει, σταματάει, είναι γενικα ανήσυχος και αν τον σταματήσω σκεπτόμενη ότι τελικά μπορεί να μην πεινάει συνεχίζει να γκρινιάζει. Όταν όμως τον αλλάξω στήθος αρχίζει να τρώει λαίμαργα και ηρεμεί. Το επόμενο γεύμα γίνεται από το ίδιο στήθος. Δηλαδή τρώει 1,5 γευμα σε κάθε στήθος. Τι σόι υπερπαραγωγή μπορεί να έχω αφού δεν μπορεί να κάνει δυο ολόκληρα γευματα από το ίδιο στήθος??
Τις τελευταίες 10 μέρες περίπου δεν αισθάνομαι το στήθος μου φουσκωμένο όπως στην αρχή ούτε το πρωί που έχουν περάσει πολλές ωρες από τον τελευταίο θηλασμό. (Το βράδυ κοιμάται συνεχόμενα από τις 11-12 μέχρι τις 7,8,9 το πρωί ανάλογα την μέρα). Επίσης στον βραδινό θηλασμό, που κράταει κάααμποση ώρα, τρώει και από τα δύο στήθη γιατί γίνεται αυτό που έγραφα πρίν. (τρώει απο το ένα μετά γίνεται ανήσυχος και του δίνω και το άλλο και τρώει ώσπου τον παίρνει ο ύπνος).
Τέλος τις τελευταίες 10 μέρες έχω κόψει τελείως τα γαλακτοκομικά.

Βοηθείστε με! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!
Ο παιδιάτρος δεν φαίνεται να ανησυχεί ιδιαίτερα. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δεν ανησυχούσα αλλά μετά από ένα μήνα μάλλον πρέπει να κάνω κάτι πιο δραστικό..

(Στο επόμενο μηνυμα θα βάλω και τις μετρησεις του μωρού)

vereniki
26-06-09, 08:18
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 39
Β. Το φύλο του βρέφους: αγόρι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : ΚΤ (ισχιακό)
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. οχι
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

βάρος γέννησης 7/3/09: 2890
βάρος εξόδου 11/3/09: 2700
16/3/09: 2770
23/3/09: 3030
29/3/09: 3280
5/4/09: 3680
13/4/09: 4110
23/4/09: 4630
2/5/09: 5020
10/5/09: 5220
16/5/09: 5450
24/5/09: 5500
1/6/09: 5740
16/6/09: 5900
22/6/09: 6130

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 5-6 κανονικά (διαρκούν 20-30λεπτά), αλλά στο ενδιάμεσο κάνει και κάμποσα 5λεπτά, όταν πχ θέλει να κοιμηθεί.
Όταν είμαστε σπίτι το πολύ στην 1.5 ώρα γκρινιάζει και τον βάζω στο στήθος (για αυτό και τα 5λεπτα γευματα). Όταν είμαστε έξω περνάνε και τρεις ώρες χωρίς να γκρινιάξει καθόλου για φαγητό.

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. : mini electric

Δεν κάνω συστηματικές αντλήσεις. Κάνω αν χρειαστεί να λείψω για κάποιο λόγο. Τον τελευταίο μήνα όμως που εχουμε τα πράσινα κακά, δεν ετυχε να κάνω παρά μόνο τις τελευταίες 3 μέρες που έχω κάνει 2 πρωινές κ μια βραδινή άντληση.
Σε 10-15 λεπτα βγάζω 120 ml. Μετά συνηθως δεν μπορώ να βγάλω άλλο.
Χθες τον είχα ταίσει από το δεξί στις 16.30 μετά έλειψα και του έδωσαν δικό μου με μπιμπερο, όταν ηρθα τον τάισα από το αριστερό και στις 22.30 με το ζόρι έβγαλα 60 ml από το δεξί..

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). 5 περίπου
(μερικές μέρες νομίζω ότι δεν είναι και τόσο γεμάτες οι πάνες, πόσο κακό είναι αυτό?)

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: 3-4
παλιά έκανε σε κάθε γευμα, τον τελευταίο καιρό το έχει μειώσει.

έχω γράψει στο προηγούμενο ποστ μου

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!Κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη για μένα και το μωρό μου!!

hmalop
26-06-09, 09:16
Κι εμείς αποκλειστικό θηλασμό. Ο δικός μου μας είχε τρελάνει συνέχεια είχε κενώσεις, τι κενώσεις δηλαδή, βρυσακι ήταν ο ποπός του ούτε 5 λεπτά δεν έμενε στεγνός ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ. Και τα πράσινα ήταν σχεδόν κάθε μέρα για ένα διάστημα 3 εβδομάδων χωρίς διακοπή. Είχα πανικοβληθεί τελείως. Μια μέρα εκεί γύρω στους 3.5 μήνες σταμάτησε να κάνει κακά για 4 μέρες. Και μετά σφίξανε μόνα τους και τώρα κάνει ένα κιτρινο-καφέ-πράσινο (ανάλογα) σε πυκνότητα μουστάρδας. Όπου κι αν είχα ψάξει κ\πουθενά δεν είχα βρει άρθρο για συνέχεια πράσινα κακά ούτε για αυτό το ακατάπαυστο από πρωί ως βράδυ. Ο μπέμπης όμως ήταν μια χαρά. Εγώ κόντευα να σκάσω κι αυτό ήταν μέσα στο χαμόγελο. Τελικα αυτό είναι το κριτ'ηριο.

Κι εγώ είχα κόψει τα γαλακτοκομικά, τελικά ήρθε η ώρα όπως μου είχε πει κι ο παιδίατρος και σφίξανε από μόνα τους και στρώσανε γενικότερα.
Μόνο που αυτός έλεγε ότι θα στρωσουν μετά τις 40 μέρες κι εμένς έστρωσε στους 3 μήνες και...
Πήγα σε μια άλλη πήγε να μου πασάρει ξένο γάλα χωρίς λακτόζη η άθλια, αμέσως να εκμεταλευτεί τον πανικό μου...

Στο ξαναλέω μου είχε γυρίσει ανάποδα το μάτι, κι ήταν και συγκαμένος κι είχα φρικάρει τελείως.

Αν είναι καλά ζωηρό και ευδιάθετο είναι καλά.

Προσπάθησε κι εσύ να μην ανησυχείς πολύ, κι εγώ που στα λέω αυτά κατά καιρούς παθαίνω τρομερές κρίσεις άγχους. Αλλά βγαίνουμε βόλτες και πάμε στο πάρκο και όλα μετά φαίνονται καλύτερα.

Αφού δεν έχεις πλέον υπερπαραγωγή, το πιθανότερο είναι πως έτσι είναι τα φυσιολογικό για το μωρούλι σου.

Κι εγώ έτσι έλεγα, μα τόσο καιρό πράσινα κακά είναι δυνατόν να είναι φυσιολογικό?

Και ήταν.

Εμείς εδώ αυτά περάσαμε κι αυτά σου λέω...
Κουράγιο, υπομονή, χαμογέλα. Οι κοπέλες οι παλαιότερες που ξέρουν πολλά περισσότερα θα σου πουν κάτι παραπάνω φαντάζομαι.

Μην σκας. Κι αν σκας να το συζητήσουμε.

hmalop
26-06-09, 09:25
Α! Επίσης Βερενικη δεν ξέρω τώρα κάθε πότε τον αλλάζεις, αλλά είχα παρατηρήσει πως αν για κάποιο λόγο δεν τον άλλαζα αμέσως γίνονταν καταπράσινα σκούρα ενώ στις πάνες στον κάδο οσο έμεναν τόσο πρασίνιζαν.

vereniki
26-06-09, 10:16
Πρέπει να ήσουν πολύ αγχωμένη έτσι όπως τα γραφεις!!!
Εγω δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο, γενικά δεν είμαι πολύ αγχώδης. Άλλα προβληματίζομαι πολύ βρε παιδί μου..Τι στο καλό πια!
Ξέχασα να το πω και πιο πάνω, είναι και ζωηρός και χαμογελαστός και ευδιάθετος, από αυτα δεν έχουμε πρόβλημα!
Μακάρι να είναι όπως και με εσένα γιατί δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω..
Αν καμιά άλλη μαμά έχει ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω ας μου δώσει καμιά..

Αυτό που λες με τις πάνες δεν το έχω τσεκάρει. Κάποιες φορές η αλήθεια είναι ότι δεν τον αλλάζω αμέσως. Θα το παρατηρήσω σήμερα.
Σ'ευχαριστώ πολύ!

hmalop
26-06-09, 13:02
Ωραία, χαίρομαι που είσαι χαλαρή. Εγω είχα το σύγκαμα που δεν έφευγε με τόσα τσιρλάκια γι αυτό είχα πάθει τέτοια φρίκη. Ήταν το κωλαράκι του σαν της μαιμούς.

Κάτσε να δεις τι θα σου πούνε οι βετεράνοι, εγώ ό,τι διάβασα εντάξει μου φαίνεται από μετρήσεις έτσι μια βιαστική ματιά που έριξα και εμένα μου κάνει πολύ χειρότερα γυμνάσια μερικές φορές....

Η παραγωγή, τα ίδια μου λέγανε κι εμένα είναι εντάξει νομίζω, μια χαρά.

Σας φιλώ, εύχομαι τα καλύτερα κι ό,τι θελήσεις από τη βασίλισσα του άγχους, δεν έχεις παρά να μου πεις.

amaretto
26-06-09, 13:24
vereniki σου έστειλα πμ.
Μην αργείτε να αλλάξετε τα μωρά, ο συνδυασμός κακά + τσίσα είναι πολύ όξινος και επηρεάζει το δερματάκι τους.

lemag
31-07-09, 20:38
Τις περισσότερες φορές έχουν σχέση τα γαλακτοκομικά. Σταμάτησε το γάλα της αγελάδος και κάθε τι που το περιέχει. Η βελτίωση αργεί, θα περιμένεις 2-4 εβδομάδες.
και μετα τι???δεν ξανατρωμε γαλακτοκομικα για οσο θηλαζουμε?

amaretto
31-07-09, 21:51
και μετα τι???δεν ξανατρωμε γαλακτοκομικα για οσο θηλαζουμε?

Χρειάζονται 2 εβδομάδες, για να καθαρίσει το σύστημα σου από τις πρωτεΐνες του γάλακτος και άλλες 2 εβδομάδες, για να καθαρίσει το σύστημα του μωρού. Αν τα συμπτώματα εξαφανιστούν σύντομα, μπορούμε να δοκιμάσουμε σχετικά σύντομα να εισάγουμε ξανά γαλακτοκομικά στη διατροφή μας. Αν υποχωρούν αργά, περιμένουμε και επεκτείνουμε την αποχή για όσο χρειάζεται.
Συνήθως εισάγουμε πρώτα αιγοπρόβεια, που ίσως να τα ανεχτεί καλύτερα το μωρό (μέσω του γάλακτος μας, εννοείται) και μετά δοκιμάζουμε και τα αγελαδινά. Μερικές μαμάδες ανακαλύπτουν ότι μπορούν να καταναλώνουν κατσικίσια ή/και πρόβεια χωρίς πρόβλημα, οπότε συνεχίζουν την αποχή μόνο από τα αγελαδινά.

staxioforina
12-10-09, 10:54
πως καταλαβαίνουμε ότι έχουμε υπερπαραγωγή;

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
12-10-09, 11:35
Staxiofiorina η υπερπαραγωγή μου φαίνεται λίγο δύσκολη ξαφνικά μετά από επαναγαλακτισμό, για αλεργία δεν αποκλείεται αν και θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να εναλλάσσεις το στήθος λιγότερο, μου φαίνεται πιο πιθανό να πίνει το μωρό το πρώτο “light” γάλα οπότε δες λίγο να επιμένεις στο ένα στήθος μέχρι να το αφήσει και μετά να προσφέρεις το άλλο (χωρίς να κοιτάς το ρολόι)...επίσης αν έχει και μυξούλες μπορεί να είναι ίωση. Για να είσαι διπλά σίγουρη κόψε τα γαλακτοκομικά για ένα μήνα να δεις πως πάτε...

staxioforina
12-10-09, 14:59
Kριστίνα δεν κάναμε πράσινες κενώσεις μια φορά χτες μια απαλή απόχρωση πρασινωπή σε μρικά σημεία..επειδή παίρνω χάπια μαγιάς 6 μέρες ρωτάω για την υπερπαραγωγή.αυτό φια το στήθος το κάνω,μυξούλες απούσες

evmatzou
31-10-09, 16:50
Καλησπέρα σε όλους!
Ο μικρούλης μου είναι 5 μηνών & περίπου 9κ. Γεννήθηκε 4,200κ. & θηλάζει αποκλειστικά, όπως έκανε και ο αδερφούλης του(είναι 21 μηνών). Η ανάπτυξή του χαρακτηρίζεται "άριστη" από την παιδίατρο, αλλά με ανησυχεί το γεγονός ότι σπάνια θα κάνει πορτοκαλί κακάκια. Η παιδίατρος λέει ότι ανησυχούμε μόνο όταν δούμε αίμα, αλλά οι συζητήσεις σας με έβαλαν σε ανησυχίες. Ο μικρός μου κάνει 4 με 5 φορές την ημέρα πράσινα κακάκια και ακόμα (ενώ περίπου 2,5 με 3 μηνών είχε σταματήσει) κάνει κακά του το βράδυ. Πώς σας φαίνονται όλα αυτά? Υπάρχει λόγος ανησυχίας? Μπορώ να κάνω κάτι?

Palladin
31-10-09, 17:51
Να σου ζήσει! Δες και εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=39656

Κάνω παράθεση τα λεγόμενα της Αγλαΐας
Υπάρχει πιθανότητα η μητέρα να έχει υπερπαραγωγή λόγω συχνών θηλασμών και το παιδί να πίνει μόνο το πρώτο γάλα που είναι με λιγότερες πρωτεΐνες και λιγότερα λιπαρά. Υπερκατανάλωση τέτοιου γάλακτος μπορεί να προκαλέσει διάρροιες πράσινου χρωματος και όχι καλή αύξηση του βάρους. Αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο, αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό. Να του δίνεις το ίδιο στήθος για 3 συνεχόμενες ώρες και μετά να αλλάζεις στήθος για το επόμενο τρίωρο.

evmatzou
01-11-09, 13:00
Σ'ευχαριστώ Palladin, έψαχνα στο Forum αλλά δεν είχα δει τη συγκεκριμένη ενότητα. Η περίπτωση, αν εξαιρέσουμε την ουρολοίμωξη και το ότι τον μπέμπη μας δεν τον λένε Οδυσσέα, είναι ακριβώς η ίδια με την δικιά μας. Θα δοκιμάσω να τον θηλάζω από το ίδιο στήθος και ελπίζω να σταματήσουν τα πράσινα. Μάλλον έτσι θα σταματήσουν και οι νυχτερινές κενώσεις, που (αν έχω καταλάβει καλά) είναι σημείο διάρροιας, σωστά?

Prinzessin
08-11-09, 11:33
me bohthisate poly sto thema thilasmou koritsia!!!edw kai mia bdomada den dinw katholou symplhrwma kai h mikrh pairnei baros...endeiktika anaferw:
27.10: 2650gr
3.11.: 2950 gr.(me peripou 80 ml symplhrwma ana 2 meres)
7.11.: 3120 gr (xwris symplhrwma kai zygisma treis meres nwritera gia na doume an epairne baros mono me to diko mou gala)
parathrhsame bebaia oti apo tote pou dinw mono to diko mou gala ta kaka ths einai pio prasina!!!den pairnei dhladh to liparo gala, alla kyriws ydatanthrakes???kai an nai,tote giati pairnei baros mia xara?mhmpws barainei pinontas "mh poiotiko" gala??? giati kai meis oi megaloi an fame 2 sokolates th mera h zygaria thn epomenh tha deixei parapanw...de shmainei omws oti diatrefomaste swsta!
na anhsyxw?
filia

Prinzessin
08-11-09, 12:01
a....kai kati akoma mhn to ksexasw!!!!polles fores dysanasxetei otan paw na th balw sto stithos an kai thelei na faei, kanei "spasmodikes kinhseis" mexri na piasei th thlh, alla otan thn pianei hremei kai arxizei to roufhgma:) kata th diarkeia tou roufhgmatos tentwnetai polles fores san na niwthei abola...h stash pou exei einai h swsth...synexizei omws kai trwei
exete kamia idea?

filoudaki
15-11-09, 16:37
Ο μικρός μου είναι 29 ημερών και θηλ΄ζει αποκλειστικά.
Στις 8/11 έκανε λίγη διάρροια. Απο τότε μου ξεκίνησε και κάποιες κενώσεις με πράσινα κακά μέσα στα κίτρινα. Ποτέ δεν κάνει μόνο πράσινα.

Καθημερινά κάνει πολλές κενώσεις πάνω απο 6, και τσίσα ακόμα περισσότερο.
Σας γράφω αναλυτικά για τις πράσινες κενώσεις ( μέσα στις κίτρινες):
8/11 1 φορα
9/11 3 φορες
10/11 καμια
11/11 2 φορες
12/11 1 φορα
13/11 καμια
14/11 1 φορα
σήμερα 2 φορες

Οι κενώσεις είναι συνήθως εκρηκτικές. Εχει και λίγα αέρια. το χρώμα στις αρχες που γεννήθηκε ήταν μουσταρδι με κόκκους, τώρα όμως δεν βλέπω πια τους κόκκους!!!Δεν θυμάμαι ποτε σταμάτησαν να υπάρχουν.

Βαρος παιρνει καλο: Γεννηθηκε 3350 στις 18/10 και σημερα ειναι 4290. κοντευει το κιλο δλδ σε 29 μερες.
Εφαρμοσα για 2 μερες το συστημα δινω το ενα στηθος για 3 ωρες, αλλα μαλλον δεν επιασε. Βασικα καθεται στο ενα στηθος για 5 λεπτα οπου τρωει πολυ, και μετα σαν να βαριεται ή ρουφαει αδιαφορα κοιτωντας και γυρω για αλλα 5 λεπτα. τις τελευταιες 3 μερες οταν ξεκιναω θηλασμο, νιωθω μετα απο λιγο το στηθος να με ψιλοτσιμπαει, και αμεσως μ,ετα κατεβαινει γαλα, γιατιο τον βλεπω που ρουφαει γρηγορα.

Τί νομιζετε οτι συμβαινει?

aglaia
15-11-09, 17:39
Nομίζω υπερπαραγωγή. Θήλαζε μόνο από το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Αν τα κακά δεν γίνουν κίτρινα, τότε προσπάθησε για ένα τρίωρο να κάνεις όλα τα γεύματα από τον ίδιο μαστό και στο επόμενο τρίωρο από τον αλλο. Το χρονικό διάστημα το αυξάνεις μέχρι να δεις τα κακά κίτρινα.

filoudaki
15-11-09, 17:53
Ευχαριστώ Αγλαια!!!
Το θέμα είναι οτι αυτό κάνω εδω και 2 μέρες. θα συνεχισω βεβαια.

Αυτό που με προβληματίζει, είναι οτι το μωρό συχνα τρώει για το 5αλεπτο, και μετά περισσότερο πιπιλάει το στήθος. Πώς θα πάρει και το λιπαρό έτσι?

Μετά το αφήνει και φαίνεται σαν να εχει χορτάσει. Τί να κάνω για αυτό? να τον πιεσω να συνεχισει δεν γινεται.

filoudaki
16-11-09, 20:34
Τα νέα μας σήμερα:
Εχει κάνει 5 φορες κακά του, όλες μουσταρδι χωρίς κόκκους, είναι κολλώδη όπως πάντα, αλλά έχουν και λίιιγο πράσινο με΄σα.Τα κάνει ακόμα εκρηκτικά.

Τρώει περισσότερη ώρα απο ότι τις τελευταίες μέρες, δλδ τον αφήνω στο στήθος και κάθεται και 20 λεπτά. Ανα 3 ώρες αλλάζω στήθος.

Σήμερα το μεσημέρι που πείναγε αρκετή ώρα και τον είχα στην αναμονή γιατί μαγείρευα, μόλις πηρε το στήθος αρχισε να τρωει πολύ λαίμαργα και κάποια στιγμη αρχισε να βγάζει όλο το γάλα. Μιλάμε για μεγάλη ποσότητα! στο πάτωμα δημιουργήθηκε μια λιμνη!!!
Μετά ήθελε πάλι φαί και του δωσα το ίδιο στήθος και στο τέλος πάλι έβγαλε γουλια πιο πηχτη αυτή τη φορα.

Οπ'οτε τώρα τι κάνω, αφού τα λίγα πράσινα παραμένουν? Σήμερα και χτες ακούω την κοιλιτσα του να γουργουρίζει, όπως οταν εμείς έχουμε πχ κάποιο κρύωμα και διάρροια.
Μήπως τελικά είναι κάποια ίωση? Η κάποια δυσανεξία σε γαλακτοκομικά που τρώω?

aglaia
16-11-09, 22:19
Οι βλέννες παραπέμπουν τόσο σε ίωση όσο και σε αλλεργία στα γαλακτοκομικά.
Μείωσε τα γαλακτοκομικά σε 2 μερίδες συνολικά τη μέρα και βλέπουμε πώς θα πάει το μωρό, αν συνεχίσει να έχει βλέννες ίσως θα χρειαστεί να κάνεις αποχή.

filoudaki
21-11-09, 16:12
Βασικά βλέννες δεν έχει, άντε να είδα μια ελάχιστη ποσότητα μια φορά.

Τις τελευταίες 2 μέρες κανει αυτες τις εκρηκτικες κενωσεις, αλλα τα πρασινα εχουν μειωθει στο ελαχιστο.

εχω μειωσει τα γαλακτοκομικα οπως μου ειπες. δεν πινω γαλα, δεν τρωω βουτυρο. σοκολατα απαγορευεται?

το μωρο παιρνει βαρος φυσιολογικα. δεν φαινεται να εχει κατι που το ενοχλει.

το οτι δεν εχει πια τα σποράκια στα κακα του είναι κακό?

τ'ι να κανω?

aglaia
22-11-09, 00:22
Aν κάνεις αποχή από το γάλα της αγελάδος, τότε μπορείς να τρως τις σοκολάτες που δεν είναι γάλακτος. Αυτές μπορεί να περιέχουν ίχνη γάλακτος. Για παιδιά με σοβαρή αλλεργία πρέπει να αποφεύγονται και τα ίχνη. Για τα περισσότερα μωρά, τα ίχνη δεν πειράζουν.

Ας περάσει μια εβδομάδα και τα ξαναλέμε.

Μυρσίνη.
25-11-09, 23:40
Το μωράκι μου είναι 6μηνών . Πριν 15 περίπου μέρες έπαθα καντιντίαση την οποία αντιμετωπίζω με διατροφή.
Όταν πριν μια βδομάδα πήγα στο γιατρό δεν είχε πάρει από την τελευταί μέτρηση (15 μ΄έρες πριν) καθόλου βάρος. Δοκίμασα με το θήλαστρο και είδα ότι έβγαζα ελάχιστο γάλα. Άρχισα να κάνω ανλήσεις ανάμεσα στα γεύματα και σε λίγες μέρες αυξήθηκε η παραγωγη.
Όμως το τελευταίοδιάστημα(δε θυμάμαι ακριβώς πόσο καιρο) τα κακά είναι πράσινα και σα βλένα. Τι πρόβλημα υπάρχει; Υπερπαραγωγή δεν έχω ούτε τώρα.

aglaia
26-11-09, 01:10
Όταν πριν μια βδομάδα πήγα στο γιατρό δεν είχε πάρει από την τελευταί μέτρηση (15 μ΄έρες πριν) καθόλου βάρος.
Δεν είναι υποχρεωτικό να παίρνει το μωρό βάρος κάθε εβδομάδα, κάθε δεκαπενθήμερο ή κάθε μήνα. Μπορεί για έναν ολόκληρο μήνα να μην πάρει καθόλου βάρος. Αυτό είναι πολύ σύνηθες ειδικά για τα μωρά που έχουν πάρει αρκετό βάρος στην αρχή.

Δοκίμασα με το θήλαστρο και είδα ότι έβγαζα ελάχιστο γάλα. Άρχισα να κάνω ανλήσεις ανάμεσα στα γεύματα και σε λίγες μέρες αυξήθηκε η παραγωγη.
Δεν νομίζω ότι ήταν απαραίτητη αυτή η διαδικασία. Αν το μωρό χρειάζονταν περισσότερο γάλα, ήξερε πώς να το πάρει.

Όμως το τελευταίοδιάστημα(δε θυμάμαι ακριβώς πόσο καιρο) τα κακά είναι πράσινα και σα βλένα. Τι πρόβλημα υπάρχει; Υπερπαραγωγή δεν έχω ούτε τώρα.
Τα πράσινα κακά με βλένες είναι ή ίωση ή αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

Το μωρό έχει κάποια ίωση αυτό το διάστημα;

ANGEL51
26-11-09, 10:30
Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 55 ΗΜΕΡΩΝ, ΔΕΝ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΤΩΡΑ, ΠΙΝΕΙ ΞΕΝΟ! ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΥΣΗΧΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΝΩΣΕΙΣ! ΓΙΑΤΙ? ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ?

Μυρσίνη.
27-11-09, 11:56
Δε νομίζω ότι έχει κάποια φανερή ίωση. Όμως κάνει και πολλά αέρια. Μπορεί δηλαδη να έχει κρυώσει η κοιλίτσα του; Αυτό το θεωρούμε ίωση;
Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες τρώω πολύ γιαούρτι και πίνω ξινόγαλο και κεφίρ, αλλάκαι πριν έπινα πολύ γάλα (ένα λίτρο τη μέρα) και τα κακά ήταν μουσταρδί.
Πάντως ο μικρός είναι γενικά ευδιάθετος , εκτός όταν τον πιάνουν πονάκια την ώρα συνήθως που τρώει ή πριν κάνει αέρια.
Εγώ δε νιώθω μεγάλη ανησυχία επειδή είναι χαρούμενος, αλλά είναι η τρίτη φορά που έμεινε στάσιμος και η γιατρός αγχώνεται. Είναι αλήθεια ότι τους δύο πρώτους μήνες ανέβηκε δύο καμπύλες ανάπτυξης και στο ύψος και στο βάρος. Μετα το ύψος παρέμεινε σταθερά ψηλό, ενώ το βάρος κατέβηκε στην αρχική μεσαία καμπύλη. Κάποια φάση έχασε και βάρος ,αλλα ήταν άρρωστο και δεν έτρωγε. Του κάναμε και εξετάσεις για ουρολοίμωξη ,αρνητικές.
Τώρα η γιατρός λέει ότι είναι απαραίτητο να αρχίσουμε κρέμα ρυζάλευρο. Λέει ότι έχει σίδηρο βιταμίνες και είναι υποαλλεργική. Στα άλλα μου παιδιά δεν έδωσα όχι γιατί ήξερα (πριν 12 χρόνια) κάτι αλλά ή πρώτη μου κόρη ,αν και πολύ καλόφαγη , δε δεχόταν με τίποτε να ανοίξει το στόμα της σε οποιαδήποτε τέτοια κρέμα. Σκεφτηκα τότε ότι η κρέμα είναι ρύζι και γάλα ή σιτάλευρο και γάλα και το απόγευμα έβραζα λίγο μακαρονάκι ή ρυζάκι και μετά το θήλαζα. Και αυτό το μωρό μου αντιδρά στην κρέμα με σφραγισμένο στόμα Του έδωσα 3 φορές την περασμένη εβδομάδα.Η γιατρός μου είπε να ξαναδοκιμάσω μετά από λίγες μέρες. (Κλείσαμε χθες τους 6 μήνες). Και η μπανάνα του ξύνισε χθες αλλά ξαναάνοιξε το στοματάκι για μια δεύτερη κουταλίτσα. Υπάρχει κίνδυνος αλλεργίας; ΄Δεν είμαστε αρκετα μεγάλοι για να αρχίσουμε φρουτάκια; Δε μου πολυαρέσουν όλα αυτά τα χημικά που γράφουν πάνω η κρέμες.

Μυρσίνη.
27-11-09, 12:36
Να συμπληρώσω ότι αυτή η παιδίατρος επιμένει ότι οι κρέμες είναι σημαντικές ενώ στην άλλη πόλη δεν το θεωρούσε σημαντικό.
Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

aglaia
27-11-09, 16:43
Να συμπληρώσω ότι αυτή η παιδίατρος επιμένει ότι οι κρέμες είναι σημαντικές ενώ στην άλλη πόλη δεν το θεωρούσε σημαντικό.
Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Oι κρέμες είναι σημαντικές μόνο για την τσέπη του...:-?
Μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει καμία επιστημονική δημοσίευση που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Αυτα που σου λέει δεν έχουν καμία σχέση με την ιατρική.

aglaia
27-11-09, 16:52
Δε νομίζω ότι έχει κάποια φανερή ίωση. Όμως κάνει και πολλά αέρια. Μπορεί δηλαδη να έχει κρυώσει η κοιλίτσα του; Αυτό το θεωρούμε ίωση;
η ίωση μπορεί να έχει λίγα και ήπια συμπτώματα οπότε δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά

Εγώ δε νιώθω μεγάλη ανησυχία επειδή είναι χαρούμενος, αλλά είναι η τρίτη φορά που έμεινε στάσιμος και η γιατρός αγχώνεται.
έχεις γράψει κάπου αναλυτικά τις ζυγίσεις του μωρού; αν όχι γράψε τες εδώ.

Τώρα η γιατρός λέει ότι είναι απαραίτητο να αρχίσουμε κρέμα ρυζάλευρο. Λέει ότι έχει σίδηρο βιταμίνες και είναι υποαλλεργική.
Αυτό που σου λέει είναι ιατρική άποψη; Δηλαδή το έχει διαβάσει κάπου δημοσιευμένο σε ιατρικό περιοδικό;
Σε δουλεύει...:-?

Και αυτό το μωρό μου αντιδρά στην κρέμα με σφραγισμένο στόμα Του έδωσα 3 φορές την περασμένη εβδομάδα.Η γιατρός μου είπε να ξαναδοκιμάσω μετά από λίγες μέρες. (Κλείσαμε χθες τους 6 μήνες).
Δεν αντέχει να μην σε έχει από κάπου πελάτισα των εταιρειών. :roll:
Από τη στιγμή που δεν διστάζει να εξευτελιστεί για τα δώρα των εταιρειών και να αρνηθεί την αξιοπιστία της επιστήμης, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να την εμπιστεύεσαι.

Υπάρχει κίνδυνος αλλεργίας;
Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά

΄Δεν είμαστε αρκετα μεγάλοι για να αρχίσουμε φρουτάκια;
Όχι. Μερικά μωρά είναι αργότερα έτοιμα, μετά τον 8ο.

Δε μου πολυαρέσουν όλα αυτά τα χημικά που γράφουν πάνω η κρέμες.
http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf
Αυτές είναι οι επίσημες οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων. Για κρέμες δεν γράφει τίποτα!

Μυρσίνη.
27-11-09, 23:02
Σημειώνω τις μετρήσεις του μήνα και τις ενδιάμεσες.
25/5 3580
25/6 4750 ξένο γάλα και αρχή δικού μου
27/7 5670 μόνο αντλημένο γάλα σε μπουκάλι και λίγο θηλασμός
2/9 6050 μόνο θηλασμός
5/10 6350 μ.θ.
22/10 6380 μ.θ.
5/11 6800 μ.θ.
19/11 6800 μ.θ.

Δεν εμπιστεύομαι απόλυτα κανένα γιατρό, αλλά δε νομίζω να βρω κάποιον εδώ που μένουμε που να μου προτείνει κάτι διαφορετικό. Η αλήθεια είναι ότι τα αγγλικά μου είναι κάπως φτωχά και θα αργήσω να καταλάβω επακριβώς το κείμενο για το θηλασμό, αλλά θα το προσπαθήσω.

Αφού μου λέτε ότι υπάρχει κίνδυνος για αλλεργία τι πρέπει να κάνω. Πότε πρέπει να αρχίσω τροφές και ποιες;
Αν έχετε κάπου γραμμένες τις οδηγείες απογαλακτισμού πείτε μου γιατί αν κατάλαβα είμαι τυχερή που δε μου πάθαν τίποτε τα άλλα μου μωρά.

(Σε οδηγείες απογαλακτισμού κάποιας μαργαρίνης έγραφε πόσο σημαντικό είναι για το μωρό των 8 μηνών να παίρνει σωστά λιπαρά και πρότεινε μαργαρίνη :shock: και σπορέλαια , ούτε καν ελαιόλαδο. Αυτό στην αναμονη της παιδιάτρου. Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτιά μας!)
Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνετε .

aglaia
28-11-09, 01:07
Σημειώνω τις μετρήσεις του μήνα και τις ενδιάμεσες.
25/5 3580
25/6 4750 ξένο γάλα και αρχή δικού μου
27/7 5670 μόνο αντλημένο γάλα σε μπουκάλι και λίγο θηλασμός
2/9 6050 μόνο θηλασμός
5/10 6350 μ.θ.
22/10 6380 μ.θ.
5/11 6800 μ.θ.
19/11 6800 μ.θ.

Το μπέρδεμα το δημιουργούν οι περιττές ζυγίσεις. Το μωρό σου από τις 11/10 μέχρι τις 19/11 έχει βάλει 420 γρ. που είναι πάνω από το αναμενόμενο.

Η στασιμότητα δεν υφίσταται! Το ότι το τελευταίο δεκαπενθήμερο δεν έβαλε βάρος δεν θεωρείται σταστιμότητα.
(αν και διακρίνω μια στασιμότητα στη σκέψη του γιατρού...).

Αν ο γιατρός αγχώνεται με αυτήν τη στασιμότητα, μπορεί να επισκευθεί κάποιον πιο αξιόπιστο συνάδελφο να του εξηγήσει το πώς βάζουν βάρος τα μωρά. Αν ο γιατρός πιστεύει ότι βάζουν κάθε εβδομάδα τον αναμενόμενο μέσο όρο, τότε είναι επικίνδυνος. Αν δεν μπορεί να κατανοήσεις τις καμπύλες ανάπτυξης και την έννοια του μέσου όρου, πώς μπορείς να τον εμπιστευτείς για πιο πολύπλοκα θέματα;

Δεν εμπιστεύομαι απόλυτα κανένα γιατρό, αλλά δε νομίζω να βρω κάποιον εδώ που μένουμε που να μου προτείνει κάτι διαφορετικό. Η αλήθεια είναι ότι τα αγγλικά μου είναι κάπως φτωχά και θα αργήσω να καταλάβω επακριβώς το κείμενο για το θηλασμό, αλλά θα το προσπαθήσω.
Στο αγγλικό κείμενο δεν γράφει πουθενά για κρέμες. Είναι παράλογο να χρειαζόμαστε τροφές από κουτί για να μεγαλώσουμε και δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά τέτοια ανοησία.

Αφού μου λέτε ότι υπάρχει κίνδυνος για αλλεργία τι πρέπει να κάνω. Πότε πρέπει να αρχίσω τροφές και ποιες;
Γενικά τα παιδιά δεν δέχονται εύκολα τροφές στις οποίες έχουν πιθανότητα να εμφανίσουν αλλεργία. Ο βασικότερος κανόνας λοιπόν είναι να μην τα πιέζουμε να φάνε.

Τους προσφέρουμε διάφορα κατάλληλα για την ηλικία τους και τα αφήνουμε να διαλέξουν.

Δεν ανησυχούμε αν το παιδί ενδιαφερθεί ένα ή δύο μήνες μετά για κάποια τρόφιμα.

Προσπαθούμε όσο είναι δυνατό να τους δίνουμε φρούτα και λαχανικά βιολογικής καλλιέργειας και κρέας από ζώα του τρέφονται με προϊόντα βιολογικής καλλιέργειας. Πολλές φορές η αλλεργία δεν είναι στην ίδια την τροφή αλλά στις ξένες ουσίες που περιέχει η τροφή.

(Σε οδηγείες απογαλακτισμού κάποιας μαργαρίνης έγραφε πόσο σημαντικό είναι για το μωρό των 8 μηνών να παίρνει σωστά λιπαρά και πρότεινε μαργαρίνη :shock: και σπορέλαια , ούτε καν ελαιόλαδο. Αυτό στην αναμονη της παιδιάτρου. Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτιά μας!)
Ευτυχώς δηλαδή που βγήκαν και οι μαργαρίνες και αρχίσαμε να τρώμε σωστά λιπαρά! :roll::lol:

ΣΩΤΗΡΙΑ
30-11-09, 10:10
Εχω αγχωθεί με αυτά που γράφεις Αγλαια μου. Βέβαια εσύ καλα τα γράφεις αλλά στην πράξη δεν είναι πάντα τόσο εύκολα. Εχω ενα μωράκι 7μηνών συνεχίζω και το θηλάζω χάρη σε ολες εσας. Εχω αρχίσει να του βάζω στην διατροφή του φρουτόκρεμα απ 5,5 μηνών καθώς και ρυζάλευρο. Τώρα έχουμε αρχίσει την μπισκοτόκρεμα και και 2 μέρες τώρα το γιαουρτάκι. Συπλήρωμα δεν πινει πάντα πινει οποτε θέλει το πρωι που λείπω. Το θέμα είναι οτι επειδη συνεχίζει να μου ξυπνάει το βράδυ τουλάχιστον 2 φορές εως 3 δοκίμσα χθες κατα τισ 11 το βράδυ να του δώσω ξενο γαλα . Απο το 150 ειπιε τα 100 ηλπιζα οτι δεν θα σηκωθει κατα τις 3 οπως κανει συνηθως γιατι νομιζα οτι δεν χορταινει με το δικο μου. ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΟΛΟ. Οποτε μια απο τα ιδια........ εχω αγχωθεί ....... δεν ξερω πια με το γαλα μου τι γίνεται μιας και απο τον 6ο μήνα μονίμως βγάζει πρασινα κακα. Είναι απο την στερεα τροφή ή απο το γάλα μου? Ξερω οτι δεν εισαι υπερ της στερεας τροφης απο τόση νωρίς αλλα αν συντρεχουν λόγοι οπως να μην πίνει με ευκολια το ξενο γαλα οπως και να μουν είναι δυσκολο να τον θηλάζω τοσο συχνά καθως δεν γεμίζει το στήθος τοσο γρήγορα πια , αναγκάστηκα και του εισήγαγα τις τροφές τόσο νωρίς.

aglaia
30-11-09, 14:29
Το θέμα είναι οτι επειδη συνεχίζει να μου ξυπνάει το βράδυ τουλάχιστον 2 φορές εως 3 δοκίμσα χθες κατα τισ 11 το βράδυ να του δώσω ξενο γαλα . Απο το 150 ειπιε τα 100 ηλπιζα οτι δεν θα σηκωθει κατα τις 3 οπως κανει συνηθως γιατι νομιζα οτι δεν χορταινει με το δικο μου. ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΟΛΟ. Οποτε μια απο τα ιδια
Aν το μωρό δεν σηκώνεται το βράδυ πώς θα διατηρηθεί η γαλουχία;
Το πιθανότερο είναι ότι αφού λείπεις και το πρωί χρειάζεται και τους βραδυνούς θηλασμούς για να διατηρηθεί η γαλουχία, δεν γίνεται διαφορετικά.

δεν ξερω πια με το γαλα μου τι γίνεται μιας και απο τον 6ο μήνα μονίμως βγάζει πρασινα κακα.
αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα (αίμα στα κακά), το ότι είναι πράσινα δεν ενοχλεί.

Είναι απο την στερεα τροφή ή απο το γάλα μου?
Πριν πώς ήταν;

Ξερω οτι δεν εισαι υπερ της στερεας τροφης απο τόση νωρίς αλλα αν συντρεχουν λόγοι οπως να μην πίνει με ευκολια το ξενο γαλα
Είναι πολύ καλή λύση οι στερεές τροφές όταν λείπεις. Τις ώρες που λείπεις θα παίρνει όλα τα γεύματα των στερεών.;)

οπως και να μουν είναι δυσκολο να τον θηλάζω τοσο συχνά καθως δεν γεμίζει το στήθος τοσο γρήγορα πια
Όταν περιμένεις να γεμίσει το στήθος, τότε το γάλα λιγοστεύει.
Ποτέ δεν περιμένουμε να γεμίσει το στήθος για να θηλάσουμε. Θηλάζουμε όταν ζητάει το μωρό, όσο συχνά και να είναι αυτό.

,

ΣΩΤΗΡΙΑ
01-12-09, 09:50
:):):):):):):) Oλο αυτό είναι γιατί χάρηκα που μου απάντησες! Σε έχω ξαναρωτήσει διάφορα πράγματα αλλά είναι πρώτη φορά που μου απάντησες ! Ξέρω βέβαια ότι ασχολήσε με χίλιες δυο μανούλες οπότε δεν έχω παράπονο . Αλλά σήμερα ήταν έκπληξη για μένα όταν είδα ότι απάντησες. Διαβάζω αυτά που γράφεις με πλήρη ευλάβια και τα εφαρμόζω. Χάρη σε εσένα έχω γίνει πολύ καλή μανούλα μιας και αποφάσισα να συνέχισω τον θηλασμό μέχρι τον πρώτο χρόνο αν τα καταφέρω. Σήμερα έμαθα κάτι καινούργιο απο εσένα. Ότι να μην περιμένω να γεμίσει το στήθος. Εγώ νόμιζα το αντίθετο. Ευτυχώς που με βοήθησες. Τα κακά του μωρού ήταν πριν το συνηθισμένο μουσταρδί-κίτρινο χρώμα.. Αλλά απο το καιρό που του άρχισα την φρουτόκρεμα με το ρυζάλευρο έγιναν καταπράσινα. Κόκκινα δεν είναι ποτέ. Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Τι είναι προτιμότερο το πρωι να του δίνουμε πχ την φρουτόκρεμα ή το ξένο γάλα? Δηλαδή με λίγα λόγια τι κάνει καλύτερο σε ένα μωρό . Το ξένο γάλα ή κρέμες. Το μωρό το θηλάζω 6-7φορές όταν γυρίζω απο την δουλειά μέχρι την επόμενη μέρα που θα ξυπνήσει.

aglaia
01-12-09, 10:06
Τα κακά του μωρού ήταν πριν το συνηθισμένο μουσταρδί-κίτρινο χρώμα.. Αλλά απο το καιρό που του άρχισα την φρουτόκρεμα με το ρυζάλευρο έγιναν καταπράσινα.
To ρυζάλευρο που περιέχει ξένο γάλα φταίει!
Μην ανησυχείς για το γάλα σου!

Τι είναι προτιμότερο το πρωι να του δίνουμε πχ την φρουτόκρεμα ή το ξένο γάλα? Δηλαδή με λίγα λόγια τι κάνει καλύτερο σε ένα μωρό . Το ξένο γάλα ή κρέμες.

Το ξένο γάλα είναι προτιμότερο για μωρά που είναι μικρότερα των 4 μηνών και για μωρά που δεν δέχονται τις στερεές τροφές.

Για το μωρό είναι καλύτερο να τρώει φυσικές τροφές, δηλαδή φρούτα και λαχανικά και κρέας.

Το ρυζάλευρο περιέχει άμυλο περίπου 33%, ξένο γάλα άλλο τόσο και πολλή ζάχαρη, τα πρόσθετα δεν το σώζουν.

Είναι καλύτερα να εισάγεις το κρέας λίγο νωρίτερα στη διατροφή του αν το μωρό το ανέχεται, παρά να του δίνεις ρυζάλευρο.

Το μωρό το θηλάζω 6-7φορές όταν γυρίζω απο την δουλειά μέχρι την επόμενη μέρα που θα ξυπνήσει.

Πολύ καλά! Αυτοί οι θηλασμοί είναι απαραίτητοι για να διατηρηθεί η γαλουχία. Τις μέρες που δεν πηγαίνεις στη δουλειά θήλαζε πιο συχνά για να αυξάνεται λίγο η παραγωγή και να έχεις απόθεμα τις μέρες που επιστρέφεις. Οι συχνοί θηλασμοί την ημέρα ίσως σου δώσουν περισσότερες ώρες ξεκούρασης το βράδυ. Τα μωρά που δεν θηλάζουν τη μέρα όσο θα ήθελαν έχουν την τάση να αναπληρώνουν το βράδυ τους θηλασμούς.

Λίγη επιπλέον ξεκούραση είναι πάντα καλοδεχούμενη!:D

aglaia
01-12-09, 10:17
Σε έχω ξαναρωτήσει διάφορα πράγματα αλλά είναι πρώτη φορά που μου απάντησες !

Σωτηρία, συνήθως βλέπω τις απαντήσεις των άλλων μητέρων και αν έχουν καλύψει το θέμα δεν συμπληρώνω κάτι.
Συνήθως μπαίνω το βράδυ και οι περισσότερες ερωτήσεις είναι απαντημένες, οπότε συμπληρώνω αυτές που έμειναν αναπάντητες. Αν η απάντηση είναι σύντομη τη γράφω χωρίς να δω τα όσα έχουν γράψει. Είναι καθαρά θέμα χρόνου, ακολουθώ το πιο σύντομο σχήμα για να προλάβω!;)

Καλή συνέχεια!

ΣΩΤΗΡΙΑ
01-12-09, 13:18
Ειμαι τόσο χαρούμενη που μίλησα μαζί σου !
Εισαι σκέτη γλύκα και φύλακας - άγγελος μας!

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

evmatzou
03-12-09, 18:14
Αδράττω την ευκαιρία να πω & εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Αγλαΐα, παρόλο που δεν είναι του παρόντος, καθώς η συμβολή της στο θηλασμό του μπέμπη είναι ανυπολόγιστη!
Ο Θεός να σ'εχει καλά! Χίλια ευχαριστώ!

iphi
17-12-09, 19:12
Γεια σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και διαβάζω το forum εδώ και πολύ καιρό και η βοήθεια σας είναι πολύ μεγάλη.
Γέννησα στις 23/10 ένα αγοράκι 3700 γρ με φ.τ. Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό από την ώρα που το πηρά σπίτι (μονό στο μαιευτήριο ήπιε ξένο γάλα). Το βάρος του αυξάνει καλά, 53 ημερών έχει φτάσει 6350 γ. Από όλα αυτά που διάβασα στο forum πρέπει να έχω υπερπαραγωγή γιατί το μωρό δείχνει να δυσφορεί έντονα στο στήθος, κλαίει και χτυπιέται τις απογευματινές κυρίως ώρες. Από τη θηλή το γάλα πετιέται σαν πίδακας κάτι εγώ γεμίζω τα επιθέματα τίγκα με το γάλα που τρέχει. Επίσης το μωρό εδώ και δέκα μέρες κάνει πράσινα κακά με βλέννες.
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με την αντιμετώπιση του προβλήματος. Ο μπέμπης τις τελευταίες μέρες έχει σταματήσει να τρώει πολύ. Τρώει αρκετές φορές 5-10 λεπτά τη φορά, κάνει και κάνα δυο μεγαλύτερα γεύματα των 30 λεπτών μέσα στη μέρα. Αυτά τα 5λεπτα πιάνουν το καθένα σαν γεύμα? Μπορεί να έχουν 1-2 ώρες απόσταση το καθένα.
Καταλήγω να αλλάζω στήθος πολύ αραιά γιατί περιμένω να φάει «καλά»από την κάθε πλευρά και φοβάμαι για την παράγωγη μου, μην περάσω στο άλλο άκρο τελικά. Όταν κλαίει ενώ έχει φάει για 1- 2 λεπτά και γίνεται μια παύση 1-2 ωρών τι κανώ αλλάζω πλευρά? Αν κοιμάται το τρίωρο που πρέπει να φάει τον αλλάζω πλευρά?Στην πράξη βρίσκω τη συμβουλή της αλλαγής στήθους ανά τρίωρο πολύ μπερδεμένη για μένα λογω των συχνών διακεκομμένων γευμάτων του μωρού. Ανησυχώ αν το μωρό τρέφεται σωστά (καταπρασινες κενωσεις)αλλά και φοβάμαι από την άλλη πλευρά να μην κοπεί το γάλα μου με το block feeding.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου.

aglaia
17-12-09, 19:38
Xρειάζεσαι το block feeding για να μειωθεί η παραγωγή.
Δεν κινδυνεύεις από απότομη μείωση, μην ανησυχείς.
Θα σου πρότεινα να έπινες φασκομηλο για 4-5 μέρες. Τρία φλιτζάνια την ημέρα.

Αν το μωρό ζητάει πολύ συχνά, να εφαρμόζεις το σύστημα για ένα τρίωρο από το ένα στήθος, το επόμενο τρίωρο από το άλλο και αν χρειαστεί αυξάνεις αυτό το χρονικό διάστημα.

iphi
17-12-09, 20:37
Ευχαριστω Αγλαϊα για την αμεσοτατη απαντηση.Μια τελευταια διευκρινιση εαν το μωρο θηλασει για δυο λεπτα απο δεξια και μετα κοιμηθει για τρεις ωρες το αλλαζω πλευρα?τη νυχτα αναγκαζομαι και αντλω περιπου 150 ml και απο τα δυο στηθη γιατι το μωρο ξυπναει μονο μια φορα πια γυρω στις τρεις και μετα ξανατρωει το πρωι στις επτα.Αυτη η αντληση υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα?

aglaia
17-12-09, 21:20
Μια τελευταια διευκρινιση εαν το μωρο θηλασει για δυο λεπτα απο δεξια και μετα κοιμηθει για τρεις ωρες το αλλαζω πλευρα?
Το αλλάζεις.

τη νυχτα αναγκαζομαι και αντλω περιπου 150 ml και απο τα δυο στηθη γιατι το μωρο ξυπναει μονο μια φορα πια γυρω στις τρεις και μετα ξανατρωει το πρωι στις επτα.Αυτη η αντληση υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα?
Αυτή η άντληση από τη μια σε ανακουφίζει, από την άλλη βοηθά στο να κρατάς την υπερπαραγωγή.
Δεν σου προτείνω να την καταργήσεις άμεσα γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Όμως θα πρέπει να μειώσεις την ποσότητα που αντλείς για να βοηθήσεις στη μείωση της συνολικής παραγωγής.

goofy
10-01-10, 23:19
Καλη χρονιά σε όλους και τις καλυτερες ευχες μου!(Είχα καιρό να μπω..)

Ο μπεμπούλης μου εδώ και 3 εβδ. περίπου κάνει ΜΟΝΟ πράσινα κακά. Με κόκκους μεν, αλλά πράσινα, ανοιχτό.
Τι μπορεί να σημαίνει τώρα αυτό;
Για υπερπαραγωγή έχω διαβάσει και προσπαθώ να του δίνω με τις ώρες το ίδιο στήθος.
Για ίωση, το αποκλείω τόσο καιρό..
Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό.

Γενικά τι προκαλεί πράσινα κακά; Θα πρέπει να με ανησυχούν;

yasemi
21-01-10, 18:40
καλησπερα...διαβασα λιγα απο τα πολλα ποστς γιατι εχουμε και εμεις ενα θεματακι με πρασινα κακα....εχω ομως μπερδευτει και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια...

καταρχην οι μετρησεις
1/12 (γεννηση) 3740
5/12(εξοδου) 3570
10/12 (παιδιατρος) 3640
15/1 (ιδια παιδιατρος) 4750

μεχρι και προχτες τα κακα ητανε νορμαλ μουσταρδι με κοκους...βεβαια οι κενωσεις ειχαν μειωθει και συνηθως απο τιις 9 το βραδυ μεχρι το πρωι 8-9 δεν εκανε και εκανε μαζεμενα μεσα στη 2-3 φορες....

απο προχτες ειχε κατα τη διαρκεια της ημερα μονο σταγονες στη πανα και αντε κανα δυο φορες να εβγαλε λιγη ποσοτητα με αποτελεσμα χτες βραδυ στις 9μιση να βγαλει μια εξτρα εξτρα περιποιημενη σε φαση που λερωσαμε πανες κουβερτες ρουχα και ολα πρασινομουσταρδοκατι...χακι το λεω εγω παντως...μετα ακουλουησαν αλλες 3 φορες μεχρι το πρωι πρασινες με κοκους και βλεννες μεσα λιγες ....

παλι ολη μερα δεν εκανε απο τις 7 το πρωι και εκανε τωρα το απογευμα 2 φορες πρασινα με κοκους και λιγες βλεννες...

την υποψιαστηκα και θυμηθηκα οτι χτες αλλαζα συνεχεια στηθος σε καθε γευμα ακομη και οταν ετρωγε ανα μια ωρα ..δε ξερω εαν εχει σχεση αυτο ....τωρα το παω ανα τριωρο....ποσο πρεπει να το πολεμαω ανα τριωρο την αλλαγη??πως μπορω να αποκλεισω αλλα οπως αλλεργια ?(ειμαι καμμενη απο τη μεγαλη και κανω μια σχετικη αποχη απο τα γαλακτομικα αγελαδινα και το μοσχαρι μεχρι να βγουνε τελος του μηνα εξετασεις του μωρου ) αλλα χτες το βραδυ πριν κανει την μεγαλη κενωση ειχα πιει σοκολατα ζεστη εξω που ειμασταν και μετα συνηδειτοποιησα οτι εχει γαλα μεσα....

τι κανω τωρα???παω τριωρο για ποσες μερες εαν ειναι υπερπαραγωγη???

α εκτος απο πρασινες ειναι και πιο νερουλες.....

ευχαριστω για την απαντηση σας....

iphi
27-01-10, 11:30
Μηπως ξερει καποια μαμα τι σημαινει οταν τα κακα του μωρου ειναι καφε και νερουλα; Το μωρο θηλαζει αποκλειστικα.Ευχαριστω πολυ!!!

floraM
27-01-10, 22:48
Από όλα αυτά που διάβασα στο forum πρέπει να έχω υπερπαραγωγή γιατί το μωρό δείχνει να δυσφορεί έντονα στο στήθος, κλαίει και χτυπιέται τις απογευματινές κυρίως ώρες. Από τη θηλή το γάλα πετιέται σαν πίδακας κάτι εγώ γεμίζω τα επιθέματα τίγκα με το γάλα που τρέχει. Επίσης το μωρό εδώ και δέκα μέρες κάνει πράσινα κακά με βλέννες.
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με την αντιμετώπιση του προβλήματος. Ο μπέμπης τις τελευταίες μέρες έχει σταματήσει να τρώει πολύ. Τρώει αρκετές φορές 5-10 λεπτά τη φορά, κάνει και κάνα δυο μεγαλύτερα γεύματα των 30 λεπτών μέσα στη μέρα. Αυτά τα 5λεπτα πιάνουν το καθένα σαν γεύμα? Μπορεί να έχουν 1-2 ώρες απόσταση το καθένα.
Καταλήγω να αλλάζω στήθος πολύ αραιά γιατί περιμένω να φάει «καλά»από την κάθε πλευρά και φοβάμαι για την παράγωγη μου, μην περάσω στο άλλο άκρο τελικά. Όταν κλαίει ενώ έχει φάει για 1- 2 λεπτά και γίνεται μια παύση 1-2 ωρών τι κανώ αλλάζω πλευρά? Αν κοιμάται το τρίωρο που πρέπει να φάει τον αλλάζω πλευρά?Στην πράξη βρίσκω τη συμβουλή της αλλαγής στήθους ανά τρίωρο πολύ μπερδεμένη για μένα λογω των συχνών διακεκομμένων γευμάτων του μωρού. Ανησυχώ αν το μωρό τρέφεται σωστά (καταπρασινες κενωσεις)αλλά και φοβάμαι από την άλλη πλευρά να μην κοπεί το γάλα μου με το block feeding.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου.

Ενα από τα ιδια! Εδώ και πάνω από 2 εβδομάδες η μικρή κάθε φορά που την βάζω στο στήθος, τρώει στην αρχη λαίμαργα, σταματάει μετά απο λίγο, κλαίει, συνεχίζει να τρώει και αυτό το κάνει μέχρι να τελειώσει το φαγητο της. Στην αρχη νόμιζα οτι ηταν απο τους κολικους που εχει αλλά εδώ και 5 μέρες τα κακάκια της εγιναν κατα ενα μεγάλος μέρος πράσινα με πάρα πολλές βλέννες, ενώ μεχρι πριν ηταν μουσταρδι. Την ημέρα μου τρώει σχεδόν κάθε 1 με 2 ωρες κι αυτό το πολύ 10 λεπτά. Εγώ προσπαθω να το κάνω κάθε 3 γευματα και αλλάγη στηθους, εχω κοψει εδώ και 2 μέρες το γάλα (εντολή γιατρού) αλλά το μόνο που έχει συμβεί είναι ελλάτωσει βλέννας και δεν κλαιει πια τόσο στο στήθος και γενικά σαν μην έχει κολοικους. Εντωμεταξύ από το ένα στηθος είναι τοσο έντονη η ροη που πνιγει την μικρή και αρχιζει και τρεχει μονο του και καταβρεχει τα παντα. Τι κανω για να ερθει στα ισια του και να μην ταλαιπωρω την μικρή μου. Ιωση δεν πρεπει να ειναι γιατι την πηγα παιδιατρο την 1 μερα πριν ξεκινησουν τα πρασινα κακακια και αν ειναι δεν το εχω παρει χαμπαρι. Τα γραμμαρια τα παιρνει, αν και τωρα περιμενω να δω αυτη η εβδομάδα τι εχει παρει. Και τι ειναι τo block feeding; Α! Οταν την θηλαζω από το ένα στηθος, τρέχει γάλα και από το άλλο και γεμίζω γαλα! Ειναι φυσιολογικό και υπαρχει περιπτωσει να σταματήσει αυτο; ομα τωρα η μικρή μου ξυπνάει μετά τα βράδα μετά στην αρχή κάνει ενα 4ωρο υπνο και μετά κάθε 3 ώρες. Σε αυτό το διαστημα το στηθος μου και ειδικα το ενα τουμπανιαζει! Συνήθως οταν της δώσω να πιει από το ένα πάω και βγάζω λίγο από το άλλο ίσα ισα γα να νιώσω καλύτερα. Αυτό ειναι το λάθος μου; δεν το κάνω καθε βραδυ, μόνο οταν πραγματικά λέω θα σκάσει. Ακόμα αν δεν το κάνω ή η μικρή κοιμηθει λιγο παραπάνω αρχίζουν να τρεχουν μόνα τους και να γεμίζουν τα πάντα.
Συγνώμη για τις τόσε απορίες μου κα ευχαριστώ πολύ.

mammaharry
31-01-10, 13:13
Ηθελα να ρωτήσω κάτι (το έχω βάλει σε άλλο topic άλλά δεν απαντήθηκε) , η μικρή η οποία είναι 17 ημερών και από την Τρίτη που ξεπέρασε τον ικτερο ΣΥΝΕΧΕΙΑ πεινάει (5 μέρες τωρα). Τη ταίζω περίπου 45 - 1.20 από το ενα στήθος (όταν κουραστεί την βγάζω) και μετά από το άλλο. Ουτε ξερω αν είναι σωστό. Επίσης κάνει κακά με αποχρώσεις από πράσινο έως μουσταρδί με σποράκια. Και αυτό καλό δεν έχω διαβάσει ότι είναι. Έχω απογοητευτεί, δεν ξέρω αν της φτανει το γάλα, μήπως οι αποχρώσεις του πρασινου - λαδί υποδηλώνουν ότι δεν τρώει καλα. Αχ λέτε να πάει όλος ο θηλασμός τόσο πολύ?? Εχω ήδη κουραστεί....

kas
31-01-10, 18:30
δεν ειμαι σιγουρη γι 'αυτο που θα πω,εχω ξεχασει,αλλα νομιζω οτι μπορεις να αλλαζεις γρηγοροτερα στηθος,στο μισαωρο.εγω νομιζω μαλιστα στο 20λεπτο αλλαζα...καλυτερα να σου απαντησει η κα αγλαια σε αυτο.αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι τον πρωτο καιρο ολα τα μωρακια ετσι ειναι.και αυτο ειναι καλο για την γαλουχια σου γιατι ετσι "εδραιωνεται"δηλ ετσι μαθαινει ο οργανισμος σου ποσο γαλα χρειαζεται να παραγει για το μικρακι σου.το ξερω οτι ειναι κουραστικο,ολες το περασαμε,αλλα αξιζει τοσο πολυ...θα δεις!προς το παρον,αναπαυτικες θεσεις,ταινιες και σειρες dvd και πολλα μαξιλαρια γυρω σου για να μην πιανεσαι.αν σε ρωτησει κανεις τι δωρο να φερει,ζητα μαξιλαρι θηλασμου:wink:και κανα νερακι να παιζει κοντα σου γιατι θυμαμαι διψουσα πολυ στην αρχη.μην πολυμετρας χρονους παντως και κυριως το διαστημα που μεσολαβει μεταξυ των θηλασμων,δεν εχει νοημα.α!και μην ακους τις βλακειες που σιγουρα θα ειπωθουν τον πρωτο καιρο απο τους γυρω για τον θηλασμο,δεν το κανουν επιτηδες,ειναι ελληνικο εθιμο!τα πατε πολυ καλα παντως μεχρι τωρα,καλη συνεχεια!

theano1980
31-01-10, 19:22
να σαο ζησει το μωρακι σου!!!!!!
Χαχα σαν χθες μου φαινονται ολες αυτες οι αποριες!!!!!Αραγε τρωει καλ?γιατι θελει ξανα στηθος?γιατι κλαιει?γιατι τα κακακια εχουν κοκκους?και ενα σωρο αλλες ερωτησεις!!!!!
Καταρχην οπλισου με ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονη και το εννοωω.........μεχρι να φτασετε τις 40 ημερες που θεωρουνται καθοριστικες για ον θηλασμο εχετε μελλον......

Λοιπον θα σου δωσω τις συμβουλες μου μια κ ειναι νωπες ακομα.....
Δεν θα βαζεις ρολοι,δεν θα κοιτας τα λεπτα που τρωει ουτε θα αναρωτιεσαι γιατι θελει ξανα να φαει ενω το θηλαζες για 2 ωρες...........
μην κανεις το λαθος να ακουσεις μαμαδες,πεθερες θειες. κτλ κτλ
μην δωσεις συμπληρωμα ουτε ενα γραμμαριο ετσι θα πετυχεις τον αποκλειστικο θηλασμο,και θα ζησεις την απιστευτη μαγεια,οταν το θηλαζεις να ανοιξει τα ματακια του και να σου σκασει ενα απιστευτο χαμογελο......
υπομονη λοιπον ...........
α τα πρασινα κακακια σημαινουν υπερπαραγωγη....περιμενε θα σου απαντησει η Αγλαια .....που ειναι ειδικη σε αυτα!!!!!!!!!!ι
Εγω απο την καρδια μου σας ευχομαι καλη επιτυχεια στον αποκλειστικο θηλασμο.

Ζησε τις στιγμες με το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι!!!!!!!!!!Αυτο που περνας τωρα ειναι ανεπαναληπτο!!!!!!!!!!!!!!!

kokoraki
31-01-10, 20:53
Γειά σας και από μένα. Ο μπέμπης μου είναι 19 ημερών και παλεύω κι εγώ με τον αποκλειστικό θηλασμό. Λοιπόν, εμένα το μωρό από την 1η εβδομάδα - από μόνο του - σταμάτησε το μαραθώνιο θηλασμό και τρώει περίπου 10-15 λεπτά από το ένα στήθος και αν πεινάει ακόμη του δίνω και από το άλλο. Στον επόμενο θηλασμό κάνω το αντίστροφο. Μη νομίζετε, καμιά φορά ξεχνιέμαι και μπορεί να δώσω 2 φορές από το ίδιο (χαχα, ένα μυαλό και μου το πήρε...). Λοιπόν, έχω να καταθέσω την εξής εμπειρία. Όταν στην αρχή θήλαζε 1-1,5 ώρα και με κούραζε απίστευτα, καταλάβαινα ότι πολύ από το χρόνο αυτό τον χρησιμοποιούσε για πιπίλισμα και όχι για φαγητό. Το καταλάβαινα γιατί δεν κατάπινε τίποτα, μόνο τα χειλάκια του κούναγε... Αυτό το κάνει και τώρα όταν έχει κολικούς για παρηγοριά και φυσικά δεν του το στερώ. Συμφωνώ ότι όσο το κάνει αυτό στην αρχή, είναι καλό γιατί αφενός μαθαίνει την κίνηση του θηλασμού και αφετέρου ρυθμίζεται η παραγωγή γάλακτς σύμφωνα με τις ανάγκες του παιδιού. Υπομονή θέλει.
Και μία ερώτηση: Έχω (σχεδόν σίγουρα) υπερπαραγωγή γάλακτος από το δεξιό μαστό γιατί όταν πάει να φάει το μωρό από εκεί, το γάλα είναι τόσο που πετάγεται σαν πίδακας. Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι μία αιτία που αν όχι προκαλεί, τουλάχιστον επιδεινώνει τους κολικούς. Έχετε κάποια συμβουλή για μένα? Παρακαλώ τα φώτα σας. Α, μην ξεχάσω: Έχουμε κι εμείς πολλές φορές πράσινα κακάκια.
Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

sofie
01-02-10, 12:55
Κορίτσια γεια σας!Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση μετά απο εμβόλιο να κάνουν διάρροια κάποια μωράκια.Την Παρασκευή κάναμε 2 εμβολια και απ'το Σάββατο η μπέμπα μου κάνει συνέχεια διάρροιες κάθε φορά που έχουμε κένωση.Λέτε να την επηρέασε αυτό η δεν παίζει ρόλο;

katerina1981
01-02-10, 13:00
kokoraki να σου ζησει το μωρακι σου!!αν κ θα ηταν καλυτερα να σου απαντησουν κοπελες με υπερπαραγωγη , θα σου ελεγα απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα να δινεις το ιδιο στηθος υπερπαραγωγης την επομενη φορα θηλασμου. Δηλαδη να ξεκινας με αυτο κ μετα να συνεχιζεις με το αλλο.

katerina1981
01-02-10, 13:01
σοφι μου καλυτερα να ρωτουσες το γιατρο σου!!αυτος ειναι ο καταλληλος για τις παρενεργειες των εμβολιων!!

maria_s
01-02-10, 13:27
Κορίτσια γεια σας!Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση μετά απο εμβόλιο να κάνουν διάρροια κάποια μωράκια.Την Παρασκευή κάναμε 2 εμβολια και απ'το Σάββατο η μπέμπα μου κάνει συνέχεια διάρροιες κάθε φορά που έχουμε κένωση.Λέτε να την επηρέασε αυτό η δεν παίζει ρόλο;

αν το δεις λογικά, από τη στιγμή που εμβόλιο σημαίνει την είσοδο ενός ιού στον οργανισμό τους, είναι αναμενόμενο το μωρό να παρουσιάσει συμπτώματα όπως αν νοσούσε από τον εκάστοτε ιό. Επιβεβαίωσε με τον γιατρό σου ότι όντως έτσι είναι πάντως :)

sofie
01-02-10, 15:24
Μάλλον καλά τα λες!Θα πάρω τηλ και την παιδίατρο να το διασταυρώσω.Η αλήθεια δεν το είχα παρατηρήσει-συνδυάσει στο παρελθόν και έτσι ανησύχησα κάπως!Ήταν και δύο αυτή τη φορά τα εμβόλια...μελάνιασαν και τα τροφαντά μας μπουτάκια!:(

kokoraki
01-02-10, 16:56
Κατερίνα, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα δοκιμάσω το σενάριο που προτείνεις και βλέπουμε. Πάντως θα ήθελα και μία απάντηση από όποια κοπέλα γνωρίζει εάν η υπερπαραγωγή γάλακτος και η τροφή του μωρού με το "μη λιπαρό" γάλα σε κάποια γεύματα μπορεί να προκαλέσει ή/και επιδεινώσει τους κολικούς.

Και με την ευκαιρία, άλλη μία ερώτηση: Πώς μπορώ να αποτρέψω το μπέμπη μου να χρησιμοποιεί το στήθος μου συστηματικά το βράδυ για πιπίλα για να κοιμηθεί? Δε θέλω να μάθει έτσι (θα βρώ μεγάλο μπελά) αλλά ούτε και να του δώσω πιπίλα κανονική (νομίζω ότι ο θηλασμός θα παέι περίπατο). Αν ξέρει κάποια κοπέλα, ας μου απαντήσει.

iphi
16-02-10, 11:45
Ανοιγω καινουριο θεμα για να το δει καποια μαμα και να μου απαντησει γιατι δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση μας.Ειχα υπερπαραγωγη,το μωρο εκανε συνεχεια πρασινα κακα,εδω και δυο μηνες θηλαζω τρεις ωρες απο το ιδιο στηθος και μετα αλλαζω.Το τελευταιο διαστημα τα κακα του ειναι καφεκιτρινα χωρις καθολου σπορακια.Τι σημαινει αυτο?Η υπερπαραγωγη ρυθμιστηκε?Επανερχομαι στο καθε γευμα και αλλο στηθος?Τι σημαινει η ελλειψη απο σπορακια?Εαν διατηρησω το τριωρο κινδυνευει η παραγωγη μου?Περιμενω με αγωνια μια απαντηση.Ευχαριστω!

v.polina
10-03-10, 18:07
Ανοιγω καινουριο θεμα για να το δει καποια μαμα και να μου απαντησει γιατι δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση μας.Ειχα υπερπαραγωγη,το μωρο εκανε συνεχεια πρασινα κακα,εδω και δυο μηνες θηλαζω τρεις ωρες απο το ιδιο στηθος και μετα αλλαζω.Το τελευταιο διαστημα τα κακα του ειναι καφεκιτρινα χωρις καθολου σπορακια.Τι σημαινει αυτο?Η υπερπαραγωγη ρυθμιστηκε?Επανερχομαι στο καθε γευμα και αλλο στηθος?Τι σημαινει η ελλειψη απο σπορακια?Εαν διατηρησω το τριωρο κινδυνευει η παραγωγη μου?Περιμενω με αγωνια μια απαντηση.Ευχαριστω!

επαναφερω τα ερωτηματα...εγω δινω 5 φορες απο το ιδιο στηθος,και ενω αρχισαν να γινονται καφεκιτρινες οι κενωσεις του μπεμπη-και πολυ υδαρεις-χθες εκανε παλι πρασινα κακα...και πριν που ηθελε να φαει,του εδωσα 4η φορα απο το αριστερο,ρουφουσε και εκλαιγε...και οταν του εδωσα απο το δεξι,εφαγε με μανια και κοιμηθηκε!!!!ΜΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ???τι να κανω με τα πρασινα κακα μας?
αλλεργιολογος θα μας δει τελος του μηνα,ξερω οτι στανταρ εχει και αλλεργιες και η διατροφη μου ειναι εντελως περιορισμενη...αλλα αυτα θα τα γραψω στο αλλο τοπικ!;)
να σημειωσω οτι απο 5-6 κενωσεις την μερα μας μειωθηκαν σε 3,μετα σε 1,χθες εκανε παλι τρεις και σημερα προς το παρον 2...και βρεχει κανονικα 5-6 πανες την μερα.
καθε βοήθεια θα ηταν πολύτιμη.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...:-(:-(:-(:-(

amaretto
10-03-10, 19:10
Κορίτσια, μήπως περάσατε κάποια ίωση πρόσφατα; Μήπως πήρατε φάρμακα; Μήπως φάγατε γαλακτοκομικά; Θεωρείστε ύποπτη οποιαδήποτε συσκευασμένη τροφή, ψωμί από τον φούρνο, αλλαντικά κτλ.

v.polina, ίσως περνάτε άλμα ανάπτυξης. Το γάλα δεν κόβεται έτσι εύκολα, εκτός κι αν μειώθηκαν οι θηλασμοί σας.

iphi
10-03-10, 19:32
Στη δικη μας περιπτωση τα κακα ειναι κιτρινα και πολλες φορες πρασινα λαχανι,χωρις σπορακια και υδαρη(τα απορροφα ολα η πανα)εδω και παρα πολυ καιρο.Εχω ξεχασει πως ειναι μια φυσιολογικη κενωση...Ιωση δεν περασαμε,τα γαλακτοκομικα και γενικως οτιδηποτε απεξω τα εχω κοψει εδω και πολυ καιρο και τις τελευταιες 15 μερες εχω κοψει ολα τα γαλακτοκομικα(αγελαδινα,κατσικισια,προβεια,και τα ιχνη) και ενα σωρο αλλες τροφες που θεωρουσα υποπτες επειδη ειναι αλλεργιογονες.Δεν ξερω τι κανω λαθος και το μωρο δεν κανει 'φυσιλογικα κακα'.

goofy
11-03-10, 00:37
Μιας και μιλάμε για κενώσεις εδώ, να ρωτήσω κάτι; Αν υποθέσουμε ότι φροντίσουμε την υπερπαραγωγή αλλά συνεχίζει το μωρό να κάνει πράσινες κενώσεις και μάλιστα με βλέννες, αλλά δεν έχει αλεργία στα γαλακτοκομικά (διαπιστωμένο με εξέταση αίματος), τι άλλο μπορεί να φταίει;;;

Και κυρίως ήθελα να ρωτήσω, τι γίνεται αν έχει κάπου αλλεργία και δεν το πάρουμε χαμπάρι;;

amaretto
11-03-10, 00:47
Χρειάζεται τουλάχιστον ένας μήνας αποχής από τα γαλακτοκομικά, για να εξαφανιστούν οι πρωτεΐνες του αγελαδογάλακτος και από τους δυο. Αν ενδιάμεσα γίνει κάποιο λάθος ή παρασπονδία, φτου κι από την αρχή. Οπότε πρέπει να περιμένεις τις 4 βδομάδες και μετά να αξιολογηθούν τα αποτελέσματα.

Γκουφυ, ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες, τα τεστ που βγάζουν αρνητικό δεν είναι αξιόπιστα, μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικό. Οπότε βασει συμπτωμάτων κάνεις την ανάλογη αποχή και βλέπεις τι γίνεται.

aglaia
11-03-10, 18:11
επαναφερω τα ερωτηματα...εγω δινω 5 φορες απο το ιδιο στηθος,και ενω αρχισαν να γινονται καφεκιτρινες οι κενωσεις του μπεμπη-και πολυ υδαρεις-χθες εκανε παλι πρασινα κακα...και πριν που ηθελε να φαει,του εδωσα 4η φορα απο το αριστερο,ρουφουσε και εκλαιγε...και οταν του εδωσα απο το δεξι,εφαγε με μανια και κοιμηθηκε!!!!ΜΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ???τι να κανω με τα πρασινα κακα μας?
αλλεργιολογος θα μας δει τελος του μηνα,ξερω οτι στανταρ εχει και αλλεργιες και η διατροφη μου ειναι εντελως περιορισμενη...αλλα αυτα θα τα γραψω στο αλλο τοπικ!;)
να σημειωσω οτι απο 5-6 κενωσεις την μερα μας μειωθηκαν σε 3,μετα σε 1,χθες εκανε παλι τρεις και σημερα προς το παρον 2...και βρεχει κανονικα 5-6 πανες την μερα.
καθε βοήθεια θα ηταν πολύτιμη.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...:-(:-(:-(:-(

Nα συνεχίσεις αυτό που ήδη κάνεις.
Αν βλέπεις ότι σε ένα γεύμα δεν χορταίνει από το ένα στήθος, αλλάζεις και το βάζεις στο άλλο, όπως έκανες.

Οι αλλαγές που βλέπεις δείχνουν ότι η παραγωγή άρχισε να ρυθμίζεται.

v.polina
11-03-10, 18:16
Nα συνεχίσεις αυτό που ήδη κάνεις.
Αν βλέπεις ότι σε ένα γεύμα δεν χορταίνει από το ένα στήθος, αλλάζεις και το βάζεις στο άλλο, όπως έκανες.

Οι αλλαγές που βλέπεις δείχνουν ότι η παραγωγή άρχισε να ρυθμίζεται.

ουφ!!!!!!!!
σ'ευχαριστω πολυ-πολυ!!!δεν φανταζεσαι ποσο πιο ησυχη νιωθω τωρα!:-D

goofy
11-03-10, 22:48
Χρειάζεται τουλάχιστον ένας μήνας αποχής από τα γαλακτοκομικά, για να εξαφανιστούν οι πρωτεΐνες του αγελαδογάλακτος και από τους δυο. Αν ενδιάμεσα γίνει κάποιο λάθος ή παρασπονδία, φτου κι από την αρχή. Οπότε πρέπει να περιμένεις τις 4 βδομάδες και μετά να αξιολογηθούν τα αποτελέσματα.

Γκουφυ, ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες, τα τεστ που βγάζουν αρνητικό δεν είναι αξιόπιστα, μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικό. Οπότε βασει συμπτωμάτων κάνεις την ανάλογη αποχή και βλέπεις τι γίνεται.

Κι αν δεν βγάλω συμπέρασμα τι φταίει, τι μπορεί να πάθει το μωρό, από πιθανή αλλεργία;

aglaia
11-03-10, 23:04
Aν το μωρό εμφανίσει αίμα στις κενώσεις και το έχει για πολύ καιρό, μπορεί να εμφανίσει αναιμία, η οποία έχει σοβαρή επίδραση την ανάπτυξή του.

Η συνεχής έκθεση σε αλλεργιογόνα, πολλαπλασιάζει τα συμπτώματα. Δηλαδή αν τώρα υπάρχουν μόνο πράσινες κενώσεις με λίγο αίμα, μετά μπορεί να εμφανιστεί και ατοπική δερματίτιδα και έκζεμα...

iphi
16-03-10, 19:34
Καλησπερα!!Ηθελα να ρωτησω το εξης:Πόσο καιρο μπορει να κανει η μαμα block feeding χωρις να μειωθει υπερβολικα η παραγωγη.Ειναι δυνατον απο το ενα στηθος να υπαρχει υπερπαραγωγη και απο το αλλο να ειναι λιγο το γαλα?Και κατι τελευταιο:Εαν το μωρο κανει πεντε φορες κακα την ημερα και τις δυο ειναι πρασινα και τις τρεις μουσταρδι αυτο ειναι μεσα στα πλαισια του φυσιολογικου ή πρπει ολες οι κενωσεις να ειναι μουσταρδι?Ευχαριστω πολυ!!!!

aglaia
16-03-10, 20:34
Δεν υπάρχει ορισμένο χρονικό διάστημα για το block feeding. Για κάθε μητέρα είναι εντελώς διαφορετικό.

Μπορεί να υπάρχει υπερπαραγωγή μόνο στο ένα στήθος, οπότε το block feeding αρκεί να γίνεται μόνο σε αυτό.

Πρέπει όλες οι κενώσεις να είναι μουσταρδί (σίγουρα οι δύο πράσινες είναι καλύτερες από τις πέντε πράσινες κενώσεις...)

iphi
16-03-10, 20:46
Ευχαριστω Αγλαια!!Πως γινεται το block feeding απο τη μια πλευρα μονο?Δινω συνεχεια απο τη πλευρα που αισθανομαι πιο αδεια? Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα αυτο το θεμα με την υπερπαραγωγη εχει πολλα κρυφα προβληματα.

aglaia
16-03-10, 21:45
Ευχαριστω Αγλαια!!Πως γινεται το block feeding απο τη μια πλευρα μονο?Δινω συνεχεια απο τη πλευρα που αισθανομαι πιο αδεια? Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα αυτο το θεμα με την υπερπαραγωγη εχει πολλα κρυφα προβληματα.

Δίνεις πχ δύο γεύματα από το στήθος που παράγει λιγότερο και ένα γεύμα από το στήθος που παράγει περισσότερο. Αυτό σημαίνει ότι το πιο παραγωγικό μένει εκτός γευμάτων για περισσότερες ώρες.

iro18
25-03-10, 16:26
Αγλαϊα ζητώ και γω τη βοήθεια σου, σου παραθέτω κάποιες πληροφορίες και μετά το πρόβλημα,
Ημ.Γεν.6/2/2010, βάρος 2640, εβδομάδα κύησης 37 με καισαρική. φύγαμε από την κλινική 2540 και στις 1/3/2010 που μας είδε παιδίατρος τα κιλά ήταν 3340. θηλάζω αποκλειστικά τώρα πια, στην κλινική ήπιε ξένο και τις πρώτες μέρες στο σπίτι μέχρι να σιγουρευτώ ότι χορταίνει (3-4 μέρες). Απ' την κλινική θήλαζα και έτρωγε 10 λεπτά το οποίο κάνει μέχρι και σήμερα, τρώει κάθε 2-2,5 συνήθως αλλά τη βάζω όποτε θέλει. Μέχρι πρίν 2-3 μέρες τα κακά μας ήταν μουσταρδί κανονικά, τώρα είναι πράσινα και μάλλον έχω υπερπαραγωγή γιατί το γάλα πετάγεται πολύ όταν τρώει βγάζει τη θηλή κλαίει και τη πιτσιλάει ενώ το άλλο στάζει, δοκίμασα αυτό που προτείνεις να την ταίζω κάθε 3 ώρες από το ίδιο στήθος αλλά δεν βόλεψε γιατί έχει περίεργο ωράριο ( τρώει στις 11πμ και μετά κάθε 2-2,5, το βράδυ μετά το μπάνιο κάνει 3 ώρες να φάει και μετά ξυπνάει γύρω στις 1 και τρώει κάθε 1,5 ώρα, στις 6 -7 το πρωι κοιμάται μέχρι τις 10-11, επίσης μπορεί και κατά τη διάρκεια της μέρας να κοιμηθεί 3 ή 4 ώρες ) και τελικά πρήστηκα αρκετά και χθες έβγαλα με το θήλαστρο μετά που έφαγε (12 το βράδυ) και από τα δυο για να ηρεμήσω (90ml γιατί φοβήθηκα μη δεν έχει μετά για να φάει ). έβγαλα και σήμερα 120ml και από τα δυο(12:30 το μεσημέρι και τώρα 16:18 έχω πρηστεί πάλι). παρατήρησα ότι το γάλα χθες ήταν αραιό ενώ σήμερα όχι τόσο. να σου πω ότι τρώει από το ένα στήθος τη φορά, και όσο και να προσπαθώ να τη βάλω και στο άλλο ή έχει χορτάσει και δεν θέλει ή έχει χορτάσει και αποκοιμήθηκε. τι μπορώ να κάνω να ρυθμίσω την παραγωγή αν τελικά είναι υπερπαραγωγή, επίσης σήμερα πιάνω ένα μπιλάκι στο στήθος πάνω και προς τη μεριά της μασχάλης μάλλον εκεί που είναι ο αδένας. και κάτι ακόμη πριν 3-4 μέρες πονούσαν αφόρητα οι θηλές μου και σαν να ήταν πρησμένο λίγο το δέρμα γύρω από την θηλή μετά υποχώρησε και σήμερα πάλι πόνος πολύ όμως, και γενικά νιώθω τσιμπιές σε όλο το στήθος. Συγγνώμη για το μέγεθος του μνμ αλλά έχω καταμπερδευτεί και έχω και το βιβλίο της Πατσούρου.

aglaia
25-03-10, 16:53
Μπορείς να πιεις φασκόμηλο για 3 μέρες. Πίνε 3 φλιτζάνια κάθε μέρα.

iro18
25-03-10, 22:29
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, για το μπιλάκι που πιάνω δεν σχολίασες κάτι, να ανησυχώ?

aglaia
26-03-10, 03:38
Πρόκειται για τμήμα του αδένα του μαστού που εκτείνεται προς τη μασχάλη. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, θα φύγει από μονο του. Αν σε ενοχλεί, μπορείς να βάλει κρύες κομπρέσσες.

kellymania
27-03-10, 21:57
:confused: Aglaia και κορίτσια, μπορείτε να μου πείτε τι είναι τα "σποράκια" στις κενώσεις?

Έχω μια μπέμπα μόλις 7 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Είναι πολύ ήσυχη (ξυπνάει κάθε 4 ώρες περίπου), θηλάζει καμιά ώρα - μιάμιση και κοιμάται. Το χρώμα των κενώσεων είναι μουσταρδί και από πάνες αλλάζουμε περίπου 6 αλλά όχι ιδιαίτερα λερωμένες (1-2 μόνο τσίσα). Έπρεπε να'ναι πιο γεμάτες και όλες με κενώσεις?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!:lol:

iro18
01-04-10, 22:27

Αυτό θα κάνει το πρήξιμο να υποχωρήσει? θα βοηθήσει και με το γάλα που βγαίνει με πίεση και κάνει το μωρό να πνίγεται και να εκνευρίζεται? αν όχι τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί δυσκολεύεται αρκετά σε πολλά γεύματα και χτυπιέται και κλαίει και χτυπάει και μένα.

Επίσης να σε ρωτήσω κάτι ακόμη, υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία? και να εμφανίστηκε αργότερα? γιατί στην αρχή τα κακά ήταν κανονικά μουσταρδί.

iro18
01-04-10, 22:34
:confused: Aglaia και κορίτσια, μπορείτε να μου πείτε τι είναι τα "σποράκια" στις κενώσεις?

Έχω μια μπέμπα μόλις 7 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Είναι πολύ ήσυχη (ξυπνάει κάθε 4 ώρες περίπου), θηλάζει καμιά ώρα - μιάμιση και κοιμάται. Το χρώμα των κενώσεων είναι μουσταρδί και από πάνες αλλάζουμε περίπου 6 αλλά όχι ιδιαίτερα λερωμένες (1-2 μόνο τσίσα). Έπρεπε να'ναι πιο γεμάτες και όλες με κενώσεις?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!:lol:

Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ και μέχρι να σου απαντήσουν πιο έμπειρες πρέπει να έχει 6-8 με τσίσα και 1-2 με κακά, αλλά με επιφύλαξη. Επίσης 7 ημερών κάθε 4 ώρες είναι πάρα πολύ, τρώει λίγο δηλαδή, πρέπει να κάνει 10-12 γεύματα.

kellymania
02-04-10, 11:40
Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ και μέχρι να σου απαντήσουν πιο έμπειρες πρέπει να έχει 6-8 με τσίσα και 1-2 με κακά, αλλά με επιφύλαξη. Επίσης 7 ημερών κάθε 4 ώρες είναι πάρα πολύ, τρώει λίγο δηλαδή, πρέπει να κάνει 10-12 γεύματα.

Ευχαριστώ iro μου για τις συμβουλές σου!
Κάθισα κ διάβασα τι λένε τα κορίτσια σε παρόμοιες περιπτώσεις κ ειδικά η Αγλαία κ είδα πως έχεις δίκιο. Αλλά δοκίμασα να την σηκώνω λίγο νωρίτερα (3 ώρες) κ τρώει μόνο 5 λεπτάκια απ'το 1 στήθος κ μετά... νάνι. Το 2ο ούτε λόγος. Ενώ τουλάχιστον όταν ξυπνάει μόνη της τρώει "ικανοποιητικά". Μπορεί κ να'τυχε βέβαια, ξέρω κι εγώ.
Βάρος εντωμεταξύ (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) παίρνει φυσιολογικά (το τσέκαρε κ η παιδίατρος).
Να την σηκώνω νωρίτερα ή να την αφήνω να πεινάσει? :roll:

iro18
02-04-10, 12:21
Οι πολλές ώρες ύπνου μπορεί να σημαίνουν ότι το μωρό είναι εξαντλημένο και δεν μπορεί να ξυπνήσει από μόνο του, λένε τα κορίτσια εδώ. Προσπάθησε να την ξυπνάς, ακόμα και 5 λεπτά βοηθάνε στο να μην αφυδατωθεί και ίσως συνηθίσει σιγά σιγά. Και μένα είναι αδύνατον να φάει κοιμισμένη ή να την ξυπνήσω και να φάει αλλά ευτυχώς τρώει συχνά από μόνη της.

spyni
16-04-10, 17:13
θα μπορουσα να ρωτησω παρακαλω εκ μερους μιας φιλης μου με προβλημα υπερπαραγωγης τι γινεται οταν αυτη αποκατασταθει??δηλαδη αυτη τη στιγμη αλλαζει στηθος ανα πεντε ωρες, θηλαζοντας βεβαια οποτε ζητησει το μωρο...τι θα κανει οταν θα σταματησουν τα πρασινα κακα??ανα ποση ωρα θα αλλαζει στηθος?θα ειναι γευμα και στηθος??
ευχαριστω πολυ!

v.polina
16-04-10, 18:48
θα της δειξει το μωρο απο μονο του...να μην τηρει κανενος τυπου ωραριο και προγραμμα,να δινει στο μωρο οποτε το ζητησει,και θα το καταλαβει οταν το μωρο δεν χορτασει απο το ενα στηθος,θα ζητησει παλι,οποτε θα του δωσει απο το αλλο...
θελει καιρο παντως,υπομονη,και να προσπαθει πολυ να "διαβασει" τις αναγκες του μωρου...
αυτα απο μενα που αντιμετωπισα πολυ προσφατα το ιδιο προβλημα,ελπιζω να βοηθησα!
φιλια!

spyni
16-04-10, 23:54
να εισαι καλα κοριτσακι μου!!θα της τα μεταφερω!!αν και το προγραμμα το τηρει μονο για να ελεγχει την υπερπαραγωγη!!καλη σας συνεχεια!!φιλια πολλα!!

inaki
02-05-10, 08:03
να κανω μια ερωτηση..αν τα πρασινα κακα οφειλονται σε υπερπαραγωγη ειναι παντα σε μορφη διαρροιας;;;
η μικρη μου ειναι 4,5 μηνων..εδω και 2 μηνες κανει κακα της καθε 5η μερα και ειναι σαν αλοιφη με καποια ελαφρως πιο πηχτα σημεια και τις περισσοτερες φορες πρασινα σχετικα δυσοσμα...ειχα μια ελαφρια υπερπαραγωγη στην αρχη αλλα εκανε συχνες κενωσεις και σε πιο υδαρη μορφη. Τωρα τι μπορει να φταιει;

amaretto
02-05-10, 08:22
Αυτό που περιγράφεις μάλλον παραπέμπει σε αλλεργία αλλά πες μας κι άλλες λεπτομέρειες για την τωρινή σας κατάσταση.
Πόσα γεύματα κάνετε; Πόσο κρατάει ο θηλασμός σε κάθε στήθος; Το μωρό σου κοιμάται πολλές ώρες συνεχόμενα; Απάντησε και στις ερωτήσεις εδώ:

inaki
02-05-10, 08:54
γεννηθηκε 12/12 στην 39η εβδομαδα, φυσιολογικα με επισκλειριδιο.Δεν εμφανισε ικτερο.

το βαρος της

12/12/09 3100
16/12/09 2890
22/12/09 3000
3/1/2010 3250
12/2/2010 3895
19/02/10 4040
12/03/10 4540
12/4/10 5115

θηλαζει αποκλειστικα 7-9 φορες πλεον,παλιοτερα θηλαζε 10-11 φορες
περιπου 6 πανες τη μερα πλεον

απο κακα ξεκινησε με 2-3 φορες την μερα μουσταρδι, μετα τις 40 μερες αρχισαν οι υδαρεις με πρασινους κοκκους μια φορα τη μερα (ειχε και βλεννες καποια περιοδο και δεν επαιρνε βαρος, μαλλον κολλησε ιωση απο τον μπαμπα της), στους 2,5 μηνες αραιωσαν λιγο οι κενωσεις και σταματησα για 20 μερες τα γαλακτοκομικα, αρχισα παραλληλα να δινω το ιδιο στηθος καθε 3 ωρες.Για μια περιοδο τα κακα ηταν οκ παρολο που ειχα σταματησει την αποχη. Σιγα σιγα αραιωσε ακομα περισσοτερο τις κενωσεις και κανει πλεον καθε 5η μερα πρασινες χωρις κοκκους σαν αλοιφη και δυσοσμες. Αν καμια φορα κανει κακακια πριν την 5η μερα ειναι πιο φυσιολογικα σε χρωμα (πρασινιζουν λιγο) και δεν μυριζουν!
Γαλα δεν πινω αλλα τρωω κανονικα τροφες που περιεχουν ιχνη. Αιμα δεν εχω δει ποτε μεχρι τωρα.
Να σημειωσω οτι τις εχω δωσει 3 φορες συμπληρωμα (οταν ειχε θεμα με το βαρος) και ειχε πολλα αερια , εκνευρισμο. Εκεινη την περιοδο ειχε και εξανθηματα στο προσωπο σαν ατοπικη.
Στις αρχες μαρτιου φωναξα συμβουλο θηλασμου ,το συμπερασμα μας ηταν οτι δεν θηλαζε τοσο ενεργα και επρεπε να κανω την τεχνικη του compression. Μετα σαν να δυναμωσε απο μονη της και τον τελευταιο μηνα η προσληψη βαρους της ηταν μια χαρα.
Επισης εγω παιρνω καθημερινα συμπληρωμα ασβεστιου γιατι εχω ελλειψη και αραια και που καποιες βιταμινες pregnacare ειδικα για εγκυμοσυνη και θηλασμο.
Σε ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση και ελπιζω να μην τα εγραψα πολυ μπερδεμενα και να βγαλεις καποιο συμπερασμα!

inaki
02-05-10, 08:58
ξεχασα να γραψω για τον τροπο που θηλαζει...
αρχικα τα πρωινα ηταν συνεχεια στο στηθος αλλα απο οτι καταλαβα τον περισσοτερο χρονο απλα πιπιλουσε. Τωρα θηλαζει 10-20 λεπτα, συνηθως καθε 2-3 ωρες. Τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχει εντονη ενοχληση απο τα δοντακια της και της εχει κοπει λιγο η ορεξη... εχει τυχει να θηλασει και μονο 5 λεπτα αρχετες φορες.

Να προσθεσω οτι κοιμαται ενα συνεχομενο 4ωρο το βραδυ 3-4 διωρα και 2-3 υπνακους απο μιση μεχρι μια ωρα

amaretto
03-05-10, 09:52
Κρατάς ακόμη το ένα στήθος ανά 3 ώρες;
Οι 20 μέρες αποχής είναι λίγες. Χρειάζονται 2 βδομάδες, για να καθαρίσει το δικό σου σύστημα από τις πρωτεΐνες του γάλακτος και άλλες 2 για το μωρό. Στη θέση σου θα έκανα αποχή για 4 εβδομάδες και αναλόγως με την εξέλιξη θα προχωρούσα.

inaki
03-05-10, 11:16
οχι πλεον δεν το κραταω, δινω ενα στηθος ανα θηλασμο
λες να υπαρχει ακομα θεμα υπερπαραγωγης παρολο που δεν ειναι νερουλα τα κακακια;;;
ξεκιναω απο σημερα αποχη ξανα...
αν τελικα ειναι απο αλλεργια και το αφησω ετσι μπορει να παθει κατι;; το ρωταω αυτο γιατι δεν εχει ιδιαιτερα εμφανη συμπτωματα και αν δεν διαβαζα το φορουμ δεν θα το ειχα καν συνδεσει με αλλεργια.

vatraxaki
21-05-10, 13:47
κοριτσια ο μικρος μου εδω και λιγες μερες μου κανει αρκετες φορες πρασσινα κακα και καποιες φορες πρασινοκιτρινα παντα θηλαζα ενα γευμα απο καθε στηθος κι αλλαζα στηθος καθε τρεις ωρες εχω αυξησει τις ωρες και δινω δυο γευματα απο ενα στηθος δηλαδη αλλαζω στηθος καθε εξι ωρες αλλα παλι δεν βλεπω διαφορα τωρα θηλαζω απο το ιδιο στηθος απο τις 4 τα χαραματα δηλαδη σχεδον 10 ωρες απο το ιδιο στηθος και παλι πριν εκανε κακα και ηταν πρασσινα τι να κανω;ποσο να αυξησω τις ωρες;
το αλλο μου στηθος ειχε πριστει και αντλησα 80μλ εκανα χαζομαρα;
πειτε μου σας παρακαλω εχω προβληματιστει παρα πολυ :cry:

Titi_S
21-05-10, 14:28
κοριτσια ο μικρος μου εδω και λιγες μερες μου κανει αρκετες φορες πρασσινα κακα και καποιες φορες πρασινοκιτρινα παντα θηλαζα ενα γευμα απο καθε στηθος κι αλλαζα στηθος καθε τρεις ωρες εχω αυξησει τις ωρες και δινω δυο γευματα απο ενα στηθος δηλαδη αλλαζω στηθος καθε εξι ωρες αλλα παλι δεν βλεπω διαφορα τωρα θηλαζω απο το ιδιο στηθος απο τις 4 τα χαραματα δηλαδη σχεδον 10 ωρες απο το ιδιο στηθος και παλι πριν εκανε κακα και ηταν πρασσινα τι να κανω;ποσο να αυξησω τις ωρες;
το αλλο μου στηθος ειχε πριστει και αντλησα 80μλ εκανα χαζομαρα;
πειτε μου σας παρακαλω εχω προβληματιστει παρα πολυ :cry:

Εγώ όσο καιρό θήλαζα τη μικρή, πάντα πρασινωπά κακά έκανε. Το είχα πει στην παιδίατρο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Έπαιρνε βάρος πολύ ικανοποιητικά και εννοείται ότι το χρώμα άλλαξε, μόλις αρχίσαμε το ξένο γάλα και τα φαγητά.
Να ακολουθήσεις το πρόγραμμα με το στήθος, πότε το ένα πότε το άλλο. Μην αφήνεις να μαζεύεται γάλα στο ένα. Το επόμενο στάδιο είναι να κοπεί.

vatraxaki
21-05-10, 14:47
titi μου αο αυτα που διαβασα ειδα οτι ετσι πρεπει να κανω δεν ελεγε πουθενα οτι θα μου κοπει το γαλα τωρα ανυσηχω παραπανω :cry:
αγλαια αν δεις το μηνυμα πες μου σε παρακαλω!
μπορει να ειναι και ενδειξη αλλεργιας;

Titi_S
21-05-10, 15:02
titi μου αο αυτα που διαβασα ειδα οτι ετσι πρεπει να κανω δεν ελεγε πουθενα οτι θα μου κοπει το γαλα τωρα ανυσηχω παραπανω :cry:
αγλαια αν δεις το μηνυμα πες μου σε παρακαλω!
μπορει να ειναι και ενδειξη αλλεργιας;

Αφού το έβγαλες με θήλαστρο δεν κόβεται... Είναι σαν να θηλάζεις και από εκεί.
Απλά σου λέω ότι όταν το στήθος συμφορίζεται με γάλα, και δεν αντλείται, το επόμενο βήμα είναι να πάρει ο εγκέφαλος την εντολής "ΣΤΟΠ, δεν θέλουμε άλλο γάλα" και να σταματήσει. Δεν γίνεται και από τη μια στιγμή στην άλλη, μην τρομάζεις.
Απλά εγώ το έπαθα αυτό μια φορά. Δεν ήθελε η μικρή να θηλάσει, το στήθος μου είχε γεμίσει, δεν είχα θήλαστρο, πονούσα τρομερά και έπειτα παρατήρησα ότι είχε μειωθεί αρκετά η ποσότητα την επόμενη φορά. Ρώτησα και τη γιατρό και το επιβεβαίωσε.
Αυτό που μου είπε εμένα να κάνω είναι να την ταίζω 10 λεπτά από κάθε στήθος σε κάθε γεύμα, ώστε να υπαρχει ισορροπία στην παραγωγή. Σχεδόν ποτέ δεν άφηνα το ένα στήθος εντελώς γεμάτο. Μπορεί απλά να θήλαζε από το ένα λίγο λιγότερη ώρα.
Αλλεργία πάντως δεν είναι τα πράσινα κακά. Πίστεψέ με. Η κουμπάρα μου που έχει μωρό με αλλεργία είχε πολύ πιο άσχημα συμπτώματα (όπως αίμα στα κακά).
Μην το σκέφτεσαι άλλο, δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Πρέπει να στρώσει και η χλωρίδα του εντέρου, άλλωστε μόλις 1 μηνός είναι...

zaharini
21-05-10, 15:29
Και εμάς ο παιδίατρος μας έλεγε ότι δεν μας πειράζουν τα πράσινα κακά αλλά για μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι έτσι... Μπορεί να είναι είτε υπερπαραγωγή, είτε κάποια ίωση αν είναι για μερικές μέρες μόνο και ναι είναι και ένδειξη για αλλεργία ειδικά αν συνοδευόνται από βλέννες. Τα δικά μας κακά ξεκινήσαν να πρασινίζουν κάπου στο 2ο μήνα και σπάνια αλλάζαν χρώμα, ώσπου τελικά ήρθε και το αίμα γιατί τελικά είχαμε αλλεργίες...

βατραχάκι μήπως υπάρχει περίπτωση να περνάει καμιά ιωσούλα το μικρούλη σου! Αν δεν δεις βελτίωση πάντως με τις 10 ώρες που θηλάζεις από το ένα στήθος μείωσε πάλι τις ώρες γιατί πράγματι υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το γάλα σου (αυτό προσπαθείς να κάνεις άλλωστε σε περίπτωση που έχεις υπερπαραγωγή αλλά επειδή αυτό το διάστημα είναι μεγάλο καλύτερα να το κάνεις αφού συμβουλευτείς πρώτα κάποια σύμβουλο θηλασμού)
Καλή συνέχεια και εύχομαι να δούνε το μύνημα σου και κάποιες πιο έμπειρες μανούλες και να σου απαντήσουν:smile:

Titi_S
21-05-10, 15:36
Και εμάς ο παιδίατρος μας έλεγε ότι δεν μας πειράζουν τα πράσινα κακά αλλά για μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι έτσι... Μπορεί να είναι είτε υπερπαραγωγή, είτε κάποια ίωση αν είναι για μερικές μέρες μόνο και ναι είναι και ένδειξη για αλλεργία ειδικά αν συνοδευόνται από βλέννες. Τα δικά μας κακά ξεκινήσαν να πρασινίζουν κάπου στο 2ο μήνα και σπάνια αλλάζαν χρώμα, ώσπου τελικά ήρθε και το αίμα γιατί τελικά είχαμε αλλεργίες...

βατραχάκι μήπως υπάρχει περίπτωση να περνάει καμιά ιωσούλα το μικρούλη σου! Αν δεν δεις βελτίωση πάντως με τις 10 ώρες που θηλάζεις από το ένα στήθος μείωσε πάλι τις ώρες γιατί πράγματι υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το γάλα σου (αυτό προσπαθείς να κάνεις άλλωστε σε περίπτωση που έχεις υπερπαραγωγή αλλά επειδή αυτό το διάστημα είναι μεγάλο καλύτερα να το κάνεις αφού συμβουλευτείς πρώτα κάποια σύμβουλο θηλασμού)
Καλή συνέχεια και εύχομαι να δούνε το μύνημα σου και κάποιες πιο έμπειρες μανούλες και να σου απαντήσουν:smile:

Κορίτσια συγνωμη, αλλά μάλλον δεν ξέρω. Τι κάνει δηλαδή η υπερπαραγωγή και πρασινίζουν τα κακά?

vatraxaki
21-05-10, 15:50
zaxarini μου δεν νομιζω να ειναι ιωση γιατι εχθες τον ειδε και η γιατρος και τον βρηκε μια χαρα.
αχ ελπιζω να μην ειναι αλλεργια!

Maggie
21-05-10, 16:04
Κορίτσια συγνωμη, αλλά μάλλον δεν ξέρω. Τι κάνει δηλαδή η υπερπαραγωγή και πρασινίζουν τα κακά?
Όταν δεν ξέρουμε ας είμαστε πιο προσεχτικοί με τις συμβουλές μας όταν πρόκειται για τόσο σοβαρά θέματα.
Στην αρχη του το γάλα έχει πιο χαμηλά λιπαρά και πολλή λακτόζη. Αυτό είναι καλό γιατί το βρέφος ξεδιψάει. Στη συνέχεια, μετά από λίγα λεπτά το γάλα γίνεται πιο πλούσιο σε λιπαρα για να χορταίνει και να παίρνει βάρος το μωρό. Όταν έχουμε υπερπαραγωγή το μωρό παίρνει μόνο από το πρώτο γάλα που έχει λίγα λιπαρά και πολύ λακτόζη. Τα λίγα λιπαρά έχουν ως συνέπεια να μένει πίσω στο βάρος και η πολύ λακτόζη ερεθίζει το έντερό του και γίνονται πράσινα τα κακά. Τα κακά των μωρό που θηλάζουν πρέπει να είναι μουσταρδί, υδαρή και με κόκκους.

vatraxaki, επειδή δεν γνωρίζω καλά το θέμα της υπερπαραγωγής και των αλλεργιών για να σου απαντήσω, μέχρι να δει το μήνυμα σου κάποια πιο έμπειρη μανούλα, απάντησε αυτές τις ερωτήσεις, γιατί μπορεί να βοηθήσουν

aglaia
21-05-10, 17:12
Να ακολουθήσεις το πρόγραμμα με το στήθος, πότε το ένα πότε το άλλο. Μην αφήνεις να μαζεύεται γάλα στο ένα. Το επόμενο στάδιο είναι να κοπεί.

Δεν κόβεται το γάλα τόσο εύκολα σε μια μητέρα που θηλάζει αποκλειστικά.

aglaia
21-05-10, 17:16
zaxarini μου δεν νομιζω να ειναι ιωση γιατι εχθες τον ειδε και η γιατρος και τον βρηκε μια χαρα.
αχ ελπιζω να μην ειναι αλλεργια!
Αν δεν έχει ίωση τότε μπορεί να είναι ένδειξη αλλεργίας στα γαλακτοκομικά. Για να το διαπιστώσεις θα πρέπει να κάνεις αποχή για τουλάχιστον 4 εβδομάδες από όλα τα γαλακτοκομικα. Στη συνέχεια θα δοκιμάσεις πρώτα αυτά από κατσικίσιο γάλα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα θα προχωρήσεις και στο πρόβειο. Μετά βλέπουμε.

vatraxaki
21-05-10, 17:19
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος
39w+2
Β. Το φύλο του βρέφους
αγορι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)
ΦΤ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.
ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.
ΟΧΙ
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.
ΟΧΙ
8/4/10 3450
11/4/10 3400
29/4/10 4150
20/5/10 4850
ΠΕΡΙΠΟΥ 10 -12
ΣΕ ΟΛΑ

ΜΙΝΙ ΕΛΕΚΤΡΙΚ

ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8
6-7

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΟΙ ΚΕΚΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΣΙΝΕΣ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ

vatraxaki
21-05-10, 17:21
Αν δεν έχει ίωση τότε μπορεί να είναι ένδειξη αλλεργίας στα γαλακτοκομικά. Για να το διαπιστώσεις θα πρέπει να κάνεις αποχή για τουλάχιστον 4 εβδομάδες από όλα τα γαλακτοκομικα. Στη συνέχεια θα δοκιμάσεις πρώτα αυτά από κατσικίσιο γάλα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα θα προχωρήσεις και στο πρόβειο. Μετά βλέπουμε.
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΛΑΙΑ ΜΟΥ!
δηλαδη λες οτι μαλλον δεν ειναι υπερπαραγωγη;
να ρωτησω και κατι αν ειναι οντως αλλεργια ενω κανει πρασσινα κακα θα περνει κανονικα βαρος;

zaharini
21-05-10, 18:13
Θα απαντήσω πάλι εγώ:D μέχρι να το δει η Αγλαΐα και να σου πω ότι είναι συχνό φαινόμενο στα παιδιά με αλλεργίες να έχουν μειωμένη πρόσληψη βάρους αλλά δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στη δικιά μας περίπτωση πχ η μικρή έπαιρνε και παίρνει βάρος με το παραπάνω...

aglaia
21-05-10, 21:39
Βατραχάκι, πριν ανησυχήσεις, θα έλεγα να περιμένεις λίγες μέρες. Μπορεί να υπάρχει κάποια σιωπηλή ίωση και να φύγει όπως είρθε. Το διάστημα με τις πράσινες κενώσεις είναι μικρό, περίμενε άλλες τόσες μέρες και βλέπουμε.

vatraxaki
08-06-10, 16:41
σας ευχαριστω που εισαστε παντα κοντα μου και με συμβουλευεται χαρη σ'εσας εφτασα να θηλαζω αποκλειστηκα τον μικρο 2 μηνες κι ευχομαι να συνεχισουμε για πολυ ακομη!
τα κακα μας τελικα στρωσανε αλλα τις τελευαιες μερες ειναι πολυ νερουλα χωρις καθολου σπορακια τι ειναι παλι αυτο;
διαρροια;

marakiman
12-07-10, 16:07
Καλησπέρα!Απο αυτα που διαβαζω και σε μενα εφταιγαν τα χαπια μαγιας για τις -πρασινες κενώσεις.εδω κ 3 μερες κανω οτι εχεις γραψει στις αλλες και αρχισαν να ψιλοκιτρινιζουν και σημερα ειχαν κ σπορακια.Αν πιω το φασκομηλο υπαρχει περιπτωση να μειωθει πολύ το γάλα ή θα επανελθει στα φυσιολογικά? Θα το καταλάβω απο τα κακα ή να ελεγχω το στηθος?Να συμπληρώσω οτι τρωει ακαταπαυστα!!!

aglaia
12-07-10, 19:03
Αφού οι κενώσεις επανέρχονται στο φυσιολογικό χρώμα, είναι καλύτερα να μην πιεις φασκόμηλο.

Μαρία_32
18-07-10, 00:26
Κυρία Αγλαία γεια σας,
σας παρακαλώ βοηθήστε με, γέννησα με καισαρική πρώορα την τρίτη 13/07/10 χωρίς καμία προειδοποίηση 2 αγόρια δίδυμα 25 εβδομάδων, σε πολύ πολύ πολύ δύσκολη κατάσταση. ξαφνικά άνοιξε ο τράχιλος χωρις πόνους συσπάσεις και βγηκαν τα μωρα απο τη μητρα. δεν ημουνα καθολου προετοιμασμενη για γεννα, δεν ειχα ιδεα για θεματα θηλασμου, θεωρησα οτι ειναι πολυ νωρις να ενημερωθω.
στο νοσοκομειο ρωτησα, τωρα θα εχω γάλα? εγω θεωρησα οτι το γάλα όποτε ερθει είναι αχρηστο αφου τα μωρα ειναι μικροσκοπικα διασωληνωμενα και αν καταφερουν να ζουν θα χρειαστουν γαλα απο τον οκτωβριο!! ειμαι ηλιθια το ξερω. ο γιατρος μου εδωσε 2 χαπια Dostinex μισο την πεμπτη πρωι μισο πεμπτη βραδυ και το δευτερο παλι τη παρασκευη μισο πρωι μισο βραδυ και ετσι δε μου ηρθε καθολου γαλα μεχρι τωρα. ξαφνικα μας λενε απο τη μοναδα οτι το ενα του δωσαμε γαλα σημερα και το μητρικο θα τα βοηθησει πολυ, τρελαθηκα και τωρα δε ξερω τι να κανω? ρωτησα το γιατρο μου ειπε δε επαναφερεται και δε γινοταν ετσι και αλλιως γιατι εχω μονίμως πυρετο μέχρι τωρα. όντως έχω πυρετο που τις πρωτες μερες ηταν 40 και τωρα ειναι 38, καναμε ολες τις εξετασεις δεν εχω τιποτα. μου λενε μηπως το αγχος μηπως η στενοχωρια δε ξερω. παιρνω αντιβιωση και με τα αντιπυρετικα πεφτει και ξανανεβαινει λιγες ωρες μετα τη δραση τους.
Θέλω να επαναφερω το γαλα με οποιαδηποτε μορφη εστω και πολυ λιγο μπας και τα βοηθησω λιγο, ετσι και αλλιως τα μωρα χρειαζονται λιγες σταγονες την ημερα ετσι οπως ειναι. τι να κανω? πως να το κανω? και μεχρι ποτε μπορω να το προλαβω, μη χασω πολυτιμο χρονο?
εγω βγηκα σημερα απο το μαιευτηριο αλλα θα παω 2 φορες την ημερα να τα βλεπω. μπορει να κατσω σπιτι αλλη μια εβδομαδα και μετα θα παω στη δουλεια (τι να παρω αδεια γεννας τωρα) αμα τα καταφερουν τα μωρα και ζησουν τοτε θα τη παρω την αδεια όταν θα τα εχω μαζι μου σπιτι.
σας παρακαλώ απαντηστε με μολις δειτε το μηνυμα δε ξερω τι αλλο να κανω κανεις δε μου δινει σαφη απαντηση.
ζω στην Αθηνα και αν ειναι να σας στειλω το τηλ. μου να επικοινωνησουμε η να μου δωστε ενα τηλ να σας παρω. προσπαθησα να στειλω προσωπικο μηνυμα δε τα κατάφερα.
σας υπερευχαριστω.

terreza
18-07-10, 11:25
καλημερα κ απο μενα

μετα απο 17 μερες αποκλειστικου θηλασμου παρατηρησα οτι το στηθος μου δε πρηζεται παρα πολυ. δε το νιωθω πολυ βαρυ.βεβαια καθε φορα που πλησιαζει η ωρα του φαγητου νιωθω τσιμπηματα στις θηλες. του δινω ενα στηθος ανα γευμα και μετα του προσφερω και το αλλο, αλλα σπανια το πιανει καθως αποκοιμιεται.
ο μπεμπης δε διαμαρτυρεται στα γευματα. στο τελος του γευματος και ενω το στηθος μου ειναι πολυ μαλακο βγαζει ακομη γαλα
το βαρος γεννησησ(2/7) ηταν 2980 κ στις 15/7 ηταν 3160. κανουμε περιπου 8-10 γευματα τη μερα

υπαρχει περιπτωση να μειωμεται το γαλα μου??

marakiman
18-07-10, 13:07
Καλησπερα κ παλι.Εχω 10 μέρες ΄περιπου που παλευω το θέμα με την υπερπαραγωγη.Την κραταω όσο πιο πολλές ώρες ώρες γίνεται σε κάθε στήθος και μετα την αλλάζω στο 2ωρο με 3ωρο είχα δει βελτίωση αλλα όχι τελείως κίτρινα όπως ήταν αρχικά,έχει τώρα τρεις μέρες που θέλει να την αλλάζω στήθος πιο συχνά, πολλές φορές και στο μισάωρο με αποτέλεσμα ξανα πράσινες κενώσεις. Πως να την κρατήσω στο ίδιο στήθος που κλαίει και πλαντάζει?Πόσο παίρνει να ρυθμιστεί η υπερπαραγωγή?Μήπως τελικά να πιω φασκόμηλο? Η μικρή μου γεννήθηκε 2/6 2980 βγήκαμε απο την κλινική 6/6 2920 και τελευταία μέτρηση 15/7 4080.Καλό είναι το βάρος της? Επειδή την ζυγίζω στο σπίτι την τελευταια εβδομάδα είχε πάρει πολύ λίγο βάρος, φταίει η υπεραπαραγωγή?Πότε να ανησυχήσω?
Αγλαϊα HELP!!!!:confused:

leman
23-07-10, 16:06
καλησπερα,
θα ηθελα να κανω κι εγω μια ερωτηση προς οποιον γνωριζει. τις τελευταιες μερες η μικρη μου (4 μηνων) εχει πρασινες κενωσεις, πραγμα που μπορει να σημαινει υπερπαραγωγη συμφωνα με τα οσα εχω διαβασει στο φορουμ. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν η υπερπαραγωγη γαλατος δημιουργει προβληματα δεδομενου οτι το παιδι παιρνει το φυσιολογικο βαρος

aglaia
23-07-10, 19:30
καλησπερα,
θα ηθελα να κανω κι εγω μια ερωτηση προς οποιον γνωριζει. τις τελευταιες μερες η μικρη μου (4 μηνων) εχει πρασινες κενωσεις, πραγμα που μπορει να σημαινει υπερπαραγωγη συμφωνα με τα οσα εχω διαβασει στο φορουμ. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν η υπερπαραγωγη γαλατος δημιουργει προβληματα δεδομενου οτι το παιδι παιρνει το φυσιολογικο βαρος

Οι πράσινες κενώσεις μπορεί να σημαίνουν και κάποια ίωση. Περίμενε λίγες μέρες και το ξαναβλέπουμε.

leman
24-07-10, 10:13
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

Mafalda2
30-07-10, 17:55
Καλησπέρα σας.
Είχα ξαναστείλει μήνυμα για τις κενώσεις αλλά το άφησα γιατί μετά από 2 μέρες πέρασαν από μόνες τους. Βλέπω όμως τώρα ότι συνεχίζονται, και μάλιστα δεν είναι όλες οι κενώσεις πράσινες αλλά μόνο οι απογευματινές. Εδώ και 2 μέρες λοιπον, ενώ το πρωι οι κενώσεις της είναι μουσταρδί οι απογευματινές είναι πρασινωπές. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Μπορεί να είναι υπερπαραγωγή ή κάτι άλλο? Τι μπορώ να κάνω?

amaretto
30-07-10, 18:10
Καλησπέρα σας.
Είχα ξαναστείλει μήνυμα για τις κενώσεις αλλά το άφησα γιατί μετά από 2 μέρες πέρασαν από μόνες τους. Βλέπω όμως τώρα ότι συνεχίζονται, και μάλιστα δεν είναι όλες οι κενώσεις πράσινες αλλά μόνο οι απογευματινές. Εδώ και 2 μέρες λοιπον, ενώ το πρωι οι κενώσεις της είναι μουσταρδί οι απογευματινές είναι πρασινωπές. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Μπορεί να είναι υπερπαραγωγή ή κάτι άλλο? Τι μπορώ να κάνω?

Υπάρχουν κάποια γεύματα που απέχουν πολλές ώρες μεταξύ τους ή που αργεί κάποιο από τα δυο στήθη να θηλάσει;

Mafalda2
30-07-10, 18:22
Έχει κόψει το βραδυνό (θηλάζει στις 12-12.30 και μετά ξυπνάει στις 6 ή στις 7) και το πρωι γενικώς είναι πιο ήσυχη και κοιμάται 3ωρα. Το απόγευμα είναι πιο συχνά στο στήθος... Όσο για τα δύο στήθη φροντίζω πάντα να υπάρχει μία ισορροπία - όσο μπορώ να καταλάβω!!!

Mafalda2
31-07-10, 17:51
Επανέρχομαι με μερικά νέα στοιχεία...
Σήμερα ήταν πράσινα από το πρωι... Επίσης είχε πολλά αέρια και έχει αρκετή γκρίνια όταν τρώει. Πως μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι υπερπαραγωγή ώστε να επέμβω? Φοβάμαι μήπως αρχίζοντας να της δίνω γεύμα και στήθος υπονομεύσω άδικα την παραγωγή μου!!! :-? Σε πόσες μέρες μπορεί να ρυθμιστεί η παραγωγή αν ξεκινήσω στήθος/3ωρο?
Help!!!

amaretto
31-07-10, 18:26
Περίμενε λίγες μέρες μήπως υπάρχει κάποια ίωση.
Για την υπερπαραγωγή: Μπορείς να δοκιμάσεις να προσφέρεις από το ίδιο στήθος για συγκεκριμένο διάστημα, πχ 3 ώρες, και να ανοίξεις το διάστημα, αν τα συμπτώματα επιμένουν. Η παραγωγή σου δεν υπονομεύεται αρκεί να προσφέρεις συχνά. Δηλαδή δεν θα ταΐσεις μια φορά στις 3 ώρες, θα προσφέρεις το ίδιο στήθος αρκετές φορές, ώστε να βεβαιωθείς ότι το μωρό παίρνει αρκετό λιπαρό γάλα.
Αν υποπτεύεσαι αλλεργία, πιο συχνά ενοχοποιούνται τα γαλακτοκομικά.

Mafalda2
01-08-10, 09:37
Αν υποπτεύεσαι αλλεργία, πιο συχνά ενοχοποιούνται τα γαλακτοκομικά.

Δεν υποπτεύομαι τίποτα γιατί
Α) αισθάνομαι το στήθος μου να αδειάζει μετά από κάθε θηλασμό που σημαίνει (υποθέτω ότι παίρνει το λιπαρό γάλα)
Β) Αν ήταν αλλεργία δε θα ήταν όλες οι κενώσεις πράσινες? Εμένα μου έκανε διαλείμματα μουσταρδί μέσα στην ημέρα για λίγες μέρες...
Τι να πιστέψω???

terreza
02-08-10, 12:23
καλημερα

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38ε + 5μ
Β. Το φύλο του βρέφους: αγορι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΚΤ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: επισκληριδιος
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.6,9 στο νοσοκομειο(5/7)και 12 στις 15/7
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

2/7 2980
7/7 2850
15/7 3160

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8-10

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει :σε ολα

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 5-6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 7-8

σε γενικες γραμμες ειναι πολυ ησυχος. τον βαζω συνεχεια στο στηθος με το που καταλαβω οτι πειναει, δεν τον αφηνω να κλαψει.μεχρι τωρα θηλαζω απο το ενα στηθος σε καθε γευμα.

εδω κ 2 μερες τα κακα του ειναι πρασινα. ξεκινησα το block feeding απο χθες το πρωι (στηθος ανα 3 ωρες).χθες το απογευμα εκανε 2 φορες μουσταρδι κακα αλλα αποτοτε κ μεχρι τωρα ειναι ξανα πρασινα. πρεπει να ειναι απολυτα ακριβης στο 3ωρο???
σημερα το πρωι εφαγε στις 9 απο το ενα και πεινασε ξανα στισ 11. τον εβαλα απο το ιδιο και ενω εφαγε για λιγο αρχισε να χτυπιεται πανω στο στηθος. τον εβγαλα τον ξαναεβαλα αλλα παλι τα ιδια. το επανελαβα 2-3 φορες αλλα χωρις αποτελεσμα και τοτε του εδωσα το αλλλο στηθος, οπου εφαγε κανονικα και κοιμηθηκε.να σημειωσω οτι δεν ειχε περασει το 3 ακριβως. εκανα καλα???ενιωθα οτι πεινουσε και απο το πρωτο στηθος δεν ρουφουσε σα να ηταν αδειο.

τι να κανω???

catherine78
24-09-10, 14:46
Καλησπέρα! εχω ένα μπέμπη 2 μηνών τον οποιο θηλαζω αποκλειστικα. Ενω μέχρι τώρα οι κενωσεις του ηταν κανονικες (χρωματος μουσταρδι) και ελάχιστες φορές πρασινοκιτρινες,χθες και σήμερα το πρωί εχει πρασινες κενωσεις με κόκους μέσα βέβαια και ελάχιστο κίτρινο.
Τον θηλάζω από την αρχή στήθος και γεύμα και κάποιες φορές,όταν αδειάσει το στήθος, πίνει 4-5 λεπτά και από το άλλο.

Προχθες κάναμε το πρώτο εμβόλιο,μπορεί να έχει σχέση?Έκανε δέκατα 37,26 (είναι δέκατα?) για κάποιες ώρες,χθες το πρωι μέχρι το απόγευμα.Πότε πρέπει να ανησυχήσω?

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+5
Β. Το φύλο του βρέφους Α
Γ. Τον τρόπο τοκετού: ΦΤ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Δεν χρησιμοποιηθηκε
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

22.07 3460
25.07 3400
31.07 3850
30.08 5300
22.09 6700

6

ΟΛΑ

ΟΧΙ

ΟΧΙ

Εχω χρησιμοποιησει μετά το σαραντισμό 7-8 φορες το MEDELA SWING

περιπου 8

6-7

Είναι μια χαρά, καλόκεφος,τρώει την ημέρα ανά τρίωρο και το βράδυ ανά 4-ωρο 5-ωρο.

aglaia
24-09-10, 17:29
Προχθες κάναμε το πρώτο εμβόλιο,μπορεί να έχει σχέση?Έκανε δέκατα 37,26 (είναι δέκατα?) για κάποιες ώρες,χθες το πρωι μέχρι το απόγευμα.Πότε πρέπει να ανησυχήσω?

Έχει προφανή σχέση.
Περαστικά σας

catherine78
24-09-10, 18:19
Έχει προφανή σχέση.
Περαστικά σας

Ευχαριστώ!:-PΟπότε λογικά πότε περίπου θα επανέλθει στην προηγούμενη κατασταση για να μην ανησυχώ?:roll:

aglaia
24-09-10, 22:50
Ευχαριστώ!:-PΟπότε λογικά πότε περίπου θα επανέλθει στην προηγούμενη κατασταση για να μην ανησυχώ?:roll:

Ελπίζω σε λίγες μέρες.

Γενικά, για τα μωρά που θηλάζουν καλό είναι να μη γίνεται ο εμβολιασμός τόσο νωρίς αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Τα εμβόλια μπορούν να καθυστερήσουν λίγους μήνες, όταν το ανοσοποιητικό θα είναι λίγο πιο ώριμο και θα μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα στην ταλαιωρία. Άλλωστε σε μεγαλύτερη ηλικία τα εμβόλια είναι πιο αποτελεσματικά.

Είναι κρίμα να υποβάλλεται το μωρό σε τέτοια ταλαιπωρία τόσο νωρίς στη ζωή του.

Μανθουλα
24-09-10, 23:15
Ελπίζω σε λίγες μέρες.

Γενικά, για τα μωρά που θηλάζουν καλό είναι να μη γίνεται ο εμβολιασμός τόσο νωρίς αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Τα εμβόλια μπορούν να καθυστερήσουν λίγους μήνες, όταν το ανοσοποιητικό θα είναι λίγο πιο ώριμο και θα μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα στην ταλαιωρία. Άλλωστε σε μεγαλύτερη ηλικία τα εμβόλια είναι πιο αποτελεσματικά.

Είναι κρίμα να υποβάλλεται το μωρό σε τέτοια ταλαιπωρία τόσο νωρίς στη ζωή του.
μεγαλη κουβεντα αυτη ! και πραγματικα ανρωτιεμαι κατα ποσο κανουμε καλο στα μωρα μας με το να τα εμβολιαζουμε σε τοσο μικρες ηλικιες ...αλλα που η ενημερωση ,η γνωση ωστε να μας οχυρωσουν με αυτοπεπιθηση για να παρουμε τοσο σοβαρες αποφασεις για τα παιδια μας?πραγματικα καθε φορα που παω στη πάιδιατρο αναρωτιεμαι(μεσα μου)
...αν εχεις υλικο για να μας βοηθησει η καποια εγκυρη πηγη θα σε παρακαλουσα να μας το στειλεις ειτε σε πμ αν δεν θες δημοσια ..

aglaia
24-09-10, 23:52
μεγαλη κουβεντα αυτη ! και πραγματικα ανρωτιεμαι κατα ποσο κανουμε καλο στα μωρα μας με το να τα εμβολιαζουμε σε τοσο μικρες ηλικιες ...αλλα που η ενημερωση ,η γνωση ωστε να μας οχυρωσουν με αυτοπεπιθηση για να παρουμε τοσο σοβαρες αποφασεις για τα παιδια μας?πραγματικα καθε φορα που παω στη πάιδιατρο αναρωτιεμαι(μεσα μου)
...αν εχεις υλικο για να μας βοηθησει η καποια εγκυρη πηγη θα σε παρακαλουσα να μας το στειλεις ειτε σε πμ αν δεν θες δημοσια ..

Ξεκίνα από εδώ, είναι συμμαζεμένο:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/02/09/6-principles-you-should-know-before-making-an-informed-swine-flu-vaccine-decision.aspx

υπάρχει και ένα τόπικ για τα εμβόλια εδώ μέσα αλλά θα χαθείς στις πολλές συζητήσεις, νομίζω ότι και εκεί υπάρχου μερικά links

Μανθουλα
25-09-10, 09:58
Ξεκίνα από εδώ, είναι συμμαζεμένο:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/02/09/6-principles-you-should-know-before-making-an-informed-swine-flu-vaccine-decision.aspx

υπάρχει και ένα τόπικ για τα εμβόλια εδώ μέσα αλλά θα χαθείς στις πολλές συζητήσεις, νομίζω ότι και εκεί υπάρχου μερικά links
δεν μαφηνει να το διαβασω θελει το e-meil μου ....
παρολα αυτα δεν ειναι και τα γγλικα μου σε πολυ καλη κατασταση....:oops:
εχουμε κανενα ελληνικο lihk?:oops:
ευχαριστω παντως για την ανταποκριση

νελλίτσα
30-09-10, 16:37
οι πράσινες κενώσεις εκτός από υπερπαραγωγή, τι άλλο μπορεί να σημαίνουν?. ο δικός μου (γεννημένος 15/6/10) είδα σήμερα πράσινα κακά 2 φορές. τη 2η μάλιστα ήταν πιο βλεννώδη. την προηγούμενη εβδομάδα πέρασε μια ίωση αλλά τα κακά του ήταν κανονκά. από τη δευτέρα άρχισε να επανέρχεται στα κανονικά του αλλά ζητάει πιο συχνά φαγητό και επίσης δείχνει να θέλει το στήθος μου για να κοιμηθεί. τι μπορεί να φταίει?

aglaia
30-09-10, 18:59
οι πράσινες κενώσεις εκτός από υπερπαραγωγή, τι άλλο μπορεί να σημαίνουν?. ο δικός μου (γεννημένος 15/6/10) είδα σήμερα πράσινα κακά 2 φορές. τη 2η μάλιστα ήταν πιο βλεννώδη. την προηγούμενη εβδομάδα πέρασε μια ίωση αλλά τα κακά του ήταν κανονκά.

οι πράσινες κενώσεις μπορεί να σημαίνουν ίωση ή αλλεργία

από τη δευτέρα άρχισε να επανέρχεται στα κανονικά του αλλά ζητάει πιο συχνά φαγητό και επίσης δείχνει να θέλει το στήθος μου για να κοιμηθεί. τι μπορεί να φταίει?

το ότι έχεις ένα φυσιολογικό μωρό

hmalop
30-09-10, 19:42
Αφού ζητάει στήθος (και πολύ καλά κάνει) σημαίνει ότι θα γίνει γρήγορα καλά ό,τι κι αν έχει!!! Εκμεταλευτείτε το γεγονός ότι το μωρό σας θέλει να θηλάσει.
Το μόνο που μπορέι να κάνει ο θηλασμός είναι να το ενυδατώσει και να το βοηθήσει να αναρρωσει από οποιαδήποτε ίωση μπορεί να περνάει.

Και φυσικά η Αγλαία λέει ότι έχετε ένα φυσιολογικό μωρό γιατί τα μωρά ενστικτοδώς ξέρουν τι τους κάνει καλό και φυσικά το δικό σας ζητάει να θηλάσει.

Από τον τρόπο που γράφετε, αναρωτιέμαι αν και πόσο θηλάζετε το μωρό σας. Συγχωρέστε με αν δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει αλλά δεν σας ξέρω και στο μήνυμά σας δεν μας δίνετε λεπτομέρειες.

Ο θηλασμός πρέπει να γίνεται κατά βούληση του μωρού και είναι μια φυσική διαδικασία που πρέπει αν μη τι άλλο να διαρκέσει τουλάχιστον τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του.

Το φυσιολογικό για ένα μωρό είναι να θηλάζει.
Να κοιμάται στο στήθος ευτυχισμένο και χορτασμένο.

Αυτά από εμένα, καλή τύχη και εύχομαι το καλύτερο και στους δυό σας, να σας ζήσει.

νελλίτσα
30-09-10, 22:07
τον θηλάζω αποκλειστικά από την ημέρα που γεννήθηκε όποτε εκείνος ζητήσει και για όση ώρα θέλει. όταν λέω ότι ζητάει πιο συχνά το στήθος μου για να κοιμηθεί εννοώ ότι το βάζω στο στήθος, τρώει 2 λεπτά με δυνατά ρουφήγματα (ακούγονται γκλουπ) και επειτα κοιμάται ενώ συνεχίζει το πιπίλισμα. αν κάνω κίνηση να το βγάλω από το στόμα του ξυπνάει και ψάχνει το στήθος μου πάλι. αυτό από μόνο του δεν το θεωρώ πρόβλημα. με ανησυχει μήπως δεν τρώει αρκετά γιατί πρόκειτε για ένα παιδι που σύμφωνα με την παιδίατρο δεν παιρνει καλό βάρος (γεννήθηκε 3365 και είναι 5330) και έχει ΓΟΠ (εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά). τελος πάντων, από δευτέρα επιστρέφουμε Αθήνα και θα δω άλλη παιδίατρο που είναι και σύμβουλος θηλασμού. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

aglaia
30-09-10, 22:23
τον θηλάζω αποκλειστικά από την ημέρα που γεννήθηκε όποτε εκείνος ζητήσει και για όση ώρα θέλει. όταν λέω ότι ζητάει πιο συχνά το στήθος μου για να κοιμηθεί εννοώ ότι το βάζω στο στήθος, τρώει 2 λεπτά με δυνατά ρουφήγματα (ακούγονται γκλουπ) και επειτα κοιμάται ενώ συνεχίζει το πιπίλισμα. αν κάνω κίνηση να το βγάλω από το στόμα του ξυπνάει και ψάχνει το στήθος μου πάλι. αυτό από μόνο του δεν το θεωρώ πρόβλημα. με ανησυχει μήπως δεν τρώει αρκετά γιατί πρόκειτε για ένα παιδι που σύμφωνα με την παιδίατρο δεν παιρνει καλό βάρος (γεννήθηκε 3365 και είναι 5330) και έχει ΓΟΠ (εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά). τελος πάντων, από δευτέρα επιστρέφουμε Αθήνα και θα δω άλλη παιδίατρο που είναι και σύμβουλος θηλασμού. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Σε πόσο διάστημα πήρε αυτό το βάρος;

Βρήκα το παλαιότερο ποστ που έβαλες

γέννηση 15/6/10 3365 ύψος 53 εκ.
20/6/10 3145
22/6/10 3260 ύψος 56 εκ
6/7/10 4000
29/7/10 4420 ύψος 59 εκ
5/8/10 4640
23/8/10 4950
ύψος 61 εκ Το μωρό πήρε σε 64 ημέρες 1805 γραμμάρια, δηλαδή κατά μέσο όρο 28,5 γραμμάρια ενώ ο αναμενόμενος μέσος όρος είναι 25 γραμμάρια.

Από ότι διάβασα, η παιδίατρος δεν θεώρησε καλό αυτό το βάρος. Σύμφωνα με την παιδιατρική που έχει διαβάσει είναι πολύ καλό συνολικά.

Ακόμη και τις τελευταίες 23 ημέρες των ζυγίσεων (29/7 - 23/8 πήρε κατά μέσο όρο 23 γρ. το 24ωρο που είναι πολύ καλό για ένα μωρό που τις προηγούμενες μέρες 39 ημέρες έπαιρνε περισσότερα από 32 γρ. το 24ωρο.

Αυτά τα γνωρίζει η παιδίατρος.

Μένει να γράψεις και την ημερομηνία της τελευταίας ζύγισης.

aglaia
30-09-10, 22:47
Αν το μωρό έχει ΓΟΠ, τότε θα πρέπει να αναζητηθεί λύση στο πρόβλημα και φυσικά το συμπλήρωμα δεν είναι λύση για το συγκεκριμένο μωρό γιατί είναι εντελώς προφανές ότι η μαμά του μπορεί να παράγει πάνω από ένα λίτρο γάλα το 24ωρο.

Έχω την εντύπωση ότι η παιδίατρο δεν σας τα λέει καλά...

νελλίτσα
01-10-10, 11:04
3/9/10 5130 και
21/9/10 5330 με 65 εκ ύψος. εκείνη την ημέρα όμως το μωρό ξημέρωσε με 38,2 πυρετό λόγω ίωσης απ΄ότι μου είπε. κάναμε καλλιέργεια ούρων που βγήκε στείρα και εξετάσεις αίματος που επιβεβαίωσαν την ίωση. στις 24/9 και ενώ ήταν 2 ημέρες απύρετος, έβγαλε απίστευτο κλάμα όλο το πρωί, δεν μπορούσε να ηρεμήσει για να κοιμηθεί και σταμάτησε να τρώει (έκανε ένα γεύμα στις 6:30 το πρωί και το επόμενο στις 13:45). έχασε δηλαδή 2 και κάτι γεύματα... από την επόμενη πήγαμε λίγο καλύτερα μέχρι τη δευτέρα που σταμάτησε να χάνει γεύματα. χτες όμως είδα αυτό στα κακά του (πράσινα και βλεννώδη) και ανησύχησα. να σας πω ότι τις ημέρες που δεν έτρωγε κανονικά εγώ έβγαζα το γάλα με θήλαστρο (medela swing) γαι να μη μειωθεί η παραγωγή. έβγαζα περίπου 80 ml τη φορά (καλά δεν είναι;)
το δικό μου άγχος ήταν μήπως με την επιμονή μου να μη του δώσω ξένο του κάνω κακό. απ' ότι διαβάζω εδώ (και βάση λογικής) ένα παιδί με ΓΟΠ θα δεχτεί καλύτερα το δικο μου γάλα και επίσης αν εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά από αγελάδα, πως θα βοηθήσει το αγελαδινό γάλα το παιδί μου? δυστυχώς η αυτοπεποίθησή μου ότι κάνω το καλύτερο γαι το μωρό μου κλονίστηκε ελαφρώς...

aglaia
01-10-10, 11:57
15/6/10 3365 ύψος 53 εκ.
20/6/10 3145
22/6/10 3260 ύψος 56 εκ
6/7/10 4000
29/7/10 4420 ύψος 59 εκ
5/8/10 4640
23/8/10 4950
3/9/10 5130 και
21/9/10 5330 με 65 εκ ύψος.

Τον τελευταίο μήνα το παιδί έβαλε λιγότερο από το αναμενόμενο βάρος, όμως οριακά είναι στο ελάχιστο φυσιολογικό.

Συνολικά το παιδί είναι στο μέσο όρο, οπότε δεν εμπνέει καμία ανησυχία.

το δικό μου άγχος ήταν μήπως με την επιμονή μου να μη του δώσω ξένο του κάνω κακό. απ' ότι διαβάζω εδώ (και βάση λογικής) ένα παιδί με ΓΟΠ θα δεχτεί καλύτερα το δικο μου γάλα και επίσης αν εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά από αγελάδα, πως θα βοηθήσει το αγελαδινό γάλα το παιδί μου? δυστυχώς η αυτοπεποίθησή μου ότι κάνω το καλύτερο γαι το μωρό μου κλονίστηκε ελαφρώς...

Πώς θα βοηθήσει το αγελαδινό γάλα το παιδί σου;

Αν έχει ΓΟΠ θα το "βοηθήσει" να πονάει περισσότερο, να τρώει λιγότερο και να βάζει λιγότερο βάρος.

Ο γιατρός που το προτείνει, προφανώς δεν έχει κανένα πρόβλημα με αυτή την εξέλιξη, γι αυτό και το προτείνει τόσο εύκολα και απλά.

Εσύ όμως που έχεις το παιδί όλη μέρα και το βλέπεις να παιδεύεται, τι κάνεις; Νιώθεις ενοχή για την επιλογή του γιατρού; Νιώθεις ενοχή που τον άκουσες; ή επωμίζεσαι την ενοχή μόνο όταν του δίνεις το δικό σου γάλα;

Γιατί επιλέγεις αυτή την τελευταία ενοχή μόνο;

Επανέρχομαι στο προηγούμενο ερώτημά σου:

ζητάει πιο συχνά φαγητό και επίσης δείχνει να θέλει το στήθος μου για να κοιμηθεί. τι μπορεί να φταίει?

Μπορεί απλώς να θέλει να αυξήσει την παραγωγή και την ποσότητα που παίρνει συνολικά το 24ωρο.

Αν παρουσιάσε κάμψη για ένα διάστημα, όπως αυτό του προηγούμενου μήνα, το φυσιολογικό και το αναμενόμενο είναι να αυξήσει τα γεύματα για να βελτιώσει το ρυθμό ανάπτυξης.

aglaia
01-10-10, 11:59
δυστυχώς η αυτοπεποίθησή μου ότι κάνω το καλύτερο γαι το μωρό μου κλονίστηκε ελαφρώς...

Έχεις διαλέξει έναν παιδίατρο που είναι χειριστικός και προσπαθεί να σου δημιουργήσει ενοχές για τις επιλογές σου για να νιώσει την ικανοποίηση ότι γίνεται το δικό του.

Όλο αυτό το παιχνίδι γίνεται σε βάρος της υγείας του παιδιού σου.

Το παιδί σου θα άξιζε έναν παιδίατρο που αξιόπιστο επιστημονικά και πιο ηθικό. Το ίδιο κι εσύ.

νελλίτσα
01-10-10, 12:09
ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. τη δευτέρα έχω ραντεβού με μια παιδίατρο- σύμβουλο θηλασμού. η συγκεκριμένη δεν μπορεί να μας αναλάβει γιατί δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο στη νεογνολογική κλινική αλλά δέχτηκε να τον δει και να δώσει μια συμβουλή, φαντάζομαι θα με κατατοπίσει με κάποιο-α συνάδελφό της που να μπορεί να τον αναλάβει... διαφορετικά σκέφτομαι να βρω ένα παιδίατρο που να δέχεται τις επιλογές μου και θα κλείσω ραντεβού και με σύμβουλο θηλασμού να εβαιωθώ ότι τον βάΖΩ ΣΩΣΤΆ και δεν πεινάει... και πάλι ευχαριστώ

νελλίτσα
01-10-10, 12:21
αν έχετε κάποιο παιδίατρο να προτείνετε στην αθήνα θα βοηθούσε εξαιρετικά... (μένω στο αιγάλεω). και πάλι ευχαριστώ όχι μόνο για τις απαντήσεις αλλά για τη γενικότερη στήριξη που παρέχετε στην επιλογή να θηλάσουμε. νοιώθα βαθύτατη ευγνωμοσύνη

aglaia
01-10-10, 14:52
ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. τη δευτέρα έχω ραντεβού με μια παιδίατρο- σύμβουλο θηλασμού. η συγκεκριμένη δεν μπορεί να μας αναλάβει γιατί δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο στη νεογνολογική κλινική αλλά δέχτηκε να τον δει και να δώσει μια συμβουλή, φαντάζομαι θα με κατατοπίσει με κάποιο-α συνάδελφό της που να μπορεί να τον αναλάβει... διαφορετικά σκέφτομαι να βρω ένα παιδίατρο που να δέχεται τις επιλογές μου και θα κλείσω ραντεβού και με σύμβουλο θηλασμού να εβαιωθώ ότι τον βάΖΩ ΣΩΣΤΆ και δεν πεινάει... και πάλι ευχαριστώ

Η από κοντά αξιολόγηση θα σας βοηθήσει πολύ!

Δεν νομίζω να το βάζεις λάθος, αν συνέβαινε αυτό θα σε πλήγωνε και δεν θα είχε καλή ανάπτυξη.

Θα πρέπει να διερευνήσετε εκτενώς το θέμα της ΓΟΠ.

VICKY81
07-10-10, 18:51
Κορίτσια καλησπέρα, χρειάζομαι την βοήθεια σας http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=70910

Ευχαριστώ πολύ.

mefirst
17-10-10, 10:37
λοιπον ειπα να φαω φασολακια.κ η μπεμπα εδω κ μια βδομ απο τοτε που ταφαγα κανει πρασινα κακα.εχει κ κλωστουλες μεσα μερικες φορες..τωρα εχουν αρχισει να ψιλοκιτρινιζουν αλλα τιποτα ιδιαιτερο..
την μερα που τα φαγα δεινοπαθησε το παιδι.ειναι δυνατο 1 εβδομ μετα να ειναι ακομα τα φασολακια που κανει πρασινα κακα??τιποτα αλλο δ εχω αλλαξει στη διατροφη μου απεχω απο γαλακτοκομικα μοσχαρι πρασινα οσπρια..γενικα τα παντα νομιζω...

mefirst
17-10-10, 10:38
α!και τα κακα της πλεον μυριζουν εντονα τισ τελευταιες μερες..κανει γυρω στις 4 φορες την μερα.και ειναι πολυ νερουλα αλλα αυτο το ειχαμε απο πριν...

souzi201
20-10-10, 21:57
κορίτσια καλησπέρα,΄έχω δύο απορίες: η μπέμπα σήμερα είχε στα κακάκια της δυο τρεις βουλίτσες πράσινες, τι μπορεί να είναι; το έχει ξαναεμφανίσει μεμονωμένα στο παρελθόν. Το άλλο θέμα μου είναι ότι εδώ κι ένα διάστημα κάνει κάθε μέρα κακάκια -μπορεί και δυο φορές τη μέρα ενώ δεν τρώει περίσσότερο αντιθέτως λιγότερο τρώει λόγω ΓΟΠ παλιότερα έκανε μια φορά στις δύο ή και τρεις μέρες :confused: έχει τύχει σε καμιά άλλη μανούλα;

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
21-10-10, 08:32
κορίτσια καλησπέρα,΄έχω δύο απορίες: η μπέμπα σήμερα είχε στα κακάκια της δυο τρεις βουλίτσες πράσινες, τι μπορεί να είναι; το έχει ξαναεμφανίσει μεμονωμένα στο παρελθόν. Το άλλο θέμα μου είναι ότι εδώ κι ένα διάστημα κάνει κάθε μέρα κακάκια -μπορεί και δυο φορές τη μέρα ενώ δεν τρώει περίσσότερο αντιθέτως λιγότερο τρώει λόγω ΓΟΠ παλιότερα έκανε μια φορά στις δύο ή και τρεις μέρες :confused: έχει τύχει σε καμιά άλλη μανούλα;

Μπορεί να τρωει περισσότερο ειδικά αν ο πόνος έχει πια περάσει. Δεν κοιτάς 2-3 βουλίτσες αλλά αν τα κακά τις κατά πλειοψηφία κενώσεων είναι πράσινα, αφρώδη, εκρηκτικά, με βλέννες ....

νελλίτσα
21-10-10, 11:43
τα νέα μας ως σήμερα είναι ότι αλλάξαμε παιδίατρο και πήγαμε και σε παιδογαστρεντερολόγο. γενικά και οι δύο για διαφορετικούς λόγους, ήταν καθυσηχαστικές. Η παιδίατρος αφού κάναμε επαναληπτικές εξετάσεις αίματος, δεν βρήκε κάτι ανυσηχητικό πέρα από χαμηλό σίδηρο που μου είπε ότι είναι φυσιολογικό στα αποκλειστικά θηλάζοντα βρέφη. μετά τηνν εισαγωγή στερεών στον 6ο θα δούμε μήπως χρειαστεί να πάρει σίδηρο... η παιδογαστρεντερολόγος αφού πήρε ιστορικό του παιδιού πρότεινε να αυξήσουμε το epadoren από 0,5 σε 0,7ml γιατί λέει ότι το συνηθίζει ο οργανισμός και εθίζεται. δοκιμαστικά το έκανα και το μωρό μέσα σε 11 ημέρες έβαλε 250γραμ! το πόσο χάρηκα δε λέγεται! και οι 2 γιατροί επιμένουν να συνεχίσω με αυτές τις δόσεις το φάρμακο... δεν είμαι πολύ σίγουρη αν πρέπει...
χτες έκανε πάλι πράσινα κακάκια καιτι 2 φορές, σήμερα ήταν στο κανονικό τους χρώμα αλλά με ελάχιστα ως καθόλου σποράκια. είναι αυτό ένδειξη υπερπαραγωγής; πώς την καταλαβαίνω και πως την αντιμετωπίζω?

madrid05
20-11-10, 18:01
Καλησπέρα!Θηλάζω αποκλειστικά το αγορακι μου εδω και 5 μηνες.
Κατα καιρούς ειχαμε πρασινα κακάκια, αλλά οχι συχνα ή συνεχόμενα.Εχω ρωτησει την παιδιατρο μου 2-3 φορες και παντα μου απαντα οτι αυτο δεν ειναι ανησυχητικο σε μωρακι που θηλάζει.

Τον τελευταιο καιρο εχουμε τα εξης θεματα:

πριν 15 μερες διαγνωστηκε ουρολοίμωξη (e-coli), με μονο σύμπτωμα οτι το βαρος του ηταν σταθερο για σχεδόν 1 μηνα.
πηρε για 10 μερες αντιβίωση (Augmentin)
εδω και 5 μερες εχει συναχι (το οποίο κόλλησε από μενα :( )
Τις τελευταίες 15 σχεδον μερες εχει πρασινες κενωσεις, κολλωδεις(νομιζω οτι καποιες εμφανιζαν και βλέννες), και με πιο συχνό ρυθμό από οτι συνηθως(αντι 1-2 την ημερα ήταν περιπου 4-5 φορες).Επίσης (προφανως η διαφορετικη τους...συσταση) του προκάλεσε και σύγκαμα για αρκετες μερες.
Το μονη αλλη αλλαγη ηταν οτι αυξησα την συχνότητα θηλασμού από 6 την ημερα σε 8 ή 9(περιπου καθε 2ωρο το πολύ και επανεφερε το μικρο και 2 βραδυνούς που τους ειχε κόψει)
Θα ξαναρωτησω την γιατρο, αλλά:
οι συνεχης πρασινες μπορει να οφειλονται...
... στην αντιβίωση?(είναι 4 μερες που δεν παιρνει πια)
... στο συνάχι/ίωση ?(αυτο συνεχίζεται ακόμα αλλά οι πρασινες κενωσεις ειχαν προηγηθει 4 μερες τουλαχιστον)
... υπερπαραγωγη? (δεν νιωθω το στηθος μου πρησμενο περισσότερο)
... αλεργία του μωρου?(δεν εχω αλλάξει κατι στην διατροφή)

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
20-11-10, 18:23
Καλησπέρα!Θηλάζω αποκλειστικά το αγορακι μου εδω και 5 μηνες.
Κατα καιρούς ειχαμε πρασινα κακάκια, αλλά οχι συχνα ή συνεχόμενα.Εχω ρωτησει την παιδιατρο μου 2-3 φορες και παντα μου απαντα οτι αυτο δεν ειναι ανησυχητικο σε μωρακι που θηλάζει.

Τον τελευταιο καιρο εχουμε τα εξης θεματα:

πριν 15 μερες διαγνωστηκε ουρολοίμωξη (e-coli), με μονο σύμπτωμα οτι το βαρος του ηταν σταθερο για σχεδόν 1 μηνα.
πηρε για 10 μερες αντιβίωση (Augmentin)
εδω και 5 μερες εχει συναχι (το οποίο κόλλησε από μενα :( )
Τις τελευταίες 15 σχεδον μερες εχει πρασινες κενωσεις, κολλωδεις(νομιζω οτι καποιες εμφανιζαν και βλέννες), και με πιο συχνό ρυθμό από οτι συνηθως(αντι 1-2 την ημερα ήταν περιπου 4-5 φορες).Επίσης (προφανως η διαφορετικη τους...συσταση) του προκάλεσε και σύγκαμα για αρκετες μερες.
Το μονη αλλη αλλαγη ηταν οτι αυξησα την συχνότητα θηλασμού από 6 την ημερα σε 8 ή 9(περιπου καθε 2ωρο το πολύ και επανεφερε το μικρο και 2 βραδυνούς που τους ειχε κόψει)
Θα ξαναρωτησω την γιατρο, αλλά:
οι συνεχης πρασινες μπορει να οφειλονται...
... στην αντιβίωση?(είναι 4 μερες που δεν παιρνει πια)
... στο συνάχι/ίωση ?(αυτο συνεχίζεται ακόμα αλλά οι πρασινες κενωσεις ειχαν προηγηθει 4 μερες τουλαχιστον)
... υπερπαραγωγη? (δεν νιωθω το στηθος μου πρησμενο περισσότερο)
... αλεργία του μωρου?(δεν εχω αλλάξει κατι στην διατροφή)

Είναι αφρώδεις ή εκρηκτικές ?
πόσες κενώσεις? όλες πράσινες?

madrid05
20-11-10, 18:30
Αφρωδεις δεν είναι.Ειναι εκρηκτικές, αλλά πάντα ήταν σχετικα θορυβώδη τα κακα του μπέμπη μου.
Από 1-2 που ηταν, εγιναν 4 ή και 5(αν και τις τελευταιες 3 μερες που σταματησαμε την αντιβιωση νομιζω οτι μειωνονται) και ειναι ολες πρασινες εδω και 15 μερες.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
21-11-10, 01:17
Αφρωδεις δεν είναι.Ειναι εκρηκτικές, αλλά πάντα ήταν σχετικα θορυβώδη τα κακα του μπέμπη μου.
Από 1-2 που ηταν, εγιναν 4 ή και 5(αν και τις τελευταιες 3 μερες που σταματησαμε την αντιβιωση νομιζω οτι μειωνονται) και ειναι ολες πρασινες εδω και 15 μερες.

Μπορεί η αντιβίωση να της προκάλεσε διαταραχές στο έντερο. Όταν υπάρχει ερεθισμός στο έντερο υπάρχει μια επιπρόσθετη δυσκολία στο να αφομοιωθούν πρωτείνες, αμινοξέα. Θα σου έλεγα να είσαι γενικά ψύχραιμη περίμενε άλλη μια εβδομάδα αλλά στο μεταξύ θα σου έλεγα να κάνεις και μια αποχή απο πρωτείνες αγελαδινού γάλακτος γιατί μπορεί η δυσανεξία να είναι προσωρινή και να σχετίζεται με την αντιβίωση. Ειδικά αν υπάρχουν βλέννες είναι ένδειξη δυσανεξίας. Επίσης αν είναι λόγω ίωσης σε μια εβδομάδα θα έχετε ηρεμήσει έτσι και αλλιώς

madrid05
21-11-10, 10:25
Σε ευχαριστώ παρα πολύ ΚΡΙΣΤΙΝΑ για την απάντηση.Ελπίζω να ξεμπερδέψουμε και με αυτό δειχνουν να του προκαλούν συνεχεις ερεθισμούς στο πωπουδάκι του οι οποίοι μάλιστα δεν υποχωρούν ιδιαίτερα (προφανως επειδη οι πρασινες κενώσεις είναι συνεχεις).
Κοβω τα προιοντα αγελαδινου και βλέπουμε.
Ευχαφριστώ πολύ!;)

vikscha
22-11-10, 20:06
καλησπέρα!! εμεις δυστυχως δε θηλαζουμε. το παιδι ειναι 40 ημερων και λογω κολικων αλλακαμε το γαλατακι του απο frisolac σε nan για προβληματα πεψης. απο τη μερα που αλλαξαμε γαλα εχει πρασινες κενωσεις. ενω καναμε 1 φορα τη μερα κακακια , τωρα κανουμε 1 φορα τις δυο μερες. να ενημερωσω μηπως τη γιατρο? ειναι φυσιολογικο?

pennyscorpina
23-11-10, 17:12
Κοριτσια καλησπέρα και από εμένα. Δεν γράφω συχνα αλλά σας παρακολουθώ αρκετά τακτικά.
Εχω και εγώ ένα πρόβλημα με τα κακάκια της μικρής μου.Είναι 3,5 μηνών και θηλαζουμε αποκλειστικα. Επειδη πριν απο 15 ημερες ειχαμε 2 περιστατικα με αιματακι εχω κοψει ολων των ειδων τα γαλακτοκομικα (14 ημερες μεχρι σημερα). Το θεμα ειναι ότι εκτος του οτι το αιματακι εχει αυξηθει τα κακα της εχουν σχεδον παντα πρασινες βλεννες ή ειναι πρασινα αλλα και ότι και όταν ειναι μουσταρδι δεν εχουν καθολου σπορακια. Τι μπορει να συμβαινει; Ειναι θεμα υπερπαραγωγης; Οποια κοπελα γνωριζει κατι ας μου απαντησει γιατι δεν βλεπω να διορθωνεται η κατασταση. Ευχαριστω!!!

Andy
25-11-10, 15:37
Καλησπερα και απο εμενα!θα ηθελα και εγω τη βοηθεια σας!

η μπεμπα μου ειναι 1μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα!τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει οτι ενω ειναι στο στηθος αποταβιεται και ψαχνεται ,ενω γαλα εχω και γκινιαζει συνεχως και προσπαθω να την πλησιασω στο στηθος εκεινη τεντωνεται και ζοριζεται,περναμε και κολικους βεβαια αλλα αυτο που κανει με ανυσυχει γιατι μου δειχνει οτι δυσανασχετει στο στηθος,τοτε της δινω απο το αλλο τραβαει λιγο και παλι τα ιδια.ετσι απο προχτες παρατηρησα οτι μου κανει καποιες φορες μεσα στην ημερα πρασινα κακακια,οχι ομως παντα και σημερα παρατηρησα οτι ναι μεν ηταν κιτρινα αλλα χωρις σπορακια και αφρωδη.
σε γενικες γραμμες παντα την αφηνω να αδειασει το ενα στηθος και αν δω οτι δεν χορτασε της δινω και το αλλο αλλα με αυτο που μου κανει τελευταια και της δινω και το αλλο στηθος χωρις να εχει αδειασει το πρωτο ,πιστευεται οτι τα κακακια της ειναι ετσι λογω υπερπαραγωγης?
και αυτο που κανει με το να τραβιεται απο το στηθος και να ψαχνεται και να γκρινιαζει?

VICKY81
25-11-10, 16:43
Καλησπερα και απο εμενα!θα ηθελα και εγω τη βοηθεια σας!

η μπεμπα μου ειναι 1μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα!τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει οτι ενω ειναι στο στηθος αποταβιεται και ψαχνεται ,ενω γαλα εχω και γκινιαζει συνεχως και προσπαθω να την πλησιασω στο στηθος εκεινη τεντωνεται και ζοριζεται,περναμε και κολικους βεβαια αλλα αυτο που κανει με ανυσυχει γιατι μου δειχνει οτι δυσανασχετει στο στηθος,τοτε της δινω απο το αλλο τραβαει λιγο και παλι τα ιδια.ετσι απο προχτες παρατηρησα οτι μου κανει καποιες φορες μεσα στην ημερα πρασινα κακακια,οχι ομως παντα και σημερα παρατηρησα οτι ναι μεν ηταν κιτρινα αλλα χωρις σπορακια και αφρωδη.
σε γενικες γραμμες παντα την αφηνω να αδειασει το ενα στηθος και αν δω οτι δεν χορτασε της δινω και το αλλο αλλα με αυτο που μου κανει τελευταια και της δινω και το αλλο στηθος χωρις να εχει αδειασει το πρωτο ,πιστευεται οτι τα κακακια της ειναι ετσι λογω υπερπαραγωγης?
και αυτο που κανει με το να τραβιεται απο το στηθος και να ψαχνεται και να γκρινιαζει?

Από προσωπική και μόνο εμπειρία θα σου προτείνω να μην δίνεις δεύτερο στήθος χωρίς να τελειώσει το πρώτο. Υποθέτω οτι έχετε πράσινα κακά γιατί δεν παίρνει αρκετό "παχύ" γάλα.

Βοήθησε την να τελειώσει το ένα στήθος πρώτα- ίσως αν το έδινες για δύο συνεχόμενα γεύματα. Επίσης το αφήνω-πιάνω στήθος και κλαίω το έχουμε και εμείς. Καταλήξαμε οτι φταίει το έντονο αντανακλαστικό καθόδου.

Μερικά πράγματα που βοήθησαν εμάς:
Nα θηλάζουμε όρθιες ή ξαπλωμένες.
Να μην την πιέζω όταν δεν θέλει άλλά να προσφέρω συνεχώς στήθος όταν είναι ήρεμη ( κάπου θα την πετύχεις για να φάει).
Να θηλάζουμε περισσότερες φορές από το ένα στήθος χωρίς αλλαγή.
Να βγάζω λίγο γάλα στην αρχή που είναι έντονο για να μην πνίγεται.

Δες και εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=70910&page=3

Ελπίζω να βοηθήσουν και οι έμπειρες μανούλες, καλή συνέχεια.

sonar
10-12-10, 13:07
Καλημέρα σε όλες,
Η μικρή μου αισίως 40ησε και προχωράμε ακάθεκτες με τον θηλασμό. Επειδή είχε πρόβλημα από τις πρώτες μέρες με τα εντεράκια της της ξεκίνησα (με συμβουλή της παιδιάτρου) προβιοτικές σταγόνες (1 την ημέρα) και τις πήρε για 20 μέρες και έκοψα τελείως το αγελαδινό γάλα και τα προϊόντα του.
Εντωμεταξύ όμως ξεκίνησε να κάνει πράσινες κενώσεις, οπότε άρχισα να τις δίνω 2 γεύματα από το ίδιο στήθος και μέχρι και σήμερα, αλλάζω στήθος κάθε 3-4 ώρες. Το πρόβλημα όμως δεν λύνεται. Σταμάτησα και τις σταγόνες πριν από 4 μέρες, εφόσον δεν έχει πια τα πονάκια των πρώτων ημερών και είχα την ελπίδα ότι θα επανερχόταν... αλλά εξακολουθεί.

Αν μπορείτε δώστε μου καμιά συμβουλή, γιατί στον γιο μου δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να το αντιμετωπίσω:confused:

v.polina
10-12-10, 13:10
μπορεις να δοκιμασεις να δινεις για περισσοτερες ωρες το ιδιο στηθος,μεχρι να επανελθει το χρωμα των κενωσεων στι φυσιολογικο-εγω αυτο εκανα.
επισης εγω στη θεση σου θα παρατηρουσα εαν την πειραζε και το μοσχαρι,δεδομενου του οτι τα αγελαδινα τα εχεις ηδη κοψει,για να μην επιβαρυνα επιπλεον το εντερακι της.
περαστικα και να σου ζησει!

sonar
12-12-10, 11:02
Καλημέρα
σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. θα δοκιμάσω να κόψω και το κρέας όπως μου λες. Να αυξήσω τις ώρες δεν νομίζω να τα καταφέρω, γιατί το άλλο στήθος βαραίνει πολύ και πονάει και πρέπει μετά να βγάζω με το χέρι.
Μήπως ξέρεις πότε και αν μπορώ να ξαναδοκιμάσω το γάλα, για να δω αν την πειράζει ακόμη;

v.polina
12-12-10, 12:20
ακομα κι αν τις πρωτες μερες το νιωθεις βαρυ,σε λιγο καιρο θα προσαρμοστει και θα ρυθμιστει η αραγωγη σου,αυτο ειναι το νοημα εξαλλου.για να ανακουφιστεις,βγαζε λιγο με το χερι-οχι με θηλαστρο,οπως ηδη κανεις:)
κοιτα να δεις,εαν εχει αλλεργια,θα το διαπιστωσετε και με εξετασεις αιματος μετα τον 6ο μηνα-καλυτερα να απευθυνθεις σε αλλεργιολογο ή σε παιδογαστρεντερολογο γι'αυτο,εγω παντως για κανενα χρονο ακομα δεν το σκεφτομαι(να γινει δηλαδη ο νικολας 2,5 περιπου και βλεπουμε)

v.polina
12-12-10, 23:53
επανηλθα με αποριες!!!!
η κουνιαδα μου θηλαζει αποκλειστικα το 2,5 μηνων ζουζουνακι της,(εκτος απο 2 φορες που πηρε μπουκαλι στο μαιευτηριο),ικτερο η μικρη ανεβασε αλλα δεν ξερω τις τιμες,ομως δεν νοσηλευτηκε επιπλεον ημερες
η μπεμπουλα γεννηθηκε 3 κιλα,τον πρωτο μηνα πηρε 850 γρ και τον δευτερο 1,5 κιλο!!!
θηλαζει περιπου καθε τρεις ωρες,της δινει απο το ενα στηθος και εαν αφου ρευτει δειχνει να "ψαχνει" παλι,της δινει και απο το αλλο-οχι παντα-,και στον επομενο θηλασμο ξεκιναει απο το στηθος που εδωσε δευτερο.
εχει αρκετες κενωσεις και τσισακια καθε μερα,ολα δειχνουν δηλαδη οτι τρεφεται τελεια.
τις τελευταιες μερες ομως της εκανε που και που πρασινα κακακια,πραγμα που εδω και 2 μερες συμβαινει σε καθε κενωση.
της συνεστησα να κοψει τα γαλακτοκομικα-λογω του οτι η μκρη εχει και πολλα αερια και ειναι δυσοσμες οι κενωσεις της,και να προσπαθησει να δινει 2 συνεχομενες φορες απο το ιδιο στηθος.
η απορια μου ειναι η εξης:
εαν δινει 2 φορες απο το ιδιο στηθος,θα περνουν περιπου 9 ωρες που το ενα απο τα δυο θα ειναι ανενεργο.καταλαβαινω πως καποια στιγμη θα ρυθμιστει,αλλα για αρχη δεν θα την ενοχλησει πολυ;μηπως θα πρεπει να πινει και φασκομηλο;(αν ναι,ποσο; )
πως θα καταλαβουμε αν ειναι υπερπαραγωγη ή αλλεργια;
θα πρεπει να εφαρμοσει και τις 2 τακτικες ταυτοχρονα ή έτσι θα μπερδευτουμε;
(εαν τα στοιχεια που εχω δωσει δεν ειναι αρκετα για να βοηθηθειτε,πειτε μου να την ρωτησω και να τα συμπληρωσουμε)ευχαριστω εκ των προτερων

Palladin
13-12-10, 00:04
τα κακάκια έχουν καθόλου βλέννες; ή τριχούλες από αίμα;

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
13-12-10, 00:13
επανηλθα με αποριες!!!!
η κουνιαδα μου θηλαζει αποκλειστικα το 2,5 μηνων ζουζουνακι της,(εκτος απο 2 φορες που πηρε μπουκαλι στο μαιευτηριο),ικτερο η μικρη ανεβασε αλλα δεν ξερω τις τιμες,ομως δεν νοσηλευτηκε επιπλεον ημερες
η μπεμπουλα γεννηθηκε 3 κιλα,τον πρωτο μηνα πηρε 850 γρ και τον δευτερο 1,5 κιλο!!!
θηλαζει περιπου καθε τρεις ωρες,της δινει απο το ενα στηθος και εαν αφου ρευτει δειχνει να "ψαχνει" παλι,της δινει και απο το αλλο-οχι παντα-,και στον επομενο θηλασμο ξεκιναει απο το στηθος που εδωσε δευτερο.
εχει αρκετες κενωσεις και τσισακια καθε μερα,ολα δειχνουν δηλαδη οτι τρεφεται τελεια.
τις τελευταιες μερες ομως της εκανε που και που πρασινα κακακια,πραγμα που εδω και 2 μερες συμβαινει σε καθε κενωση.
της συνεστησα να κοψει τα γαλακτοκομικα-λογω του οτι η μκρη εχει και πολλα αερια και ειναι δυσοσμες οι κενωσεις της,και να προσπαθησει να δινει 2 συνεχομενες φορες απο το ιδιο στηθος.
η απορια μου ειναι η εξης:
εαν δινει 2 φορες απο το ιδιο στηθος,θα περνουν περιπου 9 ωρες που το ενα απο τα δυο θα ειναι ανενεργο.καταλαβαινω πως καποια στιγμη θα ρυθμιστει,αλλα για αρχη δεν θα την ενοχλησει πολυ;μηπως θα πρεπει να πινει και φασκομηλο;(αν ναι,ποσο; )
πως θα καταλαβουμε αν ειναι υπερπαραγωγη ή αλλεργια;
θα πρεπει να εφαρμοσει και τις 2 τακτικες ταυτοχρονα ή έτσι θα μπερδευτουμε;
(εαν τα στοιχεια που εχω δωσει δεν ειναι αρκετα για να βοηθηθειτε,πειτε μου να την ρωτησω και να τα συμπληρωσουμε)ευχαριστω εκ των προτερων

πριν κάνει κάτι δραστικό ας περιμένει 2-3 μέρες ακόμα να κλείσει μια εβδομάδα μήπως είναι κάποια ίωση. αν όχι προσπαθεί να επιμένει περισσότερο στο ένα στήθος, ακολουθόντας την όρεξη του μωρού (ξεκινάει στο πρώτο όταν το μωρό σταματήσει το βάζει να ρευτεί μετά το βάζει πάλι στο στήθος που ξεκίνησε, αν δεν πιάνει το μωρό πιέζει λίγο να βγάλει γάλα, αν το μωρό δεν θέλει προσφέρει το δεύτερο) παράλληλα απέχει απο γαλακτοκομικά δοκιμαστικά για 1 μήνα (να καθαρίσει ο οργανισμός και των δυο τους..)
αν είναι πράσινα με βλένες είναι πολυ πιθανή η αλλεργία αν είναι εκρικτικά και νερουλά είναι πιο πιθανό το σενάριο της υπερπαραγωγής. οπότε ας μην βιάζεται βλέποντας και κάνοντας περιμένει λίγο ακόμα
το φασκόμηλο είναι η τελευταία λύση αν όλα τα παραπάνω δεν αποδώσουν..
αν το στήθος που έδως λιγότερο ή καθόλου πρίζεται σε μη ανεκτό σημείο να κάνει λίγο άντληση με το χέρι ίσα ίσα για να ξελαφρώσει λίγο...

sonar
13-12-10, 10:43
ακομα κι αν τις πρωτες μερες το νιωθεις βαρυ,σε λιγο καιρο θα προσαρμοστει και θα ρυθμιστει η αραγωγη σου,αυτο ειναι το νοημα εξαλλου.για να ανακουφιστεις,βγαζε λιγο με το χερι-οχι με θηλαστρο,οπως ηδη κανεις:)
κοιτα να δεις,εαν εχει αλλεργια,θα το διαπιστωσετε και με εξετασεις αιματος μετα τον 6ο μηνα-καλυτερα να απευθυνθεις σε αλλεργιολογο ή σε παιδογαστρεντερολογο γι'αυτο,εγω παντως για κανενα χρονο ακομα δεν το σκεφτομαι(να γινει δηλαδη ο νικολας 2,5 περιπου και βλεπουμε)
σ' ευχαριστώ και πάλι και να χαίρεσαι το παλικαράκι σου (είναι και συνονόματος με τον δικό μου)

v.polina
13-12-10, 11:50
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,θα της τα μεταφερω και ελπιζω να ειναι απλως μια ιωση
(δεν νομιζω να εχει δει βλεννες,θα την ρωτησω ξανα ομως)

sonar κι εσυ να χαιρεσαι τα μωρακια σου
(μα τι ωραιο ονομα που ειναι το νικολας!!!!!:))

v.polina
13-12-10, 13:16
μιλησα μαζι της,και μου ειπε οτι δεν εχει παρατηρησει βλεννες.επισης μου ειπε οτι πρασινα κακα εβλεπε περιστασιακα εδω και πανω απο 2 εβδομαδες-οποτε μαλλον αποκλειουμε το ενδεχομενο της ιωσης;
απο χθες προσπαθει να της δινει το ιδιο στηθος 2 φορες...

LITSA2010
13-12-10, 13:28
βρε κοριτσια εγω που δεν θηλαζω ο γιος μου που ειναι 3μηνων σχεδον παντα κανει πρασινα κακα πρεπει να ανησυχω????:(

v.polina
13-12-10, 13:30
γιατι δεν ρωτας τον παιδιατρο σας;
(εγω δεν ξερω τιποτα σχετικα...)

LITSA2010
13-12-10, 13:48
εχουμε αλλαξει 5 γαλατα εχει κουραστει το μωρουλι μου αν την ρωτησω παλι,παλι γαλα θα αλλαξουμε!!!!τωρα πινουμε το s-26 gold.εχω αγχωθει με το γαλα αντε να μεγαλωσει να ξεκινησουμε φαγητο...!

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
13-12-10, 13:50
εχουμε αλλαξει 5 γαλατα εχει κουραστει το μωρουλι μου αν την ρωτησω παλι,παλι γαλα θα αλλαξουμε!!!!τωρα πινουμε το s-26 gold.εχω αγχωθει με το γαλα αντε να μεγαλωσει να ξεκινησουμε φαγητο...!

το χρώμα των κενώσεων έχει να κάνει με τον αποκλειστικό θηλασμό....

LITSA2010
13-12-10, 14:09
ευχαριστω για την απαντηση:).ελπιζω να ηρεμησω λιγο!

despina100
25-12-10, 19:50
διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος και ψιλοανησυχω...
ο μπεμπης μου ειναι 2μιση μηνων.
γεννηθηκε με φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο στις 40+
2
τα βαρη του εως σημερα ειναι
4220 βαρος γεννησης
4140 εξοδος απο μαιευτηριο
5600 1 μηνας
6000 2ος μηνας
6300 σημερα (2 μηνων και 23 ημερων)
θηλαζει αποκλειστικα καθε 3 ωρες περιπου την ημερα ενω την νυχτα ελαχιστες φορες αφου τα περισσοτερα βραδυα κοιμαται σερι 9-10 ωρες
αντλησεις δεν κανω

και το θεμα ειναι το εξης
τον πρωτο μηνα πηρε 1μιση κιλο, θηλαζε συνεχεια (σε βαθμο που ειχε πονους απο βαρυστομαχια) και τα κακα του ηταν κατακιτρινα
μετα τις 40 45 μερες ξεκινησε να αραιωνει τα γευματα και να κοιμαται τα βραδια
και απο τοτε, δηλαδη 1μιση μηνα περιπου, κανει μονο πρασινα κακα (δεν εχει ξανακανει ΚΑΘΟΛΟΥ κιτρινα, ειναι πολυ πολυ νερουλα και με αρκετες βλεννες. επισης σταματησε να παιρνει βαρος (δηλαδη παιρνει γυρω στα 300-400 γρ το μηνα)
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΚΑ;
Δοκιμασα ολα οσα γραψατε σχετικα με το θηλασμο μονο απο το ενα στηθος και δεν ειδα αποτελεσμα. τα σπορακια μεν αυξηθηκαν αλλα το χρωμα καταπρασινο
ρωτησα 3 παιδιατρους (γιατι αλλαξα και πολη και ακομα ψαχν6ω παιδιατρο) και οι αποψεις που ακουσα ηταν οι κατωθι
α)αλλεργια (γιατι εμφανιζει και σπυρακια στο προσωπο αρκετα συχνα λογω ελαφριας μορφης δερματιτιδας)
β) πειναει!!
γ) ουρολοιμωξη (δεν εχω κανει ακομα εξετασεις)

Τι να κανω ρε παιδι μου; διαβασα οτι μπορει να του δημιουργησουν προβλημα στο εντερο οι πρασινες κενωσεις και εμας τις εχει ηδη εδω και εναμιση μηνα
να προσθεσω οτι τα κανει πανω απο 7 φορες τη μερα...
μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας γιατι ειμαι στο τσακ να τα τιναξω στον αερα με το θηλασμο
ξενο γαλα εχει πιει μονο στο μαιευτηριο τις 2 πρωτες μερες (πολυ λιγο) γιατι επειδη ηταν πολυ μεγαλο μωρο φοβομασταν για υπογλυκαιμια

Babycakes
25-12-10, 20:32
Γεια σου Δέσποινα και χρόνια πολλά, να χαίρεσαι το μωράκι σου!
Και ο δικός μου γιος είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας και αντιμετώπιζα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εκτός από το βάρος μιας και παίρνει κανονικά.
Διάβαζα κι εγώ όλα εδώ και τελικά αφού ταλαιπωρήθηκα κι εγώ με παιδιάτρους, βρηκα μία που υποστηρίζει τον αποκλειστικό θηλασμό κι επιτέλους πήρα μια απάντηση να ησυχάσω.
Ο δικός μου έχει πράσινα κακά από τον πρώτο μήνα περίπου με βλένες και σπιθουράκια πράγμα που σημαίνει όπως μου είπε η γιατρός ότι το παιδί προφανώς εχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Οπότε εγώ από την προηγούμενη εβδομάδα το έκοψα τελείως, κυρίως τα παράγωγά του μιας και ούτως ή άλλως δεν πίνω γάλα ούτε τρώω γιαούρτι γιατί δεν μου αρέσουν.
Τα σπιθουράκια δεν έχουν φύγει ακόμα, αλλά ήδη στα κακάκια του βλέπω αλλαγή μιας και ξανάγιναν μουσταρδί.
Επουδενί πάντως δεν σκέφτομαι να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό, απλώς θα κάνω τη μικρή 'θυσία' να μην τρώω προιόντα με αγελαδινό γάλα για άλλους 4 μήνες περίπου, μιας και η παιδίατρος μου είπε ότι από τον έκτο μήνα πλέον λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Ελπίζω να σε βοήθησα :p

despina100
25-12-10, 23:59
Γεια σου Δέσποινα και χρόνια πολλά, να χαίρεσαι το μωράκι σου!
Και ο δικός μου γιος είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας και αντιμετώπιζα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εκτός από το βάρος μιας και παίρνει κανονικά.
Διάβαζα κι εγώ όλα εδώ και τελικά αφού ταλαιπωρήθηκα κι εγώ με παιδιάτρους, βρηκα μία που υποστηρίζει τον αποκλειστικό θηλασμό κι επιτέλους πήρα μια απάντηση να ησυχάσω.
Ο δικός μου έχει πράσινα κακά από τον πρώτο μήνα περίπου με βλένες και σπιθουράκια πράγμα που σημαίνει όπως μου είπε η γιατρός ότι το παιδί προφανώς εχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Οπότε εγώ από την προηγούμενη εβδομάδα το έκοψα τελείως, κυρίως τα παράγωγά του μιας και ούτως ή άλλως δεν πίνω γάλα ούτε τρώω γιαούρτι γιατί δεν μου αρέσουν.
Τα σπιθουράκια δεν έχουν φύγει ακόμα, αλλά ήδη στα κακάκια του βλέπω αλλαγή μιας και ξανάγιναν μουσταρδί.
Επουδενί πάντως δεν σκέφτομαι να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό, απλώς θα κάνω τη μικρή 'θυσία' να μην τρώω προιόντα με αγελαδινό γάλα για άλλους 4 μήνες περίπου, μιας και η παιδίατρος μου είπε ότι από τον έκτο μήνα πλέον λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Ελπίζω να σε βοήθησα :p

Σε ευχαριστω παρα πολυ και χρονια πολλα! και εγω δεν θελω καθολου να κοψω το θηλασμο.θηλασα και την κορη μου για 7 μηνες και ηταν απο τις ωραιοτερες εμπειριες που εχω ζησει. και τωρα ποσο μαλλον στο φοβο της αλλεργιας θελω να συνεχισω αντι να δωσω στο μικρο υποαλλεργικα γαλατα. το θεμα ειναι οτι εκτος απο την παιδιατρο που ειχα στην αθηνα και η οποια ειναι η μονη που μου μιλησε για πιθανη αλλεργια στο αγελαδινο, οι 3 παιδιατροι εδω στη θεσσαλονικη μου ειπαν οτι εφοσον δεν εχω δει αιμα στα κακα του δεν τιθεται θεμα αλλεργιας.πραγματικα δεν ξερω ποιον να εμπιστευθω. τη δευτερα θα του κανω μια καλλιεργεια ουρων για να αποκλεισω την ουρολοιμωξη (αν καταφερω να συλλεξω ουρα αφου 3 φορες που το δοκιμασα απετυχα παταγωδως:shock:μα πως μπαινει πια αυτο το σακουλακι!:shock:)και απο αυριο θα ξεκινησω και αποχη απο τα γαλακτοκομικα. αυτο που με εχει τρελανει ειναι οτι μου λενε οτι πειναει! μα πως γινεται να πειναει;ειναι πολυ ησυχος, παντα χαμογελαστος και κοιμαται ολη νυχτα! ετσι κανουν τα μωρα που πεινανε; γαλα ειμαι σιγουρη οτι εχω! μαλιστα στην αρχη σκεφτομουν την υπεπαραγωγη αλλα δεν επιασε το κολπο με το ενα στηθος αφου τα πρασινα κακα συνεχιζονται..:(:(
εντωμεταξυ εχει και ελλειψη του ενζυμου g6pd (που σημαινει οτι εχει προδιαθεση στις αλλεργιες) και δυστυχως και εγω ειμαι αλλεργικη σε πολλα πραγματα και σκεφτομαι μηπως του τα κληρονομησα..:(
δεν ξερω ρε γαμωτο εχω μπερδευτει παρα πολυ...
αληθεια μπορεις να μου πεις τι να αποφευγω να τρωω περα απο γαλακτοκομικα; κατι ειχα διαβασει για το μοσχαρι. εσυ απο τι τροφες απεχεις;και τι εξετασεις κανουμε για να επιβεβαιωσουμε την αλλεργια στο αγελαδινο;

Babycakes
26-12-10, 11:02
Καλημέρα Δέσποινα...εννοείται πως ούτε μοσχάρι θα τρως...
Οτιδήποτε έχει μέσα αγελαδινό γάλα...εγώ ακόμα και στα γλυκά ή ό,τι είναι συσκευασμένο κοιτάω τι περιέχουν. Απλά το κακό είναι ότι για να φύγει το αγελαδινό εντελώς από τον οργανισμό μας χρειάζονται 1-2 εβδομάδες.
Εγώ έχω δυσανεξία στη λακτόζη και γι'αυτο δεν πίνω γάλα και μου είπε η παιδίατρος ότι αυτό μεταφέρεται ως αλλεργία στο μωρό. Πόσω μάλλον εσύ που έχεις και αλλεργίες όπως λες καθώς επίσης και για το ένζυμο.
Αυτό με το ένα στήθος το έκανα κι εγώ μέχρι να πάω στην παιδίατρο και όπως λες κι εσύ, τα πράσινα κακά συνέχιζαν. Να πεινάει αποκλείεται...και ακόμα και να πείναγε όσο παραπάνω τον βάζεις στο στήθος τόσο θα αυξάνεται η παραγωγή.
Κάτι άλλο ενδιαφέρον που μου είπε η παιδίατρος είναι πως οποιαδήποτε αλλεργία εμφανίζεται στα παιδιά μετά από δύο εποχές, π.χ. δύο ανοίξεις, άρα στα μωρά μας που είναι τόσο μικρά δεν μπορεί να εμφανιστεί προς το παρόν καμία εν δυνάμει αλλεργία, παρά μόνο το αγελαδινό γάλα.
Αυτό πάντως με τους παιδιάτρους είναι ένα θέμα κουραστικό, ο καθένας τα δικά του και στον κόσμο τους. Γι'αυτό πρέπει να είναι κάποιος που υποστηρίζει το θηλασμό και γι'αυτό αυτό που θα λέει, αυτό θα είναι.

despina100
26-12-10, 14:35
Αυτό πάντως με τους παιδιάτρους είναι ένα θέμα κουραστικό, ο καθένας τα δικά του και στον κόσμο τους. Γι'αυτό πρέπει να είναι κάποιος που υποστηρίζει το θηλασμό και γι'αυτό αυτό που θα λέει, αυτό θα είναι.
αυτο ξαναπεστο!! ο καθενας τα δικα του λεει! στην αθηνα μεχρι να καταληξω στην γιατρο που ειχαμε στην κορη μου ειχα αλλαξει ενα ματσο ασχετους. και τελικα οταν βρηκα καλη γιατρο (σουπερ λεμε) την εχασα αφου μετακομισαμε (φτου!)..αυριο εχω ραντεβου με αλλο ντοκτορι εδω. αμα ακουσω παλι τη φραση πειναει θα τον κοπανησω!!
θα προσπαθησω να κλεισω και ενα ραντεβου στην πατσουρου αν και δεν θελω γιατρο με τοσο πολυ κοσμο (γιατι ειναι λογικο οτι δεν θα εχεις αμεση επαφη).αλλα μαλλον ειναι η πλεον καταλληλη να με βοηθησει στην παρουσα φαση..τι να πω...απο σημερα αποχη απο τα παντα...(τουλαχιστον μπορει να χασω και κανα κιλο απο τα δεκα που μου εμειναν:rolleyes:) ας το δω λιγο με χιουμορ γιατι εχω φρικαρειιιιιιιι!!!!!!!!:confused:

Babycakes
26-12-10, 15:41
Η ξαδέλφη μου που μένει θεσσαλονίκη πάει στην πατσούρου τη μικρή της και είναι πολύ ευχαριστημένη...να πας καλύτερα ...
Ευτυχώς τα μελομακάρονα και οι δίπλες δεν έχουν γάλα και τουλάχιστον τρώω και κανά γλυκό...χαχαχαχα

elenmp
07-01-11, 12:05
ΚΑλημέρα ,ο γιός μου είναι 50 ημερών ,και θηλάζουμε πέρα απο κάποια συμπληρώματα- βράδυ κυρίως- όχι κάθε μέρα ανα 2-3 μέρες απο 70μλ
ενώ του έδινα κάθε μέρα συμπλήρωμα το βράδυ (130-140) τώρα έχω αραιώσει με σκοπο να το σταματήσω...
οπότε τα κακακια του έγιναν πράσινα με κόκκους μέσα ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?
πότε καταλαβαίνω πως είναι αλλεργία?πρέπει να του κάνω εξετάσεις αίματος?
Επίσης παλιά έτρωγε πιο πολύ ώρα ,τώρα 5-6 λεπτά και σταματάει..να ανυσηχώ?
δεν δείχνει να πεινάει μετά απο αυτά τα 5-6 λεπτα.....δίνω εναλλάξ πρώτα το ένα στήθος και μετά το άλλο ,επίσης τα βράδια θα τύχει αν κοιμάται να βγάλω με το θήλαστρο(250 μλ) και απο δυο ,και μετά να του τα δώσω στις 6 το πρώι και 7 ......ΧΕΛΠΠΠΠΠΠΠ:p

polina2
09-02-11, 22:56
Η δική μου ιστορία έχει ως εξής: Η 2,5 μηνών μπέμπα μου κοιμάται το βράδυ με ενδιάμεσους 2 θηλασμούς. Περίπου κάθε τρεις ώρες οπότε και το στήθος μου είναι πρησμένο μέχρι περίπου νωρίς το απόγευμα. Τρώει για αρκετή ώρα συνήθως απο το ένα στήθος κι αν πεινάει της δίνω και απο το άλλο. Απο τις 5 όμως το απογευμα και μέχρι τις 12 το βράδυ έχει πολύ γκρίνια και θέλει να θηλάζει συνεχώς. Το στήθος μου λοιπόν αδειάζει εντελώς απο τους συχνούς θηλασμούς και τότε τα κακά της γίνονται πράσινα. Ενώ τα πρωινά είναι κίτρινα. Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να αλλάξω κάτι; Ελπίζω να έγινα κατανοητή:rolleyes:

tzini
19-02-11, 11:15
καλημερουδια κοριτσια,
οταν ειχα το ιδιο προβλημα κ εχω δηλ. μερικες φορες ακομα, πρασινες κενωσεις, συχνες, και σαν κουτσουλιες καμια φορα, Α! και με κοκους μεσα πιο ανοιχτοχρωμους, στο ενα απο τα δυο διδυμα, ο παιδιατρος μου ειπε πως δεν χωνευει καλα απο το ενα γευμα στο αλλο, δηλ. δεν χωνευει καλα την πρωτεϊνη του γαλακτος, ειναι κ φαγανος ο μπεμπης.... και η αληθεια ειναι πως τρωει πολυ παραπανω ο μπεμπης απο την μπεμπα. 170 ο ενας, 140 με το ζορι κ πολυ λεω η αλλη, εγω τα ταϊζω περιπου κεθε 3-4 ωρες και ειναι σχεδον 3 μηνων. ο μπεμπης frisolac ac, η μικρη κανονικο frisolac. και οι κενωσεις με το ac λεει ειναι παντα κ πιο υδαρρεις. το θυμαμαι αυτο κ απο την πρωτη μας κορη. επινε ac k αυτη.

tzini
24-02-11, 00:58
μηπως ακουει η αγαπημενη αγλαϊα ? μπας κ να του κανω το σαββ. που εχουμε εβολιο κ εξεταση-καλλιεργεια ουρων? συνεχιζει ακαθεκτος με τις κουτσουλιες!

polina2
06-03-11, 23:35
Η δικιά μου μπέμπα είναι τώρα 3 μηνών. Πριν απο 1 μήνα ξεκίνησε να κάνει πράσινα κακά με αφρό, εκρηκτικά και λίγη βλένα. Δυστυχώς ο παιδίατρος μς καθησύχασε. Τώρα όμως εμφάνησε και λίγο αίμα. ΄΄Εκοψα γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, σοκολάτα, πορτοκάλι. Όμως συνεχίζει να έχει κάποιες φορές και λίγο αίμα. Τα κακά της είναι πάντα νερουλά χωρίςκόκκους, εκρηκτικά, με αφρό. Σκέφτηκα μήπως τελικά ήταν υπερπαραγωγή η οποία ερέθισε το έντερο και προκάλεσε αιματάκι. Άρχισα το block feeding. Αμέσως σταμάτησαν τα αέρια και τα εκρηκτικά κακά. Έγιναν πολύ ωραίο κίτρινο χρώμα νερουλά όμως χωρίς κόκκους και εμφάνησαν και λίγο αίμα πάλι. Θέλω να πιστεύω πως είναι νωρίς και πως σύντομα θα φύγει και το αιμα και όλα θα επανέλθουν. Εσείς τι πιστεύετε; ωτάω γιατί η παιδογαστρεντερολόγος μου είπε πως αν δεν φύγει το αίμα μετά από την αποχή να την πάω στο παίδων. Κι εκεί τι θα γίνει θα νοσηλευτεί;

sam_apple
19-04-11, 20:49
Γεια σας έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα θηλάζω αποκλείστηκα τον 4 μηνών γιο μου και μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα καλά μετά όμως άρχισαν τα πολλά <κακά> λέρωνε την πάνα του συνέχεια με έντονη μυρωδιά-εκρηκτικά-νερουλά αλλά κιτρινωπά, τώρα είναι κρεμωδης και μουσταρδί(μετά από 4 μέρες χωρίς να έχει κάνει καθόλου κακά) και το στήθος μου εκεί που ήταν μια χαρά (με γάλα χωρίς να πετρώνει) τώρα είναι μόνιμος γεμάτο ,αραιό στην σύνθεση και ολίγων γαλάζιο, από ότι κατάλαβα έχω υπερπαραγωγή και προσπαθώ να κάνω τάισμα 3 φόρες από το ίδιο στήθος , και μέσα σε όλα αυτά ζύγισα τον μικρό μου και έβαλε μονό 300γρ μέσα σε ένα μηνά και είμαι πολύ στενοχωρημένη για αυτό .
Το θέμα μου είναι ποτέ θα ξανάρθει το παχύ γάλα που είχα , και θα στρώσουν τα κακά του σύντομα ???

Μανούλες τα φωτά σας παρακαλώ!!

z-maria
04-05-11, 18:21
Να ρωτησω κι εγώ κάτι; Τα καφέ κακάκια σημαίνουν κάτι;

amaretto
04-05-11, 18:50
Γεια σας έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα θηλάζω αποκλείστηκα τον 4 μηνών γιο μου και μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα καλά μετά όμως άρχισαν τα πολλά <κακά> λέρωνε την πάνα του συνέχεια με έντονη μυρωδιά-εκρηκτικά-νερουλά αλλά κιτρινωπά, τώρα είναι κρεμωδης και μουσταρδί(μετά από 4 μέρες χωρίς να έχει κάνει καθόλου κακά) και το στήθος μου εκεί που ήταν μια χαρά (με γάλα χωρίς να πετρώνει) τώρα είναι μόνιμος γεμάτο ,αραιό στην σύνθεση και ολίγων γαλάζιο, από ότι κατάλαβα έχω υπερπαραγωγή και προσπαθώ να κάνω τάισμα 3 φόρες από το ίδιο στήθος , και μέσα σε όλα αυτά ζύγισα τον μικρό μου και έβαλε μονό 300γρ μέσα σε ένα μηνά και είμαι πολύ στενοχωρημένη για αυτό .
Το θέμα μου είναι ποτέ θα ξανάρθει το παχύ γάλα που είχα , και θα στρώσουν τα κακά του σύντομα ???

Μανούλες τα φωτά σας παρακαλώ!!

πιθανώς περάσατε ίωση, αν θες απάντησε και στις ερωτήσεις που έχει εδώ, για να δούμε για το βάρος
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40795

amaretto
04-05-11, 18:53
Να ρωτησω κι εγώ κάτι; Τα καφέ κακάκια σημαίνουν κάτι;

έχεις καθόλου πληγωμένες θηλές; παίρνεις εσύ ή το μωρό κάποιο φάρμακο, σίδηρο;

z-maria
04-05-11, 22:49
έχεις καθόλου πληγωμένες θηλές; παίρνεις εσύ ή το μωρό κάποιο φάρμακο, σίδηρο;

Όχι. Για καμιά 10αριά μέρες είχε πράσινα κακά χωρίς κόκους, 5 φορές μέχρι σήμερα έχω δει και λίγο αιματάκι, έκανα blockfeeding για 2 μέρες μήπως έπαιζε υπερπαραγωγή, και μετά από αυτό, τις τελευταίες 2 μέρες έχει άλλοτε πράσινα, άλλοτε πρασινοκίτρινα, άλλοτε καφέ και άλλοτε (πολύ ΄πολύ σπάνια) προς το μουσταρδί κακά,και πάντα σχεδόν ή τουλαχιστον τις περισσότερες φορές έχουν κόκκους. Τώρα έκανε πράσινα κακάκια με κόκους, αλλά την προηγούμενη φορά που την άλλαξα έκανε καφέ κακάκια...