PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάχος ενδομητρίου κ.α

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

tzouka
01-06-10, 14:30
Κορίτσια καλημέρα!

Τι κάνετε; Γενικώς βλέπω ανεβασμένη διάθεση και χαίρομαι!!!:):):)
Εγώ έχω απορροφηθεί με τις εξετάσεις στο σχολείο...
Χθες ψιλοφρίκαρα με τη φάση στη Γάζα...

Βλέπω καινούριες παρουσίες στο φόρουμ και χαίρομαι!!

Κυριακή μου τι κάνεις; Έχω να σου κάνω μια ερώτηση: Σε τι δόσεις έπαιρνες eviol; Τα ξεκινησα κι εγώ από μόνη μου, αλλά και ο γιατρός δεν διαφώνησε. Όσο για το βιάγκρα μου το είχε συστήσει κι εμένα αλλά δε θυμάμαι γιατί τελικά δεν τα πήρα.

Domnina πού είσαι;
Οπτασσίααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!

magda TS
01-06-10, 18:54
Καλησπέρα κορίτσια!!!
ευχαρηστω για τις απαντησεις σας.
Ξαναπηρα τηλ τον γιατρο μου μου ειπε οτι το ενδομητριο με παχος 9 ειναι καλό!!!
Στην μεση του κύκλου θα παω σε εναν ακομη γιατρο για να δω σε αυτο το κυκλο τι θα κανω εν το μεταξυ σκεφτομαι να παρω πολυβιταμινες που θα περιεχουν βιταμινη Ε!!!
μπορει να βοηθησει!!!!

kuriaki
02-06-10, 08:19
Ax κοριτσάκια μου καλή ημέρα καλό μήνα και καλό καλοκαιράκι από χθες!!!
Άθενς μου δεν θέλω να πω στα λεγα αλλά στα λεγα!!!χιχιχι. Ήμουν σίγουρη ότι θα πήγαινε καλύτερα η μήτρα σου. δείχνει βελτίωση ε? Τι ενθαρρυντικό!Και είναι και τόσο σημαντικό ότι και ο γιατρός είναι αισιόδοξος που στο έχει μεταδώσει! Λες σε κανένα δίμηνο? Και να την κάνουμε παρέα την εξωσωματική?
Τζούκα μου την πρώτη φορά που πήρα βιτ Ε, επαιρνα 1 χαπάκι τη μέρα, τη δεύτερη πήρα 2 με αποτέλεσμα να αδιαθετήσω από μόνη μου μετά από χρόνια!!! (αν δεχτούμε ότι αυτό οφειλόταν στην Ε.) Θα σου στείλω με πμ και τη μάρκα των βιταμινών γιατί μου φαίνονται πολύ καλές. Στο εμπόριο υπάρχουν δεκάδες σκευάσματα. Το μόνο που είχα διαβάσει κάποτε στις οδηγίες ήταν ότι δεν πρέπει να συνδυάζεται με αντιπηκτικά. Για αυτό αν φτάσει η ώρα και κάνεις -αν κάνεις- καμιά αντιπηκτική ένεση, να ρωτήσεις το γιατρό σου αν μπορείς να τις συνεχίσεις. Εγώ προς το παρόν τις έχω κόψει, αλλά θα τις ξαναρχίσω σε κανα μήνα υπολογίζω...
ΜάγδαTS ενδομήτριο 9 μια χαρά ακούγεται!
Βρε κατερινάκι τι έχεις περάσει? Τι να πω? Αστο έχουμε όλες πέσει θύματα... Και να είχαμε και κανένα αποτέλεσμα να λέγαμε άξιζε και η ταλαιπωρία και τα φάρμακα. ΑΛλά ταλαιπωρία και αποτέλεσμα ουδένα, δεν αντέχεται!
Ας είναι αποδοτική η επόμενή μας προσπάθεια!
χχχ

optassia
06-06-10, 16:42
Γειά σας κορίτσια. Να μαι και πάλι!!!!!!Καλωσορίζω τις καινουργιες φίλες. Εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλες!!!!!!!

kkaterinaki
13-06-10, 19:21
Γεια σας παλι κοριτσια .Γεια σου Οπτασια. Οπτασια ησουν ο λογος που θελησα να γραψω στο forum. Εντυπωσιαστηκα απο αυτα που εγραψες για τον γερμανο γιατρο κ επειδη εχω καει πολλες φορες απο γιατρους δεν ξερω πια ποιον να εμπιστευτω . Μαλλον ειμαι πολυ δυσκολη περιπτωση η πολυ ατυχη η κ απο τα δυο. Μεχρι πριν λιγο ειχα αντοχες αλλα τωρα βρισκω πολυ λιγες εως καθολου. Θα ηθελα πολυ να μου μιλησεις για την εμπειρια σου με το γιατρο και αν μπορω να επικοινωνησω ηλεκτρονικα μαζι του να του δωσω καποιο ιστορικο?

DOLINI
14-06-10, 18:44
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ!!!
ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΑΩ ΓΙΑ ΩΟΛΗΨΙΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 11.80. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΛΗΨΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΥΠΕΡΗΧΟ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ..............

kuriaki
14-06-10, 23:55
Ναι βρε κορίτσι μου είναι τέλειο, γιατί τόσο άγχος? Μην το ψάχνεις γιατί σου είναι πολύ καλό.

kuriaki
18-06-10, 08:55
Κορίτσια καλημέρα! Χαθήκαμε! Κανένα νέο? Εγώ κανόνισα στις 22 του μήνα ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο μου για να κανονίσουμε συγκεκριμένα για την εξωσωματική, ημερομηνίες και τέτοια...Πλησιάζει ο καιρός, αλλά δεν το σκέφτομαι. Ευτυχώς που έχω πολύ δουλειά και ξεχνιέμαι!
Σας φιλώ!

domnina
18-06-10, 14:28
Μπράβο κοριτσάκι μου,

Έτσι γερό ξεκίνημα, με τσαμπουκά και αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά..

Είμαι κι εγώ στη φάση των επαναληπτικών εξετάσεων και 14 Ιουλίου θα πάρω όλα τα αποτελέσματα παραμάσχαλα και θα πάω στον εξωσωματικό μου να συζητήσουμε το πότε και πως θα ξεκινήσω τη 2η προσπάθεια..

Φιλάκια!

kuriaki
18-06-10, 17:07
Με το καλό Δομνίνα μου! Και οι 2 μας στην αναμονή ε? Θα περάσουν οι μέρες όμως πολύ γρήγορα θα δεις! Για πότε θα έρθει η ωοληψία και πότε η μεταφορά...ώσπου να πεις κίμινο! Να σου πω, αν τελικά εσύ πας από Σεπτέμβρη καλύτερα. Θα αποφύγεις τις ζέστες! Εγώ να δω πως και που θα τη βγάλω!
Φιλάκια κοριτσάκι μου! Και δεν σας κρύβω πως μετά από τόσο καιρό ανυπομονώ να ξαναμετρήσω το ενδομήτριό μου!

eleni kalamata
18-06-10, 18:18
καλη επιτυχια να εχετε κοριτσακια!!ολα θα πανε μια χαρα!!
οσον για σενα domnina ο εξωσωματικος σου ειναι αστερι!!!οποτε ολα μια χαρα θα πανε!

tzouka
20-06-10, 16:15
Γεια σας κορίτσια!!!

Δομνινάκι, Κυριακή, τι διαβάζω; Έτοιμες για ταξίδι;;
Μπράβο, με το καλό, καλή αρχή και εμείς θα είμαστε δίπλα σας!!!!

Εγώ τελείωσα με τις εξετάσεις στο σχολείο και τώρα κοιτάζω να απολαύσω τη θάλασσα.
Και εγώ ετοιμάζομαι για ταξίδι, αλλά από τα... κοινά. Θα φύγω στα τέλη Ιουλίου για Αμερική για μια συγγενική χαρά. Είπα μια φορά να του τη σκάσω του πελαργού και να φύγω. Οπότε εγώ θα μπω στη διαδικασία τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη. Θα μου κάνετε παρέα τότε, έτσι;;;

Σας φιλώ γλυκά και περιμένω νέα σας.
Θα τα λέμε μέχρι να φύγω.

Φιλιά
Τζούκα

kuriaki
22-06-10, 20:00
Γεια σας κορίτσια! Εδώ και πάλι! Είμαι λίγο φοβισμένη... Σήμερα πήγα στον ενδοκρινολόγο μου, Μου έδωσε το πρόγραμμα εξωσωματικής, συννενοήθηκαν και με τον Πάντο...Τελειώνω αυτό το κουτί αντισυλληπτικών και από την 3η μέρα της περιόδου ξεκινώ Γκονάλ 150 μονάδες.ΠΟλύ μικρή δόση το ξέρω, αλλά μην ξεχνάτε την υπερδιέγερση που είχα πάθει την προηγούμενη φορά. Ελπίζω να κάνω λίγα ωάρια αυτή τη φορά! Γιατί τα λιγότερα είναι καλύτερης ποιότητας. Σε 4 μέρες ξεκινώ και τις arvecap και ένα σωρό χάπια βέβαια... Και σε 22 μέρες περίπου ωοληψία. Μου επισήμανε ένα σημείο ο γιατρός. Μου είπε πολλές κοπέλες τα κάνουν όλα σωστά, αλλά μην ξεχνάς αυτό το διάστημα να κάνεις σεξ με τον άντρα σου για να ανανεώνεται το σπέρμα του και την μέρα της ωοληψίας να μην έχετε αποχή πάνω από 3 μέρες.. Αύριο πάω να τον βρω στο νησί μας. Αν και ομολογώ ότι μου έχει κοπεί η όρεξη... Νιώθω άγχος γιατί πρέπει να βρω λύσεις για να σταματήσω να εργάζομαι και να είμαι ήρεμη. Και είμαστε στο πικ της δουλειάς. Θέλω μόνο να είμαι με το σύντροφό μου. ΜΟυ τη δίνει που νιώθω τόσο ευάλωτη. Επίσης με τη δίαιτα που έκανα απ τον ενδοκρινολόγο έχασα 3,5 κιλά!
Τζούκα μου ελπίζψ να σε έχω παρέα!Αργείς μωρέ να φύγεις ακόμα εντάξει! Και γιατί δηλαδή εκεί δεν έχει ιντερνετ να μιλάμε να μας στέλνεις και να σου στέλνουμε νέα? Εννοείται ότι θα είμαστε δίπλα σου στην προσπάθειά σου! Εγώ δεν θα ησυχάσω αν δεν τακτοποιθούμε όλες που είμαστε στο θέμα λεπτό ενδομήτριο!
Που είναι τα υπόλοιπα κορίτσια?
Σας φιλώ όλες! Μου έχετε λείψει!

tzouka
23-06-10, 15:49
Κυριακή μου,

τι ωραία νέα είναι αυτά;!!!
Καλή αρχή κοριτσάκι και όλα θα πάνε τέλεια.
Το σεξ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ γιατί.... άντε ξέρεις γιατί...;)
Περί ορέξεως που λες να θυμάσαι πως... τρώγοντας έρχεται η όρεξη!!!!
Εγώ και από την άλλη μεριά του Ατλαντικού θα είμαι δίπλα σου!!!!!!!!!:p:p:p

Τα δικά μου νέα είναι τα εξής: Μετρήθηκα πριν 15 μέρες και τη 13η μέρα το ενδομήτριο ήταν 5,5. Να θυμίσω πως είναι ο πρώτος μετεγχειριτικός κύκλος. Πέρυσι στην αντίστοιχη φάση ήταν 4,2. Το ευχάριστο είναι πως ο κανονικός μου γυναικολόγος που είχε κανά δυο χρόνια να με δει μου είπε πως η μορφολογία του έχει φτιάξει απίστευτα (εννοείται πως χάρηκα).
Το κουλό ρε κορίτσια ξέρετε ποιο είναι; Πως σήμερα κλείνω την 4η μέρα περιόδου με συνεχές κατακκόκινο αίμα (κατά την 6η βλέπω να τελειώνω). Πώς είναι δυνατόν με τόσο λίγο ενδομήτριο να έχω τόσο αίμα;
Να σκεφτείτε αν μετά την πρώτη μου ατυχή εγκυμοσύνη είχα τέτοια περίοδο δε θα ψαχνόμουνα για το θέμα καθόλου. Ο γιατρός είδε και κάτι μικροσκοπικά ινομυωματάκια, αλλά είπε δεν αξιολογούνται και μάλιστα ότι θα αποβληθούν βάσει της υφής τους με την περίοδο. Λέτε γι αυτό το αίμα;

Ή λέτε ο ζωοδότης ήλιος που τον υπεραπόλαυσα με ώρες ατέλειωτης ηλιοθεραπείας (Κυριακή το νου σου, είναι φάρμακο!!!!) να έκανε το θαύμα του;;;:cool:

Όπως και να' χει ρε κορίτσια, εγώ νιώθω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!!:D

Και ξέρω ότι όλα θα πάνε για όλες ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!!:D:D:D:D:D:D:D

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ
ΦΙΛΙΑ
ΤΖΟΥΚΑ

kuriaki
23-06-10, 19:50
τζούκα έχεις γίνει πλέον η προσωποποίηση της αισιοδοξίας! Εγώ λίγο έπεσα ψυχολογικά σήμερα...Λόγω της πολύς δουλειάς, της απεργίας στο λιμάνι με αποτέλεσμα να μην φύγω...όλα μαζί. Ξέχασα να πάρω και κάτι ενέσεις απ το φαρμακείο και πέρασε η ώρα και έκλεισε... Χαζομάρες. Τι να κάνω? Θα τα πάρω αύριο και θα πάω από αύριο να δω τον αντρούλη μου. Μου λείπει πολύ σνιφ!
Όσο για σένα Τζούκα μου έίμαι βέβαιη ότι σε βοήθησε η φύση και ο ήλιος!Ανυπομονώ και εγώ για λίγη χαλάρωση... ΝΑ ρωτήσω και κάτι? Ξεκίνησες την Ε?
Πολλά πολλά φιλάκια!!!
Α! Και σήμερα έμαθα για μια φίλη! Μας ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη της σε δίδυμα, με εξωσωματική!Μετά από 5 χρόνια γάμου και κάποιες προσπάθειες αποτυχημένων σπερματεγχύσεων από όσο γνωρίζω. Να μας ερχόντουσαν και εμάς διδυμάκια ε κορίτσια? Θα ξεμπερδεύαμε μια και καλή με το θέμα εξωσωματική!

domnina
24-06-10, 15:37
Κυριακή μου και τζούκα μου,

να' μαι κι εδώ... πολλές αναποδιές μας παρουσιάζονται στη ζωή, πολλά προβλήματα τα οποία πρέπει να λυθούν, να αντιμετωπιστούν και να καταπολεμηθούν αλλά στο τέλος άμα έχουμε θέληση και αισιοδοξία όλα λύνονται με τον καλύτερο τρόπο..

Κυριακή μου, τη διαδικασία την ξέρεις... είμαι σίγουρη ότι θα την ακολουθήσεις κατά γράμμα και θα είναι επιτυχημένη αυτή τη φορά.. είσαι σε πολύ καλά χέρια και έχεις ρυθμίσει τα θέματά σου αναλόγως... έχασες και 3.5 ολόκληρα κιλά... εγώ που δεν έχω διάθεση καθόλου να κάνω δίαιτα τι θα κάνω;

όπως λέει και η Τζούκα τρώγοντας έρχεται η όρεξη... κι εγώ δεν πολυέχω όρεξη αλλά σκέφτομαι ότι πρέπει να ανανεώνεται το σπέρμα και ... υποκύπτω στις ορέξεις του ανδρούλη μου.. Για τα μωράκια μας βρε γαμώτο..

Τζούκα σίγουρα θα βρεις τρόπο να επικοινωνείς μαζί μας από την άλλη μεριά του Ατλαντικού.. Εμείς εδώ θα είμαστε και θα φροντίζουμε να σου λέμε τα νέα μας..

Κυριακή.. είμαι απολύτως σίγουροι ότι οι κόποι μας θα ανταμειφθούν εις διπλούν (βλέπε διδυμάκια)...

Καλά να περάσεις με τον αντρούλη σου!

kkaterinaki
24-06-10, 16:09
κοριτσια πολυ χαιρομαι που ειστε καλα κ αισιοδοξες. Κυριακη μου θα προσευχομαι για σενα . Εγω θα επισκεπτω σημερα καινουριο γιατρο κ εχω πολυ αγχος. Να ειστε ολες πολυ καλα

kuriaki
25-06-10, 14:32
Kαλή επιτυχία κατερινάκι μου, εύχομαι να ακούσεις ευχάριστα νέα!

kkaterinaki
28-06-10, 15:13
Γεια σας κοριτσια. Επισκεφθηκα καινουριο γιατρο που μου συνεστησαν ως εμπειρο. Η αληθεια ειναι πως τον επελεξα κ γιατι ο αντρας μου αισθανθηκε καπως καλυτερα οταν του ειπα το ονομα του γιατρου (εχουν κοινη καταγωγη). Μου ειπε τα γνωστα "τι κριμα τοσα πολλα χειρουργια κ οινομυοματωδης κ δικερη , τι να σου κανω κι αλλο χειρουργιο δεν αξιζει" Ειμαι η περιπτωση που ολοι θελουν να ξεφορτωθουν, ελαχιστες πιθανοτητες επιτυχιας κ εμενα να τους σκοτιζω.Του αφησα να δει το dvd απο τη τελευταια υστεροσκοπηση κ να το σκεφθει . Athens, πως τα πας? εχεις αποτελεσματα απο τη βιοψια του ενδομητριου? ελπιζω να ειναι ολα καλα κ να προχωρησες. Αχ κοριτσια ανυπομονω να εχει μια απο εμας επιτυχη εκβαση. Πιστευω οτι θα αναζωογοννηθω. Φιλακια σε ολες

tzouka
28-06-10, 18:03
Κορίτσια τι κάνετε;

Διαβάζω τα νέα σας κάθε μέρα, αλλά τεμπελιάζω να γράφω...
Σήμερα ξανάρχισα τα μπάνια μου μετά από μια περίοδο... 8 ημέρων!!!
Τι να υποθέσω τώρα;:confused:
Οι εξετάσεις (τεστ ΠΑΠ κλπ.) βγήκαν καλές.

Πάντως περνάω καλά και ελπίζω το ίδιο για όλες σας!!!

Κυριακή μου, πώς πάνε τα πράγματα;
Δομνινάκι, εύχομαι τα δύσκολα να πέρασαν και σύντομα να μας έχεις καλά νέα!!!

Αφεθείτε στον ήλιο!:cool:
Κάνει θαύματα!!!

Περιμένω νέα σας!
Φιλιά
Τζούκα

zouzoupina
28-06-10, 18:11
ΕΠΠΠΠΠΠ TZOUKA ΣΕ ΒΡΗΚΑ!!!!ΑΣΤΕΡΙ ΕΔΩ!!!ΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!

ΦΙΛΙΑΑΑΑ

kuriaki
28-06-10, 18:34
γεια σας κορίτσια και από μένα!!Περνάν οι μέρες... Εγώ συνεχίζω τις αρβεκαπ 0.1 προς το παρόν. Σήμερα φεύγει ο αντρούλης μου από κοντά μου και είμαι στενοχωρημένη... Θα ανέβει Αθήνα να πάρει άλλο ένα γκονάλ και να κάνει κάποιες δουλειές και θα μείνω εγώ στο νησί. Σκέφτομαι πώς θα κάνω τις ενέσεις μόνη μου (εγώ που δεν αντέχω ούτε να κοιτάω όταν μου την κάνει). Φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρω, μήπως δεν βρω κουράγιο. Αυτό που μου δίνει ώθηση είναι ότι σχεδόν όλες οι κοπέλες τις κάνουν μόνες τους και λέω δεν μπορεί θα τα καταφέρω και εγώ...
Τζούκα καλές οι εξετάσεις ε? Μια χαρά δηλαδή τα πράγματα. Μην ανησυχείς.
Κατερινάκι εγώ να δεις πόσο εύχομαι να έχει μια από μας αίσια έκβαση! Θα κάνει σε όλες μας καλό!
Δομνίνα μου σου στέλνω την αγάπη μου.
Εμένα με έχει πιάσει μια απογοήτευση προς το παρόν...Αλλά είναι προσωπικοί λόγοι και λάθος χειρισμοί δικοί μου...
Φιλιά κορίτσια

domnina
29-06-10, 14:08
Κυριακή μου γλυκό μου κοριτσάκι..

Απλά έχε υπόψη σου ότι οι Άβερκαπ ενδέχεται να σου προκαλέσουν μια καθυστέρηση στην περίοδο που περιμένεις.. Εγώ είχα 10 μέρες καθυστέρηση.. απλά στο λέω για να μην αγχωθείς..

Θα βρεις το κουράγιο κοριτσάκι μου.. είμαι απόλυτα σίγουρη.. όλες κρύβουμε απίστευτη δύναμη μέσα μας και όταν πραγματικά έχουμε την ανάγκη να την επιστρατεύσουμε έρχεται από μόνη της... Δεν σε φοβάμαι καθόλου... θα τα καταφέρεις..

Εγώ σου στέλνω τη θετική μου σκέψη και ενέργεια και πολλά πολλά φιλιά!

Όσον αφορά εμένα, είμαι καλά, αισθάνομαι πολύ αισιόδοξη και ανυπομονώ να ξεκινήσω τη δεύτερη προσπάθεια.. βέβαια ένα άγχος το έχω για τις 14 Ιουλίου που έχουμε ραντεβού με τον εξωσωματικό για να δούμε τι έδειξε το επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και η κατάτμηση... Ελπίζω να είναι πολύ καλύτερα από τα προηγούμενα αλλά ότι και να είναι θα τα αντιμετωπίσω με το κεφάλι ψηλά..

Κυριακή μου ότι χρειαστείς μη διστάσεις!

kuriaki
29-06-10, 18:36
αχ Δομνίνα μου τα λόγια σου είναι βάλσαμο και στήριγμα για μέναόπως και για πολλές κοπέλες εδώ μέσα. Εϊμαστε τυχερές που σε έχουμε στο φόρουμ. Το εννοώ. Όσο για μένα ναι σήμερα τα κατάφερα και την έκανα αφού έκανα συμφωνία πιο πριν με τον εαυτό μου ότι δεν θα διστάσω και δεν θα το σκεφτώ καθόλου!΄Ετσι την ετοίμασα και κατευθείαν μέσα! Και με πόνεσα και λιγότερο από ο,τι ο άντρας μου! Το έχω ακούσει αυτό που λες για την περίοδο και τις άρβεκαπ, αλλά εγώ παίρνω αντισσυληπτικά και υποτίθεται ότι έρχεται ρολόι. Ο γιατρός μου βέβαια μου είπε για πρώτη φορά να μην πάρω τα τελευταία 3 χάπια για να μου ρθει λέει νωρίτερα... Κάπως θα τα έχει υπολογίσει εκείνος... Βρε Δομνίνα μου μήπως ξέρεις αν επηρρεάζεται η ψυχολογία από τόσο νωρίς μόνο με τις άρβεκαπ?? Με έχει πιάσει λίγο μελαγχολία...Αν και ξέρω ότι είμαι καλύτερα προετοιμασμένη αυτή τη φορά... Τι να πω??
Όσο για σένα θα τα καταφέρεις, μην φοβάσαι, όποια και αν είναι τα αποτελέσματα του άντρα σου... βρε κορίτσι μου μένεις τόσο εύκολα έγγυος! Για μένα το καίριο σημείο σε εμάς είναι να κάνουν καλή επιλογή σπέρματοζωαρίων...
Αχ βρε κορίτσια ένα παιδάκι κράμα από εμάς και τον άντρα μας... Τι πιο όμορφο? Συγκινούμαι και πανεύκολα από τώρα...ουφ! ΜΑκάρι! Για όλες μας!

domnina
29-06-10, 18:58
Κυριακή μου γλυκιά,

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... το μόνο που θέλω είναι να μπορώ λέγοντας την αλήθεια γι' αυτά που μου συνέβησαν έως τώρα να βοηθώ όσες κοπέλες το έχουν ανάγκη... Ότι λέω και γράφω το λέω γιατί έτσι το αισθάνομαι..

Το μόνο που θέλω είναι να πάνε όλα καλά για μας και για όλα τα κορίτσια που προσπαθούν..

Είσαι πολύ πιεσμένη ψυχολογικά.. και είναι λογικό να αισθάνεσαι τη μελαγχολία που περιγράφεις.... κι εγώ την πρώτη μου εξωσωματική την έκανα στην χειρότερη περίοδο από ψυχολογικής πλευράς που θα μπορούσε να μου τύχει.. Και όμως πέτυχε...

Είμαι σίγουρη ότι περνώντας οι μέρες και φτάνοντας προς το τέλος της προσπάθειας σίγουρα θα αναθαρρήσεις και θα ευθυμήσεις... Όλες οι ορμόνες, όλες οι ταλαιπωρίες που έχεις υποστεί βάζουν κι αυτές το χεράκι τους... Αλλά είσαι παλληκάρι και θα το ξεπεράσεις..

Κι εμείς στην καλή επιλογή των σπερματοζωαρίων ποντάρουμε.. αλλά έλα που δεν φαίνεται και η ποιότητα του dna... Τέλος πάντων, δεν θέλω να σε απογοητεύσω.. όλα καλά θα μας πάνε που λέει και ο ΣΑΚΗΣ!

Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου..

optassia
29-06-10, 19:20
Ψαχνοντας στο διαδυκτιο για το ενδομητριο βρηκα το φορουμ σας. Εχω διαβασει τις ιστοριες σας πολλες φορες αναζητωντας λυσεις για τα δικα μου προβληματα που ειναι παρομοια, ανηκω κ εγω στην "ομαδα του 6" δηλαδη ενδομητριο που με 6 cyclacur απο το στομα κ κολπικα δεν μεγαλωνει. Η ιστορια μου ειναι μεγαλη. Μετα απο 2 αποξησεις που χρειαστηκε να κανω επερυσι τετοια εποχη η περιοδος μου ελλατωθηκε δραματικα (1-2 μερες μερικες σταγονες), ο γιατρος μου ελεγε να ηρεμησω κ οτι αυτο συμβαινει μετα απο εγκυμοσυνη (παλινδρομος κυηση) κ οτι θα επανελθει μετα απο 3 μηνες, κατι που δεν εγινε, αντιθετα απο αλλο γιατρο διαγνωσθηκε συνδρομο Αschermann k προχωρησα σε λυση συμφησεων κ ορμονοθεραπεια. Η περιοδος ομως δε ξαναρθε ποτε οπως πριν. Το ενδομητριο εχει τραυματιστει τοσο οσο να μην ξαναχτιζεται. Ξεκινησα ομοιοπαθητικη μηπως με βοηθησει αλλα η κατασταση ειναι μαλλον στασιμη. Ειμαι 38.5 χρονων εχω κανει 7 χειρουργεια για γυναικολογικους λογους , το πρωτο το εκανα στα 31 αφαιρεση οινομυωματων , 7 εμβρυομεταφορες μονο μια επιτυχημενη με τα παραπανω αποτελεσματα κ θα ηθελα να διαβαζα νωριτερα το φορουμ σας μηπως με επαιρνε η ΟΠΤΑΣΙΑ μαζι της στη Γερμανια για μια επισκεψη σε αυτον το γιατρο που ευχομαι να την βοηθησε. Θα ηθελα πολυ να μου απαντησετε, η συντροφια σας μου δινει ελπιδα
Διάβασα το μήνυμά σου και συγκινήθηκα πολύ. Αν το ασερμαν ήταν και είναι σοβαρο , τότε υπάρχει προβλημα. Οχι ομως χωρις λύση!!Ακου, κορίτσι μου. Επειδή εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρουν να αντιμετωπίζουν το ασερμαν σωστα, εννοώ δηλαδή να σε εγχειρίσουν έτσι, ωστε να μην ξαναέχεις προβλημα, θα σου στείλω ό,τι σχετικό θέλεις για τον γιατρο. Μπορώ να μιλήσω για σένα στη γραμματεία και να σου κλείσω κάποιο ραντεβου. Πίστεψέ με, θα καταλάβεις οτι το ασερμαν΄είναι μια σοβαρή μεν πάθηση του ενδομητρίου, οχι ομως χωρις λύση. Στο γερμανικό σαιτ του ασερμαν διάβασα περιπ΄τωσεις που χειρουργήθηκαν σε αυτον τον γιατρό που ήταν καμμένες απο χέρι, και έκαναν παιδάκια!!! Ο μονος εχθρος στην περίπτωσή σου είναι ο χρόνος!!! Οι γιατροι στην Ελλάδα δεν σου λένε απο εγωισμο οτι δεν ξέρουν να αντιμετωπιζουν δύσκολες περιπτώσεις, με αποτέλεσμα να ξαναβγαίνουν, και ξανα χειρουργεία κτλ.!!!! Θέλω να βοηθησω όλες τις κοπέλες που έχουν τέτοιο προβλημα. Μην ξεχνάς οτι και εγώ πήρα πληροφορίες απο το γερμανικό σαιτ το οποίο ίδρυσε μια κοπέλα που είχε παρόμοιο πρόβλημα . Εταξε λοιπόν στον εαυτο της να κάνει το ίδιο. Ο γιατρός λέγεται Γκαλινατ και χειρουργεί ως επί το πλειστον ασερμαν μόνο. Στον κόσμο υπάρχουν ελάχιστοι γιατροι με τέτοια ειδίκευση. Μην χάνεις το κουράγιο σου. Θα σε βοηθησω σε ο, ΄τι και αν αποφασίσεις. Μακάρι η Γερμανία να ήταν κοντά να ερχόμουν μαζί σου! Ομως, μπορουμε να κάνουμε και το άλλο¨: Εγώ τον Οκτώβρη θα ξαναπάω με το σύζυγο για να δουμε αν είναι όλα καλά. Αν καταφέρεις να κλεισεις εκείνες τις ημέρες ραντεβου, καλώς, Ειδάλλως, θα βρεις έναν μεταφραστή απο τους τόσους ομογενείς που ζουν στο εξωτερικό και θα σε βοηθήσει. Αλλωστε ο γιατρός με το που θα σε δει θα καταλάβει και έτσι δεν θα χρειαστεις πολλά να πεις!!!Η ορολογια είναι ίδια στην ιατρική. Τί άλλο να πώ? Ελπίζω και εύχομαι τα καλύτερα για σένα. Για μένα η ικανοποίηση είναι μεγάλη, αν κατάφερα να σου δώσω έστω και μια μικρή ελπίδα !!!

optassia
29-06-10, 19:24
Κορίτσια, συγγνωμη που σας παραμέλησα λίγο αλλά έπρεπε να πω δυο πράγματα στην καλή μας φίλη. Προσπαθώ παράλληλα με τη δουλεια να γραφω και το διδακτορικό μου κα έτσι καμια φορά βαριέμα να γράφω. Σας παρακολουθώ όλες όμως με πολλη αγάπη και μεράκι!!!!!!!!!!!!!

Athens
30-06-10, 18:23
Κορίτσια, για σας και από μένα.
Χάθηκα λίγο καιρό αλλά δεν έχω και κάτι νεότερο. Τα αποτελέσματα τις βιοψίας ήταν καλά και ο γιατρός μου πλέον αισιόδοξος από την εικόνα του ενδομητρίου μου. Αυτό το διάστημα παίρνω από ένα χαπάκι cyclacur για ρύθμιση ορμονών και Σεπτέμβριο πάμε για προσπάθεια με κάτι κατεψυγμένα. Τον επόμενο μήνα θα κάνω και μια επίσκεψή για μια μέτρηση του πάχους του ενδομητρίου. Προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι τόσο πολύ όλα αυτά και να χαλαρώσω. Περιμένω πως και πως τις διακοπές.
Φιλάκια σε όλες.

kuriaki
30-06-10, 21:20
Πόσο χάρηκα που διάβασα νέα και από την οπτασία και απ΄την άθενς! Σας χάσαμε βρε κορίτσια...Άθενς κορίτσι μου χαλάρωση είναι το καλύτερο δώρο στον εαυτό μας...Και από Σεπτέμβρη έχεις καιρό να κανονίσεις σχέδια...
Οπτασία διαβαστερό μας κορίτσι! Καλό είναι να έχεις κάτι που σε απορροφάει...
Αχ Δομνίνα μου έτσι είανι όταν έρθει η ώρα το ξέρω, η ελπίδα θα αναθαρρήσει και πάλι! Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πλησιάζει η ώρα της ωοληψίας, της μεταφοράς, της αναμονής...
ΦΙλιά και καλό βράδυ...Αύριο καινούριος μήνας...

domnina
01-07-10, 18:33
Καλό μήνα Κυριακή μου..

Είμαι σίγουρη ότι είναι ο μήνας των θετικών χοριακών και θετικών αποτελεσμάτων.. Τέρμα η απαισιοδοξία και ο αρνητισμός.. Να φύγουν, να πάνε αλλού!

kuriaki
01-07-10, 19:10
Απ το στόμα σου και στου θεού το αυτί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

domnina
02-07-10, 18:51
Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια μου..

Ξέρω, ξέρω μου βάλατε απουσία που δεν εμφανίστηκα μέχρι τώρα αλλά σήμερα στη δουλειά η κατάσταση ήταν το κάτι άλλο... Χαμός... Από τις 11 το πρωί που ήρθα μόλις τώρα μπορώ να πω ότι ξελάσκαρα λιγουλάκι κι έτσι μπήκα να διαβάσω τα νέα σας και να σας γράψω και τα δικά μου...

Λοιπόν, δεν πάσχω τελικά από αιμορραγικό σύνδρομο.. Πάσχω από αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο (πρώτη φορά το άκουγα) το οποίο ευθύνεται για αποβολές πρώτου τριμήνου και παλίνδρομες κυήσεις (άκουσον, άκουσον)... Δεν θα μπορούσα να το ξέρω από πριν παρά μόνο εάν είχα κάνει τις ειδικές εξετάσεις που έκανα τώρα... Θρομβοφιλία πάντως για μία ακόμη φορά αποδείχθηκε ότι δεν έχω..

Για να το αντιμετωπίσουμε αυτό το σύνδρομο, το οποίο είναι υπεύθυνο για τη δημιουργία ακατάλληλου περιβάλλοντος στη μήτρα σε περίοδο εγκυμοσύνης καθώς επίσης και για τη δημιουργία μικροσκοπικών θρόμβων στον πλακούντα και στο έμβρυο πρέπει: α) να παίρνω σαλοσπίρ από τώρα και μέχρι όποτε... β) δύο μέρες πριν την ωοληψία θα πρέπει να κάνω μια θεραπεία με ανοσοκαταστολείς στο ιατρείο του και σε περίπτωση θετικού τεστ κυήσεως να την επαναλάβω μια φορά ακόμα.. Αυτή η θεραπεία καταστέλλει τα αντισώματα αυτά και δημιουργεί ευνοϊκές συνθήκες και γ) να κάνω ενέσεις ηπαρίνης τουλάχιστον για το α' τρίμηνο.. Μετά φυσικά εάν όλα εξελίσσονται ομαλά θα είμαι υπό παρακολούθηση..

Τι μαθαίνει ο άνθρωπος... Ρε κορίτσια μου έφυγε ένα βάρος... Εντάξει, εγώ ευθύνομαι γι' αυτό αλλά που να το ξέρω; τουλάχιστον δεν ευθύνεται 100% το κακό dna του συζύγου που ελπίζω με τα καινούργια αποτελέσματα να έχει διορθωθεί και αυτό..

Πάντως είναι γεγονός πως ότι φοβάσαι το λούζεσαι μιας και εγώ φοβάμαι τις ενέσεις.. αλλά για το μωρό μου θα κάνω ότι πρέπει..

Κορίτσια αισθάνομαι πολύ αισιόδοξη...

kuriaki
02-07-10, 23:04
Δομνίνα μου χαίρομαι πολύ που είσαι αισιόδοξη! Όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά! Πόσα πράγματα μαθαίνουμε στην πορεία... Μου φαίνονται πολύ εξειδικευμένες αυτές οι εξετάσεις... Πρώτη φορά τις ακούω... Και το σαλοσπίρ πάντως και οι ενέσεις ηπαρίνης δεν βλάπτουν σε τίποτα! Μόνο καλό κάνουν! Πολλοί γιατροί τα δίνουν και προληπτικά.
Μπράβο κορίτσι μου. Είναι τόσο σημαντικό να προχωρούμε νιωθοντας σίγουρες και έχοντας αυτοπεποίθηση...
Όσο για τις ενέσεις μέχρι και εγώ τα κατάφερα! Σίγουρα μπορείς και εσύ και θα τις συνηθίσεις! Είναι το λιγότερο! Ας έρθει το μωρό...
Εύχομαι αυτός ο μήνας να έχει μόνο καλά νέα!!!!

optassia
03-07-10, 11:02
Koριτσάκια μου καλημέρα!!!!Εύχομαι σε όλες να περάσατε ένα αξέχαστο Σαββατοκύριακο!!! Οσες έχετε θάλασσα κοντά μην παραλείψετε και μια βουτια για μένα. Σε σχέση με τα γυναικολογικά μου ένα πράγμα θα σας πω¨:Πρώτη φορά αισθάνομαι οτι βαδίζω σε σίγουρο δρόμο! Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα πολυ δεν έχω αγχος και πιστεύω βάσιμα οτι ο πελαργος δεν θα αργήσει να μου χτυπήσει την πόρτα!!! Εύχομαι το ίδιο για όλες μας!!!Σήμερα θα πάω σε ένα γάμο ξεχωριστο. Παντρεύεται η πρώτη ξαδέρφη της ¨Ελενας Παπαρίζου και είμαι καλεσμένη. Ουάου! Μακάρι να τη δουμε απο κοντά!!!Αν και δεν θα είναι η πρώτη φορά!Φιλακια!!!

kuriaki
03-07-10, 18:22
Αχ βρε Οπτασία μας κούφανες πάλι!!! Χιχι!! Μας δίνει απίστευτη σιγουριά να είμαστε στα χέρια καλών γιατρών ε?΄Αντε να μείνεις έγγυος και βλέπω βανάκι με γκρουπ για τον δρ Γκάλινατ!!

domnina
03-07-10, 18:52
Κυριακή μου όντως είμαι σίγουρη και αισθάνομαι πως όλα θα πάνε καλά.. Όσον αφορά τις ενέσεις να' ναι καλά η μανούλα που μένει δίπλα και έχει και απαλό χέρι... Όσο για τις άλλες που πρέπει να κάνω για τις αιματολογικές και την ωοληψία.. κάνω την καρδιά μου πέτρα και κοιτάω αλλού!!!

Σίγουρα κάτι το διαφορετικό έχει αυτός ο μήνας.. είμαι σίγουρη!

kuriaki
05-07-10, 19:03
Κορίτσια αδιαθέτησα! Νωρίς νωρίς! Αύριο επιστρέφω Αθήνα με το πρώτο πλοίο, τρέχοντας...Για υπέρηχο και οιστραδιόλη πρωί πρωί στον Πάντο. Τέλειωσαν τα ψέμματα, ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση... Σας φιλώ

optassia
05-07-10, 23:38
Καλή επιτυχία κυριακή μου. Αλήθεια , Κυριακή σε λένε? Οχι τιποτα άλλο αλλα να μην ξεχάσουμε να σου ευχηθουμε την Τετάρτη που είναι της αγίας Κυριακής!!!Ολα με το καλό και να στεριώσουν βρε παιδι μου τα καλά!!!

optassia
05-07-10, 23:40
Αχ βρε Οπτασία μας κούφανες πάλι!!! Χιχι!! Μας δίνει απίστευτη σιγουριά να είμαστε στα χέρια καλών γιατρών ε?΄Αντε να μείνεις έγγυος και βλέπω βανάκι με γκρουπ για τον δρ Γκάλινατ!!

Οσο για το βανάκι το βλέπω!!!Έρχεται. Ασε που σε αυτους τους χαλεπους καιρους δεν είναι για να ταξιδεύεις με αεροπλάνο. ¨Ενα σωρο λεφτα΄θέλουνε και οι εταιρείες. Οπότε το βανάκι συμφέρει απο κάθε άποψη!!!!:mrgreen:

optassia
05-07-10, 23:42
Ρε παιδιά η τζουκα που είναι? Τζουκάκι πες αλέυρι, η οπτασία σε γυρεύει. Αντε φιλενάδα ξεκουβάλα απο τα μπανάκια και στείλε μα ς κανένα μήνυμα!!!!!!!!!!!

domnina
06-07-10, 14:02
Κυριακή μου καλή αρχή κοριτσάκι μου... όλα να σου πάνε τέλεια και περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου..

Καλό σου ταξίδι!

kuriaki
06-07-10, 19:15
Ax κορίτσια μου με συγκινεί το ενδιαφέρον σας...Είστε οι μόνες που καταλαβαίνετε πιστεύω...

Το όνομά μου είναι όντως Κυριακή και αύριο γιορτάζω, μακριά απ τον άντρα μου, αλλά ας είναι, ας πετύχει η προσπάθεια και τι να πω?

Λοιπόν σήμερα ξύπνησα 5.30 και ήρθα τρεχάτη Αθήνα. Πήγα κατά τις 10 στο κέντρο, μου πήραν αίμα για οιστραδιόλη, που βγήκε φυσιολογική και έκαναν και υπέρηχο όπου είδαν ότι οκ μια χαρά οι ωοθήκες δεν έχω καμιά κύστη να μας εμποδίζει και το ενδομήτριο 3,5 "όσο πρέπει να είναι αυτή τη μέρα του κύκλου". Υπενθυμίζω ότι αδιαθέτησα χτες το απόγευμα, οπότε αυτοί λογαριάζουν για πρώτη τη σημερινή. Για το ενδομήτριο δεν είχα κανένα σκοπό να ρωτήσω γιατί τι να καταλάβω την μόλις 1η μέρα του κύκλου που υποτίθεται ότι θα είναι πολύ λεπτό? Αλλά αυτός μου το ανέφερε από μόνος του...Οπότε υποθέτω πως όλα φυσιολογικά...Από αύριο ξεκινώ τις γκονάλ 150 μονάδες και μου είπαν για υπέρηχο και οιστραδ. ξανά την Τετάρτη στις 14/7 (και για τις 2 μας σημαντική μέρα Δομνίνα μου). Ωστόσο αν αισθανθώ λέει πιο πριν την Δευτέρα, ότι έχω πρηστεί, δυσφορία κτλ, να πάω και από Δευτ για υπέρηχο. Πιο πριν λέει είναι πολύ νωρίς και δεν υπάρχει λόγος. Κορίτσια ειλικρινά ελπίζω να την αποφύγω την υπερδιέγερση, δεν θα αντέξω να το ξαναπεράσω αυτό το μαρτύριο...
Όσο για την ψυχολογία μου είναι πολύ καλύτερα...Ίσως και επειδή σήμερα όλα ήταν εντάξει. Προς το παρόν δηλαδή...
Σας φιλώ όλες και όταν έχω κάτι νεότερο θα σας γράφω...
Α! Και εννοείται ότι εδώ και μια εβδομάδα περίπου παίρνω Ε την οποία και συνεχίζω...Τι να κάνω? Χρησιμοποιώ όλα τα όπλα!
:cool:

domnina
07-07-10, 14:18
Κυριακή μου καλημέρα σου και χρόνια σου πολλά! Να σε χαιρόμαστε και ειλικρινά σου εύχομαι του χρόνου στη γιορτή σου να έχεις το μωράκι σου αγκαλιά!

Πολύ ενθαρρυντικά όλα αυτά κοριτσάκι μου.. η μόνη μου ένσταση είναι ότι είναι πολλές οι μέρες χωρίς να κάνεις υπέρηχο... Στο λέω αυτό διότι εγώ Παρασκευή 26/2 ξεκίνησα ενέσεις διέγερσης και Παρασκευή 5/3 έκανα την τελευταία ένεση... Μήπως να πας νωρίτερα καλού κακού; Δεν θέλω να σου βάζω ιδέες αλλά επειδή όλα γίνονται στον μάταιο τούτο κόσμο μήπως να το κοιτάξεις λίγο νωρίτερα;

Όσον αφορά τα δικά μου νέα... Αδιαθέτησα σήμερα ακριβώς στις 28 μέρες μετά την προηγούμενη περίοδο και για δεύτερη φορά μετά την απόξεση. Άρα ο οργανισμός μου λειτουργεί ρολόι..

Χθες πήρε ο εξωσωματικός μου τηλέφωνο τον άνδρα μου προσωπικά και του είπε ότι τα ποσοστά του δεν είναι καλά. Έχουμε 60% προβληματικό και 40% φυσιολογικό σπέρμα... όμως του είπε ότι αυτό το 40% του φτάνει για να δουλέψει και πως τώρα δοκιμάζουν μια νέα μέθοδο η οποία τους δίνει τη δυνατότητα να ξεχωρίσουν αυτό το 40% από το υπόλοιπο... εκεί εναποθέτω τις ελπίδες μου..

Επίσης του έδωσε μια αντιοξειδωτική αγωγή την οποία θα ακολουθήσει σίγουρα μέχρι την ωοληψία και επίσης του είπε να ξεκινήσει το σπορ (σεξ) πιο εντατικά για να γίνεται συχνή ανανέωση του σπέρματος..

Κυριακή μου την επόμενη Τετάρτη 14/7 η οποία όντως είναι πολύ σημαντική μέρα και για τις δυο μας θα ξέρω περισσότερα μιας και θα δούμε όλα τα αποτελέσματα συνολικά...

Κοριτσάκι μου καλή σου αρχή λοιπόν και καλή μας επιτυχία!

Athens
07-07-10, 18:49
Κυριακή μου Χρονια σου Πολλά και με ενα γλυκό μωράκι στην αγκαλιά σου του χρόνου τέτοιο καιρό.

kuriaki
07-07-10, 19:30
Άθενς μου δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι να βλέπω ότι μπαίνετε και γράφετε και εσείς μια κουβέντα. Σε ευχαριστώ για την ευχή...
Δομνίνα μου νομίζεις ότι είναι πολύς καιρός? Λες? Σήμερα σαν δώρο για τη γιορτή μου έκανα την πρώτη ένεση γκονάλ. Τη Δευτέρα θα πάω σίγουρα να με δουν...Οι μονάδες που κάνω είναι πολύ λίγες 150... Αν αισθανθώ ενόχληση θα πάω και νωρίτερα. Σε ευχαριστώ που με ξυπνάς και λίγο...Και ευχαριστώ και για τις ευχές σου.
Αυτό με τον άντρα σου να σου πω δεν το κατάλαβα...Βρήκαν χαμηλότερο ποσοστό καλό σπέρμα? Το 60-40 νομίζω πολλά ζευγάρια το έχουν...Το σεξ όντως και εμάς μας το έχουν πει... Όταν είμαστε μαζί κάτι γίνεται, αλλά τώρα... Στις 14 όμως φαντάζομαι θα ξέρεις πιο συγκεκριμένα...
Καλή μας τύχη πραγματικά! Χρειάζεται και αυτή.

optassia
07-07-10, 22:33
Κυριακή μου , δεν έχεις παραπονο!!! Πρώτη σε φανέρωσα οτι γιορτάζεις. Σου εύχομαι λοιπόν τα εξής: Κυριακή το όνομά σου και λουλουδια στην καρδιά σου, ομορφα να τα θωρείς , με ένα μωρό στην αγκαλια σου γρήγορα θε να βρεθείς!!!!!!!!!( Καλά ε, τί μαντινάδα είναι αυτή!!!Πίστεψε με , δεν είναι κλεμμενη. Τώρα την έβγαλα που σε σκεφτόμουν!!!Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

kuriaki
08-07-10, 12:57
Βρε Οπτασία πάντα όταν διαβάζω μηνύματά σου με κάνεις και χαμογελώ!Σε ευχαριστώ για τη μαντινάδα, είναι υπέροχη! Ας εισακουστούν οι ευχές σας και οι προσευχές μου!Με ένα μωρό όλες στην αγκαλιά μας σύντομα!
Σας φιλώ!

domnina
08-07-10, 14:56
Κυριακούλα μου γλυκιά που είσαι σαν μια ζωγραφιά.. (τι, μόνο η Οπτασία θα σου γράφει μαντινάδες; μπορώ κι εγώ)!

Καλή αρχή κοριτσάκι μου... Κι εγώ τη Δευτέρα θα πήγαινα να με δουν.. θα το θεωρούσα ασφαλέστερο για μένα πρώτα απ' όλα.. Είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε τέλεια... και μέχρι το τέλος του χρόνου είμαι σίγουρη ότι όλες θα έχουμε μέσα μας το πολυπόθητο..

Να σου πω την αλήθεια αυτό το 60 - 40 ούτε κι εγώ το πολυκατάλαβα μιας και αυτά ήταν λόγια του άνδρα μου προς εμένα και όχι του γιατρού.. Βέβαια σαφώς το 60 είναι το προβληματικό και το 40 το καλό αλλά εντάξει μια απογοήτευση την πήρα.. Επειδή όμως ξέρω τον άνδρα μου και ξέρω πως όταν του μιλάει κάποιος το μυαλό του δεν το χει στο κεφάλι του, την Τετάρτη που θα πάω εγώ στον γιατρό θα τον βάλω να μου εξηγήσει προσωπικά την μέθοδο που ανέφερε... Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε...

Άντε κοριτσάκια μου κοντεύουμε..

Κυριακή μου και πάλι χρόνια σου πολλά και καλά!

optassia
08-07-10, 19:33
Φεύγω αύριο για θεσσαλονίκη. Θα πάω για γουικεντ με την αδερφή μου και τον ανηψιό μου. Ελπίζω να περάσουμε τέλεια!!!!!!!!!!!

kuriaki
08-07-10, 21:24
Είστε απίστευτες και οι δύο:grin:! Τι να πω? Τα λόγια είναι περιττά:grin:.
Δομνίνα μου τώρα εξηγούνται όλα! Σαν τον δικό μου είναι και ο δικός σου! Σου πετάν μια γενικότητα και όποιος κατάλαβε κατάλαβε! Εγώ είμαι είμαι σίγουρη πως άδικα στενοχωρήθηκες! Και εγώ είμαι περίεργη για αυτή τη νέα μέθοδο... Καταλαβαίνεις πως ό,τι σε αφορά, με αφορά!Δυστυχώς! Αλλά όλα καλά θα πάνε!Λιγος καιρός έμεινε για όλες μας!
Τη Δευτέρα θα πάω σίγουρα!
Οπτασία καλό ΣΚ! Άντε πια όλο με το διδακτορικό και διασκέδαση μηδέν! Με την Παπαρίζου δεν μας είπες τι έγινε:lol:!
Φιλάκια!

domnina
09-07-10, 17:31
Κοριτσάκια μου γλυκά,

Καλό σαββατοκύριακο, να περάσετε υπέροχα και Κυριακή μου περιμένουμε τη Δευτέρα τα νέα σου με αγωνία!!! [Είμαι απολύτως σίγουρη πως θα είναι τέλεια]!

Φιλάκια πολλά!

tzouka
11-07-10, 18:19
Να' μαι ξανά κι εγώ η γαϊδούρα που μου πήρε το καλοκαίρι τα μυαλά (ετοιμάζομαι και για το υπερατλαντικό μου ταξίδι) και έχω τον ασυμάζευτο!!!!
Αλλά μπαίνω τώρα και μυρίζω υπέροχη διάθεση!!!!:p:p:p

Κυριακή έτοιμη στο διάδρομο βλέπω, ε; Πάντως εγώ στην γιορτή σου σου είπα Χρόνια Πολλά, αλήθεια στο λέω!!!!! Έχεις καταπληκτική διάθεση και χάρηκα πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ!!! Τώρα που ετοιμάζεσαι γι απογείωση θα μπαίνω κάθε μέρα!!!

Ντομνινάκι κι εσένα ανεβασμένη σε βλέπω!! Τι κάνατε όσο έλειπα βρε;;;;) Σα να μου φαίνεται ότι έγινε.... κατάχρηση της συνταγής του γιατρού (χι,χι,χι). Γιατί πώς αλλιώς να εξηγήσω ότι λάμπετε;;;;

Εγώ είμαι πολύ καλά, κάνω σιγά - σιγά τις απαιτούμενες εξετάσεις, πάω να... ελέγξω τον ουρανό (τέσσερα αεροδρόμια θα περάσω για Αμερική) και ετοιμάζομαι κι εγώ από φθινόπωρο να πάρω σειρά στον αεροδιάδρομο!!!:p

Οπτασία, τι μου θύμισες...!!! Πού είσαι εσύ; Στείλε κανένα μήνυμα να μου πεις τα νέα σου. Σε πεθύμησα

Άθενς σου στέλνω όλη μου την αγάπη!!!!

Φιλάκια κοριτσάρες!!!!:p:p:p:p:p
Τζούκα

kuriaki
12-07-10, 12:09
Καλημέρα φιλενάδες!Νιώθω ότι έχουμε ανασυνταχθεί κα πολύ μ αρέσει! Λοιπόν για να μην τα πολυλογώ, σήμερα στις 8 το πρωί ήμουν εκεί.Γινόταν ο πανικός από κόσμο! Κάπου είδα και ένα χαρτί που έλεγε τελευταία μέρα διεγέρσεων 12/7!...Και όλος αυτός ο κόσμος ουρά.......Ας μην μιλήσω...Ο υπέρηχος έδειξε περίπου 10 ωάρια τα μεγαλύτερα 12-14...Με άλλα λόγια καλά έκανα και πήγα σήμερα...Το ενδομήτριό μου, μου είπε από μόνος του ότι είναι λεπτό και λίγο με έριξε...Δεν θέλω πάλι τα ίδια...Του λέω δηλαδή πόσο?ΜΟυ λέει 6. Ρε κορίτσια είναι σήμερα η 7η μέρα του κύκλου.Από τη μια σκέφτομαι ότι με 6 σικλακούρ ημερησίως την 20η μέρα και έφτανε 6.5 με το ζόρι 7... Από την άλλη για να το λέει αυτός κάτι θα ξέρει. Τέλοσπάντων δεν έχει και πολύ νόημα να τα πολυσκέφτομαι, ελπίζω να πάρει άλλο λίγο βέβαια...
Τώρα πάμε μπροστα και δεν έχει πίσω...
Κατά το μεσημέρι περιμένω τηλ να μου πουν τι θα κάνω με τη δόση γκονάλ κτλ...
Σας φιλώ πολύ πολύ!

domnina
12-07-10, 15:57
Κυριακούλα μου καλημέρα και καλή βδομάδα..

Μια χαρά τα 10 ωαριάκια.. στρογγυλός αριθμός και τυχερός θα' ναι σίγουρα.. Κι εγώ νομίζω ότι έκανες πολύ καλά που πήγες σήμερα.. Κι εγώ την Τετάρτη που θα πάω στο γιατρό θα είμαι στην 7η μέρα του κύκλου. Θα ρωτήσω κι εγώ το ενδομήτριό μου και θα σου πω.. Νομίζω πάντως ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο...

Τζούκα μου γιατί να μην είμαστε ανεβασμένες; αφού τα έχουμε βάλει όλα σε μια σειρά, σε μια τάξη, ξέρουμε που βαδίζουμε και το κυριότερο;;; σκεφτόμαστε θετικά!

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ που λέει και ο γνωστός Σάκης... Φιλούμπες πολλές!

kuriaki
12-07-10, 19:40
Κορίτσια ξανα εδώ!! Καλά ώσπου να πάω για τη μεταφορά, θα σας τα γράφω όλα με το νι και με το σίγμα! Όχι που νομίζατε ότι θα γλιτώνατε!!
ΛΟιπόν στις 7 με πήρανε το απόγευμα και εγώ μέχρι αυτή την ώρα μες στην αγωνία...Όλοι με το πάσο τους!!!
Η οιστραδιόλη μου είναι 1033 και τη γκονάλ μου τη μείωσαν στο 112...Δεν έχω ιδέα από μονάδες οιστραδιόλης...
Λοιπόν Δομνίνα μου, την Τετάρτη αν σου χουν βρει ενδομήτριο κανένα 8 ή 9 σε παρακαλώ λυπήσου με και καλύτερα να μην μου το πεις! Γιατί ένα πακέτο σικλακούρ τη μέρα να κατεβάζω πάλι μακριά θα είμαι!Εντάξει κορίτσι μου? με το μαλακό!Είμαι και ευαίσθητη!
Καλά σου αποτελέσματα και φιλιά σε όλες τις κοπέλες!

domnina
13-07-10, 16:26
Κυριακούλα μου γλυκιά που σαι σαν μια ζωγραφιά (συνεχίζω τα εμπνευσμένα ποιήματα και στιχάκια απ' ότι βλέπεις)...

Το ότι σου κατέβασαν τη δόση είναι καλό.. αυτό πάει να πει ότι ωριμάζουν μια χαρά τα αυγουλάκια σου απλά θέλουν να γίνει αυτό όσο πιο ανώδυνα γίνεται.. Και φυσικά έχεις και την προϊστορία και εννοείται πως δεν θέλουμε να επαναληφθεί κάτι τέτοιο..

Απόγευμα θα σε παίρνουν τηλέφωνο.. μη μου αγχώνεσαι.. συνήθως όλες τις αιμοληψίες τις δίνουν σε εξωτερικό εργαστήριο.. τουλάχιστον στο δικό μου το κέντρο έτσι κάνουν και τους στέλνουν τα αποτελέσματα το απογευματάκι.. και επειδή συνήθως εκείνες τις ώρες κάνουμε τις ενεσούλες παίρνουν ακριβώς την ώρα που πρέπει για να σε καθοδηγήσουν καταλλήλως..

Αύριο είναι η μεγάλη μέρα.. Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε.. Όλα καλά θα πάνε όμως Κυριακή μου και για μένα και για σένα.. είμαι σίγουρη...

Φιλάκια και στα δύο μαγουλάκια!

kuriaki
13-07-10, 18:35
Καλά αποτελέσματα Δομνίνα μου για αύριο!!!ΜΟυτς!!

tzouka
13-07-10, 19:13
Κυριακή μου,

βλέπω ότι προχωράς μια χαρά!!!:D Μπράβο!!!Καλύτερα που δεν ξέρεις από μετρήσεις, μήτε να μάθεις. Προσπάθησε να μην είσαι επικεντρωμένη στην προσπάθειά σου, αλλά στη ζωή σου. Ξέρω πως ακούγεται κάπως δύσκολο και παρανοϊκό, αλλά πίστεψέ με κάνει τα πράγματα καλύτερα!!!

Δομνινάκι,
καλή αρχή και εδώ είμαστε να μας λες κι εσύ τα θεσπέσια νέα σου!!!:D:D:D

Σας φιλώ γλυκά
Τζούκα!!!

domnina
14-07-10, 14:42
Κοριτσάκια μου γλυκά καλή σας μέρα!!!

Έχω ευχάριστα νέα να σας πω...

Καταρχήν το φόρουμ μας έχει γίνει διάσημο και εγώ η ίδια είναι πλέον αδύνατο να κρυφτώ από όσους με ξέρουν.. Τι εννοώ.. Πήγα σήμερα στο κέντρο εξωσωματικής που έχω ήδη αναφέρει για να με δει ο γιατρός, να δούμε τις εξετάσεις και να αποφασίσουμε πως θα προχωρήσουμε..

Μπαίνω μέσα, χαιρετιόμαστε και χαμογελώντας ο γιατρός μου λέει: "Μήπως μπαίνεις σε φόρουμ με θέμα εξωσωματική"; Του απαντάω χαμογελώντας "Μα ναι, φυσικά.. πως το ξέρετε;" Μου λέει: "Μια κοπέλα από εδώ μπήκε και αυτή και είδε το όνομά σου και επειδή είναι τόσο ... κοινό της έκανε εντύπωση και μου το έδειξε..."... Και του απαντάω: άρα ξέρετε ότι μόνο καλά λόγια έχω να πω για σας...

Ο κόσμος μικρός είναι κορίτσια..

Τώρα όσον αφορά τα δικά μου τα νέα... Είμαι πολύ καλά, ο γιατρός είναι αισιόδοξος.. μου είπε ότι από όλες τις εξετάσεις φαίνεται ότι υπάρχει επιβάρυνση λόγω θρομβοφιλίας αλλά με την αγωγή που μου έδωσε ο αιματολόγος θα ρυθμιστεί το θέμα, μου είπε να κάνω εξέταση για το ζάχαρο νηστική για να μου φύγει η ιδέα και μου είπε ότι με την περίοδο του Αυγούστου ξεκινάω... Αδιαθετώ τον Αύγουστο και την 21η μέρα του κύκλου ξεκινώ ενέσεις καταστολής..

Μου αύξησε τη δόση και των ενέσεων καταστολής και των ενέσεων διέγερσης γιατί μου είπε ότι θέλει να προσπαθήσουμε να κάνουμε μερικά ωάρια παραπάνω για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες..

Μου είπε ότι ανά πάσα στιγμή τον χρειαστώ σε οτιδήποτε τον παίρνω τηλέφωνο και πως από 25 Αυγούστου θα είναι Αθήνα σε περίπτωση που αδιαθετήσω νωρίτερα και χρειαστεί να κάνω υπέρηχο και αιματολογικές νωρίτερα..

Είναι πολύ αισιόδοξος κορίτσια διότι υπάρχει καινούργια μέθοδος για να αντιμετωπιστεί το θέμα του άνδρα μου και έχουμε πολλές ελπίδες να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!

Είμαι πολύ πολύ πολύ χαρούμενη!

Και Κυριακή μου.. δεν μου έκανε υπέρηχο.. Είπε ότι αφού τελευταία φορά έκανα πριν ένα μήνα δεν είναι απαραίτητος..

Άντε περιμένουμε να μας πεις νέα..

kuriaki
14-07-10, 17:01
Δομνίνα μου ο γιατρός σου όντως ακούγεται πολύ αισιόδοξος και εσύ το ίδιο! Εϊναι πολύ ωραίο αυτό που σου έχει μεταφέρει! Με το σπερμοδιάγραμμα του άντρα σου όμως τι έγινε? Αυτά τα αποτελέσματα δεν περιμένατε σήμερα? Και αν μπορείς να μας πεις και εμάς την καινούρια μέθοδο! Όλα θα σας πάνε καλά, είσαι γερό κορίτσι και θετικό!

Όσο για μένα έφαγα μια ψιλοαπογοήτευση σήμερα! Πάω κάθομαι για υπέρηχο και αρχίζω τις ερωτήσεις, γιατί από μόνοι τους οι γιατροί δεν λένε τίποτα!:evil:. Μετράει το ενδομήτριο...Λέω πόσο? 6.5 λέει. Εννοείται ότι δεν χαίρομαι γιατί και προχτές μου είχαν πει 6, αλλά ο ίδιος αριθμός είναι και μπορεί από προχτές να είναι τόσο και να μην το μέτρησε ο άλλος στο πιο παχύ σημείο...οκ λέω...
Πόσα είναι τα ωάρια? "Καμιά εικοσαριά" μου λέει... Έμεινα εγώ...Πάει να φύγει..."Και τι μέγεθος?", "16άρια 18άρια, δεν είναι ακόμη έτοιμα..Τη Δευτέρα ίσως..."
Και ο νοών νοείτω!
Τελοσπάντων εγώ φοβήθηκα (προχτές μου είχαν πει καμιά 10ριά και σήμερα καμιά 20αριά:!:) γιατί δεν θέλω να ξαναπάθω υπερδιέγερση και πήρα τον ενδοκρινολόγο μου και του είπα έτσι και έτσι... Ρε κορίτσια αν ξέρατε τι θυσίες έχω κάνει τους τελευταίους μήνες και πόσο προσέχω και όλα αυτά λέω γιατί? Για να ξαναπάθω τα ίδια? Οι ωοθήκες μου μου δίνουν τσιμπιές, περπατάω και τα νιώθω...
Περιμένω τηλεφώνημα το απόγευμα με νέες οδηγίες. Ο ενδοκρ μου είπε πως δεν θα διακινδυνέψουμε να ξαναπάθω και αν πάει προς τα εκεί το πράγμα θα σταματήσουμε :roll:...Επίσης του είπα ότι δεν ξανακάνω μεταφορά με 6.5 ενδομήτριο και μου είπε "όχι βέβαια",.
Τι να πω έχω στηρίξει όλες μου τις ελπίδες πάνω του...
Αυτά από μένα... Μου τη δίνουν οι πολυκυστικές ωοθήκες και η υπερδιέγερσή τους!!!!!!!!!!!!!

domnina
14-07-10, 17:50
Κυριακούλα μου,

Τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος δεν ήταν και τα καλύτερα.. Μόλις 7.500.000 εκατομμύρια από τα οποία τα μισά περίπου προβληματικά.. Στενοχωρήθηκα αλλά ο γιατρός μου είπε ότι με την καινούργια μέθοδο (στην οποία χρησιμοποιούν ένα ειδικό υγρό για να μπορέσουν να ξεχωρίσουν κατά κάποιο τρόπο αυτά που περιέχουν σωστή και ολόκληρη αλυσίδα dna από αυτά που έχουν κατακερματισμένη αλυσίδα) έχουμε πολλές πιθανότητες επιτυχίας. Μου είπε επίσης ότι επειδή θέλουμε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες γι' αυτό αυξήσαμε και τη δόση των ενέσεων διέγερσης για να προσπαθήσουμε να κάνουμε περισσότερα ωάρια..

Τον είδα πολύ θετικό και γι' αυτό με βλέπεις και εμένα αισιόδοξη. Έχει δώσει και μια αγωγή στον άνδρα μου την οποία θα την κάνει ανελλιπώς μέχρι την ωοληψία και πραγματικά ελπίζουμε για το καλύτερο..

Κοριτσάκι μου εδώ εγώ που έκανα 8 ωάρια και είχα τσιμπηματάκια τις δύο τελευταίες μέρες, εσύ με 20 δεν θα' χεις... κοριτσάκι μου τον εαυτό σου και τα μάτια σου.. Πότε θα ξαναπάς τώρα;

kuriaki
14-07-10, 19:10
Ax Δομνίνα μου πραγματικά συμπάσχουμε με το σπέρμα των ανδρών μας...Και ο δικός μου κάπου στα ίδια νούμερα είναι... Τι άλλο να κάνουμε?
Αφού μίλησα νωρίτερα με τον ενδοκρινολόγ μου και του εξέφρασα όλες μου τις απορίες, με πήραν από τον Πάντο και μου είπαν πως συνεχίζω τις ίδιες μονάδες γκονάλ (112) και την Παρασκευή πάλι για υπέρηχο. Οκ λέω και το κλείσαμε. Σε 15 λεπτά με ξαναπαίρνουν απ το κλεντρο η ίδια κοπέλα και μου είπε ότι τους πήρε ο ενδοκρ μίλησε με τον Πάντο και καλυτερα να πάω αύριο... Τι να πεις θέλουν και αυτοί λίγο ταρακούνημα και να μην αφήνουμε τίποτα στη τύχη του...Έτσι θα ξαναπάω αύριο. Η κοπέλα με καθησύχασε και καλά ότι όλα θα πάνε καλά και να μην ανησυχώ και όλα αυτά τα τυπικά που λένε... Και της είπα μα πως την Δευτέρα είχα "καμιά 10ριά ωάρια" και σήμερα γίναν "καμιά 20αρια", μέσα σε 2 μόνο μέρες? Και μου είπε ότι τηνΔευτέρα ήταν 16 τα ωάρια. Ασχολίαστο????
Μου φαίνεται θα γίνω και εγώ καμιά από αυτές τισ σπαστικές που θα βαράνε τα τηλέφωνα συνέχεια και θα τους πρήζω αν είναι μόνο έτσι να λειτουργούν τι να πω??
Φιλιά κορίτσι μου και σε όλες το καλύτερο!

tzouka
14-07-10, 19:16
Δομνινάκι μπράβο!!!
Πολύ ωραία διάθεση και πολύ ωραία νέα! Είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά!!!:D:D:D

Κυριακούλα μου,
φαντάζομαι την αγωνία σου, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει λύση, που φαντάζομαι στην έχει πει ο γιατρός (τουλάχιστον εγώ αυτή τη φορά θα το κάνω): Κάνε εσύ τα ωραία σου εμβρυάκια κι αν το ενδομήτριο δεν παχύνει, τότε κατάψυξέ τα και βάζε τα σιγά - σιγά. Και θέλω να σου πω πως το ενδομήτριό μας δεν είναι ίδιο ούτε κάθε μήνα, ούτε κάθε εποχή! Οι ειδικοί λένε πως είμαστε συγκεκριμένους μήνες γόνιμες. Άρα σε μια στιγμή που το ενδομήτριο θα παχύνει τα βάζεις και να η επιτυχία!!! Μη σκας!:D

Εξάλλου το είπε η Δομνίνα: ΌΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ! (Α ρε Σάκη....)

Φιλάκια!
Τζούκα

kuriaki
14-07-10, 19:28
Τζούκα σε διατάζω να μας γράφεις πολύ πιο συχνά για να μην σου πω καθημερινά!!! Χρειαζόμαστε πολύ την αισιοδοξία σου και της Δομνίνας βέβαια!!
Αυτή η θεωρία με το ενδομήτριο πολύ μου καλάρεσε!!!! Και εγώ το πιστεύω και πως το άγχος επιδρά κάποιους μήνες αρνητικά και η διατροφή και το κάρμα και όλα!!! Και επειδή πιστεύω και στα άστρα τα παιδιά συνήθως γεννιούνται ίδια ή απέναντι ζώδια ή ωροσκόπους απ τους γονείς!! Πείτε με τρελή αλλά εμένα στην οικογένειά μου όλο τα ίδια ζώδια επαναλάμβάνονται!!!Τώρα βέβαια σε συνδυασμό με τον άντρα μου... Αλλά ας έρθουν και ας είναι ό,τι θέλουν, αγόρια κορίτσια, δίδυμα, τρίδυμα, όλα καλοδεχούμενα!!!! Ρε κορίτσια λέτε να πάνε όλα καλά?μια το πιστεύω και μια μου χάνεται η ελπίδα...Υπομονή μόνο και θα δείξει.
Σας ευχαριστώ πάντως που είστε δίπλα μου και με ακούτε...

tzouka
15-07-10, 10:07
Στας διαταγάς σου Κυριακή μου!!!:):):)

Λοιπόν πάλι καλά που το έγραψες εσύ το περί των ζωδίων. Άσε κι εγώ το έχω δει να συμβαίνει. Και δεν είναι δεισιδαιμονικό. Απλώς ως κομμάτι της φύσης επηρεαζόμαστε από αυτήν. Για παράδειγμα στο χωριό μου, όταν θέλουν να κόψουν ξύλα για φράχτη τα κόβουν με Πανσέληνο, γιατί είναι πιο σκληρά. Και ο κύκλος μας επηρεάζεται από το φεγγάρι, που ούτως ή άλλως επηρεάζει ό,τι έχει να κάνει με υγρά.
Θυμίσου αυτά που λέγαμε περί άγριας χλόης και αφέσου σ' αυτό που θα συμβεί ούτως ή άλλως. Εξάλλου οι ψυχολόγοι λένε ότι η επιθυμία μας είναι στην πραγματικότητα αυτό που μπορούμε να αποκτήσουμε, γι αυτό και το επιθυμούμε. Όμως άλλο πράγμα είναι η επιθυμία και το όνειρο και άλλο η προσδοκία που εγκλωβίζει το όνειρο σε συγκεκριμένο τόπο ή χρόνο.
Γενικά νομίζω πως αν οι διαδικασίες της εξωσωματικής δεν ήταν τόσο πολυδάπανες και ψυχοφθόρες δε θα μας ένοιαζε τόσο αν δεν πετύχαινε.
Αφού όμως αυτός είναι ο αγώνας μας θα τον αγωνιστούμε με χαρά.
Όμως δεν πρέπει να προσδοκούμε από τα παιδιά μας να γεννηθούν όποτε γουστάρουμε εμείς. Ας γεννηθούν όποτε αυτά το επιθυμήσουν. Έτσι εξάλλου θα διαπλάσουμε και ελεύθερους ανθρώπους. Δεν μπορειτε να φανταστείτε κορίτσια τι βλέπω στη δουλειά μου (είμαι εκπαιδευτικός) από παιδιά που έχουν γονατίσει φορτωμένα τις προσδοκίες των γονιών τους από την ώρα της σύλληψής τους.
Μην τα φορτώνουμε με το βάρος μας πριν γεννηθούν. Και επειδή πράγματι επιθυμούμε αυτό που έχουμε τη δυνατότητα να αποκτήσουμε το μόνο ΣΙΓΟΥΡΟ είναι ότι θα κάνουμε παιδάκια!!!:D:D:D:D:D:D:D:D
Και το πλήρωμα του χρόνου θα μας δείξει ίσως - αν είναι ωφέλιμο - για ποιο λόγο ταξιδέψαμε αυτό το ταξίδι!!!

Γι αυτό ας φροντίσουμε να είμαστε ψυχολογικά καλά, ας φροντίζουμε εν γένει τον εαυτό μας (αξιοποιώντας τα οιστρογόνα που προσδίδουν λάμψη γινόμαστε ΚΟΥΚΛΑΡΕΣ) και όπως λέει ο - υπό Δομνίνα κατοχυρωμένος ύμνος μας - ΌΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ!!!

Σας φιλώ γλυκά
Τζούκα

kkaterinaki
15-07-10, 11:51
Ειμαι κ εγω εδω, επεστρεψα απο μινι διακοπες κ συμπασχω μαζι σας.Τζουκα ειναι καταπληκτικα αυτα που γραφεις για τις επιθυμιες μας ,και επειδη εισαι εκπαιδευτικος κ γνωριζεις οτι η επαναληψη ειναι η μητηρ καθε μαθησεως, γραφε τα οσο πιο συχνα μπορεις.

kuriaki
15-07-10, 13:37
τζούκα μου πόσο με καθησυχάζουν τα λόγια σου...Να σαι καλά για το κουράγιο και για τα μαθήματα που μας δίνεις. Είναι πολλά αυτά που ξεχνάμε στην αγωνία μας πάνω να κάνουμε παιδί. Κάθε φορά που στη ζωή μου έβρισκα εμπόδια, εγώ τόσο πιο πολύ πείσμωνα και τόσο έπεφτα πάνω σε τοίχο...Σαν να μου έσκαγε μια πόρτα μες τα μούτρα! Αντίθετα κάποια πράγματα που έρχονταν ομαλά σαν νεράκι τα ευχαριστήθηκα περισσότερο! Ας 'ερθει λοιπόν και αυτό έτσι. Δεν καταθέτω τα όπλα, αλλά θα περιμένω να έρθει όποτε θέλει. Λοιπόν σήμερα ξύπνησα με πολύ καλύτερη διάθεση, λιβάνισα και το σπίτι γιατί είχε μαζέψει πολύ αρνητική αύρα...
Το πρωί έκανα την καθιερωμένη μου βόλτα απ το Χαλάνδρι... 20 ωάρια το μεγαλύτερο 18, θέλουν λιιιιιιιιγο ακόμη...Θα περιμένω αλλά θα τα παρακολουθώ από κοντά να μην ξεφύγουν! Το ενδομήτριο σήμερα μου είπαν 6. Και να σας πω κάτι? Δεν με πολυνοιάζει κιόλας...Τόσο πάει? Τόσο! Και αν με τα σικλακούρ που θα πάρω μετέπειτα ή τη βιτΕ πάει στο 7 ή στην καλύτερη στο 8 θα είμαι πανευτυχής! Κάποια στιγμή κάποιο δεν θα γαντζωθεί? Κάποτε? Αποφάσισα να μην κάθομαι άλλο να σκάω. Και αν με ξαναπιάσει με τις μετρήσεις θα διαβάζω το μήνυμα της Τζούκας και θα έρχομαι στα σύγκαλά μου!
Κατερινάκι καλώς ήρθες από τις διακοπές!
ΦΙλιά!!

domnina
15-07-10, 15:39
Alors mes enfants!!!

Έλα να επανερχόμεθα στις παλιές καλές εποχές που τίποτε δεν μας ένοιαζε και δεν μας στεναχωρούσε.. Εκτός από τον αγαπημένο Σάκη έρχεται και ο λατρεμένος Μιχάλης (Χατζηγιάννης) για να πει: Αν ήσουν θάλασσα εγώ σ' αγκάλιασα κι αν ήσουν άνεμος εγώ σε κράτησα... Αγκαλιάστε λοιπόν τη θάλασσα των θετικών συναισθημάτων, κρατήστε και τον άνεμο αισιοδοξίας που σας πλημμυρίζει και..... (δικό σας) ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ!

Κυριακή κοριτσάκι μου έχε τα από κοντά να μην ξεφύγουν τα βιαστικούλια.. Όντως λίγο ακόμα θέλουν και θα φτάσεις στο ποθούμενο..

Τζούκα ο άνεμος χορεύει το σιτάρι..

Κατερινάκι, καλώς ήλθες..

Εγώ έδωσα αιματάκι σήμερα έτσι για να δω που βρίσκεται το ζάχαρο για να φεύγει και από το μυαλό μου αυτή η ιδέα και αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα.. Κορίτσια προχωράμε!

kuriaki
15-07-10, 18:12
Δομνίνα μου όλα καλά θα είναι με τη καμπύλη ζαχάρου! Την έχω κάνει και εγώ αυτήν την εξέταση...μπλιαχ χάλια ήταν...Αλλά με είχαν συμβουλέψει τα κορίτσια και είχα ρίξει λίγο φρέσκο χυμό λεμονιού μέσα και ήταν σαν λεμονάδα (λιγότερο χάλια)...
Για να μην ξεφεύγουμε...Πραγματικά νιώθω ότι σας έχω πρήξει αλλά νιώθω πως όλο αυτό που μοιραζόμαστε κάπου, σε κάποιον, σε όλες, κάνει καλό. Με πήρε πριν λίγο ο ίδιος ο Πάντος να μου πει ότι βγήκαν τα αποτελέσματά μου, ότι η οιστραδιόλη είναι καλή (δεν ρώτησα πόσο γιατί δεν έχω ιδέα ούτως ή άλλως), αλλά έχω κάνει πολλά ωοθηλάκια και να πάω ξανά αύριο για υπέρηχο και οιστραδιόλη και μετά να τον ζητήσω για να μιλήσουμε...
Επιτέλους!!!Θα ετοιμάσω όλα αυτά που θέλω να τον ρωτήσω...
Δυστυχώς όμως μετά θα πάω στη μητέρα μου για ΣΚ και θα σας ξαναγράψω νέα από Δευτέρα...Φαντάζομαι θα κάνω ωοληψία μετά την Τετάρτη...
Αυτά κοριτσάκια μου πολλά πολλά φιλάκια!!!!

tzouka
15-07-10, 20:01
Κατερίνακι καλώς ήρθες!!!
Και μια και το πρόγραμμα σήμερα είναι μουσικοχορευτικό αφιερώνω κι εγώ σε όλες μας δυο στίχους που πολυ μ΄αρέσουν:
Είναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...
Έτσι είναι... Οφείλουμε να κινούμαστε, να μη βαλτώνουμε και να μην αφήνουμε το μυαλό να προσπαθήσει να νικήσει το θαύμα!!!

Αχ Δομνινάκι, τι μου θύμισες μ΄αυτό που είπες για τον άνεμο και το σιτάρι: Κάτι χρυσαφένια στάχυα στα χωράφια μας στο χωριό, τέτοιο καλοκαίρι λάβα και μόνιμη υπόκρουση τα τζιτζίκια... Και γω χάζευα πιτσιρίκι στο βάθος την απεραντοσύνη μιας θάλασσας που φάνταζε πολύ μακρινή, αλλά που έμελλε να γνωρίσω κι άλλες, κι άλλες αληθινές και της ζωής με φουρτούνες, αλλά και κάτι θεσπέσια ηλιοβασιλέματα που με κάνουν ακόμα να προσεύχομαι...

Κυριακούλα μου, θα είμαι ακόμα εδώ Τετάρτη (μέχρι τότε θα μιλάμε ανελλιπώς). Για τα μπομπιράκια σου θα ενημερωθώ από Σικάγο (πω πω Τζούκα Ιντερνάσιοναλ έχω γίνει, χι,χι,χι):D:D:D:D

Αυτό μας χρειάζεται κορίτσια: Να μιλάμε για μας, γιατί κάποιες ψυχούλες εκεί στα σύννεφα στήνουν αυτί...:):):):):) Αλήθεια σας λέω!!!!

Μάκιααααααααααααααααα!!!!!!!!

kuriaki
15-07-10, 22:07
Τέλεια!!!!!!!!!!! Θα είσαι η θεία από το Σικάγο!!!!χαχα:D:D:D:D:D:D
Εγώ θα ξανάρθω στην παρέα μας από Δευτέρα:cool:. Πάω βόρεια να δροσιστώ λίγο...Α! Και από Τετάρτη που θα φύγεις θα αλλάξεις το "περιοχή επαρχία" και θα βάλεις "Σικάγο":mrgreen:, έτσι να μας γράφεις με άλλον αέρα!!!
Αχ δεν μου έρχεται τραγουδάκι ανάλογο της περίστασης:roll:!!!
:roll::roll:
Μέχρι την Τετάρτη θα βρω όμως ένα δεν γίνεται!!!!:D
Καλό βράδυ!

domnina
16-07-10, 17:04
Κυριακούλα μου γλυκιά,

Δεν έκανα την καμπύλη ζαχάρου, έκανα απλώς ζάχαρο νηστείας και βγήκε μια χαρά.. πάει κι αυτό..

Μακάρι σήμερα τα νέα να είναι ενθαρρυντικά και καλά πάνω απ' όλα και από βδομάδα να κάνεις κι εσύ την ωοληψία σου να ησυχάσεις λιγάκι... Να πας στα βόρεια, να δροσιστείς και από Δευτέρα περιμένουμε τα νέα σου με ανυπομονησία..

Τζούκα μου τι όμορφα ήταν τα παιδικά μας καλοκαίρια στο χωριό.. ακόμα έχω τη μυρωδιά της ζέστης και του σταριού στα ρουθούνια μου.. Όσο για το τραγουδάκι.. Living in America....

Εγώ αύριο το πρωί θα αναχωρήσω για το πανέμορφο Πήλιο.. θα πάω να ζουλήξω μπουτάκια, να γαργαλίσω μασχαλίτσες και να πάρω και να δώσω αγκαλιές και φιλιά στις ανηψούλες μου..

Όμως θα είμαι συντονισμένη εδώ γιατί έχουμε να μάθουμε πολύ ενδιαφέροντα νέα...

Σας φιλώ όμορφες!

christina77
21-07-10, 11:57

tzouka
21-07-10, 20:15
Γεια σε όλες!!!!!

Ένα μεγάλο φιλί να στείλω σε όλες θέλω και να ευχηθώ όταν γυρίσω από τα ξένα να είστε... διπλές!!!!!:D:D:D (και τριπλές...).
Κυριακούλα ακόμα περιμένω το τραγουδάκι...
Αλλά νομίζω ότι η Δομνίνα το βρήκε!!!!

Θα μου λείψετε!!!
Με πολλλλλλλήήήήήή αγάπη
Τζούκα:D:D:D:D:D

kkaterinaki
22-07-10, 10:22
Καλη επιτυχια Κυριακη. Το να εχουμε το θαρρος να κανουμε αυτο που παντα θελαμε ειναι ο μονος τροπος να δειξουμε εμπιστοσυνη στο Θεο. Ειμαι εδω κ περιμενω μυνημα σου οποτε θελησεις. Αν χρειαζεσαι μερικες χαλαρωτικες στιγμες μπες στο youtube γραψε i love greece κ δες απιστευτες φωτο απο την Ελλαδα. Εμενα μου μενουν 2 εβδομαδες ακομα για να φυγω διακοπες κ κυριολεκτικα το μυαλο μου εχει φυγει ηδη. Φιλακια

kuriaki
23-07-10, 15:12
Φιλενάδες μου γεια σας!
Από εκείνο το Σκ σήμερα μόλις γύρισα σπίτι μου. Θα μπορούσα να σας γράψω πολλά. Πάρα πολλά. Αλλά θα αρκεστώ στην ουσία και στα γεγονότα και τα συμπεράσματα δικά σας...
Την Παρασκευή εκείνη λοιπόν πήγα στο κέντρο, όπου μου έκανε υπέρηχο ο ίδιος ο Π., είπε ότι τα ωοθηλάκια ήταν 20,21,... να κάνω άλλη μια γκονάλ σήμερα και αύριο Σάββατο βράδυ στις 9 την οβιτρέλ, Κυριακή τίποτα και Δευτέρα ωοληψία. Α! Και ο αριθμός? 20 στη μια ωοθήκη και 10 στην άλλη...
Ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες και πάω ξανά τη Δευτέρα το πρωί. Όσο περνούσε η επήρρεια της οβιτρέλ άρχισα νο πονώ πολύ και να τα νιώθω λες και θα μου πέσουν. Κρατούσα την κοιλιά μου. Ξάπλωσα στο δωμάτιο της αναμονής και τότε μόνο ξαπλωτή ανακουφίστηκα.
Ο άντρας μου έδωσε σπέρμα το οποίο βρέθηκε πολύ μα πολύ βελτιωμένο:shock::shock::shock:.
Ξ'υπνησα, σηκώθηκα και πήγα για ενημέρωση σε ένα γραφείο. Μου είπαν ότι πήραν 18 ωάρια (18? μα μου είχαν πει ότι είχα περίπου 30!, όχι 18 ήταν μου λέει, οκ), το σπέρμα του άντρα σας έτσι και έτσι πολύ καλό. Ωραία θα τα κρατήσουμε για 2 δόσεις λέω εγώ, σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, θα βάλουμε και στην κατάψυξη για επόμενη προσπάθεια). Καλά μου λένε ας δούμε και πως θα πάνε...
Έφυγα, ήμουν χαρούμενη νόμιζα ότι όλα είχαν πάει καλά.
Πήγα σπίτι της μητέρας μου πάλι με πολύ προσοχή. Έφαγα και κοιμήθηκα. Έφτασε Τρίτη μεσημέρι. Χτυοάει το κινητό μου από τον Π. γεια σας μου λέει μια γυναικεία φωνή είμαι η τάδε βιολόγος, ήθελα να σας ενημερώσω ότι από τα 18 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 13 και από αυτά, όλα γονιμοποιήθηκαν ανώμαλα, εκτός από 1.:cry::cry::cry:...Θα κάνουν συμβούλιο οι γιατροί και θα σας ξανακαλέσουμε.
Αυτά. Και τώρα τι λες και τι κάνεις? Μόυ ρθε από εκεί που δεν το περίμενα. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοια πιθανότητα! Αφού κλαίω και ξεσπάω, λέω δεν είναι δυνατόν με τα τηλέφωνα! Θα πάω από εκεί! Κλείνω ραντεβού με τσαμπουκά για την ίδια μέρα, με τον Π., και τσουπ βρισκόμαστε στο ίδιο γραφείο μούρη με μούρη και εγώ να ζητώ εξηγήσεις, στο τι πήγε στραβά...
Είχα μέσα μου πολύ θυμό και απορώ πως κρατήθηκα και ήμουν και ευγενική.
ΜΟυ έκανε ένα σκίτσο πως γίνεται κανονικά η διαίρεση των κυττάρων και πως έγινε των δικών μου. Μίλησε με τους βιολόγους στο τηλ μπροστά μου και άκουσα τη λέξη σπάνια και υπερωρίμανση χωρίς να είμαι σίγουρη. ΜΟυ είπε ότι είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια. Του είπα "γιατί στο Μητέρα όταν έκανα την ωοληψία δεν συνέβη??" ΜΟυ είπε και τότε μπορεί να συνέβη και να τους ξέφυγε, χωρίς να σημαίνει ότι θα συμβαίνει συνέχεια. Αυτή η εξέλιξη είναι κάτι που φαίνεται την πρώτη μέρα στο εργαστήριο. Αν τα αφήναμε λέει να προχωρήσουν θα φαίνονταν κανονικότατα στο μικροσκόπιο σαν ωραιότατες βλαστοκύστες, αλλά αντί να έχουν 46 χρωμοσώματα , έχουν 62...Τηλεφώνησε και στον ενδοκρινολόγο μου, για να δει αν και εκείνος συμφωνεί στην επόμενη αγωγή. Εϊπε ότι θα μου δώσει ενέσεις από μια ορμόνη LH νομίζω... Τον Οκτώβρη κορίτσια ξανά φτου και από την αρχή. Είναι η τελευταία προσπάθεια που του δίνω. Τους σιχάθηκα όλους. Τώρα θα κάνω πάλι κάτι ορμονικές εξετάσεις, θα πάρω 2 κουτιά αντισυλληπτικά και τον Οκτώβρη τα γνωστά... Ο καρυότυπός μου μια χαρά. ΜΟυ ξεδιάλυναν βέβαια ότι το πρόβλημα ήταν στα ωάρια και όχι στο σπέρμα...Μέχρι τώρα νόμιζα ότι ήμουν απλά έν ακορίτσι με πολυκυστικές, αλλά τώρα, τι να πω?
Προσωπική άποψη ότι ίσως να τα άφησαν και να υπερωρίμανσαν....
ΦΙλιά σε όλες

kuriaki
23-07-10, 15:16
Α! Και βέβαια για να μου μεταφέρουν μόνο το ένα ούτε λόγος! Τον ρώτησα, μου είπε ότι αποφασίσεις εσύ. Και αποφάσισα αμέσως κατάψυξη. Ε να μην πηγαίνω και με 10% πιθανότητες

Athens
24-07-10, 09:02
Αχ βρε Κυριακή μου. Μην απελπίζεσαι. Έτσι είναι αυτοί οι γιατροί. Καμιά φορά είναι να απορείς πως έχουν κάνει όνομα. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η τσέπη σου και άμα είσαι τυχερή μπορεί να ασχοληθούν μαζί σου σοβαρά.
Με τόσο κόσμο που έχουν στην αναμονή είναι σχεδόν αδύνατον να δίνουν την απαραίτητη προσοχή σε όλους. Τον χειμώνα που μας πέρασε θυμάσαι που είχα κλείσει ραντεβού με όλους αυτούς, τα μεγάλα ονόματα που λένε. Ξόδεψα ένα τσουβάλι λεφτά αλλά κατάλαβα ότι οι περισσότεροι σε κοιτάν σαν προϊόν. Ξεπέτα κανονικά.
Θα σου πρότεινα λοιπόν να κάνεις και εσύ το ίδιο. Δώσε μια ακόμα ευκαιρία τον Οκτώβριο εκεί που ξεκίνησες αλλά στο μεταξύ κάνε καμία επίσκεψη σε άλλους γιατρούς. Μην επηρεάζεσαι από προσωπικές ιστορίες άλλων γυναικών. Επέλεξε με βάση το δικό σου ένστικτό. Με βάση αυτά που θα σου πει ο γιατρός, αν θα καταλάβει το πρόβλημά σου και σκύψει πάνω σε αυτό.
Περιττό να σου πω ότι εγώ τώρα ξεκίνησα και συνεχίζω με έναν γιατρό ο οποίος στην πρώτη επίσκεψη μου είχε πει τα πιο απαισιόδοξα νέα. Παρόλα αυτά εκτίμησα την αλήθεια του και την ανθρωπιά του. Βέβαια μετά την υστεροσκόπηση άλλαξε τελείως άποψη (αφού είδε και μελέτησε καλά τον εσωτερικό μου κόσμο…..χιχιχιχι) και πλέον είναι πολύ αισιόδοξος. Άντε να δούμε. Τον Σεπτέμβριο θα δούμε τι θα κάνουμε. Έχω και κάτι ωραίες βλαστοκύστες στην κατάψυξη. Ελπίζω να παν όλα καλά. Προς το παρόν διακοπές και ξεκούραση. Την άλλη Κυριακή φεύγω για μια βδομάδα μόνο δυστυχώς. Άτιμη οικονομική κρίση.

kuriaki
24-07-10, 10:57
Άθενς μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν μπορώ πλέον να εμπιστευτώ κανέναν γιατρό όμως. Ούτε τους άσημους, ούτε τους διάσημους. Το μόνο που ξέρω είναι πως όντως τον Οκτώβρη θα είναι η τελευταία προσπάθεια. Σε εκείνον, γενικά, δεν ξέρω. Βαρέθηκα και κουράστηκα. Την τελευταία φορά ήθελα να τους χτυπήσω όλους εκεί μέσα. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ήταν δικό τους λάθος και ο ενδοκρινολόγος μου λάκισε με ελαφρά πηδηματάκια...Έχω αρχίσει πλέον να πιστεύω ότι αν προσπαθήσουμε με τον άντρα μου μόνοι μας θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες! Για αυτό σας λέω, τον Οκτώβρη και μετά τέλος...
Καλές διακοπές σε σένα!Εύχομαι τα καλύτερα! Έχεις κάνει και εσύ πολύ υπομονή με τους γιατρούς... Σε φιλώ!

tzouka
25-07-10, 01:23
Koritsares geiaaaaaaaaaaa!!!

Nai, eimai h theia apo to Chicago!!!:D
Den antexa ston peirasmo kai eipa na sas grapso, afou diabasa kai ta nea apo to Kyriakoulini mas.

Kyriakoula mou kali,
poli stenoxwrhuhka (elpizw na katalabaineis ti grafw) pou stenoxwrhuthikes...
Ego ki apo tin xenitia eimai edw na mou peis oti goustareis!!!!
Kai na ksereis oti toses wres poy petaga eida tou kosmou tis thalasses apo synnefa, olo kai kapoio einai to diko mas!!!:D:D:D:D:D

Den mporw na grapsw allo me ayta ta greenglish poy den kserw na grafw kiolas...

Sas filw glyka
Tzouka

domnina
25-07-10, 10:46
Κυριακούλα μου γλυκιά..

Είχα κι εγώ πολύ αγωνία να μάθω τι έγινε με σένα και μόλις μπήκα από το πανέμορφο Πήλιο... Το 18 το καταλαβαίνω σαν αριθμό μιας και από τα 30 ωοθηλάκια που βλέπαν στον υπέρηχο το πιθανότερο είναι να μην περιείχαν όλα ωάρια και από τα ωάρια αυτά να μην ήταν όλα κατάλληλα για γονιμοποίηση..

Τώρα όσον αφορά την υπερωρίμανση.. κοριτσάκι μου δεν είχες κάνει ορμονικές εξετάσεις; συνήθως σε αυτές φαίνεται αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα..

Κοριτσάκι μου απογοητεύτηκα κι εγώ πολύ μαζί σου... και στενοχωρήθηκα απίστευτα διότι ξέρω ακριβώς τι έχεις περάσει και τι ελπίδες είχες αυτή τη φορά..

Ηρέμησε, χαλάρωσε, ξεκουράσου και όταν νιώσεις εσύ έτοιμη το ξανακοιτάς το θέμα..

Εγώ είμαι εδώ για ότι χρειαστείς και ότι θελήσεις...

Σε φιλώ!

kkaterinaki
27-07-10, 16:35
Γεια σας κοριτσια. Κυριακουλα μου με το που διαβασα το μυνημα σου ηθελα να γραψω κατευθειαν γεματη θυμο για τον κοινο μας γιατρο που δεν σου εδωσε τη σημασια που επρεπε. Αλλα επειδη γενικα ειμαι παρορμητικη ειπα να ψαξω περισσοτερο τη πιθανοτητα να εχει καποιο δικιο. Σκεφτομουν λοιπον οτι η ωριμανση ειναι κατι που φαινεται απο τις διαστασεις του ωαριου μα κυριως απο τις τιμες της οιστραδιολης (Ε2). Οι τιμες της οιστραδιολης αυξανονται αναλογα με τον αριθμο των καταβολων (οι κιστες που βρισκονται τα ωαρια). Αν υπολογιζε την τελικη τιμη της Ε2 συμφωνα με το πληθος των ωαριων που εβλεπε στον υπερηχο προφανως επεσε εξω αφου τελικα τα ωαρια που συνελεξαν ηταν λιγοτερα. Το θεμα ειναι αν θα μπορουσε να ειχε διαγνωσει τα τσουφια ωαρια. Οπως κ να ειναι, καλο θα ηταν να μαθεις τις μετρησεις σου για να μιλησεις με τον ενδοκρινολογο σου η με οποιον αλλο γιατρο θελεις οπως συμβουλεψε κ η Athens. Ανωμαλη γονιμοποιηση δηλ να διαπερασουν 2 σπερματοζωαρια το ιδιο ωαριο μου εχει τυχη κ μενα ,αλλα οχι σε τετοιο ποσοστο. Εψαξα στο διαδυκτιο για να δω αν συνδεεται η υπερωριμανση με την ανωμαλη γονιμοποιηση , δεν βρηκα κατι σχετικο. Δεν καταλαβα αυτο που εγραψες για τα φαρμακα με LH . Η LH (ωχρονοποιητικη ορμονη) ρυθμιζει την ωορηξια .Στην τελευταια προσπαθεια χρησιμοποιησα τα menopur, αντι gonal η puregon, τα οποια περιεχουν LH κ ηταν επιτυχης. Τι φαρμακα διεγερσης επαιρνες? Σιγουρα δεν μπορουμε να γινουμε γιατροι κ να γνωριζουμε οσα εκεινοι, ομως οι εμπειριες που εχουμε ειναι γνωση κ για οσους επιμενουν να κανουν ιατρικη με τροπο φασον αυτες θα τους ειναι ενα εμποδιο. Ειλικρινα πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο οτι την επομενη φορα θα ξερει πολυ περισσοτερα για τον οργανισμο σου, αρα θα πρεπει να μην αφησει τιποτα στην τυχη συμφωνα με τα δικα του ιατρικα ορια. Φιλακια

kuriaki
27-07-10, 20:26
κατερινάκι σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Και εγώ θύμωσα πολύ... Το θεώρησα δικό τους λάθος ή του ενδοκρινολόγου... Είχα κάνει όλες τις ορμονικες εξετάσεις και προς το τέλος της διέγερσης έκανα καθημερινά υπέρηχο και οιστραδιόλη. Οι τιμές ήταν φυσιολογικές. Τώρα θα κάνω άλλο πρωτόκολλο + μια άλλη ένεση (κάτι σαν λουβάρις λεγόταν, κάπως έτσι μου την έγραψε, δεν θυμάμαι ακριβώς). Δεν ήταν 2 σπερματοζωάρια. Βάλαν ένα σπερμ., αλλά μετά δεν διαιρέθηκε το ωάριο όπως έπρεπε... Το πιο αξιοπερίεργο ήταν ότι το 1 έγινε σωστά... Θα τον ρωτήσω όταν έρθει η ώρα για το μενοπούρ... Προς το παρόν περιμένω να αδιαθετήσω και τη δεύτερη μέρα να κάνω ορμονικές ξάνα. Φιλιά...

optassia
27-07-10, 21:38
Τί βλέπω , κοριτσάκια μου? Απαρτία πλήρη? Καταρχήν η Παπαρίζου είναι ουαουυυυ!!!! Για τον γάμο που ήμασταν μαζί λεω!!!Και τώρα στο προκείμενο: Κορίτσια , κάθομαι και διαβάζω τις αγωνίες σας με τα ωάρια που μεγαλώνουν γρήγορα ή αποτομα ή που είναι τζουφια ή δεν ξέρω και εγω τι΄άλλο! Δεν έχετε καταλάβει ακομη οτι η εξωσωματική είναι της μόδας και ακολουθουν φουλ μαρκετινγκ όλοι οι γιατροι? Λυπάμαι για τους ίδιους αλλά εγώ , μόλις με το καλο γυρίσω απο Γερμανία τον Οκτώβρη θα πάω σε πανεπιστημιακο νοσοκομείο για εξωσωματική . Τους σιχάθηκα όλους τους γιατρους αυτου του είδους. Μαλλον έχουν παρεξηγήσει την ιατρική με το εμπόριο. Λυπάμαι πολυ γιατι κανε΄νας δεν συμμερίζεται τα άγχη σας , εκτός, φυσικά απο εμάς που τα περνάμε !!!Καλο κουράγιο σε όλες σας και εύχομαι ειλικρινά μέσα απο την ψυχή μου κάποια κοπέλα απο την παρέα μας να κάνει την αρχή με μια εγκυμοσύνη. Αντε ,βρε και εγώ νονά!!!

kkaterinaki
05-08-10, 10:04
Καλες διακοπες σε ολες. Φευγω αυριο και θελω να ξεχαστω για 3 εβδομαδες. Να κολυμπησω πολυ κυριως , να αναπνευσω πευκο, τζατζαμινι και αυρα της θαλασσας, να λουσω τα ματια μου με τα χρωματα της βοκαμπυλιας κ των γαλαζοπρασινων νερων. Να ακουσω κανταδες και πολυ θα ηθελα να μου αφιερωναν κ μια... ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Athens
14-08-10, 10:56
Κορίτσια καλημέρα.
Έχω γυρίσει από διακοπές και έχω πέσει με τα μούτρα στην δουλειά. Μου ήρθε και πάλι περίοδος κανονικά ( 3 φορά από τότε που έκανα υστεροσκόπηση) και μπορώ να πω πλέον με βεβαιότητα ότι αυξήθηκε αρκετά η ροή. Αυτό μάλλον είναι καλό σημάδι. Δεν έχω πάει ακόμα να κάνω υπέρηχο να μετρήσω το ενδομήτριο (φοβήθηκα να μην μου χαλάσει την ψυχολογία για τις διακοπές) αλλά αυτόν το μήνα θα πάω. Ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα.
Όπως και να έχει όμως στα μέσα Σεπτεμβρίου θα πάω για την επόμενη προσπάθεια και ελπίζω να είναι η τελευταία. Έχω εμπιστοσύνη στον νέο μου γιατρό (αυτόν που μου έκανε και την υστεροσκόπηση) και καλή ψυχολογική κατάσταση.
Φαντάζομαι ότι όλες θα έχετε πιάσει τις παραλίες. Άντε να συμμαζευόμαστε σιγά σιγά. Μου λείψατε.

kuriaki
14-08-10, 18:26
Καλησπέρα Άθενς μου! Εγώ παρ' ό,τι σε νησί καθόλου στις παραλίες δεν είμαι:sad:... Θα πρέπει να τελειώσετε όλοι εσείς με τις διακοπές σας για να κάνω και εγώ κανένα μπανάκι... Τέσπα!
Όλα βαίνουν καλώς απ ό,τι βλέπω με την περίπτωσή σου! Εμένα ξέχασα να αναφέρω πως την τελευταία φορά η μέτρηση είχε δείξει 8. Δυο μέρες πριν είχε δείξει 6-6.5. Και ήρθε ο Π και το μετράει και λέει 8. Του λέω δεν σε πιστεύω. μου λεει δες. Το έβγαλε και φωτό και μου το έδωσε. Αλλά και πάλι δεν τον πίστεψα.Και του λέω αφού πριν 2 μέρες έτσι και έτσι, τώρα πως? Και μια κοπέλα εκεί μου είπε ότι είναι υποκειμενική η μέτρηση του ενδομητρίου και κάθε γιατρός με μια μικρή απόκλιση λέει τα δικά του.
Αυτό που θέλω να σου πω Άθενς μου είναι να ξεχάσεις τις τιμές και τις μετρήσεις, να πας να κάνεις την προσπάθειά σου με καλή ψυχολογία και έχουν πιάσει γυναίκες με μικρότερο ενδομήτριο. Είναι και λίγο τύχη. Ας πιστέψουμε λίγο και σε αυτήν.
ΦΙλάκια!
(και μένα μου λείψατε, άντε να ξαναμαζευόμαστε!):lol:

tzouka
14-08-10, 19:13
Κυριακουλίνι, Άθενς μου,

πόσο χαιρομαι που άκουσα νέα σας!!!
Επέστρεψα από την Αμερική και έχω να σας πω πως τελικά ζούμε στην πιο όμορφη χώρα του κόσμου!!!
Έκανα σήμερα ένα μπανάκι με τον αντρούλι μου (έπηξα δυο βδομάδες στην πρασινάδα...) και τώρα ετοιμάζομαι να πάω να ακούσω κανένα κλαρίνο στο χωριό μου που έχει πανυγήρι!!! (όπααα)

Άθενς μου να το ακούς το Κυριακουλίνι!
Και άγια μέρα που ξημερώνει να σου πω πως εγώ πιστεύω τελικά μόνο σε αυτό που άκουσα να λέει ο Γέροντας Παϊσιος: "Η αριθμητική του Θεού είναι διαφορετική από την αριθμητική των ανθρώπων!"

Λέω να χαρώ τη θάλασσα και την άλλη εβδομάδα και μετά να αποφασίσω τι να κάνω...
Πριν φύγω είχα πάρει τον Π τηλέφωνο και τον ρώτησα αν θα χρειαστώ νέα υστεροσκόπηση αφού στην τελευταί βρέθηκαν συμφύσεις και το ενδομήτριο έφτασε μόλις 5,5 (αν θυμάμαι καλά). Μου είπε ότι δεν χρειάζεται, αλλά εγώ του επέμεινα. Επίσης είπε πως αν το ενδομήτριο δεν πάχυνε μετά την υστεροσκόπηση σημαίνει πως τόσο είναι. Αλλά εγώ τον έγραψα, γιατί και πέρυσι μου συνέβη χωρίς ενίσχυση να μετρηθώ μετά από 5 μήνες και εκεί που ήταν 4,3 να φτάσει 7,7! Και ο ίδιος μου είχε πει πως το 7 δεν είναι προβληματικό, αλλά το κατώτερο φυσιολογικό ενδομήτριο.
Εγώ πάντως το Σεπτέμβρη θα την κάνω μαζί του την υστεροσκόπηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αν και ψήνομαι και για Αμβούργο κατά το παράδειγμα της Οπτασσίας.

Λοιπόν, κοριτσάρες σας αφήνω...με περιμένει το κλαρίνο.

Εύχομαι η Μεγαλόχαρη που ξημερώνει να κάνει το όνειρό μας αλήθεια και να μας αξιώσει να πάμε στη Χάρη Της με τα παιδιά μας. Και πάνω απ' όλα να μας έχει καλά με τους άντρες μας και να τους έχει κι αυτούς γερούς να αγωνιστούμε μαζί τον ωραίο αγώνα μας!

Σας φιλώ γλυκά
Τζούκα

kuriaki
14-08-10, 21:48
Καλώς τη Τζούκα μας!!! Το παιδί το ξενιτεμένο! Ωραία η Ελλαδίτσα μας ε παρ όλα τα στραβά της! Και εγώ οργανώνω μακρινό ταξίδι, 1 ή 2 για να μην πω 3, ανάλογα με τις εξελίξεις βέβαια!Σήμερα προσευχήθηκα για υγεία και αν θέλει και το άλλο να συμβεί, ας έρθει... Τους αντρούληδες μας ε? Ναι να τους προσέχουμε...
Σκέψου τα όλα Τζούκα και το Αμβούργο ακόμα, αν αξίζει... Και κάνε ό,τι νομίζεις εσύ καλύτερο.
μουτς!
Και καλώς ήρθες και πάλι!

domnina
16-08-10, 12:18
Hello girls?

How do you do? είπα να μπω λίγο στο κλίμα της ξενιτιάς (για τη Τζούκα χτυπάει η καμπάνα).. Βλέπω όλες έχετε πάρει τα όρη και τ' άγρια βουνά.. Για να λέω και του στραβού το δίκιο κι εγώ στο Βόλο ήμουν το σβκ και γύρισα με βαριά καρδιά... γμτ.. έπρεπε.. αλλά 5 μερούλες υπομονή και μετά πάλι μια βδομαδούλα μπανάκια συντροφιά με τα ανηψάκια και τη μανούλα..

Κορίτσια 6 μερούλες και σήμερα μείνανε για να ξεκινήσω τις ενεσούλες για τη δεύτερη προσπάθεια... Αχ κορίτσια ανυπομονώ.. βέβαια χτυπάει λιγάκι η καρδούλα περίεργα όταν το σκέφτομαι αλλά είναι για καλό, το ξέρω..

Άντε να μαζευόμαστε πάλι σιγά σιγά να τα λέμε.. Μου λείπετε..........ματς μουτς (ρουφηχτά φιλιά στα μαγουλάκια)!

optassia
16-08-10, 18:52
Κορίτσια γειά σας και απο μένα. Βλέπω ότι όλες γυρίσατε απο διακοπες. Καλό χειμώνα λοιπόν. Καλή δύναμη σε όλες μας αλλά και σε μένα .Αθενς μου, τι είδους υστεροσκόπηση εκανες? Συμφυσιόλυση? Η τελευταία περίοδος μου τα χάλασε λίγο έως πολύ. Περασαν κιόλας 4,5 μήνες απο την τελευταία επέμβαση στο Αμβουργο. Ο γιατρός μου είπε οτι θα μπορέσω να κυοφορήσω και οτι θα βγουν 1-2 συμφύσεις. Εμένα , όμως, με έχει κόψει κρύος ιδρώτας, καθοσον η τελευταία περίοδος ήταν μόνο καφέ αίμα και αυτο με το ζόρι!!! Τί να πω? Να έπεσε τόσο έξω και να ξανακόλλησε όλο το σύστημα? ΔΕν θελω να το σκέφτομαι καν. Απο την άλλη πάλι σκέφτομαι πως έχει δει χιλιάδες ασερμαν. Δεν θα είχε προβλημα να μου πει πως τα πράγματα είναι δύσκολα ( άλλωστε για αυτο ήμουν προετοιμασμένη). Τί να πω? Πάντως, μετά από κάθε επέμβαση η τρίτη ή τεταρτη περίοδος είναι καφέ αίμα. Το παρατήρησα. Αθενσ, θέλω να μου πεις πως θα είναι η επόμενη περίοδός σου. Και με μια άλλη κοπέλα που μίλησα τα ίδια μου είπε. Εγώ πάντως είμαι θετική και θα παλέψω . Και με τη βοήθεια του Θεού θα τα καταφέρω , πιστεύω!!!Ολές μας κορίτσια , είμαστε δύσκολες περιπτώσεις. Αλλά αν θέλετε να ξέρετε είμαστε όλες μαγκάκια . Ναι, μαγκάκια. Γιατι, παρόλο που η ζωή δεν μας τα φέρνει πάντα ρόδινα, εμείς αρνουμαστε να το βάλουμε κάτω! Και θα το δείτε. Θα κερδίσουμε. ¨Αλλωστε, το ξέρετε. Η ζωή ανταμοίβει πάντα τους τολμηρους!!!!!!!!!!!!

tzouka
17-08-10, 14:17
Βρε καλώς την Οπτασσία και την Ντομνίνα μας!!!

Καλώς ήρθατε κοριτσάκια!! Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά!!!
Ντομνινάκι Καλή Αρχή:D! Α! Και εννοείται ότι θέλουμε καθημερινή αναφορά για το πώς τα πας; By the way ποιο γιατρό έχεις; Στείλε π.μ. να μου πεις (βέβαια μπορεί να μου έχεις πει άλλα δε θυμάμαι)

Οπτασσιούλα φιλενάδα, πού είσαι εσύ; Μη φρικάρεις! Κάτσε να δεις πώς θα είναι ο επόμενος κύκλος και μετά πάρε το Γερμανό ένα τηλέφωνο (αν δεν το έχεις ήδη κάνει). Στείλε κανά π.μ. να τα πούμε πιο αναλυτικά!(ή πάρε και τηλ.!)

Εγώ φιλενάδες έχω κανά δυο μέρες που η έλλειψη του παιδιού με πονάει. Αφορμή για τη διαπίστωση στάθηκε μάλλον το γεγονός ότι πηγαίνοντας στο χωριό για το πανηγύρι συνάντησα όλες τις παιδικές μου φίλες με τα παιδιά τους, κάποιες άλλες έγκυες, μίλησα και με μια γειτόνισσα που μου είπε πως περιμένει το δεύτερο και ήρθε ξανά πάνω μου ο χρόνος απειλητικός να μου θυμίσει πόσο γρήγορα πέρασε...
Από την άλλη οφείλω να ομολογήσω πως η διαπίστωση του πόνου μου, μου έκανε καλό. Θέλω να πω πως επειδή πάντα προσπαθούσα να δω τη θετική πλευρά της ζωής μου ως έχει, χωρίς παιδιά και συχνά την απολαμβάνω, μπήκα στον πειρασμό να πιστέψω πως μπορεί και να μην ήθελα παιδί. Και ήρθε αυτός ο πόνος να με βεβαιώσει ότι αυτή είναι η επιθυμία μου και να μην παίζω παιχνίδια στον εαυτό μου...
Με πήρε το παράπονο όταν συνειδητοποίησα πόσο έχει αργήσει κι ο δικός μου πελαργός... Κι ακόμα περισσότερο συγκλονίστηκα, όταν ο άντρας μου μου εξομολογήθηκε πως την περίοδο που έλειπα είχε ένα φοβερό ατύχημα με το αυτοκίνητο, το οποίο καταστράφηκε ολοσχερώς και αυτός από θαύμα σώθηκε!!!

Πονάω αυτές τις μέρες κορίτσια... Και το παράξενο είναι ότι ο πόνος με φέρνει πιο κοντά στην καθαρή μου επιθυμία...Αλλά βλέποντας όλα εκείνα τα πιτσιρίκια στο χωριό μου στην εκκλησία έμεινα με μια απορία μπροστά στην εικόνα της Παναγίας, αλλά δεν τολμώ να την ξεστομίσω, γιατί για μένα και το γεγονός ότι σώθηκε ο άντρας μου είναι σπουδαίο θαύμα, αλλά και γιατί έχω και εγώ δικαίωμα να ονειρεύομαι είναι κι αυτό θαύμα...
Όμως καμιά φορά λυγίζω όταν αντικρύζω την ευκολία άλλων γυναικών γύρω μου, ξέρω όμως πως είναι ένα φυσικό ανθρώπινο παράπονο που ξεσπάει γιατί με πονάει το ότι θέλω τόσο πολύ να κάνω παιδιά και ακόμα δεν εχουν φανεί...

Σε λίγες μέρες θα οριστικοποιήσω τις αποφάσεις μου... αν και βλέπω Ντομνινάκι να μου δίνεις τη σκυτάλη...

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε
Σας φιλώ γλυκά
Τζούκα

optassia
17-08-10, 18:47
Καλή μου Τζουκα. Κουράγιο. Είμαστε όλες το ίδιο!!! Ο ιδιος πόνος, τα ίδια γιατι, ο ίδιος κόσμος που συνεχίζει να γυρίζει χωρίς να μας ρωτα!!!Τελικά είμαστε πολλές! Αυτές τις ημέρες ήταν μια καλή ευκαιρία για να δεις τους "σταυρούς" του κόσμου!!!Κόσμος βασανισμένος , πονεμένος, ανίατες ασθένειες, άτεκνα ζευγάρια. Πίστεψέ με , και εγώ λυγίζω πολλές φορές, κλαίω άλλοτε βουβά και άλλοτε πάλι πιο ξεκάθαρα . Σκέφτομαι , πως απο τη μια στιγμή στην άλλη , απο μια επιπόλαιη επέμβαση άλλαξε όλη μου η ζωή!!!Προχθές της Παναγίας έκλαψα πολύ, σήκωσα τα μάτια μου στον ουρανό σαν να κάτι να έβλεπα. Δεν ξεστόμισα τίποτα, απλά σκέφτηκα. Και μετά πάλι κατάλαβα πως για κάποιο λόγο όλα γίνονται και τώρα το μόνο που ζητώ είναι ο φιλεύσπλαχνος Θεός να με λυπηθεί, εμένα και όλες τις κοπέλες που θέλουν να τεκνοποιήσουν.Τζουκα, μου σε εσένα είναι αφιερωμένες αυτές οι γραμμές. ¨Ετσι, για να μη νομίζεις ότι είσαι μόνη . Δεν είσαι μόνη . Ζουμε μαζι!!! Σκεφτόμαστε το ίδιο, έχουμε τις ίδιες αγωνίες, ζηλεύουμε τις μανουλες και τα μωράκια τους , ονειρευόμαστε, προσμένουμε, νοσταλγουμε. Χιλιάδες εναλλαγές συναισθημάτω: Χαρά, λύπη, ελπίδα, απογνωση,χαρά κ.οκ. Αλλωστε αυτό δεν είναι ο άνθρωπος?

kuriaki
17-08-10, 18:54
Δομνίνα μου θα τα λέμε συχνά από εδώ, εννοείται θα μας δίνεις καθημερινή αναφορά όλων των εξελίξεων. Να είσαι χαλαρή και θα συμβεί ;)
Οπτασία μου θα έλεγα ότι κόλλησε ο εγκέφαλος και όχι το σύστημα! Πολύ ωραία κάνουμε και διάγνωση από ένστικτο τώρα... Να κάτσεις στα αυγά σου, να μην κάνεις τη γιατρό και όταν ξαναπάς Γερμανία (πρέπει να πλησιάζει ο καιρός ε?) να κάνεις ό,τι σου πει ο ντόκτορ και θα τα καταφέρετε. Αυτός κάτι θα ξέρει παραπάνω! Άιντε!
Τζούκα μου...
Να σου πω τη δική μου άποψη? Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που νιώθεις όταν βλέπεις παιδιά άλλων...Εγώ μόνο 2-3 παιδάκια φίλων μου έχω, που όταν τα βλέπω συγκινούμαι και βουρκώνω λίγο, αλλά τις περισσότερες φορές βλέπω αποτυχημένους γάμους, παιδιά που μεγαλώνουν στον αυτόματο κ.α
Και αν με παρηγορεί κάτι είναι που έχω άντρα. Άλλες γυναίκες δεν έχουν ούτε αυτό... Μια γνωστή μου εκμυστηρεύτηκε ό,τι θέλει να κάνει παιδί...Είναι ετών 45 χωρίς σχέση...Περιμένει να βρει πρώτα άντρα και μετά παιδί...
Είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό, σκεφτόμουν "ελπίζει ακόμα?"
Δεν ξέρω αν θα με πονέσει τόσο αν δεν κάνω παιδιά. Αλλά θέλω πολύ να απολαύσω τη σχέση μου. Είμαστε μόνο 2 χρόνια μαζί και έχουμε πέσει με τα μούτρα στον αγώνα. Για αυτό μετά τον Οκτ. κουλ. Και αν αποτύχω θα πάω ένα ταξίδι εξωτερικό για 1 μήνα... (και επειδή πάω και εκτός Ευρώπης μην σας έρθω και με κανένα μωρό πίσω¨..)
Έρχεται ο Σεπτ και αγχωθήκαμε ε? Ακόμα καλοκαίρι είναι!
ΦΙλάκια σε όλες.
μουτς μουτς

Athens
18-08-10, 06:42
Γεια σας κορίτσια και από μένα. Βλέπω μαζευτήκαμε όλες.
Optasia μου, η υστεροσκόπηση που έκανα ξεκίνησε για συμφυσιόλιση αλλά τελικά μόνο αυτό δεν έγινε. Ο γιατρός μου, μου είπε ότι δεν είχα ιδιαίτερες συμφύσεις. Αφαίρεσε ένα πολυποδάκη που ήταν κρυμμένο σε μια γωνίτσα (ούτε στον υπέρηχο δεν φαινόταν) και αφού πήρε δείγματα ενδομήτριου για περαιτέρω ιστολογική εξέταση άνοιξε και λίγο τον τράχηλο.
Τέλος πάντων. Αυτό που είπες για το τετράμηνο δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ. Τον άλλον μήνα πάντως ξεκινάω την νέα μου προσπάθεια. Ο Σεπτέμβριος θα είναι τελικά για μας κορίτσια μήνας κινητικότητας. Είμαι σίγουρη ότι κάποια από εμάς θα πετύχει. Το διαισθάνομαι.
Αχ tzouka μου. Τα ίδια πράγματα, ο ίδιος πόνος μας βασανίζει όλες. Προσπαθούμε όμως να τον κρατήσουμε βαθιά μέσα μας. Θα ήθελα πολλά να γράψω για αυτό αλλά ας μην συνεχίσω. …….

domnina
18-08-10, 13:15
Κοριτσάκια μου γλυκά,

Από ένα πολύ απλό γεγονός της καθημερινότητας το οποίο συνέβη σήμερα κατάλαβα ότι κάθε εμπόδιο τελικά είναι για καλό. Μέχρι τώρα το έλεγα και νόμιζα ότι το πίστευα αλλά σήμερα μπορώ να πω ότι το πιστεύω πια σε όλο του το μεγαλείο. Θα σας περιγράψω πολύ απλά αυτό που είδα και έζησα και θα καταλάβετε γιατί το λέω..

Είναι πρωί, γύρω στις 10:30 και είμαι μέσα στο Μετρό στο σταθμό της Αττικής για να πάω στη δουλειά.. Στον σταθμό Μεταξουργείο ανοίγουν οι πόρτες και βλέπω μια μαμά να σπρώχνει ένα μεγάλο καρότσι για να μπει μέσα. Λέω από μέσα μου "για να είναι τόσο μεγάλο το καρότσι θα έχει διδυμάκια..." και ένα χαμόγελο αρχίζει να σχηματίζεται στα χείλη μου.. Μπαίνει τελικά μέσα η μαμά και γυρνάει το καρότσι έτσι ώστε να μπορώ να δω καθαρά τι περιέχει.. Κορίτσια.. το χαμόγελο μου κόπηκε αυτοστιγμής.. Ένα κοριτσάκι ήταν μέσα το πολύ 5 χρονών με εμφανή τα σημάδια νοητικής στέρησης.. Τελείως απαθέστατο, χωρίς να κάνει καμία κίνηση, απλά ανοιγόκλεινε τα μάτια του και έβγαζε κάτι κραυγούλες.. Και αυτή η μάνα με απίστευτη δύναμη και μεγαλείο ψυχής το χάϊδευε και του χαμογελούσε για να το καθησυχάσει, προφανώς διότι ο θόρυβος το είχε ανησυχήσει απίστευτα..

Κορίτσια εκείνη την ώρα σκέφτηκα - μπορεί να είναι αμαρτία αλλά το σκέφτηκα - ευτυχώς το παιδάκι μου έφυγε πριν γεννηθεί .. δεν ξέρω αν θα άντεχα να φέρω στον κόσμο ένα άρρωστο παιδάκι.. όχι τόσο για μένα αλλά για την ταλαιπωρία που θα έπρεπε να υποβληθεί αυτό..

Ναι, θέλω ένα παιδάκι.. ναι κι εγώ λιώνω όταν παίζω με τα ανηψάκια μου και με το βαφτιστήρι μου.. κι εμένα χτυπάει η καρδιά μου όταν μου λέει "σ' αγαπώ νονά" και μου δίνει φιλάκια.. όταν ακούω τις λεξούλες και βλέπω τα χεράκια τους απλωμένα για να τα πάρω αγκαλίτσα..

Όμως είμαι σίγουρη ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται.. Ίσως έτσι έπρεπε να γίνει τότε.. τώρα ναι, είμαι σε καλύτερη φάση, ο άνδρας μου έχει δουλειά, τα πράγματα μεταξύ μας είναι καλά, δεν έχουμε άλλα ανοιχτά θέματα... Ελπίζω και εύχομαι αυτή η προσπάθεια να πάει καλά μέχρι τέλους και εννοείται πως θα σας ενημερώνω..

Και θα είμαι ιδιαίτερα ευτυχής αν καταφέρω να παραδώσω μια "επιτυχημένη" σκυτάλη σε όποια φίλη μας το θελήσει, με προτεραιότητα εννοείται στη Τζούκα..

Καλή μας αρχή κορίτσια!

robenula
18-08-10, 15:20
κοριτσια μου καλησπερα.τη δευτερα εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση.ο γιατρος μου βρηκε καποιες εστιες ενδομητριωσης και τρια πολυποδακια και ειπε πωσ αυτα ευθυνονται για τις παλλινδρομες.εχετε ακουσει κατι αναλογο?

optassia
18-08-10, 18:53
Καλωσόρισες στην παρέα μας. Η ενδομητρίωση είναι παράγοντας υπογονιμότητας. Τα πολυποδάκια εξαρτάται απο το σημείο που βρίσκονταν. Αν είναι εκτός ενδομητρίου, δεν είναι πρόβλημα. Αν είναι μέσα , τότε ναι, είναι. Βλέπε και ινομύωμα κ.τλ.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
21-08-10, 21:22
κοριτσια μου καλησπερα.τη δευτερα εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση.ο γιατρος μου βρηκε καποιες εστιες ενδομητριωσης και τρια πολυποδακια και ειπε πωσ αυτα ευθυνονται για τις παλλινδρομες.εχετε ακουσει κατι αναλογο?
Γειά σας κορίτσια.
Σας παρακολουθώ και θα ήθελα να μπω κι εγώ στην παρέα σας αφού σας δώσω τις ευχές μου μέσα από την καριά μου να γίνετε σύντομα ολες μανούλες. Έχω περάσει από αυτή την κατάσταση και ξέρω πολύ καλά το τι νιώθετε!!
Τώρα έχω δύο παιδάκια και ναι θα σας πω ότι τα απέκτισα με δωρεά ωαρίων!! Ναι η ενδομητρίωση μου είχε κάνει ΄τόσο μεγάλο κακό ώστε τα ωάριά μου χαλάσανε και ήτανε τζούφια!! Την άτιμη την ενδομητρίωση να την προσέχετε πολύ γιατί μπορεςί να χαλάσει ακόμα και το ενδομήτριο σε προχωριμένο βαθμό, το πήρα λοιπόν απόφαση διότι αυτό που τελικά μετράει είναι η οικογένεια και τα μαθήματα ζωής δεν τελειώνουν ποτέ, αξίζει να αωνιζόμαστε για τα όνειρά μας με κάθε τρόπο και πραγματικά να ξέρετε ότι λύσεις υπάρχουν για όλα αρκει να θέλουμε κάτι πολύ!!

magda TS
29-08-10, 17:11
Γεια σας κορίτσια σας διαβαζω μπας και βγαλω καποια ακρη με το χαζο ενδομητριο μου που εχει παρει την κατηφορα!!! απο 9 πηγε τωρα στο 7!!!!! ο γιατρος μου μου λεει πως ειμαι στα ορια του επιτρεπτου και οταν αδιαθετησω θα κανω παρακολουθησει ωορηξιας και οιστραδιολης!!! θελει να δουμε την ποιοτητα των ωαριων!!! Εχω αγχωθει παρα πολύ!!! μακαρι να εμενα εγκυος σ' αυτον τον κυκλο και να μην χρειαζοταν να κανω τπτ!!! :(:(:(
Κυριακή μου λυπάμαι κοπέλα μου ευχομαι η επομενη προσπαθεια να ειναι και η τυχερη!!!!

domnina
30-08-10, 18:51
Κοριτσάκια μου γλυκά,

Βλέπω ότι ψιλοχαθήκαμε και πάλι.. έλα να μαζευόμαστε σιγά σιγά.. τα χελιδόνια ετοιμάζονται να φύγουν και τα πρωτοβρόχια είναι προ των πυλών!

Ξεκίνησα κοριτσάκια μου.. Είμαι ήδη στη φάση της διέγερσης και μεθαύριο έχω ραντεβού με τον εξωσωματικό μου για να δούμε πως προχωράμε.. είμαι καλά, είμαι χαρούμενη, είμαι αισιόδοξη!

Εσείς τι μου κάνετε;

kuriaki
30-08-10, 20:43
Ax Δομνίνα μου να στο πω και από εδώ! Σούπερ καλή επιτυχία!!!!!! Εύχομαι να κάνεις πολλά ωάρια, να δημιουργηθούν πολλά έμβρυα και να διαλέξει ο γιατρός σου τα καλύτερα!!! Καλά κάνεις και είσαι αισιόδοξη, έτσι πρέπει.
Εγώ δεν γράφω γιατί δεν έχω κανένα απολύτως νέο.... Όταν έχω θα σας πω και εγώ...
ΠΟλλά φιλάκια σε όλα τα κορίτσια!

*tingerbell*
30-08-10, 21:31
domnina καλησπερα!σε διαβαζω εδω και καιρο και απλα θελω να σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου ολα να πανε τελεια!πολυ συντομα να φωλιασει μεσα στην κοιλιτσα σου το θαυμα της ζωης και απο 'δω και περα μονο ευχαριστα να εχεις!

domnina
31-08-10, 13:39
Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου και για τις ευχές και για την ψυχολογική και ηθική συμπαράσταση..

Κοριτσάκια έχω τρελλό άγχος το οποίο μου βγαίνει στα όνειρα.. Χθες ονειρεύτηκα ότι ήμουν έγκυος σε δίδυμα και πως στον υπέρηχο που κάναμε δεν ακουγόταν η καρδούλα τους.. Ξαφνικά ο γιατρός μου λέει "άκου.. χτυπάνε οι καρδούλες τους".. τρελλή ανακούφιση εγώ .. και στη συνέχεια μου λέει "Να τα βγάλεις Στράτο και Αλέκα"... κάγκελο εγώ..Από που Στράτο και Αλέκα; μήπως είναι κανένα σημάδι, λέω τώρα...

Θα το πολεμήσω όμως το άγχος γιατί δεν κάνει καλό..

Αύριο μόλις έχω νεότερα από το γιατρό θα σας ενημερώσω..

Φιλάκια κορτσούδες μου!

*tingerbell*
31-08-10, 13:55
να μην αφηνεις τα ονειρα να σε επηρεαζουν καλη μου!οχι αγχος και ολα θα πανε καλα! τι καλα δηλαδη...ολα τελεια!

tzouka
01-09-10, 17:00
Δομνινάκι μου γλυκό,

καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):):)
Νιώθω πως είσαι πολύ καλά και αυτό με έκανε ιδιαίτερα χαρούμενη!!!
Το έχω ξαναπεί: τα όνειρά μας είναι οι επιθυμίες μας και οι επιθυμίες μας είναι αυτό που στ' αλήθεια μπορούμε να κάνουμε, οπότε......

ΒΟΥΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ για τα διδυμομπεμπάκια και ετοίμαζέ μου τη σκυτάλη: Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω τέλος της εβδομάδας, θα κλείσω για την επόμενη την υστεροσκόπηση να είμαστε σίγουροι και μετά αρχίζω!!!

Κυριακουλίνι μου, τι πάει να πει δεν έχεις κανένα νέο; Α, θα σε μαλώσω... Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να βλέπω ότι είσαι καλά, ότι κάνεις πράγματα που σου αρέσουν, ότι ακούς την υπέροχη μουσική που ακούς (θυμίσου άγρια χλόη!!!) ότι ρομαντζάρεις στο υπέροχο νησί σου.

Κορίτσια να σας πω κάτι: Δεν είμαστε ούτε κότες που πρέπει να κάνουν τα χρυσά αυγά, ούτε ενδιαφέρουσες αγελαδίτσες. Είμαστε αυτό που είμαστε, το όνομά μας είναι μεγάλο, όπως κάθε ανθρώπου (που λεει και ο ποιητής) και νομίζω ότι οφείλουμε να μοιραζόμαστε τις σκέψεις, τις εμπειρίες, ακόμα και τις χαρές μας (ναι, έχουμε κι άλλες χαρές) ακόμα κι εδώ στο φόρουμ. Και που είναι ένα φόρουμ για την εξωσωματική τι πειράζει; Και ειδικά τώρα που το Δομνινάκι ετοιμάζει τα μπεμπάκια του, ας λέμε και καμιά κουβέντα να περνά η ώρα!!!:):)

Τίγκερμπελ,
καλώς ήρθες και εύχομαι τα καλύτερα και για σένα!!!

Φιλάκιαααααααααα!!!
Τζούκα!!!

Υ.Γ. Κυριακουλίνι να δώσεις πάραυτα παρουσία (άντε μη με πιάσει το καθηγητικό μου, χι χι χι χι χι :lol:)

domnina
03-09-10, 13:27
Καλημέρα σε όλες τις φιλενάδες μου! Τι μου κάνετε; πως τα περνάτε;

Εγώ είμαι καλά.. είμαι στην 6η μέρα των ενέσεων διέγερσης και σήμερα είδαμε 5 ωοθηλάκια στον υπέρηχο συνολικά.. και κάποια άλλα μικρότερα τα οποία ελπίζουμε μέχρι τη Δευτέρα να μεγαλώσουν αρκετά για να τα υπολογίζουμε και αυτά...

Αργά και σταθερά βήματα θα μας φέρουν στο πολυπόθητο..

Τζούκα έχεις απόλυτο δίκιο.. τι θα πει δεν έχουμε να πούμε κάτι; (Κυριακή για σένα χτυπά η καμπάνα).. και μόνο το ότι είσαι καλά είναι νέο! παρουσιάσου παρ' αυτά...

kuriaki
03-09-10, 17:42
Εδώ είμαι βρε κοριτσάκια!!! Τζούκα σε διάβασα προχτές αλλά δεν προλάβαινα να γράψω...
Λοιπόν ο Αύγουστος πέρασε και εγώ χτες ξεκίνησα να κάνω τα μπανάκια μου μετά από πολύ καιρό και πολύ δουλειά! Επιτέλους έφτασε η στιγμή και για μένα να χαλαρώσω! Η θάλασσα είναι πολύ ζεστή ακόμα και πολύ πιο καθαρή!
Σε ένα μήνα έχω γενέθλια και τα οργανώνω από τώρα! Τα σχεδιάζω δηλ. στο μυαλό μου μην φανταστείτε! Πέρσι είχαν πέσει πάνω σε πανσέληνο και είχαν πάει όλα στραβά και δεν γιόρτασα τίποτα... Φέτος δεν θέλω να ξαναπεράσουν έτσι...
Στις 8 θα ανέβω Αθήνα για έναν τυπικό υπέρηχο και να ξαναξεκινήσω. Δεν μπορώ να πω ότι αδημονώ...Πιο πολύ με νοιάζει να μιλήσω με Πάντο...
Τι καλά να ήταν ολα πιο απλά! Να κάναμε τη διαδικασία σε μια μέρα μέσα και την επόμενη να ξέραμε αν τα καταφέραμε ή όχι....Ας είναι να μην γκρινιάζω ε?
Δομνίνα μου να μας ενημερώνεις! Θα μεγαλώσουν βρε και τα άλλα! Σε κάθε υπέρηχο θα βλέπεις ότι πηγαίνεις και καλύτερα θα δεις!
ΦΙλιά πολλά!
Οπτασία πότε ξαναπάς στον γιατρό??

tzouka
03-09-10, 18:47
Γεια σου Κυριακουλίνι!!!:D
Τι ωραία ατμόσφαιρα είναι αυτή που μας μετέφερες από το νησάκι σου; Κι εγώ θέλω να συνεχίσω τα μπάνια. Βέβαια η μάνα φύση με βρήκε χθες (επί το ελληνικότερον αδιαθέτησα...), αλλά σκέφτηκα να μιλήσω πρώτα από κοντά με τον Πάντο και μετά να δω τι θα κάνω.
Κυριακή είσαι σίγουρη ότι θα τον δεις στις 8; Γιατί εγώ πήρα χθες και μου είπαν ότι έρχεται από εξωτερικό στις 13/9.
Όσο για τα γενέθλιά σου φέτος θα το κάψουμε!!!
Εσύ εκεί κι εμείς από 'δω θα αναγκάσουμε τον ουρανό να αλλάξει πορεία και τίποτα δε θα σκιάσει τα γενέθλιά σου φέτος!!!!!!!

Δομνινάκι όλα καλά τα βλέπω και χαίρομαι!!!!:D:D:D
Να μην ξεχνάς να μας λες τα νέα σου! Όχι να κολλήσεις σαν την Κυριακή και να ψάχνουμε να σε βρούμε!

Οπτασίαααααααααα!!!!!!!!!! (αμάν βρε κορίτσι μου, τι παύσεις είναι αυτές;;;)

Φιλάκιαααα
Τζούκα

kuriaki
03-09-10, 19:06
ναι?? Α δεν μ αρέσουν αυτά... Θα τουσ ξαναπάρω να ρωτήσω... Εϊχα πάρει πριν αρκετό καιρό και μου είχαν πει οκ κτλ, αλλά τώρα που μου το είπες θα το επιβεβαιώσω σύντομα!! Και αν είναι να το αναβάλλω.... Βρε δεν θυμόμουνα ότι είμαστε στο ίδιο κέντρο!
Αχ κορίτσια να σας τα λέω τα γενικότερα νέα μου, αλλά δεν ξέρω γιατί το θέμα παιδιού και εξωσωματικής κουράστηκα πια να το συζητάω ακόμα και από το φόρουμ... Θέλω να ξεφύγω για λίγο και να χαρώ ώσπου να ξαναμπώ στην διαδικασία...Είμαι μουλάρα? Θέλω διάλειμμα απεγνωσμένα!
Τα λέμε πάλι σύντομα!!!

optassia
05-09-10, 16:50
Κορίτσια, καλό χειμώνα και ουσιαστικά πλέον!!Τσουτσουρώσαμε ρε παιδί απο το κρύο! Καλές μου φίλες , εύχομαι αυτο το χειμώνα να κυοφορήσουμε όλες μαζί ! Τέλειο? Κυριακή μου στις 9 Οκτωβρίου πάω Αμβουργο για να δουμε πως είναι η μήτρα. Αν ξαναέβγαλε συμφυσεις κ.τλ. Εγώ ανησυχω .Λίγο όμως. Θέλω να πιστέυω πως ο γιατρός κάτι ήξερε όταν μου είπε πως δεν θα έχω πρόβλημα. Τί να πω? Θα περιμένω . Τζουκάκι, πότε θα τα πουμε μέσω σκαιπ? Ντομνίνα, καλή επιτυχία. ¨Ηθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου απο μια βάπτιση που πήγα το πρωί. Επειδή έχω και τον ανηψιό μου στο σπίτι ( 2 ετών) είπα να τον πάρω μαζί μου για να χαρεί λίγο με τα άλλα παιδάκια. Σας πληροφορώ ότι είδα την αγωνία ζωγραφισμένη στα μάτια απο κάτι κακιασμένες κυράτσες , πότε και καλα΄προλαβα και το έκανα και δεν πήρανε χαμπάρι. Βρε αη στον κόρακα, μην πω και τίποτα άλλο. Δηλαδή , τί νομίζουν? Επειδή έκαναν παιδιά ( μερικά εκ των οποίων είναι κακομαθημένα γαιδουρια) κατέκτησαν την κορυφή του Εβερεστ? Ετσι, λοιπόν, και εγώ έκανα το εξής: Σε μια μα.........η που με ρώτησε " Τίνος είναι αυτό καλέ? " ουτε της έδωσα σημασία. Αλλά μετά σκέφτηκα να της πω πως είναι αδερφάκι μου!!!!!!!!!!!Καλή κοροιδία , ε? Συγχύστηκα πάλι!!!!!!!!!

kuriaki
05-09-10, 19:40
Που μένεις βρε Οπτασία και κρύωσες??? Και εγώ θα ήθελα λίγη δροσούλα! Προς το παρόν πάω κάθε πρωί νωρίς για μπάνιο και έχω αρχίσει και απολαμβάνω και εγώ τη θάλασσα! Φτιάχνω το σπίτι μου και μου αρέσει τόσο πολύ που αλλάζει!!!Επιπλέον έχω αρχίσει να συζητάω με τον άντρα μου για γάμο, αλλά μου φαίνεται βουνό η επιλογή το μέρος, η απόφαση, όλα!!! Είμαι σίγουρη ότι θέλω παιδί, αλλά με το γάμο ήμουν πάντα διστακτική...
Οπτασία σε ένα μήνα θα δεις ότι η θεραπεία θα έχει αποδώσει και αποκλείεται να έχει πέσει έξω ένας γιατρός τόσο εξειδικευμένος. Μόνο προς το καλύτερο θα έχει γίνει η αλλαγή! Γέλασα με το συμβάν που έγραψες! Καλά βρε όλο σε γάμους και σε βαφτίσια τρέχεις?Έπρεπε να τους την έλεγες λίγο, τι αγενείς και απαίδευτοι που είναι μερικοί άνθρωποι!
Σας φιλώ πολύ πολύ!

domnina
06-09-10, 14:47
Καλημερίζω, καλησπερίζω και εύχομαι καλή βδομάδα σε όλα τα κοριτσάκια!

Τι όμορφες περιγραφές διαβάζω για πανσελήνους, θάλασσες, μπάνια σε εξωτικές παραλίες; αχ! όμορφη που είναι η ζωή μακριά από την Αθήνα... τυχερές μερικές μερικές.. ονόματα δεν λέω, οικογένειες δεν θίγω..

Τα νέα μου είναι τα εξής.. Πήγα σήμερα στο γιατρό, είμαι στην 9η μέρα των ενέσεων διέγερσης και τελικά έχουμε 6 ωοθηλάκια τα οποία μεγαλώνουν όλα το ίδιο ικανοποιητικά.. Σήμερα έχουν διάμετρο 15 χιλιοστά και το ενδομήτριο 9η μέρα του κύκλου είναι 10! Ο γιατρός είναι ευχαριστημένος. Θα με ξαναδεί την Τετάρτη και αν όλα πάνε όπως μέχρι στιγμής Παρασκευή ή Σάββατο θα κάνουμε την ωοληψία και από Δευτέρα μετά την εμβρυομεταφορά! Κοριτσάκια μου φοβάμαι λίγο... ειλικρινά εύχομαι και ελπίζω να έχουν βελτιωθεί οι μαχητές του συζύγου διότι αλλιώς... όμως όχι.. δεν υπάρχει αλλιώς.. Θα έχουν βελτιωθεί σίγουρα θέλουν δεν θέλουν.. Άλλωστε δεν είναι στο χέρι τους!

Κυριακή μου να πράξεις όπως αισθάνεσαι.. θες να παντρευτείς; να παντρευτείς.. Δεν θες να παντρευτείς μην παντρεύεσαι.. κι εγώ άλλαξα το σπίτι φέτος.. το έχω ξαναγράψει.. η αλλαγή έπρεπε να αρχίσει από το σπίτι και σιγά σιγά είδα κι εγώ τα πράγματα αλλιώς..

Τζούκα μου δεν πειράζει που η μητέρα φύση σε επισκέφθηκε.. Λειτουργεί ρολόι ο οργανισμός και προετοιμάζεται για έναν γόνιμο χειμώνα..

Οπτασία..όλα καλά θα πάνε στο Αμβούργο.. Όπως είπε και η Κυριακή αλλοίμονο αν ένας τόσο εξειδικευμένος επιστήμονας πέσει τόσο έξω..

Κοριτσάκια γόνιμο φθινόπωρο να έχουμε!

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ
07-09-10, 08:04
Καλημέρα! Ξέρει κανείς πόσο πρέπει να είναι το ενδομήτριο για να αδιαθετήσεις? Για να έχεις πιθανότητα να μείνεις έγκυος?

kuriaki
07-09-10, 18:43
Γόνιμο φθινόπωρο! Ήταν η καλύτερη ευχή! Να ναι δημιουργικό για όλες μας!
Δομνίνα μου λίγα και καλά ωάρια είναι ό,τι καλύτερο!Όχι ότι είναι και 2-3 δηλαδή, μου φαίνεται μια χαρά ο αριθμός. ΠΟλύ καλά τα πηγαίνεις μπράβο. Γρήγορα δεν θα στα βάλει όμως Δευτέρα?Αν τα άφηνε 4 ημερών δεν θα βλέπατε τότε περισσότερο ποια είναι τα πολύ καλά έμβρυα?
Καλή επιτυχία κορίτσι μου είσαι τόσο κοντά... Είναι απίστευτο... Και εγώ μεθαύριο έχω ραντεβού στο κέντρο για υπέρηχο...Δεν είναι τίποτα όμως σημαντικό...
Αυτός ο χειμώνας θα είναι γεμάτος δραστηριότητα!
Φιλάκια σε όλα τα κορίτσια! Ετοιμαζόμαστε όλες μαζί, το ξέρετε??:razz::razz:

domnina
08-09-10, 12:03
Κυριακούλα μου,

Θα εξαρτηθεί από το πόσα θα γονιμοποιηθούν τελικά το πότε θα μου τα βάλει. Αν έχουμε πάλι 3 γονιμοποιημένα όπως την προηγούμενη φορά - που το απεύχομαι βεβαίως βεβαίως - δεν μπορεί να ρισκάρει να τα αφήσει περισσότερο εκτός μήτρας διότι το περιβάλλον εκτός δεν τα ευνοεί.. Δεν με πειράζει κοριτσάκι μου.. ούτως ή άλλως και την προηγούμενη φορά με έμβρυο 2 ημερών είχαμε εγκυμοσύνη!

Εμένα αυτό που με καίει και με κόπτει είναι να γονιμοποιηθούν σωστά! Πήγα πάλι σήμερα στο γιατρό. Περιμένω τηλέφωνο το βράδυ για να μου πει σίγουρα ποια μέρα θα κάνουμε την ωοληψία Παρασκευή ή Σάββατο..

Κοριτσάκια ετοιμαζόμαστε όλες μαζί και όλες μαζί θα γευτούμε την επιτυχία! Είμαι σίγουρη γι' αυτό..

Φιλάκια πολλά!

kuriaki
08-09-10, 15:06
Όχι καλέ πιο πολλά θα γονιμοποιηθούν θα δεις! Έχεις δίκιο πάντως έτσι όπως το σκέφτεσαι... Είναι πολλοί παράγοντες, είναι και τύχη! Θα περιμένουμε νέα σου!

domnina
12-09-10, 07:24
Κοριτσάκια μου γλυκά,

Ζητώ συγνώμη που τόσες μέρες δεν ενημέρωσα αλλά όπως καταλαβαίνετε είχα διάφορα στο κεφάλι μου να με απασχολούν..

Κάναμε τελικά την ωοληψία την Παρασκευή αφού είχε προηγηθεί την Πέμπτη η θεραπεία με τον αιματολόγο. Τελικά καταφέραμε να πάρουμε 5 ωάρια από τα 6 και χθες μας ενημέρωσαν ότι τελικά γονιμοποιήθηκαν τα 3. Καλύτερο ποσοστό αυτή τη φορά αν σκεφτείτε ότι στην πρώτη προσπάθεια είχαμε 6 ωάρια από τα οποία γονιμοποιήθηκαν πάλι τα 3!

Ειλικρινά το μόνο που με ενδιαφέρει τώρα είναι να έχουν γονιμοποιηθεί σωστά.. Αύριο στις 1 το μεσημέρι έχω ραντεβού με τα μωρά μου κορίτσια.. θα τα έχω παρεούλα για 14 ολόκληρες μέρες και ελπίζω να βρουν το κατάλληλο περιβάλλον και να συνεχίσουν να μου κρατάνε παρεούλα για πάντα...

Θα σας πω περισσότερα τη Δευτέρα!

Φιλάκια πολλά!

kuriaki
12-09-10, 18:27
Δομνίνα μου σε σκεφτόμουν είναι αλήθεια!3 βάζουν ούτως ή άλλως αυτό να σκέφτεσαι! Θα βρουν το κατάλληλο περιβάλλον μη φοβάσαι. Να πάνε όλα καλά, να είσαι ήρεμη όταν θα τα δεχτείς, να τα καλωσορίσεις. Και μετά υπομονή για τις βασανιστικές 2 εβδομάδες της αναμονής... Θα περάσουν και αυτές... Καλή εβδομάδα το λοιπόν και καλές εξελίξεις.
Εγώ στις 16 Σεπτ. θα κάνω την ενδομυική άρβεκαπ...Και θα ακολουθήσω τα γνωστά βήματα αν όλα πάνε καλά. Και μένα η μόνη μου έννοια η ωοληψία και μετά η γονιμοποίηση...
Φιλιά κοριτσάκι μου, ό,τι θες εδώ!
μουτς

tzouka
13-09-10, 00:00
Με καλό να δεχθείς τα μπεμπουλίνια σου Δομνινάκι!!!:):):)
Εννοείται πως θα βρουν καλό περιβάλλον και... τσουπ!Θα γραπωθούν στην κοιλίτσα σου και δε θα σ' αφήνουν!!!

Χαίρομαι πολύ για σένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):):):):)

Περιμένουμε τα αυριανά υπέροχα νέα σου!!!
Φιλιά γλυκά
Τζούκα

Υ.Γ.: Κυριακουλίνι μου τι ακριβώς αρχίζεις γιατί κάτι έχω χάσει τώρα νομίζω!
Εγώ πάντως κορίτσια το πρωί αρχίζω σχολείο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Φιλιάαααααααααααααααα!!!

kuriaki
13-09-10, 19:06
Τζούκα μου ξεκινώ εξωσωματική ξανά, τι άλλο? Με διαφορετικό πρωτόκολλο αυτή τη φορά... Στις 16 Σεπτ κάνω την ενδομυική άρβεκαπ, σε 10 μέρες έλεγχο οιστραδιόλης και κάποια στιγμή μετά ξεκινώ τις γκονάλ σε συνδυασμό με μια άλλη ένεση την λούβαρις και βλέπουμε...... Κορίτσια και μια μικρή λεπτομέρεια...δεν έχω πληρώσει τίποτα από την προηγούμενη προσπάθεια... Υποτίθεται ότι θα τα πληρώναμε όλα μαζί στην μεταφορά, αλλά μεταφορά δεν έγινε και το αφήσαμε έτσι. Σκέφτομαι να τους ζητήσω να μην πληρώσω κανονικά... Δεν ξέρω, το εχουμε αφήσει έτσι ανοιχτό και για όσο με παίρνει θα κάνω την πάπια...πακ πακ :)
Φιλάκια σε όλες!!!

tzouka
13-09-10, 21:25
Κυριακουλίνι μου,

ΚΑΛΗ ΑΡΡΧΗΗΗΗΗΗ!!!:)
Και για πάπια μια χαρά (χι,χι,χι)!!!!
Χαίρομαι που ξεκινάς κι εσύ την προσπάθειά σου και εννοείται πως είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείς!!!!
Εγώ ανεβαίνω την επόμενη Δευτέρα Αθήνα στον Π...ο, για να δει τις εξετάσεις μου και να μου πει τι να κάνω: θα ξανακάνω υστεροσκόπηση ή θα μπω κι εγώ σε πρόγραμμα;

Ίδωμεν!
Δομνινάκι πώς τα πας;

Φιλάκια φιλενάδες!!!!!!!!!!
Τζούκα

kuriaki
14-09-10, 19:46
Άντε βρε! Τέλεια! Κοντεύει η σειρά σου δηλαδή! Προβλέπω να σε βάζει σε πρόγραμμα αμέσως!!! Θα είσαι σε καλά χέρια να το ξέρεις! Ελπίζω να τα καταφέρουμε αυτή τη φορά Τζούκα μου! Θα δεις γενικά είναι αισιόδοξος και να μας πεις πόσο θα σου βρουν το ενδομήτριο! Εμένα όταν μου κάνει τον υπέρηχο άλλος γιατρός μπορεί να μου το βρει 6.5 και όταν το κάνει ο Π. το βρίσκει 8! Μου λένε είναι υποκειμενικό πως το μετράει ο καθένας. Βέβαια ο Π νομίζω πάντα όλα καλά τα βλέπει... ΦΙλάκια και να παραμείνεις αισιόδοξη! Να μας πεις τις εξελίξεις!

domnina
16-09-10, 09:54
Καλημερούδια κοριτσάκια μου εις τριπλούν.. Και λέω εις τριπλούν διότι έχω τρία πανέμορφα και γλυκούλια εμβρυάκια στην κοιλίτσα μου τα οποία προσπαθούν να βολευτούν εδώ και μερικές μέρες και γι' αυτό με χάσατε!

Αυτή τη φορά είχαμε καλύτερης ποιότητας εμβρυάκια και σε συνδυασμό με την ανοσολογική θεραπεία που έκανα ο γιατρός είναι πολύ αισιόδοξος.. Στο τέλος του είπα κιόλας "Γιατρέ μου εύχομαι να μη σας ξαναδώ ποτέ" και λύθηκε στα γέλια ο άνθρωπος!

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου για τις ευχές σας και ειλικρινά εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας και την κάθε μία σας ξεχωριστά!

Κυριακή μου καλή αρχή σήμερα κοριτσάκι με το τρύπημα.. Άντε να ξεμπερδεύεις σιγά σιγά.. Όσο για το αν θα πληρώσεις ή όχι τίποτε για την προηγούμενη φορά.. εξακολούθα να κάνεις την πάπια για όσο σε παίρνει..

Τζούκα μου πολλά φιλάκια και σε σένα και καλή υπομονή στο σχολείο!

Δ.Βούλα
16-09-10, 10:39
δομνινα μου δεν διαβασα πουθενα νεα σου τωρα διαβασα οτι εχεις 3 εμβρυακια στην κοιλιτσα σου και ευχομαι σε εννεα μηνες να εχεις τρια νινακια:D:D:D να ξεκουραζεσαι πολυ και μην αγχωνεσαι...

georgia.g
16-09-10, 10:42
Καλημερούδια κοριτσάκια μου εις τριπλούν.. Και λέω εις τριπλούν διότι έχω τρία πανέμορφα και γλυκούλια εμβρυάκια στην κοιλίτσα μου τα οποία προσπαθούν να βολευτούν εδώ και μερικές μέρες και γι' αυτό με χάσατε!

Αυτή τη φορά είχαμε καλύτερης ποιότητας εμβρυάκια και σε συνδυασμό με την ανοσολογική θεραπεία που έκανα ο γιατρός είναι πολύ αισιόδοξος.. Στο τέλος του είπα κιόλας "Γιατρέ μου εύχομαι να μη σας ξαναδώ ποτέ" και λύθηκε στα γέλια ο άνθρωπος!

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου για τις ευχές σας και ειλικρινά εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας και την κάθε μία σας ξεχωριστά!

Κυριακή μου καλή αρχή σήμερα κοριτσάκι με το τρύπημα.. Άντε να ξεμπερδεύεις σιγά σιγά.. Όσο για το αν θα πληρώσεις ή όχι τίποτε για την προηγούμενη φορά.. εξακολούθα να κάνεις την πάπια για όσο σε παίρνει..

Τζούκα μου πολλά φιλάκια και σε σένα και καλή υπομονή στο σχολείο!

Καλημέρα Domina μου...μπήκα απλα για να σου ευχηθώ να σου πάνε όλα τέλεια...Θα περιμενω να μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα στο τέλος του μήνα...
Ειχα μπερδευτει γιατι στος Parentscafe εισαι αλλιως γραμμένη..
Πολλα πολλα φιλακια και όλη τη θετικη μου ενεργεια...:lol::lol::lol::lol:
Δεν ξερω αν με θυμάσαι αλλα μου ειχες συστήσει το κέντρο για την κατατμιση...

Liontarina sofia
16-09-10, 11:56
Domnima mou παρακολουθω τα νεα σου εδω και καιρο καποια στιγμη μιλησαμε.Εισαι ενα πολυ γλυκο κοριτσι και ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου αυτη τη φορα να κρατησεις στην αγκαλια σου το πιο ομορφο δωρο που ο Θεος θα σου δωσει σιγουρα γιατι εισαι αυτη που εισαι !
Να'σαι καλα !!

kuriaki
16-09-10, 19:34
Νομίζω ότι δεν θα μπορούσες να έχεις καλύτερο νέο απ το ότι τα έμβρυα είναι καλύτερης ποιότητας! Μπράβο κοριτσάκι μου!πες τουσ να μείνουν και να μην το κουνήσουν καθόλου! Καλή ξεκούραση και υπομονή τώρα!
ΦΙλάκια!!
ΤΗν έκανα και εγώ σήμερα την ενεσούλα μου!

domnina
17-09-10, 06:39
Κοριτσάκια μου γλυκά σας ευχαριστώ όλες σας για το ενδιαφέρον και τα καλά σας λόγια! Εύχομαι την άλλη Παρασκευή να γιορτάζουμε όλες μαζί! Γεωργία μου φυσικά και σε θυμάμαι.. Χαίρομαι που είσαι καλά.. βγήκε τελικά το αποτέλεσμα; Λιονταρίνα μου ελπίζω πολύ σύντομα να ακούσουμε και τα δικά σου ευχάριστα!

Κυριακή μου καλή αρχή και πάλι κοπελάρα μου!

Φιλιά πολλά σε όλα τα άλλα κοριτσάκια!

Liontarina sofia
17-09-10, 11:29
Σ'ευχαριστω Δομνινα μου μακαρι να ναι συντομα.
Να μιλας συχνα στα εμβρυακια σου κανει καλο!!
Να μας ενημερωνεις !
Φιλια

optassia
19-09-10, 13:29
Εγω τι να πω σε όλες οσες βρίσκονται σε προσπάθεια? ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
Εχω και εγώ αγωνία τώρα μαζί σας!!!!Φιλάκια

garifallia
19-09-10, 14:14
Κοριτσια γεια σας ειμαι καινουργια στην σελιδα αλλα επειδη και εγω προσπαθω να κανω μωρακι με εξωσωματικη μαλιστα εκανα και πετυχε αλλα στην 12 εβδομαδα παλινδρομησε (πεθανε μεσα στην κοιλια μου) και μου το πηρανε πριν 13 ημερες και τωρα ετοιμαζομαι το
Νοεμβριο να παω να μου βαλουν τα αλλα δυο εμβρυακια μου που μου εχουν στην κρυοσυντηρηση.Θελω λοιπον να σας ρωτησω αν εχει κανει καποια κοπελα απο εσας εμβρυομεταφορα με κρυοσυντηρημενα εμβρυα η αν ξερει κατι γι αυτη την διαδικασια.Σας παρακαλω αν μπορειτε απαντηστε μου γιατι ειμαι πολυ αγχωμενη και στεναχωρημενη με ολο αυτο που περασα και περναω και θα θελα να μαθω κατι μηπως και παρω λιγη δυναμη.ευχαριστω που με ακουσατε.Ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια και να εχουμε συντομα τα μωρακια μας γερα στην αγκαλια μας.

domnina
20-09-10, 16:26
Garifallia καλή μου λυπάμαι πολύ που πέρασες ότι πέρασες.. Ξέρω ακριβώς πως αισθάνεσαι διότι κι εμένα η έκβαση της πρώτης μου εξωσωματικής ήταν ίδια με τη δική σου μόνο σε μικρότερη βδομάδα, στην 9η... Το καλό με σένα κοπέλα μου είναι ότι τουλάχιστον έχεις άλλα δύο εμβρυάκια και δεν θα χρειαστεί να περάσεις πάλι την ταλαιπωρία των φαρμάκων αλλά καλή μου το έψαξες καθόλου ή σου είπε ο γιατρός ότι είναι τυχαίο γεγονός και να μην κάνεις καμία εξέταση; Στο ρωτάω αυτό διότι κι εμένα τυχαίο γεγονός μου είπε ότι ήταν αλλά παρόλα αυτά μου ζήτησε να κάνω κάποιες περαιτέρω εξετάσεις και τελικά μόνο τυχαίο δεν ήταν. Βρέθηκα ότι πάσχω από ένα συγκεκριμένο σύνδρομο το οποίο το ανακαλύπτεις μόνο σε συγκεκριμένες αιματολογικές και ανοσολογικές εξετάσεις και χρειάστηκε να κάνω θεραπεία πριν από τη δεύτερη προσπάθειά μου..

Είμαι σε αναμονή χοριακής και ελπίζω για το καλύτερο.

Όσον αφορά στην ερώτησή σου, συνήθως αδιαθετείς και μετά με χάπια φέρνουν το ενδομήτριο σε κατάλληλες συνθήκες για να γίνει η εμφύτευση. Αλλά ο κάθε γιατρός έχει το δικό του σκεπτικό και ακολουθεί διαφορετική μέθοδο. Γι' αυτό θα σου έλεγα να μιλήσεις με το γιατρό σου.

Καλή επιτυχία κοριτσάκι..

Σε όλα τα άλλα κοριτσάκια... 4 μέρες μέχρι την Παρασκευή κορίτσια!!!

garifallia
20-09-10, 17:19
domnina καλησπερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Λοιπον σε αυτα που με ρωτας ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζετε να κανω εξετασεις γιατι ειχα καινει πριν το συμβαν τον καθιερωμενω προγγενητικο ελεγχο και ηταν ολα καθαρα.Την μονη εξεταση που δεν ειχα κανει ειναι για θρομβοφιλια αλλα με ειχε καλυψει και γι αυτο με σαλοσπιρ απο την 1 μερα της εμβρυομεταφορας.το ευτυχες ειναι οτι ειμαι νοσηλευτρια και δεν μπορουν να μου κανουν καποια ατιμια γιατι ειμαι γνωστηε και τους ρωταω για τα παντα.αν επιτρεπεται σε πιο κεντρο την εκανες;εγω στο ιασω.

garifallia
20-09-10, 17:38
Σου ευχαμαι μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια και να μαθω την παρασκευη ευχαριστα νεα για σενα.Να εισαι αισιοδοξη και θα πανε ολα καλα.Θα πετυχει και αυτην την φορα και ειμαι σιγουρη οτι θα πανε καλα ολα μεχρι το τελος.Ενα να σε παρηγορει οπως παρηγορει και μενα και μου δινει πολυ κουραγιο μενουμε εγκυες και αυτο ειναι πολυ σημαντικο.Εγω τεσσερα χρονια προσπαθουσα με φυσιολογικο τροπο με την βοηθεια φαρμακων φυσικα και τιποτα εχω αλλαξει πολλους γιατρους γιατι ο ενας εβγαζε με προβλημα τον αντρα μου ο αλλος ελεγε οτι και εξωσωματικη να κανουμε δεν θα κανουμε μωρο δεν θα πετυχει γιατι εγω ειμαι πολυ αδυνατη.Αυτο ειναι αληθεια ειμαι αδυνατη αλλα αυτο στην εξωσωματικη ειναι καλο.Τεσσερα χρονια απογοητευση ωσπου πηγαμε στον γιατρο που εχω τωρα και οταν του τα ειπαμε ο ανθρωπος εβαλε τα γελια και μας ειπε δεν εχετε τιποτα θα κανουμε εξωσωματικη γιατι μας πιεζει η ηλικια ειμαστε 36 και ολα θα πανε καλα.Οπως το ειπε ετσι και εγινε μολις μου εκανε την εμβρυομεταφορα μου ειπε προσεχε λιγο και θα μεινεις εγκυος.

tzouka
20-09-10, 22:27
:DΓεια σας φίλες αγαπημένες!!
Γεια και στις καινούριες κοπέλες! Εύχομαι κάθε επιτυχία στον αγώνα σας!!

Εγώ πήγα σήμερα στον Π...ο και τελικά έκρινε πως δεν χρειάζομαι άλλη υστεροσκόπηση και πως με τον επόμενο κύκλο μπορώ να μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής...
Επέμεινα πάρα πολύ στο αν χρειάζεται άλλη υστεροσκόπηση και ήταν κάθετος πως δεν χρειάζεται.
Αυτά... Τώρα μένει να δω πότε θα είμαι έτοιμη να ξαναμπώ στη διαδικασία...

Φιλάκια πολλά!:D
Τζούκα

domnina
21-09-10, 15:24
Garifallia μου όντως έχεις απόλυτο δίκιο.. ευτυχώς έστω και με αυτόν τον τρόπο μένουμε έγκυες... Εγώ τώρα έχω ήσυχη τη συνείδησή μου.. Έκανα ότι εξετάσεις μου ζήτησαν και περισσότερες, έκανα τη θεραπεία που μου ζήτησε ο αιματολόγος αδιαμαρτύρητα, προσέχω όσο γίνεται περισσότερο και κάθε βράδυ κάνω το σταυρό μου.. Με λίγα λόγια έκανα ότι μπορούσα.. Ελπίζω την Παρασκευή να με ανταμείψει ο καλός Θεούλης με ένα γερό εμβρυάκι..

Είμαστε πολλές που έχουμε περάσει τέτοιες καταστάσεις και μοναδική μου ευχή είναι να μην υπάρξουν άλλες.. Πέφτουμε προσωρινά αλλά σηκωνόμαστε και κοιτάμε ψηλά!

Τζούκα μου τέλεια τα νέα σου.. Οπότε το μόνο που μένει τώρα είναι να συσκεφθείς μετά του εαυτού σου και όποτε νιώσεις έτοιμη να προχωρήσεις! Ζήτω!

Liontarina sofia
21-09-10, 16:40
Domninaki μου με τοση θετικη ενεργεια που εχεις μεσα σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μη σου πανε ολα καλα και ειμαι σιγουρη οτι το μωρακι σου θα γαντζωθει για τα καλα μεσα σου !!

kuriaki
21-09-10, 19:02
Ax Δομνίνα μου κοντεύει ο καιρός........Την Παρασκευή θα ανέβω και εγώ Αθήνα για έλεγχο οιστραδιόλης στο κέντρο μου και αν όλα καλά θα προχωρήσω... Θα περιμένω τα καλά σου νέα...
Τζούκα μου τι σου είχα πει???
Άντε μωρε επεμβάσεις και πάλι επεμβάσεις! Με την απλή μου λογική και εγώ λέω καλύτερα τώρα που είναι ξεκούραστος ο οργανισμός σου και έχεις και καλή διάθεση...
Για πότε το σκέφτεσαι? Χειμώνα ή από άνοιξη?
Άντε όλα καλά!

optassia
21-09-10, 22:08
Κορίτσια, τί ακούω? Ευχάριστα νέα τζουκάκι μου. Αντε , βρε με το καλό και ο μπέμπης! Καλή επιτυχία σε όλες σας. Βαριέμαι να γράψω περισσότερα γιατι πριν απο λίγο έγραφα για τη διδακτορική μου διατριβή. Καλά ε, θα το μπατσίσω το μπεμπέ που δεν θέλει μια τόσο μελετηρή μαμά!!!!!!!!!!!!!!!

tzouka
21-09-10, 22:26
Ωπ!!!!
Σε τσάκωσα Οπτασσία!!!
Αυτό του έλειπε του δικού σου μπεμπέ να μη θέλει τόσο μελετηρή μαμά. Το δικό μου θα με φτύσει που το'χω ψιλοπαρατήσει το διδακτορικό μου...:p

Άντε Δομνινάκι, περιμένουμε τα υπέροχα νέα σου!!!
Κυριακουλίνο μια χαρά σε βλέπω και χαίρομαι!!!

Λοιπόν κορίτσια...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ!!!
Αλλά δεν πιέζομαι. Θα περιμένω την έμπνευση...
Προς το παρόν είμαι μπερδεμένη... μη ρωτήσετε γιατί...
Αλλά να, ήμουν τόσο σίγουρη πως θα έκανα κι άλλη υστεροσκόπηση και άλλη επέμβαση που δεν είχα καθόλου σκεφθεί το ενδεχόμενο πως μπορώ και να αρχίσω...
Κι ετσι τώρα δεν ξέρω τι θέλω...

Αυτά...
Περιμένω νέα σας!
Φιλιά
Τζούκα

garifallia
22-09-10, 12:41
Δομνα μου καλημερα τι κανεις;πως τα πας;Αντε δυο μερουλες μεινανε και να εχεις θετικη ενεργεια και ολα θα σου πανε καλα.Περιμενω τα νεα σου την Παρασκευη.Καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου.Φιλακια πολλα!

Καλη επιτυχια σε ολες μας κοριτσια με την βοηθεια του Θεου και την υπομονη την δικη μας.

domnina
22-09-10, 14:46
Κυριακουλίνι άντε να ανέβεις κι εσύ την Παρασκευή και να ακούσεις μόνο ευχάριστα!!

Οπτασία μου πονέσαν τα δαχτυλάκια;;;; τόσα χρόνια στα θρανία δεν βαρέθηκες ακόμα; Αλλά εντάξει.. αν είναι να πάρεις κοτζάμ διδακτορικό γράψε κι άλλα τόσα..

Τζούκα είδες που ποτέ δεν πρέπει να βάζουμε χρονοδιάγραμμα;;; όποτε και αν το αποφασίσεις εμείς εδώ θα είμαστε να σου κρατάμε το χέρι..

Garifallia μου όντως δύο μόνο μέρες μείνανε.. τι είναι δύο μερούλες μπροστά στην αιωνιότητα;;; Ελπίζω την Παρασκευή όλες μας να έχουμε έναν καλό λόγο γιορτής!

tzouka
22-09-10, 16:32
Ποια χρονοδιαγράμματα Δομνινάκι μου...
Έγω έχω καταρρίψει πάσα πρόβλεψη...

Η αλήθεια κορίτσια είναι ότι νιώθω υπέροχα και περιμένοντας τα καλά σας νέα περιμένω και την έμπνευσή μου!!!:D

Ερώτηση: Τι γίνεται αν κατά τη διάρκεια της θεραπείας (βλ. ενέσεις) χρειαστεί να ταξιδέψεις με αεροπλάνο;;;

Ναι λοιπόν αγαπητές, ετοιμάζομαι για 7ήμερο επαγγελματικό ταξίδι μέσα Οκτωβρίου στην Ιταλία...:D:D:D:D:D
Σήμερα πήρα την αεροπορική εταιρεία, όπου μου είπαν πως θέλουν χαρτί από τον υπέυθυνο γιατρό στα αγγλικά.
Έχει τύχει σε καμιά σας; Αν ναι δώστε μου τα φώτα σας!!!

Σας φιλώ γλυκά
Τζούκα

kuriaki
22-09-10, 20:23
Απαρτία βλέπω!!!
Τζούκα μου θυμάμαι είχα διαβάσει πέρσι που ταξίδεψα ότι για φάρμακα για να τα κουβαλάς στη τσάντα σου χρειάζεται όντως να έχεις χαρτί από γιατρό (και πόσο μάλιστα για ενέσεις που είναικαι υγρά). Πες στον Π. να σου γράψουν, τίποτα δεν είναι στη γραμματεία το κάνουν.... ΚΑι θα λεγα να ξεκολλήσεις με την υστεροσκόπηση!!!
Δομνίνα πέρασε ο καιρός ε? Άντε βρε κορίτσι μου συμπάσχουμε και εμείς μην νομίζεις....
Φιλιά! ΚΟρίτσια δεν είναι τέλειος ο καιρός για αγκαλίτσες?? :)

garifallia
22-09-10, 20:38
Τζουκα καλησπερα,καταρχην σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλο κουραγιο.Γι αυτο που ρωτας επειδη εγω μενω σε νησι και κατεβαινω στην Αθηνα για την εξωσωματικη και τις τελευταιες ενεσεις τις εκανα στην Αθηνα που για να να παω ταξιδεψα με το αεροπλανο δεν χρειαστηκα καποιο χαρτι απο το γιατρο μου απλα οταν περασα απο τον ελεγχο τις ειδαν τις μετρησαν και μετα μια αεροσυνοδος μαζι με ενα χαρτι που ειχα υπογραψει τις παρεδωσε στο πιλοτηριο και μου ειπαν οταν τις χρειαστω για να κανω να τις ζητησω απο εκει.Οταν φτασαμε στην Αθηνα μου τις παρεδωσε ο πιλοτος.Αυτα ξερω για Ελλαδα τωρα αν ισχυει κατι διαφορετικο για εξωτερικο καλο θα ηταν να ρωτησεις την εταιρεια που ταξιδευεις αυτη θα ξερει περισσοτερα.Φιλακια!

optassia
22-09-10, 21:48
Κορίτσια, όλες για ταξιδάκι!!! Τζουκα, τι έγινε με το σκάιπ? Σου έστειλα μήνυμα. Δομνίνα.. το επόμενο για σένα. Ακου , κορίτσι μου. Εγώ στην θέση σου δεν θα είχα κανένα άγχος. Εγκυος μένεις , οι εγκυμοσύνες σου προxωράνε, είναι θέμα χρόνου. Trust me! Don t worry!!!

tzouka
23-09-10, 21:20
Δομνινάκι μου γλυκό,

εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, η Παναγία η Μυρτιδιώτισσα που ξημερώνει αύριο να σου χαρίσει το πιο όμορφο νέο!!!
Θα περιμένουμε να γιορτάσουμε μαζί σου!!!

Σε φιλώ
Τζούκα

tzouka
23-09-10, 21:26
Γαρυφαλλίτσα μου,

Είμαι συγκλονισμένη από την ιστορία σου και μόλις σήμερα, αν και σε έχω διαβάσει μέρες, μόλις σήμερα καταφέρνω να σου ψυθιρίσω δυο λόγια...
Δυο λόγια από καρδιάς που λένε μόνο πως είμαστε μαζί σου, είμαι και εγώ μαζί σου, εγώ η άγνωστή σου, αλλά τόσο γνώριμή σου, είμαι μαζί σου και σε αγναντεύω από το δικό μου Γολγοθά και σου χαμογελώ γαρυφαλλάκι μου γλυκό γιατί η Ανάσταση είναι μονόδρομος!!!:)

Καλή αρχή σε ό,τι κάνεις και καλωσόρισες στην παρέα μας!!!:):):)

Σε φιλώ
Τζούκα

βιλλυ
23-09-10, 22:33
Δομνινάκι μου γλυκό,

εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, η Παναγία η Μυρτιδιώτισσα που ξημερώνει αύριο να σου χαρίσει το πιο όμορφο νέο!!!
Θα περιμένουμε να γιορτάσουμε μαζί σου!!!

Σε φιλώ
Τζούκα

Τζουκα,δε με ξερεις αλλα σε διαβαζω κατα καιρους...
Καταρχας πολυ καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου...
Να σου πω οτι οταν εγω ταξιδευω στην Αγγλια για να δω τους γονεις μου, τις ενεσεις (δεν ειναι σαν τις δικες σου αλλα δεν εχει σημασια) τις μεταφερω σε ειδικο ψυγειακι και ΠΑΝΤΑ μου ζητανε την γνωματευση του γιατρου ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ, και μετα οπως ειπε και η Γαρυφαλλια τις παραδιδω σε μια αεροσυνοδο που τις παει στο πιλοτηριο...
Ειδικα αν ειναι να παρεις λιγες παραπανω και ειναι να επιστρεψεις απο κει με ενεσεις οπωσδηποτε να εχεις μαζι σου την γνωμαατευση στα Αγγλικα...
Αυτα και καλο σου ταξιδι
Φιλακια

kuriaki
24-09-10, 13:57
Δομνίνα μου από χθες το βράδυ σε σκέφτομαι συνέχεια και προσευχήθηκα να μάθουμε σήμερα πως ήρθε το άτιμο το μπεμπάκι... Καλά νέα κορίτσι μου. Εϊμαστε όλες δίπλα σου... Να ξερες πόσο νιώθω την αγωνία σου.
Φιλιά πολλά πολλά!!!

garifallia
24-09-10, 22:14
[QUOTE=tzouka;1712817]Γαρυφαλλίτσα μου,

Είμαι συγκλονισμένη από την ιστορία σου και μόλις σήμερα, αν και σε έχω διαβάσει μέρες, μόλις σήμερα καταφέρνω να σου ψυθιρίσω δυο λόγια...
Δυο λόγια από καρδιάς που λένε μόνο πως είμαστε μαζί σου, είμαι και εγώ μαζί σου, εγώ η άγνωστή σου, αλλά τόσο γνώριμή σου, είμαι μαζί σου και σε αγναντεύω από το δικό μου Γολγοθά και σου χαμογελώ γαρυφαλλάκι μου γλυκό γιατί η Ανάσταση είναι μονόδρομος!!!:)

Καλή αρχή σε ό,τι κάνεις και καλωσόρισες στην παρέα μας!!!:):):)

Σε φιλώ
Τζούκα[/QUO

Τζουκα μου καλησπερα το μηνυμα σου με συγκηνησε πολυ! Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα και θα αναψω στο ονομα σου ενα κερακι στο αγιο Ταξιαρχη που εχουμε στο νησι μου στην Μυτιληνη και ειναι θαυματουργος να σου χαρισει ενα γερο μωρακι.Σου ευχομαι καλη επιτυχια να σου πανε ολα καλα και οτι χρειαστεις μπορεις να με ρωτησεις μιας και ειμαι νοσηλευτρια και ξερω καποια πραγματα.Μην φοβασαι τιποτα πρωχωρα μπροστα με δυναμη και θεληση.Σε φιλω:

optassia
25-09-10, 13:38
Κορίτσια καλησπέρα. Η καρδιά μου πάει να σπάσει απο την αγωνία για την δομνίνα!!!Τί να έγινε άραγε? Εγώ έχω ένα προαίσθημα οτι είναι έγκυος. Απλά έχει πάθει απο τη χαρά της και δεν λεει να μπει στο φορουμ να μας το ανακοινώσει.Γαρυφαλλιά μου, αν είσαι απο τη Μυτιλήνη, θέλω να ανάψεις ένα κεράκει και για μένα στο Ταξιάρχη στον Μανταμάδο. Ήρθα πέρυσι το καλοκαίρι και συγκλονίστημα. Μάλιστα, έκανα και ένα τάμα στον άγιο. ¨Ευχομαι όλα να πάνε καλά για όλες μας. Σας φιλώ

tzouka
25-09-10, 14:02
Κοριτσάρες Καλημέρα!!!

Με έχει φάει η αγωνία όλη μέρα και μια και είμαι εκτός πόλεως κάπου στην επαρχία έψαξα να βρω πρόσβαση στο Ίντερνετ να δω τα νέα από το Δομνινάκι μας, αλλά δε βλέπω τίποτα...
Οπτασσία μου εύχομαι κι εγώ όλα να έχουν πάει καλά!!!!

Γαρυφαλλάκι μας, καινούριο φιλαράκι μας, ο Θεός να σε έχει καλά. Και εγώ θα ανάψω σήμερα το απόγευμα κεράκι στην Παναγίτσα τη Μυρτιδιώτισσα που γιόρταζε χθες εδώ για όλες μας!!!

Λοιπόν κορίτσια, αδιαθέτησα σήμερα το πρωί και λέω... να ξεκινήσω με αυτόν τον κύκλο την προσπάθεια. Ε; Τι λέτε;;)

Θα ξαναπροσπαθήσω να μπω Ίντερνετ το απόγευμα για να δω τα νέα σας!

Φιλιά γλυκά
Τζούκα

kuriaki
25-09-10, 14:24
Τζούκα μου να ξεκινήσεις γιατί να το καθυστερείς??? Άντε να γινόμαστε πολλές!!!
Και εγώ ακριβώς την ίδια σκέψη έχω με την Οπτασία για τη Δομνίνα ότι απλά είναι επιφυλακτική με την ανακοίνωση και γιατί να μην είναι, δεν έπαθε και λίγα την προηγούμενη φορά...
Φιλιά κορίτσια, εγώ σήμερα τη πρώτη γκονάλ............... Ξανά α π την αρχή τα ίδια, άντε να δούμε.... η αλήθεια είναι πάντως ότι έχω καλύτερο feeling!!!!!!!!!!!! Και πάλι δεν με βλέπω να γιορτάζω γενέθλια!!!!!!!!!! μην σας πω ότι θα πέσουν την ημέρα της ωοληψίας!!!!!!

optassia
25-09-10, 16:54
Λοιπόν, είμαστε εν αναμονή εξελίξεων. Υπάρχει μια περίεργη σιωπή !!!!!Βρε Δομνινάκι, καλό μου κοριτσάκι, τι έγινε? Πες μας και κοντεύουμε να γίνουμε καρδιακές!!!Δηλαδή, δεν φτάνουν τα προβληματα τα γυναικολογικά, να πάρουμε σβάρνα, θέλεις, και τους καρδιολόγους? Αντε μπράβο.Χι,Χι<ΧΙ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

tzouka
25-09-10, 20:47
Ε, ναι λοιπόν,

θα ξεκινήσω!!!
Άναψα και τα κεράκια μου για όλες μας στη Μυρτιδιώτισσα και ξεκινάω και εγώ με πολύ καλή διάθεση!!!

Πειράζει που τις πρώτες ενέσεις καταστολής θα τις κάνω στην... Ιταλία; Ντόλτσε Βίτα και ό,τι ήθελε προκύψει!;)

Οπτασσία με το μαλακό! Όχι πως εγώ δεν έχω ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ για το Δομνινάκι... Αφού εδώ που είμαι δεν έχω στο σπίτι Ίντερνετ και την κάνω σε καφετέριες μπας και μάθω κανά νέο για τα Δομνινομπεμπάκια!

Κυριακουλίνι, έχουμε τον ίδιο γιατρό, έτσι δεν είναι; να μπαίνεις συχνά στο φόρουμ, να ανταλλάξουμε και κανένα τηλ γιατί από δω και μπρος θα χρειαστώ τα φώτα σου!!!!

Σας φιλώ γλυκά
Τζούκα

kuriaki
25-09-10, 21:48
Ουάου!!!!!!!!!!!Καλή αρχή!!!! Καλή αρχή!!! ΚΑλή αρχη!!!!!!
Τζούκα μου ό,τι θες εννοείται μακάρι να μπορώ να σου φανώ χρήσιμη!!!
ΦΙλάκια!!!

garifallia
26-09-10, 12:25
Κοριτσια καλημερα,τι κανετε;Το ηθικον ακμεοτατο;Τζουκα μου ποιες ενεσεις καταστολης σου εχουν δωσει να κανεις;Εγω εκανα τις arvekap ειναι πολυ καλες και κανουν καλη δουλεια.
Κοριτσια μεσα στην εβδομαδα θα παω στον Ταξιαρχη να προσκηνησω που με εβγαλε νικητρια σε αυτη την δοκιμασια και θα αναψω για ολες σας κερακια η χαρη του να σας βοηθησει και να σας δωσει ολες απο ενα γερο μωρακι.Να πιστευουμε κοριτσια πρεπει και να παρακαλαμε γιατι καλοι οι γιατροι αλλα ο Θεος και οι Αγιοι κανουν τα θαυματα.
Το δομνινακι τι εκανε βρε κοριτσια μαθατε τιποτα;Σας φιλω ολες καινουργιες φιλες μου και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην παρεα σας.

optassia
26-09-10, 16:27
Λοιπόν, το σασπένς ανεβαίνει. Καλή επιτυχία τζουκα!!!!!!!!!!!!Να έχετε θετική ψυχολογία και όλα θα πάνε καλά. Να θυμάστε ότι το σώμα σας το εξουσιάζετε εσείς και δεν μπορεί να μην υπακουσει σε εσας πρωτίστως!!!!Καμιά φορά , όμως, με τις απαισιόδοξες σκέψεις άλλα θέλουμε και άλλα υποσυνείδητα του λέμε να κάνει.Καλή επιτυχία και σε όποια άλλη αρχίζει προγραμμα. Εγώ είμαι όλο αγωνία για το τί θα μου πει ο γιατρός στο Αμβουργο. Διάβασα σε μια ιστοσελίδα την ιστορία μιας κοπέλας γερμανίδας που περιπλανήθηκε πολυ πριν καταλήξει και αυτή στον Δρ. Γκαλιντατ. ¨Οταν πήγε δεν είχε σχεδόν καθόλου ενδομήτριο απο τις πολλές συμφύσεις και στο τέλος κατάφερε να έχει ΄μόνο κάτι αισθητικές ατέλειες η μήτρα της!!!Φοβερό , ε? Οχι οτι εγώ πήγα καλυτερα σε αυτον. Μην φανταστείτε, απο οτι μου είπε μόνο ένα μέρος της μήτρας ήταν παραγωγικό. Τώρα, πως είναι τόσο σίγουρος ότι θα βγουν εκ νέου κάτι συμφυσουλες με τις οποίες δεν θα έχω προβλημα, δεν ξέρω!!!!Ελπίζω να μην με μπέρδεψε με καμία άλλη !!!!( τί άλλες βλακείες θα σκεφτώ , θέε μου!!!).Τί να πώ? Ελπίζω τον άλλο μήνα να μου δώσει και εμένα ελπίδες να προσπαθησω!!!!

tzouka
27-09-10, 13:20
Οπτασσιούλα μας,

μην σκέφτεσαι!!!!
Άσε ελεύθερο στο συναίσθημά σου και θα δεις πως όλα θα είναι μια χαρά!!!
Αλήθεια πότε ανεβαίνεις Αμβούργο;
Απορία: Εξηγείς λίγο τι είναι αυτό που έγραψες ότι σου είπε ότι ένα μέρος της μήτρας είναι παραγωγικό ή ήταν παραγωγικό; Δεν το πολυκατάλαβα κι επειδή είμαστε ομοιοπαθούσες εγω κι εσύ καλό είναι να ξέρουμε.

Ρε κορίτσια πού είναι η Δομνίνα;

Κυριακουλίνι πώς πάνε οι Γκονάλ;

Γαρυφαλλάκι μου, απ΄ό,τι είδα Άβερκαπ μου έγραψε κι εμένα. Ελπίζω να κάνουν το θαύμα τους!!!

Σας φιλώ γλυκά
Τζούκα

garifallia
27-09-10, 17:53
Τζουκα μου καλησπερα,να εισαι σιγουρη οτι θα το κανουν το θαυμα τους εγω εκανα αρκετες αλλα μετα οι ωοθηκες μου οταν ξεκινησα τις gonal εκαναν πολυ ωραια αυγουλακια και ευτυχως ανταποκρηθηκαν τοσο καλα που εκανα λιγες δοαεις gonal.Μια συμβουλη οταν τις ξεκινησεις να λες το κανω για καλο και με την βοηθεια του Θεου θα πανε ολα καλα και αν εχεις καποιον Αγιο για προστατη σου ταξε του με πιστη και θα δεις ολα θα πανε κατ ευχην.Σε φιλω με πολυ αγαπη Γαρυφαλλια!Παρενθεση το κανονικο μου ονομα ειναι Αγγελικη το Γαρυφαλλια ειναι το ονομα της αδερφης μου και το εγραψα ως ψευδωνυμο επειδη το δικο μου δεν το δεχοταν γιατι ειχε αλλα κοριτσια με αυτο.

optassia
27-09-10, 18:56
¨Λοιπόν, ελπίζω για το δομνινάκι να είναι καλα.Οταν θα έχει όρεξη και κέφι θα μας απαντήσει!!!Τζουκάκι, ίσως δεν εκφράστηκα εγώ καλά. Εννοουσε ότι μόνο ένα μέρος ήταν ανοικτό ( παραγωγικό) και το υπόλοιπο είχε συμφύσεις. Ως γνωστόν , όπου υπάρχουν συμφύσεις, δεν υπάρχει εμφυτευτική ικανότητα. Εσύ που ξέρεις γερμανικά , μπορείς να μπεις στη γερμανική εκδοχή της ιστοσελίδας του Ασερμαν(Aschermann. de). Εκεί θα βρεις δημοσιευμένη μια εργασία που έγινε σε πανεπιστήμιο του Ανόβερου σχετικά με ό,τι έχει να κάνει με άσερμαν( αν σε ενδιαφέρει) . Εγω που τη διάβασα αποσπασματικά την βρήκα ενδιαφέρουσα. Να πιστεύετε στο Θεό και στους εαυτους σας!!!!!!!!!Φιλάκια

optassia
27-09-10, 19:00
Ξέχασα να σας πω οτι Αμβουργο ανεβαίνω στις 9 Οκτώβρη.Viel SpaB!!!!!!!!

kuriaki
27-09-10, 19:57
Αχ φιλενάδες μου καλά πάνε οι ενέσεις. Σήμερα έκανα την τρίτη. Τις κάνω στις 7.30 το βράδυ. Αλλά είμαι μες στη δυσφορία. Όλο ξεφυσάω, φουσκώνω ξεφουσκώνω... Να γινότανε η διαδικασία σε μια μέρα μέσα........
Οπτασία κοίτα μην πας Γερμανία και μάθουμε τα νέα μετά από 2 βδομάδες σαν την προηγούμενη φορά!!!!
Φιλιά πολλά!!!

optassia
27-09-10, 22:01
Καλά ρε φιλενάδα , μη με μαλώνεις. Εκεί που ήμουν μετά το χειρουργείο δεν έιχα Ιντερνετ!!!

domnina
28-09-10, 17:49
Κοριτσάκια μου γλυκά,

Ζητώ συγνώμη που άργησα να σας ενημερώσω αλλά δυστυχώς δεν πήγαν καλά τα πράγματα.. Αρνητική η χοριακή και σαν επιστέγασμα αδιαθέτησα χθες..

Δεν πειράζει.. Πάμε για άλλα... προχωράμε κανονικά για τον Φλεβάρη τώρα..

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα και μακάρι να ακούσω μόνο θετικά από σας..

Είμαι κάπως.. ελπίζω να με συγχωρήσετε αλλά θα ανακάμψω τάχιστα!

Σας φιλώ!

kuriaki
28-09-10, 20:07
Αχ τη βλέπω τη δουλειάάάά, το Νοέμβρη θα τα μάθουμε τα νέα....:lol:. Άντε Οπτασία μου και πλησιάζει ο καιρός...Ηθικό υψηλό!
Πολλά φιλιά σε όλες!!!

tzouka
28-09-10, 22:48
Δομνινάκι μας καλό,

καλώς ήρθες!!!
Ξέρουμε όλες πολύ καλά πώς νιώθεις...
Μην βιαστείς να ανακάμψεις... Θέλω να πω, μην πιέσεις τον εαυτό σου με τη λογική ότι πρέπει γρήγορα να γίνω καλά για να ξαναπροσπαθήσω.
Άσε το χρόνο να κυλήσει υπέρ σου:D
Απόλαυσε πρώτα εσύ το δώρο της ζωής...
Και όπως κάποτε έγραψα και στην Κυριακή θέλουμε να μαθαίνουμε για σένα και για οτιδήποτε θες να συζητήσεις, χωρίς απαραίτητα αυτό να αφορά το θέμα παιδί!!!

Ρε κορίτσια,
ώρες - ώρες εύχομαι να μπορούσαμε όλες να συναντηθούμε από κοντά. Πλάκα δε θα είχε; Και πόση δύναμη θα παίρναμε!!!
Νομίζω πως πρέπει να το φροντίσουμε κάποια στιγμή!

Σας φιλώ πολύ πολύ πολύ
Δομνινάκι μια μεγάλη αγκαλιά ειδικά για σένα!!!:grin:

Τζούκα

garifallia
29-09-10, 12:50
Κοριτσια καλημερα σε ολες σας σε οποιο μερος της ελλαδας και να βρισκεσται.

Δομνινακι μου,μην σε περνει απο κατω την επομενη φορα και με λιγοτερο αγχος ολα θα πανε καλα.
Τζουκα μου πως πανε οι ενεσεις;Να τις κανεις στην κοιλιτσα εχουν καλυτερο αποτελεσμα.Οσο γι αυτο που ειπες θα ηταν πολυ ωραιο να πιναμε ολες μαζι απο κοντα καφεδακι και να τα λεγαμε γιατι καλη η τεχνολγια αλλα λιγο αψυχη.Εγω θα κανω μια ευχη του χρονου τετοιο καιρο να εχουμε ολες μας αγκαλιτσα απο ενα μωρακι γερο πανω απο ολα και να συναντηθουμε να γνωριστουμε και να πιουμε καφεδακι παρεα με τα μπουμπουκια μας.Πολλα φιλακια σε ολες!!!!!!!!!!!!!

domnina
29-09-10, 12:54
Κοριτσάκια μου γλυκά,

Σας ευχαριστώ για τα λόγια σας που ξέρω πως δεν είναι λόγια του αέρα αλλά λόγια καρδιάς..

Είμαι πολύ καλύτερα σήμερα και κάθε μέρα που περνάει ανακάμπτω δριμύτερη..

Σιγά σιγά θα μπούμε πάλι σε μια σειρά.. Προς το παρόν... la vita et bella.. η ζωή είναι ωραία και αυτό και μόνο είναι αρκετό..

Θέλω η κάθε μία από εσάς - σαν χάρη το ζητώ - να επικεντρωθεί στη δική της προσπάθεια και να σκέφτεται θετικά και μόνο ... η δική μου αποτυχία δεν θέλω να επηρεάσει επ' ουδενί τη δική σας διάθεση.. Η κάθε μια προσωπική σας επιτυχία θα μου δώσει μεγάλη χαρά να το ξέρετε..

Όποτε θέλετε κανονίστε να συναντηθούμε.. Είμαι μέσα!

xrysa82
29-09-10, 13:26
Γεια σας,
είναι η πρώτη φορά που γράφω..
Εδώ και ένα μήνα πήγαμε σε γιατρό και έχω μπερδευτεί.
Κάναμε ορμονολογικές, μας είπε καλές, σπερματοδιάγραμμα μέτριο και σαλπιγγογραφία καλή, αποτελέσματα εξετάσεων δε μας έδωσε.. και ούτε κουβέντα παραπάνω. Χτες μου είπε ότι έχω μικρό ενδομήτριο, χωρίς περισσότερες εξηγήσεις. Και αύριο θα πάω για σπερματέγχυση.
Βέβαια, την πρώτη φορά στον υπέρηχο, λέει ο γιατρός μου σε έναν άλλο γιατρό δίπλα, κοίτα εδώ και του δείχνει κάτι στην οθόνη. Είδα (δε μου είπαν τίποτα) ότι έγραφε 0,4 και κάτι. Μετά έψαξα στο διαδίκτυο και κατάλαβα ότι μιλάγανε για το ενδομήτριο. Να πω ότι έιχα κάνει πριν πολλά χρόνια μια έκτρωση, και μου είπε ότι πιθανόν φταίει αυτό. Του λέω διορθώνεται? και μου απαντάει, είναι όπως το ύψος, αν είσαι 1,60 ούτε ψηλώνεις,ούτε κονταίνεις..
Διαβάζοντας όμως τις συζητήσεις εδώ, βλέπω πως δεν είναι έτσι.. διάβασα ότι για να έχεις πιθανότητες στην εξωσωματική, πρέπει να έχει πάχος τουλάχιστον 8mm. Εμένα γιατι μου κάνει σπερματεγχυση με πάχος 4? και χωρίς να μου το πει, έτσι? τονίζω ότι το είχα δει μόνη μου στην οθόνη όταν το έδειχνε στον άλλο γιατρό.
Έχω καμία πιθανότητα? Και επίσης, πόση ώρα κρατάει? Πονάει? να πάω μόνη μου?

(Νοιώθω ανακούφιση και μόνο που βρήκα το site!)

βιλλυ
29-09-10, 14:06
Γεια σας,
είναι η πρώτη φορά που γράφω..
Εδώ και ένα μήνα πήγαμε σε γιατρό και έχω μπερδευτεί.
Κάναμε ορμονολογικές, μας είπε καλές, σπερματοδιάγραμμα μέτριο και σαλπιγγογραφία καλή, αποτελέσματα εξετάσεων δε μας έδωσε.. και ούτε κουβέντα παραπάνω. Χτες μου είπε ότι έχω μικρό ενδομήτριο, χωρίς περισσότερες εξηγήσεις. Και αύριο θα πάω για σπερματέγχυση.
Βέβαια, την πρώτη φορά στον υπέρηχο, λέει ο γιατρός μου σε έναν άλλο γιατρό δίπλα, κοίτα εδώ και του δείχνει κάτι στην οθόνη. Είδα (δε μου είπαν τίποτα) ότι έγραφε 0,4 και κάτι. Μετά έψαξα στο διαδίκτυο και κατάλαβα ότι μιλάγανε για το ενδομήτριο. Να πω ότι έιχα κάνει πριν πολλά χρόνια μια έκτρωση, και μου είπε ότι πιθανόν φταίει αυτό. Του λέω διορθώνεται? και μου απαντάει, είναι όπως το ύψος, αν είσαι 1,60 ούτε ψηλώνεις,ούτε κονταίνεις..
Διαβάζοντας όμως τις συζητήσεις εδώ, βλέπω πως δεν είναι έτσι.. διάβασα ότι για να έχεις πιθανότητες στην εξωσωματική, πρέπει να έχει πάχος τουλάχιστον 8mm. Εμένα γιατι μου κάνει σπερματεγχυση με πάχος 4? και χωρίς να μου το πει, έτσι? τονίζω ότι το είχα δει μόνη μου στην οθόνη όταν το έδειχνε στον άλλο γιατρό.
Έχω καμία πιθανότητα? Και επίσης, πόση ώρα κρατάει? Πονάει? να πάω μόνη μου?

(Νοιώθω ανακούφιση και μόνο που βρήκα το site!)

Κοριτσακι μου θα σου το πω ωμα: Α λ λ α ξ ε γιατρο...
Μα ειναι δυνατον να σου προτεινει σπερματεγχυση και να μην σου εξηγει τιποτα?
Καταρχας με λεπτο ενδομητριο οντως εμφυτευση δεν γινεται...
Ομως απο τι εγινε λεπτο το ενδομητριο?
Πηρες χαπια για προκληση ωορηξιας?
Αν ναι, να ξερεις οτι μπορει να ειναι και απο αυτο..
Και πως προχωραει στην σπερματεγχυση με τοσο λεπτο ενδομητριο?
Κανατε πριν προγραμματισμενες επαφες με παρακολουθηση ωορρηξιας?
Ειναι πολλα αυτα που δεν σου ειπε και δεν σου εξηγησε...
Εγω θα σου ευχηθω πολυ καλη επιτυχια αλλα σε παρακαλω επισκεψου και καποιον αλλον γιατρο...Ετσι, για δευτερη γνωμη....

Συγνωμη, δεν σε καλωσορισα κιολας...

Καλως ηρθες και οτι θελεις ευχαριστως ολα τα κοριτσια να σε βοηθησουμε οσο μπορουμε!!!!

Φιλακια:p:p

xrysa82
29-09-10, 15:30
Καλως σας βρήκα!
Μόλις μπήκα και διάβασα τα άλλα μηνύματα, κατάλαβα και γω ότι δε μου έχει πει σχεδόν τίποτα. Ουτε καν τα αποτελέσματα. Υποτίθεται είναι γνωστός του άντρα μου.. θα δείξει..
Χάπια δεν έχω πάρει τίποτα, μόνο μια ένεση χτες. Έχω πάει μόνο 2 φορές, εννοώ 2 κύκλους και έχει βρει κάθε φορά από ένα ωάριο.
Το κανονικό πόσο είναι αλήθεια?
Για το μικρό ενδομήτριο μου είπε ή προκλήθηκε από την έκτρωση ή από κάποια φλεγμονή.. (που δεν την κατάλαβα?) τι να πω..

βιλλυ
29-09-10, 15:45
Καλως σας βρήκα!
Μόλις μπήκα και διάβασα τα άλλα μηνύματα, κατάλαβα και γω ότι δε μου έχει πει σχεδόν τίποτα. Ουτε καν τα αποτελέσματα. Υποτίθεται είναι γνωστός του άντρα μου.. θα δείξει..
Χάπια δεν έχω πάρει τίποτα, μόνο μια ένεση χτες. Έχω πάει μόνο 2 φορές, εννοώ 2 κύκλους και έχει βρει κάθε φορά από ένα ωάριο.
Το κανονικό πόσο είναι αλήθεια?
Για το μικρό ενδομήτριο μου είπε ή προκλήθηκε από την έκτρωση ή από κάποια φλεγμονή.. (που δεν την κατάλαβα?) τι να πω..

Aπ οσο ξερω θελουν ενδομητριο απο 8 τουλαχιστον και πανω....
επισης εχω ακουσει οτι υπαρχει καποιο χαπι που βοηθα το ενδομητριο, δε ξερω ομως πως το λενε...Σιγουρα τα κοριτσια εδω θα ξερουν..
για την εκτρωση δε ξερω αν δημιουργει προβλημα στο ενδομητριο αλλα σιγουρα πρεπει να το λυσεις αυτο το προβλημα πριν προβεις σε σπερματεγχυση...
Τον προηγουμενο μηνα παλι ειχες λεπτο ενδομητριο?

xrysa82
29-09-10, 16:11
μα δε μου έχει πει, εδώ είναι το ωραίο!! τον προηγούμενο μήνα είναι που το είδα, επειδή το συζητήσανε και κοίταξα.. χτες που πήγα δεν είδα και δε μου είπε. Απλά μου ανακοίνωσε οτι είναι μικρό.
Πες μου σε παρακαλώ αύριο, θα μου πάρει ώρα? Θέλω να πω είναι διαδικασία? Επίπονη? και επίσης αν θυμάσαι, κοστίζει?

βιλλυ
29-09-10, 18:01
μα δε μου έχει πει, εδώ είναι το ωραίο!! τον προηγούμενο μήνα είναι που το είδα, επειδή το συζητήσανε και κοίταξα.. χτες που πήγα δεν είδα και δε μου είπε. Απλά μου ανακοίνωσε οτι είναι μικρό.
Πες μου σε παρακαλώ αύριο, θα μου πάρει ώρα? Θέλω να πω είναι διαδικασία? Επίπονη? και επίσης αν θυμάσαι, κοστίζει?

Δεν εχω κανει σπερματεγχυση αλλα ξερω πως δεν ειναι επιπονη, θα δωσει πρωτα ο συζυγος το σπερμα και μετα απο καμια ωρα και, θα σου το τοποθετησουν..Θα μεινεις ξαπλωμενη πανω στην καρεκλα περιπου 20 λεπτα και τελος...
Για την τιμη, εμενα μου εχει πει 300 ευρω αλλα εχω ακουσει και 500...
Τι ωρα θα πας?
Χρυσα μου ειλικρινα νοιωθω πως πρεπει να αλλαξεις γιατρο...
Δεν σου εχει πει ουτε τιμη ουτε την διαδικασια ουτε...ουτε....
Κοινως δε σου εχει πει τιποτα...
Προσεχε κοριτσακι μου...
Εγω παντως σου ευχομαι πολυ καλη επιτυχια για αυριο....

kuriaki
29-09-10, 18:40
βρε κορίτσια τι κουλά είναι αυτά που διαβάζω?? Τι εννοείς δεν σου εξηγεί τίποτα? Τι εννοείς δεν σου έχει δώσει τα αποτελέσματα των εξετάσεων και ποιο το όφελος που είναι γνωστός του άντρα σου? Σε περιποιείται και σε προσέχει δηλαδή παραπάνω? Στους αγνώστους δηλαδή πως φέρεται??
Τζούκα μου να βρεθούμε να βρεθούμε να βρεθούμε!!!! Λες να ανέβεις Αθήνα???Άντε όταν μπορέσεις να μας πεις. Εγώ γενικά είμαι ελεύθερη...Άντε να δούμε τι θα γίνει βέβαια και με αυτήν την προσπάθεια.........
Χρύσα καλώς ήρθες!
μουτς!!!

optassia
29-09-10, 19:02
Λοιπόν , καλή μου Χρύσα, θα συμφωνήσω με το Κυριακουλίνι( καλή επιτυχία, παρεμπιπτόντως!!!) Τί κουλά είναι αυτά που ακουω η γυναίκα? Αλλαξε γιατρό τάχιστα. Απ΄ότι κατάλαβα είσαι νέα στο κλάμπ των προσπαθειών . Λοιπόν, μην κάνεις τη σπερματέγχυση. Με 4 χιλ. σου μιλάω για βέβαιη αποτυχία. Πλέον, μετά απο τόσο διάβασμα έχω την πείρα να σου πω πως " ξέχασέ το" , προς το παρον,, έτσι? Θα φτιαξουμε πρώτα το σπιτάκι και μετά θα βάλουμε το μωράκι. Τώρα , πως θα φτιάξουμε το σπιτάκι, θα σου εξηγήσω ευθύς αμέσως: Θα βρεις έναν καλό γιατρό , έμπειρο στις υστεροσκοπήσεις. "Καλός " δεν σημαίνει ουτε γιατρός Κολωνακίου απαραίτητα, ουτε απο αυτους που δεν αφήνουν τίποτα να πέσει κάτω, δηλ. κανουν απο εξωσωματικές μέχρι γέννες, αφαιρέσεις όγκων , ό,τι κάτσει γενικότερα. Να θυμάσαι απο μια παλια καραβάνα( εμένα εννοω) ότι κανένας γιατρός ( τους περπάτησα όλους και τώρα βρήκα ένα τζιμάνι στο ΑΜβουργο) δεν θα σου πει " δεν μπορώ να το κάνω ,διότι δεν το κατέχω" Σε αυτους τους δύσκολους οικονομικά καιρους κάνουν κρα. Μετά θα κάνεις μια υστεροσκόπηση μήτρας. Θα δει ο γιατρός την μήτρα σου και θα σου πει΄. Αν έχεις έστω και ελάχιστες συμφύσεις ( λόγω της έκτρωσης) θα πρέπει να χειρουργηθείς, πάλι απο ένα έμπειρο. Διότι αυτός που θα δει την μήτρα σου δεν σημαί΄νει ότι ξέρει να κόβει και συμφύσεις. Πρόσεχε, γιατι αν πέσεις σε άσχετο μπορεί να σου κάνει μεγαλύτερη ζημία ή αν είσαι ΟΚ να σου προκαλέσει πρόβλημα. Είναι πολυ λεπτές οι επεμβάσεις αυτές. Εγώ έχασα τον λ ογαριασμό με δαύτες. Μην τρομάζεις με αυτά που σου είπα. Να ευγνωμονείς το Θεό που σου τα είπε καποιος γιατί εμένα δεν βρέθηκε κανένας πα.......ς να μου πει οτι αν βγάλω το αναθεματισμένο ινομύωμα( ανάλογο της έκτρωσης) μπορεί να βγάλω συμφύσεις. ¨Οσο για τον γιατρό που θέλει με 4 χιλ να σου κάνει σπερματέγχηση, τι να πω? Ουδεν σχόλιο.

optassia
29-09-10, 19:07
Φιλενάδες, με τη Χρύσα ξέχασα να ρωτήσω πώς πάτε. ¨Ολα καλά με τις ενεσούλες? ΟΚ. Το κόβω εγώ , κάποια εγκυμονούλα θα έχουμε ΄συντομα. ΔΗλ. και με στατιστικά να το πάρεις, κάποια θα κάτσει. Τώρα, αν περιμένετε απο μένα εγκυμο΄συνη, ζήσε Μάη μου!!!Δομνινάκιμου καλό και αγαπημένο, θα κάνεις σίγουρα παιδάκι. Αφου έμεινες μια φορά θα μείνεις και δεύτερη. Εγώ η κακομοίρα τί να πω? Νομίζω ότι είμαι στη χειρότερη θέση απο όλες σας (ιατρικά εννοώ). Αλλά θα το τσακώσω, που θα μου πάει το α΄τιμο. Ϊσως δεν θέλει να ρθει στον κόσμο για να μην έχει μαμά_φυτό. Τί να πω άλλο, ε?

optassia
29-09-10, 19:08
Δομνίνα, πόσο ενδομήτριο είχες τη μέρα της εμβρυομεταφοράς?

kuriaki
29-09-10, 19:25
Αχ οπτασία μου καλύτερα να μην ρωτάς τη Δομνίνα για ενδομήτριο γιατί θα μας πετάξει στα μούτρα κανα δεκάρι ή εντεκάρι και θα πάθουμε κατάθλιψη........Φτου φτου το κορίτσι μας δεν έχει πρόβλημα με το ενδομήτριο....
Οπτασία μου θα εγκυμονήσεις και εσύ που θα πάει, απλά φοβάται να έρθει γιατί σου λέει με τόσο διάβασμα που ρίχνει αυτή θα με βάζει και εμένα κάτω και ούτε παιχνίδι ουτε τίποτα........Άσε να τελειώσει με τα δικά της και μετά σκάω μύτη........

kuriaki
29-09-10, 19:26
Πριν λίγο έκανα τις ενεσούλες μου. Πονάει η άτιμη η μενοπούρ όταν εκχύεις το φάρμακο ε?

optassia
29-09-10, 20:10
Αντε καλε, δεν πονάει, έγώ της κάνω και σε σουπερ μαρκετ!!!!!!!!!!!!!!!

optassia
29-09-10, 20:14
Κυριακουλίνι, όντως θα πάθω με τα 10 κάρια. Ε΄γω δεκάρια μόνο σε μάθημα παίρνω και τις καλές εποχές που δεν είχα εγχειριστεί απο το ινομύωμα.

garifallia
29-09-10, 21:30
Κοριτσια καλησπερα σας,καταρχην να χαιρετησω την καινουργια μας φιλη και να της πω και εγω με την σειρα μου να αλλαξεις γιατρο κουκλιτσα μου στο λεω εκ πειρας μιας που εμενα με εβγαλε γιατρος αχρηστη και οτι δεν θα κανω ποτε μωρο γιατι ειμαι πολυ αδυνατη και οταν αλλαξα γιατρο με εξωσωματικη βεβαια αλλα εμεινα εγκυος και μαλιστα με την πρωτη.Βεβαια η κυηση παλινδρομησε αλλα σε αυτο δεν φταιει ο γιατρος ηταν ενα τυχαιο γεγονος.Ομως να ναι καλα ο ανθρωπος που με εκανε να βρω το κουραγιο μου μετα απο 4 χρονια γαμου που ολα αυτα τα χρονια πιστευα οτι δεν θα γινω ποτε μανουλα.Τωρα χαρη σε αυτον τον ανθρωπο ξερω οτι θα γινω μανουλα και οτι δεν ειμαι στειρα.Οσο για την σπερματεγχυνση ειναι ανωδυνη.Σου ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου!
Κοριτσακια μου εσεις τι κανετε;Πως πανε οι ενεσουλες;Εγω ειμαι πολυ χαρουμενη και θελω να το μοιραστω μαζι σας,χθες εκανα υπερηχο μετα απο την αποξυση και ειναι ολα καλα ευτυχως εχω καθαρησει και φυσικα βρηκαμε και ενα αυγουλακι 18,5 χιλιοστα ετοιμο να σπασει και το ενδομητριο 5 χιλιοστα.Ευχηθητε μου βρε κοριτσια καλη επιτυχια να μου πανε τα πραγματα καλα και να μην τρεχω παλι στην Αθηνα για εμβρυομεταφοορες!Σας φιλω!Καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!!!!!!!!

optassia
29-09-10, 22:00
Γαρυφαλλια ή Αγγελική , σου ευχόμαστε καλή επιτυχία!!!!!!!!Τϊ λέτε κορίτσια για αύριο το απογευμα να πάρουμε τον καφέ μας στο τσάτ ρουμ κατά τις 8 ΜΜ?Θα περιμένω

xrysa82
29-09-10, 22:33
Σας ευχαριστώ πολύ όοολες!
Αναμενόμενες οι απαντήσεις σας.. αλλά και πάλι έχω φρικάρει που τα συνειδητοποιώ..
Θα πάω αύριο, είμαι σε δύσκολη θέση για να το ακυρώσω. Σε πρώτη φάση θα επιμείνω να μου απαντήσει στις ερωτήσεις μου, είμαι περίεργη τι θα πει..
Καλή επιτυχία σε όλες μας.. με προτεραιότητα στις παλιές! Νιώθω οτι ξεκινάω εναν γολγοθά. Ψυχραιμία..
Φιλάκια!!

tzouka
30-09-10, 14:33
Χρύσα μου καλώς ήρθες και καλή επιτυχία και σε σένα!!!

Τα περί των ιατρικών τα καλύπτει στην παρέα μας η Δρ. Οπτασσιούλα που εκτός από το διδακτορικό της παίζει στα δάκτυλα το θέμα ενδομήτριο και ό,τι σχετίζεται με αυτό και νομίζω πως αν την ακούσεις κερδισμένη θα βγεις!

Αγγελικό μου γαρυφαλλάκι, δεν ξεκίνησα ακόμα ενέσεις, στις 15/10 αρχίζω και μάλιστα λαχαίνει τις 3 πρώτες να χρειαστεί να τις κάνω στη Ρώμη. Αλλά είμαι παλιά καραβάνα και δεν με πτοεί τίποτα... Ίσα - ίσα που πολύ κοσμοπολίτικο μου φαίνεται και μου αρέσει τρελά!!!:D:D:D

Εγώ που λες Κυριακουλίνι, έχω κάνει και ένεση μέσα σε καφετέρια τουαλέτας (πώς δεν άνοιξε η πόρτα να με περάσουν για φρικιό, χι,χι,χι,χι,χι). Αλήθεια, μια και έχουμε τον ίδιο γιατρό γράψε μου τι αγωγή σου έδωσε, γιατί έχω την εντύπωση πως θα ακολουθήσουμε την ίδια.

Οπτασσία μας,
δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το τσατ ρουμ αυτού του φόρουμ (για να μην πω και κανενός άλλου. Αλλά θα το προσπαθήσω στις 8.

Κορίτσια,
παίζει σοβαρή πιθανότητα το άλλο Σαβ/κο να είμαι Αθήνα!!!
Αν ισχύσει θα σας ενημερώσω νωρίτερα για κείνον τον καφέ που λέγαμε!!!

Μάκιααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

domnina
30-09-10, 16:11
Κοριτσάκια μου γλυκά..

Όντως το ενδομήτριο τη μέρα της εμβρυομεταφοράς ήταν το 10 το καλό! Είχα κι εγώ ένα άγχος μετά την απόξεση της παλίνδρομης αλλά ευτυχώς επανήλθα στα παλιά καλά νουμεράκια..

Είμαστε ομάδα power και δεν σας φοβάμαι..

Όποτε κανονίσετε για καφεδάκι μέσα είμαι.. το επισημαίνω ξανά!

Σας φιλώ!

kuriaki
30-09-10, 20:17
Ετσι και συναντηθείτε χωρίς εμένα σας έσφαξα!!! Δεν θα σας ξαναμιλήσω ποτέ!!!!!!!:)
Μια μέρα στην επόμενη εβδομάδα θα κάνω την ωοληψία και αν όλα πάνε καλά θα κάνω και μεταφορά...Ας πάνε όλα καλά... Δεν θα αντέξω να ξαναπάθω τα ίδια με τη γονιμοποίηση. Νομίζω θα χτυπήσει το κινητό και θα λιποθυμήσω. Θα βάλω τη μάναμου να το σηκώσει, δεν παίζει να βρω το κουράγιο....
Οπτασία θα το ψάξω το τσατ... (σου είπα να μην ρωτήσεις τη Δομνίνα για ενδομήτριο!)
Χρύσα καλή επιτυχία αφού το έχεις αποφασίσει!
Τζούκα το πρωτόκολλο αυτή τη φορά έλεγε την 21η μέρα της περιόδου την ενδομυική άρβεκαπ, σε 10 μέρες έλεγχος οιστραδ(1-2 μέρες πριν θα έχεις αδιαθετήσει) και στο καπάκι ξεκινάς γκονάλ. Εγώ κάνω και μενοπούρ ταυτόχρονα με γκονάλ, λόγω της ανώμαλης γονιμοποίησης τη προηγούμενη φορά. Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου πει το ίδιο!
μουτσ!

kuriaki
30-09-10, 20:32
Δεν το χω καθόλου με το τσατ λέμε!!!!!!!Πρέπει να κάνω log in με το όνομά μου και τον κωδικό και τον κωδικό τον έχω ξεχάσει γιατί πάνω από ένα χρόνο συνδέομαι αυτόματα...........

tzouka
30-09-10, 21:48
Κυριακουλίνι μου,

πώς είναι δυνατόν να συναντηθούμε χωρίς εσένα;;;:D
Για να μη σου πω να έρθουμε στο νησάκι σου... που αν μας δει μαζεμένες θα ξαναγράψει ιστορία (χι,χι,χι,χι).
Λοιπόν μου έχει δώσει το ίδιο ακριβώς πρωτόκολλο: άρβκαπ και μετά γκονάλ και μενοπούρ.
Ερώτηση: Αλήθεια η άρβεκαπ είναι ενδομυική;;;
Μπορώ να την κάνω και μόνη μου; Γιατί όπως δείχνουν τα πράγματα θα την κάνω σε καμιά καφετέρια της Ρώμης και εύχομαι να μην χρειαστεί να ψάχνω ιταλικό φαρμακείο...:???:

Λοιπόν, βουρρρ αυτή τη φορά!!! Σε βλέπω σε καταπληκτική ψυχολογία και χαίρομαι πολύ!!!

Φιλιά σε όλες
Τζούκα

kuriaki
01-10-10, 10:44
Τζούκα υπάρχουν δύο εκδοχές. Ή να κάνεις για καμιά εβδομάδα την άρβεκαπ 0,1 που είναι υποδόρια, ή την ενδομυική άρβεκαπ 3,75 που την κάνεις μια και έξω και εννοείται ότι δεν την κάνεις μόνη σου! Γίνεται στον ποπό εκτός αν είσαι το κορίτσι λάστιχο και μπορείς να στριφογυρίσεις τόσο! Και η βελόνα εννοείται είναι μεγαλύτερη γιατί μπαίνει στον μυ! Δεν πονάει βέβαια καθόλου μην φανταστείς. Δες το χαρτάκι ποια από τις 2 σου έχει γράψει!!!
Αχ καλά είμαι σχετικά, αν και νιώθω να έρχεται μια ψιλοκατάθλιψη γιατί θα ανέβω μόνη μου Αθήνα και μου τη δίνει!!
Πολύ θα χαιρόμουν να ερχόσασταν στο νησάκι μου!!!
ΦΙλάκια!!
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!!!!!!!!!

kuriaki
01-10-10, 13:07
Κορίτσια μπορώ να κάνω σεξ απόψε???? μην γελάτε μου την έχει βαρέσει!? Εννοώ είναι οκ στη φάση που είμαι τώρα?? Ας μου απαντήσει κάποια αν γνωρίζει γιατί μου φαίνεται κουλό να τους πάρω και να ρωτήσω...
Χτες επίσης έκανα μια κουλαμάρα.... Εϊμαι στη δουλειά μόνη, ψιλοκλείνω πόρτες και πάω με άγχος και βιαστικά να κάνω τη μενοπούρ και το ζώον έκανα ένεση μόνο το διαλύτη χωρίς να βάλω μέσα και τη σκόνη! Έκανα ένεση με σκέτο νεράκι δηλαδή! Και όταν το συνειδητοποίησα άλλο άγχος! ΕΝτάξει μετά τους πήρα τηλ και μου είπαν κανένα πρόβλημα, αλλά είναι σαν να μην την κάνατε καθόλου... Και έκλεισα κανονικά και πήγα σπίτι και την έκανα, ούσα πιο ήρεμη... Και γύρισα στη δουλειά τρέχοντας βέβαια. Ευτυχώς είναι απόσταση 5 λεπτά...
Για αυτό σας λέω! ΕΠιτρέπεται λίγες μέρες πριν την ωοληψία????

optassia
01-10-10, 17:16
Κάλά ε Τζουκάκι, με έφτιαξες με αυτά τα κομπλιμέντα!!!!!!!!!!!!Λοιπόν, σορυ για χτες αλλά είχα πάει στο γιατρό και δεν μπόρεσα στις 8 να είμαι μέσα. ΄Σήμερα θα κάνω μια βόλτα στο τσατ ρουμ στις 8. Κυριακουλίνι, τι λεει η δομνίνα? Θα μας τρελάνει? Κοριτσάκι μου καλο ( για την ΔΟμνίνα το λέεω) σύνελθε. Κλαινε οι χήρες , κλαίνε και οι παντρεμένες. Με δέκα ενδομήτριο όλα θα πάνε 10!!!!Για ψαξτο λίγο με τον αριθμό 10 !!!!!!!!!!!Εδώ κυρία μου είμαστε το κλάμπ των 5-6 άντε 7 και 8 με σπρώξιμο και φουλ θεραπεία. Καλά κορίτσια, πολύ μου αρέσει αυτή η τρελοπαρέα. Μοιάζουμε λίγο με τηλεοπτικές σταρ( αλήθεια, πώς τις λένε εκείνες τις τρελές στο σεξ εντ δε σίτι? Ε ,εμείς θα λεγόμαστε "μπέιμπι εντ δε σίτι"!!!!!!Καλό ε!!!Καλά, κορίτσια , περιττό να σας πω οτι είμαι σε τρελά κέφια. Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει αλλά νιώθω ότι σύντομα ο πελαργός θα μου χτυπήσει την πόρτα!!!!!!!!Θα μου πεις , τώρα, απο που πηγάζει αυτο? Δεν ξέρω. Νιώθω καλά, έχω μια πάράξενη θετική ενέργεια τις τελευταίες 2 μέρες. Ολο χαζεύω σε μαγαζια με βρεφικά, μπομπονιέρες, φισαν κτλ., λες και είμαι έγκυος. ¨Ετσι νιώθω!!!!!!!!!!!Με τόση θετική ενέργεια κάτι θα κερδίσω, δεν νομίζετε και εσεις? Αυτά τα λέω για μερικές - μερικές που μιξοκλαίνε( ονόματα δεν λέμε!!!!!!!!) ότι δεν θα κάνουν μπεμπέ.Λοιπόν, τέρμα η απαισιοδοξία. Και αν αυτή η παρέα είχε τη δυνατότητα να βρίσκεται καθημερινά, τι να τους κάνεις τους Μα................ς και τους Πα.........ς? Φιλάκια. Σας αγαπώ>

kuriaki
01-10-10, 18:22
Κοριτσάκια μου ναι πολύ καλή ψυχολογία χρειάζεται! Στις 7 Οκτ έχουμε νέα σελήνη! Στις 8 η ώρα αν μπορέσω θα μπω! Κάτι θα κερδίσεις Οπτασία μου είμαι σίγουρη και εγώ! Άσε που και εσύ πέρσι τα είχες καταφέρει για λίγο... Το θυμάμαι 8 είχε πάει...
Έχω και άλλη απορία... ΑΝ μου κάνουν ωοληψία και αποκομίσουμε κάτι, η μεταφορά πότε γίνεται, θέλω να πω μόλις μου τέλειωσε η περίοδος, το ενδομήτριο θα ναι ελάχιστο!Αλλά να μου πείτε ας κάτσω στα αυγά μου και να μην προτρέχω γιατί θα την πατήσω...

optassia
01-10-10, 19:21
Ναι, όντως 8,3 τσίμπησα και με μια μήτρα σχεδόν χάλια. Τώρα , και στη χειρότερη κάτι θα έγινε καλυτερο. Το καλό με εμένα ( ευτυχώς) είναι οτι δεν τα διώχνει η μήτρα τα εμβρυάκια. Μάλλον είναι "απελπιστικά διαθέσιμη" προς κυοφορία. Γι αυτό το λόγο μου είχε πει κάποιος γιατρός μου φύτρωσε και το ινομύωμα. Η μήτρα ήθελε μπεμπέ και αφου δεν είχε έβγαλε ένα δικό της κύημα!!!!Κουφά , ξεκουφά αυτά είναι. Εσείς είστε αστεράκια όλες. Δεν θέλω κλαψουρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!΄ΣΕ λίγο θα πάω για τρέξιμο στο γήπεδο. Δεν θα μπορέσω να σας δω στο τσατ ρουμ. Α , ξέχασα να σας πω πως στις 7 Οκτωβρη γιορτάζω. Κάτι για αλλάγή σελήνης άκουσα. Λέτε να μου βγει σε καλό?

Athens
01-10-10, 20:06
Κορίτσια καλησπέρα…
Δεν χάθηκα αυτόν τον καιρό, έμπαινα σχεδόν κάθε μέρα μέσα και σας διάβαζα. Δεν είχα όμως (και μάλλον ούτε τώρα έχω) την κατάλληλη ψυχολογία να σας γράψω τα νέα μου.
Ας προσπαθήσω λοιπόν να γράψω κάτι. Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 βδομάδες την διαδικασία για τα καταψυγμένα που έχω απόθεμα. Με ένα νέο πρωτόκολλο λίγο διαφορετικό από ότι έχω κάνει μέχρι τώρα και με νέο γιατρό (ο ίδιος που μου είχε κάνει την τελευταία υστεροσκόπιση). Το πρόβλημα όμως δυστυχώς παραμένει. Σήμερα έκανα τον δεύτερο υπέρηχο και το ενδομήτριο εκεί, κολλημένο στο 4,5. Απελπίστηκα πραγματικά. Όταν ο γιατρός στην Θεσσαλονίκη έμαθε για τον υπέρηχο ζήτησε να με δει από κοντά. (Τους υπέρηχους τους κάνω στην πόλη που μένω για να μην πηγαινοέρχομαι Θεσσαλονίκη). Οπότε την Τετάρτη έχω νέο ραντεβού και βλέπουμε.
Εντωμεταξύ ρωτώντας και ψάχνοντας έμαθα για ένα φάρμακο που κυκλοφορούσε παλιότερα στην Ελλάδα αλλά τώρα σταμάτησε. Κυκλοφορεί όμως κανονικά στο εξωτερικό. Σταμάτησε να κυκλοφορεί στην Ελλάδα λόγω διαφόρων συμφερόντων μου είπαν κάποιοι φαρμακοποιοί. Το φάρμακο αυτό είναι φυσικά οιστρογόνα (καμία σχέση με τα τεχνητά τύπου cycla**** και Divi**) και κάνει τρομακτική δουλειά. Μια κοπέλα με ίδιο πρόβλημα έχει κάνει εξωσωματικές στο εξωτερικό και μόλις τις έδωσαν αυτό το χάπι τσίμπησε ένα 12αρι στο ενδομήτριο. Το φάρμακο αυτό λέγεται Prem@rin.
Σας τα γράφω όλα αυτά με επιφύλαξη απλά θα ήθελα αν μπορείτε να ρωτήσετε και εσείς κορίτσια τους δικούς σας γιατρούς μήπως ξέρουν κάτι για αυτό και να μου πείτε.
Αυτά τα λίγα τα νέα μου. Ελπίζω την Τετάρτη να έχω κάτι καλύτερο να σας πω για την πορεία μου.

kuriaki
01-10-10, 20:40
athens μου γεια σου κα πάλι μετά από τόσο καιρό...Να ψάξουμε για το φάρμακο αλλά σε ποιες χώρες του εξωτερικού το βρίσκεις?
Εγώ εδώ καικαιρό παίρνω ένα αγιουβερδικό -αποκλειστικά φυτικό- φάρμακο που είναι για καλύτερη αιμάτωση της μήτρας... Δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικό. ΑΛλά θα δείξει λίαν συντόμως...
ΟΠΤΑΣΙΑ είσαι τρελή????????????????????
Δεν υπάρχει καλύτερο για αυτούς που έχουν γεννηθεί 7! Δεν το πιστεύω!!!!
Δεν ξέρω αν θυμάσαι αλλά πέρσι ή 4 ή 6 Οκτ είχαμε πανσέληνο και επηρρέαζε αρκετά αρνητικά όλους τους γεννημένους εκεί γύρω... Εμένα που έχω γεν στις 5/10 προσωπικά με πήγε γ.....ώντας (τι στόμα θε μου!)
Φέτος όμως είναι ακριβώς το αντίθετο και στις 7/10 έχουμε νέα σελήνη και είμαστε ιδιαίτερα ευνοημένες για τους γεννημένους γύρω σε αυτην την ημερομηνία λένε φέτος θα είναι η προσωπική τους Πρωτοχρονιά!Εμένα η αστρολ μου φέτος μου είπε 90% θα τα καταφέρω, ενώ πέρσι μου τα μάσαγε για να μην με αποκαρδιώσει....
Είναι ο,τι καλύτερο!!! Ζυγουλάκι μου εσύ!!!! Εγώ υποψιάζομαι ότι θα πέσει και η ωοληψία στα γενέθλιά μου! Και το καλό είναι ότι μετά η σελήνη γεμίζει!!!
Δεν ξέρω αν πιστεύετε ή όχι, αλλά είναι καλό να κάνουμε μεταφορές όταν η σελήνη γεμίζει που συμβολίζει και την ανάπτυξη και όχι όταν αδειάζει. Όταν αδειάζει κάνουμε επεμβάσεις (για να κλείσουν οι πληγές, ή να απορροφηθούν τα υγρά, γενικά να μικρύνουν διάφορα)
Βέβαια όταν σου λέει ο γιατρός "τότε", λες οκ τι να πεις...
Πείτε με κουλή αλλά είμαι προληπτική το παραδέχομαι και δίνω σημασία στα σημάδια, τους οιωνούς και κόβω και τα μαλλιά μου όταν η σελήνη γεμίζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Athens
01-10-10, 20:47
Κυριακή μου φιλιά πολλά.
Το θέμα δεν είναι προς το παρόν που θα βρούμε αυτο το φάρμακο αλλά να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτό. Μετά βλέπουμε.

garifallia
01-10-10, 21:00
Κοριτσια καλησπερα σας και καλο μηνα,ευχομαι αυτος ο μηνας να ειναι παραγωγικος σε ολες μας.Κυριακουλινι πριν πας για ωοληψια σου λενε τρεις ημερες πριν απο την ημερα που εχει προγραμματιστει η ωοληψια να κανεις σεξ.Οποτε μπορεις ανετα να κανεις.Κ μεταφορα γινεται αν παραδειγμα την κανεις την ωοληψια δευτερα θα σου πουν να τους παρεις τηλεφωνο την τριτη για να σου πουν ποσα μωρακια εγιναν και θα σου την τεταρτη να πας να στα βαλουν.Εμενα ετσι εγινε τον Ιουνιο που ειχα παει ειχαν γονιμοποιηθει 4 μου εβαλαν τα δυο και τα αλλα τα εχουν στην κρυοσυντηρηση και θα παω να τα βαλω τον Νοεμβριο.Καλη επιτυχια σπυ ευχομαι και να πας και εσυ και ο αντρουλη σου χωρις αγχος και ολα θα πανε καλα.Φιλακια πολλα σε οες σας κοριτσια και μην με ξεχασετε εμενα στην συναντηση για τον καφε θα χαρω πολυ να σας γνωρισω.Αν θελετε σας προσκαλω στο νησι μου στην Μυτιληνη να σας παω και στον αγιο Ταξιαρχη να προσκυνησετε.

Athens μηπως σε παρακαλω πολυ μπορεις να μου πεις σε παρακαλω την διαδικασια που σε εχουν βαλει να κανεις για τα κατεψυγμενα γιατι εχω και εγω δυο και θα παω να τα βαλω το Νοεμβριο και δεν ξερω καθολου τι ακριβως γινεται;Φιλια!

tzouka
01-10-10, 22:30
Ε ναι, λοιπόν

καθιερώνουμε τον τίτλο: "Babies and the city"!!!:):):)
Λοιπόν Οπτασσία και εγώ σε ίδια διάθεση είμαι!!!
Μες στην τρελή χαρά! Άρχισα ξανά και το γυμναστήριό μου μέχρι να κάνω τη διαδικασία! Και θα κάνω και μια υποστήριξη με ομοιοπαθητική ξανά!

Κυριακουλίνι μου κι εγώ τα πιστεύω αυτά με τη Σελήνη. Ένα κομμάτι του κόσμου είμαστε κι εμείς, πώς να μην επηρεαζόμαστε! Απλώς εγώ αποφεύγω τα πολλά αστρολογικά και προσπαθώ να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στο Θεό. Και έχω μια σιγουριά πως ότι είναι για καλό μου θα γίνει!!!
Εγώ έκλεισα ένα ραντεβού την ερχόμενη Παρασκευή να κάνω μετά από καιρό μια μετρησούλα στο ενδομήτριό μου... και ο Θεός βοηθός!!!

Αθηνούλα καλώς ήρθες! Απ' ό,τι βλέπεις έχουμε καταπληκτική διάθεση και θα δεις ότι κι εσύ θα ανεβαίνεις!!!

Α! Κυριακούλα, τι είναι αυτά που ρωτάς;;;;
Εννοείται, πολύ σεξξξξ.

Πολλά πολλά φιλιά!!!!!!!!!!!!!!!
Και εγώ σας αγαπώ τόσο πολύ!!!

Τζούκα

optassia
02-10-10, 12:52
Αθενς μου, καλημέρα!!!!!!Με θυμάσαι, φαντάζομαι. Το έχω βάλει σκοπό ζωής , ακόμη και αν κάνω παιδάκι , να συνεχίσω να βοηθώ γυναίκες σαν εσένα( μες την τρέλή απόγνωση) . Γιατί κοριτσι μου καλό μαυρίζεις την ψυχή σου? Για όλα υπάρχουν λύσεις και θα τις βρουμε. Σκέφτομαι, όταν τελειώσω τη συγγραφή του διδακτορικου , να ασχοληθώ με την αντίστοιχη γερμανική ιστοσελίδα του Ασερμαν στα ελληνικά. Θα βοηθήσει πολλές γυναίκες που οι γιατροί τους έχουν περάσει το μήνυμα ότι το θέμα ενδομήτριο δεν φτιάχνεται με τίποτα και οτι δεν θα κυοφορήσουν ποτέ!!!Θέλω να βροντοφωνάξω σε όλες τις γυναίκες να προσπαθουν να βρουν τον κατάλληλο γιατρό , αυτόν που έχει εξειδίκευση στα θέματά τους και όχι να παραμυθιάζονται απο κάτι μ.............ς που δεν θέλουν με δύσκολα περιστατικά να ρίξουν τα ποσοστά επιτυχίας των κέντρων εξωσωματικής που έχουν και διώχνουν τις γυναίκες, λέγοντάς τες για υιοθεσίες, παρένθετες μητέρες κ.α.
Λοιπόν, εγώ το άλλο Σάββατο, πρώτα ο Θεός, θα πετάω για Αμβούργο. Θα μιλήσω με τον ειδικό που θα μου κάνει την υστεροσκόπηση για το φάρμακο αυτό και θα του ζητήσω να μου πει τη γνώμη του. Αν κυκλοφορεί Γερμανία και μου δώσεις το ΟΚ θα σου το αγοράσω ( τι σε νοιάζει, εσύ να είσαι καλά !!!!). Αν δεν γίνει τίποτα με αυτό, έχουμε και άλλη εναλλακτική:Θα μου γράψεις στα ελληνικά το ιατρικό ιστορικό σου και αν αποφασίσεις να πάς Γερμανία, θα αναλάβω να σου το μεταφράσω, ώστε να το δώσεις στον γιατρό να το διαβάσει!!!Θα σου κλείσω τα ραντεβου σου και ό,τι άλλο χρειαστεις. Θα ερχομουν, μάλιστα, και μαζί σου, αν έπεφτε η ρημάδα η Γερμανία λίγο πιο κοντα. Ελπίζω, ΄τωρα να ανακουφίστηκες λίγο. Ο Δρ. Γκάλινατ θα σε κάνει σίγουρα καλά. Θα δεις. Σε φιλώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

optassia
02-10-10, 12:54
Τελικά , αυτό το σάιτ είναι ευλογημένο΄!!!!!!!!!Γιατί στηρίζεται στην ανθρωπιά και όχι στις μίζες των κυκλωμάτων( ξέρετε εσεις!!!!!!!!)

optassia
02-10-10, 12:55
Μάλιστα σκέφτομαι να νοικιάσουμε βανάκι και να πάμε όλες μαζί στον Δρ . Γκάλινατ. Θα πάρω και την Τζουκα και την Κυριακή, αν στο μεταξύ δεν έλθει το μπεμπέ!!!!!!

optassia
02-10-10, 12:59
Ο γιατρός απο τα Γιάννενα ενδιαφέρθηκε , επίσης, για το όνομα του γιατρου στην Γερμανία. ΜΟυ τηλεφώνησε, προς τιμήν του, και με ρώτησε αν θα μπορουσα να του πω στοιχεία, ώστε να στείλει κάποια δύσκολα περιστατικά με Ασερμαν, που δεν μπορεί να τα αναλάβει. Σκεφτειτε, υπάρχουν και γιατροι, ( ο συγκεκεριμένος είναι Καθηγητής γυναικολογίας στο Πανεπιστημιακό , με ειδικότητα στην υστεροσκοπική χειρουργική) που παρόλο είναι ειδικοι, δεν διστάζουν να παραδεχτουν ότι δεν μπορουν να αναλάβουν όλες τις περιπτώσεις. Συγχαρητήρια!!!!!!!!!

Athens
03-10-10, 08:34
Optassia μου, τι να πω; Μου άλλαξες την διάθεση. Η αλήθεια είναι ότι χαίρομαι για την παρέα εδώ μέσα. Το να μοιράζεσαι τους φόβους και τις ανησυχίες σου με άλλους ανθρώπους με παρόμοια προβλήματα είναι πραγματικά ανακουφιστικό. Κάτι σαν ψυχοθεραπεία. Άλλοι πληρώνουν κιόλας για αυτό.
Βεβαίως και θέλω να ρωτήσεις για το φάρμακο αυτό τον γιατρό στην Γερμανία. Εκεί μάλλον κυκλοφορεί κανονικά. Αφού έχουμε «άκρες» και στο εξωτερικό γιατί να μην ρωτήσουμε.
Garifallia μην αγχώνεσαι. Η διαδικασία με τα κατεψυγμένα είναι σαφώς πιο εύκολη. Σε πλακώνουν στα χάπια (οιστρογόνα, προγεστερόνες κλπ) και όταν δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες στην μήτρα σου τότε πας και σου κάνουν εμβρυομεταφορά. Μέχρι τότε είναι όλα εύκολα. Μετά αρχίζει το μαρτύριο την αναμονής το οποίο είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι τις διαδικασίας.

garifallia
03-10-10, 17:20
Optassia μου, τι να πω; Μου άλλαξες την διάθεση. Η αλήθεια είναι ότι χαίρομαι για την παρέα εδώ μέσα. Το να μοιράζεσαι τους φόβους και τις ανησυχίες σου με άλλους ανθρώπους με παρόμοια προβλήματα είναι πραγματικά ανακουφιστικό. Κάτι σαν ψυχοθεραπεία. Άλλοι πληρώνουν κιόλας για αυτό.
Βεβαίως και θέλω να ρωτήσεις για το φάρμακο αυτό τον γιατρό στην Γερμανία. Εκεί μάλλον κυκλοφορεί κανονικά. Αφού έχουμε «άκρες» και στο εξωτερικό γιατί να μην ρωτήσουμε.
Garifallia μην αγχώνεσαι. Η διαδικασία με τα κατεψυγμένα είναι σαφώς πιο εύκολη. Σε πλακώνουν στα χάπια (οιστρογόνα, προγεστερόνες κλπ) και όταν δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες στην μήτρα σου τότε πας και σου κάνουν εμβρυομεταφορά. Μέχρι τότε είναι όλα εύκολα. Μετά αρχίζει το μαρτύριο την αναμονής το οποίο είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι τις διαδικασίας.

Σε ευχαριστω πολυ που με ενημερωσες να σαι καλα και καλη επιτυχια σου ευχομαι.Οσο για την αναμονη την εχω περασει ειδη μια φορα και την ξερω μαλιστα εγω ειχα δει και ροζ αιμα δυο μερες πριν παω για χοριακη και το τι κλαμα ειχα ρειξει δεν περιγραφετε γιατι δεν ηξερα οτι αυτο το αιμα ηταν λογο της εμφυτευσης στην μητρα και νομιζα οτι θα μου ερθει η ακατανομαστη και οτι δεν πετυχε η εξωσωματικη και οταν πηρα το γιατρο να τον ρωτησω δεν μου το ειπε μου ειπε δεν ξερω τι ειναι θα δουμε και τοτε αγχωθηκα περισσοτερο.Απορω πως δεν ειχα αποβαλει τοτε με τοσο αγχος που περασα.Αφου οταν εχασα το μωρο το σκεφτηκα και αυτο σαν λογο.Αληθεια ποτε θα πας για την εμβρυομεταφορα;

domnina
04-10-10, 18:17
Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα και έστω καθυστερημένα καλό μήνα!

Χαίρομαι που είστε όλες ανεβασμένες και βρίσκεστε η κάθε μια από σας σε κάποιο στάδιο της διαδικασίας.. Η δική σας επιτυχία θα μου δώσει απέραντη χαρά και ελπίδα..

Τζούκα μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το ενδομήτριο.. Απλά από την αρχή που μπήκα στο συγκεκριμένο φόρουμ διάβαζα όλα τα θέματα και προσπαθούσα να ενημερωθώ και να ενημερώσω με τη σειρά μου για διάφορα θέματα που γνώριζα. Απλά η συγκεκριμένη παρεούλα αυτού του θέματος μου έκανε το κλικ και κόλλησα!

Εμάς αλλού είναι το πρόβλημα αλλά τι σημασία έχει; αφού όλες παλεύουμε για τον ίδιο σκοπό..

Μαζί ενωμένες ποτέ νικημένες!

Εμείς έχουμε ραντεβού την άλλη Δευτέρα με γιατρό ανδρολόγο - ουρολόγο εξειδικευμένο σε θέματα ανδρικής υπογονιμότητας.. Μόνο εκεί νομίζω ότι θα βρούμε φως...

Αλλά δεν θέλω από τώρα να σκέφτομαι το οτιδήποτε για μένα.. Προς το παρόν σκέφτομαι εσάς και τα θετικά σας αποτελέσματα.. Γιατί είμαι σίγουρη ότι θα είναι ΘΕΤΙΚΑ! Με ακούτε όλες σας;

Και δεν δέχομαι το ΟΧΙ ως απάντηση.. Το ξεκαθαρίζω..

tzouka
04-10-10, 23:33
Δομνινάκι μου,

πώς να μην σου κάνει κλικ τέτοια τρελοπαρέα!!!!:p:p:p:p
Και ναι, έχεις δίκιο: Δεν έχει σημασία τι πρόβλημα αντιμετωπίζει η καθεμιά μας, αλλά ότι έχουμε έναν κοινό αγώνα.

Κορίτσια ΣΟΣ:
Κόλλησα!!! Ξαφνικά δεν νιώθω έτοιμη να ξεκινήσω αυτό το μήνα...
Μη με ρωτήσετε γιατί, δεν ξέρω...:confused:
Ενώ σήμερα μου έστειλαν και τη βεβαίωση για το ταξίδι και εκεί που μια βδομάδα πριν πέταγα στην ιδέα ότι θα κάνω την πρώτη μου ένεση στη Ρώμη, τώρα δε νιώθω έμπνευση...:|

Τι να κάνω;;;;;

Φιλιά

garifallia
05-10-10, 13:02
Τζουκα μου τι κανεις;Ελπιζω σημερα να εισαι καλυτερα και να εχεις ξεκολληση με την ιδεα του να μην ξεκινησεις την προσπαθεια.Τι ειναι αυτα που λες;Προχωρα με θεληση και δυναμη και ολα θα πανε καλα!Εσυ μας δεινεις ολες μας δυναμη να μην σταματαμε και να συνεχισουμε τον αγωνα που εχουμε αρχισει για το ονειρο μας.Δυναμη λοιπον και ξεκινα ειμαι συγουρη οτι στην Ρωμη που θα κανεις την πρωτη ενεση θα σου φερει τυχη και θα πανε ολα καλα!Φιλακια!

tzouka
05-10-10, 16:42
Λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα...

Είναι η εισαγωγή από ένα τραγούδι που λέει:

Χρόνια Πολλά ακουγόνταν,
να ζήσει χίλια χρόνια...
Κάποιος γιορτάζει... μα το βρήκα, ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ!!!!

Και εν προκειμένω ΕΣΥ Κυριακουλίνι μου, για αυτό μπες στο παρακάτω σάιτ και απόλαυσε:

http://www.youtube.com/watch?v=16WqtFVqQQY

Αφιερωμένο για τα γενέθλιά σου με πολλή πολλή αγάπη από τη Τζούκα!!! Να σε χαιρόμαστε κοριτσάκι μου και να πάνε όλα κατ' ευχήν!!!!
Του χρόνου μανούλααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλάκιαααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tzouka
05-10-10, 16:44
Αγγελικό μου Γαρυφαλλάκι,

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Τελικά κορίτσια κρίση ήταν και πέρασε!!!!!!!:):):):)

Σήμερα πετάω και είμαι μια χαρά!!!
Στη Ρώμη λοιπόν!!! Γιατί όχι;

Σας φιλώ γλυκά
Τζούκα

domnina
05-10-10, 18:31
Χρόνια πολλά Κυριακουλίνι μου και από εδώ... Πολύχρονη με υγεία και ευτυχία!

Τζούκα θα σου πρότεινα να πάρεις εμένα στη Ρώμη για να σου κάνω εγώ τις ενέσεις αλλά απ' ότι διάβασα άλλαξες γνώμη και θα πας ούτως ή άλλως... γκρρρ... είναι απωθημένο δικό μου η Ρώμη και ο άνδρας μου αρνείται κατηγορηματικά να με πάει...

Θα με πάει όμως θέλει δεν θέλει ως δώρο για τη γέννα του παιδιού μας (όταν με το καλό αποφασίσει να μας έρθει)!

optassia
06-10-10, 19:59
Κάποιος γιορτάζει , ετσι? Χρονια Πολλά Κυριακουλίνι μου!!!!Εγώ σήμερα είμαι χάλια. Η περίοδος είναι χάλια. Δεν έχω σχεδόν καθόλου αίμα. Λίγο καφέ και παραπέρα τίποτα.Είναι η πρώτη περίοδος χωρίς χάπια μετά τη Γερμανία. Τϊ να πω? Μπορεί να έγινα και χειρότερα δηλαδή? ¨Εκλαψα αρκετα σήμερα γιατί φρικάρω και μόνο στη θέα του καφέ αίματος!!!Είναι δυνατό ο γιατρός να έπεσε τόσο έξω με εμένα??? Θέε μου βάλε το χεράκι σου. Λοιπόν, προσπαθώ να σκεφτώ κάτι για να πάρω δύναμη. Κάτι αλλά τί? Θα προσπαθήσω να αντλήσω δύναμη απο αυτό για το οποίο παλεύω!!!Δύσκολο, ε? Τί έχετε τώρα να μου πείτε?

optassia
06-10-10, 20:01
Πως θα αντιμετώπίσω την αλήθεια, αν είναι σκληρη? Και γιατί τόση αισιοδοξία απο μέρους του γιατρου? Ϊσως φταίω και εγώ γιατι κάνω αρνητικές σκέψεις χωρίς να μου έχει πει κάτι!!!!!!!!!!!!!!Κορίτσια, κάντε κάτι για να μου φτιάξετε το κέφι!!!!!!!

tzouka
06-10-10, 21:48
Φιλενάδα μου Οπτασσία,

τι έπαθες; Πρώτον: Αδιαθέτησες σήμερα; Γιατί συνήθως αρχικά συνηθίζεται το λίγο καφέ αίμα. Είναι ανθρώπινο να φρικάρεις, όπως λες. Πέρα για πέρα ανθρώπινο. Δεν είμαστε θεοί!!!;)
Όμως καλό είναι να προσπαθούμε (το λέω και στον εαυτό μου) να μην στενοχωριόμαστε προκαταβολικά ή με υποθέσεις!
Το ξέρουμε ότι ο αγώνας μας είναι δύσκολος. Τι να κάνουμε, αυτός ο δρόμος μας έλαχε!
Εγώ Οπτασσιούλα μου όταν φρικάρω για αυτό το θέμα, πάντα προσπαθώ να φέρω στο νου μου τα θετικά της ζωής μου και μετά από τόσα χρόνια... (αλήθεια σαν αυτές τις μέρες πριν από 6 χρόνια πήρα τη μοναδική θετική χοριακή της ζωής μου... ) εν πάσει περιπτώσει προσπαθώ να κάνω τον αγώνα μου με πίστη, αν και πολλές φορές είμαι κι εγώ ολιγόπιστη.
Πάντα ομως συμβαίνει κάτι που μου θυμίζει πως Θεός υπάρχει και είναι στο πλάι μας, απλώς για κάποιο λόγο τα περνάμε όλα αυτά... Μακάρι νά' ξερα κι εγώ, αλλά νομίζω πως κάποια μέρα στη ζωή μας θα καταλάβουμε και τότε όλα θα είναι πολύ καθαρά... Το πλήρωμα του χρόνου που λένε κι οι Πατέρες... Πολύ σοφή κουβέντα!!!

Ξέρεις τι έμαθα όλα αυτά τα χρόνια; Πως αυτό που πρέπει να εμπιστευόμαστε είναι το σώμα μας. Ξέρεις πόσες κοπέλες ξέρω με λίγο καφέ αίμα περίοδο που δεν είχαν τίποτα τελικά και χτύπησαν κάτι δίδυμες εγκυμοσύνες (ποτέ δεν ψάχτηκαν!!!);
Και να σου θυμίσω κάτι: Για να αποκατασταθεί η ορμονική ισορροπία του σώματος μετά από μια πολύμηνη θεραπεία θέλει αρκετό καιρό!!

Κατάλαβες Δρ. Οπτασσιουλίνι;;;:):):)

Πάρε κι εσύ ένα τραγουδάκι:
http://www.youtube.com/watch?v=A03PSE13X0I

Είναι από τα αγαπημένα μου γερμανικά!!!
Πρόσεξε τους στίχους και σκέψου τι μπορεί να μας κάνει η φοβία!!!

Μάκια!!!!
Με όλη μου την αγάπη
Τζούκα

tzouka
06-10-10, 23:01
Λοιπόν Οπτασσιάκι μου,

σου στέλνω άλλο ένα τραγουδάκι!:)
Τσίτωσε τον ήχο και χόρεψε!
http://www.youtube.com/watch?v=FZ3K-PVaG0I

Πέταξε με το Μαγικό Χαλί και απόλαυσέ το!!!!

Καληνύχτα!

ZIMAROULIS
07-10-10, 12:14
Καλημέρα στην παρέα
Εσείς που είστε γκουρού του ενδομητρίου θα μπορείτε να μου πείτε μία άποψη
Είμαι 35 και εχω ήδη ενα παιδι με εξωσωματική λόγω αφαίρεσης σαλπιγγων
Προσπαθώ λοιπόν εδώ και καιρό για δεύτερο έχω κάνει μία εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων και μία αποτυχημένη εξωσωματική πριν κάποιους μηνες
Επισκέφθηκα τον γιατρό μου εχθές για να συζητήσουμε για εμφύτευση κατεψυγμένων. Είδε λοιπόν στον υπέρηχο πολυποειδές υπερπλαστικο και πολύ ανώμαλο ενδομήτριο. Να πω εδώ ότι το φεβρουάριο του 2010 ειχα κανει υστεροσκόπηση λόγω πολυποδα που ειχε δει υπερηχογραφικά. Τελικά στην υστεροσκοπηση αυτό που βρήκε δεν ηταν πολύποδας αλλά ένα βουναλάκι στο ενδομητριο το οποίο και αφαιρεσε και ολα ήταν οκ. Εχθές λοιπον είδε αυτη την μορφή που σας εγραψα παραπανω. Μου πρότεινε καταρχήν να με δει με περίοδο γιατι ήμουν στην δευτερη φαση του κύκλου και το ενδομητριο αλλάζει στην διαρκει του κυκλου. Αν λοιπόν όταν με δει με περίοδο εχει τα ιδια χάλια μου πρότεινε να ξεκινήσω cyclacur μήπως φτιάξει, αν φτιαξει προχωράμε στην εμφύτευση αλλιως ακυρώνουμε τον κύκλο και θα πρέπει μετα να συζητήσουμε την πιθανότητα υστεροσκόπησης για απόξεση ενδομητρίου ωστε να δημιουργηθεί καινουριο ενδομητριο και μετα να προχωρήσουμε στην εμφύτευση των εμβρύων. Αυτό που δεν ξέρει ειναι η αιτία που έγινε ετσι το ενδομητριο εφόσον τον φεβρουάριο ήταν μια χαρά
Η αλλη μου ανησυχία είναι ότι μετά από δυο λαπαροσκοπήσεις, μια κωνοειδή εκτομή για HPV, μια υστεροσκοπηση, αντι για καλο κανω κακό και μου δημιουργηθουν και αλλα προβλήματα από τα τόσα χειρουργεια όπως συμφύσεις
Θα εκτιμούσα πολύ πολύ οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μου
Εύχομαι σε ολες αυτο που επιθυμείτε να έρθει γρήγορα

garifallia
07-10-10, 16:11
Καλημέρα στην παρέα
Εσείς που είστε γκουρού του ενδομητρίου θα μπορείτε να μου πείτε μία άποψη
Είμαι 35 και εχω ήδη ενα παιδι με εξωσωματική λόγω αφαίρεσης σαλπιγγων
Προσπαθώ λοιπόν εδώ και καιρό για δεύτερο έχω κάνει μία εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων και μία αποτυχημένη εξωσωματική πριν κάποιους μηνες
Επισκέφθηκα τον γιατρό μου εχθές για να συζητήσουμε για εμφύτευση κατεψυγμένων. Είδε λοιπόν στον υπέρηχο πολυποειδές υπερπλαστικο και πολύ ανώμαλο ενδομήτριο. Να πω εδώ ότι το φεβρουάριο του 2010 ειχα κανει υστεροσκόπηση λόγω πολυποδα που ειχε δει υπερηχογραφικά. Τελικά στην υστεροσκοπηση αυτό που βρήκε δεν ηταν πολύποδας αλλά ένα βουναλάκι στο ενδομητριο το οποίο και αφαιρεσε και ολα ήταν οκ. Εχθές λοιπον είδε αυτη την μορφή που σας εγραψα παραπανω. Μου πρότεινε καταρχήν να με δει με περίοδο γιατι ήμουν στην δευτερη φαση του κύκλου και το ενδομητριο αλλάζει στην διαρκει του κυκλου. Αν λοιπόν όταν με δει με περίοδο εχει τα ιδια χάλια μου πρότεινε να ξεκινήσω cyclacur μήπως φτιάξει, αν φτιαξει προχωράμε στην εμφύτευση αλλιως ακυρώνουμε τον κύκλο και θα πρέπει μετα να συζητήσουμε την πιθανότητα υστεροσκόπησης για απόξεση ενδομητρίου ωστε να δημιουργηθεί καινουριο ενδομητριο και μετα να προχωρήσουμε στην εμφύτευση των εμβρύων. Αυτό που δεν ξέρει ειναι η αιτία που έγινε ετσι το ενδομητριο εφόσον τον φεβρουάριο ήταν μια χαρά
Η αλλη μου ανησυχία είναι ότι μετά από δυο λαπαροσκοπήσεις, μια κωνοειδή εκτομή για HPV, μια υστεροσκοπηση, αντι για καλο κανω κακό και μου δημιουργηθουν και αλλα προβλήματα από τα τόσα χειρουργεια όπως συμφύσεις
Θα εκτιμούσα πολύ πολύ οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μου
Εύχομαι σε ολες αυτο που επιθυμείτε να έρθει γρήγορα

Γλυκια μου καλησπερα,σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα.Να σου πω την αληθεια εγω δεν ξερω να σου απαντησω για αυτα που ρωτας γιατι δεν μου εχει τυχη κατι τετοιο,σου γραφω ομως γιατι θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα οσον αφορα την εμβρυομεταφορα που εκανες με τα κατεψυγμενα γιατι προκειται να κανω και εγω τον Νοεμβριο και δεν ξερω τιποτα γι αυτο.Εγω ειχα μια εγκυμοσυνη τον ιουνιο με την πρωτη εξωσωματικη που εκανα ομως παληνδρομησε στη 12 εβδομαδα και εκανα αποξεση.Ο γιατρος μου ειπε τον Νοεμβριο να παω να βαλω τα αλλα δυο εμβρυα που εχουν κρατησει στην καταψυξη ομως διαβασα οτι υπαρχει πιθανοτητα κατα την διαρκεια της αποψυξης να καταστραφουν και εχω αγχωθει.Φοβαμαι μην κανω τοσα εξοδα για να παω στην Αθηνα και μου πουνε οτι καταστραφηκαν.Μηπως ξερεις να μου πεις κατι γι αυτο;Εσενα σου ειπε κατι τετοιο ο γιατρος σου;Ποια ειναι η διαδικασια πριν την εμβρυομεταφορα;Αν σου ειναι ευκολο πες μου δυο πραγματα σε παρακαλω.Σε ευχαριστω και συγνωμη αν σε κουρασα.

ZIMAROULIS
07-10-10, 16:17
Γλυκια μου καλησπερα,σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα.Να σου πω την αληθεια εγω δεν ξερω να σου απαντησω για αυτα που ρωτας γιατι δεν μου εχει τυχη κατι τετοιο,σου γραφω ομως γιατι θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα οσον αφορα την εμβρυομεταφορα που εκανες με τα κατεψυγμενα γιατι προκειται να κανω και εγω τον Νοεμβριο και δεν ξερω τιποτα γι αυτο.Εγω ειχα μια εγκυμοσυνη τον ιουνιο με την πρωτη εξωσωματικη που εκανα ομως παληνδρομησε στη 12 εβδομαδα και εκανα αποξεση.Ο γιατρος μου ειπε τον Νοεμβριο να παω να βαλω τα αλλα δυο εμβρυα που εχουν κρατησει στην καταψυξη ομως διαβασα οτι υπαρχει πιθανοτητα κατα την διαρκεια της αποψυξης να καταστραφουν και εχω αγχωθει.Φοβαμαι μην κανω τοσα εξοδα για να παω στην Αθηνα και μου πουνε οτι καταστραφηκαν.Μηπως ξερεις να μου πεις κατι γι αυτο;Εσενα σου ειπε κατι τετοιο ο γιατρος σου;Ποια ειναι η διαδικασια πριν την εμβρυομεταφορα;Αν σου ειναι ευκολο πες μου δυο πραγματα σε παρακαλω.Σε ευχαριστω και συγνωμη αν σε κουρασα.

Σωστά τα λέει ο γιατρός σου
Κατά την διαδικασία της απόψυξης υπάρχει περίπτωση να μην επιζήσουν:sad:
Πριν την εμβρυομεταφορά απλά παίρνεις κάποιες ορμόνες για να φτιάξεις το ενδομήτρια, εγώ πήρα cyclacur τα άσπρα. Ξεκινάς την πρώτη ημέρα περιόδου τα χάπια και συνήθως 11-15 ημέρες μετά ανάλογα τον κύκλο και το πάχος του ενδομητρίου γίνεται η εμφύτευση
καλή σου επιτυχία

garifallia
07-10-10, 16:18
Τζουκα μου τι κανεις;Πως ειναι η Ρωμη;Απο οτι διαβασα εισαι καλα.Χαιρομαι πολυ γι αυτο και σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα μεχρι το τελος.Δυνατα με πιστη και θεληση και ο Θεος θα ερθει διπλα σου και θα σου δωσει αυτο που επιθυμεις.Σε φιλω και σου ευχομαι να περασεις ομορφα στην Ρωμη.Θα μου πεις βεβαια για δουλεια εισαι εκει δεν πειραζει το τερπνον μετα του ωφελειμου!!!!!!

Κοριτσια εσεις τι κανετε;Δομνινακι,Οπτασια και τα υπολοιπα κοριτσια ολα καλα;Σας φιλω!

garifallia
07-10-10, 16:20
Σωστά τα λέει ο γιατρός σου
Κατά την διαδικασία της απόψυξης υπάρχει περίπτωση να μην επιζήσουν:sad:
Πριν την εμβρυομεταφορά απλά παίρνεις κάποιες ορμόνες για να φτιάξεις το ενδομήτρια, εγώ πήρα cyclacur τα άσπρα. Ξεκινάς την πρώτη ημέρα περιόδου τα χάπια και συνήθως 11-15 ημέρες μετά ανάλογα τον κύκλο και το πάχος του ενδομητρίου γίνεται η εμφύτευση
καλή σου επιτυχία

Σε ευχαριστω πολυ καλη μου.Ευχομαι και αε σενα καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου.Αν επιτρεπετε που εκανες την εξωσωματικη;

ZIMAROULIS
07-10-10, 16:24
Σε ευχαριστω πολυ καλη μου.Ευχομαι και αε σενα καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου.Αν επιτρεπετε που εκανες την εξωσωματικη;

Ο γιατρός μου λέγεται γουγουλάκης και το κέντρο ivf&genetics

garifallia
07-10-10, 16:43
Εγω την εχω κανει στο ιασω και ο γιατρος που μου την εκανε λεγεται Κοντοπουλος.

ZIMAROULIS
07-10-10, 16:47
Εγω την εχω κανει στο ιασω και ο γιατρος που μου την εκανε λεγεται Κοντοπουλος.

O Κοντόπουλος δεν είναι ένας με άσπρα μαλλιά?
Νομίζω ότι με αυτόν συνεργαζόταν ο γιατρός πάρα πολλά χρόνια πίσω, πρίν ανοίξει ακόμα δική του μονάδα

optassia
07-10-10, 19:18
Λοιπόν Ζιμαρουλα, τί είναι το πολυποειδές ενδομήτριο? Θα ήθελα να μάθω γιατι ο δικός μου γιατρός στην περιγραφή που έκανε γραπτώς για τη μήτρα μου έγραφε σε ελληνική μετάφραση απο τα γερμανικά κάτι για " ωραίες πολυποειδείς περιοχές" !!!Δεν μου είπε κάτι για πολυποδες ή κάτι άλλο! Αλλά αν ήταν κάτι κακό δεν θα το ονόμαζε και "ωραίο". Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς. Τον Γ .........η τον ξέρω΄. Είναι απο τα μέρη μου. Μην κάνεις αποξεση!!!!Σε εξορκίζω !!!Μερικοι γιατροί υπερεκτιμουν τις δυνατότητές τους με τις εγχειρίσεις ενδομητρίου και στο τέλος κάνουν κάτι μήτρες κόσκινο. Ουτε γάτα , ουτε ζημια!!Είναι παράλογο να κάνεις αποξεση!!!!Ποιος ο λόγος? Πάρε δεύτερη γνώμη. Αυτά προς το παρόν.
Τζουκάκι, καλη επιτυχία σε ό,τι και να κάνεις. Ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης. Με πιανουν και εμένα τα ψυχολογικά μου καμιά φορά!!!¨Οντως πολλές κοπέλες ξέρω και εγώ με καφέ και λίγο αίμα που έκαναν παιδάκια. Και εμένα δεν με πειράζει να έχω λίγο αίμα, αν η μήτρα είναι καθαρή.
Λοιπόν, φιλακια σέ όλες. Θα τα ξαναπουμε όταν επιστρέψω δριμύτερη( το ελπίζω!!!)
Οπτασιούλα και " Babies and the City"

ZIMAROULIS
07-10-10, 19:31
Λοιπόν Ζιμαρουλα, τί είναι το πολυποειδές ενδομήτριο? Θα ήθελα να μάθω γιατι ο δικός μου γιατρός στην περιγραφή που έκανε γραπτώς για τη μήτρα μου έγραφε σε ελληνική μετάφραση απο τα γερμανικά κάτι για " ωραίες πολυποειδείς περιοχές" !!!Δεν μου είπε κάτι για πολυποδες ή κάτι άλλο! Αλλά αν ήταν κάτι κακό δεν θα το ονόμαζε και "ωραίο". Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς. Τον Γ .........η τον ξέρω΄. Είναι απο τα μέρη μου. Μην κάνεις αποξεση!!!!Σε εξορκίζω !!!Μερικοι γιατροί υπερεκτιμουν τις δυνατότητές τους με τις εγχειρίσεις ενδομητρίου και στο τέλος κάνουν κάτι μήτρες κόσκινο. Ουτε γάτα , ουτε ζημια!!Είναι παράλογο να κάνεις αποξεση!!!!Ποιος ο λόγος? Πάρε δεύτερη γνώμη. Αυτά προς το παρόν.
Τζουκάκι, καλη επιτυχία σε ό,τι και να κάνεις. Ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης. Με πιανουν και εμένα τα ψυχολογικά μου καμιά φορά!!!¨Οντως πολλές κοπέλες ξέρω και εγώ με καφέ και λίγο αίμα που έκαναν παιδάκια. Και εμένα δεν με πειράζει να έχω λίγο αίμα, αν η μήτρα είναι καθαρή.
Λοιπόν, φιλακια σέ όλες. Θα τα ξαναπουμε όταν επιστρέψω δριμύτερη( το ελπίζω!!!)
Οπτασιούλα και " Babies and the City"

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Είχες γράψει αν θυμάμαι καλά και στο parentscafe?
Δεν θα κάνω απόξεση ακόμα
Θα το σκεφτώ πολύ καλά...Προς το παρόν εχω κανονίσει ραντεβού με τον χασιάκο ο οποίος θέλει να με δει δέκατη ημέρα περιόδου, οπου μπορεί να έχει άλλη όψη το ενδομήτριο τελείως. Θα ξαναπάω στο γ.....κη για να δω τι θα μου πει και αυτός. Λες τα cyclacur να φτιάξουν την κατάσταση?
Εμένα πάντως το πολυποειδές για κακό μου το είπε. Δεν έγινε πολύ συγκεκριμένος και με χάλασε. Πληζ πληζ στείλε μου σε πμ τι ξέρεις για τον γου............κη. Σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό στην επόμενη εξωσωματική αν δεν καταφέρω με τα κατεψυγμένα
Περιμένω να ακούσω ότι πληροφορίες έχεις
Εσύ τελικά πήγες γερμανία τι έκανες ακριβώς? Σορυ αλλά δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τις σελίδες

kkaterinaki
08-10-10, 14:18
Κοριτσια γειας σας. Σας διαβαζω τοσο καιρο αλλα επειδη βρισκομουν σε κατασταση αναμονης δεν ηθελα να γραψω. Εκανα ξανα υστεροσκοπηση και μετα ακολουθησα μια αγωγη με αντιβιοτικα κ αντιφλεγμoνωδη χωρις καμια ορμονη κ μου ηρθε κανονικοτατη περιοδος. Ειμαι ακομη ταραγμενη, δεν το πιστευω κ φοβαμαι πως θα ειναι η επομενη, ωστοσο μου συνεβη. Το καλαβαινεται δεν πηρα ουτε ενα cyclacour! Δεν πιστευα οτι θα ξαναδω ποτε περιοδο 5 ημερων κ να αδιασω ολο το πακετο σερβιετες
Σας γραφω γιατι σε αυτο τον δικτυακο τοπο γραφουμε για να βοηθαμε η μια την αλλη. Ειμαι στη διαθεση σας για διευκρινησεις

tzouka
08-10-10, 14:28
:DΚατερινάκι,

καλώς ήρθες και πάλι!!!!
Διευκρινίσεις θέλουμε και πολλές μάλιστα(χι,χι,χι)!!!

Λοιπόν, θα ήθελα να μας θυμίσεις ποιο ήταν το πρόβλημά σου και γι αυτό έκανες υστεροσκόπηση. Είχες θέμα με συμφύσεις; Τι πάχος ενδομητρίου είχες;
Και από προσωπική εμπειρία να πω πως αν έχεις τώρα τόση περίοδο είναι δύσκολο αυτό να αλλάξει. Σημαίνει πως τα πράγματα βρήκαν το δρόμο τους. Και είναι εντυπωσιακό που μας γράφεις ότι δεν πήρες καθόλου ορμόνες!!!:D

Εύχομαι όλα να σου πάνε καταπληκτικά!!!

Με αγάπη
Η κατά κόσμον συνονόματή σου
Τζούκα!!!

domnina
08-10-10, 16:40
Κοριτσάκια μου γλυκά.. τι μου κάνετε;

Τζούκα μου πως τα περνάς στη Ρώμη; είναι όνειρο ζωής για μένα να πάω και ελπίζω να τα καταφέρω σύντομα..

Το Κυριακουλίνι που είναι τόσες μέρες; χάθηκε και ελπίζω όλα να της πήγαν τέλεια..

Κατερινάκι μια χαρά τα ακούω τα νέα σου..

Ζυμαρούλη μου γλυκέ, εμείς μιλάμε.. σου εύχομαι ότι καλύτερο!

garifallia
08-10-10, 16:55
O Κοντόπουλος δεν είναι ένας με άσπρα μαλλιά?
Νομίζω ότι με αυτόν συνεργαζόταν ο γιατρός πάρα πολλά χρόνια πίσω, πρίν ανοίξει ακόμα δική του μονάδα

Καλησπερα,τι κανεις;Ναι αυτος ειναι,ο οποιος απο οτι εχω μαθει απο ανθρωπους του ιατρικου χωρου αποτυγχανει μια στο εκατομυριο και αυτο αν υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα στον ανδρα η στην γυναικα.Εγω και αυτη την εμβρυομεταφορα με τα κατεψυγμενα σε αυτον θα την κανω.

Κοριτσια τι κανετε;

kuriaki
08-10-10, 21:01
φιλεναδες μου για σας, χιλια ευχαριστω για της ευχες σας . ανεβηκα στην αθηνα και βρηκα τον υπολογιστη χαλασμενο . αυτο το μηνυμα το γραφει ο αντρας μου . την πεμπτη καναμε την ωοληψια , πηραν 36 ωαρια και το σπερμα ηταν πολυ καλο. για αυτο το λογο η βιολογος μας προτεινε 4-5 ωαρια να τα προσπαθησουμε με την μεθοδο της κλασσικης εξωσωμ. και τα υπολοιπα με μικρογον. σημερα μας πηραν τηλ. λεγοντας μας οτι εχουμε πολυ καλα νεα . εχουμε 24 γονιμοπ. ωαρια , τα 10 θα μπουν στην καταψυξη . απο τα 5 που εγινε η κλασσικη εξωσωμ. γονιμοποιηθηκε το 1 . θα μου τα βαλουν την 4η μερα δηλ μεθαυριο δευτερα . στην τελευταια μετρηση το ενδομητριο ηταν 8? οι γιατροι και εμεις ειμαστε πολυ αισιοδοξοι . τζουκα και οπτασια σας παρακαλω να μην στεναχωριεστε , πολλα φιλια κυριακη.

Athens
08-10-10, 21:35
Μπράβο Κυριακή μου. Αποδείχθηκες πολύ παραγωγική. Όλα καλά θα πάνε. Όλες οι ευχές μου και οι σκέψεις μου για σένα. Σε φιλώ και να είσαι σίγουρη περιμένουμε όλες να ακούσουμε τα ευχάριστα.

tzouka
08-10-10, 23:36
Κυριακουλίνι μου,

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι υπέροχα νέα είναι αυτά που μας έφερες;
Είμαι πολύ χαρούμενη (καθόλου στενοχωρημένη δεν είμαι αυτόν τον καιρό, ίσα-ίσα πετάω στα σύννεφα!!!:D:D:D:D) και με χαρά θα παραλάβω τη σκυτάλη από σένα να διαπρέψω κι εγώ τον άλλο μήνα!!!!!!!

Κοριτσάρες, δεν είμαι ακόμα Ρώμη, Δευτέρα μεσημέρι πετάω!!! Τότε που η νέα μανούλα Κυριακουλίνα θα υποδέχεται τα υπέροχα εμβρυάκια της!!!!

Σας φιλώ γλυκά!!!
Και μια μεγάλη αγκαλιά για την Οπτασσία που αύριο θα βρίσκεται Αμβούργο για τα δικά της νέα!!!

Με πολλή αγάπη
Τζούκα

garifallia
09-10-10, 15:21
Κυριακη μου καλησπερα συγχαρητηρια να ξερεις οτι και εγω χαιρομαι παρα πολυ με τα νεα σου και σου ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου.Τωρα αυτο που σου λεω ειναι να βγαλεις το αγχος απο μεσα σου και να πας οσο πιο ηρεμη γινεται να βαλεις τα εμβρυακια σου και ολα θα πανε καλα.Σε Φιλω!

kuriaki
09-10-10, 20:00
Κοριτσια χιλια ευχαριστω για τις ευχες σας . Ο αντρας μου μου διαβαζει τα καλα σας λογια απο το τηλ.
Οπτασια μου τιποτα δεν μπορει να παει στραβα με τη νεα σεληνη στα γενεθλια σου ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ???????? εστω και καθυστερημενα και καλα αποτελεσματα απο το ταξιδι .
Τζουκα, ευχομαι να περασεις ομορφα στη Ρωμη και να γυρισεις δριμυτερη?
Θα σας ενημερωνω οταν εχω νεα προς το παρον με νταντευει η μαμα μου , πολλα φιλακια??

Μαρια.X
09-10-10, 22:39
Ενδομητριο παχους 12,7 την 27η μερα του κυκλου θωρειτε καλο?

julia21
11-10-10, 14:52
Γεια σας!
θα ηθελα να ρωτησω το εξης: υπάρχει περιπτωση να εχει καποια γυναικα ωορηξια αλλά οχι περιοδο λογω ανυπαρκτου ή πολυ λεπτου ενδομητρίου? η να εχει μια ελάχιστη ροη?το ρωταω αυτο γιατι εχω πολυκυστικες και προσπαθω εδω και 4 μηνεσ για παιδακι. Αυτους τουσ μηνεσ δεν αδιαθετησα καθολου και συμφωνα με τον υπερηχο το ενδομητριο μου ειναι σχεδον ανυπαρκτο. Εχω ομως ανα διαστηματα συμπτωματα ωορηξιας αυξημενη βλενα λιγο φουσκωμενο στηθος. Ο γιατροσ μου εδωσε cyclacur που απο οτι ξερω ειναι για να δημιουργηθει ενδομητριο. Μπορει λοιπον να εχω ωορηξια αλλα οχι περιοδο και αρα να μπορεσω να μεινω εγκυος με τα cyclacur?

domnina
12-10-10, 13:30
Καλημερούδια σε όλες τις όμορφες κοριτσάρες της παρεούλας μας...

Κορίτσια έχω νέα.. Πήγαμε χθες τελικά με τον άνδρα μου σε έναν καινούργιο γιατρό ανδρολόγο - ουρολόγο τον οποίο εκτός των άλλων μου τον σύστησε μια κοπελίτσα από κάποιο άλλο φόρουμ.. Ο άνθρωπος καταπληκτικός, νεότατος, καταρτισμένος επιστήμονας και πολύ προσιτός σαν άνθρωπος.. Αφού εξεπλάγην με όλες τις εξετάσεις που έχουμε κάνει, με το ότι του τα είχα βγάλει φωτοτυπία και τα είχα βάλει και με χρονολογική σειρά εξέτασε τον άνδρα μου κλινικώς.. Το αποτέλεσμα; α) έχει μια μεγάλη κιρσοκήλη η οποία φαίνεται ξεκάθαρα στον υπέρηχο που έχει κάνει ο άνδρας μου αλλά για κάποιον λόγο η γνωμάτευση που μας έδωσε ο γιατρός που την έκανε δεν αναφέρει τίποτε, β) υπάρχουν χρόνιες φλεγμονές προστατίτιδας και διαφόρων άλλων παθήσεων τις οποίες ο άνδρας μου ούτε που κατάλαβε πότε τις πέρασε, γ) μας είπε ότι ο ίδιος χρειάζεται τουλάχιστον ένα εξάμηνο για να μας βοηθήσει αν όχι να πετύχουμε φυσιολογική σύλληψη να κάνουμε παιδί με εξωσωματική.. ναι, θεωρεί ότι είναι πιθανό να καταφέρουμε να κάνουμε παιδί φυσιολογικά..

Αφού λοιπόν είμαστε στη διάρκεια της συζήτησης και συζητάμε για κάποιες εξετάσεις τις οποίες του τις αναφέρω κι εγώ (κυστική ίνωση, καρυότυπο, ελλείψεις χρωμοσώματος ψ) γυρνάει με ένα απορημένο ύφος και μου λέει "συγνώμη τι δουλειά κάνετε;".. του λέω γιατρός δεν είμαι αλλά είμαι ενημερωμένη.. Όχι απλά ενημερωμένη μου απαντά.. υπέρ του δέοντος..

Τέλος πάντων.. Το συμπέρασμα είναι ότι κάνουμε επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και κατάτμηση στο εξειδικευμένο ανδρολογικό ινστιτούτο γιατί τα σπερμοδιαγράμματα του κέντρου εξωσωματικής δεν τα λαμβάνει υπόψη και ορμονολογικές εξετάσεις και αφού πάρουμε τα καινούργια αποτελέσματα κλείνουμε ραντεβού μαζί του και συζητάμε τι θα κάνουμε..

Κορίτσια κι ο άνδρας μου ενθουσιάστηκε... Οπότε όλα καλά και εν αναμονή των εξετάσεων αυτών.. Ούτως ή άλλως σκοπό δεν είχαμε να προχωρήσουμε σε άλλη εξωσωματική μέχρι τον Μάρτιο.. Ας πάει ένα και δυο μήνες παραπίσω φτάνει να έχουμε θετικά αποτελέσματα...!

Αγαπώ όλο τον κόσμο τώρα και ακόμα περισσότερο τη Ροξάνα που μου σύστησε τον γιατρό και τον καινούργιο γιατρό!

Κυριακούλα μου τέλεια τα νέα σου.. Άντε και σε λίγο καιρό μια θετικότατη χοριακή! Και πάλι τα θερμά μου συγχαρητήρια!

kkaterinaki
12-10-10, 14:46
Χαιρετω ολα τα κοριτσια κ χαιρομαι με τις καλες εξελιξεις που διαβασα.
Απαντω στη τζουκα κ σε ολες που ταλαιπωρουνται με τις συμφησεις. Ημουν γεματη συμφησεις για δευτερη φορα. Μετα απο 2 αποξησεις που χρειαστηκαν για να με καθαρισουν απο παλλινδρομη κυηση ειχα ελαχιστη περιοδο (3 σερβιετες με λεκεδες αιματος) εκανα υστεροσκοπηση ακολουθωντας αγωγη με 9 cyclacur για 20 ημερες κ κολπικα viagra δεν καταφερα να αυξησω τη περιοδο μου, το ενδομητριο ηταν κολλημενο στο 6-6.5. Βεβαια ο Π...ος μου ειχε μετρησει μια φορα που ετοιμαζομουν να βαλω κατεψυγμενα 8.5 στο πατο της μητρας. Περιμενα να δω περισσοτερο αιμα σε εκεινο το κυκλο, αποτελεσμα η ιδια ποσοτητα . Τα συμπερασματα δικα σας. Στη νεα υστεροσκοπηση ο νεος γιατρος εκανε λυση συμφησεων αλλα μου ειπε οτι οι συμφησεις μου δημιουργουνται λογω φλεγμονης σε επιπεδο κυταρων στο ενδομητριο. Δεν μου μιλησε για μονιμα αποτελεσματα γι'αυτο μου ειπε να προχωρησω αμεσα στο επομενο βημα

tzouka
12-10-10, 20:04
Γεια σε όλα τα κορίτσια από Ιταλία:D!!!

Περνάω καλά, αν και το πρόγραμμα είναι εξοντωτικό...
Δομνινάκι μου πολύ χαίρομαι που βγάλατε μια άκρη!!!
Κατερινάκι μου,

ερώτηση: Τι εννοεί ο γιατρός όταν λέει για συμφύσεις σε επίπεδο κυττάρων ενδομητρίου;;;;

Με εμένα συμβαίνει πάντως το αντίθετο: Με 5-6 μέρες περίοδο (κανονικότο αίμα) με μέτρησε προχθές 6-6.5... Άντε βγάλε άκρη...

Κατερινάκι μου όταν μπορέσεις απάντησέ μου..

Φιλιά σε όλες
Τζούκα

kkaterinaki
13-10-10, 14:29
Τζουκα με εξεπληξες, εγω πιστευα οτι χαμηλο ενδομητριο συνεπαγεται ολιγομηνοροια. Αυτη την εκδοχη χαμηλο ενδομητριο κ 5 μερες αιμα δεν το ειχα ακουσει. Ο γιατρος μου ειπε οτι σου εγραψα ακριβως κ σαν επεξηγηση μου ειπε οτι προκειται για ενδομητριτιδα. Ελπιζω να προλαβεις να περασεις μια βολτα απο τη piazza N****a, ειναι απο τα αγαπημενα μου σημεια στη Ρωμη. Milli bacini e boca lupo

garifallia
13-10-10, 16:27
Κοριτσια καλησπερα σας τι κανετε;Να σας ρωτησω κατι;Στις συσφυσεις υπαρχουν συπτωματα;Αν ναι ποια ειναι;Κατι ακομα εκανα την αποξεση στης 6 Σεπτεβριου ο γιατρος μου ειπε οτι σε 28 με 40 μερες θα μου ερθει η επομενη περιοδος.Στης 28 Σεπτεμβρη εκανα υπερηχο και ειδαμε ενα αυγουλακι 18,5 χιλιοστα στης 8 Οκτωβρη μου ηρθε μια σταγονα ροζ αιμα και λιγο καφε μεσα σε υγρα απο εκει και περα τιποτα αφαντη η περιοδος.Εχει συμβει σε καμια αυτο;Αν ξερετε κοριτσια οτιδηποτε πεστε γιατι εχω σκασει απο αγχος και αγωνια.Ξεχασα να σας πω οτι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα δει στην αρχη παλι λιγο ροζ.Η μονη διαφορα που υπαρχει ειναι οτι τοτε με πονουσαν παρα πολυ τα στηθια μου ενω τωρα με πονανε αλλα λιγο.Λετε να εγινε κανενα θαυμα;

Venus75
13-10-10, 18:37
Κοριτσια καλησπερα σας τι κανετε;Να σας ρωτησω κατι;Στις συσφυσεις υπαρχουν συπτωματα;Αν ναι ποια ειναι;Κατι ακομα εκανα την αποξεση στης 6 Σεπτεβριου ο γιατρος μου ειπε οτι σε 28 με 40 μερες θα μου ερθει η επομενη περιοδος.Στης 28 Σεπτεμβρη εκανα υπερηχο και ειδαμε ενα αυγουλακι 18,5 χιλιοστα στης 8 Οκτωβρη μου ηρθε μια σταγονα ροζ αιμα και λιγο καφε μεσα σε υγρα απο εκει και περα τιποτα αφαντη η περιοδος.Εχει συμβει σε καμια αυτο;Αν ξερετε κοριτσια οτιδηποτε πεστε γιατι εχω σκασει απο αγχος και αγωνια.Ξεχασα να σας πω οτι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα δει στην αρχη παλι λιγο ροζ.Η μονη διαφορα που υπαρχει ειναι οτι τοτε με πονουσαν παρα πολυ τα στηθια μου ενω τωρα με πονανε αλλα λιγο.Λετε να εγινε κανενα θαυμα;

Γαρυφαλια καλησπερα. Μετα την αποξεση παρατηρείται συχνα ασταθεια στον κυκλο. Καποιες φορες επίσης εμφανιζεται σαν σταγονες το αιμα ( οχι περιοδος δηλαδη ) πραγμα που αν θυμαμαι καλα απο οτι μου ειχε πει ο γιατρος μου ειναι καταλοιπα της αποξεσης που αποβαλονται σταδιακα.

Αν εισαι εγκυος αυτο το ροζακι που ειδες τοτε μπορει να είναι και αποτελεσμα εμφυτευσης. Τεστακι έκανες? Αλλά και πάλι η χοριακη σου ειχε μηδενίσει μετά την αποξεση που ειχες κανει?

Το αυγουλακι που ειχες δει τοτε ηταν πολυ καλο. Αν καταλαβα καλά ξεκίνησες προσπαθειες αμέσως ? Εννοω χωρις να περιμενεις 1 ή 2 κυκλους?

xrysa82
14-10-10, 13:38
Τζουκα με εξεπληξες, εγω πιστευα οτι χαμηλο ενδομητριο συνεπαγεται ολιγομηνοροια. Αυτη την εκδοχη χαμηλο ενδομητριο κ 5 μερες αιμα δεν το ειχα ακουσει. Ο γιατρος μου ειπε οτι σου εγραψα ακριβως κ σαν επεξηγηση μου ειπε οτι προκειται για ενδομητριτιδα. Ελπιζω να προλαβεις να περασεις μια βολτα απο τη piazza N****a, ειναι απο τα αγαπημενα μου σημεια στη Ρωμη. Milli bacini e boca lupo

Γεια σε όλες σας,
ήθελα να πω οτι και γω πάντα είχα περίοδο 5-6 ημερών, με σταθερο κύκλο, δηλαδή όλα κανονικά και τελικα έχω ενδομήτριο 4.

xrysa82
14-10-10, 13:58
Κορίτσια γεια σας,
είμαι αυτή που ο καταπληκτικός γιατρός μου χωρίς να μου πει λέξη, ούτε αποτελέσματα εξετάσεων ούτε τίποτα μου έκανε σπερματέγχυση..
Τώρα είμαι 26η μέρα και περιμένω.. το περίεργο είναι ότι απο την 23η έχουν αρχίσει κανονικά οι πόνοι της περιόδου (οι πρώτοι, όχι οι δυνατοί) και αίμα τίποτα. Εγώ πάντα με το που πονέσω σε κανενά δίωρο έχω και αίμα. Και τώρα πάνε 3 μέρες που κάθε τόσο πηγαίνω και ελέγχω και τίποτα.. Λέτε να συμβαίνει τίποτα καλό? Μήπως έχω αγχωθεί και γι'αυτό συμβαίνει αυτό? αλλά είναι πρώτη φορά κάτι τέτοιο..

garifallia
14-10-10, 16:08
Γαρυφαλια καλησπερα. Μετα την αποξεση παρατηρείται συχνα ασταθεια στον κυκλο. Καποιες φορες επίσης εμφανιζεται σαν σταγονες το αιμα ( οχι περιοδος δηλαδη ) πραγμα που αν θυμαμαι καλα απο οτι μου ειχε πει ο γιατρος μου ειναι καταλοιπα της αποξεσης που αποβαλονται σταδιακα.

Αν εισαι εγκυος αυτο το ροζακι που ειδες τοτε μπορει να είναι και αποτελεσμα εμφυτευσης. Τεστακι έκανες? Αλλά και πάλι η χοριακη σου ειχε μηδενίσει μετά την αποξεση που ειχες κανει?

Το αυγουλακι που ειχες δει τοτε ηταν πολυ καλο. Αν καταλαβα καλά ξεκίνησες προσπαθειες αμέσως ? Εννοω χωρις να περιμενεις 1 ή 2 κυκλους?

Γεια σου καλη μου,σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.Ναι ξεκινησαμε αμεσως ετσι μας ειπε και ο γιατρος μου οτι ολα ειναι καλα και μπορουμε να ξεκινησουμε.Βεβαια εγω εμεινα εγκυος με εξωσωματικη αλλα ο γιατρος ειπε οτι μπορει να ξεμπλωκαρα μετα την επεμβαση.Τεστ δεν εκανα γιατι περιμενω να γινουν 40 μερες και να παρω το γιατρο τηλεφωνο.Ομως επειδη την ξερω την τυχη μου μαλλον ειναι το ιδιο προβλημα που ειχα παντα θα πρεπει να παρω τα χαπακια μου για να μου ερθει.Οσο για το ροζ το ιδιο ειχα και στην πρωτη εγκυμοσυνη.Αν φυσικα μου ερθει η περιοδος θα ξεκινησω την προετοιμασια για την εμβρυομεταφορα με τα 2 κατεψυγμενα εμβρυα που εχω και ο Θεος βοηθος.Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια καλη επιτυχια!

optassia
18-10-10, 19:17
Hallo aus Hamburg!!!!!!!Οχι ακριβώς απο το Αμβουργο δηλαδή αλλά πάνω μου έχω σίγουρα μια δόση Γερμανίας. Ναι, επέστρεψα !!!Λοιπόν , σας έφαγε η αγωνία πουλάκια μου εεεεεεεε??????Καταρχήν, καλωσορίζω τις νέες κοπέλες με τις ενδιαφέρουσες εμπειρίες. Ρε κορίτσια , θα με κουφάνετε? Τί είναι αυτά που ακουω? 36 ωάρια καλή μου είναι λίγο απο κουνέλα!!!!Μπράβο σου!!!Εσεις τα άλλα κοριτσάκια τι 4 χιλ ενδομήτρια και 5 μέρες αίμα είναι αυτΟ? Τελικά όλα συμβάινουν σε αύτή τη ζωή. Ακουστε τα δικά μου νέα : Εγώ τελευταία φορά εβγαλα την περίοδο με 1 σερβιέτα!!!!Ναι, καλά ακουσατε. Ωστόσο η μήτρα , είχε μια σύμφυση στην δεξιά πλευρά( εκεί που είχε τραυματιστεί απο την αφαίρεση του ινομυώματος και μία μικρή πάνω). Κατά τα άλλα ΟΚ. Η κοιλότητα είναι ανοικτή. Μου έδωσε για άλλους τρεις μήνες θεραπεία με μικρή δόση οιστρογόνων και μου είπε πως σε 3 μήνες μπορώ να προχωρήσω σε εξωσωματική. Τί να πώ? Αλαλα τα χείλη των παθουσών !!!!Βέβαια, απο τις φωτο της μήτρας που μου έδωσε σκιαχτηκα λίγο!!!¨Εχω συγκρατημένη αισιοδοξία και προχωρώ. Αν δεν πάρω το μπεμπέ αγκαλιά δεν πιστεύω κανέναν και τίποτα απολυτα. ¨Ολα είναι σχετικά. Ευχαριστώ για τις ευχές σας . Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα. Τζουκα, θα μας τρελάνεις εχύ κορίτσι μου.5 μέρες περίοδο !!!!!Ουάου,!!!!!!!!!!Το ενδομήτριο μου είπε πως είναι λεπτό, περίοδο δεν ξέρω πόσες μέρες θα έχω. Μου είπε , επίσης, ότι το λίγο αίμα δεν σημαίνει πάντα κλεισ΄τη κοιλότητα απο συμφύσεις. Ο τύπος δείχνει να το κατέχει κάλά το άθλημα!!!!Τώρα για τη φίλη μου την Αθενς: Καλή μου, ουτε στη Γερμανία κυκλοφορεί το πρεμαρίν. Ρ¨ωτησα και τον Γερμανό γιατρό και μου είπε πως ήταν πολύ καλό φαρμακο αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορεί. Μην στεναχωριέσαι, θα το βρουμε απο αλλου.Ευχάριστα ή δυσάρεστα, αυτά ήταν να νέα μας ( κατά το Θοδωρή Δρακάκη στο Σταρ). Αντε και στα καλύτερα!!!!!!!!!!