PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάχος ενδομητρίου κ.α

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

ΛΙΝ
31-05-11, 00:42
καλησπερα κοριτσια.
σημερα πηγα για υπερηχο ειναι η 13η μερα του κυκλου, το ενδομητριο ειναι 0,90 εχω εννια αυγουλακια απο τα οποια προχωρανανε μονο τεσσερα ειναι13χιλ,14,13, και 13 και πρεπει να πανε τουλαχιστων 17χιλ. θα ξαναπαω για υπερηχο την τεταρτη και το σαββατο θα γινει η σπερμ.

πειτε μου τη γνωμη σας, πως σας φαινετε το ενδομητριο και τα ωαριακια??

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

optassia
31-05-11, 19:16
Καλησπέρα κορίτσια! Σορυ που σας εγκατέλειψα για λίγο αλλά είχα κάποιες υποχρεώσεις!!Δομνίνα, καλή επιτυχία έυχομαι. Τα καλύτερα να ρθουν γρήγορα. Κυριακή μου τί άλλα? Εγώ προς το παρόν δεν σκέφτομαι για εξωσωματική. Περιμένω απο εσάς τα καλά!!Τζουκάκι, κρίμα που δεν θα μπορέσουμε να τα πούμε απο κοντά!!! Η θετική μου ενέργεια ευχομαι να σας συντροφεύει. Η Αθενς ρε παιδια τί γίνεται? Εχετε κανένα νέο?

domnina
01-06-11, 07:19
Κοριτσάκια μου γλυκά..

Οι μέρες της αναμονής περνάνε μεν αργά αλλά.. τουλάχιστον περνάνε.. Ήδη είμαι για 4η μέρα στο σπίτι και προσπαθώ να κάνω τα απολύτως απαραίτητα. Στη δουλειά επιστρέφω την Παρασκευή και ύστερα έρχεται σβκ οπότε θεωρώ ότι δεν θα επιβαρύνω την κατάσταση ιδιαίτερα..

Σας ευχαριστώ για τις θετικές σκέψεις και τη θετική σας ενέργεια και ειλικρινά εύχομαι να πάρουμε μεγάλες χαρές από εδώ και πέρα..

ΛΙΝ το ενδομήτριο 9 την 13η μέρα του κύκλου μια χαρά είναι.. Και 4 ωάρια ακόμη καλύτερα.. Θα πάνε όλα τέλεια..

Φιλάκια σε όλα τα κοριτσάκια από μένα και τα Δομνινάκια!

ΛΙΝ
01-06-11, 10:48
Κοριτσάκια μου γλυκά..

Οι μέρες της αναμονής περνάνε μεν αργά αλλά.. τουλάχιστον περνάνε.. Ήδη είμαι για 4η μέρα στο σπίτι και προσπαθώ να κάνω τα απολύτως απαραίτητα. Στη δουλειά επιστρέφω την Παρασκευή και ύστερα έρχεται σβκ οπότε θεωρώ ότι δεν θα επιβαρύνω την κατάσταση ιδιαίτερα..

Σας ευχαριστώ για τις θετικές σκέψεις και τη θετική σας ενέργεια και ειλικρινά εύχομαι να πάρουμε μεγάλες χαρές από εδώ και πέρα..

ΛΙΝ το ενδομήτριο 9 την 13η μέρα του κύκλου μια χαρά είναι.. Και 4 ωάρια ακόμη καλύτερα.. Θα πάνε όλα τέλεια..

Φιλάκια σε όλα τα κοριτσάκια από μένα και τα Δομνινάκια!

domnina, ευχαριστω για την απαντηση.
μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα!!!
με γερα Δομνινακια!!!

Greek S
07-06-11, 16:56
domnina μου αύριο είναι η μεγάλη μέρα που θα πας για χοριακή;;;; Κορίτσι μου πραγματικά εύχομαι να είναι θετικό το αποτέλεσμα...!!!! Θα περιμένω νεα σου!!!

Σε φιλώ xxxx

ear
08-06-11, 10:47
καλη επιτυχια Domnina Μου!ευχομαι να μας φερεις ομορφα νεα!!

domnina
08-06-11, 15:11
Είμαι στην ευχάριστη θέση να δηλώσω ότι έβαλα τα μεγάλα μέσα και πήρα ήδη αποτελέσματα... Ναι, είμαι ολίγον τι έγκυος... 35 το νούμερο κοριτσάκια μου..

Ένα Δομνινάκι έκανε δειλά δειλά την εμφάνισή του και δήλωσε την παρουσία του... Ο γιατρός αισιόδοξος αλλά εγώ συγκρατημένη... Επανάληψη χοριακής αύριο λόγω ειδικής θεραπείας που έκανα και επανάληψη συγκεκριμένης θεραπείας το Σάββατο..

Παραδίδω ευτυχισμένη και επιτυχώς τη σκυτάλη των θετικών χοριακών στα υπόλοιπα κοριτσάκια μας!

Σας αγαπώ όλες πολύ και σας σκέφτομαι καθημερινώς!

ΛΙΝ
08-06-11, 16:45
Είμαι στην ευχάριστη θέση να δηλώσω ότι έβαλα τα μεγάλα μέσα και πήρα ήδη αποτελέσματα... Ναι, είμαι ολίγον τι έγκυος... 35 το νούμερο κοριτσάκια μου..

Ένα Δομνινάκι έκανε δειλά δειλά την εμφάνισή του και δήλωσε την παρουσία του... Ο γιατρός αισιόδοξος αλλά εγώ συγκρατημένη... Επανάληψη χοριακής αύριο λόγω ειδικής θεραπείας που έκανα και επανάληψη συγκεκριμένης θεραπείας το Σάββατο..

Παραδίδω ευτυχισμένη και επιτυχώς τη σκυτάλη των θετικών χοριακών στα υπόλοιπα κοριτσάκια μας!

Σας αγαπώ όλες πολύ και σας σκέφτομαι καθημερινώς!

ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΓΕΡΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ

ear
08-06-11, 19:55
κοριτσακι μου υπεροχα νεα!!!συγχαρητηρια!αυριο θα ειναι 100 η χοριακη και σε λιγες εβδομαδες θα ειναι με πολλα μηδενικα!!ειχα καλο προαισθημα για σενα!!να μας γραφεις νεα σου!!μην μας ξεχνας!

niki16
08-06-11, 19:56
Domnina χάρηκα πάρα πολύ. Να πάνε όλα καλά κορίτσι μου. Να πάνε όλα καλά.

Greek S
09-06-11, 08:31
Domninaki mou μου δωσες τέτοια χαρά!!!!!!! περιμένω πως και πως τη δευτερη χοριακή!!!!! Μην μας καθυστερήσεις... ανυπομονώ να μάθω!!

domnina
09-06-11, 17:05
Κοριτσάκια τελικά η δεύτερη χοριακή δεν είναι καλή.. Δεν λέω περισσότερα.. Επανάληψη αύριο και μετά βλέπουμε..

Λυπάμαι που σας στενοχωρώ!

niki16
09-06-11, 17:11
Αχ βρε domnina κι είχα χαρεί. Βέβαια το σκεφτόμουν και λίγο γιατί οι χαμηλές χοριακές πιο συχνά πέφτουν παρά ανεβαίνουν. Εύχομαι η αυριανή χοριακή να ανατρέψει τα στατιστικά. Εμείς είμαστε πάντως εδώ για σένα ότι κι αν συμβεί. Μακάρι να είναι το τελευταίο άσχημο νέο που παίρνεις γι' αυτό το θέμα.

kuriaki
09-06-11, 21:49
Δομνίνα μου είμαι πολύ καιρό χωρίς λάπτοπ και ίντερνετ και μόλις το παρέλαβα και μπήκα κατευθείαν για τα νέα σου. Χάρηκα πολύ με την πρώτη χοριακή. ΕΛπίζω να ανατραπούν τα δεύτερα άσχημα νέα. Ρε κορίτσια 35 για αρχή δεν είναι και άσχημα. Μια χαρά νούμερο είναι και νομίζω αύριο θα δείξει καλύτερα, μετά από διήμερο ε?
Σε σκεφτόμουν πολύ Δομνίνα μου, είμαι στο νησί και σας έχασα για λίγο αλλά επανήλθα πάνω στην ώρα. Σας φιλώ όλες! Καλή συνέχεια κοριτσάκι μου!

domnina
10-06-11, 13:45
Καλημέρα κοριτσάκια..

Ήρθα κι εγώ.. Πήγα το πρωί στο κέντρο, μου πήραν το αιματάκι και μίλησα και με το γιατρό.. Καταρχήν τα αποτελέσματα θα τα έχουμε γύρω στις 4.. Οπότε υπομονή μέχρι τότε..

Ο γιατρός μου είπε να κάνω λίγο υπομονή και να μην προδικάζω τίποτε μέχρι να πάρουμε τα αποτελέσματα.. Έχουν δει πολλά τα μάτια του λέει και τον πιστεύω..

Απλά στενοχωρήθηκε κι αυτός.. Αλλά ας κάνουμε λίγο υπομονή.. πολύ απλά το Δομνινάκι μπορεί να μου κάνει κόνξες από τώρα.. θα βγει κι αυτό στραβόξυλο σαν τον πατέρα του!

ΛΙΝ
10-06-11, 13:53
Καλημέρα κοριτσάκια..

Ήρθα κι εγώ.. Πήγα το πρωί στο κέντρο, μου πήραν το αιματάκι και μίλησα και με το γιατρό.. Καταρχήν τα αποτελέσματα θα τα έχουμε γύρω στις 4.. Οπότε υπομονή μέχρι τότε..

Ο γιατρός μου είπε να κάνω λίγο υπομονή και να μην προδικάζω τίποτε μέχρι να πάρουμε τα αποτελέσματα.. Έχουν δει πολλά τα μάτια του λέει και τον πιστεύω..

Απλά στενοχωρήθηκε κι αυτός.. Αλλά ας κάνουμε λίγο υπομονή.. πολύ απλά το Δομνινάκι μπορεί να μου κάνει κόνξες από τώρα.. θα βγει κι αυτό στραβόξυλο σαν τον πατέρα του!

κοριτσακι μου, ευχομαι τα αποτελεσματα να ειναι πολυ-πολυ χαρουμενα!!! και θα ειναι στο ευχομαι απο την καρδια μου!

domnina
10-06-11, 19:02
Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά. Η χοριακή μόλις 54... δεν προχωράει και πολύ φοβάμαι μην έχω κανένα εξωμήτριο. Με το γιατρό θα μιλήσω το βράδυ.. Όσον αφορά εμένα επανάληψη χοριακής τη Δευτέρα και βλέπουμε..

Πάμε γι' άλλα τώρα κορίτσια.. Καλό καλοκαίρι σε όλες!

ΛΙΝ
10-06-11, 19:31
Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά. Η χοριακή μόλις 54... δεν προχωράει και πολύ φοβάμαι μην έχω κανένα εξωμήτριο. Με το γιατρό θα μιλήσω το βράδυ.. Όσον αφορά εμένα επανάληψη χοριακής τη Δευτέρα και βλέπουμε..

Πάμε γι' άλλα τώρα κορίτσια.. Καλό καλοκαίρι σε όλες!

κοριτσακι μου, λυπαμαι:( σε καταλαβαινω πως νιωθεις ολες δυστηχος εχουμε περαση αυτη τη φαση και περναμε......

optassia
10-06-11, 20:53
Γειά σας κοριτσάκια μου! Δομνινάκι, χάρηκα για τα καλά αρχικά σου νεά. Μην στεναχωριέσαι. Η ζωή είναι μπροστά σου και παιδάκι θα κάνεις. Εγω την προηγουμενη Παρασκευή πήγα με την αδερφή μου στην Παναγία Μαλεβή στον Αγιο Πέτρο Κυνουρίας. Προσευχήθηκα και το βράδυ βγήκα στο μπαλκόνι του μοναστηριου, κοίταξα τον ουρανό και παρακάλεσα την Παναγία να μου δώσει ένα σημάδι!! Κάτι για να ελπίζω , βρε παιδί μου!!( σημειωτέον, ότι διανυκτερεύσαμε στο μοναστήρι).
Την άλλη μέρα το πρωί πήγαμε στη θεία λειτουργία. Η αδερφή μου , αφότου μας έδωσαν το Αγιο Μϋρο που αναβλύζει απο την έικόνα, το μύρισε και μου είπε με λίγη δυσπιστία" δεν μυρίζει, είναι σίγουρα μύρο ή λάδι?". Μετά πήραμε τον καφέ και τον άρτο( συνηθισμένη ευλογία στα μοναστήρια) και καθίσαμε σε ένα πεζούλι της εκκλησίας που είναι η τίμια εικόνα και δεν υπαρχει κανενα λουλουδι, μονο τσιμέντο. Τότε , λοιπόν, απλώθηκε ένα μεθυστικό άρωμα που όμοιό του δεν υπάρχει!Ακόμη το έχω στη μύτη μου !Κοιταχτήκαμε με την αδερφή μου και την ρώτησα αν εχει βάλει άρωμα. Αυτή μου είπε πως ουτε κατά διάνοια δεν έχει βάλει άρωμα , διοτι είναι αλλεργική . Δεν δώσαμε σημασία και το ζήτημα έληξε. Η ευωδία χάθηκε. Συζητώντας με μία κοπέλα μου είπε πως ηταν η Παναγία που μυρόβλισε και μου απάντησε με αυτόν τον τρόπο. Οσο και να το σκέφτομαι, ναι, είμαι σίγουρη. Θα μείνω έγκυος χωρίς εξωσωματική. Το πιστεύω και θα το δείτε και εσεις!!Μακαρι Θεε μου!!!

kuriaki
10-06-11, 22:30
Δομνινάκι εννοείται μην προδικάζεις τίποτα και να μην σκέφτεσαι με τίποτα εξωμήτριο! Δεν θέλω κακές σκέψεις και μην κάνεις τον γιατρό! Ακούς εκεί εξωμήτριο! Με τίποτα! (είχα γράψει και άλλο μηνυματάκι, αλλά πούντο?) Η αύξηση μου φαίνεται οριακή γιατί είναι στο 70% όσο πρέπει να ναι κάθε 2 μέρες. Τη Δευτέρα κοριτσάκι μου θα ξεκαθαρίσει στα σίγουρα το τοπίο...
Σε φιλώ και σε σκέφτομαι πολύ. Να συνεχίσεις να σαι αισιόδοξη γιατί θα ρθει το μπεμπέ. Μας ταλαιπωρούν τα άτιμα τόσο πολύ!

ear
11-06-11, 19:19
ΑΧ ΡΕ ΔΟΜΝΙΝΑ ΜΟΥ,ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΑΚΟΜΗ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΔΕΙΞΕ ΜΙΑ ΑΝΟΔΟ!!ΜΗΝ ΜΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!!OPTASSIA ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΙΣΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ!!ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΟΛΕΣ!!ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

optassia
12-06-11, 19:48
Εαρ , σε ευχαριστώ. Ναι, το πιστεύω . Δεν ξέρω πότε θα συμβεί αλλά το ξέρω. Μην με ρωτήσεις πως. Ακόμη είμαι συνεπαρμένη απο την ευλογία στο μοναστήρι. Εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας.

kuriaki
14-06-11, 14:56
Δομνινάκι καλά είσαι?
Ο Π σήμερα πάλι μίλαγε στο Σκάι (άσχετο)...

Greek S
14-06-11, 16:46
Domninaki μου δεν φαντάζεσαι πόσο στεναχωρέθηκα οταν ειπες οτι τελικά δεν προχωράει η χοριακή... επανέλαβες την αναλυση σήμερα;;;;;;;;;;;;;;; Αχ, ας είναι καλα τα νεα που θα ακούσεις κοπέλα μου .........

ear
14-06-11, 17:54
Εαρ , σε ευχαριστώ. Ναι, το πιστεύω . Δεν ξέρω πότε θα συμβεί αλλά το ξέρω. Μην με ρωτήσεις πως. Ακόμη είμαι συνεπαρμένη απο την ευλογία στο μοναστήρι. Εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας.
optassia σου στελνω πμ να σου πω κατι!!

ear
14-06-11, 20:37
domnina,περιμενουμε τα νεα σου!!!και μεσα απο την ψυχη μου να ειναι πολυ πολυ καλα!!

domnina
15-06-11, 15:39
Κοριτσάκια μου συγνώμη που δεν σας ενημέρωσα νωρίτερα..

Έκανα χθες την χοριακή και το νούμερο έχει πάει 142!

Ο γιατρός μου τραβάει τα μαλλιά του και ανησυχεί.. θεωρεί ότι η κύηση αυτή δεν είναι βιώσιμη μιας και τα νούμερα είναι πολύ περίεργα.. Αύριο θα πάω για εξονυχιστικό υπέρηχο και επαναληπτική χοριακή και ελπίζουμε ειλικρινά να μην είναι εξωμήτριο.. Πλέον δεν το αποκλείει ούτε αυτός αυτό το ενδεχόμενο αλλά δεν θέλω να το σκέφτομαι..

Ότι κι αν είναι θα το αντιμετωπίσουμε... ας ελπίσουμε μόνο να είναι η πιο ανώδυνη εκδοχή και λύση..

Τα φάρμακα τα έχω κόψει εδώ και μια βδομάδα..

Σας φιλώ όλες!

ΛΙΝ
15-06-11, 16:16
Κοριτσάκια μου συγνώμη που δεν σας ενημέρωσα νωρίτερα..

Έκανα χθες την χοριακή και το νούμερο έχει πάει 142!

Ο γιατρός μου τραβάει τα μαλλιά του και ανησυχεί.. θεωρεί ότι η κύηση αυτή δεν είναι βιώσιμη μιας και τα νούμερα είναι πολύ περίεργα.. Αύριο θα πάω για εξονυχιστικό υπέρηχο και επαναληπτική χοριακή και ελπίζουμε ειλικρινά να μην είναι εξωμήτριο.. Πλέον δεν το αποκλείει ούτε αυτός αυτό το ενδεχόμενο αλλά δεν θέλω να το σκέφτομαι..

Ότι κι αν είναι θα το αντιμετωπίσουμε... ας ελπίσουμε μόνο να είναι η πιο ανώδυνη εκδοχή και λύση..

Τα φάρμακα τα έχω κόψει εδώ και μια βδομάδα..

Σας φιλώ όλες!

κοριτσακι μου σου ευχομαι το καλυτερο
θα περιμενουμε νεα σου

kuriaki
15-06-11, 16:58
Αχ βρε Δομνινάκι καλά δεν ανεβαίνει? Ή μήπως είμαι στη κοσμάρα μου? Άντε βρε κορίτσι μου θα δείτε τι γίνεται... Υπομονή και καλές σκέψεις... Σε φιλώ πολύ!

ear
15-06-11, 18:15
δομνινα,την τελευταια φορα που εμεινα εγκυος δεν ανεβαινε τις πρωτες ημερες η χοριακη μου με τους ρυθμους που θα επρεπε,αλλα ξαφνικα αλλαξε και ανεβηκε !τι να σου πω ,θελω να πιστευω οτι αυτο θα γινει και σε σενα.για εξωμητριο δεν ξερω αλλα εγω εχω την διαισθηση οτι δεν ειναι!!μην αγχωνεσαι μονο.η ψυχολογια ειναι πολυ βασικος παραγοντας!!!

Greek S
16-06-11, 18:22
Δομνινάκι μου ελπίζω να είναι θετικά τα αποτελέσματα κορίτσι μου...!!! Σε φιλώ γλυκά!!

domnina
17-06-11, 05:25
Κοριτσάκια μου γλυκά..

Η επαναληπτική χοριακή έφθασε 316! Ο γιατρός έμεινε παγωτό με αυτή την εξέλιξη.. μου είπε να κρατήσω μια πισινή και να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξη.. Όλα δείχνουν πως το Δομνινάκι πήρε τα πάνω του.. Ξαναρχίζω λοιπόν τα φάρμακα που είχα κόψει για μια βδομάδα τώρα και το Σάββατο πάω για θεραπεία. Την ερχόμενη Δευτέρα ο επόμενος υπέρηχος και χοριακή..

Κοριτσάκια προσεύχομαι και ελπίζω όλα να πάνε καλά αυτή τη φορά!

Σας ευχαριστώ όλες για τη στήριξη και τη θετική σκέψη.. Μακάρι να ακούμε μόνο ευχάριστα από εδώ και στο εξής!

ear
17-06-11, 12:12
δομνινα ανατριχιασα!!δεν σου ειπα εγω?ακριβως οπως εμενα εγινε!μπραβο κοριτσαρα μου!Α ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΜΕΤΑ ΕΓΙΝΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΔΥΔΥΜΑ!!!ΑΚΟΥΣ?ΦΙΛΑΚΙΑ!!

kuriaki
17-06-11, 18:04
Εύγε Δομνινάκι έμπαινε!!! Πήρε τα πάνω του το μανάρι μου! Δεν είναι φοβερό ρε κορίτσια? Δομνίνα εύχομαι να σου ρθουν όλα θετικά από εκεί που δεν το περίμενες, να πάνε όλα δεξιά! Και το πα εγώ μια χαρά μου φαίνονται οι χοριακές! Εύχομαι στον υπέρηχο να δείτε ένα σάκο με ένα πιτσουνάκι μέσα στη μήτρα να σας κοροιδεύει που σας ανησύχησε! ΔΟμνίνα μου πολύ χάρηκα. Σϊγουρα θα μαστε συγκρατημένες, αλλά φαίνεται πως τα πράγματα μπορεί να πηγαίνουν και καλά!
Σε φιλώ πολύ!!!

domnina
17-06-11, 18:31
Κοριτσάκια μου γλυκά.. Ακόμη προσπαθώ να το χωνέψω.. Εξακολουθώ να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξη και προσπαθώ να αποτρέψω τον εαυτό μου από το να πάει αύριο και να κάνω κι άλλη χοριακή.. Θέλω να ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά από εδώ και στο εξής και πως αυτό το σποράκι ήρθε για να μείνει..

Σας ευχαριστώ όλες τόσο πολύ!!! Εννοείται ότι με το που έχω νεότερα θα ενημερώσω!

Σας φιλώ όλες!

kuriaki
17-06-11, 20:18
Δομνίνα μου να μην ξαναπάς για χοριακή. Να ηρεμήσεις, να κάτσεις αγκαλίτσα με τον αντρούλη σου το ΣΚ και κάνε ευχές, κάνε διαλογισμό, κάτσε τελοσπάντων ξεκουράσου και τη Δευτέρα με το καλό ο υπέρηχος! Καλέ σε 3 μέρες είναι Δευτέρα! Υπομονή κοριτσάκι μου, όλα θα πάνε καλά!

Greek S
17-06-11, 20:26
Domninaki μου ναι να εισαι συγκρατημένη καλύτερα. Οτι κ αν συμβαίνει πάντως αυτά τα εμβρυάκια θέλουνε να σου ψήσουνε το ψάρι στα χείλη εεεε;;; επίμονα εμβρυάκια. Ελπίζω να ναι θετικά τα νεα σου τη Δευτερα. Μην πας για επαναληπτική. Ο αριθμός ίσως να μην έχει μεγάλη διαφορά απο χθες. Κάνε υπομονή και προσπάθησε να μην το πολυσκέφτεσαι.
Φιλάκια καλή μου...

domnina
18-06-11, 17:56
Ήρθα κι εγώ... το ξέρω ότι άργησα αλλά ας όψεται η καθυστέρηση 1 1/2 ώρας στο κέντρο λόγω πολλών χειρουργείων..

Τελικά.. το Δομνινάκι είναι εκεί και το παλεύει ακόμη... 576 η επαναληπτική χοριακή... Έκανα επαναληπτική χοριακή γιατί έπρεπε αναλόγως του αποτελέσματος να αποφασίσουμε αν θα προχωρούσαμε σε θεραπεία ή όχι. Ο γιατρός απολύτως ξεκάθαρος.. Θα είμαστε πολύ τυχεροί αν ανήκουμε στο 10% των πιθανοτήτων να πάει καλά.. Εγώ του είπα ότι εγώ πιστεύω ότι θα πάμε καλά και ότι δικαιούμαι μια φορά εγώ να ανήκω στο 10% που τα καταφέρνει...

Κάναμε τη θεραπεία μας και τώρα πάλι τη Δευτέρα επαναληπτική χοριακή.. Αναλόγως του αποτελέσματος παίρνω τηλέφωνο τον γυναικολόγο που με παρακολουθεί και κανονίζουμε..

Οι γιατροί στο κέντρο μου κορίτσια άψογοι.. Μου μίλησαν ωραία και σταράτα, αναλύσαμε όλα τα ενδεχόμενα και δεν πήραν τίποτε για τη θεραπεία που κανονικά στοιχίζει 300 Ευρώ.. Είπαν ότι είναι ιδεολογικό και ηθικό το ζήτημα γι' αυτούς και αυτό που θέλουν είναι να πάω καλά.. γι' αυτό και το παλεύουμε όλοι μας με όλες μας τις δυνάμεις..

Συνεχίστε να ρίχνετε τόνους θετικής ενέργειας.. Το σποράκι μου θέλει καλόπιασμα!

Φιλάκια πολλά σε όλα τα κοριτσάκια που με σκέφτονται.. Σας αγαπώ πολύ και εύχομαι και για σας σύντομα τα καλύτερα!

kuriaki
18-06-11, 20:06
Δομνινάκι μας καλό κάνε την προσπάθειά σου και όταν βγεις θα χεις την καλύτερη μανούλα του κόσμου!
Δομνίνα μου μην ακούς στατιστικές και ποσοστά. Αλήθεια στο λέω εκ πείρας δεν έχουν καμία αξία! Στο λέω εγώ που χω καεί και που η εγκυμοσύνη μου αν ρώταγα θα μου λεγαν ότι θα πάει καλά 100%! Τρομάρα μου! Η αλήθεια είναι πως κάθε προσπάθεια και κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό και θα σας κάτσει και εσάς κάποια στιγμή, γιατί όχι τώρα? Η χοριακή σου ανεβαίνει πολύ καλά πιστεύω μέσα σε νορμάλ πλαίσια. Φαντάζομαι ξεκίνησες ξανά τα φάρμακα... Μπράβο Δομνίνα μου, η επόμενη εβδομάδα θα ναι πολύ σημαντική, να πάνε όλα καλά εύχομαι! Και νομίζω ότι θα πάνε...
μάκια

ear
19-06-11, 17:37
ΔΟΜΝΙΝΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΓΩ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ!!ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ!ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ!!!ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΝΙΩΘΩ!ΦΙΛΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

domnina
20-06-11, 13:10
Κοριτσάκια μου γλυκά καλή σας μέρα και καλή βδομάδα να έχουμε!

Έκανα και σήμερα μια επαναληπτική χοριακή ύστερα από σύμφωνη γνώμη των γιατρών μου.. Αν το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό σταματάμε να αγχωνόμαστε και κανονίζουμε τον πρώτο υπέρηχο..

Αν πάλι δεν είναι (που δεν θέλω να το σκέφτομαι ως ενδεχόμενο) βλέπουμε και πράττουμε αναλόγως..

Γύρω στις 4 θα έχω τα αποτελέσματα και εννοείται ότι θα σας ενημερώσω αμέσως..

Σας ευχαριστώ όλες σας για την πίστη σας στο σποράκι μου και τις ευχές σας! Μου είναι πολύτιμες!

domnina
20-06-11, 15:19
Κορίτσια δυστυχώς το σκωτσέζικο ντους συνεχίζεται για μένα.. 877,70 οι μονάδες.. Μόλις μίλησα με το γιατρό και δεν έχουμε άλλο δρόμο από το να επαναλάβω πάλι χοριακή την Τετάρτη και να δούμε.. ότι αποτέλεσμα κι αν έχουμε την Τετάρτη θα πάω από κει να με δει..

ear
20-06-11, 16:59
ολα καλα θα πανε δομνινα μου!!!εχε πιστη μεσα σου!θα περιμενουμε καθε νεο που θα εχεις με ανυπομονησια!!φιλακια:smile:

Greek S
20-06-11, 18:51
domninaki ναι οπως το είπες!!σκοτσέζικο ντούς!! αντε με το καλό... ελπίζω να έχει θετικό αποτέλεσμα αυτή η αναμονή!! φιλιά κορίτσι μου!!!xxxx

domnina
21-06-11, 13:12
Καλημέρα...

Ήρθα κι εγώ... Λοιπόν.. αφού πήγα στο γυναικολόγο μου, ο οποίος κάτι φάνηκε να είδε μέσα στη μήτρα, σαν σάκκο ένα πράγμα αλλά δεν ήταν σίγουρος, με έστειλε σούμπιτη στο Ιασώ σε έναν εξειδικευμένο γιατρό και με πολύ καλύτερο μηχάνημα.. Και ναι, υπάρχει ενδομήτριος σάκκος αλλά πίσω σε εξέλιξη.. Οπότε οι επιλογές μας είναι οι εξής:

α) Κόβουμε τα φάρμακα και περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει στον επόμενο υπέρηχο την Παρασκευή το απόγευμα,

β) συνεχίζουμε τα φάρμακα και περιμένουμε και πάλι τον υπέρηχο της Παρασκευής.

Εγώ αποφάσισα να κόψω τα φάρμακα.. δεν ξέρω ρε κορίτσια αλλά πιστεύω μέσα μου ότι αυτό είναι το σωστό.. και το πιστεύω με όλη μου την καρδιά..

Από κει και ύστερα αναλόγως της εξελίξεως θα δούμε τι θα κάνουμε.. Αν δεν μεγαλώσει ελπίζουμε να αποβάλλει από μόνος του ο οργανισμός μου ή να απορροφηθεί ούτως ώστε να γλυτώσουμε την απόξεση..

Ένα έχω να πω.. Ο Θεός είναι μεγάλος!

ear
21-06-11, 14:19
δομνινα μου δεν ξερω για τι φαρμακα μιλας ,και τι ρολο παιζουν στην εξελιξη της εγκυμοσυνης σου για να σου πω την γνωμη μου αλλα πιστευω οτι πρεπει να κανεις αυτο που σου λεει η ψυχη σου και να το παλεψεις οσο μπορεις!!φιλακια ρε κοριτσι μου!

tzouka
21-06-11, 14:45
Δομνινάκι,

μεγάλο και μικρούλι (που σίγουρα θα μεγαλώσεις!!!:D:D:D) είμαι η θεία Τζούκα.
Μετά από μεγάλη απουσία, αλλά καθημερινά παρούσα δεν άντεξα σήμερα και θέλω να στείλω όλη μου την προσευχή, τη θετική ενέργεια και την αγάπη μου στη ζωούλα που έχει στην κοιλίτσα της η Δομνίνα μας!!!!!!!!

Δύο μέρες είναι ακόμη κοριτσάκι, γιατί να κόψεις τα φάρμακα! Είναι πολύ νωρίς ακόμα! Κάνε μικρή υπομονή. Και να δεις που όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!!
Γιατί να μην πάνε ρε Δομνίνα; Έχεις πίστη, καλά έκανες και είπες του γιατρού πως έχεις δικαίωμα να είσαι στο 10% που θα τα καταφέρει, γιατί όχι;

Κάθε μέρα σε διαβάζω και προσεύχομαι και να δεις πως όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Με όλη μου την αγάπη
Τζούκα

Υ.Γ. Φίλες αγαπημένες δεν σας ξέχασα! Αλλά κάνω ένα μεγάλο διάλλειμμα!!!! Και το απολαμβάνω. Και ξέρω πως είναι για καλό μου. Σας αγαπώ πολύ και εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας!!!!!!!

domnina
21-06-11, 17:19
Πολυαγαπημένη μου θεία Τζούκα (μιλάει το Δομνινάκι),

Θέλω να σου πω ότι ήμουν λίγο τεμπέλικο στην αρχή... βαριόμουν να πάρω μπρος αλλά τώρα που βλέπω πόσο πολύ με θέλει η μαμά μου, το πήρα απόφαση.. Θα μεγαλώσω, θα δυναμώσω και θα γίνω γερό παιδάκι... δεν θέλω τα φάρμακα.. είμαι αλλεργικό σε αυτά και την προηγούμενη φορά που τα πήρε η μαμά μου εγώ δεν τα απορρόφησα.. για το λόγο αυτό την παρακαλώ να τα κόψει..

Θα βάλω τα δυνατά μου την Παρασκευή να με δείτε καλύτερα στον υπέρηχο.. μη σας πω ότι θα χαμογελάω κιόλας..

Μη χάνεσαι θεία!

kuriaki
21-06-11, 19:09
Αχ βρε φιλενάδες είστε αφασία! Δομνίνα μου και εγώ πριν αν γράψεις όλα αυτά, ξέρεις τι σκεφτόμουνα? Ότι όταν τα χες κόψει τα φάρμακα, πήρε μπρος πιο γρήγορα το Δομνινάκι μας. Για να δούμε και τώρα τι ανταπόκριση θα χει! Οι προσευχές μας μαζί σας! Φιλάκια πολλά από τη θεία β' (κατά το γκαρσόνα β')

domnina
22-06-11, 14:16
Μόλις με πήρε ο γυναικολόγος μου τηλέφωνο.. και πολύ απλά επιβεβαίωσε αυτό που είπα εγώ από χθες.. Να σταματήσω τα φάρμακα μου είπε.. μίλησε και με τον εξωσωματικό και αποφασίσανε από κοινού ότι τα φάρμακα επιβραδύνουν την όποια εξέλιξη και πως αν είναι να προχωρήσει θα προχωρήσει και χωρίς φάρμακα.. Νιώθω μια ανακούφιση κορίτσια...

nodoubt
22-06-11, 18:53
Δομνινάκι μου, έχω να σου ανακοινώσω ότι και στην περίπτωση του βαφτισιμιού μου υπήρξε μια ανάλογη εξέλιξη στην αρχή της εγκυμοσύνης κι όμως μετά όλα προχώρησαν ομαλά και γεννήθηκε και μας έχει ξετρελάνει όλους με τα νάζια του. Η κουμπάρα μου μετά από επιβεβαιωμένο τεστ εγκυμοσύνης έκανε χοριακή η οποία δεν ήταν και πολύ στα high της, κατόπιν πήγε στη γιατρό και αυτή της είπε ότι της φαίνεται αργή η εξέλιξη της εγκυμοσύνης και θα δούνε. Τελικά όμως όλα καλά! Σου εύχομαι να είναι μία ανάλογη περίπτωση κι η δική σου. Don't give up!!!

domnina
25-06-11, 07:32
Κοριτσάκια μου καλημέρα..

Χθες δεν ήμουν σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση και δεν μπορούσα να μπω να σας ενημερώσω..

Δυστυχώς για μια ακόμη φορά δεν ανήκω στο τυχερό 10% και ούτε φυσικά κατάφερα να γραφτώ στα ιατρικά χρονικά..

Κάναμε υπέρηχο, βρέθηκε σάκκος κύησης αλλά χωρίς έμβρυο.. Αυτό μόνο ένα σήμαινε.. παλίνδρομη... και πάλι... η μόνη λύση αντιμετώπισης χωρίς περαιτέρω προβλήματα, και πάλι απόξεση.. Έτσι τη Δευτέρα το πρωί ραντεβού στο μαιευτήριο για το.. τετελεσμένο...

Το μόνο θετικό στην όλη ιστορία σύμφωνα με το γιατρό μου είναι ότι μένω έγκυος... χα χα χα χα.. εδώ γελάμε...

Τέλος πάντων.. το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά το ξεχνάω το θέμα εξωσωματική κι εγώ δεν ξέρω για πόσο χρονικό διάστημα.. Είμαι πληγωμένη απίστευτα... Αυτή τη φορά είχαμε κάνει τα πάντα σωστά, είχαμε τέλεια έμβρυα και παρ' όλα αυτά δεν έτυχε... Και λέω δεν έτυχε γιατί τελικά είναι θέμα τύχης..

Να ξέρετε ότι σας αγαπώ όλες, ότι χαίρομαι απίστευτα με τις χαρές σας και λυπάμαι με τις στενοχώριες σας...

Θέλω να μου υποσχεθείτε ότι μόνο ευχάριστα θα ακούμε από εδώ και στο εξής.. Comprente???

Greek S
25-06-11, 17:50
Αχ βρε δομνινάκι μου.... τι να πω... γενικά δεν υπάρχουν λόγια... έχω απογοητευθεί κ γω μαζι σου τόοοοοοσο πολύ... Λυπάμαι παααρα πολύ... Κάπου σε κάποια γωνιά σε περιμένει το Δομνινάκι σου... πάρε το χρόνο σου αλλά μην καθυστερήσεις πολύ... Σε φιλώ γλυκά κορίτσι μου xxxx

ear
25-06-11, 19:43
αγαπητη δομνινα,την τελευταια φορα που εμεινα εγκυος ο γιατρος μου εβλεπε σακο αλλα δεν ειχε εμβρυο,μου ειπε πως ειναι σιγουρα παλλινδρομη ετσι μου εκλεισε ραντεβου για αποξεση,εμεινα νηστικη εκεινη την ημερα ,πηγα στην κλινικη για αποξεση και του ζητησα εναν τελευταιο υπερηχο!!και μαντεψε τι εγινε?ακουσαμε καρδουλα!λοιπον αυτο δεν στο λεω για να σου δωσω ελπιδες,στο λεω απλα και μονο για να ζητησεις εναν τελευταιο υπερηχο,σε παρακαλω ζητησε το!!κατα τα αλλα αν οντως ειναι παλλινδρομη,μην στεναχωριεσαι πουλακι μου!!υγεια να εχουμε!

optassia
25-06-11, 20:50
Κοριτσάκια μου καλησπέρα και απο μένα. Εύχομαι να χαλαρώνετε σε καμία παραλία και όχι να ασχολείστε μόνο με τα ενδομήτριά σας!!Εγώ έκανα , κιόλας, τα πρώτα μπανάκια μου. Μαύρισα και λιγάκι!!!Από Σεπτέμβριο θα πιάσω το θέμα του παιδιου, αν θέλει και ο Θεός. Δομνινάκι, λυπάμαι για την αρνητική εξέλιξη. Μην χάνεις την ελπίδα σου. Ποτε δεν ξέρεις. Πράγματι, και εγώ είχα μια φίλη με παρόμοιο θέμα και όταν πήγε για απόξεση, ευτυχώς τους έκοψε και την έκαναν υπέρηχο. Το μωρό υπήρχε!!Και ναι, γεννήθηκε και ήταν μια χαρά. Μην χάνεις τις ελπίδες σου. Σας φιλώ όλες. Θας σας παρακολουθώ διακριτικά !!!

kuriaki
27-06-11, 10:27
ΦΙλενάδες μου γεια σας και από μένα...
Δομνινα μου τώρα το διάβασα. Κοίτα, το θέμα εξωσωματική εννοείται ότι το ξεχνάς για το καλοκαίρι τουλάχιστον... Μην σχεδιάσεις τίποτα για το πότε θα κάνεις την επόμενη προσπάθεια. Άσε να περάσει ο καιρός, να συνέλθει και το σώμα και όταν ξανανιώσεις δυνατή βλέπεις...
Εγώ πήγα στο νησάκι μου και έκανα τα πρώτα μπανια, χάρηκα πολύ τη θάλασσα, τον κόσμο, τη δουλειά...
Λογικά και εγώ θα πάω από Σεπτέμβρη, μην σας πω και πιο μετά γιατί θα θελα φέτος να πάω εξωτερικό, μου χει λείψει απίστευτα... Καλό καλοκαίρι σε όλες κορίτσια, ας περάσουμε όμορφα και ας ζήσουμε το τώρα για λίγο μόνο μωρέ να ξεχαστούμε... Έτσι το σκέφτηκα τι λέτε?? ΦΙλάκια σε όλες!

domnina
27-06-11, 14:14
Κοριτσάκια μου γλυκά..

Πριν λίγο ήρθα στη δουλειά από το μαιευτήριο.. τελείωσε κι αυτό.. ευτυχώς πήγαν όλα καλά και δεν πονάω.. Απλά είμαι πολύ κουρασμένη..

Κυριακουλίνι μου έχεις απόλυτο δίκιο.. όταν και όποτε.. θα δούμε..

Θα ευχηθώ Καλό Καλοκαίρι για όλες μας με μόνο ευχάριστα νέα..

Σας φιλώ!

tzouka
28-06-11, 11:20
Δε θυμάμαι!
Το αφιερώνω σε όλες μας...
Για να ξέρουμε τι είναι κάτι φωτεινά αστεράκια εκεί ψηλά...
Δομνινάκι,
ειμαστε εδω μεσα στο όμορφο καλοκαίρι...

Ο χαμένος καιρός δε χάνεται
Οι ώρες που σκοτώνουμε επιζούν
Κάποιος θεός τις συμμαζεύει
Ζητά πίστη για λύτρα
Και μεις πληρώνουμε

Όλα τελικά
Επιστρέφουν σε μας

Τα δάκρυα σαν εξατμίζονται δε χάνονται
Η θλίψη που σκορπάμε επιζεί
Κάποιος θεός τη συγκεντρώνει
Ζητά δύναμη για λύτρα
Και μεις πληρώνουμε

Όλα τελικά
Επιστρέφουν σε μας

Τα όνειρα που εγκαταλείψαμε
Τα λόγια που δεν είπαμε
Τα απραγματοποίητα θαύματα
Οι γιορτές που αναβλήθηκαν
Οι αστερισμοί που αγνοήθηκαν
Τα ταξίδια που ακυρώθηκαν
Δεν χάθηκαν
Κάποιος θεός τα φροντίζει

Όλα τελικά
Επιστρέφουν σε μας

Από τη συλλογή Σάλια, μισόλογα και τρύπιοι στίχοι (1995)

http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=13473.0#ixzz1QYa67pxX

optassia
21-07-11, 17:59
Καλά ε μας κούφανες Τζουκα!!!!!!Εγω φεύγω άυριο για Κυπαρισσία!!!!ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!

optassia
21-08-11, 18:39
Καλά βρε , δεν ντρέπεστε λίγο???Που είστε όλες ????Μόνη μιλάω. Με ακούει κανείς???? Φαίνεται την καταβρήκατε σε καμιά παραλία!!!Εγώ γράφω, γράφω.... μπας και τελειώσω αυτό το καημένο το διδακτορικό μου!!!!!Ναι, θέλω να είμαι μια μανουλα χωρίς υποχρεώσεις πανεπιστημίου!!!Χι,Χι, ΧΙ ....Βρε βρωμόπαιδα , μου λείψατε!!!!!!!

domnina
22-08-11, 13:11
Κοριτσάκια καλησπέρα κι από μένα..

Εγώ χάθηκα διότι πέρασα ένα πολύ δύσκολο καλοκαίρι.. Μετά την ψυχική και σωματική ταλαιπωρία που υπέστην κατά τη διάρκεια της 3ης αποτυχημένης εξωσωματικής στο καπάκι έχασα και τη μητέρα μου από καρκίνο των πνευμόνων.. Από πέρισυ τον Οκτώβρη που διαγνώστηκε η ασθένεια, η μητέρα μου έδινε μεγάλο αγώνα με τη νόσο και τελικά στις 15 Ιούνη μπήκε στο νοσοκομείο απ' όπου δυστυχώς και δεν ξαναβγήκε.. Τουλάχιστον ξεκουράστηκε..

Όσον αφορά το γνωστό μας θέμα.. έχω δει ήδη μια φορά περίοδο από την απόξεση και τώρα περιμένω τη δεύτερη.. Το θέμα παιδί έχει παγώσει και αναβάλλεται επ' αόριστον.. τουλάχιστον μέχρι τον Φλεβάρη..

Ελπίζω όλες σας να είστε καλά και πολύ σύντομα να ακούσουμε πολλά και ευχάριστα νέα!

Σας φιλώ όλες ανεξαιρέτως!

optassia
27-08-11, 14:36
Καλή μου συλλυπητήρια.Εύχομαι ο Θεός να την αναπαύσει και σε σας να τη θυμάστε πάντα με αγάπη! ¨Αλλωστε , οι άνθρωποι που αγαπάμε δεν πεθαίνουν ποτέ. Ζουν για πάντα στις καρδιές μας. Και πάλι συλλυπητήρια.

kuriaki
27-08-11, 22:55
Κουκου!!!!!!!!!!
Εδώ και εγώ!
ΔΟμνίνα μου λυπήθηκα πολύ, ήταν στήριγμα μεγάλο οι μητέρες μας στις προσπάθειές μας και όχι μόνο. Αλλά αυτό που είπες. Ξεκουράστηκε. Έχεις περάσει πολλά τελευταία και εγώ πια το μόνο που εύχομαι σε σένα και όλες μας είναι να έχουμε την υγεία μας. Σήμερα του Αγίου Φανουρίου. Ευχήθηκα υγεία και κάθε φορά προσεύχομαι μόνο για υγεία για μένα και την οικογένεια μου και αν θέλει να έρθει και κάτι παραπάνω καλοδεχούμενο αλλά και χωρίς αυτό είμαι ευχαριστημένη απ τη ζωή.
Εγώ κορίτσια ακόμη δουλειά και μέσα Σεπτ φεύγω επιτέλους διακοπές, Δωδεκάνησα. Επιτέλους!!!! Ανυπομονώ!!!! Δεν αντέχω να εξυπηρετώ πλέον άλλους στις διακοπές τους!!!
Και από προσπάθεια βλέπουμε!!! Όταν και αν έχω νεότερα κάποια στιγμή θα ενημερώσω!
Σας φιλώ όλες την καθεμιά ξεχωριστά!

Υπατία
28-08-11, 00:54
dominina τα συλληπητήρια μου. Δε σε ξέρω αλλά έχω περάσει κι εγώ αυτή τη δοκιμασία όταν έχασα τον πατέρα μου. Πραγματικά αυτό που λένε ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός είναι αλήθεια. Όχι ότι θα το ξεχάσεις ποτέ σου αλλά ο πόνος με τον καιρό καταλαγιάζει. Και όταν έρθει και το θετικό η ψυχολογία σου θα φτιάξει. Ζωή σε εσάς κορίτσι μου.

kkaterinaki
01-09-11, 16:35
Γεια σε ολα τα κοριτσια του φορουμ. Εχω πολυ καιρο να επικοινωνησω μαζι σας , αλλα δε σταματησα να σας παρακολουθω με ενδιαφερον. Ολο αυτο το διαστημα εδεινα κ εγω τον δικο μου αγωνα προσπαθωντας να καταλαβω τι εφταιξε κ δεν καταφερα να εχω μια επιτυχη εγκυμοσυνη. Τα προβληματα μου πολλα, μια μητρα γεματη οινομυωματα ,χειρουργημενη , με συμφησεις ,με ενδομητριο απο 4-8 οι περισσοτεροι γιατροι που εχω επισκεφθει θεωρουν πως ο λογος της αποτυχιας στις εξοσωματικες ειναι αυτος. Υπηρξαν κ 2 γιατροι νεοι που αξιολογησαν οτι η χαμηλη τιμη της ΑΜΗ 10,2 τελευταια μετρηση, (ολες οι αλλες ορμονες ειναι πολυ καλες) δειχνει οχι καλη ποιοτητα των ωαριων μου αρα αυτος ειναι ο βασικος λογος της αποτυχιας μου κ μονο το φαρμακο μενοπουρ που εχει κ LH εκτος της FSH μπορει να μου δωσει καλης ποιοτητας ωαρια. Παντα θυμαμαι αυτο που ειχε γραψει η Κυριακη για τα χορτα στα πλακακια .Ξερετε κατι για αυτο η μπορειτε να ρωτησετε?

optassia
04-09-11, 18:10
Γειά σας και πάλι !Κατερινάκι, παρε και τη γνώμη από κανένα άλλο γιατρό ως προς την ΑΜΗ. Και εγώ που έκανα αυτές τις εξετάσεις νόμιζα ότι έχω προωρη ωοθηκική ανεπάρκεια από κάτι χαζους γιατρούς που έγραφαν στο ιντερνετ και ο Μ......ς μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι για την οχι τόσο καλή ποιότητα των ωαρίων μου έφταιγαν τα φάρμακα ( μου άλλαξε το σχήμα)!!!

kkaterinaki
06-09-11, 12:42
Επειδη εχω μιλησει με αρκετους κ οι αποψεις διιστανται για αυτο ρωτω. Ο Μαστρο.... δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασια στην ΑΜΗ , το σχημα που μου εδωσε δεν ειχε μονο menopur αλλα το γνωστο coctail gonal κ menopur. Η συγκομιδη καλη αλλα κανενα αποτελεσμα, αιτιολογηση η κακη κατασταση της μητρας Οταν εμεινα εγκυος το σχημα που μου μου ειχε δωσει ο Π.... ηταν μονο menopur χωρις να εχω κανει τοτε εξεταση AMH. Εσυ μιλησες με καποιον αλλο εκτος του Μαστρο.... ? Υπαρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια?

optassia
08-09-11, 11:42
Οχι , δεν μίλησα αλλα μην σε απασχολεί τόσο αυτό το θέμα. Σκεψου και λίγο τον παράγοντα , τυπου " δεν ήρθε η ώρα μου" και χαλάρωσε. Μια χαρά είναι οι ορμόνες σου. Και εγώ γνωρισα κοπέλα, που λόγω φαρμάκων τη μια κατέβασε 3 ωάρια και τηνάλλη 13!!Δεν φταίμε πάντα εμείς!!!Και οι γιατροί πειράματα κάνουν. Εμένα ο Μ....ς μου είπε απλά οτι οι ωοθηκες μου είναι λιγο δυσκίνητες. ΑΥτο και ότι με την κατάλληλη αγωγή θα και πάλι σουπερ εμβρυα!!!¨Αλλωστε, μέσα σε 5 μήνες δεν μπορεί να άλλαξε κατι τόσο δραματικά, αφού κάνω πάντα σουπερ εμβρυα ενώ την τελευταία φορά που μου άλλαξε τα φαρμακα , νόμιζε , λεει, ότι έβλεπε άλλη γυνάικα!!!!Πανικοβληθηκα και απο τις βλακειες του ιντερνετ και δεν συμμαζευότανε το πράγμα!!!Κουλ, κουλ, Ολα θα γίνουν, μια χαρά είμαστε!!!!

kkaterinaki
11-09-11, 21:28
οπτασια,
εχεις κανει πρωτοκολλο μονο με menopur?

domnina
12-09-11, 18:00
Καλησπέρα κοριτσάκια και καλό φθινόπωρο..

Επέστρεψα κι εγώ από τις τελευταίες διακοπούλες μου.. επιτέλους ανανεωμένη, χαλαρωμένη και ήρεμη.. Δεν σκέφτομαι τίποτε, δεν προγραμματίζω τίποτε και απλά ελπίζω... Ελπίζω να έχουμε τη δουλειά μας, την υγεία μας και τα αγαπημένα μας πρόσωπα τριγύρω..

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα.. Εγώ στον αγώνα από Φλεβάρη του 2012!

Σας φιλώ ανεξαιρέτως!

optassia
13-09-11, 15:42
Καλησπέρα κοριτσάκια και καλό φθινόπωρο..

Επέστρεψα κι εγώ από τις τελευταίες διακοπούλες μου.. επιτέλους ανανεωμένη, χαλαρωμένη και ήρεμη.. Δεν σκέφτομαι τίποτε, δεν προγραμματίζω τίποτε και απλά ελπίζω... Ελπίζω να έχουμε τη δουλειά μας, την υγεία μας και τα αγαπημένα μας πρόσωπα τριγύρω..

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα.. Εγώ στον αγώνα από Φλεβάρη του 2012!

Σας φιλώ ανεξαιρέτως!

Οχι, με μενοπουρ δεν έχω κάνει . Μόνο γκονάλ και σετροτάιντ και ένα άλλο που δεν θέλω να θυμάμαι διότι ανέσυρε ό,τι σαβουρα υπήρχε στις ωοθήκες μου. Αυτή τη φορά θα του πω να κάνουμε το γνωστό σχήμα. δηλ. μόνο γοναδοτροπίνες, όχι ανταγωνιστή.

optassia
19-09-11, 21:15
Καλά βρε που είστε όλες? Ακόμα μπάνια κάνετε? Εγώ πήγα πάλι για υστεροσκόπηση και ευτυχώς ήταν όλα ΟΚ. Αρα , προχωράμε. Δοξα τω Θεω!!!!!!

kkaterinaki
20-09-11, 11:43
Ευχομαι να σου πανε ολα οπως τα περιμενεις Οπτασια

molly
24-09-11, 08:19
καλημερα κοριτσια.θα ηθελα την βοηθεια σας αν φυσικα γνωριζετε.τελευταια περιοδος 31/8 πηγα στον γιατρο μου στις 8/9 για τεστ παπ κ τα σχετικα.μου ειπε παχος ενδομητριου 8 εκατοστα η χιλιοστα δεν θυμαμαι κ δεν ξερω πως πανε αυτα.μου λεει αποκλειετε να ειχες αδιαθετησει τοτε.δλδ ειναι ανυσηχητικο?ειναι μεγαλο το ενδομητριο μου η μικρο.υπαρχει προβλημα συλληψης?

kkaterinaki
26-09-11, 13:20
Γεια μολυ το ενδομητριο μεγιστοποιειται στην ωορηξια (14η ημερα), τοτε πρεπει να το μετρησεις . Αν τη 9η ημερα του κυκλου σου εχεις 8 ενδομητριο ειναι μαλλον καλο.

optassia
26-09-11, 21:30
Είναι σούπερ μόλλυ!!!¨Οπως πρέπει να είναι . ¨Ετοιμο να υποδεχτεί το μωράκι σου!!!

optassia
26-09-11, 21:31
Κατερινάκι για πότε λες να κάνεις προσπάθεια???

kkaterinaki
27-09-11, 14:15
Α ρε οπτασια, θα ηθελα να σου απαντησω οποτε θελει Ο Θεος, αλλα προς το παρον βλεπω γιατρους ,αφηνω να κατασταλαξουν αυτα που μου λενε στο μυαλο μου, να μη δρασσω κατω απο συναισθηματικη φορτιση. Κ ελπιζω να μη με προλαβει η εμμηνοπαυση.

molly
27-09-11, 16:33
Είναι σούπερ μόλλυ!!!¨Οπως πρέπει να είναι . ¨Ετοιμο να υποδεχτεί το μωράκι σου!!!
αχ ναι???εχω κανει 2 τεστ κ εχουν βγει αρνητικα....τι κριμα

optassia
27-09-11, 21:34
Γιατί ρε Κατερίνα, πόσο είσαι και θα σε προλάβει η εμμηνόπαυση? Δηλ. το ότι έχεις μια ορμόνη λίγο χαμηλή σημαίνει ότι θα μπείς σε πρόωρη εμμηνόπαυση? Αν σου είπαν αυτό , τότε να τα σκίσουν τα πτυχία!!!

kkaterinaki
28-09-11, 13:58
Μετα απο την αποβολη που ειχα πριν 2,5 χρονια η δεξια μου ωοθηκη σταματησε να λειτουργει, κανω ωορηξια μονο απο την αριστερη. Στον υπερηχο δε φαινεται να εχει προβλημα αλλα στην τελευταια εξοσωματικη πριν 7 μηνες, τα ωοθηλακια που εδωσε δεν περειχαν ωαρια. Η αιτιολογηση που μου εδωσαν καποιοι γιατροι , ειναι να επαθε διαθερμια απο καποια επεμβαση η να ευθυνονται τα φαρμακα της διεγερσης που εχω παρει. Οποτε ευχομαι να συνεχισει η αλλη να λειτουργει . Ξερει καμια τον Πηχο?

optassia
01-10-11, 00:00
Ακουστά τον έχω αλλά δεν γνωρίζω. ¨Οσο για τις διαθερμίες που λες, μην μου βάζεις ιδέες:!!Εχω κάνει τόσες επεμβασεις στη μήτρα!!Λες τα όχι σουπερ ωάρια που πήραμε την τελευταία φορά να οφείλονται σε αυτό καί όχι στα φάρμακα??Ο Μ......ς μου είπε πως φταίνει τα φάρμακα( το κοκτέιλ δηλ.) . Ρε γ....ω την τρέλα μου, πας να φτιάξεις το ένα και χαλάει το άλλο .Τϊ κακό και αυτό????

kuriaki
01-10-11, 08:36
Φιλενάδες μου καλό μήνα!!! Μου λείπετε πολύ! Και οι διάλογοι που είχαμε εδώ και όλα! Οπτασία αν κάνεις προετοιμασία καλή σου επιτυχία και σε σένα Κατερινάκι καλό ψάξιμο με τους γιατρούς.
ΦΙλιά πολλά σε όλες!

DOLINI
01-10-11, 10:37
Καλημερα κοριτσια, χθες ειχα ραντεβου με τον γιατρο μου, για να μετρησουμε το ενδομητριο... και απο 8.3 που ηταν την 11 μερα χθες 13 μερα ηταν μολις 8.6... ο γιατρος μου ειπε να παμε και αυριο την κυριακη το βραδυ να το ξαναμετρησουμε, εντωμεταξυ μου εχει αυξησει και τα cyclacur απο 4 στα 6..
Μου ειπε οτι θελει να φτασει στο 9 το ενδομητριο μου, για να παμε για εμβρυομεταφορα...αλλιως δεν το ρισκαρει να παμε με πιο χαμηλο..((

εσεις κοριτσια με τι ενδομητριο κανετε μεταφορα? οντως ειναι λιγο το 8.6?

optassia
02-10-11, 14:25
Εννοείται πως είναι πολύ καλό. Πλάκα μας κάνει ο γιατρός σου?

kkaterinaki
03-10-11, 10:39
Καλο μηνα σε ολες. Το ενδομητριο ειναι καλο για εμφυτευση , απο 8 και πανω. Προφανως οσο περισσοτερο παχος εχεις τοσο πιο ασφαλης ειναι η εμφυτευση.
Αρα καλα κανει ο γιατρος σου που προσπαθει να το παχυνει κι αλλο. Αυτο δε σημαινει οτι κατω απο 8 ειναι απαγορευτικο.
Για καποιες απο εμας το 8 ειναι οριο. Η Κυριακη με 7,5 επιασε διδυμα, γι΄ αυτο μην παιρνεις κατα γραμμα αυτα που σου λενε οι γιατροι.
Καλη επιτυχια dolini

DOLINI
03-10-11, 15:08
ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας, με βοηθησανε αρκετα....

τελικα χθες το ενδομητριο μου πηγε 9.1.... και τελικα θα παμε για εμβρυομεταφορα η αυριο η την πεμπτη... ειναι εμβρυα τριων ημερων, αλλα του ειπα αν ειναι να τα αφησει να πανε για βλαστοκυστες... θα ξερω αποψε τι θα γινει...

ευχομαι να ειναι η τελευταια φορα....

το ιδιο ευχομαι για ολα τα κοριτσια τα οποια ταλαιπωρηθηκαν και ταλαιπωρουνται...

φιλακια...

optassia
03-10-11, 20:25
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και δεν είναι σχήμα λόγου.! Νομίζω έχεις δημιουργήσει τις καλύτερες προυποθέσεις για ένα ευτυχές γεγονός. Να πιστεύεις σε σένα , να΄είσαι ήρεμη ( όσο μπορείς) και να πιστεύεις στο θέλημα του Θεού. Καλή επιτυχία!!! ΥΣ Κοιτα μην εξαφανιστείς , αν έχουμε κανένα ευχάριστο!!!

domnina
04-10-11, 00:21
Ήρθα κι εγώ να πω μια καλησπέρα και να μοιραστώ μαζί σας τα νέα μας..

Ύστερα από αναμονή 8 μηνών περίπου κάναμε την προηγούμενη βδομάδα επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα για να δούμε πως πήγε η επέμβαση κιρσοκήλης.. Βλέπετε ο γιατρός θεωρούσε ότι το πραγματικό αποτέλεσμα θα φαινόταν ένα εξάμηνο μετά την επέμβαση τουλάχιστον. Έτσι αφήσαμε κι εμείς δυο μήνες ακόμα να περάσουν και το κάναμε..

Τα καλά νέα είναι ότι αυξήθηκε λιγάκι η ποσότητα και η ταχύτητα.. επίσης η καλλιέργεια ήταν καθαρή, δηλαδή δεν έχουμε κάποιο μικρόβιο.. Τα κακά νέα είναι ότι δυστυχώς οι φυσιολογικές μορφές παραμένουν σταθερά στο 1% οπότε αυτό σημαίνει ότι η εξωσωματική και μάλιστα με μικρογονιμοποίηση εξακολουθεί να είναι μονόδρομος για μας..

Αύριο έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου και μεθαύριο με τον εξωσωματικό μου.. Πρέπει να ειπωθούν αλήθειες, να συζητήσουμε όλα τα ενδεχόμενα και να καταλήξουμε στην πλέον ενδεικνυόμενη λύση.. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα κάνω ακόμα μια προσπάθεια.. τον Γενάρη μάλλον διότι τον Φλεβάρη λήγουν τα φάρμακα και είναι κρίμα να πάνε χαμένα.. Θέλω να ελπίζω ότι θα είναι η τελευταία και τυχερή διότι για μένα τέλος μετά οι προσπάθειες.. Δεν θέλω να το συζητήσω αυτή τη στιγμή.. Κάθε πράγμα στον καιρό του..

Ελπίζω όλες να είστε καλά και να ακούσουμε σύντομα ευχάριστα νέα!

Σας φιλώ όλες ανεξαιρέτως!

optassia
04-10-11, 21:58
Γιατί Δομνινάκι τέτοια απογοήτυεση? Εϊσαι πολλή δύνατη ,το ξέρεις? Εγώ σε θαύμασα για την ικανότητά σου να ανταπεξέλθεις στο τραγικό γεγονός του χαμου της μαμάς σου. Ξέρεις, τώρα , λοιπόν , ότι στη ζωή δεν υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά. Θα παλέψεις με ό,τι έχεις. Και εγώ αυτό κάνω. Αφού πέρασα ένα διάστημα όπου όλα πάνω μου είχαν βαρέσει " κόκκινο" , μου φάινεται, πλέον, εντελώς γελοίο αύτό που έκανα πριν 2 χρόνια , όταν μου είπαν ότι είχα ασερμαν!!Και το πλήρωσα το τίμημα του άγχους πάρα πολυ. Εκτός απο τις ορμόνες που διέλυσαν το σώμα μου με αυχενικά, μέση και ένα σωρό ψυχοσωματικά, μου έμεινε και μια "φοβία " για εξέτάσεις, γιατρούς και τα συναφή. Τί κατάλαβα , λοιπόν? Τώρα που είμαι καλά ψυχολογικά και νιώθω δυνατή , καταλαβαίνω ότι ο Θεός θα κάνει να πάρουν τα πράγματα την ροή που πρέπει. Οποια και αν είναι αυτή. Πιστευω, ότι θα είμαι καλή. Γι αυτό ΄, άλλωστε και συνεχίζω. Ασε, λοιπόν, τις προβλέψεις και συνέχισε!!!

domnina
05-10-11, 17:19
Καλημέρα κυρίες μου..

Να μαι κι εγώ με τα φρέσκα νέα.. Λοιπόν.. το συμπέρασμα είναι το εξής.. Μπαίνω τη Δευτέρα για διαγνωστική υστεροσκόπηση διότι ο γιατρός θεωρεί ότι του "ξέφυγα" τις προηγούμενες φορές... Στον υπέρηχο δεν φαίνεται τίποτε ανησυχητικό.. Το θέμα του ανοσοποιητικού το έχουμε καλύψει με την ενδοφλέβια θεραπεία που θα κάνω πριν την εμβρυομεταφορά, το θέμα του σπέρματος θεωρεί ότι λύνεται με την καινούργια μέθοδο ενώ θεωρεί ότι κάθε μήνας που περνάει είναι εις βάρος των ωαρίων μου.. Δεν μπορεί να αποκλείσει εντελώς την πιθανότητα να φταίνε τα ωάριά μου αλλά θέλει να κάνουμε μια τελευταία και ηρωϊκή προσπάθεια με τα δικά μου προτού στραφούμε στη λύση των δανεικών..

Επίσης.. με το που κάνουμε την υστεροσκόπηση στον επόμενο κύκλο ξεκινάω κατευθείαν.. Δεν θέλει να χάσουμε καθόλου χρόνο και θεωρεί ότι μετά την υστεροσκόπηση οι πιθανότητες είναι ιδιαίτερα αυξημένες.. Το πρωτόκολλο θα είναι πάλι το βραχύ και τα φάρμακα τα ίδια..

Κορίτσια με έπεισε.. το καλό επίσης είναι ότι στη υστεροσκόπηση θα είναι παρών και ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί και έτσι θα έχω δυο γιατρούς πάνω από το κεφάλι μου να με προσέχουν!

Αισθάνομαι καλά και αισιόδοξα.. ίσως το μωράκι μου να ήθελε απλώς να είναι καλοκαιρινό..

Σας φιλώ όλες!

Greek S
06-10-11, 17:19
Domninaki,

Καλή αρχή κορίτσι μου!!! Υστεροσκόπηση τη Δευτέρα δλδ?? αντε με το καλο...

Να σε ρωτήσω, αυτό που λες για τα ωάρια, δλδ μπορεί να μην είναι καλά τα ωάρια; Τι σημαίνει αυτό;; Δεν θα φαινότανε τις προηγούμενες φορές; Ο εμβρυολόγος δεν θα μπορούσε να το διαγνώσει;;

Όπως και να χει... καλή σου επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πότε περιμένεις περίοδο;

domnina
07-10-11, 16:26
Domninaki,

Καλή αρχή κορίτσι μου!!! Υστεροσκόπηση τη Δευτέρα δλδ?? αντε με το καλο...

Να σε ρωτήσω, αυτό που λες για τα ωάρια, δλδ μπορεί να μην είναι καλά τα ωάρια; Τι σημαίνει αυτό;; Δεν θα φαινότανε τις προηγούμενες φορές; Ο εμβρυολόγος δεν θα μπορούσε να το διαγνώσει;;

Όπως και να χει... καλή σου επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πότε περιμένεις περίοδο;

Κοριτσάρα μου τι κάνεις; ελπίζω να είσαι καλά και χαίρομαι που μπήκες για να μου γράψεις..

Όταν λέμε ότι τα ωάρια δεν είναι καλά εννοούμε ότι το dna τους ίσως να μην είναι καλό.. μορφολογικά φαίνονται τέλεια αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος για τον εμβρυολόγο να ελέγξει το dna.

Περίοδο περιμένω γύρω στις 18 με 20 του μήνα οπότε λογικά τέλος Οκτωβρίου θα κάνω ωοληψία..

Εσύ τελικά τι αποφάσισες;

Σε φιλώ!

kuriaki
07-10-11, 17:54
Φιλενάδες μου γεια σας και από μένα!!
Δομνινάκι και εγώ θέλω να σου γράψω. Όταν διάβασα "για να αποφύγουμε τη λύση των δανεικών", φαντάστηκα σπερματοζωάρια...
Δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρετε δανεικά ωάρια... Δανεικά παίρνουν γυναίκες που δεν κάνουν καθόλου ωάρια, έχουν ξεφύγει τελείως απ το θέμα ηλικία ή δεν ανταποκρίνονται καθόλου μα καθόλου στα φάρμακα! Νομίζω ότι το πρόβλημα του σπέρματός σας είναι πολύ πιο σημαντικό από αυτό των ωαρίων. Και να σου πω και κάτι? Στο κέντρο που πάω, η πλειοψηφία των γυναικών που κάνουν εξωσωμ είναι εκεί γύρω στα 40 και δεν θα κάνουν όλες με δανεικά, το αποκλείω! Και ναι οι περισσότερες μένουν έγγυες! Εύχομαι τα καλύτερα και για την υστεροσκόπηση (που σίγουρα η μήτρα σου είναι εντάξει γιατί πιάνεις) και για τη συνέχεια της προσπάθειας!
Εγώ φιλενάδες προχώρησα με τα κατεψυγμένα μου και τζίφος. Αρνητική χοριακή. Δεν ήταν τόσο καλά έμβρυα όσο τα προηγούμενα. Ενώ το ενδομήτριο κτλ τα ίδια. Το κατάλαβα όμως... Πέρσι τέτοιο καιρό όταν μου έκαναν τη μεταφορά μου λέγαν ότι φοβούνται για πολύδυμη κύηση και φέτος μου ευχήθηκαν καλή επιτυχία με μια συμπόνια... Αφού λέω θέλω "να μου βάλετε 3" και μου βαλαν πάλι 4 για να χουμε περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας... Έχω καταλάβει ότι έχουν τόση πείρα που ξέρουν και ποια θα πιάσει και ποια όχι και αν τα έμβρυα είναι σόικα και τα πάντα. Αφού τα ξεπάγωσαν σχεδόν όλα για να πάρουν τα καλύτερα και πάλι τζίφος! Και αυτό ξερετε τι σημαίνει? Φτου και απ την αρχή! Τι να πω ότι θα ξαναμπαινα στο τριπάκι να κάνω γκονάλ δεν το περίμενα...
Απ το καινούριο έτος όμως... ΦΙλενάδες μου θα φύγω για λίγο, για 1-1,5 μήνα και δεν θα σας παρακολουθώ. Εϋχομαι από καρδιάς όποιες κάνετε προσπάθεια τα καλύτερα.
Πολλά πολλά φιλάκια και σας αγαπώ όλες πολύ! Θα μου λείψετε!

optassia
09-10-11, 00:03
Κυριακή , καλή ξεκουραση εκεί που θα πας. Σε φιλώ , μάκια!!!

margi
09-10-11, 00:12
Optassia, μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι τα καλύτερα!!!Δεν είναι το πιο ευκολο πράγμα φαντάζομαι να κάνεις πάλι από την αρχή ενέσεις, αλλά χρειάζεται επιμονή και υπομονή για να τα καταφέρεις, κοριτσάκι μου. Μακάρι να σου δώσει δύναμη ο Θεός και με τον νέο χρόνο να μάθουμε ευχάριστα!

margi
09-10-11, 00:14
Για την Κυριακή ήταν το παραπάνω μήνυμα.
Αλλά και σε σένα , οπτασσία, εύχομαι τα καλυτερότερα!

optassia
10-10-11, 11:59
Για την Κυριακή ήταν το παραπάνω μήνυμα.
Αλλά και σε σένα , οπτασσία, εύχομαι τα καλυτερότερα!

Ευχαριστώ και ανταποδίδω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

domnina
11-10-11, 16:44
Καλησπέρα κοριτσάκια μου!

Χθες έκανα την υστεροσκόπηση και πήγαν όλα πολύ καλά.. Βρέθηκε ένα διάφραγμα και έτσι η υστεροσκόπηση από διαγνωστική έγινε επεμβατική αλλά αφού ήταν για καλό δεν με πειράζει καθόλου..

Δεν κατάλαβα τίποτε.. έναν ελαφρύ πόνο είχα χθες για 1 ωρίτσα περίπου μετά το χειρουργείο και λίγο αιματάκι χθες και σήμερα αλλά αναμενόμενο.. Ο Μαντούδης και ο γυναικολόγος μου που ήταν κι αυτός μέσα πολύ ευχαριστημένοι και οι δυο..

Θα αφήσουμε αυτόν τον κύκλο να περάσει για να επουλωθεί η πληγή και να θρέψει το ενδομήτριο και με την περίοδο του Νοέμβρη ξεκινάμε δυναμικά για την τελευταία και τυχερή μας προσπάθεια..

Κυριακούλα μου γλυκιά.. Λυπάμαι πολύ που δεν ευοδώθηκε αυτή σου η προσπάθεια με επιτυχία.. Μπορεί απλώς οι άνθρωποι στο κέντρο σου ξέροντας το ιστορικό σου να ήταν συγκρατημένοι.. και να μη θέλαν να σου δώσουν ελπίδες.. Τέλος πάντων.. ότι έγινε έγινε.. το μόνο σίγουρο είναι ότι έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου για να γίνεις μανούλα και θα γίνεις.. να μου το θυμηθείς.. Τι να πω κι εγώ που θα κάνω τη διαδικασία από την αρχή για 4η φορά;;;

Όπου κι αν πας να περάσεις τέλεια και να ξεκουραστείς όσο το δυνατόν περισσότερο..

Τα υπόλοιπα κοριτσάκια μας που είναι;

kkaterinaki
12-10-11, 11:28
Καλη επιτυχια ευχομαι σε ολα τα κοριτσια σε οτι φαση κι αν βρισκονται.
Κοριτσια εχει προσπαθησει να μαζεψει καμια ωαρια απο φυσικο κυκλο ? η το εχετε συζητησει με το γιατρο σας κ το απορριψατε για καποιον λογο?
Εχω κανει 6 εξοσωματικες με 8 εμβρυομεταφορες κ με απασχολει σοβαρα αν πρεπει να ξανακανω κ εβδομη λογω των φαρμακων κ των παρενεργειων τους και λογω των ινομυοματων που διογκουνται με αυτες τις ορμονες (κ ειμαι γεματη με ινομυωματα)

domnina
14-10-11, 15:29
Καλη επιτυχια ευχομαι σε ολα τα κοριτσια σε οτι φαση κι αν βρισκονται.
Κοριτσια εχει προσπαθησει να μαζεψει καμια ωαρια απο φυσικο κυκλο ? η το εχετε συζητησει με το γιατρο σας κ το απορριψατε για καποιον λογο?
Εχω κανει 6 εξοσωματικες με 8 εμβρυομεταφορες κ με απασχολει σοβαρα αν πρεπει να ξανακανω κ εβδομη λογω των φαρμακων κ των παρενεργειων τους και λογω των ινομυοματων που διογκουνται με αυτες τις ορμονες (κ ειμαι γεματη με ινομυωματα)

Ο γιατρός μου, με τον οποίο το συζήτησα εκτενώς το θέμα δεν πιστεύει ότι μια γυναίκα της ηλικίας των 35 και άνω πρέπει να υποβάλλεται στη διαδικασία του φυσικού κύκλου.. ειδικά αν σε ολοκληρωμένο κύκλο εξωσωματικής κάνει λίγα ωάρια.. διότι είναι πολύ πιθανόν τα ωάριά της να μην είναι καλά και να συμβαίνουν διάφορα παρατράγουδα (π.χ. τη μια φορά να μην είναι ώριμο, την άλλη να μη γονιμοποιείται, την τρίτη να σπάει κ.ο.κ.).. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ψυχική, σωματική και οικονομική ταλαιπωρία αν σκεφθείς ότι κάθε φυσικός κύκλος βγαίνει κοντά στο χιλιάρικο (€ 1.000).

Από αυτά που έγραψες.. η ταπεινή μου γνώμη είναι να μην προχωρήσεις σε άλλη προσπάθεια εξωσωματικής αν δεν αφαιρέσεις προηγουμένως όσα περισσότερα ινομυώματα μπορείς.. Είναι ύπουλα τα άτιμα και δημιουργούν πολλά προβλήματα.. άσε και που σε περίπτωση εγκυμοσύνης μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλες αιμορραγίες..

optassia
16-10-11, 12:22
Τί κάνετε βρε κορίτσια? Που χαθήκατε όλες? Δομνινάκι, μην στεναχωριέσαι για τα ωάρια. Άκου: Υπάρχει μια ορμόνη που λέγεται DHEAS.Αυτή υπάρχει στον οργανισμό μας και ευθύνεται, για την καλή ποιότητα των ωαρίων. Πρόσφατα κάποια κέντρα τη χρησιμοποίησαν σε γυναίκες 45 + και κάποιες είχαν θεαματικά αποτελέσματα. Ενταξει, δεν κάνει θαυματα, απλά βελτιώνει την πόιότητα ανάλογα με το πρόβλημα.Αν ψάξεις θα βρεις τέτοιες κλινικές. Περισσοτερα δεν ξέρω για το θέμα. Ξέρω σίγουρα πως μέτρια ποιότητα και ινομυώματα είναι παράγοντας υπογονιμότητας που πρέπει να διερευνηθεί σοβαρά. Βγάλτε τα ινομυώματα σίγουρα!!! Σας το λέω εγώ που όλα αυτά με τις συμφύσεις δημιουργήθηκαν εξαιτίας της αφαιρεσης του ινομυώματος.!!!Οκ εγώ έπεσα σε χασάπη. Δε σημαίνει ότι θα πάθετε και εσείς το ίδιο!!!

kkaterinaki
17-10-11, 11:04
Καλη εβδομαδα σε ολες.
Αυτη την ορμονη μου την ειχε συστησει πριν 2 χρονια ενας νεος γιατρος που μολις ειχε ερθει απο Ελβετια με PHD κ ηθελα αμεσως να τη χρησιμοποιησω.
Εψαξα στο διαδυκτιο για DHEA & IVF κ διαβασα για τις κλινικες που λεει η Οπτασια.
Αλλα στο φαρμακειο που με εστειλε μου ειπαν πως τους ειχαν τελειωσει κ οτι δε θα μπορουσαν να την ξαναβρουν ευκολα γιατι την εφερνε καποιος που εκανε ταξιδια στις Η.Π.Α αφου δεν ειναι εγγεκριμμενες απο τον Ο.Φ.Α. Περασαν δυο μηνες κ ακουσα στη τηλεοραση οτι παγκοσμιως απαγορευτηκε η αγωγη της DHEA γιατι προκαλει καρκινοπαθειες.
Εσενα Οπτασια τι σου ειπαν?
Οσο αναφορα τα ινομυοματα τα εχω αφαιρεσει 2 φορες, μια με λαπαροτομη κ μια με λαπαροσκοπηση, τα τραυματα μου μεγαλα κ βαθια αλλα υπουλωθηκαν κ παροτι εχω γεμισει παλι με παρα πολλα μικρα κ μεσαια ινομυοματα η ροη της μητρας μου ειναι αριστη.
Τα ινομυοματα μου ειναι ενδοτοιχικα υπορρογονια κ υποβλενογονια.
Σε οσους γιατρους χειρουργους πηγα μου ειπαν οτι αν κανω κ τριτο χειρουργειο δεν θα με βοηθησει περισσοτερο στην εμφυτευση γιατι θα προκαλεσει βαθια τραυματα κ μπορει να μην ξαναχτιστει ενδομητριο σε αυτα τα σημεια. Ενω μου ειπαν οτι εχουν ξεγεννησει μητρα γεματη οινομυοματα. Αυτες οι σκεψεις με βασανιζουν εδω καιρο και ακρη δε μπορω να βρω.
Φωτηση περιμενω :!:
Οσον αφορα το φυσικο κυκλο εχω διαβασει το αντιθετο Domnina, οτι αν παραγεις λιγα ωαρια με τη διεγερση καλυτερα να κανεις φυσικο κυκλο κ μου το εχουν πει κ Π.... κ Μαστρ....
Μια φιλη μου στον Μαστρο..., με οχι σταθερες ορμονες, αφου εκανε 3 ivf κ δεν κατεβαζε περισσοτερα απο 3 ωαρια εκανε φυσικο κυκλο κ μετα απο 3 χρονια προσπαθειας 43 χρονων εμεινε εγκυος κ γεννησε. Ειχε βεβαια πολυ καλο ενδομητριο .

domnina
17-10-11, 16:30
Κατερινάκι εννοείται ότι στην εποχή μας τίποτε δεν αποκλείεται.. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να υποβάλω τον εαυτό μου στη διαδικασία του φυσικού κύκλου διότι δεν αντέχω ψυχολογικά τις ενέσεις και την ίδια αγωνία κάθε μήνα.. προτιμώ μια και καλή να ξεμπερδεύω..

Έχεις περάσει μεγάλα και σοβαρά χειρουργεία κοριτσάκι μου.. το μόνο που μένει τώρα είναι να βρεις έναν γιατρό έτοιμο και υπεύθυνο να σε αναλάβει εξ ολοκλήρου ώστε να έχει την ευθύνη του σχεδιασμού της προσπάθειας από την αρχή.. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Οπτασία μου τα έχω ακουστά τα DHEA που αναφέρεις..Κάθε φορά κάνω περίπου 6 ωάρια από τα οποία γονιμοποιούνται 3-4.. Ο γιατρός θα ήθελε ένα δυο παραπάνω αλλά σε γενικές γραμμές είναι ευχαριστημένος.. Δεν είναι διατεθειμένος να μου δώσει περισσότερες ορμόνες για να κάνω περισσότερα και καλά κάνει.. Αφού ξέρουμε πως αντιδράει ο οργανισμός μου, γιατί να πειραματιστούμε;

Εύχομαι για όλες μας πολύ σύντομα να τελειώσει η όποια ταλαιπωρία!

optassia
18-10-11, 19:50
Α μπράβο ρε κορίτσια. Εϊμαστε όλες αστεράκια τελικά. Η φίλη αυτή που λες κατερινάκι έκανε με δικά της ή με ξένα ωάρια? Παίζει και αυτο!!! Πάντως , εγώ που πηγαίνω Μ....α δεν θα τον αλλάξω , εκτός αν μου κάνει καμιά χοντράδα. Πλέον με ξέρουν και τους ξέρω. Εϊναι σαν να πηγαίνω στο σπίτι μου . Με τον Μ.....α βλέπουμε κάθε φορά τί έφταιξε. Ρε κορίτσια, ο οργάνισμός είναι περίεργος. Εγώ γενικά κάνω άριστα ωάρια. Την τελευταία μου είπε ο Μ....ς ότι ήταν σαν να έβλεπε άλλη γυνάικα λόγω της μετριότητας!!!Δέκα στον αριθμό αλλά μόνο πέντε γονιμοποιήθηκαν. Μετά με έβαλε να κάνω την ΑΜΗ και ΙΝΗ Β μήπως και καλά κα΄τι τρέχει. Μου είπε οτι δεν είναι κατι παθολογικό. ΟΙ εξετάσεις ήταν καλες και ότι δείχνουν πως οι ωοθηκες είναι λίγο δυσκίνητες!!!Τρομαξα πολυ , είναι η αλήθεια.Μου ειπε πως το πρωτ. με ανταγ. δεν με " έπιασε" καλα και αυτό ήταν η αιτία για τα οχι σουπερ εμβρυάκια. Εγώ προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Αν και είμαι 34 και μισό δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα έχω θέμα με τα ωάρια!!!!Καλή επιτυχία σε όλες!!!

kkaterinaki
20-10-11, 12:38
Η φιλη μου εκανε παρακολουθηση του κυκλου ,ωοληψια οταν ο κυκλος εδινε ωαριο κι αν γονιμοποιοταν προχωρουσε σε εμβρυομεταφορα με αυτο το ενα.
Ηταν πολυ ψυχοφθορα διαδικασια αλλα τη βοηθησε πολυ η ψυχολογος που εβλεπε,παροχη του κεντρου.
Οπτασια εσυ εχεις ζητησει συνεδρια με τη ψυχολογο?

optassia
20-10-11, 20:32
Οχι , αλλά να σου πω το σκέφτομαι. ¨Ολα αυτά με τα ωάρια, το ενδομήτριο, τις μετριοτητες και τις δυσκίνητες ωοθήκες με αγχώνουν και νομίζω ότι μου κάνουν κακό. Από το τηλέφωνο , όμως, τί συνάντηση να κάνω?

kkaterinaki
21-10-11, 11:38
Δεν ειναι απο το τηλεφωνο. Κλεινεις ραντεβου κ την επισκεπτεσαι στο κεντρο

optassia
24-10-11, 22:31
Ναι, παρόλα αυτά εγώ μίλησα την Παρασκευή μαζί της από το τηλέφωνο . Μου έκανε εντύπωση που δέχθηκε να μιλήσουμε στο τηλέφωνο του σπιτιού της, μετά τα ραντεβού που είχε στο ιατρείο. Θα κανονίσω και ένα πρόσωπο με πρόσωπο!!! Πάντως και από το τηλέφωνο σούπερ ψυχανάλυση κάναμε!!!!!!!!!!Κυριακούλα , που χάθηκες εσύ? Καλά η Τζούκα εξαφανισμένη....Που είστε βρε????

katrindm
04-11-11, 20:40
Κορίτσια καλησπέρα,

Πήγα σήμερα και έκανα υπέρηχο (15η μέρα ) του κύκλου και το πάχος του ενδομητρίου ήταν 7.6 mm, ωορρηξία είχα χθες... Είχα 2 προηγούμενες παλλίνδρομες κυήσεις, υπάρχει περίπτωση να φταίει το ενδομήτριο.... το έχετε ξανακούσει...???

Το πάχος του ενδομήτριου παίζει ρόλο στην εμφύτευση,,, παίζει ρόλο και στις αποβολές??

goutsounaki
05-11-11, 00:06
Καλησπερα και παλλη !την ιδια ερωτηση την εκανα και εγω σε πολλους γηατρος και ο αιματολογος μου ειπε οτη ναι παιζη γηατη αυτο μας δηχνη οτη απο το φτωχο παχος μας δειχνη οτη δεν γηνεται καλητερη αιματωση στο ενδομητριο και κατα τη διαρκηα της εγκυμοσηνης οποτε κανεις ελεγχω θρομβοφυληας και αντηπηκτηκη αγωγη με εναν καλο αιματολογο που να εχει εμπηρα στης εγκυμοσηνες καλη συνεχηα !:lol:

kkaterinaki
05-11-11, 10:41
Δε συμβαινει παντα το χαμηλο ενδομητριο να οφειλεται σε κακη αιματωση, αλλα αυτο μπορει να ελεγχθει με εναν υπερηχο dopler μετρωντας τη ροη του αιματος, αν η αντισταση R ειναι μικροτερη του 2 τοτε ειναι φυσιολογικη. Η θρομβοφιλια κ το ζαχαρο ειναι κατι που πρεπει να ελεγχθει στις καθ΄εξιν αποβολες καθως κ κυτταρογενητικος ελεγχος. Καρυοτυπο εμβρυου στις παλινδρομες ειχες κανει?

goutsounaki
05-11-11, 16:02
Kαλησπερα να σε ρωτησω αυτον τον υπερηχω dopler που γηνεται κατα τη διαρκηα της οωρηξιας πρωτη φορα το ακουω τον κανεις στο γυναικολογο αν εχει φυσηκα τετηο υπερηχω η σε ακτηνοδιαγνωστηκο κεντρο απο ειδηκο γηατρο ?Ναι εγω εχω κανει καρεοτηπο και ιστολογηκη αλλα δυστηχως στο γενετηστη εστηλε μονο μυτρηκα κυταρα οποτε οπως καταλαβενης ..........οτη απαντηση καμηα Και στην τρητη αποβολη το εχασα καθως κατουρουσα οποτε παλη τηπ Και στη πρωτη το πηραμαι σαν τυχαιο αφου ηταν τραχηληκη κυηση οποτε η εξεταση που αν την ειχα θα μου εληνε τα χερηα με μηα προεμφητευτηκη διαγνωση δεν την εχω ...............και ειμαι στο σκοταδη Περημενω απαντηση σου γηα τον υπερηχω :roll:

katrindm
05-11-11, 18:15
Δε συμβαινει παντα το χαμηλο ενδομητριο να οφειλεται σε κακη αιματωση, αλλα αυτο μπορει να ελεγχθει με εναν υπερηχο dopler μετρωντας τη ροη του αιματος, αν η αντισταση R ειναι μικροτερη του 2 τοτε ειναι φυσιολογικη. Η θρομβοφιλια κ το ζαχαρο ειναι κατι που πρεπει να ελεγχθει στις καθ΄εξιν αποβολες καθως κ κυτταρογενητικος ελεγχος. Καρυοτυπο εμβρυου στις παλινδρομες ειχες κανει?

Πήγα σε ένα γιατρό και μου είπε να κάνω καμπύλη σακχάρου - ινσουλίνης , έλεγχο θρομβοφιλίας , καρυότυπο και διάφορες άλλες....

Από τα αποτελέσματα (ήπια θρομβοφιλία και ένα προβληματάκι στην καμπύλη) μου είπε ο γιατρός να πάω σε διαβητολόγο , να κάνω διατροφή και μόλις μείνω έγκυος θα κάνω αντιπηκτική αγωγή....

Σε έναν δεύτερο που πήγα χθες, μου είπε να μην κάνω τίποτα, ούτε αντιπηκτικές ούτε τίποτα... μόνο για το ενδομήτριο μου έλεγε ότι μπορεί να προκαλέσει παλλίνδρομες....:confused: :confused:

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα :( ,,, μάλλον θα ακολουθήσω τον πρώτο γιατρό με την διατροφή και τις αντιπηκτικές ;)

Sunty
05-11-11, 19:30
Koρίτσια πείτε μου τη γνώμη σας για το πάχος του ενδομητρίου: 7η μέρα του κύκλου και είχα ενδομήτριο 9.1. Είμαι σε προσπάθεια εξωσωματικής με κατεψυγμένα. Ο γιατρός θα μου δώσει cyclacur που είναι για το πάχος του ενδομητρίου. Η μαστολόγος που με παρακολουθεί μου λέει αν μπορώ να τα αποφύγω. Μόνο προγεστερόνη (utrogestan) δεν βλάπτει. Αφού έχω καλό ενδομήτριο είναι ανάγκη να τα πάρω τα σικλακούρ;

optassia
05-11-11, 21:14
Koρίτσια πείτε μου τη γνώμη σας για το πάχος του ενδομητρίου: 7η μέρα του κύκλου και είχα ενδομήτριο 9.1. Είμαι σε προσπάθεια εξωσωματικής με κατεψυγμένα. Ο γιατρός θα μου δώσει cyclacur που είναι για το πάχος του ενδομητρίου. Η μαστολόγος που με παρακολουθεί μου λέει αν μπορώ να τα αποφύγω. Μόνο προγεστερόνη (utrogestan) δεν βλάπτει. Αφού έχω καλό ενδομήτριο είναι ανάγκη να τα πάρω τα σικλακούρ;
Συγγνώμη ρε φιλενάδα , πλάκα κάνουμε? 9.1 είναι τέλειο!!Δηλ. που θέλει να το φτάσει? Στα άστρα?????:lol:

kkaterinaki
07-11-11, 15:03
Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια.
¨Ειρηνη ημιν¨ και οχι αγχος.
Ας προσπαθησουμε να διαχειριστουμε αυτο που μας συμβαινει σαν να προκειται για ενα τριτο προσωπο.
Καtrindm ,o δευτερος γιατρος που επισκεφθηκες σου εξηγησε για ποιο λογο το ενδομητριο σου μπορει να προκαλει παλλινδρομες ? π.χ λογω συστασης η λογω ποσοτητας?
Και πως ειναι βεβαιος οτι ηταν παλλινδρομες που οφειλονταν στην κακη αιματωση και οχι στη παυση καρδιακης λειτουργιας λογω καποιου συνδρομου που οφειλεται σε ανωμαλιες των χρωμοσωματων, χωρις καρυοτυπο εμβρυου?
Goustounaki θα ρωτησεις τον γιατρο σου που μπορεις να κανεις dopler υπερηχο. Εγω το ειχα κανει στο κεντρο εξοσωματικης που επισκεπτομαι.
Καλη επιτυχια σε οτι κανετε

optassia
11-11-11, 21:12
Γειά σας κορίτσια. Που είναι η παλιοπαρέα ? Οι παλιές χαθήκατε!!!Η μηπως μας παρακολουθείτε διακριτικά?Ας είναι. Κάνει καμιά κοπέλα προσπάθεια αυτόν τον καιρό?

irene333
11-11-11, 22:14
Κορίτσια καλησπερα..αν κάποια ξέρει μέσα απο τις εμπειρίες σας το ενδομήτριο όταν είναι ούτως η αλλως λεπτό...αλλά την μέρα την ωοληψίας λεπτότερο...ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει..δεν είναι για μένα..αλλά για την ΄νύφη μου.έκανε ωοληψία σήμερα για την ξερω 6η εξωσωματική χωρίς επιτυχία και το πρόβλημα έιναι το λεπτό της ενδομήτριο..και σήμερα ήταν πιο λεπτό απο προχθές που έκανε υπέρηχο..και ο γιατρός απόρησε! εγώ σκεφτομαι γιατί και εγώ παθούσα με εξωσωματικές χωρίς ακόμα παιδάκι...διερωτούμαι κατα πόσο αν κάποια φάρμακα λεπτένονουν το ενδομήτριο άραγε; αν΄ότιδηποτε ξέρει κάποια θα με βοηθούσε αφαντασα γιατί έπεσε ψυχολογικά και θέλω να την ανεβάσω... το έγραψα και σε αλλη ενότητα και τώρα προσεξα ότι ήδη υπάρχει ενότητα...σορρυ...

optassia
12-11-11, 20:40
Αγαπητή Ιρενε 33! Μην αγχώνεσαι!!! Καταλαβαίνω, το έχω περάσει και το περνάω. Πρέπει να ξέρεις ότι στο πλαίσιο κάθε πρωτ. εξωσωματικής υπάρχει στην αρχή αλλά και στη συνέχεια το νταρόντα ή ανερκαπ ή και κάποιο άλλο το οποίο καταστέλλει τις φυσιολογικές ορμόνες αναπαραγωγής του σώματος. Αυτό συμβαίνει για να ελέγξουν τον κύκλο. Ομως αυτή η καταστολή , προκαλεί ' την λέπτυνση του ενδομητρίου στην αρχή. μετά , όμως, με την έναρξη της διέγερσης ωοθηκών πρέπει να αρχίσει να παχαίνει αναλογικά με την ωρίμανση των ωοθηλακίων. Το καλύτερο είναι αυτά τα δύο να μεγαλώνουν αρμονικά. Βέβαια, στις κοπέλες που έχουν προβλημα με το ενδομήτριο αυτό μπορεί να μην πετύχει. Τότε πρέπει να γίνεται μια υστεροσκόπηση για να βρεθεί το τυχόν πρόβλημα. Δεν σημαίνει , όμως, ότι υπαρχει ντε και καλά πρόβλημα. Να θυμάσαι ότι σημασία έχει η ποιότητα και όχι το πάχος. Να έχει καλή μορφολογία και να μη έχει ανατομικά θέματα.Εδώ υπάρχουν γυναίκες που έχουν μείνει έγκυες με πολύ λεπτά ενδομήτρια. Συζήτησέ το με το γιατρό.

margi
12-11-11, 22:59
κορίτσια, πείτε μου κι εσείς την γνώμη σας. Είμαι στην 11η μέρα και το ενδομήτριο είναι μόλις 7 χιλ! Λεπτό χαρακτηρίζεται από το γιατρό, ο οποίος προτείνει επανάληψη την Τετάρτη να ξαναδούμε τόσο αυτό όσο και τα μικρά για την ημέρα ωοθηλάκια (12 μόλις χιλιοστά)!!!

goutsounaki
13-11-11, 20:23
Kαλησπερα και απο μενα κορητσηα το ιδηο προβλημα αντημετοπηζω και εγω την ερωτηση αυτη την εκανα και στον εξωσωματηκο και μου ειπε οτη μεχρη την εμβρυομεταφορα που ειναι 5 μερες μετα την οωληψηα και με την χορηγηση σικλακουρ παχενη Το θεμα ειναι οτη σε κανενα κεντρο πρην την εμβρυομεταφορα ποτε δε μου καναναι υπερηχω ........... Οταν το ανεφερα στον αιματολογο αν ευθηνεται γηα της αποβολες μου ειπε οτη αυτο μας δηχνη οτη γηνεται φτωχη αιματωση και γ αυτο δεν παχαινη αρα περνουμαι αντηπηκτηκη αγωγη μολης ξεκηναμαι τη διεγερση γηα το παχως και τη σωστη προετημασηα της μητρας και οχη μετα την εμβρυμεταφορα ως σηνηθως :roll:

optassia
18-11-11, 21:07
Μάργκι που είσαι κοριτσάκι? Χάθηκες!!Καλώς ήλθες ,λοιπόν, και πάλι!! Καλά ε, αυτό με το αστεράκι είναι σούπερ. Από που το οικονόμησες??Μη μου πεις ότι είναι δικό σου γιατί τότε μιλάμε για μέλλουσα μαμα - ταλέντο!!! Λοιπόν, θα απαντήσω στο γουτσουνάκι: Βρε γουτσουνάκι, τί είναι αυτά που λες??? Είναι δυνατό , να μην σου μετράνε πριν την εμβρυομεταφορά το ενδομήτριο, ενώ γνωρίζουν ότι έχεις πρόβλημα? Πάντως, στο κέντρο που πηγαίνω όλες οι γυναίκες κανουν μέτρηση με υπέρηχο κοιλιακό, όχι κολπικό. Αν δεν σου το κάνουν , καλή μου, σημαίνει ότι δεν έχουν αντιληφθεί το πρόβλημά σου και θα πρέπει να αποφασίσεις για τα επόμενα βήματά σου . Η το επισημαίνεις στον γιατρό που σε κουράρει στην εξωσωματική ή γειά σας... και πάς σε άλλο. Δ¨οξα τω Θεώ έχει μπολικα και αξιόπιστα. Κάθε προσπάθεια που δεν αποδίδει εγκυμοσύνη, αποδίδει πολυτιμες πληροφορίες για σένα , το σύζυγο και τα εμβρυάκια σας. Τις πληροφορίες αυτές πρέπει να τις αξιοποιούν κατάλληλα, αλλιώς σημαίνεί ότι θέλουν μόνο το χρήμα . Σκέψου σοβαρα τί θα κάνεις.

optassia
18-11-11, 21:09
Βρε μάργκι, κάνεις προσπάθεια ??Ουάου!!!Σου στέλνουμε όλη τη θετική μας ενέργεια!!! Αυτό με το αστεράκι πως το βάζεις κάτω απο την μπάρα??

margi
18-11-11, 23:10
optassia, δεν έχω ξεκινήσει ακόμη καμία προσπάθεια! Απλά, μετά από καιρό είπα να κάνω έναν έλεγχο ωορρηξίας να δω σε τι κατάσταση είμαι . Ε, και τα βλέπεις κι εσύ....Το ενδομήτριο την 15η μέρα έφτασε 10 χιλ. και απο ωάρια είχα ένα γύρω στα 14χιλ. Πολύ αργή εξέλιξη ωαρίων είπε ο γιατρός. Μάλλον δεν την γλιτώνω την εξωσωματική. Ασε, πέρασα πολλά από την τελευταία φορά που είχα μπει. Εκανα το καλοκαίρι δεύτερη υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα ενδομητρίου γιατί στην πρώτη που μου έκανε ο Δαλκαλίτσης στα Γιάννενα έφυγαν οι δύο μεγάλοι πολύποδες, αλλά έμεινε ένας σκασμένος. Οπότε ξαναμπήκα ( πήγα σε ιδιωτικό) έκανα αφαίρεση του πολύποδα και δύο ινομυωμάτων που είχα. Είπα να προσπαθήσω λίγους μήνες μπας και καταφέρω κάτι αφου τώρα δεν έχω πολύποδες, αλλά τζίφος. Πέρασαν τρεις μήνες και τίποτα. Και συτόν τον μήνα δεν μένω έγκυος γιατί η ωορρηξία θα γίνει από την πλευρά που δεν έχω σάλπιγγα. Ασε, πολύ γκίνια. Μετά τις γιορτές θα πάω στο Πανεπιστημιακό Ιωαννινων να κάνω εξωσωματική, μπας κι έρθει το "αστεράκι' μου! Σου άρεσε ε; Δικό μου είναι....Αν θέλω, δημιουργώ πολύ ωραία κειμενάκια. Για να άλεις τη δική σου υπογραφή, πας στον "πινακα ελέγχου¨" και στο¨"διαχείριση υπογραφής".
Εσύ τι νέα;;;

optassia
20-11-11, 18:11
Λοιπόν, μάργκι, όλα θα πάνε καλά. Μην ανησυχείς. Στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων κάνει ο Ζη.........ς εξωσωματικές. Είναι πολυ καλός. Καλή επιτυχία!!!Λοιπόν, είσαι αλήθεια αστεράκι εσύ, οπότε και το φωτεινό σου μικρό αστέρι δεν θα αργήσει να έρθει. Πώς του ξέφυγε του Δα....τση αυτό? Απορώ!!! Πάντως, μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά.

optassia
20-11-11, 18:12
Α ωραία, λειτούργησε και το τικεράκι !!!Ευχαριστώ Μαργκούλα!!!Πάντως, το δικό σου ποιηματάκι , όποτε το διαβάζω αισθάνομαι μια χαρά και ευχαρίστηση . Μπράβο!!!

margi
20-11-11, 21:58
optassia, πολυ ωραία και η δική σου υπογραφή! Αντε, κοριτσάκι μου, να βάλουμε και τικεράκι σύντομα!!!Δεν ξέρω τι να πω για Δα......Πάντως μετά που είδε ότι δεν είχε φύγει ο πολύποδας, δεν θέλησε να με αναλάβει. Βρήκε μια ωραιότατη δικαιολογία ότι δηλ δεν υπήρχε ένα ειδικό μηχάνημα στο νοσοκομείο για μα μου βγάλει τον εναπομείναντα πολύποδα και ούτε λίγο ούτε πολύ με "ξαπόστειλε" με ευγενικό μεν αλλά απαράδεκτο τρόπο. Κι είχα ακούσει τόσο καλά λόγια για αυτόν. Δεν νομίζω να με κορόιδεψε αλλά και πάλι με άφησε ξεκρέμαστη. Το τι κλάμα έριξα εκείνη την ημέρα στο αυτοκίνητο! Γυρισα κι έκλαιγα με λυγμούς....Δεν ήξερα τι να κάνω...Πού να πάω; ποιος θα με αναλάβει; ποιον να εμπιστευτώ;;;Με τα πολλά μάζεψα κι εγώ τα αποθέματα δύναμης που μου έμειναν και τις λίγες οικονομίες που κρατούσα για εξωσ και πήγα σε ιδιωτικό....Τι να έκανα;; Θα είναι λες καλός ο Ζηκ... ή θα απογοητευτώ πάλι; Ακουσα και για τον Κοσμά που είναι στο Χατζηκώστα και επίσης και σε ιδιωτικό στη Θεσσαλονίκη ότι είναι πολύ καλός......Αχ, ας μην τους χρειαστώ...Ας μου στείλει ο Χριστούλης το φωτεινό αστεράκι του τα Χριστούγεννα!!!

ear
21-11-11, 13:51
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΝΑ ΦΑΝΩ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΝΕΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ,ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΑ!ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΦΙΕΡΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΩ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΑ ΕΧΩ ΑΦΙΕΡΩΣΗ ΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!ΞΕΡΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ !ΣΕ ΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΔΡΥΜΥΤΕΡΗ.ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

margi
22-11-11, 23:17
Καλή επιτυχία! Σε ποια σχολή δίνεις;

LMS
24-11-11, 14:48
Κορίτσια καλημέρα σε όλες και καλωσορίζω στην παρέα μας και τις νέες!Μηλίτσα μου, καθόλου δεν με ζάλισες. Η αργυρω όμως με κάλυπτει στο θέμα σικλακουρ. Είναι όπως τα λεει. Εγω περιμένω οδηγίες για το ποτε θα κάνω την επομενη χωριακή και αν θα συνεχίσω τα σικλακουρ. Τωρα πάντως, ουσα έγκυος παιρνω 4 την ημέρα. Θα δουμε. Η εγκυμοσύνη νομίζω δεν θα "περπατήσει" γιατι κάποια στιγμη, επειδή το εμβρυακι μου έχει μείνει λίγο πισω , η χοριακή θα παρει την κατρακύλα!!!!!!Και πιστέψτε με , δεν είμαι καθόλου μοιρολάτρης. Απλά ξέρω τι μου γίνεται!!!!!!!!Πάμε τώρα στο θέμα συμφύσεις. Φαιουλα μου καλή , είσαι μικρούλα και κάλα έκανες και έκανες το μωράκι σου νωρίς και να σου ζήσει. Οι συμφύσεις , αν ήταν να σου βγουνε, θα σου έβγαινες μέσα στους επόμενους 4 μήνες απο την επέμβαση. Εξάλλου γέννησες με ττη μία τη μπέμπα σου , οπότε ξεχασέ το για συμφύσεις. Οι καταραμένες βγαίνουν σε ορισμένες γυναίκες όχι ντε και καλά σε όλους. Οσο για την αστάθεια στον κύκλο σου οφείλεται στον τοκετό και το γνωρίζω αυτό απο την αδερφή μου που γέννησε με καισαρική και είχε και αυτή για κανε΄να χρόνο αστάθεια στον κύκλο της. Είσαι μια χαρά και να χαίρεσαι το μωράκι σου και τον αντρούλη σου. Κορίτσια, τελικά έχω πάρει διατριβή στις συμφύσες εεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!Θα τα ξαναπούμε με όλες σύντομα. Γειά σας. Ελπίζω να σας διαφώτισα. Και ότι σκέφτεστε να το λέτε άφοβα. Για αυτό είμαστε εδώ για να λύνουμε η μία τις απορίες της άλλης.
οπτασια μου καλημερα,
ειμαι καινουργια μεσα στο φορουμ.
Θα ηθελα να μου πεις για το σικλακουρ.
1. ποσο λεπτο ενδομητριο ειχες και σου εδωσε ο γιατρος να παιρνεις 4 χαπακια απο το ασπρο??
2.ποσες μερες πριν την εμβρυομεταφορα ξεκινησες να παιρνεις σικλακουρ??
3.στα ποσα χιλ. επρεπε να παχυνει το ενδομητριο σου?? τι ελεγε ο γιατρος??
4.μεχρι ποιο μηνα θα τα παιρνεις??
σε ευχαριστω εκ των προτερων.....

Liliko
28-11-11, 15:16
Kalhmera se oles sth parea!!!
Eimai 28 xronwn,niopantrh,kai edw kai duo mhnes,prospathw me ton antra mou na kanoume paidaki...
Teleutaia periodo eixa stis 6/11 kai h epomenh(pou euxomai oso tpt allo mhn erthei) th perimenw stis 4/12, opote apo tis 17 kai meta ksekinhsan entatika oi prospatheis...
Stis 24/11 phga sto giatro mou gia enan elegxo proairetiko...
Ston uperhxo loipon fanhke oti exw mia paxunsh tou endomhtriou,pou borei na ofeiletai sto oti perimenw periodo,akoma kai sto oti borei na exei ginei h gonimopoihsh...Epeidh omws psilo frikara me polla pou diavasa sto net,stelnw mhpws kapoia apo esas ksrei na mou pei...ontws borei na einai kai apo egkumosunh h oxi?An kai kserw oti sthn anamonh ths periodou ginetai auto,apla 12 meres nwritera einai fusiologiko?

Liliko
28-11-11, 15:24
Kalhmera se oles sth parea!!!
Eimai 28 xronwn,niopantrh,kai edw kai duo mhnes,prospathw me ton antra mou na kanoume paidaki...
Teleutaia periodo eixa stis 6/11 kai h epomenh(pou euxomai oso tpt allo mhn erthei) th perimenw stis 4/12, opote apo tis 17 kai meta ksekinhsan entatika oi prospatheis...
Stis 24/11 phga sto giatro mou gia enan elegxo proairetiko...
Ston uperhxo loipon fanhke oti exw mia paxunsh tou endomhtriou,pou borei na ofeiletai sto oti perimenw periodo,akoma kai sto oti borei na exei ginei h gonimopoihsh...Epeidh omws psilo frikara me polla pou diavasa sto net,stelnw mhpws kapoia apo esas ksrei na mou pei...ontws borei na einai kai apo egkumosunh h oxi?An kai kserw oti sthn anamonh ths periodou ginetai auto,apla 12 meres nwritera einai fusiologiko?

optassia
30-11-11, 23:49
Απάντηση σε LMS!!Kαλέ, μισό λεπτό γιατι ξεχασα πως υπήρξα και εγκυμονούσα!!!Λοιπόν, τα σικλακουρ δεν είναι τόσο τραγική υπόθεση. Στην τελευταία εξωσωματική Μ...ς μου τα έδινε με τις χουφτες!6 την ημέρα από ωοληψία μέχρι....το τεστ. Το ενδομήτριο το θέλουν σίγουρα πάνω από 7,5 - 8. Εμένα φτάνει 8,3 περίπου με φουλ φάρμακα. Τί να λεει όμως ρε κορίτσια. Ολα είναι σχετικά. Πήγα χθες στον γυναικολόγο που πήγαινα, όταν όλα ήταν σουπερ με το θέμα μήτρας. Πήγα για άλλη δουλιεά και επί της ευκαιρίας του τα ψαλλα και ένα χεράκι γιατι αυτος με είχε στείλει στον χασάπη της Θεσσαλονίκης....που τον έχουν και για άριστο ενδοσκόπο!!(Οποια θέλει στοιχεία για τον καραγκιόζη, ευχαρίστως, τα δίνω αλλά σε π.μ.!!!) Αφού , έμεινε άφωνος , τελικά μου είπε πως δεν είμαι το πρώτο περιστατικό που έπεφτε στα χέρια του και που καταστρέφει το ενδομήτριο. Ο ίδιος έκανε ζημιά και σε άλλη κοπέλα, πελάτισσα του γιατρού που σας λέω.!!!Της κατέστρεψε το ενδομήτριο, πάλι από αφαίρεση ινομυώματος.Αφού τρελάθηκε στα φάρμακα και τις εξωσωματικες΄, αποφάσισε να υιοθετήσει ένα παιδάκι. Και το έκανε. Εφυγε, πήγε στη Γερμανία και άφησε πίσω το μουντό τοπίο των συμφύσεων και των επεμβάσεων. Το καλοκαίρι , γύρισε και πάλι, ούσα έγκυος με ενδομητριο 6 χιλ. και χάλια. Ο γιατρός πράγματι δεν πίστευε στα ματια του.!!!Μου είπε , λοιπόν, ότι κανείς δεν ξέρει πότε και με ποιο τρόπο θα ρθει ένα παιδί, ακόμη και αν δεν συνηγορούν οι προυποθέσεις για αυτο.!!!!

optassia
30-11-11, 23:51
Α ξέχασα να σας πω ότι η ιστορία είναι πράγματική και όχι προιον μυθοπλασίας!!!( Τώρα τελευταία ακούμε διάφορα!!!!) Και το παιδάκι γεννήθηκε κανονικά με σουπερ εγκυμοσύνη!!!Εχετε κατι να προσθέσετε στο θέμα " άγχος και σύλληψη"???

mpoutoumpou
01-12-11, 10:24
Απάντηση σε LMS!!Kαλέ, μισό λεπτό γιατι ξεχασα πως υπήρξα και εγκυμονούσα!!!Λοιπόν, τα σικλακουρ δεν είναι τόσο τραγική υπόθεση. Στην τελευταία εξωσωματική Μ...ς μου τα έδινε με τις χουφτες!6 την ημέρα από ωοληψία μέχρι....το τεστ. Το ενδομήτριο το θέλουν σίγουρα πάνω από 7,5 - 8. Εμένα φτάνει 8,3 περίπου με φουλ φάρμακα. Τί να λεει όμως ρε κορίτσια. Ολα είναι σχετικά. Πήγα χθες στον γυναικολόγο που πήγαινα, όταν όλα ήταν σουπερ με το θέμα μήτρας. Πήγα για άλλη δουλιεά και επί της ευκαιρίας του τα ψαλλα και ένα χεράκι γιατι αυτος με είχε στείλει στον χασάπη της Θεσσαλονίκης....που τον έχουν και για άριστο ενδοσκόπο!!(Οποια θέλει στοιχεία για τον καραγκιόζη, ευχαρίστως, τα δίνω αλλά σε π.μ.!!!) Αφού , έμεινε άφωνος , τελικά μου είπε πως δεν είμαι το πρώτο περιστατικό που έπεφτε στα χέρια του και που καταστρέφει το ενδομήτριο. Ο ίδιος έκανε ζημιά και σε άλλη κοπέλα, πελάτισσα του γιατρού που σας λέω.!!!Της κατέστρεψε το ενδομήτριο, πάλι από αφαίρεση ινομυώματος.Αφού τρελάθηκε στα φάρμακα και τις εξωσωματικες΄, αποφάσισε να υιοθετήσει ένα παιδάκι. Και το έκανε. Εφυγε, πήγε στη Γερμανία και άφησε πίσω το μουντό τοπίο των συμφύσεων και των επεμβάσεων. Το καλοκαίρι , γύρισε και πάλι, ούσα έγκυος με ενδομητριο 6 χιλ. και χάλια. Ο γιατρός πράγματι δεν πίστευε στα ματια του.!!!Μου είπε , λοιπόν, ότι κανείς δεν ξέρει πότε και με ποιο τρόπο θα ρθει ένα παιδί, ακόμη και αν δεν συνηγορούν οι προυποθέσεις για αυτο.!!!!
optassia σου εστειλα π.μ.

optassia
01-12-11, 18:36
Κορίτσια, πρέπει να καταλάβετε κατι. Δεν είναι τόσο εύκολο να γράφουμε ονόματα γιατρών γιατι δεν ξέρουμε και τι ρόλο " βαράει" ο καθένας. Η καθεμιά εδώ μέσα έχει την εμπειρία της. Οταν όμως κάποια είναι παθούσα πρέπει να την ακούτε!!!

margi
01-12-11, 20:12
Optassia, στειλε μου το όνομα του γιατρού, σε παρακαλώ....
Μωρέ κοριτσάκι εσύ τώρα σε τι κατάσταση είσαι; Προσπαθείς με εξωσωματικές; Από ό,τι κατάλαβα είχες πάει στο Μασ....και πέτυχε τότε η εξωσωματικη. Αυτός που είναι και έμπειρος τι σου είπε για το ενδομήτριο; Πάντως έχω ακούσει ότι ο Μασ.... είναι φοβερός.

optassia
03-12-11, 21:53
Εγώ κορίτσια χαλαρώνω. Ναι ο Μ....ς είναι φοβερός άνθρωπος κα γιατρός. Το κατάλαβα από τις δυσκολίες που αντιμετώπισα. Και για χρήματα , ουτε λογος. ¨Οποτε έχεις μου είπε!!!Βέβαια, εγώ τον πλήρωσα χωρίς να αφήσω υπόλοιπα, αλλά και μόνο που το είπε είναι ΟΚ. Για το ενδομήτριο μου είπε πως δεν ανησυχεί, αφού πλέον είναι καθαρό. Να ναι καλά ο γερμανός κ. Γκαλινατ!!!. Χρειαζόμαστε τώρα πολύ καλά έμβρυα και το ευτυχές γεγονός θα συμβεί!!!! Κοριτσάκια, ετοιμαστείτε!!!Ερχονται τα φωτεινά μας αστεράκια!!!

margi
03-12-11, 23:33
Μακάρι να έρθουν οπτασσία μου!
Εγώ δεν σας είπα τι εγινε τελικά! Μετά την ψυχρολουσία του υπερήχου που έκαν την 11η μέρα, ξανάκανα την 15η. Το ενδομήτριο ήταν καλο. 11χιλ και το ωάριο 14χιλ....Ο γιατρός είπε ότι θα έκανα ωορρηξία μεταξύ 18η και 20η μέρας και να περιμένω λίγη καθυστέρηση. Είπε μάλιστα πως αν αδιαθετήσω κανονικά στην 28η μέρα, τότε η ωορρηξία μου δεν θα είναι καθόλου καλή....Φαντάζεστε πόσο αγχώθηκα....Ελεγα πω! πω! αν έρθει 28η μέρα πάπαλα η ωορρηξία.....Ευτυχώς ήθε στην 31 το απόγευμα.....Κάτι είναι κι αυτό...Τουλάχιστον απέφυγα εξετάσεις....

nefelim06
09-12-11, 14:14
Καλημερα σε ολους!!! Ειμαι περιπου στον ενα χρονο προσπαθειων για δευτερο παιδακι , το καλοκαιρι ειχα μια παλλινδρομη, και τωρα ειναι 2 δευτερος μηνας που μας εδωσε ο γιατρος το πρασινο φως για να ξαναβαλουμε μπροστα μετα την παλλινδρομη.
Τον ενα χρονο που προσπαθουσαμε ελεγα να μην απογητευομαι γιατι θηλαζα κιολας - τους τελευταιους μηνες βεβαια πολυ λιγο 2 το 24 ωρο, αλλα τωρα πια και ειδικα μετα την παλλινδρομη εχω απογοητευτει εντελως.
Το προηγουμενο μηνα ειχα παρει τεστακια ωορρηξιας , αλλα τιποτα.
Αυτο το μηνα ειπα να το κανουμε μερα παρα μερα γιατι με τα τεστακια ειχα τοσο αγχος μετα το θετικο τεστ, που σκεφτηκα οτι μπορει και να μην εμεινα εγκυος απο αυτο.
Και για να καταληξω, πηγα στο γυναικολογο μου την 16 η μερα αυτου του κυκλου για να κανω το προγραμματισμενο ΠΑΠ τεστ μου και τσεκ απ γενικο.
Στον υπερηχο λοιπον τον ρωταω γιατρε μηπως και ειμαι εγκυος φαινεται τοσο νωρις??
Μου ειπε οτι υπηρχε παρουσια ωχρου σωματιου που θα πει οτι εγινε η ωορρηξια αλλα το ενδομητριο ειχε παχος 7,4 χιλ το οποιο μου ειπε οτι μαλλον δεν θα μεινω εγκυος αυτον τον μηνα.. Ισχυει αυτο ? Εχω απογοητευτει τοσο πολυ παλι ...
Ειναι απαγορευτικο το ενδομητριο 7,4 την 16η μερα :| για συλληψη ????

αμαρρυλίδα
12-12-11, 12:21
Καλημερα σε ολους!!! Ειμαι περιπου στον ενα χρονο προσπαθειων για δευτερο παιδακι , το καλοκαιρι ειχα μια παλλινδρομη, και τωρα ειναι 2 δευτερος μηνας που μας εδωσε ο γιατρος το πρασινο φως για να ξαναβαλουμε μπροστα μετα την παλλινδρομη.
Τον ενα χρονο που προσπαθουσαμε ελεγα να μην απογητευομαι γιατι θηλαζα κιολας - τους τελευταιους μηνες βεβαια πολυ λιγο 2 το 24 ωρο, αλλα τωρα πια και ειδικα μετα την παλλινδρομη εχω απογοητευτει εντελως.
Αυτο το μηνα ειπα να το κανουμε μερα παρα μερα γιατι με τα τεστακια ειχα τοσο αγχος μετα το θετικο τεστ, που σκεφτηκα οτι μπορει και να μην εμεινα εγκυος απο αυτο.
Και για να καταληξω, πηγα στο γυναικολογο μου την 16 η μερα αυτου του κυκλου για να κανω το προγραμματισμενο ΠΑΠ τεστ μου και τσεκ απ γενικο.
Στον υπερηχο λοιπον τον ρωταω γιατρε μηπως και ειμαι εγκυος φαινεται τοσο νωρις??
Μου ειπε οτι υπηρχε παρουσια ωχρου σωματιου που θα πει οτι εγινε η ωορρηξια αλλα το ενδομητριο ειχε παχος 7,4 χιλ το οποιο μου ειπε οτι μαλλον δεν θα μεινω εγκυος αυτον τον μηνα.. Ισχυει αυτο ? Εχω απογοητευτει τοσο πολυ παλι ...

Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες μας κ το 2012 να μας φερει αυτο που επιθυμουμε πιο πολυ απο ολα!!!εγω να σου πω οτι εχω μπει σε διαδικασια ξωσωματικης κ το ενδομητριο μου ηταν 11χλ. πολυ καλο βεβαια μεταφορα θα κανουμε τον αλλο μηνα οποτε ευχομαι να πανε ολα καλα κ να εχω παλυ καλο ενδομητριο κ καλες ορμονες κ γενικα να μου πανε ολα καλα!!!το χρονο που περασε που προσπαθουσαμε φυσικα με επισκεψεις στο γιατρο για να μετραει ωοθηλακια κ ενδομητριο νομιζω πως το 7,4χλ. δεν ειναι κ τοσο τραγικο πιστευω πως μπορεις να μηνεις εγκυος με τετοιο παχος.να πω κατι που εγω τωρα το εμαθα κ δεν το ηξερα οταν προσπαθουσα καθε ωοθηλακιο που κανουμε καθε μηνα δεν ειναι σιγουρο πως μεσα θα εχει και ωαριο.και εμεις αγχονομαστε τι δεν πηγε καλα,ειναι τοσα πολλα αυτα που παιζουν ρολο που σε πιανει πανικος!καλη επιτυχια!!!!!!!ευτυχισμενο το 2012!!!!!!!!

nefelim06
13-12-11, 10:10
Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες μας κ το 2012 να μας φερει αυτο που επιθυμουμε πιο πολυ απο ολα!!!εγω να σου πω οτι εχω μπει σε διαδικασια ξωσωματικης κ το ενδομητριο μου ηταν 11χλ. πολυ καλο βεβαια μεταφορα θα κανουμε τον αλλο μηνα οποτε ευχομαι να πανε ολα καλα κ να εχω παλυ καλο ενδομητριο κ καλες ορμονες κ γενικα να μου πανε ολα καλα!!!το χρονο που περασε που προσπαθουσαμε φυσικα με επισκεψεις στο γιατρο για να μετραει ωοθηλακια κ ενδομητριο νομιζω πως το 7,4χλ. δεν ειναι κ τοσο τραγικο πιστευω πως μπορεις να μηνεις εγκυος με τετοιο παχος.να πω κατι που εγω τωρα το εμαθα κ δεν το ηξερα οταν προσπαθουσα καθε ωοθηλακιο που κανουμε καθε μηνα δεν ειναι σιγουρο πως μεσα θα εχει και ωαριο.και εμεις αγχονομαστε τι δεν πηγε καλα,ειναι τοσα πολλα αυτα που παιζουν ρολο που σε πιανει πανικος!καλη επιτυχια!!!!!!!ευτυχισμενο το 2012!!!!!!!!

Αμαρρυλιδα σ ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση, ευχομαι ο καινουργιος χρονος να σου φερει ενα + στο τεστ και ενα μωρακι στην αγκαλια και να ειναι για ολες μας η καλυτερη χρονια.
Αυτο που μου γραφεις με το ωαριο δεν το γνωριζα κοιτα να δεις και μεις βλεπουμε τα τεστακια ωορρηξιας θετικα και μετα λεμε τι δεν πηγε καλα παλι...
Εγω χθες 21η μερα του κυκλου με κυκλο 26 ημερων εκανα ενα self clear γιατι δεν κρατιομουν ως συνηθως και δυστυχως βγηκε και παλι αρνητικο...ξερω ειναι και λιγο νωρις , αλλα και δεν ειναι γιατι εχω μικρο κυκλο... τεσπα παμε για τον αλλο μηνα παλι..
Ευχομαι σε ολες οτι επιθυμουν να ερθει και συντομα..χχχχ

nefelim06
16-12-11, 17:03

Τελικα οχι μονο δεν εμεινα εγκυος αλλα μου ηρθε και περιοδος 24η μερα..χαλια.. δεν ξερω αν εχει σχεση με το λεπτο μου ενδομητριο..παμε παλι για τον αλλο μηνα.. Ξεκινησα παντως και εγω eviol διαβαζοντας εδω οτι βοηθαει και ενα σαλοσπιρ την μερα .. για να δουμε....

αμαρρυλίδα
17-12-11, 00:09
τι να πω βρε κοριτσι κατι που το λεμε ολες.καλο επιτυχιμενο πρωτο μηνα 2012............!!!!!!!!!

optassia
03-01-12, 14:28
Καλή χρονιά σε όλες σας. Το 2012 να μας φέρει τα μωράκια μας!!!

margi
14-01-12, 23:44
12η μέρα με πάχος ενδομητρίου μόλις 5,6 χιλ! Σκατά! Μας έφαγαν οι παλιογιατροί με τις κωλοεξετάεις τους και τις παλιουστεροσκοπήσεις τους!

optassia
16-01-12, 22:09
Κορίτσια , καλή χρονιά. Ευτυχισμένο το 2012!!! Αν και δύσεκτο, ελπίζω να είναι πιο ελπιδοφόρο. Θα ήθελα να το χαρακτηρίσω γρουσούζικο αλλά δεν θα το κάνω. Ηταν ένας χρόνος λίγο άσχημος?? Δεν πειράζει , θα προσπαθήσουμε για τα καλύτερα. Α, ρε μάργκι, αστέρι είσαι!!!Πολύ φτιάχνομαι με το τικεράκι σου!!!Μου βγάζει μια αισιοδοξία . Θα δεις , θα το τσεπώσεις το αστεράκι σου φέτος!!!!

domnina
20-01-12, 10:26
Κορίτσια κι εγώ εδώ είμαι... Τα έχω αφήσει όλα πίσω μου.. όλες τις αποτυχημένες προσπάθειες που λήξανε τόσο άδοξα.. Το πήρα απόφαση να προχωρήσω διαφορετικά και αυτό θα κάνω.. Στις 26 του μήνα έχω ραντεβού με το γιατρό να συζητήσουμε τις επιλογές μας.. πάντως ότι είναι να γίνει δεν θα γίνει τώρα άμεσα.. Δεν θέλω να ακούω τίποτε για ενέσεις, ωοληψίες, υπερήχους κλπ...

Σας φιλώ!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
20-01-12, 23:11
Καλη εβδομαδα σε ολες.
Αυτη την ορμονη μου την ειχε συστησει πριν 2 χρονια ενας νεος γιατρος που μολις ειχε ερθει απο Ελβετια με PHD κ ηθελα αμεσως να τη χρησιμοποιησω.
Εψαξα στο διαδυκτιο για DHEA & IVF κ διαβασα για τις κλινικες που λεει η Οπτασια.
Αλλα στο φαρμακειο που με εστειλε μου ειπαν πως τους ειχαν τελειωσει κ οτι δε θα μπορουσαν να την ξαναβρουν ευκολα γιατι την εφερνε καποιος που εκανε ταξιδια στις Η.Π.Α αφου δεν ειναι εγγεκριμμενες απο τον Ο.Φ.Α. Περασαν δυο μηνες κ ακουσα στη τηλεοραση οτι παγκοσμιως απαγορευτηκε η αγωγη της DHEA γιατι προκαλει καρκινοπαθειες.
Εσενα Οπτασια τι σου ειπαν?
Οσο αναφορα τα ινομυοματα τα εχω αφαιρεσει 2 φορες, μια με λαπαροτομη κ μια με λαπαροσκοπηση, τα τραυματα μου μεγαλα κ βαθια αλλα υπουλωθηκαν κ παροτι εχω γεμισει παλι με παρα πολλα μικρα κ μεσαια ινομυοματα η ροη της μητρας μου ειναι αριστη.
Τα ινομυοματα μου ειναι ενδοτοιχικα υπορρογονια κ υποβλενογονια.
Σε οσους γιατρους χειρουργους πηγα μου ειπαν οτι αν κανω κ τριτο χειρουργειο δεν θα με βοηθησει περισσοτερο στην εμφυτευση γιατι θα προκαλεσει βαθια τραυματα κ μπορει να μην ξαναχτιστει ενδομητριο σε αυτα τα σημεια. Ενω μου ειπαν οτι εχουν ξεγεννησει μητρα γεματη οινομυοματα. Αυτες οι σκεψεις με βασανιζουν εδω καιρο και ακρη δε μπορω να βρω.
Φωτηση περιμενω :!:
Οσον αφορα το φυσικο κυκλο εχω διαβασει το αντιθετο Domnina, οτι αν παραγεις λιγα ωαρια με τη διεγερση καλυτερα να κανεις φυσικο κυκλο κ μου το εχουν πει κ Π.... κ Μαστρ....
Μια φιλη μου στον Μαστρο..., με οχι σταθερες ορμονες, αφου εκανε 3 ivf κ δεν κατεβαζε περισσοτερα απο 3 ωαρια εκανε φυσικο κυκλο κ μετα απο 3 χρονια προσπαθειας 43 χρονων εμεινε εγκυος κ γεννησε. Ειχε βεβαια πολυ καλο ενδομητριο .

Η χρήση της DHEA τεινει να εγκαταληφθει, καθως εγκυρες επιστημονικες μελετες δειχνουν οτι πιθανοτατα δεν βελτιωνει τα ποσοστα επιτυχιας.

margi
21-01-12, 10:46
Κορίτσια , καλή χρονιά. Ευτυχισμένο το 2012!!! Αν και δύσεκτο, ελπίζω να είναι πιο ελπιδοφόρο. Θα ήθελα να το χαρακτηρίσω γρουσούζικο αλλά δεν θα το κάνω. Ηταν ένας χρόνος λίγο άσχημος?? Δεν πειράζει , θα προσπαθήσουμε για τα καλύτερα. Α, ρε μάργκι, αστέρι είσαι!!!Πολύ φτιάχνομαι με το τικεράκι σου!!!Μου βγάζει μια αισιοδοξία . Θα δεις , θα το τσεπώσεις το αστεράκι σου φέτος!!!! Από το στόμα σου και στο Θεού το αυτί, οπτασσία μου! Να γίνει, γιατι βαρέθηκα να περιμένω.....Αυτό το μήνα έκανα ένεση πργκνυλ κι είχα επαφές τις μόνο για δύο μέρες εκείνες. Μετά σταματήσαμε :(...Δεν περιμένω και πολλά. Ας γίνει ό,τι είναι γραφτό να γίνει. Οσο για το δίσεκτο.....άς μην το σκεφτόμαστε

optassia
02-02-12, 21:29
Καλά ρε κορίτσια αφήσατε τον ιστοχώρο που γράφουμε να απενεργοποιηθεί΄???Απαράδεκτο!!! Τι γίνεται? Μου φαίνεται τα λύσαμε όλα έ!!!! Εγω αύριο φεύγω για γερμανία για ένα τσεκ απ στο θέμα μήτρα κτλ. Οταν έρθω θα σας φέρω νέα!!!

margi
03-02-12, 18:27
Optassia, έδώ είμαι ! Καλα αποτελέσματα να έχεις στην γερμανία. Να γυρίσεις με καλά νέα!

kuriaki
04-02-12, 13:51
Φιλενάδες γεια σας!!! Χάθηκα! Έχω να σας διαβάσω μήνες πολλούς και σήμερα μπήκα με λαχτάρα να διαβάσω νέα σας! Απέφευγα να σας πω την αλήθεια το φόρουμ, γιατί το μόνο που κατάφερνα ήταν να αγχωθώ με τόσες πληροφορίες! Έχετε χαθεί όλες όμως μου φαίνεται. Εγώ κανένα νέο δεν έχω να σας μεταφέρω. Πέρα από το ότι είμαι με τον άντρα μου και είμαστε καλά στην υγεία μας! Δεν είναι λίγο και αυτό ε???
Κάτι διάβασα πιο πάνω για δίσεκτο έτος! Μην ακούω βλακείες! Εγώ πέρασα τόσο άσχημα το 2011 που δεν ήταν δίσεκτο που το 2012 πιστεύω να πάει καλύτερα!
Ρε κορίτσια να σας πω και την αλήθεια λίγο με πλήγωνε το φόρουμ, γιατί είχα εγγραφεί μαζί με κοπέλες που τότε έκαναν προσπάθεια για το πρώτο και τώρα ετοιμάζονται για το δεύτερο... Χάρηκα πολύ βέβαια και σήμερα πήρα και πολύ κουράγιο και αισιοδοξία που έμαθα για μια κοπέλα που χε βιώσει το ίδιο με μένα πως είναι ξανά εγγυος! Μακάρι σε όλες μας!
Σας φιλώ μια μια ξεχωριστά!
Εννοείται ότι θα οργανωθώ και εγώ για προσπάθεια!!!

margi
04-02-12, 14:54
Αχ, μωρε Κυριακούλα, και σε σκεφτόμουν. Δικιο έχεις να στενοχωριέσαι. Κι εγώ να σου πω την αλήθεια αποφεύγω πολλές φίλες μου ( συνειδητά πολλές φορές) γιατί ενώ εγώ παντεύτηκα πριν από αυτές, αυτές αυτή την στιγμή έχουν κάποιες δύο παιδάκια και κάποιες ένα και ετοιμάζονται για δεύτερο. Κάθε φορά που κάποια από αυτές με παίρνει τηλ οπλίζομαι με δύναμη για να ακούσω τα ευχάριστα νέα που πολύ πιθανό να έχουν να μου πουν. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φανεί στη φωνή μου ή στο ύφος μου κανένα ίχνος ζήλειας ή κακομοιριάς από την πλευρά μου. Προς Θεού, μην με παρεξηγήσετε. Δεν είναι ότι δεν θέλω να μείνουν τα κορίτσια....εννοείται ότι θέλω και θέλω να πάνε όλα καλά, αλλά μετά μελαγχολώ. Πολλές φορές ξυπνάω τα βράδια και μετρώ τα χρόνια που είμαι παντρεμένη. 1, 2, 3, 4, μπήκαμε στα 5.......και πουθεν'α παιδι! Μόνο εξετάσεις και χειρουργεία ως τώρα. Πλέον οι γνωστοί και φίλοι μου σταμάτησαν να ρωτάνε, ακόμη και στις ευχές δεν μου λένε - όπως συνήθιζαν - "άντε και με ένα παιδάκι", αλλά η ευχή τους είναι πια "ό,τι επιθυμείτε". Καλή ευχή.....γιατί αυτό που επιθυμώ είναι ένα παιδί και έστω ενός να πιάσει η ευχή, ευχαριστημένη θα είμαι.......

domnina
08-02-12, 17:18
Κι εγώ εδώ.. μόνη σαν την ανεμώνη ακόμη ... (εννοώ χωρίς παιδί).. βέβαια έχω τον άνδρα μου που κάνει για 5 αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο..

Κι εγώ είναι η αλήθεια ότι δεν έχω καλές αναμνήσεις από το φόρουμ αλλά θέλω να μαθαίνω νέα σας.. να ξέρω ότι είστε καλά..

Κι εγώ στον αγώνα λοιπόν.. αν και θ' αργήσω να ξεκινήσω τη μάχη μου!

Σας φιλώ!

tzouka
08-02-12, 21:35
Οπτασσία, Κυριακουλίνι, Δομνινάκι

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ...
ΜΟΥ ΛΕΙΨΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα τελειώσω με τα διαγωνίσματα τριμήνου και θα μπω δυναμικά κι εγώ για να τα λέμε...

Μάκιααααααααααααααααα

Υ.Γ. Εννοείτε πως ακόμα κι εμείς είμαστε μόνοι σαν το λεμόνι.... (χι,χι,χι,χι)

margi
08-02-12, 23:27
Τ μοναξιά είναι αυτή, ρε κορίτσια!!!

kuriaki
10-02-12, 13:41
Ρε κορίτσια να στε καλά που εμφανιστήκατε! Δομνίνα με έκανες και γέλασα! ΑΛήθεια! Αυτό που είπες για τον άντρα σου, πόσο δίκιο έχεις! Ο δικός μου χθες δεν μου μίλαγε ολη μέρα! Μου κρατούσε μούτρα! Πολύ γέλιο!χιχι!
Κοριτσάκια μου κάνω προσπάθεια μετά από ένα χρονο από την αποβολή και μετά την αποτυχημένη προσπάθεια του Σεπτ με τα κατεψυγμένα... Προς το παρόν κάνω τις ενέσεις... Πάλι απ την αρχή... Πόσες φορές θα το ζήσω αυτό? Τα τηλεφωνήματα απ το κέντρο δεν αντέχω και την αγωνία των αποτελεσμάτων...... Πήγε καλά η ωοληψία? Πόσα ωάρια? Πόσα γονιμοποιήθηκαν? Πως προχώρησαν? Πόσο το ενδομήτριο? Πόσα θα βάλουμε για μεταφορά? κτλ κτλ.................... Μια αισιοδοξία δεν λέω την εχω, αλλά μήπως κάθε φορά έτσι δεν ήταν??? Ετοιμάζεστε και εσείς ρε κορίτσια? Κατά άνοιξη μεριά? Ας κρατάμε τουλάχιστον η μια το χέρι της άλλης.
Σας φιλώ πολύ και όταν έχω αποτελέσματα από εβδομάδα θα σας γράψω...
πολλά φιλάκια!!!

domnina
10-02-12, 18:48
Κυριακή μου γλυκιά μου φιλενάδα..

Εγώ την έχω κάνει τη διαδικασία 4 φορές.. φτου κι από την αρχή και αποτέλεσμα; κανένα μέχρις στιγμής..

Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα να κάνω άλλη μια προσπάθεια αλλά όχι τώρα.. Κατά τον Σεπτέμβρη.. βλέπεις η τελευταία μου αποτυχημένη προσπάθεια είναι πολύ πρόσφατη ακόμη (Νοέμβρη) και ο πόνος της αποτυχίας είναι πολύ νωπός..

Αποφάσισα κιόλας να πάρω και μια δεύτερη γνώμη και θέλω να δω κάποιον άλλο γιατρό.. ίσως αρχές Μαρτίου..

Προς το παρόν έχω ζητήσει από το κέντρο μου να μου ετοιμάσουν το φάκελό μου για να πάω να τον πάρω..

Εδώ θα είμαστε, μαζί σου, βήμα βήμα σε αυτή τη διαδικασία.. και αυτή τη φορά θα γυρίσει ο τρόχος... και θα γελάσει και ο φτωχός ...I promise!

Υπατία
11-02-12, 14:10
Εγώ σε 13 ημέρες κλείνω 11 χρόνια γάμου και αν βάλετε και τα 2 εξωμήτρια πριν το γάμο που εξαιτίας τους αφαίρεσαν τις σάλπιγγες μου καταλαβαίνετε πόσα χρόνια προσπαθώ. Νομίζω ότι μόνο σε δίσεκτο μπορεί να μου κάτσει. Κάτι σαν ομοιοπαθητική ένα πράγμα.

margi
11-02-12, 15:24
Εγώ σε 13 ημέρες κλείνω 11 χρόνια γάμου και αν βάλετε και τα 2 εξωμήτρια πριν το γάμο που εξαιτίας τους αφαίρεσαν τις σάλπιγγες μου καταλαβαίνετε πόσα χρόνια προσπαθώ. Νομίζω ότι μόνο σε δίσεκτο μπορεί να μου κάτσει. Κάτι σαν ομοιοπαθητική ένα πράγμα.Μακάρι κοπέλα μου! Πόσο χρονών εισαι; Προσπαθήσατε με εξωσωματικές; Κι εγώ είχα ένα εξωμήτριο πριν από δυομισι χρόνια κι εκτοτε δεν ξαναμεινα. Ο, τι και να λένε για παρηγοριά, το εξωμήτριο είναι πολύ δύσκολο και σπάνια ξαναμένεις έγκυος τελικά.

kuriaki
11-02-12, 21:40
Υπατία μου για όλες μας εδώ μπορεί να ισχύει αυτό! Το δίσεκτο καθόλου δεν με χαλάει!
Δομνίνα μου είναι η τέταρτη φορά που κάνω και εγώ τις ενέσεις...
Από χτες ο άντρας μου με γρίπη και είχα στενοχωρηθεί τρελά με την ατυχία μας. Τελικά όμως μου είπαν πως δεν επηρεάζει σε τίποτα, ακόμη και αντιβίωση θα μπορούσε να πάρει και δεν θα επηρέαζε, αλλά ώσπου να το μάθω αυτό, το βράδυ δεν κοιμήθηκα...
Ελπίζω αύριο να γίνει καλά και να πάει καλά αυτή η εβδομάδα, γιατί είναι πολυ σημαντική. Το ενδομήτριό μου παίζει στα κλασικά νούμερα, αλλά δεν δίνω πια σημασία. Κάποτε ο Π. μου χε πει πως κοπέλα με 6.5 είχε πιάσει τρίδυμα... ¨ολα μπορούν να συμβούν, και να μη συμβούν φυσικά.
Δομνίνα μου πήγαινε σε έναν από τους 2 μεγάλους, ξερεις τι εννοώ. Έχουν τεράστια πείρα...
Σας φιλώ όλες πολύ!

Υπατία
12-02-12, 12:37
margi έχω κάνει γύρω στις 22 ωοληψίες και 8 εμβρυομεταφορές και είμαι 46,5 χρονών. Πριν 2 χρόνια μου κόπηκε η περίοδος αλλά τελικά φέτος με ομοιοπαθητική ο καλός μου doctor έκανε τα μαγικά του ματζούνια και μου επανήλθε και έτσι άρχισα να ξαναελπίζω.

margi
12-02-12, 14:24
Αχ, βρε κοριτσάκι μου! Πόσα πέρασες......Μπράβο για την υπομονή σου και την δύναμην που έχεις. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ! Σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα; Προσπαθείς πάλι με εξωσωματική;

Υπατία
12-02-12, 17:01
Μεθαύριο θα πάω να δω εάν υπάρχει ωάριο και αν προχωρήσει καλά λέω να συνεχίσω βάζοντας και τα 2 κατεψυγμένα μου έμβρυα. Διαφορετικά θα περιμένω να δω τι γίνεται τον επόμενο μήνα. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες.

margi
12-02-12, 18:06
Καλή τύχη να έχεις!

Υπατία
12-02-12, 22:24
Ευχαριστώ πολύ. Και εσύ να γίνεις γρήγορα μανούλα

domnina
14-02-12, 17:45
Γλυκιά μου Κυριακή,

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία γιατί πραγματικά το αξίζεις.. όσον αφορά το ενδομήτριο μη μασάς καθόλου.. και τα διδυμάκια σου με 8 τα έπιασες.. γιατί να μην έχεις και αυτή τη φορά 8;

Όσον αφορά εμένα έκλεισα ήδη ραντεβού με νέο γιατρό για το Σάββατο που μας έρχεται στις 11 το πρωί. Δεν είναι από τα πολύ γνωστά ονόματα. Γιατί δεν πάω σε κάποιο μεγάλο όνομα; Γιατί πραγματικά πιστεύω ότι δεν θα με προσέξει.. Απλά, θα με ξεπετάξει και αυτό είναι κάτι που δεν γουστάρω.

Θέλω ο γιατρός να μου αφιερώνει χρόνο και να προσπαθεί να κάνει το καλύτερο.. Άλλωστε νομίζω ότι έχω τις γνώσεις και το μυαλό να καταλάβω αν αυτά που μου λέει στέκουν..

Υπατία καλώς μας ήλθες.. Είσαι και εσύ πολυβασανισμένη και πραγματικά σε θαυμάζω για την πίστη και το κουράγιο σου.

Εύχομαι να είναι πραγματικά η τελευταία σου ταλαιπωρία και πολύ σύντομα να μείνεις εγκυούλα και να γίνεις μητέρα!

Σας φιλώ όλες!

Υπατία
14-02-12, 21:49
Σε ευχαριστώ domnina, εύχομαι και σε εσένα να γίνεις γρήγορα μία ευτυχισμένη μαμά. Τελικά θα πάω για τον επόμενο μήνα γιατί δεν βρήκαμε ωάριο. Ο γιατρός βέβαια μου είπε να πάω και την άλλη εβδομάδα αλλά δεν το βλέπω να γίνεται.

optassia
15-02-12, 19:15
Τί γίνεται ρε κορίτσια?? Τί χαμός και κίνηση είναι αυτός? Ολές μαζί γράφετε??? Να μαι και εγω!!!! Στη Γερμανία όλα καλά. Πήγα για ένα τσεκ - απ., έτσι για να ξέρουμε τί μας γίνεται. Ο γιατρός μου είπε πως άνετα μπορώ να κάνω παιδί. Ενδομήτριο μου λέει πάνω από 4 χιλιοστά χωρίς συμφύσεις μπορεί να τεκονοποιήσει. Τα αστέρια μου εδώ μέσα χτυπάμε και κάτι 8άρια άμα λάχει..... Ε λοιπον κορίτσια, ολες από το ίδιο σύνδρομο πάσχουμε. Και έγώ οπλίζομαι με μεγάλη δύναμη για να τις βλέπω να γεννοβολάνε αράδα το ένα πίσω από το άλλο.... Μην τις "ζηλεύετε ", όμως. Ο καθ'ένας κουβαλάει το δικό του σταυρο.... Και εμένα πλέον δεν μου εύχονται οι περισσότεροι για παιδάκι. " Ο,τι επιθυμείς" και γερομπαμπάλιασε μόνη σου!!!! Τις γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια . Εγώ προβληματίζομαι πλέον με τα ωάρια. Οι ωοθήκες δεν κάνουν και την καλύτερη απόκριση. 6 ωάρια την τελευταία φορά με ένα κάρο φάρμακα. Οι εξετάσεις όμως ήταν καλές. Και ο Μ,,,,ς δεν μπορεί να το εξηγήσει. Αφήστε ρε κορίτσια. Όπου φτωχός και η μοίρα του. Πέρασα από σαράντα κύματα για να φτιάξω το ενδομήτριο και τώρα μου κάνουν νούμερα και αυτές. Δεν πειράζει , πεισμώνω ακόμη περισσότερο και οπλίζομαι με υπομονη. ΝΑΙ, ΥΠΟΜΟΝΗ θέλει και όχι άγχος. Κορίτσια, δεν ήξερα ότι η περίοδος άμα κοπεί μπορεί να ξαναέλθει??? Θα το έχω στα υπόψη μου γιατι με τα 6 ωάρια μπορεί να μην έχω και πολλά ψωμια. Καταλαβαίνετε....

Υπατία
15-02-12, 22:43
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Τα 6 ωάρια είναι πάρα πολύ καλά. Πάνω από 10 πέφτει η ποιότητα. Εγώ πάντως από τότε που άρχισα τις εξωσωματικές πριν 11 χρόνια, όσα φάρμακα και να έπαιρνα είχα ένα και μοναδικό ωάριο. ΄Οπως καταλαβαίνεις όχι μόνο πολλά ψωμιά αλλά και πολλούς φούρνους θα έχεις

optassia
16-02-12, 10:41
Α ρε Υπατία, αστέρι είσαι και εσύ , όπως όλα το κοριτσάκια μου εδώ!!! η αλήθεια είναι πως μου δίνεις κουράγιο. Πάντως, για το θέμα των ωαρίων ο γερμανός γιατρός μου είπε πως υπάρχουν ωοθήκες που δεν αποκρίνονται καλά στα φάρμακα. Αυτό δεν σημαίνει ότι η περίοδος θα κοπεί νωρίς ή κατι τέτοιο. Εϊναι , όμως, μια ένδειξη υπολειτουργίας. Δεν ξέρω τί σ....α συμβαίνει. Σορυ, ρε κορίτσια απο Δρ. Οπτασία κατάντησα να βρίζω σαν λιμενεργάτηςςς!!!!!!Υπατία, μόνο ένα ωάριο με πόσα φάρμακα? Εννοώ απο την αρχή που άρχισες. Εμένα οι ωοθήκες μου πριν από 3 χρόνια που άρχισα κατέβαζαν 13 με 200 μονάδες γκονάλ. Μετά , σιγα-σιγά μειώνονταν. Τί τα θες , τί τα ζητάς? Πάντως, τα 6 ήταν όλα σουπερ , γονιμοποιήθηκαν τα 4 και μου έβαλαν τα τρία που ήταν ποιότητας 1 . Τι να πω? οικονομία κάνουν και αυτές, λόγω οικονομικής κρίσης!!!! Κυριακούλα μου, καλή επιτυχία. Ειμαι σίγουρη ότι θα έχουμε γεννητουρια . Δομνίνα, και εγω είμαι σε σκέψη να αλλάξω γιατρό. Ο Μ.....ς μάλλον έχει στριμωχτεί με την περίπτωσή μου και τον δυσκολεύω. Μου λεει..." τί θα κάνω με έσένα?" " μας είχες κακομάθει με τα 13 ωάρια" Δεν μπορεί να κάνει βλαστοκύστες, καταλάβατε? Ο μικρός αριθμός ωαρίων δεν βοηθάει τους εμβρυολόγους. Λοιπόν, ρίξτε το έξω. Τσικονοπέμπτη γαρ...., αντε και να μην εξαφανιστείτε όλες.

optassia
16-02-12, 10:44
Αυτό το διδακτορικό πότε θα το τελειώσω Χριστέ μου????? Ετσι, βρε, για να έχω τον τίτλο και δικαιωματικά!!!!

kuriaki
16-02-12, 11:35
Φιλενάδες καλημέρα! Χτες έκανα την ωοληψία και μετά πονούσα πάρα πολύ... Πρώτη φορά τέτοιος πόνος μετά την ωοληψία, δεν ξέρω γιατί... Το λοιπόν αυτή τη φορά έκανα πάλι ελάχιστες μονάδες, ξεκίνησα από 150 γκονάλ, μετά 112,50 και μετά 75... ε πιο κάτω μετά δεν είχε η πένα... μαζί με μενοπούρ βέβαια σταθερά. Το αποτέλεσμα 30 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 21 και από αυτά τη Δευτέρα (5η μέρα) θα βάλουμε τα καλύτερα και όσα συνεχίζουν να προχωράνε κατάψυξη... Αυτά τα νέα, σήμερα το πρωί τα έμαθα... Ένα ψιλοπρήξιμο το έχω, λίγο όμως, μόνο εγώ το βλέπω...
Μια και λέτε για ωάρια, έχω να πω, πως ναι μεν κάνω πολλά, αλλά και πάλι είναι λιγότερα από πέρσι (πέρσι είχα κάνει 36 νομίζω). Απλά νομίζω πως είτε φταίει που καθε χρόνος που περνάει μεγαλώνω, είτε ο οργανισμός συνηθίζει τα φάρμακα...
Το καλό είναι όπως μας είπαν πως και από μένα (ωάρια) και απ τον άντρα μου, έχουν πολύ υλικό (το σπέρμα ήταν σούπερ). Άντε να δούμε και αυτή τη φορά...
Συζητήσαμε πάλι για την προηγούμενη εγκυμοσύνη (αφού όλοι οι γιατροί απορούν) και όταν είπα ότι προφανώς έπρεπε να μουν ξάπλα και να μην κάνω βολτούλες, μου είπε ο γιατρός, ότι δεν έχει σημασία, αν είναι να συμβεί, θα συμβεί... Αυτό δεν το καταλαβαίνω ρε κορίτσια, πως μπορώ να αποφύγω να ξαναπάθω τα ίδια αν με το καλό ξαναμείνω??? Εϊχα σκοπό να τη βγάλω τελείως ξάπλα, όπως και θα κάνω (αν πρώτα ο Θεός μείνω)...
Σας ζάλισα, εύχομαι να ξεκινήσετε γρήγορα τις προσπάθειές σας και εσείς και να χουμε καλά αποτελέσματα...
Έχετε και εσείς την εντύπωση ότι έχει λιγότερο κόσμο στα κέντρα ή εμένα μου φαίνεται? Ο χρόνος αναμονής έχει μειωθεί σημαντικά πιστεύω!
Πολλά φιλάκια σε όλες!

optassia
16-02-12, 14:41
Καλή επιτυχία Κυριακή!!!! Τα 30 ωάρια είναι σούπερ. Μπράβο σου!!! Θα έχεις υλικό για καμιά 10αριά φορές!!!αλί από εμας!!!Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η ξάπλα!!! ΜΥθΟΣ μου έχουν πει όλοι οι γιατροί της εξωσωματικής!!!! Ναι, ο κόσμος μειώθηκε αισθητά στα κέντρα εξωσωματικής!!!! Δεν είναι όλοι σαν και μας να τα σκάμε στα κέντρα τα ιδιωτικά. Υπάρχει και φτωχός κόσμος που δεν έχει καν δουλειά. Μεταξύ μας ο Π....ς την έχει δει ή μου φαίνεται?? Για μια ακρόαση μου ζήτησε 150 Ευρώ ( ακρόαση 10 λεπτών , ξέρετε, για να περάσει όλο το λαικό προσκύνημα!!!) Δεν πήγα φυσικά.

Υπατία
16-02-12, 17:18
kuriaki αφού τα κατάφερες μια φορά θα τα καταφέρεις και δεύτερη. Εγώ στη θέση σου πάντως θα πρόσεχα πάρα πολύ ότι και αν μου έλεγαν οι γιατροί.

domnina
16-02-12, 17:48
Κοριτσάκια μου γλυκά,

Λογικό είναι ο οργανισμός μας να ζορίζεται περισσότερο κάθε φορά που προσπαθούμε.. Και οι ωοθήκες μας δεν έχουν απεριόριστο αριθμό ωαρίων.. Ίσα ίσα που ο αριθμός αυτός είναι πολύ συγκεκριμένος και καθορισμένος από τη στιγμή που γεννιόμαστε..

Όταν ξεκινάει ο οργανισμός να ντοπάρεται με φάρμακα είναι παρθένος και δίνει σχεδόν το 100% της απόδοσής του.. Μετά συνηθίζει στις ορμόνες και δεν είναι εύκολο να έχει την ίδια ανταπόκριση..

Βέβαια παίζει ρόλο και η ηλικία.. Το 2010 στην πρώτη μου προσπάθεια 6 ωάρια έκανα, 5 στη δεύτερη, 6 στην τρίτη και στην τελευταία και φαρμακερή 4. Όσα φάρμακα και να μου δώσει ο γιατρός δεν πρόκειται να βγάλω παραπάνω..

Κυριακουλίνι μου αυτή δεν είναι παραγωγή.. κανονική κοτούλα είσαι. λογικό είναι κορίτσι μου να πονάς με 30 τρύπια ωοθηλάκια στις ωοθήκες σου.. Τέλειο ποσοστό γονιμοποίησης είχατε και Θεού θέλοντος θα έχετε απόθεμα για τουλάχιστον άλλες 5 φορές! Βέβαια μακάρι να πιάσετε με την πρώτη και να μη χρειαστεί να υποβληθείς ξανά στο μαρτύριο της αναμονής..

Όσο για το αν μείνεις ξάπλα.. Επειδή η αποβολή σου προκλήθηκε από μικρόβιο και όχι από τίποτε άλλο, δεν θεωρώ απαραίτητο να μείνεις ξάπλα, μιας και όπως πολύ σωστά σου είπε ο γιατρός αν είναι να συμβεί θα συμβεί ότι κι αν κάνεις.. Εδώ αέρα αναπνέεις και κολλάς τη γρίππη..

Εύχομαι φυσικά να μην συμβεί τίποτε απολύτως και η εγκυμοσύνη σου να φτάσει μέχρι τέλους αυτή τη φορά..

Εγώ το Σάββατο θα έχω να σας πω νεότερα που θα κάνω το ραντεβού με τον καινούργιο γιατρό..

Οπτασία μήπως να δεις κι εσύ κάποιον άλλο γιατρό;

Σας φιλώ όλες!

kuriaki
16-02-12, 18:44
Φιλενάδες τι καλά να σας διαβάζω! Οπτασία δυστυχώς έτσι είναι το πρώτο ραντεβού εκεί, τσουχτερο (θυμόμουν 180)! Μετά όμως δεν πληρώνεις για υπερήχους κτλ!
Ωστόσο τα 21 γονιμοποιημένα για 2 φορές είναι, τρεις το πολύ! Θα δούμε πόσα θα φτάσουν μέχρι τη Δευτέρα (υπολογίζω γύρω στα 15), θα μου βάλουν τα καλύτερα και μετά τα υπόλοιπα κατάψυξη! Και αν χρειαστεί και άλλη φορά, άντε πάλι απόψυξη και πόσα να μείνουν πάλι? Τελοσπάντων με τα κατεψυγμένα και το Σεπτ τίποτα δεν έγινε. Βάζουν τα καλυτερότερα(!) την πρώτη φορά και ποντάρω να σας πω πιο πολύ στο τώρα. Αφήστε που ο οργανισμός μου ανταποκρίνεται καλύτερα στο στάδιο των ενέσεων. Σας έγραψα για τελευταία μέτρηση ενδομητρίου 8? Ρωτάω απορημένη, γιατρέ τι?8? Ναι μου λέει 7,5-8...
Δομνίνα μου το μικρόβιο ήταν αποτέλεσμα του ότι 2 βδομάδες πριν, τα μωρά είχαν βαρύνει απίστευτα. Είδα μεγάλη διαφορά εκείνες τις εβδομάδες, η κοιλιά φούσκωσε υπερβολικά και λέω εγώ τώρα με το μυαλό μου, απ το βάρος, κατέβηκαν χαμηλά, άνοιξε ο τράχηλος και το τελευταίο στάδιο ήταν να κολλήσω μικρόβιο. Ο Π. μου είπε ότι το μικρόβιο λόγω ανοιχτού τραχήλου πέρασε το τελευταίο 24ωρο... Για αυτό λέω μήπως κάτσω ξάπλα και δεν επιβαρύνω τον τράχηλο (που σε όλους τους υπερήχους ήταν τέλειος!) Δεν ξέρω ρε κορίτσια, ας έρθει εκείνη η ώρα και θα δω πως θα πράξω. Βασικά αν με το καλό μου δοθεί δεύτερη ευκαιρία, θα πάω στη μάνα μου για 8 μήνες και δεν θα ξεμυτίσω. Και Υπατία ναι, οι γιατροί δεν προσέχουν και τόσο όσο εμείς και σίγουρα πρέπει να ακολουθούμε το ένστικτό μας...
Δομνίνα το Σάββατο βλέπεις νέο γιατρό? Άντε να δούμε τι θα σας πει και αυτός! Να μας γράψεις ε?
Φιλάκια κορίτσια και καλό βράδυ!

optassia
16-02-12, 19:47
Εντάξει, όλα καλά θα πάνε για όλες μας. Δομνίνα, αν είσαι ευχαριστημένη με το νέο γιατρό, να μου στείλεις το όνομα σε π.μ. Είμαστε στην ίδια φάση και οι δύο. Κυριακή, δεν θα χρειαστεί η κατάψυξη. Θα τα δωρίσεις τα υπόλοιπα!!

margi
16-02-12, 22:06
Κυριακή, απο περιέργεια, πόσο χρονών είσαι; Πρέπει να είσαι πολύ μικρή για να έβγαλες τόσα ωάρια!!! Μακάρι να γονιμοποιηθούν πολλά και να καταφέρεις να ξαναμείνεις έγκυος. Οσο για την ξάπλα, ναι! εγώ στην θέση σου δεν θα το διακινδύνευα όταν με το καλό έρθει η εγκυμοσύνη. Ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό που είπες κι εσύ παραπάνω.
Οσον αφορά το ενδομήτριο, ποτέ δεν είχα θέμα και τους τελευταιους 3 μήνες, δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά είναι στα Ταρταρα. 11η μέρα ήταν 6.5 με ωάριο 15 χιλ. Ηταν καλό ρε κορίτσια; Ο γιατρός είπε πως θα μεγάλωνε κι άλλο μέσα σε 2-3 μέρες που θα έκανα ωορρηξία.

kuriaki
17-02-12, 12:54
Margi καλημέρα! Είμαι 30, δεν με λες και πολύ μικρούλα,ούτε βέβαια μεγάλη. Απλά έχω πολυκυστικές ωοθήκες και για αυτό τα πολλά ωάρια. Το μόνο που έχω σύμμαχο στην όλη κατάσταση είναι η ηλικία μου, αυτό μόνο με ανακουφίζει...
Το ενδομήτριό σου μια χαρά δεν είναι? Μέχρι την 21η νομίζω δεν συνεχίζει να ανεβαίνει? Άλλο 1 ή 2 χιλιοστά να πάρει θα ναι μια χαρά! Μην ακούς ότι πρέπει να χουμε 10 και πάνω!
xxx

margi
17-02-12, 15:29
Κυριακή είσαι μικρή ακόμη! Δεν ξέρω γιατί, αλλα΄σε είχα για πιο μεγάλη. Εγώ κοντρύω στα 37! Για ενδομήτριο δεν ξέρω ποιο είναι το φυσιολογικό που πρέπει να έχεις. Τον προηγούμενο μένα που το είχαμε ξαναμετρήσει ήταν στην 12η μέρα 5, 5 και είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο. Τουτον το μήνα ήταν καλύτερο ( 6,5 στην 11η μέρα). Δεν ξέρω πόσο μεγαλώνει και αν μεγαλώνει....

αμαρρυλίδα
17-02-12, 17:56
κοριτσια απο οσο ξερω ια να πετυχεις μια εγκυμοσυνη πρεπει να εχεις παχυ ενδομητριο οπως ελεγε κ ο γιατρος μου ''οσο καλος κ αν ειναι ο σπορος(σπερμ/ριο) αν το χωραφι(ενδομητριο) δεν ειναι καλο δεν θα μπορεσει να μεγαλωσειο καρπος''.
απλα τις μερες της ωορηξιας που θα γινει η γονιμοποιηση κ η μφυτευση να ειναι τουλαχιστον 7.5 χλ.τωρα οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα,αλλα κ με 1ο κοπελες δεν μενουν κ αλλες με 7.5 κανουν διδυμα!!!
ολα ειναι παντου σχετικα!!!

kuriaki
17-02-12, 20:45
Aμαρρυλίδα απ την άλλη εγώ πιστεύω πως αν είναι πολύ γερός ο σπόρος φυτρώνει και ανάμεσα στο τσιμέντο!!
Τελοσπάντων, φιλενάδες φεύγω, μετακομίζω για ξεκούραση αύριο πρωί και δεν θα έχω ιντερνετ αυτή τη φορά :(
Καλό Σαββατοκύριακο να χετε! ¨Οποτε βρω ίντερνετ θα σας γράψω...
Σας ευχαριστώ για όλα, πολλά πολλα φιλάκια!!!

Υπατία
17-02-12, 21:50
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είναι καλά και τα 2. Πόσες φορές δεν ακούσαμε να τα έμβρυα να είναι β ποιότητας και να μένουν έγκυες και άλλες πόσες να είναι α ποιότητας και να αποτυχαίνει η εμβρυομεταφορά.

domnina
20-02-12, 16:38
Κοριτσάκια μου γλυκά καλημέρα σας..

Ξέρω, είμαι ασυγχώρητη που δεν ενημέρωσα χθες αλλά μετά τον Βασιλόπουλο στο Medimall είχαμε διάφορες άλλες εξωτερικές δουλειές με το σύζυγο, γυρίσαμε σπίτι κομμάτια, φάγαμε, κοιμηθήκαμε μέχρι τις 7.30 και μετά ήρθαν φίλοι στο σπίτι και φύγαν γύρω στις 12.. οπότε μετά δεν είχα κουράγιο ούτε τον υπολογιστή να ανοίξω..

Σήμερα όμως με το που ξύπνησα μπήκα για να ενημερώσω..

Λοιπόν.. πήγαμε χθες στο κέντρο.. ωραίο περιβάλλον και αισιόδοξο.. καθυστέρησε ο Βασιλόπουλος να μας δει αλλά ήμασταν προετοιμασμένοι και γι' αυτό διότι στο πρώτο κέντρο που ήμουν στο πρώτο ραντεβού καθυστερήσαμε δυο ώρες.. Τέλος πάντων, έρχεται μια κοπελίτσα στην αρχή μου παίρνει ιστορικό και μετά περάσαμε σε ένα γραφείο για να δούμε το Βασιλόπουλο.

Συμπαθέστατος πραγματικά. Ήρεμος, λιτός και περιεκτικός και επεξηγηματικός όπου ακριβώς χρειαζόταν. Όταν του είπα ποιος ήταν ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι από τους καλύτερους του χώρου και έτσι πραγματικά ηρέμησα κορίτσια διότι ενώ ήξερα μέσα μου ότι σίγουρα θα είχε κάνει ότι καλύτερο μπορούσε, ερχόταν τώρα ένας άλλος γιατρός να το επιβεβαιώσει..

Για να μην πολυλογώ το πρόβλημά μας τελικά είναι η ποιότητα των ωαρίων.. Και όλο αυτό ξεκινάει πολύ χρόνια πίσω, από το 1998, που είχα κάνει μια εγχείρηση στις ωοθήκες για να αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα που με τυρρανούσε εκείνη την εποχή. Ο Βασιλόπουλος μου είπε ότι εκείνα τα χρόνια αυτό μπορούσαν να κάνουν, αυτό έκαναν και πως ότι έγινε έγινε και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε από δω και πέρα.

Καταρχήν θα πρέπει να κάνω την εξέταση για την αντιμυλλέριο ορμόνη που μετράει το απόθεμα των ωοθηκών. Αν αυτή η εξέταση είναι καλή τότε θα προχωρήσουμε με ημιφυσικό κύκλο.. δηλαδή λίγα φάρμακα για να μπορέσουμε να πάρουμε λίγα και καλά ωάρια. Αν αυτή η εξέταση δεν βγει καλή, που ο Βασιλόπουλος αυτό υποψιάζεται από το ιστορικό μου, θα κάνουμε δυο φυσικούς κύκλους για να μπορέσουμε να δούμε την ποιότητα των ωαρίων και να προχωρήσουμε ανάλογα. Αν τα ωάρια των φυσικών κύκλων είναι καλά και γονιμοποιούνται θα προχωρήσουμε με φυσικούς. Αν πάλι δεν είναι καλά τότε η μόνη μας λύση και επιλογή είναι τα δανεικά ωάρια..

Οπότε προς το παρόν θα κάνω αυτή την εξέταση και αναλόγως αποτελέσματος θα μιλήσω με το Βασιλόπουλο για να δούμε τι θα κάνουμε.

Ο άνδρας μου ενθουσιάστηκε μαζί του και αυτό είναι το σημαντικό για μένα..

Πάντως κορίτσια μου έφυγε και το βάρος και η αγωνία που κουβαλούσα..

Κυριακουλίνι μου εύχομαι την επόμενη φορά που θα μας γράψεις να μας ανακοινώσεις και τα ευχάριστα.. Περιμένουμε με αγωνία!

optassia
20-02-12, 19:40
Ντομνίνα, μπράβο, χάρηκα και εγώ με τις ειδήσεις. Απο ότι θυμάμαι , όμως, την αντι-μυλεριαν την είχες κάνει και ήταν καλή. Τώρα τί θα άλλαξε? Πάντως, και εμένα ο Μ....ς μου έδωσε ένα σχήμα με χάπια και λίγα φάρμακα για να πάρει τα καλύτερα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την ποιότητα αλλά με τον αριθμό. Περίεργο, έ??? Τα λίγα έμβρυα δεν διευκολύνουν τους εμβρυολόγους για βλαστοκύστες. Αυτο θέλει να πετύχει ο δικός μου γιατρός. Για δανεικά μου είπε δεν τίθεται θέμα . Η ποιότητα είναι 1. Απλά , το πολύ - πολύ να το διακινδυνέψει να τα αφήσει για βλαστοκύστες, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι μπορεί να ματαιωθεί η εμβρυομεταφορά , αφού μπορεί να μην καταφέρει κανένα να φτάσει σε βλαστοκύστη. Σε άλλη περίπτωση οι εμβρυολόγοι έχουν αποθέματα εμβρύων 3 ημέρών, οπότε αν δεν προκύψουν καλές βλαστοκύστες, βάζουν τα έμβρυα των 3 ημερών. Πραγματικά, οι βλαστοκύστες δίνουν μέχρι και 75 % πιθανότητα εγκυμοσύνης. Κυριακή, ξεκούραση !!!Αυτός ο Βασιλόπουλος , είναι καλός γιατρός? Πρώτη φορά τον ακούω. Σε ποιό κέντρο εξωσωματικής είναι?

domnina
21-02-12, 16:09
Οπτασία μου δεν την έχω ξανακάνει αυτή την εξέταση. Θα είναι η πρώτη φορά που την κάνω..

Αφού έχεις άριστη ποιότητα ωαρίων μη φοβάσαι τίποτε.. Λίγα και καλά θέλουμε ασχέτως αν διακαής πόθος των εξωσωματικών είναι κάθε κοπέλα να κάνει από 10 και πάνω για να κάνουν αυτοί πειράματα..

Ο Βασιλόπουλος είναι στο Medimall στον Πύργο Αθηνών..

Ξεκίνησες ήδη τη διαδικασία;

optassia
21-02-12, 18:37
Οχι, πρέπει να παίρνω για 3 μήνες σικλακουρ για να αναπλαστεί το ενδομήτριο μετά την υστεροσκόπηση. Σήμερα πήρα και το γράμμα του γιατρού από τη γερμανία. Μου έκαναν και βιοψία ενδομητρίου στην μέση του κύκλου για να δούν, μάλλον, αν το ενδομήτριο ακολουθεί τις φάσεις που πρέπει ( α φάση, ωορρηξία, ωχρινική κ.τλ.) . Αυτο το έκαναν μόνοι τους , δεν το ζήτησα εγώ. Είναι πολλά χρόνια μπροστα οι άνθρωποι. Απο ότι διάβασα στο έγγραφο της βιοψίας, νομίζω πως θετικά πράγματα γράφει, όσον αφορά την κυτταρική δραστηριότητα. Βέβαια, σε αυτές τις περιπτώσεις και ελληνικά να είναι δεν καταλαβαίνεις πολλά πράγματα, γιατί τα γράφουν με ιατρική ορολογία. Δυστυχώς, την βιοψία σου την στέλνουν αφότου έχεις φύγει από την κλινική και άντε να βρεις κανένα γιατρό να σου εξηγήσει. Ο Μ.....ς ή όποιος γιατρός αποφασίσω να πάω , νομίζω ότι θα καταλάβει από την ορολογία και μόνο. Αν ήταν κάτι απαγορευτικό δεν θα μου έλεγε να προχωρήσω κανονικά!!!!!Ετσι δεν είναι? Τεσπα, έχω να κάνω και μια σειρά εξετάσεων τεστ- παπ, μαστογραφία . Την μαστογραφία θα την κάνω τώρα για πρώτη φορά, για να την έχουν ως σημείο αναφοράς για τις επόμενες, μετά τα 40+ ελπίζω. Δεν ξέρω , ρε γαμώτο, νόμίζω τώρα ότι θα έχω θέμα με τον αριθμό. ¨Ενας βοηθός του Μ...α , όταν έκανα τους υπερήχους , μου είπε πως ήταν 8 ωοθηλάκια που τα 6 είναι καλά ( τα άλλα ήταν κυστικά) . Εγώ τότε φρίκαρα εντελώς . Αυτός τότε με ρώτησε με περισσή χάρη"Πόσα παιδάκια θέλετε να κάνετε?" " Ενα " του απάντησα. " Ε, για ένα είναι σούπερ." " "Ψάχνουμε ένα και καλό , μου απάντησε."Κάνουν και αστειάκια τα χρυσά μου!!!!Το σχήμα μου το είχε δώσει ο Μ.....ς τα Χριστούγεννα , σε περίπτωση που ήθελα να ξεκινήσω αλλά προτίμησα να πάω πρώτα Γερμανία και μετά.Καλή επιτυχία σου εύχομαι για την αντι-μυλλέριαν. Αλλά και αν δεν είναι τόσο καλές, μην σκάς. Η αριθμητική του θεού είναι πρώτα και μετά οι υπόλοιπες.

optassia
21-02-12, 18:51
Α ξεχασα να σας πω , ότι χαίρομαι αφάνταστα που είμαστε ένα σούπερ παρεάκι!!!!Νιώθω τόσο όμορφα που μοιραζόμαστε τον πόνο μας. Α ρε φιλενάδες....!!!!!( Αστο καλό βούρκωσα.....)

margi
21-02-12, 20:21
βιοψία ενδομητρίου μού είπε πως θα μου κάνει κι εμένα ο γιατρός που θα μου κάνει εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο! Είπε πως την κάνει ανάμεσα στην 11η και 15η μέρα του κύκλου και αυτή θα μας καθοδηγήσει στο να δούμε την κατάσταση του ενδομητρίου και να εντοπίσουμε τυχόν μικρόβια που μπορεί να δυσχεράνουν την εμφύτευση!

μαρια39
21-02-12, 20:59
Γεια σας κι απο εμενα..Θαηθελα να ρωτησω...Πονα αυτη η βιοψια ενδομητριου;Θελω κι εγω δευτερο παιδακι αλλα δεν καθεται .... Μενω Γιαννενα

optassia
21-02-12, 21:06
Οχι, σαν το Τεστ- Παπ. Και στο ιατρείο γίνεται. ¨Ενα τσιμπημα είναι. Λίγο υπομονή θέλει. Δεν αξίζει να φας νάρκωση!!!

margi
22-02-12, 17:48
Γεια σας κι απο εμενα..Θαηθελα να ρωτησω...Πονα αυτη η βιοψια ενδομητριου;Θελω κι εγω δευτερο παιδακι αλλα δεν καθεται .... Μενω ΓιαννεναΚι εγώ από Γιάννενα είμαι!!! Γεια σου Μαρία!!!

μαρια39
22-02-12, 20:55
Γεια σου κ σε σενα κ καλη επιτυχια στις προσπαθειες για μωρακι !!!!!.Θα ρθει που θα παει....Ας ελπισουμε το 2012 να ειναι τυχερο για ολες μας.

domnina
23-02-12, 16:10
Αχ βρε κοριτσάκια μου... Τι τραβάμε όλες μας... Μακάρι πολύ σύντομα η αριθμητική του Θεού όπως πολύ σωστά είπε η Οπτασία μας να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες!

optassia
23-02-12, 21:08
Μαργκι και εγω κάπου κοντά είμαι προς ΤρΙκαλα μερια...Αντε βρε, μπλέξαμε τα ηπειρωτάκια με τα καραγκουνάκια....

margi
23-02-12, 21:53
Ξέρω οπτασσία μου που είσαι από Τρίκαλα μεριά! Τα είχαμε πει σε πμ. Μια χαρά είναι τα ηπειρωτάκια και τα καραγκουνάκια, αλλά λίγο άτυχα, γμτ!

optassia
24-02-12, 20:40
Μη μασάτε καλέ. Αστο καλό, ας πούμε και κάτι άλλο. Καρναβαλιστι,.....Εγώ την προηγούμενη εβδομαδα ντύθηκα μαγισσα . Ναι μάλιστα.... Μάγισσα με τα όλα μου ήμουν. Με μαλλιά γκρι, μεγάλο καπέλο, ελιές, μύτη μεγάλη και γαμψή ... Πήγαμε στο μεντιτερανεαν κόσμος με την αδερφή μου και τον ανηψιό μου και τα παιδάκια έπαθαν παράκρουση μόλις με είδαν. ¨¨Ηρθε η Μάγισσα¨....φώναζαν. Περιττό να σας πω ότι έβγαλα τόσες φωτο με τα παιδάκια που αν πληρωνόμουν για την κάθε φωτο θα είχα οικονομήσει ΄΄ενα γερό μεροκάματο....!!!Εβλεπα και κάτι μαμάδες που τα παιδάκια όχι ντυμένα δεν τα είχαν αλλα του πεταματού...

margi
24-02-12, 21:07
Εγώ έχω χρόνια να ντυθώ! Κι ούτε φέτος θα ντυθώ. Ούτε και θα πάμε πουθενά, λόγω οικονομικής κρίσης!

Υπατία
25-02-12, 10:27
Δε χρειάζεσαι χρήματα για να διασκεδάσεις. Υπάρχουν και δωρεάν εκδηλωσεις και άμα θέλεις να ντυθείς μπορείς να βάλεις το κουστούμι του άνδρα σου και ένα μουστάκι. Διάθεση να υπάρχει μόνο.

margi
25-02-12, 11:02
Αν βάλω το κοστούμι του άντρα μου, θα με ψάχνουν μέρες να με βρούν! Είναι τεράστιος και είμαι μικροσκοπική. Εγώ 1,60 και 50 κιλά, αυτός 1,90 και 110 κιλά. Πώς μας βλέπεις; Και μόνο που κυκλοφορούμε μαζί είμαστε καρναβαλάκια, οπότε δεν χρειάζεται να ντυθούμε. Υπατία μου, είμαι διορισμένη σε ένα μικρό χωριό και η πιο κοντινή πόλη που κάνει εκδηλώσεις είναι στα 25 χιλ. Δεν είναι μακριά, αλλά λεφτά για βενζίνη γιοκ. Βλέπεις ο άντρας μου δεν δουλεύει πουθενά και με το ζόρι βγάζουμε το μήνα. Ξεκινάμε κι όλη αυτή την ιστορία με εξωσωματικη, επιτροπές, υπερήχους, γιατρούς, οπότς πιεζόμαστε ΠΑΡΑ πολύ.

Υπατία
26-02-12, 13:46
Εγώ έχω μετάθεση σε ένα μικρό χωριό και η πιο κοντινή πόλη του νησιού που δεν κάνει εκδηλώσεις είναι στα 20 χιλ. Πηγαίνουμε τουλάχιστον κάθε Σάββατο για ψώνια γιατί εκεί υπάρχουν από φέτος δόξα το Θεό 2 σούπερ μάρκετ. Κι εμένα ο άντρας μου δεν δουλεύει. Βρε margi τόσο τυχερές που είμαστε δεν παίζουμε ένα joker μαζί;

margi
26-02-12, 19:05
Λες; Πες νούμερα.....Τι λέτε να πούμε όλες από ένα; Αρχίζω με το 5, όσα χρόνια είμαι παντρεμένη. Συνεχίστε.....Θα μας πει η Υπατία, η Κυριακή, η Δομνίνα, η οπτασία και κλέισαμε το 5άρι. Το Τζοκερ το αποφασίζουμε όλες μαζί.....

Υπατία
26-02-12, 22:24
12 (παρότι έκλεισα πριν λίγες ημέρες τα 11 χρόνια γάμου)

optassia
28-02-12, 19:56
Λοιπόν, κορίτσια μου τρελά και αγαπημένα. Τέρμα τα καρναβαλάκια!!!Καλή Σαρακοστή και να δουμε πως θα πορευτούμε με τα πραγματικά πολιτικο-καρναβαλολαμόγια!!!! Σας έχω νέα σπαρταριστά και ευχάριστα. Τέρμα οι εξετάσεις αποθεμάτων ωοθηκών!!!!Ναι, ναι καλά ακούσατε. Αμερικανοί επιστήμονες ανακάλυψαν πως ,μεσω βλαστ/ρων , η γυναίκα θα μπορεί να παραγάγει όσα ωάρια θέλει , ανέξάντλητα. Μάλιστα, το άκουσα σε γερμανικό κανάλι που πρόβαλε ιατρική εκπομπή. Το είπαν και στον ΣΚΑΙ, έ!!! Και δεν αφορά το απώτερο μέλλον αλλά το άμεσο. Οπότε, για μας που ανησυχούμε για τα ορμονικά μας, θα πάρουμε πολλές ανασούλες, ανασάρες . Ετοιμαστείτε για βολτίτσα αν όχι Αμερική, για όσες βιάζονται, αντε για Γερμανία ( Αμβούργο ) που είναι ιατρική μητρόπολη!!! Ε ρε γλέντια. Θα δείτε που η επόμενη ανακάλυψη θα αφορά σε τεχνητή μήτρα. Οπότε, τι τα θες??? Τζάμπα σάλιο.
Δρ. Οπτασία ( Το κανα πάλι το θαύμα μου.....)

Υπατία
01-03-12, 01:23
Μήπως ξέρεις τι ποσοστά επιτυχίας έχουν τα βλαστοκύτταρα γιατί από ότι ξέρω τα πειράματα που κάναν στα ποντίκια δεν πήγαν πολύ καλά. Πάντως δεν έχω κανένα ενδοιασμό να φτιάξω τις βαλίτσες μου για Γερμανία αν υπάρχουν ελπίδες επιτυχίας. Και η Αμερική μια χαρά μου ακούγεται. Μακάρι Θεέ μου.

optassia
01-03-12, 18:13
Οχι, εγώ διάβασα ότι πήραν βλασκυτ. από γυναίκες , είδαν ότι τα ανωριμα ωοθηλάκια γίνονταν ωάρια και βουαλα....Στα ποντίκια έγινε η ωρίμανση... Ε καταλαβαίνεις, ποντίκια είναι αυτά!!!Ρε παιδιά , τί έγινε , η Κυριακή μας το έκανε το τεστ??? Κυριακή, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ...................

domnina
01-03-12, 18:38
Κυριακή αγωνιούμε όπως βλέπεις... Αναμένουμε!

Υπατία
01-03-12, 18:42
Για δες και εγώ τόσα χρόνια φοβόμουν τα ποντίκια.
Καλή επιτυχία Κυριακή

optassia
03-03-12, 16:45
Κυριακη μου , θα μας σκάσεις καλή μου!!!Αν μη τι άλλο έχεις μια ηθική υποχρέωση να μας ενημερώνεις και μας τα καημενάκια!!! Τί έγινε? Μην μας κρατάς άλλο σε αγωνία.!!!!

domnina
06-03-12, 15:36
Κορίτσια σόρρυ που χάθηκα για τόσες μέρες αλλά είμαι χάλια... βήχας, μπούκωμα και καταρροή παρέα με πυρετό.. μια ομορφιά..

Ελπίζω για την Κυριακή μας πάντως..

optassia
06-03-12, 16:54
Και εγώ μια από τα ίδια. Χάλια!!!

optassia
09-03-12, 21:57
Πριν από λίγο διάβασα την αγωνία από κάποιες κοπέλες που ψάχνουν να βρουν συμπτώματα εγκυμοσύνης μετά από εμβρυομεταφορά!! Δηλ. ψίλους στα άχυρα. Τί ψάχνετε βρε κοριτσάκια μου.... Εσείς , βρε , που είστε όλες? Κρυφτό παίζετε??? Η Κυριακή μας ρε κοριτσια τί έγινε? Ακόμη αυτή η χοριακή???? Ελπίζω να πετυχει αυτή τη φορά!!!

yorkshire
13-03-12, 15:13
Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας,
εκανα εναν υπερηχο εχθες την 25 μερα της περιοδου με κυκλο 28 ημερων και βρεθηκε οτι το ενδομητριο ηταν στο 6,5..
δεν ειναι πολυ λιγο? δεν ειχα καποιο προβλημα απο οσο θυμαμαι ποτε αλλα τωρα αρχισα να ανησυχω

domnina
13-03-12, 15:18
Κυριακή δεν έχουμε ενημέρωση και ανησυχούμε... Ελπίζω να έχουν πάει όλα τέλεια και απλά να ξεκουράζεσαι!

optassia
14-03-12, 18:13
Τι μου κάνετε βρε? Α, θα σας μαλώσω. Που εξαφανιστήκατε? Μυρίσατε Ανοιξη μήπως? Εγώ είμαι κουρασμένη απο τη δουλειά και κάθομαι λίγο μπαλκονάκι.....

optassia
21-03-12, 20:56
Ωραία, αφού δεν θέλετε να εμφανιστείτε , θα μιλάω μονη μου!!!Λοιπόν, για όσες ανησυχουν για το λεπτό ενδομήτριο, έμαθα σήμερα πως μια φίλη στη Γερμανία που είχε ενδομήτριο χιλιοεγχειρισμένο και όχι πάνω από 6 χιλιοστά γέννησε φυσιολογικά ένα υγειέστατο αγοράκι!Να της ΄ζήσει και γρήγορα και στα δικά μας!!!

nikoleta@
21-03-12, 22:32
[QUOTE=optassia;2334948]Ωραία, αφού δεν θέλετε να εμφανιστείτε , θα μιλάω μονη μου!!!
Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι optassia;)

leuta
22-03-12, 08:27
Κορίτσια καλημέρα!
Πριν 1 μήνα έκανα την πρώτη μου εξωωσωματική και μετα βίας έφτασε το ενδομήτριο το 6. Το αποτέλεσμα ήταν...αποτυχία! Πάντα είχα λεπτό ενδομήτριο...
Το ξέρω ότι υπάρχουν περιπτώσεις γυναικών που έμεινα με λεπτό ενδομήτριο αλλά δε θέλω να περιμένω την στατιτιστική επιτυχία :) γι αυτο πείτε μου σας παρακαλώ υπάρχει ελπίδα για το λεπτό ενδομήτριο?
Είναι θέμα ορμονων, αλλάζει με θεραπεία ή όπως διάβασα κάπου δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορούν να κάνουν και πολλα οι γιατροί?
Δεν έχω κάνει καμία έκτρωση ούτε επέμβαση...σκέφτομαι πριν τη 2η προσπάθεια εξωσωματικής να κάνω υστεροσκόπηση να δω....αν υπάρχει κάτι...Τι άλλο να ψάξω???

optassia
27-03-12, 08:50
Σωστά σκέφτεσαι leuta. Δεν νομίζω να έχεις κάτι. Δεν είναι κακό που έχεις λεπτό ενδομήτριο. Αν είναι λειτουργικό, κανένα πρόβλημα. Απλά, κάνε μια υστεροσκόπηση να δείς. Καμιά φορά βρίσκουμε κάτι που δεν ξέρουμε ( οχι κατι κακό αναγκαστικά). Αλλά "μιά φορά ίσον καμία" που λέει και ο σοφος λαός!!!!Αρα, ξεχασε τα όλα και προχώρα. Νικολέτα, ευχαριστω για τα καλά λογια. Εγινα αισιόδοξη με τη βοήθεια του φορουμ!!!!

optassia
01-04-12, 17:36
Λοιπόν, εγώ λεω μετά το Πασχα να την κάνω την προσπάθεια. Δεν θα παρω πολλά φαρμακα γιατι οι ωοθηκες τα χουν ψιλο παιξει!!! ΔΗλ. διαμαρτύρονται και αυτες . Οπότε, λεω να μην με φορτωνω με πολλά φαρμακα. Θα παρω χαπια και γοναδοτροπινες ήπιας μορφής. Την περασμενη εβδομάδα κοψοχολιάστηκα. ¨Εκανα την πρώτη μαστογραφία ( ναι, στα 35 έτη) και ο γιατρός είπε στη νοσοκόμα ότι ήθελε να μου μιλήσει!!! Τα χρειάστηκα. ΜΟυ είπε πως φαινόταν μια σκια και ήθελε να κα΄νουμε και υπέρηχο για να διελευκάνει το σημείο. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα. Εσεις , κανετε μαστογραφία ή υπέρηχο.??? ΑΝ όχι, να κανετε. Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. Οπότε, όπως και εσεις καταλαβαίνετε, δεν αγχώνομαι καθόλου πλεον!!! Εχω πιάσει "πατο " γυναικολογικα, οπότε , τί άλλο απομένει να μου πουνε??? Σπέρμα μέτριο έως κακό, λεπτό ενδομήτριο, λίγα αλλά ευτυχώς καλά ωάρια??? ΟΥάου , τί άλλο ρε κορίτσια. Ο Θεός, όμως, αν θέλει με μια κίνηση όλα θα τα αλλάξει. Αρκεί να το πιστεύουμε και θα γίνει... Ιδωμεν!!!

optassia
01-04-12, 17:37
Αυτο το φωτεινό αστέρι γιατί δεν ερχεται επιτέλους να μας " στραβώσει" με τη λαμψη του!!!!!

leuta
01-04-12, 19:23
Σωστά σκέφτεσαι leuta. Δεν νομίζω να έχεις κάτι. Δεν είναι κακό που έχεις λεπτό ενδομήτριο. Αν είναι λειτουργικό, κανένα πρόβλημα. Απλά, κάνε μια υστεροσκόπηση να δείς. Καμιά φορά βρίσκουμε κάτι που δεν ξέρουμε ( οχι κατι κακό αναγκαστικά). Αλλά "μιά φορά ίσον καμία" που λέει και ο σοφος λαός!!!!Αρα, ξεχασε τα όλα και προχώρα. Νικολέτα, ευχαριστω για τα καλά λογια. Εγινα αισιόδοξη με τη βοήθεια του φορουμ!!!!

Ευχαριστλω για την απάντηση ;)
Ειναι δυνατον να γίνει εμφυτετευση με λεπτό ενδομήτριο?????

domnina
02-04-12, 16:36
Κοριτσάκια εδώ είμαι κι εγώ... Οπτασία μου μαζί σου κι εγώ.. συμφωνώ κι εγώ με όσο το δυνατόν λιγότερη χρήση ορμονών.. κι εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι είναι η αλήθεια..

Μαστογραφία έκανα κι εγώ την προηγούμενη βδομάδα για πρώτη φορά στα 38 μου! Ευτυχώς δεν βρέθηκε τίποτε αλλά συμφωνώ απολύτως ... η πρόληψη σώζει..

Άντε κοριτσάκια μαζευτείτε!

optassia
02-04-12, 18:51
Leuta, όχι δεν είναι κακό. Δεν σημαίνει τίποτα. Αρκει να είναι ΟΚ απο θέματα ανατομίας κτλ. Μην ακους εμάς τα ταλαιπωρακια!!! Εμείς είμαστε, τί να πω/..... Ναι, ρε ντομνινα θα αρχίσω τα σκληρα εδω μέσα την τυχη μου.... Πας να φτιαξεις το ένα και σου σκαει το άλλο!!!! Πάντως, πολλές γυναίκες έχουν και θεματα με ωαρια. Και πιο μικρες απο εμας. Τϋπου 30 , 31 και κατι.... Εσυ Ντομνινα, για ποτε λες??? Πάντως, δεν έχει σημασία ο αριθμός τόσο πολυ. Μου το είπαν κα απο το κέντρο. ¨Ενα ψαχνουν και καλό. "Ουκ εν το πολλώ το ευ" , αλλωστε....Τζουκα, διόρθωσέ με να κάνω λάθος........Πάντως εγώ κάθε βράδυ , τώρα που καλοκαιριάζει, σηκώνω τα μάτια μου ψηλά, κοιτάζω τα φωτεινά αστερακια απο μακρια και εκείνα στέκονται σιωπηλά, αμίλητα αλλά τόσο ζωντανά, σαν να θέλουν να βουτήξουν στο απέραντο κενο... Που θα πάει , απο το " ένα παιδί μετράει τα άστρα" κοντεύω να γίνω αστερουσα!!!Κάποιο θα πιάσω όμως, εσείς τι λέτε???? ( Βρε , μήπως έχω καμιά φλέβα ποιητική και δεν το έχω καταλάβει!!!!Χι, ΧΙ, ) Με αγάπη, Δρ. Οπτασία !!!!!!!!!!!

tzouka
04-04-12, 18:52
Ανοιξιάτικα φιλιά σε όλα τα υπέροχα κορίτσια του φόρουμ μας και της υτπέροχης ενότητάς μας!!!!!!!!!!!!

Νομίζω ένα ω σου ξέφυγε Οπτασσιάκι, αλλά δε βαριέσαι...:lol:

Είμαι καλά και είμαι εδώ...
Ο χρόνος μου αρχίζει και περισσεύει μετά από έναν αρκετά δημιουργικό χειμώνα...

Ως προς τα δικά μας... ξεκουράζομαι... δε σκέφτομαι τίποτα ακόμα και ναι είμαι κι εγώ στην αντιορμονική ομάδα, αφού πια είδαμε πως οι ορμόνες αντί να μου φτιάχνουν το ενδομήτριο το μαραίνουν...

Σας σκέφτομαι συνέχεια κι ας λείπω...
Δομνινάκι, Οπτασσιάκι και οι άλλες καινούριες φιλενάδες

Κλείνω πάλι με ανοιξιάτικα φιλιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τζούκα:D:D:D:D:D:D:D:D

optassia
04-04-12, 20:18
Ναι ρε Τζουκα, είμαι απαράδεκτη. Πάνω στη βιασύνη μου ξέφυγε η δοτική !!!! Μην με παρεξηγείς!!! Ελπίζω να μου βάλεις καλό βαθμό. Λοιπόν, χαιρόμαστε όλες που μας γραφεις. Να μας γράφεις πιο συχνά!!!!! Ρε συ, βλέπω γύρω μου το τί γίνεται και δεν φρικάρω, πλεον, που δεν μπορώ να κάνω παιδι!!!! Δεν θα πεθάνουμε κιόλας!! Πως τα λέω ρε παιδί μου !!!!

domnina
05-04-12, 16:53
Ναι ρε Τζουκα, είμαι απαράδεκτη. Πάνω στη βιασύνη μου ξέφυγε η δοτική !!!! Μην με παρεξηγείς!!! Ελπίζω να μου βάλεις καλό βαθμό. Λοιπόν, χαιρόμαστε όλες που μας γραφεις. Να μας γράφεις πιο συχνά!!!!! Ρε συ, βλέπω γύρω μου το τί γίνεται και δεν φρικάρω, πλεον, που δεν μπορώ να κάνω παιδι!!!! Δεν θα πεθάνουμε κιόλας!! Πως τα λέω ρε παιδί μου !!!!

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ Οπτασία μου... Δεν θα πεθάνουμε κιόλας.. τις προσπάθειές μας τις κάναμε από κει και πέρα κάποιος άλλος έχει διαφορετικά σχέδια για μας..

Εγώ την επόμενη προσπάθεια λέω κατά Σεπτέμβρη μιας και το καλοκαίρι μου είναι γεμάτο... ήδη έκλεισα ταξιδάκι τον Ιούνιο στη Ρώμη (απωθημένο μου χρόνια τώρα) και τον Ιούλιο παίζει να έρθει ο γιος του άνδρα μου από τον Καναδά οπότε θα έχουμε αρκετό τρέξιμο...

Για να δούμε..

Η Κυριακή μας άραγε τι να κάνει;

Ευαγγελία@@
06-04-12, 21:27
Καλησπέρα σε όλες είμαι καινούργια στο site.θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα.έκανα τον προηγούμενο μήνα την πρώτη μου σπερματέγχυση.Αρχικά από τις εξετάσεις που κάναμε είχαμε εντοπίσει το πρόβλημά μας στην ολιγοσπερμία του συζύγου μου.Αφού κάναμε την σπερματέγχυση και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό, μου είπε η γιατρός μου ότι έχω και εγώ πρόβλημα με το πάχος του ενδομητρίου μου.Στον υπέρηχο που κάναμε την πέμπτη μέρα περιόδου το πάχος ήταν 3 και την 13η που κάναμε και την σπερματέγχυση το πάχος έφτασε 7.Και μου είπε πως θα παρακολουθήσουμε το ενδομήτριο σε φυσιολογικό κύκλο αυτό τον μήνα και θα το ενισχύσουμε στην επόμενη σπερματέγχυση. Μπήκα στη διαδικασία να δω παλαιότερους υπερήχους και τα αποτελέσματά τους ήταν πριν 2μήνες την 9μέρα 6,1χιλ, πριν 9μήνες 11μέρα 8,8χιλ και πρίν από 1,5χρόνο 14μέρα 12χιλ.Σε αυτό το σημείο ήθελα να προσθέσω ότι πριν ένα χρόνο έκανα αφαίρεση πολύποδα ενδομητρίου με υστεροσκόπηση.Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση η μείωση του πάχους του ενδομητρίου μου οφείλετε στην υστεροσκόπηση ή στα φάρμακα που πήρα για παραγωγή ωαρίων(clomiphene).Επίσης μου είπε η γιατρός ότι με αυτό το ενδομήτριο δεν θα έχουμε αποτέλεσμα.Τι λέτε εσείς συγνώμη εάν σας ζάλισα!:-P

optassia
07-04-12, 20:04
Καλώς όρισες στο κλάμπ ΄" λεπτό ενδομήτριο" . Καταρχήν, θα ήθελα να σε πληροφορήσω σχετικά με το εξής: Το ότι έκανες υστεροσκοπική αφαίρεση πολύποδα δεν σημαίνει ότι έχει υποστεί βλάβη το ενδομήτριο. Η γιατρός σου το ξέρει αυτό? Εάν το μάθει, φαντάζομαι θα σου προτείνει , άνευ ετέρου, να κάνεις μια υστεροσκόπηση για να δει το ενδομήτριό σου. Μπορεί να έχει βγει καμια συμφυσούλα, ή μπορεί να μην είναι και τίποτα και να επηρεάστηκε από την αγώγη οιστρογόνων. Ξέρεις , και οι ορμόνες " μπερδεύουν" ενίοτε και ένα υγιες ενδομήτριο. Η γνώμη μου είναι αυτή. Τώρα για τα 7 χιλιοστά έχω να σου πω τα εξής: Η γιατρός σου , δυστυχώς, είναι η κλασική γυναικολόγος που θέλει τέλειο πάχος δηλ. 8,5 χιλ και άνω. Ε όχι ρε φιλενάδα , δεν έχουμε όλες τόσο. Εγω είχα 9 και 10 χιλιοστα πριν υποστώ τη βλάβη των συμφύσεων και των χειρουργείων. Ξέρω , όμως, και κοπέλες που έχουν 7 χιλιοστά χωρίς καμία επέμβαση. Με ανησυχεί λίγο η μείωση ΄στην δική σου περίπτωση , μετά την επέμβαση. Πάντως, μην την αφήσεις να σου κάνει και άλλη σπερματέγχυση , αν δεν κάνεις υστεροσκόπηση !!!!Φιλια

leuta
08-04-12, 19:27
Ξέρεις , και οι ορμόνες " μπερδεύουν" ενίοτε και ένα υγιες ενδομήτριο.

Μπορεί δηλαδή να ευθύνεται και η μακροχρόνια χρήση αντισυλληπτικών?:confused:

Sunty
08-04-12, 20:49
leuta υποτιθεται ότι τα αντισυλληπτικά έχουν οιστρογονα που παχαινουν το ενδομητριο. Δεν ξερω αν κανω κάποιο λαθος...

leuta
09-04-12, 09:33
leuta υποτιθεται ότι τα αντισυλληπτικά έχουν οιστρογονα που παχαινουν το ενδομητριο. Δεν ξερω αν κανω κάποιο λαθος...

Έχεις δίκιο...Η αλήθεια είναι ότι όσο έπαιρνα αντισυλληπτικά είχα αίμα στην περίοδο. Όχι πολλές μέρες αλλά είχα συγκριτικά με τώρα. Από τον Αύγουστο που έκοψα τα χάπια έχω ελάχιστο αίμα...με πολύ δυσκολία βγαίνει... ΆΛλωστε η περίοδος δεν είναι το ενδομήτριο που πέφτει?Άρα το καθόλου σχεδόν αίμα τώρα συνδέεται με το λεπτό ενδομήτριο που έχω...:(:(:(:(:(:(

optassia
09-04-12, 13:09
Βρε κορίτσια τί λετε!!!!!! Τα αντισυλληπτικά δεν έχου οιστρογονική δράση!!!! ΤΟ αντίθετο

leuta
09-04-12, 13:22
Βρε κορίτσια τί λετε!!!!!! Τα αντισυλληπτικά δεν έχου οιστρογονική δράση!!!! ΤΟ αντίθετο

Τα yasmin που έπαιρνα εγώ νομίζω είχαν (30 μg ethinylestradiol) ....:confused: αλλά δεν είμαι και σίγουρη....
τελικά το παχαίνουν κορίτσια ή δεν παίζει ρόλο...εγώ πάντως με τα χάπια είχα αιμα στην περίοδο ενώ τώρα πλέον ελάχιστο..

optassia
10-04-12, 22:01
Any way μια ψιλοανωμαλία την κάνουν!!! Σε όλα τα επίπεδα!!! Τί έγινε ? Θα γίνει καμία μαμά σύντομα.......!!!!

voula71
11-04-12, 00:23
κοριτσια καλησπερα!! ειμαι και εγω μια παθουσα με ενα λεπτο ενδομητριο.4 μηνες τωρα που προσπαθουμε για παιδακι εχουμε γινει γιατροι με τον αντρα μου με αυτα που μας λενε οι γιατροι και με αυτα που διαβαζουμε απο μονοι μας.ειμαι 41 χρονων και εχουμε μπει και εμεις στο δρομο του αγχους και της αγωνιας.θα κανω για δυτερη φορα ορμονολογικες εξετασεις,εχω δει μεχρι στιγμης 3 γιατρους,αλλα ευτυχως οι δυο ειπαν τα ιδια πραγματα. δεν εχω σταθερο κυκλο,οποτε δεν ξερω ποτε εχω ωορηξια,λιγο επιρεασμενο θυροειδη,και ενδομητριο την 19η μερα παχους 3,2 χιλιοστα.περημενουμε τωρα να κανω τις εξετασεις την πεμπτη στο λητο να δουμε τι γινεται.με τις ορμονες το παχους του ενδομητριου φτιαχνει; μεγαλωνει;εχει καμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια με την δικη μου; αντε βρε κοριτσια να δουμε ποτε και εμεις θα γινουμε μανουλες!! φιλια και περημενω την απαντηση σας....:p

leuta
11-04-12, 08:54
κοριτσια καλησπερα!! ειμαι και εγω μια παθουσα με ενα λεπτο ενδομητριο.4 μηνες τωρα που προσπαθουμε για παιδακι εχουμε γινει γιατροι με τον αντρα μου με αυτα που μας λενε οι γιατροι και με αυτα που διαβαζουμε απο μονοι μας.ειμαι 41 χρονων και εχουμε μπει και εμεις στο δρομο του αγχους και της αγωνιας.θα κανω για δυτερη φορα ορμονολογικες εξετασεις,εχω δει μεχρι στιγμης 3 γιατρους,αλλα ευτυχως οι δυο ειπαν τα ιδια πραγματα. δεν εχω σταθερο κυκλο,οποτε δεν ξερω ποτε εχω ωορηξια,λιγο επιρεασμενο θυροειδη,και ενδομητριο την 19η μερα παχους 3,2 χιλιοστα.περημενουμε τωρα να κανω τις εξετασεις την πεμπτη στο λητο να δουμε τι γινεται.με τις ορμονες το παχους του ενδομητριου φτιαχνει; μεγαλωνει;εχει καμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια με την δικη μου; αντε βρε κοριτσια να δουμε ποτε και εμεις θα γινουμε μανουλες!! φιλια και περημενω την απαντηση σας....:p

Εγω έκανα πριν 2 μήνες τη 1η μου εξωσωματική, και αν και έπαιρνα divina το ενδομήτριο πήγε μέχρι 6-6,5.....:(
Στη δεύτερη προσπάθεια που θα κάνω τον Σεπτέμβριο με κατεψυγμένα δεν ξέρω τι άλλη αγωγή θα μου δώσουν για να παχύνει και αν παχύνει......Ίσως τον άλλο μήνα που θα κάνω υστεροσκόπηση λάβω απάντηση για το λεπτό ενδομήτιο..και να μπορώ να το διορθώσω....

Εσένα τι σου είπαν οι γιατροι?

leuta
11-04-12, 08:58
Διαβάζω μόνο περιπτώσεις που είχαν την τύχη να μείνουν έγκυες αν και παρέμεινε το λεπτό ενδομήτριο...Υπάρχει κοπέλα που να είχε λεπτό ενδομήτριο χωρίς να έχει κάνει κάποια επέμβαση και να δικαιολογειται το γεγονός και να μπόρεσαν να της το ενισχύσουν αποτελεσματικά με φάρμακα? :confused::confused::confused::confused::confused:

voula71
11-04-12, 10:53
καλημερα! και εμενα μου ειπαν να κανω υστεροσκοπηση,γιατι εκανα ενα χειρουργειο πριν 3 χρονια για ενα μεγαλο ινομοιωμα.πρεπει ομως να κανω πρωτα τις ορμονονολογικες εξετασεις,και μετα την υστεροσκοπηση.ευχομαι σε ολες μας να πανε ολα καλα βρε κοριτσια! εχουμε δρομο μπροστα μας.....πιστη να εχουμε και οσο μπορουμε να μην εχουμε αγχος!!:)

Υπατία
14-04-12, 00:42
Άμα θέλεις να μεγαλώσεις το ενδομήτριο για να μεταφέρεις κατεψυγμένα παίρνεις cyclakur (μόνο τα άσπρα), 4-5 την ημέρα μέχρι να αποκτήσεις το επιθυμητό μέγεθος, φυαικά πάντα με καθοδήγη του γιατρού σου.

optassia
15-04-12, 23:22
Χριστός Ανέστη!!! Εννοείται ότι υπάρχει λεπτό ενδομήτριο χωρίς υστεροσκοπήσεις κτλ Και ναι, έχουν κάνει παιδιά. Δεν έχει να κάνει . Πιστέψτε με !!!

Ευαγγελία@@
16-04-12, 16:37
[QUOTE=optassia;2348955]Καλώς όρισες στο κλάμπ ΄" λεπτό ενδομήτριο" . Καταρχήν, θα ήθελα να σε πληροφορήσω σχετικά με το εξής: Το ότι έκανες υστεροσκοπική αφαίρεση πολύποδα δεν σημαίνει ότι έχει υποστεί βλάβη το ενδομήτριο. Η γιατρός σου το ξέρει αυτό? .....

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά! Εύχομαι η Ανάσταση του Κυρίου να χαρίσει σε όλες μας από ένα γερό μωράκι! Το γνωρίζει ότι έκανα αφαίρεση πολύποδα ενδομητρίου.Έχω κάνει επίσης όλες τις απαιτούμενες ορμονικές εξετάσεις και σαλπιγγογραφία. Με προβληματίζει ότι δημιουργήθηκε τώρα αυτό το πρόβλημα, ενώ σε προηγούμενους υπερήχους δεν είχε εμφανιστεί.Την Πέμπτη θα πάω να κάνω ένα υπέρηχο σε φυσιολογικό κύκλο να δούμε που βρισκόμαστε.:razz:

optassia
16-04-12, 19:51
Εντάξει, απλά , για τέτοια θέματα , καλά θα είναι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Την έχω πατήσει, γι αυτό σου λέω. Μην αφήνεσαι σε ένα γιατρό. ΑΥτο , πάλι, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους πα΄ρεις σβάρνα όλους!!! Την έχω πατήσει σου λεώ. ΄Κάνε μια διαγνωστική υστεροσκόπηση να σου φύγει το άγχος και η ιδέα. 5 λεπτά ναρκωση ή μέθη θα πάρεις. Αν αντέχεις λίγο τον πόνο, μπορεί να την κάνεις και ξύπνια. Καλά είναι να σου την κάνει ο γιατρός που θα σου κάνει την εξωσωματική. Καλή επιτυχία. Εγώ λεω, σιγά- σιγά να ξεκινήσω με τις Επιτροπές κτλ . Προσπαθώ να βρω μια άκρη με το ΕΟΠΠΥ και τα δικαιολογητικα. Λέτε θα τα καταφέρω?????? ΟΚ. και αν όχι, μια εμπειρία ακόμη λοιπόν.........

Sanna
17-04-12, 00:30
Καλησπέρα σε όλες είμαι καινούργια στο site.θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα.έκανα τον προηγούμενο μήνα την πρώτη μου σπερματέγχυση.Αρχικά από τις εξετάσεις που κάναμε είχαμε εντοπίσει το πρόβλημά μας στην ολιγοσπερμία του συζύγου μου.Αφού κάναμε την σπερματέγχυση και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό, μου είπε η γιατρός μου ότι έχω και εγώ πρόβλημα με το πάχος του ενδομητρίου μου.Στον υπέρηχο που κάναμε την πέμπτη μέρα περιόδου το πάχος ήταν 3 και την 13η που κάναμε και την σπερματέγχυση το πάχος έφτασε 7.Και μου είπε πως θα παρακολουθήσουμε το ενδομήτριο σε φυσιολογικό κύκλο αυτό τον μήνα και θα το ενισχύσουμε στην επόμενη σπερματέγχυση. Μπήκα στη διαδικασία να δω παλαιότερους υπερήχους και τα αποτελέσματά τους ήταν πριν 2μήνες την 9μέρα 6,1χιλ, πριν 9μήνες 11μέρα 8,8χιλ και πρίν από 1,5χρόνο 14μέρα 12χιλ.Σε αυτό το σημείο ήθελα να προσθέσω ότι πριν ένα χρόνο έκανα αφαίρεση πολύποδα ενδομητρίου με υστεροσκόπηση.Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση η μείωση του πάχους του ενδομητρίου μου οφείλετε στην υστεροσκόπηση ή στα φάρμακα που πήρα για παραγωγή ωαρίων(clomiphene).Επίσης μου είπε η γιατρός ότι με αυτό το ενδομήτριο δεν θα έχουμε αποτέλεσμα.Τι λέτε εσείς συγνώμη εάν σας ζάλισα!:-P

Το κλομιφεν είναι αντιοιστρογονο και λεπταινει το ενδομητριο στον κύκλο που το παίρνεις. Αυτο θα έπρεπε να το ξέρει η γυναικολογος σου. Φαντάζομαι ότι δεν είναι ειδική στην υπογονιμοτητα και εφόσον χρειάζεσαι βοήθεια για να συλαβεις καλο είναι να απευθηνθεις σε κάποιο ειδικο γυναικολογο για να μην
ακούσεις αλλες βλακείες και για να μη σε αγχωνουνε χωρίς λόγο. Να της το πεις της γυναικολογου σου ότι είναι αντιοιστρογονο.
Απο τους υπερηχους που γράφεις ο μόνος ανυσηχιτικος ήταν αυτός που το ενδομητριο ήταν 12 κι αυτο γιατί απο το 12 και πάνω θεωρείται υπέρπλασια ενδομητριου και είναι πρόβλημα. Όμως ΕΣΥ το ελυσες με την αφαίρεση του πολυποδα. Αυτο ήταν που σου προκαλούσε την υπερπλασια.
Εφόσον θα ξανακανεις σπέρματεγχυση και την κανεις πάλι με διέγερση καλο θα ήταν να κοιταξετε την περίπτωση να πάρεις ενέσεις (γοναδοτροπινες) σε μικρή δόση γιατί δεν έχουν αντιοιστρογονικη δράση και δεν επηρεάζουν αρνητικά το ενδομητριο.και να ξέρεις οτι το κλομιφεν απαγορεύεται να το πάρεις για παραπάνω απο έξι κύκλους. Έχει συσχετιστει με καρκίνους σε μελέτες.
Τώρα βέβαια γράφεις ότι υπάρχει πρόβλημα ολιγοσπερμιας στον άντρα σου. Είναι σοβαρο? απο κινητικότητα πως είναι? έχει βρεθεί τι είναι αυτο που του προκαλεί την ολιγοσπερμια? η σπέρματεγχυση δεν βοηθάει ιδιεταιρα σε περιπτώσεις με προβληματική κινητικότητα.Γενικά ψαξτο καλά το θέμα πριν ξαναπαρεις φάρμακα γιατί δεν είναι καραμέλες. Στο λέω εγω που έχω τραβήξει πολλα. Πρώτα λυνουμε τις αιτίες που δημιουργούν το πρόβλημα δηλ κάνει θεραπείες ο άντρας σου για να βελτιωθεί και μετα ξαναπαιρνεις διέγερση. Και για μένα καλο θα ήταν να απευθηνθεις σε ειδικο για την υπογονιμοτητα και όχι σε μια απλη γυναικολογο. Και ο άντρας σου να παει σε καλο ανδρολογο.
Είναι κρίμα να ταλαιπορησε. Μακάρι όταν ξεκινουσα να υπήρχε κάποιος να μου πει αυτα που σου λέω.

optassia
17-04-12, 23:08
Συμφωνώ με την Ευαγγελία. Στην αρχή ,μακάρι να μου είχε πει κάποιος ότι σπερμοδιάγραμμα έγκυρο γίνεται μόνο σε εργαστήριο τύπου Βιο....κής και όχι στον οποιονδήποτε άσχετο. Αν το ήξερα τότε, σουμπιτι θα πηγαίναμε εξωσωματική και δεν θα είχαμε ινομυωματα και ιστορίες, αφού εγώ δεν είχα τότε κανένα πρόβλημα και βαρούσαμε , χτυπούσαμε και τίποτα. Εννοείται!!!Πως να μείνεις έγκυος, αν σου λένε ότι η κινητικότητα είναι 78 % και ΄στην πραγματικότητα είναι 7%. Χάσαμε 2 χρόνια τζάμπα να προσπαθούμε και να μας λένε ότι είναι άγχος!!!!Μετά φυσικά βγήκε το ινομύωμα σε εμένα και τη συνέχεια την ξέρετε...........

Ευαγγελία@@
19-04-12, 15:55
Σας ευχαριστώ μέσα από τη καρδιά μου για τις απαντήσεις σας. Νιώθω ότι έχω κάποιον σύμμαχο στις προσπάθειες που κάνουμε. Πήγα σήμερα στη Γιατρό μου για υπέρηχο είμαι στην 12μέρα το ενδομήτριο ήταν πολύ καλό 11χιλ.Αύριο θα κάνω σπερματέγχυση σε φυσιολογικό κύκλο. Έκανα το μεσημέρι την pregnyl και αύριο θα κάνουμε την σπερματέγχυση σε φυσιολογικό κύκλο. Ο σύζυγος μου έκανα εγχείρηση κιρσοκήλης πριν από ένα χρόνο και ξανά εμφανίστηκε πάλι στην ίδια πλευρά(αριστερό όρχι).Η γυναικολόγος μου είναι στο τμήμα εξωσωματικής γονιμοποίησης με μια ομάδα γιατρών. Σήμερα αφού κάναμε τον υπέρηχο χωρίς να πάρω καθόλου φάρμακα(αυτόν τον κύκλο)και είδε το πάχος του ενδομητρίου μου είπε ότι η μείωση προκλήθηκε από τα κλομιφέν. Ο προηγούμενος μήνας ήταν ο πρώτος μήνας που με παρακολούθησε και η πρώτη σπερματέγχυση που έκανα. Δεν σας είχα δώσει όλες τις λεπτομέρειες πριν. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε εσάς!:p

Ευαγγελία@@
19-04-12, 16:05
optassia (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=17562) σου εύχομαι να είναι η τελευταία σου φορά που ταλαιπωρήσε !Θετική ενέργεια απ όλες μας! Θέλω να δώσω μια ευκαιρία να μην πάμε κατευθείαν στην εξωσωματική. Θα προσπαθήσω και για τρίτη φορά εάν χρειαστεί.