PDA

Επιστροφή στο Forum : Το καλύτερο σουβλάκι

antigoni84
19-05-09, 15:53
Ορκισμένη σουβλακοφάαγος γαρ σκέφτηκα ν ανοίξουμε ένα τόπικ με τα πιο νόστιμα σουβλάκια που εχουμε φάει.Αρχίζω 1.ΣΑΒΒΑΣ Πλ.Μέμου,καταπληκτικό κεμπάπ και τέλειο καλαμάκι κοτόπουλο με μια φανταστική σος απο πάνω.Πεινάω τρελλά κ φαίνεται ε????
2.Μανδράκης Καισαριανή,απίστευτος γύρος και κοντοσούβλι!

christiana08
19-05-09, 16:01
Αντιγονη μου,μας ξελιγωσες μεσημεριατικα!!
"Θανασης" στο Μοναστηρακι φυσικα...Τουλαχιστον οταν ζουσα ακομα στην Αθηνα.
Πατρα ακομα το ψαχνω,μονο απο ενα δυο μαγαζια εχω δοκιμασει.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
19-05-09, 16:35
Αμαν ρε Αντιγονη......βαλτή είσαι παιδί μου?

indica
19-05-09, 16:38
καλα ανοιξε τετοιο θεμα κ τωρα το παιρνω χαμπαρι????????
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΣΑΒΒΑΣ????????????
στειλε ενα πακετο ρε αντιγονακι να σε χαιρεται η πεθερουλα σου χοχοχοχ πλακα κανω!
στα γιαννενα εχει πολλα ωραια... ειναι μεγαααααλη η λιστα!

starfish2581
19-05-09, 16:45
καλα ανοιξε τετοιο θεμα κ τωρα το παιρνω χαμπαρι????????
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΣΑΒΒΑΣ????????????
στειλε ενα πακετο ρε αντιγονακι να σε χαιρεται η πεθερουλα σου χοχοχοχ πλακα κανω!
στα γιαννενα εχει πολλα ωραια... ειναι μεγαααααλη η λιστα!

Άκουσα κάτι για Γιάννενα, ποιός είναι από εκεί ?

elenik
19-05-09, 16:51
Απο Πετρουπολη- Περιστερι-Ιλιον καμια προταση υπαρχει? Μου λειπει ο Αυστραλος :lol (ηταν το καλυτερο σουβλακι οταν ημουν μικρη και απο τοτε κανενας....καλος)

indica
19-05-09, 16:51
εγω καλε!!!
indica (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14474)

http://www.parents.gr/forum/image.php?u=14474&dateline=1242389621 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14474)

Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

δεν βλεπεις? ;)

starfish2581
19-05-09, 20:12
εγω καλε!!!
indica (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14474)

http://www.parents.gr/forum/image.php?u=14474&dateline=1242389621 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14474)

Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

δεν βλεπεις? ;)

Γεια σου πατριώτισα, κι εγώ από εκεί είμαι, αλλά μένω Αθήνα

Andy
19-05-09, 20:23
starfish2581 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=15154)και indica κοριτσια εγω ειμαι απο παραμυθια (εξω απο ηγουμενιτσα ) αλλα μενω αθηνα . ωραια η πατριδα μας ε??

ANNA27!
19-05-09, 20:26
τα καλύτερα σουβλάκια τα χει η Θεσσαλονίκη.
συγκεκριμένα σίγουρα Τούμπα στη Λαμπράκη (άλλο πράγμα) και στη Χαριλάου
γενικά όπου σαλονικιώτικο γήπεδο και ωραία σουβλακοκατάσταση τριγύρω!

starfish2581
19-05-09, 20:29
starfish2581 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=15154)και indica κοριτσια εγω ειμαι απο παραμυθια (εξω απο ηγουμενιτσα ) αλλα μενω αθηνα . ωραια η πατριδα μας ε??

Μόνο ωραία, χειμώνα-καλοκαίρι είναι το ίδιο όμορφα.
Εγώ είμαι από από το Θεριακήσι, λίγα χλμ πριν τα Γιάννενα, κοντά στην Δωδώνη.

elachl
19-05-09, 20:44
εκει που βγαινουν τα παγωτα και η φετα δωδωνη?λοιπον κοριτσαι τα καλυτερα σουβλακια στην πολη μας τα κανει ο ΠΑΡΑΣΧΟΣ!αν ποτε ερθετε εδω ειναι στην πλατεια αλυσιδας!

starfish2581
19-05-09, 20:57
εκει που βγαινουν τα παγωτα και η φετα δωδωνη?λοιπον κοριτσαι τα καλυτερα σουβλακια στην πολη μας τα κανει ο ΠΑΡΑΣΧΟΣ!αν ποτε ερθετε εδω ειναι στην πλατεια αλυσιδας!

Εκεί, βέβαια δεν είμαι από εκεί ακριβώς, αλλά κοντά. Γι'αυτό κι εμείς σπίτι παίρνουμε μόνο φέτα Δωδώνης, (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ε?) και κασέρι και λαδοτύρι πάντα Μυτιλήνης !! (είναι η μαμά μου από εκεί)

Maggie
19-05-09, 21:03
Απο Πετρουπολη- Περιστερι-Ιλιον καμια προταση υπαρχει? Μου λειπει ο Αυστραλος :lol (ηταν το καλυτερο σουβλακι οταν ημουν μικρη και απο τοτε κανενας....καλος)

Το Συντριβάνι στην παλιά πλατεία Μπουρναζίου. Είναι πολύ παλιο μαγαζί, λίγο παρακμιακό αλλά έχει καθαρά κρέατα και νόστιμα σουβλάκια

jesgk
19-05-09, 22:59
Οι "Νοστιμιές" στο Χαϊδάρι έχουν τέλειο κεμπάπ και πολύ γευστική γιαουρτλού... αμάν γιατί το ανοίξαμε αυτό το θέμα τώρα που πρέπει να εξοντώσουμε την κυτταρίτιδα;;;

starfish2581
19-05-09, 23:02
τα γουρουνάκια στην κηφισιά με την υπέροχη πίτα φλαμπέ και το "οδηγώ και σε σκέφτομαι "
μιαμ μιαμ !!

indica
19-05-09, 23:12
τι ειναι η πιτα φλαμπε??????????????

starfish2581
19-05-09, 23:28
τι ειναι η πιτα φλαμπε??????????????

έτσι λέγεται αυτή η μερίδα και έχει μέσα φρέσκια σάλτσα ντομάτας, κρεμμύδι, τυρί λιωμένο και πολλά καυτερά μπαχαρικά

indica
19-05-09, 23:31
καλα κ εγω ετρωγα 4 χρονια καβουρα και βεργινα στα εξαρχεια????????????

starfish2581
19-05-09, 23:35
καλα κ εγω ετρωγα 4 χρονια καβουρα και βεργινα στα εξαρχεια????????????

Τι είναι αυτά καλέ ?????????

indica
19-05-09, 23:39
ωραιοτατα φαγητοπωλεια στα εξαρχεια!!!!! καπως επρεπε να τραφω ως φοιτητρια!!

starfish2581
19-05-09, 23:49
Ααααααααααααα, οκ

Ηλιάννα
19-05-09, 23:56
ΘΡΑΚΑ στο Ηρακλειο,στα Λιονταρια!!

souzy
19-05-09, 23:58
Indica Υπάρχει ακόμα το Πικάντικο στη Δωδώνης απέναντι από τη Στρατολογία;
Φοιτήτρια έτρωγα απο κει τόσο συχνά που όταν έπαιρνα για παραγγελία γνώριζαν τη φωνή μου και δεν μου ζητούσαν διεύθυνση!!!!!!! :lol:
Το φόρτε μου ήταν η ποικιλία 2 ατόμων (ατομική για μένα! :oops:)!!!

Μου λείπουν πολύ τα Γιαννενάκια... :(

starfish2581
20-05-09, 00:05
ΘΡΑΚΑ στο Ηρακλειο,στα Λιονταρια!!

εκεί είναι που φτιάχνουν το θρακόψωμο ή καμία σχέση ?

indica
20-05-09, 00:05
χαχαχαχα ναι αμεεεεε πως δεν υπαρχει...!!! μια φορα εχω φαει απο εκει...
τι σου λειπει απο το γιαννενο ΑΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!

souzy
20-05-09, 00:11
ΟΛΑ μου λείπουν!!!!! :(

Δεν βρήκα κι εγώ ένα Γιαννιώτη να μείνω για πάντα εκει... Πήγα και βρήκα τον Αθηναίο!:twisted:
(Ο Πικάντικος ήταν παντρεμένος! Ο Κουραμπάς επίσης!)
Αλλά ποτέ δεν είναι αργά!:lol:

Ηλιάννα
20-05-09, 00:56
εκεί είναι που φτιάχνουν το θρακόψωμο ή καμία σχέση ?

Αυτο ακριβως ειναι....!!!

starfish2581
20-05-09, 01:00
Καλά, απλά τέλειο, τι να λέμέ. πρώτη φορά που είχα παέι Κρήτη με πήγαν εκεί για σουβλάκι, κι έπαθα...

fistikaki
20-05-09, 01:02
ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ???

:evil::evil::evil:

ΕΝΑς ΑΝΤΜΙΝ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ????
:evil::evil::evil::evil::evil:

starfish2581
20-05-09, 01:03
Μυρίζομαι δίαιτα ??????????

alcyon
20-05-09, 01:17
Θράκα... υπάρχει ακόμα αυτό το μαγαζί; :lol:
Πω πωωωωω τι μου θυμήσατεεεεεε γιαμμμμ

Επισης το καλύτερο σουβλάκι ever.. το φτιάχνει η γιαγιά μου.
Τηγανόψωμο με όλα τα σχετικα του σουβλακιού..... Ζεστό, σπιτικό, πεντανόστιμο!!!

Maggie
20-05-09, 08:51
τα γουρουνάκια στην κηφισιά με την υπέροχη πίτα φλαμπέ και το "οδηγώ και σε σκέφτομαι "
μιαμ μιαμ !!

Τέλειο!

indica
20-05-09, 09:06
μια διευκρίνηση... οταν λεμε σουβλακι.... εννούμε καλαμακι η πιτογυρο?????

(σουζι τι σπουδαζες εδω?)

lenagr1
20-05-09, 10:06
μια διευκρίνηση... οταν λεμε σουβλακι.... εννούμε καλαμακι η πιτογυρο?????

(σουζι τι σπουδαζες εδω?)

xaxa ελα να ξεχωριζουν οι Θεσσαλονικιές από τις Αθηναίες!!!

indica
20-05-09, 10:17
εμεις παντως εδω τα γιαννενα σουβλακι λεμε το καλαμακι! ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΒΛΙΣΤΟ ΚΡΕΑΣ!!! το τονιζω για να καταλάβετε οτι ετσι ειναι το σωστο χοχοχοχο

antigoni84
20-05-09, 10:20
κοντοσούβλι νο 1 Μοσχάτο στο στέκι,και πολύ νοστιμο τυλιχτό!

alcyon
20-05-09, 17:21
Εγώ πάλι επειδή γύρισα πολλές πόλεις.... σουβλάκια τα λέω όλα πια.... :lol:

indica
20-05-09, 18:45
ναι ρε αλκυον αλλα οταν ζητας σουβλακι τι θες να φας?

elachl
20-05-09, 18:47
ο ξαδερφος μου απο την αθηνα τις πιτες τις λεει πιτογυρο και γελαω πολυ!εμεις τις λεμε πιτα με γυρο πιτα με σιυβλακι κτλ

maria2
20-05-09, 18:51
Σουβλακι και εμεις λεμε το καλαμακι.
Αλλα οταν λεμε : "παμε για σουβλακια" εννοουμε τα παντα.

Ωραια σουβλακια λοιπον κανει "ο Γιωργος" στην Ηλιουπολη και ο "πρεβεζανος" στην Αργυρουπολη.
Αντε και ο Ντενης.

livinath
20-05-09, 19:02
Τζώρτζης στην Μ.Ασίας στον Βύρωνα. Έχω μετακομίσει εδώ και 4 χρόνια σε άλλη περιοχή αλλά σουβλάκια από 'κει πέρνουμε ακόμα...!!!

fistikaki
20-05-09, 19:15
αυτο το "πιτα με σουβλακι" δε το καταλαβα ποτε!!!

indica
20-05-09, 19:18
ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΦΥΣΤΙΚΙ!
μα που ειναι αυτο το εμοτικον που προσκυναει?

maria2
20-05-09, 19:26
Πιτα με καλαμακι ή με γύρο ειναι το σωστό.

Όπως και να ειναι πάντως: ΤΑ ΤΡΩΩ!!!!!!!!!!!! Μιαμ,μιαμ και ειναι νόστιμα τα ατιμα.

elachl
20-05-09, 19:30
αυτο το "πιτα με σουβλακι" δε το καταλαβα ποτε!!!
γιατι καλο μου φυστικακι?αφου ετσι το λεμε εδω!γιατι με πληγωνεις?σας το ειπα οτι εφυγα ολιγον κατουρημενη το μεσημερι?πηρα τη μανα μου και δεν καταλεβαινε τι ελεγα απο τα γελια!

kimi
20-05-09, 22:05
livinath ο σντρας μου ειναι κολλημενος με τον ΤΖΩΡΤΖΗ , χρονια τωρα γιατι εμενε εκει κοντα, αν και σε καποια φαση τα ειχε χαλασει καπως, ειναι κορυφαια,
σουβλακι ειναι πιτα με τα διαφορα μεσα

NENOS
20-05-09, 22:15
μανδράκι στη καισαριανή . ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fistikaki
20-05-09, 22:18
σας εχω ξαναπει το κορυφαιο ανεκδοτο εβερ, ετσι???

πως λενε στη σαλονικα το σλιπινγκ μπαγκ??
πιτα με τουριστα.....

fistikaki
20-05-09, 22:21
χαχαχχαχα τωρα θυμηθηκα μια θεια μου απο τα χανια,που δε πολυηξερε ρε παιδι μου απο σουβλατζερι και γυραδικα η γυναικα,και ερχεται αθηνα, και παμε σε σουβλατζιδικο και ζηταει "σουβλακι... με ψωμι απ εξω,πιτα... και μεσα κρεας... σε κομματακια... απ αυτα που βαζουνε σε ξυλακια...χωρις το ξυλακι αμα γινεται"

leni
20-05-09, 22:33
μα που ειναι αυτο το εμοτικον που προσκυναει?

http://smileys.on-my-web.com/repository/MSN_Emoticons/MSN-Emoticon-032.gif

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
20-05-09, 23:16
Πως τον λενε αυτον στο Καλαμακι με το "απαιχτο" κοτοπουλο????????
Βρε δεν μπορω να θυμηθω......

fistikaki
20-05-09, 23:21
κοττων κλαμπ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
20-05-09, 23:25
Φυστικι εισαι off topic ως συνηθως...........:lol:
Θα σε στειλω στην υπόγα.......:mrgreen:

Βρε πως τον λενε........:roll::roll::roll:

kalamaraki
21-05-09, 09:37
Δεν ξέρω για σουβλάκια στην Αθήνα, πέρυσι που έμενα εκεί είχα απογοητευτέι από την ποιότητα τους... ΑΛΛΑ.... στο Περιστέρι Ο ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΣ....Φτιάχνει ένας σαντουιτσ με κοτόπουλο κασέρι ντομάτα μαγιονέζα πατατούλες και ντομάτα...ΘΕΙΚΟΟΟΟ και είναι και τεράστιο!!!!!!!!!!!!!

livinath
21-05-09, 09:52
Δεν ξέρω για σουβλάκια στην Αθήνα, πέρυσι που έμενα εκεί είχα απογοητευτέι από την ποιότητα τους... ΑΛΛΑ.... στο Περιστέρι Ο ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΣ....Φτιάχνει ένας σαντουιτσ με κοτόπουλο κασέρι ντομάτα μαγιονέζα πατατούλες και ντομάτα...ΘΕΙΚΟΟΟΟ και είναι και τεράστιο!!!!!!!!!!!!!

Βρε μια Θεσσαλονικιά!! Για πες τώρα, στην πλατεία Αριστοτέλους έχει έναν καταπληκτικό σουβλακοπαραγωγό που φτιάχνει και τα γνωστά ψωμάκια αφράτα αφράτα, ξέρεις πως τον λένε; Δεν θυμάμαι βρε παιδί μου... Μόνο να πάω ξέρω...!! (και να φάω!! :lol::lol::lol: )

kalamaraki
21-05-09, 09:55
Στην πλατεία Αριστοτέλους?..... Πραγματικά δεν ξέρω από εκεί κανέναν μαγαζάκι εκεί.... Ξέρω για ανατολική θεσσαλονίκη και φυσικά τα Βρωμικα στην τσιμισκή που κλείσανε τώρα....

livinath
21-05-09, 10:02
Κρίμα..... Πάντως αν πας είναι περίπου στη μέση της πλατείας και κοιτώντας προς τη θάλασσα στο αριστερό σου χέρι. Είναι μικρό και δίνει μόνο έξω (δεν ξέρω αν κάνει και delivery). Πολύ καλό! Το καλοκαίρι είχα πάει Λιτόχωρο και πήγα και μια βόλτα Θεσσαλονίκη να δω το πάνω σόι, οπότε φεύγοντας αργά το βράδυ χτυπήσαμε από 2 σαντουϊτσάκια περιποιημένα...!!

kalamaraki
21-05-09, 10:07
αααααααα. ...... θα το επισκεφτώ σε επόμενη εξόρμηση στο κέντρο. Να σου πω χρόνια πολλά τωρα δεν κατεβάινω στο κέντρο παρά μόνο αν δεν υπάρχει αυτό που θέλω στα ανατολικά, στα εμπορικά κέντρα ή αν δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου στο κεπ. Γιατί η κατάσταση κάτω κέντρο είναι χειρότερη από Αθήνα και είναι φρικτά!!!!

livinath
21-05-09, 10:13
Δυστυχώς έχει και η Θεσσαλονίκη πολύ κίνηση (και γκαζιάρηδες οδηγούς...!! :lol: ) αλλά έχει ένα καλό... Όλο το κέντρο περπατιέται άνετα με τα πόδια, οι αποστάσεις είναι μικρές και είναι πολύ όμορφο σε αντίθεση με το μεγαλύτερο ποσοστό του κέντρου της Αθήνας που δυστυχώς θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να συμμορφωθεί. Χώρια του ότι εδώ υπάρχουν και πολλές περιοχές που ακόμα και το μεσημέρι είναι άκρως επικίνδυνες να τις περάσεις και πεζός αλλά και με αυτοκίνητο....!!

indica
21-05-09, 10:30
λοιπον για να καταχωρησω κ το ιωαννινο!
το καλυτερο καλαμακι EVER το κανει ο βαγγελης και δεν εχει delivery
το καλυτερο πιτογυρο το κανει ο σταθμος της μασας και ΝΑΙ εχει ΚΑΙ delivery!!!!!!!
και μετα απο τοοοοοσο κρεατικο χτυπάμε κ ενα παγωτάκι nutella στη Βρετάνια!!!!

christiana08
21-05-09, 11:14
το καλυτερο πιτογυρο το κανει ο σταθμος της μασας και ΝΑΙ εχει ΚΑΙ delivery!!!!!!!

Κοριτσια,ντροπη σας.....:shock:http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-eatdrink026.gif (http://www.freesmileys.org)

starfish2581
21-05-09, 12:42

ωραία indica, όταν αποφασίσω να έρθω Γιάννενα (γιατί είμαι από κεί), θα ξέρω πού θα πάω για σουβλάκι ..........

indica
21-05-09, 16:11
starfish αν πας σφυρα να ερθω για παρεα!

starfish2581
21-05-09, 16:15
starfish αν πας σφυρα να ερθω για παρεα!

ΟΚ...

evi_mik
21-05-09, 23:22
"Θανασης" στο Μοναστηρακι φυσικα...Τουλαχιστον οταν ζουσα ακομα στην Αθηνα.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!
Επίσης ο κάβουρας στα Εξάρχεια!!!

Τώρα για τη Θεσσαλονίκη τι να σας πω!!!
Έχω φάει πολλά καλά!
Αυτό στην Αριστοτέλους που αναφέρθηκε είναι όντως καλό.

Αλλά εδώ το σουβλάκι καταρχήν ξεχωρίζει λόγω μεγέθους!!!!!!

ΣΟΦΗ
24-05-09, 22:39
Απάντηση για τα σουβλάκια,καλαμάκια,πιτογυρα κτλ.....Για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους λέμε.........:lol::lol::lol::lol:

http://taxalia.blogspot.com/2009/05/vs.html (http://taxalia.blogspot.com/2009/05/vs.html)

(http://taxalia.blogspot.com/2009/05/vs.html)

lianakleopatra
24-05-09, 22:50
ο ξαδερφος μου απο την αθηνα τις πιτες τις λεει πιτογυρο και γελαω πολυ!εμεις τις λεμε πιτα με γυρο πιτα με σιυβλακι κτλ
Πίτα με σουβλάκι?? Χα χα χα! Είναι σαν να ζητάς να σου δώσουν δύο φορές το ίδιο πράγμα!Εμεις στον Πειραιά όταν λέμε σουβλάκια τα εννοούμε όλα και όταν θέλουμε να ξεχωρίσουμε τί θα πάρουμε λέμε πίτα με κρέας , πίτα με γύρο, πίτα με μπιφτέκι!

renata
25-05-09, 00:30
πίτα με σπανάκι και το κανες σπανακόπιτα

Minnie!
25-05-09, 01:17
Ρε παιδιά τέτοια ώρα που όλοι κοιμούντε δεν μιλάνε για φαγητό και για τι μάλιστα ΄΄για σουβλάκια΄΄ που αν ήταν μέρα πολύ ευχαρίστως θα έτρωγααααα.:confused:

Minnie!
25-05-09, 01:30
Το σουβλάκι είναι ΣΟΥΒΛΑΚΙ τι μου λέτε τώρα -καλαμάκι- δεν υπάρχει άλλη ονομασία και δεν σηκώνω κουβέντα γιατί είμαι καλός κρεατοφάγος και ξέρω.:mrgreen:

kalamaraki
25-05-09, 02:03
Πίτα με σουβλάκι?? Χα χα χα! Είναι σαν να ζητάς να σου δώσουν δύο φορές το ίδιο πράγμα!Εμεις στον Πειραιά όταν λέμε σουβλάκια τα εννοούμε όλα και όταν θέλουμε να ξεχωρίσουμε τί θα πάρουμε λέμε πίτα με κρέας , πίτα με γύρο, πίτα με μπιφτέκι!

Έμενα στον Πειραιά πέρυσι για ένα χρόνο και μπορώ να πω ότι ναι έτσι το ζητάνε πίτα με κρέας..είχα πάθει πολιτισμικό σοκ:shock: δεν ήξερα πως να παραγγείλω χώρια που κάθε φορά έτρωγα το κεφάλι μου πως να το πω....και περήφανα μπορώ να πω ότι ακόμα δεν ξέρω πως να ζητήσω πιτα γύρο ή πιτα σουβλάκι στην Αθήνα :oops:...δηλαδή συγνώμη όλα κρέατα δεν είναι????:shock::shock::shock:

kalamaraki
25-05-09, 02:03
Απάντηση για τα σουβλάκια,καλαμάκια,πιτογυρα κτλ.....Για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους λέμε.........:lol::lol::lol::lol:

http://taxalia.blogspot.com/2009/05/vs.html (http://taxalia.blogspot.com/2009/05/vs.html)

(http://taxalia.blogspot.com/2009/05/vs.html)

Συμφωνώ και επαυξάνω!! Πετυχημένο μπράβο Σόφη!!

candy1234
25-05-09, 10:50
Ο Νικος στην Πλ. Δαβάκη στο Αιγάλεω...έχει κεμπάπ σαν του Θανάση στο Μοναστηράκι! Άπαιχτο!

fistikaki
25-05-09, 10:53
Το σουβλάκι είναι ΣΟΥΒΛΑΚΙ τι μου λέτε τώρα -καλαμάκι- :

α μπραβο!!!!
εχουμε λοιπον, τα σουβλακια και τα καλαμακια!!!

οποτε..

μαστορηηηηηηηη

πιακω 3 πιτες γυρο με απ ολα, 2 πιτες καλαμακια χωρις κρεμμυδι, 2 πιτες κοτοπουλο χωρις τζατζικι, ενα παιδικο, 5 πιτες κομμενες, και καμια 10ρια καλαμακια...

και 1 κοκα κολα λαιτ...:-D

lianakleopatra
25-05-09, 10:54
Έμενα στον Πειραιά πέρυσι για ένα χρόνο και μπορώ να πω ότι ναι έτσι το ζητάνε πίτα με κρέας..είχα πάθει πολιτισμικό σοκ:shock: δεν ήξερα πως να παραγγείλω χώρια που κάθε φορά έτρωγα το κεφάλι μου πως να το πω....και περήφανα μπορώ να πω ότι ακόμα δεν ξέρω πως να ζητήσω πιτα γύρο ή πιτα σουβλάκι στην Αθήνα :oops:...δηλαδή συγνώμη όλα κρέατα δεν είναι????:shock::shock::shock:
μωρέ όλα κρέατα είναι αλλά εσύ μπορείς να θες στην πίτα σου κοτόπουλο και όχι γύρο χοιρινό , πώς θα το ζητήσεις? ξέρω πάντως ότι στην Εδεσσα (απο εκεί είναι η καταγωγή μου) όταν θέλεις σουβλάκι σου δίνουν πάντα με γύρο!

kalamaraki
25-05-09, 11:00
μωρέ όλα κρέατα είναι αλλά εσύ μπορείς να θες στην πίτα σου κοτόπουλο και όχι γύρο χοιρινό , πώς θα το ζητήσεις? ξέρω πάντως ότι στην Εδεσσα (απο εκεί είναι η καταγωγή μου) όταν θέλεις σουβλάκι σου δίνουν πάντα με γύρο!

Πως θα το ζητήσω...? Μια πίτα με κοτόπουλο απ' όλα:grin: Υπάρχει άλλος τρόπος??? Συγνώμη.. έχετε δίκιο για το "τυρί" που λέμε εμέις αλλά σε αυτό το πίτα με κρέας... έιναι τρελλό!! Ή το άλλο? Μια μέρα με ρωτάει η κουνιάδα μου "θέλεις τοστ?" ναι της λέω θέλω (χαρά εγώ είναι το αγαπημένο μου σνακ) και μετά από 5 λεπτά με ρωτάει το εξής..... "Το θες ψημένο ή άψητο?" :roll::roll: Εγώ επί κανα τρίλεπτο δεν απαντούσα γιατί προσπαθούσα να επεξεργαστώ την πληροφορια....:confused::confused: Δηλαδή το τοστ δεν σημαίνει ψημένο? Για αυτό δεν το λεμε τοστ και όχι σαντουίτσ? Είναι η μόνιμη διαμάχη με τον Αθηναίο αντρούλη μου :rolleyes::roll:

lianakleopatra
25-05-09, 11:03
Πως θα το ζητήσω...? Μια πίτα με κοτόπουλο απ' όλα:grin: Υπάρχει άλλος τρόπος??? Συγνώμη.. έχετε δίκιο για το "τυρί" που λέμε εμέις αλλά σε αυτό το πίτα με κρέας... έιναι τρελλό!! Ή το άλλο? Μια μέρα με ρωτάει η κουνιάδα μου "θέλεις τοστ?" ναι της λέω θέλω (χαρά εγώ είναι το αγαπημένο μου σνακ) και μετά από 5 λεπτά με ρωτάει το εξής..... "Το θες ψημένο ή άψητο?" :roll::roll: Εγώ επί κανα τρίλεπτο δεν απαντούσα γιατί προσπαθούσα να επεξεργαστώ την πληροφορια....:confused::confused: Δηλαδή το τοστ δεν σημαίνει ψημένο? Για αυτό δεν το λεμε τοστ και όχι σαντουίτσ? Είναι η μόνιμη διαμάχη με τον Αθηναίο αντρούλη μου :rolleyes::roll:
Αφού ρε σύ , αλλιώς είναι το κρέας που βάζουν στην πίτα και αλλιώς ο γύρος (στον Πειραιά, τουλάχιστον). Το κρέας (αν ζητήσεις) είναι σαν να σου αδειάζουν το καλαμάκι (ή σουβλάκι) μέσα σε πίτα ενώ ο γύρος είναι ο γνωστός σε όλους μας σε μικρά κομματάκια. Σου λέω και πάλι, όταν πηγαίνω στην Εδεσσα ξέρω ότι τέτοια δεν έχει, θα φάω πάντα γύρο και το αποδέχομαι!

kalamaraki
25-05-09, 11:05
Αφού ρε σύ , αλλιώς είναι το κρέας που βάζουν στην πίτα και αλλιώς ο γύρος (στον Πειραιά, τουλάχιστον). Το κρέας (αν ζητήσεις) είναι σαν να σου αδειάζουν το καλαμάκι (ή σουβλάκι) μέσα σε πίτα ενώ ο γύρος είναι ο γνωστός σε όλους μας σε μικρά κομματάκια. Σου λέω και πάλι, όταν πηγαίνω στην Εδεσσα ξέρω ότι τέτοια δεν έχει, θα φάω πάντα γύρο και το αποδέχομαι!

Όχι βρε κούκλα... Πες μου τι θες να τρως να σου πω πως θα το ζητάς! Περιμένω.. ε να μην τρως και συνέχεια γύρο (δεν μου αρέσει καθόλου εντωμεταξύ... είμαι φαν σουβλακίου χοιρινού και κοτοπουλίσιου)

lianakleopatra
25-05-09, 11:07
Καλέ, δεν τρώω γύρο εδώ, μόνο όταν πάω στην Εδεσσα και αυτό μια φορά στο τόσο. Εδώ τρώω πίτα με κοτόπουλο ή με μπιφτέκι χωρίς κρεμμύδι!

maira95
25-05-09, 11:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΙ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΛΙΑΝΑΣ:p:p:p:p

kalamaraki
25-05-09, 11:11
Λοιπόν θα ζητάς μια πίτα με γύρο κοτόπουλο από όλα χωρίς κρεμμύδι (αν είναι γύρος κοτόπουλο ) ή μια πίτα με σουβλάκι κοτόπουλο από όλα χωρίς κρεμμύδι (αν είναι σουβλάκι κοτόπουλο) ή μια πίτα με κοτομπέικον από όλα χωρίς κρεμμύδι (αν είναι σουβλάκι κοτομπείκον)! Απλά!

kalamaraki
25-05-09, 11:12
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

Ε τοτε δεν είσαι αντικειμενική... :mrgreen:

lianakleopatra
25-05-09, 11:12
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Καλαμαράκι, έχω φέρει ενισχύσεις, χαχαχα!!!!):p:p:p

kalamaraki
25-05-09, 11:13
Καλά έκανες... αλλά δεν μου απάντησε καμία σας αν αυτο με το τοστ που έγραψα είναι λογικό???

lianakleopatra
25-05-09, 11:14
Λοιπόν θα ζητάς μια πίτα με γύρο κοτόπουλο από όλα χωρίς κρεμμύδι (αν είναι γύρος κοτόπουλο ) ή μια πίτα με σουβλάκι κοτόπουλο από όλα χωρίς κρεμμύδι (αν είναι σουβλάκι κοτόπουλο) ή μια πίτα με κοτομπέικον από όλα χωρίς κρεμμύδι (αν είναι σουβλάκι κοτομπείκον)! Απλά!
Μου φαίνεται λέμε τα ίδια και δεν το έχουμε καταλάβει. Ετσι θα το ζητάω και όποιος καταλαβε κατάλαβε. Μία μικρή διόρθωση όμως, στο κοτόπουλο δεν βάζουν κρεμμύδι (στον Πειραιά) αλλά μαρούλι!

kalamaraki
25-05-09, 11:17
Μου φαίνεται λέμε τα ίδια και δεν το έχουμε καταλάβει. Ετσι θα το ζητάω και όποιος καταλαβε κατάλαβε. Μία μικρή διόρθωση όμως, στο κοτόπουλο δεν βάζουν κρεμμύδι (στον Πειραιά) αλλά μαρούλι!

Συμφωνώ μαζί σου!! Το μαρούλι είναι καλύτερη προσθήκη παρά το κρεμμύδι!! Πω πω τώρα θυμήθηκα τον κοτοπουλά στο περιστέρι... πα πα τρέχουν τα σάλια μου :mrgreen::mrgreen:

lianakleopatra
25-05-09, 11:17
Καλά έκανες... αλλά δεν μου απάντησε καμία σας αν αυτο με το τοστ που έγραψα είναι λογικό???
Κοίτα, τοστ το λέμε είτε είναι ψημένο είτε άψητο. Το σωστό όμως είναι να λέμε το ψημένο "τοστ", έχεις και τα δίκια σου εδώ, δεν μπορώ να πω κάτι! Εγώ καμιά φορά το λέω σάντουιτς πάντως το άψητο.

kalamaraki
25-05-09, 11:22
ε μα... πες τα και στον άντρα μου!! Μα για αυτό το λέμε τοστ... είναι ψημένο ντε!! Και το αλλο το λέμε σαντιουτσ και ας είναι φτιαγμένο με ψωμί του τοστ... η δικαιολογία της κουνιάδας μου όταν την ρώτησα γιατί λεει το άψητο τοστ "τοστ".. αφού λεει ειναι φτιαγμένο με ψωμί του τοστ είναι τοστ:shock::shock: Και την ρωτάω στο καπάκι... δηλαδή αυτό που θα φτιάξω με μικρά ψωμάκια τύπου μπρέτσελ που είναι τα αγαπημένα του αδερφού σου θα τα πω μπρετσελάκια δεν θα τα πω σαντουιτσ?? Δεν μου απάντησε βέβαια ;)

edit: εννοούσα τα μπριός ψωμάκια!!

TARA
25-05-09, 11:40
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

Παρακολουθείτε ένα δείγμα της τρέλας των Επτανήσιων...!:lol::lol::lol:

ΚατερίναΒ
25-05-09, 11:44
τα καλύτερα σουβλάκια τα χει η Θεσσαλονίκη.
συγκεκριμένα σίγουρα Τούμπα στη Λαμπράκη (άλλο πράγμα) και στη Χαριλάου
γενικά όπου σαλονικιώτικο γήπεδο και ωραία σουβλακοκατάσταση τριγύρω!
Ποιον λές τον Χρήστο ή τον Μάκη?
Η μήπως το γυράδικο?

evi_mik
25-05-09, 12:18
Βρε σεις μην τσακώνεστε!!!
Αυτή η διαμάχη είναι πολύ μεγάλη και δεν συμπεριλαμβάνει όχι μόνο σουβλάκια αλλά και πολλά άλλα!
Δεν το αφήνουμε εδώ!!
Εγώ είμαι μια Αθηναία που ζω στη Θεσσαλονίκη από το '96.
Ξέρω τα στραβά και των δυο!

Πάντως αναμφισβήτητα η Θεσσαλονίκη είναι κορυφή στα σουβλάκια
με εξαίραση το "Θανάση" παραμένει πρώτος και με διαφορά!!!

ΣΟΦΗ
25-05-09, 12:42
Πω πω διχόνοια που έσπειρα η άτιμη,χι χι χι χι:cool::lol::lol::lol:

ALEXIS K STELLA
25-05-09, 14:04
Βρε σεις μην τσακώνεστε!!!
Αυτή η διαμάχη είναι πολύ μεγάλη και δεν συμπεριλαμβάνει όχι μόνο σουβλάκια αλλά και πολλά άλλα!
Δεν το αφήνουμε εδώ!!
Εγώ είμαι μια Αθηναία που ζω στη Θεσσαλονίκη από το '96.
Ξέρω τα στραβά και των δυο!

Πάντως αναμφισβήτητα η Θεσσαλονίκη είναι κορυφή στα σουβλάκια
με εξαίραση το "Θανάση" παραμένει πρώτος και με διαφορά!!!

Δεν το ήξερα οτι είσαι από Αθήνα Evi_mik μου!!!
Κι εγώ ήρθα το 1998.Τα 2 πρώτα χρόνια που συγκατοικούσα με τον Αλέξη ,μου είχε πει οτι δουλευει σε σαντουιτσάδικο κι εγώ νόμιζα ότι φτιάχνουν σάντουιτς και τόστ...Που να φανταστώ ότι εδώ σαντουιτσάδικο εννοούν το σουβλατζίδικο...

Πάντως, όπου και να πήγα κατάφερα να παραγγείλω και να γευτώ αυτό ακριβώς που ήθελα...
Στη Χαλκιδική ,βέβαια,με έκαναν να αιστανθώ άβολα που ζήτησα καλαμάκι αλλά περασμένα ξεχασμένα (έκτοτε δεν το ξαναματαζήτησα έτσι).
Στα Χανιά έπαθα πολιτισμικό σοκ όταν ανακάλυψα μέσα στο σουβλάκι μου ...γιαούρτι!!!
Στη Χίο γευστικότατα τα σουβλάκια του Αιμίλιου...ουρές περιμένουν!!!

μαρακικ
25-05-09, 14:15
σουβλακι υπεροχο σερρες, και στον σαλονικιο στην παρο

ChristinaGRZ
25-05-09, 14:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

Κλασσικός ψευδομάρτυρας!

Καλέ, δεν τρώω γύρο εδώ, μόνο όταν πάω στην Εδεσσα και αυτό μια φορά στο τόσο. Εδώ τρώω πίτα με κοτόπουλο ή με μπιφτέκι χωρίς κρεμμύδι!

Από τζατζικάκι βλέπω καλά πάμε ε;

Τοστ είναι το φρυγανισμένο ψωμί, άρα ναι, το τοστ είναι ψημένο. Αλλιώς είναι σάντουιτς.

maria2
25-05-09, 15:12

Το τοστ ειναι ενα τετραγωνο ψωμακι πανω σε ενα αλλο τετραγωνο ψωμακι.

Αυτο μπορεις να το ψησεις,μπορεις ομως να το φας και αψητο!

Σαντουιτς λεμε το φρατζολακι, που το κοβουμε στην μεση και το γεμιζουμε!
Και αυτο, επισης, μπορεις να το φας ψημενο ή και αψητο!

Στο super market παιρνεις ψωμι του τοστ.Και ειναι αψητο στην συσκευασια.
Δεν ειμαι Αθηναια.Απο Μεσσηνια ειμαι.Και εκει ετσι το λεμε!;);)Φιλια!!!

indica
25-05-09, 15:29
κοριτσια!!!!!!!!!!
δεν ειναι θεμα διχόνοιας!
πρεπει να εχουμε γνωση σε καθε πολη που επισκεπτόμαστε που θα φαμε!!!!!!!!!!
για θεσσαλονικη κεντρο ομως δεν βλέπω συμμετοχη κ θλιβομαι.....

marxi
25-05-09, 18:16
κοριτσια!!!!!!!!!!
δεν ειναι θεμα διχόνοιας!
πρεπει να εχουμε γνωση σε καθε πολη που επισκεπτόμαστε που θα φαμε!!!!!!!!!!
για θεσσαλονικη κεντρο ομως δεν βλέπω συμμετοχη κ θλιβομαι.....

ντερλικατεσεν στην κουσκουρα,δε θελω να σε βλεπω να στενοχωριεσαι!!

lianakleopatra
25-05-09, 22:24
Κλασσικός ψευδομάρτυρας!

Από τζατζικάκι βλέπω καλά πάμε ε;

Τοστ είναι το φρυγανισμένο ψωμί, άρα ναι, το τοστ είναι ψημένο. Αλλιώς είναι σάντουιτς.
Εσύ εκεί, δηκτική όπως πάντα!!!! :D:D

angm
25-05-09, 22:58
Κορίτσια κανένα καλό σουβλατζίδικο στη Ν.Σμύρνη? Με καλό γύρο κοτόπουλο. Έξι χρόνια και δεν μπορώ να βρώ ένα της προκοπής!!!!!!!!!!

ChristinaGRZ
25-05-09, 23:09
Εσύ εκεί, δηκτική όπως πάντα!!!! :D:D

Τουλάχιστον δεν ήμουν παραστατική αυτή τη φορά (είναι και το θέμα τέτοιο, αν δημιουργήσω εικόνες θα πάει άπατο!) :shock:

maira95
25-05-09, 23:15
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΛΙΑΝΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΝΑGRZ!!!!!:p:p:p

maria2
25-05-09, 23:19
Τουλάχιστον δεν ήμουν παραστατική αυτή τη φορά (είναι και το θέμα τέτοιο, αν δημιουργήσω εικόνες θα πάει άπατο!) :shock:

Ουαουυυυυυ

TARA
25-05-09, 23:25
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με καπετάνισσα...(maira 95)...:rolleyes:
Πάει...το χάσανε το μυαλό τους οι ΡΟΚΑΔΕΣ... το γυρίσανε στα σουβλάκια αντί να το γυρίσουν στις μπύρες...!:confused:

maira95
25-05-09, 23:30
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με καπετάνισσα...(maira 95)...:rolleyes:
Πάει...το χάσανε το μυαλό τους οι ΡΟΚΑΔΕΣ... το γυρίσανε στα σουβλάκια αντί να το γυρίσουν στις μπύρες...!:confused:

http://www.youtube.com/watch?v=FHQeleva78k&feature=related

lianakleopatra
25-05-09, 23:39
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
Συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο έτσι? Μπράβο σου για την άδολη υποστήριξή σου!!!

ChristinaGRZ
25-05-09, 23:41
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Εσύ είσαι κλασσικό γλυφτρόνι 8-)

Νομίζω ότι κάναμε κατάληψη σε άλλο τόπικ!

Μιλώντας για σουβλάκια πάντως, μιας και δεν αναφέρθηκα παρά μόνο στα τοστ, έχω να πω ένα πράγμα: μην πάτε στο γυράδικο στην Ν.Φιλαδέλφεια, έχουν σκαρτέψει πολύ, τους χρειάζεται ένας ιταλός "εφιάλτης στην κουζίνα" για να στρώσουν. Α και ζητάς απόδειξη (αν κάτσεις και δεν τα πάρεις στο χέρι), νομίζουν ότι είναι προαιρετική!!!

TARA
25-05-09, 23:47
Νομίζω ότι κάναμε κατάληψη σε άλλο τόπικ!

Αυτό λέω κι εγώ!΄Ηρθα να επαναφέρω την τάξη!

tab
26-05-09, 15:25

τελειοι οι κοτοπουλαδεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς συμφωνω μαζι σου

ΚατερίναΒ
26-05-09, 15:26
Ρεεεεεε μεταφερθήκαμε? Χαχχαχαχα τώρα θα βάζουμε εδώ τραγουδάκια?

tab
26-05-09, 15:27
στο περιστερι απεναντι απο το ταχυδρομιο ειναι οι μπριζολοπιτες
κανουν μια σκεπαστη τεραστια απαιχτηηηηηηηηηηηηηηηηη

TARA
26-05-09, 15:35
Πάντως το καλύτερο καλαμάκι το΄χω φάει στην Πεντέλη, στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Είναι Πόντιοι, η ποιότητα και η γεύση τους αγγίζει τα σουβλάκια των παιδικών μας χρόνων, και έρχονται από όλη την Αθήνα για να φάνε εκεί. Δε φτιάχνουν τίποτε άλλο!

TARA
26-05-09, 15:36
Ρεεεεεε μεταφερθήκαμε? Χαχχαχαχα τώρα θα βάζουμε εδώ τραγουδάκια?

΄Οχι Κατερίνα, δε βάζουμε εδώ τραγουδάκια!!!:lol:

ANNA27!
26-05-09, 22:57
Ποιον λές τον Χρήστο ή τον Μάκη?
Η μήπως το γυράδικο?

ο Χρήστος έχει άπαιχτο γύρο!
απ τα άλλα δύο γυράδικο σίγουρα, αλλά και τα δύο έχουν να το λένε για τις χρυσές δουλειές τους και τα τέρατα-σάντουιτς!στη Τούμπα τρώνε γύρο απ τις 9 το πρωί!!!!!

επίσης συμπληρώνω και το Ωμέγα στη Κ. Τούμπα και το Δάσκαλο με τα φοβερά σουβλάκια-σουτζουκάκια!

στη πρώτη εγκυμοσύνη μέναμε Θεσσαλονίκη γι αυτό και πήρα 20 κιλά!!!

eleanax
27-05-09, 11:43
α μπραβο!!!!
εχουμε λοιπον, τα σουβλακια και τα καλαμακια!!!

οποτε..

μαστορηηηηηηηη

πιακω 3 πιτες γυρο με απ ολα, 2 πιτες καλαμακια χωρις κρεμμυδι, 2 πιτες κοτοπουλο χωρις τζατζικι, ενα παιδικο, 5 πιτες κομμενες, και καμια 10ρια καλαμακια...

και 1 κοκα κολα λαιτ...:-D

από όλα όσα έχετε πει αυτό μου φαίνεται το πιο οικείο, πίτα με γύρο (πιτόγυρο για τους μάγκες και διπλόπιτο για τους πεινασμένους) και πίτα με καλαμάκι, δηλ.βγάζει ο σουβλατζής με τη χαρακτηριστική κίνηση το κρέας από το καλαμάκι και το εναποθέτει στην πίτα, από τα δύο προτιμώ το γύρο, όταν δε λέμε σουβλάκι στην αθήνα μπορεί να εννοούμε και τη γεμιστή πίτα και το καλαμάκι με όλα τα αντίστοιχα κρέατα, λέμε ας πούμε θα παραγγείλουμε σουβλάκια κι αποφασίζει ο καθένας τι θέλει από όλα +πατάτες, το παιδικό είναι το κλασικό με πατάτα-ντομάτα
όσο για τη διαμάχη τοστ-σάντουιτς εμείς εδώ στα νότια αναφερόμαστε καθαρά στο είδος του ψωμιού (τετράγωνο το πρώτο και παραλληλόγραμμο και πιο στρουμπουλό το δεύτερο με παραλλαγές: μπαγκέτα, τζιαπάτα, χωριάτικο), το τοστ είθισται να ψήνεται αλλά δεν είναι κι απαραίτητο, και το σάντουιτς επίσης μπορεί να είναι ψημένο (το γνωστό στα Εξάρχεια ως καουμπόικο αν θυμάμαι καλά) ή άψητο
ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ!!!!

karfori's baby
07-06-09, 16:20
Λοιπόν, φοβερό σουβλάκι έχει το "Μπες στο ψητό" στην Πειραιώς στο ύψος της Χαμοστέρνας και ο "Κωστής" που βρίσκεται σχεδόν απέναντι. Ο Κωστής έχει και φοβερό παϊδάκι κοτόπουλο, το οποίο και τσακίζαμε δεόντως, όταν μέναμε Μοσχάτο!

ioulia
01-07-10, 15:37
Φοβερό στη Καλλιθέα ΤΟ ΓΙΟΦΥΡΙ (http://www.onlinedelivery.gr/ΤΟ_ΓΙΟΦΥΡΙ_p-519434.aspx)

elenik
26-05-11, 22:55

Eπαναφερω το θεμα ...
Παιδια εχω προβλημα . Προτεινετε καμια λυση γιατι επαθα στερητικο για σουβλακι.

ΥΓ. Γυροσουβλιες (Αγ. Ιεροθεο) μην παρετε... μολις τα πεταξα και εμεινα με το στερητικο για ενα καλο σουβλακι (δεν τρωγοντουσταν με τιποτα λεμε) . Η πατατα χτεσινη, το καλαμακι ... πικρο :shock: και ξινο παραληλα και γενικα πεταξα και το προσπεκτους μην ξανακανω το λαθος και παρω.

Καμια προταση ? (θελω να ξεκινησω διαιτα αλλα να φαω ενα καλοοοο σουβλακι πριν) :lol:

DALIA
26-05-11, 23:40
:lol::lol:ρε παιδιά εμείς λέμε σάντουιτς με.... Όχι σουβλάκι με...όταν κατέβηκα Αθήνα μέχρι να συνενοηθω σε σαβτοιτσαδικο και τοστ δράμα. Παιδιά το καλύτερο σουβλάκι ( καλαμακι για τους νοτιους ) Άγιος Πρόδρομος Χαλκιδικής και πανυγηρι Αγίου Μαμα

ismeni
26-05-11, 23:59
κυρια σοφια, βυρωνας στην οδο κόνωνος!
χρηστος στην υμηττού (€2 το τυλιχτο)

mami
27-05-11, 09:51
Κανένα καλό σουβλατζίδικο σε Ν. Ηράκλειο / Ν. Ιωνία???

ada9
27-05-11, 13:22
Eπαναφερω το θεμα ...
Παιδια εχω προβλημα . Προτεινετε καμια λυση γιατι επαθα στερητικο για σουβλακι.

ΥΓ. Γυροσουβλιες (Αγ. Ιεροθεο) μην παρετε... μολις τα πεταξα και εμεινα με το στερητικο για ενα καλο σουβλακι (δεν τρωγοντουσταν με τιποτα λεμε) . Η πατατα χτεσινη, το καλαμακι ... πικρο :shock: και ξινο παραληλα και γενικα πεταξα και το προσπεκτους μην ξανακανω το λαθος και παρω.

Καμια προταση ? (θελω να ξεκινησω διαιτα αλλα να φαω ενα καλοοοο σουβλακι πριν) :lol:
γεια σου γειτόνισσα!!:cool::cool:
Εμεις περνουμε απο Καλάβρυτα (πλ. Χρυσούπολης) Συμπόσιο (διπλα στη Ριβολίνι) και στη πλατεια Δεγλερη στη σταση του λεωφορειου εχει ενα που ειναι πολλά χρόνια εκει αλλά δε θυμαμαι το ονομα, πηρε τις προάλλες ο πεθερος μου κ μας άρεσε!
Σορυ που δε γραφω τηλ αλλα ειμαι στο χωριο κ δεν τα εχω μαζί μου!
καλή όρεξη!:lol::lol::lol:

koritsaki9200
27-05-11, 14:28
Τι το επαναφέρετε το θέμα καλέ;;; Για να μου ανοίξει η όρεξη;;;
Λοιπόν, για Νοτια & Ανατολική Αττική έχουμε και λέμε...

Βάρκιζα - ΖΑΧΟΣ (ότι και να πάρεις είναι απλά υπέροχο!)
Κορωπί - ΜΠΡΙΖΟΛΑΚΙΑΣ (έχει ένα μεγάλο πιτόγυρο που το τρως και γλλύφεις τα δάχτυλά σου - εχει και ωραίο τζατζίκι)
Πικέρμι - (ΦΙΛΟΙ ή κάτι παρόμοιο δε θυμάμαι καλά) - τα καλαμάκια του είναι πρωτοποριακά!!! Καμία σχέση με τα τετράγωνισμένα από τις μηχανές. Και μαλακά... με 3 έχεις χορτάσει! Επίσης έχει και ωραίο κοντοσούβλι... Μαλακό και χωρίς πολλά λίπη!!!
ΑΑΑΑΧ!

ziu_zitsu
27-05-11, 16:29
:lol::lol:ρε παιδιά εμείς λέμε σάντουιτς με.... Όχι σουβλάκι με...όταν κατέβηκα Αθήνα μέχρι να συνενοηθω σε σαβτοιτσαδικο και τοστ δράμα. Παιδιά το καλύτερο σουβλάκι ( καλαμακι για τους νοτιους ) Άγιος Πρόδρομος Χαλκιδικής και πανυγηρι Αγίου Μαμα

Τι ειπες τωρα!!!
Πεθαινω για σουβλακια απο τον Αγιο Προδρομο και ειδικα απο τον Αγιο Μαμα!!! Νταλια πατε σε καποια συγκεκριμενη ταβερνα???

elenik
28-05-11, 00:00
γεια σου γειτόνισσα!!:cool::cool:
Εμεις περνουμε απο Καλάβρυτα (πλ. Χρυσούπολης) Κι εγω αυτους ειχα βολευτει αλλα πρεπει να εκλεισαν... χαλασε και το ασυρματο και δεν μπορω να βρω τηλεφωνο οποτε θα με βολευες αν το ειχες. Παραγγειλες προσφατα .? Γιατι πριν απο κανενα τριμηνο προσπαθουσα και δεν εβρισκα κανεναν και υπεθεσα οτι εκλεισαν οποτε δεν σκεφτηκα να βαλω το τηλεφωνο στο νεο ασυρματο (παειιιιιι)

Συμπόσιο (διπλα στη Ριβολίνι)
Χμμμμ... αυτους τους ειχα ξεχασει. Εχω να παρω χρονια οποτε ισως κατι να αλλαξε 8-) Δεν θυμαμαι γιατι τους σταματησα. Να κανω λες αποπειρα? Ειναι και συγχωριανοι :grin:

και στη πλατεια Δεγλερη στη σταση του λεωφορειου εχει ενα που ειναι πολλά χρόνια εκει αλλά δε θυμαμαι το ονομα, πηρε τις προάλλες ο πεθερος μου κ μας άρεσε!
Σορυ που δε γραφω τηλ αλλα ειμαι στο χωριο κ δεν τα εχω μαζί μου!
καλή όρεξη!:lol::lol::lol:

Τον Γιωργο λες. Γμτ δεν κανει delivery και εγω αυτον ειχα απο οταν εχασα τα Καλαβρυτα μεχρι προσφατα (τραβολογιομουνα να παρω) αλλα γμτ το κρεας του τελευταια .... δεν ειναι ιδιο. Μου μυριζει κρεατιλα (κουλο αλλα δεν μ αρεσει να εχει εντονα αρωμα κρεατος - καταλαβαινετε τι εννοω...)

ΟΠοτε το τηλεφωνο απο τα Καλαβρυτα να με σωσεις .

ada9
28-05-11, 01:18
Κι εγω αυτους ειχα βολευτει αλλα πρεπει να εκλεισαν... χαλασε και το ασυρματο και δεν μπορω να βρω τηλεφωνο οποτε θα με βολευες αν το ειχες. Παραγγειλες προσφατα .? Γιατι πριν απο κανενα τριμηνο προσπαθουσα και δεν εβρισκα κανεναν και υπεθεσα οτι εκλεισαν οποτε δεν σκεφτηκα να βαλω το τηλεφωνο στο νεο ασυρματο (παειιιιιι)

Οχι δεν έκλεισαν περναω καθε μερα απο κει!Ειναι κλειστα κάθε Κυριακή!
τα τηλ :2105757969 κ 2105777756

Χμμμμ... αυτους τους ειχα ξεχασει. Εχω να παρω χρονια οποτε ισως κατι να αλλαξε 8-) Δεν θυμαμαι γιατι τους σταματησα. Να κανω λες αποπειρα? Ειναι και συγχωριανοι :grin:

Εμας μας αρεσουν πάντως!Τωρα μπορεί να τυχει και καμια φορα να μην τα πετυχει, αλλά σε γενικες γραμμές ειναι ωραία!

Τον Γιωργο λες. Γμτ δεν κανει delivery και εγω αυτον ειχα απο οταν εχασα τα Καλαβρυτα μεχρι προσφατα (τραβολογιομουνα να παρω) αλλα γμτ το κρεας του τελευταια .... δεν ειναι ιδιο. Μου μυριζει κρεατιλα (κουλο αλλα δεν μ αρεσει να εχει εντονα αρωμα κρεατος - καταλαβαινετε τι εννοω...)

ΟΠοτε το τηλεφωνο απο τα Καλαβρυτα να με σωσεις .
Μάλλον αυτόν λέω γιατι πήγε ο ιδιος ο άντρας μου να τα πάρει!Κοιτα εγω ειχα πάρει καλάμακι κοτοπουλο και δε μου μύριζε και οι άλλοι ειχαν πα΄ρει γυρο κεμπαπ, κατι τέτοιο και τους άρεσε (βέβαια δεν ειναι δύσκολοι στο φαγητο, συμβιβάζονται εύκολα):lol:

marialina
29-05-11, 21:06
Εμείς τρώμε ΠΙΤΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ. (Γαλάτσι περιοχή) απιστευτα σουβλακια, ζουμερα, ζεστα, μαλακά κυρίως το κοτόπουλο του. απαιχτο

elenik
29-05-11, 22:31
Σωθηκαμεεεε. ανοιξε "Σουσουρο" στο Περιστερι :grin::grin:
Δεν ξερω αν ειναι σαν αυτο στην πλατεια Μεμου αλλα αν ειναι θα ευχαριστηθω σουβλακι πριν την εναρξη διαιτας -λιμοκτονιας :lol::lol: (λεω να το ραψω για λιγο :sad::sad: γιατι σε λιγο θα ειμαι εγω σαν σουβλακι :lol::lol: και μαλιστα γιγας:lol:)

chatzico
30-05-11, 02:56
Για Πειραιά έχετε τίποτα ? Γιατί όλα ίδια μου φαίνονται..........

cristina112
31-05-11, 01:55
[QUOTE=koritsaki9200;2037672]Κορωπί - ΜΠΡΙΖΟΛΑΚΙΑΣ (έχει ένα μεγάλο πιτόγυρο που το τρως και γλλύφεις τα δάχτυλά σου - εχει και ωραίο τζατζίκι)

Πού ακριβώς βρίσκεται???Να στείλω τον αγαπημένο μου που είναι φανατικός.
Κατά τα άλλα ψηφίζω και εγώ Ζάχο και Βόνιτσα στον Νέο Κόσμο.
Και επίσης καταγγέλλω ότι εδώ στην Θεσσαλονίκη πληρώνουμε μια πίτα με γύρο 2,70,ενώ στην Αθήνα κοστίζει κάτω από 2 ευρώ.:evil:

kalamaraki
31-05-11, 01:59
Πού ακριβώς βρίσκεται???Να στείλω τον αγαπημένο μου που είναι φανατικός.
Κατά τα άλλα ψηφίζω και εγώ Ζάχο και Βόνιτσα στον Νέο Κόσμο.
Και επίσης καταγγέλλω ότι εδώ στην Θεσσαλονίκη πληρώνουμε μια πίτα με γύρο 2,70,ενώ στην Αθήνα κοστίζει κάτω από 2 ευρώ.:evil:

χμ....τι να πω...τετοια ωρα και γραφεις στα σουβλακια ρε???
χχχαχαχαχαχα

Κοπελια....αθηνα ομως το πιτάκι τους που δινουν....ειναι το μισο απο το δικο μας εδω πανω...εκει θες δυο για να πεις οτι χορτασες....

Ξερω που σου λεω...;):D:D

kappaduo
31-05-11, 02:19
Κοπελια....αθηνα ομως το πιτάκι τους που δινουν....ειναι το μισο απο το δικο μας εδω πανω...εκει θες δυο για να πεις οτι χορτασες....

σωστηηη!! Θεσσαλονικη μερια, εχουν αλλα στανταρντς τα μεγεθη!

Βεβαια....αν μια παρεα Θεσσαλονικιων (που παιζει μπουρλοτ) στειλει τη μοναδικη Αθηναια στο σουβλατζιδικο, στην παρθενικη της επαφη με την ορολογια της Βορειου Ελλαδος σχετικα, δεν ειναι βεβαιο οτι η παρεα θα φαει αυτο που ζητησε ανεξαρτητως μεγεθους παντα ;):lol::lol: (την επιδραση της στιχομυθιας στον σουβλατζη δεν τη συζηταω καν...:-P)

kalamaraki
31-05-11, 02:24
σωστηηη!! Θεσσαλονικη μερια, εχουν αλλα στανταρντς τα μεγεθη!

Βεβαια....αν μια παρεα Θεσσαλονικιων (που παιζει μπουρλοτ) στειλει τη μοναδικη Αθηναια στο σουβλατζιδικο, στην παρθενικη της επαφη με την ορολογια της Βορειου Ελλαδος σχετικα, δεν ειναι βεβαιο οτι η παρεα θα φαει αυτο που ζητησε ανεξαρτητως μεγεθους παντα ;):lol::lol: (την επιδραση της στιχομυθιας στον σουβλατζη δεν τη συζηταω καν...:-P)

χαχαχαχαχα :mrgreen::mrgreen:

καλα ειμαι σιγουρη η παρεα εμεινε νηστική με τα χαρτια στο χέρι χαχαχα

Σε νιωθω απολυτα εχω "κάνει" αθήνα μερια για δυο χρονια στο συνολο και καθε μα καθε φορα....πηγαινα με τον αντρα μου και του ελεγα....ξερεις τι θελω ζητα το για μενα χαχαχαχα

kappaduo
31-05-11, 02:30
χαχαχαχαχα :mrgreen::mrgreen:

καλα ειμαι σιγουρη η παρεα εμεινε νηστική με τα χαρτια στο χέρι χαχαχα

Σε νιωθω απολυτα εχω "κάνει" αθήνα μερια για δυο χρονια στο συνολο και καθε μα καθε φορα....πηγαινα με τον αντρα μου και του ελεγα....ξερεις τι θελω ζητα το για μενα χαχαχαχα

τι κακο κι αυτο βρε παιδι μου με τους Βορειους και τους Νοτιους, ουτε ενα σουβλακι (ουπς, συγνωμη σαντουιτς ηθελα να πω) να μην μπορεις να ευχαριστηθεις!!!
αλλα τον καημενο τον σουβλατζη που εκει που νομιζε οτι το πιανε, το χανε παλι ...:lol:

αγαπω Θεσσαλονικη σε λεω!!

kalamaraki
31-05-11, 02:40
τι κακο κι αυτο βρε παιδι μου με τους Βορειους και τους Νοτιους, ουτε ενα σουβλακι (ουπς, συγνωμη σαντουιτς ηθελα να πω) να μην μπορεις να ευχαριστηθεις!!!
αλλα τον καημενο τον σουβλατζη που εκει που νομιζε οτι το πιανε, το χανε παλι ...:lol:

αγαπω Θεσσαλονικη σε λεω!!

χαχαχα

τι να κανουμε κοπελια(με ολο το θαρρος ε?)

εδω πανω ειχαμε συνηθισει απο πολύ παλιά τον ξένο τουρισμο (βλέπε Βαλκάνια) και μας εμεινε το σάντουιτσ χαχαχα κοινως....οτι εχει ψωμι και κατι αναμεσα του χαχαχα

Εγω παντως....αυτο με το πιτα γυρο το ειχα καταλαβει....
το καλαμακι ενταξ....και αυτο το ειχα πιασει....

τα μπουτια μου μπερδευα με το πιτα γυρο καλαμακι..:shock::shock:

και επειδη δεν ηθελα με τιποτα να μενω νηστικη...

εβαζα τον χαζμπαντ να μου παραγγέλνει ή επαιρνα καλαμάκια (οχι για τον φραπε χε χε) με πιτουλα σκετη!! :grin::grin:

Το ανηκουστο παντως ......ειναι ενα....
Ολα τα αλλα οκ τα δεχομαι ντοπιολαλια ρε φιλε οκ τυρι , φετα κασερι τυρια κτλπ

ΑΛΛΑ....
αυτο με το τοστ δεν εχει προηγουμενο!!!

Με ρωτάει η κουνιαδα μου (ετοιμαζομασταν για εκδρομη νομιζω)

Κουν.-Ελενα θελεις κανα τοστ?

Καλαμαρι-Ναι αμε!

Κουν-Αναμεικτο ή απλό?

Καλαμαρι-Αναμεικτο φυσικά! 8-)

Κουν-Ψημένο ή αψητο?

Μένω ετσι :shock::shock: και παθαινω πολιτισμικο σοκ!!!

χαχαχαχαχαχαχαχ

Καλαμαρι-Τι εννοεις?:!::!::?::?::?:

Κουν-Ψημενο ή αψητο ρε ουφο?

Καλαμαρι.-Ψημενο......:?:shock::shock::shock:

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!! ΝΑ ΑΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΣΤ ΘΑ ΦΑΣ????

Το τοστ δεν βγαινει απο το Toasted???????????:?::?::?::?:

Kουν.-Οχι ρε βλαμενο το αψητο ειναι και αυτο τοστ!!!

Καλαμαρι-Ε οχι κοπελια, το αψητο ειναι σαντουιτσ, αφου εχει ψωμι στις δυο ακρες και αναμεσα κατι!!! :rolleyes::rolleyes:

Κουν-Οχι...οχι οχι...αφου φτιαχνεται απο τα τετραγωνες φετες ψωμιου, λεγεται τοστ!

Εγω ετσι....:arrow::shock::shock:

Τελικα το εφαγα το "ψημένο" ΤΟΣΤ...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

αλλα....απο τοτε κανω το σταυρο μου!!!!

kappaduo
31-05-11, 02:59
αχ, λυπησου με, λυπησου με, εχω ξεραθει στα γελια σε λεω!!!

αυτο με το τοστ ΔΕΝ το ηξερα και δεν το εχω ξανακουσει! βρε συ, μηπως η κουνιαδα ειναι 'μασκε' αθηναια?? mhpws megalwse se kamia US? ekei psinoyn or not to bagel me to cream cheese...

ενω οοοολα τα αλλα, σουβλακια, σαντουιτς, κασερια (τι πολλα κασερια!!) και φυσικα τις λεμοναδες! εννοειται! τα κατεχω! φτανω επιπεδο προφισιενσυ λεμε! αφου μεχρι και το λλλλ μιμουμαι οταν ειμαι πανω
(συζυγος Θεσσαλονικιος, ναι ναι ξερω ολες εμεις οι παλιοαθηναιες που παιρνουμε τα καλα παιδια...)

για να επανελθω στο θεμα, αν βρεθειτε απο αθηνα μερια νοτια, πειτε μου να σας πω εδω κοντα τα καλα σουβλαδερι ;);) με πιστοποιηση ISO9002, εγγυημενα ετσι? κι οχι 2 ευρω το κεφαλι, εκει κοντα στο 1.70-1.80

ασε και μου ανοιξε η ορεξη-μηπως να φτιαξω ενα τοστ? :lol:

υγ. φινο και ευπροσδεκτο το 'κοπελια' :p:p

kalamaraki
31-05-11, 03:07
αχ, λυπησου με, λυπησου με, εχω ξεραθει στα γελια σε λεω!!!

αυτο με το τοστ ΔΕΝ το ηξερα και δεν το εχω ξανακουσει! βρε συ, μηπως η κουνιαδα ειναι 'μασκε' αθηναια?? mhpws megalwse se kamia US? ekei psinoyn or not to bagel me to cream cheese...

ενω οοοολα τα αλλα, σουβλακια, σαντουιτς, κασερια (τι πολλα κασερια!!) και φυσικα τις λεμοναδες! εννοειται! τα κατεχω! φτανω επιπεδο προφισιενσυ λεμε! αφου μεχρι και το λλλλ μιμουμαι οταν ειμαι πανω
(συζυγος Θεσσαλονικιος, ναι ναι ξερω ολες εμεις οι παλιοαθηναιες που παιρνουμε τα καλα παιδια...)

για να επανελθω στο θεμα, αν βρεθειτε απο αθηνα μερια νοτια, πειτε μου να σας πω εδω κοντα τα καλα σουβλαδερι ;);) με πιστοποιηση ISO9002, εγγυημενα ετσι? κι οχι 2 ευρω το κεφαλι, εκει κοντα στο 1.70-1.80

ασε και μου ανοιξε η ορεξη-μηπως να φτιαξω ενα τοστ? :lol:

υγ. φινο και ευπροσδεκτο το 'κοπελια' :p:p

χαχαχαχα Ετσι ετσι!!

Καλα και που ήταν ο χαζμπαντ σου οταν εψαχνα εγω στην θεσσαλονικη??:?:
Και πηγα και επεσα ζντουπ στον αντρα μου....Αθηναιος χαχαχα Περιστεριωτης! Τον καλυτερο Αθηναιο πηρα ομως ε!!!
Και το εχει να το λεει το πεθεριδιο σε τυλιξε η Σαλονικια χαχαχα

Αυτο παντως με το τοστ....το λενε και τα δυο ζευγαρια κουμπαρων μας...Αθηναιοι και αυτοι, οι μεν Μελισσια οι δε κεντρο....

Ευγε ευγε για το επιπεδο προφισιενσι!!
Εγω ειμαι ακομα στο λόουερ .....χαχαχα
Αν μεινω μονη μου Αθηνα....καλυτερα να παραγγειλω κινεζικο που θα τους πω αριθμους θελω το 10 το 45 σαγιοναρα μας!!!

Για που νοτια λες? Πειραια...? Γιατι εμεινα Δραπετσώνα ενα χρονο , μισο περιστέρι και μισο Πευκη....

Επιασα ολα τα επιπεδα ετσι??
χαχαχαχα

cristina112
31-05-11, 16:35
χμ....τι να πω...τετοια ωρα και γραφεις στα σουβλακια ρε???
χχχαχαχαχαχα

O πεινασμένος καρβέλια-ή μάλλον σουβλάκια-ονειρεύεται!!!:lol::lol::lol:

Καλέ,ξέρω κι εγώ τί λέω...εκτός από του Ζάχου,που είναι όντως μικρό, τα άλλα που λέω είναι τόσο μεγάλα,όσο αυτά που δίνουν στο γνωστό σουβλατζίδικο στην πλατεία Σκρα,καταλαβαίνεις φυσικά ποιό εννοώ!;)
Για να μην πω και για ένα άλλο,που δεν θυμάμαι ακριβώς πού είναι,νομίζω στην Δάφνη και η πίτα του είναι η μεγαλύτερη που έχω δει ποτέ μου, επομένως φαντάζεσαι πόσο μεγάλο γίνεται το σάντουιτς-πιτόγυρο-σουβλάκι καλαμάκι(γράφω όλες τις ονομασίες,για να συνεννοηθούμε όλες!).Και κοστίζει μόνο 1,90!!!

xrysa1981
31-05-11, 16:39
σας εχω ξαναπει το κορυφαιο ανεκδοτο εβερ, ετσι???

πως λενε στη σαλονικα το σλιπινγκ μπαγκ??
πιτα με τουριστα.....

χαχαχα καλο!Το καλαμακι του φραπε πως το λετε;;;

pkav
31-05-11, 16:58
Το καλύτερο σουβλάκι:
1. Κηποθέατρο Λάρισας
2. Ηδιστον και Ελιξήριο στη Λάρισα

Συγνώμη αλλά όπου έχω φάει σουβλάκι στην Αθήνα, απλά μετά το φτήνω.
ΔΕΝ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ, είναι ΑΠΑΙΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

kappaduo
31-05-11, 19:42
χαχαχαχα Ετσι ετσι!!

Καλα και που ήταν ο χαζμπαντ σου οταν εψαχνα εγω στην θεσσαλονικη??:?:
Και πηγα και επεσα ζντουπ στον αντρα μου....Αθηναιος χαχαχα Περιστεριωτης! Τον καλυτερο Αθηναιο πηρα ομως ε!!!
Και το εχει να το λεει το πεθεριδιο σε τυλιξε η Σαλονικια χαχαχα

Αυτο παντως με το τοστ....το λενε και τα δυο ζευγαρια κουμπαρων μας...Αθηναιοι και αυτοι, οι μεν Μελισσια οι δε κεντρο....

Ευγε ευγε για το επιπεδο προφισιενσι!!
Εγω ειμαι ακομα στο λόουερ .....χαχαχα
Αν μεινω μονη μου Αθηνα....καλυτερα να παραγγειλω κινεζικο που θα τους πω αριθμους θελω το 10 το 45 σαγιοναρα μας!!!

Για που νοτια λες? Πειραια...? Γιατι εμεινα Δραπετσώνα ενα χρονο , μισο περιστέρι και μισο Πευκη....

Επιασα ολα τα επιπεδα ετσι??
χαχαχαχα

γεια σου βρε καλαμαρι- ρε συ με πηρε ο υπνος χτες... πεινασμενη κοιμηθηκα, μετα απο τοση σουβλακοκουβεντα!!

οχι, δεν εννοω Πειραια για νοτια :rolleyes: αν και ψιλοπαιρνει κι εκεινος απο νοτο, χε, χε

σημερα υστερα απο τοση σιαλο-εκκριση θα αγορασω ενα περιποιημενο!!!

terra
01-06-11, 11:33
Πάντως το καλύτερο καλαμάκι το΄χω φάει στην Πεντέλη, στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Είναι Πόντιοι, η ποιότητα και η γεύση τους αγγίζει τα σουβλάκια των παιδικών μας χρόνων, και έρχονται από όλη την Αθήνα για να φάνε εκεί. Δε φτιάχνουν τίποτε άλλο!

Κορίτσια πώς το βρίσκουμε αυτό; Είχα φάει εκεί παλιά κι ακόμα το θυμάμαι αλλά δεν ξέρω πώς να πάω!

talou
01-06-11, 22:05
στην πλατεια της Πεντελης ειναι ενα κιοσκι που λειτουργει μονο καλοκαιρινους μηνες

επισης πολυ καλο Μαραζιωτης στη Κηφισια
και τα γουρουνακια στην κηφισια

koritsaki9200
02-06-11, 10:59
και η σουβλακοσυζήτηση καλά κρατεί.....;)

cristina112
02-06-11, 13:43
και η σουβλακοσυζήτηση καλά κρατεί.....;)

Περιμένω να μου πεις πού είναι ο Μπριζολάκιας στο Κορωπί.Άντε και έρχομαι την άλλη εβδομάδα,να κάνω ένα πέρασμα και από εκεί!!8-):lol:

nala
02-06-11, 14:25
Pita Best στα Πετράλωνα... By far το καλυτερο σουβλάκι ιδιαίτερα τα μπριζολοκάλαμο και ο γύρος κοτοπουλο. Πεντακάθαρα όλα, βλέπεις μέχρι μέσα την κουζίνα, και ολα χειροποιήτα. Εμείς από Γλυφάδα πάμε μέχρι τα πετράλωνα για να φάμε καλο σουβλακι!