PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρουχα που δε χρειαζεστε πια

blue
21-05-09, 11:47
Κοριτσια καλημερα,
προσφατα ειδα στο πολυκαταστημα The Mall - Μαρουσι, οτι υπαρχουν μεγαλα σιδερενια κιβωτια οπου μπορει καποιος να αφησει ρουχα που δε χρειαζεται πια και τα δινουν σε απορους και αστεγους.
Αυτο ειναι απο την εκπομπη "Με Αγαπη" , νομιζω δεχονται και παιδικα ρουχαλακια.
Οποια κοπελα ενδιαφερεται μπορει να τα παει εκει, οι καδοι βρισκονται στην εισοδο του καταστηματος, μολις ανεβειτε απο το παρκινγκ.

angela
22-05-09, 21:40
Επίσης αν δεν μπορειτε να φτασετε στο mall, να ξερετε πως παντα διπλα σας σιγουρα καποια οικογενεια τα χρειαζεται τα ρουχαλακια. Αλλωστε τα παιδια μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δυσκολα χαλανε ολα τα ρουχα τους. Ρωτήστε την διπλανή σας ή την φιλη σας αν τα θελει και θα εκπλαγήτε!!!
Εμεις μολις χαρισαμε τα ρουχαλακια μας (απο νεογεννητο μεχρι και 3 ετών) που τα ειχα κρατήσει μήπως και καναμε δευτερο παιδακι . Δωσαμε στην νεα μανουλα που τα πηρε τοση χαρά που δεν φαντάζεστε!!!(εξι μεγάλες σακουλες σκουπιδιών με ολοκαινουργια ρουχα δεν ήταν και λιγο!)
Φυσικά και εμεις δεν ειμαστε ακαταδεκτοι ουτε και πλουσιοι (πια!) οποτε αν εχει κανεις ρουχα παιδιου του που δεν του κανουν πια(6 ετών και ανω) με μεγαλη μας χαρά θα τα δεχομασταν!!!

teacher
25-05-09, 13:07
επεσα στο θεμα που ηθελα.....
καθαρισα τις ντουλαπες το Σ/Κ εγω και ο συζυγος.το προβλημα ειναι οτι μενουμε επαρχια.πως μπορω να στειλω τα ρουχα που δεν μου κανουν?εχετε καποια διευθυνση?εστω και Θεσσαλονικη που με βολευει πιο κοντα.

σημειωση : τα επλυνα, τα σιδερωσα και πηγα να τα δωσω στον παπα του χωριου για να τα δωσει στη μητροπολη.ο πατερ μου απαντησε οτι δεν τα δεχονται στη μητροπολη.ποιο ειναι το εργο της εκκλησιας μετα μου λετε?:evil:

ravT
26-05-09, 12:22
teacher μου, η συγκεκριμένη εκπομπή έχει τοποθετήσει κουτιά και στη Θεσσαλονίκη, στο Mediterranean Cosmos. Από εκεί θα προώθηθουν σε ιδρύματα, Οργανώσεις και σωματεία της βορείου Ελλάδος. Σχετικά με τα των εκκλησιών, να μην ανοίξω το στόμα μου για τους παπάδες, προτείνω να βρεις ένα μοναστήρι κοντά σου που μαζεύει ρούχα για παιδιά και απόρους.

yogini
26-05-09, 12:24
"Τα Παιδιά του Δρόμου" είναι ένα σπίτι που φιλοξενεί και "χρηματοδοτεί" φτωχά παιδιά και οικογένειες απ' όλο τον κόσμο που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.
Αφορά παιδιά που είτε είναι ορφανά, είτε οι οικογένειές τους είναι πολύ φτωχές.
Δέχονται τα πάντα σε καλή κατάσταση (ρούχα, παιχνίδια, μικροέπιπλα, καρότσια, κλπ) για ηλικίες που αφορούν ακόμη και βρέφη.

Μπορείτε να συμβάλλετε κι εσείς βοηθώντας.

"Τα Παιδιά του Δρόμου" βρίσκονται στη διεύθυνση:
Αρίστωνος 6-8 και γωνία Κωνσταντινουπόλεως 165
Μεταξουργείο, Κολωνός
Υπεύθυνη Κοινωνική Λειτουργός: κα Μυρτώ Λαιμού
Τηλέφωνο: 210.5239.402 και 210.5221.149
Ώρες: 11.00 - 18.00 καθημερινά
Προωθήστε αυτό το μήνυμα σε όσα περισσότερα άτομα μπορείτε.

politissa
24-06-09, 11:47
Καλημερα! Μεχρι τωρα τα παλια μας τα ρουχα τα προωθουσε η μαμα μου εκει που επρεπε. Φετος ειπα να τα παω στο κουτι του ΑΝΤ1 στο Cosmos στη Θεσσαλονικη. Τα ρουχα τα βαζουμε στο κουτι σε σακουλες η ετσι χυμα; Τα εχω ολα πλυμενα φυσικα, αλλα σκεφτομαι πως αν τα σιδερωσω ετσι οπως ειναι φτιαγμενα τα κουτια δεν τσαλακωνονται και μπερδευονται τα ρουχα; Θα μου πεις μισες δουλειες τωρα κανω, αλλα το σιχαινομαι το σιδερο λεμεεεε.

ravT
24-06-09, 12:32
Μην αγχώνεσαι για το σιδέρωμα γιατί είμαι σίγουρη πως θα γίνονται αχταρμάς εκεί μέσα οπότε...Και εγώ έχω δυο μέρες καθαρίζω τις ντουλάπες και πρέπει να πάω να τα δώσω στο mall.

anitallad
15-07-09, 14:39
geia se oloys....eimai apo volo kai to s/k tha anevo thessalonikh...epeidh exoume sthn oikogeneia arketa kainouria rouxa phra thn apofash na ta paro mazi mou(mias kai den exei sthn polh mou koutia topothetishs rouxon) giati einai krima apo to theo na katalhksoun sta skoupidia...opos pro anaferthike h ekklhsia den ta dexetai....ksero oti ekei tha piasoun topo....exei paei kp apo esas rouxa sto cosmos sth thessalonikh?????pou akrivos einai topothetimena?den exo ksanapaei kai den gnorizo!!!!apla thelo na eimai sigourh pos yparxoune giati tha ta kouvaliso apo volo.....eyxaristo polu prokatavolika!!!!!!!!!!!!!!!!!

tatis
07-08-09, 14:55
Φίλη anitallad δν ξέρω αν σε πρόλαβα :? αλλά υπάρχει κ κάπου αλλού που μπορείς να τα δώσεις. Δν ξέρω τι συμφερόντων είναι αυτά τα "κουτιά" στο cosmos, αλλά ξέρω ότι υπάρχει στο κέντρο της Θεσσαλονίκης από τον Δήμο Θεσσαλονίκης ένα διατηρητέο κτίριο, στο οποίο διαμένουν πρόσφυγες από όλο τον κόσμο. Μπορείς να τα αφήσεις εκεί. Το έχω κάνει 2-3 φορές κ θυμάμαι τν χαρά των παιδιών όταν είδαν τις σακούλες.

Αν δν είναι αργά να σου δώσω με τα χαράς περισσότερα στοιχεία

Η εκκλησία -το ξέρω κ εγώ- ότι δν δέχεται πλέον ρούχα κ στο Πανόραμα στην "Μέλισσα", που είχα μιλήσει τηλεφωνικά, μου είχαν πει ότι έχουν περισσότερη ανάγκη από χρήματα

katerina1981
15-09-09, 15:20
Πολύ καλή κινηση να ενημερωνουμε για σημεια που μπορουμε να δωσουμε ρουχα γιατι ειναι κριμα να τα πεταμε!!Εγω να ενημερωσω για Πειραια ότι υπαρχει ενας χωρος για αστεγους οπου μαζευουν ότι τους πας και αυτοί τα δινουν σε αστεγους.Εμεις πηγαμε δυο σακουλες με ρουχα και σεντονια και η χαρα τους δεν περιγραφοταν!!!Ειναι εκει που γινεται το παζάρι καθε Κυριακή, στην πλατεια Ιπποδαμειας στα παλαιοπωλεια.

casperαki
16-09-09, 03:12
"Τα Παιδιά του Δρόμου" είναι ένα σπίτι που φιλοξενεί και "χρηματοδοτεί" φτωχά παιδιά και οικογένειες απ' όλο τον κόσμο που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.
Δέχονται τα πάντα σε καλή κατάσταση (ρούχα, παιχνίδια, μικροέπιπλα, καρότσια, κλπ) για ηλικίες που αφορούν ακόμη και βρέφη.

Μεταξουργείο, Κολωνός

Πολυ καλο!!
Κοριτσια τελικα πηγε καμια στο αλεξανδρα?γιατι μαζεψα βρεφικα και σκεφτομουν αν εχετε παει , να τα δωσω στα ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ που γραφει πιο πανω!

miriki
16-09-09, 10:54
Κατερίνα δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ. Πώς λέγεται ο χώρος και πότε μπορώ να πάω;

Lydiaki
16-09-09, 12:26
κοριτσια, μολις επικοινωνησα με τα "παιδια του δρομου" στο 210 5239402 και μου ειπε η κοπελα οτι δεν υφίσταται φορεας με τετοιο ονομα. λεγεται "κεντρο συμπαραστασης παιδιου και οικογενειας" και η εισοδος ειναι στην αριστωνος 6-8. το βασικοτερο ειναι οτι δε χρειαζονται ρουχα, να μην τα παω γιατι εχουν πολλα.

kat05
16-09-09, 12:34
casperaki, έστειλα χθες ρούχα στο Αλεξάνδρα (περίπου 20 φορμάκια για διάφορες ηλικίες). Δεν ξέρω όμως αν έχουν κι άλλες ανάγκες (σεντόνια, πετσέτες κλπ) και δεν ξέρω κι αν έστειλαν κι άλλες κοπέλες μέσα από το φόρουμ γιατί είχαν ενδιαφερθεί εξ' αρχής πολλές

casperαki
16-09-09, 17:54
ΒΛεπω οτι δεν χρειαζονται ρουχα....οποτε θα τα στειλω αλεξανδρα...Δυστυχως πετσετες κ σεντονια δεν εχω ουτε για εμενα και ειναι στις αμεσες αγορες που θα κανω για τον μικρο μου.
Ξερετε καπου αλλου που να θελουν βρεφικα ρουχαλακια?

kat05
16-09-09, 22:11
Nαι κάποιες κοπέλες είχαν αναφέρει στο φόρουμ το Κέντρο Υγείας Παιδιού Καισαριανής, Σολομωνίδου και Φιλαδελφείας, 16121 Καισαριανή (κράτησα κι εγώ τη διεύθυνση ώστε να στείλω κάποια στιγμή)...

DEL
16-09-09, 23:36

Μεταξουργείο, Κολωνός
ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΩ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΑΤΙ.

Lydiaki
17-09-09, 23:48
κοριτσια, εστειλα και εγω φορμακια και πετσετες στο αλεξανδρα. επισης, η μανα μου εχει ραπτομηχανη και μεγαλα χρωματιστα σεντονια. θα της τα κοψω σε 2-3 κοματια, θα μου πατησει απο ενα γαζι (θελει δε θελει!) και θα γινουν παιδικά.

sandy8
18-09-09, 00:29
tatsis δε ξερω αν παρακολουθεις ακομα αυτο το θεμα αλλα θα ηθελα να μου πεις πληροφοριες για το διατηρητέο κτίριο, στο οποίο διαμένουν πρόσφυγες από όλο τον κόσμο γιατι εχω αρκετα πραγματα να παω ρουχα, παπουτσια..

valeri
18-09-09, 17:56
ΑΦΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΡΟΥΧΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΩΝ ΡΟΥΧΩΝ ,ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΔΗΛ.ΝΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

Χριστιάνα
18-09-09, 18:04
Κοριτσια να εχετε υποψιν σας πως μεγαλη αναγκη απο ρουχα και εσωρουχα κυριως ανδρικα εχει το Νοσοκομειο του Ερυθρου Σταυρου [Πανορμου-Αμπελοκηποι].
Να τα πατε στο γραφειο της Κοινωνικης Υπηρεσιας!!
Εχω δουλεψει εκει με πολλους αστεγους κ απορους κ υπαρχει μεγαλη αναγκη!!

Χριστιάνα
18-09-09, 18:12
αναγκη υπαρχει επισης για παπουτσια, για παντοφλες και για πυντζαμες!

Lydiaki
18-09-09, 19:36
χριστιανα, ακου περιεργα πραγματα. τηλεφωνησα στον ερυθρο σταυρο αυτες τις μερες στον τομεα κοινωνικης προνοιας, με συνεδεσε με την υπευθυνη η οποια μου ειπε "μεταχειρισμενα δε δεχομαστε"! μα ειναι δυνατον? μηπως τελικα η κεντρικη υπηρεσια δεν εχει ιδεα τι συμβαινει στις κατα τοπους μοναδες??? εχεις ενα τηλ να μου δωσεις? επισης, και το αλλο το κουφο. πηρα στο ελληνικο συμβουλιο προσφυγων και δεν εχουν υματιοθηκη (δεν ξερω και πως γραφεται).

sandy8
18-09-09, 22:25
Κοριτσια θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε ενα μερος στη Θεσσαλονικη που χρειαζονται ρουχα παπουτσια κ αρκουδακια διαφορετικα θα τα παω στο κοσμος να τα ριξω στο ουτι της αγαπης.
Οσο γι αυτο που λεει η valeri θελω να πω οτι δεν καταδεχονται ολοι να φορεσουν τα παιδια τους μεταχειρισμενα ρουχα κ το λεω αυτο μετα απο εμπειρια που ειχα γι αυτο θελω να τα δωσω σε καποιους που τα εχουν αναγκη κ θα τα φορεσουν κιολας.

Χριστιάνα
18-09-09, 22:51
χριστιανα, ακου περιεργα πραγματα. τηλεφωνησα στον ερυθρο σταυρο αυτες τις μερες στον τομεα κοινωνικης προνοιας, με συνεδεσε με την υπευθυνη η οποια μου ειπε "μεταχειρισμενα δε δεχομαστε"! μα ειναι δυνατον? μηπως τελικα η κεντρικη υπηρεσια δεν εχει ιδεα τι συμβαινει στις κατα τοπους μοναδες??? εχεις ενα τηλ να μου δωσεις? επισης, και το αλλο το κουφο. πηρα στο ελληνικο συμβουλιο προσφυγων και δεν εχουν υματιοθηκη (δεν ξερω και πως γραφεται).
Συγνωμη αλλα λογω του οτι εφυγα απο το Νοσοκομειο και επιπλεον εχασα το κινητο μου δεν εχω τηλεφωνα..
Ρουχα χρειαζεται το ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ του Ερυθρου Σταυρου και οχι ο Ερυθρος Σταυρος-η οργανωση..
Και ναι οντως ειναι κουφο αυτο που σου ειπανε γιατι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που δεν εχουν παπουτσια να βαλουν..Δεν εχουν να βαλουν ενα μπουφαν και κρυωνουν το χειμωνα!!Αν ειναι δηλαδη δυνατον!!Δεν φτανει που θελουμε να βοηθησουμε εθελοντικα,, εχουνε και προτιμησεις??
Τι να πω...

Χριστιάνα
18-09-09, 23:00
πριν λιγους μηνες μετακομιζα και ειχα 9 σακουλες μεγαλες των σκουπιδιων ρουχα και παπουτσια που δεν τα χρειαζομουνα πια..
Πηγα λοιπον στην εκκλησια, μιλησα με τον πατερ και μου ειπε πως δεν δεχονται ρουχα γιατι δεν εχουν χωρο για αποθηκευση,και πως μονο η Μητροπολη Αθηνων δεχεται.
Καθως εφευγα βρηκα στο προαυλιο της εκκλησιας την Κυρια που ασχολειται με την καθαριοτητα και τις ειπα πως εχω πολλα ρουχα που δεν χρειαζομαι και αμα ξερει καποια απορη οικογενεια να τα δωσει αυτη γιατι ητανε πραγματικα κριμα να τα πεταξω!!Και μου ειμαι ναι,,δωσε τα σε εμενα!!!
Και τις παω και τις 9 σακουλες και ηταν ηδη εκει 5 τσιγγανες και περιμεναν να παρουν στοκ!!!
Για ρωτηστε λοιπον και εσεις κοριτσακια!!!!

tatis
19-09-09, 18:19
sandy8
τα στοιχεία είναι αυτά:
Κοινωνική Αλληλεγγύη Θεσσαλονίκης
Υπεύθυνος: Παγώνα Νιγριτινού
Δ/νση: Σιατίστης 12 & Φιλίππου, Τ.Κ.: 54631, Θεσ/νίκη
Τηλ: 2310 241 384 - 241 820
E mail: solidso@otenet.gr

Εγώ όταν πηγαίνω, τα αφήνω στην είσοδο (από την μέσα μεριά), δν παίρνω καν τηλέφωνο. Πάντα υπάρχει κάποιος. Εσύ μπορείς να επικοινωνήσεις αν θέλεις, για περισσότερες πληροφορίες. Ελπίζω να σε βοήθησα.

sandy8
28-09-09, 00:36
Ξερει καμια κοπελα τι ακριβως γινονται τα πραγματα που πηγαινουμε στο κουτι της αγαπης. Ενταξει ξερουμε ολοι οτι τα μοιραζουν σε διαφορα ιδρυματα αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν τα χρησιμοποιουν ολα η κανουν διαλογη κ τα υπολοιπα τα πετανε...Γιατι σε καποια ιδρυματα αν τα ρουχα δεν ειναι καινουρια δεν τα δεχονται!

Mafalda2
29-09-09, 14:49
Στην Πάτρα όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνούν με την Κιβωτό της Αγάπης (Κ. Παλαιολόγου 29, 263 32 Πάτρα Τηλ.: 2610222280). Εκεί δέχονται ρούχα για όλες τις ηλικίες (και ενηλίκων) απλά λόγω του ότι είναι παιδιά με νοητική στέρηση και μπορεί να τα λερώνουν, να τα σκίζουν κ.λ.π. φροντίστε να στείλετε φόρμες, μπλουζάκια και παντελονάκια και όχι φορεματάκια (τα "καλά" τους δε θα τα χρησιμοποιήσουν).

miriki
29-09-09, 18:24
Δέχονται ρούχα και στα Δημοτικά Ιατρεία Καλλιθέας, Ανδρομάχης 100.

eleniza
30-09-09, 10:25
Καλημερα κοριτσια!!Ειμαι στο Ηρακλειο Κρητης,μηπως ξερετε που μπορω να παω καποια ρουχα της μικρης μου που ειναι σε αριστη κατασταση?Δεν μου παει η καρδια να τα πεταξω.Ευχαριστω.

Lydiaki
30-09-09, 22:57
καλησπερα κοριτσια.
ηθελα απλως να σας πω οτι εκτος απο το νοσοκομειο αλεξανδρα που εχουν αναγκη σε πρακτικα ρουχαλακια (μεχρι 1 ετους το πολυ), σεντονια, πετσετες για τα εγκαταλελειμενα μωρα καποιων ασυνειδητων, εχουν επισης αναγκη για παιδικα ρουχα (για ολες τις ηλικιες) και στην οργανωση "δρομοι ζωης". μου ειπε η κυρια εκει (εχθες το απογευμα) οτι συνεχεια εχουν αναγκη για παιδικα. για ενηλικων οχι.
Δρόμοι Ζωής
Γαργητίων 12, Γκάζι
118 54 Αθήνα
Τηλ.: 2103474218
Κιν.: 6977093072
email: info@dromoi-zois.gr

ο μονος φορεας που ειπε ναι στα ρουχα ενηλικων λιγες μερες πριν ηταν ο :
ΚΑΡΙΤΑΣ ΕΛΛΑΣ
Καποδιστρίου 52
Τ.Κ. 104 32 Αθήνα, Πλατεία Βάθης
Για κάθε επικοινωνία:
Τηλέφωνα Γραμματείας: 210 52 47 879
Φαξ: 210 52 47 990
E-mail: caritashellas@caritas.gr
http://www.caritas.gr

Minnie!
01-10-09, 01:40
Και΄γω κάθε φορά που αλλάζει η εποχή βγάζω αρκετά ρούχα από μας και τα παιδιά και τα δίνω σε άλλες οικογένεις ή στο ορφανοτροφείο της πόλης μας που τα χρειάζονται.:)

sandy8
06-10-09, 22:51
Εγω τελικα τα πηγα στο κουτι της αγαπης που ειναι στο κοσμος Θεσσαλονικη, βαβαια δε ξερω τι ακριβως τι γινονται τα ρουχα αλλα πιστευω πως θα καταληγουν σε καλα χερια και οχι στα σκουπιδια...

nelly2721
13-11-09, 20:34
καλησπερα!μηπως γνωριζει κανεις τη διευθυνση καποιου ορφανοτροφειου που να δεχεται παιδικα ρουχα σε καλη κατασταση?εχω γεννησει πριν 15 μερες και τα ρουχαλακια του μπεμπη μου αντε να τα φορεσε μια φορα και δευτερη φορα δεν του εκαναν!σκεφτηκα πωσ καπιοα αλλα παιδακια θα τα εχουν αναγκη!παρακαλω αν γνωριζετε κατι πειτε μου!

kat05
13-11-09, 20:45
καλησπερα!μηπως γνωριζει κανεις τη διευθυνση καποιου ορφανοτροφειου που να δεχεται παιδικα ρουχα σε καλη κατασταση?εχω γεννησει πριν 15 μερες και τα ρουχαλακια του μπεμπη μου αντε να τα φορεσε μια φορα και δευτερη φορα δεν του εκαναν!σκεφτηκα πωσ καπιοα αλλα παιδακια θα τα εχουν αναγκη!παρακαλω αν γνωριζετε κατι πειτε μου!
Mπορείς να τα στείλεις στο Μαιευτήριο Αλεξάνδρα, έχουν τέτοια αναγκη ή στη φιλανθρωπική οργάνωση που προαναφέρθηκε

oikat
13-11-09, 23:19
στο αντίστοιχο θέμα για το αλεξάνδρα αναφέρθηκε ότι δε χρεια΄ζονται πλέον τίποτα.

Marigoula
16-11-09, 10:45
Δέχονται ρούχα και στα Δημοτικά Ιατρεία Καλλιθέας, Ανδρομάχης 100.

Έχεις κάποιο τηλέφωνο;; Τι ρούχα χρειάζονται; Για ποιες ηλικίες;;

marandnik
16-11-09, 10:55
ΜΕΝΕΜΕΝΗ Τράπεζα Ρούχων δημιούργησε ο δήμος

“Τα παλιά ρούχα δεν είναι για πέταμα, μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες πολλών ανθρώπων που τα χρειάζονται”. Με αυτή τη σκέψη ο δήμος Μενεμένης προχώρησε στη δημιουργία τράπεζας ένδυσης και υπόδησης για τις ανάγκες των άπορων πολιτών που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν ρούχα και παπούτσια από τα καταστήματα της πόλης.

Στόχος της τράπεζας, η οποία δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία του δημάρχου Μενεμένης, Γιώργου Ακτσελή, είναι να συγκεντρώνει και να διανέμει στους έχοντες ανάγκη είδη ρουχισμού και υπόδησης, αλλά και παιχνίδια. Η Τράπεζα Ρούχων, που στεγάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μενεμένης, λειτουργεί υπό την εποπτεία της Κοινωνικής Υπηρεσίας και με τη συνεργασία δύο εθελοντών.
Ήδη από τις πρώτες μέρες της λειτουργίας της πολλοί κάτοικοι της Μενεμένης έσπευσαν να την ενισχύσουν προσφέροντας ρούχα που σε άλλη περίπτωση θα έμεναν αναξιοποίητα.
Όπως τονίζει ο δήμαρχος Μενεμένης, κ. Ακτσελής, “η κοινωνική συμπαράσταση και αλληλεγγύη στους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη αποτελεί τη δική μας συμβολή για μια πιο ανθρώπινη κοινωνία. Μπορούμε να βοηθήσουμε όλοι, ο καθένας με τις δυνάμεις του”. Μάλιστα ο δήμος κάνει έκκληση σε όσους ενδιαφερόμενους μπορούν, να παραχωρήσουν είδη ένδυσης και υπόδησης, αλλά και παιχνίδια σε καλή κατάσταση. Η παράδοσή τους γίνεται στο Πολιτιστικό Κέντρο τις εργάσιμες ημέρες, 4-8 μ.μ.
Αντίστοιχα, όσοι ενδιαφέρονται να παραλάβουν ρούχα, υποδήματα και παπούτσια μπορούν να επισκέπτονται την Τράπεζα Ρούχων κάθε Τρίτη από τις 10 το πρωί ως τις 12 το μεσημέρι και κάθε Πέμπτη 6-8 μ.μ.

http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=47078

tatis
17-11-09, 08:23
Πολύ καλή πρωτοβουλία του Δήμου.
Εμένα βέβαια μου πέφτει λίγο μακρυά. Προτιμώ το κέντρο αλληλεγύης μεταναστών. Τα αφήνω κ φεύγω. Δν με παίρνει "χαμπάρι" κανείς.

marandnik
17-11-09, 10:41
Εμένα βέβαια μου πέφτει λίγο μακρυά. Προτιμώ το κέντρο αλληλεγύης μεταναστών. Τα αφήνω κ φεύγω. Δν με παίρνει "χαμπάρι" κανείς.

Εγώ έχω πολλά να δώσω και για μικρούς και για μεγάλους και δεν έχω υπόψη μου τίποτα στη Θεσσαλονίκη. Προχθές μόνο που διάβασα αυτό για το δήμο Μενεμένης. Το κέντρο αλληλεγγύης μεταναστών που αναφέρεις, πού ακριβώς βρίσκεται;

Α, επίσης είχα ακούσει και για κάποια ιδρύματα παιδιών και ήθελα να πάω κάποια πραγματάκια για τα Χριστούγεννα, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια πληροφορια. Το καλοκαίρι ψάχναμε για ένα παιδικό χωριό που είχαμε ακούσει στα ΜΜΕ ότι βρίσκονταν στη Θερμη και γυρνούσαμε γύρω γύρω ψάχνοντας τις ταμπέλες αλλά τελικά δεν βρήκαμε άκρη. :)

Αν γνωρίζει κάποια για παιδικά ιδρύματα όπου μπορούμε να δώσουμε ρούχα, παιχνίδια, χρήματα εδώ στη Θεσσαλονίκη, ας μας πει.

miriki
17-11-09, 10:57
Έχεις κάποιο τηλέφωνο;; Τι ρούχα χρειάζονται; Για ποιες ηλικίες;;

Για τηλέφωνα κοίτα εδώ http://www.kallithea.gr/Default.aspx?pid=26&la=1

Όσο για ρούχα εγώ πήγα δικά μου και του άντρα μου, αλλά ξέρω ότι ήθελαν και παιδικά. Τώρα που το σκέφτομαι θα ρωτήσω αν χρειάζονται και φάρμακα που μου έχουν περισσέψει και είναι κρίμα να λήξουν. Μέχρι τώρα τα πήγαινα στου γιατρούς του κόσμου, αλλά προς το παρόν είναι αδύνατο.

Marigoula
17-11-09, 11:44
Για τηλέφωνα κοίτα εδώ http://www.kallithea.gr/Default.aspx?pid=26&la=1

Όσο για ρούχα εγώ πήγα δικά μου και του άντρα μου, αλλά ξέρω ότι ήθελαν και παιδικά. Τώρα που το σκέφτομαι θα ρωτήσω αν χρειάζονται και φάρμακα που μου έχουν περισσέψει και είναι κρίμα να λήξουν. Μέχρι τώρα τα πήγαινα στου γιατρούς του κόσμου, αλλά προς το παρόν είναι αδύνατο.

Miriki σ'ευχαριστώ θα το ψάξω σίγουρα. Και όποιος άλλος γνωρίζει καποιον σύλλογο και κατά προτίμηση όχι τους πιο γνωστούς που έχουν πολύ "υλικό" καλό θα είναι να μας ενημερώσει.

tatis
18-11-09, 09:18
Πληροφορείες για το κέντρο μπορείτε να βρείτε εδώ:
http://www.koagapi.gr/63631CE6.el.aspx

Δν ξέρω αν μαζεύουν ρούχα κ στο Παπάφειο....

sandy8
09-12-10, 15:57
Για οσες ενδιαφερονται κ ειναι απο Βορεια Ελλαδα δειτε αυτο

http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=302&p=191321#p191321

http://yfrog.com/j38pazari11111p

valeri
28-12-10, 15:32

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ ΞΕΝΩΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ, ΑΥΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ Φιλλιπου με Σιατιστης 12 πολυ κοντα στην Αριστοτελους ,ειναι ο ξενωνας που ειχε παρουσιαστει στην εκπομπη του Τριανταφυλλοπουλου οπου οι ανθρωποι ζουσαν σε αθλιες συνθηκες ,ομως εδω και ενα χρονο με τη βοηθεια εθελοντων και δημου (νομιζω) εχουν βελτιωθει πολυ τα πραγματα.Εχω και το τηλεφωνο αν ενδιαφερεται κανεις.Φιλοξενει 80 ατομα.Παντως αν σε παρουν χαμπαρι και πιασεις και κουβεντα μαζι τους θα χαρουν πολυ.

tatis
29-12-10, 16:31
Ναι Βάλερι, αυτόν εννοώ. Δν έτυχε να δω την εκπομπή που λες, αλλά ξέρω ότι έχουν ανάγκη γενικότερα κ όχι μονο από ρουχα.

tatis
29-12-10, 16:33
Πολύ καλή κ η πρωτοβουλία του Δ. Μενεμένης. Μπράβο!

valeri
29-12-10, 21:00
την διευθυνση του συγκεκριμενου ξενωνα την ειχε ενα αντρογυνο
μονο ενα μερος των χρηματων που διεθεται ο δημος για τον ξενωνα ξοδευτηκε για αυτον ,τα υπολοιπα τα τσεπωσε το ζευγαρι και εξαφανιστηκε
να φανταστεις ακομη και τον χειμωνα οι ανθρωποι εκαναν μπανιο με κρυο νερο

tatis
30-12-10, 11:36
Αλήθεια? Φοβερό! Ελπίζω τουλάχιστον τα ρουχα να τα πήραν οι άνθρωποι.

valeri
30-12-10, 13:22
Αλήθεια? Φοβερό! Ελπίζω τουλάχιστον τα ρουχα να τα πήραν οι άνθρωποι.
Κοιτα τα ρουχα που ειχε παει ο κοσμος τις προηγουμενες χρονιες μουχλιασαν γιατι τα κρατουσαν σε αποθηκη με πολυ υγρασια ,και ξερεις ποιος φταιει το γνωστο ζευγαρι.Τωρα χρειαζονται΄" καινουργια" ρουχα και κυριως παιδικα,φυσικα ειναι ευπροσδεκτα και τα τροφημα
οχι εσωρουχα.
και ευπροσδεκτη και η συναναστροφη μαζι τους

jannis
30-12-10, 14:01
Κοιτα τα ρουχα που ειχε παει ο κοσμος τις προηγουμενες χρονιες μουχλιασαν γιατι τα κρατουσαν σε αποθηκη με πολυ υγρασια ,και ξερεις ποιος φταιει το γνωστο ζευγαρι.Τωρα χρειαζονται΄" καινουργια" ρουχα και κυριως παιδικα,φυσικα ειναι ευπροσδεκτα και τα τροφημα
οχι εσωρουχα.
και ευπροσδεκτη και η συναναστροφη μαζι τους
Ξέρεις τι ηλικίες παιδιά?
Μπορείς να στείλεις το τηλέφωνο?

valeri
30-12-10, 16:02
Ξέρεις τι ηλικίες παιδιά?
Μπορείς να στείλεις το τηλέφωνο?

πηγα για πρωτη φορα την προηγουμενη εβδομαδα
στην εισοδο υπηρχαν παιδακια απο μηνων εως και 5-6 χρονων
για αλλες ηλικιες δεν ξερω
το τηλεφωνο ειναι 2310281815
δεν ειχα πολυ χρονο να ρωτησω διφορα ,την επομενη φορα.

valeri
22-01-11, 12:14
στον ξενωνα που ανεφερα πιο πανω μπορει κανεις να πηγαινει πολλα πραγματα
εαν καποια απο αυτα δεν χρησιμοποιηθουν απο τους ιδιους ,τοτε τα πουλανε στο παζαρι που διοργανωνεται ειδικα για αυτο τον σκοπο
υπαρχει και το στεκι των μεταναστων Ερμου με Βενιζελου γωνια οπου μπορειτε να ερθετε σε επαφη με τους μεταναστες ,υπαρχει και παιδοτοπος με ζογκλερ ,καθε σαββατο νομιζω

α να ρωτησω κατι ,τα φθαρμενα ρουχα που δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο κανεναν ,μπορουμε να τα ανακυκλωσουμε καπου ? καποτε ενα απο τα μεγαλα πολυκαταστηματα στη Θεσσνικη τα δεχοταν για ανακυκλωση ,τα χρησημοποιουσαν στα καραβια δεν θυμαμαι πως .

Black_mamba
12-03-14, 19:54
Επαναφερω το θεμα για να ρωτησω εαν εχετε προσφατες πληροφοριες για το που μπορουμε να δωρισουμε ρουχα (ενηλικων & παιδιων) στη Θεσσαλονικη.

mariapag2
13-03-14, 08:57
Στο Φίλυρο στο παιδικό χωριό παίρνουν.
Και σχεδόν σε όλες τις ενορίες.