PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκυμοσύνη & αυτοάνοσο νόσημα

Bunny
23-05-09, 12:46
Θα ήθελα να μάθω, αν κάποια από εσάς έχει αυτοάνοσο νόσημα (ΣΕΛ) και πώς το αντιμετωπίζει/αντιμετώπισε, πρίν/κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης..

yola
25-05-09, 15:23
Kαλησπέρα,

εγώ έχω hashimoto και το αντιμετωπίζω κάνοντας ανά 3 μήνες εξετάσεις του θυροειδή και παίρνοντας καθημερινά ένα χαπάκι Τ4. Πάντως το νινί αργεί να έρθει...

souzy
25-05-09, 15:31
Kαλησπέρα,

εγώ έχω hashimoto και το αντιμετωπίζω κάνοντας ανά 3 μήνες εξετάσεις του θυροειδή και παίρνοντας καθημερινά ένα χαπάκι Τ4. Πάντως το νινί αργεί να έρθει...
Ακριβώς τα ίδια κι εγω!

chamsof17
25-05-09, 16:33
νομίζω οτι η κοπέλα εννοεί συστηματικός ερυθηματώδης λύκος (ΣΕΛ).

Bunny
25-05-09, 19:33
Ναί, Συστηματικό Ερυθηματώδη Λύκο εννοώ..Αλλά και ό,τι υπάγεται στα αυτοάνοσα, δεν έχει μεγάλη σημασία..Δημιούργησα αυτό το θέμα για να ανταλλάσσουμε απόψεις μεταξύ μας..Εγώ κάθε 3 μήνες κάνω εξετάσεις και παίρνω καθημερινά θεραπεία..

dudu
25-05-09, 20:08
Kαλο μασ κουραγιο κοριτσια..

εγω εχω χρονια βαριασ μορφησ ψωριαση αν και εδω και 2μιση χρονια δεν νοσω... ταλαιπωρουμαι συναιχωσ με το να οπισθοχωρω το οποιοδιποτε σημαδι εμφανιζεται...μαζι με το συνεχεσ εκζεμα στο προσωπο..

τρελη απογοητευση ειδικα οταν τσακονωμαστε με τον αντρουλη μου..ή οταν με πιανουν τα αγχη μου και κλαιω μια και αυτα χειροτερευουν την κατασταση μου...

οσο για τον τοκετο..δυστυχωσ οι στατιστικεσ ειναι εναντια σε μενα , μια και συνηθωσ απο το σοκ τησ εγκυμοσινησ..υπαρχει μεγαλη εξαρση..

το φαρμακο μου ειναι ο ηλιοσ..η διατροφη...και η ψυχικη ισσοροπεια..(κατα δυναμην)

dimpap
25-05-09, 22:22
Κοριτσια σας ευχομαι σε ολες σας καλο κουραγιο και ευχομαι να ειναι το τελευταιο που θα σας συμβει πια!Εγω δεν εχω καποια χρονια παθηση εχει ομως η αδερφη μου.Ειναι 29 ετων και σκεφτεται να κανει μωρακι και αυτη.Εχει ομως σκλυρηνση κατα πλακας απο τα 20 χρονια της.Ρωτησε το νευρολογο της και της ειπε αυτο ακριβως οτι στην εγκυμοσυνη παθαινει αυτοανοσια ο οργανισμος αλλα υπαρχει ενα ΜΕΓΑΛΟ ¨ΑΛΛΑ¨!Πρεπει να σταματησει την θεραπεια που κανει περιπου 6 μηνες πριν και να βαλει μπροστα για μωρο.Το σκεφτεται πολυ σοβαρα γιατι ειναι πολυ μεγαλο ρισκο!!!!Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!

Bunny
26-05-09, 07:50
Εγώ όταν έχω έξαρση της νόσου (ευτυχώς στα 6 περίπου χρόνια, 2 φορές), πονάνε πολύ τα γόνατά μου και δυσκολεύομαι πολύ στις μετακινήσεις μου..Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω πάρα πολύ άγχος για παρατεταμένο διάστημα τότε έχω έξαρση..Κανονικά, πρέπει να αποφεύγω τον ήλιο, να κουράζομαι πολύ κ.τ.λ. και κυρίως να αποφεύγω το άγχος! Είναι ό,τι χειρότερο..Όταν μου πέφτει η διάθεση σκέφτομαι ότι εκατομμύρια άνθρωποι παγκοσμίως, έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας, άλλος μικρότερο-άλλος μεγαλύτερο..Το θέμα είναι να μάθουμε να ζούμε με το πρόβλημά μας, να το ελέγχουμε (κατά το ανθρωπίνως δυνατό) και να έχουμε δίπλα μας ανθρώπους θετικούς!

yola
26-05-09, 13:11
Εγώ όταν έχω έξαρση της νόσου (ευτυχώς στα 6 περίπου χρόνια, 2 φορές), πονάνε πολύ τα γόνατά μου και δυσκολεύομαι πολύ στις μετακινήσεις μου..Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω πάρα πολύ άγχος για παρατεταμένο διάστημα τότε έχω έξαρση..Κανονικά, πρέπει να αποφεύγω τον ήλιο, να κουράζομαι πολύ κ.τ.λ. και κυρίως να αποφεύγω το άγχος! Είναι ό,τι χειρότερο..Όταν μου πέφτει η διάθεση σκέφτομαι ότι εκατομμύρια άνθρωποι παγκοσμίως, έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας, άλλος μικρότερο-άλλος μεγαλύτερο..Το θέμα είναι να μάθουμε να ζούμε με το πρόβλημά μας, να το ελέγχουμε (κατά το ανθρωπίνως δυνατό) και να έχουμε δίπλα μας ανθρώπους θετικούς!

Πολύ όμορφα αυτά που είπες έλα όμως που δύσκολα στην πράξη όταν δεν έρχεται το επιθυμητό (ένα μωράκι εν προκειμένω). Λες γιατί να μου τύχει εμένα αυτό, κλπ. Κι εγώ με το Hashimoto δεν πρέπει να αγχώνομαι και να στεναχωριέμαι και όμως μονίμως αυτά παθαίνω. Το διέγνωσα μετά την πρώτη μου γέννα και λένε ότι επιβαρύνεται από μία δεύτερη αλλά το θέλω τόσο πολύ που δεν μπορεί παρά να μου το χαρίσει ο Θεός. Keep on walking...

elerina
27-05-09, 16:35
bunny μου εχω και εγω συστηματικο ερυθηματωδη λυκο...και εψαχνα καιρο εδω μεσα μηπως βρω συμπασχουσα:) Tο ανακαλυψα πριν απο 5 χρονια περιπου αν και απο πιο μικρη ειχα ενοχλησεις... οι εξετασεις μου βγαινουν τα τελευταια χρονια καλες απλα ειναι αυξημενες οι καρδιολιπινες μου... Δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα παρα μονο σε διαφορες περιοδους κυριως υγρασιας που δεν μπορω να περπατησω η να κουνησω τα χερια μου! και εγω παντρεμενη και θελω πολυ ενα μωρακι ! εχω κοψει την μεθοτρεξατη εδω και 9 μηνες (μου ειχαν πει οτι 6 μηνες αρκουν).Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ο λυκος δημιουργει αποβολες σε ολα τα τριμηνα...Ευτυχως εχω εναν παρα πολυ γιατρο και πριν καν ξεκινησουμε τις προσπαθειες με εβαλε και εκανα οποιαδηποτε εξεταση φανταζεσαι απο θρομβοφιλια μεχρι προλακτινη!Παντως ειναι καθυσυχαστικος και μου εχει αναφερει παραδειγματα γυναικων με την νοσο μας που εχουν 2 και 3 παιδια! Πιστη να εχουμε και ολα θα πανε καλα!

spyni
01-06-09, 21:59
Κοριτσια σας ευχομαι σε ολες σας καλο κουραγιο και ευχομαι να ειναι το τελευταιο που θα σας συμβει πια!Εγω δεν εχω καποια χρονια παθηση εχει ομως η αδερφη μου.Ειναι 29 ετων και σκεφτεται να κανει μωρακι και αυτη.Εχει ομως σκλυρηνση κατα πλακας απο τα 20 χρονια της.Ρωτησε το νευρολογο της και της ειπε αυτο ακριβως οτι στην εγκυμοσυνη παθαινει αυτοανοσια ο οργανισμος αλλα υπαρχει ενα ΜΕΓΑΛΟ ¨ΑΛΛΑ¨!Πρεπει να σταματησει την θεραπεια που κανει περιπου 6 μηνες πριν και να βαλει μπροστα για μωρο.Το σκεφτεται πολυ σοβαρα γιατι ειναι πολυ μεγαλο ρισκο!!!!Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!

καλησπερα!!και μια φιλη μου εχει σκλησυνση και ο γιατρος μαλιστα την παροτρυνε να κανει παιδακι-και λογω ηλικιας αλλα και λογω ψυχικης ανατασης-και οντως πηγαν ολα καλα και τωρα εχει ενα αγορακι στην αγκαλια της!!!της ευχομαι τα καλυτερα!!!!!!

yorkshire
03-06-09, 14:20
Κορίτσια καλησπέρα,

Έχω και εγώ Hashimoto που δεν το έχω ρυθμίσει ακόμη (τον Μαρτίο η TSH ήταν 4,5 ακόμη) και μου είπε η γιατρός ξανά τον Ιούλιο εξετάσεις. Βλέπω οτι οι περσσότεροι με Hasimoto κάνουν εξετάσεις ανά τρίμηνο. Λέτε να πάω να ξανακάνω τις έξετάσεισ τώρα που είναι Ιούνιος?

kallirroi_27
30-06-09, 00:10
bunny μου εχω και εγω συστηματικο ερυθηματωδη λυκο...και εψαχνα καιρο εδω μεσα μηπως βρω συμπασχουσα:) Tο ανακαλυψα πριν απο 5 χρονια περιπου αν και απο πιο μικρη ειχα ενοχλησεις... οι εξετασεις μου βγαινουν τα τελευταια χρονια καλες απλα ειναι αυξημενες οι καρδιολιπινες μου... Δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα παρα μονο σε διαφορες περιοδους κυριως υγρασιας που δεν μπορω να περπατησω η να κουνησω τα χερια μου! και εγω παντρεμενη και θελω πολυ ενα μωρακι ! εχω κοψει την μεθοτρεξατη εδω και 9 μηνες (μου ειχαν πει οτι 6 μηνες αρκουν).Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ο λυκος δημιουργει αποβολες σε ολα τα τριμηνα...Ευτυχως εχω εναν παρα πολυ γιατρο και πριν καν ξεκινησουμε τις προσπαθειες με εβαλε και εκανα οποιαδηποτε εξεταση φανταζεσαι απο θρομβοφιλια μεχρι προλακτινη!Παντως ειναι καθυσυχαστικος και μου εχει αναφερει παραδειγματα γυναικων με την νοσο μας που εχουν 2 και 3 παιδια! Πιστη να εχουμε και ολα θα πανε καλα!

Καλησπέρα !
Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου .Είμαι 31 ετών ,μητέρα δύο παιδιών 3 ετών κι 8 μηνών .Πριν από 4 μήνες περίπου διαγνώστηκα με ΣΕΛ .
Λογικά ,προυπήρχε της δεύτερης εγκυμοσύνης μου καθώς το βασικό σύμπτωμα που έχω ,το Raynaud ,εμφανίστηκε 6 μήνες μετά την πρώτη μου εγκυμοσύνη .Ωστόσο ,δεν το θεώρησα κάτι σημαντικό ,το αγνόησα ,έμεινα έγκυος ,είχα μια απόλυτα φυσιολογική εγκυμοσύνη κι έναν απόλυτα φυσιολογικό τοκετό (εργαζόμουν μέχρι τελευταία στιγμή ,κουβαλούσα τον μεγάλο μου γιο αγκαλιά ούσα 40 εβδομάδων και γέννησα φυσιολογικά μέσα σε μία ώρα).Τα παιδία μου είναι υγιέστατα ,δεν ήταν λιποβαρή κι αν εξαιρέσουμε το Raynaud και τους πόνους στις αρθρώσεις ενίοτε άγω μια φυσιολογική ζωή...
Ο ρευματολόγος μου ,μου συνέστησε να αποφύγω μια πιθανή εγκυμοσύνη προς το παρόν γιατί είναι νωρίς και θέλει να δει πως θα εξελιχθεί η νόσος ,αλλά δεν μου έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης στο μέλλον.
Ο γυναικολόγος μου ,από την άλλη υποστηρίζει ότι όλες αυτές οι ασθένειες βελτιώνονται με την εγκυμοσύνη απλά χρειάζεται προσοχή με την φαρμακευτική αγωγή (εγώ προς το παρόν παίρνω μόνο plaquenil).
Εγώ από την άλλη το μόνο που επιθυμώ ,είναι να είμαι καλά για να μπορώ να στέκομαι πλάι στα παιδιά μου για όσο με χρειάζονται ...

elerina
30-06-09, 11:44
Σ ευχαριστω καλλιροη μου για την απαντηση! Να εισαι παντα καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου! Προχθες ειχα ραντεβου με την ρευματολογο μου.... Οποτε παω πεφτω ψυχολογικα .. Μαλλον επειδη μου θυμιζει οτι πρεπει να προσεχω...Εγω ξεκινησα τωρα το plaquenil..Λενε οτι ειναι το πιο ελαφρυ και ακινδυνο για την νοσο που μπορεις να παιρνεις και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης... αλλα πρεπει καθε 6 μηνες να πηγαινεις στον αφθαλμιατρο, δεν ξερω αν στο ειπε..Περα απο το plaquenil παιρνω και κορτιζονη και salospir καθοτι εχω και το αντιπηκτικο του λυκου και αυξημενες καρδιολιπινες και θετικη στην θρομβοφιλια..Επαιρνα και μεθοτρεξατη την οποια εκοψα μετα τον γαμο σε περιπτωση που εμενα εγκυος. Ολα μου φαινονται βουνο.. Θα περασει.. εμενα μου διαγνωστηκε πριν 6 χρονια κοντα οπου τα συμπτωματα γιναν πολυ εντονα μετα απο χρηση αντισυλληπτικων για πολλα ετη!Σε συμβουλευω να μην αγχωνεσαι το αγχος ειναι ο χειροτερος εχθρος της νοσου(στο λεω για να το καουσω και εγω) και να μην καθεσαι καθολου στον ηλιο!
φιλια :)

kales
30-06-09, 18:44
γεια σας κοριτσια, εχω και γω αυτοανοσο νοσημα που λεγεται αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο ..και αυτο που μου προκαλει ειναι οτι πηξει το αιμα και κανει θρομβωσεις..αλλα με πειραζει και ο ηλιος και αχω καποια προβληματα που μοιαζουν του λυκου, χωρις να εχει διαγνωσθει....προσπαθω να κανω παιδακι και ο αιματολογος, ο ρευματολογος και ο γυναικολογος ειναι θετικοι.....παρολη την επικινδυνοτητα αποβολης ..καλη επιτυχια σε ολες

ανια
30-06-09, 19:37
:-P:-P:-P:-P:-P:-PΓειά σας κορίτσια.Και εγώ έχω οροαρνητική ψωριασική αρθρίτιδα στα γόνατα,στο δ.αγκώνα και στην δ.ιερολαγώνιο άρθρωση απο τα 20 μου και είμαι τώτα 32 χρονών και 30 εδομάδων εγκυος.Φαντάζομαι οτι λίγο πολύ έχουμε πάρει όλες τα ίδια φάρμακα και δεν έχουμε γιατρευτεί πλήρως.Η τελευταία φορά που πήγα στο ρευματολόγο μου ήταν προ 2 έτη όταν δοκίμασα και το τελευταίο φάρμακο και δεν έιδα γιατρειά.Τα πήρα τόσο πολύ με την νόσο που είπα θα την πολεμήση μόνη μου.Συνέχιζα να λαμβάνω μικρή δόση μόνο κορτιζόνη και έφτασα σε σημείο να χρειάζομαι μόνο 2mg την ημέρα.Κορίτσια αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να μην το βάλετε κάτω.Συμφιλιωθείτε με αυτό που έχετε και εφόσον δεν μας σκοτώνει αλλά μας πονά,μπορούμε να το νικήσουμε και να το κοιμήσουμε για πάντα.Ολα΄έιναι θέμα ψυχολογίας!!!!!!!!Είχα φτάσει τώρα στην εγκυμοσύνη να μην παίρνω καθόλου κορτιζόνη και είχα μια μικρή εξαρσούλα πριν 2 εβδομάδες.Τώρα είμαι σε καλο δρόμο!!!Εύχομαι σε όλες μας να γεννήσουμε με κανένα πόνο γιατί αρκετό έχουμε πάρει γενικά και να εξαφανιστούνε τα αυτοάνοσά μας για πάντα!!!!:razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz:

kales
01-07-09, 11:18
ανια μου πολυ χαιρομαι που διαβαζω την ιστορια σου..καλη λευτερια!!!

GeorginaS
30-07-09, 08:26
Καλημέρα! :-)

Είμαι νέα στο forum. Εύχομαι στις κοπέλες που θέλουν να γίνουν μανούλες να το πετύχουν το συντομότερο. Εγώ είχα παλιότερα σύνδρομο Raynauld (έχει να εμφανιστεί 4-5 χρόνια). Πριν από 3 χρόνια είχα μια αποβολή και στις εξετάσεις που μου έδωσε ο γιατρός να κάνω ήταν θετικά τα αντυπυρηνικά αντισώματα χωρίς τίποτα άλλο. Τότε ο ρευματολόγος μου είπε να γυρίσω για επανέλεγχο, αλλά εντωμεταξύ έκανα δύο διδυμάκια και το αμέλησα. Τώρα, που έκανα εξετάσεις ο γιατρός μου συνέστησε να αρχίσω Plaquenil με μόνη ένδειξη ελαφρώς θετικά αντιπυρηνικά, οριακά χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια, ξηροφθαλμία και κάποιες τιμές εκτός ορίων στα λευκώματα. Χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα, απλά για να προλάβουμε τις εξελίξεις. Τι λέτε? :confused:

(είχα ανοίξει και θέμα αναζητώντας γιατρό στην Αθήνα, αν γνωρίζετε κάποιον...)

genuine
30-07-09, 16:18
Κορίτσια γεια σας. Εμένα έχει ο αντρούλης μου ψωριασική αρθρίτιδα που τον χτυπάει στα γόνατα στους αστραγάλους και στην αρθρωση του σαγονιου. Εμφανίστηκε πριν 2,5 χρόνια και ακόμη δεν έχει έρθει η πολυπόθητη ύφεση. Κάνει θεραπεία με μεθοτρεξάτη, κορτιζόνη και βιολογικούς παράγοντες (ενέσεις) αλλά αυτό που καταφέρνουμε είναι να είναι πιο υποφερτοί οι πόνοι. Όταν αποφασίσαμε για παιδάκι έκοψε όλα τα φάρμακα για τρεις μήνες και η κατάστασή του επιδεινώθηκε τρομερα.. Εφτυχώς βοήθησε ο θεός κι έμεινα αμέσως έγκυος και ξαναξεκίνησε την αγωγή.Παρακαλάω για τη μέρα που θα έρθει η ύφεση και δεν θα πονάει. Υποφέρω που τον βλέπω να ζει με τον πόνο.. Αννια τι είναι το οροαρνητική;;; Αν επιτρέπεις σε ποιον γιατρό πας; Είσαι ευχαριστημένη;;;

qwerty
03-08-09, 21:53
Εγω εχω συνδρομο Sjogren, που προκαλει ξηροφθαλμια και ξηροστομια. Μεχρι προσφατα δεν ειχα κανενα προβλημα, ειναι 2 χρονια που παιρνω plaquenil και οπως μου ειπαν οσοι γιατροι επισκεφτηκα οτι αφου δεν ειχα καποιο προβλημα μεσα στο 1ο χρονο λογικα δεν θα αντιμτωπισω ανεξελεκτες καταστασεις. Δυστυχως όμως λόγω του αυτοάνοσου και των θετικων αντισωματων anti Ro δημιουργηθηκε προβλημα στην εγκυμοσυνη αφου αυτα διαπερασαν τον πλακουντα και προκαλεσαν καρδιακο αποκλεισμο στο εμβρυο (η παθανοτητα να συμβει αυτο ηταν 2%). Αποφασισαμε διακοπη της κυησης στην 23η εβδομαδα και τελικα ουτε το εμβρυο ειχε αντεξει. Για αυτο προσοχη σε οσες έχουν θετικα αντισωματα anti Ro και anti LA (εγω ειχα μονο Ro) θελει παρακολουθηση μετα την 18η εβδομαδα σε παιδοκαρδιολογο ωστε να γινει εμβρυακο ηλεκτροκαρδιογραφημα. Μονο έτσι βρισκεται αν υπαρχει προβλημα. Αρμοδιος να σασ ενημερωσει ειναι ο ρευματολογος σας γιατι το πιο πιθανο ειναι ο γυναικολογος σας να μην γνωριζει 100% το θεμα.

bali
07-08-09, 14:11
Σ ευχαριστω καλλιροη μου για την απαντηση! Να εισαι παντα καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου! Προχθες ειχα ραντεβου με την ρευματολογο μου.... Οποτε παω πεφτω ψυχολογικα .. Μαλλον επειδη μου θυμιζει οτι πρεπει να προσεχω...Εγω ξεκινησα τωρα το plaquenil..Λενε οτι ειναι το πιο ελαφρυ και ακινδυνο για την νοσο που μπορεις να παιρνεις και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης... αλλα πρεπει καθε 6 μηνες να πηγαινεις στον αφθαλμιατρο, δεν ξερω αν στο ειπε..Περα απο το plaquenil παιρνω και κορτιζονη και salospir καθοτι εχω και το αντιπηκτικο του λυκου και αυξημενες καρδιολιπινες και θετικη στην θρομβοφιλια..Επαιρνα και μεθοτρεξατη την οποια εκοψα μετα τον γαμο σε περιπτωση που εμενα εγκυος. Ολα μου φαινονται βουνο.. Θα περασει.. εμενα μου διαγνωστηκε πριν 6 χρονια κοντα οπου τα συμπτωματα γιναν πολυ εντονα μετα απο χρηση αντισυλληπτικων για πολλα ετη!Σε συμβουλευω να μην αγχωνεσαι το αγχος ειναι ο χειροτερος εχθρος της νοσου(στο λεω για να το καουσω και εγω) και να μην καθεσαι καθολου στον ηλιο!
φιλια :)
Καλήμερα....
είναι μεγάλη παρηγοριά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφονται σε αυτό το forum, παράλληλα με στεναχωρεί που τόσες νέες γυναίκες ταλαιπωρούνται απο τόσες ασθένειες...
Έχει γεννήσει κάποια γυναίκα απο εσάς παίρνοντας φάρμακα για ρευματοειδή αθροίτιδα ή ΣΕΛ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης???

loukomamy
07-08-09, 14:41
γεια σας κοριτσια, εχω και γω αυτοανοσο νοσημα που λεγεται αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο ..και αυτο που μου προκαλει ειναι οτι πηξει το αιμα και κανει θρομβωσεις..αλλα με πειραζει και ο ηλιος και αχω καποια προβληματα που μοιαζουν του λυκου, χωρις να εχει διαγνωσθει....προσπαθω να κανω παιδακι και ο αιματολογος, ο ρευματολογος και ο γυναικολογος ειναι θετικοι.....παρολη την επικινδυνοτητα αποβολης ..καλη επιτυχια σε ολες

Και εγω έχω διαγνωση για Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και μάλιστα πριν 4 χρόνια έκανα αγωγή για ΣΕΛ γιατί τα κλινικά συμπτώματα ήταν όμοια του λύκου. Αφου επιβεβαιώθηκε οτι το Αντιφωσφολιπιδικό είναι πρωτοπαθές (δηλ δεν υπάρχει ΣΕΛ) σταμάτησα την αγωγή για ΣΕΛ και παίρνω μόνο ένα Salospir 100 την ημέρα ως πρόληψη για θρομβώσεις.

Στην εγκυμοσύνη μου φυσικά άρχισα αμέσως ενέσεις ηπαρίνης και είχα στενή παρακολούθηση (με εξετάσεις αίματος) απο τον αιματολόγο μου. Αν γνωρίζεις εξ αρχής οτι έχεις αυτό το σύνδρομο, δεν υπάρχει καμία πιθανότητα αποβολής απο αυτό!!! Γιατί απλώς ξέρεις και το αντιμετωπίζεις με την αγωγή εξ αρχής. Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι που επιθυμείς.

loukomamy
07-08-09, 14:47
[QUOTE=GeorginaS;1143012]Καλημέρα! :-)

Είμαι νέα στο forum. Εύχομαι στις κοπέλες που θέλουν να γίνουν μανούλες να το πετύχουν το συντομότερο. Εγώ είχα παλιότερα σύνδρομο Raynauld (έχει να εμφανιστεί 4-5 χρόνια). Πριν από 3 χρόνια είχα μια αποβολή και στις εξετάσεις που μου έδωσε ο γιατρός να κάνω ήταν θετικά τα αντυπυρηνικά αντισώματα χωρίς τίποτα άλλο. Τότε ο ρευματολόγος μου είπε να γυρίσω για επανέλεγχο, αλλά εντωμεταξύ έκανα δύο διδυμάκια και το αμέλησα. Τώρα, που έκανα εξετάσεις ο γιατρός μου συνέστησε να αρχίσω Plaquenil με μόνη ένδειξη ελαφρώς θετικά αντιπυρηνικά, οριακά χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια, ξηροφθαλμία και κάποιες τιμές εκτός ορίων στα λευκώματα. Χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα, απλά για να προλάβουμε τις εξελίξεις. Τι λέτε? :confused:

To Plaquenil το έπαιρνα και εγώ σαν θεραπεία για ΣΕΛ και γνωρίζω οτι δεν είναι "αθώο" φάρμακο. Εγω θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Εγω πάντως κορίτσια έχω βοηθηθεί πολύ απο την ομοιοπαθητική. Πάρα πολύ όμως.

bali
07-08-09, 16:51
Και εγω έχω διαγνωση για Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και μάλιστα πριν 4 χρόνια έκανα αγωγή για ΣΕΛ γιατί τα κλινικά συμπτώματα ήταν όμοια του λύκου. Αφου επιβεβαιώθηκε οτι το Αντιφωσφολιπιδικό είναι πρωτοπαθές (δηλ δεν υπάρχει ΣΕΛ) σταμάτησα την αγωγή για ΣΕΛ και παίρνω μόνο ένα Salospir 100 την ημέρα ως πρόληψη για θρομβώσεις.

Στην εγκυμοσύνη μου φυσικά άρχισα αμέσως ενέσεις ηπαρίνης και είχα στενή παρακολούθηση (με εξετάσεις αίματος) απο τον αιματολόγο μου. Αν γνωρίζεις εξ αρχής οτι έχεις αυτό το σύνδρομο, δεν υπάρχει καμία πιθανότητα αποβολής απο αυτό!!! Γιατί απλώς ξέρεις και το αντιμετωπίζεις με την αγωγή εξ αρχής. Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι που επιθυμείς.

Ερώτηση: Τις ενέσεις τις έκανες μόνη σου, καθημερινά;

loukomamy
10-08-09, 10:03
Ναι μόνη μου τις έκανα. Και φαντάσου οτι βλέπω ένεση και τα κάνω πάνω μου....

pantana
12-08-09, 20:40
γεια σας... χαιρομαι που μπηκε αυτο το ποστ... ειχα καιρο να μπω και σημερα βρηκα χρονο και διαβαζοντας τι έχασα, το ειδα.

εδω και 10 χρονια εχω Σκλυρηνση κατα πλακας. ευτυχως ηπιας μορφης.
με ιστορικο 2 μεγαλων ωσεων και ενδιαμεσες υποτροπιασεις σημερα ειμαι σε καλη και σταθερη κατασταση.
εχω γραψει την ιστορια μου εχω ηδη ενα κοριτσακι και προσπαθω εδω και καιρο να κανω ενα δευτερο.
ματαια ομως. μετα απο μια εξωσωματικη αποτυχημενη και μια βαρια ιωση με πολλες μερες εμπυρετης καταστασης (κακο αυτο για την νοσο) χρειαστηκε να νοσηλευτω με κορτιζονη.
τωρα ειμαι καλυτερα απο τον αλλο μηνα θα ξανααρχισω θεραπεια και το δευτερο δυστυχως θα περιμενει.

ευχομαι καλη δυναμη σε ολες/ους..

kales
14-08-09, 18:47
loukomamy και pantana πολυ χαιρομαι που μπηκατε στο φορουμ και ευχομαι ναμαστε ολες καλα στην υγεια μας για να καταφερουμε οσα επιθυμουμε!!
loukomamy εισαι τυχερη που παιρνεις το σαλοσπιρ και σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις...εγω προσωρησα στο σιντρομ σαν αντιπηκτικη αγωγη γιατι το σαλοπσιρ δε μου επαρκουσε...βεβαια και γω εχω συμπτωματα λυκου, αλλα ποτε δεν εχει επιβεβαιωθει..μετα απο δυο αποτυχημενες εξωσωματικες εχω τρομερες αρθραλγιες και δυσκολευομαι να περπατησω....οποτε θα ιαναεξεταστω για λυκο... αν μπορεις θαθελα να μου πεις τα ονοματα των γιατρων που σε παρακολουθουν...(αιματολογο και ρευματολογο και γυναικολογο), εγω πηγαινω στο ιπποκρατειο για τους δυο πρωτους και στο χασιακο για γυναικολογο..
pantana με συγκινει η ιστορια σου και η προσπαθεια σου για παιδακι...εισαι τυχερη που εχεις ηδη ενα!! για 7 χρονια πριν διαγνωστει το προβλημα μου ημουν εξεταζομενη για ΣΚΠ και εχω κανει ολες τις εξετασεις γιατι ειχα νευρολογικα συμπτωματα...και τωρα εχω καποια αλλα πιο ηπια....πια...
εισαι τυχερη που εισαι σταθερη εδω και 10 χρονια....νασαι χαλαρη και ηρεμη , χωρις αγχος και ολα θα γινουν , συγχαρητηρια που προσπαθεις...
κοριτσια καλα να περασετε της παναγιας!!

kales
27-09-09, 08:27
κοριτσια πως ειστε..εχετε καιρο να γραψετε και αναρωτιεμαι αν ολα πανε καλα..
σας ευχομαι υγεια και καλη συνεχεια σε οτι κανετε...

Bunny
29-09-09, 14:14
Γειά σας, κορίτσια! Γερές, δυνατές? :)
Εγώ είμαι πολύ καλά! Με αγχώνει καμιά φορά η οριακά υψηλή πίεση (13 & 9 περίπου), αλλά έχω αρχίσει γιόγκα και γυμναστική και δίαιτα με ελάχιστο αλάτι, οπότε ευελπιστώ! :-) Εσείς τί κάνετε? Φιλάκια!! :grin:

happy_girl
01-10-09, 13:14
Γεια σας κορίτσια...είμαι καινούρια στην παρεούλα. Εχω ΣΕΛ εδώ και 9 χρόνια. Πέρασα μια φορά μια μεγάλη έξαρση με περικαρδίτιδα, λεύκωμα στα ούρα και πνευμονική ίνωση πριν 4 χρόνια. Έκανα ενδοφλέβιες θεραπείες, για την καταστολή και ύφεση της νόσου για να μείνω έγκυος. Εμεινα έγκυος, είμαι στην 7η εβδομάδα της κύησης. Ελπίζω όλα να πάνε καλά..είμαι λίγο αγχωμένη. Άρχισα αμέσως και κάνω καθημερινά ενέσεις ηπαρίνης, επειδή έχω αντιφωφολιπιδικά αντισώματα για να αποφύγουμε τυχόν αποβολή. Παίρνω εντωμεταξύ salospire των 100, plaquenil, κορτιζόνη (prezolon), 5mg την ημέρα και αζαθειοπρίνη. Αυτό που με προβληματίζει είναι η αζαθειοπρίνη. :rolleyes: Ναι μεν, στις αντενδείξεις λέει ότι πρέπει να αποφεύγεται στην εγκυμοσύνη, αλλά έχουν δείξει έρευνες ότι την έπαιρναν γυναίκες που έμειναν έγκυες και γέννησαν φυσιολογικά παιδιά. Επειδή έχω το ιστορικό με το πνευμόνι, δεν μπορούν να μου την κόψουν προς το παρόν μην παρουσιαστεί έξαρση κατά τη διάρκεια την εγκυμοσύνης και κινδυνέψω... Τώρα θα άλλαξω γυναικολόγο και θα τα συζητήσω όλα αυτά..:confused:

pasxalitsa v
27-10-09, 12:42
:DΚοριτσια ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!!
ολα να πανε καλα...:D

tzo
20-12-09, 20:25
ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ, ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ "ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ" ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ Κ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ Κ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ Κ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΑΕΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ, ΑΦΟΥ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ Κ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ;
ΚΑΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ;
ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ...

spyni
21-12-09, 18:01
ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ, ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ "ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ" ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ Κ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ Κ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ Κ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΑΕΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ, ΑΦΟΥ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ Κ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ;
ΚΑΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ;
ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ...

στη δευτερη αποβολη η τριτη αποβολη, δε θυμαμαι, βιαζομαι τωρα χιλια συγγνωμη, επαθα ακριβως το ιδιο!!δεν ειχα προλαβει τη θεραπεια...σκεψου θετικα, μπορεις να μεινεις εγκυος και αυτο ειναι πολυ σημαντικο!!!!το σημαντικοτερο θα ελεγα!!!!!!!!!!!!την επομενη φορα θα ειστε ετοιμοι απο ολες τις αποψεις, ετσι ωστε να μεγαλωσει στην κοιλιτσα σου ενα υπεροχο υγιες μωρακι!!!θα πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!!

pantana
24-12-09, 17:05
ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ "ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ" ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ Κ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙ.

με ποια εξεταση το καταλαβατε οτι επιτιθεται στοε μβρυο?
εχω μια υποψια οτι η παθηση μου (ή εστω τα φαρμακα που επαιρνα για την παθηση μου) με κανουν και αποβαλλω το εμβρυο. δεν εξηγηται αλλιως. μεχρι τωρα κανενας γιατρος δεν το εχει παρει σοβαρα αυτο που λεω, ολοι μου λενε οτι ειναι απο αγχος. και δεν μπορω να κανω τιποτα γιαυτο. εγω ομως εχω πολλες φορες την εντυπωση οτι εχω μεινει εγκυος και το αποβαλλει ο οργανισμος μου πριν καταφερω να το αποδειξω. με εχει τρελλανει αυτη η υποψια μου. γιαυτο σε ρωταω τι εξεταση εκανες και τοειδες αυτο?

rafag
26-12-09, 13:52
Χρόνια πολλά και καλά με υγεια σ΄όλες τις οικογένειες.Έκανα το τεστ αντιπηκτικότητας λύκου και το βρήκαν οριακό.Μου πρότειναν επανέλεγχο μετά από ένα μήνα.Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

mellita
14-01-10, 12:05
Γεια σας,

Πρωτη φορα γραφω...Ευχομαι καλη επιτυχια σε οσες θελουν να αποκτησουν ενα μωρακι!!!

Η ερωτηση μου ειναι αν καποια απο εσας εχει καποιο αυτοανοσο και ειναι εγκυος ή γέννησε..προβλήματα,εμπειρίες....Θα με βοηθουσε παραπολυ καθε απαντηση σας...Περυσι διαγνωστηκα με απομυελωνιτικη νοσο (η παρακέντηση βγηκε αρνητικη και οι γιατροι μου ειπαν οτι ειναι σε ελαφρια μορφη και δεν εχω κανενα προβλημα να μεινω εγκυος αλλα δεν εχουμε καταφερει ακομα...

Ευχαριστώ

βιλλυ
25-01-10, 22:05
Μελιτα μου δεν ξερω αμ επισκεπτεσαι ακομα αυτο το θεμα:confused::confused::confused:
Αν ναι, στειλε μυνημα να σου πω λιγα πραγματακια...........
Περιμενω:p:p:p:p:p:p

mellita
26-01-10, 10:12
Μελιτα μου δεν ξερω αμ επισκεπτεσαι ακομα αυτο το θεμα:confused::confused::confused:
Αν ναι, στειλε μυνημα να σου πω λιγα πραγματακια...........
Περιμενω:p:p:p:p:p:p

Καλημέρα,

Επιτελους καποιος απαντησε!!!!:D...Εδω ειμαι αν θελεις να απαντησεις

βιλλυ
26-01-10, 14:06
Καλημέρα,

Μελιτα μου καλησπερα.:):):)
Εγω πασχω απο Ρευματοειδη αρθριτιδα απο παιδικη ηλικια.
Οταν εμεινα εκγυος στο γιο μου ημουν 27 και προσπαθουσαμε 5 χρονια. Γυναικολογικα δεν υπηρχε κανενα προβλημα οποτε μου ειπαν οτι στα αυτοανοσα ο οργανισμος της γυναικας εχει την ταση να αποβαλει τυχον συληψη για να προστατευτει απο ενδεχομενη εγκυμοσυνη που τη θεωρει *απειλη* αφου επιβαρυνεται το σωμα της γυναικασ.
Οποτε χωρις καμια βοηθεια μενω εγκυος εντελως ξαφνικα και σταματαω τα φαρμακα με το που εκανα το τεστ.
Το 1ο τριμηνο ολα καλα.
Μπαινοντας ομως στο 2ο αρχιζουν οι πονοι στα γονατα μετα στους καρπους και τελος δεν υπηρχε αρθρωδη πανω μου που να μην πονα!!!!!!!!!!!!!
Οι γιατροι(γυναικολογος και ρευματολογος) μου ελεγαν οτι ανηκω στο 10% που χειροτερευουν στην εγκυμοσυνη καθως σχεδον το 90% βελτιωνεται!!!!!!
Εγω φαρμακα δεν ηπια ουτε ενα παυσιπονο, παρολο που μου ελεγαν οτι δε πειραζει απο τον 4ο εως τον 8ο μηνα.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ??????????
Ημουν ενα σωματικο ρακος 47 κιλα οταν γεννησα ενα υγιεστατο πανεμορφο 3.450 κιλα αγορακι!!!!!!!!!
Απο τοτε οτν εγινε 3 ετων ξεκινησα να προσπαθω για το 2ο θαυμα!!!!!
Μετα απο πολυ κοπο επεισα τον αντρα μου να με αφησει να ξαναυποφερω, να ξανα ουρλιαζω απο τους αφορητους πονους στα κοκαλα και να δεχτει να προσπαθησουμε για 2ο παιδακι..
Και ξερεις γιατι?????????????????????

Γιατι ΑΞΙΖΕ το καθε λεπτο.

Πνουσα για 5 μηνες.Θα ειμαι ευτυχισμενη μια γωη!

Ελπιζω να μη σε κουρασα:lol::lol::lol::lol::lol:
Αν θες να με ρωτησεις κατι ακομα πολυ ευχαριστως!!!!!!!!!!

βιλλυ
26-01-10, 14:08
Καλημέρα,

Μελιτα μου καλησπερα.:):):)
Εγω πασχω απο Ρευματοειδη αρθριτιδα απο παιδικη ηλικια.
Οταν εμεινα εκγυος στο γιο μου ημουν 27 και προσπαθουσαμε 5 χρονια. Γυναικολογικα δεν υπηρχε κανενα προβλημα οποτε μου ειπαν οτι στα αυτοανοσα ο οργανισμος της γυναικας εχει την ταση να αποβαλει τυχον συληψη για να προστατευτει απο ενδεχομενη εγκυμοσυνη που τη θεωρει *απειλη* αφου επιβαρυνεται το σωμα της γυναικασ.
Οποτε χωρις καμια βοηθεια μενω εγκυος εντελως ξαφνικα και σταματαω τα φαρμακα με το που εκανα το τεστ.
Το 1ο τριμηνο ολα καλα.
Μπαινοντας ομως στο 2ο αρχιζουν οι πονοι στα γονατα μετα στους καρπους και τελος δεν υπηρχε αρθρωδη πανω μου που να μην πονα!!!!!!!!!!!!!
Οι γιατροι(γυναικολογος και ρευματολογος) μου ελεγαν οτι ανηκω στο 10% που χειροτερευουν στην εγκυμοσυνη καθως σχεδον το 90% βελτιωνεται!!!!!!
Εγω φαρμακα δεν ηπια ουτε ενα παυσιπονο, παρολο που μου ελεγαν οτι δε πειραζει απο τον 4ο εως τον 8ο μηνα.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ??????????
Ημουν ενα σωματικο ρακος 47 κιλα οταν γεννησα ενα υγιεστατο πανεμορφο 3.450 κιλα αγορακι!!!!!!!!!
Απο τοτε οτν εγινε 3 ετων ξεκινησα να προσπαθω για το 2ο θαυμα!!!!!
Μετα απο πολυ κοπο επεισα τον αντρα μου να με αφησει να ξαναυποφερω, να ξανα ουρλιαζω απο τους αφορητους πονους στα κοκαλα και να δεχτει να προσπαθησουμε για 2ο παιδακι..
Και ξερεις γιατι?????????????????????

Γιατι ΑΞΙΖΕ το καθε λεπτο.

Πονουσα για 5 μηνες.Θα ειμαι ευτυχισμενη μια ζωη!

Ελπιζω να μη σε κουρασα:lol::lol::lol::lol::lol:
Αν θες να με ρωτησεις κατι ακομα πολυ ευχαριστως!!!!!!!!!!

mellita
26-01-10, 14:28
Γεια σου Βιλλυ,

Ευχαριστώ πολυ που μοιρασες την εμπειρια σου...Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου....
Εγώ το καλοκαιρι διαγνωστηκα με οπτικη νευριτιδα (ειμαι 35), οπως καταλαβαινεις ρακος..Δεν ηξερα καν για τα αυτοανοσα...εκανα παρακεντηση και ευτυχως μου βγηκε αρνητικη...Την προηγουμενη εβδομαδα εκανα επανηλυπτικη μαγνητικη και 1 εστια εχει μειωθει κατα 50%τι να σου πω εχω ραντεβου με τον νευρολογο μου την Πεμπτη να δω τι θα μου πει...Το προβλημα μου Βιλλυ ειναι οτι απο το καλοκαιρι προσπαθουμε να κανουμε παιδι και τζιφος!!Λες να φταιει αυτο??:-(Δεν ξερω τι να πω..Ασε που τους 2 τελευταιους μηνες εχουμε αποχη γιατι ο αντρας μου εβγαλε κατι σπυρακια στα ποδια του κ του ειπαν stop sto sex!καταλαβαινεις στεναχωρια...και θελω τοσο να κανουμε ενα παιδι...:sad:

βιλλυ
26-01-10, 14:50
Γεια σου Βιλλυ,

Ευχαριστώ πολυ που μοιρασες την εμπειρια σου...Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου....
Εγώ το καλοκαιρι διαγνωστηκα με οπτικη νευριτιδα (ειμαι 35), οπως καταλαβαινεις ρακος..Δεν ηξερα καν για τα αυτοανοσα...εκανα παρακεντηση και ευτυχως μου βγηκε αρνητικη...Την προηγουμενη εβδομαδα εκανα επανηλυπτικη μαγνητικη και 1 εστια εχει μειωθει κατα 50%τι να σου πω εχω ραντεβου με τον νευρολογο μου την Πεμπτη να δω τι θα μου πει...Το προβλημα μου Βιλλυ ειναι οτι απο το καλοκαιρι προσπαθουμε να κανουμε παιδι και τζιφος!!Λες να φταιει αυτο??:-(Δεν ξερω τι να πω..Ασε που τους 2 τελευταιους μηνες εχουμε αποχη γιατι ο αντρας μου εβγαλε κατι σπυρακια στα ποδια του κ του ειπαν stop sto sex!καταλαβαινεις στεναχωρια...και θελω τοσο να κανουμε ενα παιδι...:sad:

Φαρμακα παιρνεις?
Εμενα μου ειπε ο γυναικολογος οτι το αντιφλεγμω
ονωδες που παιρνω υπαρχει περιπτωση να αναστελεται η ωορρηξια μου.
Ή αυτο η το αυτοανοσο απο μονο του δε μα αφηνει να συλαβω.

Εγω 1 παιδακι εχω οπως σου ειπα και τωρα εναι στα 12.
απο οταν ηταν 3 ετων δηλαδη 8 χρονια προσπαθουμε για το 2ο που δε λεει να ερθει:evil::evil::evil:

Σημερα ειμαι 39 και καταλαβαινεις πως στενευουν τα περιθωρια για μενα..
Ευχομαι και πιστευω οτι θα τα καταφερεις στο τελος κοπελα μου:razz::razz::razz:

ΜΗ χαθεις. Να μαθαινω νεα σου!!!!!!!!!

mellita
26-01-10, 15:39
η κατασταση μου δεν τοσο σοβαρη και δεν παιρνω φαρμακα απλα μου ειπε ο γιατρος οτι μετα την γεννα θα κανουμε μια προλυπτικη αγωγη (κραταει 2 χρονια ) για να μειωθουν τα περιστατικά...αλλα μεχρι να γεννησω θα εχω γερασει!!!τελοσπαντων θα δουμε..:(:(:(

Να σε ρωτησω και κατι αλλο γεννησες κανονικα ή καισαρικη ? γιατι μου ειπαν οτι μονο με καισαρικη γιατι η πιεση και το αγχος αυξανει τις πιθανοτητες (δεν πρεπει να αγχωνομαι και να στρεσαρομαι γιατι δεν βοηθαει γενικα την κατασταση μου ) ουτε επισης θα θηλασω...:-x:sad:

βιλλυ
26-01-10, 16:40
η κατασταση μου δεν τοσο σοβαρη και δεν παιρνω φαρμακα απλα μου ειπε ο γιατρος οτι μετα την γεννα θα κανουμε μια προλυπτικη αγωγη (κραταει 2 χρονια ) για να μειωθουν τα περιστατικά...αλλα μεχρι να γεννησω θα εχω γερασει!!!τελοσπαντων θα δουμε..:(:(:(

Να σε ρωτησω και κατι αλλο γεννησες κανονικα ή καισαρικη ? γιατι μου ειπαν οτι μονο με καισαρικη γιατι η πιεση και το αγχος αυξανει τις πιθανοτητες (δεν πρεπει να αγχωνομαι και να στρεσαρομαι γιατι δεν βοηθαει γενικα την κατασταση μου ) ουτε επισης θα θηλασω...:-x:sad:

Γεννησα με καισαρικη γιατι δεν ηθελε να το διακινδυνευσει ο γιατρος και φυσικα δε θηλασα γιατι την ιδια μερα που Γενησα με πλακωσαν στα φαρμακα και κοντεψαν να με σκοτωσουν γιατρος και συζυγος οταν τολμησα να πω να περιμενουμε τουλαχιστον 40 μερες να θηλασω λιγακι!

Παντως αν τωρα δε περνεις καποια φαρμακα τοτε μην ανησυχεις..
Κανεις ωορρηξια? το εχεις ψαξει περα απο το αυτοανοσο εννοω......Κ.

Οσο και να σε δυσκολευει το αυτοανοσο σιγουρα θα σου κατσει το τυχερο σπορακι!!!!

Οταν λοιπον γινει καλα ο συζυγος βουρρρρρρρρρρ στο ψητο...

Και ειμαι σιγουρη οτι θα εχω ευχαριστα νεα απο σενα:razz::razz::razz::razz::-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

mellita
27-01-10, 09:04
Καλημερα Βιλλυ,

Εγω εχω σταθερο κυκλο 28ημερες αλλα ειναι και φορες που μου ερχονται κανενα δυο μερες νωριτερα...Οποτε ξερω πανω κατω ποτε εχω ωορρηξια..Αλλα στις περιπτωσεις που μου ερχονται νωριτερα τι γινεται?Εχω παρει και το τεστ και βουρρρρ εκεινες τις γονιμες μερες αλλα μεχρι τωρα τιποτα!!:sad::sad::sad:
Αδιαθετω τωρα στις 9...Ελεγα να κανουμε καμια εξεταση με τον αντρα μου..Σημερα θα παω σε μια καινουργια γυναικολο που μου εχει συστησει η φιλη μου που ειναι γιατρος και εχει αντιμετωπισει εγκυμονουσες με αυτοανοσα να δω τι θα μου πει..ευχαριστω πολυ για γλυκα σου λογια,ελπιζω να εισαι σαβ/μενη και βγουν οι ευχες σου...Σου ευχομαι και εγω να μεινεις ξανα εγκυος και αυτη την φορα κοριτσακι:-o:-o:lol:
Τι να πω....παντως καθομαι και σκεφτομαι τι αδικια υπαρχει να θελεις κανεις παιδι τοσο πολυ και να μην σου καθεται ενω ειναι αλλες που μενουν και τα δινουν...Δεν ειναι αδικια??:evil::evil:

elerina
27-01-10, 12:25
βιλλυ μου να σου κανω μια ερωτηση? Οι γιατροι σου σου συνεστησαν να κοψεις την θεραπεια που ακολουθουσες για την αρθρτιτιδα? Και γιατι το εκανα αυτο?
Εγω πασχω απο σελ αλλα μου παρουσιαζεται σαν μοναδικο συπτωμα του οι πονοι στις αρθρωσεις....

βιλλυ
27-01-10, 12:51
Καλημερα Βιλλυ,

Εγω εχω σταθερο κυκλο 28ημερες αλλα ειναι και φορες που μου ερχονται κανενα δυο μερες νωριτερα...Οποτε ξερω πανω κατω ποτε εχω ωορρηξια..Αλλα στις περιπτωσεις που μου ερχονται νωριτερα τι γινεται?Εχω παρει και το τεστ και βουρρρρ εκεινες τις γονιμες μερες αλλα μεχρι τωρα τιποτα!!:sad::sad::sad:
Αδιαθετω τωρα στις 9...Ελεγα να κανουμε καμια εξεταση με τον αντρα μου..Σημερα θα παω σε μια καινουργια γυναικολο που μου εχει συστησει η φιλη μου που ειναι γιατρος και εχει αντιμετωπισει εγκυμονουσες με αυτοανοσα να δω τι θα μου πει..ευχαριστω πολυ για γλυκα σου λογια,ελπιζω να εισαι σαβ/μενη και βγουν οι ευχες σου...Σου ευχομαι και εγω να μεινεις ξανα εγκυος και αυτη την φορα κοριτσακι:-o:-o:lol:
Τι να πω....παντως καθομαι και σκεφτομαι τι αδικια υπαρχει να θελεις κανεις παιδι τοσο πολυ και να μην σου καθεται ενω ειναι αλλες που μενουν και τα δινουν...Δεν ειναι αδικια??:evil::evil:

Καλημερα Μελιτα..

Σιγουρα ειναι αδικια και οταν ακους για παιδια στα σκουπιδια απο τις ειδησεις σου ερχεται να μπεις στην τηλεοραση απο τα νευρα σου:evil::evil:!!!!!!!!!!
Εγω εχω και προβλημα ωορρηξιας περαν του αυτοανοσου λογω φαρμακων και γι αυτο αργησε το πρωτο 5 χρονια και το δευτερο 8 χρονια ως τωρα:sad::sad:

Εσυ ομως αν κανεις ωορρηξια και ο συζυγος ειναι ενταξει τοτε θα τα καταφερεις,,,,,,,ισως αργησεις λιγο,,,,αλλα θα τα καταφερεις...:-P:-P

Οπως το εχω καταλαβει εγω στα αυτοανοσα αντιδρα στο γονιμοποιημενο ωαριο ο ιδιος ο οργανισμος και του επιτιθεται αμεσως..

Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει καποτε οτι σιγουρα εχω μεινει εγκυος αρκετες φορες αλλα ο οργανισμος μου σταματαει τη γονιμοποιηση τοσο νωρις που ουτε προλαβαινω να καταλαβω οτι ειμαι εγκυος..:-x:-x

Αρα μου λεει, δεν ειναι αδυνατον να γινει..Απλα θα αργησω περισσοτερο...........Το προβλημα στην ουσια λοιπον ειναι η ωορρηξια μου περισσοτερο παρα το αυτοανοσο,,,,,,,,,,

Εσυ λοιπον, κατα τη γνωμη μου παντα, δε θα πρεπει να εχεις ιδιαιτερο προβλημα

ΕΛΠΙΖΩ να μην αδιαθετησεις στης 9 --ξου, ξου--- αλλα αν ο μη γενετω συμβει πηγαινε σε αυτη τη γιατρο που λες και πες μου και εμενα τι σου
ειπε:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o

Ισως ετσι ηρεμησεις λιγο και ξε-αγχωθεις γιατι παιζει και αυτο το ρολο του.....

Φιλακια προς το παρον

loukomamy
27-01-10, 13:08
βιλλυ μου να σου κανω μια ερωτηση? Οι γιατροι σου σου συνεστησαν να κοψεις την θεραπεια που ακολουθουσες για την αρθρτιτιδα? Και γιατι το εκανα αυτο?
Εγω πασχω απο σελ αλλα μου παρουσιαζεται σαν μοναδικο συπτωμα του οι πονοι στις αρθρωσεις....

Elerina έχω και εγω αυτοάνοσο (αντιφωσφολιπιδικό) με κύριο σύμπτωμα τους αφόρητους πόνους στις αρθώσεις. Επαιρνα plakenil για 3 1/2 χρόνια και φυσικά δεν έπρεπε να μείνω έγκυος όσο έπαιρνα την αγωγή αυτή. Οταν σταμάτησα την αγωγή, απο φόβο μήπως "ξανακυλήσω", ξεκίνησα ομοιοπαθητική την οποία συνέχισα και στην εγκυμοσύνη μου. Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Φυσικά όλα αυτά τα έκανα μετά απο αρκετό ψάξιμο και αφου συμφώνησε και ο γιατρός που με παρακολουθεί αρκετά χρόνια τώρα.

βιλλυ
27-01-10, 13:08

Ελερινα καλημερα:lol:

πριν μεινω εγκυος οχι, δε χρειαζοταν να κοψω ουτε το voltaren(παυσιπονο) ουτε το medrol(κορτιζονη) ουτε το αραβα(ανοσοκατασταλτικο)που επαιρνα τοτε..

Οταν ομως εμεινα επιτελους εγκυος τα σταματησα κατοπιν εντολης του γιατρου, εκτος της κορτιζονης η οποια επιτρεπεται κατα την εγκυμοσυνη..

Οταν αρχισα στον 3ο μηνα να ποναω μου ειπαν να πινω ντεπον αλλα τι να μου εκανε αυτο? ΟΙ πονοι στα κοκαλα δεν φευγουν με ντεπον....

Αργοτερα κατα τον 5ο που η κατασταση εγινε ανυποφορη μου επετρεπαν να πιω voltaren αλλα φοβομουν παρα πολυ.......

Τους πονους τους αντεχα..Την ιδεα να κανω κακο στο μωρο μου οχι...

Αυτο βεβαια ηταν δικη μου αποφαση και αν τωρα ξανα μεινω εγκυος δε ξερω αν θα το εκανα παλι γιατι μια φιλη μου οταν ηταν εγκυος επινε 2 voltaren την ημερα για γυναικολογικους λογους και γεννησε ενα υγιεστατο μωρο.Τα σταματησε μονο στον ενατο μηνα.

Οποτε πιστευω οτι ξεροντας και μονο οτι μπορεις να τα παρεις ανακουφιζεσαι.

Εσυ εισαι εγκυος ηδη ή στην προσπαθεια??????
Πονας πολυ στις αρθρωσεις?/

elerina
27-01-10, 13:34
εγω ειμαι σε θεραπεια τα τελευταια 6 χρονια... παιρνω κορτιζονη plaquenil σαλοσπιρ και μεθοτρεξατη την οποια βεβαια εκοψα πριν εναμιση χρονο...
Ο ρευματολογος μου ειπε οτι σε περιπτωση εγκυμοσυνης θα παιρνω και το plaquenil γιατι φοβουνται για σπειραματονεφριτιδα και οτι αυτο το φαρμακο δεν δημιουργει προβλημα στο εμβρυο... Τι να πω .. Αλλοι λενε οτι πρεπει να μην το παιρνουμε ...
Δεν εχω παιδακι ακομα αλλα δεν προσπαθουμε κιολας εντατικα....

elerina
27-01-10, 13:36
Ποναω πολυ οταν εχει πολυ υγρασια! Και ενω παντα ποναγα σε αγκωνες καρπους και γονατα τους τελευταιους μηνες με πιανει πονος και στον αυχενα, μεση, πλατη και μενω κανονικα χωρις να μπορω να κουνηθω......

loukomamy
27-01-10, 13:43
Ποναω πολυ οταν εχει πολυ υγρασια! Και ενω παντα ποναγα σε αγκωνες καρπους και γονατα τους τελευταιους μηνες με πιανει πονος και στον αυχενα, μεση, πλατη και μενω κανονικα χωρις να μπορω να κουνηθω......

Να ήξερες πώς σε νοιώθω...

renen
27-01-10, 13:46

melita μου καλήμερα!!! Πασχω από σκληρυνση κατά πλάκας απο το 2006 - το 2008 γέννησα τον γιό μου - μέχρι τότε δεν είχα κάνει καμιά θεραπεία!!! Σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήμουν πολύ καλά δν κατάλαβαινα τίποτα...Με το που γέννησα είχα κάποια προβλήματα άλλα ξεκινόντας την θεραπεία με ιντερφερόνη ολα έφτιαξαν και τώρα είμαι αρκετα καλά, βεβαια απο εστίες άλλο τιποτα -γεμάτη αλλα η κλινική εικόνα έχει σημασία και όχι το πόσες εστίες έχεις...Να μην φοβάσαι τίποτα όλα θα πανε πολύ καλά.... οτι χρειαστείς εδώ ειμαι...

φιλιά

elerina
27-01-10, 13:46
Το ξερω γλυκια μου οτι μπορεις να με καταλαβεις... Ωρες ωρες με πιανει το παραπονο οταν ειμαι μονη μου... Δεν θελω να με βλεπει κανεις να υποφερω πιο πολυ ψυχολογικα απο σωματικα...

loukomamy
27-01-10, 14:00
Το ξερω γλυκια μου οτι μπορεις να με καταλαβεις... Ωρες ωρες με πιανει το παραπονο οταν ειμαι μονη μου... Δεν θελω να με βλεπει κανεις να υποφερω πιο πολυ ψυχολογικα απο σωματικα...

Στην πρώτη έξαρση ήμουν 3 μήνες ανάπηρη. Κυριολεκτικά όμως. Ολες μου οι αρθρώσεις απο τον αυχένα έως τα δάκτυλα των ποδιών μου με πονούσαν υπερβολικά και φυσικά είχα την δυσκαψία που δε με άφηνε ούτε να σηκώσω το χέρι μου. Αξιζει να πω οτι είμαι πολύ ανθεκτική στον πόνο... Αλλά εκεί την άκουσα... Δε θα ξεχάσω τον άντρα μου (που τότε είμασταν απλώς ζευγάρι) που με έπαιρνε αγκαλιά για να με παει στο μπάνιο το πρωι και να με πλύνει. Τί τραβηξε και αυτός!! Ο Θεος να τον έχει καλά.

Το χειρότερο όμως δεν ήταν αυτό που τράβαγα απο τους πόνους αλλά αυτό που τράβαγα απο τους γιατρούς που δε μπορούσαν να διαγνώσουν τί είχα για 1 χρόνο. Ελεος δηλαδή!

mellita
27-01-10, 14:11
ευχαριστώ βρε βιλλυ,

Θα παω σημερα στην γυναικολογο να δω τι θα πει ....Ελπιζω να μην αργησω πολυ και στις 9 ξου ξου ξου αλλα δεν ειμαι αισιοδοξη!!!Νομιζω οτι ειναι καποιες γυναικες που δεν εχουν την τυχη να ειναι μητερες μαλλον ειμαι μια απο αυτες...:-(οσο σκληρο και αν ακουγεται....
Θα σου αυριο τι ειπαμε....φιλακια

elerina
27-01-10, 14:11
Εμενα μου διαγνωστηκε σχετικα αμεσως.... Το λαικο εχει παρα πολυ καλους ρευματολογους... Στην αρχη με το ειδαν τα χερια μου μου ειπαν οτι μαλλον προκειται για ρευματοειδη αθριτιδα.. Αλλα αφου με περασαν απο κοσκινο κατεληξαν σε λιγοτερο απο μηνα στον ΣΕΛ...

mellita
27-01-10, 14:35
melita μου καλήμερα!!! Πασχω από σκληρυνση κατά πλάκας απο το 2006 - το 2008 γέννησα τον γιό μου - μέχρι τότε δεν είχα κάνει καμιά θεραπεία!!! Σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήμουν πολύ καλά δν κατάλαβαινα τίποτα...Με το που γέννησα είχα κάποια προβλήματα άλλα ξεκινόντας την θεραπεία με ιντερφερόνη ολα έφτιαξαν και τώρα είμαι αρκετα καλά, βεβαια απο εστίες άλλο τιποτα -γεμάτη αλλα η κλινική εικόνα έχει σημασία και όχι το πόσες εστίες έχεις...Να μην φοβάσαι τίποτα όλα θα πανε πολύ καλά.... οτι χρειαστείς εδώ ειμαι...

φιλιά

γεια σου renen,
ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον.Εμενα περυσι μου παρουσιαστηκε.Δεν θα το ξεχασω ποτε τυφλωθηκα στον αριστερο ματι.Δεν εβλεπα τιποτα και ενα απιστευτο πονο...εκανα εισαγωγη στο νοσοκομειο (γεννηματα)για μια εβδομαδα με ενδοφλεβια κορτιζονη αφου βεβαια μου εκανα αξονικη,μαγνητικη και παρακεντηση στην σπονδυλικη στηλη...Οι εστιες φανηκαν στην μαγνητικη αλλα το μονο αισιοδοξο ειναι οτι η παρακεντηση βγηκε αρνητικη που βεβαια χαροποιησε νευρολογο και οφθαλμιατρο...εγω βεβαια να πεθανω οπως και ο αντρας μου...
Εσυ προσπαθησες για πολυ καιρο να μεινεις εγκυος ή τσακ μπαμ??...γιατι εγω δεν τα εχω καταφερει ακομα :-( οπως ξερεις ....:-(

φιλακια

renen
27-01-10, 15:21
γεια σου renen,
ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον.Εμενα περυσι μου παρουσιαστηκε.Δεν θα το ξεχασω ποτε τυφλωθηκα στον αριστερο ματι.Δεν εβλεπα τιποτα και ενα απιστευτο πονο...εκανα εισαγωγη στο νοσοκομειο (γεννηματα)για μια εβδομαδα με ενδοφλεβια κορτιζονη αφου βεβαια μου εκανα αξονικη,μαγνητικη και παρακεντηση στην σπονδυλικη στηλη...Οι εστιες φανηκαν στην μαγνητικη αλλα το μονο αισιοδοξο ειναι οτι η παρακεντηση βγηκε αρνητικη που βεβαια χαροποιησε νευρολογο και οφθαλμιατρο...εγω βεβαια να πεθανω οπως και ο αντρας μου...
Εσυ προσπαθησες για πολυ καιρο να μεινεις εγκυος ή τσακ μπαμ??...γιατι εγω δεν τα εχω καταφερει ακομα :-( οπως ξερεις ....:-(

φιλακια

Προσπάθουσα άρκετο καιρό,αλλά τίποτα...Μέχρι που ένα μήνα σταμάτησα να το σκέφτομαι και ειπα "αν είναι να έρθει θα έρθει" κ εκείνο τον μήνα έμεινα έγκυος...Γι'αυτο μην αγχώνεσε...θα έρθει..Η "απομυελινωση" δεν εμποδίζει την σύληψη, το άγχος την εμποδιζει...

φιλάκια

mellita
27-01-10, 15:49
το ξερω αλλα ετσι οπως ειμαι ολα τα σκεφτομαι!!!θα δειξει...ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ :-)ΩΧΟΥ ΠΙΑ!!!

Φιλακια

mellita
27-01-10, 21:18
Καλημερα Μελιτα..

Σιγουρα ειναι αδικια και οταν ακους για παιδια στα σκουπιδια απο τις ειδησεις σου ερχεται να μπεις στην τηλεοραση απο τα νευρα σου:evil::evil:!!!!!!!!!!
Εγω εχω και προβλημα ωορρηξιας περαν του αυτοανοσου λογω φαρμακων και γι αυτο αργησε το πρωτο 5 χρονια και το δευτερο 8 χρονια ως τωρα:sad::sad:

Εσυ ομως αν κανεις ωορρηξια και ο συζυγος ειναι ενταξει τοτε θα τα καταφερεις,,,,,,,ισως αργησεις λιγο,,,,αλλα θα τα καταφερεις...:-P:-P

Οπως το εχω καταλαβει εγω στα αυτοανοσα αντιδρα στο γονιμοποιημενο ωαριο ο ιδιος ο οργανισμος και του επιτιθεται αμεσως..

Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει καποτε οτι σιγουρα εχω μεινει εγκυος αρκετες φορες αλλα ο οργανισμος μου σταματαει τη γονιμοποιηση τοσο νωρις που ουτε προλαβαινω να καταλαβω οτι ειμαι εγκυος..:-x:-x

Αρα μου λεει, δεν ειναι αδυνατον να γινει..Απλα θα αργησω περισσοτερο...........Το προβλημα στην ουσια λοιπον ειναι η ωορρηξια μου περισσοτερο παρα το αυτοανοσο,,,,,,,,,,

Εσυ λοιπον, κατα τη γνωμη μου παντα, δε θα πρεπει να εχεις ιδιαιτερο προβλημα

ΕΛΠΙΖΩ να μην αδιαθετησεις στης 9 --ξου, ξου--- αλλα αν ο μη γενετω συμβει πηγαινε σε αυτη τη γιατρο που λες και πες μου και εμενα τι σου
ειπε:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o

Ισως ετσι ηρεμησεις λιγο και ξε-αγχωθεις γιατι παιζει και αυτο το ρολο του.....

Φιλακια προς το παρον
Γεια σου Βιλλυ,

Λοιπον πηγα στην γυναικολογο κοιταξε τις μαγνητικες και χαμογελασε λεγοντας οτι ειμαι μια χαρα αυτη την στιγμη (οι εστιες δεν ειναι ενεργες)και οτι προσ το παρον να βαλουμε το θεμα στο ντουλαπακι και να ασχοληθουμε με την επιθυμητη εγκυμοσυνη ...Θα κανω κατα την 3 μερα τησ περιοδου καποιες ορμονικες εξετασεις μετα κατα την 8η μερα ενα υπερηχο την 21η μετρηση της προγοστερωνη και την 16η επαν.υπερηχο...:sad:απο τη καταλαβα τον επομενο μηνα θα ειμαι συνεχεια με τα ποδια
ανοιχτα και θα με τρυπανε για εξετασεις...Επισης μου ειπε οτι ολα αυτα που περασα (αχγος κ στεναχωρια) ηταν φυσικο να μην εχω μεινει εγκυος...Δεν ξερω εχει γυρισει το ματι μου οπως μου ειπε και η renen οτι ειναι να γινει θα γινει!!!
σε κουρασα φιλακια καλο βραδυ....:mrgreen:

βιλλυ
27-01-10, 22:25
Γεια σου Βιλλυ,

Λοιπον πηγα στην γυναικολογο κοιταξε τις μαγνητικες και χαμογελασε λεγοντας οτι ειμαι μια χαρα αυτη την στιγμη (οι εστιες δεν ειναι ενεργες)και οτι προσ το παρον να βαλουμε το θεμα στο ντουλαπακι και να ασχοληθουμε με την επιθυμητη εγκυμοσυνη ...Θα κανω κατα την 3 μερα τησ περιοδου καποιες ορμονικες εξετασεις μετα κατα την 8η μερα ενα υπερηχο την 21η μετρηση της προγοστερωνη και την 16η επαν.υπερηχο...:sad:απο τη καταλαβα τον επομενο μηνα θα ειμαι συνεχεια με τα ποδια
ανοιχτα και θα με τρυπανε για εξετασεις...Επισης μου ειπε οτι ολα αυτα που περασα (αχγος κ στεναχωρια) ηταν φυσικο να μην εχω μεινει εγκυος...Δεν ξερω εχει γυρισει το ματι μου οπως μου ειπε και η renen οτι ειναι να γινει θα γινει!!!
σε κουρασα φιλακια καλο βραδυ....:mrgreen:

Μπραβο Μελιτα μου..
Χαιρομαι που δε βρεθηκε καποιο προβλημα σε πρωτη φαση απο το αυτοανοσο..:lol:

Οποτε περιμενω νεα σου απο τις ορμονολογικες και μακαρι να ειναι τελειες:-P Υπομονη (αυτο που θα εισαι με τα ποδια ανοιχτα καθε τρεις και λιγο οντως ειναι σπαστικο) και οσο μπορεις χαλαρωσε...

Ποτε δε με κουραζεις, να το ξερεις αυτο:-P:-P:-P

ΦΙΛΑΚΙΑ

βιλλυ
27-01-10, 22:43

Ποσο σε νοιωθω βρε elerina μου να ηξερες!!!!!!!!!!

Παυσιπονα παιρνεις?? Σε ρωταω γιατι αν αρχισεις τις προσπαθειες για μπεμπε μην την πατησεις σαν εμενα που κανενας γιατρος εδω στην Ελλαδα δε με ενημερωσε οτι τα παυσιπονα σε θεραπευτικη βαση διαταρασουν εως και αναστελουν την ωορρηξια και επρεπε να το διαβασω σε ενα site και να το τυπωσω και να του το χωσω στη μουρη(γυναικολογου και ρευματολογου)
για να λαβω την απαντηση ^Α!! ναι... Μπορει να φταιει και αυτο που δε μενεις εγκυος τοσα χρονια τωρα!!!!!!!!!!

Και εμενα μου ειχαν πει για το πλακενιλ οτι δε πειραζει στην εγκυμοσυνη ουτε η κορτιζονη που επαιρνα 36mg την ημερα μεχρι να γεννησω..
Το πιο σημαντικο ειναι να ειναι, οσο γινεται φυσικα, υπο ελεγχο το αυτοανοσο οταν μεινεις εγκυος..

Σημερα με τον Νοτια και τη βροχη και εγω χαλια ημουν.. Αστα να πανε..

ekp
27-01-10, 23:05
Σε όλες εύχομαι υγεία. Καινούρια είμαι κι εγώ. Μαμά 2 παιδιών με τη μικρότερη κόρη μου (3 σήμερα) να πάσχει από Οικογενή Μεσογειακό Πυρετό. Ανήκει στις σπάνιες παθήσεις και είναι αυτοάνοσο. Πολύ ταλαιπωρία με γιατρούς που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ακολουθούμε φαρμακευτική αγωγή από 1 έτους και ... για πάντα. Ας λέμε και πάλι καλά. Υπάρχουν πολλά-πολλά χειρότερα!!!

loukomamy
28-01-10, 11:06
5 χρόνια είχε να μου κάνει έξαρση το αυτοάνοσο (αλλά έχω την πεθερούλα μου που φρόντισε να μου το "ξυπνήσει"). Τις τελευταίες μέρες είμαι χάλια. Με το ζόρι ψιλοπερπατάω και ερχομαι στη δουλειά. Μαρτύριο... Χθες δε μπορούσα ούτε να αλλάξω πάνα του μωρού. Αισθάνομαι σα γρια...

Μη ξεχάσω να συμφωνήσω με τη Βιλλυ οτι "Το πιο σημαντικο ειναι να ειναι, οσο γινεται φυσικα, υπο ελεγχο το αυτοανοσο οταν μεινεις εγκυος". Αυτο μου το είχαν πει όλοι οι γιατροί.

mellita
28-01-10, 13:15
Σε όλες εύχομαι υγεία. Καινούρια είμαι κι εγώ. Μαμά 2 παιδιών με τη μικρότερη κόρη μου (3 σήμερα) να πάσχει από Οικογενή Μεσογειακό Πυρετό. Ανήκει στις σπάνιες παθήσεις και είναι αυτοάνοσο. Πολύ ταλαιπωρία με γιατρούς που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ακολουθούμε φαρμακευτική αγωγή από 1 έτους και ... για πάντα. Ας λέμε και πάλι καλά. Υπάρχουν πολλά-πολλά χειρότερα!!!

Γεια σου ekp,

ευχομαι να πανε ολα καλα με την κορη σου...Δεν ξερω τι συναισθηματα και τι περνας γιατι δεν εχω γινει μανα (ελπιζω συντομα)...Με στεναχωρει ομως που περνας πολλα με τους γιατρους..Αν θελεις να σου στειλω το ονομα του νευρολογου μου (Επικουρος καθηγητης νευρολογιας πανεπιστημιου αθηνων)αλλα και στον Γεννηματα οι νευρολογοι ειναι φοβεροι και παρα πολυ ευγενικοι ειδικα η κα.Τσιαρα ειδικευεται στα αυτοανοσα..
Παντως συμφωνω μαζι σου οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα....και εγω αυτο προσπαθω να σκεφτομαι αλλα πολλες φορες οταν το σκεφτομαι πολυ εντονα παντα λεω γιατι σε εμενα...μου βγαινει ο εγωισμος...αλλα διωχνω γρηγορα αυτες τις σκεψεις γιατι ντρεπομαι για την αχαριστια μου!!

φιλακια και να προσεχεις αλλα πανω απο ολα να μην σε βλεπει η κορη σου στεναχωρημενη:smile:

renen
28-01-10, 13:49

τι να σου γλυκιά μου??? Μπροστά σε αυτό που νοιώθεις και περνάς το δικό μου φαίνετε ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ...Πόσες φορές όταν ο μικρός μου έχει απλά ένα πυρετό λέω μακάρι να είχα εγώ πυρετό η' ακόμα και υποτροπή και όχι αυτός.... Εύχομαι μέσα απο την καρδια μου όλα απο εδώ και εμπρός να πηγαίνουν πολυ καλα..

Σε φιλώ και είμαστε εδώ για σένα σε ότι χρειαστείς...

mellita
29-01-10, 07:56
Μπραβο Μελιτα μου..
Χαιρομαι που δε βρεθηκε καποιο προβλημα σε πρωτη φαση απο το αυτοανοσο..:lol:

Οποτε περιμενω νεα σου απο τις ορμονολογικες και μακαρι να ειναι τελειες:-P Υπομονη (αυτο που θα εισαι με τα ποδια ανοιχτα καθε τρεις και λιγο οντως ειναι σπαστικο) και οσο μπορεις χαλαρωσε...

Ποτε δε με κουραζεις, να το ξερεις αυτο:-P:-P:-P

ΦΙΛΑΚΙΑ

Kαλημερα βιλλυ,

Πηγα γιατρο χθες και να σου πω δεν ξερω πως νιωθω....Εχει βρεθει μια εστια στον αυχενα που υπολογιζει οτι αυτο προηπηρχε (ξεχασα να σου πω οτι ειχα μια υποτροπη στις γιορτες ) απλα στην μαγνητικη του καλοκαιριου δεν σταθηκαν στον αυχενα....Η γενικη εικονα μου ειναι καλη το θετικο ειπε δεν υπαρχουν καινουργιες εστιες και το ενα εχει μειωθει αλλα το αρνητικο οτι ειχα υποτροπη μεσα στο 1εξαμηνο...Αν μου παρουσιαστει παλι μεσα στους 6 μηνες και δεν ειμαι εγκυος μου ειπε οτι θα πρεπει να αλλαξουμε τα σχεδια μας για παιδι και να ξεκινησουμε την αγωγη!Τι εχεις να πεις:sad::sad:?
Προς το παρον μου εδωσε κατι βιταμινες που βοηθαει το νευρικο συστημα και γενικα τον οργανισμο για 2 μηνες...Οπωσ καταλαβαινεις πρεπει να γκαστρωθω γρηγορα!!!
Μου ειπε να μην φοβαμαι και οτι ολα θα πανε καλα....
Θα δειξει...καλημερα...

βιλλυ
29-01-10, 19:10
Kαλημερα βιλλυ,

Πηγα γιατρο χθες και να σου πω δεν ξερω πως νιωθω....Εχει βρεθει μια εστια στον αυχενα που υπολογιζει οτι αυτο προηπηρχε (ξεχασα να σου πω οτι ειχα μια υποτροπη στις γιορτες ) απλα στην μαγνητικη του καλοκαιριου δεν σταθηκαν στον αυχενα....Η γενικη εικονα μου ειναι καλη το θετικο ειπε δεν υπαρχουν καινουργιες εστιες και το ενα εχει μειωθει αλλα το αρνητικο οτι ειχα υποτροπη μεσα στο 1εξαμηνο...Αν μου παρουσιαστει παλι μεσα στους 6 μηνες και δεν ειμαι εγκυος μου ειπε οτι θα πρεπει να αλλαξουμε τα σχεδια μας για παιδι και να ξεκινησουμε την αγωγη!Τι εχεις να πεις:sad::sad:?
Προς το παρον μου εδωσε κατι βιταμινες που βοηθαει το νευρικο συστημα και γενικα τον οργανισμο για 2 μηνες...Οπωσ καταλαβαινεις πρεπει να γκαστρωθω γρηγορα!!!
Θα δειξει...καλημερα...

Καλησπερα Μελιτα:-P
Καταρχην προσπαθησε να μην αγχωθεις απο τωρα γιατι ετσι κι αλλιως δεν ειναι σιγουρο οτι κατι θα βρεθει στους 6 μηνες οποτε μη χειροτερεψεις την κατασταση σου απο το αγχος σου και μονο.
Αν παρεις αγωγη ξερεις τι φαρμακα ειναι αυτα? κατα ποσο επηρεαζουν την γονιμοτητα σου η τυχον εγκυμοσυνη?
Γνωμη μου ειναι να ενημερωσεις την γυναικολογο σου γι αυτα τα τελευταια νεα για να καταλαβει και αυτη πως ο χρονος παιζει σημαντικο ρολο στην περιπτωση σου. Ξερεις κατι? Μη νομιζεις οτι τα αυτοανοσα ειναι κατι που ολοι οι γυναικολογοι γνωριζουν!!! Ισως να πρεπει να της το δωσεις εσυ να το καταλαβει οτι βιαζεσαι λιγο παραπανω να μεινεις εγκυος γαι λογους υγειας και οχι απλα ανυπομονησιας!!!

Ισως σου δωσει κατι, ορμονες ας πουμε, να επιταχυνει την συληψη.Ή ισως παρακολουθησετε την ωορρηξια σου με υπερηχο καθε μηνα και κανετε πιο προγραμματισμενες επαφες με το συζυγο.( Αληθεια πως παει με τη θεραπια του?)

Μην απελπιζεσαι κοριτσι μου..Αυτη τη στιγμη εισαι καλα. Αυτο εχει σημασια.Για αυριο ποιος ξερει? Αυτο δεν ισχυει μονο για εμας που εχουμε προβλημα υγειας. Ισχυει για ολους.

Σου ευχομαι καλο Σαββατοκυριακο και οτι χρειαστεις μη διστασεις....
Φιλακια:lol:

βιλλυ
29-01-10, 19:17
Kαλημερα βιλλυ,

Θα δειξει...καλημερα...

Καλησπερα Μελιτα:-P
Καταρχην προσπαθησε να μην αγχωθεις απο τωρα γιατι ετσι κι αλλιως δεν ειναι σιγουρο οτι κατι θα βρεθει στους 6 μηνες οποτε μη χειροτερεψεις την κατασταση σου απο το αγχος σου και μονο.
Αν παρεις αγωγη ξερεις τι φαρμακα ειναι αυτα? κατα ποσο επηρεαζουν την γονιμοτητα σου η τυχον εγκυμοσυνη?
Γνωμη μου ειναι να ενημερωσεις την γυναικολογο σου γι αυτα τα τελευταια νεα για να καταλαβει και αυτη πως ο χρονος παιζει σημαντικο ρολο στην περιπτωση σου. Ξερεις κατι? Μη νομιζεις οτι τα αυτοανοσα ειναι κατι που ολοι οι γυναικολογοι γνωριζουν!!! Ισως να πρεπει να της το δωσεις εσυ να το καταλαβει οτι βιαζεσαι λιγο παραπανω να μεινεις εγκυος γαι λογους υγειας και οχι απλα ανυπομονησιας!!!

Ισως σου δωσει κατι, ορμονες ας πουμε, να επιταχυνει την συληψη.Ή ισως παρακολουθησετε την ωορρηξια σου με υπερηχο καθε μηνα και κανετε πιο προγραμματισμενες επαφες με το συζυγο.( Αληθεια πως παει με τη θεραπια του?)

Μην απελπιζεσαι κοριτσι μου..Αυτη τη στιγμη εισαι καλα. Αυτο εχει σημασια.Για αυριο ποιος ξερει? Αυτο δεν ισχυει μονο για εμας που εχουμε προβλημα υγειας. Ισχυει για ολους.

Σου ευχομαι καλο Σαββατοκυριακο και οτι χρειαστεις μη διστασεις....
Φιλακια:lol:

pantana
19-02-10, 11:34
Γεια σας,

Πρωτη φορα γραφω...Ευχομαι καλη επιτυχια σε οσες θελουν να αποκτησουν ενα μωρακι!!!

Η ερωτηση μου ειναι αν καποια απο εσας εχει καποιο αυτοανοσο και ειναι εγκυος ή γέννησε..προβλήματα,εμπειρίες....Θα με βοηθουσε παραπολυ καθε απαντηση σας...Περυσι διαγνωστηκα με απομυελωνιτικη νοσο (η παρακέντηση βγηκε αρνητικη και οι γιατροι μου ειπαν οτι ειναι σε ελαφρια μορφη και δεν εχω κανενα προβλημα να μεινω εγκυος αλλα δεν εχουμε καταφερει ακομα...

Ευχαριστώ

τωρα ειδα το μνμ σου.

σου εστειλα pm

mellita
19-02-10, 14:28
??????

pantana
20-02-10, 09:58
ΣΟΡΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΩΡΑ...ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ ΧΘΕΣ..

lop
21-02-10, 10:36
καλημέρα. Ξέρει καμμιά κοπέλα για σαρκοείδωση (είναι στα αυτοάνοσα) & εγκυμοσύνη;

mellita
22-02-10, 08:52
ΣΟΡΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΩΡΑ...ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ ΧΘΕΣ..

καλημέρα,
παλι δεν καταλαβαινω τι μου εστειλες??

pantana
22-02-10, 13:05
Σου εχω Στειλει προσωπικο μυνημα

SLT
27-02-10, 12:53
Εμενα μου διαγνωστηκε σχετικα αμεσως.... Το λαικο εχει παρα πολυ καλους ρευματολογους... Στην αρχη με το ειδαν τα χερια μου μου ειπαν οτι μαλλον προκειται για ρευματοειδη αθριτιδα.. Αλλα αφου με περασαν απο κοσκινο κατεληξαν σε λιγοτερο απο μηνα στον ΣΕΛ...

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον την αλληλογραφία σας...υποψιάζομαι ότι μπορεί να έχω ΣΕΛ μετά από επίσκεψη σε δερματολογο για το ερύθημα που έχω εδώ και καιρό στο πρόσωπο... Ανέφερες ότι στο Λαικο το πρώτο που κοίταξαν ήταν τα χέρια σου... Θα μπορούσες να περιγράψεις την εικόνα τους??? Δεν έχω πάει ακόμα σε ρευματολογο αλλα η δερματολογος που με εξέτασε θεωρησε το ΣΕΛ πιθανη διάγνωση....

mellita
10-03-10, 10:28
Kαλημέρα Βιλλυ,

Εχω χαθεί ....ευχομαι να εισαι καλα..Εγω ετσι και ετσι..Ηταν να αδιαθετήσω στις 05 αλλά τιποτα και εκανα τα τεστ το σαββατο ΚΑΙ βγηκε θετικο...χαρα δεν μπορεις να φανταστεις...Την Δευτέρα εκανα την χοριακή και μου βγηκε 4,2..μου λεει η γυναικολογος οτι μπορει οπως συνελαβα να απεβαλα ή ειναι νωρις και δεν φαινεται...και τωρα καθομαι σε αναμμενα καρβουνα..Απο την κυριακή ομως εχω λιγο αιμα ...τι να πω δεν δερω..εσυ τι λες???
Εσυ εχεις ευχαριστα νεα να μου πεις???

βιλλυ
10-03-10, 11:12
Kαλημέρα Βιλλυ,

Εχω χαθεί ....ευχομαι να εισαι καλα..Εγω ετσι και ετσι..Ηταν να αδιαθετήσω στις 05 αλλά τιποτα και εκανα τα τεστ το σαββατο ΚΑΙ βγηκε θετικο...χαρα δεν μπορεις να φανταστεις...Την Δευτέρα εκανα την χοριακή και μου βγηκε 4,2..μου λεει η γυναικολογος οτι μπορει οπως συνελαβα να απεβαλα ή ειναι νωρις και δεν φαινεται...και τωρα καθομαι σε αναμμενα καρβουνα..Απο την κυριακή ομως εχω λιγο αιμα ...τι να πω δεν δερω..εσυ τι λες???
Εσυ εχεις ευχαριστα νεα να μου πεις???

Μελιιτακι μου καλημερα:D:D

Χαιρομαι παρα πολυ για τα νεα σου....

Μην απογοητευεσαι ακομα. Το αιμα δε λεει τιποτα απαραιτητα.. Οσο για τη χοριακη ισως να την εκανες νωρις?
Ποτε θα πας για χοριακη παλι?
Ευχομαι να πανε ολα τελεια...:p:p:p
Ειναι ομως πολυ σημαντικο το οτι καταφερες να μεινεις εγκυος....

Εγω τα ιδια.. περιμενω σε 10 μερες περιπου και οταν αδιαθετησω θα ξεκινησω τα σερπαφαρ για προκληση ωορρηξιας... Ο γιατρος πιστευει και εγω συμφωνω οτι μαλλον δε κανω ωορρηξια.. Για να δουμε...

Περιμενω να μου πεις πως πηγε και προσπαθησε να χαλαρωσεις-οσο μπορεις βεβαια-

Θα προσευχηθω για σενα....
Χαρηκα τοσο πολυ με τα νεα σου κοριτσακι μου:p:p

Μη με ξεχασεις!!!!
Φιλακια

mellita
10-03-10, 13:21
δεν νομίζω να ειμαι εγκυος..Εχω χωριακη 4,2 δεν ειναι πολυ χαμηλό?Τελοσπαντων θα παω την παρασκευή το πρωι και το απογευμα θα εχω τα αποτελέσματα...Δεν ακουσα την γιατρο ενθαρρυντική αλλά μου ειπε οτι εχει συμβεί και σε αλλες γυναικες...στο μεταξυ εχω μονο λιγες σταγονες αιμα σημερα..Ποσο θελω να μεινω εγκυος!!!Εχω απογοητευτει απο τωρα....Δεν ειμαι...
Εσυ ποτε θα πας στο γιατρό για να ξεκινησεις τα χαπια?Δεν εχεις ωορρυξια λογω του αλλου προβληματος??Θα προσευχομαι και εγω για σενα...ειμαι αισιοδοξη αντε πια να γκαστρωθουμμμμε!!!!

βιλλυ
10-03-10, 14:09
δεν νομίζω να ειμαι εγκυος..Εχω χωριακη 4,2 δεν ειναι πολυ χαμηλό?Τελοσπαντων θα παω την παρασκευή το πρωι και το απογευμα θα εχω τα αποτελέσματα...Δεν ακουσα την γιατρο ενθαρρυντική αλλά μου ειπε οτι εχει συμβεί και σε αλλες γυναικες...στο μεταξυ εχω μονο λιγες σταγονες αιμα σημερα..Ποσο θελω να μεινω εγκυος!!!Εχω απογοητευτει απο τωρα....Δεν ειμαι...
Εσυ ποτε θα πας στο γιατρό για να ξεκινησεις τα χαπια?Δεν εχεις ωορρυξια λογω του αλλου προβληματος??Θα προσευχομαι και εγω για σενα...ειμαι αισιοδοξη αντε πια να γκαστρωθουμμμμε!!!!
Το 4,2 ειναι οριακα χαμηλα. Αν θυμαμαι καλα το οριο ειναι 5. Γιατι δεν κανεις ενα τεστ στο σπιτι να δεις αν ειναι θετικο ακομα?
Εγω μαλλον δεν κανω ωορρηξια λογω των παυσιπονων που επερνα τοσα χρονια..Το εχω κοψει το βολταρεν εδω και 9 μηνες αλλα χρειαζεται ακομα καιρος για να επανελθουν οι κωλο-ωοθηκες μου και εγω ειμαι ηδη 40 οποτε...
Δεν εχω την πολυτελεια να περιμενω...:sad::sad:
Θα προσπαθησω λιγο με τα σερπαφαρ και ισως και καποιες ενεσεις με σπερματεγχυση αλλα μεχρι εκει...
Κανε υπομονη Μελιτακι και προσεχε τον εαυτο σου μεχρι να βεβαιωθεις για τα αποτελεσματα.
Μολις μαθεις να μου γραψεις κοριτσακι μου...:-D:-D
Θα περιμενω...
Φιλακια

may23
11-03-10, 15:21
γεια σας και απο εμενα!
πασχω και εγω απο αυτοανοση θυρεοειδιτιδα hasimoto και ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη τα τελευταια 7 χρονια.
τα επιπεδα μου ειναι πλεον απολυτα ρυθμισμενα,αν και δεν ειμαι πολυ συνεπης με τις εξετασεις μου,τις κανω καθε χρονο περιπου.
ειμαι 29 χρονων και ειναι ο τριτος μηνας προσπαθειων για παιδακι.

ευχομαι σε ολες ο,τι καλυτερο!!

mellita
11-03-10, 22:07
Καλησπέρα,

Δεν μπορουσα να περιμενω μεχρι αυριο και εκανα τεστ στο σπιτι και.....βγηκε αρνητικο...Μιλησα με την γιατρο και με περιμενει την αλλη εβδομαδα να με εξετασει...
Αυτα....ουτε δευτερη χοριακη δεν θα κανω ουτε τιποτα...ειναι ανωφελο τωρα...
ΣΚΑΤΑ ειμαι....Ηθελα μια φορα απο τοτε που αρρωστησα να πανε ολα καλα & ευκολα..αλλα δεν το βλεπω....
Παω να καπνισω ενα τσιγαρο και να πεσω ξερη για υπνο...

Καλο βραδυ

βιλλυ
11-03-10, 23:50
Καλησπέρα,

Δεν μπορουσα να περιμενω μεχρι αυριο και εκανα τεστ στο σπιτι και.....βγηκε αρνητικο...Μιλησα με την γιατρο και με περιμενει την αλλη εβδομαδα να με εξετασει...
Αυτα....ουτε δευτερη χοριακη δεν θα κανω ουτε τιποτα...ειναι ανωφελο τωρα...
ΣΚΑΤΑ ειμαι....Ηθελα μια φορα απο τοτε που αρρωστησα να πανε ολα καλα & ευκολα..αλλα δεν το βλεπω....
Παω να καπνισω ενα τσιγαρο και να πεσω ξερη για υπνο...

Καλο βραδυ

Κριμα ρε γμτ
Σε καταλαβαινω Μελιτακι μου...:(:(
Γι αυτο δε θα σου πω τιποτα αποψε....

Οταν νοιωσεις ετοιμη στειλε μυνημα...Θα ειμαι εδω για να μιλησεις...

Καληνυχτα γλυκιά μου

βιλλυ
11-03-10, 23:53
γεια σας και απο εμενα!
πασχω και εγω απο αυτοανοση θυρεοειδιτιδα hasimoto και ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη τα τελευταια 7 χρονια.
τα επιπεδα μου ειναι πλεον απολυτα ρυθμισμενα,αν και δεν ειμαι πολυ συνεπης με τις εξετασεις μου,τις κανω καθε χρονο περιπου.
ειμαι 29 χρονων και ειναι ο τριτος μηνας προσπαθειων για παιδακι.

ευχομαι σε ολες ο,τι καλυτερο!!

:p:pΚαι απο μενα καλως ηλθες στην παρεα μας...

Και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου:smile::smile:

βιλλυ
12-03-10, 19:37
Μελιτακι κοριτσακι μου??????????

Ευχομαι να εισαι καλα...Ολη μερα σε σκεφτομουν σημερα...

ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ...

Καληνυχτα;)

may23
13-03-10, 10:53
:p:pΚαι απο μενα καλως ηλθες στην παρεα μας...

Και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου:smile::smile:

ευχαριστω πολυ βιλλυ!!

οσο για τη μελιτα...τα καλυτερα ερχονται αλλα στην αρχη, ειναι δυσκολο να το δουμε!!

mellita
15-03-10, 09:22
Καλημέρα,

Ευχαριστώ για τα λόγια σας...Εντάξει καλά ειμαι καλύτερα δηλ...αλλά δεν πρόλαβα να χαρώ και τέλος....Ευτυχώς που ειναι ο άντρας μου και με κάνει και γελάω...
Τελοσπάντων πάμε για άλλα....Την Τετάρτη θα παω γιατρό να δουμε τι θα μου πει..Συνήθως τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις Βίλλυ?Εννοώ θα πρέπει να μου κάνει απόξυση?Δεν ξέρω καθόλου...Να δουμε πότε θα μπορέσουμε πάλι να προσπαθήσουμε ...
Όπως καταλαβαίνεις ψυχολογία μηδέν...αφου μου μιλάνε στην δουλειά και δεν καταλαβαίνω τι μου λένε..Ασε και δεν μπορώ να παρω άδεια αυτές τισ μερες...

Ευχομαι καλη εβδομάδα...Εσυ τι έκανες Βίλλυ γιατι σε εχω ζαλίσει αυτές τις μέρες ....

SLT
15-03-10, 09:31
Καλημέρα,

Ευχαριστώ για τα λόγια σας...Εντάξει καλά ειμαι καλύτερα δηλ...αλλά δεν πρόλαβα να χαρώ και τέλος....Ευτυχώς που ειναι ο άντρας μου και με κάνει και γελάω...
Τελοσπάντων πάμε για άλλα....Την Τετάρτη θα παω γιατρό να δουμε τι θα μου πει..Συνήθως τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις Βίλλυ?Εννοώ θα πρέπει να μου κάνει απόξυση?Δεν ξέρω καθόλου...Να δουμε πότε θα μπορέσουμε πάλι να προσπαθήσουμε ...
Όπως καταλαβαίνεις ψυχολογία μηδέν...αφου μου μιλάνε στην δουλειά και δεν καταλαβαίνω τι μου λένε..Ασε και δεν μπορώ να παρω άδεια αυτές τισ μερες...

Ευχομαι καλη εβδομάδα...Εσυ τι έκανες Βίλλυ γιατι σε εχω ζαλίσει αυτές τις μέρες ....

Καλημέρα!!! Επειδή ειχα κι εγω μια παλινδρομη κύηση πριν 2 χρόνια, μη φοβάσαι...απλά ο γυναικολογος θα σου κάνει ένα καθαρισμο λογικά -η απόξεση ειναι πιο παρεμβατική...Θα σου κάνει μεθη οποτε δεν θα καταλάβεις τιποτα...Μην ανησυχεις...Κι εγω προσπαθω να μεινω εγκυος όμως τζιφος...Υπομονή...ΧΧΧ

mellita
15-03-10, 09:43
Καλημέρα!!! Επειδή ειχα κι εγω μια παλινδρομη κύηση πριν 2 χρόνια, μη φοβάσαι...απλά ο γυναικολογος θα σου κάνει ένα καθαρισμο λογικά -η απόξεση ειναι πιο παρεμβατική...Θα σου κάνει μεθη οποτε δεν θα καταλάβεις τιποτα...Μην ανησυχεις...Κι εγω προσπαθω να μεινω εγκυος όμως τζιφος...Υπομονή...ΧΧΧ

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , ευχομαι να μείνεις γρήγορα έγκυος και να χαρείς..Εσυ γιατί τζίφος?

Να σε ρωτήσω μετα απο ποσο καιρο ξαναπροσπαθήσατε?

SLT
15-03-10, 09:54
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , ευχομαι να μείνεις γρήγορα έγκυος και να χαρείς..Εσυ γιατί τζίφος?

Μακάρι να ηξερα...Τωρα μπαινω στη διαδικασια να κάνω απ'τη μια αιματολογικές εξετάσεις για αυτοανοσο (εχω κάποια δερματικα συμπτωματα: κοκκινιλα στο προσωπο) και από την αλλη κάποιες εξετασεις προγεννητικου ελέγχου (οπως σαλπιγγογραφια,ορμονικές, σπερμοδιαγραμμα)...Αφου βγουν όλες αυτες πιθανον να ξέρω γιατι...Βεβαια πρέπει να πω ότι ούτε γονιμες μέρες κοιταζα, και η συχνοτητα που προσπαθούμε ειναι χαλαρη...

SLT
15-03-10, 09:56

Ουπσ σορι...ξεχασα να απαντησω...Ο γυναικολογος μου ειπε να ξαναπροσπαθήσουμε μετά από 3 μήνες -ήμουν 8 εβδομαδων...Αλλοι γυναικολογοι όμως λένε ότι μπορεις αμέσως...ο καθενας εχει την αποψη του...

mellita
15-03-10, 10:43
Ουπσ σορι...ξεχασα να απαντησω...Ο γυναικολογος μου ειπε να ξαναπροσπαθήσουμε μετά από 3 μήνες -ήμουν 8 εβδομαδων...Αλλοι γυναικολογοι όμως λένε ότι μπορεις αμέσως...ο καθενας εχει την αποψη του...

εγω οπως συνελάβα (ημουν περιπου 2 εβδομάδων)ετσι και απεβαλα..Μου ειπαν οτι λεγεται ψευτοεγκυμοσυνη ξερω και εγω θα δουμε την Τεταρτη που θα παω στην γυναικολογο...Ευχομαι οι εξετασεις σου να βγουν καλα και απλα να χρειαζεται να υπολογιζεις σωστα τις γονιμες μερες..Όσο για το αυτοανοσα εχω και εγω απομυελωνιτική νόσο απο περυσι το καλοκαιρι τι να σου πω ολα τα καλα εγω τα εχω...αλλα μην ανησυχεις δεν φταιει αυτο που δεν μενεις εγκυος..φιλακια

SLT
15-03-10, 12:24
εγω οπως συνελάβα (ημουν περιπου 2 εβδομάδων)ετσι και απεβαλα..Μου ειπαν οτι λεγεται ψευτοεγκυμοσυνη ξερω και εγω θα δουμε την Τεταρτη που θα παω στην γυναικολογο...Ευχομαι οι εξετασεις σου να βγουν καλα και απλα να χρειαζεται να υπολογιζεις σωστα τις γονιμες μερες..Όσο για το αυτοανοσα εχω και εγω απομυελωνιτική νόσο απο περυσι το καλοκαιρι τι να σου πω ολα τα καλα εγω τα εχω...αλλα μην ανησυχεις δεν φταιει αυτο που δεν μενεις εγκυος..φιλακια

Eυχαριστω για το ενδιαφέρον...επειδή εχω 2 φιλες που προσπαθούν χρονια και δεν ...αλλά και λόγω του επαγγέλματος μου -ειμαι λογοθεραπεύτρια- έχω συνηθίσει τον πόνο, αφου δουλεύω και προσπαθώ να στηριξω γονείς που έχουν παιδιά με ειδικές ανάγκες, αυτισμό, σύνδρομα...Βασικα πρέπει όλες να χαλαρώσουμε, να μην το σκεφτόμαστε συνέχεια γιατι αυτό δεν μας βοηθά και να συνειδητοποιήσουμε ότι αυτοσκοπός μας δεν πρέπει να ειναι μονο να κάνουμε παιδια...υπάρχουν και άλλες χαρές στη ζωή!!!!!!

mellita
15-03-10, 12:59
Eυχαριστω για το ενδιαφέρον...επειδή εχω 2 φιλες που προσπαθούν χρονια και δεν ...αλλά και λόγω του επαγγέλματος μου -ειμαι λογοθεραπεύτρια- έχω συνηθίσει τον πόνο, αφου δουλεύω και προσπαθώ να στηριξω γονείς που έχουν παιδιά με ειδικές ανάγκες, αυτισμό, σύνδρομα...Βασικα πρέπει όλες να χαλαρώσουμε, να μην το σκεφτόμαστε συνέχεια γιατι αυτό δεν μας βοηθά και να συνειδητοποιήσουμε ότι αυτοσκοπός μας δεν πρέπει να ειναι μονο να κάνουμε παιδια...υπάρχουν και άλλες χαρές στη ζωή!!!!!!

Moυ φτιαχνεις την διαθεση ευχαριστώ πολυ , εχεις δίκιο...:grin:

SLT
15-03-10, 13:07
Moυ φτιαχνεις την διαθεση ευχαριστώ πολυ , εχεις δίκιο...:grin:

Χαιρομαι γι' αυτό...Εγω ψάχνω για χόμπι -για να απασχολούμαι και να μην καπνίζω σα φουγάρο όταν δε δουλεύω...Τις τελευταίες μέρες έχω επιδοθει στη μαγειρική...βεβαια φοβαμαι να ζυγιστω...

mellita
15-03-10, 13:31
Χαιρομαι γι' αυτό...Εγω ψάχνω για χόμπι -για να απασχολούμαι και να μην καπνίζω σα φουγάρο όταν δε δουλεύω...Τις τελευταίες μέρες έχω επιδοθει στη μαγειρική...βεβαια φοβαμαι να ζυγιστω...

δεν το πιστευω και εγω κοιταγα τωρα να ξεκινησω pilates....και να μην καπνίζω και εγω σαν φουγάρο...θελω να χασω και κανενα κιλό...έλεγα να παω σήμερα το βραδυ να δω τι γινεται ειναι και σχετικά κοντά στην γειτονιά μου...ειμαι και 35χρονων σε λιγο οτι τρωω θα καθεται στην περιφερεια μου..πηγε μια φιλη μου και ειναι πολυ ευχαριστιμένη εχει χασει ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης σε 2μηνες...

βιλλυ
15-03-10, 22:34
δεν το πιστευω και εγω κοιταγα τωρα να ξεκινησω pilates....και να μην καπνίζω και εγω σαν φουγάρο...θελω να χασω και κανενα κιλό...έλεγα να παω σήμερα το βραδυ να δω τι γινεται ειναι και σχετικά κοντά στην γειτονιά μου...ειμαι και 35χρονων σε λιγο οτι τρωω θα καθεται στην περιφερεια μου..πηγε μια φιλη μου και ειναι πολυ ευχαριστιμένη εχει χασει ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης σε 2μηνες...

Μελιτακι μου πολυ χαρηκα που σε "ακουσα":):)
Μην ανησυχεις για την αποξεση.. Ισως δε χρειαστει καν αν σου ερθει αιμα ή ηταν παρα πολυ νωρις..Να πας στη γιατρο και να την ρωτησεις αν αυτη η αυτοματη αποβολη ισως να οφειλεται στο αυτοανοσο..
Ειναι δεκαδες οι λογοι που οδηγουν σε τετοιες αποβολες και ισως να μην "εφταιγε" το αυτοανοσο τελικα..

Οτι και αν ειναι ομως μη το βαζεις κατω κοριτσακι μου..Ειμαστε εδω για οτι χρειαστεις..Ποτε δε με κουραζεις, σου το εχω ξαναπει αυτο..Ενταξει κοριτσαρα μου?:?::?:

Εγω τωρα υποτειθεται πως μολις αδιαθετησω αρχιζω τα σερπαφαρ για προκληση ωορρηξιας..
Κανονικα ο κυκλος μου σπανια ξεπερνα τις 25 μερες αλλα καμια φορα το κανει..Σημερα ειμαι στις 24 μερες αλλα παρολο που η θερμοκρασια μου εχει πεσει απο προχθες το πρωι...:confused: τιποτα ακομα...

Ξερεις τωρα τι γινεται ε?
Αγχωθηκα για την καινουρια θεραπεια και εχω βασισει πολλα σε αυτην οποτε μου κανει "τρελιτσες" η ρουφιανα...

Τι να κανω? Θα περιμενω καμια βδομαδα και μετα θα πιω ντουφαστον να ερθει να τελειωνουμε...

Καληνυχτα σε ολα τα κοριτσια και Μελιτακι μου.....Φιλακια

mellita
16-03-10, 09:21
Καλημέρα Βίλλυ,

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά νεα και συμβουλές ...Καλά ειμαι τωρα α σειχτηρ!!!αν ειναι ναρθει θα ρθει..δεν μπορω αλλό να λυπάμαι τον εαυτο μου!!!θελω να κανω και εγω ενα μωρακι και θα στεναχωρηθω αν δεν γινει αλλα πολλές φορές δεν εξαρτάται μονο απο εμας...Θα παω αυριο στο γιατρό να δω τι θα μου πει..αλλα ηταν πολυ καθησυχαστική στο τηλ...Με βοηθησε πολυ η μητερα μου το οποιο εμαθα οτι και αυτη εχασε το πρωτο της και ηταν 3μηνων!!Αλλα με βοηθησε γιατι της το ειπα και ξελαφρωσα...οχι οπως το αυτοανοσο που δεν της εχουμε πει τιποτα οπως και στους υπολοιπους γονεις..και αυτο καμια φορα με τρωει..αλλα η ουσια ειναι οτι ειμαι καλα και θα ξαναπροσπαθησουμε.Τωρα ποτε ? Δεν εχω ιδεα...
Οσο για σενα αντε να σουρθει και η ωορρηξία να τελειωνουμε και με σενα...Εχω καλο προαισθημα και σου στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια...
Εγω τωρα ποτε θα αδιαθετησω δεν εχω ιδεα!!!

Αυτα τα νεα μου..Προσεχε τον εαυτο σου και θα τα πουμε μετα...

βιλλυ
17-03-10, 22:38
[QUOTE=mellita;1507738]Καλημέρα Βίλλυ,

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά νεα και συμβουλές ...Καλά ειμαι τωρα α σειχτηρ!!!αν ειναι ναρθει θα ρθει..δεν μπορω αλλό να λυπάμαι τον εαυτο μου!!!θελω να κανω και εγω ενα μωρακι και θα στεναχωρηθω αν δεν γινει αλλα πολλές φορές δεν εξαρτάται μονο απο εμας...Θα παω αυριο στο γιατρό να δω τι θα μου πει..αλλα ηταν πολυ καθησυχαστική στο τηλ...Με βοηθησε πολυ η μητερα μου το οποιο εμαθα οτι και αυτη εχασε το πρωτο της και ηταν 3μηνων!!Αλλα με βοηθησε γιατι της το ειπα και ξελαφρωσα...οχι οπως το αυτοανοσο που δεν της εχουμε πει τιποτα οπως και στους υπολοιπους γονεις..και αυτο καμια φορα με τρωει..αλλα η ουσια ειναι οτι ειμαι καλα και θα ξαναπροσπαθησουμε.Τωρα ποτε ? Δεν εχω ιδεα...
Οσο για σενα αντε να σουρθει και η ωορρηξία να τελειωνουμε και με σενα...Εχω καλο προαισθημα και σου στελνω ολη την θετικη μου
ενεργεια...

Melitaki μου καλησπερα. Δε ξερεις ποσο χαρηκα που νοιωθεις καλυτερα κοριτσακι μου....:lol::lol::lol:

Εγω δεν ειμαι τοσο καλα ρε γμτ:cry::cry::cry:Πηραμε τα αποτελεσματα του συζυγου και εκει που πιστευα πως μονο εγω εχω το προβλημα τωρα μας εδειξε χαμηλη κινητικοτητα:twisted::twisted:μολις 32% την 1η ωρα............

Οι αλλες τιμες ηταν ολες μια χαρα...Ο ουρολογος μας ειπε απιθανο να συλλαβουμε, μονο με σπερματεγχυση....Ο γυναικολογος δεν εδειξε ιδιαιτερη ανησυχια, μου ειπε οτι προχωραμε οπως ειχαμε πει...Σερπαφαρ και ενεση...

Τι να σου πω μελιτα μου....Παντα πιστευα πως ο Σταυρός που εχω να σηκωσω σε αυτη τη ζωη ειναι η ρευματοειδης αρθριτιδα...
Ποσο λαθος εκανα!!!!!!!!!!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Χιλιες φορες οι πονοι στα κοκαλα.Μα τω Θεω!!!!

Δε μπορω πια.. Κουραστικα..Το ενα μετα το αλλο τα ασχημα νεα...

Ενταξει, εχω το παιδακι μου και δοξα τω Θεω ειμαι σε καλη κατασταση αλλα αυτο με το θεμα "παιδι" με βασανιζει ρε γμτ:???::???::???::???::???:

Το θελω τοοοοοοοοοσο πολυ και το βλεπω να απομακρυνεται μερα με τη μερα ολο και περισσοτερο:cry::cry::cry::cry::cry:

Σορρυ που κλαιγομαι...Απλα ηθελα να τα πω....Συγνωμη αν σε κουρασα, εχεις και συ τα δικα σου..

Φιλακια και θα τα ξανα πουμε συντομα

mellita
18-03-10, 13:24
[QUOTE=mellita;1507738]Καλημέρα Βίλλυ,

Οσο για σενα αντε να σουρθει και η ωορρηξία να τελειωνουμε και με σενα...Εχω καλο προαισθημα και σου στελνω ολη την θετικη μου
ενεργεια...

Melitaki μου καλησπερα. Δε ξερεις ποσο χαρηκα που νοιωθεις καλυτερα κοριτσακι μου....:lol::lol::lol:

Εγω δεν ειμαι τοσο καλα ρε γμτ:cry::cry::cry:Πηραμε τα αποτελεσματα του συζυγου και εκει που πιστευα πως μονο εγω εχω το προβλημα τωρα μας εδειξε χαμηλη κινητικοτητα:twisted::twisted:μολις 32% την 1η ωρα............

Οι αλλες τιμες ηταν ολες μια χαρα...Ο ουρολογος μας ειπε απιθανο να συλλαβουμε, μονο με σπερματεγχυση....Ο γυναικολογος δεν εδειξε ιδιαιτερη ανησυχια, μου ειπε οτι προχωραμε οπως ειχαμε πει...Σερπαφαρ και ενεση...

Τι να σου πω μελιτα μου....Παντα πιστευα πως ο Σταυρός που εχω να σηκωσω σε αυτη τη ζωη ειναι η ρευματοειδης αρθριτιδα...
Ποσο λαθος εκανα!!!!!!!!!!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Χιλιες φορες οι πονοι στα κοκαλα.Μα τω Θεω!!!!

Δε μπορω πια.. Κουραστικα..Το ενα μετα το αλλο τα ασχημα νεα...

Ενταξει, εχω το παιδακι μου και δοξα τω Θεω ειμαι σε καλη κατασταση αλλα αυτο με το θεμα "παιδι" με βασανιζει ρε γμτ:???::???::???::???::???:

Το θελω τοοοοοοοοοσο πολυ και το βλεπω να απομακρυνεται μερα με τη μερα ολο και περισσοτερο:cry::cry::cry::cry::cry:

Σορρυ που κλαιγομαι...Απλα ηθελα να τα πω....Συγνωμη αν σε κουρασα, εχεις και συ τα δικα σου..

Φιλακια και θα τα ξανα πουμε συντομα

Γεια σου βίλλυ,

ΑΑΑΑΑ δεν θέλω τέτοια ....Για ανέβα λίγο...Ο γιατρός δεν σου εχει αποκλείσει ΤΙΠΟΤΑ....θα προχωρήσεις κανονικά με την σπερματεχυση και ολα θ απανε καλά!!!Ακους τι σου λεω ? και δεν θελω να ξανακουσω μαλακιες και αυτολύπηση οτι καλυτερα να πονας...Μην ξεχνας οτι εχεισ ενα παιδι φαντάζεσαι την σκηνή τρομου να βλεπει την μαμα του στο κρεβατι να πλαντάζει στους πονους?Ελα σύνελθε τωρα!!!
Θα σηκωθείς και θα προχωρησεις με υπομονη και εγωισμο!!!Εχεις την υγεια σου τον αντρα σου αλλα πανω απο ολα το παιδί σου...

Εγω πηγα γιατρό χθες ...Δεν μου βρηκε τιποτα ανησυχητικό ουτε να κανω αγωγή ουτε τιποτα!!Δεν πιστευει στα τεστ του φαρμακειου παρα μονο την χοριακη..Εγω τωρα ειτε απεβαλλα αμεσως ειτε ειχα ανωμαλια στο κυκλο μου...Δεν αποκλείει τιποτα...ΝΑ μην ανησυχω οτι 1 στις 4 γυναικες το παθαινουν μπλα μπλα μπλα και να χαλαρωσω...Τωρα περιμενω να αδιαθετησω και να ξανακανω υπερηχο...αλλα μεχρι τοτε no sex..

Αυτα τα νεα μου και μην σε ξανακουσω ετσι...φιλια κλεινω o boss εχει νευρα!!!

Ελένη81
14-07-10, 12:00
Γειά σας!!!
Είμαι νέο μέλος και θέλησα να ανοίξω νέο θέμαγια να συζητήσουμε συγκεκριμένα για τα αυτοάνοσα νοσήματα π.χ. Σ.Ε.Λ., HASHIMOTO, SJOGREN κ.λ.π. Εγώ μάλλον τα έχω όλα, άν και δεν έχω την κλινική εικόνα. Οι εξετάσεις μου δίχνουν θετικά ΑΝΑ, anti-ENA, anti-RNP, anti-TPO, anti-TG, PCR MTHFR ετερόζυγο. Τα άλλα όλα καλά. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις. Πέντε χρόνια τρέχω σε γιατρούς. Πέρνω prezolon, plaquenil και euthyrox. Έχω κάνει εμβόλια με πατρικά λεμφοκύτταρα, αλλά πάλι είχα παλλίνδρομη. Μέχρι και γ-σφαιρίνη έκανα!!! Ο ανοσολόγος που με παρακολουθούσε με είπε ότι η θεραπεία δεν με έπιασε. Θα έπρεπε να έπεφταν τα αντισώματα μου. Έτσι ψυχρά απο το τηλέφωνο μου ανακοίνωσε ότι δεν με αναλαμβάνει άλλο και να μίνω με ένα παιδί. Δόξα το Θεό έχω ένα γιο 6 χρονών! Μετά μάλλον μου βγήκαν όλα αυτά. Έχω κανει 4 καθ' έξιν αποβολές.
Τώρα με παρακολουθεί ρευματολόγος σε νοσοκομείο της Θεσ\νίκης, η οποία με είπε ότι όλα αυτα είναι ΒΛΑΚΕΙΕΣ και γίνονται για να τα οικονομάνε κάποιοι. Τα αντισωματα λεει δεν πέφτουν. Αν ήταν έτσι θα είχαν γιατρέψει όλα τα αυτοάνοσα. Είπε επίσης ότι έχουν γεννήσει γυναίκες με υψηλότερους τίτλους απο εμένα και με ενθάρρηνε! Εδω και ένα μήνα έχουμε ελευθερες επαφές και αναμένω... Πρώτη φορα προσπαθω πέρνοντας το plaquenil. Θα δίξει...
Σας παρακαλώ αν κάποιες κοπέλες κατάφεραν να γεννήσουν έχοντας κάποιο αυτοάνοσο νόσημα, ας απαντήσουν.
Ειμαι διαθέσιμη να κάνω διευκρινήσεις και να βοηθήσω όσο μπορώ. Αν μαζευτούμε όλες οι παθούσες εδώ, σίγουρα θα βγεί κάτι καλό.
Ευχαριστώ!!!

zounzoun
14-07-10, 12:08
Γειά σας!!!
Είμαι νέο μέλος και θέλησα να ανοίξω νέο θέμαγια να συζητήσουμε συγκεκριμένα για τα αυτοάνοσα νοσήματα π.χ. Σ.Ε.Λ., HASHIMOTO, SJOGREN κ.λ.π. Εγώ μάλλον τα έχω όλα, άν και δεν έχω την κλινική εικόνα. Οι εξετάσεις μου δίχνουν θετικά ΑΝΑ, anti-ENA, anti-RNP, anti-TPO, anti-TG, PCR MTHFR ετερόζυγο. Τα άλλα όλα καλά. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις. Πέντε χρόνια τρέχω σε γιατρούς. Πέρνω prezolon, plaquenil και euthyrox. Έχω κάνει εμβόλια με πατρικά λεμφοκύτταρα, αλλά πάλι είχα παλλίνδρομη. Μέχρι και γ-σφαιρίνη έκανα!!! Ο ανοσολόγος που με παρακολουθούσε με είπε ότι η θεραπεία δεν με έπιασε. Θα έπρεπε να έπεφταν τα αντισώματα μου. Έτσι ψυχρά απο το τηλέφωνο μου ανακοίνωσε ότι δεν με αναλαμβάνει άλλο και να μίνω με ένα παιδί. Δόξα το Θεό έχω ένα γιο 6 χρονών! Μετά μάλλον μου βγήκαν όλα αυτά. Έχω κανει 4 καθ' έξιν αποβολές.
Τώρα με παρακολουθεί ρευματολόγος σε νοσοκομείο της Θεσ\νίκης, η οποία με είπε ότι όλα αυτα είναι ΒΛΑΚΕΙΕΣ και γίνονται για να τα οικονομάνε κάποιοι. Τα αντισωματα λεει δεν πέφτουν. Αν ήταν έτσι θα είχαν γιατρέψει όλα τα αυτοάνοσα. Είπε επίσης ότι έχουν γεννήσει γυναίκες με υψηλότερους τίτλους απο εμένα και με ενθάρρηνε! Εδω και ένα μήνα έχουμε ελευθερες επαφές και αναμένω... Πρώτη φορα προσπαθω πέρνοντας το plaquenil. Θα δίξει...
Σας παρακαλώ αν κάποιες κοπέλες κατάφεραν να γεννήσουν έχοντας κάποιο αυτοάνοσο νόσημα, ας απαντήσουν.
Ειμαι διαθέσιμη να κάνω διευκρινήσεις και να βοηθήσω όσο μπορώ. Αν μαζευτούμε όλες οι παθούσες εδώ, σίγουρα θα βγεί κάτι καλό.
Ευχαριστώ!!!
καλημερα κοπελα μου και με το καλο σε οτι κανεις !! ο γιατρος μου ηταν χρονια εξω και μετα στο ιπποκρατειο και ασχοληθηκε με αυτα.... ειναι φοβερος..... εαν ενδιαφερεσαι στειλε πμ για να σου δωσω τα στοιχεια του ! ειμαι στη διαθεση σου για οτι χρειαστεις !

Ελένη81
14-07-10, 12:23
ιπποκράτειο Θεσ/νίκης εννοείς? Εχω περάσει και απο εκει! απο το τμήμα ανοσολογίασ ιστοσυμβατοτητας. Τι ειδικότητας ειναι ο γιατρός που μου λές? Σε εθχαριστω για το ενδιαφέρον. και δεν καταλαβα πως θα μου δώσεις τα στοιχεία του ( πμ?)

ραφαελ
14-07-10, 12:30
Γειά σας!!!
Ευχαριστώ!!!

μπραβο ελενη τα καταφερες....εγω δεν ξερω τιποτε απο αυτα μιας κ σε λιγο καιρο θα κανω το πακετο του πληρη ελεγχου θρομφοφιλιας....ειμαι ακομα στο να περιμενω...

ιανουαριος 2010
14-07-10, 15:36
Γειά σας!!!
Ευχαριστώ!!!
γεια σου ελενη.. εγω εχω την νοσο του χασιμοτο και εχω καταφερει να γεννησω δυο παιδακια.. συνολικα εχω μεινει εγκυος 3 φορες γιατι ειχα και μια παλλινδρομη.. βεβαια το δευτερο παιδακι μου το εχασα αλλα αυτο δεν ειχε καμια σχεση με τον υποθυρεοειδισμο:-(
καλη επιτυχια και συνεχισε να προσπαθεις... μην τα εγκαταλειψεις και ας λενε οι γιατροι.. φιλικα Ιωαννα

Ελένη81
14-07-10, 17:00
ευχαριστω Ιωάννα για το αισιοδοξο μύνημα. Λυπάμε πραγματικά για το μκρό σου αγγελάκι. Να έχεις δύναμη!!!

zounzoun
14-07-10, 18:10
[QUOTE=Ελένη81;1634571]ιπποκράτειο Θεσ/νίκης εννοείς? Εχω περάσει και απο εκει! απο το τμήμα ανοσολογίασ ιστοσυμβατοτητας. Τι ειδικότητας ειναι ο γιατρός που μου λές? Σε εθχαριστω για το ενδιαφέρον. και δεν καταλαβα πως θα μου δώσεις τα στοιχεία του ( πμ?)[/QU
ναι κοπελα μου ιπποκρατειο θεσσαλονικης !! εαν ενδιαφερεσαι στειλε πμ να σου δωσω τα στοιχεια του !!! πανε και δεν θα χασεις !!! θα δεις ! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !

Phillia
08-09-10, 14:02
Καλησπέρα,
Θέλω και εγώ να γίνω μανούλα πάρα πολύ. Ειμαι 28 χρονών και πριν από ένα μήνα μου διαγνώστηκε Λύκος και Αντιφωσφολιπιδικο Σύνδρομο. Αισθάνομαι πάρα πολύ χάλια και αρκετά σοκαρισμένη. Πριν 2 χρόνια είχα μείνει έγκυος αλλά στην 8η εβδομάδα δυστυχώς απέβαλα. Θέλω να ξαναπροσπαθήσω αλλά φοβάμαι μήπως γίνουν πάλι τα ίδια. Έαν μπορεί να με βοηθήσει κάποια και να μου πει μια αποψη θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ πολύ

βιλλυ
08-09-10, 14:53
Καλησπέρα,
Θέλω και εγώ να γίνω μανούλα πάρα πολύ. Ειμαι 28 χρονών και πριν από ένα μήνα μου διαγνώστηκε Λύκος και Αντιφωσφολιπιδικο Σύνδρομο. Αισθάνομαι πάρα πολύ χάλια και αρκετά σοκαρισμένη. Πριν 2 χρόνια είχα μείνει έγκυος αλλά στην 8η εβδομάδα δυστυχώς απέβαλα. Θέλω να ξαναπροσπαθήσω αλλά φοβάμαι μήπως γίνουν πάλι τα ίδια. Έαν μπορεί να με βοηθήσει κάποια και να μου πει μια αποψη θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ πολύ

Γεια σου phillia..
Καταρχας να μη φοβασαι. Και το οτι εμεινες εγκυος ειναι ενθαρυντικο, ασχετα απο το ασχημο αποτελεσμα που ειχες...
Παιρνεις καθολου φαρμακα?
Αυτο ειναι ενα προβλημα στα αυτοανοσα...
Να ξερεις πως οταν το αποφασισεις θα πρεπει να εχεις ηδη βρει εναν καλο γιατρο για την παθηση σου ο οποιος να ειναι διατεθειμενος να συνεργαστει πολυ στενα με τον γυναικολογο σου...
Αν θες να μαθεις κατι αλλο, ευχαριστως αν μπορω να βοηθησω..
Εγω πασχω απο Ρευματοειδη αρθριτιδα απο 12 ετων και τωρα ειμαι 40 και προσπαθω για το 2ο παιδακι εδω και 8 χρονια...
Εχω εναν γιο 13 ετων..
Φιλακια

aleca
08-09-10, 15:15
καλησπερα. Εχω και αεγω αυτοανοσο νοσημα Graves που διαγνωστηκε μετα την πρωτη μου εγκυμοσυνη.
Απο την εμεπιρια μου θα ηθελα να σας πω που εχω καταληξει.
Πριν μεινεις εγκυος εχει σημασια το αυτοανοσο να μην ειναι σε ιδιαιτερη εξαρση και καλο θα ηταν τα λεφοκυτταρα να μην ειναι ιδιατερα ψηλα (στις περισσοτερες αντιθετες περιπτωσεις, δυσκολα μενεις εγκυος) :roll:
Στο 90% των περιπτωσεων, σε περιοδο εγκυμοσυνης το αυτοανοσο καταστελλεται. Δηλαδη δεν ειναι σε εξαρση και ετσι η εγκυμοσυνη εχει ομαλη εκβαση. :)
Οταν καταφερνεις και μενεις εγκυος με αυτοανοσο αυτο σημαινει ότι τα πραγματα ειναι πιο ευκολα απο όσο νομιζες ;)
Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ισως χρειαστει να παιρνεις καθημερινα πολυ μικρη ποσοτητας κορτιζονης ΠΑΝΤΑ σε σεννενοηση με τον ειδικο γιατρο σου.:neutral:
Μετα την εγκυμοσυνη, συνηθως, το αυτοανοσο επανερχεται με λιγο πιο εντονα συμπτωματα. :(...Αυτο ομως διορθωνεται γυρω στο χρονο....
Γενικοτερα το αυτοανοσο ειναι σε μαγλυτερη εξαρση μετα τα 20 χρονια και μεχρι τα 40 χρονια σε μια γυναικα :roll:

αυτα...καλη επιτυχια κοριτσακια!:p

elerina
08-09-10, 15:19
εχω και εγω λυκο και αντιφωσφολιδικο συνδρομο.... εμεινα ευκολα εγγυος εκανα και ενεσεις υπαρινης απο την 6η εβδομαδα κυησης αλλα παλινδρομησε χωρις να ακουσουμε καρδουλα...:(
δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανω ....

Phillia
09-09-10, 12:49
Σ' ευχαριστώ πολύ Βιλλυ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή τα φάρμακα που παίρνω είναι plaquenil και salospir. Μου έδωσε θάρρος η απάντησή σου. Οι γιατροί που με παρακολουθούν είναι στη κλινική Βαιπουλου στο Λαικο και ο γυναικολογος μου ειναι ο κ Καπελάκης του Έλενα. Έχεις ακούσει τίποτα γι αυτούς τους γιατρούς; Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλο;

βιλλυ
09-09-10, 13:07
Σ' ευχαριστώ πολύ Βιλλυ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή τα φάρμακα που παίρνω είναι plaquenil και salospir. Μου έδωσε θάρρος η απάντησή σου. Οι γιατροί που με παρακολουθούν είναι στη κλινική Βαιπουλου στο Λαικο και ο γυναικολογος μου ειναι ο κ Καπελάκης του Έλενα. Έχεις ακούσει τίποτα γι αυτούς τους γιατρούς; Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλο;

Ρευματολογος σε παρακολουθει ή καποια αλλη ειδικοτητα?
Ξερω οτι το λαικο εχει καλους γιατρους.
Εγω βλεπω καποιον ιδιωτικα, εδω και χρονια.
Για το σαλοσπιρ δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα. Το πλακενυλ ομως θα πρεπει να το σταματησεις.Αυτο που δε θυμαμαι ειναι αν χρειαζεται να το κοψεις απο πριν ή αμεσως μολις μεινεις εγκυος..Θα το κοιταξω και θα σου πω..Κορτιζονη δεν παιρνεις?
Εχεις καθολου πονους?

Phillia
09-09-10, 13:19
Ρευματολογος σε παρακολουθει ή καποια αλλη ειδικοτητα?
Ξερω οτι το λαικο εχει καλους γιατρους.
Εγω βλεπω καποιον ιδιωτικα, εδω και χρονια.
Για το σαλοσπιρ δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα. Το πλακενυλ ομως θα πρεπει να το σταματησεις.Αυτο που δε θυμαμαι ειναι αν χρειαζεται να το κοψεις απο πριν ή αμεσως μολις μεινεις εγκυος..Θα το κοιταξω και θα σου πω..Κορτιζονη δεν παιρνεις?
Εχεις καθολου πονους?

Με παρακολουθεί ρευματολόγος ειδικός στα αυτοάνοσα. Κορτιζόνη δεν μου δώσανε ακόμα. Μου είπε ο γιατρός να προσπαθήσουμε πρώτα χωρίς κορτιζόνη και να δούμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων την επόμενη φορά. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι θα μου χορηγήσει και κορτιζόνη. Πόνους έχω πολλούς. Κυρίως μέση και πόδια. Είναι μέρες που δεν μπορώ να σταθώ. Όπως επίσης και υπόταση. Βεβαία ο γιατρός μου είπε ότι οι πόνοι θα ηρεμήσουν με τα φάρμακα αλλά ακόμα δεν έχω δει διαφορά. Οι πόνοι δεν με πειράζουν τόσο πολλοί. Αντέχω και μπορώ να αντέξω και ακόμα περισσότερους. Αυτό που με ανησυχεί πραγματικά είναι το θέμα του παιδιού. Σήμερα πήρα και τα αποτελέσματα την εξέταση "αντιπηκτικό του λύκου" και είναι θετικό.
Ουφ τι να πω. Δεν ξέρω πραγματικά. Στο μυαλό μου επικρατεί χάος...

βιλλυ
09-09-10, 13:20
Εριξα μια ματια και διαβασα οτι το πλακενυλ στις μελετες με ζωα δειχνει να διαπερνα τον πλακουντα και να κανει ζημια στα ματια του εμβρυου..Στις ανθρωπινες εγκυμοσυνες τα αποτελεσματα δεν ειναι ακριβη..Οταν το πλακενυλ διακοπτεται απο την αρχη μιας εγκυμοσυνης, τις πρωτες 3 εβδομαδες, δεν δειχνει να εχει επιδραση στο εμβρυο....
Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη επαιρνες φαρμακα ή δεν ειχες νοσησει ακομα?
Να ξερεις οτι η κορτιζονη επιτρεπεται κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, οταν χρειαζεται βεβαια..Εγω επαιρνα 36 mg την ημερα..

βιλλυ
09-09-10, 13:26
Αχ, βρε κοριτσακι μου, σε καταλαβαινω...Οι πονοι ειναι ανυποφοροι και οσο ποναμε ο οργανισμος μας αρνειται να δεχτει μια εγκυμοσυνη..
Εγω εκανα 5 χρονια να συλλαβω το γιο μου και τωρα προσπαθω 8 χρονια για το 2ο και τιποτα...Εχω ομως το παληκαρακι μου που αξιζε ολους τους πονους που τραβηξα 9 μηνες χωρις φαρμακα...Και εσυ θα τα καταφερεις, ειμαι σιγουρη, απλα σε μας με τα αυτοανοσα αργει ισως λιγακι παραπανω!!!!!!!
Αν θες να με ρωτησεις κατι αλλο ειμαι εδω για σενα!!!!!
Φιλακια

Phillia
09-09-10, 13:30
Εριξα μια ματια και διαβασα οτι το πλακενυλ στις μελετες με ζωα δειχνει να διαπερνα τον πλακουντα και να κανει ζημια στα ματια του εμβρυου..Στις ανθρωπινες εγκυμοσυνες τα αποτελεσματα δεν ειναι ακριβη..Οταν το πλακενυλ διακοπτεται απο την αρχη μιας εγκυμοσυνης, τις πρωτες 3 εβδομαδες, δεν δειχνει να εχει επιδραση στο εμβρυο....
Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη επαιρνες φαρμακα ή δεν ειχες νοσησει ακομα?
Να ξερεις οτι η κορτιζονη επιτρεπεται κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, οταν χρειαζεται βεβαια..Εγω επαιρνα 36 mg την ημερα..

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν έπαιρνα καθόλου φάρμακα. Είχα νοσήσει αλλά δεν το ήξερα. Δεν μου το είχαν διαγνώσει τότε παρόλο που υπήρχαν αρκέτα σημάδια οτι κάτι δεν πήγαινε καλά. Μου έλεγαν οτι είναι φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις.

Phillia
09-09-10, 13:37
Αχ, βρε κοριτσακι μου, σε καταλαβαινω...Οι πονοι ειναι ανυποφοροι και οσο ποναμε ο οργανισμος μας αρνειται να δεχτει μια εγκυμοσυνη..
Εγω εκανα 5 χρονια να συλλαβω το γιο μου και τωρα προσπαθω 8 χρονια για το 2ο και τιποτα...Εχω ομως το παληκαρακι μου που αξιζε ολους τους πονους που τραβηξα 9 μηνες χωρις φαρμακα...Και εσυ θα τα καταφερεις, ειμαι σιγουρη, απλα σε μας με τα αυτοανοσα αργει ισως λιγακι παραπανω!!!!!!!
Αν θες να με ρωτησεις κατι αλλο ειμαι εδω για σενα!!!!!
Φιλακια

Να σαι καλά Βίλλυ μου. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Σου εύχομαι σύντομα να φουσκώσεις και να χαίρεσαι το παλικαράκι σου. Μου έδωσες πολύ κουράγιο.
Φιλιά

βιλλυ
09-09-10, 19:12
Να σαι καλά Βίλλυ μου. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Σου εύχομαι σύντομα να φουσκώσεις και να χαίρεσαι το παλικαράκι σου. Μου έδωσες πολύ κουράγιο.
Φιλιά

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου γλυκιά μου και ελπιζω το ιδιο και για σενα....
Φιλακια

prasinomata
13-10-10, 15:53
Γιατί δεν κάνεις θεραπεία με διατροφή ώστε να υποχωρήσουν τα συμπτώματα και να μην έχεις ανάγκη τα φάρμακα;
Διάβασε εδώ http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1585:2010-10-07-21-47-09&catid=86:amtherapeiesphisis&Itemid=80

Ελένη81
22-10-10, 16:41
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ
Σε καταλαβαίνω! Αυτό που θα σου έλεγα είναι να μην το βάλεις κάτω! Να ψάχνεσαι συνέχεια. Εγω δεν έχω διαγνωσμένο λύκο, αλλά οι εξετάσεις μου εκεί οδηγούν. Έχω και άλλα βεβαια...θυροειδη, ιστοσυμβατότητα κλπ. Προσπαθω για το δεύτερο και έχω 5 αποβολες στο ενεργιτικο μου. Στην τελευταια μου προσπάθεια έπερνα Plaquenil και Prezolon. Αντιπυκτικες δεν προλαβα να κάνω γιατι η χοριακή μου ειχε πάρει ήδη την κατηφορα!Και την προηγούμενη φορα που έκανα, παλί απέβαλα στην 10η εβδομαδα. Τωρα κάνω για καλύτερη προετοιμασια τις αντιπυκτικές απο πριν. Θα τις κάνω για 8 μήνες τουλάχιστον πριν βάλω μπρος. Και να φανταστεις οτι δεν έχω αντιφωσφολιπιδιμικο! Κλεινοντας θα σου πω ότι γυναίκες με λύκο κάνουν παιδια. Ολοι οι γιατροι το λένε αυτό. Και πιστεψε με γύρισα πολλούς! Όσο είμαι γόνιμη θα προσπαθώ. Δεν με νοιαζει αν χρειαστει και πάλι απόξεση. Αν στο τέλος έρθει το μωράκι που περιμένω, όλη αυτη η ταλαιπωρία με γιατρούς εξετάσεις, έξοδα, ψυχολογικά σοκ, θα θυμίζουν ένα κακό όνειρο.

Phillia
19-11-10, 11:30
Έτοιμο το νέο φάρμακο για τον λύκο

Ενα βήμα πριν από την έγκρισή της από τις αρμόδιες αμερικανικές αρχές βρίσκεται η πρώτη νέα θεραπεία για τον λύκο εδώ και μισό αιώνα.

Το νέο αυτό φάρμακο χορηγείται ενδοφλεβίως μία φορά τον μήνα και ανακόπτει τη δράση της BlyS. Αυτή η πρωτεΐνη προστατεύει την καλή λειτουργία των κυττάρων Β, τα οποία με τη σειρά τους δημιουργούν τα αντισώματα που προλαμβάνουν τη μόλυνση. Ωστόσο στους ασθενείς με λύκο τα κύτταρα Β είναι υπερδραστήρια, με αποτέλεσμα να αναγκάζουν τα αντισώματα να επιτίθενται στο σώμα.

Στις μέχρι στιγμής δοκιμές η νέα θεραπεία αποδεικνύεται αρκετά αποτελεσματική, γι’ αυτό ο αμερικανικός Οργανισμός Τροφίμων και Φαρμάκων εκτιμάται ότι θα δώσει σύντομα το πράσινο φως για την κυκλοφορία της. Παγκοσμίως υπολογίζεται ότι πάσχουν περίπου πέντε εκατομμύρια ασθενείς, οι οποίοι ωστόσο δεν καταφέρνουν να βρουν ανακούφιση με τις υπάρχουσες θεραπείες, που κατά κύριο λόγο περιλαμβάνουν στεροειδή ή ανοσοκατασταλτικές ουσίες. Οι περισσότεροι διαμαρτύρονταν για σοβαρές παρενέργειες, όπως για παράδειγμα μεγάλη απώλεια οστικής μάζας, πόνο στις αρθρώσεις και κόπωση. Οι ειδικοί επισημαίνουν ότι η νέα θεραπεία εμφανίζει μειωμένες παρενέργειες συγκριτικά με τις τρέχουσες.

Ο λύκος αναγκάζει το ανοσοποιητικό σύστημα να επιτίθεται στον ιστό και τα άλλα όργανα του οργανισμού προκαλώντας, μεταξύ άλλων, αρθρίτιδα, δερματικά προβλήματα και πόνους στο στήθος

http://www.greek-portal.net/viewtopic.php?t=10777&p=12500

dinami
20-11-10, 01:51
Kαλο μασ κουραγιο κοριτσια..

εγω εχω χρονια βαριασ μορφησ ψωριαση αν και εδω και 2μιση χρονια δεν νοσω... ταλαιπωρουμαι συναιχωσ με το να οπισθοχωρω το οποιοδιποτε σημαδι εμφανιζεται...μαζι με το συνεχεσ εκζεμα στο προσωπο..

τρελη απογοητευση ειδικα οταν τσακονωμαστε με τον αντρουλη μου..ή οταν με πιανουν τα αγχη μου και κλαιω μια και αυτα χειροτερευουν την κατασταση μου...

οσο για τον τοκετο..δυστυχωσ οι στατιστικεσ ειναι εναντια σε μενα , μια και συνηθωσ απο το σοκ τησ εγκυμοσινησ..υπαρχει μεγαλη εξαρση..

το φαρμακο μου ειναι ο ηλιοσ..η διατροφη...και η ψυχικη ισσοροπεια..(κατα δυναμην)

Είχα κι εγώ βαριάς μορφής ψωρίαση (πληγές σε όλο το σώμα) και αυτή τη στιγμή έχω θεραπευτεί ΕΝΤΕΛΩΣ ακολουθώντας ομοιοπαθητική (και ψυχοθεραπεία). Όλα τα αυτοάνοσα είναι κυρίως ψυχογενή νοσήματα κορίτσια... Φροντίζετε τους εαυτούς σας!
Με αγάπη από μια ακόμα που αγωνιά τα τελευταία 2 χρόνια να γίνει μάνα...

neraida28
20-11-10, 12:38
Καλημέρα κορίτσια...έχω και εγώ εδώ και 3 χρόνια ψωριασική αρθρίτιδα...έχω πάρει ότι μπορείται να φανταστείτε, από αντιφλεγμονώδη και γλυκοκορτικοειδή μέχρι αντιρευματικά και βιολογικούς παράγοντες!Γενικά με τους βιολογικούς παράγοντες είδα γιατρειά, αλλά όταν τους σταμάτησα, μετά από κάνα 5μηνο...τσουπ...νάτην πάλι η κυρία!το κακό είναι ότι λόγω της ασθένειάς μου, έχω αυξημένες καρδιολιπίνες και πάιρνω αντιπηκτικά!Παιδιά τη μίσησα τόσο πολύ την κωλοαρρώστεια, που τα σταμάτησα όλα και έχω φτάσει να παίνω μόνο ελάχιστη δόση κορτιζόνης, 2,5 mg...Και όταν ξυπνάω το πρωί και με ψιλοπονάνε τα πόδια μου, απλά αδιαφορώ...δε θα με ρίξει αυτή..εγώ θα την πατήσω κάτω...(και τα συμπτώματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας)!Όλα θα της τα συγχωρούσα, αλλά δε θα επιτρέψω να μου ακουμπήσει το μωράκι μου...

Παλιοαρρώστεια...να φύγεις!να πας αλλού!Μακριά απ όλον το κόσμο, να ψοφήσεις μόνη σου :lol::lol::lol::lol:

dinami
20-11-10, 12:50
neraida28 με όλη την αγάπη και το σεβασμό για την κατάστασή σου, επειδή έχω υπάρξει εκεί που λες (στον απόλυτο θυμό) θα ήθελα να σε συμβουλέψω κάτι.
Καμιά αρρώστια δεν έρχεται χωρίς να θέλει να μας "θεραπεύσει" από κάτι. Εγώ όσο την "πολεμούσα", θύμωνα μαζί της, την έβριζα, τόσο θέριευε. Σου ξαναλέω εγώ δεν είχα αρθρίτιδα, είχα όμως πληγές με φρικτή φαγούρα και τσούξιμο. Χώρια του ότι ήμουν 23 χρονών κοριτσάκι και έδειχνα σαν λεπρή. Ντρεπόμουν να γνωρίσω αγόρια, και το να βγω στην παραλία δεν το συζητώ!
Μόνο όταν την αποδέχτηκα πλήρως., όταν κατάλαβα "τί ήθελε να μου πει" (και στην περίπτωσή μου ήταν το να σταματήσω να τρέχω τόσο στη ζωή μου και να αγχώνομαι για όλα), και μαζί με την ομοιοπαθητική μου θεραπεία, σιγά σιγά έφυγε. Απόλυτα, οριστικά χωρίς κορτιζόνες που μου έλεγαν οι γιατροί και ενέσεις ή φωτόλουτρα. Ό,τι θες είχα ακούσει!
Γι'αυτό σε συμβουλεύω να τα βρεις μαζί της και να μην της θυμώνεις. Το σώμα μας είναι σοφό και ποτέ δεν εμφανίζει ένα σύμπτωμα τυχαία.
Ελπίζω να μη μου κακιώσεις που σου τα λέω αυτά. Μόνο από αγάπη και ενδιαφέρον τα λέω.
Καλή θεραπεία.

neraida28
21-11-10, 11:27
neraida28 με όλη την αγάπη και το σεβασμό για την κατάστασή σου, επειδή έχω υπάρξει εκεί που λες (στον απόλυτο θυμό) θα ήθελα να σε συμβουλέψω κάτι.
Καμιά αρρώστια δεν έρχεται χωρίς να θέλει να μας "θεραπεύσει" από κάτι. Εγώ όσο την "πολεμούσα", θύμωνα μαζί της, την έβριζα, τόσο θέριευε. Σου ξαναλέω εγώ δεν είχα αρθρίτιδα, είχα όμως πληγές με φρικτή φαγούρα και τσούξιμο. Χώρια του ότι ήμουν 23 χρονών κοριτσάκι και έδειχνα σαν λεπρή. Ντρεπόμουν να γνωρίσω αγόρια, και το να βγω στην παραλία δεν το συζητώ!
Μόνο όταν την αποδέχτηκα πλήρως., όταν κατάλαβα "τί ήθελε να μου πει" (και στην περίπτωσή μου ήταν το να σταματήσω να τρέχω τόσο στη ζωή μου και να αγχώνομαι για όλα), και μαζί με την ομοιοπαθητική μου θεραπεία, σιγά σιγά έφυγε. Απόλυτα, οριστικά χωρίς κορτιζόνες που μου έλεγαν οι γιατροί και ενέσεις ή φωτόλουτρα. Ό,τι θες είχα ακούσει!
Γι'αυτό σε συμβουλεύω να τα βρεις μαζί της και να μην της θυμώνεις. Το σώμα μας είναι σοφό και ποτέ δεν εμφανίζει ένα σύμπτωμα τυχαία.
Ελπίζω να μη μου κακιώσεις που σου τα λέω αυτά. Μόνο από αγάπη και ενδιαφέρον τα λέω.
Καλή θεραπεία.

Αγαπητή dinami εννοείται και δε σου θυμώνω και καλά έκανες και το τόνισες...απλά αν διαβάσεις προσεχτικά το μήνυμά μου θα καταλάβεις όχι μόνο το ότι δε θυμώνω πια μαζί της, αλλά όπως χιουμοριστικά γράφω τα συμτώματα εξαφανίζονται μόνα τους με ελάχιστη δόση πια κορτιζόνης (και αυτή γιατί δε μπορούμε ακόμα να την κόψουμε απότομα) γιατί απλά αδιαφορώ....ο θυμός πάει στο ότι δε θα αφήσω να μου πειράξει το μωράκι μου και αυτό γιατί μου αυξάνει τις καρδιολιπίνες....όσο για την τελευταία φράση όπως διαπιστώνεις με τα προσωπάκια ήταν τελείως χιουμοριστική!
Αυτάααααααααα....εύχομαι ότι καλύτερο κουκλίτσα μου...

Bunny
22-11-10, 10:00
Κορίτσια, γειά σας! Ξεκίνησα εγώ αυτό το θέμα, είχα πάρα πολύ καιρό να μπώ στο φόρουμ και είδα πόσες πολλές τελικά είμαστε. Να σας δώσω μία συμβουλή: Τα αυτοάνοσα νοσήματα, εξαρτώνται πάρα πολύ από την ψυχολογία μας! Μην σας πώ 90%! Είναι χρόνια συσσωρευμένη ένταση, καταπιεσμένα συναισθήματα και πολλά άλλα.. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε, είναι να ψάξετε τον εαυτό σας εσωτερικά, με τη βοήθεια κάποιου ειδικού και θα δείτε φοβερά αποτελέσματα στην υγεία σας! Εγώ έχω βοηθηθεί πάρα πολύ και γι'αυτό ήθελα να σας μεταφέρω τη δική μου εμπειρία..Να'στε καλά όλες!

Phillia
24-11-10, 14:02
Σε καταλαβαίνω! Αυτό που θα σου έλεγα είναι να μην το βάλεις κάτω! Να ψάχνεσαι συνέχεια. Εγω δεν έχω διαγνωσμένο λύκο, αλλά οι εξετάσεις μου εκεί οδηγούν. Έχω και άλλα βεβαια...θυροειδη, ιστοσυμβατότητα κλπ. Προσπαθω για το δεύτερο και έχω 5 αποβολες στο ενεργιτικο μου. Στην τελευταια μου προσπάθεια έπερνα Plaquenil και Prezolon. Αντιπυκτικες δεν προλαβα να κάνω γιατι η χοριακή μου ειχε πάρει ήδη την κατηφορα!Και την προηγούμενη φορα που έκανα, παλί απέβαλα στην 10η εβδομαδα. Τωρα κάνω για καλύτερη προετοιμασια τις αντιπυκτικές απο πριν. Θα τις κάνω για 8 μήνες τουλάχιστον πριν βάλω μπρος. Και να φανταστεις οτι δεν έχω αντιφωσφολιπιδιμικο! Κλεινοντας θα σου πω ότι γυναίκες με λύκο κάνουν παιδια. Ολοι οι γιατροι το λένε αυτό. Και πιστεψε με γύρισα πολλούς! Όσο είμαι γόνιμη θα προσπαθώ. Δεν με νοιαζει αν χρειαστει και πάλι απόξεση. Αν στο τέλος έρθει το μωράκι που περιμένω, όλη αυτη η ταλαιπωρία με γιατρούς εξετάσεις, έξοδα, ψυχολογικά σοκ, θα θυμίζουν ένα κακό όνειρο.

Εγώ σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σύντομα να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά. Και μη ξεχνάς ο επιμένων νικά! Και εγώ με τον άντρα μου έχουμε ξεκινήσει τις προσπάθειες και ελπίζω και εγώ σύντομα να γίνω μανούλα. Αν υπάρχει κάποιος γιατρός τον οποίο έχεις ξεχωρίσει απ' όλους αυτούς που έχεις πάει θα ήθελα να με βοηθήσεις. Μακάρι να τελειώσουν σύντομα τα βάσανα μας.

Ελένη81
29-11-10, 14:22
Εγώ σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σύντομα να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά. Και μη ξεχνάς ο επιμένων νικά! Και εγώ με τον άντρα μου έχουμε ξεκινήσει τις προσπάθειες και ελπίζω και εγώ σύντομα να γίνω μανούλα. Αν υπάρχει κάποιος γιατρός τον οποίο έχεις ξεχωρίσει απ' όλους αυτούς που έχεις πάει θα ήθελα να με βοηθήσεις. Μακάρι να τελειώσουν σύντομα τα βάσανα μας.
Αν ήσουν απο Θεσσαλονίκη θα σου έλεγα! Στην Αθήνα έχω ακούσει καλα λόγια για κάποιον Τζιούφα Αθανάσιο ρευματολόγο. Δεν τον έχω επισκευτεί όμως και έτσι δεν έχω άποψη. Αν ψάξεις θα βρεις πληροφορίες στο google. Θα χαρώ να μάθω καλά νέα για έσενα. Να μας κρατάς ενήμερους!!!

Phillia
20-01-11, 12:11
Σπάνια περίπτωση σε παγκόσμιο επίπεδο επιτυχημένης κύησης από 28χρονη νεφροπαθή με συστηματικό λύκο (χρόνια αυτοάνοση νόσος) είχαμε πρόσφατα στο Ηράκλειο.

Η κοπέλα γέννησε ένα υγιέστατο αγοράκι αφήνοντας έκπληκτους τους γιατρούς που έκαναν τα πάντα για να την αποτρέψουν να τεκνοποιήσει αφού κινδύνευαν η ίδια και το μωρό.

Μια εξαιρετικά σπάνια περίπτωση σε παγκόσμιο επίπεδο επιτυχημένης κύησης από 28χρονη νεφροπαθή με συστηματικό λύκο που βρίσκεται εδώ και 7 χρόνια σε λίστα για μεταμόσχευση είχαμε πριν λίγες εβδομάδες στο Ηράκλειο.

Η κοπέλα δεν συμφώνησε με τους γιατρούς που προσπάθησαν να την αποτρέψουν με κάθε τρόπο να μείνει έγκυος αφού κινδύνευαν σοβαρά τόσο η ίδια όσο και το παιδί και γέννησε ένα υγιέστατο αγοράκι.

Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης υποβαλλόταν καθημερινά σε πολύωρη αιμοκάθαρση στο Κέντρο Αιμοκάθαρσης “Μεσόγειος” και όπως είπε η ίδια στην “Π”, ούτε για μια στιγμή δεν πίστεψε ότι δεν θα τα καταφέρει.

Την κοπέλα παρακολουθούσε ιδιώτης γιατρός, ο κ. Ξυλάς, όμως γέννησε το παιδί της στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο αφού λίγο μετά την καισαρική έπρεπε και πάλι να υποβληθεί σε αιμοκάθαρση. Η ίδια είπε στην “Π”:

Πριν ένα χρόνο είχα και πάλι μείνει έγκυος αλλά έχασα το παιδί. Ομως αυτή η απώλεια δεν μας απογοήτευσε ούτε εμένα ούτε το σύζυγό μου. Ηξερα ότι θα τα καταφέρω αρκεί να προσπαθήσω να είμαι ήρεμη, αισιόδοξη και αποφασισμένη”.

Για 7 μήνες η Ειρήνη υποβαλλόταν σε καθημερινή βάση σε αιμοκάθαρση που διαρκούσε έως και 4,5 ώρες.

Είχε σταματήσει την εργασία της, φρόντιζε να μην κουράζεται και ήλπιζε ότι όλα θα πάνε καλά, παρά τα αντίθετα προγνωστικά, όπως και έγινε. Στον 7ο μήνα της κύησης υπεβλήθη σε καισαρική και το μωρό έμεινε για περίπου 40 ημέρες στο Τμήμα Νεογνών για παρακολούθηση.

Στις 30 Δεκεμβρίου το ζευγάρι πήρε το μωρό στο σπίτι του.

Το θέλαμε πολύ αυτό το μωρό

“Το θέλαμε και οι δύο πάρα πολύ αυτό το παιδί και όταν θέλεις κάτι τόσο πολύ το πετυχαίνεις”, μας είπε η Ειρήνη η οποία συμπλήρωσε: “Αυτό που θέλω να πω στα ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, είναι να μην χάνουν το κουράγιο τους.

Εγώ τα κατάφερα, το ίδιο μπορούν να κάνουν και εκείνοι.

Μάλιστα, το ζευγάρι θέλει να αποκτήσει και άλλο παιδί και όπως λέει η 28χρονη, τίποτα δεν θα την εμποδίσει να το πετύχει.

Τεράστιο ρίσκο αυτή η εγκυμοσύνη

“Αυτή η εγκυμοσύνη ήταν ένα τεράστιο ρίσκο και εξαιρετικά σπάνια περίπτωση”, είπε στην “Π” ο αναπλ. καθηγητής Μαιευτικής - Γυναικολογίας Γ. Ματαλλιωτάκης ο οποίος έκανε την καισαρική στην κοπέλα.

Ο ίδιος σημείωσε: “Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλη τέτοια περίπτωση και πρέπει να πω συγχαρητήρια στην ίδια και την άνδρα της για την δύναμή τους.

Εγώ πραγματικά τους ζήλεψα για την καλή ψυχολογία και το κουράγιο τους”.

Το ιατρικό προσωπικό του κέντρου Αιμοκάθαρσης “Μεσόγειος” νεφρολόγοι Αριστείδης Παρασκευόπουλος, Νίκος Τζενάκης και Γιώργος Μενιουδάκης, οι οποίοι βρίσκονταν συνεχώς δίπλα στην 28χρονη, ανέφεραν: “Η σύλληψη στις ασθενείς σε αιμοκάθαρση είναι αρκετά σπάνια και ακόμα πιο σπάνια είναι η ολοκλήρωση μιας εγκυμοσύνης.

Σύμφωνα με τα διεθνή δεδομένα, η πιθανότητα σύλληψης στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής είναι 0,5% σε γυναίκες ασθενείς στην αιμοκάθαρση, περίπου 40 φορές μικρότερη σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό. Επίσης, από τις γυναίκες που θα μείνουν έγκυες, η πιθανότητα να επιβιώσει το έμβρυο είναι 30-40% και από αυτές, μόνο το 8% τελικά θα καταφέρουν να γεννήσουν τελειόμηνο έμβρυο.

Πρακτικά δηλαδή η γέννηση ενός εμβρύου είναι 0,1%.

Στο νομό Ηρακλείου δεν έχει ανακοινωθεί έως τώρα εγκυμοσύνη και η εγκυμοσύνη που ήρθε σε πέρας με την εν λόγω ασθενή είναι η πρώτη”.

apricot
20-01-11, 12:38
αυτο θα πει θεληση!!!

Phillia
20-01-11, 12:41
Πραγματικά apricot μιλάμε για τεράστια θέληση. Γι' αυτό να μην το βάζουν κάτω οι γυναίκες που προσπαθούν. Θα έρθει για όλες. Απλά χρειάζεται λίγη παραπάνω προσπάθεια.

Phillia
29-03-11, 13:38
Η ηθοποιός, Κάτια Δανδουλάκη, φιλοξενήθηκε σήμερα στην εκπομπή ''Αξίζει να το ζεις'', όπου και μίλησε για την ζωή της μέχρι σήμερα, σε προσωπικό κι επαγγελματικό επίπεδο. Έκανε όμως και μια έκκληση στον κόσμο μέσα από την εκπομπή της Τατιάνας να βοηθήσουν να σωθεί η ζωή της 25χρονης Ζωής!

Αφορμή στάθηκε το σημαντικό πρόβλημα υγείας της 25χρονης Ζωής, που θέλει να παλέψει για τη ζωή της και να τα καταφέρει. Το εμπόδιο όμως, σ' αυτήν της την προσπάθεια είναι οικονομικό...

Η 25χρονη Ζωή είναι μια φοιτήτρια, που αυτήν τη στιγμή βρίσκεται στην Οξφόρδη για λόγους υγείας. Η Κάτια Δανδουλάκη την έχει γνωρίσει, την έχει συμπαθήσει κι επιθυμούσε να την βοηθήσει ο κόσμος. Στα 20 της χρόνια της παρουσιάστηκε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Σήμερα είναι 25 χρονών και πάσχει από ένα σπάνιο αυτοάνοσο νόσημα (αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο) . Εμφανίστηκε ως λύκος πολυσυστηματικός ,χτύπησε την καρδιά της (περικαρδίτιδα, νεφρά, αιματουρία) και τέλος δημιουργήθηκαν θρόμβοι σε όλο της το σώμα. Σύμφωνα με ειδικό ερευνητή του εξωτερικού πρόκειται για ανοσοανεπάρκεια . Μάλιστα το κορίτσι υποβλήθηκε σε κλινική δοκιμή (πειραματόζωο) και διαπιστώθηκε πως ο οργανισμός της αντέδρασε πολύ καλά στην αγωγή του συγκεκριμένου ερευνητή. Ο ερευνητής της έκανε έγχυση προϊόντος αίματος . Ωστόσο, το κόστος είναι δυσβάσταχτο για την ίδια και τη μητέρα της, που είναι μαζί της στο εξωτερικό και τη στηρίζει. Χρειάζονται πολλά χρήματα - πάνω από 50.000 ευρώ - για να μπει σε κλινική και να κάνει εξετάσεις.

Το TLIFE συμβάλλει στην οικονομική ενίσχυση του παρακάτω λογαριασμού, ώστε η νεαρή Ζωή να καταφέρει να κάνει τις αναγκαίες εξετάσεις και να θεραπευτεί.

Όποιος επιθυμεί να βοηθήσει, θα επικοινωνεί με την εκπομπή της Τατιάνας στα τηλέφωνα: 2111891970 και 71
Δεν δημοσιεύουμε τον αριθμό του λογαριασμού μετά από παράκληση της μητέρας της Ζωής γιατί υπάρχει κίνδυνος να μπλοκάρει η τράπεζα το λογαριασμό και να πάει άδικα όλη η προσπάθεια όπως είχε γίνει στο παρελθόν με τον μικρό Βασιλέλη στη Λέσβο όπου είχε συγκεντρωθεί ένα μεγάλο ποσό που ποτέ δεν δόθηκε στην οικογένεια.

Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά η Κάτια Δανδουλάκη, είναι καλό να έχουμε περίσσευμα στην αγάπη, να ξεχειλίζει η ψυχή μας από αγάπη, ώστε να δίνουμε και στους γύρω μας που την χρειάζονται. ''Είναι κρίμα να έχουμε υστέρημα σε αυτή'' συμπλήρωσε.

Στην εκπομπή και την έκκληση για βοήθεια, συμμετέχει και ο Πέτρος Φιλιππίδης, που παρενέβει στην εκπομπή και είπε: ''Είναι μια πολύ ιδιαίτερη και ειδική περίπτωση ενός πολύ νέου κοριτσιού και δυστυχώς, για ακόμα μία φορά, δεν υπάρχουν τα απαραίτητα χρήματα. Κάθε άνθρωπος είναι πολύτιμος, αλλά τώρα μιλάμε για μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση, ένα εξαιρετικό κορίτσι, το οποίο βρήκε αυτή η ασθένεια. Πρόκειται για ένα αυτοάνοσο νόσημα και η ίδια δεν φέρει καμία ευθύνη γι' αυτό που της συνέβη. Όλοι εμείς, με πρώτη την Κάτια Δανδουλάκη, προσπαθούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό, να βρούμε τα χρήματα. Ήδη κάνουμε έναν εσωτερικό έρανο από τους κοντινούς μας θιάσους, ο δικός μου, της Κάτιας, του Παύλου Χαϊκάλη, του Σταμάτη Φασουλή. Αυτό που κάνετε σαν εκπομπή, νομίζω, ότι είναι Άγιο. Η οικογένεια απευθύνθηκε σε οικογένειες με μεγάλη οικονομική άνεση και δεν υπήρξε ανταπόκριση. Εμείς λοιπόν, οι απλοί καθημερινοί άνθρωποι, θέλουμε να το ανατρέψουμε αυτό. Για καλό σκοπό είναι κι ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα''.

Στη συζήτηση επενέβει και ο Παύλος ΧαΪκάλης, που ανέφερε: ''Μ' έχει ενημερώσει ο Πέτρος για την ιστορία της Ζωής, εγώ δεν την ξέρω προσωπικά όπως ο ίδιος και η Κάτια, αλλά κάνουμε μια προσπάθεια, ώστε αυτό το κορίτσι να ξαναβρεί πάλι τον δρόμο του. Το αξίζει, το χρειάζεται και πρέπει να σταθούμε όλοι δίπλα της''.

annat29
14-11-12, 11:47
αν και επαναφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο....
αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και εγω εχω ηδη ενα αγορακι 5 ετων το οποιο το συνελαβα φυσιολογικα κ γεννηθηκηε φυσιολογικα.
εχω 5 αποβολες στο ενεργητικο μου ολες στην 7η εβδομαδα προσπαθουμε για 2ο παιδακι εδω και 3 χρονια.το συνδρομο διαγνωστηκε τωρα δυστυχως ειμαι σε αναμονη για θεραπεια για να ξεκινησω προσπαθειες παλι!!

ersa
26-11-12, 23:06
κοριτσια εχω και εγω hashimoto, οπως κ τοσες αλλες κοπελες εδω. Ευτυχως την TSH μπορεσα κ την κατεβασα απο 10 σε 1,39 αλλα τα αντισωματα ειναι στα υψη, anti tro >1000 και anti tg 2229 iu/ml. Την προηγουμενη εβδομαδα πηρα αλλη μια αρνητικη χοριακη απο εξωσωματικη. Το ερωτημα μου ειναι μηπως στην επομενη εξωσωματικη χρειαστει να παρω εκτος απο τ4 κ κορτιζονη. Καπου διαβασα οτι χρειαζεται οταν υπαρχουν υψηλα αντισωματα. Ο εξωσωματικος δεν επρεπε να μου δωσει κορτιζονη; Εχετε παρομοια εμπειρια; Τελος μηπως ξερετε καποιον ενδοκρινολογο αναπαραγωγης στην Αθηνα;
Annat δυστυχως τωρα μαθαινω κ εγω για τα αυτοανοσα, αφου πρωτα μου ειχαν κοστισει αρκετα σε ολα τα επιπεδα.
Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας...

marinasot
04-12-12, 15:40
Γειά σας κορίτσια και εγώ πάσχω απο αυτοάνοσο νόσημα (Αρτηρίτιδα Takayasu). Επί 17 χρόνια ζω με κορτιζόνη και διάφορα άλλα πολύ δυνατά φάρμακα. Προς το παρόν δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος αλλά δε μου το έχουν αποκλείσει. Εχω κανει μια αποτυχημενη εξωσωματικη και είμαι σε αναμονη αποτελεσμάτων της 2ης προσπάθειας με κατεψυγμένα. Ευχομαι να μπορέσουμε όλες να κάνουμε μωρά όμορφα και πάνω απο ολα υγιή!!!

natassa g
11-03-13, 14:16
καλησπερα και απο μενα.εγω εχω ρευματοειδη αρθριτιδα στα ακρα σε ηπια μορφη 10 χρονια τωρα.επαιρνα methotrexate απο την αρχη μεχρι χθες.τωρα παιρνω μονο plaquenil ενα την ημερα.σε περιπτωση εγκυμοσυνης(αφου εχει κοπει η μεθοτρεξατη 6 μηνες πριν φυσικα)το plaquenil το σταματαμε πριν τις προσπαθειες?υπαρχει καποια αναλογη εμπειρια κοριτσια?ευχαριστω

Phillia
18-03-13, 22:20
καλησπερα και απο μενα.εγω εχω ρευματοειδη αρθριτιδα στα ακρα σε ηπια μορφη 10 χρονια τωρα.επαιρνα methotrexate απο την αρχη μεχρι χθες.τωρα παιρνω μονο plaquenil ενα την ημερα.σε περιπτωση εγκυμοσυνης(αφου εχει κοπει η μεθοτρεξατη 6 μηνες πριν φυσικα)το plaquenil το σταματαμε πριν τις προσπαθειες?υπαρχει καποια αναλογη εμπειρια κοριτσια?ευχαριστω

Γεια σου natassa,

Εγώ παίρνω plaquenil λόγω Λύκου και τώρα που είμαι στη προσπάθεια το συζήτησα με το γιατρό μου και μου είπε ότι θα συνεχίσω να το παίρνω και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου αλλά αφού έκοψες τη μεθοτρεξάτη δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.

Ornella
16-04-13, 14:42
καλησπερα σε ολους! ειμαι νεα στο φορουμ.

ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και εχω ενα αυτοανοσο ρευματολογικο μη ταυτοποιημενο.
ενδεχεται να ειναι ΣΕΛ σε ελαφρια μορφη, συνδρομο Sjogren, ΡΑ ή συνδυασμος των τριων, μικτη νοσος συνδετικου ιστου.

ως τωρα που εκλεισα το πρωτο τριμηνο κυησης δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.
ομως εχω θετικα τα αντι-ro (52) και αντι-la αυτοαντισωματα, τα οποια ως απο την 14η εως την 28η βδομαδα ενδεχεται να μπλοκαρουν ή και να σταματησουν την καρδια του εμβρυου σε ποσοστο οχι και τοσο μικρο.

ηθελα να μαθω αν καποια απο εσας ειχε αντιστοιχο προβλημα με τα αντι -ro και αντι- la, αν υπηρξε ή οχι καποια επιπλοκή και πώς αντιμετωπιστηκε.

επισης ηθελα να μαθω αν ειχατε παει σε εμβρυοκαρδιολογο ή υπερηχογραφιστη για καρδιογραφηματα και υπερηχογραφηματα εμβρυου και αν ναι σε ποιους.

ειμαι σε αναζητηση γιατι πρεπει να κανω αυτες τις εξετασεις καθε δυο βδομαδες και εχω πελαγωσει.

Λεων&Ιχθεις
16-04-13, 18:52
Γεια σου natassa,

Εγώ παίρνω plaquenil λόγω Λύκου και τώρα που είμαι στη προσπάθεια το συζήτησα με το γιατρό μου και μου είπε ότι θα συνεχίσω να το παίρνω και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου αλλά αφού έκοψες τη μεθοτρεξάτη δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.
Ειναι ενα θεμα που με αφορα κ εμενα,βεβαια εχω ΡΑ αλλα εχω σταματησει τη μεθοτρεξατη εναμιση μηνα σχεδον και περιμενω να περασουν αλλοι 5 μηνες τουλαχιστον για τις προσπαθειες.Νομιζω πως το plaquenil δεν διμηουργει καποιο προβλημα απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου, που επισης δεν θα χρειαστει να το κοψουμε ουτε εμεις.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να υπαρχει συνεργασια με τον γυναικολογο και τον ρευματολογο μαζι απ οσο γνωριζω.Εσυ βρηκες και τους δυο στο ιδιο νοσοκομειο?(συγνωμη για την αδιακριτη ερωτηση αν θελεις μου απαντας)Γιατι εγω μενω στο Βολο και ο γυναικολογος που εχω για την ωρα ειναι εδω, αλλα πηγαινω στη Λαρισα στο Πανεπιστημιακο για τον ρευματολογο.Μηπως να ψαξω εκει και για γυναικολογο?Οποιαδηποτε προταση δεκτη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων:oops::grin:

Λεων&Ιχθεις
16-04-13, 19:00
Ναί, Συστηματικό Ερυθηματώδη Λύκο εννοώ..Αλλά και ό,τι υπάγεται στα αυτοάνοσα, δεν έχει μεγάλη σημασία..Δημιούργησα αυτό το θέμα για να ανταλλάσσουμε απόψεις μεταξύ μας..Εγώ κάθε 3 μήνες κάνω εξετάσεις και παίρνω καθημερινά θεραπεία..
Bunny καλησπερα.Εγω ανηκω στους ασθενεις με ΡΑ(ρευματοειδη αρθριτιδα) η οποια εχει πολλα κοινα με το ΣΕΛ...Τι θεραπεια κανεις?Χαπια η ενεσιμα?Αυτη τη περιοδο βρισκεσαι σε υφεση?Κι εγω μια απ τα ιδια τρεχω για εξετασεις αλλα καθε διμηνο τωρα.Εχω διακοψει τα methotraxate και ειμαι σε περιοδο αναμονης μπας και ξεκινησω προσπαθειες για κανενα παιδακι κι εγω...:grin:

Λεων&Ιχθεις
16-04-13, 19:23
Ελερινα καλημερα:lol:

πριν μεινω εγκυος οχι, δε χρειαζοταν να κοψω ουτε το voltaren(παυσιπονο) ουτε το medrol(κορτιζονη) ουτε το αραβα(ανοσοκατασταλτικο)που επαιρνα τοτε..

Οταν ομως εμεινα επιτελους εγκυος τα σταματησα κατοπιν εντολης του γιατρου, εκτος της κορτιζονης η οποια επιτρεπεται κατα την εγκυμοσυνη..

Οταν αρχισα στον 3ο μηνα να ποναω μου ειπαν να πινω ντεπον αλλα τι να μου εκανε αυτο? ΟΙ πονοι στα κοκαλα δεν φευγουν με ντεπον....

Αργοτερα κατα τον 5ο που η κατασταση εγινε ανυποφορη μου επετρεπαν να πιω voltaren αλλα φοβομουν παρα πολυ.......

Τους πονους τους αντεχα..Την ιδεα να κανω κακο στο μωρο μου οχι...

Αυτο βεβαια ηταν δικη μου αποφαση και αν τωρα ξανα μεινω εγκυος δε ξερω αν θα το εκανα παλι γιατι μια φιλη μου οταν ηταν εγκυος επινε 2 voltaren την ημερα για γυναικολογικους λογους και γεννησε ενα υγιεστατο μωρο.Τα σταματησε μονο στον ενατο μηνα.

Οποτε πιστευω οτι ξεροντας και μονο οτι μπορεις να τα παρεις ανακουφιζεσαι.

Εσυ εισαι εγκυος ηδη ή στην προσπαθεια??????
Πονας πολυ στις αρθρωσεις?/
Καλησπερα βιλλυ!Κι εγω απο μικρη ηλικια ΡΑ εχω αλλα παιρνω methotrexate και plaquinil μονο τωρα.Σταματησα το methotrexate για 6 μηνες(φαγαμε τον πρωτο:razz:)και ειμαι σε αναμονη...Λες να αργησω κι εγω να πιασω?Δεν το ειχα ακουσει αυτο με το αυτοανοσο και την αποβολη πολυ στεναχωρεθηκα:sad: Να χαιρεσαι το παιδακι σου:grin:

Λεων&Ιχθεις
16-04-13, 19:34
Κι εγω εκει πρωτοξεκινησα τοτε ηταν ο Βλαχογιαννοπουλος εκει, εξαιρετικος τι να πω μ εσωσε γιατι εδω στο Βολο δεν υπαρχει κανενας αξιολογος...Ασε που τραβηξα κι εγω τα ιδια να μη μπορουν να καταλαβουν τι εχω ημαρτων!Λαθος θεραπειες και ξανα εξετασεις και και και...Δυστυχως λογω αποστασης τον αφησα και πηγαινω τωρα στο Πανεπιστημιακο στη Λαρισα που ειναι πιο κοντα.

Phillia
16-05-13, 13:47
Ειναι ενα θεμα που με αφορα κ εμενα,βεβαια εχω ΡΑ αλλα εχω σταματησει τη μεθοτρεξατη εναμιση μηνα σχεδον και περιμενω να περασουν αλλοι 5 μηνες τουλαχιστον για τις προσπαθειες.Νομιζω πως το plaquenil δεν διμηουργει καποιο προβλημα απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου, που επισης δεν θα χρειαστει να το κοψουμε ουτε εμεις.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να υπαρχει συνεργασια με τον γυναικολογο και τον ρευματολογο μαζι απ οσο γνωριζω.Εσυ βρηκες και τους δυο στο ιδιο νοσοκομειο?(συγνωμη για την αδιακριτη ερωτηση αν θελεις μου απαντας)Γιατι εγω μενω στο Βολο και ο γυναικολογος που εχω για την ωρα ειναι εδω, αλλα πηγαινω στη Λαρισα στο Πανεπιστημιακο για τον ρευματολογο.Μηπως να ψαξω εκει και για γυναικολογο?Οποιαδηποτε προταση δεκτη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων:oops::grin:

Από την εμπειρία μου και κάνοντας προσπάθεια και εγώ για να κάνω παιδί θα σε συμβούλευα να βρεις έναν γυναικολόγο στο νοσοκομείο που σε παρακολουθεί ο ρευματολόγος ώστε να έχουν άμεση συνεργασία μεταξύ τους η οποία είναι απαραίτητη για γυναίκες που πάσχουν από αυτοάνοσα νοσήματα και προσπαθούν να κάνουν παιδάκι. Χρειάζεσαι έναν γυναικολόγο που να είναι πολύ καλά ενημερωμένος, στο λέω γιατί την έχω πατήσει με άσχετους!

Rina80
21-02-14, 14:14
με ενθάρρυναν πολύ τα μηνύματά σας...και είστε άξιες συγχαρητηρίων για το θάρρος και τη δύναμή σας. εμείς ανακαλύψαμε...χθες ότι ο άντρας μου ίσως έχει ένα αυτοάνοσο που δεν ξέρω πώς ακριβώς λέγεται ή αν έχει ονομασία. οφείλεται σε ένα αντιγόνο (αν το λέω σωστά) το igG4 και έχει επηρεάσει τα νεφρά του. του έχει δημιουργήσει φλεγμονώδεις κύστεις και ήπια νεφρική ανεπάρκεια. το θετικό - νομίζω - είναι ότι ένα χρόνο τώρα που έχουμε ανακαλύψει τη βλάβη στα νεφρά και ψάχνουμε την αιτία της είναι σταθερή η κρεατινίνη του και μάλιστα αρκετά μειωμένη σε σχέση με την πρώτη μερα που πήγαμε στο γιατρό και αρχίσαμε προσεχτική διατροφή. τώρα ο γιατρός μας έχει συστήσει βιοψία νεφρού -εγώ τη φοβάμαι λίγο, γιατί υπάρχει μικρή πιθανότητα (1%)σοβαρής αιμορραγίας, αλλά θα μας δώσει εικόνα ποιο είναι το πρόβλημα, πόσο έχει επηρεάσει τα νεφρά, αν θεραπεύται και πως και θα μας δώσει πρόβλεψη για την εξέλιξη)-για να βεβαιωθεί ότι πρόκειται για αυτή την πάθηση (ο ίδιος είναι σίγουρος, αλλά θέλει και τυπικά να το επιβεβαιώσει) και μας είπε ότι μετά θα αρχίσουμε θεραπεία 1-2 μήνες με κορτιζόνη και βλέπουμε. Μας είπε ότι κι αν δεν αποφασίσουμε να κάνουμε τη βιοψία , πάλι θα κάνουμε τη θεραπεία. μας είπε επίσης ότι ασθενείς που πήραν κορτιζόνη μέχρι που εξαφανίστηκαν οι κύστεις. υπήρχαν βέβαια και καποιοι που δεν αντέδρασαν. θεωρώ ενθαρρυντικό το ότι δε μας είπε ότι αυτά πρέπει να γίνουν άμεσα (μάλλον λόγω του ότι είναι σταθερή η κρεατινίνη του). αυτό το αντιγόνο ειναι πιο γνωστό ότι δημιουργεί παγκρεατίτιδες.

αν κάποιος-α γνωρίζει κάτι για αυτή την πάθηση ή αν έχει εμπειρία από βιοψία νεφρού ...θα με βοηθούσε να τη γράψει...

Becky
01-04-14, 15:52
Καλημερα!
Ειμαι και εγω σε αυτην την κατηγορια οπου μου εχει διαγνωσθει μαλλον λυκος και ρευματοειδη αρθριτιδα.Μου ειπαν και εγω να ξεκινησω το plaquenil για 3 μηνες να δω πως θα ανταποκριθω.Εχω ηδη ενα παιδακι 6 χρονων και εδω και καιρο σκεφτομουν το δευτερο και τωρα δεν ξερω τι να κανω.....
Οποια εχει παρομοια εμπειρια και ξερει να μου συστησει σε δημοσιο νοσοκομειο γυναικολογο που να εχει εμπειρια με αυτα ας μου γραψει!
Επισης θα ηθελα να ειχα και επικοινωνια με αλλες μαμαδες η μελλουσες μαμαδες με παρομοια προβληματα!
Στειλτε μου πμ να επικοινωνησουμε!!
Ευχαριστω καλο κουραγιο σε ολες μας!