PDA

Επιστροφή στο Forum : αφαιρεση κρεατακια-αμυγδαλες!

ELENA!!
29-05-09, 19:50
καλησπερα!!Εχω ενα παιδακι τον Αγγελο που τον 24 ιουνιου θα γινει 3 ετων!!σημερα πηγαμε στο παιδων πεντελης κ μας ειπε εκει ο Κος Καλλης?(τον ξερετε?)οτι στις 09-06-09 θα κανουμε αφαιρεση σε κρεατακια κ αμυγδαλες!!το παιδι ξερω οτι ειναι πολυ μικρο...συνηθως ακουω μετα τα 4 ετη!!παρολα αυτα επειδη δεν αναπνεει ευκολα,κ γενικα απο 7 μηνων ηταν δραμα η αναπνοη του..καταλαβαινα οτι εχει κρεατακια..πριν 1,5 μηνα πηραμε αδενοιο κ μυκοπλασμα κ ηταν πολυ σοβαρη η εξελιξη...εκανε μεχρι κ αιματουρια...τωρα ειναι καλα!!ομως μου ειπαν να το ελεγχω με ουρων για 1 χρονο!!

το θεμα ειναι οτι ο μικρος επειδη δεν πηγαινε παιδικο..δεν μου ειχε κανει οξειες αμυγδαλιτιδες..παρα μονο 1 φορα το χρονο..κ ξενιστηκα στην ιδεα οτι πρεπει να αφαιρεθουν κ οι αμυγδαλες!!αυτες ειναι το φιλτρο του οργανισμου!!απο την αλλη ειναι η πρωτη φορα που πηγα παιδων,τον γιατρο δεν τον ξερω...και φοβαμαι πολυ αυτη την επεμβαση!!ειναι πολυ μικρος...φοβαμαι για επιπλοκες απο την ναρκωση...και γενικα θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χειρουργησει ποτε εκει καποιο παιδακι?μεινατε ευχαριστημενοι απο το νοσοκομειο κ τον γιατρο?ηταν ευκολη η αναρρωση?ειναι δυσκολη η διπλη αφαιρεση κ των 2 ταυτοχρονα?ποσες μερες να προσεχω για αιμορραγια?και γενικα πειτε μου:oops:εχω φρικαρει!!

Jean
29-05-09, 21:36
Ο γιος της αδερφης μου αφαιρεσε κρεατακια και του μικρυναν τις αμυγδαλες οταν ηταν 3 ετων. Ροχαλιζε απιστευτα και ηταν σχετικα λιγοφαγος εξαιτιας του προβληματος. Μπηκε, βγηκε, δεν καταλαβε τιποτα το παιδι. Νομιζω ειναι πλεον μια επεμβαση ρουτινας.

Συντονιστής Περιεχομένου
29-05-09, 21:40
Γειά σας,
μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21477&highlight=%CA%F1%E5%E1%F4%DC%EA%E9%E1
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24939&highlight=%EA%F1%E5%E1%F4%DC%EA%E9%E1
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=31853&highlight=%CA%F1%E5%E1%F4%DC%EA%E9%E1
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24268&highlight=%CA%F1%E5%E1%F4%DC%EA%E9%E1
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21355&highlight=%CA%F1%E5%E1%F4%DC%EA%E9%E1 :smile:

ELENA!!
29-05-09, 22:34
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?Η ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ!!Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ 2 11 ΜΗΝΩΝ!!ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΩ...ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΕ ΠΙΘΑΝΗ ΕΠΙΠΛΟΚΗ?

ΣΟΡΡΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΗΣ!!ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!!

ΒΕΡΑ
14-01-10, 09:31
Καλημέρα!

Έχει βγάλει κανείς κρεατάκια στο παιδί του 2-2,5 χρονών??

ELENA1974
14-01-10, 09:44
Εγω στο μεγαλο μου γιο στα 2.5

ΒΕΡΑ
14-01-10, 10:08
Για λέγε για λέγε!!! Γιατί έχω λίγο πανικοβληθεί. Τι προβλήματα είχατε. Εμείς έχουμε μόνιμα μπουκωμένη μύτη με όλα τα συνεπακόλουθα: Υγρό στο αφτί, βήχα, εκνευρισμό, μειωμένη όρεξη κλπ

ELENA1974
14-01-10, 10:34
Ολα τα παραπάνω συν μειωμενη ακοη συν συχνες ωτιτιδες. Η επεμβαση ηταν πολυ απλη, ο πονος μετα ηταν ελαχιστος και η βελτιωση θεαματικη. Πιο πολυ εκλαψε μετα το χειρουργίο μαλλον επειδη ξυπν'ωντας από τη ναρκωση δεν εβλεπε καλα γυρω του και φοβοταν. Το ιδιο απόγευμα επανηλθε στις συνηθισμενες σκανταλιές

ΒΕΡΑ
14-01-10, 10:52
Κι εμένα ο γιατρός μου είπε να τα βγάλουμε και είναι 2. Μου το είπε συγκεκριμένα ένας ΩΡΛ του Παίδον.
Είδες διαφορά? Δηλαδή μπούκωνε λιγότερο η μύτη? Έτρωγε καλύτερα? Αναπτύχθηκε καλύτερα? Κοιμόταν καλύτερα? Κι από ιώσεις τι γίνεται? Μήπως αρρωσταίνει πιο πολύ στο κατώτερο αναπνευστικό τώρα που δεν υπάρχουν τα κρεατάκιαα για φίλτρο?
Για τη νάρκωση σε τόσο μικρή ηλικία τι σας είχαν πει? Και πόσο διογκωμένα ήταν τα δικά σας?

ELENA1974
14-01-10, 12:27
ναι μπουκωνε λιγότερο η μυτη του αν και ο φετινος χειμωνας ειναι ο πρωτος που δεν ειναι μπουκωμενος! Ετρωγε καλυτερα γιατι δεν ηταν μπουκωμενος-αν και γενικως λιγοφαγο παιδι-και το βραδυ σταματησαν τα ροχαλητα. με ξυπνηματα απο το μπουκωμα δεν ειχε προβλημα γιατι κοιμοταν και κοιμαται με το στομα ανοιχτο.

Η ναρκωση εγινε κανονικα δεν μας ειπαν τιποτα το ιδιαιτερο αλλα δεν προβληματιστηκα κιολας γιατι γινεται ναρκωση και σε μωρα!

μαρακικ
15-01-10, 11:46
κοριτσια πειτε μου και εμενα οποι εχει κανει αφαιρεση αμυγδαλων το παιδακι της,η μικρη μου παει για αφαιρεση και φοβαμαι πολυ

jesgk
15-01-10, 12:05
κοριτσια πειτε μου και εμενα οποι εχει κανει αφαιρεση αμυγδαλων το παιδακι της,η μικρη μου παει για αφαιρεση και φοβαμαι πολυ
Να μην φοβάσαι καθόλου, έκανα εγώ στο γιό μου το 2008 κ όλα πήγαν άψογα

jesgk
15-01-10, 12:06
με ξυπνηματα απο το μπουκωμα δεν ειχε προβλημα γιατι κοιμοταν και κοιμαται με το στομα ανοιχτο.
εμας ο γιατρός μετά την εγχείρηση μας είπε να κάνει το παιδί κάποιες ασκήσεις με τη μύτη κ το στόμα για να μάθει μετά απο τα χρόνια να κοιμάται κ να αναπνεέι με το στόμα κλειστό

jesgk
15-01-10, 12:07
ποιον γιατρό έχεις;

μαρακικ
15-01-10, 12:17
εχουμε ραντεβου με τον μπαιραμη (παιδων αγλαια κυριακου)μας τον συστησε ο δικος μας παιδιατρος η μικρη σε διαστημα ενος ετους εχει κανει 10 πυωδης αμυγδαλιτιδες καναμε κ θεραπεια 2 μηνων μπας κ το γλυτωσουμε το χειρουργειο αλλα τσαμπα αντιβιωσεις εφαγε η ζουζουνα μου..και συν ολα τα αλλα φοβαμαι απ την πολυ αντιβιωση μην παθει κ τιποτα το συκωτι της.το χω πολυ απο φοβο μου το χειρουργειο γιατι σε ενα που ειχα κανει εγω δεν μπορουσαν να με ξυπνησουν με τιποτα (κυριολεκτικα με χαστουκια ξυπνησα)και τρεμω για την κορουλα μου

jesgk
15-01-10, 12:26
εχουμε ραντεβου με τον μπαιραμη (παιδων αγλαια κυριακου)μας τον συστησε ο δικος μας παιδιατρος η μικρη σε διαστημα ενος ετους εχει κανει 10 πυωδης αμυγδαλιτιδες καναμε κ θεραπεια 2 μηνων μπας κ το γλυτωσουμε το χειρουργειο αλλα τσαμπα αντιβιωσεις εφαγε η ζουζουνα μου..και συν ολα τα αλλα φοβαμαι απ την πολυ αντιβιωση μην παθει κ τιποτα το συκωτι της.το χω πολυ απο φοβο μου το χειρουργειο γιατι σε ενα που ειχα κανει εγω δεν μπορουσαν να με ξυπνησουν με τιποτα (κυριολεκτικα με χαστουκια ξυπνησα)και τρεμω για την κορουλα μου
Εμένα δεν έκανε πολλές αμυγδαλίτιδες αλλα ήταν συνεχώς κουρασμένος, κρυωμένος κ φαινοταν σαν άρρωστος, ειχε όμως ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αμυγδαλές που εμπόδιζαν την αναπτυξή του. Από την νάρκωση ξύπνησε πάρα πολύ καλά

μαρακικ
15-01-10, 12:27
Εμένα δεν έκανε πολλές αμυγδαλίτιδες αλλα ήταν συνεχώς κουρασμένος, κρυωμένος κ φαινοταν σαν άρρωστος, ειχε όμως ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αμυγδαλές που εμπόδιζαν την αναπτυξή του. Από την νάρκωση ξύπνησε πάρα πολύ καλά

ευχαριστω τζες!ελπιζω για το καλυτερο

mamaveria
16-01-10, 18:10
Και εμεις θα κανουμε κρεατακια μαλλον την επομενη εβδομαδα,η μικρη μου ειναι 4,5 χρονων και εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα που λετε,μειωμένη ακοή,υγρο και στα δυο τα αυτια,ροχαλητο(σαν αντρας),συνεχως μποκωμενη αλλα η δικια μου κανει και απνοιες το βραδυ κ γι αυτο κ συμφωνησαμε να τις βγαλουμε.Το χειρουργειο το τρμω και εγω αλλα δεν γινεται διαφορετικά,ο Θεούλης θα τα βοηθησει τα αγγελούδια μα ς και όλα θα πάνε καλά!!!

mor@ki_K
17-01-10, 13:16
Κορίτσια καλημέρα σας.
Και μεις κάναμε εγχείρηση αμυγδαλές-κρεατάκια και αφαίρεση υγρού στις 14 Νοεμβρίου στη Θεσσαλονίκη.
Είχε όλα τα παραπάνω συπτώματα και παρολίγο 2 φορές να μου μείνει το μωρό στα χέρια μου από την άπνοια!!!!
Ευτυχώς τα βγάλαμε και ησύχασε το μωρό.
Περάσαμε τέλειες γιορτές.
Η μικρή μιλάει καλύτερα και τρώει λίγο καλύτερα.(γενικώς όμως δεν τρώει κ πολλά αλλά καλύτερα από πρίν!).

Μην ανησυχείτε για την εγχείρηση αν είναι καλός ο γιατρός. Σε μισή ώρα βγήκε από το χειρουργείο.
Γρίνιαξε λίγο και δεν είχε πολλά κέφια για 4 μέρες.
Μετά πετούσε!
Μην φοβάστε, αν ο γιατρός σας είναι κορυφή, όλα θα πάνε τέλεια!

jesgk
17-01-10, 13:42
Μην ανησυχείτε για την εγχείρηση αν είναι καλός ο γιατρός. Σε μισή ώρα βγήκε από το χειρουργείο.
Γρίνιαξε λίγο και δεν είχε πολλά κέφια για 4 μέρες.
Μετά πετούσε!
Μην φοβάστε, αν ο γιατρός σας είναι κορυφή, όλα θα πάνε τέλεια!
Οπως τα λεει η φιλη παραπάνω ειναι.

Και οσον αφορα το φαγητό με τον καιρο θα δεις οτι το παιδι μπορει να τρωει ιδια ποσοτητα αλλά θα παιρνει καλύτερα βαρος, το ιδιο συνεβαινε με το γιοκα μου

ΒΕΡΑ
18-01-10, 10:43

Από αντιβιώσεις άστα! Εμείς είμαστε 2 χρονών κι έχουμε πάρει 8 φορές και μία τώρα 9. Και τώρα θα πάρουμε για τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες γιατί έχουμε ιγμορίτιδα. Γι' αυτό κι εμείς θα βγάλουμε τα κρεατάκια να ησυχάσουμε επιτέλους. Εντωμεταξύ έχουμε κάνει κι άλλη νάρκωση γιατί έκανε χειρουργείο με το που γεννήθηκε. Αν είναι να πάθει κάποιου το συκώτι θα είναι της δικιάς μου σίγουρα!
Άσε που ενώ παίρνουμε αντιβίωση χτες σήκωσε 39πυρετό και φοβόμαστε για ουρολοίμωξη οπότε εκεί θα χρειαστεί και 2η αντιβίωση παράλληλα!! Ελπίζω να είναι απλή ίωση!

mor@ki_K
18-01-10, 11:29
Ωχ ψυχούλα μου τι τραβάτε και σεις μωρέ...
Περαστικά σας!

μαρακικ
18-01-10, 12:51
Από αντιβιώσεις άστα! Εμείς είμαστε 2 χρονών κι έχουμε πάρει 8 φορές και μία τώρα 9. Και τώρα θα πάρουμε για τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες γιατί έχουμε ιγμορίτιδα. Γι' αυτό κι εμείς θα βγάλουμε τα κρεατάκια να ησυχάσουμε επιτέλους. Εντωμεταξύ έχουμε κάνει κι άλλη νάρκωση γιατί έκανε χειρουργείο με το που γεννήθηκε. Αν είναι να πάθει κάποιου το συκώτι θα είναι της δικιάς μου σίγουρα!
Άσε που ενώ παίρνουμε αντιβίωση χτες σήκωσε 39πυρετό και φοβόμαστε για ουρολοίμωξη οπότε εκεί θα χρειαστεί και 2η αντιβίωση παράλληλα!! Ελπίζω να είναι απλή ίωση!
αχ περαστικα σας βερα μου και μεις απο αντιβιωση φουλ ασε πια αυτοι οι πυρετοι καθε μηνα αρρωστες και πυρετος στα υψη με ολα τα παρελκομενα ριγη γκρινια αυπνια περιμενω τωρα για πολλοστη φορα να τελιωσει η αντιβιωση κ ο πυρετος για να παμε στον ορλ να μας πει ποτε η επεμβαση και παλι περαστικα και σε ολα τα παιδακια.βρε κοριτσια να ρωτησω κατι??ετσι αρρωσταιναμε και μεις??η μητερα μου λεει οτι περα απο μαγουλαδες ,ιλαρα σπανιως αρρωσταινα ετσι

zouli
18-01-10, 13:32
Koritsia exo to idio provlima me tin kori mou 3 etwn edv kai 10 meres roxalizei ston ypno tis me mpoukomeni myti meta apo iosi larigitidas pou perase. O giatros mou eipe oti exoun epireastei ta kreatakia kai argei na perasei. Tha protimousa omos na tin dei enas kalos otorinolarigologos exete kapoion kalo na systisetai?

ΒΕΡΑ
18-01-10, 14:01
πάντως εμένα που είναι διογκωμένα τα κρεατάκια της δε ροχαλίζει τόσο. Μόνο η μύτη της ακούγεται που είναι μπουκωμένη

Kalina
18-01-10, 17:11
Ψάχνωντας τυχαία στο net για την περίπτωση της μικρής μας (4 χρόνων) βρήκαμε τυχαία αυτό το site και πραγματικά έχουμε εκπλαγεί με το πόσα παιδάκια αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Συμπάσχουμε μαζί σας μιας και εμας η μικρή έχει έντονο ροχάλισμα στον ύπνο και λαχάνιασμα, ανορεξία, κόπωση κλπ με πρόβλημα σε αμυγδαλές και κρεατάκια. Αν και οι παιδίατρος μας καθησύχαζε οτι μετα τα 5 θα λυθεί το θέμα, η μικρή δείχνει άσπρη σαν το πανί ορισμένες φορές με αποτέλεσμα οι ωρλ που επισκεφθηκάμε να μας συστησουν αφαιρεση αμυγδαλών και κρεατάκια φοβούμενοι για κακή οξυγόνωση του εγκεφάλου. Αν και γνωρίζουμε οτι είναι καλό οι αμυγδαλές να βγαίνουν μετά τα 5 μιας και προστατεύουν τον οργανισμό, στη δική μας περίπτωση όλοι οι γιατροί μας συνιστούν χειρουργείο άμεσα.

Έχουμε βρει δύο καλούς χειρουργούς (έτσι τουλάχιστον νομιζουμε) ο ένας στο παίδων Πεντέλης και ο άλλος στο Αγια Σοφία μετά από αρκετό ψάξιμο, μας προβληματίζει ποιον από τα δύο νοσοκομεία να επιλέξουμε. Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από τις χειρουργικές μονάδες, αναισθησιολόγους κλπ των 2 χειρουργίων θα ήταν μεγάλη βοήθεια να ακούσουμε μια παραπάνω γνώμη πριν αποφασίσουμε. Μην ξεχνούμε άλλωστε οτι δεν είναι μόνο ο χειρούργος αλλά και όλο το team που πρέπει να δουλέψει ρολόι για να πάει καλά μια εγχείριση.
Αν έχει κάποιος κάποια κακή εμπειρία και δεν θέλει να το γράψει δημόσια pls pm.
Εύχομαι σε όλα τα μικρά σας να ξεπεράσουν γρήγορα τα προβληματάκια τους και να είναι γερά.

jesgk
18-01-10, 21:12
Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από τις χειρουργικές μονάδες, αναισθησιολόγους κλπ των 2 χειρουργίων θα ήταν μεγάλη βοήθεια να ακούσουμε μια παραπάνω γνώμη πριν αποφασίσουμε.
Χειρουργήσαμε το γιό μου πρόπερσυ στο Παίδων Πεντέλης με γιατρό τον κο Σαραβάκο, προσωπικά θεωρώ ότι είναι άριστος γιατρός, η συμπεριφορά του προσωπικού προς τα παιδιά πολύ καλή αφού μου έκανε εντύπωση που για να βάλουν την πεταλούδα στα χεράκια τους έβαλαν emla για να μην καταλαβαίνουν τίποτα, οι κοπέλες που του πηραν αίμα ήταν πολύ ευγενικές κ μας άφησαν να μπούμε μαζί με το παιδί στην αίθουσα. Στο Παίδων Πεντέλης μέχρι πρόπερσυ κρατούσαν τα παιδιά μια νύχτα εκεί προληπτικ΄απου το βρίσκω επίσης θετικό. Την αναισθησιολόγο την γνωρίσαμε την προηγούμενη της εγχείρησης.

μαρακικ
28-01-10, 16:18
κοριτσια καλησπερα..την επομενη πεμπτη μπαινουμε για αφαιρεση αμυγδαλων της μικρης.τρεμω με χει πιασει μια απιστευτη φοβια..για την ναρκωση για την επεμβαση για ολα..

mor@ki_K
30-01-10, 18:45
Μην φοβασαι ολα καλά θα πάνε κούκλα μου.

μαρακικ
03-02-10, 15:10
moraki σε ευχαριστω κοριτσια αυριο ειναι η μεγαλη μερα τις συμβουλες σας θα θελα εχω πανικοβληθει!

smartaki09
03-02-10, 16:13
moraki σε ευχαριστω κοριτσια αυριο ειναι η μεγαλη μερα τις συμβουλες σας θα θελα εχω πανικοβληθει!
Mην πανικοβαλεσε δεν ειναι τιποτε και μενα ο γιος μου ειχε στρεπτοκοκιακη αμυγδαλιτιδα απο 8 μηνων μεχρι και 3 χρονων ωπου και τις εβγαλε και ηρεμησαμε.Απο τοτε δεν εχει αρωστησει ξανα.Η επεμβαση κρατησε γυρω στα 30 λεπτα και δεν ειχε κανενα προβλημα.Περαστικα στη μικρουλα σου.

μαρακικ
03-02-10, 16:59
smartaki σε ευχαριστω πολυ!!να χαιρεσαι το ζουζουνακι σου!

smartaki09
03-02-10, 17:35
Σ ευχαριστω βεβαια ειναι 20 χρονων το ζουζουνακι μου:lol: αλλα για μενα παντα ζουζουνακι θα ειναι.Καλη επυτυχια για αυριο ολα να πανε καλα.

smartaki09
05-02-10, 13:23
Τη εγινε μαρακικ με την μικρουλα σου πως πηγε η επεμβαση?

μαρακικ
05-02-10, 15:06
Τη εγινε μαρακικ με την μικρουλα σου πως πηγε η επεμβαση?

smartaki μου καλησπερα πηγε πολυ καλα βγηκαμε εχτες το βραδυ εχει αρκετη γκρινια βεβαια και δεν θελει να φαει τιποτα ουτε καν παγωτο!πανω στην επεμβαση κανανε και αλλη μια μικρη αφαιρεσανε ενα κομματακι απ το χαλινο της γλωσσας επειδη ηταν πολυ μεγαλο και κραταγε κατω την γλωσσα της (και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα το Σ να το λεει Θ και αμεσως βεβαια φανηκε η διαφορα.απο οτι δειχνει, πιο πολυ την ποναει το ραμματακι κατω απ την γλωσσα παρα οι αμυγδαλες.τωρα βεβαια για 10 μερες περιπου θα περνει αντιβιωση και θα τρωει μονο σουπες και κρεμουλες και αυτα σε θερμοκρασιες δωματιου που δυστηχως αυτα η μικρη δεν τα θελει καθολου..ελπιζω δε να ξεκιναει τουλαχιστον να τρωει κανενα γιαουρτακι η κατι τετοιο γιατι προς το παρον δεν θελει ουτε να τα βλεπει.σε ευχαριστω πολυ πολυ για το ενδιαφερον να χαιρεσαι την οικογενεια και παντα υγεια!

magda405
02-06-10, 22:46
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΓΙΟ. ΜΑΣ ΕΙΔΕ ΩΡΛΑΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΕΩΤΣΑΚΟΣΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ, ΥΓΡΟ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ.
ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΡΟΧΑΛΙΖΕΙ ΣΑΝ ΝΤΑΛΙΚΕΡΗΣ, ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΛΗ ΑΣΧΗΜΗ ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ. ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ "ΠΑΙΔΩΝ", ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ, ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ. ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ.
Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΛΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΥΛΟΣ ΛΕΩΤΣΑΚΟΣ. ΑΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Leda
30-08-10, 10:04
καλημέρα κορίτσια,
μπορείτε να μου πείτε για τον Σαραβάκο στο πεντέλης, μάλλον κάνουμε επέμβαση για κρεατάκια και έχω αγχωθεί μου ήρθε λίγο ξαφνικό....

kallisto
08-11-10, 17:36
Καλησπέρα σε όλους!! Θα μπορούσε να μου πει κάποια που εχει κάνει αφαιρεση κρεατακια στο Αγλαια Κυριακου ποια διαδικασια ακολουθησε ακριβως? Δηλαδη που και πως έγινε η ναρκωση και ποια η συμπεριφορα του προσωπικου στις εξετασεις πριν και μετα? Φιλικο περιβάλλον γενικοτερα ή οχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....!

χαρης.Π
10-11-10, 07:33
Γεια σας ανοιγο και πάλι ένα παλιό θέμα διότι ζητώ την βοήθεια σας

Ο μικρός μου είναι Μόλις 11 1/2 μηνών μετά απο 2 μήνες συνεχούς βήχας μυξουλες
Που πιστεύαμε ότι είναι και απο την οδοντοφιυα πήγαμε σε εξωτερικό ΩΡΛ ο οποίος βρήκε
Ωτιτιδα στο παιδι και ότι πρεπει να κάνει αφεραισει άμεσα κρεατακια αμυγδαλες
Γνωρίζω πρωσοπικα διότι και Εγω στα 5 έτη έκανα αφαίρεση αμυγδαλων ότι σε ηλικίες κάτω των 3 ετών δεν κάνουν χειρουργιο !
Η Παιδιατρος μου Μόλις το άκουσε πήδηξε μίλησα και με άλλον ΩΡΛ απο δημόσιο Νοσοκομειο ο οποίος μου είπε ''ειμαι 25 χρόνια χειρουργός ΩΡΛ στο Νοσοκομειο δεν έχουμε κάνει πότε σε ηλικία κάτω των 3 ετών τέτοια εχγειριση .
Είμαι μπερδεμενος δεν ξέρω τι να κάνω το παιδι πριν 3 μήνες ήταν μια χαρά
Ξαφνικά κοιμάται μπρουμιτα μκαι αναπνέει μπουκομενα. Κατ αλλα τρώει πάντα ολο το φαγητό και 2πιατα μην σας πω έχει κανονικά την ανάπτυξη του και η Παιδιατρος μας είπε ότι θα γίνει και ψιλό αγόρι είναι ήδη 11700 και 80 πόντους
Το θέμα είναι όμως τι να κάνω με την εγχείρηση ;;

ΒΕΡΑ
10-11-10, 11:41
Γεια σας ανοιγο και πάλι ένα παλιό θέμα διότι ζητώ την βοήθεια σας

Ο μικρός μου είναι Μόλις 11 1/2 μηνών μετά απο 2 μήνες συνεχούς βήχας μυξουλες
Που πιστεύαμε ότι είναι και απο την οδοντοφιυα πήγαμε σε εξωτερικό ΩΡΛ ο οποίος βρήκε
Ωτιτιδα στο παιδι και ότι πρεπει να κάνει αφεραισει άμεσα κρεατακια αμυγδαλες
Γνωρίζω πρωσοπικα διότι και Εγω στα 5 έτη έκανα αφαίρεση αμυγδαλων ότι σε ηλικίες κάτω των 3 ετών δεν κάνουν χειρουργιο !
Η Παιδιατρος μου Μόλις το άκουσε πήδηξε μίλησα και με άλλον ΩΡΛ απο δημόσιο Νοσοκομειο ο οποίος μου είπε ''ειμαι 25 χρόνια χειρουργός ΩΡΛ στο Νοσοκομειο δεν έχουμε κάνει πότε σε ηλικία κάτω των 3 ετών τέτοια εχγειριση .
Είμαι μπερδεμενος δεν ξέρω τι να κάνω το παιδι πριν 3 μήνες ήταν μια χαρά
Ξαφνικά κοιμάται μπρουμιτα μκαι αναπνέει μπουκομενα. Κατ αλλα τρώει πάντα ολο το φαγητό και 2πιατα μην σας πω έχει κανονικά την ανάπτυξη του και η Παιδιατρος μας είπε ότι θα γίνει και ψιλό αγόρι είναι ήδη 11700 και 80 πόντους
Το θέμα είναι όμως τι να κάνω με την εγχείρηση ;;

Προφανώς και δε θα κάνεις τίποτα ακόμα ... Σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν αφαίρεση και κάτω από τα 3 αλλά όχι πολύ κάτω ... εκεί γύρω στα 2-2,5. Η καλύτερη ηλικία είναι 3-4. Πήγαινε να το παρακολουθεί ΩΡΛ από το Παίδον... ο Παρπούνας είναι πολύ καλός!

drosostalia
03-12-10, 13:46
sosπωρει να με βοηθειση καποια μανουλα? εχω ενα γιο 13 μηνων εχει πυοδησ αμυγδαλητηδα πρειν τρεισ μερεσ ειχε πυρετο εκανε 40αρη τον πηγα στο γιατρο και μασ εδωσε αντυβηωση να περνει καθε 12ωρεσ 2cc το πρωβλημα ειναι οτι εχει ακομα πυρετο κανει 38αρη και 39αρη εχω να κοιμηθω τρεισ μερεσ τα χω πεξει εντελωσ μηπωσ ξερει να μου πει καποιοσ ποτε αρχηζη να σταματαει ο πυρετοσ? εχω ανχωθει τρελα για το μωρο μου ευχαρηστω ασ μου απαντηση καποιοσ

ballou
03-12-10, 13:48
Συνήθως μετά το 2ο 24ώρα αρχίζει να ενεργεί η αντιβίωση αλλά γιατί δεν μιλάς με την παιδιάτρό σου;

κωστουλα
22-06-11, 19:11
Γεια σας!Ειμαι καινουρια στην σελιδα και με απασχολει το προβλημα της κορης μου.Ειναι 2,5 χρονων περιπου και εχει κρεατακια ρουχαλιζει,αναπνεει απο το στομα μονο,τρωει με δυσκολια και γκριναζει καποιες φορες.Το χειμονα ειχε συνεχεια μυξουλες,τωρα που της αρχισα τα μπανια στην θαλασσα δεν εχει.Το προβλημα μου ειναι πως πηγα στο νοσοκομειο του νομου μου(που δεν εχουν ακουστει καλα λογια...Ειμαι απο τον νομο Ρεθυμνου στην Κρητη)και ο γιατρος της εδωσε 10 μερες αντιβιωση αλλα δεν εδειξε βελτιωσει και μου ειπε εγχειριση τον Σεπτεμβρη.Θα παω φυσικα και στο Ηρακλειο να ρωτησω.Αγχωνομαι γιατι δεν εχω ιδεα ποιος γιατρος ειναι καλος και δεν θελω αν παθει τιποτα ''η ζωη μου'' στο χειρουργιο η στην ναρκωση!Αν ξερει καποιος για καποιον καλο γιατρο Ω.Ρ.Λ. στην Κρητη πειτε μου...:( σας παρακαλω...

mmdad
22-06-11, 21:25
Παντως εμεις που τα βγαλαμε το συναχι δεν το γλυτωσμε...Πως θα ηταν αν δεν τα ειχε βγαλει αραγε??? Εμας εκανε και απνοιες. Παντως καναμε ακτινογραφια πριν προχωρησουμε στην επεμβαση...

Sistinoule
22-06-11, 21:53
Κωστούλα σου έστειλα σε προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία δύο γιατρών που μπόρεσα να μάθω.
Καλή επιτυχία εύχομαι.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. κι εγώ ακριβώς τους ίδιους φόβους έχω..

didymakia
19-11-11, 16:08
κωστουλα γεια σου!!εχω ενα παρομοιο προβλημα...μενω κι εγω χανια,εχω ενα γιο 17 μηνων που απ οταν γεννηθηκε ειχε βουλωμενη μυτη..μας ελεγε η παιδιατρος φυσιολογικο ορο..αλλα τιποτα!!απ τον φλεβαρη που μας περασε αρχισε να εχει μυξες παρα πολλες να του εχουμε δωσει τα παντα αλα τιποτα!!τελος αυγουστου τον πηγα σε ωρλ και μας ειπε οτι φαινεται αλλεργικο..αντε παλι φαρμακα!!απ τα πολλα που του καναμε(τεστ αλλεργικα) κτλ..τον ξαναπαω παιδιατρο και τις ειπα οτι μου κανει απνοιες.εκεινη ανησυχησε και μας εστειλε εισαγωγη στο ηρακλειο.το παιδι το ξεσκονισανε αλλα ειναι ολη τους απαραδεκτοι..τους γιατρους τους βλεπαμε 5 λεπτα την ημερα..τελος παντων..η ωρλ που τον ειδε μας ειπε οτι εχει λιγο μεγαλυτερα κρεατακια αλλα εχει δει και πολυ μεγαλυτερα!!η αλλη που μας ειχε συστησει η παιδιατρος μας που ηταν στο πεπαγνη μας ειπε αμεσα χειρουργειο!!(και η μια και η αλλη στο ιδιο νοσοκομειο ηταν)!αντε βγαλε ακρη!!!γυρισαμε χανια και το πηγα το παιδι σε αλλη παιδιατρο και μου ειπε πηγαινε το στο παιδων στον χουλακη.πηγα πριν 2 μερες..το παιδι δεν παιρνει καθολου αερα απ την μυτη ειναι γεματος κρεατακια,συν οτι εχει διογκωμενες τις ρινικες κογχες...πριν το καλοκαιρι θα του κανουμε την εγχειρηση να ελευθερωθει το παιδι,αν και φοβαμαι παραπολυ!!πιστειω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ανεβεις στην αθηνα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

pepvag
04-01-12, 17:09
Καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά.Ο γιος μου είναι 3 ετών και μια ζωή είναι μπουκωμένος και ροχαλίζει σαν τρένο.Και δυσκολεύεται πολύ στην αναπνοή του.Έχει κάνει και κάποιες μικρές άπνοιες το βράδυ στον ύπνο του.Βγάλαμε ακτινογραφία για κρεατάκια και ο ΩΡΛας ήταν κάθετος πως πρέπει να τα βγάλει γιατί του έχουν δημιουργήσει πρόβλημα και στην ακοή του από υγρό που έχει μαζέψει.Ενώ η παιδίατρος ήταν απόλυτη να μη τα βγάλουμε ακόμη.Και στους δύο έχουμε εμπιστοσύνη σαν γιατρούς και δεν ξέρουμε πλέον τι να κάνουμε.Έχουμε ιδιωτική ασφάλεια,αλλά θέλουμε να πάμε εκεί που είναι οι καλύτεροι γιατροί.Ξέρετε να μου προτείνεται κάποιον?Αθήνα είμαστε.

μαρία αλεξίου
02-02-12, 15:22
Καλησπέρα. Μένω Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω από γιατρούς σε Αθήνα. Πάντως προχθές έκανε ο γιος μου, 2 ετών και 4 μηνών, εγχείρηση αμγδαλές και κρεατάκια. Πρώτη φορά κοιμήθηκε το βράδυ χωρίς να ροχαλίζει. Η μυτούλα του είναι επιτέλους στεγνή και δεν δείχνει να πονάει. Όσο τον βλέπω πιστεύω ότι κάναμε το σωστό. Επιτέλους ανέπνευσε το παιδί. Από τη νάρκωση, την οποία φοβόμουν, ξύπνησε χωρίς πρόβλημα. Άλλωστε την έκανε αναισθησιολόγος παίδων.

pashalitsa
02-02-12, 15:29
καλησπερα!!Εχω ενα παιδακι τον Αγγελο που τον 24 ιουνιου θα γινει 3 ετων!!σημερα πηγαμε στο παιδων πεντελης κ μας ειπε εκει ο Κος Καλλης?(τον ξερετε?)οτι στις 09-06-09 θα κανουμε αφαιρεση σε κρεατακια κ αμυγδαλες!!το παιδι ξερω οτι ειναι πολυ μικρο...συνηθως ακουω μετα τα 4 ετη!!παρολα αυτα επειδη δεν αναπνεει ευκολα,κ γενικα απο 7 μηνων ηταν δραμα η αναπνοη του..καταλαβαινα οτι εχει κρεατακια..πριν 1,5 μηνα πηραμε αδενοιο κ μυκοπλασμα κ ηταν πολυ σοβαρη η εξελιξη...εκανε μεχρι κ αιματουρια...τωρα ειναι καλα!!ομως μου ειπαν να το ελεγχω με ουρων για 1 χρονο!!

το θεμα ειναι οτι ο μικρος επειδη δεν πηγαινε παιδικο..δεν μου ειχε κανει οξειες αμυγδαλιτιδες..παρα μονο 1 φορα το χρονο..κ ξενιστηκα στην ιδεα οτι πρεπει να αφαιρεθουν κ οι αμυγδαλες!!αυτες ειναι το φιλτρο του οργανισμου!!απο την αλλη ειναι η πρωτη φορα που πηγα παιδων,τον γιατρο δεν τον ξερω...και φοβαμαι πολυ αυτη την επεμβαση!!ειναι πολυ μικρος...φοβαμαι για επιπλοκες απο την ναρκωση...και γενικα θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χειρουργησει ποτε εκει καποιο παιδακι?μεινατε ευχαριστημενοι απο το νοσοκομειο κ τον γιατρο?ηταν ευκολη η αναρρωση?ειναι δυσκολη η διπλη αφαιρεση κ των 2 ταυτοχρονα?ποσες μερες να προσεχω για αιμορραγια?και γενικα πειτε μου:oops:εχω φρικαρει!!

Μόλις είδα ότι ειναι παλιο το ποστ οπότε άκυρο...
Πάντως οταν είπα στο γιατρό μου τί είπε ο κύριος, γέλαγε ακατάπαυστα...:mrgreen:

ΒΕΡΑ
11-09-12, 12:25
Γεια σας κι από εμένα ξανά!!!

Λοιπόν, πέρασε το καλοκαίρι και πήγαμε στο Παίδον και τελικά αυτή τη φορά το υγρό δεν έχει φύγει παρά τα μπάνια ... οπότε μας είπε ο γιατρός να κάνουμε χειρουργείο να βάλουμε σωληνάκια και θα βγάλουμε και τα κρεατάκια. Η μικρή είναι 5παρά 3μήνες. Μήπως είναι λίγο αργά που κάνουμε αυτή την επέμβαση? Μήπως τώρα θα υποχωρούσαν τα κρεατάκια από μόνα τους?

ΕΠίσης άκουσα κάποιες κοπέλες που λένε ότι τα παιδιά τους έβαλαν 10κιλά μετά την επέμβαση!! Είναι έτσι??? Ελπίζω να μη γίνουμε χοντρές ...

Τέλος πείτε μου λίγο για την επέμβαση. Πονάει μετά? Πρέπει να τη σταματήσω από το νήπειο κάποιες μέρες?
Επίσης πολύ σημαντικό: Μας είπε να μην κάνουμε κολυμβητήριο ... αλλά τα σωληνάκια πέφτουν 8μήνες με 1χρόνο μετά που τα βάζεις. Αν δεν έχουν πέσει του χρόνου το καλοκαίρι δε θα μπορούμε να κάνουμε μπάνια?

ΒΕΡΑ
14-09-12, 12:21
κανείς δεν υπάρχει να μου πει κάτι???

aris17anna14
14-09-12, 13:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΟΥΝΙΑΔΑΚΗ ΣΤΙΣ 11/09/2012.ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΕΤΩΝ.
ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ, ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ, ΕΥΚΟΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ.ΕΚΑΝΕ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΖΑΜΕ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ, ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΕ ΟΛΟ ΤΟ ΥΓΡΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.
ΚΑΤΣΑΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΗ ΒΓΗΚΑΜΕ , ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ, ΝΑ ΜΗ ΜΠΕΙ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΑΥΤΙ. ΑΝ ΒΑΖΑΜΕ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΜΕΡΙΠΟΥ.
ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΙ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ.
ΟΤΙ ΘΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ .

ΒΕΡΑ
14-09-12, 14:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΟΥΝΙΑΔΑΚΗ ΣΤΙΣ 11/09/2012.ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΕΤΩΝ.
ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ, ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ, ΕΥΚΟΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ.ΕΚΑΝΕ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΖΑΜΕ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ, ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΕ ΟΛΟ ΤΟ ΥΓΡΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.
ΚΑΤΣΑΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΗ ΒΓΗΚΑΜΕ , ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ, ΝΑ ΜΗ ΜΠΕΙ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΑΥΤΙ. ΑΝ ΒΑΖΑΜΕ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΜΕΡΙΠΟΥ.
ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΙ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ.
ΟΤΙ ΘΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ .

Καλησπέρα!
Εμείς θα κάνουμε με τον Παρπούνα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εμένα δε μου έχει πει την περίπτωση να μη βάλουμε σωληνάκια. Το θεωρεί απαραίτητο για να μη γεμίζει υγρό το αφτί και δε μου είπε ότι αν φύγει όλο το υγρό με την παρακέντηση δε θα βάλει. Επίσης μας είπε ότι τα σωληνάκια πέφτουν μόνα τους σε 8-12μήνες. Δηλαδή αν πέσουν σε 12 δε θα κάνουμε μπάνια του χρόνου το καλοκαίρι?

Ωχ ... έχω αγχωθεί. Θα πονάει μετά? Για πόσες μέρες πρέπει να την κρατήσω από το σχολείο? Τι πρέπει να τρώει μετά? ουφ ... πολλές ερωτήσεις!

Μας έχει προγραμματίσει για 19/9

aris17anna14
14-09-12, 14:43
ΚΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΕ ΟΛΟ ΤΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΦΟΥ ΒΓΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΕΙ ΥΓΡΟ,ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.
ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΓΕ, ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΙΚΙΑ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΝΤΕΠΟΝ, ΠΟΝΣΤΑΝ ΑΛΛΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ, ΔΕΝ ΠΟΝΑΓΕ ΕΛΕΓΕ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ, ΕΝΑ ΑΝΗΨΑΚΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ ΜΕ ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΣΚΟΥΦΑΚΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΚΟΚΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ , ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΕΙΣ , ΜΗΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ,ΑΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΛΥΝΣΕΙΣ, ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ, ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΠΛΗΓΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΤΟΥ, ΜΗΝ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΕΙΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΠΙΟ,ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙ, ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ,ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ,ΚΤΛ . ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ.

aris17anna14
14-09-12, 14:44
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΑ ΖΕΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΚΑΙ ΡΟΦΗΜΑΤΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΡΥΑ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ.
ΣΟΥΠΕΣ,ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΣΗ.

no doubt
14-09-12, 15:55
Γεια σας κι από εμένα ξανά!!!

Λοιπόν, πέρασε το καλοκαίρι και πήγαμε στο Παίδον και τελικά αυτή τη φορά το υγρό δεν έχει φύγει παρά τα μπάνια ... οπότε μας είπε ο γιατρός να κάνουμε χειρουργείο να βάλουμε σωληνάκια και θα βγάλουμε και τα κρεατάκια. Η μικρή είναι 5παρά 3μήνες. Μήπως είναι λίγο αργά που κάνουμε αυτή την επέμβαση? Μήπως τώρα θα υποχωρούσαν τα κρεατάκια από μόνα τους?

ΕΠίσης άκουσα κάποιες κοπέλες που λένε ότι τα παιδιά τους έβαλαν 10κιλά μετά την επέμβαση!! Είναι έτσι??? Ελπίζω να μη γίνουμε χοντρές ...

Τέλος πείτε μου λίγο για την επέμβαση. Πονάει μετά? Πρέπει να τη σταματήσω από το νήπειο κάποιες μέρες?
Επίσης πολύ σημαντικό: Μας είπε να μην κάνουμε κολυμβητήριο ... αλλά τα σωληνάκια πέφτουν 8μήνες με 1χρόνο μετά που τα βάζεις. Αν δεν έχουν πέσει του χρόνου το καλοκαίρι δε θα μπορούμε να κάνουμε μπάνια?
Κιλά παίρνεις συνήθως από την επέμβαση στις αμυγδαλές γιατί είναι αδένας και όχι στα αυτιά και κρεατάκια, αλλά κι αυτό παίζεται εννοείται.
Ο κύριος Παρμπούνας είναι ένας εξαίρετος γιατρός και άνθρωπος. Θα σας έλεγα να τον εμπιστευτείτε με κλειστά μάτια.
Πολύ σημαντικό δεν είναι το κολυμβητήριο αλλά η υγεία του παιδιού!
Καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση στη μικρή και να μας ενημερώσεις πώς πήγατε.

no doubt
14-09-12, 15:57
Ωχ ... έχω αγχωθεί. Θα πονάει μετά? Για πόσες μέρες πρέπει να την κρατήσω από το σχολείο? Τι πρέπει να τρώει μετά? ουφ ... πολλές ερωτήσεις!

Μας έχει προγραμματίσει για 19/9
Σε αυτά όλα θα σου απαντήσει ο γιατρός. Επειδή έχω κάνει κι εγώ την συγκεκριμένη εγχείριση δεν πονούσα μετά καθόλου. Από φαγητό κανονικά, για σχολείο δεν θυμάμαι θεωρώ όμως 2-3 μέρες.

ΒΕΡΑ
14-09-12, 21:13
Κιλά παίρνεις συνήθως από την επέμβαση στις αμυγδαλές γιατί είναι αδένας και όχι στα αυτιά και κρεατάκια, αλλά κι αυτό παίζεται εννοείται.
Ο κύριος Παρμπούνας είναι ένας εξαίρετος γιατρός και άνθρωπος. Θα σας έλεγα να τον εμπιστευτείτε με κλειστά μάτια.
Πολύ σημαντικό δεν είναι το κολυμβητήριο αλλά η υγεία του παιδιού!
Καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση στη μικρή και να μας ενημερώσεις πώς πήγατε.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Δεν ανησυχώ για το κολυμβητήριο της μικρής αλλά για τα μπάνια του χρόνου το καλοκαίρι. Θεωρώ ότι το να πεις σε ένα παιδί που τα καλοκαίρια κολυμπάει και κάνει βουτιές ότι δε θα κολυμπήσει όλο το καλοκαίρι είναι πολύ σκληρό. Αν βέβαια πρέπει εννοείται θα το κάνουμε .... (μάλλον θα κανονίσουμε εξόρμηση σε καμία βόρεια χώρα δλδ για να μην τη βλέπει και κανένα summer camp στο βουνό!

eleni1978
28-09-12, 13:52
Για να μπω και εγώ στην παρέα σας.Λοιπόν ο μικρός μου,3,5 ετών, έχει πολύ μεγάλες αμυγδαλές.Το ανέφερα πριν 2 χρόνια στον παιδίατρο και μου είπε πως δεν μας πειράζει εφόσον δεν κάνει αμυγδαλίτιδες.Τον χειμώνα που μας πέρασε(όπως και τον προηγούμενο) είχε συνεχώς είτε μπούκωμα είτε πολλές μύξες.Τα βράδια συνεχώς στριφογύρναγε και κοιμόταν με το κεφάλι προς τα πίσω και ανοιχτό το στόμα.Κάποιες φορές η αναπνοή του σταματούσε για μερικά δευτερόλεπτα και ξεκινούσε πάλι με έντονο θόρυβο.Ροχαλητό ιδιαίτερο δεν έχει αλλά ρουθουνίζει ακόμα και τώρα Σεπτέμβρη μήνα.Χθες κάποια στιγμή που κοιμόταν ανάσκελα σταμάτησε πάλι η αναπνοή του για λίγο.Τον είχα πάει και σε ωρυλά τον χειμώνα και είπε να τον ξαναδεί γιατί οι αμυγδαλές είναι υπερτροφικές και θα έχει σίγουρα και κρεατάκια.Είναι να πάμε τον άλλο μήνα.Απλά επειδή τον ψάχναμε για πιο σοβαρά ζητήματα λόγω βρογχιτιδών και ανεπαρκούς ανάπτυξης,δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία στο θέμα αμυγδαλές-κρεατάκια.Λέτε να έκανα λάθος και να σχετίζεται η ανορεξία και η κακή ανάπτυξη με αυτά;Είχαν τα παιδάκια σας αντίστοιχα συπτώματα;Πολλές ωτίτιδες δεν κάνουμε βέβαια,μόνο δύο έχει κάνει,αλλά και οι δύο με ρύξη τυμπάνου.

eleni1978
30-09-12, 11:39
Κοριτσια δεν ειχε κανενα απο τα παιδακια σας αναλογα συμπτωματα;

eleni1978
10-10-12, 10:38
Καμία γνώμη κανείς;;;;;;

alexele
10-10-12, 10:43
Εμείς, εμείς! Ο μεγάλος μου (4 ετών) με υπερτροφικές αμυγδαλές, είμαστε στην αναμονή για χειρουργείο. Είχε τα εξής συμπτώματα: μονίμως ανεβασμένα λευκά στις εξετάσεις αίματος, δεν λεει να πάρει λίγο τα πάνω του αναπτυξιακά (είναι φτερό στον άνεμο). Όταν κοιμάται το βράδυ κάνει άπνοιες και ροχαλίζει γιατί οι μυς που συγκρατούν τις αμυγδαλές, στον ύπνο χαλαρώνουν και του κλείνουν τον αέρα.
Τα κρεατάκια είναι το 20% του προβλήματός μας και το 80% είναι οι αμυγδαλές.
Ο ωρλ που τον παρακολουθεί στο Παίδων από το προηγούμενο χειμώνα, θεωρεί ότι δεν πρέπει να περάσει άλλον ένα χειμώνα το παιδί με βροχγίτιδες κλπ, γιατί θα επιβαρυνθεί πολύ το καρδιοαναπνευστικό του.

matilnta
10-10-12, 11:03
Καμία γνώμη κανείς;;;;;;

απ αυτα που γραφεις πρεπει να συμβουλευτεις ωρλ ξανα.η κακη αναπτυξη σχετιζεται με αμυγδαλες.ο δικος μας εκανε την επεμβαση 5 ετων στο αγια σοφια.ο γιατρος εξαιρετικος.απο τοτε πηρε βαρος κ εχει αρρωστησει 3 φορες ιωσουλες απλες μεχρι 38.ειναι 9 χρονων πλεον.

alexele
10-10-12, 11:22
Matilnta σε ποιο γιατρό είχες απευθυνθεί?

matilnta
10-10-12, 11:37
εστειλα πμ

eleni1978
10-10-12, 12:09
Εμείς, εμείς! Ο μεγάλος μου (4 ετών) με υπερτροφικές αμυγδαλές, είμαστε στην αναμονή για χειρουργείο. Είχε τα εξής συμπτώματα: μονίμως ανεβασμένα λευκά στις εξετάσεις αίματος, δεν λεει να πάρει λίγο τα πάνω του αναπτυξιακά (είναι φτερό στον άνεμο). Όταν κοιμάται το βράδυ κάνει άπνοιες και ροχαλίζει γιατί οι μυς που συγκρατούν τις αμυγδαλές, στον ύπνο χαλαρώνουν και του κλείνουν τον αέρα.
Τα κρεατάκια είναι το 20% του προβλήματός μας και το 80% είναι οι αμυγδαλές.
Ο ωρλ που τον παρακολουθεί στο Παίδων από το προηγούμενο χειμώνα, θεωρεί ότι δεν πρέπει να περάσει άλλον ένα χειμώνα το παιδί με βροχγίτιδες κλπ, γιατί θα επιβαρυνθεί πολύ το καρδιοαναπνευστικό του.

Και εσείς βρογχίτιδες;Κάτι μου θυμίζουν αυτά που γράφεις.Για να δούμε.Θα τους πάω και τους δύο μέσα στο μήνα σε ωρυλά στο Καραμανδάνειο (ο άλλος κάνει συχνά ωτίτιδες και μας είχαν πει για σωληνάκια)γιατί στο Παίδων μου έκλεισαν για αρχές Δεκέμβρη και βλέπουμε....

alexele
10-10-12, 12:24
Κι εμάς μας είχαν πει για σωληνάκι αλλά με τα μπάνια το καλοκαίρι αποροφήθηκε το υγρό. Οπότε αυτό το γλυτώσαμε.

eleni1978
10-10-12, 14:39
Τα δικά μου είναι δίδυμα.Ο ένας κάνει συχνά ωτίτιδες αλλά κατά τα άλλα είναι μια χαρά,ούτε θέμα ανάπτυξης έχει,ούτε άπνοιες,ιδιαίτερο ροχαλητό κλπ.Μας είπαν πέρσι πως αν συνεχίσει έτσι θα χρειαστεί να βάλει σωληνάκια.Θα δούμε και φέτος πως θα πάει.Ο άλλος που έχει υπερτροφικές αμυγδαλές είναι εκτός καμπύλων,τρώει λίγο,δεν θέλει να του δίνουμε μεγάλα ή σκληρά κομμάτια φαγητού και έχει και όλα αυτά τα θέματα που ανέφερα παραπάνω με μπούκωμα,πολλές μύξες,βρογχίτιδες και άπνοιες.Γι΄αυτόν αγχώνομαι περισσότερο γιατί είναι πολύ αδύνατος και επιρρεπής στις βρογχίτιδες.

maripossa
26-10-13, 18:18
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν σήμερα στις οικογένειές τους!!!
Το άλλο Σάββατο μπένει ο μικρός μου 5 χρονών για αφαίρεση κρεατάκια-αμυγδαλές και εχω φρικάρει τελείως, φοβάμαι πάρα πάρα πολύ τα πάντα!!!.
Δεν ξέρω πως να ηρεμίσω ,διαβάζω απο όλους ότι δεν είναι τίποτα, σχεδόν τα μισά απο τα παιδάκια που γνωρίζουμε εχουν βγάλει τα κρεατάκια τους αλλά και πάλυ δεν μπορώ να ησυχάσω!!! :cry::cry:

κοκκινοσκουφίτσα
26-10-13, 18:37
Εμένα & τα δυό μου παιδιά έβγαλαν στο Παίδων από πολύ νωρίς & τα 2 & κρεατάκια & αμυγδαλές, χωρίς κανένα πρόβλημα. Αρρωσταιναν συνέχεια, έκρινε λοιπόν ο γιατρός & οι 2 , 4χρ. & 5 χρ. & τα βγάλαμε. Ο μεγάλος ροχάληζε μάλιστα από υπερτροφικά κρεατάκια. Μην ανησυχείς όλα θα πα΄νε μια χαρά. :) :)

mpoumpoukaki1
13-11-13, 11:24
Καλημέρα,

Ετοιμαζόμαστε για εγχείρηση αμυγδαλές και κρεατάκια αν λίγο μεγάλη 7χρονών το κοριτσάκι μου αλλά φοβάμαι πάρα πολύ. Θα πάμε στο Αγ.Σοφία Παίδων όπου την είχε δει περισυ ο Χουλάκης και ειχε πει ας δοκιμάσουμε το καλοκαίρι με την θάλασσα και απο χειμώνα βλέπουμε. Τελικά η θάλασσα δεν έκανε τίποτα αλλά και ο Χουλάκης βγήκε στην σύνταξη. Ξέρεις κανείς να μου προτείνει κανέναν καλό ΩΡΛ?

Ευχαριστώ

Λαΐδα
13-11-13, 12:48
Ο χελμης ειναι καλος!!! Στο Παιδων.

alexele
13-11-13, 12:52
Καλημέρα,

Ετοιμαζόμαστε για εγχείρηση αμυγδαλές και κρεατάκια αν λίγο μεγάλη 7χρονών το κοριτσάκι μου αλλά φοβάμαι πάρα πολύ. Θα πάμε στο Αγ.Σοφία Παίδων όπου την είχε δει περισυ ο Χουλάκης και ειχε πει ας δοκιμάσουμε το καλοκαίρι με την θάλασσα και απο χειμώνα βλέπουμε. Τελικά η θάλασσα δεν έκανε τίποτα αλλά και ο Χουλάκης βγήκε στην σύνταξη. Ξέρεις κανείς να μου προτείνει κανέναν καλό ΩΡΛ?

Ευχαριστώ

Καλημέρα, εμείς κάναμε ακριβώς πριν ένα χρόνο αφαίρεση αμυγδαλές, κρεατάκια στο Αγία Σοφία με τον Παρπούνα. ΄Πολύ καλός!!!
Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια, χωρίς να έχω προσωπική πείρα, για το Κουδουνάκο!
Καλή επιτυχία, μην αγχώνεσε δεν είναι τίποτα!

mamvas
13-11-13, 12:55
Εμεις στο Παιδων Αγ. Σοφία με τον κο Κουδουμνακη πριν 3 χρόνια και μειναμε πολυ ευχαριστημενοι

alexele
13-11-13, 13:28
Κουδουμνάκη μάλλον τότε εννοώ!