PDA

Επιστροφή στο Forum : Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού

Σελίδες : 1 [2]

Palladin
09-07-10, 09:05
καταπληκτικο!!!θα το εκτηπωσω να το δειχνω σε ορισμενους....
σε ευχαριστουμε πολυ paladin!!οτι αλλο εχεις περιμενουμε.....
αληθεια που βρησκεις πηγες περη ψυχολογιας βρεφων/οικογενειας κτλ αν εχεις κατι στειλε μου σε παρακαλω πμ
παρακολουθώ 2 πολύ καλά blogs, τα

http://ariadni144.wordpress.com/
http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/

pasxalitsa v
10-07-10, 13:09
sorry για το off topic...
palladin το μητρικος θηλασμος το παρακολουθω κι εγω...για το αλλο πως γραφεσαι?

maria11
16-09-10, 02:57
Θα ηθελα και γω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα κοριτσια που χωρις να το γνωριζουν με ενθαρυναν να θηλασω τη φουσκιτσα μου. Ειναι 7,5 μηνων θηλασα αποκλειστικα ειμαι πολυ περιφανη γι΄αυτο.
Εχει 4 μερες που αρχισα να δινω ξενο γαλα (μετα απο 8 διαφορετικα τελικα μαλλον καταληξαμε). Ο λογος που σταματαω τον θηλασμο ειναι διαφορες επεμβασεις που πρεπει να κανω και θα χρειαστει να παρω αντιβιωσεις καθως και η επιστροφη μου στη δουλεια. Αν δεν ειχα διαβασει ολα αυτα που βρηκα εδω μεσα ισως και να σταματουσα απο τον 1ο μηνα γιατι ¨δεν ειχα γαλα¨:roll: η μικρουλα μου ομως παιδευτηκε λιγο αλλα το βρηκε!!
Ο θηλασμος ειναι οτι πιο ομορφο , υπεροχο και συγκινητικο εχω ζησει μεχρι τωρα!!:razz:

pax
16-09-10, 12:23
Μαρία, συγχαρητήρια που φτάσατε μέχρι εδώ παρά τις αρχικές δυσκολίες!
Επειδή αν κατάλαβα καλά δεν θέλεις να σταματήσεις το θηλασμό, μπορείς να ψάξεις στο τόπικ για το θηλασμό και τα φάρμακα. Πολλά αντιβιωτικά είναι συμβατά με το θηλασμό, αν και οι περισσότεροι γιατροί δεν το ψάχνουν και συνιστούν διακοπή του θηλασμού χωρίς λόγο.
Επίσης, ακόμη και αφού ξεκινήσεις δουλειά, τίποτε δεν σε εμποδίζει να θηλάζεις τις ώρες ή τις μέρες που θα είσαι στο σπίτι, εφόσον εσύ το θέλεις. Μπορείς να κοιτάξεις στο τόπικ "θηλασμός και εργασία".
Καλή επιτυχία στις επεμβάσεις σου.

maria11
17-09-10, 00:21
Μαρία, συγχαρητήρια που φτάσατε μέχρι εδώ παρά τις αρχικές δυσκολίες!
Επειδή αν κατάλαβα καλά δεν θέλεις να σταματήσεις το θηλασμό, μπορείς να ψάξεις στο τόπικ για το θηλασμό και τα φάρμακα. Πολλά αντιβιωτικά είναι συμβατά με το θηλασμό, αν και οι περισσότεροι γιατροί δεν το ψάχνουν και συνιστούν διακοπή του θηλασμού χωρίς λόγο.
Επίσης, ακόμη και αφού ξεκινήσεις δουλειά, τίποτε δεν σε εμποδίζει να θηλάζεις τις ώρες ή τις μέρες που θα είσαι στο σπίτι, εφόσον εσύ το θέλεις. Μπορείς να κοιτάξεις στο τόπικ "θηλασμός και εργασία".
Καλή επιτυχία στις επεμβάσεις σου.
Ευχαριστω πολυ!!Θα το ψαξω,οσο για την επιστροφη μου στη δουλεια αυτο ειναι το λιγοτερο αφου πλεον θηλαζω μονο πρωι βραδυ και πολυ σπανια μεσα στην ημερα. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα χρειαστει να μου κανουν και τοπικη αναισθησια (ξυλοκαινη ...)και απο οσο μου εχει πει ο οδοντιαντος μου 8α χρειαστει για περιπου 10 ημερες να παρω καποια αντιβοιωση και μου απαγορευσε να θηλασω. Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα να φτιαχνω τα δοντια μου πριν μεινω εγγυος και οταν το εμαθα σταματησα , παρ ολο που ειχα μεγαλο προβλημα και με τα ουλα μου. Αποφασισα να θηλασω τουλαχιστον 6 μηνες και μετα να συνεχισω. Αν καποια κοπελα ειχε παρομοια περιπτωση ας μου τι εκανε. Να σας πω οτι δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου θηλαστρο και το φοβαμαι και λιγο.

Eve
17-09-10, 00:44
Ευχαριστω πολυ!!Θα το ψαξω,οσο για την επιστροφη μου στη δουλεια αυτο ειναι το λιγοτερο αφου πλεον θηλαζω μονο πρωι βραδυ και πολυ σπανια μεσα στην ημερα. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα χρειαστει να μου κανουν και τοπικη αναισθησια (ξυλοκαινη ...)και απο οσο μου εχει πει ο οδοντιαντος μου 8α χρειαστει για περιπου 10 ημερες να παρω καποια αντιβοιωση και μου απαγορευσε να θηλασω. Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα να φτιαχνω τα δοντια μου πριν μεινω εγγυος και οταν το εμαθα σταματησα , παρ ολο που ειχα μεγαλο προβλημα και με τα ουλα μου. Αποφασισα να θηλασω τουλαχιστον 6 μηνες και μετα να συνεχισω. Αν καποια κοπελα ειχε παρομοια περιπτωση ας μου τι εκανε. Να σας πω οτι δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου θηλαστρο και το φοβαμαι και λιγο.

το πιο πιθανο ειναι οτι η αντιβιωση ειναι συμβατη με το θηλασμο. ρωτα ποια ειναι...

επισης, στην ηλικια του μωρου σου δεν χρειαζεται να αντλεις γαλα εκτος αν λειπεις παρα πολλες ωρες και δεν τρωει στερεες τροφες. Τελος, γιατι φοβασαι το θηλαστρο? Αν. φοβασαι μηπως ποναει, δεν το καταλαβαινεις καν....

aglaia
17-09-10, 02:48
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα χρειαστει να μου κανουν και τοπικη αναισθησια (ξυλοκαινη ...)και απο οσο μου εχει πει ο οδοντιαντος μου 8α χρειαστει για περιπου 10 ημερες να παρω καποια αντιβοιωση και μου απαγορευσε να θηλασω.

Η ξυλοκαΐνη και όλα τα αναισθητικά είναι συμβατά με το θηλασμό.
Μπορείς να θηλάσεις αμέσως μετά την επέμβαση. Αυτό ισχύει για όλες τις χειρουργικές επεμβάσεις!
Σκέψου ότι ακόμη και μετά την καισαρική θηλάζει αμέσως το μωρό!

Η περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές με το θηλασμό.
Μπορείς να το ελέγξεις και μόνη σου στην τράπεζα δεδομένων

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Οι περισσότεροι οδοντίατροι είναι αδιάφοροι για την υγεία του παιδιού και της μητέρες και προτείνουν με μεγάλη ευκολία διακοπή του θηλασμού χωρίς κανένα λόγο.

Αν ο λόγος είναι η ανικανότητά τους να επιλέξουν την αντιβίωση, τότε δεν σταματάς το θηλασμό αλλά αλλάζεις οδοντίατρο.

Σκέψου ότι αν αρρωστήσει ένα μωρό, υπάρχουν πάρα πολλές αντιβιώσεις που μπορούν να του χορηγήσουν. Όμως ο συγκεκριμένος οδοντίατρος δεν αφιερώνει το χρόνο να ψάξει, δεν έχει κοινή λογική για να δει ποια φάρμακα χορηγούνται και σε παιδιά, είναι και ευθυνόφοβος, οπότε σου προτείνει διακοπή γιατί ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του.

Αν καποια κοπελα ειχε παρομοια περιπτωση ας μου τι εκανε.

Οι μητέρες που θηλάζουν για περισσότερο από κάποιους μήνες είναι πιθανό να χρειαστούν και οδοντίατρικές επεμβάσεις και κάθε άλλου είδους επεμβάσεις. Όλες συνεχίζουν να θηλάζουν!

Μαρια.X
17-09-10, 17:22
:D
Παρουσα,εκανα 2 σφραγισματα πριν μια βδομαδα,εννοειτε οτι μου εκανε τοπικη αναισθησια και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι επιτρεπονται στον θηλασμο και στην εγκυμοσυνη,η μονη αντεδειξη ειναι οι ακτινογραφιες των δοντιων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσηνης.
Γιατι μερικοι ξερουν και αλλοι οχι τα ιδια μαθηματα δεν κανουν στο πανεπιστημιο??:roll:

aglaia
17-09-10, 17:59
Γιατι μερικοι ξερουν και αλλοι οχι τα ιδια μαθηματα δεν κανουν στο πανεπιστημιο??:roll:

Καλή ερώτηση. Κάνουν τα ίδια μαθήματα αλλά δεν μαθαίνουν τα ίδια πράγματα. Κάποιοι ενδιαφέρονται και κάποιοι όχι. Μάλλον το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι στα SOS!:mrgreen:

pax
18-09-10, 12:48

Χμ... φέρε στο μυαλό σου όλους, μα όλους τους πρώην συμφοιτητές/συσπουδαστές σου. ΟΚ; Σκέψου τώρα ότι οι περισσότεροι από αυτούς τώρα έχουν πτυχίο. ΟΚ; Και τώρα σκέψου ότι όλοι αυτοί θεωρητικά μπορούν να εξασκούν το επάγγελμά τους και ότι ο κόσμος τους εμπιστεύεται.
Άλλη απορία; :D

miriki
18-09-10, 15:00
Ανατρίχιασα! Μπρρρρρ!

maria11
19-09-10, 04:12
Τοτε εχω κανει μεγαλο λαθος που περιμενα τοσο καιρο.....Σας ευχαριστω πολυ ολες !!!Απο Δευτερα θα κλεισω ραντεβου και επιτελους θα τελειωσω μ αυτο το θεμα!! Χαιρομαι που δεν θα χρειαστει καν να διακοψω τον θηλασμο.

culte
19-09-10, 09:31
πρέπει να κάνω και γω μια επέμβαση για να αφαιρέσω έναν πολύποδα..ο γυναικολόγος μου είπε να αποθηλάσω πρώτα, οπότε συνέχεια το αναβάλλω...

λέτε να τον ρωτήσω και γω τί αντιβίωση θα πιω μετά , μήπως δεν χρειαστεί να αποθηλάσω πρώτα???

sternchen
19-09-10, 14:41
πρέπει να κάνω και γω μια επέμβαση για να αφαιρέσω έναν πολύποδα..ο γυναικολόγος μου είπε να αποθηλάσω πρώτα, οπότε συνέχεια το αναβάλλω...

λέτε να τον ρωτήσω και γω τί αντιβίωση θα πιω μετά , μήπως δεν χρειαστεί να αποθηλάσω πρώτα???

Nα ρωτήσεις και να ψάξεις και στο e-lactancia.
Eγώ έπαθα ιγμορίτιδα πριν λίγες μέρες και ήπια κανονικότατα αντιβίωση.

filoudaki
19-09-10, 14:58
Καλή ερώτηση. Κάνουν τα ίδια μαθήματα αλλά δεν μαθαίνουν τα ίδια πράγματα. Κάποιοι ενδιαφέρονται και κάποιοι όχι. Μάλλον το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι στα SOS!:mrgreen:

να σας απαντήσω εγώ ως οδοντίατρος που είμαι? Και μάλιστα ιδιαίτερα επιμελής και καλή φοιτήτρια, χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω.

Δεν είναι θέμα σος,Γιατί απλά το θέμα θηλασμός δεν το συναντάμε πουθενα στα 5 χρόνια σπουδών μας. Δεν θυμάμαι να έχω ούτε ενα βιβλίο που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα! Αρα πώς να ενημερωθούμε και εμείς απο το Πανεπιστήμιο? Ο,τι ψάξουμε απο μόνοι μας! Επίσης δεν εχω ενημερωθεί τόσα χρόνια για καμία σχετική ημερίδα/συνεδριο κλπ ή εστω να περιλαμβάνει μια ενημερωτική ενότητα, γιατί προφανώς δεν γίνονται τετοια. Τέλος τα επιστημονικά περιοδικά στα οποια ειμαι συνδρομήτρια, δεν συμπεριλαμβάνουν τέτοια θέματα στα άρθρα τους.

Επίσης στο ιατρείο μου δεν έρχονται μητέρες που θηλάζουν. Είναι ελάχιστες. Μια ειχε έρθει περσι και δεν ήθελε να της κανω μια επεμβαση, γιατι φοβοταν επειδή θηλαζε, και δεν την επεισα τελικά οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχίας! Πήγε αλλού !!!!

aglaia
19-09-10, 19:05
να σας απαντήσω εγώ ως οδοντίατρος που είμαι? Και μάλιστα ιδιαίτερα επιμελής και καλή φοιτήτρια, χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω.

Δεν είναι θέμα σος,Γιατί απλά το θέμα θηλασμός δεν το συναντάμε πουθενα στα 5 χρόνια σπουδών μας. Δεν θυμάμαι να έχω ούτε ενα βιβλίο που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα! Αρα πώς να ενημερωθούμε και εμείς απο το Πανεπιστήμιο? Ο,τι ψάξουμε απο μόνοι μας! Επίσης δεν εχω ενημερωθεί τόσα χρόνια για καμία σχετική ημερίδα/συνεδριο κλπ ή εστω να περιλαμβάνει μια ενημερωτική ενότητα, γιατί προφανώς δεν γίνονται τετοια. Τέλος τα επιστημονικά περιοδικά στα οποια ειμαι συνδρομήτρια, δεν συμπεριλαμβάνουν τέτοια θέματα στα άρθρα τους.

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!

Επίσης στο ιατρείο μου δεν έρχονται μητέρες που θηλάζουν. Είναι ελάχιστες.
Δυστυχώς είναι ελάχιστες.

aglaia
19-09-10, 19:09

Ρώτησέ τον γιατί πρέπει να αποθηλάσεις. Μήπως έχει κάτι άλλο στο μυαλό του και όχι την αντιβίωση (το πιθανότερο είναι ότι και αυτό το άλλο δεν θα είναι αντένδειξη για το θηλασμό)

Πολλοί γιατροί έχουν έναν ακαθόριστο φόβο για το θηλασμό. Είναι τόσο άγνωστος γι αυτούς που τον φοβούνται!

aglaia
19-09-10, 19:13
Οι αντενδείξεις του θηλασμού

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

Breastfeeding is contraindicated in infants with classic galactosemia (galactose 1-phosphate uridyltransferase deficiency)103 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R103);

mothers who have active untreated tuberculosis disease or

are human T-cell lymphotropic virus type I–or II–positive104 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R104),105 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R105);

mothers who are receiving diagnostic or therapeutic radioactive isotopes or have had exposure to radioactive materials (for as long as there is radioactivity in the milk)106 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R106)–108 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R108);

mothers who are receiving antimetabolites or chemotherapeutic agents or a small number of other medications until they clear the milk109 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R109),110 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R110);

mothers who are using drugs of abuse ("street drugs");

and mothers who have herpes simplex lesions on a breast (infant may feed from other breast if clear of lesions).

Appropriate information about infection-control measures should be provided to mothers with infectious diseases.111 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R111)

In the United States, mothers who are infected with human immunodeficiency virus (HIV) have been advised not to breastfeed their infants.112 (http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496#R112)

maria11
20-09-10, 01:24
Παρουσα,εκανα 2 σφραγισματα πριν μια βδομαδα,εννοειτε οτι μου εκανε τοπικη αναισθησια και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι επιτρεπονται στον θηλασμο και στην εγκυμοσυνη,η μονη αντεδειξη ειναι οι ακτινογραφιες των δοντιων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσηνης.
θα χρειαστει να κανω αξονικη , υπαρχει περιπτωση αυτο να μου δημιουργησει καποιο προβλημα?????????

Μαρια.X
20-09-10, 01:36
θα χρειαστει να κανω αξονικη , υπαρχει περιπτωση αυτο να μου δημιουργησει καποιο προβλημα?????????

Αν εισαι εγκυος δεν μπορεις να κανεις αξονικη,μονο μαγνητικη.
Αν δεν εισαι και ρωτας για το θηλασμο,οχι δεν θα σου δημιουργησει προβλημα.
Σαν τι προβλημα δηλ?

elion
20-09-10, 09:14
Τι μου θυμήσατε! στη διάρκεια της εγκυμοσύνης στον 8ο-9ο μήνα, ανέβηκαν τα λευκά μου αρκετά, ο γιατρός του Αλεξάνδρα μου έγραψε να πάρω 2 αντιβιώσεις η μια εκ των οποίων amoxil την άλλη δεν τη θυμάμαι...όταν πήγα στο ικα, ο γυναικολόγος αρνήθηκε να μου τα γραψει στο βιβλιάριο διότι οι αντιβιώσεις δεν ήταν συμβατές με την εγκυμοσύνη κλπ κλπ παρά μόνο αν υπέγραφα εγώ!!! Πέρνω τηλέφωνο τον γιατρό του Αλεξάνδρα θορυβημένη για να τον ρωτήσω αν ήταν σίγουρος ότι μπορώ να πάρω αυτές τις αντιβιώσεις....και με ρώτησε ο άνθρωπος το όνομα του γιατρού του ικα για να του πει να πάει να διαβάσει και τα σχετικά... και οι 2 γιατροί έμπειροι με πολύ καλό όνομα, άντε βγάλε άκρη, δεν ξέρουν τι τους γίνεται μερικοί!!!

Μυρτακι
20-09-10, 10:21
Κοριτσια βοηθηστε με και εμενα. Πρεπει να κανω 7-8 ακτινογραφιες και στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται και επισης πρεπει να κανω μαντου οπου μου ειπαν οτι αμα το κανω πρεπει να απεχω απο το θηλασμο 3-4 μερες.
Η αγωγη που υποψιαζομαι οτι θα χρειαστω θα ειναι κορτιζονη. Ποναω αλλα ολο το αναβαλλω να παω για εξετασεις και θεραπεια για να μην μου πουν να σταματησω το θηλασμο

amaretto
20-09-10, 10:50
Κοριτσια βοηθηστε με και εμενα. Πρεπει να κανω 7-8 ακτινογραφιες και στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται και επισης πρεπει να κανω μαντου οπου μου ειπαν οτι αμα το κανω πρεπει να απεχω απο το θηλασμο 3-4 μερες.
Η αγωγη που υποψιαζομαι οτι θα χρειαστω θα ειναι κορτιζονη. Ποναω αλλα ολο το αναβαλλω να παω για εξετασεις και θεραπεια για να μην μου πουν να σταματησω το θηλασμο

Οι απλές ακτινογραφίες είναι συμβατές.
Η κορτιζόνη είναι συμβατή.
Το μαντού δεν αποτελεί αντένδειξη στην εγκυμοσύνη, άρα λογικά και στο θηλασμό. Γίνεται και σε μωρά, αν υπάρχει περίπτωση να έχει προσβληθεί η μαμά κατά την εγκυμοσύνη.

maria11
20-09-10, 16:00
Αν εισαι εγκυος δεν μπορεις να κανεις αξονικη,μονο μαγνητικη.
Αν δεν εισαι και ρωτας για το θηλασμο,οχι δεν θα σου δημιουργησει προβλημα.
Σαν τι προβλημα δηλ?
Δε ξερω...εχω απλα καποιεσ ανησυχιες! Παντως σ'ευχαριστω !

Μυρτακι
20-09-10, 20:53
Οι απλές ακτινογραφίες είναι συμβατές.
Η κορτιζόνη είναι συμβατή.
Το μαντού δεν αποτελεί αντένδειξη στην εγκυμοσύνη, άρα λογικά και στο θηλασμό. Γίνεται και σε μωρά, αν υπάρχει περίπτωση να έχει προσβληθεί η μαμά κατά την εγκυμοσύνη.

Αχχχ Αμαρετο μου σε ευχαριστω δεν θελω ν α σταματησω ετσι τον θηλασμο

stin@
20-09-10, 21:39
geia sas!!! Prwti fora simera katafera na egrafw.... otan epsaxna sto google gia diafores appories mou panta mou tis elinan ta forums tou parents... na mai loipon ki emena....
I aporia mou, an mporeite na me voithisete einai i exis... to nini mou einai 46 imerwn, thilazoume ki enw eixa gala mia xara, tin teleutaia evdomada trwei, apokoimatai kai meta xipnaei se miamisi me dio wres anti gia treis kai tessereis pou ekane prin kai klaiei...
dierwtomai , arxise to gala mou na ligostevei?? ti na kanw, den thelw na stamatisw na thilazw alla den antexw ki olas na to kanw kathe miamisi wra, kourazomai afantasta giati doulevw kai spiti......
euxaristw.........

evi155
20-09-10, 21:55
geia sas!!! Prwti fora simera katafera na egrafw.... otan epsaxna sto google gia diafores appories mou panta mou tis elinan ta forums tou parents... na mai loipon ki emena....
I aporia mou, an mporeite na me voithisete einai i exis... to nini mou einai 46 imerwn, thilazoume ki enw eixa gala mia xara, tin teleutaia evdomada trwei, apokoimatai kai meta xipnaei se miamisi me dio wres anti gia treis kai tessereis pou ekane prin kai klaiei...
dierwtomai , arxise to gala mou na ligostevei?? ti na kanw, den thelw na stamatisw na thilazw alla den antexw ki olas na to kanw kathe miamisi wra, kourazomai afantasta giati doulevw kai spiti......
euxaristw.........

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Από την μικρή μου εμπειρία και από όσα έχω διαβάσει, θεωρώ πολύ πιθανό το μωρό σου, μεγαλώνοντας, να περνάει αυτό που λένε "άλμα ανάπτυξης", κατά τη διάρκεια του οποίου ζητάει πιο συχνά γάλα. Το αποτέλεσμα, σε αυτή την περίπτωση, θα είναι, ακριβώς επειδή το μωρό δίνει αυξημένο ερέθισμα στο στήθος, να ενεργοποιηθεί ο δικός σου μηχανισμός παραγωγής γάλακτος, ώστε να αυξηθεί και η ποσότητα. Νομίζω πως αυτες οι φάσεις κρατάνε κάποιες μέρες συνήθως. Υπομονή!

stin@
20-09-10, 22:04
S euxaristw para poli, i alitheia einai oti psiloagxwnomai gia to an trwei ikanopoiitika....
giati dokimasa na vgalw kai gala ki itan poli ligi i posotita... den xerw ti na pw, epimenw oso mporw giati thelw na sinexisw na thilazw wspou na paw pisw douleia toulaxiston alla den thelw kai logw peismatos na tou kanw kako kai na ton afinw nistiko.....

miriki
20-09-10, 23:06
Mωρό vs θήλαστρο σημειώσατε 1. Το μωρό "αντλεί" πολύυυυυυυ πιο αποτελεσματικά. Στην περίοδο που βρίσκεστε υπάρχει ένα άλμα ανάπτυξης το οποίο, αν επιμείνεις όχι μόνο δε θα αφήσεις νηστικό το μωρό, αλλά αντίθετα θα αυξήσεις την παραγωγή σου υπομονή μερικές μέρες. ΌΜΩΣ μέτρα πάνες (βρεγμένες και λερωμένες) για να έχεις εικόνα του αν τρέφεται επαρκώς. Καλή συνέχεια....

evi155
20-09-10, 23:25
S euxaristw para poli, i alitheia einai oti psiloagxwnomai gia to an trwei ikanopoiitika....
giati dokimasa na vgalw kai gala ki itan poli ligi i posotita...

Κι εγώ με το θήλαστρο έβγαζα 20 ml... μέχρι που το παράτησα. Όντως όμως, παρατήρησε τις κενώσεις του, αν είναι αρκετές, είναι το καλύτερο. Θα μπορούσες και να τον ζυγίσεις αν έχεις βρεφοζυγό (εγώ από το άγχος μου είχα νοικιάσει), δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό όμως ή αν θα σε αγχώσει περισσότερο!

maria11
03-10-10, 01:57
Help me please!! η γιατρος μας δε σηκωνει το τηλ και τη Δευτερα θα κανω εξαγωγη ενα δοντι , ο οδοντιατρος μου ειπε να παρω καποιες αντιβιωσεις και θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι συμβατη με τον θηλασμο....η augmentin? h dalacin ? h h klaresit?(δ ξερω αν το εγραψα σωστα) αν παρω καποια απ αυτεσ μετα απο ποση ωρα μπορω να θηλασω???

maira07
03-10-10, 06:41
http://www.safefetus.com/DrugDetail.asp?DrugId=1153&TradeName=Augmentin&TradeId=2288
Σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα είδα το παραπάνω σχετικό site. Κοίτα λίγο στο παραπάνω λινκ. γραφεις ονομα φαρμακου και σου δίνει πληροφορίες.
ελπίζω να βοήθησα.

Palladin
03-10-10, 08:54
Help me please!! η γιατρος μας δε σηκωνει το τηλ και τη Δευτερα θα κανω εξαγωγη ενα δοντι , ο οδοντιατρος μου ειπε να παρω καποιες αντιβιωσεις και θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι συμβατη με τον θηλασμο....η augmentin? h dalacin ? h h klaresit?(δ ξερω αν το εγραψα σωστα) αν παρω καποια απ αυτεσ μετα απο ποση ωρα μπορω να θηλασω???
Το Augmentin είναι συμβατό, άλλωστε το παίρνουν και μωρά αν χρειαστεί.
Την συμβατότητα των φαρμάκων με τον θηλασμό μπορείς να την δεις από αυτό το site http://www.e-lactancia.org/ με βάση την δραστική ουσία του φαρμάκου

maria11
03-10-10, 19:26
Sas eyxaristw polu!!apla ta agglika mou den ka8olou kala kai de vgazw akrh.....:(

aglaia
04-10-10, 01:10
Sas eyxaristw polu!!apla ta agglika mou den ka8olou kala kai de vgazw akrh.....:(

H augmentin είναι συμβατή

για τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να γνωρίζεις αγγλικά, βρίσκεις τη δραστική ουσία του φαρμάκου (όχι την εμπορική ονομασία γιατί σε κάθε χώρα μπορεί να κυκλοφορεί με διαφορετικό όνομα) και βλέπεις το επίπεδο ασφάλειας

0 τα ασφαλή
1 τα μέτρια ασφαλή
2 τα περιορισμένης ασφάλειας
3 τα μη ασφαλή

maria11
04-10-10, 02:22
H augmentin είναι συμβατή

για τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να γνωρίζεις αγγλικά, βρίσκεις τη δραστική ουσία του φαρμάκου (όχι την εμπορική ονομασία γιατί σε κάθε χώρα μπορεί να κυκλοφορεί με διαφορετικό όνομα) και βλέπεις το επίπεδο ασφάλειας

0 τα ασφαλή
1 τα μέτρια ασφαλή
2 τα περιορισμένης ασφάλειας
3 τα μη ασφαλή
Ευχαριστω πολυ!

Iliana21
13-10-10, 14:28
και εγω θηλαζω το νινι μου και ειναι 11μισο δν το βλεπω να το κοβω συντομα..αφου το αγορακι μου δεν μπορει χωρις το μεμε του χαχα...:pολοι μου λενε να το κοψω γιατι δν του κανει τπτ αλλα δν τους ακουω..ειναι μαγικη στιγμη...φιλακια....

Μαρια.X
28-10-10, 01:10
Προσφατα εκανα γενικες εξετασεις αιματος,ειχα να κανω προ διετιας :oops:.
Συγκρινα τις τιμες ασβεστιου και σιδηρου με το 2007,πριν μεινω εγκυος και παιδια καμια σχεση,μετα απο μια εγκυμοσυνη και 2 χρονια θηλασμου το ασβεστιο μου ειναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ απ'οτι πριν μεινω εγκυος,υποψιν οτι εδω και ενα εξαμηνο αποφευγω τα γαλακτοκομικα.
Το ιδιο ισχυει και για το σιδηρο,εχω σταθερα περιοδο καθε μηνα.

Εκτος απο τα οφελη που εχουν τα παιδια μας,εχουμε κι εμεις,και να μου το λεγανε δεν θα το πιστευα οτι θα ειχα αυξημενο ασβεστιο θηλαζοντας.:rolleyes:

ΥΣ.Το παιδι μου θηλαζει καμια δεκαρια φορες το 24ωρο!!

aglaia
28-10-10, 17:57
Εκτος απο τα οφελη που εχουν τα παιδια μας,εχουμε κι εμεις,και να μου το λεγανε δεν θα το πιστευα οτι θα ειχα αυξημενο ασβεστιο θηλαζοντας.:rolleyes:

Κι όμως όλες οι έρευνες αυτό δείχνουν για θηλασμο πέραν του έτους!

culte
28-10-10, 18:49
ρε κορίτσια εγώ πίνω ασβέστιο ακόμη, επειδή θηλάζω...

μήπως δεν πρέπει??

Μαρια.X
28-10-10, 21:08
Κι όμως όλες οι έρευνες αυτό δείχνουν για θηλασμο πέραν του έτους!

Σε οσα εχεις πει για το θηλασμο εχεις βγει αληθινη,εγω τουλαχιστον τα'χω δει στην πραξη,:D.
Σ'ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια πριν δυο χρονια,να εισαι παντα καλα εσυ και η οικογενεια σου Αγλαια.:D

Μαρια.X
28-10-10, 21:12

μήπως δεν πρέπει??

Δεν ξερω αν πρεπει ή οχι παντως εγω που δεν παιρνω κανενα συμπληρωμα και δεν καταναλωνω γαλακτοκομικα το τελευταιο εξαμηνο,το ασβεστιο μου ειναι μεγαλυτερο απ'οτι πριν γεννησω.

Κανε μια γενικη αιματος αν δεν εισαι σιγουρη να δεις πως εισαι.

Παντως η υπερβολικη ληψη ασβεστιου εμποδιζει την απορροφηση του σιδηρου.

aglaia
28-10-10, 22:22

μήπως δεν πρέπει??

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης το ασβέστιο αποβάλλεται φυσιολογικά από τα ούρα, υποθέτουν για να μπορεί ο οργανισμός να αφομοιώσει περισσότερο σίδηρο.

Στη διάρκεια του θηλασμού αυξάνεται η κινητικότητα και άρα η αφομοιωσιμότητα του ασβεστίου και μετά από ένα χρόνο η οστική μάζα είναι μεγαλύτερη από ότι ήταν πριν την εγκυμοσύνη.

Eve
28-10-10, 23:16
Προσφατα εκανα γενικες εξετασεις αιματος,ειχα να κανω προ διετιας :oops:.
Συγκρινα τις τιμες ασβεστιου και σιδηρου με το 2007,πριν μεινω εγκυος και παιδια καμια σχεση,μετα απο μια εγκυμοσυνη και 2 χρονια θηλασμου το ασβεστιο μου ειναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ απ'οτι πριν μεινω εγκυος,υποψιν οτι εδω και ενα εξαμηνο αποφευγω τα γαλακτοκομικα.
Το ιδιο ισχυει και για το σιδηρο,εχω σταθερα περιοδο καθε μηνα.

ΥΣ.Το παιδι μου θηλαζει καμια δεκαρια φορες το 24ωρο!!

το ασβεστιο με τι εξεταση φαινεται?
θελω κι εγω να το ελεγξω, δεν παιρνω κι εγω κανενα συμπληρωμα.

πολυ ενδιαφερον παντως, το εχει γραψει αρκετες φορες η Αγλαια..

aglaia
29-10-10, 00:03
Μεταφέρω εδώ ένα news letter κυρίως επειδή περιγράφει την ιστορία με τα συμπληρώματα ασβεστίου

http://www.shortcutpublications.co.uk/newsletters/hsi-daily-health.html

Say No to Drug Therapy for Osteopenia...

Dear Reader,

Your doctor breaks the bad news: You have osteopenia. In other words, your gradual loss of bone mineral density has begun to outpace natural bone formation.

Next, your doctor will explain that osteopenia isn't necessarily serious, but it does mean that osteoporosis dangers are looming.

Then, with the fear factor in place, he'll probably recommend a drug to keep osteopenia from escalating into full blown osteoporosis.

If this happens to you, you need to know that you shouldn't take a controversial drug to treat a normal condition that's been ingeniously marketed as a dangerous "disorder."

Friends in high places

In 1992, World Health Organization (WHO) researchers dreamed up the word osteopenia (literally: bone poverty) to define diminished bone density. Just about everyone experiences bone density loss as a natural part of ageing. So you may have perfectly healthy bones, but just not quite as dense at 45 as they were at 35. That's osteopenia.

Here's how Merck — the drug maker — turned osteopenia into a billion-dollar baby in three easy steps...

STEP ONE: Change the system to fit the drug.

In 1995, the American Food and Drug Administration (FDA) approved Fosamax — Merck's osteoporosis drug. But this "breakthrough" drug wasn't a blockbuster at first because there was a little diagnostic problem.

At the time, the only method to measure bone density in the spine and hips (the critical osteoporosis points) required cumbersome and expensive equipment. Screening was difficult and costly to the patient, so women weren't getting screened in large numbers.

Another technique used "peripheral machines" to measure bone density in a finger or a wrist. These machines were smaller and less expensive — an obvious plus. But measurements of peripheral bones don't reveal what's going on in the spine and hips. Bone loss in one part of the skeleton isn't necessarily the same in another part.

That critical detail didn't bother Merck officials. They launched a campaign to widely promote the use of peripheral machines which could be easily and much less expensively used in doctors' offices. This gave a boost to the number of people screened, a huge boost to the number of diagnosed osteoporosis cases, and an equally huge boost to Fosamax sales.

STEP TWO: Get some help from friends at the FDA.

1997 was a big year for Merck. They developed a low-dose Fosamax pill and got the FDA to approve this "new" pill as a treatment for a condition that requires no treatment at all: osteopenia.

Doctors played right along and now, 13 years later, Fosamax and other osteoporosis drugs are regularly prescribed for osteopenia.

STEP THREE: Get more help from those FDA buddies.

Earlier this year, FDA officials announced that they could find no evidence that bisphosphonate drugs, such as Fosamax, Boniva, Reclast, etc., increase risk of femur fractures just below the hip joint. That same month, two studies showed that long-term use of this class of drugs absolutely does appear to increase fracture risk.

Is this a disaster in the making for Merck? Not quite. After a brilliant marketing run of well over a decade, Merck's luck held out beyond the date when the patent for Fosamax expired in 2008.

Merck wins. Patients lose.

Except those, like us, who realize that marketing campaigns aren't medicine.

Tell your friends to just say no to drug therapy for osteopenia.

....

To Your Good Health,

Jenny Thompson
HSI Director

Sources:

"How a Bone Disease Grew To Fit the Prescription" Alix Spiegel, NPR, 12/21/09, npr.org (http://npr.org/)

"Weight-Loss Procedure Removes Stomach Through Mouth" Brian Donnelly, Fox News, 8/13/10, foxnews.com (http://foxnews.com/)

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-10-10, 01:11
Τον Ιούλιο έσπασα το πόδι μου, κάταγμα αριστερής περόνης γιατί τσακίστηκα στις σκάλες:mrgreen:.......ο πρώτος ορθοπεδικός που με είδε συνέστησε φυσικά γύψο για 7-8 εβδομάδες και ακινησία του συγκεκριμένου ποδιού για 4 εβδομάδες όχι πάτημα.... όταν δε του είπα ότι θηλάζω μου είπε δύσκολα τα πράγματα. Φυσικά δεν πείρα κάτι φυσικά δεν μπόρεσα να μην πατήσω τον γύψο για τόσο καιρό γιατί πολύ απλά έχω και ένα παιδί να φροντίσω και φυσικά σε 5 εβδομάδες έβγαλα τον γύψο και είπαν οοοοοοοο θαύμα!!!. Η τιμή του ασβεστίου σήμερα είναι 9.3 (πολύ καλά) παρόλο που ο οργανισμός καταπονήθηκε έντονα παρόλο που ο θηλασμός καλά κρατεί παρόλο που έχω να πιω γάλα 2 χρόνια (δεν αποκλείω εντελώς τα γαλακτομικά ...)

kassiani
29-10-10, 12:56
Και ασβεστιο και σιδηρο αυξημενο μετα απο εγκυμοσυνες και ενω θηλαζω ηδη 15 μηνες χωρις να εχω παρει ουτε ενα χαπι ασβεστιου και σιδηρου.

Ο επιπεφυκοτας του γιου μου κατακοκκινος (σημαδι οτι μονο ελλειψη σιδηρου δεν εχει) και παω να δωσω και αιμα πριν λιγες μερες ως εθελοντρια.

Δε λεω κουβεντα λοιπον περι θηλασμου γιατι ειμαι σιγουρη παλι τι θα ακουσω...
Βγαινει το αποτελεσμα αιμοσφαιρινης και αιματοκριτη και βλεπω μια νοσοκομα να σκαει στα γελια "καλε ουτε αντρας να ησασταν τοσο αιματοκριτη που εχετε".
Μου κανει λοιπον την αιμοληψια και αφου τελειωνω και ειμαι ταυρος:p και παιρνω τα μπογαλακια μου να φυγω, της λεω και να φανταστειτε οτι θηλαζω 14 μηνες ηδη...
Απαπα μου λεει και δωσατε αιμα? ικαθιστε κατω να μη λιποθυμησετε:rolleyes:

Πιο δυνατη εισαι οταν θηλαζεις και σιγουρα δε χρειαζεσαι τα χαζοσυμπληρωματα.

kassiani
29-10-10, 12:59
Κριστινα εγω υποψιαζομαι οτι το ιατρικο "θαυμα" που μου συνεβη και εξαφανιστηκαν τα οζιδια απο τον θυρεοειδη μου, μαλλον οφειλεται στην ορμονικη ωφελεια του θηλασμου και στην αποτοξινωση που κανει στον οργανισμο της γυναικας η διαδικασια θηλασμου (αυτο υποστηριζει τουλαχιστον ο αιρετικος Παπαγιαννοπουλος).

Θαυμα, θαυμα!!!:p

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-10-10, 13:07
Κριστινα εγω υποψιαζομαι οτι το ιατρικο "θαυμα" που μου συνεβη και εξαφανιστηκαν τα οζιδια απο τον θυρεοειδη μου, μαλλον οφειλεται στην ορμονικη ωφελεια του θηλασμου και στην αποτοξινωση που κανει στον οργανισμο της γυναικας η διαδικασια θηλασμου (αυτο υποστηριζει τουλαχιστον ο αιρετικος Παπαγιαννοπουλος).

Ξεκίνησα πριν την εγκυμοσύνη με 3 όζους ο ένας εκ των οποίων 1,7 (για παρακέντηση που αρνήθηκα) τότε διαγνώστηκε το αυτοάνοσο hashimoto από τον δεύτερο μήνα μετά τον τοκετό δεν υπάρχει κανένας όζος ως εκ θαύματος ..............

kassiani
29-10-10, 13:10
Αιματολογικα πως ειναι οι εξετασεις?
Παιρνεις χαπι?

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-10-10, 13:29
Σουπερ ο θυρεοειδής τα τελευταία 3 εξάμηνα (αμέσως μετά τον τοκετό είχα λιγο υπο αλλά μετά ρυθμίστηκε) παίρνω Τ4 50 κάθε μέρα εκτός Κυριακής και είπαμε με τον ενδοκρινολόγο όταν και εφόσον τελειώσουμε θηλασμό να κάνω μια δοκιμή χωρίς (τώρα δεν είμαστε για πειράματα μιας και είναι όλα οκ )

Μαρια.X
29-10-10, 16:43
το ασβεστιο με τι εξεταση φαινεται?
θελω κι εγω να το ελεγξω, δεν παιρνω κι εγω κανενα συμπληρωμα.

πολυ ενδιαφερον παντως, το εχει γραψει αρκετες φορες η Αγλαια..

Στις γενικες αιματος που σου γραφει ο παθολογος,θα πεις να σου γραψει και για το ασβεστιο γιατι καμια φορα δεν το συμπεριλαμβανουν στο πακετο των εξετασεων.

Το εχει γραψει παρα πολλες φορες η αγλαια και οπως βλεπεις και απο τα γραφομενα των παραπανω κοριτσιων,εχει δικιο :D.

Maggie
29-10-10, 18:39
Σουπερ ο θυρεοειδής τα τελευταία 3 εξάμηνα (αμέσως μετά τον τοκετό είχα λιγο υπο αλλά μετά ρυθμίστηκε) παίρνω Τ4 50 κάθε μέρα εκτός Κυριακής και είπαμε με τον ενδοκρινολόγο όταν και εφόσον τελειώσουμε θηλασμό να κάνω μια δοκιμή χωρίς (τώρα δεν είμαστε για πειράματα μιας και είναι όλα οκ )
κάθε φορά που πάω στην ενδοκρινολόγο κοιτάζει το φάκελο μου και όπως τον διαβάζει λέει "θηλασμός.... το διέκοψες, εεεε;" Νιώθω σαν "θαύμα της φύσης":lol: κάθε φορά.
Και φυσικά απορρούσε που ο γυναικολόγος δεν μου είχε δώσει ασβέστιο

evi155
29-10-10, 19:41

Χμμμ... Στην περίπτωσή μου έγινε το αντίθετο... Όχι μόνο έπαθα θυρεοειδίτιδα λοχείας αλλά από τότε που θεραπεύτηκα και μετά αυξήθηκαν τα οζίδιο σε όγκο σε σημείο να με ενοχλούν καμια φορά στην κατάποση...Φυσικά και είχε σχέση μετις ορμόνες όλο αυτό και δε θα έλεγε κανείς πως ο θηλασμός ωφέλησε το θυρεοειδή μου αλλά ούτε πάλι πως ο θηλασμός είχε σχέση με τη διαταρραχή (θηλάζουμε αισίως 22 μήνες και το πρόβλημα παρουσιάστηκε στους 9 μήνες)

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-10-10, 23:21
κάθε φορά που πάω στην ενδοκρινολόγο κοιτάζει το φάκελο μου και όπως τον διαβάζει λέει "θηλασμός.... το διέκοψες, εεεε;" Νιώθω σαν "θαύμα της φύσης":lol: κάθε φορά.
Και φυσικά απορρούσε που ο γυναικολόγος δεν μου είχε δώσει ασβέστιο

ναι κάτι κουλά άρχισε να μου λεει και η προηγούμενη ενδοκρινολόγος μου για αυτό έφαγε κόκκινη κάρτα και πήγαμε αλλού που αν μη τι άλλο δεν πρόκειτε να ακούσω βλακείες για το θηλασμό και τι γνωστή ατάκα "μην μου πεις ότι θηλάζεις ακόμα" "καλά ρε συ ακόμα" "θα πάθεις οστεοπόρωση"κλπ κλπ

DESPOINAS_MAMMY
02-11-10, 01:37
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ?
Γειά χαρά σε όλες!
Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω πολύ συχνά.
Το κοριτσάκι μου κλείνει 12 μηνών σε 3 μέρες και εξακολουθούμε να έχουμε πρόβλημα βάρους. Από νεογέννητο βρισκόταν στην πιο χαμηλή καμπύλη βάρους και συνεχίζει έτσι. Συνήθως βάζει περίπου 150-200γρ το μήνα. Βρισκόμασται οριακά στη χαμηλότερη καμπύλη βάρους και η παιδίατρος φοβάται μήπως πέσει κάτω από τις καμπύλες και αναγκαστούμε να υποβάλουμε το παιδί σε βασανιστηκές και ίσως αχρείαστες εξετάσεις. Μου έχει προτίνει από καιρό, χωρίς να είναι καθόλου πιεστηκή, να δώσω συμπλήρωμα ξένου γάλακτος και να εισάξω ένα γεύμα από έτοιμες κρέμες εμπορίου (πχ φαρίν λακτέ). Δεν έχω κάνει τίποτα από αυτά. Προβληματίζομαι όμως μήπως δε βοηθώ τη σωστή ανάπτυξη του παιδιού με το διατροφικό πρόγραμμα που εφαρμόζω. Η παιδίατρος λέει ότι ο θηλασμός δεν προσφερει πλέον τίποτα στο παιδί και ότι με τις φρέσκες φρουτόκρεμες και χορτόσουπες πολύ λίγο βάρος παίρνει. Γενικά αυτή η διατροφή δε προσφέρεται για την σωστή ανάπτυξη σε αυτή την ηλικία και κυρίως για το δικό μου παιδί που έχει λίγο βάρος.
Το καθημερινό μας διαιτροφικό πρόγραμμα έχει ως εξής
Θηλασμός (10 λεπτά)
Φρουτόκρεμα (2-3 φρέσκα φρούτα εποχής)
Κρεατοχορτόσουπα ή ψαρόσουπα ή όσπρια (περίπου 300ml)
Γιαούρτι (100γρ)
Θηλασμός (7 λεπτά)
Θηλασμός (5-7 λεπτά)
Στο θηλασμό εφαρμόζουμε ελεύθερο πρόγραμμα τα απογεύματα που βρίσκομαι στο σπίτι. Φροντίζω κάθε μια ώρα να τις προσφέρω το στήθος αλλά η μικρή το αρνιέται επίμονα. Συνήθως κάνει το πρόγραμμα που φαίνεται πιο πάνω. Γενικά έχει μπει πολύ ευκολά στα στερεά και τα δέχεται με ενθουσιασμό. Αντιθέτως με το θηλασμό δεν δείχνει ποτέ τόσο ενθουσιασμένη. Είναι φορές που αναγκάζομαι να την πιέσω για να θηλάσει έστω και λίγο. Σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα γεύμα στερεών στο πρόγραμμα αλλά φοβάμαι μήπως μειώσει εντελώς τους 2 απογευματινούς θηλασμούς που κάνει συνήθως και αναγκαστώ να αποθηλάσω (πράγμα που δε θέλω).
Τί εισηγήστε? Είναι καμοιά μαμά που έχει περάσει τα ίδια?
Αγλαία αν μας διαβάζεις θα ήθελα πολύ την άποψή σου. Αν χρειάζεται μπορώ να σου στήλω τις ζυγίσεις μας. Ισχύει για οποιαδήποτε έμπειρη μαμά που μπορεί να βοηθήσει.

kassiani
02-11-10, 11:34
Καταρχην ας θεωρησουμε δεδομενο οτι ολα τα παιδια δεν ειναι θηρια και υπαρχουν και αδυνατα παιδια, πιο μπιμπελο, οπως λεει και ο αντρας μου.

Δεν ξερω που το εχουμε βρει γραμμενο οτι ολα τα μωρα πρεπει να ειναι χοντρομπαλουδικα για να θεωρουνται υγιη και φυσιολογικα.

Με την εξαρση μαλιστα του παιδικου διαβητη, της παιδικης παχυσαρκιας και χοληστερινης (για ολα αυτα ευθεως εχουν ενοχοποιηθει οι ετοιμες κρεμες εμποριου και μαλιστα απο τους αμερικανους που καποτε τις εκθειαζαν και τωρα τραβανε τα μαλλια τους και προτεινουν μονο θηλασμο) οχι μονο δεν ειναι το ζητουμενο να ειναι ενα μωρο παχουλο, αλλα στα νεα βιβλιαρια υγειας υπαρχουν καμπυλες δεικτη μαζας σωματος για να ελεγχουν οι μαμαδες και οι παιδιατροι μηπως το μωρο ειναι παχυ.
Και αυτο γιατι οπως εχει πλεον εξακριβωθει, τα λιποκυτταρα δημιουργουνται τα 3 πρωτα χρονια ζωης του παιδιου αι μετα βασανιζεται απο αυτα μια ζωη.

Στο θεμα σου τωρα.
Αφου το μωρο σου γεννηθηκε σε μια καμπυλη βαρους (τη χαμηλοτερη) αυτη ειναι και το φυσιολογικο να ακολουθει.
Να μου ελεγες οτι γεννηθηκε στη μεσαια και εχει πεσει στη χαμηλοτερη, να καταλαβω την ανησυχια.

Τωρα, οχι, δεν την καταλαβαινω.
Η μονη που σου δημιουργει ανησυχια ειναι η παιδιατρος με τις απαραδεκτες συμβουλες της περι χορηγησης ετοιμων κρεμων εμποριου, γιατι τα φρεσκα φρουτα, το κρεας και τα λαχανικα "δεν κανουν τιποτα"...:confused:

Ντροπη της μονο και μονο γι αυτο.
Ασε το θηλασμο. Μονο και μονο γι αυτο που σου ειπε οτι τα φρεσκα φρουτα και το καλομαγειρεμενο φαγακι ειναι αχρηστα και πρεπει το παιδι σου να φαει φαριν λακτε, για εμενα η γυναικα ειναι εγκληματιας, χωρις δευτερη κουβεντα.

Δε θα ξεχασω τον παιδιατρο μας, ο οποιος στο πρωτο μου παιδι μου τονισε "φρεσκα φρουτα, ο,τι ειναι εποχης". Αφου λοιπον μου το ειπε καμμια δεκαρια φορες, δεν αντεξα και του λεω "το καταλαβα καλε γιατι επιμενετε? χαζη ειμαι?" Οχι μου λεει, αλλα εχω βαρεθει με ολες τις αχρηστες που αντι να λιωσουν 2 φρουτα για το μωρο τους, ετοιμαζουν τις ετοιμες φρουτοκρεμες σκονη και ολες τις σχετικες αηδιες, λες και ειναι τοσο busy με τη σχαση του ατομου, που ουτε αυτο δεν μπορουν για το παιδι τους:p

Η ατακα του προς απαντηση της.

Οι περιττες εξετασεις που σε απειλει οτι θα υποβαλει το παιδι, αληθεια ποιες ειναι?
Αν του κανει δηλαδη μια γενικη αιματος, σιδηρο, γενικη ουρων κλπ που κανουν ενα καρο παιδακια με τη συμπληρωση του πρωτου ετους, που ειναι το τρομερο?

Ειναι δηλαδη πιο καλο να κοψεις το θηλασμο, που μεχρι και οι πετρες πια γνωριζουν τα οφελη του, που θωρακιζει οσο τιποτα αλλο τον οργανισμο του παιδιου σου, να κοψεις τα φρεσκα φρουτα και το καλομαγειρεμενο φαγακι και να το ριξεις στις κρεμες????

Ενα θα σου πω. Στην αμερικη που εκει ειχαν φουντωσει ολα αυτα (ετοιμαγαλατα, ετοιμες τροφες, σκονοκρεμες) και η βιομηχανια και τα συμφεροντα ειναι τεραστια και η αμερ. παιδιατρικη ακαδημια και η ακαδημια οικογ. γιατρων ουρλιαζουν πλεον στις μητερες να θηλαζουν τα παιδια τους τουλαχιστον 2 χρονια και να μην τους δινουν τιποτα ετοιμο.

Εγω λοιπον θα ελεγα να συνεχισεις την ωραιοτατη διατροφη που κανεις στο παιδι σου, να κανεις τις παραπανω εξετασεις (πολλοι τις προτεινουν και ως υποχρεωτικες πια χωρις καμμια ενδειξη), ετσι για να σου φυγει η ιδεα και να αφησεις το παιδακι (που βαζω και στοιχημα οτι ειναι μια χαρα) να ακολουθησει το σωματοτυπο του και οχι αυτον που θα ηθελε η επικινδυνη παιδιατρος σου.

Α, και να αλλαξεις και παιδιατρο μαλλον:D

pax
02-11-10, 15:28
@ Ειρήνη Χριστοφορου (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25035):
Η γενική εικόνα της κόρης σου πώς είναι; Αρρωσταίνει συχνά, έχει όρεξη κτλ.;
Το οριακό βάρος καθαυτό δεν είναι πρόβλημα. Αν για ένα διάστημα σταματούσε να παίρνει βάρος χωρίς προφανή λόγο, τότε ίσως χρειάζονταν εξετάσεις.

Αν σκεφτείς ότι οι καμπύλες βασίζονται σε στατιστικές έρευνες πάνω σε υγιή παιδιά, το να θεωρείς πρόβλημα τα όρια θυμίζει το ξενέρωτο σχολικό ανέκδοτο: (Δάσκαλος) Το τελευταίο βαγόνι είναι το πιο επικίνδυνο - (Μαθητής) Τότε γιατί δεν το καταργούνε;

Φροντίζω κάθε μια ώρα να τις προσφέρω το στήθος αλλά η μικρή το αρνιέται επίμονα. Γενικά έχει μπει πολύ ευκολά στα στερεά και τα δέχεται με ενθουσιασμό. Αντιθέτως με το θηλασμό δεν δείχνει ποτέ τόσο ενθουσιασμένη. Είναι φορές που αναγκάζομαι να την πιέσω για να θηλάσει έστω και λίγο.

Γνώμη μου είναι να μην πιέζεις, π.χ. να μην την διακόπτεις κάθε τόσο από τις ασχολίες της για να της προτείνεις να θηλάσει, αλλά να εκμεταλλεύεσαι τις κατάλληλες στιγμές, π.χ. όταν είναι κουρασμένη και έρχεται για αγκαλιά να ξαπλώνετε στο κρεββάτι και να θηλάζετε.

Αν κρίνω από τις κόρες μου, ο πιο σίγουρος τρόπος για να έρθουν να θηλάσουν στη διάρκεια της ημέρας είναι να καθίσω στον καναπέ να ξεκουραστώ ή να διαβάσω. Όταν είμαι όρθια και κάνω δουλειές, πολύ σπάνια να ζητήσουν να καθίσω να τις θηλάσω. Πάντως εκτός κρεββατιού δεν κάθονται πολλή ώρα στο στήθος.

Χρόνια πολλά εκ των προτέρων!

DESPOINAS_MAMMY
03-11-10, 10:27
Kassiani σε ευχαριστώ πολύ!
Όσα μου γράφεις είναι ακριβώς αυτά που ήθελα να ακούσω και αυτά θα ακολουθήσω. Βασικά ήθελα επιβεβαίωση!

Καμιά φορά όμως αναρωτιέμαι μήπως το πάθος μας για το θηλασμό μας κάνει να βρίσκουμε μόνο τις απαντήσεις που θέλουμε να ακούσουμε και αγνοούμε όλες τις υπόλοιπες. Πώς γίνεται καλέ όλοι οι παιδίατροι να συμφωνούν μεταξύ τους στά θέματα θηλασμού και διατροφής και να διαφωνούν κάθετα με μας?

Α, και να αλλάξεις και παιδίατρο μάλλον:D
Είναι η δεύτερη παιδίατρος που αλλάζω. Όλοι ίδιοι είναι! Μήπως γνωρίζει καμιά σας κανένα παιδίατρο φιλικό προς το θηλασμό εδώ στη Λευκωσία? Δυσκολεύομαι να βρω. Και το χειρότερο είναι που δεν βρίσκω και καμιά μαμά που να έχει θηλάσει πάνω από 4-6 μήνες. Νιώθω σαν είδος προς εξαφάνιση.

Α! και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Ποιά η γνώμη σας για τα στραγγιστά γιαούρτια? Μια μαμά εδώ μου είπε ότι ο παιδίατρος της τα απαγορεύει. Τη δικιά μου δεν την ενοχλεί. Απόψεις? Η μικρή πάντως δεν τρώει τα κανονικά γιαούρτια, τα βρίσκει ξινά.

Ευχαριστώ και πάλι

culte
03-11-10, 10:32
Α! και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Ποιά η γνώμη σας για τα στραγγιστά γιαούρτια? Μια μαμά εδώ μου είπε ότι ο παιδίατρος της τα απαγορεύει. Τη δικιά μου δεν την ενοχλεί. Απόψεις? Η μικρή πάντως δεν τρώει τα κανονικά γιαούρτια, τα βρίσκει ξινά.

Ευχαριστώ και πάλι

η δικιά μου τρώει απόλα..προτιμάει όμως το πρόβειο αυτό με την πέτσα πάνω...!!

DESPOINAS_MAMMY
03-11-10, 10:40
Pax ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

@ Ειρήνη Χριστοφορου (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25035):
Η γενική εικόνα της κόρης σου πώς είναι; Αρρωσταίνει συχνά, έχει όρεξη κτλ.;

Η μικρή είναι πολύ καλά. Μάλιστα δεν μας έχει αρρωστήσει καθόλου μέχρι τώρα. Και από όρεξη πολύ καλά. Τρώει πάντα όλο της το φαγητό και τρελένεται για ενδιάμεσα επιδόρπια. Συνήθως τις δίνω λίγο ψωμάκι ή φετούλες από φρούτα.

Βασικά εδώ και καιρό ψάχνω καμιά συνταγούλα για μπισκότα χωρίς ζάχαρη και λίπη αλλά δε βρίσκω. Δοκίμασα μερικές συνταγές που προτίνονται στο φόρουμ αλλά τα μπισκότα δε βγαίνουν αφράτα και η μικρή δυσκολεύεται να τα φάει.

Αν ξέρει καμιά σας καμιά ωραία συνταγή...τη θέλω πολύ!

Φιλάκια!

kassiani
03-11-10, 10:51
Kassiani σε ευχαριστώ πολύ!
Όσα μου γράφεις είναι ακριβώς αυτά που ήθελα να ακούσω και αυτά θα ακολουθήσω. Βασικά ήθελα επιβεβαίωση!

Καμιά φορά όμως αναρωτιέμαι μήπως το πάθος μας για το θηλασμό μας κάνει να βρίσκουμε μόνο τις απαντήσεις που θέλουμε να ακούσουμε και αγνοούμε όλες τις υπόλοιπες. Πώς γίνεται καλέ όλοι οι παιδίατροι να συμφωνούν μεταξύ τους στά θέματα θηλασμού και διατροφής και να διαφωνούν κάθετα με μας?

Προσωπικα δεν εχω κανενα "παθος" με το θηλασμο.
Απλα με τις γνωσεις που εχω και με τα οσα εχω διαβασει και δει, εχω καταληξει στο οτι ειναι τεραστιο το οφελος για το παιδι μου και οφειλω (εγω ετσι πιστευω, οτι οφειλω) να του το παρεχω.

Οι παιδιατροι δεν συμφωνουν ολοι μεταξυ τους γιατι κατι ξερουν κακο για το θηλασμο και εμεις δεν το ξερουμε και επιμενουμε λογω παθους.

Καταρχην δεν εχουν ολοι τις ιδιες αποψεις. Η αμερικανικη παιδιατρικη ακαδημια που θεωρειται κορυφαια στον κοσμο, θεωρει εντελως απαραιτητο τον θηλασμο τουλαχιστον για τα 2 πρωτα χρονια του παιδιου και ενθαρρυνει τις μητερες να συνεχιζουν και μετα.

Οι λογοι για τους οποιους οι ελληνες παιδιατροι δεν υποστηριζουν το θηλασμο ειναι 3 και δεν ισχυουν ταυτοχρονα για ολους.

Αλλοι το κανουν γιατι ειναι μεγαλη η πιεση και πολυ ελκυστικα τα δωρα των εταιρειων. Αν αυτο σου φαινεται πολυ "φτηνο" για εναν γιατρο, θα πρεπει να σου πω οτι γιατροι δεν γινονται μονο παιδια πλουσιων οικογενειων που δεν εχουν αναγκη τα δωρακια και δευτερον οτι κανουν και αλλα πιο φτηνιαρικα, οπως το να γραφουν συγκεκριμενα φαρμακα για να κερδισουν 1 ευρω τη συνταγη.

Ο δευτερος λογος ειναι γιατι καποιοι εχουν πραγματι πειστει απο μελετες τις οποιες εχουν χρηματοδοτησει οι εταιρειες βρεφικων τροφων και τους τις πασαρουν στα διαφορα συνεδρια ιατρικης ως δηθεν εγκυρες και λενε διαφορες εξυπναδες του τυπου "μετα τον 6ο μηνα δεν προσφερει τιποτα το μητρικο, οτι το ξενο ειναι πιο εμπλουτισμενο κλπ κλπ".

Ο τριτος και κυριοτερος ειναι οτι ειτε λογω αυθεντιας (γιατι οταν γινεσαι γιατρος νιωθεις ενας μικρος θεος) δε δεχονται να ακουσουν και να μαθουν τιποτα αλλο εκτος απο την κλασσικη ιατρικη και φαρμακολογια (ριξε μια ματια στη διατροφη των νοσοκομειων και θα τραβας τα μαλλια σου) ειτε βαριουνται να μπουνε στη διαδικασια να μαθουν αλλα πραγματα.

Για να το καταλαβεις αυτο, πρεπει να σου εξηγησω οτι κανονικα για να παρακολουθησει ενας παιδιατρος ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα, θα πρεπει να μαθει ολα οσα μαθαινουν οι πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου στα σχετικα σεμιναρια και να ακολουθει αλλους κανονες και αλλες καμπυλες αναπτυξης απο εκεινα που εχει μαθει ως μπουσουλα για τα μωρα που πινουν ξενο.

Περαν λοιπον οτι καποιοι το βρισκουν περιττο και αλλους τους κουραζει γιατι ηδη κουραστηκαν πολυ να τελειωσουν ιατρικη, αγροτικο, ειδικοτητα, τους κουραζει και πολυ η πιο "ιδιαιτερη" παρακολουθηση που χρειαζεται η μητερα (ιδιως η πρωτοτοκη) ενος μωρου που θηλαζει αποκλειστικα, τα πολλα τηλεφωνηματα στο γιατρο και οι πολλες ερωτησεις.

kassiani
03-11-10, 10:52
Pax ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Η μικρή είναι πολύ καλά. Μάλιστα δεν μας έχει αρρωστήσει καθόλου μέχρι τώρα. Και από όρεξη πολύ καλά. Τρώει πάντα όλο της το φαγητό και τρελένεται για ενδιάμεσα επιδόρπια. Συνήθως τις δίνω λίγο ψωμάκι ή φετούλες από φρούτα.

Βασικά εδώ και καιρό ψάχνω καμιά συνταγούλα για μπισκότα χωρίς ζάχαρη και λίπη αλλά δε βρίσκω. Δοκίμασα μερικές συνταγές που προτίνονται στο φόρουμ αλλά τα μπισκότα δε βγαίνουν αφράτα και η μικρή δυσκολεύεται να τα φάει.

Αν ξέρει καμιά σας καμιά ωραία συνταγή...τη θέλω πολύ!

Φιλάκια!

Βρε μια χαρα ειναι το παιδακι...
Σωνει και ντε θα της βρουμε προβλημα:p

kassiani
03-11-10, 10:55
Το παιδι που δεν ειναι καλα, φαινεται.
Και στην πρωτη που φαινεται ειναι στη μανα.
Και σημαδι οτι δεν ειναι καλα δεν ειναι το παχος.
Ειναι η ορεξη, η ζωντανια, το κεφι.

Αν ακουσεις σοβαρους παιδιατρους, το πρωτο που ρωτανε τη μανα οταν παιρνει και παραπονιεται οτι το παιδι εχει πυρετο, δεν ειναι το ποσο πυρετο πχ εχει, αλλα το αν εχει καλη διαθεση και κεφι.

Το παιδακι της Ειρηνης, οπως και ολα τα παιδακια που δεν εχουν "δηλητηριαστει" ακομα απο τις διαφημισεις και απο αυτα που δηθεν ειναι καλα, ακουνε τον οργανισμο τους και τρωνε οσο πρεπει και αυτα που πρεπει.

Να τα σεβομαστε κι αυτα λιγο.
Δε θελει βρε το παιδι να παχυνει, θελει να ειναι μπιμπελο:D

DESPOINAS_MAMMY
04-11-10, 08:55
kassiani σε ευχαριστώ πολυ. Πραγματικά μου έχεις ανεβάσει το ηθικό! Και μου αρέσει πολύ που σε βρίσκω διαβασμένη και έχεις στοιχεία για να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου. Εγώ αυτή τη μελέτη δυστυχώς δεν την έχω κάνει ακόμα. Συνήθως ακολουθώ το ένστικτό μου και φυσικά το φορουμ που είναι ένας πραγματικός θυσαυρός. Και να σκεφτείς ότι το φορουμ το βρήκα τυχαία τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα όταν έψαχνα από το ιντερνετ για το πως θα θηλάσω.

Και πάλι σε ευχαριστώ.

Φιλάκια

kassiani
05-11-10, 11:16
Το ενστικτο ειναι το πλεον σημαντικο σε αυτη τη σχεση.
Η μανα ξερει.

DESPOINAS_MAMMY
05-11-10, 13:45
Το ενστικτο ειναι το πλεον σημαντικο σε αυτη τη σχεση.
Η μανα ξερει.

Ακριβώς!!! ;)

40+mama
06-11-10, 14:31
......Σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα γεύμα στερεών στο πρόγραμμα αλλά φοβάμαι μήπως μειώσει εντελώς τους 2 απογευματινούς θηλασμούς που κάνει συνήθως και αναγκαστώ να αποθηλάσω (πράγμα που δε θέλω).[/SIZE][/FONT]
Τί εισηγήστε? Είναι καμοιά μαμά που έχει περάσει τα ίδια?

1) Δεν έχω καταλάβει τι τρώει το μωρό μετά το μεσημέρι. Υπάρχει γεύμα στερεών το απόγευμα; Αν το μωρό είναι πολύ αδύνατο θα μπορούσε να φάει από το μεσημεριανό του και για δείπνο
2) Μην το πιέζεις να θηλάσει γιατί αν του διακόπτεις κάθε μια ώρα το παιχνίδι του για να θηλάσει μπορεί να το κάνεις να το σιχαθεί. Το μωρό είναι αρκετά μεγάλο για να σου υποδείξει το ίδιο πότε θέλει γάλα.
Η δικιά μου έρχεται και κουρνιάζει στην αγκαλιά μου για γάλα (εκτος του πρωινού- μεσημεριανού και βραδινού που είναι στανταρ) και τις στιγμές που χαλαρώνω στην πολυθρόνα. Λέει "μαμά αγκαλίτσα και γάλα" πίνει λίγο και μετά γυρνά στο παιχνίδι της...

DESPOINAS_MAMMY
08-11-10, 08:24
40+mama τo απόγευμα συνήθως δε δίνω γεύμα με στερεά επειδή φοβάμε μήπως αποθηλάσει η μικρή. Είναι όμως φορές που καταλαμβαίνω ότι το ζητάει και της δίνω άλλο ένα γιαουρτάκι των 100gr ή της λιώνω ένα φρούτο.

Τελικά εδώ και μια βδομάδα άρχισα να της δίνω συστηματικά το δευτερο γιαουρτάκι. Προτίμησα γιαουρτάκι και όχι φαγάκι για 2 λόγους.

1. Για να είμαι σίγουρη ότι η μικρή παίρνει την απαραίτητη ημερίσια δόση από γαλακτοκομικά μιας και η κόρη μου δεν είναι πολύ φανατικός οπαδός του θηλασμού. Κάπου διάβασα ότι 200γρ γιαουρτιού μπορούν να καλύψουν τις μισές ημερίσιες ανάγκες του παιδιού από γαλακτοκομικά. Φαντάζομαι ότι τις υπόλοιπες μισές τις καλύπτει ο θηλασμός.

2. Το φαγάκι της προκαλεί κορεσμό και συνήθως παιρνάνε 3 ώρες μέχρι να θελήσει η μικρή να ξαναφάει.

Α! και κάτι άλλο...Η μικρή δεν φαίνεται αδύνατη. Έχει μπολική κοιλίτσα, μαγουλάκια και ζαμπούλες. Οι γνωστοί μας (σε αντίθεση με την παιδίατρο)τη βρίσκουν μάλιστα γεματούλα και κάθε φορά με ρωτάνε πως την έχω κάνει έτσι. Δε ξέρω... ίσως να φτέει το γεγονός ότι έχει σχετικά μικρό μπόι ειναι μόνο 70cm.

Aurore
08-11-10, 11:51
Ειρηνη, μαλλον το χαμηλο βαρος θα ειναι λογω χαμηλου υψους. Εγω καθε φορα που παω στον παιδιατρο μου βαζει παντα τις διαστασεις του σε κατι καμπυλες που σχετιζουν βαρος και υψος ταυτοχρονα. Αν το καλοσκεφτεις ειναι λογικο να μη βαζει το παιδακι βαρος. Αμαν αυτοι οι γιατροι! Ολα τα εχουν κανει επιστημη και δεν υπολογιζουν καθολου τη σοφια της φυσης!
Μια χαρουλα τη βλεπω τη μικρουλα σου! Φιλακια!

Aurore
08-11-10, 11:54
Αν θελεις μπες στη σελιδα του να δεις τις καμπυλες www.argiriou.org. Ειναι (http://www.argiriou.org.E%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9) και συμβουλος θηλασμου

40+mama
08-11-10, 13:52
40+mama τo απόγευμα συνήθως δε δίνω γεύμα με στερεά επειδή φοβάμε μήπως αποθηλάσει η μικρή. Είναι όμως φορές που καταλαμβαίνω ότι το ζητάει και της δίνω άλλο ένα γιαουρτάκι των 100gr ή της λιώνω ένα φρούτο.

Τελικά εδώ και μια βδομάδα άρχισα να της δίνω συστηματικά το δευτερο γιαουρτάκι. Προτίμησα γιαουρτάκι και όχι φαγάκι για 2 λόγους.

1. Για να είμαι σίγουρη ότι η μικρή παίρνει την απαραίτητη ημερίσια δόση από γαλακτοκομικά μιας και η κόρη μου δεν είναι πολύ φανατικός οπαδός του θηλασμού. Κάπου διάβασα ότι 200γρ γιαουρτιού μπορούν να καλύψουν τις μισές ημερίσιες ανάγκες του παιδιού από γαλακτοκομικά. Φαντάζομαι ότι τις υπόλοιπες μισές τις καλύπτει ο θηλασμός.

2. Το φαγάκι της προκαλεί κορεσμό και συνήθως παιρνάνε 3 ώρες μέχρι να θελήσει η μικρή να ξαναφάει.

Α! και κάτι άλλο...Η μικρή δεν φαίνεται αδύνατη. Έχει μπολική κοιλίτσα, μαγουλάκια και ζαμπούλες. Οι γνωστοί μας (σε αντίθεση με την παιδίατρο)τη βρίσκουν μάλιστα γεματούλα και κάθε φορά με ρωτάνε πως την έχω κάνει έτσι. Δε ξέρω... ίσως να φτέει το γεγονός ότι έχει σχετικά μικρό μπόι ειναι μόνο 70cm.

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο. Με το να μην δίνεις γεύμα στερεών σε μωρό που σου δείχνει ότι πεινάει και θα ήθελε να φάει, είναι σα να το έχεις σε υποχρεωτική δίαιτα. Αν ένα λιπόσαρκο μωρό (αν είναι λιπόσαρκο τελικά..) μας δείχνει ότι πεινάει το ταΐζουμε
Νομίζω ότι σε μωρό ενός έτους (αν δεν κάνω λάθος τόσο δεν είναι; ) ένα γιαουρτάκι το απόγευμα είναι λίγο. Και το ασβέστιο που χρειάζεται πρώτον το παίρνει από το δικό σου γάλα αλλά μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές (όπως το ταχίνι - υπάρχει αλλειμμα για ψωμι). Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να παρακολουθείς τα μηνύματα που δίνει το μωρό. Αν θέλει γάλα του δίνεις γάλα. Αν θέλει στερεά τροφή του δίνεις στερεά. Και το γάλα δεν κόβεται τόσο εύκολα Μην φοβάσαι

ΥΓ: Ζήτα και την γνώμη της αγλαΐας αν θέλεις

DESPOINAS_MAMMY
09-11-10, 08:02
Aurore ευχαριστώ για τις καμπύλες. Είναι πολύ χρήσιμη η εφαρμογούλα.

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο. Με το να μην δίνεις γεύμα στερεών σε μωρό που σου δείχνει ότι πεινάει και θα ήθελε να φάει, είναι σα να το έχεις σε υποχρεωτική δίαιτα. Αν ένα λιπόσαρκο μωρό (αν είναι λιπόσαρκο τελικά..) μας δείχνει ότι πεινάει το ταΐζουμε
Νομίζω ότι σε μωρό ενός έτους (αν δεν κάνω λάθος τόσο δεν είναι; ) ένα γιαουρτάκι το απόγευμα είναι λίγο. Και το ασβέστιο που χρειάζεται πρώτον το παίρνει από το δικό σου γάλα αλλά μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές (όπως το ταχίνι - υπάρχει αλλειμμα για ψωμι). Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να παρακολουθείς τα μηνύματα που δίνει το μωρό. Αν θέλει γάλα του δίνεις γάλα. Αν θέλει στερεά τροφή του δίνεις στερεά. Και το γάλα δεν κόβεται τόσο εύκολα Μην φοβάσαι

40+mama έχεις δίκαιο για το ότι έχω μπερδευτεί στα θέματα διατροφής γι αυτό και ζητάω τη γνώμη σας. Για το μπέρδεμα φτέει η ελλειπής επικοινωνία με την παιδίατρο στα θέματα διατροφής. Αυτή επιμένει (από 5 μηνών) να δίνω 1 γεύμα ριζάλευρο, 1 γεύμα φαριν λακτέ, 1 γεύμα κρεατοχορτόσουπα και φρούτα ως ενδιάμεσα. Εγώ όμως δε θέλω να δώσω σκόνες και βασικά της λέω ψέματα ότι δινω. Προσπαθώ από μόνη μου να ενημερώνομαι και να δίνω στη μικρή μόνο ότι υπάρχει σε φρέσκο. Βέβαια τώρα θα μου πεις ωραία γιατί δε δίνεις και το απόγευμα φρέσκο φαγητό? Εδώ ίσως κάνω λάθος... βασικά προσπαθούσα να προστατέψω την παραγωγή μου και επιπλέον σε κάποιο ποστ η Αγλαία είχε πει ότι τον πρώτο χρόνο η βασική τροφή του παιδιού πρέπει να είναι το γάλα που είναι και πολύ πιο θρεπτικό από τις υπόλοιπες τροφές. Μήπως παρεξήγησα τα γραφόμενα της Αγλαίας? Δεν ήθελα κιόλας να την ενοχλήσω με τόση δουλειά που έχει. Μήπως να της στείλω πμ? Ανταποκρίνεται στα πμ της?

(Κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να αλλάξω παιδιάτρο πάλι...Ουφ την βαρέθηκα αυτή τη διαδικασία όλοι ίδιοι είναι. Κρίμα γιατί αυτή μου αρέσει, είναι φιλική, πολύ έμπειρη στις παιδικές ασθένειες και δε δίνει εύκολα φάρμακα.)

culte
09-11-10, 08:59
το ριζάλευρο και το φαριν λακτε δεν νομίζω ότι συνεισφέρει σε κάτι σε αυτήν την ηλικια..

εγώ θα τα αντικαταστούσα με ένα γιαουρτάκι και άλλο ένα πιάτο φαγάκι (ή τραχανά, έχεις δοκιμασει?)

pax
09-11-10, 10:26
Κατά τη γνώμη μου, η διατροφή ενός υγιούς ανθρώπου κάθε ηλικίας δεν είναι θέμα γιατρού. Αρκεί να τηρείς μερικές γενικές γραμμές σωστής διατροφής, κι από κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας. Τα αυστηρά προγράμματα που δίνουν μερικοί παιδίατροι, ακόμη κι αν είναι σωστά στη θεωρία, περισσότερο μπέρδεμα φέρνουν.
Αφού το μωράκι είναι υγιές και αναπτύσσεται σωστά, μην αγχώνεσαι.

evi155
09-11-10, 14:02
[QUOTE=Ειρήνη Χριστοφορου;1780698]Εδώ ίσως κάνω λάθος... βασικά προσπαθούσα να προστατέψω την παραγωγή μου και επιπλέον σε κάποιο ποστ η Αγλαία είχε πει ότι τον πρώτο χρόνο η βασική τροφή του παιδιού πρέπει να είναι το γάλα που είναι και πολύ πιο θρεπτικό από τις υπόλοιπες τροφές. [QUOTE]

Γειά σου Ειρήνη, νομίζω κι εγώ πως η παραγωγή σου πλέον δεν απειλειται τόσο εύκολα, το παιδί έχει κλείσει το ένα έτος, έτσι δεν είναι; Εγώ μόλις έγινε η μικρή μου 1έτους γύρισα στη δουλειά και έμενε χωρίς θηλασμό κάθε μέρα για 12-14 ώρες. Έπινε φρέσκο γάλα το πρωί με το μπαμπά και θήλαζε απόγευμα, βράδυ και νυχτα και η παραγωγή προσαρμόστηκε στο νέο πρόγραμμα. Όταν ήταν ενάμισυ έτους χρειάστηκε να λείψω για 48 ώρες και πάλι δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα. Και συνεχίζουμε αισίως το θηλασμό... :)

Όσο για τη διατροφή, πραγματικά ο κάθε παιδίατρος λέει κάτι άλλο. Η δικιά μας π.χ. μεά το χρονο μας είπε να της δίνουμε ό,τι τρώμε κι εμείς!

Τελικά νομίζω πως στα θέματα διατροφής μπορείς να ενημερώνεσαι μόνη σου, και να πράττεις όπως νομίζεις εσύ (όπως και κάνεις άλλωστε), και άσε τον παιδάτρο να ασχολειται με θέματα ασθενειών;).

Aurore
09-11-10, 14:16
Eιρηνη μου, Καλά το διαβασες οτι το γαλα ειναι η βασικη τροφη του παιδιου για τον 1ο χρονο, αλλα αφου τωρα περασατε το χρονο, μπορεις αφοβα να βαλεις και απογευματινο γευματακι. Αφου βλεπεις οτι το ζηταει και το παιδι, η φυση δειχνει τα σημαδια της;)

40+mama
09-11-10, 23:07
:twisted:......Βέβαια τώρα θα μου πεις ωραία γιατί δε δίνεις και το απόγευμα φρέσκο φαγητό? Εδώ ίσως κάνω λάθος... βασικά προσπαθούσα να προστατέψω την παραγωγή μου και επιπλέον σε κάποιο ποστ η Αγλαία είχε πει ότι τον πρώτο χρόνο η βασική τροφή του παιδιού πρέπει να είναι το γάλα που είναι και πολύ πιο θρεπτικό από τις υπόλοιπες τροφές. Μήπως παρεξήγησα τα γραφόμενα της Αγλαίας?....

1. Καταρχήν το διάβασες αυτό; http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=39697

2. Το να προστατέψεις την παραγωγή σου δεν σημαίνει να μην δίνεις άλλη τροφή στο μωρό σου. Μετά το έτος οι ανάγκες για στερεές τροφές είναι αυξημένες. Το να βάλεις γεύμα στερεών (κρέμα ή φαγητό) το απόγευμα πιστεύω ότι επιβάλεται από την ηλικία του μωρού και δεν υπονομεύει καθόλου το θηλασμό. Η δικιά μου πχ.θέλει να θηλάζει μετά το φαγητό αντί για νερό αλλά το πιο συνηθισμένο είναι: πρώτα θηλαζεις και μετά δίνεις φαγητό.

(Κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να αλλάξω παιδιάτρο πάλι...Ουφ την βαρέθηκα αυτή τη διαδικασία όλοι ίδιοι είναι. Κρίμα γιατί αυτή μου αρέσει, είναι φιλική, πολύ έμπειρη στις παιδικές ασθένειες και δε δίνει εύκολα φάρμακα.)

Μην τα περιμένεις από την παιδίατρο να αποφασίσει πως θα τραφεί το παιδί σου. Αν σαν γιατρός σε καλύπτει μην την αλλάξεις. Απλά κράτησε από τις διατροφικές συμβουλές της, όσες σε βρίσκουν σύμφωνη. Δεν θα μας κάνουν και ντα ντα οι παιδίατροι αν αποφασίσουμε να σηκώσουμε μπαϊράκι και δεν δώσουμε την @&?@~:mad: την φαριν λακτέ αλλά προτιμήσουμε μια βιολογική κρέμα ή μια χορτόσουπα

prune
09-11-10, 23:34
:twisted:

1. Καταρχήν το διάβασες αυτό; http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=39697

2. Το να προστατέψεις την παραγωγή σου δεν σημαίνει να μην δίνεις άλλη τροφή στο μωρό σου. Μετά το έτος οι ανάγκες για στερεές τροφές είναι αυξημένες. Το να βάλεις γεύμα στερεών (κρέμα ή φαγητό) το απόγευμα πιστεύω ότι επιβάλεται από την ηλικία του μωρού και δεν υπονομεύει καθόλου το θηλασμό. Η δικιά μου πχ.θέλει να θηλάζει μετά το φαγητό αντί για νερό αλλά το πιο συνηθισμένο είναι: πρώτα θηλαζεις και μετά δίνεις φαγητό.

Μην τα περιμένεις από την παιδίατρο να αποφασίσει πως θα τραφεί το παιδί σου. Αν σαν γιατρός σε καλύπτει μην την αλλάξεις. Απλά κράτησε από τις διατροφικές συμβουλές της, όσες σε βρίσκουν σύμφωνη. Δεν θα μας κάνουν και ντα ντα οι παιδίατροι αν αποφασίσουμε να σηκώσουμε μπαϊράκι και δεν δώσουμε την @&?@~:mad: την φαριν λακτέ αλλά προτιμήσουμε μια βιολογική κρέμα ή μια χορτόσουπα

Nα ρωτησω και εγω κατι??:oops:
Δεν ειχα δει αυτο το θεμα και ανοιξα παρομοιο σε αλλη ενοτητα.

Αυτο που πιστευε η Ειρηνη, πιστευα και εγω.Μεχρι τωρα νομιζα οτι οταν επιστρεφει η μαμα στο σπιτι απο τη δουλεια δεν δινει αλλο στερεες αλλα μονο γαλα για να πιει το μωρο την ποσοτητα που χρειαζεται και να μην μειωθει η παραγωγη.

Αυτο αφορα μικροτερα μωρα?

Ευχαριστουμε πολυ για την καθοδηγηση!!:-D

DESPOINAS_MAMMY
10-11-10, 07:59
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για την ανταπόκριση. Μου λύσατε πολλές απορίες. Μου έχουν φύγει κιόλας (τουλάχιστον προσωρινά) και οι ανασφάλειες περί παραγωγής.
Θα δοκιμάσω σιγά σιγά να βάλω άλλο ένα γευματάκι μέσα στο καθημερινό μας πρόγραμμα. Να δω πως θα ανταποκριθεί και η μικρή.
Θα δοκιμάσω και τραχανά που εισηγείτε η culte. Δεν έχω δόσει ακόμα και φαίνεται καλή ιδέα.

Φιλάκια σε όλες!:-D Είστε θησαυρός!

pax
10-11-10, 10:27
Θα δοκιμάσω και τραχανά που εισηγείτε η culte. Δεν έχω δόσει ακόμα και φαίνεται καλή ιδέα.

Sorry για το off topic, ο κυπριακός τραχανάς είναι ο αγαπημένος μου! Άσε που είναι πιο θρεπτικός απ΄τον ελληνικό, αφού έχει και τον φλοιό του σιταριού. Καλή όρεξη στην κόρη σου :)

40+mama
10-11-10, 17:15
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για την ανταπόκριση. Μου λύσατε πολλές απορίες. Μου έχουν φύγει κιόλας (τουλάχιστον προσωρινά) και οι ανασφάλειες περί παραγωγής.
Θα δοκιμάσω σιγά σιγά να βάλω άλλο ένα γευματάκι μέσα στο καθημερινό μας πρόγραμμα. Να δω πως θα ανταποκριθεί και η μικρή.

Φιλάκια σε όλες!:-D Είστε θησαυρός!

Όταν ξυπνά από το μεσημεριανό ύπνο δώσε ένα γαλατάκι μαμάς ( η δικιάμου διψάει πολύ εκείνη την ώρα )και μετά από κανένα μισάωρο - ώρα δώσε φαγάκι.

DESPOINAS_MAMMY
11-11-10, 09:46
pax ευχαριστώ για τις ευχές!

40+mama θα προσπαθήσω να δοκιμάσω τη μέθοδο σου αν και είναι λιγάκι δύσκολο στην περίπτωση μου αφού τους τελευταίους δυο μήνες η μικρή σπάνια κοιμάται από το μεσημέρι και μετά. Βλέπεις έχει ανακαλύψει το περπάτημα και διανύουμε εκατοντάδες χιλιόμετρα μέσα στο σπίτι τα απογεύματα...

Χθές εντομεταξύ ανακάλυψα και κάτι που με τσάντισε πολύ! Εδώ και 2 μήνες μετά από προτροπή της παιδίατρου δίνω στη μικρή 35mg σιδήρου ημερισίως αφού σύμφωνα με την παιδίατρο το μητρικό γάλα δεν περιέχει σίδηρο και πρέπει να δίνουμε συμπλήρωμα. Μετά από 2 μήνες εγώ η ηλίθια αποφάσισα να ψάξω αν αυτή είναι σωστή τακτική και βρήκα ένα ποστ της Αγλαϊάς που αναφέρει δεκάδες προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν με την χορήγηση σιδήρου χωρίς να υπάρχει λόγος:evil:. Εννοείται ότι δεν κάναμε ποτέ αιματολογικές εξετάσεις στη μικρή για να δούμε αν όντος χρειάζεται σίδηρο. Ούτε καμιά ένδειξη αναιμίας είχαμε. Αντιθέτως η μικρή είναι ζωηρότατη, σε σημείο που με έχει εξαντλήσει.

Επιτέλους τι τους θέλουμε τους παιδίατρους αν για όλα πρέπει να κάνουμε εμείς προσωπική έρευνα?

kassiani
11-11-10, 14:08
Αυτο πια με το σιδηρο και αν ειναι απαραδεκτο.

Αντιθετως τα μωρα που πινουν αγελαδινο γαλα, εχουν προβλημα με ελλειψη σιδηρου γιατι το αγελαδινο εμποδιζει την απορροφηση του σιδηρου απο τις τροφες.

Σε καθε περιπτωση (και το λενε πλεον σε ολα τα παγκοσμια συνεδρια) τα συμπληρωματα διατροφης δεν ειναι αθωα οπως νομιζαμε και πρεπει να αντιμετωπιζονται περιπου ως φαρμακα και να δινονται μονο μετα απο διαπιστωμενες ελλειψεις, δηλαδη μονο μετα απο εξετασεις που δειχνουν οτι πραγματι υπαρχει ελλειψη πχ σιδηρου, γιατι διαφορετικα δημιουργουν μονο προβληματα.

Ποσο μαλλον σε ενα μωρο..

Οι παιδιατροι μαλιστα το κανουν περιπου εκβιαστικα.
"Αφου επιμενεις να θηλαζεις, πρεπει να δωσεις και σιδηρο"
Να κανουμε γιατρε εξετασεις να δουμε αν εχει ελλειψη?
"Αφου δεν το λυπασαι να το τρυπας":confused:

Και ολα αυτα απο τον δικο μου παιδιατρο, ο οποιος ειναι φανατικος υπερ του αποκλειστικου θηλασμου το 1ο εξαμηνο.
Το πρωτο ομως. Μετα αρχιζουμε τις εξυπναδες.

Αν δειτε ρε παιδια το γιο μου, θα βαλετε τα γελια που μου ειπε να του δωσω σιδηρο.
Οταν ομως την επομενη φορα δεν ειπα τιποτα περι θηλασμου, μου ελεγε προσεξε μην τον πολυταιζεις γιατι ειναι σαν παλαιστης:rolleyes:

margiota
21-11-10, 18:23
Είχα μία συζήτησει σήμερα με μία κοπέλα η οποία είναι 3 μηνών έγκυος και μου έλεγε ότι είναι επιστημονικά δεδομένο ότι δεν υπάρχει κανένα όφελος όταν θηλάζει ένα παιδί πέρα από το χρόνο.......:evil: και κυρίως ότι κάνει κακό στο παιδί στην ψυχολογία (δεν γίνετε ανεξάρτητο κ.ο. Τα συνηθισμένα που λένε όλοι). Όπως καταλαβαίνετε πάτησε τον "κάλο" μου και μπήκαμε σε μία συζήτηση η οποία δεν έβγαλε πουθενά...
Το αποτέλεσμα..... Εκείνη ισχυρίζετε ότι υπάρχει σχετική βιβλιογραφία και την είχε διαβάσει στο πανεπιστήμιο... Είναι νηπιαγωγός:shock: (μπροστά ήταν και μία άλλη φίλη μου νηπιαγωγός η οποία είπε ότι δεν υπήρχε τέτοιο μάθημα στο πανεπιστήμιο:!:). Το θέμα είναι ότι ενώ συζητούσαμε μου έλεγε συνέχεια "υπάρχουν αυτά γραμμένα?" ή "είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα?". Αυτό που θα ήθελα είναι, από τις ψαγμένες του forum, να μου δώσουν την απαραίτητη βιβλιογραφία και άρθρα για να της τα στείλω..... Θα της στείλω βέβαια και την πρώτη σελίδα του topic που γράφει η amaretto αλλά όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο.
Θα μπορούσα να την αγνοήσω. Αλλά έχω μάθει πια για το πόσο άγνοια έχει ο κόσμος περί θηλασμού και επειδή είναι και έγκυος θα ήθελα (αφού "έπεσε" επάνω μου) να την ενημερώσω έτσι ώστε ότι κάνει με το παιδάκι της να είναι απόφαση δική της και όχι από άγνοια!!!!

amaretto
21-11-10, 19:37
Αν μπεις στις σελίδες που προτείνονται εδώ:
http://www.kellymom.com/bf/bfextended/index.html
θα βρεις άφθονα επιστημονικά άρθρα.
Αλλά γιατί δεν αφήνεις την άλλη κοπέλα να προσκομίσει εκείνη τη βιβλιογραφία της, που την έχει και έτοιμη; :twisted:

margiota
21-11-10, 20:33
Αν μπεις στις σελίδες που προτείνονται εδώ:
http://www.kellymom.com/bf/bfextended/index.html
θα βρεις άφθονα επιστημονικά άρθρα.
Αλλά γιατί δεν αφήνεις την άλλη κοπέλα να προσκομίσει εκείνη τη βιβλιογραφία της, που την έχει και έτοιμη; :twisted:
Χα! Μου το είπε..... "Εγώ έχω τα βιβλία να σου δείξω.... Εσύ τι έχεις?":confused:
Η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει να θυμώνω με αυτά.... Ποιο πολύ στεναχωριέμαι για την άγνοια που υπάρχει!
Σε ευχαριστώ!:D

Palladin
21-11-10, 20:35
Υπάρχει περίπτωση να έχει διαβάσει κάτι τέτοιο η κοπέλα στη σχολή της, ΟΜΩΣ όχι σαν επιστημονικό δεδομένο αλλά σαν θεωρία ψυχολογίας. Επειδή στο παιδαγωγικό κάνουν μαθήματα εξελικτικής ψυχολογίας κλπ, και κάποιοι ψυχαναλυτές (πχ Ντολτό) θεωρουν ότι ο θηλασμός μετά τους 9 μήνες πρέπει να σταματήσει (σημειωτέον η Ντολτό δεν θήλασε γιατί "δεν είχε γάλα" το έχει δηλώσει σε συνέντευξη) οι φοιτητές που τα διαβάζουν υιοθετούν τις απόψεις τους γιατί τους θεωρούν αυθεντίες.

amaretto
21-11-10, 20:40
Χα! Μου το είπε..... "Εγώ έχω τα βιβλία να σου δείξω.... Εσύ τι έχεις?":confused:
Η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει να θυμώνω με αυτά.... Ποιο πολύ στεναχωριέμαι για την άγνοια που υπάρχει!
Σε ευχαριστώ!:D

Την παρακαλούμε (προκαλούμε) να μας δώσει τίτλους βιβλίων και άρθρων και συγκεκριμένες υποδείξεις. Αν κάνω κακό στο παιδί μου, θέλω να το σταματήσω ΤΩΡΑ!!! :mrgreen: :lol::lol:

margiota
21-11-10, 20:46
Την παρακαλούμε (προκαλούμε) να μας δώσει τίτλους βιβλίων και άρθρων και συγκεκριμένες υποδείξεις. Αν κάνω κακό στο παιδί μου, θέλω να το σταματήσω ΤΩΡΑ!!! :mrgreen: :lol::lol:
Εννοείτε πως θα της τα ζητήσω (να σώσουμε όσα παιδιά μπορούμε)!:razz: Για αυτό θέλω να της στείλω όσο περισσότερο υλικό μπορώ. Εγώ δεν τα έχω σε βιβλία:oops:!!!!!

margiota
21-11-10, 20:49
Υπάρχει περίπτωση να έχει διαβάσει κάτι τέτοιο η κοπέλα στη σχολή της, ΟΜΩΣ όχι σαν επιστημονικό δεδομένο αλλά σαν θεωρία ψυχολογίας. Επειδή στο παιδαγωγικό κάνουν μαθήματα εξελικτικής ψυχολογίας κλπ, και κάποιοι ψυχαναλυτές (πχ Ντολτό) θεωρουν ότι ο θηλασμός μετά τους 9 μήνες πρέπει να σταματήσει (σημειωτέον η Ντολτό δεν θήλασε γιατί "δεν είχε γάλα" το έχει δηλώσει σε συνέντευξη) οι φοιτητές που τα διαβάζουν υιοθετούν τις απόψεις τους γιατί τους θεωρούν αυθεντίες.
Α ωστέ έτσι.... Από περιέργεια θα ρωτήσω μία φίλη μου ψυχολόγο η οποία δίδασκε σε βρεφοκόμους εξελικτική ψυχολογία..... Άραγε υπάρχει ψυχοθεραπευτής που να έχει υποστηρίξει το αντίθετο σε κείμενά του:confused: Θα μάθω και θα σας πω....

amaretto
21-11-10, 20:52
Εννοείτε πως θα της τα ζητήσω (να σώσουμε όσα παιδιά μπορούμε)!:razz: Για αυτό θέλω να της στείλω όσο περισσότερο υλικό μπορώ. Εγώ δεν τα έχω σε βιβλία:oops:!!!!!

Πρώτα εκείνη, πρώτα εκείνη! Επείγει να σταματήσουμε όσες θηλάζουν ήδη και όχι να πείσουμε αυτές που δεν θηλάζουν :mrgreen:

amaretto
21-11-10, 20:55
Εγώ δεν τα έχω σε βιβλία:oops:!!!!!

Αχ, καημένη, πού πας ξυπόλητη στ' αγκάθια! Όταν είναι τυπωμένο και μάλιστα στα ελληνικά, έχει άλλο κύρος. Αν το πουν και σε πρωινάδικο, είναι νόμος! Αλλά εσύ που το διάβασες στο ίντερνετ .. τς τς τς! :lol::lol::lol:
(το ρίχνουμε στην τρελίτσα, για να μην μας τρελάνουν ...)

margiota
21-11-10, 21:03
Πρώτα εκείνη, πρώτα εκείνη! Επείγει να σταματήσουμε όσες θηλάζουν ήδη και όχι να πείσουμε αυτές που δεν θηλάζουν :mrgreen:
Επειδή είναι αδερφή φίλης φίλης:!: (πιασ' το αυγό και κούρευτο) μάλλον δεν θα έχω άμεση επικοινωνία μαζί της....
Θα της στείλω mail μέσω της φίλης μου, να το στείλει στην φίλη της, να το στείλει στην αδερφή της (και εγώ τα έχασα τώρα)...... και θα την παρακαλέσω να μου δώσει τίτλους βιβλίων.....

Τώρα όσες θηλάζετε τόοοοοοοοοσο καιρό το κακό το έχετε κάνει. Για μια δυο μέρες παραπάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος:p:p:p:p

amaretto
21-11-10, 21:08
Για μια δυο μέρες παραπάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος:p:p:p:p

Μα, τα μηνύματα είναι σαφή!
Ένας χρόνος φτάνει, ένας χρόνος και μια μέρα είναι υπέρβαση.
Μετά τους 9 μήνες, δεν προσφέρεις τίποτε, άρα 9μήνες + 1μέρα σταματάς.
Μπορεί να έχει ανάλογο όριο για 4 χρόνια, 2 μήνες και 7 μέρες και η αυριανή να είναι η σημαντικότερη της ζωής μας :lol::lol::lol:

margiota
21-11-10, 21:26
Μα, τα μηνύματα είναι σαφή!
Ένας χρόνος φτάνει, ένας χρόνος και μια μέρα είναι υπέρβαση.
Μετά τους 9 μήνες, δεν προσφέρεις τίποτε, άρα 9μήνες + 1μέρα σταματάς.
Μπορεί να έχει ανάλογο όριο για 4 χρόνια, 2 μήνες και 7 μέρες και η αυριανή να είναι η σημαντικότερη της ζωής μας :lol::lol::lol:
Τότε λυπάμαι.... Την υπέρβαση την έχετε κάνει ήδη. Το παιδί σου θα κρέμεται μέχρι τα 40 από την φούστα σου, θα σου ζητάει την άδεια μέχρι και για να κατουρήσει και θα πάθει τραγικά πράγματα επειδή θηλάζει ακόμααααααααα!!!!!!! Είναι αναπόφευκτο.... Ειλικρινά σας λυπάμαι πολύ:sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: (αν είχε ήχο θα σας είχα ξεκουφάνει)

Και επειδή αλλάξαμε τα φώτα στο topic θα τελειώσω με αυτό που υποστηρίζεις
"Θήλαζε και μη ερεύνα"

(και μια που έπεσα επάνω σας, έμπειρες μανούλες, μου απαντάτε και εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=67525 :confused: Λογικά την απάντηση την ξέρω αλλά και η δική σας θα με καθησυχάσει περισσότερο);)

kassiani
22-11-10, 11:51

To exv janagracei epaneilhmmenvw se polla topik edv.
Για ολες τις θεωριες, ακομη και τις πλεον ακραιες, υπαρχει εστω και μια επιστημονικη ερευνα που δηθεν της αποδεικνυει, υπαρχει εστω και ενα επιστημονικο εγχειριδιο που θα βρεις το "συμπεαρασμα" γραμμενο.

Αυτο συμβαινει πολυ απλα για τους εξης λογους:
αφενος η επιστημη δεν ειναι ασπρο- μαυρο αλλα υπαρχει πολυ γκριζο αναμεσα.
αφετερου γιατι ενας επιστημονας, αναλογα με το συμπερασμα που μπορει να θελει εξαρχης να καταληξει (ειτε γιατι ειναι προσωπικη του γνωμη ειτε γιατι εχει την αναλογη χρηματοδοτηση), μπορει να θεσει τετοια στατιστικα στοιχεια που να οδηγησουν στο συμπερασμα αυτο.

Να πιασει ως παραδειγμα πχ ενα παιδακι που θηλασε μεχρι τα 4 και να αποδειξει οτι το παιδι ειναι υπερευαισθητο και εξαρτημενο απο τη μαμα, αποκρυπτοντας ομως αλλα πολυ σημαντικα στοιχεια που δημιουργησαν αυτο το χαρακτηρα και αποδιδοντας τα παντα στο θηλασμο.

aglaia
22-11-10, 14:45
• There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.197

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS POLICY STATEMENT
Organizational Principles to Guide and Define the Child Health Care System and/or Improve the Health of All Children
Section on Breastfeeding
Breastfeeding and the Use of Human Milk

496 PEDIATRICS Vol. 115 No. 2 February 2005

margiota
22-11-10, 17:29
• There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.197

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS POLICY STATEMENT
Organizational Principles to Guide and Define the Child Health Care System and/or Improve the Health of All Children
Section on Breastfeeding
Breastfeeding and the Use of Human Milk

496 PEDIATRICS Vol. 115 No. 2 February 2005
Respect!!!!:-D

http://ariadni144.wordpress.com/2009/10/11/%ce%bc%cf%8d%ce%b8%ce%bf%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%8d-%ce%bf-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82-%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%ac-%cf%84%ce%bf%ce%bd-1%ce%bf-%cf%87/

Palladin
22-11-10, 22:26
Λοιπόν τώρα μου θύμισες ένα εξαιρετικό άρθρο του Παπαβέντση

http://ariadni144.wordpress.com/2010/07/06/thilasmos_peran_ton_eksi_minon_anektimitos/

καθώς επίσης και αυτά
http://ariadni144.wordpress.com/2010/06/25/o_thilasmos_den_einai_mono_gia_tin_threpsi/
http://ariadni144.wordpress.com/2010/06/15/h-monadikotita-tou-mitrikou-galaktos/

Από εκεί και πέρα, όποιος δεν θέλει να προβληματιστεί, δεν θα το κάνει

margiota
22-11-10, 23:02
Λοιπόν τώρα μου θύμισες ένα εξαιρετικό άρθρο του Παπαβέντση

http://ariadni144.wordpress.com/2010/07/06/thilasmos_peran_ton_eksi_minon_anektimitos/

καθώς επίσης και αυτά
http://ariadni144.wordpress.com/2010/06/25/o_thilasmos_den_einai_mono_gia_tin_threpsi/
http://ariadni144.wordpress.com/2010/06/15/h-monadikotita-tou-mitrikou-galaktos/

Από εκεί και πέρα, όποιος δεν θέλει να προβληματιστεί, δεν θα το κάνει
Πρέπει να κάνω έναν φάκελο να τα αποθηκεύσω γιατί άρχισα ήδη και τα χάνω!!!!! Και μετά ρωτάνε "Έχεις διαβάσει κάτι τέτοιο; Που;". ΠΑΝΤΟΥ θα πρέπει να τους απαντώ!!!!!
Νομίζω ότι το θέμα έχει υπερκαλυφθεί........ Και συμφωνώ απόλυτα: Όποιος δεν θέλει να προβληματιστεί, δεν θα το κάνει!

aglaia
23-11-10, 00:33
Και μετά ρωτάνε "Έχεις διαβάσει κάτι τέτοιο; Που;".

Στο Pediatrics, το Policy Statement της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων.

Οι απαντήσεις πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένες και σαφείς.

Όσο καλύτερα ξέρεις τις απαντήσεις τόσο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση έχεις και βάζεις τον άλλο σε σκέψεις.

Οι περισσότεροι σερβίρουν προσωπικές απόψεις ως κοσμοθεωρίες παρουσιάζοντας την ημιμάθειά τους ως υπέρτατη γνώση...

margiota
23-11-10, 13:19
Στο Pediatrics, το Policy Statement της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων.

Οι απαντήσεις πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένες και σαφείς.

Όσο καλύτερα ξέρεις τις απαντήσεις τόσο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση έχεις και βάζεις τον άλλο σε σκέψεις.

Οι περισσότεροι σερβίρουν προσωπικές απόψεις ως κοσμοθεωρίες παρουσιάζοντας την ημιμάθειά τους ως υπέρτατη γνώση...

Έχεις απόλυτο δίκιο....
Θα το αποστηθίσω γιατί τον τελευταίο χρόνο από μνήμη δεν πάω πολύ καλά!
Ή οι ορμόνες είναι ή χάζεψα:D

DESPOINAS_MAMMY
26-11-10, 11:03
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον θηλασμό της κόρης μου. Η μικρή την άλλη βδομάδα κλίνει τον 13 μήνα και τον τελευταίο καιρό μείωσε δραματικά τους θηλασμούς που κάνει. Εγώ εργάζομαι 7:00-15:00 εκτός από την Τετάρτη που επιστρέφω στο σπίτι στις 19:00. Μέχρι τον 11ον μήνα η μικρή έκανε ένα θηλασμό (10λεπτά) στις 6:00 το πρωί και άλλους τρείς πιο σύντομους θηλασμούς (5-7 λεπτά)το απόγευμα. Τα βράδια σπάνια ξυπνούσε και ακόμα και όταν ξυπνούσε καμιά φορά, 2-3 λεπτά θηλασμού έκανε και ξανακοιμότανε. Τις ώρες που ήμουνα στη δουλειά της δίνανε 3 γεύματα στερεών (1 φρουτόκρεμα των 300ml, 1 κρεατοχορτόσουπα των 300ml και ένα γιαουρτάκι των 100ml) και τα έτρωγε πάντα όλα. Τις Τετάρτες έπινε επιπλέον 150ml μητρικό από την τραπεζά μου η οποία δυστυχώς μας τελείωσε και τώρα τρώει ξανά κρεατοχορτόσουπα
Το πρόβλημα είναι ότι από τον 11ον μήνα και μετά η μικρή ξαφνικά δεν θέλει να θηλάζει το απόγευμα. Την βάζω στο στήθος και αυτή κτυπιέται να κατεβεί κάτω. Φτάσαμε σε σημείο που έκανε μόνο 5λεπτά θηλασμού από τις 14:00 το μεσημέρι μέχρι τις 21:00 το βράδυ που κοιμότανε. Εντωμεταξύ εγώ δεν έδινα καθόλου στερεά το απόγευμα προσπαθώντας να προστατέψω την παραγωγή μου. Όμως η μικρή πεινούσε και το καταλάβαινα επειδή μου έδειχνε συνέχεια το ψυγείο και τα φρούτα επάνω στο τραπέζι. Δεν μπορώ να καταλάβω, αφού πεινάει γιατί δε θηλάζει? Τελικά εδώ και δυο βδομάδες έβαλα και τρίτο γεύμα στερεών το απόγευμα και η μικρή το δέχτηκε με ενθουσιασμό. Οι θηλασμοί μας όμως εξακολουθούν να είναι μειωμένοι. Το πρόβλημα επιδεινώθηκε τις τελευταίες 3 μέρες που μείωσε και τη διάρκεια του πρωινού θηλασμού. Σήμερα το πρωί έκανε μόνο 4 λεπτά. Άρχισε όμως να ξυπνάει στις 2:00 το πρωί και να θηλάζει 5-6λεπτά.

Δεν ξέρω τι να κάνω…Έχω απελπιστεί. Διαβάζω στο φόρουμ που λένε οι άλλες μητέρες ότι τα παιδιά τους τους τραβάνε τις μπλούζες για να θηλάσουν... Σε μένα ποτέ δεν συνέβηκε αυτό. Η μικρή δεν έδειξε ποτέ τόσο ενδιαφέρον για θηλασμό. Όλη αυτή η κατάσταση με έχει επηρεάσει και ψυχολογικά, νιώθω απόρριψη από την κόρη μου. Πριν λίγες μέρες σε μια προσπάθεια να την πίσω να θηλάσει, η μικρή αρνιότανε επίμονα και έβαλα τα κλάματα…Με έβλεπε και η μικρή και έκλεγε και αυτή.

Πραγματικά δεν θέλω να αποθηλάσω! Κάνω σκέψεις να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλώ τα γεύματα που αρνείται η μικρή προκειμένου να διατηρήσω την παραγωγή μου. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως έχει μειωθεί η παραγωγή και η ροή μου και η μικρή δεν θέλει να ασχολείται με ψίχουλα και γι αυτό δε θηλάζει. Δεν ξέρω τι να κάνω… Θα ήθελα πολύ την απόψη σας…

Πληροφοριακά η μικρή από τον καιρό που γεννήθηκε είναι στη χαμηλότερη καμπύλη βάρους, με βάση το βιβλιάριο υγείας μας, και την ακολουθεί πιστά.

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!

Αγλαία αν μπορείς να βοηθήσεις και εσύ… Προσπάθησα να σου στείλω πμ αλλά δε λαμβάνεις.

miriki
26-11-10, 11:28
Το αποτέλεσμα..... Εκείνη ισχυρίζετε ότι υπάρχει σχετική βιβλιογραφία και την είχε διαβάσει στο πανεπιστήμιο... Είναι νηπιαγωγός:shock: (μπροστά ήταν και μία άλλη φίλη μου νηπιαγωγός η οποία είπε ότι δεν υπήρχε τέτοιο μάθημα στο πανεπιστήμιο:!:).

Κι εγώ νηπιαγωγός είμαι. Δεν υπάρχει σχετικό μάθημα στο πανεπιστήμιο για το θηλασμό (κι εγώ από το φόρουμ έμαθα) εκτός κι αν σε καμιά εξελικτική ψυχολογία έπεσε σε καθηγητή που πήγε και βρήκε έρευνες από τη νεστλέ. Ίσα ίσα ειδικά στην κοινωνιολογία μας ανέφεραν το ζήτημα της προώθησης του ξένου γάλακτος ειδικά στις χώρες του τρίτου κόσμου ως μέσο χειραγώγησής των πληθυσμών τους.

Μαριρενα
26-11-10, 15:31
DESPOINAS_MAMMY (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25035) συνολικα ποσους θηλαμους κανει τη μερα???
αν δεν θες να αποθηλασεις μπορεις να παρεις ενα θηλαστρο και να αποθηκευεις για να της δινεις γαλα τα απογευματα που λειπεις η και αργοτερα αν δεν θελει να θηλασει για καποιο λογο να της δινεις απο το δικο σου γαλα
ουτε και εγω θα ηθελα να αποθηλασω τοσο νωρις αλλα καθε παιδακι εχει τις δικες του αναγκες οποτε μην αγχωνεσαι τοσο για το γαλα πλεον τα καταφερες πολυ καλα μεχρι τωρα
το μονο που μπορω να σου παραπανω ειναι να ακους μονο τις αναγκες της μικρης σου
αν ακνετε στω και ακομακαι 2-3 θηλασμους τη μερα ειναι καλα και δεν νομιζω να σου μειωθει και αλλο το γαλα
συνηθως προσαρμοζετε στις αναγκες του παιδιου αν καποια στιγμη ζητησει το μικρο σου περισοτερο γαλα πιστευω πως παλι θα προσαρμοστει σε μια δυο μερες
εχεις σκεφτει οτι η μικρουλα σου νιωθει το δικο σου αγχος και την μπερδευει και για αυτο να μην θελει να θηλασει?????

DESPOINAS_MAMMY
29-11-10, 10:01
DESPOINAS_MAMMY (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25035) συνολικα ποσους θηλαμους κανει τη μερα???

Μαριρένα τον τελευταίο καιρο κάνει περίπου 3 θηλασμούς την μέρα και αν τύχει και ξυπνήσει και τη νύχτα γίνονται 4. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον κανένας από αυτούς τους θηλασμούς δε διαρκεί πάνω από 5 λεπτά.

Μπορώ να συνεχίσω έτσι ή κινδυνέυω να αποθηλάσω?
Δεν πιστευω η μικρή να είναι έτοιμη για αποθηλασμό. Δεν έχει καταλάβει ότι μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο.

Φιλάκια και ευχαριστώ πολύ

aliki1976
01-12-10, 21:12
Καλησπέρα σε όλες,
(ξαναστέλνω κι εδώ το μήνυμά μου μήπως και έχω κάποια απάντηση...ευχαριστώ...)
2 χρόνια τώρα διαβάζω τις απορίες σας, τις απαντήσεις, τις εμπειρίες σας και πραγματικά ευχαριστώ πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ.
Αγλαϊα αισίως κλείνω δύο χρόνια θηλασμού, σε παιδί πολύ αλλεργικό, και το ότι θήλαζα όταν έμαθα για την αλλεργία και θηλάζω ακόμη οφείλεται τόσο στη βοήθεια των δικών μου όσο και στη δική σου.
Για να μη σας κουράζω απλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στην Αγλαϊα και σε εσάς για κάτι που με αγχώνει εδώ και μήνες.
Έχω μείνει έγκυος με εξωσωματική και πλέον νιώθω ότι θέλω να προχωρήσω σε δεύτερη προσπάθεια. Ο μικρός όμως δε λέει να ξεκολλήσει από πάνω μου...θηλάζει όποτε θέλει και είναι και απαιτητικός...έχω αρχίσει να του εξηγώ κάποια πράγματα αλλά δε μου δίνει και πολύ σημασία! Θέλω να προχωρήσω σε εξωσωματική το καλοκαίρι αλλά πρέπει να σταματήσω το θηλασμό για να πάρω τα φάρμακα που είναι ισχυρά. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση...υπάρχει άλλος τρόπος αποθηλασμού χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα? Νιώθω ότι και 3 χρόνια να περάσουν αυτός δε θα σταματήσει από μόνος του! σημειωτέον ότι η παιδογαστρεντερολλόγος που τον παρακολουθεί είπε ότι είναι καιρός να του δώσω και αντιαλλεργικό γάλα για να πάρει τα στοιχεία που του λείπουν δεδομένου ότι κι εγώ εδώ και 13 μήνες δεν τρώω γαλακτοκομικά, αυγά και μοσχάρι. Μου προτείνετε κάτι?
Ευχαριστώ για το χρόνο και τη βοήθεια!

Μαριρενα
02-12-10, 04:11
DESPOINAS_MAMMY (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25035) δεν νομιζω να αποθηλασεις εξαλλου και αλλες μανουλες διατηρουν γαλουχια με 2 θηλασμους μονο τη μερα

Μαριρενα
02-12-10, 04:39
αλικη δες στο τοπικ αποθηλασμου http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20338&page=59&highlight=%E1%F0%EF%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2

μια συμβουλη που μου αρεσε ηταν τα κορνφλεικς με το γαλα ωστε να συνιθιζει και αλλο γαλα εκτος απο το δικο σου και σιγα σιγα αφου το δεκτει κοβεις εναν εναν τους θηλασμους μεχρι να το σταματησεις τελειως
παντως για να κανει πολλους θηλασμους και συχνα αυτο σημαινει ( για εμενα )οτι μαλλον δεν ειναι ετοιμο ψυχολογικα κυριως να αποθηλασει
εχεις σκεφτει αν το αγχος σου εντεινει την ανασφαλεια του μωρου σου και για αυτο ζηταει ολο και περισοτερο τον θηλασμο???

kassiani
03-12-10, 11:46
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον θηλασμό της κόρης μου. Η μικρή την άλλη βδομάδα κλίνει τον 13 μήνα και τον τελευταίο καιρό μείωσε δραματικά τους θηλασμούς που κάνει. Εγώ εργάζομαι 7:00-15:00 εκτός από την Τετάρτη που επιστρέφω στο σπίτι στις 19:00. Μέχρι τον 11ον μήνα η μικρή έκανε ένα θηλασμό (10λεπτά) στις 6:00 το πρωί και άλλους τρείς πιο σύντομους θηλασμούς (5-7 λεπτά)το απόγευμα. Τα βράδια σπάνια ξυπνούσε και ακόμα και όταν ξυπνούσε καμιά φορά, 2-3 λεπτά θηλασμού έκανε και ξανακοιμότανε. Τις ώρες που ήμουνα στη δουλειά της δίνανε 3 γεύματα στερεών (1 φρουτόκρεμα των 300ml, 1 κρεατοχορτόσουπα των 300ml και ένα γιαουρτάκι των 100ml) και τα έτρωγε πάντα όλα. Τις Τετάρτες έπινε επιπλέον 150ml μητρικό από την τραπεζά μου η οποία δυστυχώς μας τελείωσε και τώρα τρώει ξανά κρεατοχορτόσουπα
Το πρόβλημα είναι ότι από τον 11ον μήνα και μετά η μικρή ξαφνικά δεν θέλει να θηλάζει το απόγευμα. Την βάζω στο στήθος και αυτή κτυπιέται να κατεβεί κάτω. Φτάσαμε σε σημείο που έκανε μόνο 5λεπτά θηλασμού από τις 14:00 το μεσημέρι μέχρι τις 21:00 το βράδυ που κοιμότανε. Εντωμεταξύ εγώ δεν έδινα καθόλου στερεά το απόγευμα προσπαθώντας να προστατέψω την παραγωγή μου. Όμως η μικρή πεινούσε και το καταλάβαινα επειδή μου έδειχνε συνέχεια το ψυγείο και τα φρούτα επάνω στο τραπέζι. Δεν μπορώ να καταλάβω, αφού πεινάει γιατί δε θηλάζει? Τελικά εδώ και δυο βδομάδες έβαλα και τρίτο γεύμα στερεών το απόγευμα και η μικρή το δέχτηκε με ενθουσιασμό. Οι θηλασμοί μας όμως εξακολουθούν να είναι μειωμένοι. Το πρόβλημα επιδεινώθηκε τις τελευταίες 3 μέρες που μείωσε και τη διάρκεια του πρωινού θηλασμού. Σήμερα το πρωί έκανε μόνο 4 λεπτά. Άρχισε όμως να ξυπνάει στις 2:00 το πρωί και να θηλάζει 5-6λεπτά.

Δεν ξέρω τι να κάνω…Έχω απελπιστεί. Διαβάζω στο φόρουμ που λένε οι άλλες μητέρες ότι τα παιδιά τους τους τραβάνε τις μπλούζες για να θηλάσουν... Σε μένα ποτέ δεν συνέβηκε αυτό. Η μικρή δεν έδειξε ποτέ τόσο ενδιαφέρον για θηλασμό. Όλη αυτή η κατάσταση με έχει επηρεάσει και ψυχολογικά, νιώθω απόρριψη από την κόρη μου. Πριν λίγες μέρες σε μια προσπάθεια να την πίσω να θηλάσει, η μικρή αρνιότανε επίμονα και έβαλα τα κλάματα…Με έβλεπε και η μικρή και έκλεγε και αυτή.

Πραγματικά δεν θέλω να αποθηλάσω! Κάνω σκέψεις να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλώ τα γεύματα που αρνείται η μικρή προκειμένου να διατηρήσω την παραγωγή μου. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως έχει μειωθεί η παραγωγή και η ροή μου και η μικρή δεν θέλει να ασχολείται με ψίχουλα και γι αυτό δε θηλάζει. Δεν ξέρω τι να κάνω… Θα ήθελα πολύ την απόψη σας…

Πληροφοριακά η μικρή από τον καιρό που γεννήθηκε είναι στη χαμηλότερη καμπύλη βάρους, με βάση το βιβλιάριο υγείας μας, και την ακολουθεί πιστά.

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!

Αγλαία αν μπορείς να βοηθήσεις και εσύ… Προσπάθησα να σου στείλω πμ αλλά δε λαμβάνεις.

Αντιλαμβανομαι οτι δε θελεις να αποθηλασεις, αλλα για εμενα οσο λαθος ειναι να πιεζουμε ενα παιδι να φαει στερεες και ξενο γαλα, ενω εκεινο θελει θηλασμο, αλλο τοσο "λαθος" ειναι να ζηταει το παιδι αλλες τροφες και εμεις να το πιεζουμε να θηλασει.
Για να ζηταει αλλα, θα πει οτι τα εχει και αναγκη.
Παντως δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι θα αποθηλασεις αν θηλαζει "μονο" 2 φορες την ημερα.
Παρα πολλα παιδια θηλαζουν μονο πρωι βραδυ και η παραγωγη ρυθμιζεται ετσι.

amaretto
03-12-10, 12:14
Μαριρένα τον τελευταίο καιρο κάνει περίπου 3 θηλασμούς την μέρα και αν τύχει και ξυπνήσει και τη νύχτα γίνονται 4. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον κανένας από αυτούς τους θηλασμούς δε διαρκεί πάνω από 5 λεπτά.

Μπορώ να συνεχίσω έτσι ή κινδυνέυω να αποθηλάσω?
Δεν πιστευω η μικρή να είναι έτοιμη για αποθηλασμό. Δεν έχει καταλάβει ότι μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο.

Φιλάκια και ευχαριστώ πολύ

Ίσως η συμπεριφορά αυτή να είναι παροδική και να επανέλθει μετά από κάποια αδιαθεσία ή δόντι. Αν θέλεις, διάβασε εδώ κάποια πράγματα:
http://www.kellymom.com/bf/weaning/babyselfwean.html
Μιλάει για μωρά μικρότερα του έτους αλλά είστε πολύ κοντά ηλικιακά και τα περισσότερα ισχύουν και για εσάς.

Η παραγωγή ρυθμίζεται σε 2 θηλασμούς την ημέρα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προσφέρεται ικανοποιητική ποσότητα γάλακτος για το παιδί. Όταν αραιώνουν οι θηλασμοί, η παραγωγή σταδιακά μειώνεται και εξαρτάται από την κάθε περίπτωση το πόσο γάλα παράγεται στους λίγους θηλασμούς. Θα πρέπει να εξασφαλιστεί ισορροπημένη διατροφή που να αναπληρώνει συστατικά που κανονικά έπαιρνε από το γάλα.

aglaia
03-12-10, 21:21
Θέλω να προχωρήσω σε εξωσωματική το καλοκαίρι αλλά πρέπει να σταματήσω το θηλασμό για να πάρω τα φάρμακα που είναι ισχυρά.
Τα περισσότερα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για την εξωσωματική είναι συμβατά με το θηλασμό, όμως αν το παιδί θηλάζει πολύ, ίσως υπονομεύσει την προσπάθεις της εξωσωματικής, λόγω των ορμονικών αλλαγών που επιφέρει.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση...υπάρχει άλλος τρόπος αποθηλασμού χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα?
Μπορείς να κάνεις σταδιακό αποθηλασμό.

Νιώθω ότι και 3 χρόνια να περάσουν αυτός δε θα σταματήσει από μόνος του!
Αυτό δεν ισχύει. Εμείς δεν αλλάζουμε εύκολα συμπεριφορά και δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε τις μεγάλες αλλαγές που μπορεί να έχει ένα παιδί ακόμη και σε πολύ μικρά χρονικά διαστήματα.

σημειωτέον ότι η παιδογαστρεντερολλόγος που τον παρακολουθεί είπε ότι είναι καιρός να του δώσω και αντιαλλεργικό γάλα για να πάρει τα στοιχεία που του λείπουν δεδομένου ότι κι εγώ εδώ και 13 μήνες δεν τρώω γαλακτοκομικά, αυγά και μοσχάρι.

Δηλαδή η παιδογαστρεντερολόγος θεωρεί ότι το υποαλλεργικό γάλα θα έχει στοιχεία που λείπουν από το δικό σου επειδή έχεις αφαιρέσει κάποια τρόφιμα από το διαιτολόγιό σου;

Συγνώμη αλλά αυτό είναι αντιεπιστημονικό, ανήθικο και κυρίως γελοίο!
Μπορείς να το βάλεις στο "τι άλλο θα ακούσω!"

Η κυρία προσπαθεί να προωθήσει ειδικά γάλατα γιατί είναι πανάκριβα και φυσικά έχουν ανάλογα δωράκια. Ας το κάνει αυτό σε μητέρες που δεν θηλάζουν, είναι τόσες πολλές! Όμως αυτή προσπαθεί να εξαφανίσει και τις ελάχιστες θηλάζουσες!

DESPOINAS_MAMMY
07-12-10, 08:11
Μαριρενα, Kassiani και Amaretto σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και συγνώμη που άργησα να σας απαντήσω.

Amaretto είναι πολύ χρήσιμο το λινκ που προτίνεις. Προσπάθησα να εφαρμόσω κάποιες από τις τεχνικές που προτίνει για να τραβήξεις τη προσοχή του παιδιού και να θηλασει. Ομολογώ ότι ήταν κάποιες στιγμές που οι τεχνικές απόδοσαν αλλά μετά ή μικρή αρρώστησε με οστρακιά και δεν ήθελε να θηλάζει. Το παλέυω πάντος! Αλήθεια εσύ πως κατάφερες να θηλάσεις τόσο καιρό? Δεν σου έτυχε να χάνει το ενδιαφέρο του το παιδί? Πώς το αντιμετόπισες? Συγχαρητήρια πάντος που τα καταφέρνεις τόσο καλά. Μακάρι να καταφέρουμε έστω και τα μισά.

Ευχαριστώ και πάλι.

Mammy in love
08-12-10, 11:42
Πολύ καλές πληροφορίες μου λύσατε αρκετές από τις απορίες μου. Πάνω που είχαν αρχίσει να με γεμίζουν ενοχές οι άλλες μανάδες τριγύρω που έχουν σταματήσει το θηλασμό πολύ νωρίτερα από μένα και υποστηρίζουν ότι δεν προσφέρω τίποτα παραπάνω στο παιδί μου αφού πλέον αναπτύσσει τα δικά του αντισώματα λόγω ηλικίας. Το θέμα με τον θηλασμό είναι ότι το ξένο γάλα δεν το θέλει καθόλου και φοβάμαι ότι μόλις διακόψω το θηλασμό σταματήσει και αυτό να πίνει γάλα.

Αχ αυτό είναι αλήθεια.Είχα μια συζήτηση με μια φίλη η οποία θήλασε τα παιδάκια της μέχρι τον 5ο μήνα.Μου είπε πως το παιδί χρειάζεται βιταμίνες που δεν μπορεί να πάρει από μένα."Αν εμείς χρειαζόμαστε βιταμίνες για να σταθούμε πως είναι δυνατόν να είναι καλό το γάλα μας για τα παιδιά μας;" Έτσι μου είπε:-?.Εγώ πάντως συνεχίζω:grin:!Ο μικρούλης μου είναι 7μηνών και συνεχίζουμε!Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μέσα σε 2 μήνες μου αρρώστησε 2 φορές:-(.Ίσως φταίνε και τα δοντάκια του:-(.Πάντως οι πληροφορίες που μας προσφέρει η amaretto είναι πολύ ενθαρρυντικές ενθαρρυντικές:). Ευχαριστούμε πολύ:grin:

aglaia
08-12-10, 12:02
Μου είπε πως το παιδί χρειάζεται βιταμίνες που δεν μπορεί να πάρει από μένα."Αν εμείς χρειαζόμαστε βιταμίνες για να σταθούμε πως είναι δυνατόν να είναι καλό το γάλα μας για τα παιδιά μας;" Έτσι μου είπε:-?.

Ρώτησε τη φίλη σου:
Πώς επιβίωσε ο άνθρωπος τα χιλιάδες χρόνια πριν την ανακάλυψη των βιταμινών;
Πώς επιβίωσαν όλα τα θηλαστικά που έχουν κυριαρχήσει στον πλανήτη τα τελευταία 60 εκ. χρόνια;
Αν σου μιλήσει για την αγνότητα των τροφών κλπ να της πεις ότι δεν είχαν να φάνε, ότι ο αγώνας για την καθημερινή διασφάλιση της τροφής απείχει πολύ από την υπεραφθονία που έχουμε σήμερα που το κύριο πρόβλημα είναι η παχυσαρκία.
Αν η φίλη σου τρώει τόσο άσχημα που λείπουν βασικές βιταμίνες από το διαιτολόγιό της, δεν σημαίνει ότι όλοι τρώνε το ίδιο άσχημα!

katgik
09-12-10, 11:10
Αχ αυτό είναι αλήθεια.Είχα μια συζήτηση με μια φίλη η οποία θήλασε τα παιδάκια της μέχρι τον 5ο μήνα.Μου είπε πως το παιδί χρειάζεται βιταμίνες που δεν μπορεί να πάρει από μένα."Αν εμείς χρειαζόμαστε βιταμίνες για να σταθούμε πως είναι δυνατόν να είναι καλό το γάλα μας για τα παιδιά μας;" Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μέσα σε 2 μήνες μου αρρώστησε 2 φορές:-(.

Mommy in love νομίζω ότι άδικα προβληματίζεσαι που αρρώστησε δύο φορές σε δύο μήνες το μωράκι σου. Φυσιολογικό είναι.Τα ξαδελφάκια του δικού μου που είναι περίπου συνομήλικα και δεν θηλάζουν είναι άρρωστα πολύ πολύ συχνότερα από δύο φορές σε δύο μήνες από τότε που γεννήθηκαν μέχρι τώρα που πέρασαν τον πρώτο χρόνο. Ο δικός μου δεν έχει αρρωστήσει ούτε μία φορά και κλείνει χρόνο (θηλάζει). Και η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς τις σαλάτες και τα φρούτα δεν τα κυνηγάω. Σου φαίνεται να του λείπουν βιταμίνες; Μην του στερήσεις τα αντισωματάκια και όλα τα υπόλοιπα που του δίνεις. Και κυρίως την ευτυχία που του δίνεις. Μην ακούς ασχετοσύνες γύρω γύρω. Ακόμα και η παιδίατρός μου χαίρεται που συνεχίζω και το θηλάζω. Θεωρεί ότι παίρνει το καλύτερο. Και ούτε μου έχει αναφέρει κάτι για διατροφή δική μου. Φιλιά στο αγαπημένο σου :)

evaMuki
09-12-10, 12:35
Αχ αυτό είναι αλήθεια.Είχα μια συζήτηση με μια φίλη η οποία θήλασε τα παιδάκια της μέχρι τον 5ο μήνα.Μου είπε πως το παιδί χρειάζεται βιταμίνες που δεν μπορεί να πάρει από μένα."Αν εμείς χρειαζόμαστε βιταμίνες για να σταθούμε πως είναι δυνατόν να είναι καλό το γάλα μας για τα παιδιά μας;" Έτσι μου είπε:-?.Εγώ πάντως συνεχίζω:grin:!Ο μικρούλης μου είναι 7μηνών και συνεχίζουμε!Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μέσα σε 2 μήνες μου αρρώστησε 2 φορές:-(.Ίσως φταίνε και τα δοντάκια του:-(.Πάντως οι πληροφορίες που μας προσφέρει η amaretto είναι πολύ ενθαρρυντικές ενθαρρυντικές:). Ευχαριστούμε πολύ:grin:

Πέρα απ' όσα ανέφερε η Αγλαΐα, υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν βιταμίνες χωρίς να είναι απαραίτητο ή χωρίς να ψάξουν γιατί "δεν μπορούν να σταθούν στα πόδια τους"...

Όσο για το ότι το μωρό σου αρρώστησε 2 φορές θα πρέπει να σκεφτείς ότι αφενός ο θηλασμός δεν είναι πανάκεια αφετέρου θα πρέπει να δεις και σε πόσα μικρόβια εκτίθεται το συγκεκριμένο μωρό (π.χ. αν ο πατέρας είναι εκπαιδευτικός ή έχεις κι άλλα μωρά σε παιδικό-δημοτικό κλπ.) άρα με τι "παλεύει" ο οργανισμός του.
Τα μωρά που δεν θηλάζουν δεν σημαίνει ότι δεν αρρωσταίνουν ποτέ (άρα αν αρρωστήσουν φταίει το "φτωχό" γάλα της μάνας:rolleyes: ) αλλά σίγουρα αρρωσταίνουν λιγότερες φορές και πιο ελαφρά σε σχέση με τα μωρά που παίρνουν φόρμουλα.

Κοινώς η επιλογή της φίλης σου να αποθηλάσει στους 5 μήνες είναι σεβαστή αλλά είναι λάθος στους λόγους που προβάλλει... ;)

Και εντελώς πληροφοριακά: οι οδοντίατροι δεν αποδέχονται ότι τα δόντια κάνουν πυρετό όπως συχνά λέγεται. Δέχονται όμως ότι όταν ένα μωρό βγάζει δόντια το ανοσοποιητικό μπορεί να είναι κάπως "πεσμένο", οπότε το μωρό να είναι επιρρεπές σε ιώσεις.

evi_at
03-03-11, 11:02
καλημερα κοριτσια! θα ηθελα τη βοηθεια σας. ο μικρος μου ειναι 17 μηνων και θηλαζουμε ακομη. καναμε εξετασεις κ ειχε λιγη ελλειψη σιδηρου. πηραμε σιδηρο για 3 μηνες και ξανανακαναμε εξετασεις κ ο σιδηρος ηταν μεσα στα φυσιολογικα ορια. ηταν λιγο χαμηλα η αιμοσφαιρινη κ ο αιματοκριτης. ο παιδιατρος μου ειπε να κοψω το θηλασμο για το παιδι δεν παιρνει καθολου σιδηρο απο το δικο μου γαλα, το οποιο οπως ειπε δεν του προσφερει τιποτα! τι να κανω? μου προτεινε ενα γερμανικο βιολογικο γαλα σε σκονη. τη σκονη θελω να την αποφυγω. τι προτεινετε?

amaretto
03-03-11, 11:40
καλημερα κοριτσια! θα ηθελα τη βοηθεια σας. ο μικρος μου ειναι 17 μηνων και θηλαζουμε ακομη. καναμε εξετασεις κ ειχε λιγη ελλειψη σιδηρου. πηραμε σιδηρο για 3 μηνες και ξανανακαναμε εξετασεις κ ο σιδηρος ηταν μεσα στα φυσιολογικα ορια. ηταν λιγο χαμηλα η αιμοσφαιρινη κ ο αιματοκριτης. ο παιδιατρος μου ειπε να κοψω το θηλασμο για το παιδι δεν παιρνει καθολου σιδηρο απο το δικο μου γαλα, το οποιο οπως ειπε δεν του προσφερει τιποτα! τι να κανω? μου προτεινε ενα γερμανικο βιολογικο γαλα σε σκονη. τη σκονη θελω να την αποφυγω. τι προτεινετε?

το παιδάκι σου τρώει τροφές πλούσιες σε σίδηρο; σου πρότεινε ο παιδίατρος τρόπους να εμπλουτίσεις τη διατροφή, εκτός από τη σκόνη;

Και αν υποθέσουμε ότι η σκόνη είναι εμπλουτισμένη με σίδηρο, γιατί τότε να μην συνεχίσεις να θηλάζεις και το μωρό να παίρνει κάποιο σκεύασμα;

Ποιο σίδηρο παίρνετε; Κάποια σκευάσματα φαίνεται ότι ταιριάζουν καλύτερα σε κάποιους ανθρώπους.
Αν οι τιμές είναι μέσα στα φυσιολογικά, έστω και στα κατώτερα φυσιολογικά, δεν υπάρχει λόγος για συμπλήρωμα σιδήρου, εκτός αν υπάρχουν άλλα συμπτώματα, πχ το παιδί να είναι ανόρεχτο, αδύναμο κτλ.

Μαριρενα
03-03-11, 12:30
ειχαμε το ιδιο προβλημα στους 12 μηνες πηραμε σιδηρο και ο αιματοκριτη ψιλοανεβηκε στους 15 μηνες αλλα παρεμεινε κατω απο το συνηθισμενο φυσιολογικο οριο
ο παιδιατρος μας προτεινε να τρωμε περισοτερο βοδινο σπανακι και συκωτακια και αλλες τροφες που περιεχουν σιδηρο

αυτο που μου ειπε ηταν πως ειναι φυσιολογικη μια τετοια μικρη αποκληση και ειναι συνιθισμενη σε ολα τα παιδακια ειτε θηλαζουν ειτε οχι και εφοσων η αποθηκη σιδηρου ηταν οκ δεν υπηρχε λογος ουτε για αλλο συμπληρωμα ουτε για ξενο γαλα μετα απο τοσους μηνες
εμεις συνεχιζουμε τον θηλασμο

valeri
04-03-11, 16:16
ο παιδιατρος μας προτεινε να τρωμε περισοτερο βοδινο σπανακι και συκωτακια και αλλες τροφες που περιεχουν σιδηρο

επειδη το συκωτι ειναι ενα οργανο οπου γινονται πολλες χημικες αντιδρασεις και συσσωρευονται πολλα αχρηστα και βλαβερα "πραγματα "καλο ειναι να μην το τρωνε τα παιδακια:smile::smile::smile:

kassiani
08-03-11, 14:30
Μια καποια ελλειψη σιδηρου ειναι απολυτα φυσιολογικη στα μωρα και δεν ειναι ουτε λογος για να παρει σιδηρο ουτε φυσικα να κοψει το μητρικο γαλα.

aglaia
08-03-11, 14:46
ο παιδιατρος μου ειπε να κοψω το θηλασμο για το παιδι δεν παιρνει καθολου σιδηρο απο το δικο μου γαλα, το οποιο οπως ειπε δεν του προσφερει τιποτα! τι να κανω? μου προτεινε ενα γερμανικο βιολογικο γαλα σε σκονη. τη σκονη θελω να την αποφυγω. τι προτεινετε?

Να βρεις έναν γιατρό που σέβεται την επιστήμη του, υπάρχουν πολλοί που σέβονται και την επιστήμη τους και τους ανθρώπους που έχουν απέναντί τους. Ο δικό σου, δυστυχώς δεν ανήκει σε αυτούς.

Στην ιατρική δεν προτείνεται πουθενά διακοπή του θηλασμού και σίτιση με ξένο γάλα για να αυξηθούν τα επίπεδα σιδήρου.

Mammy in love
09-03-11, 14:29
Αχ το ίδιο θεματάκι είχα κι εγώ με την παιδίατρο σήμερα:(!Από ότι μου είπε ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο για το παιδί μέχρι τους 6 μήνες, μετά τους 6 μήνες καλό είναι να τον συνεχίζεις αλλά όχι τακτικά όπως πριν και επειδή ο μικρός έχει πεσμένο σίδηρο και εγώ το ίδιο μου είπε πως το γάλα της μητέρας είναι ελλιπές σε σίδηρο:confused:.Μου είπε επίσης να μην τον θηλάζω πριν το φαΐ του να τον αφήνω 3 ώρες νηστικό για να φάει με όρεξη το γεύμα του:confused:.Αχ ρε κορίτσια ήταν και η μάνα μου μπροστά και άλλο που δεν ήθελε:( ,άρχισε να λέει τα δικά της και όταν της είπα πως η γιατρός δεν έχει και πολλές γνώσεις πάνω στο θηλασμό άρχισε να μου λέει πως έχω φάει ένα κόλλημα με το θηλασμό και ότι εντάξει το θήλασα αρκετά το παιδί και τώρα χρειάζεται και άλλα πράγματα και δεν παίρνει σίδηρο από μένα αφού και ο δικός μου πεσμένος είναι και άλλα τέτοια:x.Βοήθεια:(, ξέρω ότι κάνω καλό στο παιδί μου αλλά αποθαρύνομαι με όλες αυτές τις κουβέντες:-|...Όταν ξεκίνησα να θηλάζω δεν είχα σκοπό να το τραβήξω πολύ αλλά αφού ο μικρός το θέλει δεν θέλω να τον κόψω...Αglaia έχεις να πείς κάτι πάνω στο θέμα του σιδήρου;Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

amaretto
09-03-11, 14:50
Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

Αν μου επιτρέπεις την πλάκα, δηλαδή μεταξύ αστείου και σοβαρού ... μην ξαναπάρεις τη μαμά σου στο γιατρό μαζί! Πάρε κι ένα ζευγάρι καλές ωτασπίδες. :mrgreen:

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
09-03-11, 14:53
Αχ το ίδιο θεματάκι είχα κι εγώ με την παιδίατρο σήμερα:(!Από ότι μου είπε ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο για το παιδί μέχρι τους 6 μήνες, μετά τους 6 μήνες καλό είναι να τον συνεχίζεις αλλά όχι τακτικά όπως πριν και επειδή ο μικρός έχει πεσμένο σίδηρο και εγώ το ίδιο μου είπε πως το γάλα της μητέρας είναι ελλιπές σε σίδηρο:confused:.Μου είπε επίσης να μην τον θηλάζω πριν το φαΐ του να τον αφήνω 3 ώρες νηστικό για να φάει με όρεξη το γεύμα του:confused:.Αχ ρε κορίτσια ήταν και η μάνα μου μπροστά και άλλο που δεν ήθελε:( ,άρχισε να λέει τα δικά της και όταν της είπα πως η γιατρός δεν έχει και πολλές γνώσεις πάνω στο θηλασμό άρχισε να μου λέει πως έχω φάει ένα κόλλημα με το θηλασμό και ότι εντάξει το θήλασα αρκετά το παιδί και τώρα χρειάζεται και άλλα πράγματα και δεν παίρνει σίδηρο από μένα αφού και ο δικός μου πεσμένος είναι και άλλα τέτοια:x.Βοήθεια:(, ξέρω ότι κάνω καλό στο παιδί μου αλλά αποθαρύνομαι με όλες αυτές τις κουβέντες:-|...Όταν ξεκίνησα να θηλάζω δεν είχα σκοπό να το τραβήξω πολύ αλλά αφού ο μικρός το θέλει δεν θέλω να τον κόψω...Αglaia έχεις να πείς κάτι πάνω στο θέμα του σιδήρου;Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

διάβασε αυτό
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html
επίσης μπορεί να το διαβάσει και ο γιατρός.......

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
09-03-11, 14:53

αυτό που κάνεις και τώρα να το θηλάζεις:D

Maggie
09-03-11, 14:54

αντεπίθεση: Γιατρέ μου η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής λέει ότι μπλα, μπλα, μπλα. Γιατί γιατρέ μου δεν συμφωνείτε;

kassiani
11-03-11, 12:16

Καταρχας μια ελαφρια ελλειψη σιδηρου ειναι απολυτως φυσιολογικη στα μωρα και στα μικρα παιδακια και οι σωστοι γιατροι (που δε θελουνε να πουλησουν κατι) οχι απλως το γνωριζουν και το αποδεχονται ως απολυτως φυσιολογικο, αλλα γνωριζουν επισης καλα οτι ειναι πολυ προτιμοτερο και αποδεκτο να υπαρχει μια ελαφρα ελλειψη σιδηρου, παρα να επιβαρυνουν το συκωτι και τον οργανισμου ενος μωρου με συμπληρωμα σιδηρου.

Επιπλεον στην ηλικια που ειναι το μωρο σου, ουτως η αλλως δεν περιμενει κανενας σοβαρος γιατρος να παρει σιδηρο απο το γαλα, αλλα απο τις υπολοιπες τροφες που πλεον μπορει να τρωει κανονικα.

Μαλιστα οι γιατροι (που κανουν τον κοπο να διαβασουν και λιγο παραπανω μετα τη σχολη και δεν αρκουνται μονο στο τι τους λενε σε ιατρικα συνεδρια πληρωμενα απο εταιρειες φαρμακων και γαλακτος) γνωριζουν οτι το αγελαδινο γαλα και τα λοιπα γαλακτοκομικα οχι μονο δεν ανεβαζουν το σιδηρο, αλλα παρεμποδιζουν την απορροφηση του απο τις υπολοιπες τροφες.

Για να συνοψισουμε, θηλαζοντας το παιδι του δινεις απειρα ωφελιμα συστατικα που χρειαζεται, πολλα αντισωματα για να μη σου αρρωσταινει καθε τρεις και λιγο και μεγαλη συναισθηματικη ασφαλεια.

Ουτε του προσθετεις σιδηρο ουτε του τον στερεις θηλαζοντας.
Αντιθετως αν δωσεις αγελαδινο, μπορει και να μειωθει ο σιδηρος του μωρου.

aglaia
11-03-11, 15:36
Αglaia έχεις να πείς κάτι πάνω στο θέμα του σιδήρου;Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

Το μωρό σου δεν χρειάζεται βοήθεια, έχει όλη όση χρειάζεται!
Το θέμα είναι ότι εσύ χρειάζεσαι βοήθεια για να αντιμετωπίσεις όλη αυτή την ανοησία.

Η kassiani σου έγραψε όλα όσα πρέπει να ξέρεις και όλα όσα θα έπρεπε να γνώριζε ο γιατρός σου.

Mammy in love
11-03-11, 18:19
Αν μου επιτρέπεις την πλάκα, δηλαδή μεταξύ αστείου και σοβαρού ... μην ξαναπάρεις τη μαμά σου στο γιατρό μαζί! Πάρε κι ένα ζευγάρι καλές ωτασπίδες. :mrgreen:
Αχ αυτή η μάνα μου:(...Είναι μεγάλη βοήθεια αλλάααα...:rolleyes:...Σήμερα μου είπε, μεταξύ αστείου και σοβαρού, και δεν είναι η πρώτη φορά, πως ο μικρός είναι πολύ ζωηρός επειδή πίνει το γάλα μου:lol::lol::lol::lol:. Ανέκδοτο:lol:;

Mammy in love
11-03-11, 18:37
aglaia ,kassiani ,Maggie ,amareto και ΚΡΙΣΤΊΝΑ ευχαριστώ!Ευτυχώς που έχουμε η μια την άλλη γιατί οι περισσότεροι γύρω μας είναι στην κοσμάρα τους.Και δεν το λέω για όσες δεν θηλάζουν ,για να μην γίνει και καμιά παρεξήγηση δεν θα το ήθελα αυτό:wink: ,άλλωστε η κάθε μάνα είμαι σίγουρη πως κάνει το καλύτερο για το παιδί της.Το λέω για όλους εκείνους που κρίνουν και κατακρίνουν χωρίς να ξέρουν...:rolleyes:Αμάν έχω αγανάκτησή:evil:.

amaretto
11-03-11, 20:01
Αχ αυτή η μάνα μου:(...Είναι μεγάλη βοήθεια αλλάααα...:rolleyes:...Σήμερα μου είπε, μεταξύ αστείου και σοβαρού, και δεν είναι η πρώτη φορά, πως ο μικρός είναι πολύ ζωηρός επειδή πίνει το γάλα μου:lol::lol::lol::lol:. Ανέκδοτο:lol:;

"Μάνααα ... λέγοντας ζωηρός εννοείς γεμάτος κέφι για παιχνίδι και ζωή, περιέργεια και εξυπνάδα, αντίληψη, έχει άποψη για τα πάντα κι ας μην μπορεί να μιλήσει;"

(Πόσο ζωηρό μπορεί να είναι ένα παιδί σε αυτή την ηλικία; :roll:

Mammy in love
11-03-11, 23:27
"Μάνααα ... λέγοντας ζωηρός εννοείς γεμάτος κέφι για παιχνίδι και ζωή, περιέργεια και εξυπνάδα, αντίληψη, έχει άποψη για τα πάντα κι ας μην μπορεί να μιλήσει;"

(Πόσο ζωηρό μπορεί να είναι ένα παιδί σε αυτή την ηλικία; :roll:

Πόσο ζωηρό ε:rolleyes::rolleyes::rolleyes:;Δεν φαντάζεσαι:lol:...Δεν σταματάει ούτε για ένα λεπτό:lol:...Φαντάσου ότι όταν τον θηλάζω σηκώνεται κάνει μια επίκυψη και έτσι όπως είναι προσπαθεί να θηλάσει:lol:.Εγώ τον είχα καταλάβει από τον πρώτο υπέρηχο ότι θα είναι ζωηρός.Ήμουν δύο μηνών και στον υπέρηχο βλέπαμε με τον γιατρό να κουνάει χέρια πόδια:lol:.Άσε στην αυχενική...χτύπαγε ο γιατρός την κοιλιά μου για να γυρίσει ο μικρός και να τον μετρήσει και χτύπα χτύπα σήκωσε κι εκείνος το χέρι να την χώσει στο γιατρό:lol::lol::lol::lol:!Έχει πυρετό και βολτάρει όλο το σπίτι:lol:.Δεν ξέρω πότε θα ηρεμήσει αλλά σίγουρα δεν φταίει το γάλα μου:evil:.Απλά ο μικρός μας βγήκε λίγο ζωηρός:lol::lol::lol:...

amaretto
12-03-11, 13:27
Πόσο ζωηρό ε:rolleyes::rolleyes::rolleyes:;Δεν φαντάζεσαι:lol:...Δεν σταματάει ούτε για ένα λεπτό:lol:...Φαντάσου ότι όταν τον θηλάζω σηκώνεται κάνει μια επίκυψη και έτσι όπως είναι προσπαθεί να θηλάσει:lol:.Εγώ τον είχα καταλάβει από τον πρώτο υπέρηχο ότι θα είναι ζωηρός.Ήμουν δύο μηνών και στον υπέρηχο βλέπαμε με τον γιατρό να κουνάει χέρια πόδια:lol:.Άσε στην αυχενική...χτύπαγε ο γιατρός την κοιλιά μου για να γυρίσει ο μικρός και να τον μετρήσει και χτύπα χτύπα σήκωσε κι εκείνος το χέρι να την χώσει στο γιατρό:lol::lol::lol::lol:!Έχει πυρετό και βολτάρει όλο το σπίτι:lol:.Δεν ξέρω πότε θα ηρεμήσει αλλά σίγουρα δεν φταίει το γάλα μου:evil:.Απλά ο μικρός μας βγήκε λίγο ζωηρός:lol::lol::lol:...

δεν βλέπω κάτι περίεργο :lol:

μήπως η μαμά σου έχει μόνο κόρες; η δικιά μου πάντως έχει 2 κόρες και έχει καλομάθει, όλα τα αγόρια της φαίνονται ζωηρά! η κόρη μου μπορεί να γυρίσει όλο το σπίτι ανάποδα αλλά ο ανιψιός μου της φαίνεται ζωηρός, γιατί έκανε τούμπες στο χαλί .. :rolleyes:

Mammy in love
13-03-11, 14:17
δεν βλέπω κάτι περίεργο :lol:

μήπως η μαμά σου έχει μόνο κόρες; η δικιά μου πάντως έχει 2 κόρες και έχει καλομάθει, όλα τα αγόρια της φαίνονται ζωηρά! η κόρη μου μπορεί να γυρίσει όλο το σπίτι ανάποδα αλλά ο ανιψιός μου της φαίνεται ζωηρός, γιατί έκανε τούμπες στο χαλί .. :rolleyes:

Ε μα κι αυτός τούμπες στο χαλί:shock:επικίνδυνο σπορ::lol::lol:.Η μητέρα μου έχει εμένα και ένα αγόρι.Η αλήθεια άσχετα από ότι λέει η μάνα μου μου φαίνεται κι εμένα πολύ ζωηρός ο μικρός αλλά δεν πειράζει καλά να είναι το μαναράκι μου:D!Αλλά εγώ και ο αδερφός μου είμασταν ήσυχα παιδάκια.Εγώ την ταλαιπώρησα πολύ με το φαΐ αλλά όταν έβγαλα όλα μου τα δόντια όλα καλά.Ο αδερφός μου γενικά όλα καλά.Απλά την ήθελε κοντά του αυτό τίποτα άλλο.Τέλος πάντων ,καλά να είναι το γλυκό μου αστεράκι και κάποια στιγμή θα αφήσει και την μανούλα να κάνει καμιά δουλειά στο σπίτι ,να κοιμηθεί λίγο...κι άλλα τέτοια:lol:.

touki
14-03-11, 14:51
κοριτσια γεια σας. δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει εδω να βαλω το μνμ μου αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω.
θηλαζω και εγω τη μικρη μου με πολυ χαρα σχεδον 1 χρονο τωρα. δεν σκοπευω να αποθηλασω μονη μου εφοσον τα παμε πολυ καλα και δε με κουραζει. θηλαζουμε πριν πεσει για υπνο το βραδυ, αν ξυπνησει μεσα στην νυχτα και δεν ηρεμει με αγκαλιτσα μονο, το πρωι οτεν ξυπνησει γυρω στις 6.30 και μετα γυρω στις 8 οποτε και σηκωνεται και συχνα αλλη μια φορα κατα τις 5 που ισως θελει να κοιμηθει λιγο. αν δε βγαζει δοντι δεν ξυπναει τη νυχτα, οποτε οι θηλασμοι μεσα στο 24ωρο ειναι 2,3 ή 4 το πολυ. δεν εχω ακομα περιοδο καθολου. δε μου εχει ερθει ουτε σταγονα. δε θα με ενοιαζε αλλα θελουμε με τον αντρα μου να ξαναμεινω εγκυος γυρω στο καλοκαιρι ή οποτε ερθει. πως ομως θα γινει αυτο; δε θελω να αποθηλασω αλλα δεν ξερω τι να κανω για να αδιαθετησω ξανα; εκοψα τον πρωινο θηλασμο εδω και πολυ καιρο (γυρω στις 13.00) και προσπαθω να μη θηλαζω και καθε μερα το απογευμα αλλα δεν ειδα τιποτα. κατα καιρους ειχα πονακια κλασσικα περιοδου αλλα τζιφος. τι να κανω; να αρχισω να δινω ξενο γαλα για βραδυνο; αχ εχω μπερδευτει. αν μπορειτε απαντησε ή παραπέμψτε με καπου αλλου. ευχαριστω

evi155
14-03-11, 14:58
Touki, ίσως αγχώνεσαι άδικα, η περίοδος επανέρχεται κατά μέσο όρο νομίζω 14 μήνες μετά τη γέννηση του μωρού.
Εμένα π.χ. μου ήρθε ακριβώς στους 12 μήνες, χωρίς να έχω μειώσει τους θηλασμούς (4-6 τη μέρα σε εκείνη τη φάση)
Κάνε μόνο λίγη υπομονή ακόμα, αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις. Άντε και μετά βουρ για το δεύτερο!:D

bebutsiko
18-03-11, 08:47
καλημερα μανουλες!!
αν μπορει καποια ας απαντησει στον προβληματισμο μου...θηλαζω το μωρακι μου 17 μηνες πολλλεεεες φορες την ημερα, απο τον 6ο μηνα σχεδον αποκλειστικα απο το ενα στηθος, με αποτελεσμα μια μεγαλη διαφορα μεγεθους αναμεσα στους 2 μαστους...αυτο δεν με πειραζει αλλα ανησυχω μηπως μας οδηγησει νωριτερα σε αποθηλασμο..τους τελευταιους μηνες θηλαζει κ απο το "αδειο " μαστο που κ αυτος παραγει γαλα, αλλα συνηθως μετα ζηταει κ απο τον αλλο, τις νυχτες δε , επειδη κοιμαται στο κρεββατι μας απο εκεινη την πλευρα του δινω συνεχεια το "μεγαλυτερο"..οσο και να προσπαθω να τον βαζω απο την αλλη πλευρα αυτη δεν επανερχεται στο μεγεθος που ειχε πριν...
λετε να μας οδηγησει σε προωρο αποθηλασμο??

Marirenas Daddy
18-03-11, 17:55
δεν εχω ιδεα αλλα και εγω της δινω περισοτερο απο τον δεξιο μαστο γαλα
ομωα σε καποια φαση πιο μικρη που ειχα την εντυποση οτι παει να δημιουργηθει προβλημα απλα της εδινα ενα στηθος ανα γευμα και μεχρι τωρα ολα ειναι ολα καλα

Ελινα Ζ.
21-03-11, 08:50
καλημερα μανουλες!!
αν μπορει καποια ας απαντησει στον προβληματισμο μου...θηλαζω το μωρακι μου 17 μηνες πολλλεεεες φορες την ημερα, απο τον 6ο μηνα σχεδον αποκλειστικα απο το ενα στηθος, με αποτελεσμα μια μεγαλη διαφορα μεγεθους αναμεσα στους 2 μαστους...αυτο δεν με πειραζει αλλα ανησυχω μηπως μας οδηγησει νωριτερα σε αποθηλασμο..τους τελευταιους μηνες θηλαζει κ απο το "αδειο " μαστο που κ αυτος παραγει γαλα, αλλα συνηθως μετα ζηταει κ απο τον αλλο, τις νυχτες δε , επειδη κοιμαται στο κρεββατι μας απο εκεινη την πλευρα του δινω συνεχεια το "μεγαλυτερο"..οσο και να προσπαθω να τον βαζω απο την αλλη πλευρα αυτη δεν επανερχεται στο μεγεθος που ειχε πριν...
λετε να μας οδηγησει σε προωρο αποθηλασμο??

Καλημερα!Εγω θα σου πω απο τη δικη μου εμπειρια πως ο γιος μου ειναι 15 μηνων και τον θηλαζω ενα χρονο σχεδον μονο απο το ενα στηθος.Κανω ακριβως τα ιδια οπως εσυ,το βραδυ τρωει απο το μεγαλυτερο και καποιες φορες τρωει και απο κεινο που παραγει λιγοτερο αλλα για δευτερολεπτα:lol:Αμεσως μετα αλλαζει και παει σε αυτο που εχει την κανονικη ροη.Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα εως τωρα και ξερω πως του φτανει το γαλα μια χαρα,θηλαζει παρα πολλες φορες μεσα στην ημερα και γενικα ειναι ικανοποιημενος.Νομιζω πως δεν υπαρχει θεμα αποθηλασμου μπορεις ανετα να καλυψεις τις αναγκες του και με τον ενα μαστο;)

bebutsiko
21-03-11, 08:57
εμενα ειναι ηδη 17 μηνων, βεβαια οι αναγκες του φαινεται οτι καλυπτονται, αλλα δεν ξερω αν θα καταφερουμε να συνεχισουμε για πολυ ακομη ετσι..εννοω απο αποψη παραγωγης, γιατι επιθυμια υπαρχει

Ελινα Ζ.
21-03-11, 09:13
Δεν υπαρχει θεμα πιστευω,
πιο πανω ηθελα να πω οτι 15 μηνες τον θηλαζω οχι 1 χρονο,1 χρονο εννοω τρωει απο το ενα μονο χωρις προβλημα;)
γιατι φαντασου λοιπον απο τους 15 μηνες που θηλαζει αποκλειστικα, τον ενα χρονο ηδη τρωει και ο δικος μου απο ενα στηθος ουσιαστικα και δεν εχω θεμα παραγωγης καθολου.Οσο χρειαζεται το παιρνει και απο το ενα.Εχω διαβασει και σε αλλα σχετικα θεματα παλαιοτερα πως θηλαζεις μια χαρα και απο το ενα για οσο καιρο θελει το παιδακι σου.;)Οποτε χαλαρωσε και μια χαρα θα παει.Εγω δεν το σκεφτομαι καθολου ειμαι σιγουρη πως δεν θα χουμε προβλημα.

Ελινα Ζ.
21-03-11, 09:21
διπλο

Tatjani
06-10-11, 00:59
...γιατι φαντασου λοιπον απο τους 15 μηνες που θηλαζει αποκλειστικα, τον ενα χρονο ηδη τρωει και ο δικος μου απο ενα στηθος ουσιαστικα και δεν εχω θεμα παραγωγης καθολου.Οσο χρειαζεται το παιρνει και απο το ενα...

Όταν λες ότι θηλάζει αποκλειστικά 15 μήνες τί εννοείς...? Δεν του έχεις προσθέσει και άλλες τροφές? Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερωτησή μου, άλλα έχω μπερδευτεί. Έχω σκοπό να τον θηλάσω όσο περισσότερο γίνεται, άλλα μετά τον 6ο μήνα αποκλειστικού θηλασμού, η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω να του δίνω φρούτο στο δεκατιανό και λαχανικά και σιγά σιγά κοτόπουλο το μεσημέρι.

Όταν μιλάμε για τα οφέλη του θηλασμού έως 2 και πλέον ετών δεν εννοήται ότι προσθέτουμε κι άλλες τροφές...? Ισχύει μόνο για αποκλειστικό θηλασμο???
Μήπως ήταν νωρίς να του δώσω και ξένη τροφή από τον 6ο μήνα? Πρόβλημα ανάπτυξης δεν υπήρχε πάντως... :confused:

Palladin
06-10-11, 01:10
Όταν λες ότι θηλάζει αποκλειστικά 15 μήνες τί εννοείς...? Δεν του έχεις προσθέσει και άλλες τροφές? Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερωτησή μου, άλλα έχω μπερδευτεί. Έχω σκοπό να τον θηλάσω όσο περισσότερο γίνεται, άλλα μετά τον 6ο μήνα αποκλειστικού θηλασμού, η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω να του δίνω φρούτο στο δεκατιανό και λαχανικά και σιγά σιγά κοτόπουλο το μεσημέρι.

Όταν μιλάμε για τα οφέλη του θηλασμού έως 2 και πλέον ετών δεν εννοήται ότι προσθέτουμε κι άλλες τροφές...? Ισχύει μόνο για αποκλειστικό θηλασμο???
Μήπως ήταν νωρίς να του δώσω και ξένη τροφή από τον 6ο μήνα? Πρόβλημα ανάπτυξης δεν υπήρχε πάντως... :confused:
Κανονικά, όταν μιλάμε για αποκλειστικό θηλασμό εννοούμε τους πρώτους 6 μήνες που δεν δίνουμε κανενός είδους άλλη τροφή, ούτε νερό, παρά μόνο μητρικό γάλα.

Απλά στην κουβέντα, πολλές φορές χρησιμοποιούμε την έκφραση για να πούμε ότι το παιδί δεν πίνει άλλο γάλα εκτός του μητρικού, τροφές όμως και βέβαια τρώει!

Sofia-posi
13-10-11, 14:47
2 πράγματα θέλω να διευκρινήσω:

Ο όρος 'αποκλειστικός θηλασμός' χρησιμοποιείται πολύ συχνά λάθος σε αυτό το φόρουμ. Τις περισσότερες φορές, ειδικά για μωρά άνω των 6 μηνών, εννοούν το γάλα που τρώει προέρχεται αποκλειστικά από θηλασμό κ όχι φρέσκο, σκόνη, εβαπορέ κλπ άρα μόνο μαμίσιο γάλα όχι ξένο :-D Βέβαια, εκεί στους 5-6-7 μήνες ανάλογα με το μωρό κ τις ειδικές συνθήκες εισάγουμε σιγά κ προσεχτικά τις στερεές τροφές.

Το δεύτερο θέμα αφορά το πολυσυζητημένο θέμα 'σίδηρος από θηλασμό κ ξένο γάλα'. Πολλοί αναφέρονται εσφαλμένα στα ξένα γάλατα ως πιο κατάλληλα για μωρά επειδή είναι επεξεργασμένα ώστε να προσφέρουν παραπάνω στο μωρό από το ανθρώπινο γάλα. Μην ξεχνάτε ότι: Η σοφή φύση έχει κάνει το μητρικό γάλα έτσι ώστε να μην το φτάνει κανένα άλλο γάλα που έχει φτιαχτεί τεχνιτά. Ειδικά ο σίδηρος είναι σε τέτοια μορφή (στο ανθρώπινο γάλα) που ενώ η ποσότητά του μπορεί να είναι μικρότερη από τα 'εμπλουτισμένα' γάλατα το ποσοστό απορρόφησής του να είναι άπιαστα μεγαλύτερη. Με απλά μαθηματικά:
ΠΧ:
--------------------------------------------Ανθρώπινο γάλα -----------Ξένο γάλα
Ποσό σιδήρου ---------------------------------10--------------------------- 20
Ποσοστό απορρόφησης ---------------------90% -------------------------5%
Τελικό ποσό που παίρνει το παιδί ----------9------------------------------1-
Κ δεν αναφέρομαι καθόλου στο τεχνιτό σίδηρο κ τα θεματάκια του εεεε. Αυτά. 8)

Ελινα Ζ.
13-10-11, 15:02
Ωχ τωρα ειδα την ερωτηση:oops:
Ναι εχουν δικιο τα κοριτσια εννοουσα αποκλειστικα μονο γαλα δικο μου οχι οτι δεν τρωει κ τροφες:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

mina+beba
16-12-11, 04:12
Α! βρε Κassiani πες τα χρυσοστομη!! άγαλμα θα σε κάνω και εσένα -την aglaia την εχω κάνει ήδη !!!!- . Πολύ σας χαίρομαι που βοηθάτε ! Απο όταν ήμουν 4 μηνων εγκυος διαβαζα τις συμβουλες της Αγλαιας . Το αποτέλεσμα? Η μικρη είναι 2,5 χρονών και τωρα αρχισε να αποθηλάζει ! Απο μόνη της σιγα σιγα! Πραγματικά το τι πόλεμο δεχθηκα απο την βλαμμενη την πεθερά μου και τις κορες της που θηλασαν με το ζορι λιγους μηνες , το τι ειρωνια και σχολια δεχθηκα δεν φαντάζεστε ! Και γουστάρω τρελλα που ο αντρας μου είναι μαζι μου 100% σε αυτό και το χαίρεται πολύ! Καταλαβαίνει οτι είναι καλο για το παιδι . Να πω οτι μια Κυριακή η Φιλιππινεζα της κουνιαδας μου ειχε ρεπο και επειδη η ιδια δεν την παλευε με το παιδι , μας το έφερε και καλα να παιξει , η μπεμπα ήταν 7 μηνων . Ο μικρος έβηχε τοσο που είχαμε πάθει πανικο , φαινοταν το παιδι οτι δεν ειναι καλα , και η γαϊδουρα στον κόσμο της . Μονο σχολια ..μας κολλάει λοιπον την μικρη και δυο μερες μετα παιρνει τηλ να μας πει οτι πηγε το παιδι στο γιατρο και εχει βαριας μορφης βροχιολιτιδα...για τέτοιο ταλέντο μιλάμε... ο παιδιατρος μου ξεκαθαρισε οτι σε τοσο μικρο παιδι αντιβιωση δεν έδινε . Μονο θηλασμο επέμεινε και ήταν κάθετος . Βγάλαμε βροχιολιτιδα λοιπον χωρις αντιβιωση μονο με φυσιολογικο ορο και πολυυυυυ θηλασμό . Αποκλειστικο οχι συμπληρωματα και αηδιες . Ο παιδίατρος μου ειναι υπερ του θηλασμου και μου ειχε πει οτι οταν φτασω στο αμην και δεν αντεχω άλλο να θηλάζω να κάνω απλά έναν ακόμη θηλασμο ! Ετσι δεν σταματήσαμε μεχρι σημερα! Θηλαστε λοιπον , δεν χρειάζεται να σας το πει κάποιος ή τα βιβλια ! ακολουθηστε το φυσικο σας ενστικτο!!!! \

Α! και να ακολουθειτε Kassiani και aglaia! Φαν κλαμπ ! Respect κοριτσια και στις δυο!!

kassiani
19-12-11, 14:13
mina+mpempa βρε μπας κι εισαι καμμια φιλη μου και τα λες αυτα? :oops:

πολυ χαιρομαι παντως που βοηθηκες ετσι και βοηθησες και το παιδι σου.
μια να εχει βοηθηθει, αξιζει τον κοπο και το χρονο μας.

ο θηλασμος μπορει να μην ειναι πανακεια, θα συμφωνησω, αλλα ειναι ο,τι κοντινοτερο υπαρχει στην πανακεια.

εχουμε περασει δοντια, χτυπηματα, ιωσεις, γαστρεντεριτιδες, νυχτερινους εφιαλτες, κολικους χωρις φαρμακα, μονο με αυτην την "πανακεια"

με εσωσε και στη δουλεια. βλεπετε και αντισωματα ειχαμε και εχουμε και δεν αρρωσταιναμε συχνα και οταν αρρωσταιναμε, θηλαζε και το επομενο πρωι ηταν περδικι, με αποτελεσμα εκεινα να μη λειπουν ποτε απο το σχολειο κι εγω απο τη δουλεια.

ειναι ενα δωρο που μονο μια φορα μπορει να το προσφερει η μανα

erasmia83
29-02-12, 19:07
Γειά σας κορίτσια
Θα ήθελα να σας παραθέσω ένα πρόβλημα μου γιατί είστε οι μόνες που μπορείτε να με καταλάβετε και να με βοηθήσετε
Η κορούλα μου είναι 11,5 μηνών και μέχρι τώρα της έδινα μόνο δικό μου γάλα , μέχρι προχτές που ξαφνικά σταμάτησε , δεν ήθελε να πιάσει με τίποτα όση προσπάθεια και αν έκανα.Προς το παρόν βγάζω με θήλαστρο αλλά έχω ελάχιστο γάλα
Αυτο τί σημαίνει¨:άρχισε ήδη να ελλατώνεται ή το θηλάστρο δε βγάζει πάντα όσο έχουμε???
Εν τω μεταξύ όλοι μου λένε να σταματήσω να θηλάζω και ότι είχα να δώσω στο μωρό μου το έδωσα. Μου λένε οτι το γάλα μου δεν προσφέρει τίποτα πλέον στο παιδί μου
Έχω μπερδευτεί!!!
Θα ξαναπιάσει άραγε η κορούλα μου το στήθος μου??Έχει αρχίσει να ελλατώνεται το γάλα μου???Να συνεχίσω να προσπαθώ με το θήλαστρο και όσο βγάζω>??
Συγνώμη που σας ζάλισα...αλλά πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!!Ευχαριστώ

boubis
01-03-12, 09:50
Γειά σας κορίτσια
Θα ήθελα να σας παραθέσω ένα πρόβλημα μου γιατί είστε οι μόνες που μπορείτε να με καταλάβετε και να με βοηθήσετε
Η κορούλα μου είναι 11,5 μηνών και μέχρι τώρα της έδινα μόνο δικό μου γάλα , μέχρι προχτές που ξαφνικά σταμάτησε , δεν ήθελε να πιάσει με τίποτα όση προσπάθεια και αν έκανα.Προς το παρόν βγάζω με θήλαστρο αλλά έχω ελάχιστο γάλα
Αυτο τί σημαίνει¨:άρχισε ήδη να ελλατώνεται ή το θηλάστρο δε βγάζει πάντα όσο έχουμε???
Εν τω μεταξύ όλοι μου λένε να σταματήσω να θηλάζω και ότι είχα να δώσω στο μωρό μου το έδωσα. Μου λένε οτι το γάλα μου δεν προσφέρει τίποτα πλέον στο παιδί μου
Έχω μπερδευτεί!!!
Θα ξαναπιάσει άραγε η κορούλα μου το στήθος μου??Έχει αρχίσει να ελλατώνεται το γάλα μου???Να συνεχίσω να προσπαθώ με το θήλαστρο και όσο βγάζω>??
Συγνώμη που σας ζάλισα...αλλά πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!!ΕυχαριστώΜήπως είσαι έγκυος;Εγώ έτσι κατάλαβα τη δεύτερή μου εγκυμοσύνη.

erasmia83
01-03-12, 10:48
Μήπως είσαι έγκυος;Εγώ έτσι κατάλαβα τη δεύτερή μου εγκυμοσύνη.

Και γι αυτό το λόγο εννοείς να σταμάτησε το θηλασμό απότομα??
Θα το ψάξω αν και δε νομίζω!!

Μαρια.X
01-03-12, 21:28
Ερασμια υπαρχουν και 2 παιδιατροι συμβουλοι θηλασμου στο Ρεθυμνο,αν θελεις να σε δει καποιος απο κοντα και να σε βοηθησει με το θηλασμο,εφοσων θελεις να συνεχισεις να θηλαζεις.

http://pediatros-thes.gr/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%cf%80%ce%bf%cf%85-%ce%b8%ce%b1-%ce%b2%cf%81%ce%b5%ce%af%cf%84%ce%b5-%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d%cf%82/%cf%83%cf%8d%ce%bc%ce%b2%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%bf%ce%b9-%ce%b3%ce%b1%ce%bb%ce%bf%cf%85%cf%87%ce%af%ce%b1%cf%82-ibclc-%ce%b1%ce%bd%ce%ac-%cf%80%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%bf%cf%87%ce%ae/.

Στο Ρέθυμνο:

Νίκος Βαράκης – Παιδίατρος IBCLC
Γερακάρη 73, Ρέθυμνο Κρήτη
E-mail: nikosvarakis@paidiatre.gr
www.paidiatre.gr
Blog:nikopediatre.blogspot.com/

Παιδίατρος Ιωάννα Δακανάλη
Ηγ. Γαβριήλ 42
74100 Ρέθυμνο
ioanna@dakanali.gr
www.dakanali.gr
τηλ 2831057444
φαξ 2831056591
κιν 6972217505

alex1979
01-03-12, 22:29
Και γι αυτό το λόγο εννοείς να σταμάτησε το θηλασμό απότομα??
Θα το ψάξω αν και δε νομίζω!!

Και σε μένα πάντως το ίδιο συνέβη, με το που έμεινα έγκυος μειώθηκε το γάλα μου!

evaMuki
02-03-12, 12:02
Γειά σας κορίτσια
Έχω μπερδευτεί!!!
Συγνώμη που σας ζάλισα...αλλά πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!!Ευχαριστώ

Μοιάζει με απεργία θηλασμού. Προσπάθησε να σκεφτείς τι συνέβη στους τελευταίους θηλασμούς. Μπορεί για σένα να είναι κάτι αδιόρατο αλλά για το παιδί σημαντικό.

Δώσε έμφαση στην επαφή σώμα με σώμα, κάντε μπάνιο μαζί, ξαπλώστε μαζί και γενικά άσε το μωρό και τον εαυτό σου ελεύθερο. Συνέχισε να αντλείς για να κρατήσεις την παραγωγή σου.

Η εγκυμοσύνη μπορεί να οδηγήσει σε αποθηλασμό αλλά συνήθως δεν σταματάνε απότομα. Μπορεί να σταματήσουν γρήγορα αλλά όχι από τη μια μέρα στην άλλη: αυτό είναι απεργία θηλασμού.

erasmia83
02-03-12, 16:39
Ερασμια υπαρχουν και 2 παιδιατροι συμβουλοι θηλασμου στο Ρεθυμνο,αν θελεις να σε δει καποιος απο κοντα και να σε βοηθησει με το θηλασμο,εφοσων θελεις να συνεχισεις να θηλαζεις.

http://pediatros-thes.gr/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%cf%80%ce%bf%cf%85-%ce%b8%ce%b1-%ce%b2%cf%81%ce%b5%ce%af%cf%84%ce%b5-%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d%cf%82/%cf%83%cf%8d%ce%bc%ce%b2%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%bf%ce%b9-%ce%b3%ce%b1%ce%bb%ce%bf%cf%85%cf%87%ce%af%ce%b1%cf%82-ibclc-%ce%b1%ce%bd%ce%ac-%cf%80%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%bf%cf%87%ce%ae/.

Στο Ρέθυμνο:

Νίκος Βαράκης – Παιδίατρος IBCLC
Γερακάρη 73, Ρέθυμνο Κρήτη
E-mail: nikosvarakis@paidiatre.gr
www.paidiatre.gr
Blog:nikopediatre.blogspot.com/

Παιδίατρος Ιωάννα Δακανάλη
Ηγ. Γαβριήλ 42
74100 Ρέθυμνο
ioanna@dakanali.gr
www.dakanali.gr
τηλ 2831057444
φαξ 2831056591
κιν 6972217505

Ευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία , δεν το γνώριζα
Θα πάω σίγουρα και ελπίζω να με βοηθήσει
Να σαι καλά!!!!!!

erasmia83
02-03-12, 16:45
Μοιάζει με απεργία θηλασμού. Προσπάθησε να σκεφτείς τι συνέβη στους τελευταίους θηλασμούς. Μπορεί για σένα να είναι κάτι αδιόρατο αλλά για το παιδί σημαντικό.

Δώσε έμφαση στην επαφή σώμα με σώμα, κάντε μπάνιο μαζί, ξαπλώστε μαζί και γενικά άσε το μωρό και τον εαυτό σου ελεύθερο. Συνέχισε να αντλείς για να κρατήσεις την παραγωγή σου.

Η εγκυμοσύνη μπορεί να οδηγήσει σε αποθηλασμό αλλά συνήθως δεν σταματάνε απότομα. Μπορεί να σταματήσουν γρήγορα αλλά όχι από τη μια μέρα στην άλλη: αυτό είναι απεργία θηλασμού.

Σκέφτομαι διαρκώς τι μπορεί να συνέβη αλλά δε μπορώ να θυμηθώ κάποια ιδιαίτερη στιγμή που να οδήγησε το μωρό σε αυτή την κατάσταση , τι να πω!!!!!!!!!
Εχθές το βράδυ την ώρα που τη νανούριζα στην αγκαλιά μου κατάφερε να πιάσει , τα ξημερώματα και το πρωί που ξύπνησε δεν ήθελε πάλι με τίποτα!!

Μαρια.X
02-03-12, 18:57
Ευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία , δεν το γνώριζα
Θα πάω σίγουρα και ελπίζω να με βοηθήσει
Να σαι καλά!!!!!!

Και 'γω πιστευω οτι ειναι απεργια θηλασμου,αλλα δυστυχως δεν ξερω πως να σε βοηθησω.
Η Eve περυσι η κορη της εκανε καμια 10αρια μερες να θηλασει,στειλε της ΠΜ ή διαβασε το τοπικ που ειχε γραψει,θα ψαξω να το βρω.
Καλη συνεχεια!
Διαφορετικα απευθυνσου στον κο Βαρακη ή στην κα Δακαναλη και πιστευω οτι θα σε βοηθησουν,επαγγελματιες ειναι αλλωστε.

erasmia83
02-03-12, 20:27
Και 'γω πιστευω οτι ειναι απεργια θηλασμου,αλλα δυστυχως δεν ξερω πως να σε βοηθησω.
Η Eve περυσι η κορη της εκανε καμια 10αρια μερες να θηλασει,στειλε της ΠΜ ή διαβασε το τοπικ που ειχε γραψει,θα ψαξω να το βρω.
Καλη συνεχεια!
Διαφορετικα απευθυνσου στον κο Βαρακη ή στην κα Δακαναλη και πιστευω οτι θα σε βοηθησουν,επαγγελματιες ειναι αλλωστε.

Σίγουρα θα πάω γιατί δε βλέπω να βγάζω άκρη μόνη μου , έχω αρχίσει να απογοητεύομαι!!!!!!

little
02-03-12, 20:55
Έχω και εγω τις ιστορίες μου με τον θηλασμό. Πλέον είναι 15 μηνών και προσπαθώ να αποθηλάσει γιατί κουράστηκα εγω και έχω επηρεαστεί πολυ απ΄ολους στο περιβάλλον μου που φουσκώνουν τα μάτια όταν λέω ότι θηλαζω. Πλέον λοιπόν θηλάζουμε μόνο μεταμεσονυχτια 2 φορές. Ο λόγος που γράφω σε αυτο το θέμα, στα οφέλη, είναι ότι παροΛο που τα ξέρω, τα πιστεύω δεν μπορω απο το να μην είμαι αγανακτισμένη. Έχει αρρωστησει όσες φορές αρρώστησα και εγω. Έχει κολλήσει απο εμένα και πάντα την περνάει χάλια! Ψηλό πυρετο πολλές μύξες ένα χάλι. Όχι μόνο αυτο αλλα νοσηλευτηκε μια φορά κιόλας. Δηλαδή αν δεν τον θηλαζα θα ήταν τόσο χειρότερα; ε πόσο πιο πολυ; Αυτή την φορά κάναμε και ωτιτιδα λόγω της ιωσης! Δεν μετανοιωνω στιγμή που θήλασα. Αλλα πλέον τουλάχιστον στο δικό μου παιδι δεν ξέρω πόσο πολυ τον προστάτευσε.

Μαρια.X
02-03-12, 22:48
Λιτλ ισως να παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο στο γιατι αρρωσταινει ευκολα ενα παιδι.
Εμενα παντως η κορη μου οσες φορες εχει αρρωστησει 5-6-7 το μονο που κανει ειναι πυρετο για ενα 24ωρο και μετα της περναει.
Το μωρο μεχρι στιγμης (δοξα τω θεο)τιποτα και ευχομαι να μην αρρωστησει τοσο μικρο που ειναι.
Τα παιδια που θηλαζουν τα περνανε πιο ''ελαφρια'' ,οχι οτι δεν αρρωσταινουν και ποτε τους.
Εγω παντως μεχρι τα 18-19 ειχα χρονια βροχιτιδα και εχω και χρονια αλλεργικη ρινιτιδα.Και πιο μικρη εκανα και ωτιτιδες.
Ο αντρας μου εχει κι αυτος αλλεργικη ρινιτιδα και απ'οτι μου λεει ταλαιπωριοταν κι αυτος με βρογχικα.
Δεν μας θηλασαν οι μαμαδες μας.Ισως τα παιδια μου αν δεν τα θηλαζαν να παιρνουσαν οτι περασα εγω κι ο αντρας μου,ποιος ξερει.
Παντως εγω στα παιδια μου μονο καλο βλεπω οτι τους κανει.

Οσο για τα σχολια θα σου ελεγα να μην αφηνεις τον καθενα να σε επηρεαζει τοσο πολυ για το πως μεγαλωνεις το παιδι σου,οχι μονο για τον θηλασμο,αλλα γιατι να δινεις λογαριασμο τι κανεις στην οικογενεια σου?
Εφοσων αποφασισες να αποθηλασεις καντο γιατι το θελεις εσυ,οχι γιατι σε επηρεαζουν τριτοι.

σαολινάκι
06-05-12, 17:34
γεια σας!
είναι πρώτη φορά που συνδέομαι και θα ήθελα και εγώ να σας πω πόσο πολύτιμες
είναι οι εμπειρίες σας και οι συμβουλές σας.
θηλάζω αισίως 10 μήνες και έχουν αρχίσει ήδη να μου λένε αρκετά οικία πρόσωπα
ότι πρέπει σιγά σιγά να αποθηλάσω. μέχρι και γιατρός πνευμονολόγος που το πρότεινε επειδή πρώτον είχα βήχα (πιθανότατα αλλεργικό) δηλαδή ήμουν κατά κάποιο τρόπο άρρωστη και δεύτερον επειδή αυτή είχε θηλάσει 2 μήνες τα παιδιά της και κατά τη γνώμη της ήταν αρκετό.
σαν μαμά ξέρω ότι κάνω το σωστό αλλά το να το μοιράζομαι με άτομα που μπορούν να με καταλάβουν είναι πολύ σημαντικό.:p

opal
07-05-12, 13:23
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει με το βήχα. Σου είπε ότι έπαθες αλλεργία επειδή θήλαζεις;:confused: Δεν είμαι γιατρός αλλά μου ακούγεται κάπως κουφό αυτό.

Σε αυτούς που σε πιέζουν να αποθηλάζεις να λες ότι σύμφωνα με τους ειδικούς το μητρικό γάλα είναι η κύρια τροφή του βρέφους κατά τον πρώτο χρόνο ζωής και κατά το δεύτερο χρόνο ζωής είναι πολύ ωφέλιμο γιατί προστετεύει το παιδί από έναν μεγάλο κατάλογο με αρρώστιες. Επομένως επειδή ενδιαφέρεσαι να κάνεις το καλυτερο για το παιδί σου σκοπεύεις να συνεχίσεις να το θηλάζεις!

σαολινάκι
07-05-12, 23:26
εννοούσε ότι μπορεί να ενοχλώ το μωρό γιατί ο βήχας ήταν έντονος και είχε κρατήσει και αρκετές ημέρες αλλά κατα πάσα πιθανότητα το είπε αβίαστα και μάλλον δεν είναι και υπέρ του μακροχρόνιου θηλασμού .
σε καμία περίπτωση δεν με επηρέασε απλά ήταν μια ακόμη περίπτωση που μου πρότεινε να σταματήσω.
ευχαριστώ που απάντησες:p

Nina-Nana
07-05-12, 23:37
Ο βήχας δηλαδή ενοχλεί το μωρό μόνο όταν θηλάζει;; Πως και δεν σου είπε να μην το παίρνεις αγκαλιά για να μην το ταράξεις; :rolleyes:

σαολινάκι
08-05-12, 13:31
τι να πω!
μάλλον έπεσα στην περίπτωση.

ErsiNil
11-05-12, 13:08
Ακολουθει μηνυμα ευγνωμοσυνης: Στο forum γράφτηκα χθες αλλα παρακολουθώ την ιστοσελίδα απο τη στιγμή πυ έμεινα έγκυος. Μου έχει λύσει απορίες, έχει συνεισφέρει σε αποφάσεις μου, με έχει στηρίξει ψυχολογικά. Θηλαζω αποκλειστικά τον μικρό μου 7,5 μήνες. Σκεφτομουνα ότι ένας χρόνος θα ήταν αρκετός, όσο περνάει ο καιρός όμως, μετανιωνω για το χρονικό περιθώριο που είχα θέσει και δεν θέλω να απογαλακτισω τόσο νωρίς... Ελεγα οτι θα σταματησω να θηλαζω αλλα θα συνεχισω να του δινω το γαλα μου με θηλαστρο και μπιμπερο (γιατι ενας χειρουργος-παιδιατρος μου ειπε οτι απο ενος ετους τα παιδια εχουν μνημη και καλο ειναι να κοψω τον θηλασμο) ωσπου μπηκα ξανα εδω και διαβασα αρθρα και αποψεις και για άλλη μια φορα βρήκα στήριξη και ελπίδα. Τέρμα τα χρονικά περιθώρια και οι προκαταλήψεις. Ο,τι θέλω θα κανω, αφουγκραζομενη τις ανάγκες του παιδιού μου. Το ανακοίνωσα και στον άντρα μου. Σας ευχαριστω.:-)

jackrussel
11-05-12, 15:29
Ακολουθει μηνυμα ευγνωμοσυνης: Στο forum γράφτηκα χθες αλλα παρακολουθώ την ιστοσελίδα απο τη στιγμή πυ έμεινα έγκυος. Μου έχει λύσει απορίες, έχει συνεισφέρει σε αποφάσεις μου, με έχει στηρίξει ψυχολογικά. Θηλαζω αποκλειστικά τον μικρό μου 7,5 μήνες. Σκεφτομουνα ότι ένας χρόνος θα ήταν αρκετός, όσο περνάει ο καιρός όμως, μετανιωνω για το χρονικό περιθώριο που είχα θέσει και δεν θέλω να απογαλακτισω τόσο νωρίς... Ελεγα οτι θα σταματησω να θηλαζω αλλα θα συνεχισω να του δινω το γαλα μου με θηλαστρο και μπιμπερο (γιατι ενας χειρουργος-παιδιατρος μου ειπε οτι απο ενος ετους τα παιδια εχουν μνημη και καλο ειναι να κοψω τον θηλασμο) ωσπου μπηκα ξανα εδω και διαβασα αρθρα και αποψεις και για άλλη μια φορα βρήκα στήριξη και ελπίδα. Τέρμα τα χρονικά περιθώρια και οι προκαταλήψεις. Ο,τι θέλω θα κανω, αφουγκραζομενη τις ανάγκες του παιδιού μου. Το ανακοίνωσα και στον άντρα μου. Σας ευχαριστω.:-)
κι εγω ετσι ελεγα ενα χρονο και φτασαμε τα 2,,,ενιοτε γκρινιαζω γιατι ειναι πολυ απαιτητικος ο κυριος αλλα δεν μετανιωνω για τιποτα,,απο εδω και στο εξης οποτε θελει ας το κοψει μονος του ηδη δεν πολυ θελει,,,
ηθελα να σχολιασω την μπουρδα του γιατρου που λεει κοφντι γιατι οθυμουνται μετα τον χρονο:confused::confused::confused:

καταρχην ο,τι ζει ενα παιδι, βρεφος εως και εμβρυο ακομα, εγγραφεται μεσα του, στον σκληρο δισκο ενα πραγμα και αυτο μενει ανεξιτηλο, αφηνει το σημαδι του, το ιχνος του ακομα κι αν ως ενηλικας, το ατομο δεν το θυμαται συνειδητα,,αρα αυτο περι μνημης ακυρο, μνημη, υποσυνειδητα, ασυνειδητα υπαρχει και για πιο αρχαικα βιωματα και απο την κοιλια της μανας μας ακομα,,,,τελος ακομα κι αν θυμαται το παιδι το θηλασμο και συνειδητα οταν μεγαλωσει πιο το προβλημα? τι ειναι δηλαδη βασανιστηριο που να πρεπει να απωθησει κανεις? κατι που πρεπει να νιωθει ενοχες?? ,,,, ο θηλασμος ειναι για οσους το θυμουνται συνειδητα μια υπεροχη αναμνηση, και για οσους δεν το θυμουνται συνειδητα, το ωραιο της αναμνησης αυτης εκφραζεται εμμεσα με χιλιους δυο τροπους, αρα τι μπουρδες λεει ο ντοκτορ?
αυτο επρεπε να το γραψεις στο τι αλλο θα ακουσουμε
καλη συνεχεια με το θηλασμο σας ειναι μικρουλης ακομα συνεχιστε να το απολαμβανετε και οι δυο

spyridoula78
07-02-13, 18:42
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=458498

Μέτρον άριστον

Σε ό,τι αφορά τους ειδικούς που ασχολούνται με την ψυχική υγεία, μιλώντας στο «Βήμα» αναφέρουν πως στην πτυχή της σχέσης μητέρας - παιδιού που αφορά τον θηλασμό πρέπει να υπάρχει μέτρο. Οπως τονίζει η κυρία Εφη Λάγιου-Λιγνού, ψυχοθεραπεύτρια παιδιών και εφήβων, υπεύθυνη του Προγράμματος Πρώιμης Παρέμβασης στην Παιδοψυχιατρική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών στο νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία», «η ακραία συνθήκη του θηλασμού ενός παιδιού που είναι σε ηλικία να τραφεί μόνο του δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση τη βιοψυχοκοινωνική αξία του θηλασμού. Η λαϊκή παροιμία "κάθε πράγμα στον καιρό του..." ισχύει και εδώ. Η μητέρα, δίνοντας το γάλα της στο νεογέννητο μωρό της, του δίνει μαζί και τη σκέψη της για αυτό: και τα δύο είναι απαραίτητα για τη σωματική και ψυχονοητική του ανάπτυξη. Το βρέφος ανταποκρινόμενο σε αυτό το "δώρο" της μητέρας του επιστρέφει με τον τρόπο του την ικανοποίηση που αυτή του πρωτοέδωσε, βάζοντας σε κίνηση αυτό το απαραίτητο συναισθηματικό δώσε-πάρε. Ομως "παν μέτρον άριστον"». Η ειδικός λέει ότι καθώς το παιδί μεγαλώνει διαφοροποιούνται οι ανάγκες του. «Ανταποκρίνομαι στις ανάγκες του παιδιού δεν σημαίνει πως κάνω ό,τι μου ζητήσει. Ο θηλασμός-πιπίλα δεν προσφέρει την ασφάλεια των ξεκάθαρων ορίων στο χάος της ψυχικής ανωριμότητας του παιδιού. Η μητέρα δεν εξυπηρετεί τις αναπτυξιακές ανάγκες του παιδιού της με το να τροφοδοτεί (για τους δικούς της λόγους) μια εικόνα του εαυτού της "πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα". Με τον παρατεταμένο θηλασμό δεν του προσφέρει πλαίσιο για να αναπτυχθεί και δεν προετοιμάζει το παιδί της να είναι ανθεκτικό στις ματαιώσεις, στις απογοητεύσεις και στις αντιξοότητες της ζωής».

Η ψυχολογία της μητέρας

Τα άκρα ποτέ δεν είναι καλά, τονίζει από την πλευρά της και η κλινική ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια κυρία Κατερίνα Παπανικολάου. Οπως λέει, από τη μια πλευρά υπάρχουν οι μητέρες που έχουν αρνητική στάση απέναντι στον θηλασμό και μπορεί να έχουν αποφασίσει, πριν ακόμη από τον ερχομό του βρέφους, να μη θηλάσουν. «Αν και μια τέτοια στάση μπορεί να υπαγορεύεται από διάφορους συνειδητούς λόγους, όπως ο φόβος της γυναίκας να μη χαλάσει το σώμα της, συχνά η άρνηση αυτή έχει να κάνει με βαθύτερα αίτια, ίσως δυσκολίες στη σχέση της γυναίκας με τη δική της μητέρα όταν ήταν αυτή το βρέφος, ή ακόμη και δυσκολία αποδοχής του θηλυκού της εαυτού». Από την άλλη πλευρά και η υπερβολική εμμονή ως προς την παράταση του θηλασμού ίσως επίσης κρύβει «σκοτεινά σημεία». «Μπορεί να ξεπερνά την πραγματική πρόθεση της μητέρας για προσφορά φροντίδας προς το νήπιο και να υπαγορεύεται από μια ασυνείδητη επιθυμία που αφορά κάλυψη της ανάγκης της ίδιας της μητέρας για μια στενή - συμβιωτική σχέση με το παιδί». Κατά την κυρία Παπανικολάου από το τρίτο έτος της ζωής του παιδιού, και εφόσον έχει υπάρξει επαρκής κάλυψη των αναγκών του για ασφάλεια, η βασική ανάγκη του είναι η αυτονομία. «Η παράταση της προσκόλλησης ίσως καλύπτει ανάγκες της ίδιας της μητέρας για ασφάλεια και επαφή, ανάγκες που δεν έχουν επαρκώς καλυφθεί. Ο αποθηλασμός είναι ένας αποχωρισμός τόσο για το βρέφος όσο και για τη μητέρα. Η μητέρα θα στηρίξει το μωρό της σε αυτή τη διαδικασία, αλλά ίσως χρειαστεί να πάρει και αυτή στήριξη από κάποιον άλλον».

Απαραίτητη η αυτονόμηση

Μεγάλη προσοχή στην τήρηση των λεπτών ισορροπιών ώστε οι μητέρες να μεγαλώνουν γερά (ψυχικά και σωματικά) παιδιά συστήνει και ο κ. Δημήτρης Καραγιάννης, παιδοψυχίατρος - ψυχοθεραπευτής οικογένειας, διευθυντής του Θεραπευτικού Ινστιτούτου «Αντίστιξη». «Ο θηλασμός αποτελεί μια πολύτιμη μετάβαση από την ενδομήτρια ζωή στη νέα πραγματικότητα. Η μητέρα, εκτός από την πολύτιμη τροφή με τα θρεπτικά συστατικά, προσφέρει το καλωσόρισμα στη ζωή με τη θερμή αγκαλιά της που εκφράζει την αγάπη της. Η άρνηση του θηλασμού για αισθητικούς λόγους ή λόγω έλλειψης χρόνου αποτελεί άρνηση της ίδιας της μητρότητας. Την ίδια στιγμή όμως η φανατική εμμονή στον θηλασμό λειτουργεί εις βάρος της συναισθηματικής ανάπτυξης του παιδιού και δημιουργεί καθηλώσεις επικίνδυνες για την προσωπικότητά του στη συνέχεια της ζωής του. Η προσφορά του μητρικού στήθους σε οποιαδήποτε δυσφορία του παιδιού το εκπαιδεύει στη συνέχεια της ζωής του να αναζητεί στην τροφή την αδιαφοροποίητη ικανοποίηση (καθήλωση στο στοματικό στάδιο εξέλιξης)».
Ο κ. Καραγιάννης σημειώνει ότι καθημερινά στην κλινική εμπειρία καταγράφονται επώδυνα περιστατικά ανάπτυξης φοβιών, αγχωδών αντιδράσεων, ακόμη και βαρύτερων ψυχικών διαταραχών που σχετίζονται με την αδιαφοροποίητη συγκυτιακή σχέση μητέρας - παιδιού. «Η αποκλειστικότητα της σχέσης μητέρας - βρέφους δεν μπορεί να διαρκεί αιώνια, γιατί τότε δεν αφορά τη φροντίδα του παιδιού αλλά την κάλυψη άλλων συναισθηματικών αναγκών της μητέρας, η οποία απομυζεί το παιδί της, απομακρύνοντας ή περιθωριοποιώντας τον πατέρα. Συνεπώς εδώ έχουμε μια αντιστροφή της κατανόησης του οιδιποδείου συμπλέγματος σε ιοκάστειο σύμπλεγμα, όπου η μητέρα καθηλώνεται στο παιδί της και επομένως εμποδίζει την αυτονόμησή του».
Ποια είναι τελικώς «αρκετά μητέρα», όπως το έθεσε και το «Τime»; Μάλλον η μόνη συμβουλή που μπορούμε να σας δώσουμε είναι να ενημερωθείτε, να ψάξετε, να νιώσετε και η καθεμιά από εσάς είναι η μόνη που θα δώσει την απάντηση.

AthinaP
07-02-13, 19:00
καθημερινά στην κλινική εμπειρία καταγράφονται επώδυνα περιστατικά ανάπτυξης φοβιών, αγχωδών αντιδράσεων, ακόμη και βαρύτερων ψυχικών διαταραχών

Μας λέει εδώ ότι φτάνουν στον παιδοψυχίατρο καθημερινά τέτοια περιστατικά; Κάτσε μισό...

Τα παιδιά που θηλάζουν μέχρι να φτάσουν σε ηλικία που κάποιος θα απευθυνόταν στον παιδοψυχίατρο (δηλαδή όχι μωρά) είναι πολύ λίγα. Δηλαδή μας λέει αυτός ότι τόσα πολλά παιδιά που θηλάζουν μέχρι "μεγάλα" έχουν τέτοια προβλήματα; Θα έπρεπε να είναι πιο σαφής νομίζω.

Αναρωτιέμαι οι 3 εν λόγω επιστήμονες, αν θήλασαν οι ίδιοι, ή η σύζυγος και πώς αποθήλασαν και γιατί. Δηλαδή αν η τροφή δίνεται με το μπουκάλι αυτομάτως αποφεύγουμε τον κίνδυνο το παιδί να είναι "πολύ" δεμένο με τη μαμά και να προκύψουν προβλήματα; Αυτό μας λέει;

Προσπαθώ να το δω σοβαρά, αλήθεια, αλλά δεν μπορώ :lol:

pax
07-02-13, 19:11
Δεν ξέρω κατά πόσο ειδικοί είναι οι "ειδικοί" που μιλούν, αλλά μου φαίνεται ότι λένε απλά λογικοφανείς και λίγο πολύ πασίγνωστες θεωρίες περί αυτονόμησης και τις κολλάνε στο θηλασμό.

Και κάτι άλλο, για το επίμαχο άρθρο στο time: διάβασα πριν από καιρό συνεντεύξεις με τη μητέρα που φωτογραφήθηκε στο εξώφυλλο και με άλλες μητέρες που συμμετείχαν. Δεν βρίσκω δυστυχώς τις συνεντεύξεις, η ουσία ήταν πάντως πως διαφωνούσαν ριζικά με τον τρόπο που παρουσιάστηκαν τα λεγόμενά τους στο time και πως δεν είχαν ιδέα ότι οι ιστορίες τους θα χρησιμοποιούνταν σε ένα τόσο διχαστικό άρθρο με τον προκλητικό τίτλο "Are you mom enough?". Η κυρία του εξωφύλλου είπε ότι από όλες τις φωτογραφίες επιλέχτηκε εν αγνοία της αυτή που τραβήχτηκε σε ένα διάλειμμα και την έδειχνε σχεδόν επιθετική.

AthinaP
07-02-13, 19:18
Ναι, άλλο να λέει έτσι θεωρητικά, αυτό το έχουμε ακούσει πολλές φορές. Αυτός όμως λέει καθημερινά (φαντάζομαι εδώ στην Αθήνα) έτσι όπως το λέει, εμφανίζονται στο ιατρείο του ή κάποιου άλλου παιδοψυχίατρου τέλος πάντων τέτοιες περιπτώσεις... Αφού τα παιδάκια που θηλάζουν τόσο πολύ στην Αθήνα μετρημένα είναι, εμφανίζονται στις εκδηλώσεις του θηλασμού και ένα σημαντικό μέρος των μαμάδων είναι ενεργές στο παρεντς.

Όταν δεν είναι ονλαιν οι μαμάδες τρέχουν στον παιδοψυχίατρο δηλαδή;

Και λέει ο παιδοψυχίατρος, μάλιστα, το βρήκα, το δίχως άλλο η μόνη αιτία για τα προβλήματά σας κυρία μου είναι ο θηλασμός;

Κάποιος τα φουσκώνει μάλλον!

Θέλω να πω ότι ο εν λόγω κύριος καθώς και οι κυρίες απλά δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάνε και κάποιος τους ρώτησε συγκεκριμένα για αυτό και τα είπαν όπως τους ερχόσαντε... Δηλαδή.... όπως τα είπαν!

:lol:

Izaki
07-02-13, 21:25
Όταν δεν είναι ονλαιν οι μαμάδες τρέχουν στον παιδοψυχίατρο δηλαδή;

:lol::lol::lol:

Θα συμφωνήσω ότι το άρθρο είναι λίγο ότι να 'ναι. Αυτά που αναφέρονται για το κατά πόσο βλάπτει την αυτονόμηση του παιδιούο θηλασμός πραγματικά υπάρχουν τόσοι τρόποι να δημιουργήσει μία μαμά πρόβλημα στο παιδί της που ο θηλασμός είναι το λιγότερο κατά τη γνώμη μου.
Σίγουρα μπορούμε να βρούμε ένα σωρό έρευνες που υποστηρίζουν τα οφέλη του μακροχρόνιου θηλασμού αντί απλά για τις "απόψεις" τριών ειδικών σε μία χώρα κάθε άλλο παράφιλική στο θηλασμό.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης αυτού του άρθρου εκτός από το να δώσουμε άλλοθι στις μητέρες που δεν θήλασαν και δεν νιώθουν άνετα με αυτό.

jackrussel
09-02-13, 11:20
εμενα παντως το αρθρο που διαβασα αν και υπερμαχη του θηλασμου που θηλασε 2,5 χρονια με ενδιαφερει και το ακουω προσεκτικοτατα

το να θηλαζεις 2-3 χρονια το παιδι σου δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχεις κατα νου ολα αυτα, τα οποια ειναι σοβαροτατα και ο καθενας μας θα πρεπει να τα ακουσει προσεκτικα

jackrussel
09-02-13, 11:35
Δεν ξέρω κατά πόσο ειδικοί είναι οι "ειδικοί" που μιλούν, αλλά μου φαίνεται ότι λένε απλά λογικοφανείς και λίγο πολύ πασίγνωστες θεωρίες περί αυτονόμησης και τις κολλάνε στο θηλασμό.

Και κάτι άλλο, για το επίμαχο άρθρο στο time: διάβασα πριν από καιρό συνεντεύξεις με τη μητέρα που φωτογραφήθηκε στο εξώφυλλο και με άλλες μητέρες που συμμετείχαν. Δεν βρίσκω δυστυχώς τις συνεντεύξεις, η ουσία ήταν πάντως πως διαφωνούσαν ριζικά με τον τρόπο που παρουσιάστηκαν τα λεγόμενά τους στο time και πως δεν είχαν ιδέα ότι οι ιστορίες τους θα χρησιμοποιούνταν σε ένα τόσο διχαστικό άρθρο με τον προκλητικό τίτλο "Are you mom enough?". Η κυρία του εξωφύλλου είπε ότι από όλες τις φωτογραφίες επιλέχτηκε εν αγνοία της αυτή που τραβήχτηκε σε ένα διάλειμμα και την έδειχνε σχεδόν επιθετική.

δεν θα διαφωνησω μαζι σου καθολου, ειδικα ως προς τον τιτλο του αρθρου
ουτε για τις λογικοφανεις θεωριες αυτονομησης

γνωριζω ομως και μαμαδες που κανουν τα παντα, ασυνειδητα, ωστε να μην αυτονομηθουν τα παιδια τους, αυτο εννοειται οτι το κανουν με χιλιους δυο τροπους δεν εννοω μεσω του θηλασμου,

μπορει να το κανω κι εγω οποτε ενα τετοιο αρθρο δεν ειναι κακο για να με κανει να κοιταξω μεσα μου και να δω ξανα τη σχεση μου με το παιδι μου, στη συγκεκριμενη περιπτωση και με το θηλασμο

η αμφισβητηση κανει καλο στην υγεια,,το μετρο το χανουμε κοριτσια ευκολα
ειναι ενα αρθρο για να σκεφτεις που η συμπεριφορα σου ως προς το παιδι σου τελικα ειναι περισσοτερο ζημιογονα για αυτο

Μπεμπούλα10
09-02-13, 15:08
Έχει αρρωστησει όσες φορές αρρώστησα και εγω. Έχει κολλήσει απο εμένα και πάντα την περνάει χάλια! Ψηλό πυρετο πολλές μύξες ένα χάλι. Όχι μόνο αυτο αλλα νοσηλευτηκε μια φορά κιόλας. Δηλαδή αν δεν τον θηλαζα θα ήταν τόσο χειρότερα;

NAI...

Μπεμπούλα10
09-02-13, 15:19
έχουν αρχίσει ήδη να μου λένε αρκετά οικία πρόσωπα
ότι πρέπει σιγά σιγά να αποθηλάσω. μέχρι και γιατρός πνευμονολόγος που το πρότεινε επειδή πρώτον είχα βήχα (πιθανότατα αλλεργικό) δηλαδή ήμουν κατά κάποιο τρόπο άρρωστη και δεύτερον επειδή αυτή είχε θηλάσει 2 μήνες τα παιδιά της και κατά τη γνώμη της ήταν αρκετό.

Η πνευμονολόγος που σου πρότεινε να αποθηλάσεις λόγω βήχα δεν ντρέπεται καθόλου;;;;; :evil: Ο βήχας δεν αποτελεί αντένδειξη για τον θηλασμό.

Το ότι προσπαθεί να σου επιβάλλει τις προσωπικές της απόψεις ως ιατρικά ορθές είναι απαράδεκτο. Δείχνει ότι αγνοεί παντελώς τι σημαίνει θηλασμός και όχι μόνο αγνοεί, αλλά αυθαιρετεί εις βάρος της υγείας του παιδιού σου και της δικής σου για να νιώσει αυτή καλύτερα που δεν ανταποκρίθηκε στην ανάγκη του παιδιού της να θηλάσει κι άλλο.

Δεν θα εμπιστευόμουν γιατρό με τέτοια έλλειψη γνώσεων και ήθους.

Είναι οι δικές της ανάγκες πιο σημαντικές από τις ανάγκες του παιδιού σου; Ποιες έχουν προτεραιότητα για σένα;

pax
09-02-13, 19:48
γνωριζω ομως και μαμαδες που κανουν τα παντα, ασυνειδητα, ωστε να μην αυτονομηθουν τα παιδια τους, αυτο εννοειται οτι το κανουν με χιλιους δυο τροπους δεν εννοω μεσω του θηλασμου,

Ναι, κι εγώ γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις, και μία από αυτές θήλασε πολλά χρόνια. Και συμφωνώ ότι το κάνουν με χίλιους τρόπους, και ότι αν μια μαμά με δυσκολίες αυτονόμησης είναι υπέρμαχος του θηλασμού, θα εκδηλώσει το πρόβλημά της και μέσω του παρατεταμένου θηλασμού. Αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα κατά του παρατεταμένου θηλασμού γενικά.

Και βέβαια έχεις δίκιο ότι η αμφισβήτηση και η ενδοσκόπηση, σε λογικά όρια, κάνουν καλό στην υγεία :)

Μπεμπούλα10
09-02-13, 20:13
Γιατί όμως παντού λένε ότι δεν προσφέρει κάτι μετά το 6μηνο;για να προωθηθεί το "ξένο" γάλα;

Πρώτα να δούμε ποιοι είναι αυτοί που λένε ότι ο θηλασμός δεν προσφέρει τίποτα μετά το 6μηνο.

Είναι τα παιδιά, που έχουν βιολογική, ψυχολογική και συναισθηματική ανάγκη τον θηλασμό;

Είναι οι εταιρίες που πουλάνε γάλατα και κρέμες;

Είναι οι γιατροί και οι μαίες που παίρνουν δωράκια από τις εταιρίες;

Ο θηλασμός είναι δωρεάν.

jackrussel
09-02-13, 20:14
Αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα κατά του παρατεταμένου θηλασμού γενικά.

αυτο ειναι το μονο σιγουρο

jackrussel
09-02-13, 20:18
Πρώτα να δούμε ποιοι είναι αυτοί που λένε ότι ο θηλασμός δεν προσφέρει τίποτα μετά το 6μηνο.

Είναι τα παιδιά, που έχουν βιολογική, ψυχολογική και συναισθηματική ανάγκη τον θηλασμό;

Είναι οι εταιρίες που πουλάνε γάλατα και κρέμες;

Είναι οι γιατροί και οι μαίες που παίρνουν δωράκια από τις εταιρίες;

Ο θηλασμός είναι δωρεάν.

δεν καταλαβα ποτε, πολλες φορες το λενε γιατι καποιες μαμαδες εχουν αναγκη να ακουσουν κατι τετοιο προκειμενου να πλαισιωσει καποιος αλλος εξω απο την σχεση τους με το παιδι τους καποια πραγματα οπως το φαγητο του

συχνα καταληγω οτι το λενε γιατι απλα αυτο πιστευουν λογο κουλτουρας και προσωπικων πεποιθησεων υποκειμενικων κι οχι αντικειμενικων

pik
25-06-13, 02:39
Καλησπερα σας, ήμουν παλαιότερα ενεργοτατο μέλος, αλλα κατόπιν της γέννησης του πρώτου κ μετα του δεύτερου παιδιού μου αραίωσαν οι επισκέψεις μέχρι που διακοπηκαν. Ήθελα απλώς να παραθέσω πως στο Facebook υπάρχουν ομάδες υποστηριξης θηλασμού ανά τόπους. Χάρη σε μια από αυτές https://www.facebook.com/groups/Attiki.Thilasmos/ συνεχίζω να θηλαζω την κόρη μου, όταν πριν απο 1,5 χρόνο νόμιζα πως " επρεπε" να αποθηλασω στο χρόνο. Σε 3 εβδομάδες κλείνουμε 2 χρόνια θηλασμού!

Fruen
02-11-13, 20:55
Γειά σας κορίτσια .
Και μεις είμαστε τριων και θηλαζαμε μέχρι πριν μια βδομάδα .
Χρειάστηκε να πάω στον οδοντίατρο για να αλλάξω δυο μαύρα σφραγίσματα.οταν γύρισα δεν την άφησα να θηλάζει γιατί φοβόμουν μην έχουν περάσει διάφορα στο γάλα .ετσι έβγαζα το γάλα στο ντους και της έλεγα την αλήθεια οτι πήγα στον οδοντίατρο και οτι πρέπει να κάνει υπομονή κάποιες μέρες .
Τωρα της λέω να πιει πάλι αλλα δεν θέλει .δοκιμασε λίγο και λέει μπλιαχ!
Τι θα κάνω ; Δεν ήθελα να αποθηλασω .ουτε το παιδι ήθελε .εκλαιγε τις δυο πρώτες μέρες .ηθελα να περάσει κι ο χειμωνας και μετά βλέπαμε .
Στεναχωριέμαι πολύ .μπορει όντως να άλλαξε γεύση το γάλα ;γιατί λέει μπλιαχ

Fruen
02-11-13, 20:58
Γειά σας κορίτσια .
Και μεις είμαστε τριων και θηλαζαμε μέχρι πριν μια βδομάδα .
Χρειάστηκε να πάω στον οδοντίατρο για να αλλάξω δυο μαύρα σφραγίσματα.οταν γύρισα δεν την άφησα να θηλάζει γιατί φοβόμουν μην έχουν περάσει διάφορα στο γάλα .ετσι έβγαζα το γάλα στο ντους και της έλεγα την αλήθεια οτι πήγα στον οδοντίατρο και οτι πρέπει να κάνει υπομονή κάποιες μέρες .
Τωρα της λέω να πιει πάλι αλλα δεν θέλει .δοκιμασε λίγο και λέει μπλιαχ!
Τι θα κάνω ; Δεν ήθελα να αποθηλασω .ηθελα να περάσει κι ο χειμωνας και μετά βλέπαμε .
Στεναχωριέμαι πολύ .μπορει όντως να άλλαξε γεύση το γάλα ;γιατί λέει μπλιαχ