PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑ

astarti
08-06-09, 14:50
Γειά σας και από εμένα.Εμείς λέμε να πάμε Κέρκυρα τον Ιούλιο με τα εισιτήρια εργατικής εστίας.Έχω βρει 3 καταλύμματα και είμαι σε δίλημμα που να κλείσω. Το ένα είναι το Μοντανιόλα στο Πέραμα , το άλλο το Kerkyra apatrments στις Μπενίτσες και το τρίτο το Κόραλ στη Ρόδα.Έχει πάει κανείς σε κάποιο από αυτά???Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη πριν κλείσω κάπου.Από περιοχές τι λέτε??Εγώ δεν έχω ξαναπάει Κέρκυρα, που θα ήταν καλύτερο να μείνουμε???Το Κόραλ μου αρέσει καλύτερα για να είμαι ειλικρινής αλλά είναι 34 χλμ από Κέρκυρα και μας φαίνεται μακρυά... Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ευπρόσδεκτο...

katia45
08-06-09, 16:13
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΣΤΑΡΤΗ.ΤΟ ΚΟΡΑΛ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗ ΡΟΔΑ.ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΟ KERKIRA APARTMENTS ΣΤΙΣ ΜΠΕΝΙΤΣΕΣ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΟΥΝΟΥΠΙΚΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΑΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΠΕΝΙΤΣΕΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙ.ΔΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΦΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΚΕΙ .ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.ΕΝΩ ΣΤΗ ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ .ΨΑΡΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΤΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΡΙΓΥΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΕ.ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ.

miamama
09-06-09, 13:46
καλημέρα!!!
σαν ξενοδοχεία δεν τα ξέρω, οπότε να μην σε πάρω στο λαιμό μου.
παραθαλάσσια όλα είναι πάντως.
στο πέραμα δεν είναι πολύ ωραία αν και βλέπεις ποντικονήσι από εκεί.
στις μπενίτσες είναι ωραία, έχει μαγαζάκια μαζεμένα για φαγητό και ποτό, κι έχει έλληνες τουρίστες αρκετούς, οπότε προσέχουν και περισσότερο τους πελάτες.
εμείς από πόλη και πάμε συχνά εκεί και για καφέ.
στην ρόδα αν και μακρυά έχει ωραία παραλία, έχει κοντά άλλα μέρη, αχαράβη και σιδάρι, παραθαλάσσια, πολλά μαγαζιά για φαγητό και ποτό. μαζεύει ξένο τουρισμό.
ωραία θάλασσα έχει.
στο σιδάρι να πάτε στο κανάλι ντ'αμουρ!!!
στην παλιοκαστρίτσα!!!
κέντρο πόλη, παλιά πόλη!!
αυτά, αν θες τίποτα άλλο μας λες!!
με το καλό το μπεμπάκι σου.

astarti
09-06-09, 16:16
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες σας. Τελικά κλείσαμε στο ξενοδοχείο Ποντικονήσι στο Πέραμα γιατί τελικά το Κόραλ δεν μας βόλευε σαν ημερομηνία..Ελπίζω να κάναμε σωστή επιλογή...Πάντως το ξενοδοχείο φαίνεται ωραίο και πρόσφατα ανακαινισμένο..Επειδή πάω για πρώτη φορά εγώ ( ο σύζυγος έχει ξαναπάει ) θέλω να την γυρίσω...Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για μαγαζιά, παραλίες κτλ θα σας ήμουν ευγνώμων αν με ενημερώνατε ώστε να αποφύγω τυχόν κακοτοπιές ειδικά σε θέμα φαγητού...

YIOUPI
09-06-09, 18:50
Axxxxxxx εκεί που έκλεισες δεν ξέρω..
εμένα είναι ο αντρας μου από χωριο δίπλα στη ρόδα κ εκεί θα πάμε το καλοκαίρι.....
Είναι λίγο δύσκολο νησί γιατί έχει μεγάλες αποστάσεις.....
Δεν ξέρω κ τι στυλ σου αρέσει για να σου πω...
Αν βρεθείς προς Αχαράβη (δίπλα στη ρόδα) βραδάκυ για φαγητό είναι ενα ωραίο εστιατόριο το pump house οι ντοπιοι το λένε τρόμπα (το είχα προτείνει σε γνωστούς κ πήγαιναν κάθε μέρα:wink:) βέβαια είναι στον δρόμο κ όχι παραθαλασσιο αλλά είναι ωραίο..... μετα για ποτό στο Veggera.
Το βεγγέρα είναι πολύυυυυυυυυυυ ωραίο κ αν το πετύχεις κοντά στη δύση του ηλιου (έχει φοβερό ηλιοβασίλεμα..τι πέλεκας κ βλακείες).
Βασικά το βεγγέρα είναι γενικά ωραίο όλες τις ώρες.. από το πρωϊ για καφε, κ όλες τις ώρες προσαρμόζεται... το βράδυ γίνεται μπαρ αλλά έχει κ αρκετα τραπέζια κ σερβίρει κ γλυκα....έχει κ ωραία μουσική....
Μπορείς σε μια έξοδο να συνδυασεις αυτά τα δύο μαγαζια της περιοχης. Πάντως για βεγγέρα φρόντισε να πάτε απόγευμα για να δειτε δύση
κλαίει η μπέμπα.. ό,τι άλλο θες πες μας:-P

katia45
10-06-09, 15:26
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΣΤΑΡΤΗ.ΠΑΡΕ ΑΝΤΙΚΟΥΝΟΥΠΙΚΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΣΤΟ ΠΕΡΑΜΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΝΟΤΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΠΟΥΚΑΡΙ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΣΙΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ΤΟΥ ΚΑΡΥΔΗ Η ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΚΤΗ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΑΓΗΤΟ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΩΡΓΙΟ ΤΩΝ ΑΡΓΥΡΑΔΩΝ ΟΛΟ ΑΜΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΕΑΝ ΘΑ ΠΑΤΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΜΙΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΤΣΙΤΣΙΜΠΥΡΑ ΤΟ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΛΙΣΤΟΝ ΣΤΟΥ ΖΗΣΙΜΟΥ.ΜΕΤΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΨΥΚΤΗΡΙΟ Ο ΔΗΜΟΣ ΣΤΙΣ ΑΛΥΚΕΣ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΟΙ ΞΑΠΛΩΣΤΡΕΣ ΜΕ ΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΗΣ ΩΡΑΣ.ΟΥΖΑΚΙ ΜΕ ΜΕΖΕ ,ΚΑΦΕΔΕΣ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΠΙΣΙΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΑΤΕ ΕΚΕΙ.ΕΓΩ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ (ΒΟΡΕΙΑ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ )ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ.ΤΙ ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑΣ,ΤΙ ΑΥΛΑΚΙ,ΡΟΔΑ,ΚΑΣΣΙΟΠΗ,ΣΙΔΑΡΙ ΑΥΧΙΩΝΑΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ.ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΑΒΟ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΤΙΑ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΒΡΩΜΙΑ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑ.ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΕΡΚΥΡΑΙΑ.Α ΞΕΧΑΣΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΔΕΞΙΑ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΚΟΝΤΟΚΑΛΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΟΥΠΟΛΗ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΒΡΑΔΙ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΤΑΚΙ ΜΕ ΔΡΟΣΙΑ.ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ.

astarti
18-06-09, 13:55
Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες σας.Αλήθεια katia έχει τόσα κουνούπια???Σίγουρα θα πάρω μαζί μου γιατί ο σύζυγος είναι ευαίσθητος σε αυτά..Εγώ ελπίζω το ξενοδοχείο να μας βγει καλό, να χει ανθρωπινά δωμάτια και να είναι καθαρό, όσο για την περιοχή δεν με πολυνοιάζει αφού θα γυρνάμε...Ευτυχώς είμαστε πολύ της εκδρομής και έτσι δεν θα κάτσουμε μόνο εκεί, έχω σκοπό να το γυρίσουμε όλο το νησί.Το καλό είναι ότι το Πέραμα είναι κοντά στην πόλη της Κέρκυρας και έχει και θάλασσα για θέα..Φέτος θα μάστε μόνοι μας αλλά από του χρόνου θα χουμε την μπεμπούλα μας μαζί, οπότε ελπίζω να το ευχαριστηθούμε...Οτιδήποτε άλλο θυμηθήτε ή θέλετε να με συμβουλέψετε ευχαρίστως μιας και εσείς είστε ντόπιες και τα ξέρετε πολύ καλύτερα!!!Καλό καλοκαιράκι να έχουμε πάντως και καλές διακοπούλες γιατί μας χρειάζονται!!!Φιλάκια

spyni
18-06-09, 15:02
[QUOTE=YIOUPI;997219]Axxxxxxx εκεί που έκλεισες δεν ξέρω..
εμένα είναι ο αντρας μου από χωριο δίπλα στη ρόδα κ εκεί θα πάμε το καλοκαίρι.....
Είναι λίγο δύσκολο νησί γιατί έχει μεγάλες αποστάσεις.....
Δεν ξέρω κ τι στυλ σου αρέσει για να σου πω...
Αν βρεθείς προς Αχαράβη (δίπλα στη ρόδα) βραδάκυ για φαγητό είναι ενα ωραίο εστιατόριο το pump house οι ντοπιοι το λένε τρόμπα (το είχα προτείνει σε γνωστούς κ πήγαιναν κάθε μέρα:wink:) βέβαια είναι στον δρόμο κ όχι παραθαλασσιο αλλά είναι ωραίο..... μετα για ποτό στο Veggera.
Το βεγγέρα είναι πολύυυυυυυυυυυ ωραίο κ αν το πετύχεις κοντά στη δύση του ηλιου (έχει φοβερό ηλιοβασίλεμα..τι πέλεκας κ βλακείες).
Βασικά το βεγγέρα είναι γενικά ωραίο όλες τις ώρες.. από το πρωϊ για καφε, κ όλες τις ώρες προσαρμόζεται... το βράδυ γίνεται μπαρ αλλά έχει κ αρκετα τραπέζια κ σερβίρει κ γλυκα....έχει κ ωραία μουσική....
Μπορείς σε μια έξοδο να συνδυασεις αυτά τα δύο μαγαζια της περιοχης. Πάντως για βεγγέρα φρόντισε να πάτε απόγευμα για να δειτε δύση
κλαίει η μπέμπα.. ό,τι άλλο θες πες μας:-P[/QU

και εγω ειmαι απο χωριο κοντα στη Ροδα και προσυπογραφω σε αυτα που λεει η yioupi!!επισης πολυ καθαρα νερα και μεγαλη αμμουδια εχει ο Αγ.Γεωργιος Παγων-υπαρχει και Αργυραδων - καθως ωραιος και ησυχος ειναι και ο Αριλλας...για φαγητο μπορειτε να πατε στου Κοκκινου-Mon Amour taverna-την εχει ο θειος μου, που ειναι δεινοτατος ψηστης και γενικα ειναι η κουζινα του πολυ διασημη στους ντοπιους.Αν πας να πεις το ονομα μου!!επισης ωραιο φαγητο εχει οντως στου Τρομπα, αλλα και φοβερες κρεπες ακριβως διπλα...μμμμμ τι μου θυμιζεις..εκομη και στην παραλια του Αριλλα εχει ταβερνακια, στα οποια τα φαγητα ειναι περιποιημενα και σπιτικα π. χ. στου Καπετανιου-οχι ακριβως στην παραλια...φρεσκο ψαρακι εγγυημενα θα βρεις στου Κιομα, οι αντρες της οικογενειας τα ψαρευουν..
παντως οντως το Βεγγερα ειναι εκπληκτικο!!!αχ ποσο μου εχει λειψει ο τοπος μου!!να σαι καλα που με ταξιδεψες μεσα στο μεσημερακι μεχρι εκει!!
να περασετε πολυ ομορφα και να γεμισετε τις μπαταριες σας για να σας βρει το μωρακι σας λαμπερους και πανετοιμους!!!!!!!!!!!!!

Σπυριδουλα

YIOUPI
22-06-09, 14:36
Πες κ άλλα Σπυριδούλα:D
Ειδικά για φρεσκο ψάρι δεν ειχα ιδεα!!!!!!!!!!!!

astarti
22-06-09, 23:40
Αχ ναι κορίτσια εσείς που είστε Κερκυραίες και τα ξέρετε καλύτερα από τον καθένα δώστε μας όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε για να περάσουμε όσο καλύτερα γίνεται στο όμορφο νησί της Κέρκυρας!!!

doraki
26-06-09, 18:54
Astarti η Κέρκυρα είναι η πατρίδα μου και μόνο καλά λόγια έχω να πω.
Κοντά στο χωριό μου (νότια προς το κέντρο) οι παραλίες που αξίζουν είναι το Πρασούδι και ο Χαλικούνας.
Θα ήταν τέλεια να πάτε και στην Aqualand αλλά μιας και είσαι έγκυος άστο για αργότερα!!
Από φαγητό δε νομίζω να έχετε πρόβλημα,οι πιο πολλές ταβέρνες είναι πολύ προσεγμένες.Για γνήσια ιταλική πίτσα,να πάτε στα Μωραϊτικα,στη πιτσαρία La conchiglia,ελπίζω να υπάρχει ακόμα!!
Για εκδρομές δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω πολλά πέρα από τα πολύ κλασικά που φαντάζομαι έχετε ήδη στο πρόγραμμα,μιας κι εμείς μέναμε στο χωριό και κινούμασταν σ'αυτή την περιοχή.

bousbouko
01-07-09, 11:15
καλημερα πατριωτακια!! μηπως καμια ειναι απο Ανω Κορακιανα? οχι τιποτα αλλο, αλλα να ειμαστε και σοι και να μην γνωριζομαστε?
εγω θα ειμαι κερκυρα απο 15 Αυγουστου μεχρι 5-6 Σεπτεμβρη. οποια ειναι αυτες τις ημερομηνιες θα χαρω παρα πολυ να τα πουμε απο κοντα.
να περασετε καλα κοριτσακια οπου κι αν πατε :)

astarti
01-07-09, 23:44
[QUOTE=doraki;1051907]Astarti η Κέρκυρα είναι η πατρίδα μου και μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Doraki δεν ήξερα ότι ήσουν από Κέρκυρα...Αχ ανυπομονώ να φύγω για διακοπούλες και να πάω επιτέλους στην όμορφη Κέρκυρα..Έχω ακούσει τόσα πολλά που πιστεύω ότι θα περάσουμε σούπερ!!!Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις πολύτιμες πληροφορίες σας και την βοήθεια σας.

bousbouko
02-07-09, 16:36
Astarti η Κέρκυρα είναι η πατρίδα μου και μόνο καλά λόγια έχω να πω.
Κοντά στο χωριό μου (νότια προς το κέντρο) οι παραλίες που αξίζουν είναι το Πρασούδι και ο Χαλικούνας.
Θα ήταν τέλεια να πάτε και στην Aqualand αλλά μιας και είσαι έγκυος άστο για αργότερα!!
Από φαγητό δε νομίζω να έχετε πρόβλημα,οι πιο πολλές ταβέρνες είναι πολύ προσεγμένες.Για γνήσια ιταλική πίτσα,να πάτε στα Μωραϊτικα,στη πιτσαρία La conchiglia,ελπίζω να υπάρχει ακόμα!!
Για εκδρομές δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω πολλά πέρα από τα πολύ κλασικά που φαντάζομαι έχετε ήδη στο πρόγραμμα,μιας κι εμείς μέναμε στο χωριό και κινούμασταν σ'αυτή την περιοχή.

ωωωω, τζαντζαμινι μου , μπουγαρινι μου!!!!! απο που ακριβως εισαι βρε doraki? ποτε θα ανεβεις?

doraki
02-07-09, 16:45
Από Άγιο Ματθαίο είμαι,δεν ξέρω πότε θα ξανανέβω,προς το παρόν θα ανέβουμε Σύβοτα το Σεπτέμβρη για 4 μέρες.
Κοιτάμε για του χρόνου το καλοκαίρι να ανέβουμε με το μπεμπέ μας!!
Εσύ από πού????

bousbouko
03-07-09, 09:14
Από Άγιο Ματθαίο είμαι,δεν ξέρω πότε θα ξανανέβω,προς το παρόν θα ανέβουμε Σύβοτα το Σεπτέμβρη για 4 μέρες.
Κοιτάμε για του χρόνου το καλοκαίρι να ανέβουμε με το μπεμπέ μας!!
Εσύ από πού????

α, εισαι απο Νοτια. εγω ειμαι απο Ανω Κορακιανα ( πανω απο Σκριπερο ) προς τα βορεια . Ειναι πολυ ωραια στα Συβοτα. καλα να περασετε και με το καλο το μπεμπακι σας.
φιλακιαααα :)

doraki
03-07-09, 10:02
α το ξέρω το χωριό σου,δεν έχω πάει ποτέ αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία!
ξέρεις,άμα έχεις σπίτι στο χωριό,δεν πας και πολύ παραέξω!!

2αγοράκια
03-07-09, 10:25
α, εισαι απο Νοτια. εγω ειμαι απο Ανω Κορακιανα ( πανω απο Σκριπερο ) προς τα βορεια . Ειναι πολυ ωραια στα Συβοτα. καλα να περασετε και με το καλο το μπεμπακι σας.
φιλακιαααα :)

εισαι κοντοχωριανη με τον αντρα μου.Αυτος ειναι απο το σωκρακι κ οπως καταλαβαινεις περναμε παντα απο την κορακιανα.Να σε ρωτησω, η aqualand ειναι για τον μεγαλο μου?Ειναι 3 χρονων.Εχω να παω 4 χρονια κ θυμαμαι ειχε πισινες για παιδια.

yogini
03-07-09, 10:27
Να πάτε στον Αη Γόρδη και στις παραλίες απο την μεριά της Αδριατικής. Ειναι πολυ ζεστες οι θάλασσες και εχει άμμο. Προσοχή τα απογευματα στην πόλη γιατι το κυκλοφοριακό ειναι τραγικό!!! Στον Αη Γόρδη εχει και ενα φανταστικό μεξικάνικό εστιατόριο που φτιαχνει απιστευτα mojitos!

doraki
03-07-09, 11:03
εισαι κοντοχωριανη με τον αντρα μου.Αυτος ειναι απο το σωκρακι κ οπως καταλαβαινεις περναμε παντα απο την κορακιανα.Να σε ρωτησω, η aqualand ειναι για τον μεγαλο μου?Ειναι 3 χρονων.Εχω να παω 4 χρονια κ θυμαμαι ειχε πισινες για παιδια.

Απ'ό,τι θυμάμαι κι εγώ έχει πισίνα για παιδάκια και το lazy river που μπαίνεις στη σαμπρέλα και πας σιγά σιγά το γύρο.

miamama
03-07-09, 12:29
σας βλέπω ενημερωμένες, καλά τα λέτε για την κέρκυρα!!!
μπράβο κοριτσια!
μεξικάνικο ε?
αχχχ τρελαίνομαι!!
έχει και στα γουβιά μεξικάνικο.
για διακοπές ωραία είναι παντού, εμείς που μένουμε μόνιμα θάλασσα πάμε τα σαβατοκύριακα μόνο.
στην aqualand είναι τέλεια για παιδάκια κι όχι μόνο.

ΝΟΥΛΗΣ
03-07-09, 12:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑSTARTI.ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΝΗΣΙ Η ΚΕΡΚΥΡΑ ΙΔΙΩΣ Η ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΙ Η ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ.ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΤΕ.ΠΟΛΥ ΚΙΝΗΣΗ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ

astarti
03-07-09, 14:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑSTARTI.ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΝΗΣΙ Η ΚΕΡΚΥΡΑ ΙΔΙΩΣ Η ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΙ Η ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ.ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΤΕ.ΠΟΛΥ ΚΙΝΗΣΗ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ

Σ'ευχαριστώ πολύ ΝΟΥΛΗ, δεν ξέρεις πόσο ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες και να φύγουμε...Εμείς θα μείνουμε στο Ποντικονήσι που είναι κοντά στην Κέρκυρα και όχι μέσα στην πόλη.Λες κι εκεί να έχει τόση κίνηση???Πάντως έχουμε σκοπό να την γυρίσουμε μιας και πάμε όποτε θα προσπαθήσουμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη μπορούμε...

spyni
05-07-09, 00:15
Πες κ άλλα Σπυριδούλα:D
Ειδικά για φρεσκο ψάρι δεν ειχα ιδεα!!!!!!!!!!!!

αχ κοριτσακι μου τωρα ξαναμπηκα μετα απο τοσο καιρο!!ειμαι ηδη Κερκυρα και οταν ερχομαι αποσυνδεομαι.....λοιπον για φρεσκο ψαρακι ξερω μονο απο τα μερη μου, απο οικογενειες
ψαραδων που εχουν και ταβερνουλες...εκτος απο του Κιομα, ειναι και ο Βαβιλας παλι στην παραλια του Αριλλα-βορειοδυτικη Κερκυρα!!ο,τι αλλο θες με χαρα σου απανταω!!!!!!
εγω κοριτσια ειμαι απο Καββαδαδες!τελικα πολλα συμπατριωτακια ειδα...να περασετε ολες τελεια!!!!!!!!!!!!!1

irida85
05-07-09, 20:57
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες σας. Τελικά κλείσαμε στο ξενοδοχείο Ποντικονήσι στο Πέραμα γιατί τελικά το Κόραλ δεν μας βόλευε σαν ημερομηνία..Ελπίζω να κάναμε σωστή επιλογή...Πάντως το ξενοδοχείο φαίνεται ωραίο και πρόσφατα ανακαινισμένο..Επειδή πάω για πρώτη φορά εγώ ( ο σύζυγος έχει ξαναπάει ) θέλω να την γυρίσω...Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για μαγαζιά, παραλίες κτλ θα σας ήμουν ευγνώμων αν με ενημερώνατε ώστε να αποφύγω τυχόν κακοτοπιές ειδικά σε θέμα φαγητού...

Καλα βρε κοριτσια εγω τωρα ειδα το θεμα!!!!!!!!!!!!! ΠΩΠΩ τραβομαραααααααααα

Ασταρτη τι εγινε ηρθατε τελικα???? Το ξενοδοχειο που εκλεισες ειναι παρα πολυ καλο και οντως ανακαινιστηκε προσφατα, το εχουν γνωστοι μου και εχω μπει στα δωματια, εχουν κανει καλη δουλεια απλα ειναι λιγο μικρα τα δωματια... Παντως απο θεα εχει τελεια και απο φαγητα κλπ ειναι οκ! Νομιζω εκανες τη τελεια επιλογη!!!!!!!!!!!!
Ειναι κοντα στη πολη και μπορεις να πας σε οποια παραλια θες...... Ενταξει εχουμε καποια κινηση λογω τουριστων αλλα με τη κριση που επικρατει δε νομιζω οτι ειναι οπως αλλες χρονιες... Παραλιες να πατε οπωσδηποτε στη μερια που βλεπει ιταλια, οι θαλασσες ειναι πεντακαθαρες και θα ευχαριστηθειτε να βλεπετε θαλασσα ως εκει που φτανει το ματι σας! Οσο για την ακουαλαντ να πας οπωσδηποτε! Ειναι και για το γιοκα σου... Εγω παω καθε χρονο αλλα φετος λογω εγκυμοσυνης εννοειται δε τολμαω να μπω σε πισινα......Α και οπως ειπαν τα κοριτσια οπωσδηποτε παρε για τα κουνουπια κατι, εγω βαζω αυτα τα αυτοκολλητα του κορρε και οχι στο δερμα, σε καποιο ρουχο και ειμαι μια χαρα!!!
Αυτα τα λιγα κι απο μενα και το βασικοτερο: ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!

bousbouko
06-07-09, 13:32

Γεια σου φιλεναδα. Η aqualand ειναι για οοοοοοοοοοολες τις ηλικιες, υπαρχουν και ναυαγοσωστες σε ολες τις μεριες και παντα υπαρχει καποιος στις παιδικες πισινες.
να πατε οπωσδηποτε στον πειρατη, πολυ γελιο,αλλα προσοχη γιατι ριχνει πολυ νερο με δυναμη.
να περασετε τελεια

astarti
06-07-09, 22:54
Καλα βρε κοριτσια εγω τωρα ειδα το θεμα!!!!!!!!!!!!! ΠΩΠΩ τραβομαραααααααααα

Ασταρτη τι εγινε ηρθατε τελικα???? Το ξενοδοχειο που εκλεισες ειναι παρα πολυ καλο και οντως ανακαινιστηκε προσφατα, το εχουν γνωστοι μου και εχω μπει στα δωματια, εχουν κανει καλη δουλεια απλα ειναι λιγο μικρα τα δωματια... Παντως απο θεα εχει τελεια και απο φαγητα κλπ ειναι οκ! Νομιζω εκανες τη τελεια επιλογη!!!!!!!!!!!!
Ειναι κοντα στη πολη και μπορεις να πας σε οποια παραλια θες...... Ενταξει εχουμε καποια κινηση λογω τουριστων αλλα με τη κριση που επικρατει δε νομιζω οτι ειναι οπως αλλες χρονιες... Παραλιες να πατε οπωσδηποτε στη μερια που βλεπει ιταλια, οι θαλασσες ειναι πεντακαθαρες και θα ευχαριστηθειτε να βλεπετε θαλασσα ως εκει που φτανει το ματι σας! Οσο για την ακουαλαντ να πας οπωσδηποτε! Ειναι και για το γιοκα σου... Εγω παω καθε χρονο αλλα φετος λογω εγκυμοσυνης εννοειται δε τολμαω να μπω σε πισινα......Α και οπως ειπαν τα κοριτσια οπωσδηποτε παρε για τα κουνουπια κατι, εγω βαζω αυτα τα αυτοκολλητα του κορρε και οχι στο δερμα, σε καποιο ρουχο και ειμαι μια χαρα!!!
Αυτα τα λιγα κι απο μενα και το βασικοτερο: ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!

Την Κυριακή ερχόμαστε Irida.Δεν ξέρεις πόσο ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες και να ξεκινήσουν οι διακοπούλες μας..Αχ σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου σχετικά με το ξενοδοχείο γιατί είχα ένα άγχος μπας και δεν είναι καλό...Στο ίντερνετ φαίνεται πολύ ωραίο αλλά καμιά φορά άλλα βλέπεις και άλλα τελικά σου έρχονται..Εγώ τρελλαίνομαι για νερτσουλήθρες σε αντίθεση με τον σύζυγο που δεν τις πολυθέλει αλλά λόγω εγκυμοσύνης μάλλον για φέτος λέω να τις αποφύγω και να εκμεταλλευτώ τις ωραίες παραλίες της Κέρκυρας..!!!Όσο για τα κουνούπια θα πάρω σίγουρα ύγρο εντομοαπωθητικό για το δωμάτιο και έλεγα να πάρω και κανένα σπρέι για το σώμα αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το χρησιμοποιώ λόγω εγκυμοσύνης...Αυτά τα αυτοκόλλητα που λες είναι καλά???Κάνει να τα χρησιμοποιούμε και εμείς που είμαστε έγκυες??Πάντως σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου...Μου είναι πραγματικά πολύ χρήσιμες!!

irida85
07-07-09, 09:19
Astarti μου δεν κανει να βαλεις κανενα σπρει για τα κουνουπια πανω σου, πηγα σε 2 φαρμακεια και ολοι το ιδιο ειπαν...... Ετσι πηρα αυτα τα αυτοκολλητα του κορρε τα οποια τα κολλας στη μπλουζα οχι πανω στο δερμα σου! Και βλεπω οτι ειναι αποτελεσματικα..... Εγω ουτε υγρο δενε χω αγορασει ακομα γιατι εχουν μια μυρωδια αυτα τα αντικουνουπικα και δεν τη θελω....... Αλλα αν δω τα παραστενα........ :)
Κι εγω οπως σου ειπα θα αποφυγω τις νεροτσουληθρες για φετος! Ενταξει δεν εχω κολλησει ποτε τιποτα, αλλα γιατι να το ρισκαρουμε?????? Πανω απολα το μωρακι.......

rit@
27-08-09, 14:53
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32654#
τώρα σας είδα τόσες κερκυραίες και σας έψαχνα για δηλώστε στο παραπάνω θεματάκι αν θέλετε την καταγογή σας να ξέρουμε πόσοι είμαστε καλέ!

giorgopap
02-03-10, 16:06
ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ
ΠΟΙΑ ΜΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗ-ΦΑΓΗΤΟ-ΠΑΡΑΛΙΕΣ ?
ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΤΕ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΗΓΑΤΕ?

mor@ki_K
02-03-10, 17:56
Καλησπέρα εμείς πήγαμε με εισητήρια κοιν. τουρισμού στην Κέρκυρα τον Σεπτέμβριο και ήταν τέλεια! Διαλέξαμε το ξενοδοχείο 4 αστέρων που λέγετε Αλέξανδρος περιοχή Αχιλλείου.
Πολυ καθαρό ξενοδοχείο, με ημιδιατροφή, πισίνα και μπαρ.
Και πολύ καλό μέρος. Για μπάνιο πήγαμε με το αμάξι λίγο πιο κάτω κανά 5 λεπτο σε 1 παραλία και αμέσως μετά είναι οι Μπενίτσες, πολύ καλή παραλία για μπάνιο. Τρελαθήκαμε, μας άρεσε πολύ η κέρκυρα, μάλλον θα πάμε πάλι του χρόνου.

giorgopap
02-03-10, 18:25
εχειs site απο το hotel η καποιο τηλ?

astarti
05-03-10, 05:16
Κι εμείς πήγαμε πέρσι Κέρκυρα με εισιτήρια εργατικής εστίας και περάσαμε τέλεια!!!!Θέλουμε κι εμείς να ξαναπάμε!!!Εμείς μείναμε στο ξενοδοχείο "Ποντικονήσι" στο Ποντικονήσι...Καλούτσικο ξενοδοχείο, ανακαινισμένο, με απίστευτη θέα...Έχει και ιστοσελίδα να μπεις να δεις.Είχα ανοίξει κι εγώ τόπικ το οποίο στο παραθέτω για να πάρεις ιδέες: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=42480
Παραλίες έχει απίστευτες αλλά αρκετά κρύες, από φαγητό μείναμε πολύ ευχαριστημένοι...Στην παλιά πόλη της Κέρκυρας τρώγαμε στο ταβερνάκι του κυρίου Σπύρου τέλειο σπιτικό φαγητό και μάλιστα επειδή ήμουν έγκυος τότε με πρόσεχαν πάρα πολύ..Αυτή την ταβέρνα μας την σύστησαν ντόπιοι και όντως αποδείχτηκε αστέρι!!!Ψαράκι φάγαμε στου Κιομά στον Αρίλλα που μου πρότειναν τα εδώ μέλη και στην Αχαράβη στο pump house ή αλλιώς σπίτι του Τρόμπα όπου επίσης είχε πολύ ωραίο φαγητό και την πιτσαρία Φλόγας στις Μπενίτσες την τιμήσαμε πολλές φορές!!!

giannis1234
15-05-10, 23:38
ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ SUNSHINE CORFU ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΝΗΣΣΑΚΙ . ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΑΞΙ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ? ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ?ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Μελία
16-05-10, 13:15
Εγώ κορίτσια πήγα πέρισυ Κέρκυρα και δυστυχώς είχαμε κλείσει στο kerkyra apartments στις Μπενίτσες. Είδα ότι αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα και θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω για τα συγκεκριμένα δωμάτια.
Ο κύριος που τα έχει είναι απίστευτα μη συνεργάσιμος, το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι το χρήμα και μόνο και από εξυπηρέτηση μηδέν.
Γενικά δε ξέρω από πού να αρχίσω και που να τελειώσω...
Το πρωινό ήταν μια φέτα από ψωμί για τοστ αυτές του τύπου Καραμολέγκος (που άμα μείνουν 10' έξω από το ψυγείο γίνονται πέτρα) ένα βουτυράκι, ένα μελάκι και ένα μικρό ποτήρι χυμό ή καφέ φίλτρου. Φυσικά δεν τρωγόταν και φυσικά το κάθε άτομο δικαιούταν μόνο ένα πιάτο αυτού του πλούσιου πρωινού ή χυμό ή καφέ.
Στη ρεσεψιόν (ο Θεός να την κάνει) υπήρχε ένα παιδάκι το πολύ 17 ετών αλβανικής καταγωγής ο οποίος δεν ήξερε στα ελληνικά ούτε το καλημέρα και έτσι δε μπορούσαμε να συνεννοηθούμε.
Η πισίνα κλείδωνε!!!! στις 19.00 με αλυσίδα και λουκέτο και ο νεαρός από τη ρεσεψιόν έφευγε.
Στις σκάλες του δωματίου μας ένα βράδυ βρήκαμε ένα τεράστιο ποντίκι διότι γύρω γύρω υπήρχαν μπάζα.
Την πρώτη φορά που μπήκαμε στο δωμάτιο το πάτωμα είχε από βρωμιές της Παναγιάς τα μάτια, πήρα τηλ. τον ιδιοκτήτη να του πω να μας το καθαρίσουν και μου είπε πως το θέμα δεν τον αφορά και να το πω στην καθαρίστρια.
Χαρτί υγείας άμα σου τελειώσει αυτό που έχει δε παίρνεις άλλο αγοράζεις, διότι κάθε δωμάτιο δικαιούται 2 ρολά άσχετα αν το πρώτο είναι χρησιμοποιημένο από τους προηγούμενους ενοίκους του δωματίου και έχει 15-20 φύλλα μόνο.
Η καθαρίστρια είχε εντολή να σκουπίζει μόνο 2 φορές την εβδομάδα!
Πριν φύγουμε έβγαλα τις μαξιλαροθήκες για να δω τα μαξιλάρια... τί το 'θελα Χριστέ μου! Μούχλα και βρωμιά μέχρι αηδίας!
Τα δυο τελευταία είναι τα καλύτερα! Μια μέρα πριν φύγουμε ήθελε να μας αλλάξει δωμάτιο ο κύριος! Και όταν του είπαμε όχι είπε ότι θα πάρει αυτός τα πράγματά μας να τα μετακομίσει για διευκόλυνση!
Και πριν φύγουμε όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουμε (διότι δεν πήγαμε με εισητήρια) μας το έπαιξε τρελλίτσα ότι και καλά δεν ήταν το ποσό αυτό που συμφωνήσαμε και έπρεπε να πληρώσουμε παραπάνω. Του ορμήσαμε φυσικά και το ξέχασε στη στιγμή.
Μας απογοήτευσε όλο το σκηνικό γιατί σαν εμφάνιση τα δωμάτια και το κτίριο είναι όμορφα και σε καμιά περίπτωση δε προμηνύουν τα όσα ζήσαμε και γενικά παράπονα άκουγα από όλους τους ενοίκους ειδικά για το πρωινό.

mama-lia
29-05-10, 00:48
Κερκυραίες μανούλες, θα μου προτείνετε έναν όμορφο καθαρό ξενώνα ή κάτι άλλο για οικογένεια έξω από την πόλη;

aporimenos
01-06-10, 19:07
Η ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ !!!!!!
Μην πάτε όμως απ'την πλευρά ( Πέραμα Μπενίτσες κτλπ )
Οι χειρότερες παραλίες είναι σε εκείνη την περιοχή και ακόμα και η ίδια η περιοχή μυρίζει από το δρόμο κι όλας
Είναι κρίμα να πάντε στην ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ Κέρκυρα και να πηγαίνετε για μπάνιο εκεί
Το καλύτερο είναι ή στην βόρεια μεριά του νησιού ( παραλίες με βότσαλα και πέτρες και πιο πάνω με άμμο ) ή στην μεριά που βλέπει Ιταλία (Αδριατική) όπου εκεί είναι οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ και ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ παραλίες με άμμο και καθαρά νερά πάντα
Στο βόρειο συγκρότημα στις περιοχές "Ρόδα Σιδάρι" κτλπ , δεν θυμίζουν σε τίποτα την ομορφιά ενός χωριού γιατί έχουν μετατραπεί σε φλατ επιφάνειες με πινακίδες στα Αγγλικά ,με παμπ και γενικά το στυλ αυτό που αρέσει στους ξένους
Η παραλία ΓΛΥΦΑΔΑ είναι ότι πρέπει αν έχετε και παιδάκια γιατί είναι άμμος ,τεράααααααααστια παραλία ,και είναι πολύ κοντά στην πόλη ( διασχίζεις την Κέρκυρα εσωτερικά και βγαίνεις στην μεριά της Αδριατικής )
Χαλικούνας-Ισσος είναι ένα όνειρο
ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ άμμου ,χωρίς ξαπλώστρες ομπρέλες κτλπ

aporimenos
01-06-10, 19:15
Ρίξτε και μια ματιά στο http://www.agrotravel.gr/agro/site/AgroTravel/t_section?sparam=corfu&sub_nav=Lodgings
Τι πιο ωραίο από το να κάνεις διακοπές σε εξοχή με τα παιδιά σου σε κάποιο χωριό

Morchelina
01-06-10, 20:00
Αporimene, να'σαι καλά. Τρελαίνομαι για ερημικές παραλίες. Σιδάρι είχα περάσει πριν κααααάποια χρόνια καθ' οδόν για Οθωνούς και ήταν ήδη έτσι. Ένα καλό fish&chips το πεθύμησα βέβαια, δεν θα΄λεγα όχι :wink: και μια καλή ale γιατί οι μπύρες με ανθρακικό δεν μου αρέσουν.

Κοντογιαλός είναι καλά;

Mama-lia ακούς; Όχι Μπαρμπάτι.

aporimenos
01-06-10, 20:35
Αporimene, να'σαι καλά. Τρελαίνομαι για ερημικές παραλίες. Σιδάρι είχα περάσει πριν κααααάποια χρόνια καθ' οδόν για Οθωνούς και ήταν ήδη έτσι. Ένα καλό fish&chips το πεθύμησα βέβαια, δεν θα΄λεγα όχι :wink: και μια καλή ale γιατί οι μπύρες με ανθρακικό δεν μου αρέσουν.

Κοντογιαλός είναι καλά;

Mama-lia ακούς; Όχι Μπαρμπάτι.

Μπαρμπάτι είναι πολύ ωραία ,γιατί όχι ? απλά έχει πέτρες βότσαλα
Είναι πολύ όμορφες οι παραλίες από εκείνη την πλευρά του νησιού ,αρκεί να μην πάτε Αύγουστο που γίνεται παντού χαμός
Παιδιά η καλύτερη λύση είναι εδώ
www.flickr.com
Πατήστε το όνομα της περιοχής ή παραλίας που σας ενδιαφέρει και θα δείτε φωτογραφίες ΟΧΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ αλλά από επισκέπτες
Πράγμα που τις κάνει πιο αξιόπιστες ;)

Morchelina
01-06-10, 21:51
Μπαρμπάτι είναι πολύ ωραία ,γιατί όχι ? απλά έχει πέτρες βότσαλα

Nόμιζα γενικά ενοούσες ανατολικές ακτές σε σχέση με βόρειες και δυτικές. Αν και εγώ θέλω αμμουδιές και εκεί που είπες Χαλικούνας Ίσσος θα είναι η καλύτερη μου.

aporimenos
03-06-10, 18:51
Nόμιζα γενικά ενοούσες ανατολικές ακτές σε σχέση με βόρειες και δυτικές. Αν και εγώ θέλω αμμουδιές και εκεί που είπες Χαλικούνας Ίσσος θα είναι η καλύτερη μου.

Εδώ είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ Χαλικούνας Ισσος

http://farm4.static.flickr.com/3554/3558000920_3207854790.jpg

Είναι ΑΠΕΡΑΝΤΗ περπατάς και δεν τελειώνει , αλλά εφοδιαστείτε με ΝΕΡΟ ΝΕΡΟ ΝΕΡΟ ΝΕΡΟ ! γιατί έτσι και τελειώσει θα'χετε περπάτημα

Η παραλία στου Μπαρμπάτη είναι έτσι
http://farm3.static.flickr.com/2636/3996427472_c048234fee.jpg

Υπέροχη παραλία είναι και στην Γλυφάδα αρκεί να πάτε τέρμα αριστερά ,αν όχι τέρμα τουλάχιστον να φύγετε μπροστά από τις ξαπλώστρες και τα μπαρ

http://farm4.static.flickr.com/3502/3851550765_0f9d10cf5f.jpg

Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΕ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ 15ΑΥΓΟΥΣΤΟ είναι αυτή στον ΙΣΣΟ

miamama
03-06-10, 19:07
ακριβώς όπως τα λέει o aporimenos είναι...σαν κερκυραία...
γλυφάδα,κοντογυαλό, μπαρμπάτι,καλάμι,καμινάκι.
με βότσαλο,με άμμο...
ότι θέλετε...και για τους τολμηρούς παλαιοκαστρίτσα!!!
πολύ παγωμένα...

το νησάκι είναι 40 λεπτά με το αυτοκίνητο,να ξέρετε ότι όλοι οι δρόμοι στη κέρκυρα είναι στενοί με στροφές...

mama-lia
18-06-10, 17:04
Τελικά ερχόμαστε στην όμορφη Κέρκυρα!!!!!!!!!
Τα απογεύματα ονειρεύομαι βόλτες στην πόλη, στα καντούνια, στην πλατεία.... Πού να πάμε οπωσδήποτε; Ασιατικό μουσείο, φρούριο, βόλτα με αμαξάκι (για την κόρη μου), πίτσα και μακαρονάδα πού; Και παραδοσιακό καλό φαγητό πού θα φάμε;
Αχίλλειο, Ποντικονήσι, Παλαιοκαστρίτσα ... Τι ξεχνώ;
Για παραλίες μας δώσατε πολλές ιδέες!

mama-lia
20-06-10, 11:31
Το μαγαζί Τρόμπα το προτείνουν πολλοί. Μέσα στην πόλη; Το La cusina είναι τόσο καλό και πολύ ακριβό; Ο Τρύπας εξακολουθεί να είναι καλό;
Ο δρόμος από τον Πέλεκα στην πόλη είναι καλός;
Περιμένω τις απαντήσεις σας! :-)

spyni
20-06-10, 15:13
τΟ τΡΟΜΠΑς ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΑς, εννοω βορειοδυτικα στην Αχαραβη, περιπου 40
λεπτα με το αυτοκινητο...για το αλλο που λες δεν ξερω, και εγω ξενιτεμενη Κερκυραια ειμαι, που οταν ερχομαι στο νησι,μενω στα εδω κοντα.....επισης πολυ ωραιο φαγητο εχει το Blue Heaven, που ειναι πανω στο κυμα , αν σε φερει ο δρομος προς ΑΓιο Γεωργιο Παγων-βορεια-γενικα οι δρομοι ειναι στενοι με αρκετες στροφες..καλα να περασετε!!!!

miamama
20-06-10, 21:01
Το μαγαζί Τρόμπα το προτείνουν πολλοί. Μέσα στην πόλη; Το La cusina είναι τόσο καλό και πολύ ακριβό; Ο Τρύπας εξακολουθεί να είναι καλό;
Ο δρόμος από τον Πέλεκα στην πόλη είναι καλός;
Περιμένω τις απαντήσεις σας! :-)

ο τρόμπας και ο τρύπας είναι καθαρά για τουρίστες...δεν θα στα πρότεινα...
πιτσαρία έχει καλή με το μέτρο πίσω από το λιστόν,ρωτήστε..
επίσης η πιτσαρία μουμούρης στο εμπορικό κέντρο παραλιακά μετά το λιμάνι.
στα τεβερνάκια στην γαρίτσα έχει καλό ψητό και σοφρίτο(κερκυραικό φαγητό)
αυτά θυμάμαι για την ώρα.

miamama
20-06-10, 21:02
και η αχαράβη είναι καλά να πας.έχει το 'μαίστρος" πάνω στο κύμα.

peny
05-07-10, 16:57
Γεια σας κορίτσια. Φέτος λέμε να πάμε Κέρκυρα διακοπές με τα εισιτηρια κοινωνικού τουρισμου. Βρήκα ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο στους Καρουσάδες rebecca village λέγεται. Απέχει από το κέντρο 37 χλμ. Τα βρίσκω πολλά όμως μου έχουν πει ότι ειναι πιο ωραίο το βόρειο τμήμα του νησιού. Από νυχτερινή ζωή έχει τιποτα όμως ή μονο ωραίες παραλίες . Μήπως να έβρισκα καλύτερα ένα πιο κοντά στην πόλη?

giorgopap
06-07-10, 10:17
ΤΟ ΑΡΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΕΧΕΙ 3ΧΙΛ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ
ΕΧΕΙ ΗΜΙΔΙΑΤΡΟΦΗ
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΝΟΝΙ

irida85
06-07-10, 11:53
το ΑΡΙΤΗ θα εννοεις giorgopap ε???? ξερεις το φαγητο του πως ειναι?? μπουφες ειναι??? αξιζει????

astarti
20-07-10, 17:04
Κοριτσάκια κι εμείς φέτος αποφασίσαμε να πάμε ξανά Κέρκυρα!!!!Πέρσι ήμουν έγκυος όταν πήγαμε και φέτος θα πάμε με την μπουμπού!!!!!Βρήκα ένα ωραίο ξενοδοχείο, τουλάχιστον έτσι φαίνεται, το sentido aeolos beach hotel στο Πέραμα με πρόγραμμα all inclusive σε πολύ καλή τιμή....Εσείς οι Κερκυραίες το ξέρετε???Είναι καλό???Πρέπει να ναι παλιό αλλά ανακαινισμένο...Στο site του φαίνεται πολύ καλό...Δεν κλείσαμε ακόμα αλλά μέσα στην βδομάδα λέμε να βάλουμε προκαταβολή...Το ξενοδοχείο είναι στο Πέραμα αλλά δεν μας πειράζει θα πηγαίνουμε αλλού για μπάνιο...Και πέρσι Ποντικονήσι μέναμε και ξέρω πως δεν αξίζουν εκεί οι παραλίες...

irida85
21-07-10, 09:34
astarti ξαναρχεσαι?????????? :D:D:D:D
κοιτα απο το σαιτ φαινεται απιθανο το ξενοδοχειο.... παροτι περναω απο περαμα πολυ συχνα δε μπορω να θυμηθω πιο ακριβως ειναι........... θα το κοιταξω ομως την επομενη φορα!!!!!!!!!!
παντως ειναι σε πολυ καλο σημειο γιατι σε 10-15 λεπτα εισαισ τη πολλη και εισαι πολυ κοντα στις παραλιες....

miamama
21-07-10, 14:42
μια φίλη από το πάρεντς ,μένει στο sentido αυτές τις μέρες,μου είπε ότι είναι πολύ οικονομικό και καλό ξενοδοχείο, φαγητό με μπουφέ, έχει τα πάντα να φας,καθαρό...ωραία περνάνε.

astarti
21-07-10, 18:07
Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ....Εμείς το βρήκαμε 620 ευρώ με all inclusive για 8 μέρες, 7 νύχτες 2 άτομα συν το μωρό...Καλά δεν είναι?????Γι'αυτό το αποφασίσαμε...Απλά διάβαζα στο tripadvisor κριτικές και λέγανε πως τα δωμάτια είναι παλιά και δεν είναι ανακαινισμένα κι εγώ βρε παιδιά έχω κόλλημα με το δωμάτιο...Θέλω να ναι καθαρό και περιποιημένο...Πάντως για το φαγητό όλοι έλεγαν τα καλύτερα λόγια!!!
Ίριδαααααααααααααα αν έρθουμε τελικά θες να κανονίσουμε καμιά μωροσυνάντηση?????????

irida85
21-07-10, 19:40
αμεεεεεεεεεε ποτε λετε ναρθειτε???

astarti
22-07-10, 01:13
Δεν έχουμε κλείσει ακόμα αλλά αν τελικά έρθουμε θα είναι κοντά στο 15αυγουστο μιας και η εταιρεία του συζύγου κλείνει 7-22 Αυγούστου οπότε μέσα σε αυτό το διάστημα...Όταν με το καλό κλείσουμε θα σου πω...

miamama
23-07-10, 00:02
η φίλη μου είπε ότι είναι καλά τα δωμάτια...και το φαγητό τέλειο.
τα ίδια λεφτά πλήρωσαν,πολύ οικονομικά!!

mama-lia
24-07-10, 15:32
Χθες γυρίσαμε από την Κέρκυρα και ευχαρίστως θα πήγαινα για 5η φορά!
Περάσαμε θαυμάσια! Μέναμε στο πανέμορφο "Green hill" στον Κοντογιαλό (Πέλεκα). Η θέα από το δωμάτιο φανταστική, κήπος, πισίνες, πολύ φιλόξενοι ιδιοκτήτες και κοντά στην πολύ καλή παραλία (με δυο μικρές ανηφορίτσες).
Πήγαμε στο παρατηρητήριο του Κάιζερ για το ηλιοβασίλεμα, στην Παλαιοκαστρίτσα, στο Αχίλλειο, στο Μον-ρεπό, στο Μουσείο Ασιατικής τέχνης, στον Άγιο Σπυρίδωνα, στη Γλυφάδα.
Αυτά που μας εντυπωσίασαν ήταν η εκκλησία της κυράς Φανερωμένης (πανέμορφη, όπως και η εικόνα της), το μοναδικό στη χώρα μας Μουσείο χαρτονομισμάτων (Μην το χάσετε! Όλη η ιστορία μας είναι εκεί μέσα!) με την ευγενέστατη κυρία που ξεναγεί, όλα τα καντούνια, και ειδικότερα αυτό του Γκίλφορντ, και η γοητευτική πλατεία Δημαρχείου !!!!
Όμως, υπήρχε έντονο πρόβλημα με τη στάθμευση, πολλά σκουπίδια, λίγες πινακίδες, όταν τις χρειαζόμασταν, και φαγητό όχι καλό, παρά μόνο στα πολύ ακριβά μαγαζιά!

Morchelina
18-09-10, 17:54
Σαν τελευταίο αντίο του καλοκαιριού να πω τις εντυπώσεις μου από Κέρκυρα που γυρίσαμε ακριβώς πριν ανοίξουν τα σχολεία. Μείναμε 15 μέρες και ήταν η καλύτερη επιλογή για διακοπές Σεπτεμβρίου γιατί είχε ακόμη αρκετό κόσμο και ζωντάνια και η πόλη ήταν τέλεια για τις βραδυνές βόλτες χωρίς πρόβλημα πάρκινγκ. Καλύτερες παραλίες Γλυφάδα, Κοντογυαλός, Μπαρμπάτι, Άγιος Γεώργιος των Πάγων (όντως παγωμένη), Κερασιά (ποτέ την Κυριακή), Ίσσος και Χαλικούνας. Αποφύγετε οπωσδήποτε την παραλία των Λιαπάδων, περίεργοι αφροί που με κάνουν να σκέφτομαι το χειρότερο. Οι τρεις πρώτες έχουν πρόβλημα πάρκινγκ και τρέμω να σκεφτώ τι γίνεται 15αύγουστο, αντίθετα στο Χαλικούνα μπορείτε να κάνετε free κάμπινγκ.

Τι να δείτε τα είπε η mama-lia, το νησί είναι μαγευτικό με υπέροχο τοπίο και τοπικό χρώμα σε κάθε χωριό. Υπάρχει ένα θέμα με το φαγητό, ακόμη και εκεί που μας έστειλαν ήταν μέτριο, χωρίς κάποια προσπάθεια. Το φοβόμουνα για τουριστικό μέρος αλλά παρόλα αυτά δεν ήταν απαράδεκτο όπως Πόρος, Σπέτσες. Νομίζω ότι οι επιχειρηματίες σε τέτοια μέρη αποκτούν πολύ χονδρό δέρμα όταν έχουν τουρισμό και μάλιστα με ξένους από τη δεκαετία του '60. Φάγαμε ψάρι στον Πετριτή σε ένα ωραίο λιμανάκι και σε κανά δυό μέρη πολύ ωραίες ιταλικές πίτσες.

Μέναμε σε μία πολύ ωραία κατοικία πάνω απο τα Γουβιά. Για λεπτομέρειες π.μ.

mama-lia
19-09-10, 01:33
Καλώς μας ήρθες morchelina!
Μας έφερες νοσταλγικές εικόνες Κέρκυρας!

Morchelina
20-09-10, 09:32
Καλώς μας ήρθες morchelina!
Μας έφερες νοσταλγικές εικόνες Κέρκυρας!

Μας άρεσε τόσο πολύ που μου φαίνεται θα το καθιερώσουμε σε ετήσια βάση ως οι τελευταίες διακοπές του καλοκαιριού. Είναι μόνο 4 ώρες από εδώ για Ηγουμενίτσα. Κάναμε και τα ψώνια μας ;), πολύ σημαντικό για εμάς που δεν έχουμε αγορά στην πόλη μας.

Σε άλλα μέρη που έχω πάει τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη, Κύθηρα, Άνδρος, Χαλκιδική, σκουπίζανε και κλείνανε και είχες έντονη την εντύπωση ότι τελείωσε το καλοκαίρι. Στην Κέρκυρα μέχρι και το beach bar στην πολύ ήσυχη παραλία του Χαλικούνα κλείνει μέσα Οκτώβρη.

Οπότε Κέρκυρα και πάλι Κέρκυρα για Σεπτέμβρη. Για αρχές καλοκαιριού θα ήμουν λίγο επιφυλακτική μήπως είναι κρύες οι θάλασσες.

Τώρα φυσικά τέλος οι διακοπές γιατί την έφαγα όλη την άδειά μου :(:(.

SKEK
20-09-10, 09:42
Ααααααααχχχχχχ!!! Να ξέρατε πόσο θα ήθελα να μπορούσα να πάω καμιά 15αριά μέρες, να κάτσω εκεί στα πεθερικά να με φροντίζουν αφού θα τους πάω και το υψηλόν μικρόν που λατρεύουν αλλά να δούμε πότε. Πήγαμε αρχές καλοκαιριού και μεις, περάσαμε υπέροχα και αναμένουμε την επόμενη φορά.

Κέρκυρα κέρκυρα με το Ποντικονήσι τραλαλαλαλαρα λαρο λαρα λαρο.

Morchelina
20-09-10, 10:12
Όντως είχα 6 χρόνια να παραθερίσω 15 μέρες συνεχόμενα και ήταν πολύ ανανεωτικές διακοπές. Πραγματικά τα ξεχνάς όλα και βυθίζεσαι στην ατμόσφαιρα της περιοχής που μένεις. Και από ατμόσφαιρα η Κέρκυρα άλλο τίποτα. Είχαμε πάει Ζάκυνθο αρχές καλοκαιριού, ωραίες παραλίες αλλά από βραδυνή εξοδο πολύ φτωχή σε σχέση με την πόλη της Κέρκυρας.

Μαρια1979
27-03-11, 22:09
Γεια σας!

σκεφτομαστε για το καλοκαιρακι για ταξιδι στην κερκυρα με μωρακι 12 μηνων...
τι λετε? ποια περιοχη για μπανιο προτεινετε? εξοδους? ξενοδοχεια?

θα αναμενω απαντησεις σας!

spyni
29-03-11, 19:03
Γεια σας!

σκεφτομαστε για το καλοκαιρακι για ταξιδι στην κερκυρα με μωρακι 12 μηνων...
τι λετε? ποια περιοχη για μπανιο προτεινετε? εξοδους? ξενοδοχεια?

θα αναμενω απαντησεις σας!

καλη ιδεα ειναι η Αχαραβη, στο βορειο συγκροτημα, με καθαρη και οχι βαθια θαλασσα, μεγαλη αμμουδια, πολλες προτασεις για φαγητο και ποτακι, επισης καλη αγορα....απο ξενοδοχεια ριξε μια ματια στο Century...exei πολυ ομορφες εγκαταστασεις και για το μικρακι σου.....αχ τωρα κολλησα δε θυμαμαι αλλο...θα επανελθω....και η πολη εχει πολλες προτασεις αλλα απο θαλασσα θα πρεπει να φευγετε μακρια....

Μαρια1979
01-04-11, 00:23
κοριτσια το προβλημα με τα κουνουπια ειναι παντου? ή σε καποιες περιοχες?
ειναι καλυτερα να μενουμε στην πολη και να ταξιδευουμε για θαλασσα και το βραδακι βολτιτσα στην πολη με τα ποδια? ή το αντιθετο? οι αποστασεις ειναι τοοοσο μεγαλες? ποια η γνωμη σας κερκυραιες?

ευχαριστω!

Μαρια1979
28-04-11, 23:50
Aquis Corfu Palace hotel το οποιο βρισκεται στο κεντρο της πολης της κερκυρας... τι λετε???

Morchelina
29-04-11, 08:07
Λέω να με πάρεις μαζί σου να σου κρατάω το μωρό. Διάβασε και τα σχόλια στο booking.com Σαν θέση είναι καταπληκτικό.

Μαρια1979
30-04-11, 22:07
Λέω να με πάρεις μαζί σου να σου κρατάω το μωρό. Διάβασε και τα σχόλια στο booking.com Σαν θέση είναι καταπληκτικό.

λες ε? να σε βαλω στις αποσκευες!!!
τελικα αλλαγη ... σκεψεων... λεμε τωρα για το lti louis grand hotel στην γλυφαδα, οπου ειναι τελεια η παραλια... και φυσικα θα νοικιασουμε και αυτοκινητο...

καμια εισηγηση γενικως περι κερκυρας, ολες ευπροσδεκτες!

ster
06-06-11, 15:14
Φέτος λέμε να πάμε Κέρκυρα για διακοπές. Οποια γνωρίζει από Κέρκυρα, μήπως μπορεί να μου πεί που αξίζει να μείνουμε; Εννοώ μέσα στην πόλη ή κάπου πιο έξω; Και αν έχει να προτείνει κάποιο καλό κατάλυμα που να έμεινε ευχαριστημένη. Επίσης πόση ώρα είναι η διαδρομή με το καράβι;

Μελία
06-06-11, 16:36
Εμείς με το καράβι κάναμε 50' περίπου και όταν γυρνούσαμε κάναμε 1 ώρα γιατί το καράβι του γυρισμού που πετύχαμε ήταν ολίγον σαπίλα. Από Ηγoυμενίτσα αυτές οι ώρες ;)
Από κατάλυμα θα σου πω που να μην πας γιατί πήγα εγώ εκεί και ήταν χάλια :D Κέρκυρα apartments λεγόταν και ήταν στις Μπενίτσες.
Οι αποστάσεις στο νησί είναι σχετικά μεγάλες θα έλεγα γιατί έχει δύσκολους δρόμους, στενούς και γεμάτο στροφούλες. Εγώ που έμενα Μπενίτσες δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, χάλια θάλασσα και σχεδόν 30' απόσταση με το αμάξι από την πόλη.
Όταν ξαναπάω θα μείνω ή στο Κανόνι ή κάπου που θα έχει πολύ καλή θάλασσα και ας είναι μακριά από την πόλη:D
Στο Κανόνι κατόπιν εορτής είχα βρει ένα ωραίο ξενοδοχείο, το "Ποντικονήσι", ακριβώς απέναντι από το Ποντικονήσι και την Παναγία των Βλαχερνών, πρόσφατα ανακαινισμένο με καταπληκτική θέα και δεχόταν και εισητήρια κοινωνικού τουρισμού και Ε.Ο.Τ.
Είναι πολύ όμορφη η Κέρκυρα και νομίζω υπάρχουν πολλά κορίτσια από Κέρκυρα να σε ενημερώσουν καλύτερα, εγώ πάνε 2 χρόνια που πήγα και θυμάμαι τα βασικά.
Καλά να περάσεις :D

doraki
06-06-11, 17:00
Ster κι εμείς Κέρκυρα θα είμαστε φέτος.
Εμένα η καταγωγή μου είναι από ένα χωριό στα νότια του νησιού,οπότε όλο το νότιο μέρος το έχω γυρίσει.
Έτσι,φέτος θα μείνουμε Δασσιά,12 χλμ βόρεια της Πόλης,στη villa avra.Μας αφήνει το δωμάτιο 45 ευρώ.
Επίσης,επειδή με τη μικρή "φοβάμαι" να κάνω 9 ώρες ταξίδι οδικώς,θα πάμε από Πάτρα (6 ώρες),τα εισιτήρια με καμπίνα aller retour μου βγήκαν 304 ευρώ.
Γενικά νομίζω πως το βόρειο κομμάτι του νησιού έχει περισσότερες ομορφιές,ίσως επειδή εγώ δεν τις έχω δει μέχρι τώρα.
Ωραίες παραλίες είναι ο Ύψος,οι Λιαπάδες,η Παλαιοκαστρίτσα...

mammy-m
04-07-11, 03:23
κοριτσια για το delfinia Hotel στα Μωραιιτικα τι εχετε να πειτε?Ειναι καλο,καθαρο?Ξερει να μου πει καμμια σας?Κλεισαμε εκει για να παμε φετος στα τυφλα.Η θαλασσα ειναι καλη σε εκεινο το σημειο?Ευχαριστω.

mammy-m
05-07-11, 08:44
Γνωριζετε κοριτσια πληροφοριες για αυτο το ξενοδοχειο στην Κερκυρα?Ειναι στα Μωραιιτικα.Επειγομαι να μαθω αν ειναι καλο απο καποιον που να εχει παει ή εχει ακουσει κατι για αυτο το ξενοδοχειο γιατι ειναι θεμα ωρων να το κλεισω ή οχι.Ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω..!

mitaki
10-07-11, 17:49
Κορίτσια και αγόρια καλησπέρα, μετά από πολύ πολύ καιρό ξανά μπήκα στο πάρνετς μήπως ξέρει καμία να μου πει, κλείσαμε με κοινωνικού τουρισμού στο Spiti nikos apartments& studios στα Δανίλια, έχω πάει μόνο στην 5ντάήμερη στην Κέρκυρα δηλαδή πολλά πολλά χρόνια πριν και φυσικά ποτέ στα Δανίλια, όποια ξέρει πληροφορίες για τα μέρη εκεί κοντά ας μου πει.... Θα έχουμε και τη μαϊμουδίτσα μας μαζί 4,8 χρονών... παραλίες, φαγητό, και φυσικά αν έχει ακουστά το κατάλλυμά μας ακόμη καλύτερα

mitaki
14-07-11, 18:35
Κανείς δεν ξέρει ούτε το μέρος ούτε το συγκρότημα???? Καμιά βοήθεια Κερκυραίες???????:oops: :p :oops:

Morchelina
15-07-11, 00:00
Νομίζω ότι το πήρε το μάτι μου σε έναν εσωτερικό δρόμο Κέρκυρα-Άφρα. Δες το googleearth. Αν είναι αυτό δεν είναι παραθαλάσσιο. Τα θετικά είναι ότι είναι κοντά στην πόλη για βόλτα και μπορείς να πας σε ωραίες παραλίες Γλυφάδα, Κοντογιαλός σχετικά κοντά περίπου 15'. Επίσης Ύψος και Μπαρμπάτι είναι καλές αν φυσάει βοριάς και δεν έχουν κύμα.

mitaki
15-07-11, 09:52
Νομίζω ότι το πήρε το μάτι μου σε έναν εσωτερικό δρόμο Κέρκυρα-Άφρα. Δες το googleearth. Αν είναι αυτό δεν είναι παραθαλάσσιο. Τα θετικά είναι ότι είναι κοντά στην πόλη για βόλτα και μπορείς να πας σε ωραίες παραλίες Γλυφάδα, Κοντογιαλός σχετικά κοντά περίπου 15'. Επίσης Ύψος και Μπαρμπάτι είναι καλές αν φυσάει βοριάς και δεν έχουν κύμα.

Ευχαριστώ πολύ, μας είπαν ότι είναι στο δρόμο προς Δασιά, βόρεια της πόλης 8-9 χιλ. από την πόλη. Από φαγητό που προτείνεται???

GeorginaT
15-07-11, 10:24
λες ε? να σε βαλω στις αποσκευες!!!
τελικα αλλαγη ... σκεψεων... λεμε τωρα για το lti louis grand hotel στην γλυφαδα, οπου ειναι τελεια η παραλια... και φυσικα θα νοικιασουμε και αυτοκινητο...

καμια εισηγηση γενικως περι κερκυρας, ολες ευπροσδεκτες!

Mαρία δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το Louis είναι τραγικό...πήγαμε εκεί το 2009 με τον μικρό...και πέρα από την τοποθεσία που είναι εκπληκτική όλα τα άλλα ήταν χάλια...
Το φαγητό κάτω του μετρίου...η μοκέτα στα δωμάτια να πω ότι ήταν μέσα στη βρώμα...
για να κατέβεις στην πισίνα έχει καμμιά 10αρια σκαλιά και με το καρότσι δεν ήταν ότι ευκολότερο...
Το προσωπικό ήταν καλό και φιλικό...και με βοηθούσε σε ότι ήθελα με τον μικρό.
Εκτός και αν έχουν κάνει ανακαίνιση...προσωπικά δεν θα το πρότεινα.

agelika
17-07-11, 13:40
καλησπέρα και από μένα.
Μήπως γνωρίζει κανείς για κέρκυρα για Armeno Apartments είναι στην περιοχή του κάβου.
Eχω 2 παιδάκια πως είναι η παραλία και το ξενοδοχείο;

mammy-m
19-07-11, 14:03
καλησπερα κοριτσια και αγορια!Αυτη η aqualand που ακριβως ειναι?Σε ποια περιοχη?Ευχαριστω!

irida85
19-07-11, 14:46
μπες εδω κ θα βρεις ολες τις πληροφοριες....

http://www.aqualand-corfu.com/index.asp?lng=gr

taz18
20-07-11, 15:29
γυρισαμε πριν 3 μερες απο κερκυρα και μεναμε στο Spiti nikos apartments& studios στα Δανίλια που εγραψε το μιτακι πιο πανω.

αν θες ακομα πληροφοριες πες μου

BLUBLU
20-07-11, 21:22
καλησπέρα και από μένα.
Μήπως γνωρίζει κανείς για κέρκυρα για Armeno Apartments είναι στην περιοχή του κάβου.
Eχω 2 παιδάκια πως είναι η παραλία και το ξενοδοχείο;

Καλη μου agelika ουτε να διανοηθεις να πας με οικογενεια στον Καβο!!!!Ειναι οτι ειναι το Φαληράκι της Ροδου κλπ. Δηλ. ο τουρισμος ειναι μονο άγγλοι που κανουν οργια. Κυκλοφορουν γυμνοι στο δρόμο, βιάζουν, ειναι μεθυσμενοι κλπ. Μακρυα!!!! Πως σου ηρθε να πατε σε εκεινο το μερος? Εγω απο εκει μονο νερο εμφιαλωμένο επινα....ειναι τελειως βρωμικα παντου κ η θαλασσα το ιδιο, περαν βεβαια οτι συνουσιάζονται όλοι οσοι βρισκονται εκει...:lol::lol::lol:

agelika
21-07-11, 12:28
Δεν είχα ιδέα το ίδιο ισχύει και στον αγιο γεώργιο αργυράδων;

miamama
21-07-11, 15:05
για τον κάβο κάπως έτσι είναι τα πράγματα...αν και πλέον έχουν ψιλοηρεμήσει...το θέμα είναι ότι δεν αντιπροσωπεύει την κέρκυρα αυτό το μέρος. πάντως εμείς δεν πάμε ποτέ εκεί. ο άη γιώργης αργυράδων είναι πολύ ωραία και ήσυχα. είναι το χωριό της μαμάς μου κι έχω περάσει πολλά καλοκαίρια,απέραντη αμμουδιά με ρηχά νερά.

agelika
21-07-11, 16:18
υπάρχει ένα κατάλυμα εκεί Gongis Studios το γνωρίζεις;

miamama
22-07-11, 00:23
όχι δυστυχώς, δεν το γνωρίζω.

agelika
22-07-11, 01:21
Δεν πειράζει σε ευχαριστώ πολύ.

irida85
22-07-11, 09:31
κοριτσια επειδη βλεπω οτι συνεχως ζητατε πληροφοριες για καταλυματα στη Κερκυρα, μην απορειτε που οι Κερκυραιες δεν απαντανε.... δεν ειναι οτι δε δινουμε σημασια.... απλα αν δεν απανταμε δε ξερουμε! κ λογικο ειναι... αφου οσες μενουμε μονιμα εδω πολυ δυσκολο να εχει τυχει να μεινουμε σε ξενοδοχειο,διαμερισματα κλπ αφου εχουμε ολες το σπιτι μας.... μονο αν πετυχετε καποια που να εχει γνωστους,φιλους ή καποιος γνωστος να χει μεινει καπου........

επι της ευκαιριας αν θελετε να ρθειτε κερκυρα με εισητηρια κοιν.τουρισμου ειναι ενα πολυ ωραιο ξενοδοχειο που λεγεται "Ποντικονησι" και προσφερει μονο πρωινο.
οριστε το ξερω το λεω :):):)

mitaki
22-07-11, 13:14
γυρισαμε πριν 3 μερες απο κερκυρα και μεναμε στο Spiti nikos apartments& studios στα Δανίλια που εγραψε το μιτακι πιο πανω.

αν θες ακομα πληροφοριες πες μου

ΝΑΙ ΘΕΛΩ .....

irida85
22-07-11, 13:25
ΝΑΙ ΘΕΛΩ .....

mitaki αυτο ειναι το μερος που θες? http://www.corfuspitinikos.com/index-gr.htm εχει δει το σαιτ? φαινεται πολυ ωραιο........ αν επιτρεπειται απο τιμες τι λεει?

παντως βλεπω ειναι στα δανιλια οποτε θες αμαξι για το οτιδηποτε... απο περιοχη ειναι ωραια ομως...... και εχει κοντα τουριστικα κλπ

mitaki
22-07-11, 13:31
mitaki αυτο ειναι το μερος που θες? http://www.corfuspitinikos.com/index-gr.htm εχει δει το σαιτ? φαινεται πολυ ωραιο........ αν επιτρεπειται απο τιμες τι λεει?

παντως βλεπω ειναι στα δανιλια οποτε θες αμαξι για το οτιδηποτε... απο περιοχη ειναι ωραια ομως...... και εχει κοντα τουριστικα κλπ

Έχουμε κοινωνικό τουρισμό οπότε είναι 8,5 € το άτομο την ημέρα δεν ξέρω χωρίς πόσο κάνει, και έχει πρωινό και βραδυνό.

Θα έχουμε αμάξι έτσι και αλλιώς με αμάξι θα πάμε. Το χωριό αυτό πως είναι? εκεί κοντά θάλασσα καλή? καμιά ταβερνούλα που να μη ξεφεύγει πολύ και να είναι και ανθρώπινα τα φαγητά της? Όπως επίσης γενικότερα ταβερνούλες που να μπορούμε να φάμε τοπικές συνταγές? όπου και να είναι ετσι και αλλιώς είπαμε ότι θα το γυρίσουμε όλο το νησί.

miamama
23-07-11, 00:08
έχω την εντύπωση ότι έχω πάει μία φορά σε αυτό που λες mitaki...
ψάχναμε επιπλωμένο διαμέρισμα για την κουνιάδα για ένα χρόνο...
τα δωμάτια που δείχνει στις φώτο,δεν είναι ακριβώς έτσι...
προσωπικά δεν θα το έμενα εκεί,είναι σε ένα μέρος στη μέση του πουθενά...κάτι σπίτια έχει γύρω,τίποτα παραπάνω...
θάλασσα δεν βλέπει...καλή θάλασσα κοντά δεν έχει...
γιατί να μην βρεις ένα δωμάτιο που να βλέπει ή να είναι κοντά στη θάλασσα,τα περισσότερα έτσι είναι,σε νησί έρχεσαι,δεν αξίζει να πας να μείνεις εκεί...
δεν ξέρω αν το έχεις κλείσει ήδη κιόλας...
παραλίες καλές,γλυφάδα,κοντογυαλό, αχαράβη,σιδάρι,μπαρμπάτι, καλάμι,καμινάκι, ίσσος, άγιος γεώργιος αργυράδων.
μην πας στις παραλίες...δασσιά,ίψος,μπενίτσες.
το χωριό μπενίτσες έχει ταβέρνες με καλό φαγητό.
αυτά

Froufroukip
10-08-11, 01:01
Το μόνο σίγουρο είναι ότι στην Κέρκυρα μπορείς να κάνεις από πολύ ακριβές μέχρι πολύ πολύυυ οικονομικές διακοπές! Προσωπικά γύρισα απο Κέρκυρα χτές και πλήρωνα μόνο 25 ευρώ το δίκλινο σε καινούργια και πεντακάθαρα ενοικιαζόμενα δωμάτια στο νότιο μέρος!!! Α! και η παραλία 5λεπτάκια με τα πόδια! Χρυσή και αμμώδης! Άγιος Γεωργιος Αργυράδων, Μαραθιάς, Περιβόλι Santa Barbara!!! Η ίδια παραλία 3 χλμ! Βγάζουν πολύ καλές προσφορές ακόμα και για τώρα στην high season τους! Που αλλού θα έδινα μόνο τόσα λίγα? Κορίτσια σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!

sternchen
01-05-12, 19:12
Που είναι ωραία να μείνεις στην Κέρκυρα;

astererenia
11-05-12, 14:15
καλησπερα!!!
Γραφω πρωτη φορα. φετος αποφασισαμε μετα απο αρκετο ψαξιμο να παμε Κερκυρα !!!! Θα ηθελα πληροφοριες για ησυχες ( μιας κ περιμενουμε το πρωτο μας παιδακι) κ οικονομικες διακοπες στην Κερκυρα αρχες με μεσα Αυγουστου. Εχω ακουσει αρκετα καλα πραγματα για την Κερκυρα αλλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με την διαμονη. Ποιες ειναι οι καλυτερες περιοχες για διαμονη ( ενοικιαζομενα δωματια κυριως), παραλιες, για μπανιο ( εχω ακουσει οτι η Κερκυρα εχει κρυες θαλασσες). Ισχυει κατι τετοιο; Τι αλλο μπορουμε να δουμε εκτος απο τα πολυ γνωστα;