PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτισμος?????

theolvas
16-06-09, 10:00
καλημερα.ζηταω τη βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει παρα πολυ.ο μεγαλος μου γιος ο δημητρης,ειναι ενα πολυ χαρουμενο κ κοινωνικο παιδι.γεννηθηκε φυσιολογικα σε μια εγκυμοσυνη χωρις προβληματα.στηριξε το κεφαλι 2 μηνων,γυρισε απο ανασκελα μπρουμυτα 4 μηνων,σηκωθηκε στους 6,5 μηνες κ περπατησε μονος του στους 9,5.στους 11 μηνες αρχισε να τρεχει.συνεχεια ετρεχε,μεχρι να βρει τοιχο...ο παιδιατρος ειπε ενταξει,ειναι λιγο υπερκινητικο,αλλα θα φτιαξει.περνουσε ο καιρος κ ουτε λεξη...τιποτα,ουτε μαμα,μπαμπα,ουτε μαμ,τατα,τιποτα.επιπλεον δε γυριζε οταν τον φωναζαμε.τον πηγαμε σα ωρλ,ακουολογο,ολα φυσιολογικα τα βρηκε.στη διαγνωση εγραψε πιθανο δαδ,αλλα δεν εξηγησε τιποτα.κι εγω δε ρωτησα γιατι ειχα χαρει που ολα καλα...το παιδι εφτασε 18 μηνων κ ακομα λεξη δεν ειχε βγαλει.εν τω μεταξυ ειχε ερθει κ η αδελφουλα,που ο δημητρης δεχτηκε με μεγαλη χαρα.ο παιδιατρος μας εστειλε σε αναπτυξιολογο στην πεντελη,η οποια αφου μας ρωτησε μερικα πραγματα για το παιδι κ τον παρατηρησε για λιγο,εγραψε στη διαγνωση δαδ/asperger μας ειπε οτι δεν πρεπει ν ανησυχουμε,να παει το παιδι στον παιδικο κ να μας δει σε 6 μηνες.μονο που το πρωτο διαθεσιμο ραντεβου ηταν σε 8 μηνες.εν τω μεταξυ με το σχολειο,εδειξε οτι πηγαιναν καλυτερα τα πραγματα,αφου ο δημητρης αρχισε να γελαει κ να μιλαει,ακαταλαβιστηκα μεν,αλλα κατανοητα.με λεξεις κ νοηματα κυριως,οχι προτασεις.στην αναπτυξιολογο φανηκε καλυτερα,δεν τον κοιταξε κ πολυ βεβαια,κατι εικονες του εδειξε κ μας ρωτησε αν γνωριζει 5 τουλαχιστο πραγματα.της ειπα ναι,μιας κ ο δημητρης ξερει να μετραει ως το 10 τις περισσοτερες φορες γνωριζει κ δυσκολα χρωματα οπως γκρι,μπεζ κλπ.εγραψε κ παλι δαδ κ ειπε να συνεχισουμε τον παιδικο κ να δουμε σε ενα χρονο.δεν μου ειπε για λογοθεραπειες.στο σχολειο μου μιλησαν για λογοθεραπειες κ εργοθεραπειες.κ μου εξηγησαν κ τι ειναι δαδ κ ασπεργκερ,κ ομολογω οτι μπερδευτηκα πολυ.βρηκα καποια παλια ποστ που γραφουν τα χαρακτηριστικα. ο δημητρης εχει καποια απο αυτα,αλλα οχι ολα.επισης καποια απο αυτα που εχει,δεν τα εχει συνεχεια.δεν ξερω τι να κανω..πρεπει να το βοηθησω,αλλα πως να το κανω,αν δεν ξερω τι εχει??ο παιδιατρος λεει να περιμενωνα παει 5 πριν αρχισω να ψαχνω.πρεπει να περιμενω τοσο πολυ??δεν ξερω απο που να ξεκινησω.θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια...

DALIA
16-06-09, 10:35
Theolvas αν κατάλαβα καλά αυτό που σε ανησυχεί είναι ότι το παιδί δεν μιλάει?
Ο ανιψιός μου είναι γεννημένος τον Νοέμβριο του 2005 και έχει ένα μήνα περίπου που ψιλοκαταλαβαίνουμε τι λέει...
Το κάθε παιδί έχει τους χρόνους του σε κάποια πράγματα..

theolvas
16-06-09, 10:54
αρχικα ηταν η ομιλια που με ανησυχουσα.τωρα ειναι κ αλλα που βλεπω στη συμπεριφορα του.δεν θελω να του κολησω ταμπελα,απλα θελω να ξερω τι του συμβαινει(το οτι κατι συμβαινει ειναι δεδομενο,αφου υπαρχει διαγνωση) κ να μπορεσω να τον βοηθησω οσο γινεται περισσοτερο.δεν ξερω απο που ν'αρχισω να ψαχνω κ δεν θελω για τιποτα στον κοσμο να τον βαλω σε εξετασεις που δε χρειαζεται.ηδη εχει κανει μαγν εγκεφαλου κ ηλεκτροεγκεφαλογραφημα μετα απο απυρετο σπασμοη οποια εδειξε καποια συμμετρικη διευρυνση παραγγειακων χωρων σε αμφω τα ημισφαιρια.μου ειπαν οτι αφου ειναι συμμετρικη,να μην ανησυχω..ψαχνω καποιον τουλαχιστο να μου τα εξηγησει ολα αυτα..να ξερω τι συμβαινει,αν συμβαινει και να τον βοηθησω να εχει καλη ζωη

DEMS
16-06-09, 11:28
Έχεις ρωτήσει στο "Παίδων"; Νομίζω ότι έχουν τμήμα για παιδιά που έχουν εμφανίσει σημάδια αυτισμού. Πιθανόν να μην είναι τίποτα σοβαρό και να αντιμετωπίζεται εύκολα αν απευθυνθείς στον κατάλληλο άνθρωπο. Επειδή βλέπω ότι έχεις και δυο μικρότερα παιδιά με κοντινές ηλικίες (λες βέβαια ότι τα έχει δεχθεί καλά) ίσως να έχουν παίξει κάποιο ρόλο στην εξέλιξή του. Ειδικός δεν είμαι βέβαια, αλλά ξέρω ότι τα μεγαλύτερα παιδιά κάνουν πισωγυρίσματα όταν αποκτούν αδέρφια. Καλή τύχη.

theolvas
16-06-09, 11:41
πραγματικα τα εχει δεχτει καλα.καθε πρωι μολις ξυπναει ρωταει,η μπεμπα που ειναι??ο λιοβος?την αδελφη του την αποκαλει μπεμπα ενω απο την αρχη ολοι τη φωναζουμε βενετια.το μωρο το φωναζουμε εφραιμ,αλλα εκεινος τον φωναζει λιοβο (γιωργο) που ειναι το δευτερο του ονομα αλλα δεν το χρησιμοποιει κανεις.μονο την μερα που τους "συστησα" του ειπα οτι τον λενε εφραιμ κ γιωργο..τι να πω??ειναι ιδιορρυθμος.αυτο ειναι σιγουρο.γι αυτο το ψαχνω...

νεφελη
16-06-09, 11:50
Δεν εχω γνωσεις καθολου στο θεμα κ δε μπορω να σε βοηθησω πραγματικα, απλα πιστευω οτι καλα κανεις κ το ψαχνεις κ να συνεχισεις μεχρι να βγαλεις ακρη. Ακομα κ αν τελικα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, εσυ πρεπει ως μαμα του να ξερεις τι γινεται.. Γιατι δεν επιμενεις στους γιατρους που πας να σου εξηγησουν ακριβως τι ειναι? Φανταζομαι οτι ως γιατροι που εχουν να κανουν με τετοια θεματα ειναι συνηθισμενοι να εξηγουν σε ανιδεους γονεις τι συμβαινει 'η τουλαχιστον θα επρεπε να ειναι. Αν δεν μεινεις ικανοποιημενη απο τις απαντησεις πηγαινε σε αλλον. Ξερω οτι σε αυτες τις ηλικιες τα παιδια μπορουν να εμφανισουν διαφορα κ πολλες φορες με τον καιρο περνουν, αλλα αν ειναι κατι τελικα καλυτερα να το ξερεις απο νωρις ωστε να προλαβεις να το αντιμετωπισεις σωστα..
Χαλαρα βεβαια, χωρις να αγχωσεις το παιδι οτι εχει κατι.. Καλη δυναμη κ σου ευχομαι ολοψυχα να μην ειναι κατι..

marin
16-06-09, 12:33
Theolvas γειά σου να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.
Σου γράφω τα στοιχεία της ΕΘΜΑ, αν χτυπήσεις στο γκουγκλ θα βρεις τι είναι, καλό είναι να μιλήσεις με το κο Καμπάκο παιδοψυχολόγο ο οποίος είναι πολύ καλός, και από κει θα σε βοηθήσουν σε πολλές απορίες σου και θα σου δώσουν κατευθύνσεις. Είναι Μαραθωνοδρόμων 91 στο Ψυχικό και τηλ. 2106728181-2.

Aggeloudia
16-06-09, 14:08
Δεν ειναι λιιιιγο μικρος για να μιλησει καθαρά;;;
Και εγω ειμαι του κλάμπ που λεει οτι κάθε παιδι θελει τον χρονο του για να κάνει διάφορα...
Θεωρω οτι επρεπε να σου εξηγισουν τι ειναι αυτο το δεδ...δεν τους ρωτησες...Δεν μπήκαν στον κοπο να σου πουν;;;Εμενα θα με ετρωγε να μου πουν...αλλά μην ανησυχεις...πάρε και αλλη γνωμη και δες κάποιον να μπορεσει με απλά λόγια να σου εξηγησει τι ειναι αυτο και γιατι ζητουν επανεξεταση...
Καλη επιτυχια (που θα ειναι...ειμαι σιγουρη!!!)και ολα κατευχην....
Θα παρακολουθω το θεμα του Δημητράκη και θελω να μαθαινω ΜΟΝΟ καλά νεα...η Παναγιά μαζι σας...

theolvas
16-06-09, 15:01
ευχαριστω πολυ για τις κατευθυνσεις.θα ξεκινησω να παιρνω τηλ κ θα δω μπας κ βρω καμια ακρη..αγγελουδια,μακαρι το θεμα της ομιλιας να ηταν το μονο προβλημα..εχουμε εμμονες κ φοβιες κ διαταραχη υπνου,στερεοτυπες κινησεις κ φρασεις.απο την αλλη,ειναι ενα πολυ κοινωνικο παιδι που μιλαει (στη δικια του τη γλωσσα) σε ολο τον κοσμο που συνανταει.παιζει κ με αλλα παιδακια,βεβαια συνανταει απορριψη αφου δεν μπορει να συννενοηθει κ τα παιδακια σ αυτη την ηλικια δεν ειναι καθολου ευγενικα.κ στεναχωριεται μετα γιατι καταλαβαινει 100% τι συμβαινει κ γινεται χειροτερα..να σημειωσω οτι δεν τον πιεζω να μιλησει κ δεν εχω διαφορετικη συμπεριφορα.ολα τα παιδια εχουν αγκαλιτσα κ φιλακι κ μαλωμα.μιλαει κ σε αγνωστους.καποιες φορες ομως αλλαζει,γινεται επιθετικος,σαν αλλο παιδι κ τοτε ειναι που δεν ξερω τι να κανω.

ASMARIA
16-06-09, 15:45
Σου έστειλα σχετικό π.μ.

katia 28
16-06-09, 16:07
Η συγκεκριμένη ιδαιτερότητα αυτή είναι δύκολο να αναλυθεί εδώ...εγώ έχω κοντινό μου άτομο με ένα τετοι ιδιαιτερο και χαρισματικό παιδι...
Μίλησε κανονικά 5 χρονών μπορεί και πιο μετά..αλλά είχε και κάποια χαρακτηριστικά που εσυ δεν αναφερεις για τον γλυκούλη σου!
Δηλαδή ήταν κλειστό παιδί και πολύ περικινητικό με διάσπαση προσοχης και με έλλειψη συγκέντρωσης σε ενα πραγμα πάνω απο 3ή 4 δευτερα!!!!!!!!!ενω ειχε φτασει 3 χρονων !επίσης ηταν πολύ εαυαισθητο και με το παραμικρο μάλωμα παθαινε κρισεις και λιποθυμούσε...
Η μαμά του δεν το παραδεχοταν οτι ειναι ιδιαιτερος.....και αυτο είναι ορόσημο για την βοηθεια που θα παρεχεις σε αυτα τα παιδιά..συνηθως δυσκολευομαστε να δουμε οτι ειναι διαφορετικο το παιδί μας..
Δεν είναι ολες οι περιπτωσεις ίδιες όμως ουτε ολες τοσο σοβαρες..πιστευω οτι εσεις ειστε σε καλή φαση ...σε συμβουλευω να το ψαξεις οσο πιο γρηγορα μπορείς...οσο πιο νωρις βοηθησεις τοσο καλυτερα για το παιδί...μην αγχωνεσαι συνηθως αυτα τα παιδιά έχουν το δικο τους τροπο επικονωνίας και εξελίσσονται σε σπουδαίους ανθρωπους...
αν υποστηριχτούν σωστα και βοηθηθούν...
αν θελεις να με ρωτησεις κατι ρωτησε με γιατι δεν ξερω τι ακριβως να σου γραψω.......
ενα φιλι στον δημητρη απο εμενα!

theolvas
16-06-09, 16:22
ναι,καποιοι αρνουνται να το δουν..παιζει ρολο το τι περιμενει κανεις απο τα παιδια του..κι εγω στην αρχη δεν εβλεπα,ακομα κ αυτα που γινοταν μπροστα μου.κι εγω πιστευω οτι δεν ειναι πολυ βαρια περιπτωση ο δημητρης κ γι αυτο τρεχω..να προλαβω οσο γινεται πιο πολυ.θελω για τα παιδια μου την καλυτερη δυνατη ζωη.κ προσπαθω να βρω το δρομο...

kel
16-06-09, 20:26
Κατ'αρχας καλη μου ριξε μια ματια εδω. Ειναι απο το τμημα ειδικης αγωγης του υπουργειου παιδειας και ειναι οδηγος για την οικογενεια που εχει παιδι με διαχυτες αναπτυξιακες διαταραχες.

http://www.specialeducation.gr/files/autism_familyguide.pdf

kel
16-06-09, 20:29
Επίσης και αυτο το βιβλιο εχει καλες κατευθυντηριες γραμμες για την εκπαιδευση παιδιων με δαδ http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=3252764

theolvas
17-06-09, 13:33
σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον..εχω κανει καποια τηλ κ εχω κλεισει καποια ραντεβου για αξιολογηση,αρχικα να διασταυρωσω τις διαγνωσεις να βρεθει μια ακρη..το δυσκολο ειναι οτι ο συζυγος αρνειται να δεχτει οτι το παιδι ισως να εχει προβλημα κ ειναι της αποψης να περιμενουμε..εγω παλι δεν θελω να χαθει ουτε μια πολυτιμη μερα...

kassiani
17-06-09, 14:06
Φυσικα και να μην περιμενετε, δεν το βοηθατε το παιδι σας ετσι.
Αφου σου εγραψε οτι εχει ασπεργκερ, τι ειναι αυτο για το οποιο απορεις?
Το συνδρομο ασπεργκερ ανηκει στο ευρυτερο φασμα του αυτισμου μεν, αλλα ειναι πολυ πιο "ελαφρυ" και χαρακτηριζεται κυριως απο συμπεριφορες που ευκολα μπορει να χαρακτηριστουν απλες ιδιορρυθμιες.

Δεν ειναι χαζοι οι ανθρωποι που εχουν ασπεργκερ, αντιθετως καποιοι ειναι και ιδιαιτερα ευφυεις, απλα εχουν καποιες ιδιορρυθμιες στη συμπεριφορα και τα συναισθηματα.

Μπορει να εχει μια απολυτα φυσιολογικη ζωη, αλλα η τακτικη του να αγνοουμε το οποιο προβλημα και να "περιμενουμε" (τι αραγε?) βοηθαει μονο τον εγωισμο μας και οχι το παιδι.

Δεν τα λεω για εσενα αυτα (προφανως και δεν καθεσαι με τα χερια σταυρωμενα), αλλα τα αναφερω γενικοτερα και για αλλους που πιθανον να διαβαζουν εδω και να καθησυχαζονται με παραδειγματα πχ ενος γνωστου που το παιδακι του μιλησε στα 4.

Το παιδι σου με ασπεργκερ θα ειναι μια χαρα, απλα μπορεις κι εσυ να το βοηθησεις να ειναι καλυτερα με το να δρασεις αμεσα και σωστα.

maryp
17-06-09, 14:43
Το παιδι σου με ασπεργκερ θα ειναι μια χαρα, απλα μπορεις κι εσυ να το βοηθησεις να ειναι καλυτερα με το να δρασεις αμεσα και σωστα.

χτες που ρώτησα μία λογοθεραπεύτρια σχετικά με το θέμα σου, μου είπε ότι τα παιδιά με ΔΑΔ και ασπεργκερ έχουν πολύ καλή εξέλιξη, αρκεί να ξεκινήσουν από τα 3 τους χρόνια το αργότερα με λογοθεραπείες και εργοθεραπείες. Αν ξεκινήσουν από τα 3 τους χρόνια, στα 6 τους είναι έτοιμα να πάνε δημοτικό χωρίς να χρειάζονται τμήμα ένταξης κλπ.
Καλή επιτυχία! :wink:

marin
17-06-09, 14:46
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αφήνουμε το χρόνο να περνάει, γιατί είναι πολύ σημαντικός. Μια σημαντική προσπάθεια των γονιών για την πρώιμη ανίχνευση και παρέμβαση είναι το "parents-act" όπου μαζεύτηκαν 4500 υπογραφές και σκοπός ήταν να ενημερωθούν οι παιδίατροι ώστε αν εντοπίσουν σημάδια αυτισμού στις ηλικίες έως 2,5 ετών - τότε καταλαβαίνουμε σχεδόν όλοι οι γονείς ότι κάτι τρέχει με το παιδί μας- να καθοδηγούν τους γονείς στο τι πρέπει να κάνουν.

Η Lorna Wing, η πρώτη που χρησιμοποίησε το όρο Asperger, παρατήρησε ότι ορισμένα παιδιά που εμφάνιζαν σαφείς ενδείξεις σοβαρού αυτισμού στη νηπιακή και πρώιμη παιδική ηλικία παρουσίαζαν σημαντική πρόοδο και θα μπορούσαν να προχωρήσουν στο αυτιστικό φάσμα εάν αναγνωρίζονταν έγκαιρα και εάν αντιμετωπίζονταν με εντατικά και αποτελεσματικά προγράμματα πρώιμης παρέμβασης ("Σύνδρομο Asperger-ένας πλήρης οδηγός" του Τονυ Αττγουντ).

Στη τελική καλύτερα ένας αγχωμένος γονιός παρά ένα αβοήθητο παιδί. Το να κλείνουμε τα μάτια δεν βοηθάει δυστυχώς κανένα. (και εγώ για άλλους γονείς το γράφω που διαβάζουν, και μακάρι και μένα να υπήρχε κάποιος να με ταρακουνήσει ώστε να μην χάσει το παιδί μου χρόνο).

Στην ΕΘΜΑ έχουν Κέντρο Ημέρας που βοηθάει πάρα πολύ. Τα βιβλία που σου πρότεινε η Kel είναι πολύ καλά.

theolvas
17-06-09, 15:02
η πρωτη διαγνωση περισυ τον ιουλιο ηταν ασπεργκερ κ η δευτερη απο την ιδια γιατρο εξελικτικη διαταραχη της ομιλιας.κ οταν την ειχα ρωτησει τι ειναι αυτο κ τις δυο φορες μου ειπε οτι δεν σχετιζεται με αυτισμο..πες μου τι να πιστεψω..γι αυτο κ το ψαχνω.οσο για το περιμενε (κ σ' αυτο βαζω κ τον αντρα μου μεσα που αρνειται να το δει) ειναι λαθος τακτικη,στην οποια ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ακομα κ αν μαλωσω.κ για να μην παρεξηγηθω,δεν παραπονιεμαι για τον αντρα μου,που ειναι υποδειγμα συζυγου κ πατερα...απλα δεν μπορω να τ"αφησω στην τυχη.εγω το βλεπω οτι υπαρχει θεμα,εκεινος αρνειται να το δει.η αληθεια ειναι οτι δεν το ζει κ παρα πολυ γιατι δουλευει ολη μερα.καποιος βλεπεις πρεπει να δουλευει για να τρωμε...

logoelen
17-06-09, 17:46
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΛΟΓΟΠΕΔΙΚΩΝ ΣΤΟ ΤΗΛ 210 7779901.

logoelen
17-06-09, 17:48
Α!ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΡΑΝΤΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ

ψαράκι
17-06-09, 17:54
Μπορείς να δεις και αυτό: http://www.autismgreece.gr/ (αν δεν το έχεις δει ήδη!)
Πρόκειται για την Ελληνική Εταιρία Προστασίας Αυτιστικών Ατόμων.

angela
18-06-09, 21:11
theolvas αν και τα ειπαμε και απο κοντά δες και αυτή την ιστοσελιδα: www.aspergerhellas.org
οπως και αυτή www.noesi.gr οπου εχει πολλές ιστοριες απο γονεις που εχουν παιδια με αυτισμο και πιστευω οτι θα σε βοηθησει να καταλαβεις καλυτερα την ολη την κατασταση.
Οτι θέλεις ειμαι στην διαθεσή σου παντα

Φιλάκια στον Δημήτρη μεχρι να ξαναειδοθουμε
Αγγελική

kel
20-06-09, 02:08
η πρωτη διαγνωση περισυ τον ιουλιο ηταν ασπεργκερ κ η δευτερη απο την ιδια γιατρο εξελικτικη διαταραχη της ομιλιας.κ οταν την ειχα ρωτησει τι ειναι αυτο κ τις δυο φορες μου ειπε οτι δεν σχετιζεται με αυτισμο..πες μου τι να πιστεψω..γι αυτο κ το ψαχνω.οσο για το περιμενε (κ σ' αυτο βαζω κ τον αντρα μου μεσα που αρνειται να το δει) ειναι λαθος τακτικη,στην οποια ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ακομα κ αν μαλωσω.κ για να μην παρεξηγηθω,δεν παραπονιεμαι για τον αντρα μου,που ειναι υποδειγμα συζυγου κ πατερα...απλα δεν μπορω να τ"αφησω στην τυχη.εγω το βλεπω οτι υπαρχει θεμα,εκεινος αρνειται να το δει.η αληθεια ειναι οτι δεν το ζει κ παρα πολυ γιατι δουλευει ολη μερα.καποιος βλεπεις πρεπει να δουλευει για να τρωμε...

Τόσο το συνδρομο Αsperger όσο και οι διαχυτες αναππτυξιακες διαταραχες ανηκουν στο φασμα του αυτισμου. Ο αυτισμος δεν ειναι μια ομοιογενης εκδηλωση συμπτωματων αλλα εχει διαβαθμισεις γι'αυτο και αναφερεται ως αυτιστικο φασμα. Δες καποια στοιχει εδω. vchristinakis.googlepages.com/sem-aytismos-28042004.pdf

προς Θεου ομως δεχθειτε με το συζυγο ψυχολογικη υποστηριξη γιατι δεν θα μπορεσετε να βοηθησετε το παιδι αν δεν παραδεχθειτε το γεγονος και δεν αποδεχθειτε το παιδι σας. Οσο πιο νωρις ξεκινησετε τοσο πιο καλα . Και μαλιστα να ειστε στο μερος του φασματος που αναφερεις που ειναι ατομα υψηλης λειτουργικοτητας αν δουλεψετε σωστα με το παιδι υπαρχει παρα πολυ καλη προγνωση.

theolvas
20-06-09, 09:24
kel,ευχαριστω..η αληθεια ειναι οτι μας εχει παρει λιγο απο κατω,εμενα περισσοτερο.απο που θα μπορουσαμε να δεχθουμε βοηθεια??ειμαι ακομα στη φαση που κλαιω συνεχεια..αραγε περναει ποτε αυτη η φαση???δεν ξερω...

kel
20-06-09, 13:17
Κατ'αρχην προσπαθηστε οσο το δυνατον πιο συντομα να ξεπερασετε αυτο το σταδιο για μπορεσετε να δουλεψετε με το παιδι σας. Μη σας φοβιζει ο μυθος του αυτισμου. Δεν ειναι αληθεια οτι τα αυτιστικα παιδια δεν εχουν συναισθηματα, δεν μπορουν να επικοινωνησουν και μενουν στο τελος μονα. Εγω γνωριζω πολλα ατομα με Αsperger που εχουν κανει οικογενεια και παιδια και εχουν και καλες δουλειες. Στο σχολειο που εργαζομαι εχουμε παιδακια με αυτισμο υψηλης λειτουργικοτητας και τα πηγαινουν μια χαρα και στο γνωστικο τομεα και επικοινωνουν καλα με τα παιδια και συναισθηματα εκφραζουν και δεν κανουν καμια εκρηξη θυμου. Ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης γι'αυτο οσο πιο νωρις μπεις στη διαδικασια αυτη για το παιδι σου τοσο το καλυτερο. Και πιστεψε με αυτο το παιδι μπορει να σου φερει τοσες χαρες και συγκινησεις οσες ισως δεν απολαυσεις απο τ'αλλα σου παιδια.
Ο κανονας ειναι αποδοχη, σωστη διαγνωση και καλη εκπαιδευση.

Αυτος ειναι ενας συλλογος για τους γονεις παιδιων που βρισκονται στο φασμα.
http://anagennisi.org/htmls/03Silogos.html

Τα παιδια στο φασμα εχουν υψηλη νοημοσυνη και καταλαβαινουν ποτε ειναι αποδεκτα και ποτε οχι . Το γεγονος οτι αντιλαμβανονται τον κοσμο με το δικο τους τροπο δεν πρεπει να αποτελει εμποδιο για την εξελιξη τους. Μην αφηνει τη λυπη να σε καταβαλλει. Οπλισου με δυναμη και παλεψε για τα δικαιωματα του παιδιου σου. Πετυχε σωστη διαγνωση, ενημερωσου για το τι δικαιουται το παιδι , κοιταξε το θεμα καταματα, ανασκουμπωσου και παλεψε το. Οπου υπαρχει θεληση , υπαρχει τροπος. Υπαρχουν και αλλοι γονεις και μαζι μπορειτε να πετυχετε πολλα.
Από τους πιο εμπειρους στην Ελλαδα στο θεμα του αυτισμου ειναι:
Κωνσταντινος Φρανσις Παιδοψυχιατρος
Υπεύθυνος Κλινικού Ιατρείου Διάχυτων Αναπτυξιακών Διαταραχών
ΒΆ Ψυχιατρική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο «Αττικό»
Και οπως προαναφερθηκε επισης καλος ειναι ο Γεώργιος Καραντάνος:
Παιδοψυχίατρος - Ψυχίατρος
Πρόεδρος Κλάδου Παιδοψυχιατρικής της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας

miriki
20-06-09, 13:29
Έχω ζήσει παιδάκι στο φάσμα του αυτισμού να μεταμορφώνεται πραγματικά μέσα σε δυόμισυ χρόνια από τη στιγμή που άρχισε να ακολουθεί πρόγραμμα σχετικό με την ηλικία του και τις ανάγκες του. Μιλάμε για παιδί 3 ετών που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούσε άναρθρες κραυγές και το μεγαλύτερο μέρος της σχολικής του ημέρας είχε να κάνει με τις εμμονές του και την επθετικότητα. Αυτό το παιδί στα 5 του γελούσε, μιλούσε, χάιδευε τους φίλους του (!!!) στο κεφαλάκι, τραγουδούσε, κοίταζε στα μάτια και απαντούσε. (Αυτό το παιδί τώρα θα είναι 11, 12 χρονών και πολύ θα ήθελα να μπορούσα να επικοινωνήσω με τους γονείς του, γιατί πραγματικά το πόνεσα και το αγάπησα πολύ όσο το είχα στην τάξη μου. Αλλά ντρέπομαι να το κάνω)

Φαντάσου πόσα πράγματα θα κατορθώσει το δικό σου παιδί που δε βρίσκεται στην ίδια κατάσταση.

kel
20-06-09, 13:38
Δες και εδω http://www.paidohosp.gr/17-ETHMA.html

Πάντως ξεκίνησε την εκπαιδευση του παιδιου απο τωρα. Τα πιο πολλα ταμεια δινουν χρηματα για τις συνεδριες του παιδιου. Καλο προγραμμα είναι και το early Bird το οποιο ειναι προγραμμα παρεμβασης για παιδια 3-6 ετων. Βοηθαει τους γονεις να εκπαιδευουν το παιδι τους

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!

marin
20-06-09, 20:47
theolvas σου έχω στείλει pm

mariadi
23-06-09, 08:24
Λιακι ελεγξε τα πμ σου!

mariadi
25-06-09, 09:04
Λιακι ελεγξε τα πμ σου!

ξανα!

elenik
25-06-09, 10:02
Δες και εδω http://www.vima-asklipiou.gr/volumes/2009/VOLUME%2001_09/ASPERGER%20SYNDROME.pdf

Εχετε δει μονο εναν γιατρο? Ισως να ειμαι κολημενη με το θεμα αλλα θα ελεγα να δεις εναν αναπτυξιολογο ακομα.
Μπραβο σου που το ψαχνεις (και ναι οι συζυγοι ειναι αξιολατρευτοι αλλα αρνουνται να δουν καποια πραγματα).

Μην σε παιρνει απο κατω . Δεν ειναι τιποτα μη αναστρεψιμο απ οτι καταλαβα. Θελει αγωνα αλλα ειναι πολυ μικρος και χαρη στην δικη σου ανησυχια μπορεις να παρεμβεις εγκαιρα.

Το ΙΚΑ επιδοτει λογοθεραπειες - εργοθεραπειες http://www.ika.gr/gr/infopages/healthservices/hospkpy/home.cfm
. Το ποσο που δινει δεν εχει σχεση βεβαια με την πραγματικοτητα αλλα αν βρεις το καταλληλο κέντρο θα κατανοησουν το προβλημα και θα προσαρμοσεις το προγραμμα στις δικες σου οικονομικες αντοχες .
Μετα απο πολυ προβλησματισμο και βρισκομενη στα ορια της σχιζοφρενειας για ενα μεγαλο διαστημα (τωρα επανερχομαι σιγα σιγα) θα ελεγα να δωσεις την μαχη οσο γινεται νωριτερα. Για το καλο του παιδιου και της δικης σου ψυχολογιας . Τωρα φαινεται βουνο αλλα βλεποντας το πρωτο βημα προς τα μπρος παιρνεις τρελλο κουραγιο :grin:
Ευχομαι γρηγορα το 1ο βημα μπροστα που θα σου δωσει το κουραγιο να συνεχισεις και να νικησεις ;)

mariadi
25-06-09, 16:44
ξανα!

παλι!!!

theolvas
20-08-09, 22:15
εχω παρα πολυ καιρο να ενημερωσω το θεμα,τρεχω παρα πολυ με γιατρους κ πολυπλοκες εξετασεις για ασθενειες που μονο το ονομα τους να διαβασεις σε πιανει πανικος...ευτυχως,ολες βγαινουν αρνητικες,αρα μας μενει μονο το δαδ σα διαγνωση,κ προχωραμε πανω σε αυτο.εχω βρει για καλη μου τυχη μια παρα πολυ καλη εργοθεραπευτρια,η οποια μαζι με την ομαδα της εχει κανει πραγματικα θαυματα με το παιδι μου,τοσο πολυ,που κι εγω δεν μπορω να το πιστεψω.παρακολουθουμε εργοθεραπειες 2 ωρες την εβδομαδα κ λογοθεραπειες επισης δυο ωρες την εβδομαδα κ σε συνδυασμο με τις διακοπες (αννα μου,τι δικιο που ειχες...) ο δημητρης μου εβγαλε κυριολεκτικα φτερα κ πεταξε,παρολο που περασε μια πολυ σοβαρη λοιμωξη που τον εκλεισε στο παιδων για μερες.απο την επομενη βδομαδα ξεκιναει παιδικο (δεν εγινε δεκτος στο δημοσιο της περιοχης μας λογω του προβληματος,αλλα βρηκαμε πολυ καλο ιδιωτικο σε πολυ λογικη τιμη) κ σε συνδυασμο με τη χημεια που εχει με την εργοθεραπευτρια του κ την λογοθεραπευτρια του,πιστευω οτι θα παμε πολυ καλα.εχει μεγαλωσει απο αποψη ομιλιας κ συμπεριφορας κατα ενα χρονο μεσα σε ενα μηνα (κ θελω να ευχαριστησω την εργοθεραπευτρια του γι αυτο,χιλιες φορες).θα σας κραταω ενημερες...

theolvas
24-09-09, 15:57
αυτη ειναι η διαγνωση που εγινε μετα απο 3ωρη εξεταση του δημητρακη μου,απο αναπτυξιολογο,νευρολογο,ψυχολογο κ μετα απο πολλες εξετασεις.μου εδωσαν κ χαρτι για το σχετικο επιδομα,που μαζι με την εγκριση του προγραμματος απο το ταμειο θα καλυψουν τις λογο κ εργοθεραπειες κ γενικα οτι χρειαζεται για να ζησει το παιδι την καλυτερη δυνατη ζωη.
δεν ξερω αν θα πρεπει να γελαω η να κλαιω,παντως σα να μου εφυγε ενα μεγαλο βαρος..ειναι αυτισμος??δεν ειναι??ειναι νοητικη υστερηση??ειναι βλεννοπολυσακχαριδωση?/τουλαχιστο τωρα ξερω τι ειναι,κ θα μπορεσω να προσφερω οτι χρειαζεται.το καλο ειναι οτι εχουμε πολυ μεγαλη προοδο.το θεμα μου ειναι να ζησει το παιδι μου (οπως κι ολα μου τα παιδια) μια καλη ζωη,κ γι αυτο θα προσπαθησω..θα σας κραταω ενημερες

Τόνια 1712
24-09-09, 16:04
Συγχαρητήρια για τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις. Ευχομαι ο θεός να προστατεύει και να βοηθά τον Δημητράκη σου και όλα τα παιδιά του κόσμου. Συγνώμη για το θάρρος που παίρνω να σου γράψω ειμαι καινούριο μέλος και δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά ειλικρινά από το μήνυμα σου εκτίμησα τον τρόπο σκέψης σου. Διότι έχω κοντινό μου παράδειμα αυτιστικού παιδιού που δυστυχώς δεν έχει την ίδια αντιμετώπιση. Οχι ότι είναι παρατημένο, το βοηθούν με γιατρους, εργασιολόγο, γλωσσοθεραπευτή κ.λ.π. αλλά, συναισθηματικα δεν βλέπω την αντιμετώπιση που ειδα στο μηνυμά σου και ειδικά στις τελευταίες γραμμές " θέλω το παιδί μου να ζήσει μια καλή ζωή και θα το προσπαθήσω" Μπράβο σου.

elenik
25-09-09, 04:11
Βουρ στην μαχη λοιπον.

ιωάννα25
25-09-09, 08:56
Κοριτσάκι μου καλημέρα, εγώ είμαι λογοθεραπευτρια, πολύ σωστά έπραξες και πήρες το παιδάκι σου για αξιολογήσεις, μπράβο στο θάρρος και στο κουράγιο σου, πολλοί γονείς το αρνούντε. Νά ξερες πόσοι γονείς αντιδρούν και στο τέλος το παιδάκι μεγαλώνει και εκεί που θα αντιμετώπιζε λίγες δυσκολίες αντιμετωπίζει πάρα πολλές.
Συγχαριτήρια και πάλι. Αν χρειάζεσε κάτι απο λόγοθεραπευτική πλευρά, μόνο συμβουλευτικά γιατι εγώ είμαι λίγο Μακριά Κύπρο γράψε μου και ότι μπορώ θα σε βοηθήσω

theolvas
25-09-09, 09:25
κατ αρχας σας ευχαριστω πολυ...ειναι,δυσκολο,πραγματικα,ακομα κ για μενα,που ειχα αντιληφθει τη διαφορα απο πολυ νωρις.ομως η κατασταση ειναι αυτη,κι εγω πρεπει να προχωρησω για το παιδι (αλλα κ για τα αλλα παιδια) μου.κ θα κανω οτι ειναι εφικτο.οι προοπτικες απο οτι μου ειπαν οι γιατροι,κ οι ειδικοι που εχουν αναλαβει το δημητρη,αλλα που βλεπω κ εγω κ ο αντρας μου,ειναι πολυ καλες.το παιδι προχωραει,σταθερα ανοδικα,κ δεν δειχνει να δυσκολευεται ιδιεταιρα.οποτε το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να του κρατησω το χερι οταν το χρειαζεται.
αυτο που με απασχολει περισσοτερο,ειναι οτι δεν εχω λυσει ακομα το θεμα των σπασμων (κ του ντεπακιν βεβαιως-βεβαιως,που συνεχιζουμε να το παιρνουμε επειδη το εγκεφαλογραφημα δεν ηταν καλο).βεβαια κριση δεν εχει κανει.μια μονο στη ζωη του,η οποια μαλλον χειροτερεψε τη δυσπραξια των χεριων.αλλα θα το λυσω κι αυτο...
κατα τα αλλα...εχουμε βαπτιση στις 1.11.09,τα δυο αδελφακια του δημητρη.στις 11.30 το πρωι,στον ι ναο αγ στεφανου στον περισσο.μετα,(αν μας το επιτρεψει ο καιρος,αλλιως τη βαψαμε),θα κοψουμε κ τουρτα για τα γενεθλια του δημητρη που ειναι την επομενη μερα...ολος ο κοσμος καλεσμενος,κι οποιος θελει ερχεται....

theolvas
27-01-10, 10:01
χθες το απογευμα πηγαμε για επαναξιολογηση του δημητρη σε ενα κορυφαιο παιδονευρολογο για να κ το θεμα της επιληψιας.η διαγνωση του αυτισμου υψηλης λειτουργικοτητας παραμενει,με πολυ καλες προοπτικες.η ομιλια του εχει αποκατασταθει σε πολυ μεγαλο βαθμο.κινητικα παμε πολυ καλυτερα,κ μαλλον δεν θα αντιμετωπισουμε ιδιεταιρο προβλημα με το σχολειο.υπαρχουν ακομα δυσπραξικα στοιχεια,αλλα με τη βοηθεια της εργοθεραπειας θα τα ξεπερασουμε κι αυτα.σχεδον στους περισσοτερους τομεις εχει πλησιασει πολυ τα παιδακια της ηλικιας του.(κ σ αυτα που ειμαστε λιγο πισω,προχωραμε σταθερα μπροστα).
σχετικα με την επιληψια (που ειναι κ το κυριο προβλημα)..δυστυχως το ελεινο κ τρισαθλιο ντεπακιν θα συνεχισουμε να το παιρνουμε μεχρι τουλαχιστο το σεπτεμβριο οποτε θα κανουμε νεο εγκεφαλογραφημα κ βλεπουμε...το τωρινο εγκεφαλογραφημα ειχε δυστυχως ευρηματα κ ετσι οσο κι αν δε μου αρεσει,φαινεται οτι το φαρμακο δουλευει,κ περα απο δυο περιστατικα προσηλωσης,δεν ειχαμε τιποτ αλλο μεσα στον τελευταιο χρονο.συνεχιζω να ελπιζω οτι την επομενη φορα θα ειμαστε ετοιμοι...η δοση που παιρνουμε ειναι 200mg πρωι κ βραδυ κ θα πρεπει να συνεχισουμε να ελεγχουμε τα επιπεδα κ τα ηπατικα ενζυμα καθε μηνα...
κατα τα αλλα...ο δημητρης περιμενει το 4ο αδελφακι του αν ολα πανε καλα αρχες σεπτεμβρη,γεγονος το οποιο εχει δεχτει πολυ καλα κ ερχεται στο γιατρο μαζι μου να δει το μωρακι...
μας μενει τωρα επαναξιολογηση απο αναπτυξιολογο κατα τον απριλιο.....

ΤΙΤΗ
27-01-10, 15:26
το μόνο που μπορώ να σου πώ,(εκτος απο τις ευχές μου να γίνει καλά το παιδάκι σου)συγχαρητήρια,όχι μόνο γιατι αντιμετωπίζεις τόσο δύσκολες καταστάσεις ,αλλα και γιατι τον τρόπο που τις αντιμετωπίζεις.στην θέση σου θα ένιωθα τουλάχιστον πελαγωμένη,αλλα όχι μόνο πελαγωμένη δεν δείχνεις,αλλα και φαίνεσε άνθρωπος που αντιμετωπίζει τις καταστάσεις παληκαρήσια.και είσαι και έγκυος στο 4 ο.συγχαρητήρια και πραγματικά σου εύχομαι τα καλύτερα για την οικογενειά σου.

Τόνια 1712
27-01-10, 15:34
Μπράβο στον Δημητράκη. Χαίρομαι που πηγαίνουν όλα καλά. Σου έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν αλλά θα στο πω αλλη μια φορα. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ειναι πολύ τυχερο το αγορακι σου που έχει τέτοια μανούλα. Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε η Τιτη με κάλυψε πληρως. Σου εύχομαι ακομη μια τέλεια εγκυμοσύνη.

theolvas
27-01-10, 18:31
...σ αυτες τις περιπτωσεις δε σε παιρνει να πελαγωσεις...(για πολυ τουλαχιστον)αν το κανεις,το"χασες το παιχνιδι γιατι χανεται πολυτιμος για το παιδι χρονος.το δυσκολοτερο κομματι ηταν η παραδοχη...μολις εγινε αυτο,ολα μπηκαν σε μια σειρα...
σας ευχαριστω ολες για τις ευχες,σιγουρα πιανουν τοπο.....

soevan07
27-01-10, 23:26
το μόνο που μπορώ να σου πώ,(εκτος απο τις ευχές μου να γίνει καλά το παιδάκι σου)συγχαρητήρια,όχι μόνο γιατι αντιμετωπίζεις τόσο δύσκολες καταστάσεις ,αλλα και γιατι τον τρόπο που τις αντιμετωπίζεις.στην θέση σου θα ένιωθα τουλάχιστον πελαγωμένη,αλλα όχι μόνο πελαγωμένη δεν δείχνεις,αλλα και φαίνεσε άνθρωπος που αντιμετωπίζει τις καταστάσεις παληκαρήσια.και είσαι και έγκυος στο 4 ο.συγχαρητήρια και πραγματικά σου εύχομαι τα καλύτερα για την οικογενειά σου.

Έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα ΤΙΤΗ.

Γειά σου Λιάκι -δώσε πολλα φιλάκια στον Δημητράκη!!

gogo27
28-01-10, 01:52
Μανούλα να χαιρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό το τεταρτό .Ειμαι δασκάλα για παιδιά με ειδικές ανάγκες . Πέρσυ που ήμουν έγκυος και εργαζόμουν στο ειδικό σχολείο , με ρωτούσαν αν φοβόμουν μη προκύψει κάτι και σε μένα και αν επηρεαζόμουνα με τα παιδια του σχολείου , εγω τους απαντούσα ότι αυτό ήταν το άγχος μου πριν μείνω έγκυος τώρα απλά ξέρω οτι θα είμαι κατάλληλη να το αντιμετωπίσω .Αυτό βλέπω και σε σένα !!!!

Πριν γίνω μανούλα με ένοιαζε μόνο να μάθουν και δεν μπορούσα να "σεβαστώ" τα όρια τους , τα πίεζα παραπάνω γιατί απλά πίστευα οτι αυτό ήταν για το καλό τους,τώρα απλά θέλω να γυρίσουν πίσω ήρεμα , χαρούμενα και ασφαλή. Ολοι θέλουν το δικό τους χρόνο και τρόπο.Επιτρεψε μου να σου δωσω κάποιες συμβουλές όχι σαν ειδική , γιατι τη πείρα την αποκτάμε με τα χρόνια πάνω στα παιδιά,τα οποία εσεις οι γονείς τους ,γνωριζετε καλύτερα.

Να χαίρεσαι όσο μπορείς το παιδί σου κάθε μέρα όπως είναι , μη σε κυριεύει το άγχος να μαθει πολλά και να 'φτασει' τα άλλα παιδιά .Κάθε άνθρωπος θέλει το χρόνο του και εσείς τον έχετε με το μέρος σας ( έγινε πρώιμη παρέμβαση )

Όλα τα παιδιά παλιδρομούν κάποιες φορές , μην απογοητεύεσαι είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο να συμβεί.Το σίγουρο είναι οτι αφου τα καταφερε μία φορά σιγουρα θα τα ξανακαταφέρει .

Να τον επαινείς συχνά και να έχεις σταθερή συμπεριφορά και όρια . Πρέπει όλοι να ακολουθείται κοινή πορεία .

Να σκέφτεσαι πάντα τι είναι χρήσιμο για την ζωή του παιδιού ,τι θα τον κάνει αυτόνομο και βάζε προτεραιότητες. Έίναι το πιο σημαντικό κριτήριο για να δεχτούν ενα παιδί σχολείο αλλα ασφαλώς και για το ίδιο , να είναι αυτόνομο στη τουαλέτα ,αν δεν το έχετε κατακτήσει μη το αμελήσεις συμβουλέψου την εργοθεραπεύτρια . Τι να το κάνεις να ξέρει τα χρώματα , τα ζώα........και να φοράει πάνα???(το έχω δει πολλές φορές )

Τέλος διεκδίκησε τη δημόσια παιδεία , συμβουλέψου ένα σύμβουλο ειδικής αγωγής της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης .Ασφαλώς και να το στείλεις και ιδιωτικά ,αλλά για κάτι έξτρα τις απογευματινές ώρες , πόσα χρήματα πια??????Αν είναι καλύτεροι ,,δεν είμαι σίγουρη ,γιατι μη ξεχνάς οι περισσότεροι εργάζονται το πρωί στα δημόσια σχολεία . Αν δεν έχει το σχολείο-νηπιαγωγείο σου τμήμα ένταξης ,μπορείς να το στείλεις στο πιο κοντινό ή να ζητήσει ειδικό βοητικό προσωπικό ο διευθυντής. Λυπάμαι που το λέω αλλά έχω ακόυσει διευθυντή να μη δημιουργεί τμήμα ένταξης και να παραπέμπει τα παιδιά σε άλλο σχολείο μόνο και μόνο για να είναι ήρεμος .Να ξέρεις οτι ο γονιός εχει το πρώτο λόγο για το πιο σχολειο θέλει να στείλει το παιδί του , κάνε νωρίτερα ένα χρόνο μία έρευνα γιατί πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα με τις εγγραφές.

Σίγουρα, μπορει να μην σε βοήθησα ή να σου είπα κάτι καινούριο αλλά αν χρειαστείς κάτι στο μέλλον και μπορώ ,στειλε μου μήνυμα.
Σου εύχομαι τα καλύτερα και ψάξε μέσα σου να βρεις τι είναι αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει να παιρνεις δύναμή ,γιατί εσύ είσαι αυτή που πρέπει να στηρίξει όλη την οικογένεια .

mariadi
28-01-10, 10:37
Μανούλα να χαιρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό το τεταρτό .Ειμαι δασκάλα για παιδιά με ειδικές ανάγκες . Πέρσυ που ήμουν έγκυος και εργαζόμουν στο ειδικό σχολείο , με ρωτούσαν αν φοβόμουν μη προκύψει κάτι και σε μένα και αν επηρεαζόμουνα με τα παιδια του σχολείου , εγω τους απαντούσα ότι αυτό ήταν το άγχος μου πριν μείνω έγκυος τώρα απλά ξέρω οτι θα είμαι κατάλληλη να το αντιμετωπίσω .Αυτό βλέπω και σε σένα !!!!

Πριν γίνω μανούλα με ένοιαζε μόνο να μάθουν και δεν μπορούσα να "σεβαστώ" τα όρια τους , τα πίεζα παραπάνω γιατί απλά πίστευα οτι αυτό ήταν για το καλό τους,τώρα απλά θέλω να γυρίσουν πίσω ήρεμα , χαρούμενα και ασφαλή. Ολοι θέλουν το δικό τους χρόνο και τρόπο.Επιτρεψε μου να σου δωσω κάποιες συμβουλές όχι σαν ειδική , γιατι τη πείρα την αποκτάμε με τα χρόνια πάνω στα παιδιά,τα οποία εσεις οι γονείς τους ,γνωριζετε καλύτερα.

Να χαίρεσαι όσο μπορείς το παιδί σου κάθε μέρα όπως είναι , μη σε κυριεύει το άγχος να μαθει πολλά και να 'φτασει' τα άλλα παιδιά .Κάθε άνθρωπος θέλει το χρόνο του και εσείς τον έχετε με το μέρος σας ( έγινε πρώιμη παρέμβαση )

Όλα τα παιδιά παλιδρομούν κάποιες φορές , μην απογοητεύεσαι είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο να συμβεί.Το σίγουρο είναι οτι αφου τα καταφερε μία φορά σιγουρα θα τα ξανακαταφέρει .

Να τον επαινείς συχνά και να έχεις σταθερή συμπεριφορά και όρια . Πρέπει όλοι να ακολουθείται κοινή πορεία .

Να σκέφτεσαι πάντα τι είναι χρήσιμο για την ζωή του παιδιού ,τι θα τον κάνει αυτόνομο και βάζε προτεραιότητες. Έίναι το πιο σημαντικό κριτήριο για να δεχτούν ενα παιδί σχολείο αλλα ασφαλώς και για το ίδιο , να είναι αυτόνομο στη τουαλέτα ,αν δεν το έχετε κατακτήσει μη το αμελήσεις συμβουλέψου την εργοθεραπεύτρια . Τι να το κάνεις να ξέρει τα χρώματα , τα ζώα........και να φοράει πάνα???(το έχω δει πολλές φορές )

Τέλος διεκδίκησε τη δημόσια παιδεία , συμβουλέψου ένα σύμβουλο ειδικής αγωγής της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης .Ασφαλώς και να το στείλεις και ιδιωτικά ,αλλά για κάτι έξτρα τις απογευματινές ώρες , πόσα χρήματα πια??????Αν είναι καλύτεροι ,,δεν είμαι σίγουρη ,γιατι μη ξεχνάς οι περισσότεροι εργάζονται το πρωί στα δημόσια σχολεία . Αν δεν έχει το σχολείο-νηπιαγωγείο σου τμήμα ένταξης ,μπορείς να το στείλεις στο πιο κοντινό ή να ζητήσει ειδικό βοητικό προσωπικό ο διευθυντής. Λυπάμαι που το λέω αλλά έχω ακόυσει διευθυντή να μη δημιουργεί τμήμα ένταξης και να παραπέμπει τα παιδιά σε άλλο σχολείο μόνο και μόνο για να είναι ήρεμος .Να ξέρεις οτι ο γονιός εχει το πρώτο λόγο για το πιο σχολειο θέλει να στείλει το παιδί του , κάνε νωρίτερα ένα χρόνο μία έρευνα γιατί πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα με τις εγγραφές.

Σίγουρα, μπορει να μην σε βοήθησα ή να σου είπα κάτι καινούριο αλλά αν χρειαστείς κάτι στο μέλλον και μπορώ ,στειλε μου μήνυμα.
Σου εύχομαι τα καλύτερα και ψάξε μέσα σου να βρεις τι είναι αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει να παιρνεις δύναμή ,γιατί εσύ είσαι αυτή που πρέπει να στηρίξει όλη την οικογένεια .

Γωγω συγχαρητρια κοπελα μου για τον τροπο σκεψης σου! Εισαι αξιοθαυμαστη!! Μακαρι να υπηρχαν κ αλλοι σαν εσενα! Με αγγιξες πολυ...

Λια μου οτι κ αν πω ειναι λιγο, εσυ ξερεις...

theolvas
28-01-10, 22:14
γωγω,σε ευχαριστω παρα πολυ...η αληθεια ειναι οτι προπερισυ μας "πεταξαν εξω" απο τον δημοσιο παιδικο σταθμο της περιοχης μου λογω της καταστασης,κ περισυ δεν εκαναν καν δεκτη την αιτηση μας,ετσι αναγκαζομαι να τον στελνω σε ιδιωτικο.επειδη ομως τα παιδια ειναι 3 (κ πρωτα ο θεος 4 σε λιγο καιρο) κ δεν θα εχω σιγουρα τη δυνατοτητα να τα στειλω ολα σε ιδιωτικο (εκτος αν στο μεταξυ κερδισω κανενα λοττο η κατι τετοιο),κ πιστευω οτι θα ειναι αδικο για τα υπολοιπα παιδια μου να εχει το ενα ειδικη μεταχειρηση,γι αυτο κ ψαχνω την ακρη απο τωρα,γιατι δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα απο αλλες μανουλες σχετικα με το ποσο δυσκολα βρισκεται παραληλλη στηριξη,η τμημα ενταξης κλπ.
με την πανα εχουμε καθαρισει απο το καλοκαιρι (την ημερα τουλαχιστο).κ γενικα αυτοεξυπηρετειται πολυ καλα,εκτος απο τις φασεις που βαριεται κ παιδιαριζει,περισσοτερο μιμουμενος τα μικροτερα...
η πρωιμη παρεμβαση οπως λες κι εσυ μας εχει κανει παρα πολυ μεγαλο καλο.παρακολουθει 2 ωρες την εβδομαδα λογοθεραπεια,2 ωρες εργοθεραπεια κ 2 ωρες παρεμβαση με ειδικη παιδαγωγο,οι οποιες ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!ειμαι πολυ τυχερη σ αυτο το θεμα,ο δημητρης λατρευει τις θεραπευτριες του,κ παει στη συνεδρια με χαρα κι οχι καταναγκαστικα.οι κοπελες κανουν εξαιρετικη δουλεια,σαν να ασχολουνται με το δικο τους παιδι,κι οχι μ ενα ξενο,κι αυτος ειναι ο λογος που εχουμε κι αυτη την εξελιξη.
σ αυτο το σημειο θελω κ παλι απο τα βαθη της καρδιας μου να ευχαριστησω τα κοριτσια αυτα.(δεν λεω ονομα του κεντρου για να μη θεωρηθει διαφημιση)
κ εννοειται οτι κι εγω παρακολουθω συνεδριες με ψυχολογο,οχι τοσο για να διαχειριστω το θεμα του δημητρη,αλλα τοσα αλλα που απασχολουν μια πολυτεκνη μαμα.....

elenik
29-01-10, 02:07
Λια μου εισαι μαχητης και ο Δημητρακης το χει στο DNA του.
Ολα θα πανε μια χαρα .

Οσο για το σχολειο δωσε την μαχη σου.
ΥΓ. Με το καλο το 4ο :D:D:D:D (καλε που το βρισκεις το κουραγιο? στα 2 λαλησα :lol::lol:. )

Ευχομαι οτι καλυτερο για τον Απριλιο

THEODOSI
04-02-10, 11:16
Θεολογια καλή σου ημέρα χαίρομαι που τελικά όλα πηγαν καλά με τον Δημητράκη σου και αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα που αντιμετώπισατε με τον καλύτερο τρόπο. Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε από εδώ και πέρα όλα δεξιά για εσάς και το νέο μέλος της οικογένειας σας. Καλή σου ημέρα και καλή δύναμη και αισιοδοξία για το μέλλον.

theolvas
04-02-10, 12:45
καλημερα θεοδοσια,χαιρομαι που τα λεμε ξανα...σε χιλιοευχαριστω για τις ευχες σου...
ευχομαι κι εγω τα καλυτερα για τα παιδακια σου...πραγματικα,η πρωιμη παρεμβαση εκανε θαυματα...
ο δημητρης μου ειναι ενα παιδακι με αυτισμο...παντα θα ειναι ενα ατομο με αυτισμο,αυτο δεν αλλαζει...θα ειναι ομως ενα παιδακι αυτονομο κ κατα πολυ λειτουργικο.κ τολμω να πιστευω οτι θα παει κ σχολειο κανονικα,εστω κ με την παραληλλη στηριξη (ισως κ χωρις αυτη αν συνεχισει ετσι καλα....)
γι αυτο τα γραφω ολα αυτα,για να δωσω κουραγιο κ σ αλλες μανουλες που αντιμετωπιζουν παρομοια θεματακια,να δουν οτι δεν ειναι μονοδρομος.το καθε ιδιεταιρο παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους κ αναγκες.το κυριοτερο ειναι να το αποδεχτει κανεις κ να δωσει στο παιδι την καταληλλη εκπαιδευση...
η εγκυμοσυνη προχωραει καλα....
ραντεβου με αναπτυξιολογο για επανεξεταση,29 απριλιου.....στις 3 μαιου,θα πανε στην αναπτυξιολογο κ η βενετια κ ο γιωργακης,οχι γιατι υπαρχει θεμα (εκτος απο τη φυσιολογικη καθυστερηση ομιλιας της βενετιας επειδη μιμειται το δημητρη),αλλα για να φυλαμε τα ρουχα μας.....

gogo27
04-02-10, 23:05
Λιάκι χαίρομαι που σε βρίσκω καλά . Σου έχω στείλει εδώ και μιάμιση εβδομάδα περίπου πμ με το νούμερο του κινητού μου.Απλά σου στέλνω εδώ μήνυμα για να σιγουρευτώ αν το έχεις δεί , γιατί καμια φορά.......Φιλάκια

vickytsoch
07-02-10, 22:33
Λια,

τι ειναι τα περιστατικα προσηλωσης?

theolvas
07-02-10, 22:37
.ΕΙΝΑΙ ενα ειδος επιληπτικης κρισης οπου το παιδι δεν χανει τις αισθησεις του,παρα "παγωνει" για μερικα δευτερολεπτα κ μετα επανερχεται.

vickytsoch
08-02-10, 12:14
και επανερεχεται μονο του?
δλδ θα μπορουσε να το εχει παθει και καποια στιγμη που εσυ δεν κοιτουσες? και να μην το εχεις καν παρει χαμπαρι?

theolvas
08-02-10, 18:43
ναι...θα μπορουσε...

theolvas
15-03-10, 11:00
σημερα περασαμε απο α βαθμια υγειονομικη επιτροπη για να μας καθορισουν το ποσοστο αναπηριας.το πορισμα ηταν "διαχυτη αναπτυξιακη διαταρραχη με ποσοστο αναπηριας πανω απο 67%" κ ισχυει για 5 χρονια..
δεν ξερω γιατι,αλλα αυτο το "ποσοστο πανω απο 67%" μου την εδωσε...ειχα μια κρυφη ελπιδα οτι θα τον εκοβαν,μιας κ η πρωτη επιτροπη μας ειχε πει οτι ειναι οριακα μεσα στο φασμα,αλλα σε συνδυασμο με την επιληψια κ το κινητικο προβλαμα,εβγαλαν αυτη την αποφαση.
το ποσο αυτο θα ειναι βοηθεια για μας,γιατι μ αυτο θα καλυψουμε το ιδιωτικο σχολειο (γιατι τα δημοσια δεν τον παιρνουν παρολο που μπορει να παρακολουθησει) καθως κ το ποσοστο συμμετοχης μας για τις θεραπειες του.
αλλα κ παλι........πανω απο 67%.......μου ηρθε λιγο βαρυ......

MarcoPolo
15-03-10, 11:45
Κοριτσι μου μην στενοχωριεσαι για το ποσοστο γιατι απλα το 67 της 100 το δινουν παντα οταν υπαρχει προβλημα επιληψιας ειναι καθαρα τυπικο και θεσμοθετημενο για την ενισχυση των γονιων. Οπως ειναι και με αλλα προβληματα υγειας οπως η Μεσογειακη και η δρεπανοκυτταρικη και αλλα πολλα. Ειναι υπερ του παιδιου το 67 και οχι κατα. Και ο αδερφος μου που ειναι επιληπτικος 67 του δινουν παντα για να ειναι νομικα καλυμενος με αυτα που δικαιουται. Και εγω λογω της δρεπανοκυτταρικης 67 βγαζω παντα. Μην δινεις σημασια στα νουμερα απλα διεκδικησε ολα οσα δικαιουται το παιδι σου απο το κρατος. Με το 67 τουλαχιστον το παιδι θα παρει το επιδομα απο την προνοια που ειναι καθε διμηνο για να καλυφθουν καποιες αναγκες και να βοηθηθητε και εσεις καπως. Αν επαιρνε κατω απο 67 δεν θα δικιαουταν τιποτα. Ειναι τυπικο κομματι μην δινεις σημασια. Τα χρηματα ειναι γυρω στα 600 ευρω καθε διμηνο. Δεν ειναι πολλα αλλα αφου τα δικαιουται γιατι να μην τα παρει???

Γατουλα
15-03-10, 14:03
Νομιζω υπαρχουν και καποιες φοροαπαλαγες σχετικα, το 67% ειναι το ελαχιστο για να τα παρεις. Καλη δυναμη!

theolvas
15-03-10, 14:40
σας ευχαριστω...ναι,γνωριζω για το επιδομα κ τη φοροαπαλλαγη.οσο κ να ειναι,ειναι πολυ δυσκολο ακομα κ για μενα που λεω οτι ειμαι οκ με το θεμα,το εχω χονεψει κ δε με ενοχλει...καθε φορα που το βλεπω γραμμενο τρελαινομαι,κ πανω που ειχα συνιθισει τη διαχυτη αναπτ διαταρραχη,ηρθε κ τη συμπληρωσε το 67% ......
οσο κ να ναι ειναι βαρυ να το βλεπεις για το παιδι σου....τουλαχιστο για μενα (που εχω κ φουλ ορμονες)
το καλο ειναι οτι θα παρουμε οικονομικη ανασα....
μαρκο πολο,σε θαυμαζω γενικα για τη σταση σου (καπου θα εβρισκα την ευκαιρια να σου το πω......)

MarcoPolo
15-03-10, 15:13
Σε ευχαριστω κοριτσι μου αλλα εγω ειμαι μαλλον μεγαλυτερη θαυμαστρια σου για τον τροπο που λειτουργεις και για την δυναμη σου καθως και εγω σε παρακολουθω και παιρνω μαθηματα ζωης.
Οσο για το 67 της 100 δες το οπως ακριβως ειναι δηλαδη ενα χαρτι τυπικο και ψυχρο που απλα
χρειαζεται η υπαρξη του. Μεχρι εκει τιποτα παραπανω. Ξερεις ποσοι ανθρωποι που συναναστρεφομαι χρονια δεν διανοουνται οτι υπαρχει αυτο το χαρτι που αποδεικνυει πραγματα για μενα??? Οχι φυσικα γιατι κρυβομαι αλλα γιατι με τη σταση ζωης που εχω ουτε καν το φανταζονται. Δωσε στο παιδι σου την δυναμη να ονειρευεται και να πορευεται ευθεια στη ζωη με ολα τα εφοδια που εχει. Μαθε του οτι πρεπει να παλευει οχι γιατι ειναι διαφορετικος αλλα απλα γιατι ετσι θα ειναι παντα νικητης σε οτι κανει. Αρκει να ονειρευεται και να επιμενει παντα για το καλυτερο. Και θα δεις που η εξελιξη του θα εντυπωσιασει ακομα και εσενα. Η ζωη για ολους ειναι μια μαχη και οι δυναμεις που κρυβει ο καθενας μεσα του απεριοριστες!!!!!!!!!

Και αυτο θα το μαθει απο εσενα που ηδη αποτελεις το καλυτερο παραδειγμα ανθρωπου προς μιμιση.

alan
15-03-10, 15:24
την να σου πω κοπέλα μου ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!

ΜΑΝΑ - ΑΓΓΑΛΙΑ

Ο Δημητράκης σου σε διάλεξε γιατι μονο με εσενα θα παει μπροστα. Πανεξυπνο παιδάκι :D

Με το καλο και το νέο σου μωρο να ερθει.

Εσυ είσαι για μανα.
Ο Θεος να σας δίνει την υγεια σας να τα μεγαλώσετε και να τα καμαρώσετε ανθρωπους καλους και χρήσιμους:D

maeleni
15-03-10, 15:58
την να σου πω κοπέλα μου ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!

ΜΑΝΑ - ΑΓKΑΛΙΑ

Ο Δημητράκης σου σε διάλεξε γιατι μονο με εσενα θα παει μπροστα. Πανεξυπνο παιδάκι :D

Με το καλο και το νέο σου μωρο να ερθει.

Εσυ είσαι για μανα.
Ο Θεος να σας δίνει την υγεια σας να τα μεγαλώσετε και να τα καμαρώσετε ανθρωπους καλους και χρήσιμους:D

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
theolvas σε βλέπω κατά διαστήματα σε διάφορα posts και θαυμάζω το κουράγιο σου για το πόση μεγάλη αγκαλιά έχεις και πόσα πολλά παιδάκια.
Ετυχε τώρα να διαβάσω εδώ για το μεγαλείο της ψυχής σου!
Οπως σου λένε και τα κορίτσια είναι μόνο ένα χαρτί. Εσύ ξέρεις και καταλαβαίνεις την πρόοδο του μικρού σου και αυτή είναι δεδομένη απ' ότι διάβασα.
Μη σε πιάνει απελπισία λοιπόν, παρά κοίτα μονάχα να είσαι εκεί όταν σε χρειάζεται, βράχος!
Καλή συνέχεια σας εύχομαι και με τον μικρό και με την εγκυμοσύνη σου.

soevan07
15-03-10, 16:44
Theolvas, να σε ρωτήσω κάτι?
Πόση ώρα καθήσατε σε αυτή την υγειονομική επιτροπή?....

Θέλω να πω...
πιστεύεις οτι μέσα σε αυτή την ώρα που κάτσατε να εξετάσουν τον Δημητράκι
μπόρεσαν να δουν την πραγματική "εικόνα του"??

Γιατί εγώ πιστεύω οτι μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις την πραγματική εξέλιξη του παιδιού σου
που το βλέπεις και το ζεις στην καθημερινότητά του?
(διόρθωσέ με εαν κάνω λάθος!!)

το πως συμπεριφέρεται στα άλλα παιδάκια,
το πως επικοινωνείτε,
το πως κινείται σε παιδότοπους,
το πως συμπεριφέρεται όταν είναι μόνος του,
με τα αδέρφια του...

Τωρα τι μπορεί να σου πει ο άλλος
μέσα σε μισή ώρα που του ζητάνε να "βγάλει ένα ποσοστό"....

....και επειδή ζούμε στην Ελλάδα, φαντάζομαι:

"Ωχ αδερφέ,
βαλ'του ενα 67% εκεί πέρα να πάρει και 'κανα επίδομα...
μην με ζαλίζουν κιολας!".....

Φυσικά υπήρχε και το ιστορικό (της επιληψίας) στο οποίο προφανώς και βασίστηκαν
αλλά δεν μπορώ να πιστέψω οτι του έδωσαν 67% αναπηρία
λαμβάνοντας υπόψη τους την σημερινή εξέλιξη του παιδιού σου!!
Με την καμία!!

Είναι φως-φανάρι οτι είναι τελείως τυπικό!!

Λιάκι μου, ειλικρινά σου μιλάω
εαν δεν τον είχα γνωρίσει τον Δημητράκι σου απο κοντά
δεν θα σου τα έγραφα όλα αυτά.....;-)

vaw
15-03-10, 19:01
Θα συμφωνήσω με τη φίλη που σου έγραψε οτι δικαιούσε τη δωρεαν παιδεία μην το αφηνεις έτσι! Εργαζόμουν σε δημόσιο παιδίκο και ύστερα ααπο πραγματικά πολυ τρέξιμο των μητέρων έιχαμε ένα παιδάκι με αυτισμό και ένα παιδάκι με σύνδρομο Down. Απλά οι συγκεκριμένες μητέρες έτρεξαν πάρα πολύ. Αν θες λεπτομέριες θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Καλή δύναμη

THEODOSI
15-03-10, 22:32
Από προσωπική εμπειρία που έχω όχι από την πρόνοια αλλά από το ιατροπαιδαγωγικό του ΙΚΑ μέσα σε 10 λεπτά έχουν βγάλει διάγνωση για κάθε παιδί χωρίς στην ουσία να γνωρίζουν τι τους γίνεται. Θα φέρω για παράδειγμα τον μικρό μου γιό Αγγελο που αυτή την στιγμή 5,5 ετών είναι ένα παιδάκι που πάει κανονικά σε δημοσιο νηπιαγωγείο και κάνει ότι όλα τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας του.Πηγαίνουμε στο ιατροπαιδαγωγικό για να μας εγκρίνουν θεραπείες για να μπορέσουμε να καλύψουμε τα έξοδα για τις φυσιοθεραπείες-εργοθεραπείες που κάνουμε χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να έχουμε κανενός είδους νοητικό πρόβλημα ή το παιδί να μην είναι καθ' όλα λειτουργικό.Δηλαδή τρέχει παίζει, μιλάει γελαέι, ζωγραφίζει κάνει παρέες με άλλα παιδάκια.Λοιπόν αυτό το παιδί επειδή το δεκάλεπτο που το είδαν δεν εννοούσε να μιλήσει επειδή αισθανόταν άβολα στο ξένο περιβάλλον παραλίγο να το διαγνώσουν με αυτισμό.Η διάγνωση του λέει σοβαρή μικτή εξελικτική διαταραχή και είχαν προβλέψει οτι σίγουρα δεν θα καταφέρει να πάει στο κανονικό νηπιαγωγείο αλλά στο ειδικό.Βέβαια αυτό δεν με απασχολεί μια και ο σκοπός επετεύχθει, δηλαδή συμπλήρωσα το πενιχρό ποσό που έπαιρνα από το ΙΚΑ για τις θεραπείες.Το συμπερασμα λοιπόν είναι οτι σίγουρα οχι δεν μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα σε 15 λεπτά οπότε η αξία τέτοιων επιτροπών είναι μόνο τυπική και η μόνη τους χρησιμότητα να παίρνουμε κάποια χρήματα για να καλύψουμε το υπέρογκο ύψος των θεραπειών. Εγώ στην πρόνοια δεν έχω απευθυνθεί γιατί το παιδί παρότι έχει διάφορα προβλήματα ωστόσο δεν έχει κάποια διάγνωση , αλλά αν είχα σίγουρα θα το κυνήγαγα να πάρω τα επιπλέον χρήματα για να πάρω μια ανάσα από τα έξοδα.Το επιμύθιο όλου αυτού είναι γλυκειά μου Θεολογία, οτι βασίσου σε αυτό που βλέπεις εσύ καθημερινά και στην σύγκριση που κάνεις εσύ με τα άλλα παιδάκια. Εσυ παρατήρησες οτι κάτι δεν πάει καλά εσύ βλέπεις στην καθημερινότητα σας τα σημάδια της βελτίωσης. Εξάλλου αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας σημαίνει μια καθ' όλα φυσιολογική ζωή για το παιδί σου, λίγο τρέξιμο παραπάνω και όλα θα πάν καλά.Και να έχεις πάντα κατά νου οτι μεσα στην ατυχία σου να διαγνωσθεί το παιδί σου με αυτισμό, είχες την τύχη να είναι αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας που έχει την καλύτερη δυνατή πρόγνωση και που με την βοήθεια που θα έχει το παιδί σας από εσάς θα πετύχει το επιθυμητό.

elenik
15-03-10, 23:09
Επισης theolvas να θυμασαι ... οι ανθρωποι στις επιτροπες προσπαθουν να κανουν οτι μπορουν για να βοηθησουν.
Και μπορει το 67% να μην αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα αλλα να ηταν ο τροπος τους να βοηθησουν ωστε να μπορεις να ανταπεξελθεις στον αγωνα σου.

Οταν ειχα παει να παρω εγκριση για τις λογοθεραπειες μου ειχε πει η Μαρια οτι βαζουν παραπανω πραγματα και μην φρικαρω με αυτα που θα διαβασω . Το κανουν γιατι το ηληθιο κρατος μας θεωρει οτι 9,38 ειναι αρκετα για μια συνεδρια λογοθεραπειας :shock::shock: . Ετσι βαζουν παραπανω πραγματα ωστε να μπορει να καλυφθει ενα βασικο κοματι τους. (παλι καλα με ειχε προετοιμασει ψυχολογικα γιατι δεν θα την εβγαζα καθαρη με αυτα που διαβασα)

Το παιδι δικαιουται αυτο το ποσο και εσυ μια οικονομικη ανασα.
Ειναι το μεσο για να στηριξει τις προσπαθειες σου αυτη η διαγνωση και τιποτα αλλο. Και αν το κρατος θελει 67 και οχι 40% για να κουνηθει ειναι ηληθιο.
Και ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που το ξερουν και γραφουν αυτο που πρεπει εστω και αν δεν ισχυει πραγματικα . Απλα και μονο γιατι ξερουν τι τραβας και τι τραβαει ο καθε γονιος με αυτη την δωρεαν υγεια και παιδεια..

Πολλα φιλια και κουραγιο.

theolvas
16-03-10, 09:26
καλημερα σε ολες σας...ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κ τη συμπαρασταση,χθες πραγματικα ημουν ζορισμενη αρκετα.....μου εκατσε καπως το 67%,παρολο που ξερω τους λογους για τους οποιους εγινε.....
την προοδο του παιδιου τη βλεπω καθημερινα εγω,κ την εχετε δει κ οσες εχει τυχει να γνωρισετε το δημητρη μου (κ τα υπολοιπα φυσικα) απο κοντα.
η επιτροπη αποτελουταν απο εναν νευρολογο-ψυχιατρο-αναπτυξιολογο (αυτος ηταν ο τιτλος,αληθεια) που δεν ηταν εκει οταν πηγα με το παιδι (τι τεραααστια ταλαιπορια.....αλλα κ σκηνες απειρου καλλους με πατεριτσες να εκσφενδονιζονται κ ξυυυλο για τη σειρα),αλλα ειδε την αιτηση μετα,εναν γυναικολογο (????) κ ενα θωρακοχειρουργο.....τουλαχιστον αυτοι υπεγραψαν τη διαγνωση.την πρωτη μερα μας ειπαν οτι ειμαστε οριακα στο αυτιστικο φασμα,κ μαλλον δεν δικαιουμαστε επιδομα,αλλα να παμε κ την επομενη να περασουμε απο β βαθμια.τη δευτερη μερα δεν πηγα (γιατι ειχα ενα λιποθυμικο επεισοδιο κ χρειαστηκε να κανω μαγν εγκεφαλου) κ πηγα μετα απο μια βδομαδα για να παρω την αποφαση...
γνωριζω ολα αυτα που λετε περι βοηθειας (κ πραγματικα ηθελα να παρουμε το επιδομα γιατι οικονομικα ειμαστε προς τα κατω) αλλα κ παλι οταν το ειδα γραμμενο (κ καθε φορα που το βλεπω) κατι παθαινω.......
επισης κατι παθαινω οταν βλεπω το δημητρη να κανει βηματα προς τα μπροστα (που πιστεψτε με,ειναι πολλα.....),οπως στη σχολικη γιορτη που επειξε σε θεατρικο (χωρις λογια,αλλα κ παλι τα πηγε καλα-δεν "φρικαρε",παρολο που ειχε πολυ κοσμο),η την αλλη στο παρτυ του παιδοτοπου -καποιες απο σας το ειδατε κιολας- που ζητουσε μ επιμονη να παει στον ταχυδακτυλουργο κ απαντησε (οχι σωστα σε ολες,αλλα με πολυ καλο ποσοστο) σε ολες τις ερωτησεις που του εκανε,κ μαλιστα εκανε κ τρυκ.....
η φιλη μου σοφια εχει βγαλει μια υπεροχη φωτο που λογω ασχετοσυνης δεν μπορω να "ανεβασω " για να δειτε τι εννοω........
ξεχασα να σας πω,οτι η ομιλια του εχει πλησιασει κατα πολυ την ηλικια του,προσφατα μαλιστα αρχισε να λεει κ το "ρο"(οχι σε ολες τις λεξεις,αλλα στις περισσοτερες)
vaw μ ενδιαφερει οποιαδηποτε πληροφορια για δωρεαν παιδεια μπορει να μου δωσει καποιος...εχω συλλεξει κι εγω με τη βοηθεια πολλων συμφορουμιτισσων διαφορα,αλλα ακουω κ αλλα κ αγχωνομαι...προς το παρον παμε προνηπιο ("κανονικο" αλλα ιδιωτικο) αλλα δεν ξερω για ποσο ακομα θα μπορω ν ανταπεξερχομαι οικονομικα,κ δεν το θεωρω δικαιο για τα αλλα παιδια.
θεοδοσια,φυσικα κ νιωθω τυχερη για το "υψηλης λειτουργικοτητας" που προστεθηκε διπλα απο τον "τιτλο" μας.γενικα νιωθω πολυ τυχερη σε ολα οσα εχουν γινει σχετικα με την εξελιξη του.απο τους γιατρους που μου εχετε συστησει,μεχρι το κεντρο λογο-εργο-θεραπειας που βρεθηκε σαν απο μηχανης θεος μπροστα μας κ πιστευω οτι εχει παιξει τεραστιο ρολο στην εξελιξη του παιδιου......κ φυσικα νιωθω τυχερη που εχω αξιωθει να κανω ολα μου τα παιδια (ακομα κ το σπορακι) μετα απο τοσα θεματα που εχω αντιμετωπισω με την υγεια μου -εντελως ασχετο.......
elenik,απλα ευχαριστω........
να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας,πολλες απο εσας ειστε ηρωιδες περισσοτερο απο μενα κ εχω παρει πολυ κουραγιο απο τα γραπτα σας.σας ευχαριστω ολες........

vaw
16-03-10, 09:54
theolvas εφόσον πλέον πάτε σε νηπιαγωγείο δεν μπορώ να σε βοηθήσω με πληροφορίες. Αυτά που μπορούσα να σου πω αφορούσαν τον παιδικό σταθμό. Τώρα πιο χρήσιμες θα σου φανούν οι πληροφορίες της gogo27. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι για να έχεις ένα ακόμη χαρτί στην τσέπη σου σχετικά με το θέμα του δημόσιου καλά θα κάνεις να απευθυνθείς στο ΚΕΔΔΥ (είναι κατι σαν ιατροπαιδαγωγικό του Υπουργείου Παιδείας). Το ΚΕΔΔΥ αφού κάνει διάγνωσει μπορεί να εισηγηθεί τμήμα ένταξης και έτσι με αυτό το χαρτί ν πιέσεις τον προϊστάμενο και τον διευθυντή της πρωτοβάθμιας για να δημιουργηθεί τμήμα στο σχολείο της περιοχής σου εφόσον δεν υπάρχει και εφόσον πάνε να σε δυσκολέψουν. Πάντως παιδία με τη διάγνωση του Δημήτρη σου πρέπει να φοιτουν σε κανονικό σχολείο. Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως

Γατουλα
16-03-10, 10:09
και επειδη ειμαστε Ελλαδα, η κουμπαρα μου πηρε απο το ΚΕΔΔΥ 20 ωρες ενταξης εβδομαδιαιως για τον γιο της για την πρωτη Δημοτικου.
Επειδη υπηρχε και αλλο παιδακι ηδη, τελικα και με τα χιλια ζορια της εδωσαν μονο 5 ωρες!!!
Τον πρωτο καιρο η κανονικη δασκαλα της εκανε διαφορες τσιριμονιες και τελικα τον δεχτηκε με συνοδο στην κανονικη ταξη.

miriki
16-03-10, 12:50
οπωσδήποτε να απευθυνθείς στο κεδδυ της περιφέρειάς σου και μάλιστα άμεσα. Επειδή καλύπτουν μεγάλες περιφέρειες τα ραντεβού αργούν. Επίσης να ξέρετε ότι τη σχετική χαρτούρα για τα τμήματα ένταξης, την παράλληλη στήριξη κ.λ.π. για του χρόνου τα σχολεία την κάνουν φέτος την άνοιξη. Να ξερεις πάντως ότι δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει ειδική παιδαγωγό στην παράλληλη στήριξη μπορεί να φέρουν απλώς μια αναπληρώτρια νηπιαγωγό. Έστω κι έτσι πάντως καλό θα είναι να έχει υποστήριξη το παιδί μέσα στην τάξη. Γνώμη μου είναι να επιδιώξεις την εγγραφή του παιδιού σε νηπιαγωγείο με τμήμα ένταξης. Αν χρειασυείς βοήθεια στείλε μου π.μ. (της γενικής αγωγής είμαι αλλά έχω φίλη διορισμένη της ειδικής που μπορεί να μας κατευθύνει).

theolvas μπράβο σου που το ψάχνεις τόσο, συνήθως κάνουμε αμάν να πείσουμε τους γονείς να ζητήσουν βοήθεια.

Ζουζού1982
16-03-10, 21:38
Κοπέλα μου γεια σου! Πραγματικά σε θαυμάζω για την υπομονή και την επιμονή σου! Όσες φορές έχω δει τον Δημήτρη μου φάνηκε ένα απόλυτα φυσιολογικό παιδί σου το είπα άλλωστε και από κοντά αυτό. όσο για το 67% το είπες και εσύ η ίδια ότι δεν έγινε ουσιαστικός έλεγχος. Και ο μπαμπάς μου πριν πάθει φυσικά το εγκεφαλικό ΄θεωρούνταν άνθρωπος με ίδιο ποσοστό αναπηρίας και ήταν ένας απόλυτα φυσιολογικός άνθρωπος. εγώ το έμαθα μεγάλη φυσικά από κάποιο χαρτί που είδα. εσύ πώς τα πας με την εγκυμοασύνη σου? γιατί έκανες μαγνητική? ελπίζω να είναι όλα καλά! Να χαίρεσαι τον Δημήτρη σου και τα υπόλοιπα σου παιδάκια!

soevan07
17-03-10, 11:07
η επιτροπη αποτελουταν απο εναν νευρολογο-ψυχιατρο-αναπτυξιολογο (αυτος ηταν ο τιτλος,αληθεια) που δεν ηταν εκει οταν πηγα με το παιδι εναν γυναικολογο (????) κ ενα θωρακοχειρουργο.....τουλαχιστον αυτοι υπεγραψαν τη διαγνωση.την πρωτη μερα μας ειπαν οτι ειμαστε οριακα στο αυτιστικο φασμα,κ μαλλον δεν δικαιουμαστε επιδομα

Δηλαδή,
οτι το παιδί έχει 67% αναπηρία σας το υπόγραψε
ένας γυναικολόγος και ένας θωρακοχειρούργος?????....

.......ένας οδοντίατρος κι ένας οφθαλμίατρος έλειπε
για να συμπληρώσει την επιτροπή!!!!!

(Ελλάς το μεγαλείο σου!!!!!! :roll:)

theolvas
17-03-10, 12:29
νομιζω οτι η επιτροπη αποτελουταν απο αυτες τις ειδικοτητες επειδη δινουν εγκριση για διαφορων ειδων αναπηριες οπως καρδιοπαθειες κλπ που χρειαζονται περισσοτερες απο μια ειδικοτητες για να διαγνωστουν πχ,το δικο μας θεμα χρειαζοταν τις τρεις ειδικοτητες που ειχε ο ενας γιατρος,ο οποιος δεν ηταν μεν εκει,αλλα (απο οτι μου ειπαν) μελετησε το φακελο με το ιστορικο του δημητρη,που περιεχει κ διαγνωσεις απο αντιστοιχους γιατρους ιδιωτικους κ μη.με βαση ολα αυτα εβγαλε το συμπερασμα οτι ο δημητρης εχει αυτισμο υψηλης λειτουργικοτητας κ επιληψια,(με την ταση να βγει κ εξω απο το φασμα αν ολα πανε καλα).
αυτο που με χαλασε αρκετα απο την ολη ιστορια ειναι το ποσοστο.εγω περιμενα γυρω στα 35 με 40%,κρινοντας παντα απο αυτο που βλεπω απο το παιδι μου (κ που πολλες απο σας εχετε δει).αυτο με χαλασε,αλλα μαλλον ειναι οι ορμονες μου.
κατα τα αλλα συνεχιζεται το τρεξιμο,κ προβλεπεται ακομα περισσοτερο τωρα που πλησιαζει η ηλικια του "υποχρεωτικου" σχολειου,εχοντας ακουσει τοσες περιπτωσεις παιδιων που ΜΠΟΡΟΥΝ,αλλα δεν τους δινουν τη δυνατοτητα να εχουν το σχολειο που τους αρμοζει.
ο δημητρης εχει ηδη "φαει πορτα" απο τους δημοσιους παιδικους σταθμους της περιοχης μου,λογω του "θεματος",επειδη δεν υπαρχει δυνατοτητα για παραληλλη στηριξη σ συτη την ηλικια,ενω η συμβουλη ολων των γιατρων ειναι να παει σε παιδικο σταθμο,ΟΧΙ ΕΙΔΙΚΟ,για να κοινωνικοποιηθει (πραγμα που εχουμε πετυχει σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο) κ να ενταχτει σιγα σιγα.το να μην αναφερω οτι υπαρχει θεμα το οποιο χρηζει βοηθειας,θα ηταν κακο για το παιδι,τη στιγμη που ακομα χρειαζεται καποιον να τον κατευθυνει.στους σταθμους της περιοχης μου δεν δινεται αυτη η δυνατοτητα,επειδη υπαρχουν πολυ λιγες νηπιαγωγοι για τα υπεραριθμα παιδακια που φιλοξενουν...
σας ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δινετε,θ αρχισω να κινουμαι απο τωρα,γιατι εχω ακουσει τοσα πολλα,που αγχωνομαι απο τωρα...

MarcoPolo
17-03-10, 13:22
Βρε κοριτσι μου μην στενοχωριεσαι και στενοχωριεται και το σπορακι. Αν δινανε 30 η 40 της 100 στο παιδι δεν θα υπηρχε λογος να περασει επιτροπη. Δεν θα κερδισε τιποτα απο αυτα που δικαιουται. Φαντασου οτι στην δικη μου περιπτωση που ο νομος με κατατασει στο 67 της 100 μια φορα επεσα σε στραβαδι γιατρο αλλης ειδικοτητας και μου εδωσε 50 της 100 με αποτελεσμα να μου κοψουν το επιδομα.

elenik
17-03-10, 21:56
γιατι εχω ακουσει τοσα πολλα,που αγχωνομαι απο τωρα...
καλως ηρθες στο γονεικο club :lol::lol:
Ολοι με εναν πανικο ειμαστε ρε γμτ. Τι κακο ειναι αυτο.... Λες και θα δωσουν πανεληνιες στην Α Δημοτικου :evil:

angela
18-03-10, 15:41
Εμείς ολες που εχουμε παιδιά με αυτισμό, καλό θα ήταν το παρακάτω φυλλάδιο να το τυπωσουμε και να το δώσουμε στο σχολειο του, ωστε επιτέλους να μαθουν και τα άλλα παιδάκια και οι εκπαιδευτικοί του, τι διαφορετικό εχει το παιδάκι μας.
http://www.autismhellas.gr/files/el/Entheto.doc
Γιατι αυτή η αγνοιά τους μας τα "σκοτώνει" και τα περιθεριοποιεί καθε μέρα.

theolvas
18-03-10, 16:15
Εμείς ολες που εχουμε παιδιά με αυτισμό, καλό θα ήταν το παρακάτω φυλλάδιο να το τυπωσουμε και να το δώσουμε στο σχολειο του, ωστε επιτέλους να μαθουν και τα άλλα παιδάκια και οι εκπαιδευτικοί του, τι διαφορετικό εχει το παιδάκι μας.

...αυτο μαλλον θα το τυπωσω κ θ αρχισω να το μοιραζω σε σταθμους μετρο κ τραμ..μαλλον θα τη στησω κ εξω απο σχολεια...
κ καποια στιγμη....
μπορει να καταφερω.....
ευχαριστω αντζελα...
να χαιρεσαι το λεβεντη σου κ να τον καμαρωσεις με υγεια.......

theolvas
18-03-10, 16:23
καλως ηρθες στο γονεικο club :lol::lol:
Ολοι με εναν πανικο ειμαστε ρε γμτ. Τι κακο ειναι αυτο.... Λες και θα δωσουν πανεληνιες στην Α Δημοτικου :evil:

.....ελα ντε........μη σου πω κι απο το νηπιο...

soevan07
18-03-10, 16:53

ανατρίχιασα....

angela
18-03-10, 17:11
Το παιδί μου είναι "αυτιστικό"...ε και;;; δεν παυει να ειναι ενα "καλό παιδί" όπως ολα τα παιδιά!!!

http://www.youtube.com/watch?v=J35OuolnxcM&feature=player_embedded

Γατουλα
18-03-10, 17:15
Αντζελα γενεθλιασατε???? Χρονια σας Πολλα!!!

soevan07
18-03-10, 17:20
Το παιδί μου είναι "αυτιστικό"...ε και;;; δεν παυει να ειναι ενα "καλό παιδί" όπως ολα τα παιδιά!!!

http://www.youtube.com/watch?v=J35OuolnxcM&feature=player_embedded

Ενημερώστε τον κόσμο!! Μπράβο σας!!!

angela
18-03-10, 17:27
Ναι χτες είχαμε τα εβδομα μας γενέθλια αλλα τα γιορτασαμε με πυρετο και οξεια βροχίτιδα!!!

και δεστε και αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=1VA6Q3vTC_o&NR=1
για το τι πρεπει να παρακολουθουν οι γονεις ΟΛΩΝ των παιδιων απο την αρχη της αναπτυξής τους ωστε να προλαβουν να δουν εγκαιρα τα σημαδια του αυτισμου και να ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΓΚΑΙΡΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. (εμάς δεν μας ενημέρωσε κανεις και ετσι αργήσαμε πολυ και ειμαστε 7 σημερα και ακομη δεν μιλαμε!!!!) ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ " ΑΣΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ". ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ!!!

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Σήμερα, 1 στα 150 ΠΑΙΔΙΑ διαγιγνώσκονται με αυτισμό, καθιστώντας τον πιο κοινό από το συνολικό ποσοστό του παιδικού καρκίνου, του διαβήτη και του AIDS. Εμφανίζεται σε όλες τις φυλετικές, εθνικές και κοινωνικές ομάδες και είναι 4 φορές πιο πιθανό να εμφανιστεί σε αγόρια απʼ ότι κορίτσια.
....ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΙΚΟ, ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΝΤΕ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ, ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ!!!!

theolvas
29-04-10, 19:32
καλησπερα σας...
εχω ψηλωσει τουλαχιστο μισο μετρο απο την υπερηφανια μου μετα την επαναξιολογηση απο την αναπτυξιολογο μας...
μετα απο μια ωρα εξετασης του δημητρη με διαφορα τεστ νοητικα,κινητικα κ συμπεριφορικα,καταληξαμε στο συμπερασμα οτι βρισκομαστε σε πολυ καλο δρομο.συγκεκριμενα,ουτε η αναπτυξιολογος δεν πιστευε οτι το παιδι εχει τοσο μεγαλη εξελιξη σε ολους τους τομεις.
απο οτι μου εξηγησε,αυτο συνεβη για τρεις λογους.α.το δυναμικο του παιδιου ειναι καλο. β. εχει γινει παρα πολυ καλη δουλεια στο κεντρο οπου παρακολουθει τις λογο κ εργοθεραπειες κ ειδικη αγωγη γ.η παρεμβαση εγινε πολυ νωρις,ξεκινησαμε δηλ στα 2,5 χρονια,οπου το παιδι ηταν ευπλαστο ακομα κ μπορεσε ν απορροφησει τις γνωσεις που του δωθηκαν περισσοτερο.
το αποκορυφωμα?????πηρα το πολυποθητο χαρτι ενταξης του δημητρη σε "κανονικο" προνηπιο...αυτο ηταν κ το καλυτερο για τη σημερινη μερα μας (κ μου εφυγε ενα μεγαλο αγχος)
εχουμε δρομο μπροστα μας βεβαια,αλλα το γεγονος οτι προχωραμε μου δινει φτερα κ χαλαλιζω κ το αγχος κ την κουραση κ το τρεξιμο....
συνεχιζουμε τις συνεδριες ως εχει..
νιωθω πολυ τυχερη (χαρουμενη,ευτυχισμενη) για την τροπη που εχουν παρει τα πραγματα.
επομενη αξιολογηση το σεπτεμβριο απο το νευρολογο μας μηπως κ λυσουμε κ το θεμα του ντεπακιν κ της επιληψιας (κ σταματησουν κ οι εφιαλτες)

προχθες καναμε κ την πρωτη μας ζωγραφια (με τη βοηθεια της εργοθεραπευτριας μας),οχι σπουδαια πραγματα,ενα δρομο,ενα σπιτι,ηλιο κ συννεφα.αν σκεφτουμε ομως οτι πριν 10 μηνες δεν μπορουσε να κρατησει το μολυβι.....
βγηκε απο την αιθουσα,μου ζητησε να κλεισω τα ματια μου κ μου εδωσε τη ζωγραφια κ εγω δεν μπορουσα να πιστεψω στα ματια μου (μου φυγαν κ δακρυα...)το καλυτερο σημειο ηταν οταν η εργοθεραπευτρια μου ειπε οτι τη ζωγραφια την εκανε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗς ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ.....
αυτα τα νεωτερα μας.........

Ζουζού1982
29-04-10, 20:01
¶ντε βρε συ μπράβο πολύ χάρηκα με τις εξελίξεις σας! όλα καλά θα πάμε πιστεύω. άλλωστε για να έχει κάνει τέτοια πρόοδο σημαίνει πως επιδέχεται θεραπείας. πολύ καλό και για την ψυχολογία σου. εμείς την αποφύγαμε προς το παρόν την επέμβαση γιατί υπηρξε θεραπεία. το παιδί ακούει και το υγρό απορροφήθηκε. τουλάχιστον την προηγούμενη βδομάδα γιατί τώρα έχει πάλι μύξες και κάτι δεν μ' αρέσει. αχ να χαίρεσαι και τον Γιώργο σου που τον ξέχασα. ααχ δεν πάω καλά. πολύχρονος και τυχερός να είναι!

theolvas
29-04-10, 20:05
ευχαριστω πολυ...χαρηκα κ για τα δικα σου νεα.....
να μου φιλησεις κ τα δυο ζουζουνια..........(ο γιωργος περπατησε...........)

smartaki09
29-04-10, 20:36
Παρακολουθουσα το θεμα σου απο καιρο πριν και μου εκανε εντυπωση το ενστικτοσου για τον μικρο σου χαιρομαι πολυ που πανε ολακαλα για τον μικρο σου χαρη στην υπομονη και στην επιμονη σου. Να χαιρεσε τα παιδακια σου και με το καλο να φερεις στον κοσμο το νεο μωρακι σου.

theolvas
29-04-10, 21:09
Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...
δεν ηταν μονο ενστικτο,φανηκε απο πολυ νωρις οτι κατι δεν παει καλα,αφου το παιδι στην ηλικια του ενος χρονου δεν ανταποκρινοταν στο ονομα του,κ αργοτερα η καθυστερηση της ομιλιας κ η συμπεριφορα.κι επειδη απο τη φυση μου ειμαι ατομο που μ αρεσει να προλαμβανω,δεν επαναπαυτηκα.ημουν τυχερη που βρεθηκε στο δρομο μου η εργοθεραπευτρια μας,αλλα κ πολλες φιλες-συμφορουμιτισσες που με κατευθυναν σωστα,κι ετσι καταφεραμε (μεχρι στιγμης) το τελειο αποτελεσμα που εχουμε.
ο δημητρης θα εχει παντα καποια απο τα χαρακτηριστικα του αυτισμου,αλλα ειομαι αισιοδοξη οτι θα μπορει να εχει μια φυσιολογικη ζωη (κ θα κανω οτι περναει απο το χερι μου γι αυτο...)

soevan07
29-04-10, 22:05
Λιάκι μου, συγκινήθηκα...
Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι για τον Δημητράκη!

Στα είχα πει οτι η προηγούμενη διάγνωση στην επιτροπή δεν ήταν αντιπροσωπευτική για τον Δημήτρη!!....
άδικα είχες στεναχωρεθεί!!

Συγχαρητήρια πολλάάα
κυρίως ΣΕ ΕΣΕΝΑ
γιατί εσύ ήσουν εκείνη που του έδωσες την ώθηση να καταφέρει αυτό που κατάφερε σήμερα!

Πόσες φορές θα το πω ΠΟΣΟ ΑΞΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΕΙΣΑΙ!!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και πάλι!!!!

Γατουλα
30-04-10, 07:23
μπραβο κοριτσι μου! δυσκολιες απο "κανονικους" θα συναντας ουυυυυυυυυ, αλλα προσπερναμε!!!!!! τα ακουω διπλα απο το γιο της νονας μας! και αυτος πρωτη Δημοτικου φετος!

theolvas
30-04-10, 07:38
καλημερα.εμεις ετοιμαζομαστε για προνηπιο,αλλα δε μας κανουν δεκτους στα δημοσια,λογω του "θεματος"...3 χρονια κι ενω ειχα γνωματευση που ελεγε οτι το παιδι εχει αναγκη ενταξης σε παιδικο σταθμο,μας πεταν εξω με τη δικαιολογια του υπεραριθμου,δηλ το οτι ο δημητρης ειναι ενα παιδι που εχει αναγκη ιδιεταιρης φροντιδας (πραγμα που δεν ισχυει ουτε στο χιλιοστο) κ δεν μπορουν να τον προσεξουν.η γνωμη μου για το συγκεκριμενο σταθμο (επειδη εχω κ τη βενετια μου εκει) ειναι οτι απλα θελουν τη βολη τους για να μπορουν να καπνιζουν με την ησυχια τους (εχει γινει οιλοκληρο θεμα περισυ).
ειναι κριμα ομως να πληρωνω 400 το μηνα για ιδιωτικο,τη στιγμη που το κρατος μεριμνει για τους πολυτεκνους κλπ.....δηλ αμα δεν ειχα να πληρωσω ιδιωτικο,τι θα γινοταν???θα εμενε πισω το παιδι,κ θα κατεληγε σε ιδρυμα...η σε καλυτερη περιπτωση στο σπιτι....απαραδεκτο
τη στιγμη μαλιστα που το παιδι κ αυτοεξυπηρετουμενο ειναι,κ σε πολλα πραγματα ειναι πιο συνεργασιμος (λογω της πολυ καλης δουλειας που του εχει γινει) απο αλλα παιδακια τυπικης αναπτυξης...
μ αυτο το χαρτι δεν θα μπορεσουν να μου φερουν αντιρρηση,κ το παιδι θα παει κανονικα σχολειο.κι ΑΝ δω οτι δεν μπορει να τα καταφερει (που δεν το νομιζω) τοτε θα σκεφτω για παραληλλη στηριξη η ιδιωτικο σχολειο.
η αναπτυξιολογος μου ειπε οτι μπορει (αν το παιδι συνεχισει να εξελισσεται ετσι-γιατι με τον αυτισμο ποτε δεν ξερεις) ισως κ να μη χρειαστει επαναληψη του προνηπιου.αυτο εμενα μου φτανει........

Γατουλα
30-04-10, 09:32
η κουμπαρα τον ειχε ξεκινησει παραλληλη στο νηπιο βασικα το οποιο το εκανε 2 φορες
τωρα στην Α πηγαινει 1 ωρα την μερα στην ειδικη διδασκαλια που εχουν (ενω δικαιουται με χαρτι 3 ωρες, αλλα!!!!!) και τις υπολοιπες ωρες υπαρχει και μια κοπελλα συνοδος. Διαβαζει κανονικοτατα απο περσυ και ειχα μεινει οταν τον πρωτακουσα!

theolvas
30-04-10, 10:01
η κουμπαρα τον ειχε ξεκινησει παραλληλη στο νηπιο βασικα το οποιο το εκανε 2 φορες
τωρα στην Α πηγαινει 1 ωρα την μερα στην ειδικη διδασκαλια που εχουν (ενω δικαιουται με χαρτι 3 ωρες, αλλα!!!!!) και τις υπολοιπες ωρες υπαρχει και μια κοπελλα συνοδος. Διαβαζει κανονικοτατα απο περσυ και ειχα μεινει οταν τον πρωτακουσα!

...κατι τετοια εχω ακουσει κι εγω για την παραλληλη στηριξη,οτι δηλ εγκρινει το κεδδυ,αλλα δεν βρισκονται κοπελες (ενω ξερω ποσες ειδ.παιδαγωγοι ψαχνουν για δουλεια...) ειναι κριμα κ για τα παιδια (γιατι μενουν πισω) αλλα κ για τις κοπελες που μενουν ανεργες...

εγω να δεις πως εμεινα οταν πρωταρχισε ο δημητρης να μιλαει.τωρα αν τον ακουσεις στο τηλ δεν μπορεις να υποθεσεις οτι το παιδι αυτο εχει αυτισμο...(εγω την πρωτη φορα που ακουσα τη λεξη,ειχα "σαλταρει",ελεγα ν ανοιξει η γη κ να με καταπιει...)
τωρα ομως....(καποιες φορες δε βαζει γλωσσα μεσα)...λεει ακομα κ το "ρ" στις περισσοτερες λεξεις,κ ο λογος του εχει συνοχη (εκτος απο τις φορες που βαριεται κ θελει ν ασχοληθει με κατι αλλο).
προχθες εκανε τα κακα του κ του ειπα "πω-πω,δημητρη...μπολικα..." κι αυτος μου απαντησε
"δεν ειναι μπολικα μαμα,ειναι κακα!!!!!!" κ εμεινα καγκελο.(κ να σκεφτεις οτι το παιδι αυτο πριν 10 μηνες δεν ελεγε ουτε μαμα.....)ειναι πραγματολογος,οπως οι περισσοτεροι αυτιστικοι,αλλα αυτο δεν πειραζει.
το θεμα του αυτισμου απ οτι μου εδειξε η εμπειρια του ενος χρονου που το αντιμετωπιζω,δεν ειναι οτι τα παιδακια δεν εχουν νοημοσυνη,αλλα το οτι δεν ξερουν τον τροπο να τη χρησιμοποιησουν.διδασκοντας λοιπον τον τροπο,τα παιδακια γινονται λειτουργικα κ μπορουν να ζουν αρκετα αυτονομα.αυτο τουλαχιστον ειδα μεσα απο το δικο μου παιδι.
μπραβο κ στην κουμπαρα σου,γατουλα για την προοδο του παιδιου της,κ της ευχομαι παντα τετοια.......

Γατουλα
30-04-10, 10:07
σε ευχαριστω! σιγουρα ειναι και λιγο πιο ελαφρια μορφη και το αντιμετωπισες και αψογα!

THEODOSI
30-04-10, 10:10
Καιρό έχουμε να τα πούμε, σου εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις άλλο πρόβλημα με το σχολείο και να κυλήσει ήρεμα η χρόνιά σας. Κάτσε τώρα να σου πω και τα δικά μας, λοιπόν πήγα τον μεγάλο μου γιό 8 ετών, στην Νικολάου (αναπτυξιολόγο) στο παίδων Πεντέλης, επειδή γενικότερα ο Δημήτρης παρουσίαζε ανέκαθεν μια υπερκινητικότητα και επειδή άρχισε να παρουσιάζει προβλήμα και με το σχολείο, κυρίως στο γραπτό λόγο.Για να ειμαι ειλικρινής υποψιαζόμουν δυσλεξία,αλλά τελικά ήμουν λαθος. Αφου η κυρία Νικολάου μου είπε διάφορα για το μαθησιακό επίπεδο του Δημήτρη που είναι ανάλογο με την ηλικία του και διάφορα αλλα, μου διέγνωσε ΔΕΠ-Υ, διάσπαση προσοχής υπερκινητικότητα. Ως εδώ καλά, μου ζήτησε κάποιες θεραπείες με ειδική παιδαγωγό και ψυχολόγο, αλλά το πανηγύρι άρχισε όταν, διάβασα αυτή την άτιμη την διάγνωση στο σπίτι.Μου ήρθε κεραμίδα γιατί στην διάγνωση εκτός από ΔΕΠ-Υ, αναφέρει και ΔΑΔ διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή σε ελαφρά μορφη, το οποίο δεν μπηκε καν στον κόπο ούτε να μου αναφέρει και τώρα κάθ0μαι σε αναμένα καρφιά, δεν ξέρω τι να κάνω, και από την πλευρά της διάγνωσης γιατί δεν ξέρω αν ισχύει και από την πλευρά των χρημάτων.Φαντάσου οτι κάνουν θεραπείες και τα άλλα δυό μικρά 6 ώρες την εβδομάδα να μην μιλήσω για γιατρούς και εξετάσεις που μέχρι τώρα που μιλάμε έχω χαλάσει φέτος γύρω στα 1100 ευρώ που είναι για μας ένα σταθερό έξοδο καθώς ο Αγγελος παρακολουθείται από πολλούς γιατρούς. Αστα να πάνε τρέλλα σου λέω!!

theolvas
30-04-10, 10:12
ναι.....ειμαι απο τις τυχερες σ αυτον τον τομεα.....
εχει παιξει ρολο βεβαια κ η πολυ καλη αγωγη που του δινεται εξωσχολικα (γιατι κ το δικο του σχολειο ειναι για κλωτσιες,τουλαχιστο για το δικο μου παιδι...)

theolvas
30-04-10, 10:23
Καιρό έχουμε να τα πούμε, σου εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις άλλο πρόβλημα με το σχολείο και να κυλήσει ήρεμα η χρόνιά σας. Κάτσε τώρα να σου πω και τα δικά μας, λοιπόν πήγα τον μεγάλο μου γιό 8 ετών, στην Νικολάου (αναπτυξιολόγο) στο παίδων Πεντέλης, επειδή γενικότερα ο Δημήτρης παρουσίαζε ανέκαθεν μια υπερκινητικότητα και επειδή άρχισε να παρουσιάζει προβλήμα και με το σχολείο, κυρίως στο γραπτό λόγο.Για να ειμαι ειλικρινής υποψιαζόμουν δυσλεξία,αλλά τελικά ήμουν λαθος. Αφου η κυρία Νικολάου μου είπε διάφορα για το μαθησιακό επίπεδο του Δημήτρη που είναι ανάλογο με την ηλικία του και διάφορα αλλα, μου διέγνωσε ΔΕΠ-Υ, διάσπαση προσοχής υπερκινητικότητα. Ως εδώ καλά, μου ζήτησε κάποιες θεραπείες με ειδική παιδαγωγό και ψυχολόγο, αλλά το πανηγύρι άρχισε όταν, διάβασα αυτή την άτιμη την διάγνωση στο σπίτι.Μου ήρθε κεραμίδα γιατί στην διάγνωση εκτός από ΔΕΠ-Υ, αναφέρει και ΔΑΔ διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή σε ελαφρά μορφη, το οποίο δεν μπηκε καν στον κόπο ούτε να μου αναφέρει και τώρα κάθ0μαι σε αναμένα καρφιά, δεν ξέρω τι να κάνω, και από την πλευρά της διάγνωσης γιατί δεν ξέρω αν ισχύει και από την πλευρά των χρημάτων.Φαντάσου οτι κάνουν θεραπείες και τα άλλα δυό μικρά 6 ώρες την εβδομάδα να μην μιλήσω για γιατρούς και εξετάσεις που μέχρι τώρα που μιλάμε έχω χαλάσει φέτος γύρω στα 1100 ευρώ που είναι για μας ένα σταθερό έξοδο καθώς ο Αγγελος παρακολουθείται από πολλούς γιατρούς. Αστα να πάνε τρέλλα σου λέω!!

στην κυρια που λες ειχα παει κι εγω οταν ο δημητρης μου ηταν 19 μηνων.αυτη ηταν που μας ειπε οτι το παιδι δεν εχει τιποτα,ενω στη διαγνωση ειχε γραψει κ δεπ/υ κ δαδ κ ασπεργκερ...εγω την ειχα ρωτησει αν ολα αυτα εχουν σχεση με αυτισμο κ μου ειχε πει ΟΧΙ.
τη δευτερη φορα που πηγαμε,χωρις να κοιταξει το παιδι (επειδη ειχε καθυστερησει πολυ κ ο κοσμος εξω φωναζε) μας ειπε να του συνεχισουμε το προγραμμα (ενω δεν παρακολουθουσαμε τοτε κανενα προγραμμα) κ να τον ξαναπαμε σε κανα χρονο.εγω επειδη δεν εμεινα ικανοποιημενη απο την απαντηση (κι επειδη δεν ειχε δωσει κ καμια σημασια στο θεμα της επιληψιας-αρα δεν ειχα καλυφθει),πηγα κ σε αλλους πολλους.κατεληξα στην κυρια καραντανα στο τμημα κοινωνικης παιδιατρικης του αγ κυριακου (μεσογειων 24) οπου μου εκανε τη διαγνωση κ μου εξηγησε τα παντα λεπτομερως.
ο δημητρης σου,ειναι σε μια ηλικια που θα μπορουσε να διαγνωστει εμφανως αν ηταν κατι...
γνωμη μου ειναι να κλεισεις ενα ραντεβου μαζι της,εστω για δευτερη γνωμη.....
ευχομαι να βρεις ακρη,αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια,πες μου.....

almak
30-04-10, 10:32
theolvas (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14088)
Καλημέρα , πές μου σε παρακαλώ που έχεις γράψει για την επιληψία όσον αφορά τον Δημήτρη.
Έχω να σου πω κι εγώ διάφορα για τον δικό μου που είναι τώρα 14 χρόνων και απ΄ότι φαίνεται το ξεπεράσαμε.:-D

theolvas
30-04-10, 10:52
theolvas (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14088)
Καλημέρα , πές μου σε παρακαλώ που έχεις γράψει για την επιληψία όσον αφορά τον Δημήτρη.
Έχω να σου πω κι εγώ διάφορα για τον δικό μου που είναι τώρα 14 χρόνων και απ΄ότι φαίνεται το ξεπεράσαμε.:-D

καλημερα,εχω διαβασει την ιστορια σας εδω κ στο νοεσι,κ χαιρομαι που τα λεμε..
για την επιληψια του δημητρη ξεκινησα να γραφω εδω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=27227&page=2 .μετα απο αυτο το δευτερο εγκεφαλογραφημα του ηταν παθολογικο για επιληψια,οπως κ το τριτο.συνεχιζουμε την αγωγη ντεπακιν (μονο που γραφω το ονομα,ανατριχιαζω).αλλη κριση δεν εκανε εκτος απο δυο επεισοδια προσηλωσης,κ τωρα ειμαστε σε υποθεραπευτικη δοση,η τιμη του βαλπροικου ειναι 30.τον παρακολουθει ο παιδονευρολογος γιουρουκος,ο οποιος συστησε να παρακολουθησουμε την πορεια σε υποθεραπευτικη δοση μεχρι τον αυγουστο κ αν δεν κανει αλλη κριση (ουτε αφαιρετικη) θα μειωσουμε σταδιακα κ θα διακοψουμε.καπου αλλου εχω κ τη μαγνητικη εγκεφαλου που ειχε κανει τοτε...http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=43123
γι αυτην,κι αφου αποκλεισαμε τα μεταβολικα που αναφερει,μου ειπαν οτι πρεπει να γινει επαναληψη κ συσχετισμος,για να βρουμε λυση στο κινητικο (υποτονια δεξιας πλευρας) κ στο θεμα της ισορροπιας που αντιμετωπιζει -το οποιο βεβαια εχει βελτιωθει παρα πολυ με τις εργοθεραπειες κ μπορει να προερχεται κ απο τον αυτισμο).οποιαδηποτε βοηθεια ειναι δεκτη..

THEODOSI
30-04-10, 10:53
Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά έχουν κλείσει όλα τα ραντεβού και μου είπαν να πάρω στην αρχή του Ιούνη για να κλείσω ραντεβού για τέλος Αυγούστου ή Σεπτέμβρη, τι να πω ακριβοθώρητη, την πρώτη φορά που επιχείρησα να κλείσω ραντεβού μαζί της μου αρνήθηκαν γιατί τους 'ειχα πεί για δυσλεξία και μου αρνήθηκαν γιατί δεν αναλαμβάνει ελαφριά περιστατικά και φαντάσου οτι είναι και κομπάρα της ξαδέρφης του άντρα μου της παιδιάτρου, τωρα την πήρα να βάλει μέσο μπάς και καταφέρω να την δώ πρίν από το Σεπτέμβρη, γιατί θέλω να ξέρω με τι έχω να κάνω για να μπορέσω να κάνω τα σωστά για το παιδί, τι να πω ρε γαμώτο τρία στα τρία πέτυχα κι εγώ μάλλον λόττο θα παίξω.

theolvas
30-04-10, 11:09
Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά έχουν κλείσει όλα τα ραντεβού και μου είπαν να πάρω στην αρχή του Ιούνη για να κλείσω ραντεβού για τέλος Αυγούστου ή Σεπτέμβρη, τι να πω ακριβοθώρητη, την πρώτη φορά που επιχείρησα να κλείσω ραντεβού μαζί της μου αρνήθηκαν γιατί τους 'ειχα πεί για δυσλεξία και μου αρνήθηκαν γιατί δεν αναλαμβάνει ελαφριά περιστατικά και φαντάσου οτι είναι και κομπάρα της ξαδέρφης του άντρα μου της παιδιάτρου, τωρα την πήρα να βάλει μέσο μπάς και καταφέρω να την δώ πρίν από το Σεπτέμβρη, γιατί θέλω να ξέρω με τι έχω να κάνω για να μπορέσω να κάνω τα σωστά για το παιδί, τι να πω ρε γαμώτο τρία στα τρία πέτυχα κι εγώ μάλλον λόττο θα παίξω.

για την καραντανα,πρεπει να κλεισεις ραντεβου οντως κανα διμηνο πριν.εγω εκλεισα φεβρουαριο για χθες (κ για δευτερα για τα αλλα δυο παιδια,το γιωργο προληπτικα κ τη βενετια γιατι μιμουμενη το δημητρη,εχει χασει πολυ απο την ομιλια της-μαλλον απο χειριστικοτητα το κανει).
αν ηταν αυτισμος παντως -πιστευω- οτι κατι θα ειχες καταλαβει...8 ετων δεν ειναι???
ο δικος μου δημητρης (που εχει ελαφρια μορφη) απο πολυ μικρος φαινοταν οτι κατι δεν παει οπως πρεπει..δεν μπορουσαμε να επικεντρωσουμε τι,αλλα δεν ειχαμε επαναπαυτει..
κ ακομα πιστευω οτι αν δεν ειχαμε κανει παρεμβαση τοσο νωρις,ο δημητρης δεν θα μιλουσε ακομα,κ δεν θα ειχε την εικονα που εχει που ολοι χαρακτηριζουν ελαφρια.
το δεπ/υ παλι,απ οτι βλεπω στο δημητρη (που εχει κι απ αυτο) αντιμετωπιστηκε με εργο,κανεις ποτε δεν μας ειπε για ψυχολογο.με την ειδικη παιδαγωγο κανει ασκησεις προγραφης,εκμαθηση εννοιων,αριθμηση (εχουμε φτασει στο 4) κ καποια κοματια μουσικοκινητικης αγωγης (κατι που μαλλον του χρονου θα παρακολουθησει σε μονιμη βαση)
καλα κανεις που ρωτας κ ψαχνεις για το δημητρη σου,αλλα μην αγχωνεσαι...τι να πω κι εγω που περιμενω 4ο κι ειναι κι αυτο αγορι.......
αν θες,κι αφου εχεις γνωστη που θα μεσολαβησει,ρωτα αν μπορεις να χρησιμοποιησεις το ενα απο τα δικα μου ραντεβου που εχω τη δευτερα,κ κλεινω αλλο εγω για το γιωργακη...

almak
30-04-10, 11:23
Καλά λοιπόν , διάβασα τις ιστορίες σας THEODOSI & theolvas και καταλαβαίνω πως τα έχετε δει όλα :eek:

Εμείς όλες οι επιληπτικές κρίσεις ήταν στον ύπνο και τις περισσότερες φορές ( αν όχι όλες) απόρεια της έντονης ημέρας που πέρασε ο ¶ρης.
Εντονη ημέρα εννοώ άγχος πίεση εκνευρισμός κούραση
Η θεραπεία του εδώ και 7 χρόνια περίπου ήταν με τριλεπτάλ και την σταματήσαμε ( σταδιακά) το πάσχα που μας πέρασε.

Σας εύχομαι περαστικά . :)

theolvas
30-04-10, 11:32
Καλά λοιπόν , διάβασα τις ιστορίες σας THEODOSI & theolvas και καταλαβαίνω πως τα έχετε δει όλα :eek:

Εμείς όλες οι επιληπτικές κρίσεις ήταν στον ύπνο και τις περισσότερες φορές ( αν όχι όλες) απόρεια της έντονης ημέρας που πέρασε ο ¶ρης.
Εντονη ημέρα εννοώ άγχος πίεση εκνευρισμός κούραση
Η θεραπεία του εδώ και 7 χρόνια περίπου ήταν με τριλεπτάλ και την σταματήσαμε ( σταδιακά) το πάσχα που μας πέρασε.

Σας εύχομαι περαστικά . :)

ευχαριστω παρα πολυ..
καποιος μου ειπε (δεν θυμαμαι ποιος) οτι ολα τα παιδια με αυτισμο,εμφανιζουν καποια στιγμη της ζωης τους επιληπτικες κρισεις,αλλοτε σοβαροτερες κι αλλοτε πιο ηπιες,κι οτι ειναι καλυτερα να τις εμφανισουν σε μικρη ηλικια,γιατι τοτε υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να ξεπεραστουν.
ο δημητρης μου σε περιοδους μεγαλου στρες,κουρασης,νευρων κλπ,κανει ταντρουμ κ απιστευτη γκρινια,τοση ωστε χανει τα λογια του κ χτυπιεται κλπ...οσο περναει ο καιρος ομως κ φτιαχνει η επικοινωνια (ο λογος του),μειωνονται τα περιστατικα.
χαιρομαι που κ ο αρης το ξεπερασε,κ δε σου κρυβω οτι η ιστορια σας (που εχω διαβασει κατα καιρους) μου εδωσε απιστευτο θαρρος κ δυναμη τοτε που δεν ηξερα που παν τα τεσσερα...κ γι αυτο ευχαριστω πολυ....

THEODOSI
30-04-10, 13:18
Tι να πω κι εγώ, αν τελικά αληθεύει αυτή η διάγνωση περί αυτισμού του Δημήτρη τότε το μόνο που μου μένει είναι οι επιληπτικές κρίσεις πάνω που λέμε οτι ξεπεράσαμε το θέμα των σπασμών του Αγγελου να μας κάτσει καμιά στραβή με το Δημήτρη κι έτσι όπως είναι και θηρίο, φανταστείτε ανεβοκατεβαίνει από την βεράντα κάνοντας άλμα από τα κάγκελα στο στέγαστρο της δεξαμενής του πετρελαίου, δεν θέλω να σκεφτώ τι θα μπορούσε να συμβει.Βεβαια θα μπορούσε να συμβεί και τώρα χωρίς να συντρέχει ειδικός λόγος πόσο μάλλον σε τέτοια περίπτωση.Ο θεός να μας φυλαει αλλά το αγριμάκι μου είναι διαόλου κάλτσα δεν μαζεύεται με τίποτε, μακάρι να μην χρειαστεί να το ζήσω κι αυτό νιώθω οτι από περιπετειες υγείας είμαστε υπέρπληρεις σε αυτό το σπίτι, πλέον την ιατρική την παίζω στα δάχτυλα κάνω και γνωματεύσεις.Τι να κάνουμε ήταν να μας τύχει και αυτό και μη χειρότερα.

theolvas
30-04-10, 13:38
μην αγχωνεσαι καλη μου...αυτο που περιγραφεις για το δημητρη ειναι αυτο που εχω ακουσει απο ολη την οικογενεια για το συζυγο μου κατα την παιδικη του ηλικια...
κι ομως,ο αντρας μου,κ σχολειο τελειωσε,κ παντρευτηκε,κ 4 παιδια εχει κανει (3,5 προς το παρον...) κ ολα καλα ειναι..
με διαγνωση δεπ/υ,το ταμειο ξερω οτι καλυπτει ενα αρκετα καλο ποσο για συνεδριες..
εχεις το τηλ μου,αν θες παρε με πρωινη ωρα (γιατι τα απογευματα λειπουμε στις συνεδριες μας) να τα πουμε....

theolvas
13-05-10, 10:55
πηγαμε στην αναπτυξιολογο,εξετασε τα δυο παιδια κ μας ειπε για τη βενετια αυτο http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1564252#post1564252.χαρηκα πολυ,αλλα αγχωθηκα με τα χειρουργεια,ναρκωσεις κλπ
για το γιωργακη,μου ειπε πτι δεν δειχνει να εχει σημαδια που τον κατατασσουν στο φασμα.μονο την ομιλια του βρηκε πισω,γιατι λεει μονο μαμα κ μπαμα,ενω θα επρεπε να λεει τουλαχιστο 2 ακομα,αλλα δεν ανησυχησε,απο τη στιγμη που ακουει το ονομα του κ γυριζει,δειχνει με το δαχτυλο οτι θελει,ανταποκρινεται σε ομιλια,κι εχει βλεμματικη επαφη.βεβαια μου ειπε (πραγμα που ηξερα ηδη) οτι το παιδι πρεπει να παει τουλαχιστο 18 μηνων για να μπορουμε να πουμε με σιγουρια,αλλα εμενα μου φτανει αυτο προς το παρον.
τη ρωτησα αν ισχυει κατι που ειχα διαβασει περι αυτισμου κ κληρονομικοτητας,(κ ειχα αγχωθει πολυυυυυυ) κ μου απαντησε,οτι αν ενα παιδι στην οικογενεια εμφανισει οποιαδηποτε μορφη αυτισμου (που δεν οφειλεται σε χρωμοσωμα η γονιδιο),τοτε τα επομενα παιδια εχουν 8% πιθανοτητα να εμφανισουν καποια μορφη,οχι απαραιτητα πιο βαρια.
αυτα τα νεα μας,ο δημητρης ετοιμαζεται για γυμναστικες επιδειξεις με το σχολειο του κ εχω πολυ αγχος να δω τι θα γινει...

Ζουζού1982
15-05-10, 01:01
Καλησπέρα. όσο για τη Βενετία δε νομίζω ότι χρειάζεται να αγχώνεσαι. Δεν είναι κάτι φοβερό. Εμείς δεν το κάναμε αλλά θέλω μπας και ξεμπερδέψουμε από το υγρό στο αυτί. Πάλι έχει και δεν ακούει και μας είπαν να περιμένουμε γιατί αφού έφυγε την προηγούμενη φορά θα φύγει και τώρα. εμείς έχουμε κάνει πάρα πολλές φορές τυμπανόγραμμα που φαίνεται το υγρ[ο, κρατάει κάτι δευτερόλεπτα και δενείναι απολύτως τίποτα. ακουόγραμμα δεν έχουμε κάνει ποτέ.Την κάνουν πάντως καλοκαίρι την επέμβαση. όσο για τον Γιώργο οκ καταλαβαίνω το άγχος σου αλλά η δική μου δε λέει καν μαμα-μπαμπά. Μόνο γεια και ντα-ντα. λέει. είχε πεικάποια στιγμη μαμα-μπαμπα αλλά τώρα το έκοψε και σίγουρα δεν το εννοούσε.Ελπίζω να μην κάνω λάθος που δεν αγχώνομαι. κάτι τέτοια βέβαια διαβάζω και με βάζουν σε σκέψεις και ο άντρας μου θέλει να μου κόψει το ιντερνετ.

Ζουζού1982
15-05-10, 01:02
Με το μωρό στην κοιλιά τί έγινε?

theolvas
02-06-10, 12:38
την κυριακη που μας περασε,ο δημητρης μας εκανε γυμναστικες επειδιξεις με το σχολειο του..
οταν ελαβα την προσκληση,αρχικα σκεφτηκα να μη τον αφησω να λαβει μερος επειδη γνωριζω οτι ειναι λιγο πισω κινητικα,κ δεν ηθελα να νιωσει ασχημα αν δεν καταφερνε κατι που θα μπορουσαν οι συμμαθητες του.τελικα ομως ειπα βλεποντας κ τη σαφεστατη βελτιωση που εχουμε τον τελευταιο καιρο,κ ειπα να τον στειλω,τουλαχιστο για την εμπειρια...
ηταν πολυ σωστη κινηση.το προγραμμα της επιδειξης περιελαμβανε ισορροπια (5-6 βηματα πανω σε "δοκο"σαν την ακρη του πεζοδρομιου),δυο αλματα πανω απο πηχυ (που το παιδι θα επρεπε να πηδηξει με τα δυο ποδια ενωμενα περιπου 10 εκ υψος),ζικ ζακ τρεξιμο αναμεσα σε κορινες (4 αν θυμαμαι καλα) κ κλωτσια μπαλας στο τερμα για γκολ (φυσικα ο τερματοφυλακας δεν εκανε κ πολυ μεγαλη προσπαθεια ν αποκρουσει).αυτο ηταν το προγραμμα για τα "μικρα" παιδακια με τα οποια διαγωνιστηκε ο δημητρης μου (ηλικιας καπου 2,5 με 3 ετων,δηλ μισο με ενα χρονο μικροτερα του).κ πρεπει να πω οτι τα πηγε παρα πολυ καλα...ομολογω οτι δεν περιμενα να παει τοσο καλα...απαντησε κ στην ερωτηση "τι ομαδα εισαι" (που του εκανε ο γυμναστης) λεγοντας δυνατα κ καθαρα "ομπιακος" κ φυσικα η μαμα εκλαιγε καθ ολη τη διαρκεια...απο χαρα εννοειται...
αυτη ηταν η επιβεβαιωση της προοδου του,αν λαβουμε υποψη μας οτι περισυ ηταν πολυυυυυυυυ πισω σε ολα,τωρα υπολειπεται μονο ενα εξαμηνο...
οι δασκαλες του κ η διευθυντρια του παιδικου μου εδωσαν συγχαρητηρια για την προοδο του κι εγω ημουν για μια ακομα φορα υπερηφανη!!!!!!
πρεπει για μια ακομα φορα να ευχαριστησω το κεντρο που κανει ο δημητρης μου τις θεραπειες του για την τοσο μεγαλη προοδο του παιδιου μου (πραγμα που παραδεχτηκαν κ οι δασκαλες του)
τωρα μας μενει το σεπτεμβριο εγκεφαλογραφημα κ μαγνητικη μπας κ σταματησουμε κ το @#@#@ ντεπακιν κ ηρεμισω κι εγω...

Γατουλα
02-06-10, 12:40
μπραβο σας κοριτσακι!

theolvas
02-06-10, 12:50
μπραβο σας κοριτσακι!

ευχαριστω.....παμε σουπερ...σουπερ......
αν μου ελεγε καποιος περισυ τετοια εποχη (που περασα κ το μεγαααλο τρακο της διαγνωσης) οτι θα μπορουσε να εχει τετοια εξελιξη,θα ελεγα οτι παει να μου χρυσωσει το χαπι..τωρα ομως βλεπω τη διαφορα κ τα δακρυα απελπισιας εχουν γινει δακρυα χαρας...καθε μερα κ περισσοτερα...
εχουμε βεβαια δροοομο μπροστα ακομα,αλλα ειμαστε σε πολυ καλα χερια κ δε φοβαμαι πια.....

vickytsoch
02-06-10, 12:59
ελα βρε Λια!!!
χαζοκλαιω κι εγω απο τη χαρα μου μαζι σας!!!
πολυ χαιρομαι με τον Δημητρη!!! και μαζι σας!!!

theolvas
02-06-10, 13:02
ελα βρε Λια!!!
χαζοκλαιω κι εγω απο τη χαρα μου μαζι σας!!!
πολυ χαιρομαι με τον Δημητρη!!! και μαζι σας!!!

να'σαι καλα...κι εγω χαιρομαι που σε διαβαζω......

smartaki09
02-06-10, 13:20
Μπραβο στο Δημητρη και εις ανωτερα ευχομαι.Και σε σενα να κλαις παντα απο χαρα γι αυτον.

theolvas
02-06-10, 13:53
Μπραβο στο Δημητρη και εις ανωτερα ευχομαι.Και σε σενα να κλαις παντα απο χαρα γι αυτον.

κι εσενα ευχαριστω κ απο εδω.......

φιλιτσα
02-06-10, 14:40
Μπραβο και από μενα πολλα μπραβο και σε σενα ;)

mariadi
02-06-10, 15:12
ποσο "χορταινω" να διαβαζω αυτο το θεμα...!!!:grin::grin:

Λια σου αξιζουν συγχαρητηρια για το ποσο πολυ εχεις παλεψει!!!

theolvas
02-06-10, 15:25
ποσο "χορταινω" να διαβαζω αυτο το θεμα...!!!:grin::grin:

Λια σου αξιζουν συγχαρητηρια για το ποσο πολυ εχεις παλεψει!!!

μαλλον σε αλλη αξιζουν τα συγχαρητηρια.....σ αυτη που με κατευθυνε κι εχει αγκαλιασει το παιδι μου σαν δικο της κ του εχει δωσει αυτη την τεραστια ωθηση να παει μπροστα....
εχε χαρη που φοβαμαι μη φαω καμμια καρτα......

mariadi
02-06-10, 15:32
εχε χαρη που φοβαμαι μη φαω καμμια καρτα......

:lol::lol::lol::lol: με τετοια ζεστη, δεν τρως κανενα παγωτακι καλυτερα;;:lol::lol::lol:

Panoraia
02-06-10, 15:50
theolvas καλησπέρα,

διαβάζω τις επιτυχίες σας και τις προόδους σας και πραγματικά χαίρομαι και σας θαυμάζω.
Πήρα το θάρρος όμως να σου γράψω μιας και έχω πελαγώσει και θέλω βοήθεια.
Ο γιός μου ειναι 25 μηνών μιλά ελάχιστα με 2σύλλαβες λέξεις ( μαμα. μπαμπα,γιαγια, μεμε, τυρί, γεια, βαβα-εννοεί το ψωμί-πα:εννοεί το πάει, φως, ναι) , καμία πρόταση, καλή κινητικότητα, δεν μασάει ικανοπιητικά μάλλον μισοαλεσμένα, τον πήγα στην Νικολάου 23 μηνών και μου είπε μόνο για λογοθεραπείες χωρις να γράψει κατι άλλο στο χαρτί που μου έδωσε.Πήγαμε σε 2 κέντρα που εκτόσ από το να μας παιρνουν λεφτα δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ και τωρα είμαι χάλια δεν μπορω μα βοηθήσω ούτε το απιδί ούτε εμένα και το μόνο που κάνω είναι να χάνω την ψυχραιμία μου και να του φωνάζω επειδή δεν μιλάει.....Το ξέρω ότι ειμαι λάθοσ αλλά δεν ξέρω που να τον πάω και από που να ζητήσω βοήθεια.
Σας παρακαλώ από την πείρα και την γνώση σας τί θα κάνατε στη θέση μου?
περιμένω την απάντηση σας
ευχαριστώ πολύ ΡΈΑ

Γατουλα
02-06-10, 16:09
Ρεα, εγω θα σου πω τα μαντατα μας στις 16 που τον παω αναπτυξιολογο
τελος μαρτη και 27 μηνων ζητημα να μετραγα 10 μπεμπε λεξεις (φαι τρωμε παντως)
απο απριλη, πολυ καλυτερη εξελιξη, εχω γραψει κατω 20 κανονικες λεξεις και αλλες 30-40 μπεμπε λεξουλες πλεον. πρωτη προταση κο-μου (δικο μου) αυτο το μηνα
απλα κραταω και μια πισινη στο τι θα γινει στη συναντηση.
ελπιζω απλα να μας διωξει και να μη μπλεξω στην ολη διαδικασια
αλλα ενα φοβο τον εχω
γιατι κακως μεν αλλα η συγκριση με τη διδυμη ειναι αστα να πανε, αυτη λεει εκθεσεις ολακερες απο τον Οκτωβρη

theolvas
02-06-10, 16:14
theolvas καλησπέρα,

διαβάζω τις επιτυχίες σας και τις προόδους σας και πραγματικά χαίρομαι και σας θαυμάζω.
Πήρα το θάρρος όμως να σου γράψω μιας και έχω πελαγώσει και θέλω βοήθεια.
Ο γιός μου ειναι 25 μηνών μιλά ελάχιστα με 2σύλλαβες λέξεις ( μαμα. μπαμπα,γιαγια, μεμε, τυρί, γεια, βαβα-εννοεί το ψωμί-πα:εννοεί το πάει, φως, ναι) , καμία πρόταση, καλή κινητικότητα, δεν μασάει ικανοπιητικά μάλλον μισοαλεσμένα, τον πήγα στην Νικολάου 23 μηνών και μου είπε μόνο για λογοθεραπείες χωρις να γράψει κατι άλλο στο χαρτί που μου έδωσε.Πήγαμε σε 2 κέντρα που εκτόσ από το να μας παιρνουν λεφτα δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ και τωρα είμαι χάλια δεν μπορω μα βοηθήσω ούτε το απιδί ούτε εμένα και το μόνο που κάνω είναι να χάνω την ψυχραιμία μου και να του φωνάζω επειδή δεν μιλάει.....Το ξέρω ότι ειμαι λάθοσ αλλά δεν ξέρω που να τον πάω και από που να ζητήσω βοήθεια.
Σας παρακαλώ από την πείρα και την γνώση σας τί θα κάνατε στη θέση μου?
περιμένω την απάντηση σας
ευχαριστώ πολύ ΡΈΑ

ποσο σε καταλαβαινω.....ετσι ημουν κι εγω...
απο εμπειρια εχω να πω (κι ας το εχω ξαναπει) οτι οσο πιο νωρις γινει η παρεμβαση,τοσο καλυτερα ειναι για το παιδι.κ το σημαντικοτερο ειναι να βρεις το καταληλλο κεντρο που το παιδι σου θα νιωθει ανετα.εγω σταθηκα παρα πολυ τυχερη σ αυτο...
απο αποψη αναπτυξιολογου,εγω τη λυση τη βρηκα στο τμημα κοινωνικης ιατρικης του παιδων αγλαια κυριακου.εκει η γιατρος ασχοληθηκε πραγματικα με ολα μου τα παιδια κ με κατατοπισε πληρως χωρις να μου πει να περιμενω ως τα 5,πραγμα που εχει παιξει μεγαααλο ρολο στην εξελιξη του παιδιου.
ο δημητρης μου μετα απο ενα χρονο παρεμβασης σχεδον δεν ξεωριζει απο παιδακια συνομηλικα,ενω περισυ η διαφορα ηταν ορατη με την πρωτη...αυτο μπορουν να το πουν κ ολες οσες μας εχουν γνωρισει κι απο κοντα..
εαν η αναπτυξιολογος που πηγατε δεν εγραψε κατι πανω στην εγκριση για τις λογοθεραπειες,μαλλον δεν ειναι κατι σοβαρο.σ εμας ειχε γραψει δαδ,δεπυ,δυσκολιες συμπεριφορας,ασπεργκερ,κ δε μας ειχε δωσει καμια οδηγια εκτος απο το να τον παμε παιδικο σταθμο(ο οποιος εκανε δουλιτσα,αλλα οχι τοση οση το κεντρο που παμε).απλα δε μας εξηγησε οτι δαδ ειναι το φασμα του αυτισμου κ ολα τα υπολοιπα που επρεπε να γνωριζουμε κ να κανουμε για να εχουμε εξελιξη...
θα στειλω κ πμ,επειδη δεχομαι επιθεση απο τα δυο μεγαλυτερα παιδια μου να βαλω το μπαρνυ......

katesps
02-06-10, 16:18
Πάντα τα καλύτερα!!!!:p:p Κι εις ανώτερα!!!:-P:-P
Τα συγχαρητήρια είναι δικά σου για την καθημερινή σου πάλη. Όταν μιλάμε για γονείς..... ¶ξιοι.

theolvas
02-06-10, 16:34
Ρεα, εγω θα σου πω τα μαντατα μας στις 16 που τον παω αναπτυξιολογο
τελος μαρτη και 27 μηνων ζητημα να μετραγα 10 μπεμπε λεξεις (φαι τρωμε παντως)
απο απριλη, πολυ καλυτερη εξελιξη, εχω γραψει κατω 20 κανονικες λεξεις και αλλες 30-40 μπεμπε λεξουλες πλεον. πρωτη προταση κο-μου (δικο μου) αυτο το μηνα
απλα κραταω και μια πισινη στο τι θα γινει στη συναντηση.
ελπιζω απλα να μας διωξει και να μη μπλεξω στην ολη διαδικασια
αλλα ενα φοβο τον εχω
γιατι κακως μεν αλλα η συγκριση με τη διδυμη ειναι αστα να πανε, αυτη λεει εκθεσεις ολακερες απο τον Οκτωβρη

κι εγω εκανα το ιδιο λαθος να συγκρινω το δημητρη με τη βενετια που εχουν κ 14 μηνες διαφορα...
το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους.η βενετια μου,που ειναι σχεδον ισα με τα δικα σου,εχει δυο μηνες που ψιλοκαταλαβαινω τι λεει,κι οχι παντα...
κ ευχομαι η αναπτυξιολογος να σας διωξει κλωτσιδων,κ να σου πει οτι τσαμπα ανησυχεις.....
θα περιμενω κι απο σενα να μαθω νεα...

Panoraia
02-06-10, 19:17
Γατουλα, theolvas, σας ευχαριστω πολυ

απο άποψη επικοινωνιας και κατανόησης καλά είμαστε νομίζω.συνεργάζεται πλήρως, εκτελει εντολές και διπλές μπορώ να πω, ζωγραφίζει γραμμές, ξεχωρίζει χρώματα και αριθμούς μεχρι το πέντε, αν όμως του πω να μετρήσει τα δάχτυλά του το κάνει και κ΄λαθε φορά που πιάνει και το ανίστοιχο δάχτυλο βγαίνει ένας ήχος "αααααα", δηλαδή όλα τα ΄δαχτυλα ονοματίζονται αααα,αααα,αααα,ααααα,αααα,λέει ήχους ζώων όπως κότα κο, σκύλος γαβ, αγελάδα μου, γάτα νιαου, πρόβατο μπε, απαντα σε ερώτημα άμεσα όπως: πως κάνει το ρολόι ? τικ τακ, ποια ειμαι εγώ? μαμα, πως κάνει η μηχανή?βουβουουυ, ποιος πάει στη λαικη ? παππους, ακούει μουσική και χορεύει και γενικά προσεγγίζει ξένους κοιτώντας τους στα μάτια με χαμόγελο.το όνομά του όμως δεν το λέει.Και όταν του λες ποιόσ είναι ο παναγιώτης? δείχνει τον εαθτό του με το ΄δαχτυλό του.Χαιρετάει, στέλνει φιλιά, μου περιγράφει τί ακριβώς θέλει με νοήματα, και δείχνει με το δάχτυλο από 14 μηνών.
Τί να πω, να ανησυχώ πολύ? πείτε μου τα δικά σας παιδιά στην ηλικία του , 25 μηνών, τί κάνουν επιπλέον?
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι
Ρέα.

almak
04-06-10, 02:38
τ........... λεγοντας δυνατα κ καθαρα "ομπιακος" κ φυσικα η μαμα εκλαιγε καθ ολη τη διαρκεια...απο χαρα εννοειται...
αυτη ηταν η επιβεβαιωση της προοδου του,αν λαβουμε υποψη μας οτι περισυ ηταν πολυυυυυυυυ πισω σε ολα,τωρα υπολειπεται μονο ενα εξαμηνο...
..

Δες κι εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19333&page=13 να κλάψεις και για μας για τον ίδιο λόγο.

Πολύ καλά τα νέα σας , και να ξέρεις πως η επιμονή και η συνέπεια σε αυτό που κάνετε αποδίδει τελικά περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

theolvas
04-06-10, 10:16
Δες κι εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19333&page=13 να κλάψεις και για μας για τον ίδιο λόγο.

Πολύ καλά τα νέα σας , και να ξέρεις πως η επιμονή και η συνέπεια σε αυτό που κάνετε αποδίδει τελικά περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

χιλια μπραβο στον αρη,το μπαμπα κ τη μαμα...ευχομαι παντα χαρες να περνετε κι απο τα δυο σας παιδια κ εις ανωτερα...
κ να μας τα γραφετε να παιρνουμε κι εμεις κουραγιο,οπως εχει γινει αμετρητες φορες....

angela
04-06-10, 12:11

Αλέξανδρε ειδα τα βιντεο και στο noesi.gr και ο Αρης ειναι καταπληκτικός!!! ελπίζω να πέρνει μέρος στους ολυμπιακούς που γινονται τώρα!!!

angela
01-07-10, 10:59
Απο σήμερα υπάρχει στην ιστοσελίδα του noesi.gr ο οδηγος για Αμεα και ειδικά για αυτισμο οπου αναφερεται τι υπάρχει για την ειδικη αγωγή.
Οποια μανουλα ενδιαφέρεται μπορει να τον δει εδώ:
http://noesi.gr/files/pronoise-001.pdf

angela
21-09-10, 13:40
http://www.ted.com/talks/lang/gre/temple_grandin_the_world_needs_all_kinds_of_minds.html

τι ειναι ο αυτισμος μεσα απο τα ματια και τα λογιας μιας ενηλικας αυτιστικής!!!

atzem
19-07-13, 15:28
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικά με την χρήση βλαστοκυττάρων για την βελτίωση του αυτισμού. Είδα μια εκπομπή πριν κανα δύο βδομάδες στο mega όπου μιλούσε ένας γιατρός για το θέμα αυτό.

μητσουκο
19-07-13, 16:24
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικά με την χρήση βλαστοκυττάρων για την βελτίωση του αυτισμού. Είδα μια εκπομπή πριν κανα δύο βδομάδες στο mega όπου μιλούσε ένας γιατρός για το θέμα αυτό.

Καλησπέρα!μπορεις να βρεις πληροφορίες απο γονείς που έχουν δοκιμάσει τη θεραπεία με βλαστοκυτταρα στα παιδάκια τους με αυτισμό στο noesi.gr.

atzem
19-07-13, 16:26
Καλησπέρα!μπορεις να βρεις πληροφορίες απο γονείς που έχουν δοκιμάσει τη θεραπεία με βλαστοκυτταρα στα παιδάκια τους με αυτισμό στο noesi.gr.

Ευχαριστώ πολύ, θα μπω να δω.

LisaH
11-03-14, 13:16
Καλημερα κι απο μενα αν και εχει περασει αρκετος καιρος απο το τελευταιο post. Καταρχην να πω οτι εχω κι εγω ενα αγορακι που σε δυο μηνες θα γινει τριων και δυστυχως λεμε μονο λεξουλες. Σίγουρα εχουμε θεμα στην ομιλια και δυστυχς τοσο καιρο ακουγα τους γυρω και την παιδιατρο που λεγανε μικρος ειναι ακομα, ασε να παει παιδικο και βλεπουμε. Εκτος ομως απο την ομιλια ειναι γενικα φοβισμενο παιδακι, κυριως με τα αλλα παιδακια οταν τρεχουν η φωναζουν. Γενικα θελει καποιον παντα διπλα του για να κανει κατι, η εμενα η μπαμπα η παπουδες. Αλλα παιδια δεν υπαρχουν στο περιβαλλον και ισως και γι'αυτο δεν εχει εξοικειωθει. Καταλαβαινει τα παντα, υπακουει σε εντολες με πολλη χαρα, κοιταζει στα ματια και με πολλη τρυφεροτητα, δεν εχει εξαρσεις ουτε επιθετικοτητα. Παιδικο δεν εχει παει ακομα αν και εχουμε σκοπο να τον στειλουμε αμεσα. Επειδη ομως οταν γεννηθηκε περασε δυο μηνες στην εντατικη με δυο χειρουργεια και μακρια απο τη μαμα και χωρις ερεθισματα, χωρις καν τροφη γιατι ειχε προβλημα στο εντερο, θελω να αρχισουμε να ψαζνομαστε. Διαβαζω χιλια πραγματα στο Ιντερνετ, χιλιες διαταραχες και τρομαζω αν δεν πεσουμε σε σωστους γιατρους η κεντρα. Δεν θελω να τον ταλαιπωρησω και να μην βγαλουμε ακρη. Theolvas, μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις με pm καποια ονοματα γιατρων και του κεντρου που πηγαινες τον Δημητρακη; Ειναι και συνωνοματοι. Σας ευχαριστω!

Lisbet
11-03-14, 18:51
Θέλω να πω κάτι σε αυτό το thread και σε κάθε άλλο, που έχει σχέση με το συγκεκριμένο θέμα. Ύστερα από άπειρο ψάξιμο και διάβασμα, νομίζω πως, αν λείπουν από τη συμπεριφορά του παιδιού μας οι εμμονές και οι στερεοτυπίες, μπορούμε με ασφάλεια να αποκλείσουμε το αυτιστικό φάσμα. Μπορεί να υπάρχουν άλλου είδους θέματα φυσικά και καλό είναι να ακούμε το ένστικτό μας και να το ψάχνουμε, αλλά να μην επιτρέπουμε στον εαυτό μας να ανησυχήσει γι' αυτο το συγκεκριμένο, χωρίς τις συγκεκριμένες ενδείξεις. Ναι, οι συμπεριφορές και τα συμπτώματα ποικίλουν γενικά πολύ και καταλαμβάνουν μεγάλη κλίμακα, αλλά αυτισμός χωρίς εμμονές και στερεοτυπίες, δεν υπάρχει.

Αν υπάρχει κάποια ειδικός, μπορεί να μας διαφωτίσει ίσως περισσότερο.

kel
12-03-14, 15:15
Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Αυτο που αναφέρεται στη βιβλιογραφία είναι ότι στα παιδιά με αυτισμό συνήθως υπάρχει μια σχετική ακαμψία σκέψης και σε αυτην περιλαμβάνονται κάποια από τα χαρακτηριστικά: αντίδραση στην αλλαγή, εμμονές, επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές, ηχολαλία, αντιστροφή αντωνυμιών, στερεοτυπίες, φτωχή μίμηση, φτωχή μάθηση από την εμπειρία και ελάχιστο συμβολικό παιχνίδι.
Μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές μορφές, εκφάνσεις ή ένταση σε καθε παιδι.

melis
12-03-14, 15:55
Μανούλα, σταμάτα να διαβάζεις στο internet, άκου τον παιδίατρο σου και ασχολήσου με το παιδάκι σου. Αν ο παιδίατρος σου που παρακολουθεί το παιδί δεν σε έχει παραπέμψει κάπου, δώσε του χρόνο!!

Lisbet
12-03-14, 17:33
Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Αυτο που αναφέρεται στη βιβλιογραφία είναι ότι στα παιδιά με αυτισμό συνήθως υπάρχει μια σχετική ακαμψία σκέψης και σε αυτην περιλαμβάνονται κάποια από τα χαρακτηριστικά: αντίδραση στην αλλαγή, εμμονές, επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές, ηχολαλία, αντιστροφή αντωνυμιών, στερεοτυπίες, φτωχή μίμηση, φτωχή μάθηση από την εμπειρία και ελάχιστο συμβολικό παιχνίδι.
Μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές μορφές, εκφάνσεις ή ένταση σε καθε παιδι.

Ναι, αλλά όχι να λείπουν εντελώς.

BabyCute
12-03-14, 21:50
LisaH αν μπορείς πήγαινε τον μπεμπη σε ενα ΩΡΛ να δεις αν έχει εκκρητική ωτιτιδα, ακούνε σαν να ειναι μεςα σε πιςινα, καθυστερεί πολυ την σωστή ομιλία και ο κόσμος πιστεύει οτι τα παιδια ειναι αυτιστικα

houpintinti
12-03-14, 21:55
LisaH, καταρχήν σου εύχομαι ολόψυχα να μη συμβαίνει απολύτως τίποτα με το παιδάκι σου και να χρειάζεται μόνο περισσότερη κοινωνικοποίηση, με τη συμβολή κάποιου παιδικού σταθμού κλπ. Ωστόσο, θα ήθελα να σου πω δυο πράγματα. Πρώτον οι παιδιάτροι συχνά δεν καταλαβαίνουν απο σπάνιες παθήσεις όπως ο αυτισμός. Αυτό συμβαίνει διότι δεν ειναι όλα τα παιδάκια με μια τόσο σοβαρή εικόνα που να την καταλάβει ένας μη ειδικός. Εμένα ο παιδίατρος μου, με μεγάλη εμπειρία, με ηλικία των γονιών μου και πραγματικά μεγάλη πελατεία στη γειτονιά μου, δε μπόρεσε να το δει. Δεν τον κατηγορώ. Ειναι πολύ δύσκολο καμία φορά. Τωρα, μετά απο χρονια, το ξέρω αυτό. Ο γιος μου ειναι υψηλής λειτουργικότητας αυτιστικός και στην ηλικία των 2-3 δεν ήταν τόσο εύκολο να το δει κάποιος. Μόνο εγώ που ήμουν η μαμά του καταλάβαινα πως κάτι παει πολύ λάθος. Το δεύτερο που έχω να σου πω ειναι πως οι εμμονές και οι στερεοτυπιες που λέει παραπάνω η φίλη, μπορεί επίσης να μην έχουν μια τόσο σοβαρή εικόνα και ο γονιός να "μπερδευτεί" και να μην το δει εγκαίρως. Η ταπεινή μου γνώμη ειναι να πας σε έναν αναπτυξιολογο ( για μένα η καλύτερη ειδικότητα για διάγνωση αυτισμού) για να σου φύγει η ιδέα. Πολυ καλή ειναι η κωνςταντινα γκολτσιου στο Ιασώ. Έχει και ιδιωτικο ιατρείο. Πολυ καλός γνωστής του φάσματος ειναι ο παιδοψυχίατρος καραντανος μα δε ξέρω αν έχει σύντομα ραντεβού. Δε θα πήγαινα πάντως σε οποιονδήποτε ψυχίατρο και το επισημαινω αυτό. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Να θυμάσαι πως αυτά τα πράγματα ειναι πολυ σπάνια. Εγώ όμως πιστεύω πως η μαμά που έχει οποιοδήποτε ενδοιασμό, καλό ειναι να το κοιτάει αμέσως. Και αυτό διότι οποιοδήποτε θέμα και αν αντιμετωπίζει το παιδι (αναπτυξιακό, ψυχολογικό κοκ) θα αντιμετωπιστεί πολύ καλύτερα όσο πιο νωρίς αρχίσεις μια παρέμβαση. Όπως έχω ξαναγράψει, χίλιες φορές υπερβολική μαμά παρα αβοήθητο παιδι.

kiker80
14-03-14, 07:08
Πρώτη κίνηση που κάνουμε οταν νομίζουμε οτι κατι δεν παει καλά ειναι να μιλήσουμε με τον σωστό γιατρό. Ο παιδιάτρος δεν μας κάνει , ο αναπτυξιολόγος ειναι η ιδανική περίπτωση γιατρού που θα μας πει αν το παιδί μας εχει κάποιο θέμα και σε τι βαθμό. Υπάρχουν κατάληλα τεστ . Δουλευω χρόνια σε ειδικά σχολεια και ναι ο αυτισμός δεν εχει πάντα στερρεοτυπιες. Αλλωστε γι αυτό το όνομασαν και φάσμα, γιατί η γκάμα των περιπτώσεων που καλύπτει είναι τεράστια........
Ασε το τι σου λενε οι γυρω σου και πηγενε στο γιατρο. Η Προλυψη ειναι η καλυτερη αντιμετώπιση και όσο νωρίτερα ξεκινάει κάποιος την αντιμετώπιση τοσο καλυτερα ειναι για ΟΛΟΥΣ παιδί και οικογενεια.