PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμφωνητικό με εκκλησία - σας έχει τύχει???

zouzounia
24-06-09, 12:51
Κορίτσια βοήθεια!

Βαφτίζω το γιο μου το Σεπτέμβρη και έχω κλείσει την ημερομηνία σε κεντρική εκκλησία των νοτίων προαστίων που ανήκει στην Ιερά Μητρόπολη Γλυφάδας. Για να μου κλείσουν την ημερομηνία με έβαλαν και υπέγραψα ένα χαρτί που έγραφε "Περί της τελέσεως του Ιερού Μυστηρίου του Βαπτίσματος". Εγώ εκείνη την ώρα νόμισα οτι απλώς αναφέρει την ημερομηνία, ώρα κτλ. Όταν το διάβασα μετά με ησυχία είδα οτι είναι αναλυτικά όσα πρέπει να εφαρμοστούν πιστά από τους γονείς και τους αναδόχους. Εν ολίγοις:

Η Κολυμπήθρα δε στολίζεται σε καμία περίπτωση
Η λαμπάδα και το φυαλίδιο για το λάδι δεν διακοσμούνται με αρκουδάκια κι άλλου είδους παιχνίδια
Το φυαλίδιο πρέπει να περιέχει ελαιόλαδο (τι θα περιείχε δηλ?:confused:)
Τα βαπτιστικά πρέπει να είναι λευκα.
Ο σταυρός χριστιανικός (τι θα ήταν :confused:)
Δεν επιτρέπονται μπαλόνια
Να ορίζεται ένας ανάδοχος (γιατί :confused:)
Να προσέχεται την ενδυμασία σας
Παρουσία φωτογράφων διακριτική
Στον προάυλιο χώρο δεν επιτρέπεται η παράθεση catering.

Έχει τύχει σε καμία σας αυτό ή έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?? Και τι γίνεται αν δεν τηρήσεις κάτι, σε διώχνουν κι ακυρώνουν τη βάπτιση? Σε κάνουν ρεζίλι? Και καλά εγώ τα περισσότερα θα τα τηρούσα ούτως ή άλλως αλλά έχω δεσμευτεί ήδη οτι θα είναι δύο οι νονές (η ξαδέρφη μου και μια φίλη μου) και όταν λέει όχι "παιχνίδια" στη λαμπάδα τι εννοεί????

Απίστευτό! Αυτό μου έλειπε τώρα να περάσει η βάπτιση από Ιερά εξέταση!!

Βοηθήστε με αν κάποια είχε υπογράψει (:!:) κάτι αντίστοιχο και τι έγινε τελικά αλλιώς με βλέπω να αλλάζω εκκλησία!!!

nea mamaka
24-06-09, 12:56
Στην εφορία το κατεθεσαν ............ ή θα τρεχεις και για αυτο;
Ελεοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς............................

anthula
24-06-09, 12:58
μήπως να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια; ή έχεις πρόστιμο αν σπάσεις το συμφωνητικό; αν είναι δυνατόν........

zouzounia
24-06-09, 12:59
Στην εφορία το κατεθεσαν ............ ή θα τρεχεις και για αυτο;
Ελεοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς............................

Πες τα nea mamaka! Αυτό λέω κι εγώ, θα τρελαθούμε τελείως???

Γι' αυτό ρωτάω αν έχει κάποιος αντίστοιχει εμπειρία να μου πεί τι έγινε τελικά, ήταν όντως έτσι ή είναι περισσότερο τυπικό το χαρτί για να μην κάνεις έξαλλα :confused:

Τι να πώ πιά!

zouzounia
24-06-09, 13:03
μήπως να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια; ή έχεις πρόστιμο αν σπάσεις το συμφωνητικό; αν είναι δυνατόν........

Κι εγώ σκεφτομαι τελικά μήπως "την κάνω" αλλά θα άξιζε λες να πέρναγα να ρωτήσω τον παπά τι εννοεί ο ποιητής με όλα αυτά???

Μήπως να βάλω και το μωρό να υπογράψει οτι συνφωνεί και δέχεται τους όρους??? :?

ANDEDANTINOS
24-06-09, 13:07
Κορίτσια βοήθεια!

Βαφτίζω το γιο μου το Σεπτέμβρη και έχω κλείσει την ημερομηνία σε κεντρική εκκλησία των νοτίων προαστίων που ανήκει στην Ιερά Μητρόπολη Γλυφάδας. Για να μου κλείσουν την ημερομηνία με έβαλαν και υπέγραψα ένα χαρτί που έγραφε "Περί της τελέσεως του Ιερού Μυστηρίου του Βαπτίσματος". Εγώ εκείνη την ώρα νόμισα οτι απλώς αναφέρει την ημερομηνία, ώρα κτλ. Όταν το διάβασα μετά με ησυχία είδα οτι είναι αναλυτικά όσα πρέπει να εφαρμοστούν πιστά από τους γονείς και τους αναδόχους. Εν ολίγοις:

Η λαμπάδα και το φυαλίδιο για το λάδι δεν διακοσμούνται με αρκουδάκια κι άλλου είδους παιχνίδια

Έχει τύχει σε καμία σας αυτό ή έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?? Και τι γίνεται αν δεν τηρήσεις κάτι, σε διώχνουν κι ακυρώνουν τη βάπτιση? Σε κάνουν ρεζίλι? Και καλά εγώ τα περισσότερα θα τα τηρούσα ούτως ή άλλως αλλά έχω δεσμευτεί ήδη οτι θα είναι δύο οι νονές (η ξαδέρφη μου και μια φίλη μου) και όταν λέει όχι "παιχνίδια" στη λαμπάδα τι εννοεί????

Βοηθήστε με αν κάποια είχε υπογράψει (:!:) κάτι αντίστοιχο και τι έγινε τελικά αλλιώς με βλέπω να αλλάζω εκκλησία!!!

Γινομαι νονα τον Οκτωβριο και το ιδιο πραγμα βαλανε και την κουμπαρα μου να υπογραψει στον Αγ. Γεωργιο στο Καβουρι μαλιστα της ζητησαν και την ταυτοτητα της νονας και ενα χαρτι που να φαινεται οτι ειναι χριστινη βαπτισμενη
εγω βαπτιζω τα ζουζουνακια μου ( διδυμακια το Σαββατο 27-6-09 ) και ο παπας μου ανεφερε προφορικα τα:
Λευκα ρουχα για τα παιδια
οχι στολισμος- μπαλονια
catering oχι

ο καθενας λεει οτι θελει

mariantinos
24-06-09, 13:08
Με ποιο δικαίωμα κοπέλα μου τολμάς να έχεις την τρελή απαίτηση να κοτσαρεις το αμαρτωλό αρκούδακι πάνω στην λαμπάδα!;!;σαν δεν ντρέπεσε λέω εγώ;άσε που σε πήραμε γραμμή ότι είχες σκοπό να αλοιψεις το παιδί ηλιελαιο!
Όσο για τα λαδόπανα έπρεπε να το ξανάσκεφτείς όταν τα διαλέξεσ μαύρα!ΝΑ ΤΏΡΑ ΤΙ ΕΠΑΘΕΣ!
Κ στο είπαμε ότι ΠPEΠEI να αγοράσετε σταυρό για τον λαιμό κ όχι το σήμα τηΣ ειρήνης!καλά να πάθεις τώρα!σεβασμός μηδέν πια για την εκκλησία μας!είσαι το μαύρο πρόβατο της θρησκείας μας που τολμάς κ δυσανασχετείς για όλα αυτα!

ΈΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΆΞΩ ΛΊΓΟ ΤΟ ΚΈΦΙ.γνώμη μου;ακόμα κ να συμφωνούσα με ΌΛΑ με τον τρόπο που στο πάσαραν κ σε έβαλαν να υπογράψεις
Εγώ θα έφευγα!κ όταν θα πήγαινα να τους πω ότι το ακυρώνω θα έλεγα:κρίμα γιατί ήθελα να κάνω κ μια δωρεά στον ναό της τάξεως των 1000 ευρώ αλλά δεν συμφωνώ με κανέναν απ τους όρους σας δυστυχώς.
Α χα χου χααα!

Marigoula
24-06-09, 13:17
Απ΄ό,τι γνωρίζω η Ιερά Μητρόπολη Γλυφάδας έχει παρόμοιο κόλλημα και με τους γάμους και έχει απαγορέψει το ρύζι και βάζει όρους για να τελεστεί το μυστήριο, άρα δε μου κάνει εντύπωση που εφαρμόζει το ίδιο και στις βαπτίσεις!!!
Εγώ προσωπικά θα έβρισκα άλλη εκκλησία και μετά "έσπαγα το συμβόλαιο" ... και μετά σου λέει άνθρωποι του Θεού!!! Αυτοί έχουν κάνει όλα τα μυστήρια εμπόριο! Άντε τώρα γιατί αρχίζω να τα παίρνω....
Δε μου λέτε πριν τη βαπτιση ζητάνε λεφτά και από τους νονούς όπως γίνεται στο γάμο με τους κουμπάρους;;; Δώστε ό,τι έχετε ευχαρίστηση π.χ.200€;;; έχω απορία δλδ.

mariantinos
24-06-09, 13:21
Σαν δεν ντρέπεστε κ οι υπόλοιπες που κοροϊδεύετε!τι πιο όμορφο να ακούς παπάδες να βρίζουν,να τα σπάνε στα μπουζούκια,να απλώνουν το χέρι συνεχώς για λεφτά κτλ. Κι εσείς την τόση ομορφιά πάτε να την σπιλώσετε πετώντας ρύζι στους γάμους;;!;ΠΟΥ ΑΚΟΎΣΤΗΚΕ ΑΥΤΌ;θα έπρεπε να ντρέπεστε!στην κόλαση θα πάτε όλες σας!ουουου!

zouzounia
24-06-09, 13:25
Γινομαι νονα τον Οκτωβριο και το ιδιο πραγμα βαλανε και την κουμπαρα μου να υπογραψει στον Αγ. Γεωργιο στο Καβουρι μαλιστα της ζητησαν και την ταυτοτητα της νονας και ενα χαρτι που να φαινεται οτι ειναι χριστινη βαπτισμενη
εγω βαπτιζω τα ζουζουνακια μου ( διδυμακια το Σαββατο 27-6-09 ) και ο παπας μου ανεφερε προφορικα τα:
Λευκα ρουχα για τα παιδια
οχι στολισμος- μπαλονια
catering oχι

ο καθενας λεει οτι θελει

Αυτό μου έλειπε τώρα! Να βάζουν και τη νονά (ή τις νονές??) να τρέχουν για χαρτιά!! Ε όχι!!! Με βλέπω να ψάχνω για εκκλησία!!!:(:(:(

Lucy
24-06-09, 13:25
Κορίτσια βοήθεια!

Η μητρόπολη Γλυφάδας έχει κάτι τέτοια κολλήματα. Είχα υπογράψει και εγώ κάτι παρόμοιο (άλλη Μητρόπολη) αλλά πολύ πιο light. Εμένα απλώς έγραφε να μην στολιστεί η κολυμπήθρα και ο νονός να είναι Χριστιανός. That was it!

Συμβουλή Νο1: Μην υπογράφεις τίποτα χωρίς να το διαβάσεις πρώτα
Συμβουλή Νο2. Άλλαξε εκκλησία και μητρόπολη, εφόσον θέλεις 2 νονούς.

Εγώ θα άλλαζα έτσι κι αλλιώς γιατί 1) ήθελα μπαλόνια οπωσδήποτε, 2) τα βαπτιστικά δεν ήταν λευκά και γενικά δεν τα πάω καλά με τόσους περιορισμούς ειδικά αν προέρχονται από υποκριτές παπαδες. Αυτά!

Christie
24-06-09, 13:34
Πολυ απλα αλλαζεις εκκλησια και ψαχνεις αλλου... Ενταξει καποια απο αυτα οπως το κετερινγκ ή τα μπαλονια, αλλα το οτι τα βαπτιστικα πρεπει να ειναι ασπρα πρωτη φορα το ακουω...

Και αληθεια, υπαρχει μη χριστιανικος σταυρος??

Lucy
24-06-09, 13:49
Πολυ απλα αλλαζεις εκκλησια και ψαχνεις αλλου... Ενταξει καποια απο αυτα οπως το κετερινγκ ή τα μπαλονια, αλλα το οτι τα βαπτιστικα πρεπει να ειναι ασπρα πρωτη φορα το ακουω...

Ναι! Η σβάστικα και ο σταυρός των σατανιστών:twisted: νομίζω που είναι ανάποδος... :pΑλλά είναι δυνατόν κάποιος που πάει να βαπτίσει το παιδί του να του βάλει και τέτοιο σταυρό; Νομίζω είναι λίγο περιττή η παρατήρηση. Σε δουλειά να βρισκόμαστε...:rolleyes:

mariantinos
24-06-09, 13:51

Μάλλον αυτόν εννοούν http://www.theosophicalsociety.gr/Greek_Site/Gr_emblem.html
Διάβασε εκεί που λέει αιγυπτιακός σταύρος ανκ.

Christie
24-06-09, 13:57
Ενταξει βρε παιδια ειναι δυνατον να παει ο νονος και να παρει τετοιο σταυρο στο παιδακι?? Δηλαδη εχουν υποτιμησει εντελως τη νοημοσυνη μας πια!

Και μετα λενε γιατι δεν παει ο κοσμος στην εκκλησια!! Τι να πεις!!

anthula
24-06-09, 14:00
όχι κορίτσια υπάρχουν κάποιοι σταυροί...που ο Χριστός δεν είναι σταυρωμένος με τα χέρια ανοιχτά αλλά τα χέρια ψηλά και με ενωμένα....με ένα καρφί δλδ.

mariantinos
24-06-09, 14:06
όχι κορίτσια υπάρχουν κάποιοι σταυροί...που ο Χριστός δεν είναι σταυρωμένος με τα χέρια ανοιχτά αλλά τα χέρια ψηλά και με ενωμένα....με ένα καρφί δλδ.

ΣOBAPA;Δεν το ήξερα;κ τι συμβολίζει αυτό δηλαδή;

agentP
24-06-09, 14:19
Για το στολισμό και τα μπαλόνια μου τα είχαν πει κι εμένα προφορικά τον Απρίλιο που βάφτισα το μικρό.
Τα μπουκαλάκια που δίνουν από τα μαγαζιά με τα βαφτιστικά, δεν έχουν σχεδόν ποτέ μέσα ελαιόλαδο. Και όταν είχα γίνει νονά έτρεχα τελευταία στιγμή να βρω κανονικό λάδι και στη βάφτιση του δικού μου είχαμε πάει ελαιόλαδο.
Τα στολισμένα μπουκαλάκια είνα όντως μια κοροϊδία για να χρεώνουν τα μαγαζιά 10 ευρώ ένα μπουκάλι που κάνει δεκα λεπτά. Μου είχαν δέσει αρκουδάκι, που το έβγαλα από μόνη μου, χωρίς να μου πουν τίποτα, γιατί δεν υπήρχε περίπτωση με τα τούλια και τις αρκούδες, να πάνε να αλείψουν το παιδί και να μην πασαλειφτούν παπάς και νονός, σίγουρα θα έσταζε γύρω γύρω.
Για τη λαμπάδα, επειδή είχα αγανακτήσει με τις τιμές που χρέωναν για ένα χάλια ποιότητας κερί με δύο τούλια που την άλλη ώρα τα πετάς στα σκουπίδια... (είχε 120 ευρώ η λαμπάδα!) ζήτησα από το ανθοπωλείο που έκανε την ανθοστήλη να μου φτιάξει και τη λαμπάδα με φρέσκες φρέζες και μαργαρίτες και μου έφερε μία ωραία μασίφ κέρινη λαμπάδα έτσι στολισμένη, μόνο με 30 ευρώ...
Τα βαφτιστικά είναι κατά παράδοση λευκά.
Το πρόβλημα σ' όλα αυτά που σου είπαν είναι ο νονός. Θα έλεγα να το διευκρινήσεις έστω τηλεφωνικά με τον παπά μην φτάσετε εκεί και σου πει ότι θα μπει μόνο μία νονά, αν είναι έτσι μήπως όντως πρέπει να πάτε σε άλλη εκκλησία.

anthula
24-06-09, 14:23
ΣOBAPA;Δεν το ήξερα;κ τι συμβολίζει αυτό δηλαδή;

δεν ξέρω θα ρωτήσω και θα σας πω.
είχαν τύχει σε βάφτιση που μόλις ο παπάς είδε τον Σταυρό τους είπε πως δεν είναι ορθόδοξος και έβαλαν στο μωρό έναν σταυρό που φορούσε κάποιος άλλος......

vickytsoch
24-06-09, 14:45
εγω πάλι οχι μονο θα αλλαζα εκκλησια...

δεν θα το ακυρωνα κιολας!!

να τρεχουν..

αι σιχτιρ.... Το ε9 στο ζητησανε??

να τους βαλεις κι εσυ να υπογραψουν ενα χαρτι οτι δεν θα ζητησουν λεφτα απο τον νονο. Θα το υπογραψουν?????

lianakleopatra
24-06-09, 14:51
Ωχ! Λέτε να μου την κάνουν και εμένα έτσι που βαφτίζω ένα κοριτσάκι τον Σεπτέμβρη? Τα βαπτιστικά της είναι ροζ!!!!! Μεγάλη αμαρτία?????? Εν τω μεταξύ έβγαλα πριν λίγο καιρό καινούργια ταυτότητα. Δεν αναγράφει το θρήσκευμα. Μεγαλύτερη αμαρτία????
Να ρωτήσω κάτι άλλο ρε κορίτσια? Πότε μαθαίνεις πόσα πρέπει να πληρώσεις στην εκκλησία? Εκείνη την ώρα ή πας λίγες μέρες νωρίτερα και ρωτάς?

zouzounia
25-06-09, 10:18
Καλημέρα!!

Λοιπόν, φρέσκα νέα...

Μετά τη χθεσινή μας συζήτηση αποφάσισα να πάω το απόγευμα να βρω από κοντά τον παπά για να λύσω τις απορίες μου πριν τυπώσω τα προσκλητήρια και γίνω μετά ρεζίλι. Πήγα λοιπόν και μου διευκρίνησε οτι το συγκεκριμένο χαρτί το ζητάει να υπογράφεται από τους γονείς η Ιερά Μητρόπολη Γλυφάδας (το έχουν δλδ όλες οι εκκλησίες που της ανήκουν) κι έχει γίνει γιατί οι παπάδες είχαν χαλαρώσει πολύ κι ο κόσμος έκανε οτι ήθελε και γενικά είδαν πολλά στραβά τα μάτια τους. Και για να διορθώσουν την κατάσταση που ξέφευγε...έφτασαν στο άλλο άκρο. Παραδέχτηκε λοιπόν οτι ίσως είναι λίγο τραβηγμένο να σε βάζουν να υπογράφεις :!: όμως δεν έχουν όλα όσα περιέχονται στο χαρτί την ίδια βαρύτητα. Δλδ δεν στολίζουμε την κολυπήθρα, όχι catering και μπαλόνια και εννοείται χριστιανικός σταυρός όμως τα υπόλοιπα είνα πιο πολύ συστάσεις και κατευθύνσεις. Εγώ ρώτησα για τις νονές που με έκαιγε και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα (φιουφ!) Γενικά μου φάνηκε συννενοήσιμος. Και για τα βαπτιστικά συνηθίζεται το άσπρο αλλά και τα υπόλοιπα ανοιχτόχρωμα είναι ok (ροζ, γαλάζιο κτλ) όμως μου είπε μια φορά έβαλαν σε ένα μωρό σκούρο μπλε-μαύρο σαν να πήγαινε σε κηδεία... αλλά και πάλι δεν είπε τίποτα ο παπάς...:? Όμως το χαρτί οτι οι νονές είναι χριστιανές ορθόδοξες μου το ζήτησε... Άν δεν αναγράφεται στην ταυτότητα τότε κάποιο άλλο έγγραφο που να αναφέρει το Χ.Ο.

Anyway, ευτυχώς το λύσαμε το θέμα γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι...:p

monbebe
25-06-09, 10:36
ασχετα παντως με το τι σοι παπας ειναι ο καθενας, δεν ειναι τελειως αδικαιολογητα αυτα που φτανουν να κανουν με τα χαρτια, μιας και τις βαπτισεις ειδικα κοντευουν να τις κανουν πανυγηρι...
το λευκο στα ρουχα συμβολιζει την αγνοτητα... οκ κατι ανοιχτοχρωμο, αλλα οταν γινεται πολυ τραβηγμενο, μαυρα, κοκκινα κτλ εκει ξεφευγει... με τους σταυρους, οταν λενε χριστιανικους εννοουν να ειναι ο σταυρος κανονικος και οχι τα "μοντερνα" σχεδια με λοξες γραμμες κτλ, που ξεφευγουν απο το κλασσικο σχεδιο και την εννοια του σταυρου. και οι στολισμοι πολλες φορες ξεφευγουν και αντι για λιγα μπαλονια ή στολισμο, η εκκλησια κατανταει παιδοτοπος και λουνα παρκ...
σιγουρα εχουν δει πολλα τα ματια τους, και εννοειται οτι εχουν δικιο στην ενδυμασια γιατι εχω δει πολλες νοναδες και μαμαδες να εχουν ξεχασει τα μισα τους ρουχα στο σπιτι και να εμφανιζονται με κομπινεζον στο μυστηριο... ελεος! ολα τα ελεη εξω...

Maya
25-06-09, 10:48
Εγώ ΑΝ είχα κόρη, δεν υπήρχε περίπτωση να ΜΗΝ ΤΗΣ ΦΟΡΕΣΩ ΡΟΖ ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΑ! Στην ανάγκη θα τη βάφτιζα καθολική:p:p:p. Κατά τα άλλα, το γραπτό συμφωνητικό είναι λίγο αστείο, αυτά όμως που γράφει μέσα έχουν λογική. Εμένα ο παπάς στο χωριό μου, μου τα είπε προφορικά αλλά εξ ίσου αυστηρά! Τώρα που θα βαφτίσω στην Αθήνα, μου είπε: στόλισε όλη την εκκλησία, όχι όμως την κολυμπίθρα. Τί να κάνουμε? Τον κατανοώ!

sunny
25-06-09, 11:05
οσον αφορα τη νονα,δεν πρεπει να εχει αλλη θρησκεια και γι'αυτο ζητανε τα χαρτια.οριζεται απο το νομο δεν ειναι κατι παραλογο.τωρα για τα υπολοιπα για τα ρουχα ας πουμε ειναι για να μην ντυνουν τα παιδακια και στολιζουν την εκκλησια σαν πανηγυρι.και εγω σε εκκλησια που ανηκει στην ιερα μητροπολη γλυφαδας ειχα παντρευτει και το ρυζι απαγορευοταν ομως μιλησα με τον παπα και του ζητησα να ριξουμε λιγο ρυζι και συμφωνησε.απλα μου ειπε οτι το κανουν γιατι πολλοι πανε τις σακουλες και πετανε ρυζι και καταντανε το μυστηριο τσιρκο!ολα αυτα που σας βαζουν να υπογραψετε ειναι αποφασεις που εχουν βγει απο την εκκλησια και θα επρεπε ολες οι εκκλησιες να τις τηρουν.απλα καποιες ειναι πιο ελαστικες.ισως για να παιρνουν και το χρημα.μην φανταστειτε οτι ειμαι καμια θρησκα και τα λεω ολα αυτα.απλα και εγω θεωρω υπερβολη ολο αυτο το πανηγυρι που γινεται στους γαμους και στις βαφτισεις.νομιζω πια οτι ολος ο κοσμος εχει βαρεθει τα πολλα πολλα.στο γαμο μου ειχα μονο 2 λαμπαδες και 4 κασπο με λευκες ορχιδεες εξω απο το εκκλησακι.ο κοσμος ενθουσιαστηκε με την απλοτητα και με το οτι δεν καναμε πραγματα για να εντυπωσιασουμε.δειτε και αυτη την πλευρα.

monbebe
25-06-09, 11:21
ακριβως. οσο πιο λιτα τοσο πιο καλα. και δεν γινεται κιτσαρια η εκκλησια, και παρεξηγησεις με τον κληρο δεν υπαρχουν, και ολα μια χαρα. αλλα κατι πρεπει να κανουν κι αυτοι για να "σιγουρεψουν" ας πουμε οτι δεν θα συζητησουν αλλα με τους γονεις και αλλα θα δουν την ημερα του μυστηριου.

νεφελη
25-06-09, 11:47
Στη γλυφαδα παντως ειναι γενικοτερα αρκετα αυστηρα τα πραγματα κ οι παπαδες ειναι κ αυτοι αρκετα στεγνοι ανθρωποι. Γιαυτο κ εμεις αποφασισαμε να μην τη βαφτισουμε εκει.. Το θεμα μου εμενα δεν ειναι τοσο το αν δεν επιτρεπουν καποια πραγματα ή οχι, οσο το ολο στυλακι τους κ ο αποτομος τροπος τους. Σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να μου βαφτισει το κοριτσακι τετοιος στριμενος παπας..
Εμεις φυγαμε, κ η συμβουλη μου σε ολες τις μαμαδες ειναι αν κατι τους ενοχλησει το παιδακι τους αγκαλιτσα κ σε αλλη εκκλησια.. Υπαρχουν κ ευγενικοι κ καλοσυνατοι παπαδες..

akamatra
25-06-09, 11:54
Αν δε σου αρέσουν δεν υπογράφεις. φεύγεις και πας αλλού.
Τώρα δε νομίζω ότι φταίνε οι παπάδες. Ενας γείτονας και σεβάσμιος παππούλης μου εξήγησε ότι επειδή είναι το πρώτο μυστήριο του μωρού πρέπει να προσέχουμε και όλα έχουν το νοημα και τη σημασία τους. Δεν ακολουθεί η εκκλησία τη μόδα των βαπτιστικών και καλά κάνει.

vickytsoch
25-06-09, 11:57
ΜΑΥΑ μου αν ειχες κορη θα ειχες βαρεθει τοσο πολυ που ΟΟΟΟΟΛΑΑ τα ρουχα για κοριτσακια ειναι ροζ που θα παρακαλαγες να μην ειναι ροζ τα βαφτιστικα..

εγω κοιταω οταν παω για ψωνια κοιταω και τα αγοριστικα γιατι εχουν πιο ωραια χρωματα και σχεδια με ζωακια. Ενω τα κοριτσια? ροζ και πεταλουδες και λουλουδακια! ποσο πια?

floraM
25-06-09, 12:07
Εγώ πάλι δεν θεωρώ μια εκκλησία γίνεται κιτσαρία αν είναι στολισμένη με λουλούδια!!!! Ίσα ίσα είναι πολύ όμορφο. Δηλαδή στις γιορτές που είναι στολισμένη είναι κιτσαρία; Εγώ στον δικό μου γάμο είχα πολλά λουλούδια σε κασπώ και ήταν πανέμορφη. Τα υπερβολικά είναι στο ντύσιμο, εκεί θα συμφωνήσω, μερικές ξεφευγουμε!!!! Τώρα για τα υπόλοιπα, ναί να είναι ο νονός χριστιανός ορθόδοξος αλλά με τι αποδείξης; Αν ο νονός έχει βγάλει καινούργια ταυτότητα άντε να βρείς χαρτί που να λέει κάτι τέτοιο!!! Δηλαδή να υπάρχει και μια λύση!!! Τώρα με τα βαφτηστικά συμφώνω θα πρέπει να είναι σε πάλ χρώματα ή λευκό (εγώ προτιμώ τα λευκά) και όχι σκούρα!!! Όπως συμφωνώ και για τον σταυρό αλλά το "όχι στόλισμα" την εκκλησία (ή την κολυμπήθρα - ούτε με λουλούδια;;;;;;;;;;;; Τι πιο όμορφο και αγνό;;;;;;;;;;;;;) και τα μπαλόνια!!!!!!! Δεν είναι κακό για λίγη ώρα να υπάρχουν κάποια μπαλόνια έξω από την εκκλησία. Έτσι που πάνε σε λίγο θα θέλουν να ελέγχουν τα προσκλητήρια, τις μπομπονιέρες και το χρώματα σε αυτές!!!! Σεβασμός στην εκκλησία δεν είναι να μην έχεις μπαλόνια και να μην έχεις λουλούδια αλλά άλλα πράγματα. Και από εκεί πρέπει να αρχίσουν οι ίδιοι οι παπάδες. Δεν είναι όλοι έτσι αλλά μερικοί το μόνο που κάνουν είναι να απλώνουν το χέρι πριν ξεκινήσουν οτιδήποτε!!!! Συγνώμη για το μεγάλο Post, πήρα φόρα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Maya
25-06-09, 13:39
ΜΑΥΑ μου αν ειχες κορη θα ειχες βαρεθει τοσο πολυ που ΟΟΟΟΟΛΑΑ τα ρουχα για κοριτσακια ειναι ροζ που θα παρακαλαγες να μην ειναι ροζ τα βαφτιστικα..

εγω κοιταω οταν παω για ψωνια κοιταω και τα αγοριστικα γιατι εχουν πιο ωραια χρωματα και σχεδια με ζωακια. Ενω τα κοριτσια? ροζ και πεταλουδες και λουλουδακια! ποσο πια?

Καλά, δεν θα πετύχω κανένα κοριτσάκι να το βαφτίσω (είναι που όλες οι φίλες μου έχουν .... ολοκληρώσει την οικογένεια!)???? Θα πήξω στην εκκλησία στα ροζουλιά! Άλλωστε το συμφωνητικό το υπογράφουν οι γονείς, έτσι δεν είναι? Από τα λίγα νομικά που ξέρω, λοιπόν, δεσμεύει μόνο τους γονείς. Οπότε άσε τους να υπογράψουν, ό,τι θέλουν!:p:p:p:p