PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασβεστιο!

Tjetje
26-06-09, 11:38
Καλημερα σε ολες!!!

Ειμαι στην 24 εβδομαδα και αρχηζω να νιωθω τρομερες τυψεις..... Δεν παιρνω καθολου το ασβεστιο που δινουν στην εγκυμοσυνη για τον απλουστατο λογο οτι με αηδιαζει. Δοκιμασα τα μασωμενα, δοκιμασα και τα αναβραζων. Τιποτα ρε κοριτσια μου ρχετε αναγουλα. Λετε να κανω κακο στα κοκαλακια του μωρου???
Εσεις που δεν παιρνετε συμπληρωμα ασβεστιου πως το αναπληρωνετε?
Προσπαθω να πινω 2-3 ποτηρια γαλα (σοκολατουχο) τη μερα, και φετα.

giota.
26-06-09, 11:47
Θα σου προτεινα να το συζητησεις με τον γυναικολογο σου.
Κι εγω δεν το ηθελα το ασβεστιο αλλα το επινα.Επαιρνα αναβραζοντα δισκια και τα επινα με καλαμακι.Οσο για το σοκολατουχο γαλα.....δεν νομιζω οτι βοηθαει.
Για να δινουν ασβεστιο στην εγκυμοσυνη,σιγουρα υπαρχει καποιος λογος.
Απο την αλλη ομως μπορεις να ζητησεις απ τον γυναικολογο σου να σου επιτρεψει να παιρνεις πολυβιταμινες που περιεχουν κ ασβεστιο (βεβαια σε μικροτερη ποσοτητα) κ δεν επηρεαζουν την κηυση.
Οτι κ αν αποφασισεις ομως να εχεις κ τη συμφωνη γνωμη του ιατρου σου......κ για το μωρο σου αλλα κ για σενα!!!!!
Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!!!!!!

efi28
26-06-09, 11:50
Aν οι αιματολογικές εξετάσεισ όσον αφορά το ασβέστιο είναι καλές,μερικιοι γυναικολόγοι δεν δίνουν καθόλου ασβέστιο.Αν έχεις χαμήλό ασβέστιο νομίζω δεν δημιουργείται πρόβλημα στο μωρό αλλά η έγγυος έχει ή θα έχει προβλήματα.Πάντως καλό είναι να αναφέρεις το πρόβλημα στο γιατρό σου!

Maggie
26-06-09, 11:58
Εγώ δεν παίρνω ασβέστιο, μου έχει δώσει neo dicalets, το οποίο είναι συμπλήρωμα διατροφής που περιέχει και ασβέστιο ανάμεσα σε άλλα.
Το σοκολατούχο γάλα προσφέρει τόσο ασβέστιο όσο και το νερό: το κακάο εμποδίζει την απορρόφηση ασβεστίου.
Να μιλήσεις με τον γιατρό σου για να δώσει εναλλάκτικές.

Προσωπικά, δεν δίνω και μεγάλη σημασία στη λήψη γαλακτοκομικών, στην πραγματικότητα τα έχω μειώσει γιατί εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου. Το ασβέστιο θα το αναπληρώσω με τον θηλασμό. Γυναίκες που θήλασαν 1 χρόνο έχουν πιο πυκνή οστική μάζα από ό,τι πριν μείνουν έγκυες.

Tjetje
26-06-09, 12:05
efi28 ειναι ειδικη αιματολογικη που δειχνει την ποσοτητα ασβεστιου στον οργανισμο?
Οσο για τον γυναικολογο μου, του το εχω πει αλλα δεν εδειξε να ταραζετε!!! Και δικιο εχει τι να κανει να μου ανοιξει το στομα να το πιω?
Giota. οσο αφορα το καλαμακι εχω δοκιμασει αλλα ειναι τοσο μεγαλη η ποσοτητα του νερου που πρεπει να δυαληθει η ταμπλετα που το κανει αδυνατο να το πιω ολο......

giota.
26-06-09, 12:08
Εγώ δεν παίρνω ασβέστιο, μου έχει δώσει neo dicalets, το οποίο είναι συμπλήρωμα διατροφής που περιέχει και ασβέστιο ανάμεσα σε άλλα.

Γι αυτες τις πολυβιταμινες ελεγα.Αυτες επαιρνα κ εγω αλλα δε θυμομουν πως λεγονται!

Christie
26-06-09, 12:08
Παντως το αναβραζον ασβεστιο που πινω κι εγω (Mega-Calcium) δεν ειναι και τοσο χαλια στη γευση.. Εμενα μου μοιαζει σαν πολυ πιο εντονη γευση σπραιτ... Το πινω ευχαριστα...

Τωρα τι να σου πω, ζητα απο το γιατρο σου να σου δωσει κατι αλλο εναλλακτικα αν δεν το αντεχεις καθολου....

Tjetje
26-06-09, 12:09
Thanks Maggie, παει και η ελπιδα που ειχα για ασβεστιο απο το σοκολατουχο γαλα.... οταν το ειπα στο γιατρο μου ειπε μονο οτι 8α παχυνω με το κακαο και οχι οτι εμποδιζει την απορροφηση του ασβεστιου.
Οσο αφορα τον Θηλασμο θελω και ελπιζω να μπορω να τον θηλασω. ΄)))

Christie
26-06-09, 12:12
Παντως το ασβεστιο και το σιδηρο τα παιρνεις και οσο καιρο θα θηλαζεις, οποτε ειναι αρκετο το χρονικο διαστημα...

Kristianna
26-06-09, 12:14
Γλυκια μου υπαρχει και χαπακι σε ασβεστιο δεν θυμαμαι πως τα λενε...τα επερνα και εγω σε ολη την εγκυμοσυνη Μιλα στον γυναικολογο σου εγω ειχα παρομοιο προβλημα με το σιδηρο επινα τις αμπουλιτσες αλλα με αηδιαζαν του το ειπα και μου εδωσε σιδηρο σε χαπι
Με το καλο σου ευχομαι!!!
Γλυκια μου κακο δεν κανεις στο μωρο σου το μωρακι τραβαει ολα τα συστατικα που χρειαζεται,στο δικο σου ασβεστιο κανεις κακο

Tjetje
26-06-09, 12:14
Christie το ιδιο εχω, μετα απο πολλες δοκιμες πολλων σκευασματων ασβεστιου. Κοριτσια παιρνετε κανονικα μαγνησιο σιδηρο και φυλλικο οξυ και εξτρα πολυβιταμινες?

annia
26-06-09, 12:15
Καλημερα σε ολες!!!

Ειμαι στην 24 εβδομαδα και αρχηζω να νιωθω τρομερες τυψεις..... Δεν παιρνω καθολου το ασβεστιο που δινουν στην εγκυμοσυνη για τον απλουστατο λογο οτι με αηδιαζει. Δοκιμασα τα μασωμενα, δοκιμασα και τα αναβραζων. Τιποτα ρε κοριτσια μου ρχετε αναγουλα. Λετε να κανω κακο στα κοκαλακια του μωρου???

μια απο τρα ιδια και εγω δεν το θελω καθολου αυτο το ασβεστιο εμενα ειναι αυτο που το μασας χαλια:?:?:?:?.δεν εχω παρει καθολου αλλα φροντιζω να πινω γαλα ασπρο οχι κακαο τρωω φετα και πολυ κασερι γιατι εχει περισσοτερο ασβεστιο...καλο ειναι να το συζητησεις με τον γιατρο σου και εγω αυτο σκοπευω να κανω..

efi28
26-06-09, 12:22
Απλά όταν σου παίρνουν αίμα π.χ για τη γενική αίματος, πες ότι θες να κάνεις εξετάσεις και για ασβέστιο!Δυστυχώς τα σκευάσματα ασβεστίου περιέχουν ασπαρτάμη,που δεν είναι και οτι καλύτερο....και επίσης δεν ξέρω κατα πόσο τα αφομοιώνει ο οργανισμός...

TASIA1982
26-06-09, 12:24
και εμενα ο γιατρος μου,μου ειχε δωσει στην αρχη το body calcin που ηταν σκετη αηδια.την επομενη φορα που τον επισκευτικα του ειπα κατευθειαν να μου το αλλαξει και τωρα παιρνω το calcioral που ειναι σαν καραμελες και ειναι σε βαζακι πλαστικο.καπως καλυτερα μπορω να πω.τρωγεται!το ασβεστιο ειναι καλο για τα δοντια, τα κοκκαλα και τα μαλλια.ειδικα στα δοντια πρεπει να προσεχεις πολύ γιατι εχεις μεγαλο κινδυνο να σου χαλασουν.οσο για το σοκολατουχο γαλα δεν κανει τιποτα και εχει και πολυ ζαχαρη!

Λιζα Ν.
26-06-09, 12:27
Ασε, εγω ειμαι η χειροτερη απο ολες σας σε αυτα....ενω τα εχω ολα στο σπιτι (σιδηρους, φυλλικο οξυ, ασβεστιο, μαγνησιο....) τα παιρνω οποτε το θυμηθω!!!!! Το κακο ειναι οτι ενταξει με το σιδηρο και το ασβεστιο, για εμενα ειναι (το μωρακι σου οντως μην ανησυχεις, δεν στερειται), αλλα το φυλλικο οξυ?? Ειχε γινει και ενα μπερδεμα στην αρχη της εγκυμοσυνης και ενω νομιζα οτι ειχε μεσα ο σιδηρος που επαιρνα δεν ειχε (λαθος του γιατρου!)...εχω κατι τυψεις μιλαμε...

Maggie
26-06-09, 12:32
Παντως το ασβεστιο και το σιδηρο τα παιρνεις και οσο καιρο θα θηλαζεις, οποτε ειναι αρκετο το χρονικο διαστημα...

Αυτό δεν είναι κανόνας και δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες
"Pregnant and nursing mothers do not need additional calcium other than that normally required for their age group. The Institute of Medicine (http://www.nutrition.org/nutinfo/) recommends that nursing mothers over the age of 18 consume 1,000 mg. of calcium daily -- the same as other adults."

πηγή: http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/calcium.html

Όποια ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να διαβάσει αυτό
http://arjournals.annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev.nutr.20.1.249?cookieSet=1&journalCode=nutr

Αν υπήρχαν κανόνες του τύπου όλες οι έγκυες χρειάζονται ασβέστιο, σίδηρο κτλ, τοτε δεν θα χρειαζόταν να πηγαίνουμε στο γυναικολόγο. Θα έδιναν σε όλες το ίδιο manual, θα ακολουθούσαμε τις οδηγίες και θα ξεμπερδεύαμε

Christie
26-06-09, 12:35
Εγω παντως τα επαιρνα μεχρι και τον αποθηλασμο (4 μηνες μετα τη γεννα) χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη αναγκη, απλα σαν συμπληρωμα... Ετσι μου ειπε, ετσι εκανα...

efi28
26-06-09, 13:07
Δυστυχώς ,υπάρχουν γιατροι που συστήνουν φάρμακα η συμπληρώματα χωρίς ο πέλάτης να τα έχει ανάγκη...Απλά επιεδή παιρνουν δωράκια από τις εταιρίες ...Μου έχει τύχει γιατρός να μου έχει γράψει μέχριι και από ποιο φαρμακείο να πάρω τα φάρμακκα...

Christie
26-06-09, 13:24
Ενταξει αλλα εφοσον σε παρακολουθει ο γιατρος σου και του εχεις εμπιστοσυνη δε νομιζω οτι κανεις του κεφαλιου σου, εκτος κι αν κατι αποδεδειγμενα σε βλαπτει...

Χτες πηγε η μητερα μου στο ΙΚΑ να γραψει τα φαρμακα μου και ο γιατρος εκει (ο οποιος παρεπιπτοντως γνωριζει τον δικο μου) θυμοταν οτι στην αρχη μου εγραφε και Utrogestan και ειπε της μαμας μου γιατι δεν παιρνω ακομα και καλο ειναι να παιρνω ενα την ημερα.. Φυσικα σιγα μην παρω φαρμακα που τα προτεινει γιατρος ο οποιος δε με εχει δει / εξετασει ποτε... Οσο μου ειχε πει ο γιατρος μου τα επαιρνα και οταν δεν τα χρειαζομουν πια μου τα εκοψε...

Afroditi D
26-06-09, 13:35
Και εγώ το ασβέστιο και στην 1η εγκυμοσύνη αλλά και τώρα το έπερνα με δυσκολία ... μεγάλη ... για μασώμενα ουτε κουβέντα .... μόνο αναβράζον , κι'ας ειναι πιο "βαριά" για το στομάχι και πιο δυσπεμπτά ...
(κάπου εχω διαβάσει πως προκαλεί κ συσπάσεις το ασβέστιο ... :rolleyes: μπορεί κ να κάνω λάθος ... )

Να σας πώ και τι συνέβει με την αδερφή μου όμως ...
Γέννησε τις 4-12-08 ... γενικά στην εγκυμοσύνη έπερνε το ασβέστιο ... ή έλεγε πως το έπερνε ... :lol:
Άλλα γαλακτοκομικά προϊντα δεν έτρωγε (βεβαιά αμφιβάλω αν μπορούν τα γαλακτοκομικά προιόντα να αντικαταστήσουν τα φάρμακα ...)
Όταν γέννησε λοιπόν μετά απο 1 μήνα περίπου ... δεν μπορούσε καν να περπατήσει , πονούσε φρικτά στα πόδια (απο τα γόνατα και πάνω) και στεκόταν ορθιά με πολυ πολυ πολυ μεγάλη προσπάθεια ... ουτε την μπέμπα δεν μπορούσε να κρατήσει όρθια!
Μετά απο σειρά πολλών εξετάσεων , μαγνιτικές ...κτλ , θεραπέια με ενέσεις ... και ενα σωρό ειδικότητες γιατρών ... το συμπέρασμα ήταν οτι έπασχε απο μια μορφή οστεοπόρωσης που εμφανίζετε μετά την γέννα σε κάποιες γυναίκες , λόγο της ελειψής ασβεστίου στον οργανισμό και το ότι φυσικά το έμβρυο έχει απορροφήσει όλο το ασβέστιο του οργανισμού της εγκύου ...

Ευτυχώς τέλος καλό με την περίπτωση της αδερφής μου ... και φυσικά εγώ προσωπικά δεν ειχα ακούσει παρόμοια περίπτωση ...

pixie
26-06-09, 14:15
Κι εγώ είχα μια αηδία με το ασβέστιο, αλλα αφού ρώτησα τον γιατρό μου και μου έδωσε το ελεύθερο να πάρω όποιο θέλω , πήγα στο φαρμακείο και πήρα κάψουλες. Μέν είναι λίγο δυσκολοκατάπιοτες, διότι μεγάλες, αλλά.... δεν έχουν γεύση .;)

mama_ari
26-06-09, 18:44
Κι εγώ μια απ' τα ίδια. Τελικά κατέληξα σε χάπια ασβεστίου (caltrate) αλλά και πάλι δεν τα παίρνω γιατί είναι τεράστια και μου προκαλούν αναγούλα για να τα κατεβάσω... Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έκανα τα ίδια και χειρότερα και μου έλεγε ο άντρας μου οτι θα μου πέσουν όλα τα δόντια και κάτι τέτοια για να με φοβίσει αλλά τίποτα εγώ! Μάλιστα μετά που θήλαζα (1 χρόνο) βρήκα ευτυχώς υποστήριξη από την σύμβουλο θηλασμού που μου είπε οτι την ποσότητα αβεστίου που χρειάζομαι μπορώ να την παίρνω αν τρώω σχετικά μικρές ποσότητες από κίτρινο τυρί, μπρόκολο, γιαούρτι κτλ.!!!

nina1980
27-06-09, 09:49
Το calcirorm που είναι αναβράζων το έχετε δοκιμάσει; έχει γεύση πορτοκάλι, πίνεται ευχάριστα και μου θυμίζει πορτοκαλάδα με ανθρακικό!!

nina1980
27-06-09, 09:50
sorry, calciform νομίζω

elenik
27-06-09, 10:22
Λετε να κανω κακο στα κοκαλακια του μωρου???

Καλημερα.
Στο παιδι δεν κανεις κανενα κακο. Θα παρει το ασβεστιο που πρεπει απο τα κοκαλα σου , τα δοντια σου κλπ. Παντως αυτο που πρεπει να παρει θα το παρει. Το κακο το κανεις σε σενα. Και ισως φανει τωρα ισως μεγαλωνοντας το προβλημα. Σπανε δοντια και η οστικη πυκνοτητα σου μειωνεται και δεν γινεται κατι μετα. Πρεπει να γινει τωρα. Πιεσου λιγο και σκεψου οτι προστατευεις τον εαυτο σου. Συζητησε το και με τον γιατρο σου να σου δωσει εγκυρες εναλλακτικες (πχ εμενα μου ειχε πει οτι το γιαουρτι δεν με προστατευει παρα μονο το λευκο γαλα)

Υγ. Το σοκολατουχο κανει μεγαλυτερο κακο απο καλο. Δεν θεωρειτε γαλα. Οι επιστροφες των ληγμενων γινονται σοκολατουχο για να καταλαβεις. Καλυτερα αποφευγε το.

Με το καλο :-D

Spiroulina
27-06-09, 11:33
[QUOTE=Maggie;1050089]Εγώ δεν παίρνω ασβέστιο, μου έχει δώσει neo dicalets, το οποίο είναι συμπλήρωμα διατροφής που περιέχει και ασβέστιο ανάμεσα σε άλλα.

Ακριβως αυτο παιρνω και εγω γιατι ειχα το ιδιο προβλημα...

Ειναι χαπακια,δυο την ημερα μου δινει ο γιατρος μου και ησυχασα απο τα μασωμενα,τα αναβραζοντα κτλ που μου εφερναν αηδια...

Ευχομαι να βρεις μια ακρη...:D

Tjetje
28-06-09, 08:30
Σας ευχαριστω ολες βρε κοριτσια.....

Οσο αφορα το σοκολατουχο το εκοψα μαχαιρι!!! Φρεσκο ασπρο γαλατακι αυτο που γραφει 40% περισσοτερο ασβεστιο, με μελι.
Ειχα ρωτησει τον γιατρο για καψουλες ασβεστιου και οντως υπαρχουν, μα μου ειπε πως δει ειναι για εγκυμοσυνη αλλα για γεροντες!!!! ΄-)
Μα καλα εχουν τα παντα σε χαπι... το ασβεστιο βρηκαν να μην εχουν!!!!!!!!
Αντε κουραγιο στις ομοιοπαθουσες!!!!

anto
29-06-09, 11:44
Εγώ τρώω σαν παλαβή τυρί (άπαχο) και πολλά (επίσης άπαχα) γιαούρτια. Με πιάνει αμόκ ... Μέρα παρά μέρα (είμαι ακόμα στον 4ο μήνα) μου έχει δώσει να παίρνω μια παστίλια ασβεστίου. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι περιέχει ασπαρτάμη και ότι σκεύασμα ασβεστίου έψαξα επίσης περιέχει ασπαρτάμη. Ξέρετε κάποιο να μην έχει;

Eve
29-06-09, 11:59
εχω την εντυπωση οτι υπάρχει ασβεστιο σε χαπι, μαζι με βιταμινη D (calcioral αν δεν κανω λαθος).

εναλλακτικά μου ειχε πει ο γιατρος μου στην 1η εγκυμοσυνη το ΝΟΥΝΟΥ CALCI plus 3 ποτηρια την ημερα.

εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα τα συμπληρωματα, ευτυχως....:)

kassiani
29-06-09, 12:16
Καλημερα σε ολες!!!

Καταρχας ποιος σου ειπε οτι ειναι υποχρεωτικη η ληψη συμπληρωματων στην εγκυμοσυνη?

Συμπληρωματα πρεπει να δινονται οταν μετα απο εξετασεις διαπιστωνεται ελλειψη καποιου συστατικου ή να βρισκεται στα κατωτατα φυσιολογικα ορια.
Απλα οι γιατροι βαριουνται να κανουν αυτες τις εξετασεις και να παρακολουθουν και απο αυτη την αποψη την εγκυο και καταφευγουν στην ευκολη λυση να δωσουν εξαρχης σιδηρο, ασβεστιο και πολλοι και μαγνησιο.

Δε θελω να μπω ξανα στη συζητηση οτι πλεον υπαρχουν πολυ σοβαρες ερευνες που καταδεικνυουν οτι τα συμπληρωματα δεν ειναι καθολου αθωα οπως νομιζαμε και πρεπει να χορηγουνται ως φαρμακα (μονο δηλ αν υπαρχει αναγκη) και οχι ως καραμελες.

Εαν δεν παιρνεις ασβεστιο και δεν υπαρχει επαρκεια στον οργανισμο σου και δεν αρκουν οι ποσοτητες που λαμβανεις απο τη διατροφη, τοτε δε θα βλαφτουν τα οστα του μωρου σου, αλλα ισως στο μελλον τα δικα σου, καθως το εμβρυο "τραβαει" τις ουσιες που χρειαζεται απο τη μητερα.

Πιστευω οτι θα επρεπε (μιας και ανησυχεις) να κανεις μια εξεταση αιματος και για το ασβεστιο και αν μετα ταυτα κριθει οτι πρεπει να παρεις, δοκιμασε τα caltrate που ειναι χαπια που τα καταπινεις, ουτε τα μασας ουτε τα διαλυεις.

dora
29-06-09, 13:08
Η κασσιανη εχει δικιο. Το να μην παιρνεις συμπληρωματα (απο οτιδηποτε) δεν θα βλαψει το εμβρυο αλλα εσενα. Εχεις ακουσει για γυναικες που λενε πως χαλασαν τα δοντια τους κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης? Ηταν γυναικες που δεν επερναν καθολου ασβεστιο (της θειας μου της επεφταν και τωρα στα 50 της υποφερει απο οστεοπωρωση).. Αυτο βεβαια δεν οφειλετε μονο στην εγκυμοσυνη της αλλα γιατι δεν επινε ποτε της γαλα.

2 ποτηρια κανονικο γαλα την ημερα (δεν χρειαζεται να παιρνεις αυτο που ειναι εμπλουτισμενο) καλυπτουν την ημερησια αναγκη σου.. Απο τυρια καλυτερα να προτιμας τα κιτρινα (κασερια-γραβιερες) γιατι εχουν μεγαλυτερη ποσοτητα ασβεστιου. Μια φετα τυρι τοστ εχει τοσο ενα ποτηρι γαλα.. η διαφορα ειναι οτι στο κανονικο γαλα ειναι πιο απορροφησιμο το ασβεστιο.
Το φυλλικο οξυ (για την κοπελα που αισθανεται τυψεις που δεν επερνε) κανει καλο μεν αλλα η μη ληψη του δεν σημαινει οτι θα παθει και κατι το μωρακι σου.. Επισης απ΄οτι μου ειπε ο γυναικολογος (γιατι εγω επερνα 2 και οι εξετασεις μου εδειξαν ενα υπερογκο προς τα πανω ποσο) αυτο που χρειαζομαστε ειναι ενα χαπακι ανα 2 μερες.. Αντε λοιπον το πολυ να παρεις ενα την ημερα. και να το ξεχασεις λοιπον και μια μερα δεν τρεχει και τιποτα.
Εμενα γενικα ειναι πολυ φιδωλος με τα συμπληρωματα (εδω εχω σιδηροπενικη αναιμια και παλι το σιδηρο με μετρο μου το δινει) Η αποψη του ειναι οτι αν στην τελικη χρειαστει μπορω καλιστα να παρω σιδηρο σε ορο (οπως εχω ξαναπαρει στο παρελθον). Το ιδιο μου ειπε και ο αιματολογος.. παλιοτερα δεν εδιναν στις εγκυους αλλα τα τελευταια χρονια εχει αποδειχτει οτι δεν επιρρεαζει 9ο προηγουμενος με απειλουσε με μεταγγισεις αιματος)

kassiani
29-06-09, 13:15
Η κασσιανη εχει δικιο. Το να μην παιρνεις συμπληρωματα (απο οτιδηποτε) δεν θα βλαψει το εμβρυο αλλα εσενα. Εχεις ακουσει για γυναικες που λενε πως χαλασαν τα δοντια τους κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης? Ηταν γυναικες που δεν επερναν καθολου ασβεστιο (της θειας μου της επεφταν και τωρα στα 50 της υποφερει απο οστεοπωρωση).. Αυτο βεβαια δεν οφειλετε μονο στην εγκυμοσυνη της αλλα γιατι δεν επινε ποτε της γαλα.

Το φυλλικο οξυ (για την κοπελα που αισθανεται τυψεις που δεν επερνε) κανει καλο μεν αλλα η μη ληψη του δεν σημαινει οτι θα παθει και κατι το μωρακι σου..
Εμενα γενικα ειναι πολυ φιδωλος με τα συμπληρωματα (εδω εχω σιδηροπενικη αναιμια και παλι το σιδηρο με μετρο μου το δινει) Η αποψη του ειναι οτι αν στην τελικη χρειαστει μπορω καλιστα να παρω σιδηρο σε ορο (οπως εχω ξαναπαρει στο παρελθον). Το ιδιο μου ειπε και ο αιματολογος.. παλιοτερα δεν εδιναν στις εγκυους αλλα τα τελευταια χρονια εχει αποδειχτει οτι δεν επιρρεαζει 9ο προηγουμενος με απειλουσε με μεταγγισεις αιματος)

Η θεια σου ειχε γενικοτερο προβλημα οπως φαινεται και δεν της εφταιγε η εγκυμοσυνη, αλλα η γενικη ελλειψη ασβεστιου που ειχε λογω κακης διατροφης.
Σωστα ειναι φειδωλος με τα συμπληρωματα, οι υπευθυνοι γιατροι ετσι πρεπει να ειναι. Ο σιδηρος ειναι πολυ βαρυς για τον οργανισμο και καλυτερα ειναι σε περιπτωσεις σαν τη δικη σου, ναπαρακολουθειται μια εγκυος απο αιματολογο και να κανει ειδικη διατροφη και ληψη σιδηρου με ορο, αν χρειαστει, παρα να παιρνουν ολες ανεξαιρετως δισκια σιδηρου.
Το φυλλικο οξυ εχει νοημα και εχει βρεθει οτι βοηθαει η ληψη του 2 μηνες πριν τη συλληψη του εμβρυου (να το παιρνουν δηλ οσες προσπαθουν να συλλαβουν αλλα και παλι οχι για μεγαλα διαστηματα) και 2 μηνες το πολυ μετα τη συλληψη. Μετα απο αυτο το διαστημα δεν εχει νοημα.
Εχει βρεθει οτι βοηθαει στην αποτροπη καποιων ανωμαλιων κατα το σχηματισμο συγκεκριμενων οργανων. Το οτι δε θα το παρεις δεν σημαινει σωνει και καλα οτι το μωρο θα παρουσιασει αυτες τις σπανιες ανωμαλιες (πχ δισχιδης ραχη)

aleca
30-06-09, 10:13
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα σχετικά με το ασβέστιο. Πριν την εγκυμοσύνη έκανα αφαίρεση θυροειδή και έβγαλα και ένα παραθυροειδή. Για το λόγο αυτό, έξι μήνες πριν την εγκυμοσύνη ξεκίνησα το ασβέστιο. Με όριο 8.5 - 9.5 είχα 7. Με το συμπλήρωμα έφτασα 8.3. Με την εγκυμοσύνη εξακολουθώ και παίρνω το ασβέστιο αλλά τα επίπεδα δεν έχουν ανέβει καθόλου. Παραμένω στο 8.3. Έχει τύχει καμία μέλλουσα μαμούλα να έχει τόσο χαμηλό ασβέστιο σε εγκυμοσύνη? Στην πρώτη μου δεν το είχα μετρήσει.

mata
03-07-09, 09:26
(κάπου εχω διαβάσει πως προκαλεί κ συσπάσεις το ασβέστιο ... :rolleyes: μπορεί κ να κάνω λάθος ... )
...

Αφροδίτη μου, δεν κάνεις λάθος.Προχθές άκουσα κι εγώ την περίπτωση μιας κοπέλας που είχε συσπάσεις (σε σημείο να κρεβατωθεί κανονικά, για την αποφυγή πρόωρης γέννας)και ο γιατρός, της είχε πεί ότι έχουν προκληθεί από το συμπλήρωμα ασβεστίου.
Δεν το αναφέρω για να πανικοβληθούν όσες παίρνουν ασβέστιο, αλλά για να αποτραπούν αυτές που δεν το χρειάζονται πραγματικά. Να ενισχύσω αυτό που λέει η Κασσιανή, ότι ΄δεν είναι απαραίτητο πάντα να παίρνουμε κάποιο συμπλήρωμα, αλλά οι γιατροί το δίνουν με το σκεπτικό "καλού κακού".

Στην δική μου περίπτωση, ο γιατρός μου είχε πεί ότι αν καταναλώνω επαρκή ποσότητα γαλακτομικών, είμαι εντάξει και δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα.Εγώ αναρωτιόμουν, μια και ακουγα ότι οι περισσότερες εγκυμονούσες, παίρνουν. Το λάθος του βέβαια πιστεύω ότι ήταν,το ότι μου είπε να μην το πάρω, χωρίς να είναι σίγουρος αν η τιμή του ασβεστίου΄είναι καλή.
Τελικά κάνοντας τις γενικές εξετάσεις, ζήτησα από μόνη μου να δούνε και το ασβέστιο. Η τιμή μου ήταν 9 και όταν του το είπα, μου είπε ότι είναι πολύ καλή, και ότι φυσικά εξακολουθεί να μην συντρέχει λόγος για την χορήγηση συμπληρώματος.
Ακόμα κι αν δεν σας το γράψουν οι γιατροί, όταν κάνετε τις εξετάσεις σας, ζητήστε από μόνες σας,από τα εργαστήρια, να ελέγχετε τις τιμές που σας ενδιαφέρουν.
Ετσι, θα είστε σίγουρες αν χρειάζεστε συμπληρώματα ή όχι.

irida85
03-07-09, 09:55
Κοριτσια και μενα ο γιατρος μου μου χε πει οτι θα μου δωσει ασβεστιο αργοτερα και οχι απο την αρχη οπως παιρνουν ολες γιατι προκαλει συσπασεις.... Και τελικα μου το δωσε στην αρχη του 5ου δηλαδη γυρω στην 17η βδομαδα....

Tjetje
09-07-09, 10:57
Κοριτσια καλα που μου ειπατε πως γινετε να μα8εις την τιμη του ασβεστιου με αιματολογικη εξεταση. Στις 23 που 8α παω για την απαισια καμπυλη ζαχαρου 8α κανω και γενικες αιματως - ουρων και καλλιεργια ουρων και 8α ζητησω να μου κανει και για ασβεστιο!

Tjetje
10-07-09, 19:09
Ξερετε ποσο καιρο κανει να βγει η απαντηση της καμπυλης???

Maggie
10-07-09, 19:52
στο ΙΚΑ, αν ο γιατρός την χαρακτηρίσει ως επείγον, βγαίνει την ίδια μέρα, το μεσημέρι

Tjetje
11-07-09, 08:27
Σε ευχαριστω Μαggie !

marchalina
11-07-09, 10:06
Πρωτη φορα το ακουω αυτο οτι προκαλειι συσπασεις
Απορια: Το ιδιο το συμπληρωμα προκαλει συσπασεις και οχι το ασβεστιο;;,δηλαδη, αν το παρω απο φυσικη πηγη (γαλα τυρι οσπρια) τοτε δεν θα προκληθουν συσπασεις;;

mata
11-07-09, 11:07
Πρωτη φορα το ακουω αυτο οτι προκαλειι συσπασεις
Απορια: Το ιδιο το συμπληρωμα προκαλει συσπασεις και οχι το ασβεστιο;;,δηλαδη, αν το παρω απο φυσικη πηγη (γαλα τυρι οσπρια) τοτε δεν θα προκληθουν συσπασεις;;

Εννοείται ότι δεν προκαλεί συσπάσεις από την φυσική πηγή!!!
Αλλά και πάλι ακόμα και το συμπλήρωμα ασβεστίου, ενδεχομένως σε κάποιες περιπτώσεις να προκαλέσει συσπάσεις.Μην δημιουργήσουμε την εντύπωση ότι όποια έγκυος πάρει συμπλήρωμα ασβεστίου, θα έχει και συσπάσεις σίγουρα.

RMARY
11-07-09, 11:40
εμενα ο γιατρος μου εδωσε απο ολα και φυλλικο οξυ κ σιδηρο κ ασβεστιο κ κορτιζονη παρολο που οι εξετασεις μου ειναι αψογες κ εχω κ προβλημα με το στομαχι κ ολα αυτα το επιβαρυνουν.
ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.
φυσικα δεν συμβουλευω καμια να κανει το ιδιο γιατι η καθεμια μας εχει διαφορετικες αναγκες αλλα εγω ειμουν παντα κατα των φαρμακων για αυτο κ σπανια αρρωσταινω.
δεν καταλαβεινω γιατι απο μισο με ενα λιτρο γαλα την ημερα που πινω συν τα τυρια να παρω κ συμπληρωμα ασβεστιου ,ουτε γιατι με 43 αιματοκριτη να παρω σιδηρο κ να ταλαιπωρω το στομαχι μου!
ας γινουν λιγο πιο υπευθυνοι οι γιατροι κ να μας αντιμετωπιζουν σαν μοναδες κ οχι σαν γενικο συνολο.δηλ οι παλιοτεροι γιατροι ξεραν λιγοτερα απο τους σημερινους που εδιναν στις γυναικες μονο συμβουλες διατροφης ?

rica
11-07-09, 15:06
Με το συμπλήρωμα έφτασα 8.3. Με την εγκυμοσύνη εξακολουθώ και παίρνω το ασβέστιο αλλά τα επίπεδα δεν έχουν ανέβει καθόλου. Παραμένω στο 8.3. Έχει τύχει καμία μέλλουσα μαμούλα να έχει τόσο χαμηλό ασβέστιο σε εγκυμοσύνη? Στην πρώτη μου δεν το είχα μετρήσει.

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 9,5 ασβέστιο (Φ.Τ. 8,4-10,5). Με 1,5 λίτρο γάλα την ημέρα, και 2 body calcin από την αρχή του 4ου, έκανα προχτές μέτρηση και είμαι οριακά στο 8,6. Ο γιατρός μου είπε ότι η πτώση είναι φυσιολογική και αν θέλω μπορώ να πάρω και 3ο χάπι αλλά όχι ότι θα σώσω και τπτ. Τώρα μ' αυτό που διαβάζω για τις συσπάσεις φοβήθηκα.

Ισχύει ότι το μαγνήσιο αποτρέπει τις συσπάσεις; Γιατί εμένα και οι 2 γυναικολόγοι που με παρακολουθούν μου είπαν ότι δεν το κρίνουν απαραίτητο να το πάρω.

MARIANTHI611
12-07-09, 16:44
Εγω παιρνω τα caltrate 600. Επισης αν δεν θελεις να παιρνεις ασβεστιο υπαρχει και ροφημα γιαουρτιου που λεγεται ΝΟΥΝΟΥ CALCIPLUS ειναι πολυ ευχαριστο στην γευση, με λιγες θερμιδες και αρκετη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο...

mata
13-07-09, 21:13
εμενα ο γιατρος μου εδωσε απο ολα και φυλλικο οξυ κ σιδηρο κ ασβεστιο κ κορτιζονη παρολο που οι εξετασεις μου ειναι αψογες κ εχω κ προβλημα με το στομαχι κ ολα αυτα το επιβαρυνουν.
ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.
φυσικα δεν συμβουλευω καμια να κανει το ιδιο γιατι η καθεμια μας εχει διαφορετικες αναγκες αλλα εγω ειμουν παντα κατα των φαρμακων για αυτο κ σπανια αρρωσταινω.
δεν καταλαβεινω γιατι απο μισο με ενα λιτρο γαλα την ημερα που πινω συν τα τυρια να παρω κ συμπληρωμα ασβεστιου ,ουτε γιατι με 43 αιματοκριτη να παρω σιδηρο κ να ταλαιπωρω το στομαχι μου!
ας γινουν λιγο πιο υπευθυνοι οι γιατροι κ να μας αντιμετωπιζουν σαν μοναδες κ οχι σαν γενικο συνολο.δηλ οι παλιοτεροι γιατροι ξεραν λιγοτερα απο τους σημερινους που εδιναν στις γυναικες μονο συμβουλες διατροφης ?

Συμφωνώ απόλυτα. Τελικά, τις οδηγίες και τις συνταγές, τις δίνουν με κλειστά μάτια, ασχετα με ποιόν έχουν απέναντι τους και τί ανάγκες υπάρχουν.

rica, από τη στιγμή που σου είπαν να μην παίρνεις μαγνήσιο και οι 2 τότε νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς!

Tjetje
25-07-09, 14:02
Εχω νεα. Λοιπον, εκανα γενικες στο ΙΚΑ και μια εβδομαδα μετα γενικες σε ιδιωτικο εργαστηριο. Λοιπον, στις απαντησεις του ΙΚΑ ειχα τιμη ασβεστιου 8.9 και στου ιδιωτικου 8.5 (min 8, κατι και max 10,5). Ισως απο εβδομαδα σε εβδομαδα να επεσε..... τι να πω. Η καμπυλη μου παντως δεν ηταν καλη κοριτσια και 8α σκασω. Την Δευτερα θα στειλω την απαντηση με φαξ στον γιατρο μου και θα δω τι θα μου πει, :(:(

sasoulini1977
11-11-09, 02:14
Οσον αφορα το ασβεστιο..... τι μαρτυριο!!!

Υποφερω απο αναγουλες ακομα κ εμετους (26η εβδ) κ οσο κ αν τρελαινομαι για το γαλα (ολη μου τη ζωη αντι για νερο επινα γαλα!!!!) δεν κατεβαινει γουλια κ αν κατεβει, ξαναβγαινει...:sad:

Για τα συμπληρωματα, ουτε κουβεντα... τα ιδια.. εισαγωγες-εξαγωγες.. δοκιμασα τα παντα.. δεν δεν δεν!!!

Ρωτησα τον γιατρο για το αν επηρρεαζεται το μωρο, μου ειπε οχι. Εγω θα εχω προβλημα μετα την εγκυμοσυνη με τα δοντια κ τα μαλλια μου που θα αρχισουν να μου πεφτουν. Ρωτησα οδοντιατρο κ γελασε.. οχι δεν θα πεσουν τα δοντια απο την ελλειψη ασβεστιου αλλα απο το μη τακτικο βουρτσισμα!

Ταδε εφη.... τα συμπερασματα δικα σας!

kounelitsa
11-11-09, 12:09
Μια από τα ίδια κι εγώ και νόμιζα ότι ήμουν μοναδικη περίπτωση!!!!! Ούτε να το βλέπω δε θέλω το δισκίο!!! Με ανακατεύει...Το πίνω τη μια μέρα...αφήνω να περάσουν τρεις τέσσερις μέρες και το ξαναπαίρνω μετά...