PDA

Επιστροφή στο Forum : ποτε δινουμε το αντιπυρετικο...

martha
17-07-09, 21:16
η μικρη ειναι με πυρετο απο χθες.Μου γεννηθηκε η εξης απορια...το αντιπυρετικο ποτε χορηγειται?..οταν ανεβαινει ο πυρετος ή αφου ανεβει?Το δινω οταν αρχιζει να ανεβαζει αλλα παλι χτυπα κοκκινα(39.5)

Ρούλα26
18-07-09, 00:16
Να σου ζησει η μικρουλα σου και περαστηκα.Εμας η παιδιατρος μας ειχε πει να δινουμε αντιπυρετικο μονο οταν ο πυρετος ειναι ανω των 38 κι οτι οταν ειναι λιγοτερο στα μωρα δεν θεωρειται πυρετος.Περαν αυτου ομως πρεπει να κανουμε και αντισωματα.

kalamaraki
05-08-09, 15:33
συμφωνώ και εμάς έτσι μας είπε μόλις το δω 37,9 να δινω σιρόπι τα σε μλ τα μισά από τα κιλά της δηλαδή 11κιλά -5,5μλ σιρόπι ή ένα υπόθετο ντολάλ που προσωπικά θεωρώ ότι δρα πιο γρήγορα από το σιρόπι και το προτιμώ!

kleiw
05-08-09, 15:36
Ναι και εμενα το ιδιο μου εχει πει. Πυρετος θεωρειται πανω απο 38 και τοτε μονο δινουμε αντιπυρετικο. Μεχρι το 38 πρεπει να αφηνουμε τον οργανισμο να αμυνθει μονος του.

kalamaraki
05-08-09, 15:39
Μα ουσιαστικά ο πυρετός αυτό είναι ..η άμυνα του οργανισμού στον εισβολέα !

baduz
05-08-09, 15:42
Και εμείς στο 38 δίνουμε αντι-πυρετικό!
Γενικά η γιατρός μας δύσκολα δίνει φάρμακα!

monbebe
05-08-09, 16:44
εμεις μετα το 38,5.

Λέγκω
05-08-09, 18:03
εμεις μετα το 38,5.
Μία απ'τα ίδια...

oikat
05-08-09, 21:09
κι η δικιά μας στο 38,5 ενώ του αδερφού μου η παιδίατρος στο 38

elenik
05-08-09, 21:54
η μικρη ειναι με πυρετο απο χθες.Μου γεννηθηκε η εξης απορια...το αντιπυρετικο ποτε χορηγειται?..οταν ανεβαινει ο πυρετος ή αφου ανεβει?Το δινω οταν αρχιζει να ανεβαζει αλλα παλι χτυπα κοκκινα(39.5)

καθε 3-4 ωρες ντεπον - πονσταντ εναλαξ σε αυτη την περιπτωση (κατοπιν συνεννοησης με τον παιδιατρο γιατι αν φτανει 39,5 κατι παιζει)
Στο 38 ντεπον και στο 39,5 σιγουρα πονσταντ

Μπουμπουλιθρα
06-08-09, 08:24
κοριτσια ο μικρος μου χθες εκανε δεκατα και εφτασε μεχρι 38 1 με γκρινια του δινω ντεπον αλλα δεν κανει τιποτα μονο μετα ντουζακια γινετε λιγο καλα η παιδιατρος μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω φοβαμε δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα μηπως καμια ξερει να μου πει εαν παραλληλα περνα το ιδιο ακομα το υποθετο που τον ριχνει πιο γρηγορα κανει και για μας ειναι 7 μηνων δεν ειναι αναλογα μετα κιλα δεν εχω χρησιμοποιειση ποτε και φοβαμε;

slaweksam
06-08-09, 12:44
Η μεγαλη μου η κορη εκανε την περασμενη εβδομαδα μεχρι 39,5 κρατησε 3 μερες και το αντιμετωπισαμε με depon ponstan και ντουζακια απο χτες ανεβασε το μωρο μεχρι 38,5 εδω παιζει το dolal γιατι ειναι πιο ευκολο στο να της το δωσω γιατι εχουμε ενα θεματακι με τα σιροπια :? παντως απο οτι ειπε και ο παιδιατρος κυκλοφορει ιωση με ψηλο πυρετο που δεν πεφτει ευκολα

lydia31
06-08-09, 13:08
α κοριτσια κ'εμεις εισταστε στην τεταρτη μερα ποτε θα περασει ? κ εμενα μεχρι 39.5 μας εφτασε αχ τι θα κανουμε?
η γιατρος μας ειπε 3-4 μερες κραταει αντε να δουμε γιατι αρχιζω και ανυσηχω

natasa2002
06-08-09, 14:55
Εγώ αντιπυρετικό δίνω πάνω απο τους 38 και πόλες κομπρέσες με νέρο και ξύδι.

kalamaraki
06-08-09, 15:20
κοριτσια ο μικρος μου χθες εκανε δεκατα και εφτασε μεχρι 38 1 με γκρινια του δινω ντεπον αλλα δεν κανει τιποτα μονο μετα ντουζακια γινετε λιγο καλα η παιδιατρος μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω φοβαμε δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα μηπως καμια ξερει να μου πει εαν παραλληλα περνα το ιδιο ακομα το υποθετο που τον ριχνει πιο γρηγορα κανει και για μας ειναι 7 μηνων δεν ειναι αναλογα μετα κιλα δεν εχω χρησιμοποιειση ποτε και φοβαμε;

Εγώ επειδή πιάνουν ποιο γρήγορα τα υπόθετα της δίνω υπόθετο ντολάλ όταν ήταν μικρή μέχρι τον 6 έδινα των 150mg και τώρα της δίνω των 250mg αλλά πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού μου, ρώτα τον δικό σου να σου πει τι να δώσεις.

νούφαρο
06-08-09, 15:29
κι εγώ το υπόθετο προτιμώ, γιατί το σιρόπι με όλους τους δυνατούς τρόπους (κουταλάκι, σύριγγα, καφεπότηρο, αραιωμένο το καταλαβαίνει:rolleyes:) δεν το θέλει οπότε εκεί κάθεται....:grin:

τις κομπρέσες επίσης τις πετάει....
(έτσι ήταν από μωρό ετσι συνεχίζει, ουδεμία συνενόηση - κατανόηση)

Μπουμπουλιθρα
06-08-09, 17:18
πηγαμε παιδιατρο 38.5 εκανε μεχρι στιγμης η παιδιατρος ειπε κυκλοφορει ιωσει και να περιμενουμε 2 24 ωρα να δουμ,ε πως θα εξελιγχει μου εβαλε αυτη υποθετο ντολαρ και τον βλεπω καλυτερα θα δειξει με τον πυρετο κοιματε μακαρι να μην ξανα ανεβασουμε ευχαριστω παντως τελικα τα υποθετα κανουν καλυτερη δουλεια εχθες ολο το βραδυ με σιροπι και τιποτα καμια διαφορα μονο με νταζουκια και τις κοπρεσες βλεπαμε διαφορα. παντως απο οτι μου ειπε η ιωσει κανει πιο ψιλο πυρετο ευτιχως εμεις ειμαστε σταθερα υπομονη σε ολες που τις βρικε αυτη η ιωσει καλοκαιριατικα μες την ζεστη...