PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλη χοριακη

nana2
21-07-09, 17:30
γεια σε ολους
πριν λιγες μερες ανακαλυψα πως ειμαι εγκυος για πρωτη φορα, εκανα β χοριακη κ πηγα στο γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι ειναι πολυ χαμηλη κ πιθανολογει οτι ειναι μικρη εγκυμοσυνη και δεν μπορεσε ουτε να δει το σακο..βασικα εχω αγχωθει πολυ, ειναι κ ολα πρωτογνωρα κ δεν μπορω να χαρω..μου ειπε να την επαλαβαω σε λιγες μερεσς
γενικα τη γνωριζετε για τουσ χαμηλους δεικτες της β χοριακης??

Μπουμπουλιθρα
21-07-09, 17:35
η χοριακη δειχνει την ηλικια του εμβρυου καμια φορα οι γιατροι κανουν λαθοι στην πραγματικη συλληψη δηλ στον κυκλο οταν ειναι ασταθεις. η επομενη χοριακη θα φανει εαν το παιδι αναπτυσετε σωστα... υπομονη και οχι αγχος ευχομε ολα να πανε καλα... ακομα μπ-ορει να ειναι νωρις για να δεις σακο ποτε ειχες τελευταια περιοδο;

annia
21-07-09, 17:44
να σου πω το συπτωμα της θειας μου που πηγε σε 4διαφορετικους γιατρους..ειχε τελ.περ. 20/05 εκανε 4-5χοριακες οι οποιες ηταν χαμηλες με την ηλικια του εμβρυου ετσι οπως υπολογιζε ο γιατρος ομως απο την τερ..οταν πηγαινε για υπερηχους δεν βλεπανε μωρο παρα μονο σακο..οι 3γιατροι της ειπανε πως δεν αναπτυσετε το μωρο και οτι πρεπει να κανει εκτρωση αν δεν γινει αποβολη..τελικα στον τελευταιο που πηγε και αυτος κατι τετοια κουφα της ειπε αλλα περιμενε ακομη μια εβδομαδα και οταν πηγε ακουσανε επιτελους καρδουλα και ειδανε και το μωρο οποτε η συλληψη ειχε γινει αργοτερα..

nana2
21-07-09, 17:45
αρχες ιουνη ηταν η τελευταια περιοδος, αλλα μου ειπε επειδη δεν εχω σταθερο κυκλο το πιο πιθανο να εγινε η συλληψη 3εβδομαδες μετα την τελευταια περιοδο(κανονικα θα ημουν 6 εβδομαδων ενω λογικα τωρα ειμαι 3)

Μπουμπουλιθρα
21-07-09, 18:00
εγω παντως προτεινω να κνεις σε δυο μερες καινουργια χοριακη και θα φανει εαν τελικα ανεβαινει κανονικαι και υπομονη

bp-IOLH
21-07-09, 18:24
Νανά, μια αγαπημένη φίλη από το φόρουμ ξεκίνησε με χοριακή 10 την πρώτη μέρα καθυστέρησης. Είχε γίνει καθυστερημένη σύλληψη.
Όλα πήγαν καλά και σε λίγο καιρό θα γεννήσει τη μπέμπα της.
Όλα καλά θα πάνε και με σένα.

TXARA
22-07-09, 01:36
ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ.ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

petalouditsa
22-07-09, 12:06
και εγω ετσι ειχα ανχωθει με την χοριακη..(χωρις λογο)
δωσε λιγο χρονο,το τοπιο θα ξεκαθαρισει σύντομα..
εξαλου σε μια εγκυμοσυνη υπαρχουν τοσα πραγματα που μπορει να σε αγχώσουν και συνηθως πιο σοβαρα..

annia
22-07-09, 12:44
να σου πω το συπτωμα της θειας μου που πηγε σε 4διαφορετικους γιατρους..ειχε τελ.περ. 20/05 εκανε 4-5χοριακες οι οποιες ηταν χαμηλες με την ηλικια του εμβρυου ετσι οπως υπολογιζε ο γιατρος ομως απο την τερ..οταν πηγαινε για υπερηχους δεν βλεπανε μωρο παρα μονο σακο..οι 3γιατροι της ειπανε πως δεν αναπτυσετε το μωρο και οτι πρεπει να κανει εκτρωση αν δεν γινει αποβολη..τελικα στον τελευταιο που πηγε και αυτος κατι τετοια κουφα της ειπε αλλα περιμενε ακομη μια εβδομαδα και οταν πηγε ακουσανε επιτελους καρδουλα και ειδανε και το μωρο οποτε η συλληψη ειχε γινει αργοτερα..

κοριτσια το παιρνω πισω και συγνωμη αλλα το λεω χωρις να θελω να αγχωσω και να στεναψωρησω κανεναν αλλα χθες μαθαμε τα δυσαρεστα πηγε στο γιατρο και το μωρο ηταν νεκρο...:cry::cry::cry:

mk23
24-07-09, 15:40
ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΤΙΣ 14/7/09.ΕΚΑΝΑ 2 ΤΕΣΤ ΤΗΝ 7η ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΘΕΤΙΚΑ.2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 123+2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ 123,7.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ..ΤΙ ΛΕΤΕ?

nana2
25-07-09, 12:00
EKANA DEYTERH XORIAKH KAI TELIKA TRIPLASIASTIKAN OI TIMES..MOY EFYGE ENA BAROS TWRA THA PAW STO GIATRO MESA STHN EBDOMADA NA DOUME AN AYTH TH FORA KATAFEROYME NA ENTOPISOYME TO SAKO ME TO "RYZAKI"
EYXARISTV POLY GIA TIS SUMBOYLES SAS

nathael
25-07-09, 12:13
Ναι κουκλα μου δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι.. Και εγω δεν ειχα σταθερη περιοδο, οποτε .. Τρεις χοριακες ειχα κανει και ειχαμε προβλημα και με την ΠΗΤ. Μπραβο, συγχαρητηρια και να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!

λιτσα22
25-07-09, 18:36
καλησπερα! την περασμενη εβδομαδα εκανα 2 β-χοριακες μεσα σε 3 μερες κ το ποσο αυξηθηκε στο διπλασιο! απο 88,14 πηγε 168,30! πηγα στο γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι ειμαι στην αρχη ακομα, αλλα μου ειπε να ξανα κανω β-χοριακη την τριτη που μας ερχεται για να δουμε παλι την τιμη...μου ειπε επισης οτι θα πρεπει να ανεβει περιπου στις 2000... ειμαι πολυ αγχωμενη... δεν αντεχω να περιμενω μεχρι τοτε... υπαρχει περιπτωση να μην ανεβει ή να μην ειμαι εγκυος και να ευθυνεται σε κατι αλλο το ανεβασμα της χοριακης???

Kristianna
25-07-09, 18:52
Οχι γλυκια μου δεν υπαρχει περιπτωση να μην εισαι εγκυος!!!!!!
Εισαι εγκυουλα γλυκια μου μην ανχωνεσαι το οτι η χοριακη σου διπλασιαστηκε ειναι πολυ πολυ καλο
Οσο για το 2000 σου ειπε να παει τοσο για να μπορει να φανει κατι στον υπερηχο!!!
Σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο το μπεμπε σου :-D

λιτσα22
25-07-09, 19:01
ευχαριστω πολυ πολυ!!! το περιμενα πως κ πως να μεινω εγκυος κ δεν θελω να μου κοπει ολη αυτη η χαρα! ακομα δεν ξερω τι επιτρεπεται κ τι οχι κ τα εχω λιγακι χαμενα... κ τωρα που ειναι αρχη δεν ξερω τι να κανω οσο αφορα τις επαφεσ με τον αντρα μου...
αν κ μου ειπε ο γιατρος κανονικα αλλα κ παλι φοβαμαι... :(

xouzour
19-08-09, 19:38
Καλησπέρα.Μόλις γράφτηκα έχοντας ανάγκη να μοιραστώ αυτό που μου συμβαίνει και ελπίζω σε μια απάντηση.2 Ιουλίου ήταν πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου.5/8 έκανα β χοριακή που έδειξε 230.4 και 7/8 427.0.Χθες πήγα στο γιατρό μου έκανε διακολπικό υπέρηχο είπε ότι είδε αίμα γύρω από τον πλακούντα και ότι ίσως έχει γίνει αποκόλληση.Στο μεταξύ εγώ δεν έχω δει αίμα.Επίσης είπε ότι είναι μικρό σε σχέση με την εβδομάδα που βρίσκομαι και ότι θα γίνει μάλλον αποξεση. Τρελαθήκαμε με τον άντρα μου. Με δυσκολία πρότεινε να κάνουμε πάλι σήμερα μια χοριακή.Το αποτέλεσμα σήμερα 3824 που το βρήκε ξανά χαμηλό αφου έπρεπε λέει να έχει φτάσει 20000 αναλογικά με την προηγούμενη χοριακή και κατά συνέπεια μας απογοήτευσε εντελώς. 'Αλλος γιατρός που του τηλεφώνησα μου είπε ότι είμαι 5 εβδομάδων και να μην ανησυχώ αφού η χοριακή είναι μια χαρά. Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά από χθες ζούμε μια τρέλα και δεν ξέρουμε ποιον να πιστέψουμε.

ELISAVET
19-08-09, 21:12
Καρδούλα μου, είναι λίγο χαμηλή η χοριακή σου αλλά όπως θα δεις και παραπάνω σε πολλές περιπτώσεις η χοριακή δεν ανέβαινε πολύ και τελικά όλα πήγαν καλά.
Μη χάνεις την ελπίδα σου. Το ξέρω ότι φοβάσαι αλλά πρέπει να είσαι δυνατή και να μη το βάζεις κάτω. Μη σταματάς να ελπίζεις.....
Η Παναγιά μαζί σου. Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου

xouzour
19-08-09, 22:13
Ευχαριστώ για την απάντησή σου.Μίλησα πάλι νωρίτερα και με τους δύο και τουλάχιστον συμπίπτει η γνώμη τους στο να κάνω άλλη μια χοριακή τη Δευτέρα και θα δούμε αλλά εγώ με την αγωνία που έχω σκέφτομαι να κάνω μία και την Παρασκευή.

no doubt
19-08-09, 23:13
Εγώ xouzour είχα κάνει χοριακή στο γιο μου όταν ήμουνα 6 εβδομάδων και ήταν 1670. Είχα μια μικρή αποκόληση αλλά πήρα κάτι υπόθετα και φυσικά όλα πήγαν μια χαρά.

kardoula
19-08-09, 23:38
xouzour emena i prwth mou xoriaki htan 45. otan piga sto giatro meta apo 2 vdomades kai kaname iperixo mou eipe oti ipirxe pithanothta na eixe stamatisi i kiisi kai oti yparxei pithanotita na prepei na kanw apopksesi. me agxose kai me evale na ksanakanw xoriaki. sth deyterh pali htan arketa xamila ta posa se sxesi me tis evdomades pou ipologizame kai ekana kai triti eixe diplasiasti pali se sigkrisi me th proigoumeni kai telika apla eimouna ligoteron vdomadon kai ta eixame ipologisi ligo lathos logo astathous periodou. twra eimai sta 16 evdomada kai ola pane kala eutixos.
opote kane ligi ipomoni kai mhn agxonese (kserw einai diskolo).

xouzour
20-08-09, 08:56
Kαλημέρα. Προσπαθώ να το παλέψω αλλά σήμερα ξύπνησα περισσότερο αγχωμένη γιατί 2 μέρες τώρα δεν αισθάνομαι το σώμα μου όπως πριν που ήταν πιο πρησμένο το στήθος μου και η κοιλιά μου και δε νιώθω πια κόπωση. Χθες έβαλα θερμόμετρο και είχα 37.3 δέκατα αλλά κατά τα άλλα νιώθω σαν να άδειασα κι ότι είναι μάτιο να ελπίζω. Αν ήταν όλα καλά δεν θα έπρεπε να συνεχίζω να έχω συμπτώματα? Μήπως ο πρώτος γιατρός έχει δίκιο και τελικά πρέπει να το αποδεχτούμε? Σας ευχαριστώ που απαντάτε είναι παρηγοριά τα λόγια σας

blackmoor
20-08-09, 10:14
Πολλες φορες λογω αγχος νομιζουμε πως κατι κακο εχει γινει. Χαλαρωσε λιγο και οτι ειναι να γινει θα γινε,ι ετσι το κανεις χειροτερα.
Σου ευχομαι τα καλυτερα και μην αγχονεσε

xouzour
20-08-09, 10:20
Διαβάζω στα forum ότι στην έκτη εβδομάδα ακούνε την καρδιά αλλά εμάς ο γιατρός το μόνο που είπε σε δύο δευτερόλεπτα ήταν ότι βλέπει αίμα γύρω απ τον πλακούντα και να γίνει απόξεση. Είχε ίσως σταματήσει η κύηση γι αυτό δεν άκουσε? Ήταν τόσο απόλυτος και βιαστικός που φύγαμε σαν κυνηγημένοι και δεν ρωτήσαμε

blackmoor
20-08-09, 10:48
Μηπως να πας και σε καποιον αλλο γιατρο για 2η γνωμη;

ΜΑΡΙΑ Π
20-08-09, 12:21
Καλημερα σας μολισ τωρα εκανα την εγγραφη μου και χαιρομαι που θα μπορω να συζυτω οτι με απασχολει. Στις 17-8 εκανα τεστ και βγηκε θετικο. εχω καθυστερηση απο τις 15-8. 18-8 εκανα β χοριακη και βγηκε 356,7 ειναι χαμηλη? η γιατρος μου, μου ειπε να κανω αλλη μια 30-8 για να μπορει να δει σακο. ευχαριστω εκ τον πρωτερον για τισ απαντησεις σας.

MARIANTHI611
20-08-09, 12:44
Νομιζω οτι ειναι μια χαρα...ευχομαι ολα να πανε καλα :)

ηλιαχτίδα
20-08-09, 13:14
xouzour τα συμπτώματα δεν είναι ίδια όλες τις ημέρες. Όσο για την καρδούλα, δνε είναι απόλυτο ότι την βλέπεις την 6η εβδομάδα. Μπορεί να την δεις την 7η ή την 8η. Στις φυσιολογικές συλλήψεις μάλιστα, δεν είσαι και απόλυτα σίγουρος για την εβδομάδα κύησης. Κάνε λίγο υπομονή, ξανακάνε τη χοριακή σου και βλέπετε.
Μαρία Π, η χοριακή σου ειναι πολυ καλή για 3η μέρα καθυστέρησης.
Ευχομαι κλή συνέχεια και στις δυό σας.

bebis
20-08-09, 15:29
XOUZOYR ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΟΝΑΔΕΣ 6380. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ. ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ. ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΠΕΒΑΛΑ. ΣΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ. ΕΓΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ 7ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ.ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΑΚΟΥΣ ΣΤΗΝ 7-8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΘΕΤΙΚΑ.

xouzour
20-08-09, 18:54
Eυχαριστώ κορίτσια για το κουράγιο.Το απόγευμα ξύπνησα με τάση για εμετό και χαιρόμουνα αν είναι δυνατόν.Ο άντρας μου γέλαγε. Σήμερα έδειξα τον υπέρηχο σε μια ακτινολόγο που κάνει υπερήχους χρόνια και μου είπε ότι η ανάπτυξη είναι λίγο μικρότερη σε σχέση με την εβδομάδα αλλά η απόκλιση δεν είναι μεγάλη κι ίσως η σύλληψη έγινε αργότερα. Πρότεινε να δω κι αύριο το αποτέλεσμα της χοριακής και τη Δευτέρα να ξανακάνω υπέρηχο.Αν έχει μεγαλώσει όλα καλά διαφορετικά είναι παλίνδρομη κύηση. Θα δείξει λοιπόν. Εύχομαι για όλες μας το καλύτερο

xouzour
21-08-09, 19:17
έκανα σήμερα ξανά τη β χοριακή 5145 απο 3824 που ήταν η προηγούμενη. Με 2/7 τελευταια περιοδο ειναι καλή η αύξηση ή παλι ανησυχητική?

ιωάννα25
22-08-09, 12:12
κοριτσάκια έκανα χτες χοριακή που ήταν το πολύ η 12η μέρα της σύλληψης κ βγήκε 13 τι λέτε? είναι χαμηλή?

xouzour
24-08-09, 10:03
Ιωάννα μου εγώ με τελευταία περίοδο 2/7 και χοριακή 5/8 με αποτελεσμα 270 ο ένας γιατρός με άγχωσε και ο άλλος που πήρα δεύτερη γνώμη ότι πολλές γυναίκες ξεκινούν με χαμηλή χοριακή και μετά οι τιμές ανεβαίνουν. Επειδή εγώ γενικά είμαι αγχώδης τύπος και διαπιστώνω ότι σ αυτή τη φάση ειδικά που βρισκόμαστε είναι το χειρότερο που κάνω θα σου πρότεινα να ρωτήσεις το γιατρό σου και να έχεις υπομονή και κυρίως ελπίδα ότι όλα θα πάνε καλά.

ιωάννα25
25-08-09, 15:23
χτες που την έκανα κ ήταν μετά απο 3 μέρες πήγε 76. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλά

kardoula
25-08-09, 15:41
ioanna einai ontos para poly kala. tsekare ama thes kai auto to site http://babymed.com/tools/pregnancy/hcg/ egw otan etrwga tis dikes mou frikes se auto vrika ligo thn iremia mou:)

fraoulopoulitsa
25-08-09, 15:58
εγώ στο πρώτο μου παιδάκι και επειδή βιαζόμουν να μάθω αν είμαι έγκυος η πρώτη χοριακή που έκανα ήταν 8 ....:p

ιωάννα25
27-08-09, 08:46
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια

esys
31-08-09, 19:16
παιδιά γεια σας. Εμένα η γυναικολόγος μου, μου είπε να μην κοιτάω τις χοριακές. Από τη στιγμή που η πρώτη είναι θετική και αρχίζει και ανεβαίνει στις επόμενες εξετάσεις θα πρέπει να περιμένεις. Δεν είναι πάντα οι ίδιες τιμές σε όλες τις γυναίκες και δεν ανεβαίνουν με τον ίδιο τρόπο. Οπότε να ακούτε μόνο το γιατρό σας που γνωρίζει την περίπτωσή σας αν οι χοριακές σας φαίνονται χαμηλές

νινετα
05-09-09, 10:08
Καλημερα κοριτσια ειμαι πολυ χαλια !εκανα την δευτερα χοριακη και ειχα 79,2 και την πεμπτη που την εκανα ειχα 159 ,ο γιατρος μου μου ειπε να ξανακανω την δευτερα μου εδωσε προγεστερονη και τροφοκαρ -φιλισιν !ειμαι να σκασω !!!εχω εντονα συμπτωματα !το μωρο το ειδα ειναι πολυ μικρο ,μεσα στην μητρα !αχ φοβαμαι λιγο !η τπ ηταν 20/7 μου ειπαι ο γιατρος μου οτι μπορει να το επιασα οχι σε γονιμη μερα !αχ τι λετε ?

esys
05-09-09, 12:19
Καλημερα κοριτσια ειμαι πολυ χαλια !εκανα την δευτερα χοριακη και ειχα 79,2 και την πεμπτη που την εκανα ειχα 159 ,ο γιατρος μου μου ειπε να ξανακανω την δευτερα μου εδωσε προγεστερονη και τροφοκαρ -φιλισιν !ειμαι να σκασω !!!εχω εντονα συμπτωματα !το μωρο το ειδα ειναι πολυ μικρο ,μεσα στην μητρα !αχ φοβαμαι λιγο !η τπ ηταν 20/7 μου ειπαι ο γιατρος μου οτι μπορει να το επιασα οχι σε γονιμη μερα !αχ τι λετε ?

Νινετα μην αγχώνεσαι κάθε εκγυμοσύνη έχει τη δική της ανάπτυξη και οι χοριακές διαφέρουν όχι μόνο από κάθε εγκυμονούσα αλλά και από δυο διαφορετικές δικές σου εγκυμοσύνες. Για μένα το θετικό είναι ότι διπλασιάσηκε η χοριακή σου. Να δεις οτι και τη Δευτέρα θα ανέβει κι άλλο. Τώρα όσο για το ότι "το έπιασες σε μη γόνιμη μέρα" μου φαίνεται αστείο. Γόνιμες είναι οι μέρες που μπορείς να συλλάβεις, αφού συνέλαβες δεν το συζητάμε ... Καλό κουράγιο για την αναμονή μέχρι τη Δευτέρα και καλή επιτυχία

νινετα
05-09-09, 12:32
να εισαι καλα κοριτσακι μου !
Μου ανέβασες το ηθικό !θα σου πω την Δευτέρα !ελπίζω να είναι όλα καλά !φιλακια !!!

POPS
05-09-09, 12:59
νινετα Καλή Επιτυχία!! Μέσα απο την καρδιά μου. Σε νοιώθω πίστεψέ με

νινετα
05-09-09, 15:58
νινετα Καλή Επιτυχία!! Μέσα απο την καρδιά μου. Σε νοιώθω πίστεψέ με
Να εισαι καλα κοριτσακι μου !!!και εσυ οτι
επιθυμείς γρήγορα να γίνει !!!φιλακια :-P:-P:-P

EVA-RAFAELA
16-09-09, 14:07
Κορίτσια γειά σας και εγώ στο club της χαμηλής χοριακής!!!!

Εγώ έκανα τεστ την προηγούμενη εβδομάδα και βγήκε αρνητικό , για το λόγο ότι δεν μου ήρθε περίοδος έκανα στις 14/9 δεύτερο τεστ και βγήκε θετικό οπότε την άλλη μέρα στις 15/9 έκανα χοριακή και βγήκε μόνο 358,50 Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να την επαναλάβω την Παρασκευή ..... για να δούμε τι θα δούμε η χειρότερη αναμονή!!!!!!!

chrissag
16-09-09, 22:30
Πράγματι αυτή η αναμονή είναι ότι χειρότερο. Περιμένω και εγώ την Παρασκευή να κάνω την χοριακή για να δουμε πόσο έχει αυξηθεί. Εκάνα χοριακή την ημέρα που περίμενα να αδιαθετήσω 14/09/09 και ήταν μόνο 86!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!

ιωάννα25
17-09-09, 08:42
Ρε κοριτσάκια μου μην αγχώνεστε εγώ την μέρα που περίμενα έκανα χοριακή κ ήταν 13. Προς το παρόν όλα πάνε μια χαρά

chrissag
17-09-09, 08:46
Ρε κοριτσάκια μου μην αγχώνεστε εγώ την μέρα που περίμενα έκανα χοριακή κ ήταν 13. Προς το παρόν όλα πάνε μια χαρά

καλημέρα ιωάννα25, Τώρα να σου πω οτι έχεις απόλυτο δίκιο... αλλα ποια σε ακούει???????οοοεεεοοο

chrissag
17-09-09, 13:52
Γνωρίζει κάποια πόσο πρέπει να αυξάνεται η χοριακή???

mariaefi
17-09-09, 14:21
κορίτσια μου και εγω έκανα την πρώτη χοριακή 01/09 και ήταν αρνητική 1,6 μοναδα αλλά είχα κάτι ενοχλήσεις και φυσικά δεν είχα αδιαθετήσει στις 5/09 επαναλεβα και ηταν 52.Πηγα στον γιατρο εκανα υπέρηχο κολπικο ο σακος ειναι μεσα στην μήτρα πήρα και utrogestan και στις 15/09 επανέλαβα την χοριακή και ήταν 3309.
Αυτο που ξέρω με βεβαιότητα είναι οτι εχει σχέση με τον οργανισμό και με το ποτε έγινε η συλληψη στο τέλος ή στην αρχή του κύκλου...

demi
17-09-09, 14:29
Η χοριακη πρεπει να διπλασιαζεται στις 48 ωρες..και εγω δυστυχως ειμαι στην πολυ δυσκολη αυτη θεση μιας και ειμαι 7 βδομαδων και δεν ακουσαμε καρδουλα ουτε ειδαμε πολλα απο το νινι..
εκανα χτες την χοριακη προχτες και ηταν 78.2 και σημερα θα παω 2 φορα...ο γιατρος δεν ειναι αισιοδοξος και εγω ειμαι χαλια..
αν δεν δουμε παλι τιποτα την αλλη βδομαδα παμε για αποξεση..
η Παναγια να βαλει το χερι της..

sweet_february
17-09-09, 15:03

Χμμμ.. θα σου πω το εξης! Κι εγω μετα απο καποια επεμβαση που εκανα (γυναικολογικη) ο κυκλος μου ηταν αστα να πανε.. Εναν μηνα δεν ειχα καθολου, αλλο μηνα ειχα δυο φορες και παει λεγοντας.. Αποφασισα λοιπον κι εγω ενα βραδυ να βγω να ξεσκασω κι εκανα αυτο που πολλες γυναικες εχουν κανει κατα καιρους: για μια και μοναδικη φορα, δεν πηρα προφυλαξεις! (Ημουν ομως ηδη 3 χρονια με τον μπαμπα της μικρης). Μετα η περιοδος δεν ηρθε.. Τον 1ο μηνα δεν εδωσα καν σημασια ειχα και κατι υποχρεωσεις στη δουλεια και δεν ειχα χρονο να ασχοληθω.. Το 2ο μηνα ειχα αρχισει να εκνευριζομαι γιατι επρεπε να παρακολουθησω καποια σεμιναρια και η συχνοουρια μου ειχε σπασει τα νευρα (και μαλιστα αναρωτιομουν απο που εχει προκυψει!).. Τον 3ο μηνα επεσα στο κρεβατι απο τις αναγουλες, τις ζαλαδες και τους εμετους κι ετσι αναγκαστηκα να κανω το τεστ! Οπως καταλαβαινεις βγηκε θετικο! Πηγα στο γιατρο με τη χοριακη που με εστειλε να την κανω για να συγκρινει τις τιμες με τον υπερηχο και μου ειπε πως βγαινει κατα 4 μερες μικροτερο απ'οσο δειχνει η τελευταια περιοδος. Επειτα κλεισαμε ραντεβου για την αυχενικη...κι οπως βλεπεις κι απο το tickeraki μου...ολα καλα! Trofocard και filicine επαιρνα κι εγω!
Καλη επιτυχια σε ολες τις μελλουσες μαμαδες αλλα και σε εκεινες που προσπαθουν!

sweet_february
17-09-09, 15:05
Η χοριακη πρεπει να διπλασιαζεται στις 48 ωρες..και εγω δυστυχως ειμαι στην πολυ δυσκολη αυτη θεση μιας και ειμαι 7 βδομαδων και δεν ακουσαμε καρδουλα ουτε ειδαμε πολλα απο το νινι..
εκανα χτες την χοριακη προχτες και ηταν 78.2 και σημερα θα παω 2 φορα...ο γιατρος δεν ειναι αισιοδοξος και εγω ειμαι χαλια..
αν δεν δουμε παλι τιποτα την αλλη βδομαδα παμε για αποξεση..
η Παναγια να βαλει το χερι της..

Σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα! Εχε πιστη!
Περιμενουμε νεα κι αυτη τη φορα ευχαριστα!
Φιλακια!

νινετα
17-09-09, 15:10
Χμμμ.. θα σου πω το εξης! Κι εγω μετα απο καποια επεμβαση που εκανα (γυναικολογικη) ο κυκλος μου ηταν αστα να πανε.. Εναν μηνα δεν ειχα καθολου, αλλο μηνα ειχα δυο φορες και παει λεγοντας.. Αποφασισα λοιπον κι εγω ενα βραδυ να βγω να ξεσκασω κι εκανα αυτο που πολλες γυναικες εχουν κανει κατα καιρους: για μια και μοναδικη φορα, δεν πηρα προφυλαξεις! (Ημουν ομως ηδη 3 χρονια με τον μπαμπα της μικρης). Μετα η περιοδος δεν ηρθε.. Τον 1ο μηνα δεν εδωσα καν σημασια ειχα και κατι υποχρεωσεις στη δουλεια και δεν ειχα χρονο να ασχοληθω.. Το 2ο μηνα ειχα αρχισει να εκνευριζομαι γιατι επρεπε να παρακολουθησω καποια σεμιναρια και η συχνοουρια μου ειχε σπασει τα νευρα (και μαλιστα αναρωτιομουν απο που εχει προκυψει!).. Τον 3ο μηνα επεσα στο κρεβατι απο τις αναγουλες, τις ζαλαδες και τους εμετους κι ετσι αναγκαστηκα να κανω το τεστ! Οπως καταλαβαινεις βγηκε θετικο! Πηγα στο γιατρο με τη χοριακη που με εστειλε να την κανω για να συγκρινει τις τιμες με τον υπερηχο και μου ειπε πως βγαινει κατα 4 μερες μικροτερο απ'οσο δειχνει η τελευταια περιοδος. Επειτα κλεισαμε ραντεβου για την αυχενικη...κι οπως βλεπεις κι απο το tickeraki μου...ολα καλα! Trofocard και filicine επαιρνα κι εγω!
Καλη επιτυχια σε ολες τις μελλουσες μαμαδες αλλα και σε εκεινες που προσπαθουν!

Κοριτσάκι μου γλυκό να είσαι καλά για το αισιόδοξο μήνυμα την προηγούμενη Δευτέρα η χορειακή ήταν 530και χάρηκα πολύ όμως την τρίτη απέβαλα !όπως καταλαβαίνεις είμαι κομμάτια !:cry:

demi
17-09-09, 15:24
αχ βρε Νινεττα...........επειδη και εμεις εκει οδευουμε σε καταλαβαινω απολυτα..
απλα εγω θα ηθελα να μαθω γιατι οποτε μολις γινει η αποξεση μου ζητησαν 400 ευρω για να κανουν τον ελεγχο..για να μην παθουμε παλι τα ιδια..
εσενα σου ειπαν κατι τετοιο?

sweet_february
17-09-09, 23:14
νινετα μην το βαζεις κατω! Ολα θα πανε καλα την επομενη φορα.. Ειναι πολυ αστα να πανε το συναισθημα φανταζομαι.. Ομως να ξερεις πως απο τη στιγμη που το κορμι σου εμαθε τον τροπο να συλλαμβανει, τωρα πια θα ειναι εξαιρετικα ευκολο να ξαναμεινεις. ;)
demi δεν καταλαβα καλα την ερωτηση σου... Σου ζητησαν 400 ευρω για την αποξεση ή 400 ευρω για εξετασεις που ισως δειξουν την αιτια που δεν εξελιχθηκε ομαλα η κυηση?

demi
18-09-09, 09:27
ΜΟΥ ζητησαν 400 ευρω για να κανουν καποιες εξετασεις απο δειγμα που θα παρουν...πρεπει να ξερουμε τι ειδους ανωμαλια ηταν ..για την αποξεση που ειπαν παλι 400 ευρω...μαλλον ταριφα ειναι..
σημερα σε 2 ωρες περιμενω αποτελεσματα της χοριακης και το βραδυ παλι στο γιατρο..
αν και ειμαι αποφασισμενη φοβαμαι να ακουσω τι θα μου πει..και φοβαμαι να κλεισω το ραντεβου για την αποξεση..

demi
18-09-09, 11:48
αχ στα ειπα νινετα μου..βγηκαν τα αποτελεσματα ..αυριο παω για αποξεση...ειμαι χαλια αν και με περιμενα πιο ψυχραιμη...

ιωάννα25
18-09-09, 13:08
Κουράγιο κοριτσάκια μου.

argen
18-09-09, 14:32
αχ στα ειπα νινετα μου..βγηκαν τα αποτελεσματα ..αυριο παω για αποξεση...ειμαι χαλια αν και με περιμενα πιο ψυχραιμη...

Κουράγιο καλή μου την επόμενη φορά θα πάνε όλα κατ΄ευχήν.
Έχε πίστη στη Παναγίτσα και το νινάκι έρχεται...
Μόνο αυτό να σκέφτεσαι! Μόνο αυτό!

νινετα
18-09-09, 18:20
Κοριτσάκι μου γλυκό !σε καταλαβαίνω απόλυτα ηρέμησε σε παρακαλώ !και σε 2 μήνες θα κανείς ζουζουνακι μην στεναχωριέσαι γλυκιά μου !

νινετα
18-09-09, 18:25
νινετα μην το βαζεις κατω! Ολα θα πανε καλα την επομενη φορα.. Ειναι πολυ αστα να πανε το συναισθημα φανταζομαι.. Ομως να ξερεις πως απο τη στιγμη που το κορμι σου εμαθε τον τροπο να συλλαμβανει, τωρα πια θα ειναι εξαιρετικα ευκολο να ξαναμεινεις. ;)
demi δεν καταλαβα καλα την ερωτηση σου... Σου ζητησαν 400 ευρω για την αποξεση ή 400 ευρω για εξετασεις που ισως δειξουν την αιτια που δεν εξελιχθηκε ομαλα η κυηση?
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια να χαίρεσαι την οικογένεια σου ,έχω 2 ζουζουνζκια και με παρηγορούν ελπίζω ο θεός να μου δώσει σύντομα και ένα ακόμα !

νινετα
18-09-09, 18:26
Κουράγιο κοριτσάκια μου.
να εισαι καλα κοριτσακι και με το καλο !

ιωάννα25
19-09-09, 09:05
Σε ευχαριτώ πολύ νινέτα μου. Ελπίζω κ εσύ σύντομα να ζήσεις το όνειρο ξανά. Προς το παρόν πέρνα καλά με το σύζηγο κ το μωρόυλίνι σου

erin
19-09-09, 18:38
το θεμα ειναι οτι έπειτα απο ενα δυσαρεστο συμβαν πεφτει πολυ και η διαθεση με τον συντροφο...
Εγω πανικοβαλομαι μονο με την ιδεα οτι μπορει να παθω το ιδιο ξανα και δεν ειμαι καθολου ετοιμη να αρχισω ξανα την ζωη μου...
Δεν ξερω ποτε θα μου περασει αυτο αλλα επειτα απο την αποξεση κοιμαμαι μονη και γενικως απομακρυνθηκα απο ολα πολυ..εκτος απο το παιδι μου ..

esys
19-09-09, 22:22
το θεμα ειναι οτι έπειτα απο ενα δυσαρεστο συμβαν πεφτει πολυ και η διαθεση με τον συντροφο...
Εγω πανικοβαλομαι μονο με την ιδεα οτι μπορει να παθω το ιδιο ξανα και δεν ειμαι καθολου ετοιμη να αρχισω ξανα την ζωη μου...
Δεν ξερω ποτε θα μου περασει αυτο αλλα επειτα απο την αποξεση κοιμαμαι μονη και γενικως απομακρυνθηκα απο ολα πολυ..εκτος απο το παιδι μου ..

Εριν, είναι λαθος σου να απομακρυνθεις από το σύντροφό σου. Είναι ο μόνος που μπορεί να σε καταλάβει και στην προκειμένη ειδικά περίπτωση είναι ο μόνος που έχει ακριβώς τα ίδια συναισθήματα με σένα (άσχετα αν δεν τα δείχνει). Πλησίασέ τον και προσπάθησε να του μιλήσεις για τους προβληματισμούς σου να καταλάβεις τους δικούς του και ζήτα του συμπαράσταση. Κρατήστε μαζί το παιδάκι σας αγκαλιά και παίξτε και οι δύο μαζί του. Σιγά σιγά ελάτε πιο κοντά. Δεν πρέπει τέτοια γεγονότα να μας απομακρύνουν από το σύντοφό μας διότι με τον καιρό μπορεί να έχει ολέθρια αποτελέσματα. Άλλωστε μην ξεχνάς και κάτι άλλο, βασικό, είναι ο πατέρας του παιδιού που έχεις και αυτού που θα γεννηθεί από τη σύζευξή σας και πάλι.

erin
21-09-09, 22:41
esys εισαι πολυ γλυκια πραγματικα .Σε ευχαριστω παρα πολυ .Μαλλον πρεπει να παω σε ψυχολογο.Προσπαθησα πολυ αλλα δεν μπορω να αντιμετωπισω αυτο που μου συνεβει..Δε ειμαι δυνατη,δεν αντεχω.Τα βραδια μου περνανε δραματικα και ειμαι σε αθλια κατασταση.Δεν χτενιζομαι,δεν ντυνομαι βγαινω με την φορμα στη δουλεια,ειμαι ενα φυτο.
Χρειαζομαι βοηθεια και αν ξερει καποια κοπελα ψυχολογο στην θεσσαλονικη θα με βοηθουσε πολυ.

νινετα
21-09-09, 23:36
esys εισαι πολυ γλυκια πραγματικα .Σε ευχαριστω παρα πολυ .Μαλλον πρεπει να παω σε ψυχολογο.Προσπαθησα πολυ αλλα δεν μπορω να αντιμετωπισω αυτο που μου συνεβει..Δε ειμαι δυνατη,δεν αντεχω.Τα βραδια μου περνανε δραματικα και ειμαι σε αθλια κατασταση.Δεν χτενιζομαι,δεν ντυνομαι βγαινω με την φορμα στη δουλεια,ειμαι ενα φυτο.
Χρειαζομαι βοηθεια και αν ξερει καποια κοπελα ψυχολογο στην θεσσαλονικη θα με βοηθουσε πολυ.

Καλησπέρα γλυκό μου κοριτσάκι ,πήρα το θάρρος να σου γράψω γιατί «έτυχε »να παίρναμε ταυτόχρονα αυτό το δύσκολο μονόπατη της αποβολής για εμένα βέβαια είναι η δεύτερη φορά που αποβάλω !έχω 2 ζουζουνακια δόξα το Θεό όμως έχω χάσει αλλά δυο αγγελούδια που πάντα θα μου λείπουν !Ζωή μου είναι τα παιδία κα χωρίς αυτά δεν έχει νόημα τίποτα στην ζωή ,όταν απέβαλα το 1 παιδάκι νόμιζα ότι θα πεθάνω και εγώ έπαθα συναισθηματική άρνηση ,δεν ήθελα να ξανακάνω παιδί γιατί φοβόμουνα ότι θα έχει την ίδια κατάληξη ώσπου ο γιατρός μου με ξύπνησε από το λήθαργο που είχα πέσει και μετά από ένα χρόνο μου χάρισε ο θεός έναν άγγελο με ροζ φτερά που είναι η ζωή μου μετά από 2 χρόνια έκανα τον γιο μου και τώρα ξανά πάλι θα έκανα ένα ακόμα παιδάκι όμως για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω αποφάσισε να φύγει από την ζωή μου ,στο νοσοκομείο που περίμενα τα αποτελέσματα της χοριακής και ήμουν σε ένα φορείο και έκλαιγα με πλησίασε μια κοπέλα και με ρώτησε αν ήταν το 1 της είπα ότι θα ήταν το 3 και εκείνη βούρκωσε και μου απάντησε «είμαι 23 ετών και δεν έχω κανένα παιδάκι και ούτε θα κάνω γιατί πάω για ολική »άρχισα να κλαίω όχι για εμένα αλλά για εκείνη ,άρχισα να νιώθω αχάριστη και μικρόψυχη ,εγώ έκλαιγα για ένα 3 παιδάκι και εκείνη δεν θα κάνει ποτέ !ο θεός μας δίνει καμία φορά κανένα χαστούκι για να συνέλθουμε και εμένα μου το έδωσε με τα λόγια της κοπέλας !κοριτσάκι μου ηρέμησε και θα δεις θα έρθει πάλι άλλο ζουζούνι , ξέρω τον πόνο σου ,ξέρω την θλίψη σου ,το μόνο που θα σου πω προχωρά !μην κοιτάς πίσω σου !5 χρόνια πονάω για το 1 και τώρα αυτό !η αγάπη του άντρα σου είναι το όπλο σου σου και συμμαχώ σου κρύψου στην αγκαλιά του και νιώσε ασφάλεια μπες στην αγκαλιά του και ξέσπασε μόνο τότε θα λυτρωθείς !με πολύ αγάπη Νίνα !

demi
22-09-09, 13:24
ΝΙΝΕΤΑ...ποσο δικιο εχεις και ποση αληθεια κρυβουν τα λογια σου..Δεν ξερω που βρισκουν οι μανες αυτο το κουραγιο ,αυτην την δυναμη..
ΑΛλα για μενα τουλαχιστον βρισκεται αυτο το ΓΙΑΤΙ στο μυαλο μου και στριφογυρναει ..
θελω να μαθω το γιατι..δεν θελω να μου πει ηταν τυχαιο η συμβαινει και σε αλλες γυναικες..θελω να μαθω γιατι συνεβει σε μενα..φταιω εγω?εχω καποιο προβλημα?θα ξαναγινει?ΓΙΑΤΙ?
και κατι τελευταιο..ας μου πει καποια κοπελα την εμπειρια της απο την αποξεση..ειχα ραντεβου το σαββατο..το ανεβαλα και θα παω το αλλο σαββατο...ηθελα να του δωσω αλλη μια ευκαιρια..εναν τελευταιο υπερηχο ..ενα τελευταιο θαυμα..

esys
22-09-09, 20:05
Τελικά κορίτσια η χαμηλή χοριακή στην αρχή της κύησης δεν σημαίνει κάτι. Αλλά αν αυτή η χοριακή δεν διπλασιάζεται και δεν ακολουθεί τους νομους μάλλον κάτι κακό συμβαίνει. Εγώ είχα πρώτη χοριακή (ημέρα Παρασκευή) 126, δεύτερη χοριακή (ημέρα Δευτέρα) 256, τρίτη χοριακή (ημέρα Τετάρτη) 450. Τελικά η κύηση παλλινδρόμισε, το άσχημο είναι ότι φτάσαμε μέσα του 3ου μήνα να το διαπιστώσουμε.

esys
22-09-09, 20:11
ΝΙΝΕΤΑ...ποσο δικιο εχεις και ποση αληθεια κρυβουν τα λογια σου..Δεν ξερω που βρισκουν οι μανες αυτο το κουραγιο ,αυτην την δυναμη..
ΑΛλα για μενα τουλαχιστον βρισκεται αυτο το ΓΙΑΤΙ στο μυαλο μου και στριφογυρναει ..
θελω να μαθω το γιατι..δεν θελω να μου πει ηταν τυχαιο η συμβαινει και σε αλλες γυναικες..θελω να μαθω γιατι συνεβει σε μενα..φταιω εγω?εχω καποιο προβλημα?θα ξαναγινει?ΓΙΑΤΙ?
και κατι τελευταιο..ας μου πει καποια κοπελα την εμπειρια της απο την αποξεση..ειχα ραντεβου το σαββατο..το ανεβαλα και θα παω το αλλο σαββατο...ηθελα να του δωσω αλλη μια ευκαιρια..εναν τελευταιο υπερηχο ..ενα τελευταιο θαυμα..

demi καλησπέρα, αν και σου έχω απαντήσει και κάπου αλλού που έθεσες κάποια ερωτήματα παρόλα αυτά θέλω να σου πω ακόμη ότι κατανοώ τον πόνο σου. Σήμερα μπήκα για απόξεση, είχα φτάσει στα μεσα του τρίτου μήνα και έκανα όνειρα. Δυστυχώς όμως γύρισαν σε εφιάλτη. Από την απόξεση δεν πονάς, τουλάχιστον όχι την πρώτη μέρα. Η γυναικολόγος μου, μου είπε ότι ίσως να έχω περισσότερους πόνους σε 3-4 μέρες. Παίρνω αντιβίωση για τυχόν μολύνσεις. Αλλά αυτό το ΓΙΑΤΙ μου τριβελίζει κι εμένα το μυαλό και με έχει τρελάνει. Θα κάνω κι εγώ ιστολογική και ίσως μάθω την ακριβή αιτία. Κουράγιο σου εύχομαι και σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας ούτε κι εγώ έχω παιδάκι και το επιθυμω αλλά το άσχημο είναι ότι μπαίνω στα 39 και αρχίζω να φοβάμαι περισσότερο

nikijo
13-10-09, 01:22
Κοριτσια αν υποθεσουμε οτι η εμφυτευση θελει περ.5-7 μερες μετα τη γονιμοποιηση, αν κανω χοριακη π.χ. την 12η μερα μετα τη σπερματεγχυση θα δειξει κατιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;;.......δεν αντεχω να περιμενω αλλο...... :) :(

fraoulopoulitsa ποια μερα την εκανες εσυ κ βγηκε 8 ;;;;;;;;

B-FLY
22-10-09, 00:29
koritsia kalispera!!!!i prwti mou xoriaki itan 14 kai opws katalavenete panikovlithika!!!pira til ti giatro mou kai mou eipe na min anisixw katholou giati mallon prokeitai gia kathisterimeni sylipsi!!!epanelava tin xoriaki meta apo 2 meres kai pige 65....
i giatros mou eipe oti einai super.....kai meta apo 2 vdomades pou piga gia yperixo eidame to sako kai mou eipe pos i sylipsi ontws itan kathisterimeni kai egine tin 21 mera tou kyklou!!!eutyxws ola pane kala kai stis 5/11 tha kanv auxeniki!!!
min dinete simasia stis xoriakes...to pan einai na anaptysetai to mwro swsta.........
emena mou eipe oti vasei yperixou eimai 10 evdomadwn(afou prokeitai gia kathisterimeni sylipsi)enw vasei periodou eimai 11!!!
euxomai se oles ta kalytera......
kai min to vazete katw.......exw viwsei palindromi kyisi kai kserw pws einai!!!filia polla!!!

nikijo pistevw pws tha deiksei i xoriaki!!!!min agxwnesai ola tha pane kala!!!!

Χαριτίνη
24-01-10, 21:10
Kalispera se oles kai euxomai na pane ola kala se oles!!!
As xekiniso ligo na sas leo gia mena 16/12 teleutaia periodos , i giatros mou eipe oti eimai 5 evdomades xoris periodo kai stis 26 mpaino ston 1 mina pou den to katalava eilikrina katholu ti einai auto mou eipe..an mporei kapoia na me voithisei sas parakalo se auto pou eipe..tin pairno tilefono afou kano to test..mou leei na pao na kano mia xoriaki i opoia itan 2.470 kai itan polu thetiki kai ston uperixo eide ton sako o opoios einai 8 xiliosta!!
Einai fusiologika ola auta re koritsia??
Rotao giati proerxomai apo mia palindromi kai eimai ligo fovismeni..kai mou eipe na pao se 2 evdomades gia kardoula...
Aaaa..auto pou ithela na sas po einai ston yperixo fainetai o sakos kai mesa exei mia mikri telitsa einai fysiologiko??:?:?

siderenia
24-01-10, 21:34
Χαριτίνη, έχεις μια χοριακή στα υψη! Πολύ καλό!! Εχεις σάκο και την τελίτσα που δεν είναι τίποτε άλλο από το εμβρυάκι σου!! Καλέ μια χαρά είναι όλα!! Μην στεναχωριέσαι! Χαλάρωσε, να προσέχεις και να σκέφτεσαι πως όλα θα πάνε καλά!! υπομονή και σε δυο βδομάδες θα ακούσεις και την καρδούλα του μωρού σου να χτυπάει!! :-)

Χαριτίνη
24-01-10, 21:43
Χαριτίνη, έχεις μια χοριακή στα υψη! Πολύ καλό!! Εχεις σάκο και την τελίτσα που δεν είναι τίποτε άλλο από το εμβρυάκι σου!! Καλέ μια χαρά είναι όλα!! Μην στεναχωριέσαι! Χαλάρωσε, να προσέχεις και να σκέφτεσαι πως όλα θα πάνε καλά!! υπομονή και σε δυο βδομάδες θα ακούσεις και την καρδούλα του μωρού σου να χτυπάει!! :-)
Siderenia mou se euxaristo polu pou apantises:grin:
Apla logo palindromis gia auto exo fovous kai den xero ti einai pleon kalo kai ti oxi:-|
Apla auto pou thelo na sou po einai oti i giatros den mou eipe tipota gia tin telitsa ego apla to paratirisa ston yperixo...:wink::wink:
Oso gia tin xoriaki mou eipe na min kano alli...alla mipos katalaves ti ennoouse me tis evdomades?
Se euxaristo polu..

siderenia
25-01-10, 18:01
Μην ανυσηχείς!! Ολα καλά θα πάνε!! Μπορεί και λόγο της παλλινδρομης να μην σου πε κάτι η γιατρός σου για την τελίτσα!! Περιμένει να ακούσει την καρδούλα και εκείνη!! Τωρα για τις βδοάδες τις μετράνε από την τελαυταία περίοδο. αρα αν είσαι 5 εβδομάδες χωρίς περίοδο είσαι 5 εβδομάδων. Μήπως εννοούσε θα κλείσεις τον πρώτο μήνα στις 26?? Πολύ πιθανό!! αλλά αυτά δεν έχουν σημασία! σε βδομάδες θα μιλάνε οι γιατροί οπότε για να μην μπερδεύεσαι μετρα και συ έτσι!!

Χαριτίνη
25-01-10, 19:38
Μην ανυσηχείς!! Ολα καλά θα πάνε!! Μπορεί και λόγο της παλλινδρομης να μην σου πε κάτι η γιατρός σου για την τελίτσα!! Περιμένει να ακούσει την καρδούλα και εκείνη!! Τωρα για τις βδοάδες τις μετράνε από την τελαυταία περίοδο. αρα αν είσαι 5 εβδομάδες χωρίς περίοδο είσαι 5 εβδομάδων. Μήπως εννοούσε θα κλείσεις τον πρώτο μήνα στις 26?? Πολύ πιθανό!! αλλά αυτά δεν έχουν σημασία! σε βδομάδες θα μιλάνε οι γιατροί οπότε για να μην μπερδεύεσαι μετρα και συ έτσι!!

Mallon etsi tha einai...
Oso gia tis 26 tou mina ontos etsi mou eixe pei oti kathe 26 allazo mina!!!
Apla to mono pou exo na kano tora einai upomoni kai na eimai iremi..kai ola tha pane kala:-P
Tha enimeroso otan akouso tin kardoula tou..Makari panagitsa mou na tin akouso!!!
Se euxaristo polu Siderenia;)

ELISAVET
25-01-10, 19:49
Να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε καλά.Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ πριν από αυτή την εγκυμοσύνη είχα μια παλλίνδρομη και γι' αυτό με έχει φάει το άγχος σε όλη μου την εγκυμοσύνη.
Ενώ δόξα το Θεό όλα πάνε καλά, εγώ αγχώνομαι με το παραμικρό.
Μην αφήσεις τον εαυτό σου να σου συμβεί αυτό, προσπάθησε να το παλέψεις.
Κάθε νέα εγκυμοσύνη δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη......
Η χοριακή σου είναι τέλεια!!!!!

Χαριτίνη
25-01-10, 20:06
Να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε καλά.Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ πριν από αυτή την εγκυμοσύνη είχα μια παλλίνδρομη και γι' αυτό με έχει φάει το άγχος σε όλη μου την εγκυμοσύνη.
Ενώ δόξα το Θεό όλα πάνε καλά, εγώ αγχώνομαι με το παραμικρό.
Μην αφήσεις τον εαυτό σου να σου συμβεί αυτό, προσπάθησε να το παλέψεις.
Κάθε νέα εγκυμοσύνη δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη......
Η χοριακή σου είναι τέλεια!!!!!

Elisavet moy, se eyxaristo polu gia to endiaferon..xairomai toso polu pou szou pane ola kala me tin egymosyni sou kai ola na sou pane teleia!!
Poso minon eisai???Ase ego na deis agxos..Exeis alla paidakia?Pos eixate katalavei oti einai palindromi??

siderenia
25-01-10, 20:52
Χσριτίνη μου κοίτα να είσαι ήρεμη! εφόσον η προηγούμενη παλλίνδομη ήταν ένα τυχαίο γεγονος χαλάρωσε! Καταλαβαίνω την ανυσηχία σου, αλλά σκέψου ότι πρέπει να είσαι ήρεμη για το εμβρυάκι σου!! Θα ακούσετε την καρδούλα σύντομα και θα μεγαλώνει και θα γεννηθει!! Γερό να ειναι! Ολα καλά θα πάνε!!

vsofianou
04-02-10, 13:14
Τελικά κορίτσια η χαμηλή χοριακή στην αρχή της κύησης δεν σημαίνει κάτι. Αλλά αν αυτή η χοριακή δεν διπλασιάζεται και δεν ακολουθεί τους νομους μάλλον κάτι κακό συμβαίνει. Εγώ είχα πρώτη χοριακή (ημέρα Παρασκευή) 126, δεύτερη χοριακή (ημέρα Δευτέρα) 256, τρίτη χοριακή (ημέρα Τετάρτη) 450. Τελικά η κύηση παλλινδρόμισε, το άσχημο είναι ότι φτάσαμε μέσα του 3ου μήνα να το διαπιστώσουμε.
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΒΑΔΙΖΩ ΤΗ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗ ΤΡΙΤΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗ Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΚΕΙ ΟΛΟ ΤΡΕΧΩ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΝΑ ΔΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΑΙΜΑ ΠΟΣΟ ΘΕΤΙΚ ΕΙΝΑΙ¨? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ

anita_k
05-02-10, 20:18
κοριτσια γεια σας,
σας παρακαλω πειτε μου αν γνωριζετε την 12 μερα εκανα 1η χοριακη και ηταν 51 και την 14η βγηκε 82 την 16η μερα θα ξανακανω ο γιατρος μου ειπε πως δεν ειναι ικανοποιητικο το νουμερο...τι σημαινει αυτο? ειμαι μετα απο εξωσωματικη...

Despoina 28
03-06-10, 15:38
geia sas koritsia..egw .exw kanei spermategxisi stis 20-5,k xthes 2-6 ekana xoriaki k vgike 2 monades...mipws egine nwris???twra tha dw an exw kathisterisi na xanakanw apoti mou eipe k o giatros mou!lete??:confused::confused::confused::confused:

amande
03-06-10, 17:54
geia sas koritsia..egw .exw kanei spermategxisi stis 20-5,k xthes 2-6 ekana xoriaki k vgike 2 monades...mipws egine nwris???twra tha dw an exw kathisterisi na xanakanw apoti mou eipe k o giatros mou!lete??:confused::confused::confused::confused:
Έχουν περάσει 14 μέρες απο τη σπερματέγχυση οπότε η χοριακή, αν ήσουν έγκυος θα είχε δείξει, έστω και λίγες μονάδες....μην απογοητεύεσαι...εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα:)

JENNI1978
04-06-10, 16:47
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ ΠΡΟΧΤΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ 463 ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝΕ 90 ΛΕΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΕΧΩ Κ ΠΟΝΟ ΧΑΜΗΛΑ ΣΗΜΕΡΑ Κ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΗΤΑΝΕ ΣΤΙΣ 18/4

domnina
04-06-10, 17:40
Τζένη δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά αν όντως η χοριακή σου προχθές ήταν 463 και σήμερα 90 τότε ναι, υπάρχει πρόβλημα σε συνδυασμό και με τον πόνο που έχεις χαμηλά... Πάρε το γιατρό σου τηλέφωνο να δεις τι θα σου πει..

JENNI1978
05-06-10, 23:30
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΩ ΕΙΔΑΜΕ ΤΟ ΣΑΚΟ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΩΣ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΥΤΗΧΩΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ Κ ΙΝΟΜΙΩΜΑ 6cm

νινετα
05-06-10, 23:43
καλησπερα κοριτσακι μου !!λυπαμαι πολυ !!ελπιζω γρηγορα να κανεις ενα ζουζουνακια και ολα να σου πανε τελεια !!ψηλα το κεφαλι και μην σε παρει απο κατω αγαπακι μου !μεσα απο την καρδια μου 100000000000 ευχες γρηγορα να εχεις στην αγκαλιτσα σου ενα ζουζουνακι !!!το εχω περασει και εγω αυτο 2 φορες εχω 2 ζουζουνακια στην αγκαλια μου και 2 αγγελακια στον ουρανο !!ξερω πως ειναι !!!φιλακια πολλλλλλλα και ολα θα πανε καλα !!

amande
06-06-10, 10:20
Κρίμα jenni, λυπάμαι πραγματικά....για το ινομύωμα τι σου είπε, σε ποίο σημείο είναι? αν είναι 6 εκατοστά είναι μεγαλούτσικο.

JENNI1978
06-06-10, 11:06
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ)ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ.ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΑΚΟΜΑ......

amande
06-06-10, 17:23
Εύχομαι να μείνεις πολύ σύντομα έγκυος:)

JENNI1978
06-06-10, 21:33
σε ευχαριστω πολλυ,σημερα ποναω πολυ μου ηρθε και η περιοδος.εχω και ψυχολογια χαλια εχω βαλει κ τα κλαμματα δεν ξερω γιατι αλα μου βγηκε.

amande
06-06-10, 21:38
Λογικό είναι jenni μου...δεν ήταν και λίγο για την ψυχολογία σου οτι έγινε...σε λίγες μέρες θα είσαι καλύτερα...προσπάθειες μπορείς να ξεκινήσεις απο αυτό τον κύκλο πάλι?

JENNI1978
06-06-10, 21:52
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΟΥ,ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΗ ΝΑ ΞΕΡΩ,ΛΟΓΙΚΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

True
06-06-10, 23:21
Δεν υπάρχει λόγος να μην συνεχίσετε τις προσπάθειες... Θα μπορούσες να μην το είχες καταλάβει καν αυτό που έγινε αν είχε έρθει η περίοδος πριν τις χοριακές.

Προσπάθησε να το ξεχάσεις και να σκέφτεσαι τις χαρές που θα έρθουν στο μέλλον!!

JENNI1978
07-06-10, 11:04
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΥ,ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΥΓΕΙΑ

aliki1983
02-07-10, 14:42
Καλημέρα σε όλες.
Θέλω την βοήθειά σας. Εγώ προχτές στις 30/6/2010 έμαθα ότι είμαι έγκυος!! 1/7/2010 έκανα χοριακή η οποία έδειξε 106 IU/lt με τελευταία περίοδο 2/6/2010.
Και έλεγε το πινακάκι τα εξής:

ΣΕ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ:

ΤΕΡ : 3-4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 1 - 2 ΑΠΟ ΣΥΛΛΗΨΗ 16 - 156 IU/lt
ΤΕΡ : 4-5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 2 - 3 ΑΠΟ ΣΥΛΛΗΨΗ 101 - 4870 IU/lt

Εγώ τώρα σε ποιο από τα δύο λέτε να ανήκω??
Ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι καλά γιατί είναι πολύ αρχή ακόμα.
Από την άλλη ανησυχώ γιατί μία πολύ καλή μου φίλη απέβαλε 2 συνεχόμενες φορές σε 4 μήνες και είχε και αυτή χαμηλή χοριακή και φοβάμαι.

Το ψηφιακο clear blue που έκανα έδειξέ οτι είμαι 1-2 εβδομάδες πριν τη σύλληψη.

Αύριο θα πάω να κάνω μία χοριακή ξανά. Πόσο πρέπει να είναι βρε κορίτσια?

Συγνώμη αν σας ζάλησα αλλά φοβάμαι μην το χάσω το μικρό μου...

Titi_S
02-07-10, 15:13
ΟΧΙ άγχος!!!
Περισσότερο κακό κάνεις έτσι!
Μα τι είναι αυτά που λες? Μια χαρά είναι η χοριακή σου! Γιατί κολλάς τόσο στις μετρήσεις?
Εγώ την 1η μέρα καθστέρησης είχα 88! Οπότε τι το σκέφτεσαι? Μια χαρά είναι! Μην ξαναπας να κάνεις χοριακή, εκτός και αν σου είπε ο γιατρός σου και συντρέχει κάποιος λόγος...

aliki1983
02-07-10, 16:04
ΟΧΙ άγχος!!!
Περισσότερο κακό κάνεις έτσι!
Μα τι είναι αυτά που λες? Μια χαρά είναι η χοριακή σου! Γιατί κολλάς τόσο στις μετρήσεις?
Εγώ την 1η μέρα καθστέρησης είχα 88! Οπότε τι το σκέφτεσαι? Μια χαρά είναι! Μην ξαναπας να κάνεις χοριακή, εκτός και αν σου είπε ο γιατρός σου και συντρέχει κάποιος λόγος...

Καλησπέρα Titi_S !! Σε ευχαριστώ για την άμμεση απάντησή σου!!
Απλά έχω ανχωθεί γιατί ακούω κάτι μονάδες σε χιλιάδες από άλλες κοπέλες και λέω τώρα τι γίνεται. Φοβάμαι και λογω της φίλης γιατί τη ζήσαμε από πολύ κοντά όλη την κατάσταση και όλα τα συνδυάζω με αυτό.

Ο γιατρός μου μου είπε να πάω την Τετάρτη να ξανακάνω μία χοριακή.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

zitamar
02-07-10, 16:12
μην αγχωνεσαι καθόλου το νουμερο σου είναι μια χαρα για αρχη εγκυμοσύνης. Κανονικα καθε 2 μερες διπλασιάζεται,δηλαδή αν το έκανες αύριο θα είχες περίπου 212 μονάδες, Κάνε την χοριακή την τέτάρτη αφού σου το είπε ο γιατρός αλλα μην αγχωνεσαι,γιατι είσαι εγκυούλα:D:D

aliki1983
03-07-10, 09:24
μην αγχωνεσαι καθόλου το νουμερο σου είναι μια χαρα για αρχη εγκυμοσύνης. Κανονικα καθε 2 μερες διπλασιάζεται,δηλαδή αν το έκανες αύριο θα είχες περίπου 212 μονάδες, Κάνε την χοριακή την τέτάρτη αφού σου το είπε ο γιατρός αλλα μην αγχωνεσαι,γιατι είσαι εγκυούλα:D:D

καλημέρα zitamar!!! τελικά πήγα ξανά σήμερα για χοριακή (δεν άντεξα...:oops:) το μεσημέρι θα βγει!!! θα σας πω.
ελπιζω όλα καλά γιατι είδα και ένα περίεργο όνειρο...
φιλιά

zitamar
03-07-10, 11:01
aliki ολα καλα θα πανε,εγω ξεκίνησα με 90 μοναδες,μην ανησυχείς θα περιμένουμε νεα σου!!!:p

efi25
03-07-10, 11:04
καλη επιτυχια αλικη και μην ανησυχεις!κι εγω πιστευω ολα καλα θα ειναι θετικη σκεψη!

zitamar
03-07-10, 16:38
αλικη κανενα νέο???

eleni kalamata
03-07-10, 19:01
αλικη εμαθες τα αποτελεσματα;;;

aliki1983
04-07-10, 16:35
Καλησπέρα σε όλες!!!! Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον σας. Χτες δεν μπόρεσα καθόλου να μπω.
Έκανα χτες χοριακή και από 106 που ήταν την Πέμπτη, χτες Σαββάτο ήταν 340!!

Καλά είναι έτσι???

Δεν περίμενα να έχω τόσο άνχος. Φοβάμαι τόσο πολύ και θέλω να πάνε όλα καλά με το μικρούλι...

Κορίτσια και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

zitamar
04-07-10, 16:46
μπραβο,όλα καλα!!!!! ηρέμησε τώρα και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου:D:D

aliki1983
04-07-10, 17:06
σε ευχαριστω zitamar μου. ευχομαι και σενα ότι καλυτερο.:p

ειρηνη08
04-07-10, 19:21
εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μωράκι σου... καλή συνέχεια

aliki1983
04-07-10, 19:30
σε ευχαριστω ειρηνη μου. και σε σενα ευχομαι ότι καλυτερο

efi25
04-07-10, 21:00
αντε μπραβο ολα καλα και να ηρεμησεις πανω απο ολα θελει ηρεμια και οχι αγχος!

eleni kalamata
04-07-10, 22:08
aliki μπραβο!!σου ευχομαι μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!το αγχος τις τελευταιες μερες το εχουμε στο τσεπακι...χαλαρωση και ξεκουραση τωρα..

aliki1983
05-07-10, 08:49
σε ευχαριστώ eleni!!! άσε από άγχος άλλο τίποτα....κάθε μέρα είναι και διαφορετική!!! ;););)

sofi 30
20-08-10, 21:36
Kαλησπέρα κορίτσια!
Για άλλη μια φορά θα ανοίξω το θέμα χοριακής. Λοιπόν:
Έκανα τεστ εγγυμοσύνης 4 μέρες ΠΡΙΝ την ημερομ. αναμενόμενης περιόδου κ βγήκε θετικό. 2 μέρες μετά (δηλ. κ πάλι πριν την καθηστέρηση) έκανα χοριακή κ βγήκε 78. Η γιατρός μου είπε οτι είναι αρκετή χαμηλή, αλλά μπορεί να έγινε πολύ πρόσφατα η σύλληψη. Εννοείτε οτι θα τη επαναλάβω τη Δευτέρα να δω άν έχει διπλασιαστεί, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. Κάποια κοπέλα με ίδιες τιμές χοριακή κ να πήγαν όλα καλά?

Dimitra83
20-08-10, 21:51
τι 78 καλε??εγω εκανα χοριακη 2 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο κ ηταν 24!!!το τικερακι το βλεπεις!:p:p:p

sofi 30
20-08-10, 21:59
τι 78 καλε??εγω εκανα χοριακη 2 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο κ ηταν 24!!!το τικερακι το βλεπεις!:p:p:p

Αχ μπράβο βρε Δήμητρα! Με ¨ανέβασες¨λίγο γιατί έχω τρομερό άγχος! Σ ευχαριστώ κ με το καλό!!!!

Dimitra83
20-08-10, 22:03
Αχ μπράβο βρε Δήμητρα! Με ¨ανέβασες¨λίγο γιατί έχω τρομερό άγχος! Σ ευχαριστώ κ με το καλό!!!!

να μην εχεις καθολου αγχος!θα το δεις!μια χαρα ωραιοτατη ειναι η χοριακη σου!
απορω γιατι σου ειπε οτι ειναι μικρη:shock:
το ξερει οτι εισαι 2 μερες πριν την ημερομηνια περιοδου?
εμενα μου φαινεται κ παρα πολυ καλη μαλιστα!εγω 24 2 μερεσ πριν κ εσυ 78!κ επισης ξερω κ ποτε εγινε η συλληψη γιατι ειχα μονο μια ελευθερη επαφη κ ηταν 15 μερες πριν τη μερα που θα μου ερχοταν περιοδος.μη σου πω οτι μπορει να εχεις κ διδυμα :lol: πλακα κανω!ποτε δε ξερεις βεβαια!:rolleyes:
κ εσυ με το καλο!κ ευχομαι ολα να σου πανε τελεια κ να κρατησεις ενα υγειεστατο μωρακι σε λιγους μηνες!

sofi 30
20-08-10, 22:11
Μωρέ το ξέρει η γιατρός μου, αλλά είναι γενίκοτερα πολύ αυστηρή κ επιφυλακτική.
Κ πάλι ευχαριστώ Δήμητρα!

tzinaki
24-08-10, 13:31
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι.ειχα περιοδο στις 19/07/2010 κ εκανα στις 20/08/2010 β χοριακη κ η τιμη της ειναι 429.ειναι φιολογικη η ειναι χαμηλη?:o ευχαριστω

robenula
24-08-10, 13:36
νομιζω ειναι τελεια!με το καλο μεσα απτην καρδια μου

mpoumpoula
24-08-10, 13:38
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι.ειχα περιοδο στις 19/07/2010 κ εκανα στις 20/08/2010 β χοριακη κ η τιμη της ειναι 429.ειναι φιολογικη η ειναι χαμηλη?:o ευχαριστω

Καλησπέρα τζινάκι. Η χοριακή σου είναι μια χαρά. Να ξέρεις όμως ότι η πρώτη χοριακή το μόνο που επιβεβαιώνει είναι η ύπαρξη ή όχι εγκυμοσύνης. Η εξέλιξη της εγκυμοσύνης φαίνεται από τις επόμενες χοριακές (κάθε δύο μέρες η τιμή πρέπει να διπλασιάζεται στο περίπου) και από τους υπερήχους. Σου εύχομαι ολόψυχα μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

tzinaki
24-08-10, 23:28
ευχαριστω πολυ.την Πεμτη θα κανω παλι χοριακη κ θα σας πω την τιμη της!μακαρι να πανε ολα καλα:D

Grateful
28-08-10, 23:15
Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τη γνώμη σας:
Δευτέρα 23/8: χοριακή 416,2 mIU
Πέμπτη 26/8: χοριακή 1057 mIU
Πιστεύετε η αύξησή της είναι ικανοποιητική; Ο γιατρός δεν ενθουσιάστηκε, μου είπε πως ίσως "άργησε να εμφυτευθεί" (δεν καταλαβαίνω... αφού η ηλικία της κύησης είναι "στάνταρ") και μου ζήτησε να κάνω άλλη μια εξέταση αύριο Δευτέρα 30/8...
Επίσης αφού κάθε 2 μέρες διπλασιάζεται -σύμφωνα δηλαδή με όσα διαβάζω στο forum, σ'εμένα δείχνει όντως να έχει διπλασιαστεί στις 2 μέρες, αλλά ο γιατρός ήθελε στις 3 μέρες να έχει τριπλασιαστεί βασικά (θα έπρεπε δηλαδή να είναι γύρω στο 1200).
Ευχαριστώ πολύ :ο)

Νικουδάκι
29-08-10, 01:05
Να πεις στο γιατρό σου πως η "ζωή" δεν είναι μαθηματικά και πόσο μάλλον μαθηματικά ακριβείας!!! Μια χαρά αυξήθηκε η χοριακή σου... και ετσι για να το έχεις υπόψη σου η αύξηση της χοριακής συνήθως μετά τις 1000 μονάδες περίπου αρχίζει να φθήνει... δηλ. μπορεί να διπλασιαστει σε 3 μέρες και όχι σε 2. Μην ανησυχείς, σε λίγες μέρες θα σου ζητήσει να πας για υπέρηχο και θα δεις και το σακουλάκι σου!!! Με το καλό να σας έρθει το μωρακι σας!!!

Agkalia
29-08-10, 05:47
Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τη γνώμη σας:
Δευτέρα 23/8: χοριακή 416,2 mIU
Πέμπτη 26/8: χοριακή 1057 mIU
Πιστεύετε η αύξησή της είναι ικανοποιητική; Ο γιατρός δεν ενθουσιάστηκε, μου είπε πως ίσως "άργησε να εμφυτευθεί" (δεν καταλαβαίνω... αφού η ηλικία της κύησης είναι "στάνταρ") και μου ζήτησε να κάνω άλλη μια εξέταση αύριο Δευτέρα 30/8...
Επίσης αφού κάθε 2 μέρες διπλασιάζεται -σύμφωνα δηλαδή με όσα διαβάζω στο forum, σ'εμένα δείχνει όντως να έχει διπλασιαστεί στις 2 μέρες, αλλά ο γιατρός ήθελε στις 3 μέρες να έχει τριπλασιαστεί βασικά (θα έπρεπε δηλαδή να είναι γύρω στο 1200).
Ευχαριστώ πολύ :ο)

Δες εδω
http://www.clinical.bioiatriki.gr/analysis/pdfs/b132.pdf

mamanea
29-08-10, 08:44
Κορίτσια μην αφήνετε κανέναν να σας τρελάνει.
Στην Κύπρο που είμαι ΚΑΝΕΙΣ δεν ζητά χοριακή. Η πρώτη εξέταση μετά το τεστ ούρων στο σπίτι γίνεται με υπέρηχο την 5η-6η εβδομάδα και αν κάτι δεν πάει καλά τότε, ναι.

Dimitra83
29-08-10, 09:36
αυτο με τις χοριακες οντως σε τρελαινει...εγω δεν εκανα καν χοριακη στα 2 πρωτα παιδια.κατευθειαν υπερηχο κ φαινοταν ο σακος.στο ενα ημουν 4 εβδ κ 2 ημ κ στο αλλο 4 εβδ κ 3 ημ.τωρα στο τριτο εκανα μονο χοριακη ΜΙΑ φορα γιατι ηταν παρα πολυ νωρις(3 εβδ κ 4 ημ) κ στον υπερηχο δε φαινοταν τιποτα.κ μετα δε ξανα εκανα.τρελαινεσαι αλλιως.αχ ποσο θα ανεβει αχ ποσο πηγε ..ειναι καλη ειναι λιγη?απαπα
κ εδω δε το προτεινουν οι γιατροι...για ψυχολογικους λογους βασικα..απλα μεχρι 9 εβδ πας καθε 15 μερες για υπερηχο.

mamanea
29-08-10, 10:17
κ εδω δε το προτεινουν οι γιατροι...για ψυχολογικους λογους βασικα..απλα μεχρι 9 εβδ πας καθε 15 μερες για υπερηχο.

Και δω ακριβώς το ίδιο. Και στο χημείο που πήγα με ρώτησαν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και την κάνω και όταν ρώτησα αν είναι ικανοποιητικές οι μονάδες, γέλασε και μου είπε ότι δεν υπάρχει λίγο ή πολύ έγκυος, απλά είμαι έγκυος.

Grateful
29-08-10, 16:22
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ... πάνω-κάτω κι εγώ τα ίδια σκέφτομαι. Την Παρασκευή πήγα για υπέρηχο, 5w+2d είδαμε μόνο το σακουλάκι (7,4mm)! Για εμβρυικά στοιχεία κλπ κλπ δεν έγινε κουβέντα (προφανώς είναι πάρα πολύ νωρίς), προς το παρόν ο γιατρός ήθελε να σιγουρέψει πως είναι ενδομήτριος κύηση. Νομίζω για τον επόμενο υπέρηχο θα πάω σε περίπου 7-10 ημέρες να ακούσουμε καρδούλα (αφού κάνω 3η χοριακή αύριο...).
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως!!! Είναι πολύ εμψυχωτικό όλο αυτό...

Νικουδάκι
30-08-10, 12:27
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ... πάνω-κάτω κι εγώ τα ίδια σκέφτομαι. Την Παρασκευή πήγα για υπέρηχο, 5w+2d είδαμε μόνο το σακουλάκι (7,4mm)! Για εμβρυικά στοιχεία κλπ κλπ δεν έγινε κουβέντα (προφανώς είναι πάρα πολύ νωρίς), προς το παρόν ο γιατρός ήθελε να σιγουρέψει πως είναι ενδομήτριος κύηση. Νομίζω για τον επόμενο υπέρηχο θα πάω σε περίπου 7-10 ημέρες να ακούσουμε καρδούλα (αφού κάνω 3η χοριακή αύριο...).
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως!!! Είναι πολύ εμψυχωτικό όλο αυτό...

Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο γιατρός σου δίνει τόση βάση στις μονάδες της χοριακής. Αφού είδε τον σάκο!!! Από τη στιγμή που η εγκυμοσύνη μπορεί να διαγνωστει μέσω υπερηχου, η εξεταση της χοριακή ειναι περιττη και μόνο άγχος μπορεί να σου προσφέρει!!! Ευχομαι να έχεις καλά αποτελεσματα σημερα για να μη σου παραταθει η αγωνία... γιατί ειμαι σιγουρη πως όλα θα σου πανε μια χαρα!!! Θα περιμενουμε νεα σου...

Dimitra83
30-08-10, 12:51
Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο γιατρός σου δίνει τόση βάση στις μονάδες της χοριακής. Αφού είδε τον σάκο!!! Από τη στιγμή που η εγκυμοσύνη μπορεί να διαγνωστει μέσω υπερηχου, η εξεταση της χοριακή ειναι περιττη και μόνο άγχος μπορεί να σου προσφέρει!!! Ευχομαι να έχεις καλά αποτελεσματα σημερα για να μη σου παραταθει η αγωνία... γιατί ειμαι σιγουρη πως όλα θα σου πανε μια χαρα!!! Θα περιμενουμε νεα σου...

κ εγω αυτη την απορια εχω!
ολα καλα θα ειναι μην αγχωνεσαι!:p

Grateful
30-08-10, 13:33
Πήγα σήμερα για την εξέταση: ήξερα το διαγνωστικό κέντρο που πήγα τις 2 προηγούμενες φορές, θα μεταφερόταν κάποια στιγμή. Όντως μεταφέρθηκε αυτό το σαββατοκύριακο, έτσι σήμερα το πρωί δεν είχαν ακόμα συνδεδεμένο λογισμικό με αναλυτές, και δεν ήταν δυνατό να κάνουμε εξέταση. Μου είπαν να πάω την Τετάρτη!!! :ο(
Και ο γιατρός: "Ναι να την κάνεις την Τετάρτη γιατί με ενδιαφέρει πολύ"

Θα προσπαθήσω λοιπόν να μην το σκέφτομαι, εμπιστεύομαι τον Θεό ότι όλα πάνε και θα πάνε καλά :ο)

Σας ευχαριστώ και θα σας πω τα νέα μου από Τετάρτη λοιπόν!

Νικουδάκι
30-08-10, 14:11
Υπομονή κορίτσι μου... κάνε την προσευχή σου και όλα θα πάνε καλά!!! Τα πέρασα κι εγώ κι έτσι ξέρρω πολύ καλά τι τραβάς τωρα... Εμπιστεψου το μωρακι σου στη μεγαλη αγκαλιά της Παναγίας μας και μη φοβασαι τιποτα!

mamanea
30-08-10, 14:42
Πήγα σήμερα για την εξέταση: ήξερα το διαγνωστικό κέντρο που πήγα τις 2 προηγούμενες φορές, θα μεταφερόταν κάποια στιγμή. Όντως μεταφέρθηκε αυτό το σαββατοκύριακο, έτσι σήμερα το πρωί δεν είχαν ακόμα συνδεδεμένο λογισμικό με αναλυτές, και δεν ήταν δυνατό να κάνουμε εξέταση. Μου είπαν να πάω την Τετάρτη!!! :ο(
Και ο γιατρός: "Ναι να την κάνεις την Τετάρτη γιατί με ενδιαφέρει πολύ"

Θα προσπαθήσω λοιπόν να μην το σκέφτομαι, εμπιστεύομαι τον Θεό ότι όλα πάνε και θα πάνε καλά :ο)

Σας ευχαριστώ και θα σας πω τα νέα μου από Τετάρτη λοιπόν!

Μάλλον λόγω μετακόμισης τόσες χοριακές :rolleyes:

tzinaki
30-08-10, 19:52
Grateful την Παρασκευη εκανα κ εγω τον πρωτο υπερηχο 5w4d με την β χοριακη 4745.η κυηση ειναι μικρη ακομα κ ο γιατρος μου ειπε να με δει παλι σε μια εβδομαδα κ οτι δεν χρειαζεται να κανω παλι χοριακη.σου ευχομαι με το καλο

Grateful
31-08-10, 10:28
Tzinaki είμαστε ακριβώς στις ίδιες εβδομάδες δηλαδή (ΤΕΡ 22/7). Τώρα βέβαια την Παρασκευή με 5w+4d εσύ είχες 4500 ενώ εγώ 5w+2d είναι 1000 (οι τιμές στο περίπου). Αν το δω συγκριτικά δικαιολογώ το γιατρό μου που επιμένει να δει κι άλλη τιμή (είμαι σχετικά χαμηλά), παρόλ'αυτά ξέρω ότι είμαι μέσα στις κανονικές τιμές για εβδομάδα 5+. Αύριο πρωί θα δούμε και πάλι...
Σου εύχομαι κι εσένα με το καλό!!!!!

tzinaki
01-09-10, 20:07
δεν χανεις κατι να την κανεις!!!ολα θα πανε καλα!!!!

Grateful
01-09-10, 21:56
6w σήμερα, 8300 χοριακή, γιατρός ευχαριστημένος, επομένως κι εγώ πιο χαλαρή επιτέλους! Πάμε για το επόμενο βήμα! :ο)

Νικουδάκι
01-09-10, 23:22
6w σήμερα, 8300 χοριακή, γιατρός ευχαριστημένος, επομένως κι εγώ πιο χαλαρή επιτέλους! Πάμε για το επόμενο βήμα! :ο)

Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Επιτέλους να ηρεμίσεις λιγάκι!!! Αντε με το καλό να ακούσετε και καρδούλα!!!!!!!!!!!!!!!!!:p

tsica tsica
11-09-10, 12:16
Κοριτσια καλημερα!!!
Και εγω στο club χαμηλη χοριακη!!!
Η τερ μου ηταν 15.07.10. Η πρωτη χοριακη 20.08.10 ηταν 2602, η δευτερη 27.08.10 13162 και η τριτη 02.09.10 28160. Σε σχεση με τις αντιστοιχες τιμες της προηγουμενης εγκυμοσυνης (που ηρθε η ζωουλα μου 4αρων χρονων σημερα) ειναι πολυ χαμηλες. Η γιατρος μου ειπε απο την αρχη οτι παει λιγο αργα αλλα αφου ανεβαινει... Καναμε υπερηχο 08.09.10 και ειδαμε οντος οτι ειναι 15 ημερες πισω. Συμφωνα με την τερ επρεπε να ειμαι 7 εβδομαδων και ο σακος ηταν στις μετρησεις πιο μικρος με ασαφη ευρηματα 5 εβδομαδων. Απογοητευτικα τοσο πολυ!!! βεβαια η καλη μου η γιατρος μου ειπε οτι δεν θα το βαλουμε κατω θα το παλεψουμε ως το τελος!!! Ειπε οτι εφοσον δεν υπαρχουν αλλιωσεις και αποκολληση στο σακο εχουμε λιγες ελπιδες δηλ καθηστερημενη συλληψη ισως. Κανω θεραπεια με utrogestan και ενεσεις προγεστερονης.Στις 13.09.10 θα κανω χοριακη και μετα παλι υπερηχο. Εχω πελαγωσει δεν ξερω τι μου γινετε. Ευτυχως με στιριζει πολυ ο αντρας μου και ξεχνιεμαι λιγακι με το αγγελουδι μου. Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. Φιλια σε ολες!!!

tsica tsica
11-09-10, 12:25
Φυσικα δεν ακουσαμε καρδουλα και αυτο ηταν πολυυυ ασχημο!!!
Αν συνεβει και σε σας κατι αντιστοιχο η ξερετε κατι παραπανω απο μενα please περιμενω απαντηση!
Ευχαριστω εκ των προτερων!!! φιλιαααα

barbouni
11-09-10, 13:49
Γεια σου tsica tsica. Ο γιατρος τι σου είπε? Εγώ είχα παλλίνδρομη την 7η εβδομάδα. Την 6η είδαμε την αρτηρίαστον υπέρηχο και την 7η είχε παλλινδρομήσει. Κι εγώ με utrogestan το πάλευα και στο κρεβάτι έκατσα γιατί είχα αίμα αλλα τελικά δεν τη γλίτωσα την απόξεση...Τα λέω λίγο ωμά το ξέρω αλλά καμιά φορά νομίζω οτι πρέπει να είμαστε πιο σκληρές, γιατί αν το αφήσεις να σε πάρει από κα΄τω..αιντεεεε.

barbouni
11-09-10, 13:52
Αν έχεις στο μυαλό το χειρότερο και έρθει το καλύτερο, και στο εύχομαι ολόψυχα, τοτε πετάς. Εγώ δεν είχα προετοιμαστει και όταν μου είπε οτι δεν ακούει καρδιά τη δεύτερη φορά, δεν μπορούσα να σηκωθώ από την καρέκλα...Ελπίζω να έχεις καλά νέα..και να μην σου έβάλα αρνητικές σκέψεις.

tsica tsica
11-09-10, 20:32
barbouni σ'ευχαριστω που διαβασες το μηνυμα μου!!!

Δυστυχως δεν ειναι η πρωτη φορα που το περναω αυτο. Ενα χρονο πριν κανω την κορη μου η πρωτη στην 7 εβδ παλλινδρομη και ηταν και διδυμα με αποξεση και λιγους μηνες μετα παλι αλλα εφυγε με πολυ αιμα και δεν χρειαστηκε καθαρισμος. Και ο γιατρος ...μονο για τα ευκολα στα δυσκολα ειχε ενα θεμα!!! Ενοειτε οτι εφυγα τρεχοντας. Η γιατρος που εχω τωρα και που εκανα και τη μικρη ειναι τρομερη επαγγελματιας γι αυτο αν δεν ειναι σιγουρη για κατι δεν θα μου πει τιποτα! Εν αναμονη των αποτελεσματων λοιπον και η αναμονη οπως ξερεις καλα σκοτωνει!!!
Δεν μου εβαλες οπως βλεπεις εσυ αρνητικες σκεψεις απλα δεν θελω να περασω παλι τα ιδια.

Ευχαριστω και παλι και περιμενω κοριτσια να μου πειτε αν εχετε περασει κατι αναλογο.

Φιλια πολλα!!!

tsica tsica
11-09-10, 20:39
barbouni σ'ευχαριστω που διαβασες το μηνυμα μου!!!

Δυστυχως δεν ειναι η πρωτη φορα που το περναω αυτο. Ενα χρονο πριν κανω την κορη μου η πρωτη στην 7 εβδ παλλινδρομη και ηταν και διδυμα με αποξεση και λιγους μηνες μετα παλι αλλα εφυγε με πολυ αιμα και δεν χρειαστηκε καθαρισμος. Και ο γιατρος ...μονο για τα ευκολα στα δυσκολα ειχε ενα θεμα!!! Ενοειτε οτι εφυγα τρεχοντας. Η γιατρος που εχω τωρα και που εκανα και τη μικρη ειναι τρομερη επαγγελματιας γι αυτο αν δεν ειναι σιγουρη για κατι δεν θα μου πει τιποτα! Εν αναμονη των αποτελεσματων λοιπον και η αναμονη οπως ξερεις καλα σκοτωνει!!!
Δεν μου εβαλες οπως βλεπεις εσυ αρνητικες σκεψεις απλα δεν θελω να περασω παλι τα ιδια.

Ευχαριστω και παλι και περιμενω κοριτσια να μου πειτε αν εχετε περασει κατι αναλογο.

Φιλια πολλα!!!

αννα82
11-09-10, 21:40
Κοριτσια καλημερα!!!
Και εγω στο club χαμηλη χοριακη!!!
Η τερ μου ηταν 15.07.10. Η πρωτη χοριακη 20.08.10 ηταν 2602, η δευτερη 27.08.10 13162 και η τριτη 02.09.10 28160. Σε σχεση με τις αντιστοιχες τιμες της προηγουμενης εγκυμοσυνης (που ηρθε η ζωουλα μου 4αρων χρονων σημερα) ειναι πολυ χαμηλες. Η γιατρος μου ειπε απο την αρχη οτι παει λιγο αργα αλλα αφου ανεβαινει... Καναμε υπερηχο 08.09.10 και ειδαμε οντος οτι ειναι 15 ημερες πισω. Συμφωνα με την τερ επρεπε να ειμαι 7 εβδομαδων και ο σακος ηταν στις μετρησεις πιο μικρος με ασαφη ευρηματα 5 εβδομαδων. Απογοητευτικα τοσο πολυ!!! βεβαια η καλη μου η γιατρος μου ειπε οτι δεν θα το βαλουμε κατω θα το παλεψουμε ως το τελος!!! Ειπε οτι εφοσον δεν υπαρχουν αλλιωσεις και αποκολληση στο σακο εχουμε λιγες ελπιδες δηλ καθηστερημενη συλληψη ισως. Κανω θεραπεια με utrogestan και ενεσεις προγεστερονης.Στις 13.09.10 θα κανω χοριακη και μετα παλι υπερηχο. Εχω πελαγωσει δεν ξερω τι μου γινετε. Ευτυχως με στιριζει πολυ ο αντρας μου και ξεχνιεμαι λιγακι με το αγγελουδι μου. Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. Φιλια σε ολες!!!
μην αγχωνεσαι κοριτσακι εγω εκανα 1000 χοριακες ξεκινησα με 24 και το λεγανε αρνητικο αιμοραγιες utrogestan κλπ μετα 68 οταν τελικα εφτασα στο 2500 και σε 2 μερες αντι να διπλασιαστει ηταν 3500 εκανα εναν υπερηχο σε ακτινολογο και μου ειπαν οτι δεν ζει και οταν πηγα στον γιατρο για αποξεση στον υπερηχο το ζουζουνι ηταν μια χαρα και ευτυχως προλαβαμε την μλκ....τωρα ειμαι 4.5 μηνων και ειναι μια χαρα το μικρουλι

dialekyoula
12-09-10, 06:55
loipon na pw kai ta dika mou na sas doso kai egw kouragio kai fisika na paro, egw perimena periodo stis 31/8/2010 exw polu stathero kuklon tin triti mera tis kathisterisis ekana test tou farmakiou kai bgike thetiko meta piga ekana B xoriakh kai progesteroni giati eixa entonous ponous san tin periodo kai katafobithika, i B xoriakh bgike 10.670 nomizo oti einai kalh den kserw, kai i progisteroni mou mono 12,00 polu ligo kai mou edwse o giatros xapia twra eimai se treli agwnia na pao na kano tin triti ta dyo auta ksana na dw an anebikan, pono sto sththos???? trelos, kai stin mesi exw, alla re koritsia den kserw den niotho stin koilitsa mou tpt stamatisan i poni, einai kala? megaloni? polu agwnia kai tromos, fisika me apagoreuse o giatros na kano to otidipote se drastiriotites apo krevati se kanape, ase kai tis sixnoouries mou... ti lete einai kala? einai to prwto mou nini meta apo 7 mines prospathias...

sas euxaristo polu... :(:(

tsica tsica
12-09-10, 09:37
Eυχαριστω βρε κοριτσια!!!!!!!!

Μου δινετε κουραγιο. Εχω αγωνια μεγαλη μεχρι αυριο που θα κανω τη χοριακη!!!
Αννα82 χαρηκα παααρα πολυ με το μηνυμα σου, ευχομαι να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη και να σαι καλα και εσυ και το σπορακι σου!!!!!!!!!!!!!

barbouni
12-09-10, 09:53
tsica tsica εχεις κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλία? Τι εξετάσεις σου είπε η γιατρός να κάνεις, γιατί είχες τις αποβολές τι έφταιγε? Εγώ επέμεινα στη γιατρό μετά από μία αποβολή να μου πει τι εξετάσεις να κάνω, εκείνη έλεγε ότι είναι τυχαίο γεγονός, όμως επειδή είμαι 32 δεν θέλω να ξαναπεράσω το ίδιο, πήγα προληπτικά να την κάνω την προηγούμενη εβδομάδα.Τώρα περιμένω στο τέλος του μήνα τα αποτελέσματα. Βέβαια εσύ έχεις κάνει κι ένα παιδάκι οπότε αν είχες θρομβοφιλία προφανώς δεν θα είχε προχωρήσει η εγκυμοσύνη.

tsica tsica
12-09-10, 11:04
tsica tsica εχεις κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλία? Τι εξετάσεις σου είπε η γιατρός να κάνεις, γιατί είχες τις αποβολές τι έφταιγε? Εγώ επέμεινα στη γιατρό μετά από μία αποβολή να μου πει τι εξετάσεις να κάνω, εκείνη έλεγε ότι είναι τυχαίο γεγονός, όμως επειδή είμαι 32 δεν θέλω να ξαναπεράσω το ίδιο, πήγα προληπτικά να την κάνω την προηγούμενη εβδομάδα.Τώρα περιμένω στο τέλος του μήνα τα αποτελέσματα. Βέβαια εσύ έχεις κάνει κι ένα παιδάκι οπότε αν είχες θρομβοφιλία προφανώς δεν θα είχε προχωρήσει η εγκυμοσύνη.

Τις αποβολες τις ειχα κανει πριν γεννησω την κορη μου και με αλλο γιατρο. Φαντασου ουτε βιοψια δεν εκανε στην αποξεση για να δουμε τουλαχιστον τι εφταιξε. Φοβερη αδιαφορια μιλαμε ο ανθρωπος ουτε εξιδεικευμενες εξετασεις τιποτα μονο τα βασικα που εκανε σε απλες εγκυμοσυνες. Οταν πηγα στη γιατρο μου με ξεσκονησε στην κυριολεξια χωρις να μου βρει κατι υποπτο για τις αποβολες. μου ζητησε και την ιστολογικη απο την αποξεση αλλα εγω φυσικα δεν ειχα τιποτα...κουνησε απλα το κεφαλι και δεν ειπε τιποτα!!! Δεν ηξερα και εγω τοτε τι μου γινετε για να το ψαξω, τωρα που ξερω κατι παραπανω ειναι αλλιως. Στην εγκυμοσυνη της κορης μου ειχα σακχαρωδη διαβητη απο τον 2ο μηνα και εκανα διαιτα και τον ρυθμιζα 7 μηνες χωρις ουτε μια φορα να κανω ινσουλινη. Μονο ψητα, βραστα, σαλατες χωρις αμυλα, γλυκα και χωρις αλατι για να μην κανω κατακρατηση.Φαντασου οτι εχασα κιολας κιλα και οχι να παρω!!! Σου λεω η γιατρος μου ειναι κορυφη!!!!!!!
οι εξετασεις που εκανα τωρα (ξεσκονισμα κανονικο παλι) ηταν ολες πολυ καλες και οι βιοχημικες και οι ορμονολογικες και το κολπικο πακετο. Σαν μικρο παιδι. Τι να σου πω δεν ξερω κατι αλλο μονο ο θεουλης πια!!!

adnihor1
12-09-10, 11:56
loipon na pw kai ta dika mou na sas doso kai egw kouragio kai fisika na paro, egw perimena periodo stis 31/8/2010 exw polu stathero kuklon tin triti mera tis kathisterisis ekana test tou farmakiou kai bgike thetiko meta piga ekana B xoriakh kai progesteroni giati eixa entonous ponous san tin periodo kai katafobithika, i B xoriakh bgike 10.670 nomizo oti einai kalh den kserw, kai i progisteroni mou mono 12,00 polu ligo kai mou edwse o giatros xapia twra eimai se treli agwnia na pao na kano tin triti ta dyo auta ksana na dw an anebikan, pono sto sththos???? trelos, kai stin mesi exw, alla re koritsia den kserw den niotho stin koilitsa mou tpt stamatisan i poni, einai kala? megaloni? polu agwnia kai tromos, fisika me apagoreuse o giatros na kano to otidipote se drastiriotites apo krevati se kanape, ase kai tis sixnoouries mou... ti lete einai kala? einai to prwto mou nini meta apo 7 mines prospathias...
sas euxaristo polu... :(:(
dialekyoula θα ηταν πιο ευκολο να σε διαβαζουμε αν εγραφες στα ελληνικα
διοτι κουραζομαι πολυ να διαβασω αυτα που γραφεις
να ερθω στο θεμα μας κ να σου πω οτι με 2 αποβολες πρωτου 3μηνου κ γω θεμα με την προγεστερονη ειχα αλλα μαλλον ξεκινουσα να περνω συμπληρωμα καπως αργα
τωρα που ξαναμεινα εγκυος η αρχικη προγεστερονη ηταν 30 πολυ καλη μου ειπε κ σε 5 μερες πηγε στο 15 τρελαθηκα με ξεκινησε σε ενεσιμη προγεστερονη την prontogest την εκανα στην αρχη καθε 2 μερες κ μετα καθε μερα επειτα με γυρισε σε ουτροτζεσταν την 10 βδομαδα
μου ειπε ομως οτι η χοριακη ηταν τοσο καλη που δεν εβρισκε μεγαλο λογο ανησυχιας την προγεστερονη μου ειπε παιρνουμε συμπληρωμα κ την ανεβαζουμε την χοριακη αμα πεφτει δεν μπορουμε να κανουμε κατι!
αυτα μην αγχωνεσε κ ολα καλα θα πανε

barbouni
12-09-10, 12:03
[QUOTE=tsica tsica;1697723]Τις αποβολες τις ειχα κανει πριν γεννησω την κορη μου και με αλλο γιατρο. Φαντασου ουτε βιοψια δεν εκανε στην αποξεση για να δουμε τουλαχιστον τι εφταιξε. Φοβερη αδιαφορια μιλαμε ο ανθρωπος ουτε εξιδεικευμενες εξετασεις τιποτα μονο τα βασικα που εκανε σε απλες εγκυμοσυνες. Οταν πηγα στη γιατρο μου με ξεσκονησε στην κυριολεξια χωρις να μου βρει κατι υποπτο για τις αποβολες. μου ζητησε και την ιστολογικη απο την αποξεση αλλα εγω φυσικα δεν ειχα τιποτα...κουνησε απλα το κεφαλι και δεν ειπε τιποτα!!! Δεν ηξερα και εγω τοτε τι μου γινετε για να το ψαξω, τωρα που ξερω κατι παραπανω ειναι αλλιως. Στην εγκυμοσυνη της κορης μου ειχα σακχαρωδη διαβητη απο τον 2ο μηνα και εκανα διαιτα και τον ρυθμιζα 7 μηνες χωρις ουτε μια φορα να κανω ινσουλινη. Μονο ψητα, βραστα, σαλατες χωρις αμυλα, γλυκα και χωρις αλατι για να μην κανω κατακρατηση.Φαντασου οτι εχασα κιολας κιλα και οχι να παρω!!! Σου λεω η γιατρος μου ειναι κορυφη!!!!!!!
οι εξετασεις που εκανα τωρα (ξεσκονισμα κανονικο παλι) ηταν ολες πολυ καλες και οι βιοχημικες και οι ορμονολογικες και το κολπικο πακετο. Σαν μικρο παιδι. Τι να σου πω δεν ξερω κατι αλλο μονο ο θεουλης πια!!!

[/QUOTE
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, η γιατρός σου είναι σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο. Έχω κι εγώ μια προδιάθεση λόγω κληρονομικότητας για ζάχαρο και επειδή οικονικά δεν μας παίρνει για ιδιωτικό μήπως να μου τη σύστηνες!!! Εύχομαι τα καλύτερα.Φιλιά!

tsica tsica
12-09-10, 14:07
[QUOTE=tsica tsica;1697723]Τις αποβολες τις ειχα κανει πριν γεννησω την κορη μου και με αλλο γιατρο. Φαντασου ουτε βιοψια δεν εκανε στην αποξεση για να δουμε τουλαχιστον τι εφταιξε. Φοβερη αδιαφορια μιλαμε ο ανθρωπος ουτε εξιδεικευμενες εξετασεις τιποτα μονο τα βασικα που εκανε σε απλες εγκυμοσυνες. Οταν πηγα στη γιατρο μου με ξεσκονησε στην κυριολεξια χωρις να μου βρει κατι υποπτο για τις αποβολες. μου ζητησε και την ιστολογικη απο την αποξεση αλλα εγω φυσικα δεν ειχα τιποτα...κουνησε απλα το κεφαλι και δεν ειπε τιποτα!!! Δεν ηξερα και εγω τοτε τι μου γινετε για να το ψαξω, τωρα που ξερω κατι παραπανω ειναι αλλιως. Στην εγκυμοσυνη της κορης μου ειχα σακχαρωδη διαβητη απο τον 2ο μηνα και εκανα διαιτα και τον ρυθμιζα 7 μηνες χωρις ουτε μια φορα να κανω ινσουλινη. Μονο ψητα, βραστα, σαλατες χωρις αμυλα, γλυκα και χωρις αλατι για να μην κανω κατακρατηση.Φαντασου οτι εχασα κιολας κιλα και οχι να παρω!!! Σου λεω η γιατρος μου ειναι κορυφη!!!!!!!

[/QUOTE
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, η γιατρός σου είναι σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο. Έχω κι εγώ μια προδιάθεση λόγω κληρονομικότητας για ζάχαρο και επειδή οικονικά δεν μας παίρνει για ιδιωτικό μήπως να μου τη σύστηνες!!! Εύχομαι τα καλύτερα.Φιλιά!

Δυστυχως ειναι στο μεγαλυτερο ιδιωτικο της Αθηνας!!! Ξερεις κατι και εγω στον αλλον πηγα γιατι ηταν στο δημοσιο και τα οικονομικα μας δεν ηταν και στα καλυτερα τους. Ομως δεν μου βγηκε σε καλο. Φυσικα και υπαρχουν πολλοι καλοι γιατροι και σωστοι επαγγελματιες στα δημοσια νοσοκομεια και οτι και να συμβει ολοι τρεχουν εκει αυτο ειναι defacto. Το παν ειναι να ειναι καλος ο γιατρος, να αισθανεσαι ασφαλεια και δεν εχει σημασια που θα γεννησεις. Και τωρα τα οικονομικα μου παλι δεν ειναι στα φορτε τους, αλλα δεν την αλλαζω με τιποτα. Μην ανησυχεις παντως ο διαβητης θα φανει απο τον 2ο μηνα οποτε θα ξερεις απο την αρχη και θα προλαβεις πολλα. Σου ευχομαι γρηγορα να εχεις καλα νεα!!! Φιλια.

dialekyoula
14-09-10, 17:19
EIMAI PARA POLU APELPISMENI KAI PIKRAMENI, STIS 6/9/2010 EKANA TIN B XORIAKH ITAN 10.960 EYXARISTIMENOS O GIATROS MONO XAMILI PROGISTERONI TIN OPOIA EPERNA XAPIA, EXTES PIGA NA KANO PALU B. XORIAKH KAI PROGISTERONI, KAI TELIKA MOU ANEBIKE I PROGISTERONI 107,00 KAI MOU EPESE I B XORIAKH 5.275 KAI O GIATROS ME EIPE OTI MALON KAPOIA ANOMALIA EXEI TO EMBRIO KAI NA PAO TIN PEMPTI NA KSANA KANO B XORIAKH MIPOS KAI ANEBI ALIOS............. PAEI TO NINI MOU

POLU PIKRA...

bourbou
14-09-10, 18:12
Κορίτσια μόλις έκανα το τεστ clear blue και είμαι πάλι έγκυος (το μωράκι μου είναι 5,5 μηνών)!Η γραμμούλα φάνηκε αν και περιμένω περίοδο το Σάββατο και δεν ήταν καν πρωινά ούρα. Είστε οι πρώτες που το λέω. Εύχομαι σε όλες παρόμοια νέα σύντομα!

Δέσποινα79
27-10-10, 16:45
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Επειδή έχω αγχωθεί πάρα πολύ και επειδή στο γιατρό μου θα πάω 8/11, μήπως ξέρει καμία να μου πει αν η τιμή 533 της χοριακής μου είναι καλή; 1η μέρα τελευταίας μου περιόδου ήταν 25/9 και τη χοριακή την έκανα 25/10.
Περιμένω με ανυπομονησία να μου πείτε...

Maria110610
27-10-10, 16:48
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Επειδή έχω αγχωθεί πάρα πολύ και επειδή στο γιατρό μου θα πάω 8/11, μήπως ξέρει καμία να μου πει αν η τιμή 533 της χοριακής μου είναι καλή; 1η μέρα τελευταίας μου περιόδου ήταν 25/9 και τη χοριακή την έκανα 25/10.

Δσποινακι μου γεια σου παλι!
Ρε συ τι αγχωνεσαι μια χαρα ειναι η τιμη της χοριακης!
Γιατι σου ειπε να πας τοσο αργα ο γιατρος?

Δέσποινα79
28-10-10, 13:13
Maria110610 δεν ξέρω! Μάλλον για να ακούσει και την καρδιά του. Ποιος ξέρει;

tamar
28-10-10, 13:43
Πάντως κι εμένα που η πρώτη μέρα της τελευταιας περιόδου ήταν 22/9 μου είπε να πάω 11/11.Σε 2 εβδομάδες δηλαδή

andigo
28-10-10, 13:53

Καλημέρα. Μια χαρά είναι η χοριακούλα σου για την εβδομάδα που είσαι. Μην ανησυχείς. Πάντως και εμένα στη 2η εγκυμοσύνη (γιατί στην πρώτη από το άγχος μου είχα πάει στην 5η και δεν είδαμε τίποτα) ζήτησε να με δει γύρω στην 6η εβδομάδα και μετά πάλι από 2 εβδομάδες γιατί δεν είχαμε ακούσει καρδιά. Από εκεί και πέρα κάθε μήνα. Με το καλό το μωράκι σου και να ξεκουράζεσαι (όσο μπορείς).

Δέσποινα79
28-10-10, 16:00
Πάντως επειδή εγώ δεν μπορώ να περιμένω μέχρι 8/11, σκέφτομαι να πάω αύριο στο ΙΚΑ για να κάνω έναρξη της εγκυμσύνης μου και καλά και για να δούμε και λίγο το βρεφάκι-σποράκι μου. Καλό έτσι;

andigo
28-10-10, 16:10
Πάντως επειδή εγώ δεν μπορώ να περιμένω μέχρι 8/11, σκέφτομαι να πάω αύριο στο ΙΚΑ για να κάνω έναρξη της εγκυμσύνης μου και καλά και για να δούμε και λίγο το βρεφάκι-σποράκι μου. Καλό έτσι;

Σωστή!!!! Αν έχεις και γνωστό γιατρό ακόμα καλύτερα γιατί κάποιοι είναι στην κοσμάρα τους και λένε άλλα αντί άλλων.

Δέσποινα79
29-10-10, 15:18
Δυστυχώς μου έκελισαν ραντεβού στο ΙΚΑ 5/11. Τα νεύρα μου! Λείπουν λέει για 4ήμερο! Άλλη μία εβδομάδα χωρίς να δω πώς πάω...!

ntomatoula
01-08-11, 23:10
καλησπερα!θα ηθελα να μου πειτε τι γνωμη σας και αν ξερει καμια τι σημενει αυτο?
αφορα μια ξαδερφη μου!λοιπον ειχε καθιστεριση εκανε τεστ βγηκε θετικο και πηγε στον γυναικολογο της!της ειπε να κανει β χοριακη βγηκε 4000 και μετα απο 2 μερες παλι εκανε και επεσε στης 2800 ο γιατρος της ειπε οτι παει για αποβολη αλλα ας ξανακανει παει λοιπον την αλλη μερα ουτε 24 ωρες δηλαδη τσουπ ανεβηκε στα 3500 τι γινετε εδω?λαθος απο το μικροβιολογικο?α!τις εξετασεις τις εκανε σε διαφορετικα μικροβιολογικα!ο γιατρος της λεει απιστευτο δεν του εχει ξανα συμβει!τι λετε?τωρα ειναι περιπου 7 εβδομαδων στις 4/8 θα παει για υπερηχο και μαλλον καρδουλα!μακαρι ολα καλα!

pani10
01-08-11, 23:24
καλησπερα!θα ηθελα να μου πειτε τι γνωμη σας και αν ξερει καμια τι σημενει αυτο?
αφορα μια ξαδερφη μου!λοιπον ειχε καθιστεριση εκανε τεστ βγηκε θετικο και πηγε στον γυναικολογο της!της ειπε να κανει β χοριακη βγηκε 4000 και μετα απο 2 μερες παλι εκανε και επεσε στης 2800 ο γιατρος της ειπε οτι παει για αποβολη αλλα ας ξανακανει παει λοιπον την αλλη μερα ουτε 24 ωρες δηλαδη τσουπ ανεβηκε στα 3500 τι γινετε εδω?λαθος απο το μικροβιολογικο?α!τις εξετασεις τις εκανε σε διαφορετικα μικροβιολογικα!ο γιατρος της λεει απιστευτο δεν του εχει ξανα συμβει!τι λετε?τωρα ειναι περιπου 7 εβδομαδων στις 4/8 θα παει για υπερηχο και μαλλον καρδουλα!μακαρι ολα καλα!
μηπως ειναι τα διαφορετικα εργαστηρια? ευτυχως που ξαναεκανε!

ntomatoula
01-08-11, 23:49
ευτυχως δε λες τιποτα!πηγε στο πρωτο τις ειπε 4000 ξαναπηγε εκει σε 2 μερες τις ειπε 2800 και μετα πηγε σε αλλο 2ο μικροβιολογικο και ηταν 3500 τι να πω μηπως πηγε να φυγει το μωρακι και τελικα το ξανασκεφτηκε?;-)τι να πω?εδω ο γιατρος της τρελαθηκε!θα δουμε!!!!:p:p:p;-)

adnihor1
02-08-11, 09:41
καλημερα!
μπορει να ειχε δυο σπορακια κ να υποχωρησε το ενα συμβαινει συχνα!

ntomatoula
02-08-11, 13:53
καλημερα!
μπορει να ειχε δυο σπορακια κ να υποχωρησε το ενα συμβαινει συχνα!

το σκεφτηκα και τις το ειπα αν και το σκεφτηκε και η ιδια αλλα δεν το ειπε στον γιατρο της!αλλα και αυτος?γιατι δεν της το ειπε?τι να πω/?εχουμε ιστορικο διδυμων η γιαγια μας και εγω ειμαι εγκυος τωρα στην 33η εβδομαδα σε διδυμα!

Μαριάννα 11
02-08-11, 15:13
Τελικά οι χωριακές είναι αξιόπιστες;;; Πρέπει να τις εμπιστευόμαστε και να προχωράμε με τισ πρώτες ενδείξεις σε απόξυνση??? Μηπωσ γνωριζει κανείς;;;

klio1985
04-08-11, 19:25
οι χοριακές είναι οι μόνες αξιόπιστες. τι τιμές έχεις? αν είναι πολύ χαμηλό το νούμερο κάτω από 50 δεν είναι καλό. σου το λέω επειδή το έχω περάσει. αλλά μπορεί να φύγει και μόνο του, ειδικά αν πέφτει η χοριακή. μπορεί να μη χρειαστεί απόξυνση.

axlado
16-08-11, 20:41
Τελικά οι χωριακές είναι αξιόπιστες;;; Πρέπει να τις εμπιστευόμαστε και να προχωράμε με τισ πρώτες ενδείξεις σε απόξυνση??? Μηπωσ γνωριζει κανείς;;;
ego na ili

axlado
16-08-11, 20:49
geia xara stin parea emena to provlima mou einai oti stin 12h mera i xoriaki mou itan 20 k tin 16h 36 exo paei gnomes apo 2 giatrous o enas mou eipe na kopso ta ultrogestan kai tha teliosoun ola k o allos oti tipota den teleiose akoma k na ksanakano b xoriaki tin pempti

ZWH
16-08-11, 21:15
Oι χοριακες γινονται μεχρι να μπορεσουν να παρακολουθησουν την κυηση υπερηχογραφικα. Δεν γινεται αποξυση με τις πρωτες ενδειξεις.

Annast
27-09-11, 20:16
καλησπερα και απο μενα!θελω να ρωτησω και εγω κατι. 27/7 ηταν η τελευταια μου περιοδος.26/8 εκανα τεστ κ βγηκε θετικό.25/8 η χοριακη μου εδειξε 812. στισ 31 πηγα στον γιατρο κ μου οτι ειμαι περιπου 4,5 εβδ και ειπε να ξαναπαω σε 20 ημερες για να δει πιο καλα το μωρο και να το ακουσει.οταν ξαναπηγα δεν ακουσε παλι καρδια κ μου ειπε να ξανακανω χοριακη. 22/9 την εκανα κ εδειξε 26000 κ μετα απο 2 ημερες που ξανακανα επεσε στισ 19000.ξερει κανεις αν ειναι φυσιολογικο?

tsarli
07-10-11, 16:03
Καλησπέρα και από μένα, διαβάζω για τις χαμηλές χοριακές και όλες μου φαίνονται τεράστιες σε σχέση με τη δική μου!! Αν θέλετε να δείτε πόσο είναι η χαμηλή χοριακή (κυριολεκτικά χαμηλή, πιο χαμηλή δε γίνεται) ....:

---Tελευταία περίοδος : 21-8-2011
---test clearblue αρνητικά : από 20-9-2011 έως και 28-9-2011 (30-38 μέρες από την τελευταία περίοδο)
---test clearblue αχνό θετικό : 30-9-2011 (40 μέρες από την τελευταία περίοδο)
---πρώτη χοριακή : 30-9-2011 (τιμή 28) (40 μέρες από την τελευταία περίοδο)
---δεύτερη χοριακή : 6-10-2011 (τιμή 305) (46 μέρες από την τελευταία περίοδο)

Τί λέτε? Πότε δηλαδή να υποθέσω ότι έγινε η σύλληψη??? Μαθηματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ούτε οι μονάδες της χοριακής ταιριάζουν σε κάποιο πίνακα με τις συνήθεις τιμές. Τί να πω? Πότε μπορεί να έγινε η σύλληψη? Και γιατί να είναι τόσο μα τόσο χαμηλή η χοριακή? (Ο κύκλος μου είναι 28-30 ημερών αλλά στον τελευταίο κύκλο ταλαιπωρήθηκα αρκετά λόγω γάμου, άχασα κιλά κλπ. οπότε φαντάζομαι ο κύκλος θα έγινε καμιά 35 ημερών). Είχε καμία σας παρόμοια σύλληψη ή αριθμούς χοριακής?

ιωάννα25
11-10-11, 21:38
Κοριτσάκι μου είχα εγώ στην κόρη μου. Πρώτη χοριακή 13 και μάλιστα συνοδευόταν και απο αίμα. Αν δεν έκανα την χοριακή θα νόμιζα πως έβλεπα περίοδο. Αλλά με την ασπιρίνη μου και την προγεστερόνη μου δόξα το θεό όλα πήγαν καλά...

yvonne1
24-10-11, 13:19
Καλησπέρα και από μένα, διαβάζω για τις χαμηλές χοριακές και όλες μου φαίνονται τεράστιες σε σχέση με τη δική μου!! Αν θέλετε να δείτε πόσο είναι η χαμηλή χοριακή (κυριολεκτικά χαμηλή, πιο χαμηλή δε γίνεται) ....:

---Tελευταία περίοδος : 21-8-2011
---test clearblue αρνητικά : από 20-9-2011 έως και 28-9-2011 (30-38 μέρες από την τελευταία περίοδο)
---test clearblue αχνό θετικό : 30-9-2011 (40 μέρες από την τελευταία περίοδο)
---πρώτη χοριακή : 30-9-2011 (τιμή 28) (40 μέρες από την τελευταία περίοδο)
---δεύτερη χοριακή : 6-10-2011 (τιμή 305) (46 μέρες από την τελευταία περίοδο)

Τί λέτε? Πότε δηλαδή να υποθέσω ότι έγινε η σύλληψη??? Μαθηματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ούτε οι μονάδες της χοριακής ταιριάζουν σε κάποιο πίνακα με τις συνήθεις τιμές. Τί να πω? Πότε μπορεί να έγινε η σύλληψη? Και γιατί να είναι τόσο μα τόσο χαμηλή η χοριακή? (Ο κύκλος μου είναι 28-30 ημερών αλλά στον τελευταίο κύκλο ταλαιπωρήθηκα αρκετά λόγω γάμου, άχασα κιλά κλπ. οπότε φαντάζομαι ο κύκλος θα έγινε καμιά 35 ημερών). Είχε καμία σας παρόμοια σύλληψη ή αριθμούς χοριακής?
Τί σου είπε ο γιατρός σου; Πάντως, απ όσο ξέρω δεν έχει τόσο σημασία τ τιμή όσο ο ρυθμός που αυξάνεται.

dorafaidra
27-10-11, 15:52
kalispera,
eimai neo melos,h proti mou xoriaki 13/10/11 htan 29 k o giatros mou edwse enesi proluton depot k utrogestan k exei anevei twra!thn paraskeui 21/10 htan 515 k simera ekana k alli se mia wra tha exw to apotelesma!elpizw na pane ola kala k na min mpo se peripeteies!

yvonne1
27-10-11, 20:08
kalispera,
eimai neo melos,h proti mou xoriaki 13/10/11 htan 29 k o giatros mou edwse enesi proluton depot k utrogestan k exei anevei twra!thn paraskeui 21/10 htan 515 k simera ekana k alli se mia wra tha exw to apotelesma!elpizw na pane ola kala k na min mpo se peripeteies!
Καλά αποτελέσματα να χεις μέσα από την καρδιά μου!!!Η αύξηση της χοριακής σου από 29 σε 515 μέσα σε μια εβδομάδα περίπου είναι πολύ καλή. Όταν έκανες την πρώτη σου χοριακή πόσων εβδομάδων ήσουν; Πότε δηλαδή ήταν τ τελευταία σου περίοδος;

dorafaidra
28-10-11, 01:24
Δεν ξέρω πως γίνεται να απαντήσω αποκλειστικά στο μήνυμα σου γι'αυτό το στέλνω εδώ!η τελευταία περίοδος ήταν 6-09!η σημερινή χοριακή ήταν 7852 τελικά!την ερχόμενη πέμπτη θα κάνω τον πρώτο υπερήχο κ ελπίζω επιτέλους να μάθω πόσων εβδομάδων είμαι!στις 29 νοέμβρη εχω αυχενικη κ ο και ο γιατρός είπε ότι αυτή είναι η 12 εβδομάδα αλλά εχω μπερδευτεί λίγο!δεν μου τα εξηγεί κ όλα!ευχαριστώ πολύ πάντως.

yvonne1
29-10-11, 09:49
Δεν ξέρω πως γίνεται να απαντήσω αποκλειστικά στο μήνυμα σου γι'αυτό το στέλνω εδώ!η τελευταία περίοδος ήταν 6-09!η σημερινή χοριακή ήταν 7852 τελικά!την ερχόμενη πέμπτη θα κάνω τον πρώτο υπερήχο κ ελπίζω επιτέλους να μάθω πόσων εβδομάδων είμαι!στις 29 νοέμβρη εχω αυχενικη κ ο και ο γιατρός είπε ότι αυτή είναι η 12 εβδομάδα αλλά εχω μπερδευτεί λίγο!δεν μου τα εξηγεί κ όλα!ευχαριστώ πολύ πάντως.
Αν είχες περίοδο 6/09 πρώτη μέρα διανύεις την 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης.. Τί 12η σου είπε ο γιατρός;;;:roll:
Βρε κορίτσια, για πείτε και εσείς, σωστός δεν είναι ο υπολογισμός;

Emi_10
29-10-11, 10:35
Αν είχες περίοδο 6/09 πρώτη μέρα διανύεις την 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης.. Τί 12η σου είπε ο γιατρός;;;:roll:
Βρε κορίτσια, για πείτε και εσείς, σωστός δεν είναι ο υπολογισμός;

Καλημέρα..προφανώς εννοούσε ότι το Νοέμβριο που θα πάει για την αυχενική θα είναι στην 12 εβδομάδα..

koel
22-11-11, 08:53
Κορίτσια καλημέρα. Αποφάσισα να γράψω κι εγω εδω γιατι ειμαι μπερδεμενη και δεν ξερω τι να υποθεσω. Στις 8-11 εκανα εμβρυομεταφορα σε 2 εμβρυα. Στην 12η μερα μετα την εμβρυομεταφορα εκανα χοριακη η οποια βγηκε 42. Μετα απο 2 μερες ξανα εκανα και βγηκε 65. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μικροτερη απο οτι την περιμενε αλλα θα τη παρακολουθησουμε. Αυριο θα ξαναπαω για τριτη χοριακη. Υπαρχει καποια που η χοριακη της δεν ανεβαινε οσο το αναμενομενο και τελικα να πηγε καλα η εγγυμοσυνη;
Αυτη ειναι η δευτερη εξωσωματικη που κανω. Το Φλεβαρη ειχα κανει την πρωτη απο την οποια ειχα μεινει εγγυος αλλα ειχε εμφυτευτει πολυ χαμηλα ειχα μονιμα αιμοραγια και αναγκαστηκα να κανω αποξεση.
Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται; Εχω απογοητευτει πολυ.

adnihor1
22-11-11, 11:14
koel καποια κοπελα που εκανε εξωσωματικη στο παρεντς καφε στην 5 εβδομαδα ο γιατρος της ειπε για παλινδρομη κ να παει για αποξεση κ στον υπερυχο πριν παρουν τελικες αποφασεις ειδαν οτι ηταν κ αλο μωρακι κ ειχε κ καρδιακη λειτουργια
ναι συμβαινει μερικες φορες να πιαστουν δυο το ενα να υποχωρει κ ετσι η χοριακη να μην αυξανεται το ιδιο μπορει κ αυριο να μην εχει ξεκαθαρισει το τοπιο
κ γω στην μικρη μου ειχα δυδιμα στην αρχη υπερδιπασιαζοταν κ επειτα ανεβαινε σιγα μετα ειδαμε οτι ηταν δυο σακουλακια κ γιαυτο τα σκαμπανεβασματα
φαντασου οτι υπαρχουν εγκυμοσυνες που η χοριακη δεν ανεβαινει καθολου κ μειωνεται κιολας αφου λοιπον εχεις βαλει δυο εμβρυακια μπορει το ενα να μην αναπτυσεται κ το αλο να συνεχιζει κανονικα υπομονη κοπελα μου κ ολα θα πανε καλα

koel
22-11-11, 11:33
koel καποια κοπελα που εκανε εξωσωματικη στο παρεντς καφε στην 5 εβδομαδα ο γιατρος της ειπε για παλινδρομη κ να παει για αποξεση κ στον υπερυχο πριν παρουν τελικες αποφασεις ειδαν οτι ηταν κ αλο μωρακι κ ειχε κ καρδιακη λειτουργια
ναι συμβαινει μερικες φορες να πιαστουν δυο το ενα να υποχωρει κ ετσι η χοριακη να μην αυξανεται το ιδιο μπορει κ αυριο να μην εχει ξεκαθαρισει το τοπιο
κ γω στην μικρη μου ειχα δυδιμα στην αρχη υπερδιπασιαζοταν κ επειτα ανεβαινε σιγα μετα ειδαμε οτι ηταν δυο σακουλακια κ γιαυτο τα σκαμπανεβασματα
φαντασου οτι υπαρχουν εγκυμοσυνες που η χοριακη δεν ανεβαινει καθολου κ μειωνεται κιολας αφου λοιπον εχεις βαλει δυο εμβρυακια μπορει το ενα να μην αναπτυσεται κ το αλο να συνεχιζει κανονικα υπομονη κοπελα μου κ ολα θα πανε καλα

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Να χαιρεσαι τη μικρη σου.
Ελπιζω ολα να πανε καλα

DemeM
06-04-12, 19:41
Geia sas koritsia,exo kanei tin deuteri mou xoriaki.i proti itan 194 stis 24/3 me 2 meres kathisterisi. I deuteri egine 5/4 kai einai 5000. Ime 5 evdimadon kai 5 meres. Mborei sas parakalo kapia na mou pei tin gnomi tis ? Einai to anamenomeno?

withu
09-04-12, 13:52
Geia sas koritsia,exo kanei tin deuteri mou xoriaki.i proti itan 194 stis 24/3 me 2 meres kathisterisi. I deuteri egine 5/4 kai einai 5000. Ime 5 evdimadon kai 5 meres. Mborei sas parakalo kapia na mou pei tin gnomi tis ? Einai to anamenomeno?

Να ξερεις οτι για να ειναι ολα καλα, η χοριακη πρεπει να διπλασιαζεται καθε 2 μερες.Εγω εκανα την πρωτη μου χοριακη τη μερα που περιμενα περιοδο κ ηταν μολις 22.Σε 2 μερες εγινε 69.Την 8η μερα καθυστερησης πηγε στο 1608!Νομιζω οτι ολα καλα ειναι με τη χοριακη σου κ δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι.Στο λεω γιατι περασα κ εγω πολυ αγχος.Τωρα ειμαι αισιως στη 12η βδομαδα!Ευχομαι ο,τι καλυτερο!:p

mimitsa
20-04-12, 18:00
κοριτσια εγω εκανα την χοριακη με κυκλο 24 ημερων την 26 ημερα και ειχα χοριακη 14! τωρα ξαναεκανα την 29 ημερα και περιμενω αποτελεσματα ειμαι πολυ αγχωμενη!!Στην μικρη μου η πρωτη χοριακη ηταν την 29 ημερα και ειχα τοτε χοριακη 58 και μετα απο μια εβδπμαδα ειχα παει 7300.τωρα ελπιζω απλα να πανε ολα καλα

melpo
20-04-12, 18:11
κοριτσια εγω εκανα την χοριακη με κυκλο 24 ημερων την 26 ημερα και ειχα χοριακη 14! τωρα ξαναεκανα την 29 ημερα και περιμενω αποτελεσματα ειμαι πολυ αγχωμενη!!Στην μικρη μου η πρωτη χοριακη ηταν την 29 ημερα και ειχα τοτε χοριακη 58 και μετα απο μια εβδπμαδα ειχα παει 7300.τωρα ελπιζω απλα να πανε ολα καλα

Μπράβο συγχαρητήρια!! Φυσικά και όλα θα πάνε καλά να μην ανησυχείς!!!!
Κι εγώ έκανα προχθές κ είχα 26.76. ο γιατρός μου είπε να κλείσω ραντεβού να με δεί όταν θα έχω φτάσει στις 2000! Σε μία εβδομάδα θα τα έχω φτάσει δηλαδή κι εγώ??? υπολόγιζα γύρω στις 2 !

mimitsa
20-04-12, 18:19
Μπράβο συγχαρητήρια!! Φυσικά και όλα θα πάνε καλά να μην ανησυχείς!!!!
Κι εγώ έκανα προχθές κ είχα 26.76. ο γιατρός μου είπε να κλείσω ραντεβού να με δεί όταν θα έχω φτάσει στις 2000! Σε μία εβδομάδα θα τα έχω φτάσει δηλαδή κι εγώ??? υπολόγιζα γύρω στις 2 !

Μπράβο συγχαρητηριααααα!!!!!ευχομαι οτι καλυτερο και στις δυο μας με ενα γερο μωρο σου ευχομαι και σε εγω λιγο θα παρω τα αποτελεσματα:p

mimitsa
20-04-12, 21:46
τελικα απο 14,6 τωρα ειναι 67,1 Τελεια νομιζω ετσι;:p

withu
21-04-12, 10:45
Τελεια!Με το καλο το μωρακι σου!

giotam
21-04-12, 16:55
Κορίτσια μου γεια σας
Την Κυριακή του Πάσχα ανακάλυψα πως είμαι επιτέλους έγκυος!!! :)
Η πρώτη μου χοριακή με ΤΕΠ 17/3 στις 17/4 ήταν μόνο 89..ο γιατρός με είδε 4w και 4d αλλά δεν φάνηκε τίποτα στον υπέρηχο.. ωστόσο ήταν καθησυχαστικός πως είναι νωρίς...σήμερα (4 μέρες μετά από την πρώτη) η χοριακή έδειξε 641, πολύ καλύτερη από ότι την περιμέναμε αλλά εμένα πάλι μου φαίνεται χαμηλούλα....Νομίζεται πως δεν χρειάζεται να αγχώνομαι, ο γιατρός μου είπε να με ξαναδεί σε 2 εβδομάδες...πως θα περάσουν οι μέρες!!!!!!!!!!!!!

marmin
21-04-12, 20:31
Κορίτσια μου γεια σας
Την Κυριακή του Πάσχα ανακάλυψα πως είμαι επιτέλους έγκυος!!! :)
Η πρώτη μου χοριακή με ΤΕΠ 17/3 στις 17/4 ήταν μόνο 89..ο γιατρός με είδε 4w και 4d αλλά δεν φάνηκε τίποτα στον υπέρηχο.. ωστόσο ήταν καθησυχαστικός πως είναι νωρίς...σήμερα (4 μέρες μετά από την πρώτη) η χοριακή έδειξε 641, πολύ καλύτερη από ότι την περιμέναμε αλλά εμένα πάλι μου φαίνεται χαμηλούλα....Νομίζεται πως δεν χρειάζεται να αγχώνομαι, ο γιατρός μου είπε να με ξαναδεί σε 2 εβδομάδες...πως θα περάσουν οι μέρες!!!!!!!!!!!!!

Μην ανησυχείς αλλά να εμπιστεύεσαι το γυναικολόγο σου και μην ξεχνάς πως το μωράκι σου θέλει ηρεμία. Στα ίδια ήμουν κι εγώ πριν μερικές εβδομάδες με τελευταία περίοδο 28/02 χοριακή 28/03 138 η γυναικολόγος μου χοροπηδούσε κι εμένα μου φαινόταν χαμηλά μου είπε να ξανακάνω στις 30/03 και πρέπει να διπλασιαστεί τιμή μετά δύο μέρες 295 η γυναικολόγος πολύ ικανοποιημένη κι εγώ να λέω πάλι ότι είναι χαμηλή ώσπου μετά από λίγες μέρες είδα το σποράκι μου αλλά και πάλι δεν ηρέμησα λέω να ακούσω καρδούλα. Όντως την Τετάρτη 18/04 την ακούσαμε και είδα ανήσυχη τη γυναικολόγο γιατί φαινόταν και κάτι άλλο πήγα και αλλού για υπέρηχο (μ' έστειλε η γυναικολόγος) και μου είπαν πως είναι ή αποκόλληση ή δεύτερο έμβρυο που δεν τα κατάφερε. Επόμενος υπέρηχος 30/04 κι εμένα να με ζώνουν τα φίδια μήπως πάθει κάτι το μωράκι μου. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη για να μην το στενοχωρώ κι αυτό το καημένο. Το συμπέρασμα από τη στιγμή που μείναμε έγκυες νομίζω ότι θα ανησυχούμε συνέχεια για αυτό το πλασματάκι που θα φέρουμε στον κόσμο και τώρα και αφού γεννήσουμε. Εύχομαι να πάνε καλά όλα για όλες μας ως το τέλος και σε λίγους μήνες να κρατάμε αγκαλιά τα υγιή μωράκια μας:p

giotam
21-04-12, 20:41
Μην ανησυχείς αλλά να εμπιστεύεσαι το γυναικολόγο σου και μην ξεχνάς πως το μωράκι σου θέλει ηρεμία. Στα ίδια ήμουν κι εγώ πριν μερικές εβδομάδες με τελευταία περίοδο 28/02 χοριακή 28/03 138 η γυναικολόγος μου χοροπηδούσε κι εμένα μου φαινόταν χαμηλά μου είπε να ξανακάνω στις 30/03 και πρέπει να διπλασιαστεί τιμή μετά δύο μέρες 295 η γυναικολόγος πολύ ικανοποιημένη κι εγώ να λέω πάλι ότι είναι χαμηλή ώσπου μετά από λίγες μέρες είδα το σποράκι μου αλλά και πάλι δεν ηρέμησα λέω να ακούσω καρδούλα. Όντως την Τετάρτη 18/04 την ακούσαμε και είδα ανήσυχη τη γυναικολόγο γιατί φαινόταν και κάτι άλλο πήγα και αλλού για υπέρηχο (μ' έστειλε η γυναικολόγος) και μου είπαν πως είναι ή αποκόλληση ή δεύτερο έμβρυο που δεν τα κατάφερε. Επόμενος υπέρηχος 30/04 κι εμένα να με ζώνουν τα φίδια μήπως πάθει κάτι το μωράκι μου. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη για να μην το στενοχωρώ κι αυτό το καημένο. Το συμπέρασμα από τη στιγμή που μείναμε έγκυες νομίζω ότι θα ανησυχούμε συνέχεια για αυτό το πλασματάκι που θα φέρουμε στον κόσμο και τώρα και αφού γεννήσουμε. Εύχομαι να πάνε καλά όλα για όλες μας ως το τέλος και σε λίγους μήνες να κρατάμε αγκαλιά τα υγιή μωράκια μας:p

Σου εύχομαι να είναι όλα τέλεια κορίτσι μου στον επόμενο υπέρηχο...Το σκέφτομαι κι εγώ πως θέλει ηρεμία αλλά μου είναι τόσο δύσκολο!!
Το σίγουρο είναι πως πρέπει να έχουμε θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά..Σε ευχαριστώ για την απάντηση και σου εύχομαι ότι καλύτερο :)

melpo
21-04-12, 22:39
τελικα απο 14,6 τωρα ειναι 67,1 Τελεια νομιζω ετσι;:p

Μπράβοοο τέλεια χαιρομαι πολύ!!!! Κι εγώ τώρα ξανακάνω πέμπτη !
:D:D:D:D:D

mimitsa
25-04-12, 10:28
Μπράβοοο τέλεια χαιρομαι πολύ!!!! Κι εγώ τώρα ξανακάνω πέμπτη !
:D:D:D:D:D

εγω πηγα στη γιατρο οπου ειδαμε οτι ειναι ενδομητριο ειδαμε το σακο και ενα μικρουλι αναπτυσσομενο εμβρυακι την αλλη εβδομαδα μου ειπε θα ακουσουμε καρδουλα...:p

withu
25-04-12, 12:43
εγω πηγα στη γιατρο οπου ειδαμε οτι ειναι ενδομητριο ειδαμε το σακο και ενα μικρουλι αναπτυσσομενο εμβρυακι την αλλη εβδομαδα μου ειπε θα ακουσουμε καρδουλα...:p

ΜΠΡΑΒΟ!Απίστευτο συναισθημα!Θα δεις!

melpo
25-04-12, 21:37

Καλά τέλεια!!!!Κι εγώ περιμένω πως και πως να κάνω αύριο επανάληψη χοριακή και να κλείσω ραντεβού. Η κοιλιά ήδη ξεπετάχτηκε, απίστευτο! Δεν έχω πάει ακόμη γιατρό και ήδη αρχίζουν να με παίρνουν χαμπάρι! :D

annat29
13-06-12, 11:24
κοριτσια καλημερα εκανα εχθες χοριακη και μου βγηκε 15,10 ειναι φυσιολογικο???εχει καμια παρομοια εμπερια???

kikoyla_kiki
14-06-12, 12:50
κοριτσια καλημερα εκανα εχθες χοριακη και μου βγηκε 15,10 ειναι φυσιολογικο???εχει καμια παρομοια εμπερια???

πότε περίμενες περίοδο? εγώ έκανα 3 ημέρες πριν αδιαθετήσω και ήταν 34,2 αλλα μου είπε η γυναικολόγος ότιν είναι φυσιολογική για την ημέρα που το έκανα. σήμερα έκανα επαναληπτική... θα δούμε...

Engleza
14-06-12, 14:13
http://www.babymed.com/hcg-level-in-early-pregnancy