PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ΔΙΚΕΡΟΣ ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ!!!

petalouditsa
23-07-09, 12:39
Ανακεφαλεωνω..
Ιστορικο - 1 αποβολη, 1 αποκ. πλακουντα, 1 παλινδρομη κυηση.
αρχιζω εξετασεις προγεννητικου ελεγχου + φρομβοφιλιας =καθαρες.

μενω εγκυος με τελευταία περιοδο 27 μαιου.
6 εβδομαδων αιμοραγια, αποκόλληση πλακούντα.
αλλαζω γιατρο,μενω 15 ξαπλα!!
ο καινουργιος στον δευτερο υπέρηχο ειδε τη δικερο μητρα.
μου εξηγησε οτι πολλες γυναικες με το ανατομικό αυτο προβλημα εχουν φερει εις περας την εγκυμοσυνη τους αλλα μου μίλησε και για τα πιθανα προβληματα.
λιγο που το εψαξα στο διαδίκτυο απογοητευτικα.
πολλα τα προβληματα. πιθανή αποβολή καθ ολη την διάρκειά της εγκυμοσύνης, πρόωρος τοκετος, σίγουρη καισαρική...
ειμαι να σκασω..
και να φαντασειτε αν καποιος αχρηστος απ ολους αυτους τους γυναικολογους που με ειχαν δει μεχρι σημερα..το ειχε ανακαλύψει
μπορούσα να το διορθώσω.

εχω και αυτο το παράδειγμα της κουμπαρας μας ,με το ιδιο προβλημα, που απέβαλε 5.5 μηνων...που με τρελενει

...και αναρωτιέμαι- Εγω ποτε θα χαρω για την εγκυμοσύνη μου??????
ποτε επιτέλους θα χαϊδέψω την κοιλια μου κάνοντας ονειρα???
ποτε θα το ανακοινωσω στους γυρω με χαρα??
γιατι μεχρι τωρα κρύβομαι σαν λεπρη στο σπιτι και αφου δεν το ξερουν πολοι, δεν εχω κ παρεα..

τουλάχιστον βρηκα τον λογο των καθεξής αποβολών μου. κατι ειναι κ αυτο!

καμια ομοιοπαθουσα??

ποσο προσεχατε ??απλα δεν κουραζεσε κ δεν σηκώνεις βαρη η εσώκλειστη θα την βγαλω τους ολους μηνες??

Συντονιστής Περιεχομένου
23-07-09, 12:57
Γειά σας,
μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=22843&highlight=%C4%DF%EA%E5%F1%EF%F2+%EC%DE%F4%F1%E1

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34524&highlight=%C4%DF%EA%E5%F1%EF%F2+%EC%DE%F4%F1%E1

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38855&highlight=%C4%DF%EA%E5%F1%EF%F2+%EC%DE%F4%F1%E1

petalouditsa
23-07-09, 13:24
η αλήθεια ειναι πως δε με κάλυψαν οι περιπτώσεις των άλλων!!

christiana08
23-07-09, 16:50
Δεν καταλαβαινω,κοριτσι μου.Εγω εχω δικερο μητρα καο οκ,σου ειπε ο γιατρος οτι μερικες γυναικες φερνουν σε περας μια εγκυμοσυνη,πες οτι ειμαι σ'αυτες...Αλλα η σιγουρη καισαρικη?Εγω εκανα δυο φυσιολογικους και πηγαινα για τριτο και στιγμη δεν αναφερθηκε η καισαρικη.Και εχω πολυ καλο γιατρο.Δεν το ψαχνεις λιγο ακομα?

petalouditsa
23-07-09, 23:53
αυτα περι καισαρικισ τα διαβασα στο διαδίκτυο..
αυτό που ρωταω ειναι..

ποσο προσεχατε ??απλα δεν κουραζεσε κ δεν σηκώνεις βαρη ,η΄ κρεβατώνεσε??
γενικα τι προσεχεις??

petalouditsa
27-07-09, 14:09
βρε κοριτσια που πηγατε ολες οι δικερες????
διακοπουλες????

vasdeli
27-07-09, 15:13
Καλησπέρα!
Ελπίζω όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους, μην απογοητεύεσαι...
Μια φίλη μου που είχε δίκερη μήτρα το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισε(αν αυτό μπορεί να λεχθεί πρόβλημα δηλαδή!) είναι ότι έκανε δίδυμα!!!!! Γιατί όπως της είπε ο γιατρός ήταν η μήτρα της χωρισμένη σε δύο χώρους και ήταν πιο εύκολο να συλλάβει δίδυμα....
Δεν νομίζω ότι η δίκερος μήτρα αποτελεί πρόβλημα.Καλά λέει η Χριστιάνα, δεν το ψάχνεις λίγο καλύτερα;

culte
27-07-09, 15:42
petalouditsa κάνε υπομονή..θέλει κρεβάτωμα την πρώτη φορά άλλά στο δεύτερο και τρίτο παιδάκι σου δεν θα έχεις πρόβλημα...η ξαδερφούλα μου είχε και έχει τώρα τρία ζουζούνια...υπομονή!

Andy
27-07-09, 15:57
petalouditsa με το καλο να ερθει το μωρακι σου!
και εγω εχω δικερο μητρα!!ο γιατρος μου,μου ειχε πει να μην κουραζομαι ,να μην σηκωνω πολλα βαρη,γενικα ηταν πολυ αισιοδοξος οτι ολα θα πανε καλα και θα τα καταφερουμε μεχρι το τελος οπως και εγινε!βεβαια γεννησα με καισαρικη αλλα λογω θεσης μωρου και περιτυλιξης με το λωρο αν και προσπαθησαμε αρχικα να γεννησω φυσιολογικα!το μονο που με ενοιαζε ηταν να φερω ενα γερο παιδι στο κοσμο ενταξει δεν μπορεσα φυσιολογικα αν και το ηθελα πααραααα πολυ αλλα τελος καλο και τωρα εχω στην αγκαλια μου το παιδακι μου γερο και δυνατο!
θα τα καταφερεις μην ανησυχεις!ευχομαι ολα να πανε καλα!

petalouditsa
27-07-09, 21:39
βρε κοριτσια ειλικρινά μου δίνετε κουράγιο..
μακάρι να μπορέσει να κρατηθεί!

vasdeli
27-07-09, 22:31
Το εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου!
Σε ποια βδομάδα είσαι;

petalouditsa
28-07-09, 00:15
στην 8..
ελεγα να βάλω τικερακι αλλα το βρίσκω κομματάκι νωρίς!

vasdeli
28-07-09, 00:32
Εγώ στην 6!
Γιατί δεν έρχεσαι να τα λέμε στις μαμάδες του Μαρτίου 2010;

ΜΑΡΙΑΛ
01-08-09, 16:59
petalouditsa στο μαιευτήριο που έκανα πρακτική είχα μια γυναίκα με το πρόβλημα σου που γέννησε το δεύτερο παιδάκι της. Η αποβολή στις δίκερες εξαρτάται κατά πολύ από τη θέση του κυήματος, μπορεί η προηγούμενη να μήν ήταν σε καλό σημείο.

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

rkt
14-08-09, 14:03
Φυσικά και θα κάνεις παιδί. Χθες γέννησε μία υγιέστατη κορούλα η φίλη μου με δίκερο μήτρα. Βέβαια είχε τα προβληματάκια της όπως αίμα σχεδόν το πρώτο 6μηνο, και σίγουρα έμεινε σε κατ οίκον περιορισμό (μετά τον 6ο, έβγαινε σιγά σιγά, όχι να κουράζεται) και τα κατάφερε. Σιγα τα ωά.
Και εγώ που δεν έχω δίκερο μήτρα, είχα αιμοραγίες (αλλά αιμοραγίες!!!!), αποκόλληση πλακούντα, έκανα αμνιοπαρακέντηση, έμεινα κρεβατωμένη το πρώτο 6μηνο, και μετά λίγες βόλτες για κάνα μήνα, γιατί μετά τον έβδομο έιχα τόσο βάρος με τα δίδυμα, που δεν άντεχα από μόνη μου να πάω πουθενά.
Οπότε, don't worry. Be happy

alekata
16-01-10, 00:11
Ανακεφαλεωνω..
Ιστορικο - 1 αποβολη, 1 αποκ. πλακουντα, 1 παλινδρομη κυηση.
αρχιζω εξετασεις προγεννητικου ελεγχου + φρομβοφιλιας =καθαρες.

μενω εγκυος με τελευταία περιοδο 27 μαιου.
6 εβδομαδων αιμοραγια, αποκόλληση πλακούντα.
αλλαζω γιατρο,μενω 15 ξαπλα!!
ο καινουργιος στον δευτερο υπέρηχο ειδε τη δικερο μητρα.
μου εξηγησε οτι πολλες γυναικες με το ανατομικό αυτο προβλημα εχουν φερει εις περας την εγκυμοσυνη τους αλλα μου μίλησε και για τα πιθανα προβληματα.
λιγο που το εψαξα στο διαδίκτυο απογοητευτικα.
πολλα τα προβληματα. πιθανή αποβολή καθ ολη την διάρκειά της εγκυμοσύνης, πρόωρος τοκετος, σίγουρη καισαρική...
ειμαι να σκασω..
και να φαντασειτε αν καποιος αχρηστος απ ολους αυτους τους γυναικολογους που με ειχαν δει μεχρι σημερα..το ειχε ανακαλύψει
μπορούσα να το διορθώσω.

εχω και αυτο το παράδειγμα της κουμπαρας μας ,με το ιδιο προβλημα, που απέβαλε 5.5 μηνων...που με τρελενει

...και αναρωτιέμαι- Εγω ποτε θα χαρω για την εγκυμοσύνη μου??????
ποτε επιτέλους θα χαϊδέψω την κοιλια μου κάνοντας ονειρα???
ποτε θα το ανακοινωσω στους γυρω με χαρα??
γιατι μεχρι τωρα κρύβομαι σαν λεπρη στο σπιτι και αφου δεν το ξερουν πολοι, δεν εχω κ παρεα..

τουλάχιστον βρηκα τον λογο των καθεξής αποβολών μου. κατι ειναι κ αυτο!

καμια ομοιοπαθουσα??

ποσο προσεχατε ??απλα δεν κουραζεσε κ δεν σηκώνεις βαρη η εσώκλειστη θα την βγαλω τους ολους μηνες??
Αγάπη μου γλυκιά, ελπίζω τώρα που σου γράφω να διανύεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.
Είμαι 39 χρονών κι έχω καταπληκτικούς δίδυμους γιους 17 χρονών ΚΑΙ το κυριότερο έχω δίκερη μήτρα. Δεν κατάλαβα πως έμεινα έγκυος, γιατί δεν ήξερα τίποτα για τη μήτρα μου... Ξέρω μόνο να σου πω, ότι όταν το έμαθα, ένα χρόνο μετά την γέννα μου, διαπίστωσα ότι ο Θεός κάτι ήθελε να μου πει...
Μην απογοητεύεσε! Ότι είναι αδύνατο για τους ανθρώπους, είναι δυνατό για τον Θεό.
Πόσο χρονών είσαι;

petalouditsa
16-01-10, 11:09
καλημερα alekata..
πράγματι τωρα που μιλαμε βρίσκομαι στην 32 εβδομαδα και ολα πανε καλα.
εμαθα να ζω με τη δικερη μητρα μου και οταν λεω εμαθα να ζω εννοω εμαθα να προσεχω λιγο παραπανω.
σίγουρα σε ολη μου την εγκυμοσύνη δεν εκανα τα πραγματα που θα εκανε μια κανονικη μητρα.αλλα μικρο το κακο.
ειμαι 33 χρονων και οπως καταλαβαίνεις πανικοβλήθηκα λιγο οτι δεν θα κανω ποτε παιδια.
επισης εχω θυροειδη που δεν το ηξερα και το ανακάλυψε κ αυτο ο καινουριος γιατρος, παίρνω τα χαπια μου τωρα πια ..αλλα καταλήγω οτι τα παιδια μπορει να τα έχανα απ τον θυροειδη και οχι απο τη δικερη.

kassiani
18-01-10, 10:52
Κι εγω διαβασα το πρωτο σου μηνυμα χωρις να προσεξω ημερομηνια και εσπευσα να σου πω οτι ολα θα πανε καλα...

Ειδες λοιπον που ολα πανε καλα?:D

Η συγκατοικος μου στο δωματιο του ιασω ειχε δικερη και μαλιστα ειχε υποβληθει σε τεραστιες ταλαιπωριες και την ειχαν βεβαιωσει οτι δε θα κανει ποτε παιδια.

Ηταν ομως απεναντι μου με μια ομορφη κορουλα αγκαλια:)
Κουραγιο γιατι τελειωνεις τωρα.
Στην εβδομαδα που εισαι, ολα ειναι πλεον μια χαρα.
Με το καλο:)

petalouditsa
18-01-10, 15:35
ευχαριστώ kassiani..να χαίρεσαι κι εσυ τα παιδακια σου!
να σου πω την αλληθεια δεν το περιμενα οτι θα εφτανα μεχρι εδω...
αλλα βλεπεις ολα ειναι δυνατά!!!

maria- elpida
09-02-10, 20:46
και εγω πως θα τα καταφερω μετα απο δυο αποβολες λογω αποκολησης της πρωτης και χρωμοσωμιακης ανωμαλιας στην δευτερη.
εχω και εγω δικερη μητρα, για την ακριβεια διαφραγματικη και οι γιατροι που με εχουν δει (εχω παρει γνωμες απο 4) ολοι λενε πως πρεπει να κανω υστεροσκοπηση για να αφιαρεσω το διαφραγμα. μετα απο δυο αποβολες δεν εχω περιθωριο για αλλες.
petalouditsa χαιρομαι πολυ που τα καταφερες και πολλα μπραβο μπραβο!!!!
πραγματικα παιρνω πολυ θαρρος απο τα μην. που διαβαζω αν και στην δικη μου περιπτωση εχω απογοητευτει..
θα δουμε....
φιλια πολλα, γραψε μας ποτε θα γεννησεις...

maria- elpida
09-02-10, 20:49
petalouditsa γραφω βλακειες τωρα ειδα τις ημερομηνιες...
εσυ σιγουρα εχεις γεννησει
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!:-D:-D:-D
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!:-D:-D
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!:-D
ΚΑΛΟΤΥΧΟ, ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΝΕΙΣ..

bp-IOLH
10-02-10, 09:58
Μετά από δύο παλλίνδρομες κυήσεις 1ου τριμήνου ο γιατρός μου μού συνέστησε να κάνω υστεροσκόπηση, για να ελεγχθεί η κοιλότητα της μήτρας. Μου τα βρήκε όλα τέλεια, εκτός από ένα μικρό διάφραγμα που υπήρχε και έσπευσε να το αφαιρέσει. Μου είπε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτό το διάφραγμα να εμπόδιζε την ανάπτυξη του κυήματος.
Τώρα αναμένω να αδιαθετήσω, για να ξεκινήσω εκ νέου προσπάθειες.

petalouditsa
10-02-10, 11:16
maria elpida ακομα δεν εχω γεννησει,περιμενω ομως,συντομα!
εγω δεν ηξερα πριν την εγκυμοσυνη μου οτι υπάρχει αυτη η ανωμαλία.αν το ηξερα κ γινοταν θα το διόρθωνα, γιατι κάποιες φορες δεν γινετε.
διαβασα την ιστορια σου,μην απογοητευεσαι.
η αποκοληση εχει σχεση με τη δικερη αλλα οι χρωμοσωματικες ανωμαλίες καμία.
η παλλινδρομηση ειναι δειγμα δικερης.
συνήθως οι γιατροι λενε οτι περνει μπροστά η μήτρα,δηλαδη ξεχηλωνει λιγάκι μετα απο 1-2 αποβολές.βεβαια εγω δεν θα περιμενα να δω αν πηρε μπροστά,θα διόρθωνα το πρόβλημα οπως ειπα κ πιο πανω.

bp-ioli το αφαιρεσες το διαφραγμα ε?καλα καταλαβα?ηταν ευκολη επέμβαση?ακριβη?
δεν εγινε απο την κοιλιά ετσι?

κοριτσια εύχομαι ολα να πανε όπως τα θέλετε!!

petalouditsa
10-02-10, 11:23
ξεχασα να σας πω οτι η μικρη μου δεν εχει παρει θεση(κ ουτε προκειτε μαλλον )
εχει κ μια περιτύλιξη στο λαιμο.. συμβαίνει λεει αυτο στις δικερες γιατι τα μικρα μας δεν εχουν χωρο να γυρίσουν.
τελικα την καισαρική δεν την γλιτώνω.
επισης οι δικερες σχετίζονται με πρόωρες συσπάσεις κ πρόωρο τοκετό.
εγω συσπάσεις ειχα απο την 18 εβδομάδα.
το yutopar ειναι ο καλύτερος μου φιλος!!

kassiani
10-02-10, 11:29
Στην εβδομαδα που εισαι το αγχος ειναι πια περιττο.
Με το καλο σου ευχομαι.
Εχω χαρει πολυ με την περιπτωση σου και περιμενω νεα για την αφιξη της πεταλουδιτσας σου:D

maria- elpida
10-02-10, 13:04
petalouditsa, ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια, μου δινουν δυναμη πραγματικα.
απλα επειδη πλησιαζει ο καιρος για την υστεροσκοπηση, εχω αρκετο αγχος και αγωνια..:neutral::-|
τελικα δεν ξερω καθολου να υπολογιζω τις εβδομαδες..
με το καλο να ερθει η πεταλουδιτσα σου..
μου ειπαν και εμενα οι γιατροι οτι ξεχυλωνει η μητρα αλλα με τιποτα δεν θελω να το περασω αυτο, μου αρκουν οι δυο αποβολες..
λοιπον περιμενουμε με αγωνια τα ευχαριστα για την γεννα σου..!!!!!

popi28575
14-02-10, 09:47
κοριτσια sos

η αδελφή μου πριν απο 2 χρονια (τωρα ειναι 35 ετών)στο πλαισιο εξετάσεων που έκανε επειδή δεν μπορούσε να μείνει έγκυος έμαθε πως έχει δίκερο μήτρα. ΄Τώρα είναι έγκυος με εξωσωματική στην 2η εβδομάδα. φοβάμαι πολύ μην πάθει κάτι... δεν το καταλαβαίνω αυτό με τη δίκερο μήτρα. Δεν θα μεγαλώσει αρκετά ώστε να μεγαλώνει και το παιδί ή παιδιά ??
0 γυναικολόγος της μου είπε πως σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε αποβολές ισχύει κάτι τέτοιο?
μπορεί κάποια να με διαφωτίσει?

ευχαριστώ πολύ

bp-IOLH
15-02-10, 20:42
bp-ioli το αφαιρεσες το διαφραγμα ε?καλα καταλαβα?ηταν ευκολη επέμβαση?ακριβη?
δεν εγινε απο την κοιλιά ετσι?

κοριτσια εύχομαι ολα να πανε όπως τα θέλετε!!

petalouditsa μου, καταρχήν σου εύχομαι καλή λευτεριά και με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να είναι γερό, δυνατό και τυχερό.
Εγώ το αφαίρεσα με υστεροσκόπηση, όχι δεν έγινε από την κοιλιά, από τον κόλπο έγινε, δεν ξέρω πως ακριβώς, γιατί μου κάνανε ολική νάρκωση.
Ήταν ακριβή η επέμβαση, μου πήρε 900 ευρώ το Λητώ και 1.000 ο γιατρός μου, σύνολο 1.900.
Τουλάχιστον ελπίζω να πήγαν χαλάλι τα λεφτά και η επόμενη εγκυμοσύνη μου να πάει καλά.

bp-IOLH
15-02-10, 20:45
κοριτσια sos

η αδελφή μου πριν απο 2 χρονια (τωρα ειναι 35 ετών)στο πλαισιο εξετάσεων που έκανε επειδή δεν μπορούσε να μείνει έγκυος έμαθε πως έχει δίκερο μήτρα. ΄Τώρα είναι έγκυος με εξωσωματική στην 2η εβδομάδα. φοβάμαι πολύ μην πάθει κάτι... δεν το καταλαβαίνω αυτό με τη δίκερο μήτρα. Δεν θα μεγαλώσει αρκετά ώστε να μεγαλώνει και το παιδί ή παιδιά ??
0 γυναικολόγος της μου είπε πως σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε αποβολές ισχύει κάτι τέτοιο?
μπορεί κάποια να με διαφωτίσει?

ευχαριστώ πολύ

Εμένα ο γιατρός μου μού είπε ότι αυτό ήταν το πρόβλημα που δεν αναπτυσσόταν το έμβρυο. Το διάφραγμα χωρίζει τη μήτρα στα δύο και δεν είναι βέβαιο ότι τη χωρίζει σε δύο ίσα μεγέθη, μπορεί να είναι ένα μεγάλο μέρος κι ένα μικρό κι αν το έμβρυο εμφυτευτεί στο μικρότερο μέρος, δεν έχει χώρο να αναπτυχθεί.
Αυτό δε σημαίνει ότι απαραίτητα δεν θα πάνε καλά τα πράγματα για την αδελφή σου.
Δες την περίπτωση της petalouditsa που όπου να' να γεννάει.

maria- elpida
15-02-10, 21:06
Καλησπερα και απο εμενα,
popi28575 εχω και εγω δικερη μητρα και εχω χασει ηδη 2 εγκυμοσυνες αλλα οχι απο την δικερο και τις δυο.
υπαρχουν καποιες διαφορες ανα περιπτωση.
αν γκουγκλαρεις την λεξη δικερη μητρα θα μαθεις αρκετα.
στην δικη μου περιπτωση τωρα, πρεπει να κανω υστεροσκοπηση για να αφαιρεσουμε το διαφραγμα που πιθανον να εμποδισει την αναπτυξη του εμβρυου.
δεν ειναι ιδιες ολες οι περιπτωσεις παντως, εχω δει και εδω και εχω ακουσει οτι γυναικες με δικερη μητρα τα καταφεραν μια χαρα.
δυστηχως δεν γνωριζω τι παει στραβα στις αλλες (μαζι & εγω) περιπτωσεις.
καλη τυχη ολοψυχα στην αδελφη σου..

maria- elpida
15-02-10, 21:08
petalouditsa γεννησες????

popi28575
16-02-10, 16:22
maria-elpida & iolh
σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο για τις απαντήσεις σας, διάβασα και την περίπτωση της πεταλουδίτσας, εύχομαι ολόψυχα να της έχουν πάει όλα καλά ή να της πάνε όλα καλά σε κάθε περίπτωση. η αλήθεια είναι πως φοβάμαι πολύ για την αδελφή μου. η γιατρος της της έχει πει πως αρχικά δεν θα αφαιρέσει το διάφραγμα και βλέπουμε. επειδή αρχικά έκανε εξωσωματική (1η φορά) και είναι εγκυος φοβάμαι μην είναι και δίδυμα και τότε τί κάνουμε? νομίζω πως έπρεπεν να της αφαιρέσει το διάφραγμα αλλά αναγκαστικά πρέπει να κάνουν "πειραματισμούς"
τέλος πάντων θα δούμε
σας εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να σας πάνε όλα όπως τα θέλετε και να έχετε κουράγιο δύναμη και πολλή αγάπη για να τα αντιμετωπίσετε όλα

helenoula
17-02-10, 09:50
Γεια σας κοριτσια και από μενα.
Εγω ειχα διαφραγματικη μητρα και το διαπιστωσα πριν ξεκινησω προσπαθειες συλληψης,ετσι προχωρησα σε λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση(πριν 3 χρονια περιπου) οπου και αφαιρεθηκε ένα χοντρο και τεραστιο διαφραγμα.Απλα εμεινε ένα μικρο σημειο που δεν το αφαιρεσαν για να μην τραυματισουν την μητρα.Αυτη τη στιγμη βρισκομαι στην 15 εβδομαδα και Δοξα το Θεο όλα πανε καλα.Παιρνω μαγνησιο από την αρχη της εγκυμοσυνης για να κραταει μαλακη την μητρα.Η επεμβαση δεν είναι δυσκολη εγω ζητησα και dvd για να δω πως ακριβως γινεται.
Ο γιατος μου ελεγε για μια κοπελα η οποια κυοφορει διδυμα σε μονοκερο μητρα…
Τιποτα δεν είναι ακατορθωτο,θετικη σκεψη και όλα θα πανε καλα.

Stone
21-02-10, 16:43
Πεταλουδιτσα εχεις φερει τα πιο αισιοδοξα νεα!!Με το καλό να κρατησεις το βλασταρακι σου αγκαλίτσα..
Helenoula καλή συνεχεια και σε σενα!
Μαρια-Ελπίδα και Ιόλη όλα θα πάνε καλά, να ειστε σιγουρες.Τουλάχιστον εσεις το γνωριζετε και εχετε ήδη κινηθεί προς την κατευθυνση της θεραπειας.
Popi καθε περίπτωση ειναι διαφορετική..Μην πανικοβάλλεστε, ενα παιδί ειναι μεγάλη ευτυχία , τα διδυμα ειναι διπλή..Δειτε το ετσι, μακαρι να πάνε όλα καλά με την αδερφη σου.

petalouditsa
23-02-10, 18:51
κορίτσια ολα καλα!!!
γεννησα την κυριακη 14.2 στις 1 παρα 20 το βραδι, το κοριτσάκι μου 2650 με καισαρικη και ολική νάρκωση.
αυτη την στιγμή την περιμένω να ξυπνήσει να την ταΐσω..
φιλάκια σε ολες!

kassiani
24-02-10, 10:49
Να τη χαιρεστε!:D

apricot
24-02-10, 12:42
κορίτσια ολα καλα!!!
γεννησα την κυριακη 14.2 στις 1 παρα 20 το βραδι, το κοριτσάκι μου 2650 με καισαρικη και ολική νάρκωση.
αυτη την στιγμή την περιμένω να ξυπνήσει να την ταΐσω..
φιλάκια σε ολες!
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ !!!!!!!ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!!!!
ιδια μερα γενεθλια με την κορη μου, το ωραιοτερο δωρο που καναμε στους αντρες μας...:D

helenoula
24-02-10, 14:22
ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!!!!
ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟ!!

petalouditsa
24-02-10, 19:28
ευχαριστω κορίτσια!!
κ σεις οτι επιθυμείτε.
αpricot έμενα βεβαια στα χαρτιά η μικρη ειναι 15.2 γιατι γεννήθηκε 40 λεπτα μετα τις 12 το βραδι.κι ολα αυτα για μια σοκολάτα που ειχα φαει το βραδάκι κ περίμεναν να την χωνέψω για να μου κάνουν ολική..

maria- elpida
28-02-10, 09:42
petalouditsa, καλημερα
να σου ζησει το κοριτσακι σου, να ειναι παντα γερο και τυχερο!!!
ειχα να μπω μια εβδομαδα γιατι ειμουν αθηνα, εκανα υστεροσκοπηση και τωρα πια ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ!!!!!!:D:D:D
εχω ανοιξει και θεμα γι'αυτο αλλα ειμαι τοσο χαρουμενη που θελω να το λεω παντου.
πηγαν ολα πολυ καλα...
φιλησε μου το καλο σου μωρακι...

bp-IOLH
28-02-10, 11:37
petalouditsa, να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, να το χαίρεσαι και να το δεις όπως επιθυμείς!
maria-elpida, με γεια η καινούργια μήτρα ;), άντε με το καλό τώρα να μείνεις έγκυος!

petalouditsa
28-02-10, 19:34
petalouditsa, καλημερα
να σου ζησει το κοριτσακι σου, να ειναι παντα γερο και τυχερο!!!
ειχα να μπω μια εβδομαδα γιατι ειμουν αθηνα, εκανα υστεροσκοπηση και τωρα πια ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ!!!!!!:D:D:D
εχω ανοιξει και θεμα γι'αυτο αλλα ειμαι τοσο χαρουμενη που θελω να το λεω παντου.
πηγαν ολα πολυ καλα...
φιλησε μου το καλο σου μωρακι...

ευχαριστω!!!να σε καλα και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα με την καινουρια σου μητρα!!
για πες μας λεπτομέρειες για την επέμβαση.που, πόσο πως???
με ενδιαφέρει..

bp ioli--ευχαριστω κουκλιτσα μου.οτι επιθυμεις κι εσυ σου ευχομαι!!!

maria- elpida
28-02-10, 23:02
petalouditsa, καλησπερα
Λοιπον, την εκανα στο Μητερα με τον Καλιαντζη Παναγιωτη τον οποιο μου τον συστησε ο γιατρος μου εδω στην καλαματα.
πολυ καλος ανθρωπος και πολυ καλος γιατρος.
μου εκανε και λαπαροσκοπηση μαζι με την υστεροσκοπηση, πολυ καλα ηταν δεν καταλαβα τιποτα και συνηλθα αμεσως.
εφυγα την επομενη μερα, απο το προσωπικο και την εξυπηρετηση εμεινα πολυ ευχαριστημενη.
να σου πω τωρα και το μπουγιουρτι, 5100€ εδωσα ολα μαζι,
2900 η κλινικη σε τρικλινο αλλα ευτηχως δεν εφεραν αλλες και ειμουν μονη μου και 2200 ο γιατρος και πηρα και dvd.
εγινε πολυ καλη δουλεια, μου αφαιρεσαν ολο το διαφραγμα και κατι κυστουλες απο την σαλπιγγα.
μακαρι να πανε ολα καλα, γιατι τωρα πρεπει να παρω οιστρογονα για να θρεψει η μητρα και μετα θα δουμε αν θα μεινω εγκυος φυσιολογικα ή θα κανω εξωσωματικη λογω τους στιγματος που εχουμε με τον ανδρα μου.
θα δουμε, τα δυσκολα τα περασα
φιλια τα ξαναλεμε..

αρια1
06-03-10, 12:25
κοριτσια καλημερα ,τωρα διαβασα αυτο το θεμα πεταλουδιτσα να σου ζησει η μπεμπουλα σου να ειναι γερη και τυχερη!θα σας αναφερω λιγο τη περιπτωση μου και θα ηθελα τη γνωμη σας,στις 31/7/09 ειχα ενδομητριο θανατο σε διδυμα ημουν στο 7 μηνα ηταν σε ενα πλακουντα μονοχοριακη..οι μετεπειτα μηνες πολυ ασχημη για τη ψυχολογια μου αλλα δε μπορουμε να το αλλαξουμε πρεπει να προχωρησουμε εκανα καισαρικη η γιατρος μου ειπε οτι ολα καλα μεσα στη μητρα δε εχω καποιο προβλημα νεα ειμαι και τα γνωστα,δε ειμαι και μικρη 31.η ανατομια εδειξε περιφερικη εκφυση των ομφ λωρωνμε απλα λογια ηταν σε λαθος θεση οι ομφαλιοι λωροι και δε καθως μεγαλωναν δε μπορουσαν να τραφουν δε αντεξε το κεντρο βαρους κανονικα στο κεντρο του πλακοντα βγαινει ομφ λωρος ειχε και μικροθρομβωσεις αν και οι γιατροι γιατι αλλαξα γιατρο δε μου ειπα για θρομβοφιλια πηγα απο μονη μου σε αιματολογο τις εκανα αρνητικες.ξανααλλαξα γυναικολογο αυτη τη βδομαδα πηγα και με το υπερηχο μου λεει ολα καλα μαλιστα ειπε οτι εχω πολλα ωοθηλακια που σημαινει οτι ειμαι γονιμη,αυτο που με προβληματιζει με εδωσε να κανω εξεταση υστεροσαλπιγογραφια .οταν τη ειπα οτι η γιατρος που μ εκανε καισαρικη τα ειδε ολα φυσιολογικα μου απαντησε οτι στη γεννα ειναι τοσο παραμορφωμενη η μητρα που δε ξερεις.αυτο που μου συνεβη λεει ειναι πολυ σπανιο σαν να τυχαμε το τζοκερ στη αναποδη του δε τις εχει ξανατυχει τους εχει ακουστα και μηπως λογω σχηματος μητρας βγηκανε λαθος οι ομφ λωροι κατι για δικερη αλλα δε μου εξηγησε.δε ξερω κοριτσια εχω κουραστει και με τις εξετασεις ,δε θα φαινοταν στη καισαρικη ξεχασα να σας πω οτι μετα τη γεννα η εξεταση μου μετα 50 μερες ηταν σε υπερηχο ντοπλερ.το μονο θετικο που ακουσα οχι απο τη γιατρο οτι μετα τη υστεροσαλπιγγογραφια μπορεις να συλλαβεις πιο ευκολα .σκεφτομαι μη τα κανω χειροτερα.πειτε μου τη γνωμη σας;

petalouditsa
06-03-10, 14:56
καταρχήν πολυ λυπάμαι για το πως ηρθαν τα πράγματα στη ζωη σου.
μην το βαζεις ομως κατω.ολα μπορεις να τα καταφέρεις αρκει να θελεις!
καθε μερα βλέπουμε παραδείγματα γεματα ελπιδα.
εχεις κανει λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση για να δεις αν η μητρα σου ειναι δικερη?
μην απογοητεύεσαι με τις εξετάσεις.
κανε οτι ειναι απαραίτητο για να εχεις μια εικονα στο τι φταιει,
ετσι μονο θα ξερεις τι πολεμάς.

αρια1
06-03-10, 17:54
πεταλουδιτσα μου δινει κουραγιο η ιστορια σου να σκεφτομαι θετικα θα τη κανω τη υστεροσαλπιγγογραφια απλα οι γνωμες των γιατρων διιστανται μονο η γιατρος που πηγα αυτη τη βδομαδα μου ειπε για αυτην τηεξεταση οι αλλοι συμπεριλαμβανομενου και αυτη που με εκανε καισαρικη γιατι μ ανοιξε μου ειπε οτι ολα μεσα μου ειναι καλα αυτο το γεγονος το θεωρουν τυχαιο..αλλα πλεον φοβαμαι και εκει που νομιζω τελειωσα με τις εξετασεις ερχονται αλλες, αυτο το μηνα δε προσεχαμε και αν ειμαι εγκυος δε θα τη κανω μου το ειπε και η γιατρος.εσυ εκανες υστεροσκοπηση και ειναι διαφορετικη απο τη υστεροσαλπιγγογραφια;

maria- elpida
06-03-10, 18:39
αρια1, καλησπερα και απο μενα...να σου πω και ργω την γνωμη μου..
λυπαμαι πολυ πρωτα απ ολα για αυτο που περασες, προσπαθησε να σκεφτεσαι αισιοδοξα..
μην φοβασαι για τις εξετασεις, δενθα ηθελες να ξερεις ποσες εχω κανει..
να σου πω μονο πως εχω κανει δυο φορες λαπαροσκοπηση.
για την σαλπιγγογραφια μην ανησηχεις, ποναει λιγο αλλα ειναι χρησιμη γιατι φαινονται ολα τα οργανα σου και σε τι κατασταση ειναι.
για την υστεροσκοπηση, ειναι μια καμερα που μπανει στο εσωτερικο της μητρας και αν υπαρχουν διαφραγματα ή συμφησεις ή κυστες ή ο,τι αλλο μπορει ο γιατρος να τα βγαλει..
καλο κουραγιο καλη μου και να μην φοβασαι, εχεις μεινει εγκυος και ΘΑ ξαναμεινεις..
φιλια πολλα

petalouditsa
06-03-10, 21:08
πεταλουδιτσα μου δινει κουραγιο η ιστορια σου να σκεφτομαι θετικα θα τη κανω τη υστεροσαλπιγγογραφια απλα οι γνωμες των γιατρων διιστανται μονο η γιατρος που πηγα αυτη τη βδομαδα μου ειπε για αυτην τηεξεταση οι αλλοι συμπεριλαμβανομενου και αυτη που με εκανε καισαρικη γιατι μ ανοιξε μου ειπε οτι ολα μεσα μου ειναι καλα αυτο το γεγονος το θεωρουν τυχαιο..αλλα πλεον φοβαμαι και εκει που νομιζω τελειωσα με τις εξετασεις ερχονται αλλες, αυτο το μηνα δε προσεχαμε και αν ειμαι εγκυος δε θα τη κανω μου το ειπε και η γιατρος.εσυ εκανες υστεροσκοπηση και ειναι διαφορετικη απο τη υστεροσαλπιγγογραφια;

ασε οι γιατροι ειναι μια πονεμένη ιστορια.πολυ δυσκολο να βρεις κάποιον καλο γιατρο κ άνθρωπο μαζι.αυτοι οι γιατροι ειναι σπάνιο ειδος,ποσο μαλιστα να τυχει να τον συναντήσεις..
εχω την εντύπωση χωρίς να ειμαι σίγουρη οτι οντως δεν μπορεις να δεις την μητρα σε ωρα γεννας.
εγω δεν εχω κανει ακομα εξετασεις για να δω αν η μητρα εινα δικερη η διαφραγματωδες.
το ειδε ο γιατρος μου με απλο υπέρηχο ενω ειμουν εγγυος.

maria- elpida
07-03-10, 09:35
μια φιλη μου στην κρητη που γεννησε προωρα το κοριτσακι της με δικερη μητρα, της ειπε η γιατρος της πως την ωρα της καισαρικης προσπαθησε να ενωσει την μητρα αλλα δεν γινοταν γιατι ηταν μεγαλος ο διαχωρισμος..
αρα μαλλον φαινεται η μητρα, οσο για το διαφραγμα δεν γνωριζω αν το βλεπουν..

petalouditsa
07-03-10, 11:49
εμενα παλι ο γιατρος μου που του ζητησα να δει την μητρα μου στη γεννα και να μου την διορθώσει μου ειπε οτι δεν πειραζουμε μητρα εκεινη την ωρα.
μπορει να φαινετε κ να κανουν την παπια για να στην φτιάξουν διαφορετική μερα και να πληρωθουν εχτρα..
άβυσσος η ψηχη του γιατρου...

maria- elpida
07-03-10, 12:02
χαχαχα δικιο εχεις, ποτε δεν ξερεις..
εσυ πεταλουδιτσα διαφραγμα δεν εχεις?
εγω δεν εχω τιποτα, τιποτα.. (χαχαχα)
βεβαια πρεπει να το ξαναδω σε δυο μηνες αφου τελειωσω την θεραπεια για να δω αν κρατηθηκε η μητρα στην κανονικη της θεση, στρογγυλη δηλαδη..

αρια1
07-03-10, 14:42
ο ενδομητριος θανατος προηλθε απο το πλακουντα και τηλαθος θεση των ομφαλιων η ανατομος μου ειπε οτι ειναι τυχαιο και πιθανον αν ηταν ενα να αντεχε...με διαβεβαιωσε η γιατρος οτι δε ειχε προβλημα ,και μετα με αλλους 2γατρους μιλησα δε μου ειπαν για αυτη τη εξεταση αυτη ειναι η τριτη γιατρος που παω και θελει να δει μηπως και ημητρα οδηγησε στη λαθος θεση,αν δε δημιουργησει προβλημα αυτη η εξεταση θα τη κανω αλλα διαβασα σ ενα site οτι δε κανει να τη κανεις αυτη τηεξεταση αν εχεις τραχηλιτιδα κολπιτιδα εισαι εγκυος και εχεις προσφατη επεμβαση η καισαρικη επεμβαση δε θεωρειται εντωμεταξυ δε μου ειπε να παω πρωτα τα αποτελ της καλλιεργειας και αν ειναι ολα οκ να τη κανω,περιμενω και μια γνωμη απο γιατρο να δω ..εγραψα στο gyn ο καθε γιατρος τα δικα του λεει τους βαρεθηκα ολους ασε που δυσκολονα εμπιστευτω καποιον..πεταλουδιτσα αυτο που λες για τη μητρα καιεγω το εχω ακουσει οτι δε κανει εκεινη τη ωρα μαλιστα εχω ακουσει και για ινομυωμα οτι πανω στη γεννα δε κανει..ισως για τη μητρα επειδη εκεινη τη στιγμη ειναι πολυ μεγαλυτερη και μετα θα αρχισεινα μικραινει γι αυτο...φιλακια στη μπεμπουλα σου.μαρια ελπιδα ευχομαι ολα να σου πανε καλα και γρηγορα να γινεις μανουλα

maria- elpida
07-03-10, 14:53
σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου.
ξερεις εχω περασει πολλα μεχρι να φτασω εδω χαρουμενη,
δυο αποβολες, ανακαλυψα την διαφραγματικη μητρα μου σε εγκυμοσυνη και απο την στεναχωρια απεβαλα, ξαναεμεινα, χρωμοσωμιακη ανωμαλια και ξανααπεβαλα..
Μετα εξετασεις, εξετασεις και παλι εξετασεις, ο,τι δεν ειχα κανει 28 χρονια τα εκανα ολα μαζεμενα σε 1,5 χρονο.
τωρα ευτηχως ειμαι καλα ψυχολογικα αλλα εχω και αλλο εμποδιο, στιγμα και εγω και ο αντρουλης μου, μαλλον θα κανω εξωσωματικη αλλα θα δουμε..
να σκεφτεσαι ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΑ!!!
οποια γυναικα δεν εχει μητρα δεν μπορει να κανει παιδια, να το θυμασει αυτο!!
φιλια πολλα

αρια1
07-03-10, 21:50
maria elpida εχω μεταπτωσεις ψυχολογικες μια χαλια κουρελι προσπαθω να σκεφτομαι αισιοδοξα και θελω τοσο πολυ ενα μωρακι γιατι αυτο πιστευω θα μου απαλυνει το πονο,δε σου κρυβω οτι πλεον δε μπορω να βρω χαρα σε τιποτα η μονη μου ελπιδα να μεινω..οι περισσοτεροι γιατροι μου ειπαν μετα το εξαμηνο μπορουμε να προσπαθησουμε το αγχος ειναι τοσο μεγαλο που και ολα καλα να ειναι ,αυτο ειναι ανασταλτικο και δε σου κρυβω τη μεγαλη απογοητευση που δε ημουν το προηγ μηνα.η ζωη μου περιτριγυριζεται και εξαρταται απο μια εγκυμοσυνη σταματησα απο τη δουλεια μου βασικα μ απελυσαν ειχα και μια εναλλακτικη για μειωμενο αλλα μονο που σκεφτηκαν να μ εκμεταλλευτουν στη πιο δυσκολη στιγμη μου εφτανε για να το αποδεχτω αν και ηταν ακυρη πηρα τη αποζημιωση και το ταμειο.αυτο που δε θα ξεχασω ποτεειναι οτι εχουμε ενα ταφο με 2 μωρακια ξεπερνιεται ...δε νομιζω.μ απαντησε ο γιατρος απο το gyn και μου ειπε να μη τη κανω τα προβληματα που προκυπτουν απο τη διδυμη μονοχορικη κυηση δε εχουν σχεση μετο σχημα της μητρας λεει ποσο μαλλον που τα ειχε μεχρι το 7μηνα.μονο λεει αν εχω προβλημμα συλληψης.θα τρελλαθω κοριτσια εκει που ειπα κατεληξα σε γιατρο οι αντιθ γνωμες των αλλων με κανουν να εχω ενδοιασμους.υπομονη πρεπει να εχουμε και αισιοδοξια .

maria- elpida
07-03-10, 22:33
πραγματικα συγκινηθηκα με τα αυτα που εχεις περασει και πιστεψε με σε καταλαβαινω..
να σου πω μονο πως εμενα η διαδικασια των εξετασεων με εκανε να νιωθω πιο ασφαλης και πιο σιγουρη οτι εστιαζω στο πραγματικο προβλημα που ειχα.
εκανα και καριοτυπο στο δευτερο εμβρυακι για να μαθουμε τι του συνεβει και θα κανουμε και εμεις με τον αντρα μου πριν ξαναμεινω για να δουμε αν εχουμε προβλημα με το DNA.
θα σου ελεγα την ταπεινη μου παντα γνωμη να κανεις την εξεταση..
μονο και μονο για να σου φυγει η ιδεα

manoula24
19-01-11, 17:26
Καλησπέρα κορίτσια! Ανήκω και γω στις άτυχες γυναίκες που εχουν δυσμορφία στην μήτρα! Εγώ εντόπισα οτι έχω δίκερο μητρα και συγκεκριμένα καρδιόσχημο στα 23. Η γυναικολόγος που ειχα ως τοτε δεν το χε δει. Ο καινούριος γυναικολόγος μου μου ειπε πως θα πρέπει να παω Αθήνα στο Ιασω για να κανω υστεροσαλπιγγογραφια, υστεροσκοπηση, κολποσκόπηση και αξονική τομογραφία στα νεφρά μου για να δω αν ειναι οκ γιατι οπως μου ειπε συνηθως οι γυναικες με δικερο μητρα εχουν προβλημα στα νεφρά και πολλές φορές τους λείπει και το ένα. Και φυσικα μετά απο όλες αυτές τις εξετάσεις μετά από ενα χρόνο προσπάθεια εγκυμοσύνης λογω της αξονικής. Ημουν χάλια, εκλαιγα απαρηγορητη...Μετά απο κάποιες μέρες αποφάσισα να παρω και άλλη γνώμη. Πηγα σε νοσοκομειο Θεσ/νικης σκεπτόμενη οτι οι γιατροι εκει ειναι πιο αντικειμενικοι. Βρηκα καποιον και εκλεισα ραντεβου για υστεροσαλπιγγογραφια. Οι σωστες μέρες ειναι αμέσως μετα την περιοδο αλλα επειδη δεν ειχαν ραντεβου εκλεισα στις γονιμες...Αυτο όμως κοστισε πολύ γιατι δεν ηταν ευκολο να πιασει τον τραχηλο με αποτελεσμα να χω φρικτους πόνους και φυσικά μετα πολυ αιμορραγία λογω του τραυματισμού του. Τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα: Δίκερος μήτρα με πολύ χαμηλά το διαφραγμα που δεν χειρουργειται. Μου εκλεισε ραντεβου για υστεροσκοπηση και κολποσκόπηση και μου πε πως αν δεν προσπαθήσω δεν θα ξερω αν εχω πραγματικα πρόβλημα. Η Ιατρική ειναι ενάντια να επεμβαίνουμε στην φύση μας αν δεν υπάρχει αποδεδειγμένος λόγος. Εκεινη την ώρα χτύπησε το τηλ εξω στην γραμματεια και ακουσα πως μια νοσηλεύτρια ζητούσε το τηλ του άλλου γυναικολόγου του νοσοκομείου απο την μαια που ηταν στην γραμματεία. Σκέφτηκα πως δεν ηταν τυχαίο ολο αυτο.
Εφυγα συντεντριμμένη...εκλαιγα τόσο πολύ που δεν έβλεπα τπτ μπροστα μου. Για 10 ημερες ημουν σε καταθλιψη, μεχρι που σκεφτηκα να κάνω παρένθετη μητέρα την μαμα μου...Τελικά αποφάσισα να παω και στον γυναικολόγο που ειχα ακούσει εκείνη την ημέρα.
Πηγα και του είπα όλη την κατάσταση. Καταρχην μου έδωσε χάπια γιατι η αιμορραγία συνεχιζόταν και θα παθαινα μόλυνση. Οταν έβγαλα την υστεροσαλπιγγογραφια μου πε πως ειναι ξεκάθαρο στον υπέρηχο και πως δεν χρειαζόταν να μπω στην διαδικασία. Το μόνο που ήθελε απο μένα ηταν έναν υπέρηχο στα νεφρα. Τον εκανα και ήταν ολα οκ! Μου είπε πως όλα θα πάνε καλα και πραγματικά τον ευγνωμωνω γιάυτο. Πράγματι τον Δεκέμβριο ήμουν έγκυος και αυτο στο κατα λάθος που λέμε...!Ολα πήγαιναν καλα αλλα στον 4ο μήνα ο τράχηλος αρχισε να ανοιγει. Απέφυγα την περίδεση μένοντας ξάπλα 3,5 μήνες. Στις 38 εβδομάδες έβγαλα μια κοριτσάρα 3630kg με καισαρική. Η μικρή μεγάλωνε στην μιση μητρα. Οταν ειδαν την μητρα μου εντυπωσιαστηκαν πάρα πολύ διοτι ήταν μια τεράστια καρδια. Μου την εβγαλαν και φωτο μια μαια για να την δω.Ηταν απιστευτο! Η μικρή τόσους μήνες ζωρίστηκε αρκετα και το ποδαρακι της εγερνε προς τα πανω ωστόσο επανήλθε απο μόνο του στους 2 μήνες.
Αυτήν την στιγμή διανύω την 36η εβδομάδα εγκυμοσύνης του πρίγκιππά μου. Ενώ η πεταλουδίτσα μου ήταν στο αριστερό κέρας το οποίο αποδεδειγμένα έφερε εις πέρας όλη την εγκυμοσυνη ο μικρός προτίμησε το δεξι. Αν και παλι έχασα τον υπνο μου όλα είναι καλα...ουτε καν ξαπλα χρειαστηκε να μεινω...και σε 20 μέρες θα σφιγγω το αγγελόυδι μου στην αγκαλια μου! ευχαριστώ τον Θεό που με αξιώνει για άλλη μια φορά να ζήσω ένα θαυμα και εύχομαι σε όλες τις γυναίκες του κόσμου να το βιώσουν! Κουράγιο κορίτσια και όλα θα πάνε καλά!!! Μη το βάζετε κατω...
Σαν συμβουλή: Πάρτε και 2 και 3 και 4 γνώμες...δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ασυνείδητοι που θυσιάζουν τα πάντα στο βωμό του χρήματος!
Οτιδήποτε χρειαστείτε εδώ είμαι και όποια θέλει μπορώ να της στείλω τηλ και στοιχεία του γιατρού που με βοήθησε και έβαλε τέλος στον γολγοθά μου!

marilena28
13-08-11, 10:18
Koρίτσια γεια σας, έχω και εγω πρόβλημα με την τεκνοποίηση και γράφω εδώ μπας και πάρω λίγο θάρρος.....Καταρχάς πεταλουδίτσα να χαίρεσε το παιδάκι σου να είναι πάντα υγιές και χαρούμενο....Λοιπόν προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο με τον άντρα μου για παιδί αλλά τίποτα....Ξέρω ότι έχω δίκερο μήτρα και πήγα χθες για υστεροσαλπιγγογραφία...Εκεί ανακαλύψαμε ότι έχω και τις σάλπιγγες κλειστές και συν ότι η δίκερως μου είναι πολύ δίκερως....σχεδόν σχίζεται μέχρι κάτω.....Ο γιατρός μου λέει ότι μόνο με εξωσωματική μπορώ να μείνω έγκυος αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να είναι σίγουρος αν τα δύο κέρατα που έχει η μήτρα μου είναι τόσο μεγάλα ώστε να μπορέσει να επιτευχθεί κύηση....Το ένα είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από το άλλο...Φοβάμαι πολύ....θα μπορέσω ποτέ να κάνω παιδιά????Με έχει πάρει πολύ από κάτω....Έχετε ακούσει παρόμοιο περιστατικό???Γιατί να έχω τόση ατυχία????δυο προβλήματα μαζί και τόσο σοβαρά;;;;

vicky mou
21-08-11, 20:20
Καλησπέρα. Σας γράφω κι εγώ την εμπειρία μου για να παίρνουμε θάρρος η μία με την άλλη. Είχα μια αποβολή και στον υπέρηχο ρουτίνας που έγινε μετά από λίγο καιρό διαπιστώθηκε ότι είχα δίκερο μήτρα. έκανα υστεροσαλπιγγογραφία όπου και διαπιστώθηκε τουλάχιστον η διαβατότητα των σαλπίγγων μου. Μετά έκανα διαγνωστική λαπαρασκόπηση στην οποία θα φαινόταν αν θα ήταν χειρουργήσιμο το πρόβλημα και αν ναι η γυναικολόγος θα την έκανε την ίδια στιγμή, λαπαροσκοπικά. Χωρίς νυστέρι δηλαδή. Έξω από το χειρουργείο περίμενε η μητέρα μου και ο άντρας μου. Η γυναικολόγος μου τους είχε πει '''οσο περισσότερο αργήσουμε να βγούμε τόσο το καλύτερο γιατί θα είναι αντιμετωπίσιμο το πρόβλημα.''. Κάναμε 2 ώρες να βγούμε κι αυτό ήταν καλό. τώρα έχω 2 αγοράκια και είμαι έγκυος στο 3ο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες σας.

marilena28
23-08-11, 16:25
Σε ευχαριστώ για το θάρρος....Απλά στη δική μου περίπτωση δεν χειρουργείται δυστυχώς....είναι μεγάλο το πρόβλημα μου....συν το ότι οι σάλπιγγες είναι αδιάβατες.....

karkinaki
23-08-11, 16:39
μαριλενα καλησπερα,

επεσα στην ιστορια σου και ηθελα και εγω οσο μπορω να σε βοηθησω...το προσωπικο μου προβλημα δεν εχει καμια σχεση καθως αντιμετωπισουμε ολιγοασθενοσπερμια...ομως διαβαζοντας απο δω και απο κει πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι αντιμετωπισιμο εφοσον πας στους καταλληλους γιατρους.
το γεγονος οτι οι σαλπιγγες σου ειναι μη διαβατες μη σε στεναχωρει καθολου αφου η εξωσωματικη ειναι ο καθολα ενεδειγμενος τροπος για να κανεις παιδακι. Τωρα οσον αφορα τη δικερη μητρα, αν ελθεις σε επικοινωνια με μεγαλα ονοματα εξωσωματικων στην Αθηνα πιστευω θα σε κατατοπισουν για το πως να προχωρησεις, δεν εισαι η μοναδικη που αντιμετωπιζεις αυτο το ανατομικο προβλημα...

ευχομαι ολοψυχα να μη χασεις το κουραγιο σου αλλα να βρεις τον τροπο να το αντιμετωπισεις...ολες εδω παλευουμε και αν και ειμαστε "ατυχες" ειμαιστε και τυχερες που εχουμε την ιατρικη με το μερος μας και πιστευω οτι μανουλα θα γινεις!!!

καλη επιτυχια!

marilena28
23-08-11, 22:04
ίσως τελικά να ναι αντιμετωπίσιμο.....μακάρι.....εύχομαι και σε σένα όλα να πάνε καλά.....ο γιατρός μου δεν μου έδωσε καθόλου ελπίδες παρά μόνο με γεμίζει με άγχος.....αν δεν τα καταφέρω με αυτόν θα πάω και σε άλλους....υπάρχουν και χειρότερα....να ευχαριστούμε το Θεό που είμαστε υγιείς και όλα τα άλλα θα ρθούνε....

marilena28
05-10-11, 22:49
Κορίτσια Καλησπέρα....επανήλθα...θέλω να σας γράψω την εμπειρία μου αυτόν τον τελευταίο μήνα.....Να σας θυμίσω ότι η σαλπιγγογραφία μου έδειξε κλειστές σάλπιγγες και πολύ δίκερω μήτρα με μικρά κέρατα (με το ένα λίγο μεγαλύτερο από το άλλο για αυτό θα προσπαθούσα κάθε 2 κύκλους, ώστε να μην εμφυτευτεί στο μικρότερο κέρας , σε περίπτωση που θα κατάφερνε να μ ανοίξει τις σάλπιγγες).....κλάμα και κατάθλιψη εγώ...λοιπόν κάνω επεμβατική υστεροσκόπηση στις αρχές Σεπτεμβρίου η οποία θα παιρνε 1-1,5 ώρα από όσα έλεγε ο γιατρός για να ανοίξει τις σάλπιγγες και τελικά κράτησε 3 ώρες το χειρουργείο....(οι γονείς μου και ο σύζυγός μου έσκασαν από την αγωνία τους)....βγαίνει ο γιατρός έξω και λέει στους δικούς μου: "Διαβατές σάλπιγγες και ολοκάθαρες, ούτε κύστες ούτε συμφύσεις ούτε τίποτα που να εμποδίζει εγκυμοσύνη"....τον ρωτάει η μαμά μου με τη μήτρα τί έγινε γιατρέ και αυτός τα μάσαγε....διόρθωσα ότι μπορούσα.....αφαίρεσα ινώδη σκληρό ιστό και ότι πείραξε μόνο το ένα κέρας.....Την άλλη μέρα που μπορούσα να επικοινωνήσω με το περιβάλλον το ρώτησα τι ακριβώς είχα αν ήταν όντως δίκερως η κάτι άλλο και μου λέει:" ολα καλά"....μου έδωσε οιστρογόνα για πάχυνση του ενδομητρίου και 2 μήνες θα ξεκινήσουμε προσπάθειες λέει....πάω στο ιατρείο προχτές και είδα στην οθόνη μια στρογγυλή μήτρα και μου λέει ο γιατρός "αυτό είναι το κανονικό σχήμα της μήτρας". Του λέω αυτή είναι δική μου ???και γέλασε φυσικά....τον ρωτάω γιατρέ τώρα θα δοκιμάζω εναλλάξ και μου απάντησε όχι..κανονικά....έρχομαι σπίτι κοιτάζω στο internet και πέφτω πάνω σε μια ιστορία παρόμοια με τη δική μου και από τα διάφορα που έγραφε (διάγνωση, θεραπεία και φάρμακα)κατάλαβα ότι είχα διάφραγμα και δεν μου το είπε ξεκάθαρα γιατί δεν ήταν σωστή η διάγνωσή του.... τώρα αναμένω να περάσουν 2 μήνες για να ξεκινήσω για φυσική σύλληψη....απογοητεύτηκα από την αντιμετώπιση του γιατρού αλλά επειδή τα νέα είναι ευχάριστα λέω σ'αυτόν τον άνθρωπο θα χρωστάω τη χαρά μου σε λίγο καιρό....Να αναφέρω ότι πριν την εγχείρηση πήγα σε μία εκκλησία με τη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας η οποία βοηθάει να τεκνοποιήσουν πολλά ζευγάρια και πιστεύω ότι έβαλε και η Παναγία το χεράκι της γιατί οι σάλπιγγες δεν μπορούν να ανοίξουν από μόνες τους.....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ..(με συγχωρείτε για το μεγάλο μήνυμα)

zitamar
06-10-11, 08:38
ευχομαι συντομα να κρατας έναν άγγελο στα χερια σου!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

marilena28
05-12-12, 21:54
Κοριτσια γεια σας....μετα απο καιρο σας γραφω...κρατωντας τον αγγελο μου στην αγκαλια μου....η Παναγια με βοηθησε.....και ειχα καλη εγκυμοσυνη κ ολα καλα....υπαρχει ελπιδα.....

μπεμπηςς μου
06-12-12, 01:27
Κοριτσια γεια σας....μετα απο καιρο σας γραφω...κρατωντας τον αγγελο μου στην αγκαλια μου....η Παναγια με βοηθησε.....και ειχα καλη εγκυμοσυνη κ ολα καλα....υπαρχει ελπιδα.....

να σου ζησει μαριλενα μου...διαβασα ολα τα post σου και ανυπομονουσα να μαθω τι εγινε .....χαρηκα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!
εισαι παραδειγμα για πολλες!!!!μπραβο σου που δεν το εβαλες κατω...παμε γιατο 2ο!!!!!;-):razz::razz::razz::razz:

Goutou
21-02-13, 14:09
κορίτσια καλημέρα,
πρώτη φορά μπαίνω στην παρέα σας. είμαι τεσσάρων εβδομάδων(υπολογιζοντας από την τελέυταια περίοδο) και στον πρώτο υπέρηχο ο γαιτρός μου είπε ότι η μήτρα μου είνια είτε δίκερη είτε έχει σχήμα καρδιάς και μου είπε ότι η συγκεκριμένη κατασταση είνια επικινδυνα λόγω κια της θεσης που εμφυτευτηκε το ωαριο. μου έδωσε αμεσως επαπειλουμμενη αδεια. εχω ανησυχήσει και παραλληλα ανρωτιέμαι πώς δεν το είχε δει μεχρι τώρα αφού είχα τρελαθεί στους υπέρηχους. Είχα βλέπετε προβλημα με ωορρηξία κια ακολουθησα φαρμακευτική αγωγη παραλληλα με επιβλεψη του γιατρου μεσω υπερηχογραφημάτω. Ευτυχώς έμεινα παρα πολύ έυκολα εγκυος
Σαλπιγγογραφία δεν είχα κάνεικατα την οποία ο γιατρός μου λέει ότι θα φαινόταν το σχήμα της μήτρας μου. Αναρωτιέμαι όμως στους υπέρηχους δε φαινόταν;
περιμένω τις δικές σας εμπειρίες

marchalina
21-02-13, 14:16
Κι εγω ειχα καρδιοσχημη μητρα και δεν ειχε φανει σε υπερηχο..εχω διαβασει πολλες τετοιες περιπτωσεις που δεν φανηκε
Ξεκουρασου και καλη συνεχεια..μην κανεις σεξ..

Goutou
26-02-13, 15:10
Κι εγω ειχα καρδιοσχημη μητρα και δεν ειχε φανει σε υπερηχο..εχω διαβασει πολλες τετοιες περιπτωσεις που δεν φανηκε
Ξεκουρασου και καλη συνεχεια..μην κανεις σεξ..

Χαίρομαι που ακούω ότι και στη δική σου περίπτωση δεν το είχαν δει γιατι είχα αρχίσει να αμφιβάλλω για το γιατρό. Για το σεξ μου το είπε, απαγορεύεται. Εσύ γέννησες ή εισαι ακόμα εγκυος;
Επίσης ο γιατρός μου επιμένει στο να μην κάνω τίποτα . και μου έδωσε και uotrogestan αν και νιώθω μια χαρά. Τον βρίσκω λίγο υπερβολικο αλλά κάνω ό,τι μου λέει γιατι φοβάμαι μηνπάει κατι στραβά.

marilena28
23-08-13, 17:08
Γεια σας κοριτσια!!εγω απο οσο ξερω φαινεται η δικερως απο τον υπερηχο....αν ειναι πολυ μικρη ομως η ανωμαλια αυτο νομιζω δεν φαινεται και ουτε την κυηση εμποδιζει....εγω ειχα και διαφραγμα κ ελαφρως δικερο οπως αποδεικτηκε....μην ανησυχειτε ομως....ολα διορθωνονται....ειμαι εγκυος το 2ο μου μωρο και απλα ξαπλωνω λιγο γιατι εχω αιμα....η δικερως λεει ο δοκτορ συνηθως εχει αιμα στην αρχη της κυησης...ειναι και τα πρωτα γενεθλεια του γιου μου κ γω θα μαι στο κρεβατι :-( ε να μην τα θελω κσι ολα!!!!!!!