PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

psixi
07-08-09, 10:56
ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΟΜΠΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΧΤΕΝΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ...ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ******** ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΠΡΑΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ, ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΦΟΣ...ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΛΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟΝ ΤΑΡΛΑΤΖΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ...

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
07-08-09, 12:40
Στον Πράπα πήγα μόνο για τεστ Παπ και ένα υπέρηχο,μου έκανε πολύ καλή εντύπωση στην αρχή η χαλαρότητα του και ο τροπος που με προσεγγισε.Μου ζητησε να κανει ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και πηγα να του το δειξω,πηρα μαζί μου και το τεστ Παπ και μου πήρε 50€ για να δει τις εξετάσεις.Τελικά δεν ξαναπηγα.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
07-08-09, 12:44
Μια γνωστη μου μετα από 3 αποτυχημένες εξωσωματικές πήγε στον Παλαπέλα και έμεινε έγκυος.Το ψαξε και εκείνη πολύ.Μαλιστα την έδειξε και στο εργαστηριο του όλη την διαδικασια.

voulasc74
09-08-09, 19:17
εγω παντως που πηγα πραπα...τι να πω...ουτε ιστορικο ουτε τπτ..μου πηραν τα ωαρια μου βαλανε...τα γονιμοποημενα...κ ενω ειδανε πως το ενδομητριο ητανε 6,5 προχωρησαςν στην εξωσ. ενω εμαθα μετα οτι με 6.5 δεν γινετε εξωσω.κ φυσικα...αποτυχαμε...εγω παντως δεν προκυτε να ξαναπαω..!

leykh
09-08-09, 22:30
Ξεκινήσαμε διαδικασίες εξωσωματικής στο embryolab(Θεσσαλονίκη) της Αλεξίας Χατζηπαρασίδου.Με την Αλεξία ως εμβρυολόγο είμαι υπερευχαριστημένη όπως και με την αντιμετώπιση μας στο κέντρο.Με τον γυναικολόγο έχω θέμα γιαυτό περιμένω να ανοίξουν απο τις διακοπες του καλοκαιριού να κλείσω ραντεβού και με άλλον γυναικολόγο του κέντρου.Θέλω να νιώθουμε εμείς πρώτα καλά με όποιον συνεργαστούμε σε αυτό το "ταξίδι" μας...

psixi
09-08-09, 23:04
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ! ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ Ή ΤΟ ΠΑΠΑΓΕΡΓΙΟΥ...ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΩΝ. Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΝ.ΔΙΝΑΣ.ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΣ.ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΤΑΡΛΑΤΖΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΚΕΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕς.ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΑΡΓΕΙ ΑΚΟΜΑ....

psixi
09-08-09, 23:11
Ξεκινήσαμε διαδικασίες εξωσωματικής στο embryolab(Θεσσαλονίκη) της Αλεξίας Χατζηπαρασίδου.Με την Αλεξία ως εμβρυολόγο είμαι υπερευχαριστημένη όπως και με την αντιμετώπιση μας στο κέντρο.Με τον γυναικολόγο έχω θέμα γιαυτό περιμένω να ανοίξουν απο τις διακοπες του καλοκαιριού να κλείσω ραντεβού και με άλλον γυναικολόγο του κέντρου.Θέλω να νιώθουμε εμείς πρώτα καλά με όποιον συνεργαστούμε σε αυτό το "ταξίδι" μας...
ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΙΑ(ΕΜΒΡΥΟΛΑΒ) ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΤΟΥ ΟΥΡΟΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΑΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ) ΚΑΙ ΑΝ Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΚΕΤΗ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΓΑΜ....ΝΗ.
ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΚΕΙ ΕΞΩΜΑΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ(ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΟ ΚΟΥΚΛΟ)...

nefi
09-08-09, 23:16
Psixi μου γεια σου.

Έχω κάνει 4 εξωσωματικέςστη Θεσσαλονίκη. Όλες στο ίδιο κέντρο. Είναι σχετικά άγνωστο και δε σου το συστήνω.
Οχι οτι είχα πρόβλημα.
Στις πρώτες 2 είχα και θετικό, αλλά απέβαλα και στις 2.

Τώρα είμαι κι εγώ προς αναζήτηση.
Σκέφτηκα το Γενεσις αλλά δεν άκουσα και τα καλύτερα.
Είμαι ανάμεσα στο Εμβρυολαμπ και στο να κατέβω στην Αθήνα.
Και μάλλον θα κάνω το δεύτερο.
Αυτό όμως που θέλω να σου πω είναι οτι υπάρχουν κέντρα και γιατροί που για κάποιες είναι θεοί και άλλες δε θέλουν να τους δουν.
Είναι βασικά λαχείο.
Βέβαιο καλό είναι να πάρεις πολλές γνώμες.
Ούτως ή άλλως αμα μπεις σε αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να ψάχνεις συνέχεια.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

leykh
10-08-09, 11:40
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΚΕΤΗ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΓΑΜ....ΝΗ.

Άσε η ψυχολογία είναι μεγάλο θέμα...

Dawn
10-08-09, 11:50
Συμφωνώ απόλυτα με την nefi. Στον Πράπα πολύ καλή μου φίλη είχε επιτυχία με τη δεύτερη με αποτέλεσμα να τον σπρώχνει σαν τρελή. Έστειλε όποιο γνωστό είχε συμπεριλαμβανωμένης μιας κοπέλας στην 10η προσπάθεια, που τελικά έμεινε σ' αυτόν έγκυος. Έστειλε και εμένα και έκανα την πρώτη μου εκεί. Ήταν τόσο κακή η εμπειρία που τελικά απέκτησα φοβία μετά.

Έχω κάνει 3 προσπάθειες στο Διαβαλκανικό αλλά με παρακολουθούσε εξωτερικός συνεργάτης τους. Από το κέντρο και τις εμβρυολόγους έμεινα πολύ ευχαριστημένη, αλλά λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο. Εκεί είχα και ένα ραντεβού με τον Τζαφέττα, σκέτη απογοήτευση.

Είδα τον Κολυμπιανάκη που είναι στο Γένεσις, μου άρεσε πολύ σα γιατρός άλλα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το κέντρο. Τώρα θα κλείσω ραντεβού και στο embryolab και μετά θα αποφασίσω.

Πάντως η Αθήνα είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Και δεν έχεις άμεση επαφή με τον γιατρό, οπότε δεν ξέρει καλά την υπόθεση σου.

KANTY
10-08-09, 11:55
Να πάω κατευθείαν για εξωσωματική; Έχω απελπιστεί...
Φιλενάδες, έχετε ακούσει τι συνέπειες μπορεί να έχουν μελλοντικά για τον οργανισμό οι εξωσωματικές;

leykh
10-08-09, 12:03
πρέπει να κάνεις μαστογραφία κάθε 6 μήνες και τεστ ΠΑΠ επίσης.Κάντε τον σταυρό σου και τίποτα δεν θα σου συμβεί...σκέψου πόσο πιο ευεργετικό είναι να φιλοξενίσεις στην μήτρα σου ένα παιδί και για την υγεία και για την ψυχολογία!

Dawn
10-08-09, 12:18
Αυτό για την μαστογραφία πρώτη φορά το ακούω. Μάλιστα ο μαστολόγος μου θεωρεί επικίνδυνες τις πολλές μαστογραφίες, και μου ζήτησε μόνο υπέρηχο ανά εξάμηνο.

nefi
10-08-09, 13:27
Κι εγώ δεν έχω ακούσει για τόσο συχνά μαστογραφία.
Κανείς δε μου είπε να κάνω κάτι διαφορετικό, αλλά όσο να πεις με τόσα φάρμακα και τόσα που ακούμε, μια υποψία την κουβαλάμε.

leykh
10-08-09, 13:38
έτσι κι αλλιώς λόγω ηλικίας οι περισσότερες, πρέπει να κάνουμε μαστογραφία 1 φορά τον χρόνο..όσο και να το κάνεις οι ορμόνες επιρρεάζονται με τόσα φάρμακα και καλό είναι να μην το αφήνουμε στην τύχη του ούτε το ΠΑΠ ούτε την μαστογραφία...

psixi
10-08-09, 22:05
ΚΙ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ,ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΩ,ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ..ΑΣ ΦΥΓΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΠΟΥ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ...ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΙ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ,ΤΙ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΝΟΥΜΕ Ε, ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΒΑΘΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ....ΑΣ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ,ΑΣ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ! ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΣΑΝ ΙΔΕΑ,ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕ ''ΦΑΕΙ'' ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΙΜΑΙ...ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ...ΩΣ ΤΑ ΕΞΗΝΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΩ???

KANTY
11-08-09, 10:22
Δηλαδή σε ποια ηλικία πρέπει να πηγαίνουμε καρφωτές για εξωσωματική; Από τα 30?????????
Να αυτοκτονήσω τώρα;
(31 είμαι...)

nefi
11-08-09, 12:49
Δηλαδή σε ποια ηλικία πρέπει να πηγαίνουμε καρφωτές για εξωσωματική; Από τα 30?????????
Να αυτοκτονήσω τώρα;
(31 είμαι...)

Όχι βρε κορίτσι μου.
Τι είναι αυτά που λες?

Αν δεν έχεις πρόβλημα, θα πας 31 χρονών για εξωσωματική?
Μην αγχώνεσαι τσάμπα.

τοσοδουλα
12-08-09, 10:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΝΩΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΣ, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΓΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Β. ΓΙΑ ΤΗΝ 2Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΝΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ!!! ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!!! ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΕΝΤΟΝΑ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ!

psixi
24-08-09, 18:57
[QUOTE=KANTY;1169852]Δηλαδή σε ποια ηλικία πρέπει να πηγαίνουμε καρφωτές για εξωσωματική; Από τα 30?????????
Να αυτοκτονήσω τώρα;
(31 είμαι...)[/QUO
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑ...ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...

sisika
24-08-09, 22:56
Τι προβλήματα έχετε κορίτσια?

lidiak
01-09-09, 15:32
Εμεις πηγαμε στο Διαβαλκανικο στον Τζαφετα και ολα πηγαν πολυ καλα..............

Μαργαρώ
01-09-09, 15:51
Κορίτσια και εμείς πηγαίνουμε στο embryolab και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι και ιδιαίτερα με την Αλεξία!!! η γυναίκα είναι φοβερή, ο τρόπος που σου μιλάει, που σε ακούει, που σου εξηγεί, η αίσθηση χιούμορ που έχει!!!! συν ότι είναι πάνω απ' όλα γυναίκα και καταλαβαίνει πόσο σημαντική είναι για όλες μας η μητρότητα. Το κέντρο είναι πεντακάθαρο, ωραίο περιβάλλον, οι εργαζόμενοι από την γραμματεία μέχρι τις νοσηλεύτριες είναι όλοι ευγενέστατοι και γλυκομίλητοι και από τους γιατρούς ως τώρα είμαστε ευχαριστημένοι με κάποια λίγα παραπονάκια... γενικά πιστεύω πως οπουδήποτε και αν απευθυνθείς για εξωσωματική επειδή τα λεφτά που παίζονται είναι πολλά, υπάρχει πάντα ένα θέμα...δεν θα σε αφήσουν εύκολα να ξεφύγεις νομίζω αν φτάσεις ως την πόρτα τους... υπάρχουν βέβαια και οι εξεραίσεις... εύχομαι ολόψυχα σε όλες μας καλή δύναμη και πίστη και η Παναγιά να μας αξιώσει όλες να γεμίσουν οι αγκαλιές μας...

leykh
01-09-09, 16:10
Κορίτσια και εμείς πηγαίνουμε στο embryolab και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι και ιδιαίτερα με την Αλεξία!!! η γυναίκα είναι φοβερή, ο τρόπος που σου μιλάει, που σε ακούει, που σου εξηγεί, η αίσθηση χιούμορ που έχει!!!! συν ότι είναι πάνω απ' όλα γυναίκα και καταλαβαίνει πόσο σημαντική είναι για όλες μας η μητρότητα. Το κέντρο είναι πεντακάθαρο, ωραίο περιβάλλον, οι εργαζόμενοι από την γραμματεία μέχρι τις νοσηλεύτριες είναι όλοι ευγενέστατοι και γλυκομίλητοι και από τους γιατρούς ως τώρα είμαστε ευχαριστημένοι με κάποια λίγα παραπονάκια... γενικά πιστεύω πως οπουδήποτε και αν απευθυνθείς για εξωσωματική επειδή τα λεφτά που παίζονται είναι πολλά, υπάρχει πάντα ένα θέμα...δεν θα σε αφήσουν εύκολα να ξεφύγεις νομίζω αν φτάσεις ως την πόρτα τους... υπάρχουν βέβαια και οι εξεραίσεις... εύχομαι ολόψυχα σε όλες μας καλή δύναμη και πίστη και η Παναγιά να μας αξιώσει όλες να γεμίσουν οι αγκαλιές μας...

Η Αλεξία είναι κορυφαία..αν δεν ήταν εκείνη μπορεί τωρα να είχα φύγει μετά από αυτό που έγινε...

Μαργαρώ
02-09-09, 22:19
Η Αλεξία είναι κορυφαία..αν δεν ήταν εκείνη μπορεί τωρα να είχα φύγει μετά από αυτό που έγινε...
Αν επιτρέπεται ποιος γιατρός σε παρακολουθεί στο embryolab; Εμείς πηγαίνουμε στον Χριστοφορίδη Νίκο από τον οποίο σε γενικές γραμμές είμαστε ευχαριστημένοι...

leykh
02-09-09, 23:30
Αν επιτρέπεται ποιος γιατρός σε παρακολουθεί στο embryolab; Εμείς πηγαίνουμε στον Χριστοφορίδη Νίκο από τον οποίο σε γενικές γραμμές είμαστε ευχαριστημένοι...

O Robert εμένα...και είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένη γιατί χαμογελάει και είναι ανοιχτόκαρδος και σούπερ αισιόδοξος:grin:

vickypap
03-09-09, 08:17
εγω απο τον πραπα εμεινα ευχαριστημενη,ισως επειδη ειχα και εγκυμοσυνη με την πρωτη φορα.και την επομενη φορα εκει θα παω.την πρωτη την εκανα μολις εκλεισα τα 27 αλλα ηξερα το προβλημα μου απο πολυ μικρη.το προβλημα μου ειναι κλειστες σαλπιγγες(τελειως ομως)που εγιναν ετσι μετα απο 3 χειρουργεια το ενα χειροτερο απο το αλλο και μια μεγαλη αιμμοραγια στην κοιλια απο σπασμενη αρτηρια την ωρα του τελευταιου χειρουργειου.

ΜΑΡΥ.Τ
14-09-09, 00:36
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Μετά απο 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις είμαι στην φάση να κάνω την τρίτη και τελευταία μου, με τα νευρα μου σπασμένα και ψυχολογία χάλιααααα. Αν αποτύχει και αυτή πάω για εξωσωματική..... το θέμα είναι που την κάνω την εξωσωματική......
Εκτός απο την γιατρό που κάνω τώρα τις σπερματεγχύσεις, ο γυναικολόγος μου μου προτείνει το Χριστοφορίδη και το embryolab, όμως είμαι αρκετά επιφυλακτική πλέον με τους γιατρούς και θα ήθελα να μάθω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία απο το συγκεκριμένο εργαστήριο, αν είναι ευχαριστημένη, πως είναι η αντιμετόπηση τους και αν έχεις άμεση επαφή με τον γιατρό που σε παρακολουθεί......για να καταλάβετε, στην γιατρό που είμαι τώρα μιλάω περισσότερο με την γραμματέα της παρά με την ίδια....και έχω αρχίσει και σπάζομαι...

poppi
14-09-09, 12:21
Mary.T δεν ξερω να σου πω για τον Χριστοφοριδη, αν κ εχω ακουσει καλα λογια.Μηπως μπορεις να μου πεις πως λενε την γιατρο που κανεις τωρα τις σπερματεγχυσεις??

psixi
14-09-09, 16:11
ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟΛΑΒ!ΧΡΕΩΘΗΚΑΜΕ 130 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ..ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΚΕΙ ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ!...ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΕ COURIER.ΛΙΓΟ ΜΠΑΤΕ ΣΚΥΛΟΙ ΑΛΕΣΤΕ ΕΙΝΑΙ...

ΜΑΡΥ.Τ
15-09-09, 11:01
Mary.T δεν ξερω να σου πω για τον Χριστοφοριδη, αν κ εχω ακουσει καλα λογια.Μηπως μπορεις να μου πεις πως λενε την γιατρο που κανεις τωρα τις σπερματεγχυσεις??

Πάω στην Ζεβακάκου Γλυκερία, η οποία κάνει όλη την διαδικασία στο Γέννεσης

poppi
15-09-09, 15:48
Πάω στην Ζεβακάκου Γλυκερία, η οποία κάνει όλη την διαδικασία στο Γέννεσης

Kαλα το υποπτευθηκα λοιπον.Κ γω σ αυτη μολις ξεκινησα την διαδικασια για την πρωτη μου σπερματεγχυση.Μου την συνεστησε η γυναικολογος μου.Μου φανηκε καλη κ χαμογελαστη.Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι καλη στην δουλεια της.Κ γω μιλαω πιο πολυ με την γραμματεα της για τα διαδικαστικα τουλαχιστον.Δεν ξερω εχω τις επιφυλαξεις μου, εσυ δεν εμεινες ικανοποιημενη?

Markella
15-09-09, 15:59
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Θ'ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ,ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 4 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΟ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ 5η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΕΒΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΦΟΡΕΣ,ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΗ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΚΙ Ο ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΕΔΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΙΕΡΩΝΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΩ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΚΟΠΕΛΛΙΕΣ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΔΩΣΕ

momitsi
15-09-09, 17:44
ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΟ ******** Κ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΜΕ ΕΠΕΡΝΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΠΕΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩΣ-ΕΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.

ΜΑΡΥ.Τ
16-09-09, 01:13
Kαλα το υποπτευθηκα λοιπον.Κ γω σ αυτη μολις ξεκινησα την διαδικασια για την πρωτη μου σπερματεγχυση.Μου την συνεστησε η γυναικολογος μου.Μου φανηκε καλη κ χαμογελαστη.Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι καλη στην δουλεια της.Κ γω μιλαω πιο πολυ με την γραμματεα της για τα διαδικαστικα τουλαχιστον.Δεν ξερω εχω τις επιφυλαξεις μου, εσυ δεν εμεινες ικανοποιημενη?

Και εγω έχω ακούσει καλά λόγια και γ΄αυτό πήγα σε αυτήν, σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένη, απλά με πειράζει λιγάκι που μιλάω συνέχεια με την γραμματέα της.
Τι να πω.... σου εύχωμαι πάντως καλή επιτυχία.
Τώρα που άρχισα να το συζητάω για εξωσωματική άρχισα να ψάχνομαι και για κάποιον άλλον και μου συνέστησε ο γυναικολόγος μου τον Χριστοφορίδη. Αχ δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω....ελπίζω μόνο να πετύχει αυτή την φορά η σπερματέγχυση και να μην χρειαστεί να μπω σε αυτό το λούκι.

poppi
16-09-09, 22:32
Μακαρι ΜΑΡΥ.Τ στο ευχομαι ολοψυχα!!Εγω το μονο παραπονο που εχω απ αυτην προς το παρον, ειναι πως οταν της ειπα για διπλη σπερματεγχυση ειπε πως δεν θα κερδισουμε κατι.Εγω ομως θα θελα να το κανω.Δεν ξερω θα ξαναμιλησω μαζι της.
Κ μεις αν δεν τα καταφερουμε με την σπερματεγχυση κ αποφασισουμε την εξωσωματικη μαλλον σ αυτον θα παω, εχω ακουσει κ γω καλα λογια.Δεν ειναι μονο το αγχος που εχουμε για να πανε ολα καλα κ να τα καταφερουμε, εχουμε κ το θεμα με τους γιατρους.Ελπιζω να ξεμπερδεψουμε συντομα απ ολα αυτα!

ΜΑΡΥ.Τ
17-09-09, 01:40
Μακάρι poppi τι να πω, ο Θεός να μας βοηθήσει. Πάντως να ξέρεις ότι έχω γνωστή που πίνει νερό στο όνομα της Ζερβακάκου, έκανε μια εξωσωματική πριν αρκετά χρόνια και πέτυχε και έχει τώρα έναν παλίκαρο. Σου το γράφω αυτό απλώς για να ξέρεις......απλά εγω ψάχνομαι και γ΄αυτό έβαλα και εδω το ερώτημα να ακούσω και άλλες γνώμες.

Μέσα στην επόμενη εβδομάδα λογικά εγω θα πρέπει να κάνω την σπεματέγχυση και μια που το ανέφερες θα την ρωτήσω και εγω τι γνώμη έχει για την διπλή σπερματέγχυση να δω τι θα μου πει.

poppi
17-09-09, 14:54
Μακάρι poppi τι να πω, ο Θεός να μας βοηθήσει. Πάντως να ξέρεις ότι έχω γνωστή που πίνει νερό στο όνομα της Ζερβακάκου, έκανε μια εξωσωματική πριν αρκετά χρόνια και πέτυχε και έχει τώρα έναν παλίκαρο. Σου το γράφω αυτό απλώς για να ξέρεις......απλά εγω ψάχνομαι και γ΄αυτό έβαλα και εδω το ερώτημα να ακούσω και άλλες γνώμες.

Μέσα στην επόμενη εβδομάδα λογικά εγω θα πρέπει να κάνω την σπεματέγχυση και μια που το ανέφερες θα την ρωτήσω και εγω τι γνώμη έχει για την διπλή σπερματέγχυση να δω τι θα μου πει.

Κ γω προς τα τελη της αλλης υπολογιζω.Αυριο το πρωι θα παω για εξεταση αιματος, για να φουμε που βρισκομαστε.Κ γω θα ξανασυζητησω μαζι της για την διπλη, θελω να την κανω.Εσεις τι προβλημα εχετε?Εμεις χαμηλη κινητικοτητα.Γυρω στο 40%.Κ οχι κ τοσο καλη μορφολογια.

ANNETA-THES
17-09-09, 15:56
Κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω έχει κάνει καμιά σας εξωσωματική λόγω ανεξήγητης υπογονιμότητας?
Αυτό συμβαίνει σε εμάς,έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν μας έχουν βρει τίποτα.
Και κάτι άλλο.
Ο γιατρός μου προτείνει τον Κολυμπιανάκη.
Τι γνωρίζετε για το συγκεκριμένο κέντρο?

Dawn
17-09-09, 16:07
Αχ και εγώ για τον Κολυμπιανάκη ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια σας εμπειρία. Έκανα ένα ραντεβού μαζί του και μου άρεσε πολύ, αφιέρωσε πολύ ώρα, ήταν πολύ συγκεκριμένος και ηθελε να βοηθήσει στα προβλήματα που του ανέφερα αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το κέντρο που συνεργάζεται. Όποιες εμπειρίες και γνώμες, ευπρόσδεκτες.

ΜΑΡΥ.Τ
18-09-09, 00:09
@poppi: Βασικά δεν μας βρίσκουν κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. ¨οτι εξετάσεις έχουμε κάνει είναι ΟΚ. Ανεξήγητη υπογονιμότητα μας λένε......τι να πω. Αν την ρωτήσεις πάλι για την διπλή πές μου τι σου είπε. Και πάλι καλή ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

@ ΑΝΝΕΤΑ-ΤΗΕS @ Dawn: Δεν τον ξέρω τον συγκεκριμένο κορίτσια. Αννέτα και εμάς συνέχεια για ανεξήγητη υπογονιμότητα μας λένε, μου φαίνετε όλοι την ίδια καραμέλα πιπιλάνε...τι να πω. Καλή επιτυχία και σε εσάς κορίτσια.

poppi
19-09-09, 01:17
@poppi: Βασικά δεν μας βρίσκουν κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. ¨οτι εξετάσεις έχουμε κάνει είναι ΟΚ. Ανεξήγητη υπογονιμότητα μας λένε......τι να πω. Αν την ρωτήσεις πάλι για την διπλή πές μου τι σου είπε. Και πάλι καλή ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

@ ΑΝΝΕΤΑ-ΤΗΕS @ Dawn: Δεν τον ξέρω τον συγκεκριμένο κορίτσια. Αννέτα και εμάς συνέχεια για ανεξήγητη υπογονιμότητα μας λένε, μου φαίνετε όλοι την ίδια καραμέλα πιπιλάνε...τι να πω. Καλή επιτυχία και σε εσάς κορίτσια.

Σημερα μιλησα μαζι της κ της ξαναειπα πως θελω να κανω την διπλη.Η απαντηση της ηταν να την κανω αν θελω αλλα εκεινη πιστευει πως δεν θα μας βοηθησει σε κατι.Δεν ξερω, ισως να χει δικιο, για την δικια μας περιπτωση ομως.Εσας που δεν εχετε καποιο προβλημα ισως βοηθαει οντως περισσοτερο.Ξερω ζευγαρι με ανεξηγητη υπογονιμοτητα που εμεινε εγκυος με την πρωτη διπλη σπερματεγχυση.Συζητα το μαζι της να δεις τι θα σου πει.
Εγω εχω μπερδευτει λιγο αλλα λεω να κανω την διπλη εστω κ για ψυχολογικους λογους μονο.

ΜΑΡΥ.Τ
19-09-09, 09:50
Σημερα μιλησα μαζι της κ της ξαναειπα πως θελω να κανω την διπλη.Η απαντηση της ηταν να την κανω αν θελω αλλα εκεινη πιστευει πως δεν θα μας βοηθησει σε κατι.Δεν ξερω, ισως να χει δικιο, για την δικια μας περιπτωση ομως.Εσας που δεν εχετε καποιο προβλημα ισως βοηθαει οντως περισσοτερο.Ξερω ζευγαρι με ανεξηγητη υπογονιμοτητα που εμεινε εγκυος με την πρωτη διπλη σπερματεγχυση.Συζητα το μαζι της να δεις τι θα σου πει.
Εγω εχω μπερδευτει λιγο αλλα λεω να κανω την διπλη εστω κ για ψυχολογικους λογους μονο.

Τι ενέσεις κάνεις?? Puregon?? πόσες μονάδες?
Να την κάνεις την διπλή αν αυτό σε κάνει να νιώσεις καλύτερα!! Δηλαδή εσύ μίλησες απευθείας μαζί της??
Σου είπε αν θα σου χρεώσει παραπάνω για την διπλή??

poppi
19-09-09, 18:14
Τι ενέσεις κάνεις?? Puregon?? πόσες μονάδες?
Να την κάνεις την διπλή αν αυτό σε κάνει να νιώσεις καλύτερα!! Δηλαδή εσύ μίλησες απευθείας μαζί της??
Σου είπε αν θα σου χρεώσει παραπάνω για την διπλή??

Ναι τις puregon κανω.Ξεκινησα με 75 τις 3 πρωτες μερες κ μετα την εξεταση αιματος που εκανα την Παρασκευη μου ειπε να αυξησω την δοση στα 100.Εσυ ποσο κανεις?
Οταν πηγα να δωσω αιμα, ειπα στην γραμματεα της πως θελω να μιλησω με την γιατρο.Δεν ειχα ραντεβου βεβαια, αλλα με εβαλε μεσα για λιγο.Την πρωτη φορα που ειχα παει στο γραφειο της ρωτησα την γραμματεα της φευγοντας ποσο κοστιζει η διπλη, αν θυμαμαι καλα μου ειπε +120 ή 150 (δεν θυμαμαι σιγουρα, θα τν ξαναρωτησω) που ειναι ουσιαστικα η επεξεργασια το σπερματος.
Εσεις ορισατε ημερομηνια για την σπερματεγχυση?Αναρωτιεμαι ποτε θα ξερω..

ΜΑΡΥ.Τ
19-09-09, 22:42
και εγω με 75 ξεκίνησα και την Πέμπτη που πήγα για εξέταση αίματος μου την ανέβασε την δόση σε 150.
Όταν θα ξαναπάω για αίμα και υπέρηχο, φαντάζομαι ότι ανάλογα με τα αποτελέσματα θα μου πεί και πότε θα γίνει και σπερματέγχση.
Φαντάζομαι και σε σένα κάπως έτσι θα γίνει.....την Τρίτη θα πας ( αν υπολογίζω σωστά) για αίμα και υπέρηχο και ανάλογα θα σου πεί και πότε θα γίνει η σπερματέγχυση.
Άντε πλησιάζουν οι μέρες.

thessalonikia
19-09-09, 23:33
και εγω στον πραππα εκανα την εξωσωματικη και εμεινα με την πρωτη ειμαι πολυ ευχαριστημενη αλλα βασικο ρολο παιζει και ο γυναικολογος κοριτσια ισως τον σημαντικοτερο για μενα

poppi
20-09-09, 03:18
και εγω με 75 ξεκίνησα και την Πέμπτη που πήγα για εξέταση αίματος μου την ανέβασε την δόση σε 150.
Όταν θα ξαναπάω για αίμα και υπέρηχο, φαντάζομαι ότι ανάλογα με τα αποτελέσματα θα μου πεί και πότε θα γίνει και σπερματέγχση.
Φαντάζομαι και σε σένα κάπως έτσι θα γίνει.....την Τρίτη θα πας ( αν υπολογίζω σωστά) για αίμα και υπέρηχο και ανάλογα θα σου πεί και πότε θα γίνει η σπερματέγχυση.
Άντε πλησιάζουν οι μέρες.

Mια μερα διαφορα εχουμε δλδ?Ναι την Τριτη θα παω.Εσυ Δευτερα?Μακαρι να ειμαστε τυχερες!

ΜΑΡΥ.Τ
20-09-09, 15:49
Ναι, μια μέρα διαφορά έχουμε :-).
Μακάρι να δώσει ο Θεός και να τελειώσει εδω η αγωνία μας

Διδυμακι81
20-09-09, 19:31
κοριτσια εμεις πηγαμε στο embryolab.Εμεινα εγκυος με την πρωτη προσπαθεια και περιμενω διδυμακια!!!! Η περιπτωση μας ηταν πολυ απογοητευτικη οσον αφορα την ποιοτητα του σπερματος και την δικη μου οωρηξια αλλα η ομαδα της Αλεξιας Χατζηπαρασιδου εκανε το θαυμα της!!!Και τους ευγνωμονω καθημερινα για την προσηλωση και την προσπαθεια που εκαναν για μας!!! Ο γιατρος που εκανε την οωληψια και την εμβρυομεταφορα ειναι ο Χριστοφοριδης Νικος.Οι ανθρωποι εχουν απιστευτη αφοσιωση και γνωσεις σ'αυτο που κανουν!!!!!!!Αν χρειαστει να παω για το 3ο μου παιδακι θα παω με κλειστα ματια!!!!!!(λετε να ξαναβγουν διδυμα??τελειο!!):lol:Κλεινοντας θα σας πω πως στην τελευταια μου επισκεψη εκει ειδα ενα ζευγαρι που πηγε με το μωρο που απεκτησαν απο την πολυτιμη βοηθεια του κεντρου.Ηταν τοσο συγκινητικη η ατμοσφαιρα με τους γιατρους και τους γονεις να κοιτουν με λατρεια αυτο το μικρο μουτρακι...

may
21-09-09, 15:04
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ . ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΠΡΩΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟ Η ΜΕ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟ? ΓΕΝΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ? ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Διδυμακι81
21-09-09, 18:33
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ . ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΠΡΩΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟ Η ΜΕ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟ? ΓΕΝΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕ ΤΕ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ? ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Σ'ευχαριστώ πολυ May !Ευχομαι και σε σενα οτι καλυτερο! Στο πρωτο ραντεβου μιλησαμε και με τον γυναικολογο αλλα και με την εμβρυολογο.Σε ενα αλλο ραντεβου μιλησαμε με τον ψυχολογο(τον τρελλαναμε τον ανθρωπο γιατι συνεχεια γελουσαμε,πηγαμε με την καλυτερη ψυχολογια να τονισω).Ο προσωπικος σου γυναικολογος θα σας ενημερωσει για τις απαραιτητες εξετασεις που πρεπει να κανετε και οι δυο(σαλπιγγογραφια,υπερηχο,σπερμοδιαγραμμα)και θα πατε με αυτες.Απο κει και περα αναλογως με την περιπτωση του καθε ζευγαριου ακολουθειται ενα προγραμμα απο το κεντρο.Ενεσεις,υπερηχοι,σπερμοδιαγραμματα,αιμοληψιες,επειτα οωληψια και μετα απο 2-3 μερες γινεται η εμβρυομεταφορα.Και μετα απο 12 μερες μαθαινεις τα ευχαριστα!!!!!!!!Μονο θετικη σκεψη απο την πρωτη στιγμη που το αποφασιζεις!!!!Αν εισαι στο ΙΚΑ πρεπει να περασεις απο επιτροπη για εγκριση.Το ΙΚΑ επισης σου παρεχει τα περισσοτερα φαρμακα δωρεαν.Το κοστος της διαδικασιας εξαρταται οπως ειπα απο την περιπτωση του καθε ζευγαριου ξεχωριστα.Αν γινει μικρογονιμοποιηση..καταψυξη..εννοειται πως τα πληρωνεις αυτα.Να σου πω την αληθεια δεν τα υπολογισα τα λεφτα που δωσαμε γιατι δεν μετρανε μπροστα σ'αυτο που νιωθουμε καθημερινα κοιτωντας την κοιλιτσα μου να φουσκωνει με 2 μωρακια μεσα!!!Για να παρεις μια ιδεα θα σου πω πως εμεις πληρωσαμε 4000Ε.Ελπιζω να σε βοηθησα.

ΜΑΡΥ.Τ
22-09-09, 00:23
Διδυμακι81, σου εύχομαι με το καλό να υποδεχθείς τα νέα μέλη της οικογένειας.
Πες μου σε παρακαλώ, όλες τις εξετάσεις τις έκανες στο embryolab? πλήρωνές ξεχωριστά καθε εξέταση ή είναι μεσα στο πακέτο της εξωσωματικής??
Πόσο οργανομένο είναι το κέντρο απο γιατρούς?? Η οωληψία γίνετε εκεί μέσα?? υπάρχει αναισθησιολόγος και καρδιολόγος??
Δηλαδή τι περιλαμβάνετε μέσα σε αυτά τα 4000????
Ουφ!! αγχώθηκα τώρα....

poppi
22-09-09, 00:33
Mary T. τι εκανες τελικα?Πηγες σημερα απ την γιατρο?Σου ειπε ποτε θα γινει η σπερματεγχυση?

may
22-09-09, 13:42
ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ Η ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ? ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΧΩΡΙΣΤΑ? ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ?

Διδυμακι81
22-09-09, 13:49
Διδυμακι81, σου εύχομαι με το καλό να υποδεχθείς τα νέα μέλη της οικογένειας.
Πες μου σε παρακαλώ, όλες τις εξετάσεις τις έκανες στο embryolab? πλήρωνές ξεχωριστά καθε εξέταση ή είναι μεσα στο πακέτο της εξωσωματικής??
Πόσο οργανομένο είναι το κέντρο απο γιατρούς?? Η οωληψία γίνετε εκεί μέσα?? υπάρχει αναισθησιολόγος και καρδιολόγος??
Δηλαδή τι περιλαμβάνετε μέσα σε αυτά τα 4000????
Ουφ!! αγώθηκα τώρα....
MARY.T μπορεις να μπεις στο site του embryolab και να παρεις πολλες πληροφοριες.Οι εξετασεις(σπερμοδιαγραμματα,αιμοληψιες και υπερηχοι)γινονται εκει.Εννοειται πως υπαρχει αναισθησιολογος !Μα αυτος κανει την μεθη την ωρα της οωληψιας.Για σας μπορει το κοστος να ειναι πολυ λιγοτερο απο εμας!Μονο αν πατε απο κει και μιλησετε με τους γιατρους και το προσωπικο θα μαθετε ακριβως τι θα γινει με την περιπτωση σας και το κοστος.Παντως θεωρειται ενα απο τα καλυτερα κεντρα εξωσωματικης στην Β.Ελλαδα.Παλι εκει θα πηγαινα!

Διδυμακι81
22-09-09, 13:58
ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ Η ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ? ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΧΩΡΙΣΤΑ? ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ?
Γεια σου Μαy!Με τον Χριστοφοριδη ειχαμε την πρωτη συζητηση και ενημερωση ,καναμε εναν υπερηχο,μετα την οωληψια,την εμβρυομεταφορα και τον πρωτο υπερηχο αφου εμεινα εγκυος.Ολους τους αλλους υπερηχους τους εκανε η γυναικολογος μου που ειναι και μια απο τους γυναικολογους του κεντρου.Να διευκρινισω οχι στο ιατρειο της αλλα στο embryolab.Το τελικο κοστος αφορα και ολους τους γιατρους που σε παρακολουθουν,οπως γυναιολογους,εμβρυολογο,ψυχολογο..Οι εξετασεις ολες γινονται στο κεντρο.Οι αιμοληψιες γινονται εκει αλλα τα αποτελεσματα ερχονται απο ενα μικροβιολογικο εργαστηριο που συνεργαζονται.Πολυ πιο οικονομικα απο οποιοδηποτε αλλο μικροβιολογικο.Το τσεκαρα.

christm
22-09-09, 14:44
Κοριτσια εγώ θα πάω στην Ζερβακάκου ξέρετε κάτι γι' αυτήν την γιατρό;

may
22-09-09, 14:51
ΣΥΓΝΩΜΗ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ, ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ? ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΩΙ Η ΑΠΟΓΕΥΜΑ? Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ? ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ? ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΗΡΕ Η ΟΛΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ? ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ, ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ? ΕΙΧΕ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Διδυμακι81
22-09-09, 15:00
ΣΥΓΝΩΜΗ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ, ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ? ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΩΙ Η ΑΠΟΓΕΥΜΑ? Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ? ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ? ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΗΡΕ Η ΟΛΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ? ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ, ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ? ΕΙΧΕ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Καθε 2 μερες σου κανουν εκει υπερηχο για να βλεπουν ποσο μεγαλωνουν τα ωαρια.Αφου εμεινα εγκυος πηγαινα στο ιατρειο της γιατρου μου αποκλειστικα.Πρωι μονο γινονται οι επισκεψεις.Η γυναικολογος μου λεγεται Ιωακειμιδου Χριστινα.Τα κεντρα εξωσωματικης ασχολουνται μονο με την διαδικασια για να μεινεις εγκυος.Μετα πηγαινεις στον γιατρο σου.4/6 αδιαθετησα.Την επομενη μερα αρχισα τις ενεσεις,υπερηχους και αιμοληψιες.Στις 16/6 εγινε η οωληψια και στις 19/6 η εμβρυομεταφορα.Και μετα απο 12 μερες εμαθα πως ειμαι εγκυος!!!!Στο ΙΚΑ ειμαι.Με την επιτροπη ολα καλα.Κανενα προβλημα.

may
22-09-09, 15:18
ΔΙΔΥΜΑΚΙ ΕΧΕΙΣ ΠΜ.

poppi
22-09-09, 18:57
Κοριτσια εγώ θα πάω στην Ζερβακάκου ξέρετε κάτι γι' αυτήν την γιατρό;

Εγω σ αυτην παω τωρα για την πρωτη μου σπερματεγχυση.Μου την συνεστησε η γιατρος μου.Μεχρι τωρα δεν εχω κανενα παραπονο, ειναι συζητησημη και πιστευω οτι κανει καλα την δουλεια της.Παραπανω πραγματα κ γω δεν γνωριζω.Για εξωσωματικη θα πας?

ΜΑΡΥ.Τ
22-09-09, 19:38
Mary T. τι εκανες τελικα?Πηγες σημερα απ την γιατρο?Σου ειπε ποτε θα γινει η σπερματεγχυση?

Πήγα εχθές αλλά μου είπε να ξαναπάω την Τετάρτη γιατί δεν είχε μεγαλώσει πολύ το ωάριο, τώρα αύριο που θα ξαναπάω πιστεύω να έχουμε βελτίωση και να μου πει και πότε θα την κάνουμε. Εσύ τι έκανες?? πήγες?

christm, έχω ακούσει καλά λόγια για την Ζερβακάκου, αλλά γενικά όπως βλέπεις όλες ψαχνόμαστε

poppi
22-09-09, 22:39
Πήγα εχθές αλλά μου είπε να ξαναπάω την Τετάρτη γιατί δεν είχε μεγαλώσει πολύ το ωάριο, τώρα αύριο που θα ξαναπάω πιστεύω να έχουμε βελτίωση και να μου πει και πότε θα την κάνουμε. Εσύ τι έκανες?? πήγες?

christm, έχω ακούσει καλά λόγια για την Ζερβακάκου, αλλά γενικά όπως βλέπεις όλες ψαχνόμαστε

Nαι πηγα σημερα κ μου ειπε να ξαναπαω την Παρασκευη κ οτι μαλλον Δευτερα το βλεπει να το κανουμε.Το θεμα ειναι οτι θα παρω κ τριτο κουτι πουρεγκον που μαλλον θα κανω μεχρι το Σαββατο κ μετα την πρεγκνιλ.Για σιγουρα ομως θα μου πει την Παρασκευη.Τελικα για την διπλη ειναι +120 που παιρνει το μικροβιολογικο για το σπερμα.Εσυ την ειπες για διπλη?Τι σου ειπε?

ΜΑΡΥ.Τ
24-09-09, 10:56
Nαι πηγα σημερα κ μου ειπε να ξαναπαω την Παρασκευη κ οτι μαλλον Δευτερα το βλεπει να το κανουμε.Το θεμα ειναι οτι θα παρω κ τριτο κουτι πουρεγκον που μαλλον θα κανω μεχρι το Σαββατο κ μετα την πρεγκνιλ.Για σιγουρα ομως θα μου πει την Παρασκευη.Τελικα για την διπλη ειναι +120 που παιρνει το μικροβιολογικο για το σπερμα.Εσυ την ειπες για διπλη?Τι σου ειπε?

Μπα δεν την είπα τελικά τίποτα, πιστεύω ότι αν είναι να πετύχει θα πετύχει. Την Παρασκευή θα ξαναπάω να με δει και να μου πει πως θα συνεχίσουμε. Εγώ έχω είδη αρχίσει το τρίτο κουτι πουρεγον, αλλά για μετά μου είπε να πάρω την ovitrelle. Τι ώρα θα πας την Παρασκευή??

poppi
24-09-09, 12:37
Μπα δεν την είπα τελικά τίποτα, πιστεύω ότι αν είναι να πετύχει θα πετύχει. Την Παρασκευή θα ξαναπάω να με δει και να μου πει πως θα συνεχίσουμε. Εγώ έχω είδη αρχίσει το τρίτο κουτι πουρεγον, αλλά για μετά μου είπε να πάρω την ovitrelle. Τι ώρα θα πας την Παρασκευή??

Tι ειναι η ovitrelle?Ποτε μετα θα την παρεις?
Στις 10.30 θα παω.Εσυ??Λες να συναντηθουμε εκει??

waterlilly
24-09-09, 18:04
επιτέλους κορίτσια! Σας βρήκα! Κι εγώ έκλεισα στην κ. Ζερβακάκου ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα! Είναι καλή? Υπάρχει κάποια που έκανε εξωσωματική εκεί?

ΜΑΡΥ.Τ
24-09-09, 21:06
Tι ειναι η ovitrelle?Ποτε μετα θα την παρεις?
Στις 10.30 θα παω.Εσυ??Λες να συναντηθουμε εκει??

Η οvitrelle είναι αντίστοιχη της πρεγκνυλ, δεν ξέρω όμως πως επιλέγουν ποια θα χρησιμοποιηθεί σε κάθε περίπτωση.
χαχαχα και εγω 10,30 θα είμαι εκεί, βασικά θα είμαι και ποιο νωρίς, απλά η Ζερβακάκου έρχεται 10.30. Θα φοράω Τζην και άσπρα σπορτέξ και είμαι και παχουλούλα.....αν δεις κάποια με αυτές τις προδιαγραφές έλα να μου μιλήσεις χαχαχα

waterlilly γειά σου! εγω κάνω σπερματέγχυση, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και ξέρω άτομο το οποίο έμεινε έγκυος με την πρώτη εξωσωματική. Τι να σου πω και εγω ψάχνομαι ακόμα.

poppi
24-09-09, 22:11
Η οvitrelle είναι αντίστοιχη της πρεγκνυλ, δεν ξέρω όμως πως επιλέγουν ποια θα χρησιμοποιηθεί σε κάθε περίπτωση.
χαχαχα και εγω 10,30 θα είμαι εκεί, βασικά θα είμαι και ποιο νωρίς, απλά η Ζερβακάκου έρχεται 10.30. Θα φοράω Τζην και άσπρα σπορτέξ και είμαι και παχουλούλα.....αν δεις κάποια με αυτές τις προδιαγραφές έλα να μου μιλήσεις χαχαχα

waterlilly γειά σου! εγω κάνω σπερματέγχυση, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και ξέρω άτομο το οποίο έμεινε έγκυος με την πρώτη εξωσωματική. Τι να σου πω και εγω ψάχνομαι ακόμα.

χαχαχα!Εγω θα φοραω κολαν κ γκρι φορεματακι!Θα τα πουμε εκει!

waterlilly κ γω την πρωτη μου σπερματεγχυση κανω στη Ζερβακακου.Προς το παρον δεν εχω καποιο παραπονο.

poppi
25-09-09, 16:04
MΑΡΥ Τ. εχεις πμ!

ΜΑΡΥ.Τ
25-09-09, 22:54
MΑΡΥ Τ. εχεις πμ!

Σου απάντησα!!! Καλή μας επιτυχία!!!!!!!

Eirini1973
28-09-09, 13:12
Κορίτσια καλημέρα κι απο μένα. Αν και δεν έχω καμια σχέση με την εξωσωματική, μίλησα τις προάλλες με μια γνωστή μου που δουλεύει εθελόντρια στο Κυβέλη. Μου σύστησε ανεπιφύλακτα (για φίλη μου που θα κάνει εξωσωματική ) κάποια Ζερβακάκου από το Γένεσις. Εγγυημένη. Οποια θέλει μου στελνει π.μ. για να δώσω τηλέφωνα.
Ειρήνη

waterlilly
01-10-09, 18:35
Κορίτσια καλό μήνα! Εγώ έκανα την πρώτη επίσκεψη στην κ. Ζερβακάκου και πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Φαίνεται πολύ έμπειρη και γνώστης του θέματος. Πολύ ήρεμα μου εξήγησε τα πάντα και πραγματικά ησύχασα. Τι να πω! Ο Θεός βοηθός!

robenula
01-10-09, 21:31
Κορίτσια καλό μήνα! Εγώ έκανα την πρώτη επίσκεψη στην κ. Ζερβακάκου και πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Φαίνεται πολύ έμπειρη και γνώστης του θέματος. Πολύ ήρεμα μου εξήγησε τα πάντα και πραγματικά ησύχασα. Τι να πω! Ο Θεός βοηθός!
η κυρια ζερβακακου ειναι στην αθηνα?

ΜΑΡΥ.Τ
02-10-09, 01:51
η κυρια ζερβακακου ειναι στην αθηνα?

robenula, η Ζερβακάκου είναι στην Θεσσαλονίκη, στο Γενεσις

APELAN
02-10-09, 08:57
Καλημέρα σε ολες. Θα ήθελα να μάθω για τον Κολυμπιανάκη, αν είναι και σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής. Εγώ τον γνώρισα στο Παπαγεωργίου.Έκανα εκεί σπερματέγχυση.Οι εντυπώσεις από εκεί είναι άριστες, αν εξαιρέσεις τογεγονός οτι πρέπει να περιμένεις τρεις μήνες για το πρώτο ραντεβού και άλλους τόσους για το δεύτερο.Σ' αυτό το διάστημα θα πρέπει να κάνεις όλες τις εξετασεις που θα σου ζητήσουν.Και είναι πάρα πολλές. Οπότε το δευτερο τρίμηνο περνάει χωρίς να το καταλάβεις.Στη συνέχεια δεν περιμένεις, πηγαίνεις ανάλογα με την περίοδό σου.
Μια φίλη μου δε θέλει να περιμένει, μένει στο εξωτερικό, γι' αυτό θέλω να μάθω αν ο Κολυμπιανάκης είναι και αλλού.
Ευχαριστώ

Dawn
02-10-09, 13:08
Είναι και στο Γέννεσις. Έχει δικό του ιατρείο εκτός και τα υπόλοιπα γίνονται σ' αυτό το κέντρο.

ANNETA-THES
02-10-09, 15:47
Καλημέρα σε ολες. Θα ήθελα να μάθω για τον Κολυμπιανάκη, αν είναι και σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής. Εγώ τον γνώρισα στο Παπαγεωργίου.Έκανα εκεί σπερματέγχυση.Οι εντυπώσεις από εκεί είναι άριστες, αν εξαιρέσεις τογεγονός οτι πρέπει να περιμένεις τρεις μήνες για το πρώτο ραντεβού και άλλους τόσους για το δεύτερο.Σ' αυτό το διάστημα θα πρέπει να κάνεις όλες τις εξετασεις που θα σου ζητήσουν.Και είναι πάρα πολλές. Οπότε το δευτερο τρίμηνο περνάει χωρίς να το καταλάβεις.Στη συνέχεια δεν περιμένεις, πηγαίνεις ανάλογα με την περίοδό σου.
Μια φίλη μου δε θέλει να περιμένει, μένει στο εξωτερικό, γι' αυτό θέλω να μάθω αν ο Κολυμπιανάκης είναι και αλλού.
Ευχαριστώ

Ειναι στο γενεσις αλλα εχει δικο του ιατρειο.Εαν θέλεις τα τηλεφωνα του πολυ ευχαριστως να σου τα δωσω

pegg
07-10-09, 21:15
Κορίτσια έκανε καμία σπερματέγχυση στον Γκριμπίζη στο γένεσις? γνωρίζει καμία κάτι???

pegg
14-10-09, 11:40
Καμμία? :shock::shock: Καταλαβα:-?:-?

NESTOROUDI
01-12-09, 18:07
4 φιλες μου εμειναν εγκυες στο embryolab. στον Χριστοφοριδη. οι δυο με εξωσωματικη με την πρωτη επιασαν. οι αλλες 2 με παρακολουθηση ωορηξιας και αρκετες εξετασεις, που τοσα χρονια δεν ξερω γιατι δεν τις εκανε κανενας γιατρος. (η μια εστειλε την αλλη, μετα την επιτυχια της!!!)
εγω ξεκιναω τωρα τη διαδικασια και ευχομαι να πανε ολα καλα.
παντως μεχρι στιγμης, ολα φαινονται πολυ καλα, ευγενεια, εξυπηρετηση, ταχυτητα, ωραιος χωρος.
περασα επιτροπη σε 3 μερες. ολα κανονιστηκαν μεσω του κεντρου.
ειμαι αισιοδοξη και πολυ ηρεμη. βλεπω οτι ασχολουνται διεξοδικα με ολα και δεν αφηνουν στην τυχη το παραμικρο!!!
θα σας ενημερωσω για τις λεπτομερειες. Παντως ο Χριστοφοριδης ειναι πολυ γλυκος σαν ανθρωπος και απ'οτι φαινεται και λαμπρος επιστημονας. Του εχω εμπιστοσυνη.

silber
01-12-09, 19:08
O γριμπιζης ειναι οντως πολυ καλος

pegg
02-12-09, 08:57
ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΛΑΠΕΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΥ ΤΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ

ΝΙΤΑ
06-03-10, 17:32
Κορίτσια τι γνωμη εχετε για εξωσωματική στο Γενεσις; Ο γιατρός μου εφυγε απο το εμβρυολαμπ οπου εμεινα εγκυος με την πρωτη εξωσωματική κ γενικα ημουν πολυ ευχαριστημενη κ θα τον ακολουθησω στο Γενεσις. Εχετε ακουσει κατι;

Anastasia1
07-03-10, 09:48
Εμεοις πηγαμε και Αθηνα και Θεσσαλονικη....Τελικα ξαναγυρισα στην Θεσσαλονικη στο Εμβρυολαμπ..(οι πρωτες ηταν στο Γενεσις) και εμεινα εγκυος ........και τωρα εχω ενα γιο κουκλο...

Η επιλογη του κεντρου ειναι καθαρα προσωπικη αποφαση...
Εκει που εγω δυσαρεστηθηκα καποια αλλη κοπελα μπορει να εκανε το παιδακι της......

Μακαρι να μην χρειαζοταν να προσπαθουμε πολυ

thalassa
15-03-10, 17:08
Γεια σας κοριτσια! Αποφασισα κι εγω να μπω στο 'κλαμπ' της εξωσωματικης!Αποφασισαμε με τον συζυγο μου να κανουμε την πρωτη μας προσπαθεια.Μηπως εχετε ακουσει κατι,θετικο ή αρνητικο για τον κ.Παπανικολαου στο γενεσις θεσ/νικης? ή αν εχετε εμπειριες απο τον Ταρλατζη. Αναφερθηκαν και οι δυο σε προηγουμενες συζητησεις αλλα τιποτα συγκεκριμενο....

zafeiroula30
19-03-10, 21:25
γεια σας,

thalassa ειμαι κι εγω στο ψαξιμο.Θα ξεκινησω εξωσωματικη στη Θεσσαλονικη αλλα πολλα ακουω απο γνωστες και φιλες(διοτι δεν με ενδιέφερε τοτε).
Αναφερθηκε παραπανω ο κος Γκριμπίζης οπου η κουμπαρα μου ειχε προσωπικη εμπειρια εξωσωματικης και μου ελεγε τα καλυτερα(πριν απο 2 χρονια).βεβαια η ιδια ειναι τωρα 44 και δεν ειχε πολλα περιθωρια δεν πετυχε η προσπαθεια και δεν ξαναεκανε-ηταν αλλοι οι λογοι που την οδηγησαν στην εξωσωματικη(εχει βεβαια μια κορη 18 και λογω ηλικιας εγκατελειψε).
εκεινο το διαστημα ειχα μια τηλεφωνικη συνομιλία μαζι με το γιατρο και μου φανηκε αρκετα συνεργασιμος για ενα προβλημα που μου ειχε παρουσιαστει(πολυκυστικες ωοθηκες-ανωμαλια κυκλου). Αυτο που θυμαμαι χαρακτηριστηκα ειναι οτι ο ανθρωπος (καθημερινη ητανε) μου τηλεφωνησε στης 11 το βραδυ αφου τελειωσε με τα ραντεβου του και μιλησαμε περιπου ενα τετσρτο.Το σημαντικο ειναι οτι του ειχε δωσει η κουμπαρα μου το τηλέφωνο!!!
Εκτοτε βεβαια θεωρησα καλο να ακολουθησω τις οδηγίες της γιατρου μου και δεν εκλεισα ποτε ραντεβου μαζι του...
Μια γειτονισσα μου εκανε διδυμα στον Τζαφετα αλλα δεν εχω το θαρρος να τη ρωτησω λεπτομερειες.
παντως θα ηθελα τη γνωμη σας και τις εμπειριες σας...
προς το παρων σας χαιρετω...

thalassa
23-03-10, 20:25
Εγω μαλλον θα καταλειξω στον Παπανικολαου Ε.στο Γενεσις μου εμπνεει εμπιστοσυνη και απο την πρωτη στιγμη καταλαβα οτι θα εχω τον γιατρο ΜΟΥ!ειναι σημαντικο για μενα να μπορω να επικοινωνω οποτε θελω και μου εδωσε το ελευθερο!σε στηριζει και ψυχολογικα και μιλαει ανετα κι οχι τυπικα.Σκεφτομαστε με τον συζυγο να ξεκινησουμε...ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια

thalassa
23-03-10, 20:28
κοριτσια οποια απο εσας εχει κανει μια φορα εστω εξωσωματικη ποσο σας κοστισε? μαζι με τα φαρμακα...

thalassa
24-03-10, 21:23
ΝΙΤΑ κι εσυ ψαχνεις για το γενεσις? εχεις δει και καπου αλλου?

panan
29-03-10, 14:20
κοριτσια οποια απο εσας εχει κανει μια φορα εστω εξωσωματικη ποσο σας κοστισε? μαζι με τα φαρμακα...
εγω την εκανα στο ********.πετυχα με την πρωτη και ειμαι στην 11 εβδομαδα.πληρωσα 2300.απλη εξωσωματικη και η καταψυξη των υπολοιπων εγινε δωρεαν.(αυτο μου ειπαν προς το παρων γιατι θα αρχισουν καποια στιγμη να χρεωνουν οπως τα αλλα κεντρα).την ολλη προετοιμασια βεβαια ,υπερηχους,και αιματολογικες την εκανα με την γιατρο μου γιατι μενω αλλου.εκει πηγα μονο για ωοληψια και εμβρυομεατφορα.μου τα εκανε ο ιδιος ο πραππας.εμεινα ικανοποιημενη απο ολλους τους συνεργατες του για την συμπεριφορα και την ενημερωση.σας ευχομαι ολλες καλη επιτυχια οπου και αν πατε.

geomagniko3
05-05-10, 17:07
Γεια σας και από εμένα. Εμείς κάναμε μια εξωσωματική το 2006 στο Γένεσις με τον Ταρλατζή. Όμως σχεδόν όλους οι υπέρηχοι και τα υπόλοιπα έγιναν από τον Κολυμπιανάκη. Τον θεωρώ πολύ καλό γιατρό, να μην πω άριστο, και είναι και πολύ ανθρώπινος, σαν να είναι ένας δικός σου άνθρωπος, συγγενής σου. Σου εξηγεί τα πάντα, σε ρωτάει συνεχώς για τυχόν απορίες. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με όλους στο Γένεσις. Η εξωσωματική είχε επιτυχία και από τα 3 γονιμοποιημένα ωάρια ήρθανε δυο κουκλάκια.
Το μόνο ήταν ότι ούτε ο Ταρλατζής, ούτε ο Κολυμπιανάκης δεν μπορούσε να παρακολουθήσει όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί ειδικεύονται πια στην εξωσωματική μόνο και όχι σε όλη την εγκυμοσύνη αλλά μου έδωσαν πολλά ονόματα για να μπορέσω να βρω άλλο καλό γυναικολόγο.
Καλή επιτυχία και κουράγιο σε όλους. Μην το βάζετε κάτω.
Να πάθετε ότι έπαθα εγώ: με κοίταξαν σοβαροί, μου πρότειναν το χέρι και μου είπαν συγχαρητήρια και εμένα μου κόπηκαν τα πόδια, ήθελα να χοροπηδήσω ως το ταβάνι και πιο πάνω και έκλαιγα και γέλαγα μαζί.:p

leon74
18-05-10, 12:47
Θέλω να μου πει κάποια από τα κορίτσια την γνώμη της για την κ Ζερβακάκου (έκανα μια προσπάθεια αποτυχημένη) και για τον Χριστοφορίδη στο embyolamb... Γενικά ψάχνομαι....

lidiak
19-05-10, 08:49
Καλημερα κοριτσια για το embryolamb ακουγονται τα καλυτερα και παρα πολλες επιτυχιες εχουν εγω την εκανα στο Τζαφετα στο Διαβαλκανικό και ειχα 2 επιτυχιες με την πρωτη σε ολα μονο το αποτελεσμα μετραει Καλη επιτυχια

theopoula
19-05-10, 09:05
Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο club και θα ήθελα να μάθω για την Ζερβακάκου,μου την έχουν συστήσει πέραν της γυναικολόγου μου και άλλη μια γνωστή μου,λέω να ξεκινήσω αρχές του μήνα

leon74
19-05-10, 13:11
Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο club και θα ήθελα να μάθω για την Ζερβακάκου,μου την έχουν συστήσει πέραν της γυναικολόγου μου και άλλη μια γνωστή μου,λέω να ξεκινήσω αρχές του μήνα

Καλημέρα και από μένα... Πήγες την είδες; Πήγαινε κάνε μια συζύτηση μαζί της... Σαν γιατρός ειναι πολύ καλή... Εκεινο που δεν μου άρεσε ήταν ότι όταν ήθελα κάτι να ρωτήσω μου απαντούσε η γραμματέας της, και αυτό δεν μου άρεσε... Καλη επιτυχία σου ευχομαι...

matina1977
18-06-10, 19:50
Κορίτσια μπορεί κάποια να μου δώσει πληροφορίες για Γέννεσις και εμβρυολαβ ?

ΚΑΝΑΡΙΝΙ
22-06-10, 09:44
ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗ ΝΙΚΟ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟΛΑΜΠ,ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΝΣΗ,ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩ.ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΡΘΡΩΠΟΣ,ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΕ.ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΝΣΗ.ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΑΛΛΑ Ο ΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΑΙΓΑ,ΕΙΧΑ ΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΨΗΛΟ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΥΗΣΕΙΣ.ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ.

leon74
23-06-10, 13:28
Καλημέρα... Εγώ αυριο έχω ραντεβού με τον Χριστοφορίδη... Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά έχω ακούσει καλά λογιά... Μακάρι να πάνε όλα καλά και για μένα...

matina1977
12-07-10, 19:07
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟΛΑΒ ΚΑΤΕΛΗΞΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΗΓΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ .ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΚΕΙ ΒΡΗΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ. ΚΑΝΩ ΩΟΛΗΨΙΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΠΕΣΜΕΝΗ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΑΝ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΑ.

ΝΕΛΗ
30-08-10, 20:42
κοριτσια μηπως εχει συνεργαστει καμια με τον τεκτσιδη γιωργο για εξωσωματικη στο γεννεσις στη θεσσαλονικη?:?:

ilixry
02-09-10, 19:07
κοριτσια μηπως εχει συνεργαστει καμια με τον τεκτσιδη γιωργο για εξωσωματικη στο γεννεσις στη θεσσαλονικη?:?:

Νελη, απ' οσο ξέρω ο Τεκτσίδης δεν κάνει εξωσωματικες. Σου είπε ότι αναλαμβάνει;Το λέω γιατί το συζητούσαμε τον Μάιο (ενδιαφέρομαι και γω για εξωσωματική)και με παρέπεμπε σε ένα συνεργάτη του στην Αθήνα.Τώρα βέβαια αλλάζουν όλα γρήγορα και οι γιατροί προχωρούν...Δεν ξέρω.
Προσωπικά, μάλλον δεν θα ξαναπάω στον Τεκτσίδη αλλά για δικούς μου λόγους. Ο άνθρωπος φαίνεται καλός επιστήμονας. Δεν ξέρω να σου πω παραπέρα. Ελπίζω να βοήθησα. όλα να πάνε καλά!

katerina4567
09-09-10, 13:18
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟΛΑΒ ΚΑΤΕΛΗΞΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΗΓΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ .ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΚΕΙ ΒΡΗΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ. ΚΑΝΩ ΩΟΛΗΨΙΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΠΕΣΜΕΝΗ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΑΝ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΑ.

Κορίτσια καλησπέρα, καινούργια είμαι και εγώ αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδώ και πολύ καιρό. Ποτέ δεν είχα το θάρρος να γράψω όμως. Αυτό που εγώ έχω να μοιραστώ μαζί σας είναι ότι μετά από πολλά ταξίδια στην Αθήνα και πολύ ταλαιπωρία αποφάσισα να πάω και εγώ στο embryolabκαι έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη. Καμία σχέση με όλους τους άλλους και πιστέψαμε έχω πάει σε πολλούς! Πάνω από όλα είναι άνθρωποι και η προσοχή που σου δίνουν σε κάνει να αισθάνεσαι σιγουριά. Το σημαντικότερο για μένα ήταν ότι στις υπηρεσίες στους παρείχαν και ψυχολογική υποστήριξη (χωρίς έξτρα χρέωση!) και η κουβέντα που κάναμε με τον ψυχολόγο (Λευτέρη Μόρροου) μας βοήθησε παρά πολύ. Έχει γίνει η εμβρυομεταφορά και περιμένω τα αποτελέσματα…..

ivy
10-09-10, 20:53
Κορίτσια καλησπέρα, καινούργια είμαι και εγώ αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδώ και πολύ καιρό. Ποτέ δεν είχα το θάρρος να γράψω όμως. Αυτό που εγώ έχω να μοιραστώ μαζί σας είναι ότι μετά από πολλά ταξίδια στην Αθήνα και πολύ ταλαιπωρία αποφάσισα να πάω και εγώ στο embryolabκαι έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη. Καμία σχέση με όλους τους άλλους και πιστέψαμε έχω πάει σε πολλούς! Πάνω από όλα είναι άνθρωποι και η προσοχή που σου δίνουν σε κάνει να αισθάνεσαι σιγουριά. Το σημαντικότερο για μένα ήταν ότι στις υπηρεσίες στους παρείχαν και ψυχολογική υποστήριξη (χωρίς έξτρα χρέωση!) και η κουβέντα που κάναμε με τον ψυχολόγο (Λευτέρη Μόρροου) μας βοήθησε παρά πολύ. Έχει γίνει η εμβρυομεταφορά και περιμένω τα αποτελέσματα…..

Πολύ ενθαρρυντικά τα λόγια σου γιατί εγώ δεν το έψαξα τόσο πολύ λόγω βιασύνης και έχω αποφασίσει κι εγώ για embryolab τον άλλο μήνα μάλιστα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Ενημέρωσε με αν μπορέσεις..Εγώ συνήθως κυκλοφορώ στο parentscafe, στο καφέ της εξωσωματικής..

BABY1
11-09-10, 01:18
και εγω στον Χριστοφοριδη πηγαινω και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη.Βεβαια ειναι η πρωτη εξωσωματικη που κανω και δεν εχω εμπειρια απο αλλους γιατρους.Εκλεισα ομως και ραντεβου με ενα πολυ γνωστο γιατρο στην Αθηνα για τον αλλο μηνα.Θα δειξει.

nicoleSi
11-09-10, 10:20
Καλημερα σας...τελευταια ακοω ολο και περισοτερα για το Embryolab. Την αλλη βδομαδα και εμεις εχουμε το πρωτο μας ραντεβου εκει αλλα και στον Πραπα (οπου ειχε μελος της οικογενειας 2 επιτυχιμενες εξωσωματικες). Τωρα που θα καταληξουμε??...Θα δειξει! Εγω πιστευω πως μεγαλυτερη σημασια εχει ποιος σου εμπνεει περισοτερη εμπιστοσηνη. Οποιον και να ρωτησεις θα πει το κοντο και το μακρυ του. Αλλου επιτυχιες αλλου αποτυχιες....

ivy
11-09-10, 11:44
και εγω στον Χριστοφοριδη πηγαινω και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη.Βεβαια ειναι η πρωτη εξωσωματικη που κανω και δεν εχω εμπειρια απο αλλους γιατρους.Εκλεισα ομως και ραντεβου με ενα πολυ γνωστο γιατρο στην Αθηνα για τον αλλο μηνα.Θα δειξει.

Αν δεν κάνω λάθος είσαι και στο καφέ της εξωσωματικής;
Κι εγώ την πρώτη μου θα την κάνω τον άλλο μήνα στο embryolab. Εσύ ξεκίνησες;

BABY1
11-09-10, 12:03
Αν δεν κάνω λάθος είσαι και στο καφέ της εξωσωματικής;
Κι εγώ την πρώτη μου θα την κάνω τον άλλο μήνα στο embryolab. Εσύ ξεκίνησες;
Ναι ειμαι και στο cafe.Εκανα την πρωτη μου προσπαθεια τον Φεβρουαριο αλλα δεν εφτασα ποτε στο σταδιο της ωοληψιας γιατι δεν αντεδρασα στα φαρμακα.Εκτοτε πηγιανουμε σε φυσικους κυκλους με θεαματικη αποτυχια μιας και τα ωαρια μου ειναι χαλια.Εσενα ο Νικος σε αναλαβε?

ivy
11-09-10, 12:13
Ναι ειμαι και στο cafe.Εκανα την πρωτη μου προσπαθεια τον Φεβρουαριο αλλα δεν εφτασα ποτε στο σταδιο της ωοληψιας γιατι δεν αντεδρασα στα φαρμακα.Εκτοτε πηγιανουμε σε φυσικους κυκλους με θεαματικη αποτυχια μιας και τα ωαρια μου ειναι χαλια.Εσενα ο Νικος σε αναλαβε?

Ναι, πήγα μια φορά τον Ιούλιο και αμέσως έκανα και προγραμματισμό μήπως και προλάβουμε τον Αύγουστο αλλά έπεσε όταν ήταν κλειστά, τον Σεπτέμβριο τον αφήσαμε για διάφορους λογους και τώρα λέμε Οκτώβριο να προσπαθήσουμε. Μόνο που τα έχω ψιλοξεχάσει και πρέπει να κανονίσω ένα ραντεβουδάκι ακόμη για φρεσκάρισμα. Πάντως, αν και είναι οι μόνοι που πήγα γιατί μας είχε πιάσει μια πρεμούρα να αρχίσουμε άμεσα, μου φάνηκαν πολύ επαγγελματίες, οργανωμένοι και καλοί. Να φανταστείς ότι είπα στην Αλεξία αφού δεν προλαβαίνουμε τον Αύγουστο με πρωτόκολλο να πάω με φυσικό κύκλο και ένω θα μπορούσε να μου πει έλα, (τι έχει να χάσει αυτή αφού ούτως ή άλλως οι πιθανότητες από την αρχή είναι πολύ μικρές), μου είπε πως δεν το συστήνει για την κατάστασή μας..Να δούμε..Είναι και λίγο τύχη, κάρμα, συμπτώσεις, θετική ενέργεια και πολλά άλλα..

BABY1
11-09-10, 12:27
Ναι, πήγα μια φορά τον Ιούλιο και αμέσως έκανα και προγραμματισμό μήπως και προλάβουμε τον Αύγουστο αλλά έπεσε όταν ήταν κλειστά, τον Σεπτέμβριο τον αφήσαμε για διάφορους λογους και τώρα λέμε Οκτώβριο να προσπαθήσουμε. Μόνο που τα έχω ψιλοξεχάσει και πρέπει να κανονίσω ένα ραντεβουδάκι ακόμη για φρεσκάρισμα. Πάντως, αν και είναι οι μόνοι που πήγα γιατί μας είχε πιάσει μια πρεμούρα να αρχίσουμε άμεσα, μου φάνηκαν πολύ επαγγελματίες, οργανωμένοι και καλοί. Να φανταστείς ότι είπα στην Αλεξία αφού δεν προλαβαίνουμε τον Αύγουστο με πρωτόκολλο να πάω με φυσικό κύκλο και ένω θα μπορούσε να μου πει έλα, (τι έχει να χάσει αυτή αφού ούτως ή άλλως οι πιθανότητες από την αρχή είναι πολύ μικρές), μου είπε πως δεν το συστήνει για την κατάστασή μας..Να δούμε..Είναι και λίγο τύχη, κάρμα, συμπτώσεις, θετική ενέργεια και πολλά άλλα..
Μηπως εισαι και στο αλλο καφε τωρα?

siouxsie
19-09-10, 11:31
έκανα την πρώτη προσπάθεια στο εμβρυολάμπ με δικά μου ωάρια,ήταν αποτυχημένη καθώς έδωσα 2 ωάρια και γονιμοποιήθηκε 1,ακολούθησε δεύτερη τον ιούλιο η οποία διακόπηκε καθώς έβγαλα κύστη και τώρα είμαι σε προγραμματισμό για τρίτη με δανεικά ωάρια.θα πάω αύριο για οδηγίες.θα είναι κάποια σας εκεί? πάντως θεωρώ πολύ καλούς και τους γιατρούς αλλά και το προσωπικό.Εκείνη η Βεατρίκη είναι καταπληκτική

hope_thessaloniki
23-09-10, 00:16
και εγώ κορίτσια ειμαι αναμεσα στο embryolab και στην Αθήνα (μαστρομηνά).κλείνω προς το embryolab βεβαια (επειρεασμένη και απο τα τόσα θετικά σχόλια) ...εκλεισα και ραντεβου για ενημέρωση σε 2 εβδομάδες.Ευχομαι ΟΛΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!

psixi
23-09-10, 12:16
και εγώ κορίτσια ειμαι αναμεσα στο embryolab και στην Αθήνα (μαστρομηνά).κλείνω προς το embryolab βεβαια (επειρεασμένη και απο τα τόσα θετικά σχόλια) ...εκλεισα και ραντεβου για ενημέρωση σε 2 εβδομάδες.Ευχομαι ΟΛΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!
Και τα δύο έχουν καλά ποσοστά επιτυχίας αλλά νομίζω μια σημαντική διαφορά στην τιμή(στην Αθήνα πιο ακριβά).Δεν ξέρω εγώ είπα να ξεκινήσω από τη Θεσσαλονίκη για διάφορους λόγους(μετακίνηση,χρήματα,δουλειά) και μετά αν δεν γίνει κάτι να παμε προς Αθήνα.Παντως πολλές κοπέλες τα κατάφεραν μια χαρα και στην συμπρωτευουσα...Ισως αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει και στη γειτονιά σου.Τι να πω....

Μαργαρώ
23-09-10, 12:51
Κορίτσια καλημέρα!!! Εγώ έχω κάνει 2 αποτυχημένες εξωσωματικές στο embryolab και το Νοέμβρη λέμε να πάμε για την 3 αλλά με κατεψυγμένα! Η 1 προσπάθεια ήταν με πολύ άσχημη ψυχολογία τόσο δική μου όσο και του συζύγου μου μια και ενώ είχαμε ξεκινήσει τη διαδικασία ανακαλύψαμε πως ο πεθερός μου έχει καρκίνο και την ημέρα της ωοληψίας μου εκείνος έκανε χειρουργείο!!! Η 2 προσπάθεια ήταν άριστη!!! Ψυχολογία στα ύψη, πολύ καλή ανταπόκριση στα φάρμακα, συλλέξαμε 7 ωάρια από τα γονιμοποιήθηκαν και τα 7!!!! (αυτό και αν ήταν επιτυχία!!!) τα οποία εξελίχθηκαν σε έμβρυα άριστης ποιότητας, μεταφέραμε 3 και τελικά μείναμε πάλι οι δυό μας με τον άντρα μου.....Η εμπειρία μας γενικά από το κέντρο είναι πολύ καλή (σε γενικές γραμμές) αν και είπαμε πως αν δεν πετύχουμε με τα κατεψυγμένα μετά θα πάμε Αθήνα, να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο...Ο Νίκος είναι εκπληκτικός άνθρωπος και γιατρός, εγώ τον είχα γιατρό και πριν τις προσπάθειες και σκοπεύω να τον κρατήσω ακόμα και αν καταφύγουμε σε κάποιο άλλο κέντρο στο τέλος.... Εύχομαι καλό κουράγιο και πολύ δύναμη σε όλα τα κορίτσια που μπαίνουν ή βρίσκονται στη διαδικασία γιατί είναι αρκετά ψυχοφθόρα... ο σκοπός μας όμως είναι σκοπός ζωής και στο τέλος ο επιμένων νικά!!!!

hope_thessaloniki
25-09-10, 00:07
Και τα δύο έχουν καλά ποσοστά επιτυχίας αλλά νομίζω μια σημαντική διαφορά στην τιμή(στην Αθήνα πιο ακριβά).Δεν ξέρω εγώ είπα να ξεκινήσω από τη Θεσσαλονίκη για διάφορους λόγους(μετακίνηση,χρήματα,δουλειά) και μετά αν δεν γίνει κάτι να παμε προς Αθήνα.Παντως πολλές κοπέλες τα κατάφεραν μια χαρα και στην συμπρωτευουσα...Ισως αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει και στη γειτονιά σου.Τι να πω....

Εχεις απόλυτο δίκιο, πολλές κοπέλες τα κατάφεραν εδώ και το embyolab πρεπει να εχει και πολυ καλα ποσοστά επιτυχείας...οσον αφορα τις τιμές θα τις μαθω την αλλη εμβδομάδα γιατι εκλεισα και στο embryolab και στο υπο/μα του Μαστρομηνα στο οποίο σου κανουν την παρακολούθηση και μετα πας Αθηνα για την εμβρυομεταφορα μόνο (απο ότι κατάλαβα)...

Μαργαρώ
25-09-10, 17:41
οσον αφορα τις τιμές θα τις μαθω την αλλη εμβδομάδα γιατι εκλεισα και στο embryolab και στο υπο/μα του Μαστρομηνα στο οποίο σου κανουν την παρακολούθηση και μετα πας Αθηνα για την εμβρυομεταφορα μόνο (απο ότι κατάλαβα)...

έκανα 2 εξωσωματικές (αποτυχημένες) στο embryolab, την 1η 3200, την 2η 2900 (είχαμε έκπτωση λόγω της 2ης προσπάθειας) με μικρογονιμοποίηση και όλη την παρακολούθηση με υπερήχους και εξαιτάσεις..

hope_thessaloniki
25-09-10, 21:09
Μαργαρώ λυπάμαι...σκευτεσαι να κάνεις και άλλη εξωσωματικη σε αλλο κέντρο?

anti33
26-09-10, 01:23

σου έστειλα π.μ.

Μαργαρώ
26-09-10, 18:30

ευχαριστώ! σκεφτόμαστε τον Νοέμβριο να κάνουμε μία προσπάθεια με τα κατεψυγμένα που έχουμε πάλι στο embryolab και αν δεν πετύχει και αυτή...δεν ξέρω...έχω έρθει ήδη σε επαφή με τον Παράσχο στην Αθήνα αλλά θα ήθελα να δω και τον Πάντο! προς το παρόν ελπίζω η προσπάθεια με τα κατεψυγμένα να αποδόσει καρπούς!!!

KATERINAD81
28-09-10, 21:25
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ Κ ΤΖΑΦΕΤΑ

matina1977
29-09-10, 19:14
Καλησπέρα σας. Κι εγώ έκανα μία προσπάθεια τον Ιούνιο στο embryolab έμεινα έγκυος και στην συνέχεια η εγκυμοσύνη χάθηκε. Όλοι η άνθρωποι εκεί είναι εκπληκτικοί και πάνω από όλα άνθρωποι. Μας στηρίξανε απίστευτα στην μέχρι τώρα προσπάθεια μας ειδικά η Αλεξία η εμβρυολόγος αλλά και ο Μόροου ο ψυχολόγος της μονάδας. Νιώθουμε με τον άντρα μου κάθε φορά που πηγαίνουμε πόσο αγαπούνε αυτό που κάνουνε από την γραμματείες , τις μαίες αλλά και τους γιατρούς.
Ξεκινάμε στα μέσα Οκτώμβρη νέα προσπάθεια και ελπίζουμε αυτή την φορά να τα καταφέρουμε μέχρι το τέλος.
Εύχομαι σε όλες σας να έχετε υπομονή και καλά αποτελέσματα!

hope_thessaloniki
30-09-10, 22:09
ευχαριστώ! σκεφτόμαστε τον Νοέμβριο να κάνουμε μία προσπάθεια με τα κατεψυγμένα που έχουμε πάλι στο embryolab και αν δεν πετύχει και αυτή...δεν ξέρω...έχω έρθει ήδη σε επαφή με τον Παράσχο στην Αθήνα αλλά θα ήθελα να δω και τον Πάντο! προς το παρόν ελπίζω η προσπάθεια με τα κατεψυγμένα να αποδόσει καρπούς!!!

Σου το εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ!!!!

ktrnmik
08-10-10, 18:21
Γεια σας κορίτσια! προέρχομαι δυστυχώς από δύο αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής από το Ιάκεντρο και αποφάσισα να αλλάξω κέντρο. Έτσι έκλεισα ραντεβού την επόμενη εβδομάδα στο Διαβαλκανικό και στο embryolab και την μεθεπόμενη στο Γέννεσις για να δώ που θα μου κάνει "κλικ" .. Το άγχος ποια είναι μεγάλο!!! τι άλλο να πω υπομονή και αισιοδοξία ....

KATERINAD81
09-10-10, 23:15
Γεια σας κορίτσια! προέρχομαι δυστυχώς από δύο αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής από το Ιάκεντρο και αποφάσισα να αλλάξω κέντρο. Έτσι έκλεισα ραντεβού την επόμενη εβδομάδα στο Διαβαλκανικό και στο embryolab και την μεθεπόμενη στο Γέννεσις για να δώ που θα μου κάνει "κλικ" .. Το άγχος ποια είναι μεγάλο!!! τι άλλο να πω υπομονή και αισιοδοξία ....

ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΕΝΤΡΑ

ΚΑΝΑΡΙΝΙ
10-10-10, 19:00
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΝΣΗ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟΛΑΜΠ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΕΒΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΛΩΡΟ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ(ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ).ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ ΠΑΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΥΗΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΜΕ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΠΟΣΟΣΟΤΟ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΟΠΩΣ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΚΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΓΕΥΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΙΑΣ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑΣ.
Υ.Γ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.

leon74
14-10-10, 08:59
Kαλημέρα κορίτσια... Και εγώ πηγαίνω στο embryolab μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια στο γένεσις...
Κάνω φυσικό κυκλο με σκοπό να μαζέψω εμβρυάκια γιατί τα φάρμακα που πήρα στην πρ'ωτη προσπάθεια δεν μου κάνανε καλό...
Καλη επιτυχία και όλα καλά σε όλα τα κορίτσια....

ktrnmik
16-10-10, 09:07
Καλημέρα κορίτσια. Μετά την επίσκεψή μας στο Διαβαλκανικό και στο embryolab αποφάσισα να συνεχίσω στο embryolab και να μην συνεχίσω το ψάξιμο γιατί είναι και κουραστικό.
Στο embryolab μας έκανε φοβερή εντύπωση η συνάντηση που είχαμε με την Αλεξία την εμβρυολόγο! Φοβερή επιστήμονας και πολύ καλός άνθρωπος!
Επίσης στην αναμονή περίμενε ένα ζευγάρι που πιάσαμε κουβέντα και ήρθε από Αθήνα μόνο για να κάνει εξωσωματική στο embryolab.
Η ψυχολογία μας ανέβηκε και αισιοδοξώ!!!!!!!!!!

hope_thessaloniki
16-10-10, 15:31
Καλημέρα κορίτσια. Μετά την επίσκεψή μας στο Διαβαλκανικό και στο embryolab αποφάσισα να συνεχίσω στο embryolab και να μην συνεχίσω το ψάξιμο γιατί είναι και κουραστικό.
Στο embryolab μας έκανε φοβερή εντύπωση η συνάντηση που είχαμε με την Αλεξία την εμβρυολόγο! Φοβερή επιστήμονας και πολύ καλός άνθρωπος!
Επίσης στην αναμονή περίμενε ένα ζευγάρι που πιάσαμε κουβέντα και ήρθε από Αθήνα μόνο για να κάνει εξωσωματική στο embryolab.
Η ψυχολογία μας ανέβηκε και αισιοδοξώ!!!!!!!!!!

Mε το καλο να ξεκινήσετε!! και εμείς στο embryolab αποφασίσαμε να προχωρήσουμε...Ειμασταν αναμεσα στον Μαστρομηνά και στο embryolab αλλα η ειπαμε να αποφύγουμε την ταλαιπωρεία της Αθήνας και μας έκανε και πολύ καλή εντύπωση το κέντρο οπότε....εχουμε ραντεβού προγραμματισμού την Τετάρτη το πρωί!!!! Εγω δεν γνωρίζω κάποιον που να εκανε εκει εξωσωματική αλλα διαβάζοντας τα φόρουμ είδα οτι παρα πολλές κοπέλες ειχαν θετικα αποτελεσματα και μηδενικά παράπονα...τι να πώ...μακάρι να μας πάνε όλα καλά και να πετύχουμε με την πρώτη!

newbie G
28-10-10, 10:48
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να επισκεφτούμε κάποιο κέντρο εξωσωματικής από το νέο έτος, αλλά επειδή ως τώρα δεν το είχαμε ψάξει, δεν ξέρουμε καθόλου τι γίνεται και πώς λειτουργούν αυτοί οι χώροι. Φαντάζομαι ότι πρέπει να κλείσεις κάποιο ραντεβού αρκετό καιρό πριν κι έτσι θα ήθελα να ξέρω από τώρα τις επιλογές μου, ώστε να μη χάνουμε χρόνο στο μεταξύ.

Μέχρις στιγμής ξέρω το embryolab και το new life (στο δεύτερο κάναμε σπερματέγχυση), αλλά θα ήθελα οι Θεσσαλονικιές να μου γράψουν τις δικές τους εμπειρίες κι από άλλα κέντρα, καθώς και το αν έμειναν ευχαριστημένες από τους γιατρούς και την εξυπηρέτηση εκεί. Δεκτά και τα αρνητικά σχόλια φυσικά, σε ΠΜ αν θέλετε. Μ' ενδιαφέρει κυρίως το με ποιους γιατρούς συνεργαστήκατε, καθώς και το κόστος της υπόθεσης.

Αν κάποια έχει ασφάλεια δημοσίου, θα ήθελα να μου πει τι δίνει το δημόσιο για την εξωσωματική.

ΚΑΝΑΡΙΝΙ
29-10-10, 09:13
Καλημέρα,κοριτσία όπως σας έχω ξαναγράψει απέβαλλα,το είχα πίασει με σπερματέχυνση στον Χριστοφορίδη,ο λόγοσ ήταν ότι επρόκειτο για μια πολύ σπάνια κύηση με πόβλημα στον λώρο.Να φανταστείστε ότι οι περισσότεροι γιατροί το ξέρουν μόνο στα χαρτία.Ο Νίκος πάντα μου έλεγε ότι για να έχουμε επιτυχία πρέπει να είναι τελειόμηνη η κύηση,τώρα ξέρω πολύ καλά τι εννούσαν.Ο Νίκος τα εχάσε όταν έμαθε ότι απέβαλλα γιατί όταν σταματήσα από αυτόν ήταν όλα καλά,δυστυχώς κανείς δεν μπορούσε να δεί το πρόβλημα που υπήρχε,το βρήκαν στην βιοψία.Αλλωστε λένε ότι εκεί που τελειώνει η επιστημή ξεκιναεί ο θέος.Θα κάνω και άλλη προσπάθεία(σπερματέχυνση)στην αρχή δεν ήθελα άλλα το πήρα απόφαση,πάλι τα ίδια στο κέντρο,να έχουμε μια καλή τελειόμηνη κύηση κορίτσια.

ktrnmik
30-10-10, 19:29
ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......!!!
Την Τετάρτη ξεκινάμε μια νέα προσπάθεια θα δούμε την Αλεξία, τον Χριστοφορίδη και τον Ψυχολόγο. Στην Αλεξία στηρίζουμε πολλά. Αυτή η γυναίκα μας κέρδισε με το πάθος που μας μιλάει γι αυτό που κάνει, αλλά και τις απίστευτες γνώσεις που έχει . Αυτήν την φορά θα τα καταφέρουμε το νιώθουμε κι εγώ και ο άντρας μου.
Καλή επιτυχία σε όσες ξεκινάνε τον Νοέμβριο!!!!

vasilikh82
30-10-10, 20:09
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να επισκεφτούμε κάποιο κέντρο εξωσωματικής από το νέο έτος, αλλά επειδή ως τώρα δεν το είχαμε ψάξει, δεν ξέρουμε καθόλου τι γίνεται και πώς λειτουργούν αυτοί οι χώροι. Φαντάζομαι ότι πρέπει να κλείσεις κάποιο ραντεβού αρκετό καιρό πριν κι έτσι θα ήθελα να ξέρω από τώρα τις επιλογές μου, ώστε να μη χάνουμε χρόνο στο μεταξύ.

Μέχρις στιγμής ξέρω το embryolab και το new life (στο δεύτερο κάναμε σπερματέγχυση), αλλά θα ήθελα οι Θεσσαλονικιές να μου γράψουν τις δικές τους εμπειρίες κι από άλλα κέντρα, καθώς και το αν έμειναν ευχαριστημένες από τους γιατρούς και την εξυπηρέτηση εκεί. Δεκτά και τα αρνητικά σχόλια φυσικά, σε ΠΜ αν θέλετε. Μ' ενδιαφέρει κυρίως το με ποιους γιατρούς συνεργαστήκατε, καθώς και το κόστος της υπόθεσης.

Αν κάποια έχει ασφάλεια δημοσίου, θα ήθελα να μου πει τι δίνει το δημόσιο για την εξωσωματική.

Καλησπέρα!!! Λοιπόν απο τα λίγα που ξέρω απο την Ασφάλεια του Δημοσίου παίρνεις γύρο στα 350 ευρω για την διαδικασία καθώς και για τα φάρμακα θα πληρώσεις 25% συμμετοχή

sourikata
02-11-10, 14:20
Κοριτσια γεια σας.!!! Ειμαι κι εγω παιδί του embryolab. Εχω κάνει συνολικα 8 εξωσωματικές. 1 στη γενικη κλινικη, 1 στο γέννεσις, 6 στο embryolab εκ των οποίων στην 4η καταφερα και γέμισα την αγκαλια μου με ενα αγοράκι και τωρα έχω κάνει ήδη 2αποτυχημένες, δυστυχως, προσπάθειες για το δευτερο. Τωρα ετοιμάζομαι για μια νέα προσπάθεια. Ξέρετε τι παρακαλάω το Θεο κάθε μέρα, να μ΄εχει γερή να μεγαλώσω το παιδί μου και να προσπαθώ συνεχώς για το δεύτερο.
Καλή και μεγάλη επιτυχία σε όλες σας.

Βασίλισσα1975
03-11-10, 16:03
κοριτσια εγω ξεκινησα στον λουφοπουλο στο διαβαλκανικο
εχει καμια αποψη??? για το κέντρο ή για τον γιατρό???

ktrnmik
03-11-10, 18:52
Κορίτσια ξεκινήσαμε. Πολλά πράγματα διαφορετικά από τις άλλες φορές . Λιγότερες μονάδες στην θεραπεία πολύ κουβέντα και ο ψυχολόγος τελικά κατάφερε από ότι φαίνεται να μας ηρεμήσει.

TZOYTZOYKA
05-11-10, 08:23
Kαλημέρα κορίτσια,
Είμαι σε πρόωρη εμμηνόπαυση και μετά απο μία αποτυχημένη θεραπεία σε γιατρό της Αθήνας (μόνο με κάπια χάπια) αποφασίσαμε, να πάρουμε και την γνώμη κάποιου άλλου γιατρού εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Έχω κλείσει ραντεβού στον κύριο Ταρλατζή γιατί έχουμε ακούσει καλά λόγια και πολλές επιτυχίες, θα μπορούσε κάποια να μου πει την γνώμη της για τον συγκεκριμένο γιατρό????
Θα ήθελα όμως άν κάποια έχει να μου προτείνει και κάποιον άλλον γιατρό, που ίσως θα μπορούσε να μου κάνει έστω 1-2 ωάρια για να κάνω και εγώ ένα παιδάκι.
Καλή επιτυχία σε όλες μας και η Παναγία μαζί μας.

Βασίλισσα1975
05-11-10, 08:41
Kαλημέρα κορίτσια,
Είμαι σε πρόωρη εμμηνόπαυση και μετά απο μία αποτυχημένη θεραπεία σε γιατρό της Αθήνας (μόνο με κάπια χάπια) αποφασίσαμε, να πάρουμε και την γνώμη κάποιου άλλου γιατρού εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Έχω κλείσει ραντεβού στον κύριο Ταρλατζή γιατί έχουμε ακούσει καλά λόγια και πολλές επιτυχίες, θα μπορούσε κάποια να μου πει την γνώμη της για τον συγκεκριμένο γιατρό????
Θα ήθελα όμως άν κάποια έχει να μου προτείνει και κάποιον άλλον γιατρό, που ίσως θα μπορούσε να μου κάνει έστω 1-2 ωάρια για να κάνω και εγώ ένα παιδάκι.
Καλή επιτυχία σε όλες μας και η Παναγία μαζί μας.

τζουτζουκα σου ευχομαι καλη επιτυχια

εγω στο διαβαλκανικο ξεκινησα αλλα δυο φιλες μου πηγαν στο γεννεσις στο ταρλατζη και το πετυχαν με την πρωτη...λενε οτι ειναι πολυ καλος και εχει καλο ονομα
πανω απο ολα σου ευχομαι να αντιδρασει καλα στα φαρμακα ο οργανισμος σου και να κανεις παρα πολλα ωαρια ..και τα υπολοιπα θα πετυχουν να εισαι σιγουρη...εχω την εντυπωση..οτι τα πρωτοκολλα πανω κατω ειναι συγκεκριμμενα και η δεξιοτεχνια του γιατρου φαινετε περισσοτερο στην ωοληψια και στην εμβρυομεταφορα...οποτε εσυ θελεις (λεω εγω τωρα) ενα καλο πρωτοκολλο (λιγο ενισχυμενο) για να κανεις πολλα πολλα αυγουλακια
καλη επιτυχια σου ευχομαι..

ΛΙΝ
06-11-10, 19:06
Γειας κοριτσια καλος σας βρηκα! ξερετε για το κεντρο του κ. Καπετανακη? στο χαλανδρι βρησκετε.

sourikata
09-11-10, 13:57
Κι εγω θα συμφωνησω με την σινικ, τζουτζουκα το πρωτόκολλο θέλει ψάξιμο και καλή συζητηση με τον γιατρό έτσι ώστε να εχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Καλή συνέχεια κορίτσια
Λιν εχω δυο φίλες που πήγαινα σε αυτόν, η μια δοξα το Θεο έχει δυο κοριτσακια, η άλλη δυστυχώς δεν....οι αποψεις διισταντε.

agriokeraso
12-11-10, 01:06
Κοριτσια καλησπερα. Μετα απο δυο αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικης, πηγα τελικα στον κ.Πραπα στο Ιακεντρο. Εκει εμεινα εγκυος και μαλιστα με την πρωτη. Περα απο την αψογη συμπεριφορα του προσωπικου, καταλαβα απο τον τροπο που μου μιλουσε καθε φορα ο κ.Νικος τη διαφορα του απο τους υπολοιπους γιατρους. Ο ανθρωπος ειναι Καθηγητης στο Πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης και εχει εξειδικευτει στο Γειλ, ενα απο τα μεγαλυτερα Πανεπιστημια της Αμερικης!! Τι να λεμε τωρα... Οταν μπαινεις σε ολη αυτη τη διαδικασια με τα φαρμακα, το αγχος, την ταλαιπωρια αλλα και τα πολλα εξοδα, χρειαζεσαι εναν γιατρο που να ειναι ανθρωπινος αλλα και πανω απο ολα αποτελεσματικος! Τον συστηνω ανεπιφυλυκτα!

TZOYTZOYKA
12-11-10, 08:24
Καλημέρα κορίτσια,

Και μια φίλη μου πήγε για την πρώτη εξωσωματική στον Πράπα και έμεινε!!!!!!Το πρόβλημα το είχε ο άντρας της....και λύθηκε με εξωσωματική!!!!!Ήταν πολύ ευχαριστημένη και απο τον γιατρό και απο το υπόλοιπο προσωπικό!!!!!Όταν το πρόβλημα το έχει η γυναίκα είναι το θέμα....ποιός είναι ο ειδικός για να λύσει το πρόβλημα της κάθε μίας μας?......Αυτή η ερώτηση θα με φάει εμένα.....

newbie G
12-11-10, 09:34
Κορίτσια, καλημέρα. Θα σας πω τη δική μου εμπειρία από 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις που είχα κάνει 10 χρόνια πριν στο Διαβαλκανικό. Είχα μαζί μου 2 από τους καλύτερους γιατρούς της Θεσσαλονίκης, ο ένας αναφέρθηκε πιο πάνω, ο άλλος επίδης είναι και στο Διαβαλκανικό. Είχα 12 ωράρια και τις 3 φορές και σπέρμα καταπληκτικό. Εμβρυολόγος ήταν μία που τώρα είναι στο new life (νεοσύστατο κέντρο, απέναντι από το embryolab), δεν θα ήθελα να πω ονόματα, όποια θέλει ας μου στείλει πμ. Όμως και οι 3 σπερματεγχυσεις απέτυχαν. Εκείνο που θυμάμαι ήταν ότι οι γιατροι δεν μας κοίταζαν στα μάτια, σαν να μην ήμασταν άνθρωποι, αλλά απλώς περιστατικά. Και μπορεί να βλέπουν πολλές γυναίκες κάθε μέρα, αλλά δεν πρέπει να σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι είσαι ξεχωριστή; Στα χέρια τους αφήνεις τις ελπίδες σου για μωράκι. Εμένα λοιπόν αυτή η συμπεριφορά δεν μου άρεσε καθόλου, κι ας είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα στη θεσσαλονίκη αυτή τη στιγμή. Εγώ σ' αυτούς τους μεγαλογιατρούς δεν ξαναπάω. Καθώς και σε κανένα "μεγάλο" όνομα που έχει γραφτεί εδώ μέσα.

Μια σπερματέγχυση που έκανα τον Σεπτέμβριο με ένα μόνο ωάριο, ΠΕΤΥΧΕ! Δεν έχει σημασία που παλινδρόμησε. Σημασία έχει ότι εκεί που πήγα με αντιμετώπισαν σαν να ήμουν η μοναδική πελάτισσά τους. Εκεί θα ξαναπάω μάλλον για εξωσωματική, αφού δω και το embryolab πρώτα. Φυσικά, αν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα εγώ ή ο σύζυγος με το σπέρμα, μπορεί και να σκεφτόμουν διαφορετικά. Όμως σημαντικός είναι και ο παράγοντας τύχη, αλλά και η ψυχολογία μας. Φίλη μου με 3 αποτυχημένες εξωσωματικές σε μεγαλογιατρό, πέτυχε την 4η στο embryolab. Τυχαίο; Δε νομίζω!

ktrnmik
13-11-10, 17:38
Κορίτσια εμείς μετά από πολλές επισκέψεις σε τρία κέντρα της Αθήνας δύο της Θεσσαλονίκης η μέχρι τώρα αντιμετώπιση μας, από τους ανθρώπους του embryolab μας εξέπληξε! Εύχομαι να είναι μέχρι το τέλος έτσι. Στα τέλη της άλλης εβδομάδας πάμε για ωοληψία. Εύχομαι αυτή την φορά να πάνε όλα καλά . Καλή επιτυχία σε όλες κορίτσια με αισιοδοξία θα τα καταφέρουμε !!

tzina39
16-11-10, 15:31
κοριτσια γεια σας και απο μενα! Εμεις τωρα ξεκιναμε τη διαδικασια της εξωσωματικης. Η γιατρος μου ειναι η ταβανιωτου που γενικα μου λενε οτι εχει πολυ καλα ποσοστα επιτυχιας στις εξωσωματικες τις. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι στο ******** για το οποιο διαβαζω τα χειροτερα στα διαφορα forums, με αποτελεσμα να νοιωθω λιγο μουδιασμενη με το ολο θεμα, μια κ ειναι η πρωτη μου φορα.
Εχει καμια απο σας εμπειρια με τη συγκεκριμενη γιατρο???

waterlilly
17-11-10, 13:10
Είναι πάρα πολύ λεπτό το θέμα της δωρεάς ωαρίου και πολύ δύσκολο για τη γυναίκα που φτάνει σ' αυτήν την απόφαση. Οφείλουμε λοιπόν να εκφραζόμαστε με μεγαλύτερη ευαισθησία. Δεν είναι προϊόν σε σούπερμάρκετ για να μιλάμε για αγοροπωλησία! Σαφώς - βάσει νόμου - η δότρια ωαρίων παίρνει κάποια αποζημίωση για την προσπάθειά της και για το δώρο ζωής που κάνει. Μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα...

ktrnmik
17-11-10, 21:39
Κορίτσια αύριο κάνω ωοληψία. Έχω 9 ωάρια. Θεέ μου αυτή την φορά έχω μεγάλο άγχος!

newbie G
18-11-10, 08:30
Κορίτσια αύριο κάνω ωοληψία. Έχω 9 ωάρια. Θεέ μου αυτή την φορά έχω μεγάλο άγχος!

Καλή επιτυχία. Μακάρι και τα 9 αυγουλάκια να είναι τέλεια!!! :D

hope_thessaloniki
18-11-10, 08:54

KΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!! ειμαστε στο τελικό στάδιο...και κουράγιο όλα καλά θα πάνε!! και εγω embryolab και εχω ωοληψία το Σαββατο!!! εγω εχω 6 ωάρια:-?...!

newbie G
18-11-10, 09:01
hope_thessaloniki, έχεις ΠΜ.

hope_thessaloniki
18-11-10, 13:06
hope_thessaloniki, έχεις ΠΜ.

ΕΧΕΙΣ ΠΜ

leon74
18-11-10, 13:35
Καλη επιτυχία κορίτσια... Και εγώ embryolab είμαι και σήμερα θα δώ πόσα αυγουλάκια έχω...

newbie G
18-11-10, 14:27
Τελικά είμαστε πολλές από Θεσσαλονίκη ε;

leon74, μακάρι να έχεις πολλάαααα!!!

Βασίλισσα1975
18-11-10, 15:27
και αλλη απο θεσσαλονικη κοριτσια
εγω πηγα χθες για υπερηχο και εχω 5 αυγουλακια!!!! μονοοοοο!!!!

newbie G
18-11-10, 15:32

5 δεν είναι καθόλου λίγα. Εμένα μου είπαν στο κέντρο εξωσωματικής, ότι συνήθως με 6-7 είναι ευχαριστημένοι. Σημασία έχει να είναι καλής ποιότητας.

hope_thessaloniki
18-11-10, 15:42

και εγω 6 εχω περίπου και ειχα στεναχωρεθεί γιατι νόμιζα οτι ειναι πολύ λίγα....αλλα μου είπαν οτι σημασία έχει η ποιότητα και οχι η ποσότητα!!που κανεις εσυ την διαδικασία?

Βασίλισσα1975
19-11-10, 10:20
μπραβο ρε κοριτσια
παρα πολυ χαιρομαι που ακουω αυτα ...γιατι οταν ο γιατρος βρηκέ μονο τα 5 σαν να ξενερωσε λιγο (χα χα χα χα)
μακαρι να ειναι καλα σε ποιοτητα ...και να φτανουν μην παει στραφι η προσπαθεια....

εγω ειμαι στο διαβαλκανικο(λουφοπουλο) φιλη hope thessaloniki και απο οτι εχω καταλαβει ειμαι η μοναδικη εκει ......!!!!!! καλη τυχη σε ολες μας κοριτσια
γιατι απο οτι εχω καταλαβει πολυ μεγαλο ρολο παιζει η τυχη....

φιλακια και ολες με μωρακια.....συντομα

σε 9 μηνες το αργοτερο....

Βασίλισσα1975
19-11-10, 10:21
μπραβο ρε κοριτσια
παρα πολυ χαιρομαι που ακουω αυτα ...γιατι οταν ο γιατρος βρηκέ μονο τα 5 σαν να ξενερωσε λιγο (χα χα χα χα)
μακαρι να ειναι καλα σε ποιοτητα ...και να φτανουν μην παει στραφι η προσπαθεια....

εγω ειμαι στο διαβαλκανικο(λουφοπουλο) φιλη hope thessaloniki και απο οτι εχω καταλαβει ειμαι η μοναδικη εκει ......!!!!!! καλη τυχη σε ολες μας κοριτσια
γιατι απο οτι εχω καταλαβει πολυ μεγαλο ρολο παιζει η τυχη....

φιλακια και ολες με μωρακια.....συντομα

σε 9 μηνες το αργοτερο....

ktrnmik
19-11-10, 18:17
Λοιπόν κορίτσια γονιμοποιήθηκαν τα 8 . Θα κάνω εμβρυομεταφορά αύριο και θα μου μεταφέρουν μόνο 2! λίγα δεν είναι? Τις άλλες φορές σε άλλα κέντρα μου μετέφεραν τρία. Τα υπόλοιπα στην κατάψυξη για άλλη προσπάθεια εάν χρειαστεί.
Στην ωοληψία αυτή την φορά δεν κατάλαβα τίποτε. Να δούμε αύριο. Έχω ένα άγχος λες και είμαι έφηβη.

newbie G
19-11-10, 19:11
Λοιπόν κορίτσια γονιμοποιήθηκαν τα 8 . Θα κάνω εμβρυομεταφορά αύριο και θα μου μεταφέρουν μόνο 2! λίγα δεν είναι? Τις άλλες φορές σε άλλα κέντρα μου μετέφεραν τρία. Τα υπόλοιπα στην κατάψυξη για άλλη προσπάθεια εάν χρειαστεί.
Στην ωοληψία αυτή την φορά δεν κατάλαβα τίποτε. Να δούμε αύριο. Έχω ένα άγχος λες και είμαι έφηβη.

Συνήθως μεταφέρουν 2, εφόσον τα γονιμοποιημένα ωάρια είναι καλά. Εμένα μού είπαν ότι 3 βάζουν σε περίπτωση που δεν έχουν πολύ καλά έμβρυα και θέλουν ν' αυξήσουν τις πιθανότητες να προχωρήσει ένα από τα 3. Να χαίρεσαι που σου βάζουν 2, αυτό σημαινει ότι είναι καλής ποιότητας. Βέβαια εγγυήσεις δεν ύπάρχουν, αλλά ελπίζουμε για το καλύτερο. :wink: Κι αν δεν σου κάτσει αυτή τη φορά, έχεις άλλα 6 για να κάνεις κι άλλες προσπάθειες χωρίς να ξαναπάρεις φάρμακα. Είσαι πολύ τυχερή!!! Εύχομαι να πάει καλά αυτή η προσπάθεια και τα υπόλοιπα ωάρια να τα φυλάξεις για ένα αδερφάκι στο μωράκι που θα κάνεις τώρα. Αχ τι καλά!!!! :D

ktrnmik
21-11-10, 23:09
Τι άγχος κι αυτό ρε κορίτσια! πότε θα έρθει η ημέρα του test? Μου μετέφεραν τελικά δύο. Είχες δίκιο Newbie G μου είπαν ότι βάλανε δύο γιατί ήταν καλής ποιότητας.

Βασίλισσα1975
22-11-10, 08:41
μπραβο ktrnmik

τελεια ..ειμαι σιγουρη οτι θα πανε ολα παρα πολυ καλα και οτι η χοριακη σου θα ειναι ++++ και ο λογος ειναι γιατι εχεις καλης ποιοτητας εμβρυακια.... θα δεις που θα πιασουν και τα δυο
περιμενουμε νεα σου απο το τεστ...

newbie G
22-11-10, 09:41
Τι άγχος κι αυτό ρε κορίτσια! πότε θα έρθει η ημέρα του test? Μου μετέφεραν τελικά δύο. Είχες δίκιο Newbie G μου είπαν ότι βάλανε δύο γιατί ήταν καλής ποιότητας.

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΑ ΝΑ 'ΝΑΙ!!! :D

Βασίλισσα1975
22-11-10, 09:57
κοριτσια!!!!!!

καλημερα!! μια ερωτησούλααα!!

τι ξερετε για την μεταμεσονυκτια ένεση pregnyl που πρεπει μαλλον να κανω σήμερα???
ποναει ? που την κανετε??
μπορω και μονη μου? ισως καποιος δικος μου ανθρωπος ??? ή νοσοκομα-φαρμακοποιος
μου εδωσαν 2 κουτακια γιατι ???
πολλες ερωτησεις ε????
please help !!!!!
φιλακια

Βασίλισσα1975
22-11-10, 10:42
κοριτσια!!!!!!

καλημερα!! μια ερωτησούλααα!!

τι ξερετε για την μεταμεσονυκτια ένεση pregnyl που πρεπει μαλλον να κανω σήμερα???
ποναει ? που την κανετε??
μπορω και μονη μου? ισως καποιος δικος μου ανθρωπος ??? ή νοσοκομα-φαρμακοποιος
μου εδωσαν 2 κουτακια γιατι ???
πολλες ερωτησεις ε????
please help !!!!!
φιλακια

επισης .....:confused::confused::confused: αν παω για ωοληψια την τεταρτη .....Παρασκευη (αν ολα πανε καλα):-?:-? θα γινει η εμβρυομεταφορα???? ποσες μερες κραταει περιπου η γονιμοποίηση?????

waterlilly
22-11-10, 18:41
Συγνώμη, αλλά αυτό που σου είπε ο άλλος γιατρός είναι μια μεγάλη βλακεία! Ολες μας μετά από εξωσωματική, κάνουμε το τεστ 2 εβδομάδες μετά την ωοληψία, όπως εσύ. Τι σχέση έχει η Pregnyl!!! Οσο για την τιμή, εμένα η πρώτη χοριακή ήταν 27 και σήμερα έχω ένα παιδάκι. Το τεστ σου ήταν θετικό, άσχετα αν η εγκυμοσύνη δεν προχώρησε. Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι κάθε γιατρός που δεν έχει ιδέα, κοιτάει να μειώσει τον προηγούμενο. Και στην περίπτωση της Ζερβακάκου, μιλάμε για τη μοναδική γιατρό στη Θεσσαλονίκη που έχει τέτοια πείρα και τέτοιο ήθος. Μην είσαι κορόιδο και τα χάφτεις. Είχες μια ατυχία. Δεν φταίει η γιατρός σου

filareti
07-12-10, 11:05
Μία είναι η Ζερβακάκου και είναι στο γένεσις. Εγώ έκανα παιδάκι χάρις σε αυτήν και γνωρίζω και άλλες κοπέλες από εδώ και πολλές από Σέρρες (είναι ο άντρας μου από εκεί) που απέκτησαν παιδάκια και πίνουν νερό στο όνομά της. Είναι δυνατόν να έχει γίνει τόσο γνωστή και να μην έχει αφήσει έγκυο καμία??? Οσον αφορά τη χοριακή, εγώ δεν ξέρω κανένα εργαστήριο που να δίνει το 20 ως αρνητικό. Και τι λόγο είχε η Ζερβακάκου να σου πει ότι είσαι έγκυος αν δεν ήσουν? Δεν θα το καταλάβαινες στην πορεία??? Δεν είναι χαζή. Γιατί να εκτεθεί για μια τέτοια βλακεία??? Και τι θα πει έχει πολλά προβλήματα? Εγώ διακρίνω μια τρομερή εμπάθεια από μέρους σου και δεν καταλαβαίνω το λόγο!Ο λόγος είναι απλός!!!Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο "έτοιμοι" να αντιμετωπίσουν την αποτυχία και την αναβολή του ονείρου απόκτησης ενός παιδιού.Η αποτυχία απόκτησης παιδιού,μας τρυπά την ψυχή και μας οδηγεί σε μονοπάτια αρνητικών σκέψεων ακόμη και παραλογισμού.Φαντάζει ανίκανος,άσχετος,ψεύτης,απόμακρος,προβληματικός ο ιατρός που μας είχε αναλάβει.Φαντάζει ημίθεος ο ιατρός που μας δίνει ελπίδες εκ νέου("θάβοντας" τις περισσότερες φορές τους συναδέλφους του),φαντάζει κάτι πάνω από Θεός ο ιατρός που θα μας οδηγήσει σε κύηση.Και εγώ,Δοξάζω το Θεό και τις γνωστές μου που με οδήγησαν στο ιατρείο της κας Ζερβακάκου, η οποία με τη σειρά της με οδήγησε 2 φορές μάλιστα σε επιτυχημένη κύηση και τώρα έχει γεμίσει το σπίτι μας παιδικές φωνούλες.Πράγματι στα προηγούμενα "κορυφαία" ονόματα ιατρών που με είχαν αναλάβει και λάμβανα αρνητικά αποτελέσματα με ενοχλούσαν τα πάντα, ακόμη και ότι απαντούσε στα τηλεφωνήματα μου η γραμματέςς τους.

Βασίλισσα1975
08-12-10, 15:47
κοριτσια

δωστε μου τα φωτα σας.....
να παω στον κολυμπιανακη στο γεννεσις για την 2η εξωσωματικη?

με την πρωτη την πατησα και θελω καποιον επικοινωνιακο....ανθρωπο με μεγαλη εμπειρια!!
τι λετε???

simela
08-12-10, 18:18
edit admin απομάκρυνση δυσφημιστικού σχολίου
Σε όλα τα μεγάλα κέντρα λειτουργεί πρόγραμμα Δωρεάς Ωαρίων.Φυσικά το ότι θα συμμετέχεις σε ένα τέτοιο πρόγραμμα Δωρεάς,δε σημαίνει ότι δε θα πληρώσεις και πάλι για την προετοιμασία - αγωγή - παρακολούθηση του δικού σου κύκλου εξωσωματικής.Επιπλέον οι εθελόντριες δότριες, σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο, αποζημιώνονται για τα έξοδα τους και για τις μέρες απουσίας τους από τη δουλειά.Οπότε εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου, ενώ ακούμε για Δωρέα, καταλήγουμε να πληρώνουμε πάλι...και πάλι...και πάλι...ένα σεβαστό ποσό για να μπούμε στη διαδικασία της εξωσωματικής.

Adonis
10-12-10, 00:40
Εγώ θα πω την ιστορία μας από την μεριά του μπαμπά. Εδώ και ένα χρόνο έχουμε την Ελένη. Η Ελένη ήρθε με την δεύτερη προσπάθεια στο Γένεσις στην ομάδα της κας Ζερβακάκου.
Για να πάνε όλα κατ' ευχήν θα πρέπει όλη αυτή η αλυσίδα ανθρώπων που είναι στην ομάδα, βιολόγοι, εμβρυλόγοι, χειρουργοί - γυναικολόγοι να δουλέψουν ρολόϊ. Στο ρόλο όμως της επικοινωνίας είναι κομβικά τοποθετημένη η Στέλλα.
Εγώ είχα αναλάβει το επικοινωνιακό σκέλος με την γιατρό μέσω της Στέλλας.
- "Στέλλα, πόσο μας είπες ότι είναι η δόση από την Δευτέρα ?"
- "Μιλάω με την γιατρό και σε παίρνω"

- "Στέλλα, πετάμε τα άσπρα ?"

Να μην συνεχίσω. Κάθε ερώτηση, το παραμικρό άγχος ή φοβία, παίρναμε τηλ. στο σταθερό στο γραφείο, στο ιατρείο, στο κινητό και ΞΕΡΑΜΕ ότι θα πάρουμε απάντηση ακόμη και στις πιο δύσκολες ώρες που είναι εκτός ωραρίου. Γιατί αυτή η γραμματέας όπως κάποιες φίλες την αποκαλείτε, ήταν δίπλα μας, γνωρίζοντας την αγωνία μας και έχοντας την ευχέρεια να επικοινωνήσει με την γιατρό, να ρωτήσει και να μας απαντήσει.
Θα αναφέρω ότι ήταν παρούσες και οι δύο εκτός ωραρίου. Και μετά την γονιμοποίηση όταν προχώρησε η κύηση που τυπικά δεν υπήρχε κάποια δέσμευση, συνέχισαν να μας απαντούν στα δύσκολα ερωτήματα και αγωνίες που είχαμε: αίμα στην 8η εβδομάδα, σε μία εγκυμοσύνη που είχε κριθεί πολύτιμη.
"Να κάνουμε ή όχι αμνειοκέντηση ?"
Η σύζυγος προ εμμηνόπαυσης 42+, με ένα ωάριο (τα 5 είναι λίγα ?), που γονιμοποιήθηκε, εμφυτεύτηκε και προχώρησε. Σκεφτέίτε λοιπόν τι σημαίνει αυτό όταν ακούγαμε ότι το ποσοστό επιτυχίας από το ένα στάδιο στο άλλο είναι 30% ή όταν άλλες ωοληψίες είχαν τουλάχιστον 3-4 ωάρια.

Το σίγουρο για μένα και αυτό που έχουμε εισπράξει είναι ότι η συγκεκριμένη ομάδα λειτουργεί πέρα και πάνω από το καθήκον. Ώς προς το ήθος οφείλω να πω ότι όταν η FSH ήταν σε επίπεδα που θα οδηγούσαν σε αποτυχημένη προσπάθεια, η κα Ζερβακάκου μας συνέστησε να περιμένουμε να δούμε τα επίπεσα της FSH τον επόμενο μήνα. Αυτό κάναμε και περιμέναμε μέχρι που η FSH έπεσε και έτσι προσπαθήσαμε με το 1 ωάριο.

Η εγκυμοσύνη είναι ένα θαύμα που σίγουρα χρειάζεται την δύναμη του Θεού και την πίστη μας. Αλλά τον συν Αθηνά χρειάζεται και την χείρα να κινηθεί. Εμείς εμπιστευθήκαμε την ομάδα της κας Ζερβακάκου.

Πάρτε δύναμη από την ιστορία μας και μην απογοητεύεστε, καλή επιτυχία σε όλες σας.

TE.ANGEL
10-12-10, 01:52
καλησπερα σε ολες τις μελλουσες μαμαδες!
Προσπαθω και εγω να κανω παιδακι με τον Πετρογιαννη Νικολαο που έχει ιατρείο και στην Νίκαια και στην πλατεία Μαβίλης Αθήνα!
Τον γνωρίζετε?Ξέρετε κάτι για εκείνον????

Βασίλισσα1975
10-12-10, 14:17
γεια σας κοριτσια!!!

εγω στις 5/12/2010 8η μερα εμβρυομεταφορας μου ηρθε κανονικη περιοδος και τζιφος η 1η μου προσπαθεια την οποια εκανα στο διαβαλκανικο με τον λουφοπουλο
ισως με θυμαστε καποιες
δεν θελω να ξαναπαω στο ιδιο κεντρο γιατι εκει μου δωσαν μονο 3 χαπια την ημερα utrogestan και επισης ενω δεν εχω κανενα προβλημα μου δωσαν προληπτικα inohep ενεσεις και σαλοσπιρ
νομιζω οτι η λιγη προγεστερονη και τα αυξημενα αντιπηκτικα ηταν η αιτια που μου ηρθε η περιοδος 6 μερες νωριτερα (πραγμα πρωτοφανες οπως ειπε και η εμβρυολογος)
εκλεισα λοιπον την τεταρτη ραντεβου με embryolab και την κα Χατζηπαρασιδου
καλα εκανα???
ξερει καμια κοπελα τι φαρμακα δινουν (συνηθως) μετα την εμβρυομεταφορα στο embryolab???
μπορω να κανω τους υπερηχους και το αιμα απογευμα μετα την δουλεια??
ποσο διαστημα πρεπει να μεσολαβησει μεταξυ των δυο εξωσωματικων???

ευχαριστω κοριτσια που με διαβασατε!!!!!!!!!
φιλια

Βασίλισσα1975
10-12-10, 14:50
γεια σας κοριτσια!!!

εγω στις 5/12/2010 8η μερα εμβρυομεταφορας μου ηρθε κανονικη περιοδος και τζιφος η 1η μου προσπαθεια την οποια εκανα στο διαβαλκανικο με τον λουφοπουλο
ισως με θυμαστε καποιες
δεν θελω να ξαναπαω στο ιδιο κεντρο γιατι εκει μου δωσαν μονο 3 χαπια την ημερα utrogestan και επισης ενω δεν εχω κανενα προβλημα μου δωσαν προληπτικα inohep ενεσεις και σαλοσπιρ
νομιζω οτι η λιγη προγεστερονη και τα αυξημενα αντιπηκτικα ηταν η αιτια που μου ηρθε η περιοδος 6 μερες νωριτερα (πραγμα πρωτοφανες οπως ειπε και η εμβρυολογος)
καλα εκανα???

ξερει καμια κοπελα τι φαρμακα δινουν (συνηθως) μετα την εμβρυομεταφορα στο embryolab???

φιλια

και κατι ακομα κοριτσια αν γνωριζετε:lol::lol::lol:
please!!
στην 2η εξωσωματικη τι ανταποκριση εχουμε????
λιγοτερα ? περισσοτερα??? η τα ιδια ωοθυλακια???? στο περιπου παντα

leon74
10-12-10, 14:59
γεια σας κοριτσια!!!

ισως με θυμαστε καποιες
καλα εκανα???

φιλια

Καλησπέρα και από μένα... Κουράγιο & υπομονή για την αποτυχημένη σου προσπάθεια απλά προσπάθησε να πάρεις το χρόνο σου και όλα καλά θα πάνε... Καλά έκανες που έκλεισες ραντεβού αλλού, πήγαινε να μιλήσετε και βλέπεις το πότε θα κάνεις την άλλη προσπάθεια... Μην βιάζεσαι, συνήθως πρέπει να περάσουν τρείς κύκλοι και μετά...
Την αιμοληψία πρέπει να την κάνεις πρωί όμως τους υπέρηχους μετά από συννενόηση με τον γιατρό μπορεί να τους κάνεις και απόγευμα... Καλή επιτυχία σου εύχομαι...

Βασίλισσα1975
10-12-10, 15:18
σε ευχαριστω leon74!!!!

rosalina
10-12-10, 22:43
γεια σας κοριτσια!!!

ισως με θυμαστε καποιες
καλα εκανα???

φιλια

Γιατι εκλεισες ραντεβου με μια βιολογο και οχι με γιατρο ??? :?:

administrator
14-12-10, 15:09
το θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες απο τους συντονιστές

Συντονιστής Org
17-12-10, 13:04
γεια σας
Μεταφέρθηκαν δημοσιεύσεις σε κρυφό αρχείο που είχαν να κάνουν με δυσφήμηση της κ.Ζερβακάκου.
Μας εστάλει απο την κ.Ζερβακάκου διευκρινιστικό μήνυμα που αναφέρεται στο νομικό πλάισιο όσον αφορά την δωρεά ωαρίων:

Αγαπητοί/-ές αναγνώστριες σας παραθέτω μερικές πληροφορίες για το θέμα που συζητήθηκε. Τα ωάρια ούτε αγοράζονται ούτε πωλούνται. Η διάθεση των ωαρίων και γενικότερα των γαμετών (τόσο ωαρίων όσο και σπέρματος), καθώς και των γονιμοποιημένων ωαρίων (εμβρύων), γίνεται χωρίς κανένα αντάλλαγμα προς το δότη.
Η δωρεά ωαρίων είναι μία από τις θεραπείες της Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής και γίνεται όταν υπάρχουν σαφείς ενδείξεις.
Στην Ελλάδα είναι απόλυτα νόμιμη. Υπάρχει νομικό πλαίσιο που ρυθμίζει όλες τις προϋποθέσεις και διασφαλίζει πλήρως τόσο τη δότρια (τη γυναίκα που δωρίζει τα ωάρια) όσο και τη λήπτρια (τη γυναίκα που επιθυμεί να αποκτήσει ένα παιδάκι). Το ίδιο νομικό πλαίσιο καλύπτει απόλυτα και τον ιατρό που εφαρμόζει τη συγκεκριμένη μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.
Σύμφωνα με την υπάρχουσα νομοθεσία, το άρθρο 8ν.3305/2005 καθορίζει επακριβώς τις προϋποθέσεις για τη διάθεση γαμετών και γονιμοποιημένων ωαρίων.
Με το άρθρο 1460 του ν.3089/2002 κατοχυρώνεται η ανωνυμία των δοτών γεννητικού υλικού – είτε πρόκειται για γυναίκα που δωρίζει ωάρια είτε για άνδρα που δωρίζει σπέρμα.
Όπως ορίζει το Προεδρικό Διάταγμα ΦΕΚ 670/Β/16.04.08 καταβάλλονται αποζημιώσεις στους δότες γεννητικού υλικού, για τις ώρες εργασίας που χάνουν για την προετοιμασία τους, τη λήψη των γαμετών και όλες οι προϋποθέσεις καθορίζονται επακριβώς.
Σύμφωνα με το νόμο, υπογράφονται όλες οι συγκαταθέσεις και οι υπεύθυνες δηλώσεις ώστε να διασφαλιστούν όλα τα μέλη.
Για τη δωρεά ωαρίων, στην Ελλάδα, δεν χρησιμοποιούνται ωάρια από τράπεζες ωαρίων. Για τη θεραπεία γίνεται συγχρονισμός της θεραπείας της δότριας με τη λήπτρια. Ο λόγος είναι ότι η κρυοσυντήρηση και η μετέπειτα απόψυξη και χρήση των ωαρίων για γονιμοποίηση, δίνει μικρότερα ποσοστά επιτυχίας. Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα ωάρια όταν είναι ώριμα, είναι πολύ πιο ευαίσθητα από ότι τα έμβρυα ή τα σπερματοζωάρια. Συγκεκριμένα, υπήρχε μέχρι τώρα η ανησυχία σχετικά με την επίδραση της κατάψυξης/απόψυξης στην ακεραιότητα της ατράκτου των ωαρίων και στην κατανομή των χρωμοσωμάτων, την επίδραση στα μιτοχόνδρια και στην κυτταρική μεμβράνη του ωαρίου. Πρόσφατα όμως, με την χρήση νέων μεθόδων κρυοσυντήρησης, τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά. Η διάδοση στοιχείων που δεν έχουν σχέση με την αλήθεια, παραπληροφορεί της γυναίκες που ψάχνουν την ορθή ενημέρωση.

Με εκτίμηση
Γ. Ζερβακάκου
Χειρουργός-Γυναικολόγος
Εξειδικευμένη στην Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή

Συντονιστής Org
17-12-10, 13:30
γεια σας

το θέμα ξανα ανοίγει, παρακαλούμε πριν τοποθετήσετε την άποψή σας για ιατρικά θέματα
διασφαλίστε ότι βασίζεται σε έγκυρα νομικά δεδομένα/στοιχεία.
Επίσης, δεν επιτρέπεται η δυσφήμιση (νόμος περι δυσφήμισης δια του τύπου).

karkinaki
30-12-10, 17:05
synik εχεις πμ

matina1977
09-01-11, 17:53
Κοριτσια γεια σας.!!! Ειμαι κι εγω παιδί του embryolab. Εχω κάνει συνολικα 8 εξωσωματικές. 1 στη γενικη κλινικη, 1 στο γέννεσις, 6 στο embryolab εκ των οποίων στην 4η καταφερα και γέμισα την αγκαλια μου με ενα αγοράκι και τωρα έχω κάνει ήδη 2αποτυχημένες, δυστυχως, προσπάθειες για το δευτερο. Τωρα ετοιμάζομαι για μια νέα προσπάθεια. Ξέρετε τι παρακαλάω το Θεο κάθε μέρα, να μ΄εχει γερή να μεγαλώσω το παιδί μου και να προσπαθώ συνεχώς για το δεύτερο.
Καλή και μεγάλη επιτυχία σε όλες σας.

Διάβαζω το μήνυμα σου μέρες και παίρνω κουράγιο για την νέα προσπάθεια που ξεκινάω.Ελπίζω να μου "κάτσει΄" αυτήν την φορά όπως κι εσένα μετά τόση υπομονή που έκανες!