PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

liveloula
14-08-09, 11:38
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ 29 ΕΤΩΝ ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΟ..
ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ,ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΜΑΣ ΜΑΘΑΜΕ ΕΓΩ ΚΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΔΡΕΠΑΝΟΚΥΤΤΑΡΙΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΘΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΑΝ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ..
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ ΣΤΗΝ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ..ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΜΑΖΕΥΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΟΥ,ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ..ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ,Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ..ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ ΓΕΜΑΤΗ ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΗ..ΕΛΕΓΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΩΡΑΚΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ..
ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ 11 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΑΣΧΕ ΑΠΟ ΔΡΕΠΑΝΟΚΥΤΤΑΡΙΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ΕΝΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΣΤΙΓΜΑ..ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ,ΑΛΛΑ ΔΗΣΤΥΧΟΣ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ..ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ (ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ) ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ΖΟΥΣΕ..ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΑΔΕΙΑ, Η ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΑΝ ΨΗΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΜΟΝΗ...ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ,ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ ...
ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΧΕΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..Η ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!

rica
14-08-09, 12:32
Θα σου πρότεινα την τελευταία λύση. Να συνεχίσεις προσπάθειες για φυσιολογική σύλληψη. Ξάδερφός μου και η γυναίκα του έχουν στίγμα. Και τα δυο παιδιά τους έχουν απλώς στίγμα, δεν έχουν κάνει καμια διακοπή κύησης. Πάντα υπάρχει ελπίδα.

liveloula
14-08-09, 12:52
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ RICA..ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΥΧΗ ΜΕ ΔΥΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ..ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΗΤΑΝ ΓΕΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ..
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΛΕΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΑΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΛΥΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ..ΕΛΠΙΖΩ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕ ΣΗΜΕΡΑ...

eirinitas
14-08-09, 13:08
Δεν ξέρω κοπέλα μου, με αυτά που διάβασα στεναχωρήθηκα. Αν ήμουν στην ίδια θέση θα πήγαινα για εξωσωματική να είμαι 100% σίγουρη. Έχουμε περίπτωση γνωστών (και είναι ο λόγος που ο αδερφός μου και η μαμά μου δίνουν κάθε λίγο και λιγάκι αίμα και πλάσμα) που έχουν και τις δύο κόρες με μεσογειακή αναιμία και δεν ξέρω τι άλλο.

Ο Θεός έχει για όλους κι εύχομαι να σου φέρει όσα γερά μωράκια θες. Όσο το γιατί γίναν όλα αυτά μην το σκέφτεσαι, τουλάχιστον ξέρεις τι έφταιξε. Αν διαβάσεις στο φόρουμ πολλές κοπέλες δεν ξέρουν καν τι μπορεί να έφταιξε.

Κουράγια και καλή δύναμη.

rkt
14-08-09, 13:21
Η καλύτερη μου φίλη είχε το ίδιο πρόβλημα και δυστυχώς το ανακάλυψε, αφού ήταν έγκυος στο πρώτο της παιδί. Εφτασε στον 5ο μήνα για να κάνει αμνιοπαρακέντηση και ευτυχώς το παιδί ήταν μια χαρά. Το ίδιο και το δεύτερο.
Οι πιθανότητες να νοσεί ένα έμβρυο είναι 1 στις 4, αλλά δυστυχώς δεν πάει σειριακά που σημαίνει ότι όπως εσύ, 2 συνεχόμενα είχαν την νόσο και μπορεί να ακολουθήσουν άλλα 6 χωρίς!! Άρα κουράγιο και προχώρα.
Έχεις πολλές πιθανότητες το επόμενο μωράκι να είναι καλά.

liveloula
14-08-09, 13:35
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ..ΑΠΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ( ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ..ΑΥΤΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ..?

ΟΛΓΑ79
14-08-09, 13:39
liveloula μου γνώμη μου είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου τα υπέρ και τα κατά της κάθε λύσης.Δηλαδή μια ερώτηση που μου ρχεται στο μυαλό η οι συνεχής αποξέσεις μπορούν να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα?Εγώ έχω κάνει εξωσωματική,βέβαια για άσχετο λόγο(ολιγοσπερμια)αλλα τοτε με είχαν ενημερώσει γενικά για τις περιπτώσεις που προχωράς αμέσως σε εξωσωματική.Μην στενοχωριέσαι όμως γιατί σε κάθε περίπτωση θα κρατάς σύντομα στην αγκαλίτσα σου μωράκι/ια.Εισαι μικρή και υγειής.Και αυτό το αποδεικνύει ότι έχεις ήδη μείνει έγκυος.Συζήτα με τον σύζυγό σου και με τον γιατρό μήπως προχωρήσετε σε εξωσωματική που ελέγχετε το έμβρυο πριν την εμβρυομεταφορά

karfori's baby
14-08-09, 13:52
Εγώ και ο συζυγός μου έχουμε στίγμα Α και Β μεσογειακής αναιμίας και οι δύο. Όταν μας ανακοίνωσαν τα αποτελέσματα στο Χωρέμειο (πριν παντρευτούμε), μας είπαν: "μακάρι να ταιριάζετε σε όλα, όσο ταιριάζουν και τα αποτελέσματά σας":-(
Στην αρχή πάγωσα για να πώ την αλήθεια...εγώ ήξερα ότι έχω στίγμα β΄μεσογειακής από παιδί...ο άντρας μου το ανακάλυψε όταν πήγαμε μαζί για εξετάσεις στο Χωρέμειο...
Έμεινα έγκυος πολύ εύκολα και ευτυχώς μετά τη λήψη τροφοβλάστης, τα αποτελέσματα ήταν θετικά...η αγωνία των πρώτων τριών μηνών της εγκυμοσύνης μου είχε πια περάσει...ήμουνα πολύ τυχερή, το ξέρω. Ο Αλέξανδρος έχει πάρει το στίγμα της α' μεσογειακής από τον πατέρα του και της β' απο μένα.
Η θέση σου είναι πραγματικά πολύ δύσκολη και ομολογώ εύχομαι να μη βρεθώ ποτέ, αν και όπως αναφέρθηκε παραπάνω ,έχω πιθανότητα 25% να συμβεί κάτι τέτοιο σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη.
Τη λύση της εξωσωματικής την έχω κι εγώ στο νού μου σε επόμενη εγκυμοσύνη. Όμως, επειδή φαίνεται να είμαι εύκολη στο να συλλάβω και επειδή υπήρξα τυχερή την πρώτη φορά, λέω να την αποφύγω...πιστεύω ότι η επιβάρυνση της εξωσωματικής (σωματική, ψυχολογική, οικονομική) είναι πολύ μεγάλη για μια γυναίκα που δεν έχει πρόβλημα γονιμότητας και που ούτως ή άλλως, αν το δεις από την θετική πλευρά, έχει 75% πιθανότητα να πάνε όλα καλά.;-)
Καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι σε μια πολύ δύσκολη ψυχολογική κατάσταση, αλλά πιστεύω πραγματικά ότι ήσουν απλά πάρα πολύ άτυχη. Στη θέση σου θα ξαναδοκίμαζα τουλάχιστον άλλη μία φορά με φυσικό τρόπο. Δε μπορεί...άκομα και με το νόμο των πιθανότητων, όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά!!
Υ.Γ. Να σου πω και το πιο κουφό; Ο αδερφός του άντρα μου και η γυναίκα του έχουν επίσης στίγμα! Και στη δική τους περίπτωση, η κοπέλα το ήξερε από μικρή. Ο κουνιάδος μου το ανακάλυψε τυχαία, αν και ήταν για χρόνια αιμοδότης!:shock:
Σήμερα έχουν δύο παιδάκια, ένα γιο που δεν έχει καθόλου στίγμα και μια κόρη με στίγμα. Τα πέτυχαν και τα δυό με την πρώτη. Αυτό στο λέω για να δείς και την αισιόδοξη πλευρά και για να μην το βάλεις κάτω!
Σου εύχομαι ειλικρινά η επόμενη εγκυμοσύνη σου να έρθει εύκολα και να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα!;-)

Φιλικά,

Ζωή

liveloula
14-08-09, 15:29
ΖΩΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...ΑΚΟΥΣΑ ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΞΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΡΑΒΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΩ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΛΗΨΗΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ..ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ Η ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ..
ΚΑΘΕ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..
ΕΠΕΙΤΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ Η ΟΡΜΟΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ..?
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΑΣ ΜΕ ΛΥΠΗΘΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ...

rica
01-10-09, 17:11
Έχω να καταθέσω το εξής και κάνω έκκληση σε όσους το διαβάσουν να ενημερώσουν το δυνατόν περισσότερους.
Έχω μπει στον 8ο μήνα κι εδώ κι ένα μήνα ζήσαμε με τον άντρα μου και τους δικούς μας το απόλυτο δράμα και την απόλυτη αγωνία από φόβο μήπως το παιδί που θα φέρουμε στον κόσμο πάσχει από μεσογειακή αναιμία. Ο λόγος είναι ότι κάποιος "γιατρός" ονόματι, (edit admin το όνομα αφαιρέθηκε) που έχει το θράσος να αναλαμβάνει έγκυες γυναίκες, γνωρίζοντας ότι εγώ έχω στίγμα τύπου β, μας παρέπεμψε σε μια απλή ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης για το σύζυγό μου η οποία έδειξε τιμές φυσιολογικές. Εμείς ήδη πριν μείνω έγκυος είχαμε κάνει κι άλλη ηλεκτροφόρηση η οποία ναι μεν έδειξε φυσιολογική, όμως έδωσε κάποια στοιχεία στίγματος όπως υποχρωμία και μικροκυττάρωση και συνιστούσε επανεξέταση. Ο "γιατρός" αυτός αντί να μας παραπέμψει εκεί που έπρεπε, δηλ. στο ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ στο Λαϊκό μας ξανάστειλε για μια απλή ηλεκτροφόρηση σε ένα κοινό μικροβιολογικό, όπως είπα και πριν.
Πέρασε ο καιρός, μπήκα στον 7ο και για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να ησυχάσω. Και ξεκινάει η Οδύσσειά μας. Πάμε μόνοι μας στο Λαϊκό για πλήρη έλεγχο του συζύγου και μας λένε ότι το πιθανότερο είναι να έχει τελικά στίγμα, αλλά ίσως όχι τύπου β όπως το δικό μου, οπότε δεν θα συνέτρεχε κίνδυνος. Αλλά και κανείς δεν μας διαβεβαίωνε γι' αυτό. Αφού μας τα έψαλλαν κανονικότατα λέγοντάς τι πάμε να κάνουμε στον 7ο μήνα αφού διακοπή δεν γίνεται, μας είπαν ότι όντως οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και τους έχουν τύχει πολλά περιστατικά σαν το δικό μας.
Οι μέρες που πέρασαν μέχρι να αρχίσουμε να παίρνουμε κπ απαντήσεις ήταν εφιαλτικές. Του έκαναν DNA και μας λένε ότι πρόκειται για κρυφό στίγμα και η Βιοσύνθεση τελικά ΎΣΤΕΡΑ ΑΠΌ 1 ΜΉΝΑ έδειξε ότι πρόκειται όντως για στίγμα αλλά για καλή μας τύχη είναι τύπου α το οποίο σε συνδυασμό με το δικό μου β δεν μπορεί να δώσει νόσο στο παιδί. Αποδεικνύεται τελικά ότι μια απλή ηλεκτροφόρηση δεν αρκεί κι ότι όποιος γυναικολόγος συνιστά μόνο αυτή την εξέταση σε μικροβιολογικό εκτός Λαϊκού είναι επικίνδυνος.

Συμβουλεύω λοιπόν τα εξής:
-Αν ο ένας από τους δυο έχει στίγμα τυπου β' ο άλλος πρέπει να εξετάζεται εξωνυχιστικά ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ. Είναι οι πλέον αρμοδιοι.

Αν δεν ξέρετε αν έχετε στίγμα αλλά υποψιάζεστε ότι μπορεί να το έχετε κληρονομήσει από μέλος της οικογένειάς σας πάτε εσείς και ο/η σύνροφος ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΜΑ !!!

Αυτά κι εύχομαι κανείς να μη ζήσει τον εφιάλτη που ζήσαμε εμείς από τις 30 Αυγούστου μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου.

mammy30
01-10-09, 23:58
Εγώ στη θέση σου,κοριτσάκι μου,θα προχωρούσα σε εξωσωματική...Γιατί δεν μπορείς να παίζεις με την τύχη ούτε και να κάνεις συνεχώς εκτρώσεις που και ψυχούλες φεύγουν και μπορεί να σου στερήσουν τη γονιμότητά σου. Από εκεί και πέρα είναι θέμα δική σας απόφασης!!Ο Θεός να σας φωτίσει...
Συμφωνώ απολύτα με την φιλενάδα μας από πάνω,είναι καλύτερο να γίνονται σε ειδικά κέντρα οι εξετάσεις...

MarcoPolo
02-10-09, 00:29
Eπειδη γνωριζω πολυ καλα την Μεσογειακη και Δρεπανοκυτταρικη θα σου ελεγα μεσα απο την καρδια μου να μην το ρισκαρεις και να πας κατευθειαν σε εξωσωματικη. Οι πιθανοτητες και το επομενο εμβρυακι να νοσει ειναι αρκετες. Και δεν παιζει ρολο οτι το προηγουμενο νοσουσε αρα στο επομενο θα εισαι πιο τυχερη. Μην βαζεις τον εαυτο σου σε αυτη την διαδικασια.

Και παλι εσυ ξερεις τις αντοχες σου αλλα γιατι να μπεις σε τετοια ψυχοφθορα διαδικασια??? Εγω στην θεση σου θα πηγαινα κατευθειαν σε εξοσωματικη αν και ξερω οτι δεν ειναι ευκολη υποθεση. Αλλα και το να εγκυμονεις συνεχως περιμενοντας μεσα στο αγχος τα αποτελεσματα επισεις δεν ειναι ευκολη υποθεση.

Η ψυχη σου και το σωμα σου μονο ετσι θα προστατευθει, αν ξεκινησεις απο την αρχη εχοντας στα χερια σου ολα τα δεδομενα. Μην βαζεις τον εαυτο σου στη διαδικασια της τυχης ξανα.

Σου ευχομαι γρηγορα να πανε ολα καλα και να κρατας ενα γερο μωρο στα χερια σου!!!!!!!!

Οσο για τις εξετασεις του στιγματος μονο στο Λαικο νοσοκομειο ειναι οντως 100 της 100 τα αποτελεσματα εγκυρα.

LUCIAZISS
02-10-09, 00:32
Καλησπερα, διαβασα με πολυ προσοχη το προβλημα σου.
Παραγματικα ηταν πολυ αργα για την εξεταση της ηλεκτροφορεσης.
Τυχαινει να δουλευω σε ενα απο τα πιο γνωστα μικροβιολικα εργαστηρια της Πατρας οπου ειναι και το μοναδικο που κανει καθ΄αυτου την εξεταση αυτη.
1ον Θα επρεπε ο ιδιος ο μικροβιολογος να παρατηρησει κατω των φυσιολ. οριων τις παραμετρους της γ.αιμαατος (mcv, mch) αν παλι αυτες ηταν φυσιολογικες παρατηρει απο τις ιδιες τις τιμες της ηλεκτροφορησεις τις διακυμανσεις (αιμοσφαιρ. Α2 και F). Αν ολα αυτα ειναι αληθη στοιχεια κατευθυνομαστε στους ιδιους τους γονεις για να μην καταληξουμε στο DNA.
2ον ο γυναικολογος σου λυπαμαι που το λεω δεν προσεχει....

Εχουν ολοι ευθυνες, παλι καλα που μερικοι ανθρωποι λειτουργουν με το ενστικτο τους.

Αντιστοιχο προβλημα προεκυψε στην οικογενεια μου, πριν απο χρονια η μαμα μου εκανε τον αδερφο μου με ομοζυγη β μεσογ. αναιμια τοτε εμαθα για πρωτη φορα οτι εχω το στιγμα. Η μαμα μου δεν εκανε καν την εξεταση.
Ο μελλοντικος συζυγος ειναι αμφιβολος ελεγξαμε τους γονεις και αφου ειναι παιδι τους ...εμμεσα δεν εχει.

michel
02-10-09, 16:16
κοριτσια ,πως γραφετε αυτη η εξεταση(για το στιγμα)?.-Για να ψαξω να δω στα χαρτια μου ,αν την εχω κανει η οχι.-και που την κανουν,μονο στην Αθηνα,η και σε μικρα διαγνωστικα κεντρα?

MarcoPolo
02-10-09, 18:34
Ηλεκτροφορηση λεγεται και ειναι στις προγεννητικες εξετασεις, γινεται και σε ιδιωτικα διαγνωστικα αλλα το πιο εγκυρο ειναι στο Λαικο νοσοκομειο.

kisha
02-10-09, 18:47
καλησπερα κοριτσια!με στιγμα και οι 2 εχετε 25%πιθανοτητες να ειναι γερο το παιδι,25% ν απασχειαπο μεσογειακη αναιμια, και 50%να εχει στιγμα...εχω φιλο μεμεσογειακη αναιμια, καθε 15 μερες κανει αιμοκαθαρση...ζορικη κατασταση!αλλα 75%πιθανοτητες να ειναι υγιες το μωρο,ειναι αρκετες νομιζω...

liveloula
08-10-09, 23:21
καλησπερα και παλι ..εχω να γραψω καιρο στο φορουμ..περασε καιρος βλεπετε απο εκεινη τη μερα..
Εγραψα e mail στο gyn.gr ο γυναικολογος, μου ειπε οτι η καλυτερη λυση ειναι η φυσιολογικη συλληψη και οτι με δυο αποξεσεις δεν ρισκαρω την γονιμοτητα μου..κλεινω πιο πολυ προς την φυσιολογικη συλληψη ακομα μια φορα και μετα βλεπουμε..στην ακρη του μυαλου μου εχω την εξωσωματικη σαν τελευταια λυση ..εχετε ακουσει παρομοιες εμπειριες απο ζευγαρια που περασαν το ιδιο προβλημα? θα με βοηθουσε πραγματικα πολυ να τις ακουσω...

MarcoPolo
08-10-09, 23:52
Παρομοια περιπτωση οχι ακριβως, η μαμα μου ειχε στιγμα δρεπανοκυτταρικης και ο μπαμπας μου Μεσογειακης. Το 1979 εκαναν τον αδερφο μου χωρις την παθηση. Το 1980 εκαναν εμενα με την παθηση της δρεπανοκυτταρικης. Αλλες δυο φορες εμεινε εγκυος δυστυχως η μαμα μου αλλα δεν τα κρατησε μετα το παθημα με εμενα. Τοτε βεβαια ηταν αλλιως τα πραγματα και δεν μπορουσες να προβλεψεις πολλα πραγματα. Εγω επειδη εχω την παθηση πριν βγει η εξεταση του αντρα μου αρνητικη για στιγμα ειχα αποφασισει αν εβγαινε θετικη να πηγαινα κατευθειαν σε εξωσωματικη αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο σου προσωπικο θεμα ποσες αντοχες εχεις να ξαναδοκιμασεις. Σου ευχομαι πραγματικα οτι καλυτερο με ενα γερο παιδακι στην αγκαλια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

liveloula
09-10-09, 00:02
σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου,σιγουρα καθε αποψη διαφερει ...και ειναι απολυτα σεβαστη..να σε ρωτησω κατι ..αν επιτρεπεται οταν γραφεις οτι εχεις την παθηση της δρεπανοκυτταρυκης τι ακριβως θελεις να πεις? οτι εχεις το στιγμα?

ριτα79
09-10-09, 00:04
Εγω στο παρελθον δουλευα με μια κοπελα που εμαθε οτι ειχαν στιγμα και οι δυο και εκανε διακοπη στον 5ο μηνα αν θυμαμαι καλα.Εμεινε αλλες δυο φορες εγκυος αλλα τα μωρακια δεν ηταν γερα ετσι τελικα προχωρησε σε εξωσωματικη και αφου δεν ειχε κανενα θεμα γονιμοτητας εμεινε αμεσως εγκυος.Εκανε τριδυμα!!Και τα 3 μωρακια απο οσο πληροφορηθηκα μετα ειναι υγιεστατα!

Ειλικρινα σε νιωθω γιατι και εμενα ο συζυγος μου εχει το στιγμα και ειχα μεγαλο αγχος!
Θα ελεγα να προχωρησετε σε εξωσωματικη για να εισαι σιγουρη!Ειναι πολυ ψυχοφθορο να περνας καθε φορα αυτη την αγωνια.

MarcoPolo
09-10-09, 00:04
Μπα ο αδερφος μου εχει το στιγμα, εγω επιασα τον πρωτο λαχνο. Κανονικα την παθηση.

MarcoPolo
09-10-09, 00:05
Αναρωτιεσαι μαλλον πως εκανα παιδι με την παθηση????

liveloula
09-10-09, 00:11
Λυπαμαι πολυ πραγματικα..μιλας εκ πειρας οποτε..το κοριτσακι μου ειχε δρεπανοκυτταρικη..εσυ που το περνας ποσο δυσκολη ειναι αυτη η παθηση? πρεπει να εισαι πραγματικα πολυ δυνατη ..μπραβο σου...να χαιρεσαι και το μωρακι σου...

MarcoPolo
09-10-09, 00:28
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Ειναι η πρωτη φορα που το αναφερω εδω μεσα γιατι το θεμα σου με αγγιξε. Να μην στενοχωριεσαι για το κοριτσακι σου γιατι ετσι επρεπε να γινει. Οταν γεννηθηκα εγω η μαμα μου δεν ειχε ιδεα και δεν υπηρχαν εξετασεις στο νησι που ηταν. Δεν ηξεραν καν οτι ειχαν στιγμα και δεν υπηρχε και τροπος να διαπιστωθει τοττε αν το εμβρυο ηταν καλα. Αν ομως ειχα γεννηθει τωρα σε μια τοσο συγχρονη εποχη δεν θα συγχωρουσα ποτε τους γονεις μου που δεν το εψαξαν.

Γιαυτο οταν πονας για το κοριτσακι σου να σκεφτεσαι οτι εκανες οτι καλυτερο γιαυτο.
Η ζωη μου δεν ειναι ευκολη αλλα το εχω παρει αποφαση απο πολυ μικρη και το αντιμετωπισα κατα μετωπο. Νοσηλευομαι συχνα αλλα παρολαυτα παλευω να ζησω φυσιολογικα. Οσο ημουν πιο μικρη τα πραγματα ηταν πιο ευκολα για μενα και η υγεια μου ηταν καλυτερη. Απο τα 20 και μετα που μπηκα σε σπουδες, δουλεια και κουραση αρχισαν τα πολλα προβληματα. Απο τα 26 που παντρευτηκα ακομα χειροτερα. Αναγκαστηκα να αφησω τη δουλεια που αγαπουσα γιατι δεν γινοταν αλλιως.
Το μεγαλυτερο μου ονειρο ηταν να αποκτησω παιδι αλλα απιαστο συμφωνα παντα με τους γιατρους αλλα τα επαιξα ολα για ολα και τα καταφερα, οχι ευκολα ομως. Παρολιγο να φυγω στην εγκυμοσυνη γιατι ο οργανισμος μου δεν αντεξε την εγκυμοσυνη.
Ευτυχως εκτος απο το λαχειο της παθησης επιασα και το λαχειο στον συντροφο. Εχω εναν εξαιρετικο ανθρωπο διπλα μου που με αποδεχτηκε οπως ειμαι , με λατρεψε και με στηριζει καθημερινα. Μαλλον μου το χρωστουσε ο Θεος.

Μπορει εγω να το παλευω γιατι δεν εχω αλλη επιλογη αλλα να ξερεις οτι τα ατομα με δρεπανο η μικροδρεπανο υποφερουν πραγματικα γιαυτο να εχεις ησυχη την συνειδηση σου για το κοριτσακι σου. Σε κανενα παιδι δεν αξιζει τοσος πονος και τετοια ζωη. Γιατι στη συγκεκριμενη παθηση δεν πονας μονο ψυχολογικα, πονας και σωματικα φρικτα. Το μονο που ονειρευομαι απο εδω και περα στη ζωη μου ειναι να με κρατησει γερη ο Θεος οσο γινεται για να μεγαλωσω το παιδι μου.

liveloula
09-10-09, 00:42
σε ευχαριστω για το μηνυμα που μου εγραψες..με αγγιξε πραγματικα η δικη σου ιστορια..τολμω να πω ανατριαχιασα οταν διαβασα πως οι γιατροι σχεδον σου απεκλεισαν το ενδεχομενο να αποκτησεις παιδι..αληθεια ποιος τολμησε να τα βαλει με τα ονειρα σου? τα ονειρα μας πολλες φορες ειναι τοσο δυνατα που τα κανουμε ζωη μας..μου εδωσες δυναμη το ξερεις? μου εδωσες δυναμη να προχωρησω σε οτι κι αν κανω ...με εκανες να μην αισθανομαι αλλες τυψεις για την διακοπη κυησης ..σκεφτομαι πως ετσι ειναι καλυτερα για το μωρακι μου...εσυ το ζεις καθημερινα και ξερεις..ο θεος να σου δινει δυναμη καθημερινα κοπελα μου..ο θεος ...σιγουρα σου χρωσταει πολλα, να το ξερεις...
θα χαρω πραγματικα να μαθαινω νεα σου...
σου ευχομαι να εσαι γερη και να αγγιζεις παντα την απολυτη ευτυχια..κι αν δεν μπορεις να την ονειρευσαι..και να την κανεις ζωη σου ....

MarcoPolo
09-10-09, 00:53
Σε ευχαριστω μεσα απο την ψυχη μου για τις ευχες. Δεν ειχα σκοπο ποτε να γραψω στο forum για την παθηση γιατι αν καποιος με ειρωνευτει η με αμφισβητησει οπως εχω δει να κανουν συχνα εδω μεσα θα πρεπει να τον βρω και να του σπασω το κεφαλι. Ο μονος λογος που δεν κρατηθηκα να μην σου γραψω ειναι γιατι δεν θελω να ποναει η ψυχη σου για την αποφαση που πηρες. Μπορει πολλες φορες να μας λενε οτι ηταν η μονη λυση αλλα η καρδια της μανας παντα πενθει για το παιδι της. Εγω ομως απο την αλλη πλευρα του παιδιου μπορω να σου πω την αληθεια. Ζωη με αφορητο πονο δεν ειναι ζωη. Ειδικα οταν εχεις την δυνατοτητα αυτο να το αλλαξεις.

Με το ιστορικο που εχω δεν αδικω τους γιατρους για αυτα που ελεγαν. Και εγω αν ημουνα στη θεση τους το ιδιο θα εκανα. Το αν θα βαλει ομως μια μανα της ζωη της σε κινδυνο για να τα καταφερει αυτο δεν μπορει να το αποφασισει κανενας. Ακομα και στην εντατικη οταν ημουνα με το μωρο μεσα μου 7 μηνων και χαροπαλευα εγω τους ελεγα θα τα καταφερω να γεννησω αυτο το παιδι ακομα κι αν ειναι το τελευταιο πραγμα που θα κανω πανω στη γη.

liveloula
09-10-09, 00:54
Σημερα πηρα ενα ωραιο μαθημα ζωης ..πραγματικα..
πως οσο δυσκολο κι αν ειναι δεν πρεπει να τα παρατας...πολλες φορες νομιζα οτι ημουν στην ακρη του πουθενα και πηγαινα για το τιποτα...πιστεψα πως δεν θα εκανα ποτε παιδι..μην με ρωτας γιατι το πιστευα αυτο..μαλλον λογω του στιγματος..πολλες φορες τα παρατησα κι ακομα περισσοτερες εκλαψα γιατι ονειρευομουν ενα σπιτι γεματο παιδια..πολλες φορες το ματι μου κολλησε σε μια περαστικη εγκυο κοπελα και ειπα πως εγω δεν θα μεινω ποτε ξανα..ναι πιστεψα πως δεν θα κανω οικογενεια..σκεφτηκα να χωρισω ..οχι για μενα αλλα για τον αντρα μου που λαχταραει οσο τιποτα στον κοσμο ενα παιδι...οταν μαχεσαι ομως δεν πρεπει να τα παρατας..πρεπει καθε μερα να αγωνιζεσαι μεχρι να φτασεις στην κορυφη...κι ας ματωσουν τα γονατα σου μεχρι να ανεβεις δεν πειραζει...δεν πειραζει γιατι οταν θα τα καταφερεις θα ειναι ολα αλλιωτικα ..

MarcoPolo
09-10-09, 00:57
Αφου καταφερα εγω να κανω παιδι πιστεψε με οτι εσυ θα τα καταφερεις ακομα καλυτερα. Μακαρι να μπορουσα και εγω να κανω και αλλα. Αλλα δεν μπορεις να παιζεις με την τυχη σου δυο φορες, ειδικα οταν σε περιμενει ενα παιδι πισω. Οποτε ο Μαριος μου θα ειναι ενα κακομαθημενο ευτυχισμενο ευχομαι, μοναχοπαιδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

liveloula
09-10-09, 00:58
η παθηση αυτη δεν ειναι επιλογη σου..δεν φταις εσυ για τιποτα ..οπως δεν ηταν επιλογη μου αν θα εχω το στιγμα ..
οποις βρεθει να σε ειρωνευτει μαζι θα του σπασουμε το κεφαλι...
αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κανενας..μαλλον θα θαυμασουν την δυναμη σου..
ποτε δεν ημουν τοσο δυνατη ..
κριμα

MarcoPolo
09-10-09, 01:04
Μην φοβασαι καλη μου φιλη κανεις δεν γεννιεται δυνατος, η ζωη τον κανει δυστυχως. Οσο για τους ανθρωπους οταν ειναι εξω απο τον χορο πολλες φορες κρινουν λαθος αλλα δεν πειραζει ευτυχως δεν ειναι η πλειοψηφια ετσι.

Και εσυ δεν το γνωριζες απο μικρη για το στιγμα οποτε ειναι λογικο να σου ερθει ταμπλας.Και σιγουρα αυτο που περασες δεν ειναι λιγο αρα για να στεκεσαι ορθια μαλλον εισαι πιο δυνατη απο οσο νομιζεις.

liveloula
09-10-09, 01:05
ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ? ΕΜΑΘΕΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΤΗΣ ΜΕΡΑ..ΛΟΙΠΟΝ,ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΔΥΝΑΜΗ..

liveloula
09-10-09, 01:09
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ..ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ .ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΡΥΨΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ..
ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ...
ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΒΡΑΔΥ

MarcoPolo
09-10-09, 01:11
Οντως ετσι ειναι και για να κανουμε και λιγο μπλακ χιουμορ, με την συγκεκριμενη παθηση δεν εχεις και πολλα περιθωρια να μην αδραξεις την ημερα, δεν ξερεις αν θα υπαρχει επομενη χα!!!!χα!!!! Και ευτυχως το καταλαβα νωρις αυτο και εχω περασει γεματη ζωη. Μονο για τον Μαριο μου και τον αγαπημενο μου θελω να συνεχισω πολλα χρονια ακομα.

Οποτε θα θες κουβεντουλα θα ειμαι στη διαθεση σου και θα χαρω να μαθω συντομα οτι περιμενεις μωρακι και ολα ειναι καλα!!!!!!

Σε λιγο θα ξυπνησει ο ταλιμπαν ο γιος μου για φαγητο οποτε μπορει να εξαφανιστω ξαφνικα.

MarcoPolo
09-10-09, 01:15
Η καταθλιψη ειναι φυσιολογικη μετα απο αυτα που περασες. Κοιτα ομως συντομα να σταθεις στα ποδια σου για να παρεις την ζωη στα χερια σου. Και αν δεν αντεχεις να το ξαναπερασεις που για μενα καλο θα ηταν να το αποφυγεις κοιτα την λυση της εξωσωματικης. Γιαυτο εξελιχθηκε η επιστημη για να μπορει να μας βοηθαει οταν χρειαζεται.

Καληνυχτα και ονειρα γλυκα ευχομαι και θα τα ξαναπουμε.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
09-10-09, 10:50
Ολα τα μελη της οικογενειας μου, απο το μπαμπα μου
μεχρι και τον αδερφο μου ειχαμε στίγμα....
Η μαμα μου ειχε δυο εγκυμοσυνες με παιδια με
μεσογειακη αναιμια και αλλες δυο με παιδια με στιγμα...
Αυτο ειναι κατι που θα αποφασισετε εσυ και ο ανδρας σου...
Κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη, καλυτερα σε μια
φυσιολογικη σύλληψη.......
Αλλα θα συμφωνησω οτι εξετάσεις εχουν να κανουν
με τη Μεσογειακη Αναιμία, στο Λαίκο Νοσοκομείο,ειναι
το μονο σιγουρο.....
Σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!!

rica
09-10-09, 11:43
MarcoPolo, δεν θα πω κι εγώ τα συνηθισμένα, φαντάζομαι τα έχεις ακούσει πολλές φορές. Θα σου πω μόνο ότι σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου το θαύμα. Προφανώς έχεις ακούσει για βλαστοκύτταρα που κάνουν δουλειά στη μεσογειακή. Στη δική σου περίπτωση τι γίνεται;

MarcoPolo
09-10-09, 11:52
Eυχαριστω για το ενδιαφερον, αν οταν γεννηθηκα υπηρχε η μεθοδος των βλαστοκυτταρων θα μπορουσε να διορθωθει το προβλημα απο τον αδερφο μου που ηταν χωρις την παθηση και με ενα χρονο διαφορα. Τωρα ειναι αργα πια δυστυχως γιατι ο οργανισμος δεν αντεχει μεταμοσχευση πλεον συν οτι σε μικρη ηλικια ειναι πιο αποτελεσματικη η μεθοδος των βλαστοκυτταρων. Τωρα αν ρισκαρω μεταμοσχευση εχω πολλες πιθανοτητες να μην παει καλα λογω βεβαρυμενου ιστορικου καθως απο την παθηση εχουν επηρεαστει ζωτικα οργανα οπως πνευμονες και καρδια.

Γιαυτο ουρλιαζω σε ολους, κρατηστε τα βλαστοκυτταρα των παιδιων σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν με πειραζει ομως πια εχω μαθει να ζω ετσι αρκει να μην χειροτερεψουν τα πραγματα. Που δυστυχως αυτο γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη.

liveloula
09-10-09, 22:48
καλησπερα ..θα ηθελα πραγματικα να ξαναπω ευχαριστω σε οσες κοπελες απαντησαν το μηνυμα μου..με βοηθατε πραγματικα με καθε απαντηση σας να παρω την πιο σωστη αποφαση για μενα ,για αυτο ειναι παρα πολυ σημαντικο να διαβαζω προσωπικες εμεπειριες απο ολες εσας ..οποτε οτιδηποτε γνωριζετε βοηθατε πραγματικα και ουσιαστικα για εσας μπορει να ειναι μια απλη ιστορια ενος κοινου γνωστου για εμενα ομως κοριτσια ειναι το προβλημα μου,ειναι το βαρος που εχω καθε μερα οταν ξυπανω το πρωι γιατι μπορει να γραφω οτι θα προσπαθησω ακομα μια φορα φυσιολογικα..αλλα αρχιζω να σκεφτομαι σοβαρα και τη λυση της εξωσωματικης.. ....
marcopolo μου τι κανεις? ο ταλιμπαν ο γιος σου τι κανει χα χα χα..ελπιζω να ειστε καλα κι οι δυο...να δωσεις πολλα πολλα φιλακια στον γιο σου απο εμενα...

liveloula
09-10-09, 22:54
αχ δεν ξερετε ποσο πολυ θελω να κανω ενα παιδι παρατηρω τα tickerakia σας και σκεφτομαι " αραγε εγω θα κανω ποτε παιδι να βαλω κι εγω ενα tickeraki Που να γραφω πως ειναι ολη μου η ζωη? " παντα οταν εμενα εγκυος ηθελα να το φωναξω σε οοοοολο τον κοσμο ..το προβλημα που ειχαμε ομως με εκανε να μην το λεω σε πολλους και παντα να βρισκω ψευτικες απαντησεις στις αδιακριτες ερωτησεις του κοσμου..η χαρα μου δεν ξεκινουσε απο το τεστ κυησης οπως συνηθως ,αλλα πολυ αργοτερα ..η μαλλον αυτο που περιμενα να ξεκινησει..σταματουσε παντα στη μεση ..και ποτε μα ποτε δεν προλαβα να νιωσω την απολυτη ευτυχια .... κριμα...

rica
09-10-09, 23:13
Θα τη νιώσεις. Για όλους μας υπάρχει κάπου το μερίδιό μας (όπως επίσης και μερίδιο στον πόνο, επίσης). Θα ρθει αυτή η ώρα, είμαι σίγουρη, έχει κουράγιο, απλώς ήσουν άτυχη ως τώρα. Η επόμενη φορά μπορεί να είναι η τυχερή σου. Κάνετε περοσπάθειες ή τελικά θα πας για εξωσωματική;

liveloula
09-10-09, 23:24
δεν ξεκινησαμε ακομα να προσπαθουμε ..πρεπει να επριμενω καποιους μηνες ..επειδη ημουν 12 εβδομαδων ..θυμαμαι που στο μυαλο μου ενω ακομα ηταν αρχη..τα ειχα φτιαξει ολα με εναν υπεροχο τροπο που θα μπει το κρεβατκι ,τα ονοματα τους ..εφτασα μεχρι τη βαφτιση!και ολα αυτα ενω ηξερα το προβλημα μας..τι ανοητη που ημουν ..πως μπορεσα να πιστεψω κατι τετοιο? ο πονος μου δεν τελειωνε ..αρχιζε και εγω εγω δεν ειχα ιδεα...μεσα σε μια μερα εγιναν ολα..εμαθα οτι το ενα απο τα δυο πασχει ..πηγα για την μειωση ..ειδα οτι το γερο ηταν νεκρο ..και μετα αποξεση..την αλλη μερα ουτε που ειχα συνδητοποιησει τη εγινε και εψαχνα την κοιλια μου..

liveloula
09-10-09, 23:29
ημουν σιγουρα αξιολυπητη οταν βγηκα απο την αποξεση ..ενα ρακος ..ενας ανθρωπος κενος ,αδειος ..καθε μερα που ερχοταν ηταν απαισια ,καθε νυχτα εφιαλτικη ,η δεν κοιμομουν η εβλεπα στον υπνο μου οτι τα θηλαζα..επρεπε ομως να ορθοποδησω οσο κι αν αδικος ηταν ο θεος μαζι μου...εγω επρεπε να παλεψω ..ετσι για να του δειξω οτι δεν το εβαλα κατω..

ριτα79
09-10-09, 23:31
Κουκλα μου σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να σου πανε ολα καλα!
Αφου υπαρχει τροπος με τη εξωσωματικη ..μην μεγαλωνεις αλλο την αγωνια σου...

rica
09-10-09, 23:32
Κι έτσι θα συνεχίσεις! Όσες πάλεψαν κπ στιγμή ανταμείφθηκαν. Θα χαρώ πολύ να μάθω κπ στιγμή τα ευχάριστα νέα σου. Νομίζω όμως ότι τροφοβλάστη μπορείς να κάνεις και πιο νωρίς από τη 12η εβδομ.

liveloula
09-10-09, 23:39
η εξωσωματικη δεν ειναι η τελεια λυση ..πολυ θα ηθελα να ηταν αλλα δεν ειναι ...με την εξωσωματικη βλεπουν πριν γινει η εμφυτευση αν το εμβρυο πασχει,οποτε γινεται εμφυτευση εμβρυου που φερει μονο το στιγμα αλλα...ακομα και στην εξωσωματικη πρεπει να γινει ληψη τροφοβλαστη για πιθανο λαθος..με τη ληψη τροφοβλαστη εχω ως 3% αποβολη..την δευτερη φορα που εμεινα εγκυος το ενα απο τα δυο εμβρυα ηταν γερο και πεθανε απο τη ληψη τροφοβλαστη ,(απο οτι μου ειπε ο γυναικολογος μου)σε καθε εγκυμοσυνη πρεπει να κανω ληψη τροφοβλαστη ειτε εχω καινει εξωσωματικη ειτε οχι ..αν μπορουσε η εξωσωματικη να μου εξασφαλησει ενα γερο μωρο πιστεψε με θα ηταν το πρωτο πραγμα που θα εκανα ..δεν ειμαι μαζοχα,ουτε μιζερη ..κοιταω πραγματικα ποιο ειναι πιο σωστο για μενα ποιο θα ειναι λιγοτερο επωδυνο ..φανταζεσαι να κανω εξωσωματικη .να παρω ενα καρο ορμονες και να μην μεινω εγκυος ?

liveloula
09-10-09, 23:44
η εξωσωματικη δεν εξασφαλιζει 100% ενα γερο παιδι ..για αυτο κανεις ληψη τροφοβλαστη ...αυτη η εξεταση πρεπει να γινεται μετα την 11 εβδομαδα αλλα οσο πιο νωρις την κανεις τοσο πιο επικυν δυνο ειναι να αποβαλεις ..οταν εκανα ληψη τροφοβλαστη ημουν 11 + 1 μερα και μου φενοταν πολυ νωρις..ο γιατρος οταν πηγα ειδε οτι το ενα εμβρυο ηταν πολυ χαμηλα και δεν ειχε καλη θεση αλλα βιαστικε να παρει τον τροφοβλαστη γιατι επρεπε να φυγει διακοπες ..φυσικα την ιδια μερα το μωρακι μου ειχε πεθανει..απο τον υπερηχο ειδαμε οτι δεν ειχε μεγαλωσει καθολου..η αναπτυξη του ηταν η ιδια με εκεινη την ημερα..

liveloula
09-10-09, 23:45
τωρα αν ολα πηγαινα καλα θα περιμενα το αγορακι μου...γιατι εκεινο ηταν γερο..δεν αντεξε ομως...

liveloula
09-10-09, 23:49
rica μου με το καλο το μωρακι σου...
rita79 Να χερεσαι το αγορακι σου...
με στιριζετε πραγματικα ρε κοριτσια ..δεν εχω λογια

MarcoPolo
10-10-09, 00:07
Γεια σου κουκλιτσα!!!!!!!!!
Ολα οσα γραφεις απο την ψυχη σου αγγιζουν και τις ψυχες ολων των μαμαδων, κανε ομως κουραγιο και προσπαθησε να συγκεντρωθεις στον στοχο σου και να σκεφτεσαι οσο πιο θετικα γινεται. Εμενα αυτο με βοηθησε πολυ. Οταν καθε 15 ημερες που νοσηλευομουν μου λεγανε οι γιατροι διαφορα τυπου μην εχεις πολλες ελπιδες, δεν ξερουμε αν θα πει καλα, μην θεωρεις σιγουρο οτι ειναι μωρο να σκεφτεσαι οτι μπορει ολα να σταματησουν και εχουμε πολυ καιρο μπροστα μας και ακομα να εισαι μετρημενη για να μην απογοητευτεις και αλλα πολλα, εγω τους ελεγα ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!! Πιθανοτατα το ελεγα για να το ακουω εγω και να περνω θαρρος αλλα μαλλον βοηθησε αυτη μου η ψυχολογια.
Μην αφηνεις τον εαυτο σου να σκεφτεται το χειροτερο. Θα λες καθε μερα στον εαυτο σου αυτη την φορα θα τα καταφερω και θα πανε ολα καλα.
Υπαρχουν γυναικες με πολυ χειροτερα προβληματα και γιναν μανουλες και ετσι θα γινεις και εσυ. Μονο αυτο να σκεφτεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaxarenia
15-10-09, 00:30
liveloula και MarcoPolo μου, σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά και τις ευχές μου για τα καλύτερα!!! :D

MarcoPolo, έχουμε ξαναμιλήσει, με θυμάσαι; :roll: :-D Τι κάνει ο πριγκιππάκος σου;;;

MarcoPolo
15-10-09, 00:37
Ευχαριστω κοριτσι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θεριευει ο Ταλιμπαν και ειναι εξαιρετικα ζωηρος και μου βγαζει το λαδι αλλα δεν πειραζει καλα ναναι. Εσενα πως ειναι το μωρακι σου???

Zaxarenia
16-10-09, 11:47
Καλημέρα, πως είστε σημερα;;;

Εμείς καλά ειμαστε, αν εξαιρέσεις ότι πονάνε τα ούλα μας...της μικρής δηλαδή, αλλα μαζί της υποφέρω κι εγώ:(
στενοχωριέμαι γιατί το παιδάκι μου δεν ηρέμησε καθόλου....από τους κολικούς στα δοντια! :roll: Αλλά θα μου πεις, αυτά φυσιολογικά είναι! Ας είναι οι μοναδικοί πόνοι που θα περάσει στη ζωη της. κι η μικρή μου και όλα τα μωρά του κόσμου! :D
Είμαι και εκτός θεματος εδώ.... σας φιλώ! :mrgreen:

apricot
16-10-09, 12:34
κοριτσι μου εγω θα διαλεγα εξωσωματικη για να ειμαι σιγουρη,εξαλλου απο οτι καταλαβα μενεις ευκολα εγκυος αρα μαλλον θα μεινεις με την 1η προσπαθεια. εγω γνωριζω φιλικο μας ζευγαρι που εκαναν το 1ο τους παιδι κανονικα μονο με στιγμα και απο τοτε εχουν κανει 4 φορες διακοπη κυησης επειδη προσπαθουν για το 2ο παιδακι. γιατι να μπαινεις συνεχως σε διαδικασια εκτρωσης που ειναι τοσο ψυχοφθορα και μαλιστα το αποτελεσμα το μαθαινεις σε προχωρημενη εγκυμοσυνη?δεν ξερω ειναι δυσκολη η θεση σου ομως πρεπει να εισαι αισιοδοξη και δυνατη γιατι σημερα εχουμε τα μεσα να γεννησουμε υγιη παιδια οποτε οτι αποφαση και να παρεις θα ειναι η σωστη. σου ευχομαι ολοψυχα να κρατησεις συντομα ενα γερο μωρο στην αγκαλιτσα σου.

apricot
16-10-09, 12:42
και επειδη το ξεχασα πριν πολλα πολλα πολλα συγχαρητηρια στη marcopolo που ειναι αντρακι και αντιμετωπιζει τη ζωη με θαρρος.ετσι πρεπει γιατι στις μερες μας δεν υπαρχουν πραγματα που δεν γινονται!

MarcoPolo
16-10-09, 13:37
Ευχαριστω παρα πολυ Δημητρα- Αρτεμης και εγω γιαυτο ειμαι υπερ της εξωσωματικης στη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι ειναι απιστευτα ψυχοφθορο να κανεις συνεχως διακοπες κυησης.

Liontarina sofia
20-10-09, 09:20
Καλημέρα κορίτσια ,

Λύστε μου μια απορία please.Εγω και ο άντρας μου έχουμε στίγμα.Αλλά αν ο ένας έχει Α και ο άλλος Β μεσογειακής σημαίνει ότι δεν έχουμε προβλημα ??

rica
20-10-09, 11:52
Αυτοί που σας το βρήκαν το Α και το Β τί σας είπαν;
Εμείς δεν είχαμε πρόβλημα αλλά επειδή δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, καλό θα'ταν αυτό να σας το επιβεβαιώσει ΚΑΙ κάποιος επίσημος φορέας (ΚΜΑ) και κατόπιν εξονυχιστικών εξετάσεων. Μη φτάσετε στο σημείο να πάθετε αυτά που πάθαμε εμείς γιατί το στίγμα είναι πολύπλοκη υπόθεση και θέλει μεγάλη υπευθυνότητα απ' όλους.
Πάντως χοντρικά όταν οι δύο γονείς έχουν ο ένας Α κι ο άλλος Β το πράγμα έχει ως εξής: 25% το παιδί παίρνει Α, 25% Β, 25% και τα δύο (αλλά ΔΕΝ ΝΟΣΕΙ) και 25% χωρίς στίγμα.

Απευθυνθείτε πάντως στο ΚΜΑ, Σεβαστουπόλεως 16. Είναι οι ΜΟΝΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ να σας δώσουν υπεύθυνες απαντήσεις και μόνο κατόπιν εξετάσεων (που είναι και πολλές και χρονοβόρες, γι' αυτό δεν θέλει καθυστέρηση!).

Liontarina sofia
20-10-09, 15:34
Rica μου σ'ευχαριστω

Δεν είμαι εγκυος ακομα δυστυχως αν και το προσπαθω

Απλα προσπαθω να μαθω όσο περισσοτερα γίνεται

Ξέρουμε και οι 2 ότι έχουμε στίγμα μεσογειακής και γώ έχω Β

vickytsoch
20-10-09, 16:07
γραφω για να βρω το θεμα αυριο....

rica
20-10-09, 20:12
Rica μου σ'ευχαριστω

Δεν είμαι εγκυος ακομα δυστυχως αν και το προσπαθω

Απλα προσπαθω να μαθω όσο περισσοτερα γίνεται

Ξέρουμε και οι 2 ότι έχουμε στίγμα μεσογειακής και γώ έχω Β

Ο έλεγχος που σου λέω στο ΚΜΑ του Λαϊκού καλό είναι να γίνει ΠΡΙΝ μείνεις έγκυος γιατί -ειδικά στην περίπτωση του Α στίγματος- είναι χρονοβόρες. Το Β το βρίσκουν πιο εύκολα. Καλό είναι να ξέρεις τι ακριβώς παίζει πριν μείνεις έγκυος. Υπάρχουν και περίεργες περιπτώσεις που κπ μπορεί να έχει Α και μαζί να έχει και "κρυφό" Β και διάφορα τέτοια κουλά. Γι' αυτό πάτε εκεί για έλεγχο πριν μείνεις έγκυος!

Εσύ ξέρεις ότι έχεις Β. Ο άντρας σου ξέρει ακριβώς τι έχει;

protoula
20-10-09, 21:16
Κι εγω κι ο άντρας μου έχουμε στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Το ξέραμε πρίν το γάμο μας, αλλά το ξαναελένξαμε και πριν αρχισουμε τις προσπαθειες.
Μείναμε φυσιολογικά, με την πρώτη που λένε και κάναμε λήψη τροφοβλάστης, όπου κ διαπιστώσαμε ότι η μικρή μας έχει πάρει το στίγμα του μπαμπά της.
Μπορώ να σοπυ πω ότι δεν θυμόμουν καν την περίπτωση αποβολής, στην τροφοβλάστη. Πάντως αν ξανακάνεις τροφοβλάστη, να πας στο Αλεξάνδρα που μου την έκαναν εμένα, μέσω του κέντρου μεσογειακής αναιμίας, που ο γιατρός ήταν πραγματικά απίστευτος!!!

Είχα πει, ότι αν είχε μεσογειακή αναιμία θα διέκοπτα την κύηση........τώρα που κράτησα στα χέρια μου την μικρή κατάλαβα τί ακριβώς θα έκανα - έχανα....
Διαβάζοντας την πλευρά της marcopolo όμως, επανέρχομαι στην αρχική μου θέση.....κανένα μωρό να μην υποφέρει έτσι...
Βλαστοκύτταρα εμείς δεν κρατήσαμε, καθώς πιστεύω ότι λόγω του στίγματός της, δεν εχει νόημα.Αν το επόμενο είναι χωρίς στίγμα, θα κρατήσουμε στα σίγουρα!
Λέμε να ξαναπροσπαθήσουμε φυσιολογικά κ αν στην δεύτερη είμαστε άτυχοι βλέπουμε...

Εσύ τελικά τί αποφάσισες να κάνεις? Θα ξαναπροσπαθήσεις φυσιολογικά? Εμένα με προβληματίζει το ότι κάθε φορά έχω πιθανότητες 1 στις 4. Ποιός μου εγγυάται ότι δεν την πετυχαίνω κάθε φορά?

vickytsoch
20-10-09, 21:50
λοιπόν εγω εχω αποριες..
καταρχην εγω εχω στιγμα μεσογειακης. (το εχει σεδον όλο το σοι του πατερα μου..). Ο αντρας μου οχι. Η μικρη μας δεν ξερω ακομα.

Ποιος μπορει να μου λυσει τις αποριες μου?
ποια η διαφορα της μεσογειακης και της δρεπανοκυτταρικης ανεμιας?
Θυμαμαι που ειχα μια συμμαθητρια που ειχε μεσογειακη και εκανε μεταγγισεις πολυ συχνά. Τοτε μας λεγαν οτι τα παιδια αυτα δεν ζουν πολυ. Ειμαστε στα 30 τωρα και η κοπελα ειναι μια χαρα (φαινομενικα εστω..) Αληθευει αυτο?
Οτι δηλαδη πεθαινουν πιο νωρίς όσοι εχουν καποια απο τις δυο ανεμιες? (συγνωμη αν γινομαι ωμή.. )

¨οσοι εχουν μεσογεια κη ή δρεπανοκυτταρικη κανουν μεταγγισεις για μια ζωη? Εχουν γενικοτερα χαμηλό ανοσοποιητικό και "τραβανε" αρρωστιες?

σας ευχαριστω..

ριτα79
20-10-09, 22:10
Και εγω ηθελα να ρωτησω αν ξερετε..επειδη ο ανδρας μου εχει το στιγμα ποτε μπορω να εξετασω το παιδι για να ξερουμε αν το εχει?Απο ποια ηλικια και μετα γινεται?
Ευχαριστω

MarcoPolo
20-10-09, 23:04
Oταν εχεις Μεσογειακη χρειαζεσαι εφορου ζωης μεταγγισεις για να ζεις. Οντως στο παρελθον οσοι νοσουσαν δεν ζουσαν πολλα χρονια στην πλειοψηφια τους. Τωρα πλεον εχουν μειωθει τα ποσοστα θνησιμοτητας αλλα παρολαυτα παντα οι πασχοντες κινδυνευουν απο επιπλοκες της παθησης που εχουν να κανουν με την καρδια, με την ελλειψη αιματος και με το ευαιστητο ανοσοποιητικο συστημα που εχουν. Γιαυτο ειναι και πολυτιμη η εθελοντικη αιμοδοσια γιατι χωρις αιμα δεν μπορουν να ζησουν.

Η Δρεπανοκυτταρικη και μικροδρεπανοκυτταρικη ειναι αδερφες παθησεις με την Μεσογειακη και ειναι εξισου σοβαρες. Σημερα ειναι αδιανοητο για μενα να γνωριζεις οτι το παιδι σου πασχει και να επιτρεψεις την γεννηση του γιατι πραγματικα ειναι πολυ σκληρη η ζωη για τα παιδια αυτα. Η δρεπανοκυτταρικη και μικρο διαφερουν ως προς την Μεσογειακη στο οτι δεν μεταγγιζονται οι πασχοντες καθε μηνα αλλα μονο οταν αυτο χρειαζεται.
Στην δρεπανοκυτταρικη τα πραγματα ειναι πιο υπουλα γιατι εξωτερικα δεν εχεις χαρακτηριστικα της νοσου και ζεις κανονικα μεχρι να ερθει μια κριση ανα πασα στιγμη με φρικτους μυικους πονους που αντιμετωπιζονται μονο με βαρια παυσιπονα π.χ μορφινες,πεθυδινες. Στην καθημερινοτητα εχεις χαμηλο αιματοκριτη και καταπονεισαι ευκολα, αρρωσταινεις πανευκολα και κινδυνευεις απο διαφορες επιπλοκες της νοσου που χτυπουν επι των πλειστων καρδια και πνευμονες. Οταν συμβαινουν ολα αυτα αντιμετωπιζονται μονο με παραμονη σε νοσοκομειο μικρα η μεγαλα διατηματα αναλογα την μορφη της κρισης. Δυστυχως δεν υπαρχει συγκεκριμενη συχνοτητα κρισεων, μπορει να παθεις μια καθε μηνα η και μια τον χρονο, ποτε δεν ξερεις ποτε θα ερθει. Οι χειροτερες επιπλοκες της παθησης ειναι το οξυ θωρακικο συνδρομο, καρδιακη καμψη,πνευμονικες εμβολες που μπορουν να επιφερουν το μοιραιο.
Δυστυχως ακομα και σημερα αρκετα ατομα με Μεσογειακη η Δρεπανοκυτταρικη καταληγουν παρα την εξελιξη της Ιατρικης. Υπαρχουν ομως και χιλιαδες αλλα ατομα που παλευουν καθημερινα και τα καταφερνουν και ζουν πολλα χρονια. Ποιοτητα ζωης ομως λιγοι εχουν πραγματικα.

Τωρα για την εξεταση στιγματος επειδη και ο Μαριος μου μαλλον εχει μου ειπε ο παιδατρος μετα τον πρωτο χρονο γινεται η εξεταση στο Παιδων.

Τα παραπανω τα γραφω απο την προσωπικη μου εμπειρια τοσων χρονων και οχι γιατι ειμαι γιατρος. Οποιος θελει μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη στο Λαικο νοσοκομειο υπαρχει πολυ καλο τμημα με αιματολογους εξειδικευμενους στις συγκεκριμενες παθησεις. Και εγω εκει παρακολουθουμαι.

vickytsoch
20-10-09, 23:37
να σαι καλα... να σαι πάντα καντα καλά πραγματικά.... Σου ευχομαι να ζησεις τις ομορφοτερες στιγμες της ζωης σου! και ο θεος να ανταμοιβει καθημερινα τους κοπους σου!!

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που μας δινεις..

MarcoPolo
21-10-09, 00:03
Eυχαριστω μανουλα της ομορφης κουκλιτσας!!!!!!!!! Και εσυ να εχεις την κορη σου παντα γερη και τυχερη!!!!!!!!!!!!!!!

xanthi9
21-10-09, 10:16
καλησπερα

θα συμφωνησω με marco polo καθως ο αντρας μου πασχει απο δρεπανοκυτταρικη αναιμια και βλεπω ποσο δυσκολο και επιπονο ειναι ,εχουμε και εμεις δυο παιδια αλλα η αιματολογος του ειπε οτι ειναι καλυτερα να κανεις μια εξεταση περιπου 2 ετων και αλλη μια 5 ετων

Liontarina sofia
21-10-09, 11:12
O αντρας μου όσο και αν προσπαθώ να του εξηγήσω οτι καλό θα είναι οπως μοθ λες εσύ να κάνουμε τις εξετάσεις πριν μείνς έγκυος θεωρεί οτι δε πρέπει να αγχωθούμε απο τώρα .....τι να πω....δεν έχει μπεί στη διαδικασία της αγωνίας που βλέπω ότι πέρασες και σύ για να καταλάβει πόσο σημαντικό ειναι να ξέρεις τι συμβαίνει....

Όσο για το αν έχει Α ή Β δεν το έχει ψάξει ποτέ...

MarcoPolo
21-10-09, 11:58
H εξεταση ειναι απλα μια πενταλεπτη διαδικασια. Γινεται αιμοληψια και δεν υπαρχει καμια ψυχοφθορα και αγχωτικη διαδικασια. Για μενα καλο ειναι να γινει πριν την εγκυμοσυνη η εξεταση να ξερεις τι σου γινεται.

liveloula
22-10-09, 00:11
καλησπερα κοριτσακια μου..
σας ευχαριστω πολυ πολυ για το ενδιαφερον σας..Marco polo,τι κανεις? μου μου ελειψες σου το ειπα?ο ταλιμπανακος καλα ειναι?
κοριτσια επειδη το συζητησαμε με το συζυγο ειπαμε ακομα μια φορα να προσπαθησουμε φυσιολογικα..αν δεν ερθει και αυτη θα παμε βουυυυυυυυυυυυυυυρ για εξωσωματικη ...αχ βρε κοριτσια δεν θελω καθολου να κανω εξωσωματικη..λεω γιατι να κανω αφου δεν εχω προβλημα γονιμοτητας..κι απο την αλλη τοοοοοσες ορμονες...αν βεβαια και αυτην την φορα αποτυχουμε αναγκαστικα θα κανω ..εξαλλου και τοσες γυναικες που κανουν απο την αλλη κι αυτες δεν το θελουν..αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη...
ελπιζω να με λυπηθει ο θεος αυτην τη φορα και να μου δωσει φυσιλογικα ενα γερο παιδακι..πειτε του κι εσεις καμια καλη κουβεντα...
καλο βραδυ

mama-lia
22-10-09, 00:19
Σε εσένα καλή μου, και σε όλες τις μανούλες, σε όλους τους γονείς, γερά παιδάκια, γερά κι ευτυχισμένα!
Από τα βάθη της καρδιάς μου!

ΑλέΣι
22-10-09, 00:21
ελπιζω να με λυπηθει ο θεος αυτην τη φορα και να μου δωσει φυσιλογικα ενα γερο παιδακι..πειτε του κι εσεις καμια καλη κουβεντα...
καλο βραδυ

Καλό βράδυ κοπέλα μου!!!
Απο εμένα σήμερα, έχεις μία θέση στην προσευχούλα μου!!!
Να μην χάνεις το κουράγιο σου!!!!
Και όλα θα πανε καλά!

MarcoPolo
22-10-09, 00:39
Καλα ειμαι liv μια χαρα και ο Μαριος θεριο,κοντευει να με εξωντοσει στην κουραση. Σιχαινεται τον υπνο και θελει ολη την ημερα αγκαλια. Καλα ναναι το πουλακι μου αλλα πολυ ζωηρο μου βγηκε!!!!!!!!!!!!!
Χαιρομαι που εισαι και εσυ καλα και αποφασισες να ξαναπροσπαθησεις,θετικη ενεργεια και ολα καλα θα πανε. Να μην αφηνεις τον εαυτο σου να σκεφτεται αρνητικα. Μολις ερχεται η ασχημη σκεψη να την διωχνεις κατευθειαν. Αρκετα εχεις δοκιμαστει δεν χρειαζεται αλλο.
Να μπαινεις να μαθαινουμε νεα σου και ευχομαι μονο ευχαριστα απο εδω και περα.

rica
22-10-09, 14:22
O αντρας μου όσο και αν προσπαθώ να του εξηγήσω οτι καλό θα είναι οπως μοθ λες εσύ να κάνουμε τις εξετάσεις πριν μείνς έγκυος θεωρεί οτι δε πρέπει να αγχωθούμε απο τώρα .....τι να πω....δεν έχει μπεί στη διαδικασία της αγωνίας που βλέπω ότι πέρασες και σύ για να καταλάβει πόσο σημαντικό ειναι να ξέρεις τι συμβαίνει....

Όσο για το αν έχει Α ή Β δεν το έχει ψάξει ποτέ...

Ε, τότε πώς ξέρει ότι έχει στίγμα; Απλά από τους αιματολογικούς του δείκτες; Βρε κοπέλα μου, για όνομα του θεού, τι πράγματα είναι αυτά; Δωσ'του να καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε! Αλλιώς, μέχρι να το δεχτεί, σταμάτα τις προσπάθειες να μείνεις έγκυος! Θες να τρέχεις μετά για διακοπή κύησης κι άλλα τέτοια ευχάριστα;;; Όπως και να' χει ΕΣΥ θα φας το πακέτο στο 90%. Είτε αυτό θα λέγεται τροφοβλάστη, είτε διακοπή, είτε ... είτε... είτε... Αυτοί όσο κι αν συμμετέχουν, ΕΜΕΙΣ έχουμε τη ζωούλα στη κοιλιά μας...

rica
22-10-09, 14:23
καλο βραδυ

Κάτι μου λέει ότι αυτή η φορά θα είναι και η τυχερή σου!

monbebe
22-10-09, 14:26
Και εγω ηθελα να ρωτησω αν ξερετε..επειδη ο ανδρας μου εχει το στιγμα ποτε μπορω να εξετασω το παιδι για να ξερουμε αν το εχει?Απο ποια ηλικια και μετα γινεται?
Ευχαριστω

εγω εχω στιγμα -το ειχε η μαμα μου- και το πηρα κι εγω... ευτυχως ο αντρας μου δεν το εχει. οταν γεννησα τον μεγαλο μου -πριν 5 χρονια- και ρωτησα στο μαιευτηριο αν φαινεται αν εχει και το μωρο, μου ειπαν οτι σιγουρα φαινεται σε εξεταση αιματος οταν το παιδι παει 12 χρονων.
δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι μετα απο 5 χρονια στις εξετασεις αιματος που γινονται τωρα...
επεισης μου ειπαν οτι 1 στα 4 παιδια θα εχει μεσογειακη αναιμια -δηλ. μεταγγισεις συνεχεια- σε περιπτωση που και οι 2 γονεις εχουν το στιγμα...

protoula
22-10-09, 18:19
επεισης μου ειπαν οτι 1 στα 4 παιδια θα εχει μεσογειακη αναιμια -δηλ. μεταγγισεις συνεχεια- σε περιπτωση που και οι 2 γονεις εχουν το στιγμα...

μια μικρή διόρθωση...
δεν είναι 1 στα 4 παιδιά που θα κάνεις, αλλά 1 στις 4 πιθανότητες σε κάθε κύηση να έχει μεσογειακή πιθανότητα το παιδί.

liveloula
22-10-09, 18:23
καλησπερα ...Marco polo μου αρεσε το Liv!
rica Μακαρι να μην αργησει αλλο αυτη η μερα δεν φανταζεσαι πως την περιμενω ..αλλα αργει τοοοσο πολυ που νομιζω οτι δεν θα ερθει ποτε!
επισης ΑΛΕΣΙ σε ευχαριστω για την θεση που πηρα στην προσευχη σου κι εγω σου ευχομαι με την σειρα μου ενα γερο μωρακι ..
Σημερα κοριτσακια μου δεν ειμαι και στα καλυτερα μου..ολο σκεφτομαι ξανα και ξανα ολα αυτα που περασα..θυμωνω με το θεο που ηταν τοσο αδικος μαζι μου ..θελησα οσο τιποτα αλλο στον κοσμο ενα παιδι ...εκανα ονειρα ..τα ονειρα μου ομως δεν αργησαν να γινουν εφιλατης ...ποσο μακρια να ειναι αραγε το δικο μου παιδι ...θα ερθει ποτε ?ποσο ακομα να θελει να πονεσω ο θεος ...?
κι ως ποτε αραγε θα εχω δυναμη να συνεχιζω ...
ποτε ξανα δεν θα εχω την ιδια χαρα με εκεινη την πρωτη φορα ..τιποτα δεν θα ειναι οπως πριν ..επιασε μπορα..τα ρημαξε ολα..εγινα κομματια..οχι τιποτα δεν ειναι ιδιο και ουτε προκεται να ξαναγινει οπως παλια...μου εστειλε το πιο μεγαλο δωρο και μου το ξαναπηρε πισω ..αραγε γιατι ολοι λενε οτι ο θεος ειναι καλος?

MarcoPolo
22-10-09, 19:55
Ξερεις ποσες φορες εχουμε σκοτωθει εγω με τον Θεο??? Ποσες φορες εχω ρωτησει γιατι ολα σε μενα??? Αλλα στο τελος τα βρισκουμε παλι.
Σιγουρα οταν πονας τοσο πολυ δικαιως θυμωνεις και αναρωτιεσαι αλλα καποια στιγμη καταλαβαινεις οτι απλα ετσι ειναι τα πραγματα και τα παλευεις. Τωρα ο Θεος εδωσε σε εσενα αυτη την στενοχωρια και αυριο θα σου δωσει την απολυτη χαρα και θα την εκτιμησεις οσο τιποτα αλλο. Καθε ανθρωπος στη ζωη του καποια στιγμη περναει εναν γολογοθα αργα η γρηγορα. Σημασια εχει να βγεις δυνατη απο αυτο και τον πονο να τον κανεις δυναμη για να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου. Δεν μπορεις να φανταστεις ποση δυναμη κρυβεις μεσα σου και δεν το ξερεις. Προσπαθησε να σταθεις στα ποδια σου και ειμαι σιγουρη οτι θα ανταμειφθεις στο μελλον με την μεγαλυτερη ευτυχια!!!!!!!!!!!! Μην το βαζεις κατω. Το χρωστας στον εαυτο σου, σε αυτους που σε αγαπανε και κυριως στο παιδακι σου που θα ερθει και πρεπει να παλεψεις για αυτο.

liveloula
22-10-09, 20:10
Marco polo μου αρεσει ο τροπος που γραφεις...σαν να μιλας για καποιον που γνωριζεις τοσο καλα...οταν γραφεις στο τελος τα βρισκουμε...πολυ γλυκος τροπος εκφρασης ,με εκανες και χαμογελασα...
εχεις αστειρευτη δυναμη και για αυτον μαλλον ευθυνεται και ο ταλιμπανακος...ελπιζω μια μερα να εχω την τυχη να σε γνωρισω και απο κοντα!
αν και ειμαι λιγο μακρια ...θεσσαλονικη μερια..

MarcoPolo
22-10-09, 20:22
Βρε παιδι μου ολες οι αδυναμιες μου Θεσσαλονικη ειναι???? Οταν ανεβω με τον ταλιμπαν θα τα πουμε απο κοντα σιγουρα. Οσο για την δυναμη μαλλον πιο αδυναμη με κανει ο Ταλιμπαν απο το ξενυχτι!!!!!!!!!!!!! Μεσα στα γιατι που ρωταω και εγω στον Θεο ειναι γιατι το δικο μου παιδι ειναι τοσο ζωηρο και σιχαινεται τον υπνο ενω κανω υπερπροσπαθεια να ανταποκριθω?? Και βλεπω μαμαδες υγειεστατες με βοηθεια απο γιαγιαδες να εχουν ηρεμα παιδακια που κοιμουνται συνεχεια. Μαλλον μου κανει πλακα ο Θεος και μου εδωσε γιο τον Ταρζαν. Πλακα κανω, σιγουρα μου δινει δυναμη το παιδι αλλα και πριν το αποκτησω μου εδινε δυναμη η επιθυμια μου και το ονειρο να εχω και εγω παιδακι. Γιαυτο σου λεω μην αφηνεσαι εχεις ζωη μπροστα σου να απολαυσεις και ονειρα που θα τα κανεις πραγματικοτητα!!!!!!!!!!!!!!!

Και να δεις που συντομα θα μιλαμε μεταμεσονυχτια που θα ταιζεις και θα κουτουλας απο την νυστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rica
22-10-09, 20:26

Ακόμη μια διόρθωση: σε περίπτωση που και οι δύο γονείς έχουν στίγμα ΤΥΠΟΥ Β !

liveloula
22-10-09, 20:42
Μακαρι να βρεις λιγο χρονο να ανεβεις με τον ταλιμπανακο...
κι εγω για αυτο το ονειρο ζω..να κανω μια μερα ενα παιδακι ..για αυτο και για τον ανθρωπο μου που καθε φορα που επιανα πατο ειχα ενα χερι να με κραταει ,να με στιριζει..θυμαμαι οταν εκανα την ληψη τροφοβλαστη ελεγα οτι ο θεος θα μου δωσει εστω ενα απο τα δυο..και ο αντρας μου μου ελεγε οτι ποτε δεν ξερεις..τοτε ελεγα οτι αν τα εχανα και τα δυο θα.....θα τι ? μου απαντουσε αυτος..δεν θα το αντεξω του απαντουσα..θα το αντεξεις μου ελεγε και μου επιανε το χερι..τι να εκανα ..επεφτα ,σηκωνωμουν και ξανα απο την αρχη ..μεχρι να σταθω ξανα δυνατη ορθια..πολλες φορες πιστεψα οτι θα πεθανω ..τα ψυχοσωματικα με ειχαν γονατισει..πολλες φορες ειπα δεν αντεχω αλλο..κι ολο αντεχα ..κι ολο εβρισκα και λιγη δυναμη παραπανω..ετσι και σημερα παλι απο την αρχη..τοσα βηματα ..παλι στο μηδεν..δεν πειραζει περιορισμενες επιλογες γλυκια μου φιλη ..θα τα καταφερουμε οσο κι αν υποφερουμε ετσι δεν ειναι?..τα μηνυματα σου μου δινουν καθημερινα δυναμη..και ελπιζω πως μια μερα θα εχουμε την τυχη να τα πουμε κι απο κοντα ....
ααααααα μην ξεχασεις να μου φιλησεις τον πριγκηπακο σου...

rica
22-10-09, 20:48
liveloula, τώρα που θα ξαναρχίσετε προσπάθειες, κοίτα να βγάλεις από το μυαλό σου τις αρνητικές σκέψεις. Άσε το παρελθόν πίσω, εκεί που είναι η θέση του δηλ., και κοίτα το παρόν και με αισιοδοξία το μέλλον. Η ψυχολογία σου διακρίνω ότι δεν είναι καλή και αυτό δεν είναι καλό σ' αυτή τη φάση. Μπορεί να μη μπορείς να συλλάβεις λόγω κακής ψυχολογίας και μετά να πας για εξωσωματική θες δε θες!

MarcoPolo
22-10-09, 21:39
Σιγουρα θα τα καταφερεις, ναι ειναι περιορισμενες επιλογες αλλα υπαρχουν και θα τα καταφερεις με τον εναν η με τον αλλον τροπο. Εγω οταν ονειρευομουνα παιδι δεν ειχα καν επιλογες. Τα τρια τελευταια χρονια ολοι οι γιατροι μου ελεγαν οτι δεν θα μπορεσω να κανω παιδι ποτε. Οποτε φαντασου οτι δεν ειχα καμια επιλογη. Και ετσι αποφασισα να βρω μονη μου επιλογη. Ειπα εγω θα τα παιξω ολα για ολα γιατι το χρωσταω στο ονειρο μου να προσπαθησω. Περιττο να σου πω οτι εκρυβα απο τους αιματολογους μου την εγκυμοσυνη στην αρχη για να τους το εφερνα τετελεσμενο γεγονος. Με εβρισαν, με προσβαλαν, με ειπαν ηλιθια και οτι θα αυτοκτονησω αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα.
Κανεις δεν εχει δικαιωμα να σου στερησει το ονειρο ακομα και οι πιο δυσκολες συνθηκες, αρκει να εισαι εσυ μεσα σου δυνατη και ετοιμη να παλεψεις. Και καταλαβαινω οτι εισαι λαβωμενη και εχεις πονεσει πολυ αλλα απο τις σταχτες σου πρεπει να ξαναγεννηθεις για να κυνηγησεις το ονειρο σου και ολα θα βρουν τον δρομο τους!!!!!!!!!!!!!!

Μην αφηνεις τον εαυτο σου να βουλιαξει στη θλιψη,εχεις δουλεια ακομα κοριτσι μου σημαντικη και δεν σε παιρνει να τα παρατησεις. Ψηλα το κεφαλι και μαζι με τον αντρα σου θα καταφερετε τα παντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

liveloula
25-10-09, 17:55
θα τα καταφερω! ..αυτο θα λεω απο δω και περα..τερμα τα κλαματα ..ζω για το ονειρο μου και το ονειρο μου ζει για μενα..κανω μια καινουργια αρχη και θα πετυχω αυτο που θελω ειτε με τον εναν τροπο ειτε με τον αλλο ..
τα ονειρα δεν περνουν αλλες αναβολες...

MarcoPolo
25-10-09, 18:00
Πιο σωστη σταση ζωης αυτη την στιγμη για σενα δεν υπαρχει!!!!! Οντως τα ονειρα δεν παιρνουν αναβολες, τα κυνηγας και τα πετυχαινεις!!!!!!!!!!!

Χαιρομαι πολυ που το βλεπεις ετσι το θεμα τωρα και συνεχισε με αυτο μονο στον νου σου!!!!!!!!!!!
Και εγω και ο τυχερουλης μου θα σου στελνουμε ολη την θετικη μας ενεργεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

liveloula
25-10-09, 18:27
ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΠΜ ΜΟΥ MARCO POLO?

MarcoPolo
25-10-09, 21:06
Δεν πηρα π.μ. Περιμενω νεα σου!!!!!!

Liontarina sofia
30-10-09, 13:06
Μιλησα με τον άντρα μου και αποφασίσαμε να πάμε για εξετάσεις για να δούμε τι στίγμα έχουμε και οι 2
Το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού για την εξέταση στο Λαικό είναι στις 2/12 !!

Κορίτσια ξέρετε εαν υπάρχει κάτι εξίσου αξιόπιστο (έστω και ιδιωτικά ) όσο και το Λαικό για να αποφύγω αυτή τη καθυστερηση?

rica
30-10-09, 13:10
Πιθανόν να υπάρχει αλλά καλύτερα να περιμένεις και να πας σ' αυτούς. Εγώ όταν πήγα σ' αυτούς με ηλεκτροφορήσεις από ιδιωτικά δεν τις δέχονταν και μας έκαναν εκείνοι εκ νέου. Αν γίνει καμια στραβή και αναγκαστείτε να πάτε εκεί θα σας βάλουν να τα κάνετε όλα φτου κι απ' την αρχή όπως εμάς κι ας ήμουν στον 7ο μήνα. Επειδή πρόκειται για πρώτη διάγνωση καλύτερα να είναι απ' αυτούς εκεί.

Αξίζει να καθυστερήσεις λίγο την εγκυμοσύνη προκειμένου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

vickytsoch
30-10-09, 13:12
καλα μην το ακυρωσεις στο λαικο..

εμενα παντως ο αντρας μου στο μητερα ειχε κανει τις εξετασεις. Και (εχω μια μικρη εντυπωση) νομιζω οτι ειχαμε πληρωσει 70 ευρω..

rica
30-10-09, 13:41
καλα μην το ακυρωσεις στο λαικο..

εμενα παντως ο αντρας μου στο μητερα ειχε κανει τις εξετασεις. Και (εχω μια μικρη εντυπωση) νομιζω οτι ειχαμε πληρωσει 70 ευρω..

Στο ΜΗΤΕΡΑ προφανώς θα έκανε μια απλή ηλεκτροφόρηση + γενική αίματος. Στο Λαϊκό θα τους ξετινάξουν από τη στιγμή που η κοπέλα έχει β. Εμάς μας κάνανε και στους 2 (ενώ εγώ ήξερα τι έχω) ηλεκτροφόρηση, γενική αίματος, DNA και βιοσύνθεση στον άντρα μου. Παράλληλα, βέβαια, είχαμε δώσει δείγματα αίματος και αμνιακού σε ιδιωτικό το οποίο μας πήρε 180 ευρώ και ακολούθησαν άλλη μέθοδο, την PCR που είναι πιο σύγχρονη και βγάλανε και των 2 μας το στίγμα αλλά και το στίγμα του παιδιού. Φανταστείτε ότι από το Λαϊκό έχουμε μάθει προφορικά (κατ' εξαίρεση λόγω της περίπτωσής μας) το αποτέλεσμα αλλά τις απαντήσεις στο χέρι ακόμη δεν τις έχουμε πάρει. Πάλι καλά που έχω του ιδιωτικού.

Σοφία, θα σε συμβούλευα, αν σου περισσεύουν, να πάτε σε ιδιωτικό κέντρο γεννετικής προκειμένου να έχεις μια απάντηση πιο σύντομα αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην αφήσεις το Λαϊκό.

Liontarina sofia
30-10-09, 13:46
Rica με το καλό το μωράκι σου !
Επειδή έχεις την απόλυτη εμπειρία σε αυτο το θέμα και έχω διαβάσει τα μηνυματά σου εαν θες λύσε μου κάποιες εμπειρίες

Καταρχήν ότι έχουμε στίγμα και οι 2 όπως έχω ξαναπεί είναι σίγουρο.
Εαν κατάλαβα καλά απο τα μηνυματά σου εαν έχουμε Α και ο άλλος Β σημαίνει ότι δεν έχουμε πρόβλημα ?

Μετά απο όσα είχα γράψει εδώ μιλήσαμε με τον άντρα μου και αποφασίσαμε μετά τις εξετάσεις να μιλήσουμε με κάποιον γιατρό και να αποφασίσουμε πως θα προχωρήσουμε .

Στο Λαικό μετά τα αποτελέσματα ασχολείται κάποιος γιατρός για να μας λύσει κάποιες απορίες ?

Προσπάθησα να κλείσω ραντεβού με κάποιον συγκεκριμένο που μου έχουν συστήσει απο κει αλλα στάθηκε αδύνατο

Και το να πάω ιδιωτικά σε κάποιον τυχαίο αιματολόγο δε ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστο

Ο άντρας μου βλέπεις επιμένει να μίλήσουμε με κάποιον συγκεκριμένα επι του θέματος και να μας εξηγήσει τις επιλογές που έχουμε αναλυτικά

rica
30-10-09, 20:40
Το καλύτερο απ' όλα θα ήταν να γίνουν πρώτα οι εξετάσεις στο Λαϊκό, να τις έχετε στα χέρια και μετά να τις πάτε -αν θέλετε και αν χρειάζεται- σε γεννετιστή ή αιματολόγο για να σας κατευθύνει.

Σου είχα ξαναπεί ότι τυπικά το α με το β δεν δίνουν νόσο αλλά επειδή το στίγμα είναι πολύ άτιμο πράγμα καλύτερα αυτό να σας το πει αιματολόγος ή γεννετιστής ΑΦΟΥ έχει δει τις εξετάσεις σας. Υπάρχει και το περίεργο στίγμα όπου κάποιος μπορεί να έχει και Α και Β, δηλ. να έχει κληρονομήσει από μια μετάλλαξη στο α γονίδιο αιμοσφαιρίνης και μία στο β γονίδιο. Αυτό θα έχει η κορούλα μου. Δεν νοσείς, αλλά υπάρχει πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις στην περίπτωση που ο/η σύντροφος έχει στίγμα. Δηλ. αφού εσείς δεν ξέρετε τι έχει ο άντρας σου, δεν μπορώ κι εγώ να σου πω έτσι ή αλλιώς. Μπορεί δηλ. να έχει ΑΒ, οπότε θα έχετε δυσκολίες. Επίσης, δυσκολίες θα έχετε αν έχει β. Αν έχει α και μόνο α τότε το πιθανότερο είναι να μην έχετε πρβλμ αλλά για να του το βρουν θα τον ξετινάξουν γιατί το α έχει διάφορες μορφές, θεωρείται "ελαφρύ" και σε κπ περιπτώσεις -όπως τη δική μας- είναι δύσκολο να το βρουν.

Όσον αφορά τώρα τα ιδιωτικά κέντρα, μπορώ να σου πω με π.μ. αν θες σε ποιο πήγα εγώ χωρίς φυσικά να ξέρω αν είναι το καλύτερο, απλά με αυτό συνεργάζεται ο εμβρυολόγος μου. Αλλά επαναλαμβάνω, γνώμη μου κι αν θες άκουσέ με: μη μείνεις έγκυος πριν κάνεις ολοκληρωμένο έλεγχο. Οι εξετάσεις αυτές θα σας πάρουν κανά μήνα, δεν είναι παίξε γέλασε.

Στο Λαϊκό εμείς είχαμε μιλήσει με τη διευθύντρια και την αναπληρώτρια διευθύντρια και μας είχαν εξηγήσει τα πράγματα. Σίγουρα υπάρχουν άτομα να σε κατευθύνουν αν υπάρχει θέμα (θέμα υπάρχει όταν εντοπιστούν 2 στίγματα με μεταξύ τους συμβατότητα για νόσο).

Άρα, κανείς δεν μπορεί να σας πει απολύτως τπτ αν δεν έχει τα αποτελέσματα των εξετάσεών σας στα χέρια του. Κάνε λίγη υπομονή. Δεν πειράζει αν μείνεις έγκυος και 2-3-4 μήνες αργότερα. Μακάρι εγώ να είχα κάνει αυτό που πρέπει κι ας έκανα παιδί κι ύστερα από 10 χρόνια. Καλύτερα από το να περνούσα αυτά που πέρασα.

Liontarina sofia
03-11-09, 15:48
Rica, σ'ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις .
2/12 έχω το ραντεβού για την εξέταση και στο μεταξύ θα πάμε με τον άντρα μου να μας μιλησει μια γεννετήστρια να μας μιλήσει γενικότερα.

Απλά αγχώνομαι γιατι επειδή πιστεύω ότι και οι 2 θα έχουμε Β οι λύσεις είναι συγκεκριμένες.
Εξωσωματική ή το αφήνουμε στην ''τύχη''...

rica
07-11-09, 20:52
Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι και ο άντρας σου έχει β ;;; Αλλά κι έτσι να είναι, δες το αισιόδοξα. Ο ξάδερφός μου και η γυναίκα του και οι δύο με β έκαναν δύο παιδάκια μόνο με στίγμα χωρίς να χρειαστεί καμια φορά να διακόψουν κύηση κλπ....

liveloula
08-11-09, 21:30
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙ Η RICA!
AKOMA KI ΕΓΩ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΜΙΑ ΚΥΗΣΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ...ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΩ ΞΑΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ..ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ..ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΤΕ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΟΤΙ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ..ΟΠΟΤΕ ΚΑΚΩΣ ΑΧΩΝΕΣΑΙ...
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΑΣ ...

Liontarina sofia
09-11-09, 14:59
Το πιστευω γιατί απλά δεν είμαι γενικά ιδιαίτερα αισιόδοξο άτομο.
Το Σάββατο επισκεφθήκαμε τη γεννετήστρια που σας είχα πεί και μου πε ότι θα περιμένουμε την εξέταση του Λαικού και μαζί με το σετ των προγεννητικών που μου ζήτησε να κάνω να ξαναμιλήσουμε.Αυτό όμως που μου είπε είναι ότι η ψυχολογική φθορά εάν μείνω έγκυος φυσιολογικά και το παιδί νοσεί και πρέπει να το ρίξω θα είναι πολύ μεγάλη και με λίγα λόγια προτείνει εξωσωματική.

liveloula
10-11-09, 21:46
κακως εισαι απαισιοδοξη ,κι εγω ετσι ημουν....
επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα θα σε συμβουλευα να μιλησεις ( σε περιπτωση παντα που εχετε και οι δυο το στιγμα β -τυπου ) με τη μοναδα μεσογειακης αναιμιας...εγω πηγα εκει και μου μιλησε γυναικα που καθημερινα εχει να κανει με ατομα που νοσουν και γενικοτερα εχει μιλησει με πολλα ατομα σαν και εμας ...σε περιπτωση που ειμαι ανω το 35 χρονων μου προτεινε εξωσωματικη ...αλλα μου ειπε ολα τα υπερ και τα κατα της ..γιατι με την εξωσωματικη δεν γλιτωνεις την ληψη τροφοβλαστη και δεν μενεις σιγουρα με την πρωτη..μπορει να ειναι η πρωτη μπορει η δευτερη και παει λεγοντας ...η εξωσωματικη ειναι επισης ψυχοφθορα....
η φυσιολογικη συλληψη ειναι ψυχοφθορα σε περιπτωση που το παιδι πασχει ...πρεπει να προχωρησεις σε διακοπη ...ειναι μια ζωη ...θα πονεσεις ...δεν ξερω ποσο δυνατη εισαι ..και μετα ξανα απο την αρχη ...μεχρι να πετυχεις ...πας ομως με ενα 75% ...η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου ...
να θυμασαι ομως οτι ¨...και στις δυο περιπτωσεις ομως θελει δυναμη και πεισμα ....
ελπιζω και ευχομαι να τα καταφερεις οτι κι αν αποφασισεις ....
σε οποια απορια σου θα ειμαι διπλα σου..

Liontarina sofia
11-11-09, 11:48
Livoula σ'ευχαριστώ πολύ !
Θα κάνουμε την εξέταση στο Λαικό στις 02/12 που έχω κλείσει και ένα σετ προγεννητικών που μου ζήτησε η γεννετήστρια και μετά θα δώ τι θα κάνω.
Δεν ξέρω πραγματικά τι θα μου στοιχίσει λιγότερο μια έκτρωση η μια αποτυχημένη εξωσωματική....
Θα δείξει

maria2009
11-11-09, 21:57
Ανήκω στην ίδια κατηγορία με εσένα. Και εμείς είχαμε και οι δύο στίγμα και περάσαμε τις ίδιες δραματικές καταστάσεις και ίσως και χειρότερες. Στη πρώτη εγκυμοσυνη μετά από λήψη τροφοβλάστης όλα πήγαιναν καλά. Ήταν αγοράκι και εντελώς φυσιολογικό. Φαντάζεσαι τη χαρά μας. Ήμασταν κολόφαρδοι. Δυστυχώς όμως στον 5ο μήνα σπάσαν τα νερά και το χάσαμε.

Στη δεύτερη προσπάθεια είχαμε κοριτσάκι αλλά είχε μεσογειακή αναιμία. Καταλαβαίνεις πως αισθανθήκαμε... Κι όμως και πάλι δεν ήλθε το τέλος του κόσμου. Η επιμονή μου ήταν μεγάλη.

Στη τρίτη προσπάθεια όλα πήγαν καλά! Και τώρα σου γράφω με τη 4ων μηνών κόρη μου στην αγκαλιά μου. Μη εγκαταλείπεις ποτέ, ποτέ μη πεις ότι θα σταματήσεις. Αν είσαι υγιείς εσύ και ο άντρας σου θα τα καταφέρετε. Μη νομίζεις ότι η εξωσωματική είναι μια εύκολη και σίγουρη μέθοδος. Είναι και αυτή ψυχοφθόρα. Ακόμα και αν είχα κάνει εξωσωματική από την πρώτη φορά μπορεί και πάλι να το είχα χάσει.

Κάνε υπομονή και συνέχισε!!

liveloula
11-11-09, 23:27
Μαρια χαρηκα που μου εγραψες ,να χαιρεσαι τη κορουλα σου..οτι κι αν κανω πρεπει να κανω υπομονη ...ατομα σαν κι εμας βλεπεις δεν εχουν πολλες επιλογες...
ξερω οτι πολυ ευκολα μπορεις να ερθεις στη θεση μου ,επειδη ησουν...
οποτε θα σου θεσω το απλο ερωτημα ...
τι θα εκανες στην θεση μου?

rica
15-11-09, 19:01
@ Liontarina sofia: Εννοείται ότι η γεννετίστρια θα σου πρότεινε εξωσωματική, δουλειά της είναι! Δεν ξέρω πραγματικά τι να σε συμβουλέψω -εξωσωματική ή αυτόματη σύλληψη- γιατί πράγματι ο πόνος είναι τεράστιος σε περίπτωση που χρειαστεί να διακόψεις. Βρέθηκα αντιμέτωπη μ' αυτό το συναίσθημα στον 5ο μήνα και είναι να τρελλαίνεσαι, όντως. Όμως, κάνε μια προσπάθεια, τι να πω, δες τι δύναμη έχει και η liveloula, αυτή αποτελεί σπάνιο παράδειγμα πιστεύω...

@liveloula: βλέπω δεν έχεις αποφασίσει ακόμη... Προς τα πού κλίνεις τουλάχιστον;

Τι να πω ρε κορίτσια, άσχημη "προίκα" μας έδωσαν οι γονείς μας. Όταν έρθει η ώρα για παιδί είναι για όλες μας δύσκολα τα πράγματα...

liveloula
16-11-09, 19:30
rica σιγουρα δεν το βαζω κατω ...μακαρι αυριο να εχω το μωρακι μου και να δινω κουραγιο σε οσες κοπελες εχουν το ιδιο προβλημα με εμενα ...θα γινει καποια στιγμη που θα παει...θα γυρισει κι ο τροχος ...ροδα ειναι και γυριζει ...ολη μου η θλιψη εγινε ελπιδα και δυναμη για το μελλον ..το μονο προβλημα ειναι οτι ειμαι παλι 50% 50% το πιστευετε ? δεν εχω παρει πραγματικα ακομα αποφαση ?
rica τι μου προτεινεις να κανω ?
liontaria sofia στη θεση σου θα προσπαθουσα φυσιολογικα ..μην πας κατευθειαν σε εξωσωματικη ..ειναι κριμα κατα τη γνωμη μου ...εγω τη σκεφτομαι επειδη ειχα δυο ατυχιες ...
καλη δυναμη κοριτσια σε οσες προσπαθουν ....

Liontarina sofia
17-11-09, 10:02
Livoula μου,
Εν αναμονή της τυπικής πια εξέτασης μας στις 02/12 (και λεω τυπικής γιατί ξέρω το αποτέλεσμα) συνέχεια με βασανίζει το τι θα κάνω.
Δεδομένης και της άποψης του άντρα μου (την οποία εκτιμώ) ότι επειδή το δικό μου σώμα θα ταλαιπωρηθεί και η δική μου ψυχολογία θα είναι χειρότερη με αφήνει να αποφασίσω εγώ βασανίζομαι για το τί θα κάνω τελικά. Δε ξέρω ,το σκέφτομαι συνέχεια και αναρωτιέμαι αν και εσύ ήξερες απο πρίν πόσο θα σου στοίχιζε ψυχολογικά όλο αυτό δε θα προχωρούσες κατευθείαν σε εξωσωματική?
Σίγουρα όπως λέει και η Μαρια η εξωσωματική έχει κινδύνους αλλά με αυτή τοπυλάχιστον αποκλείουμε το παιδί να νοσεί.
Είναι νομίζω άλλη η ψυχολογία όταν δε πετυχαίνει η εξωσωματική και άλλο να προχωράς σε έκτρωση επειδή το μωρό νοσεί.
Μπορεί να κάνω λάθος δε ξέρω για αυτό το συζητάμε όλες εδω που καταλαβαίνουμε η μια την άλλη...

liveloula
17-11-09, 19:21
ΣΟΦΙΑ ΕΓΩ ΑΝ ΗΞΕΡΑ..ΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!
ΑΝ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΚΕΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΛΗΓΑ ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΗΤΑΝ ΥΓΕΙΕΣ ..ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ..ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΑΣ ΟΣΟ ΚΙ ΑΤΥΧΕΣ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ..ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΣΟΥ..?
ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΛΥΣΕΙΣ ..ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ..ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΜΟΝΟ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ...?
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΥΝΑΜΗΣ ..ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ...ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΕΚΟΨΕ 4 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΟΣΟΥΣΕ ..ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΕΙ ΔΥΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ... Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΚΑΤΕΥΕΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ..ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ...
ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ..ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΓΕΝΝΕΤΙΣΤΗ ( ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ) ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ...
ΘΑ ΧΑΡΩ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ..
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΤΙ ..ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΛΑΘΟΣ ΟΥΤΕ ΣΩΣΤΟ...Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ...
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ...
ΜΕ ΑΙΣΙΟ ΤΕΛΟΣ!

MarcoPolo
17-11-09, 20:48
Liv χαιρομαι να μαθαινω νεα σου και να νιωθω οτι εισαι καλα!!!!! Μονο εσυ ξερεις τις αντοχες σου αλλα εμενα η γνωμη μου απο την αρχη που μιλησαμε ηταν να επιλεξεις την εξωσωματικη.Και συνεχιζω να πιστευω οτι σε σχεση με αυτα που περασες ειναι η καλυτερη επιλογη.
Μιλησε με ειδικους και ευχομαι να παρεις την καλυτερη αποφαση για σενα και συντομα να γινεις μανουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Liontarina sofia
18-11-09, 11:03
Για αυτό τα συζητάμε για να δίνουμε δύναμη η μια στην άλλη επειδή καταλαβαίνουμε απόλυτα η μία την άλλη στο συγκεκριμένο θέμα.
Η γεννετήστρια είναι γνωστή μας.Απλά μας εξήγησε τις επιλογές.Δεν μας ώθησε προς τα εκεί.Συγκεκριμένα μου είπε ότι αν νιώθεις ότι μπορείς να το αντέξεις και να το διαχειριστείς πιο καλά το θέμα της έκτρωσης αν το παιδί νοσεί τότε προχώρα στι πρώτη προσπάθεια.

MarcoPolo
18-11-09, 12:11
Tο ιδιο ευχομαι και σε εσενα λιονταρινα Σοφια, να σου πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Liontarina sofia
18-11-09, 12:51
Σ'ευχαριστώ Marco Polo και συ να χαιρεσαι το παιδάκι σου !!

babette
18-11-09, 21:47
ΣΟΦΙΑ ΕΓΩ ΑΝ ΗΞΕΡΑ..ΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!
ΑΝ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΚΕΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΛΗΓΑ ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΗΤΑΝ ΥΓΕΙΕΣ ..ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ..ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΑΣ ΟΣΟ ΚΙ ΑΤΥΧΕΣ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ..ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΣΟΥ..?
ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΛΥΣΕΙΣ ..ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ..ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΜΟΝΟ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ...?
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΥΝΑΜΗΣ ..ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ...ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΕΚΟΨΕ 4 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΟΣΟΥΣΕ ..ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΕΙ ΔΥΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ... Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΚΑΤΕΥΕΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ..ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ...
ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ..ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΓΕΝΝΕΤΙΣΤΗ ( ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ) ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ...
ΘΑ ΧΑΡΩ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ..
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΤΙ ..ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΛΑΘΟΣ ΟΥΤΕ ΣΩΣΤΟ...Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ...
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ...
ΜΕ ΑΙΣΙΟ ΤΕΛΟΣ!

liveloula καλησπέρα, ίσως να είναι εντελώς άκαιρη η απάντησή μου αλλά τυχαία είδα αυτή την συζήτηση στο φόρουμ....εγώ περίπου πριν από ενάμιση χρόνο έγραφα στο φόρουμ για την δική μου αντίστοιχη περίπτωση...κι εγώ και ο άντρας μου ξέραμε από την αρχή ότι έχουμε το στίγμα...έμεινα έγκυος αμέσως αλλά το κοριτσάκι ήταν άρρωστο...ένιωσα ότι θέλω μόνο να πεθάνω, τίποτα δεν είχε νόημα...ευτυχώς είχα τον άντρα μου που με στήριξε με την αγάπη του...δεν πίστευα ότι με την πρώτη θα είμασταν τόσο άτυχοι και θα πέφταμε στο 25%...κι όμως... μετά την κατάθλιψη ήρθε η εμμονή, η επιμονή και η θέληση, ήταν το μόνο που σκεφτόμουν....και πέρασα όπως κι εσύ από το δίλημμα της εξωσωματικής...τελικά είπαμε με τον άντρα μου να δώσουμε άλλη μια ευκαιρία στην φύση, κι αν όχι τότε να πάμε με εξωσωματική...τελικά ακριβώς τρεις μήνες μετά, όπου και μας είπε ο γιατρός ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε, έμεινα έγκυος...τρεις μήνες αγωνίας, μέχρι που ήρθε η λύτρωση!!!! το μωρό μας ήταν καλά, δεν είχε ούτε το στίγμα!!!! και τώρα μετά από μια εγκυμοσύνη όλο αγωνία (ήταν μια χαρά αλλά εγώ είχα αγωνία μην συμβεί κάτι τώρα που το μωράκι μας ήταν υγιές) γέννησα πριν από 4 1/2 μήνες...κι έχω τον γιο μας αγκαλιά πλέον!
θέλω λοιπόν να σου πω να μην το βάλεις κάτω, πως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου...στην θέση σου ίσως να δοκίμαζα με εξωσωματική αυτή την φορά, αλλά αυτό είναι κάτι τελείως προσωπικό, το πόσο δηλαδή αντέχεις....

xanthi9
23-11-09, 21:09
καλησπερα σας

ισως να ειναι λαθος που απευθυνομαι εδω για το ερωτημα μου αλλα απο την αλλη σκεφτηκα οτι εδω ισως να υπαρχουν ατομα που να ανηκουν στις ευπαθεις ομαδες δηλ.ατομα που νοσουν ειτε απο μεσογειακη ειτε απο δρεπανοκυτταρικη αναιμια και το ερωτημα μου ειναι αν προκειται να κανουν το ''νεο'' εμβολιο?

ρωτω γιατι εμενα ο αντρας μου νοσει απο δρεπανοκυτταρικη αναιμια και ο γιατρος του το εχει αφησει καθαρα επανω του αν θα το κανει ή οχι και πραγματικα ειναι σε μεγαλο διλημμα

MarcoPolo
23-11-09, 23:30
Eγω νοσω και σε εμενα αφησαν στην κριση μου αν θα το κανω το νεο εμβολιο αλλα αποφασισα να μην το κανω παροτι εχω ιστορικο ασχημο με τους πνευμονες. Περασα ηδη μια γριππη με αντιβιωση και σιροπια και την γλυτωσα ελαφρια. Ελπιζω να μην με βρει τιποτα χειροτερο. Πες στον αντρα σου να προσεχει πολυ και να αποφευγει οποιοδηποτε μπορει να εχει εστω και συναχι. Και αν δει συμπτωματα κατευθειαν αντιβιωση και γιατρο για να προλαβει την κατασταση.

xanthi9
24-11-09, 16:25
Eγω νοσω και σε εμενα αφησαν στην κριση μου αν θα το κανω το νεο εμβολιο αλλα αποφασισα να μην το κανω παροτι εχω ιστορικο ασχημο με τους πνευμονες. Περασα ηδη μια γριππη με αντιβιωση και σιροπια και την γλυτωσα ελαφρια. Ελπιζω να μην με βρει τιποτα χειροτερο. Πες στον αντρα σου να προσεχει πολυ και να αποφευγει οποιοδηποτε μπορει να εχει εστω και συναχι. Και αν δει συμπτωματα κατευθειαν αντιβιωση και γιατρο για να προλαβει την κατασταση.

ναι το ξερω οτι πρεπει να προσεχει αλλα με ιστορικο 5 πνευμονιων τι να κανει εχει κανει το εμβολιο του πνευμονιοκοκκου και της απλης γριπης αλλα η αιματολογος του ειπε οτι δεν τον καλυπτουν , ακουει και ολους αυτους τους θανατους και σκεφτεται να παει να το κανει

MarcoPolo
24-11-09, 19:11
Α καταλαβα,ειμαστε στο ιδιο κλαμπ με τον αντρα σου.Και εγω εχω περασει πολλες πνευμονιες τα τελευταια χρονια.Καθε κριση της παθησης καταληγει με υγρο στο πνευμονα και εχω κινδυνεψει τρεις φορες να φυγω. Στην εγκυμοσυνη κατερρευσαν και οι πνευμονες και η καρδια. Και με το ιστορικο αυτο και οξυ θωρακικο συνδρομο που εχω παθει ειμαι η πρωτη που επρεπε να κανω το εμβολιο αλλα αποφασισα να προσεχω πολυ και να μην το κανω. Και οι αιματολογοι μου δεν με επεισαν οτι ειναι για το καλο μου.Οff the record μου ειπαν οτι δεν το θεωρουν ασφαλες. Με το που ενιωσα το πρωτο συμπτωμα πηρα κατευθειαν αντιβιωση και περασε σχετικα ελαφρια.

Liontarina sofia
02-12-09, 10:39
Καλημερα κορίτσια,

Μόλις τελείωσα με την εξέταση στο Λαικό εγω και ο άντρας μου..Απάντηση μου παν ταχυδρομικώς σε 2 βδομάδες
Για να δούμε......

maria2009
07-12-09, 14:42
Μαρια χαρηκα που μου εγραψες ,να χαιρεσαι τη κορουλα σου..οτι κι αν κανω πρεπει να κανω υπομονη ...ατομα σαν κι εμας βλεπεις δεν εχουν πολλες επιλογες...
ξερω οτι πολυ ευκολα μπορεις να ερθεις στη θεση μου ,επειδη ησουν...
οποτε θα σου θεσω το απλο ερωτημα ...
τι θα εκανες στην θεση μου?

Εχω καιρό να μπώ στο site και τώρα είδα το μηνυμα σου. Η συμβουλή μου είναι να συνεχίσεις με τον φυσιολογικό τρόπο.Αν πάλι όμως δεν το αντέχεις τότε άκου την καρδιά σου. Κατα βάθος νιώθω ότι θέλεις την εξωσωματική. Προσπάθησε πάντως όποια και αν είναι η επιλογή σου. ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ!!!:razz:

maria2009
07-12-09, 14:45
Καλημερα κορίτσια,

Μόλις τελείωσα με την εξέταση στο Λαικό εγω και ο άντρας μου..Απάντηση μου παν ταχυδρομικώς σε 2 βδομάδες
Για να δούμε......

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!:-P

Liontarina sofia
07-12-09, 15:31
Ευχαριστώ πολύ Μαράκι μου !!

liveloula
07-12-09, 23:31
καλησπερα !
χαθηκαμε κοριτσακια! ελπιζω να ειστε καλα ολες ..
marco polo μου ελειψες σου το ειπα? φιλια πολλα στον λατρεμενο σου μπεμπουλη ..
Μαρια σε ευχαριστω πραγματικα για την απαντηση ,θελω οποτε μπορεις να μπαινεις στο ποστ να διαβαζω νεα σου μην ξανα χαθεις !
Liontarina sofia καλη επιτυχια στα αποτελεσματα ..
και τωρααααααααααα τα νεα μου ...
ο μηνας που μας περασε ηταν ο πρωτος που επιτρεποταν να προσπαθησουμε φυσιολογικα ...και προσπαθησαμε ..εχω τρεις μερες καθυστεριση σε εναν αρκετα σταθερο κυκλο ...εκανα τεστ αλλα μου βγηκε αρνητικο( τωρα εβλεπα μια γραμμη αλλα ιδεα μου θα ηταν οποτε αρνητικο)..αν δεν αδιαθετησω μεχρι την πεμπτη θα ξανακανω ..για νεοτερα θα σας ενημερωσω!!!
θελω μονο να μου πειτε καλη επιτυχια ...
και νε με βαλετε στην προσευχη σας ..
φιλακια πολλα

MarcoPolo
08-12-09, 00:02
Kαλη επιτυχια κουκλα μου και ολα να σου πανε τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οπως καταλαβες το ταξιδι στα ωραια μερη σας αναβληθηκε γιατι πεσαμε ολοι οικογενειακως κατω με την διαβοητη γριππη.
Ξυπνησε ο Ταλιμπαν φευγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Liontarina sofia
08-12-09, 15:30
Μακάρι Livoula με το καλό !!!!!Ολή μας η θετική ενέργεια μαζί σου !!

liveloula
08-12-09, 19:17
τα πραγματα για ακομα μια φορα δεν πηγαν καλα ..αδιαθετησα για πρωτη φορα στις 31 μερες αντι για 28 ο κυκλος μου ηταν παντα σταθερος ..τωρα πια χαλασε ΚΑΙ ο κυκλος ..τι να κανει κι αυτος?
οπως καταλαβαινετε δεν ειμαι στα καλυτερα μου ..τον φεβρουαριο ειπα οτι θα κανω εξωσωματικη ..μας μενει μονο ενας μηνας προσπαθειων ..αν δεν ερθει δεν ηρθε ..
σιγουρα δεν τα παραταω ..μπορει να κλαιω να λυπαμαι αλλα δεν τα παραταω ..οσο ζω δεν τα παραταω !!! ας ειναι καλα η marco polo Π ου μου εδωσε δυναμη και ελπιδα με την ιστορια της ...ασ ειναι καλα η Maria που διαβασα πως ειχε το ιδιο προβλημα και το ξεπερασε ..ελπιδα υπαρχει ...
ε ,αφου υπαρχει εγω ζω με αυτη για αυτην .....

τα φιλια μου

MarcoPolo
08-12-09, 19:24
Ειμαι περηφανη για σενα και να δεις η πιστη σου και η επιμονη σου θα σε κανει μανουλα με τον ενα η με τον αλλο τροπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kuriaki
08-12-09, 19:43
Ελα βρε λιβελούλα!! Ε όχι και τα πράγματα δεν πήγαν καλά επειδή αδιαθέτησες!! Για όνομα του Θεού! Περίοδος ήρθε! Αφού είστε γόνιμοι΄και εσύ και ο σύζυγος! Σιγά μεγάλωσε ο κύκλος και κάτι έγινε! Δεν είναι 28 είναι 33! Μεγάλη συμφορά! Συγγνώμη δηλαδή για τον τόνο, αλλά παρακολουθώ την ιστορία σου και τη φιλία σου που αναπτύχθηκε μέσα σε αυτό το φόρουμ και θεωρώ ότι απ τη μια μεριά είσαι τυχερή που τόσο εύκολα πιάνεις παιδί. Επειδή έχω διαβάσει ότι μέχρι τώρα είχες αποφασίσει για φυσιολογική γονιμοποίηση και παλιότερα έπιανες μετά από 3-4 μήνες προσπαθειών αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν προσπαθείτε άλλο λίγο? 2-3 μήνες μήπως συμβεί έτσι? Απ την άλλη εγώ θα έκανα εξωσωματική γιατί πιστεύω ότι θα πιάσεις αμέσως και τα έμβρυα εξασφαλισμένα θα είναι υγιή. Και να μην φαντάζεσαι την εξωσωμ βουνό γιατί δεν είναι τίποτα! 12 ημέρες είναι οι ενέσεις, ωοληψία και την 15η μέρα περίπου μεταφορά! Ένας μήνας υπόθεση δηλαδή. Εγώ ότι και να συμβεί πάντως θα κάνω όσες εξωσωματικές χρειάζεται! Στο λέω πως ό,τι απόφαση και να πάρεις, είμαι σίγουρη ότι το θέμα σου είναι περίπτωση λίγων μηνών! Και αν δεν βγω σωστή τι να πω?Είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι το 10 θα είναι η χρονιά σου! Ένας μήνας ελεύθερου σεξ δεν είναι προσπάθεια!! Είναι μόλις ξεκίνησα και αρχίζω να ελπίζω! Και από τον πρώτο μήνα ψυχολογία κάτω για όνιμα του θεού! Ελπίζω να μην σε στενοχωρώ.Αλλά έτσι τα βλέπω. Θα μείνεις έγγυος και ξεκόλλα!! Και δεν στα λέω αυτά για να σε παρηγορήσω, αλλά επειδή τα πιστεύω! Αυτά! να μας ενημερώνεις γιατί σε νιώθουμε πολύ κοντά μας... αντε και αύριο θα ξυπνήσεις με καινούρια δύναμη! Σε φιλώ!

liveloula
08-12-09, 20:16
Μου απαντησε η καλη μου marco polo?????
να εισαι καλα κοριτσακι μου ..εγω σε κανω περιφανη κι εσυ με κανεις δυνατη..
kuriaki με κατσαδιασες φυσικα ομως και δεν θυμωσα ...προσπαθεις κι εσυ για παιδι ????
εχεις κανει εξωσωματικη ???
οσο για το 2010 ...να λες θα ειναι η χρονια μας οχι η χρονια μου..

kuriaki
08-12-09, 21:06
Έτσι πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις κατσάδιασμα. Νιώθεις καλύτερα? Εγώ την επόμενη Δευτέρα πάω για εμβρυομεταφορά με ελάχιστες πιθανότητες. Εχω ανοίξει και θέμα "μεταφορά με χαμηλό ενδομήτριο" αν θες να διαβάσεις. Αλλά δεν έχω άλλη επιλογή από το να προσπαθώ. Προσπαθούμε 7 περίπου μήνες να βάλουμε τα εμβρυάκια στη μήτρα μου, αλλά το ενδομήτριό μου δεν λέει να στρώσει. Δεν έχω παρά να προσπαθώ. Και θα προσπαθήσω ξανά και ξανά όσες φορές χρειαστεί. Τουλάχιστον στο κέντρο που είμαι νιώθω ασφαλής.Είναι μονόδρομος. Να δεις που θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη! Και τις ορμόνες αν το αποφασίσεις να μην τις φοβηθείς. Εγώ δεν είχα ούτε παρενέργειες ούτε τίποτα! ΝΑ είσαι πάντα καλά και εσύ και η φίλη σου.

liveloula
09-12-09, 19:23
Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα ολο αυτο που περνας ...
παρ'ολα αυτα ομως αν δεν αγγιξεις το ονειρο δεν θα μπορεσεις να με καταλαβεις..δεν θα μπορεσεις να νιωσεις την απωλεια που εζησα ..το πρωτο μωρο, που εχασα ηταν αρκετα μικρουλη ημουν περιπου 8-9 εβδομαδων ..τα διδυμακια μου ομως ηταν ηδη 12-13 εβδομαδα ...τα εβλεπα να κανουν σβουρες μεσα στην κοιλια μου..περασαμε μερες και νυχτες μαζι ..δεν θελω να γραψω παραπανω γιατι θα βαλω παλι τα κλαματα ..και ηδη αρχισα παλι να κλαιω συχνα και οι δικοι μου με φωναζουν..ηθελα ομως να σου δωσω να καταλαβεις( αν και νομιζω οτι ουτε εσυ μπορεις να καταλαβεις εμενα ουτε εγω εσενα ..)
ελπιζω να μεινεις γρηγορα εγκυος ..οταν γινει και πας για την αυχενικη διαφανεια θελω να θυμηθεις τα λογια που σου εγραψα...
τα εχασα μια εβδομαδα μετα την αυχενικη ..
για μενα δεν ηταν εμβρυα ..ηταν ολοκληρα παιδια οσο γελοιο κι αν ακουγεται..
μετα λοιπον απο μια τετοια απωλεια οχι απλα αλλαζει η ψυχολογια σου και η διαθεση σου ..αλλαζει ο δρομος της ζωης σου...τα πιο απλα σου φαινονται τραγικα ..
στο ακουσμα καθε εγκυμοσυνης ερχονται στο μυαλο σου τα παιδια που εχασες ..αυτα που δεν θα δεις ποτε τα ματια τους το προσωπο τους ,που ποτε δεν θα τα παρεις αγκαλια ..ψαχνεις να πιαστεις απο καπου, απο οπου βρεις για να μην πεσεις ...κι αν τελικα πεσεις παλι απογοητευεσαι ..καπως ετσι εχουν τα πραγματα στην ζωη μου ..
δυναμη και θλιψη μαζι δεν ξερω πως κανουνε παρεα ..ξερω μονο πως αυτες τις μερες τα εχω και τα δυο ..

kuriaki
09-12-09, 22:05
Λιβελούλα μου λυπάμαι πολύ που νιώθεις έτσι. Έχεις δίκιο ότι δεν μπορώ να σε καταλάβω, δεν είναι και λίγα όλα όσα πέρασες. Και βέβαια ήταν ολόκληρα παιδιά αφού τα ένιωθες μέσα σου. Μακάρι να μπορούσα να σου έφτιαχνα λίγο τη ψυχολογία σου... Να σε ρωτήσω και κάτι όμως αν επιτρέπεται... Συνεχίζει να σε παρακολουθεί ο ίδιος γιατρός? Αν θέλεις βέβαια απαντάς. Σε φιλώ και καλό σου βράδυ

liveloula
09-12-09, 23:08
δεν υπαρχει προβλημα να σου απαντησω ..
ναι με παρακολουθει ο ιδιος γιατρος και ειναι πολυ πιθανο να μην τον αλλαξω ..
ο λογος ..?
δεν εφταιγε ..
ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα για μενα εφταιγε αυτος που εκανε την ληψη τροφοβλαστη ..για μενα αυτος το σκοτωσε ...
ναι ειναι ασχημα ολα αυτα που περασα ..
ολα αυτα που περνας ...
ολα αυτα που ζουμε ...
τι να κανουμε ομως να τα παρατησουμε ??????
μπα δεν ειμαστε απο αυτους τους ανθρωπους δεν νομιζω !!!
σου ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη ...
μολις μεινεις εγκυος θα χαρω να το μαθω ..
καλο βραδυ

Liontarina sofia
18-12-09, 09:38
Κορίτσια καλημέρα

Πήρα μόλις τα αποτελέσματα απο το Λαικό.Όπως σας είχα πεί έχουμε και οι 2 στίγμα Β Μεσογειακής.
Όλες οι τιμές είναι χαμηλές και ιδιαιτέρως του άντρα μου MCV MCH MCHC είναι πολύ χαμηλές.
Ξέρει καμμιά να μου πεί σε τι αναφέρονται αυτές οι συγκεκριμένες τιμές ?
Εφόσον το επιβεβαιώσαμε τώρα αρχίζουν τα πιό δύσκολα...

MarcoPolo
18-12-09, 09:49
Λυπαμαι κοριτσι μου που δεν ηταν τα αποτελεσματα οπως ηθελες, παρολαυτα μην το βαζεις κατω, μιλα με ειδικους να σε καθοδηγησουν και να σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα. Μην αφησεις τον εαυτο σου να πεφτει. Στο Λαικο μιλησες με καποιον αιματολογο να σου εξηγησει την κατασταση????

Liontarina sofia
18-12-09, 10:45
Ημουν σίγουρη θυμάσαι που το έλεγα.Είχα μια πολύ μικρή ελπίδα αλλά....
Στο Λαικό μίλησα με μια Κοινωνική Λειτουργό την οποία και στα αποτελέσματα μου γράφουν να επικοινωνήσω εκ νέου μαζί της. Και έχω ήδη επισκεφθεί μια γεννετήστρια που μας περιμένει μαζί με τα αποτελέσματα του Λαικού που απλά επιβεβαιώνουν αυτά που έχουμε ήδη συζητήσει.
Marco Polo οι επιλογές είναι δεδομένες και τις ξέρω καλα.
Ρίσκο και πιθανή έκτρωση ή εξωσωματική αν και πότε θα πετύχει κλπ κλπ.....
Μήπως εσύ ξέρεις για αυτές τις τιμές που σου είπα τι σημαίνουν ?
Επίσης στον άντρα μου βγήκε και Βασεοφίλη στίξη που δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει
Όσο για το αν ''πέφτω'' ασε καλύτερα ας μη το αναλύσω αυτό...

MarcoPolo
18-12-09, 11:07
Kαταλαβαινω οτι αυτη την στιγμη πονας πολυ γιαυτο που συμβαινει και θεωρεις τον εαυτο σου ατυχο αλλα πρεπει να δεις τα πραγματα λιγο πιο πρακτικα. Σημασια εχει να κανεις ενα υγειαστατο μωρο και ευτυχως σημερα με τα μεσα που υπαρχουν εχεις επιλογη και γνωση. Φανταζεσαι να μην το ηξερες και να εκανες ενα παιδακι με προβληματα??? Σημασια εχει παρα τις δυσκολιες να βλεπουμε και την καλη πλευρα των πραγματων. Θα μου πεις γιατι σε εσενα αυτη η ατυχια??? Γιατι απλα ετσι ειναι η ζωη και με αυτα που εχουμε πορευομαστε. Δεν ειμαι σκληρη που στα λεω αυτα απλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα δυστυχως. Το ειπα και στη liveloula και εγω αν ειχε στιγμα ο αντρας μου που θα σημαινε λογω της παθησης μου μεγαλες πιθανοτητες να εχει την παθηση το παιδι, ειχα αποφασισει να παω κατευθειαν σε εξωσωματικη. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Αλλωστε μπροστα στα ωφελη ενος υγειεστατου παιδιου δεν ειναι τιποτα η διαδικασια της εξωσωματικης. Μακαρι τα πραγματα να ηταν πιο ευκολα αλλα αφου δεν ειναι σημασια εχει το ταξιδι της μητροτητας με οποιοδηποτε τροπο.
Βαλε τα πραγματα στο μυαλο σου σε μια ταξη, ηρεμησε και δες ποιο θα ειναι το επομενο σου βημα. Ξερω οτι σου φαινεται πολυ σοβαρο αυτο που συμβαινει αλλα λυνεται και υπαρχουν παντα και χειροτερα πραγματα.

Στο Λαικο υπαρχουν εξαιρετικοι αιματολογοι για να σου εξηγησουν με λεπτομερειες τα αποτελεσματα γιατι εγω εχω ασχοληθει μονο με τη δικη μου μορφη παθησης. Μιλα μαζι τους για να μην εχεις καμια απορια.
Μην ξεχνας ποτε οτι σημασια εχει ο στοχος για το μωρακι σου και οχι η διαδρομη.
Σου ευχομαι τα καλυτερα και ολα να πανε καλα με οποιο τροπο.

Liontarina sofia
18-12-09, 11:15
Σ'ευχαριστώ πολύ και ξέρω οτι εσύ μπορείς να με καταλάβεις.
Νιώθω μουδιασμένη αυτή τη στιγμή, φαντάζομαι θα περάσει ....
Και μόνο που είσαστε εσείς εδώ και καταλαβαίνετε πως νοιώθω είναι πολύ σημαντικό

MarcoPolo
18-12-09, 11:24
Ειναι φυσιολογικο να νιωθεις μουδιασμενη ειναι και αυτο ενα σταδιο που δυστυχως πρεπει να περασεις. Ειχες και αυτο το ατιμο το ενστικτο. Ασε τον εαυτο σου να συνηδειτοποιησει την κατασταση και παρε τον χρονο σου. Μονο προσεχε να μην αφεθεις σε αυτο γιατι η ψυχολογια παιζει πολυ μεγαλο ρολο στον οποιοδηποτε τροπο συλληψης. Εσυ θα λες καθε ημερα στον εαυτο σου <εγω θα γινω σιγουρα μανουλα και αυτο εχει μονο σημασια> Ολα τα αλλα θα τα παλεψεις και θα πανε ολα καλα. Ψηλα μονο το κεφαλι και αισιοδοξια. Ακομα και στην εξωσωματικη παιζει ρολο η ψυχολογια γιαυτο μην το βαζεις κατω.

Liontarina sofia
18-12-09, 14:58
Oσο το σκέφτομαι νοιώθω οτι πρέπει να πάω στην Αμερική κολυμπώντας τόσο κουραστικό και μακρύ μοιάζει όλο αυτό απο δώ και μπρος
Το ξέρω οτι αξίζει κάθε ταλαιπωρία η απόκτηση ενός γερού μωρού αλλά όλη αυτή η διαδρομή είναι .....

liveloula
27-12-09, 19:12
καλησπερα ..
χρονια πολλα και ευτυχισμενα με ολα τα ονειρα μας στην αγκαλια μας..
εχω καιρο να γραψω αλλα ελειπα ταξιδι ..
Σοφακι λυπαμαι πολυ που δεν ημουν διπλα σου σε αυτην την δυσκολια ..οτι χρειαστεις θα ηθελα οσο μπορω να σε βοηθησω ψυχολογικα ..εχουμε το ιδιο προβλημα ,το ξερεις ..με την μονη διαφορα εχω δυο αποβολες -αποξεσεις ..εγω την αποφαση μου την εχω παρει εδω και ενα μηνα ,θα κανω εξωσωματικη ..στην περιπτωση σου η αποφαση ειναι δικη σου ..στο κατα ποσο μπορεις να αντεξεις εσυ μια αποξεση -εκτρωση απο ενα εμβρυο που πασχει ...η δεν πασχει εχεις περισοτερες πιθανοτητες εξαλλου..η να προχωρησεις σε εξωσωματικη που εχεις παλι τις πιθανοτητες με το μερος σου.
Σε περιπτωση που δεν εχεις προβλημα με τον αντρα σου ..μιλησα με εξωσωματικο και ειπε οτι αν κανεις δυο φορες εξωσωματικη μια απο τις δυο θα πιασεις ..θεοι δεν ειναι αλλα ..μιλανε με τις πιθανοτητες ..κατι που λιγες εως ελαχιστες φορες βγαινει λαθος ..
και κατι ακομα ...
παιδι θα κανουμε ο κοσμος να χαλασει ..οπως εχουν κανει χιλιαδες γυναικες ..
κανενας γιατορς δεν μας ξεγραψε το ορο μητροτητα ..
κανενας θεος δεν θα μας το στερησει ..
απλα πεδευομαστε ..μην ρωτησεις γιατι ,ιδεα δεν εχω ακολουθω ενα δρομο ...δεν ξερω που θα με βγαλει ..ξερω ομως το πιο πιθανο αποτελασμα ..
παιδι θα κανουμε μην απογοητευεσαι ...
ειμαι διπλα σου ...

Liontarina sofia
04-01-10, 10:20
Livoula καλη χρονιά
Ας είναι το 2010 η χρονιά που θα μας φέρει αυτό που τόσο επιθυμούμε
Θυμάσαι που το έλεγα?Το ξερα ότι θα ταν έτσι τα πράγματα ..
Οι γιορτές για μένα ήταν δύσκολες μετά απο τα νέα που έμαθα
Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι θα προχωρήσω σε εξωσωματική αλλά η ειρωνία της τύχης ...
Συνάντησα μια κοπέλα με ένα αγοράκι 2 ετών αυτές τις μέρες και το χάζευα
Της είπα τι γλυκό αγοράκι έχεις κλπ και μου είπε ναι είναι η ζωή μου αλλα ταλαιπωρείται μου λέει έχει μεσογειακή αναιμία .....
Καταλαβαίνεις άρχισα να τη ρωτάω τα πάντα και αφού μου είπε οτι κανείς δε της το βρήκε στις εξετάσεις κλπ μου είπε ότι έχει ήδη ξεκινήσει προσπάθειες εξωσωματικής για να μπορέσει να κάνει ένα μωρό που δε θα έχει μεσογειακή για να μπορέσει να το βοηθήσει
Εδώ έπαθα το σοκ ....
Έχει κάνει 3 προσπάθειες και στη τελευταία για να καταλάβεις είχε 9 γονιμοποιημένα και τα 8 νοσούσαν
Έβαλε μόνο το ένα και δεν έπιασε
Όπως έχεις πεί και συ λοιπον η εξωσωματική δεν είνα η εύκολη λύση
Δε ξέρω είμαι τόσο πελαγωμένη
Α μου είπε επίσης ότι στη δική μας περίπτωση λόγω της προεμφυτευτικής διάγνωσης που πρέπει να γίνει το κόστος εξωσωματικής ανεβαίνει
6-7,000
Κορίτσια κατί αισιόδοξο έχει καμμιά?????????????

liveloula
05-01-10, 15:07
καλημερα Σοφακι μου,ζητας να ακουσεις κατι αισιοδοξο ....
Οτι μαλλον θα κανουμε παιδι σου κανει ?
γιατι μαλλον ? γιατι ακομα κι οταν σιγουρα μπορεις να μεινεις εγκυος ..κανενας δεν σου εγγυαται οτι θα το γεννησεις 100%
γιατι λεω οτι θα κανουμε παιδι,γιατι μου το λενε ολοι οι γιατροι ...
ΣΚΕΨΟΥ.....υπαρχουν γυναικες που η εξωσωματικη ειναι η μονη λυση .....
σκεψου ...υπαρχουν γυναικες που ακομα και εξωσωματικη δεν μπορουν να κανουν ...
παιδι θα κανουμε ...απλα ισως παιδευτουμε λιγο παραπανω ..αλλα παιδι θα κανουμε ...
απογοητευτικες σιγουρα με την ιστορια της γνωστης σου...υπαρχουν σιγουρα αρκετες παρομοιες ιστοριες ..υπαρχουν ομως κι αλλες που εμειναν φυσιολογικα και γεννησαν ενα γερο μωρο...σου το εχω ξανα γραψει ,αν δεν αντεχεις να περασεις απο την διαδικασια αυτη προχωρα σε εξωσωματικη ...
η εξωσωματικη κοστιζει παραπανω απο μια απλη εξωσωματικη λογω της προεμφυτευτικης διαγνωσης ..δυστηχως θα μεινουμε ταπι και ψυχραιμες!
ελπιζω να ειμαστε εγκυες ομως ...για να μην πανε χαμενα ολα αυτα τα χρηματα ...
ο μονος φοβος μου για την εξωσωματικη ειναι μην δεν μεινω με την πρωτη ....
σχετικα με την ιστορια που εγραψες ..ακουσα παρομοια απο την εμβρυολογο μου ,μου ειχε πει οτι μια κοπελα απο τα 9 εμβρυα τα 7 επασχαν ....που ειναι λεει το 75% ????????
ειπε ομως οτι η κοπελα αυτη εμεινε με την πρωτη εξωσωματικη εγκυος και γεννησε ...
οι πιθανοτητες να μεινουνμε ειναι καλες ......λεω να το ρισκαρουμε με την εξωσωματικη ......ποτε θα ξεκινησεις ??????
τωρα προσπαθεις φυσιολογικα ????
θα χαρω να μαθαινω νεα σου ....

Liontarina sofia
07-01-10, 10:05
Υποτιθεται οτι προσπαθουμε αλλά επι της ουσίας οχι. Ο άντρας μου αν και μου λέει ότι αποφασίσω εγώ ξέρω ότι θέλει να πάμε κατευθείαν σε εξωσωματική γιατί λόγω του χαρακτήρα μου θα τραβήξω μεγάλο ζόρι με μια ενδεχόμενη έκτρωση.Έχουμε πάει σε αυτή τη γεννετήστρια που έχω πεί και τώρα μένει να κάνουμε μία τελευταία εξέταση για ανάλυση μεταλλάξεων .
Εσύ?Έχει πάει σε κάποιο κέντρο?

liveloula
07-01-10, 15:14
καλημερα Σοφια.
Ελπιζω να εισαι καλυτερα ψυχολογικα ...
δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις οταν γραφεις οτι προσπαθειτε αλλα επι της ουσιας οχι ...
εμεις παντως προσπαθουμε μονο επι της ουσιας ...αν και εχουμε παει σε κεντρο εξωσωματικηε και εχουμε μιλησει με εμβρυολογο ..την εξεταση για τα στιγματα την εχουμε κανει ..εχουμε και καποιες μεταλλαξεις στα χερια μας που εφερε το ενα απο τα διδυμα ..αλλα απο κει και περα πρεπει να μας παρουν αιμα ξανα και τους δυο και ενδεχομενος ισως χρειαστει να παρουν και απο τους γονεις μας !!!!
Γιατι απο οτι μου ειπε η εμβρυολογος πρεπει να δημιουργησουν ενα πομπο που θα φερει ολες τις μεταλλαξεις μας ..δεν ξερω αν το γραφω και σωστα ...
εχω μιλησει με τον γυναικολογο μου μετα την αποβολη ,ουσιαστικα κανενας γιατρος δεν παιρνει θεση ..ελαχιστοι πηραν θεση κι αυτοι παλι ειναι 50% 50% ...
το εχουμε ξανα πει..μακαρι η εξωσωματικη να ηταν η ευκολη λυση ..αν ηταν ετσι ηδη θα ειχαμε κανει ...αλλα περα απο τα τοσα χρηματα που θα δωσουμε πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας ..ορμονες ...και το χειροτερο πιθανη αποτυχια ...
βασικα προτιμω να μεινω φυσιολογικα αλλα δεν μπορω να περιμενω μηνες μεχρι να συλλαβω,γενικα ειμαι απιστευτα ανυπομονη!!!!!!!
οσον αφορα τον αντρα μου θα ηθελε να μεινω φυσιολογικα και να μην γινει εξωσωματικη ..
εσεις πηγατε σε πολλους γιατρους ???
φιλοι γνωστοι τι σου λενε να κανεις ...???
εμενα ακομα και οι φιλοι μου 50%/50% ειναι η μισοι λενε εξωσωμαικη και οι αλλοι μισοι φυσιολογικα ......ισως για αυτο δεν θα ειμαι ποτε απολυτα σιγουρη οτι κι αν κανω ....

Liontarina sofia
07-01-10, 15:49
Livoula ελαχιστοι ξέρουν για το θέμα και για το δίλημμα μου.Γενικά δεν ανοίγομαι εύκολα.Οι περισσότεροι όμως είναι της γνώμης να κάνω εξωσωματική.
Έχουμε πάει μόνο σε αυτή την γεννετήστρια που σου έχω πεί.Όχι κάπου αλλού.
Ο γυναικολόγος μου παρόλο που θα μπορούσε για προφανείς λόγους να μου προτείνει εξωσωματική μου είπε να κάνω μια προσπάθεια φυσιολογικά.
Αλλά όλοι βέβαια καταλήγουν στο ότι η απόφαση είναι του ζευγαριού.
Όταν είπα ότι επι της ουσίας δεν προσπαθούμε εννοώ ότι ο άντρας μου φοβάται πολύ ότι δεν θα είμαστε τυχεροί γιαυτό το αποφεύγει τις γόνιμες μέρες (όταν ξέρει ποιές είναι).Δε ξέρω έχω πελαγώσει ειλικρινά σου μιλάω.
Και βέβαια είναι και το οικονομικό ...

liveloula
07-01-10, 16:06
ΓΕΝΙΚΑ ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ...ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ..
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ...
ΜΑΚΡΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ..
ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ..
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΛΟΥΚΙ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΟΝΙΜΕΣ ..
ΠΟΤΕ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ???? ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟ ΜΟΛΙΣ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ...

Liontarina sofia
08-01-10, 09:38
Δεν έχω μιλήσει για το οικονομικο ακόμα.Εσύ?Έμαθες κόστος ακριβώς?

liveloula
08-01-10, 11:57
καλημερα ,το κοστος της προεμφυτευτικης διαγνωσης ειναι στα 5.000 Ε (ετσι μου ειπαν απο το κεντρο εξωσωματικης)
μακαρι να μην προλαβω να κανω και να ειμαι εγκυος ...αν και καπως χλωμο το βλεπω ....
καλη επιτυχια σου ευχομαι οτι κι αν κανεις....

Liontarina sofia
08-01-10, 12:15
Απο τη κοπέλα που έχει το παιδί με μεσογειακή και προσπαθεί με εξωσωματική μου είπε οτι το κόστος είναι περίπου 3,000 εξωσωματική 2,500 η προεμφυτευτική και 2,000 τα φάρμακα (χοντρικά)...
Μακάρι να είσαι έγκυος και να πάνε όλα καλά!!!

liveloula
08-01-10, 12:40
εμενα Σοφια μου ΕΙΠΑΝ 5.000 ΧΩΡΙς ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΝΟ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ....
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΜΑΚΡΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ...ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ........
ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΑΔΙΑ ΜΟΥ ...

liveloula
09-01-10, 15:28
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ....ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ............
ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ .................................
ΕΓΚΥΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
ΝΑΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ....????
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ......
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΠΑΡΕΑ ......
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΡΙΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ...
ΑΧ ! ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΥΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

domnina
09-01-10, 16:08
Liveloula,

Θερμά συγχαρητήρια κοπέλα μου! Είσαι παράδειγμα προς μίμηση για όλες εμάς για να μην απογοητευόμαστε και να ελπίζουμε μέχρι να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μακάρι κοπέλα μου να σου πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!

Και πάλι συγχαρητήρια!

MarcoPolo
09-01-10, 20:24
liv αυτα κι αν ειναι υπεροχα νεα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εχω τρελαθει απο την χαρα μου απο την στιγμη που ειδα το μηνυμα σου!!! Να σκεφτεσαι αισιοδοξα και ολα θα πανε καλα!!!!!! Το μωρακι σου θα ειναι μια χαρα και η επιμονη σου θα δικαιωθει!!!!!!!! Μονο θετικες σκεψεις απο εδω και περα!!!!!!!
Ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα αυτη την εβδομαδα που θα ερθω στα μερη σας. Ηλπιζα να γνωρισω εσενα και τωρα θα σε βρω διπλη!!!!!! Θα σου στειλω π.μ. Φιλακια!!!!!!

kuriaki
09-01-10, 22:20
Λιβελούλα πολλά πολλά συγχαρητήρια!!! Μακάρι να είναι γερό κούκλα μου. Στο εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου!!Είμαι πολύ αισιόδοξη για σένα στο είχα πει. Πραγματικά μακάρι!!!

Liontarina sofia
11-01-10, 09:43
Liveloula τι τελεια νεα !!!!!!!!!!!!!!!Με το καλό κούκλα μου χάρηκα απίστευτα !
Θα δείς θα πάνε όλα τέλεια !Όλη μας η θετική ενέργεια μαζί σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!

liveloula
11-01-10, 23:34
Σας ευχαριστω παρα ....
ειμαι πολυ ευτυχισμενη αλλα παραλληλα και συγκρατημενη ..με λιγα λογια ???? ειμαι ετοιμη για ολα .......
ενα ομως ειναι το μονο σιγουρο ...
παιδι θα κανω .....
ακομα κι αν χρειαστει να γυρισω τον κοσμο αναποδα....
και ετσι θελω να εισαστε κι εσεις ...θελω να εχετε πεισμα και θα τα καταφερουμε ...
ειμαι σιγουρη σας λεω ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!
marco polo σε περιμενω να ανεβεις θεσσαλονικηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη
φιλακια πολλα

vickygirl79
12-01-10, 11:32
:) ολα καλα!!!!!!8ετικη ενεργεια και απο εμας!!!μπραβοοοοοοοο!!!! :D

maria2009
13-01-10, 11:46
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ....ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ............
ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ .................................
ΕΓΚΥΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
ΝΑΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ....????
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ......
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΠΑΡΕΑ ......
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΡΙΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ...
ΑΧ ! ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΥΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! εΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΝΕ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!!!!!! ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΡΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ.ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ. ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ! ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ,ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ!!!!:razz:

peper
13-01-10, 18:03
Θα σου πω την δική μου περίπτωση. Εγώ στίγμα δρεπανοκυτταρικής και ο σύζυγος στίγμα β μεσσογειακης. Τέσσερις φυσιολογικές εγκυμοσύνες σε 2,5 χρόνια. Τα τρεία μωρά από τα τέσσερα νοσούσαν και χρειάστηκε την 14η εβδομάδα να κάνω απόξεση. Το τέταρτο μωρό είναι κορίτσι και γίνεται την Παρασκευή 5 μηνών. Είχα μπεί και εγώ στη διαδικασία να σκέφτομαι να κάνω μωρό με προεμφυτευτική και εξωσωματική αλλά δεν χρειάστηκε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά αυτή τη φορά και για σένα.

liveloula
13-01-10, 21:15
καλησπερα ....
κοριτσια εσεις που το εχετε περασει με καταλαβενετε σιγουρα απολυτα ...
το τι εχω περασει αυτα τα δυο χρονια μερικες φορες ειτε προσπαθω να μην το σκεφτομαι ..ειτε νομιζω οτι τα εζησε ολα αυτα καποια αλλη....
Μαρακι μου εσυ εχεις επιτελους το κοριτσακι σου ...αλλα πριν το αποκτησεις περασες οτι περναω κι εγω..τουλαχιστον τωρα ελπιζω πως εισαι απολυτα ευτυχισμενη ..οπως σου αξιζει ..
κικη δεν εχουμε ξανα μιλησει μαζι..κι εσυ κοριτσακι επισες λαχειο σαν κι εμας ...
πως αντεξες κοπελα μου τοσες φορες να χασεις το παιδι σου ...???
με τι δυναμη προσπαθησες να ξανα μεινεις ...?
με το καλο σου ευχομαι να γεννησεις ....
εγω το ειπα οτι αν κι αυτη τη φορα δεν πανε καλα τα πραγματα βουυυυυυυυυυρ εξωσωματικη ..... δεν μπορω αλλο εχω κουραστει παρα πολυ κοριτσια ....
ελπιζω να με λυπηθει ο θεος αυτη τη φορα και να ειναι γερο
ακους θεουυυυυυυυυυλη να ειναι γερο λεωωωωωωω .......

θα μαθαινετε νεα μου ....
φιλακια πολλα πολλα

peper
13-01-10, 21:28
Σου το έυχομαι με όλη μου την ψυχη liveloula. Χρειάζεται πίστη στο Θεό αλλά και στον εαυτό σου. Εγώ γέννησα το 15Αυγουστο!

liveloula
13-01-10, 23:01
Mακαρι να πανε ολα καλα Κικη...προσευχομαι να με λυπηθει ο θεος και αυτο το παιδακι να ειναι γερο ..
να σε ρωτησω κατι ?????? ληψη τροφοβλαστης που εκανες????
πες μου σε παρακαλω γιατι αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να μην ξαναπαω στον ιδιο γιατι ενα απο τα διδυμα πεθανε στη ληψη τροφοβλαστη .....
με το καλο το μωρακι σου!

peper
14-01-10, 10:02
Δεν ξέρω από που είσαι liveloula, αλλά εμένα μου την έκανε ο κ. Ασημακόπουλος Σταύρος στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκης. Εξαίρετος επιστήμον και δεν πλήρωσα τίποτα.

maria2009
15-01-10, 10:17
Mακαρι να πανε ολα καλα Κικη...προσευχομαι να με λυπηθει ο θεος και αυτο το παιδακι να ειναι γερο ..
να σε ρωτησω κατι ?????? ληψη τροφοβλαστης που εκανες????
πες μου σε παρακαλω γιατι αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να μην ξαναπαω στον ιδιο γιατι ενα απο τα διδυμα πεθανε στη ληψη τροφοβλαστη .....
με το καλο το μωρακι σου!

liveloula mou, προσπάθησε να μην το βλέπεις ακόμη σαν παιδι. πες ότι δεν υπάρχει ακόμη. Ξέρω τι σου λέω. Μην δένεσαι, απλά να ελπίζεις. Εγώ την έπαθα την πρώτη φορά και απο τότε πήρα το μαθημά μου. Ήμουν σχεδόν 6 μηνών όταν έσπασαν τα νερά στο πρώτο. Η κοιλιά μου ήταν φουσκωμένη και έτσι έλεγα οτι όλα θα πάνε καλά. Κιόμως δεν πήγαν! Ξέρεις τι είναι να περιμένεις να γεννήσεις ένα νεκρό παιδί όταν ακούς απο δίπλα το κλάμα των άλλων μωρών την ώρα που γεννιούνται? Έκανα κουράγιο και για μένα και για τον άντρα μου και από τότε είπα ότι αν δεν το πιάσω στα χέρια μου δε θα δεθώ. Έτσι την δεύτερη φορά που έκανα εκτρωση στηριξα τον εαυτό μου όσο μπορούσα.Ήμουν σχεδον 4 μηνών αλλά δεν το έβλεπα σαν παιδι γιατί έτσι επρεπε. Όσο για τη τρίτη φορα μέχρι και που πήγα να γεννησω δεν το είχα συνειδητοποιήσει.Μόλις την πήρα στα χέρια μου τότε μόνο είπα ότι τα κατάφερα. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ!

Liontarina sofia
20-01-10, 17:04
Liveloula πως είσαι?
Σ'εχω μεσα στο μυαλό μου ελπίζω να είναι όλα καλά και νά έχουμε σύντομα νέα σου

liveloula
20-01-10, 22:29
γεια σας κοριτσακια μου ..
Σοφακι μου τι κανεις ? πως εισαι κοπελα μου?
εγω ολα καλα ,πηγαμε στο γιατρο και ειδαμε το σακουλακι μας ..( ειναι νωρις ακομα μας ειπε για εμβρυακι) δεν ημουν ουτε 6 w οταν πηγα ...αλλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι ολα πανε καλα ..προς το παρον παντα!!!!!!
καντε καμια προσευχη μηπως και σωθουμε ..!!!!
marco polo μου χαθηκες και μου λειψες το ξερεις ..????
θελω να δωσεις φιλακια στο Μαριο και να τον πεις να μην κουραζει την ομορφη μαμα του!!!!
σε περιμενω να ξανα ανεβεις θεσσαλονικη να τα πουμε...ελπιζω να ειμαι πιο φουσκωμενη μεχρι τοτε ....

MarcoPolo
20-01-10, 23:00
liv χαιρομαι πολυ που εισαι καλα και χαρηκα παρα πολυ που σε γνωρισα και σενα και τον γλυκο σου συντροφο!!!!! Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να σκεφτεσαι οσο πιο θετικα μπορεις. Και του χρονου να ξενυχτας στο φορουμ γιατι θα ταιζεις το μωρακι σου.
Με εντυπωσιασε η γλυκητατα σου και η πραοτητα που εκπεμπεις. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα γιατι σου αξιζουν. Ο Μαριος συνεχιζει το βιολι του και το σχεδιο εξοντωσης μου!!!!!!!! Αλλα ειναι γλυκυτατος και μας τουμπαρει συνεχως!!!!!!!!!!

margi
20-01-10, 23:43
Γεια σας. Σήμερα διάβασα το θεματάκι αυτό κι εχω να πω τα εξής: Συγχαρητήρια καταρχάς στην Livelοula, Μακάρι να είναι γερό το μωράκι σου, κοπέλα μου. Και θα είναι αυτή τη φορά, θα δεις.
Θέλω όμως να αναφερθώ ιδιάιτερα στην Μαρκοπόλο και να της πω πως πολύ απλά με έχει κατασυγκινήσει και ότι τη θαυμάζω απεριόριστα για τη δύναμη ψυχής που έχει. Να είσαι πάντα καλά μαρκοπόλο. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να είσαι δυνατή και γερή.

MarcoPolo
20-01-10, 23:54
Σε ευχαριστω πολυ Margi με συγκινησες πραγματικα με τα καλα σου λογια. Δεν ειμαι ομως τιποτα παραπανω απο εναν πεισματαρικο ανθρωπο που θελει να συνεχισει να ονειρευεται. Και αυτο ευχομαι σε ολους τους ανθρωπους!!!!!! Να εισαι παντα καλα και εσυ και η οικογενεια σου!!!!!! Και υγεια σε ολο τον κοσμο!!!!!!!!!!

Liontarina sofia
21-01-10, 11:35
Πολύ χαίρομαι που πάνε όλα καλά
Μη μας ξεχνάς παίρνουμε δύναμη απο σένα !
Αυτή τη φορά πάω στοίχημα ότι θα είναι όλα καλά
ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ !!

liveloula
21-01-10, 23:16
Ας τα παρω απο την αρχη !
MARGI σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου κι εσυ οτι επιθυμεις
Χαιρομαι που αναφερθηκες στην Ειρηνη ,παντα θελω να γραφω κατι για την Ειρηνη αλλα παντα ειναι λιγο....οταν την ειδα ηθελα να την αγκαλιασω ..αλλα βλεπετε ημουν αρρωστη και φοβηθηκα μηπως την κολλησω ...Δεν ηξερα πως να την ευχαριστησω για ολες αυτες τις μερες που περασα κι αυτη μου εδινε και μου δινει δυναμη...οταν εχασα τα μωρα μου ημουν στην ακρη του πουθενα ....με βοηθησε να βρω εμενα ..κι υστερα εγινα πιο δυνατη ..καταλαβα οτι αν εχεις πεισμα μπορεις να καταφερεις ακομα κι οτι φανταζει αδυνατο..οσοι ανθρωποι ειναι κοντα σου Ειρηνη μου ειναι απιστευτα τυχεροι που σε εχουν ..και πιο τυχερος απο ολους ο Μαριος που εισαι μαμα του ..τελικα ο θεος δεν ειναι τοσο αδικος οσο πιστευα...
Σοφακι μου χαιρομαι που σκεφτεσαι θετικα για μενα ...θελω να κανεις το ιδιο ομως και για σενα...ισως ο δρομος να ειναι μεγαλος ...αλλα αν τον περπατησουμε θα φτασει καπου ετσι δεν ειναι ???? ισως πρεπει να παρεις καθοριστικες αποφασεις για το τι πρεπει να κανεις ...οπου υπαρχουν προβληματα ..υπαρχουν και λυσεις ....
χαιρομαι που σου δινω δυναμη ..αν και δεν ειμαι ιδιαιτερα δυνατη ουτε ηρεμη !!!! απλα θελω να καταφερω μια μεγαλη μου επιθυμια ...αν κανω πισω χανω ....αν κανω ενα βημα μπροστα μπορει και να κερδισω ποιος ξερει .....
συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα ...ηθελα να γραψω ομως ολα αυτα που αισθανομαι
υγ σας ευχαριστω που ειστε διπλα μου ....

MarcoPolo
22-01-10, 12:59
liv μου ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις γιατι δεν το βαζεις κατω και κρυβεις δυναμη που μαλλον ουτε εσυ την φανταζοσουν ποτε. Καθε δοκιμασια ειναι ενα βημα παραπανω για την εξελιξη της ψυχης μας και της προσωπικοτητας μας αλλα θα δεις οτι δεν εχεις περασει αδικα τοσο πονο. Ειμαι σιγουρη οτι θα δικαιωθεις συντομα κοιτοντας τα ματια του παιδιου που θα ερθει και θα σου επουλωσει ολες τις πληγες. Και μετα ολα αυτα που περασες θα σου φαινονται παιγνιδακι μπροστα στην ευτυχια που θα νιωθεις καθε ημερα. Γιαυτο συνεχιζουμε με ψηλα το κεφαλι και ολα θα πανε καλα. Και αν παλι δεν πανε αυτη την φορα, εσυ θα ξερεις οτι εκανες οτι καλυτερο και παλεψες για το ονειρο σου οπως του αξιζει. Ευχομαι αυτη την φορα η περιπετεια σου να λαβει τελος και οταν ξαναρθω Θεσσαλονικη να εισαι πολυ πολυ φουσκωμενη και ηρεμη!!!!!!!!!!

Μακαρι να ερχομουνα ξανα και αυριο να σου δωσω μια μεγαλη αγκαλια!!!!!! Φιλακια πολλα!!!!

Σοφια Λιονταρινα ευχομαι και σε εσενα να πανε ολα καλα και η ανηφορα που βλεπεις μπροστα να γινει οσο πιο ομαλη γινεται. Συνεχισε τις προσπαθεις που πρεπει να κανεις και βαλε τα ολα σε μια σειρα για να μην σου φαινονται βουνο. Ενα βημα την φορα και θα βρεθει λυση συντομα!!!!!!!!!

Liontarina sofia
22-01-10, 13:13
Marco Polo σ' ευχαριστω που με σκεφτεσαι !
Ναι ειναι μια ανηφόρα που δυστυχώς έχει ΚΑΙ λακούβες ενδιάμεσα αφού προκύπτουν και άλλα προβληματάκια στη μέση...
Δε ξέρω ώρες ώρες σκέφτομαι ότι ίσως να μην είναι γραφτό μου και απογοητεύομαι ...
Δεν έχουμε όλοι άλλωστε τη τύχη που χρειάζεται πάντα.
Όσο για σένα Liv αν θές πίστεψε το
Μια μέρα πρίν μας πείς για την εγκυμοσύνη σου ήμουν σπίτι μου και ξαφνικά μου ήρθε η σκέψη σου στο μυαλό , ότι σύντομα θα αποκτήσεις το παιδάκι σου .'Ετσι στιγμιαία το έβαλα στο μυαλό μου !
Το πιστεύω κούκλα μου στο χρωστάει η τύχη ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ αυτή τη φορά θα δείς !!

MarcoPolo
22-01-10, 13:23
Δεν θελω να ακουω τετοια, στο γραφτο μας παιζουμε και εμεις ρολο δεν το αφηνουμε στην τυχη. Μην αφηνεις τον εαυτο σου να πεφτει στην παγιδα της ητοπαθειας. Και η liv αν δεν το παλευε δεν θα ειχε φτασει στο σημειο που ειναι σημερα και πιθανοτατα στο καλυτερο σημειο αυριο. Καταλαβαινω οτι σε εχει παρει απο κατω η δυσκολια της συγκεκριμενης καταστασης αλλα τιποτα και για κανεναν στη ζωη δεν ειναι ευκολο και γιαυτο δεν πρεπει να παραιτησαι. Καλος ο παραγοντας τυχη αλλα ειναι και στο χερι μας να το παλευουμε!!!!!! Γιαυτο ψηλα το κεφαλι, ανασκουμπωσου και ψαξε μεσα σου την δυναμη που χρειαζεται για να ανταπεξελθεις. Ειμαι σιγουρη οτι θα την βρεις στην πορεια γιατι θελεις πολυ να γινεις μανα και αυτο αρκει. Αλλωστε κανεις δεν ειπε οτι η μητροτητα ειναι ευκολο πραγμα.

Liontarina sofia
22-01-10, 16:02
Καλή μου MarcoPolo εχεις δίκιο
Απλά ίσως είναι μια απο αυτές τις μέρες που πάνε στραβά και με ρίχνουν

margi
22-01-10, 16:26
liveloula, απ'όταν διάβασα τη δική σου ιστορία και της Ειρήνης ( Μαρκοπόλο) πήρα τόση δύναμη! Περάσατε τόσα πολλά κι όμως δεν το βάζετε κατω, ειστε δυνατές και αισιόδοξες. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Σοφία Λιονταρίνα, δεν ξέρω την περίπτωσή σου, αλλά μην αγχώνεσαι. Εχει ο Θεός για όλους μας. Αργά ή γρήγορα ένα μωράκι θα μας γεμίζει τη ζωή μας κι όλα τα άσχημα που περάσαμε όλες μας θα είναι ένα κακό όνειρο.

liveloula
24-01-10, 18:33
καλησπερα τι κανετε κοριτσακια μου ??
τι βλεπω Ειρηνη αλλαξαμε φωτο ?????καλα τι να λεμε τωρα ειναι κουκλος ! ( ετσι και κανω κοριτσακι μου λες πως θα το μαζεψω που θα ερωτευτει τρελα τον γιο σου???)
MARGI χαιρομαι ιδιαιτερα οταν μπορω και δινω εστω και λιγη δυναμη σε κοπελες που δυσκολευονται να κανουν παιδακι ειτε αυτο το προβλημα ειναι το στιγμα της μεσογειακης αναιμιας ειτε ειναι αλλες αιτιες υπογονιμοτητας δεν πρεπει να το βαζουμε κατω ..πολλες φορες σκεφτομαι οτι καθε μερα που περναει με φερνει ολο και πιο κοντα στο παιδακι μου για αυτο δεν πρεπει να σταματησω να πολεμαω ..θα ερθει καλες μου για ολες μας αρκει να προσπαθουμε για αυτο ...
Σοφακι σε τη φαση εισαι τωρα ...??? θελω να ακουω σχεδια για το μελλον μην μενουνμε στασιμες!!!!!
οτι χρειαστεις να ξερεις οτι ειμαι κοντα σου !
Ειρηνη τα φιλια που εστειλα στον κουκλο τον γιο σου τα εδωσες ????
προσεχε οταν ερθω θα τον ρωτησω !!!

MarcoPolo
24-01-10, 19:43
Eιπα μιας και γιναμε αντρες πια να βγαλουμε την βρεφικη φωτογραφια γιατι τωρα ψαχνουμε νυφες πια. Και αν γινουμε και συμπεθερες liv ακομα καλυτερα!!!!!! Αλλο που δεν θελω, μια νυφουλα Θεσσαλονικια!!!!! Υποσχομαι να ειμαι καλη πεθερα, συμπεθερα!!!!! Τα φιλακια τα εδωσα ρουφηκτα και στα ανταποδιδουμε με πολλα σαλια μιας και πονανε τα ουλα μας και κλαιμε συνεχεια!!!!!!

liveloula
24-01-10, 20:35
Βρε εσυ με θελεις ..αυτος μας θελει?????
Ουρα θα κανουνε οι νυφες! .....
ειμαι σιγουρη οτι θα εισαι καλη πεθερα ...εξαλλου εισαι υπεροχος ανθρωπος οποτε θα εισαι σιγουρα και καλη πεθερα ...
Αν πονανε τα ουλα του μηπως ο καλος μου ο γαμπρουλης βγαζει δοντακια ?????
υγ. ωραιος σκουφος χε χε !!!

MarcoPolo
30-01-10, 00:13
Liv πως εισαι κοριτσι μου???? Το μωρακι μεγαλωνει???? Φιλακια πολλα σε εσενα και σε ολα τα κοριτσια του θεματος.

liveloula
30-01-10, 19:23
καλησπερα ...
τι κανεις Ειρηνη μου ? ο πριγκηπακος πως ειναι ζωηρευει ?
εμεις ειμαστε μια χαρα,ειμαστε μολις 1,5 cm και η καρδουλα μας χτπαει με 240 χτυπους το λεπτο ..ο γιατρος ειπε οτι ειμαστε μια χαρα!!!!
μου ειπε να παω σε ενα μηνα αλλα τελικα θα ξαναπαω την παρασκευη γιατι ξεχασαμε να κανουμε εξεταση για ουρεοπλασμα ..δεν με πειραζει ομως θα δω και το εμβρυακι !
τα υπολοιπα κοριτσια της παρεας τι κανουν ?
liontarinasofia πως εισαι ελπιζω να εισαι καλυτερα .....

Liontarina sofia
01-02-10, 10:57
Live μου διαβάζω τα νέα σου απλά δεν γράφω γιατι δεν θέλω να μεταδίδω τη κακή μου διάθεση
Διαβάζω για το φασολάκι σου 1,5 cm και χαμογελώ
Είμαι σίγουρη θα είναι όλα τέλεια θα δείς
Εγώ.. εδς και 20 μέρες πάω απο γυναικολόγο σε γυναικολόγο γιατί έχω έναν πολύποδα τελικά στο τράχηλο και θα πρέπει να τον βγάλω
Όχι ότι είναι κάτι τραγικό απλά καταλαβαίνεις ήρθε και αυτό να προστεθεί σε αυτό το βουνό που μου φαίνεται ότι πρέπει να ανέβω
Τι να γίνει θα περάσει και αυτό
Φιλιά στο φασολάκι σου ¨))

liveloula
02-02-10, 22:43
Καλησπερα Σοφια ..ελπιζω να εισαι λιγο καλυτερα ψυχολογικα ...
δεν μπορω να πω οτι περιμενα να εχεις δυσαρεστα νεα ..εχουμε βλεπεις ηδη αρκετα προβληματα!σιγουρα αυτο που εχεις δεν ειναι σοβαρο εχω ακουσει πολλες γυναικες να εχουν το ιδιο ακριβως προβλημα και φυσικα κανουν παιδια απλα καταλαβα οτι αυτο το προβλημα για σενα ηταν το κερασακι στην τουρτα ..μην απελπιζεσαι ομως κοριτσακι μου θα περασει κι αυτο θα δεις θεμα χρονου ειναι ..κι οταν περασει θα ερθεις πιο κοντα σε αυτο που επιθυμεις ...εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να σκεφτεις και να παρεις αποφασεις για το τι θα κανεις μετα απο αυτο το μικρο προβληματακι εξωσωματικη η φυσιολογικα ? εσυ ξερεις τις αντοχες σου το εχουμε ξαναπει ,εσυ λοιπον θα αποφασισεις οτιδηποτε αλλο ακους απο τους γυρο σου θα ειναι απλα γνωμες ...σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα ...
μην ξαναγραψεις οτι δεν ησουν καλα για αυτο δεν εγραφες ...αν δεν εισαι καλα να μου στειλεις πμ θα χαρω να σε βοηθησω ....καλη δυναμη....

MarcoPolo
02-02-10, 23:04
liv μεγαλωσε το φασολακι μας!!!!!!! Χαιρομαι που εισαι καλα, και εμεις μια χαρα ειμαστε. Ο Μαριος στεκεται ορθιος και αλωνιζει, και υποφερει απο τα δοντακια. Σημερα τον ειδε ο παιδιατρος και επαθε πλακα με την κινητικη του εξελιξη. Μου ειπε οτι για προωρο παιδι ειναι πολυ μπροστα ακομα και απο τα τελειομηνα. Μονο με τον υπνο τα χαλαμε, μας εχει λιωσει στο ξενυχτι το ατιμο. Και επειδη τις τελευταιες ημερες δεν ημουν καλα με την παθηση και ειχα πονους απο υπερβολικη κουραση και αυπνια φοβηθηκα πολυ και αποφασισα να παρω βοηθεια για τον Μαριο. Βρηκα μια κοπελα που φαινεται πολυ καλη μεχρι στιγμης. Ακομα την εκπαιδευω αλλα τα παει καλα με τον Μαριο. Αλλα εννοειται οτι ειμαι και εγω συνεχεια σπιτι.
Την εξεταση liv μου ποτε θα την κανεις με το καλο????

Λιονταρινα Σοφια εδω ειμαστε και για τα ασχημα και για τα καλα, γιαυτο να μπαινεις οποτε εχεις αναγκη να μιλησεις. Ευχομαι το προβλημα που προεκυψε να μην ειναι σοβαρο και να ξεπεραστει ετσι ωστε να εισαι ενα βημα πιο κοντα στο ονειρο σου. Μην το βαζεις κατω και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.

liveloula
02-02-10, 23:12
που χαθηκες κοριτσακι μου ?????
ποσες μερες τωρα περιμενω νεα σου ...
περαστικα σου γλυκουλα μου ..πες βρε τον καλο μου τον Μαριο να μην σε κουραζει ...
Τωρα που πηρες κοπελα θα ειναι ολα καλυτερα πιστευω ,θα εχεις το χρονο να ξεκουραζεσαι λιγο , καλα εκανες Ειρηνη μου ,ο Μαριος ειναι υπερκινητικο παιδι και την μερα και την νυχτα απο οτι μου λες !!!!
απο δω και περα νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα τα πραγματα ..σου το ευχομαι ...
μου ελειψες παρα πολυ να το ξερεις!!!!!!!

MarcoPolo
02-02-10, 23:22
Χαθηκα βρε κοριτσακι γιατι ειχα ζορια. Δεν ενιωθα καλα ουτε σωματικα αλλα και ψυχολογικα τα παιξα απο την κουραση. Ειχα απο την αρχη που γεννηθηκε ο Μαριος την επιθυμια να τον μεγαλωνω μονη μου χωρις βοηθεια αλλα μεχρι εδω αντεξα, και ετσι το πηρα αποφαση να παρω βοηθεια για να ειμαι καλυτερα γιατι ειχα αρχισει να χανω την μπαλα απο κουραση και νευρα λογω αυπνιας συν οτι βλεπω οτι οσο μεγαλωνει ο Μαριος ειναι χειροτερα τα πραγματα απο εξαντληση και οχι καλυτερα. Ετσι αφου ξενυχταω τουλαχιστον την ημερα χρειαζομαι βοηθεια. Ασε που παντα εχω τον φοβο οτι καποια στιγμη μπορει να πρεπει να νοσηλευτω και θελω να ξερω οτι θα υπαρχει ανθρωπος πισω που θα μπορει στοιχειωδος να τον φροντισει στα πρακτικα θεματα.

liveloula
02-02-10, 23:33
Ειρηνη μου ελπιζω απο δω και περα τωρα που θα εχεις και βοηθεια να εισαι καλυτερα...Δεν θα χρειαστει να νοσηλευτεις γιατι απο δω και περα θα προσεχεις να μην κουραζεσαι τοσο πολυ ..δεν το ηξερα οτι περασες τοσο μεγαλο λουκι ,στενοχωρηθηκα τωρα,γιατι βρε γλυκια μου δεν με πηρες ενα τηλ ..να μιλησουμε???
μακαρι να ημουν κοντα σου θα σε βοηθουσα οσο μπορουσα ..αν και εγκυος ..
ελπιζω απο δω και περα να πανε ολα καλυτερα ....οταν θελεις να μιλησεις με καποιον να ξερεις οτι για σενα ,ειμαι παντα εδω ...

MarcoPolo
03-02-10, 22:05
Συγνωμη κοριτσι μου που δεν σου απαντησα χθες αλλα ξυπνησε το αγριμι μου και ξανακοιμηθηκε 3 η ωρα το βραδυ. Πονουσαν τα δοντια του και μολις τον κοιμιζα ξαναξυπναγε και σπαραζε στο κλαμμα.

Liontarina sofia
16-02-10, 17:04
Liveloula,
Τι κανεις?Μη μας ξεχνάς πάντα περιμένω νέα σου
Ελπίζω να είναι όλα καλά και να απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου ¨))

liveloula
16-02-10, 23:34
καλησπερα κοριτσακια μου ..
συγνωμη που χαθηκα τοσο καιρο αλλα δεν ειχα το κουραγιο να γραψω απο τις αναγουλες και τους εμετους ...μου βρηκαν ουρεοπλασμα και απο την αντιβιωση αρχισα να εχω πολλες παρενεργειες..το μωρακι νομιζω οτι ειναι καλα γιατι αρχισα σιγα σιγα να φουσκωνω ! οποτε καλα θα ειναι δεν μπορει ..οσον αφορα την ληψη τροφοβλαστης εκλεισα ραντεβου για 3 Μαρτιου ..ελπιζω οτι μεχρι τις 10 θα ξερουμε ..και σιγουρα θα σας ενημερωσω για οτι κι αν γινει !!!!
μακαρι να πανε ομως ολα καλα ...
Σοφια μου εσυ τι κανεις ?? εισαι λιγο καλυτερα ???
Ειρηνη μου χαθηκαμε ... περιμενω κι απο σενα νεα!

MarcoPolo
23-02-10, 21:52
Aναγουλες ακουω, μας βγηκε ζωηρο το μωρουλινι και σε ταλαιπωρει. Κανε λίγο υπομονη και λογικα σε λιγο καιρο θα υποχωρησουν οι ενοχλησεις. Μην στενοχωριεσαι για την αντιβιωση και εγω αναγκαστηκα να παρω στην εγκυμοσυνη και ολα καλα!!!!
Εφτασε και ο καιρος για την εξεταση σιγα σιγα. Θα περιμενουμε με ανυπομονησια τα νεα και ευχομαι η αγωνια σου να τελειωσει εδω και μετα να εχουμε αλλες εννοιες να ασχολουμαστε μεχρι να ερθει το μπεμπακι. Σε σκεφτομαι συχνα και σου στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια!!!!!!

Λιονταρινα Σοφια τι κανεις κοριτσι μου?????

Liontarina sofia
24-02-10, 09:35
Καλα είμαι Μarco Polo μου
Μπαίνω και διαβάζω νέα και περιμένω και γω τα ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΑ νέα της Liv
Είχα

Liontarina sofia
24-02-10, 09:37
Sorry κόπηκε το μήνυμα
Είχα ένα δύσκολο μήνα βρέθηκε ένας πολύποδας και έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση στο IASO άλλαξα και γιατρό αλλά τουλάχιστον με την υστεροσκόπηση είδαμε τη μήτρα και ο γιατρός μου είπε ότι είναι σε άριστη κατάσταση.
Πάμε για εξωσωματική μάλλον το επόμενο διάστημα

VarSa04
24-02-10, 17:21
κορίτσια καλησπέρα και από εμένα, είμαι νέο μέλος στο φορουμ και διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα μηνύματά σας παρόλο που έπεσα τυχαία σε αυτό το ποστ. Ειλικρινά θαυμάζω τις αντιδράσεις σας σε όσα σας έχουν συμβεί και σας συγχαίρω για τη δύναμή σας.

Διαβάζοντας τα μηνύματα που γράφονται εδώ ώρες ώρες απορώ πως έχουμε τόση άγνοια της δυσκολίας όσες δεν έχουμε ακόμα προσπαθήσει για παιδί (όχι όλες φυσικά, αναφέρομαι στις κοπέλες που είναι στο περιβάλλον μου). Δε σας κρύβω πως από τη μια αγχώνομαι διαπιστώνοντας πόσες πολλές είναι οι ιστορίες σας και τι μάχες έχετε δώσει και από την άλλη χαίρομαι που το πολεμάτε και βάζετε όσο αντέχετε στην άκρη το ψυχικό κόστος.

Δε σας ξέρω, συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση αλλά ένιωσα την ανάγκη να σας το πω. :)

Εύχομαι σε όλες ειλικρινά τα καλύτερα αποτελέσματα και υγιή μωρα!

liveloula
24-02-10, 22:20
Ειρηνουλα μου δεν φανταζεσαι ποσο πολυ μου εχεις λειψει, σε σκεφτομουν χθες και ηθελα να σου τηλ.. αλλα μετα ντραπηκα και δεν σε πηρα ..ηθελα απλα να δω αν εισαι καλυτερα..βρηκες κοπελα τελικα να προσεχει τον Μαριο ? πες μας τα νεα σου ..θελω να μαθω αν εισαι καλα ...
Σοφια μου τι περασες ...περαστικα σου κοπελα μου..χαιρομαι που αποφασισες τελικα τι θα κανεις ,αν και νομιζω προς τα εκει εκλεινες παντα,εσυ ξερεις τις αντοχες σου σου το εχω γραψει πολλες φορες ..ΜΟΝΟ ΕΣΥ γνωριζεις τι ειναι σωστο να κανεις ..ενα ειναι το σιγουρο θα κανεις παιδι το ιδιο κι εγω ..δεν μπορει το θελουμε παρα πολυ για να μην γινει!!!σου ευχομαι μεσα στους επομενους μηνες να μας ανακοινωσεις την εγκυμοσυνη σου κι εγω μεχρι τοτε να εχω ακομα πιο μεγαλη κοιλιτσα!!!!
morpheme δεν παρεμβενεις σε καμια συζητηση,μια παρεα ειμαστε ολες ,μιλαμε δημοσια αν ηταν θα μιλουσαμε με πμ..δεν ξερω αν εχεις παιδακι ,αν εχεις καποιο προβλημα ..η απλα προσπαθεις ..οπως και να εχει εγω σου ευχομαι να κανεις ζωη τα ονειρα σου ..μπορει να χρειαστει να παλεψεις σε μερικες γυναικες ο θεος δεν δινει απλοχερα παντα παιδια δεν πειραζει ομως ..οτι αξιζει ποναει κι ειναι δυσκολο οπως λεει ενα γνωστο ασμα ..
θα σας ενημερωσω ξανα απο βδομαδα τωρα που θα παω για την ληψη..
7 μερες μας εμειναν ..μαζι τις περναμε ..
φιλακια σε ολες σας ..
μεσα απο την καρδια μου,ευχαριστω για το ενδιαφερον σας ..

VarSa04
24-02-10, 23:22
liveloula σ᾽ευχαριστώ, το ίδιο εύχομαι και σε σένα, όλα δεξιά και με υγεία.
εγώ δεν έχω ακόμα παιδάκι, είμαι στη φάση που κάνω εξετάσεις (γενικές, στίγμα, αντισώματα ερυθράς κλπ) για να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειές μας από Ιούνιο (ώστε αν εμβολιαστώ για ερυθρά να έχουν περάσει 3 μήνες).

Κάπως έτσι λοιπόν ψάχνοντας για λεπτομερειες έπεσα πάνω στο φορουμ και στη συζήτησή σας και με συγκίνησε το σθένος σας και οι εμπειρίες σας.

εύχομαι καλό βράδυ σε όλες και καλά νέα σε όσες περιμένουν αποτελέσματα :)

MarcoPolo
24-02-10, 23:53
Βρε καλο μου κοριτσι τι ντραπηκες να με παρεις???? Ειναι δυνατον??? Θα χαιρομουν πολυ να σε ακουσω καθως και εγω σε σκεφτομαι συχνα αλλα το θηριακι μου μου εχει παρει τα μυαλα και δεν επικοινωνω καλα. Αυριο θα σε παρω να τα πουμε αναλυτικα.
Λιγες ημερες μεινανε και τελειωνει η αγωνια σου. Μετα θα ξερουμε και το φυλλο του παιδιου???? Καλα τρελα γλεντια προβλεπονται!!!!!! Ισα που ανεβαινω Θεσσαλονικη απο την χαρα μου!!!!!!!
Εμεις καλα ειμαστε αλλα πονανε πολυ τα δοντια μας και κλαιμε πολυ. Η κοπελα που πηρα ειναι απολυ αξιολογη και ο Μαριος την συμπαθει πολυ παρολαυτα την κακοποιει βεβαια και ετσι δειχνει την αγαπη του. Μαλιοτραβηγμα και κουτουλιες και μετα γελαει. Κακο του λεω εγω ξεκαρδιζεται αυτος. Με την βοηθεια της ειμαι και εγω καπως καλυτερα αλλα ακομα παλευω με το ξενυχτι του Μαριου.

Σοφια ευχομαι απο εδω και περα να πηγαινουν ολα καλυτερα και θα δεις που ολα θα παρουνε τον δρομο τους και θα εχουμε συντομα καλα νεα!!!!!!! Μπηκαμε στον χορο και θα χορεψουμε αφου δεν γινεται αλλιως.

Morpheme καλως ηρθες στην παρεα μας και αχρειαστοι να ειμαστε ευχομαι. Οσο για τις γυναικες που δεν γνωριζουν παρομοιες δυσκολιες ειναι γιατι δεν τις συναντησαν στον δρομο τους γιαυτο υπαρχει αγνοια. Η τυχη του καθενος ειναι ομως ξεχωριστη και ολων το ταξιδι της ζωης επιφυλασσει μια ειδους δοκιμασια. Σημασια εχει να το παλευεις οτι και αν ειναι αυτο που σε δυσκολευει στην ζωη σου.

Liontarina sofia
25-02-10, 10:22
Liv, Marco Polo κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχές σας!
Liv θα περάσουν οι μέρες οπως είπες μαζι τις περνάμε !!
Πέρασα αυτή τη δυσκολία αλλά μικρή κυρίως ψυχολογικά με επηρέασε
Έχω τη τάση δυστυχώς στα δύσκολα να κλείνομαι στον εαυτό μου
Εκνευρίστηκα και πάρα πολύ γιατί τις ημέρες που γύρναγα απο γιατρό σε γιατρό για να πάρω γνώμες για το πολύποδα άκουσα και για μιά δεύτερη εγκυμοσύνη μιας γνωστής μου που ήρθε με ΜΙΑ μόνο ελεύθεση επαφή και που ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΕΙ ΚΙΛΑ !
Ε Λ Ε Ο Σ
Και γω να ξέρω τι έχω να περάσω ακόμα !
Μου τη δίνει ρε κορίτσια
Γιατί να πρέπει να παλεύουμε τόσο για κάτι που άλλες το έχουν για πλάκα και που δε τρελένονται κιόλας παρά μόνο για το αν θα παχύνει ο κώλος τους????
Και να το λεέι μπροστά μου ξέροντας το προβλημά μου
Συγνώμη για τη λέξη αλλά με θυμώνει όλο αυτό
Ειλικρινά με θυμώνει και το λέω σε σας που μπορείτε να καταλάβετε ...

domnina
25-02-10, 12:06
Σοφία μου,

φυσικά και καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι!!! Αν μη τι άλλο δείχνει αναισθησία η συμπεριφορά της και οι αναίσθητοι άνθρωποι δεν χρειάζεται να υπάρχουν τριγύρω μας όταν κάνουμε τέτοιες προσπάθειες...

Εγώ παρόλο που κάνω προσπάθεια εξωσωματικής το έχω μοιραστεί μόνο με δύο τρεις πολύ στενές μου φίλες που αντιμετωπίζουν κι οι ίδιες πρόβλημα. Το καλό είναι ότι το έχουν αποδεχθεί και οι άντρες μας και έτσι μιλάμε γι αυτο ελεύθερα και αποσυμφορίζουμε η μία την άλλη.

Σοφάκι μου είσαι λιονταρίνα και θα τα βγάλεις πέρα παλληκαρίσια, είμαι σίγουρη γι'αυτό.

Παιδί θα κάνουμε και σύντομα μάλιστα...

VarSa04
25-02-10, 21:04
.....για μιά δεύτερη εγκυμοσύνη μιας γνωστής μου που ήρθε με ΜΙΑ μόνο ελεύθεση επαφή και που ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΕΙ ΚΙΛΑ !

:shock::shock::shock::shock:

στη θέση σου θα τη χτύπαγα να συνέλθει :oops:, είμαι σίγουρη!!! απίστευτη γουρουνιά!

peper
01-03-10, 11:43
Liveloula, φτασανε οι μέρες. Την Τετάρτη θα κάνεις την λήψη. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά στην εξέταση, και γρήγορα να πάρεις τα καλά νέα και να μας τα ανακοινώσεις.
Liontarina sophia & domnina σας εύχομαι καλή δύναμη και γρήγορα να ακούσουμε ότι περιμένετε μωράκι.

liveloula
01-03-10, 22:51
κοριτσακια μου καλησπερα ..ακομα αυριο υπομονη και θα παω για την ληψη ..
λιγο εμεινε ..ειμαι πολυ πολυ αισιοδοξη πραγματικα !
θα σας γραψω νεα μου μολις μαθω τα αποτελεσματα ..
σας ευχαριστω πολυ ολες ..

Liontarina sofia
02-03-10, 09:46
Liv ολη μας η θετικη ενέργεια είναι μαζί σου !!!!!

MarcoPolo
03-03-10, 00:55
Κοριτσι μου ολα να σου πανε καλα και συντομα να ακουσεις τα τελειοτερα νεα και να τελειωσει η αγωνια σου!!!!!!!! Δυναμη και πιστη και το ονειρο φτανει οπου να ναι. Σε φιλω και σε σκεφτομαι!!!!!!!!

Liontarina sofia
09-03-10, 09:33
Liv τι κανείς ?
Όλο μπαίνω να δω νέα σου !Ελπίζω να είναι όλα καλά !

liveloula
09-03-10, 23:08
Καλησπερα κοριτσακια μου ελπιζω ολες να ειστε καλα ..
οπως γνωριζετε την τεταρτη που μας περασε πηγα για ληψη τροφοβλαστη,μαθαμε οτι περιμενω αγορακι..και μετα αρχισε η τρομακτικη αναμονη ...
σημερα η αγωνια μου εφτασε στο τελος της καθως με ειδοποιησαν οτι το αγορακι μου πηρε μονο το στιγμα του μπαμπα του και ειναι γερος ..πηγαμε στον γιατρο και τον ειδαμε !! τον ξυπνησαμε γιατι για αλλη μια φορα κοιμοταν ...η χαρα μου δεν περιγραφεται σε μια λευκη σελιδα ..δεν φενεται καν στο προσωπο μου ..η χαρα μου ειναι μεσα μου..ειναι μια ακομη κραδια που χτυπαει κοντα στην καρδια μου ..μου δινει δυναμη ,θεληση και την ελπιδα να γινω μανα πιο δυνατη απο ποτε ...
σας ευχαριστω ολες που μου γραψατε ..πολλες φορες πανω στην απογνωση μου ξαναδιαβαζα απο την αρχη τα μηνυματα σας και επαιρνα θαρρος ..πολλες φορες ηθελα να τα παρατησω αλλα δεν ημουν μονη,για αυτο αισθανομαι την αναγκη να σας πω ευχαριστω γιατι μαζι ξεκινησαμε ..και ελπιζω οτι επιτελους θα κρατησω το μωρακι μου σε λιγους μηνες στην αγκαλια μου..
θα μαθενετε νεα μου σιγουρα ..δεν θα χαθουμε ..

maria- elpida
09-03-10, 23:39
liveloula, ωραια τα νεα σου.
μπραβο κοπελα μου, παντα γερο να ειναι το μωρακι σου.
εχουμε και εμεις στιγμα και εχω την ιδια αγωνια με εσενα, μαλλον εγω θα κανω εξωσωματικη για να ειμαστε σιγουροι..
με το καλο να ερθει το μωρακι σου..

karfori's baby
09-03-10, 23:42
Μπράβο, μπράβο, μπράβο, χίλια μπράβο! Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα! Είδες; Τελικά η επιμονή και η υπομονή σου, το κουράγιο και οι προσπάθειές σου δικαιώθηκαν!
Με το καλό, σου εύχομαι μια ήρεμη (πλέον), εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Όλα θα πάνε πολύ καλά από δω και πέρα, να είσαι σίγουρη!
Πολύ φιλικά,
Ζωή

MarcoPolo
09-03-10, 23:52
Tι βλεπουν τα ματακια μου????? Απιστευτα νεα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με πηρες τηλεφωνο??? Τωρα το ειδα κοριτσι μου γλυκο γιατι ταιζα κοιμιζα τον Μαριο και οταν χτυπησε το ειχε χωσει κατω απο τα μαξιλαρια και δεν ακουγοταν.
Μας εδωσες μεγαλη χαρα κοριτσι μου και ελπιδα για ολους οσους θελουν ακομα να ονειρευονται και το παλευουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με το καλο και με ενα πονο να ερθει ο γιοκας σου και τοτε θα νιωσεις τον μεγαλυτερο ερωτα της ζωης σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sunsun
10-03-10, 00:36
Τέλεια!!! Διάβασα όλη την ιστορία σήμερα, γι'αυτό ξενύχτησα!
Καλή συνέχεια λοιπόν στην εγκυμοσύνη σου και άρχισε να πλέκεις ζιπουνάκια! το αγοράκι σου έρχεται!

domnina
10-03-10, 06:20
Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Τι ευχάριστα νέα είναι αυτά;;; Άντε με το καλό να υποδεχθείς τον πρίγκηπά σου σε λίγο καιρό! Πάντα γερός και ευτυχισμένος!

apricot
10-03-10, 09:49
μπραβο χαρηκα πολυ που διαβασα αυτα τα ευχαριστα νεα!!!!!!! παρακολουθουσα απο την αρχη την ιστορια σου και περιμενα με αγωνια......
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΙΔΑΡΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Η ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΑΜΑ.

smartaki09
10-03-10, 10:14
Μπραβο συγχαρητηρια κοπελα μου να εχεις μια καλη συνεχεια στη εγκυμοσυνη σου και να κρατησεις το αγορακι σου στην αγκαλια σου.

Liontarina sofia
10-03-10, 12:41
Liv μου τι νέα είναι αυτά !!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλήθεια σου λέω χαμογελάω αυτή τη στιγμή σαν να ήταν για μένα !
Αχ κοριτσάκι μου με το καλό είδες στο χα πεί ήμουν σίγουρη !
Όλα καλά θα πάνε μπράβο μέσα απο τη καρδιά μου !
Δε ξέρω ειλικρινά τι άλλο να γράψω για να δείς πόσο χαίρομαι !

bp-IOLH
10-03-10, 16:06
Καλησπερα κοριτσακια μου ελπιζω ολες να ειστε καλα ..
οπως γνωριζετε την τεταρτη που μας περασε πηγα για ληψη τροφοβλαστη,μαθαμε οτι περιμενω αγορακι..και μετα αρχισε η τρομακτικη αναμονη ...
σημερα η αγωνια μου εφτασε στο τελος της καθως με ειδοποιησαν οτι το αγορακι μου πηρε μονο το στιγμα του μπαμπα του και ειναι γερος ..πηγαμε στον γιατρο και τον ειδαμε !! τον ξυπνησαμε γιατι για αλλη μια φορα κοιμοταν ...η χαρα μου δεν περιγραφεται σε μια λευκη σελιδα ..δεν φενεται καν στο προσωπο μου ..η χαρα μου ειναι μεσα μου..ειναι μια ακομη κραδια που χτυπαει κοντα στην καρδια μου ..μου δινει δυναμη ,θεληση και την ελπιδα να γινω μανα πιο δυνατη απο ποτε ...
σας ευχαριστω ολες που μου γραψατε ..πολλες φορες πανω στην απογνωση μου ξαναδιαβαζα απο την αρχη τα μηνυματα σας και επαιρνα θαρρος ..πολλες φορες ηθελα να τα παρατησω αλλα δεν ημουν μονη,για αυτο αισθανομαι την αναγκη να σας πω ευχαριστω γιατι μαζι ξεκινησαμε ..και ελπιζω οτι επιτελους θα κρατησω το μωρακι μου σε λιγους μηνες στην αγκαλια μου..
θα μαθενετε νεα μου σιγουρα ..δεν θα χαθουμε ..

Μπράβο, κοπέλα μου!
Τα θερμά μου συγχαρητήρια!
Σε παρακολουθώ από την αρχή και σήμερα που διάβασα τα ευχάριστα, η χαρά μου είναι απερίγραπτη.
Τέλος το άγχος, όλα θα πάνε τέλεια και σε λίγους μήνες θα κρατάς τον γιόκα σου στην αγκαλιά σου!!!

peper
10-03-10, 21:43
Συγχαρητήρια! Σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να χαρείς και να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου με το παραπάνω. Και σε λίγους μήνες να κρατάς τρυφερά στην αγκαλιά σου το πιο γλυκό πλάσμα του κόσμου.

kuriaki
11-03-10, 00:08
Κορίτσι μου συγχαρητήρια και από μένα! Δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά απ όλες τις κοπέλες στο φόρουμ ήμουν πολύ αισιόδοξη για σένα, θυμάσαι στο είχα πει. Ίσως να ήταν ένστικτο, αλλά ήμουν σίγουρη ότι φέτος θα ήταν η χρονιά σου! ΚΑι να που θα είναι! ΚΑι πόσο σύντομα έγινε! Ίσως να το αισθανόμουν επειδή ήταν τόσο κοντά! ΜΑκάρι να είχα ένστικτο και για μένα και να καταλάβαινα! Να δεις και το επόμενο έτσι ανώδυνα και εύκολα θα σου έρθει. ΦΙλιά πολλά και από εδώ και μπρος μόνο ευτυχισμένες στιγμές να σου έρχονται!

liveloula
11-03-10, 23:32
καλησπερα ..σας ευχαριστω ολες για τις ευχες,εγω και ο μπεμπης δηλαδη ...
μου εκανε εντυπωση το ποσες ευχες πηραμε και ποσα κοριτσια τελικα πρακολουθουσαν το θεμα μου χωρις να το ξερω ..οσες εχετε παιδακια να τα χαιρεστε να ειναι γερα πανω απο ολα ..την ευτυχια μπορουμε να την χαρισουμε εμεις σε ενα παιδι..
οσες περιμενετε μωρακια ..με το καλο με εναν πονο ,οτι ευχομαι και σε εμενα δηλαδη ..
οσες προπαθειτε για μωρακι..ευχομαι και ελπιζω να πηρατε δυναμη απο την ιστορια μου ,απο το ποσες φορες επεσα και ξανανεβηκα ψυχολογικα ( ουτε ασανεσερ να ημουν !) τελικα ομως τα καταφερα και με την βοηθεια του θεου σε λιγους μηνες θα εχω τον μπεμπουλη μου ..τωρα ειμαι μια εγκυος οπως ολες οι αλλες κοπελες ..την πρωτη μερα που το εμαθα νομιζα οτι ηταν ονειρο ..πολλες φορες εβλεπα οτι ηταν καλα ..και μετα ξυπνουσα, αυτην τη φορα δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ απο την χαρα μου ,ειναι σαν να προκεται να κανεις ενα μεγαλο ομορφο ταξιδι και να εχεις το αγχος της αναμονης ..καπως ετσι ειναι η εγκυμοσυνη μου ..
θελω και ελπιζω να μου γραφετε συχνα ..αυτο θα κανω κι εγω ..
σας ευχαριστω ακομα μια φορα που ειστε διπλα μου ...

sunsun
12-03-10, 00:03
Έτσι είναι κορίτσια που προσπαθείτε να μείνετε έγκυες: Τη μια μέρα δεν είσαι, και την άλλη ΕΙΣΑΙ!

Αννα25
18-03-10, 14:16
liveloula συγχαρητηρια για τα ωραια σου νεα και σου ευχομαι ολα να πανε καλα μεχρι τελους!!!
εγω ειμαι 25 χρονων και περναω τα ιδια με εσενα μονο που εχω ηδη ενα υγειες κοριτσακι 4,5 χρονων.δυστυχως και εγω περυση διεκοψα μια κυηση επειδη το μικρο ειχε μεσογειακη αναιμια... τωρα προσπαθω για μια τελευταια φορα με φυσιολογικη συλληψη και αν ειμαι ατυχη οπως ειπες παμε βουρ για εξωσωματικη...
θελω να πω και ενα μεγαλο ευχαριστω και στην marco polo μιας και με την ιστορια της με εκανε να καταλαβω οτι αυτο που εγινε ισως ηταν το καλυτερο για το αγγελουδι μου... γιατι ολοκληρα μερονυχτα εκλεγα για αυτην την ψυχουλα και πολλες φορες σκεφτομουν μηπως ηταν καλυτερο να το κρατησω... ομως τωρα που ξερω οτι η ζωη του θα ηταν γεματη πονο καπως οι τυψεις υποχορουν...
φιλακια πολλα σε ολες σας!!!

MarcoPolo
18-03-10, 14:32
Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και να δεις που ολα θα πανε καλα καθως το θεμα ειναι γουρλιδικο!!!!!! Και εγω και ο Μαριουλης μου σου στελνουμε θετικη ενεργεια κσι ολα θα πανε καλα!!!!!

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και ξανατονιζω για ολα τα κοριτσια που ειχαν την επωδυνη αυτη εμπειρια να διακοψουν κυηση οτι οι τυψεις που θα ειχατε μετα οταν θα βλεπατε το παιδι σας να υποφερει εξαιτιας σας δεν ειναι τιποτα μπροστα στις τυψεις που νιωθετε τωρα.

Γιατι το να μην γνωριζεις μπορεις να το αντιμετωπισεις και παλι ειναι επωδυνο, το να ξερεις ομως και να επιλεξεις αυτη τη ζωη γεματη πονο για το παιδι σου για μενα ειναι ασυγχωρητο.

Και σε αυτο εχω καταληξει βλεποντας τον γολγοθα που εχει τραβηξει η μανα μου οταν με βλεπει να σπαραζω στον πονο και να ουρλιαζω <<γιατι Χριστε μου βοηθαμε>>. Και αυτη μεσα στην απογνωση να παρακαλαει τον Θεο να την παρει αρκει να σταματησω να ποναω.

Η δικη μου η μαμα ειναι ηρωας που αντεχει και το καταλαβα τωρα που εγινα μανα!!!!! Ομως η δικη μου η μαμα δεν γνωριζε, δεν ειχε επιλογη. Εσεις ομως εχετε και επιλογη και καμια δικαιολογια για να αφησετε να γεννηθει ενας ανθρωπος που θα πονεσει τοσο πολυ στη ζωη του.

Και παλι αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και ειναι σεβαστο να διαφωνει καποιος.

Αννα25
18-03-10, 21:56
Σε ευχαριστω για τις ευχες σου και χαιρομαι που βρικα ενα forum που να μπορω να μηλαω με ανθρωπους που με καταλαβαινουν, γιατι ηταν πολλοι αυτοι που με κατεκριναν... Αλλα οπως λεει και ο αντρας μου αυτοι διαγραφοντε απο τον χαρτη...
Ελπιζω να ειναι γουρλιδικο και για εμενα μιας και οι προσπαθειες αρχισαν.
Θα επιστρεψω με νεα...;- )

protoula
19-03-10, 23:56
κοριτσια την βοηθεια σας!
εχω αποκτησει μια κορουλα, με στιγμα μεσογειακης αναιμιας. Ειμασταν τυχεροι με τον συζυγο (εχουμε και οι δυο μας στιγμα) και με την πρωτη προσπαθεια μας ειχαμε γερο μωρο.
Πριν την κορουλα μας, παντα ελεγα οτι αν ειχε μεσογειακη αναιμια το μωρο μας οτι θα το εριχνα για να μην ταλαιπωριεται....τωρα δεν ειμαι κ τοσο σιγουρη...
ΣΚέφτομαι για εξωσωματικη, αλλα δεν ξερω κατα ποσο καλυπτεται απο το ταμειο μου (ικα) η ακομα κι αν μπορω μεσω του κεντρου μεσογειακης αναιμιας να κανω...
Εσεις που εχετε κανει εξωσωματικη, τι με συμβουλευετε? Ειναι μια δυσκολη διαδικασια, απο οτι εχω ακουσει...

MarcoPolo
20-03-10, 00:44
Εξωσωματικη δεν εχω κανει οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο. Αλλα το να γεννησεις σημερα ενα παιδι με Μεσογειακη εις γνωσης σου το θεωρω ανεπιτρεπτο. Πριν βγουν οι εξετασεις του αντρα μου για στιγμα αρνητικες ειχαμε προαποφασισει να παμε σε εξωσωματικη εαν ειχε το στιγμα. Ζουμε στο 2010 και πρεπει καποια στιγμη να σταματισουν να γεννιουνται παιδια με Μεσογειακη η δρεπανοκυτταρικη αφου υπαρχει προληψη.

Στο κεντρο Μεσογειακης θα σε βοηθησουν και θα σου αναλυσουν τις πιθανοτητες αλλα για εξωσωματικη νομιζω οτι πρεπει να απευθυνθεις σε εξειδικευμενο γυναικολογο.

Αννα25
20-03-10, 12:28
Το καλυτερο ειναι να βρεις γυναικολογο που ειδικευεται στην εξωσωματικη η ακομα καλυτερα να απευθυνθεις σε κεντρα εξωσωματικης που εχουν και εμπειρια αλλα και συνεργασια με εμπειρους γενετιστες στην προεμφυτευτικη γενετικη διαγνωση...
Λογικα αν εισαι ευχαριστημενη με τον γυναικολογο σου καλο θα ηταν να μιλησεις μαζι του και αυτος θα σου πει με πιο κεντρο συνεργαζεται.
Ελπιζω να σε βοηθησα, εγω παντως αν καταληξω στην εξωσωματικη θα εμπιστευτω αυτα που θα μου προτινει ο γιατρος μου μιας και εχουμε τελεια σχεση,τον εμπιστευομαι και ξερω οτι κανει οτι καλυτερο περνα απο το χερι του για να πανε ολα καλα...

Ellemphriem
20-03-10, 13:46
Εξωσωματικη δεν εχω κανει αλλα εχει κανει η νονα της μικρης. Νομιζω ειναι ενα κεντρο στην κηφησιας. Γνωστο αλλα δεν θυμαμαι ονομα. Μπορω να ρωτησω......αλλα εγω θα ελεγα σκεψου το καλα........βασικα τι κανουν? Πειραζουν το γεννετικο υλικο για να αφαιρεσουν την πιθανοτητα μεσογειακης? Δεν ξερω με φοβιζουν αυτα. Προσωπικα δεν μου αρεσει σαν ιδεα και εικονα ανθρωπινο χερι να επεμβαινει στην φυση. Δεν νομιζω οτι ειμαστε ικανοι ακομα να το κανουμε και ας νομιζουμε. Τελος παντων. Για να μην φευγω απο το θεμα θα ρωτησω την νονα. Ηταν καλος γιατρος. Επιασε της κοπελας η εξωσωματικη στην πρωτη προσπαθεια στα 41 και γεννησε διδυμα......ειναι 4 μηνων κουκλες τωρα.

liveloula
20-03-10, 14:52
Διαβαζω τα μηνυματα σας μερες τωρα ..
ηθελα να σας γραψω..ιδιαιτερα οταν διαβασα την ιστορια της Αννας 25 ..
Θελω να σας πω την γνωμη μου επειδη σκεφτομουν κι εγω να κανω εξωσωματικη ..
αλλα τελικα δεν χρειαστηκε, εμεινα εγκυος φυσιολογικα ελπιζω ολα να πανε καλα απο δω και στο εξης για ολες μας ..
επειδη το θεμα της εξωσωματικης το εψαξα καλα δεν θα την προτεινα σε μια γυναικα που εχει ηδη ενα παιδι,εκτος αν ειναι σε προχωρημενη ηλικια,η εχει προβλημα συλληψης..η ολη διαδικασια κοστιζει 5000 ε !!! χωρις τα φαρμακα,για ενα ζευγαρι που εχει προβλημα γεννετικης φυσεως, οπως εμεις παιρνεις ελαχιστα χρηματα πισω απο το ικα νομιζω οτι δεν ειναι ουτε 1000 ε η διαδικασια δεν ειναι επιπονη ειναι σιγουρα ομως ψυχοφθορα ..αν ειχα ενα παιδακι δεν θα προχωρουσα σε εξωσωματικη,εχω 75 % σε καθε εγκυμοσυνη και ειναι πολυ πιθανο να εχω ακομα ενα υγειες παιδι,αν δεν ειναι η πρωτη φορα τοτε ισως ειναι η δευτερη ..επειδη εζησα την απωλεια ξερω να επιβιωνω ,παντα φοβομουν την αποτυχια αλλα παραλληλα πρεπει να ειμαι ετοιμη για αυτη ετσι ωστε να εχω την δυναμη αυριο να ζησω την απολυτη ευτυχια ..σας γραφω καθαρα την προσωπικη μου αποψη πανω στο θεμα ...μπορει να συμφωνουμε η...και να διφωνουμε ..σημασια εχει να ακουγονται οι αποψεις μας ...

MarcoPolo
20-03-10, 14:56
Γεια σου liv τι κανει ο γιοκας???? Φιλακια πολλα στην κοιλιτσα!!!!!!!

liveloula
20-03-10, 15:16
ειρηνουλα μου ο γιοκας καλα ειναι ..πηγα και οτν ειδα την περασμενη εβδομαδα ..
η μαμα του εχει ολο ανασφαλειες ..ουυυυυυυυυυφ να δουμε ποτε θα περασουν κι αυτες ......
ο Μαριος τι κανει??? ομορφαινει και ζωηρευει ???

Αννα25
20-03-10, 15:34
liveloula θελω να σε ρωτησω κατι και αν θες μου απαντας σε παρακαλω.
Ο γιατρος σου σου εβαλε οριο για το ποσες διακοπες κυησεων μπορεις να κανεις?
Σε ροταω γιατι εμενα μου ειπε μεχρι τρεις για να μην ταλαιπωρηθει πιο πολυ η μητρα...
Στεκει αυτο?

liveloula
20-03-10, 15:55
δεν υπαρχει προβλημα να σου απαντησω ...
αν η διακοπη κυησης γινεται σωστα τοτε δεν εχεις προβλημα ουτε με τρεις φορες...
προσωπικα καθε φορα που εκανα διακοπη κυησης ρωτουσα τον γιατρο μου κατα ποσο με παιρνει να προσπαθησω ξανα φυσιολογικα ..αυτος ηξερε και μου απαντουσε καλυτερα απο τον καθε ενα ..η απαντηση του ηταν οτι ειναι "εισαι σαν να μην εγινε τιποτα!!!" παιζουν πολλα ρολο,η ηλικια ,η μητρα ,η εβδομαδα που εγινε διακοπη κυησης και πανω απο ολα ο γιατρος που θα κανει την διακοπη ..σημερα η δικοπη κυησης καλως η κακως εχει απλοποιηθει σε σχεση με τα παλαιοτερα χρονια ..εγω ειχα βαλει οριο στον εαυτο μου μερχι τρεις φορες ...για το πρωτο παιδι ..μετα θα εκανα εξωσωματικη..αυτο ομως ειναι καθαρα η αποψη μου ...
και φυσικα μιλαμε για διακοπη κυησης οταν το εμβρυο εχει σοβαρο προβλημα..

Αννα25
20-03-10, 16:07
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Βασικα και εμενα οταν πηγα μετα την διακοπη για ελεγχω μου ειπε πως η μητρα μου ειναι οπως πριν απλα εμενα η διακοπη εγινε τον πεμπτο μηνα επειδη δεν ειχα καν καταλαβει οτι ημουν εγκυος αφου ειχα κανονικα περιοδο τους πρωτους μηνες...
Τελος παντων σε ευχαριστω πολυ απλα και εγω δεν ειμαι τοσο ζεστη στην εξωσωματικη αφου ηδη υπαρχει και ενα παιδι γι αυτο και προσπαθω φυσιολογικα...

liveloula
20-03-10, 16:22
Μαζι σου Αννα προσπαθησε οσο μπορεις φυσιολογικα ..εισαι 25 χρονων μονο πολυ νεα για να πας σε εξωσωματικη ..το επομενο μωρακι θα ειναι γερο θα δεις εχεις 75 % με το μερος σου!! σου ευχομαι καλη επιτυχια και γρηγορα ξανα εγκυουλα ...

Αννα25
20-03-10, 16:28
Μακαρι να ειναι γρηγορα... και εσυ με το καλο το παιδακι σου!!!

liveloula
20-03-10, 16:49
Θα ειναι σιγουρα αφου δεν εχετε αλλο προβλημα θα δεις...
Σε ευχαριστουμε πολυ για τις ευχες σου..
θα περιμενουμε ευχαριστα νεα σου ...

protoula
20-03-10, 18:08
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια
το θεμα μου και για αυτο σκεφτομαι την πιθανοτητα εξωσωματικης ειναι το οτι δεν θελω να σκοτωσω ενα εμβρυο...απ την αλλη σκεφτομαι οτι στην φυση αν ειμασταν και το γεννουσα αρρωστο θα πεθαινε ετσι κι αλλιως...
ο αντρας μου απτην αλλη μου λεει να μην κρατησουμε αρρωστο μωρο καθως τα οικονομικα μας ειναι πααρα πολυ χαλια για να πουμε οτι αναλαμβανουμε αυτο το βαρυ φορτιο με τις μεταγγισεις κλπ
με τα βλαστοκυτταρα, το χει ψαξει καμια σας? αν εχεις βλαστοκυτταρα και κανεις παιδι με μεσογγειακη μπορεις να το θεραπευσεις?
εμεις στην κορη μας δεν κρατησαμε καθως εχει στιγμα

Αννα25
20-03-10, 23:39
Παντως να ξερεις οτι και με εξωσωματικη κανεις τροφοβλαστη γιατι ακομα και με τον προεμφυτευτικο ελεγχο που γινεται μπορει το δειγμα των 2 κυτταρων που γινεται βιοψια να μην ειναι αντιπροσοπευτικο δειγμα και τελικα να εμφυτευτει ενα φαινομενικα υγειες εμβρυο που στην πραγματικοτητα πασχει απο μεσογειακη, οποτε κανεις τροφοβλαστη για να επιβεβαιωσουν τα αποτελεσματα του προεμφυτευτικου ελεγχου.Ομως αφου θετεις και το οικονομικο σκεψου οτι η εξωσωματικη στοιχιζει απο 3000-5000 και ο προεμφυτευτικος αλλα3000 περιπου.
Οσο για τα βλαστοκυτταρα αφου δεν εχεις κρατησει πως θα βρεις συμβατα σε περιπτωση που φερεις στο κοσμο ενα πασχων μωρο για να μπορεσει να γινει η θεραπεια. Παντως στην Ελλαδα εχουν γινει επιτυχημενες θεραπειες της μεσογειακης με βλαστοκυτταρα.

protoula
21-03-10, 18:00
Παντως να ξερεις οτι και με εξωσωματικη κανεις τροφοβλαστη γιατι ακομα και με τον προεμφυτευτικο ελεγχο που γινεται μπορει το δειγμα των 2 κυτταρων που γινεται βιοψια να μην ειναι αντιπροσοπευτικο δειγμα και τελικα να εμφυτευτει ενα φαινομενικα υγειες εμβρυο που στην πραγματικοτητα πασχει απο μεσογειακη, οποτε κανεις τροφοβλαστη για να επιβεβαιωσουν τα αποτελεσματα του προεμφυτευτικου ελεγχου.Ομως αφου θετεις και το οικονομικο σκεψου οτι η εξωσωματικη στοιχιζει απο 3000-5000 και ο προεμφυτευτικος αλλα3000 περιπου.
Οσο για τα βλαστοκυτταρα αφου δεν εχεις κρατησει πως θα βρεις συμβατα σε περιπτωση που φερεις στο κοσμο ενα πασχων μωρο για να μπορεσει να γινει η θεραπεια. Παντως στην Ελλαδα εχουν γινει επιτυχημενες θεραπειες της μεσογειακης με βλαστοκυτταρα.
ναι καπου το ειχα ξανακουσει αυτο που λες...σιγουρα δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος
το οικονομικο ειναι δυσβασταχτο:(
για τα βλαστοκυτταρα ρωτησα, γιατι θελουμε 3 παιδια και σκεφτομουν αν το 2ο εχει μεσογειακη μηπως το θεραπευαμε με βλαστοκυτταρα του 3ου παιδιου. Αλλα αυτο δεν μπορεις να το προεξωφλησεις, ετσι? δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι στην επομενη κυηση θα ειναι τελειως υγιες το μωρο...

Ολο και πειθομαι να ξαναπροσπαθησουμε φυσιολογικα και βλεπουμε...
σας ευχαριστω κοριτσια

Αννα25
22-03-10, 21:51
Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?
Εγω οχι και τοσο καλα η χωριακη βγηκε αρνητικη...
Παντως πηγα και στο γιατρο για παπ και μου εκανε υπερυχο και οι οωθηκες μου ετοιμαζουν να κατεβασουν 2 αυγουλακια... αντε τον αλλο μηνα με διδυμακια χαχαχα.
Liveloula πως παει η εγκυμοσυνη σου ελπιζω ολα να ειναι καλα!!!
Φιλακια σε ολες σας.

MarcoPolo
22-03-10, 22:55
Mην στενοχωριεσαι κοριτσι μου τον αλλο μηνα θα ερθει με το καλο. Μην αγχωνεσαι αδικα, θα ερθει οταν θα ειναι η ωρα του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φιλιτσα
26-03-10, 10:43
λιβελουλα μου τωρα ειδα το μηνυμα σου κριμα που δεν το ειχα δει απο την αρχη για να σου πω καποια πραγματα να απαλυνεις την καρδια σου... Θα το φωναζω δυνατα και δε θα σταματησω ποτε Δεν πρεπει να γεννιουντε τα παιδακια με σοβαρο προβλημα δεν αξιζουν να ζουν μια ζωη μεσα σε νοσοκομεια και εξετασεις ...ουτε αυτα ουτε εμεις ..

Ευχομαι όλα καλα να πάνε με εναν πόνο όταν ερθει η ωρα φιλια πολλα

φιλιτσα
26-03-10, 10:44
Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?
Εγω οχι και τοσο καλα η χωριακη βγηκε αρνητικη...
Παντως πηγα και στο γιατρο για παπ και μου εκανε υπερυχο και οι οωθηκες μου ετοιμαζουν να κατεβασουν 2 αυγουλακια... αντε τον αλλο μηνα με διδυμακια χαχαχα.
Liveloula πως παει η εγκυμοσυνη σου ελπιζω ολα να ειναι καλα!!!
Φιλακια σε ολες σας.

Αννα ξεκινα 2 μερες πριν την ωορηξια και δωστου να καταλάβει καθε μερα και τσουπ θα ρθει η κόρη χεχχεχχ ;)

Liontarina sofia
01-04-10, 11:56
Κορίτσια ?
Marco Polo , Liv τι κάνετε ?
Μη χάνεστε !
Εγώ έχω πάλι τις μαύρες μου ...Άλλος ένας μηνας χαμένος

ranioula
09-04-10, 16:36
γεια σας και από εμένα...εύχομαι σε όσες προσπαθούν για ένα παιδάκι, σύντομα να έχουν καλά αποτελέσματα!!!
θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες...
σήμερα ανακάλυψα ότι έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας ...έχουμε ξεκινήσει με τον σύζυγο διαδικασία εξωσωματικής και κάναμε τις εξετάσεις τελείως προληπτικά στη βιοιατρική... οι τιμές για τον σύζυγο βγήκαν εντός του φυσιολογικού, ενώ εμένα αυξημένη αιμοσφαιρίνη HbA2 και HbF. Από το κέντρο με ενημέωσαν ότι έχω στίγμα. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής : πως βλέπω τι τύπου στίγμα έχω? πως είμαι σίγουρη ότι ο σύζυγος δεν έχει? για να έχω εγώ, δεν το κληρονόμησα από τους γονείς μου? άρα μήπως έχουν και τα αδέρφια μου και δεν το γνωρίζουν? ευχαριστώ εκ των προτέρων... αναμένω τις απαντήσεις σας...

Liontarina sofia
09-04-10, 16:51
Γεια σου Ρανιούλα ,
Καταρχήν το πιο αξιόπιστο για την εξέταση αυτή είναι το Λαικό Νοσοκομείο που κάνουν τη συγκεκριμένη εξέταση στα ζευγάρια.
Εγώ εκεί τις έκανα αν και γνωρίζαμε απο πριν ότι και εγω και ο συζυγός μου έχουμε στίγμα και μας προσδιόρισαν οτι είναι β και στους 2.Σε ιδιωτικό δε ξέρω αν πρέπει να το ζητήσεις να σου προσδιορίσουν τι τύπο έχεις και αν το κάνουν.
Ναι το έχεις κληρονομήσει απο τον έναν απο τους 2 γονείς σου και μπορει να έχουν και τα αδέλφια σου αν και δεν είναι απόλυτο αυτό.
Εμένα ο άντρας μου έχει αλλα 2 αδέλφια και έχουν πάρει και οι 3 το στίγμα απο τον μπαμπά τους.
Εάν πάτε για εξωσωματική και δεν έχει ο άντρας σου που λογικά δεν έχει όπως λές βάση τιμών , δεν έχετε κανένα πρόβλημα.
Αν έχουν και οι 2 κάνετε εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση δηλαδή επιλέγουν το γονιμοποιημένο ωάριο που δεν νοσεί με μεσογειακή.
Ελπίζω να σε κατατόπισα.

ranioula
11-04-10, 11:14
σε ευχαριστώ, Σοφία μου! με κατατόπισες πλήρως...λογικά ο σύζυγος δεν έχει, αλλά για να είμαστε σίγουροι, λέω να επαναλάβουμε την συγκεκριμένη εξέταση στο Λαικό πριν την εμβρυομεταφορά... εμείς δυστυχώς έχουμε άλλα προβλήμαατα, γαι τα οποία οδηγηθήκαμε στην εξωσωματική...:(...εσείς τι θα κάνετε? πάντως μην απογοητεύεσαι... ξέρω ζευγάρια που έκαναν πολλά παιδάκια υγιέστατα παρότι είχαν αμφότεροι στίγμα...απλώς θέλει κάποια εξέταση επιπλέον, για να είσαστε σίγουροι...σου εύχομαι ολα να σου πάνε καλά και να πετύχεις αυτό που επιθυμείς!!!

Liontarina sofia
12-04-10, 10:07
Ranioula εαν θες να κάνεις την εξέταση στο Λαικό πρέπει να κλείσεις ραντεβού και δυστυχώς είναι χρονοβόρο γιατί σου κλείνουν περίπου ένα μήνα μετά.Οπότε τσέκαρέ το (εαν θές πάρε τα τηλέφωνα απο το site του Λαικού θα το βρεις στο net).Εμεις αν και στην αρχή λέγαμε κατευθείαν για εξωσωματική με προεμφυτευτική όλοι οι γιατροί μας είπαν να προσπαθήσουμε φυσιολογικά τη πρώτη φορά.Θα δείξει
Μην ανυσηχείς αφού δεν έχει ο αντρας σου καισου εύχομαι γρήγορα μια τέλεια εγκυμοσύνη!

protoula
12-04-10, 12:32
αν εξηγησεις στο λαικο οτι περιμενεις εμφυτευση θα σου δωσουν προτεραιοτητα στα ραντεβου
μην αργεις ομως
και πρεπει να περνεις συνεχως το τηλεφωνο για να τους πετυχεις
καλη επιτυχια!

smartaki09
15-04-10, 13:35
Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και να δεις που ολα θα πανε καλα καθως το θεμα ειναι γουρλιδικο!!!!!! Και εγω και ο Μαριουλης μου σου στελνουμε θετικη ενεργεια κσι ολα θα πανε καλα!!!!!

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και ξανατονιζω για ολα τα κοριτσια που ειχαν την επωδυνη αυτη εμπειρια να διακοψουν κυηση οτι οι τυψεις που θα ειχατε μετα οταν θα βλεπατε το παιδι σας να υποφερει εξαιτιας σας δεν ειναι τιποτα μπροστα στις τυψεις που νιωθετε τωρα.

Γιατι το να μην γνωριζεις μπορεις να το αντιμετωπισεις και παλι ειναι επωδυνο, το να ξερεις ομως και να επιλεξεις αυτη τη ζωη γεματη πονο για το παιδι σου για μενα ειναι ασυγχωρητο.

Και σε αυτο εχω καταληξει βλεποντας τον γολγοθα που εχει τραβηξει η μανα μου οταν με βλεπει να σπαραζω στον πονο και να ουρλιαζω <<γιατι Χριστε μου βοηθαμε>>. Και αυτη μεσα στην απογνωση να παρακαλαει τον Θεο να την παρει αρκει να σταματησω να ποναω.

Η δικη μου η μαμα ειναι ηρωας που αντεχει και το καταλαβα τωρα που εγινα μανα!!!!! Ομως η δικη μου η μαμα δεν γνωριζε, δεν ειχε επιλογη. Εσεις ομως εχετε και επιλογη και καμια δικαιολογια για να αφησετε να γεννηθει ενας ανθρωπος που θα πονεσει τοσο πολυ στη ζωη του.

Και παλι αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και ειναι σεβαστο να διαφωνει καποιος.
Γεια σου εχω διαβασει την ιστορια σου και σου δινω συγχαρητηρια για τη δυναμη σου.Προσφατα φιλικο ζευγαρι μενει εγκυος η κοπελα η οποια εχει το στιγμα μεσογειακης και ο αντρας το στιγμα δρεπανοκυταρικης οι οποιοι δεν εκαναν την εξεταση για να δουν αν ειναι καλα το μωρακι μου ειπαν αυτο μας εστειλεο θεος αυτο θα κρατησουμε.Σεβαστη η αποψη αλλα δεν αμαρτια να υποφερει και το παιδακι για ολη τη ζωη του? Να χαιρεσε το αγορακι σου.

Αννα25
20-04-10, 23:32
Καλησπερα κοριτσια τι κανετε? μαρκοπολο πως εισαι ο μικρουλης καλα?
λιβελουλα πως παει η εγκυμοσυνη κοπελα μου?

liveloula
26-04-10, 19:02
καλησπερα ..
οτι και να πειτε εχετε δικιο ..ειμαι απαραδεκτη που δεν σας γραφω νεα μου ..
ειμαι μια χαρα κοριτσακια μου ..την παρασκευη πηγα στον γιατρο μου ο μπεμπης μεγαλωνει..12 μαιου εχω την β' επιπεδου .ελπιζω ολα να πανε καλα ..να περασει κι αυτο και μετα να ηρεμισω λιγο ..εσεις τι κανετε ???
ευχομαι ολες να ειστε καλα..
οσο περναει ο καιρος να ακουω για νεες εγκυμοσυνες ..
κατι μου λεει οτι το καλοκαιρι θα γεμισουμε εγκυουλες...
θα σας γραψω νεα μου για την β' επιπεδου ..
φιλια πολλα