PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολατσιό για το νηπιαγωγειο...δώστε ιδέες

μανουλα-ελενη
25-08-09, 10:13
Πρωτη φορα ξεκιναω θεμα

Ο γιος μου θα παει νηπιαγωγειο το Σεπτεμβρη
ξερω πως πρεπει κατι να του στελνω μαζι του για κολατσιο

Δωστε μου καποιες ιδεες να του ετοιμαζω κατι δελεαστικο,νοστιμο και να τον "κραταει"...

jesgk
25-08-09, 10:28
Πρωτη φορα ξεκιναω θεμα

Δωστε μου καποιες ιδεες να του ετοιμαζω κατι δελεαστικο,νοστιμο και να τον "κραταει"...

Χιχι καλή αρχή στο ξεκίνημα θέματος.. :)

Λοιπόν φλενάδα ξαναλέω τυροπιτάκια ή σπιτικό κεκάκι, γιαουρτάκι

VENETIA
25-08-09, 10:31
Πρωτη φορα ξεκιναω θεμα

ειχα δει σε μια εκπομπη σαντουιτσακι με ταχινι και μελι αλειμενο και φαινοτανε πολυ νοστιμο...και γλυκο και θρεπτικο..
επισης μπορεις σαντουιτσακι με κασερακι σαλαμακι και ντοματουλα ισως ή μαρουλακι..
επισης μαφινακι(η συνταγη του κεικ αν δεν εχεισ για μαφιν αλλα στην φορμα των μαφιν-εχει και το ικεα)
κρουασαν γεμιστο με κασερακι κτλ.
τι αλλο...

δεν μου ερχεται τωρα..θα επανελθω αμα σκεφτω κατι ακομα...

EUGENI
25-08-09, 10:40
Συμφωνω με τις κοπελες!

Μπορεις να του φτιαχνεις ενα σαντουιτσακι χορταστικο,κεικ και κανενα φρουτακι....

Αντε καλη αρχη να εχουν ολα τα μικρουλια μας!!!!

VENETIA
25-08-09, 10:46
ειχα δει σε μια εκπομπη σαντουιτσακι με ταχινι και μελι αλειμενο και φαινοτανε πολυ νοστιμο...και γλυκο και θρεπτικο..
επισης μπορεις σαντουιτσακι με κασερακι σαλαμακι και ντοματουλα ισως ή μαρουλακι..
επισης μαφινακι(η συνταγη του κεικ αν δεν εχεισ για μαφιν αλλα στην φορμα των μαφιν-εχει και το ικεα)
κρουασαν γεμιστο με κασερακι κτλ.
τι αλλο...

δεν μου ερχεται τωρα..θα επανελθω αμα σκεφτω κατι ακομα...
εαν δεν θες να δινεις σαλαμι εχε καλυτερα βρασμενο κοτοπουλακι στο ψυγειο και βαζε απο αυτο(αυτο μου ειχε πει η διατροφολογος που παω και εκανα στην εγκυμοσυνη και θηλασμο γιατι δεν ετρωγα αλλαντικα) πιο σωστο...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
25-08-09, 10:47
Υπαρχουν δασκαλες που δεχονται να καθαρισουν φρουτακια κι αλλες οχι..(εαν ναι τοτε στελνεις οτι θες...αν οχι μπορεις να στειλεις απο φρουτα μπανανα ,μανταρινια,πεπονι )
Και απ τα υπολοιπα εχουμε
-τυποπιτα,σπανακοπιτα σπιτικες
-κεικ
-τοστ με τυρακι
-τοστ με βουτυρο και μαρμελαδα ή μελι
-γιαουρτι με δημητριακα (στελνεις το γιαουρτι και σ ενα μπολακι τα δημητριακα )
-αγοαρζεις απ το φουρνο το πρωι ενα κουλουρακι Θεσ/κης και βαζεις σ ενα ταπερακι λιγο κασερι
-παιδικο γιαουρτι
-σπιτικα κουλουρακια
-ψωμακι με αυγο
-κριτσινακια

Αυτα σε γενικες γραμμες (ολο και κατι θα ξεχνω ...βλεπεις εχω προυπηρεσια στο νηπιο 4 χρονια...λολ)
Συνηθως αναλογα με τις δασκαλες αλλα επιτρεπονται κι αλλα οχι...δλδ και στα 2 νηπιαγωγεια που πηγαν τα παιδια μου...δεν δεχοντουσαν ετοιμα προιοντα (κρουασαν ,μπισκοτα κτλ) και θελαν οσο το δυνατον πιο υγιεινη διατροφη ..που σημαινει οτι προτιμουσαν οχι σαλαμια κτλ.

Καλη σας αρχη

μανουλα-ελενη
25-08-09, 11:24
κοριτσια ειχα λιγη δουλεια κι αργησα να δω τις απαντησεις σας
Ευχαριστω θερμα για την αμεση ανταποκριση πολλες και πολυ ωραιες οι ιδεες σας
καθε μερα διαφορετικο θα μπορω να του βαλω μαυτα που μου γραψατε
περιμενω κι αλλες ιδεες
Αντε να φτιαξουμε και το μενου του μηνα ;)

VENETIA
25-08-09, 11:27
Υπαρχουν δασκαλες που δεχονται να καθαρισουν φρουτακια κι αλλες οχι..(εαν ναι τοτε στελνεις οτι θες...αν οχι μπορεις να στειλεις απο φρουτα μπανανα ,μανταρινια,πεπονι )
Και απ τα υπολοιπα εχουμε
-τυποπιτα,σπανακοπιτα σπιτικες
-κεικ
-τοστ με τυρακι
-τοστ με βουτυρο και μαρμελαδα ή μελι
-γιαουρτι με δημητριακα (στελνεις το γιαουρτι και σ ενα μπολακι τα δημητριακα )
-αγοαρζεις απ το φουρνο το πρωι ενα κουλουρακι Θεσ/κης και βαζεις σ ενα ταπερακι λιγο κασερι
-παιδικο γιαουρτι
-σπιτικα κουλουρακια
-ψωμακι με αυγο
-κριτσινακια

Αυτα σε γενικες γραμμες (ολο και κατι θα ξεχνω ...βλεπεις εχω προυπηρεσια στο νηπιο 4 χρονια...λολ)
Συνηθως αναλογα με τις δασκαλες αλλα επιτρεπονται κι αλλα οχι...δλδ και στα 2 νηπιαγωγεια που πηγαν τα παιδια μου...δεν δεχοντουσαν ετοιμα προιοντα (κρουασαν ,μπισκοτα κτλ) και θελαν οσο το δυνατον πιο υγιεινη διατροφη ..που σημαινει οτι προτιμουσαν οχι σαλαμια κτλ.

Καλη σας αρχη

και καλα κανανε! οσο λιγοτερα τρωνε απο αυτα τοσο το καλυτερο..
γιαυτο ειπα για το κοτοπουλακι...και κρουσαν εννοουσα σπιτικο φτιαγμενο και οχι τα ετοιμα..ουτε εγω θα εδινα τετοιο που εχουν και μερεντα ιδιως!οσο μπορεσω θα τα αποφυγω...
καλη αρχη!!!

μανουλα-ελενη
25-08-09, 11:34
κι εγω ουτε στο σπιτι δεν του δινω κρουασαν ετοιμα και πολλα τετοια σοκολατοειδη
ευτυχως ...εχουν συνηθισει και δεν τα ζητανε
ουτε αλλαντικα τους δινω
μολα αυτα τα συντηρητικα που γραφουν μεχρι κι εγω αηδιαζω και δεν τρωω
κρουασαν σπιτικο φτιαχνεις με φυλλο σφολιατας ετοιμο απο σμ ή φτιαχνεις δικο σου ζυμαρι;;

Olympia99
25-08-09, 11:58
Καλημερα, κοριτσια.
Εμανα ο γιος μου παιρνει και λαχανικα μαζι του, τα λατρευει.
Για παραδειγμα: αγγουρακι, καροτο, πιπερια κοκκινη...
και φρουτα κοριτσια οσο μπορειτε πιο πολλα φρουτα.

VENETIA
25-08-09, 12:22
κι εγω ουτε στο σπιτι δεν του δινω κρουασαν ετοιμα και πολλα τετοια σοκολατοειδη
ευτυχως ...εχουν συνηθισει και δεν τα ζητανε
ουτε αλλαντικα τους δινω
μολα αυτα τα συντηρητικα που γραφουν μεχρι κι εγω αηδιαζω και δεν τρωω
κρουασαν σπιτικο φτιαχνεις με φυλλο σφολιατας ετοιμο απο σμ ή φτιαχνεις δικο σου ζυμαρι;;

δεν εχω δοκιμασει να φτιαξω ακομα..εχω δει ομως σε εκπομπη και φαινεται ευκολο...
εγω δεν φτιαχνω γιατι προς το παρον θα τα τρωω εγω, ο μικρος ειναι μολις 8μηνων..
αλλα σκεφτομαι τι θα δινω οταν θα ερθει η ωρα μας!!!!χιχιχιχι
ψαξε σιγουρα θα βρεις συνταγη για φυλλο κρουασαν.

ολυμπια τι καλα που τρωει τετοια!! μια χαρουλα!!!! μακαρι να τρωει και εμενα οτα νερθει η ωρα του...αν και το φρουτακι ηδη το τρωει πιο γρηγορα απο ολα τα αλλα!

μανουλα-ελενη
25-08-09, 12:35
ΒΡΗΚΑ
ΚΡΟΥΑΣΑΝΑΚΙΑ
Για τη ζύμη
· 2 ποτηρια αλευρι για όλες τις χρησεις
· 8 γρ. μαγια ξερη(ένα φακελάκι)
· 1 ποτηρι γαλα εβαπορε αραιωμενο
· 1 αυγο
· 2κουταλιες ζαχαρη
· μισό ποτήρι νερού ελαιόλαδο

1. Διαλύουμε τη μαγιά στο χλιαρό γάλα μέσα σε μια λεκάνη.
2. Ριχνουμε επειτα το ελαιόλαδο, το χτυπημένο αυγό και ανακατεύουμε καλά με τα χέρια μας και τέλος ρίχνουμε το αλεύρι σιγά σιγά ανακατεύοντας μέχρι να έχουμε μια μαλακή ζύμη.
3. Την αφήνουμε να φουσκώσει για 40 λεπτά σκεπασμένη με μια πετσέτα.
4. Έπειτα την ανοίγουμε με τον πλάστρη σε φύλλο σχετικά λεπτό.
5. Χρησιμοποιόντας το στόμιο ενός πιάτου κόβουμε τη ζύμη σε μεγάλους κύκλους. Τον κάθε κύκλο τον χωρίζουμε σε 4 ίσα μέρη. Στο καμπύλο κομμάτι κάθε μέρους βάζουμε λίγο παραπάνω απο το μισό κουταλάκι μερέντα τυλίγουμε το κρουασανάκι μέχρι τη γωνία και το κάνουμε σαν μισοφέγγαρο λυγίζοντας τις άκρες.
6. Για τη ζύμη που θα περισσέψει κάνουμε το ίδιο(ανοίγουμε, κόβουμε κτλ)
7. Βάζουμε τα κρουασαν σε μεγάλο βουτυρωμένο ταψί και ανάμεσά τους βάζουμε κομμάτια βιτάμ (υπολογίστε ένα κουταλάκι ανα 4 κρουασαν περίπου) τα οποία θα δώσουν άρωμα και θα κάνουν τα κρουασαν πιο τραγανά.
8. Τέλος αλείφουμε τα κρουασανακια μας με αυγό για να αποκτήσουν ένα ωραίο χρώμα και ψήνουμε στο φούρνο στους 180 μέχρι να ροδίσουν.

εχω και μια τελεια συνταγη για μπισκοτακια αμυγδαλου θα τη βρω και θα τη φερω

μανουλα-ελενη
25-08-09, 12:40
ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

1 τυροπιτάκια
2 σπιτικό κεκάκι ή μαφινς σπιτικα
3 γιαουρτάκι
4 σαντουιτσακι με ταχινι και μελι
5 σαντουιτσακι με φυστικοβουτυρο
6 κρουασαν γεμιστο με κασερακι
7 σαντουιτσακι με κοτοπουλακι ή αλλα υγιεινα
8 κουλουρακι Θεσ/κης
9 σπιτικα κουλουρακια
10 κριτσινακια

Geoageo
25-08-09, 13:04
Ωραίες όλες οι ιδέες σας! Επειδή και η μερέντα δεν είναι ιδιαίτερα υγιεινή, αν στο ταχίνι αντί για μέλι βάλεις χαρουπόμελο (το πουλάνε στα καταστήματα με τα βιολογικά) θυμίζει πολύ την μερέντα και δεν είναι πολύ -πολύ γλυκό όπως με το μέλι! Τα δικά μου παιδιά το τρώνε πολύ πάντως.

VENETIA
25-08-09, 13:24
Ωραίες όλες οι ιδέες σας! Επειδή και η μερέντα δεν είναι ιδιαίτερα υγιεινή, αν στο ταχίνι αντί για μέλι βάλεις χαρουπόμελο (το πουλάνε στα καταστήματα με τα βιολογικά) θυμίζει πολύ την μερέντα και δεν είναι πολύ -πολύ γλυκό όπως με το μέλι! Τα δικά μου παιδιά το τρώνε πολύ πάντως.

ωραια ιδεα!!! βρε τι μαθαινει κανεις.....

vatraxaki
25-08-09, 13:43
λοιπον να σας πω κι εγω καποια;
σπιτικη τυροπιτουλα η κασεροπιτα
αυγοφετες
αν μου'ρθει κατι αλλο θα σας το πω

ΝΤΙΝΤΙ
25-08-09, 14:02
να σας πω και εγω κατι που ανακαλυψα τωρα τελευταια ...............
λοιπον υπαρχει ταχινη με κακαο,ειναι πολυ νοστιμο και πολυ θρεπτικο.
τα ζουζουνια μου το τρωνε πολυ συχνα και νομιζουν οτι τρωνε μερεντα,τους βαζω και λιγο βουτηρακι στο ψωμακι και απο πανω αυτο και γινετε ενα γευμα πολυ νοστιμο και θρεπτικο;)

καλη αρχη και απο εμενα φιλεναδα!!!!!!!!!

μανουλα-ελενη
25-08-09, 19:14
τα ζουζουνια μου το τρωνε πολυ συχνα και νομιζουν οτι τρωνε μερεντα,τους βαζω και λιγο βουτηρακι στο ψωμακι και απο πανω αυτο και γινετε ενα γευμα πολυ νοστιμο και θρεπτικο;)

πολυ ενδιαφερον πρωτη φορα το ακουω

ευχαριστω πολυ φιλεναδα

Νία3
25-08-09, 20:11
Καλησπέρα κορίτσια. Θα σας πω και εγώ σαν έμπειρη μανούλα που τα μικρά μου θα πάνε για δεύτερη χρονιά στο νήπιο. Το καλύτερο για τα παιδιά είναι κάθε μέρα της εβδομάδας να έχουν και κάτι διαφορετικό. Εγώ προσωπικά έχω εφαρμόσει εβδομαδιαίο πρόγραμμα. Μία μέρα παίρνουνε τοστ, μία φρούτα, μία τυροπιτάκια, μία κέικ και κάθε Παρασκευή είναι μέρα γλυκού και πέρνουνε φέτες του τοστ αλοιμένες με μερέντα. Με αυτό τον τρόπο τρώνε απ'όλα και δεν βαριούνται και έχουν και το γλυκάκι τους στο τέλος της εβδομάδας.

VENETIA
25-08-09, 20:22

ναι ναι και αυτο!καινουργιο ειναι σχετικα.
και ο χαλβας ειναι πολυ καλη τροφη και υπαρχει και σε bars για να εχεις μαζι σου..

μανουλα-ελενη
25-08-09, 20:31
Το καλύτερο για τα παιδιά είναι κάθε μέρα της εβδομάδας να έχουν και κάτι διαφορετικό. .

νομιζω πως κι εγω αυτο θα εφαρμοσω διαφορετικο καθε μερα:wink:

ναι ναι και αυτο!καινουργιο ειναι σχετικα.
και ο χαλβας ειναι πολυ καλη τροφη και υπαρχει και σε bars για να εχεις μαζι σου..

ποπο αληθεια;
καλη ιδεα κι αυτο και τα μικρα μου τον τσακιζουν τον χαλβα
bars δημητριακων ειναι καλη ιδεα ή οχι;

μανουλα-ελενη
25-08-09, 20:33
εχουμε και λεμε λοιπον
1 τυροπιτάκια
3 γιαουρτάκι
4 σαντουιτσακι με ταχινι και μελι ή ταχινι με κακαο ή χαρουπομελο
8 κουλουρακι Θεσ/κης
9 σπιτικα κουλουρακια
10 κριτσινακια
11 χαλβας ατομικος
12 παιδικα bars δημητριακων;

souzy
25-08-09, 20:40
Αχ θα ξαναρχίσω νηπιαγωγείο, μου φαίνεται (νιαμ νιαμ!!!):lol:

Ιδού και οι δικές μου ιδέες:

ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΙΤΣΑ
Σε μικρή αραβική πίτα ή πίτα για σουβλέκι βάζουμε ντοματούλα, τυράκι και ό,τι άλλο σκεφτούμε, το ψήνουμε 5' στο γκρίλ και έτοιμο!!! Απλώς θα είναι κρύο αν το πάρει μαζί του...:rolleyes:

ΑΡΑΒΙΚΗ ΠΙΤΑ ΜΕ ΚΟΤΟΣΑΛΑΤΑ
...ή άλλη σαλάτα που αλείφεται, πχ τονοσαλάτα (για αλλεργίες πρόσεξε). Φτιάχνουμε σπιτική μαγιονέζα και την ανακατέβουμε με βρασμένο κοτόπουλο και βρασμένα λαχανικά (πατατούλα, καρότο, αρακά, ό,τι θέλεις) ψιλοκομένα. Αλείφεις το εσωτερικό μιας αραβικής πίτας, την τυλίγεις και μπορεία να την κόψεις σε φέτες, σαν κορμό!

Είμαι αναλυτικότατη, το ξέρω.... :p:rolleyes::lol::oops:

ΕΛΙ
25-08-09, 21:26
θα σου πω το δικο μας περισυνο κολατσιό
1. γαλατοπιτα
2. κουλουρακι
3. αυγουλακι
4. τσουρεκακι
5. λουκανικοπιτακια
6. αυγόφετα
ενα απο τα παραπανω και ενα φρουτο μαζι απαραιτητως
εννοειται πως ολα τα παραπανω ηταν φτιαγμενα απο τα
χερακια μου

konstadina
25-08-09, 21:37
Ο ανηψιός μου πήγε περσυ στο προνήπιο και η δασκάλα τους, είχε δώσει εκείνη πρόγραμμα φαγητού,κοινό για όλα τα παιδάκια, το οποίο μάλιστα το άλλαζε κάθε 2 μήνες περίπου. Η αδερφή μου το βρήκε αρκετά βολικό σαν ιδέα... και η δασκάλα ελεγε ότι με αυτό τον τρόπο δεν είχε ζήλιες και κλάματα ανάμεσα στα νήπια...

jesgk
25-08-09, 22:49
Ελένη μου θυμήθηκα την πολύ νόστιμη σπιτική πίτσα που φάγαμε στο σπίτι.. θα μπορούσες να το συμπεριλάβεις κι αυτό ;)

μανουλα-ελενη
26-08-09, 12:28
Τσουρέκι (συνταγή ζαχαροπλαστικής)

Υλικά
7 φλιτζάνια αλεύρι
1 και 2/3 φλιτζάνια βούτυρο
1 και 2/3 φλιτζάνια ζάχαρη
2 κουταλιές της σούπας ξηρή μαγιά ή 150 γρ. φρέσκια μαγιά
5 αυγά
1 1/2 φλιτζάνι γάλα χλιαρό
ξύσμα μισού πορτοκαλιού
ξύσμα μισού λεμονιού
1 κουταλιά μαχλέπι σε σκόνη
1/2 κουταλάκι αλάτι
1 αυγό χτυπημένο
αμύγδαλα ολόκληρα και ξεφλουδισμένα

Εκτέλεση
Βάζετε το γάλα στη φωτιά να γίνει χλιαρό.
Σε μία λεκάνη διαλύετε την μαγιά στο γάλα, προσθέτετε 1 1/2 φλιτζάνι αλεύρι, ανακατεύετε καλά και αφήνετε να φουσκώσει να γίνει διπλάσιο.
Σε μία κατσαρόλα σε πολύ χαμηλή φωτιά, βάζετε το βούτυρο να λιώσει .
Χτυπάτε καλά τα αυγά και τα προσθέτετε στο βούτυρο, ανακατεύοντας συνεχώς.
Προσθέτετε το μαχλέπι, τη ζάχαρη, το ξύσμα πορτοκαλιού και λεμονιού και το αλάτι .
Χύνετε το περιεχόμενο της κατσαρόλας στην λεκάνη με την μαγιά, ανακατεύετε και ρίχνετε λίγο λίγο το αλεύρι και ζυμώνετε .
Ζυμώνετε μέχρι να γίνει μία ζύμη ομοιόμορφη .
Αφήνετε τη ζύμη να φουσκώσει μέχρι να διπλασιαστεί.
Χωρίζετε τη ζύμη σε κομμάτια τα οποία τα πλάθετε σε τσουρέκια.
Τα βάζετε σε ταψί στρωμένο με λαδόκολλα .
Σκεπάζετε και αφήνετε να φουσκώσουν .
Προθερμαίνετε τον φούρνο στους 180ο C.
Αλείφετε με αυγό και πασπαλίζετε με αμύγδαλα.
Ψήνετε για περίπου μία ώρα .

miriki
26-08-09, 16:30
Μπράβο μανούλες. Πολύ ωραίες ιδέες. Ίσως θα μπορούσατε να αποφύγετε τις μπάρες δημητριακών που είναι έτοιμες συσκευασμένες και να προτιμήσετε παστέλι (κάπου είχα δει και συνταγή για παστέλι με φιστίκια μιαμ μιαμ). Επίσης καλό θα ήταν να αποφεύγετε την πολλή ζάχαρη (εκτός από όλα τα άλλα τα κάνει και πολύυυυυυ ενεργητικά), καθώς και τους συσκευασμένους χυμούς. Αχ τι ωραία! Κάθε χρόνο δίνω μάχη γιαυτά τα χαζά τα συσκευασμένα κρουασάν. Πολύ μου αρέσει η λίστα σας.

Γιαννούλα
26-08-09, 23:46
Εγώ είχα οργανώσει απο μόνη μου το κολατσιό έτσι ώστε να μην γίνεται βαρετό και να υπάρχει ποικιλία.Λοιπόν 2 φορές την εβδομάδα φρOύτο μπανάνα ή μήλο κομμένο σε μικρά κομμάτια συνήθως φρούτο Δευτέρα και Πέμπτη.Τρίτη είχαμε κάτι σπιτικό φτιαγμένο όπως κέικ,σπανακόπιτα,τυρόπιτα,μηλόπιτα,ρυζόγαλο ή τοστ.Τετάρτη γιαουρτάκι με μέλι και μικρά κομματάκια απο αχλάδι και Παρασκευή αυγό βραστό με λίγο ψωμάκι και κασεράκι.Ποτέ δεν βαρέθηκε το κολατσιό της και πάντα έτρωγε.Όταν καλοκαίριασε αντικαταστήσαμε την μπανάνα και το μήλο με φρούτα εποχής φράουλες και κεράσια.Επίσης κάποιες φορές την άφηνα να επιλέξει μόνη της το κολατσιό και αναπροσάρμοζα το προγραμμά μου σύμφωνα με τις όρέξεις της.Πάντως προσπαθούσα πάντα να υπάρχει ποικιλία και να μην βάζω το ίδιο κολατσιό 2 φορές την ίδια εβδομάδα.Εμάς η νηπιαγωγός μας μας είχε απαγορέψει τα γιαουρτάκια με χρώμα την λουκανικόπιτα και γενικά το ζαμπόν.Έλεγε ότι εαν θέλουμε αλαντικά στο τοστ να βάζουμε γαλοπούλα.Στον τομέα διατροφή η συγγκεκριμένη ήταν τέλεια και μπόρεσε να κόψει και κακές συνήθειες όπως π.χ το γάλα με κακάο,πλέον πίνουμε άσπρο ή καμια φορά θα βάλω εγώ σκόνη.

μανουλα-ελενη
27-08-09, 09:05
ευχαριστω Γιαννουλα και miriki
τα παστελια τα λατρευει ο μικρος ευχαριστω πολυ που μου το θυμισες miriki

ioannanip
27-08-09, 21:11
Κορίτσια μπορείτε να φτιάχνετε μια ωραία φρουτοσαλάτα μέσα σε ένα ταπεράκι με πολλά φρούτα μέσα, μπανάνα, μήλο, πορτοκάλι, αχλάδι και ότι άλλο αρέσει στο παιδάκι σας. Έτσι θα έχει ένα πολύ θρεπτικό πρωινό με πολύ ωραία χρώματα. Η προσωπική μου γνώμη είναι να αποφεύγεται το αυγό στο νηπιαγωγείο, διότι αφενός μυρίζει όλη η τάξη και το αυγό έχει άσχημη μυρωδιά σε κλειστό χώρο, και αφετέρου τα παιδιά λερώνονται, τους πέφτουν κομματάκια κάτω, τα πατάνε. Επίσης γενικά αποφύγετε ότι έχει να κάνει με σοκολάτα, ειδικά τις ζεστές μέρες, προς αποφυγή δηλητηριάσεων κλπ. Κακό τους κάνει και ζηλεύουν και τα υπόλοιπα. Το να ρωτάτε τα παιδιά τι θα ήθελαν να φάνε στο σχολείο, όπως κάνει η Γιαννούλα, είναι καταπληκτική ιδέα. Αρχικά δίνετε στα παιδιά σας πρωτοβουλίες και τους δίνετε να καταλάβουν ότι υπολογίζετε τη γνώμη τους. Επιπλέον αναπτύσουν καλύτερα τη φαντασία τους, σας εκφράζουν τις προτιμήσεις τους και συνειδητοποιούν τι τους κάνει καλό και τι όχι.

μανουλα-ελενη
28-08-09, 18:35
εχουμε και λεμε λοιπον
1 τυροπιτάκια
3 γιαουρτάκι
4 σαντουιτσακι με ταχινι και μελι ή ταχινι με κακαο ή χαρουπομελο
8 κουλουρακι Θεσ/κης
9 σπιτικα κουλουρακια
10 κριτσινακια
11 χαλβας ατομικος
12 πιτσα σπιτικη χωρις αλλαντικα(τυρι,ντοματουλα)
13. γαλατοπιτα
14. τσουρεκακι
15.παστελακια
16.μηλοπιτακια
17.φρουτα

zwza
29-08-09, 01:09
πολύ ενδιαφέρον αυτό το τοπικ, μπράβο κορίτσια για τις ιδέες που μας δίνετε.
Η κορούλα μου τρελένεται για μερέντα και έτσι αραιά και που της δίνω όχι του εμπορίου όμως που είναι τίγκα στα συντηρητικά αλλά την φτιάχνω εγώ (απο τις συνταγές της Αργυρώς).
Είναι εύκολη γρήγορη και πολύ πολύ νόστιμη, και σας την προτείνω ασυζητητί

ΜΕΡΕΝΤΑ
ΥΛΙΚΑ

• 1 ΚΟΥΤΙ ΖΑΧΑΡΟΥΧΟ
• 125gr ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ
• 150gr ΒΙΤΑΜ
• 4 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΚΑΚΑΟ (ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΕΝΟ)
• 1 ΚΟΥΠΑ ΤΡΙΜΜΕΝΟ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
ΛΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΣΕ ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ. ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΥΧΟ ΓΑΛΑ, ΤΟ ΚΑΚΑΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΙΩΜΕΝΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ. ΤΕΛΟΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΙΜΜΕΝΑ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΠΟΛ. ΜΟΛΙΣ ΚΡΥΩΣΕΙ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΗΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ.

Και ο τρόπος που της την δίνω για να μην πολυλερώνετε:
Ανοίγω με τον πλάστη μια λεπτή φέτα ψωμί ή μια φέτα του τοστ, απλώνω την μερέντα και μετα τυλίγω σε ρολάκι το ψωμάκι.
Στην κυριολεξία τρελένεται η ζουζουνίτσα μου για αυτά τα ψευτοκρεπάκια με μερέντα.

μανουλα-ελενη
11-09-09, 10:25
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ
ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΚΙΑ ΜΑΣ

ΚΑΙ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΤΑΠΕΡΑΚΙ
ΜΟΝΟ ΥΓΙΕΙΝΟ ΚΟΛΑΤΣΙΟ ;)

elenik
12-09-09, 16:46
Ο ανηψιός μου πήγε περσυ στο προνήπιο και η δασκάλα τους, είχε δώσει εκείνη πρόγραμμα φαγητού,κοινό για όλα τα παιδάκια, το οποίο μάλιστα το άλλαζε κάθε 2 μήνες περίπου. Η αδερφή μου το βρήκε αρκετά βολικό σαν ιδέα... και η δασκάλα ελεγε ότι με αυτό τον τρόπο δεν είχε ζήλιες και κλάματα ανάμεσα στα νήπια...

Θα ηταν τελειο αυτο αν γινοταν παντου

miriki
12-09-09, 16:56
Καλά μία φορά το πρότεινα και το σκυλομετάνιωσα. Μπροστά μου δεν είπανε τίποτε και μετά πίσω μου λέγανε ότι ανακατεύομαι στα σπίτια τους και στην κουζίνα τους. 'Αβυσσος......

bouboukakia
12-09-09, 17:09
Ισα-ίσα που εγώ το βρήκα βολικό, γιατί μας έδινε μια λύση στο πρόβλημα του εβδομαδιαίου μενού. Κάποιες φορές δεν ξέρουμε τι θέλουμε μου φαίνεται...

elenik
12-09-09, 17:24
Xωρια που ζηλευοντας το ενα το αλλο τρωνε τα παντα. Ιδανικο θα ηταν :wink:

Ντέμπορα
12-09-09, 17:32
Γειά σας μανούλες ,

αν έχει κάποια από σας καμιά καλή συνταγή για σπιτικά κουλουράκια ή μπισκοτάκια ας την γράψει να φτιάξουμε κάτι καινούργιο στα παιδιά μας.

MARGIO
17-09-09, 09:55
Cookies

2 ½ κούπες αλεύρι
½ κούπα βούτυρο
½ κούπα μαργαρίνη
1 κούπα καστανή ζάχαρη (light brown)
½ ζάχαρη κανονική
2 αυγά
1 κουταλάκι σόδα
½ κουταλάκι αλάτι
1 ½ κουταλάκι βανίλια (2 βανίλιες)
2 κούπες κουβερτούρα σε κομματάκια
1 κούπα καρύδια χονδροκομμένα

Ανακατεύουμε αλεύρι, σόδα και αλάτι. Σε άλλο μπώλ χτυπάμε βούτυρο και μαργαρίνη για 30 δευτερόλεπτα, προσθέτουμε τα 2 είδη ζάχαρης και χτυπάμε να γίνει αφράτο. Προσθέτουμε τα αυγά και τη βανίλια και χτυπάμε καλά. Ρίχνουμε το ανακατεμένο αλεύρι και τέλος τη σοκολάτα και τα καρύδια ανακατεύοντας με το χέρι.
Με ένα κουταλάκι παίρνουμε το μείγμα και το βάζουμε σε αβουτύρωτο ταψί σε απόσταση 2 ½ με 3 πόντους και τα ψήνουμε στους 180ο για 8 με 10 λεπτά ή μέχρι να ροδίσουν ελαφρά.
Λίγα μυστικά ακόμα

Προσοχή στο ψήσιμο να μην ψηθούν υπερβολικά. Είναι έτοιμα όταν ροδίσουν ελαφρά και είναι ακόμα μαλακά οπότε τα βγάζουμε με σπάτουλα. Διατηρούνται άψογα για πολλές μέρες σε σιδερένιο κουτί για μπισκότα

Εγω για μπισκοτα κανω αυτη τη συνταγη και τα παιδια ξετρελαινονται (και οι μεγαλοι βεβαια:rolleyes:)

Mafalda2
17-09-09, 14:18
Τα κομένα φρούτα επειδή μαυρίζουν στο ταπερ μπορείτε να τα συνδυάζετε με 1-2 κουταλιές στραγγιστό γιούρτι. Έτσι δε θα πάθουν τίποτα (αρκεί να μην είναι ζουμερά και βγάλουν υγρά στο γιούρτι. Προτιμήστε μήλα. αχλάδια, μπανάνες). Άλλη ιδέα είναι να φτιάξετε ζελέ (αυτόν του SM) αλλά αντί για 1 ποτήρι ζεστό νερό και 1 κρύο να βάλετε 1 ποτήρι ζεστό γάλα και ένα κρύο. Ψιλοκόψτε φρούτα μέσα στο μπωλ και αδειάστε το ζελέ αφήνοντάς το στο ψυγείο να παγώσει! γιαμ γιαμ!!!!

Ντέμπορα
17-09-09, 17:07
Ευχαριστώ Μargio θα την δοκιμάσω!

μανουλα-ελενη
17-09-09, 18:21
εμενα και των παιδιων αρεσει πολυ και αυτη η συνταγη για μπισκοτακια

Συνταγή: Μπισκότα Αμύγδαλου

Υλικά:

3 φλ. Αλεύρι
1/2 φλ. Βούτυρο
1 φλ. Ζάχαρη
3 Αυγό(ά)
1/2 φλ. χλιαρό Γάλα
1 φλ. κοπανισμένα Αμύγδαλα
3 κουτ. γλ. Μπέικιν Πάουντερ
1 φακελάκι άρωμα Βανίλια(ες)
Ολόκληρα Αμύγδαλα
200 γρ. Σοκολάτα γάλακτος
Τρόπος παρασκευής

Χτυπάτε το βούτυρο να ασπρίσει. Προσθέτετε τα αυγά ένα - ένα και τη ζάχαρη ανακατεύοντας συνέχεια. Χτυπάτε με σύρμα να αφρατέψουν. Προσθέτετε τα αμύγδαλα, το μπέικιν πάουντερ και το άρωμα βανίλιας. Ανακατεύετε και ρίχνετε σιγά - σιγά εναλλάξ το γάλα και το αλεύρι. Ζυμώνετε να γίνει σφιχτή ζύμη. Απλώνετε σε ελαφρά αλευρωμένη επιφάνεια σε φύλλο και χωρίζετε σε διάφορα σχήματα με μαχαίρι ή έτοιμα κουπάτ (δέντρο, αστέρι, καρδιά). Κολλάτε επάνω από ένα αμύγδαλο. Βάζετε σε βουτυρωμένο ταψάκι και ψήνετε στους 220 βαθμούς για 15 λεπτά. Αφήνετε να κρυώσουν και βγάζετε από το ταψί. Λιώνετε σε μπολάκι τη σοκολάτα. Βουτάτε μία άκρη στη σοκολάτα και αφήνετε σε πιατέλα να κρυώσουν. Βάζετε σε δίσκο και σερβίρετε.

μανουλα-ελενη
17-09-09, 18:25
κι αυτη ηιδεα πολυ καλη
θα τα φτιαξω
Μηλοπιτάκια κλειστά
Η συνταγή είναι της κ. Αργ. Μπαρμπαρίγου, από το 7ο τεύχος του Γαστρονόμου (ένθετο της Καθημερινής)

ΥΛΙΚΑ
Για την Ζύμη:
1 κούπα χυμό πορτοκαλιού
1 κούπα σπορέλαιο
500γρ αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 κγ μπέικιν πάουντερ

Για την Γέμιση:
5 μήλα -όχι τεράστια, κανονικά μηλαράκια- κομμένα σε κύβους
5 κσ ζάχαρη
1/2 κούπα καρύδια χοντροκοπανισμένα
1 κγ κανέλα σκόνη

άχνη και κανέλα για το πασπάλισμα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Για την Ζύμη:
Βάζουμε στο μίξερ τον χυμό και το σπορέλαιο και χτυπάμε με τον γάντζο για ζύμες. Κοσκινίζουμε το αλεύρι και κρατάμε μία κούπα στην άκρη. Το υπόλοιπο το προσθέτουμε στο μίξερ. Δουλεύουμε την ζύμη μέχρι να γίνει μαλακή κι εύπλαστη και να ξεκολλάει εντελώς από τα τοιχώματα (αν χρειαστεί βάζουμε και το αλεύρι που κρατήσαμε).
Την αφήνουμε σκεπασμένη να ξεκουραστεί 45 λεπτά.

Για την γέμιση:
Σε φαρδιά κατσαρόλα βάζουμε τα μήλα κομμένα σε κύβους, την ζάχαρη και την κανέλα. Τα αφήνουμε σε σιγανή φωτιά να μελώσουν για 10 λεπτά. Αν έχουν πολλά υγρά δυναμώνουμε την φωτιά και αφήνουμε άλλα 5 λεπτά. Όταν μελώσει το μείγμα, ρίχνουμε μέσα τα καρύδια και το αφήνουμε να κρυώσει.

Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 170 βαθμούς

Κόβουμε από τη ζύμη κομμάτια, όσο ένα μεγάλο καρύδι. Σε αλευρωμένη επιφάνεια ανοίγουμε το φύλλο με πλάστη σε τετράγωνα κομμάτια των 10εκ.
Τοποθετούμε 1 γεμάτη κουταλιά γέμισης στο κέντρο κάθε φύλλου. Ενώνουμε τις απέναντι άκρες, διαγώνια, και κλείνουμε τις ενώσεις με βρεγμένα σε νερό δάχτυλα ώστε να κολλήσει το ζυμάρι.

Τα τοποθετούμε σε ταψί στρωμένο με λαδόκολλα και τα ψήνουμε 20-30 λεπτά. Μόλις τα βγάλουμε, τα πασπαλίζουμε με άχνη και κανέλλα.

μανουλα-ελενη
17-09-09, 18:30
την εβδομαδα που μας περασε ακολουθησα το εξης προγραμμα με μεγαλη επιτυχια αρεσαν στον μικρο 100% οι επιλογες μου
ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΣΤΕΛΑΚΙ ΣΟΥΣΑΜΙ ΜΕ ΜΕΛΙ (ΜΑΛΑΚΟ)
ΤΡΙΤΗ ΚΕΙΚ
ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟΣΤ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ ΜΕ ΤΑΧΙΝΙ ΜΕ ΜΕΛΙ
ΠΕΜΠΤΗ ΚΡΟΥΑΣΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΥΡΑΚΙ BABYBELL(ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΝ ΣΤΗΝ ΟΨΗ TA KROYASANAKIA ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΤΑ ΤΙΜΗΣΑΝ ΣΑΝ...ΨΩΜΑΚΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ...ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ...:mrgreen:)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ...τοστακι σικαλεως με τυρακι και παστελακι με μελι

MARGIO
18-09-09, 09:36
εμενα και των παιδιων αρεσει πολυ και αυτη η συνταγη για μπισκοτακια

Συνταγή: Μπισκότα Αμύγδαλου

Υλικά:

3 φλ. Αλεύρι
1/2 φλ. Βούτυρο
1 φλ. Ζάχαρη
3 Αυγό(ά)
1/2 φλ. χλιαρό Γάλα
1 φλ. κοπανισμένα Αμύγδαλα
3 κουτ. γλ. Μπέικιν Πάουντερ
1 φακελάκι άρωμα Βανίλια(ες)
Ολόκληρα Αμύγδαλα
200 γρ. Σοκολάτα γάλακτος
Τρόπος παρασκευής

Χτυπάτε το βούτυρο να ασπρίσει. Προσθέτετε τα αυγά ένα - ένα και τη ζάχαρη ανακατεύοντας συνέχεια. Χτυπάτε με σύρμα να αφρατέψουν. Προσθέτετε τα αμύγδαλα, το μπέικιν πάουντερ και το άρωμα βανίλιας. Ανακατεύετε και ρίχνετε σιγά - σιγά εναλλάξ το γάλα και το αλεύρι. Ζυμώνετε να γίνει σφιχτή ζύμη. Απλώνετε σε ελαφρά αλευρωμένη επιφάνεια σε φύλλο και χωρίζετε σε διάφορα σχήματα με μαχαίρι ή έτοιμα κουπάτ (δέντρο, αστέρι, καρδιά). Κολλάτε επάνω από ένα αμύγδαλο. Βάζετε σε βουτυρωμένο ταψάκι και ψήνετε στους 220 βαθμούς για 15 λεπτά. Αφήνετε να κρυώσουν και βγάζετε από το ταψί. Λιώνετε σε μπολάκι τη σοκολάτα. Βουτάτε μία άκρη στη σοκολάτα και αφήνετε σε πιατέλα να κρυώσουν. Βάζετε σε δίσκο και σερβίρετε.

Ωραια φαινονται κι αυτα θα τα δοκιμασω.Γινονται τραγανα ή ειναι πιο ******?Γιατι η μικρη μου προτιμαει τα πιο ****** μπισκοτα.

μανουλα-ελενη
18-09-09, 11:09
κατι ενδιαμεσο
τα πλαθεις λεπτα και τρωγονται σαν "σπορακια " που λεμε
εγω τα κανω με σχημα μανιταρακι και το καπελο το βαζω στη σοκολατιτσα

sasasam
18-09-09, 12:16
Καλημερα σε ολες τις μανουλες...Εμενα τα δικα μου φετος πανε πρωτη αλλα εξακολουθω να τα στελνω εγω το πρωινο τους...Αλλη μια ιδεα που εγω κανω συχνα ειναι οι αυγοφετες ..2 πολυ λεπτες και στη μεση μελι..

kiriaki76
02-09-10, 10:51
η κορη μου υα παει νηπια:p
για πειτε ιδεες τη να ετοιμαζω!!!
να κανω καθε μερα τα ιδια:mrgreen:

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
10-09-10, 12:59
Καλά η κόρη μου θα είναι νηστική...δεν είναι του φαγητού. Θα δοκιμάσω αρκετά από τα τόσο ωραία πράγματα που παρέθεσαν τα κορίτσια παραπάνω και ελπίζω να τρώει κάτι....

giotak1
10-09-10, 13:13
:D:D:D:D:D:D:lol::lol::lol::lol::lol:
Καλα ε ολες ειμαστε μου φαινετε πιο πολυ αγχωμενες απο τα πιτσιρικια μας!
Εγω απο τωρα σκεφτομαι τι θα βαζω μαζι της στα προνηπια......
και την εχω ολοημερο.
Σκεφτομαι κεικ , γιαουρτι αληθεια κανει?Το παμε σε παγοκυστη?
Απο φαγητο χαχαχααααααααα! Μονο μακαρονια ασπρα δηλ.σκετα,τι αλλο τηγανιτες,κοτοσουπα,και οταν θελει κρεας.
Αχ ακουω ιδεες για τα ολιγοφαγα παιδια μας....
χαχαχαχαααααααααα:confused::p

giotak1
16-09-10, 11:02
θα σας δωσω μια συνταγη μηλοπιτας δικια μου που ειναι πολυ νοστιμη και θα αρεσει στα παιδακια .....

http://www.sintagespareas.gr/sintages/germaniki-milopita-2.html

βεβαια εγω την βαζω σε ενα παρραληλογραμο ταψακι.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

love4four
16-09-10, 13:29
Βρήκα αυτή την γλυκιά συνταγή στο "Γλυκές Ιστορίες" στην ενότητα -κολατσιό για το νηπιαγωγείο-. Είναι εύκολη και, μάλλον, νόστιμη...

Προετοιμασία: 20', Ψήσιμο: 20', Κόστος συνολικό: 1,90€

ΥΛΙΚΑ (για 5 μερίδες)

300γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις
160γρ γάλα πλήρες
30γρ μέλι
20γρ βούτυρο αγελάδος
1/2 κ.γ. κανέλα σε σκόνη
1 κ.γ. μπέικιν πάουντερ
1 αυγό για επάλειψη και
2 κ.σ. ζάχαρη για διακόσμηση

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 170.
Στον κάδο του μίξερ βάζουμε όλα τα υλικά (εκτός από το αυγό και τη ζάχαρη) και τα ζυμώνουμε με το φτερό, σε μέτρια ταχύτητα, για 6 λεπτά.
Χωρίζουμε τη ζύμη σε 5 ίσα κομμάτια και πλάθουμε μικρά φρατζολάκια.
Χτυπάμε το αυγό σε ένα μπολ και με ένα πινέλο αλείφουμε την επιφάνειά τους.
Πασπαλίζουμε με λίγη ζάχαρη και τα βάζουμε πάνω σε αντικολλητικό χαρτί στη λαμαρίνα του φούρνου.
Ψήνουμε στους 170 για 20 λεπτά περίπου.

Τα κόβουμε σε φέτες και τα αλείφουμε, κατά προτίμηση, με βούτυρο και μέλι ή μαρμελάδα ή κρέμα σοκολάτας.... Μπορείτε να κάνετε ένα είδος σάντουιτς με αυτά !

Στην φωτογραφία φαίνεται ασ' τα να πάνε .... πολύ καλό !

Όποια το δοκιμάσει, θα περιμένω εντυπώσεις !

μανουλα-ελενη
16-09-10, 13:44
μμμμμ ακουγεται πολυ ωραιο
αντεγραψα τη συνταγη θα την κανω και θα σου πω

supermama
16-09-10, 17:44
αχ να ρωτησω κατι? δεν τα διαβασα ολα και ελπιζω να μη το λετε καπου και γω δεν το ειδα.. αυτο που λετε το ταχινι με το κακαο, τι κακαο βαζετε?

supermama
16-09-10, 17:50
α! ξεχασα. για την παραπανω συνταγη θελω να ρωτησω το metaxaki. τα ψωμακια με το μελι. πρεπει να το βαλουμε στανταρ σε χαρτι στη λαμαρινα? οχι σε ταψι?

Aggeloudia
16-09-10, 20:49
Καλά...αυριο στον γιο μου εβαλα στο ολοημερο...φασολάκια...Ερε να ημουν εκει να δω ξυνιλα στη μουρη του οταν τα δει...Εδω δεν τα τρωει και κάνω μια προσπαθεια μηπως εκει τελικά αναμεσα στα αλλα παιδάκια τα φάει...
Δεν εχουμε θεμα φαγητου γιαυτο και μπορω και κάνω τρικ...Θα γυρισει σπιτι και θα φάει...Μακάρι τελικά να πιάσει το εγχείρημα...

Θεωρω πως οι αυγοφετες ειναι πολύ καλές για κολατσιό...
Ταχινοπιτα Κυπριακή ειναι απιθανη για σνάκ και μαλιστα για παιδάκια που θελουν να παρουν βαρος...
Το ετρωγα εγω στην Κυπρο στο Λανητειο στα διαλύματα...Πολύ θρεπτική και πεντανοστιμη...

Η φρουτοσαλάτα δεν μαυριζει κοριτσια;;;
Τα φρουτα μαυριζουν ματά απο ωρα...

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
17-09-10, 07:02
Για γράψε μας και άλλες πληροφορίες για την ταχινόπιτα....Ενδιαφέρον ακούγεται...

love4four
17-09-10, 08:24
α! ξεχασα. για την παραπανω συνταγη θελω να ρωτησω το metaxaki. τα ψωμακια με το μελι. πρεπει να το βαλουμε στανταρ σε χαρτι στη λαμαρινα? οχι σε ταψι?

supermama, τί να σου πώ κι εγώ ? δεν την έχω δοκιμάσει την συνταγή -σας προειδοποίησα-, αλλά για να το λέει ο ποιητής θα κολλάνε φαίνεται.
Βάλε εκεί καλού κακού λίγο αντικολλητικό και βαλ'τα σε ταψάκι... μήπως γράφει έτσι επειδή τα φτιάχνεις σαν φρατζολάκια μακρόστενα και πιάνουν πιο πολύ χώρο ? Και στρογγυλά ψωμάκια θα μπορούσες να φτιάξεις να βγουν και πιο πολλά κομμάτια γιατί στην φωτό φαίνεται "μπαμπάτζικο"....

MARGIO
17-09-10, 10:13
metaxaki αν ειναι ευκολο βαλε το λινκ να δουμε κι εμεις τη φωτο.

giotak1
17-09-10, 14:00
Καλημερα, κοριτσια.
Εμανα ο γιος μου παιρνει και λαχανικα μαζι του, τα λατρευει.
Για παραδειγμα: αγγουρακι, καροτο, πιπερια κοκκινη...
και φρουτα κοριτσια οσο μπορειτε πιο πολλα φρουτα.

Τις εβαλα καροτακι σε κομματακια στο ταπερακι γιατι το λατρευει ετσι ωμο και αλλαξανε μορφη.
Τι θα ηταν καλυτερο?
1) να τα βαλω σε μεμβρανη?

katerinak
17-09-10, 14:07
Τις εβαλα καροτακι σε κομματακια στο ταπερακι γιατι το λατρευει ετσι ωμο και αλλαξανε μορφη.
Τι θα ηταν καλυτερο?
1) να τα βαλω σε μεμβρανη?

δεν νομιζω,στις 10 περιπου τρωμε,δεν παθαινουν κατι.

giotak1
17-09-10, 14:16
δεν νομιζω,στις 10 περιπου τρωμε,δεν παθαινουν κατι.

Ξερεις τι τωρα που το λες μου ηρθε σαν αστραπη στο μυαλο ,εγω η χαζη το ειχα κοψει απο το βραδυ :shock: ,γιαυτο αλλαξε μορφη.
Το ετοιμαζω στις 07,00 το πρωι γιατι ειμαστε και λιγο μακρυα απο το νηπιαγωγειο.
Λες απο τις 7 εως τις 10 να αλλαξει μορφη?
:mrgreen:

katerinak
17-09-10, 14:22
Ξερεις τι τωρα που το λες μου ηρθε σαν αστραπη στο μυαλο ,εγω η χαζη το ειχα κοψει απο το βραδυ :shock: ,γιαυτο αλλαξε μορφη.
Το ετοιμαζω στις 07,00 το πρωι γιατι ειμαστε και λιγο μακρυα απο το νηπιαγωγειο.
Λες απο τις 7 εως τις 10 να αλλαξει μορφη?
:mrgreen:

φτιαξτο τωρα που δεν εχει σχολειο κ κοιτα πως ειναι σε 3-4 ωρες.αν κλεισει καλα κ δεν περνει αερα δε νομιζω..το βαζεις στο ψυγειο στο σχολειο η δε θες;μηπως εβαλες κ λαδι;αν της αρεσει το τυρι φετα,ριξε κ λιγο τριμενο απο πανω,ειναι πολυ ωραιο!μπορεις κ αγγουρακι να τριψεις μεσα

giotak1
17-09-10, 14:41
φτιαξτο τωρα που δεν εχει σχολειο κ κοιτα πως ειναι σε 3-4 ωρες.αν κλεισει καλα κ δεν περνει αερα δε νομιζω..το βαζεις στο ψυγειο στο σχολειο η δε θες;μηπως εβαλες κ λαδι;αν της αρεσει το τυρι φετα,ριξε κ λιγο τριμενο απο πανω,ειναι πολυ ωραιο!μπορεις κ αγγουρακι να τριψεις μεσα

Τυρι φετα δεν τρωει,εμοισε του πατερα της, θα το κανω αυτο με το καροτο κ το αγγουρακι ,μπραβο καλη ιδεα.Σε ευχαριστω ,αχ κολλησε το μυαλο μου.
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ katerinak.:)

katerinak
17-09-10, 14:47
Τυρι φετα δεν τρωει,εμοισε του πατερα της, θα το κανω αυτο με το καροτο κ το αγγουρακι ,μπραβο καλη ιδεα.Σε ευχαριστω ,αχ κολλησε το μυαλο μου.
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ katerinak.:)

παρακαλω!

giotak1
30-09-10, 09:33
Δεν τρωει τπτ μονο γιαυρτακι κ αυτο μισο ,τι θα κανωωωωωωωωωωωωωωωωω?
Αφαγοοοο παιδιιιιιιι,δεν ξερω τι να βαζω να τρωει ,ειμαι σε απογνωση.

MY TREASURE
30-09-10, 09:49
το δικό μας δεκατιανό περιλαμβάνει:

1.κρέπες με μαρμελάδα
2.λουκουμάδες με μέλι
3.τοστ με γαλοπούλα και γκουντα
4.τσουρεκάκια
5.κρεμα ανθος αραβοσίτου
6.αβγοφετες

συνδιασμένα με
χυμό
φρούτα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα)
λαχανικά (αγγουράκι, μαρουλάκι, καρότο κτλ)

supermama
30-09-10, 12:12
βρηκα μια συνταγη σε ενα βιβλιο που ειχα και ειναι τελεια!
ΑΛΜΗΡΟ ΚΕΙΚ

υλικα
350γρ βουτηρο φρεσκο
1 κγ αλατοπιπερο
1 ματσακι ανηθο ψιλοκομμενο
1 πιπερια κοκκινη και 1 πρασινη
2 φρεσκα κρεμυδακια ψιλοκομμενα
100 γρ ζαμπον
100 γρ ελιες πρασινες
100 γρ φετα τριμμενη
200 γρ γραβιερα
100 γρ ανθοτυρο
8 αυγα
450 γρ αλευρι για ολες τις χρησεις
1 κουταλακι μπεικεν παουντερ

εκτελεση
Χτυπαμε στο μιξερ το βουτηρο, τα αυγα και το αλατοπιπερο.Προσθετουμε το αλευρι και το μπεικεν και ανακατευουμε. Σταματαμε το μιξερ και ριχνουμε ολα τα υπολοιπα υλικα μας αφου ταχουμε ψιλοκοψει και ανακατευουμε με μια κουταλα.Βουτηρωνουμε το ταψακι η τη φορμα και την αλευρωνουμε. Ριχνουμε το μειγμα μας και ψηνουμε στους 180 για μια ωρα περιπου.

(τα υλικα ειναι κατα προτιμηση οτι αρεσει στον καθενα μπορει να προσθεσει η να αφαιρεσει)

leman
30-09-10, 14:35
μια καλη και ευκολη ιδεα ειναι και η παστα φλωρα. με σπιτικη μαρμελαδα;)

νινάκια2
31-10-10, 21:58
το δικό μας δεκατιανό περιλαμβάνει:

1.κρέπες με μαρμελάδα
2.λουκουμάδες με μέλι
3.τοστ με γαλοπούλα και γκουντα
4.τσουρεκάκια
5.κρεμα ανθος αραβοσίτου
6.αβγοφετες

συνδιασμένα με
χυμό
φρούτα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα)
λαχανικά (αγγουράκι, μαρουλάκι, καρότο κτλ)

Eχεις να μας δώσει συνταγή για 1.κρέπες με μαρμελάδα?????

KATERINA30gr
08-02-12, 08:13
Λοιπον η μικρη μου στο σχολειο παιρνει κολατσια απλα θα ηθελα να το εμπλουτισω λιγο ακομα και θα ηθελα καμια ιδεα αυτα που της δινω μεχρι στιγμης ειναι τα εξης:

Δευτερα:Μπανανα-Μηλο
Tριτη:Τοστ γαλοπουλα-τυρι και χυμο
Tεταρτη:Γιαουρτι με φραουλες η οτι φρουτο εχω στο σπιτι
Πεμτη:Τσουρεκακι με χυμο
Παρασκευη:Ξανα η τοστ με χυμο η Γιαουρτι!

rena_myst
08-02-12, 08:40
Εμενα ειναι πολυ μωρο ακομα και σχολειο εννοειται δεν πηγαινει αλλα θελω το απογευμα να τρωει διαφορα πραγματα για να μη βαριεται.καποια απο αυτα νομιζω θα μπορουσες να τα δωσεις και στην δικη σου για κολατσιο στο σχολειο.Για παραδειγμα καθε Κυριακη που εχω περισσοτερο χρονο φτιαχνω κεικ.Οποτε Δευτερα απογευμα τρωμε κεκακι.Τριτη τρωμε κι εμεις τοστακι.Μια μερα την εβδομαδα φτιαχνω η κουρου τυροπιτακια που κρατανε πολυ ετσι κι αλλιως ή πιτσα στο ταψι της κουζινας.Να κατι ακομα που θα μπορουσε να παρει μαζι της.Αντι για γιαουρτι θα μπορουσες που και που να της φτιαχνεις ρυζογαλο.Σε ενα μικρο μικρο ταπερακι.....μια χαρα.
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.Αν χρειαστεις καμια συνταγη......σφυρααα :lol::lol::lol::lol::lol:

Niki81
08-02-12, 08:56
Ρενα κεικ φτιαχνεις το κανονικο ή εχεις καμια συνταγουλα πιο υγειινο για μωρο?
Ψαχνω και για κουλουρακια-μπισκοτακια καμια συνταγη...αν εχεις κατι για ριξε.Οχι ομως αυτες που κυκλοφορουν με φαριν λακτε μεσα.Του εφτιαξα χθες καποια με γλυκανιο αλλα μου βγηκαν σα ψωμακια.

Εγω φτιαχνω και κουλουρια θεσσαλονικης και τα τσακιζουμε οικογενειακως.Κατερινα θα μπορουσες να ταφτιαξεις και να τα κανεις σαντουιτσακι για να μη τρωει ολο τοστ και το βαριεται.Αν θελεις να σου δωσω συνταγη...ειναι ευκολη και πεντανοστιμα.Μπορεις να τα φτιαχνεις σκ και να τα βαζεις καταψυξη και να της βγαζεις ενα οποτε θελει να το ζεσταινεις και λιγακι και ετοιμο.

Και η πιτσα νομιζω πολυ καλη ιδεα.Και σαντουιτσακια με αραβικη πιτουλα.

rena_myst
08-02-12, 09:17
Κατι που κανω πολυ συχνα ειναι μηλοπιτα.Εκεινη την πολυ ευκολη συνταγη που βαζουμε τα μηλα και το βουτηρο κατω και απο πανω την ζυμη.Σε 5 λεπτα γινεται και ειναι σαν κεικ και πεντανοστιμη.
Μπορεις επισης να
φτιαχνεις μαφινς αλμυρα.μια συνταγη που εχω με τυρακι φετουλα γινετε σε 5 λεπτα και δεν χρειαζεται ουτε μιξερ ουτε τιποτα.Η κορη μου 13 μηνων τα τσακιζει. :lol::lol::lol:Τα μαφινς βεβαια μπορεις να τα φτιαξεις με οτι υλικα θελεις.
· 1 αυγό
· 1/2 φλυντζανιού γάλα
· 1/4 φλυντζανιού ελαιόλαδο
· αρκετό ψιλοκομμένο μαϊντανό (ή δυόσμο ή φρέσκα ρίγανη, άνηθο κ.λπ.)
· 1 φλυντζάνι χοντροτριμμένο τυρί
· 1/3 φλυντζανιού χοντροκομμένη φέτα (περίπου)
· 1 φλυντζάνι αλέυρι
· 1 κουταλάκι μπέϊκιν πάουτερ
· λίγο αλατάκι

Σε ένα μπωλ, χτυπάμε λίγο το αυγό με το γάλα και το ελαιόλαδο.
Προσθέτουμε τον μαϊντανό (ή οτιδήποτε άλλο μυρωδικό αρέσει στον καθένα). Εγώ βάζω περίπου μια φούχτα μαϊντανό.
Μετά προσθέτουμε το τυρί μας και την φέτα. Η φέτα να είναι σε μεγαλούτσικα κομματάκια ώστε όταν ψηθεί να μένει μέσα στο τυροπιτάκι.
Το αλεύρι το έχουμε ήδη αναμείξει σε ένα άλλο μπωλ με το μπέϊκιν πάουντερ και το αλατάκι. Το προσθέτουμε και αυτό σιγά σιγά στο μείγμα και ανακατεύουμε.
Προσοχή! Όχι πολυ ανακάτεμα, ίσα που να δέσουν τα υλικά.
Ανακατέβουμε πάντα με μια κουτάλα.
Γεμίζει περίπου 12 φορμάκια.
Σε ατομικά φορμάκια περίπου 25 λεπτά στους 175 βαθμούς.

rena_myst
08-02-12, 09:20
Νικι81 συνηθως φτιαχνω αυτα :
Κουλουρακια πορτοκαλιου
ΥΛΙΚΑ
1 kg αλεύρι γ.ο.χ.
1 ποτήρι ζάχαρη
1 ποτήρι λάδι ( εγώ χρησιμοποιώ ελαιόλαδο )
1 κτ. γλ. γεμάτο σόδα
1 κτ. γλ γεμάτο κανέλα
1/2 κτ. γλ. γαρύφαλλο
1 ποτήρι χυμό πορτοκαλιού
ξύσμα απο 2 πορτοκάλια
σουσάμι ( προαιρετικά )

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Στον κάδο του μίξερ, χτυπάμε την ζάχαρη με το λάδι. Μέσα στον χυμό πορτοκαλιού, ανακατεύουμε την μια κουταλιά σόδα, ( προσοχή αφρίζει ) και τα προσθέτουμε στο μείγμα. Ρίχνουμε το ξύσμα και τα μπαχαρικά. Τέλος ρίχνουμε λίγο λίγο το αλεύρι και ανακατεύουμε μέχρι να φτιάξουμε μια ζύμη μαλακιά που να μην κολλάει στα χέρια.
Προθερμαίνουμε τον φούρνο και βάζουμε λαδόκολλες σε μεγάλα ταψιά η λαμαρίνες φούρνου.
Πλάθουμε κουλουράκια σε ότι σχήμα μας αρέσει και αν θέλουμε, τα περνάμε από το σουσάμι.
Ψήνουμε στους 180C για 20' περίπου, ανάλογα με τον φούρνο. Μέχρι να πάρουν χρυσό χρώμα

Απο κεικ η θα κανω το κλασικο ή το σταφιδοψωμο το οποιο γινεται θεικο
Αν θελεις στειλε μου με pm το mail σου να σου στειλω οσες συνταγες θελεις.

rena_myst
08-02-12, 09:23
Και κατι που θυμηθηκα τωρα και ειναι παλι πανευκολο .....ΤΥΡΟΨΩΜΟ!!!!
· 1 ποτήρι λιωμένο βούτυρο
· 1 ποτήρι γάλα
· 4 αυγά
· 2 ποτήρια αλεύρι γ.ο.χ.
· 3 κ.γ. μπέικιν
· 1/2 κ.γ. αλάτι
· 1/2 κ. φέτα
Εκτέλεση
Ανακατεύουμε με σύρμα το βούτυρο, το γάλα και τα αυγά και προσθέτουμε το αλεύρι. το αλάτι και το μπέικι. Συνεχίζουμε με το σύρμα μέχρι να γίνει χυλός και ρίχνουμε τη φέτα χοντροκομμένη. Ανακατεύουμε καλά και αδειάζουμε το μείγμα σε πυρέξ που έχουμε αλείψει με βούτυρο. Ψήνουμε στους 200C για 30' περίπου.
Καλή επιτυχία!

Νομιζω οτι ολες οι παραπανω συνταγες γινονται πολυ ευκολα και με λιγα υλικα που συνηθως εχουμε σπιτι μας.!!!

KATERINA30gr
08-02-12, 12:43
Ενταξει κοριτσια μου δωσατε πολυ δουλεια!!!!!!!!!!!!αρχιζω να ψηνω!!!!!!!!!!!!

Niki81
08-02-12, 12:50
Και κατι που θυμηθηκα τωρα και ειναι παλι πανευκολο .....ΤΥΡΟΨΩΜΟ!!!!

· 1 ποτήρι λιωμένο βούτυρο

· 1 ποτήρι γάλα

· 4 αυγά

· 2 ποτήρια αλεύρι γ.ο.χ.

· 3 κ.γ. μπέικιν

· 1/2 κ.γ. αλάτι

· 1/2 κ. φέτα

Εκτέλεση

Ανακατεύουμε με σύρμα το βούτυρο, το γάλα και τα αυγά και προσθέτουμε το αλεύρι. το αλάτι και το μπέικι. Συνεχίζουμε με το σύρμα μέχρι να γίνει χυλός και ρίχνουμε τη φέτα χοντροκομμένη. Ανακατεύουμε καλά και αδειάζουμε το μείγμα σε πυρέξ που έχουμε αλείψει με βούτυρο. Ψήνουμε στους 200C για 30' περίπου.

Καλή επιτυχία!

Νομιζω οτι ολες οι παραπανω συνταγες γινονται πολυ ευκολα και με λιγα υλικα που συνηθως εχουμε σπιτι μας.!!!

Αυτο θα το δοκιμασουμε σημερα κιολας...thanks...εισαι σουπερ.Αμ βαλω λιγοτερα αυγουλακια δε θα βγει καλο λες?

rena_myst
08-02-12, 15:17
Αυτο θα το δοκιμασουμε σημερα κιολας...thanks...εισαι σουπερ.Αμ βαλω λιγοτερα αυγουλακια δε θα βγει καλο λες?

Μωρε καλυτερα μη κανεις πειραματα μη τυχον και παει τζαμπα ο κοπος σου.........:grin:

rena_myst
08-02-12, 15:17
Οτι αλλο θυμαμαι ετσι ευκολο .......θα σας ενημερωνω......:lol:

akamatra
09-02-12, 00:41
Τα τυροπιτάκια της μαμάς (μου)

Προστέθηκε από alessandra, 02.04.08
Bαθμολογία: 397 ψήφοι
Περιγραφή
Ειναι μια γευστικη απολαυση. Να φανταστειτε εγω το τυρι δεν το τρωω σε πιτες ή τυροπιτακια αλλα εδω τρελενομαι...
Τι χρειαζόμαστε:
Στα γρήγορα
Κατηγορία
Πίτες με τυρί
Εποχιακά
Για μπουφέ
Μέθοδος
Φούρνου
Διατροφή
Πλούσια σε ασβέστιο
Πλούσια σε ενέργεια
Δυσκολία
Με βίντεο
Και για αρχάριους
Εύκολο
Γρήγορο
Περιέχει
Αλλαντικά
Αβγά
Τυριά
Γιαούρτι
1 κοκκινη φαρινα γιωτης (οχι φαριναπ!!!)
1 γιαουρτακι φαγε
2 αυγα
τριμμενο τυρι της αρεσκιας σας οσο θελετε
8 φετες κομμενο μπεικον
αραβοσιτελαιο οσο ειναι το γιαουρτακι της φαγε (εκει θα το γεμισετε οταν αδιασετε το γιαουρτακι)
Πως το κάνουμε:
Ανακατευουμε ολα τα υλικα σε μια λεκανη.
Πλαθουμε σε μπαλιτσες τα τυροπιτακι και τα παταμε λιγο (οπως στη φωτο).
Ψηνουμε στους 180 βαθμους για 20'
Συνταγή από τον ιστότοπο www.sintagespareas.gr

akamatra
09-02-12, 00:45
Τσουρεκάκια

Υλικά

1/2 λίτρο γάλα χλιαρό
100γρ. βούτυρο
3/4 της κούπας ζάχαρη
1 κομ. νωπή μαγιά ή δύο φακελάκια ξερή
1 κουτ.γλυκ. κάρδαμο ή κακουλέ
1 κιλό αλεύρι
λίγο αλάτι
(Μπορείς να γεμίσεις με μερέντα, μαρμελάδα, σταφίδες κλπ)

Χοντρή ζάχαρη ή κανονική
Κανέλα
Βούτυρο μαλακό
Θήκες για κέικ (χωρίς θήκες απλώνουν)

Εκτέλεση
Ζεσταίνουμε το γάλα με το βούτυρο,όχι πολύ.Τα ρίχνουμε σε ένα μπολ και ρίχνουμε τη ζάχαρη,τη μαγιά και το αλάτι.Ανακατεύουμε με το χέρι να διαλυθούν.Έπειτα ρίχνουμε το κάρδαμο και το αλεύρι.Ζυμώνουμε μέχρι να ξεκολλάει απο τα χέρια(ίσως να θέλει λίγο παραπάνω αλεύρι).Αφήνουμε 30 λεπτά να φουσκώσει.Κόβουμε σε 2 μπάλες και ανοίγουμε ένα φύλλο λίγο παχύ.
Αλοίφουμε πάνω το φύλλο με βούτυρο και το πασπαλίζουμε με τη ζάχαρη και την κανέλα. Κόβουμε λωρίδες 1 εκ. περίπου όλο το φύλο. Παίρνουμε τις λωρίδες,ενώνουμε τις 2 άκρες,το γυρίζουμε κα το κάνουμε έναν κόμπο. (Μπορείς να βάλεις σταφίδες ή μερέντα ή μαρμελάδα και ξηρούς καρπούς)
Τα βάζουμε μέσα στα χαρτάκια και τα αφήνουμε 10 λεπτά. Τέλος τα αλείφουμε με αβγό. Τα ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμους για 10 λεπτά,όχι παραπάνω.

akamatra
09-02-12, 00:50
Κέικ Ασπρόμαυρο (Βέφα) &Ατομικά κεκάκια

Υλικά:
1 μαργαρίνη
2 κούπες ζάχαρη
3 1/2 κούπες αλεύρι που φουκώνει μόνο του (φαρίνα
4 μεγάλα αυγά
2/3 κούπας γάλα
βανίλιες

4 κουταλιες της σούπας κοφτές κακάο
4 κουταλιες της σούπας κοφτές ζάχαρη άχνη
1/8 κουταλάκι σόδα

Χτυπάμε στο μίξερ τα 6 πρώτα υλικά για 5 λεπτά. Με μια σπάτουλα περνάμε τα τοιχώματα του μπολ, για να ξεκολλήσει η ζύμη και να πάρει αέρα ώστε να φουσκώσει. Χτυπάμε, μέχρι να ασπρίσει το μείγμα.
Ρίχνουμε τη μισή ζύμη σε φόρμα βουτυρωμένη.

στην υπόλοιπη ζύμη Κοσκινίζουμε μαζί το κακαο, την άχνη και τη σόδα και ανακατεύουμε. Ρίχνουμε και αυτή τη ζύμη στη φόρμα,
Βρέχουμε ένα κουταλάκι το βάζουμε στη ζύμη και το στρυφογυρίζουμε. (Ετσι γίνονται τα σχέδια)
Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο, στους 175 βαθμούς, περίπου 1 ώρα. Για μένα το βασικό είναι να δοκιμάσεις το φούρνο σου για να δεις που πρέπει να ψήνεις.

Γλάσο Σοκολάτας
300 γραμμάρια Σοκολάτα Κουβερτούρα
1 κούπα κρέμα γάλακτος ή γάλα εβαπορέ
Σε μπαιν μαρί λιώνουμε τη σοκολάτα και προσθέτουμε το γάλα. Ανακατεύουμε λίγο και περιχύνομε το κέικ
Το γλάσο βοηθάει να μένει το κέικ αφράτο.

Αυτή τη συνταγή κάνω και για τα κεκάκια. Μοιράζω τη ζύμη σε 20-25 φορμάκια και ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο 15-20 λεπτά. Δοκίμασε με την οδοντογλυφίδα. Μην ψηθούν πολύ γιατί στεγνώνουν.
Παραλλαγές
Με τα πρώτα 6 υλικά φτιάχνεις κεκάκια βανίλιας
Φτιάχνεις ένα γλάσο σοκολάτας το απλώνεις πάνω από κάθε κέικ, στολίζεις με πολύχρωμη τρούφα ή smarties κουφετάκια (Πολύ καλό για πάρτυ, κέρασμα στο σχολείο κλπ)

akamatra
09-02-12, 00:52
Εύκολη μηλόπιτα

1 ταψι διαμέτρου περίπου 30 εκ.

ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ
• 5-6 μηλα
• 1 κούπα ζάχαρη
• 200 γρ. βούτυρο ή μαργαρίνη
• 1 κ.σ. κανέλλα

ΓΙΑ ΤΗ ΖΥΜΗ
• 5 αυγά
• 1 κούπα ζάχαρη
• 3 βανίλιες
• 1 1/2 κούπα αλευρι που φουσκώνει μόνο του.
Πως το κάνουμε:
1. Βουτυρώνουμε το ταψί.
2. Πλένουμε και καθαρίζουμε τα μήλα, τα κόβομε σε φέτες και τα απλώνουμε στο ταψί έτσι ώστε να καλυφθεί όλη του η επιφάνεια.
3. Σε ένα τηγανάκι λιώνουμε το βούτυρο, τη ζάχαρη και την κανέλλα και περιχύνουμε με το μίγμα αυτό τα μήλα.
4. Σε ένα μπωλ χτυπάμε τα αυγά με τη ζαχαρη να αφρατέψουν, προσθέτουμε τη βανίλια και το αλεύρι και χτυπάμε για λίγο ακόμα.
5. Ρίχνουμε και αυτό το μίγμα στο ταψι με τα μήλα.
6. Ψήνουμε στους 180° για 35-40 λεπτά.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
Λίγα μυστικά ακόμα
Μην αφησετε το βούτυρο με τη ζάχαρη να βράσουν γιατι θα καραμελώσουν και δεν θα απλωθούν εύκολα πάνω στα μήλα.

mamavasia
09-02-12, 00:53
Τα τυροπιτάκια της μαμάς (μου)

Προστέθηκε από alessandra, 02.04.08
Bαθμολογία: 397 ψήφοι
Περιγραφή
Ειναι μια γευστικη απολαυση. Να φανταστειτε εγω το τυρι δεν το τρωω σε πιτες ή τυροπιτακια αλλα εδω τρελενομαι...
Τι χρειαζόμαστε:
Στα γρήγορα
Κατηγορία
Πίτες με τυρί
Εποχιακά
Για μπουφέ
Μέθοδος
Φούρνου
Διατροφή
Πλούσια σε ασβέστιο
Πλούσια σε ενέργεια
Δυσκολία
Με βίντεο
Και για αρχάριους
Εύκολο
Γρήγορο
Περιέχει
Αλλαντικά
Αβγά
Τυριά
Γιαούρτι
1 κοκκινη φαρινα γιωτης (οχι φαριναπ!!!)
1 γιαουρτακι φαγε
2 αυγα
τριμμενο τυρι της αρεσκιας σας οσο θελετε
8 φετες κομμενο μπεικον
αραβοσιτελαιο οσο ειναι το γιαουρτακι της φαγε (εκει θα το γεμισετε οταν αδιασετε το γιαουρτακι)
Πως το κάνουμε:
Ανακατευουμε ολα τα υλικα σε μια λεκανη.
Πλαθουμε σε μπαλιτσες τα τυροπιτακι και τα παταμε λιγο (οπως στη φωτο).
Ψηνουμε στους 180 βαθμους για 20'

Αυτή την συνταγή την κάνω και εγώ και γινονται τέλεια τυροπιτάκια αλλά την έχω κάνει λίγο πιο εύκολη...
1 φαρινάπ
250 βούτυρο
2 αβγά
Τριμμένη φέτα (τόση ώστε να την νιώθεις όταν τα τρώς εγώ βάζω 500γρ)
1 κεσεδάκι γιαούρτι ή αλλιώς 1 φλυτζάνι του καφέ γάλα

Τα πλάθετε όλα μαζί και γίνεται μια ζύμη ...Ζυμώνω σε μικρές μπαλίτσες και φουρνίζω, μόλις ροδοκοκκινήσουν είναι έτοιμα

akamatra
09-02-12, 00:55
Πολύχρωμα αλμυρά κεκάκια

Φτιάχνει
γύρω στα 18 κομμάτια
5 αυγά
1/2 φλιτζάνι λάδι
1 φλιτζάνι αλεύρι
1 φλιτζάνι τυρί τριμμένο (φέτα)
1 φλιτζάνι λουκάνικα ψιλοκομμένα
2 πιπεριές πράσινες
2 πιπεριές κόκκινες
1 κεσεδάκι γιαούρτι
1 φακελάκι μπέικιν
μανιτάρια
Πως το κάνουμε:
Χτυπάμε τα αυγά, το γιαούρτι και το λάδι με το μίξερ.
Προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά ψιλοκομμένα και ανακατεύουμε με το κουτάλι
Λαδώνουμε και γεμίζουμε τα ατομικά φορμάκια
Ψήνουμε στους 180 βαθμούς

mamavasia
09-02-12, 00:57
Για το σχολείο δίνω κάθε μέρα και απο κάτι πάντα μαζί με φρούτο:
1. Ψωμί με μερέντα
2. Κέικ σπιτικό
3. Τόστ
4. Κρουασάν
5. Τυρόπιτα με την προηγούμενη συνταγή που ανέφερα (αντί για μπαλίτσες φτιάχνω σε μέγεθος τυρόπιτας, καταψύχω το ζυμάρι και όποτε θέλω ψήνω απο το προηγούμενο βράδυ την τυρόπιτα για να την δώσω το πρωι στο σχολείο)
5. Μπαστουνάκια καρότου
6. Φρούτα
7.Ψωμί με βούτυρο μαρμελάδα ή μέλι

rena_myst
09-02-12, 08:17

Τι εγινε το τυροψωμο κοριτσι????

Niki81
09-02-12, 08:30
Τι εγινε το τυροψωμο κοριτσι????

Το τσακισαμε...το πετυχε και ζεστο ο αντρας μου με το που γυρσε απο τη δουλεια...φανταζεσαι τι εγινε.Εδωσα και στο μικρο ενα κομματακι το απογευμα...ζητημα αν μειναν 3 κομματια στο ταψι.Και πολυ ευκολο...σε 10 λεπτακια ηταν στο φουρνο.Thanks...

EviQ
09-02-12, 09:17
[QUOTE=Niki81;2299916]
...Εγω φτιαχνω και κουλουρια θεσσαλονικης και τα τσακιζουμε οικογενειακως....

Μήπως μπορείς να γράψεις τη συνταγή? Αγαπημένο πρωινό έδεσμα, αλλά δεν έχω συνταγή! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Niki81
09-02-12, 09:22
[QUOTE=Niki81;2299916]
...Εγω φτιαχνω και κουλουρια θεσσαλονικης και τα τσακιζουμε οικογενειακως....

Μήπως μπορείς να γράψεις τη συνταγή? Αγαπημένο πρωινό έδεσμα, αλλά δεν έχω συνταγή! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Αυτη κανω

http://www.sintagespareas.gr/sintages/koulouria-thessalonikis-simitia.html

και ειναι σουπερ.μονο που δεν κανω την ιστορια με το προζυμι που λεει απο το προηγουμενο βραδυ.Επιτοπου το φτιαχνω και το αφηνω 10λεπτακια.
Α και οταν τα βουτας στο νερο βαε και λιγη ζαχαρη μεσα στο νερο...γινονται ακομα καλυτερα.

EviQ
09-02-12, 09:30
[QUOTE=EviQ;2301079]

Αυτη κανω

http://www.sintagespareas.gr/sintages/koulouria-thessalonikis-simitia.html

και ειναι σουπερ.μονο που δεν κανω την ιστορια με το προζυμι που λεει απο το προηγουμενο βραδυ.Επιτοπου το φτιαχνω και το αφηνω 10λεπτακια.
Α και οταν τα βουτας στο νερο βαε και λιγη ζαχαρη μεσα στο νερο...γινονται ακομα καλυτερα.

Χίλια ευχαριστώ! Κι αν χρειαστεί τώρα με την κρίση στέλνω και τον μικρό να πουλήσει κουλούρια ένα πενηνταράκι, αλά Βασιλάκης Καΐλας!:rolleyes:

rena_myst
10-02-12, 08:46
Το τσακισαμε...το πετυχε και ζεστο ο αντρας μου με το που γυρσε απο τη δουλεια...φανταζεσαι τι εγινε.Εδωσα και στο μικρο ενα κομματακι το απογευμα...ζητημα αν μειναν 3 κομματια στο ταψι.Και πολυ ευκολο...σε 10 λεπτακια ηταν στο φουρνο.Thanks...

Τιποτα βρε!Χαρηκα που σας αρεσε....:lol: Και η κορη μου το τρωει πολυ αυτο!!!!!

dhmhtrianna+
10-02-12, 10:23
Πολυ ωραιο και θρεπτικο ειναι και το κεικ καροτου , περιεχει καρυδια και λαχανικο που δεν τα τρωνε ολα τα παιδια και ειναι και γλυκο . Εγω τους τα φτιαχνω σε μεριδουλες οπως του φουρνου και τα παιρνουν 2-2 στο σχολειο .

ΜΑΡΙΤΑ
17-09-12, 22:46
Για ρίξτε καμιά άλλη ιδέα για κολατσιό!

ΡΙΑ84
18-09-12, 10:13
rena_myst (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=16923) μπορεις να γραψεις την συνταγη για τα κουρου τυποπιτακια;;;;;;
ευχαριστω!!!

boy'smam
18-09-12, 17:38
Moλις εβγαλα απ το φουρνο μπισκοτακια με βρωμη!Βρηκα διαφορες συνταγες και εκανα τα δικα μου!Εβαλα 1,5φλ λαδι,
2φλ αλευρι ολικης,(και λιγο παραπανω)
1φλ κουακερ,
χυμο απο 1πορτοκαλι,
1 μηλο τριμμενο,κανελα,
1 φλ.μαυρη ζαχαρη και 2 κσμελι
Μυριζει λιγο πααραπανω το ελειολαδο αλλα πιστευω οταν κρυωσουν θα στρωσει.εποσης αν ειχα θα εβαζα και λιγη μπανανα λιωμενη
αλλη ωραια ιδεα ειναι παστα φλωρα!

ethy
18-09-12, 17:59
Mια ερωτηση για τα αυγα ως κολατσιο:υπαρχει προβλημα αν βραζω αποβραδις ενα αυγο που ειχε διατηρηθει στο ψυγειο και το δινω την επομενη μερα καθαρισμενο και κομμενο στο ταπερακι του για να το φαει την ωρα του κολατσιου στο νηπιαγωγειο;Ρωτω επειδη θα μεινει καποιες ωρες το βραδυ εκτος ψυγειου και μετα θα παει κομμενο...

peper
22-09-12, 22:17
κοριτσια, μπράβο σας, μου δώσατε ωραίες ιδέες για κολατσιό που θα πέρνει η κόρη μου στον παιδικό.
Ευχαριστω

matilnta
24-09-12, 14:50
κοριτσια,πως βαζετε καθαρισμενο το καροτο στο σχολειο?δεν μαυριζει?του μεγαλου μου του αρεσει πολυ αλλα δεν ξερω τι να κανω για να μη μαυρισει.

kourkoumpini
24-09-12, 15:10
εγω προσωπικα το καροτο το τριβω και το κανω σαλατα με λαδι και αλατι και λεμονι. εινια τελειο. το κανεις απο βραδις για να τραβηκει λαδακι και ζουμακι, "μαλακωνει" καπως ας πουμε. το τρωει απιστευτα. με ξυδι δεν γινεται ωραιο, τουλαχιστο εμας δεν μας αρεσει. αυτο με το μαυρισμα του καροτου δεν το καταλαβα. ετσι οπως το κανω εγω δεν παθαινει κατι, ισα ισα γινεται πολυ καλυτερο. μαλλον λειτουργει σαν συντηρητικο το λαδακι. στο ψυγειο κραταει και 3 μερες η σαλατα. τριβω αρκετα και μετα βγαζω μεριδες ειτε για μας ειτε για τον μικρο στο σχολειο.

kourkoumpini
24-09-12, 15:11
Mια ερωτηση για τα αυγα ως κολατσιο:υπαρχει προβλημα αν βραζω αποβραδις ενα αυγο που ειχε διατηρηθει στο ψυγειο και το δινω την επομενη μερα καθαρισμενο και κομμενο στο ταπερακι του για να το φαει την ωρα του κολατσιου στο νηπιαγωγειο;Ρωτω επειδη θα μεινει καποιες ωρες το βραδυ εκτος ψυγειου και μετα θα παει κομμενο...

αυτο δεν το ξερω ειλικρινα. αλλα γιατι να του βαλεις αυγο; σου το ζητανε απο το σχολειο; καλυτερα το απογευμα που θα εισαστε σπιτι.

kourkoumpini
24-09-12, 15:19
για κολατσιο βαζω:
γιαουρτι, κρεμα ψυγειου ανθος αραβοσιτου ειτε ετοιμη ειτε φτιαγμενη απο εμενα, σπιτικο ρυζογαλο, κεικ σπιτικο με ελαιολαδο και μιση ποσοτητα ζαχαρης (μια χαρα ωραιοτατο γλυκο εινια), κουλουρακια-μπισκτακια σπιτικα, τσουρεκι σπιτικο, τοστακι με μια φετα κασερι,σαντουιτσακι με ψωμι του τοστ μονο με βουτυρο, δηλαδη ενωνω δυο φετες του τοστ μεταξυ τους και ενδιαμεσα αλειφω με βιταμ, πιτσα σπιτικη, τυροπιτακι σπιτικο,κουλουρι θεσσαλονικης απο το φουρνο και φρουτα (μπανανα, αχλαδι, μηλο, δαμασκηνο, ξερο συκο, πεπονιο και καρπουζι σε κομματακια στο ταπερ) κτλ. αυτα θυμαμαι τωρα.
πχ σημερα εβαλα γιαουρτι, ενα μηλο και 2 δαμασκηνακια, το σαντουιτσακι με το βουτυρο για να εχει κατι σε ψωμι και το ταπερ με γεμιστη πιπερια.

επειδη εμενα δεν τρωει και πολυ και διαλεγει πρεπει να βαζω 2 εναλλακτικες για φαγητο γιατι δεν ξερω αν φαει και τι θα φαει εκεινη τη στιγμη. μπορει να βαλω μονο φρουτο αλλα να θελει κεικ ας πουμε. οποτε βαζω και τα 2.

emmaki
24-09-12, 16:08

Το βράδυ το βάζεις στο ψυγείο και στο σχολείο επίσης στο ψυγείο. Πες το στη νηπιαγωγό και δεν νομίζω να έχει πρόβλημα
Αν και τα βρασμένα αυγά (ούτε και τα ωμά) δεν παθαίνουν τίποτα εκτός ψυγείου. Μιλάμε πάντα για μικρό χρονικό διάστημα. Αλλιώς όλοι θα είμασταν στο νοσοκομείο από τα Πασχαλινά αυγά.

itsme
24-09-12, 16:40
εγω προσωπικα το καροτο το τριβω και το κανω σαλατα με λαδι και αλατι και λεμονι. εινια τελειο. το κανεις απο βραδις για να τραβηκει λαδακι και ζουμακι, "μαλακωνει" καπως ας πουμε. το τρωει απιστευτα. με ξυδι δεν γινεται ωραιο, τουλαχιστο εμας δεν μας αρεσει. αυτο με το μαυρισμα του καροτου δεν το καταλαβα. ετσι οπως το κανω εγω δεν παθαινει κατι, ισα ισα γινεται πολυ καλυτερο. μαλλον λειτουργει σαν συντηρητικο το λαδακι. στο ψυγειο κραταει και 3 μερες η σαλατα. τριβω αρκετα και μετα βγαζω μεριδες ειτε για μας ειτε για τον μικρο στο σχολειο.
Το λεμόνι το εμποδίζει να μαυρίσει. Αλλά αν μένει κάτι από την θρεπτική του αξία αν το τρίψεις και το αφήσεις τόσες ώρες αμφιβάλλω.

Εγώ διαφωνώ στις συνταγές σας(τις περισσότερες) με την τόση ζάχαρη και το τόσο βούτυρο που ούτως ή άλλως θα τα φάνε, δεν τα γλιτώνεις.
Γιατί όμως στην καθημερινή τους διατροφή;

Μπορείς να φτιάξεις ένα τέτοιο κέικ που και γευστικό είναι και σαφώς υγιεινότερο:
http://www.sintagespareas.gr/sintages/muffins-olikis-me-stafides.html

matilnta
24-09-12, 20:31
επειδη δεν μπορω μεσα στο ταπερ να βαζω λαδι κ λεμονι γιατι εννοειται οτι θα τα κανει χαλια,αν το καθαρισω κ του ριξω λιγο λεμονι λετε να μην μαυρισει?

mar-tha
25-09-12, 11:25

Αυτό που το συντηρεί και δεν μαυρίζει, είναι το λεμόνι. :)

Εγώ δίνω πολύ ρυζόγαλο (που το είπατε), ξηρούς καρπούς όπως σταφίδες ή αμύγδαλα, δαμάσκηνα χωρίς κουκούτσι, τα γνωστά crackers (τα καφέ) που βολεύουν ως συσκευασία, σουφλέ αλλαντικών (με φέτες τοστ και αλλαντικά της αρεσκείας σας στο φούρνο) γιατί είναι κάτι που τρώγεται κρύο σε αντίθεση με το τοστ..

corina
25-09-12, 11:48
σταφύλι χωρίς κουκούτσι και κίτρινο τυρί σε κυβάκια.....

ΤΙΓΡΑΚΙ
26-09-12, 10:56
εμενα ο μικρος πηρε σημερα ρυζογκογρετες και χυμο.:p

συνηθως του δινω φρουτα ή τοστ ή φρυγανια με τυρακι ή κρακερακι με τυρακι ή γιαουρτακι σπανια κεικ γιατι δε του αρεσει πολυ ή τσουρεκακι.:p

teratina
13-09-13, 12:50
κοριτσια το εχω απορια τι βαζετε στην τσαντα που παιδιου σας να φαει στα νηπια, εμενα του χρονου θα παει κ το σκεφτομαι απο φετοσ, βλεπω την γειτονισα μου του βαζει ενα κρουασαν(απο το περιπτερο) κ ενα γαλα nestle junior που ειναι ετοιμο με το καλαμακι οπωσ συσκευαζετε ο χυμοσ. και θελω να παρω μερικεσ ιδεεσ.

Rea_1971
13-09-13, 12:56
Από μια φίλη που έστελνε τα παιδιά της στο Αμερικάνικο.
Μήλο ή πορτοκάλι ή μπανάνα και Τοστ.

Απλά και υγιεινά.

Το ίδιο το σχολείο στο κυλικείο διέθετε μόνο τοστ και χυμούς. Έτος αν θυμάμαι καλά 2005.

Ηλιοβασίλεμα
13-09-13, 13:15
Εμείς φέτος ξεκινήσαμε προνήπιο!!!
Της ξεκίνησα και θα συνεχίσω με διαφορετικά σνακ για να μην τα βαριέται...

Από πόσιμα: Νερο στανταρ και ίσως καποιο ατομ. χυμό... Γάλα προσπαθω να το πίνει στο σπιτι.
Φαγώσιμα : Μπάρα δημητριακών με σοκολάτα και ενα φρούτο ή τοστ με τυρί μόνο ή φρυγανια με τυρί κίτρινο ή κεϊκ σπιτικο ή 2-3 κουλουράκια ή πιο σπάνια ψωμι με μερεντα (ξερεις, ζηλευουν και αυτα που τρωνε τα διπλανα τους...) ή φρυγανια με βιταμ και μέλι ή μαρμελάδα...

Πιστευω αυτά είναι ευκολα και γρήγορα σνακ...ενα ή δυο μαζι απο τα παραπανω φτανουν για καθε παιδακι...στο κλασσικο νηπιαγωγειο που σχολανε 12.15!

Maya
13-09-13, 13:24
Αν είναι ολοήμερο, θα δίνεις φαγητό. Οπότε σου μένει ένα δεκατιανό. Προτάσεις:
1. Ψωμάκι και τυράκι σε πολλούς συνδυασμούς
2. Φρουτάκι ψιλοκομμένο
3. Κέικ σπιτικό
4. Μπισκότα σπιτικά ή από καλό φούρνο
5. Γιαουρτάκι (αρκεί να τα βάζουν ψυγείο, που σε εμάς το κάνουν)
6. Ρυζόγαλο ή κρέμα (υπάρχουν μικρά πλαστικά δοχεία, όπως αυτά που βάζαμε το μητρικό γάλα, όσες θηλάζαμε, που κλείνουν πολύ καλά)
7. Τυροπιττάκια και άλλα συναφή (παίρνεις ένα κομμάτι σφολιάτα στο μέγεθος που καλύπτει το παιδί σου, χώνεις μέσα ό,τι μαγειρεμένο φαγητό σου περίσσεψε από χθες (κοτοπουλάκι, κιμά, τυρί, σπανάκι, μέχρι και φακές είχα βάλει μία φορά), το χώνεις 10 λεπτά στο φούρνο και... that' s it
8. Κορν φλέιξ, χωρίς το γάλα, φυσικά (στο παραπάνω μπωλ)
9. Σταφιδόψωμο από καλό φούρνο

Μπορώ να γράψω άπειρα. Εμάς η δασκάλα, ευτυχώς μας απαγόρευσε τα πάντα από το περίπτερο. Ελπίζω να ακολουθήσουν οι γονείς τον κανόνα, γιατί τους είδα ..... σοκαρισμένους! :lol:

Λαΐδα
13-09-13, 14:11
εγω βαζω τοστακι, μπαρα δημητριακων, σπιτικο κεικ, γαλακτοφετα, αυτα συνηθως.....απο ροφημα μονο νερακι...το πρωι πριν φυγει πινει ενα ποτηρι γαλα και ενα φρουτο.

miriki
13-09-13, 14:14
Μην τους δίνετε τίποτε που να βγαίνει από... συσκευασία. Κρουασανοτσουρεκομπισκοτορπάγματα. Ούτε πλαστικούς χυμούς του κουτιού που είναι σκέτη ζάχαρη κι ας μην γράφουν επάνω ότι περιέχουν. Επενδύστε τα χρήματά σας σε απλά θρεπτικά τρόφιμα, που εύκολα μπορείτε να φτιάξετε ή να ετοιμάσετε στο σπίτι. Γιαούρτι κανονικό με την πέτσα και λίγο μέλι ή λίγη μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη. Ψωμί όσο πιο αγνό γίνεται με τυράκι, ή με βούτυρο (ΌΧΙ ΜΑΡΓΑΡΙΝΗ, ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ και τα τοιάυτα) και μέλι ή μαρμελάδα, αβγουλάκι βραστό, ή ομελέτα, κέικ που φτιάξετε μαζί. Ξεχάστε σοκολάτες και λοιπά ζαχαρώδη. Η ζάχαρη θα επηρεάσει πάρα πολύ τη συμπεριφορά, την κούραση και την υγεία τους. Βάλτε τους φρούτα, φρέσκα ή ξερά αντί για γλυκό.

Η λογική μα δεν το τρώει, δε χωράει. Θα το φάει, γιατί όλα θα τρώνε τέτοια πράγματα. Και η δασκάλα θα σιγοντάρει.

teratina
13-09-13, 16:07
εγω πιστευω οτι παιζει ρολο κ η δασκαλα, αν αυτη βαριετε να ασχολιθει λεει παρτε οτι θελετε κ αμα δ λερονουν ειναι ακομα καλητερα, αν ομωσ η δασκαλα τουσ λεει τι καλο κανουν τα φρουτα κ το σπιτικο κεικ θα τα επιρεασει οσο να ναι. εγω θυμαμαι στα νηπια μασ αφηνε η δασκαλα να τρωμε οτι βρηκουμε κ οτι ειχαμε κ αυτη καθοταν στο γραφειο με το τηλεφωνω κ το τσιγαρο! δ εχουν σβηστει ακομα αυτεσ οι εικονεσ απο το μυαλο μου!!

MariaIsabel92
13-09-13, 21:24
εμενα η δικια μου ξεκηνισε δευτερα δημοτικου φετος, αλλα απο το προνηπιο της δινω για κολατσιο κρυο τοστ(το ψημενο ειναι χαλια οταν παγωσει) με λευκο ψωμακι του τοστ,μια φετα τυρακι 11%(δε φοβαμαι οτι θα παχυνει απλα εχει τρομερο ασβεστιο το τυρι αυτο) και μια φετα γαλοπουλα. εγω της εχω προτινει εναλακτηκες(τυροπιτακια/homemade πιτσα/κιμαδοπιτακια κ.τ.λ. αλλα η ιδια θελει μονο το συγκεκριμενο τοστ:p το πρωι πριν φυγει τρωει γαλα/γιαουρτι με κορνφλειξ+μια μπανανα, οποτε ειναι εντελως κομπλε υποθετω!:D

miriki
13-09-13, 21:46
Κορίτσια θέλετε να κάνουμε ένα πείραμα; Την επόμενη φορά που θα πάτε στο σούπερ μάρκετ σε ό,τι συσκευασία παίρνετε θα διαβάζετε την ετικέττα. Μόλις βρείτε μπροστά σας την πρώτη πολύπλοκη και ακαταλαβίστική λέξη, αφήνετε τη συσκευασία στο ράφι και πάτε στο επόμενο προϊόν. Όταν λέω ακαταλαβίστική εννοώ όχι απλά να την έχετε ξανακούσει ή ξαναδεί, αλλά να ξέρετε ακριβώς τι είναι. Πχ. τα πράσα είναι πράσα, πώς να το κάνουμε. Η δεξτρόζη τι ακριβώς είναι; Κοιτάξτε τι θα περιλαμβάνει το καρότσι σας στο τέλος και το συζητάμε αν θέλετε. θα ρίξετε πολύ γέλιο.

MariaIsabel92
13-09-13, 21:53
τοτε θα καταλιξουμε μονο με .... πρασα!:p εχει πολυ ενδιαφερον αυτο που ειπες!οι περισοτερες ετικετες ειναι σαν να διαβαζεις μηνυμα απο τον πλανιτη αρη!:p αλλα....τα αγοραζουμε:oops:

miriki
13-09-13, 22:01
;) Αμ δεν τα αγοράζουμε μόνο. Τα ταΐζουμε και στα παιδιά. Και όχι στη χάση και στη φέξη, αλλά συστηματικά. Σοβαρά δοκίμασέ το είναι απίστευτο.

Συντονιστής Περιεχομένου
13-09-13, 22:03
Γειά σας, μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ
Σχολική Διατροφή ΄[συζητήσεις στο forum της ΕΕΕΓ]
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100590

moglita
16-09-13, 15:53
kalispera!ti froutakia boroume na dinoume katharismena xwris na maurizoun?
:-o

Maya
18-09-13, 15:50
Μπορείς να φτιάξεις ένα τέτοιο κέικ που και γευστικό είναι και σαφώς υγιεινότερο:
http://www.sintagespareas.gr/sintages/muffins-olikis-me-stafides.html
Πολύ καλή συνταγή, θα τη δοκιμάσω άμεσα. Και η σταφίδα θα την κάνει τούρμπο. Έψαχνα μία τέτοια. Ευχαριστώ πολύ.

sofi@p
18-09-13, 16:02
Κορίτσια θέλετε να κάνουμε ένα πείραμα; Την επόμενη φορά που θα πάτε στο σούπερ μάρκετ σε ό,τι συσκευασία παίρνετε θα διαβάζετε την ετικέττα. Μόλις βρείτε μπροστά σας την πρώτη πολύπλοκη και ακαταλαβίστική λέξη, αφήνετε τη συσκευασία στο ράφι και πάτε στο επόμενο προϊόν. Όταν λέω ακαταλαβίστική εννοώ όχι απλά να την έχετε ξανακούσει ή ξαναδεί, αλλά να ξέρετε ακριβώς τι είναι. Πχ. τα πράσα είναι πράσα, πώς να το κάνουμε. Η δεξτρόζη τι ακριβώς είναι; Κοιτάξτε τι θα περιλαμβάνει το καρότσι σας στο τέλος και το συζητάμε αν θέλετε. θα ρίξετε πολύ γέλιο.

είναι η δεξιόστροφη γλυκόζη (D-γλυκόζη), απλός μονοσακχαρίτης που βρίσκεται στα φυτά. Είναι ένας από τους τρεις διατροφικούς μονοσακχαρίτες, μαζί με τη φρουκτόζη και τη γαλακτόζη, οι οποίοι απορροφώνται άμεσα στην κυκλοφορία του αίματος κατά τη διάρκεια της πέψης. Αποτελεί τον σημαντικότερο υδατάνθρακα στη βιολογία αφού τα κύτταρα την χρησιμοποιούν ως την πρωταρχική πηγή ενέργειας και ως ένα μέσο μεταβολισμού. Η γλυκόζη είναι ένα από τα κύρια προϊόντα της φωτοσύνθεσης και χρησιμοποιείται ως καύσιμο για κυτταρική αναπνοή.

αν είναι κάποια μαμά να ακολουθήσει αυτό το σύστημα επιλογής φαγητού, θα πρέπει πρώτα να πάει να σπουδάσει χημεία (ή τα συναφή) ώστε να μη δαιμονοποιούμε τα πάντα...

love4
18-09-13, 16:10
Με προλαβε η σοφια παραπανω..εκει που θα απαντουσα οτι η δεξτροζη ειναι η πασιγνωστη σε ολους μας γλυκοζη η οποια ειναι απαραιτητη για τη σωστη λειτουργια τουυ εγκεφαλου των μικρων μας..
Επειδη εγω οντως καταλαβαινω απολυτα ολα αυτα τα "ακαταλαβιστικα" που γραφονται στος συσκευασιες εχω απλως να σας πω ως "ειδικος" οτι οντως οι περισσοτεροι δαιμονοποιουμε τα παντα χωρις κανενα απολυτως λογο...απλα και μονο λογω της αγνοιας η της ημιμαθειας μας..
προσωπικα δινω στα παιδια στανταρ μια μπανανα και οτι αλλο θελει οι καθενας..ο γιος μου εδω και 3 χρονια επιμενει στα cheetos sweetos (ενα σακουλακι)..ΑΠΟΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πως δεν τα βαριεται!! η κορη μου παλι συμπληρωνει συνηθως με σαντουιτσαικι με ζαμπον η κανενα μικρο κρουασανακι

Maya
18-09-13, 16:10
αν είναι κάποια μαμά να ακολουθήσει αυτό το σύστημα επιλογής φαγητού, θα πρέπει πρώτα να πάει να σπουδάσει χημεία (ή τα συναφή) ώστε να μη δαιμονοποιούμε τα πάντα...

Μπορούμε όμως να ρωτάμε εδώ. Έτσι δεν είναι:wink:? Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ κάτι κακό το θεωρούσα αυτό. Thanks!
Ας μην φτάσουμε όμως να θεωρούμε και υγιεινή διατροφή τα cheetos sweetos, τα αλλαντικά και τα κρουασανάκια του εμπορίου... (κι εγώ δίνω πότε πότε κάτι παρόμοιο, αλλά δεν το χαίρομαι κιόλας!)

love4
18-09-13, 16:20
Καλα δεν ειπα καιγω οτι ειναι οτι πιο υγιεινο υπαρχει..αλλα αυτα δινω..αα ξεχασα και τα ατομικα τσουρεκακια:oops::rolleyes:

miriki
19-09-13, 07:29
είναι η δεξιόστροφη γλυκόζη (D-γλυκόζη), απλός μονοσακχαρίτης που βρίσκεται στα φυτά. Είναι ένας από τους τρεις διατροφικούς μονοσακχαρίτες, μαζί με τη φρουκτόζη και τη γαλακτόζη, οι οποίοι απορροφώνται άμεσα στην κυκλοφορία του αίματος κατά τη διάρκεια της πέψης. Αποτελεί τον σημαντικότερο υδατάνθρακα στη βιολογία αφού τα κύτταρα την χρησιμοποιούν ως την πρωταρχική πηγή ενέργειας και ως ένα μέσο μεταβολισμού. Η γλυκόζη είναι ένα από τα κύρια προϊόντα της φωτοσύνθεσης και χρησιμοποιείται ως καύσιμο για κυτταρική αναπνοή.

Τέλεια ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Αυτό που περιέχεται μέσα στα τρόφιμα είναι φυσική μορφή του σακχάρου ή κάτι τεχνητά κατασκευσμένο (μην κολλήσεις στην ορολογία, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω); Και για ποιο λόγο να ταΐσω (και να φάω) κάτι που του προσθέτω εγώ το συγκεκριμένο μονοσακχαρίτη και όχι π.χ. γιαούρτι με μέλι (που έχει εκτός από τα σάκχαρά του στις όποιες μορφές τους και τα ένζυμα, προβιοτικά μπλα μπλα μπλα).Γιατί υποθέτω ότι τη δεξτρόζη (και την όποια -όζη, -ίνη κλπ) δεν τη βρίσκεις ποτέ μόνη της στη φύση.

Και γιατί κάθε μέρα όλη μέρα πρέπει να τρώμε τέτοια πράγματα που θέλουν κι έναν χημικό ή ένα τεχνολόγο τροφίμων για ανάλυση και όχι απλές φυσικές τροφές; Αν δηλαδή τα αφήσουμε για κάποιες εξαιρετικές στιγμές που δεν προλαβαίνουμε, δεν υπάρχει κάτι άλλο, δεν μπορούμε να το αποφύγουμε, θέλουμε να κάνουμε μια... "παρανομία" βρε αδελφέ είμαστε λάθος;

sofi@p
19-09-13, 08:30
[QUOTE=miriki;2591981]Τέλεια ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Αυτό που περιέχεται μέσα στα τρόφιμα είναι φυσική μορφή του σακχάρου ή κάτι τεχνητά κατασκευσμένο (μην κολλήσεις στην ορολογία, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω); Και για ποιο λόγο να ταΐσω (και να φάω) κάτι που του προσθέτω εγώ το συγκεκριμένο μονοσακχαρίτη και όχι π.χ. γιαούρτι με μέλι (που έχει εκτός από τα σάκχαρά του στις όποιες μορφές τους και τα ένζυμα, προβιοτικά μπλα μπλα μπλα).Γιατί υποθέτω ότι τη δεξτρόζη (και την όποια -όζη, -ίνη κλπ) δεν τη βρίσκεις ποτέ μόνη της στη φύση.

Και γιατί κάθε μέρα όλη μέρα πρέπει να τρώμε τέτοια πράγματα που θέλουν κι έναν χημικό ή ένα τεχνολόγο τροφίμων για ανάλυση και όχι απλές φυσικές τροφές; Γιατί υποθέτω ότι τη δεξτρόζη (και την όποια -όζη, -ίνη κλπ) δεν τη βρίσκεις ποτέ μόνη της στη φύση. Αν δηλαδή τα αφήσουμε για κάποιες εξαιρετικές στιγμές που δεν προλαβαίνουμε, δεν υπάρχει κάτι άλλο, δεν μπορούμε να το αποφύγουμε, θέλουμε να κάνουμε μια... "παρανομία" βρε αδελφέ είμαστε λάθος;[/QUOTE

εγώ δεν είπα σε καμμία μαμά να ταίζει τα παιδάκια της με ένα συγκεκριμένο τρόπο ή με κάποια συγκεκριμένα πράγματα. ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει κι ας τρώει ό,τι τραβάει η όρεξή του.
απλά, είναι κρίμα λόγω άγνοιας και ημιμάθειας ή ασχετοσύνης να λέμε πράγματα που στα αυτιά ενός ειδικού φανταζουν αστεία, αλλά κάποιον αδαή τον τρομοκρατούν....
αν δεν γνωρίζουμε κάτι, καλύτερα να μη μιλάμε.

miriki
19-09-13, 16:09
Τι να πω. Η ασχετοσύνη που με δέρνει με κάνει να πιστεύω ότι οι φυσικές παραδοσιακές τροφές έχουν την τέλεια ισορροπία στα συστατικά τους χωρίς να πρέπει να ξέρω τις -όζες, τις -ίνες και τα -ίδια ακριβώς που περιέχουν. Είναι δοκιμασμένες μέσα στο χρόνο, είναι πιο εύπεπτες, τα συστατικά τους απορροφήσιμα κατά μεγαλύτερο ποσοστό και επομένως ωφέλιμες. Επίσης περιέχουν από μόνες τους στοιχεία (π.χ. ένζυμα) ή εμπλέκουν διαδικασίες που τις κάνουν πολύ πιο φιλικές στο σώμα μας (ζύμωση, μούλιασμα κλπ). Καλύτερα να μη μιλάω. Όντως.

sofi@p
19-09-13, 19:36
Τι να πω. Η ασχετοσύνη που με δέρνει με κάνει να πιστεύω ότι οι φυσικές παραδοσιακές τροφές έχουν την τέλεια ισορροπία στα συστατικά τους χωρίς να πρέπει να ξέρω τις -όζες, τις -ίνες και τα -ίδια ακριβώς που περιέχουν. Είναι δοκιμασμένες μέσα στο χρόνο, είναι πιο εύπεπτες, τα συστατικά τους απορροφήσιμα κατά μεγαλύτερο ποσοστό και επομένως ωφέλιμες. Επίσης περιέχουν από μόνες τους στοιχεία (π.χ. ένζυμα) ή εμπλέκουν διαδικασίες που τις κάνουν πολύ πιο φιλικές στο σώμα μας (ζύμωση, μούλιασμα κλπ). Καλύτερα να μη μιλάω. Όντως.

δεν είναι υποχρεωτικό όλοι να τα ξέρουμε όλα. εννοείται πως ο καθένας ξέρει κάτι παραπάνω από τον άλλον, εφόσον το έχει σπουδάσει το αντικείμενο.
αν κάποιος πχ, μελέτησε το μέλι, βρήκε τις ουσίες που του δίνουν αντιμικροβιακή δράση και στη συνέχεια έφτιαξε με αυτές ένα συμπλήρωμα διατροφής που να μπορούν να το πάρουν και οι διαβητικοί, είναι κακό???

επίσης να ενημερώσω ότι τα ισχυρότερα δηλητήρια είναι φυσικής προέλευσης. το ότι κάτι είναι φυσικό (βρίσκεται στη φύση) δε σημαίνει ότι κάνει απαραιτήτως καλό...

Julianna
19-09-13, 19:36
απλά, είναι κρίμα λόγω άγνοιας και ημιμάθειας ή ασχετοσύνης να λέμε πράγματα που στα αυτιά ενός ειδικού φανταζουν αστεία, αλλά κάποιον αδαή τον τρομοκρατούν....
αν δεν γνωρίζουμε κάτι, καλύτερα να μη μιλάμε.
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά στο φόρουμ μπορούν να γράφουν και γονείς που δεν είναι διατροφολόγοι ή γιατροί.

Και η κοινή ζάχαρη (σακχαρόζη) είναι υδατάνθρακας και δη δισακχαρίτης που προέρχεται από φυτά, αλλά γνωρίζουμε ότι ούτε καλή είναι ούτε απαραίτητη φυσικά στη διατροφή...

sofi@p
19-09-13, 19:42
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά στο φόρουμ μπορούν να γράφουν και γονείς που δεν είναι διατροφολόγοι ή γιατροί.

Και η γνωστή ζάχαρη (σακχαρόζη) είναι υδατάνθρακας και δη δισακχαρίτης που προέρχεται από φυτά, αλλά γνωρίζουμε ότι ούτε καλή είναι ούτε απαραίτητη φυσικά στη διατροφή...

τα ίδια λέμε... το φυσικό δε σημαίνει ότι κάνει και καλό....

εννοείται ότι μπορεί να γράφει όποιος θέλει αλλά προσωπικά έχω μάθει να μη μιλάω με τόοοοση σιγουριά για πράγματα που δεν έχω σπουδάσει. είναι σαν να μιλάω για την στατικότητα ενός κτιρίου και να λέω τη γνώμη μου για το είδος του σκυροδέματος που πρέπει να χρησιμοποιήσει κάποιος, χωρίς να είμαι μηχανικός.

ε, όταν διαβάζω ότι όποιος βλέπει τη λέξη δεκτρόζη σε ένα τρόφιμο πρέπει να μην το επιλέγει, τότε απλά κάπως μου'ρχεται...

Julianna
19-09-13, 19:53
ε, όταν διαβάζω ότι όποιος βλέπει τη λέξη δεκτρόζη σε ένα τρόφιμο πρέπει να μην το επιλέγει, τότε απλά κάπως μου'ρχεται...
ΟΚ, αλλά από την άλλη είναι πάρα πολύ δύσκολο να πηγαίνεις για ψώνια παρέα με την (ψηφιακή, έστω) βιβλιοθήκη σου μόνο και μόνο για να καταλαβαίνεις τι θα φας!:cool:

Προσωπικά δεν είπα ότι ό, τι είναι φυσικό είναι και καλό. Απλώς οι πληροφορίες που έγραψες για τη δεξτρόζη δεν είδα με ποιό τρόπο σχετίζονται με τη διατροφή, γι' αυτό αντιπαρέθεσα τη ζάχαρη.

Unpluged
19-09-13, 19:55
Να κάνω κι εγώ μία σειρά από χαζές ερωτήσεις? ΟΚ κατάλαβα ότι η δεκτρόζη είναι φυσικό συστατικό. Όμως για να αναφέρεται ξεχωριστά σε ένα τρόφιμο, σημαίνει ότι είναι πρόσθετο. Αυτό τι μπορεί να είναι? Πχ. μπισκότο? γιαούρτι? αρτοπαρασκεύασμα? Στην πράξη λοιπόν σημαίνει ότι το συστατικό αυτό, κάποιος το έχει αφαιρέσει από τη φύση και το έχει προσθέσει σε ένα τρόφιμο, εντάξει? Για ποιο λόγο γίνεται αυτό? Εγώ, όταν φτιάχνω μπισκότα βάζω αυγά, ζάχαρη, αλεύρι, γάλα, βούτυρο. Γιατί να βάλω και δεκτρόζη? -Δεν το λέω περιμένοντας κάποια απάντηση, πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Επίσης δεν αναφέρομαι στα τρόφιμα για ειδικές ομάδες, όπως πχ. τους διαβητικούς. Εκεί το καταλαβαίνω, αλλά αυτοί συνήθως ξέρουν τι αγοράζουν. Το ... τσουρεκάκι όμως, γιατί να έχει δεκτρόζη? (και μη μου πείτε για να συντηρείται ευκολότερα, γιατί κρατάει λιγότερο από της μαμάς μου).
Δεν δαιμονοποιώ, απλά θέλω απλά τρόφιμα. Με κανονικά υλικά. Πάω να αγοράσω αποξηραμένες μπανάνες και πέφτω πάνω στην ύλη της χημείας στην πανελλήνιες. Δεν υπάρχουν απλά τρόφιμα πια?

Επίσης έχω να προτείνω σούπερ γλυκό σνακ
Ρυζογκοφρέτα βουτηγμένη η μισή ή η μία της πλευρά σε κουβερτούρα.

vera
19-09-13, 20:21
Dextrose

Dextrose is more or less an industry term for glucose. Glucose is the most prevalent sugar in the human and the only molecule that the brain can metabolize. Dextrose is refined from corn starch. It has a very high glycemic index (no surprise since it is glucose) and while it contains no fructose, it is still a simple sugar that is very readily absorbed. It is not as dangerous as sucrose but it still is a highly processed product that should be avoided.

http://www.austinscdfriends.com/articles/article/3691412/56576.htm

Διαβαστε το αρθρο και για αλλες γλυκαντικες ουσιες.

sofi@p
19-09-13, 20:25
Να κάνω κι εγώ μία σειρά από χαζές ερωτήσεις? ΟΚ κατάλαβα ότι η δεκτρόζη είναι φυσικό συστατικό. Όμως για να αναφέρεται ξεχωριστά σε ένα τρόφιμο, σημαίνει ότι είναι πρόσθετο. Αυτό τι μπορεί να είναι? Πχ. μπισκότο? γιαούρτι? αρτοπαρασκεύασμα? Στην πράξη λοιπόν σημαίνει ότι το συστατικό αυτό, κάποιος το έχει αφαιρέσει από τη φύση και το έχει προσθέσει σε ένα τρόφιμο, εντάξει? Για ποιο λόγο γίνεται αυτό? Εγώ, όταν φτιάχνω μπισκότα βάζω αυγά, ζάχαρη, αλεύρι, γάλα, βούτυρο. Γιατί να βάλω και δεκτρόζη? -Δεν το λέω περιμένοντας κάποια απάντηση, πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Επίσης δεν αναφέρομαι στα τρόφιμα για ειδικές ομάδες, όπως πχ. τους διαβητικούς. Εκεί το καταλαβαίνω, αλλά αυτοί συνήθως ξέρουν τι αγοράζουν. Το ... τσουρεκάκι όμως, γιατί να έχει δεκτρόζη? (και μη μου πείτε για να συντηρείται ευκολότερα, γιατί κρατάει λιγότερο από της μαμάς μου).
Δεν δαιμονοποιώ, απλά θέλω απλά τρόφιμα. Με κανονικά υλικά. Πάω να αγοράσω αποξηραμένες μπανάνες και πέφτω πάνω στην ύλη της χημείας στην πανελλήνιες. Δεν υπάρχουν απλά τρόφιμα πια?

Επίσης έχω να προτείνω σούπερ γλυκό σνακ
Ρυζογκοφρέτα βουτηγμένη η μισή ή η μία της πλευρά σε κουβερτούρα.'

απλά τρόφιμα, ε? ας πούμε φρούτα και λαχανικά. είσαι σίγουρη σε τί χώμα έχουν μεγαλώσει? αν έχει μολυνθεί ο υδροφόρος ορίζοντας που τα ποτίζει (βλ. Ασωπός)? τί ορμόνες και φυτοφάρμακα τους βάζουν?

Julianna
19-09-13, 20:54
απλά τρόφιμα, ε? ας πούμε φρούτα και λαχανικά. είσαι σίγουρη σε τί χώμα έχουν μεγαλώσει? αν έχει μολυνθεί ο υδροφόρος ορίζοντας που τα ποτίζει (βλ. Ασωπός)? τί ορμόνες και φυτοφάρμακα τους βάζουν?
Από αυτούς τους παράγοντες, όμως, δεν εξαιρείται κανένα τρόφιμο. Αν σ' ενδιαφέρει να "μηδενίσεις τη βλάβη", ο μόνος τρόπος είναι να κόψεις το φαί!

Τα τυποποιημένα προϊόντα είναι πιθανό εκτός από όλα τα παραπάνω να περιέχουν επιπλέον βλαβερά συστατικά.

Επίσης, εγώ τουλάχιστον δεν έχω υπόψη μου καμία μακροπρόθεσμη διατροφή που να θεωρείται καλή και να μην περιλαμβάνει φρούτα και λαχανικά (και μάλιστα σε σεβαστές ποσότητες καθημερινά)...

Unpluged
19-09-13, 21:05
'

Τώρα ποιος δαιμονοποιεί?:lol::lol::lol:

Ας μιλήσουμε σε μία κοινή λογική βάση. Τα ερωτήματά μου παραμένουν..... Επαναλαμβάνω το βασικό: Τι προσθέτουν στις τροφές αυτά τα κατά τα άλλα φυσικά πρόσθετα?

Λαΐδα
19-09-13, 21:08
Εγω ειμαι καπου στη μεση. Δεν υπαρχει περιπτωση να απαγορευσω ας πουμε το συσκευασμενο τσουρεκακι απλα θα προτιμησω το σπιτικο. Για τη φυση κλπ συμφωνω με τη σοφιαπ. Επισης δεν θεωρω οτι τα ' παλιοτερα ' τροφιμα ηταν πιο τγιεινα, ευπεπτα κλπ. Ολες οι επιστημες εξελισσονται με ο,τι καλο και κακο συνεπαγεται αυτο. Και το τσιμπημα απο μεδουσα παλια το κατουρουσαν.... Μετα εβαζαν αμμωνια. Δεν σημαινει οτι ο παλιος τροπος ηταν ο καλυτερος....θεωρω οτι ο τροπος και η συχνοτητα που χρησιμοποιειται η καταναλωνεται καθε τι, το καθιστα καλο η κακο. Οχι δηλαδη η υπαρξη του και μονο.

Julianna
19-09-13, 21:15
Τι προσθέτουν στις τροφές αυτά τα κατά τα άλλα φυσικά πρόσθετα?
Εκτός της συντήρησης, τα πρόσθετα (φυσικά ή τεχνητά) μπορεί να χρησιμοποιούνται για να βελτιώσουν τη γεύση, το χρώμα, το άρωμα, την υφή. Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι, δε γνωρίζω.

Julianna
19-09-13, 21:24
θεωρω οτι ο τροπος και η συχνοτητα που χρησιμοποιειται η καταναλωνεται καθε τι, το καθιστα καλο η κακο. Οχι δηλαδη η υπαρξη του και μονο.
Βάλε όπου τρόπος=ποσότητα και η Φαρμακολογία συμφωνεί μαζί σου!;) Με την προϋπόθεση βέβαια ότι η συχνότητα μπορεί να είναι μηδενική για ορισμένες περιπτώσεις!

miriki
19-09-13, 21:30
θεωρω οτι ο τροπος και η συχνοτητα που χρησιμοποιειται η καταναλωνεται καθε τι, το καθιστα καλο η κακο. Οχι δηλαδη η υπαρξη του και μονο.

Ακριβώς γιαυτό κι εγώ πιστεύω ότι τα παιδιά στο σχολείο ΔΕΝ πρεπει να καταναλώνουν τέτοια πράγματα. Γιατί η τελική συχνότητα και ποσότητα είναι πολύ μεγάλη και γιατί τους διδάσκει πράγματα που δεν είναι ωφέλιμα ως στάση ζωής π.χ. ότι το φαγητό προέρχεται από ένα σακουλάκι.

Unpluged
19-09-13, 21:42
Ακριβώς γιαυτό κι εγώ πιστεύω ότι τα παιδιά στο σχολείο ΔΕΝ πρεπει να καταναλώνουν τέτοια πράγματα. Γιατί η τελική συχνότητα και ποσότητα είναι πολύ μεγάλη και γιατί τους διδάσκει πράγματα που δεν είναι ωφέλιμα ως στάση ζωής π.χ. ότι το φαγητό προέρχεται από ένα σακουλάκι.

Εγώ συμφωνώ. Προγραμματισμένα, όταν το παιδί φεύγει από το σπίτι του, δεν βλέπω το λόγο να πάρει φαγητό περιπτέρου. Υπάρχει και το ψωμί με το τυρί, ας μην ξεχνάμε. Εννοείται αν πεινάσει κάποια στιγμή που είναι στο δρόμο, δεν θα το αφήσω να πεινάει.
Θέλω να πω, ότι το ότι συνηθίζεται και είναι εύκολη λύση δεν το καθιστά και υγιεινό, σωστό. Εγώ δεν είμαι παραδοσιακή νοικοκυρά. Θέλω όμως να δώσω γιαούρτι στα παιδιά και πρέπει να πηγαίνω σε ειδικά μαγαζιά, για να δώσω απλό γιαούρτι, με φρούτα, όπως μου έδινε η μαμά μου. Μήπως το ενισχύουμε εμείς αυτό, με το να μην επιλέγουμε απλά τρόφιμα και να τρώμε ό,τι μας πουλάνε?

vera
19-09-13, 21:46
Επισης το γεγονος οτι κατι προερχεται απο τη φυση αλλα για να φθασει στο πιατο μας εχει υποστει τις μυριες επεξεργασιες δεν το καθιστα φυσικο προιον αλλα επεξεργασμενο. Και τα επεξεργασμενα (βλεπε highly processed ) καλυτερα να αποφευγονται.

sofi@p
19-09-13, 21:51
συμφωνώ 100% με τη Λαίδα.

και για να μη νομίζετε ότι δαιμονοποιώ κάτι (τεχνητό η φυσικό) απλά λέω ότι παν μέτρον άριστον.

στα παιδιά μου δίνω αβγουλάκια βραστά, παξιμάδι με ντομάτα και φέτα (ντάκο), ψωμάκι με τυράκι, σπιτικό κέικ και τυρόπιτα, φρούτα
(αυτά στο σπίτι μας γιατί πάνε σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο-παιδικό και έχω απαλλαγεί από το άγχος του φαγητού, τουλάχιστον τις καθημερινές)
αλλά.....αν τύχει θα φάνε και γλυκό και πατατάκια και παγωτό. δε θα τους απαγορεύσω το είδος αλλά τη συχνότητα κατανάλωσης και την ποσότητα.

miriki
19-09-13, 21:58
Σοφία ξέρεις τι τρώνε στον παιδικό; Έχεις υπόψιν τα κρουασανο-πατατο-πράγματα που σερβίρονται συχνά πυκνά, ακόμη και σε πολύ καλά σχολεία;

Άλλωστε η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, ζητάει ιδέες για το καθημερινό κολατσιό των παιδιών στο νηπιαγωγείο, τι να τους δίνει μαζί, οπότε οι συσκευασίες πραγματικά δεν είναι καλή ιδέα.

Και τέλος δείτε το κι αλλιώς στο σπίτι θα φάνε τα σκ@τολοΐδια τους. Έχετε μια ευκαιρία στο νηπιαγωγείο που θα κάνει τον κακό μπάτσο η δασκάλα να "φορτώσετε" τα υγιεινά στη δική της πλάτη (γιατί αυτήηηηηηηη δεν αφήνει) κι εσείς να δίνετε κατά το δοκούν τα άλλα. Win win περίσταση δε νομίζετε; Και υγιεινά τρώνε τα παιδιά και σωστές διατροφικές συνήθειες και στάσεις ζωής εξασκούν και δε φαίνεστε εσείς οι "στρίγγλες"....

sofi@p
19-09-13, 22:03
Σοφία ξέρεις τι τρώνε στον παιδικό; Έχεις υπόψιν τα κρουασανο-πατατο-πράγματα που σερβίρονται συχνά πυκνά, ακόμη και σε πολύ καλά σχολεία;

Άλλωστε η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, ζητάει ιδέες για το καθημερινό κολατσιό των παιδιών στο νηπιαγωγείο, τι να τους δίνει μαζί, οπότε οι συσκευασίες πραγματικά δεν είναι καλή ιδέα.

Και τέλος δείτε το κι αλλιώς στο σπίτι θα φάνε τα σκ@τολοΐδια τους. Έχετε μια ευκαιρία στο νηπιαγωγείο που θα κάνει τον κακό μπάτσο η δασκάλα να "φορτώσετε" τα υγιεινά στη δική της πλάτη (γιατί αυτήηηηηηηη δεν αφήνει) κι εσείς να δίνετε κατά το δοκούν τα άλλα. Win win περίσταση δε νομίζετε; Και υγιεινά τρώνε τα παιδιά και σωστές διατροφικές συνήθειες και στάσεις ζωής εξασκούν και δε φαίνεστε εσείς οι "στρίγγλες"....

εννοείται πως ξέρω τί τρώνε κάθε μέρα. και μας ενημερώνουν στην αρχή του μήνα αλλά μου τα λέει ο γιος μου χαρτί και καλαμάρι. και όταν τρώνε γλυκό ή τούρτα από κάποιο κέρασμα, μας το γράφουν στο τετράδιο επικοινωνίας.
α, και δε μου αρέσει να φορτώνω σε άλλους τη δύσκολη δουλειά. είμαι αρκετά αυστηρή με τα παιδιά μου (σε πολλά πράγματα) και μου αρέσει να βάζω εγώ τα όρια όχι η δασκάλα. άλλος είναι ο ρόλος της.

love4
20-09-13, 00:15
Κι εγω εδω ως "ειδικος" εχω να προσθεσω -συμφωνωντας με τη σοφιαπ- οτι η αυξημενη περιεκτικοτητα του νερου, του εδαφους και των καρπων σε βαρεα μεταλλα και φυτοφαρμακα κανει οσους εχουν μια επαφη με το αντικειμενο να φοβουνται περισσοτερο τα λαχανικα απο τη ζαχαρη και τη χρωστικη στα τροφιμα..
Για το λογο αυτο εγω προτιμω πχ. τις μπανανες που εχουν σκληρο περιβλημα.
Δυστυχως σε πολλες επαρχιακες πολεις και χωρια εχουν ανιχνευτει στα φρουτα και τα λαχανικα τοσο μεγαλες ποσοτητες βαρεων μεταλλων και φυτοφαρμακων τα οποια εχουνν συσχετισθει ΑΜΕΣΑ με τα ασυνηθιστα υψηλα ποσοστα αναπτυξης κακοηθειων στον πληθυσμο των συγκεκριμενων περιοχων..

teratina
20-09-13, 09:18
οποτε ποτε δ ξερει τι τρωμαι, οσο για το τι να δινουμε στα παιδια ειναι ακομα περιπλοκο το θεμα, παντοσ καλο ειναι να εχει ποικιλια να φαει το μηλο του αλλα αμα φαει κ κανενα κουφετακι smarts δ θα παθει κ τιποτα(πιστευω). οσο για το να μη φαει σοκολατα για να μην παχυνει ειναι οτι ποιο χαζο εχω ακουσει. δηλαδη οποισ φαει τετοια ειναι τετραπαχο ενω εποιο τρωει μονο φαγητο ατμου παει κατευθιαν για τα καλιστεια?

vera
21-09-13, 13:34
Top 10 Inflammatory Foods to
Avoid Like the Plague

http://www.healthy-holistic-living.com/top-10-inflammatory-foods.html