PDA

Επιστροφή στο Forum : 11 χρονη και ΣΕΞ??????

casperαki
03-09-09, 01:30
Λοιπον...δεν ξερω πως να ξεκινησω...
Μια πολυ στενη μου φιλη που ειναι στην ηλικια μου εχει μια μικρη αδελφη ας την πουμε ΜΑρια που ειναι 11 χρονων,την οποια την ξερω απο την κοιλιτσα της μαμας της!Ημουν εκει οταν γεννηθηκε κ καθως μεγαλωνε και την αγαπω πολυ!Η μαμα τους ειναι και αυτη φιλικη και ολα καλα...ΑΛΛΑ...
Η φιλη μου εχει χωρισει και εχει ενα παιδι μικρο μενει μαζι με την μαμα της κ αδελφη της και το παιδακι ολοι μαζι.Αυτη ψαχνωτανε να κανει νεα σχεση...γενικως ψαχνοτανε...Και εμαθα πριν 2 μερες οτι η νεα της σχεση ειναι 21 χρονων(εκεινη 29) και μαλιστα τον γνωρισε <ΜΑΖΙ με την αδελφη της ενα βραδυ που πηγανε βολτα και η αδελφη της τα εφτιαξε με τον φιλο του...που ειναι 15...
Εγω σοκαριστηκα γιατι ειναι μικρη η Μαρια...11....Εχει αρχισει και βαφετε πολυ εντονα(μην το χαρακτηρισω καλυτερα) και να ντυνετε καπως προκλητικα....Πηγα λοιπον απο το σπιτι της κ ηταν η φιλη μου εκει...μιλαγαμε και σε καποια φαση της λεω "που ειναι η Μαρια?"και πεταγετε το παιδακι της 4 μιση χρονων και μου λεει "μεσα κοιματε με τον ταδε!"/....
ΕΜΕΙΝΑ.Η μικρη κοιμοτανε μεσα με το αγορι της!!!και εχει ξαναγινει!!εχει παει κ στο σπιτι του και διανυκτερευσε!ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???Ρωτησα τι λεει η μαμα τους για αυτα και μου απατνησε η φιλη μου οτι το ξερει και το δεχετε αλλα θα την σφαξει της ειπε αν κανει κατι (σεξ_)...Ρωτησα την φιλη μου αν εχει κανει και ειπε οχι αλλα γελαγε...Της ειπα να μου πει την αληθεια δεν θα μαρτυρησω και ειπε "οχι δεν εχει κανει αντε καμια π#$πα να εχει παρει"
ΠΑιδακια μου σας παρακαλω τι να κανω πειτε μου????ειμαι σιγουρη οτι αν δεν εχει κανει σεξ μαζι του ακομα θα το κανει και ειναι ΜΙΚΡΗ.Μαλιστα θα την παει λεε κ στα μπουζουκια σε λιγες μερες που εχει γενεθλια...οδηγαει μηχανακι και εκεινη ανεβενει...κοιματε μαζι του και εχει πει στην αδελφητης οτι ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ κ φιλαει ΥΠΕΡΟΧΑ.....
ΚΟΡΙΤΣΙΑ καμια συμβουλη?κριμα ειναι την αγαπω πολυ.

GEMAKOAL
03-09-09, 01:47
εχω μεινει ..... λαμακας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11 χρονων εκανα ποδηλατο ακομα !!!

βεβαια εχουν αλλαξει οι εποχες ...αλλα και με την επικροτηση της μαμας ??ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ !!
δλδ κοιμουνται μαζι και δεν θα κανουν σεξ , ενω κανουν τα αλλα ???
και τελικα το θεμα ειναι .....κανε οτι αλλο θες ...εκτος απο σεξ ????

οτι και να κανεις , το μπελα σου θα βρεις εφοσον η μαμα της το δεχεται
αν της μιλουσες εσυ της μικρης ??
εχει το θαρρος μαζι σου ? το εχουν ενημερωσει για προφυλαξη ,αντισυλληψη κτλ...
ειλικρινα δεν εχω κατι να σου προτεινω να κανεις
παρα μονο σκεφτομαι οτι τελικα υπαρχουν πολυ κακοι γονεις !!!!!!

dora
03-09-09, 01:48
Τι να κανεις εσυ βρε casperaki οταν η οικογενεια το δεχεται?
Μανα εχει το παιδι και αυτη το ωθει προς τα εκει..
Προσωπικα το μονο που θα εκανα ηταν να αποφευγω απο δω και περα τις επαφες με τη συγκεκριμενη οικογενεια. Και σαφως δεν θα εκανα παρεα με μια γυναικα που ωθει την 11χρονη αδελφη της σε αυτον το δρομο..
Ελεος δηλαδη.. εγω στα 11 επαιζα ακομα με τις κουκλες μου.. μου ειναι αδιανοητο οχι μονο για την κορημου αλλα και για τονγιο μου να κανει σχεση σε τοσο μικρη ηλικια..
Δεν θα μου φανει περιεργο αν αυριο δουμε τη συγκεκριμενη οικογενια στα καναλια και τη μανα φυλακη επειδη ωθει τις κορες στην πορνεια.. καπως ετσι ξεκινανε ολα.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
03-09-09, 01:59
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Με την έγκριση της μαμάς????????Και της μεγάλης αδελφής?????
Μα καλά,τι μυαλό κουβαλάνε....???????
Και κοιμούνται μαζί και δεν...........????????
Ναι,καλάαααα........:rolleyes:
Συγνώμη αλλά......επιτρέπεται αυτό????

elenik
03-09-09, 01:59
Τι να κανεις εσυ βρε casperaki οταν η οικογενεια το δεχεται?

Δυστυχως ετσι ειναι. :sad:

casperαki
03-09-09, 02:00
Με την μικρη μεχρι προσφατα ενιωθα πολυ ανετα για να της ελεγα τα παντα αλλα εχει αλλαξει εχει γινει απομακρη και εχει ενα υφος τωρα λιγο .... ξινο....
Δεν μπορω κιολας να πω κατι γιατι παρακαλεσε την αδελφη της να μην το μαθω γιατι φοβατε οτι θα το πω στην νονα της (η νονα της και αυτη φιλη μου..αλλα νορμαλ ανθρωπος)...κ αν το μαθει η νονα θα γινει χαμος...Οποτε ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ οτι δεν το ξερω...
Μα ναι ειναι δυνατον απο την στιγμη που την αφηνεις να κοιματε με αυτον της απαγορευεις το σεξ>?δεν μπορει να ειναι χαζη η μανα....δεν μπορεινα μην παει το μυαλο της...ελεος...και η αδελφη της να λεει οτι το πολυ να του εχει κανει..αυτο που σας ειπα...λες και ειναι φυσιολογικο.Οταν της ειπα "εισαι καλα?δεν ειναι φυσιολογικο αυτο που γινετε"¨μου απαντησε "τι νομιζεις η Μαρια μεγαλωσε"....<ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΤ Α 11...τον μαιο του 1998 γεννηθηκε....

casperαki
03-09-09, 02:01
Περιοδος της ηρθε πριν γεννησω λιγους μηνες...πες περιπου Φεβρουαριο!...του 2009..

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
03-09-09, 02:02
Βρε casperaki αλήθεια...........πες οτι μας κάνεις πλάκα...........

casperαki
03-09-09, 02:04
οχι κοριτσια σοβαρα....Πλακα κανουν αυτες μαλλον..Την ειχα δει την μικρη 30 αυγουστου νομιζω και ηταν σαν μεγαλη...φουξια κραγιον , κολαν και μεση εξω με εφαρμοστο μπλουζακι και κουρεμα κοντο πολυ μοντερνο...επαθα πλακα.
και να λεει το 4 χρονο ειναι μεσα και κοιματε με τον ταδε...και να λεω εγω ¨δεν καταλαβα τι λες " και ξαναλεει το παιδακι "Η μαρια εχει αντρα και κοιματε μεσα μαζι του!"

casperαki
03-09-09, 02:07
Σκεφτηκα να μιλησω στην μαμα της αλλα μπορει να βρω κ τον μπελα μου στο τελος...Η μεγαλη αδελφη 29 χρονων και αντι να της τα ψαλει την ενθαρυνει...νομιζω οτι την εχει παροτρυνει κιολας προς τα εκει...εχω αρχισει και πιστευω οτι η μικρη εχει δασκαλευτει καλα....

Xamodraki
03-09-09, 02:07
Εχουν ξεφυγει τα πραγματα! Η casperaki ενδιαφερεται περισσοτερο για το κοριτσακι απο την μανα του! Τι να πεις και τι να κανεις, ισως να μπορουσες να βαλεις μυαλο στην φιλη σου, να καταλαβει οτι η αδερφη της ειναι παιδι ακομα και οτι δεν ειναι οι σχεσεις για την ηλικια της. (Αμαν κοριτσι εχω τι θα γινεται σε μερικα χρονια?)

Sam
03-09-09, 02:09
Θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το παρακάτω ποστ

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=526001&postcount=1

αν ισχύει αυτό που λες και θέλεις να βοηθήσεις το παιδί
αρκεί ένα τηλέφωνο στο χαμόγελο του παιδιού .

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
03-09-09, 02:10
Ρε παιδιά επιμένω...........επιτρέπεται αυτό????????
Είναι παιδί ακόμα..............

casperαki
03-09-09, 02:15
Θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το παρακάτω ποστ

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=526001&postcount=1

αν ισχύει αυτό που λες και θέλεις να βοηθήσεις το παιδί
αρκεί ένα τηλέφωνο στο χαμόγελο του παιδιού .

Το διαβασα.Αναφερει για σεξουαλικη κακοποιηση παιδιου απο ενηλικα..ο νεαρος ειναι 15 μονο.
Πες οτι παρω τι να πω?και ποιες θα ειναι οι συνεπειες?πως θα το κανω να μην φανει οτι το εκανα εγω?
Ειναι τοσο τραγικο και απιστευτο που δεν με πιστευετε παιδια...κι ομως δυστυχως ιεναι αληθεια και δεν ειχα ορεξη 2 το πρωι να φτιαχνω παραμυθια.Μακαρι να ηταν.,,,την φανταζομαι σε λιγο καιρο να λεει ειναι εγκυος...

casperαki
03-09-09, 02:17
Ρε παιδιά επιμένω...........επιτρέπεται αυτό????????
Είναι παιδί ακόμα..............

Αυτο θελω να μαθω...δεν νομιζω..ειναι παιδια.Αλλα και ο νεαρος 15 ειναι οποτε δεν ειναι κακοποιησηη...η μανα μπορει να ισχυριστει οτι ειναι μονο φιλαρακια....

Minnie!
03-09-09, 02:22
Απαράδεκτο!!!!!! :x
Με αυτά που ακούω θυμώνω!!!!!!!!
Εμένα η κόρη μου θα πάει Ε΄δημοτικού και ακόμα παίζει με τα παιδάκια της ηλικίας της,κάνει ποδήλατο άντε και καμιά βόλτα, στα goody's για να φάνε και το ευχαριστιέται γενικά το παιχνίδι.Αλλά αυτό πάει πολύ....... τι είναι πιαδιά είναι δεν υπάρχει τίποτα που να σεβόμαστε πια;;;;;;;
Ποιος είναι ο ρόλος του γονέα τα ισοπεδώσαμε όλα........ τι είναι μαγκιά θεωρείται αυτό να ξερουμε και΄μεις που έχουμε παιδιά σε αυτη την ηλικία μήπως θεωρούμαστε ''παλαιών αρχών'' έλεος πια

Sam
03-09-09, 02:42
Πάρε ένα τηλ στο χαμόγελο και πες αυτά που γράφεις εδώ δεν χρειάζεται να
δώσεις τα στοιχεία σου μπορείς να το κάνεις και ανώνυμα

kolibigi
03-09-09, 08:39
Από τη στιγμή που υπάρχει η κάλυψη / ανοχή / αποδοχή του γεγονότος από την οικογένεια πολύ φοβάμαι (και λυπάμαι γι' αυτό) ότι δε μπορεί να κάνει τίποτα το Χαμόγελο του Παιδιού.
Δεν χάνεις όμως τίποτα να το καταγγείλεις...μακάρι να γίνει κάτι.
Πιστεύω επίσης ότι τέτοια γεγονότα θα συμβαίνουν ολοένα και συχνότερα στο μέλλον, και τρελλαίνομαι.
Αρκεί να αναλογιστείτε τι πρότυπα υπάρχουν μέσω τηλεόρασης και ΜΜΕ για τα σημερινά κορίτσια.
Σειρές με μικρομέγαλα γυναικάκια τέλεια βαμένα, χτενισμένα, ντυμένα που έχουν ΠΑΝΤΑ (αθώα?) φλερτ εν γνώση των γονέων τους !!!!!!!
Κάποτε (15-20 χρόνια πριν) έβλεπα σειρές (κυρίως αμερικάνικες) και ο "φιλος" πήγαινε να παραλάβει την "ηρωίδα" από το σπίτι των γονιών της να πάνε στο πάρτυ / λούνα παρκ κλπ και σκεφτόμουνα ότι οι δικοί μου γονείς θα μου έκοβαν τα πόδια, σε αντίστοιχη περίπτωση.
Να που όλα ήρθαν τόσο κοντά μας τελικά

xuito
03-09-09, 09:30
Κάποτε (15-20 χρόνια πριν) έβλεπα σειρές (κυρίως αμερικάνικες) και ο "φιλος" πήγαινε να παραλάβει την "ηρωίδα" από το σπίτι των γονιών της να πάνε στο πάρτυ / λούνα παρκ κλπ και σκεφτόμουνα ότι οι δικοί μου γονείς θα μου έκοβαν τα πόδια, σε αντίστοιχη περίπτωση.Να που όλα ήρθαν τόσο κοντά μας τελικά

Χα-χα! Πέστα-πέστα!
Αυτές οι σκηνές που εμφανίζεται το boyfriend , χτυπάει το κουδούνι , μπαίνει μέσα,
πιάνει ψιλή κουβέντα με τους γονείς κι εμφανίζεται η κοπελίτσα , κατεβαίνοντας τις σκάλες,
φεύγουν μαζί και οι γονείς της κοπέλας κάθονται χαμογελαστοί στην πόρτα και χαιρετάνε το ζεύγος λέγοντας "drive safely" ...ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας...σκέφτομαι το συγχωρεμένο τον πατέρα μου...υπέροχος άνθρωπος...υπέροχος μπαμπάς...αλλά δεν θα ήταν ποτέ πρωταγωνιστής σε τέτοια σκηνή!!!

Casperaki , νομίζω ότι μπορείς να απευθυνθείς στο χαμόγελο του παιδιού , αν το 11χρονο κοριτσάκι ΄το έχει συμβουλέψει λανθασμένα η αδερφή του, σαν παιδάκι θα θεωρεί ότι "έτσι είναι τα πράγματα". Από την άλλη μεριά , σκεφτείτε ότι εκεί μέσα μεγαλώνει και ένα 4χρονο που ήδη θεωρεί φυσιολογικό γεγονός το να κοιμάται η 11χρονη θεία της με το αγόρι της...

ηλιαχτίδα
03-09-09, 09:50
νομίζω η καταγγελία θα πρέπει να γίνει για τη μάνα και την αδερφή. Προφανώς το παιδί αυτά τα μηνύματα παίρνει από την οικογένεια και προς τα εκεί κινείται.... αφού η μαμά και η αδερφή δέχονται ότι μεγάλωσε κι ότι είναι οκ να κοιμάται με τον νεαρό και να κάνει οτιδήποτε άλλο από sex.... Αυτές είναι που κακοποιούν το παιδί ....

monbebe
03-09-09, 10:26
δυστυχως ξερω αρκετες περιπτωσεις οπου απο 11 χρονων ψαχνονταν κοριτσακια για κρεββατι και τσιγαρο και φυσικα με αρκετα μεγαλυτερα αγορια... εγω παντως στα 11 μου δεν μπορουσα να μεινω εξω να παιξω μετα τις 8, οχι να διανοηθω να εχω και γκομενο στο σπιτι... αλλα ολες οι περιπτωσεις που ξερω εχουν να κανουνμε το μυαλο που κουβαλαγαν οι γονεις και την παρουσια στο σπιτι... 2 απο αυτες με χωρισμενους γονεις, -δεν εχω τιποτα με τους χωρισμενους απλα θελω να πω οτι εχει σημασια το μεγαλωμα τους μετα- και αλλη μια οπου η μανα και ο πατερας -που ηταν και κρητικος (υποτιθεται αυστηρος)- της ειχαν πει λεει να κανει οτι θελει απλα με προφυλαξεις! ΝΤΟΙΝΓΚ!!!!

rna
03-09-09, 10:47
φοβατε οτι θα το πω στην νονα της (η νονα της και αυτη φιλη μου..αλλα νορμαλ ανθρωπος)...κ αν το μαθει η νονα θα γινει χαμος...Οποτε ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ οτι δεν το ξερω...
.

Casperaki, εγώ αν ήμουνα στη θέση σου θα το έλεγα αμέσως στη νονά και ας μην μου ξαναμιλούσε η μικρή. Σημασία έχει να αναλάβει ένας άνθρωπος πρωτοβουλία όχι να μην κακοκαρδιστεί ένα παιδί 11 χρονών που δεν καταλαβαίνει τι κάνει αυτη τη στιγμή...

Θα το έλεγα αμέσως στη νονά και εκείνη ας έκανε ό,τι έκρινε πως θα ήταν καλύτερο για την οικογένεια. Από τη στιγμή που λες ότι είναι νορμάλ άνθρωπος, θα κάνει και τις νορμάλ κινήσεις. Πρέπει να κάνει άμεσες κινήσεις γιατί αυτά τα θέματα είναι πολύ επικίνδυνα...:?

Eleftheria
03-09-09, 10:54
casperαki (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14465), μίλα με τη νονά του κοριτσιού για το πώς θα κινηθείτε.
Βγάλτε βόλτα τη μικρή χωρίς τη αδελφή της και συζήτηση στη συζήτηση μήπως ανοιχτεί και σας μιλήσει για το αγόρι της. Οπότε εκεί μπορεί να ξεκινήσετε μια μεγάλη κουβέντα, όχι όμως αυστηρή.
Προφανώς η μικρή θεωρεί ότι μεγάλωσε και προσπαθεί να το δείξει με αυτόν τον τρόπο.

Είναι ακατανόητο και όσο περνά ο καιρός έτσι θα είναι χειρότερα για τη μικρή!

Portishead
03-09-09, 11:12
Εγω αντι για νονες, φιλες και μανες θα ειδοποιουσα καμια κοινωνικη λειτουργό.
Εδω πρόκειται για....."εγκλημα"

Αηδίασα !!!

Vicky68
03-09-09, 11:25
Εγω αντι για νονες, φιλες και μανες θα ειδοποιουσα καμια κοινωνικη λειτουργό.
Εδω πρόκειται για....."εγκλημα"

Αηδίασα !!!
:twisted:Συμφωνω τι καθωμαστε και συζηταμε?:roll:

fraoulopoulitsa
03-09-09, 11:27
Αν νοιάζεσαι και ενδιαφέρεσαι για αυτό το παιδάκι κάτι θα πρέπει να κάνεις. Μπορεί μάνα και αδελφή να μην νοιάζονται για κείνη όμως σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται για αυτό το παιδί όπως η νονά του , και εφόσον γνωρίζεις καλά και εκείνη τι πιο φυσικό να της κάνεις κάποια κουβέντα. Δεν είναι δυνατόν ένα παιδί 11 ετών να κοιμάται με το φίλο της σπίτι,με την ανοχή της μητέρας!!!!
Και αν τώρα κάνει όλα αυτά που λες τότε στα 17-18-20 που υποτίθεται ανακαλύπτουμε τις χαρές του έρωτα εκείνη τι θα κάνει? και γιατί στο κάτω-κάτω να καταστρέψουν την παιδικότητά της σε αυτή την ηλικία? μήπως δεν θα έχει χρόνο αργότερα να βρεθεί με όσους άντρες θελήσει?
Απαράδεκτα πράγματα αυτά. Δεν ξέρω μήπως με πήρανε τα χρόνια και είμαι αναχρονιστική όμως τα παιδιά μέχρι να τελειώσουν το γυμνάσιο τα θεωρώ παιδιά. Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια που ένα αγόρι εκεί περίπου στα δώδεκα σταμάτησε τον άντρα μου στο δρόμο και του ζήτησε να του δώσει ένα τσιγάρο. Μία δυνατή ξυλιά στον πισινό θα σου δώσω του είπε ο άντρας μου και αυτό εξαφανίστηκε με την σχολική του τσάντα να ανεμίζει....

georgia1974
03-09-09, 11:35
11 χρονων επαιζα με τις κουκλες και καναμε ποδηλατο στην γειτονια....
Ειπαμε ΟΚ αλλαξαν οι καιροι ( ειμαι 35 ) αλλα οχι και ετσι ρε παιδια οχι και ετσι !!!!
Ε Λ Ε Ο Σ !!!!!!
Παντως casperαki μου ειναι αυτο που λεμε οτι και να κανεις ειναι λαθος και να επεμβεις ( που μπορεις να βρεις τον μπελα σου ) και να μην κανεις τιποτα και ενα παιδακι να ακολουθησει αυτον τον ασχημο δρομο ( που αυτο φενεται θα γινει στην περιπτωση της μικρης )
....και εχει και την συγκαταθεση της μανας της !!!!
Αληθεια τη μανα ειναι αυτη?????
Casperaki μου κανε οτι σε φωτησει ο Θεος πανω απ ολα να νιωθεις εσυ καλα !!!!

bp-IOLH
03-09-09, 11:59
Έχω σοκαριστεί.
Από τη στιγμή που το δέχεται η οικογένεια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
Εγώ θα τα έλεγα ένα χεράκι και στην φίλη μου (αδελφή της 11χρονης) αλλά και στη μητέρα της 11χρονης κι ας μη μου ξαναμιλούσαν ποτέ.
Επίσης, συμφωνώ με τα κορίτσια που πρότειναν να μιλήσεις και στη νονά.

Γεγονός είναι ότι κάποιοι γονείς χάνουν το μέτρο ή εγώ είμαι υπέρ το δέον συντηρητική.
Ξαδέλφη μου έχει ένα κοριτσάκι 10 χρονών, το οποίο φέτος μεγάλωσε απότομα. Στρογγύλεψε το σώμα, πέταξε στηθάκι και εντός της χρονιάς που μας έρχεται προβλέπω να του έρχεται και η περίοδος. Το κοριτσάκι από μωρό ήταν πάντα αυτό που λέμε "μικρομέγαλο" και η μητέρα χαιρόταν γι' αυτό και το ενθάρρυνε. Το παιδί κάπου έχει μπλεχτεί τώρα, γιατί συγκρούεται μέσα του το παιδί και η έφηβη. Συν το ότι είναι μικρομέγαλο. Καθόμουν το καλοκαίρι με μια ξαδέλφη μου και τις μητέρες μας σε μια καφετέρια και οι γονείς του παιδιού στην άλλη άκρη. Όλα τα παιδιά στην πλατεία έπαιζαν κρυφτό, κυνηγητό κτλ, αλλά το κοριτσάκι δεν έπαιζε με τα παιδάκια παρά ερχόταν και καθόταν με εμένα, την ξαδέλφη μου και τις μητέρες μας. Συμμετείχε στην κουβέντα μας, χωρίς εμείς να το ρωτάμε ούτε να του δίνουμε έναυσμα. Εγώ είχα αισθανθεί πολύ αμήχανα, γιατί πίστευα ότι θα έπρεπε να παίζει με τα υπόλοιπα παιδιά. Αντί γι' αυτό, το κοριτσάκι εξέφραζε απόψεις σα να ήταν 20 χρονών σε διάφορα θέματα, όπως ισότητα ανδρών - γυναικών και τέλος κατέληξε να προβληματίζεται για την ανύπαντρη θεία του. Πέρα από αυτή τη στάση κι αυτές τις απόψεις, προβληματίστηκα και για το χτένισμα και το ντύσιμο του κοριτσιού που παρέπεμπαν οπωσδήποτε σε κοπέλα 16-18 χρονών. Η μητέρα του παιδιού ίσως χαίρεται που το κοριτσάκι της μεγάλωσε και φροντίζει να το ντύνει πιο μεγαλίστικα. Μπορεί και όχι. Πάντως η ουσία είναι ότι η μητέρα του παιδιού είναι σοβαρή γυναίκα και δε θα εξέθετε ποτέ σε κινδύνους το κοριτσάκι της. Όμως το παιδί μεγάλωνει πιο γρήγορα σε σχέση με την ηλικία του.
Όταν άκουσα αυτά που έλεγε το κοριτσάκι συμμετέχοντας στην κουβέντα μας, του εξήγησα ότι σ' αυτήν την ηλικία θα έπρεπε να ασχολείται με το παιχνίδι, τις διακοπές και τα μαθήματά του και όχι να προβληματίζεται για το αν θα παντρευτεί η θεία και τι είδους άντρα θα πάρει και αν θα έχουν ισότιμη σχέση μεταξύ τους. Το κοριτσάκι μου απάντησε ότι έχει άγχος :shock:.
Εκείνη την ώρα ήρθε στην παρέα και η ανύπαντρη θεία, η οποία όταν άκουσε το κοριτσάκι να εκφράζει τους προβληματισμούς του, φούσκωνε από περηφάνια που έχει τόσο έξυπνη ανιψιά.
Σαφέστατα το κοριτσάκι είναι πανέξυπνο αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι καλό για το παιδί να προβληματίζεται με θέματα που απασχολούν τους μεγάλους.
Για το λόγο αυτό ενημέρωσα τη μητέρα του παιδιού για όσα έλεγε το κοριτσάκι στην κουβέντα μας, με το αιτιολογικό ότι το κορίτσι αγχώνεται και προβληματίζεται για πράγματα που δε θα έπρεπε να το απασχολούν σ' αυτή την ηλικία. Η μητέρα μου απάντησε ότι το ξέρει κι ότι το παιδί ήταν έτσι από πάντα και ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Της πρότεινα τότε απλώς να μην παροτρύνει το παιδί να μιλάει γι' αυτά τα θέματα αλλά να του το ξεκόβει ευγενικά και να το στέλνει για παιχνίδι.
Ξέρω κι εγώ? Μπερδεύτηκα, ίσως η γυναίκα προσπαθεί αλλά δεν τα καταφέρνει, πάντως η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε είναι ότι, επειδή καμαρώνει το παιδί της που είναι έξυπνο και μεγαλώνει πριν την ώρα του, ενισχύει την τάση του παιδιού να εμπλέκεται σε θέματα που δεν το αφορούν.

Ξέφυγα από το θέμα και συγγνώμη αλλά εγώ θα τους τα έλεγα ένα χεράκι ολωνών, γιατί αυτό που κάνουν είναι έγκλημα εις βάρους ενός ανήλικου παιδιού που έχασε την αθωότητά του πολύ νωρίς, δυστυχώς (και δεν εννοώ την παρθενία αλλά την αθωότητα που όλα τα παιδιά πρέπει να έχουν).

monbebe
03-09-09, 12:10
μετα αν φουσκωσε η κοιλια ποιος θα φταιει? ή θα παρει τον ευκολο δρομο του καιαδα?

miamama
03-09-09, 12:34
δεν μπορώ καν να το σκέφτομαι αν και το έχω ξανακούσει στο οικογενειακό μου περιβάλλον,λόγω συγγενών που ζούσαν αγγλία!!
κι εγώ κορίτσι έχω...
είμαι 29,ούτε καν να σκεφτούμε τέτοια πράγματα στην ηλικία αυτή.
είχα κι εγώ συμμαθήτριες που στα 15 είχαν ολοκληρωμένη σχέση...
εγώ δεν το σκεφτόμουνα.
περίοδο είχα από ΣΤ' δημοτικού...
ας δεχτούμε ότι άλλαξαν οι εποχές...
τότε στα 15-17 σεξ,τώρα στα 11,σε 10 χρόνια στα 8?
δεν είναι δυνατόν βρε παιδιά.
αλλάζουν οι εποχές αλλά ως ένα σημείο!!!
υπάρχουν και όρια!!!
παιδάκια είναι!!!

twinky
03-09-09, 12:43
Δυστηχώς πλέον θέλει πάρα πολύ προσοχή. Φίλη μου που δούλευε στο Αλεξάνδρας στο τμήμα των εκτρώσεων (δεν άντεξε για πολύ) έλεγε οτι το μεγαλύτερο ποσοστό "γυναικών" που έκαναν έκτρωση είναι ηλικίας 13 ετών!!!!!!!!!!!!!

Γλύκα
03-09-09, 12:43
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!έχω πάθει πλάκα πραγματικά...ο γιος μου είναι 12 ετών κι εντάξει έχει ανησυχίες του στυλ "αυτή είναι όμορφη", "αυτή μου αρέσει" αλλά μέχρι εκεί..μην τρελαθούμε κιόλας!!

Portishead
03-09-09, 12:46
Καμια εποχη δεν αλλαζει.
Καποια πραγματα εχουν να κανουν με την ηθικη και ειναι ανεπηρεαστα απο εποχες.

Απορω που καθομαστε και συζηταμε τι να κανει...

casperαki
03-09-09, 12:54
παιδια δεν νομιζω οτι ειναι η εποχη...τοτε σε λιγα χρονια θα κανουν σεξ 8 χρονα κ ενιαχρονα....ΕΛΕΟΣ....Εχει να κανει πιστευω με τον τροπο που εχει μεγαλωσει μεσα σε αυτην την οικογενεια...Ειμαι πολυ ανοιχτομυαλη εγω δεν εχω προβλημα με εφηβους τατουαζ , σκουλαρικια , και ακομα και το τσιγαρο οσο κακο και αν ειναι αν μαθω οτι καπνιζει ο γιος μου θα ειμαι πολυ ηρεμη απλα θα του εξηγησω ποσο κακο ειναι χωρις υστεριες,,,,γενικως με εχουν κρινει σκληρα επειδη ειμαι δεν θυμωνω ευκολα με αυτα που κανουν τα ΝΕΑ παιδια αλλα αυτη η περιπτωση δεν εχει καμια σχεση...Εντεκα χρονων κοριτσακι ειναι εγκλημα....ειναι ΠΑΙΔΑΚΙ ακομα...τι και αν εχει περιοδο...αν ηταν 14 15 δεν θα τα εγραφα αυτα...ειναι περιεργες φασεις τοτε...αλλα 11>????
Θα μπορουσε να ηταν "ερωτευμενη" να μιλαγε με τις φιλες της για εκεινον...να εγραφε τα ποιηματακια και τα αλλα χαζα Αλλα να κανει ΣΤΟΜΑΤΙΚΟ ΕΡΩΤΑ κα ι να κοιμουνται μαζι>????Στα 15 τι θα κανει????Την απαντηση την ξερουμε ολοι...
Συμφωνειτε να παρω το Χαμογελο?

resident
03-09-09, 12:59
εννοειται ,να παρεις στο ''χαμογελο'' και στη γραμμη της εψυπε(ειναι η τηλ.γραμμη που αναφερεται στην αρχικη σελιδα του parents).Κι αυτο που προταθηκε πριν,να βγειτε μαζι με τη νονα και το κοριτσακι και να του μιλησετε ηρεμα ειναι επισης πολυ καλη ιδεα.Πες μας τις εξελιξεις μολις υπαρξουν,κριμα ειναι να μεγαλωνει ετσι

Portishead
03-09-09, 13:02
Συμφωνειτε να παρω το Χαμογελο?

Ενημερωσε πρωτα την....τελως παντων....ας την πω μανα.....και μετα ΝΑΙ.

Αν δεν θες να εκτεθεις...ρωτα αν μπορουν να πουν οτι εχουν ανωνυμες πληροφοριες.

mitaki
03-09-09, 13:02
Εγώ κασπεράκι συμφωνώ απόλυτα. Ναι να πάρεις και το χαμόγελο του παιδιού και τη νονά του. Αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα. Το κορίτσι είναι ακόμη παιδάκι με όλη τη σημασία της λέξης. Είπαμε να μην είμαστε οπισθοδρομικοί αλλά αυτό είναι κάτι άλλο. Απαράδεκτο να τα βλέπουν μάνα και αδερφή και να τα θεωρούν φυσιολογικά κιόλας!!!!! :twisted:

casperαki
03-09-09, 13:03
Στην νονα της το ειπα και εμεινε με το στομα ανοιχτο..αν και καιρο μου ελεγε οτι την μικρη θα την κανουν σαν τα μουτρα τους,,,,τελικα εγινε...Μου ειπε οτι θα κατεβει στο σπιτι της να τους τα χωσει και να μιλησει στην μικρη...Βεβαια σας το λεω εγω τιποτα δενπροκειτε να αλλαξει...αντιθετως η μικρη θα πεισμωσει περισσοτερο και θα γινει χαμος...θα παρω χαμογελο να μιλησω χωρις στοιχια να δω τι θα με συμβουλεψουν και εκεινοι...Ευχαριστω κοριτσια...

argiro
03-09-09, 13:40
καλά είναι δυνατόν? και μετά σου λένε πανικόβλητες οι μαμάδες οτι τους ξέφυγε η κατάσταση και δεν μαζεύονται τα παιδιά. εμ πώς να μαζευτούν? αν στα 11 κοιμάται με τον γκόμενο στο σπίτι, στα 15 θα φύγει να πάει να μείνει μαζί του, στα 19 θα μείνει έγκυος, θα χωρίσει και η ιστορία θα επαναλαμβάνεται!!!

nicole23
03-09-09, 13:50
Δεν υπάρχει πια παιδική ηλικία...Όταν το σεξ γίνεται προϊον που πουλάει ανεξελεγκτα από όλους αυτά είναι τα αποτελέσματα.. Καλή η ελευθερία του τύπου και της τηλεόρασης, αλλά αν δεν υπάρχει ουσιαστικός έλεγχος από γονείς και αρμόδιους φορείς... κλάφτα.

μαρακικ
03-09-09, 14:48
σε αυτην την ηλικια τσακωνομουν με την αδερφη μου ποια θα παρει την barbie και ποια την cindy..δεν ξερω τοσο πολυ εχουν αλλαξει τα πραγματα???δεν ειμα δα και τοσο μεγαλη 29 ετων ειμαι και την πρωτη ολοκληρωμενη σχεση την ειχα στα 20 και μετα απο 3 χρονια δεσμου.μου προκαλει ιδιατερη αισθηση η σταση της μητερας πως το επιτρεπει αυτο?caspraki μου περα απ το να συμβουλεψεις το κοριτσι δεν μπορεις να κανεις και πολλα υπευθηνη να το κανει αυτο και να συμβουλεψει τα παιδια της ειναι η μητερα και ο πατερας.καταλαβαινεις ομως και συ πως το κοριτσι ειναι πανω στην εφηβεια και ειναι καπως δυσκολα τα πραγματα.αλλα και παλι θα πω πως τα ορια πρεπει να τα θεσει η μητερα αν ¨¨βρησκουν¨¨και τα κανουν (καταλαβαινεις τι εννοω)φυσικα και θα συνεχισει αυτο.

jesgk
03-09-09, 15:55
δεν μπορώ καν να το σκέφτομαι αν και το έχω ξανακούσει στο οικογενειακό μου περιβάλλον,λόγω συγγενών που ζούσαν αγγλία!!
κι εγώ κορίτσι έχω...
είμαι 29,ούτε καν να σκεφτούμε τέτοια πράγματα στην ηλικία αυτή.
είχα κι εγώ συμμαθήτριες που στα 15 είχαν ολοκληρωμένη σχέση...
εγώ δεν το σκεφτόμουνα.
περίοδο είχα από ΣΤ' δημοτικού...
ας δεχτούμε ότι άλλαξαν οι εποχές...
τότε στα 15-17 σεξ,τώρα στα 11,σε 10 χρόνια στα 8?
δεν είναι δυνατόν βρε παιδιά.
αλλάζουν οι εποχές αλλά ως ένα σημείο!!!
υπάρχουν και όρια!!!
παιδάκια είναι!!!

Συμφωνω, κ εγω ειμαι 29, αλλα δεν θελω να διανοηθω την κορη μου να κανει ερωτα απ'τα 11 της!!!! Ειπαμε να ειμαστε μοντερνοι γονεις, να μιλαμε με τα παιδιά μας αλλα καποια πραγματα δεν προκειται να τα δεχθω.

red rose
03-09-09, 16:04
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΗΔΙΑΣΑ ΜΕ ΑΥΤΟ...11ΧΡΟΝΟ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ
ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΑΝΑΣ Κ ΑΔΕΡΦΗΣ??????
ΕΓΚΛΗΜΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ....
ΠΑΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Η ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟ...
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΨΥΧΗ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ
ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ....Κ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΞΕΚΟΨΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ
ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ....
Κ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΝΟΙΑΞΕΙ ΑΝ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ...ΕΣΥ ΚΑΛΟ
ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΕΝΑ 4ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ...
ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ 11 ΣΕΞ!!!ΣΤΑ 14 ΤΙ???ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ?????
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ....

elachl
03-09-09, 16:11
εγω θα εκανα οτι μπορουσε μεσω ολων των φορεων να κανω κατι για το παιδι και θα τους εκοβα και την καλημερα μετα...δεν νομιζω να ταιριαζα με ανθρωπους τετοιας νοοτροπιας..κανε οτι μπορεις να σταματησεις αυτην την αηδια,,,,

SUGARGIRL
03-09-09, 16:19
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΓΝΩΣΤΗ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ,ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΡΟΣ ΕΝΕΡΓΑ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 9 ΕΤΩΝ!!!!! ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΗΤΑΝ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΑΓΟΡΙΑ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΑΝ. ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΕΛΑ ΜΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΑ ΜΑΝΑ ΚΑΤΑ ΚΥΡΗ ΚΑΤΑ ΥΙΟ ΚΑΙ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ. ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΞΕΚΟΨΕ ΞΕΠΑΡΕΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΗ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ. ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙ????!!!!!!:twisted::?::?::?:

annia
03-09-09, 16:26
ο πατερας της μικρης τι λεει για ολα αυτα,τα ξερει?

rna
03-09-09, 17:12
Πιστεύω ότι το θέμα δεν έχει να κάνει με τις ηλικίες όλων μας που το κρίνουμε αυστηρά, ούτε με τις εποχές που έχουν αλλάξει, ούτε φυσικά με το ίδιο το παιδί, το οποίο δεν ξέρει τι του γίνεται. Κατά τη γνώμη μου ευθύνεται αποκλειστικά η νοσηρότητα της συγκεκριμένης οικογένειας και αυτό είναι το λυπηρό και το δύσκολο. Ένα παιδί το παλεύεις και στρώνει, εδώ φαίνεται ότι όλη η οικογένεια έχει σοβαρό πρόβλημα...:???:

Εκτός από τη μάνα που είναι αχαρακτήριστη, μεγάλη ευθύνη έχει και η αδελφή...30 χρονών γυναίκα και μάνα η ίδια, δεν μπορεί να αντιληφθεί τι κακό κάνουν στο παιδάκι αυτό??

eirinitas
03-09-09, 18:48
..<ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΤ Α 11...τον μαιο του 1998 γεννηθηκε....

Γεννιόντουσαν παιδιά το 98?????
Πλάκα κάνω, τα πράγματα είναι σοβαρά. Το καλύτερο είναι να μιλήσει η μητέρα με κάποιον ψυχολόγο να δει πώς θα χειριστεί την κατάσταση γιατί και σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα κυκλοφορούν και πολλά. Το να μείνει έγκυος σε μια τέτοια ηλικία είναι ίσως το λιγότερο...
Στα 11 μου έδερνα τα αγοράκια που μου την έπεφταν και ήθελαν να "τα φτιάξουμε"!

eirinitas
03-09-09, 18:52
Εννοείτε να πάρεις το χαμόγελο αλλά δεν νομίζω να μπορούν να σε βοηθήσουν καθώς το παιδί δεν είναι κυριολεκτικά εγκατελειμένο. Μίλα στην μάνα κι ας γίνει ότι θέλει.

monbebe
03-09-09, 19:36
σε τετοιες καταστασεις ποιος νοιαζεται αν παρεξηγηθουν η μανα ή νονα ή αδερφη, ο μπατζανακης... εγω με το λουρι θα την ειχα! και θα εβαζα την μανα στο μπουντρουμι... αι στα κομματια... μετα με λενε οπισθοδρομικη γιατι ειμαι εναντια στην ατακα "τα παιδια θελουν ελευθερια"...

casperαki
03-09-09, 23:08
Βρεθηκα πριν με την νονα...ειπε πηγε απο το σπιτι σαν να μην τρεχει τιποτα ετσι κ καλα επισκεψη χτυπησε την πορτα και οταν ερωτησε η αδελφη η μεγαλη ποιος ειναι και απαντησε της λενε ενα λεπτο και ακουγε απο μεσα που τρεχανε κλεινανε πορτες κτλ..περασαν 3 λεπτα ειπε για να της ανοιξουν και ειχαν ενα υφος λες και κρυβανε κατι!!!(η μανα ειναι διακοπες, μπαμπας δεν υπαρχει)...Λεει η νονα τι κανουν κτλ και τι εχουν και εχουν αυτο το υφος...Σε καποια φαση η νονα ακουει να βαρανε τον τοιχο (απο δωματιο μερια) και ρωτησε τι ηταν αυτο και της λενε απο την κουζινα ακουστηκε τιποτα δεν ειναι!!!Μετα η νονα πηγε τουλετε Που ειναι διπλα σε δωματιο και πηγε μαζι της η μεγαλη αδελφη και οταν ρωτησε η νονα ποιος ειναι μεσα γιατι ηταν ξεκαθαρο πλεον οτι καποιον κρυβανε ειπε ο γκομενος της αλλα επειδη εινα ι21 ντρεπετε να τον βγαλει και καθετε μεσα,,,,,καλυψε την μικρη δηλαδη....!!!!
Οταν μου τα ειπε αυτα η νονα σημερα ειπαμε μηπως η μανα τους δεν ξερει τιποτα και την πηρα τηλεφωνο...Η συζητηη ειχε ως εξης
ΕΓΩ...Γεια σας κ,Ταδε σηγνωμη που σας ενοχλω εισαστε κ διακοπες.
ΤΑΔΕ...Δεν πειραζει κοπελα μου τι κανεις?\
ΕΓΩ ,,,Καλα ειμαι θελω να σας πω κατι σε περιπτωση που δεν το γνωριζετε,,,,
ΤΑΔΕ...Τι εγινε?
ΕΓΩ....Να , η Μαρια εχει αγορι
ΤΑΔΕ...Ναι το ξερω
ΕΓΩ...Α...το ξερετε?Κοιματε στο σπιτι σας μαζι του στο δωματιο της.
ΤΑΔΕ.,..Ναι το ξερω.
ΕΓΩ...Καλα αφου ειστε ενημερη,,,,απλως ηθελα να σας το πω γιατι δεν ημουν σιγουρη οτι το γνωριζατε...
ΤΑΔΕ...Ενταξει κοπελα μου.Τι κανει το μωρο σου?
και κανα δυο ακομα με ρωτησε διαφορα ασχετα και το κλεισαμε

ΟΠΟΤΕ ????Συμπερασματα δικα σας...
Ξερετε τι?Η μικρη θα τα βαλει και μαζι μου και με οποιον τηες πει κατι...Δεν κανει κατι με το ζορι...Φενεται,,,οσες φορες την ειδα...και δυστυχως ειναι αργα για εκεινην....Εχω πολλες ιστοριες να πω καθως μεγαλωνε τι πραγματα εχουν δει τα ματια μου αλλα δεν με φτανει μεχρι αυριο να σας τα πω,,αλλα ητνα παιδι και παντα ελεγα ..."θα αλλαξουν τα πραματα και σιγα , θα διαφερει αυτη , εξυπνη ειναι" αλλα κοριτσια εκατσα και τα σκεφτηκα ολα και ειναι τζαμπα κοπος.
Αυριο που θα ειμαι μονη στο σπιτι θα παρω το χαμογελο αλλα σας το λεω με σιγουρια δεν θα αλλλαξει κατι...και αν φυγει αυτος ο νεαρος θα εινια καποιος αλλος...και αν για λιγο ειναι νορμαλ κοριτσι της ηλικιας της ποσο θα κρατησει>>>???το βημα προς αυτην την ζωη το εχει κανει....Λυπαμαι παρα πολυ γιατι την αγαπω και την θυμαμαι στο παρκο που πηγαιναμε με τα μακρια της μαλακια που ετρεχε που εκανε ποδηλατο και μου λειπει παρα πολυ..
Να ειναι καλα ευχομαι μεσα στο βουρκο που εχει πεσει οσο περισσοτερο γινετε και να μην παθει τιποτα ευχομαι.

agentP
03-09-09, 23:28
Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και μάλιστα ανώνυμα
Το καλύτερο θα ήταν μία συζήτηση με το παιδί, θα ερχόταν να την έπαιρνες να πάτε βόλτα και να μιλήσετε και να της πεις ότι θεωρείς αυτό που γίνεται λάθος και για ποιους λόγους? Έστω να ξέρει ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν θεωρούν αυτήν την συμπεριφορά φυσιολογική. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει συμπεριφορά, αφού επιδοκιμάζεται από το σπίτι της, απλώς ν' αρχίσει ν΄αμφιβάλει ότι αυτά που κάνει είναι σωστά.
Δυστυχώς έχω ακούσει κι άλλες περιπτώσεις 12χρονων, 13χρονων, δεν πάμε καλά...
Είναι παράνομο, αλλά τι θα κάνεις θα πας να κάνεις μήνυση και στο φίλο της γι αποπλάνηση και στη μάνα της για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου?

bp-IOLH
03-09-09, 23:31
Αυτή δεν είναι μάνα, είναι κτήνος! Δεν υπάρχει άλλη λέξη που να τη χαρακτηρίζει. Αφού με τέτοιο θράσος παραδέχτηκε ότι η 11χρονη κόρη της έχει αγόρι και κοιμούνται μαζί, από εκεί και πέρα τι μπορεί να πει κανείς και τι μπορεί να κάνει κανείς?
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτονται ορισμένοι άνθρωποι. Δηλαδή γιατί το κάνουν αυτό? Χαίρονται που η 11χρονη έχει αγόρι και κοιμάται μαζί του με τις ευλογίες τους? Πιστεύουν ότι το κοριτσάκι έγινε γυναίκα και καμαρώνουν? Ή απλώς αδιαφορούν και σκέφτονται τι στα 11, τι στα 12, τι στα 14?
Είναι κρίμα για το κοριτσάκι που πήρε τέτοιο δρόμο.
Εμένα προσωπικά ποσώς θα με ενδιέφερε το αν θα θυμώσει το κοριτσάκι ή όχι. Θα της τα' λεγα της μάνας και της αδελφής ένα χεράκι.
Πάντως το γεγονός ότι προσπάθησαν να το κρύψουν από τη νονά αποδεικνύει πως ξέρουν ότι είναι κτηνώδες αυτό που επιτρέπουν στο παιδί να κάνει και σημαίνει επίσης ότι δεν το θεωρούν φυσιολογικό, γιατί αν το θεωρούσαν, τότε δεν θα κατέβαλαν τόσες προσπάθειες να κρύψουν τον φίλο στο δωμάτιο.

VENETIA
04-09-09, 07:43
διαβαζω το θεμα αλλα δεν ξερω τι ναπω!!!!! τι μανα και αδερφη και αστα να πανε!!!!11 χρονων!!!!
να παρεις το χαμογελο και να μας πεις τι ειπανε..
θυμηθηκα που οταν ημουν γυμνασιο ητανε μια κοπελα στην γειτονια απο διαλειμενη οικογενεια 13ετων.τα ειχε με ενα 17χρονο καπνιζε κτλ.εμεινε εγκυος και ειχανε και σκοπο να το κρατησουνε!!!!!!!! και να παντρευτουνε και ενημερη και η μανα ετσι?
τελικα λογω ανωριμου συστηματος(καπως ετσι μας το ειχανε πει τελοσπαντων εχουν περασει και 15χρονια-!!!!!!!!-) απεβαλε...
τι ναπω...και εμενα η μανα μου στα 15 με κυνηγουσε να μην γκομενιαζω...

underage
04-09-09, 07:50
εχω μεινει ..... λαμακας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11 χρονων εκανα ποδηλατο ακομα !!!!!!

εγώ έπαιζα με τις barbie!!!!!!!!!!!

τι λέμε τώρα, 11 χρονών ακόμα δεν βγήκε από το αυγό του και ο 15χρονος μικρός είναι, οι γονείς του πως δέχονται να λείπει από το σπίτι.

Ναι η συμβουλή μου είναι μια παλιά παροιμία: Πίτα που δεν τρως μη σε μέλλει κι αν γίνει κάρβουνο!!!!!!!!!!

mor@ki_K
04-09-09, 07:53
Aχ ποσο πολύ νευριάζω με αυτές τις γυναίκες, για ξύλο είναι και όχι για να κάνουν παιδιά!

Τι να κάνει και το κορίτσι, μιμείται συμπεριφορές γλυκειά μου.
Μην απορήσεις αν μάθεις σε λίγο καιρό πως μπορεί να είναι έγκυο.
Και πέρα από το τσ*****ικο θέμα , σοβαρό θέμα είναι πως κυκλοφορούν τόσα πολλά αφροδίσια νοσήματα!!!!

AIDS, κονδυλώματα, μυκητιάσεις και χίλιες δυο αρρώστειες, δηλαδή πέρα από την ευχαρίστηση μετά θα ταλαιπωριέται με τόσες αρρώστειες το μικρό γιατί απ'οτι φαίνεται δεν είναι καθόλου ενημερωμένο!

Χρειάζεται βοήθεια και ενημέρωση τουλάχιστον από κάποιον ειδικό αφού η μάνα και η αδερφή είναι παντελώς αδιάφορες.

DALIA
04-09-09, 07:53
συγνώμι αλλά εγώ εντοπίζω και άλλα φρικιαστικά εκτός από το στοματικό έρωτα της 11χρονης και αυτά που κάνει στο δωμάτιο...

Να γίνοντε όλα αυτά μπροστά στο 4χρονο ??
Η μάνα του 4χρονου με τον 20χρονο??
Εγώ το άμοιρο το 4χρονο σκέφτομαι και που μεγαλώνει...
Την 11χρονη την κάναν σαν τα μούτρα τους και οι 2, τουλάχιστον ας γίνει κάτι για το 4χρονο...σίγουρα πρέπει να ενημερωθει ο πατέρας του πάντως σε τι σπίτι ζει...

casperaki λογικά αφού είναι και στενη σου φίλη την ξέχεσ@ς έτσι δεν είναι ??

casperαki
04-09-09, 09:22
Της ειπα της αδελφης της αυτα που ειχα να πω και στο τελος ειπε οτι δεν ασχολειτε με την μικρη η μανα τους να ασχολειθει κ αφου δεν εχει προβλημα τι να κανει αυτη....δυστυχως πιστευω οτι τους συμφερει ΟΛΟΥΣ αυτη η κατασταση..Η αδελφη γιατι θελει παρεα ανεκαθεν ηθελε μια παρεα να πηγαινει βολτες κτλ μαλιστα εχουμε τσακωθει πολυ ασχημα για το θεμα αυτο απο τοτε που εκανα σχεση με τον αντρα μου γιατι εκοψα τα πολλα πολλα εξω και με ειχε θαψει οτι την γραφω και δεν παωπια για ποτο μαζι της κτλ...εχει τωρα την αδελφουλα της να τα κανει αυτη και να βρισκουν και γκομενους μαζι επειδη την τραβανε οι πιτσιρικαδες ανεκαθεν....Ο μπαμπας τους δεν υπαρχει δεν τον γνωρισαν ποτε(*αλλος μπαμπας της μεγαλης αλλος της μικρης)και ι πατερας του 4 χρονου εχει αλλη σχεση και αυτος 29 νομιζω ειναι βλεπει τον μικρο συχνα τον αγαπαει πολυ και δεν νομιζω να ξερει για το τι γινετε στο σπιτι αυτο....Και η μανα τους επισης νομιζω βολευει γιατι και εκεινη εχει μια σχεση με εναν τυπο κατι χρονια κ η παρουσια της μικρουλας δεν την διευκολινε ωστε να εχει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που ηθελε...Τωρα ολα ΚΑΛΑ για εκεινες....
Περιμενω να παει ο αντρας μου δουλεια κ θα παρω χαμογελο να με συμβουλεψουν και εκεινοι αλλα ανωνυμα,....Απο εκει κ περα δεν θα κανω τιποτα.Πηρα την μαμα τους και σας ειπα ...τα ξερει ολα.
Θα ξαναπω στην αδελφη οτι ειναι αισχος οτι γινετε και στο τελος θα μιλησω στην μικρουλα...δεν θα αλλα ξει κατι αλλα τουλαχιστον θα εχω ησυχη την συνειδηση μου και θα εχει βρεθει καποιος (εγω ) που να της πει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ αυτο που γινετε.

myangel
04-09-09, 09:45
"οχι δεν εχει κανει αντε καμια π#$πα να εχει παρει"

εννοείς αυτό που καταλαβαίνω????? δεν καταλαβαίνω???? ντοινγκ ντοινγκ ντοινγκ
Παναγίτσα μου τι θα γίνει όταν γίνουν 11 τα δικά μας??????

Vicky68
04-09-09, 09:51
"οχι δεν εχει κανει αντε καμια π#$πα να εχει παρει"

εννοείς αυτό που καταλαβαίνω????? δεν καταλαβαίνω???? ντοινγκ ντοινγκ ντοινγκ
Παναγίτσα μου τι θα γίνει όταν γίνουν 11 τα δικά μας??????
Τιποτα δεν θα γινει κοπελα μου:roll:Και η δικια μου 11 ειναι και παιζει ακομα με τις κουκλες.
Απλος το παιδακι αυτο ειναι ατυχο γιατι γεννηθηκαι σε λαθος σπιτι:twisted::twisted:

GEODATOU
04-09-09, 10:27
Τιποτα δεν θα γινει κοπελα μου:roll:Και η δικια μου 11 ειναι και παιζει ακομα με τις κουκλες.
Απλος το παιδακι αυτο ειναι ατυχο γιατι γεννηθηκαι σε λαθος σπιτι:twisted::twisted:

Και εγώ αυτό που σκέφτομαι( λίγο άτοπο το ξέρω) είναι πως ο Θεός κάνει μανάδες τέτοιες γυναίκες και σε άλλες που πεθαίνουν να κρατήσουν στην αγκαλιά τους μια ψυχούλα δεν τις κάνει ποτέ!!!!
Γνώμη μου είναι αν ενδιαφέρεσαι για τη μικρούλα αλλά και για τον μικρούλη να ενημερώσεις όποια αρχή μπορείς!!!!Είναι αδύνατον να κλείνουμε τα μάτια μας σε τέτοιες θυριωδίες!!!!
Και εγώ έχω 2 μικρά παιδάκια και είμαι ανοιχτομυαλή αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα επέτρεπα στο 11χρονό παιδί μου να κάνει τέτοια πράγματα μέσα στο ίδιο το σπίτι μου και μπροστά στα μάτια μου!!!!!

mitaki
04-09-09, 10:38
Γνώμη μου είναι αν ενδιαφέρεσαι για τη μικρούλα αλλά και για τον μικρούλη να ενημερώσεις όποια αρχή μπορείς!!!!Είναι αδύνατον να κλείνουμε τα μάτια μας σε τέτοιες θυριωδίες!!!!

Συμφωνώ απόλυτα. Είναι κρίμα δύο ψυχούλες να πάνε χαμένες. :(

monbebe
04-09-09, 10:48
Είναι παράνομο, αλλά τι θα κάνεις θα πας να κάνεις μήνυση και στο φίλο της γι αποπλάνηση και στη μάνα της για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου?

ναι... γιατι αν κανει αυτα στα 11, μετα τι? και ο αλεξ 11 ηταν και ειδαμε τι εγινε...

baduz
04-09-09, 10:51
Πράγματι πολύ λυπηρό με συγκλονίζει!

Όμως εάν δεν ήμουν ικανή να ελέγξω το παιδί μου (επειδή έχω άλλα πάθη) τότε θα προτιμούσα να τα κάνει μέσα στο σπίτι μου παρά εκτός.

Γιατί εάν την αφήσει να τα κάνει εκτός τότε "Κλαψε μας Χαράλαμπε..."

monbebe
04-09-09, 10:58
εντος εκτος και επι τα αυτα...
αν τα κανει μεσα, τοτε δεν θα κολωσει με τιποτα να τα κανει και εξω!!!

GEODATOU
04-09-09, 10:58
Πράγματι πολύ λυπηρό με συγκλονίζει!

Όμως εάν δεν ήμουν ικανή να ελέγξω το παιδί μου (επειδή έχω άλλα πάθη) τότε θα προτιμούσα να τα κάνει μέσα στο σπίτι μου παρά εκτός.

Γιατί εάν την αφήσει να τα κάνει εκτός τότε "Κλαψε μας Χαράλαμπε..."

Εγώ πάλι αν δεν μπορούσα να ελέγξω και κυρίως να φροντίσω τα παιδιά( επειδή θα με κυρίευαν άλλα πάθη) μου θα προτιμούσα να μου τα πάρουν!!!
Και να κάνω και μια άλλη ερώτηση????Γιαγιάδες - παππούδες δεν υπάρχουν?
Η΄ κάποιος άλλος συγγενείς που να ενδιαφέρεται πραγματικά????

baduz
04-09-09, 11:02
"Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε"

anemoni
04-09-09, 11:10
Έχω πάθει μ ε γ ά λ η πλάκα. Δεν πιστεύω όλα αυτά που διαβάζω. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω. Ειδικά μετά τη συνομιλία σου με την "μητέρα". Η νονά τι δυνατότητα παρέμβασης έχει; Μπορείτε να κάνετε κάτι μαζί; Έχω μείνει άναυδη. Κι εγώ έχω παιδιά στην εφηβεία, κάνουν ερωτήσεις σχετικά με το σεξ, συζητάμε για το θέμα, αλλά ακόμη παίζουν κρυφτό και κυνηγητό... Ειλικρινά έχω ανατριχιάσει και νιώθω απέραντη θλίψη γι αυτό το παιδάκι που αύριο μπορεί να γίνει ξαφνικά μαμά και το δράμα θα επεκαταθεί και σε μάι ακόμη αθώα ύπαρξη...

agentP
04-09-09, 11:13
ναι... γιατι αν κανει αυτα στα 11, μετα τι? και ο αλεξ 11 ηταν και ειδαμε τι εγινε...
Πρέπει να κάνει επώνυμη καταγγελία στην Εισαγγελία Ανηλίκων και να κινήσουν εκείνοι τις διαδικασίες. Εφόσον οι ίδιοι οι γονείς δεν ενδιαφέρονται είναι δύσκολο για έναν τρίτο να ξεκινήσει όλη αυτή τη διαδικασία. Ούτε κοινωνικός λειτουργός αναλαμβάνει άμα δεν δώσει εντολή ο εισαγγελέας. Γι αυτό έγραψα παραπάνω "τι να κάνεις?", αν δεν θέλει η casperaki να μπλεχτεί 100% (με κίνδυνο να κατηγορηθεί από την οικογένεια ότι λέει ψέμματα), δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα, πέρα από μια μεγάλη συζήτηση με τη μικρή.

monbebe
04-09-09, 11:15
οσο το συζηταμε, νομιζω δεν γινεται τιποτα... θελει παρεμβαση και κυριως στη μανα.... α περασει εντελως τυχαια το "χαμογελο" απο εκει να δουμε, τι ωραιες διακοπες θα κανει η μανα...

monbebe
04-09-09, 11:17
σορυ ζεττα δεν ειχα δει την απαντηση σου οσο εγραφα. δεν μπορει να παει δηλαδη καποιος ειδικος να παρεμβει αλλα χωρις να πει οτι ειχαμε καταγγελια απο τον ταδε? απλα να πει οτι "μας ενημερωσαν" και οτι υπαρχουν τα στοιχεια του?

agentP
04-09-09, 11:30
Οι κοινωνικές υπηρεσίες (εκτός από το ότι δεν διαθέτουν αρκετούς κοινωνικούς λειτουργούς και δεν προλαβαίνουν) δεν μπορούν να επέμβουν χωρίς εντολή και εντολή δεν μπορεί να δοθεί χωρίς καταγγελία. Και με ποιο δικαίωμα θα μπει ο ειδικός στο σπίτι και θα ζητήσει να δει το παιδί ή τη μάνα, χωρίς εντολή εισαγγελέα για κοινωνική έρευνα? Απ' όσα γνωρίζω μου φαίνεται από δύσκολο έως αδύνατον.
Παρ' όλα αυτά ας κάνει ένα τηλέφωνο στο "χαμόγελο" γιατί κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

monbebe
04-09-09, 11:35
βασικα δεν ξερω αν το ειπα σωστα... εννοουσα να κανει επωνυμη καταγγελια μεν σε καποια υπηρεσια, αλλα η υπηρεσια να μην βγαλει προς τα εξω το ποιος εκανε την καταγγελια.
αλλα σιγουρα ενα τηλεφωνο στο χαμογελο ή κατι αναλογο δεν θα παει χαμενο... και στην τελικη νομιζω οτι προκειμενου να σωθει ενα παιδακι, πριν καει για τα καλα, ας πανε στα κομματια και οι παρεξηγησεις και ολα...
By the way επιτρεψτε μου να ξερω αν ειμαι μεσα ή εξω απο το χορο...

agentP
04-09-09, 11:45
... αλλα η υπηρεσια να μην βγαλει προς τα εξω το ποιος εκανε την καταγγελια.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό monbebe, αλλιώς θα ήμασταν έρμαια του κάθε ανώνυμου (κακοποραίρετου ή καλοπροαίρετου)

monbebe
04-09-09, 12:07
ναι οκ... αλλα ρε γμτ δεν μπορει να μεινει ετσι...
εκτος αν ολο αυτο ειναι στημενο, η μικρη θελει να το παιξει μεγαλη και πεταει τις ατακες, και η μανα για καποιο λογο το κανει ετσι ωστε να μην ασχολουνται και ανακατευονται αλλοι στα οικογενειακα τους... αλλα επειδη ολο αυτο ειναι ολοκληρο σεναριο, επανερχομαστε στην αρχικη εκδοση, οπου θελει κατι δραστικο!
ο μπαμπας οταν λεμε δεν υπαρχει εννοουμε δεν ζει ή ειναι χωρισμενοι και στον κοσμο του?

casperαki
04-09-09, 12:42
Δεν υπαρχει αλλος συγγενεις...υπαρχει βασικα η ξαδελφη της μεγαλης που ειναι εχει κ αυτη παιδακι (ειναι ο βαφτισιμιος μου αυτος) αλλα δεν μπορει να κανει κατι..Κανει την καλη στην μικρουλα για να της τα λεει να βλεπει τι γινετε και μετα ειδοποει και εμενα και την νονα,Γιατι ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ μονο εκεινη το ξερει,η μαμα της και η αδελφη της.Ουτε εγω ουτε νονα και αυτο ειναι της μικρης το κατωρθωμα ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ να μαθευτει σε μενα και νονα γιατι προφανως φοβατε οτι θα της τα σουρουμε....
Ο μπαμπας της μικρης ειναι καποιος τυχαιος μια περαστικη σχεση πουειχε η μαμα της...τιποτε σοβαρο εμεινε εγκυος ο τυπος δεν ηθελε καμια σχεση και γεννηθηκε το μικρο.Της μεγαλης ο μπαμπας μενει σε αλλη πολη εκτος Αθηνων και δεν εχει δει το παιδι του απο μικρο μικρο που ηταν δεν εχουν καμια σχεση βασικα και να θελανε κατι δεν ξερουν και που ακριβως βρισκετε,,,
Ακομα δεν εχει φυγει αντρας μου.,Δεν θελω να μαθει οτι πηρα τηλ γιατι και χτες που πηρα την μαμα τους μου ειπε γιατι ανακατευομαι και θα βρω τον μπελα μου.
Περιμενω να παει δουλεια

monbebe
04-09-09, 12:59
χ@στα κι αστα η υποθεση δηλαδη....

fraoulopoulitsa
04-09-09, 17:30
βασικα δεν ξερω αν το ειπα σωστα... εννοουσα να κανει επωνυμη καταγγελια μεν σε καποια υπηρεσια, αλλα η υπηρεσια να μην βγαλει προς τα εξω το ποιος εκανε την καταγγελια.
αλλα σιγουρα ενα τηλεφωνο στο χαμογελο ή κατι αναλογο δεν θα παει χαμενο... και στην τελικη νομιζω οτι προκειμενου να σωθει ενα παιδακι, πριν καει για τα καλα, ας πανε στα κομματια και οι παρεξηγησεις και ολα...
By the way επιτρεψτε μου να ξερω αν ειμαι μεσα ή εξω απο το χορο...

Μπορεί να κάνει επώνυμη καταγγελία στην κοινωνική υπηρεσία του Δήμου ή της Νομαρχίας και να πάει κοινωνική λειτουργός να κάνει έρευνα στο σπίτι, όμως έχει δικαίωμα η μητέρα της μικρής να ρωτήσει ποιος έκανε την καταγγελία και τότε ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να πει το όνομα του καταγγέλοντος, οπότε δεν νομίζω πως μπορεί να κρυφτεί. Όσο για το χαμόγελο του παιδιού δεν πιστεύω ότι πηγαίνει βόλτες έτσι χωρίς επώνυμη καταγγελία και χωρίς να έχει ερευνήσει πρώτα αν η καταγγελία είναι βάσιμη. Και στις δύο περιπτώσεις η κοπέλα που θα κάνει την καταγγελία σίγουρα θα βρεθεί στα πυρά της οικογένειας και όχι μόνο αυτό αλλά όταν μία κοινωνική λειτουργός πάει για έρευνα ειδοποιεί την οικογένεια για την ημέρα και την ώρα που θα πάει οπότε εκείνοι απλά θα φροντίσουν τα πράγματα που θα δει να είναι μια χαρά , η μικρή θα έχει δασκαλευθεί κατάλληλα για το τι θα πει και όλα θα είναι μια χαρά. Θα βρουν και μία δικαιολογία για το λόγο τον οποίο έγινε η καταγγελία και δεν θα ξανασχοληθεί κανένας.
Μάλλον επί προσωπικού θα πρέπει να κινηθείς....

alcyon
04-09-09, 18:36
Στο χαμόγελο του παιδιού! ΑΜΕΣΩΣ!!!
Αυτά τα παιδιά... είναι παιδιά όλων μας. Όταν οι φυσικοί γονείς και φυσικοί συγγενείς δεν ενδιαφέρονται, δε μπορούμε να τους στρέψουμε κι εμείς την πλάτη.

Επώνυμα ή ανώνυμα, δεν έχει σημασία. Κι αυτό γιατί πρώτη προτεραιότητα είναι τα παιδιά και οχι οι σχέσεις μας με τους νοσηρούς ενήλικες.

monbebe
04-09-09, 20:49
Επώνυμα ή ανώνυμα, δεν έχει σημασία. Κι αυτό γιατί πρώτη προτεραιότητα είναι τα παιδιά και οχι οι σχέσεις μας με τους νοσηρούς ενήλικες.

oh yes...

elachl
04-09-09, 21:03
λοιπον κοριτσια δυστυχως το χαμογελο προσφερει ενα τεραστιο εργο αλλα οι αρμοδιοτητες του σταματανε σε ενα συγκεκριμενο σημειο.δηλαδη κανει καποιος την καταγκελεια στελνουν σημα στον εισαγγελεα και τελος...δεν μπορουν να επεμβουν περισσοτερο.μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.κατηγκειλα για ενα παιδακι που δεν ζει καλα ακριβως διπλα μου.το εχω πει απο το φλεβαρη και πιασαμε σεπτεμβρη και ειναι ακομα εδω,,,το κρατος δυστυχως δεν εσπευσε να ενεργησει...ισως οταν το αγορακι παει φανταρος τοτε να κανουν κατι..ειναι για γελεια το ποσο επειφανειακα βλεπουν αυτα τα σοβαρα ζητηματα.εχω κανει ΤΑ τηλεφωνα σε προνοια .,το ιδιο τροπαρι.το εξεταζουμε.ως ποτε?ουφ τα θυμηθηκα παλι...τελικα κατεληξα οτι δεν γινεται τιποτα σεν αυτον τον τοπο....και μιλαω για παιδακι 3 ετων

G.STONE
04-09-09, 21:21
Δυστυχώς μου έρχονται στην μνήμη κάποιες πολύ άσχημες αναμνήσεις όταν η γλώσσα η δική μου και της μητέρας μου ΄΄μάλλιασε '' να λέμε στην μαμά (φίλη μας ) 12χρονης ότι βλέπουμε την κόρη της με αγόρια να ξενυχτάει και να καπνίζει και ότι πρέπει να δράσει άμεσα...Πάντα μας απαντούσε :΄΄έχω εμπιστοσύνη στην Χριστίνα μου΄΄...

Αποτέλεσμα ? το κορίτσι βρέθηκε νεκρό ή μάλλον δολοφονημένο απο υπερβολική δόση... σε ηλικία 14 ετών.

Κάνε ότι μπορείς, μίλα στην μητέρα της!

Συγνώμη αν σας ψυχοπλάκωσα κορίτσια .

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
04-09-09, 21:34
Διαβάζω τόσες μέρες το θέμα και κρατιόμουνα να μην απαντήσω γιατί έχω νευριάσει πάρα πολύ. Είναι μάνα αυτή; τι θέλει να καταλήξει η κόρη της σαν αυτήν και ακόμη χειρότερα διοτι οι εποχές έχουν αλλάξει; Ηδη και η μεγάλη της κόρη σ΄αυτό το δρόμο είναι. Αλλά η μικρή; 11 χρονών; είναι δυνατόν να πέρνει π.... και τα υπόλοιπα από τώρα; τα παιδικά της χρόνια πότε θα τα ζήσει; θα παλιμπαιδίζει στα 40 με 3 εξώγαμα παιδιά; Καλά που και ο φίλος της μικρής εκτός από τον φίλο που πάσσαρε στην αδελφή δε πάσαρε και στη μαμά, να γίνει εκει μέσα της .....το κάγκελο! Ε ΜΑ ΠΙΑ!
ΚΑΤΑΓΚΕΛΙΑ ΑΜΕΣΩΣ. Επώνυμη, ανώνυμη, ότι θες. Τι θα χάσεις; Τέτοιες φιλίες να σου λείπουν . Ασε που θα σώσεις ένα παιδάκι (αν και νομίζω ότι είναι λίγο αργά) Θεε μου, και έχω και κόρη μη μου λάχει τίποτα τέτοιο!

bp-IOLH
04-09-09, 22:32
Κασπεράκι, τελικά μας διαφώτισες σχετικά με τη μητέρα και την αδελφή και έτσι εξηγείται η συμπεριφορά της 11χρονης.
Μάνα, κόρη κι αδελφή θεωρούν απολύτως φυσιολογικές τέτοιες συμπεριφορές.
Μίλα όπου μπορείς να μιλήσεις και ζήτα βοήθεια απ' όπου μπορείς, χωρίς να σε νοιάζει το τι θα πουν αυτές. Το κοριτσάκι είναι πάρα πολύ μικρό και δεν νοιάζεται κανείς γι' αυτό. Κάπως πρέπει να προστατευτεί.
Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
04-09-09, 22:43
Κάνε ότι μπορείς, μίλα στην μητέρα της!

.............και τι να της πει?Δεν είναι κάτι που δεν γνωρίζει,ίσα-ίσα,το επικροτεί κι απο πάνω.....ίσως και (για κάποιο λόγο) να το επιδίωξε κιόλας.......:twisted:
Για τα σίδερα είναι και η μάνα και η φίλη σου,έκαναν ένα παιδί να χάσει την παιδικότητά του..........και αυτό είναι ασυγχώρητο έγκλημα!

MarcoPolo
04-09-09, 22:46
Παρασκευη 13 σιγουρα εχεις θυμωσει πολυ με το συγκεκριμενο θεμα και δικαιως, αλλα ξαναδιαβασε το κειμενο σου και ειμαι σιγουρη οτι οταν το δεις με ψυχραιμια θα καταλαβεις οτι εναν συγκεκριμενο ατυχεστατο χαρακτηρισμο που αφορα παιδια πρεπει να τον διορθωσεις.

Ελπιζω να μην παρεξηγηθεις αλλα ο χαρακτηρισμος αυτος δεν ταιριαζει ουτε στο φορουμ γονιων ουτε σε μια μανουλα.

casperαki
05-09-09, 02:20
Κοριτσακια σας ευχαριστω που γραφετε τις συμβουλες σας...γιατι σε καποια φαση πριν βαλω το ποστ σκεφτηκα οτι αφου η μαμα δεν εχει προβλημα μηπως ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ κιολας...αλλα οχι..ντροπη μου που το σκεφτηκα αυτο.
Δεν πηρα τηλ το χαμογελο πηγε ο αντρας μου για δουλεια εντεκα και ....και αυριο καθετε,,,αν παρω απο κινητο καποια στιγμη που θα ειμαι εξω παλι το 1056 θα παρω ξερετε?γιατι θα παω γυμναστηριο αυριο να τους παρω τοτε.
και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ,

christiana08
05-09-09, 07:18
Παρασκευη και 13,εχει δικιο η Marco Polo.
Ξαναδιαβασε το και διορθωσε το γιατι ειναι πολυ χοντρο,κοπελα μου.
Και ελπιζω να ηταν η διατυπωση ατυχης.

melina_g
05-09-09, 10:16
Δυστυχώς δεν μου κάνει εντύπωση... Και σίγουρα δεν έχει να κάνει με τις εποχές... Και σίγουρα το αποτέλεσμα αυτό έρχεται όταν οι γονείς είναι πολύ...."προοδευτικοί" αλλα και όταν είναι πολύ...."συντηριτικοί". ΄
Όταν ήμουν 13 και η ξαδέρφη μου 12 (παιδί πολυ αυστηρών γονιών), μου ζητούσε να της κάνω πλάτες για να κάνει σεξ με τον 18χρονο φίλο της!!!:o Εννοείται πως αρνήθηκα, το είπα στη μαμά της και απο τότε συναντιόμαστε μόνο σε γάμους και βαπτίσεις (μου το κρατάει...)
Επίσης επειδή τα ανήψια μου την πέρασαν πρόσφατα αυτή την ηλικία και τα έζησα απο κοντά, είδα πως πρώτα από όλα τα κορίτσια παύουν να ντύνονται και να συμπεριφέρονται (όχι όλα αλλα τα περισσότερα) σαν 11χρονα, βάφονται, φοράνε προκλητικά ρούχα κτλ και έχουν αγόρια στην ηλικία τους ή και μεγαλύτερα με τα οποία εγώ η ίδια σε πάρτυ του ανηψιού μου τα είδα να φιλιούνται (κανονικά όμως) κι έμπηξα τις τσιρίδες....!
Η καταγγελία δεν νομίζω πως θα κάνει κάτι.... Πιθανότατα και εισαγγελέας να παρέμβει (που δεν το νομίζω) θα κάνει κάποια σύσταση.
Αυτό που θα έκανα εγώ τώρα πια;;; Μια συζήτηση με τη μικρή. Ούτε με τη μάνα της, ούτε με την αδερφή της. Όχι για να της πω αν είναι σωστό η λάθος γιατί σιγά να μην ακούσει... Μόνο για τους κινδύνους τους ηθικούς και τους σωματικούς γιατί δεν νομίζω πως κάποια απο αυτές θα έχει κάτσει να ενημερώσει το παιδί....:( Όσο για την παιδική ηλικία του παιδιού αυτού.....πάει χάθηκε δυστυχώς.

bp-IOLH
05-09-09, 11:40
Επίσης επειδή τα ανήψια μου την πέρασαν πρόσφατα αυτή την ηλικία και τα έζησα απο κοντά, είδα πως πρώτα από όλα τα κορίτσια παύουν να ντύνονται και να συμπεριφέρονται (όχι όλα αλλα τα περισσότερα) σαν 11χρονα, βάφονται, φοράνε προκλητικά ρούχα κτλ και έχουν αγόρια στην ηλικία τους ή και μεγαλύτερα με τα οποία εγώ η ίδια σε πάρτυ του ανηψιού μου τα είδα να φιλιούνται (κανονικά όμως) κι έμπηξα τις τσιρίδες....!

Δε φταίνε όμως τα παιδιά που βάφονται και ντύνονται "μεγαλίστικα" και προκλητικά. αλλά οι γονείς που το επιτρέπουν.
Ίσως είμαι πολύ συντηρητική εγώ, ίσως επειδή δεν έχω παιδιά, δεν ξέρω.
Άποψή μου είναι ότι τα παιδιά πρέπει να ζουν ακριβώς στην ηλικία τους και να μην χάνουν την παιδικότητά τους.

agentP
05-09-09, 11:49
Δε φταίνε όμως τα παιδιά που βάφονται και ντύνονται "μεγαλίστικα" και προκλητικά. αλλά οι γονείς που το επιτρέπουν.
Ίσως είμαι πολύ συντηρητική εγώ...
Όπως λέει και η μεγάλη μου αδελφή, μη λες τίποτα, κάτσε να δεις ολόκληρο το έργο... Είμαστε μάλλον συντηρητική οικογένεια, αλλά η 15χρονη ανηψιά μου, εδώ και 3 χρόνια, ντύνεται και βάφεται με τρόπο που δεν εγκρίνει κανείς στην οικογένεια. Δεν φταίνε πάντα οι γονείς, τα παιδιά είναι παιδιά της εποχής τους κι όχι μόνο των γονιών.
Επίσης η αδελφή μου που είναι καθηγήτρια σε λύκειο, μου λέει ότι τα παιδιά κάνουν πλέον ακρότητες στην ηλικία του γυμνασίου και στο λύκειο σοβαρεύουν.
Το σημαντικό, είναι να έχουν κάποιες βασικές αρχές από το σπίτι, που στην περίπτωση που περιγράφει το casperaki φαίνεται να μην υπάρχουν, με πρώτη όσον αφορά το σεξ, ότι γίνεται μεταξύ δύο συναινούντων ενηλίκων.

bp-IOLH
05-09-09, 12:06
Όπως λέει και η μεγάλη μου αδελφή, μη λες τίποτα, κάτσε να δεις ολόκληρο το έργο... Είμαστε μάλλον συντηρητική οικογένεια, αλλά η 15χρονη ανηψιά μου, εδώ και 3 χρόνια, ντύνεται και βάφεται με τρόπο που δεν εγκρίνει κανείς στην οικογένεια. Δεν φταίνε πάντα οι γονείς, τα παιδιά είναι παιδιά της εποχής τους κι όχι μόνο των γονιών.
Επίσης η αδελφή μου που είναι καθηγήτρια σε λύκειο, μου λέει ότι τα παιδιά κάνουν πλέον ακρότητες στην ηλικία του γυμνασίου και στο λύκειο σοβαρεύουν.
Το σημαντικό, είναι να έχουν κάποιες βασικές αρχές από το σπίτι, που στην περίπτωση που περιγράφει το casperaki φαίνεται να μην υπάρχουν, με πρώτη όσον αφορά το σεξ, ότι γίνεται μεταξύ δύο συναινούντων ενηλίκων.

Έχεις δίκιο Ζέττα, καμιά φορά δεν μπορούν και οι γονείς να επιβληθούν και το σημαντικότερο είναι να υπάρχουν τουλάχιστον βασικές αρχές.

beloved
06-09-09, 01:04
pateras den uparxei stin oikogeneia?

eirinitas
06-09-09, 10:14
Η γενική πορεία είναι: αν κάνουν ακρότητες στο γυμνάσιο ,στο λύκειο είναι εκτός ελέγχου!
Λυπάμαι που το λέω αλλά η 11χρονη μάλλον είναι πια καμμένο χαρτί...

antigoni84
06-09-09, 16:58
πάρε στο χαμόγελο του παιδιού γρήγορα,το παιδί είναι εκτεθειμένο σε αρρώστιες,πιθανές εγκυμοσύνες και δεν μπορώ να σκεφτώ τι αλλο

VENETIA
06-09-09, 19:18
ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 11 ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟ!!!!!! ΔΕΝ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΠΑΕΙ...ΠΩΠΩ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ ΤΩΡΑ!!!!!

ssttaa
06-09-09, 20:18
τουλάχιστον κάποιος να τους πεί ότι πρέπει η μικρή να κάνει άμεσσα το εμβόλιο κατά των ανθρώπινων κονδυλωμάτων! πέρα απο το κοινωνικό και το ψυχολογικό θέμα, η υγεία του παιδιού κινδυνεύει άμεσσα :(

zalk για να σου φάει κάποια τον άντρα πρέπει να βρεί το κατάλληλο κενό στη σχέση σας....

Κοριτσομανα
06-09-09, 22:31
Μηπως να πιανατε το νεαρο και να τον λεγατε οτι θα τον καταγγειλετε στην αστυνομια, για αποπλανηση ανηλικου και γενικα να τον απειλουσατε; Ισως να φοβηθει και να κοψει μονος του τα δεσμα τους.

Το να μεινει εγκυος και να εχει εξωγαμο, ειναι φοβερο. Ομως το ιδιο φοβερο ειναι να παει να κανει εκτρωση και να μεινει στο χειρουργειο, γιατι ξερω απο γνωστο μου που τα ειχε με 14-15 χρονων κοπελλα, ο γιατρος φοβηθηκε να προχωρησει σε εκτρωση γιατι φοβηθηκε για τη ζωη της μικρης κοπελλας. Τελικα παντρευτηκαν και ζουνε μια χαρα, εκαναν και δευτερο παιδι και εχουν περασει σχεδον 10 χρονια ηδη μαζι,αλλα αν συνεβαινε κατι αλλο; Συνηθως τετοια παλικαρια καταφευγουν στις εκτρωσεις και εχουν το κεφαλι τους ησυχο.

Επισης, οι μητερες των κοριτσιων αυτων, συνηθως θελουν να ξεφορτωθουνε την αναληψη ευθυνων της διαπαιδαγωγησης της κορης και συνηθως ειναι ευχαριστημενες οταν οι κορες μενουν εγκυες και τις ξεφορτωνονται σε αλλο σπιτι. Οχι οτι δε βοηθανε μετα, αλλα παντως μυαλο δεν εχουν να συνειδητοποιησουν σε τι κινδυνους αφηνουν την κορη τους να εμπλακει.Εχω στο νου μου τετοια μητερα γι' αυτο και τα γραφω αυτα.

athoa
06-09-09, 23:06
Κασπεράκι και κορίτσια καλησπέρα,
απ'οτι αντιλαμβάνομαι πρόκειται για οικογένεια άστα να πάνε,αλλά αφού υπάρχει η συναίνεση όλων και κυρίως της μητέρας της ανήλικης,μια επώνυμη καταγγελία στην εισαγγελία,γιατί το Χαμόγελο δεν επιλαμβάνεται σε τέτοιες περιπτώσεις(δεν δικαιούται εξάλλου να κάνει κουμάντο σε ξένες οικογένειες,όσο προβληματικές και να είναι..) δεν τίθεται καν θέμα.

Η μικρή μπορεί ακόμα και να παντρευτεί αύριο αν η μητέρα υπογράψει!!Και αν είναι τόσο εξώλης και προώλης η μητέρα θα σπεύσει να υπογράψει.Οπότε τι συζητάμε;;

Πάντως πές της φίλης σου οτι το AIDS ,ο ιός HIV-κονδυλώματα και ο έρπης κολλάει και με τις π...πες, οπότε αφού συναινούν στο αίσχος μήπως να ενημέρωναν και το κοριτσάκι,μπάς και το σώσουν;;!!

Ώρε τί με περιμένει...τη μάνα!!!Τί να πρωτοπώ στο παιδί μου αύριο,ρε φούτη;;Την προπαίδεια ή πώς μπαίνει το προφυλακτικό;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-09-09, 09:01
Aυτό το θέμα με στεναχωρεί και με εξοργίζει ταυτόχρονα. Σταματάω την παρακολούθηση γιατί με χαλάει. Πάντως τόσο καιρό μια καταγγελία έπρεπε ΗΔΗ να είχε γίνει. Δυστυχώς κάποιοι γονείς είναι εξαιρετικά επικινδυνοι!

ΣΜΑΡΑΓΔΑ
07-09-09, 12:52
Είναι τραγικό !!!! Πόσο νωρίς χάνουν τα παιδιά πια την παιδικότητα τους ???? Πάντως νομίζω ότι η ρίζα του κακού είναι αυτή η "μάνα" ο Θεός να την κάνει..........αυτής πρέπει να ρίξει κάποιος ένα χέρι ξύλο, μπας και συνέλθει......

Casperaki μίλησες τελικά με το χαμόγελο ????

bp-IOLH
07-09-09, 21:02
τουλάχιστον κάποιος να τους πεί ότι πρέπει η μικρή να κάνει άμεσσα το εμβόλιο κατά των ανθρώπινων κονδυλωμάτων! πέρα απο το κοινωνικό και το ψυχολογικό θέμα, η υγεία του παιδιού κινδυνεύει άμεσσα :(

Δυστυχώς, για να κάνει το εμβόλιο πρέπει να κλείσει τα 12. Δε χάνεις όμως τίποτε κασπεράκι να τους το πεις και να το ψάξουν, ώστε να γίνει έγκαιρα. Το παιδί κινδυνεύει και όχι μόνο από τον ιό των κονδυλωμάτων αλλά και από πολλά άλλα.

Είναι τραγικό !!!! Πόσο νωρίς χάνουν τα παιδιά πια την παιδικότητα τους ???? Πάντως νομίζω ότι η ρίζα του κακού είναι αυτή η "μάνα" ο Θεός να την κάνει..........αυτής πρέπει να ρίξει κάποιος ένα χέρι ξύλο, μπας και συνέλθει......

Ακριβώς, ένα χέρι ξύλο και σε μάνα και σε αδελφή μπας και πάνε τα μυαλά στη θέση τους. Έλεος πια!

vickytsoch
08-09-09, 11:12
εγω μετρουσα μερες για να παντρευτω, οταν η δικη μου ανιψια ηταν τριτη δημοτικου. Ενα απογευμα που ημασταν οι δυο μας με ρωτησε αν ειχα κανει σεξ με τον Γιαννη. Της απαντησα οτι οχι γιατι τα καλα κοριτσια περιμενουν να παντρευτουν και μονο τοτε κανουν σεξ με τον αγαπημενο τους. Μου ειπε λοιπόν, να μην περιμενω... να αναψω ενα βραδυ κερια, να βαλω ενα ωραιο νυχτικό και να τον περιμενω στην πολυθρονα. "και να το κανετε στην πολθρονα" μου ειπε...

ειχα μεινει αναυδη. Ημασταν οι δυο μας και δεν ηξερα τι να κανω. Να την μαλωσω?? Επρεπε??? ή επρεπε να μην την μαλωσω για να μην το κανει χειροτερο??? Ειχα κολλησει, ειχε στεγνωσει το στομα μου και σκεφτομουν: "γρηγορα βικυ ! πρεπει κατι να της πεις..."
της ειπα απλα οτι ειναι βλακειες αυτα που λεει. Ηρεμα... Οτι εγω δεν τα ξερω αυτα που λεει και οτι δεν ειναι συμπεριφορα για τα καλα κοριτσια αυτα. Τα κοριτσια που τα κανουν αυτα, χανουν τον σεβασμο και δεν τις θελει κανενας.... Πολυ ηρεμα...

φυσικα ενημερωσα την ξαδερφη μου. Επισης ηρεμα μου ειπε ευχαριστω που της απαντησα ετσι. Μου ειπε οτι σε εκεινη δεν λεει τετοια πραγματα, αλλα λεει σε άλλους ενηλικες. (φιλες και αδερφες της μαμας της δλδ.) και οτι μιλαει με το σχολειο για να δει κι αυτη τι πρεπει να κανει. Δεν της εχω ξαναμιλησει απο τοτε για αυτο το θεμα. Εχουν περασει 3,5 χρονια τωρα και η ανιψουλα μου ειναι σε καλο δρομο. Δεν βαφεται σουπερ (αντε κανα λιποσαν που βαζει 3 κιλα για να γυαλιζει), δεν ντυνεται σουπερ, παει μονο στο παρκακι απεναντυ απο το σπιτι της. Μονο που ειναι όλη μερα στο Internet και εχει συνεχως το κινητο στο χερι...

DALIA
08-09-09, 11:23
χμ...βίκυ ούτε αυτό που της είπες νομίζω ότι ήταν το σωστό...δηλ. να της πεις ψέματα όταν σε ρώτησε αν το κάνατε με τον Γιάννη...το'χω ξαναπεί, παιδιά είναι, δεν είναι χαζά...

vickytsoch
08-09-09, 11:52
μα δεν ηταν ψεμματα.......

(:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:<----- όλα τα Online μελη γελανε!!!!!!! )

myangel
08-09-09, 11:55
γκουχ γκουχ...
θα πνιγώ πρωινιάτικα...

:)

DALIA
08-09-09, 12:21
:lol:<----- όλα τα Online μελη γελανε!!!!!!! )

με όλη την ειλικρίνεια μου θα σου πω ότι το σκέφτηκα αλλά ήμουν διακριτική όπως πάντα...:lol::lol:
δεν ήθελα να σε προσβάλω παιδί μου λέμε....

casperαki
08-09-09, 12:39
Πηρα τηλ αλλα δεν βλεπω να γινετε τιποτα.Ειπα ανωνυμα τι συμβαινει και δυστυχως επειδη δεν εχω αποδειξεις οπως ειπε και επειδη ο νεαρος ειναι και αυτος ανιλικος δεν μπορουν να κανουν κατι περα απο μια συσταση αλλα θα παρει καιρο μου ειπανε.Και εφοσον η μαμα συμφωνει σιγουρα αν γινει συσταση θα αρνηθει τα παντα και θα πει οτι ειναι φιλοι και τιποτε δεν συμβαινει...Ειδικα οταν το ιδιο το κοριτσακι προσπαθει να κρυψει την αληθεια απο ατομα δικα της που ξερει οτι θα την "μαλωσουν" δεν θα παραδεχτει τιποτα το πιο πιθανο.....Τωρα τι εννοουν συσταση δεν καταλαβαινω ουτε γιατι θα κανει καιρο...Παντως νεοτερα δεν εχω της καταστασης.

VENETIA
08-09-09, 13:21
τοτε να τους τα πεις εσυ...μπορει να ειναι δσυκολο και να υπαρχει ενταση αλλα σε νοιαζει?
εμενα δεν θα με ενδιεφερε παντως να εχω σχεσεις με τετοια ατομα...
πες οτι σε προβληματιζει μπας και τους ταρακαουνησεις..καλυτερα απο το να δεις μια εξελιξη που αργοτερα θα σε στεναχωρησει..τουλαχιστον να ξερεις πως εκανες οτι μπορουσες...

agentP
08-09-09, 13:53
Δεν είναι ανάγκη να καυγαδίσεις, μίλα μόνο στο παιδί, πες και στη νονά του να μιλήσει. Κι αν μπορείτε κάνε άσχετα πράγματα της ηλικίας της μαζί της, βόλτες κλπ για να ξεφεύγει λίγο κι απ' το σπίτι και απ' το "γαμπρό".

VENETIA
08-09-09, 14:02
Δεν είναι ανάγκη να καυγαδίσεις, μίλα μόνο στο παιδί, πες και στη νονά του να μιλήσει. Κι αν μπορείτε κάνε άσχετα πράγματα της ηλικίας της μαζί της, βόλτες κλπ για να ξεφεύγει λίγο κι απ' το σπίτι και απ' το "γαμπρό".

ναι αλλα ειναι πιθανο να καβγαδισουν αυτες μαζι της επειδη θα "χωθει" στην ζωη τους..γιαυτο ειπα πως θα υρχει ενταση..μακαρι να μπορεσετε να μιλησετε ομορφα και πολιτισμενα..

fraoulopoulitsa
08-09-09, 14:07

και εγώ κάπως έτσι θα αντιδρούσα.Η κατά μέτωπο προσέγγιση από ένα άτομο κοντινό στην οικογένεια μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα από έναν άσχετο ξένο επαγγελματία (τουλάχιστον στην ψυχολογία του παιδιού). Στην ψυχολογία του γονέα τώρα σίγουρα ο ξένος θα τους έτριζε περισσότερο τα δόντια. Όμως σου λέω ξανά αν μπλέξεις με υπηρεσίες δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με τίποτα, άσε που η οικογένεια θα υποψιαστεί ότι τους έχεις υπό επίβλεψη και το αποτέλεσμα θα είναι να είναι πιο επιφυλακτική και να τα κάνει πιο κρυφά.

DALIA
08-09-09, 14:31
και εγώ κάπως έτσι θα αντιδρούσα.Η κατά μέτωπο προσέγγιση από ένα άτομο κοντινό στην οικογένεια μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα από έναν άσχετο ξένο επαγγελματία (τουλάχιστον στην ψυχολογία του παιδιού). Στην ψυχολογία του γονέα τώρα σίγουρα ο ξένος θα τους έτριζε περισσότερο τα δόντια. Όμως σου λέω ξανά αν μπλέξεις με υπηρεσίες δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με τίποτα, άσε που η οικογένεια θα υποψιαστεί ότι τους έχεις υπό επίβλεψη και το αποτέλεσμα θα είναι να είναι πιο επιφυλακτική και να τα κάνει πιο κρυφά.

και εκτός αυτού από τη στιγμή που οι ενήλικες γυναικες τις οικογένειας είναι ενήμερες και το επιτρέπουν και από τη στιγμή που η μικρή το γουστάρει όλο αυτό, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι πιστεύεται ότι θα βγει στο να ασχοληθεί κάποιος....
Ας γίνει τουλάχιστον κάτι για το 4χρονο..την κατάληξη του 11χρονου κατά 90% την ξέρουμε...

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
08-09-09, 14:35
Συγνώμη...........αλλά πως να μιλήσεις και τι να πεις σε ανθρώπους που νομίζουν οτι δεν τρέχει μία???Είτε το θεωρούν φυσιολογικό αυτό,ή δεν δίνουν φράγκο για την μικρή γιατί τους "βολεύει" σε πολλά πράγματα........δύσκολες και "αρρωστημένες" καταστάσεις,που στο τέλος πάντα την πληρώνουν τα παιδιά........γιατί και ο 4χρονος,ωραία βιώματα θα έχει από την παιδική του ηλικία για αυτά τα θέματα........

monbebe
08-09-09, 14:45
γιατί και ο 4χρονος,ωραία βιώματα θα έχει από την παιδική του ηλικία για αυτά τα θέματα........

ουυυ... να χαρω εγω παραδειγματα! αν βλεπει αυτα στα 4, νομιζω οτι ειναι σιγουρο οτι θα κανει κατι χειροτερο νωριτερα απο τα 11 του χρονια...

agentP
08-09-09, 15:15
Ναι, έχετε δίκιο ότι είναι δύσκολο και ότι πιθανόν να μην αλλάξουν και πολλά πράγματα, αλλά η άλλη επιλογή είναι να μην κάνει απολύτως τίποτα, να κλείσει τα μάτια και να τους αποφεύγει. Και μετά? λύθηκε το πρόβλημα?
Τουλάχιστον αν μιλήσει, το κοριτσάκι α) θα καταλάβει ότι κάποιος ενδιαφέρεται για την κατάσταση β) ότι η κατάσταση αυτή δεν είναι φυσιολογική και δεν εγκρίνεται από ανθρώπους που αγαπάει και εκτιμάει γ) ότι είναι μια επικίνδυνη συμπεριφορά και πρέπει να προστατεύεται και δ) όταν "φάει τα μούτρα της" με τον νεαρό, πιθανόν να ζητήσει βοήθεια.
Δεν πιστεύω ότι είναι κανείς στα 11 καμένο χαρτί και ότι δεν έχει καμία ελπίδα. Στήριξη χρειάζεται. Σίγουρα η caperaki δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα, ενδεχομένως ούτε μία μητέρα να μπορούσε. Το να αφήσει όμως απλώς την κατάσταση να πάρει το δρόμο της, ούτε αυτό θα λύσει κανένα πρόβλημα.

DALIA
08-09-09, 15:25
δυστυχώς ζεττα μου ΤΙΠΟΤΑ δεν θα λύσει το πρόβλημα...ούτε η μία εκδοχή, ούετ η άλλη..
το μόνο που θα μπορούσε να κάνει το casperaki είναι να πει της μικρης πως έχουν τα πράγματα, να την προετοιμάσει ότι αργα ή γρήγορα θα φάει τα μούτρα της και αν τη χρειαστεί θα είναι εκεί...

agentP
08-09-09, 15:29
δυστυχώς ζεττα μου ΤΙΠΟΤΑ δεν θα λύσει το πρόβλημα...ούτε η μία εκδοχή, ούετ η άλλη..
το μόνο που θα μπορούσε να κάνει το casperaki είναι να πει της μικρης πως έχουν τα πράγματα, να την προετοιμάσει ότι αργα ή γρήγορα θα φάει τα μούτρα της και αν τη χρειαστεί θα είναι εκεί...
Αυτό ακριβώς, τουλάχιστον ένας άνθρωπος ενδιαφέρεται...

DALIA
08-09-09, 15:34
Λοιπόν θα σας πω ένα παράδειγμα..αληθινό..
Ήμαστε από παιδιά παρέα, όλοι τρελλοκομεία και μέσα στην τρέλλα...
ένας από αυτούς (κουμπάρος μου ) μπλέκει με ναρκωτικά άσχημα...Τότε κάναμε θυσίες για το φίλο μας..του δώσαμε πολλές ευκαιρίες..του σταθήκαμε..ψάξαμε και ενημερώσαμε και γονείς πως μπορεί να βοηθηθεί..επί χρόνια δίπλα του...όλοι ξέραμε τι τον ώθησε στα ναρκωτικά..οι γονείς του...ο πιο θαραλέος από εμάς το είπε με όμορφο τρόπο στους ίδιους τους γονείς....πέρυσι την πρωτομαγιά συναντήσαμε τυχαία τους γονεις του...
Τελικά γιάυτούς ξέρετε ποιος έφταιγε....εμείς που σταματήσαμε μετά από 7 χρόνια να του στεκόμαστε....

Τα συμπεράσματα δικά σας..

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
08-09-09, 15:40
Λοιπόν θα σας πω ένα παράδειγμα..αληθινό..
Ήμαστε από παιδιά παρέα, όλοι τρελλοκομεία και μέσα στην τρέλλα...
ένας από αυτούς (κουμπάρος μου ) μπλέκει με ναρκωτικά άσχημα...Τότε κάναμε θυσίες για το φίλο μας..του δώσαμε πολλές ευκαιρίες..του σταθήκαμε..ψάξαμε και ενημερώσαμε και γονείς πως μπορεί να βοηθηθεί..επί χρόνια δίπλα του...όλοι ξέραμε τι τον ώθησε στα ναρκωτικά..οι γονείς του...ο πιο θαραλέος από εμάς το είπε με όμορφο τρόπο στους ίδιους τους γονείς....πέρυσι την πρωτομαγιά συναντήσαμε τυχαία τους γονεις του...
Τελικά γιάυτούς ξέρετε ποιος έφταιγε....εμείς που σταματήσαμε μετά από 7 χρόνια να του στεκόμαστε....

Τα συμπεράσματα δικά σας..

Εννοείται οτι πάντα φταίνε οι άλλοι και ποτέ εμείς...........:evil:

DALIA
08-09-09, 15:44
Εννοείται οτι πάντα φταίνε οι άλλοι και ποτέ εμείς...........:evil:

ένα που ήθελα να πω είναι αυτό και το άλλο ότι στο τέλος ότι και να κάνεις θα βγεις και φταίχτης...

α και έχει και κερασάκι η ιστορία μου...μου ζητούσαν τα ρέστα...μετά βάλαν και τα μεγάλα μέσα ( πεθερα μου ) γιατί δεν του έδωσα να βαφτίσουν το παιδί μου και δεν ντρέπομαι...:cool:

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
08-09-09, 15:53
ένα που ήθελα να πω είναι αυτό και το άλλο ότι στο τέλος ότι και να κάνεις θα βγεις και φταίχτης...

α και έχει και κερασάκι η ιστορία μου...μου ζητούσαν τα ρέστα...μετά βάλαν και τα μεγάλα μέσα ( πεθερα μου ) γιατί δεν του έδωσα να βαφτίσουν το παιδί μου και δεν ντρέπομαι...:cool:

:shock::shock::shock:
Το έχω πάθει κι εγώ αυτό..........πέσανε όλοι οι δικοί του πάνω μου να μου πούνε ότι δεν ξέρω τι λέω και το "κόβει όποτε θέλει"...........ναι,το κόβει.....από 17 χρονών με αυτή την καραμέλα ζεί και αυτός και οι δικοί του........(και είναι 38 σήμερα.......ελπίζω και αύριο.......:-?)

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
08-09-09, 15:58
Και για να μην χαλάμε το θέμα..........θεωρώ οτι η άρνηση είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε όλες τις καταστάσεις......Όταν κάποιος θεωρεί οτι δεν υπάρχει πρόβλημα,είναι δύσκολο να θελήσει να βοηθηθεί.......

alcyon
08-09-09, 15:59
......... κι επίσης.... δεν πρόκειται να πειστεί πως χρειάζεται βοήθεια, όσο κι αν του το λένε οι άλλοι. :(

monbebe
08-09-09, 16:16
ξερετε καμια καμηλα να κοιταει την καμπουρα της? ποτε... ολο των αλλων βλεπει...

bp-IOLH
08-09-09, 17:40
Πριν καμιά 10αριά χρόνια συνειδητοποίησα οτι μια φίλη μου ειχε ψυχολογικά που όλο και χειροτέρευαν. Προσπαθούσα να την πείσω να επισκεφτεί ψυχολόγο αλλά φυσικά δεν το παραδεχόταν ότι είχε πρόβλημα.
Όταν η κατάσταση έφτασε στο μη περαιτέρω, ενημέρωσα αρχικά τη μητέρα της. Η μητέρα της είχε και η ίδια ψυχολογικά και είχε νοσηλευτεί μάλιστα. Σίγουρα αισθάνθηκε άσχημα, όταν της μίλησα και μου είπε ότι η κόρη της είναι μια χαρά και μάλιστα με ύφος που δε σήκωνε περιθώρια να φέρω αντίρρηση. Μίλησα στον αδελφό της κοπέλας, αρνήθηκε κι αυτός ότι έχει πρόβλημα η αδελφή του. Μετά μίλησα στον πατέρα, μαύρα μεσάνυχτα κι αυτός, με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι δεν έχει τίποτε.
Εγώ τρωγόμουν με τα ρούχα μου αλλά δε με βοηθούσε κανείς.
Να μην τα πολυλογώ μάνα και κόρη είχαν κλειστεί μέσα στο σπίτι και δεν ήθελαν πολλά πολλά με κόσμο. Η μάνα είχε καταλάβει ότι η κόρη της ήταν σε άσχημη κατάσταση αλλά δεν ήθελε να το παραδεχτεί και προσπαθούσε να το αντιμετωπίσει μόνη της. Φανταστείτε ότι δεν είχε μιλήσει ούτε στον άντρα της ουτε στο γιο της. Τελικά, αφού και η μάνα ήταν σε άθλια κατάσταση, μη αντέχοντας άλλο, αυτοκτόνησε. Κεραυνός εν αιθρία.
Τότε συνειδητοποίησαν όλοι ότι και η μάνα και το κορίτσι ήταν χάλια και άρχισαν έναν τιτάνιο αγώνα να βοηθήσουν τουλάχιστον το κορίτσι.
Μετά από χρόνια θεραπείας η φίλη μου είναι πολύ καλύτερα.
Όμως έπρεπε να χαθεί μια ψυχή, για να γίνει αυτό?
Η κατάθλιψη χτυπάει αδιακρίτως και δυστυχώς παραμένει ταμπού και πολλοί δεν θέλουν να το παραδεχτούν, με αποτέλεσμα να μην βοηθούν τους ανθρώπους τους, γιατί δεν θέλουν να το παραδεχτούν ή ντρέπονται τον κόσμο.
Κάπως έτσι και με τα ναρκωτικά, κάπως έτσι και με πολλά άλλα πράγματα συμβαίνει.
Δυστυχώς.

fraoulopoulitsa
08-09-09, 21:54
Απλά καλό θα είναι να μιλήσει στο κοριτσάκι με ήρεμο τρόπο και να της εξηγήσει κάποια πράγματα ώστε να ξέρει ότι όταν τύχουν τα δύσκολα κάποιος την νοιάζεται και μπορεί να τη βοηθήσει (αυτό είναι και το πραγματικό της καθήκον), γιατί αν στραφεί σε μένα και αδελφή τρέχα γύρευε τι μπορεί να της πούνε στα δύσκολα.

bp-IOLH
08-09-09, 23:10
Κορίτσια, απόψε βρέθηκα με μια φίλη που δουλεύει εθελοντικά στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, της είπα την περίπτωση της 11χρονης και μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο να παρέμβει το Χαμόγελο, γιατί ακόμη και εισαγγελέας να παρέμβει, η μητέρα και η αδελφή θα τα καλύψουν, οπότε δε θα γίνει κάτι.

casperαki
09-09-09, 00:12
kαι εμενα μου ειπανε οτι δυσκολα αλλα δεν ανεφεραν τιποτα για εισαγγελια.Ειπανε οτι θα γινει συσταση αλλα θα αργισει.Δεν καταλαβαινω τι εννοουν.

casperαki
09-09-09, 00:13
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.και εσενα ιολη που ρωτησες την φιλη σου.
Θα μιλησω με την μικρη οχι αγρια φυσικα.Απ΄λα θα της πω μερικα πραγματα και μια ενημερωση για προφυλαξη και αρρωστιες και οτι κολλανε ακομα και με στοματικο....ευχομαι ολα να της πανε καλα...

νούφαρο
09-09-09, 17:59
με το ζόρι κρατιέμαι να διαβάσω τις 5σελίδες..
τραβάω τα μαλλιά μου........:shock::rolleyes::confused:
ΑΙΣΧΟΣ....
casperaki δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα....
αναρωτιέμαι πως κάνεις παρέα με την αδερφή.... η κοπέλα είναι αχαρακτήριστη, κενή, χωρίς αισθήματα και στοιχειώδη παιδεία, κατά λάθος/τύχη μάνα, κατάφτυστη.... τι σου προσφέρει η φιλία της??? δε μιλάμε εδώ για ελαττώματα.......:roll:

"βρωμιά" ......:twisted:
πουθενά δε βλέπω αγάπη, οικογενειακή ατμόσφαιρα, απλά κοινόβιο..... και μη χειρότερα προσεχώς...:shock::shock::twisted::twisted:

κάτι τέτοια γίνονται και σκέφτομαι μήπως τελικά πριν τεκνοποιήσουμε πρέπει να περνάμε από ψυχολογικό έλεγχο, επιτροπή, από κόσκινο η ζωή μας, η καθημερινότητά μας? (ξέρω είναι ακραίο αλλά...... τι άλλο επί του πρακταίου μπορεί να γίνει??) πως κάνουν στις υιοθεσίες??
ΤΙ χρωστάνε τα παιδάκια? γιατί να μην έχουν επιλογή???

και ναι είμαι ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ θέλω τα παιδιά μου τα ανήψια μου τα βαφτηστήρια μου (αισίως μέχρι σήμερα 6) & όλα τα παιδάκια, στα 11, στα 12 στα 13 , μέχρι τουλάχιστον τα 16 να ζουν σαν παιδιά της ηλικίας τους, γερά να είναι όλα θα τα μάθουν όλα θα τα ζήσουν όλα θα τα απολαύσουν....

σύνεση πάνω από όλα............

νούφαρο
09-09-09, 18:26
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.και εσενα ιολη που ρωτησες την φιλη σου.
Θα μιλησω με την μικρη οχι αγρια φυσικα.Απ΄λα θα της πω μερικα πραγματα και μια ενημερωση για προφυλαξη και αρρωστιες και οτι κολλανε ακομα και με στοματικο....ευχομαι ολα να της πανε καλα...

ενώ τίποτα άλλο από αυτό που σκοπεύεις να κάνεις.....
κι όπως λες όλα να πάνε καλά..... θα είσαι απλά θεατής....

ΚΟΥΚΛΑΚΙ
10-09-09, 12:38
Λοιπον...δεν ξερω πως να ξεκινησω...
Μια πολυ στενη μου φιλη που ειναι στην ηλικια μου εχει μια μικρη αδελφη ας την πουμε ΜΑρια που ειναι 11 χρονων,την οποια την ξερω απο την κοιλιτσα της μαμας της!Ημουν εκει οταν γεννηθηκε κ καθως μεγαλωνε και την αγαπω πολυ!Η μαμα τους ειναι και αυτη φιλικη και ολα καλα...ΑΛΛΑ...
Η φιλη μου εχει χωρισει και εχει ενα παιδι μικρο μενει μαζι με την μαμα της κ αδελφη της και το παιδακι ολοι μαζι.Αυτη ψαχνωτανε να κανει νεα σχεση...γενικως ψαχνοτανε...Και εμαθα πριν 2 μερες οτι η νεα της σχεση ειναι 21 χρονων(εκεινη 29) και μαλιστα τον γνωρισε <ΜΑΖΙ με την αδελφη της ενα βραδυ που πηγανε βολτα και η αδελφη της τα εφτιαξε με τον φιλο του...που ειναι 15...
Εγω σοκαριστηκα γιατι ειναι μικρη η Μαρια...11....Εχει αρχισει και βαφετε πολυ εντονα(μην το χαρακτηρισω καλυτερα) και να ντυνετε καπως προκλητικα....Πηγα λοιπον απο το σπιτι της κ ηταν η φιλη μου εκει...μιλαγαμε και σε καποια φαση της λεω "που ειναι η Μαρια?"και πεταγετε το παιδακι της 4 μιση χρονων και μου λεει "μεσα κοιματε με τον ταδε!"/....
ΕΜΕΙΝΑ.Η μικρη κοιμοτανε μεσα με το αγορι της!!!και εχει ξαναγινει!!εχει παει κ στο σπιτι του και διανυκτερευσε!ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???Ρωτησα τι λεει η μαμα τους για αυτα και μου απατνησε η φιλη μου οτι το ξερει και το δεχετε αλλα θα την σφαξει της ειπε αν κανει κατι (σεξ_)...Ρωτησα την φιλη μου αν εχει κανει και ειπε οχι αλλα γελαγε...Της ειπα να μου πει την αληθεια δεν θα μαρτυρησω και ειπε "οχι δεν εχει κανει αντε καμια π#$πα να εχει παρει"
ΠΑιδακια μου σας παρακαλω τι να κανω πειτε μου????ειμαι σιγουρη οτι αν δεν εχει κανει σεξ μαζι του ακομα θα το κανει και ειναι ΜΙΚΡΗ.Μαλιστα θα την παει λεε κ στα μπουζουκια σε λιγες μερες που εχει γενεθλια...οδηγαει μηχανακι και εκεινη ανεβενει...κοιματε μαζι του και εχει πει στην αδελφητης οτι ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ κ φιλαει ΥΠΕΡΟΧΑ.....

kalimera koritsi!!!!
i alitheia einai oti to thema einai poli lepto.Apo ti stigmi pou exei tin anexeia tis manas k tis aderfis oti ki an peis to pio pithano einai oti tha se agnoisei afou kseroume poli kala oti ektos oti oi epoxes einai poli diaforetikes einai se mia ilikia pou nomizei oti megalwse k thelei na
fairetai san megali.Se auto fisika ftaiei k i aderfi tis pou bgainei k kanei gnwrimies mazi me tin aderfi tis.Logiko einai i mikri na tin exei san protipo.
Simvouli mou einai apla na simvoulepseis filika ti mikri sto ti prepei na proseksei fisika.kseroum poli kala oti to thema tis epafia einai to mono efkolo, oi sinepeies tou meta omws.....k idiws se autin tin ilikia!!!!
Kali apitixia sou euxomai k ola na pane kala!!!!!Perimenw ta kalitera nea.

Μαρια Στυλιανακη
10-09-09, 18:43
Εγω σοκαριστηκα γιατι ειναι μικρη η Μαρια...11....Εχει αρχισει και βαφετε πολυ εντονα(μην το χαρακτηρισω καλυτερα) και να ντυνετε καπως προκλητικα....
γενικα΄η άποψή μου είναι ότι όταν ένα παιδί θέλει να μεγαλοδείξει, και να φαινεται "σεξυ" αυτό μπορεί να έχει χίλιους λόγους και να προέρχεται και απο παραδείγματα που παίρνει το παιδί είτε απο την οικογενειακή ζωή είτε και απο την τηλεόραση ή άλλα μέσα.
Παντού η σεξουαλικότητα χρησιμοποιείται σαν πόλος έλξης των καταναλωτών - ακομα και τα παιδιά βλέπουν διαφημίσεις με κοριτσάκια που φορούν κραγιόν και ροζ μινι!

Σεξουαλική κακοποίηση
Συνήθως τα παιδιά που έχουν υποστεί κάτι τέτοιο εμφανίζουν συμπεριφορές που δεν είναι της ηλικίας τους, στα σεξουαλικά θέματα!!
Είναι ένα σημάδι που θα έπρεπε να θέσει σε συναγερμό την οικογένεια αυτή.
http://www.obrela.gr/ekstrateia_paidikh_kakopoihsh.htm

ένα απο τα σημάδια:

Ακατάλληλη σεξουαλική δραστηριότητα με παιχνίδια ή αντικείμεναΔηλαδή αν βλέπετε ένα μικρό κορίτσι που φέρεται με σεξουαλικό τρόπο λες και είναι γυναίκα, είναι μια ένδειξη για σεξουαλική κακοποίηση...
Δεν σημαίνει βεβαια ότι όλα τα παιδιά που φέρονται έτσι έχουν κακοποιηθεί ή τους συμβαίνει κάτι ενάντια στην θέλησή τους,
αλλά εάν είναι κάτι πολύ έντονο, και κάτι που προκαλεί πραγματικά πολύ περίεργα συναισθήματα σε όποιον το βλέπει, δεν περιορίζεται μονο στο ντύσιμο αλλά και λεκτικά και σε θέμα παρέων,
πρέπει οπωςδηποτε να χτυπήσει καμπανάκι για σεξουαλική κακοποίηση στο παρελθόν..

Παλιά που έλεγαν ότι κάποιες κοπέλες φέρονται έτσι,....δεν ήξεραν ότι αυτό είναι συνήθως σημάδι τέτοιο, το οποίο δείχνει ότι το παιδί έχει εκτεθεί σε ΤΕΤΟΙΟΥ είδους ερεθίσματα με το ζόρι, και για αυτό έχει αναγκαστεί να τα εκφράσει προς τα έξω με αυτό το τρόπο?

επίσης, υπάρχει και το άλλο = μπορεί να κοιμούνται μαζί, και να μην κανουν τιποτα και απλώς να κοιμούνται μαζί αγκαλιά χωρίς κάτι άλλο?
είναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι έχουν όντως σεξουαλική δραστηριότητα ?

Εγώ θα έπερνα πολύ ευγενικά τον 15χρονο στην άκρη να του πω,
" ξέρεις τι καταλαβαινω οτι την αγαπάς και περνάτε πολύ ωραία, αλλά εάν κάνετε και κάτι άλλο εκτός απο το να είσαστε αγκαλιά, πρεπει να μου το πείς έτσι ώστε να εξηγήσω στην... τι σημαίνει - είμαι η μαμά της και εχω την ευθύνη της. - Μπορεί να κάνετε παιχνίδια μεταξύ σας, άλλου είδους, αλλά ότι αυτό (το σέξ) είναι κάτι που έχει σοβαρές επιπτώσεις, μπορεί να κάνετε μωράκι και να πρέπει να μεγαλώσεις εσύ μωράκι μετά γιατί θα είσαι ο μπαμπάς του. Θέλεις να γίνεις μπαμπάς? "
Ισως καλύτερα να το έκανε κάποιο αντρικό μέλος της οικογένειας, αλλα όπως βλέπω δεν υπάρχει??????......

Θα το ζητούσα απο τον άντρα μου αν είναι αν δεν υπαρχει αλλος αντρας να το κανει αυτό.

Πάντως

τα ¾ των παιδιών που κακοποιούνται σεξουαλικά δε θα μιλήσουν σε κανένα κατά τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας για αυτήν. Η πλειοψηφία των δραστών είναι άνδρες και γνωστοί στο θύμα. Οι δράστες μπορεί να είναι από το άμεσο ή έμμεσο οικογενειακό ή φιλικό περιβάλλον. Μπορεί να είναι γείτονες, εκπαιδευτικοί, ιερείς, προπονητές-μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε, ακόμη κι ο φαινομενικά αξιοσέβαστος πολίτης. Η παιδική σεξουαλική κακοποίηση περιλαμβάνει, εκτός από βιασμό και ασέλγεια, ακατάλληλο άγγιγμα του παιδιού, ή το να υποχρεώνει κανείς το παιδί σε ακατάλληλο άγγιγμα, καθώς και έκθεση του παιδιού σε πορνογραφία ή γυμνό σώμα ή φωτογράφιση του παιδιού, που εμπεριέχει σεξουαλική διέγερση του δράστη.πρεπει να πειτε στο παιδί σας ότι

Ότι δε θα θυμώσουμε αν σας πουν, ακόμη κι αν εκείνα νομίζουν ότι έκαναν κάτι λάθος ή αν αυτό περιλαμβάνει κάποιον γνωστό ή άτομο της οικογένειας.ότι δεν θα θυμώσετε δηλαδή αν σας πεί το παιδί σας κάτι τέτοιο ότι και να αφορά ακόμα και αν πιστεύει οτι φταίει εκείνο.

(τα παραπάνω κείμενα είναι απο το λινκ της ομπρελλας)

Δε φταίνε όμως τα παιδιά που βάφονται και ντύνονται "μεγαλίστικα" και προκλητικά. αλλά οι γονείς που το επιτρέπουν. Όταν τα παιδιά συμπεριφέρονται έτσι σαφώς υπάρχει συνήθως κάποιος λόγος. Οι γονείς οφείλουν να τον αναζητήσουν και να συζητήσουν με το παιδί, και δεν έχει νόημα απλώς να απαγορέψουν κάτι με το έτσι θέλω.
Ανεξάρτητα απο το αν έχει συμβεί κάτι (σεξ.κακοποιηση) ή όχι,
σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να συζητηθεί το ενδεχόμενο ότι κινδυνεύουν -
και να υπάρξει επικοινωνία με άτομα και κοπέλες που τους έχει τύχει να κινδυνέψουν απο αυτό το πράγμα. (έστω και στα ψέμματα να πεί κάποια φίλη μια τέτοια ιστορία!)
Όταν ο "κίνδυνος" φαντάζει μακρινός, δεν πείθεται κανένας έφηβος ή προέφηβος και δεν λειτουργεί πλέον αποτρεπτικά μια συζήτηση.
Είναι το ίδιο όπως και το να πάς σε νοσοκομείο με το παιδί σου που σου ζητάει μοτοσυκλέτα και να του δείξεις όσους έχουν τραυματιστεί.
Ότι και να του πεις λεκτικά, δεν θα το καταλάβει εάν δεν το δεί και αν δεν το ακούσει.
Μαθαίνουμε βιωματικά, δυστυχώς η ευτυχώς.

Ίσως για αυτό το λόγο θα έπρεπε κοπέλες μεγαλύτερες, οι οποίες θέλουν να μιλήσουν για το τι τους συνέβη, για το πολύ άσχημο αυτό πράγμα της σεξουαλικής κακοποίησης, είτε απο ξένο, είτε απο μέλος οικογένειας, να μοιράσουν αυτή την γνώση τους σε μικρότερα κορίτσια στο σχολείο.
Ίσως έτσι αποκτά αυτό το συμβάν κάποιο νόημα, γιατί έτσι μπορούν να βοηθήσουν άλλα κορίτσια? (είναι σαφέστατα πάρα πολύ δύσκολο το να μιλήσουν για τέτοια θέματα...)

Μηπως να πιανατε το νεαρο και να τον λεγατε οτι θα τον καταγγειλετε στην αστυνομια, για αποπλανηση ανηλικου και γενικα να τον απειλουσατε; Ισως να φοβηθει και να κοψει μονος του τα δεσμα τους.

Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα έστρεφε την 11 χρονη ενάντια σε όποιον έκανε αυτό, και περισσότερο στα χέρια του 15χρονου.

Εγώ θα έκανα το εξής, ή φαντάζομαι ότι σε ένα ιδανικό κράτος, θα γινόταν αυτό:

ίσως με αφορμή του ότι ο 15 χρονος μπορεί να μπλέξει, θα κανόνιζα τα εξής

Θα έβρισκα φίλο αστυνομικό καλύτερα αστυνομικίνα ίσως, ή απο το τμήμα της περιοχής ή απο αλλού,
θα της ζητούσα να έρθει ένστολη (αν επιτρέπεται αυτό, να παει σε φίλους ένστολη, ή να την καλέσω απο το τοπικό τμήμα να έρθει για να διευθετήσει κάποια διαφορά), και απλώς με την μορφή συζήτησης, και συνεννοημένα με την οικογένεια, (όχι έκπληξη - αν είναι έκπληξη θα πρέπει να έχεις μεγάλα κότσια)

να ενημερώσει την οικογένεια για το τι είναι νόμιμο και τι όχι,
τι θεωρείται κακοποίηση και τι όχι,
τι μπορεί να σημαίνουν αυτά τα σημάδια,
καθώς και ποιοι είναι οι κινδυνοι στους οποίους εκθέτεται το παιδί,
να ενημερώσει την μητέρα του παιδιού ότι συντελεί σε παιδική κακοπόιηση εξαιτίας έκθεσης στους παραπάνω κινδύνους.

Θα πρέπει να είναι παρόν και η 11χρονη και ο 15 χρονος,
έτσι ώστε να ακούσουν απο κάποιο άτομο το οποίο έχει εξουσία πάνω τους, (έστω και με την μορφή ότι ε κάπως θα τον πάρουν σοβαρά περισσότερο τον αστυνομικό, απο οτι οποιαδήποτε θεία ή νονά)

Θα του ζητούσα να τους εξηγήσει ότι εάν συμβαίνει αυτό το πράγμα, θα πρέπει να κάνει επίσημη καταγγελία ο ίδιος η ίδια, και οτι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.

κάνουν εδώ κάτι τέτοιο οι αστυνομικοί?

Η όλη παρέμβαση δεν θα εχει σκοπό να γίνει κάτι εκείνη την ημέρα, θα είναι σε ήπιο τόνο, και θα έχει σαν στόχο απλώς στο να φτάσει μια σωστή ενημέρωση στα αυτιά τους απο άτομο που θα αναγκαστούν να ακούσουν, και ενδεχομένως θα φοβίσει τους ενήλικες.
(όχι όμως την 11χρονη)

Η 11χρονη πρέπει να αναζητηθεί αν όντως υπάρχει περίπτωση να εχει δεχτεί κακοποίηση.
Απο ότι έχω διαβάσει , στην αμερική οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο σε χωρισμένες μητέρες σε νεαρή ηλικία , στατιστικά είναι πολύ πιο συχνό. (δεν θυμαμαι την αιτιολογία, αλλά απλώς ότι στατιστικά οι περιπτώσεις είναι πολύ περισσότερες!) Απο αυτά που διαβάζω η μητέρα αυτή δεν έχει συναίσθηση ούτε άγχος για το σε τί εκθέτει την κόρη της.

Μάλλον η μητέρα θα πρέπει να φάει ένα γερό γερό γερό τααρακούνημα να καταλάβει σε τι εκθέτει το παιδί της.
Μήπως και η ίδια, να έχει περάσει τα ίδια και για αυτό να αγνοεί τα σημάδια αυτά, και να της φαινονται φυσιολογικά? Μήπως και εκείνη είχε την ίδια προεφηβεία?

Πρέπει οπωσδήποτε να βρείς εάν υπάρχει άντρας στην οικογένεια, ο οποίος εμφανίζεται κάπου κάπου με το έτσι θέλω και τους επιβάλλεται και πιθανώς έχει κάνει κάτι τέτοιας μορφής. Μήπως υπάρχει εκεί κάτι? Κάποιος παππούς?

πήγαινε στην 11χρονη κάποια κείμενα που να απευθύνονται σε παιδιά, ή παραμύθια,
(θα ρωτήσω στην Ομπρέλλα να δω μήπω εχουν κατι)
που μιλούν για κακοποίηση. Να διαβάζει ξέρει, οπότε απλώς να τα έχει στο δωμάτιό της καποια στιγμή θα τα διαβάσει.
Αυτό και η ίδια η μαμά δεν θα το δεί ως κάτι κακό έτσι δεν είναι?.
Απο νοιάξιμο θα της τα πάς και θα της τα δώσεις.
Και ας σου θυμώσουν.
Πες ότι μιλησες με μια φιλη σου και σου εκμυστηρεύτηκε οτι είχε παθει αυτό το πράγμα, ότι επηρρεάστηκες, και ότι για να μην πάθει και η ιδια αυτό της το δίνεις.
Μην το δραματοποιησεις γιατί θύματα σεξ.κακοποιησης δεν αντέχουν στην ιδέα του να ζούν ξανά τα ίδια συναισθήματα - πρέπει να μιλάς για αυτά με πολύ ηρεμο και φυσιολογικό τρόπο. Εάν προσπαθήσεις με μεγάλα συναισθήματα να επηρεάσεις πιστευω οτι δεν πετυχαίνει πολυ εύκολα καθώς τόσο φρικτά συναισθήματα, τα θύματα τα κλειδώνουν πολύ βαθιά μέσα τους, και δεν επεξεργάζονται αυτό το γεγονός με αυτά τα συναιθσήματα, αλλά μπορούν να το επεξεργαστουν με έναν επιφανειακό ανώδυνο, μη συναισθηματικό τρόπο.
Έτσι τουλ. μου έχει πει μια φίλη μου που ΄της ετυχε περισσότερες φορές αυτο το συμβάν (σαν παιδί, και μετά σαν ενήλικας).

εγω μετρουσα μερες για να παντρευτω, οταν η δικη μου ανιψια ηταν τριτη δημοτικου. Ενα απογευμα που ημασταν οι δυο μας με ρωτησε αν ειχα κανει σεξ με τον Γιαννη. Της απαντησα οτι οχι γιατι τα καλα κοριτσια περιμενουν να παντρευτουν και μονο τοτε κανουν σεξ με τον αγαπημενο τους. Μου ειπε λοιπόν, να μην περιμενω... να αναψω ενα βραδυ κερια, να βαλω ενα ωραιο νυχτικό και να τον περιμενω στην πολυθρονα. "και να το κανετε στην πολθρονα" μου ειπε...
ειχα μεινει αναυδη. Ημασταν οι δυο μας και δεν ηξερα τι να κανω. Να την μαλωσω?? Επρεπε??? ή επρεπε να μην την μαλωσω για να μην το κανει χειροτερο??? Ειχα κολλησει, ειχε στεγνωσει το στομα μου και σκεφτομουν: "γρηγορα βικυ ! πρεπει κατι να της πεις..."
της ειπα απλα οτι ειναι βλακειες αυτα που λεει. Ηρεμα... Οτι εγω δεν τα ξερω αυτα που λεει και οτι δεν ειναι συμπεριφορα για τα καλα κοριτσια αυτα. Τα κοριτσια που τα κανουν αυτα, χανουν τον σεβασμο και δεν τις θελει κανενας.... Πολυ ηρεμα...φαντάζομαι οτι δεν ήξερες τι ναπεις!:D
κοιτα, εγώ δε συμφωνώ με αυτό, καθώς αλοίμονο εάν όταν μια γυναίκα κάνει αυτό που θέλει, και δεν βλάπτει κανέναν, και δεν αναγκάζει κανέναν, να χάσει το σεβασμό απο κάποιον.
Είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε και αν έχει κάποιος πρόβλημα με αυτό που κανουμε, εφόσον περνάμε καλά, είναι δικό του πρόβλημα.
Το σέξ δεν είναι κάτι κακό, αλλά πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση για΄ολα τα θέματα που έχουν σχέση με αυτό, πρίν το κάνουμε.
Το ότι εσύ πιστεύεις πχ στο να μην υπάρξει σεξ πριν τον γάμο, δεν σημαίνει ότι τα άλλα κορίτσια είναι κακά επειδή το επιλέγουν.
Είναι λίγο απόλυτο αυτό το μύνημα για ένα μικρό παιδί.

!Δεν είναι περίεργο να συζητούν για τέτοια πράγματα σε αυτή την ηλικία!

Πρόβλημα είναι αν δεν υπάρξει καθοδήγηση και συνειδητή επικοινωνία των γονιών με το παιδί για αυτά τα θέματα.
Όσο πιο απόλυτοι είναι οι γονείς τόσο πιο αδύνατη γίνεται η επικοινωνία με αυτό το τρόπο.
Επίσης όσο πιο απόλυτοι είναι οι γονείς τόσο πιο αντίθετες θα είναι και οι πράξεις των παιδιών. Ως γνωστόν αυτό που απαγορεύουν, αυτό πάνε και κάνουν.

Σύμφωνα με την αναπτυξιολογία/βιολογία, σε τέτοια ηλικία δηλ απο 3η δημοτικού τα παιδιά (αφού γνωρίζουν ήδη για τα αναπαραγωγικά όργανα), είναι περίεργα για όλα αυτά τα πράγματα, επίσης αποδεδειγμένα αρχίζουν και στα αγόρια, και στα κορίτσια, κάποιες φαντασιώσες σε αυτά τα πράγματα, και αυνανίζονται.

Δεν είναι δηλαδή περίεργη ένδειξη να ρωτήσει ή να πεί κάτι ένα παιδί σχετικά με αυτό - θέλει ίσως να δέιξει ότι ξέρει, ή να μάθει περισσότερα.

Εγώ θα απαντούσα σε αυτό το παιδί, ότι,

ξέρεις τι αυτό που λές, είναι λίγο προσωπικό, δηλαδή ένας άντρας και μια γυναίκα το τί κάνουν μεταξύ τους, δεν το λένε στα παιδιά τους, ή σε άλλα παιδιά.
Φαντάσου το σαν να έχεις εσύ ένα ωραίο μυστικό -
έχεις ας ποόυμε το πιο τέλειο παιχνίδι στο συρτάρι σου. Ενα φανταστικό πράσινο διαμάντι που σπάει πολύ πολύ εύκολα.
Θα το μοιραστείς/συζητήσεις μόνο με τον καλύτερο σου φίλο ή φίλη, αλλά δεν θα το συζητήσεις πολύ με κάποιον που δεν θα έχεις αποφασίσει απο πρίν ότι θα του το δείξεις, μπορεί να μην έχει ξαναακούσει για τέτοια πράσινα διαμάντια και να μην προσέξει και καταλάθος να το σπάσει.
Ή τα προσωπικά σου σημεία στο σώμα σου (αυτά που καλύπτει το μαγιό σου όταν πας στην παραλία) δεν θα τα δείξεις σε όλους, αλλά μόνο στον γιατρό αν χρειαστεί, με την μαμά παρούσα, ή στην μαμά και στον μπαμπά αν χρειαστεί, που σε ξέρουν απο μωράκι και σε αγαπάνε.

Ετσι λοιπόν, αυτό που κάνω και εγώ με τον άντρα μου είναι κάτι που δεν θέλω να το συζητήσω μαζί σου γιατί είναι μυστικό δικό μου και δικό του, είναι κάτι προσωπικό. Εσύ για παράδειγμα μια μέρα που θα έχεις άντρα, δεν θα λές στην φίλη σου το τι θα κάνεις και πού, με τον άντρα σου, γιατί θα είναι ένα προσωπικό ωραίο μυστικό που το μοιράζεστε μόνο εσείς μεταξύ σας.
Αυτό είναι κάτι ωραίο που το μοιράζονται άντρες και γυναίκες ζευγάρια. Κάποιες φορές το μοιράζονται και γυναίκα με γυναίκα, ή άντρας με άντρα, όπως πχ ο Θείος Γιάννης και ο Δημήτρης. (ή στην δική μου περίπτωση η Ελένη και η Γιάννα).
(άλλαξα φυσικά τα ονόματα).
[Στον γάμο μου, είχαμε δύο ζευγάρια "Ελένες και Γιάννες" :-). Εγώ απο 12 ετών αν θυμαμαι καλά ήξερα για αυτό - δεν με έκανε να στραφώ προς αυτή την κατεύθυνση. (προς ενημέρωση/διευκρίνιση).]

θα συμπλήρωνα:
Αυτό το ωραίο μυστικό που μοιράζονται δυο άνθρωποι, το μοιράζονται μόνο όταν και οι δυο το θέλουν, και το απολαμβάνουν, και μόνο όταν γνωρίζουν πολύ καλά ότι μέσα απο αυτό μπορεί να δημιουργηθεί μια νέα ζωή, ένα μωράκι , το οποίο μετά θα πρέπει να φροντίσουν και να μεγαλώσουν.
Κάποιες φορές μπορεί να μην ξέρουν αυτοι οι δυο οτι θέλουν να μείνουν για πάντα μαζί, ή να φροντίσουν ένα μωράκι - μπορεί να προτιμούν να βγαίνουν το βράδυ και να πηγαίνουν σε πάρτυ και σε κλάμπ και να διασκεδάζουν. Τότε ίσως θα πρέπει να ξανασκεφτούν το τι θά κάνουν για να είναι σίγουροι για το πώς θα αντιμετωπίσουν αυτό το πράγμα.

Αν θέλουν να είναι σίγουροι οτι δεν θα συμβεί αυτό μπορεί να μην κάνουν σέξ/έρωτα, αλλά μπορούν να περάσουν καλά με το να χαιδέψουν ο ένας τα γεννητικά όργανα του άλλου με το χέρι.
Έτσι δεν μπορεί να γίνει μωράκι την στιγμή που δεν είναι έτοιμοι, και περνάνε καλά.

(μπλα μπλα μπλα μπλα)
και συνεχίζεις με το ότι κανένας ποτέ δεν επιτρέπεται να σε βάλει να κάνεις αυτό χωρίς να το θέλεις. Αυτό γίνεται ΜΟΝΟ αν το θέλεις. Αν δεν το θέλεις λες ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ. Αν κάποιος σε βάλει να κανεις κατι τετοιο και δεν το θέλεις, θα φύγεις μακριά του και θα έρθεις να μου/μας το πείς αμέσως -για να τον μαλώσουμε και να μην το ξανακάνει.

(δεν λες θα παει φυλακή κτλ κτλ γιατί τι γινεται αν ειναι καποιος που αγαπάει το παιδί ? αν είναι μέλος της οικογένειας? θα αισθανθεί πολύ μεγάλη ενοχή!)

εκεί πρέπει να υπάρξει ενημέρωση για τον αυνανισμό και το ότι είναι κάτι που είναι επιτρεπτό, αλλά ότι γίνεται στον προσωπικό μας χώρο (δωμάτιο) χωρίς να είναι κάποιος άλλος παρόν πχ αδερφός/αδερφή, θεία κτλ επειδή είναι κάτι "προσωπικό".

Γενικά απο την στιγμή που ένα παιδί ρωτάει ή λέει κάτι με σεξουαλική θεματολογία,
είναι ευκαιρία να πάρει κάποιες πληροφορίες -
είναι ένας τρόπος που δείχνει, για να μάθει περισσότερα, και ευκαιρία για τον γονέα ή υπεύθυνο να δώσει στοιχεία που είναι πολύ σημαντικά, την στιγμή που το παιδί είναι ανοιχτό να τα ακούσει!

στην τρίτη δημοτικού είναι το πέρασμα προς την προεφηβεία οπότε αυτά τα ερωτήματα δημιουργούνται σιγά σιγά και δεν πρέπει να χαθεί χρόνος ώστε να μπαίνει σιγά σιγά ένα λιθαράκι στις γνώσεις του παιδιού για αυτά τα θέματα...

φυσικα ενημερωσα την ξαδερφη μου. Επισης ηρεμα μου ειπε ευχαριστω που της απαντησα ετσι. Μου ειπε οτι σε εκεινη δεν λεει τετοια πραγματα, αλλα λεει σε άλλους ενηλικες. (φιλες και αδερφες της μαμας της δλδ.) και οτι μιλαει με το σχολειο για να δει κι αυτη τι πρεπει να κανει. Δεν της εχω ξαναμιλησει απο τοτε για αυτο το θεμα. Εχουν περασει 3,5 χρονια τωρα και η ανιψουλα μου ειναι σε καλο δρομο. Δεν βαφεται σουπερ (αντε κανα λιποσαν που βαζει 3 κιλα για να γυαλιζει), δεν ντυνεται σουπερ, παει μονο στο παρκακι απεναντυ απο το σπιτι της. Μονο που ειναι όλη μερα στο Internet και εχει συνεχως το κινητο στο χερι...
στο ιντερνετ που είναι, επιβλέπει κανείς το τι κανει και με ποιόν μιλάει ελπίζω :idea: (με την μορφή συζήτησης και ειδοποιησης για τους πιθανούς κινδύνους και απο εκεί!)

pax
11-09-09, 11:11
Το θέμα της σεξουαλικής κακοποίησης που αναφέρει η Μαρία Στυλιανάκη ψάξτε το λίγο, αν γίνεται. Ειδικά αν η οικογένεια είναι τόσο μπάτε σκύλοι αλέστε, όπως τα περιγράφεις, ποιος ξέρει τι έκαναν οι "φίλοι" της μαμάς :twisted:

θεοδώρα3
11-09-09, 16:58
Εντάξει βρε παιδιά, ας μην είμαστε υπερβολικοί. Το παιδί έχει αναζητήσεις και καλά κάνει. Όπως όλα τα παιδιά της ηλικίας του ενημερώνεται από περιοδικά, τηλεόραση, ίντερνετ κλπ για το τι είναι σεξ και ίσως να θέλει να πειραματιστεί λιγουλάκι. Λίγο πρώιμα βέβαια, αλλά τι να κάνουμε άμα έχει πρόωρη ανάπτυξη; Στο κάτω κάτω βρήκε ένα παιδί του αντίθετου φύλου κοντινής ηλικίας με τις ίδιες αναζητήσεις για να πειραματιστεί....ίσως είναι και το παιδί εδώ...http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19345.

Για την ιστορία δείτε τι γίνεται στον κόσμο...
"Μαθαίνουν το σεξ πριν τα 15 " (http://troktiko.blogspot.com/2009/08/15_340.html)

Ντου νοτ πάνικ λοιπόν...όλοι έτσι κάνουν!

θεοδώρα3
11-09-09, 17:00
file:///C:/DOCUME%7E1/user/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/SophP9ptgPI/AAAAAAAAu-Q/cNsPQqZUJ_8/s1600-h/1899.jpg)"Μαθαίνουν το σεξ πριν τα 15 " (http://troktiko.blogspot.com/2009/08/15_340.html)
Είναι χαρακτηριστικό ότι οι σημερινοί έφηβοι, ζουν τελείως διαφορετικά σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές. Έτσι 1 στους 2 δηλώνουν ότι έχουν ολοκληρωμένη...
σχέση...

πριν από τα 15 του χρόνια. Σε έρευνα του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου, διαπιστώθηκε ότι το 48% των εφήβων, περίπου 600.000 είναι ενεργοί σεξουαλικά. Είναι αξιοσημείωτο ότι σε ποσοστό 18,3%, είχε σεξουαλική επαφή πριν από τα14. Ε όχι και έτσι ρε παιδιά. Πάντως φαίνεται ότι έχουν ενημέρωση από τηλεόραση, περιοδικά και φίλους.

πηγή ΤΑ ΝΕΑ

monbebe
11-09-09, 22:18
ε τοτε ενταξει! αδικα αγχωνομασταν!

casperαki
12-09-09, 00:22
ε τοτε ενταξει! αδικα αγχωνομασταν!

εμοτιον με φατσα που γελαει ......(δεν ξερω που ειναι!!!).......

θεοδώρα3
12-09-09, 12:18
Μάλιστα...αυτά είναι τα σχόλια σχετικά με τα αποτελέσματα της έρευνας του πανεπιστημίου λοιπόν;

Τι μπορείς να πεις άλλωστε; Μόνο προβληματισμό μπορεί να φέρει. Καμία κίνηση φυσικά, γιατί δεν ξέρουμε από που μας ήρθε το φαινόμενο αυτό. Τι φταίει για την κατάσταση αυτή; Δικάζουμε και καταδικάζουμε μανάδες. Φέρουν και αυτές την ευθύνη τους. Φέρουμε όμως όλοι ευθύνη γι αυτό και δεν το καταλαβαίνουμε. Με πολλούς τρόπους το θρέφουμε.
Όσες έχουμε μικρά παιδιά ας μη λέμε πολλά. Αύριο ίσως είναι και το δικό μας παιδί. Και όταν έρχεται αυτή η ώρα που μαθαίνουμε ότι το παιδί μας κάνει το ίδιο , ή κάτι ανάλογο, τράβάμε τα μαλλιά μας. Τότε δεν ξέρουμε τι να πούμε και μας φταίει το παιδί, οι παρέες, η κοινωνία κλπ.

Αν καταλάβατε δεν κατηγορώ κανένα, ούτε το παίζω σοφή και τέλειος γονιός. Όλα αυτά με ανησυχούν πάρα πολύ και με φοβίζουν. Ψάχνω για διεξόδους. Γιατί τα παιδιά μας είναι σε κλοιό από πολλά πράγματα.

Τέλος πάντων ποιά παιδιά είναι αυτά που κάνουν αυτά τα πράγματα; Είναι και παιδιά από τα καλύτερα τα σπίτια. Όμως , όπως έχει αναφερθεί, δεν είναι μόνο οι γονείς που διαπαιδαγωγούν τη νεολαία, αλλά και η κοινωνία. Φορείς παιδείας (και αγωγής) δεν είναι μόνο η οικογένεια, αλλά και το σχολείο, η κοινωνία, το κράτος, και φυσικά η τηλεόραση που κάνει σε όλους όσους την παρακολουθούν δια βίου εκπαίδευση. Το ίντερνετ έχει ως ένα βαθμό ακόμα την ελευθερία να διαλέγεις τι θα δούν τα μάτια σου.

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
12-09-09, 12:41
Μάλιστα...αυτά είναι τα σχόλια σχετικά με τα αποτελέσματα της έρευνας του πανεπιστημίου λοιπόν;

Τι μπορείς να πεις άλλωστε; Μόνο προβληματισμό μπορεί να φέρει. Καμία κίνηση φυσικά, γιατί δεν ξέρουμε από που μας ήρθε το φαινόμενο αυτό. Τι φταίει για την κατάσταση αυτή; Δικάζουμε και καταδικάζουμε μανάδες. Φέρουν και αυτές την ευθύνη τους. Φέρουμε όμως όλοι ευθύνη γι αυτό και δεν το καταλαβαίνουμε. Με πολλούς τρόπους το θρέφουμε.
Όσες έχουμε μικρά παιδιά ας μη λέμε πολλά. Αύριο ίσως είναι και το δικό μας παιδί. Και όταν έρχεται αυτή η ώρα που μαθαίνουμε ότι το παιδί μας κάνει το ίδιο , ή κάτι ανάλογο, τράβάμε τα μαλλιά μας. Τότε δεν ξέρουμε τι να πούμε και μας φταίει το παιδί, οι παρέες, η κοινωνία κλπ.

Αν καταλάβατε δεν κατηγορώ κανένα, ούτε το παίζω σοφή και τέλειος γονιός. Όλα αυτά με ανησυχούν πάρα πολύ και με φοβίζουν. Ψάχνω για διεξόδους. Γιατί τα παιδιά μας είναι σε κλοιό από πολλά πράγματα.

Τέλος πάντων ποιά παιδιά είναι αυτά που κάνουν αυτά τα πράγματα; Είναι και παιδιά από τα καλύτερα τα σπίτια. Όμως , όπως έχει αναφερθεί, δεν είναι μόνο οι γονείς που διαπαιδαγωγούν τη νεολαία, αλλά και η κοινωνία. Φορείς παιδείας (και αγωγής) δεν είναι μόνο η οικογένεια, αλλά και το σχολείο, η κοινωνία, το κράτος, και φυσικά η τηλεόραση που κάνει σε όλους όσους την παρακολουθούν δια βίου εκπαίδευση. Το ίντερνετ έχει ως ένα βαθμό ακόμα την ελευθερία να διαλέγεις τι θα δούν τα μάτια σου.

Συγνώμη...........δεν κατάλαβα........κοιμάται η μικρή με τον μικρό στο σπίτι της αδελφής της,που μένει με τον φίλο της και τον 4χρονο γιο της ,με την ανοχή και συγκατάθεση της μητέρας και των 2 αδελφών..........και φταίει η κοινωνία,το σχολείο,οι φορείς,η τηλεόραση και το ίντερνετ???:shock::shock::shock:
Αυτό κι αν λέγεται μετατόπιση ευθυνών..........:???:

monbebe
12-09-09, 13:15
μαλλον εμεις φταιμε που απανταμε... καλα μην σπρωχνετε... παω μονη αρχειο..

agentP
12-09-09, 15:23
Για την συγκεκριμένη περίπτωση σίγουρα φταίει και το περιβάλλον στο σπίτι, αλλά ότι γενικά τα παιδιά σήμερα "ξυπνούν" πιο γρήγορα είναι σωστό. Υπάρχουν πάρα πολλά ερεθίσματα και τα πρότυπα που προβάλλονται ειδικά για τα κορίτσια "δείχνουν" στο σεξ. Για τα αγόρια προβάλλουν τη βία και την τσαντίλα, για τα κορίτσια το σεξ και την υστερία. Από τις αφίσες στο δρόμο μέχρι τις οικογενειακές σειρές στην τηλεόραση.

casperαki
12-09-09, 23:54
Πηγα απο εκει σημερα....ηταν η αδελφη η μεγαλη.Της ειπα οτι ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει.Η ωρα ηταν 9 το βραδυ κ η πιτσιρικα ελειπε μου ειπε απο μεσημερι.ειπε θα παει για καφε και ακομα να ερθει.Την πηρε τηλ.μπροστα μου και η μικρη ειπε οτι ειναι σπιτι του και θα ερθει σε λιγο....
Της εξηγησα της αδελφης οτι φταει που την επερνε μαζι της ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 5 Το πρωι κανανε βολτες ....και επρεπε σαν μεγαλυτερη να της πορφυλαξει και οχι να της παροτρυνει.Με τα πολλα την ρωτησα αν εχει κανει σεξ και ελεγε οτι δεν ξερει...αλλα ελεγε ψεμματα και το ομολογησε οτι ΝΑΙ η πιτσιρικα εκανε σεξ με τον νεαρο.......οταν η μαμα ελειπε διακοπες στο κρεβατι της απανω.....
Ηταν παρον και μια φιλεναδα της πιτσιρικας (που αν και ελειπε η Μαρια απο το σπιτι η φιλη της ηταν εκει και την περιμενε.)και μου ειπε οτι η Μαρια της ειπε οτι κανανε σεξ κ δεν εβαλε προφυλακτικο και η κοιλιτσα της ηταν πρησμενη....ΣΟΚ....και η αδλεφη της ειπε αν ειναι εγκυος θα το κρατησει ειπε η μικρη....ΣΟΚ.....και οτι η μαμα τους δεν ξερει οτι εκανε σεξ και να μην το μαθει καλυτερα γιατι θα γινει ΠΑΝΙΚΟ....ΣΟΚ...

Της ειπα οτι η μαμα φταιει περισσοτερο και δεν θα επρεπε καν να εχει το θρασσος να ΜΑΛΩΣΕΙ την μικρη αν το μαθει τελικα γιατι η ιδια της ωθησε εκει....και η μικρη ειναι η μονη που δεν φταειι....

ειπαμε πολλα...εμαθα λεπτομερειες αυτης της σχεσης...οτι ο νεαρος ειπε στην Μαρια οτι θελει να κανει σεξ αλλα επειδη δεν ηθελε μαλλον η μικρη ακομα , της εξηγησε οτι επειδη ειναι ΑΝΑΓΚΗ θα παει με καποια αλλη αλλα δεν θα χωρισουνε...θα ειναι μαζι απλα θα καλυπτει αλλου αυτην την αναγκη....και η μικρη επειδη ειναι ερωτευμενη καργα φυσικα ειπα οχι και ενεδωσε......
Κατα εμε ο νεαρος την εκβιασε με τροπο....ειναι 16 χρονων...θα μπορουσε να πηγενε με αλλη και να μην ελεγε και τιποτα ....η αδελφη της ομως πιστευει οτι το ειπε γιατι ηθελε να ειναι ειλικρινης!!!!

Τι να πω εγω?Εχει και συνεχεια μισο γιατι το μωρο κλαιει.

fraoulopoulitsa
13-09-09, 00:05
Βρε παιδιά τόσο καιρό που παρακολουθώ το θέμα σου αναρωτιέμαι ένα πράγμα: είμαι τόσο πια πίσω από την εποχή μας ή βρε κοπέλα μου έπεσες στην περίπτωση?

beloved
13-09-09, 01:47
ti na pw vre koritsia...oi goneis dinoun tis arxes sta paidia...krima,de exw alla logia!!!!

εγω
13-09-09, 01:52
Παιδιά συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά το θέμα νομίζω ότι έχει πάρει διαστασεις κουτσομπολιού.
Η κάθε τέτοια οικογένεια δυστυχώς αριθμεί χιλιάδες την σημερινή εποχη, και σαφώς με ενοχλεί γιατί έχω κόρη και δεν μπορώ να διανοηθώ οτι θα μου ζητά και η δική μου τέτοια πράγματα. Πάνω απο όλα παίζει ρόλο η οικογένεια γιατί εκεί φτιάχνονται και χαλάνε τα πάντα στην ζωή. Η πεθερά μου δεν ήταν έτσι στη ζωή της αλλά λόγω ψυχολογικών προβλημάτων και καταπίεσης απο τον άντρα της, στα παιδιά, τον σύζυγό μου και την αδελφή του ήταν πολύ λάσκα γενικώς και διαπαιδαγώγηση μηδέν. με αποτέλεσμα η κόρη της να ξεκινήσει μια τέτοια πορεία όπως περιγράφεται παραπάνω. Κατέληξε στα 34 της με δυο παιδιά απο διαφορετικούς πατέρες και δυο διαζύγια. Απο τα λίγα που έχουμε πεί κατα καιρούς, δεν φαίνεται να της πειράζει ιδιαίτερα ούτε βλέπει να έχει κάνει κάτι άσχημο στη ζωή της εκτός απο το γεγονός οτι τους παντρέυτηκε τους πατερές των παιδιών της. αυτό μπορεί να σοκάρει κάποιους άλλους ανθρώπους αλλά για κάποιους απλά είναι τρόπος ζωής κσι ο καθένας είναι ελεύθερος να αποφασίζει πως θα ζήσει την ζωή του αρκεί να μην κάνει κακό στον άλλο.
Τα δυο της παιδιά κορίτσια τώρα 19 και 15 είναι λίγο πολύ καρμπόν με την ίδια απλά η μεγάλη είναι λίγο πιο συνεσταλμένη. Παρόλα αυτά ζούν τη ζωή τους κανονικά όπως έκανε και η μητέρα τους και δεν βλέπουν κάτι κακό.
Στη κατάληξη της μητέρας τους βέβαια έπαιξε ρόλο και η πεθερά μου γιατί όταν η κατάσταση με τους γκόμενους της κορης ερχόταν στο απροχώρητο ποτέ δεν στάθηκε μάνα μα φίλη και επειδή πιστεύω ήταν καταπιεσμένη απο τη δική της ζωή ζούσε την εφηβία που ποτέ δεν είχε μέσα απο την κόρη της. Οταν έμεινε έγκυος η κόρη της το μόνο που απαίτεισαι ήταν να τον παντρευτεί τον μέλλοντα πρώην της. οπως επίσης και την δεύτερη φορά που έμεινε έγκυος. αυτό είναι και το μόνο πράγμα που της καταλογίζει τώρα η κόρη στη μάνα της αλλά όμως και η ίδια το ίδιο κάνει στην δική της κόρη την μικρότερη που έχει βγεί τσαχπινούλα. Την αρραβώνιασε στα δεκαπέντε γιατί τους βλέπει ο κόσμος λεει.
Κάποια στιγμή είπα να προσπαθήσω να δώσω στο κοριτσάκι να δεί μια άλλη πλευρά της ζωής, την παιδική ηλικία δεν θα της έχουμε για πάντα, και όσο γλυκιά και άν φαντάζει η ενηλικίωση δυστυχώς δεν είναι μόνο σέξ και χαμουρέματα, είναι και πολλά άλλα πράγματα, με κυριότερο αυτό της ανάληψης ευθυνών και πρωτοβουλιών, που όσο είμαστε παιδιά το κάνει κάποιος άλλος για μας και την γλιτώνουμε.
Το αποτέλεσμα ήταν οτι η μικρή έπεσε σε κατάθλιψη με αυτά που της είπα γιατί δεν μποορύσε το μυαλουδάκι της ακόμα να τα επεξεργαστεί και απο πάνω τα άκουσα απο τη μάνα της που στεναχώρησα την κόρη της.
Δυστυχώς για εμάς που το βλέπουμε διαφοτερικά η ιστορία θα επαναληφθεί σε αυτά που διαβάζω παραπάνω αλλά για αυτούς που το ζούν αυτο όσο χρονών και να είναι δεν είναι τίποτα το παράξενο. Και κάτι τέτοια δεν ξεκινά απο το βάψιμο των χειλιών και τα ρούχα μονο και δεν χρειάζεσαι και ψυχολόγο να στο πεί αυτό γιατί πολλές φορές και αυτοί τα κάνουν μαντάρα.
Δεν είναι δουλειά μου να συμβουλεύω αλλά εγώ στην δική μου την περίπτωση απλά απομακρήνθηκα χωρις φασαρίες και τραgελαφικά πράγματα. Απλά αλλιώς βλέπω εγώ την ζωή και αλλιώς οι άλλοι και δεν μπορουμε να τους σώσουμε όλους, πρέπει να θέλουν να σωθούν και οι ίδιοι.

θεοδώρα3
13-09-09, 12:22
πρέπει να θέλουν να σωθούν και οι ίδιοι.
Συμφωνώ!
Θα ήθελα να προσθέσω ότι το να προλαμβάνουμε όσο μπορούμε είναι καλύτερο από το να γιατρέυουμε.
Τα περιστατικά που περιγράφονται δε μου είναι πρωτάκουστα. Γίνονται εδώ και χρόνια σε γενικό επίπεδο. Ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες, με αρχές, ενδιαφέρον και αγάπη για τα παιδιά τους. Οι πειρασμοί όμως είναι πολλοί και η απειρία των παιδιών δεν είναι ο καλύτερος σύμμαχος. Ο ρόλος των γονέων θέλει τέχνη περισσότερο ίσως από ποτέ άλλοτε για να κρατήσουν κοντά τους τα παιδιά συναισθηματικά και να μην αποξενώνονται.

casperαki
13-09-09, 14:15
Sygnomi
αλλα το να επιτρεπεις στην 11χρονη κορη σου που παει ΦΕΤΟΣ εκτη δημοτικου να κοιματε με τον γκομενο της σπιτι σου η σπιτι του δεν φταιει ουτε τα μμε ουτε το ιντερνετ ουτε η κοινωνια ουτε τιποτα παρα μονο η μανα η οποια ναι την καταδικαζεις γιατι ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ την κορουλα της....τωρα αν συμβαινει στις καλυτερες οικογενεις και στις χαμηλοτερες κοινωνικα οικογενεις δεν με απασχολει.Το θεμα ειναι οτι η μικρη εκανε ερωτα....οτι γυρναει πανω σε μηχανακι χωρις κρανος...οτι ντυνετε μην πω πως και βαφετε αναλογως και ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ κιολας.Οταν αυριο μεθαυριο το κοριτσακι ερθει με κοιλια φουσκωμενη , με κονδυλωματα , με χιλια δυο και θα πρεπει να κανει μετα θεραπειες ,η μια εκτρωση πολυ πιθανον ποιος θα ειναι διπλα της να μαζεψει τα κομματια της ψυχης της>>>>???Η ΜΑΝΑ>>>>???ποιος..?
Αυτες δεν ειναι μαναδες....και οχι δεν θα συμβει στο μελλον σε μαναδες που ΑΓΑΠΑΝΕ τα παιδακια τους..και αν θα συμβει θα ειναι ΧΩΡΙΣ την συγκαταθεση της .πΠισω απο την πλατη της...και το θεωρω πολυ απιθανο γιατι αντο παιδι μεγαλωενι σε ενα κανονικο σπιτι με κανονικους ανθρωπους δεν υπαρχει περιπτωση στα 11 να ενδιαφερετε για ΣΕΞ./....θα ενδιαφερετε το καθε παιδι με οτι εχει μαθει να απασχολειτε...
Οταν ενα παιδι απο 6 χρονων το εκθετουν σε πονηρες ταινιες σε σοκαριστηκα βιντεακια ετσι να γελανε φυσικα και αυτο το πιαιδι θα "πονηρεψει"/...και οταν εχει το ΟΚ απο την μαμα γιατι να μην το κανει??????οταν εχει μαθει οτι ειναι κατι που κανει και η αδελφη της και ειναι ενταξει?

sternchen
13-09-09, 21:13
Συγνώμη...........δεν κατάλαβα........κοιμάται η μικρή με τον μικρό στο σπίτι της αδελφής της,που μένει με τον φίλο της και τον 4χρονο γιο της ,με την ανοχή και συγκατάθεση της μητέρας και των 2 αδελφών..........και φταίει η κοινωνία,το σχολείο,οι φορείς,η τηλεόραση και το ίντερνετ???:shock::shock::shock:
Αυτό κι αν λέγεται μετατόπιση ευθυνών..........:???:

συμφωνω απολυτα !!!!!

νούφαρο
13-09-09, 23:19
..............Οταν αυριο μεθαυριο το κοριτσακι ερθει με κοιλια φουσκωμενη , με κονδυλωματα , με χιλια δυο και θα πρεπει να κανει μετα θεραπειες ,η μια εκτρωση πολυ πιθανον ποιος θα ειναι διπλα της να μαζεψει τα κομματια της ψυχης της>>>>???Η ΜΑΝΑ>>>>???ποιος..?
Αυτες δεν ειναι μαναδες....και οχι δεν θα συμβει στο μελλον σε μαναδες που ΑΓΑΠΑΝΕ τα παιδακια τους..και αν θα συμβει θα ειναι ΧΩΡΙΣ την συγκαταθεση της .πΠισω απο την πλατη της...και το θεωρω πολυ απιθανο γιατι αντο παιδι μεγαλωενι σε ενα κανονικο σπιτι με κανονικους ανθρωπους δεν υπαρχει περιπτωση στα 11 να ενδιαφερετε για ΣΕΞ./....θα ενδιαφερετε το καθε παιδι με οτι εχει μαθει να απασχολειτε...
Οταν ενα παιδι απο 6 χρονων το εκθετουν σε πονηρες ταινιες σε σοκαριστηκα βιντεακια ετσι να γελανε φυσικα και αυτο το πιαιδι θα "πονηρεψει"/...και οταν εχει το ΟΚ απο την μαμα γιατι να μην το κανει??????οταν εχει μαθει οτι ειναι κατι που κανει και η αδελφη της και ειναι ενταξει?

:twisted::x:( κι εγώ το ίδιο πιστεύω, το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η οικογένεια και το πειρβάλλον από όπου παίρνει τις προσλαμβάνουσες και τα πρότυπα......

joy79
13-09-09, 23:28
ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!
ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΟΥΝ ΑΦΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ (ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ) ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ! !

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ!! !

VICKY81
22-09-09, 16:16
και εκτός αυτού από τη στιγμή που οι ενήλικες γυναικες τις οικογένειας είναι ενήμερες και το επιτρέπουν και από τη στιγμή που η μικρή το γουστάρει όλο αυτό, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι πιστεύεται ότι θα βγει στο να ασχοληθεί κάποιος....
Ας γίνει τουλάχιστον κάτι για το 4χρονο..την κατάληξη του 11χρονου κατά 90% την ξέρουμε...

Καλησπέρα σε όλους έχω διαβάσει το θέμα μέχρι αυτή την απάντηση και σήμερα που μιλάμε δεν ξέρω τι εξέλιξη έχει η ιστορία αυτή, οπότε θα αναφερθώ στα εως τώρα δεδομένα.

DALIA θα πιαστώ από την δική σου απάντηση και θα πω την γνώμη μου, χωρίς διάθεση για περεξήγηση από μέρους μου.

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ???? Μιλάμε για ένα παιδί 11 χρονών που καταστρέφεται η ζωή του αυτή την στιγμή.

Δεν μπορεί να το γουστάρει, δεν μπορεί καν να καταλάβει περι τίνος πρόκειται.

Λες ξέρουμε την κατάληξη του. Την ξέρουμε και δεν ντρεπόμαστε σαν κοινωνία ? δεν ντρεπόμαστε σαν άνθρωποι ξεχωριστά ο καθένας? δεν σκεφτόμαστε οτι τα παιδιά μας είναι παιδιά του κόσμου και τα παιδιά του κόσμου είναι δικά μας παιδιά?

Δεν απομονώνω την δική σου απάντηση σαν λάθος και τις άλλες σαν σωστές, ούτε έχω δικαίωμα να χαρακτηρίσω αυτά που γράφει ο καθένας αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ΄κάτι τετοιο.

Πότε θα καταφέρει αυτό το κορίτσι να διώξει από πάνω του όλα τα αρνητικά συναισθήματα που βιώνει και θα βιώσει μέσα από αυτή την κατάσταση?

Από που θα πιαστεί για να στεριώσει σε αυτή την ζωή?

11 χρόνια ζει ρε παιδιά, τί ξέρει? όσο προκλητική και να είναι, όσο και αν φαίνεται οτι είναι επιλογή της, πιστεύετε ότι έχει κριτήρια για να κάνει επιλογές?

Λυπάμαι απλά για τον εαυτό μου που δεν τις προσφέρω τίποτε άλλο παρά δυο γραμμές σε ένα site και αύριο θα την έχω ξεχάσει.

kounelakielena
22-09-09, 18:18
Έχω σοκαριστεί.
Από τη στιγμή που το δέχεται η οικογένεια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
Εγώ θα τα έλεγα ένα χεράκι και στην φίλη μου (αδελφή της 11χρονης) αλλά και στη μητέρα της 11χρονης κι ας μη μου ξαναμιλούσαν ποτέ.
Επίσης, συμφωνώ με τα κορίτσια που πρότειναν να μιλήσεις και στη νονά.

Γεγονός είναι ότι κάποιοι γονείς χάνουν το μέτρο ή εγώ είμαι υπέρ το δέον συντηρητική.
Ξαδέλφη μου έχει ένα κοριτσάκι 10 χρονών, το οποίο φέτος μεγάλωσε απότομα. Στρογγύλεψε το σώμα, πέταξε στηθάκι και εντός της χρονιάς που μας έρχεται προβλέπω να του έρχεται και η περίοδος. Το κοριτσάκι από μωρό ήταν πάντα αυτό που λέμε "μικρομέγαλο" και η μητέρα χαιρόταν γι' αυτό και το ενθάρρυνε. Το παιδί κάπου έχει μπλεχτεί τώρα, γιατί συγκρούεται μέσα του το παιδί και η έφηβη. Συν το ότι είναι μικρομέγαλο. Καθόμουν το καλοκαίρι με μια ξαδέλφη μου και τις μητέρες μας σε μια καφετέρια και οι γονείς του παιδιού στην άλλη άκρη. Όλα τα παιδιά στην πλατεία έπαιζαν κρυφτό, κυνηγητό κτλ, αλλά το κοριτσάκι δεν έπαιζε με τα παιδάκια παρά ερχόταν και καθόταν με εμένα, την ξαδέλφη μου και τις μητέρες μας. Συμμετείχε στην κουβέντα μας, χωρίς εμείς να το ρωτάμε ούτε να του δίνουμε έναυσμα. Εγώ είχα αισθανθεί πολύ αμήχανα, γιατί πίστευα ότι θα έπρεπε να παίζει με τα υπόλοιπα παιδιά. Αντί γι' αυτό, το κοριτσάκι εξέφραζε απόψεις σα να ήταν 20 χρονών σε διάφορα θέματα, όπως ισότητα ανδρών - γυναικών και τέλος κατέληξε να προβληματίζεται για την ανύπαντρη θεία του. Πέρα από αυτή τη στάση κι αυτές τις απόψεις, προβληματίστηκα και για το χτένισμα και το ντύσιμο του κοριτσιού που παρέπεμπαν οπωσδήποτε σε κοπέλα 16-18 χρονών. Η μητέρα του παιδιού ίσως χαίρεται που το κοριτσάκι της μεγάλωσε και φροντίζει να το ντύνει πιο μεγαλίστικα. Μπορεί και όχι. Πάντως η ουσία είναι ότι η μητέρα του παιδιού είναι σοβαρή γυναίκα και δε θα εξέθετε ποτέ σε κινδύνους το κοριτσάκι της. Όμως το παιδί μεγάλωνει πιο γρήγορα σε σχέση με την ηλικία του.
Όταν άκουσα αυτά που έλεγε το κοριτσάκι συμμετέχοντας στην κουβέντα μας, του εξήγησα ότι σ' αυτήν την ηλικία θα έπρεπε να ασχολείται με το παιχνίδι, τις διακοπές και τα μαθήματά του και όχι να προβληματίζεται για το αν θα παντρευτεί η θεία και τι είδους άντρα θα πάρει και αν θα έχουν ισότιμη σχέση μεταξύ τους. Το κοριτσάκι μου απάντησε ότι έχει άγχος :shock:.
Εκείνη την ώρα ήρθε στην παρέα και η ανύπαντρη θεία, η οποία όταν άκουσε το κοριτσάκι να εκφράζει τους προβληματισμούς του, φούσκωνε από περηφάνια που έχει τόσο έξυπνη ανιψιά.
Σαφέστατα το κοριτσάκι είναι πανέξυπνο αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι καλό για το παιδί να προβληματίζεται με θέματα που απασχολούν τους μεγάλους.
Για το λόγο αυτό ενημέρωσα τη μητέρα του παιδιού για όσα έλεγε το κοριτσάκι στην κουβέντα μας, με το αιτιολογικό ότι το κορίτσι αγχώνεται και προβληματίζεται για πράγματα που δε θα έπρεπε να το απασχολούν σ' αυτή την ηλικία. Η μητέρα μου απάντησε ότι το ξέρει κι ότι το παιδί ήταν έτσι από πάντα και ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Της πρότεινα τότε απλώς να μην παροτρύνει το παιδί να μιλάει γι' αυτά τα θέματα αλλά να του το ξεκόβει ευγενικά και να το στέλνει για παιχνίδι.
Ξέρω κι εγώ? Μπερδεύτηκα, ίσως η γυναίκα προσπαθεί αλλά δεν τα καταφέρνει, πάντως η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε είναι ότι, επειδή καμαρώνει το παιδί της που είναι έξυπνο και μεγαλώνει πριν την ώρα του, ενισχύει την τάση του παιδιού να εμπλέκεται σε θέματα που δεν το αφορούν.

Ξέφυγα από το θέμα και συγγνώμη αλλά εγώ θα τους τα έλεγα ένα χεράκι ολωνών, γιατί αυτό που κάνουν είναι έγκλημα εις βάρους ενός ανήλικου παιδιού που έχασε την αθωότητά του πολύ νωρίς, δυστυχώς (και δεν εννοώ την παρθενία αλλά την αθωότητα που όλα τα παιδιά πρέπει να έχουν).
Συγνωμη αλλα αυτο που περιγραφετε δεν ειναι απολυτα κακο.Ετσι ημουν κι εγω στα 11 μου παντα πιο ωριμη σε συγκριση με τα αλλα κοριτσια..Ειχα αποψη για κοινωνικα θεματα,αρχισα να βλεπω καμια φορα ειδησεις... Το καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο αναπτυξης και αυτο ειναι απολυτα σεβαστο.Δεν ειναι καθολου σωστο να αποθαρρυνετε το παιδι με φρασεις οπως "πηγαινε να ασχοληθεις με τα παιχνιδια σου" αλλα να το ενημερωσουν σωστα.Και σαν πιο ωριμη θα γνωριζει αρκετα πραγματα περι σεξ γιαυτο πρεπει να ενημερωθει για τις προφυλαξεις για το ποτε θα ειναι η καταλληλη ηλικια,να προσεχει αυτον που θα βρει κτλ.
Μην φτανουμε και στο αντιθετο ακρο να τα κατακρινουμε ολα.Σεβασμος στο παιδι πανω απ'ολα,σωστη ενημερωση και οχι αποδοκιμασια που μπορει να αποβει τραυματικη για ενα παιδι.
Σας μιλα μια μελλουσα νηπιαγωγος:D
Φιλικα

kounelakielena
22-09-09, 18:46
Ναι συμφωνω και απο προσωπικη γνωμη.Ειχα ''παρεα'' στο γυμνασιο που βγαιναμε,θελαμε να πηγαινουμε μακρια απο την περιοχη μας,αρχισαμε το τσιγαρο:oops: και πολλα αλλα που δε θελω να τα θυμαμαι.Βεβαια η μανα μου τσιριζε αλλα που να την ακουσωΗμασταν πανω στη φουντωση της εφηβιας μας,κοντρα με τους γονεις,διψα να μεγαλωσουμε.Ευτυχως ομως με το που πηγα Λυκειο σοβαρεψα παρα πολυ και πραγματα που εκανα τα κατεκρινα πλεον.Αρχισα να εχω καλη σχεση με τη μητερα μου,εκανα μακροχρονια σχεση με πολυ καλο παιδι της ηλικιας μου.Για καποια πραγματα μετανιωσα αλλα θεωρω πως αν δεν τα εκανα δεν θα καταλαβαινα ποτε...Πιστευω πως ισχυει αυτο στο Λυκειο σοβαρευουν τα παιδια πολυ. Α!Και εκοψα το τσιγαρο απο μονη μου οταν πλεον οι γονεις μου ειχαν αρχισει να το αποδεχονται απλα δεν ηθελαν να καπνισω ποτε πολυ. Η εφηβια θελει υπομονη απο πλευρας των γονειων και καλη σχεση με τα παιδια..

kounelakielena
22-09-09, 18:49
Και οσο για πολλα που γραφτηκαν οτι "αν κανει αυτα στα 11 στα 14 τι θα κανει" να πω οτι δεν ειναι φυσικο επακολουθο οτι θα καταληξει να παιρνει ναρκωτικα ή θα κανει διαφορα αισχη...Υπαρχει παντα η περιπτωση να καταλαβει μεγαλωνοντας,θα μετανιωσει βεβαια για πολλα και θα πει καλυτερα να μην τα εκανα,αλλα το θεμα ειναι οτι μπορει να αλλαξει και να γινει και πολυ σωστη μανα καποτε.Κανεις δεν ξερει.Το θεμα τωρα ειναι καποιος να της μηλισει..

casperαki
22-09-09, 23:34
H synexeia ειναι οτι ειδα την μικρη της ειπα οτι δεν θα επρεπε να μην μου το πει.Οτι μποριε να μου λεει τα παντα.και οτι θα ειμαι ενα τηλεφωνημα μακρια οτι και αν χρειαστει.Της ειπα οτι πρεπει να προσεχει γιαιτ υπαρχουν και σ.μ.ν και θα πρεπει να ζητησει να ενημερωθει(εγω κοριτσια δεν εκατσα να της τα πω.Ηταν η μαμα της μπροστα η αδελφη της και το αγορι της.)
Εμαθα οτι οικογενειακως πηγανε στο σπιτι του αγοριου και λογοδοθηκαν....
Η μανα οταν ειπα μπροστα τους στην μικρη "γιατι το κραταγες μυστικο.?αφου η ιδια σου μαμα το δεχετε?¨| γυρισε και λεει "ε ναι ρε συ ...δεν το καταλαβα δηλαδη.ΚΑνουμε κατι κακο και πρεπει να το κρυψουμε?".....ασχο΄λιαστο.
Ο πιτσιρικας ειπε στην μαμα του κοριτσιου μπροστα μας , "αυτο μην το ξανακανεις , μονο εγω τα βλεπω αυτα" οταν η μαμα κατεβασε το μπλουζακι της μικρης να μου δειξει ενα ομορφο σουτιεν που φοραγε.Και η μανα αντι να τον πεταξει εξω απο το σπιτι αστειευτηκε οτι θα σηκωθει να τον δειρει.
Επαψα να ασχολουμε.Εχω πει στην μικρη οτι θελει θα ειμαι εδω.Η μικρη ειναι τρελη και παλαβη για το αγορι της.Σας ειπα πως την καταφερε να κανουνε σεξ πιο πανω.
αυτα

mmaria
23-09-09, 11:57
λιγο "χοντραδα" δεν ειναι να της κατεβασει το μπλουζακι η μαμα μπροστα σε αλλους για να δειξει σε μια οικογενειακη φιλη το σουτιεν της μικρης?
ετσι της διδασκουν οτι το σωμα της δεν ειναι απαραιτητα κατι που διαχειριζεται αποκλειστικα εκεινη. διακαιωμα εχουν η μαμα, η φιλη, και δεν ξερω ποιος αλλος. αυτο νομιζω ειναι χειροτερο απο την ατακα του νεαρου. που τελικα αφου εχει διαμορφωθει ετσι η κατασταση εχει ενα δικιο να μην θελει να βλεπει ο καθενας το σουτιεν της "καλης" του.

kounelakielena
26-09-09, 03:50
λιγο "χοντραδα" δεν ειναι να της κατεβασει το μπλουζακι η μαμα μπροστα σε αλλους για να δειξει σε μια οικογενειακη φιλη το σουτιεν της μικρης?
ετσι της διδασκουν οτι το σωμα της δεν ειναι απαραιτητα κατι που διαχειριζεται αποκλειστικα εκεινη. διακαιωμα εχουν η μαμα, η φιλη, και δεν ξερω ποιος αλλος. αυτο νομιζω ειναι χειροτερο απο την ατακα του νεαρου. που τελικα αφου εχει διαμορφωθει ετσι η κατασταση εχει ενα δικιο να μην θελει να βλεπει ο καθενας το σουτιεν της "καλης" του.
Συμφωνω απολυτα!Και ο αυτος ειναι μικρος οποτε ας πουμε οτι πεταξε την ατακα του...
Εδω φαινεται ολοκαθαρα οτι φταιει η μητερα σε ολα!!!

Τηλεφωνησατε στο χαμογελο του παιδιου?Τι σας ειπαν?Δεν πρεπει να το αφησουμε ετσι...Και μονο που σκεφτομαι τα παραδειγματα που παιρνει μια 4χρονη ψυχουλα ανατριχιαζω!:shock:

politimi
27-09-09, 04:29
σε αυτην την ηλικια τσακωνομουν με την αδερφη μου ποια θα παρει την barbie και ποια την cindy..δεν ξερω τοσο πολυ εχουν αλλαξει τα πραγματα???δεν ειμα δα και τοσο μεγαλη 29 ετων ειμαι και την πρωτη ολοκληρωμενη σχεση την ειχα στα 20 και μετα απο 3 χρονια δεσμου.μου προκαλει ιδιατερη αισθηση η σταση της μητερας πως το επιτρεπει αυτο?caspraki μου περα απ το να συμβουλεψεις το κοριτσι δεν μπορεις να κανεις και πολλα υπευθηνη να το κανει αυτο και να συμβουλεψει τα παιδια της ειναι η μητερα και ο πατερας.καταλαβαινεις ομως και συ πως το κοριτσι ειναι πανω στην εφηβεια και ειναι καπως δυσκολα τα πραγματα.αλλα και παλι θα πω πως τα ορια πρεπει να τα θεσει η μητερα αν ¨¨βρησκουν¨¨και τα κανουν (καταλαβαινεις τι εννοω)φυσικα και θα συνεχισει αυτο.

μαρακικ κορίτσι μου, τι κάνεις με περιγράφεις με ανατριχιαστικές λεπτομέρεριες :lol:..

Σχετικά με το θέμα ,λυπάμαι που υπάρχουν πάντα ανάξιες γυναίκες
οι οποίες γίνονται αβίαστα μανάδες όντας χωρίς αγάπη κ τρυφερότητα για τα μικρά τους. Η μητρότητα και ο εγωισμός δεν πάνε πακέτο , αν η μαμά βαριέται να ασχοληθεί με την 11χρονη ή ακόμη και μη την 29χρονη που νταλαβερίζετε με τον πιτσιρικά πλησίον του 4χρονου εγγονού της.. σε λίγο θα ανοίξουνε και οικογενειακή επιχείρηση..
Γιατί αυτό το κοριτσάκι να μην έχει την "πολυτέλεια" μιας σταθερής οικογένειας με όρια, που να την ενθαρύννει σε ενδιαφέροντα πιο κοντινά με την ηλικία της? Ο μικρούλης γιατί να μην ζεί επίσης σε ένα αντίστοιχο περιβάλλον ?
Το έργο το έχουμε ξαναδεί, είναι λυπηρό, επαναλαμβάνεται πολλάκις ενώ τα παιδικά χρόνια δεν γυρνάνε πίσω, σου αφήνουν μόνο την γεύση τους και τις βάσεις για την μετέπειτα πορεία σου..
Έυχομαι να πάνε όλα καλά

ελενη-μακ.
28-09-09, 22:17
Διαβαζω την ιστορια και εχω ανατριχιασει ανακατευεται το στομαχι μου και μου ρχεται να βαλω τα κλαματα!!

ναι ξερω καιρο τωρα οτι τα σημερινα παιδια εχουν μυαλο μονο για σεξ και τσιγαρα και ποτα!

αλλα για πρωτη φορα καταλαβαινω πως πολλα απο τα παιδια που τα κανουν αυτα ΜΑΛΛΟΝ εχουν υποστηριξη (λαθος λεξη καλυτερα πρεπει να πω ωθηση!) απο τους γονεις τους!!

λυπαμαι για αυτο το παιδακι που δεν θα γνωρισει τις χαρες της παιδικης ηλικιας και που το μελλον του διαγραφεται πολυ ασχημο!
οσο κ αν η μικρη εχει τα περιθωρια να αλλαξει με τον καιρο (οπως υποστηριξαν καποιες κοπελες εδω) αν δεν βραθει σε ενα σωστο περιβαλλον δεν προκειται να γινει κατι τετοιο.

και συμφωνω μ αυτο που ειπατε πως με το να κατεβαζει η μανα την μπλουζα της κορης της μπροστα σε ολους σιγουρα θα την κανει να νομιζει πως ο καθενας εχει δικαιωμα πανω της! και αυτο ειναι που με ταραξε περισσοτερο!!

κατι πρεπει να γινει κασπερακι ας μην αφησεις να χαθει κι αλλος χρονος... δεν μπορω να προτεινω κατι περισσοτερο απο οτι εχει ηδη ειπωθει αλλα ευχομαι κατι να καταφερεις...

σε τι κοσμο εχουμε φερει τα παιδια μας??? τρελαινομαι!!:cry:

Mac69
29-09-09, 03:47
Συγγνώμη κορίτσια αλλά γι αυτή την ιστορία πρέπει να επέμβει εισαγγελέας και ένα κάρο κοινωνικοί λειτουργοί. Τώρα τη πήρα χαμπάρι και θεωρώ απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει στο παιδί, με την ανοχή μάλιστα της μάνας. Λυπάμαι αλλά θεωρώ και όσους το ξέρουν και δεν έχουν ειδοποιήσει τις Αρχές , συνεργούς. Ακούγεται βαρύ το ξέρω, αλλά έτσι είναι...

Felia
30-09-09, 11:21
Μπορείς να κάνεις καταγγελία στον εισαγγελέα και έτσι να επέμβει ο κοινωνικός λειτουργός....αλλά απο την στιγμή που γίνονται όλα με την συγκατάθεση της μητέρας δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.Εκτός και αν η μητέρα στο παρελθόν έχει κριθεί ακατάλληλη.....

Vangelis21
08-04-10, 13:41
ΑΚΡΙΒΩΣ ! social services

Eviri
24-04-10, 12:37
Διαβάζοντας αυτό το θέμα μόνο θλίψη και οργή αισθάνθηκα. Θλίψη για την ψυχούλα και το μικρό σωματάκι που γνώρισε τόσο πρόωρα αυτά που μια ζωή θα απολάμβανε χωρίς τύψεις και ενοχές. Οργή για την οικογένεια (δόκιμος ο όρος γιατί μόνο οικογένεια δεν ονομάζεται αυτό το χάος) που αντί να την περιβάλλει με αγάπη φροντίδα και να της παρέχει γνώσεις για τη ζωή, την παραδίδει στο στόμα και τα νύχια του κάθε σαρκοβόρου που από 'δω και στο εξής θα της κατατρώει τις σάρκες της.
Και πείτε μου τώρα, αν στο μέλλον το παιδάκι αυτό των 11-12 χρόνων θα έκανε δικά του παιδιά, με όποιο τρόπο κι αν τα αποκτήσει παντρεμένη ή όχι, τι μαθήματα θα τους δώσει; Πώς θα αποτρέψει τα δικά της παιδιά από το να κατρακυλύσουν σε ατοπήματα του ίδιου ή ανάλογου μεγέθους στην ηλικία των 10-11 ετών; Εδώ έρχεται η παροιμία να συμπληρώσει "Κατά μάνα κατά κύρη, κατά γιο και θυγατέρα". Μακάρι να έσπαγε το καλούπι τέτοιων οικογενειών και να σταματούσε εδώ το κακό.
Έχω την αίσθηση ότι το κοριτσάκι αυτό μόνο με προσευχές στο Θεό από άλλους, θα μπορούσε να αλλάξει νοοτροπία και να ξυπνήσει από το "λήθαργο".
Γιατί αν περιμένει κανείς να αλλάξει η μάνα της και η αδερφή της μάλλον τρέφει αυταπάτες. Αυτές βρίσκονται ήδη στο βάθος του γκρεμού.

fairy's mom
24-04-10, 13:06
Διαβάζοντας αυτό το θέμα μόνο θλίψη και οργή αισθάνθηκα.

Αυτό ακριβώς αισθάνομαι διαβάζοντας αυτήν την ιστορία. Επίσης να πω ότι τα έχω χάσει! Τι διαφορά έχει αυτή η μάνα και η αδερφή από τα ανθρωπόμορφα τερατα που ακούμε ότι βιάζουν τα παιδιά τους? Για μένα έκαναν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Διαφορετικά θα έπρεπε να είχαν προστατεύσει το παιδί αυτό! Και θα πρεπε να υπάρχουν νομικές κυρώσεις και πολύ στεναχωριέμαι που ξέρω ότι δεν θα γίνει κάτι τετοιο! Ο 15χρονος μπορεί να είναι ένα αλητάκι, μπορεί απλά να είναι ένας ανεύθυνος 15χρονος. Έχει το ακαταλόγιστο της ηλικίας του. Αυτή η μάνα όμως και η αδερφή παρέδωσαν το 11χρονο πλάσμα κανονικά στα χέρια του να την κάνει ό,τι θέλει! Και ό,τι άκουσα ότι και καλά θα γινόταν χαμός αν προχωρούσαν, τα ακούω λόγια του αέρα, από τη στιγμή που οι πράξεις τους υποδήλωναν και προωθούσαν το ακριβώς αντίθετο! ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!

mairypit
24-04-10, 14:32
τηλεφώνησε στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΓΙΑ ΣΥΝΜΒΟΥΛΗ.....ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΩΝΥΜΑ.....ΚΑΝΤΟ....ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ....ΓΙΑΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ.....ΙΣΩΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ..( εγκυμοσύνη....κ.λ.π. )

beba09
24-04-10, 14:32
Η δική μου γνώμη είναι να μιλήσεις στην μικρή για αντισύλληψη επειγόντως. Σαφώς και είμαι αντίθετη, για σχέσεις σε τέτοιες ηλικίες αλλά ότι και να της πεις ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει. Εγώ 11 ετών έδειχνα σαν βλαμμένο από νηπιαγωγείο και είχα συμμαθήτριες που έδειχναν γυναικάρες, καμιά φορά και η σωματική ανάπτυξη εμποδίζει το παιδί να δει την πραγματική του ηλικία. Είχα συμμαθήτρια που 13 ετών έμοιαζε για 18 και είχε ολοκληρωμένη σχέση και υποχρεώθηκε να κάνει άμβλωση. Ειλικρινά εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα, στο φαρμακείο έχουν δωρεάν έντυπα για αντισύλληψη και μπορείς να πάρεις ένα για να της το δώσεις. Στην ηλικία που είναι, μπορεί να μείνει έγκυος πάρα πολύ εύκολα. Δεν θα έμπαινα στον κόπο να κάνω διάλεξη στην μάνα ή στην αδελφή έχουν άλλες αντιλήψεις, και δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο που είναι χωρισμένη, είναι θέμα νοοτροπίας.

Rea_1971
25-04-10, 08:24
Για μένα παίζονται πολλά. Και το βρώμικο μυαλό μου πάει πιο πέρα. Στη σεξουαλική εκμετάλευση της μικρής.
Δεν ξέρω τα οικονομικά τους, αλλά δύο γυναίκες μόνες με αυτό το πνευματικό επίπεδο πολύ δύσκολα θα βγαίνουν οικονομικά εκτός και αν διαθέτουν μπάρμπα στην Κορώνη.
Ακόμα και αν κάπου υπάρχει 15χρονος πιστεύω οτι το πράγμα κρίβει πολλά. Ενήλικες με ανώμαλα γούστα. Και αυτές οι δύο κάνουν τον προαγωγό.

Εξού και το κρυφτό σε κάθε επίσκεψη. Καλέ που το βρήκανε το ξέμπαρκο 15χρονο που ξημεροβραδιάζεται σπίτι τους;;;

Να ρωτήσω αν ο τρόπος που ζούνε και ξοδεύουν συνάγει με τα επαγγελματικά τους;

beba09
25-04-10, 12:17
Για μένα παίζονται πολλά. Και το βρώμικο μυαλό μου πάει πιο πέρα. Στη σεξουαλική εκμετάλευση της μικρής.
Δεν ξέρω τα οικονομικά τους, αλλά δύο γυναίκες μόνες με αυτό το πνευματικό επίπεδο πολύ δύσκολα θα βγαίνουν οικονομικά εκτός και αν διαθέτουν μπάρμπα στην Κορώνη.
Ακόμα και αν κάπου υπάρχει 15χρονος πιστεύω οτι το πράγμα κρίβει πολλά. Ενήλικες με ανώμαλα γούστα. Και αυτές οι δύο κάνουν τον προαγωγό.

Εξού και το κρυφτό σε κάθε επίσκεψη. Καλέ που το βρήκανε το ξέμπαρκο 15χρονο που ξημεροβραδιάζεται σπίτι τους;;;

Τι να πω τελικά σου ανοίγονται οι ορίζοντες, διαβάζοντας σε αυτό το site. Εμένα το μυαλό μου δεν πήγε εκεί καθόλου. άμα παίζει κάτι τέτοια, βράστα.

soevan07
26-04-10, 14:07
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!!!!!!!!!!!

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Σε τι κόσμο έχουμε φέρει τα παιδιά μας!!!!!!!

Εκεί πήγε κατευθείαν το μυαλό μου.....
πολύ το φοβάμαι κάτι τέτοιο!!
Γύρευε τι τύποι θα είναι μάνα και αδερφή!!!!

Η δική μου γνώμη είναι να μιλήσεις στην μικρή για αντισύλληψη επειγόντως. Σαφώς και είμαι αντίθετη, για σχέσεις σε τέτοιες ηλικίες αλλά ότι και να της πεις ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει. Εγώ 11 ετών έδειχνα σαν βλαμμένο από νηπιαγωγείο και είχα συμμαθήτριες που έδειχναν γυναικάρες, καμιά φορά και η σωματική ανάπτυξη εμποδίζει το παιδί να δει την πραγματική του ηλικία. Είχα συμμαθήτρια που 13 ετών έμοιαζε για 18 και είχε ολοκληρωμένη σχέση και υποχρεώθηκε να κάνει άμβλωση. Ειλικρινά εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα, στο φαρμακείο έχουν δωρεάν έντυπα για αντισύλληψη και μπορείς να πάρεις ένα για να της το δώσεις. Στην ηλικία που είναι, μπορεί να μείνει έγκυος πάρα πολύ εύκολα. Δεν θα έμπαινα στον κόπο να κάνω διάλεξη στην μάνα ή στην αδελφή έχουν άλλες αντιλήψεις, και δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο που είναι χωρισμένη, είναι θέμα νοοτροπίας.

Σίγουρα...
όχι μόνο για την αποφυγή μιας εγκυμοσύνης
αλλά και για την ίδια την υγεία της!!...

Με την ψυχική και συναισθηματική υγεία της όμως τι γίνεται?????.......... :confused:

YΓ.: Εγώ 11 χρονών δεν είχα ακόμη περίοδο....
......αλλά δεν πρέπει να έχει και πολύ σημασία αυτό!!!

beba09
26-04-10, 15:02
Πάντως οφείλω να πω ότι διαβάζοντας τις απαντήσεις καταλαβαίνω γιατί η ελληνική κοινωνία πάει περίπατο…..οι περισσότερες προτείνουν να κάνει αυστηρή κριτική στην μητέρα και μετά να τους κόψει και την καλημέρα. Κλασσική ελληνική αντιμετώπιση, εγώ το έκανα το χρέος μου και καλά. Πάντως θα ήθελα να ενημερώσω τις κυρίες ότι οι περισσότερες κοπέλες που καταφεύγουν σε αμβλώσεις στην εφηβεία τους είναι από οικογένειες νορμάλ κατά τα άλλα. Επίσης πολύ με δυσαρεστεί που η αντιμετώπιση τους απέναντι σε ποιο είναι το μέλλον της μικρής είναι προδιαγεγραμμένο, μπορεί απλά να αποτελέσει μια εμπειρία και τίποτα άλλο και να έχει μια χαρά εξέλιξη αλλά στην ελληνική κοινωνία είναι τι φαίνεσαι και όχι τι είσαι πραγματικά. Εμείς με την συμπεριφορά μας προκαλούμε τα φαινόμενα που υπάρχουν βάζοντας στο περιθώριο ανθρώπους και καταστάσεις. Πάντως αν όντως υπάρχει σεξουαλική εκμετάλλευση του παιδιού θα φάνει και τότε πιστεύω ότι όντως πρέπει να ενημερώσει κάποιος ή να προειδοποιήσει την οικογένεια, διαφορετικά είναι και αυτός συνυπεύθυνος.

evita79
26-04-10, 17:17
Πάντως οφείλω να πω ότι διαβάζοντας τις απαντήσεις καταλαβαίνω γιατί η ελληνική κοινωνία πάει περίπατο…..οι περισσότερες προτείνουν να κάνει αυστηρή κριτική στην μητέρα και μετά να τους κόψει και την καλημέρα. Κλασσική ελληνική αντιμετώπιση, εγώ το έκανα το χρέος μου και καλά. Πάντως θα ήθελα να ενημερώσω τις κυρίες ότι οι περισσότερες κοπέλες που καταφεύγουν σε αμβλώσεις στην εφηβεία τους είναι από οικογένειες νορμάλ κατά τα άλλα. Επίσης πολύ με δυσαρεστεί που η αντιμετώπιση τους απέναντι σε ποιο είναι το μέλλον της μικρής είναι προδιαγεγραμμένο, μπορεί απλά να αποτελέσει μια εμπειρία και τίποτα άλλο και να έχει μια χαρά εξέλιξη αλλά στην ελληνική κοινωνία είναι τι φαίνεσαι και όχι τι είσαι πραγματικά. Εμείς με την συμπεριφορά μας προκαλούμε τα φαινόμενα που υπάρχουν βάζοντας στο περιθώριο ανθρώπους και καταστάσεις. Πάντως αν όντως υπάρχει σεξουαλική εκμετάλλευση του παιδιού θα φάνει και τότε πιστεύω ότι όντως πρέπει να ενημερώσει κάποιος ή να προειδοποιήσει την οικογένεια, διαφορετικά είναι και αυτός συνυπεύθυνος.
Φοβερα καθημερινη εμπειρια το σεξ στα 11!!! Και ναι ειμαι πουριτανη και οπισθοδρομικη που θα τις κατεκρινα και γω αν ηταν δικες μου γειτονισσες ή γνωστες! Υπαρχουν και ορια! Ασχετα με την ηθικη, ειναι καθαρα θεμα προστασιας του ψυχισμου του παιδιου και του δικαιωματος του να ωριμασει ΣΩΣΤΑ! Πειτε με τρελη μα και για τον 15χρονο μου φαινεται προωρο το σεξ! Και αυτος ειναι ανηλικος και δεν ξερει βασικα πραγματα!(οχι δεν εννοω αυτα που εμαθε στις ταινιες της Αλεξανδρατου!)
Τωρα για το τι θα κανει η casperaki, τι να πω...αφου και το Χαμογελο δεν μπορει, δυσκολα τα πραματα! Οσο και να μιλαει με την αδερφη δεν θα βγει κατι. Και ειναι δυσκολα και λεπτα πραγματα, το να ανακατευεσαι οταν οι γονεις αδιαφορουν...

Rea_1971
26-04-10, 17:34
Σεξ από τα 11. Μη χειρότερα.

Ξέρω δύο κοπέλες (μία συμμαθήτρια κ' μία από το νησί μου). Που ήταν "δραστήριες" από μικρή ηλικία. Και τις δύο τις πήρε ο διάβολος. Και ξέρετε γιατί; Σε αυτή την ηλικία δεν ξέρεις να βάζεις όρια. Κυρίως σε αυτά που ζητάνε οι "άλλοι" οι επιτήδειοι. Δεν έχεις αντιστάσεις.

Μαριρενα
26-04-10, 17:46
να πιασει φιλικες σχεσεις με την εντεκαχρονη ωστε αν της συμβαινει κατι οπως σεξουαλικη κακοποιηση η της συμβει στο μελλον να μπορεσει να μιλησει σε καποιον που εμπιστευεται?????
και αν δεν εχει συμβει να μπορεσει σιγα σιγα να την συμβουλεψει στον σεξουλικο τομεα εννοω πως να προφυλαχτει απο επιτηδιους και αλλες κακοτοπιες????????

beba09
26-04-10, 17:57
Φοβερα καθημερινη εμπειρια το σεξ στα 11!!! Και ναι ειμαι πουριτανη και οπισθοδρομικη που θα τις κατεκρινα και γω αν ηταν δικες μου γειτονισσες ή γνωστες! Υπαρχουν και ορια! Ασχετα με την ηθικη, ειναι καθαρα θεμα προστασιας του ψυχισμου του παιδιου και του δικαιωματος του να ωριμασει ΣΩΣΤΑ! Πειτε με τρελη μα και για τον 15χρονο μου φαινεται προωρο το σεξ! Και αυτος ειναι ανηλικος και δεν ξερει βασικα πραγματα!(οχι δεν εννοω αυτα που εμαθε στις ταινιες της Αλεξανδρατου!)
Τωρα για το τι θα κανει η casperaki, τι να πω...αφου και το Χαμογελο δεν μπορει, δυσκολα τα πραματα! Οσο και να μιλαει με την αδερφη δεν θα βγει κατι. Και ειναι δυσκολα και λεπτα πραγματα, το να ανακατευεσαι οταν οι γονεις αδιαφορουν...

Ούτε πουριτανή είσαι ούτε οπισθοδρομική, απλά αναρωτιέμαι τι περίπτωση είναι. Δεν ξέρω αλλά μήπως είναι ένα 11 χρονο κορίτσι του 1.70, κανονική γυναίκα....! τώρα θα μου πεις .....και αυτό επιτρέπει το σεξ στα 11?? Ορμονικά μπορεί να το δικαιολογεί, έχει πρώιμη ήβη. Εξαρτάται τι περίπτωση είναι. Υπάρχουν 15χρονα που είναι κανονικοί άνδρες.

Εγώ είμαι υπερ του να λάβει καλύτερα συμβούλες πως να προστατευθεί και αν μπορεί να περιμένει.

Με κατανόηση σε αυτές τις περιπτώσεις. Πάντως δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες γιατί όλοι ξέρουμε από συμμαθήτριες που είχαν σχέσεις από νεαρή ηλικία και οι γονείς πέρα βρέχει....! Για αυτό έχουμε 200.000 χιλιάδες αμβλώσεις το χρόνο. Καμία δεν θα έλεγε στην μάνα της ότι έκανε σεξ με ένα συμμαθητή σε ένα πάρτυ ή στο σχολείο ή ότι ενέδωσε σε κάποιον μεγαλύτερο.

evita79
26-04-10, 23:13
Δικιο εχεις beba...απλα μου κανει εντυπωση γιατι οι τοτε...προχωρημενες που θυμαμαι απο τα σχολικα μου χρονια(του λυκειου οχι του δημοτικου!!!!!) ηταν τουλαχιστον 16. Αντε αυτο να το φαω...και δεν παθαν τιποτα,αλλα αλλο 11 και αλλο 16!

Stellinula
26-04-10, 23:27
Ρε κορίτσια θυμάμαι στο Λυκειο απόφοιτος '98 ήμουν 17 τότε...Πόσες 1-2 κοπέλες είχαν ολοκληρώσει τότε και τις λέγαμε "ξεπεταγμένες", δεν έχω ταμπού προς Θεού.
Εγώ ολοκλήρωσα στα 19 και φοβόμουν ότι είμουν μικρή και τι θα πούν αν το μάθουν....Ξέρω ήμουν υπερβολική ε?

manoulina
27-04-10, 11:12
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω. Επειδή κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει πραγματικά, και επειδή πιστεύω κασπεράκι οτι στο τέλος θα βρεις και το μπελά σου, εγώ στη θέση σου θα ξέκοβα.

Μου φαίνεται αδιανόητο το σεξ στα 11, αλλά δυστυχώς συζητούσα με μια φίλη προχτές γι'αυτό και μου έλεγε πως κάπου διάβασε μια έρευνα που έλεγε πως κατά μέσο όρο ξεκινάνετο σεξ στα 12!!!!!
Τι να πω??? Ευχομαι μόνο όταν κάνω παιδιά και φτάσουν σε αυτή την ηλικία να μπορέσω να είμαι όσο πιο κοντά τους γίνεται και να μπορέσω να τα κρατήσω λίγο...

Agni-Maria
27-04-10, 13:06
κοριτσια εγω ολοκληρωσα στα 17 με τον αντρα μου κ παλι φοβομουν κ πιστευα πως ημουν παδι ακομη, κ η κορη μου ολοκληρωσε οταν ηταν 19 αλλα ηταν μεταξυ φοβου λογω του ¨αγνωστου¨ που δεν ξερει κ επιλογης επειδη πολυ απλα το εκανε οταν το ηθελε εκεινη κ οχι επειδη την πιεζε καποιος,οταν την πιεσε ο καποιος τον εστειλε κανονικατατα......ενιωσε οτι πραγματικα ηταν ετοιμη κ δεν το χει μετανοιωσει κ σημερα που ειναι 25 επειδη πολυ απλα εμεις οι γονεις την στηριζαμε παντα στο παραμικρο κ παντα την ειχαμε με πολυ προσοχη κ πολυ συζητηση...πολυ κουβεντα κοριτσια.....

RENAH
27-04-10, 14:16
Ρε κορίτσια θυμάμαι στο Λυκειο απόφοιτος '98 ήμουν 17 τότε...Πόσες 1-2 κοπέλες είχαν ολοκληρώσει τότε και τις λέγαμε "ξεπεταγμένες", δεν έχω ταμπού προς Θεού.
Εγώ ολοκλήρωσα στα 19 και φοβόμουν ότι είμουν μικρή και τι θα πούν αν το μάθουν....Ξέρω ήμουν υπερβολική ε?

εμεις παντως το 1992 που πηγαιναμε γ'λυκειου μονο εγω και η κολλητη μου σε ολο το τμημα δεν ειχαμε κανει σεξ....πολυ προχω το λυκειο μας ε;;Και ειμαστε και επαρχια(καλα μην φανταστειτε δεν αργησαμε και πολυ και μεις;)..και ειμασταν και οι ''ξεπεταγμενες ''του τμηματος...βγαιναμε ως αργα ...καναμε παρεα με αγορια....καπνιζαμε ...τετοια....μονο σεξ δεν καναμε!!!!!!!Το κανανε οι αλλες στα μουλωχτα!!!!

BABY1
28-04-10, 15:29
Κοριτσια αυτο το θεμα μου εχει χαλασει το στομαχι.Μου ερχεται να κλαιω!Δεν εχω καταλαβει καν τι συζηταμε(αν το παιδακι ειναι ανεπτυγμενο η οχι,αν παιρνουν προφυλαξεις,ποτε καναμε εμεις σεξ κτλ.).Συγγνωμη δεν προλαβα να διαβασω ολα τα μην.Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι μιλαμε για σεξουαλικη εκμεταλλευση ανηλικου,βιασμο,εκπορνευση και ενα σωρο αλλα αδικηματα.
Πρεπει να απευθυνθεις στο χαμολγελο του παιδιου για συμβουλες και σιγουρα να το καταγγειλεις στην αστυνομια!

BABY1
28-04-10, 23:29
Καλα βρε κοριτσια δεν μπορει να επεμβει κανενας αστυνομια,προνοια,εισαγγελεας.Ενας επαγγελματιας πχ κοινωνικος λειτουργος,ψυχολογος οχι με την πρωτη συζητηση αλλα με την πρωτη ματια θα καταλαβει οτι κατι τρεχει με αυτην την οικογενεια.Το ζητημα ειναι πως ενεργοποιειται αυτος ο μηχανισμος!

maria77777
29-04-10, 00:43
η βια γεννα βια:παλιο χιλιοειπωμενο αλλα κατ'εμε διαχρονικο!

corina
29-04-10, 17:12
1. Πρέπει να γίνει άμεσα συζήτηση με την μάνα (μήπως τους ακούει το παιδί τα βράδια και ...ξύπνησε πρόωρα????)
2. Το σχολείο τι λέει για όλα αυτά? Μήπως υπάρξει βοήθεια και από εκεί?
3. Να πάνε σε ένα γυναικολόγο με το παιδί για να την ενημερώσει για την αντισύλληψη πιο σοβαρά μήπως ....ψαρώσει λίγο
4. Παιδοψυχολόγος.... να πάει να τον συμβουλευτεί η μάνα πρώτα .....

Τα λάθη τα δεν τα κάνουν τα παιδιά αλλά το περιβάλλον τους..... και όταν δεν είναι συνεργάσιμο..... είναι πολύ δύσκολο....Το παιδί είναι ζυμαράκι όταν σε εμπιστεύεται και σε υπολογίζει....
Το ξύλο δεν είναι λύση.....αν φύγει αυτός ο νεαρός θα έρθει ο επόμενος και με μεγαλύτερη κόντρα.... πρέπει να της αλλάξουν νοοτροπία.....
Μια επίσκεψη στο μητέρα και στο έλενα που κάνουν κάτι κοριτσάκια εκτρώσεις .... δεν θα έβλαπτε....και στο συγγρού να δει τα αφροδίσια...( μάλλον είμαι πολύ τρομαχτική....):roll:

Eviri
30-04-10, 01:04
1. Πρέπει να γίνει άμεσα συζήτηση με την μάνα (μήπως τους ακούει το παιδί τα βράδια και ...ξύπνησε πρόωρα????)
2. Το σχολείο τι λέει για όλα αυτά? Μήπως υπάρξει βοήθεια και από εκεί?
3. Να πάνε σε ένα γυναικολόγο με το παιδί για να την ενημερώσει για την αντισύλληψη πιο σοβαρά μήπως ....ψαρώσει λίγο
4. Παιδοψυχολόγος.... να πάει να τον συμβουλευτεί η μάνα πρώτα .....

1. Η casperaki μας είπε ότι δεν υπάρχει πατέρας να μένει στο σπίτι για να τους ακούσει το παιδί κατά τη νυχτερινή συνεύρεσή τους. Εκτός αν η μάνα κουβαλάει μέσα όποιον προφταίνει. Παρόλα αυτά οι περισσότεροι από μας κάποια φορά όλο και κάτι ακούσαμε από την κρεβατοκάμαρα των γονιών μας, αλλά αυτό δεν μας έκανε να ξεκινήσουμε σεξουαλική ζωή στα 11.

2. Δε διαφωνώ να μιλούσε μια δασκάλα/καθηγήτρια στο παιδί, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορούσε να κάνει και πολλά γιατί δεν έχει δικαιοδοσία στη μικρή και το πιο πιθανό είναι ότι δε θα τη λάβει καθόλου ύποψη ούτε η 11χρονη ούτε η οικογένεια. Και η δασκάλα αποκλείεται να ασχοληθεί πολύ καιρό/φορές με τη μαθήτριά της.

3. Για να πάει σε γυναικολόγο η μικρή θα πρέπει να τη συμβουλέψει κάποιος εντός της οικογένειας. Θα το θεωρούσα απίθανο να πήγαινε ποτέ με οποιαδήποτε οικογενειακή φίλη όπως είναι η casperaki. Για να πάει με την μαμά ή την αδερφή θα πρέπει να αναγνωρίσουν αυτές τη σοβαρότητα της κατάστασης της μικρής. Πιστεύεις ότι υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο; Αν το καταλάβαιναν θα φρόντιζαν να μη την φτάσουν σε αυτά τα χάλια.

4. Για να συμβουλευτεί παιδοψυχολόγο η μάνα πρώτα για την ίδια και μετά για το παιδί της, θα πρέπει να είναι αρκετά λογικό και ευαίσθητο άτομο, ώστε να αναγνωρίσει την αδυναμία της να μεγαλώσει με αρχές τις κόρες της. Εγώ δεν βλέπω να κυριαρχεί η λογική σε αυτή την "οικογένεια". Άρα όποιος τους το προτείνει μάλλον για ανόητο και υπερβολικό θα τον περάσουν.

corina
30-04-10, 10:56
δεν αντιλέγω αλλά θα το θεωρούσα χρέος μου να την ενημερώσω και να πιέσω αν χρειαστεί.... αλλιώς απλά συζητάμε......για να περνάει η ώρα και λέμε τι ...καλά παιδιά που ήμαστε.....

corina
30-04-10, 10:58
και καλό θα είναι να το πει κάποιος που ...ψαρώνει την μάνα μπας και καταλάβει....

Eviri
30-04-10, 11:08
corina δεν ξέρω αν διάβασες όλα τα post αλλά η casperaki ανέφερε ότι το είπε στη μάνα του κοριτσιού, αλλά όπως διαπίστωσε εκ των υστέρων εκείνη ήταν στον κόσμο της και δεν έδειξε να ενοχλείται και να ανησυχεί.
Το ανέφερε και στη νονά του κοριτσιού που υποτίθεται τη φοβούνται και της το έκρυβαν, αλλά και εκείνη αν διαβάσεις δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά.
Επίσης πήρε τηλέφωνο και το "χαμόγελο του παιδιού", όπου της απάντησαν οι υπεύθυνοι ότι θα ενεργήσουν με σύσταση αλλά θα πάρει πολύ χρόνο.

axami
30-04-10, 11:16
Δεν υπάρχει!!!!:shock::shock:..............κάνεις πλάκα...........

corina
30-04-10, 11:38
Κ.Ι. ακόμα και το χαμόγελο του παιδιού όοοταν κάνει κάτι θα είναι πια αργά ....πολύ ωραία!!!!!
Δηλαδή έτσι που το βλέπω η νονά πρέπει να συνεχίσει.... αν πετύχει κάτι τουλάχιστον να την έχει κοντά.......να μιλήσει σε κάποιον όταν έρθουν τα δυσκολα...που είναι θέμα χρόνου.....

Danielaki
19-06-10, 02:16
Καλως ή κακως ετσι εχουνν γινει πλεον τα πραγματα..ο αντρας μου εχει ιντερνετ καφε κι ετσι εχουμε παιδακια στην ηλικια των 11 χρονων..οχι μονο το εχουν κανει,τα αγορια τουλαχιστον,τα κοριτσια περιμενουν μεχρι και τ 12,αλλα εχουν ηδη μπλεξιματα με ναρκωτικα..Ξερεις τι ειναι να σου λεει το 11χρονο σκασαμε ενα μ$@*ο σημερα αλλο πραγμα?ευτυχως ο αντρας μου κατι τετοια δεν τα αντεχει και τους εδιωξε κλωτσιδον..Αλλα αυτα δεν αρχισαν τωρα οταν ημουν 13 ετων πολλες συμμαθητριες μου το ειχαν ηδη κανει και μαλιστα με πολυ μεγαλυτερους τους..(σσ τωρα ειμαι 20)
Αλλα βεβαια ξερω και παρα πολλες κοπελες που περιμεναν μεχρι τα 17-18 ακομα και 20 χρονων οσο και να τις πιεζαν τα αγορια τους..Πιστευω πως ο καθε γονιος θα πρεπει να ειναι ανοιχτος στα παιδια του και να συζηταει ολα τα θεματα μαζι τους ετσι ωστε το παιδι να εχει δικη του κριση και να μην πηγαινει με τη μοδα που προσταζει πως αν μετα τα 15 εισαι παρθενα ειναι ντροπη και θεωρησε παλαιολιθικη..γιατι καλως ή κακως ακομα και το σεξ εχει καταντισει μοδα

Καλαματα
08-07-10, 13:34
Εγω πάλι θα σου ελεγα να μην ανακατευτεις καθολου!Δεν εισαι ουτε κηδεμόνας ουτε τιποτα αλλο και θα βγεις να ζητας και συγνωμη απο πανω!Αν αυτοι βολευονται σε αυτη την κατασταση,εσυ εισαι απλα εσυ!
Κριμα βεβαια για το παιδακι...γιατι προβλέπω συντομα να ψαχνει γιατρο για εκτρωση,πολύ πιθανόν να βρεθει και σε κανενα νοσοκομειο απο πτωση μηχανης...ο καθενας βεβαια κανει τις επιλογες στην ζωη του!Ξερει τι ειναι το σωστο και το λαθος...και απλα ακολουθει!
Θα μου πεις ενα 11 χρονο τι μπορει να ξερει?!Κι ομως!!Ξερει οτι "τετοια πραγματα- μεγαλίστικα" δεν ειναι για αυτο!
Δεν ξερω τι να πω και εγω..σοκαριστηκα με αυτο που διαβασα!Βασικα γνωμη μου ειναι να μην ανακατευτεις.....ή αν ανακατευτεις...να το κανεις ανωνυμα,γιατι θα βρεις μεγα μπελα!!!

τον
25-10-10, 13:15
ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ......ΕΧΩ ΚΟΡΗ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΚΟΥΚΛΕΣ, ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΣΕΞΟΥΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΣΗ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΑ 18 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΟΥΤΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΕΞΟΥΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ..ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΙΠΕ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΛΑΘΟΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 18 ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΟΣ ΑΓΟΡΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΡΑ ΑΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 17 Η 18 ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΡΓΑ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ .ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΕΙΜΟΥ ΣΤΗΝ ΦΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΕΠΙΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΧΩΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΝΟΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΚΟΒΑΝΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΗΣΥΧΗ ΤΗΝ ΣΥΝΗΔΗΣΗ ΜΟΥ

nanoula
08-05-11, 23:28
Ειναι να να παιρνεις τα βουνα οταν ακους τετοια.Εχω ενα κοριτσακι 10χρονων και 8 μηνων. Η συμπεριφορα της ειναι ακρως παιδικη!!!Κατι που αρμοζει στην ηλικια της,καθε πραγμα στο καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο!!Για μενα προσωπικα ΦΤΑΙΕΙ η μανα.Εκεινη θα επρεπε να εξηγησει στο παιδι της αγορι ή κοριτσι τα ΠΑΝΤΑ.

mother's heart
09-05-11, 01:32
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
τι διαβασαν παλι τα ματακια μου???/!!!!δεν ειναι δυνατον....!!!!:shock::shock::shock:
περιεγα πραγματα.....!τι στο καλο??τι μανα ειναι αυτη???δεν νοιαζεται για το πως θα καταληξει αυτο το παιδακι???:?
ακου εκει να διανυκτερευει ο φιλος της στο σπιτι κ να κοιμουνται κ μαζι??/!!αχ θεουλη μου βοηθα με γιατι θα παω στο δαφνι αυτη τη στιγμη!κ η αδερφη της δεν ειναι κ πολυ καλα...μα με τι ανεση ειπε οτι του κανει π.......!!!!της φαινεται κ φυσιολογικο!!εχουν χασει το παιδακι μεσα απ'τα χερια τους κ σε λιγα χρονια θα το μαζευουν απο δω κ απο κει!!!γι'αυτο στα 11 λεγονται παιδια,για να ζουν σαν παιδια,να παιζουν σαν παιδια,οχι να ντυνονται σαν να μην πω,να τρεχουν να βγουν σε μπαρακια κ να φιλιουνται ετσι για το κεφι τους!!δηλαδη εχουμε παρει την κατηφορα!!!!
μετα απο αυτο που διαβασα,ζηταω απ'τον θεο να με βοηθησει να μεγαλωσω σωστα τα παιδακια μου,αν ποτε χασουν τον δρομο τους να καταφερω να τα φερω πισω στον σωστο,να μπορω να συζαταω τα παντα μαζι τους κ να εχω καταφερει μεγαλωνοντας τα να νιωθουν μεσα στη συνειδηση τους τι ειναι σωστο κ τι λαθος!!!

αχ μα τον θεο τον τυπο τον 15χρονο θα τον ειχα διωξει με τις κλωτσιες απ'το σπιτι αν ημουν μανα της!!!κ θα ειχα βαλει κατω την κορη μου να της πω οσα πρεπει μπας κ βαλει μυαλο!!αλλα τι να λεμε τωρα..τα παιδια απο μικρα μαθαινουν τις ηθικες αξιες..ετσι κ σου ξεφυγουν...το χασες το παιχνιδι!!!!μα τι σεβασμο θα εμπνεει αυτο το κοριτσακι αργοτερα στους γυρω του???ουτε καν τον εαυτο της δεν θα εχει μαθει να σεβεται???κριμα....πολυ κριμα.....η μανα το αφησε να λοξοδρομησει κ το κοριτσακι θα ειναι το μονο χαμενο στην υποθεση!!πολυ λυπαμαι!

ο θεος να μας δινει φωτιση....εχουμε βουλιαξει σαν κοινωνια,σαν ηθικη,σαν θρησκεια,τα παντα εχουν βουλιαξει!!!

Eviri
09-05-11, 08:57
..................................
ο θεος να μας δινει φωτιση....εχουμε βουλιαξει σαν κοινωνια,σαν ηθικη,σαν θρησκεια,τα παντα εχουν βουλιαξει!!!

Αυτή ακριβώς είναι η ρίζα του προβλήματος.

alepapa
09-05-11, 10:21
Η όλη κατάσταση δείχνει μια προβληματική οικογένεια και τίποτα άλλο...προφανώς κάτι βρωμάει εκεί και κάτι γίνεται καταλαβαίνεται τι εννοώ...βέβαια το μήνυμα είναι παλιό και δεν ξέρω την εξέλιξη αλλά εγώ ένα ξέρω ...αν βρισκόμουν σε αντίστοιχη περίπτωση το πρώτο που θα έκανα είναι να απομακρυνόμουν από εκει και το δεύτερο να καταγγείλω το γεγονός σε εισαγγελέα....τίποτα άλλο....

Mary_84
09-05-11, 14:47
Προσπαθώ να συνειδητοποιήσω αν όσα διάβασα είναι περιγραφή ενός βιβλίου φαντασίας ή πραγματικότητα.
Μου έρχεται πραγματική αηδία. Στα 11 δεν είχα καν περίοδο, έπαιζα με τις κούκλες μου και ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό να κάνω σεξ. Ήξερα και κορίτσια πιο αναπτυγμένα σε αυτή την ηλικία, που μαζί μας έπαιζαν κρυφτό και κυνηγητό κι όχι το γιατρό με αγοράκια.
Απορώ που η αδερφή της το γνωρίζε και την άφησε να το κάνει κι όταν το έκανε δεν της είπε τίποτα. Πάει, αυτό το κορίτσι... έχασε την παιδικότητά του. Λίγα χρόνια είχε να ζήσει ακόμη ως παιδί και τα έχασε.
Ντροπή και αίσχος για την οικογένεια!