PDA

Επιστροφή στο Forum : τιμες-κοστος στο Ελενα

drop_00
03-09-09, 09:37
Καλημερα κοριτσια. :D
Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζεται τι κοστος εχει μια γεννα στο Ελενα.Περα απο τα χρηματα που μπορει να θελει ή οχι ο γιατρος το νοσοκομειο ξερετε τι ζηταει (αν ζηταει)για φυσιολογικο τοκετο ή καισαρικη και ποιες οι τιμες τον μονοκλινων ή δικλινων??
ευχαριστω!

anasp
03-09-09, 10:23
Πέρυσι το καλοκαιρι εδωσα 450 Ε με φυσιολογικη γέννα και 4 μερες διαμονη. Είχα βιβλιάριο δημοσίου που μου δικαιολογούσε δίκλινο δωμάτιο αλλα είχα ζητήσει μονόκλινο και πλήρωσα τη διαφορά. Αναλυτικά δεν θυμάμαι πόσο κόστιζε το καθετι αλλα θα προσπαθήσω να βρω την απόδειξη.

drop_00
03-09-09, 10:26
σ'ευχαριστω πολυ για την πληροφορια! ;)
οποιο αλλο κοριτσακι ξερει ας μας πει...

ERIANTON
03-09-09, 10:48
1000 ευρω ο γιατρος και 400 το δικλινο=1400 ολα

το μονοκλινο γυρω στα 800

drop_00
03-09-09, 10:50
ERIANTON (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=16363) αν επιτρεπεται τα λεφτα αυτα τα ζητησε ο γιατρος ή θελατε και τα δωσατε???

drop_00
03-09-09, 10:51
αναφερομαι στα 1000ε ως αμοιβη

ERIANTON
03-09-09, 11:09
τον ρωτησα?τον επελεξα ως γιατρο μου.αν δεν θελεις να πληρωσεις πηγαινεις οταν σε πιασουν οι πονοι και οποιος ειναι διαθεσιμος νομιζω σε αναλαμβανει

Barbi
07-09-09, 17:16
1000 gia fisiologiko kai 1200 gia kaisariki moy zitise o giatros, uparxoun giatroi sto elenas pou den pernoun xrimata.
to diklino moy pige 30 me 40 tin mera me simetoxi.

ΚΑΡΔΙΑ
07-09-09, 17:20
εγώ τον Ιανουάριο του 2005 είχα δώσει περίπου 200? για δίκλινο και τον Νοέμβριο του 2007 περίπου 230? για δίκλινο τις πρώτες 2 ημέρες και μονόκλινο τις επόμενες.
Όντως υπάρχουν γιατροί που δεν ζητάνε χρήματα, απλά εάν θέλεις τους δίνεις. Τουλάχιστον ο δικός μου δεν μου ζήτησε ποτέ.

smiley74
07-09-09, 19:54
1000 gia fisiologiko kai 1200 gia kaisariki moy zitise o giatros, uparxoun giatroi sto elenas pou den pernoun xrimata.
to diklino moy pige 30 me 40 tin mera me simetoxi.

Ψαχνω για γιατρο να γεννησω στο Ελενα και θα ηθελα να μου πεις αν ξερεις καποιον γιατρο που δεν παιρνει χρηματα και να ειναι και καλος αν εχεις ακουσει. Εχουμε οικονομικο προβλημα και θα προτιμουσα να δωσουμε τα χρηματα για το παιδικο δωματιο :):)

jtse
08-09-09, 09:27
Οι τιμές που μου έδωσε ο γιατρός για τα δωμάτια είναι :
750 το μονόκλινο λουξ
550 το απλό μονόκλινο
450 το δίκλινο
350 το τρίκλινο

Barbi
08-09-09, 09:41
kalimera smiley74,exo akousei gia ena duo giatrous omos den timame ta onomata tous. Ta to psakso ligo kai ta sou po.

Loukoumaki!
08-09-09, 12:53
Σας παραθέτω τις τιμές των δωματίων στο Μαιευτήριο ΕΛΕΝΑ:

Λουξ :200
Μονόκλινο :130
Δίκλινο :110
Τρίκλινο : 80

Οι τιμές είναι οι ίδιες και για ασφάλεια Δημοσίου και για ΙΚΑ & είναι για κάθε μία ημέρα νοσηλείας.(Αναλόγως πόσες ημέρες θα χρειαστεί η κάθε κοπέλα υπολογίζετε)
Επίσης τα τηλ στο Τμήμα του Λογιστηρίου στο Έλενα είναι τα εξής:
210-6402133 & 6402134

Υ.Σ:Ρωτήστε το ταμείο σας μέχρι ποια θέση σας καλύπτει για τυχόν υπολογισμό διαφοράς στην τιμή ;)

athens2006
08-09-09, 13:08
Λουκουμάκι, μες το μυαλό μου είσαι!
Ενδιαφέρομαι να γεννησω στο Ελενα και ηθελα σημερα να τηλ για τις τιμές.
Εχω ομως μια απορία γιατι ακομη ψαχνω για γιατρο στο Ελενα. Δεν ξέρω αν μπορεις να μου απαντησεις εσυ ή καποια αλλη κοπέλα. Αν κλεινω απογευματινά ραντεβου στο νοσοκομείο υπάρχει δυνατότητα να κανω παραλληλα και υπερηχο οπως δηλαδη στον ιδιωτη ιατρο; Ή πρεπει να ξαναπαω στον ιδιο μηνα πρωι να κανω υπέρηχο και μετα ξανα ραντεβου για να δει ο γιατρος τα αποτελεσματα;
Οποια μπορει να βοηθησει μια μαμα-to-be την ευχαριστώ εκ των προτερων

Loukoumaki!
08-09-09, 13:16
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό irene-stathis (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8959).Και εγώ για "λουκουμάκι" προσπαθώ και δεν έχω ακόμα εμπειρία από το νοσοκομείο!!!Ελπίζω όμως να το επισκεφτώ πολύ γρήγορα!!!!

athens2006
08-09-09, 13:16
Ευχομαι σύντομα....

Loukoumaki!
08-09-09, 13:20
Σ'ευχαριστώ πολύ και σε σένα με το καλό, να είναι ένα γερό μωράκι!

monbebe
08-09-09, 14:47
γεννησα στο Ελενα...
δεν ξερω για τα απογευματινα, γιατι εγω πηγαινα πρωι στη γιατρο μου, και δεν ειχε τυχει να κανω υπερηχο εκει σε ολη την εγκυμοσυνη γιατι δεν εβρισκα ραντεβου... -μεγα προβλημα τα ραντεβου το πρωι...-, εκτος απο τον τελευταιο μηνα που πηγαινα καθε εβδομαδα για Nst και κανα 2 υπερηχους... εκει εκανα τον υπερηχο το πρωι, ή την οποια εξεταση και αμεσως μετα πηγαινα και περιμενα να με δει η γιατρος μου...
με το καλο να ερουν τα λουκουμια σας!

jtse
08-09-09, 14:55
Και εγώ βλέπω τον γιατρό μου σε απογευματινό ραντεβού όπου ακούμε μόνο την καρδιά του μωρού. Για υπέρηχα με στέλνει έξω αλλά όχι κάθε μήνα. Μόνο τα μεγάλα (αυχενική, doppler κλπ)

Όσο για τις τιμές έχουν διαφορά από εκείνες που μου έδωσε ο γιατρός μου μη φανταστείτε καμία μεγάλη π.χ μου είπε για το λουξ σύνολο 750 ευρώ κλπ.

monbebe
08-09-09, 16:18
ναι το λουξ 5 μερες+η γιατρος πηγε 1780 νομιζω... τα 1000 στη γιατρο..

drop_00
09-09-09, 16:37
καποια αλλη κοπελα που να εχει γεννησει προσφατα στο Ελενα ή να εχει ακουσει για τιμες δωματιων???

amalia-artemis-maria
18-09-09, 14:05
Τον Φεβρουάριο που γέννησα στο Ελενα με καισαρική για τις 4 μέρες που έμεινα έδωσα για το μονόκλινο περίπου 250-300 ευρώ συμμετοχή. Η γιατρός πήρε 600 ευρώ και 100 η αναισθησιολόγος. Εαν γεννούσα φυσιολογικά πάλι 600 ήθελε.

dudu
23-09-09, 13:44
Σας παραθέτω τις τιμές των δωματίων στο Μαιευτήριο ΕΛΕΝΑ:

Λουξ :200
Μονόκλινο :130
Δίκλινο :110
Τρίκλινο : 80

Οι τιμές είναι οι ίδιες και για ασφάλεια Δημοσίου και για ΙΚΑ & είναι για κάθε μία ημέρα νοσηλείας.(Αναλόγως πόσες ημέρες θα χρειαστεί η κάθε κοπέλα υπολογίζετε)
Επίσης τα τηλ στο Τμήμα του Λογιστηρίου στο Έλενα είναι τα εξής:
210-6402133 & 6402134

Υ.Σ:Ρωτήστε το ταμείο σας μέχρι ποια θέση σας καλύπτει για τυχόν υπολογισμό διαφοράς στην τιμή ;)

????????????????????????????????

εμεισ με απλο ικα και 2κλινο πληρωσαμε 250 ευρω!!!

Loukoumaki!
25-09-09, 00:51
????????????????????????????????

εμεισ με απλο ικα και 2κλινο πληρωσαμε 250 ευρω!!!

τι δεν καταλαβες dudu??

χαρα25
25-09-09, 01:02
Λουκουμάκι, μες το μυαλό μου είσαι!
Ενδιαφέρομαι να γεννησω στο Ελενα και ηθελα σημερα να τηλ για τις τιμές.
Εχω ομως μια απορία γιατι ακομη ψαχνω για γιατρο στο Ελενα. Δεν ξέρω αν μπορεις να μου απαντησεις εσυ ή καποια αλλη κοπέλα. Αν κλεινω απογευματινά ραντεβου στο νοσοκομείο υπάρχει δυνατότητα να κανω παραλληλα και υπερηχο οπως δηλαδη στον ιδιωτη ιατρο; Ή πρεπει να ξαναπαω στον ιδιο μηνα πρωι να κανω υπέρηχο και μετα ξανα ραντεβου για να δει ο γιατρος τα αποτελεσματα;
Οποια μπορει να βοηθησει μια μαμα-to-be την ευχαριστώ εκ των προτερων
καλησπερα!!!!ναι μπορεις να κανεις υπερηχο και το απογευμα εγω παω εκει και με παει ο γιατρος στους υπερηχους και μου τον κανει εκεινος

χαρα25
25-09-09, 01:03
θελω να ρωτησω το εξης αν καποια γνωριζει τι διαφορα εχει το μονοκλινο απο το λουξ?

jtse
25-09-09, 08:35
Τα απλά μονόκλινα είναι στον 6ο. Είναι μεγαλύτερα και ανακαινίστηκαν μετά την κατασκευή των λουξ του 5ου, δηλαδή μόλις πρόσφατα. Απ' ότι έχουν πει κοπέλες είναι μεγαλύτερα. Τα λουξ μονόκλινα του 5ου φτιάστηκαν τον περασμένο Νοέμβριο, έχουν καρέκλα θηλασμού και τηλεόραση πλασμα. Δεν τα έχω δει ακομα αλλά αυτά που γράφω είναι από περιγραφές άλλων κοριτσιών του forum.

χαρα25
25-09-09, 11:43
Τα απλά μονόκλινα είναι στον 6ο. Είναι μεγαλύτερα και ανακαινίστηκαν μετά την κατασκευή των λουξ του 5ου, δηλαδή μόλις πρόσφατα. Απ' ότι έχουν πει κοπέλες είναι μεγαλύτερα. Τα λουξ μονόκλινα του 5ου φτιάστηκαν τον περασμένο Νοέμβριο, έχουν καρέκλα θηλασμού και τηλεόραση πλασμα. Δεν τα έχω δει ακομα αλλά αυτά που γράφω είναι από περιγραφές άλλων κοριτσιών του forum.
σ ευχαριστω πολυ θα παω καποια στιγμη και εγω να τα δω απλα ακομα δεν ετυχε.. με το καλο να δεχτεις και το μωρακι σου εσυ κοντευεις κιολας. στο ελενα θα γεννησεις? ξερεις τι πρεπει να παρουμε μαζι απο ρουχαλακια για το μωρο?

vivianli
26-09-09, 22:14
Γύρω στις 16 Σεπτεμβρίου 2009 ρώτησα για τιμές δωματίων στο έλενα απευθείας στο αρμόδιο τμήμα (που βρίσκεται στο κτήριο με τα επείγοντα), μου είπαν 110 δίκληνο, 130 μονόκληνο και 200 το λουξ και ότι το βιβλιάριο δημοσίου που έχω εγώ δεν δικαιολογει συμμετοχή (το οποίο βεβαια σκοπεύω να τσεκάρω απευθείας από το ταμείο μου). Αυτά................

vivianli
01-10-09, 12:45
Απ' όσο ξέρω σου δείνουν τα πάντα στο Έλενα. Εγώ πάντως για καλό και για κακό έβαλα στη βαλίτσα που ετοίμασα 3-4 εσωρουχάκια, 2 πανούλες, και 2-3 φορμάκια (ενα από αυτά θα το χρησιμοποιήσω για την έξοδο), ένα σκουφάκι μη τυχόν και κρυώσει ο αντρούλης μου, καθώς και μια κουβέρτα για να τον τυλίξω όταν θα φεύγουμε. Σαν χαζούλα νεα μαμα πήρα ακόμη μερικά παμπερς, αν και ξέρω ότι σου δείνουν, ε, απλά προτημώ να είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο (είπαμε χαζομαμά!!!!!!!!!).

vivianli
01-10-09, 12:47
Απ' όσο ξέρω σου δείνουν τα πάντα στο Έλενα. Εγώ πάντως για καλό και για κακό έβαλα στη βαλίτσα που ετοίμασα 3-4 εσωρουχάκια, 2 πανούλες, και 2-3 φορμάκια (ενα από αυτά θα το χρησιμοποιήσω για την έξοδο), ένα σκουφάκι μη τυχόν και κρυώσει ο αντρούλης μου, καθώς και μια κουβέρτα για να τον τυλίξω όταν θα φεύγουμε. Σαν χαζούλα νεα μαμα πήρα ακόμη μερικά παμπερς, αν και ξέρω ότι σου δείνουν, ε, απλά προτημώ να είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο (είπαμε χαζομαμά!!!!!!!!!).[/QUOTE]

jtse
03-10-09, 21:22
Στις 12/10 θ΄αρχίσω τα μαθήματα ανώδυνου και από ότι έχω ακούσει σου λένε και τι θα χρειαστείς. Οπότε θα σας ενημερώσω.

Κλειώ
02-11-09, 12:29
Σε ποιο μήνα κάνουμε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού ? Πρέπει να κάνουμε κάποια κράτηση στο Ελενα νωρίτερα ή εμφανιζόμαστε τελευταία στιγμή ?

mariori
02-11-09, 13:05
Στο παρακάτω link έχει το τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα ή για να ρωτήσεις ό,τι θέλεις. Πρέπει να κλείσεις ραντεβού και μάλιστα σχετικά νωρίς γιατί γίνονται ολιγομελή τμήματα. Τα μαθήματα κοστίζουν 3 ευρώ συνολικά. Είναι 4 ημέρες (3 ώρες αν θυμάμαι καλά κάθε ημέρα) και 1 για το θηλασμό. Τις δύο μέρες γίνοτναι σε αίθουσα και τις υπόλοιπες δύο σε δωμάτιο με στρώματα όπου ξαπλώνεις και κάνεις αναπνοές. Επίσης μπορεί να έρθει και ο σύζυγος. Αν παρακολουθήσει το 2ο και 3ο μάθημα του δίνουν βεβαίωση και μπορεί να παρίσταται στον τοκετό (αν είναι φυσιολογικός ο τοκετός).

http://www.hospital-elena.gr/klinikes/psyco.html

Smouts
05-11-09, 16:05
Κοριτσια καλησπερα.
Εγώ γέννησα τον Ιούλιο στο Έλενα. Πήγα στα Lux δωμάτια και εμεινα παρα πολύ ευχαριστημενη και απο τον χωρο αλλά και απο το προσωπικό του ορόφου.
Στα μαθήματα ανωδυνου τοκετού σου λενε να παρεις και πραγματα που δεν χρειαζεσαι.
Φορμακια του μωρου παρτε καλου κακου μαζι σας. Στα ντύνουν εκεί με τα δικα τους καθε πρωι που τα κανουν μπανιο, αλλα αν σου λερωθει το μωρο στις 02:00 τη νυχτα από κακα, τραβα βρες μαία εκεινη την ωρα, να σου ξεκλειδωσει το ντουλαπι και να σου δωσει καινουργιο νυχτικακι. Εγώ μονο τότε χρειαστηκα. Επίσης, παρτε πετσετες για εσας γιατί μονο στα lux δωματια δινουν πετσετες για τη μαμα, και αν δεν βρεις δωματιο και πας σε αλλη θεση δεν θα εχεις πετσετες. Πανες κλπ, τα εχει ολα στο μαιευτηριο. Πανουλες υφασματινες για το μωρο σας δεν ειναι κακο να εχετε, όπως επισης και μικρα πετσετακια για το μωρο και πετσετουλες μικρες για εσας για το στηθος σας γιατι θα πλενεστε συνεχως αν θηλαζετε. Αυτά...

Smouts
05-11-09, 16:09
Εγώ γέννησα τον Ιούλιο στο Ελενα. Πήγα σε Lux δωματιο. Οι τιμες για μενα ήταν οι εξης:
1200 ευρω ο γιατρός, 300 ευρώ η μαία (που συνεργαζοταν ο γιατρός μου) και 800 ευρω για το δωματιο.

RRoulia
09-11-09, 11:52
Smouts, θα είχες την καλοσύνη να μας περιγράψεις το lux δωμάτιο;
Εγώ στο πρώτο μου παιδί έμεινα σε μονόκλινο.

ERIANTON
09-11-09, 12:23
καλημερα το λουξ μονοκλινο δεν εχει καμια σχεση με το απλο μονοκλινο.
τα μονοκλινα δεν ειναι ανακαινισμενα και ειναι στον 6.γενικα τα παντα ειναι αρκετα χρησιμοποιημενα ακομα και τα πυρεξ.

ολος ο 5ος ειναι ανακαινισμενος.τα λουξ δωματια ειναι απιστευτα.απο τα σεντονια που εχουν κεντημενα τα αρχικα Ε Β.την πολυθρονα θηλασμου που κοιμαται ανετα καποιος.τηλεοραση plasma.πετσετες και το πυρεξακι ειναι ολοκαινουργιο.νομιζεις οτι εισαι στο καλυτερο ιδιωτικο νοσοκομειο.

RRoulia
09-11-09, 16:43
Erianton, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αυτός που θα είναι όλη μέρα μαζί μου, να μπορεί να ξεκουράζεται λίγο και όχι να όπως στην πρώτη γέννα που υπέφεραν στην καρέκλα!
Τους λυπήθηκε η ψυχή μου ....
Αυτή η καρέκλα θηλασμού πως είναι;;;;;

Catwoman
10-11-09, 14:44
καλημερα το λουξ μονοκλινο δεν εχει καμια σχεση με το απλο μονοκλινο.
τα μονοκλινα δεν ειναι ανακαινισμενα και ειναι στον 6.γενικα τα παντα ειναι αρκετα χρησιμοποιημενα ακομα και τα πυρεξ.

ολος ο 5ος ειναι ανακαινισμενος.τα λουξ δωματια ειναι απιστευτα.απο τα σεντονια που εχουν κεντημενα τα αρχικα Ε Β.την πολυθρονα θηλασμου που κοιμαται ανετα καποιος.τηλεοραση plasma.πετσετες και το πυρεξακι ειναι ολοκαινουργιο.νομιζεις οτι εισαι στο καλυτερο ιδιωτικο νοσοκομειο.

Εγω γεννησα στις 15/10 στο Ελενα και εμεινα την πρωτη μέρα μετα απο απιστευτη ταλαιπωρία σε δικλινο και την επομενη με εβαλαν σε LUX που ειχα ζητησει. Το δικλινο ειναι ανακαινισμενο και ομορφο αλλα δεν βολευει καθόλου την συνοδο που θα εχεις, το Lux ειναι υπέροχο, βασικά ολος ο οροφος ειναι υπέροχος και διαφορετικος, ξεχνας οτι εισαι σε δημόσιο!!!
Και η νοοτροπία τους σε αυτον τον οροφο ειναι διαφορετικη, δεν σε αφηνουν να κυκλοφορείς με το μωρο αγκαλιά στους διαδρόμους, πρέπει να το βάζεις στο πυρεξάκι

Η πολυθρόνα ειναι απιστευτα καλή, η μαμα μου που ειναι μικροσκοπική χοραγε ολοκληρη και το απιστευτο ειναι οτι ο αντρας μου κοιμηθηκε ενα μεσημερι μπρούμητα!!! ποναγαν τα ποδια του μετα, αλλα καταφερε και κοιμήθηκε, και δεν ηταν ταλαιπωρημένος αφου το βραδυ γυριζε σπιτι και κοιμόταν.
Το κρεβάτι που κοιμομουνα ηταν απιστευτο με remote control για να ανεβοκατεβαινει η πλάτη, ξεχωριστά τα πόδια και γενικά αμα θελεις το υψος του κρεβατιού!
Ετσι καταφερνα μονη μου να σηκώνομαι απο την αρχη χωρις βοήθεια!!! Απίστευτο αλλα αληθινό!
Και γενικά το δωμάτιο, για μενα πάντα, ηταν πολύ ομορφο!
Και σκεφτειτε οτι εδωσα λιγοτερο απο 1000 ευρώ μαζι με φαρμακα που μου χρεωσαν!!!

Smouts
10-11-09, 22:30
Smouts, θα είχες την καλοσύνη να μας περιγράψεις το lux δωμάτιο;
Εγώ στο πρώτο μου παιδί έμεινα σε μονόκλινο.

Η ERIANTON και η Catwoman καλυψανε τα παντα. Εμενα να σκεφτείς ο άντρας μου που εμεινε και τις 4 μερες/νύχτες μαζι μου, κοιμοταν καθε βραδυ στην πολυθρονα. Εντάξει, δεν λεω οτι εκανε και τον καλυτερο ύπνο που θα μπορουσε, αλλωστε καναμε και σκατζες το βραδυ οταν χρειαζοταν να θηλασω και κοιμοταν και λιγο στο κρεβατι, αλλα θελω να πω πως ανετα την εβγαλε.
Εμας όσοι ερχοντουσαν να μας δουνε, κυριως ζευγαρια των οποιων οι γυναικες στο παρελθον έιχαν παει στο Ιασω και στο Μητερα, οι αντρες κραζανε τις γυναικες τους, γιατί δεν ερχοντουσαν στο Ελενα να γεννησουν και χρειαζοτανε να σκασουν ενα καρο χρήματα.
Το κακό είναι οτι πρεπει να εισαι τυχερη για να βρεις δωματιο γιατί το εχουν μαθει πολλοί, και σε αυτο παίζει ρόλο και ο γιατρός σου. Πόσο θα το κυνηγήσει. Εγώ όταν γέννησα υπήρχαν μόνο 2 διαθεσιμα Lux δωματια και περιμεναμε 10 γυναικες για να μπουμε. Ε, το ενα το πήρα εγω. Αφού όταν μπηκα μου λεει μια μαια "Ο γιατρός σου πρεπει να σε αγαπαει πολυ. Εδωσε μαχη για το δωματιο".:-D

xristinajr
11-11-09, 15:58
Πραγματικά ότι λέγεται παραπάνω για το Έλενα είναι αλήθεια..Γέννησα στις αρχές Σεπτεμβρίου με καισαρική εκτάκτως και δεν πιστέυω ότι θα μπορούσα να είχα καλύτερη εμπειρία από το μαιευτήριο, την παραμονή μου εκεί αλλά και από την γέννα.Είναι εξαιρετικό το προσωπικό του 5ου ορόφου και προτείνω σε οποιαδήποτε μελλουσα μητέρα την νοσηλεία της εκεί. Βοηθάνε απίστευτα με τον θηλασμό , πατάς ένα κουμπί και αμέσως έρχεται καποιος να δει τι συμβαίνει, μπορεί ο άντρας σου να κοιμηθεί στην πολυθρόνα όλη νύχτα γιατί είναι πολύ άνετη , καθαρίζουν διαρκώς το δωμάτιο αλλά το κυριότερο χαμογελούν και σου φέρονται όπως αξίζει σε λεχωνίτσες. Συγκινούμε που τα σκέφτομαι...Τους ευχαριστώ όλους στο Έλενα..

goofy
12-11-09, 22:38
Γέννησα στις 29/10. Με ασφάλεια δημοσίου (ΤΥΔΚΥ), έδωσα στο λουξ περίπου 350 ευρώ, μαζί με την επισκληρίδιο.

Και για τις 4 ημέρες

ALIS
18-11-09, 16:39
Και εγω γεννησα τον Αυγουστο στο Ελενας και μειναμε στον 5ο στα λουξ.Υπεροχος οροφος με πολυ καλα δωματια ευγενικο προσωπικο και πληρωσαμε 480 με ικα και καισαρικη τομη και 1200 του γιατρου μου.Αυτο προσπαθουσα να πω σε ενα αλλο topic που μιλουσαν για εξακλινα στο ιασω και διαβαζα κατι τρελες τιμες για το δωματιο-εξακλινο!απορουσα γιατι δεν κοιταζουν στο ελενας?Μονο που δεν με εβρισαν γιατι απαγορευεται μαλλον...επεσα σε φαν κλαμπ!Εσεις που το ζησατε θα πηγαινατε ποτε σε εξακλινο εστω και στο ιασω?Δεν καταλαβαινω τι γινεται μολις ακουσαν τη λεξη δημοσιο και τι δεν ακουσα!!!Το καλυτερο ομως που διαβασα και επειδη το εχω ζησει το περιβαλλον του 5ου γελουσα ειναι αυτο:''καλυτερα σε εξακλινο στο ιασω παρα σε ενα ασχημο,μην πω τιποτα αλλο, περιβαλλον σε δημοσιο''!

goofy
18-11-09, 18:42
Εγώ που γέννησα το πρώτο παιδάκι μου στο ΙΑΣΩ, σε 4κλινο, λόγω έλλειψης εξάκλινων, δεν το ξαναέκανα με τίποτα πάντως!!!!Τα λουξ του ΕΛΕΝΑ, φαντάζομαι και τα μονόκλινα, για τα λεφτά ιδίως που δίνεις, δεν συγκρίνονται με τίποτα.
Και πολλά άλλα δεν συγκρίνονται, αλλά ας μην επεκταθώ.
Αχ, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα....

Γιωτούλα26
13-12-09, 02:27
εγω γενησα πριν 8 μηνεσ στο ελενασ ο γιατροσ μου πηρε 1.200 η αναισθισιολογοσ 200 πγα σε λουξ δωματιο 4 μερεσ και πληρωσα 100 τι βραδια

inaCcessiBle
18-12-09, 08:45
Δεν μπορεις να κλεισεις δωματιο Lux δλδ?
Πρεπει να περιμενεις την σειρα σου ????

Smouts
18-12-09, 10:02
Καλημερα.
Ναι, δεν μπορείς να κλεισεις απο πριν. Μόλις κάνεις την εισαγωγή το ζητάς. Και αν δεν υπαρχει Λουξ εκείνη τη στιγμή, θα σε πανε στην αμεσως κατωτερη κατηγορία.
Εγώ μπήκα 03:30 τη νυχτα για να γεννήσω, ζήτησα Λουξ. Δεν υπηρχε ελευθερο. Γέννησα 06:15 εκατσα στην ανανηψη μεχρι τις 09:00 οπου και με ανεβασανε σε δίκλινο. Στις 15:00 το μεσημερι της ίδιας μερας με πηγαν σε Λουξ που είχε αδιάσει.
Πρέπει ομως να το κυνηγησει και ο γιατρός σου λιγο το θέμα.;)

aggiba
18-12-09, 12:37
Καλημέρα.
Εγώ γέννησα στις 1-12-09 στο Έλενα με καισαρική και έκανα εισαγωγή μία μέρα πριν την γέννα για να κάνω κάποιες εξετάσεις.Ζήτησα λοιπόν lux δωμάτιο και ευτυχώς υπήρχε.Πολύ ωραίο δωμάτιο!Δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από τα δωμάτια των ιδιωτικών μαιευτηρίων.Πλήρωσα 120 ευρώ για κάθε μέρα.Πολύ προσιτή τιμή για τέτοιο δωμάτιο και πολύ καλή εξυπηρέτηση.

sofaki1978
18-12-09, 12:54
εγω νοσηλευτηκα για 6 μερες με υπερταση και ζαχαρο (χτες βγηκα) και υπηρχαν διαθεσιμα μονοκλινα απο την πρωτη στιγμη χωρις καμια παρεμβαση γιατρου και απο οτι μου ειπαν ειχαν και λουξ.ειναι και αναλογως τις μερες.παντως μονο καλα λογια εχω να πω για το προσωπικο του 6ου οροφου που ειναι τα μονοκλινα.ΑΨΟΓΕΣ ολες!!!!

παντως και τον μαιο που ειχα νοσηλευτει ειχα ζητησει δικλινο,δεν ειχαν και με εβαλαν σε μονοκλινο οπου και με αφησαν ολες τις 7 μερες που νοσηλευτηκα.

tndk
29-12-09, 11:47
γεια χαρά...
δεν έχουμε γεννήσει ακόμη αλλά ο γιατρός μας ζήτησε πριν από την γέννα 1200 απλή 1500 για καισαρική (αν χρειαστεί ) και το δωμάτιο λουξ 250 την βραδιά.... να ζητήσω απόδειξη από τον γιατρό??

smiley74
07-01-10, 22:00
Γεια σας,

Εμενα η γιατρος μου δεν ειχε αναφερει τιποτα περι αμοιβης, ειχα διαβασει απο εδω στο forum καποιες αναφορες για το ποια ειναι η 'ταριφα'...

Δεν ηξερα πως να το χειριστω, να το αφησω και βλεπουμε, να ρωτησω...

Τελικα σε ενα ραντεβου ρωτησε ο συζυγος μου σχετικα διακριτικα την ωρα που μια βοηθος νοσηλευτρια μου εκανε υπερηχο...μου ειπε 1200 ευρω και 200 ευρω για τον αναισθησιολογο αν χρειαστει επισκλιριδιο

Στα ραντεβου δεν εχει κανει κατι ιδιαιτερο ουτε εχει δειξει καποιο ιδιατερο ενδιαφερον...απανταει μονολεκτικα οταν ειχω καποιες ερωτησεις, και γενικα τα ραντεβου ηταν γρηγορα...στο μεταξυ δεν εχω καποια ενδειξη (επιπλοκη στην εγκυμοσυνη π.χ) ωστε να πω οτι 'αξιζε' αυτα τα λεφτα...

Απορω με τετοιο θρασος να ζητανε λεφτα στο δημοσιο ετσι...ο συζυγος μου ειπε θα δουμε πως θα παει η γεννα και θα δουμε ποσα θα δωσουμε...

Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο, εχω αγχωθει λιγο με αυτη τη κατασταση :(

vatzi
07-01-10, 22:37
καλησπέρα,
Γέννησα και εγώ στο Έλενα τον Φλεβάρη του 09. Ο γιατρός δεν μίλησε για χρήματα, έβαλε όμως την γραμματέα του με τρόπο να τα ζητήσει. Η εν λόγω κυρία με περίσσιο θράσος είπε την εξής ατάκα «εδώ τα γιατρουδάκια παίρνουν 1200 ευρώ …ο «θεός»
(δικό μου αυτό για να μην του δώσω τον χαρακτηρισμό που του αξίζει) να μην πάρει 1500 με 2000 χιλιάδες ευρώ?». Φυσικά του δώσαμε ότι εμείς είχαμε ευχαρίστηση αν και για τη συμπεριφορά που είχε, όχι ευρώ δεν έπρεπε να πάρει αλλά 1000 μπάτσες. Πάντως από ότι κατάλαβα εκεί κυμαίνονται τα «φακελάκια» από 1000 έως 1500. Κάτι τελευταίο γιατί πολύ σας κούρασα, αν με το καλό έρθει και το δεύτερο παιδί, ο γιατρός αν είναι σε δημόσιο, δεν πρόκειται να πάρει δεκάρα τσακιστή.

v.polina
08-01-10, 10:36
καλησπέρα,
Γέννησα και εγώ στο Έλενα τον Φλεβάρη του 09. Ο γιατρός δεν μίλησε για χρήματα, έβαλε όμως την γραμματέα του με τρόπο να τα ζητήσει. Η εν λόγω κυρία με περίσσιο θράσος είπε την εξής ατάκα «εδώ τα γιατρουδάκια παίρνουν 1200 ευρώ …ο «θεός»
(δικό μου αυτό για να μην του δώσω τον χαρακτηρισμό που του αξίζει) να μην πάρει 1500 με 2000 χιλιάδες ευρώ?». Φυσικά του δώσαμε ότι εμείς είχαμε ευχαρίστηση αν και για τη συμπεριφορά που είχε, όχι ευρώ δεν έπρεπε να πάρει αλλά 1000 μπάτσες. Πάντως από ότι κατάλαβα εκεί κυμαίνονται τα «φακελάκια» από 1000 έως 1500. Κάτι τελευταίο γιατί πολύ σας κούρασα, αν με το καλό έρθει και το δεύτερο παιδί, ο γιατρός αν είναι σε δημόσιο, δεν πρόκειται να πάρει δεκάρα τσακιστή.

χεχεχε μηπως ειχαμε τον ιδιο γιατρο???
εμενα μου ζητησε 1000 ευρω...μετα την γεννα!!!!δεν ειχαμε βεβαια το λεφτα πανω μας να "βρισκονται"!!!και επειδη μου φερθηκε απαραδεκτα,αποφασισα να μην του δωσω τιποτα...ουτε τα αξιζε,ουτε του τα χρωσταγα...

v.polina
08-01-10, 10:39
και για να απαντησω κι εγω στο θεμα,γεννησα τον σεπτεμβρη και το δωματιο-λουξ μου στοιχισε 800 ευρω...πληρωσαμε επιπλεον 350 για κατι που μου εβαλε ο ακατανομαστος στην καισαρικη-χωρις να με ενημερωσει προηγουμενως...και ουτε εχω καταλαβει ακομα τι ηταν αυτο και γιατι το χρειαστηκα!

vatzi
08-01-10, 11:13
v.polina λες?ε δεν ειναι και απιθανο....αν και νομίζω ότι όλοι οι γιατροί λίγο πολύ ίδιοι είναι.αξίζει όμως να σημειώσω ότι απο το υπόλοιπο προσωπικό του νοσοκομείου δεν έχω κανένα παράπονο.

v.polina
08-01-10, 11:38
οντως το προσωπικο ηταν εξυπηρετικοτατο-το εχω αναφερει και σε αλλο τοπικ-οποια ωρα και να τους ζητουσες...και περνουσαν πολυ συχνα για αλλαγες,ορους,φαρμακα κτλ αλλα και για να ρωτησουν αν χρειαζεσαι κατι...

Stella31
18-03-10, 13:27
ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ:

90€/ημέρα - Δωμάτιο με πολλά κρεβάτια
110€/ημέρα - Δίκλινο
135€/ημέρα - Μονόκλινο
200€/ημέρα - LUX

ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΠΛΗΡΏΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ,
ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ, ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

ioanna_m
27-07-10, 15:13
Κορίτσια γεννάω αρχές Σεπτεμβρίου στο Ελενα κ με ενδιαφέρουν τα δωμάτια στον 5ο ή και στο 6ο.
Βρίσκεις συνήθως εύκολα?
και γενικά στο νοσοκομείο πρέπει να πάρουμε και ρουχαλάκια του μωρο μας?

EYANTHIA
06-08-10, 12:06
οπως προειπε κ μια αλλη κοπελα, ειναι αναλογως τι θα υπαρχει. αν δεν εχει αμεσα θα σε βαλουν μολις αδειασει καποιο, αρκει να το εχεις ζητησει. κ φυσικα ειναι κ θεμα γιατρου, να ειναι καπατσος. εμενα μου ειχε βρει αμεσα λουξ.
ρουχαλακια παρε αμα θες, αλλα τα εχουν με κατι ρομπακια που κατα τη γνωμη μου ειναι πιο βολικα για τις πρωτες μερες που δε ξερεις πως να το πιασεις να το αλλαξεις, κλπ...ευχομαι με το καλο!

νασούλα
27-10-10, 09:33
καλή σας ημέρα κορίτσια,

έχω ακούσει και διάβασα και από εσάς τόσα πολλά και καλά, που πραγματικά πιστέυω ότι αξίζει τον κόπο.
Το πρόβλημα μου μου είναι ότι ο γιατρός που με παρακολουθεί (δεν είμαι ακόμη έγκυος...) είναι στο Αττικό και εγώ μένω στο κορωπί. θα με βόλευε και εμένα και τους δικούς μου ανθρώπους πολύ περισσότερο το Έλενα.

Μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 καλούς γιατρούς, σας παρακαλώ?

να βρω κάποιον ώστε να τον γνωρίσω πριν μείνω έγκυος!

CatSai
27-10-10, 09:54
Καλημέρα,

Αν διαβάσεις σχετικά θέματα στο forum θα βρεις ονόματα γιατρών και τις απόψεις των γυναικών που τους εμπιστεύθηκαν.

Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλω π.μ. με τα στοιχεία του δικού μου γιατρού.

νασούλα
27-10-10, 10:07
Σε ευχαριστώ καλή μου CatSai,

θα το εκτιμούσα πολύ! τα στοιχεία του και λίγα πράγματα που θα ήθελες ενδεχομένως κι εσύ να ξέρεις εκ των προτέρων θετικά & αρνητικά.

έψαξα (βέβαια δηλώνω ελαφρώς άσχετη...) και δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

stelina.
18-11-10, 09:33
κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να με βοηθησετε με τις τιμες του ελενα γιατι απο κει δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ειμαι 6 μηνων εχω ασφαλεια τεβε που δεν καλυπτει τιποτα και θα ηθελα να μαθω για τις τιμες δωματιων. Γιατρο εχω τον ροσολυμο. Μηπως ξερετε και τι φακελακι παιρνει;;

gioli
18-11-10, 10:15
κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να με βοηθησετε με τις τιμες του ελενα γιατι απο κει δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ειμαι 6 μηνων εχω ασφαλεια τεβε που δεν καλυπτει τιποτα και θα ηθελα να μαθω για τις τιμες δωματιων. Γιατρο εχω τον ροσολυμο. Μηπως ξερετε και τι φακελακι παιρνει;;
Αχ βρε στελλίνα για τεβε δεν ξέρω να σου πω. Οταν γέννησα είχα ΙΚΑ ακόμα. Αν πάς κάτω όμως στα ταμεία μπορούν να σου πουν. Και στο ΙΚΑ που είμουν πλήρωσα περι τα 500 ευρώ για 4 μέρες, καισαρική αλλά νομίζω οτι το ΙΚΑ τα δίνει πίσω. Το ΤΕΒΕ έχει πλαφόν στα 800 ευρώ ότι και να πληρώσεις στο μαιευτήριο.

stelina.
18-11-10, 10:31
σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. Μηπως ξερεις ποσο παει κανονικα το δωματιο και αν μεσα στην τιμη ειναι και οι εξετασεις του μωρου και οι δικες μου; η πληρωνω εξτρα για αυτες;

mariori
18-11-10, 13:18
Εγώ έχω ΤΣΜΕΔΕ που είναι σαν το ΤΕΒΕ, δεν καλύπτει τίποτα κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης-τοκετού και πήρα ένα ποσό αφού γέννησα. Πλήρωσα στο Έλενα περίπου 850 ευρώ για 4 διανυκτερεύσεις σε λουξ δωμάτιο (200 ευρώ/βραδιά) και όλες οι εξετάσεις του μωρού και οι δικές μου ήταν μέσα στα 850 ευρώ.

stelina.
18-11-10, 13:43
ευχαριστω για την πληροφορια!!! Δηλαδη τωρα εχω μονο να περιμενω τι φακελακι θα ζητησει ο γιατρος.

drop_00
04-03-11, 14:06
καλησπερα σας.περιμενω να γεννησω μεχρι τις 23/3 στο ελενα το δευτερο παιδακι και θα ηθελα να μου πειτε οσες μανουλες γεννησαν εκει προσφατα το κοστος για τα μονοκλινα αλλα και για τα λουξ δωματια,που ακριβως κυμαινονται??

sofaki1978
04-03-11, 14:22
καλησπερα σας.περιμενω να γεννησω μεχρι τις 23/3 στο ελενα το δευτερο παιδακι και θα ηθελα να μου πειτε οσες μανουλες γεννησαν εκει προσφατα το κοστος για τα μονοκλινα αλλα και για τα λουξ δωματια,που ακριβως κυμαινονται??

με ασφαλεια ικα

μονοκλινο και φυσιολογικος τοκετος για 4 μερες 527 ευρω

με καισαρικη νομιζω 260 ευρω για 4 μερες.

λουξ και φυσιολογικος 200 ευρω την ημερα.

αυτα γνωριζω;)

boy'smam
04-03-11, 14:55
Γεννησα με καισαρικη το 2009 σε λουξ 5 διανυκτερευσεις(1 σε απλο μονοκλινο-4 σε λουξ) πληρωσα 530 ευρω!Ηταν γυρω στα 1000,τα υπολοιπα τα καλυψε το ικα!

νασούλα
04-03-11, 15:09
Καλησπέρα κορίτσια,

Ανήκω κι εγώ στις μέλλουσες μανούλες και τώρα πια ενδιαφέρομαι όλο και περισσότερο για έναν καλό άνθρωπο-γιατρό στο Έλενα που να μην θέλει πολύ παχύ φακελάκι.

Την βοήθεια σας please.......

SadAngels
30-03-11, 23:22
Καλησπέρα κορίτσια!!
Θα ήθελα και πάλυ την βοήθειά σας.
Γεννάω με καισαρική στο Έλενα 11/04 την άλλη Δευτέρα :lol:
έχω ασφάλιση ικα και θα ήθελα να μου πείτε ποσο θα πλήρωνα την βραδυα
για μονόκλινο.
Στην πρώτη μου γέννα (πάλυ καισαρική) πληρώσαμε για δικλινο τα 4 βράδυα 120 ευρώ.

boy'smam
30-03-11, 23:36
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=47051&page=2
Riιξε μια ματια εδω!
Με το καλο το μωρακι σου

teddy-tedi
09-05-11, 17:05
βρε κοριτσια γνωριζει καμια..τρικλινο καισαρικη και ικα ποσο κοστηζει??

teddy-tedi
12-05-11, 02:09
kaneis??

poly danezh
19-05-11, 22:09
καλησπερα κοριτσια :D λεγομαι πολυ και ειμαι εγκυοσ στο 1ο μου παιδακι ειμαι στον 4ο μηνα,και με παρακολουθει καποιοσ ιδιωτικοσ γιατροσ που ειχα πολλα χρονια αλλα δυστηχωσ δεν θα μπορεσω να γεννησω με τον γιατρο μου γιατι ειναι στο ΓΑΙΑ και η γεννα εκει ειναι 2000 και αλλα 2000 του γιατρου.και μου ειπε οτι οταν ειναι να γεννησω θα μου συστησει εκεινοσ μια πολυ καλη του φιλη γυναικολογο η οποια ειναι στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΤΑΡΙΦΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 1000 αλλα ειναι καλη. επειδη ειμαι πολυ δυσκολα οικονομικα και ο συζηγοσ απολυθηκε προσφατα απο δουλεια ναι μεν θα γεννησω αναγκαστικα σε δημοσιο.με το ΙΚΑ. αλλα 1ον το βλεπω και πολυ παραλογο να εχουν ταριφα και ειδικα ενα τοσο μεγαλο ποσο εφοσον εισαι με το ΙΚΑ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ αλλα και απαγορευεται και επιπλεον δεν εχω ακουσει κ τα καλυττερα για το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1Ο ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ και φοβαμαι πολυ γενικα και θα ηθελα μια βοηθεια με γνωμεσ να μου προτεινεται αν γνωριζεται κανενα τουλαχιστον καλο μεαιυτηριο δημοσιου και κανεναν καλο γιατρο δημοσιου ,και που να μην σφαζει στην τιμη εχω ακουσει και για το ΕΛΕΝΑΣ τι λετε??πειτε καμμια γνωμη ρε κοριτσια δεν ξερω τι να κανω ευχαριστω για το χρονο σασ.:lol:

Μπεμπούλα10
15-06-11, 13:00
Πόσο πάει όλη η εγκυμοσύνη και η γέννα στο Έλενα; Τα ραντεβού με τον γιατρό είναι έξτρα;;

boy'smam
15-06-11, 17:36
Οι υπερηχοι κοστιζουν περιπου 30-40 ευρω.Αν πας σε απογευματινο ρντβ ειναι 60 ευρω.Αν και καποιοι γιατροι δεχονται χωις να πληρωσεις πρωτα.Οι εξετασεις ειναι πολυ φθηνοτερες απ οτι εξω.Βεβαια οτιδηποτε ποσο δωσεις παιρνεις πισω απο το ικα το 75%.Αρα βγαινει πολυ πολυ οικονομικα.Το μονοκλινολουξ 4 βραδια ειναι 490.Τωρα αν θα παρει κατι ο γιατρος ειναι αλλο θεμα!
Αλλα περιπου μενα μου πηγε λιγοτερο απο 1000 με τον τοκετο ολα!(χωρις τον γιατρο +αναισθησιολογο)

Μπεμπούλα10
15-06-11, 21:27
Δηλαδή δεν είναι 60 ευρώ η κάθε επίσκεψη στο γιατρό;;

Όταν λες ότι "οτιδηποτε ποσο δωσεις παιρνεις πισω απο το ικα το 75%" τι ακριβώς συμπεριλαμβάνεται σ'αυτό το "οτιδήποτε";

sofaki1978
15-06-11, 23:01
Οι υπερηχοι κοστιζουν περιπου 30-40 ευρω.Αν πας σε απογευματινο ρντβ ειναι 60 ευρω.Αν και καποιοι γιατροι δεχονται χωις να πληρωσεις πρωτα.Οι εξετασεις ειναι πολυ φθηνοτερες απ οτι εξω.Βεβαια οτιδηποτε ποσο δωσεις παιρνεις πισω απο το ικα το 75%.Αρα βγαινει πολυ πολυ οικονομικα.Το μονοκλινολουξ 4 βραδια ειναι 490.Τωρα αν θα παρει κατι ο γιατρος ειναι αλλο θεμα!
Αλλα περιπου μενα μου πηγε λιγοτερο απο 1000 με τον τοκετο ολα!(χωρις τον γιατρο +αναισθησιολογο)

εισαι σιγουρη για τις τιμες??? :?:?

στον πρωινο υπερηχο πληρωνα 9 ευρω και οντως με την αποδειξη μου εδινε πισω το ικα ολο το ποσο.το απλο μονοκλινο κοστιζει με ικα 530 ευρω για φυσιολογικο.μηπως εδωσες για καισαρικη και μονοκλινο λουξ αυτα τα χρηματα???γιατι για φυσιολογικο κοστιζει 800!

boy'smam
15-06-11, 23:31
Mπεμπουλα με την αποδειξη που παιρνεις απο το νοσοκομειο πας στο ικα και σου δινουν πισω καποια χρηματα!Νομιζω το 75%.Και απο τους υπερηχους,και απο τις εξετασεις και νομιζω και απο τα απογευματινα ιατρεια.Τα 60 ταπληωνεις στο ταμειο,οχι στον γιατρο.Το ξερω απο μια φιλη,γω δεν ειχα παει στα απογευματινα.
Σοφακι μαλλον θυμαμαι οτιστο χαρτι ο γιατρος παντα εγραφε ντοπλερ και α επιπεδου.Μαλλον γι αυτο πληρωνα τοσα.
Γεννησα πριν 40 μερες με καισαρικη σε λουξ στον 5ο και δωσαμε κατι παραπανω απο 500 γιατι ηταν και κατι εξετασεις του μπεμπη επιπλεον.Παντως απο τις εξετασεις δεν παιρναμε πισω ολο το ποσο.

sofaki1978
15-06-11, 23:37
Mπεμπουλα με την αποδειξη που παιρνεις απο το νοσοκομειο πας στο ικα και σου δινουν πισω καποια χρηματα!Νομιζω το 75%.Και απο τους υπερηχους,και απο τις εξετασεις και νομιζω και απο τα απογευματινα ιατρεια.Τα 60 ταπληωνεις στο ταμειο,οχι στον γιατρο.Το ξερω απο μια φιλη,γω δεν ειχα παει στα απογευματινα.
Σοφακι μαλλον θυμαμαι οτιστο χαρτι ο γιατρος παντα εγραφε ντοπλερ και α επιπεδου.Μαλλον γι αυτο πληρωνα τοσα.
Γεννησα πριν 40 μερες με καισαρικη σε λουξ στον 5ο και δωσαμε κατι παραπανω απο 500 γιατι ηταν και κατι εξετασεις του μπεμπη επιπλεον.Παντως απο τις εξετασεις δεν παιρναμε πισω ολο το ποσο.

ναι,η καισαρικη εχει αλλο κοστος σε σχεση με τον φυσιολογικο,ειναι πιο οικονομικη.
οι υπερηχοι αυτοι που εγραψες ναι κανουν τοσο,εγω ελεγα για τους απλους.
για καποιες εξετασεις παιρνεις ολο το ποσο πισω απο το ικα.πχ τους υπερηχους των 9 ευρω,τον καρδιοτοκογραφο,γενικη αιματος-ουρων,το παραβολο των 3 ευρω.....τα πηρα ολα πισω.

boy'smam
15-06-11, 23:41
Δεν τα ξερα αυτα!Συνηθως πηγαινα τις αποδειξεις με πολλες εξετασις μαζεμενες οποτε δεν ηξερα ακριβως!Λιγο κουλο παντως να ναι φθηνοτερη η καισαρικη!

sofaki1978
15-06-11, 23:44
δεν ειναι κουλο :wink:,εαν γενναγες σε ιδιωτικο θα επαιρνες απο το ικα επιδομα καισαρικης,περιπου 300 ευρω γιατι θεωρειται χειρουργειο.εσυ που γεννησες στο ελενα επιδομα δεν πηρες σε μετρητα απο το ικα αλλα πληρωσες μειωμενη τιμη σε σχεση με εμενα που γεννησα φυσιολογικα.εμμεσα δηλαδη πηρες το επιδομα :wink:

dreams_graf
20-06-11, 15:12
Kαλησπερα...
Σκεφτόμαστε να βαλουμε "μπρος" για παιδάκι...
Εχετε να "προτεινετε" κανένα καλό γιατρό από Ελενα, που να εχει και ιδιωτικό ιατρείο, μια και πρέπει να αρχίσουμε απο τεστ ΠΑΠ κλπ???

Angelinaki
19-10-11, 18:48
ναι,η καισαρικη εχει αλλο κοστος σε σχεση με τον φυσιολογικο,ειναι πιο οικονομικη.
οι υπερηχοι αυτοι που εγραψες ναι κανουν τοσο,εγω ελεγα για τους απλους.
για καποιες εξετασεις παιρνεις ολο το ποσο πισω απο το ικα.πχ τους υπερηχους των 9 ευρω,τον καρδιοτοκογραφο,γενικη αιματος-ουρων,το παραβολο των 3 ευρω.....τα πηρα ολα πισω.

sofaki να σε ρωτησω:το παραβολο των ραντεβου,τους υπερηχους,τις γενικες που πηρες τα χρηματα απο το ικα ειχες παραπεμπτικο απο γιατρο του ικα για αυτα η απλως με τισ αποδειξεις απο το ελενα? γιατι εγω τοσο καιρο παω γι αυτα μονο ποθ εχω παραπεμπτικο κ δεν εχω για ολα...ευχαριστω :-P

Angelinaki
19-10-11, 18:53
Kαλησπερα...
Σκεφτόμαστε να βαλουμε "μπρος" για παιδάκι...
Εχετε να "προτεινετε" κανένα καλό γιατρό από Ελενα, που να εχει και ιδιωτικό ιατρείο, μια και πρέπει να αρχίσουμε απο τεστ ΠΑΠ κλπ???

γεια σου!!ειμαι σχεδον 5 μηνων και ξεκινησα κ γω στο ελενα.να ξερεις παντως οτι οι γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια απαγορεθεται να εχουν και ιδιωτικο ιατρειο οποτε κ δεν εχουν.ολες τιες εξετασεις τις κανεις στο νοσοκομειο.οπως και το παπ.:wink:

sofaki1978
19-10-11, 19:03
sofaki να σε ρωτησω:το παραβολο των ραντεβου,τους υπερηχους,τις γενικες που πηρες τα χρηματα απο το ικα ειχες παραπεμπτικο απο γιατρο του ικα για αυτα η απλως με τισ αποδειξεις απο το ελενα? γιατι εγω τοσο καιρο παω γι αυτα μονο ποθ εχω παραπεμπτικο κ δεν εχω για ολα...ευχαριστω :-P

Οχι χωρις παραπεμπτικο,απλα με τις αποδειξεις.εχεις ομως ενα μηνα περιθωριο για να τις καταθεσεις.

siderenia
19-10-11, 21:57
Κορίτσια κάποιες κοπέλες λέτε ότι οι γιατροί σας δεν σας ζήτησαν καθόλου λεφτά για την γέννα. Μπορείτε να στείλετε πμ με τα στοιχεία τους. Τώρα που ανεβηκαν τα νοσήλεια στα νοσοκομεία θα προτιμούσα να βρω γιατρό που δεν θέλει αναγκαστικά φακελάκι και αν έχω να δώσω κάτι παρά να έχω την ταρίφα των 1200ευρω. Αν είστε ευχαριστημένες από τους γιατρούς σας πείτε μου σας παρακαλω μήπως αλλάξω.. Επίσης πως σας παρακολουθούσαν? είχαν ιατρείο πηγαίνατε στα απογευματινα? ευχαριστώ πολύ

neraidoula mou
20-10-11, 11:15
εμενα γιατι μου ειπαν οτι στο νοσοκομειο δεν γινονται η εξετασεις!!!ας πουμε αιματος σιδηρου,κ αλλες που μου εγραψε

sofaki1978
20-10-11, 12:41
εμενα γιατι μου ειπαν οτι στο νοσοκομειο δεν γινονται η εξετασεις!!!ας πουμε αιματος σιδηρου,κ αλλες που μου εγραψε

Ολες γινονται Nearaidoula!!!Ολες τις αιματολογικες στο ελενα τις εκανα!

eleonoritsa
20-10-11, 13:05
Ολες γινονται Nearaidoula!!!Ολες τις αιματολογικες στο ελενα τις εκανα!

και εγώ επίσης, στο υπόγειο του κτιρίου Μ.Ηλιάδη.

Zuzunaki
20-10-11, 16:13
Κι εγώ εκεί τις έκανα. Βέβαια το ανακάλυψα λίγο αργά ( τώρα που κοντεύω να γεννήσω) και πήγαινα και τα έσκαγα ιδιωτικά. Μου το είπε όμως μια άλλη φίλη κι έτσι τώρα προς το τέλος που χρειάστηκε να κάνω κάποιες μαζεμένες πήγα εκεί. Μέχρι τις 10.30 είναι η αιμολιψία. Και οι περισσότερες βγαίνουν σε 1 μέρα.

athina8
20-10-11, 20:49
Κι εγώ εκεί τις έκανα. Βέβαια το ανακάλυψα λίγο αργά ( τώρα που κοντεύω να γεννήσω) και πήγαινα και τα έσκαγα ιδιωτικά. Μου το είπε όμως μια άλλη φίλη κι έτσι τώρα προς το τέλος που χρειάστηκε να κάνω κάποιες μαζεμένες πήγα εκεί. Μέχρι τις 10.30 είναι η αιμολιψία. Και οι περισσότερες βγαίνουν σε 1 μέρα.
καλησπερα. χωρις ραντεβου κανουν τις αιμοληψιες οι εγκυες???

boy'smam
20-10-11, 21:57
Εγω χωρις πντβ πηγαινα γηια αιμοληψια!

neraidoula mou
24-10-11, 00:38
και εγώ επίσης, στο υπόγειο του κτιρίου Μ.Ηλιάδη.

στην καινουργια πτερυγα λες!!εκει ειναι η γιατρος μου κ την ρωτησα επειδη μου εγραψε εξετασεις μπορω να της κανω εδω κ μου ειπε οχι!!!!!!!!!!!εκτος αν καταλαβα λαθος κ πεδευομαι τωρα μια βδομαδα να της γραψο στο κολο ικα με της επεργιες τους κ την τριτι θα παω να της γραψω κ να παω στο ικα να της κανω θα μου βγει η παναγια!!!ποσα πληρωνεις να της κανεις στο ελενα θα ρωτησω καλυτερα αλλη φορα γιατι πρωτη φορα πηγα!!!

Angelinaki
27-10-11, 09:21
Οχι χωρις παραπεμπτικο,απλα με τις αποδειξεις.εχεις ομως ενα μηνα περιθωριο για να τις καταθεσεις.

ευχαριστω πολυ!!:razz:

Zuzunaki
07-11-11, 23:38
Κορίτσια καλησπέρα, σχετικά με το κόστος γέννας στο Έλενα. Γέννησα πριν λίγες μέρς, το έγραψα και σε άλλο σχετικό θέμα. Η καισαρική κόστισε γύρω στα 1.640 που τα καλύπτει όλα το ΙΚΑ. Εγώ πλήρωσα 500 ευρώ μόνο που είναι η διαφορά του δωματίου επειδή έμεινα στο μόνόκλινο λουξ. Τζάμπα!!!

thomai1979
10-11-11, 12:41
γεια σου zuzunaki αν κοστισε τοσο η κτ στο ελενα ποσο περιπου να ειναι ο φτ με ικα? γεννα μια φιλη μου και ακομα να της πουν ποσο κοστιζει......παντα η κτ ηταν δωρεαν με το ικα....

Zuzunaki
10-11-11, 22:30
Από όσο θυμάμαι από αυτά που μας είχαν πει ο φυσιολογικός τοκετός είχε γύρω στα 1200 συν τη διαφορά στο δωμάτιο αν θες μονόκλινο - δίκλινο. Γύρω στα 1500 δηλαδή.

sophie jolie
12-11-11, 13:30
Από όσο θυμάμαι από αυτά που μας είχαν πει ο φυσιολογικός τοκετός είχε γύρω στα 1200 συν τη διαφορά στο δωμάτιο αν θες μονόκλινο - δίκλινο. Γύρω στα 1500 δηλαδή.
Zoyzoynaki σου εχω στειλει π.μ αν το δεις απαντησε μου, ειναι σχετικα με την γεννα στο Ελενα..

thomai1979
16-11-11, 19:30
καλησπερα βρε κοριτσια οι τιμες αυτες που λετε ισχυουν για το ελενας? σημερα πηγε στο λογιστηριο η φιλη μου και της ειπαν με το ικα το 2κλινο εχει 40ε τη μερα ενω το 1κλινο 60ε τη μερα...... και δεν χρεωνονται κατι εξτρα για τη γεννα μιλαμε για φτ.....εσεις γιατι πληρωσατε 1200ε??

dimitra-nikos
08-12-11, 18:47
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΝΜ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

anthiet
13-01-12, 19:08
Έχουμε κάτι νεώτερο για τις τιμές στο ΕΛΕΝΑ,μετά την έλευση του νέου έτους????

sunsun
13-01-12, 19:17
πληρώνετε μόνο το δωμάτιο (αυτές οι τιμές πρέπει να είναι χωρίς ΦΠΑ αν δεν κάνω λάθος) αν έχετε ΙΚΑ στο Έλενα.

anthiet
13-01-12, 21:39
Κάτι για ΟΠΑΔ ξέρουμε???

anthiet
23-01-12, 09:53
Τίποτα νεώτερο???εγώ δε μπορώ να βρω άκρη!!!!

new mum in town
28-01-12, 09:46
anthiet στο Έλενα πληρώνεις πλέον μόνο τη διαφορά για το δωμάτιο (αν θες δίκλινο ή μονόκλινο). Δεν έχεις κάποια χρέωση για τον τοκετό. Δεν παίρνεις όμως το επίδομα τοκετού με βάση τις αλλαγές που έχουν κάνει γιατί πληρώνεται το νοσοκομείο με αυτό το επίδομα. Πάρε και στο λογιστήριο του Έλενα αν θες για να το επιβεβαιώσεις.

anthiet
28-01-12, 12:57
Σε ευχαριστώ new mum in town!!!όταν σηκώσουν το τηλ στο λογιστήριο θα παίξω ΤΖΟΚΕΡ!!!!

ANNA D
04-04-12, 19:55
Κορίτσια καλησπερα. Μπορεί καμία σας να βοηθήσει, μπαίνω στο μήνα μου σε 2 μέρες και δεν ξέρω ακόμα που θα γεννήσω. Η γιατρός μου γεννά στο Λητώ και μου ζήτησε 1500 € τα οποία και δεν τα έχω. Ξέρει καμία σας κάποιο γιατρό στο Έλενα αλλά να μην ζητήσει φακελάκι γιατί ο άντρας μου δεν το δέχεται το φακελάκι, στους γιατρούς αρρωσταίνει. Στο πρώτο παιδί ο γιατρός μας ζήτησε 1000€ και δεν του δώσαμε στο τέλος.

βερο
02-05-12, 12:45
Γεια σας,

Είμαι στην 11 εβδ, και θα ήθελα να γεννησω στο Ελενα. Προς το παρόν ο γυναικολόγος στον οποίον πάω, είναι του ΟΑΕΕ εκτος Ελενα,ξεγενναει σε ιδιωτικες κλινικές όπου το κόστος ειναι απο 1000 μεχρι 1600 και αυτός παίρνει επιπλέον 1200. Δεν έχω τόσα γι αυτο θα ηθελα να πάω πλέον στο Ελενα αλλά ειμαι λίγο χαμένη με τον τροπο λειτουργείας. Εκλεισα ενα ραντεβου στα εξωτερικα γιατρεία, την επόμενη εβδομάδα, αλλά δεν ξέρω καθολου πώς λειτουργεί. Ημουνα στο εξωτερικο για αρκετά χρόνια και γυρισα Ελλάδα πριν εναμισι χρόνο και δεν καταλαβαίνω πώς λειτουργει το συστημα. αααα !
Εχω και σε λίγο να κάνω την αυχενική και δεν ξέρω πού / πώς να την κάνω. Θα δω και με τον γυναικόλογο μου αν βλέπω πώς δεν βγάζω άκρη με αυτήν την εξέταση σε δημόσιο και μετά θα το ξαναψάξω για το Ελενα. Με έχει πιάσει αυχος !!!
Αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει για το τί να κάνω !!!

Ευχαριστώ

ΒΙΒΗ1981
02-05-12, 13:34
Χαιρεται.εγω ειμαι στο εβδομο μηνα κι αυριο εχω τον πρωτο ραντεβου με τον νεο μου γατρο στο Ελενα.Και γω αλλαξα επειδη η πρωην ιατρος μου ηταν στο ιασω.Επειδη ειμαι ανασφαλιστη θα πληρωσω κ νοσηλεια κ γιατρο.Το μονοκλινο ειναι 1300€ και ο γιατρος θα μου παρει 1100.Αρα αν σου δινει γυρω στα 900(νομιζω)το ικα για τετρακλινο βαζεις την διαφορα αν θες αλλο δωματιο.Οσο για τον γιατρο δυστυχως αν θες αποκλειστικοτητα πρεπει να πληρωσεις εξτρα....αλλιως με εφημερευοντα γιατρο ειναι δωρεαν.
Αυτα απο οτι γνωριζω

efffiiiii
07-05-12, 00:13
Γεια σας,

Είμαι στην 11 εβδ, και θα ήθελα να γεννησω στο Ελενα. Προς το παρόν ο γυναικολόγος στον οποίον πάω, είναι του ΟΑΕΕ εκτος Ελενα,ξεγενναει σε ιδιωτικες κλινικές όπου το κόστος ειναι απο 1000 μεχρι 1600 και αυτός παίρνει επιπλέον 1200. Δεν έχω τόσα γι αυτο θα ηθελα να πάω πλέον στο Ελενα αλλά ειμαι λίγο χαμένη με τον τροπο λειτουργείας. Εκλεισα ενα ραντεβου στα εξωτερικα γιατρεία, την επόμενη εβδομάδα, αλλά δεν ξέρω καθολου πώς λειτουργεί. Ημουνα στο εξωτερικο για αρκετά χρόνια και γυρισα Ελλάδα πριν εναμισι χρόνο και δεν καταλαβαίνω πώς λειτουργει το συστημα. αααα !
Εχω και σε λίγο να κάνω την αυχενική και δεν ξέρω πού / πώς να την κάνω. Θα δω και με τον γυναικόλογο μου αν βλέπω πώς δεν βγάζω άκρη με αυτήν την εξέταση σε δημόσιο και μετά θα το ξαναψάξω για το Ελενα. Με έχει πιάσει αυχος !!!
Αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει για το τί να κάνω !!!

Ευχαριστώ

Καλησπέρα και με το καλό....
Εγώ θα γεννήσω σε εναν μήνα περίπου στο Έλενα...ο γιατρός που με παρακολουθεί με ανέλαβε από την αρχή,6η εβδομάδα.
Καταρχήν έχεις κλείσει ραντεβού με κάποιον συγκεκριμένο γιατρό?αν ναι τότε κάτι θα σου έχουν πει και έτσι μπορεί να σε ενημερώσουν για το άν ζητά κάποια αμοιβή.
Θα πας λοιπόν κανονικά στα εξωτερικά θα πληρώσεις την επίσκεψή σου και θα σε δει ο γιατρός(ιστορικό κτλ). Από εκεί και πέρα θα σε ενημερώσει αυτός για τα υπόλοιπα.
Την αυχενική μπορείς να την κάνεις στο Έλενα που έχει πιστοποιημένους εμβρυολόγους, τα ραντεβού όμως αργούν και επειδή αναφέρεις πως είσαι ήδη στην 11η εβδομάδα σίγουρα δεν θα βρεις. Πέραν τούτου, πολλές μανούλες, ανάμεσα σε αυτές κι εγώ επιλέγουν να την κάνουν έξω (σε ιδιωτικό) για να είναι σίγουρες ότι θα δοθεί η δέουσα προσοχή και δεν θα γίνει κάτι βιαστικά λόγω φόρτου εργασίας στο δημόσιο...Έκανα και την β' επιπέδου σε ιδιωτικό, αν με ρωτήσεις τώρα θα σου πω πως στο επόμενο θα τα κάνω όλα στο Έλενα, δε βρίσκω τον λόγο πραγματικά...έχοντας κάνει μέχρι στιγμής 2 doppler στο Έλενα είμαι υπερευχαριστημένη με όλους, μαίες, γιατρούς, όλοι ευγενέστατοι, καθησυχαστικοί, εξυπηρετικοί, σου αφιερώνουν τον χρόνο που χρειάζεται ,επιτρέπουν στον σύζυγο να μπαίνει και όλα μια χαρά. Άσε που γνωρίζεις και περισσότερο προσωπικό και αυτό με βοήθησε προσωπικά να νιώσω πιο άνετα....Απλά πρέπει να κανονίζεις τα ραντεβού σου 1μιση μήνα πριν...αυτό...Αύριο θα πάω και για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, αν θέλεις κάτι άλλο ευχαρίστως να σε βοηθήσω...

LiaG
11-05-12, 17:44
efffiiiii καλησπέρα!
διάβασα την απάντηση σου σε κάποια άλλη κοπέλα κι επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα για να γεννήσω στο Έλενα, θα ήθελα να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες (εάν γνωρίζεις φυσικά!).
Επειδή δεν έχω γιατρό στο Έλενα και είμαι ήδη 23 εβδομάδων - μέχρι τώρα πάω σε ιδιωτικό γιατρό αλλά είναι πολλά τα χρήματα και δεν μπορώ να τα δώσω - γνωρίζεις εάν ο δικός σου αναλαμβάνει προχωρημένη εγκυμοσύνη? αν ναι θα μπορέσεις σε παρακαλώ να μου πεις κάποια πράγματα γι'αυτόν και να μου δώσεις και το τηλέφωνο του με πμ αν γίνεται!
Επίσης, ξέρεις εάν επιτρέπειται να είναι παρών στην γέννα ο πατέρας? Γιατί διάβασα κάπου μέσα στο φόρουμ ότι είναι ανάλογα τον γιατρό και πρέπει να έχει και ένα χαρτί από την ψυχοπροφυλακτική ότι παρακολούθησε τα μαθήματα!
Σε ζάλισα το ξέρω απλά πρέπει να αποφασίσω άμεσα και έχω αγχωθεί πολύ!!!!
Με το καλό σου εύχομαι το μωράκι σου και με ένα πόνο!!!

Καλησπέρα και με το καλό....
Εγώ θα γεννήσω σε εναν μήνα περίπου στο Έλενα...ο γιατρός που με παρακολουθεί με ανέλαβε από την αρχή,6η εβδομάδα.
Καταρχήν έχεις κλείσει ραντεβού με κάποιον συγκεκριμένο γιατρό?αν ναι τότε κάτι θα σου έχουν πει και έτσι μπορεί να σε ενημερώσουν για το άν ζητά κάποια αμοιβή.
Θα πας λοιπόν κανονικά στα εξωτερικά θα πληρώσεις την επίσκεψή σου και θα σε δει ο γιατρός(ιστορικό κτλ). Από εκεί και πέρα θα σε ενημερώσει αυτός για τα υπόλοιπα.
Την αυχενική μπορείς να την κάνεις στο Έλενα που έχει πιστοποιημένους εμβρυολόγους, τα ραντεβού όμως αργούν και επειδή αναφέρεις πως είσαι ήδη στην 11η εβδομάδα σίγουρα δεν θα βρεις. Πέραν τούτου, πολλές μανούλες, ανάμεσα σε αυτές κι εγώ επιλέγουν να την κάνουν έξω (σε ιδιωτικό) για να είναι σίγουρες ότι θα δοθεί η δέουσα προσοχή και δεν θα γίνει κάτι βιαστικά λόγω φόρτου εργασίας στο δημόσιο...Έκανα και την β' επιπέδου σε ιδιωτικό, αν με ρωτήσεις τώρα θα σου πω πως στο επόμενο θα τα κάνω όλα στο Έλενα, δε βρίσκω τον λόγο πραγματικά...έχοντας κάνει μέχρι στιγμής 2 doppler στο Έλενα είμαι υπερευχαριστημένη με όλους, μαίες, γιατρούς, όλοι ευγενέστατοι, καθησυχαστικοί, εξυπηρετικοί, σου αφιερώνουν τον χρόνο που χρειάζεται ,επιτρέπουν στον σύζυγο να μπαίνει και όλα μια χαρά. Άσε που γνωρίζεις και περισσότερο προσωπικό και αυτό με βοήθησε προσωπικά να νιώσω πιο άνετα....Απλά πρέπει να κανονίζεις τα ραντεβού σου 1μιση μήνα πριν...αυτό...Αύριο θα πάω και για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, αν θέλεις κάτι άλλο ευχαρίστως να σε βοηθήσω...

dimpap_4
12-05-12, 15:38
Επίσης, ξέρεις εάν επιτρέπειται να είναι παρών στην γέννα ο πατέρας? Γιατί διάβασα κάπου μέσα στο φόρουμ ότι είναι ανάλογα τον γιατρό και πρέπει να έχει και ένα χαρτί από την ψυχοπροφυλακτική ότι παρακολούθησε τα μαθήματα!
Ο μπαμπάς, θεωρητικά, μπορεί να'ναι μέσα αν παρακολουθήσει τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής της Τρίτης και Τετάρτης. Και λέω "θεωρητικά" γιατί τα παρακολούθησε και ο δικός μου, πήραμε το χαρτί, συμφώνησε η γιατρός, το υπέγραψε και την ώρα που έκανα την εισαγωγή, ο φορέας και ένας νοσηλευτής δεν τον άφησαν να μπει (δεν είχε έρθει η γιατρός ακόμα). Τους φωνάζαμε ότι έχουμε κάνει τα τυπικά της διαδικασίας και αυτοί έκαναν ότι δε μας ακούν..οι ηλίθιοι :evil: Τελικά ο άντρας μου μπήκε με το έτσι θέλω και εννοείται δεν του'παν τπτ αφού είχαν άδικο. Αυτό για να ξέρετε να επιμείνετε αν σας τύχουν βλαμμένοι και σας.

efffiiiii
12-05-12, 20:41
efffiiiii καλησπέρα!
διάβασα την απάντηση σου σε κάποια άλλη κοπέλα κι επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα για να γεννήσω στο Έλενα, θα ήθελα να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες (εάν γνωρίζεις φυσικά!).
Επειδή δεν έχω γιατρό στο Έλενα και είμαι ήδη 23 εβδομάδων - μέχρι τώρα πάω σε ιδιωτικό γιατρό αλλά είναι πολλά τα χρήματα και δεν μπορώ να τα δώσω - γνωρίζεις εάν ο δικός σου αναλαμβάνει προχωρημένη εγκυμοσύνη? αν ναι θα μπορέσεις σε παρακαλώ να μου πεις κάποια πράγματα γι'αυτόν και να μου δώσεις και το τηλέφωνο του με πμ αν γίνεται!
Σε ζάλισα το ξέρω απλά πρέπει να αποφασίσω άμεσα και έχω αγχωθεί πολύ!!!!
Με το καλό σου εύχομαι το μωράκι σου και με ένα πόνο!!!

Καλησπέρα Lia...Ο γιατρός μου δυστυχώς δεν αναλαμβάνει προχωρημένες εγκυμοσύνες...σίγουρα αναζητώντας εδώ μέσα όμως κάποιον θα βρεις, μην αγχώνεσαι αλλά μην το αφήσεις κιόλας....

Από εκεί και πέρα για να μπει ο σύζυγος μαζί ισχύει ότι αναφέρει η κοπέλα από πάνω(σόρυ δεν θυμάμαι τώρα το όνομα). Εμείς τα παρακολουθήσαμε αυτήν την εβδομάδα τα μαθήματα....ο γιατρός μου όμως αν και δέχεται τον σύζυγό μου μέσα(και θα συννενοηθεί αυτός με την αίθουσα τοκετών) αρνείται να υπογράψει την αίτηση από τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής......:confused::confused::confused:
Σίγουρα κάποιο λόγο έχει και τους το έχει ανακοινώσει ότι δεν βάζει την υπογραφή του σε αυτό το χαρτί.....

LiaG
13-05-12, 14:10
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια και τις 2 σας για τις άμεσες απαντήσεις σας! Το ψάχνω το θέμα και δεν θα το αφήσω, ελπίζω να βρω έναν καλό γιατρό!!!
Να'στε καλά και όλα καλά Efi με το μωράκι σου! Με ένα πόνο!!

Καλησπέρα Lia...Ο γιατρός μου δυστυχώς δεν αναλαμβάνει προχωρημένες εγκυμοσύνες...σίγουρα αναζητώντας εδώ μέσα όμως κάποιον θα βρεις, μην αγχώνεσαι αλλά μην το αφήσεις κιόλας....

Από εκεί και πέρα για να μπει ο σύζυγος μαζί ισχύει ότι αναφέρει η κοπέλα από πάνω(σόρυ δεν θυμάμαι τώρα το όνομα). Εμείς τα παρακολουθήσαμε αυτήν την εβδομάδα τα μαθήματα....ο γιατρός μου όμως αν και δέχεται τον σύζυγό μου μέσα(και θα συννενοηθεί αυτός με την αίθουσα τοκετών) αρνείται να υπογράψει την αίτηση από τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής......:confused::confused::confused:
Σίγουρα κάποιο λόγο έχει και τους το έχει ανακοινώσει ότι δεν βάζει την υπογραφή του σε αυτό το χαρτί.....

nikaki77
13-11-12, 13:07
Καλημέρα σε όλους και όλες.
Μένω μόνιμα Κύπρο, Άρα ασφάλιση ελληνικη ΙΚΑ κ τέτοια δεν έχω, αλλά αποφάσισα να γεννήσω ελλάδα για τη βοήθεια της μαμάς.
Έχω όμως ευρωπαϊκή κάρτα νοσηλείας.
Έγραψα κ στην ευρωπαϊκή ένωση να με ενημερώσουνε τί δικαιούμαι με την κάρτα αυτή (κ Θα ενημερώσω διότι ισχύει κ αντίστροφα, αν δηλαδή αποφασίσει μια ελληνίδα να πάει εξωτερικό να γεννήσει ή χρειαστεί να γίνει αυτό έκτακτα), αλλά πρός το παρόν, ανιχνέυω τη χειρότερη περίπτωση, στην οποία θα τα πληρώσω όλα από την τσέπη μου.
Άρα, ξέρετε να με διαφωτίσετε τί πλήρώνει κάποιος :confused:?
1. Σε δωμάτιο μονόκλινο ή λούξ?
2. για πρωινό ραντεβού?
3. για πρωινό υπέρηχο?
4. Τον υπέρηχο πρέπει να τον προγραμματίσει ο γιατρός, ή πάω κ με στέλνει κατευθείαν? μια μέρα θα μείνω αθήνα που να μην είναι αργία....Help!

nikaki77
14-11-12, 11:12
Χαιρεται.εγω ειμαι στο εβδομο μηνα κι αυριο εχω τον πρωτο ραντεβου με τον νεο μου γατρο στο Ελενα.Και γω αλλαξα επειδη η πρωην ιατρος μου ηταν στο ιασω.Επειδη ειμαι ανασφαλιστη θα πληρωσω κ νοσηλεια κ γιατρο.Το μονοκλινο ειναι 1300€ και ο γιατρος θα μου παρει 1100.Αρα αν σου δινει γυρω στα 900(νομιζω)το ικα για τετρακλινο βαζεις την διαφορα αν θες αλλο δωματιο.Οσο για τον γιατρο δυστυχως αν θες αποκλειστικοτητα πρεπει να πληρωσεις εξτρα....αλλιως με εφημερευοντα γιατρο ειναι δωρεαν.
Αυτα απο οτι γνωριζω
για ποιό λόγο ακριβώς έδωσες τα 1100 του γιατρού? Δεν το κατάλαβα.

ΑρετηΖ
17-11-12, 17:22
Γεια σας, θα γεννήσω σε λίγες μέρες με καισαρική στο Ελενας. Ρώτησα για το κόστος και μου είπαν 130 ευρω τη μέρα για μονόκλινο (όχι λουξ) με ικα. Νόμιζα ότι ήταν πολύ λιγότερα. Μήπως έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη γέννα εκει να μας πει?

sofaki1978
18-11-12, 09:26
Γεια σας, θα γεννήσω σε λίγες μέρες με καισαρική στο Ελενας. Ρώτησα για το κόστος και μου είπαν 130 ευρω τη μέρα για μονόκλινο (όχι λουξ) με ικα. Νόμιζα ότι ήταν πολύ λιγότερα. Μήπως έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη γέννα εκει να μας πει?

Δεν νομιζω να ειναι τοσα,55 ευρω εδωσα εγω για φυσιολογικο σε απλο μονοκλινο.

gogo38
28-11-12, 16:41
Μήπως γέννησε καμία πρόσφατα να μας πει τελικά το κόστος για το μονόκλινο ή δίκλινο τελικά τώρα που έκανε και την αύξηση του 30% ο ΕΟΠΥΥ? είτε με φυσιολογικό είτε καισαρική-γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

sofaki1978
28-11-12, 16:42
Μήπως γέννησε καμία πρόσφατα να μας πει τελικά το κόστος για το μονόκλινο ή δίκλινο τελικά τώρα που έκανε και την αύξηση του 30% ο ΕΟΠΥΥ? είτε με φυσιολογικό είτε καισαρική-γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

Τον Ιουνιο το δικλινο ειχε 35 ευρω την ημερα και το απλο μονοκλινο 55 ευρω την ημερα.Γεννησα φυσιολογικα!

gogo38
28-11-12, 18:39
ωραία!Δεν είναι πολλά...με ΕΟΠΥΥ φαντάζομαι, έτσι?
καμία με καισαρική?

νελλίτσα
28-11-12, 19:35
μήπως ξέρει καμμία που να πάρουμε τηλέφων9ο να ρωτήσουμε;

gogo38
30-11-12, 19:49
οι τουαλέτες ήταν καθαρές στο δίκλινο?άσχετο αλλά μου ήρθε μιας και μιλάμε για το Έλενα. Α, και κάτι ακόμα...το μωρό το έχεις από την πρώτη στιγμή κοντά σου , σωστά;αν όμως δεν αισθάνεσαι καλά το παίρνουν ή όχι???

elenitsa1
30-11-12, 20:34
μήπως ξέρει καμμία που να πάρουμε τηλέφων9ο να ρωτήσουμε;
υπαρχει το τηλεφωνο του λογιστηριου που σου λενε ακριβως τι ισχυει. Κι εμεις ετσι μαθαμε πριν παμε.

sofaki1978
30-11-12, 21:40
οι τουαλέτες ήταν καθαρές στο δίκλινο?άσχετο αλλά μου ήρθε μιας και μιλάμε για το Έλενα. Α, και κάτι ακόμα...το μωρό το έχεις από την πρώτη στιγμή κοντά σου , σωστά;αν όμως δεν αισθάνεσαι καλά το παίρνουν ή όχι???

Ναι,ειναι απο την πρωτη στιγμη μαζι σου και οχι,δεν το παιρνουν ποτε,το εχεις μαζι σου ολο το 24ωρο.

Μια χαρα ηταν οι τουαλετες στο δικλινο! :wink:

stardust83
23-12-12, 21:26
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΟΝΟΚΛΙΝΩΝ Κ ΤΩΝ LOUX (ΠΑΝΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΙΚΑ)

ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΕΙ? ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ..!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

sofaki1978
23-12-12, 21:46
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΟΝΟΚΛΙΝΩΝ Κ ΤΩΝ LOUX (ΠΑΝΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΙΚΑ)

ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΕΙ? ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ..!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Εγω εδωσα για φυσιολογικο τοκετο για απλο μονοκλινο 55 ευρω την ημερα.

stardust83
23-12-12, 22:26
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!

ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ? Η' ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ :))

ΥΓ. ΕΚΑΝΕΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?

Cristy
24-12-12, 00:18
Από πρόσφατη ενημέρωση (ρώτησα αυτοπροσώπως):

ΙΚΑ ΕΟΠΥΥ:
25 ευρώ/μέρα για 2κλινο
55 ευρώ/μέρα για απλό μονόκλινο
125 ευρώ/μέρα για μονόκλινο λουξ

ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΟΠΥΥ:
20 ευρώ/μέρα για 2κλινο
40 ευρώ/μέρα για απλό μονόκλινο
90 ευρώ/μέρα για μονόκλινο λουξ.

(Απ΄ ότι βλέπετε άλλα μέτρα κ σταθμά ανάλογα το "πρώην" ταμείο. Εγώ είμαι ΕΟΠΥΥ - Δημόσιο - χιχιχι)

sofaki1978
24-12-12, 00:28
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!

ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ? Η' ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ :))

ΥΓ. ΕΚΑΝΕΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?

Οχι,δεν εκανα επισκληριδιο.

Απο το ικα δεν παιρνεις κατι πισω :?

stardust83
24-12-12, 14:26
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!! <3

μπου-ακι
22-03-13, 17:50
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!! <3

γεια!!! τι κανεις? πως ηταν η γεννα σου? λογω προσφατης εμπειριας μπορεις να μας πεις τελικα ποσο σου κοστησε το μονοκλινο κ αν αξιζε?

xena
27-03-13, 11:15
Κοριτσάκια, ενδιαφέρομαι κι εγώ για το Έλενα (πάει, μας τσουρομάδησαν... τι να κάνουμε...) και είμαι στη φάση αναζήτησης γιατρού για δημόσιο νοσοκομείο με ΙΚΑ. Είμαι στην 26η εβδομάδα τώρα και πάω για προγραμματισμένη καισαρική προς το τέλος Ιουνίου.
Εχετε να συστήσετε γιατρό στο Ελενα και πόσο παίρνει αμοιβή;;;;

stardust83
02-08-13, 19:21
γεια!!! τι κανεις? πως ηταν η γεννα σου? λογω προσφατης εμπειριας μπορεις να μας πεις τελικα ποσο σου κοστησε το μονοκλινο κ αν αξιζε?

Χίλια συγγνώμη που σου απανταω τώρα! Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει ακομα :(

Έχω μόνο καλα λόγια για το "Ελενα" σπουδαιο νοσοκομείο... Απίστευτο προσωπικό. Απο τις καθαρίστριες μέχρι και τους διευθυντές. πεντακάθαρα δωμάτια, πεντακάθαροι όροφοι, σπουδαίες οι μαιες κ γενικά όλα πολυ καλα.

Να ξερετε πωσ Έφυγα στα μισά της εγκυμοσύνης μου απο το "μητέρα" παρατησα την επι δεκαετίας γυναικολογο μου κ όλα τα τσιρακια της γιατι μου είχαν βγάλει το μωρο οτι πάσχει απο καρδιοπαθεια.... που χρήζει μαλιστα στο τρίτο μήνα της ζωής του απο χειρουργείο ανοιχτής καρδιάς, για κάτι που ποτε δεν υπήρξε. Ψεματα ολαααα!

Εχουμε ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλια μας!!!! απλα τα έκαναν όλα για να μας φάνε τα ωραία μας λεφτα με διάφορες εξετάσεις κ ειδικές παρακολουθήσεις.
Λυπάμαι παρα πολυ που δεν εμπιστευτικα απο την αρχή της κύησης μου τα δημόσια μαιευτηρια κ απευθύνθηκα στα ιδιωτικά καταστήματα, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν ειναι να μας δουλεύουν, να παίζουν με τις ζωές μας, την ψυχολογία μας μόνο κ μόνο για να βγάλουν περισσότερα λεφτα.

(Παλι θυμήθηκα τι περάσαμε κ φρικαρα)

Κορίτσια προσοχή ποιους εμπιστευόμαστε!!!!

Οσο για τις τιμές αν θυμάμαι καλα το λουξ μονοκλινο 120 € με ΙΚΑ

Υγ. Το φαγητό γ@@@το!!!!!! :)

kiker80
08-08-13, 22:27
Συγνώμη , αλλά μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά κάτι και θα ήθελα την βοήθεια σας. Πριν 3 χρόνια έκανα το γιο μου στο Ελενα και πλήρωσα 125 την βραδια για το λουξ δωμάτιο και ειχα παρει από το ΙΚΑ 900 ως επιδομα τοκετου.
Σε μερικές εβδομάδες θα φερω στον κόσμο το δευτερο παιδακι μου . Οι τιμές είναι ακριβώς ίδιες και μου ζητάνε να πληρώσω πάλι 125 την διακνυκτερευση με την διαφορά οτι τωρα δεν θα πάρω αυτά τα χρήματα από το ΙΚΑ. Τοτε που πανε αυτά τα χρηματα που δινει ο ΕΟΠΠΥ ???Γιατί δεν καλυπτει εστω το ποσο και γω να πληρώσω μονο την διαφορά??

Ηλιοβασίλεμα
08-08-13, 22:53
Συγνώμη , αλλά μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά κάτι και θα ήθελα την βοήθεια σας. Πριν 3 χρόνια έκανα το γιο μου στο Ελενα και πλήρωσα 125 την βραδια για το λουξ δωμάτιο και ειχα παρει από το ΙΚΑ 900 ως επιδομα τοκετου.
Σε μερικές εβδομάδες θα φερω στον κόσμο το δευτερο παιδακι μου . Οι τιμές είναι ακριβώς ίδιες και μου ζητάνε να πληρώσω πάλι 125 την διακνυκτερευση με την διαφορά οτι τωρα δεν θα πάρω αυτά τα χρήματα από το ΙΚΑ. Τοτε που πανε αυτά τα χρηματα που δινει ο ΕΟΠΠΥ ???Γιατί δεν καλυπτει εστω το ποσο και γω να πληρώσω μονο την διαφορά??

Το Ελενα δεν ειναι δημοσιο νοσοκομείο;
Το βοήθημα τοκετου που δεν ειναι πια 900€, αλλα λιγοτερα από 700 (δεν ξερω ακριβως πόσο εχει παει) το δινουν μονο απευθειας απο εοππυ στις ιδιωτικες συμβεβλημενες κλινικές και οχι σε δημοσια νοσοκομεια.

kiker80
09-08-13, 09:52
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Τελικά διαφορετικά μετρα και διαφορετικά σταθμα για τις εγκύους. Θα μπορούσαν να δεινουν και κατι σε αυτες που γεννουν στα δημόσια νοσοκομεία. Να μην τα "τσεπώνουν"μονο τα μεγάλα ιδιωτικα.Ας καλυπταν πχ τουλάχιστον το δικλυνο....Τελος παντων ας ερθει με το καλο το μωράκι μου και να ειναι γερό και δυνατο :D:D:D:D:D

Mirandoula
07-04-14, 14:27
Κορίτσια τι να σας πώ;Εγώ νομίζω ότι δεν ισχύουν αυτές οι εξωφρενικές τιμές.Εγώ πέρσι έκανα αφαίρεση πολύποδα, δεν έχουμε ΕΟΠΥΥ αλλά ταμείο στρατού και δεν πλήρωσα τίποτα απολύτως στο Έλενα και δεν μου πήρε λεφτά και ο γιατρός. Τώρα είμαι στον 7ο και από το γιατρό που έχω που ξεγεννάει στο Ιασώ θα πάω πάλι στο Έλενα σε γυναίκα γιατρό που δε ζητάει εξωφρενικά ποσά και έμαθα από μαία που γνωρίζω ότι δεν είναι εξωφρενικά τα ποσά για δωμάτιο. Δεν πιστεύω ότι ισχύον τα χιλιάρικα στο Έλενα

teddy-tedi
07-04-14, 20:54
γεννησα και τα δυο παιδια στο ελενα το τελευταιο πριν 2 χρονια!!γιατρο δεν φακελωσα!!μονοκλινο πληρωσα 120 ευρω για 5 μερες με καισαρικη που θεωρητε χειρουργιο και απαιτη προσοχη!!στο δυτερο σε τρικλινο απο επιλογη μου παλι γυρο στα 100 πληρωσα!!αλλα ολα μαζι γιατι μου εκαναν και ενα εμβολιο για το ρεζους που κοστηζε 70 ευρω!τα οποια τα πηρα πησω απο το ικα!!οσο για επιδομα τοκετου και λοχειας πηρα στο πρωτο παιδι 2800 ευρω και συν 300 της καισαρικης και συν 70 το εμβολιο για ρεζους.στο δευτερο πηρα απο ο ικα μονο 1000 ευρω γιατι δεν ειχα αρκετα ενσημα!!

alfavitaki
20-05-14, 15:55
γειά σας!
ψάχνομαι κι εγώ για το Έλενα (ή εναλλακτικά το Αλεξάνδρα). υπάρχει μήπως κανείς που να ξέρει τις τρέχουσες τιμές; θα με διευκόλυνε πολύ.
ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

bouba14
20-05-14, 16:56
Με ασφαλεια ικα: 35/ημερα σε δικλινο, 55 σε μονοκλινο, 125 στο λουξ (το τελευταιο με μια επιφυλαξη γιατι δε ειμαι σιγουρη οτι θυμαμαι καλα). Οπως εχει ειπωθει και απο αλλες κοπελες, το λουξ δεν εχει μεγαλες διαφορες σε σχεση με το μονοκλινο.

babuska
22-05-14, 09:20
γειά σας!
ψάχνομαι κι εγώ για το Έλενα (ή εναλλακτικά το Αλεξάνδρα). υπάρχει μήπως κανείς που να ξέρει τις τρέχουσες τιμές; θα με διευκόλυνε πολύ.
ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Λοιπον γεννησα στο ελενα τον οκτωβρη εχω να πω μονο καλαααα ξεκινησα να πηγαινω εκει 33 εβδομαδα μια κ μενω περιφερεια κ σε ολη την εγκυμοσυνη πηγαινα σε ιδιωτη γιατρο...ο γιατρος στο ελενα φοβερος οι μαιες το ιδιο ολοι ευγενικοτατοι δεν πηγα να γεννησω σε δημοσιο λογω οικονομικων(κουτσα στραβα τα ειχαμε τα λεφτα) αλλα απο αποψη...παρολο που ο επι 10τιας γιατρος μου ειναι στο ιασω...ειναι το καλυτερο μαιευτηριο κ η αληθεια ειναι οτι εαν γινει οτιδηποτε σε οποιοδηποτε ιδιωτικο σε στελνουν εκει οποτε???ποιος ο λογος να μην παω εξαρχης???γιατι να μην κρατησω τα ωραια μου λεφτακια εαν τα εχω για το μωρακι μου???να επισυμανω οτι η εγκυμοσυνη ηταν high risk λογω ζαχαρου μεχρι κ οι ενδοκρινολογοι που με εβλεπαν καθε εβδομαδα τρομεροι...οι τιμες τωρα με ικα ειναι 55 μονοκλινο και 125 μονοκλινο λουξ η διαφορα???για μενα ουσιαστικα καμια το μονο που αλλαζε ηταν οτι η διακοσμηση στο λουξ ηταν καινουργια λογω του οτι ανακαινιστικε προσφατα ενω στο μονοκλινο οχι εαν πηγαινα τωρα θα πηγαινα στο απλο το μονοκλινο κ οχι το λουξ...απλο βεβαια ζητησα αλλα ειχανε πιαστει οι θεσεις μεχρι να γεννησω οποτε τους ειπαμε να με βαλουν στο λουξ κ μετα ο αντρας μου δεν ηθελε την επομενη να με αλλαξουν δωματιο παρολο που εγω δεν ειχα προβλημα....

alfavitaki
22-05-14, 16:16
bouba14 και babuska σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση! :)

Thumber
03-06-14, 11:12
Κοριτσια με την αμοιβη του γιατρου τι γινεται? Ο δικος μου (Αλεξατος) ουτε καν εχει κανει θεμα ο ανθρωπος αλλα σκεφτομαι... να τον ρωτησω ή θα βγαλω μονη μου τα ματια μου? Απο την αλλη φοβαμαι να το αφησω ετσι μη κ μου ξεφουρνισει κανα τρελο ποσο στο τελος. Ετσι κ αλλιως θα του δωσω κατι εφοσον τοσο καιρο με παρακολουθει κ θα ερθει πιστευω οταν γενναω