PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!

Λιονταρακι
08-09-09, 19:00
καλησπερα.
ειμαι καινουργια στην παρεα και θελω τη βοηθεια σας.ειμαι στον πρωτο μηνα προσπαθειας για μπαμπουλακι!
τελευταια περιοδο ειχα στις 4 Αυγουστου με κυκλο 28-30 ημερες (τον τελευταιο καιρο σταθερα 28 ημερων χωρις παρατραγουδα).Ηρθαμε σε επαφη τις γονιμες μερες.Δεν θα σας μιλησω για συμπτωματα γιατι καταληγω οτι μπορει και να ειναι της φαντασιας μου τελικα.Την 1η Σεπτεμβριου (4 μερες πριν αδιαθετησω) πηγα σε μικροβιολογο να κανω αιματολογικη εξεταση να δω αν ειμαι εγκυος.Δεν μου εκανε χοριακη.Η εξεταση που εκανα θα ελεγε απλα θετικο ή αρνητικο.Κ επρεπε να εχουν περασει 15 μερες απο την επαφη (εκεινη ηταν η 15η).Η χοριακη θα εβγαινε μετα απο 24 ωρες κ δεν ειχα υπομονη να περιμενω οποτε μου εκανε την απλη εξεταση.Κ εγω η χαζη δεν ρωτησα λεπτομερειες.Ελαβα μετα απο δυο ωρες ενα ωραιοτατο ΑΡΝΗΤΙΚΟ και μια τεραστια απογοητευση.
σημερα μετραω 5 μερες καθυστερησης και δεν ξερω τι να υποθεσω.θελω τοσο πολυ να ελπιζω αλλα αυτη η εξεταση μου εκοψε τα φτερα.
τι λετε;θελω πολυ τη γνωμη σας!!!

elina1978
08-09-09, 19:07
μηπως βιαστηκες λιγακι?και που ξερεις ποτε εγινε συληψη για να υπολογησεις τις 15 μερες.δεν ξερω αν εισαι τελικα εγκυος(σου το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου)το σιγουρο ειναι οτι αν περασουν 1-2 μερες ακομα και δεν αδειαθετησεις κανε ενα τεστακι και βλεπουμε.ενημερωτικα εγω ειχα 8 μερες καθυστερηση και το τεστ εδειχνε αρνητικο αλλα ειμουν.ασχετα αν το εχασα ειχα κανει 4-5 τεστ και ηταν ολα - -- -. το ξερω οτι δεν αντεχεται αλλα υπομονη.ευχομαι τα καλυτερα.

Kristianna
08-09-09, 19:10
τι εξεταση εκανες καλη μου??? αιματος??? εγω οταν εκανα χοριακη μου ειπε ο μικροβιολογος απο το τηλεφωνο οτι ειναι θετικο αλλα μου ειπε και την τιμη της. μηπως ηταν εξεταση ουρων??? ξερω περιπτωση κοπελας που ηταν εγκυος και λογο καθυστερημενης συλληψης εκανε χοριακη και εδειξε αρνητικη!!!!!
δεν εχεις το τηλεφωνο του μικροβιολογου?? παρε να ρωτησεις!!!

Kristianna
08-09-09, 19:12
αα τωρα ειδα οτι γραφεις αιματος........
υπαρχει αλλη εξεταση αιματος εκτος χοριακης???

Λιονταρακι
08-09-09, 19:29
μα κ εγω σαν την ηλιθια το μονο που με ενδιεφερε ηταν να παρω μια απαντηση συντομα.μου ειπε συγκεκριμενα:η χοριακη σου λεει ποσο εβδομαδων εισαι, το απλο τεστ (η αιματος που εκανα δηλαδη) απλα μας λεει αν ειναι θετικο ή οχι.δεν την ρωτησα τιποτα.ακομα κ οταν μου ειπε οτι ειναι αρνητικο (επειδη ηταν πολυ αποτομη κ σχεδον μου το εκλεισε) ειχα απογοητευτει τοσο που δεν προλαβα να ρωτησω τιποτα.
αν ηταν τεστ εμποριου δεν θα με αγχωνε τοσο πολυ γιατι εχω ακουσει οτι πολλες φορες τα τεστ κανουν λαθος αλλα τωρα δεν ξερω τι να υποθεσω.αυριο λεω να παω σε αλλο μικροβιολογικο που πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η χοριακη την κανεις το πρωι και το μεσημερι εχεις τα αποτελεσματα.

elina1978
08-09-09, 19:33
μα κ εγω σαν την ηλιθια το μονο που με ενδιεφερε ηταν να παρω μια απαντηση συντομα.μου ειπε συγκεκριμενα:η χοριακη σου λεει ποσο εβδομαδων εισαι, το απλο τεστ (η αιματος που εκανα δηλαδη) απλα μας λεει αν ειναι θετικο ή οχι.δεν την ρωτησα τιποτα.ακομα κ οταν μου ειπε οτι ειναι αρνητικο (επειδη ηταν πολυ αποτομη κ σχεδον μου το εκλεισε) ειχα απογοητευτει τοσο που δεν προλαβα να ρωτησω τιποτα.
αν ηταν τεστ εμποριου δεν θα με αγχωνε τοσο πολυ γιατι εχω ακουσει οτι πολλες φορες τα τεστ κανουν λαθος αλλα τωρα δεν ξερω τι να υποθεσω.αυριο λεω να παω σε αλλο μικροβιολογικο που πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η χοριακη την κανεις το πρωι και το μεσημερι εχεις τα αποτελεσματα.ετσι οπως τα λες τη χοριακη δεν τη γλυτωνεις.οτι ειναι πανω απο 5 μοναδες ειναι θετικο.

αγγελικι
08-09-09, 22:40
κοριτσακι μου κανε μια χοριακη τωρα αφου εχεισ καθυστερηση εγω τον προηγουμενο μηνα που ειμουνα κατα φαντασιαν μου εγκυοσ ο γιατροσ μου ειπε οτι χωρισ καθυστερηση ουτε χοριακη να κανω γιατι μπορει να βγει λανθασμενη κανε τωρα που εχεισ καθυστερηση και αν δεν εισαι μην απογοητευτεισ ειναι μονο ενασ μηνασ.....ευχομαι οτι καλυτερο και καλα αποτελεσματα

ιωάννα25
09-09-09, 07:52
Κάνε ξανά μια χοριακούλα κ πέριμένουμε τα νέα σου.

island
09-09-09, 08:00
Καλημέρα Λιονταράκι!!!
Βρήκες τον άνθρωπο σου! Κάτι τέτοιο έπαθα κι εγώ!
Άκου λοιπόν την ιστορία μου: 20/08 και είμαι στην δεύτερη μέρα καθυστέρησης, πάω στο μικροβιολόγο και ζητάω χοριακή, μου λέει ότι δεν κάνει και το μόνο που έχει είναι μια εξέταση που δείχνει θετικό-αρνητικό.
Του λέω να μου την κάνει και μου λέει ότι δεν θα δείξει και αν έχω καθυστέρηση σε μια βδομάδα να την ξανακάνω.
Την έκανα και μετά από 3 ώρες είχα ένα χαρτί στα χέρια μου που έλεγε ΤΕΣΤ ΚΥΗΣΕΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ
21/08 κατά τη μία το μεσημέρι ήρθε η γυναίκα του αφεντικού μου στη δουλειά με ένα clearblue στα χέρια και με έστειλε να το κάνω.
Το αποτέλεσμα? Ένα + τεράστιο!

Εύχομαι η ιστορία σου να είναι ίδια με τη δική μου :p

scorpiana74
09-09-09, 22:23
Λιονταρακι γεια σου.
αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει καπου οτι αυτο το τεστ θετικο / Αρνητικο , βαζουν απλως ενα οριο σε μοναδες π.χ. 50 μοναδες , και αναλογως αν βγει κατω απο αυτες τις μοναδες τοτε λενε αρνητικο (αν ειναι πανω απο αυτες τις μοναδες ,θετικο)...

στην περιπτωση σου, που προσπαθησες εντελως φυσιολογικα, δεν μπορεις να ξερεις ποτε εγινε ακριβως η συλληψη/εμφυτευση...μπορει να καθυστερησε.
Οποτε υπαρχει και η περιπτωση να υπαρχει εγκυμοσυνη αλλα απλως να μην ειναι ακομα στο 'οριο' που εχουν ορισει.

Η γνωμη μου κι εμενα οπως και των κοριτσιων ειναι να κανεις μια χοριακη κανονικη αυτη τη φορα για να δεις και τις μοναδες...
Σου ευχομαι τα καλυτερα!

Καλως σας βρηκα.

argyro30
13-09-09, 20:21
Λιονταρακι γεια σου.
αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει καπου οτι αυτο το τεστ θετικο / Αρνητικο , βαζουν απλως ενα οριο σε μοναδες π.χ. 50 μοναδες , και αναλογως αν βγει κατω απο αυτες τις μοναδες τοτε λενε αρνητικο (αν ειναι πανω απο αυτες τις μοναδες ,θετικο)...

στην περιπτωση σου, που προσπαθησες εντελως φυσιολογικα, δεν μπορεις να ξερεις ποτε εγινε ακριβως η συλληψη/εμφυτευση...μπορει να καθυστερησε.
Οποτε υπαρχει και η περιπτωση να υπαρχει εγκυμοσυνη αλλα απλως να μην ειναι ακομα στο 'οριο' που εχουν ορισει.

Η γνωμη μου κι εμενα οπως και των κοριτσιων ειναι να κανεις μια χοριακη κανονικη αυτη τη φορα για να δεις και τις μοναδες...
Σου ευχομαι τα καλυτερα!

Καλως σας βρηκα.
Κοπελα μου καλωσορισες!!!!

αγγελικι
13-09-09, 23:03
τελικα λιονταρακι δεν μασ ειπεσ τι εγινε?εκανεσ χοριακη?

Λιονταρακι
15-09-09, 18:29
κοριτσια αργησα να απαντησω γιατι ελειπα εκδρομη.
δυστυχως δεν ειμαι εγκυος.το κακο ειναι πως ειχα 12 μερες καθυστερηση κατι που δεν μου ειχε συμβει ξανα εδω και χρονια.σημερα επιτελους αδιαθετησα.το βραδυ θα παω στη γιατρο μου να τη συμβουλευτω γενικοτερα τι πρεπει να κανω γενικως τωρα που προσπαθουμε για παιδι.
αλλα γενικα πολυ αγχωμενη ειμαι με ολη την κατασταση αν και καπως ξεκολλησε το κεφαλι μου απο την προηγουμενη εβδομαδα.
ευχαριστω για την υποστηριξη.
ελπιζω τον επομενο μηνα να εχω θετικα νεα!!!