PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ

starfish2581
07-09-09, 23:44
Γεια σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχει γεμίσει πολλά άλατα η μπαταρία του νιπτήρα αλλά και της μπανιέρας και δεν βγαίνουν με τίποτα. Τι κι αν τα καθαρίζω με viakal , τίποτα, τα άλατα παραμένουν. Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι πιο δραστικό οπωσδήποτε. Μια φίλη μου πρότεινε το viakal spray, μου είπε ότι είναι πολύ ισχυρό.
Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε εσείς ?

ΠΕΖΗ
07-09-09, 23:51
Πάρε το cilit bank (νομίζω έτσι γράφεται) κάνει καλή δουλειά στις δύσκολες βρωμιές και στα άλατα. Ψεκάζεις τα σημεία που θέλεις , το αφήνεις κάνα 5λεπτο και μετά λιγάκι με το σφουγγάρι και λάμπουν..απλά θέλει να το κάνεις συχνά.

elachl
08-09-09, 00:18
προχτες πηρα απο λιντλ ενα σπρει χλωριου για το μπανιο..απλα καταπληκτικο...

starfish2581
08-09-09, 00:26
Το cilit bank το ξέρω σαν καθαριστικό, το χρησιμοποιώ στην κουζίνα. Φαντάζομαι πως θα υπάρχει και το αντίστοιχο για το μπάνιο. Θα το δοκιμάζω.

Ελένη πώς λέγεται αυτό το σπρέυ?

elachl
08-09-09, 00:28
γραφει καθαριστικο χλωριου σε σπρευ.ασπρο μπουκαλι μπλε αντλια...εχει χλωρινη μεσα και κανει καλη δουλεια

starfish2581
08-09-09, 00:29
οκ, σ'ευχαριστώ Ελένη μου

Gold
08-09-09, 00:37
τα αλατα εγω τα καταπολεμω με viakal το απλο υγρο k sweep ενα υγρο γαλαζιο καθαριστικο.
οσον αφορα το στομιο της μπαταριας,ξεβιδωνω το ¨δαχτυλιδι¨ βγαζω το δυχτακι και το βυθιζω σε ξυδι για κανα τεταρτο,αν επιμενουν τ αλατα ακομη παιρνω μια καρφιτσα και καθαριζω το δυχτακι(αυτο μου το ειπε υδραυλικος)επειτα το νερο ρεει σαν αφρος!

starfish2581
08-09-09, 00:46
το ίδιο viakal πρέπει να έχουμε. Το κολπάκι αυτό με το ξύδι φαίνεται αποτελεσματικό. Εγώ ρίχνω ξύδι μέσα στον βραστήρα όταν βλέπω ότι πιάνει άλατα και όντως κάνει δουλειά.

Gold
08-09-09, 00:55
το ξυδι ειναι σουπερ,αλλα αν υπαρχουν συσωρευμενα αλατα θελει αρκετη ωρα τριψιμο..
και στο θερμος που χρησιμοποιουσα παλιοτερα για την μικρη,με ξυδι και βραστο νερο τον καθαριζα και μηδεν αλατα!
και γενικως για τα μαγειρικα σκευη, ξυδι χρησιμοποιω για να τα βγαλω...

koalalou
08-09-09, 07:51
To ksino einai poli kalo otan to anakateuoume me ligo nero gia na gini san pasta!!! To aleifoume sto mpataria h mpaniera kai DING!!!!!

Γλύκα
08-09-09, 09:22
Γεια σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχει γεμίσει πολλά άλατα η μπαταρία του νιπτήρα αλλά και της μπανιέρας και δεν βγαίνουν με τίποτα. Τι κι αν τα καθαρίζω με viakal , τίποτα, τα άλατα παραμένουν. Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι πιο δραστικό οπωσδήποτε. Μια φίλη μου πρότεινε το viakal spray, μου είπε ότι είναι πολύ ισχυρό.

εγώ πήρα τώρα τελευταία το azax shower power και είναι καταπληκτικό!πραγματικά έβγαλε άλατα που με παίδευαν μήνες!!!

mama-lia
08-09-09, 16:50
Κορίτσια, πώς καθαρίζετε αποτελεσματικά τη μούχλα από τους αρμούς στα πλακάκια του μπάνιου (στο σημείο που ενώνονται με την μπανιέρα); Έχω δοκιμάσει πολλά αλλά όχι αποτελεσματικά προϊόντα!!!:-(

vickygirl79
08-09-09, 17:02
χλωρινη και παλι χλωρινη.παχυρευστη και καλο τριψιμο με παλια οδοντοβουρτσα.και ολα λαμπικο :) την αφηνεις ομως κανα μισαωρο να δουλεψει ε?(τη χλωρινη)

XΡΙΣΤΙΝΑ
08-09-09, 18:23
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εμενα δεν βγαινει με τπτ...φυσικα εκανα το λαθος και το αμελησα κι εγω:oops:
Τι χλωρινες με οδοντοβουρτσες...φυσικα το μεγαλυτερο μερος εφυγε και απο τοτε το κανω συχνα,αλλα ειναι ενα δυο σημεια που δεν φευγουν με τπτ.Σκεπτομαι να βγαλω παλι τον αρμο και να βαλω καινουργιο...ειναι δυσκολο αλλα γινεται.Καποια στιγμη ενας φιλος που το ειχα συζητησει μου ειχε πει πως υπαρχει αρχος ειδικος για εκει που δεν μουχλιαζει.Υπαρχει κατι τετοιο γνωριζετε?

Αννα Μ.
09-09-09, 09:48
υπαρχει αυτος ο αρμος, ειναι πιο "πλαστικος" στην υφη του, σαν τσιχλα για να καταλαβεις ενω ο κλασικος μοιαζει με "τσιμεντο".Και φυσικα ειναι πολυ ευκολος στο καθαρισμα. Εμεις εχουμε βαλει στο σημειο που ενωνεται η μπανιερα με τα πλακακια και η βρωμια φευγει και με χαρτομαντηλο που λεει ο λογος!

Ευάκι
09-09-09, 09:56
υπαρχει αυτος ο αρμος, ειναι πιο "πλαστικος" στην υφη του, σαν τσιχλα για να καταλαβεις ενω ο κλασικος μοιαζει με "τσιμεντο".Και φυσικα ειναι πολυ ευκολος στο καθαρισμα. Εμεις εχουμε βαλει στο σημειο που ενωνεται η μπανιερα με τα πλακακια και η βρωμια φευγει και με χαρτομαντηλο που λεει ο λογος!
Εκτός αν το αφήσεις (όπως εγώ) και μετά πάλι δεν βγαίνει. Θέλαι πολλή προσοχή στο πέρασμα, γιατί αν αυτός που το τοποθετεί δεν είναι σχολαστικός και στεγνώσει , την πάτησες. Σιγουρα όμως είναι καλύτερος ο σιλικονούχος αρμός από τον απλό.

2αγοράκια
09-09-09, 10:00
Καλημερα, εγω αυτο το επαθα περυσι κ βγηκε ευκολα!Πηρα το cilit bang η το bref(δεν θυμαμαι, ενα απο τα 2) αυτο που ειναι για το μπανιο κ τα ετριψα με το σφουγγαρακι κ βγηκε.

Aggela
09-09-09, 12:19
Καλημερα , το ιδιο προβλημα ειχα και εγω , επιανε μουχλα στις ενωσεις, ουτε χλωρινη εκανε ,ουτε τιποτα,
γενικα αν δεν αεριζετε σωστα το σπιτι και κραταει ζεστη μεσα(αυτο συμβαινει το χειμωνα περισσοτερο) πιανει μουχλα,
εγω ειχα σχεδον σε ολους τους αρμους του σπιτιου (παραθυρα, μπανιο, κουζινα),
ενας φιλος του αντρα μου που ειναι ελαιοχρωματιστης του ειπε να κανει το εξης:
εβγαλε τον παλιο αρμο ,
καθαρισα την μουχλα με χλωρινη ,
περασε με αντιμουχλικο με πινελο ( ειναι σε μπουκαλι πλαστικο ,ειναι υγρο διαλυμα διαφανες ή ασπρο),
το αφησε να στεγνωξει και μετα περασε με αρμο ειδικο για την μουχλα(ειναι ενα μακρυ σωληναριο ),
το απλωσε με το δακτυλο και τελος,
καλο ειναι να το αφησετε να στεγνωσει 24 ωρες για μην ξεφλουδισει
θα πρεπει να πατε σε μαγαζι με χρωματα και τα ζητησετε
εδω και ενα χρονο δεν εχει εμφανιστει η μουχλα........πουθενα!!
α........κανει και για την κουζινα, πισω απο τον νεροχυτη ,ενα και ενα ειναι.
και το υγρο και ο αρμος πρεπει να γραφουν απανω αντιμουχλικα,
γιατι υπαρχουν και αλλα παρομοια γαι αλλες χρησεις.

starfish2581
09-09-09, 12:45
εγώ πήρα τώρα τελευταία το azax shower power και είναι καταπληκτικό!πραγματικά έβγαλε άλατα που με παίδευαν μήνες!!!

θα το δοκιμάζω κι εγώ, σ'ευχαριστώ. Είναι πολύ παίδεμα τα άλατα στο μπάνιο πάντως

Sam
09-09-09, 12:56
milizid της dr.schnell καθαριστικό -αντιβακτηριδιακό
καθάρισε άλατα σκουριά μούχλα μέσα σε 5 λεπτά με σχεδόν καθόλου τρίψιμο.

fairymummy
09-09-09, 13:17
το cilit bank ειναι οτι χειροτερο μπορειτε να χρησιμοποιησετε...με το καιρο θα σας φθειρει τη κουζινα κ τις βρυσες...κ μετα θα ρουφανε τα παντα

για τα αλατα βαλτε ξυδακι μπολικο η τριφτε με χοντρο αλατι. επισης το cif βγαζει πλεον κ με χλωρινη μεσα το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια.

γενικα φροντιστε να πλενετε τις βρυσες σας καθε μερα ωστε να μη μαζευουν αλατα

Sam
09-09-09, 13:33
Έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

starfish2581
09-09-09, 13:37
Έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

μπορείς να μου περιγράψεις λίγο το μπουκάλι, πώς είναι? Πρώτη φορά το ακούω το συγκεκριμένο, να ξέρω πάνω κάτω τι να κοιτάω στα ράφια

Sam
09-09-09, 13:58
http://www.dr-schnell.de/_admintool/uploads/de-DE/product/20050519154857/milizid_mint_xl.gif?1200568172
δεν το αγόρασα από s/m αλλά από κατάστημα με
είδη προιόντων καθαρισμού αν το βάλεις στο google θα βρεις που μπορείς να
το αγοράσεις.

starfish2581
09-09-09, 15:03
εντάξει, σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

xrysoulitsa
09-09-09, 16:56
ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΑΣ?

fairymummy
09-09-09, 17:07
πρωτα βγαζω το επιπλακι εξω στο διαδρομο και τα πατακια τα τιναζω κ τα αφηνω εξω (η μεσα αμα βρεχει)
μετα ξεσκονιζω παντου
το σκουπιζω με την ηλεκτρικη
σαπουνιζω μπανιερα, νιπτηρα
(το wc μου ειναι ξεχωριστο)
κανω τζαμια
σφουγγαριζω

xrysoulitsa
09-09-09, 17:13
ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΔΑΠΕΔΟΥ, ΑΛΛΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ?

monbebe
09-09-09, 17:19
αν σου πω πως κανω το μπανιο, θα λιποθυμησεις μπροστα στο Pc απο τις αναθυμιασεις... ποτε θα με βρουν λιποθυμη στο μπανιο δεν ξερω... βιακαλ, χλωρινες, cif...

fairymummy
09-09-09, 17:21
ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΔΑΠΕΔΟΥ, ΑΛΛΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ?
δεν ειναι ολο το μπανιο με πλακακια. εχει στη μπανιερα κ στον νιπτηρα απο πανω. αυτα τα σαπουνιζω

Minnie!
09-09-09, 17:22
Συγνωμη αλλά το επιπλάκι του μπάνιου πως το βγάζεις δεν είναι βιδωμένο:confused:
Αν δεν ρίξεις μπόλικο νερό και σαπούνισμα και δάπεδο αλλά και παλακάκια τοίχου δεν γίνεται.Γενικά όλα θέλουν πολύ σαπούνισμα με τα ειδικά απορρυπαντικά.Εγώ ποτέ δεν έκανα με ηλεκτρική το σκουπίζω με την κοινή σκούπα και στο τελος όχι σφουγγάρισμα απλώς τα νερά να φύγουν στην υποδοχή και άνοιγμα παραθύρου να στεγνώσει!!!!!!!!

fairymummy
09-09-09, 17:22
αν σου πω πως κανω το μπανιο, θα λιποθυμησεις μπροστα στο Pc απο τις αναθυμιασεις... ποτε θα με βρουν λιποθυμη στο μπανιο δεν ξερω... βιακαλ, χλωρινες, cif...
εγω αποφευγω τα πολλα απορρυπαντικα ...εχω κ ενα ασθμα :rolleyes:

ξερεις τι χρησιμοποιω...το καινουριο το cif που εχει κ χλωρινη μεσα...μου δινει αστραφτερη λαμψη :grin::grin:

mama-lia
09-09-09, 17:23
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας! :D

xrysoulitsa
09-09-09, 17:23
ΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ?

fairymummy
09-09-09, 17:24
Συγνωμη αλλά το επιπλάκι του μπάνιου πως το βγάζεις δεν είναι βιδωμένο:confused:
Αν δεν ρίξεις μπόλικο νερό και σαπούνισμα και δάπεδο αλλά και παλακάκια τοίχου δεν γίνεται.Γενικά όλα θέλουν πολύ σαπούνισμα με τα ειδικά απορρυπαντικά.Εγώ ποτέ δεν έκανα με ηλεκτρική το σκουπίζω με την κοινή σκούπα και στο τελος όχι σφουγγάρισμα απλώς τα νερά να φύγουν στην υποδοχή και άνοιγμα παραθύρου να στεγνώσει!!!!!!!!
μιλαμε για διαφορετικα standards ειμαι εξωτερικο...το επιπλακι που εχω οχι δεν ειναι βιδωμενο.

υποδοχη δεν υπαρχει...δεν χρειαζεται ετσι που ειναι το εδω αποχετευτικο συστημα

ηλεκτρικη προτιμω γιατι δε μου φευγουν τα χνουδια κλπ. κ πιανει κ ολες τις γωνιες συν το καλοριφερ

fairymummy
09-09-09, 17:25
ΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ?
με υγρο παπι που το αφηνω κανα 15λεπτο να δρασει
μετα παιρνω το βουρτσακι κ την τριβω, ξεπλενω 2-3 φορες με το καζανακι
κ με υγρα πανακια dettol κανω ολο το υπολοιπο.
να επισημανω οτι αυτο το κανω καθε πρωι...

xrysoulitsa
09-09-09, 17:26
ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ FAIRYMUMMY. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

fairymummy
09-09-09, 17:28
ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ FAIRYMUMMY. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
χαιρομαι αν βοηθησα :mrgreen::D

monbebe
09-09-09, 18:18
λοιπον...
viakal στις μπαταριες και στα πλακακια αρχικα... τριψιμο ξεπλυμα...
στην ντουζιερα και στο πλαστικο πατακι παχυρευστη χλωρινη που την αφηνω κανα τεταρτακι και τριβω μετα... το πατακι το κανει μπαμπακι... σε γωνιες και οπου μπορει να εχει μουχλα, παλι χλωρινη...
στη λεκανη πρωτα χλωρινη παντου και αφου την πλυνω βαζω παπι και το αφηνω ολο το βραδυ... -συνηθως κανω το μπανιο το βραδυ αφου κοιμηθουν ολοι και δεν ξαναχρησιμοποιηθει το μπανιο ως το πρωι...-
τον νιπτιρα με cif...

bp-IOLH
10-09-09, 10:43
Πρώτα σκουπίζω με την ηλεκτρική.
Μετά σαπουνίζω καλά τον νιπτήρα με cif.
Μετά (με άλλο σφουγγάρι) σαπουνίζω τη λεκάνη της τουαλέτας από τη μέσα πλευρά. Πρώτα έχω ρίξει παχύρρευστη χλωρίνη και την έχω αφήσει να δράσει μέχρι να σαπουνίσω το νιπτήρα και μετά σαπουνίζω τη λεκάνη.
Μετά με το σφουγγάρι του νιπτήρα σαπουνίζω με λίγη χλωρίνη τη λεκάνη από την έξω πλευρά καθώς και τα καπάκια της.
Μετά ξεβγάζω με άφθονο νερό το νιπτήρα.
Μετά σαπουνίζω τη μπανιέρα με cif ή με viakal spray (με viakal την κάνω 1-2 φορές το μήνα). Σαπουνίζω και τη μπαταρία και πλακάκια γύρω γύρω από τη μπανιέρα.
Μετά ξεβγάζω τη μπανιέρα πολύ καλά.
Μετά ξεβγάζω τη λεκάνη, πρώτα από τη μέσα πλευρά (με το τηλέφωνο του ντουζ) και μετά από την έξω πλευρά.
Φυσικά τα νερά τρέχουν άφθονα μέσα στο μπάνιο και μπουσουλώντας με ένα μεγάλο σφουγγαρόπανο τα παροχετεύω στην αποχέτευση και μετά σιγά σιγά το σφουγγαρίζω πολύ καλά (με το σφουγγαρόπανο και στα γόνατα) μέχρι να στεγνώσει καλά.
Αφού στεγνώσει, κάνω με άζαξ και τον καθρέπτη του μπάνιου.
Όλα αυτά τα κάνω μια φορά την εβδομάδα.
Τις υπόλοιπες μέρες κάνω συντήρηση χρησιμοποιώντας υγρά πανάκια klinex με άρωμα λεμόνι.
Α, επειδή έχω κι ένα θέμα με τις τρίχες από τα μαλλιά μου, κάθε φορά που πάω τουαλέτα, τις μαζεύω είτε με swiffer, είτε με χαρτί υγείας και γενικώς κάθε φορά που βλέπω έστω και μια τρίχα, σκύβω, τη μαζεύω και την πετάω (αυτό με τις τρίχες το κάνω σε όλο το σπίτι).

starfish2581
10-09-09, 15:41

Τελικά για αρχή δοκίμασα το viakal plus (σπρέυ) και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Έφυγαν όλα τα άλατα (που για καιρό ''στόλιζαν'' το νιπτήρα) και με ελάχιστο τρίψιμο.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
14-09-09, 09:47
To ksino einai poli kalo otan to anakateuoume me ligo nero gia na gini san pasta!!! To aleifoume sto mpataria h mpaniera kai DING!!!!!

Τι είναι το ξυνό?Πες μου γιατί με ενδιαφέρει για την μπανιέρα...

apricot
17-09-09, 09:47
εγω ανακαλυψα τυχαια οτι τα αλατα εξαφανιζονται με ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΠΑΙΔΙΚΑ. εχω ανοξειδωτο νιπτηρα οποτε σωθηκα! το καθαριζεις με μωρομαντηλα και μετα ριχνεις σκετο νερο (αλλιως αφηνει σημαδια). Οταν το ειδα επαθα πλακα.

irene77
17-09-09, 23:13
εγω ανακαλυψα τυχαια οτι τα αλατα εξαφανιζονται με ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΠΑΙΔΙΚΑ. εχω ανοξειδωτο νιπτηρα οποτε σωθηκα! το καθαριζεις με μωρομαντηλα και μετα ριχνεις σκετο νερο (αλλιως αφηνει σημαδια). Οταν το ειδα επαθα πλακα.

Αν θες να δεις τι αλλο κανει το μωρομαντηλο οταν στρωσουμε χαλια και λερωθει κανα κοματακι καντο με μωρομαντηλο..... απορω γιατι τα βαζουμε στα μωρα μας.... τι εχουν μεσααααααα

ilonka19
03-10-09, 17:44
Από το lidl ειχα παρει πριν 2-3 χρόνια ένα σπρέι σε ροζ μπουκάλι. Ψέκαζες το μπάνιο (βρωμουσε τρομερό αλλά με ανοιχτό παράθυρο ήταν οκ) ξεβγαζες με νερο και γυάλιζαν τα πάντα. Μετα από 1 χρονο χρησης μας κατεστρεψε τη μπανιερα

MAROU
04-10-09, 13:00
κορίτσια καλημέρα!ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια χρησιμοποιεί κάποιο καθαριστικό για το μπάνιο που να μην μυρίζει έντονα όπως viakal,χλωρίνη κτλ.καθώς με ενοχλούν πολύ οι μυρωδιές των απορρυπαντικών συν ότι ο εξαερισμός στο μπάνιο που έχουμε δεν κάνει και πολλά με αποτέλεσμα κάθε φορά να κρατάω την αναπνοή μου για να μην μυρίσω τα απορρυπαντικά και να το απολυμάνω!

IRINARI
03-09-10, 00:45
Μη γελάσετε για το θέμα!
Για να καθαρίσω τη λεκάνη στο μπάνιο,τη χλωρινιάζω παντού και μετά ρίχνω άπειρο νερό και καθαρίζει τέλεια.
Πρόβλημα:πρέπει να σφουγγαρίζω αρκετή ώρα να μαζέψω τα νερά από το πάτωμα.
Υπάρχει άλλος τρόπος καθαρίσματος εξίσου όμως αποτελεσματικός?
Για πείτε τι κάνετε εσείς...

Dimitra83
03-09-10, 00:58
υπαρχει ενα Τ σαν αυτα που καθαριζεις τα τζαμια αυτοκινητου αλλα ειναι για το πατωμα κ σπρωχνει τα νερα στην τρυπα!

IRINARI
03-09-10, 01:11
Εγώ έλεγα για καμιά λύση χωρίς νερά.
Μια φίλη μου την καθαρίζει με οινόπνευμα.
Εγώ πάλι αν δεν ρίξω χλωρίνη και νερά,δεν έχω την αίσθηση ότι καθάρισε.
Δεν ξέρω πάλι...

amaretto
03-09-10, 01:33
το βιβλίο με τα οικολογικά καθαριστικά (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30033)έχει 2-3 συνταγές:

1. για καθάρισμα καπακιού κτλ.

2 φλυτζάνια νερό
1/4 φλυτζανιού υγρό σαπούνι Μασσαλίας
1 κουτ. σούπας αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο ευκάλυπτου ή μέντας

Βάζεις τα υλικά σε ψεκαστήρα και ανακινείς καλά. Σκουπίζεις με υγρό πανί ή σφουγγάρι

2. Για το πουρί, χωρίς τρίψιμο

1 φλυτζάνι βόρακας
1 φλυτζάνι ξύδι
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο πεύκου ή λεβάντας
5 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού ή μοσχολέμονου

Αναμιγνύεις, το ρίχνεις όλο στη λεκάνη και το αφήνεις όλη τη νύχτα. Το πρωί τραβάς το καζανάκι.

3. Για τρίψιμο στο εσωτερικό της λεκάνης

1/2 φλυτζανιού μαγειρική σόδα
1/4 φλυτζανιού λευκό ξύδι
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου

Αναμιγνύεις, ρίχνεις στη λεκάνη, τρίβεις και τελείωσες.

fistikaki
03-09-10, 01:34
ντετολ, ματια μου..

σε σπρευ!

φστ φστ........... τελος!:p

IRINARI
03-09-10, 03:02
amaretto καλά όλα αυτά και οικολογικά αλλά δεν έχω υπομονή να κάθομαι να αναμιγνύω...

ντετολ, ματια μου..

σε σπρευ!

φστ φστ........... τελος!:p

σωστή!!!

Rasputin
03-09-10, 03:17
Ωραία. Τετοια να βλέπω. Να είστε ειδικές. Για να μην περιμένετε να ανεβάζουμε το κάθισμα κιόλας.

IRINARI
03-09-10, 03:26
Ωραία. Τετοια να βλέπω. Να είστε ειδικές. Για να μην περιμένετε να ανεβάζουμε το κάθισμα κιόλας.

Τίποτα άλλο????

mommymini
03-09-10, 08:13
Εγώ πάλι την σαπουνίζω με σαπούνι και χλωρίνη την αφήνω για κανένα 5-10 λέπτο να δράσει η χλωρίνη και για καλή μου τύχει η κουμπάρα μου με έχει προμηθεύσει με κάτι γάζες χειρουργείου οι οποίες είναι βαμβακερές σαν πετσέτα και ξεβγάζω με αυτές χωρίς να γεμίζω το μπάνιο με νερά. Με μιά δύο φορές δεν μένει τίποτα επάνω.
Αυτό το κάνω μιά με δύο φορές την εβδομάδα.
Για συντήρηση καθημερινή την περνάω με σκέτο λευκό ξύδι σε ρολό κουζίνας.
Ηπαττολόγος μου είπε ότι το ξύδι είναι απολυμαντικό χωρίς να επιβαρύνει το περιβάλλον, σκοτώνει βακτηρία, γαστροϊούς, ηπαττίτιδα Β, Α, ελικοβακτηρίδιο και πολλά άλλα άλλα που δεν τα θυμάμαι.
Ελπίζω να βοήθησα.

Dimitra83
03-09-10, 11:06

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:
βρωμυλοι!!!!
δεν ειμαστε καθολου ειδικες απλα εσας σας αρεσει να καθεστε σε σκατωμενα καπακια γιαυτο κ δεν εχετε προβλημα!!!:evil:

Rasputin
03-09-10, 11:09
:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:
βρωμυλοι!!!!
δεν ειμαστε καθολου ειδικες απλα εσας σας αρεσει να καθεστε σε σκατωμενα καπακια γιαυτο κ δεν εχετε προβλημα!!!:evil:

Είμαστε γουρούνια γιαυτό μας αγαπάτε

Dimitra83
03-09-10, 11:26
Είμαστε γουρούνια γιαυτό μας αγαπάτε
οντως ειμαστε κ ζωοφιλες εμεις οι γυναικες...:rolleyes:

annia
03-09-10, 11:30
εγω να κανω μια ερωτηση??οι κιτρινιλες απο το καπακι πως φευγουν??Εχω βαλει ξυδι λεμονι χλωρινη τιποτα πως μπορω να το καθαρισω???

melita
03-09-10, 11:58
για καλή μου τύχει η κουμπάρα μου με έχει προμηθεύσει με κάτι γάζες χειρουργείου οι οποίες είναι βαμβακερές σαν πετσέτα και ξεβγάζω με αυτές χωρίς να γεμίζω το μπάνιο με νερά.

Επειδή εργάζομαι σε νοσοκομείο τέρμα οι αποστειρωμένες γάζες για την καθαριότητα. Έχουμε μπει μέσα!!!

Προσωπικά με ένα βιτέξ που έχει επάνω χλωρίνη (συμπυκνωμένη) παιρνάω όλες τις επιφάνειες της λεκάνης και μετά τις ξαναπαιρνάω με το ίδιο βιτέξ αφού το ξεπλύνω και τέρμα.
Στο εσωτερικό ρίχνω χύμα χλωρίνη και την αφήνω έως το επόμενο καζανάκι.

madipemi
03-09-10, 12:07
καλα τα οσα λετε για την απολυμανση αλλα με το πουρι τι κανουμε???
εμας τρεχει λιγο λιγο συνεχως το καζανακι λογω της μεγαλης πιεσης του νερου στην περιοχη μας κ εχει κανει σημαδια στην τουαλετα που μοιαζουν με πουρι.

εχω ριξει κεζαπ(καπως ετσι το λενε νομιζω) κ αλλα καθαριστικα αλλα τιποτα....

kwtina
03-09-10, 12:23
καλα τα οσα λετε για την απολυμανση αλλα με το πουρι τι κανουμε???
εμας τρεχει λιγο λιγο συνεχως το καζανακι λογω της μεγαλης πιεσης του νερου στην περιοχη μας κ εχει κανει σημαδια στην τουαλετα που μοιαζουν με πουρι.

εχω ριξει κεζαπ(καπως ετσι το λενε νομιζω) κ αλλα καθαριστικα αλλα τιποτα....

Αυτό πρέπει να είναι άλατα. Δοκίμασες VIAKAL;

Dimitra83
03-09-10, 15:51
εγω να κανω μια ερωτηση??οι κιτρινιλες απο το καπακι πως φευγουν??Εχω βαλει ξυδι λεμονι χλωρινη τιποτα πως μπορω να το καθαρισω???

βαζεις σε ενα λεκανακι χλωρινη ξυδι κ σοδα φαγητου (2 κουτ της σουπας) το περνας με ενα πανι κ το τριβεις καλα.οπως ειναι υγρο δε το σκουπιζεις ριχνεις κ λιγο σοδα σκετη (σκονη) να καλυψει τις κιτρινιλες κ αφηνεις μιση ωρα
το εκανα εγω κ επιασε κ εγινε κατασπρη.δε ξερω κ ποσο εντονες ειναι οι δικες σου φυσικα.οταν ηρθαμε σαυτο το σπιτι η τουαλετα γενικως ηταν αθλια παντως.αν κ ανακαινισμενο...αυτοι που εμεναν απο πριν μαλλον ηταν λιγδιαριδες:rolleyes: κ με αυτα τα υλικα την εκανα λαμπικο

annia
03-09-10, 23:05
σε ευχαριστω δημητρα θα το δοκιμασω αυριο...ξυδι οτι να ναι ετσι??παροτι την περναω καθε μερα δεν φευγει...γκρρρρρρρρρ:twisted::twisted::twisted:...

IRINARI
03-09-10, 23:21
Για συντήρηση καθημερινή την περνάω με σκέτο λευκό ξύδι σε ρολό κουζίνας.
Ηπαττολόγος μου είπε ότι το ξύδι είναι απολυμαντικό χωρίς να επιβαρύνει το περιβάλλον, σκοτώνει βακτηρία, γαστροϊούς, ηπαττίτιδα Β, Α, ελικοβακτηρίδιο και πολλά άλλα άλλα που δεν τα θυμάμαι.
Ελπίζω να βοήθησα.

Αυτό δεν το ήξερα!
Και είναι και εύκολο αν θες να το κάνεις κάθε μέρα.

Dimitra83
04-09-10, 00:07
ναι το ξυδι ειναι απολυμαντικο.κ ουτε να αναπνεεις φαρμακα ουτε τιποτα!

Rasputin
04-09-10, 00:14
Γεια σου ρε Dimitra83. Μου αρέσει που τα ξέρεις αυτά. (το '83 είναι έτος γέννησης?)

Dimitra83
04-09-10, 00:16
Γεια σου ρε Dimitra83. Μου αρέσει που τα ξέρεις αυτά. (το '83 είναι έτος γέννησης?)

ναι το 83 την ανοιξη γιατι????λες να ειμαι ιντιγκο????κ τι εννοεις που τα ξερω αυτα???διακρινω μια ειρωνια!!!

madipemi
06-09-10, 00:10
Αυτό πρέπει να είναι άλατα. Δοκίμασες VIAKAL;
οχι δεν εχω δοκιμασει.... Θα το δοκιμασω ομως κ αν δε πιασει θα κανω την πατεντα της Dimitra83!

αυτο το ξυδι ρε παιδακι μου:cool: βαλσαμο! θα αρχισω να το πινω

Dimitra83
06-09-10, 00:11
πιασε ενα ξυδι on the rocks!

madipemi
06-09-10, 00:13
:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ασε!κερναω τα ξιδια εγω σημερα Dimitra!

Dimitra83
06-09-10, 00:19
εδω στα κανονικα δε τα επινα τα αλκοολουχα...ποσο μαλλον τωρα!τωρα που το σκεφτομαι εχω να πιω ποτο απο ...χμμ....αν εξαιρεσουμε την πρωτοχρονια που ηπια 2 δαχτυλα κρασι...α!!απο προπερσι στον γαμο του αδερφου μου!!!
σορρυ για το οφ τοπικ!αλλα το ξυδι παντως οντως κανει καλη δουλεια στο νοικοκυριο αν κ βρωμαει!

madipemi
06-09-10, 00:23
Λοιπον επειδη μερακλωσαμε θα χτυπησω ενα κοκταιηλ χλωρινη ξυδι κ σοδα φαγητου αυριο πρωι πρωι:p

Dimitra83
06-09-10, 00:25
Λοιπον επειδη μερακλωσαμε θα χτυπησω ενα κοκταιηλ χλωρινη ξυδι κ σοδα φαγητου αυριο πρωι πρωι:p

προσεχε ομως!οχι με αδειο στομαχι!:rolleyes::rolleyes:

madipemi
06-09-10, 00:27
σωστο κ αυτο:cool:

baggi
11-05-11, 19:33
Καλησπέρα σε όλους. Τα φώτα σας σας παρακαλώ γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα έντονης και άσχημης μυρωδιάς στο μπάνιο που μάλλον προέρχεται από τις σωληνώσεις. Μυρίζει σαν βόθρος, σαν μούχλα κάτι τέτοιο. Να επισημάνω ότι είμαι στο 2ο όροφο τετραώροφης πολυκατοικίας (πενταετίας) και ότι ο 1ος και ο 3ος δεν έχουν πρόβλημα απ ότι μου είπαν. Ο διαχειριστής μου διαβεβαίωσε πως καθάρισε το βόθρο πριν λίγους μήνες και το πιο σημαντικό απ όλα έχω δοκιμάσει τα πάντα. tuboflo, μαγειρική σόδα και ξύδι για τις σωληνώσεις όπως και wc net για την λεκάνη της τουαλέτας. Τίποτα απολύτως. Η μυρωδιά παραμένει και είναι πολύ πιο έντονη όταν έχω ώρα να ανοίξω τη βρύση πχ το πρωί που κανείς δεν χρησιμοποιεί το μπάνιο όλο το βράδυ, μόλις τρέξει νερό μετά από λίγη ώρα ξεμυρίζει... Αυτά!!!

supermama
11-05-11, 22:41
μουχει τυχει και μενα κατι παρομοιο. ισως ειναι αποσας. εχεις καπου στο μπανιο στο πατωμα μια τρυπα που ειναι το σιφον?εμας αποκει μυριζε. βγαλαμε το καπακι που εχει (ενα τρυπητο) και το καθαρισαμε οσο εφτανε το χερι. καμια φορα μενει σαπουναδα η οτιδηποτε εκει στις σωληνωσεις και μυριζει..

DALIA
11-05-11, 22:52
μουχει τυχει και μενα κατι παρομοιο. ισως ειναι αποσας. εχεις καπου στο μπανιο στο πατωμα μια τρυπα που ειναι το σιφον?εμας αποκει μυριζε. βγαλαμε το καπακι που εχει (ενα τρυπητο) και το καθαρισαμε οσο εφτανε το χερι. καμια φορα μενει σαπουναδα η οτιδηποτε εκει στις σωληνωσεις και μυριζει..

Ακριβώς αυτό θα σου έλεγα καί εγώ.Καλό καθάρισμα και που και που εκεί να ρίχνεις χλωρίνη παχυρευστη.Φυσικά ωποσδηποτε χλωρίνη όταν πρόκειται να λειψεις πάνω από μέρα

PASOUMI
11-05-11, 23:21
κοιταξε 2 πραγματα τα οποια μας τυχανε κ μας κ τα ξερω. 1ον κοιτα αν εχει φυγει η ενωση αναμεσα σε μπανιερα και τοιχο κ ετσι οταν κανετε μπανιο πεφτει νερο εκει στη χαραμαδα κ μουχλιαζει. αυτο παθαμε εμεις. το 2ον ειναι πιθανον να εχει σπασει εσωτερικα καποια σωληνωση κ καπου να συσσωρευεται κ να μουχλιαζει

Morchelina
11-05-11, 23:29
Εμείς μία φορά καθαρίσαμε το σιφώνι στο πάτωμα και κατά λάθος κάτι λύγισε ο άντρας μου και δεν κράταγε αρκετό νερό οπότε μύριζε. Δες αν το σιφώνι δεν κρατάει νερό.

paul-beba
11-05-11, 23:50
κοριτσια τετοιο προβλημα εχω στη κουζινα!εχω σκουπιδοφαγο κ πλυντηριο πιατων!οταν φυσαει η μυρωδια ειναι βοθρου!!!!!!φοβαμαι μη μυρισει οταν εχουμε κοσμο!

lenaki
12-05-11, 00:03
γεια σου baggi,

θα σου πω τι εκανα εγω στο προηγουμενο σπιτι που εμενα προτου ερθουμε στο δικο μας ...

ειχα κ εγω προβλημα με πολυ ασχημη μυρωδια στο μπανιο...

ακου τι θα κανεις ....

αν εχεις μπανιερα ,ξεβιδωσε αυτο που εχει καθε μπανιερα ψηλα στο πλαι της (αυτο που εχει για τοιχον υπερχειληση αν δεν κανω λαθος) κ "στουμπωσε την τρυπα με αλουμινοχαρτο.....!!!!! αποτελεσματικο οσο δε φανταζεστε...πατεντα πολλων χρονων προερχομενη απο τον θειο μου που ζει στην ολλανδια!!!!

ωστοσο αν εχεις κ πλυντηριο μεσα σε αυτο το μπανιο ...φροντισε να δεις τον σωληνα του πλυντηριου σου ,εμας εβγαινε απο τον τοιχο ..γυρω γυρω υπηρχε μικρο κενο ....το ειχαμε καλυψει κ αυτο με ταινια ...

καλη επιτυχια ... περιμενω να δοκιμασεις το πρωτο κ να μου πεις τα αποτελεσματα.... τωρα αν εχεις ντουζιερα ..... δεν εχω αντιπροταση!!!!

καλο βραδυ

anastasiaspil
12-05-11, 09:58
Μάλλον από το σιφώνι θα είναι αφού λες ότι μυρίζει όταν δεν ανοίγετε τις βρύσες. Υπάρχει ένα πολύ καλό ξεβουλωτικό glober το λένε, είναι 1 λίτρο και θα το βρεις σε κατάστημα που πουλάει χρώματα και υδραυλικά. Βγάλε το σχαράκι και άδειασέ το μέσα στο σιφώνι. Έχει οδηγίες πόσο πρέπει να το αφήσεις. Δεν θυμάμαι τώρα γιατί πάνε 5 χρόνια που το είχα κάνει. Μάλλον το σιφώνι σου πρέπει να είναι βουλωμένο.
Εγώ είδα αμέσως αποτέλεσμα. Μόνο που μυρίζει έντονα και είναι καυστικό. Να αερίσεις πολύ καλά και να φοράς γάντια όταν το ρίξεις.

zouzounel
04-11-11, 13:01
Exω κι εγω μια ερώτηση.
Μεσα στη λεκάνη αυτο που μαζεύεται (πουρί δε λεγεται? στο βαθος της λεκάνης) πώς το καθαρίζουμε? Στο σπίτι που νοικιάζω ήταν από πριν λερωμενη η λεκάνη και δε μπορώ να την καθαρίσω, εναμιση χρόνο τώρα.
Καμιά ιδέα?

vassiliki67
04-11-11, 13:20
Exω κι εγω μια ερώτηση.
Μεσα στη λεκάνη αυτο που μαζεύεται (πουρί δε λεγεται? στο βαθος της λεκάνης) πώς το καθαρίζουμε? Στο σπίτι που νοικιάζω ήταν από πριν λερωμενη η λεκάνη και δε μπορώ να την καθαρίσω, εναμιση χρόνο τώρα.
Καμιά ιδέα?

Να σου πω πως καθάρισα εγώ λεκάνη σε τέτοια κατάσταση όταν έμενα στο ενοίκιο και τη βρήκα έτσι. Άδειασα τη λεκάνη από όλο το νερό. Αυτό το έκανα με ένα μικρό πλαστικό ποτηράκι που χωρούσε. Μόλις άδειασα όλο το νερό έριξα χλωρίνη, την άφησα για μισή ώρα και μετά το έτριψα καλά με σφουγγαράκι σκληρό.

litsat
04-11-11, 13:32
Exω κι εγω μια ερώτηση.
Καμιά ιδέα?

Να σου πω πως το εκανα κι εγω οταν αλλαζα σπιτι,
επερνα μια παλια σφουγγαριστρα και εβγαζα ολο το νερο που κραταει, μετα εριχνα αυτο το μαγικο υγρο σε πορτοκαλι μπουκαλακι (υδροχλωρικο οξυ νομιζω λεγεται) που το βρισκεις σε σουπερ μαρκετ η μπακαλικο με μονο 50 λεπτα και το εριχνα ολο . Το αφηνα να δρασει 30 λεπτα και με το βουρτακι του μπανιου το ετριβα και μετα ηταν πεντακαθαρη. Απλα να σου πω πως θελει πολυ προσοχη αυτο να μην ερθει σε επαφη με δερμα και να μην αναμιχθει με κανενα αλλο απορριπαντικο. Στο τελος πετας και την σφουγγαριστρα και ετοιμη.;)

zouzounel
04-11-11, 13:56
Πω πω, υδροχλωρικο οξύ ε?
Μετά παίρνεις και τη λεκάνη στο χέρι φαντάζομαι! χαχα
Αστειευομαι βεβαια, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Μάλλον θα ξεκινησω με τη λιγοτερο επώδυνη, την απλή χλωρίνη που προτεινει η vassiliki67 και αν δε δω αποτελεσμα περναω και στο υδροχλωρικο οξυ.
Πολύ βαρβαρες μεθοδοι βρε κορίτσια, και το μπανιο μας δεν εχει και παράθυρο.
Μαλλον θα πρεπει να φυγαδεύσω τα παιδιά εκεινη την ημερα! :)

Morchelina
04-11-11, 16:01
Η χλωρίνη δεν διαλύει το πουρί στη λεκάνη που είναι και άλατα πέρα από βρωμιά. Γιαυτό θέλει άκουα φόρτε ή κεζάπ στο πορτοκαλί μπουκάλι που είναι νομίζω νιτρικό οξύ γιαυτό διαλύει τα άλατα. Αδειάζουμε το νερό όλο με μία σφουγγαρίστρα, ρίχνουμε 2 μπουκάλια για να φτάσει στο ύψος που φτάνει το νερό, τα αφήνουμε όλη νύχτα με το καπάκι κλειστό και την άλλη μέρα, πατάμε καζανάκι πρώτα και μετά καθαρίζουμε. Αλάνθαστη συνταγή από μάνα σε κόρη.

Επίσης για λιγότερη βρωμιά αν βάλετε χλωρίνη πάλι αφήστε την όλη νύχτα να δράσει.

3girls
04-11-11, 16:50
Για να σας ρωτήσω και εγώ κάτι: πότε μία μπανιέρα θέλει επισμάλτωση; Η δική μου που αισίως έχει συμπληρώσει είκοσι χρόνια ζωής, όταν την καθαρίσω (είτε με όλων των ειδών τα απορρυπαντικά ή με ξύδι που είναι λίγο καλύτερα) δεν γυαλιζει μετά. Είναι ελαφρώς θαμπή.

litsat
06-11-11, 16:37
Πω πω, υδροχλωρικο οξύ ε?
Μετά παίρνεις και τη λεκάνη στο χέρι φαντάζομαι! χαχα
Αστειευομαι βεβαια, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Μάλλον θα ξεκινησω με τη λιγοτερο επώδυνη, την απλή χλωρίνη που προτεινει η vassiliki67 και αν δε δω αποτελεσμα περναω και στο υδροχλωρικο οξυ.
Πολύ βαρβαρες μεθοδοι βρε κορίτσια, και το μπανιο μας δεν εχει και παράθυρο.
Μαλλον θα πρεπει να φυγαδεύσω τα παιδιά εκεινη την ημερα! :)

Τι λεκανη στο χερι δεν την παιρνεις σιγουρα αλλα εχε και ενα μπουκαλακι γιατι εαν εχουν χρονια εκει τα αλατα η χλωρινη δεν κανει τιποτα.
Μην εισαι συνεχως αδειασε γεμισε γιαυτο το λεω;).
Τα παιδια αν με ρωτας ασ μην ειναι στο σπιτι.:mrgreen:

Eva333
08-11-11, 15:16
Εμείς εχουμε μπανιέρα - υδρομασαζ και μας εχουν απαγορέψει να χρησιμοποιουμε χλωρίνη ετσι την κανω με cif. Καθαρίζει καλά όμως για να μπορω να τη γεμίσω και να μπω μεσα? Η πρεπει οπωσδήποτε χλωρίνη για τα μικρόβια???

beba09
08-11-11, 16:38

Ναι είναι πολύ καλό. Το έχω χρησιμοποιήσει.

sofia2011
14-11-11, 14:04
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια με το μπάνιο μου. Έχω δύο νιπτήρες και ανάμεσα τους άσρπο μάρμαρο. Με τι να το καθαρίσω μην μου χαλάσει???

sadamo
26-12-11, 00:03
Παρακαλώ πολύ κορίτσια , μήπως ξέρει κάποια πώς καθαρίζουν οι εσοχές κάτω από το κάθισμα της λεκάνης ;

VeLouTeLa
26-12-11, 01:27
Εμείς εχουμε μπανιέρα - υδρομασαζ και μας εχουν απαγορέψει να χρησιμοποιουμε χλωρίνη ετσι την κανω με cif. Καθαρίζει καλά όμως για να μπορω να τη γεμίσω και να μπω μεσα? Η πρεπει οπωσδήποτε χλωρίνη για τα μικρόβια???

Χρησιμοποίησε κάποιο αντιμικροβιακό προιόν όπως το dettol και το topine. Και τα δύο τα βρίσκεις εύκολα στα σούπερ μάρκετ.

ΑλέΣι
30-06-12, 12:45
Καλημέρα σε όλους σας!!!
Χρειάζομαι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ βοήθεια!!!

Πριν απο μερικούς μήνες, έφυγε(σαν κλέφτης αλλά είναι άλλη ιστορία)
ο νοικάρης μίας γκαρσονιέρας που έχουμε...!

Επειδή γέννησα 29 Φεβρουαρίου, όπως καταλαβαίνετε δεν ήταν εφικτό να ασχοληθώ με αυτό!
Ήρθε όμως η ώρα του...
Και έκανα το τολμηρό βήμα προς το σπίτι...!!!
ΑΠΛΑ ΒΡΩΜΙΑ!!!
Δεν έχω ξαναδεί τέτοια βρωμιά!
Ξεκίνησα βάζοντας ΠΑΝΤΟΥ χλωρίνη, περίμενα λίγη ώρα και πήγα με το σκληρό απο το σφουγγαράκι κουζίνας να καθαρίσω....!
ΜΑΤΑΙΑ!!! ειδικά στο μπάνιο, οι περισσότερες βρωμιές μένουν εκεί!

Τι να κάνω;;;;;;;;;
τι να βάλω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
με τι να το τρίψω;;;;

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, χρειάζομαι τη βοήθει'α σας!!!!!

Και σιχαίνομαι και απίστευτα!!! αλλά πρέπει να καθαριστεί επειδή θα φιλοξενήσουμε ένα ζευγάρι και θα κοιμηθούν εκεί!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πρόταση.......

Skybeam
30-06-12, 12:47
Δεν φτάνει λίγη ώρα. Παίρνεις ένα-δυο μπουκάλια χλωρίνης, τα αδειάζεις στο μπάνιο και φεύγεις. Ξαναγυρίζεις σε 3-4 ώρες ή την άλλη μέρα το πρωί και τότε ξεκινάς να τρίβεις και θα δεις ότι η βρωμιά θα έχει μαλακώσει πολύ. Αν δεν λειτουργήσει αυτό, πολύ καλά είναι και τα Xylit Bang για σκληρές βρωμιές.

Καλό ξεμπέρδεμα! [μα πόση αναισθησία μερικοί άνθρωποι να αφήνουν έτσι ένα σπίτι...]

ΛιναΑριαδνη
30-06-12, 12:50
Ζεστο νερο χλωρινη και μετα απο ωρες πολλες ξυδι με σοδα τελειοοοο.

ΑλέΣι
30-06-12, 12:53
πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω!
Και άντε πες ωείναι ζώο και τα άφησε έτσι.
Αυτός πως ζούσε μέσα;;;;;;;;;;;;;;;
δλδ πάταγε ξυπόλητος για να κάνει ντουζ;;;

στην κουζίνα είχε λεκέδες ΠΑΝΤΟΥ....
ωστόσο....
σε ευχαριστώ γι την απάντηση...

Morchelina
30-06-12, 14:50
Το μπάνιο μαζεύει άλατα με βρωμιά γιαυτό δεν καθαρίζει μόνο με χλωρίνη γιατί δεν διαλύονται τα άλατα. Αν έχει πρόβλημα η λεκάνη την αδειάζεις με μία σφουγγαρίστρα, τη γεμίζεις με 2 μπουκάλια άκουα φόρτε, το αφήνεις κλειστό όλη νύχτα και καθαρίζεις την επόμενη για να διαλυθεί το πουρί.

BlueButterfly
30-06-12, 17:31
1)Φοράς καλά γάντια.
2)Περνεις ενα πλαστικο ποτηράκι και αδειάζεις την τουαλέτα σου. Ρίχνεις το ισχυρο ακουα -φορτ και το αφηνεις.
3)Πέρνεις το VIACAL PLUS. Ψεκάζεις παντού. Μπάνια νιπτηρές και πλακακια. Τριβεις να απλωθεί και περιμένεις.

Ολα αυτα με ανοικτό παράθυρο του μπάνιου εννοειται, αν δεν εχει τοτε ασε την πορτα ή αν εχει εξαερισμο. Αστο για αρκετή ώρα. Δε ξερω τη βρωμιά έχει αλλά εμείς έτσι κάναμε αβγό κυριολεκτικα το μπάνιο στο σπίτι που μετακομίσαμε προσφατα. Και να φανταστεις η τουαλετα μας ειχε πουρι στο κατω μερος. Δε πρεπει να την είχε καθαρίσει ποτέ η προηγούμενη.

AthinaP
30-06-12, 18:45
To ακουαφόρτε δεν θα διαβρώσει τα είδη υγιεινής; :confused:

Εγώ λέω σήμερα να δοκιμάσω κάτι από αυτά, μάλλον το να αφήσω όλη νύχτα μαγειρική σόδα...

http://verdavivo.wordpress.com/2009/04/07/5-ways-to-clean-your-toilet-naturally/

Για να υπερασπιστώ λίγο το νοικάρη σου, σε άλλο σπίτι που έμενα 10 χρόνια σχεδόν δεν είχαν μαζευτεί καθόλου άλατα, αλλά σε αυτό που μένω τώρα μέσα σε λίγους μήνες μαζεύτηκαν...:oops::oops::oops: Ίσως είναι η σκληρότητα του νερού διαφορετική;

marsolan
30-06-12, 18:57
το ακουαφορτε στον πατο της λεκανης της τουαλετας δεν δημιουργει κανενα προβλημα,ισα-ισα ειναι ο μονος τροπος να απαλλαγεις απο βρωμια που εχει κατακατσει.Εγω ετσι καθαρισα μπανιο σε σπιτι με ειδη υγιεινης πολλων ετων...εριξα μπολικο,αφησα να δρασει και μετα με το βουρτσακι τα περισσοτερα ή με σφουγγαρι τριψιμο πολυ καλο και γινεται λαμπικο!
Στα υπολοιπα ειδη υγιεινης προτιμουσα viakal ως πιο ηπιο απο το ακουαφορτε..

Τωρα στα δικα μου που ειναι καινουργια και καθαριζονται συνεχως,απλο sal suds του Dr.Bronner και συντομα μονο ατμοκαθαριστη!Στην λεκανη βαζω και λιγη χλωρινη,δεν νομιζω να το σταματησω ποτε..;)

BlueButterfly
30-06-12, 20:14
To ακουαφόρτε δεν θα διαβρώσει τα είδη υγιεινής; :confused:

Εγώ λέω σήμερα να δοκιμάσω κάτι από αυτά, μάλλον το να αφήσω όλη νύχτα μαγειρική σόδα...

http://verdavivo.wordpress.com/2009/04/07/5-ways-to-clean-your-toilet-naturally/

Για να υπερασπιστώ λίγο το νοικάρη σου, σε άλλο σπίτι που έμενα 10 χρόνια σχεδόν δεν είχαν μαζευτεί καθόλου άλατα, αλλά σε αυτό που μένω τώρα μέσα σε λίγους μήνες μαζεύτηκαν...:oops::oops::oops: Ίσως είναι η σκληρότητα του νερού διαφορετική;

Το χρησιμοποιω χρόνια στη τουαλέτα, δεν επαθε τιποτα. Όμως μόνο στη τουαλετα. Οχι στη μπανιερα και στα πλακακια. Εκει οπως ειπα β'αζω το VIACAL PLUS.

AthinaP
30-06-12, 20:52
Έγινε κιόλας :shock:

Μετά το τελευταίο ποστ, έβρασα νερό, το έριξα στη λεκάνη και από πάνω σόδα φαγητού, περίπου το 1/5 της κανονικής συσκευασίας στο πλαστικό βιδωτό κουτί. Άφρισε λίγο και μέσα από τους αφρούς μου φάνηκε ότι το πουρί έφυγε αμέσως... Καλά, δεν ήταν και τόσο πολύ, το πουρί, είπαμε, αλλά δεν ήταν και λίγο... καφέτιζε :oops:

Είπα μέσα μου, αποκλείεται, οι οδηγίες λένε να το αφήσεις όλο το βράδυ... Οπότε έφυγα με σκοπό να το αφήσω όλο το βράδυ.

Πριν λίγο ξαναπήγα και κοίταξα και μου φαινόταν καθαρό. Έτριψα λίγο με το βουρτσάκι, τράβηξα νερό και όντως δεν υπήρχε τίποτα! Μόνο που σε κάποια σημεία που δεν έφτανε το βουρτσάκι, έμεινε το πουρί, εκεί που φαίνεται μόνο αν σκύψει κανείς και εξετάσει προσεκτικα το βάθος... Ε, θα το ξανακάνω και θα το αφήσω το βράδυ, δεν πιστεύω να μείνει τίποτα.

Αν καθαρίζει και κάτι άλλο πιο αγνό, δεν χρειάζεται και ακουαφόρτε...

Θα σας δώσω και ριπορτ αύριο για το αν καθάρισαν τελικά όλα και αν έγινε κάποια ζημιά στην πορσελάνη...

AthinaP
30-06-12, 21:02
Για τους βρώμικους αρμούς έχω βρει ότι το πιο αποτελεσματικό είναι το jif με μια σκούπα πλαστική και σκληρή και τρίψιμο... Και ξέπλυμα με πολύ νερό ή με κουβά ή με το τηλέφωνο της ντουζιέρας... Αφού βγάλει κανείς έξω καλαθάκια, πετσέτες και λοιπά τζάτζαλα-μάντζαλα... Να μη σκύβει κανείς, κρίμα είναι...

Για τα πλακάκια πιο ψηλά βολεύει αυτό που έχουν στα φανάρια και καθαρίζουν τα τζάμια. Επίσης λιγότερος κόπος από το σφουγγάρι το κλασικό.

Μέσα σε λίγα λεπτά το μπάνιο αστράφτει. Καλά για βρωμιά ετών δεν ξέρω, αλλά πού θα πάει...

ΑλέΣι
01-07-12, 12:38
Βρε κορίτσια, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ακουα φορτε δεν εχω οπότε θα περιμένω αύριο πια! Ωστόσο μουχουν βγει τα χέρια απο το τρίψιμο!!!!

Να είστε καλά ΟΛΕΣ και επανέρχομαι με νεότερα για να σας πω τι ήταν πιο δραστικό!

AthinaP
01-07-12, 13:48
Επανέρχομαι και εγώ...

Λοιπόν, το πρωί δεν είχε φύγει το απομέσα... μπλιαξ... Αφού έριξα ξανά το πρωί καυτό νερό και σόδα και πλέον ήταν απολυμασμένο όλο αυτό, να το πούμε έτσι, έκανα την καρδιά μου πέτρα και έβαλα χέρι και σφουγγάρι από μέσα... Το έκανα με την απαλη πλευρά του σφουγγαριού. Έφυγε όλο το πουρί χωρίς ιδιαίτερο τρίψιμο. Η πορσελάνη δεν έδειξε να επηρεάζεται. Ήταν λεία και ολοκάθαρη...

Ωστόσο, γύρω γύρω από τη λεκάνη ψηλά παραμένουν κάποιες περιοχές τραχειές, που δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν άλατα ή ήταν φαγωμένη πορσελάνη από προηγούμενα σκληρά καθαριστικά... Είχα μια γυναίκα παλιά που έριχνε κάτι πηχτά καθαριστικά και τα άφηνε εκεί οπότε δεν είμαι σίγουρη...

Τη λεκάνη λοιπόν, προκειμένου να φύγουν αυτά τα ίχνη, την έκανα ξανά και ξανά με νερό και σόδα αυτή την περιοχή και πλέον στο μάτι φαίνεται καθαρή, αν και δεν είναι εντελώς λεία. Τέλος πάντων, αφού φαίνεται καθαρή... :rolleyes:

Εύχομαι σε εσένα να ξεμπερδέψεις και κάτι να πιάσει και γρήγορα... χωρίς κόπο...